بولتن خبري ايران نبرد(1116) شنبه 12 فروردين 1391(31 مارس 2012)

 

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

 

اخبار تلاشهای تروریستی رژیم ایران در 6 ماه گذشته

 

دستگیری یک ایرانی در آمریکا به اتهام تلاش برای ترور سفیر عربستان

سه‌شنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۰ / ۱۱ اکتبر ۲۰۱۱

به گزارش خبرگزاری فرانسه ۱۹ مهر، اریک هولدر، وزیر دادگستری ایالات متحده، اعلام کرده که یک ایرانی آمریکایی به اتهام تلاش برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، دستگیر شده است.

نام متهم منصور ارباب سیار، ۵۶ ساله، اعلام شده که به گفته آقای هولدر، با نیروی قدس سپاه پاسداران در ارتباط بوده است.مقام های آمریکایی در این رابطه علیه یک نفر دیگر به نام غلام شکوری نیز کیفرخواست صادر کرده اند که در ایران زندگی می کند.آمریکا می گوید که منصور ارباب سیار در مکزیک با فردی که گمان می کرد یکی از اعضای کارتل زتاس است تماس گرفته بود.وی برنامه ترور سفیر عربستان سعودی در یک بمبگذاری و سپس بمبگذاری در سفارت های اسرائیل و عربستان سعودی را دنبال می کرد.آمریکا می گوید که عملیات پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) در ماه مه آغاز شد. ماموران مخفی اف بی آی دو بار در شهر مرزی رینوسا در مکزیک با متهم دیدار کرده بودند. متهم در روز ۲۸ سپتامبر از راه آلمان ایران را به قصد مکزیک ترک کرد اما از ورود وی به کشور خودداری و به آمریکا فرستاده شد که در شهر نیویورک دستگیر شد.ایران از سال ۱۹۸۴ میلادی در فهرست کشورهای حامی تروریسم آمریکا قرار داشته است.ایران اتهام حمایت از گروه های تروریستی را بی اساس می داند.

 

بایدن: ایران باید جوابگوی اقداماتش باشد

بی بی سی چهارشنبه 12 اکتبر 2011 - 20 مهر 1390

جوزف بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در مورد دست داشتن ایران در طرح ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا، گفته است که حکومت ایران باید جوابگوی اقدامات خود باشد.

وزارت خزانه داری آمریکا هم شرکت هواپیمایی ماهان ایر ایران را به اتهام جابجا کردن غیرقانونی اعضای سپاه پاسداران تحریم کرده است.

مقام های آمریکایی همچنین ماهان ایر را به همکاری نزدیک با نیروی قدس سپاه پاسداران و انتقال تسلیحات به کشورهایی نظیر سوریه متهم کرده اند.

در همین حال یک مقام ناشناس آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است که رهبر جمهوری اسلامی ایران از طرح ترور مطلع بود.

این مقام آمریکایی که نامش افشا نشده گفته است که احتمالا سپاه قدس و آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در جریان طرح ترور بوده اند، ولی محمود احمدی نژاد در جریان امر نبوده است.

خبرگزاری های ایران امروز مملو از گزارش ها و مصاحبه هایی بودند که طرح ادعایی آمریکا برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در آمریکا، را "بچگانه" و "تکرار سناریوهای قدیمی" واشنگتن علیه ایران لقب دادند.

ایران رسما به اظهارات مقامات آمریکایی در مورد ارتباط جمهوری اسلامی با توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در ایالات متحده اعتراض کرده و سفارت عربستان سعودی از "جلوگیری از وقوع اقدامی مجرمانه" سخن گفته است.

در ایران، کاردار سوئیس به وزارت امور خارجه احضار شده و مراتب اعتراض شدید دولت ایران به ادعای واشنگتن به وی ابلاغ شده است. سفارت سوئیس در تهران نقش حافظ منافع آمریکا در ایران را بر عهده دارد.

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران هم گفته است که ادعای دست داشتن کشورش در برنامه ریزی برای ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا سناریویی ناشیانه است.

آقای صالحی گفت آمریکا مجبور خواهد شد در آینده از ایران عذرخواهی کند. او گفته که کشورش به دنبال همکاری با بقیه کشوها است، "اما اگر بخواهند با ایران مقابله کنند ایران مشت شان را با سیلی جواب می دهد".

در عربستان سعودی هم واکنش ها به این طرح ادعایی ترور ادامه داشت. خبرگزاری فرانسه از یک مقام اطلاعاتی سابق عربستان سعودی نقل کرد که شواهد موجود در ارتباط با طرح ترور سفیر ریاض در واشنگتن "قابل توجه" بوده و ایران باید هزینه این حرکت را بپردازد.

در این حال ریچارد دالتون، سفیر سابق بریتانیا در تهران و عضو مرکز مطالعاتی چتم هاوس گفته است که نسبت به آنچه آمریکایی ها ادعا کرده اند متقاعد نشده است.

به گزارش وب سایت شبکه چهار تلویزیون بریتانیا، آقای دالتون می گوید "جای تردید جدی است که ایرانی ها به عنوان یک سیاست و اقدام دولتی در صدد ترور سفیر عربستان در آمریکا بوده باشند. دو کشور ایران و عربستان تنش هایی با هم دارند، اما هیچ یک نمی خواهند درگیر جنگ و مناقشه با هم شوند".

دیپلمات سابق بریتانیایی افزوده است این احتمال وجود دارد که برخی عناصر (ایرانی) به ابتکار خودشان کاری کرده باشند. وی حتی احتمال داد که "کل این ماجرا برای مخدوش کردن وجهه ایران سر هم شده باشد".

 

آغاز واکنش ها در ایران

بامداد چهارشنبه، ۲۰ مهر (۱۲ اکتبر)، رادیو و تلویزیون دولتی ایران گزارش کرد که محمد خزاعی، نماینده دایم جمهوری اسلامی در سازمان ملل، با ارسال نامه ای برای بان کی مون، دبیرکل سازمان، نسبت به اظهارات مقامات دولت آمریکا در مورد دست داشتن یک تبعه ایرانی در طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا به شدت اعتراض کرده است.

روز گذشته، وزیر دادگستری آمریکا اعلام کرد که یک آمریکایی ایرانی تبار به نام منصور ارباب سیار به اتهام توطئه برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان در ایالات متحده، بازداشت شده است.

این مقام آمریکایی گفت که آقای ارباب سیار با نیروی قدس، بازوی برون مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، در ارتباط بوده و علاوه بر طرح ترور دیپلمات سعودی، در صدد اجرای برنامه های دیگری برای بمب گذاری در سفارتخانه های اسرائیل و عربستان نیز بوده است و افزود که فرد دیگری به نام غلام شکوری، مقیم ایران و از اعضای نیروی قدس نیز به دست داشتن در این توطئه متهم است.

آقای خزاعی در نامه خود به دبیرکل سازمان ملل، ارتباط ایران با چنین توطئه ای را رد کرده و گفته است: "این اتهام واهی مقامات آمریکایی در ادامه سیاست معروف ضد ایرانی آنها و با انگیزه های سیاسی و نیز انحراف افکار عمومی جهان از مشکلات کنونی کاخ سفید در دو حوزه داخلی و خارجی است."

مقامات و رسانه های جمهوری اسلامی در چند روز گذشته اخبار مربوط به تظاهرات "معترضان به نظام سرمایه داری و نابرابری مردم و امپریالیسم" در آمریکا را به طور گسترده پوشش داده و در مواردی، آن را با قیام های اعتراضی در خاورمیانه مقایسه کرده و نشانه سرنگونی نظام حکومتی آمریکا و غرب دانسته اند.

نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، در اشاره به حرکت های اعتراضی در خاورمیانه و سقوط تعدادی از نظام های حکومتی منطقه، این اعتراضات را نشانه خشم مردم منطقه از آمریکا دانسته و افزوده است که آمریکا "به منظور منحرف کردن افکار عمومی جهان" ایران را به ارتباط با توطئه برای دست زدن به اقدامات تروریستی متهم کرده است.

وی در نامه خود به دبیرکل سازمان ملل، نوشته است که "این اتهامات ساختگی و بی پایه، براساس ادعاهای مشکوک یک فرد وارد شده است که هر کشوری می تواند کشورهای دیگر را با طراحی چنین داستان هایی متهم و روابط کشورهای منطقه را مخدوش کند."

وی در ادامه این نامه، ترور چند فیزیکدان ایرانی را به کشورهای دیگر نسبت داده و تاکید کرده است: "ملت ایران در دو سال گذشته برای چندمین بار قربانی تروریسم شده و تعدادی از دانشمندان هسته ای خود را با ترور رژِیم صهیونیستی و حمایت آمریکا از دست داده است."

محمد خزاعی اتهام تلاش برای ترور سفیر سعودی در آمریکا را مغایر سیاست دولت خود در حفظ روابط دوستانه با کشورهای منطقه دانسته و افزوده است: "جمهوری اسلامی ایران همه را به حفظ هوشیاری در برابر توطئه اردوگاه بدخواهان دعوت می کند که صلح، ثبات و روابط دوستانه کشورهای منطقه را هدف قرار داده است."

نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل در نامه خود اتهام اخیر آمریکا را باعث نگرانی دانسته و گفته است: "جمهوری اسلامی ایران درباره پی‌آمدهای وحشتناک سناریوی آمریکا هشدار می دهد که تلاش دارد سیاست های جنگ افروزانه خود را با دروغ پراکنی رسانه ای در منطقه حساس خلیج فارس گسترش دهد، و معتقد است ادامه چنین روش هایی، اثرات زیان‌باری بر صلح و امنیت منطقه و جهان خواهد داشت."

آقای خزاعی، ضمن ارسال نسخه هایی از این نامه برای رئیسان شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل، از دبیرکل سازمان خواسته است این نامه به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت ثبت شود.

همزمان، رئیس دفتر آمریکای شمالی وزارت خارجه ایران با احضار کاردار سفارت سوئیس، به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در ایران، "ادعای سخیف دولت آمریکا" را محکوم دانسته و "نسبت به اینگونه شانتاژهای سیاسی" هشدار داده و علیه آن اعتراض کرده است.

همزمان، برخی گزارش های حاکی از آن است که ممکن است دولت آمریکا رسما علیه دولت جمهوری اسلامی به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کند.

 

اتهام آمریکا و واکنش مقامات ایرانی

پس از انتشار اظهارات وزیر دادگستری آمریکا، وزارت خارجه این کشور با صدور یک هشدار امنیتی در مورد سفر آمریکاییان به خارج، اعلام کرد که طزحی که خنثی شده "ممکن است نشانه تمرکز تهاجمی‌تر برنامه های حکومت ایران بر عملیات تروریستی، به خصوص علیه دیپلمات های کشورهای منتقد ایران باشد."

این اطلاعیه افزوده است که همانگونه که طرح ترور سفیر عربستان سعودی نشان می دهد، "حملات تحت حمایت ایران" ممکن است شامل عملیاتی در خاک ایالات متحده هم باشد.

پیشتر، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرده بود که کشور او در واکنش به این توطئه، در صدد وضع تنبیه های شدیدتری علیه ایران است هر چند با توجه به اینکه عملا ارتباط تجاری چندانی بین دو کشور وجود ندارد، به گفته ناظران، احتمالا منظور آمریکا جلب حمایت سایر کشورها در تشدید تحریم های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی است.

در پی انتشار خبر کشف توطئه ترور سفیر عربستان در آمریکا، دفتر نخست وزیر بریتانیا با صدور اطلاعیه ای از "عملیات موفقیت آمیز دولت آمریکا در خنثی کردن توطئه حمله به دیپلمات ها در آمریکا" ابراز خرسندی کرد و گفت که چنین حمله ای مغایر قوانین شناخته شده بین المللی است.

همچنین، به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که اگر خبر برنامه ریزی ایران برای قتل سفیر عربستان در آمریکا صحت داشته باشد، تبعات وخیم بین المللی در پی دارد و از دولت ایران خوسته است به طور کامل با تشکیلات قضایی آمریکا برای کشف تمامی جنبه های این ماجرا همکاری کند.

برخی از ناظران آمریکایی گفته اند که در صورتیکه منصور ارباب سیار واقعا در ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران در صدد اجرای برنامه ترور سفیر عربستان در آمریکا بوده، چنین برنامه ای می بایست مورد تایید مقامات ارشد حکومت اسلامی ایران قرار گرفته باشد.

به گفته آنان، در چنین صورتی، ممکن است رهبران ایران، که نگران گسترش حرکت های اعتراضی منطقه به این کشور هستند، در نظر داشته اند با ایجاد یک بحران خارجی، زمینه وحدت بین جناح های رقیب درون حکومت را فراهم کنند و همزمان، چنین بحرانی را برای منسجم کردن مردم در داخل کشور به کار گیرند.

 

در مقابل، مقامات جمهوری اسلامی اتهامات اخبر آمریکا را به شدت رد کرده و انتشار خبر کشف توطئه ترور سفیر عربستان را به ناکامی دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، در زمینه های مختلف نسبت داده اند.

کوتاه مدتی پس از انتشار اظهارات وزیر دادگستری آمریکا، به نقل از یکی از سخنگویان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، گزارش شد که ایران اظهارات این مقام آمریکایی را اتهامی بی پایه و اساس می داند.

همچنین، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته که دولت او هرگونه اقدام تروریستی را محکوم می داند و افزوده است: "اینگونه رفتارهای نخ نما که مبتنی بر سیاست های خصمانه و دیرینه محور آمریکایی - صهیونیستی است، نمایش مضحکی به شمار می رود که در راستای سناریو سازی های خاص و با اهداف تفرقه افکنانه از سوی دشمنان اسلام و منطقه تعقیب می شود."

وی افزوده است که روابط ایران و عربستان سعودی بر احترام متقابل مبتنی است و چنین اتهاماتی بر آن تاثیر نخواهد داشت.

همچنین، حسن قشقاوی، معاون وزیر خارجه ایران، در گفتگو با خبرگزاری فارس، انگیزه آمریکا از طرح چنین اتهامی را "منحرف کردن ذهن مردم جهان و به خصوص آمریکایی ها از بحران اخیر این کشور" دانسته و گفته است که ایران و عربستان سعودی، با وجود برخی اختلاف نظرها، دارای روابط دوستانه ای هستند.

آقای قشقاوی حسادت آمریکا نسبت به ایران را در وارد کردن چنین اتهامی موثر دانسته و با اشاره به سفر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، به کرمانشاه در روز چهارشنبه، پیش بینی کرده است که او با استقبال گسترده مردم این شهر مواجه می شود و افزوده است: "این امر همبستگی و علاقه ملت ایران را به نظام جمهوری اسلامی نشان می دهد که موجب حسادت کشورهای استکباری شده است."

علاء الدین بروجردی، نماینده و رئیس کمیسیون امنیت ملی و روابط خارجی مجلس نیز بازداشت منصور ارباب سیار را با تظاهرات اخیر در آمریکا مرتبط دانسته و گفته است: "امروز آمریکا شاهد یک قیام مردمی به نام قیام وال استریت است که این قیام، سیاست های خصمانه دولتمردان این کشور را هدف قرار داده است لذا آمربکایی ها به دنبال منحرف کردن افکار عمومی از قیام وال استریت هستند."

وی افزوده است که ایران هرگز سیاست ترور افراد را دنبال نکرده و تاکید ورزیده است: "آمریکایی ها نمی توانند به این شیوه، قیام وال استریت را منحرف کنند."

در مورد واکنش رسمی دولت عربستان سعودی به اظهارات مقامات آمریکایی خبری در دست نیست هر چند خبرگزاری فارس به نقل از برخی رسانه های سعودی گفته است که وزیر خارجه آن کشور با همتای آمریکایی خود در این باره گفتگوی تلفنی داشته و همچنین در تماسی با عادل الجبیر، جویای حال او شده است.

پیشتر، وبسایت سفارت سعودی در واشنگتن بیانیه ای را انتشار داد که در آن آمده است که این سفارتخانه "مایل است مراتب قدردانی خود را از نهادهای مسئول در دولت ایالات متحده برای موفقیت در جلوگیری از وقوع اقدامی مجرمانه ابراز دارد."

این بیانیه می افزاید: "این توطئه نافرجام به منزله نقض نفرت آور معیارها، ضوابط و معاهدات بین المللی است و با اصول انسانیت همخوانی ندارد."

 

واکنش سپاه پاسداران به ادعای دخالت در طرح ترور دیپلمات سعودی

بی بی سی چهارشنبه 12 اکتبر 2011 - 20 مهر 1390

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران به طرح ادعایی آمریکا مبنی بر دست داشتن چند افسر نیروی قدس سپاه پاسداران در تلاش برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه با تکذیب ادعای آمریکایی‌ها، گفته است "این‌گونه اقدامات سناریویی نخ‌نما و بی‌اساس بوده و در حقیقت نوعی فرافکنی و ایجاد انحراف در افکار عمومی دنیا از نهضت ضد سرمایه‌داری وال‌استریت و ناکامی‌های آمریکا در اجرای سیاست‌های استکباری خود در منطقه و جهان است".

وی سیاست های آمریکا در منطقه خاورمیانه را زیر سئوال برده و اتهام اخیر را در راستای تحولات منطقه ای ارزیابی کرد. به گفته سردار سلامی "این‌گونه اتهامات در شرایط کنونی با هدف تفرقه‌افکنی بین شیعه و سنی و ایجاد گسست بین جهان اسلام و کشورهای اسلامی و متأثر از ناتوایی‌ آمریکا در خروج از بحرانی است که موج بیداری اسلامی در خاورمیانه برای آنها ایجاد کرده است".

سپاه پاسداران ایران و بویژه نیروی قدس سپاه که شاخه برون مرزی سپاه است، بارها از سوی آمریکایی ها به دست داشتن در ارائه اسلحه و آموزش به پیکارجویان در عراق و افغانستان و همچنین تجهیز جنبش حزب الله لبنان و جنبش فلسطینی حماس متهم شده است.

مقامات دیپلماتیک ایرانی هم امروز (چهارشنبه ۲۰ مهر) روابط با عربستان سعودی را در حد سفیر دانسته و از ارتباط بین تهران - ریاض سخن گفتند. در عین حال واکنش های دیپلماتیک ایران به طرح ادعایی ترور سطحی جدی و گسترده داشت.

کاردار سوئیس به وزارت امور خارجه احضار شده و مراتب اعتراض شدید دولت ایران به ادعای واشنگتن به وی ابلاغ شده است. سفارت سوئیس در تهران نقش حافظ منافع آمریکا در ایران را بر عهده دارد.

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران هم گفته است که ادعای دست داشتن کشورش در برنامه ریزی برای ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا سناریویی ناشیانه است.

آقای صالحی گفت آمریکا مجبور خواهد شد در آینده از ایران عذرخواهی کند. او گفته که کشورش به دنبال همکاری با بقیه کشوها است، "اما اگر بخواهند با ایران مقابله کنند ایران مشت شان را با سیلی جواب می دهد".

رئیس مجلس ایران و رئیس دستگاه قضایی هر دو علیه اتهامات وارده از سوی آمریکا وارد عمل شده و اتهامات را بی اساس و پیش پا افتاده توصیف کردند.

روز گذشته، وزیر دادگستری آمریکا اعلام کرد که یک آمریکایی ایرانی تبار به نام منصور ارباب سیار به اتهام توطئه برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان در ایالات متحده، بازداشت شده است.

این مقام آمریکایی گفت که آقای ارباب سیار با نیروی قدس، بازوی برون مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، در ارتباط بوده و علاوه بر طرح ترور دیپلمات سعودی، در صدد اجرای برنامه های دیگری برای بمب گذاری در سفارتخانه های اسرائیل و عربستان نیز بوده است و افزود که فرد دیگری به نام غلام شکوری، مقیم ایران و از اعضای نیروی قدس نیز به دست داشتن در این توطئه متهم است.

 

آمریکا: ماهان ایر با نیروی قدس سپاه ایران همکاری دارد

بی بی سی چهارشنبه 12 اکتبر 2011 - 20 مهر 1390

مقام های آمریکایی گفته اند که ماهان ایر محموله های اسلحه برای حزب الله حمل و نقل کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا می‌گوید که شرکت ماهان ایر با نیروی قدس سپاه پاسداران همکاری بسیار نزدیکی دارد.

به گفته مقامات ایالات متحده، هواپیمایی ماهان ایر برای شاخه برون مرزی سپاه، نیرو ، تسلیحات و تجهیزات جا به جا می‌کند، به ویژه در کشورهایی نظیر سوریه و عراق.

مقام های دولت ایران یا مدیران ماهان ایر هنوز به این اتهامات واکنش نشان نداده‌اند.

آمریکا می‌گوید که ماهان ایر، عمدا سابقه پرواز پرسنل نیروی قدس سپاه را حذف می کند تا اطلاعاتی درباره ماموریت های آنان، فاش نشود.

این اظهارات مقامات آمریکایی یک روز پس از آن اعلام شده است که دولت باراک اوباما نیروی قدس سپاه را به تلاش برای ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن متهم کرد. ایران این اتهام را قویا رد می‌کند و واشنگتن را به تلاش برای اختلاف اندازی متهم کرده است.

اتهام دیگر آمریکا علیه ماهان ایر این است که گروه حزب الله لبنان هم از خدمات ترابری این شرکت استفاده می‌کند.

آمریکا حزب الله لبنان را یک گروه تروریستی می‌داند حزب الله خود را یک جنبش مقاومت مشروع توصیف می‌کند.

مقام های آمریکایی گفته اند که ماهان ایر محموله های اسلحه برای حزب الله حمل و نقل کرده است.

دولت آمریکا چندی پیش، این مطلب را درباره دو شرکت هواپیمایی دیگر هم مطرح کرده بود.

شرکت های هوایی ایران ایر و ایران ایر تور در اوایل تیرماه توسط دولت باراک اوباما تحریم شدند. به اتهام نقض تحریم های بین المللی، ارتباط با سپاه پاسداران و کمک به انتقال تسلیحات به حزب الله لبنان و سوریه.

انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی، (یاتا) از یک هفته پیش، خدمات تسویه حساب های مالی ایران ایر را به خاطر تحریم های واشنگتن، متوقف کرد.

در حال حاضر برخی کشورها از دادن سوخت به هواپیماهای ایرانی خودداری می کنند.

دولت ایران تحریم شرکت های هواپیمایی خود را محکوم و هشدار داده که دست به اقدام متقابل خواهد زد.

منتقدان می‌گویند که این تحریم ها فشار غیرضروری بر شهروندان ایران است. ولی دولت باراک اوباما، نیروی قدس سپاه پاسداران را عامل اصلی این تحریم ها می‌داند.

 

منصور ارباب سیار به توطئه برای کشتن سفیر عربستان متهم شده است.

رادیو فردا چهارشنبه 12 اکتبر 2011 - 20 مهر 1390

خبرگزاری فرانسه گزارشی درباره پیشینه منصور ارباب سیار که به توطئه برای کشتن سفیر عربستان سعودی متهم شده است، منتشر کرده است.

این خبرگزاری گزارش داده که اهالی شهر کورپس کریستی در ایالت تگزاس بعد از شنيدن خبر دستگيری منصور ارباب سيار به اتهام توطئه برای ترور سفير عربستان در بهت و حيرت فرو رفتند.

ارباب سيار ۵۶ ساله که تابعيت دوگانه ايرانی و آمريکايی دارد سال ها در ايالت تگزاس زندگی می کرد.

ارباب سيار روز ۲۹ سپتامبر در فرودگاه جان اف کندی نيويورک دستگير شد و به گفته مقام های آمريکايی، روز سه شنبه در نخستين جلسه دادگاه به جرم خود اعتراف کرد.

او همچنين  درباره نقش عناصری در دولت جمهوری اسلامی در طرح ترور سفیر عربستان شهادت داده است.

شامگاه سه شنبه دادستان کل آمريکا در يک کنفرانس خبری اعلام کرد که طرح ترور سفير عربستان سعودی در واشنگتن کشف و خنثی شده است.

منصور ارباب سيار که به عنوان يکی از عوامل اجرای اين طرح معرفی شده هم اکنون در بازداشت بسر می برد.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود با استناد به سندهای مالکيت در اداره اسناد بخش نویسس در ايالت تگزاس نوشته است که ارباب سيار در شهر کورپس کریستی صاحب چندين خانه و دکان بود ولی بيشتر خانه های او يا به فروش رفته اند و يا تابلوهای فروش بر روی آنها نصب شده است.

او همچنين به کار خريد و فروش خودروهای دست دوم مشغول بود.

همسايگان ارباب سيار به خبرگزاری فرانسه گفته اند که دستکم در چهار ماه اخير او را در آن محله نديده اند.

مدارک دادگاه محلی هم حاکی از آن است که وی در سال ۲۰۰۱ به اتهام دزدی دستگير شده ولی يک سال بعد  با رفع اتهام از او پرونده بسته شده است.

در سال ۲۰۰۴  ارباب سيار به جرم رانندگی بدون گواهينامه محکوم شد و درسال ۲۰۱۰ هم به داشتن مواد روانگردان متهم شد. بعد از مدتی از وی رفع اتهام شد.

فرد هيمنز که وکالت ارباب سيار را در سال ۲۰۱۰ بر عهده داشت او را مردی پرحرف و اجتماعی توصيف کرده و گفته است که در رفتار او هيچ نشانه ای از ارتباط با گروه های تروريستی و چنين فعاليت هايی ديده نمی شد.

به گفته هيمنز، منصور ارباب سيار حدود چهار سال پيش به راندراک شهری در نزديکی آستین، مرکز   تگزاس، نقل مکان کرد.

 

ليست ۲۹ مقام تحریم شده جمهوری اسلامی منتشر شد
راديو فردا   چهارشنبه 20 مهر 1390(12 اكتبر 2011)

فهرست ۲۹ نفر از مقام ها و مسولان جمهوری اسلامی ايران که روز دوشنبه، ۱۰ اکتبر از سوی وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا مورد تحريم قرار گرفتند، منتشر شد.

اتحاديه اروپا اين افراد را به نقض جدی حقوق بشر از جمله اعدام و شکنجه، صدور احکام قضايی ناعادلانه متهم کرده و از اعضای خود خواسته است تا از صدور ويزای ورود به کشورهای عضو اتحاديه خودداری و دارايی های آنها را مسدود کنند.

اتحاديه اروپا که در فروردين ماه گذشته نيز ۳۲ مقام و مسوول ايرانی را تحريم کرده بود، گفته است که اين فهرست به طور مداوم در دست بررسی است و اتحاديه اروپا به جمع آوری اسناد عليه آن‌هايی که به نقض شديد حقوق بشر می پردازند ادامه می‌دهد.

