زهرا شجاعي: حجاب تبعيض نيست 

دوشنبه 29 دي 1382- 19 ژانويه 2004

مشاور رئيس جمهور و رئيس مركز امور مشاركت زنان در ديدار با خانم وجهه البحارئه، رئيس جمعيت زنان بحرين گفت: الگوي معرفي زن مسلمان ايراني به دنيا الگوي فطري است كه با استثمار و استحمار زن مخالفت مي‌‏كند.

به گزارش سرويس اجتماعي ايلنا، زهرا شجاعي،‌‏مشاور رئيس جمهور ضمن بيان اين مطلب كه حجاب نه تنها مانعي براي رشد و پيشرفت زنان نيست، گفت: ما براي استحكام بنيان خانواده روي مسأله حجاب اصرار داريم اما برخي آن را تبعيض مي‌‏دانند. اگر ما بتوانيم حجاب را به عنوان حافظ كمال و امنيت اجتماعي تبيين كنيم قطعاً انديشمندان و عقلاي منصف دنيا آن را مي‌‏‌‏پسندند.

همچنين زهرا شجاعي به جهاني شدن مبحث زنان اشاره كرد و گفت: خوشبختانه در اين مورد نگاه مشتركي بين جوامع مختلف وجود دارد.

وي در ادامه افزود: احساس خوشبختي زنان در جهان بستگي به آرامش آنان در خانه و فعاليت اجتماعي دارد.

مشاور رئيس جمهور با تصريح اين مطلب كه زنان مسلمان نبايد در دنيا حالت انفعالي داشته باشند، گفت: با توجه به ظلم‌‏هاي زيادي كه در دنيا نسبت به جنس زن وجود دارد و زن را همانند كالا به نمايش مي‌‏گذارند، بايد افكار عمومي دنيا را بسوي انديشيدن سوق داد و دنيا را نسبت به اين مسائل در مقام پاسخگويي قرار داد.

شجاعي ضمن تأكيد بر نقش اجتماعي زنان در نظام جمهوري اسلامي ايران و نيز مشاركت اجتماعي زنان خانه‌‏دار، به رشد 380 درصدي توسعه سازمان‌‏هاي غير دولتي زنان اشاره نموده و گفت: خوشبختانه رشد فعاليت‌‏هاي اجتماعي و اقتصادي زنان از 1/9 به 8/14 افزايش يافته است.

وي اضافه كرد: اين افزايش مرهون رشد دانش آموختگي و سواد زنان و پشتيباني دولت است.

رئيس مركز امور مشاركت زنان با بيان اين كه موافقت‌‏نامه‌‏اي بين ايران و بحرين در امور زنان به امضاء رسيده است، گفت: اين گونه رفت و آمدها به ما كمك مي‌‏كند تا به انتقال تجارت تخصصي، فرهنگي، هنري و اشتغال‌‏زايي بپردازيم.

همچنين در اين نشست رئيس جمعيت زنان بحريني به ارائه توضيحاتي در مورد جمعيت زنان بحريني پرداخته و گفت: مهمترين هدف اين سازمان غير دولتي پيشبرد صلح در جهان از طريق نيروهاي توانمند زنان مي‌‏باشد كه مي‌‏تواند نقش بسيار سازنده‌‏اي در گفت و گوي تمدن‌‏ها داشته باشد.

وي تأكيد كرد: توانمند سازي زنان بحريني با ارتقاي آگاهي‌‏هاي حقوقي و خودباوري آنان همراه مي‌‏باشد.

رئيس جمعيت زنان بحريني ضمن تأكيد و تأييد سخنان مشاور رئيس جمهور پيرامون اتحاد زنان مسلمان در مقابل كشورهاي استثمارگر اذعان داشت: نقش اساسي ارتباطات بين المللي زنان را در توسعه انساني نمي‌‏توان ناديده گرفت.

پايان پيام