زنان ‑ پنج شنبه 21  خرداد 1383- 10 ژوئن 2004

 

 

 

 

تظاهرات زنان آموزگار و دختران دانش آموز در اعتراض به توهين دو نماينده روحاني مجلس يمن

پنج شنبه 21  خرداد 1383- 10 ژوئن 2004

فريده رهبر‑ رادیو فردا ‑ زنان آموزگار و دختران دانش آموز يمن در اعتراض به اهانت دو نماينده مجلس اين كشور خواستار اخراج اين دو نماينده و محاكمه آنها شدند. دو روحاني عضو سازمان همبستگي اسلامي كه در مجلس يمن نيز عضويت دارند از منبرهاي دو مسجد در صنعا با اشاره به برخي از مدارس دخترانه در پايتخت يمن از آنها بعنوان مراكز فحشا نام برده بودند. تظاهركنندگان با امضاي طوماري از رييس مجلس يمن خواستند با سلب مصونيت پارلماني اين دو نفر، اجازه دهد دادگاه آنان را به خاطر اهانت به زنان و دختران يمني محاكمه كند. رييس و گروهي از نمايندگان مجلس يمن با حضور در ميان تظاهر كنندگان وعده دادند موضوع را در نشست روز شنبه مجلس پيگيري كنند. زنان آموزگار تهديد كرده اند در صورت عدم رسيدگي دست به اعتصاب خواهند زد. زنان در يمن داراي حق راي نيستند.

 

ادامه فعاليت مادران مخالف با خشونت

شرق ‑ زمانى كه سخنى از جنايت مسلحانه و معضل آن در انگليس به ميان مى آيد شهر منچستر به عنوان ركوردد ار اين معضل مطرح مى شود. در اين شهر طى يك سال بيش از ۱۲۰۰ مورد تيراندازى و شش قتل در منچستر به ثبت رسيده است. زنى كه فرزندش در سال ۲۰۰۳ در تيراندازى هاى خلافكاران اين شهر به قتل رسيد در مصاحبه اى با بى بى سى گفته: يك سال است كه منچستر شهرى بدون امنيت و آرامش است و نمى توان در آن به راحتى عبور و مرور كرد. الكستن، مادر يكى از مقتولان و از اعضاى مؤسسه مادران مخالف با خشونت (MAV) براى از بين بردن ترس و كاهش خشونت در اين شهر اين مؤسسه را تأسيس كرده است.

براى مهار خشونت ها در اين شهر خطرناك اين مؤسسه هزينه هاى بسيارى پرداخت كرده، مخالفان برنامه هاى اين مؤسسه كه بيشتر گروه هاى مافيايى هستند ماشين او را به آتش كشيده اند و حتى چند بار به منازل اعضاى اين مؤسسه حمله كرده اند. شيلا الكستن ۵۰ ساله پس از مرگ پسرش فعاليت در اين مؤسسه را آغاز كرد.

 

پسر اين زن كه به گفته پليس عضو گروه مافيايى منچستر بود، نزديك خانه اش مورد اصابت هفت گلوله قرار گرفت و جان باخت. (MAV) همچنان در دو شهر ليدز و ليورپول فعاليتش را ادامه مى دهد و آموزش جوان و نوجوانان قبل از آشنايى با فرهنگ خشونت را پيگيرى مى كند، اعضاى اين مؤسسه در مدارس مختلف عكس هاى پسرانشان را قبل از اعمال خلاف، در زندان و سپس مرگ به نمايش در مى آورند و توضيحاتى در مورد عواقب رفتار هاى خشونت آميز به جوانان مى دهند. آنها به پسران و دختران آموزش مى دهند كه زندگى به آن راحتى كه اين نوجوانان تصور مى كنند، نيست.

 

الكستن در اين خصوص مى گويد: به كودكان توضيح مى دهم كه پسرم به خاطر اعمال خشونت بار شب ها از ترس با اسلحه مى خوابيد، حتى شب ها نمى توانست راحت باشد. اين عضو (MAV) با ابراز خرسندى از فعاليت هاى خود و همكارانش مى گويد: از هيچ تهديدى نمى ترسيم، از مرگ هم هراسى نداريم، تلاش مى كنيم تا بهتر كار كنيم و نمى خواهيم پشت درهاى بسته بى اطلاعى بمانيم.

 

 

هيچ منعى براى سردفترى زنان وجود ندارد

شرق ‑ گروه اجتماعى: هيچ منع قانونى براى اعطاى سردفترى به زنان براى دفاتر ثبت ازدواج و طلاق وجود ندارد.

