زنان - دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

 

 

دولت عربستان طي اقدامي، ممنوعيت كار و فعاليت تجاري براي زنان را لغو كرد.

دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از خبرگزاري فرانسه، كابينه‌ دولت عربستان همچنين هفته‌ گذشته با صدور پروانه‌ تجاري به زنان موافقت كرده بود.

اين در حالي است كه پيش از اين زنان سعودي تنها مي‌توانستند به نام يكي از مردان خويشاوندشان اقدام به فعاليت در امور تجاري كنند.

كابينه‌ عربستان همچنين از وزراي دولت و سازمان‌ها خواست تا براي زنان ايجاد فرصت‌هاي شغلي كنند. اتاق بازرگاني و صنعت عربستان نيز موظف است كميته‌اي را براي ايجاد آموزش و اشتغال‌زايي براي زنان در بخش خصوصي راه‌اندازي كند.

اگر چه اين تصميم دولت عربستان موجب افزايش درآمدهاي خانواده‌هاي سعودي مي‌شود، اما بيم آن مي‌رود كه اين طرح تنها در حد يك برنامه‌ پيشنهادي باقي بماند.

 

شش زن در حكومت موقت عراق حضور دارند

دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

خبرگزاري فارس: اياد علاوي، نخست وزير حكومت موقت عراق نام شش زن را به عنوان وزراي كابينه خود اعلام كرد.

به گزارش سايت ايشين ايج، دولت جديد عراق شامل 33 وزير است كه شش تن از آنان زن هستند كه 18 درصد دولت موقت عراق را تشكيل مي‌دهند.

بر اساس قانون دولت انتقالي عراق قرار است 25 درصد كرسي‌ها در مجمع موقت عراق به زنان اختصاص يابد. زنان عراقي تلاشهاي زيادي را براي بدست آوردن حق 40 درصدي در پيكره تصميم ‌گيري عراق انجام دادند.

وزارتخانه‌هاي در اختيار زنان عراقي شامل وزارت امور عمومي، وزارت امور زنان، وزارت كار و امور اجتماعي، وزارت محيط زيست، وزارت كشاورزي و وزارت مهاجرت و جابجايي است.

تعداد كمي از زنان در پست‌هاي كليدي در عراق به كار گرفته شده‌اند. شوراي حكومتي 25 عضوي عراق نيز تنها شامل سه زن بود و در كميته 18 عضوي كه پيش نويس قانون اساسي موقت عراق را تعيين كرد حتي يك زن حضور نداشت.

 

تفكيك دانشجويان دختر و پسر در دانشكده علوم سياسى 

تريبون فمينيستي ايران- دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

جداسازي فضاهاي عمومي براي زنان و مردان كه عمدتا به حذف فضاي عمومي براي زنان منتهي شده است همچنان ادامه دارد. جداسازي اتوبوسها، سعي در برگزاري المپيكهاي ورزشي خاص زنان، جدا كردن سلف سرويس دانشجويان پسر و دختر و جداسازي سلف زنان و مردان در ادارات، ايجاد پاركهاي زنانه و... از جمله آن‏هاست. تفكيك دختران و پسران در كلاسهاي درس نيز كه سالها به فراموشي سپرده شده بود، گويا دوباره در حال اجراست و دوباره به عنوان ابزاري براي كنترل فضاي عمومي دانشگاهها مورد استفاده قرار ميگيرد. بر اساس گزارش ايسنا دانشكده علوم سياسي، اقدام به تفكيك دانشجويان دختر و پسر كرده است.

در اين رابطه رضا رنجبر، مسؤول شوراى رابطين دانشجويى دانشكده علوم سياسى در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا اظهار كرد: از نظر اكثر دانشجويان اين عمل نوعى توهين به شخصيت آنان است. اين تفكيك را نشانه بي‌اعتمادى مسؤولان دانشگاه به دانشجويان مي‌دانند و اكثر آنها خواستار نظرسنجى از دانشجويان براى رفع اين مانع هستند. چرا كه يكى از ابزارها در رشته علوم سياسى بحث و تبادل نظر است و حذف يك گروه دانشجو از اين مباحث توهينى به اين گروه تلقى مي‌شود.

 

وضعيت زنان در دانشگاه آزاد اسلامي بررسي شد 

دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

در چهارصد و هشتاد و هفتمين جلسه شوراي فرهنگي اجتماعي زنان در ادامه ارايه گزارش عملکرد و برنامه هاي دستگاههاي اجرايي در جهت بهبود وضعيت زنان، نماينده دانشگاه آزاد اسلامي در شوراي زنا ن گزارشي از وضعيت زنان در دانشگاه آزاد اسلامي تا سال 1383 را ارايه نمود. 

به گزارش خبرگزاري "مهر" به نقل از روابط عمومي شوراي فرهنگي اجتماعي زنان دکتر پيشگاهي فرد با اشاره به رشد 7 درصدي حضور زنان در هيات علمي از سال 1377 تاکنون افزود: از سال 1379 شوراي پژوهشي زنان دانشگاه آزاد اسلامي بنا به دستور رياست دانشگاه به منظور تقويت امور پژوهشي زنان دانشگاه آزاد اسلامي بنا به دستور رياست دانشگاه به منظور تقويت امور پژوهشي زنان عضو هيات علمي در حوزه مشاورت در امور زنان تشکيل شده که طي سالهاي اخير تعداد پژوهشهاي انجام شده توسط زنان رشد چشمگيري داشته به طوري که از مجموع 44 مورد در سال 1378 به 475 مورد در سال 1383 رسيده است که رشد تقريبي هزار درصد را نشان مي دهد.

وي گفت: در مقطع کارداني از هر 5 نفر دانش آموخته 6/2 نفر مرد و 4/2 نفر زن، در مقطع کارشناسي از هر 5 نفر دانش آموخته 7/2 نفر مرد و 3/2 نفر زن، در مقطع کارشناسي ارشد از هر 5 نفر دانش آموخته 5/3 نفر مرد و 5/1 نفر زن ، در مقطع دکتراي حرفه اي از هر 5 نفر دانش آموخته 3 نفر مرد و 2 نفر زن و در مقطع دکتراي تخصصي از هر 5 نفر دانش آموخته کمتر از 4 نفر مرد و بيش از يک نفر زن مي باشد.

نماينده دانشگاه آزاد اسلامي در شوراي زنان ضمن بررسي نسبت به حضور دختران به پسران در کليه مقاطع تحصيلي افزود: در مقطع کارداني بين سالهاي تحصيلي 78-77 تا 83-82  ميزان دانشجويان پسر بين 4 تا 16 درصد از دانشجويان دختر بيشتر و در سال تحصيلي 81 - 80 فاصله ميان دانشجويان پسر و دختر در اين مقطع 38 درصد بوده است که نشانگر استقبال بيشتر پسران نسبت به دختران براي گذراندن دوره کارداني مي باشد، در مقطع کارشناسي ، از سال تحصيلي 78-77 هر ساله درصد دختران دانشجو نسبت به پسران رشد داشته است و در سال تحصيلي 82-81 بيش از نيمي از ظرفيت دانشجويان را به خود اختصاص داده اند.

