کارگران:سه شنبه 28 اسفند 1386-18 مارس 2008

با 20 درصد افزايش براي سال 87

حداقل حقوق كارگران 219هزار و600 تومان تعيين شد

تهران امروز

شنبه 25 اسفند 1386-15 مارس 2008

گروه اقتصادي ـ در سومين نشست شوراي عالي كار، اكثريت اعضاي 9 نفره اين شورا با افزايش 20درصدي حداقل حقوق كارگران در سال آينده و رسيدن آن به 219 هزار و 600 تومان موافقت كردند.

به گزارش «تهران امروز»، بر اساس توافق اعضاي شوراي عالي كار در نشست پنجشنبه 23 اسفند، براي ساير سطوح دستمزدي كارگران نيز 5 درصد به علاوه 845 تومان به مزد روزانه آنها اضافه مي‌شود.

گفتني است حداقل حقوق كارگران در سال 86 حدود 183 هزار تومان بوده است.

اطلاعيه رسمي در اين زمينه امروز (شنبه) توسط وزارت كار و امور اجتماعي اعلام مي‌شود.

بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران نرخ تورم در دوازده ماهه منتهي به بهمن سال 86 را 8/17درصد اعلام كرد كه همين رقم مبناي تعيين حداقل دستمزد كارگران براي سال آينده بوده است.

در همين حال محمد جهرمي، وزير كار و امور اجتماعي با تاييد افزايش 20 درصدي حداقل دستمزد كارگران در سال آينده افزود: اين رقم از 183 هزار تومان سال جاري به 219 هزار و 600 تومان براي سال 87 افزايش يافت و براي ساير سطوح درآمدي 5 درصد افزايش حقوق به علاوه رقم ثابت 845 تومان دستمزد روزانه اضافه خواهد شد. وي افزود: افزايش حقوق در ساير سطوح دستمزدي از 20 درصد تا 6 درصد افزايش خواهد يافت كه اين افزايش به صورت پلكاني معكوس و در جهت حمايت از اقشار كم درآمد خواهد بود. جهرمي ادامه داد: 15 ميليون نفر كارگر در كشور وجود دارند كه برخي مانند شاغلان بخش ساختماني، حمل و نقل و كشاورزي حداقل حقوق را دريافت مي‌كنند ولي بيمه شده نيستند و كارگران بيمه شده تامين اجتماعي حدود 8 ميليون نفر مي‌باشند. وزير كار و امور اجتماعي تاكيد كرد: با توجه به آمارها 5/21 درصد كارگران در بنگاه‌ها و كارخانه‌ها بر اساس حداقل مزد حقوق دريافت مي‌كنند. وي به فارس گفت: بعد از جلسات كارشناسي شوراي عالي كار و حضور نمايندگان كارگران، كارفرمايان و دولت بحث‌هاي مفصلي در مورد حداقل دستمزد سال 87 به عمل آمد كه نمايندگان كارگران با توجه به مشكلات معيشتي كارگران و تورم اعلام شده 8/17 درصد از سوي بانك مركزي درخواست افزايش 31 درصدي دستمزد را داشتند. جهرمي افزود: نمايندگان كارفرمايان با توجه به مشكلات واحد‌هاي اقتصادي مانند نساجي، صنايع تبديلي و بنگاه‌هايي كه هزينه دستمزد بخش اعظمي از هزينه تمام شده را تشكيل مي‌دهد خواستار افزايش 6 درصدي حداقل حقوق كارگران بودند تا اين بنگاه‌ها دچار ورشكستگي نشوند. وزير كار و امور اجتماعي با تاكيد بر اينكه افزايش 20 درصدي حداقل حقوق كارگران براي سال آينده پس از بحث‌هاي مفصل مورد تاييد طرفين كارگر و كارفرما و دولت قرار گرفته افزود: در عين حال خواسته‌هاي دو طرف نماينده كارگران و كارفرمايان به‌طور كامل برآورده نشد. جهرمي با اشاره به اينكه حقوق در سطوح بالاتر از حداقل از 20 درصد تا 6 درصد افزايش خواهد يافت خاطرنشان كرد: مجموع دريافتي‌هاي كارگران حداقل بايد 219 هزار و 600 تومان باشد ولي حداكثري در مورد دريافتي‌هاي كارگران متصور نيست.

وي افزود: حق اولاد كارگران تا دو فرزند 10 درصد پايه حقوق خواهد بود، حق مسكن، بن كارگري، حق سنوات، عيدي پايان سال كه 2 تا 3 برابر حداقل مزد خواهد بود و ساير تشويق‌ها باعث افزايش دريافتي كارگران خواهد بود. جهرمي گفت: مديران بنگاه‌هاي اقتصادي و كارخانه‌ها سعي در افزايش دريافتي كارگران در قالب قراردادهاي بهره‌وري و كارمزدي ضمن رعايت حداقل مزد در كنار توليد بيشتر و كيفيت بالاتر و ضايعات كمتر، پاداش‌هاي اضافه‌تري پرداخت خواهند كرد. وي گفت: حداقل مزد براي حداقل مهارت و حداقل سواد و كارگران جديد‌الورود بوده و بعضي از كارگران با تحصيلات و تخصص بيشتر بيش از 10 برابر حداقل حقوق نيز دريافت خواهند كرد.

به گزارش خبرنگار ما، نمايندگان كارگران پيش از اين پيشنهاد كرده بودند كه براي تعيين حداقل مزد سال 87 به ميزان 31 درصد به حداقل حقوق سال 86 افزوده شود كه اين رقم با احتساب سايرپرداختي‌هاي كارفرمايان به كارگران افزايشي معادل با 58 درصد افزايش را دربرداشت.

همچنين نمايندگان كارفرمايان پيشنهاد كرده بودند با توجه به مشكلات اقتصادي موجود و لزوم حفظ پايداري بنگاه‌هاي اقتصادي به حداقل دستمزد سال 86 حداكثر 6 درصد اضافه شود كه با درنظر گرفتن ساير پرداختي‌هاي كارفرمايان نظير حق اولاد، عيدي سالانه و حق سنوات اين رقم به 10 درصد هزينه دستمزد نسبت به سال 86 افزايش مي يافت.

حسين احمدي زاده، رئيس كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي كشور پيش از اين گفته بود: با وجود تورم بالا و مشكلات معيشتي كارگران افزايش حقوق امري اجتناب ناپذير است ولي از سويي با توجه به وجود ركود در بازار فروش توليدات و محصولات و نيمه فعال بودن بسياري از كارخانه ها، كارفرماها نيز وضع خوبي ندارند. رئيس كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي كشور گفته بود: افزايش حقوق كارگر بايد براساس ميزان بهره وري نيروي كار تعيين و از تعيين نرخ ثابت پرهيز شود، چون تعيين نرخ دستمزد ثابت خود باعث دامن زدن به تورم خواهد شد.

بی خبری از سرنوشت یک زندانی کارگری

 دسترنج

دوشنبه 27 اسفند 1386-17 مارس 2008

خبر - هيچ اطلاعات دقیقی از وضعيت "بختيار رحيمي" فعال كارگري در مريوان وجود ندارد.

يك عضو كميته هماهنگي براي ايجاد تشكيل هاي كارگري که نخواست نامش فاش شود به دسترنج گفت: حتي اعضاي خانواده اين فعال كارگري از گفتگو در رابطه با وضعيت آقاي رحيمي خودداري مي كنند.

پیش از این یکی از فعالان سیاسی که به تازگی از بند 209 آزاد شده است اعلام کرده بودند بختیار رحیمی عضو کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری که در روز 28 تیرماه بازداشت شده بود، هم اکنون با گذشت حدود 9 ماه از زمان بازداشتش، در بند 209 زندان اوین و در سلول انفرادی نگهداری می شود. اتهامات این فعال کارگری، شهر مریوان، ارتباط با گروه‌های غیرقانونی و اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده بود.

 منابع ما در این مورد معتقدند كه بختيار رحيمي از زمان بازداشت تا چندي پيش در محل نامعلومي در منطقه كردستان بازداشت بوده و به تازگي به بند 209 منتقل شده است.

وي يادآور شد: بختيار رحيمي از فعالان كارگري منطقه مريوان است كه در برگزاري مناسبتهاي كارگري به ويژه مراسم اول ماه مه حضور فعالي داشته است.

وي  با بيان اينكه در مسائل صنفي گرايش هاي فكري و عقيدتي معني ندارد، از گرايش هاي فكري آقاي بختياري اظهار بي اطلاعي كرد.

او گفت رحيمي كه در چند سال اخير در كارگاه هاي كوچك و كوره پزخانه ها شاغل بوده است تا پيش از بازداشت براي چند بار از سوي عوامل امنيتي تهديد به بازداشت شده بود.

واردات محصولات مشابه کارگران "آتیلا ارتوپد" را بیکار کرد

دسترنج

دوشنبه 27 اسفند 1386-17 مارس 2008

خبر - 50 کارگر کارخانه "آتیلا ارتوپد" سنندج در آستانه سال نو بیکار شدند.

 "اقبال رضایی" فعال کارگری در کردستان به دسترنج گفت: مدیریت این واحد تولیدی طی اطلاعیه ای بفروش نرفتن محصولات تولیدی این کارخانه را به کارگران اعلام کردند. آنان دلیل اخراج کارگران را عدم حمایت وزارت بهداشت از تولید کنندگان لوازم پزشکی ساخت داخل کشور و مشکلات مالی کارخانه دانستند.

 در این اطلاعیه آمده است: عدم حمایت مسوولان وزارت  بهداشت  و سازمان تامین اجتماعی از تولید کنندگان لوازم پزشکی داخل و صدور مجوز ورود کالاهای خارجی به کشور باعث انباشته شدن محصولات تولیدی این کارخانه شده و با شدت گرفتن مشکلات مالی مابقی کارگران نیز به مرور اخراج خواهند شد.

رضائی گفت: کارخانه تا زمان تغییر رویه وزارت خانه مربوطه تعطیل خواهد بود و بر همین اساس تا زمانی که محصولات انبارها بفروش نرود چرخه تولید از سر گرفته نخواهد شد.

ضرب و شتم برگزارکنندگان انتخابات یک نهاد کارگری

دسترنج

دوشنبه 27 اسفند 1386-17 مارس 2008

خبر - مسوولان سازمان تشکلهای کارگری و کارفرمایی استان فارس که برای تشکیل یک نهاد صنفی-کارگری به یکی از سازمانهای زیر مجموعه شهرداری شیراز رفته بودند از سوی عوامل حراست شهرداری شیراز مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

 به گزارش دسترنج، چندی پیش رییس و معاون سازمان تشکلهای کارگری استان فارس با قرار قبلی برای برگزاری انتخابات و تشکلیل شورای اسلامی کار در سازمان خدمات موتوری شهرداری به این سازمان مراجعه کردند که در هنگام اخذ رای از سوی عوامل حراست این سازمان مورد ضرب شتم قرار گرفتند و به بیرون از سازمان هدایت شدند.

به گفته برخی فعالان صنفی کارگری شدت برخورد عوامل حراست سازمان خدمات موتوری شهرداری شیراز با برگزار کنندگان  این انتخابات به حدی بود که صندوق آرای کارگران به درون جوی آب افتاد.

تجمع اعتراضی صدها کارگر در مقابل فرمانداری پاکدشت

دسترنج

دوشنبه 27 اسفند 1386-17 مارس 2008

خبر - بیش از 400 کارگر بیکار پاکدشت در اعتراض به عدم دریافت 2 ماه حق بیمه بیکاری خود از سازمان تامین اجتماعی صبح امروز در مقابل فرمانداری و بانک رفاه کارگران این شهرستان تجمع کردند.

عوض سلطانی" فعال کارگری  در پاکدشت به دسترنج گفت: این کارگران بدلیل تعلل نهاد مربوطه در پرداخت حق بیمه بیکاری دست به تجمع زده  و خواستار در یافت حقوق خود از سازمان تامین اجتماعی شدند.

 

 او گفت: بنظر می رسد که این کارگران نتوانند مطالبات حقوقی خود را تا پایان سال جاری دریافت کنند و ناچارند سال جدید را با دستان خالی شروع کنند.

نوروز برای کارگران لاستیک البرز بی معنی است

دسترنج

دوشنبه 27 اسفند 1386-17 مارس 2008

خبر - كارگران كارخانه لاستيك البرز كه نسبت به دريافت مطالبات معوقه خود تا پايان سال جاري هيچ اميدي ندارند، اعلام كردند كه پس از تحويل سال جديد براي پيگيري مطالبات خود به كارخانه مراجعه خواهند كرد.

 يكي از كارگران لاستيك البرز به دسترنج گفت: در آستانه سال جديد تسويه حساب نكردن و نپرداختن مطالبات معوقه كارگران به معني نابود شدن تعطليات نوروزي خانوادهاي اين كارگران است.

وي گفت: وقتي پولي در جيب نداريم دليلي براي ماندن در خانه نيز وجود ندارد، از اينرو پس از تحويل سال براي دريافت مطالبات خود به كارخانه مراجعه خواهيم كرد.

بيش از هزار كارگر در كارخانه لاستيك البرز مشغول به كارهستند كه از چهار ماه پيش تاكنون به دليل آنچه كه اتمام مواد خام و تصميم كارفرما مبني بر انحلال كارخانه گفته مي شود مطالبات اين كارگران پرداخت نشده است.

ابهام در سرنوشت كارگران كارخانه لاستيك البرز در حالي ادامه دارد كه پيشتر مسوولان  منطقه چهاردانگه از برطرف شدن مشكلات كارگران اين واحد توليدي خبر داده بودند.

كارگران كارخانه لاستيك البرز كه در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود در اقدامی نمادین حتي كفن پوش نيز شده بودند مي گويند، وقتي با وجود اعتصاب 24 روزه هيچ نتيجه مثبتي گرفته نمي شود، دليلي براي از سر گيري حركت هاي اعتراضي وجود ندارد.

اعتصاب کارگری در کارخانه مینو پایان یافت

دسترنج

دوشنبه 27 اسفند 1386-17 مارس 2008

خبر - پس از چند روز نا آرامي و اعتصاب كارگری در كارخانه مينوي تهران، فعاليت هاي اين واحد توليدي از روز گذشته دوباره از سر گرفته شد.

يكي از فعالان صنفي کارخانه مینو به دسترنج گفت: از روز گذشته با پايان يافتن اعتراض چند روزه كارگران، تولید كارخانه از سر گرفته شد. 

در حدود هزار كارگر كارخانه پارس مينوي تهران در اواخر هفته گذشته نسبت به آنچه كه بعدا شايعه افزايش تبعيض آميز مزاياي نقدي مديران و كارمندان اين كارخانه عنوان شده بود اعتزاض كرده بودند.

در اين اعتراض كه به مدت پنج روز ادامه داشت، كارگران دست به اعتصاب زدند و به نشانه اعتراض در محوطه كارخانه متحصن شدند.

 به گفته اين كارگر، نگراني كارگران از افزايش نيافتن دستمزدهاي سال آينده و نيز محروميت كارگران قراردادي از برخي عرف هاي كارخانه از مهمترین دلايل اين نا آرامي ها بوده است.

وي گفت: قرار است اين مسائل توسط كارشناسان اداره كار و امور اجتماعي بررسي شود تا راه حلي براي آن پيدا شود.

به گفته كارگران كارخانه مينو در اين واحد توليدي به  دليل پايين بودن دريافتي كارگران هر سال كارفرما به صورت توافقي مبلغي بيشتر از مصوبه شوراي عال كار را به عنوان دستمزد پايه اين كارگران محاسبه مي كرد.

در حدود هزار و پانصد نفر در كارخانه مينوي تهران مشغول به كار هستند كه حدود هزار نفر از آنها را كارگران خطوط تولید تشكيل مي دهند.

بلاتکلیفی 1200 کارگر در طبس

دسترنج

یکشنبه 26 اسفند 1386-16 مارس 2008

خبر - 1200 کارگر قراردادی طبس که در 14 شرکتهای خدماتی و پیمانی مشغول بکار هستند 3 تا 6 ماه حقوق در یافت نکرده اند.

"غلامرضا محمدی" فعال کارگری در طبس در این باره به دسترنج گفت: هنوز حقوق معوقه کارگرانی که در شرکتهای خدماتی پیمانی این شهرستان مشغول بکار هستند پرداخت نشده و وضعیت معیشتی این کارگران با توجه به نزدیکی سال نو تاسفبار است.

 او گفت: بسیاری از این کارگران در ادارات و سازمان های دولتی مشغول به کار هستند اما هیچ گونه نظارتی از سوی مسوولان ذیربط بر نحوه پرداخت و تاخیر حقوق کارگران صورت نمی پذیرد.

