زنان - جمعه 28  فروردين 1383-  16 آوريل  2004

 

*دادسراي جنايي درباره پرونده كبري از رييس قوه قضاييه كسب تكليف كرد

*تذكره اندروني شاعران زن منتشر مي شود 

*تعداد زنان ناشر در كشور از ‌٦٦ نفر در سال ‌٧٦ به ‌١٠٣ نفر در سال گذشته رسيد كه اين رقم رشدي بيش از ‌٥٦ درصد را نشان مي‌دهد.

*زنان، قربانيان خاموش بيماري ايدز

*بنگاه صيغهسازي اينترنتي مهسا در خدمت صیغه دوستان: راه «صدا و سيما» ادامه دارد! 

 

 

 

دادسراي جنايي درباره پرونده كبري از رييس قوه قضاييه كسب تكليف كرد

زنان ايران،27 فروردين82:

معاونت دادسراي امور جنايي روز چهارشنبه با ارسال نامه ايي به رييس قوه قضاييه خواهان كسب تكليف در مورد پرونده كبري رحمانپور شد.

عبدالصمد خرمشاهي وكيل مدافع كبري ،عروس 23 ساله ايي كه مادر شوهر خود را به قتل رسانده است ، با اعلام مطلب فوق به خبرنگار ما گفت: چون دستور توقف حكم از سوي آقاي شاهرودي به صورت موقت بوده و با توجه به اينكه ايام محرم و صفر (كه در اين ماهها احكام قصاص و اعدام صورت نمي گيرد )رو يه پايان است و بر اساس اصرار اولياي دم مبني بر اجراي هرچه سريعتر حكم اعدام كبري ،معاونت دادسرا روز گذشته در اينباره از آقاي شاهرودي كسب تكليف كرد.

خرمشاهي در ادامه گفت:برخي جرايم آني است و جامعه اصراري بر مجازات خاطي ندارد. در مورد پرونده كبري هم افكار عمومي خواستار تغيير نگرش اولياي دم است و اين بدين معنا نيست كه اولياي دم حقي ندارند.

تغيير در حكم كبري يك خواسته جمعي است چرا كه جامعه حس مي كند تحت شرايط خاصي كه كبري قرباني و معلول آن بوده جرمي رخ داده و ميتوان نسبت به برخورد با مجرم نگاه ملايم تري داشت.

وي در پايان اظهار اميدواري كرد كه اولياي دم از تقاضاي خود انصراف دهند.

 

تذكره اندروني شاعران زن منتشر مي شود 

تذكره اندروني كه در برگيرنده اشعار شاعران زن قرن 13 ه .ق ايران است كه توسط مهري شاه حسيني گرد آوري شده است در نمايشگاه كتاب تهران منتشر مي‌‏شود.

به گزارش خبرنگارايلنا، مهري شاه حسيني گفت: اين كتاب در برگيرنده اشعار شاعران زن ايران از دوره قاجاريه تا پهلوي اول است و به دليل آنكه اين شاعران زن‌‏هاي اندروني درباره قاجاريه بوده اند، اين تذكره عنوان "تذكره اندروني" نام گذاري شده است.

وي افزود: اين كتاب در دو بخش گرد آوري شده است كه بخش اول در برگيرنده شعر شاعراني كه كاملا ايراني هستند و اشعار زنان شاعر محدود جغرافيايي زبان فارسي افغانستان ، پاكستان، تاجيكستان، ازبكستان، هند، تركيه را در بر مي گيرد و در بخش دوم اشعار فارسي گويان و فارسي سرايان گرد آوري شده است.

مولف كتاب شعرشاعران زن ايران در ادامه گفت: اين كتاب در برگيرنده 100 شاعر ايراني است.

كه در 350 صفحه وتوسط انتشارات"مدبر" منتشر خواهد شد.

 

تعداد زنان ناشر در كشور از ‌٦٦ نفر در سال ‌٧٦ به ‌١٠٣ نفر در سال گذشته رسيد كه اين رقم رشدي بيش از ‌٥٦ درصد را نشان مي‌دهد.

به گزارش سرويس «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران، بر پايه آخرين آمار رسمي ميزان مشاركت فرهنگي زنان ايران، همچنين تعداد زنان مؤلف از ‌٣٥٨ نفر به ‌١٣٠٩ نفر در سالهاي مذكور رسيده و ‌٦٤/٢٦٥ درصد رشد كرده است.

