زنان - شنبه 16 خرداد 1383- 5 ژوئن 2004

 

 

 

 

سازمان خيريه‌ حمايت از كودكان هشدار داد كه از هر 10 نوزاد در جهان يك نفر مادر نوجوان دارد.

شنبه 16 خرداد 1383- 5 ژوئن 2004

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران از لندن، همچنين طبق گزارش اين سازمان، سالانه 70 هزار دختر نوجوان 15 تا 19 سال و بيش از يك ميليون نوزاد به دليل عوارض زايمان در سنين كم، جان خود را از دست مي‌دهند.

99 درصد از اين مرگ و مير مربوط به كشورهاي درحال توسعه است.

دختران در كشورهاي جنوب آفريقا، افغانستان، بنگلادش، هند، نپال، يمن، گواتمالا، هايتي و نيجريه در معرض خطر بسيار بالاي زايمان در سنين نوجواني هستند.

 

نمايشگاه هنر زن ايران در خانه فرهنگ آيه

شنبه 16 خرداد 1383- 5 ژوئن 2004

خبرگزاري فارس: خانه فرهنگ آيه وابسته به منطقه غرب سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، نخستين نمايشگاه دستي تحت عنوان هنر زن ايراني را به مناسبت روز جهاني صنايع دستي برپا مي‌كند.

به گزارش روابط عمومي منطقه غرب در اين نمايشگاه مسوولان خانه فرهنگ آيه سيزدهمين برنامه سال 83 خود را به پژواك و انعكاس هنر زن ايراني اختصاص داده‌اند. علاقه‌مندان براي بازديد از اين نمايشگاه مي‌توانند از 18 لغايت 24 خرداد ماه جاري به نشاني: شهرك اكباتان، خيابان اصلي، روبروي مخابرات مراجعه كنند.

براساس اين گزارش مجموعه فرهنگي هنري فردوس نمايشگاهي از آثار نقاشي و طراحي مدرن پروانه حسني را برپا مي‌كند علاقه‌مندان براي بازديد از اين نمايشگاه مي‌توانند از 16 لغايت 21 خرداد ماه جاري از ساعت 9 تا 13 و 15 تا 19 به نشاني فلكه دوم صادقيه، بلوار فردوس، بعد از مخابرات، مجموعه فرهنگي هنري فردوس مراجعه كنند.

همچنين خانه فرهنگ اميركبير براي تقويت روحيه نشاط و شادابي در بين شهروندان، ورزش صبحگاهي را با شعار سلامتي، تندرستي و شادابي برگزار مي‌كند. به گزراش روابط عمومي منطقه غرب علاقمندان براي شركت در اين برنامه مي‌توانند به نشاني: شهرك هوانيروز، بلوار گل‌ها، 18 متري اول، نبش بنفشه سوم، پلاك 19 مراجعه كنند.

 

ماهانه حدود 40 شكايت آزار جنسي در سريلانكا گزارش مي‌شود.

شنبه 16 خرداد 1383- 5 ژوئن 2004

صنعت پارچه‌بافي، چاي و اعزام نيروي كار به خارج از كشور، منابع اصلي تأمين ارز خارجي بوده و زنان، نيروي كار اصلي تمام اين سه حوزه در اقتصاد ملي سريلانكا هستند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، با وجودي كه دولت و سازمانهاي غيردولتي سريلانكا، گامهاي متعددي را براي بالا بردن امنيت و بهبود زندگي زنان شاغل در اين كشور برداشته‌اند، اما هنوز ماهانه حدود 40 شكايت آزار جنسي در سريلانكا گزارش مي‌شود.

بنابراين گزارش، با وجودي‌كه مراجع ذيربط مقدمات اعزام زنان به عنوان «مستخدم خانگي» را به خارج از كشور فراهم مي‌كنند، دولت وسازمانهاي غيردولتي تدبيري براي مراقبت از خانواده آنها و بويژه دختر بچه‌ها اتخاذ نكرده‌اند. از سوي ديگر برنامه‌هاي وزارتخانه‌هاي امور زنان و امور فرهنگي بودايي براي تحت پوشش قراردادن زنان هجرت كرده به خارج از كشور نيز بسياري از اين خانواده‌ها را تحت پوشش قرار نمي‌دهد. اين وضعيت لطمه‌هاي بزرگ اجتماعي را دربر داشته است؛ به نحوي كه در بعضي‌ موارد پدران، از دختران خود تحت عنوان «همسر» سوءاستفاده كرده‌اند.

همچنين دختراني كه در كارخانه‌هاي پارچه‌بافي مشغول به كار هستند نيز از عدم امنيت و مشكلات مالي متعدد رنج مي‌برند، زيرا در كارخانه‌هاي سريلانكا حتي قوانين اوليه كار نيز رعايت نمي‌شود.

 

‌هماهنگ‌كننده امور سازمان ملل در ايران خبر داد: «مركز اشاعه اطلاعات زنان» با همكاري مركز امور مشاركت زنان و صندوق جمعيت سازمان ملل متحد در ايران تأسيس مي‌شود.

شنبه 16 خرداد 1383- 5 ژوئن 2004

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، فردريك لاينز، درباره اهداف تأسيس اين مركز اظهار داشت: همكاري بين گروه كشوري سازمان ملل متحد با دولت، جامعه مدني و بخش خصوصي براي ارتقاي وضعيت و حمايت بيشتر از حقوق زنان ايران، از جمله حق بهداشت باروري، از اهداف اساسي تأسيس اين مركز است.

وي در ادامه تصريح كرد:‌ روزانه يكهزار و 600 زن به دليل مشكلات ناشي از حاملگي و زايمان مي‌ميرند كه 99 درصد آن در كشورهاي در حال توسعه رخ مي‌دهد و توقف اين امر ضروري است.

‌هماهنگ كننده امور سازمان ملل در ايران با اشاره به اين كه ‌صندوق جمعيت سازمان ملل متحد در جهت ارتقاء دستور كار پكن و قاهره در ارتباط با مسائل جنسيتي در ايران تلاش مي‌كند، خاطرنشان كرد: اين صندوق براي به جريان انداختن ملاحظات جنسيتي در برنامه‌ريزي‌هاي عمراني نيز ‌كوشش ‌مي‌كند.

 

صنعت جنسي در پس ميل و رغبت

شيوا زرآبادي- زنان ايران: شنبه 16 خرداد 1383- 5 ژوئن 2004

منابع: سايت اكسفام/سايت كمپين اروپاي شمالي و بالتيك مبارزه با قاچاق زنان

 

در حالي كه " صنعت جنسي " طي دو دهه ي گذشته در پي جهاني شدن سود كلاني را به جيب صاحبان اين صنعت مي ريزد و دولتهاي متعهد براي مبارزه با آن و فعالان بين المللي با نگاهي كلان تر به دنبال هرچه محكم ساختن گارد مبارزه با اين معضل جامعه مدرن هستند در ايران در پي انتشار خبري مبني بر حراج دختران و پسران ايراني در امارات متحده عربي باب بحث جديدي بر سر قاچاق نبودن اين مقوله به اين علت كه دختران با ميل و رغبت خود و با در دست داشتن مدارك لازم به طور قانوني از كشور خارج مي شوند باز شده است و با اين ادعا ظاهرا امكان برخورد سريع مسئولان براي وارد شدن در قضيه كاهش مي يابد .