کارخانه ای در سمنان تعطیل شد؛ کارگران بیکار

دسترنج

یکشنبه 26 اسفند 1386-16 مارس 2008

 

خبر - 35 کارگر قرار دادی کارخانه "دیسکی لنت" سمنان پس از پایان قرارداد و در آستانه سال نو بیکار شدند.

"حسین طاهرزاده" فعال کارگری در سمنان به دسترنج گفت: کارفرما پس از اخراج تمامی کارگران قراردادی و 3 کارگر رسمی کارخانه را تعطیل کرد.

 او گفت: کارگران رسمی به دستور کارفرما به اداره کار معرفی شدند تا پس از طرح شکایت  تحت پوشش بیمه بیکاری قرار بگیرند.

ماه ها بدون حقوق در آستانه سال نو

دسترنج

یکشنبه 26 اسفند 1386-16 مارس 2008

خبر - بیش از 400 کارگر کارخانه "ایران برک" گیلان 4 ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند.

محمد یعقوبی فعال کارگری در گیلان در این باره به دسترنج گفت: مدتها است که حقوق کارگران ایران برک با تاخیر چندین ماهه پرداخت می شود و در همین راستا مشکلات عدیده مالی و کسری نقدینگی کارخانه با رکود بازار فروش کارخانه شدت بیشتری یافته است.

او گفت: پیش از این با توافق با استانداری قرار بود وامی در اختیار این واحد بحران زده قرار بگیرد تا کارخانه از بحران رهایی یافته و حقوق کارکران پرداخت شود ولی به این قول عمل نشده است.

یعقوبی گفت: در صورت عدم اخذ وام از سوی نهاد ذیربط کارخانه با ناتوانی در تهیه مواد اولیه مواجه شده و به تبع آن مشکلات حقوقی کارگران نیز لاینحل باقی خواهد ماند. 

کارگران سد آزاد در آستانه اعتصاب

دسترنج

یکشنبه 26 اسفند 1386-16 مارس 2008

خبر - دستمزد 500 کارگر قراردای شاغل در "سد آزاد" سنندج پرداخت نشده است.

اقبال رضائی" فعال کارگری در کردستان در این باره به دسترنج گفت: این  تعداد از کارگران  که زیر نظر یک شرکت پیمانکاری مشغول به کار هستند، پیمانکار را مسوول تاخیر در پرداخت حقوق و مطالباتشان دانسته اند.

او گفت: کارگران اعلام داشتند در صورتی که حقوق معوقه شان  طی 2 روز آینده پرداخت نشود به اعتصاب و تجمع اعتراض آمیز اقدام می کنند.

زوال خانواده های کارگری

دسترنج

یکشنبه 26 اسفند 1386-16 مارس 2008

یادداشت - لازم است باز هم این سئوال را بپرسیم که «با این دستمزد چه باید کرد؟» سئوالی که قطعا بی پاسخ خواهد ماند.

سعید فرزانه

نمایندگان کارگران در شورایعالی کار با امضای مصوبه دستمزد سال 87 تصمیم گرفتند که هر خانواده کارگری در سال آینده با ماهانه 219 هزارتومان زندگی کنند. طبق ماده 41 قانون کار معیار تعیین دستمزد نرخ تورم و سبد هزینه خانوار است.

بانك مركزي آخرين ميزان نرخ تورم در بهمن ماه را 8/17 درصد اعلام کرده بود و همین رقم ملاک تعیین دستمزد سال 87 قرار گرفت اما این رقم تنها نیمی از نرخ تورم واقعی است.

باید توجه کرد که نرخ تورم برای افزایش از بانک مرکزی اجازه نمی گیرد، بنابراین نرخ واقعی 35 درصدی تورم اثراتش را بر زندگی کارگران تحمیل می کند و نه رقمی که بانک مرکزی دولت نهم دستورش را صادر می کند. در واقع تورم با اقدامات اقتصادی، تنش هایی در سیاست داخلی و خارجی دولت رشد پیدا می کند و ظاهر سازی و اعلام ارقام جعلی تنها به کار فریب کارگران می آید.

از طرفی با حداقلی از انصاف هم نمی توان مبنای ارقام در نظر گرفته شده برای سبد هزینه خانوار را عادلانه تصور کرد. این رقم حتی در شرایط فعلی و بی توجه به افزایش حتمی نرخ تورم در سال 87 هم کفاف حداقل های زندگی یک خانواده کارگری را نمی دهد. با این دستمزد به سختی می توان تنها خوراک یک خانواده پنج نفره کارگری را تامین کرد و باقی احتیاجات اولیه خانواده های کارگری از قبیل پوشاک، بهداشت و آموزش فراموش خواهد شد و این در شرایطی است که کارگران را بی نیاز از پرداخت اجاره بهای مسکن بدانیم! اگر اجاره خانه را نیز در نظر بگیریم باید بپذیریم که خانواده های کارگری برای زنده ماندن (و نه لزوما زندگی کردن) ناچارند از هزینه خوراک خود بکاهند!

این اتفاق همانطور که در سالهای گذشته شاهدش بودیم نهایتا به زوال خانواده های کارگری منجر می شود. لازم است باز هم همچون سالهای قبل از نمایندگان کارگران در شورای عالی کار این سئوال را بپرسیم که «با این دستمزد چه باید کرد؟» سئوالی که قطعا بی پاسخ خواهد ماند.

هشت روز اعتصاب در قزوین

دسترنج

یکشنبه 26 اسفند 1386-16 مارس 2008

خبر - کارگران شاغل در بیش از 5 واحد بزرگ تولیدی و صنعتی استان قزوین در اعتراض به عدم در یافت چندین ماه حقوق و مطالبات معوقه خود دست از کار کشیده و در مقابل استانداری تجمع کردند.

  "عید علی کریمی" فعال کارگری در استان قزوین به دسترنج گفت: صد ها کارگر کارخانجات ، "پلی اورتان"، " پارس واشر"،"پوشینه بافت"، "قوه پارس" و "ناز نخ" در اعتراض به عدم در یافت 2 تا 10 ماه حقوق طی 8 روز گذشته تاکنون بارها در مقابل نهادها و ادارات دولتی دست به تجمع و اعتصاب زدند.

او گفت: صدها کارگر شرکت "پوشینه بافت" و "پارس واشر" در اعتراض به عدم در یافت حقوق ومزایای شغلی خود صبح امروز در مفابل استانداری قزوین تجمع کردند که این تحرکات اعتراضی بدون رسیدگی ونتیجه مثبتی پایان یافت.

 "کریمی" گفت: تا کنون هیچ یک از مقامات مسوول استان قزوین به اعتراضات کارگران توجه نکرده اند و برخی از کارخانه داران در واکنش به تحرکات اعتراضی و حق خواهانه کارگران، کارخانه ها را تعطیل کردند.

دستمزد کارگران برای سال آینده تعیین شد

دسترنج

شنبه 25 اسفند 1386-15 مارس 2008

خبر - حداقل دستمزد سال آينده كارگران ‌٢١٩ هزار و ‌٦٠٠ تومان و با 20 درصد افزايش نسبت به امسال تعيين شد.

 يك مقام مسوول در وزارت كار با اعلام خبر درباره تعيين ميزان دستمزد كارگران در سال 1387 گفت: شوراي عالي كار متشكل از نمايندگان كارگران، كارفرمايان و دولت پس از جلسات متعدد ميزان دستمزد سال آينده را با 20 درصد افزايش نسبت به دستمزد سال 86 تصويب كرد.

بر اين اساس علاوه بر افزايش 20 درصدي در مورد ساير سطوح دستمزدي نيز روزانه 845 تومان اضافه مي‌شود. همچنين به اين مبلغ به صورت پلكاني پنج درصد اضافه خواهد شد.

به اين ترتيب ميزان حداقل دستمزد سال آينده كارگران با محاسبه 20 درصد افزايش نسبت به 183 هزار تومان امسال به 219 هزار و 600 تومان رسيد.

طبق شنیده های ما قرار است میزان افزایش دستمزد فردا - شنبه - به صورت رسمي اعلام شود. فردا با اعلام رسمی این خبر "دسترنج" پرونده ویژه ای در این خصوص خواهد داشت.

افزایش 30 درصدی بهای کالا در پی اعلام دستمزد

دسترنج

شنبه 25 اسفند 1386-15 مارس 2008

خبر - با افزایش 20 درصدی دستمزد کارگران توسط شورایعالی کار، نرخ کالا های مصرفی 30 درصد افزایش یافت.

محمد گودرزی فعال کارگری در بروجرد به دسترنج گفت: دستکم 12 ساعت پس از اعلام دستمزد 219 هزار تومانی کارگران، نرخ اقلام مصرفی و مایحتاج اولیه زندگی 30 درصد رشد داشته است.

 او گفت: افزایش دستمزد کارگران که هر ساله توسط شورایعالی کار صورت می گیرد باید با توجه به میزان تورم موجود محاسبه شود و تعیین دستمزد بدون در نظر گرفتن این اصل، غیر قانونی و بی اثر بر معیشت کارگران است.

گودرزی" گفت: فقر و تنگدستی از تبعات واضح این تصمیم غلط شورایعالی کار است.

به هر حال کارگران اخراج می شوند

دسترنج

شنبه 25 اسفند 1386-15 مارس 2008

خبر - با وجود آنكه افزايش دستمزدها در چند سال اخير به بهانه اي براي اخراج كارگران تبديل شده است اما اين موضوع هيچگاه توجيه منطقي نداشته است.

به گزارش دسترنج، جعفر عظيم زاده ـ سخنگوي اتحاديه كارگران اخراجي و بيكار - با اين استدلال كه به گفته صاحب نظران اقصادي كارگران تنها در 7 درصد قيمت تمام شده توليد سهيم هستند، گفت: در چند سال اخير كارفرمايان به اخراج فله اي كارگران عادت كرده اند و برای چنین اخراجی افزایش دستمزدها را بهانه می کنند.

وي افزود در اين چند سال كارفرمايان چون به كسب سود هاي كلان عادت كرده اند بسيار پر توقع شده اند و به همين دليل تنها به بهانه به صرفه نبودن توليد از واقعي شدن دستمرد ها جلوگيري مي كنند بلكه با كوچکترین افزايشي در ميزان دستمزدها به اخراج كارگران مبادرت مي كنند.

اين فعال كارگري معتقد است سكوت كارگران و دولت در اين رابطه باعث افزايش بيشتر توقع كارفرمايان شده است بطوري كه در برخي موارد همين كارفرمايان براي كسب سودهاي كلان دستمزد هاي كارگران خود را به بهانه وضعيت خراب توليد با تاخير و بصورت ناقص پرداخت مي كنند و يا اصلا از پرداخت آن طفره مي روند.

 

وي با بیان اینکه همين ۲۱۹ هزار تومان پایه دستمزدی که برای سال ۸۷ تصویب شده نيز براي پرداخت هزينه هايي چون اجاره مسكن كارگران كافي نيست، گفت: در اين سالها كارفرمايان آنقدر به سوءاستفاده از موضوعاتي چون سازندگي و شرايط نامناسب توليد عادت كرده اند كه هرگز به رقم واقعی دستمزد تن نمی دهند.

مصاحبه اسانلو در حمایت از اصلاح طلبان موضع سندیکا نیست

دسترنج

جمعه 24 اسفند 1386-14 مارس 2008

یادداشت - رضا شهابي - عضو هيئت مديره سنديكاي كارگران شركت واحد - با ارسال یادداشتی به "دسترنج" ضمن تکذیب حمایت سندیکای شرکت واحد از لیست ائتلاف اصلاح طلبان، موضع منصور اسانلو در حمایت از این لیست انتخاباتی را موضعی شخصی دانسته است. متن یادداشت این فعال کارگری در ادامه می آید.

رضا شهابی

سايت نوروز مدعی است که گفتگوئی تلفني با آقاي منصور اسالو رئيس هيئت مديره سنديكاي كارگران شركت واحد اتوبوسراني تهران و حومه انجام داده است. گفتگو کننده (گان) اما، از تمامی مشکلات و مصائب دامن گیر ِ  کار و کارگر و محرومیت از حق ِ حقه ِ تشکل و اتحادیه و سندیکا و حقوق زندانی ِ سیاسی و .. گذشته  و بدون کم ترین اعتنإ به حقوق ِ به یغما رفته ِ شهروند ایرانی، به وظایفِ شهروند ایرانی آنهم سر بزنگاه انتخابات و لاجرم ترغیب و تهییج برای این مشارکت خلاصه می شود، می پردازد.

 پرسشگر نظر رئیس در بند ِ هیئت مدیره ی سندیکای ما (کارگران شرکت واحد) را در مورد شرکت در هشتمین دوره ی مجلس می پرسد كه ايشان اعلام كرده: اعضاي هيئت مديره و فعالين و كارگران در اين انتخابات شركت كرده و به ائتلاف اصلاح طلبان راي بدهند چرا كه اين ائتلاف مورد قبول بنده مي باشد.

 اينجانب رضا شهابي به عنوان عضو هيئت مديره سنديكاي كارگران شركت واحد بر اين نظر استوارم كه

مسئله سنديكا صنفي است و دنباله رو هيچ حزبي نيستيم

همين اعضاي ائتلاف اصلاح طلبان در دو دوره ئی که قدرت را در دست داشته اند و لابد آنموقع مي توانستند از حقوق كارگران دفاع و در جهت بهبود وضعيت كارگري با به تصويب رساندن مصوباتي به نفع جامعه كارگري اقدامات خوبي را انجام داده و مقاوله نامه هاي 87 و 98 سازمان جهاني كار كه ايران يكي از كشورهايي است كه متعهد به اجراي اين مقاوله نامه ها مي باشد و هم چنین در آن موقع مي توانستند در راه ايجاد تشكل هاي مستقل كارگري گام بزرگي بردارند  اما دردا که بعد از راهيابي به مجلس تمام گفته هاي خود را از ياد بردند . وهيچ اهميتي براي راي كارگران قائل نشدند.

 حال پرسیدنی است که چه طور مي شود به ليست ائتلاف اصلاح طلباني كه نام سركوبگران سنديكا در آن آمده راي داد.. اين نظر ، اگر نظر آقاي منصور اسالو باشد مثل نظر ِ  هركسی قابل احترام است .ولي اينجانب به عنوان يكي از اعضاي هيئت مديره سنديكا اعلام مي كنم که:

 سنديكا هيچگونه كار حزبي انجام نمي دهد و از هيچ حزبي دستور نمي گيرد و دنباله رو هيچ حزبي هم نيستيم . مسائل سنديكا صنفي است و در چار چوب قوانين داخلي و بين المللي فعاليت خود را ادامه مي دهد و مانع شركت افراد در انتخابات هم نمي شود . هر كس براي شركت در انتخابات مختار است و هيچ كس نمي تواند عقيده و نظر خود را به ديگران تحميل كند.

(قابل ذكر است مصاحبه آقاي منصور اسالو از داخل زندان انجام شده و هيچ كس نمي داند در چه شرايطي اين مصاحبه انجام شده است)

اعتصاب مجدد در نیشکر هفت تپه

 دسترنج

چهارشنبه 22 اسفند 1386-12 مارس 2008

خبر - در حالي كه منابع خبري از اعتصاب گسترده كارگران شكر هفت تپه در چند روز اخير خبر مي دهند، يكي از كارگران اين كارخانه درباره علت این اعتصاب به دسترنج گفت: تا کنون حتی مطالبات بهمن ماه خود را هم دریافت نکرده ایم.

به گزارش دسترنج، پيشتر منابع خبري از اعتصاب گسترده و چند روزه بيش از هزار كارگر كارخانه نيشكر هفت تپه خبر داده بودند و علت اين اعتصاب را پرداخت نشدن مطالبات دو ماه اخير كارگران اعلام كرده بودند.

به گفته اين كارگر نيشكر هفت تپه در 3 سال اخير مطالبات 3تا 4 هزار كارگر شاغل در اين واحد توليدي با تاخير هاي دراز مدت پرداخت شده است.

تاخير در پرداخت  مطالبات كارگران هفت تپه و اعتراض اين كارگران در حالي است كه به گفته منابع ما هنوز عيدي و پاداش پايان سال كارگران نیز پرداخت نشده است.

پرهیز کارگران اعتصابی "مینو" از خشونت

دسترنج

چهارشنبه 22 اسفند 1386-12 مارس 2008

گزارش - منابع دسترنج با رد وقوع هرگونه حرکت خشونت آمیز از جانب کارگران گفتند: در مدت اعتصاب، کارگران معترض از دست زدن به حرکات خشن و تند خودداری کردند.

گزارشها حاکی از آن است که کارگران مینوی تهران در اعتراض به کاهش چشمگیر مطالبات پایان سال و تبعیض در پرداخت برخی مزایای نقدی اعتصاب کرده اند.