اتحاديه اروپا از مسوولان مورد تحريم خواسته است تا رويه خود را تغيير دهند و همچنين ديگران به اين اقدامات توجه کنند و در نقض حقوق بشر دخالت نداشته باشند.
ليست تازه تحريم ۲۹ مقام ايرانی:
۱- محمود عباس‌زاده مشکينی، مديرکل دفتر سياسی‌ و انتخابات وزارت کشور
۲- عليرضا اکبرشاهی، فرمانده انتظامی استان تهران
۳- سيد عليرضا آوايی، رئيس کل دادگستری استان تهران
۴- جابر بانشی، دادستان شيراز
۵- سيد حسن فيروزآبادی، رئيس ستاد کل نيروهای مسلح ايران
۶- مصطفی برزگر گنجی، دادستان قم
۷- محمدرضا حبيبی، دادستان اصفهان
۸- محمد حجازی، فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
۹- نبی‌الله حيدری، رئيس پليس فرودگاه‌های کشور
۱۰- يدالله جوانی، رئيس اداره سياسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
۱۱- مسعود جزايری، معاون فرهنگی ستاد کل نيروهای مسلح
۱۲- محمدصالح جوکار، رئيس سازمان بسيج دانش‌آموزی و فرهنگيان
۱۳- بهروز کماليان، مدير گروه امنيت سايبری آشيانه، مرتبط با سپاه پاسداران
۱۴- موسی خليل‌اللهی، دادستان تبريز
۱۵- صادق محصولی، وزيرپيشين کشور تا ماه اوت سال ۲۰۰۹
۱۶- مجتبی ملکلی، دادستان کرمانشاه
۱۷- مهرداد اميدی، مدير کل جرايم خاص و رايانه‌ای معاونت آگاهی نيروی انتظامی
۱۸- محمود سالارکيا، معاون دادستان تهران در امور زندان‌ها
۱۹- حسين طلا، فرماندار تهران تا سپتامبر ۲۰۱۰
۲۰- مرتضی تمدن، استاندار تهران و از اعضای سپاه پاسداران
۲۱- حسين ذبحی، معاون قضايی دادستان کل کشور
۲۲- محمدکاظم بهرامی، رئيس سازمان قضايی نيروهای مسلح
۲۳- سيد مرتضی بختياری، وزير دادگستری؛ فرماندار پيشين اصفهان؛ مدير سازمان زندان‌ها تا ژوئن ۲۰۰۴
۲۴- سيد محمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی از سپتامبر ۲۰۰۹؛ از اعضای سابق سپاه پاسداران
۲۵- حيدر مصلحی، وزير اطلاعات جمهوری اسلامی ايران
۲۶- حجت‌الله سوری، مدير بازداشتگاه اوين
۲۷- عزيز حاج محمدی، قاضی پيشين شعبه يک دادگاه اوين و قاضی فعلی شعبه ۷۱ دادگاه کيفری استان تهران
۲۸- محمدباقر باقری، معاون دادگستری استان خراسان جنوبی
۲۹- حسن آخريان، رئيس بند يک زندان رجايی‌شهر
ایران از سوی سازمان‌های بین‌المللی به "نقض حقوق بشر" متهم می‌شود اما مقامات این کشور با رد این اتهام، نوع مجازات‌‌های قضایی علیه مجرمان و برخوردهای امنیتی با مخالفان را مسأله داخلی خود می‌دانند.

 

محکومیت بین المللی طرح ایران برای ترور سفیر سعودی در واشنگتن

بی بی سی چهارشنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۰ / ۱۲ اکتبر ۲۰۱۱

خنثی شدن طرح ترور سفیر سعودی در واشینگتن و بازداشت عوامل این عملیات با محکومیت گسترده جهانی مواجه شده است. جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا در تازه ترین واکنش تاکید کرده است ایران به دلیل این ادقام مجازات خواهد شد. بایدن تاکید کرده است این مجازات ها شامل تحریم های جدیدی علیه این کشور خواهد بود.

معاون رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد برای واکنش به این طرح " هیچ چیز بعید نیست." درهمین حال اتحادیه اروپا از " عواقب بسیار وخیم " این توطئه برای ایران خبر داد. بایدن گفت ایران از بابت توطئه برای قتل، حساب باید پس بدهد-

خبرگزاری فرانسه گزارش داد، جو بایدن معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه گفت ایران برای توطئه‌یی که خنثی شد و برای کشتن سفیر عربستان در آمریکا طراحی شده بود، حساب باید پس بدهد و به‌خاطر این تلاش برای ترور  با محکومیت بین‌المللی مواجه شود.

بایدن به تلویزیون ای.بی.سی در برنامه گود مورنینگ آمریکا گفت، در مورد ایران هیچ چیزی از روی میز برداشته نشده است .

بایدن به ای.بی.سی گفت این قتل بی‌رحمانه تمام جهان را  در دافعه اخلاقی به  ایرانیها [رژیم ایران] متحد می‌کند و جامعه جهانی مطابق آن واکنش نشان خواهد داد که احتمالاً به‌صورت دور دیگری از تحریمهای جدید خواهد بود. معاون رئیس‌جمهور آمریکا گفت جهان متحد است. بحث، فقط ایالات متحده علیه ایران نیست، انزوای ایران و تلاش برای تغییر رفتار، نه فقط حرف آمریکا بلکه حرف همه جهان است.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده است " این مساله را بسیار جدی تلقی می کنیم و درصورت اثبات این اتهام ها این کشور با عواقب بسیار وخیمی روبه رو خواهد شد."

از سوی دیگر بریتانیا اعلام کرده است لندن با آمریکا و کشورهای دیگر برای اعمال تحریمهای گسترده تر علیه ایران مشورت خواهد کرد.

یک سخنگوی نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد همه اقدام های ممکن برای مجازات ایران را به کار خواهیم بست.

شاهزاده ترکی الفیصل سفیر سابق سعودی در واشنگتن و رئیس سازمان امنیت این کشور تاکید کرد ریاض دلایل محکمی در دست دارد که نشان می دهد ایران توطئه ترور سفیر سعودی را طراحی کرده است.

ترکی الفیصل افزود :" ادله بسیار فراوان است ... مسئولیت مستقیم ایران به شکل آشکار ثابت شده است . ایران باید هزینه این اقدام را پرداخت کند."

عبداللطیف الزیانی دبیرکل شورای همکاری کشورهای خلیج روز چهارشنبه طرح ترور عادل الجبر سفیر سعودی در آمریکا را محکوم کرد. الزیانی در بیانیه ای این اقدام را تناقض آشکار با همه قوانینی و معاهدات بین المللی توصیف کرد.

ایالات متحده آمریکا روز گذشته ایران را به طراحی توطئه ترور سفیر سعودی در واشنگتن متهم کرد و اعلام کرد مدارک کافی در دست دارد که نشان می دهد این کشور به یک گروه ایرانی وابسته به سپاه قدس کمک مالی و لوجستیکی کرده است تا دیپلمات سعودی را ترورکند.

دبیرکل شورای همکاری تاکید کرد این رفتار برای رابطه کشورای عضو شورای همکاری و ایران بسیار زیان بار است.

الزیانی از سازمان های امنیتی آمریکا و مکزیک که این طرح را کشف کرده بودند اظهار قدردانی کرد.

وی از ایران خواست رابطه خود با کشورهای خلیجی را بر اساس " صراحت ، عملکرد روشن ، همکاری سازنده بازسازی کند و از این روش منفی سرباز زند.

 

آمريکا شرکت هواپيمايی ماهان اير را تحريم کرد

راديو فردا   چهارشنبه 20 مهر 1390(12 اكتبر 2011)

يک روز پس از آنکه مقامات قضايی آمريکا ايران را به دست داشتن در توطئه ترور سفير عربستان در واشينگتن متهم کردند، وزارت خزانه داری آمريکا روز چهارشنبه اعلام کرد،  شرکت هواپيمايی ماهان  ایر را به دليل ارائه خدمات به نيروی قدس سپاه پاسداران در فهرست تحريمی خود قرار داده است.

در بيانيه وزارت خزانه داری آمريکا آمده است:ماهان اير خدماتی هوايی چون انتقال نيروها و کمک های مالی را برای نيروهای (سپاه پاسداران) انجام می دهد.

بر این اساس، اموال و دارايی های شرکت هواپيمايی ماهان اير در قلمرو آمريکا توقيف و مسدود شده و  هرگونه  ارتباط و همکاری شهروندان امريکايی با اين شرکت هواپيمايی ممنوع اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خزانه داری آمريکا هواپيمايی ماهان اير را متهم کرده است که  خدمات هوايی برای انتقال مخفيانه نيروهای عملياتی نيروی قدس-  شاخه  برون مرزی  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کشورهايی چون سوريه، عراق و لبنان  ارائه کرده است.

در بيانيه وزارت خزانه داری آمريکا آمده است:همکاری نزديک ماهان اير با نيروی قدس برای انتقال سلاح، نيرو و  کمک های مالی از طريق پروازهايش، بيانگر  چهره ديگری از تلاش های گسترده سپاه پاسداران برای نفوذ در بخش تجاری ايران برای تسهيل کمک هایش به تروريسم است. دراين بيانيه همچنين امده است: پس از روشن شدن روش های بهره گيری نيروی قدس سپاه پاسداران برای استفاده از سيستم مالی بين المللی در راستای پرداخت پول برای قتل و استخدام افراد، اقدام امروز  هرچه بیشتر غير قابل انکار بودن خطر معامله تجاری با ايران را برجسته می کند.

 

مصاحبه کلينتون با آسوشيتدپرس در مورد ايران و خاورميانه

سايت وزارت خارجه آمريکا   جمعه 22 مهر 1390(14 اكتبر 2011)

سوأل: آيا تلاشي براي اين‌که ايران را پاسخگو قرار دهيم، وجود دارد؟

هيلاري کلينتون:اقدامي عليه يک ديپلومات، که به موجب کنوانسيون ممانعت از جنايت عليه اشخاص حفاظت‌ شده بين‌المللي، نقض نورمهاي بين‌المللي بوده و ايران هم يکي از امضا‌کنندگان اين کنوانسيون است، لذا فکر مي‌کنم اين امر زمينه‌اي براي يک واکنش بين‌المللي به‌وجود آورد که هرچه بيشتر ايران را منزوي خواهد کرد، و اين سؤال را به ميان خواهد آورد که آنها نه تنها در آمريکا يا مکزيک، بلکه در ساير نقاط جهان، چه کار مي‌خواهند بکنند. البته در روند پيشرفت تدريجي اين کيس، جزييات بيشتري برملا خواهد شد.

امروز، موضوع، ما هستيم، اما آمريکا تنها مکاني نيست که ايران در پي نفوذ و استفاده از دستگاه امنيتي اش، به‌خصوص نيروي قدس و بخشهاي دروني اين نيرو است، نيرويي که بازوي سياست ايران، به طرقي که نرمهاي بين‌المللي و حق حاکميت کشورها را نقض مي‌کند، است. . .

س: آيا شواهدي وجود دارد که نشان دهد ايران، عليه ديگران، در کشورهاي ديگر توطئه چيني مي‌کند؟

کلينتون: ما شواهدي داشتيم که مربوط به سالها قبل مي‌شدند. . . ما دلايلي داريم که باور کنيم ايران يا عوامل نيابتي آن در بسياري از کشورها فعال بوده‌اند. اما، اغلب آنها، در کشورهاي ديگر بوده‌اند. کشورهايي که اغلب، موارد جنايي مزبور را دنبال نکرده‌اند. آنها ممکن است يک ديپلماتي را بيرون انداخته باشند، يا به ايران اعتراض کرده باشند، اما، بهعبارت ديگر، همه اين اقدامات، در زير صفحه رادار صورت گرفته‌اند.

 

شبه‌نظاميان بدنام ايراني در ارتباط با توطئه ترور انتسابي عليه سفير سعودي

واشنگتن پست شنبه 23 مهر 1390(15 اكتبر 2011)

به قلم پيتر فين هنگامي‌که تقريباً صد هزار دلار به حساب يک مأمور مخفي اف بي‌آي از يک منبع مرتبط با نيروي شبه‌نظامي ايران ريخته شد، مقامات شروع به جدي گرفتن يک توطئه انتسابي براي ترور سفير سعودي کردند، توطئه‌يي که در آغاز عجيب و غريب به‌نظر مي‌رسيد.

هنگامي‌که تحقيقات در ماههاي اخير فاش گرديد، يک اسم پديدار شد و بعضي در دولت آمريکا خشکشان زد. پسر عموي مردي که متهم به توطئه ترور شده بود، عبدالرضا شهلايي نام داشت که يک فرمانده ارشد در نيروي قدس ايران است، کسي که در ارتباط با کشتن نيروهاي آمريکايي در عراق مي‌باشد.

توطئه اين‌روزها واشنگتن را به ياد نمايشنامه‌هاي پليسي مي‌اندازد.

شهلايي به‌عنوان دست هدايت کننده، پشت گروه نخبه مردان مسلح از شبه‌نظامي آن ترسناک روحاني مقتدا صدر شناخته شده بود. آنها در ماه ژوئن 2007 ملبس به لباس سربازان آمريکايي و عراقي و کارواني از خودروي نظامي به يک ساختمان دولتي استانداري در کربلا حمله کردند.

در اين حمله پنج آمريکايي کشته شدند و سه نفر مجروح گرديدند،. . . اين حمله گستاخانه حتي بعد از اين‌که بعضي از قاتلان مظنون چندي بعد توسط دولت عراق آزاد شدند، رسوا تر شد.

ارتش ايالات متحده يک يادداشت 22 صفحه‌يي پيدا نمود که جزئيات اين عمليات و ارتباط آن با نيروي قدس يک شعبه از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را در بر داشت.

مقامات وزارت خزانه‌داري، شهلايي را به‌عنوان مقامي که نهايتاً اعضاي شبه‌نظامي صدر را در پايگاههايي در ايران قبل از اين‌که به عراق بازگردانده شده و به نيروهاي ائتلاف حمله کنند، تأييد و هماهنگ مي‌کرده، مشخص کرده‌اند.

بر اساس يک گزارش وزارت خزانه‌داري که شهلايي را هدف تحريمها قرار داد، اين ايراني 54ساله هم‌چنين بخشي از شبه‌نظامي آن صدر را با مقادير زيادي از مواد منفجره پلاستيک c4، موشکهاي 120 ميليمتري گراد [کاتيوشا. م] ، موشک‌انداز، نارنجک و خمپاره تأمين مي‌کرده است. يک مقام آمريکايي که بشرط ناشناس ماندن صحبت مي‌کرد گفت: نيروي قدس بازوي رژيم ايران براي حمايت از تروريستها و طراحي حملات است. نيروي قدس در گذشته با گروههاي تماس داشت که ممکن است به‌نظر شريک نيايند.

دولت آمريکا به‌خوبي مي‌دانسته که در برخي مواقع نيروي قدس درگير اين‌گونه توطئه‌هاي خارج کشوري بوده و مي‌دانسته که شهلايي پشت بسياري از اين توطئه‌ها بوده است و اين‌که کماکان باشد باعث شگفتي نيست.

پسر عموي شهلايي در آمريکا منصور ارباب سيار است کسي که با او در شهر کرمانشاه بزرگ شده ولي در دهه هفتاد ميلادي به تگزاس مهاجرت نموده بود.

امسال ارباب سيار 56 ساله از يک سري تجارتهاي شکست خورده و ازدواج فروپاشيده گريخته و براي زندگي به ايران بازگشت و ظاهراً شهلايي تصميم گرفت که عامل ديگري را براي حمله به دو دشمن اصلي ايران پيدا کرده است: ايالات متحده آمريکا و رقيب منطقه‌يي خود يعني عربستان سعودي. . .

مقامات آمريکا مي‌گويند شهلايي اميد داشت ارباب سيار به‌دليل مدت زماني که در تگزاس گذرانده، ممکن است قادر باشد جهت گروگانگيري جبير [سفير عربستان در آمريکا. م] با تاجران مواد مخدر مکزيکي تماس بگيرد. طرح ظاهراً بعداً به ترور سفير در واشنگتن تغيير کرد.

 

مصاحبه صداي آمريکا با مايکل موکيزي درباره توطئه ترور رژيم در آمريکا

تلويزيون صداي آمريکا شنبه 23 مهر 1390(15 اكتبر 2011)

مجري: طرح ترور سفير عربستان سعودي درآمريکا ابتدا از سوي اريک هولدر وزير دادگستري آمريکا فاش شد، اکنون پرونده ارباب سيار و ديگر متهمان طرح در دست مقامهاي قضايي آمريکاست، مايک موکيزي وزير سابق دادگستري آمريکا در گفتگويي با بخش فارسي صداي آمريکا مي‌گويد با توجه به قوانين بين‌المللي و نيز قانون اساسي آمريکا اقدامي هم‌چون حمله به ديپلماتها از سنگين‌ترين جرايم محسوب مي‌شود

مايکل موکيزي: ازجهت بين‌المللي اين عمليات يکي از سنگين‌ترين جرايم محسوب مي‌شود، براساس قانون اساسي آمريکا کنگره مي‌تواند قوانيني وضع کند تا با نقض قوانين بين‌المللي مقابله کند. اين امر دوموضوع را شامل مي‌شود يکي دزدي دريايي و ديگري حمله به ديپلماتها، ازجهت تاريخي چنين اقدامي يکي از بدترين جرايم محسوب مي‌شده، البته ازجهت حقوقي اين جرمي است که در خاک آمريکا رخ داده ولي قضيه مهم‌تر از اين حرفهاست، طرح ترور سفير عربستان درآمريکا در ادامه اقداماتي است که بارها از سوي ايران تکرار شده است.

سؤال: اعتبار مدارک جمع‌آوري شده در رابطه با اين پرونده را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

موکيزي: دولت در رابطه با اين پرونده بسيار قاطع برخورده کرده و با اين ايده که اطلاعات موثق نيست، مقابله کرد، به همين دليل به نظر من مدارک موجود بسيار قابل اطمينان است، برخي مي‌گويند طرح ترور سفير عربستان حرفه‌اي نبوده و از همين رو در خصوص صحت ادعاها شک مي‌کنند، از شما مي‌خواهم به اين سناريو بينديشيد که اگر حملات 11سپتامبر پيش ازاجرا لو مي‌رفت چه فکر مي‌کرديد؟ همه مي‌گفتند چند تا آدم سرگردان با چند تا کار چه کار مي‌توانند بکنند، هيچ‌کس باورش نمي‌شد، وقتي نقشه‌اي لو مي‌رود، به نظر غيرحرفه‌اي مي‌آيد ولي مردم وقتي متوجه خطرحمله مي‌شوند که نقشه با موفقيت به اجرا دربيايد. درطرح سفير عربستان درآمريکا مهمترين دليل اعتبار اطلاعات جمع‌آوري شده آن است که رئيس‌جمهوري آمريکا شخصاً در خصوص قطعيت مدارک صحبت کرد، درضمن گزارشهايي هم هست که دولت آمريکا با دولت ايران ارتباط مستقيم پيدا کرده، دولت آمريکا اقدامات زيادي کرده تا اعتبار مدارک موجود را به تأييد رساند، برهمين اساس من هيچ دليلي براي شک کردن نسبت به اين اطلاعات ندارم.

 

دبيرکل سازمان ملل پرونده توطئه ايران را به شوراي امنيت فرستاد

سايت راديو فردا دوشنبه 25 مهر 1390(17 اكتبر 2011)

بان کي‌مون، دبيرکل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه اعلام کرد که پرونده توطئه جمهوري اسلامي ايران براي ترور سفير عربستان در آمريکا را به شوراي امنيت فرستاده است.

دبيرکل سازمان ملل در سخناني گفت که من نامه‌هايي از ايالات متحده آمريکا، ايران و هم‌چنين حکومت عربستان سعودي دريافت کرده‌ام. روز شنبه، خبرگزاري رسمي عربستان، اسپا، گزارش داد که نماينده اين کشور در سازمان ملل شکايت رسمي رياض از ايران را به‌دليل دست داشتن در توطئه زشت ترور سفير اش در آمريکا تسليم بان کي‌مون کرده است. نمايندگي عربستان در سازمان ملل در بيانيه‌اي گفته است: تمام کساني که در اين اقدام نفرت‌انگيز دست داشته‌اند بايد به پاي ميز محاکمه کشانده شوند.

هم‌زمان با شکايت عربستان، سوزان رايس، نماينده آمريکا در سازمان ملل، نيز نشستي با نمايندگان ۱۵ کشور عضو شوراي امنيت براي ايجاد هماهنگي در زمينه نحوه برخورد با ايران برگزار کرد.

 

سرمقاله: آيا اوباما به ايران حمله مي‌کند؟

واشينگتن تايمز چهارشنبه 27 مهر 1390(19 اكتبر 2011)

افشاگريهاي صورت گرفته در مورد توطئه ايران براي ترور سفير عربستان در آمريکا و ارتکاب حملات ديگر در خاک ايالات متحده، موجب صحبتهايي پيرامون جنگ با ايران شده است. آمريکا طي دهه‌ها، دلايل و توجيهات بسياري براي اين کار دارد.

از زماني که باراک اوباما، در اوايل دوره رياست جمهوري خود گفت که کشور ما، مايل است دست دوستي دراز کند، مشروط بر اين‌که ايران مشت خود را باز نمايد، روابط ايالات متحده با آمريکا، راه طولاني طي کرده است.

در آن روزهاي پرهيجان، نظرگاههاي موجود بر سر يک معامله بزرگ با ايران براي صلح منطقه، در اذهان و کانون مباحث مشاورين کاخ سفيد در زمينه امور خارجه، سو سو مي‌زد و برقص درمي‌آمد.

آقاي اوباما به سرعت دريافت که براي تغيير واقعيت ژئوپلتيک، به بيش از يک سخنراني و يک لبخند نياز است. رد ابتکار دوستي او، به وي آموخت که روابط بد با ايران، آن‌گونه که تصور مي‌کرد، ناشي از اين نبود که بوش، تا حدي تهران را خشمگين کرده بود.

سرکوب بي‌رحمانه معترضين ايراني در تابستان 2009 نشان داد که اين رژيم اسلامي، مشروعيت ندارد. پيشرفتهاي اتمي ايران نيز نشان داد که ملاها، حاضر نيستند شريک طرح اوباما براي خلع‌سلاح جهاني شوند.

ايران حاوي يک چالش دشوار استراتژيکي است. اين کشور در خاورميانه قرار دارد و برآورد مي‌شود که سومين ذخاير بزرگ نفت خام را در جهان داشته باشد. ايران تحت حاکميت يک رژيم مستبد اسلامي و انقلابي مي‌باشد که مصمم است بر منطقه چيره شده و نفوذ خود را در سراسر جهان گسترش دهد.

 ايران به‌طور فعالانه‌اي در پي تسليحات اتمي و توسعه سيستمهاي موشکي دوربرد براي حمل آن است، که موجب بي‌ثباتي منطقه خواهد شد و همسايگان تهران را به‌طور سراسيمه، بسوي يک مسابقه سخت تسليحاتي، سوق مي‌دهد. ايران هم‌چنين اصلي ترين حامي دولتي تروريسم است.

از زمان پايان جنگ ويتنام تا کنون، جمهوري اسلامي، بيش از هر کشور ديگري، به‌طور مستقيم و غيرمستقيم، مسئول مرگ نيروهاي آمريکايي بوده است.

در ژانويه 2007، ايران حمله‌اي به مرکز هماهنگي هاي مشترک در کربلا را طراحي و اجرا کرد که در آن، 5 آمريکايي کشته و 3تن مجروح شدند. مهاجمين که توسط نيروي قدس آموزش ديده بودند، با لباس نيروهاي آمريکايي و عراقي، به اين مرکز نفوذ کردند. چهار تن از آن 5 آمريکايي، از آن‌جا بيرون کشيده شده و در جاي ديگري، با دستان بسته و با خونسردي به قتل رسيدند.

تهران، فعالانه، براي شورشيان در عراق و افغانستان، سلاح تأمين مي‌کند، آموزش مي‌دهد، و از آنها حمايت مي‌کند. بسياري از بمبهاي کنار جاده‌اي آي ئي دي، صراحتاً در ايران ساخته مي‌شوند تا بر عليه نيروهاي ائتلاف به‌کار روند.

در ماه ژوييه، پانتا، وزير دفاع آمريکا، حمايت ايران از شورشيان را تقبيح کرد و گفت، ما نمي‌توانيم کنار نشسته و بسادگي بگذاريم اين اتفاقات ادامه يابند. اين چيزي نيست که ما از کنار آن بگذريم. اين چيزي است که ما با آن، شاخ به شاخ خواهيم شد. آدميرال مايک مولن، رئيس وقت ستاد مشترک گفت، ايران به‌طور خيلي مستقيمي، از گروههاي افراط گراي شيعي، که نيروهاي ما را به قتل مي‌رسانند، حمايت مي‌کند. ترديدي وجود ندارد که آنها تسليحات پيچيده به آن‌جا مي‌فرستند که نفرات ما را مي‌کشند. تحقيقات پزشکي هم اين را ثابت مي‌کند.

باعث تأسف است که کشتار نيروهاي آمريکايي در آنسوي اقيانوس ها، واکنش کمتري نسبت به يک توطئه شکست خورده ترور يک ديپلومات سعودي، از جانب دولت اوباما برمي انگيزد، اما اگر اين چيزي است که باعث اقدام عملي مي‌شود، بسيار خوب.

 

کانادا داراييهاي 5 ايراني مرتبط با طرح ادعايي توطئه را منجمد نمود

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 27 مهر 1390(19 اكتبر 2011)

مقامات روز سه‌شنبه گفتند، کانادا به‌دنبال آمريکا و انگليس، جا پاي آنها گذاشته و داراييهاي 5نفر با تابعيت ايراني را که توسط واشنگتن به توطئه کشتن سفير سعودي متهم شده بودند، منجمد کرده است.

وزير خارجه کانادا جان بيرد طي بيانيه‌يي گفت: در پاسخ به التزامات قابل حسابرسي رژيم ايران، به‌خاطر درگير بودن اين رژيم در طرح توطئه ي هفته گذشته، تحريمهاي جديدي بر 5 ايراني که بنظر ميرسد در اين طرح دست داشته‌اند، اعمال مي‌کند.

اين اقدامات شامل محدوديت سفر براي اين 5تن و تحريم هر کانادايي يا موسسه که معاملات مالي با آنها داشته باشد، مي‌شود.

بير در ادامه، رژيم ايران را به ناديده گرفتن منظم تعهداتش نسبت به قوانين بين‌المللي که صلح و امنيت جهاني را تهديد مي‌کند، متهم نمود.

او گفت: آنها فعاليتهاي اتمي ايران را در هاله‌يي از ابهام نگه‌داشته و تلاشهاي بين‌المللي براي تحقيق حول ادعاهاي اين کشور را بلوکه مي‌کنند. آنها اين اعمال را هم‌زمان با نقض حقوق‌بشر شهروندان ايراني و آسيب رساندن به امنيت منطقه انجام مي‌دهند.

 

مصاحبه کلينتون با تلويزيون اي بي‌سي آمريکا: اين طرح در تهران طراحي و هدايت شده است

سايت وزارت خارجه آمريکا پنجشنبه 28 مهر 1390(20 اكتبر 2011)

مصاحبه کلينتون با ساوانا گوتري در برنامه تودي شو شبکه ان. بي. سي سؤال: بگذاريد صحبت را با اخبار امروز، طرحي که توسط نيروهاي قدس که مي‌خواستند سفير عربستان را در رستوراني در اين‌جا در واشنگتن ترور کنند شروع کنيم.

حدس مي‌زنم سؤال اين باشد: تا چه سطحي از رأس [رژيم] در جريان بوده‌اند و آنها را در بر مي‌گيرد؟ آيا مي‌دانيم سطوح بالاي دولت ايران از اين طرح مطلع بوده‌اند؟

هيلاري کلينتون: بگذاريد تبريکات خود را به مجريان قانون و متخصصين اطلاعاتي بيان کنم که يک بار ديگر مهارت فوق‌العاده خود را به اثبات رسانده و اين طرح را خنثي کردند و اين يک دستاورد مهم است.

ما فکر مي‌کنيم اين طرح در تهران طراحي و هدايت شده است. ما مي‌دانيم که به سطح معيني از نيروي قدس، بخشي از سپاه پاسداران، که بال نظامي دولت ايران است، مرتبط مي‌باشد. مي‌دانيم روي اين طرح کار شده و ارتباطاتي بين متهمين و سايرين در تهران وجود داشته است. بنابراين مي‌خواهيم شواهد علني شوند، اما نکته مهم اين است که اين نقض معيارهاي بين‌المللي است. اين يک عمل تروريستي است که تحت حمايت يک دولت حامي تروريسم صورت گرفته، و نياز است جهان قوياً عليه آن اعتراض کند.

سؤال: همان‌طور که شما متذکر شديد، اين بسيار گستاخانه است، بدين معني که ايران به‌طور خاص از مقابله جويي آمريکا هراسي ندارد.