از خصوصيتهاي اين تجارت ريسك كم و سود فراوان است. تاجران مدرن برده ، " بيزينس من هايي" هستند كه اعضاي باندهاي سازمان يافته بين المللي را تشكيل مي دهند . آنها پول را از كشوري به كشور ديگر حواله مي كنند وكمتر دچار درد سر مي شوندچون همه چيز پيش بيني مي شود تا قضيه بسيار قانوني جلوه كند. به گفته تحليلگران ،اين معضل نيز همچون بسياري ازديگرآسيبها بيشترين تاثير منفي را بر كشورهاي در حال توسعه وارد مي كند.

از طرفي در هفته گذشته اكثر مسئولان از" سرهنگ حسيني" ، مدير كل مبارزه با مفاسد اجتماعي نيروي انتظامي تا" حميد رضاآصفي "، سخنگوي وزارت امور خارجه ،" محمد علي ابطحي"، معاون حقوقي پارلماني رييس جمهور و "زهرا شجاعي "،رييس مركز مشاركت زنان همگي خبر حراج دختران وپسران در امارات متحده عربي را تكذيب كردند و اين در حالي است كه از يك سو نيروي انتظامي چندي پيش توانست يك باند قاچاق انسان از ايران به پاكستان را منهدم كند واز سوي ديگر دولت درهمين چند روز در آخرين روزهاي مجلس ششم دو فوريت از لايحه مبارزه با قاچاق انسان را تصويب كرد .و دست آخر اينكه به دستور رييس جمهور وزارت اطلاعات مسئول پيگيري اين ماجرا شد.

پذيرفتن يا تكذيب فعاليت باندهاي قاچاق زنان زماني اهميت پيدا مي كند كه بدانيم طي سي سال گذشته بيش از 30 ميليون زن و كودك قاچاق به منظور بهره كشي جنسي قاچاق شده اند و تنها در سال 2001 دو ميليون و هفت صد هزار زن ودختر زير 25 سال قرباني اين تجارت كثيف بوده اند . كه به علت طبيعت غير قانوني و زير زميني اين تجارت از يك سو و تنوع تعاريفي كه توسط سازمانها و بدنه هاي دولت در مواجهه با اين معضل ارائه مي شود، ارقام دقيق از تعداد زنان و كودكان گرفتار اين تجارت در دست نيست . قاچاق انسان امروزه سومين تجارت غير قانوني در دنيا شناخته شده است كه پس از مواد مخدر و اسلحه سود سالانه اي معادل 7 بيليون دلار آمريكا عايد تاجران آن ميكند.

بنياد توسعه زنان سازمان ملل در گزارشي در سال 1999 قاچاق زنان را تجاوز به حقوق بشرمي نامد و افزايش نابرابريهاي اجتماعي و اقتصادي را در كشورها يا بين كشورها عاملي براي ايجاد محيطي ميشمارد كه بيشتر زنان در آن محيط به دليل داشتن انتخاب و منابع كمتربه راحتي در معرض به دام افتادن ،گول خوردن يا تحمل زورپس از ربوده شدن و تجاوزقرار مي گيرند. قاچاق زنان را برده داري دنياي مدرن مي نامند .

"يونيفم"،بنياد توسعه زنان وابسته به سازمان ملل گزارش داده است كه تمام افراد قاچاق شده نمونه اي از يك دختر باكره و كم تجربه نيستند بلكه بيشتر آنان حتي سعي مي كنند از مخاطرات اين كار نيز بپرهيزند اما در شرايطي نيستند كه بتوانند پيشنهاد قاچاقچيان براي زندگي بهتر در جاي ديگر را رد كنند . زناني كه به كار قاچاق وارد مي شوند ويزاهاي جعلي دارند و قراردادهاي ساختگي مي بندند.
اكثر اين زنان فقير ، بي سواد يا جزو روستاييان ، اقليتهاي مذهبي و بومي هستند . اين زنان دسترسي كمتري به تحصيل و يا شغل مناسب دارند .

به نقل از "هيومن رايتز واچ" ارزش زنان براي قاچاقچيان بر اساس ميزان سن ،زيبا يي و داشتن بكارت محاسبه مي شود. در ادامه ي اين گزارش آمده است كه 32 درصد از اين زنان فريب داده ميشوند و توسط فردي ناشناس فروخته مي شوند . 3 در صد توسط دوست پسرهايشان فروخته مي شوند ،4 درصد ابتدا مورد تجاوز قرار مي گيرند و سپس فروخته مي شوند . ، 4 درصد براي پيدا كردن شغل به شهرها مي آيند و بعد فروخته مي شوند .

سازمان ملل در ماده 3 پروتكل قاچاق در تعريف قاچاق مي نويسد : "به كار گيري، حمل، انتقال يا پذيرش هر فردي با هر شكلي از زورگويي، آدم ربايي ،اغفال يا سو استفاده از قدرت، قاچاق محسوب مي شود. دادن و گرفتن هر وجهي يا سودي در برابر سو استفاده يك انسان از انساني ديگر نيز از مصاديق قاچاق است . "

مهره هاي اصلي

مسلما مهمترين نقش را براي مبارزه با قاچاق زنان دولتها به عهده دارند . دولتها مي توانند با تصويب قوانين و اتخاذ سياستهايي از حقوق بشردفاع وبا قاچاق زنان كه از مصاديق نقض حقوق بشر است به طور اصولي مبارزه كنند. ايجاد برابري در احراز فرصتهاي شغلي ،كاهش فقر، برابري جنسي زنان و مردان، برابري فرصتهاي تحصيلي زنان و مردان، پيوستن به پروتكل ها و قراردادهاي بين المللي ،ايجاد خانه هاي امن و امكان خدمات دهي بهداشتي به زنان قاچاق شده ،اطمينان از بازپروري زنان بازگشته به وطن و ايجاد محيطي امن براي آنها و افزايش ارتباط پليس با ديگر كشورها و مجامع بين المللي براي توقف تقاضاي جنسي از زنان و قاچاق آنان راههايي است كه كشورهاي عضو پيمان نامه هاي بين المللي براي ايجاد آن تلاش مي كنند.

در همين ارتباط پيوستن به كنوانسيون رفع همه گونه تبعيض از زنان مي تواند راه حلي براي پاسخگو قرار دادن دولتها درمورد از بين بردن نابرابريها ودر نتيجه مبارزه با اين معضل از طريق بهبود توسعه زنان در موارد اقتصادي و اجتماعي باشد . اين در حالي است كه" فاطمه آليا "،نماينده مجلس هفتم در گفتگويي مخالفت خود را با پيوستن به كنوانسيون رفع همه گونه تبعيض از زنان اعلام كرد.

عرضه و تقاضا

معضل قاچاق زنان را در دو حوزه عرضه و تقاضا بررسي مي كنند كه يكي به افزايش آسيب پذيري و ناديده گرفته شدن زنان و ديگري به ايجاد تقاضا به شكل خاص كارگري مي انجامد . عوامل موثر در حوزه عرضه رامي توا ن جهاني شدن وزنانه شدن فقر ، آداب و رسوم فرهنگي و سنتي، كمبود تحصيلات و فرصتهاي شغلي ، تبعيض جنسي ، نژادي ،مذهبي ،زباني ،جنگهاي داخلي وسياستهاي انتخابي مهاجرت بر شمرد.و در حوزه تقاضامي توان به تقاضا براي كارگر ارزان ، تجاري شدن صنعت جنسي ، ايدز ، تجارت با ريسك كم و سود زياد اشاره كرد.

دانمارك كه يكي از 8 كشور عضو كمپين مبارزه با قاچاق زنان است با افزودن بندي به ماده 118 خود به اين مضمون كه قاچاقچيان انسان به بيش از 8 سال حبس زنداني ميشوند با دو هدف اساسي در كمپين فعاليت مي كند : يكي افزايش قدرت پليس در برخورد با اين تجارت و ديگري بالا بردن آگاهي زنان و جوانان است . اين كمپين اولين اقدام خودرا كار بر روي جمعيت مشتريان ناشناخته ،اگاهي عمومي و قربانيان قاچاق عنوان مي كند .

كشورهايي كه در مبارزه با قاچاق زنان فعاليت مي كنند مثل كمپين اروپاي شمالي و حوزه بالكان عليه قاچاق زنان مهمترين ويژگي اين معضل را فريب و اغفال دختران ميدانند ،بنابراين نقش رسانه ها براي اطلاع رساني از اين معضل و پخش برنامه هايي از تجارب زنان و دختران گرفتار شده در اين دام از يك سو و نقش سازمانهاي غير دولتي زنان براي فشار به دولت براي اصلاحات و يا اضافات قانوني بسيار حايز اهميت است .

سخن آخر

واقعيت اين است كه در پي احتمال تيرگي روابط ايران و امارات و حساسيت مسئولان تنها به اجراي برنامه حراج دختران و پسران ايراني در ملا عام ، پس از مشخص شدن اين نكته كه اين برنامه در يك كلاب خصوصي اجرا مي شد زهر خبر گرفته شد و به نوعي در اذهان عمومي آرامشي دوباره برقرار گشت و الآن همه منتظر هستند تا نتيجه تحقيق وزارت اطلاعات در اين مورد اعلام شود . در همين راستا حميد رضا آصفي ساعتي پس از اعلام خبر به خبرنگار سايت زنان ايران گفت :"مطمئن باشيد كه موضوع حراج دختران ايراني در امارات براي ما كم اهميت تر از حمله به عتبات عاليات نيست . "

وي با تاكيد خاصي تنها بر مسئله در ملا عام بودن و نه بر روح كلي قضيه مي افزايد :"فجيره يك شهر سنتي است و زنان با روبنده به خيابانها مي آيند بنابراين امكان ندارد كه حراج در ملا عام باشد ."آصفي وظيفه وزارت امور خارجه را تنها مبارزه با باند هاي قاچاق عنوان مي كند ومي گويد :"چون اين دختران با ميل خود و به طور قانوني خارج مي شوند ما نمي توانيم از نظر قانوني با آنها برخورد كنيم."در تماس خبرنگار سايت زنان ايران با محمد علي ابطحي نيز دقيقا دغدغه در ملا عام بودن مطرح بوده است .

اما براستي استناد به اين ادعا كه دختران با ميل خود و به طور قانوني از كشور خارج مي شوند براي اين كه راه حلي براي مبارزه با ورود اين دختران در دام صنعت قاچاق زنان و بردگي جنسي انديشيده نشود ،كافي است . و دختراني هستند كه در هر حال گرفتار اين صنعت خواهند شد حال چه به ميل خود و چه با زور،صنعتي كه به آرامي به حياتش در كشورهاي در حال توسعه ادامه مي دهد.

 

با وجود مخالفت استانداري تهران‌‏؛ اعضاي شوراي مركزي خانه پرستار روز 31 خردادماه تحصن خواهند كرد 

شنبه 16 خرداد 1383- 5 ژوئن 2004

دبيركل خانه پرستار اعلام كرد: با وجود مخالفتي كه استانداري تهران با برگزاري تحصن پرستاران دارد, اعضاي شوراي مركزي خانه پرستار روز سي و يكم خردادماه سال جاري تحصن خواهند كرد.

محمد شريفي مقدم , دبيركل خانه پرستار, در گفت و گو با خبرنگار سرويس اجتماعي ايلنا, گفت:‌‏ اعضاي شوراي مركزي خانه پرستار در آخرين جلسه خود به اين نتيجه رسيدند كه روز 31 خردادماه در مقابل ساختمان سازمان مديريت و برنامه‌‏ريزي تحصن كنند.

وي, با اشاره به اينكه مشكلات حرفه پرستاري بسيار زياد است,گفت: اين مشكلات به نوعي بر سلامت جامعه و مردم نيز تاثيرگذار بوده و سلامت آن‌‏ها را نيز به خطر مي‌‏اندازد.

شريفي مقدم افزود: درحال حاضر مردم تنها از 50 درصد خدمات پرستاري استفاده مي‌‏كنند و از 50 درصد ديگر آن محروم هستند.

به گفته وي, درحال حاضر100 هزار پرستار در كشور وجود دارد؛ اما حداقل نياز كشور 210 هزار پرستار است , بنابراين در حرفه پرستاري با كمبود 110 هزار نفري مواجه هستيم.

وي تصريح كرد‌‏: به دليل نبود كارشناسان زبده در وزارت بهداشت و سازمان مديريت و برنامه‌‏ريزي, حداقل بودجه براي حرفه پرستاري درنظرگرفته مي‌‏شود, به همين دليل در اين حرفه با استانداردهاي جهاني بسيار فاصله داريم.

شريفي مقدم در پايان گفت: تامين سلامت مردم وظيفه دولت است؛ اما بي‌‏توجهي‌‏هاي دولت به نيروهاي انساني مورد نياز در حرفه پرستاري سلامت مردم را به خطر انداخته و عامل مرگ و مير افراد شده است.

 

مدير ارتباطات بين‌‏المللي مركز امور مشاركت زنان اعلام كرد: در مجلس هفتم با عقايدي مخالف وضع قوانين رفع تبعيض عليه زنان روبرو هستيم

شنبه 16 خرداد 1383- 5 ژوئن 2004

شهين‌‏دخت مولاوردي، مدير ارتباطات بين‌‏المللي مركز امور مشاركت زنان, درگفت و گو با خبرنگار سرويس اجتماعي ايلنا، گفت: با وجود ديدگاه زنان مجلس هفتم كه مخالف الحاق ايران به كنوانسيون رفع تبعيض عليه زنان هستند و چنين قوانيني را قبول ندارند, از اين به بعد با مشكلاتي براي احقاق حقوق زنان رو به رو خواهيم بود.

وي افزود: مشرب فكري و مبناي اعتقادي زنان مجلس هفتم در تضاد با مجلس ششم است كه وضع چنين قوانيني ما را با مشكل رو به رو خواهد كرد.

به گفته مولاوردي, كنوانسيون رفع تبعيض عليه زنان در حال حاضر در مجمع تشخيص مصلحت نظام است و مخالفت مجلس هفتم در اين شرايط موثر نيست.

وي تصريح كرد: مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز بر اساس اختلافي كه بين شوراي نگهبان و مجلس ششم بود و بر اساس مصلحت نظام, تصميم مي‌‏گيرد كه به اين كنوانسيون بپيونديم يا خير.