به گزارش دسترنج، در حالی که گفته می شود نزدیک به هزار کارگر کارخانه مینوی تهران از دیروز تا کنون در اعتصاب به سر می برند؛ برخی منابع خبری از پایان یافتن اعتصاب کارگران و برقراری آرامش در این کارخانه سازنده مواد غذایی خبر می دهند.

به گفته یکی از کارگران کارخانه مینو اعتصاب و تحصن کارگران زمانی آغاز شد که در میان کارگران شایعه ای مبنی بر افزایش تبعیض آمیز مزایای نقدی مدیران و کارمندان با کارگران این کارخانه پخش شد.

این کارگر گفت: پس از انتشار این شایعه، احتمال افزایش نیافتن مطالبات ماهیانه سال 87 کارگران باعث اعتراض بیشتر کارگران و در نتیجه برهم خوردن شرایط عادی در کارخانه شد.

وی با رد وقوع هرگونه حرکت خشونت آمیز از جانب کارگران گفت: در تمام این مدت کارگران معترض از دست زدن به حرکات خشن و تند خودداری کردند.

این اظهارات در حالی است که پیشتر شایعه شده بود که برخی اعتصاب کنندگان خشمگین قصد آتش زدن کارخانه را داشتند که با ممانعت سایر اعتصاب کنندگان مواجه شدند.

به گفته این مقام آگاه به دنبال آغاز اعتراض کارگران مینو، برخی مسولان از اداره کار برای آرام کردن کارگران معترض در کارخانه حاضر شدند.

از سوی دیگر یکی دیگر از کارگران کارخانه مینو درخصوص علت اعتصاب خود و سایر همکارنش به دسترنج گفت: کاهش چشمگیر مبلغ عیدی و پاداش پایان سال علت اصلی اعتصاب اخیر است.

او گفت: تاكنون بارها به دليل مشكلات كارگري نمايندگان وزارت كار به كارخانه آمده و با آن‌ها مذاكره كرده‌ايم، اما هيچ نتيجه‌اي حاصل نشده است.

در کارخانه مینوی تهران 1500 کارگر مشغول به کار هستند که هزار نفر آنها را کارگران خطوط تولید تشکیل می دهند.

میتینگ انتخاباتی کارخانه سایپا را تعطیل کرد

دسترنج

چهارشنبه 22 اسفند 1386-12 مارس 2008

خبر - سايپا امروز به دستور بذرپاش تعطيل شد تا كارگران این کارخانه بتوانند در ميتينگ تبليغاتي – انتخاباتي كه در استاديوم آزادي تهران به نفع جبهه موسوم به متحد اصولگرايان برگزار مي شود شركت كنند.

درحالي كه همه مسئولان كشور قوانين جاري برعدم استفاده از امكانات دولتي در تبليغات انتخاباتي  به نفع يك جناح يا جريان خاص سياسي تاكيد دارند مهرداد بذرپاش مديرعامل گروه صنعتی سايپا امروز اين کارخانه را براي حضور كارگران در ميتينگ انتخاباتي كه در استاديوم آزادي برگزار شد تعطيل كرد.

به گزارش دسترنج سايپا امروز به دستور بذرپاش تعطيل شد تا كارگران این کارخانه بتوانند در ميتينگ تبليغاتي – انتخاباتي كه در استاديوم آزادي تهران به نفع جبهه موسوم به متحد اصولگرايان برگزار مي شود شركت كنند و احيانا توصيه هاي لازم به شركت كنندگان اين ميتينگ از جمله كاركنان سايپا براي راي دادن به نامزدهاي يك جريان خاص سياسي صورت گيرد. اين درحالي است كه قوانين جاري بر ممنوعيت استفاده از امكانات دولتي در جهت استفاده هاي تبليغاتي تاكيد دارد.

تجمع 150 تولیدکننده در مقابل نهاد ریاست جمهوری

دسترنج

چهارشنبه 15 اسفند 1386-5 مارس 2008

بیش از 150 تولیدکننده و کارخانه دار منطقه "تپه سیف" پردیس بومهن صبح امروز در اعتراض به اقدام شهرداری بومهن نسبت به تخریب و به تعطیلی کشاندن بیش از 100 واحد تولیدی در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار دسترنج؛ طی این تجمع اعتراضی، کارفرمایان، تولیدکنندگان و زمین داران منطقه تپه سیف بومهن با محکوم کردن عملکرد بخشداری و اداره منابع طبیعی، در جلوگیری از ادامه کار کارخانه ها این منطقه خواستار رسیدگی سریع مسوولان دفتر ریاست جمهوری شدند.

این عده گفتند: سازمان منابع طبیعی و جهاد کشاورزی در حالی با مزروعی خواندن 30 هکتار از زمین های بخش تپه سیف، آن را فاقد مجوز کاربری تجاری می دانند که سالها قبل نزدیک به 100 واحد تولیدی در این محدوده ساخته شده و صدها کارگر نیز در همین مدت مشغول به کار می باشند.

بنابراین گزارش؛ تولیدکنندگان متفقا عنوان داشتند که سندهایشان دارای مجوز کاربری بوده و نهاد مذکور بدون داشتن مدرک قانونی نسبت به تخریب واحدهای تولیدی صنعتی اقدام کرده است.

هفده اسفند؛ سالروز اعتصاب کارگران ایران خودرو

دسترنج

چهارشنبه 15 اسفند 1386-5 مارس 2008

ما کارگران ایران خودرو در سالگرد این اعتصاب خواهان بازگشت بدون قید وشرط همکاران خود به سرکار می باشیم.

جمعی از کارگران ایران خودرو با ارسال نامه ای به سایت دسترنج، سالروز اعتصاب هفدهم اسفندماه سال 84 کارگران این شرکت را گرامی داشتند.

متن کامل این نامه به این شرح است:

دوستان و همکاران گرامی

روز جمعه هفدهم اسفند ماه سالروز اعتصاب شکوهمند کارگران ایران خودرو و مصادف با هشتم مارس روز جهانی زن می باشد. دو سال پیش در چنین روزی عده ای از همکارانمان به عنوان اعتراض به کم بودن پرداخت رکورد تولید در سالنهای تولید تجمع کردند و به دنبال اعتراض کارگران این مساله در شرکت به یک اعتصاب همگانی در آمد.عده ای از دوستان ما به خاطر اعتراض بر علیه کم بودن حق رکورد تولید که خود مدیریت اعلام کرده بود که اگر کارگران در روزهای تعطیلی و غیر کاری در سرکار حاضر شوند و تعداد تولید خواسته شده را تولید کنند مبلغی به عنوان حق رکورد تولید به کارگران پرداخت خواهد کرد وما کارگران در روزهای تعطیلی و جمعه ها از زندگیمان زدیم ودر سر کار حاضر شده و رکورد تولید را شکستیم ولی مدیریت زیر قرار خود زد و مبلغی به ما کارگران پرداخت کرد که کمتر از یک پنجم مبلغ اعلام شده بود و برای همین کارگران اعتراض کردند و بلافاصله کمیته اعتصاب شکل گرفت و اعتصاب ادامه یافت.

هراس مدیریت از گسترش ادامه اعتصاب و ورود شبانه اعضای بلند پایه مدیریت به سالنها و قول آنها مبنی بر برآورده ساختن خواسته کارگران اعتصاب بعداز سه روز پایان یافت ولی بعداز گذشت چند ماه مدیریت عده ای از همکاران و فعالین اعتصاب را شناسائی و با ترفندهای زیرکانه(بهانه پایان قرارداد) از کار اخراج کرد و عده ای رانیز به سالنهای دیگر تعبید کرد وبا تغییر شکل دادن در پرداخت رکورد تولید که در واقع همان افزایش آکورد تولید است وبا کنار گذشتن چند تن از مدیران ارشد از جمله مدیر حراست؛ پناهنده و رئیس روابط عمومی؛ غضنفری و مدیران مونتاژ چهار و رنگ توانستند تا حدودی از فشار این مساله بکاهند.

با وجود اعتراض ما کارگران که اعتقاد داریم این افراد بخاطر شرکت در اعتصاب اخراج شده اند ولی مدیریت از بازگشت آنان به کار خوداری می کند. اخراج آنهارا به بهانه پایان قرارداد اعلام می کند ولی ما کارگران ایران خودرو در سالگرد این اعتصاب خواهان بازگشت بدون قید وشرط همکاران خود به سرکار می باشیم.

دوستان وهمکاران گرامی

دوسال آز اعتصاب شکوهمند ما کارگران گذشت.در آستانه این روز ما کارگران همچنان با ناامنی شغلی مواجهه می باشیم. شرکتهای پیمانکاری هر روز گسترش پیدا می کنند. بعد از آخرین قراردادهای استخدامی هنوز بعداز 7 سال همچنان با قراردادهای موقت به کار ادامه می دهیم. هیچگونه روزنه ای برای امنیت شغلی ما وجود ندارد. مجلس حامی سرمایه داران همچنان به دشمنی با ما کارگران ادامه می دهد و از تصویب قوانین به نفع ما کارگران خوداری می کند.

اصلاح ساختار سازمانی فقط به نفع لایه های بالا تمام شد .خیلی از دوستانمان در آستانه اصلاح ساختار سازمانی شغل های خودرا بعد از سالها کار از دست می دهند. از افزایش حقوقها در مقابل تورم سرسام آور خبری نیست. مدیریت همچنان از ایجاد هر گونه تشکل کارگری جلوگیری می کند. حراست شرکت هر روز با تغییر مدیریت در پی فشار بر ما کارگران می باشد. حراست امان کارگران را در سالنها بریده است. دخالت حراست در کوچکترین کارها دستگیری کارگران برای یک استراحت ساده در شبها و سالنهای تولید همچنان ادامه دارد. سرویسهای ایاب ذهاب که از ارزانترین و بی امنترین اتوبوسها می باشند سوهان بر روح همه می کشند. هر روز دهها درگیری در رفت و آمد همکاران بوجود می آورند .ما کارگران همچنان از نداشتن کوچکترین تربیون برای بیان خواستهای خود محرومیم. نشریه کارآمد، محلی برای تعریف و تبلیغ روسا شرکت تبدیل شده است.

دوستان و همکاران گرامی

ما روز هفتدهم اسفند ماه که مصادف با روز جهانی زن می باشد را گرامی داشته و این روز شکوهمند را به همکاران و بخصوص روز جهانی زن را به همه زنان زحمتکش به خصوص زنان همکار تبریک می گوئیم و همچنان برای رسیدن به خواسته های خود تلاش می کنیم.

نداشتن امنیت شغلی و جانی بزرگترین مشکل ما کارگران می باشد. وجود شرکتهای پیمانکاری که هر روز به آنها اضافه می شود امنیت شغلی را از ما کارگران سلب کرده است. ما خواهان انحلال شرکتهای پیمانکاری و لغو قراردادهای موقت و استخدام تمام کارگران در گروه صنعتی ایران خودرو هستیم.

فاصله دستمزدها در شرکت وحشتناک می باشد. کارگران دستمزد را در مقابل کار انجام داده دریافت می کنند بلکه در مقابل تعلق داشتن به رده های شغلی دستمزد دریافت می کنند. ما خواهان انحلال سیستم کنونی پرداخت دستمزدها و پرداخت دستمزد در مقابل کار کرد و نوع شغل و شیفتهای کاری می باشیم.

اصلاح ساختار سازمانی نه تنها چابک نشد بلکه فقط به نفع لایه های بالا تمام شد طراحان این طرح نه تنها در ایران خودرو کار نمی کنند بلکه حتی بنظر ما در عمرشان پا به شرکت ایران خودرو نگذاشته اند و گرنه چگونه سیستمی طراحی کرده اند که تمام مزایا و دریافتی رده های شغلی پایین که گرداندگان اصلی خط تولید بوده از بین رفته ولی در عوض در رده های بالا دهها پست و شغل درست شده است.

ما خواهان انحلال این ساختار بوده و قطع مزایای همکاران خود و در بدری انها به جا های دیگر محکوم می کنیم.

ما کارکردن در سه و چهار شیفت و آن هم در سالنهای تولیدی در محیط های دود زا و سرب آلود کار می کنیم محیطهای ما کارگران یک محیط غیر قابل زیست می باشد وشغل ما یک شغل سخت وزیان آور است متاسفانه شرکت با طرح من در آوردی مجلس از ترس پرداخت 4 درصد حق بیمه ازپذیرفتن شغل های .سخت و زیان آور شانه خالی می کند.

ما خواهان لغو مصوبه مجلس در این مورد بوده و خواهان به رسمیت شناختن شغل های سخت و زیان آور در شرکت هستیم.

دریافت مالیات از حقوق عیدی یک اجحاف برای ما کارگران می باشد. کسر دو برابر مالیات از عیدی مورد پذیرش ما کارگران نیست. مالیاتهای دریافتی باید به حساب ما بر گردد.

کارگران اخراجی باید به سر کار بر گردند. این یکی از خواستهای اساسی ما کارگران است. اعتصاب واعتراض حق مسلم ما کارگران در مقابل حق کشی ها و تعرض به منافع ما کارگران است. طبق قوانین بین المللی هیچ نهادی حق ندارد کارگران را به خاطر اعتصاب اخراج و یا زندانی کند.

ما اخراج این کارگران راغیر عادلانه می دانیم. این دوستان دو سال است حقوق دریافت نکرده اند. آنها باید هر چه سریعتر به سرکار برگردند و مدیریت باید حقوق عقب افتاده آنها را پرداخت کرده وخسارتی که به این کارگران وارد شده را جبران کند.

دوستان ما به اعتراض و تلاش خود جهت بازگشت کارگرانی اخراجی ادامه دهید. ما از همه سازمانها و نهادهای کارگری می خواهیم همچنان به اخراج کارگران ایران خودرو اعتراض کنند.

جمعی از کارگران ایران خودرو

14 اسفند ماه 1386

كارگران خاور گيلان 10 ماه بدون حقوق

دسترنج

یکشنبه 19 اسفند 1386-9 مارس 2008

خبر - 200 كارگر كارخانه خاور گيلان 10 ماه است كه حقوق خود را در يافت نكرده اند.

 محمد يعقوبي فعال كارگري در گيلان به دسترنج گفت: بحران در اين  واحد نساجي  در پي واگذاري بدون برنامه کارخانه به بخش خصوصی شدت گرفته و كارخانه  هم اكنون بدليل سو مديريت و عدم پايبندي كارفر ما به تعهداتش به شخص ديگري واگذار شده است.

او گفت: با وجود واگذاري مجدد،  كارخانه مذكور به دليل نبود مواد اوليه توليدي نداشته و كارگران بدون دريافت حقوق در بلاتكليفي بسر مي برند.

کارگران سنندج با زندانیان کارگری اعلام همبستگی کردند

دسترنج

یکشنبه 19 اسفند 1386-9 مارس 2008

خبر - حدود 50 نفر از کارگران با تجمع در ميدان گاز شهر سنندج روز اعلام همبستگي با منصور اسانلو و محمود صالحي را گرامي داشتند.

محمد رضا جعفري - رئیس اتحادیه کارگران اخراجی و بیکار - به دسترنج گفت: در پايان اين مراسم ، شركت كنندگان با قرائت قطعنامه آزادي اين دو كارگر زندانی، خواستار توقف اجراي احكام شلاق براي فعالان كارگراي شدند.

اين فعال كارگري ياد آور شد، با توجه به حساسيت های انتظامی، برگزار كنندگان اين مراسم ترجيح داند كه بدون فراخوان عمومي اين مراسم را برگزار كنند.

وي ياد آور شد: مراسم مذكور به آرامي و بدون دخالت عوامل اتنظامي امنيتي برگزار شد.

حضور زنان کارگر در مراسم 8 مارس سقز

دسترنج

یکشنبه 19 اسفند 1386-9 مارس 2008

خبر - ۴۰ تن از زنان کارگر به همراه فعالان مدنی در شهرستان سقز به مناسبت ۸ مارس - روز جهانی زن - در خیابان های این شهرستان راهپیمایی کردند.

به گرازش خبرنگار دسترنج، در این راهپیمایی که در خیابان آزادی سقز برگزار شد زنان شرکت کننده، شعارهایی با مضامین برابری و تساوی حقوقی با مردان سر دادند. خبرنگار ما در سقز گزارش داد جمعی از زنان کارگر نیز با شرکت در این راهپیمایی با سایر فعالان مدنی حقوق زنان اعلام همبستگی کردند.

تجمع اعتراض آمیز کارگران لامپ الوند

دسترنج

یکشنبه 19 اسفند 1386-9 مارس 2008

خبر - كارگران کارخانه لامپ الوند قزوين در اعتراض به اتمام بيمه بيكاري و بلاتكليفي شغلي خود در مقابل اين واحد توليدي دست به تجمع زدند.

