زنان - دو شنبه 11 خرداد 1383- 31 مه  2004

 

 

زنان اصولگراي مجلس هفتم مخالف الحاق به كنوانسيون منع تبعيض عليه زنان هستند

 دو شنبه 11 خرداد 1383- 31 مه  2004

نماينده تهران در مجلس هفتم گفت: زنان اصولگراي مجلس هفتم، مخالف الحاق ايران به كنوانسيون منع هرگونه تبعيض عليه زنان هستند.

فاطمه آليا نماينده تهران در مجلس هفتم در گفت و گو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري كار ايران ،ايلنا ، با بيان اينكه فراكسيون زنان مجلس هفتم بر روي لايحه الحاق ايران به كنوانسيون منع تبعيض عليه زنان كار كارشناسي مي‌‏كنند، تصريح كرد: بسياري از خانم‌‏هاي مجلس در اين زمينه صاحب نظر هستند، اما الحاق به اين كنوانسيون را قبول ندارند.

وي با بيان اينكه زنان مجلس هفتم جلسات مقدماتي با عنوان فراكسيون زنان تشكيل داده‌‏اند، افزود: در اين جلسات در خصوص اولويت‌‏ها و برنامه‌‏هاي فراكسيون زنان صحبت شده است، اما به دليل بررسي اعتبارنامه‌‏ها, تشكيل شعبه ها و راي‌‏گيري براي هيات رييسه، در حال حاضر تشكيل جلسات فراكسيون به تعويق افتاده است.

وي در خصوص اولويت‌‏هاي كاري فراكسيون زنان در مجلس هفتم، تصريح كرد: اكثر خانم‌‏ها رويكردشان اصل 10 قانون اساسي است و با توجه به مسائل و مشكلاتي كه در خصوص خانواده‌‏ها وجود دارد، اولويت اصلي مباحث مربوط به خانواده است.

وي با تاكيد بر اينكه هدف ما ارائه طرح‌‏هايي در جهت تحكيم بنياد خانواده و حل معضلات مربوط به زنان است، افزود: قصد داريم علاوه بر رفع نواقص قانوني، دلايل عدم اجراي قوانين خوبي كه در گذشته به تصويب رسيده را نيز بررسي كنيم.

وي همچنين با اشاره به بحث شايسته‌‏سالاري در جامعه، گفت: در جامعه خانم‌‏هاي بسياري هستند كه از توانائي‌‏هاي بالايي برخوردارند، بايد سعي كنيم شايسته‌‏سالاري در مورد خانم‌‏ها اعمال شود و در جايگاه خود فعاليت كنند.

آليا در خصوص تعامل فراكسيون زنان مجلس هفتم با زنان نماينده مجلس ششم، گفت: ما مشتاقيم جلساتي را با زنان مجلس ششم داشته باشيم و در خصوص اقدامات صورت گرفته از سوي آنها صحبت كنيم.

نماينده تهران در مورد اقدامات صورت گرفته توسط فراكسيون زنان در مجلس ششم، تصريح كرد: قوانين خوبي به تصويب رسيده، اما مواردي هم وجود دارد كه از اولويت برخوردار نبوده است.

وي به مصوبه مجلس ششم درخصوص امكان ادامه تحصيل دختران مجرد در خارج از كشور اشاره كرد و افزود: اين طرح, مصوبه خوبي است، ولي مشكل چند درصد از خانم‌‏هاي جامعه ما مي‌‏تواند باشد؟

آليا در عين حال، فراكسيون زنان مجلس ششم را فراكسيوني فعال و پر تلاش توصيف و تصريح كرد: در مجلس ششم حدود 21 مورد طرح و لايحه در خصوص مشكلات مبتلابه خانم‌‏ها ارائه شده كه رضايتمند بوده است.

 

سه باند قاچاق دختران شناسايي و دستگير شده‌اند

دو شنبه 11 خرداد 1383- 31 مه  2004

خبرگزاري فارس: سعيد مرتضوي با بيان اينكه سه باند قاچاق دختران شناسايي و دستگير شده‌اند، گفت: دستگيري اين باندها با كمك همكاران اطلاعاتي صورت گرفته و اين محلها پلمپ و همه متهمين در بازداشت بسر مي‌برند.

