شهادتنامه مریم اکبری‌منفرد: سفرای خارجی صورت بزک‌ کرده زندانهای ایران را دیدند

رادیو فردا  آدینه 20 مرداد 1396

 

مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی در ایران، با انتشار نامه ای در واکنش به بازدید سفرای خارجی از زندان اوین نسبت به عدم رعایت حداقل حقوق انسانی محبوسان این زندان و دیگر زندانهای تهران شهادت داد. نامه خانم اکبری منفرد روز چهارشنبه ۱۸ مرداد در وبسایت کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران بازتاب یافته که در آن با اشاره به تصاویری که روزنامه ها از بازدید ماه گذشته سفرای خارجی از زندان اوین چاپ کرده بودند، عنوان شده که این سفرا تنها صورت بزک کرده زندانهای حاکمیت اسلامی را دیده اند. در این نامه آمده است: زمانی که تصویر نشست شما را در روزنامه ها دیدم در لحظه آرزو کردم  ای کاش آن درختان بلند و سرسبز که شما ها در پناه سایه های شان ساعاتی را به گپ و گفت و گو گذراندید توان سخن گفتن داشتند و می گفتند از لحظه ای که تنها یک نهال بودند تا به امروز شاهد چه صحنه هایی بودند، شاهد به زمین ریخته شدن خون چه تعداد انسان بی گناه بوده اند.

مریم اکبری منفرد خواهر و برادر خویش را در جریان اعدامهای دسته جمعی و بدون محاکمه زندانیان سیاسی ایران در سال ۱۳۶۷ از دست داده است. خود او در تظاهرات روز عاشورای سال ۱۳۸۸ بازداشت و به اتهام محاربه به ۱۵ سال حبس محکوم شد. او نوشته که در این مدت شاهد لحظه ها و شرایطی در زندان بوده که قلم را توان نگارش [آن] نیست.

تصاویری که ماه گذشته رسانه های ایران از بازدید ۴۵ سفیر خارجی از زندان اوین منتشر کردند با اظهارات برخی سفرا نظیر سفیر کره جنوبی، اندونزی و پرتغال همراه بوده که شرایط این زندان را بسیار خوب و تاثیربرانگیز توصیف کرده اند .

سفرا از کارگاه خیاطی و بخش بهداری و زورخانه اوین هم بازدید کردند که هدف از همه این ها آن گونه که کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، گفته است بی اعتبار کردن ادعاهای بی اساس و واهی برخی کشور ها پیرامون مسائل حقوق بشری علیه [رژیم] ایران بوده. اما مریم اکبری منفرد در نامه خود به انتقاد از سخنان آقای غریب آبادی پرداخته و نوشته: سخن من این است که با وجود شرایط بسیار عالی در زندا نهایتان چرا گزارشگر ویژه حقوق بشر آقای احمد شهید و اکنون خانم عاصمه جهانگیری هیچ زمانی حتی اجازه ورود به ایران را نداشته اند چه رسد به بازدید از زندانها؟

او همچنین با اشاره به سخنان آقای غریب آبادی درباره خدمات ارزنده بهداشت و سلامت در این زندان به مرگ برخی زندانیان سیاسی مانند محسن دکمه چی و هدی صابر اشاره کرده که عدم امکانات پزشکی در زندان اوین از دلایل آن بوده است.

او سپس عنوان کرده؛ به عنوان کسی که در آستانه هشتمین سال زندانش است هر روز شاهد بد تر شدن سلامت جسمی هم بندیان خود بوده است، اشخاصی مانند مهوش شهریاری که در آستانه دهمین سال حبس اش است و کبری بناٰزاده، ناهید ملک محمدی و مطهره بهرامی که در حال حاضر آزاد شده اند اما در داخل زندان دچار بیماریهای متعددی شده اند.

او سپس اضافه کرده که در زندانهای شهر ری، گوهر دشت و اوین شاهد باتومهای گارد ویژه زندان بر تن رنجور زنان و دخترکان و دعوا ها برای غذا و نان به دلیل اندک بودن جیره غذایی روزانه بوده است.

پیش از این نیز برخی فعالان سیاسی و حقوق بشر بازدید سفرای خارجی از زندان اوین را مهندسی شده خوانده بودند و از جمله شیرین عبادی برنده صلح نوبل گفته بود که در روز بازدید از زندان اوین دستکم بیست زندانی سیاسی و مالی از زندان اوین به بهانه اعزام به دادسرا و دادگاه به بند دو الف سپاه پاسداران در اوین منتقل شده اند تا با سفرا دیداری نداشته باشند

منبع: نبردخلق شماره ۳۸۸، چهار شنبه اول شهریور ۱۳۹۶ - ۲۳ اوت ۲۰۱۷

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول