گزارشی پیرامون آزار و اذیت زنان و کودکان بازداشت شده در زندان ابوغریب

،10 می 2004Yellow Times News

برگردان:الف.آناهیتا

 

به گزارش مامور عالی رتبه حقوق بشر از کشور انگلیس،آن کلوئد،زن عراقی که بیش از هفتاد

سال سن دارد و به مدت شش هفته در زندان محبوس بوده توسط سربازان امریکائی مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. کلوئد به یک روزنامه انگلیسی می گوید:

 سن سالمندی را تحت کنترل در آورده به کمر وی زین می گذارند و یکی از سربازان آمریکائی  

 بر پشت وی سوار می شود

خبرنگار الجزایری که در هنگام جمع کردن خبر برای شبکه تلویزیونی   یک با تلویزیون ایندیپندد

کشور خود درماه  نوامبر توسط نیروهای آمریکائی دستگیر شده و به مدت دو ماه در زندان ابوغریب محبوس می گردد،مصاحبه ای را انجام داده است.

این خبرنگار که الباز نام دارد ابراز می دارد که وی شاهد کتک خوردن دختر نوجوان عراقی در

 زندان ابوقریب توسط نیروهای آمریکائی بوده است.

سربازان آمریکائی نیمه های شب دختر دوازده ساله ای را به درون سلول آوردند،او برهنه بود و جیغ می زد، فریاد می زد که او را کتک زده اند،برادر این دختر در سلول کناری محبوس بود و فقط صدای گریه و فریاد خواهر خود را می شنوید.این مسئله بسیار ما را متاثر کرد زیرا این دختر،کودکی بیش نبود . الباز ادامه می دهد که همچنین شاهد کتک خورن پسرپانزده ساله ای همراه با پدرش بوده است.

از تمامی این فجایع ظالمانه عکس می گرفتند و این عکس ها را در یک رقابت و هم چشمی مخوف شرکت می دادند و تصویری که برنده این مسابقه نفرت انگیز می شد به دیوار چسبانده می شد و یا بعنوان تصویر اول روی پرده کامپیوترهای دستی ثبت می گردید

تا کنون گزارشات خبرگزاری های آمریکا پیرامون آزار و اذیت زنان و مردان عراقی که توسط نیروهای آمریکائی در زندان ابوغریب بازداشت هستند،بسیار محدود بوده است.

به تازگی از وجود فیلم های ویدوئی و تصویرهای برهنه زنان و مردان بازداشت شده و تصاویر تجاوز یکی از سربازان گارد آمریکا به یک زن عراقی بازداشت شده در زندان ابوغریب خبر داده اند.

به گزارش شبکه خبری ان بی سی، ارتش آمریکا از وجود فیلم های ویدوئی و عکسهائی که در آن پسران نوجوان عراقی توسط نگهبانان عراقی مورد تجاوز قرار گرفته اند را تایید کرده است.

 با شنیدن این خبر هاله ای از جزئیات چگونگی آزار و اذیت زنان و کودکان محبوس در دست نیروهای آمریکائی پدیدار می شود.

روز دوازده آپریل خبرگزاری دنور پست، گزارشی پیرامون مجازات سربازان آمریکائی که

همکاران زن خود را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده اند به چاپ رساند. بر طبق این گزارش تمام این موارد مربوط به آزار و اذیت های جنسی از طرف سرباز مرد به سرباز زن نبوده است بلکه یکی از ماموران عالی رتبه ارتش آمریکا نیز به دلیل حمله و تجاوز به یک زن عراقی در زندان ابوقریب متهم به پرداخت 500 دلار جریمه نقدی شد و رتبه اش در ارتش تنزل پیدا کرد. برای سرباز دیگری که یک پسر عراقی را مکررا مورد آزار و اذیت قرار داده بود یک دادگاه آرام و بیصدای نظامی تشکیل شد.

 

برای زنان زندانی عراقی،تجاوز جنسی شرمندگی دردناکی  به همراه دارد  

،12 می 2004Los Angeles Times

بر طبق گزارشی از تریسی ویلکین سون،هنوز مشخص نیست که چه تعداد زنان عراقی بازداشت شده در زندان ابوغریب مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند اما بدون شک آنان که مورد تجاوز قرار گرفته اند در یک شرم ابدی به سر می برند و حتی می توانند از طرف یکی از مردان 

 خانواده به قتل برسند.