 

 

زنان‌ كويتي‌ در ابتداي‌ راه‌

اعتماد - نقل‌ از الجزيره‌ - رامين‌ رهبر يعقوبي‌

به‌ نظر مي‌آيد كه‌ زنان‌ كويتي‌ براي‌ رسيدن‌ به‌ حقوق‌ شهروندي‌ خود هنوز بايد انتظار بكشند. بتازگي‌ موضوع‌ اصلاح‌ قانون‌ انتخابات‌ و شركت‌ زنان‌ در راي‌گيري‌ها مورد توجه‌ مجدد قرار گرفته‌ است‌. در دسامبر سال‌ 1999 حكم‌ امير كويت‌ به‌ زنان‌ كويتي‌ اين‌ اجازه‌ را مي‌داد تا در انتخابات‌ مجلس‌ شركت‌ كنند، اما چيزي‌ نگذشت‌ كه‌ اين‌ حكم‌ توسط‌ مجلس‌ اين‌ كشور مردود اعلام‌ شد.

ايستادگي‌ مجلس‌ كويت‌ در برابر امير اين‌ كشور باعث‌ شد تا در ميان‌ گروه‌ها و احزاب‌ كويتي‌ بحث‌ و جدل‌ در گيرد و موافقان‌ و مخالفان‌ اين‌ حكم‌ به‌ اظهارنظر بپردازند. افرادي‌ كه‌ با حكم‌ امير كويت‌ موافق‌ هستند، مي‌گويند در بعضي‌ از كشورهاي‌ اسلامي‌ با وجود آنكه‌ حركت‌هاي‌ عمده‌ اسلامي‌ در جريان‌ است‌ ولي‌ اين‌ قبيل‌ حقوق‌ و از جمله‌ حق‌ راي‌ به‌ زنان‌ داده‌ شده‌ است‌ و با وجود آنكه‌ اردن‌،يمن‌ و مصر داراي‌ جنبش‌ اخوان‌ المسلمين‌ هستندأ اما زنان‌ اين‌ قبيل‌ كشورها از آزادي‌ بسياري‌ برخوردارند. در 22 فوريه‌ سال‌ گذشته‌ دكتر يوسف‌ قرضاوي‌ طي‌ سخنراني‌ خود در كنفرانس‌ آزادي‌ زنان‌ در قاهره‌، خطاب‌ به‌ حضار گفت‌ محروم‌ كردن‌ زنان‌ كويتي‌ از مشاركت‌ در زندگي‌ سياسي‌،توجيه‌ شرعي‌ ندارد و به‌ گونه‌يي‌ كتمان‌ حقيقت‌ آشكار محسوب‌ مي‌شود.

در كويت‌ هنوز كساني‌ هستند كه‌ با مشاركت‌ زنان‌ در عرصه‌ سياسي‌ مخالفت‌ مي‌ورزند، بطوري‌ كه‌ شيخ‌ عبدالرحمان‌ عبدالخالق‌، يكي‌ از شيوخ‌ كويتي‌ گفته‌ است‌ «دخالت‌ در امور سياسي‌ با فطرتي‌ كه‌ خداوند براي‌ زنان‌ قرار داده‌ سازگار نيست‌.»

زنان‌ نقش‌ مهمي‌ در حيات‌ خانوادگي‌ و اجتماعي‌ كويت‌ ايفا مي‌كنند بطوري‌ كه‌ خانم‌ فائزه‌ خراغ‌ سال‌ها مقام‌ رياست‌ دانشگاه‌ كويت‌ را عهده‌دار بوده‌ است‌. طبق‌ آخرين‌ آمار رسمي‌ در سال‌ 2002 ميلادي‌ كل‌ جمعيت‌ كويت‌ 884550 نفر بوده‌ است‌ كه‌ از اين‌ ميان‌ 446698 نفر را زنان‌ تشكيل‌ مي‌دهند. اين‌ آمار به‌ ما نشان‌ مي‌دهد كه‌ تعداد زنان‌ 128048 نفر بيش‌ از مردان‌ است‌ يعني‌ اگر دولت‌ كويت‌ بخواهد از شركت‌ زنان‌ در انتخابات‌ جلوگيري‌ كند بايد بتواند آراي‌ بيش‌ از نيمي‌ از مردم‌ كشورش‌ را بي‌ارزش‌ تلقي‌ كند.

 

دومين‌ محاكمه‌ براي‌ كشف‌ حقيقت‌ افسانه‌ نوروزي‌،آيا از عفت‌ خود دفاع‌ كرده‌ است‌؟

شنبه 16 خرداد 1383- 5 ژوئن 2004

اعتماد - پرونده‌ افسانه‌ نوروزي‌ پس‌ از نقص‌ حكم‌ اعدام‌ وي‌ در ديوان‌عالي‌ كشور، براي‌ محاكمه‌ دوباره‌ اين‌ زن‌ به‌ دادگاه‌ جنايي‌ جزيره‌ كيش‌ بازگردانده‌ شد.

قضات‌ ديوان‌عالي‌ كشور، به‌ علت‌ ابهام‌ در تحقيقات‌ اوليه‌، حكم‌ اعدام‌ افسانه‌ نوروزي‌ را نپذيرفت‌ و از دادگاه‌ اوليه‌ خواست‌ تا ابهامات‌ موجود در پرونده‌ را روشن‌ كنند.

به‌ گفته‌ وكيل‌ افسانه‌ نوروزي‌، ابهامات‌ اصلي‌ ديوان‌عالي‌ كشور درباره‌ انگيزه‌ قتل‌ است‌ كه‌ بايد روشن‌ شود آيا اين‌ زن‌ در دفاع‌ از عفت‌ خود مرتكب‌ قتل‌ شده‌ است‌ يا خير.

در جريان‌ تحقيقات‌ اوليه‌، افسانه‌ نوروزي‌ را براي‌ بازسازي‌ صحنه‌ قتل‌ به‌ خانه‌ مقتول‌ كه‌ مسوول‌ يكي‌ از سازمان‌هاي‌ جزيره‌ كيش‌ بود، بردند تا نشان‌ دهد كه‌ چگونه‌ مرد صاحبخانه‌ را كشته‌ است‌.

افسانه‌ نوروزي‌ در بازجويي‌ گفته‌ بود: من‌ و شوهرم‌ به‌ دعوت‌ صاحبخانه‌ به‌ كيش‌ رفته‌ بوديم‌. صاحبخانه‌ شوهرم‌ را به‌ بهانه‌ فروش‌ اجناس‌ به‌ تهران‌ فرستاد و من‌ و دختر نوجوانم‌ در خانه‌اش‌ تنها مانديم‌. صاحبخانه‌ چند بار تصميم‌ گرفت‌ به‌ من‌ تجاوز كند. آن‌ شب‌ كه‌ از حمام‌ بيرون‌ آمده‌ بودم‌، از ترس‌ دو كارد كوچك‌ آشپزخانه‌ زير بالش‌ خودم‌ پنهان‌ كردم‌ تا در صورت‌ هجوم‌ صاحبخانه‌ از خودم‌ دفاع‌ كنم‌.

