زنان - جمعه 15 خرداد 1383- 4 ژوئن 2004

 

 

*زنان تركيه و خشونت هاى خانگى

*اولين مركز تخصصي اورژانس در شمال افغانستان در روز شنبه افتتاح خواهد شد.

*مديركل دفتر امور بانوان وزارت كشور گفت: علي‌رغم تبعيض‌ها، حساسيت‌هاي زياد و مشكلات موجود در جامعه، زنان به پيشرفت‌هاي قابل توجهي در عرصه‌هاي مختلف دست يافته‌اند.

*چون شخصيت هاي نمايشنامه هتل عروس زن هستند ، منتقدان معتقدند که اين يک اثر فمينيستي است. 

*باندهاي قاچاق دختران فراري را در 24 ساعت اول شکار مي کنند

*اولين كافي شاپ مخصوص دختران در كرج افتتاح شد

*مادري كه نوزاد خود را در خيابان رها كرده بود، با شكايت پدر نوزاد بازداشت و روانه‌ي زندان شد.

*داديار شعبه‌ي اظهارنظر دادسراي ويژه‌ي امور جنايي، قرار منع تعقيب متهم به قتل عمد زني ‌٤٥ ساله به نام شيرين را تاييد كرد.

 

 

زنان تركيه و خشونت هاى خانگى

راديو آلمان - جمعه 15 خرداد 1383- 4 ژوئن 2004

طبق آخرين گزارش سازمان عفو بين الملل امنستى اينترنشنال از وضعيت زنان تركيه، بيش از يك سوم زنان اين كشور از خشونت هاى خانگى در عذاب اند. گزارش آشكار ميكند كه نه تنها موقعيت زنان تركيه در بهترين حالت خود نيست، بلكه در برخى جوانب اصلا بهبود نيافته است.

 غالب مردان تركيه در مورد حقوق زنان به طرز شگفت انگيزى محافظه كارانه و سنتى فكر ميكنند و اين طرز تفكر هرچه به نقاط كوچكتر و عقب مانده تر در شرق  نزديك شويم، واپسگرايانه تر ميشود. آنها ميگويند جاى زن در خانه است. زن بايد خانه دارى و بچه دارى كند. بيرون رفتن زن از خانه باعث بى آبرويى است.  مرد را هم خدا براى تامين معاش زن خلق كرده است.

در گزارش عفو بين المل قيد شده كه ناموس پرستى و تلقى صرفا ناموسى از وجود زن در ذهن  مردان تركيه لزوما به دليل اسلام و اعتقادات مذهبى نيست بلكه اتكاء به سنت هاى پدرسالارانه دارد. در اين گزارش به وضعيت دردناك زنانى اشاره شده كه در نقاط به ويژه دورافتاده تركيه قربانى سوءتفاهم هاى به اصطلاح ناموسى شده و تهديد به مرگ  شده يا كشته ميشوند.  يكى از اين نمونه ها عايشه نام دارد.

 عايشه تنها ۱۲ ساله بوده كه شوهرش داده اند.او به سرعت دو پسر و يك دختر زاييده است. وقتى يكى از اقوام دور قصد دست درازى جنسى به او را ميكند، خانواده  تقصير را گردن عايشه مى اندازد و شوراى فاميل تصميم به قتل او ميگيرد. عايشه اينك تنها ۲۴ سال سن دارد و از معدود كسانى است كه  توانسته با پناه گرفتن در يك خانه امن از مجازات مرگ جان به در برد. او كه  زندگى را براى خود تمام شده مى پندارد، در حال حاضر تنها به دخترش و آينده او فكر ميكند كه مبادا به سرنوشت خودش دچار شود.

امنستى اينترنشنال در گزارش چهل صفحه اى خود، موردعايشه يعنى مورد هاى به اصطلاح ناموسى را بيشترين مورد خشونت در باره زنان تركيه بر شمرده است. در اين سند از رواج  فرهنگ خشونت در قبال زنان در تركيه نام برده شده  كه شامل حال ۳۰ تا ۵۰ درصد زنان ترك ميگردد.