بر اساس اين آمار، تعداد زنان مترجم در كشور با رشد ‌٩٤/٢٣٠ درصدي از ‌٢١٤ نفر در سال ‌٧٦ به ‌٧٠٨ نفر در سال ‌٨٢ افزايش يافته است.

 

 

زنان، قربانيان خاموش بيماري ايدز

شيرين جزايرى - راديو آلمان-  پنجشنبه  27  فروردين 1383-  15 آوريل  2004

طبق آمار موجود، هرروزه در سراسر جهان ۱۳۵۰۰ نفر به تعداد مبتلايان به بيمارى ايدز افزوده ميشود و بدين ترتيب ، درسال ۲۰۱۰ شمار مبتلايان به اين ويروس در پهنه گيتى از ۴۲ ميليون نفر بيمار فعلى به ۷۵ ميليون نفر خواهد رسيد. خطر اين بيمارى هر چه بيشتر دامن زنان را مى گيرد. اگر تا پيش از اين يك دوم بيمارها را زنان تشكيل مى دادند اين رقم در بين مبتلايان تا سن ۲۴ سال به دوسوم رسيده و اين آمار به نسبت آمار سال قبل به شكل وحشتناكى در مورد زنان افزايش داشته است. دلايل مهم آن را مى توان در فقر، سوءاستفاده جنسى، اطلاع كم در مورد بيمارى و بى توجهى مردان نام برد.

كوفى عنان رئيس سازمان ملل متحد اخيرا در باره خطر روزافزون ايدز بخصوص براى زنان هشدار داد كه اگر اقدامات لازم به عمل نيايد زنان به زودى اكثريت مبتلايان به ايدز را تشكيل مى دهند.

در ايرا ن نيز تعداد مبتلايان به اين بيمارى به سرعت افزايش مى يابد.  سيد حسن علم الهدايى معاون امور اجتماعى سازمان بهزيستى در ديماه سال گذشته نسبت به رشد تصاعدى ايدز در جامعه ايران هشدار داد. او ميزان مبتلايان به اين بيمارى در ايران را در حال حاضر  حدود ۳۰ هزار نفر اعلام كرد و از رشد اعتياد تزريقى و روابط جنسى ناسالم پنهان به عنوان دو عامل كليدى شيوع ايدز در ايران نام برد.

طرح پيشنهادى اجبارى شدن آزمايش ايدز پيش از ازدواج از سوى يكى از مسئولان سازمان بهزيستى كشور هنوز به تصويب نرسيده است. عليرغم اينكه به تصويب رسيدن آن هم كمك به حل اين مشكل بزرگ نخواهد كرد. اين مسئله يك مشكل بزرگ اجتماعى است كه ريشه در بافت اقتصادى  جامعه دارد. وجود فقر و رشد روزافزون بيكارى روسپيگرى، اعتياد و استفاده از مواد مخدر و سرنگ اشتراكى براى تزريق مواد، روابط ناسالم و بى حساب جنسى، خشونت و اجبار به ايجاد روابط جنسى  بدون حفاظ از طرف مردان و قبول آن از طرف زنان به دليل وابستگى اقتصادى وعدم آگاهى و غيره از جمله اين دلايل هستند.

وزارت بهداشت ازافزايش  شمار زنان مبتلا به ايدز در مراجعه به  مراكز بهداشتى درمانى گزارش مى دهد و از آنان به عنوان قربانيان خاموش اين بيمارى نام مى برد. اما هنوز راه هاى مناسب و قابل دسترس  براى پيشگيرى از شدت رشد اين فاجعه در ايران به كار گرفته نشده است. خطر توسعه سريع اين بيمارى هم چنان افزايش مى دهد.
 

ستمى كه بر زنان و دختران جوان ميرود تا به واسطه  فقر، بيسوادى، مشكلات خانوادگى و اجتماعى به خود فروشى تن بدهند،  مرز جغرافيايى ندارد. از روسپيان درآسيا، افريقا، اروپا و آمريكا به يكسان بهره كشى ميشود و سرنوشت محتوم بسيارى از آنها ابتلاء به بيماريهاى آميزشى و مهمتر از همه  ايدز  است. با اين همه زنان آفريقايى بيشترين قربانيان اين پديده هستند.