گروه‌ تحقيق‌ در جريان‌ بازسازي‌ صحنه‌ از افسانه‌ نوروزي‌ خواست‌ كه‌ نحوه‌ قتل‌ را همان‌گونه‌ كه‌ رخ‌ داده‌ است‌، نشان‌ دهد. افسانه‌ روي‌ زمين‌ خوابيد و نشان‌ داد كه‌ هنگام‌ دفاع‌ از خود چگونه‌ كاردها را از زير بالش‌ درآورده‌ و به‌ پهلوهاي‌ صاحبخانه‌ زده‌ است‌.

كارشناسان‌ گروه‌ تحقيق‌، در پايان‌ اين‌ صحنه‌ بازسازي‌ شده‌ و ديدن‌ عكس‌هايي‌ از جسد مقتول‌، گواهي‌ كردند كه‌ ضربه‌ها همان‌گونه‌ كه‌ افسانه‌ نوروزي‌ نشان‌ داده‌، به‌ دو پهلوي‌ مقتول‌ وارد شده‌ و بازسازي‌ صحنه‌ قتل‌، صحت‌ ادعاي‌ اين‌ زن‌ را نشان‌ مي‌دهد.

اما دادگاه‌ جنايي‌ كيش‌، اين‌ ادعا را نپذيرفت‌ و قتل‌ را عمدي‌ و بدون‌ دفاع‌ از خود تشخيص‌ داد و افسانه‌ را به‌ قصاص‌ محكوم‌ كرد.

اكنون‌ با نقص‌ حكم‌ در ديوان‌عالي‌ كشور، پرونده‌ افسانه‌ نوروزي‌ به‌ دادگاه‌ كيش‌ بازگردانده‌ شده‌ است‌ تا ابهامات‌ موجود در مورد انگيزه‌ قتل‌ و استناد دادگاه‌ براي‌ صدور حكم‌ قصاص‌ متهمه‌، روشن‌ شود.

عبدالصمد خرمشاهي‌ وكيل‌ مدافع‌ افسانه‌ نوروزي‌ ديروز در تماس‌ تلفني‌ خبرنگار گروه‌ حوادث‌ «اعتماد» گفت‌: شكسته‌ شدن‌ حكم‌ افسانه‌ نوروزي‌ چندي‌ پيش‌ بطور غيررسمي‌ به‌ ما ابلاغ‌ شده‌ كه‌ احتمالا به‌ علت‌ نقص‌ تحقيقات‌ بوده‌ است‌.

وكيل‌ افسانه‌ نوروزي‌ گفت‌: با توجه‌ به‌ قسمت‌ «ب‌» بند 2 ماده‌ 23 قانون‌ تشكيل‌ دادگاه‌ها، پرونده‌ مجددا به‌ همان‌ دادگاه‌ صادركننده‌ راي‌ در جزيره‌ كيش‌ ارجاع‌ شده‌ است‌.

وي‌ افزود: تاكنون‌ مشخص‌ نيست‌ كه‌ دليل‌ نقص‌ حكم‌ چيست‌ اما به‌ نظر مي‌رسد كيفيت‌ تحقيقات‌ در كشف‌ حقيقت‌ ناكامل‌ بوده‌ و بايد اين‌ بار در زمينه‌ دفاع‌ شخصي‌ )افسانه‌ نوروزي‌( روشن‌تر تحقيق‌ كنند.

همچنين‌ قضات‌ دادگاه‌ بايد به‌ ادعاي‌ افسانه‌ نوروزي‌ بيشتر توجه‌ كنند، چون‌ عمل‌ افسانه‌ دفاع‌ مشروع‌ تلقي‌ مي‌شود.

خرمشاهي‌ در پايان‌ گفت‌: من‌ تا پانزده‌ روز ديگر بايد به‌ كيش‌ بروم‌ تا شكسته‌شدن‌ حكم‌ رسما ابلاغ‌ شود و من‌ به‌ دفاع‌ از نوروزي‌ بپردازم‌.

 

گزارش همشهري از پديده قاچاق انسان در جهان

نگراني ملي از تجارت سياه در ايران

شنبه 16 خرداد 1383- 5 ژوئن 2004

 

گروه اجتماعي همشهري: قاچاق انسان يا تجارت سياه هر چند ره آورد كشورهاي غيرمسلمان، توسعه يافته و خاور دور است اما به تازگي رگه هايي از آن به گفته دادستان عمومي تهران در كشور شناسايي شده و عزم نظام قضايي كشور برخورد جدي و بدون مماشات با اين پديده نگران كننده است.

به گزارش خبرنگار ما و به استناد آمار و ارقام موجود قاچاق زنان و كودكان در برخي از كشورهاي شرق آسيا رواج يافته تا جايي كه شهر «پويپت» در مرز كامبوج و تايلند درحال حاضر به مركزي براي قاچاق زنان و كودكان درآمده است.

از سوي ديگر گفته مي شود تجارت جنسي و قاچاق زنان و دختران از علل عمده گسترش بيماري ايدز است.

قاچاق انسان به اندازه اي در جنوب شرق آسيا گسترش يافته كه «چونگ لي هوا» معاون رييس جمهوري ويتنام در ديدار با مدير اجرايي يونيسف در انگليس اظهار كرده است دو طرف به همكاري با يكديگر در زمينه روش هاي مبارزه با بيماري ايدز و پيشگيري از قاچاق زنان و كودكان ادامه خواهند داد.

از طرف ديگر شركت هاي سياحتي در امارات براي ثبت و آغاز فعاليت بايستي ۱۵۰ هزار درهم «۴۰ هزار دلار» ضمانت به دولت پرداخت كنند تا از اين طريق از سوءاستفاده احتمالي برخي از شركت ها و آژانس هاي گردشگري در واردكردن اتباع خارجي براي اهداف ضداخلاقي جلوگيري شود.

پديده قاچاق انسان و زنان و كودكان در جهان هر روز ابعاد گسترده تري مي يابد تا آنجا كه براساس آمار هم اكنون ۷۰۰ هزار تا دو ميليون زن و كودك در جهان قرباني برده داري نوين هستند كه اغلب توسط كشورهاي اروپايي با همكاري برخي كشورهاي خاورميانه، آسياي جنوب شرقي، كشورهاي تازه استقلال يافته و حتي برخي كشورهاي آفريقايي مورد تجارت قرار مي گيرند.

براساس مستندات موجود چهار هزار نفر از زنان و كودكان اهل قرقيزستان در سال ۱۹۹۹ ميلادي براي يافتن فرصت هاي شغلي به مراكز فساد خارج از اين كشور هدايت شده اند و حدود يكصد هزار زن اوكرايني در مراكز فحشا در اروپاي غربي كار مي كنند.

از سوي ديگر دو ميليون دختر بين ۵ تا ۱۵ ساله در دنيا قرباني قاچاق جنسي هستند.

قاچاق انسان ازجمله قاچاق دختران فراري و زنان و كودكان در ايران به رغم برخي جنجال ها به نسبت ساير كشورها بسيار اندك و كم تعداد است اما دادستاني تهران از شناسايي سه باند در كشور خبر داده و اعلام كرده است اين متهمان به مصداق مفسدان في الارض تلقي مي شوند و بايد با آن ها برخورد شود. نوع اتهام اين گونه افراد نشان مي دهد كه ضرورت دارد عزم جدي و ملي براي مهار و فراگيرشدن آن بايد صورت پذيرد؛ چرا كه بخشي از تجارت سياه يا قاچاق انسان جنسي، بخشي ديگر تجارت اعضاي بدن و بخشي هم تجارت نيروي كار است.

