زنان - يك شنبه 23  فروردين 1383- 11   آوريل  2004

 

 

 

زنان ويژه تبعيدي به ما ارجاع داده نمي‌‏شوند 

مدير كل دفتر امور آسيب‌‏هاي اجتماعي اعلام كرد كه زنان ويژه‌‏اي كه حكم تبعيد براي آنها صادر مي‌‏شود به هيچ وجه به مراكز بهزيستي ارجاع داده نمي‌‏شوند.

سيدهادي معتمدي, مديركل دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي درگفت و گو با خبرنگار سرويس اجتماعي ايلنا، گفت: تمام زنان ويژه و دختران فراري كه به سازمان بهزيستي ارجاع داده مي‌‏شوند با حكم قضايي معرفي مي‌‏شوند.

وي افزود: زناني كه به ما سپرده مي‌‏شوند پس از يك دوره كوتاه درماني به شهرهاي خود بازگردانده تا طبق فرهنگ شهر خود بازپروري شوند.

به گفته معتمدي, زناني كه به سازمان بهزيستي معرفي مي‌‏شوند ابتدا تمام مراحل قضايي را سپري كرده‌‏اند و از سوي نيروي انتظامي يا دادگاه به اين سازمان معرفي مي‌‏شوند.

پايان پيام

 

افزايش نقش زنان عراقي در بازارهاي بغداد

فريده رهبر- راديو فردا

روزنامه الحيات مي نويسد: زنان نقش عمده را در گرداندن بسياري از بازارهاي عمومي عراق دارند. اين روزنامه مي نويسد: هرچند به طور سنتي زنان عراق در بازارهايي كه مردمي خوانده مي شوند، همواره نقش داشته اند، اما در ماههاي اخير به تعداد زنان فروشنده، بويژه در بازارهاي ميوه و سبزي افزوده شده است. به نوشته الحيات، اوضاع نابسامان اقتصادي در عراق باعث گرديده كه مردم اين كشور به هر دري براي بدست آوردن پول لازم براي اداره زندگي خود دست بزنند. الحيات مي نويسد: بيشتر زناني كه در بازارهاي مردمي در بغداد به فروش سبزي و ديگر نيازمنديهاي روزمره مي پردازند، اميدوارند كه به زودي ناآراميهاي جاري در عراق جاي خود را به آرامشي پايدار بسپارد، زيرا به گفته آنان در چنين شرايطي خواهد بود كه كسب و كار در بازارهاي سبزي و ميوه نيز در عراق رونق بيشتري خواهد يافت.

 

بـحـران هـويـت دخـتـران

نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد: عدم شناخت و بي‌برنامه گي برخي مسؤولان در ارتباط با نسل جوان در ابعاد تربيتي و آشفتگي‌هاي اجتماعي، سياسي و اقتصادي از عوامل مهم در تشديد بحران هويت جوانان به ويژه دختران ايراني به شمار مي‌رود.

به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر مرتضي منطقي، عضو هيات علمي دانشگاه تربيت معلم در پژوهشي كه به بحران هويت دختران پراخته است،‌ مي‌افزايد: از گذشته تاريخ، ‌جواني همراه با بحران ديده شده و تبيين مي‌شد. اما در عصر حاضر به سبب شكافي كه ميان بلوغ زيستي و بلوغ اقتصادي به وجود آمده است، شاهد مضاعف شدن جواني نيز شده‌ايم.

بر اين اساس، شرايط خاص جوامع انقلابي و در حال گذار همچون، حركت پاندولي اخلاقيات در جوامع انقلابي،‌ گذر جامعه از سنت به تجدد و ويژگي‌هاي خاص جامعه ايران معاصر مانند عدم شناخت و بي برنامه گي مسئولان جامعه در ارتباط با نسل جوان، تحجرگرايي اولياي امر جوانان در ابعاد تربيتي و آشفتگي‌هاي اجتماعي،‌سياسي و اقتصادي از ديگر عوامل مهمي هستند كه در تشديد بحران هويت جوان خاصه دختران ايراني موثر هستند.

نتايج اين پژوهش حاكي از آن است كه افزايش آمار دختران فراري (در حدي كه بيشتر كودكان و نوجوانان فراري،‌ دختر هستند)، كاهش سن فرار دختران، كاهش سن فحشا در ايران، افزايش ميزان طلاق و كاهش ازدواج، افزايش ميزان تجرد قطعي زنان كه طي سالهاي ‌١٣٤٥ تا ‌١٣٧٥ به بيش از ‌٩ برابر افزايش يافته است.

همچنين، افزايش ميزان انحرافات دختران جامعه و ارتكاب جرايم مردانه توسط آنان، افزايش ميزان اعتياد و مانند آن، از جلوه‌هاي بارز بحران هويت دختران ايراني است.