على عليزاده، رئيس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور روز گذشته در جمع خبرنگاران، در پاسخ به شرق در خصوص عدم اعطاى سردفترى دفاتر ثبت ازدواج و طلاق به زنان، گفت: از لحاظ قانونى هيچ منعى وجود ندارد ولى اين موضوع در عرف جامعه پذيرفته نشده است. آنچه مرسوم است عقد و ازدواج در كشور ما توسط عالم روحانى بايد خوانده شود. وى همچنين از صدور جواز فعاليت مشاوران املاك و خودرو در هفته قوه قضائيه خبر داد. عليزاده افزود: در حال حاضر جواز كسب اين صنف را اتحاديه آنها صادر مى كرد كه از هفت تير ماه به بعد اين كار از سوى سازمان ثبت اسناد و املاك كشور صورت مى گيرد و مشاوران براى گرفتن جواز فعاليت يا تمديد آن بايد به سازمان ثبت اسناد و املاك مراجعه كنند. رئيس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور در خصوص فعاليت زنان در دفاتر اسناد رسمى گفت: از ابتداى تاريخ تاسيس اين سازمان در سال ۱۳۰۲ تا تاريخ ۳۰/۵/۱۳۷۸، ۱۳ نفر سردفتر زن مشغول به كار هستند كه اين تعداد تا ۲۰/۳/۸۳ به ۱۱۷ نفر رسيده است. همچنين تعداد ۷۸ نفر دفتريار زن تا تاريخ ۳۰/۵/۷۸ هم اكنون به ۴۱۶ نفر رسيده است.

 

 مردى با چهار زن و ۳۴ فرزند

شرق ‑ خبرنگاران جوان : امامعلى بابايى بنگاه دار يكى از محله هاى زنجان گفت چهارزن، سى و چهار فرزند و سى نوه دارم به نحوى كه اسامى آنها در شناسنامه ام جا نمى گيرد و ثبت احوال مجبور به ثبت اسامى آنها در برگه اى ديگر شده است. وى تصريح كرد: خانه اى دويست مترى دارم و به هر كدام از خانم هايم دو اتاق داده ام كه با بچه هاى خود در آنجا زندگى مى كنند البته همگى در يك حياط سكونت دارند و تعدادى از بچه هايم ازدواج كرده اند. هجده نفرشان مدرسه مى روند مابقى نيز كار مى كنند و كمك خرج خانه اند. وى افزود: خريد مايحتاج منزل هم به صورتى است كه هر چه بخرم بين چهار خانواده تقسيم مى كنيم البته بايد بگويم كه تا چند سال قبل همه در يك جا غذا مى خورديم و ديگر نيازى به تقسيم مواد غذايى و ساير مايحتاج نبود ولى حالا بايد به طور مساوى تقسيم كنم.

 

همه چيز درباره رييس جديد فراکسيون زنان

زنان ايران، 21 خرداد ماه 83:

ده نماينده از 12 نماينده زن مجلس هفتم، امروز با اعلام اينکه نفيسه فياض بخش را به عنوان رييس فراکسيون زنان انتخاب کرده اند، خبر تشکيل دوباره اين فراکسيون را دادند. آنها که حاضر نشده بودند حتي با اعضاي فراکسيون زنان در مجلس ششم ديداري داشته باشند با اينکه اعتقاد دارند "زنان همچون مردان نماينده همه مردم هستند، اما براي هماهنگي جهت تصميم‌گيري بهتر و دفاع از حقوق زنان اين فراكسيون را تشكيل" دادند.

 

نفيسه فياض بخش که آشناترين نام در ميان نمايندگان زن گمنام فهرست حزب آبادگران ايران اسلامي است، سابقه دو دوره نمايندگي مجلس در مجالس چهارم و پنجم را دارد. او پس از انتخابات مجلس ششم خانه نشين شد و به خبرنگار مجله سروش بانوان گفت که ترجيح مي دهد هيچ پستي را قبول نکند و از فرزند سومش که در زمان مصاحبه شش ماهه بود نگه داري کند. او که در سال 1343 در تهران به دنيا آمده، تا پيش از گرفتن ديپلم در سه مدرسه مذهبي درس خوانده است. تحصيل در مدرسه رفاه و برادري که در انفجار دفتر حزب جمهوري اسلامي کشته شد تا حدود زيادي پيشينه خانوادگي او را نشان مي دهد. او در مصاحبه اي مي گويد: "برادرانم هر دو از شاگردان شهيد مطهري بودند."

 

فياض بخش که ليسانس الهيات، فوق ليسانس حقوق خصوصي و دکتراي فلسفه و کلام دارد و کتابي با عنوان "براهين عقلي و تسبيح موجودات" که در آن با هفت برهان ثابت شده که تمام موجودات آگاهانه خدا را تسبيح مي کنند، در حالي سکان فراکسيون زنان را به دست مي گيرد که جز چند جمله مبهم برنامه و ديدگاه مشخص خود را در مورد طرحها و لوايح مربوط به زنان ارائه نداده است. البته روزنامه همشهري، که توسط حزبي اداره مي شود که فياض بخش را در فهرست انتخاباتي خود قرار داد، ضمن اين پيش بيني که فياض بخش رييس احتمالي فراکسيون زنان خواهد بود، نوشته بود: "او از مخالفين سرسخت پيوستن به كنوانسيون رفع تبعيض از زنان است."