دكتر علي نجفي توانا استاد دانشگاه و حقوقدان دراين باره مي گويد: راه مبارزه با پديده بين المللي قاچاق انسان بسترسازي در داخل كشور با ارائه آموزش ها و هشدارهاي لازم از طريق وسايل ارتباط جمعي، فعال كردن نظام قضايي، آموزش نيروي انتظامي براي پيشگيري از وقوع جرائم، انعقاد قراردادهاي دوجانبه و چندجانبه با كشورهاي همسايه، عربي و ساير كشورها، حساس كردن والدين نسبت به سرنوشت خود و آشناكردن دختران و پسران جوان با مسائل و مشكلات موجود در خارج از مرزها درصورت خارج شدن آن ها بدون اطلاع و برنامه از كشور، ازجمله اقداماتي است كه مي تواند خواب و خيال سوداگران قاچاق انسان را در ايران آشفته سازد.

آخرين خبر اينكه معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي به خبرگزاري مهر گفته است براي نجات يك دختر فراري در تهران تنها ۲۴ ساعت فرصت داريم؛ چراكه اين دختران در همان ساعات اوليه توسط باندهاي قاچاق در پايانه ها و پاركها شناسايي و به دليل نياز به سرپناه و غذا به سرعت در دام اين باندها گرفتار مي شوند.

وي معضل فرار از خانه را در دختران بسيار شايع تر از پسران دانست و افزود: در حال  حاضر، عمده فرار دختران از خانه در سنين ۱۵ تا ۲۴ سال است اما متاسفانه در سال هاي اخير نمونه هايي از فرار دختران ۱۲ تا ۱۳ ساله نيز ديده شده است.

دكتر علم الهدايي با بيان اينكه بهزيستي وظيفه اي در قبال جمع آوري دختران فراري ندارد اظهارداشت: تنها وظيفه قانوني بهزيستي خدمات دهي و نگهداري دختران فراري بوده و شناسايي و جمع آوري دختران فراري برعهده نيروي انتظامي است كه در اين راستا بهزيستي در قالب گشت هاي سيار و ستاد مستقر در پايانه ها با نيروي انتظامي همكاري مي كند.

 

سياستمداران صلح‌جو، بحث در مورد قدرت سياسي زنان

سحر افاضلي- وقايع اتفاقيه- شنبه 16 خرداد 1383- 5 ژوئن 2004

بحث در مورد قدرت سياسي زنان از آن جهت قابل بازنگري است كه تحولات جهاني و روابط سياسي بين‌الملل باعث دگرگوني در فعاليت‌ها و سياست‌هاي دروني كشورها شده است. طرح مباحث نويني چون حقوق بشر، دموكراسي، مدنيت سياسي، مردمسالاري و در مقابل آن جنگ، كشتارهاي وسيع انساني، ترور، دسترسي به سلاح‌هاي اتمي و تخريب محيط زيست از جمله عواملي است كه بسياري از انديشمندان فمينيست راه‌حل آن را حضور زنان در عرصه سياست بين‌الملل مي‌‌دانند.

 

شايد ويرجينيا وولف جزو اولين كساني باشد كه به تأثير حضور زن در رأس قدرت و اثرات آن بر سياست‌هاي جهاني پرداخته است. او معتقد است زن به واسطه ويژگي‌هاي جنسيتي و خصائص زنانه، با جنگ و خشونت مخالف است و حضور زنان را باعث ايجاد صلح و حفاظت از محيط زيست مي‌داند. اما بررسي تجربياتي كه از حضور زنان در عرصه سياست وجود دارد؛ بيانگر نكات گوناگوني است.

1- با نگاهي كوتاه به وضعيت رهبري زنان در جهان متوجه خواهيم شد كه در نقاط خاصي از جهان كه داراي اقليم جغرافيايي، فرهنگ، مذهب و ساختار سياسي خاصي است زنان امكان كسب قدرت را به دست آورده‌اند.

معمولاً اين كشورها جزو كشورهاي پيراموني‌اند و از نظر اقتصادي در حال توسعه تلقي مي‌شوند عموماً در اين نقاط حكومت‌ها دموكرات هستند و از نظر ساختار سياسي اهميت نامزدهاي انفرادي كمتر از احزاب نيست. غالباً اين نقاط در آسيا و آفريقا قرار دارند هرچند كه غرب منشأ و مبدأ جنبش‌هاي آزاديخواه زنان بوده است اما به دليل ساختار غيرمنعطف و ويژه اين جوامع زنان كمتر قادرند تا در انتخابات پيروز شوند.

 

2- بررسي عملكرد و فعاليت‌هاي سياسي زنان قدرتمند براي تحليل گرايشات آنها نسبت به مقوله صلح و آرامش بشري نكته قابل توجهي است تا بتوان نسبت به فرضيه لزوم رهبري زنان در جهان تحليل معقولي ارائه داد؛ حضور و فعاليت زناني چون مارگارت تاچر، گلدا ماير، اينديرا گاندي و... به عنوان رأس هرم قدرت و حتي وجود مؤثر و پراهميت شخصي چون كاندوليزا رايس در سمت مشاور امنيت ملي بوش دو فرضيه را مي‌سازد: 1- منطق سياست منطقي واحد است كه هر سياستمداري فرا از جنسيتش منطبق با اين منطق رفتار مي‌كند. مثلاً اگر سياست خشونت و جنگ را ضروري بداند سياستمدار با توجه به اين ضرورت اقدام مي‌كند و گرايشات خشونت‌طلبانه يا صلح‌‌جويانه در اين روند بي‌اثر خواهد بود.

3- ساختار سياسي در عرصه‌هاي گوناگون چنان بر اركان مخاصمه‌جو و مردسالار قدرت شكل گرفته است كه زنان سياستمدار با ورود به چنين ساختاري چاره‌اي جز انعطاف و همسويي با اهداف نهادينه شده اين ساختار (مثلاً استفاده از وزارت جنگ) ندارند.

بسياري از زنان سياستمدار نحوه عملكرد خود را متفاوت با مردان مي‌دانند.

اما آنچه از نتايج كوتاه‌مدت دولت‌ها با رهبري زن به دست آمده نتايج مقطعي و كمرنگي است كه هرگز نمي‌تواند نمونه كامل و يا برهاني براي اثبات نقش تأثيرگذار زنان در عرصه سياست باشند.

هرچند بسياري از پژوهشگران معتقدند: مردان معمولاً روش مشكل‌تر را براي حل معضلات انتخاب مي‌كنند و براي حفظ قدرت و تسلط در دستگاه تحت رهبري خود سلسله مراتبي را به وجود مي‌آورند كه در نهايت به ثبات وضعيت و اثبات برتري آنها بينجامد در حالي كه در روش رهبري زنان عموماً از شيوه‌هاي مسالمت‌آميز و با صبر و حوصله با مشكلات برخورد مي‌كنند و در امور جاري از همفكري و همكاري اطرافيان استفاده مي‌كنند و كارها را به عهده مسؤولان مي‌گذارند و تنها خود نظارت مي‌كنند. شيوه رهبري زنان بسيار نزديك به دموكراسي است اما در نهايت سيطره قدرت سياسي مردان بسيار وسيع‌تر و قديمي‌تر از فعاليت‌هاي سيال زنان است. شايد ساختار سياسي پدرسالارانه جوامع كه حتي در سطح بين‌الملل نيز با ابرقدرت شدن يك كشور و حق قيموميت نسبت به ديگر جوامع جلوه‌گر شده است و علت اصلي محدوديت در فعاليت‌هاي سياسي زنان و عدم مشاركت آنها در رهبري جوامع نيز باشد.