 تا بحال ۲۵ ميليون انسان در بيست سال گذشته بر اثر ابتلاء به بيمارى ايدز جان خود را از دست داده اند. در بعضى از كشورهاى افريقايى مثل اوگاندا امروزه از هر دو نفر يكى به اين بيمارى مبتلاست. بخش وسيعى از زمين هاى كشاورزى بر اثر وسعت اين بيمارى و مرگ ساكنين آن از بين رفته اند. در آن جا بخصوص مبتلايان به بيمارى ايدز پيش از همه بين زنان و دختران جوان افزايش مى يابد. و آنها اين  بيمارى را در موقع زايمان به كودكان خود انتقال مى دهند.

اين نتيجه وحشتناك فاجعه اجتماعى را خانم اشتفانى اتلت سخنگوى بنياد آلمانى جمعيت جهان چنين توضيح مى دهد:
«
دليل اول اين است كه زنان و دختران جوان در سنين پايين رابطه جنسى دارند. اين سن مثلا در مورد دختران اوگاندايى بطور متوسط به پانزده سال مى رسد. بسيارى از اين دختران جوان چون در فقر زندگى مى كنند به مردان مسن و از نظر اقتصادى با درآمد بالاتر نزديك مى شوند. اين مردان مسن تر طبيعى است كه احتمال مبتلا بوده به اين بيمارى را بيشتر دارند و دختران جوان با ايجاد رابطه جنسى با آنان به بيمارى ايدز مبتلا مى گردند. و از طرف ديگر درجه وابستگى مالى زنان به مردان شديد است و در رابطه جنسى آنها قادر نيستند مرد را قانع كنند كه از كاندوم استفاده كند

فقر و شرايط دشوار زندگى زنان را در جوامع زيادى  به اين سمت مى راند كه نتوانند عليه همسر از حقوق قانونى خود استفاده كنند. حتى اگر آن ها بدانند كه اين همسر در خارج از خانه هم روابطى را دارد و ممكن است آن ها را نيز به اين بيمارى آلوده سازد، نمى توانند او را مجبور به استفاده از حفاظ جنسى بكنند.

مسئله دوم تجاوزات جنسى است كه براى نمونه در جنگ هاى داخلى كنگو به شكل برنامه ريزى شده  براى درهم شكستن نيروى مقاومت مردم و به عنوان يك حربه جنگى به كار گرفته شد. از طرف ديگر متاسفانه وجود اين تصور بكلى نادرست در بعضى از كشورهاى آفريقايى كه بيمار از طريق هم خوابگى با يك دختر بچه  از اين بيمارى خلاصى خواهد يافت. بنا بر اطلاع محققان ايدز در اين كشورها اين رفتار وحشيانه باعث افزايش شيوع اين بيمارى و انتقال سريع آن  به كودكان مورد تجاوز قرارگرفته شده است.

ارتباط ميان فشارهاى اجتماعى و اقتصادى كه زنان در آن بسر مى برند و بيمارى ايدز از مسائلى است كه كمتر مورد توجه عمومى قرار گرفته است. اما زمانى كه زنان در حاشيه جامعه باقى بمانند و وضعيت زندگى خراب و فشار اقتصادى بر آنان بهبود نيابد، نمى توانند بر عليه روابط جنسى بدون حفاظ  از خود دفاع كنند.

اين مسئله فقط مربوط به آفريقا نيست بلكه در كشورهاى آمريكاى لاتين و همينطور اروپاى شرقى و غربى نيز مجبور به فروش جسم خود مى شوند. به همين جهت بسيارى از سازمان هاى مبارزه با ايدز خواستار توجه بيشتر به اين مسئله شده اند. مبارزه با ايدز جدا از مبارزه با تبعيضات اجتماعى و اقتصادى و فقر و همينطور وضع قوانينى بر عليه خشونت خانگى و تجاوز جنسى  نيست

در گزارش ۴۰ صفحه اى سازمان محافظ حقوق بشر آمده است كه ميليون ها زن و دختر جوان در آفريقا به اين بيمارى مبتلا مى شوند و مى ميرند زيرا موقعيت اجتماعى زنان پست تر از مردان است. آن ها مورد خشونت قرار مى گيرند و مجبور به رابطه جنسى غير مطمئن مى گردند. دختران به كرات در مدارس مورد تجاوز جنسى قرار مى گيرند. مردان اغلب زنان خود را مجبور به رابطه جنسى بدون كاندوم مى كنند و در صورت امتناع آنها مورد خشونت و آزار جسمى قرار مى گيرند.

