زنان - سه شنبه اول ارديبهشت 1383-  20 آوريل  2004

 

 

 

80 درصد زنان ساروي در طول مدت ازدواج، همسرآزاري را تجربه مي‌كنند.

به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه كرمانشاه، محمد چراغپور، عباس صفري و طيبه فرنوس دانشجويان بهداشت عمومي دانشكده بهداشت ساري با راهنمايي عبداللهي عضو هيئت علمي اين دانشگاه در پژوهشي به بررسي تعيين شيوع انواع همسر آزاري در شهر ساري طي سال ‌‌١٣٨٢ پرداخته‌اند.

اين پژوهش بصورت يك مطالعه توصيفي انجام شده و نمونه‌هاي مورد پژوهش ‌‌٢٨٥ نفر از زناني هستند كه به مركز بهداشتي درماني مراجعه و با روش نمونه‌گيري مستمر وارد پژوهش شده‌اند.

بر اساس نتايج اين پژوهش، ‌‌٨٠ درصد زنان مورد پژوهش در طول مدت ازدواج همسر آزاري را تجربه كرده‌اند و به تفكيك انواع همسر آزاري رواني، همسر آزاري جسمي و همسر آزاري جنسي گزارش شد.

نتايج اين پژوهش نشان داد: شايعترين نوع همسر آزاري، نداشتن اجازه خروج از منزل به تنهايي (‌‌٧٣ درصد)، ايجاد رابطه جنسي از طرف شوهر بنا به ميل خود و بدون توجه به تمايلات و خواسته‌هاي زن (‌‌٧/٤٧ درصد) و سپس قهر هنگام ناراحتي به ترتيب شايعترين انواع همسرآزاري بودند. تقريبا يك پنجم آزمودني‌ها سابقه رفتارهاي خشن فيزيكي يعني سابقه كتك خوردن را ذكر كرده‌اند.

در اين پژوهش بين بالابردن ميانگين سني زنان و داشتن فرزند از ازدواج قبلي در مردان با همسرآزاري رابطه معني‌داري وجود داشت ولي ساير مشخصات دموگرافيك و اجتماعي، اقتصادي، خانوادگي، سابقه سوء رفتار در خانواده و پزشكي رابطه معني داري با همسر آزاري نداشتند.

در اين پژوهش پيشنهاد شده است: با شناسايي اين همسران و تشكيل كلاس‌هاي آموزشي و حمايت و ارجاع از صدمات رواني، جسمي و جنسي در زوجين پيشگيري شود.

 

خشم فرانسويان نسبت به اظهارات يک روحاني مسلمان در مجاز دانستن کتک زدن زنان با استناد به قرآن

فاطمه امان (راديوفردا): يک روحاني مسلمان در فرانسه کتک زدن زنان را در اسلام با استناد به قرآن مجاز دانسته، اما اظهارات وي خشم فرانسويان به ويژه فعالان مسايل زنان را بر انگيخته است.

تارا عاطفي (راديوفردا): اظهارات يک روحاني مسلمان مبني بر آن که کتک زدن زنان در قرآن مجاز دانسته شده، سبب واکنش هاي خشم آلود در فرانسه شده است. دومينيک پربن، وزير دادگستري فرانسه، گفته است: اين روحاني بايد در اين باره توضيح دهد.

عبدالقادر بوزين، که امام مسجد ي در شهر ليون است، در گفت و گو با يک مجله محلي به نام ليون مگزين گفته بود چند همسر دارد و بر اساس قران، کتک زدن زنان مجاز است. وي اظهار اميدواري کرده است تمام مردم جهان مسلمان شوند.

 

آندره گرين، شهردار حومه ليون، جايي که مسجد بوزين در آن واقع شده است، در نامه اي به وزارت کشور اطلاع داد که قصد دارد عليه امام مسجد، به دليل برهم زدن نظم عمومي جمهوري فرانسه اقامه دعوي کند. دومينيک پربن، وزير دادگستري فرانسه در تلويزيون دولتي گفت: مقام‌هاي دادگستري مي‌‌توانند و بايد در اين باره کاري کنند. وي افزود: افراد ديگر ي نيز خواهان برخورد قانوني با اين موضوع شده اند.

