تجمع پارک لاله به خشونت کشيده شد

سايت زنان ايران: دو شنبه 18 اسفند  1382-  8 مارس 2004

تتجمع پارک لاله به مناسبت روز جهاني زن که قرار بود از ساعت 5 تا 7 امروز برگزار شود، ساعت 6 در حالي خاتمه يافت که اساسا آغاز نشده بود.

به گزارش خبرنگار سايت زنان ايران، از دو ساعت پيش از شروع برنامه نيروهاي پليس و لباس شخصي ها پارک و محل برگزاري تجمع را محاصره کرده بودند، به گردانندگان برنامه اجازه ندادند سخنراني ها را شروع کنند.بالاخره در ساعت 6، بيشتر برگزار کنندگان تحت فشار نيروهاي امنيتي مجبور به ترک پارک لاله شدند اما کساني که براي شرکت در تجمع آمده بودند، تا يک ساعت بعد در آنجا ماندند و شعارهايي درباره مسائل زنان دادند. با تاريک شدن هوا، فشار نيروهاي انتظامي و لباس شخصي ها براي ترک محل بيشتر شد به گونه اي که بسياري از شرکت کنندگان با باتوم يا خشونتهاي بدني مجبور به ترک محل شدند. در اين ميان خبرنگار سايت زنان ايران نيز که در حال ترک محل بود با ضربه يکي از لباس شخصي ها مضروب شد.

برای این تجمع که از سوی مرکز فرهنگی زنان، کانون هستیا اندیش و چند سازمان غیردولتی دیگر تدارک دیده شده بود، وزارت کشور مجوز صادی کرده بود.

گزارشهاي تکميلي درباره تجمع پارک لاله به زودي به روي سايت خواهد آمد.

 

خشونت درمراسم اعتراض به خشونت علیه زنان

سايت زنان ايران: دو شنبه 18 اسفند  1382-  8 مارس 2004

تجمع زنان در پارک لاله که با موضوع اعتراض عليه خشونت با مداخله نيروهاي انتظامي و لباس شخصي ها به خشونت کشيده شد.

اين اتفاق به دنبال لغوشغاهي مجوز برنامه "مرکز فرهنگي زنان " که با همراهي جمعي ديگر از تشکل هاي زنان درپارک لاله تهران برگزار مي شد رخ داد .

اين برنامه قرار بود از ساعت 17روز دوشنبه در امفي تياتر سر گشوده پارک برگزار شود اما نيرو هاي انتظامي از ساعت 15 در محل برگزاري مراسم و در هاي ورودي پارک حضور يافته بودند و به مراجعه کنندگان خبر لغو برنامه را مي دادند و از ورود انان جلوگيري مي کردند .

اين در حالي است اين مرکز مجوز برنامه را از وزارت کشور دريافت کرده بودند.

به گزارش خبرنگار سايت زنان ساعت 11روز دوشنبه از دادستاني با خانم شادفر مدير برنامه و عضو مرکز فرهنگي زنان تماس گرفته و لغو برنامه را به وي اطلاع داده اند و از او خواسته اند که موضوع را به اطلاع عموم برساند اما وي اعلام کرده است که در فرصت باقي مانده اين امکان را ندارد و فقط مي تواند به اعضاي مرکز اطلاع بدهد.واز دادستاني درخواست حکم کتبي کرده است وانان قول داده اند که حکم را به مرکز فاکس کنند.

اعضاي هيات مديره مرکزفرهنگي زنان به همراه جمعي از فعالان جنبش زنان دقايقي قبل ساعت 17در پارک حضور يافته بودند و از ماموران نيروي انتظامي درخواست حکم کتبي را مي کردند اما انان از ارايه هر نوع حکمي خودداري مي کردند اما مدعي بودند که حکم دارند.

در حالي که اعضاي مرکز همچنان بر قانوني بودن تجمع خود اصرار مي کردند برخورد نيروي انتظامی با پسر جواني که پلاکاردي در باره روز زن داشت با واکنش مردم روبه رو شد .وقتي نيروي انتظامي پلاکارد وي را گرفت مردم شروع به دست زدن کردند و اين حرکت بي وقفه ادامه يافت .

نزديک ساعت 6 اعضاي مرکز در حالي که دست به دست هم داده بودند روي سن رفتند و پس از تبريک روز زن وتشکر از مردم به ميان مردم رفتند. با ورود آنان مردم به اجراي سرود يا ر دبستاني و شعار دادن پرداختند.

چندي بعد که برگزار کنندگان مراسم محل را ترک کرده بودند نيروي انتظامي اجازه برگزاري مراسم را دادند در حالي که عملا امکان برگزاري وجود نداشت. يکي از زناني که قرار بود در مراسم سخنراني داشته باشد اعلام کرد که امکان برگزاري برنامه وجود ندارد و برنامه از طرف ما تمام شده است.

