بولتن خبري ايران نبرد(1122)  سه شنبه 23 آبان 1391(13 نوامبر 2012)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

 

اخبار انقلاب مردم سوریه

از کنفرانس دوستان سوریه در ترکیه (اول آوریل 2012)

تا ایجاد اتحاد ملی نیروهای اپوزیسیون و انقلاب در قطر (11 نوامبر 2012)

 

 

 

 

'قتل عام' غیرنظامیان در دو روستای سوریه

بی بی سی چهارشنبه 17 خرداد 1391(6 ژوئن 2012)

حداقل ۸۶ غیرنظامی که تعداد زیادی زن و کودک در بین آنها دیده می شود، در استان حماه در سوریه کشته شده اند.

مخالفان حکومت سوریه می گویند این افراد به دست شبه نظامیان طرفدار دولت کشته شده اند.

به گفته سخنگوی شورای ملی سوریه، در روستاهای القبیر و مارزاف قتل عام رخ داده است.

به گزارش کمیته های هماهنگی محلی که متشکل از شبکه ای از فعالان محلی است، ۷۸ نفر در روستای القبیر به ضرب گلوله یا با چاقو اعدام شده اند که ۳۵ نفر از آنها اعضای یک خانواده بوده اند.

حداقل از ۲۰ نفر از قربانیان زن و ۲۰ نفر دیگر کودک بوده اند.

تلویزیون دولتی سوریه هم از کشته شدن تعدادی زن و کودک در حماه به وسیله "تروریست ها" خبر داده است.

تایید این اتهام ها به علت عدم حضور منابع مستقل خبری در سوریه امکان پذیر نیست.

این گزارش کمتر از دو هفته پس از کشتار ۱۰۸ نفر در منطقه حوله، در نزدیکی حمص منتشر شده است.

شاهدان عینی کشتار حوله، شبه نظامیان حامی حکومت را در این حادثه متهم کردند ولی دولت سوریه با رد این اتهام گفته است که گروه های مسلح برای باز کردن پای ارتش های خارجی به این کشور دست به این کار زده اند.

'اجساد سوخته'

به گفته مخالفان حکومت سوریه، روستای قبیر در بعد از ظهر چهارشنبه هدف آتشباری شدید نیروهای امنیتی سوریه قرار گرفت و این شهر با خمپاره مورد حمله قرار گرفت.

اما به گفته آنها تعداد زیادی از قربانیان از فاصله نزدیک هدف گلوله قرار گرفته اند یا با چاقو کشته شده اند.

بر این اساس، تعدادی از اجساد پس از به آتش کشیده شدن خانه ها سوخته اند و شبه نظامیان بعضی از اجساد دیگر را با خود برده اند.

مخالفان می گویند بیشتر کشتار به وسیله شبه نظامیان طرفدار حکومت که از آنها به عنوان شبیهه نام برده می شود، صورت گرفته است.

مجموع کشته شدگان ناآرامی های سراسر سوریه در روز چهارشنبه ۱۳۰ نفر گزارش شده است.

به گفته جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت، این گزارش هنوز به وسیله خبرنگاران مستقل تایید نشده است و هنوز تصاویر ویدیویی مربوط به آنها در اینترنت منتشر نشده است.

آقای میور گفت گزارش های مربوط به کشتار حوله در ابتدا به همین صورت منتشر شد و سپس به وسیله ناظران سازمان ملل متحد تایید شد.

 

مشارکت ايران براي حل بحران سوريه رد شد

راديو آلمان جمعه 19 خرداد 1391(8 ژوئن 2012)

درحالي که آمريکا بر تغيير رژيم در سوريه اصرار مي‌ورزد، روسيه و چين هم‌چنان فشار بيشتر بر رژيم اسد را رد مي‌کنند. در تلاشهايي که براي حل بحران سوريه در پيش است، ايران نقشي نخواهد داشت. . .

وزير خارجه فرانسه به خبرنگاران گفت: ما در فرانسه بشار اسد را يک قاتل مي‌دانيم و هرچه او زودتر از قدرت کنار رود، بهتر است. حدود ۵۰ کشور از جمله ايالات متحده، بريتانيا، ترکيه، عربستان سعودي و قطر، در اجلاس آينده شرکت خواهند کرد. دو نشست پيشين اين گروه دستاورد زيادي نداشته است. آنها بر فشارهاي ديپلوماتيک و پرهيز از دخالت نظامي تأکيد کرده‌اند.

ايران به اين اجلاس دعوت نمي‌شود، زيرا هدف غايي اين نشست سرنگوني رژيم بشار اسد است، که از متحدان اصلي جمهوري اسلامي‌شناخته مي‌شود.

برنار والرو، سخنگوي وزارت‌خارجه فرانسه تصريح کرد که ايران در مذاکرات آينده شرکت نخواهد داشت. او استدلال کرد: جمهوري اسلامي تا‌کنون بي‌پرده از رژيم اسد و سرکوب خونين او حمايت کرده است و نمي‌تواند بخشي از حل بحران باشد. سخنگوي وزارت‌خارجه فرانسه افزود که در اجلاس پاريس نيروهاي مخالف رژيم اسد شرکت خواهند داشت. به گفته وي اين اجلاس چارچوبي براي تلاشهاي جامعه بين‌المللي در جهت تحقق طرح صلح ۶ ماده‌اي کوفي عنان است.