هيلاري کلينتون: فکر مي‌کنم سخت مي‌توان گفت به‌طور واقعي چه چيزي در جريان است، و چرا اجازه دستور اجراي آن از طرف تهران صادر شده است. با توجه به منازعات و اختلافات در ارتش و دولت که ما شاهد آن هستيم، سخت مي‌شود گفت به‌طور واقعي اين دستور از کجا صادر شده است. آيا يک هدف سياسي پشت آن بوده، و يا صرفاً يک ايده احمقانه بوده که از کنترل خارج شده است؟

سؤال: آيا به نظر شما آيت‌الله اين فرمان را صادر کرده است؟

هيلاري کلينتون: نمي‌دانيم و نمي‌خواهيم گمانه‌زني کنيم. اين را مي‌گويم که دولت ايران بايستي مسئوليت بپذيرد، زيرا اين به صراحت توسط عوامل دولت انجام و هدايت شده است.

 

نمايندگان مجلس سنا: دخالت ايران در امور داخلي افغانستان خطر ناک است

راديو زحل ـ افغانستان   پنجشنبه 28 مهر 1390(20 اكتبر 2011)

شماري از اعضاي مجلس سناي افغانستان، امروز در نشست عمومي؛ ايران را به دخالت در امور داخلي افغانستان متهم کردند و افزودند که دخالت ايران در امور داخلي افغانستان خطرناک است.

مجلس سنا ادامه حملات ايران و پاکستان به خاک افغانستان را نگران‌کننده خواند و خواستار اقدام جدي دولت براي توقف آن شد.

به‌نقل از خبرگزاري بست باستان، هدايت الله رهايي، عضو مجلس سنا گفته است که حملات ايران خطرناک تر از حملات پاکستان در کشور است. ايران ثبات افغانستان را خلاف منافع خود مي‌داند.

او افزود که دولت ايران در درون دستگاه حکومتي افغانستان نفوذ گسترده دارد و هميشه در امور فرهنگي، ديني، سياسي و نظامي افغانستان دخالت داشته است.

در همين حال، نيلاب؛ عضو ديگر مجلس سنا گفت: دولت ايران در بخش مقرريها در ادارات دولتي ولايت نيمروز دخالت مستقيم دارد و در مسايل انتخابات نيز دخالت داشتند.به گفته او، اگر دولت افغانستان در برابر حملات راکتي ايران واکنش جدي نشان ندهد، حملات ايران به خاک افغانستان هر روز بيشتر خواهد شد. نثار حارث؛ عضو ديگر مجلس سنا مي‌گويد که حملات راکتي ايران و پاکستان به خاک افغانستان قدرت‌نمايي در برابر آمريکا است. . .

هم‌چنان هفته گذشته‌ايران چندين راکت به خاک افغانستان شليک کرد که تلفات جاني به‌دنبال نداشت.

اين اظهارات اعضاي مجلس سنا در حالي بيان مي‌شود که رئيس‌جمهور کرزي نيز ديروز در يک نشست خبري، خبر حملات راکتي کشورهاي همسايه به افغانستان را شايعه و نادرست خواند.

 

کيفرخواست دو ايراني متهم به توطئه ترور سفير عربستان صادر شد

صداي آمريکا  جمعه 29 مهر 1390(21 اكتبر 2011)

يک هيأت عالي منصفه در نيويورک، روز پنجشنبه کيفرخواست دو مرد ايراني متهم به توطئه چيني براي کشتن سفير عربستان سعودي در آمريکا را صادر کرد.

تنظيم اين کيفرخواست به اين معنا است که هيأت منصفه معتقد است که شواهد کافي عليه منصور ارباب سير و غلام شکوري براي رسيدگي پرونده در دادگاه وجود دارد.

قرار است ارباب سير، شهروند   آمريکا، روز دوشنبه بيگناهي يا مجرميت خود را به دادگاه اعلام کند. شکوري که به گفته آمريکا عضو نيروهاي ويژه قدس است، هنوز دستگير نشده است.

وزارت دادگستري آمريکا اعلام کرد ارباب سير به نقش خود در در توطئه براي ترور سفير عربستان سعودي، احتمالاً با انفجار در يک رستوران، اعتراف کرده است.

 

اتحاديه اروپا 5 ايراني را به‌خاطر توطئه عليه سفير سعودي تحريم کرد

خبرگزاري فرانسه جمعه 29 مهر 1390(21 اكتبر 2011)

اتحاديه اروپا روز جمعه 5 ايراني مرتبط به ترور سفير سعودي در آمريکا را با تحريمهاي ضدترويستي مورد هدف قرار داد. يک بيانيه اتحاديه اروپا مي‌گويد: به‌دنبال توطئه نافرجام ترور سفير سعودي در آمريکا، اين اتحاديه در رابطه با نبرد عليه تروريسم، امروز 5 شخص را هدف اقدامات محدود کننده اتحاديه اروپا قرار مي‌دهد.

ديپلومات ها گفتند اين 5نفر اصليت ايراني دارند. بيانيه اتحاديه اروپا نامي از اشخاص مورد هدف يا تابعيت آنها را نبرد، اما گفت: داراييهاي مالي آنها در اتحاديه اروپا مسدود خواهد شد. . . يک هيأت منصفه در نيويورک روز پنجشنبه کيفرخواستي عليه عرب سيار و شکوري در رابطه با توطئه استخدام گانگسترهاي مکزيکي براي ترور سفير سعودي در واشنگتن صادر کرد.

 

شوراي امنيت ملل ‌متحد حمله به سفارت بريتانيا را محکوم کرد

خبرگزاري فرانسه  یکشنبه 8 آبان 1390(30 اكتبر 2011)

شوراي امنيت ملل متحد، حمله به سفارت بريتانيا در تهران را قوياً محکوم کرد و به ايران هشدار داد که بايد از پرسنل ديپلوماتيک حفاظت کند. در بيانيه مشترکي که توسط اين شوراي 15 عضوي منتشر شد، آمده است، اعضاي شوراي امنيت با قوي‌ترين عبارات، اين حملات را محکوم کردند. اين شورا با تأکيد بر کنوانسيونهاي وين که از ديپلوماتها حفاظت مي‌کند، از مقامات ايراني خواست که از املاک و پرسنل ديپلوماتيک و کنسولي حفاظت کرده و به‌طور کامل به التزامات خود در اين رابطه، احترام بگذارند. شوراي امنيت، تهديد به هيچ اقدامي عليه ايران نکرد. بيانيه‌هاي شوراي امنيت، بايد موافقت تمامي اعضاي شورا را به همراه داشته باشد و وزن کمتري نسبت به يک قطعنامه رسمي دارد.

 

پرچم سفارت انگليس در تهران پايين کشيده شد

سايت تابناک یکشنبه 8 آبان 1390(30 اكتبر 2011)

بعدازظهر روز سه‌شنبه دانشجويان معترض تجمع کننده در مقابل سفارت انگلستان وارد سفارتخانه اين کشور در تهران شدند. به گزارش تابناک در تجمعي که از سوي دانشجويان در سالگرد ترور شهيد شهرياري مقابل سفارت انگليس برگزار شد، تجمع‌کنندگان که اقشار مختلف مردم را علاوه بر دانشجويان شامل مي‌شدند، خشم خود نسبت به سياستهاي انگلستان را با بالا رفتن از ديوار سفارت اين کشور در ايران، پايين کشيدن پرچم انگليس و برافراشتن پرچم کشورمان و پرچم يا حسين (ع) نشان دادند. نيروي انتظامي نتوانست در مقابل دانشجويان مقاومت کند.

در اين تجمع که اقشار مختلف مردم همراه با دانشجويان حضور دارند، شعارهايي چون 'مرگ بر آمريکا'، 'مرگ بر انگليس'، 'مرگ بر اسرائيل'، 'الله اکبر'، دانشجو مي‌ميرد، ذلت نمي‌پذيرد'، 'اي رهبر آزاده، آماده‌ايم آماده' و سر داده مي‌شود.

تجمع‌کنندگان تصاويري از قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران و نيز شهيدان شهرياري و عليمحمدي را در دست دارند. در اين تجمع، پرچم انگليس و رژيم صهيونيستي همراه با شعار مرگ بر انگليس دانشجويان به آتش کشيده شد.

تکميلي:

* دانشجويان معترض در اقدامي‌نمادين به درب سفارت انگليس قفل و زنجير زدند.

* تجمع‌کنندگان در اعتراض به برخي اخبار منتشر شده از بي. بي. سي فعاليت برخي تأسيسات ماهواره‌يي نصب شده در اين سفارتخانه را متوقف کردند.

* دانشجويان تهراني که در مقابل سفارت انگليس تجمع کرده بودند وارد ساختمان‌هاي اداري سفارت‌خانه شدند.

تعدادي از دانشجويان درب سفارت انگليس در تهران را باز کرده و تمامي دانشجويان تجمع‌کننده وارد سفارت‌خانه شدند.

تابلويي که تصوير ملکه انگلستان بر روي آن نقش بسته در حال حاضر توسط دانشجويان از ديوار سفارت پايين کشيده شده است.

          دانشجويان تجمع‌کننده در داخل سفارت انگليس هم‌اکنون همراه با اهتزاز پرچم‌هاي 'ياحسين' در حال خواندن زيارت عاشورا در محوطه سفارت انگليس در تهران هستند.

 

قانونگذاران آمريکا تحريمهاي جديدي را عليه ايران تصويب نمودند

خبرگزاري فرانسه   پنجشنبه 12 آبان 1390(3 نوامبر 2011)

کميته روابط خارجي کنگره آمريکا روز چهارشنبه لايحه‌يي را به تصويب رساند تا تحريمهاي سخت‌تري عليه ايران به‌خاطر برنامه مظنون آن، بعد از طرح ترور منتسب به اين کشور اعمال شود.

هيأت کنگره در يک اتحاد نزديک بين دموکراتها و جمهوريخواهان رأي‌گيري نمود و اين اقدام را به تصويب رساندند. اين اقدام بعد از دعاوي آمريکا مبني بر اين‌که مقامات ايران طرح داشتند با استخدام قاتلان کارتلهاي مواد مخدر، نماينده عربستان سعودي در واشنگتن را به قتل برسانند، صورت مي‌گيرد.

هاوارد برمن نماينده دموکرات کنگره از اعضاي ارشد کميته اظهار داشت، پيامدهايي براي اين‌گونه رفتار بايستي وجود داشته باشد، و من بر اين باورم که جامعه بين‌المللي بايستي عليه اين تهديد بايستد.

 هدف قانونگذاران فشرده کردن تحريمها عليه جمهوري اسلامي به‌طور خاص در بخش انرژي و بانکي که هم‌اکنون به‌طور قابل توجهي اعمال شده، تا با فشار روي ايران آن را وادار کنند، آنچه را غرب استدلال مي‌کند برنامه تسليحات هسته‌يي مخفي است منجمد کند.

اين مصوبه براي مجازات جديد مانند محروميت از رواديد آمريکا به هر کسي که در صنعت نفت و گاز ايران دخيل است، هم‌چنين براي سخت کردن مصوبات موجود عليه تسليحات کشتار جمعي و اصلاحيه آقاي برمن با هدف قطع کردن بانک مرکزي ايران از بازار مالي جهاني، فراخوان مي‌دهد.

قانونگذاران مفاد خود را اصلاح نمودند تا به آن تحريمهايي عليه سپاه پاسداران ايران- باني طرح ترور سفير عربستان - و نهادهاي تحت کنترل آن اضافه کنند. مفاد اين مصوبه هم‌چنين مشمول حال افراد يا نهادهاي خارجي مي‌شود که به سپاه پاسداران کمک رسانده‌اند.

 

نقش مرکزي سپاه پاسداران در قاچاق مواد مخدر در ايران

راديو فرانسه پنجشنبه 26 آبان 1390(17 نوامبر 2011)

روزنامه انگليسي تايمز در شماره امروزش در مطلبي مفصل با استناد به سخنان مقامات پيشين اطلاعاتي و ديپلوماتيک جمهوري اسلامي ايران از نقش مرکزي سپاه پاسداران در قاچاق مواد مخدر در ايران و خارج از ايران نوشته است.

قاچاق مواد مخدر به نوشته تايمز سالانه ميلياردها دلار نصيب سپاه پاسداران ايران مي‌کند که هم‌اکنون هم انحصار قاچاق مواد مخدر در ايران را در دست گرفته است و هم با شبکه‌هاي تبهکار در جهان ارتباط دارد. مقامات پيشين جمهوري اسلامي ايران به نشريه تايمز گفته‌اند که يکي از انگيزه‌هاي سپاه پاسداران در قاچاق مواد مخدر ضربه زدن به کشورهاي غربي است.

سازمان اطلاعات آمريکا، موفق شده است دو تن از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ايران را که مستقيماً در قاچاق مواد مخدر دست دارند شناسايي کند. يکي از آنان فرمانده سپاه پاسداران ايران در تهران بزرگ، به نام سردار عبدالله عراقي است که با باندهاي جنايت در اروپاي شرقي ارتباط دارد. محسن رفيقدوست از فرماندهان سپاه پاسداران در سالهاي 1360 هم‌چنان پيوندهاي خود را با اين دست سازمانهاي جنايتکار حفظ کرده است.

 

مجمع عمومي توطئه براي کشتن ديپلومات عربستان سعودي را محکوم مي‌کند

سايت سازمان ملل در نيويورک شنبه 28 آبان 1390(19 نوامبر 2011)

کشورهاي عضو سازمان ملل توطئه خنثي شده قتل سفير عربستان سعودي در آمريکا را محکوم کردند و ايران را به همکاري با تمام کشورهايي فراخواندند که سعي دارند کساني که اين توطئه را طراحي کرده و مورد حمايت قرار دادند يا براي انجام آن تلاش نمودند را به عدالت بکشانند...

اين قطعنامه، که توسط عربستان سعودي ارائه شد، 106 رأي موافق و 9 رأي مخالف دريافت کرد. چهل کشور رأي ممتنع دادند. مجموعه اصلاحيه‌هاي پيشنهاد شده توسط ايران به اکثريت آرا دست نيافت و تصويب نشد

متن اين قطعنامه گفت که آمريکا ماه گذشته يک توطئه ايران براي قتل سفير سعودي را به دبيرکل بان کي‌مون گزارش کرد. اين قطعنامه، ضمن محکوم نمودن اين توطئه، تمام کشورها را به اتخاذ گامهاي مضاعفي فرا مي‌خواند تا از طراحي، تأمين مالي يا انجام چنين اقدامات تروريستي مشابه جلوگيري نمايند و پايگاه امن را از کساني که اين اعمال تروريستي را طراحي، تأمين مالي، حمايت يا اجرا مي‌کنند، دريغ نمايد. کشورهاي عضو، ايران را به پيروي از تمام التزامات قانوني بين‌المللي، از جمله پيمان جلوگيري و مجازات جنايت عليه افراد حفاظت‌‌شده بين‌المللي فرا مي‌خوانند. آنها از ايران هم‌چنين خواهان همکاري با کشورهايي هستند که سعي دارند افراد دخيل در توطئه عليه سفير سعودي را به پاي عدالت بکشانند.

 

 

ایران و بریتانیا؛ شش دهه فراز و فرود بی پایان

محمد قوام بی بی سی  سه شنبه 29 نوامبر 2011 - 08 آذر 1390

روابط سیاسی دو کشور ایران و بریتانیا همواره روابطی پر فراز و فرود بوده است؛ مناسبات سیاسی دو کشور در جریان جنگ جهانی دوم پیچیدگی هایی پیدا کرد که تاکنون هم سایه آن بر سر روابط دو کشور گسترده است و بی اعتمادی همراه با سوءظن دائمی را از جانب ایران به همراه داشته. روابط سیاسی ایران و بریتانیا در حال حاضر گرچه دوره سردی را طی می کند و چشم انداز آن هم چندان روشن نیست، اما به لحاظ سیاسی اکنون در بالاترین سطح رسمی یعنی در سطح سفیر قرار دارد.

طی بیش از سی سالی که از انقلاب ایران می گذرد روابط سیاسی دو کشور دوبار به سطح کاردار تقلیل پیدا کرده است. پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ و در جریان جنگ هشت ساله ایران و عراق بریتانیا کارکنان سفارت خود از تهران را فراخواند اما دو کشور برای بالا بردن سطح روابط به توافق رسیدند.

دومین بار روابط دو کشور بر سر صدور فتوای قتل سلمان رشدی کاهش یافت و بریتانیا تمامی کارکنان خود را از ایران خارج کرد و سفارت این کشور در تهران به حالت نیمه تعطیل درآمد. ایران هم روابط خود را با بریتانیا قطع کرد اما در دولت محمد خاتمی و در جریان دیدار کمال خزاری وزیر وقت امور خارجه ایران و رابین کوک همتای بریتانیایی او روابط سیاسی دو کشور در سطح سفیر از سر گرفته شد.

پس از وقایع مربوط به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، روابط دو کشور در برهه ای دچار تنش هایی شده که حتی به دستگیری اعضای سفارت بریتانیا در تهران انجامیده است.

اینک مجلس ایران به طرح کاهش سطح روابط اقتصادی و سیاسی با بریتانیا رای داده است و بر اساس آن روابط سیاسی ایران با بریتانیا به سطح کاردار تنزل پیدا خواهد کرد.

 

۱۹۵۱: دولت ایران شرکت نفت انگلیس- ایران را ملی کرد و به این ترتیب، جرقه مناقشه میان دو کشور زده شد.

۱۹۵۳: دولت محمد مصدق، نخست وزیر وقت ایران در کودتایی که تحت حمایت بریتانیا و آمریکا قرار داشت، سرنگون شد.

۱۹۷۹: در پی وقوع انقلاب اسلامی ایران، بریتانیا سفارت خود در تهران را تعطیل کرد و دیپلمات هایش را به دفتر حفاظت منافع بریتانیا در سفارت سوئد منتقل کرد.

۱۹۸۸: سفارت بریتانیا در تهران مجددا بازگشایی شد.

فوریه ۱۹۸۹: آیت الله خمینی، رهبر فقید ایران، فتوای قتل سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی را به اتهام ارتداد علیه اسلام صادر کرد. این موضوع به قطع روابط دیپلماتیک ایران و بریتانیا منجر شد.

سپتامبر ۱۹۹۰: روابط دو کشور مجددا برقرار شد اما در سطح کاردار محدود ماند.

مه ۱۹۹۷: محمد خاتمی رئیس جمهور ایران شد و روی کار آمدن او به تلاش هایی برای عادی سازی روابط میان دو کشور منجر شد.

سپتامبر ۱۹۹۸: روابط با بریتانیا به سطح سفیر برگشت. این پس از آن بود که دولت خاتمی موافقت کرد از ترغیب مسلمانان برای اجرای فتوای قتل سلمان رشدی خودداری کند.

ژانویه ۲۰۰۰: کمال خرازی، وزیر خارجه ایران، از لندن دیدار کرد.

سپتامبر ۲۰۰۱: جک استرا، نخستین وزیر خارجه بریتانیا بود که از سال ۱۹۷۹ به ایران سفر کرد. آن سفر به عنوان بخشی از تلاش ها برای ایجاد ائتلافی علیه طالبان در افغانستان انجام شد. آقای استرا پس از آن سه بار دیگر نیز عازم ایران شد.

فوریه ۲۰۰۲: روابط رو به بهبود بریتانیا با ایران پس از آنکه ایران، دیوید ردووی را به عنوان سفیر جدید بریتانیا رد کرده و او را جاسوس خواند، متحمل ضربه ای عمده شد.

ژوئن ۲۰۰۳: در خلال نگرانی های فزاینده بین المللی در این مورد که ایران ممکن است در صدد تولید سلاح های هسته ای باشد، بریتانیا ایران را ترغیب کرد درهای مراکز هسته ای خود را به روی بازرسی های دقیق تر بگشاید.

۲۱ اوت ۲۰۰۳: مقام های بریتانیایی هادی سلیمان پور، دیپلمات ایرانی را که از سوی آرژانتین در ارتباط با اتهامات تروریستی تحت تعقیب است، بازداشت کردند. ایران خواستار آزادی فوری آقای سلیمان پور و عذرخواهی دولت بریتانیا شد.

۲۷اوت ۲۰۰۳: علی آهنی، معاون وزارت خارجه ایران، برای ملاقات با جک استرا به بریتانیا سفر کرد. آقای استرا گفته بود نمی تواند در مسائل قضائی دخالت کند. ایران گفت امیدوار است کار به فراخوانی سفرا از پایتخت های متقابل نکشد، اما افزود که همه گزینه های قانونی و دیپلماتیک مد نظر است.

سپتامبر ۲۰۰۳: ایران سفیر خود را "برای رایزنی" از لندن فراخواند و در تهران گلوله هایی به سوی سفارت بریتانیا شلیک شد.

نوامبر ۲۰۰۳: ایران پس از میانجیگری وزیران امور خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه گفت برنامه غنی سازی اورانیوم را به حال تعلیق درمی آورد و اجازه بازرسی های سرزده از تاسیسات اتمی اش را به سازمان ملل می دهد.

مه ۲۰۰۴: یک رشته تظاهرات پی در پی بیرون سفارت بریتانیا در تهران انجام شد، که طی آن تظاهرکنندگان از نیروهای آمریکایی و بریتانیایی به دلیل نبرد در نزدیکی شهرهای مقدس شیعه در عراق انتقاد کردند.

۱۸ ژوئن ۲۰۰۴: بریتانیا، آلمان و فرانسه پیش نویس قطعنامه ای را در آژانس بین المللی انرژی اتمی تنظیم کردند که در آن ایران به دلیل همکاری نکردن با بازرسی های آژانس "مذمت" شد.

۲۱ ژوئن ۲۰۰۴: هشت ملوان بریتانیایی پس از آنکه ظاهرا قایق آنها در نزدیکی مرز عراق در آب های ایران سرگردان شده بود، توسط نیروی دریایی ایران بازداشت شدند. آنها سه روز بعد در پی مذاکره دیپلمات های بریتانیایی با مقام های ایرانی آزاد شدند.

۲۸ سپتامبر ۲۰۰۵: دانشجویان در ایران در اعتراض به نحوه عملکرد بین المللی نسبت به برنامه اتمی ایران، به سوی سفارت بریتانیا در تهران سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب کردند.

۱۵ اکتبر ۲۰۰۵: انفجارهایی در شهر اهواز در جنوب غربی ایران باعث مرگ چهار نفر شد. ایران عوامل اطلاعاتی بریتانیا را در این مورد متهم کرد. بریتانیا این اتهام را رد کرد.

۲۵ژانویه ۲۰۰۶: ایران گفت بمبگذارانی که هشت نفر را در بمبگذاری های دیگر در اهواز کشتند، با سازمان های اطلاعاتی بریتانیا ارتباط داشتند.

۱۳ نوامبر ۲۰۰۶: تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا در یک سخنرانی تاکید کرد که نگرش بریتانیا نسبت به ایران ملایم تر نشده است.

۲۳ دسامبر ۲۰۰۶: شورای امنیت سازمان ملل با تصویب یک قطعنامه، تحریم هایی را به خاطر برنامه اتمی ایران بر آن کشور تحمیل می کند. بریتانیا از نویسندگان پیش نویس این قطعنامه بود.

۲۳ مارس ۲۰۰۷: به گفته وزارت دفاع بریتانیا، پانزده تن از پرسنل نیروی دریایی بریتانیا توسط نیروهای ایرانی در آب های خلیج فارس در نزدیکی سواحل عراق دستگیر شدند.

مارس۲۰۰۸: تعدادی از نمایندگان مجلس عوام بریتانیا به دولت این کشور هشدار دادند که ایران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی است و به احتمال زیاد تا سال ۲۰۱۵ میلادی در موقعیتی خواهد بود که به سرعت خواهد توانست سلاح هسته ای تولید کند.

۹ ژوئیه ۲۰۰۸: دادگاه عالی لندن دادخواست بانک ملی لندن برای مستثنی شدن از تحریم های اتحادیه اروپا و جلوگیری از مسدود شدن داراییهایش را، رد کرد.

۲۵اکتبر ۲۰۰۸: ایران در نامه ای به دبیر کل سازمان ملل متحد و رئیس دوره ای شورای امنیت نسبت به سیاست های بریتانیا اعتراض کرد.

۲۴ نوامبر۲۰۰۸: وزیر خارجه بریتانیا برنامه هسته ای ایران را خطرناک توصیف کرده و خواستار همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس برای حل و فصل این مساله شده است.

۲۶ نوامبر ۲۰۰۸: ایران به سخنان اخیر وزیر خارجه بریتانیا در مورد برنامه های اتمی جمهوری اسلامی به شدت اعتراض کرد و آن را دخالت در امور داخلی خود دانست.

۲۸نوامبر ۲۰۰۸: دانیل جیمز، مترجم ارتش بریتانیا در افغانستان که به اتهام جاسوسی برای ایران مجرم شناخته شده بود، به ده سال حبس محکوم شد.

۱ دسامبر۲۰۰۸ : حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که "انگلیسی‌ها در خط مقدم خصومت تاریخی علیه منافع ملت ایران" بوده‌اند اما تعطیلی سفارت این کشور در تهران "فعلا" در دستور کار ایران قرار ندارد.

۳ دسامبر ۲۰۰۸: الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، طی سخنانی در مراسم سنتی گشایش دوره جدید قانونگذاری، گفت که کشورش رسیدگی موثر به نگرانی درباره برنامه هسته ای ایران را به طور جدی دنبال خواهد کرد.

۲۴ دسامبر۲۰۰۸: یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا از پخش پیام تبریک کریسمس محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، از شبکه ۴ تلویزیون این کشور انتقاد کرد.

۳۰ دسامبر ۲۰۰۸: دانشجویان بسیجی ایرانی به باغ تابستانی سفارت بریتانیا در تهران حمله کردند.

۳۰دسامبر ۲۰۰۸: آرشیو ملی بریتانیا اسنادی را منتشر کرد که نشان داد دولت این کشور و ایالات متحده تا پاییز ۱۳۵۷ بر این باور بودند که شاه در راس قدرت باقی خواهد ماند.

۲۰فوریه ۲۰۰۹: جان سورز، نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد از گفتگوهای پشت پرده بین ایران و غرب سخن گفته و اعلام کرد ایران به طور خصوصی به دخالت خود در حملات با بمب در عراق اذعان کرده و حتی پیشنهاد داده در برابر پایان دادن به این حملات، غرب از مخالفت با برنامه غنی سازی اورانیوم ایران دست بردارد.

۵ فوریه ۲۰۰۹: یک نهاد آموزشی و فرهنگی موسوم به "شورای بریتانیا" گفت پس از مرعوب شدن کارمندانش در تهران توسط مقام های ایرانی، کلیه فعالیت های خود در آنجا را معلق کرد.

۷ فوریه ۲۰۰۹: سخنگوی دولت ایران ضمن تایید تلویحی احضار کارمندان ایرانی شورای فرهنگی بریتانیا، گفت که ایران هیچ منعی برای کار این شورا در نظر نداشته است.

فوریه ۲۰۰۹:همزمان با سی سالگی انقلاب اسلامی در ایران، دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا در وبلاگ سایت اینترنتی این وزراتخانه از کشورهای غربی و ایران دعوت کرد که زندانی پیشینه روابط خود نباشند و روابط خود را بر اساس احترام متقابل و مشارکت و نه اختلاف نظر و برخورد پایه ریزی کنند.

۵مارس ۲۰۰۹: وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد که سایمون گاس به عنوان سفیر جدید بریتانیا در ایران به زودی جانشین جفری آدامز خواهد شد.

۳ ژوئیه ۲۰۰۹: احمد جنتی، در خطبه های نماز جمعه تهران اعلام کرد که تعدادی از کارمندان ایرانی سفارت بریتانیا در تهران، که در روزهای گذشته بازداشت شده بودند، به اتهام دست داشتن در ناآرامی های اخیر محاکمه خواهند شد.