عيد علي كريمي، فعال كارگري در قزوين به دسترنج گفت: كارگران معترض در اين تجمع خواستار باز گشایي كارخانه و بازگشت به كار مجدد خود شدند.

 او گفت: مديريت واحد مذكور سال گذشته كارخانه را به بهانه تغيير ساختار تعطيل كرد و نيمي از كارگران را  به مدت يك سال به سازمان تامين اجتماعي ارجاع داد اما پس از چندی با تهيه دستگاه هاي تزريق، توليد ظروف يكبار مصرف را جایگزین توليد لامپ كرد.

 او گفت: مديريت وعده داده که یک بار ديگر موافقت مسوولان وزارت كار را براي تمديد بيمه بيكاري كارگران جلب كرده ‏ ‏اما كارگران با محكوم كردن اين ادعا  خواستار جريمه شدن كارفرما و در يافت حقوق و  اشتغال بكار در كارخانه لامپ الوند شدند.

مارس؛ حقی که از خون زنان کارگر برخاست هشت

دسترنج

یکشنبه 19 اسفند 1386-9 مارس 2008

یادداشت - هشتم مارس گذشت. روزی که هر سال به جهان یادآور می شود که نیمی از کارگران و عمده گرسنگان اش را زنان تشکیل می دهند.

دکتر مهری خزایی

هشتم مارس روز جهانی زن است. روزی که نام خود را وام دار پنج دهه مبارزه زنان کارگر در اعتراض به دستمزدهای بسیار ناچیز و شرایط برده واری است که بر آنان تحمیل می شد. زنانی که عمدتا در صنایع نساجی و بافندگی اشتغال داشتند و باید هزینه نخ و سوزنی را که با آن کار می کردند می پرداختند. کارگرانی که بیشترشان را مهاجرانی از روسیه، لهستان، ایتالیا و آلمان تشکیل می دادند و از کمترین حقوق یک شهروند آمریکائی محروم بودند.

در هشتم مارس 1857 زنان کارگر نساجی و بافندگی نیویورک تجمعی اعتراض آمیز برپا کردند و خواستار افزایش دستمزد، کاهش ساعات کار روزانه و بهبود شرایط کاری خود شدند. این تظاهرات با مداخله خشونت آمیز نیروهای پلیس سرکوب شد و سایر اتحادیه های کارگری نیز هیچگونه حمایتی از این زنان نکردند. اما کمتر از دو سال بعد کارگران زن نساجی و بافندگی نیویورک نخستین اتحادیه محلی خود را برای دستیابی به حداقل خواسته های شان تشکیل دادند و توانستند توجه برخی از اتحادیه ها و گروه های کارگری را جلب کنند، بطوری که سرانجام در سال 1903 «اتحادیه همبستگی زنان کارگر ـ WTUL» در آمریکا شکل گرفت.

در هشتم مارس 1908 نزدیک به پانزده هزار کارگر بافنده سوزنی نیویورک تظاهرات دیگری را برای کاهش ساعات کار، افزایش دستمزد، دستیابی به حق رأی و پایان دادن به بهره کشی از کودکان ترتیب دادند. آنان نشان «نان و گل سرخ» را برای خود برگزیدند. نان به نشانه درخواست پایان گرسنگی و گل سرخ به نشان آرزوی یک زندگی بهتر. اما این تجمع اعتراض آمیز نیز با دخالت پلیس به خشونت انجامید و هزاران زن بازداشت یا اخراج شدند. زمانی که قاضی یک دادگاه خطاب به یکی از بازداشت شدگان گفت: "شما به محاربه با خدا و طبیعت اقدام کرده اید" برنارد شا، نمایشنامه نویس ایرلندی نوشت: «محشر است! آمريكاي قرون وسطائي بار دیگر پیوند خصوصی اش به قدرت لایزال الهی را اعلام داشت.»

اما این تظاهرات موجب شد تا دو ماه بعد حزب سوسیالیست آمریکا، آخرین یکشنبه فوریه را «روز زن» بنامد و در بیست و هشتم فوریه 1909 اولین روز زن بطور غیر رسمی در آمریکا گرامی داشته شد.

یک سال بعد و در دومین «نشست جهانی سوسیالیست ها» در کپنهاگ، «کلارا زتکین» فعال چپگرای آلمانی، نامگذاری یک روز بعنوان «روز جهانی زن» را پیشنهاد داد که با حمایت صد تن از شرکت کنندگان از هفده کشور عضو همراه شد.

در نوزدهم مارس 1911 بیش از یک میلیون کارگر مرد و زن در اتریش، آلمان، دانمارک و سوئیس دست به راهپیمائی زدند و خواستار دستیابی زنان به حق رأی و پایان یافتن استثمار آنان شدند، و حریقی که در بیست و پنجم مارس همان سال در شرکت آمریکائی تولید پوشاک «تری انگل» روی داد و به دلیل فقدان امکانات ایمنی، جان صد و چهل و نه کارگر زن را گرفت دامنه اعتراضات را شدت بخشید؛ بطوری که روسیه نیز در 1913، آخرین شنبه فوریه را «روز زن» اعلام کرد. سرانجام در سال 1975 سازمان ملل متحد هشتم مارس را «روز جهانی زن» نامید و دو سال بعد حمایت یونسکو به آن رسمیت بخشید. 

کارگران سراسر جهان در روز هشتم مارس، استثمار «کارگر زن» را محکوم می کنند و طی بیست سال اخیر این روز در مقیاسی جهانی به بلندگوئی علیه تبعیض جنسی و بهره کشی از زنان کارگر تبدیل شده است. هشتمین روز ماه مارس در جمهوری های ارمنستان، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، اوکراین، ازبکستان، بلاروس، مقدونیه، مولداوی،مغولستان و ویتنام تعطیل رسمی است.

اما علیرغم این دستاوردها و با گذشت یکصد و پنجاه سال از نخستین جنبش اعتراض آمیز زنان کارگر، هنوز بخش اعظم کم درآمدترین آحاد جامعه بشری را که بالغ بر یک میلیارد و سیصد میلیون تن می شوند، زنان تشکیل می دهند. در بیشتر کشورها دستمزد کارگران زن در ازای کار برابر، بطور متوسط سی تا چهل درصد کم تر از همتایان مرد آنان است. در ایالات متحده زنان سیاه پوست و سرخپوست آمریکائی هنوز به پست ترین کارها گمارده می شوند و با دستمزدی زیر خط فقر با گرسنگی، بیماری و مرگ دست و پنجه نرم می کنند. زنان فلسطین، نوار غزه، آفریقای سیاه، فیلیپین و آمریکای لاتین همچنان در سوک مردان و کودکانی می نشینند که چرخ امپریالیسم جهانی با جنگ و تحریم، آنان را زیر دنده های خود خرد می کند.

هشتم مارس گذشت. روزی که هر سال به جهان یادآور می شود که نیمی از کارگران و عمده گرسنگان اش را زنان تشکیل می دهند.

اعتصاب كارگران شركت نيشكر هفت تپه

دسترنج

یکشنبه 19 اسفند 1386-9 مارس 2008

كارگران شركت نيشكر هفت تپه در حدود دو سال گذشته، حداقل 11 بار بر سر مطالبات صنفي‌شان، دست به اعتصاب زده‌اند.

حدود پنج هزار كارگر شركت نيشكر هفت تپه در استان خوزستان، از روز 15 اسفند در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه حقوق و پاداش و عيدي شان، اقدام به اعتصاب كرده‌اند.

به گزارش سرمايه، كارگران شركت نيشكر هفت تپه در حدود دو سال گذشته، حداقل 11 بار بر سر مطالبات صنفي‌شان، دست به اعتصاب زده‌اند.

بیکاری زنان کارگر در بیمارستان توحید سنندج

دسترنج

شنبه 18 اسفند 1386-8 مارس 2008

خبر - جمعی از زنان کارگر شاغل در بیمارستان توحید سنندج با اتمام قرارداد کاری خود بیکار شدند.

اقبال رضائی" فعال کارگری در کردستان به دسترنج گفت: زنان کارگر اخراجی دارای سابقه کاری 18 ساله در این واحد درمانی  بوده و بنا بر دستور مدیریت از ابتدای سال آینده  دیگر اجازه حضور در بیمارستان را ندارند.

 او گفت: این بیمارستان از  واحدهای درمانی دانشگاه علوم پزشکی سنندج است و از مدتها پیش کارگران خود ر ا زیر نظر  شرکت های پیمانکاری و با قراردادهای پیمانی بکار می گرفته است.

پایان سال و بیکاری 30 هزار کارگر در قزوین

دسترنج

دوشنبه 20 اسفند 1386-10 مارس 2008

خبر - بیش از 30 هزار کارگر قراردادی استان قزوین در روز های پایانی سال بیکار شدند.

"عید علی کریمی"فعال کارگری در قزوین به خبرنگار دسترنج گفت: بیش از 50 در صد از کارگران قراردادی استان قزوین بدون دریافت حقوق، سنوات، عیدی و پاداش با اتمام قرارداد کاری خود بیکار شدند تا در صورت تمایل کارفرمایان و مالکان واحدهای تولیدی در نیمه دوم فروردین ماه بکار گرفته شوند.

او گفت: نبود نظارت کافی از جانب وزارت کار باعث شده کارفرمایان با تنظیم قراردادهای کوتاه مدت زمان اتمام قراردادها را طوری تنظیم کنند که کارگران مشمول مزایای پایان سال و همچنین تعطیلات ایام نوروز نشوند.

 او افزود: کارفرمایان با انباشت  میلیون ها تومان  ثروت نا مشروع از حقوق ودسترنج کارگران فقر وگرسنگی را به خانوار کارگری هدیه داده  و با عدم تمدید قرار داد ها امنیت شغلی آنها را تباه کرده اند.

"کریمی" گفت: انعقاد قراردادهای 2 ماه و 6 ماهه با کارگران باعث شده تا خیل عظیم کارگران این استان نتوانند در صورت اخراج از بیمه بیکاری استفاده کنند.

اخراج 380 کارگر شهرداری بجنورد

دسترنج

دوشنبه 20 اسفند 1386-10 مارس 2008

خبر - 380 کارگر فضای سبز، عمرانی و خدماتی شهرداری بجنورد در آستانه پایان سال با اتمام مدت قرارداد بیکار شدند.

یکی از کارگران شهرداری بجنورد در تماس با خبرنگار دسترنج گفت: کارگران اخراجی بصورت  مستقیم زیر نظر شهرداری استان  خراسان شمالی و با قراردادهای غیر قانونی 3 ماهه و 6 ماهه مشغول بکار بودند.

 او گفت: این نهاد دولتی که می بایست  خود در مقام مجری قانون عمل می کرد با انعقاد قرارداد های کوتاه مدت و غیر قانونی  با  صدها کارگر، عامل تضعیف حقوق کارگران و بی ثباتی امنیت شغلی آنان بوده است.

این کارگر گفت: شهرداری بجنورد کارگران را به بهانه نیروی مازاد و مشکلات مالی در پرداخت حقوق کارگران اخراج کرد اما واقعیت این است که قراردادها طوری تنظیم شده بود تا کارفرما از پرداخت مزایای پایان سال و اعطای مرخصی باحقوق نوروزی به کارگران شانه خالی کند.

شصت درصد کارگران غرب تهران بیکار شدند

دسترنج

دوشنبه 20 اسفند 1386-10 مارس 2008

خبر - از مجموع 5 هزار كارگري كه بصورت قراردادي در كارخانه هاي غرب تهران شاغل هستند، قرار داد 60 درصد آنان در آستانه سال نو تمام شده است.

يك فعال كارگري در منطقه غرب تهران گفت: از مجموع 5 هزار كارگري كه بصورت قراردادي در كارخانه هاي اين منطقه شاغل هستند، 60 درصد در سال آينده در اختيار شركت هاي خدمات پيمانكاري نيروي انساني قرار خواهند گرفت.

به گزارش دسترنج، به گفته اين مقام آگاه اين كارگران كساني هستند كه قرار داد آنها پيش از پايان سال جاري به اتمام رسيده است.

وي گفت: كارفرمايان اين كارگران براي پرداخت نكردن مطالبات پايان سال و عدم اعطای مرخصی نوروزی باحقوق، از تمديد قرارداد كار آنان طفره مي روند.

وي گفت: اين شيوه در چند سال اخير به پديده اي متداول در كارخانه هاي منطقه غرب تبديل شده و هر سال نيز بر تعداد اين كارگران افزوده مي شود.

اخراج هزار کارگر در معدن زغال سنگ طبس

دسترنج

دوشنبه 20 اسفند 1386-10 مارس 2008

خبر - بیش از هزار کارگر فنی معدن ذغال سنگ طبس با پایان قرارداد کاری در آستانه سال جدید بیکار شدند.

 "غلامرضا محمدی" فعال کارگری در طبس به دسترنج گفت: این تعداد از کارگران قراردادی که بواسطه شرکت های پیمانکار در معدن ذغال سنگ مشغول بکار هستند طبق روال هر سال در روز های پایانی سال اخراج میشوند.

 او گفت: هزار کارگر با امضا اجباری برگه تسویه حساب علاوه بر مزایای پایان سال و مرخصی های ایام نوروز از حقوق یک ماه کاری خود نیز محروم شدند.

کارگران لاستیک البرز؛ ناامید از اعتصاب

دسترنج

سه شنبه 21 اسفند 1386-11 مارس 2008

خبر - در حالي كه كمتر از 10 روز تا آغاز تعطيلات نوروزي باقي مانده است، كارگران لاستيك البرز همچنان براي تامين معاش خود منتظر دريافت مطالبات معوقه خود هستند.

يكي از كارگران اين كارخانه به دسترنج گفت: با گذشت حدود يك ماه از وعده مسوولان مبني بر پرداخت مطالبات معوقه كارگان و از سرگيري توليد هنوز هيچ كدام از اين وعده ها عملياتي نشده است.

پيشتر بيش از هزار كارگر كارخانه لاستيك البرز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات معوقه خود و تصميم مديريت مبني بر انحلال كارخانه به اعتصاب شبانه روزي دست زده بودند.

اين اعتصاب پس از نزديك به يك ماه با وساطت مسولان محلي و استاني و همچنین وعده آنها مبني بر برآورده شدن خواسته هاي كارگران در حالي پايان يافت كه به گفته كاگران كارخانه لاستيك البرز هنوز مطالبات آنها پرداخت نشده است.

يكي از كارگران گفت: آنقدر وعده امروز و فردا شنيديم كه ديگر نسبت به گفته هاي مسولان ناميد شده ايم.

نا اميدي  كارگران لاستيك البرز در آستانه سال نو در حالي ادامه دارد كه پيشتر اين كارگران از دلسردي خود براي از سر گيري حركت هاي اعتراضي خبر داده بودند.

اعتصاب در راه آهن طبس

دسترنج

سه شنبه 21 اسفند 1386-11 مارس 2008

خبر - بیش از 30 کارگر راه آهن طبس روز گذشته در اعتراض به عدم دریافت 4 ماه حقوق و دیر کرد در نحوه پرداخت دستمزد شان دست به اعتصاب زدند.

"غلامرضا محمدی" فعال کارگری در طبس به دسترنج گفت: این برای چندمین بار است که کارگران شاغل در راه اهن طبس در اعتراض به عدم دریافت حقوق معوقه دست به اعتراض زده اند.

 او گفت:  کارفرمای شرکت پیمانکار طرف قرارداد با راه آهن عامل اصلی تضییع حقوق  این دسته ازکارگران و تاخیر در پرداخت حقوق آنان است

بحران در 10 واحد تولیدی خراسان رضوی

دسترنج

سه شنبه 21 اسفند 1386-11 مارس 2008

خبر - فعالان كارگري استان خراسان رضوي در حالي از پرداخت نشدن حقوق و مزاياي كارگران حداقل 10 واحد توليدي خبر مي دهند كه به گفته همين منابع ريیس سازمان كار و امور اجتماعي اين استان اعتقادي به بازگشت به كار كارگران ندارد.

 ميرزايي از فعالان كارگري خراسان رضوی به دسترنج گفت: كارگران بیش از 10 واحد توليدي اين استان از 45 روز تا 10 ماه بابت حقوق و مزاياي معوقه خود طلبكار هستند.

بر اساس اين اظهارات، اين كارگران در واحد هاي توليدي قطعات خودرو، ريخته گري، مواد غذايي و كارگاه هاي عمراني مشغول به كار هستند و  تعداد آنها از 50 تا 600 نفر در هر واحد توليدي متغيير است.

وي با اشاره به وضعيت مطلوب فروش توليدات اين واحدها گفت: هيچ دليل منطقي براي پرداخت نشدن مطالبات كارگران وجود ندارد.