 

مسئوليت جنايت اخير سوريه متوجه برخي طرفهاي حامي تروريستها است

خبرگزاري مهر جمعه 19 خرداد 1391(8 ژوئن 2012)

معاون عربي آفريقاي وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به نشست به‌اصطلاح دوستان سوريه اعلام کرد: برخي طرفها به‌جاي حمايت از تروريستها از مردم سوريه حمايت کنند و فرياد مردم مظلوم بحرين را مورد توجه قراردهند. حسين امير عبدالهيان معاون عربي آفريقاي وزارت امور خارجه کشورمان ضمن ابراز همدردي با بازماندگان فاجعه تروريستي اخير در منطقه حما (روستاي القبير) تداوم اين قبيل اقدامات را جنايت تروريستي سازمان‌يافته عليه بشريت خواند.

وي مسئوليت آن را متوجه برخي طرفهايي دانست که با شعار دفاع از مردم سوريه عملاً از تروريستها حمايت مي‌کنند.

 

تعداد کشته‌هاي روز شنبه درسوريه 96تن

تلويزيون سي ان ان  يكشنبه 21 خرداد 1391(10 ژوئن 2012)

هماهنگي سوريه اعلام مي‌کند که اينک مي‌تواند 96 کشته در سراسر شهرهاي سوريه در طول روز شنبه را تأييد کند. شهرهاي حمص و حماص با وحشيانه‌ترين حملات مواجه بود که 26 کشته به‌همراه داشت.

روز جمعه دمشق گسترده‌ترين درگيري بين شورشيان با نيروهاي دولتي را شاهد بود. طبق گفته خبرنگار ما اروا ديمن، اهالي معتقدند که تغييرات بزرگي در راه است.

در روز پنجشنبه اين ويديو که ما نمي‌توانيم از طريق منابع مستقل صحت آن را تضمين کنيم، ارسال شده بود که مي گويند، منطقه در کفرسوسه، درست در مرکز دمشق بوده است. درمرکز کفر سوسه در پايتخت، پايگاه ارتش آزادي قرار دارد، هزاران تن خيابانها را پر کردند اين بزرگترين تظاهرات ضدحکومتي در اين منطقه مشخص از آغاز ناآراميها بوده است. . .

چگونه اين تحول به اين سرعت صورت گرفته است؟ آنطور که يکي از ساکنان مي‌گويد، اکنون ارتش آزادي از ما حمايت مي‌کنند، ديگر ارتش اسد جرأت نزديک شدن را نخواهد داشت. درست در مرکز دمشق نيروهاي مردمي مي‌گويند که نيروهاي ارتش مي‌خواهند که افراد را شناسايي کنند. . .

 

ويديوي ارسال شده نشان مي‌دهد که شليک گلوله‌ها در تمامي طول شب جريان داشته است. در روز تيم مانيتورينگ سازمان ملل خسارات را ثبت مي‌کند. خسارات ناشي از شليک، خودروهاي سوخته، اين سطح از درگيري در دمشق اين تصور را ايجاد مي‌کند که قيام اکنون به يک نقطه عطفي رسيده است.

اين ويديو که در پيش از اين در همين هفته ارسال شده بود، نشان مي‌دهد که فعالان جوان درحال سوزاندن لاستيک هستند. طبق گزارش اين مکان تنها 170 متر، 600 فوت از محل اقامت رياست‌جمهوري فاصله دارد. اگر‌چه که ممکن است که رژيم تمامي کنترل خود بر دمشق را از دست نداده باشد، اما قطعاً از دست دادن کنترل به آهستگي شروع شده است.

 

عبدالباسط سیدا به ریاست "شورای ملی سوریه" برگزیده شد

دویچه وله يكشنبه 21 خرداد 1391(10 ژوئن 2012)

 

یک فعال سیاسی کرد به رهبری "شورای ملی سوریه" برگزیده شد. عبدالباسط سیدا گفته است می‌خواهد ساختار شورا را تغییر دهد، میان رزمندگان درون سوریه و نهادهای خارج کشور پیوند زند و گروه‌های دیگری را هم وارد شورا کند.

نمایندگان گروه‌های مختلف عضو "شورای ملی سوریه" روز شنبه (۹ ژوئن/۱۸ خرداد) در نشست خود در استانبول عبدالباسط سیدا، فعال کرد سوری را به ریاست این شورا برگزیدند.

آقای سیدا که ۵۶ ساله است یگانه کاندیدای احراز مقام رهبری شورا در این نشست بود که با اتفاق نظر جناح‌های مختلف برگزیده شد.

عبدالباسط سیدا که به مدت دو دهه در تبعید در کشور سوئد به سر برده، از فعالان کرد سوری است که پیش از انتخابش عضو کمیته اجرایی "شورای ملی سوریه" و رئیس دفتر این شورا در امور حقوق بشر بوده است.

 

مراسم تشییع جنازه قربانیان حمص در شمال سوریه در ۸ ژوئن. بر روی پلاکات نوشته‌اند: "خاندان اسد! ما سرود آزادی خود را در نمایش قتل‌عام‌‌های تو می‌خوانیم."