۱۹ ژوئیه ۲۰۰۹: مبلغ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی های ایران در بریتانیا بر اساس قطعنامه های تحریمی سازمان ملل متحد مسدود شد.
۲۹ ژوئیه ۲۰۰۹: تعدادی از کارمندان بازداشت شده سفارت بریتانیا در تهران که در جریان نا آرامی های پس از اعلام نتایج انتخابات دستگیر شده بودند، آزاد شدند.

۸ اوت ۲۰۰۹: محاکمه دو کارمند محلی سفارت بریتانیا در تهران به اتهام جاسوسی و فراهم کردن شرایط برای اقدام به براندازی آغاز شد. این دادگاه همراه با محاکمه بازداشت شدگان وقایع پس از اعلام نتایج انتخابات ایران برگزار شد که طی آن شماری از سیاستمداران اصلاح طلب و دولتمردان سابق ایران نیز محاکمه می شوند.

۱۳ سپتامبر ۲۰۰۹: سایمون گس، سفیر جدید بریتانیا در ایران یکشنبه، بیست و دو شهریور استوارنامه خود را به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران تحویل داد. آقای گس جانشین جفری آدامز می شود که از ماه مارس سال ۲۰۰۶ جانشین ریچارد دالتون شده بود.

۳ مه ۲۰۱۰: در پی بررسی موضوع کاهش رابطه ایران با بریتانیا در نشست وزارتخانه های خارجه و اطلاعات ایران با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این کشور، برخی از نمایندگان می گویند باید "از هر گونه اقدام ناپخته" خودداری کرد.

ژانویه ۲۰۱۱: روابط دو کشور بعد از آنکه آقای گس در وبسایت سفارت بریتانیا از نسرین ستوده وکیلی ایرانی که زندانی شده بود، دفاع کرد، بدتر شده است. سفیر بریتانیا در مطلبی با عنوان "جرم نسرین ستوده دفاع شجاعانه است" به انتقاد از برخورد دولت ایران با وکلا و اعضای سازمان های غیردولتی پرداخت. آقای گس در یادداشت خود به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، با اشاره به این که وکلا و اعضای سازمان های غیردولتی در هیچ جای دنیا به اندازه ایران در خطر نیستند، به عنوان نمونه به نسرین ستوده اشاره کرده بود. این اظهارات خشم مقام های جمهوری اسلامی را برانگیخت.

آقای گس گفته بود که "دادستان های ایران اتهام مبهم اقدام علیه امنیت ملی را علیه خانم ستوده مطرح کرده اند، اما اتهام اصلی او در واقع دفاع شجاعانه و آشکار کردن بی عدالتی هایی است که حکومت ایران ترجیح می دهد، پنهان بماند."

۱۵ فوریه ۲۰۱۱: رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به تغییر سفیر بریتانیا در تهران گفته که تغییر محل ماموریت سفیر انگلیس اگر با نیت اصلاح روند گذشته صورت گرفته باشد مورد استقبال جمهوری اسلامی است. سایمون گس، سفیر بریتانیا در تهران به تازگی به عنوان نماینده ناتو در امور غیر نظامی در افغانستان منصوب شده است. آقای گس جانشین مارک سدول شده است که او نیز بریتانیایی است.

۹ ژوئن ۲۰۱۱: وزارت امور خارجه ایران، جین مریوت، کاردار بریتانیا در تهران را در اعتراض به گفته های ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه این کشور درباره روابط ایران و سوریه احضار کرد. یکی از مقام های ارشد وزارت امور خارجه ایران، به خانم مریوت گفته که اظهارات آقای هیگ "بی پایه و اساس است و بر مبنای دروغ پردازی" صورت گرفته. وزیر امور خارجه بریتانیا اخیرا گفته بودکه دولت ایران برای سرکوب مردم معترض سوریه به این کشور کمک می کند.

۲۷ اکتبر ۲۰۱۱: دامینیک جان چیلکات، سفیر جدید بریتانیا در تهران، در ملاقات با علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، رونوشت استوارنامه های خود را تسلیم کرد. به گزارش سایت دولت ایران، وزیر خارجه این کشور در این دیدار با تاکید بر "اهمیت شناخت واقعیت ها"، خواستار "اصلاح رویکرد دولت انگلیس نسبت به جمهوری اسلامی" شد و آقای چیلکات نیز گفت که ماموریت دارد "تا واقعیت های جمهوری اسلامی ایران را فارغ از نگاه منابع رسانه ای، به دولت متبوع خود" منتقل کند.

۱۵ نوامبر ۲۰۱۱: به دنبال بالا گرفن اختلافات درباره باغ سفارت بریتانیا در منطقه قلهک تهران، علی محمد مختاری، مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران با اشاره به اینکه کمیسیون ماده ۷ شهرداری به دلیل تخلف سفارت بریتانیا در باغ قلهک در قطع درختان این باغ، میزان جریمه آن را سه برابر کرده است، بر این اساس میزان جریمه انگلیسی‌ها یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است.

۲۱ نوامبر ۲۰۱۱ : جورج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا، از اعمال تحریم های مالی تازه علیه ایران خبر داد. این تصمیم ها در راستای افزایش نگرانی از برنامه اتمی ایران پس از انتشار گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی اتخاذ شده است

۲۳ نوامبر۲۰۱۱ : نمایندگان مجلس ایران به دو فوریت طرحی رأی دادند که در صورت تصویب نهایی، سطح روابط سیاسی این کشور با بریتانیا را به سطح کاردار کاهش می دهد. ۲ فوریت این طرح با ۱۶۲ رای موافق در مقابل ۵ رای مخالف به تصویب رسید.

۲۷ نوامبر ۲۰۱۱: مجلس ایران با رای اکثریت نمایندگان به طرح کاهش روابط ایران و بریتانیا رای داد. همزمان بریتانیا اعلام کرد که به این اقدام ایران "واکنش قاطعانه ای" نشان خواهد داد.

۲۸ نوامبر۲۰۱۱: شورای نگهبان در ایران طرح تصویب شده مجلس درباره کاهش روابط با بریتانیا را تایید کرد.

۲۹نوامبر ۲۰۱۱: گروهی از معترضان که رسانه های ایران آنها را دانشجوی بسیجی توصیف می کنند وارد سفارت بریتانیا در تهران شدند و با به زیر کشیدن پرچم بریتانیا و آرم سلطنتی این کشور، برخی از اسناد سفارت را به آتش کشیدند. در همین روز گروهی دیگر هم وارد باغ قلهک اقامتگاه کارکنان سفارت بریتانیا در شمال شهر تهران شدند. شواری امنیت سازمان ملل با صدور بیانیه ای با حمایت همه اعضا این واقعه را محکوم کرد.

۳۰ نوامبر ۲۰۱۱: وزارت خارجه بریتانیا تمام کارکنان خود را از ایران خارج کرد و دستور تعطیلی فوری سفارت ایران در لندن را داد. ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا گفت تعطیلی سفارتخانه به معنای قطع کامل روابط دو کشور نیست.

۲ دسامبر۲۰۱۱ : دیپلمات های ایرانی مقیم لندن در پایان ضرب الاجل ۴۸ ساعته ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، با یک فروند هواپیمای متعلق به خطوط هوایی جمهوری اسلامی لندن را به مقصد تهران ترک کردند.

 

لئون پانه‌تا: خليج فارس براي ما خط قرمز است

بي.بي.سي شنبه 12 آذر 1390(3 دسامبر 2011)

لئون پانه تا، وزير دفاع آمريکا مي‌گويد که هرگونه اختلال در جريان آمد و شد دريايي در خليج فارس براي آمريکا به‌مثابه عبور از خط قرمز است.

آقاي پانه تا روز جمعه (دوم دسامبر - يازدهم آذر) گفت: ايران يک تهديد بسيار جدي براي همه ما (کشورهاي جهان) تلقي مي‌شود. او با اشاره به برنامه‌هاي هسته‌يي ايران گفت: هيچ تهديدي در خاورميانه جدي‌تر از ظهور يک ايران اتمي نيست. وي هم‌چنين تأکيد کرد که باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا هيچگاه گزينه نظامي عليه برنامه هسته‌يي ايران را از مد نظر دور نکرده اما براي به کارگيري اين گزينه يا هرگونه حمله احتمالي عليه مراکز هسته‌يي ايران، بايد تمام جوانب به‌دقت بررسي شود. آقاي پانه تا در پاسخ به سوالي درباره احتمال حمله نظامي به ايران گفت: حمله نظامي به مراکز هسته‌يي ايران، در بهترين حالت، تنها يک يا دو سال برنامه‌هاي اتمي اين کشور را به تأخير خواهد انداخت و ما بايد درباره تمامي پيامدهاي احتمالي چنين اقدامي به‌دقت فکر کنيم.

وزير دفاع آمريکا، تبعات اقتصادي، سياسي و منطقه‌يي حمله به ايران را چنين برشمرد که هرگونه حمله نظامي به ايران احتمالاً حمايتهاي منطقه‌يي از حکومت اين کشور را افزايش خواهد داد؛ بر اقتصاد جهان و منطقه تاثير خواهد گذاشت و احتمالاً ايران را براي آسيب رساندن به پايگاهها و منافع آمريکا در کشورهاي خاورميانه تحريک خواهد کرد.

 

واکنش‌های بین‌المللی به موج ترورها و بحران سیاسی در عراق

دویچه وله پنجشنبه 1 دي 1390(22 دسامبر 2011)

آمریکا و اتحادیه اروپا ترورهای اخیر در عراق را محکوم کردند و از گروه‌های شیعه و سنی خواستند که با ادامه گفت‌وگوها به بحران کنونی پایان دهند. برخی کارشناسان امنیتی گروه القاعده را مسئول انفجارهای تروریستی اخیر می‌دانند.

در یک سلسله حملات تروریستی در روز پنج‌شنبه (۱ دی/۲۲ دسامبر) در شهرهای بغداد، بعقوبه، موصل دست‌کم ۷۴ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح شدند. وضعیت جسمی برخی از مجروحان وخیم گزارش شده است. بیشترین تعداد کشته‌‌ها و مجرحان در بغداد، پایتخت عراق بوده است.

کاخ سفید ضمن محکوم نمودن ترورهای روز پنج‌شنبه در عراق تاکید که نیروهای امنیتی عراق می‌توانند با این حملات انزجارآور مقابله کنند. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد که عراق در گذشته نیز از حملات انزجارآوری همچون ترورهای اخیر رنج برده است. کارنی افزود: نیروهای انتظامی عراق نشان داده‌اند که قابلیت مواجهه با چنین حملاتی را داشته و می‌توانند ثبات کشور را تامین کنند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که مردم عراق بارها نشان داده‌اند که از استقامت برخوردارند و قادر به رفع شکاف‌ها میان خود هستند.

 گیدو وستروله، وزیر امورخارجه آلمان حملات تروریستی را تکان‌دهنده خواند. وی تاکید کرد که مردم عراق و جامعه جهانی برای بازسازی عراق و روند آشتی ملی سرمایه‌گذاری زیادی کرده‌اند.

وزیر خارجه آلمان تاکید کرد تروریست‌ها نباید موفق شوند که این روند را متوقف کنند. وستروله از نیروهای سیاسی عراق خواست که با یکدیگر همکاری کنند و از طریق گفت‌وگو مشکلات را برطرف سازنند.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز شدیداَ ترورهای اخیر را محکوم کرد و از احزاب عراق خواست که بطور جدی به پای میز مذاکره بازگردنند.

 

بحران سیاسی و تشدید ترورها

نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق شهروندان این کشور را به اتحاد فراخواند و اعلام کرد که زمان و مکان این ترورها بیانگر اهداف سیاسی مشخصی است. مالکی به شهروندان عراقی قول داد که مسببان این ترورها تحت تعقیب قرار خواهند گرفت. مالکی تاکید کرد که تبهکاران و همدستان آنان موفق نخواهند شد که روند سیاسی در عراق را تغییر دهند و یا از مجازات اعمال خود بگریزند.

 این حملات در زمانی رخ می‌دهد که نیروهای رزمی آمریکا خاک عراق را ترک گفته و شکاف میان نیروهای سیاسی به مراحلی بسیار بحرانی رسیده است. اختلاف میان گروه‌های شیعه و سنی‌عملاَ دولت و پارلمان عراق را به بن‌بست کشانده است.

مالکی تهدید کرد که اگر وزیران سنی در کابینه شرکت نجویند، همگی از کار برکنار خواهند شد. طارق هاشمی، معاون رئیس‌جمهور عراق متهم است که در ایجاد ناامنی در کشور دست داشته است. دستگاه قضایی عراق برای هاشمی حکم بازداشت صادر کرده، اما وی در حال حاضر در اقلیم کردستان به سر می‌برد. هاشمی در نخستین واکنش خود همه ادعاهای مالکی را رد کرد و گفت در صورت لزوم آماده است که در دادگاه حضور یابد.

در حالی‌که گروه‌های سنی و شیعی مسئولیت دست‌کم ۱۴ انفجار اخیر را به یکدیگر نسبت می‌دهند، برخی کارشناسان امنیتی رد پای گروه القاعده را در این حملات می‌بینند. در پی مرگ اسامه بن‌لادن، گروه القاعده تهدید کرده بود که دست به اجرای ۱۰۰ عملیات تروریستی در عراق خواهد زد. به گفته کارشناسان اکثر انفجارها نه تنها  در مناطق شیعه‌نشین رخ داده است،، بلکه چگونگی اجرای ترورها نیز به روش‌های القاعده شباهت دارد. هنوز هیچ گروهی مسئولیت ترورهای اخیر را برعهده نگرفته است.

خطر تجزیه عراق

گروه‌های سنی خواهان ادامه حضور نیروهای آمریکایی در عراق بودند، اما نیروهای تندرو شیعه نظیر گروه مقتدا صدر نه تنها با حضور نیروهای رزمی آمریکا مخالف بودند، بلکه به تازگی اعلام کرده‌اند که با حضور مربیان نظامی آمریکا، محافظان سفارت این کشور و تمامی محافظان خصوصی شرکت‌های امنیتی مخالف بوده و آنان را به عنوان نیروهای اشغال‌گر قلمداد می‌کنند.

بدنبال تعمیق شکاف میان گروه‌های سنی و شیعی بار دیگر سخن از ضرورت جدایی استان‌های عراق بر مبنای تفاوت‌های مذهبی به میان آمده است. گروه‌های سنی خواهان خودمختاری بیشتر در مناطق سنی‌نشین هستند. همان‌گونه که در حال حاضر در اقلیم کردستان عراق نیز اجرا می‌شود. این‌گونه خودمختاری در قانون اساسی کنونی عراق نیز پیش‌بینی شده است. به گفته ناظران سیاسی در صورت عدم توافق میان مالکی و مخالفانش احتمال جدایی میان مناطق سنی و شیعی تقویت می‌شود و عراق عملاَ تجزیه خواهد شد.

 

قاضي آمريکا: ايران، طالبان و القاعده در11سپتامبر مقصر هستند

خبرگزاري آسوشيتدپرس جمعه 2 دي 1390(23 دسامبر 2011)

يک قاضي فدرال يک حکم قضاوت (غيابي) را امضا کرده که نشان مي‌دهد ايران، طالبان و القاعده در حملات تروريستي 11سپتامبر 2001 دست داشته‌اند.

جرج دانيلز قاضي منهتن حکم قضاوت در اين کيس 10ساله بعد از جلسات يک هفته‌يي استماع را امضا کرد.

حکم اين قاضي که بنا‌به قولي که هفته قبل داده بود و حالا امضا شده، در شرايطي است که؛ يک دعوي 100ميليارد دلاري توسط اعضاي خانواده بازماندگان تقاضا شده است.

او به يک قاضي بازپرس دستور داد تا به مقولات باقي مانده رسيدگي و تعيين‌تکليف نمايد از جمله غرامت و اقدامات تنبيهي را تعيين کند. دانيلز گزارشات يافته‌هايي را امضا کرد که نشان مي‌دهند شاکيان اثبات کرده‌اند که؛ حملات 2001 به دست موکلاني [مدعي عليه] انجام شده که از القاعده حمايت مي‌کرده‌اند.  بنا‌به اين گزارشات و يافته‌ها ايران کماکان به تأمين مالي القاعده  و حمايت از منابع مالي آن ادامه داده و به رهبري و سلسله مراتب آن خانه امن داده است.

طي جلسه استماع اعضاي خانواده قربانيان 11سپتامبر گفتند ايران فعالانه از هواپيمارباياني که هواپيماها را به برجهاي مرکز تجارت جهاني، پنتاگون و به ميداني در پنسيلوانيا  کوبيدند حمايت کرده است.

 

جايزه ده ميليون دلار آمريكا براي اطلاعات پيرامون يك عضو القاعده در ايران

خبرگزاري رويتر جمعه 2 دي 1390(23 دسامبر 2011)

آمريکا روز پنجشنبه اعلام کرد جايزه‌يي را به‌مبلغ 10ميليون دلار براي کسب اطلاعاتي که به ياسين السوري که متهم به‌عمليات از ايران بوده تعيين کرده است . او به تسهيل‌کننده و کمک مالي‌کننده براي القاعده متهم شده است. به گفته ايتان فيچ يک مقام ارشد خزانه‌داري آمريکا اين جايزه براي اولين بار است که براي اطلاعات منبع مالي القاعده تعيين مي‌شود متلاشي کردن شبکه مالي است که از سال 2005  از داخل ايران عمل مي‌کند.

رابرت هارتونگ يک مقام ارشد وزارت‌خارجه آمريکا گفت مطابق توافقي که بين القاعده و دولت ايران صورت گرفته  السوري به انتقال پول و افراد عضوگيري شده به رهبران  القاعده در کشورهاي همسايه مشغول است. هارتونگ افزود السوري که اصل و نسب آن از سوريه است به عزالدين عبدالعزيز خليل نيز  معروف است.

خزانه‌داري آمريکا در ماه ژوييه السوري و 5نفر ديگر از اعضاي شبکه او  را در ليست سياه گذاشت که اين ماجرا به گفته ايالات متحده روابط مستقيم بين تهران و شبکه القاعده را روشن ساخته است.

 

با بالا گرفتن تنشهاي فرقه‌يي، موج بمب‌گذاريها در سراسر پايتخت عراق 69 کشته بر جاي گذاشت

واشنگتن پست   جمعه 2 دي 1390(23 دسامبر 2011)

مجموعه انفجارهاي پنجشنبه صبح در بغداد، در يک حمله هماهنگ طراحي شده براي ايجاد آشوب در سراسر پايتخت عراق، انبوهي کشته و مجروح بر جاي گذاشت.

از آن‌جايي که طراحي اين حمله هماهنگ، به‌دليل ابعاد وسيع آن، احتمالاً هفته‌ها زمان برده و اين بحران سياسي تنها چند روز پيش آغاز شد، اين خشونت احتمالاً يک پاسخ مستقيم به تنشها در داخل دولت نبوده است.

هم‌چنين، القاعده از ابتدا مخالف همکاري سني‌ها در دولت تحت سلطه شيعيان بود و متحد سياستمداران سني نمي‌باشد و از اين‌رو، نسبت به فشار آوردن براي نقش سني‌ها در ساختار قدرت عراق هيچ احساس مسئوليتي نمي‌کند...

تاکتيکهاي مالکي منبع نگراني ديگري، خصوصاً براي سني‌ها است...

علاوي هشدار داد، مادامي که مردم از روند سياسي کنار گذاشته شوند، خشونت مي‌‌تواند ادامه داشته باشد.

علاوي، که از بيروت صحبت مي‌کرد به آسوشيتدپرس گفت، ما از مدتها پيش هشدار داده‌ايم که تروريسم عليه مردم عراق ادامه خواهد داشت، مگر آن که نماي سياسي تصحيح شود و روند سياسي تحصيح شود و به يک روند سياسي فراگير تبديل شود و مؤسسات کاملاً غيرفرقه‌يي در عراق ساخته شود.

 

حکم یک دادگاه آمریکایی در مورد نقش ایران در حمله ۱۱ سپتامبر

رادیو آلمان  جمعه 2 دي 1390(23 دسامبر 2011)

دادگاهی در آمریکا جمهوری اسلامی ایران را در کنار تروریست‌های القاعده و طالبان مسئول انفجار برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ معرفی کرد. ایران همچنین متهم شده به تعدادی از اعضای القاعده پناه داده است.

یک دادگاه فدرال ایالات متحده آمریکا در نیویورک با حکمی که روز پنج‌شنبه (اول دی‌ماه، ۲۲ دسامبر) به وقت محلی صادر شد جمهوری اسلامی را به مشارکت در عملیات تروریستی ۱۱ سپتامبر متهم کرده است. این دادگاه برای بررسی درخواست یک صد میلیارد دلاری غرامت از سوی بازماندگان این واقعه تشکیل شده است.

اتهام همکاری با عاملان انفجار ۱۱ سپتامبر

با رای دادگاه نیویورک انتظار می‌رود روابط تهران و واشنگتن تیره‌تر از پیش شود. وکیلان پرونده‌ی یاد شده هفته‌ی گذشته در جریان طرح شکایت خود، ایران را متهم به حمایت از تروریست‌هایی کرده بودند که عاملان حمله به برج‌های مرکز تجارت جهانی شناخته می‌شوند. تهران همچنین به همکاری با شبکه تروریستی القاعده متهم شده است.

مسئولان ایران هنوز واکنشی به رای دادگاه نشان نداده‌اند، اما پیشتر هر گونه ارتباط با تروریست‌های شبکه القاعده را تکذیب کرده‌اند. در یک دهه‌ی گذشته خبرها و گزارش‌های فراوانی در مورد حضور برخی از نزدیکان بن لادن، رهبر القاعده که در ماه مه سال جاری میلادی در یک عملیات کماندویی در پاکستان کشته شد، و اعضای ارشد این شبکه در ایران منتشر شده که همواره با انکار تهران روبرو بوده است.

ایران متهم است دست‌کم امکان رفت و آمد آزاد برخی از مهره‌های مهم القاعده را فراهم کرده و یکی از همسران و چند فرزند بن‌لادن را پناه داده است. چند ماه پیش پناهنده شدن یکی از دختران بن‌لادن به سفارت عربستان سعودی در تهران برخی از شایعات در این رابطه را تقویت کرد. دختر بن‌لادن ادعا کرده که با مادر و چند عضو خانواده‌اش در خانه‌ای نزدیک تهران که به وسیله ماموران امنیتی جمهوری اسلامی تحت نظر بوده زندگی می‌کرده است.

جایزه‌ی ده میلیون دلاری برای دست‌گیری همکار القاعده در ایران

همزمان با اعلام رای دادگاه نیویورک، دولت ایالات متحده برای کسانی که با دادن اطلاعات دستگیری یاسین السوری، از رهبران شبکه تروریستی القاعده را میسر کنند ده میلیون دلار جایزه تعیین کرد. آمریکا این فرد را ساکن ایران و از تامین‌کنندگان پول برای القاعده معرفی می‌کند.

تجمع مردم آمریکا به مناسبت دهمین سالگرد فاجعه ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۱۱ میلادی

رابرت هرتینگ، یکی از کارشناسان برجسته‌ی امنیتی وزارت خارجه ایالات متحده، روز پنج‌شنبه، اول دی‌ماه در واشنگتن ضمن تایید خبر تعیین پاداش برای دستگیری السوری گفت، او مسئولیت امور مالی القاعده را بر عهده دارد و از نام مستعار عبدالعزیز خلیلی نیز استفاده می‌کند.

به گزارش اشپیگل آنلاین واشنگتن السوری را متهم می‌کند که از ایران به سازمان‌دهی امور مالی القاعده و جذب منابع برای فعالیت‌های تروریستی مشغول است. ظاهرا این فرد در تامین هزینه‌ی انتقال دواطلبان همکاری با القاعده از کشورهای خاورمیانه به پاکستان نقش مهمی بر عهده دارد.

ایران، گذرگاه مالی القاعده

دولت آمریکا می‌گوید به منظور جلب همکاری مردم در مبارزه با تروریسم برای دستگیری شماری از رهبران القاعده جایزه تعیین کرده است. در صدر این فهرست امین الظواهری، رهبر جدید القاعده قرار دارد. برای اطلاعاتی که به دستگیری او منجر شود ۲۵ میلیون دلار جایزه تعیین شده است.

ابتدای مرداد ماه سال جاری نیز وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ایران را یکی از گذرگاه‌های مهم انتقال پول برای القاعده معرفی کرده بود. در این بیانیه ایران متهم شده است که از سال ۲۰۰۵ میلادی به السوری امکان داده در این کشور اقامت و فعالیت کند. بنابر این گزارش السوری با جمع‌آوری پول برای رهبران القاعده آن را از طریق ایران به پاکستان منتقل می‌کند. وزارت خزانه‌داری آمریکا ادعا می‌کند عطیه عبدالرحمن، یکی از فرماندهان برجسته‌ی القاعده نیز از سال ۲۰۱۰ میلادی به دستور مستقیم شخص بن‌لادن به عنوان فرستاده‌ی این شبکه تروریستی به ایران اعزام شده است.

جمهوری اسلامی هرگونه همکاری با فعالیت‌های تروریستی بین‌المللی را به شدت تکذیب می‌کند و خود را قربانی فعالیت‌های تروریستی می‌خواند. واشنگتن در مقابل ادعا می‌کند شواهد و مدارکی در اختیار دارد که نشان می‌دهد تهران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است.

 

دموکراسي در عراق سرکوب شده و ايران مداخله مي‌کند

سي ان ان شنبه 3 دي 1390(24 دسامبر 2011)

اياد علاوي: نظر ما در مورد بيانيه پرزيدنت اوباما مبني بر اين‌که ما يک دموکراسي باثبات را در پشت سر خود باقي گذاشتيم اين است که اين، متأسفانه، نه باثبات است و نه دموکراسي. تنشهاي شديدي وجود دارند، روند سياسي دچار مشکل است، مشکلاتي در درون شرکاي موجود در روند سياسي وجود دارند، و در واقع مشکلات گسترده‌يي در سراسر کشور وجود دارند. در نتيجه، به‌طور واقعي هيچ چيز عملاً به قاعده نيست و تنشها در کشور در حال بالا گرفتن هستند و اين ممکن است حتي به شرايطي بدتر از شرايط کنوني راه ببرد.

مجري: نخست‌وزير نوري مالکي به‌طور خيلي روشني دست به اقدام عليه معاون رئيس‌جمهور، هاشمي، زد. او اکنون به منطقه کردي رفته است. آيا نخست‌وزير سعي مي‌کند اپوزيسيون سياسي خود را حذف کند؟

علاوي: بله، اين‌طور به نظر ما مي‌رسد. متأسفانه اين، اقدام روشني در جهت چنگ زدن به قدرت است، يعني شيوه‌اي که با موضوع آقاي هاشمي برخورد شد، به‌گونه‌اي بود که نه قضاييه آن را به‌دست گرفت و نه تلاشي براي حل‌وفصل اين مشکل از طرق سياسي صورت گرفت که بعد به قضاييه ارجاع داده شود. لذا او در تلويزيون مورد اتهام قرار گرفت قبل از اين‌که حتي تحقيقات شروع شوند.