علاوه بر اين، مواردي مانند كسب استقلال اقتصادي و فزوني گرفتن رقم پذيرفته شدگان دختر در دانشگاه‌هاي كشور طي سال‌هاي اخير، با وجود آن كه براي جامعه دختران و زنان ايراني حاوي ابعاد مثبتي است، اما رگه‌هايي از ترديد را نيز با خود به همراه دارد كه بايد بدان‌ها هم توجه لازم را معطوف داشت.

بر اساس اين پژوهش،‌نگاهي به مسئله انقلاب جنسي در غرب حاكي از آن است كه انقلاب اخير، بيشتر انقلاب جنسي زن‌ها بوده است. به اين معنا كه اگرچه در سال ‌١٩٤٠،‌٤٩درصد مردان و ‌٢٧ درصد زنان دانشگاهي كمتر از ‌٢١ سال داراي ارتباط جنسي با جنس مخالف بوده‌اند .

ارقام مزبور در سالهاي پس از انقلاب جنسي، يعني در سال‌هاي ‌١٩٨٠ و ‌١٩٨٤ به ‌٨٢ درصد در مردان و ‌٧٦ درصد در زنان ازدواج نكرده كمتر از ‌٢١ سال رسيد. يعني،‌ در برابر رشد ‌٢٣ درصدي روابط آزاد مردان، زنان در همان مدت از رشدي ‌٤٩ درصدي برخوردار شده بودند.

به زعم محقق، با توجه به عوامل بحران آفريني كه در جهان و خاصه در ايران در سطح جوان‌ها ملاحظه مي‌شود و ثانيا به دليل نقش مهم زنان در جامعه كه ‌٢/٤٩ درصد جامعه را تشكيل مي‌دهند و ‌٢١ درصد آنها در سنين ‌١٥ تا ‌٢١ سال قرار دارند و اهميت آنها در تربيت نسل آينده و نيز با توجه به احتمال هنجار شكن واقع شدن دختران جامعه، نياز به بررسي هويت و بحران هويت دختران ايراني به شدت احساس مي‌شود.

پژوهشگر در ادامه خاطر نشان كرده است: از اين رو ،‌در كنار توجه به روند هويت يابي بهينه دختران، بايد عوامل اجتماعي،‌فرهنگي و سياسي بحران آفرين هويت آنان نيز مورد توجه قرار گرفته و به نقد و چالش گذارده شود.

 

مدير زن به منظور توانمندسازي بانوان شاغل در دستگاه‌هاي دولتي تربيت مي‌شوند.

به گزارش سرويس زنان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تصدي مشاغل مديريتي فراهم آوردن فرصتهاي هم‌انديشي و مشاركت در عرصه‌هاي مديريتي و نيز اجراي مفاد ماده 158 قانون برنامه سوم توسعه از اهداف طرح تربيت 300 مدير زن است.

گفتني است اين طرح جزء برنامه‌ها و آموزشهاي بلندمدت مركز امور مشاركت زنان است كه هم‌اكنون با همكاري مركز آموزش مديريت دولتي در حال اجرا است.

نخستين گروه مديران آموزش ديده اين طرح كه از سال 79 آغاز شده است، امسال فارغ‌التحصيل شده‌اند.

 

گزارش کميته هماهنگي سازمانهاي غيردولتي و نهادهاي مدني زنان براي بازسازي بم

زنان ايران، 23 فروردين 83:

 

"کميته هماهنگي سازمانهاي غيردولتي و نهادهاي مدني زنان اندکي پس از وقوع فاجعه تاسف بار بم با هدف کمک به آسيب ديدگان به ويژه زنان و کودکان با حکايت 44 تشکل نامبرده در فهرست پيوست تشکيل شد.

به منظور جمع آوري کمک هاي نقدي مردمي، کميته از خانم شيرين عبادي به عنوان امين مردم و اعضاء کميته هماهنگي درخواست نمود تا حسابي را در بانک افتتاح نمايند که حساب 8080 بانک صادرات شعبه ميدان اسدآبادي کد 1238 بدين منظور اختصاص يافت، ضمنا محلي جهت جمع آوري کمکهاي غير نقدي در نظر گرفته شد و به علاقمندان معرفي گرديد.

نظر به اينکه برخي از سازمانها براي کمک رساني به زلزله زدگان بم فعاليت خود را سريعا آغاز نموده بودند و ايجاد هماهنگي بين اين سازمانها درکوتاه مدت ميسر نبود و موجب به وجود آمدن وقفه در کار آنان مي شد، در اولين مجمع عمومي کميته هماهنگي به اتفاق آراء تصميم گرفته شد که کمکهاي فوري و کوتاه مدت به زلزله زدگان توسط هريک از تشکل ها راسا انجام گردد. در همين راستا هريک از تشکل ها ضمن ارسال کمکهاي نقدي و جنسي، بنا به نوع فعاليت، تجربه و يا تخصص شان ضمن نياز سنجي، در بخش هاي درمان و پزشکي، روان درماني و تقويت روحيه زنان و کودکان و... به کمک زلزله زدگان شتافتند و کماکان با سربلندي به خدمات خالصانه خود ادامه مي دهند.