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عبدالباسط سیدا به عنوان فردی "مستقل"، "صادق و منزه" و شخصیتی "آشتی‌طلب" شناخته می‌شود.

این دکتر فلسفه در برابر وظیفه‌‌ای خطیر قرار گرفته است. وی می‌خواهد دست به اصلاحات در ساختار درونی "شورای ملی سوریه" بزند.

جامعه بین‌الملل "شورای ملی سوریه" را به عنوان یگانه نماینده معتبر، متحد و قابل اعتماد اپوزیسیون این کشور به رسمیت می‌شناسند.

 

مراسم تشییع جنازه قتل‌عام درعا که توسط نیروهای امنیتی وفادار به بشار اسد روز شنبه (۹ ژوئن) به قتل رسیدند

"ارتش آزاد سوریه" که به عضویت این شورا درآمده، همواره نارضایتی و انتقاد خود را از این بابت ابراز داشته که جایگاهی که شایسته‌ آن است را در این شورا ندارد.

عبدالباسط سیدا جانشین برهان غلیون شد که در پی انتقادهای پی در پی در اواخر ماه مه از مقام خود کناره‌گیری کرده بود. منتقدان می‌گویند آقای غلیون در زمینه ایجاد پیوند میان جناح‌های مختلف اپوزیسیون سوریه و نیز پیوند میان رزمندگان داخل و خارج از کشور فاقد از توانمندی ضرور برخوردار نبوده است.

 

از سوی دیگر برهان غلیون مورد انتقاد است که برای جناح اخوان المسلمین جایگاه وزین‌تری قائل بوده و زمینه‌ی تأثیرگذاری بیش از حد آنها را در شورای ملی سوریه فراهم کرده است.

آقای سیدا پس از انتخاب خود گفت: رژیم بشار اسد مراحل پایانی خود را می‌گذراند و کنترل دمشق و چند شهر دیگر را از دست داده است.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، در شب شنبه به یکشنبه (۱۰ ژوئن) درگیری‌های سختی میان نظامیان ارتش و رزمندگان مسلح مخالف رژیم در مناطقی از دمشق صورت گرفت. گفته می‌شود تانک‌ها وارد صحنه نبرد در خیابان‌ها شده بودند و صدای تیراندازی تا سحرگاه به گوش می‌‌رسیده است. شاهدان عینی از چهار کشته خبر می‌دهند.

رئیس جدید "شورای ملی سوریه" افزود: ما وارد مرحله حساسی شده‌ایم. قتل‌‌عام‌های پی در پی و بمباران مناطق مسکونی بیانگر سردرگمی رژیم است.

این رهبر جدید مخالفان سوریه گفت: ما پیوند با فعالان داخل کشور و "ارتش آزاد سوریه" را تقویت خواهیم کرد و از آنها با تمام امکانات خود حمایت می‌کنیم.

عبدالباسط سیدا در رابطه طرح صلح کوفی عنان اظهار داشت که طرح عنان وجود دارد ولی اجرا نشده است. وی افزود: ما در راستای این طرح فعالیت خواهیم کرد تا در چارچوب فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد باقی بمانیم، ولی در عین حال تمام گزینه‌ها را باز می‌گذاریم.

در اواخر ماه مارس (اوایل فروردین ۱۳۹۱) بخش بزرگی از نیروهای اپوزیسیون "شورای ملی سوریه" را به عنوان نماینده رسمی مخالفان رژیم بشار اسد به رسمیت شناختند.

در آوریل سال جاری نیز نمایندگان کشورهای حامی مردم سوریه، موسوم به گروه "دوستان سوریه"، شورای ملی سوریه را به عنوان "نماینده مشروع تمام سوری‌ها" به رسمیت شناختند.

از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه تاکنون ۱۴۱۰۰ نفر کشته شده‌اند.

 

شوراي ملي سوريه يک کرد را به عنوان رهبر جديد خود برگزيد

خبرگزاري رويتر يكشنبه 21 خرداد 1391(10 ژوئن 2012)

بيانيه شوراي ملي سوريه که گروه اصلي اپوزيسيون سوريه مي‌باشد، اعلام کرد که اين شورا طي اجلاس استانبول در روز يکشنبه، عبدالباسط سيدا، فعال کرد را به‌عنوان رهبرش انتخاب کرد.

سيدا که براي ساليان در سوئد در تبعيد زندگي مي‌کرده، در اجلاس داراي 33 عضو دبيرخانه اين شورا، تنها نامزد رياست سه ماهه شوراي ملي سوريه بود. . . . اديب الشيحکلي عضو مؤسس شورا نيز دربرابر ابقاي مجدد غليون به‌رياست شورا تهديد به استعفاء کرد. منابع اپوزيسيون گفتند انتخاب سيدا مي‌تواند به پيوستن بيشتر کردهايي که در قيام 15ماهه قريب به يک ميليون از جمعيت 21ميليوني سوريه را در برمي‌گيرد کمک کند. . .

اعضاي کرد شورا با تأکيد بر حقوق کردها در بدنه شورا جر و بحثي را در زمينه دوران بعد از اسد که سوريه بتواند به ساختاري شبيه به ساختار فدرالي کردها در کشور همسايه عراق دست يابند شروع کردند.

