مدير کل دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي گفت : طي 6 ماهه اول سال جاري 2 هزار زن خياباني و حدود 500 دختر فراري از خيابانهاي شهر جمع آوري شدند . 

مهر - شنبه 10 آبان 1382–  اول نوامبر 2003

دکتر سيد هادي معتمدي در گفتگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري مهر با بيان اين مطلب گفت :  طي 6 ماه  اول امسال  حدود 2 هزارو 500 زن خياباني و دختر فراري از سطح شهر جمع آوري شده اند و پيش بيني  مي کنيم تا پايان سال جاري   بتوانيم 4 هزار نفر را جمع آوري کنيم .

وي افزود : زنان و دختران جمع آوري شده  پس از مشاوره هاي مددکاري و انجام معاينات بهداشتي  لازم و در صورت داشتن خانواده به نزد آنها بازگردانده مي شود و در غير اين صورت  ضمن نگهداري در مراکز ساماندهي بلند مدت که 6 تا 8 ماه به طول مي انجامد اشتغال ، حرفه آموزي  وکارهاي روان درماني روي آنها انجام مي شود تا دوباره به  جامعه بازگردانده شود . 

وي با بيان اينکه  تعداد دختران فراري و زنان ويژه  در 6 ماهه اول امسال  نسبت به 6 ماهه اول سال 81  10 تا 15 درصد افزايش يافته است ، اظهار داشت : در مجموع آسيب هاي اجتماعي هر ساله روند رو به رشد 15 درصد را نشان مي دهد که  بيکاري ، افزايش جمعيت و اعتياد از دلايل عمده آن به شمار مي رود .

دکتر معتمدي افزود : زنان ويژه و دختران فراري  که در 6 ماهه امسال جمع آوري شدند الزاما همانهايي نيستند که سال گذشته ساماندهي نيز  شدند هر چند در ميان آنها افراد حرفه اي هستند که ممکن است پس از ساماندهي و بازگشت به جامعه دوباره به کار اول خود بازگردند که اينها تنها 10 درصد از زنان ويژه را به خود اختصاص مي دهند .

مدير کل دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي با بيان اينکه سن گرايش زنان و دختران به سوي آسيب هاي اجتماعي 1 سال پايين تر آمده است اظهار داشت :  ميانگين سن دختران فراري و زنان آسيب ديده بين 15 تا 20 سال است و حتي ممکن است بين زنان آسيب ديده  خياباني  15 ساله هم وجود داشته باشد .

وي تصريح کرد : حدود 90 درصد دختران فراري از از خانواده هاي طلاق  و زنان خياباني نيز عمدتا از خانواده هاي نابسامان هستند که مورد همسرآزاري قرار گرفته و يا شوهراني بيکار، معتاد و يا زنداني دارند وهمچنين در خصوص زنان ويژه نيز اکثرا از افرادي هستند که مادران آنها نيز درگير اين مساله بوده اند .

دکتر معتمدي در مورد  تعداد زنان خياباني گفت : آمارهاي رسمي بيانگر تعداد 4 هزار زن خياباني است که بايد از خيابانها جمع آوري شوند اما ممکن است موارد ديگري هم باشد که ما آنها را جزء زنان ويژه  نمي دانيم مانند روابط نادرستي که ميان برخي از  دختران  و پسران وجود دارد  اما با تعريف فحشا براي درآمد بايد همين تعداد 4 هزار زن آسيب ديده خياباني را  عنوان کرد اما نمي توان آمار دقيقي از تعداد زنان و دختراني که در معرض آسيب هاي اجتماعي هستند ارائه داد زيرا  براي بدست آوردن آمار دقيقي از تعداد زناني که در معرض فحشا و آسيب هاي اجتماعي هستند ،   بايد آمار  دقيق طلاق ، ايدز، فرار وساير بزهکاري هاي اجتماعي را داشته باشيم و با آماري که قوه قضائيه در اين زمينه ارائه مي دهد تلفيق کرده و با بررسي هاي بيشتر بتوانيم آمار دقيقي از تعداد اين زنان به دست آوريم .