وضعيت نامعلوم اين كارگران در حالي ادامه دارد كه به گفته حسن رسولي - از ديگر فعالان كارگري استان خراسان رضوي - اداره کل كار و امور اجتماعي اين استان تاكنون براي وصول مطالبات معوقه کارگران هيچ اقدام موثري انجام نداده است.

به گفته اين فعال كارگري اداره كار خراسان رضوي در يك سال گذشته به جاي تقويت نهاد هاي صنفي از .

وي با استناد به سخنان رييس اين اداره كه گفته بود «تا زماني كه سرمايه تامين نداشته باشد، بازگشت به كار كارگر بي معني و نشدني است»، گفت: بظر ميرسد كه مسئولان ارشد اين اداره دفاع نابرابر از منافع مديران را بر جلوگيري از پايمال شدن حقوق كارگران ترجيح مي دهند.

دو ماه بدون حقوق در آستانه سال نو

دسترنج

سه شنبه 21 اسفند 1386-11 مارس 2008

خبر - كارگران كارخانه نساجی "لايي ساز" زنجان دو ماه حقوق و مزايا در يافت نكرده اند.

به گزارش دسترنج، مرتضي ريحانيان از فعالان كارگري استان زنجان گفت: در حالي كه كمتر از 10 روز به شروع سال نو باقي مانده است ، يكصد كارگر كارخانه نساجي "لايي ساز" بابت مطالبات دو ماه گذشته و عيدي و پاداش پايان سال طلبكار هستند.

به گفته اين فعال كارگري مديريت كارخانه هنوز تصميمي براي پرداخت مطالبات كارگران نگرفته است.

وي با اشاره به سابقه 20 ساله فعاليت كارخانه نساجي لايي ساز دليل پرداخت نشدن مطالبات كارگران را كمبود نقدينگي اعلام كرد.

راهپیمایی اعتراض آمیز کارگران چینی حمید

دسترنج

سه شنبه 21 اسفند 1386-11 مارس 2008

خبر - 200 کارگر رسمی کارخانه "چینی حمید" قم روز گذشته در اعتراض به تعطیلی کارخانه و عدم در یافت 6 ماه حقوق و مزایای شغلی در خیابان منتهی به کارخانه دست به راهپیمایی زدند.

علی طالبی" فعال کارگری در استان قم به دسترنج گفت: این راهپیمائی همزمان با دستور مدیریت مبنی بر تعطیلی کارخانه و خروج بی قید و شرط کارگران از محل کارخانه صورت گرفته که در نهایت  این تحرکات اعتراضی با حضور و بر خورد نیروی انتظامی پایان یافت.

او گفت: در پی تفاهمی میان وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی قرار شد تا کارگران 2 ماه  بیمه بیکاری دریافت کنند.

 "علی طالبی" گفت: علت تعطیلی کارخانه خرابی کوره ها ذکر شده در صورتی که کارگران معتقدند که کوره کارخانه هیچ گونه مشکلی نداشته و خرابی کارخانه بهانه ای برای تعطیلی کارخانه و اخراج کارگران در پایان سال بوده است.

تبعيض در ميان پرسنل تعميرات پتروشيمي تبريز

دسترنج

سه شنبه 21 اسفند 1386-11 مارس 2008

یکی از خوانندگان دسترنج با ارسال یک پست الکترونیکی ادعاهایی درباره وجود تبعیض در پرسنل تعمیرات پتروشیمی تبریز مطرح کرده است، که عیناً نقل می‌شود.

با سلام

اين درد دل حدود ۱۰۰۰ نفر از نفرات تعميرات پتروشيمي تبريز هست و شما و دولت آقاي احمدي نژاد كه داعيه عدالت داريد قضاوت كنيد كه آيا اين عدالت است؟

كاركنان اين مجتمع به سه دسته تقسيم مي‌شوند:

نفرات استخدامي كه نزديك هزار نفر هستند.

نفرات تعميرات مجتع كه بالغ بر ۱۰۰۰ نفر مي‌باشند. هر دو يا سه سال يك پيمانكار سفارشي ازتهران مي‌آيد و يك ثروتي از اين متخصصان وكارگران فقير كه بعد از ۱۲سال كار ۷۰ درصد اينها مستاجر هستند، مي‌خورند و مي‌روند.

نفرات خدمات.

نفرات گروه اول ماهي بدون استثناء بالاي يك ميليون حقوق مي‌گيرند و علاوه بر آن از، ده‌ها نوع امكانات (بهداشتي و درماني و ورزشي و بيمه‌هاي تكميلي و.....) نيز برخوردار هستند.

گروه دوم و سوم فقط از حداقل حقوق قانون كار و بيمه تامين اجتماعي برخوردار هستند و چون هر دو يا سه سال پيمانكار عوض مي‌شود حق استفاده از هيچ يك از مزاياي قانون كار را ندارند.

به عنوان مثال خدمت شما عرض كنم حقوق دريافتي من ليسانس با ده سال كار ۳۰۰ هزار تومان و يك نفر رسمي بالاي ۱۵۰۰۰۰۰ تومان است.

حالا شما قضاوت كنيد كجاي اين عدالت است.

اعتصاب در کارخانه مینو

دسترنج

چهارشنبه 22 اسفند 1386-12 مارس 2008

خبر - كارگران كارخانه صنعتي پارس مينوي تهران در اعتراض به بي توجهي مديران اين كارخانه نسبت به مطالبات خود از ديروز در اعتصاب به سر می برند.

به گزارش دسترنج، تمامي كارگران كارخانه مينوي تهران در اعتراض به آنچه كه تغيير در دريافت حقوق و مطالبات معوقه گفته مي شود دست از کار کشیده و در محوطه كارخانه تجمع كرده اند.

اعتصاب كارگران مينوي تهران در حالي است كه مديران كارخانه در اين مدت از حضور در ميان اعتصاب كنندگان و پاسخ دادن به خواسته هاي آنها طفره رفته اند.

گفته مي شود بي تفاوتي مديران كارخانه مينو نسبت به بر آورده كردن خواسته هاي كارگران، باعث خشمگين شدن برخي اعتصاب كنندگان شده است..

اين كارگران قصد دارند تا زمان رسیدگی به مطالبات خود به اين اعتصاب و تجمع در محوطه كارخانه ادامه دهند.

سال 87 با تلخی اخراج برای کارگران سنندج آغاز می شود

دسترنج

یکشنبه 12 اسفند 1386-2 مارس 2008

خبر - دهها کارگاه و کارخانه کوچک و بزرگ در سنندج پس از تعطیلات سال نو کارگران خود را به بهانه نیروی مازاد اخراج می کنند.

"اقبال رضائی" فعال کارگری در کردستان به دسترنج گفت: تعدیل نیرو و اخراج کارگران به بهانه های واهی صورت میگیرد و در نهایت تعداد کمی کارگر در شیفت های متعدد ناچارند کار کارگران اخراجی را انجام دهند و به این صورت کارفرما سود بیشتری می برد.

رضایی گفت: مسلما چنین اخراج هایی که به نابودی خانواده های کارگری منجر می شود ناشی از بی توجهی دولت است.

او گفت: شنیدها حکایت از اخراج صدها کارگر در ابتدای سال 87 در واحد های تولیدی وصنعتی سنندج دارد. 

قاچاق کالا عامل بحران کارخانه های کردستان

دسترنج

دوشنبه 13 اسفند 1386-3 مارس 2008

خبر - ورود کالاهای قاچاق به استان کردستان فعالیت واحد های تولیدی وصنعتی این منطقه را مختل کرده و بسیاری از کارخانه ها را در آستانه تعطیلی قراراده است.

اقبال رضائی" فعال کارگری در کردستان به دسترنج گفت: کالاهای قاچاق که از مرزهای شرقی کشور به کردستان وارد می شوند باعث رکود کارخانه های استان و به فروش نرفتن محصولات تولید داخلی شده اند و به این ترتیب اقتصاد و اشتغال منطقه با بحران جدی مواجه شده است.

 او گفت: بسیاری از واحدهای تولیدی بزرگ و با سابقه در این استان مرزی بدلیل عدم برخورد قاطع مسوولان با قاچاقچی ها در آستانه تعطیلی قرار دارند. 

سی ماه بلاتکلیفی کارگران حاصل خصوصی سازی

دسترنج

دوشنبه 13 اسفند 1386-3 مارس 2008

خبر - با واگذاری کارخانه "الیاف شیروان" به بخش خصوصی کارگران این کارخانه بیش از ۳۰ ماه است که بیکارند و در بلاتکلیفی به سر می برند.

"بابا نظر هدایتی" فعال کارگری در استان خراسان شمالی به دسترنج گفت: این واحد تولیدی بدلیل شدت بحران بمدت 30 ماه است که تعطیل بوده و کارگران با وضعیت معیشتی بدی مواجه هستند.

او گفت: این واحد بزرگ و با سابقه  که درپی خصوصی سازی بدون برنامه تعطیل شد پیش از واگذاری به بخش خصوصی مشکلی برای تولید نداشت و نقش موثری در اشتغال منطقه ایفا می کرد.

چهار ماه تعویق حقوق در سه کارخانه تبریز

دسترنج

دوشنبه 13 اسفند 1386-3 مارس 2008

خبر - كارخانه هاي "نساجي تبريز"، "نساجي خوي" و "چيني بهداشتی ارس" از چهار ماه پيش تاكنون حقوق و مزايا دریافت نکرده اند.

یک فعال کارگری در استان آذربايجان شرقي در این باره به دسترنج گفت: حدود 600 كارگر در اين كارخانه ها مشغول به كار هستند که با عدم دریافت حقوق خانواده های آنان نیز با مشکلات معیشتی مواجه شده اند.

 اين فعال كارگري علت به تعويق افتادن مطالبات اين كارگران را كمبود نقدينگي اعلام كرد و افزود: با توجه به پيگيري هاي انجام شده انتظار داريم تا مطالبات اين كارگران نيز مانند ساير كارگران استان تا چند روز آينده پرداخت شود.

تجمع کارگران "قوه پارس" مقابل استانداری قزوین

دسترنج

دوشنبه 13 اسفند 1386-3 مارس 2008

خبر - کارگران کارخانه قوه پارس در اعتراض به عدم دریافت 20 ماه حقوق در مقابل ساختمان استانداری قزوین تجمع کردند.

"عید علی کریمی" فعال کارگری در قزوین به دسترنج گفت:  با وجود این تجمع تاکنون کارگران پاسخ مناسبی از جانب مسئولان دریافت نکرده اند و به همین دلیل کارگران فردا نیز تجمع اعتراض آمیز خود را در مقابل اداره کل صنایع استان تکرار خواهند کرد.

 او گفت: صبح امروز یکی از کارشناسان استانداری قزوین در میان تجمع کنندگان حضور یافته و با شانه خالی کردن از پیگیری مطالبات کارگران، مسوولان وزارت صنایع را مسوول تاخیر در پرداخت حقوق 20 ماهه آنان معرفی کرده است.

 گفتنی است: مشکلات  کارگران "قوه پارس" با واگذاری کارخانه به بخش خصوصی آغاز شد و اینک بحران شدت گرفته است.

حقوق کارگران طبس در اختیار پیمانکاران

دسترنج

دوشنبه 13 اسفند 1386-3 مارس 2008

خبر - چهار ماه حقوق 50 کارگر شرکت پیمانکاری طرف قرارداد با اداره آب و فاضلاب طبس پرداخت نشده است.

"غلامرضا محمدی" فعال کارگری در طبس به دسترنج گفت: این کارگران قراردادی-پیمانی که در تصفیه خانه آب طبس مشغول بکار هستند مدت هاست که حقوق خود را با تاخیر چندین ماهه در یافت داشته و برای احقاق حقوق بارها تجمع های اعتراض آمیز برپا کرده اند که تا کنون ثمری نداشته است.

 او گفت: مشکلات کارگران قراردادی شهرستان که بواسطه فعالیت شرکت های پیمانکار کار خود را دنبال می کنند محدود به شرکت تصفیه خانه آب نبوده و صدها کارگر قراردادی دیگر نیز با تاخیر حقوق در یافت می کنند.

لازم به یادآوری است که قرار پیمانی به نوعی استخدام گفته می شود که کارفرما خود از ثبت قرارداد کارگران شانه خالی کرده و وظیفه استخدام را به عهده شرکت های پیمانکاری می گذارد و سپس این شرکتها کارگران را مانند دیگر اشیاء به کارفرما اجاره می دهند.

مثله شدن کارگران در کوره های آجرپزی

دسترنج

دوشنبه 13 اسفند 1386-3 مارس 2008

گزارش - شرايط كار در کوره های آجرپزی چنان خطرناك است كه كارگران هر ماه شاهد قطع شدن انگشت دست يكي از همكاران خود هستند.

 به گفته "آقایار حسینی" -يك فعال كارگري استان خوزستان-  كارگران كارخانه آجرپزي "قلعه تل" مجبورند حداقل  12ساعت در روز را در پاي ماشين آلات غير استاندارد كارخانه سپري كنند.

 او گفت: در ده سالي كه از آغاز فعاليت اين واحد توليدي مي گذرد؛ كارفرما براي پيشگيري از وقوع حوادث كار هيچگاه حاضر به تجهیز کارگاه به امکانات ايمني نشده است.

اين مقام آگاه گفت: در اين كارخانه خصوصي تمامي كارگران بدون بهره مندي از حق داشتن بيمه اجباري و يا ساير مزاياي قانوني  به صورت روزمزد كار مي كنند.

او گفت: از زمان آخرين حادثه منجر به قطع انگشت کمتر از يك ماه مي گذرد و ادارات كار و تامين اجتماعي به دليل ضعف بازرسي تاكنون از اين حواداث بي خبر بوده اند.

وي گفت جقوق ماهيانه كارگران اين كارخانه در حالي از 150 تا 170 هزار تومان متغير است كه تنها هزينه درمان انگشت قطع شده بيش از 1 ميليون تومان است.

اين فعال كارگري افزود: كارگران كارخانه آجر پزي قلعه تل خوزستان  مجبورند در تمامي ايام هفته حتي تعطيلت رسمي در كارخانه كار كنند.

او افزود: كارفرماي اين كارخانه كارگراني كه در اثر حادثه انگشت خود را از دست مي دهند را به دليل غيبت بيش از اندازه اخراج مي كند.

حسینی گفت: اين كارگران چون دليل و مدرك قرص و محكمي براي ارائه به اداره كار و يا اداره تامين اجتماعي ندارند قادر به طرح شكايت بر عليه كافرما نيستند.

در همين رابطه يكي از فعالان صنفي كارگري كوره پزخانه هاي استان تهران نیز به دسترنج گفت: اين مشكل تنها شامل حال كارگران خوزستاني نمي شود و حتي در تهران كه كارخانه هاو كوره هاي اجرپزي تحت بازرسي اداره کار هستند باز هم براي كارگران حوادثي چون ريزش بار آجر يا قطع انگشت در اثر برق گرفتگي و يا گير كردن در ميان نوارهاي حمل آجر روي مي دهد.

گودبرداري جان سه کارگر را در تهران گرفت

دسترنج

سه شنبه 14 اسفند 1386-4 مارس 2008

سه کارگر ساختماني هنگام گودبرداري زميني در کامرانيه با مدفون شدن زير آوار جان باختند.

غلامرضا سلمي، افسر آماده سازمان آتش نشاني تهران حاضر در محل حادثه به واحد مرکزی خبر گفت: حادثه دیروز ساعت 13 به آتش نشاني گزارش شد و بلافاصله دو تيم امداد همزمان به محل حادثه اعزام شدند.

وي علت ريزش آوار را گودبرداري غيراصولي و سست شدن خاک ديواره‌هاي گودال بر اثر بارندگي‌هاي اخير اعلام کرد و افزود: با توجه به حجم زياد آوار دو ساعت طول کشيد تا ماموران آتش نشاني توانستند کارگران مدفون شده را از زير خاک بيرون بکشند.

سلمي گفت: ضربه شديد آوار در همان ابتداي حادثه موجب مرگ کارگران شده است.

براساس اين گزارش در زمين گودبرداري شده بيش از 15 نفر مشغول کار بودند که هنگام وقوع حادثه شش نفر در محل حاضر و بقيه براي صرف ناهار رفته بودند.

در اين حادثه که در کامرانيه، خيابان شيباني، کوچه آريا بن بست کاوه رخ داد آقايان علي خلجي سي ساله، اصغر نصيري سي ساله و حسن رضواني 25 ساله جان باختند.

سود بالا می‌رود، کارگر اخراج می‌شود

دسترنج

سه شنبه 14 اسفند 1386-4 مارس 2008

شركت‌ها با هدف كاهش هزينه‌ها و افزايش سود، اقدام به اخراج كارمندان خود مي‌كنند. اين در حالي است كه سود خالص شركت بي ام و سال گذشته بيش از 80 درصد رشد داشته است.