سيدا اظهار داشت گسترش شورا درالويت کارمان قرار دارد به‌منظور گفتگو با ساير شخصيتهاي اپوزيسيون که به شورا بپيوندند زيرا برخي از ايشان شورا را متهم به تسلط اسلامگراها مي‌کنند.

سيدا به رويتر گفت: الان وظيفه اصلي ايجاد رفرم در ساختار شوراي ملي سوريه است.

باسم اسحاق يک عضو هيأت دبيران گفت: سيدا به‌منظور برآورده کردن درخواستهاي شورا و درپي خواسته اپوزيسيون داخل سوريه و هم‌چنين قدرتهاي بين‌المللي براي اين که شورا را دموکراتيک تر کند انتخاب شد.

اسحاق گفت: سيدا يک گردهمايي متشکل از تمامي اعضاي شورا را ماه ديگر تشکيل خواهد داد و طي آن احتمالاً يک دبيرکل و رئيس جديد انتخاب مي‌شوند، و ممکن است سيدا رهبر دوران گذار باشد.

 

'اسرائیل سکوت استراتژیک در برابر سوریه را شکسته است'

کامبیز فتاحی - بی بی سی  دوشنبه 22 خرداد 1391(11 ژوئن 2012)

الون لیئل، سفیر پیشین اسرائیل در ترکیه، تا چند ماه پیش درگیری های داخلی سوریه را به نفع کشورش می دانست

الون لیئل، سفیر پیشین اسرائیل در ترکیه، تا چند ماه پیش درگیری های داخلی سوریه را به نفع کشورش می دانست. به عقیده او، یک سوریه بی ثبات یا تحت کنترل حکومت "نامشروع" بشار اسد قادر نخواهد بود که بلندی های اشغال شده جولان را در آینده از اسرائیل پس بگیرد، ارتفاعاتی که از نظر نظامی، کشاورزی و گردشگری برای اسرائیلی ها اهمیت زیادی دارد.

اما به نظر می رسد که انتشار تصاویر و ویدئوهای کشتار کودکان و غیرنظامیان سوری در رسانه های جهانی، دیدگاه این دیپلمات بازنشسته و مقام های ارشد دولت اسرائیل را تغییر داده باشد.

شائول موفاز، معاون ایرانی تبار نخست وزیر اسرائیل، وقایع سوریه را "نسل کشی" توصیف کرده و خواهان اقدام نظامی بین المللی شده است.

این در حالیست که به گفته منتقدان، اسرائیل پیشتر سیاست "سکوت استراتژیک" را در قبال وقایع خونین همسایه شمالی خود در پیش گرفته بود.

آقای لیئل در پاسخ به این سوال که چرا دولت بنیامین نتانیاهو، "سکوت" را شکسته است و به این شدت علیه سوریه موضع گیری می کند می گوید:

"ما به مرحله ای رسیده ایم که برای اسرائیل و رهبری آن غیرممکن است که ساکت باقی بمانند. ملاحظات اخلاقی و استراتژیک اسرائیل در مورد سوریه به یک سو گرایش پیدا کرده است. وقتی چنین کشتاری در نزدیکی اسرائیل انجام می شود باید علیه آن موضع گیری کنیم."

او می افزاید: "به نظر من، رهبری اسرائیل به این نتیجه رسیده که باقی ماندن بشار اسد بر سر قدرت به زیان اسرائیل و کل منطقه است. این جوانب اخلاقی و استراتژیک، اسرائیل را به طرف سیاست فعال تری در قبال سوریه سوق داده است."

سوال: اما در خارج از اسرائیل این نظر وجود دارد که دولت اسرائیل واقعا قلبا راضی نیست که حکومت بشار اسد سقوط کند. شما این نظر را چطور ارزیابی می کنید؟

الون لیئل: "به نظر من تا سه، چهار ماه پیش این نظر درست بود. اسرائیل فکر می کرد که درگیری ها در سوریه به نفع اسرائیل است زیرا اگر بشار اسد بر سر قدرت بماند سوریه دیگر نخواهد توانست بلندی های جولان را از ما پس بگیرد، اما عمق فاجعه ای که در سوریه اتفاق، این محاسبات را تغییر داده است."

او می افزاید: "به علاوه اگر بشار اسد قدرت را حفظ کند حاکم واقعی سوریه ایران خواهد بود نه او. اسد به خاطر انزوای شدید بین المللی نخواهد توانست که بدون واگذاری سوریه به ایران، به حکومت ادامه دهد. اسرائیل متوجه است که حضور ایران در بلندی های جولان وضع بسیار بدی خواهد بود. به همین خاطر است که دولت اسرائیل به این نتیجه رسیده است که بشار اسد باید کنار گذاشته شود."

