زنان - دو شنبه 14 ارديبهشت 1383 3 مه 2004           

 

 

 

مشاور رييس جمهور:تدوين نظام جامع حقوقي و قضايي زنان امسال به پايان مي رسد 

زهرا شجاعي مشاور رييس جمهور و رييس مركز امور مشاركت زنان در گفتگو با خبرنگار روزنامه ديلي ميل انگلستان گفت: طرح تحقيقاتي نظام حقوقي و قضايي زنان در جمهوري اسلامي ايران با مشاركت دانشگاه مفيد قم در دست تهيه است.

به گزارش ايلنا وي همچنين به تصويب اصلاح قوانين پيشنهادي از سوي امور مشاركت زنان به مجلس شوراي اسلامي اشاره و تصريح كرد: پژوهش نظام جامعه حقوقي و قضايي زنان، كليه موارد قانوني را كه در آنها رنگي از تبعيض عليه زنان وجود دارد، به صورت عملي و با روش صحيح تحقيقاتي بررسي و تدوين كرده و براي اصلاح ساختار قانوني و تصويب نهايي به مجلس ارائه مي كند.

وي با توجه به بحث حجاب زنان در ايران گفت: حجاب لباس ملي و ما و برگرفته از قوانين اسلامي است كه طبق اصول دموكراسي به تصويب نمايندگان منتخب مردم رسيده و به اجرا در آمده است.

شجاعي قانون مربوط به پوشش اسلامي در ايران را تبيين كرد و گفت: در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، رنگ و مدل خاصي از پوشش قيد نشده و به همين دليل مدلهاي مختلف حجاب در محيط هاي شهري و روستايي كشور ما وجود دارد.

مشاور رييس جمهور وجود موج دختران تحصيل كرده و جمعيت آگاه ، هوشيار و فعال زنان را فرصتي براي مسئولين در جهت بهره وري بهينه از نيروي انساني دانست و متذكر شد:

عدم توجه به اين پتانسيل عظيم، بقاي نظام را با خطر جدي مواجه مي كند و مسئولان بايد در برنامه ريزي هاي كلان كشور به اين امر توجه كنند.

وي اظهار اميدواري كرد: تلاشهاي مداوم و پيگير مركز امور مشاركت زنان در خصوص الحاق جمهوري اسلامي ايران به كنوانسيون رفع هر گونه اشكال تبعيض عليه زنان با همكاري مجمع تشخيص مصلحت نظام به ثمر مي رسد.

 

همايش شبكه سازي تشكل‌هاي غير دولتي زنان برگزار شد

خبرگزاري فارس: همايش شبكه‌سازي تشكل‌هاي غير دولتي زنان در كانون فرهنگي امور بانوان استانداري لرستان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي استانداري لرستان گودرزي، معاون سياسي استاندار لرستان در ابتداي اين جلسه گفت: ما در زماني به سر مي‌بريم كه كاركرد و اهميت احزاب در حال كاهش است و متقابلا كاركرد تشكل‌ها رو به افزايش مي‌باشد.
وي افزود: در گذشته حكومتي كه مبتني بر قدرت اقتصادي بود ابر قدرت محسوب مي‌شد ولي امروزه اطلاعات و ارتباطات نمود قدرت مي‌باشد كه در حال حاضر ابر قدرت در تمام زمينه ها يافت مي‌شود و اين ناشي از گردش اطلاعات است و هر كشوري كه بتواند از گردش اطلاعات بهتراستفاده كند مطمئا حرفي براي گفتن خواهد داشت.
گودرزي خاطر نشان كرد كه حوزه تصميم گيريها بشدت در حال تخصصي شدن است در حالي كه احزاب كاركرد مناسب را دراين زمينه نخواهند داشت و توان تصميمات تخصصي را ندارند كه بتوانند در تمامي حوزه ها تصميمات اتخاذ نمايند و اين در حالي است كه كاركرد
NGO ها بدليل اتخاذ تصميمات تخصصي تر روز به روز بيشتر مي شود و اهميت NGOها نيز درهمين امر است كه مي توانند تصميم‌گيري نمايند.
وي با اشاره به اينكه مشكلات و مسايل
NGO ها نبايد مانعي بر سر راه ايجاد و پيشرفت آنها باشد گفت: تشكل ها بايد با تشكيل كارگاههاي آموزشي، ايجاد شبكه اطلاع رساني، طراحي نشريه و بازديد از NGOهاي موفق استانهاي ديگر جهت ارتقاء پيشرفت و انسجام گام بردارند.
گودرزي افزود: متاسفانه فرهنگ مديريت ما پذيرش رقيب را ندارد و دولت بايد بپذيرد كه
NGo ها رقيب آنها نيستند بلكه در كنار آنها مي باشند و لازمه رسيدن به يك جامعه توسعه يافته اين است كه هر كسي در آن نقش داشته باشد و تصميم گيري، متمركز و محدود به دولتها نشود.
در ادامه اين همايش عابديني، مشاور استاندار در امور بانوان درخصوص اهداف همايش گفت: در جهاني شدن نقش دولتها ضعيف مي‌شود و
NGOها مي توانند اين ارتباط را قوي تر نمايند.
وي گفت: زنان در سازمانهاي غير دولتي مي توانند مهم باشند چرا كه زنان بصورت قوي در حوزه هاي دولتي حضور چشمگيري ندارند و اين خلاء را مي توانند با حضور
NGo ها و تصميم گيريهاي موثر از بين ببرند.