تجربه بحرانهاي گذشته نشان مي دهد که اکثر کمکها در ماه هاي اول ارائه مي شود که عمدتا کمک هاي فوري بوده و تامين نيازهاي بلندمدت آسيب ديدگان از جمله تامين مسکن و تاسيسات رفاهي با وقفه صورت گرفته و مورد توجه کافي قرار نمي گيرد. لذا اقدامات اين کميته حول برنامه هاي بلندمدت متمرکز گرديد و تصميم گرفته شد که در مرحله تامين نيازهاي فوري، فعاليت خود را در جهت اطلاع رساني به سازمانهاي کمک رسان محدود نمايد.

در مراحل بعدي سه گروه کاري برنامه ريزي، اجرا و نظارت از طريق انتخابات تشکيل شد و با جمع آوري اطلاعات از افراد و گروههاي فعال در منطقه و نظرات نمايندگان محترم هلال احمر و بهزيستي، همچنين با درنظر گرفتن رسالت اين کميته که همانا توانمندسازي زنان مي باشد، ساخت يک مجتمعه فرهنگي، آموزشي، هنري و تفريحي ويژه دختران و زنان جوان در برنامه اجرايي قرار داده شد.

کميته هماهنگي با مکاتبات و رايزني هاي انجام شده اميدوار است زمين مورد نياز جهت احداث مجتمع فرهنگي هرچه سريعتر در اختيار گروه اجرايي قرار گيرد تا عمليات ساخت مجتمع آغاز گردد. بديهي است زمان اجراي پروژه منوط به تهيه نقشه جامع شهر بم توسط دولت مي باشد که پيش بيني امکانات زيربنايي از قبيل آب، فاضلاب و برق از آن جمله خواهد بود.

لازم به يادآوري است که کليه اقدامات اعم از برنامه ريزي و اجرا توسط کميته هماهنگي سازمانهاي غيردولتي زنان صورت مي گيرد و خانم شيرين عبادي در گروه کاري نظارت فقط بر چگونگي صرف هزينه هاي مربوطه نظارت خواهد داشت.

تا تاريخ 1383/1/20 مبلغ 1 ميليارد و 939 ميليون و 3 هزار و صدو بيست و چهار ريال کمک هاي مردمي جمع آوري شده و پيش بيني مي شود که پس از شروع عمليات اجرايي اين کمک ها افزايش يابد.

از علاقمندان دعوت مي نمايد با کمک هاي نقدي خود از طريق واريز به حساب شماره 8080 بانک صادرات، کد 1238 به نام خانم شيرين عبادي ما را ياري نمايند.

جهت دريافت اطلاعات بيشتر با دبيرخانه اين کميته تماس حاصل فرماييد:

تلفن: 8030637و 8035893

آدرس سايت اينترنتي:

http://bam.zanan.co.ir

 

ليست سازمانهاي غيردولتي و نهادهاي مدني حمايت کننده از کميته هماهنگي سازمانهاي غيردولتي و نهادهاي مدني زنان براي بازسازي بم

 

جمعيت زنان مبارزه با آلودگي محيط زيست، انجمن حامي، سايت زنان ايران، گروه نوآوران پارس، حاميان نگاه سبز، انجمن حاميان، کانون زنان ايران، جمعيت حاميان حقوق زنان اصفهان، حزب زنان ايران، موسسه فرهنگي، تحقيقاتي و آموزشي رشديه، مجله زنان، انجمن روزنامه نگاران جوان، کانون حمايت از حقوق زنان، مرکز کارورزي سازمانهاي غيردولتي، کانون هستيا انديش، مرکز مطالعات و آموزش سازمانهاي جامعه مدني، انجمن تنظيم خانواده، فصلنامه فرزانه، بنياد زينب کبري، انجمن دفاع از حقوق بشر زنان، انجمن زنان روزنامه نگار، انجمن ياري، موسسه خيريه ياس، کانون زنان زمان، تعاوني گيتا مهر، انجمن زنان کليمي، بنياد مهر، انجمن حقوق محيط زيست، انجمن حيات وحش ايران، انجمن ايراني مطالعات علمي زنا، موسسه رشد علم، موسسه خيريه فاطمه زهرا، موسسه خيريه فدک، جمعيت نيکان، جمعيت مبارزه با اعتياد، کانون بانوان خانه کارگر،انجمن پويش ايران، موسسه مهر طاها، زنان هوادار صلح، موسسه خيريه بهار سبز اميد، انجمن پژوهشگران زن تاريخ، موسسه راه پوياي زندگي