خانم كريستينا كورى مسئول تهيه اين گزارش از سوى امنستى ميگويد: ضرب و شتم، توهين، ازدواج اجبارى زورگويى جنسى و قتل يا واداشتن به خودكشى،  نمونه هايى هستند از خشونت رايج در تركيه در قبال زنان 

اين در حالى است كه تا كمى قبل  كتاب قانون تركيه مجازاتى براى قتل هاى خانگى كه از روى ناموس پرستى صورت ميگرفت و براى مردى كه بخاطر آبرو زنش را كشته بود در نظر نمى گرفت. اما در پيش نويس اصلاح شده قانون كه البته هنوز كاملا تصويب نشده، قرار است اين معافيت ها برداشته شوند.

با اين همه تركيه در راه مقابله با خشونت عليه زنان تازه در آغاز راه است.  در شهر ده ميليونى استانبول تنها ۳۵ خانه امن براى زنان كتك خورده و تهديد شده وجود دارد. پليس و قضات دولتى بايست در اين باره آموزش ببينند. دولت نيز بايد خشونت  عمومى عليه زنان را محكوم سازد و تدبيرى براى اصلاح قوانينى كه از مردان خشونت مدار حمايت ميكند، بينديشد وگرنه تنها شدت عمل در برخورد با عاملان خشونت، تاثير به سزايى در مقابله با اين پديده نخواهد داشت.

 

اولين مركز تخصصي اورژانس در شمال افغانستان در روز شنبه افتتاح خواهد شد.

جمعه 15 خرداد 1383- 4 ژوئن 2004

به گزارش سرويس اجتماعي ايلنا‌‏, به نقل از يونيسف, از فردا زنان شمال افغانستان از امكانات پيشرفته خدمات بارداري بهر‌‏مند خواهند شد.

اولين مركز مجهز به خدمات بارداري و اورژانس زايمان، روز شنبه پنجم ژوئن در شمال افغانستان افتتاح خواهد شد.

اين مركز جمعيتي، حدود 7/1 ميليون نفر را تحت پوشش قرار خواهد داد و براي بيش از 3 هزار و 700 زايمان مشكل‌‏‏دار در هر سال خدمات، ارائه خواهد داد.

به طور متوسط در هر سال هزار و 100 مادر باردار، در منطقه شمالي افغانستان جان خود را از دست مي‌‏دهند، بيشتر اين موارد مرگ، به علت كمبود دسترسي زنان، به خدمات بهداشتي و كمبود افراد متخصص اتفاق مي‌‏افتد.

اين مركز پيشرفته و مجهز در بيمارستان اصلي مزار شريف تاسيس شده است و مجهز به تجهيزات جديد, داروها و امكانات لازم و پرسنل متخصص است.

در سال گذشته, چهار نفر از كاركنان اصلي بيمارستان مزار شريف، براي تربيت ساير كاركنان بيمارستان آموزش ديدند.

در اين هفته 23 پزشك, ماما, متخصص بيهوشي و كارشناس بهداشت، آموزش پنج هفته‌‏اي خود را در مورد خدمات و اورژانس‌‏هاي زايمان را به پايان خواهند رساند و اين افراد خدمات بهداشت مادران را در پنج استان شمالي افغانستان تامين خواهند كرد.

اين برنامه آموزشي, اولين برنامه از اين نوع، در منطقه شمالي افغانستان است كه توسط سازمان يونيسف و JHPIEGO و با حمايت ژاپن و استراليا اجرا شده است.

اين برنامه بخشي از برنامه سراسري اوليه است كه به 70 فرد تربيت شده كليدي در 18 استان تا پايان سال 2004 خواهد رسيد.

 

مديركل دفتر امور بانوان وزارت كشور گفت: علي‌رغم تبعيض‌ها، حساسيت‌هاي زياد و مشكلات موجود در جامعه، زنان به پيشرفت‌هاي قابل توجهي در عرصه‌هاي مختلف دست يافته‌اند.