كشور آفريقاى جنوبى از جمله كشورهايى است كه بيشترين ميزان مبتلايان به ايدز را داراست. از ۴۲ ميليون بيماران ايدز در سراسر جهان ۶ ميليون تنها در اين كشور زندگى مى كنند. تقريبا در هر خانواده سياهپوست يكنفر مبتلا و يا از اين بيمارى درگذشته است.

در خانه محل نگهدارى كودكان بى سرپرست مبتلا به ايدز در كپ اشتات در جنوب اين كشور كودكان سرراهى زندگى مى كنند.  حداكثر متوسط عمر آنان به ۱۰تا ۱۲ سال  مى رسد. خانم دبيه كه نزديك به شش سال است كه آنجا كار مى كند مى گويد:

«من در اينجا مرگ هاى زيادى را به چشم ديده ام. اما اين بسيار غم انگيز است وقتى كودكان مى ميرند. آن ها به سرعت كاهش وزن پيدا مى كنند. ديگر نمى توانند غذا بخورند. دهانشان خشك مى شود. اين بسيار غم انگيز است زيرا كودكان مقصر نيستند كه با اين بيمارى به دنيا آمده اند و با آن مى بايست بميرند. براى ما به عنوان پرستار بسيار سخت است كه از اين كودكان نگهدارى كنيم و هر روز شاهد مرگ آنان باشيم.»      

 داروهاى موجود براى بيماران مبتلا بسيار گران است و فقط تعداد كمى مى توانند از آن براى طولانى مدت استفاده كنند.

خانم دبيه در اين باره مى گويد:
«
دارويى وجود دارد كه براى كودكان بسيار موثر است. و بدن تقريبا همه كودكان در مقابل آن عكس العمل بسيار خوبى نشان مى دهد. بدن آن ها قوى تر مى شود. اشتها پيدا مى كنند. من فكر مى كنم كه اين دارو براى زندگى كوتاه آن ها در حد يك معجزه است
ولى به تحقق رساندن اين معجزه براى بسيارى از اين مبتلايان امكان پذير نيست. داروها بسيار گران هستند و اغلب در انحصار شركت هاى دارويى خاص

وزير امور توسعه كشور آلمان Heidemarie Wieczore Zeul از حزب سوسيال دمكرات ها خواستار افزايش توليد داروهاى ارزان قيمت عليه بيمارى ايدز شد. او گوشزد كرد كه توليد اين داروها با قيمت گران براى كشورهاى در حال توسعه كه به شكل وسيعى با اين مشكل روبرو هستند مى بايست بالاخره خاتمه يابد.

 براى غلبه كردن بر مشكلات اين بيمارى در قاره آفريقا  مى بايست كه داروهاى لازم در همان جا توليد شوند. اين در حالى است كه ۲۷ ميليون از مجموع ۴۲ ميليون انسان مبتلا به اين بيمارى در بخش هاى جنوبى اين قاره زندگى مى كنند و هيچ كدام قادر نيستند كه هزينه درمان خود را بپردازند. اين داروها اكثرا توسط شركت هاى بسيار بزرگ دارويى توليد شده و به آفريقا صادر مى شوند.
 
 
راه حل اين مشكل بزرگ جهانى فقط توصيه هاى بهداشتى نيست. بحث و گفتگوى علنى درباره ريشه هاى اين بيمارى ضرورى است. اين مسئله براى زنان مانند بسيار ديگر مشكلات آنان ريشه در ساختار اقتصادى و اجتماعى نابرابر ، فقر و وابستگى مالى، عدم آگاهى،  تبعيض و اجبار به ايجاد رابطه جنسى از طرف مردان، اعمال  خشونت خانگى و غيره دارد.

 

بنگاه صيغهسازي اينترنتي مهسا در خدمت صیغه دوستان: راه «صدا و سيما» ادامه دارد! 

تريبون فمينيستي ايران- جمعه 28  فروردين 1383-  16 آوريل  2004

بنگاه صيغه سازي در خدمت صيغه دوستان!

