يك حقوقدان:زنان آسيب ديده صدايشان به گوش كسي نمي‌‏رسد 

سه شنبه 5 اسفند  1382-  24  فوريه 2004

 

تهران-خبرگزاري كار ايران

يكي از حقوقدانان معتقد است كه اگر جنبش زنان از افسانه نوروزي و كبري رحمانپور حمايت مي‌‏كند براي اين است كه به مسئولان بگويند اگر حمايت از زناني كه به ناچار اقدام به قتل مي كنند درست نيست راه مناسب را شما به ما نشان دهيد.

زهرا ارزني، حقوقدان و وكيل دادگستري درگفت وگو با خبرنگار سرويس اجتماعي ايلنا، گفت: زناني كه از افسانه ها و كبري‌‏ها حمايت مي‌‏كنند؛ حرفشان اين است كه اين افراد قرباني جامعه، شرايط و قوانين نابرابري كه در جامعه وجود دارد شده‌‏اند و به اختيار اقدام به قتل نكرده‌‏اند.

وي افزود: بسياري از زنان آسيب‌‏ديده صدايشان به گوش كسي نمي‌‏رسد و هيچ گونه نظارت درستي نيز بر اين معضل نيست به همين دليل چنين زناني به ناچار پس از تحمل فشارهاي رواني زياد اقدام به قتل مي‌‏كنند.

به گفته ارزني، كبري نيز همانند افسانه در شرايط بحراني و غيرعادي اقدام به قتل كرده است و اگر از اين منظر نگاه كنيم تفاوتي بين اين دو نيست.

اين وكيل دادگستري معتقد است كه محكوميت كبري و افسانه به دليل قتل كاملا" واضح و وشن است و حكم آن نيز اعدام است ولي زنان فعال از حوزه‌‏هاي اجتماعي، تلاش مي‌‏كنند ثابت شود كه آنها در اثر جنون آني و در شرايط ويژه‌‏اي چنين كاري كرده‌‏اند.

وي تصريح كرد: كسي اعتقاد ندارد كه اين دو بيگناه هستند بلكه همه حرف جنبش زنان اين است كه كبري و افسانه قرباني شرايط اجتماعي و خانوادگي هستند.

ارزني در پايان خاطر نشان كرد: همه تلاش زنان اين است كه از اعدام اين دو نفر جلوگيري كنند چون تحت شرايط خاصي قتل كرده‌‏اند.

پايان پيام