خبرگزاري فرانسه گزارش داد؛ كاهش شديد توليدات صنعتي، شوك شديدي را به شركت‌هاي بزرگ آلماني وارد كرده است و برخي از اين شركت‌ها مجبور به كاهش تعداد كارمندان خود شده‌اند.

شركت‌هاي آلماني يكي پس از ديگري از اخراج تعداد زيادي از كارمندان خود خبر مي‌دهند و اين مساله بزرگترين اقتصاد اروپا را با بحران جدي روبرو كرده است.

شركت كانتيننتال، توليد كننده قطعات خودرو از اخراج 3800 كارمند خود خبر مي‌دهد. شركت زيمنس نيز هفته گذشته از اخراج 6800 نفر از كارمندانش خبر داده بود. شركت هنكل، توليدكننده محصولات بهداشتي نيز بيش از 3 هزار نفر از كارمندانش را اخراج كرده است. شركت بي ام و نيز ماه گذشته 8100 كارمند خود را اخراج كرد.

شركت‌ها با هدف كاهش هزينه‌ها و افزايش سود، اقدام به اخراج كارمندان خود مي‌كنند. اين در حالي است كه سود خالص شركت بي ام و سال گذشته بيش از 80 درصد رشد داشته است.

شركت نوكيا نيز اعلام كرد، قصد دارد كارخانه خود در شهر بوخوم آلمان را تعطيل كند. موج اخراج كارمندان آلماني موجب نگراني شديد سياستمداران و مقام‌هاي دولت آلمان شده است.

ادامه تجمع اعتراض آمیز کارگران قوه پارس

دسترنج

سه شنبه 14 اسفند 1386-4 مارس 2008

خبر - ده ها کارگر شرکت "قوه پارس" صبح امروز در اعتراض به عدم در یافت 20 ماه حقوق در مقابل ادارات کل "صنایع و معادن" و "کار و امور اجتماعی" استان قزوین تجمع کردند.

عیدعلی کریمی فعال کارگری در قزوین به دسترنج گفت: تجمع اعتراض  آمیز کارگران در مقابل ادارات و سازمانهای دولتی  استان برای  دومین روز متوالی ادامه داشته و کارگران هدف از این تحرکات اعتراضی را احقاق حق 20 ماهه و  رفع مشکلات شغلی شان دانسته اند.

وی افزود:  طی تجمع اعتراض آمیز صبح امروز کارگران، مدیران این دو نهاد دولتی با حضور در بین کارگران قول مساعد دادند تا به مشکلاتشان رسیدگی کنند.

لازم به یادآوری است که در تجمع دیروز کارگران قوه پارس در مقابل استانداری قزوین، آنان هشدار داده بودند که در صورت عدم رسیدگی به خواسته هایشان امروز نیز تجمع اعتراض آمیز دیگری در مقابل اداره کل وزارت صنایع استان قزوین برپا کنند.

اعتصاب موفقیت آمیز کارگران پروفیل ساوه

دسترنج

سه شنبه 14 اسفند 1386-4 مارس 2008

خبر - پس از 15 ساعت اعتصاب کارگری در كارخانه پروفيل ساوه، بخشي از خواسته هاي كارگران از سوي كارفرما پذيرفته شد.

يكي از كارگران كارخانه پروفيل ساوه به دسترنج گفت: به دنبال مذاكره اي كه شب گذشته ميان نمایندگان کارگران و كارفرما‏ صورت گرفت، كارگران به اعتصاب خود پايان دادند.

وي افزود: در اين مذاكره كه رييس اداره كار، رييس اداره صنايع، رييس اداره بازرگاني و فرمانده نيروي انتظامي نيز حضور داشتند، كارفرما حاضر شد تا علاوه برمطالبات بهمن و اسفند، عيدي و پاداش سال 86 را نيز پرداخت كند.

به گفته اين كارگر، تمامي 400 كارگر كارخانه پروفيل ساوه روز گذشته در اعتراض به تصميم كارفرما مبني بر انعقاد قرارداد يك ماه با كارگران، اخراج بي دليل برخي كارگران‏، نبود تشكل كارگري و پرداخت نشدن برخي از مطالبات كارگران، از ساعت 8 صبح تا 11 شب اعتصاب كردند.

او درخصوص ساير خواسته هاي اعتصاب كنندگان گفت: در مورد اعتراض به انعقاد قراداد هاي يك ماهه چون رييس اداره كار معقتد به قانوني بودن تصمميم كارفرما بود تنها توانستيم از اخراج كارگران تا پايان سال جاري جلوگيري كنيم.

او در مورد بازگشت به كار كارگران اخراجي گفت: در يك ماه گذشته كارفرما هشت نفر از كارگران را با دلايل غير قابل توجيه اخراج كرده بود كه پس از اعتصاب روز گذشته قرار شد مسولان محلي با كارفرما درخصوص بازگشت به كار آنها مذاكره كنند.

وي در مورد تشكليل نهاد صنفي كارگري در كارخانه گفت: براساس مذاكره روز گذشته وعده داده شد که تا پايان امسال، مقدمات برگزاري انتخابات نماينده قانوني كارگران كارخانه پروفيل ساوه فراهم شود.

تاوان واردات شکر را کارگران "قند نیشابور" هم پرداختند

دسترنج

سه شنبه 14 اسفند 1386-4 مارس 2008

خبر - حقوق 450 کارگر روز مزد، فصلی و قراردادی کارخانه قند نیشابور بیش از سه ماه است که پرداخت نشده است.

یکی از کارگران کارخانه قند نیشابور با بیان این مطلب به دسترنج گفت: بحران مالی کارخانه که با واردات بی رویه شکر و به فروش نرفتن تولیدات کارخانه شدت گرفته، سبب شده است که حقوق این کارگران به مدت سه ماه پرداخت نشود.

او گفت: تنها دو ماه از  حقوق معوقه  60  کارگر رسمی این واحد با فروش هزار تن شکر تامین شده و کارگران فصلی و قراردادی منتظر بفروش رفتن شکرهای انباشته شده در انبار ها هستند تا از این محل، بخشی از دستمزد خود را دریافت کنند.

این کارگر افزود: همچنین بهای چغندرهایی که از کشاورزان خریداری و تحویل گرفته شده، تاکنون پرداخت نشده است و سه هزار چغندرکار از این کارخانه طلبکارند.

کارفرما نماینده کارگران صندوق نسوز خرم را به سرقت متهم کرد!

دسترنج

سه شنبه 14 اسفند 1386-4 مارس 2008

خبر - با شكايت كارفرما، نمايندگان كارگران صندوق نسوز خرم به اتهام فحاشي و سرقت به دادگاه احضار شدند.

به گزارش دسترنج، احضار "محمدجعفر تقي بيگلو" رييس شوراي اسلامي كارخانه صندوق خرم و يكي ديگر از اعضاي اين نهاد صنفي به دادگاه بومهن، پس از آن صورت گرفت كه كارگران اين كارخانه در اعتراض به خروج غير قانوني اموال كارخانه از كارفرماي خود شكايت كردند.

به گفته تقي بيگلو، با وجود آنكه اموال كارخانه صندوق نسوز خرم به دليل پرداخت نشدن مطالبات كارگران با راي مراجع قضايي توقيف شده است اما تا كنون بخش عمده اي از اين اموال بصورت غير قانوني از كارخانه خارج شده است.

رييس شوراي اسلامي كار صندوق نسوز خرم در مورد علت شكايتي كه كارفرما عليه آنها در دادگاه مطرح كرده است گفت: اتهام من فحاشي و اتهام همكارم سرقت اموال كارخانه است.

وي كه پس از مراجعه به دادگاه بومهن به اتهام فحاشي براي چند ساعت در بازداشت بود، گفت: هرچند اين شكايت توسط کارفرما صورت گرفته است اما من به قاضي دادگاه نيز گفتم كه اين اتهام را قبول ندارم.

به گفته اين فعال كارگري، مبنای این شكايت، نامه اي حاوی ناسزا به کارفرما بوده که بنا به ادعاي كارفرما به دست خط وي نوشته شده است.

 

وي كه به جعلي بودن اين نامه معتقد است گفت: هنوز هم مي گويم اگر كسي در اين رابطه ادعايي دارد حاضرم با او نظر تخصصی اداره تشخيص هويت نيروي انتظامي را جويا شوم.

اين كارگر در خصوص اتهام همكار خود اضافه کرد: پرونده وي هنوز به اتهام خروج غير قانوني اموال كارخانه دردست بررسي است.

لازم به یادآوری است که كارخانه صندوق نسوز خرم، توليد كننده صندوق و قفل هاي ايمني از چند سال پيش تاكنون دچار بحران كارگري بوده و حقوق آنان ماه ها است که پرداخت نشده  است.

بحران در کارخانه نساجی قم

دسترنج

سه شنبه 14 اسفند 1386-4 مارس 2008

خبر - چهار ماه حقوق 500 کارگر شاغل در کارخانه های "تهران پتو" و "ایران ترمه" قم پرداخت نشده است.

علی طالبی" فعال کارگری در استان قم به دسترنج گفت:  مطالبات معوقه از 2 سال پیش تا کنون پرداخت نشده و کارگران این دو واحد تولیدی هم اکنون از بیمه بیکاری استفاده می کنند.

 او گفت: این 2 واحد تولیدی که به مدیریت یک نفر اداره میشوند در پی بروز مشکلات نساجی در کشور و تغییر ساختار به حالت نیمه تعطیل درامده و هم اکنون تنها بخش هایی از کارخانه ها فعالند.

اعتصاب کارگران سد "سیاه زخ" برای سومین روز متوالی

دسترنج

سه شنبه 14 اسفند 1386-4 مارس 2008

خبر - اعتصاب 100 کارگر شاغل در سد "سیاه زخ" دیوان دره که در اعتراض به عدم در یافت شش ماه حقوق انجام شده بود، همچنان ادامه دارد.

سید محمد صالح حسینی  فعال کارگری در سقز به دسترنج گفت: این اعتصاب کارگری که از دو روز قبل در محل سد سیاه زخ  آغاز شد، همچنان ادامه داشته و کارگران دست از کار کشیده اند.

 او گفت: با وجود ادامه اعتصاب کارگری و نزدیکی به سال جدید کارفرمای شرکت پیمانکاری طر ف قرارداد با این سد، نسبت به پرداخت حقوق معوقه کارگران اقدامی نکرده است.

کارگران سازمایه و 3 سال بی حقوقی

دسترنج

چهارشنبه 15 اسفند 1386-5 مارس 2008

حقوق 300 کارگر کارخانه آجر ماشینی سازمایه پاکدشت 3 سال پرداخت نشده است.

عوض سلطانی فعال کارگری در پاکدشت به دسترنج گفت: اعتصاب و تجمعات اعتراض آمیز کارگران این واحد تولیدی آجر در خصوص دست یابی به حقوق معوقه تاکنون نتیجه ای در برنداشته و کارگران در شرایط سخت معیشتی بسر می برند.

او گفت: این واحد تولیدی به دلیل اختلاف بین شرکای کارخانه و بحران مدیریتی به تعطیلی کشانده شده و کارگران آن در بلاتکلیفی بسر می برند.

حرکت پاکریس به سوی اشتغال صفر

دسترنج

چهارشنبه 15 اسفند 1386-5 مارس 2008

نه ماه حقوق معوقه 300 کارگر کارخانه "پاکریس" سمنان پرداخت نشده است.

یکی از کارگران کارخانه نساجی "پاکریس" به دسترنج گفت: اشتغال 2300 نفری در این واحد تولیدی بدلیل اعمال سیاست های نادرست مدیریتی از سوی بنیاد مستضعفان به 300 نفر در حال حاضر تقلیل یافته که بنابر گفته مسوولان با بازنشستگی مابقی کارگران و تعطیلی کارخانه تا 3 سال دیگر این اشتغال به صفر خواهد رسید.

او گفت: بن های کارگری سال های 84 و 85، عیدی و پاداش و 200 هزار تومان از موجودی حساب قرض الحسنه کارگران پرداخت نشده است.

کارگران "بیمارستان سجاد" 5 ماه حقوق نگرفته اند

دسترنج

چهارشنبه 15 اسفند 1386-5 مارس 2008

بیش از 5 ماه از حقوق قانونی 60 کارگر رسمی و قراردادی شاغل در بیمارستان سجاد کرمانشاه پرداخت نشده است.

"علی بیگی" فعال کارگری در کرمانشاه به دسترنج گفت: سوءمدیریت و زیاده خواهی مسوولان بیمارستان دلیل عدم پرداخت حقوق حقه این کارگران بوده است.

او گفت: با وجود اخذ مجوز لازم برای دریافت 300 میلیون تومان وام بانک رفاه از طرف کارگروه اشتغال برای پرداخت حقوق معوقه کارگران، مدیریت بیمارستان سجاد هنوز اقدامی نکرده است.

عدم پرداخت دستمزد کارگران شهرداری منطقه11

 

دسترنج

چهارشنبه 15 اسفند 1386-5 مارس 2008

دستمزد 100 کارگر خدماتی پیمانکاری ناحیه 3 منطقه 11 شهرداری تهران بیش از 1 ماه است که پرداخت نشده است.

به گزارش خبرنگار دسترنج؛ اغلب این کارگران بدون داشتن دستکش به نظافت محیط پرداخته و همانند دیگر کارگران شاغل در شهرداری برای باز کردن کانالهای فاضلاب و جوی ها گرفته از جاروب های خاک روبی بصورت کاملا غیر بهداشتی استفاده می کنند.

بنابراین گزارش بیش از 25 کارگر افغان نیز که از حقوق و مزایای کمتر شغلی برخوردارند در این ناحیه شهری بکار اشتغال دارند.

حقوق کارگران "الیاف شیروان" پرداخت نمی شود

دسترنج

چهارشنبه 15 اسفند 1386-5 مارس 2008

حقوق معوقه بیش از 50 کارگر کارخانه الیاف شیروان ده ها ماه است که پرداخت نشده است.

بابا نظر هدایتی فعال کارگری در استان خراسان شمالی به دسترنج گفت: این واحد تولیدی بدلیل شدت بحران بمدت 30 ماه است که تعطیل بوده و کارگران آن در بلاتکلیفی و وضعیت بد معیشتی بسر می برند.

او گفت: این واحد بزرگ و باسابقه که در پی خصوصی سازی و واگذاری بدون برنامه تعطیل شد پیش از این از تولید، اقتصاد و اشتغال بسیار خوبی برخوردار بوده است.

پس لرزه های اعتصاب آزمایش همچنان ادامه دارد

دسترنج

چهارشنبه 15 اسفند 1386-5 مارس 2008

به گفته یکی از کارگران کارخانه آزمایش مرودشت، تاکنون 54 کارگر این کارخانه به دلیل اتمام قرارداد اخراج شده اند.

به گزارش دسترنج، این کارگر به نقل از کارفرمای کارخانه آزمایش مرودشت، دلیل تمدید نشدن قرارداد همکاران خود را غیبت غیرقانونی بیش از حد و اختلاف داشتن با سرپرستان خطوط تولید عنوان کرد.

با این حال وی معتقد است که کارفرما این کارگران را به دلیل اعتصاب چند ماه پیش کارگران آزمایش مرودشت اخراج کرده است.

حدود 400 کارگر کارخانه آزمایش مرودشت که بیش از نصف آنها را کارگران قراردادی تشکیل می دهند در ابتدای پاییز امسال برای پیگیری مطالبات صنفی خود دست به اعتصاب گسترده زدند.

وی گفت: از دست ما کاری ساخته نیست، زیرا اکثر ما قراردادی هستیم و ممکن است با کوچکترین اعتراض به سرنوشت اخراج شدگان دچار شویم.

این کارگر گفت: اکثر اخراج شدگان بین 8 تا 12 سال در کارخانه مشغول به کار بودند که با توجه و سن بالا و بازار نامناسب کار بعید است بتوانند کار جدیدی پیدا کنند.

چه کسی سلامت کارگران شهرداری را تضمین می کند؟

دسترنج

چهارشنبه 15 اسفند 1386-5 مارس 2008  

گزارش - شرکت شهر سالم در خصوص رعایت بهداشت کارگران شهرداری، اجازه برخورد مستقیم با پیمانکاران متخلف را ندارد.

چندی پیش مدير عامل شركت شهر سالم در خصوص سلامت كارگران شهرداري تهران گفته بود: كارگران قبل از شروع كار كاملا از لحاظ سلامت چك مي‌شوند و اگر كارگران در حين كار مشكلي برايشان پيش بيايد كليه خدمات آنها تا بستري شدن توسط شهرداري تهران به صورت رايگان انجام مي‌شود.