در زمينه تبليغ و ترويج تعدد زوجات و صيغه، صدا و سيما تنها نيست. ارگانهاي بسياري گويا در اين حركت «عظيم» مشغول به كار هستند ازجمله مجموعه «همسريابي و سايت اينترنتي مهسا» يا« سايت اينترنتي ازدواج موقت» به آدرس http://segheh.com/LEFT.HTML )) که مجموعه اي فعال براي خدمات رساني در زمينه هاي مختلف همسريابي است و مديريت اين مجموعه با حجت الاسلام دکتر محمد جواد مرمضي است. لازم به ذکر است اين سايت متفاوت است با سايت ديگري :«صيغه: يافتن همسر موقت» http://www.sighe.com که پيشتر با اعتراضاتي روبه رو شد اما همچنان به کار خود ادامه مي دهد و البته تاکيد دارد «...ورود به اين سايت اختياري است وچنانچه محتواي اين سايت با نظرات شما سازگار نمي باشد مي توانيد بلافاصله آن را ترک کنيد...»

گويا همه دستاوردهاي «غرب» از جمله علم و تكنولوژي و اينترنت خيلي هم بد نيست و «مرگ بر آمريكا»ي معروف فقط دستاوردهاي فكري و انديشگي غرب ـ از جمله «جنبش زنان در غرب» ـ را شامل ميشود تا خدايي نكرده ما زنان به دستاوردهاي تجربي زنان غربي نزديك نشويم! همانطور كه در بخش «درباره ما» سايت اينترنتي همسريابي آمده است، «صيغهدوستان» از سايت اينترنتي هم براي پيشبرد امر مهم «صيغه» استفاده ميكنند. در اين بخش از سايت همسريابي آمده است:

«اين سايت متعلق به شماست به كسي كه نياز دارد با روابط جنسي از طريق اسلام آشنا شود وبه آن عمل نمايد تا هم در دنيا و هم در آخرتش آسيبي نبيند برا ي تمام معتقدين به دين مبين اسلام هم زن هم مرد و هم پير و هم جوان . فلذا سعي كنيد با ما آشنا شويد ودر ارتباط باشيد اگر مي خواهيد به يك همسر مطمئن وشريك زندگي امين دست يابيد با ما بياييد تا راهنمايي تان كنيم و به مهم ترين هدف و اميدتان در زندگي برسيد. سايت ما در خدمت تمام انسان هاست انسان هاي واقعي كه نيازمند زندگي زناشوئي واقعي و به دور از هر گونه دغدغه خاطر هستند شما مي توانيد مشترك ما باشيد و اطلاعات مورد نيازتان در رابطه با روابط جنسي از نظر دين آشنا شويد مي توانيد از راه دور عقد ازدواج موقت و دائم بصورت شرعي وقانوني بدور از تشريفات خشك با يك كار بسيار ساده كه حضرت پيامبر (ص) ائمه (ع) و علماي اعلام در طول تاريخ انجام مي دادند . از راه دور مداركتان را از طريق اينترنت فكس كرده به ما برسانيد و با تشكيل پرونده لازم مدارك معتبر از ما بگيريد كه در تمام جهان از كشورهاي اسلامي معتبر است . اين سايت يك محل مطمئن است براي تمام افراد انسان ها در هر كجاي دنيا که باشند مي توانند همسر آينده شان را انتخاب نمايند يا عقد دائم يا موقت بكنند يا اينكه با ازدواج از نظر اسلام چه موقت چه دائم آشنايي پيدا كنند . ما با اين سايت سعي كرديم كه دنياي اسلام را وارد يك چيز تازه اي كنيم و آشنا نماييم يعني استفاده دين از علم و تكنيك يعني نزديك کردن مسافت هاي دور که در واقع توام با نزديك کردن قلوب مي باشد شما هر کجاي دنيا که باشيد ميتوانيد عقد وازدواج كنيد و هر رابطه جنسي از راه حلال باجنس مخالف بکنيد تا در حرام نيفتيد اسلام مخالف روابط جنسي نيست بلکه مشوق آن است و در اين امر يک چهار چوب ساده جهت حفظ نسل ها و نطفه ها و جهت در امان ماندن از بيماري ها گذاشته است که اگر انسان ها آن را رعايت کنند زندگي سالم و خرم وخوش خواهند داشت.»