سوال: بسیاری معتقدند که سوریه به میدان نبردی بین کشورهای عرب سنی و ایران تبدیل شده است. به نظر شما اگر چنین نبردی وجود دارد، اسرائیل بی تفاوت و بی طرف باقی خواهد ماند؟

الون لیئل: "ببینید، من در مورد مسائل سیاسی صحبت می کنم نه نظامی. ما نمی توانیم بی طرف و بی تفاوت باقی بمانیم در حالی که سوریه به میدان نبرد ایدئولوژیک بین ایران و ترکیه تبدیل می شود. در حال حاضر رابطه ما با ترکیه خوب نیست اما ایران برای ما بدترین است. اسرائیل به مراتب به ترکیه نزدیک تر است. برای ما سناریوی کنترل سوریه توسط ترکیه، بهتر از سناریوی کنترل سوریه به وسیله ایران است."

او می افزاید: "البته باید توجه داشت که ترکیه یا کشورهای دیگر منطقه با ما همکاری ندارند، در نتیجه توانایی ما عمدتا به موضع گیری های سیاسی یا کمک های بشردوستانه محدود می شود. اما در همین عرصه سیاسی و دیپلماتیک، می توانیم تاثیرگذارتر باشیم. اسرائیل در مورد ایران یک ائتلاف بین المللی را سازماندهی کرد. علیه سوریه هم می تواند این کار را انجام بدهد."

 

مصاحبه سي. ان. ان. با الي ويزل، در مورد قتل‌عام سوريه

تلويزيون سي ان ان  سه شنبه 23 خرداد 1391(12 ژوئن 2012)

الي ويزل به صداي پيشتاز اخلاق در عصر ما تبديل شده است. 19سال پيش او بيل کلينتون، رئيس‌جمهور وقت را به چالش کشيد تا دست به اقدامي براي توقف قتل‌عام در يوگسلاوي قديم، در بوسني بزند.

الي ويزل، 22آوريل 1993: آقاي پرزيدنت من نمي‌توانم از گفتن اين به شما خودداري کنم. من پاييز گذشته در يوگسلاوي قديم بودم. من از آن‌چه که ديدم ديگر خوابم نمي‌برد. شما بايد براي توقف خونريزي در اين کشور کاري بکنيد.

سي. ان. ان: ويزل امروز پرزيدنت اوباما را به چالش کشيده است تا در مورد سوريه کاري بکند. منظور شما از ننگ و رسوايي چيست؟

الي ويزل: ننگ و رسوايي به‌معني اين است که جهان کاري براي توقف آن نمي‌کند. من چند هفته پيش از رئيس‌جمهور دعوت کردم به موزه هولوکاست در واشنگتن بيايد. من در مقدمه صحبتهايم موضوع سوريه را مطرح کردم. سوريه سمبل قتل‌عام مردم است. همين که ما اين را مي‌دانيم و تصاوير آن را در تلويزيون مي‌بينيم، همين که مي‌توانيم در مورد آن صحبت کنيم و هيچ کاري در مورد آن نمي‌شود، اين ننگ و رسوايي است.

سي. ان. ان: شما نکته مشخصي در اين باره گفتيد، شما گفتيد جهان از هولوکاست، هم خبر داشت. در سال 1939، يا 40 يا 41 يا حتي 42 آلمانيها هميشه صبر مي‌کردند ببينند که واکنش واشنگتن، لندن يا ديگر کشورها چيست. ولي وقتي هيچ واکنشي نمي‌ديدند، جسارت بيشتري براي قتل‌عام مي‌گرفتند؟

الي ويزل: هيچ شکي در اين باره نيست. وقتي يادداشتهاي کساني که دست به اين جنايات زدند را بخوانيد، کساني که دستور اين جنايات را مي‌دادند. آنها گفتند که جهان هيچ اهميتي به اين کشتار نمي‌داد. آنها مشخصاً اسم واشنگتن و کاخ سفيد را بردند. آنها اسم همه کساني که خود را مدافعان دموکراسي مي‌نامند، برده‌اند. قهرمانان بزرگ ارزشهاي اخلاق و مدافعان قربانيان، هيچ کاري نکردند. البته جنگي در جريان بود، ولي جهان حرفي از آن‌چه بر مردم يهود رفت، نگفتند. در يک مقطع وقتي يهوديهاي مجارستان مورد حمله قرار گرفتند، و من هم يکي از آنها بودم، 12هزار نفر در روز کشته و سوزانده مي‌شدند. هر روز همين بود. الآن هم به سوريه نگاه کنيد، البته قابل مقايسه با آن فاجعه نيست، ولي فاجعه دارد اتفاق مي‌افتد

سي. ان. ان: باراک اوباما در واکنش به صحبتهاي شما در موزه هولوکاست واشنگتن گفت: اين يک چالش در برابر ملتهاست. يک حقيقت تلخ است. بارها اتفاق افتاده که جهان اقدامي براي متوقف کردن کشتار بي‌گناهان در ابعاد وسيع نکرده است، و وجدان ما به‌خاطر کاري که نکرديم ما را عذاب داده است.