مرتضوي در پاسخ به سوالي در خصوص قاچاق دختران به كشورهاي حاشيه خليج فارس گفت: قاچاق دختران در دستور كار ستاد پيشگيري و مبارزه با جرائم خاص قرار گرفته زيرا اين پديده حيثيت كشور را مخدوش مي‌كند لذا كار اطلاعاتي در اين خصوص آغاز شده تا اين گونه افراد در كشورهاي مورد ادعا شناسايي و ريشه آن در تهران خشكانده شود.

دادستان عمومي و انقلاب تهران با بيان اينكه سه باند قاچاق دختران شناسايي و دستگير شده‌اند، گفت: دستگيري اين باندها با كمك همكاران اطلاعاتي صورت گرفته و اين محلها پلمپ و همه متهمين در بازداشت بسر مي‌برند.

وي افزود: اعتقاد ما بر اين است كه برخورد دادسرا براي صدور مجازات براي اين افرادي كه مبادرت به قاچاق دختران و زنان مي‌كنند، برخورد با مفسدين في‌الارض باشد و ما مصمم به برخورد محكم و قاطع با اين گونه افراد هستيم تا درس عبرتي براي ديگران باشد.

وي با بيان اينكه قاچاق دختران درصد بالايي در جامعه ندارد، گفت: ما بايد با همين استثنائات اين پديده، مبارزه و موارد آن را به حداقل برسانيم كه در اين زمينه نيروي انتظامي مشغول كار اطلاعاتي است و قضاتي را كه داراي تخصص در زمينه جرم و جزا هستند، براي بررسي اين موضوع بكار گرفته‌ايم.

دادستان عمومي و انقلاب تهران در خصوص اقدام دادسرا در رابطه با دستگيري افرادي كه اقدام به تكثير و فروش فيلمهاي خانوادگي مي‌كنند، گفت: اين پديده، موضوع فوق‌العاده و حساسي است و افرادي كه براي فيلم برداري به مجالس عروسي و خانوادگي دعوت مي‌شوند و فيلمها را ميكس مي‌كنند يك نسخه از فيلمها را كپي كرده و تكثير و به فروش مي‌رسانند كه شهروندان بايد دقت كنند در مجالس عروسي خود، از مراكز معتبر فيلمبرداري دعوت كنند تا دچار اين ناهنجاريها نشوند و دادسرا نيز اخيراً باندي را در اين خصوص دستگير كرده كه متهمين آن دو نفر مرد و يك زن بود.

وي افزود: اين افراد دختران و زنان را فريب داده و به محلهاي خاصي مي‌برند و آنها را وادار به كارهاي ناشايست مي‌كردند و با تعبيه دوربين هايي اين اعمال را فيلمبرداري و در جامعه پخش مي‌كردند كه با كار اطلاعاتي و پيدا كردن سرنخهايي آنها را شناسايي و دستگير كرديم كه در حال حاضر پرونده آنها تحت رسيدگي و افراد در بازداشت بسر مي‌برند.

وي در خصوص تجاوز يك دست اندركار سينما به دختران گفت: متاسفانه اين فرد از مسئولين مالي و پشتيباني امر سينما و فيلم‌سازي است كه با لحاظ غرايض شيطاني كه در او بوده تمايل داشته كه تنها به دختران بين سنين 7 تا 14 سال تجاوز كند كه در آخرين بازجويي‌ها اسامي 5 دختر را ذكر كرده و اعلام كرده كه دختراني كه براي بازي در فيلم به كارگردان معرفي مي‌شدند در حين فيلم‌سازي آنها را به اتاق مي‌برده و دور از چشم ديگران به آنها تجاوز كرده كه اين فرد با شكايت خانواده دختر 7 ساله دستگير شد.

 

تجمع اعتراض‌آميز سازمانهاي غير دولتي زنان مقابل سفارت انگليس

دو شنبه 11 خرداد 1383- 31 مه  2004

خبرگزاري فارس: سازمانهاي غير دولتي زنان (NGO) صبح فردا در تجمعي اعتراض آميزي مقابل سفارت انگليس مراتب انزجار و اعتراض خود را نسبت به اعمال وحشيانه و قرون‌ وسطايي رژيم اشغالگر آمريكا و انگليس و كشتار و شكنجه مردم مظلوم عراق خصوصاً زنان و كودكان بي‌دفاع و نيز هتك حرمت عتبات عاليات اعلام مي‌دارند.