در مقطع کارشناسي ارشد در سالهاي تحصيلي 78 - 77 تا 83-82  به طور تقريبي دو پنجم ظرفيت دانشجويي اين مقطع را دختران تشکيل مي دهند .

در مقطع دکتري حرفه اي درصد دانشجويان دختر از 33 درصد در سال 78 -77 به 45 درصد در سال تحصيلي 83-82 رسيده است که احتمال روند رو به رشد درصد دختران را در اين مقطع تحصيلي در سالهاي آينده نشان مي دهد.

 

رسيدگي به وضعيت زنان بي‌‏سرپرست و توجه به حضور اجتماعي آنان اولويت فراكسيون زنان است 

دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

نماينده مردم كرج در مجلس هفتم گفت: با بكارگيري تجارب و نظرهاي تخصصي و كارشناسانه تمام كسانيكه به نوعي در بحث بانوان دخيل هستند و فعاليت دارند، سعي مي‌‏كنيم تا برنامه‌‏اي بي‌‏نقص در اين رابطه ارائه دهيم.

فاطمه آجرلو در گفت و گو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري كار ايران, ايلنا, افزود: رسيدگي به وضعيت زنان بي‌‏سرپرست و بد سرپرست, توجه به حضور اجتماعي زنان و تعريف اسلام از زن، از مهمترين اولويت‌‏هاي مدنظر فراكسيون زنان مجلس هفتم خواهد بود.

وي ادامه داد: در ارتباط با اين موضوع تصميم داريم نشستي با زنان مجلس ششم نيز داشته باشيم تا در جريان طرح‌‏ها و لوايح ناتمام آنها قرار بگيريم و از تجارب ارزشمند آنها نيز استفاده كنيم.

وي ادامه داد: سعي داريم از نظارت تمامي كارشناسان و مسئولاني كه به نوعي در امور زنان صاحب نظر هستند, استفاده كنيم و به يك جمع بندي كامل و مناسب براي ارائه طرح‌‏هاي موثر در راستاي احقاق حقوق زنان برسيم.

آجرلو افزود: ايجاد جنبش نرم‌‏افزاري در امور زنان يكي از طرح‌‏هاي مهم و مورد نظر نمايندگان زن مجلس هفتم است.

وي با اشاره به عدم حضور زنان در هيات رئيسه موقت مجلس، گفت: تصميم داريم تا اين نقيصه را مرتفع كنيم و براي حضور زنان در هيات رئيسه نيز تصميماتي داريم.

 

 

اخبار سياسي زنان در مطبوعات ارديبهشت ماه در رده سوم قرار گرفت.

دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روابط عمومي شوراي فرهنگي - اجتماعي زنان درويژه نامه ارديبهشت ماه زن در آينه مطبوعات  2217 مورد مطلب شامل : خبر ، مقاله ، مصاحبه ، گزارش مربوط به مسائل زنان ودختران از 28 روزنامه منتشره در سطح کشور  جمعي آوري ، دسته بندي و تحليل محتوايي شده است که تعداد اخبار و مطالب نسبت به ارديبهشت سال گذشته 112 درصد افزايش و نسبت به روزنامه هاي ماده پيش ( فروردين 83) 187 درصد افزايش و دقيقا سه برابر شده است.

گفتني است: نتيجه اين تحليل و بررسي حاکيست از مجموع کل مطالب ، 5/38  درصد به موضوع آسيب هاي اجتماعي ، 2/19 درصد  به موضوع اجتماعي ، 1/12 درصد به موضوع سياسي ، 1/11 درصد به موضوع فرهنگي ، 5/9 درصد به موضوع ساير کشورها ، 6 درصد به موضوع بهداشتي ، 6/3 درصد به موضوع ورزشي ، 1/3 درصد به موضوع حقوقي - قضايي ، 02/2 درصد به موضوع آموزشي و 98/1 به موضوع علمي - پژوهشي پرداخته شده است.

همانطور  که ملاحظه مي شود بيشترين اخبارو مطالب مربوط به موضوع آسيب هاي اجتماعي است و در مرتبه دوم اخبار اجتماعي قرار گرفته است و اخبار سياسي درمرتبه سوم قرار گرفته است .

از مجموع موضوع کلي آسيب هاي اجتماعي ، 97/39 درصد به موضوع خشونت و مزاحمت ، 8/20 درصد به موضوع فساد و فرار ، 5/13 درصد به موضوع طلاق ، 4/7 درصد به موضوع قتل و جنايت ، 6/3 درصد به موضوع سرقت و کلاهبرداري ، 2 درصد به موضوع خودکشي ، 7/11 درصد به موضوع ساير آسيب ها پرداخته شده است.

بر اساس اين گزارش  از مجموع موضوع کلي اجتماعي ، 1/35 درصد به موضوع توسعه و مشارکت اجتماعي ، 28 درصد به موضوع ازدواج و خانواده ، 3/19 درصد به موضوع اشتغال ، 6/17 درصد  به موضوع تامين و حمايت اجتماعي اختصاص يافته است.

 

علم و پژوهش فقط 2درصد اخبار زنان را دربرمي‌گيرد

دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

خبرگزاري فارس: ويژه نامه ارديبهشت ماه زن در آينه مطبوعات توسط مركز اطلاعات و آمار شوراي فرهنگي - اجتماعي زنان منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي شوراي فرهنگي - اجتماعي زنان در اين شماره 2217 مورد مطلب شامل: خبر، مقاله مصاحبه، گزارش مربوط به مسائل زنان و دختران از 28 روزنامه منتشره در سطح كشور شامل روزنامه‌هاي: آفتاب يزد، آفرينش، اعتماد، ابرار، ايران قدس، انتخاب، جام جم، جمهوري اسلامي، جوان، خراسان، توسعه، كيهان، اطلاعات، مردم سالاري، نسيم صبا، همبستگي، همشهري، رسالت، سياست روز، حمايت، خبر، كار و كارگر، شرق و آشتي و شاپرك، وقايع اتفاقيه و صداي عدالت جمع‌آوري، دسته بندي و تحليل محتوايي شده است كه تعداد اخبار و مطالب نسبت به ارديبهشت سال گذشته 112 درصد افزايش و نسبت به روزنامه‌هاي ماه پيش (فروردين 83) 187 درصد افزايش و دقيقا سه برابر شده است.