آيا اينها فقط حرف است؟ آيا شما اين حرفها را باور مي‌کنيد؟ آيا عملي خواهند شد؟

الي ويزل: من هنوز نديده‌ام که اين حرفها عملي شوند، در حالي که بايد عملي شوند. من اطلاعات کافي ندارم. نمي‌دانم آيا چند نفر بايد به سوريه بفرستيم، آيا بايد بفرستيم، چه گروهي، چند نفر؟ از کجا؟ و غيره. ولي مطمئن هستم که کاخ سفيد مي‌داند، وزارت دفاع مي‌داند، وزارت‌خارجه مي‌داند. آنها مي‌دانند، ولي ما نمي‌دانيم. اما چيزي که ما مي‌دانيم اين است که بايد کاري کرد تا اين تراژدي متوقف شود. الآن فقط يک نفر است. سمبل همه اين جنايات. بشار اسد است. اين فرد چه مي‌خواهد؟ آيا از مرگ مي‌ترسد؟ نمي‌شود باور کرد، زيرا دارد مرگ را براي ملت خود مي گستراند. آنها مردم او هستند. آيا از ما مي‌خواهيد هيچ کاري نکنيم؟

من در سخنانم گفتم که بايد به اسد فهماند که او سرانجام بايد در برابر عدالت قرار گيرد، در برابر دادگاه لاهه و پاسخ جنايت عليه بشريت که مرتکب شده را بدهد.

سي. ان. ان: وقتي نگاه مي‌کنيد و گذشته خود را هم بياد مي‌آوريد، چه درسي از بشريت مي‌گيريد؟

الي ويزل: شما با ميليونها نفر صحبت مي‌کنيد، ولي من با شاگردان کلاسم صحبت مي‌کنم. من درس مي‌دهم و عاشق درس دادن هستم. وقتي نگاه مي‌کنم، کاملاً مأيوس مي‌شوم. زيرا مي‌بينم که ما مي‌دانيم. برخي به کساني که قدرت دارند و مي‌توانند کاري بکنند دسترسي دارند. ولي وقتي پاسيويسم را مي‌بينم، تهي بودن را مي‌بينم، بي‌عملي را مي‌بينم، [دلسرد مي‌شوم]، درحالي‌که همين الآن که داريم حرف مي‌زنيم، چه تعداد در سوريه دارند کشته مي‌شوند، چه تعداد کودک دارد قتل‌عام مي‌شود؟ بسيار زياد. حتي يک نفر هم خيلي زياد است.

سي. ان. ان: صداي شما فوق‌العاده، قدرتمند و بلند است و به نداي خود ادامه دهيد.

 

رد طرح يمن براي سوريه از سوي رئيس جديد شوراي ملي سوريه

منابع عربي   سه شنبه 23 خرداد 1391(12 ژوئن 2012)

نيروهاي امنيتي سوريه ديروز عمليات نظامي خود را افزايش داده و همزمان با ادامه محاصره و آتشباري روي شهر الحفه در استان اللاذقيه, بطور خاص مناطق مسكوني شهر حمص و اطراف آن و روستاهاي حماه و دير الزور را با گلوله توپ, موشك و هلي كوپتر و تيربارهاي سنگين مورد هدف قرار دادند.

از طرف ديگر دكترعبدالباسط سيدا رئيس جديد شوراي ملي سوريه رد كرد كه اپوزيسيون طرح يمن را براي بحران سوريه پذيرفته باشد. سيدا گفت كه وضع در سوريه خيلي با وضعيت يمن فرق مي كند و در سوريه رژيم مرتكب جنايتهاي بي حد و حصري شده است و نمي توان گزينه يمن را براي سوريه قبول كرد.

 رئيس شوراي ملي سوريه همچنين از بشاراسد خواست كه از قدرت كنار برود.

همچنين بعد از اينكه نيروهاي بشار اسد از ابتداي اين ماه شروع به آتش زدن بعضي مناطق جنگلي درمرز با تركيه كردند رزمندگان اپوزيسيون مجبور شدند كه براي عبور دادن پناهندگان و زخميهاي غير نظامي و يا افراد مسلح به تركيه, بدنبال راههاي جايگزين هر چند صعب العبور پيدا كنند. بهنظر مي آيد كه آتش زدن جنگلها شيوه جديدي است كه نيروهاي اسد براي پيدا كردن رزمندگان مسلح و ممانعت از فرار غير نظاميان به تركيه از آن استفاده مي كنند.

 

معاون دبيرکل سازمان ملل: سوريه گرفتار جنگ داخلي است

بي. بي. سي چهارشنبه 24 خرداد 1391(13 ژوئن 2012)

يک مقام ارشد سازمان ملل رسماً بروز جنگ داخلي در جمهوري سوريه را اعلام داشته و آمريکا نسبت به تمديد مأموريت ناظران صلح سازمان ملل در سوريه ابراز ترديد کرده است.

با تشديد درگيري مسلحانه بين ارتش سوريه و نيروهاي مسلح مخالف حکومت بشار اسد، رئيس‌جمهوري، آروه لادسو، معاون دبيرکل سازمان ملل در امور پاسداران صلح، گفته است که با توجه به وضعيت جاري در جمهوري سوريه، اين کشور قطعاً گرفتار جنگ داخلي تمام عيار است.

آقاي لادسو به‌عنوان نشانه‌هاي بروز جنگ داخلي در سوريه، گفته است که نيروهاي مخالف حکومت بر بخشهاي قابل توجهي از شهرها تسلط دارند درحالي‌که ارتش سوريه امکانات نظامي هر چه بيشتري را براي مقابله با آنان به کار گرفته است.