 

اما با پيش‌فرض برابري قابليت‌ها، استعدادها و توانايي‌هاي زنان و مردان الگوي تركيب جنسيتي برابر در ساختار قدرت بهترين راه‌حل به نظر مي‌رسد.

شايد اشاره به دولت تازه تأسيس خوزه لوئيس فرناندس در اسپانيا و كابينه او با عضويت پنج زن و پنج مرد نمونه جالب توجهي باشد. اين دولت با خارج ساختن نيروهاي نظامي‌اش از عراق اولين گام ضدخشونت و صلح‌طلبانه‌اش را به نمايش گذاشت. اما به راستي آنچه بحث لزوم حضور زنان در نقش‌هاي سياسي و رهبري كشورهاي جهان مي‌شود چيست؟

 

زنان سياستمدار نماينده رقمي حدود دوسوم جمعيت هر جامعه‌اي يعني زنان و كودكان‌‌اند درك و احساسي كه يك زن از مشكلات و مسائل زنان و كودكان دارد بسيار متفاوت و عميق‌تر از ديدگاه مردان است. بنابراين زنان بايد در مورد مشكلات خود اقدام كنند، تصميم بگيرند و صاحب قدرت و اعمال نفوذ باشند زنها از حساسيت‌هاي ارزنده و ويژه‌اي برخوردارند كه متأسفانه مردان از آن بي‌بهره‌اند بنابراين انجام مسؤوليتي مشابه اگر به وسيله يك زن صورت گيرد نتيجه‌اي متفاوت با آنچه يك مرد انجام داده است خواهد داشت. به عبارتي، هر زن اين قدرت و قابليت را دارد تا در كاري كه انجام مي‌دهد اثر وجودي‌اش را منعكس كند و بي‌انصافي است كه او را از چنين موهبت و نيروي ذاتي محروم كرد.

اما تنها راهيابي زنان به عرصه سياست كافي نيست بلكه حضور زنان مؤثر است كه دغدغه مشكلات و زندگي همجنسان خود را نيز دارند. زناني كه سعي مي‌كنند با در اختيار گرفتن قدرت، ساختار سنتي و سياسي كشورشان را تحت تأثير قرار دهند و از حقوق مسلم زنان جامعه‌شان دفاع كنند اما در بعضي از جوامع به علت قدرت ساختار سنتي و پدرسالارانه و حتي عقايد مذهبي و ايدئولوژيكي زنان فعال در زمينه سياست هم به نوعي در خدمت منافع همان ساختار سنتي و در نهايت در خدمت منافع مردان حركت مي‌كنند. عدم آگاهي و خودباوري و حضور زنان وابسته به مردان قدرت باعث استحكام چنين ساختاري است. علاقه‌مندي به علوم سياسي و تحصيل زنان در اين رشته و ايجاد سازمان‌هاي حمايتي براي پشتيباني از زنان و حقوق اجتماعي آنها باعث قدرت و انسجام جمعيت زنان خواهد شد و به تدريج با فعاليت اين گروه‌ها سهم بيشتري از قدرت نصيب آنان خواهد شد.

مطمئناً حضور سياسي زنان در تمام عرصه‌هاي داخلي و خارجي و روابط بين‌الملل باعث بهبود و تغيير در روند تحولات سياسي جهان خواهد شد. اصلاح ساختارهاي خشك و سنتي و اجازه فعاليت‌هاي آموزشي و فرهنگي براي پذيرش نقش‌هاي سياسي در بين زنان نتايج مطلوبي خواهد داشت كافي است حضور زنان در سياست جدي گرفته شود.

توجه خاص به كشورهايي كه زنان در امور سياسي منفعل و فاقد قدرتند بسيار ضروري است؛ حذف زنان از حكومت به ناديده گرفته شدن حقوق آنها گذشتن از مشكلات و مسائل خاص آنهاست. كشور ايران به واسطه شرايط اجتماعي و سياسي خاص؛ از توانايي و قابليت زنان در سياست بي‌بهره است بحث در اين باره مقوله‌اي جداست كه توجه خاص خود را مي‌طلبد.

جنايتى به نام تجارت سكس 

شيرين جزايرى- راديو آلمان - شنبه 16 خرداد 1383- 5 ژوئن 2004

مجله ماهيانه سازمان عفو بين الملل بخش وسيعى از صفحات شماره اخير خود، ماه ژوئن ۲۰۰۴، را به موضوعى اختصاص داده كه در دو هفته گذشته مورد توجه بسيارى از رسانه هاى عمومى ايران نيز قرار داشته است. مسئله مبارزه با تجارت و قاچاق زنان و كودكان و سوء استفاده جنسى از آنها، از موضوعات اصلى مورد مبارزه روز اين سازمان مى باشد.

 

يكى از مراكزخريد و فروش زنان و كودكان كه مورد توجه سازمان عفو بين الملل قرار گرفته، در منطقه كوزوو واقع است. بنا بر نظر سازمان هاى حقوق بشر محلى آمار دختران و زنان جوانى كه در اين منطقه  به روسپيگرى مجبور شده اند به  حدود ۲۰۰۰ نفر مى رسد. اغلب قاچاقچيان اين زنان را عمدتا از كشورهاى مولداوى، اوكرائين، رومانى و بلغارستان وارد مى كنند.

تغييرات وضع اقتصادى  و افزايش فقر و هم زمان بالا رفتن ارزش هاى مادى  در كشورهاى اروپاى شرقى وضعيت زندگى اجتماعى را نيز دگرگونه كرده است. بسيارى از زنان و دختران جوان فريب وعده هاى واسطه ها را مى خورند و به خيال يك زندگى مرفه و لوكس به شيوه فيلم هاى غربى كه در آنجا نمايش داده مى شوند،  يا امكان كار در يك خانواده آلمانى به عنوان پرستار بچه  يا كار در موسسات جدى آلمانى  اين راه  را انتخاب مى كنند و خيلى زود در بستر روسپيگرى  مى افتند.

 

با مستقر شدن ۴۵۰۰۰ سرباز سازمان ملل متحد از كشورهاى مختلف در  منطقه كوزوو، از پنج سال پيش تعداد روسپى خانه ها و هتل ها و كلوپ هاى شبانه به شكل وسيعى افزايش يافته است. در پايان سال ۱۹۹۹ تعداد آن ها به ۱۸ محل مى رسيد و امروزه بيش از ۲۰۰۰ مورد از اين نوع تازه تاسيس شده اند. افراد محلى گزارش مى دهند كه حتى در مناطق دورافتاده و كوچك نيز كلوپ هاى شبانه و اتاق هاى خصوصى داير شده است كه در آن روسپيان توسط واسطه هايشان نگهدارى مى شوند.

