اخبار زنان روز يك شنبه 16 فروردين 1383- 4  آوريل  2004

 

وضعيت جوانان ايران و اوضاع اجتماعى كشور از ديد گزارشگران ايتاليا

راديو آلمان - احمد رأفت گزارشگر صداى آلمان در رم

 

جيوانى پورزيو Giovanni Porzio خبرنگار اعزامى هفته نامه پانوراما Panoramaبه تهران مى نويسد: عاشوراى امسال بيش از سالهاى گذشته جوانان را به خيابان ها كشاند. در خيابان ولى عصر دختران تهرانى با آرايش غليظ و مانتوهاى كوتاه در كنار دوستان پسرشان قدم مى زدند تا برندگان انتخابات اخير را به چالش بكشند.

 

پولدارترها به گفته خبرنگار پانوراما براى اسكى به كوههاى اطراف تهران رفته بودند تا با بينى هاى تازه از زير دست جراح درآمده به يكديگر فخر بفروشند. به گفته خبرنگار ايتاليايى جراحى بينى در جمهورى اسلامى ايران بيش از ۱۵۰۰ دلار خرج ندارد و به نوعى عامل تشخص تبديل شده است. در ادامه اين مقاله اشاره مى شود اگرچه تهران ايران نيست و در روستاها و شهرهاى كوچك زنان و دختران چادر بسر دارند، وليكن در پايتخت است كه جوانان هرروز حكومت را به چالش مى كشند.

 

ايرانى ها، به گفته اين خبرنگار ايتاليايى، شيفته اينترنت اند و از طريق اين شاهراى ارتباطى قصد دارند به آزادى هاى بدون مرزى كه در كشورشان از آنها سلب شده است دست يابند. در جمهورى اسلامى كه ۶۰ درصد از ۶۹ ميليون جمعيتش را جوانان زير ۲۵ سال تشكيل مى دهند، چالش اصلى ديگر سياسى نيست. جوانان پس از تجربه تلخ اصلاح طلبان و دل بريدن از محمد خاتمى به دنبال آزادى هاى فردى و بويژه آزادى انتخاب مدل هاى غربى براى زندگى شان هستند. جوانان امروز به گفته پانوراما آيت اله خمينى را از ياد برده اند و با ايدال هاى انقلاب ۲۵ سال پيش ناآشنا هستند. آنها تنها به دنبال زندگى اى عادى و خارج از محدويت هاى اسلامى اند.

 

در تهران بسيارى، به گفته اين خبرنگار ايتاليايى، معتقدند كه اكثريت جديد سعى خواهد كرد از سويى حيطه آزادى هاى فردى را گسترش دهد و از سوى ديگر آزادى هاى سياسى محدود كنونى را محدودتر سازد. سيما دختر ۲۲ ساله تهرانى كه دانشجوى دانشكده پزشكى است، به خبرنگار پانوراما مى گويد: من در انتخابات اول اسفند برگه سفيد به صندوق انداخته ام. زيرا چه اصلاح طلبان و چه محافظه كاران هر دو به دنبال قدرتند و توجهى به خواستها و مشكلات جامعه جوان ما ندارند. سيما مى افزايد: جوانان از سياست بيزار شده اند و تنها خواستشان زندگى بدون دغدغه و با محدوديت هاى كمتر است. هر حكومتى كه براى جوانان امكانات شغلى، امكان دسترسى به مسكن را به وجود آورد و دست از مردم آزارى بيهوده بردارد، حمايت جوانان يا حداقل عدم مخالفت آنها را به دست خواهد آورد.

 

 

خبرنگار روزنامه آوه نيره Avvenire در همان كنفرانس اسقف هاى ايتاليا كه به تازگى از تهران بازگشته است، مى نويسد با وجود سختگيرى هاى حكومت و مزاحمت هاى بسيجى ها روز به روز به شمار زنان و دخترانى كه حجاب را رعايت نمى كنند و در كافى شاپ ها با دوستان پسرشان قرار مى گذارند افزوده مى شود. فيروزه، يك دختر جوان تهرانى در گفتگو با خبرنگار ايتاليا از رفتار بسيجى ها گله مى كند و مى گويد: براى آنها هر زن بد حجابى فاحشه است.

 

آوه نيره در ادامه مينويسد: بى حجابى، مانتوى كوتاه به تن كردن و توالت غليظ در تهران به متداول ترين شيوه مبارزه با حكومت تبديل شده است و مردم به اين نوع مبارزه نام انقلاب ريملى داده اند. خبرنگار ايتاليايى در ادامه مى نويسد بايد اذعان داشت كه انقلاب ريملى تنها شيوه مبارزه اى است كه حكومت در ۲۵ سال گذشته نتوانسته است آن را سركوب نمايد. اگر كسى به كارايى اين شيوه مبارزه شك دارد، بنابر آنچه گزارشگر آوه نيره، مى نويسد با قدم زدن در مجتمع تجارى جام جم تهران و شنيدن صداى گوشخراش موسيقى پاپ ترديدش رفع مى شود.

 

در خاتمه اين گزارش آمده است: مى نويسد اگر معيار اسلامى بودن جامعه را عدم مصرف مشروبات الكلى بگذاريم، با در نظر گرفتن ودكاى مصرفى در جمهورى اسلامى ايران به اين نتيجه خواهيم رسيد كه اين كشور قرنها از اسلام به دور است. صف طولانى اين روزها در مقابل سينماهايى كه ترميناتور ۳ را نشان مى دهند نيز به گفته همين خبرنگار نشان از وابستگى شديد جوانان به فرهنگ غرب دارد. پرويز جوان تهرانى ۲۵ ساله به خبرنگار ايتاليايى مى گويد آمريكايى ها اگر مى خواستند مورد استقبال مردم قرار گيرند، به جاى عراق مى بايستى به ايران حمله مى كردند.

 

اولين فيلم زنانه مصري اكران شد

خبرگزاري فارس: نخستين فيلم مصري كه همگي عوامل و بازيگران اصلي آن زن هستند در مصر به نمايش عمومي در آمد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از سايت خبري القناء فيلم مصري اوقات شيرين را هاله خليلي كارگرداني كرده و سام و سليمان نويسندگي فيلم نامه آن را به عهده داشته است. در اين فيلم بازيگران اصلي نيز همگي زن هستند و تنها شش مرد در نقش‌هاي فرعي و مكمل ظاهر شده‌اند.
هاله خليلي كارگردان اين فيلم در مورد اثرش كه تجربه‌اي نو در سينماي مصر محسوب مي‌شود، مي‌گويد: اين كه تركيب عوامل سازنده فيلم به استثناي مدير فيلمبرداري و آهنگساز، زن هستند، اصلا برنامه‌ريزي شده و عمدي نبوده، بلكه بيشتر حاصل تصادف است.
موضوع فيلم در مورد سرگذشت سه زن است. حنان ترك، هنري جيدري و مني شلبي بازيگران اين فيلم هستند كه از چهره هاي مطرح در سينماي عرب به شمار مي روند.
انتهاي پيام/