جمعه 15 خرداد 1383- 4 ژوئن 2004

به گزارش خبرنگار سرويسزنان خبرگزاري دانشجويان ايران، فخر السادات محتشمي‌پور، مشاور وزير كشور در امور بانوان، روز چهارشنبه درنشست مشورتي رويكرد مطبوعات به مسايل زنان اظهار داشت: حقوق زنان به قشر خاصي از آنان اختصاص ندارد و احقاق اين حقوق نيازمند همفكري كساني است كه نسبت به مسايل زنان اشتغال فكري دارند.

وي تاكيد كرد: فراكسيون زنان در مجلس ششم تلاش‌هايي براي تصويب قوانين مربوط به احقاق حقوق زنان انجام داد و در اين راستا قوانيني نيز تصويب شد. اما بايد ديد چند درصد جامعه از اين قوانين و نحوه اجراي آن اطلاع دارند كه متاسفانه اين آمار چندان بالا نيست.

مشاور وزير كشور در امور بانوان، با بيان اينكه وزارت كشور هم‌اكنون 400 پست مصوب امور بانوان در سراسر كشور دارد خاطرنشان كرد: دفتر امور بانوان وزارت كشور در ماه 2 يا 3 نشست كاري با وزيران و روساي سازمانهاي مختلف در خصوص مسايل زنان برگزار مي‌كند. همچنين اين دفتر 2 دوره كوتاه آموزشي براي نمايندگان اداري خود و نمايندگان انجمن‌هاي غيردولتي زنان برگزار كرد كه در اين راستا طي سال جاري يك دوره آموزشي ديگر نيز برگزار مي‌شود.

مديركل دفتر امور بانوان وزارت كشور در پايان با اشاره به اينكه در جامعه به توانمنديهاي زنان توجه چنداني نمي‌شود، گفت: زنان در هر حوزه تخصصي كه نظر مي‌دهند، نظرات آنها بدون توجه به جنسيتشان مورد توجه قرار مي‌گيرد اما به محض اينكه زنان در حوزه مسايل خود مباحثي را مطرح مي‌كنند، حساسيت‌هايي در خصوص نظرات آنها بوجود مي‌آيد.

به گزارش ايسنا، در ادامه اين نشست فريبا داوودي مهاجر، كارشناس امور زنان در سخناني بر اهميت وحدت رويه موضوعي صفحات زنان روزنامه‌ها اشاره و تصريح كرد: صفحات زنان در روزنامه‌ها به صورت هماهنگ در خصوص يك موضوع واحد مانند ديه و خانه‌هاي امن كار نمي‌كنند كه اين پراكندگي موجب كندي روند نتيجه‌گيري در خصوص مسايل زنان شده است.

وي خاطرنشان كرد: براي صفحات زنان روزنامه‌ها فكر و برنامه مشخصي وجود ندارد؛ حتي روزنامه‌هايي كه در اين زمينه با برنامه حركت مي‌كنند نيز كنترل و نظارتي كه بايد در خصوص مسايل زنان داشته باشند، ندارند.

در ادامه اين نشست رضوان بكتاشي، كارشناس سازمانهاي غيردولتي دفتر بانوان وزارت كشور در سخناني اظهار داشت: در حال حاضر نياز به صفحه زنان در عرصه مطبوعات احساس مي‌شود، زيرا مطبوعات و رسانه‌هايي كه يك صفحه خود را به مسايل زنان اختصاص مي‌دهند بيشتر به مسايل زنان و اخبار آنها مي‌پردازند.

 

چون شخصيت هاي نمايشنامه هتل عروس زن هستند ، منتقدان معتقدند که اين يک اثر فمينيستي است. 