نيکول آملين، وزير برابري جنسي و حرفه اي فرانسه، گفته است: جمعيت هاي فعال در زمينه خشونت خانگي را براي تصميم گيري در مورد برخورد لازم گرد هم خواهد آورد. نيکول آملين در گفت و گو با يک ايستگاه راديويي افزود: اظهارات اين امام توهين به جمهوريت است و وي استحقاق مجازاتي سنگين دارد.

منابع نزديک به سازمان السلام که اداره مسجد ليون را بر عهده دارد، گفته اند: عبدالقادر بوزين در دفاع از خود مي گويد سخنانش در هنگام مصاحبه تحريف شده است. سازمان السلام به بوزين دستور داده يا نسبت به انتشار تصحيح مصاحبه اقدام کند يا عليه مجله اقدام قانوني به عمل آورد.

در ماه ژانويه، در کشور اسپانيا يک امام مسجد به دليل تحريک به خشونت عليه زنان محکوم به زندان تعليقي شد. وي در کتابي که در سال 1997 منتشر شد، جزئيات دستورالعمل هايي را شرح داد که بر اساس آن مردان مسلمان چگونه بايد زنان خود را تنبيه کنند.

 

نتايج تحقيقات جهاني درباره دختران قرباني خشونت جنسي نشان مي‌دهد كه يك هفتم تجاوزهاي جنسي عليه آنها گروهي يا باندي بوده است.

به گزارش سرويس زنان خبرگزاري دانشجويان ايران ، بر اساس اين تحقيق كه درباره دختران قرباني خشونت جنسي در سنين 10 تا 20 سال انجام گرفته، اين نوع تجاوزات را معمولا دختران باكره تجربه مي‌كنند. براي مثال در بسياري از قسمتهاي شوروي سابق تجاوز گروهي به صورت شيوه‌اي پذيرفته شده براي كنترل زنان جوان به شمار مي‌رود.

همچنين بر اساس اين تحقيقات، 30 درصد متجاوزين جنسي را پدران، ناپدري‌ها، دوستان مادران، عموها، دايي‌ها و برادران تشكيل مي‌دهند و اين رقم در مورد افراد ناشناخته و غريبه به 24 درصد مي‌رسد.

اين آمارها در حالي گزارش مي‌شود كه هنوز بسياري از تجاوزات جنسي عليه دختران، به خاطر ترس از بدنامي و آسيبهاي رواني پس از آن، عدم همدردي نظام‌هاي قانوني در جهان و هراس دختران از اطلاع يافتن مردم نسبت به تجربه ننگين آنها گزارش نمي‌شود؛ چراكه در بسياري از موارد اين قربانيان خشونت بوده‌اند كه پس از گزارش تجربه تجاوز جنسي عليه خويش، گرفتار منع آزادي و رفت و آمد شده‌اند.

 

65 درصد زنان شهري كشور دچار اضافه وزن و يا چاقي هستند.

دكتر ربابه شيخ‌الاسلام در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران، با بيان اين كه درحال حاضر تعداد زيادي از كودكان و نوجوانان 15 سال به بالاي كشور دچار چاقي و اضافه وزن هستند، گفت: اين افزايش وزن در سنين ميانسالي به حداكثر خود مي‌رسد كه فرهنگ و عادات غلط غذايي زمينه‌اي براي بروز چاقي در افراد است.

وي با بيان اين كه براي پيشگيري از بروز چاقي در سنين ميانسالي بايد رفتارهاي تغذيه‌اي از دوران كودكي و حتي در مهدكودكها اصلاح شود، ادامه داد: تحرك بدني كافي، از جمله عادت به ورزش صبحگاهي ضمن ايجاد زندگي سالمتر و شاداب‌تر ، سلامت جسماني را نيز بدنبال دارد.

وي توجه خانواده‌ها به تغذيه جوانان به ويژه دختران جوان را ضروري دانست و افزود: هم‌ اكنون بخش عمده‌اي از دختران جوان مبتلا به فقر آهن هستند كه در حال حاضر به عنوان يكي از معضلات شايع حتي در سطح دنياست.