در بخش ديگر اين سايت نيز آمده است:

«شما مي توانيد از راه دور با فرستادن مدارک ذيل عقد ازدواج موقت بکنيد کافي است مدارکتان را براي ما ايميل کنيد و آدرس ، شماره تلفن وايميل خود را براي ما ارسال نموده تا اينکه ما تشکيل پرونده داده و با در نظر گرفتن وقت مناسب از طريق اينترنت يا تلفن صيغه عقد را براي زوجين جاري نموده و مدارک شرعي و قانوني امضا ومهر شده برايتان ارسال نماييم.»

در ضمن در بخشي از اين فرم آمده است كه «اگر زوجه دختر باشد رضايت كتبي پدر يا فوتنامه پدر اگر پدر فوت كرده باشد ضروري است» و نيز تذكر داده است كه: «لازم به يادآوري است كه مرد مسلمان از هر مذهب باشد مي تواند ازدواج موقت كند ضمنا مرد مسلمان هم مي تواند با زنان از بقيه اديان همانند زن مسيحي – يهودي – زردشتي و صائبي عقد ازدواج موقت بكند اما زن مسلمان نمي تواند با مردان متدين به اديان مذكور عقد ازدواج موقت بنمايد».

بلاخره اين سايت آماده است که به افراد زيادي خدمات ارائه دهد:« اگر دختري دم بخت رسيده است و نياز به ازدواج و تشكيل زندگي دارد ولي تا الان فردي كه مورد نظرش باشد وبا سليقه اش بسازد پيدا نشده است يا زني تخواهد ازدواج موقت بكند وخجالت مي كشد كه مشكلش را با ديگران مطرح كند يا اينكه مردي به يك جاي دوري ازخانواده اش جهت انجام كاري به مسافرت رفته باشد و نياز مبرم وضروري به ازدواج موقت دارد يا اينكه زن يا مردي نياز به ازدواج دارند و امكانات ازدواج دائم را ندارند و در نظر دارند كه ازدواج موقت بكنند كافي است كه به سايت ما مراجعه بكنند و در بخش همسر يابي اين سايت عضو شوند و مشخصات خودشان ر ا به سايت بدهند و منتظر گرفتن نتيجه مثبت با مدت بسيار كم بشوند...»

در اين سايت هم چنين روايات و احاديث مختلفي در رابطه با ازدواج موقت و مشروعيت آن ذکر شده از جمله:

«ترجمه از ابن بصير روايت شده است كه فرمودند از حضرت امام محمد باقر(ع) سوال كردم در باره متعه كه در قران نازل شده است فرمودند كه بلي در قران نازل شده است اگر چنانچه با زنان ازدواج متعه بكنيد به آنها اجرشان يعني مهريه شان بدهيد و هيچ مشكلي نيست اگر بعد از تعيين مهريه آن را به يكديگر ببخشيد»

يا«قال الصادق (ع) ليس من لم يومن بكرتنا ولم يستحل متعتنا : از ما نيست هر آن كس كه به رجعت ما ايمان نياورد وبه حلال بودن متعه ما معتقد نباشد».

در بخش ديگر اين سايت فرمي به نام، «فرم وكالت ، تقاضا و تعهد» آمده است كه در اين فرم ذكر شده است: «به جناب حجت الاسلام والمسلمين دكتر محمد جواد مرمضي وكالت مي دهم كه مرا در مجموعه همسر يابي و سايت اينترنيتي به مدت يك سال عضو نموده و كليه اقدامات شرعي و قانوني جهت معرفي كردن فرد مورد نظر اينجانب را بنمايد .»

اما مسلم است ارائه خدماتي چنين «ويژه» فقط نميتواند در «راه رضاي خدا» باشد. از اين رو در بخشي از سايت ميزان مبلغ 20 هزار تومان براي حق عضويت در اين مجموع در نظر گرفته شده است كه متقاضيان در مورد پرداخت آن بايد تعهد كنند كه: «1- در صورتي كه طي يك سال همسر مناسب اينجانب شناسايي نشد، هيچگونه ادعايي در خصوص استرداد مبلغ فوق نداشته باشم. 2- در صورتي كه همسر مناسب اينجانب شناسايي شد و به عقد ازدواج منجر گرديد ، علاوه بر مبلغ فوق ساير هزينه هاي مربوطه را نيز پرداخت نمايم ».

در ضمن بخش انگليسي اين سايت نيز در حال راه اندازي است!