 

 

شبیحه؛ تبهکارانی مخوف در خدمت حکومت سوریه

دویچه وله  - شبیحه نام نیروی لباس‌شخصی سرکوبگر در سوریه است که هم‌اکنون به‌شدت فعال است. این نیرو در اعمال خشونت از نمونه‌های مشابه خود در دیگر کشورهای خاورمیانه پیشی گرفته و حتی کودکان و زنان را به قتل می‌رساند.

"بهار عربی" و تحولات ناشی از آن در کشورهای عرب، با فرهنگ و ادبیات سیاسی تازه‌ای برای این کشورها نیز همراه بوده است. اکثر مردم در این کشورها سالیان دراز در مقابل حاکمان خود ساکت بودند. روند تغییر حکومت‌ها در این کشورها یا با مرگ رهبر یا با کودتاهای نظامی مختلف انجام می‌گرفت. اکنون شاید برای نخستین بار در تاریخ این کشورها مبارزه‌ای مردمی علیه حاکمان جریان می‌یابد که مبتنی بر خواست اکثریت مردم در برخورداری از عدالت و رفاه اجتماعی است.

در مقابل، حکومت‌ها نیز بی‌‌کار نبودند و تا جایی که در توان داشتند برای سرکوب این اعتراضات تلاش کردند. یکی از ابزارهای مهم حکومت‌ها برای سرکوب، نیروهایی بودند که ظاهرا پیش از این تاثیر چندانی بر جامعه نداشتند اما ناگهان با ظهور خشن و تند خود نشان دادند که از سال‌ها قبل برای چنین شرایطی تربیت شده‌اند.

در ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم نیز شاهد فعالیت‌ گروه‌های سرکوبگر موسوم به "لباس‌شخصی‌ها" بودیم که به گفته‌ی فعالان مدنی افراد آن به نیروهایی چون انصار حزب‌الله یا بسیج وابسته هستند و در سرکوب خشن تظاهرات مردمی که به کشته‌شدن ده‌ها نفر از معترضان انجامید نقش مهمی داشتند.

در لیبی، معمر قذافی از نیروهای شبه‌نظامی برای سرکوب مردم استفاده کرد که از اتباع فقیر و تبهکار دیگر کشورهای آفریقایی تشکیل شده بودند. در بحرین، بخشی از نیروهایی که سرکوب مردم را بر عهده دارند، افرادی با ملیت پاکستانی و بعضا افغانی هستند. در مصر نیز در آغاز تظاهرات مردمی، نیروهایی لباس شخصی موسوم به بلطجه سوار بر شترها و به شکلی بسیار خشن به مردم حمله کرده و در سرکوب نقش ایفا کردند. بلاطجه، گروه لباس شخصی و خشن دیگری بود که در یمن به سود دولت علی عبدالله صالح به سرکوب خشونت‌آمیز مردم پرداخت.

شبیحه به عنوان آخرین نمونه‌ای که هنوز با قدرت تمام مشغول فعالیت است، نیروی لباس شخصی سرکوبگر در سوریه است که از نمونه‌های مشابه خود در دیگر کشورها پیشی گرفته و خشونت را به جایی رسانده که کودکان و زنان را نیز به قتل می‌رساند.

شبیحه چه کسانی هستند؟

شبیحه گروهی است که در سال ۱۹۷۵ و همزمان با ورود نیروهای نظامی سوریه به لبنان توسط مالک الاسد برادرزاده حافظ اسد رییس‌جمهور سابق سوریه تشکیل شد. مالک الاسد برای تشکیل این گروه از افرادی استفاده کرد که دارای ضریب هوشی بسیار پایین، قدرت بدنی فوق‌العاده بالا، اندام ورزشکاری بودند. این افراد عموما تبهکارانی بودند که حکومت سوریه به آنان وعده داده بود در صورت عضویت در این گروه، از جرایمشان چشم‌پوشی خواهد کرد.

تمام اعضای شبیحه از افراد طایفه علوی یعنی طایفه حاکم هستند و با دقت بسیار زیادی انتخاب شده‌اند. آنان از ابتدا هدف شستشوی مغزی قرار گرفته‌اند و به شدت به خانواده اسد سرسپرده هستند. این افراد نگران آن هستند که با فروپاشی حکومت سوریه، سرنوشت ترسناکی در انتظار آنها باشد.

شبیحه در ابتدای شکل‌گیری و برای سال‌ها، فعالیت خود را بر قاچاق کالا متمرکز کرده بودند. آنها هر چیزی که قابلیت فروش در سوریه داشت را به این کشور قاچاق کرده و در مقابل سوخت و لوازم الکترونیک که در سوریه ارزان بود را به لبنان و اردن قاچاق می‌کردند. بخش وسیع دیگری از فعالیت شبیحه در پول‌شویی و اداره اسکله‌های غیرقانونی در کشور متمرکز بود.

در حوزه امنیتی، وظیفه این گروه در ذیل فعالیت‌های سازمان اطلاعات سوریه جای می‌گرفت و این گروه ایجاد یک ترس همگانی از حکومت را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده بود.