وي ادامه داد: علاوه بر فقر آهن، كمبود روي از ديگر مشكلاتي است كه در كشور مطرح كه در اين راستا چاره‌انديشي‌هاي نيز صورت گرفته است؛ از جمله آن كه وزارت جهاد كشاورزي در نظر دارد براي غني‌سازي خاك كودهاي ميكرو را به خاكهاي كشاورزي اضافه تا بخشي از مواد مغذي از اين طريق به گياه و سپس بدن انسان منتقل شود.

دكتر شيخ‌الاسلام در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين كه عملياتي شدن اين طرح نيازمند حمايت مسؤولان است، افزود: غني‌سازي مواد غذايي نيز از راههاي مقابله به اين كمبودهاست كه وزارت بهداشت از چندي پيش آن را آغاز كرده است.

دكتر شيخ‌الاسلام در پايان يادآور شد: سلامت در ميانسالي و سالمندي در گرو تغذيه مناسب در دوران جواني است لذا خانواده‌ها بايد توجه بيشتري به تغذيه جوانان داشته باشند.

 

عيدي زنان سرپرست‌خانوار سرانجام اعتبار گرفت

سرپرست دفتر زنان و خانواده سازمان بهزيستي كشور گفت: اعتبار 16 ميليارد و 500 ميليون ريالي عيدي سال 82 زنان سرپرست خانوار از سوي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي پرداخت شد.

پرويز زارعي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران، با اشاره به رفع مشكل به وجود آمده در پايان سال 82 براي پرداخت عيدي زنان سرپرست خانوار افزود: بر اين اساس اين اعتبار به عيدي 110 هزار خانواده زن‌سرپرست تحت پوشش سازمان بهزيستي كشور با جمعيتي حدود 370 هزار نفر با توجه به ميزان تعداد افراد خانوارها و معادل يك ماه مستمري به آنها اختصاص يافته است.

وي با اشاره به اعلام 6 استان كشور مبني بر رفع مشكلات اعتباري حسابها جهت پرداخت عيدي زنان سرپرست خانوار خاطرنشان كرد: استانهاي هرمزگان، مازندران، مركزي، كرمان، قم و اصفهان در حال انجام مراحل پرداخت عيدي زنان سرپرست خانوار بوده و بر اساس اعلام آنها تا پايان فروردين ماه عيدي زنان سرپرست خانوار پرداخت شده است.

 

طرح بررسي مسائل و مشكلات حقوقي ناشي از اشتغال زنان كشور اجرا مي‌شود.

به گزارش سرويس زنان خبرگزاري دانشجويان ايران، در اين طرح كه از سوي مركز امور مشاركت زنان به اجرا درمي‌آيد، همچنين مسائل فقهي و شرعي بانوان و مطابقت آن با مقتضيات و ضروريات زمان و مكان و آگاه‌سازي افكار عمومي بررسي خواهد شد.

 

سهميه 50 درصدي پذيرش جنسيتي دانشجو در رشته‌هاي علوم پزشكي، در صورت ابلاغ وزير بهداشت از امسال در آزمونهاي سراسري و تخصصي اين وزارتخانه اعمال مي‌شود.

دكتر عبدالله كريمي، معاون آموزشي وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشكي در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) ، با اعلام اين خبر، اظهار كرد: اعمال سهميه 50 درصدي پذيرش دانشجو در رشته‌هاي علوم پزشكي، سال گذشته از سوي رئيس جمهور مسكوت ماند و نظر نهايي به كار كارشناسي بيشتر در اين خصوص موكول شد.

وي افزود: اگرچه پيش از اين وزارت بهداشت با كار كارشناسي به اين نتيجه رسيده بود، ولي پس از بررسي و كار كارشناسي مجدد، شوراي عالي برنامه‌ريزي علوم پزشكي، اعمال سهميه 50 درصدي پذيرش دانشجويان دختر در رشته‌هاي پزشكي را تاييد كرده است.

به گفته وي، اگرچه اعمال سهميه 50 درصدي از طريق وزارت بهداشت قانونا صحيح است، ولي باز بايد منتظر نظر مجلس شوراي اسلامي بود.

دكتر كريمي در خاتمه خاطر نشان كرد كه سهميه 50 درصدي پذيرش جنسيتي داوطلبان رشته‌هاي علوم پزشكي در صورت ابلاغ از سوي وزير بهداشت و تاييد رييس جمهور، از امسال اعمال مي‌شود.