چيستا يثربي در گفت و گو با " مهر ":  جمعه 15 خرداد 1383- 4 ژوئن 2004

به گزارش خبرنگار سرويس تئاتر "مهر"،  اين نمايشنامه براي اولين بار به همراه نمايشنامه ديگري از اين نويسنده به نام " محاله که فکر کنيد اين طوري هم ممکنه بشه" توسط نشر ناميرا همزمان با هفدهمين نمايشگاه کتاب( امسال) منتشر شد، موضوع اين نمايشنامه ازدواج موقت است و داستان ازمشکلات دو زن کارمند مي گويد که توسط رئيس اداره خود به طورناخواسته درگير جريان توطئه برانگيزي مي شوند تا مجبور شوند به در خواست رئيس خود براي ازدواج  موقت تن بدهند.

متن اين نمايشنامه طي سال 74 تا 79 براي اجرا درجشنواره فجر از طرف نويسنده به دبيرخانه جشنواره ارسال شد ولي به دليل مشکل محتوايي ازطرف هيأت بازخواني رد شد تا اين که درسال 79 در بازخواني پذيرفته شد وپس ازشرکت درجشنواره فجربه اجراي عمومي راه يافت . همچنين اين اثردرنشستي که بخش مطالعات خاورميانه دانشگاه نيويورگ با حضورنويسنده اش برگزار کرد، نمايشنامه خواني شد ومورد استقبال تماشاگران قرار گرفت.

 يثربي درباره هتل عروس به خبرنگار تئاتر" مهر"گفت:در اين نمايشنامه به مسئله اي انسان گرايانه نگاه داشته ام مسئله ازدواج موقت با مجوز قانوني موجب شد تا افرادي با استفاده ازاين قانون ازمسئله سوء استفاده کنند درواقع دراين نمايش من گفته ام سو استفاده ازقدرت مداري به طريق قانوني کار آساني است.

وي درباره نمايشنامه ديگر خود"محاله که فکر کنيد ..." که به همراه اين نمايشنامه در يک جلد منتشر شده ،  توضيح داد: اين نمايشنامه نيز به آسيب شناسي يک زوج هنري مي پردازد واززوج هايي مي گويد که با تعصب ها و پيش داوري هاي خود موجب مي شوند ، عشقشان به نفرت  تبديل شود.

يثربي گفت:متن نمايش " محاله که فکر کنيد ..." براي اولين باردر سال 79 نوشتم و سپس اين نمايش به کارگرداني سيما تيرانداز در جشنواره فجرسال 80 اجرا شد و يکي از پرفروش ترين نمايش هاي اين جشنواره شد اما به دليل تغييراتي که خانم تيراندازدر بخش پاياني نمايش داده بود هميشه احساس مي کردم متن نمايش نيمه تمام است بنابراين تصميم گرفتم متن اصلي رابه همراه هتل عروس در يک کتاب منتشرکنم.

" محاله که فکر کنيد... " در جشنواره تئاتر فجر سال 80 نامزد دريافت جايزه متن اول و دربخش طراحي صحنه و بازيگري موفق به دريافت جايزه اول شد و ازطرف هيأت داوران انجمن روانشناسان که درآن جشنواره درکنارهيأت داوران اصلي جشنواره برگزيد گاني را انتخاب و معرفي مي کردند ، متن اين اثر جايزه اول را گرفت.

اين اثربراي اولين باردر سال 79 توسط خود نويسنده"چيستا يثربي"کارگرداني شد ومورد تقدير"حميد سمندريان" قرارگرفت. 

همچنين"محمود دولت آبادي" نويسنده ،  نيز پس از ديدن اين نمايش  نقدي درروز نامه همشهري نوشت ، اين نقد درکتاب به چاپ رسيده است.

 

باندهاي قاچاق دختران فراري را در 24 ساعت اول شکار مي کنند

جمعه 15 خرداد 1383- 4 ژوئن 2004

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي گفت : براي نجات يک دختر فراري در تهران تنها 24 ساعت فرصت داريم چراکه اين دختران در همان ساعات اوليه فرار توسط باندهاي قاچاق در پايانه ها و پارک ها شناسايي و به دليل نياز به سرپناه و غذا فورا در دام اين باند ها گرفتار مي شوند و از آن هنگام است که پس از طي 24 ساعت ديگر نمي توان به سلامت اين دختران اطمينان داشت . 