به گزارش خبرگزاري فارس، ستاد حمايت از زنان و كودكان قرباني خشونت درعراق با ارسال نمابري به خبرگزاري‌ها با اعلام اين خبر آورده است كه در اين تجمع كه ساعت 9:30 فردا صبح با مجوز رسمي استانداري تهران برگزار مي شود جمعيت زنان انقلاب اسلامي، انجمن زنان مسلمان پژوهشگر، انجمن زنان پيرو اهل بيت، انجمن اسلامي فارغ التحصيلان اروپا، آمريكا و اقيانوسيه (شاخه زنان)، انجمن دختران جوان، انجمن طرفداران صلح و عدالت اجتماعي، حزب موتلفه اسلامي (واحد خواهران)، مركز فرهنگي رابعه، شبكه ارتباطي سازمانهاي غيردولتي، خيريه دختران مريم، خيريه قيروزنيا، كانون و دوشيزگان كليمي، كميته انجمن بانوان آشوريان، جامعه زينب (س)، كانون زهرا (س)، بنياد اسلامي توحيد، جمعيت زنان آيه‌هاي ايثار و تلاش، انجمن حمايت از زنان و كودكان پناهنده، مجمتع آموزشي و نيكوكاري رعد، انجمن زن و رسانه تصويري و انجمن مادران امروز حضور خواهند داشت.

 

ما را زن تربيت مي‌كنند 

فريبا داوودي‌مهاجر – وقايع اتفاقيه

«همه زن‌ها مي‌توانند «سيمون دوبوار» باشند».

اين جمله‌اي است كه در نمايشگاه مطبوعات از پسر جواني كه خودش را «مردسالار» مي‌دانست، شنيدم.

وي معتقد بود كه زنان از توانايي بالا و تحسين برانگيزي برخوردارند كه گاهي مردان را به تعجب وا مي‌دارد. تعجبي كه اگرچه بيان نمي‌شود اما وجود دارد.

اين پسر جوان كه وابستگي عميقي به روح شرقي داشت مي‌گفت: «نمي‌دانم چرا زنان جامعه ما، از اين همه قدرت و توانمندي براي احقاق حقوق مادي و معنوي خود استفاده نمي‌كنند و همچنان بدون دليل حقوق انساني و اجتماعي‌شان را واگذار كرده و در جهت تغيير وضعيت گام برنمي‌دارند». او معتقد بود كه زنان هنوز تصميم لازم را نگرفته و خود را به معناي واقعي باور ندارند.

 

واقعيت اين است كه امروز بهانه نداشتن خودباوري از سوي زنان، دستاويز بسيار خوبي براي مرداني است كه قصد واگذاري فرصت‌هاي برابر در حوزه‌هاي مختلف را به زنان ندارند و به همين دليل سعي مي‌كنند با تمسك به عدم توانمندي و كارآيي و يا شايستگي، تمامي ابزارها و منابع اجتماعي را به خود اختصاص دهند. آنها زنان را رقيب خود دانسته و براي حذف رقيب از هر بهانه‌اي استفاده مي‌كنند.

 

بديهي است در هر جامعه‌اي براساس پيوند بين سازوكار و ارگانيزم، روند ديناميكي شكل مي‌گيرد كه تابعي از نگرش‌ها و باورهاي آگاهانه يا ناخودآگاهانه است كه نظام مردسالار و مردانه‌نگر به ما تحميل مي‌كند و از جزئي‌ترين تا كلي‌ترين مسائل جامعه را دربر مي‌گيرد. حتي خانواده در جهت تحكيم همين روابط، «مردانه‌نگري» را در جامعه بازتوليد كرده و در نهايت زن تبديل به موجودي وابسته، غيرمستقل با هويتي مبهم و تاريك مي‌شود. زني كه بدون بهره‌مندي از هويتي انساني و آزاد يا همسر است، يا دختر، يا خواهر و يا مادر فرزند.

بر همين اساس، نقش‌ها، اظهارنظرها، رفتارها، وظايف، اختيارات، حقوق و حتي حدود مشاركت زنان براساس نوع جنسيت، مشخص و تعريف مي‌شود و در نهايت باور عمومي را به اين نتيجه مي‌رسانند كه زن آمادگي پذيرش مسؤوليت‌هاي كلان اجتماعي را نداشته و بهتر است تا رسيدن به اين مرحله با وضعيت موجود بسازد.

 

نظام آموزشي و تبليغاتي هم در حق تربيت زنان كوتاهي نكرده و سنگ تمام مي‌گذارد و با تلقين و تكرار و جامع‌پذيري، كليشه‌ها و چارچوب‌ها را بيش از پيش دروني مي‌كند.