براساس اين گزارش، نتيجه اين تحليل و بررسي حاكيست از مجموع كل مطالب، 5/38 درصد به موضوع آسيب‌هاي اجتماعي، 2/19 درصد به موضوع اجتماعي، 1/12 درصد به موضوع سياسي، 1/11 درصد به موضوع فرهنگي، 5/9 درصد به موضوع ساير كشورها، 6 درصد به موضوع بهداشتي، 6/3 درصد به موضوع ورزشي، 1/3 درصد به موضوع حقوقي - قضايي، 02/2 درصد به موضوع آموزشي و 98/1 درصد به موضوع علمي - پژوهشي پرداخته شده است.

بنابراين گزارش، بيشترين اخبار و مطالب مربوط به موضوع آسيب‌هاي اجتماعي است و در مرتبه دوم اخبار اجتماعي قرار گرفته است و اخبار سياسي در مرتبه سوم قرار گرفته است و از مجموع موضوع كلي آسيب هاي اجتماعي، 97/39 درصد به موضوع خشنونت و مزاحمت، 8/20 درصد به موضوع فساد و فرار، 5/13 درصد به موضوع طلاق، 4/7 درصد به موضوع قتل و جنايت، 6/3 درصد به موضوع سرقت و كلاهبرداري، 2 درصد به موضوع خودكشي، 7/11 درصد به موضوع ساير آسيب‌ها پرداخته شده است.

اين گزارش مي‌افزايد: از مجموع كلي اجتماغعي، 1/35 درصد به موضوع توسعه و مشاركت اجتماعي، 28 درصد به موضوع ازدواج و خانواده، 3/19 درصد به موضوع اشتغال، 6/17 درصد به موضوع تامين و حمايت اجتماعي اختصاص يافته است.

اين گزارش حاكيست، از مجموع كلي فرهنگي، 8/39 درصد به موضوع ديدگاههاي و نظرات، 9/30 درصد به موضوع موسيقي - تئاتر - سينما، 3/22 درصد به موضوع فرهنگ و ادب، 6/3 درصد به موضوع ارزشهاي ديني، 4 درصد به موضوع هنرهاي تجسمي و 4 درصد به موضوع فرهنگ عمومي اختصاص يافته است. لازم به ذكر است براي اولين بار در طول 14 ماه گذشته است كه بيشترين درصد اخبار فرهنگي مربوط به موضوع ديدگاهها و نظرات بوده است و اين در حاليست كه در ماههاي گذشته همواره موضوع تئاتر - موسيقي و سينما در راس اين دسته اخبار قرار داشت.

همچنين، از مجموع اخبار و مطالب جمع‌‌آوري شده، روزنامه شرق با 161 مطلب، روزنامه همشهري با 133 مطلب و روزنامه اعتماد به 127 مطلب به لحاظ تعداد اخبار و مطالب در مرتبه‌هاي اول، دوم و سوم قرار دارند.

گفتني است، اطلاعات فوق به لحاظ نوع خبر، بدين معني كه خبر بيان كننده وضعيت و شرايط مطلوب زنان در كشور است يا باينگر شرايطي نامطلوب مورد ارزيابي قرار گرفته است و نتيجه بررسي حاكيست 8/27 درصد از موارد به اخبار و مطلوب، 47 درصد به اخبار و مطالب نامطلوب اختصاص داشته است و 2/25 درصد مطالب نسبت به اين مساله خنثي است و در اين مورد ديدي به خواننده نمي‌دهد. نتيجه بررسي‌ها نشان مي‌دهد اخبار نامطلوب نسبت به ماه گذشته 7/2 درصد افزايش داشته است.

براساس اين گزارش، بالاترين عناوين خبري در مطبوعات، اخبار مربوط به قتل دختري 9 ساله توسط پدرش با 34 خبر، اخبار مربوط به اعطاي وام ازدواج شهرداري به زوجهاي جوان تهراني با 21 مورد و سپس اخبار مربوط به تصويب قانون ارث بردن زوجين از كل دارايي يكديگر توسط مجلس ششم با 20 مورد به ترتيب در رده اول، دوم و سوم قرار گرفته است.

 

نتايج يك پژوهش نشان مي‌دهد: بين تولد نوزاد كم وزن با خشونت فيزيكي در دوران بارداري ارتباط معني‌داري وجود دارد.

دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

به گزارش سرويس پژوهش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مرضيه نجومي و زهره اكرمي، پژوهشگران دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي ايران در پژوهشي با بررسي فراواني خشونت فيزيكي و پيامدهاي بارداري و جنيني آن در زنان باردار مراجعه كننده به بيمارستان اكبر آبادي خاطر نشان كرده‌اند: خشونت در دوران بارداري با سقط جنين، زايمان زودرس و مرگ و آسيب نوزاد در ارتباط است.

محققان در اين مطالعه مقطعي با استفاده از داده‌هاي بيمارستاني ‌٤٠٦ زن باردار با ميانگين سني ‌١٥ تا ‌٤٥ سال را كه در طي بارداري از سوي همسر دچار خشونت فيزيكي شده بودند را مورد بررسي قرار دادند.

براساس اين مطالعه، ‌٩٥ درصد از زنان، خانه دار و ‌١٣ درصد آنان بي سواد بودند.

نتايج اين تحقيق نشان داد: ‌٧/١٠ درصد زنان تحت خشونت فيزيكي طي بارداري قرار گرفته‌اند. شيوع تهديد فيزيكي در همين دوره تقريبا دو برابر اعمال خشونت بدست آمد.

اين نتايج مي‌افزايد: شيوع خشونت فيزيكي و تهديد به خشونت طي سه ماه قبل از بارداري به ترتيب، حدود ‌١٢ درصد و ‌٢٥ درصد بدست آمد.

اعمال خشونت فيزيكي در زنان با تحصيلات كمتر، فاصله كمتر از ‌٣ سال با بارداري قبلي، مراقبت نامنظم طي بارداري، مصرف سيگار در دوران بارداري و در زنان با بارداري ناخواسته، با اختلاف معني دار آماري بيش از زنان بدون عوامل خطر نامبرده به دست آمد.

يافته‌هاي اين پژوهش حاكي است: ‌پارگي زودرس غشاها، تولد نوزاد با وزن كم و زايمان زودرس در زناني كه در دوران بارداري تحت خشونت قرار گرفته بودند به طور معني داري بيش از زنان گروه مقابل بود.

بخش ديگري از نتايج اين پژوهش نشان مي‌دهد: خشونت فيزيكي و تهديد به آن در دوران بارداري به ترتيب ‌٧/١٠ درصد و ‌٤/٢٣ درصد به دست آمد.

همچنين بين اعمال خشونت فيزيكي از طرف همسر و تحصيلات مادران و فاصله كم بين تولدها ارتباط ديده شد، ‌مادراني كه تحت خشونت فيزيكي قرار گرفته بودند بيش از گروه بدون خشونت در طي بارداري به علل مختلف در بيمارستان بستري شده بود.

محققان در پايان بر لزوم غربالگري خشونت فيزيكي در كنار سيستم مراقبت از زنان باردار و برنامه‌ريزي براي كنترل آن تاكيد كرده‌اند.