اين در حالي بود که هوا رفته رفته تاريک تر مي شد وبا تاريک شدن هوا بر تعداد لباس شخصي ها افزوده مي شد .در اين هنگام نيروي انتظامي با ايجاد حلقه هاي انساني زنان را پراکنده کرده و به محل هاي خلوت پارک هدايت مي کرد وبا خشونت از انان مي خواست که صحنه راترک کنند در حالي که راه هاي خروجي را بسته بودند .در اين هنگام مراسم به خشونت کشيده شده و نيروها از باتوم و ضربات دست نيز براي متفرق کردن مردم استفاده کردند.

همچنين نيروهاي حاضر در محل از شرکت کنندگان فيلمبرداري ميکردند و وقتي اين عمل انان با اعتراض روبه رو شد ان را کاملا قانوني مي دانستند در حالي که از فيلمبرداري و عکاسي توسط ديگران جلوگيري مي کردند و اين محدوديت براي خبرنگاران نيز تا وقتي که اجازه برگزاري برنامه داده نشده بود وجود داشت.

 

تجمع در پارك لاله با عنوان مراسم روز جهاني زن

دو شنبه 18 اسفند  1382-  8 مارس 2004

شادفر، يكي از اعضاي مركز فرهنگي زنان گفت: براي برگزاري مراسم روز جهاني زن در آمفي‌تئاتر پارك لاله از وزارت كشور مجوز صادر شده بود كه صبح امروز در تماسي تلفني از فرمانداري اين مجوز لغو شد.

به گزارش خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) عصر امروز اعضاي برگزار كننده‌ي اين برنامه با ادعاي اين‌كه براي بيان لغو اين مجوز به ساير اعضا، در برابر آمفي‌تئاتر پارك لاله جمع شده‌اند، با ممانعت نيروي انتظامي از ورود به محوطه اين آمفي‌تئاتر مواجه شدند.

افراد تجمع كننده در مقابل آمفي‌تئاتر كه حدود 300 زن و مرد بودند، پس از ممانعت نيروي انتظامي از حضور آن‌ها در آمفي‌تئاتر، به خواندن سرود اي ايران و يار دبستاني اقدام كردند.

بنا به اين گزارش فيروزه مهاجر، يكي از فعالان جنبش زنان گفت: قرار بود اين برنامه براي بيان مشكلات حقوقي زنان همراه با سخنراني و پخش يك نمايش درباره‌ي خشونت عليه زنان از ساعت 17 تا 19 برگزار شود اما متأسفانه اين اجازه داده نشد.

زنان تجمع كننده در آمفي‌تئاتر با تأكيد بر اين كه اعتراض، حق است و مجوز نمي‌خواهد، به سر دادن شعارهايي نظير افسانه نوروزي ‌آزاد بايد گردد ،دختران فراري حمايت بايد گردند ، قانون خانواده اصلاح بايد گردد،

قانون تبعيض‌آميز، ملغي بايد گردد، حقوق زن در ايران، تصويب بايد گردد، آزادي، عدالت، سكوت ما جنايت، مرگ بر خشونت و رفراندوم،رفراندوم، اين است شعار مردم پرداختند و به سوي ضلع جنوبي پارك لاله رفتند.

بنا به اين گزارش نيروي انتظامي براي متفرق كردن تجمع كنندگان و كشيده نشدن تجمع آنان به خيابان دخالت كرد.

همچنين مداخله‌ي افرادي با لباس عادي در متفرق كردن تجمع كنندگان باعث ايجاد برخوردهاي فيزيكي پراكنده شد.

تجمع كنندگان در ساعت 19 متفرق شدند.

انتهاي پيام

 

مديركل سياسي و امنيتي استانداري تهران هيچ فردي در تجمع پارك لاله دستگير نشده است

دو شنبه 18 اسفند  1382-  8 مارس 2004

عاي تعالي گفت: تجمع ظهر امروز در پارك لاله به مناسبت روز جهاني زن بدون مجوز برگزار شد.

مديركل سياسي و امنيتي استانداري تهران، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري كار ايران، ايلنا، با بيان اين مطلب كه در تجمع ظهر امروز هيچ يك از افراد دستگير نشده‌‏اند, گفت: اين تجمع دانشجويي نبوده و در ميان آنها هيچ فردي توسط نيروي انتظامي بازداشت نشده است.

وي افزود: مجوز اين تجمع در روزهاي گذشته از سوي استانداري صادر شده بود اما به دليل تغيير در برنامه‌‏هاي متوليان مراسم, اين مجوز لغو شد.

تعالي با اشاره به اينكه تنها يك نفر از تجمع‌‏كنندگان بحث‌‏هايي را در خصوص مسائل زنان در جامعه مطرح كرد, اظهار داشت: نيروي انتظامي اين قضيه را با درايت جمع كرد و هيچ مشكل خاصي در اين تجمع به وجود نيامد.

پايان پيام