مجري: متهم کردن محافظين معاون رئيس‌جمهور به انجام ترور و بمب‌گذاري، بمب‌گذاريهايي که امر جديدي نيستند، پس، ما بايد از اين [اعترافها] تلويزيوني چه نتيجه‌يي بگيريم. اين محافظين سابق امنيتي مي‌گويند به آنها دستور داده شده بود که دست به چنين اقداماتي بزنند؟

اياد علاوي: اين يک داستان قديمي است و من نمي‌دانم که چرا آنها دوباره به اين شکلي که گفته شده، تکرار مي‌کنند. ما به اتهامات مشابهي که صدام حسين به اپوزيسيون خود، از جمله خودم، آقاي طالباني، و سايرين که در آن دوران، در اپوزيسيون بودند، مي‌زد، عادت کرده بوديم. و خيلي طعنه آميز است که مي‌بينيم همان تاکتيکها، با صحبت کردن در تلويزيون و شاهد آوردن، دوباره مورد استفاده قرار مي‌گيرند. آن هم در حالي که ما نمي‌دانيم اين افراد چگونه بازجويي شدند، کجا بازجويي شدند، آيا به وکيل مدافع دسترسي داشتند يا نداشتند. . .

مجري: همه عليه همديگر توطئه‌چيني مي‌کنند. اين وقايع، يک هفته بعد از خروج نيروهاي آمريکايي پيش آمده است. براي متوقف کردن آن، چه مي‌توان انجام داد تا اين همه بي‌اعتمادي از بين برود

علاوي: به همين دليل بود که ما در العراقيه، وقتي پذيرفتيم که مصالحه کرده و آقاي مالکي يا کانديدايي از ائتلاف ملي را بپذيريم، يک تقسيم قدرت واقعي را جايگزين کرديم [از آن کوتاه آمديم] تا جلوي بروز مجدد ديکتاتوري را بگيريم

مجري: مردم عراق با بمب‌گذاريهاي روز پنجشنبه مواجه شدند، حملات هماهنگي که هفته‌ها يا ماهها براي آن طراحي شده بود، آيا مردم عراق هم به يک بيداري عربي، بهار عربي مانند همسايگانشان احتياج دارند

علاوي: متأسفانه دموکراسي در عراق سرکوب شده، خواست و اراده مردم در انتخابات قبلي سرکوب شد، و نتايج انتخابات محترم شمرده نشد و به آن احترام گذاشته نشد.

مجري: علاوي در رابطه با آن‌چه که او آن را مداخله خارجي ناميد، انگشت خود را به سوي ايران گرفت و گفت من براي کشورم و براي آينده، بيمناک هستم.

 

شبه‌نظاميان آماده هستند سلاحها را زمين بگذارند

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 6 دي 1390(27 دسامبر 2011)

يک گروه شبه‌نظامي شيعه عراق، که پشت گروگانگيري يک مشاور انگليسي و 4محافظ وي قرار دارد و بابت کشتن نيروهاي آمريکايي مقصر شناخته شده است، روز دوشنبه گفت که به روند سياسي ملحق خواهد شد. قيس الخزعلي رهبر عصائب اهل حق گفت، خروج نيروهاي آمريکايي در هفته گذشته به‌معناي آن است که مقاومت خشونت‌آميز ديگر نياز نمي‌باشد.

خزعلي در يک کنفرانس در شهر مقدس شيعه نجف در جنوب عراق گفت، فرزندان مقاومت وظيفه‌شان را با موفقيت انجام داده‌اند. آنها آماده‌فدا کردن هستند تا در روند سياسي شرکت کنند...

محمد حامل، سخنگوي کميسيون آشتي ملي عراق به خبرگزاري فرانسه گفت، آنها احساس کردند که خروج [نيروهاي آمريکايي] واقعي است و نيازي به حمل سلاح نمي‌باشد. دو طرف با حمايت از روند سياسي و شرکت در آن به توافق رسيده‌اند...

واشنگتن عصائب اهل حق و ساير گروههاي شبه‌نظامي شيعه را به آموزش ديدن و تأمين مالي توسط کشور همسايه ايران متهم مي‌کند. تهران اين اتهامات را تکذيب کرده است.

 

مقتدا صدر افراد منشعب‌شده از گروه خود را "وابستگان به ایران" خواند

رادیو فردا  يكشنبه 11 دي 1390(1 ژانویه 2012)

مقتدا صدر، روحانی شیعه‌ی عراقی، از انشعاب در میان گروه خود بشدت انتقاد کرد و جداشدگان را گروهی در دستان حکومت ایران خواند که به قتل سربازان عراقی کمر بسته است.

کسانی که از گروه تحت رهبری مقتدا صدر جدا شده‌اند گروهی با نام عصائب اهل حق تشکیل داده‌اند.

مقتدا صدر، که خود نیز متهم به داشتن روابطی نزدیک با تهران است، در نوشته‌ای که روز یکشنبه منتشر شد گفته است از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بود اسم و دو رهبر گروه عصائب را تغییر دهند اما آنها با این درخواست او مخالفت کرده‌اند.

رهبر گروه جیش المهدی پیش از نیز افراد جداشده از گروهش را کافر و عاشقان مقام خوانده بود اما برای نخستین بار است که این گروه را به صراحت وابسته به ایران می‌خواند.

 

مقتدي صدر و گروه عصائب اهل حق

تلويزيون الشرقيه نيوز يكشنبه 11 دي 1390(1 ژانویه 2012)

مقتدي صدر رهبر جريان صدر فاش كرد كه از مسئولين عصائب اهل حق در ايران خواسته بود تا به منظور بازگشت به جريان صدر نام خود و فرماندهانشان را تغيير دهند ولي آنها اين پيشنهاد را ردكردند. آقاي صدر با صدور بيانيه اي گفت وقتي زمان انتخابات فرا رسيد، نيات و مقاصد عصائب اهل حق و ميزان عشق آنها به ماديات دنيا و كرسيهاي آن روشن شد. وي افزود كه از مسئولين آنها در ايران خواسته بود تا اسم عصائب و فرماندهي دوگانه خود را تغيير دهند تا دري براي بازگشت آنها به جريان صدر باشد ولي اين را رد كردند و خاطر نشان كرد كه آنها سلاحهاي خود را براي ورود به روند سياسي تحويل داده اند، همان روند سياسي كه افراد آن را ازجمله صالح العكيلي به قتل رساندند. صدر افزود كه عصائب به قتل نيروهاي ارتش و پليس عراق ادامه داد و مزدوري خود را رد مي كردند.

صالح العكيلي رئيس فراكسيون پارلماني جريان صدر در در دوره قبلي بود كه ترور شد.

 

صدر: يک شعبه شبه نظاميان شيعي، تحت حمايت ايران هستند

خبرگزاري فرانسه   يكشنبه 11 دي 1390(1 ژانویه 2012)

مقتدي صدر روحاني ضدآمريکايي، روز يکشنبه از يک شعبه جنبش خود به تندي انتقاد کرد. وي اين شعبه را متهم به کشتن سربازان و مأموران پليس عراقي کرد و گفت وابسته به ايران همسايه است.

 اين اولين بار است صدر که خودش از طرف منتقدين، متهم به نزديک بودن به تهران مي‌باشد به‌طور علني عنوان کرده است که؛ عصائب الحق يا انجمن پارسايان، تحت حمايت جمهوري اسلامي مي‌باشد.

اين روحاني گفت شبه‌نظاميان که در کشتن سربازان آمريکا نقش داشته‌اند فقط همين اخيراً تصميم گرفته‌اند سلاحشان را زمين بگذارند زيرا که بن‌بست سياسي در بغداد بحث انتخابات زودرس را برانگيخته است. اين گروه هم‌چنين در پشت ربودن يک مشاور آي. تي [تکنولوژي اطلاع‌رساني] بريتانيا و 4نفر از محافظان او بوده است.

صدر گفت طي نامه‌‌يي در پاسخ به يک هوادار، پاسخ داده است. اين نامه روز يکشنبه توسط دفتر صدر منتشر شد.

 در اين جواب صدر آمده است که؛ من از افرادي که مسئول اين جريان در جمهوري اسلامي هستند خواستم تا نامشان را تغيير دهند و رهبري دوگانه‌شان را تغيير بدهند اما آنها نپذيرفته‌اند

مدتهاي زيادي است که واشنگتن ايران را در مسلح کردن شبه نظاميان عراق از جمله عصائب‌الحق، مقصر دانسته است.

 

بستن تنگه هرمز مثل سر کشیدن جام زهر نشود

سایت خودنویس  ۱۰ دی ۱۳۹۰ ناصر مستشار

پس از افتضاح وآبرویزی بین‌المللی حمله وحشیانه به سفارت انگلستان در تهران، رهبران رژیم به اندیشه دل‌جوئی از استعمار پیر و معلمان خود  افتاده‌اند!

مهدی طائب، رئیس قرارگاه عمار: مهاجمان به سفارت بریتانیا بازی خورده بودند.

این روزها رژیم اسلامی به کر کری خواندن بستن تنگه هرمز روی آورده است تا افکار عمومی جهان را به خطرناک بودن جمهوری اسلامی ارجاع دهد!

رژیم اسلامی که دریک کلام به رژیم شکست خورده درهمه عرصه‌ها در عرض ۳۳ سال گذشته معروف شده است، اینک توان پوشالی خود را با شعار بستن تنگه هرمز به چالش کشانده است.

هشت سال جنگ بیهوده ایران و عراق که قرار بود به گفته خمینی به صورت صدام سیلی زده شود که عاقبت به پذیرش آتش بس خفت بار با عراق انجامید که  هنوز از رسوائی‌ها و ضایعات انسانی و مادی آن سخن‌ها در میان هست.

گروگان‌گیری سفارت امریکا چنان ضربات هولناک به ایران زد که هنوز آثار آن بر طرف نگردیده است.

 

طول این آب‌راه ۱۵۸ کیلومتر، عرض بین ۵۶ تا ۱۸۰ کیلومتر می‌باشد. ژرفای تنگه هرمز به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که نزدیکی جزیره لارک، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی شبه جزیره مسندم ۱۸۰ متر است. قوانین رفت و آمد در تنگه هرمز برابر قوانین بین اللملی اجرا می‌شود.همه دعاوی مربوط به تنگه هرمز برابر با نظارت حقوق بین‌الملل حل و فصل می‌شود هیچ کشوری حق مالکیت مطلق برتمام این تنگه را نداشته وندارد.دردوران تسلط پرتقالی بر خلیج فارس برای بهره‌برداری از مر وارید گران‌بهای منطقه به  حکمرانی بلامنازع آنها در تنگه هرمز انجامیده بود که شاه عباس با دریافت توپ‌های جنگنده از انگلیسی‌ها توانست تا پرتقالی‌ها را شکست دهد. اینک نیز همه کشورهای هم‌جوار با تنگه هرمز حقوق  مساوی در  بهره‌برداری از تنگه هرمز را دارا می‌باشند و بستن آن به معنای جنگ با جامعه جهانی تلقی می‌شود. در ۳۳ ساله گذشته همه آتش بازی‌های رژیم  باعث شده است که در خلیج فارس ناوگان های امریکائی درفاع از متحدین عربی خود مستقر گردند.کشورهای همسایه خلیج فارس و تنگه هرمز در رویاروئی با تهدید های مستمر حکومت اسلامی همواره به علت عدم توانائی نظامی خویش به امریکا متوسل شده‌اند.

 

اینک جمهوری اسلامی با شعار بستن تنگه حیاتی هرمز عملا همه جهانیان را به دشمنی با خود واداشته است. حکومت اسلامی عملا با اعمال نابخردانه خویش بهانه دیگری رابعداز دست یابی سلاح اتمی، اینک تحت عنوان خطر بستن شدن تنگه هرمز را برای حمله نظامی امریکا داده است.

تنگه هرمزکه دومین تنگه بین‌المللی پرتردد دنیاست این روزها به حربه تبلیغاتی حکومت اسلامی تبدیل شده است. هر روز حدود ۱۶/۵ تا ۱۷ میلیون بشکه نفت خام (برآورد ۲۰۰۶) که معادل ۴۰ درصد کل نفت حمل شده توسط نفت‌کش‌ها و نزدیک به ۲۵ درصد کل عرضه جهانی نفت است از این آب‌راه عبور می‌کند. حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌شده نفت و گاز دنیا در خلیج فارس قرار دارد و امنیت تنگه هرمز نقش کلیدی در تأمین بی‌وقفه انرژی دنیا دارد. بیشتر این نفت به بازارهای آسیا، ایالات متحده و اروپای غربی می‌رود و ۷۵ درصد نفت خام ژاپن از این مسیر وارد می‌شود. بیشتر صادرات نفت خام در مسیرهای بسیار طولانی از طریق نفت‌کش‌های بسیار بزرگ انجام می‌شود که توانایی حمل بیش از دو میلیون بشکه در هر سفر دارند.

حکومت ایران در موارد متعددی تهدید به بستن تنگه هرمز کرده‌است. بر اساس یک سناریو این کار از طریق مین‌گذاری سطح دریا و سپس استفاده از موشک‌های ضدکشتی کروز و زیردریایی‌های کوچک برای اختلال در عملیات مین‌روبی انجام می‌شود. به گفته جامعه اطلاعاتی آمریکا، ایران توانایی بستن تنگه هرمز را برای مدت کوتاهی دارد. با این حال برخی چنین عملی را غیرمنطقی می‌دانند چرا که تقریبا تمام نفت ایران از طریق این تنگه صادر می‌شود و دولت آمریکا نیز انتظار عملی شدن چنین تهدیدی را ندارد چراکه بیشترین آسیب را به خود ایران وارد خواهد کرد.

 

سلسله انفجارهايي در مناطق كاظميه و مدينه الصدر بغداد

تلويزيون الشرقيه نيوز  پنج شنبه 15 دي 1390 (5 ژانويه 2012)

صبح امروز سلسله انفجارهايي در مناطق كاظميه و مدينه الصدر بغداد صورت گرفت كه مطابق آمار اوليه منجر به كشته و مجروح شده بيش از 90 نفر شده است. منابع امنيتي گفتندكه دو خودرو انفجاري بصورت متوالي در ميدان هاي الازهراء و العروبه در منطقه كاظميه شمال غرب بغداد منفجر گرديد كه بيش از 50 كشته و مجروح بجاي گذاشت، نيروهاي امنيتي اقدام به بستن راههاي منتهي به محل حادثه كرده و شروع به بازرسي منطقه نمودند.

منابع امنيتي همچنين گفتند كه دو موتور سيكلت و دو بسته انفجاري در مدينه الصدر شرق بغداد منفجر گرديد. اين منابع گفتند كه دو موتور در چهارراه 55 و دوبسته انفجاري در داخل خيابان منفجرگرديد كه موجب كشته شدن 10 نفر و جراحت 35 نفر ديگر گرديد. در همين رابطه نيروهاي پليس اقدام به برقراري يك حلقه امنيتي در محدوده محل انفجار نمودند.

 

حاكم الزاملي فرمانده كل نيروهاي مسلح را مسئول انفجارهاي امروز قلمداد كرد

تلويزيون البغداديه پنج شنبه 15 دي 1390 (5 ژانويه 2012)

كميسيون امنيت و دفاع مجلس، فرمانده كل نيروهاي مسلح و دولت عراق را مسئول انفجارهاي جنايتكارانهاي دانست كه صبح امروز در كاظميه و صدر رخ داده است. حاكم الزاملي عضو اين كميسيون به البغداديه نيوز گفت ارگانهاي امنيتي مورد نفوذ قرارگرفته است و دستگاههاي كشف مواد منفجره نيز شكست خورده است. وي از دولت و فرمانده كل نيروهاي مسلح خواست كه دستگاههايي كه در نقاط بازرسي مورد استفاده قرار مي گيرد را مورد تدقيق قرار بدهند. وي گفت افزايش عمليات تروريستي بر روحيه مردم بخصوص بعد از خروج نيروهاي آمريكايي تاثير دارد الزاملي گفت اين گروههاي تروريستي در اين رابطه تجربه كسب كرده اند ولي برخي از افسران و فرماندهان صحنه در سطح اين تهديد نيستند وي تاكيد كرد كه بايستي درفرماندهي اين نيروها تغييراتي صورت بگيرد.

 

٥٠ کشته و ١٠٠ زخمی در یک سوء قصد تروریستی در عراق

نوشتۀ فواد روستائی رادیو فرانسه شنبه 14 ژانويه 2012 - 24 دی 1390

سوء قصدهای تروریستی علیه شیعیان عراق در ایام سوگواری چون اربعین امری است که در سال های اخیر به کرات روی داده است.در روزهای اخیر شیعانی که از نقاط محتلف عراق، عازم کربلا از شهرهای مقدس شیعیان بوده اند هدف اقدامات تروریستی متعدد بوده و ده ها تن از آنان کشته شده اند.

در یک سوء قصد انتحاری، که صبح امروز (شنبه) در شهر بصره در جنوب عراق به وقوع پیوست، ٥٠ تن از شیعیان این کشور کشته شدند.

بر اساس گزارش های رسیده، این سوء قصد تروریستی در خارج شهر بصره روی داد و عامل سوء قصد در جمع شیعیانی که سرگرم برگزاری مراسم سوگواری به مناسبت اربعین بودند به منفجر کردن مواد منفجره ای که به خود بسته بود اقدام کرد.

یکی از افراد پلیس موفق به شناسائی عامل سوء قصد شده بود اما نتوانست به موقع مانع کار او شود.

در این اقدام تروریستی در حدود ١٠٠ نفر از سوگواران نیز زخمی شده اند.

سوء قصدهای تروریستی علیه شیعیان عراق در ایام سوگواری چون اربعین امری است که در سال های اخیر به کرات روی داده است.

در روزهای اخیر شیعانی که از نقاط محتلف عراق عازم کربلا، از شهرهای مقدس شیعیان بوده اند، هدف اقدامات تروریستی متعدد بوده و ده ها تن از آنان کشته شده اند.

تنها در روز ٥ ژانویۀ جاری، در یک سوء قصد تروریستی ٤٧ نفر کشته شدند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی که به این رویداد تروریستی اختصاص داده است یادآور می شود که برغم این حملات تروریستی، میلیون ها تن از شیعیان عراق هر سال برای برگزاری سوگواری اربعین از شهرهای خود راهی کربلا می شوند.

 

در 5انفجاري كه مراكز امنيتي در رمادي را هدف قرار داد 12نفر كشته و 25نفر مجروح شدند

 تلويزيون الجزيره يكشنبه 25 دي 1390(15 ژانويه 2012)

15 ژانويه 2012 خبرنگار الجزيره در عراق از قول منابع امنيتي گفت كه در 5 انفجاري كه مراكز امنيتي در رمادي در غرب بغداد را هدف قرار داد 12نفر كشته و 25نفر مجروح شدند. افراد مسلح ساختمان مديريت بازپرسي جنايي را مورد حمله قرار داده و تعدادي را به گروگان گرفتند و همچنان درگيري بين افراد مسلح و نيروهاي ارتش و پليس ادامه دارد. مقامات منع تردد در شهر اعمال كردند.

 

اظهارات شدیداللحن مقام عربستانی علیه جمهوری اسلامی

چهارشنبه 28 دي 1390(18 ژانويه 2012)

العربیه: شاهزاده ترکی الفیصل با اشاره به تهدید رژیم ایران به بستن تنگه هرمز تاکید کرد افزایش تنش در منطقه ممکن است با عواقب غیرقابل پیش بینی همراه باشد.

رئیس مرکز پژوهش ها و مطالعات اسلامی ملک فیصل که در کنفرانس " امنیت ملی و منطقه ای در کشورهای شورای همکاری " در ریاض سخن می گفت با اشاره به تنش اخیر در مورد تنگه هرمز گفت : " همه ما اظهارات متکبرانه در مورد بستن تنگه هرمز و تعرض به کشورهای همسایه را از زبان رهبران ایران شنیدیم. این اقدام باعث افزایش تنش در منطقه می شود و ممکن است با ماجراجویی های غیرقابل پیش بینی همراه شود."

ایران در مانور دریایی اخیر اعلام کرده بود در صورت تحریم نفت این کشور تنگه هرمز را که بیش از 40% از نفت جهانی از آن عبور می کند به روی کشتی ها خواهد بست.

این اظهارات با عکس العمل های شدید همراه بود و آمریکا در آخرین واکنش پیامی برای آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی فرستاد و به وی تاکید کرد بستن تنگه هرمز بی پاسخ نخواهد ماند.

شاهزاده ترکی الفیصل گفت : " ما در مساله اتمی بین ایران و جامعه جهانی بی طرف هستیم اما تهدید امنیت و منافعمان ما را مجبور می سازد همه گزینه ها را برای دفاع از وطن و امنیت منطقه ای خود به کار گیریم."

رئیس سابق سازمان امنیت سعودی افزود : " اگر ما قطعنامه های سازمان ملل را اجرا می کنیم نباید از طرف ایران تهدید شویم. این کشور نباید به این تنش دامن بزند."

او همچنین از ایران خواست از دخالت در امور داخلی کشورهای عربی و دامن زدن به اختلاف خودداری کند.

شاهزاده ترکی الفیصل گفت : " رهبران ایران باید از دخالت در امور کشورهای عضو شواری همکاری خودداری کنند و از ایجاد تفرقه و فتنه مذهبی و زیرپاگذاشتن حاکمیت ملی این کشورها دست بردارند."

 

هيأت علماي مسلمين انگشت اتهام را به سمت رژيم نشانه رفت

تلويزيون الرافدين سه شنبه 27 دي 1390(17 ژانويه 2012)

هيأت علماي مسلمين در عراق موج انفجارهايي که شهرهاي عراق را هدف قرار داده است را محکوم کرد. هيأت اعلام کرد که اين وضعيت خطرناک را با توجه زياد زيرنظر دارد و به جهان اعلام مي‌کند که طرفهاي مختلف سياسي و منطقه‌يي در اين حوادث جنايت‌کارانه دست دارند و اهداف آن براي کسي پوشيده نيست و درپيشاپيش آن محقق کردن اعمال هژموني کامل ايران برعراق با وسايل مختلف و ابزار متعدد قرار دارد.

 

وزير دفاع آمريکا: آماده مقابله نظامی با ايران هستيم

رادیو زمانه: چهارشنبه 28 دي 1390(18 ژانويه 2012)

لئون پانه‌تا، وزير دفاع آمريکا گفت ايالات متحده در حال حاضر برای مقابله با هرگونه تلاش برای بستن تنگه هرمز "آمادگی کامل" دارد.

به گزارش آسوشيتدپرس، پانه‌تا روز چهارشنبه ۱۸ ژانويه ۲۰۱۱ (۲۸ دی ۱۳۹۰) در پنتاگون گفت: "اگر دولت ايران تهديدی برای منطقه باشد و ما ناچار به مقابله شويم، آماده پاسخگويی نظامی خواهيم شد."

با اين حال وزير دفاع آمريکا افزود به راه‌حل ديپلماتيک برای حل مناقشه با ايران اميدوار است.

پانه‌تا پيش از اين نيز گفته بود تنگه هرمز "خط قرمز" آمريکاست.

باراک اوباما، رئيس‌جمهوری آمريکا نيز در نامه‌ای به ايران درباره بستن تنگه هرمز به اين کشور هشدار داده است.

وزیر دفاع آمریکا: اگر دولت ايران تهديدی برای منطقه باشد و ما ناچار به مقابله شويم، آماده پاسخگويی نظامی خواهيم شد

به گفته علی مطهری، نماينده مجلس ايران در اين نامه هم گفته شده که بستن تنگه هرمز خط قرمز آمريکاست و هم اينکه درخواست مذاکره مستقيم مطرح شده است.

تنش درباره تنگه هرمز بين ايران و آمريکا پس از توافق‌های اوليه غرب برای تحريم خريد نفت ايران بالا گرفت. چند هفته پيش محمدرضا رحيمی، معاون اول رئيس‌جمهور ايران گفت: "اگر بنا باشد نفت ايران را تحريم کنند، يک قطره نفت از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد."

تحريم خريد نفت از ايران يکی ديگر از تحريم‌هايی است که کشورهای اروپايی در حال بررسی آن هستند.

پس از تهديد اين مقام دولت ايران، آمريکا اعلام کرد هر کسی که آزادی رفت و آمد را در تنگه بين‌المللی هرمز تهديد کند، به وضوح در جامعه جهانی جايی نخواهد داشت و هيچ‌گونه اخلالی در اين تنگه تحمل نمی‌شود.

سپاه پاسداران ايران نيز در واکنش به اين هشدارها اعلام کرد تهديد را با تهديد پاسخ خواهد داد.

با اين حال پس از دو هفته مناقشه بر سر تنگه هرمز، احمد وحيدی، وزير دفاع ايران در جمع خبرنگاران گفت: "ما نگفتيم تنگه هرمز را می‌بنديم بلکه مسأله اين است که اگر کسی بخواهد امنيت خليج فارس را به خطر اندازد، برای همه به خطر می‌افتد."

در حال حاضر همه نفت توليدی عراق، کويت و قطر و بخش زيادی از نفت توليدی عربستان و امارات و همچنين بخشی از گاز توليدی قطر برای ورود به بازرهای جهانی از تنگه هرمز عبور می‌کند.

روزانه حدود ۱۷ درصد نفت مورد نياز دنيا از اين تنگه عبور می‌کند. بخش عمده رفت و آمدهای کشتی‌های حامل نفت از بخش آب‌های سرزمينی کشور عمان انجام می‌شود.

 

عدنان فيحان: عصائب اهل حق جسد گروگان انگليسي را تحويل دولت داد

تلويزيون الجزيره يكشنبه 2 بهمن 1390(22 ژانويه 2012)

عدنان فيحان، عضو دفتر سياسي عصائب اهل حق که يکي از گروههاي مسلح شيعه در عراق است گفت که عصائب جسد پنجمين گروگان انگليسي که آخرين گروگان در دستشان بود را به دولت عراق بدون انجام هيچ‌گونه معامله سياسي تحويل داده است. يادآوري مي‌شود که عصائب اهل الحق 5انگليسي را در سال 2007 در وزارت دارايي ربوده بودند.

 

اظهارات قاسم سليماني موجب عکس‌العملهاي زيادي از طرف جريانهاي سياسي عراق گرديد

تلويزيون العراقيه يكشنبه 2 بهمن 1390(22 ژانويه 2012)

اظهارات قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس ايران که گفته بود عراق تابع اراده‌ايران است موجب عکس‌العملهاي زيادي از طرف جريانهاي سياسي عراق گرديد. عزت الشابندر عضو دولت قانون اين اظهارات زيرپا گذاشتن حاکميت است و امري غيرقابل‌قبول توصيف کرد و يک توهين به ايران قبل از عراق مي‌باشد. الشابندر ليست العراقيه را مسئول چنين اظهاراتي دانست براي اين‌که به سليماني القا کرده که ايران روي جنوب عراق کنترل دارد.

 

ناو اينترپرايز از تنگه هرمز عبور خواهد کرد

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 2 بهمن 1390(22 ژانويه 2012)

پنتاگون گفت ناو هواپيمابر اينترپرايز که در ماه مارس راهي خاورميانه شده از تنگه هرمز عبور خواهد کرد. پانهتا گفت: و خاطرنشان کرد که دو ناو هواپيمابر آمريکا، يو. اس. اس کارل وينسون و يو. اس. اس ابراهام لينکلن هم‌اکنون در منطقه خليج مي‌باشند.

 

واکنش سپاه پاسداران به بازگشت دوباره ناو هواپيمابر آمريکا در خليج فارس

راديو فرانسه شنبه اول بهمن 1390(21 ژانويه 2012)

درحالي‌که چندي پيش مقامات نظامي سپاه پاسداران جمهوري اسلامي در ارتباط با بازگشت ناو‌هاي جنگي آمريکا به آب‌هاي خليج‌فارس به اين کشورهشدار داده بودند، امروز جانشين فرمانده کل سپاه اين رويداد را کم اهميت و بسيار عادي توصيف کرد.

 

عبور بی‌حادثه ناو هواپیمابر آمریکایی از تنگه هرمز

دویچه وله   دوشنبه 3 بهمن 1390(23 ژانويه 2012)

ناوهواپیمابر آبراهام لینکلن با اسکورت کشتی‌های فرانسوی و بریتانیایی٬ بدون هیچ حادثه‌ای ازتنگه هرمز عبور کرد و وارد خلیج فارس شد تا عزم قدرت‌های غربی برای مقابله با تهدیدات امنیتی ایران دراین آب‌راه استراتژیک را نشان دهد.

در آستانه نشست اضطراری اتحادیه اروپا برای تصویب نهایی تحریم‌های بی‌سابقه نفتی علیه ایران و در بحبوحه جنگ لفظی میان ایران و قدرت‌های غربی بر سر امنیت تنگه هرمز٬ به‌عنوان مهم‌ترین راه دریایی برای انتقال نفت مورد نیاز جهان٬ یک ناو هواپیمابر آمریکایی روز یک‌شنبه (۲۲ ژانویه/۲ بهمن) بدون هیچ مشکل و حادثه امنیتی از تنگه هرمز عبور کرد و به خلیج فارس رسید.

این اتفاق یک روز پس از عقب‌نشینی آشکار ایران از تهدیدهای پیشین‌اش مبنی بر اقدام جدی در صورت بازگشت شناور آمریکایی به تنگه هرمز رخ داده است. ناو هواپیمابر آمریکایی در حالی با عبور از تنگه هرمز وارد خلیج فارس شده‌ است که کشتی‌های بریتانیایی و فرانسوی در اقدامی هماهنگ آنها را همراهی می‌کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ مرکز فرماندهی نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن یک عبور رایج و روتین از تنگه هرمز را با موفقیت پشت‌سر گذاشته و به گفته یکی از سخنگویان ناوگان پنجم آمریکا (مستقر در خلیج فارس) همه‌چیز بر اساس برنامه‌های قبلی بدون بروز هیچ مشکلی پیش رفته است.

ناو لینکلن٬ اولین ناو هواپیمابر آمریکایی است که از اواخر دسامبر تا کنون وارد خلیج فارس شده و گفته می‌شود این یک جابجایی عادی است که پس از رفتن ناو جان استنیس صورت گرفته است. این ناو دست‌کم ۹۰ فروند هواپیمای جنگی و هلیکوپتر را حمل می‌کند.

واکنش مقامات ایرانی از آنجا آغاز شده بود که امیر عطاالله صالحی٬ فرمانده کل ارتش ایران٬ پس از ترک خلیج فارس توسط ناو جان استنیس٬ نسبت به بازگشت آن هشدار داده بود: من توصیه و تاکید می‌کنم که ناو آمریکایی به خلیج فارس بازنگردد... ما عادت نداریم که بیش از یک بار هشدار بدهیم.

این تهدیدها در کنار تهدید مقامات ایرانی به بستن تنگه هرمز در صورت آغاز تحریم صادرات نفت کشور٬ با افزایش احتمال رویارویی نظامی ایران و ایالات متحده٬ منجر به افزایش مقطعی بهای نفت در بازارهای جهانی شد٬ اما واکنش قاطع قدرت‌های غربی را در پی داشت. واشنگتن بارها تاکید کرد که چنین اقدامی واکنش شدید ایالات متحده را در پی خواهد داشت و گشت‌های بین‌المللی دریایی آمریکا باز بودن و باز ماندن تنگه هرمز را تضمین خواهند کرد.

عقب‌نشینی آشکار مقامات ایرانی؛ هراس از هزینه‌های ادامه تهدید

هم‌اکنون کار به جایی رسیده که چند تن دیگر از مقامات متنفذ نظامی و سیاسی٬ از جمله وزیر دفاع جمهوری اسلامی مجبور شده‌اند تا حرف‌های فرمانده ارتش را پس بگیرند و طوری نشان دهند که همه اتفاقات عادی و از تحرکات رایج آمریکا بوده و هیچ اتفاق خارق‌العاده‌ای رخ نداده است.

در یکی از آخرین موارد٬ سردار حسین سلامی٬ جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی٬ در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا تاکید کرده که بازگشت ناوهای آمریکایی و این جابجایی‌ها امری عادی است که با هدف افزایش حضور آنها در منطقه انجام می‌شود و نباید تعبیر و تفسیر دیگری از آن داشت. 

مقامات پنتاگون٬ وزارت دفاع آمریکا به‌طور مشخص و مستقیم به این اظهارات واکنشی نشان نداده‌اند و همواره تاکید کرده‌اند که به شرکا و هم‌پیمانان خود در خاورمیانه و سراسر جهان اطمینان می‌دهند که نخواهند گذاشت آسیبی به تجارت بین‌الملل و جریان حمل نفت وارد شود.

کارت تهدید امنیت تنگه هرمز که مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین آب‌راه دنیاست و روزانه نزدیک به ۲۰ درصد از نفت مورد نیاز جهان (۱۶ میلیون بشکه) از آن عبور می‌کند٬ کارتی حیاتی است که ایران خیلی زود با بالا گرفتن تنش‌ها و جدی‌تر شدن تهدیدها وارد بازی کرده است. اما گویا مقامات ایران انتظار واکنشی چنین شدید و گسترده از سوی مقامات غربی را نداشته و حالا به‌طور محسوسی عقب نشسته و فقط نظاره‌گر آمد و شد شناورهای غول‌پیکر آمریکایی در تنگه است.

برخی از تحلیل‌گران می‌گویند اگرچه عقب‌نشینی ایران از لفاظی درباره به خطر انداختن امنیت تنگه هرمز کاملا محسوس است٬ اما هنوز هیچ نشانه‌ای از عقب‌نشینی یا تغییر رویکرد و مواضع در مسئله هسته‌ای که موضوع اصلی تقابل ایران و غرب است٬ نمی‌توان یافت.

این در حالی است که اقتصاد ایران در سراشیبی سقوط قرار گرفته و ارزش پول ملی سیری به‌شدت نزولی در پیش گرفته است. التهاب بازار در ایران ناشی از تهدید به تشدید تحریم‌ها است.

ایالات متحده به‌زودی تحریم‌های گسترده‌تری را علیه ایران اعمال خواهد کرد که بانک مرکزی جمهوری اسلامی را هم هدف قرار خواهد داد و اتحادیه اروپا نیز در اقدامی بی‌سابقه قرار است امروز دوشنبه (۲۳ ژانویه/۳ بهمن) تصمیم نهایی را درباره مسئله قطع واردات نفت از ایران بگیرد.

در صورت تصویب نهایی تحریم‌های اتحادیه اروپا٬ ۱۸ درصد از درآمدهای نفتی ایران که از طریق صادرات روزانه ۴۵۰ هزار بشکه نفت به اروپا تامین می‌شد٬ بر باد خواهد رفت.

گفته می‌شود هدف از همه این اقدامات وادار کردن ایران به بازگشت به میز مذاکره و متوقف کردن فعالیت تاسیسات بحث‌برانگیز غنی‌سازی است٬ اگرچه عوارض تحریم‌ها اقتصاد ایران را به سمت فروپاشی سوق می‌دهد.

 

پاسخ وزارت خارجه عراق به اظهارات قاسم سليماني

تلويزيون العراقيه دوشنبه 3 بهمن 1390(23 ژانويه 2012)

وزارت‌خارجه نظر خود در رابطه با اظهارات قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس ايران در مورد اين‌که عراق و جنوب لبنان تابع اراده تهران هستند بيان داشت و گفت عراق يک مهره بازي دست ديگران نيست.

 وزارت‌خارجه طي يک بيانيه مطبوعاتي گفت که عراق نه تابع کسي بوده و نه هست و نه اين‌که ميداني براي تصفيه حساب ديگران مي‌باشد و مجددا اظهارات آزاردهنده در مورد حق و حاکميت عراق در نظام دموکراتيک و فدرالي رد نمود.

 

گزارش از بغداد خشونت و انفجارها در عراق

سي ان ان چهارشنبه 5 بهمن 1390(25 ژانويه 2012)

مجري: خشونتهاي جديد عراق باعث افزايش نگراني شده است که نيروهاي امنيتي اين کشور چه بخواهند و چه نخواهند نمي‌توانند خشونتهاي را متوقف کنند. . .

به‌نظر مي‌رسد که هرچقدر بيشتر زمان مي‌گذرد خشونت در عراق دارد شديدتر مي‌شود.

خبرنگار فريدريک پليتگين: بله دقيقاً اين خشونتها رو به افزايش هستند و قطعاً اين وضعيت دارد تنشهاي فرقه‌اي را هم افزايش مي‌دهد. . . همه اين بمبها در مناطق شيعه منفجر شدند. . .

همان‌طور که شما مي‌دانيد هيچ نيروي آمريکايي ديگر به نيروهاي امنيتي عراق آموزش نمي‌دهد، اما هنوز برخي از پيمانکاران خصوصي به نيروهاي امنيتي عراق آموزش مي‌دهند.

وقايع چند هفته اخير به‌طور واضحي نشان داده است که نيروهاي امنيتي عراق در وضعيتي نيستند که بتوانند مانع حملاتي که امروز در بغداد صورت گرفت بشوند، حتي آنها در وضعيتي نسيتند که در آينده نزديک به چنين آمادگي برسند.

 

رژیم ایران مایل به حملات تروریستی در آمریکاست

بی بی سی: سه شنبه 11 بهمن 1390(31 ژانويه 2012)

یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا گفته است که ایران همچنان گزینه ساخت تسلیحات هسته‌ای را در نظر دارد و مایل به انجام حملات تروریستی علیه ایالات متحده در خاک این کشور است.

جیمز کلپر، رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا، گفته است: "پیشرفت‌های فنی ایران، به طور مشخص در غنی‌سازی اورانیوم، بر این ارزیابی ما صحه می گذارد که ایران ظرفیت علمی، فنی و صنعتی لازم را برای تولید تسلیحات هسته‌ای در اختیار دارد و موضوع اصلی، تنها اراده سیاسی (برای تولید چنین تسلیحاتی) است."

او اضافه کرده است: "این پیشرفت‌ها در راستای این نظر ماست که ایران در صورتی که بخواهد تسلیحات هسته‌ای تولید کند، از نظر فنی این ظرفیت را دارد که اورانیوم غنی شده برای مصارف نظامی، تولید کند."

این اظهارات آقای کلپر در متنی آماده‌ شده برای ارائه در نشست کمیسیون اطلاعاتی سنای آمریکا منتشر شده است.

"احتمال حمله ایران به منافع آمریکا"

آقای کلپر همچنین گفته است که به باور سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، ایران مایل به دست زدن به حمله‌های تروریستی در داخل خاک آمریکا یا به منافع این کشور و متحدانش در خارج از آمریکاست.

در اکتبر گذشته دولت آمریکا اعلام کرد که ایران در توطئه ناموفق ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن دست داشته است.

آقای کلپر می‌گوید که این توطئه، اراده پرخاشگرانه جدید در سطوح عالی ایران را برای صدور مجوز حمله‌هایی علیه آمریکا نشان می‌دهد."

او گفته است: این توطئه "نشان داد که تعدادی از مقامهای رسمی ایران که احتمالا آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، هم از جمله آنهاست، در شرایط کنونی اراده بیشتری دارند تا در واکنش به اقدامات ایالات متحده که تهدیدآمیز تلقی می کنند، به حمله‌ای در آمریکا دست بزنند."

او اضافه کرده است: "ما همچنین نگران توطئه ایران علیه آمریکا یا منافع این کشور و متحدانش در خارج از آمریکا هستیم."

 

حسن نصرالله: حزب الله از ايران حمایت های مادی دریافت می کند

صدای آمریکا: شنبه 18 بهمن 1390(7 فوريه 2012)

حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان برای اولین بار اذعان کرده است که اين گروه شبه نظامی از ايران - یک متحد دیرینه- حمایت مالی و تجهيزاتی، دریافت می کند.

او در يک سخنرانی ویدئویی به طرفداران خود در بیروت، پایتخت لبنان، اين موضوع را مطرح کرد. او گفت که حزب الله قبلا تنها دریافت حمایت های سیاسی و اخلاقی از ایران را تنها بخاطر آنکه حکومت اسلامی ايران را شرمنده نسازد، تاييد می کرده است.

ایالات متحده حزب الله را بعنوان یک سازمان تروریستی می شناسد و مدت هاست که ایران را متهم کرده است که این گروه را بوسيله قاچاق اسلحه از طریق سوریه - یکی دیگر از حامیان حزب الله - مسلح کرده است. اين گروه شبه نظامی در سال ۱۹۸۲ ميلادی، هنگامی که نیروهای اسرائیلی به لبنان حمله کردند تا ستیزه جویان فلسطینی را که به دولت یهود حمله کردند، بيرون برانند، جنگ با اسرائيل را آغاز کرد.

اسرائیل نيروهای خود را از جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ ميلادی خارج ساخت، اما حزب الله عهد کرد هدف خود برای از بین بردن دولت یهود را ادامه دهد. در سال ۲۰۰۶ ميلادی، حزب الله و اسرائیل، در يک جنگ يک ماهه که منجر به کشته شدن حدود ۱۲۰۰ لبنانی و ۱۶۰ اسرائیلی گرديد، به نبرد پرداختند.

برخی از ناظران گفته اند اگر نیروهای اسرائیلی دست به اقدام نظامی علیه تاسیسات هسته ای ایران بزند، حزب الله ممکن است دوباره اسرائیل را مورد حمله خود قرار دهد.

اسرائیل، ايران را به توسعه سلاح های هسته ای و تلاش برای از بین بردن دولت آن کشور متهم می کند. اسراييل يک حمله نظامی به ايران را رد نکرده است. ایران می گوید فعالیت های هسته ای آن کشور صلح آمیز است.

حسن نصرالله همچنين گفت: در صورت حمله اسرائیل به ایران، دولت ایران از حزب الله نخواهد خواست کاری انجام دهد. وی افزود: اين گروه درمورد چگونگی و نحوه واکنش، خود تصميم می گيرد.

 

کميته پارلماني اعلام کرد موضوع هاشمي ربطي به انفجار پارلمان ندارد

تلويزيون بغداد شنبه 22 بهمن 1390(11 فوريه 2012)

کميته پارلماني که دنبال کردن تحقيقات مربوط به انفجار مجلس نمايندگان را برعهده دارد گفت که تحقيقات نشان داده است هيچ رابطه‌اي بين اين انفجار و موضوع معاون رئيس‌جمهور طارق الهاشمي وجود ندارد. حاکم الزاملي عضو اين کميته فاش کرد که به‌زودي کساني که در اين انفجار دست داشته‌اند شناسايي خواهند شد.

 

پليس: در انفجارات در پايتخت تايلند، يک نفر مجروح گرديد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 25 بهمن 1390(14 فوريه 2012)

پليس گفت، روز سه‌شنبه در بانکوک، مردي که اعتقاد بر اين است ايراني بوده، هنگام انفجار وسيله‌يي که مظنون به حمل آن بود، زخمي گرديد. پس از اين‌که سه مرد از خانه‌يي که گزارش وقوع انفجار در آن داده شده بود، در حال فرار مشاهده شدند، بازرسان پليس به صحنه شتافتند. . .

معاون فرمانده پليس شهر بانکوک تلفني از صحنه به خبرگزاري فرانسه گفت، يک کارت هويت ايراني نزد مرد مجروح پيدا شده، بنابراين به نظر مي‌رسد که او تبعه ايران باشد. . . پليس تايلند بعداً پس از اين‌که آنها به يک مايملک حمله کردند و مواد شيميايي کشف نمودند که مي‌تواند در ساختن يک بمب مورد استفاده قرار گيرد، يک مظنون لبناني را متهم کرد.

مقامات تايلند اظهار داشتند که اين مرد لبناني، ارتباطاتي با حزب‌الله دارد. . .

اين انفجارها بانکوک يکروز پس از هدف قرار دادن منابع اسراييل در هند و گرجستان توسط بمب به‌وقوع پيوست که در آن يک ديپلومات و راننده او در دهلي نود مجروح شدند، حملاتي که اسراييل ايران را به‌عنوان مغز متفکر آن متهم کرد.

 

نظرسنجي در مورد حمله نظامي به ايران/احتمال اقدامات تروريستي ايران در خاک آمريکا

تلويزيون سي ان ان پنجشنبه 27 بهمن 1390(16 فوريه 2012)  

كندي كراولي: اکنون شايد ايران، گام بزرگي بسوي ايجاد يک کابوس براي غرب برداشته باشد. . .

ويکتوريا نولند: ما فکر مي‌کنيم که چيز چندان جديدي در اين اين‌جا نمي‌بينيم. اين خبر بزرگي نيست.

خبرنگار: اما کارشناسان با اين حرف مخالف هستند.

جو سيرنسيون: اين قطعاً يک دستاورد تکنيکي است که بتوان براي اين رآکتور، ميله‌هاي سوخت اتمي توليد کرد. اين کار آساني نيست و خيليها فکر نمي‌کردند که ايران بتواند اين کار را انجام دهد. . .

سؤال: قابليتهاي ايران در خسارت وارد کردن در داخل آمريکا تا چه حد است؟

فرنک سليفو، دستيار سابق امنيت داخلي بوش، دانشگاه جورج واشنگتن: مشکل بتوان يک جواب روشن و ملموس به اين سؤال داد، اما ما مي‌دانيم که رد پاي حزب‌الله در آمريکا وجود دارد. . .

جنت ناپوليتانو، وزير امنيت داخلي مي‌گويد که آژانس او تهديد حزب‌الله را زير نظر دارد. . .

ايران ثابت کرده که مي‌تواند دست به حملات مرگبار در خاک کشورهاي خارجي بزند. بمب‌گذاري مرکز يهوديان در آرژانتين و ترور نخست‌وزير سابق ايران در پاريس از آن جمله‌اند. . .

كندي كراولي: آيا ايران امروز، نسبت به 2 يا 3ماه پيش، تهديد بيشتري در قبال منافع امنيتي آمريکا محسوب مي‌شود؟

فرانسيس تاونزند: فکر مي‌کنم که آنها فشار تحريمها را بيشتر احساس مي‌کنند و وقتي مي‌بينيد که آنها مايلند به يک ديپلومات خارجي در خاک آمريکا حمله کنند، بايد دريابيد که آنها به‌طور فزاينده‌اي دارند نااميد مي‌شوند. من نگرانم که بمب‌گذاريهاي گرجستان، هند و تايلند، نشانه‌اي از افزايش رويکرد تهاجمي ايران و تمايلش به برداشتن چنين گامهاي مايوسانه‌اي باشد. در نتيجه، من فکر مي‌کنم که ايران امروز، تهديد بزرگتري است.

كندي كراولي: خيلي متشکرم. . . ما بايد اين نکته را بگوييم که فرانسيس و خيلي ديگر از مقامات سابق امنيت ملي، از اين‌که وزارت‌خارجه نامگذاري تروريستي از روي گروه اپوزيسيون ايراني‌ام يي کي را حذف کند، حمايت مي‌کنند. اتحاديه اروپا قبلاً اين گروه را از ليست خود حذف کرده است.

 

آمريکا وزارت اطلاعات ايران را به‌خاطر ارتباط با سرکوب در سوريه زير ضرب برد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 27 بهمن 1390(16 فوريه 2012)  

ايالات متحده وزارت اطلاعات ايران را روز پنجشنبه با تحريمها زير ضرب برد و اعلام کرد اين وزارتخانه از سرکوب مخالفان در سوريه و از خفقان در داخل حمايت کرده و به القاعده کمک مي‌رساند. . .

پرزيدنت اوباما در سال 2011 سپاه پاسداران ايران را طي يک دستور اجرايي به نقض حقوق‌بشر در سوريه مرتبط دانست و ليست‌گذاري کرد. خزانه‌داري آمريکا قبلش تحريمهايي را عليه پليس سراسري ايران که در سرکوب دست دارد مورد تحريم قرار داد.

در ماه ژانويه مقامات ارشد آمريکا به خبرگزاري فرانسه گفتند ايران مهماتي را براي کمک به سرکوب، به سوريه داده و اين پروژه‌يي است که مسئوليت آن به فرمانده نيروي ويژه سپاه پاسداران تهران سپرده شده است.

 

صدور پنجمين حکم جلب براي يک ايراني مظنون در تايلند در ارتباط با انفجارها اخير

تلويزيون سي ان ان  جمعه 28 بهمن 1390(17 فوريه 2012)

مقامات تايلند درصدد صدور حکم جلب براي پنجمين مظنون ايراني در ارتباط با واقعه بمب‌گذاري در پايتخت تايلند که روز سه‌شنبه رخ داد، مي‌باشند. آنها در پي بازداشت جواد نيکفرد [تلفظ دقيق نيست] ، يک مرد 52ساله هستند که آخرين بار، در حال ترک ساختماني ديده شده که اولين انفجار در آن‌جا رخ داد. پيشتر، 4 حکم دستگيري صادر شده و 3نفر در بازداشت هستند که يکي از آنها در اثر انفجار، پاهايش متلاشي شد.

 

آمریکا وزارت اطلاعات ایران را تحریم کرد

بی بی سی: جمعه 28 بهمن 1390(17 فوريه 2012)

وزارت دارایی آمریکا در بیانیه ای با اعلام تحریم وزارت اطلاعات ایران، این وزارتخانه را به حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و حمایت از حکومت سوریه در سرکوب مخالفان متهم کرد.

دیوید کوهن، معاون وزیر دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در این بیانیه گفت: "امروز وزارت اطلاعات و امنیت ایران را به نقض حقوق بشر شهروندان ایران و صدور رفتار ددمنشانه این وزارتخانه برای حمایت از حکومت سوریه در سرکوب مردم آن کشور متهم کردیم."

آقای کوهن همچنین گفت وزارت اطلاعات ایران از گروه القاعده، القاعده در عراق، حزب الله لبنان و حماس حمایت می کند و آن را بیانگر سیاست حکومت این کشور در حمایت از تروریسم دانست.

بر اساس این تحریم، کارکنان وزارت اطلاعات از سفر به ایالات متحده منع شده اند، اموال و دارایی های این وزارتخانه در آمریکا مسدود شده است و معامله شهروندان و شرکت های آمریکایی با آن ممنوع شده است.

آمریکا پیش تر نیروی قدس سپاه پاسداران و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و تعدادی از فرماندهان این دو نیرو را به اتهام کمک به سرکوب مخالفان حکومت سوریه تحریم کرده بود.

 

آمریکا وزارت اطلاعات ایران را تحریم کرد

رادیو فردا  جمعه 28 بهمن 1390(17 فوريه 2012)

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز  پنجشنبه وزارت اطلاعات ایران را به خاطر آنچه که کمک به دمشق در سرکوب‌ مخالفان، و نقض حقوق بشر در ایران  خوانده، تحریم کرد.

در بیانیه‌ای که وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر کرده، وزارت اطلاعات ایران به تداوم نقض حقوق بشر متهم شده، و آمده است که این وزارتخانه در سرکوب مخالفان در ایران نقش محوری دارد.

بنا بر این تحریم‌ها، هرگونه دارایی وزارت اطلاعات ایران که در خاک آمریکا یا تحت کنترل آمریکا است، توقیف می‌شود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید این تصمیم را پس مشورت با  وزارت خارجه و دیگر نهاد‌های این کشور اتخاذ کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید به موجب تحریم‌های روز پنجشنبه، هیچ یک از اعضای وزارت اطلاعات ایران نمی‌توانند ویزای ورود به خاک ایالات متحده را دریافت کنند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین وزارت اطلاعات ایران را به حمایت از گروه‌های تروریستی، نظیر القاعده، القاعده عراق، حزب‌الله و حماس متهم کرده است.

تحریم‌های روز پنجشنبه، یکی از دیگر از سلسه ‌تحریم‌هایی است که ایالات متحده  در ماه‌های اخیر به ویژه به دلیل برنامه هسته‌ای ایران اتخاذ کرده است.

تحریم  بانک مرکزی ایران، که باراک اوباما در واپسین روز سال ۲۰۱۱ آن را به امضا رساند، عمده‌ترین اقدامی بود که در ماه‌های اخیر، آمریکا علیه تهران انجام داد.

در پی این تحریم،  پول ملی ایران  متزلزل شد و در برابر ارزهای خارجی و دلار به شدت ارزش خود را از دست داد.

پس از تحریم بانک مرکزی از سوی آمریکا،  اتحادیه اروپا نیز با تحریم نفت و بانک مرکزی همگرایی خود با متحد آن سوی اقیانوس اطلس را به رخ تهران کشاند.

 

تایلند نام ششمین مظنون انفجارهای بانکوک را منتشر کرد

بی بی سی: دوشنبه اول اسفند 1390(20 فوريه 2012)

دادگاهی در تایلند حکم بازداشت ششمین فرد مظنون به دست داشتن در ماجرای انفجارهای اخیر در بانکوک را صادر کرده است.

ادعا شده که انفجارهای هفته پیش با توطئه ای از سوی ایران برای حمله به دیپلماتهای اسراییلی در بانکوک مرتبط بوده است.

پلیس تایلند نام این مظنون را علی اکبر نوروزی شایا، ۵۷ ساله معرفی کرده و اتهام او را هم در اختیار داشتن و ساخت مواد منفجره اعلام کرده است.

در حال حاضر ۳ نفر در ارتباط با این پرونده در تایلند و مالزی بازداشت شده اند و دو نفر دیگر هم، که یکی از آنها زن و دیگری مرد است، تحت تعقیب قرار دارند.

روز دوشنبه پلیس تایلند محمد خزایی، یکی از مظنونان بازداشت شده را به صحنه انفجار نخست در بانکوک برد.

ماموران پلیس، آقای خزایی را که جلیقه ضدگلوله بر تن داشت و دستانش هم با دست بند بسته شده بود، به خانه ای در مرکز بانکوک آوردند که مظنونان در آن سکونت داشته اند.

سه شنبه هفته پیش به دنبال وقوع انفجاری در آن محل، ساکنان ایرانی خانه سعی کردند که از تایلند خارج شوند.

یکی از مظنونان در حین فرار بر اثر انفجار بمب همراه خود به شدت مجروح شد و مظنون دیگر هم که موفق شد با هواپیما خود را به کوالالامپور برساند، در آنجا دستگیر شد و تایلند اکنون خواستار استرداد او شده است.

دو مظنون دیگر نیز همچنان تحت تعقیب پلیس قرار دارند که یکی از آنها زنی ایرانی به نام لیلا روحانی است که تصور می شود به ایران بازگشته و دیگری فردی به نام جواد نیک خواه فرد است.

به گفته معاون پلیس تایلند تصاویر دوربینهای مدار بسته، علی اکبر نوروزی شایا را در حال خروج از خانه اجاره شده توسط مظنونان نشان می دهد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از مقامات پلیس تایلند گزارش داده که تصور می شود آقای نوروزی شایا به ایران گریخته باشد.

تحلیلگران امنیتی انفجارهای بانکوک را با حملات هفته گذشته علیه دیپلماتهای اسرائیلی در هند و گرجستان مرتبط دانسته اند.

اسرائیل حکومت ایران را مسئول تمام این حملات معرفی کرده است، ادعایی که مقامات ایران تکذیب کرده اند.

 

دستگیری "تروریست"‌های مرتبط با ایران و حزب‌الله در باکو

دویچه وله: سه‌شنبه سه شنبه 2 اسفند 1390(21 فوريه 2012)

تلویزیون دولتی جمهوری آذربایجان از بازداشت شماری افراد مرتبط با نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و گروه شبه نظامی حزب‌الله لبنان خبر داد. آن‌ها متهم به برنامه‌ریزی برای انجام عملیات تروریستی در این کشور هستند.

شبکه تلویزیون دولتی آذربایجان روز سه‌شنبه (۲۱ فوریه/۲ اسفند) خبر داد که گروهی افراد مظنون به تروریست در باکو دستگیر شده‌اند. گفته می‌شود این افراد با نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران و گروه حزب‌الله لبنان در تماس بوده‌اند. پلیس آذربایجان می‌گوید این افراد در تدارک انجام عملیات تروریستی در خاک این کشور علیه افراد خارجی بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل مقامات امنیتی جمهوری آذربایجان، افراد دستگیر شده اقدام به خریداری سلاح و مواد منفجره و جمع‌آوری اطلاعات در مورد اهداف مورد نظر خود کرده بودند.

این اتفاق تازه‌ترین تنش میان باکو و تهران است که در هفته‌های گذشته با کشمکش دیپلماتیک مقامات دو کشور رو به تیرگی گذاشته است.

پیش از این پلیس آذربایجان در ماه گذشته میلادی نیز دو فرد مظنون به ارتباط داشتن با سرویس اطلاعاتی ایران را به اتهام برنامه‌ریزی برای ترور چند اسرائیلی در این کشور بازداشت کرده بود.

در همین حال هفته گذشته حکومت ایران، دولت آذربایجان را متهم به همکاری با سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) در ترور دانشمندان مرتبط با برنامه‌ی هسته‌ای‌اش کرد. دولت آذربایجان به شدت این اتهامات را رد می‌کند.

خبر این دستگیری‌ها پس از آن منتشر می‌شود که هفته گذشته پلیس تایلند چند ایرانی را به اتهام تلاش برای انجام عملیات تروریستی بازداشت کرد.

روز سه‌شنبه (۲۵ بهمن / ۱۴ فوریه) دو شهروند ایرانی پس از چند عملیات انفجاری در شهر بانکوک دستگیر شدند. یک متهم دیگر نیز در کوالالامپور، پایتخت مالزی دستگیر شد.

گفته می‌شود این افراد در نظر داشتند به خودروی دیپلمات‌های اسرائیلی در تایلند حمله کنند. در جریان این انفجارها چهار غیرنظامی تایلندی زخمی شدند.

پلیس تایلند همچنین در پی دو شهروند ایرانی است که گفته می‌شود در طرح حمله به دیپلمات‌های اسرائیل در این کشور دست داشته‌اند.

وینای تونگسون، کمیسر پلیس تایلند، روز جمعه ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) اعلام کرد که یکی از این دو تن احتمالا چند روز قبل از حادثه، به سه ایرانی دستگیر شده‌، شیوه کار با مواد منفجره را آموزش داده است.

یک روز پیش از این حادثه (۱۳ فوریه/۲۴ بهمن)، در اثر دو حمله تروریستی مجزا به سفارتخانه‌های اسرائیل در دهلی نو و تفلیس، دست‌کم دو نفر مجروح شده‌اند.

نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، ایران و حزب‌الله لبنان را مسئول این حملات معرفی کرده است. حکومت ایران با رد این اتهامات می‌گوید در این ترورها نقشی نداشته است.

 

باندهاي رژيم سوريه از سپاه پاسداران و ارتش مهدي وحزب‌الله لبنان تشکيل شده است

تلويزيون العربيه   سه شنبه 2 اسفند 1390(21 فوريه 2012)

سرتيب ستاد عقيل هاشم(در پاريس):... اين رژيم از هيچ قانون و شريعتي و انسانيتي پيروي نمي‌کند و معني آن را نمي‌فهمد و من به اين رژيم مي‌گويم که به خواب نخواهي ديد و به ذهنت خطور نکند که مي‌تواني اين وضعيت را تعيين‌تکليف کني...

مجري : سؤال اين است که اين چه کشوري است که گروههاي مسلح با رژيم مي‌جنگند و در بزرگترين شهر تا کوچکترين روستا حضور دارند و دولت طي يازده ماه حتي با تانک نيز نتوانسته است آنها را از بين ببرد. آيا اين رژيم مشاوراني ندارد که تاريخ خوانده باشند و يا حداقل آينده را بخوانند...

دکترعمار القربي -جريان ملي تغيير : اين موضوع به کارشناسان ايراني بر مي‌گرددکه در سوريه حاکميت مي‌کنند، اگر عربي بلدند که تاريخ بخوانند و يا بلد نيستند...

واقعيت اين است که بعد از خروج حماس از سوريه و خارج شدنش از اين قطب‌بندي مذهبي در سوريه، درحال حاضر نبرد بسيار روشن شده است. ما از يک محور آشکار صحبت مي‌کنيم. نيروهاي ايراني و دسته‌هاي عراقي و دسته‌هاي لبناني همه‌شان وجهه فرقه‌گرايي دارند و عليه همه مردم سوريه عمل مي‌کنند. باندهاي مسلحي که در سوريه هستند روشن شده است که باندهاي رژيم هستند که آنها را يا از سپاه پاسداران ايران وارد کرده است و يا از ارتش مهدي مربوط به مقتدي صدر آورده است و يا از شبه نظاميان حزب‌الله لبنان وارد کرده است ما اين باندهاي مسلح را اسير کرديم و از آنها فيلم گرفتيم و اعترافها آنها را ثبت کرديم.

 

جمهوری آذربایجان از کشف یک 'گروه تروریستی مرتبط با ایران' خبر داد

بی بی سی: سه شنبه 2 اسفند 1390(21 فوريه 2012)

وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان اعلام کرد که پلیس این کشور اعضای یک گروه تروریستی را بازداشت کرده است که برای ایران کار می کردند.

بر اساس اطلاعیه وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان که از تلویزیون دولتی "آذ تی‌وی" منتشر شد، این افراد قصد حمله تروریستی علیه "شهروندان خارجی" را داشتند و مشغول جمع آوری اطلاعات در مورد اهداف خود بودند.

این اطلاعیه می افزاید که مقادیر معتنابهی مواد منفجره، سلاح و مهمات از بازداشت شدگان به دست آمده است.

تعداد بازداشت شدگان و جزئیات بیشتر در مورد "شهروندان خارجی" مورد نظر آنها منتشر نشده است.

وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان اعلام کرده است که اعضای این گروه مستقیما با سپاه پاسداران ایران و گروه حزب الله لبنان مرتبط بوده اند.

این اتهامات در شرایطی علیه دولت ایران مطرح می شود که روابط این کشور با جمهوری آذربایجان اخیرا متشنج بوده است.

دولت جمهوری آذربایجان حدود یک ماه پیش از بازداشت دو تن از ساکنان بومی به اتهام طراحی برای قتل دو معلم یک مدرسه یهودی به دستور ایران خبر داده بود.

دولت ایران متقابلا می گوید که مقامات جمهوری آذربایجان چشم خود را به روی فعالیت های ضد ایرانی اسرائیل در داخل خاک خود بسته اند.

اتهام تلاش ایران برای حمله به شهروندان خارجی در جمهوری آذربایجان در پی رشته اتهامات مشابهی مطرح می شود که مقامات ایران در روزهای اخیر در هند، گرجستان و تایلند با آن روبرو بوده اند.

دولت اسرائیل ایران را به تلاش برای حمله به اهداف اسرائیلی در این سه کشور متهم کرده بودند.

 

بعد تازه ای از بمب گذاری جند ایرانی در تایلند؛ استفاده از "رادیوی دستی" برای بمب گذاری

بی بی سی: چهارشنبه 3 اسفند 1390 (22 فوريه 2012)

شبکه خبری ای بی سی در گزارشی اختصاصی براساس تصاویری که منحصرا در اختیار این شبکه قرار گرفته نوشته یکی از مظنونان ایرانی بمب گذاری در تایلند قصد داشته از بمبی که در یک رادیو دستی جاسازی شده بوده استفاده کند.

براساس همین گزارش این رادیوها برای جاسازی دست کم 5 بمب به کار رفته اند. مقامات آمریکایی ادعا می کنند مظنونان ایرانی قصد داشتند از این بمب ها برای حمله به اهداف اسراییلی در بانکوک استفاده کنند.

ای بی سی می گوید عکسی که منحصرا در اختیار دارد نشان می دهد این رادیو حاوی مهره های کوچک و شش آهن ربایی است که به عقیده کارشناسان مواد منفجره نشان می دهد بمب گذار قصد داشته آن را به بدنه یک خودرو بچسباند.

همین شبکه خبری با انتشار عکسی از مردی که ادعا می شود ایرانی و سعید مرادی معرفی شده توضیح می دهد که آقای مرادی یکی از متهمان این پرونده با هر دست خود یک رادیو حمل می کند.

ای بی سی نوشته سعید مرادی همان متهمی است که پیش از دستگیری به دلیل پرتاب ناشیانه بمب هنگام نزدیک شدن پلیس و برگشت آن به سوی خودش مجروح شده است.

ادعا شده که انفجارهای تایلند با توطئه ای از سوی ایران برای حمله به دیپلماتهای اسراییلی در بانکوک مرتبط بوده است.

تحلیلگران امنیتی انفجارهای بانکوک را با حملات هفته گذشته علیه دیپلماتهای اسرائیلی در هند و گرجستان مرتبط دانسته اند.

اسرائیل حکومت ایران را مسئول تمام این حملات معرفی کرده است، ادعایی که مقامات ایران تکذیب کرده اند.

 

آذربایجان : یک گروه تروریستی وابسته به ایران را دستگیر کردیم

سحام نیوز: چهارشنبه 3 اسفند 1390 (22 فوريه 2012)

وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان اعلام کرد که پلیس این کشور اعضای یک گروه تروریستی را بازداشت کرده است که برای ایران کار می کردند.

به گزارش بی بی سی و بر اساس اطلاعیه وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان که از تلویزیون دولتی آذ تی‌وی منتشر شد، این افراد قصد حمله تروریستی علیه شهروندان خارجی را داشتند و مشغول جمع آوری اطلاعات در مورد اهداف خود بودند.

این اطلاعیه می افزاید که مقادیر زیادی مواد منفجره، سلاح و مهمات از بازداشت شدگان به دست آمده است.

تعداد بازداشت شدگان و جزئیات بیشتر در مورد شهروندان خارجی مورد نظر آنها منتشر نشده است.

وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان اعلام کرده است که اعضای این گروه مستقیما با سپاه پاسداران ایران و گروه حزب الله لبنان مرتبط بوده اند.

این اتهامات در شرایطی علیه دولت ایران مطرح می شود که روابط این کشور با جمهوری آذربایجان اخیرا متشنج بوده است.

دولت جمهوری آذربایجان حدود یک ماه پیش از بازداشت دو تن از ساکنان بومی به اتهام طراحی برای قتل دو معلم یک مدرسه یهودی به دستور ایران خبر داده بود.

دولت ایران متقابلا می گوید که مقامات جمهوری آذربایجان چشم خود را به روی فعالیت های ضد ایرانی اسرائیل در داخل خاک خود بسته اند.

اتهام تلاش ایران برای حمله به شهروندان خارجی در جمهوری آذربایجان در پی رشته اتهامات مشابهی مطرح می شود که مقامات ایران در روزهای اخیر در هند، گرجستان و تایلند با آن روبرو بوده اند.

دولت اسرائیل ایران را به تلاش برای حمله به اهداف اسرائیلی در این سه کشور متهم کرده بودند.

 

انفجار‌ و تیراندازی در عراق دستکم ۵۰ کشته بر جای گذاشت

رادیو فردا پنجشنبه 4 اسفند 1390 (23 فوريه 2012)

در اثر یک رشته بمبگذاری و تیر‌اندازی که بامداد روز پنجشنبه در شهرهای مختلف عراق رخ داد، دستکم ۵۰ تن کشته و بیش از ۲۰۰ تن زخمی شده‌اند. مقام‌های رسمی می‌گویند بیشتر این حملات نیروهای امنیتی عراق را هدف قرار داده بودند.

به گزارش آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های رسمی عراق که نخواستند نام شان فاش شود، شدیدترین انفجار بامداد پنجشنبه در نزدیکی یک پاسگاه پلیس در مرکز بغداد رخ داد که موجب کشته شدن ۹ تن، از جمله چهار پلیس، و مجروح شدن ۲۶ تن دیگر شد.

در کنار این حمله، بر اثر هشت انفجار دیگر در نقاط مختلف بغداد، ۱۸ تن دیگر جان باختند و هشت پلیس نیز مجروح شدند.

علاوه بر این، در بخش دیگری از بغداد نیز افراد مسلح ناشناس با اسلحه‌های مجهز به صدا خفه کن، هشت پلیس مستقر در یک پاسگاه را به قتل رساندند.

این در حالی است که روز پنجشنبه در کنار بغداد، ۱۰ شهر دیگر عراق نیز شاهد حملات مختلفی بودند؛ حملاتی که در نزدیکی ادارات دولتی، رستوران‌ها و در یک مورد در نزدیکی یک مدرسه ابتدایی به وقوع پیوست.

به گفته مسوولان شهر بعقوبه، واقع در شمال شرق بغداد، یک بمبگذار انتحاری با منفجر کردن ماشین خود در کنار یک قرارگاه پلیس دو تن را کشت و هشت تن دیگر را زخمی کرد.

در کرکوک نیز، انفجار بمب‌های کنار جاده‌ای، ۲۰ پلیس را مجروح کرد و در شهری در حاشیه کرکوک نیز، انفجار بمب بیرون از دفتر حزب سیاسی کردهای عراق، سه محافظ این ساختمان مجروح شدند.

در شهر مسیب، واقع در جنوب بغداد، انفجار یک بمب جاسازی شده در ماشین در نزدیکی یک مدرسه ابتدایی، موجب کشته شدن یک تن و مجروح شدن ۶۲ تن دیگر شد. بیشتر مجروحان کودکان محصل بودند.

به گفته مقام‌های بغداد، در ۱۴ مورد از حملات روز پنجشنبه، نیروهای امنیتی عراق هدف تیراندازی و بمب‌گذاری قرار گرفته بودند.

تا این لحظه شخص یا گروه مشخصی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.

خشونت‌ها در عراق نسبت به سال‌های گذشته تا حد زیادی کاهش یافته، اما این کشور همچنان به طور متداول شاهد بمب‌گذاری‌های مختلف است.

این انفجارها در حالی رخ می‌دهد که عراق در حال حاضر درگیر ناآرامی‌های سیاسی داخلی است.

حدود دو ماه پیش دستگاه قضایی عراق برای طارق الهاشمی معاون رییس جمهوری این کشور، به اتهام دست داشتن در ده‌ها اقدام تروریستی قرار بازداشت صادر کرد.

طارق الهاشمی، عالی‌رتبه‌ترین مقام سنی عراق، که به اقلیم کردستان پناه برده است، اتهام‌های مطرح شده از سوی نوری‌المالکی، نخست وزیر شیعه این کشور را سیاسی و ساختگی خوانده است.

در کنار این ناآرامی‌ها همچنین با تخلیه عراق از نیروهای خارجی، مسئولیت برقراری امنیت در کشور به طور کامل به نیروهای امنیتی و پلیس واگذار شده است.

آخرین کاروان نیروهای رزمی ایالات متحده آمریکا ۲۷ آذرماه، خاک عراق را ترک کردند و به ۹ سال حضور ارتش این کشور در خاک عراق پایان دادند.

 

اپوزيسيون ايران دخالت در بمب گذاري را تكذيب مي كند

سايت بانكوك پست پنجشنبه 4 اسفند 1390 (23 فوريه 2012)

سازمان مجاهدين خلق ايران، هرگونه دخالت در بمب گذاري در بانكوك را تكذيب كرده است. پيش از اين. سيد السليمان حسيني، يك رهبر شيعي در تايلند ادعا كرد كه چهار ايراني مظنون به دخالت در طرح بمب گذاري خنثي شده اعضاي يك گروه اپوزيسيون تبعيدي ايران بودند. شاهين قبادي، سخنگوي سازمان مجاهدين خلق ايران در نامه اي (به بانكوك پست-م) نوشت كه حرفهاي آقاي سيدالسليمان بي پايه مي باشند.

آقاي قبادي گفت داستان مدعي شده است كه سازمان مجاهدين خلق ايران در سال 1977 در ليست تروريستي آمريكا قرار گرفت. اين دو سال قبل از انقلاب ايران است! فقط لازم به ذكر است كه در سال 1977 اصلا چنين ليستي وجود نداشت.

 

موج ترورهای امروز درعراق سی و نه قربانی به جای گذاشت

رادیو فرانسه پنج شنبه 23 فوريه 2012 - 04 اسفند 1390

نوشتۀ رحمت قاسم بیگلو

پس از چند هفته آرامش، عراق امروز شاهد موج تازه ای ازسوءقصد های تروریستی بود که، این بارنیز، ده ها قربانی به جای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دربیسابقه ترین موج تروریسم، درعراق، امروز، درجریان شانزده انفجارتوسط خودروهای انفجاری، هشت مورد بمب گذاری و چهارمورد حمله مسلحانه ی افراد ناشناس، حداقل سی ونه نفرکشته و دویست و پنجاه نفرزخمی گردیدند.

این موج عظیم سوءقصد ها تروریستی، به سازمان تروریستی القاعده نسبت داده می شود، با این حال، هنوز هیچ گروه یا سازمانی مسئولیت سوءقصد های امروز را برعهده نگرفته است.

رئیس پارلمان عراق دریک واکنش به رویدادهای خونین امروز عراق سوءقصد ها را به نیروهائی نسبت داد که، به گفته وی، خواستارشکست عراق دربرگزاری نشست آینده سران اتحادیه عرب هستند. نشست سران عرب قرار است در بیست و نهم ماه مارس آینده، برای اولین بار پس از پایان جنگ درعراق، دربغداد برگزارگردد.

وزیرکشورعراق نیز با متهم کردن سازمان القاعده به توطعه ی سوءقصد های امروز گفت : این سازمان تروریستی با این اقدامات می خواهد این پیام را برساند که هنوز و همچنان درعراق پایگاه های فعال دراختیاردارد و می تواند درپایتخت و شهرهای این کشورتوطئه های تروریستی خود را به موقع اجرا درآورید.

به گفته وزیرکشورعراق سوءقصد ها علاوه بربغداد دردیاله، بابل، نینواو کرکوک نیز شماری قربانی به جای گذاشته است.

 

مشابهت بمبهاي به‌کار رفته در تايلند با بمبهاي منفجر به كار گرفته شده در هند و گرجستان

تلويزيون سي ان ان پنج شنبه 23 فوريه 2012 - 04 اسفند 1390

مجري: در تايلند، 3 ايراني هفته گذشته در ارتباط با يک مجموعه انفجارها دستگير شده‌اند. در همين رابطه، برخي مقامات مي‌گويند که انفجارهاي مزبور، بخشي از آنچيزي هستند که يک جنگ پنهان ميان ايران و اسراييل ناميده مي‌شود.

برايان تاد، خبرنگار: در يک عکس، اين وسيله انفجاري در کنار کفشي در ميان مخروبه‌هاي يک خانه خسارت ديده مشاهده مي‌شود که ناشي از بمبي مي‌باشد که اشتباها منفجر شد. در يک عکس ديگر، در نزديکي اين وسيله انفجاري که به نظر مي‌رسد تقريباً دست نخورده است، لکه‌هاي خون ديده مي‌شود. عکسهايي که اخيراً به‌دست سي. ان. ان رسيده‌اند، بمبهايي را نشان مي‌دهند که گفته مي‌شود بخشي از يک توطئه گسترده‌تر در تايلند بودند. ما اين عکسها را از پليس تايلند دريافت کرديم. سه تا از اين بمبها منفجر شدند. يکي از اين 3نفر که بازداشت شد، پاهاي خود را در يک انفجار از دست داد.

سؤال: آيا اين يک وسيله انفجاري پيچيده‌اي است؟

جک ترنر، تکنسين سابق بمب در نيروي هوايي آمريکا: همه نشانه‌ها حاکي از آن است که نه. الزامات و درست کردن اين وسيله انفجاري، نسبتاً ارزان قيمت است و تمامي اجزاي آن تقريباً در فروشگاههاي معمولي، قابل دسترس هستند.

جک ترنر، تکنسين خنثي‌سازي مواد انفجاري در نيروي هوايي بوده است. او 3 دور در عراق خدمت کرد و توسط يک بمب آي يي دي مجروح شد. بمبهايي که در اين عکس مشاهده مي‌کنيد، در يک راديوي 27 دلاري بسته‌بندي شده بودند که يک طرف آن با آهن ربا پوشانده شده‌اند. مواد سفيد رنگ در آن، مواد انفجاري پلاستيکي c-4 class [تلفظ يا نوع مواد انفجاري دقيق نيست] است.

به اين عکسها و بلبرينگهاي جاسازي شده در اين وسايل انفجاري نگاه کنيد. يک کارشناس مي‌گويد، اينها، فقط براي آن‌چه که وي آن را تأثير متلاشي‌کننده مي‌نآمد تعبيه شده‌اند تا در همه جا پخش شده و حداکثر تلفات را بگيرد.

کارشناسان مي‌گويند، هر کدام از اين وسايل انفجاري مي‌توانند يک خودروي غيرزرهي را نابود کرده و همه کساني که در آن هستند را به قتل برساند، اما نمي‌توانند يک ساختمان را فرو بريزد.

در 2 عکسي که آنها را کنار هم قرارداديم، آن‌چه که به نظر مي‌رسد، وسايل انفجاري مشابهي هستند که در آنها به‌کار برده شده..... اسراييل، ايران را مسبب حملات اخير مي‌داند، و 3نفري که در توطئه تايلند دستگير شدند، همگي داراي گذرنامه‌هاي ايراني هستند. ايران اين اتهام را تکذيب کرده است.

 

وزارت کشور مالزی ایرانی مظنون به مشارکت در بمب‌گذاری را به تایلند تحویل میدهد

دویچه وله  پنج شنبه 23 فوريه 2012 - 04 اسفند 1390

وزارت کشور مالزی اعلام کرد که مسعود صداقت‌زاده، ایرانی مظنون به مشارکت در انفجارهای تایلند را در اسرع وقت به تایلند تحویل خواهد داد. او پیش از پرواز به ایران، در فرودگاه کوالالامپور بازداشت شده بود.

مالزی قصد دارد یکی از افراد مظنون به مشارکت در بمب‌گذاری‌های زنجیره‌ای بانکوک را تحویل مقامات تایلندی دهد تا در دادگاهی در آن کشور محاکمه شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هشام‌الدین حسین، وزیر کشور مالزی، روز پنج‌شنبه (۲۳ فوریه/ ۴ اسفند) با اعلام این خبر گفت: مقامات تایلندی مدتی است خواستار استرداد مسعود صداقت‌زاده ۳۱ ساله به آن کشور شده‌اند و من مایلم استرداد او در اسرع وقت صورت گیرد.

به گفته هشام‌الدین حسین، از آنجایی که آقای مسعود صداقت‌زده، تبعه تایلند نیست، فرآیند قانونی برای انتقال وی باید طی شود. صداقت زاده مظنون به مشارکت در عملیات تروریستی در تایلند است که گفته می‌شود در ارتباط با سرویس اطلاعاتی ایران انجام گرفته است.

مقامات اداره مهاجرت مالزی، روز ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) مسعود صداقت‌زاده را در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور بازداشت کردند. او پیش از بازداشت، قصد داشت با پروازی در همان روز خود را به ایران برساند. مقامات تایلندی گفته‌اند او به محض انتقال به این کشور، در دادگاهی که برای بررسی علل و عوامل انفجارهای اخیر تشکیل می‌شود، محاکمه خواهد شد.

پررنگ‌تر شدن ردپای ایران در انفجارهای تایلند

با ادامه بررسی‌های موشکافانه پلیس‌ها و کارآگاهان تایلندی، به نظر می‌رسد نقش ایران در بمب‌گذاری‌های روز ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) روشن‌تر از پیش شده است. مقامات اسرائیلی می‌گویند انفجارهای تایلند با دو طرح بمب‌گذاری دیگر در روز پیش از آن در هند و گرجستان ارتباط دارند. در آن دو طرح هم که یکی از آنها در دهلی اجرا و دیگری در تفلیس خنثی شد، دیپلمات‌های اسرائیلی هدف حملات تروریستی بودند.

بمب‌های استفاده‌شده در حملات بانکوک کاملا مشابه بمبی بود که پیش‌تر در حملات هند و گرجستان مورد استفاده قرار گرفته بود.

مقامات اسرائیلی بلافاصله پس از انتشار خبرهای مرتبط با این موضوع، ایران و حزب‌الله را متهم به طرح‌ریزی این حملات کردند. بمب‌های استفاده‌شده در حملات بانکوک که به قطع پاهای یکی از بمب‌گذاران ایرانی منجر شد هم به گفته پلیس تایلند کاملا مشابه بمبی بود که پیش‌تر در حملات هند و گرجستان مورد استفاده قرار گرفته بود.

ایران هرگونه دخالت در این بمب‌گذاری‌های زنجیره‌ای را رد کرده است. سفیر جمهوری اسلامی در تایلند با بی‌اساس خواندن اتهامات وارد شده به ایران، اعلام کرد که این حوادث توسط اسرائیل طراحی شده تا روابط ایران و تایلند و نیز ثبات جهان را به خطر بیندازد. حتی رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از آمادگی ایران برای کمک به شناسایی عوامل انفجارهای اخیر در بانکوک خبر داد.

پلیس تایلند تا پیش از اعلام نام مسعود صداقت‌زاده، نام شش ایرانی دیگر را هم منتشر کرده بود که به اعتقاد آنها مظنونان اصلی سوء قصد تروریستی در این کشور بوده‌اند. محمد خزایی ۴۲ ساله، لیلا روحانی، سعید مرادی، ۲۸ ساله و علی‌اکبر نوروزی شایا، ۵۷ ساله، از جمله این افرادند.

علاوه بر حمل مواد منفجره، اقدام به قتل نیز از جمله اتهامات ایرانیان بازداشت‌شده خواهد بود. ۴۳ نفر از افسران و کمیسرهای ارشد پلیس تایلند مسئول رسیدگی به این پرونده شده‌اند. با تایید دادگاه، این متهمان ممکن است تا ۸۴ روز بدون اثبات جرم، در بازداشت پلیس بمانند.

 

دادگاه بازداشت بيشتر براي مظنون بمبگذاري را تاييد کرد

پاتايا ميل پنج شنبه 23 فوريه 2012 - 04 اسفند 1390

دادگاه جنايي تايلند روز چهارشنبه تمديد بازداشت محمد حزايي يکي از مظنونان حادثه بمب سوکومويت در هفته گذشته را تأييد کرد و اين مظنون در زندان ريماند (remand) بانکوک با حفاظت بالا در بازداشت به‌سر مي‌برد. حفاظت سنگيني در مسيري که حزايي به دادگاه براي تأييد 12روز بازداشت بيشتر آورده شد. برقرار بود.

 

شوراي ملل ‌متحد حملات به ديپلوماتهاي اسراييل را محکوم کرد

خبرگزاري فرانسه جمعه 5 اسفند 1390 (24 فوريه 2012)

شوراي امنيت روز پنجشنبه بدون ذکر اتهامات عليه ايران، حمله تروريستي عليه يک ديپلومات اسراييل در هند را محکوم کرد. شوراي 15عضوي امنيت ملل‌متحد طي اطلاعيه‌يي اعلام کرد که به قويترين وجه حمله تروريستي در دهلي‌نو در 13فوريه را محکوم مي‌کند.

اين شورا هم‌چنين بعد ازحمله فوق، توطئه حمله در پايتخت گرجستان را نيز محکوم کرد. يک کارمند سفارت اسراييل بمبي را در خودرو خود پيدا کرد که بعد از اطلاع به پليس خنثي شد. اين شورا نگفت که چه کسي در پشت اين حملات بوده است...

ران پروسور (Prosor) سفير اسراييل در ملل ‌متحد گفت اولين بار است که شوراي امنيت يک حمله تروريستي عليه اسراييليها را از سال 2005تاکنون محکوم مي‌کند. وي گفت امروز صداي يکپارچه شوراي امنيت را مي‌توان از سراسر جهان شنيد از سالنهاي هر سفارت که با ترور ايران مواجه است تا اتاق بيمارستاني که ديپلومات اسراييلي هنوز در آن بستري شده است.