 

رييس مركز امور مشاركت زنان نرخ رشد تعداد دختران دانشجو در 4 سال گذشته را 58 درصد و مشاركت سياسي ـ اجتماعي زنان در عرصه مديريت دولتي را 6 درصد اعلام كرد.

دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

زهرا شجاعي، مشاور رييس‌جمهوري در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرويس زنان خبرگزاري دانشجويان ايران تاكيد كرد: بر اساس اقدامات انجام شده، درصد باسوادي زنان در سال 82 در مقايسه با دو سال قبل 7 درصد و مشاركت اقتصادي زنان در زمينه اشتغال 6 درصد رشد داشته است.

به گفته وي، همچنين طي چهار سال اخير تعداد سازمانهاي غيردولتي زنان 402 درصد و مشاركت فرهنگي در زمينه تعداد زنان مؤلف 265 درصد رشد داشته است.

مشاور رييس‌جمهوري خاطرنشان كرد: در 4 سال گذشته 28 درصد طرح‌هاي اجرا شده مربوط به امور زنان، فرهنگي، 23 درصد آموزشي، 15 درصد اشتغال و توسعه مشاركت اقتصادي، 10 درصد توسعه سازمان‌هاي غيردولتي و 9 درصد آنها مربوط به فعاليتهاي تربيت بدني زنان بوده است.

رييس مركز امور مشاركت زنان در خصوص اولويت‌هاي اين مركز كه به ساير دستگاههاي اجرايي واگذار شده، اظهار داشت: بهينه‌سازي اوقات فراغت زنان از طريق افزايش توان دسترسي به فضاهاي فرهنگي، زمينه‌سازي جهت افزايش فرصت‌هاي شغلي زنان و متعادل سازي بازار كار از لحاظ عرضه و تقاضاي نيروي كار، از جمله اولويت‌هاي مركز امور مشاركت زنان بوده كه به دستگاههاي اجرايي مربوط محول شده است.

مشاور رييس‌جمهوري در پايان خاطرنشان كرد: در سال گذشته از سوي مركز امور مشاركت زنان 46 پروژه در قالب 33 طرح در زمينه امور زنان از طريق 17 دستگاه اجرايي و 3 دانشگاه در كشور اجرا شده است.

 

اجراي طرح ديده باني ايدز براي زنان خياباني 

دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي از اجراي طرح ديده باني ايدز به منظور شناسايي زنان خياباني پر خطر مبتلا به بيماريهاي عفوني از جمله ايدز در سال جاري خبرداد . 

دکتر سيد حسن علم الهدايي در گفتگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري مهر با بيان اين مطلب گفت :  به دنبال مشاهده مواردي از بيماري ايدز در زنان خياباني و دختران فراري  ارجاع شده به مراکز بهزيستي اين طرح از سال گذشته با هدف شناسايي زنان ويژه مبتلا بيماريهاي عفوني مانند ايدز ، سيفليس ،  سوزاک به اجرا درآمد و در اين راستا وزنان خياباني پس از جمع آوري  توسط نيروي انتظامي و ارجاع به بهزيستي در بدو ورود ،  مورد معاينات و آزمايشات جسمي و روحي  ورواني قرار گرفته تا ميزان صحت و سلامتي آنها مشخص شود .

وي با بيان اينکه متاسفانه درصد احتمال مبتلا بودن زنان خياباني به بيماري ايدز زياد است ، افزود :  در صورت شناسايي مورد مشکوکي ازبيماري ايدز براي آغاز دوره درمان به مراکز درماني تحت پوشش بهزيستي معرفي  خواهند شد . 

دکتر علم الهدايي با بيان اينکه جمع آوري امنيتي ، پليسي و ضربتي زنان خياباني مشکلي را حل نمي کند ، تصريح کرد :  تا زمانيکه سرچشمه و علل تکثيرآنها درجامعه شناسايي نشود ، هيچ مشکلي حل نخواهد شد ، چرا که آن تعداد از زنان خياباني که در خيابانها مشهود هستند ويا  توسط نيروي انتظامي جمع آوري مي شوند تنها بخشي از تعداد واقعي زنان خياباني بوده  و بسياري ازآنها تحت پوشش و در قالب تجارت و خريد و فروش جنس به برقراري رابطه جنسي براي کسب درآمد مبادرت مي ورزند . 

وي مناطق آزاد را از جمله مناطق پر خطر ترافيک جنسي دانست و تصريح کرد : برخي از زنان ويژه به بهانه آوردن جنس در اين مناطق تردد کرده و در آنجا به اين عمل نيز مبادرت مي ورزند که اين امر نگراني ما را در اين خصوص طي  سالهاي اخير افزايش داده است .

 

 

دختر شايسته‌ در نيجريه‌

منابع‌: آژانس‌ فرانس‌ پرس‌

اعتماد - ترجمه‌: رامين‌ رهبر يعقوبي‌

دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

 

مسابقه‌ جهاني‌ دختر شايسته‌ در نيجريه‌ برگزار مي‌شود اما امسال‌ بعضي‌ از مردم‌ نيجريه‌ نمي‌توانند شاهد اين‌ مسابقه‌ باشند. سخنگوي‌ دولت‌ نيجريه‌ طي‌ يك‌ برنامه‌ راديويي‌ گفت‌ كه‌ پخش‌ مسابقه‌ دختر شايسته‌ در شمال‌ نيجريه‌ ممكن‌ نخواهد بود زيرا اكثريت‌ مردم‌ اين‌ منطقه‌ مسلمان‌ هستند. استان‌ كبي‌ در نيجريه‌، منطقه‌يي‌ مسلمان‌نشين‌ است‌ و در هفتم‌ دسامبر 2004 آمادگي‌ آن‌ را ندارد تا به‌ تماشاي‌ مسابقه‌ دختر شايسته‌ بنشيند. سخنگوي‌ دولت‌ نيجريه‌ پيشتر گفته‌ بود كه‌ اين‌ مسابقه‌ حاوي‌ مسائل‌ غيراخلاقي‌ است‌،نكته‌ مهمتر، همزماني‌ اين‌ مسابقه‌ با ماه‌ مبارك‌ رمضان‌ است‌.

در اوايل‌ ماه‌ جاري‌ افرادي‌ كه‌ در پي‌ برگزاري‌ مسابقه‌ دختر شايسته‌ بوده‌اند،اعلام‌ كردند كه‌ به‌ احتمال‌ قوي‌ زمان‌ برگزاري‌ مسابقه‌ به‌ تعويق‌ خواهد افتاد. بسياري‌ از مسلمانان‌ نيجريه‌يي‌ مخالف‌ برگزاري‌ مسابقه‌ در اين‌ كشور هستند و معتقدند كه‌ پوشش‌ نامتعارف‌ دختران‌ جوان‌ با سنن‌ مذهبي‌ آنان‌ مغايرت‌ دارد. مسابقه‌ دختر شايسته‌ قرار است‌ در ابوجا پايتخت‌ نيجريه‌ برگزار شود و برنامه‌ تلويزيوني‌ اين‌ مسابقه‌ در سرتاسر جهان‌ پخش‌ مي‌شود.

