واكنش نمايندگان زن به احداث پارك زنان

شقايق جانفشان: شرق - يك شنبه 16 آذر 1382 7 دسامبر 2003

تصميم شهرداري و شوراي شهر تهران در احداث پارك هاي ويژه زنان و اعلام همكاري با آموزش و پرورش در استتار مدارس دخترانه، موضوع بحث برخي اصلاح طلبان شده است.پاره اي از زناني كه خود را در جرگه اصلاح  طلبان قرار داده اند، حجاب را بخش جدا نشدني فرهنگ ايران مي دانند و معتقدند دختران ايراني به رعايت حجاب عادت كرده اند. بيم اين گروه از زنان دوگانگي در دختران و زنان جوان است و از اين مي هراسند كه روزي زنان ايراني، حجاب از سر برگيرند.گروهي ديگر كه فخرالسادات محتشمي پور هم جزو آنان است به انگيزه اين تصميم به ديده شك و ترديد مي نگرند.

 

هر چند كه آنها اين اقدام اجتماعي را از ديد سياسي تحليل مي كنند اما شايد هم تا حدي حق داشته باشند. چرا كه جناح مخالف اصلاحات كارنامه چندان موجهي در اعطاي آزادي به زنان از خود نشان نداده است.شماري ديگر از مخالفان احداث پارك هاي زنانه و استتار مدارس دخترانه نگران ايزوله كردن مردان و زنان در آينده هستند.

 

مشاور رئيس جمهور در امور زنان هم اين اقدام را بيهوده خوانده و گفته است: خواسته اصلي زنان، اشتغال است نه احداث پارك ويژه زنانه.گويي ايجاد اشتغال تاكنون به عهده شهرداري تهران بوده است و نه دولت. برآيند اين اظهار نظر ها، مخالفت اصلاح طلبان با اقدام شهرداري و شوراي شهر تهران است. اما نمايندگان زن در مجلس ديدگاهي متفاوت دارند، آنها از چنين اقدامي استقبال مي كنند.

 

اكرم مصوري منش نايب رئيس فراكسيون زنان در گفت وگو با خبرنگار ما به اجباري بودن رعايت حجاب براي دختران و زنان ايراني اشاره كرد و گفت: چه دختر و چه پسر بايد هنگام ورزش و تفريح راحت و آزاد باشند، اما دختران در مدارس مجبورند حتي در زنگ ورزش هم مانتو، شلوار و مقنعه داشته باشند.

 

نماينده مردم اصفهان اين طرح را مثبت ارزيابي كرد و افزود: من 20 سال در آموزش و پرورش و 16 سال مدير مدرسه بودم.

 

اين مشكلات را با تمام وجود حس كرده ام. اگر اين امكان برايم بود كه بتوانم مدرسه را استتار كنم به نحوي كه دختران آزاد باشند، حتما اين كار را مي كردم.وي در جواب به اين سئوال كه برخي اين طرح را تبديل مدارس دخترانه به زندان دانسته اند، گفت: هنگامي مي توانيم از زندان سخن بگوييم كه دختران در بيرون از مدرسه آزادتر باشند و بتوانند حجاب و مانتو را در بياورند اما وقتي كه چنين نيست، چرا كاري نكنيم كه حداقل و در ساعات درسي و تفريح در محيط مدرسه آزاد باشند؟

 

مصوري منش ترس برخي از دوگانگي در دختران را دلهره هايي بي جا توصيف كرد و گفت: اگر دختر جوان ما انرژيش را در مدرسه تخليه كند و محيط خوب و راحتي در مدرسه داشته باشد، بتواند در پارك بدود، فرياد بكشد و انواع بازي هايي كه در اجتماع نمي تواند، انجام دهد، چه اشكالي دارد؟نايب رئيس فراكسيون زنان اضافه كرد: تجربه ثابت كرده كه دختران پس از خروج از اين اماكن مجددا حجاب اسلامي را رعايت مي كنند.