او همچنین این خبر مسرت بخش را منتشر کرده بود که: «ما به كارگراني كه در شهر سگ‌ها را مي‌كشند، واكسن هاري مي‌زنيم.

خبر نگار دسترنج برای پیگیری این خبر با "پودی" - مدیر روابط عمومی شرکت شهر سالم - تماس گرفت. پودی  در این خصوص  گفت: شرکت شهر سالم شهرداری تهران موظف به نظارت دقیق بر رعایت نکات بهداشتی کارگران شهرداری است اما در هنگام مشاهده هر گونه مشکل بهداشتی و کوتاهی توسط شر کت های پیمانکار، اجازه برخورد مستقیم ندارد.

او گفت: گزارش های بهداشتی این شرکت به سازمان خدمات شهری شهر داری ارجاع میشود تا این سازمان به وظایف محوله خود عمل کرده ودرهنگام هر گونه تخلف با کارفرمایان این شرکت ها برخورد کند.

او با اشاره باینکه کارگران شهرداری تهران هم اکنون با بهداشت مناسبی کارخود را انجام می دهند افزود: کارگران  آموزش دیده برای کار درخیابان ها و معابر وسایل بهداشتی در اختیار دارند و برای جلوگیری از بیماریهای مهلک و خطر ناک 90 در صد کارگران واکسینه شده اند.

پودی گفت: 10 درصد باقیمانده از کارگران به دلیل ورود و خروج  در نحوه اشتغال واکسینه نشده اند.

دو کارگر دیگر در انتظار شلاق

دسترنج

چهارشنبه 8 اسفند 1386-27 فوریه 2008 

خبر - اتحاديه كارگران اخراجي و بيكار از احضار دو نفر ديگر ازفعالان كارگري سنندجي براي اجراي شلاق خبر داد.

به گزارش دسترنج، "جعفر عظيم زاده" از اعضاي اتحاديه كارگران اخراجي و بيكار گفت: به دنبال اجراي احكام شلاق براي ۴ كارگر سنندجي‏؛ آقايان "چتاني" و "مولايي" نيز براي اجراي حكم شلاق احضار شدند.

پيشتر دادگاه سنندج براي 13 نفر از بازداشت شدگان مراسم روز جهاني كارگر سال 86 علاوه بر حبس و جراي نقدي، مجازات شلاق نيز تعيين كرده بود.

عظيم زاده گفت: تا اين لحظه حكم شلاق براي 4 نفر از اين بازداشت شدگان اجرا شده است.

او افزود به موجب احضاريه اي كه براي اين افراد صادر شده است چناچه آنها در موعد تعيين شده براي اجراي حكم مراجعه نكنند حكم جلب آنها صادر مي شود.

هرسال بر تعداد كودكان كار و خيابان اضافه مي‌شود

دسترنج

چهارشنبه 8 اسفند 1386-27 فوریه 2008 

امسال به تعداد كودكان كار و خيابان اضافه شده كه اين تعداد نسبت به سال گذشته افزايش داشته است.

آمار 115 هزار نفري دانش آموزان بازمانده از تحصيل در ابتداي سال تحصيلي 87-86 نشان دهنده اين است كه حدود 115 هزار نفر امسال به تعداد كودكان كار و خيابان اضافه شده كه اين تعداد نسبت به سال گذشته افزايش داشته است.

خجسته حسيني پور، رئيس هيئت مديره انجمن حاميان كودكان كار و خيابان در گفت‌وگو با برنا با بيان اين مطلب افزود: فقر مالي، سوءتغذيه، نداشتن سرپناه و تامين خرج و مخارج خانواده باعث شده تا بسياري از كودكان حتي در مقطع ابتدايي نيز از تحصيل كناره بگيرند و به انجام كارهاي سخت و خارج از توان مجبور شوند.

حسيني پور ادامه داد: كودكان كار هيچ مهارت و تخصصي براي انجام كارهاي مختلف ندارند به همين دليل مجبور مي‌شوند به هر كاري هر چند سخت و دور از ذهن تن دهند.

وي با توجه به اينكه دوران كودكي، حساس‌ترين مقطع زندگي هر فرد به شمار مي‌رود، خاطر نشان كرد: كودك در حال رشد هيچ وقفه زماني را نمي‌پذيرد و در هر زماني پرورش خاص خود را مي‌خواهد. حالا اگر اين موجودات آسيب پذير بجاي قرار گرفتن در مسير صحيح آموزش و پرورش، به انجام اعمالي نامتناسب با سنشان مجبور شوند، به طور حتم در آينده و در سنين بزرگسالي، آسيب‌هاي فراواني را براي جامعه بوجود خواهند آورد.

پايان تجمع کارگران چيني ارس

دسترنج

شنبه 11 اسفند 1386-30 فوریه 2008

تجمع کارگران پس از آنکه اعلام شد موضوع در کميسيون امور کارگري استانداري و فرمانداري تبريز مورد رسيدگي قرار خواهد گرفت، پايان يافت.

به دنبال تجمع کارگران چيني ارس در سازمان کار و امور اجتماعي آذربايجان شرقي در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات‌شان، دبير اجرايي خانه کارگر تبريز ابراز اميدواري کرد هر چه سريع‌تر مشکلات اين واحد توليدي مورد بررسي قرار بگيرد.

به گزارش ايسنا، کريم صادق‌زاده اظهار كرد: بارها در زمينه مشکلات کارگران چيني ارس به مسوولان و دست اندرکاران هشدار داده‌ايم تا در رسيدگي به معضلات کارخانجات دقت لازم مبذول دارند اما عملا در آستانه سال جديد کارگران اين واحد بخش اعظمي از مطالبات خود را دريافت نکرده‌اند.

وي اضافه کرد: سعي مي‌کنيم مشکلات کارگران چيني ارس در مراجع ذي‌صلاح مورد بررسي قرار گرفته و تعهدات کارفرما در قبال کارگران عملي شود.

به گفته صادق زاده، چندي پيش کارگران چيني ارس در نامه‌اي به سازمان کار و امور اجتماعي، استاندار و فرماندار تبريز مشکلات خود را طرح و خواستار رسيدگي شده بودند.

کارگران چيني ارس در تجمع خود با انتقاد از عملکرد سازمان کار و امور اجتماعي مدعي بودند؛ شرکت از مدت‌ها قبل دچار مشکلات مالي و مديريتي بوده و با وجود وقوف مسوولان استاني و کشوري به اين امر، مديريت و سهامداران کارخانه از مسووليت اصلي خود شانه خالي مي‌کنند.

تجمع کارگران پس از آنکه اعلام شد موضوع در کميسيون امور کارگري استانداري و فرمانداري تبريز مورد رسيدگي قرار خواهد گرفت، پايان يافت.

ناتوانی در تامین معاش خانواده علت خودکشی یک کارگر

دسترنج

شنبه 11 اسفند 1386-30 فوریه 2008

 

خبر - هزینه‌های بالای زندگی و عدم امکان تامین معیشت خانواده موجب شد کارگری در خیابان فاطمی تهران اقدام به خودکشی کند.

صبح امروز يك کارگر 45 ساله كه قصد داشت خود را از طبقه ششم يك ساختمان 7 طبقه در خيابان فاطمي به پايين پرتاب کند با حضور به موقع نيروي انتظامي و آتش نشاني نجات يافت.

اين گزارش حاكي است، اقدام اين فرد باعث ترافيك شديدي در اين خيابان شد. مامورين نيروي انتظامي و آتش نشاني توانستند با سرگرم كردن اين فرد، فرصت را براي ماموران ديگر فراهم كرده تا وي را از پشت سر غافلگير و از سقوط وي جلوگيري كنند.

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با دسترنج علت اقدام این کارگر را مطابق آنچه توسط این فرد اعلام شده بود، هزینه‌های بالای زندگی و عدم امکان وی برای تامین معیشت خانواده اعلام کرد.

برده داری افاغنه در شهرداری تهران

دسترنج

شنبه 11 اسفند 1386-30 فوریه 2008

خبر - کارگران افغانی که در منطقه 5 شهرداری تهران مشغول به کارند، موظف به انجام 12 ساعت کار طی سه شیفت کاری هستند.

 به گزارش خبرنگار دسترنج  این کارگران تبعه افغانستان که بطور غیر قانونی در شهرداری بکار گرفته شده اند در سه شیفت کاری  2 بامداد تا 7 صبح، 8 تا ۱۲ ظهر و 2تا 5 عصر به طور مستمر کار کرده و و ماهیانه 250 هزار تومان دستمزد می گیرند.

 بنابراین گزارش: حقوق ماهیانه کارگران افغانی با یک ماه تاخیر پرداخت شده وهیچ یک از کارگران از مزایای بیمه تامین اجتماعی برخوردار نیستند.

لازم به ذکر است این کارگران افغانی حتی از داشتم دستکش کار نیز محرومند و در هنگام آب گرفتگی معابر و  آبراه ها به اجبار و بطور غیر بهداشتی بوسیله جارو ها و دستان خود معابر را تمیز می کنند.

کارگران "راه آهن" به پیمانکاران سپرده می شوند

دسترنج

شنبه 11 اسفند 1386-30 فوریه 2008

خبر - 3200 کارگر راه اهن که تاکنون بصورت مستقیم زیر نظر دولت کار می کردند با واگذاری به بخش خصوصی، با قراردادهای پیمانی به کار خود ادامه می دهند.

 یکی از کارگران راه آهن با بیان این مطلب به دسترنج  گفت: طی این واگذاری که بنا بر اصل 44 قانون اساسی بمنظور  خصوصی سازی نهادهای دولتی صورت می پذیرد، بخش دیگری از راه اهن خصوصی می شود که به تبع آن 3200 کارگر نیز تحت سرپرستی پیمانکاران قرار خواهند گرفت.

او گفت: کارگران راه آهن به این اقدام دولت اعتراض داشته و آینده شغلی خود را با توجه به عملکرد شرکت های پیمانکار و بی توجهی بخش خصوصی در معرض خطر می بینند.

این کارگر گفت: وضعیت شغلی و حقوقی هزاران کارگری که طی واگذاریهای گذشته شرکت راه اهن  به استخدام شرکت های پیمانکار درآمدند تاسفبار است.

اعتصاب کارگران "سد کریت"

دسترنج

شنبه 11 اسفند 1386-30 فوریه 2008

خبر - کارگران خدماتی عمرانی یکی از شرکتهای پیمانکاری مستقر در سد کریت طبس، در اعتراض به عدم دریافت پنج ماه حقوق و مزایای شغلی دست به اعتصاب زدند.

غلامرضا محمدی فعال کارگری در طبس به دسترنج گفت: کارگران معترض این شرکت پیمانکاری پیش از این با تجمع مقابل اداره کار و تشکیلات کارگری این شهرستان خواهان دریافت حقوق معوقه خود شده بودند اما با ناامیدی از اقدامات قانونی، اینک اعتصاب کرده اند.

احضار 22 کارگر نساجی کردستان به دادگاه

دسترنج

شنبه 11 اسفند 1386-30 فوریه 2008

خبر - 22 نفر از كارگران اخراجي كارخانه نساجي كردستان بي آنكه بدانند چه جرمي مرتکب شده اند با شكايت كارفرماي سابق خود به دادگاه احضار شدند.

به گزارش دسترنج، پيشتر برخي منابع خبري به نقل از دادگاه عمومي سنندج اعلام كرده بودند كه احضار اين كارگران به تجمع های اعتراض آمیز آنان ربطي ندارد.

جعفر عظيم زاده، رئیس اتحاديه كارگران اخراجي و بيكار در اين رابطه گفت: هفته گذشته يكي از اين كارگران با دریافت احضاريه به دادگاه مراجعه کرد اما چون شاكي غايب بود؛ قاضي بدون آنكه علت شكايت را بگويد رسيدگي را به زمان ديگري موكول كرد.

 

به گفته اين فعال كارگري تمامي اين 22 كارگر از كساني هستند كه از سال 85 به بعد كار خود را از دست داده اند و هم اكنون از اعضاي انحاديه كارگران بيكار و اخراجي  هستند.

او يادآور شد: از سال 85 تاكنون با اجراي سياست تعديل نيرو، كارخانه نساجي كردستان 400 كارگر را اخراج کرد.

به گفته عظيم زاده به غير از اين 22 كارگر تاكنون به اكثر كارگران اخراج شده نساجي كردستان بابت غرامت اخراج وام هاي خود اشتغالي پرداخت شده است.

محکومیت وزارت كار از سوی آی ال او

دسترنج

شنبه 11 اسفند 1386-30 فوریه 2008

گفته می شود كه فرستاده سازمان جهانی کار (ILO) به ايران در گزارش خود از وزارت كار و امور اجتماعي به عنوان مداخله كننده غيرقانوني در امور داخلي تشكل هاي صنفي كارگري و كارفرمايي نام برده است.

در پاييز امسال يك هيت از كارشناسان سازمان جهاني كار كه رياست آن را خانم كئلوپاترا بر عهده داشت؛ به منظور بررسي روابط كار و وضعيت شركاي اجتماعي به ايران سفر كرده بودند.

به گزارش دسترنج‏، براساس اين گزارش 45 صفحه اي، وازرت كار و امور اجتماعي ايران در رابطه با دخالت در امور داخلي نهاد هاي كارگري و كارفرمايي مقصر شناخته شده است.

به عقيده فعالان صنفي كرگري و كارفرمايي در دو سال گذشته وزارت كار و امور اجتماعي با اعلام انحلال نهادهاي كارگري و كارفرمايي موجود و تاسيس نهادهاي صنفي جديد در امور داخلي كارگران  كارفرمايان مداخله غيرقانوني كرده است.

کارگران "پوشینه بافت" شش ماه بدون حقوق

دسترنج

یکشنبه 12 اسفند 1386-1 مارس 2008

خبر - دستمزد 400 کارگر کارخانه "پوشینه بافت" قزوین شش ماه پرداخت نشده است.

عید علی کریمی فعال کارگری در قزوین  به دسترنج گفت: جمعی از کارگران معترض کارخانه پوشینه بافت قزوین با تجمع در محل خانه کارگر این استان با بر شمردن مشکلات حقوقی و شغلی طی چند ماه گذشته خواهان تشکیل یک نهاد کارگری در کارخانه و در یافت  6 ماه حقوق معوقه و سنوات  کاری خود شدند.

او گفت: مدیریت کارخانه  برای تیم فوتبال "پوشینه بافت" میلیون ها تومان  هزینه کرده اما از پرداخت حقوق صدها کارگر شانه خالی می کند.

کریمی گفت: کارگران در این تجمع هشدار دادند در صورت بر آورده نشدن خواسته های بحقشان تجمعات اعتراض آمیز  گسترده تری برپا خواهند کرد.

بحران بیکاری در استان "چهارمحال و بختیاری"

دسترنج

یکشنبه 12 اسفند 1386-1 مارس 2008

خبر - به دلیل عدم توسعه و ساخت کارخانه های تولیدی-صنعتی در استان چهار محال و بختیاری از سوی دولت، این استان محروم با بحران بیکاری مواجه است.

عبدالله رئیسی فعال کارگری در شهرکرد به دسترنج گفت: آمار بیکاری  استان به  20 درصد در سال 86  رسیده و هزاران بیکار برای یافتن  فرصت شغلی به استان های همجوار چون اصفهان و خوزستان مهاجرت می کنند.

او گفت: استعداد های طبیعی منطقه و وجود آب فراوان رود خانه های دز ، کارون و زاینده رود  که از کوههای چهال محال و بختیاری سر چشمه می گیرند، شرایط را برای ایجاد صد ها واحد تولیدی و صنعتی در سراسر استان فراهم کرده که متاسفانه مسوولان دولت به آن توجهی ندارند.

 رئیسی گفت: سرمایه گذاران به دلیل نبود زیر ساخت های صنعتی درچهار محال و بختیاری سر مایه گذاری نکرده و برای ایجاد واحد های تولیدی به استانهای همجوار رجوع می کنند. 

بازار داغ حسرت برای زنان کارگر

آفتاب

چهارشنبه 22 اسفند 1386-12 مارس 2008

 آفتاب - مازیار رحمانی: صدای برخورد پاشنه ی کفش های شیک به زمین،چانه زدن های پای صندوق، صدای خرسند حاکی از پیدا کردن لباس مناسب و بردن نام مارک های معروف.اینها همه صداهایی آشفته، ولی رسایی است که در فروشگاه لباس شنیده می شود.

مانند هرسال با رسیدن ماه اسفند شاهد هجوم مشتریان به فروشگاه های لباس هستیم. در حالی که فصل سرما نگذشته، قبل از طبیعت و هر چیز دیگر نوبت گرمی بازار لباس است.افرادی با رسیدن فصل نو به فکر تجدید آراستگی خود می افتند. زوج هایی می خواهند همسر خود را در بهترین پوشش ببینند.