دکتر سيد حسن علم الهدايي در گفتگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري مهر با بيان اين مطلب گفت : برخي دختران به دليل وضعيت روحي و حساسيت بيشتري که نسبت به مسائل و مشکلات زندگي دارند و به همين دليل با کوچکترين بحث و درگيري در صورتيکه احساس کنند عرصه برآنها تنگ شده است  به اميد رهايي از بار سختي ها و مشکلات ، تشکيل زندگي مستقل و رسيدن به خوشبختي  اقدام به ترک خانه مي کنند و اين در حالي است که از وضعيت به مراتب خطرناک تري که جامعه انتظار آنها را مي کشد ، بي اطلاع هستند .

وي معضل فرار از خانه را در دختران بسيار شايع تر از پسران دانست و افزود : در حال حاضر عمده فراواني فرار دختران از خانه در سنين بين 15 تا 24 سال است ، اما متاسفانه در سالهاي اخير نمونه هايي از فرار دختران 12 تا 13 ساله نيز ديده مي شود و از آنجا که فرار دختران رابطه مستقيمي با ساير آسيب هاي اجتماعي همچون معضل زنان خياباني دارد اين مساله مي تواند نگراني کاهش سن آسيب هاي اجتماعي را نيز در جامعه افزايش دهد .

 

دکتر علم الهدايي با بيان اينکه بهزيستي وظيفه اي در قبال جمع آوري دختران فراري ندارد ، اظهار داشت : تنها وظيفه قانوني بهزيستي خدمات دهي و نگهداري دختران فراري بوده و شناسايي و جمع آوري دختران فراري  بر عهده نيروي انتظامي است  که در اين راستا بهزيستي  در قالب گشت هاي سيار و ستاد مستقر در پايانه ها با نيروي انتظامي همکاري مي کند .

 

وي در ادامه تصريح کرد : فقر اقتصادي ، آشفتگي روابط خانوادگي ، طلاق ، اعتياد و سختگيري والدين  از مهمترين عوامل گرايش نوجوانان و به خصوص دختران به فرار از خانه و گرفتار شدن در دام سايرآسيب هاي اجتماعي در جامعه است .

 

اولين كافي شاپ مخصوص دختران در كرج افتتاح شد

جمعه 15 خرداد 1383- 4 ژوئن 2004

خبرگزاري فارس: اولين كافي شاپ مخصوص دختران در كانون فاطمه الزهرا (س) كرج افتتاح شد.

مهتاب اميري، مدير كانون فاطمه الزهرا (س) ناحيه 3 كرج در گفتگو با خبرگزاري فارس با اعلام اين خبر گفت: اين كافي شاپ با حضور 80 نفر از كارشناسان و مديران سازمان دانش آموزي سراسر كشور، روز دوازدهم خرداد راه‌اندازي شد.

وي ايجاد مكاني مناسب و مخصوص بانوان براي انجام كارهاي فرهنگي را از مهمترين اهداف تأسيس اين كافي شاپ برشمرد و تصريح كرد: قرار است در اين كافي شاپ يك روز در هفته برنامه شاهنامه‌خواني و نقاله خواني برگزار شود.

اميري ادامه داد: اجراي برنامه موسيقي زنده توسط دانش‌آموزان دختر و برگزاري نشست‌ها و بحث‌هاي گروهي دانش‌آموزي از ديگر برنامه‌هاي در نظر گرفته شده براي اين كافي شاپ است.

وي يادآور شد: همچنين به زودي امكان استفاده رايگان از اينترنت براي بانوان در اين مكان فراهم مي‌شود.

 

 

مادري كه نوزاد خود را در خيابان رها كرده بود، با شكايت پدر نوزاد بازداشت و روانه‌ي زندان شد.