زنان‌ عراقي‌ مشاغل‌ امنيتي‌ را از مردان‌ مي‌ربايند

اولين‌ دسته‌ از زناني‌ كه‌ در اميريه‌ عراق‌ به‌ كمپ‌ تيراندازي‌ رفتند حالت‌ عصبي‌ داشتند. بعضي‌ از آنان‌ از وحشت‌ گريه‌ مي‌كردند و نمي‌خواستند اسلحه‌ بردارند.

پس‌ از چهار هفته‌ تمرين‌ خانم‌ شمعه‌ جاسم‌ دختري‌ 22 ساله‌ كه‌ جزو گروه‌ اين‌ زنان‌ مسلح‌ است‌ برگ‌ هدف‌ تيراندازي‌ خود را نشان‌ مي‌دهد و مي‌گويد سه‌ سوراخ‌ در كنار هدف‌ اصلي‌ را زده‌ ام‌ و بايد بگويم‌ كه‌ امروز زياد روي‌ شانس‌ نيستم‌. خانم‌ شمعه‌ يكي‌ از دختراني‌ است‌ كه‌ امريكاييان‌ اميدوارند بتوانند پس‌ از خروج‌ نيروهاي‌ ائتلاف‌ از عراق‌، امنيت‌ اين‌ كشور را حفظ‌ كند. از ميان‌ اين‌ زنان‌، چيزي‌ حدود 17 نفرشان‌ قرار است‌ به‌ نيروهاي‌ دفاع‌ شهري‌ عراق‌ بپيوندند.

اين‌ زنان‌ براي‌ موفقيت‌ در آزمون‌ تيراندازي‌ بايد از هفت‌ تيري‌ كه‌ به‌ هدف‌ شليك‌ مي‌كنند، لااقل‌ دوتاي‌ آن‌ را بر هدف‌ بنشانند. اگر به‌ وسط‌ هدف‌ بزنند معنايش‌ اين‌ است‌ كه‌ در كار خود حرفه‌يي‌ شده‌اند، اگر تير به‌ كاغذ نشانه‌ اصابت‌ كند باز هم‌ معنايش‌ اين‌ است‌ كه‌ آنان‌ قابليت‌ كشتن‌ دشمنان‌ را دارند و در غير اين‌ صورت‌ اخراج‌ خواهند شد.

شوهران‌ اين‌ زنان‌ هنوز دقيقا نمي‌دانند كه‌ زنانشان‌ در هنگام‌ تمرين‌ تيراندازي‌ لباس‌ يونيفرم‌ نيروهاي‌ امنيتي‌ عراق‌ را مي‌پوشند. پيش‌ از اين‌ شمعه‌ در كارخانه‌يي‌ در حومه‌ بغداد كار مي‌كرد و اكنون‌ كه‌ بيكار شده‌ خواهرش‌ را نيز با خود به‌ تمرينات‌ تيراندازي‌ مي‌آورد.

شمعه‌ به‌ كاري‌ كه‌ انجام‌ مي‌دهد افتخار مي‌كند و مي‌گويد: در حال‌ حاضر بهترين‌ خدمتي‌ كه‌ مي‌توانم‌ به‌ كشورم‌ بكنم‌ اين‌ است‌ كه‌ با تروريست‌ها و شورشيان‌ بجنگم‌. پدر و مادرم‌ نيز از اين‌ بابت‌ خوشحالند.

خانم‌ آيمان‌ علي‌، دختري‌ 28 ساله‌ كه‌ از نام‌ مستعار استفاده‌ مي‌كند معتقد است‌ كه‌ اين‌ تمرينات‌ باعث‌ شده‌ تا زنان‌ عراقي‌ احساس‌ كنند كه‌ قدرتمند هستند. او مي‌گويد:در تمام‌ طول‌ دوراني‌ كه‌ به‌ تميزكاري‌ خانه‌ و در واقع‌ خانه‌داري‌ مشغول‌ بوده‌ام‌ آرزو مي‌كردم‌ كه‌ روزي‌ بتوانم‌ به‌ كشورم‌ خدمت‌ كنم‌. ما حالا احساس‌ مي‌كنيم‌ كه‌ اين‌ تمرينات‌ به‌ ما زنان‌ شجاعتي‌ مي‌بخشد كه‌ سال‌ها در آرزويش‌ سوخته‌ايم‌. با وجود آنكه‌ چهار دختر دارم‌ و ناگزيرم‌ از ساعت‌ پنج‌ صبح‌ كارم‌ را در خانه‌ آغاز كنم‌، ولي‌ حتما به‌ اين‌ تمرينات‌ ادامه‌ خواهم‌ داد.

مربي‌ اين‌ زنان‌ عراقي‌ مي‌گويد اين‌ نخستين‌ گروه‌ از زنان‌ عراقي‌ هستند كه‌ تحت‌ تعليمات‌ نظامي‌ قرار مي‌گيرند و عجيب‌ اينجاست‌ كه‌ زنان‌ عراقي‌ از اعتماد به‌ نفس‌ فوق‌العاده‌يي‌ برخوردارند. به‌ نظر مي‌آيد كه‌ پيش‌ از آنكه‌ مردان‌ عراقي‌ بتوانند پست‌ها و مشاغل‌ جديد را به‌ دست‌ آورند، زنان‌ همه‌ مشاغل‌ را از پيش‌ قبضه‌ كرده‌ باشند.

 

نخستين‌ فرمانده‌ زن‌ نيروي‌ انتظامي‌ خبر داد فعاليت‌ 200 پليس‌ زن‌ در معاونت‌ هاي‌ مختلف‌ نيروي‌ انتظامي‌

دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

اعتماد - نخستين‌ فرمانده‌ زن‌ نيروي‌ انتظامي‌ گفت‌: در مجموع‌ تا امروز بيش‌ از 500 پليس‌ زن‌ در حال‌ آشنا شدن‌ با آموزشهاي‌ لازم‌ هستند كه‌ 200 نفر آنان‌ فارغ‌التحصيل‌ و درمعاونتهاي‌ مختلف‌ آگاهي‌، گذرنامه‌، انتظامي‌ وشهرك‌ آزمايش‌ مشغول‌ به‌ كار وفعاليت‌ شده‌اند.

احترام‌ مسعودي‌ منش‌ در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي‌ خبرگزاري‌ مهر با بيان‌ اين‌ مطلب‌ درباره‌ اهداف‌ ايجاد پليس‌ زن‌ در كشور گفت‌: با توجه‌ به‌ توسعه‌ شهرها و رشد جمعيت‌، ضرورت‌ ونياز جامعه‌ و همچنين‌ ضرورت‌ سازماني‌ ايجاب‌ مي‌كرد كه‌ تشكيلاتي‌ مانند پليس‌ زن‌ را شكل‌ گيرد.