کودکان هم شادمان با مادر و پدر خود به خرید لباس های عید می روند. ولی در این میان زنان بیشترین نقش را در خرید و رونق بازار لباس دارند؛ هم از این جهت که خود به ظاهر زیبا ی خود اهمیت می دهند و هم اینکه باید توقع همسر و فرزندان خود را پاسخ بدهند.

پیاده روها شلوغ است و اعداد درشت به همراه درصد های رنگارنگ تخفیف ها و فروش های شب عید را نوید می دهد. عده ای از زنان و خانواده ها به همراه فرزندانشان به مغازه ها می روند و عده ای بیرون می آیند.بعضی از خرید خود خرسند هستند و بعضی هنوز آنچه را می خواهند پیدا نکرده اند. اما در این میان زنانی هستند که نه واردِ مغازه ای می شوند و نه بیرون می آیند.

این افراد زنانی هستند که از گرمی این بازار تنها حسرت نصیبشان می شود.زنانی از طبقه ی ضعیف.زنانی که مانند هر زن دیگری از خرید برای عزیزان خود لذت می برند ولی میل خود به خرید لباس و شیک پوشی را مدتهاست فراموش کرده اند. و حالا تنها حسرتشان به خاطر ناامید ماندن فرزندانشان از لباس عید است. فرزندانی که هر روز همکلاسی های خود را می بینند و به درستی از والدین و مخصوصا از مادر خود لباس نو می خواهند.این کودکان شاید با کلمه "نه" هم مواجه نمی شوند ولی از پاسخ اندوهگین مادر هم سر در نمی آورند. در کنار حسرت حس دیگری برای این زنان وجود دارد.آنها هم مانند فرزندانشان احساس می کنند که فراموش شده اند.

آنها در این ویترین های خوش آب و رنگ چه می بینند؟به تخفیف هایی که هیچوقت از آن سهمی نخواهند داشت چگونه می نگرند؟و این درصدهای رنگارنگ چه حسی را برایشان تداعی می کند؟اصلا معیار آنها برای زیبایی لباس چیست؟

شاید اینکه لباسی زیباتر است که کمتر شبیه لباس کارشان باشد؛از آن جهت که همیشه کار می کرده اند و از هرچه رنگ و بوی کار بدهد بیزارند.یا شاید لباسی را ترجیح بدهند که بشود زیر آن لباس گرم پوشید تا در زمستان هم قابل استفاده باشد.یا شاید لباسی را زیباتر بدانند که بیشتر شبیه لباس زنان مرفه باشد.

آنها نمی توانند خود را در هیچکدام از لباس های مدل های پشت ویترین تجسم کنند.حتی هیچکدام از آن لباسها را نمی توانند خارج از ویترین تصور کنند.شاید فکر کنند که این لباس ها مخصوص افرادی با اندام متتاسب باشد.چه بسا فکر کنند که اندام متناسب از آن افراد قادر به خرید این لباس ها خواهد بود. افراد قادری که در پیاده رو مشغول رفت و آمد هستند و از دید زنان کارگر، شاید فقط صاحبخانه هایی هستند که تنها برای نظافت خانه ی خود با آنها همراه خواهند بود.

و ما...؟ تاکنون چندبار با هشیاری به این مسائل به خرید رفته ایم؟چند بار به خرید رفتیم و حسرت ها ی مادران کارگر، اشک های کودکانشان و عیدهای سردشان را فراموش نکرده ایم؟

در جمع ها و محفل های کوچک حرف های زیادی در مورد زنانی که مانند مردان کار می کنند زده می شود. گاهی هم آنان را الگو می خوانند.اما چه الگویی؟ الگویی گه خود از زندگی کردن همسان با دیگران عاجز است. به راستی این گفتارها به چه انجامیده؟ آیا در فصل بازارهای داغ خرید هم مورد توجه بوده است؟تلاش واقعی و عملی ما برای احقاق حداقل حقوق زنان طبقات ضعیف جامعه چه بوده؟

بارها سخن از حمایت از زنان طبقات ضعیف که کار می کنند گفته شده.اما این سخنها در بهترین حالت به تشکیل انجمنی برای کمکی دوره ای و به صورت صدقه وار به افراد نیازمند انجامیده. اما اهداف این انجمنها چیست؟آیا نیازها و کمبودهای این زنان به درستی درک شده؟و آیا هیچ مطالعه و تحقیق عمیقی در مورد مشکلات آنان صورت گرفته؟

در این مورد که بسیاری از آنها نیازمند هستند شکی وجود ندارد.ولی در مورد زنانی که کار می کنند؛ بهتر است بگوییم شایسته اوضاع مناسب و بهتری هستند تا اینکه نیازمند باشند.اینجاست که دیگر روش جمع آوری پول و صدقه کار آنچنانی نمی کند.زنی که با احساس مسئولیت و با وجود تمام تبعیض های جنسیتی موجود کار می کند، حاضر به دریافت صدقه و کمک نقدی نخواهد بود. حتی در بسیاری مواقع دیگران را محتاج تر از خود می بیند. ولی آنجا که می خواهد در چشمان کودک معصوم خود نگاه کند در می ماند و نیاز را بیش از هر چیز دیگری احساس می کند.

در چنین شرایطی نیاز بیشتری به مطالعه و صرف نیروی بیشتر برای شناخت مشکلات و مسائل زنان کارگر ، وجود دارد. برای کمک های اولیه و فوری ایجاد تشکیلاتی برای عرضه لباس و مایحتاج زندگی با قیمت ارزانتر در مقاطع مختلف می تواند مناسب باشد.

اما در حالت کلی فراهم آوردن شرایطی مانند تشکیل انجمن ها برای احقاق حقوقی مناسب تر برای این زنان و مادران لازم است. زنان و مادرانی که مانند مردان ولی با مسئولیت بیشتر و شرایط به مراتب دشوارتر کار می کنند.تا روزی تنها وسیله ی جدید عیدشان کیسه های نوی حاوی لباس های کهنه ی دیگران نباشد. 

از : کارگران کارخانه ها و

به : شورایعالی کار و کمیته دستمزدها

رونوشت به: وزارت کار و امور اجتماعی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی

دستمزد و حقوقی که طی سالهای گذشته از سوی دولت و شورایعالی کار برای ما کارگران و سایر بخشهای حقوق بگیر همچون معلمان و بازنشستگان و کارمندان جز تعیین شده است، بهیچوجه در طول این سالها کفاف هزینه های زندگی ما را نکرده و سال به سال خانواده های ما در فقر و فلاکت بیشتری فرو رفته اند. بطوریکه در شرایط حاضر، ما دیگر قادر به تامین یک زندگی بخور و نمیر برای خود و خانواده هایمان نیستیم و نمیتوانیم با دستمزدهای فعلی حتی اجاره بهای منازل مسکونی خود را نیز تامین کنیم.

روال هر ساله افزایش حداقل دستمزدها که تا کنون اجرا شده است، بهیچوجه جبران این وضعیت را نمیکند. در طول چند سال گذشته هزینه های زندگی دهها برابر شده و قدرت خرید ما کارگران و سایر مزد بگیران بطور مرتب و بی سابقه ای پائین تر آمده است.

سال قبل حداقل دستمزد را ١٨٣٠٠٠ تومان تعیین کردید، اما میزان خط فقر بالای پانصد هزار تومان بود. این در حالی است که در طول سال جاری با بالا رفتن سرسام آور هزینه های زندگی، کمر کارگران و حقوق بگیران زیر فشار نداری خرد شده است.

خودتان در این مملکت زندگی میکنید و میدانید که حتی با یک میلیون تومان هم نمیتوان آنچنانکه شایسته ی شان انسان است در این جامعه زندگی کرد. حال سوال ما ازهمه شما کسانی که در کلیه سطوح دولتی در تعیین حداقل دستمزدها سیاست گذاری می کنید این است که آیا واقعا حاضرید با این حقوقهایی که به ما کارگران داده میشود، حتی یک ماه زندگی کنید؟ پس چرا ما کارگران باید این را قبول کنیم؟ پس چرا ما باید این را قبول کنیم که سهم ما از تولید اینهمه ثروت و نعمت در جامعه، فقر و فلاکت روز افزون باشد؟

ما اعلام میکنیم که دیگر نمیتوانیم زیر خط فقر زندگی کنیم و تداوم این زندگی برای ما غیر قابل تحمل است. ما خواهان حداقل دستمزد با احتساب تامین یک زندگی شرافتمندانه و مرفه برای یک خانواده چهار نفره از طریق دخالت و نظارت خود کارگران در کلیه سطوح مزد بگیران هستیم.

تامین یک زندگی شرافتمندانه و انسانی حق ما کارگران و تمامی مزد بگیران است و این خواستی است که ما با امضای این طومار بر آن پای می فشاریم و امیدواریم پاسخ ما مانند سالهای گذشته افزایش بیست درصدی حداقل دستمزدها نباشد، که نه تنها هیچ دردی را دوا نخواهد کرد بلکه معنایش تحمیل فقر و فلاکت بی حد و حصر و غیر قابل تحمل در سال 87 بر ما و خانواده هایمان خواهد بود.

رييس اتحاديه نانوايان اهواز:

هر واحد نانوايي بايد درآمد سه ماه خود را براي پرداخت عيدي به كارگران خود اختصاص دهد

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز

دوشنبه 27 اسفند 1386-17 مارس 2008

رييس اتحاديه نانوايان اهواز گفت: عيدي و پاداش كارگران نانوايي حدود 350 هزار تومان است. به عنوان نمونه يك واحد نانوايي كه 4 كارگر دارد، بايد در آمد سه ماه خود را براي پرداخت عيدي به كارگران خود اختصاص دهد.

امير دهقان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) ـ منطقه خوزستان ـ توضيح داد: با وجود آن كه شش ماه نيمه نخست سال 31 روزه است، سهميه آرد براي مدت زمان 30 روز به ما داده مي‌شود كه اين مساله مشكل ساز شده است.

دهقان يادآور شد: با توجه به اين كه هر كيسه آرد به صورت دولتي با قيمت هر كيلوگرم حدود هفت تومان به نانوا داده مي‌شود، اما بايد در نظر گرفت كه تنها ماده اوليه مورد نياز براي نانوايي آرد نيست بلكه تهيه اقلام بسيار ديگري نيز براي نانوايان لازم است. به عنوان نمونه آرد با قيمت دولتي ارائه مي‌شود اما هزينه بيمه، حقوق و هزينه‌هاي حمل آرد توسط بخش خصوصي تامين مي‌شود.

رييس اتحاديه نانوايان اهواز خاطرنشان كرد: با وجود اين مسائل و مشكلات چگونه انتظار مي‌رود قشر نانوا، نان توليدي را با كيفيت بالا عرضه كند. اميدواريم در سال جديد با توجه بيشتر به قشر نانوا، نرخ مناسبي براي نان توليدي نانوايان تعيين شود. 

/جزييات تعيين مزد كارگران سال آينده اعلام شد/

حداقل مزد روزانه: ‌٧ هزار و ‌٣٢٠ تومان

بن كارگري: ماهانه ‌١٠ هزار تومان

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

دوشنبه 27 اسفند 1386-17 مارس 2008

وزارت كار و امور اجتماعي جزييات تصويب افزايش مزد كارگران در سال آينده را اعلام كرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) شوراي عالي کار با حضور نمايندگان سه گروه (دولت، کارفرمايان و کارگران) در جلسه 22 اسفند ماه امسال، پس از بحث و بررسي درباره تعيين حداقل مزد سال 87 در اجراي ماده 41 قانون کار با در نظر گرفتن مصالح کارگران در انطباق هرچه بيشتر ميزان درآمد آنان با سطح معيشت و همچنين با توجه به مقتضيات بنگاه‌هاي توليدي و کارفرمايان و شرايط اقتصادي جامعه موارد زير را به اتفاق آرا مورد تصويب قرار داد:

ـ از اول سال 87 حداقل مزد روزانه با نرخ يکسان براي کليه کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دائم يا موقت) مبلغ 73 هزار و200 ريال تعيين مي‌شود. همچنين از اول سال 87 ساير سطوح مزدي نيز روزانه پنج درصد مزد ثابت يا مزد مبنا (موضوع ماده 36 قانون کار) به‌اضافه روزانه 9 هزار و 150 ريال به نسبت آخرين مزد در سال 1386 افزايش مي يابد، در صورتي که با اين افزايش، مزد روزانه کارگر کمتر از 73 هزار و 200 ريال شود، ملاک همان 73 هزار و 200 ريال است.

به کارگراني که در سال 1387 داراي يک‌سال سابقه کار شده و يا يک‌سال از دريافت آخرين پايه سنواتي آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ يك هزار و 250 ريال نيز به عنوان پايه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

طبق اين گزارش تبصره‌هايي نيز براي اين موضوع در نظر گرفتند:

به موجب تبصره يك، پرداخت مبلغ مربوط به پايه سنواتي کارگران مشمول طرح‌هاي طبقه بندي مشاغل مصوب وزارت کار و امور اجتماعي با در نظر گرفتن رقم فوق‌الذکر براي گروه يک با توجه به دستورالعمل و جدول اعلامي توسط اداره کل نظارت بر نظام‌هاي جبران خدمت صورت مي گيرد.

همچنين براساس تبصره دو به کارگران فصلي به نسبت مدت کارکردشان در سال 1386، ميزان مقرر در اين بند ( يا تبصره يک آن برحسب مورد ) تعلق خواهد گرفت.

طبق تبصره سه نيز براي تامين کالاهاي موضوع بن کارگري در سال 1387 بابت هرکارگر (اعم از متاهل يا مجرد) ماهانه مبلغ 100 هزار ريال توسط کارفرما بايد اختصاص يابد که نحوه پرداخت اين مبلغ مطابق روال سال گذشته (1386 ) خواهد بود.

در تبصره چهار نيز آمده: ضوابط مربوط به چگونگي نحوه اعمال افزايش مقرر در بند يك و تبصره يک بند 2 در کارگاه‌هايي که داراي طرح طبقه‌بندي مشاغل هستند و نيز در مورد کارگران کارمزدي و همچنين چگونگي ارتقاء طبقه‌بندي شغلي به موجب دستورالعمل‌هاي اداره کل نظارت بر نظام‌هاي جبران خدمت خواهد بود.

در تبصره شش ذكر شده است: مقررات اين مصوبه شامل حال دانش آموزان و دانشجوياني که در ايام تعطيلات تابستاني در سال 1387 به طور موقت در کارگاه‌ها اشتغال مي يابند نخواهد شد.

بر اساس اين گزارش در تبصره شش كه آخرين تبصره است نيز آمده است كه واحدهاي مشمول قانون کار به منظور ايجاد رابطه هر چه بيشتر مزد و مزايا با بهره‌وري و توليد و ايجاد انگيزه بيشتر در بين کارکنان خود، علاوه بر اجراي اين مصوبه مي توانند نسبت به افزايش و برقراري مزايا در قالب موافقت‌نامه‌هاي کارگاهي و پيمان‌هاي دسته‌جمعي و پس از تاييد وزارت کار و امور اجتماعي اقدام كنند.

حقوق 4 میلیونی مدیرعامل و سرگردانی صدها کارمند و کارگر

ایران پرس نیوز

دوشنبه 27 اسفند 1386-17 مارس 2008

گزارش دریافتی: شرکت پخش فراوردهاي پزشکي ايران از تاريخ بيست وشششم آذرماه با شرکت دارويي کشور ادغام شده و هر دو شرکت وابسته به وزارت بهداشت هستند و شرکتي بنام شرکت مادر تخصصي دارو و تجهيزات پزشکي کشور ايجاد کرده اند. پرسنل هر دو شرکت سيصدوهشتاد نفرميباشد. متاسفانه مديرعامل جديد بنام ابولفضل باقري براي خودش حقوق ماهي چهار ميليوني زده در صورتيکه پرسنل هر دو شرکت حقوق و پاداش خود را نگرفته اند وچند روز قبل کارمندان شرکت پخش فرآوردهاي پزشکي درطبقه مديريت بعنوان اعتراض تحصن کردند که متاسفانه با بي اعتنايي مديرعامل که از اقوام دسته چندم احمدي نژاد است مواجه شدند. پرسنل براي مشخص شدن وضعيتشان و بلاتکليفي و آيا تعديل نيرو که قراره انجام شود و مشکلات بيکاري در نگراني بسر ميبرند. واقعا اين دولت آمده همه چيز را نابود کند دو شرکتي که داشتند کم و بيش کار خود را ميکردند و پرسنل امنیت شغلي داشتند ولي با اين وضع معلوم نيست چه خواهد شد. سيصدوهشتاد کارمند و کارگر در سرگرداني بسر ميبرند. آيا اين است سياست دولت مهرورز.