خط قرمزهايي ساخته مي‌شود كه در هيچ كجاي قانون و يا شرع نيست و تابوهايي معين مي‌كنند كه سر عرف و آداب و رسوم سوت مي‌كشد.

اين سيستم نه تنها باورهاي مردسالارانه را تقويت، بلكه انگارهاي بعدي اجتماعي را معين مي‌كند. الگوهاي تقسيم كار جنسيتي در اين كتاب‌ها آموزش مي‌دهد كه مردان به عرصه‌هاي اجتماعي و زنان به كار خانگي تعلق دارند. اين رسوبات فرهنگي دامنه خود را تا تريبون‌هاي رسمي و حتي صداوسيما گسترده است و ما هر روز با تبليغاتي روبه‌رو هستيم كه بر اين تقسيم كار جنسيتي دامن مي‌زند.

فرهنگ تأييد شده رسمي هم كه از سوي قدرتمندان حمايت مي‌شود، زنان را به ساخت قدرت سياسي راه نمي‌دهد و به بهانه زن بودن نيمي از جامعه حذف مي‌شوند. در چنين فضايي زنان نقشي زيردستانه بازي مي‌كنند و بسياري از زنان فعال، به ناچار براي ماندن در صحنه فعاليت‌هاي اجتماعي از رفتارهاي مردسالار پيروي كرده و زير سايه مردان و در پيروي از نگرش‌هاي مردانه نسبت به مسائل پيراموني فعاليت مي‌كنند. حتي بسياري از تشكل‌هاي زنان از استقلال واقعي دور و به عنوان شاخه و زيرگروه عمل مي‌كنند.

 

گاه مردان چنان عرصه اقتصادي را بر زنان تنگ مي‌كنند كه امكان فعاليت و سازماندهي از آنها گرفته مي‌شود و زنان بدون ثروت و قدرت مي‌مانند و تلاش‌هاي شبانه‌روزي و مستمر و داوطلبانه براي جبران هر آنچه نظام مردسالار از آنها دريغ مي‌كند.

خلاصه آن كه ما با جامعه‌اي روبه‌رو هستيم كه از نشانه‌هاي رشديافتگي محروم است و بسياري از راه‌هاي ارتقا و كسب فرصت‌هاي برابر از زنان گرفته شده است. البته من هم مانند آن مرد جواني كه درنمايشگاه مطبوعات ملاقات كردم معتقدم كه هر زني نه تنها مي‌تواند بلكه بايد «سيمون دوبوار» باشد. هرچند كه هنوز رياست خانواده با مرد است و مرد از اختيارات قانوني فراواني براي اعمال سلطه و خشونت استفاده مي‌كند و هنوز زنان در صورت عدم اطاعت از نفقه محروم مي‌شوند و حق طلاق با مرد است و مرد مي‌تواند با كاركردن و درس خواندن و مسافرت زن مخالفت كند.

 

هنوز نظر مادر در ازدواج در صورت فوت پدر دخيل نيست و زنان بسياري در گوشه و كنار شهر و كشور ما با فحاشي و خشونت و ناسزا و قتل‌هاي ناموسي روبه‌رو هستند.

هتل‌ها و مسافرخانه‌ها از دادن اتاق به زن تنها معذورند و اگر زن مسلماني به قتل رسيد، مجازات قاتل بر حسب آن كه زن باشد يا مرد، متفاوت است.

از همه اينها گذشته، زنان ما از حداقل امكانات ورزشي و تفريحي محرومند و براي گذراندن اوقات فراغت امكانات شهري تعريف شده‌اي ندارند.

 

وزير شدن زنان تبديل به سنگر غيرقابل فتحي شده است و رياست جمهوري همچنان در يد قدرت مردان قرار دارد و ده‌ها هنوز و هنوز ديگر كه با مقاومت گسترده روبه‌روست.

اما با همه اين حرف‌ها به يقين همه زنان ما مي‌توانند «سيمون دوبوار» باشند اگر هر روز با خود اين جمله معروف او را تكرار كنند كه «زنان، زن متولد نمي‌شوند، بلكه زن تربيت مي‌شوند».