جمعه 15 خرداد 1383- 4 ژوئن 2004

مجيد متين راسخ، بازپرس شعبه‌ي دوم بازپرسي دادسراي ويژه‌ي امور جنايي هم‌چنين به خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: چهارشنبه ساعت ‌٢:30 بامداد براي بررسي مرگ مشكوكي كه از سوي كلانتري اطلاع داده شده بود، در حين تحقيقات صداي گريه‌ي نوزادي را شنيديم و ديديم نوزاد ‌٣ روزه‌اي در خيابان رها شده است، براي تحويل كودك به شيرخوارگاه اقدام كرديم اما شيرخوارگاه علي‌رغم وظيفه از تحويل نوزاد خودداري مي‌كرد.

وي ادامه داد: پس از اصرار فراوان ساعت ‌٥ بامداد نوزاد به شيرخوارگاه سپرده شده، صبح آن روز مطلع شديم پدر و مادر نوزاد براي بازپسگيري فرزندانشان مراجعه كرده‌اند. نوزاد تحويل پدر شد و مادر، به دليل اين كه بدون اطلاع همسرش اقدام به رها كردن فرزندش كرده بود با شكايت پدر نوزاد بازداشت و به زندان معرفي شد، او علت رها كردن فرزندش را فقر شديد مالي عنوان مي‌كرد.

 

داديار شعبه‌ي اظهارنظر دادسراي ويژه‌ي امور جنايي، قرار منع تعقيب متهم به قتل عمد زني ‌٤٥ ساله به نام شيرين را تاييد كرد.

جمعه 15 خرداد 1383- 4 ژوئن 2004

امير اسماعيل رضوانفر با بيان اين كه تحقيقات در خصوص اين اتفاق هنوز تكميل نشده است، به خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: در تاريخ ‌٢١/٧/٨٢ ساعت ‌٢٣:20 كلانتري نواب از قتل زني در حوالي خيابان جيحون مطلع شد. ماموران تجسس، جسد زني را با دست و پاي بسته و محلفه‌اي به دور گردن در خانه‌‌اش مي‌يابند.

 

وي افزود: فردي كه ماموران كلانتري را مطلع كرده محمود نام دارد كه از مضنونان به قتل در اين پرونده بوده و هم‌اكنون از سوي شعبه‌ي دوم بازپرسي اين دادسرا براي وي قرار منع تعقيب صادر شده است.

رضوانفر ادامه داد: در گزارشات پزشكي قانوني انسداد مجاري تنفسي فوقاني توسط جسمي انعطاف‌پذير علت مرگ اين زن عنوان و بحث تعرض نيز تاييد شده است. مقتول از سال ‌٨١ به تنهايي در تهران زندگي مي‌كرده، داراي ‌٢ دختر و ‌٢ پسر بوده و تحقيقات، از اعتياد وي به مواد مخدر حكايت دارد.

داديار شعبه‌ي اظهارنظر دادسراي ويژه‌ي امور جنايي با اشاره به سرقت ضبط صوتي از منزل اين زن گفت:

در تحقيقات بعدي به افرادي با نام روح‌الله، احمد، حسين و مرتضي برخورديم كه در فروش ضبط صوت دخالت داشته‌اند و متهم به انجام چند فقره قتل و تحت تعقيب هستند، كه اين اطلاعات به عنوان سرنخ‌هاي اين ماجرا در حال بررسي است.

رضوانفر در مورد مدارك موجود در صحنه از فيلترهاي سيگار و چند لكه خون نام برد كه فيلترهاي سيگار به دليل استهلاك فقط گروه خوني B را نشان داده و لكه‌هاي خوني نيز به دليل فساد آنتي ژن، اطلاعات خاصي را به دست نداده است.

وي با بيان اين كه در رابطه با سه فرد تحت تعقيب بايد تحقيقات بيشتري انجام شود، گفت كه اصل پرونده را به دليل نقص تحقيقاتي براي تحقيقات بيشتر به آگاهي ارجاع خواهد داد.