 

نگاهي به پيشينه کاري فياض بخش به خصوص در مجلس پنجم تا حدودي خطوط کاري آينده او را مشخص مي کند. او که از مدافعان تشکيل کميسيون خانواده در مجلس پنجم بود و حتي مقابل برخي از نمايندگان مرد هم جناح خود ايستاد، به عنوان تنها عضو زن کميسيون قضايي نقش زيادي در تصويب يا عدم تصويب لوايح و طرحهاي مربوط به زنان داشت و البته موانع بسياري را نيز تجربه کرد. او در مصاحبه اي که در مجله زنان اسفند ماه 76 چاپ شده درباره رد شدن طرح اصلاح قانون حضانت در کميسيون قضايي مي گويد: " اگر دو سه تا مي بوديم بهتر بود. من هر موقع کميسيون طرحي در مورد زنان دارد به خواهرهاي نماينده اطلاع مي دهم که در جلسات شرکت کنند. بالاخره شايد در رودربايستي اينها طرح راي بياورد."

 

طرح ناکام مانده اصلاح ماده قانوني مربوط به حضانت کودکان پس از طلاق که بعدها به صورتي کامل تر در مجلس ششم به تصويب رسيد و تبديل به قانون شد، طرح محاسبه مهريه به نرخ روز، طرح تعيين مصاديق عسر و حرج براي طلاق زنان که باز هم به وسيله مجلس ششم نهايي شد، طرح تشکيل دادگاههاي خانواده و... از جمله طرحها و قوانيني است که رد پاي نفيسه فياض بخش در آنها ديده مي شود. اما نمي توان تاريخ مجلس را ورق زد و از نقش نمايندگان زن راستگراي مجلس پنجم از جمله فياض بخش در تصويب دو طرح ممنوعيت استفاده ابزاري از زنان و انطباق امور پزشکي با موازين شرع صحبت نکرد که در آخرين ماههاي مجلس پنجم و هم زمان با شدت گيري اختلافات سياسي اصلاح طلبان و محافظه کاران مطرح شد.

 

نفيسه فياض بخش در دفاع از طرح ممنوعيت استفاده ابزاري از زنان در مطبوعات به عنوان موافق گفته بود: "بيش از يک سال است که مردم ومتدينان و محافل حوزوي از ما انتقاد مي کنند که چرا تصوير درشت زنان روي جلد بعضي از مجلات چاپ مي شود؟"

 

نفيسه فياض بخش يکي از دو نماينده زني بود که در تدوين و اصلاحات بعدي طرح انطباق امور پزشکي با موازين شرعي نقش محوري داشت. براساس اين طرح در امور پزشکي، از دانشکده هاي پزشکي و فضاهاي آموزشي تا بيمارستانها و کليه فضاهاي درماني دولتي و غيردولتي بايد کاملا از نظر جنسيتي جداسازي انجام مي شد.

 

اما چالش اصلي مربوط به آينده است. مجلس هفتم ميراث دار چندين طرح و لايحه نيمه کاره درباره زنان است. با وجود اينکه برخي از مهمترين آنها مثل لايحه پيوستن ايران به کنوانسيون بين المللي رفع همه گونه تبعيض عليه زنان از دست مجلس خارج شده و به مجمع تشخيص مصلحت رفته است، اما برخي ديگر از مصوبات از جمله مصوبه مربوط به اصلاح قوانين ارث زنان، به احتمال زياد به خاطر رد شدن توسط شوراي نگهبان دوباره در مجلس جديد مورد بررسي قرار خواهد گرفت و نفيسه فياض بخش که آنقدر تجربه داشته که مثل نمايندگان زن تازه کار، در نخستين روزهاي مجلس چهره اي متحجر و واپس گرا از خود ارائه ندهد ناگزير از اظهار نظر درباره آنها خواهد بود. او که در مصاحبه اش با مجله سروش بانوان مي گويد "ايجاد محيطي آرام و پرنشاط براي همسر و فرزندان" مهمترين مسئوليت زن در خانواده است، حتي پس از انتخاب شدن به سمت رياست فراکسيون زنان مصاحبه اي نکرده است تا در آن تعريف و ديدگاههاي خود را از خانواده و مسائل زنان در آن ارائه دهد.

 

سئوالي که در روزهاي آينده مطرح خواهد شد اين است: آيا چهره فراکسيون زنان به کميسيون خانواده اي که طرح پرداخت مهريه به نرخ روز را که ضمن داشتن پشتوانه شرعي و قرار داشتن در چارچوبهاي فقهي سنتي، اعتراض و مقاومت بسياري از نمايندگان محافظه کار را برانگيخت شبيه خواهد بود يا کميسيون زناني که ماهها وقت خود را براي تصويب نبصره اي مي گذارد که چاپ تصاوير زنان، و البته با اصلاحات بعدي، مردان، را به شکلي که تحريک کننده و خلاف شرع باشد ممنوع کند؟ آيا در غياب يا کمرنگ شدن اختلافات سياسي ميان بخشهاي مختلف حاکميت، فراکسيون زنان مجلس جديد به ايجاد فضاهاي تازه و حل مشکلات براساس مطالبات زنان خواهد پرداخت يا وقت خود را صرف برداشتن گامهايي به عقب خواهد کرد؟