 

از مصوري منش پرسيدم كه شايد اصلاح طلبان از اين كه رقبايشان مجري چنين طرحي شده اند، شگفت   زده اند، چرا كه بيشتر از آنها توقع مي رفت اندكي آزادي به زنان بدهند او پاسخ داد: موضوع زنان، جناح بردار نيست.

 

وي گفت: اتفاقا من به عنوان يك اصلاح طلب و مشاور استاندار اصفهان چنين طرحي را در استان اصفهان پياده كردم. پارك ويژه زنان ايجاد كرديم كه با استقبال بسيار خوب دختران و زنان جوان اين شهر روبه رو شد. اخيرا مسئول اين پارك به من گفت كه تمام وقت ما پر شده و ديگر قادر به جوابگويي تقاضا هاي مدارس دخترانه نيست.سهيلا جلودارزاده احداث چنين پارك هايي را گامي در جهت رفع تبعيض از زنان ايران مي داند.

 

وي در عين حال احداث اين پارك ها را اقدامي ديرهنگام دانست و گفت كه ده سال پيش قرار بود اين كار انجام شود.جلودارزاده معتقد است: در حال حاضر كه شارع مقدس، رعايت حجاب را براي زنان ايراني الزامي كرده است، زنان نمي توانند در حد مردان از امكانات فرهنگي و تفريحي استفاده كنند.نماينده مردم تهران به جوان بودن جامعه ايران، جريان آزاد تبادل اطلاعات و افزايش مطالبات دختران جوان اشاره كرد و گفت: اين حق مسلم زنان و دختران ايراني است كه امكانات تفريحي همچون مردان داشته باشند.

 

عضو هيأت رئيسه مجلس خاطر نشان كرد: پارك هاي عمومي چنين امكاني به دختران محجبه نمي دهد. از يك طرف با چادر و مانتو نمي توانند به راحتي تفريح و ورزش كنند و از طرف ديگر، چنين محل هايي كانون اجتماع قاچاقچي ها و معتادان است و براي زنان محيط مناسبي نيست.

 

الهه كولايي از منظري ديگر، دليل موافقت خود را بيان كرد. او گفت: بسيار پسنديده است وقتي كه ضوابط اجباري حجاب اسلامي را براي دختران برقرار مي كنيم، فضاي لازم را هم براي استفاده مناسب و تضمين سلامت و بهداشت آنها نيز فراهم سازيم.

 

اين نماينده تهران از گزارش هاي منتشر نشده سخن گفت و افزود: گزارش منتشر نشده بسياري در خصوص مشكلات جسمي زنان به دليل الزام رعايت حجاب از يك سوءفقدان شرايط مناسب براي زندگي طبيعي، سالم و بهره مندي از نور خورشيد و تحرك كافي وجود دارد.به اعتقاد او زنان ايراني به دليل زندگي آپارتماني، نوع پوشش و استفاده از رنگ تيره نور كافي دريافت نمي كنند.

 

كولايي گفت: اگر اجازه داده شود گزارش هاي كارشناسي در مورد عوارض اين نوع زندگي كه در سال هاي اخير براي زنان ما به وجود آمده، منتشر شود، روشن مي شود كه ايجاد فضاي مناسب و درخور زنان و دختران براي رهايي از هر قيد و بند، چقدر ضروري بود.

 

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس افزود: زناني كه ملزم و يا مايل به حفظ حجاب هستند، در چنين مكان هايي مي توانند نور خورشيد دريافت كنند.نماينده مردم تهران، استتار مدارس دخترانه را هم پسنديده دانست.او در پاسخ به اين سئوال كه آيا ايجاد پارك هاي ويژه زنان يا استتار مدارس دخترانه، مقدمه اي بر جداسازي زنان و مردان در اماكن ديگر نخواهد بود، گفت: ديگر چنين شرايطي در ايران فراهم نخواهد شد.