یکی از زنان به وکیل خود گفته است که او را مجبور به برهنه شدن در مقابل نگهبانان مرد کرده اند،دیگری می گوید که آنچنان توسط سربازان آمریکائی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است که بیهوش شده است. ارتش آمریکا یک مورد آزار و اذیت جنسی زنی بازداشت شده در زندان ابوغریب را تایید کرده است، سخنگوی پنتاگون از هزار و دویست تصویری که اجازه انتشار نیافته اند پیرامون آزار و اذیت در زندان ابوغریب شامل رفتارهای نامناسب خبر داده است.

بسیاری از مردم عراق اعتقاد دارند که آزار و اذیت جنسی زنان در بازداشت گاه ها و زندان هائی که سرپرستی آنان به دست نیروهای آمریکائی است بسیار شایع است . زنانی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند بعد از رها شدن از زندان بدلیل اینکه از اجتماع و حقوق اجتماعی طرد خواهند شد تلاش می کنند که این موضوع را انکار کنند زیرا زندان رفتن برای زنان و مورد تجاوز قرار گرفتن شرم و بی حیثیتی را برای خانواده به ارمغان می آورد.

رجا حبیب خوزائی که متخصص زنان و زایمان است و یکی ازسه زنی است که در شورای حکومتی عراق حضور دارد می گویدبعضی از زنان در عراق در تلاشند که به جزئیات آزار و اذیت زنان زندانی در زندان ابوغریب و دیگر زندان های نیروهای آمریکائی در عراق دست پیدا کنند آنها اعتقاد دارند که بسیاری از زنان در رابطه با این مسئله صحبت خواهند کرد. وکیل این زنان زمانی که مسئله تجاوز جنسی را می شنوند صدایشان را پائین می آورند،من امیدوارم این مسئله گسترده نباشد،اگر اینطور باشد تصورش بسیار وحشتناک خواهد بود.

یک گروه از زنان وکیل که در ماه مارس امسال به ملاقات زندانیان ابوغریب رفته بودند می گویند که موکلان آنان ابراز کرده اند که اعمال آزار و اذیت و رفتارهای تحقیر آمیز در زندان بسیار زیاد است. چهار زن از نه زن بازداشت شده ای را که این وکیلان بعد از ساعات ها انتظار ملاقات کردند مدعی هستند که اتهام آنان هنوز مشخص نشده است.

یکی از وکیلان به نام صحرا جانبی می گوید که سخن گفتن پیرامون تجاربشان در زندان برای موکلان بسیار سخت و ناگوار بود.

 ما نمی توانستیم راحت و آزادانه صحبت کنیم،زنان بسیار آسیب دیده بودند و در حین صحبت کردن مدام گریه می کردند

یکی از بازداشت شدگان راحت صحبت می کند

بر طبق گفته های وکیل جانبی یکی از زندانیان میانسال زن، راحت به صحبت کردن پرداخته است و  گفته است که برای او مهم نیست اگر نگهبانان او را تنبیه کنند.

او به وکلا می گوید وی را مجبور به برهنه شدن در مقابل نگهبانان کرده اند، در این زمان مترجم عراقی که در اطاق حضور داشت و از گفتگو ها یادداشت بر می داشت از شرم سر خود را به سوی دیگری چرخاند.

در ماه مارس سخن پیرامون آزار و اذیت جنسی و جسمی بسیار شایع بود. وکیل ها و ماموران عراقی می گفتند که نیروهای آمریکائی و سرویس سری حکومتی شرایطی را فراهم کرده اند که  آزار و اذیت بازداشت شدگان را بسادگی موجب می شد.

جانبی می گوید بسیاری از زنان قادر به صحبت کردن در مورد آنچه بر آنان در مدت بازداشت گذشته است،نیستند. آنان و خانواده شان تلاش می کنند آنطور وانمود کنند که هیچ اتفاقی هرگز نیافتاده است.

یکی دیگر از وکیلان به نام آمول صعودی می گوید که موکل وی بعد از تجاوز جنسی و زخم چاقو خوردن توسط نیروهای آمریکائی بیهوش شده است.

پنج زن عراقی که قبلا بازداشت شده بودند به وکلای خود گفته اند که کتک خورده اند ولی به آنها تجاوز جنسی نشده است.

جانبی می گویدآنها بسیار خجالت زده اند این زنان می گویندما نمی توانیم به شما چیزی توضیح دهیم .. ما خانواده داریم..ما نمی توانیم از اتفاقاتی که در زندان برایمان رخ داده صحبت کنیم.. جانبی می گویداین زنان سکوت کردن را بهترین محافظ خود می دانند