فرمانده‌ مجتمع‌ آموزش‌ عالي‌ كوثر افزود: در حال‌ حاضرافزايش‌ تحصيلات‌ و ورودي‌هاي‌ زنان‌ به‌ دانشگاه‌ واشتغال‌ آنان‌ در سطح‌ گسترده‌يي‌ ازجامعه‌ باعث‌ مي‌ شود كه‌ آنها نيازمند ارايه‌ خدمات‌ انتظامي‌ باشند وهمچنين‌ بايد نسبت‌ به‌ برقراري‌ نظم‌ وامنيت‌ آنها درسطح‌ جامعه‌ اقداماتي‌ صورت‌ گيرد.

وي‌ خاطرنشان‌ كرد: دسته‌ دوم‌ از كساني‌ كه‌ بايد به‌ آنها خدمات‌ ارايه‌ شود زنان‌ مجرم‌، متهمه‌ و كودكان‌ آسيب‌ديده‌ هستند كه‌ باتوجه‌ به‌ نوع‌ كار و خصوصيتي‌ كه‌ اين‌ دسته‌ از زنان‌ دارند بهتر مي‌توانند كار بازجويي‌ و تعقيب‌، دستگيري‌، بازداشت‌ و بررسي‌ صحنه‌ جرم‌ زنان‌ مقتوله‌ را انجام‌ دهند.

فرمانده‌ مجتمع‌ آموزش‌ عالي‌ كوثر تاكيد كرد: اولين‌ گروه‌ پذيرش‌ زنان‌ پليس‌ سال‌ 78 بوده‌ كه‌ در اين‌ سال‌ در مقطع‌ كارشناسي‌ و در سال‌ 79 نيز در مقطع‌ كارداني‌ پذيرش‌ داشتيم‌ و به‌ همين‌ ترتيب‌ در حال‌ حاضر در دوره‌ سوم‌ تعدادي‌ از زنان‌ پليس‌ مشغول‌ ديدن‌ آموزش‌هايي‌ در مقطع‌ كارداني‌ و كارشناسي‌ هستند.

مسعودي‌ منش‌ گفت‌: اولين‌ دوره‌ مقطع‌ كارشناسي‌ در مهرماه‌ سال‌ 82 فارغ‌التحصيل‌ شده‌اند و در حال‌ حاضر در معاونت‌هاي‌ تخصصي‌ مربوط‌ به‌ رسته‌ انتخابي‌ خودشان‌ در قسمت‌هاي‌ آگاهي‌، گذرنامه‌، معاونت‌ انتظامي‌ و شهرك‌ آزمايش‌ مشغول‌ به‌ كار هستند.

 

يك زن سياهپوست برنده جايزه توني در تئاتر شد

دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

خبرگزاري فارس: اسامي نهايي برندگان جايزه توني، برترين‌هاي تئاتر در برادوي، روز گذشته در 21 رشته مختلف تئاتري اعلام شد و براي اولين بار يك زن سياهپوست جايزه بهترين بازيگر زن را دريافت كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، فليسيا راشد جايزه توني را به عنوان بهترين بازيگر زن براي ايفاي نقش در نمايش "كشمش در آفتاب" دريافت كرد و به اين ترتيب نام خود را به عنوان نخستين بازيگر سياهپوست زن كه اين جايزه را دريافت نموده ثبت كرد.

كشمش در آفتاب را لوراين هانزبري كارگرداني كرده و راشد در آن در نقش زني سختگير و بانفوذ به نام "لنا يانگر" ظاهر مي‌شود.

جوايز توني كه هر ساله در برادوي به نمايش‌هاي برگزيده اهدا مي‌شود، از پر اهميت‌ترن جوايز تئاتر در آمريكا است و امسال نمايش "من همسر خودم هستم" توانست جايزه بهترين نمايش را از آن خود سازد.

اين نمايش را كه پيشتر نيز برنده جايزه ادبي پوليتزر شده بود،"دوگ رايت" نويسندگي و كارگرداني كرده و موضوع آن در باره سرگذشت واقعي يك مرد زن نما در آلمان است.

همچنين نمايش موزيكال "خيابان كيو" كه درآن از عروسك استفاده شده جايزه بهترين نمايش موزيكال را دريافت كرد.

نمايش "آدمكش" به كارگرداني استفن سوند‌هايم نيز كه يك موزيكال سياه است و در هفت رشته نامزد شده بود، توانست پنج جايزه توني را از آن خود سازد.

"جفرسون ميز" براي ايفاي نقش در "من همسر خودم هستم" عنوان بهترين بازيگر مرد را از آن خود كرد و "جك اوبراين" براي نمايشنامه"هنري چهارم" برنده جايزه بهترين كارگرداني شد.

اين در حالي است كه دانيل اوكرنت سردبير مجله نيويورك تايمز در مقاله‌اي كه همزمان با اعلام اسامي اين نامزد‌ها انتشار يافت، جوايز توني را به شدت مورد حمله قرار داد و آن را از لحاظ هنري بي معنا و آشكارا تجاري و به دور از ارزش‌هاي فرهنگي ناميد.

گفتني است پيشتر سه بازيگر سياهپوست توانسته بودند جايزه توني را براي بهترين بازيگر مرد از آن خود سازند، از جمله "جيمز ارل جونز" كه اين جايزه را دو بار يعني ابتدا در سال 1969 براي بازي در "آرزوي بزرگ سفيد" و بار دوم نيز براي ايفاي نقش در نمايش "نرده‌ها" در سال 1987 كسب كرده بود.

اما در مورد بازيگران سياهپوست زن اگر چه بي ريچاردز، دياناساندز، آنا اسميت، ماري آليس و لزلي آگماس نامزد دريافت اين جايزه شده بودند اما هيچكدام به اين جايزه دست نيافته بودند.

 

 

تجربه سه زن هنرمند آمريكائي با حجاب اسلامي

دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

 

فيلم ابتکاري‌اي از يک هنرمند مهاجر ديروز در مرکز فيلم دانشکده هنر شيکاگو براي نخستين بار در جهان به نمايش عمومي درآمد که در آن سه زن هنرمند آمريکائي براي اينکه تحميل حجاب به زنان درکشورهاي اسلامي را تجربه کنند، زير برقع مي‌روند. همکار ما بهنام ناطقي از نيويورک گزارش مي‌دهد.