 

 

جايزه سال۲۰۰۴ ميلادى انجمن صلح سيدني به يک زن هندى تعلق گرفت 

سيدني ، ايرنا : ۱۱ خرداد۱۳۸۳ برابر با۳۱ م۲۰۰۴ي

انجمن صلح سيدني ، جايزه سال۲۰۰۴ ميلادى خود را به خانم "آرنودهاتي

روى " نويسنده مشهور هندى اهدا مي کند.

"آلن کامرون " رييس انجمن صلح سيدني ، امروز (دوشنبه ) در گفت وگو با

خبرنگار ايرنا، گفت : هيات داوران انجمن صلح سيدني ، جايزه سال۲۰۰۴ خود را

به خانم آرنودهاتي روى ، رمان نويس و حامي حقوق بشر هندى ، اهدا خواهد کرد.

آلن کامرون گفت : آرنودهاتي ، بخاطر شهامتش در امر مبارزه و دفاع بدون

خشونت براى حقوق بشر و عدالت خواهي براى محرومان و قربانيان خشونت در

جامعه و همچنين براى مبارزاتش عليه تسليحات اتمي ، برگزيده شده است .

آلن کامرون افزود : اين نويسنده هندى که در دهلي زندگي مي کند، از اين

انتخاب بسيار خوشنود شده و گفته است که با افتخار اين جايزه را مي پذيرد.

آلن کامرون اضافه کرد : "روى " معتقد است که امروز در جهاني که خشونت و

ستم ، ناباورانه مرز ميان ما و تروريسم را محو کرده است ، ما مجبور نيستيم

که بين امپرياليسم و تروريسم يکي را انتخاب کنيم ، ما بايد شکلي از مقاومت

را برگزينيم که بتواند سبب خلاصي ما از اين دو شود.

خانم روى مي گويد که ما بايد ببينيم چه چيزى را برمي گزينيم ، خشونت يا

غيرخشونت ؟

ما مجبوريم بدانيم که چه زماني بايد با دشمنان خود خشن باشيم . ما بايد

قبول کنيم ، هنگامي که به ديگران ستم مي کنيم ، به خود ستم کرده ايم و در

نهايت خود به سوى ستمگر شدن پيش رفته ايم .

پروفسور "استورات ريس "، مدير انجمن صلح سيدني نيز در گفت وگو با

خبرنگار ايرنا در اين باره گفت : "روى "، يک شهروند مشهور جهاني است و براى

مخالفتش با خشونت و فقر در هند و اقدام قابل توجه در مورد صلح و ارتباط

آن با عدالت ، برگزيده شده است .

مدير انجمن صلح سيدني ، گفت : روى ، در کتاب خود نوشته است که سکوت ، غير-

قابل دفاع است و صلح در مقابل جنگ نيست ، صلح ، خواهر عدالت است ، به همين

دليل، حضور وى در سيدني ، بسيار هيجان انگيز و مشوقانه خواهد بود.

خانم روى بخاطر بردن جايزه نوبل براى نوشتن کتابي به نام "خداى چيزهاى

کوچک " معروف است .

گفتني است ، از سال۱۹۹۸ ميلادى تا سال۲۰۰۳ ميلادى به ترتيب، پروفسور

"محمد يونس " براى تاسيس بانک "گرامين محرومان "، اسقف "امريتوس دزموند

توتو" دريافت کننده سابق جايزه نوبل، "زنانا گوشمائو" رئيس جمهورى تيمور

شرقي شاعر و هنرمند، "سر ويليام دين " فرماندار فدرال سابق استراليا، "مرى

رابينسون " کميسار سابق سازمان ملل در مساله حقوق بشر و دکتر "حنان اشراوى "

مبارز در راه حقوق بشر و عضو هيات علمي مرکز پژوهش فلسطين ، جايزه انجمن

صلح استراليا را دريافت کرده اند.

آرنودهاتي روى ، ماه نوامبر در سيدني جايزه صلح را دريافت خواهد کرد.

 

براى نخستين بار در ساوه يک زن شهردار شد 

ساوه ، ايرنا : ۱۱ خرداد۱۳۸۳ برابر با۳۱ م۲۰۰۴ي

براى نخستين بار در ساوه يک زن با راى شوراى اسلامي اين شهر به عنوان

شهردار انتخاب شد.

خانم "مهرى روستايي گرايلو" شبانگاه يکشنبه در هفتاد و دومين جلسه

شوراى اسلامي شهر ساوه با راى قاطع هفت عضو شوراى اسلامي شهر ساوه به عنوان

شهردار اين شهر انتخاب شد.