 

شورای امنیت بدون ذکر نام ایران ترور مقامات اسرائیلی را محکوم کرد

رادیو فرانسه: نوشتۀ بیژن برهمندی  جمعه 5 اسفند 1390 (24 فوريه 2012)

شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز با قاطعیت سوء قصد های تروریستی اخیر علیه دیپلمات های اسرائیلی در هند و گرجستان را محکوم کرد ، بدون آنکه نامی از ایران ببرد.

پانزده عضو شورای امنیت تاکید کرده اند که باید مسئولان و سازماندهندگان این اقدامات تروریستی محاکمه شوند. این شورا از همه کشورها خواسته است که برای تحقق این کار بطور فعالانه با مسئولان پیگیری این حوادث همکاری کنند.

با این حال اطلاعیه شورای امنیت هیچ اشاره ای به مسئولان این حوادث در هند و گرجستان نمی کند. در حالیکه اسرائیل قبلاً این سوء قصد ها را هم همچون سوء قصد بانکوک در تایلند، به ایران و متحدش حزب الله نسبت داده بود.

ایران بطور رسمی تمام این اتهامات را تکذیب کرده است.

"رون پروسور"سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، امروز تاکید کرد که اینک همه اعضای شورای امنیت با صدای واحدی تروریسم ایران را که همه سفارت خانه های اسرائیل را تهدید میکند محکوم کرده اند.

سفیر اسرائیل هفته گذشته با ارسال نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان محکوم کردن اقدامات تروریستی علیه کارکنان سفارت خانه های اسرائیل شده بود.

روز چهارشنبه گذشته محمد خزاعی سفیر ایران در سازمان ملل متحد نیز نامه ای به شورای امنیت فرستادفرستاده و تاکید کرده بود که کلیه اتهامات اسرائیل نسبت به جمهوری اسلامی بی پایه هستند.

 

گزارش از بغداد خشونت و انفجارها در عراق

سي ان ان جمعه 5 اسفند 1390 (24 فوريه 2012)

مجري: خشونتهاي جديد عراق باعث افزايش نگراني شده است که نيروهاي امنيتي اين کشور چه بخواهند و چه نخواهند نمي‌توانند خشونتهاي را متوقف کنند. . .

به‌نظر مي‌رسد که هرچقدر بيشتر زمان مي‌گذرد خشونت در عراق دارد شديدتر مي‌شود.

خبرنگار فريدريک پليتگين: بله دقيقاً اين خشونتها رو به افزايش هستند و قطعاً اين وضعيت دارد تنشهاي فرقه‌اي را هم افزايش مي‌دهد. . . همه اين بمبها در مناطق شيعه منفجر شدند. . .

همان‌طور که شما مي‌دانيد هيچ نيروي آمريکايي ديگر به نيروهاي امنيتي عراق آموزش نمي‌دهد، اما هنوز برخي از پيمانکاران خصوصي به نيروهاي امنيتي عراق آموزش مي‌دهند.

وقايع چند هفته اخير به‌طور واضحي نشان داده است که نيروهاي امنيتي عراق در وضعيتي نيستند که بتوانند مانع حملاتي که امروز در بغداد صورت گرفت بشوند، حتي آنها در وضعيتي نسيتند که در آينده نزديک به چنين آمادگي برسند.

 

پنتاگون توانايي دفاعي اش در خليج فارس را افزايش مي دهد

راديو بي. بي. سي شنبه 6 اسفند 1390 (25 فوريه 2012)

گزارشي در آمريکا حاکي از آن است که وزارت دفاع آمريکا قصد دارد تواناييهاي دفاعي زميني و دريايي خود را در خليج‌فارس تقويت کند تا بتواند با هرگونه تلاش احتمالي ايران براي بستن تنگه هرمز مقابله کند.

به گزارش روزنامه وال استريت ژورنال پنتاگون به کنگره اين کشور خبر داده که استقرار تجيهزات تازه براي مين يابي و مين روبي در کنار بهبود تواناييها نظارتي بر منطقه بخشي از برنامه‌هاي اين وزارتخانه براي مقابله با فعاليتهاي احتمالي ايران در تنگه هرمز است.

بر اساس اين گزارش وزارت دفاع آمريکا هم‌چنين مي‌خواهد در سيستم تسليحات دريايي و کشتي‌هاي جنگي خود طوري تغيير ايجاد کند که بهترين رويارويي را با قايق‌هاي تند رو و جنگي ايران در تنگه هرمز داشته باشد.

تلاش براي تقويت تواناييهاي ارتش آمريکا در خليج‌فارس همزمان با افزايش تنشها با ايران و نيز بالاگرفتن حدس و گمانها در خصوص حمله احتمالي اسراييل به برنامه هسته‌يي ايران صورت مي‌گيرد.

غرب ايران را به تلاش براي دستيابي به بمب هسته‌يي متهم مي‌کند اما ايران تأکيد دارد که برنامه هسته‌اي‌اش اهداف مسالمت‌آميز دارد.

به‌نوشته روزنامه وال استريت ژورنال مقامات ستاد فرماندهي ارتش آمريکا به کنگره گفته‌اند مي‌خواهند تجهيزات جديد مين يابي تا پيش از پاييز سال آينده پياده شده باشد.

 

سپاه قدس در تحولات جهان عرب دخالت دارد

دیگربان یکشنبه 7 اسفند  1390 - 26 فوریه 2012

علی‌اکبر ولایتی٬ مشاور ارشد علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی گزارش‌ها در خصوص دخالت سپاه قدس در سوریه٬ لبنان٬ عراق و چند کشور دیگر جهان عرب را تائید کرد.

به گزارش سایت محافظه‌کار قاصد‌نیوز آقای ولایتی این مطلب را در همایش نخبگان فرهنگی سپاه پاسداران بیان کرده٬ اما این بخش از سخنان وی در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است.

این سایت محافظه‌کار با گذشت بیش از دو روز از ایراد سخنرانی مذکور٬ روز یک‌شنبه (هفتم اسفند) به نقل از ولایتی نوشته که وی به طور تلویحی تائید کرده سپاه قدس در امور داخلی کشور‌های منطقه دخالت می‌کند.

آقای ولایتی در این سخنرانی گفته است: برادران سپاه قدس با تجربه‌ای که از دفاع مقدس داشتند و تبعیت از ولایت فقیه و فداکارای‌هایی که دارند از عوامل موثر بیداری اسلامی هستند.

مشاور علی خامنه‌ای اظهار کرده است: اگر کمک برادران قدس نبود شاید وقایع {جهان عرب} به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.

رسانه‌های سوریه از سپاه قدس سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی فرمانده این نیرو به عنوان مهم‌ترین عامل خارجی سرکوب اعتراض‌های مردم این کشور علیه بشار اسد نام می‌برند.

آقای سلیمانی ۲۸ دی ماه نیز در نشست مقدماتی کنفرانس جوانان و بیداری اسلامی از نفوذ جمهوری اسلامی در جنوب لبنان و عراق خبر داده بود.

اظهارات این فرمانده سپاه یک روز بعد با واکنش مقام‌های عراقی و لبنانی مواجه شد٬ به طوری که سفرای جمهوری اسلامی در این کشور‌ها ناچار شدند اظهارات سلیمانی را تکذیب کنند.

 

 

استاندار ديالي از يك ترور نجات يافت

تلويزيون بغداد   دوشنبه 8 اسفند 1390(27 فوريه 2012)

يك منبع امنيتي گفت: استاندار ديالي عبدالناصر المهداوي از يك ترور نجات يافته است. كاروان استاندار در شمال شهرستان مقداديه مورد تعرض قرار گرفته است.

 

ديپلوماتهاي ايران به ملاقات بمب‌گذارها در تايلند رفتند

خبرگزاري فرانسه   سه شنبه 9 اسفند 1390(28 فوريه 2012)

به گفته وزارت‌خارجه ايران، ديپلوماتهاي ايراني با 3مظنون ايراني که در يک سلسله بمب‌گذاريها در تايلند دست داشته‌اند ملاقات کرده است.

معاون وزيرخارجه ايران در آسيا و امور اقيانوسيه عباس عراقچي (Araqchi) به خبرگزاري فارس گفت هنوز نمي‌دانيم انفجارهاي 14فوريه در بانکوک کار چه کسي بوده و به چه دليل اينکار را انجام داده است. . .

عرقچي افزود به‌نظر مي‌رسد سناريوي انفجارهاي اخير کار صهيونيستها (اسراييل) باشد

تايلند براي دستگيري دو ايراني ديگر که باور بر اين است اين کشور را ترک کرده‌اند، حکم جلب صادر کرده است.

 

بمب‌گذاريها باعث کشته شدن 8نفر در عراق شد

خبرگزاري فرانسه  چهارشنبه 10 اسفند 1390(29 فوريه 2012)

بمب‌گذاريهاي روز چهارشنبه در عراق 8کشته بر جاي گذاشت و اين در حاليست که مقامات، ارقامي را منتشر ساختند که نشان مي‌دهد طي سالهاي 2004 تا 2011 حدود 70هزار نفر در عراق در خشونتها کشته شده‌اند که کمتر از چيزي است که ساير منابع گزارش کرده‌اند.

[ضمناً ] اين آمار جديد يک ماه قبل از آن است که بغداد ميزباني يک اجلاس عرب را برعهده گرفته است که اولين از نوع خود است که چنين اجلاسي غيراضطراري در پايتخت عراق بعد از بيش از 30سال برگزار مي‌شود آن هم در شرايطي که کمتر از يک هفته بعد از موجي از حملات که القاعده برعهده گرفته و طي آن 42نفر در مجموع کشته شدند. . . در استان ديالي واقع در شمال پايتخت نيز افراد مسلح روز سه‌شنبه به يک ايستگاه پليس در شرق بعقوبه حمله کرده و يک عضو شبه نظاميان ضدالقاعده سهوه را کشتند و 2نفر ديگر را مجروح ساختند

علي دباغ سخنگوي دولت اعلام کرد که قربانيان از 5آوريل 2004 تا 31دسامبر 2011 به 69هزارو 263 شهيد رسيد و 239هزارو 133نفر مجروح شدند.

وزارت حقوق‌بشر عراق اعلام کرده بود در اکتبر 2009 تعداد 85هزارو 694نفر از سال 2004 تا 2008 کشته شده‌اند.

ارقامي که فرماندهي مرکزي ارتش آمريکا در وبسايت خود در ژوييه 2010 داده نشان مي‌دهد که تعداد 76هزارو 939نفر عراقي شامل اعضاي نيروهاي امنيتي از ژانويه 2004 تا اوت 2008 کشته شده‌اند.

وبسايت مستقل بريتانيا ايراک بادي کاونت اورگ گفته است حداقل 114هزارو 584نفر شهروند در خشونتها در عراق از زمان حمله آمريکا در 2003 تا 30دسامبر 2011 کشته شده‌اند.

 

دستگیری فرد مظنون به شرکت در حمله به دیپلمات‌ اسرائیلی درهند

رادیو آلمان   چهارشنبه 17 اسفند 1390(7 مارس 2012)

پلیس هند برای نخستین فردی را در ارتباط با حمله تروریستی به دیپلمات‌های اسرائیلی در دهلی‌نو بازداشت کرد. فرد مظنون روزنامه‌نگار و دارای تابعیت هندی است. اسرائیل ایران را مسئول حملات تروریستی در هند می‌داند.

پلیس هند در ارتباط با حمله تروریستی به دیپلمات‌های اسرائیلی در دهلی‌نو فردی را دستگیر کرده است. مقامات امنیتی هند در روز چهارشنبه (۷ مارس/۱۷ اسفند) گفتند که فرد مظنون سیدمحمد کاظمی نام دارد و روزنامه‌نگاری۵۰ ساله با تابعیت هندی است. به گفته مقامات هندی ظاهراَ وی تا کنون برای یکی از رسانه‌های ایرانی مشغول به کار بوده است. اما هنوز بدرستی معلوم نیست که وی برای چه رسانه‌ا‌‌ی سرگرم کار بوده است.

این نخستین دستگیری پس از انفجار بمب در ۱۳ فوریه ۲۰۱۲ در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی‌نو است. در این انفجار یک دیپلمات اسرائیلی به شدت مجروح شد. دیپلمات مجروح همسر رایزن نظامی اسرائیل در هند نیز بوده است.

پس یک رشته فعالیت‌های تروریستی در کشورهای مختلف، مقامات اسرائیلی اقدامات تروریستی در گرجستان، هند و تایلند را به ایران نسبت دادند. در تایلند نیز تا کنون چند ایرانی در ارتباط با فعالیت‌های تروریستی بازداشت شده‌اند. مقامات رسمی ایران هرگونه دخالت در این فعالیت‌های تروریستی را تکذیت کرده‌اند.

سخنگوی پلیس هند گفت پس از بازرسی از منزل فرد مظنون مقامات امنیتی بر این نتیجه رسیدند که وی ارتباطی با حمله تروریستی اخیر داشته است. انفجار بمب مغناطیسی نه تنها سبب جراحت شدید این دیپلمات زن اسرائیلی شد، بلکه راننده و دو رهگذر (هر سه شهروندان هند هستند) را نیز مجروح کرد.

قرار است که محمد کاظمی در روز چهارشنبه در دادگاه تفهیم اتهام شود و پس از آن برای بار دیگر مورد بازجویی قرار گیرد. در گرجستان مقامات امنیتی موفق شدند که پیش از انفجار بمب آن را خنثی کنند. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل ایران را متهم به این فعالیت‌های تروریستی کرده است.

اتهامات اسرائیل و تکذیب ایران و حزب‌الله

از آنجایی‌که فعالیت‌های تروریستی در گرجستان و هند همزمان با سالگرد کشته‌شدن عماد مغنیه، فرمانده نظامی حزب‌الله لبنان صورت گرفته، این گمانه‌زنی نیز مطرح شده بود که حزب‌الله می‌تواند در پس این ترورها باشد.

اما حسن ‌نصرالله، رهبر حزب‌الله ضمن تکذیب این خبرها تاکید کرد که گروه وی در ترورهای اخیر هند و گرجستان نقشی نداشته و اصولاَ حزب‌الله اعتقادی به ترور افراد غیرنظامی ندارد.

در تایلند نیز چند ایرانی هنوز به اتهام فعالیت‌های تروریستی در بازداشت به سر می‌برند. حمله تروریستی در تایلند پیش از عملیات لو رفت، زیرا بمبی در منزل یکی از متهمان منفجر شد. بر اساس آخرین گزارش‌ها شمار افرادی که با هسته‌ی تروریستی بانکوک همکاری می‌کرده‌اند دست‌کم به هفت نفر می‌رسد. نیروهای امنیتی تایلند می‌گویند این هفت نفر همه شهروندان ایران هستند .از هفت متهم مرتبط با بمب‌گذاری در بانکوک تا کنون سه نفر بازداشت شده‌اند.

اسرائیل تاکید می‌کند که شباهت میان مواد منفجره بکارگرفته شده در تایلند با گرجستان و هند نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی در پشت هر سه ماجراست. ایران نیز متقابلاَ اسرائیل را مسئول ترور کارشناسان هسته‌ای خود می‌داند. هند یکی از خریداران مهم نفت ایران در آسیا به شمار می‌آید که در صورت درستی اتهامات مقامات اسرائیلی به ایران می‌تواند بر روابط تهران و دهلی‌نو تاثیری منفی بگذارد.

 

هند: ارتباط روشنی میان انفجارهای هند و تایلند وجود دارد

رادیو فردا: جمعه 26 اسفند 1390(16 مارس 2012)

پلیس هند پس از صدور قرار بازداشت سه ایرانی به اتهام ارتباط با انفجار در دهلی نو، اعلام کرد که ارتباط روشنی میان انفجارهای هند و تایلند وجود دارد و افزود که قرار بر این است اینترپل به زودی برای این سه ایرانی قرار بازداشت صادر کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس هند برای سه ایرانی به نام‌های هوشنگ افشار ایرانی، سید علی صدر مهدیان و محمدرضا ابوالقاسمی قرار بازداشت صادر کرده است و احتمال می‌دهد که این سه نفر در حال حاضر در ایران باشند.

پلیس هند گفته است که ارتباط نزدیکی میان انفجار هند و انفجار تایلند وجود دارد و توضیح داده است که هوشنگ افشار ایرانی با یکی از افراد دستگیر شده در جریان انفجارهای بانکوک در ارتباط بوده است.

۲۴ بهمن‌ماه در جریان یک بمب‌گذاری در یک خودرو در دهلی نو، پایتخت هند، همسر یک دیپلمات اسرائیلی به همراه راننده‌اش و دو تن همراه دیگر زخمی شدند. همزمان با این انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده نیز در نزدیکی سفارت اسرائیل در پایتخت گرجستان کشف شد.

۲۵ بهمن‌ماه نیز انفجارهایی در بانکوک، پایتخت تایلند، به وقوع پیوست که به دنبال آن سه ایرانی به اتهام ارتباط با این انفجارها دستگیر شدند. پلیس تایلند اعلام کرده است که این سه ایرانی خواستار هدف قرار دادن دیپلمات‌های اسرائیلی در تایلند بوده‌اند.

پلیس هند می‌گوید هوشنگ افشار ایرانی با مسعود صداقت‌زاده، ایرانی بازداشت شده در مالزی، در ارتباط بوده است.

به دنبال صدور قرار بازداشت برای سه ایرانی از سوی هند، پلیس هند اعلام کرده است که اینترپل نیز در دو روز آینده برای دستگیری این سه فرد هشدار قرمز صادر خواهد کرد. هشدار قرمز معادل حکم بازداشت بین‌المللی است.

هند اگرچه تاکنون از ارتباط دادن انفجار در دهلی نو به ایران به طور مستقیم خودداری کرده، در چند وقت گذشته ایرانیان و افرادی را که به نوعی با ایران مرتبط بودند هدف بازجویی‌ قرار داده است.

روز ۱۷ اسفندماه یک خبرنگار هندی به نام محمد کزمی که برای یکی از خبرگزاری‌های ایران مشغول به کار بود در ارتباط با بمب‌گذاری خودروی متعلق به سفارت اسرائیل بازداشت شد.

پس از بازجویی‌ از این خبرنگار،‌ اگرچه وی تمامی اتهام‌ها را رد کرده، پلیس گفت که آقای کزمی امکان ورود این سه ایرانی به دهلی نو را فراهم کرده است.

پلیس هند همچنین تأکید دارد که آقای کزمی اطلاعاتی در مورد مسیر رفت و آمد مقام‌‌های سفارت اسرائیل و بهترین محل برای انجام عملیات بمب‌گذاری را در اختیار این سه نفر قرار داده است.

در منزل این خبرنگار هندی همچنین یک موتور سیکلت پیدا شده است که پلیس هند می‌گوید برای زیر نظر گرفتن سفارت اسرائیل استفاده شده است.

پلیس هند همچنین تأکید کرده است که مبلغی معادل ۴۳ هزار دلار در حساب آقای کزمی و همسرش وجود داشته که توجیه قانع‌کننده‌ای برای آن وجود ندارد.

اسرائیل ایران را به دست داشتن در بمب‌گذاری‌های هند، گرجستان و تایلند متهم کرده و ایران نیز تمامی این اتهام‌ها را رد و تأکید کرده است که خود قربانی حملات تروریستی است.

 

نبيل العربي گفت ايران در كشورهاي عربي از جمله عراق دخالت مي كند

تلويزيون الرافدين دوشنبه 29 اسفند 1390(19 مارس 2012)

نبيل العربي دبيركل اتحاديه عرب ايران را متهم كرد كه در برخي از كشورهاي عربي از جمله عراق دخالت مي كند. وي تاكيدكرد اينكار پذيرفته نيست. وي گفت رئيس جمهور ايران احمدي نژاد و نخست وزير تركيه رجب طيب اردوغان براي شركت در كنفرانس عربي در بغداد دعوت نشده اند و تنها طرف هاي غير عرب كه در اين كنفرانس شركت خواند كرد شامل سازمان ملل و سازمان كنفرانس اسلامي و سازمان كشورهاي آفريقايي و اتحاديه اروپا مي باشند.

 

در 17عمليات امنيتي و انفجار در كشور 250نفر كشته و زخمي شدند

تلويزيون بغداد سه شنبه اول فروردين 1391(20 مارس 2012)

فوري: قاسم الفهداوي استان الانبار از طريق خودرو انفجاري هدف قرار گرفت ولي آسيبي به وي نرسيد ولي سه نفر از عناصرحفاظتش زخمي شدند.

 

سيل حملات در عراق 26تن را کشت

خبرگزاري فرانسه سه شنبه اول فروردين 1391(20 مارس 2012)

مقامات امنيتي و پزشکي گفتند، حملات تقريباً همزمان در نيم دوجين( 6 شهر) از شهرهاي عراق روز سه‌شنبه دست‌کم 26 کشته از جمله دو زائر ايراني بر جاي گذاشت.

بيش از 100تن در اين حملات مجروح شدند که بين ساعت 7 تا 830 صبح به وقت عراق صورت گرفت.

 

هدف قراردادن وزارتخارجه ضربه عظيمي به دولت عراق بود

تلويزيون الجزيره سه شنبه اول فروردين 1391(20 مارس 2012)

ايوب رضا، خبرنگار الجزيره از بغداد: خودرو توسط يك فرد انتحاري رانندگي ميشد و ستون يك مقام عراقي را در برابر در ورودي وزارت خارجه عراق هدف قرار داد. ميزان تلفات به علت سانسوري كه وجود دارد مشخص نيست.

سؤال: هويت اين مقام معلوم است؟         

جواب: نه.

سؤال: اهميت اين انفجارها از نظر امنيتي و سياسي چيست؟

جواب: شايد انفجارهاي بغداد از نظر تلفات سنگين نباشد اما از نظر سياسي و ديپلوماسي هدف قرار دادن دروازه وزارت خارجه كه بالاترين ارگان ديپلوماتيك در عراق است و بيانگر قدرت دولت عراق است، از نظر سياسي ضربه عظيمي به دولت عراق بود كه تلاش ميكند تا در برابر رؤساي جمهور و رهبران سران عرب كه قرار است حاضر شوند، در احراج نباشد. بغداد الان شايد براثر اين انفجارها در احراج قرار گيرد. علاوه بر اين انفجارها عمليات تك تيراندازي نيز وجود دارد. مثلاً در كليسايي در بغداد و عمليات تك تيراندازي در منصور و درگيريها بعد از انفجارهاي علاوي بود. مشكلات امنيتي بسياري هست اما دولت عراق همچنان ميگويد كه قادر به تأمين امنيت رؤساي كنفرانس ميباشد اما وقتي صبح امروز با چنين نقض امنيتي آشكار و صريحي مواجه است، نميدانيم كه چگونه ميخواهد امنيت را تأمين كند!.

 

انترپل اخطار قرمز براي جلب ايرانيان در بمب‌گذاري در هند صادرکرد

خبرگزاري فرانسه   پنجشنبه 3 فروردين 1391(22 مارس 2012)

پليس بين‌الملل روز پنجشنبه اعلام کرد انترپل براي چهار ايراني مظنون به شرکت در يک حمله با بمب در نزديکي سفارت اسراييل در دهلي نو، اخطاريه قرمز صادر کرد.

مقامات هند به‌دنبال حمله به سفارت اسراييل در 13فوريه که يک ديپلومات اسراييلي به‌شدت مجروح شد از پليس درخواست اخطاريه قرمز کردند تا انترپل در سراسر جهان دستور دهداين مظنونان را دستگير کنند.

افراد تحت تعقيب عبارتند از محمدرضا ابوالقاسمي (abolghashemi )، هوشنگ افشار ايراني، سيدعلي مهديان صدر و مسعود صداقت زاده. آنها همگي به‌خاطر خلافهاي مرتبط با تروريزم جلب شده‌اند از جمله ارتکاب به توطئه و قتل عمد. . .

هند در کيس بمب‌گذاري عليه سفير اسراييل در هند، متحد سنتي خود، تهران را مورد سرزنش قرار نداده است گرچه بنظر مي‌رسد پليس هند روي شهروندان ايراني و کساني که با جمهوري اسلامي مرتبط بوده‌اند متمرکز مي‌باشد. عکسهاي فرد مظنون روي وبسايت انترپل ارسال شده است.

 

اوباما به‌دنبال کسب حمايت جهاني در مقابله با تروريسم هسته‌يي مي باشد

واشنگتن پست يكشنبه 6 فروردين 1391(25 مارس 2012)

رئيس‌جمهور باراک اوباما در کره جنوبي است تا به تلاش خود براي کاهش مواد هسته‌يي که مي‌تواند به دست تروريستها بيافتد، سرعت بخشد. او از جبهه هسته‌يي که در مرز به‌شدت نظامي‌شده کره شمالي قرار دارد، بازديد مي‌کند.

اوباما در صبح روز يکشنبه به وقت محلي به سئول رسيد، تا سه روز ديپلوماتيک را برگزار کند. اوباما در وسط سال انتخابات که بيشتر بر روي اقتصاد داخلي تمرکز دارد، يک سفر نادر در آسيا تنظيم کرده است که زمان زيادي را در يک کشور صرف مي‌کند.

او از بيشتر زمان خود استفاده خواهد کرد تا فشار بر روي کره شمالي را حفظ کند که از پرتاب موشکي که برنامه آن را ريخته است منصرف شود و به گفتگوهاي خلع‌سلاح باز گردد. . .

اين يک ريسک بزرگ در برخورد با کره شمالي و ايران است. ايران يک کشور ديگر است که به اجلاس دعوت نشده است، اين کشور اکثر مذاکرات هسته‌يي را به خود اختصاص خواهد داد و بدون شک سايه‌اي بر روي گفتگوهاي سئول خواهد انداخت.

اوباما اعلام کرد که تروريسم هسته‌يي خطرناکترين تهديدي است که آمريکا و جهان با آن روبه‌رو است. کره شمالي، مظنون اصلي در تکثير برخي از اطلاعات هسته‌يي و موشکي است که مي‌تواند براي توليد سلاحهاي کشتار جمعي استفاده شود.

 ايران مظنون به مسلح کردن تروريستها با تسليحات غيرهسته‌يي است، آمريکا و کشورهاي ديگر مظنون هستند که برنامه هسته‌يي ايران مي‌تواند براي توليد بمب به‌کار گرفته شود.

 

تروريسم اتمی در کنفرانس سئول،غيبت ایران و کره شمالی

رادیو فردا  رضا تقی زاده (تحلیلگر سیاسی)  يكشنبه 6 فروردين 1391(25 مارس 2012)

رهبران بيش از ۵۰ کشور جهان، از روز دو شنبه طی کنفرانس امنيت اتمی در سئول، نگرانی های خود را پيرامون خطر استفاده از مواد اتمی در اقدامات تروريستی و ضرورت افزايش همکاری های بين المللی در مورد حفاظت از مواد هسته را در غياب رهبران کره شمالی و ايران مورد بررسی قرار می دهند.

شاید بتوان گفت که يکی از دلايل عدم دعوت کره جنوبی از ايران برای شرکت در کنفرانس ياد شده، پيشگيری از تلاش مسئولان جمهوری اسلامی برای استفاده تبليغاتی از گرد همايی دو روزه سئول بوده است.

دليل ديگر را ميتوان در متهم ساختن فعاليتهای اتمی جمهوری اسلامی به نقض تعهدات مربوط به منع گسترش سلاحهای اتمی و صدور قطعنامه های تنبيهی شورای امنيت عليه جمهوری اسلامی نسبت داد.

علی اصغر سلطانيه سفير ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی روز ۹ ماه مارس رسما مراتب نارضايتی تهران را از دعوت نشدن به کنفرانس سران در سئول ابراز داشت و رفتار کره جنوبی را  گزينشی و تخلف از مفاد مصوبه کنفرانس قبلی امنيت اتمی خواند.

طی کنفرانس قبلی امنيت اتمی، برک اوباما پيشنهاد کرد که توس