بهنام ناطقي (راديوفردا، نيويورک): نخستين نمايش جهاني فيلم مستند داستاني برقع آمريکائي کار مشترک دو هنرمند مهاجر، آقايان حسين خندان، مقيم شيکاگو، و شاهين يزداني، مقيم نيوزيلند، ديروز در مرکز فيلم جين سيسکل در دانشکده هنر شيکاگو بر پرده آمد. اين فيلم، برقع، حجاب اسلامي زنان افغاني را از فضاي فرهنگي افغانستان بيرون مي‌آورد و وسط شهر شيکاگو قرار مي‌دهد تا هم مطالعه‌اي فرهنگي و انسان‌شناسانه عرضه کند از طريق تصاوير، و هم سکوي پرشي بشود براي نظرهاي سياسي کارگردان فيلم، که برآمدن طالبان در افغانستان و در نتيجه، اجباري شدن پوشيدن برقع را به سياست‌هاي خارجي آمريکا نسبت دهد.

 

آقاي حسين خندان، در مصاحبه با راديوفردا مي‌گويد فکر ساختن اين فيلم هنگامي در ذهن او جرقه زد که نمايشگاهي ازتابلوهاي بزرگ اندام‌هاي برهنه از کارهاي يک نقاشي شيکاگوئي را تماشا مي‌کرد. آقاي حسين خندان مي‌گويد

 

حسين خندان (کارگردان فيلم برقع آمريکائي، شيکاگو: يک دوست هنرمند داشتم که زن نقاشي است که در نقاشي‌هاش، بزرگتر از اندازه‌هاي طبيعي، انسان‌هاي لخت و عريان را مي کشد. يک لحظه وقتي داشتم اين تضادهاي عجيب و غريب را کنار هم مي‌گذاشتم، فکر مي‌کردم که اگر اين زن در افغانستان بود و مجبور مي‌شد صبح که از خواب بيدار مي‌شود ببيند که بايد زير برقع برود، چه احساسي داشت و نطفه فيلمنامه در همان لحظه شکل گرفت که اگر دو چيز افراطي زندگي را در کنار هم در يک تصوير قرار بدهيم، چي مي شود.

 

ب.ن.: آقاي حسين خندان، که همراه با دوست هنرمندش آقاي شاهين يزداني، بيش از دو سال براي فيلمبرداري و تکميل برقع آمريکائي کار کرده است، تجربه سينمائي خود را در همکاري به عنوان دستيار با فيلمسازان برجسته ايراني، نظير داريوش مهرجوئي کسب کرد وپيش از خروج از ايران، مدتها سردبير فرهنگي روزنامه همشهري بود. آقاي خندان در باره فيلم بلند نيمه مستند خود برقع آمريکائي که دانشکده هنر شيکاگونخستين نمايش جهاني آن را ديروز برگزار کرد، در مصاحبه با راديوفردا مي‌گويد:

حسين خندان: در برقع آمريکائي ما از سه زن آمريکائي که زمينه‌هاي فرهنگي و نژادي مختلف داشتند، خواهش کرديم که در اين فيلم شرکت کنند. يک زن، سفيد آمريکائي است که نقاش است و ديگري يک زن اسپانيول رقصنده فلامينکو است و سومي يک زن آفريقائي-آمريکائي است که خواننده است. سه نوع زن و سه نوع هنر و سه نوع مختلف نژاد در نظر گرفته شد. شيکاگو شهري‌است که در آن اختلاط فرهنگي زيادي در آن ديده مي شود. درواقع داستان، برگرفته از زندگي شخصي اين سه هنرمند است که در کنار مسائل روزانه به ناگهان زير برقع مي‌روند و بدون اينکه توضيح داده بشود چرا، مي‌خواهيم عکس‌العمل دوستانشان، رئيس‌شان در محيط کار و غيره و غيره با دوربين کشف بشود. مسئله اين بود که ببينيم که اگر در يک شکل مدرني مثل زندگي در شيکاگو يک همچنين element (عنصر) فرهنگي که باخودش بارفرهنگي و مسائل زيادي را مي‌آورد، اگر اضافه بشود، واکنش‌ها چگونه است. مسائل مختلف حقوق زن، حق انتخاب، مسائل سياست خارجي آمريکا، مسئله فقط يکي دو تا نيست در زمينه‌هاي مختلف تماشاگر را دچار چالش‌هاي ذهني مي‌کند به نظر من و اين جالب بود.

 

ب.ن.: با قراردادن برقع افغاني در آمريکا، فيلم برقع آمريکائي نوع وارونه‌اي از حجاب را نمايش مي‌دهد، اما احترام به حق انتخاب، و انتقاد از تحميل پوشش به زنان، يکي از پيام‌هاي محوري فيلم است. آقاي حسين خندان مي‌گويد:

حسين خندان: فيلم سعي داشته ضمن انتقاد از مسئله برقع، که هر نوع پوشش افراطي اينگونه، يا اصلا هر نوع پوششي را اگر بخواهي اجبارا تحميل بکني به جامعه زنان، را محکوم مي‌کند و در عين حال، قهرمان ديگري را که درفيلم تراشيديم براي آن دسته از کساني که با حق انتخاب خودشان اين کار را مي‌کنند، زني است که به انتخاب خودش حجاب دارد و ما مي‌خواستيم براي آنها هم احترام قائل باشيم ولي براي کساني که يک دفعه خوابيده‌اند و صبح بلند مي‌شوند در کابل و بايد بروند زير برقع يا هرجاي ديگر، هر جامعه اسلامي ديگر اين مسئله را قطعا در پي محکوم کردن‌اش بوده فيلم و فکر مي‌کنم اين را تماشاگرها گرفته‌اند از فيلم.

 

 

زنان افغاني مغازه‏هاي باغ زنان را اداره مي کنند

مترجم: فرناز سيفي

تريبون فمينيستي ايران- دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

هفته‏نامه موصل زنان (افغانستان): زنان خلاق مغازه‏هاي باغ زنان را اداره مي کنند. پس از يک تعطيلي طولاني‏مدت، باغ زنان کابل در اين اواخر نوسازي شد تا جهت تفريح و استراحت توسط شهروندان زن مورد استفاده قرار گيرد.