رييس شوراى اسلامي شهر ساوه روز دوشنبه به ايرنا گفت : "در سه ماه گذشته

و پس از استعفاى شهردار سابق ، اعضاى شوراى اسلامي شهر با رايزني با افراد

مختلف و بررسي موقعيت و سوابق آنها، در نهايت شهردار ساوه را انتخاب

کردند."

"سيدمرتضي ابطحي " گفت : "خانم روستايي گرايلو داراى مدرک تحصيلي

کارشناسي ارشد در رشته مديريت دولتي است ."

وى گفت : "شهردار جديد ساوه تاکنون عضو دو دوره شوراى اسلامي شهر، دبير

کميسيون بانوان و جوانان ساوه ، عضو هياتهاى حل اختلاف قوه قضاييه در ساوه

و مشاور فرهنگي و امور بانوان فرماندارى اين شهرستان بوده است ."

وى گفت : "خانم روستايي گرايلو به زودى کار جديد خود را آغاز خواهد کرد

و امور مربوط به ارايه خدمات شهرى ساوه را به ر عهده خواهد گرفت ."

با شهردار شدن خانم روستايي گرايلو و خارج شدن او از عضويت در شوراى

اسلامي شهر ساوه ، "بهرام رحمتي " عضو علي البدل شورا جايگزين وى در اين شورا

شد.

 

استادمان گفت: دختران حراج شده در فجيره سودي براي جامعه ندارند!!

فرناز سيفي - تريبون فمينيستي ايران

در يک آرايشگاه زنانه نشستهای. همچون هميشه کتابي را از كيف خود در آورده و مشغول خواندن هستي. زني حدودا پنجاه ساله کنارت مي‏نشيند و پس از آنکه خوب براندازت مي‏کند ميپرسد: ببخشيد! سا عت خدمتتون هست؟ پاسخ ميدهي: بله. ساعت چهار و بيست دقيقه است. زن شروع به صحبت از آب و هوا و گراني قيمتها مي‏کند و کم کم شروع به پرسيدن سوالاتي درباره سن، شغل و تحصيلات تو ميکند و بالاخره ميگويد: شما چرا در ايران ماندهايد؟ برادر من مقيم دبي است. اتفاقا قصد ازدواج هم دارد. ميتواند با شما ازدواج کرده و شرايط اقامتتان را در دبي فراهم کند. تا حالا دبي رفته‏ايد؟ بهشت روي زمين است. همه چيز بهتريناش در دبي است. چشمکي ميزند و با صدايي آرام ميگويد: تا دلتان هم بخواهد مردهاي پولدار و خوش تيپ داره! دلشون هم غش ميره برای دختر ايراني! ميتونم شما را باهاشون آشنا کنم! با خود ميگويي چرا اين زن تا اين اندازه ناشي است! مگر شيوهاش يافتن همسر براي برادرش نيست؟ پس چرا از مردان پولدار آماده به غش! صحبت مي کند؟ لبخندي ميزني و به زن ميگويي: من به هيچوجه قصد ازدواج ندارم. در ضمن متاسفانه حواسم هم خيلي جمع است. گول نميخورم! زن به تندي نگاهت ميکند و با غيظ بلند ميشود و مي‏رود.خبر کوتاه، اما تلخ و دردناک بود.

 

قرار است دختران و پسران ايراني را در فجيره به حراج بگذارند. دير زماني است که به خواندن خبرهاي مربوط به دستگيري اعضاي شبکههای قاچاق زنان و دختران و انهدام خانههاي فساد در گوشه و کنار کشور خو گرفتهايم و شايد ديگر شنيدن اخباري از اين دست برای بسياراني بهت ايجاد نكند و شوكهشان نكند. اما خبر حراج دختران ايراني در فجيره، فاز جديدي از قاچاق انسان بود که واکنش هاي متفاوتي را در جامعه ايجاد کرد. معاون دادستان تهران اعلام کرد که ليستي از سر کردگان باندهاي قاچاق انسان تهيه شده و اين افراد در داخل و خارج از کشور مورد شناسايي قرار گرفته اند. روزنامه شرق نوشت سفارت ايران در امارات متحده عربي خبر حراج دختران ايراني در فجيره را تکذيب کرده است و يک مقام مطلع اضافه کرده است که فجيره شهري بياباني و دوردست است و براي چنين امري مکان مناسبي نيست.هنوز در بهت و حيرت به سر ميبري. به دوستي ميگويي حداقل انتظاري که از وزارت امور خارجه کشور دارم بررسي و حل اين فاجعه دردناک است.دوست پوزخندي ميزند و ميگويد جز اين است که وزارت امور خارجه تنها مطالبات دولت را پيگيري مي کند؟