 

 سازمان مهاجرت بين الملل از حضور اين نيروها به عنوان دليل افزايش قاچاق زنان و دختران به اين منطقه نام مى برد. در منطقه كوزوو سربازان بين المللى مصونيت دارند حتى اگر از نظر حقوقى ثابت بشود كه تخلف از طرف آنان صورت گرفته است. سازمان عفو بين المللى خواستار اجراى قانون به شكل مساوى براى فعالان سازمان هاى بين المللى مختلف شده است. مواردى كه نيروهاى حافظ صلح از حق مصونيت خارجى بودن خود سود مى برند،  بسيار زياد است. 

 

كوزوو منطقه اى است كه براى قاچاقچيان زنان محل مناسبى محسوب مى شود زيرا از اين منطقه آن ها مى توانند زنان را از طريق آلبانى و ايتاليا راهى ساير كشورهاى اروپاى غربى كنند. براى بسيارى از اين دختران كه حتى فقط ۱۳ سال دارند ورود به اروپاى غربى به معنى بدست آوردن كار است،  كارهايى از قبيل خدمتكارى در خانه، پيشخدمتى رستوران و آشپزى و غيره.  در اولين قدم آن ها خود را در اختيار قاچاقچيان قرار مى دهند و به آن ها اعتماد مى كنند. اين قدمى براى دورى از موقعيت اجتماعى است كه

دارا مى باشند  و تقريبا هميشه داوطلبانه انجام مى گيرد. پس از انتقال به محيط جديد،  آن ها مورد تجاوز و خشونت قرار مى گيرند و وادار به قبول مشترى از طريق واسطه ها مى شوند.  شرايط بهداشتى بسيار نامطلوب ، اتاق هاى سرد، نداشتن لباس مناسب و كم غذايى وضعيتى است كه آن ها هر روز با آن مواجه اند.

 

 سازمان عفو بين الملل نيروهاى نظامى ناتو و كاركنان سازمان ملل در منطقه كوزوو را متهم به سوء استفاده جنسى از دختران و زنان مورد تجارت قرارگرفته،  مى كند. بنا بر گزارشى كه از اين سازمان در لندن منتشر شد گفته مى شود كه اين باوركردنى نيست كه درست كسانى كه براى حمايت از زنان و كودكان در اين منطقه مستقر شده اند از تجارت اين  بردگان جنسى در آنجا  سوء استفاده كنند. دختران بسيار جوان حتى ۱۱ ساله با وعده كار در اروپاى غربى به اين منطقه آورده مى شوند.

 

كيت آلن Kate Allen مدير شاخه انگليسى سازمان عفو بين الملل در اين باره مى گويد اين سربازان نه تنها جلوى اين تجارت وحشتناك را نگرفته اند  بلكه با  مراجعه و استفاده جنسى و پرداخت پول به واسطه ها از اين تجارت و قاچاق انسان پشتيبانى كرده اند. حضور بيش از ۴۵۰۰۰ سرباز صلح سازمان ملل و ناتو در اين منطقه به نحو بارزى به تجارت سكس در اين منطقه دامن زده است.

 

به همين دليل بنا بر گزارش خانم ايمكه ديسن Imke Dießen مسئول  سازمان عفو بين الملل در اروپا، اين سازمان تجارت زنان در كوزوو را به عنوان موضوع روز مبارزه زنان انتخاب كرده است. به نظر او جامعه بين الملل مى بايست عكس العمل نشان دهد. پيشبرد حق زنان و دختران مورد سوء استفاده قرار گرفته و اقدامات اساسى عليه تجارت انسان و روسپيگرى اجبارى در كوزوو مى تواند معيارى  براى ارزيابى لياقت نيروهايى باشد كه در آنجا مسئوليت حفاظت را به عهده گرفته اند.

 

در اواخر ماه ژانويه امسال در نشست متخصصان حقوق زنان در پارلمان اروپا در بروكسل  تجارت  سكس  يكى از بزرگترين و سودآورترين انواع تجارت در اروپا اعلام شد. در اين  جلسه فعالان امور زنان خواستار اتخاذ فورى راه حل هايى  براى جلوگيرى از قاچاق و خريد و فروش زنان و دختران شدند.

 

بر طبق آمار سازمان بين المللى مهاجرت  در ژنو،  سالانه حدود ۱۲۰۰۰۰ زن و دختر جوان فقط از كشورهاى اروپاى شرقى به شكل قاچاق به  كشورهاى اروپاى غربى وارد شده و در آنجا وادار به خود فروشى مى شوند. در جهان ساليانه  ۷۰۰۰۰۰   انسان كه اكثرا زنان جوان و كودكان هستند براى سوءاستفاده جنسى از طريق قاچاق  به كشورهاى مختلف  وارد و خريد و فروش مى شوند. واسطه ها با ايجاد رعب و وحشت و اعمال خشونت و تجاوز باعث مى شوند اين زنان و كودكان نتوانند از خود دفاع كنند و از اين گرداب خلاصى يابند. اين خشونت ابعاد ديگر مرگبارى مثل بيمارى ايدز و ساير بيمارى ها را نيز به همراه دارد.   

 

هر روز اخبار جديدى از دستگيرى تنى چند از واسطه ها  يا زنان مورد سوءاستفاده قرار گرفته بگوش مى رسد. در اواخر ماه دسامبرگذشته بود كه پليس مادريد در  حمله اى ضربتى  به محل زندگى و كار واسطه هاى خريد و فروش زنان در مادريد ۶۰ نفر را دستگير كرد كه بطور عمده از كشورهاى رومانى، برزيل و نيجريه به اين كشور وارد شده بودند. تعداد زيادى از اين زنان با تهديد و خشونت  و تجاوز به آن ها وادار به روسپيگرى مى شوند. در اين نمونه  واسطه ها زنان را در كلوپ هاى شبانه با قيمت ۲۰۰۰ يورو به فروش مى رساندند.

 

 تجارت با انسان جنايت است، عملى است  خشونت آميز كه اثرات مخرب خود را بر روى قربانيان باقى مى گذارد. براى مبارزه با اين جنايت بين المللى احتياج به همكارى مستمر و فراتر از مرزهاى كشورى است.  پيوستن به  قراردادهاى  بين المللى در اين مبارزه امرى ضرورى است. كار روشنگرى براى زنان و بالا بردن آگاهى آنان در مورد خطرات اين عمل در درجه بالاى اهميت قرار دارد. افزايش نقش  سازمان هاى دولتى و غير دولتى زنان در مبارزه با اين امر، تأسيس هر چه  سريعتر خانه هاى امن براى دختران فرارى و بوجود آوردن امكانات پرورشى جديد براى آنان از نكات بسيار عاجل و ضرورى است.

 

مبارزه و دستگيرى قاچاقچيان زنان و كودكان الزامى است،  اما هم زمان شرايط اجتماعى اى كه منجر به فرار بسيارى از دختران جوان از خانه مى شود بايد مورد بررسى قرار گيرد. بحران هاى شديد و اعمال خشونت در خانواده، فقر مادى ، عدم دورنماى آينده كارى، كمبود امكانات آموزشى و ازدواج هاى اجبارى از جمله دلايل اصلى اين مشكلند. با اين دختران فرارى نبايد مانند مجرمان برخورد كرد. آن ها بيش از هر چيز به حمايت نيازمندند.