باغ زنان به دست سازماني فرانسوي بازسازي شده و در اختيار شهروندان قرار گرفته است. لآقاي البان لوهومو مسئول اين پروژه گفته است: نوسازي اين محل توسط اين سازمان فرانسوي از ژوئن 2002 آغاز شد. وی ميگويد: تا قبل از نوسازي، باغ زنان به زبالهداني تبديل شده بود و هيچ کس نمي‏توانست باور کند که اين مکان در گذشته پارکي براي زنان بوده است. وي گفت: وسعت اين مکان چهار هکتار است که در آن يک چايخانه، محل اجتماعات و يک بازار ساخته شده است. توانايي کاشت هشتصد گونه درخت را داريم و همچنين يک محوطه ورزشي و يک زمين بازي براي کودکان در باغ زنان ساختهايم. رئيس بازار باغ زنان خانم زارمينا هاشمي مي‏گويد: اين بازار بيست مغازه دارد. تمامي مغازهها و همچنين خود پارک به وزارت امور زنان تعلق دارد. زناني که مغازهها را اداره مي کنند ماهيانه اجارهاي معادل با پنجاه دلار مي‏پردازند. کالاهايي که در اين بازار به فروش مي رسد توسط سازمان هاي غيردولتي از بازار آزاد تهيه شده است. خانم هاشمي اضافه مي‏کند: بايد گفت تفاوتي بين قيمت محصولات اين بازار با ساير مکان ها نيست. تنها تفاوت اين است که اين بازار براي زنان داير گرديده است و زنان به سهولت مي توانند آنچه را که مي خواهند خريداري نمايند. وي سپس مي گويد: در روزهاي عادي حدود دوِست مشترِي و در روزهاي تعطيل حدور هزار مشتري داريم. هزينه هاي بازار توسط مجمع آلماني همکاريهاي فني، اتحاديه اروپا، دولت فرانسه و ژاپن پرداخت ميشود. شکيلا رئوفي يكي از مغازهداران در اين باغ مي گويد: ما در مغازهمان صنايع دستي، گل،وسايل تزئيني خانه، لباس هاي افغاني و کارهاي گلدوزي مي فروشيم. ميزان فروش‏مان خوب است. روزي پانصد تا هزار افغاني فروش داريم و هر ماه دو هزار افغاني به وزارت امور زنان مي پردازيم. حفيظ اميني که يک کفش فروشي را اداره مي کند مي گويد: در مغازه‏مان، کفش هاي دست دوم،کيف دستي، پرده هاي دست دوم، سيني، روبالشتي، دمپايي و کيف مدرسه مي فروشيم و روزانه بين هشتصد تا هزار افغاني فروش داريم. اين مغازه را اجاره کرده ايم و ماهي پنجاه دلار به وزارت امور زنان مي پردازيم. خانم عاليه رفعت محمودزاده يک مغازه حکاکي و کنده کاري در باغ زنان دارد. وي درباره شغل خود مي‏گويد: اينجا مغازه کنده کاري است با کنده‏کاري‏هاي چوبي از ايالت شرقي، نورستان و کندهکاري هاي روي صندوق وشيشه، مجسمه و کندهکاري‏هايي از آرم نيروهاي امنيتي بين المللي و انگلستان که در صورت سفارش دادن ساخته مي شوند. قيمت اين محصولات بين پانزده تا صد و پنجاه دلار است. بسياري از مشتريان درباره خريد و فروش کالاها ميگويند: هنگامي‏که اين بازار تاسيس شد ما زنان بسيار خوشحال شديم. اينک مي توانيم مايحتاج خود را از اين بازار راحت تر از بازار آزاد تهيه کنيم. مي توانيم در اطراف بازار باغ زنان به راحتي و بدون هيچ نگراني قدم زنيم. از نحوه برخورد و اخلاق خوب مغازه داران هم بسيار راضي هستيم.

 

نويسنده نمايش رابعه و بكتاش: حذف صحنه‌هاي نمايش به بعد زيباشناختي نمايش لطمه مي‌زند

دوشنبه 18 خرداد 1383- 7 ژوئن 2004

خبرگزاري فارس: نويسنده نمايش رابعه و بكتاش گفت: نمايش رابعه و بكتاش در اجراي جشنواره به صورت كامل به روي صحنه رفت اما در اجراي عمومي تغييرات فرمي باعث لطمه زدن به بعد زيباشناختي نمايش مي‌شود.

چيستا يثربي، نويسنده نمايشنامه رابعه و بكتاش كه اجراي اول آن شب گذشته در تالار وحدت تنها با حضور ميهمانان بوده به خبرگزاري فارس گفت: در جشنواره تئاتر فجر سه اجرا را در تالار وحدت داشتيم كه زمان آن دو ساعت و 45 دقيقه بود و در اجراي عمومي كه از ديشب (17 خرداد) آغاز شده به دليل تداخل با كنسرت موسيقي آقاي چكناواريان مجبور شديم زمان نمايش را به دو ساعت برسانيم و اگر حذف صحنه‌ها ادامه يابد مجبور هستيم صحنه مرگ كعب را نيز حذف كنيم كه اين كارها به بازيگران نمايش كه هفت ماه تمرين داشته‌اند لطمه خواهد زد.

وي افزود: براي كم‌كردن ساعت اجرا مجبور شديم دو صحنه را به صورت آگاهانه حفظ كنيم و از لحاظ متن نيز برخي از اشخاص مانند رودكي كه معاصر با رابعه بوده حذف شد. برخي از ديالوگ‌ها نيز مانند مناجات رابعه و مرگ وي كه كاملا مضموني عرفاني داشت، تغيير كرد. البته بنياد نيز به دليل تجربه كار اول خود كه نمايشي را مستقل به روي صحنه مي‌آورد تغييراتي را از ما خواست كه آن نيز مانند صحنه خودكشي بكتاش در آخر نمايش با تمايل خودمان حذف شد.

يثربي ادامه داد: نمايش قبل از اولين اجراي عمومي خود(ديروز) سه بار توسط آقايان: مكاري،‌انساني و الوند(اعضاي مركز نظارت و ارزشيابي هنرهاي نمايشي)بازبيني شد كه در اين سه مورد متن مورد تاييد قرار گرفت. اما برخي از صحنه‌ها مانند حركات موزون خانم‌ها (رقص مراسم بهاره)، تك‌خواني‌هاي مرجانه گلچين ( نقش رابعه) حذف گرديد. اين حذف‌ها باعث لطمه به كار شد. همچنين در اجراي شب اول نوع اجراي حركات موزون تغيير كرد. در اين بازبيني، يك نماينده نيز از سازمان بازرسي كل كشور حضور داشته كه يثربي گفت نام او را نمي‌داند.

وي درباره اجراي موسيقي در نمايش توضيح داد: در جشنواره فجر گروه موسيقي به همراه نمايش اجرا مي‌شد اما به دليل عدم هماهنگي هنرمندان موسيقي و كارگردان در اجراي عمومي تنها صداي موسيقي در صحنه پخش مي‌شود. متاسفانه اين تغييرات زيباشناختي و بعد بصري را تغيير داده است.

وي در ادامه به مديريت اشاره كرد و اظهار داشت: حدود 6 ماه است كه نماينده بازرسي كل كشور در نمايش‌ها حضور دارد. اما اين كار براي تالار وحدت صورت نگرفته بود. متاسفانه هنرمندان ما دچار گيجي نقش شده‌اند و اين باعث اضطراب شده كه به تماشاگر نيز القا مي‌شود. اين كار جاي سئوال دارد كه در اجراي جشنواره نمايش هيچ تغييري نكرده اما بعد از چهار ماه قوانين به گونه‌اي عوض مي‌شود كه نمايش حذف و اضافه بسيار داشته باشد و اين مشخص‌نبودن سياستگذاري‌هاي معاونين و مسئولان نيز باعث سردرگمي مي‌شود.