 

ما وطن نداريم

محبوبه حقيقي- زنان ايران

 

صداي مردي که روبه روي من نشسته در گوشم زنگ مي زند:خانوم!حالا چرا افغاني؟!نگاه مي کنم به مرد که پشت ميز در طبقات کاغذبازي هاي باطل حل شده پشت انبوهي از غبار نشسته روي ذهني که سال ها قانون هاي ضد انساني ا براي مراجعيني چون من تکرار کرده و خود انگار تبلور همان قانون هايي است که وقتي از آن حرف مي زند گويي پاي ايمانش در ميان است.

چه جوابي مي شود به او داد؟به او که مرا مثل کودکي مي بيند گير کرده در مغازه اسباب بازي فروشي که اجازه انتخاب يک اسباب بازي و فقط يکي را دارد!؟و او مي خواهد جنس بهترش را به رخم بکشد.آقاي کارشناس امور اتباع خارجي ادامه مي دهد غلط يا درست در شرع ما و در قانون ما مرد بر زن ولايت دارد.اگر شما با يک تبعه خارج ازدواج کنيد تابعيت ايراني را از دست مي دهيد و در دادگاه هاي ايران هيچ حقوقي نخواهيد داشت،فرزندانتان تابعيت شوهرتان را خواهند داشت و هر زمان که او ملزم به ترک کشور باشد شما هم بايد ايران را ترک کنيد چون تابعيت ايراني نداريد.

ذهنم پر از آرزو مي شود،آرزويي که يک کودک در راه دارد.پر از آرزو که وقت ازدواج مي گفت ما همه ايراني هستيم اهل" ايران بزرگ".ذهنم پر از آرزو مي شود که تازه فهميده قانونا همسر شوهر افغاني اش نيست،که قانونا بي وطن است،که شرعا و قانونا بايد سرزمينش را ترک کند.پر از آرزو مي شوم که وقتي برايش از حرف هاي کارشناسان امور اتباع خارجي گفتم پر از بغض زمزمه کرد:انا خلقناکم من ذکر و انثي و جعلناکم شعوبا وقبائلا لتعارفوا

گفت:اين صداي شرع که من مي شنوم نه زن و مرد و نه قوميت و مليت را مايه برتري ندانسته!

آرزو از همان جنسي است که تنگ و کوتاه بودن و حتي رنگ لباسش به جنجالي ترين بحث محافل سياسي و هراس روزهاي تابستان گذشته او تبديل شده بود اما حالا بي وطن شدنش براي هيچ کس مهم نيست!آرزو ادامه همان نسلي است که مقابلش هزار رنگ سياه چيدند تا او از ميان اين همه انتخاب آزادانه سياه را انتخاب کند و باز مثل کودکي صغير که به حرف فريبش مي دهند روي ديوار بي زبان با سياه نوشتند:"زن در حجاب مثل گوهري است در صدف" تا زن باور کند براي او "نيست بالاتر از سياهي رنگ!"

آرزو که عمري دليل سياه پوش بودنش را در ايراني بودنش سراغ مي گرفت شايد آن روز وقت ترک ايران از اين که ديگر ايراني نيست ته دلش شاد بود .

کسي چه مي داند در افغانستان ،کشوري که بالاترين آمار مرگ و مير زنان و مادران را دارد چه بر سر آرزو و آرزوهاي ايراني مي آيد؟!

OOO

طبق ماده نهم از کنوانسيون رفع کليه اشکال تبعيض عليه زنان (که سال گذشته در مجلس به تصويب رسيد و شوراي نگهبان به بهانه مخالف بودنش با شرع آن را رد کرد) دولت هاي عضو در مورد کسب،تغيير يا حفظ تابعيت ،حقوقي، مساوي با مردان به زن ها اعطا خواهند کرد.دولت ها به ويژه تضمين مي کنند که ازدواج با مرد خارجي يا تغيير تابعيت شوهر در دوران ازدواج ،خود به خود باعث تغيير تابعيت زن،بي وطن شدن يا تحميل تابعيت شوهر به وي نگردد.دول عضو به زنان و مردان در مورد تابعيت فرزندانشان حقوق مساوي اعطا خواهند کرد...(آرزو مي تواند اندکي اميدوار باشد چون دولت افغانستان برخلاف ايران به کنوانسيون رفع تبعيض از زنان پيوسته است!)

خانم نماينده مجلس به من مي گويد:اگر شما مرد بوديد و ايشان زن که مشکلي وجود نداشت چون پس از ازدواج زن خارجي با مرد ايراني ،زن تابعيت ايراني پيدا مي کند.اما متاسفانه عليرغم تلاش هاي ما ،قانون براي زن ايراني در اين مورد هيچ حقي تعيين نکرده...اين هم يک طنز تلخ ديگر است.

بدون ترديد براي آنها که دم از ارزش هاي والاي زن در اسلام مي زنند ،سرنوشت يک دختر سابقا ايراني در کشوري مثل افغانستان ارزشي ندارد که فکرشان را مشغول آن کنند حتي به اندازه تنگ و کوتاه بودن مانتوهاي تابستاني همان دختر!

طومار اعتراض به اخراج افغانها از ایران را امضا کنید.