 

باز با خود ميگويي درست است! مسئله فعاليتهای هستهاي ايران و نتيجه مذاکرات شوراي حکام آنقدر با اهميت است که وزارتخانه وقت بررسي و فکر کردن در اينباره را ندارد!جامعه شناسي در شرق گفته است که با شنيدن اين خبر رگهای گردن همه متورم شده است. چرا کسي در برابر مسئله فرار مغزها اينگونه حساس نميشود؟

 

از آن طرف زني که در دانشکده استاد توست سر کلاس ميگويد: اين دختران جمعيت زايد يا بهتر بگويم افرادي هستند که نه تنها سودي براي جامعه ندارند که باعث فروپاشي خانواده ها و انحراف مردان و زنان ديگر مي شوند!!! آري، صورت مساله را پاک کردن سهل است. چونان هميشه معلول را دو دستي چسبيدن و علت را فراموش کردن عادت ديرينه است. شاد بودن از خروج اين به زعم شما جمعيت زايد و فکر نکردن به سرنوشت دختراني که در چنگال باندهای فساد گرفتارند، دختراني که هِچ قانون و سازماني از آنها حمايت نميکند، دخترانی که براي آنها هيچ خانه امني وجود ندارد، دخترانِي که رفتارها و نگرشها و برخوردهاي نادرست ما از آنها روسپي ميسازد رفتاري همگاني است.

تلفن را برميداري و با دوستي که ساکن دبي است تماس ميگيری.از او درباره صحت و سقم ماجرا سوال ميکني. ميگويد: اينجا هر روز دختران ايراني را به چوب حراج ميزنند. در خانه هر عرب متمولي يک دخترک ايراني پيدا ميشود. ميگويد: در کاباره ها و ديسکو ها از هر سه دختر، يکي ايراني است. ميگويد در لابيهاي هتلهاي مشهور زيباترين دختران ايراني را ميتواني ببيني. ميگويد و ميگويد...با نگاهي تحقيرآميز و سرشار از سوء ظن ميپرسيدند: ايراني هستي؟ و تو زود حالت تدافعي ميگرفتي و پاسخ ميدادي: آري.... حال با لبخندي معنادار و نگاهي که سر تا پاي وجودت را ميکاود، ميپرسند: به! ايراني هستي؟ شرمگين سرت را پايين مياندازي و با صدايي که از اعماق عمِقترين چاهها به گوش ميرسد ميگويي: آری...

 

مركز امور مشاركت زنان، پيشنهادات اصلاحي قوانين و مقررات مربوط به شيردهي و استفاده از مهدكودك‌ها را جهت بررسي در كميسيون اجتماعي دولت، به معاون رييس‌جمهور ارايه كرد.

به گزارش خبرنگار سرويس «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اين پيشنهاد شامل اصلاحاتي در قانون ترويج تغذيه با شير مادر و حمايت از مادران در دوران شيردهي، رفع ابهام از قانون تعيين مدت مرخصي زايمان، افزايش مدت مرخصي زايمان دو قلو، اصلاحاتي در آيين‌نامه اجرايي قانون ترويج تغذيه با شير مادر و حمايت از مادران در دوران شيردهي، حفظ امنيت شغلي مادران پس از مرخصي زايمان و توجه به تقاضاي افراد، امكان استفاده بانواني كه كودك شيرخوار را به فرزندي مي‌پذيرند از موضوع قانون ترويج تغذيه با شيرمادر، ارايه تسهيلات لازم به مادران بيمار و معلول و اصلاحاتي در آيين‌نامه مهد كودك‌هاي خودكفا مانند پيشنهاد الزام دستگاهها در جهت ايجاد مهدكودك در نزديك‌ترين فاصله با محل كار مادران و ترجيحا بخشي از ساختمان دستگاه ، پيشنهاد افزايش ساعات كار مهد كودك‌ها در صورت وجود شيفت كاري با شرايط خاص و تعيين هزينه هاي غيرقابل تامين توسط دولت است.

همچنين الزام دستگاهها به ايجاد مراكزي براي نگهداري كودكان مادران شاغل در ساعات غيرآموزشي از جمله ديگر پيشنهادات اين مركز به دولت است.