باسل الاسد فرزند بزرگ حافظ اسد که قرار بود جانشین پدر در ریاست جمهوری سوریه شود، در ابتدای دهه نود میلادی به این نتیجه رسید که می‌توان فعالیت‌های غیرقانونی خاندان اسد را به گونه‌ای دیگر تنظیم و گروه شبیحه را اندک اندک منحل کرد، چرا که از نظر باسل الاسد، این گروه و حضورش در نهایت به سود خاندان اسد تمام نمی‌شد.

باسل در همین راستا مسابقه موتورسواری ترتیب داد که در آن اکثر اعضای شبیحه نیز با موتورهای قوی خود شرکت کردند، اما وی پس از مسابقه تمامی موتورها را ضبط و نابود کرد و سپس اعلام نمود که حضور این موتورها از این پس در شهرها و خیابان‌های سوریه ممنوع است.

با این حال باسل الاسد زنده نماند تا موفق شود این گروه را برای همیشه منحل کند. وی در سال ۱۹۹۴ در تصادف رانندگی مشکوکی درگذشت و مهم‌ترین جانشین حافظ اسد از میدان حذف شد. پس از مرگ وی این پست به بشار اسد رسید که تا قبل از آن هیچگونه تجربه سیاسی نداشت و مشغول تحصیل پزشکی در بریتانیا بود.

پس از شروع تظاهرات مردمی در سوریه در سال ۲۰۱۱، حکومت این کشور نیروهای شبیحه را برای سرکوب مخالفان وارد صحنه کرد و روز به روز بر قدرت آنها افزود. شاهدان عینی می‌گویند اصطلاحاتی که اعضای این گروه برای مخاطب قرار دادن یکدیگر یا رهبرانشان استفاده می‌کنند، همان ادبیاتی است که میان نیروهای امنیتی سوریه وجود دارد.

چرا شبیحه؟

کلمه شبیحه در اصل اسم جمع شبیح از ریشه شبح و در زبان عربی سوری محاوره‌ای به معنای اراذل و اوباش است. در سوریه، این نام برای اشاره به نیروهای" لباس‌شخصی شبه‌نظامی" وابسته به حکومت به کار می رود.

مخالفان سوری شبه‌نظامیان شبیحه را جوخه‌های مرگ می‌نامند و آنها را در کشتار معترضان و قتل‌هایی نظیر آنچه که در الحوله رخ داد، مسئول می‌دانند.

روایت‌های دیگری نیز درباره نامگذاری این گروه وجود دارد. اما مهم‌ترین دلیل نامگذاری این افراد به شبیحه به نحوه فعالیت آنها باز می‌گردد. اعضای این گروه مانند شبح‌های نامرئی به شکل ناگهانی در میان مردم حاضر و به محض تحقق اهدافشان سریعا ناپدید می‌شوند و از همین رو از طرف مردم، شبیحه نام گرفته‌اند، به مفهوم کسانی که سریع‌تر و نامرئی‌تر از شبح هستند.

 

سلاح مورد استفاده شبیحه

افراد شبیحه به این دلیل که گروهی با تشکیلات رسمی نیستند، سلاح سازمانی خاصی ندارند و در عین حال برای اینکه رسما وابستگی آنها به حکومت سوریه تائید نشود، از سلاح‌های دولتی نیز بی‌بهره هستند.

شبیحه معمولا با چاقو، چماق و سلاح‌های گرم بسیار سبک فعالیت می‌کنند و به دلیل خشونت بسیار بالایی که دارند اغلب در حملات گروهی خود صحنه‌های بسیار فجیعی می‌آفرینند.

تاکنون هیچ نهاد رسمی و غیر رسمی نتوانسته تعداد اعضای این گروه را مشخص کند اما شبکه الجزیره به نقل از شاهدان عینی ذکر کرده که تعداد شبیحه در سوریه بین ۸ تا ۱۲ هزار نفر است که بیشتر در شهرهای لاذقیه، حمص، درعا و بانیاس مستقر هستند.

 

گزارش شاهدان عینی

روزنامه بریتانیایی ساندی تلگراف چندی قبل گزارش مستندی در مورد گروه شبیحه منتشر کرد. در این گزارش، مصعب العزاوی پزشک ساکن لاذقیه که اکنون به لندن گریخته و در این شهر ساکن است می‌گوید: شبیحه افرادی بسیار ترسناک و غول‌‌آسا هستند. این افراد ریش‌های بلند، شکم‌های بزرگ، قدهای بسیار بلند و هیکل فوق‌العاده تنومند و عضلانی دارند و برای صحبت کردن با آنها همیشه مجبور بودم از زبان بچه‌گانه استفاده کنم چرا که هوش بسیار پایینی دارند و همین امر وقتی با خشونت کور همراه می‌شود، ترس و هراس را به جان مردم می‌اندازد.

سامی، دیگر شاهد عینی که پسرعمویش عضو شبیحه است می‌گوید: جهانیان تازه با واژه شبیحه آشنا شده‌اند ولی ما از قدیم می‌دانستیم که این گروه در داخل سوریه و به سود حکومت فعالیت و هرگونه تجمع حتی کوچک ولی اعتراض‌آمیز را به شدت سرکوب می‌کنند. آنها معمولا ناگهان در شهر ظاهر شده و دست و پای چند نفر که به مخالفت با حکومت معروف بودند را در ملأ عام شکسته و سپس محل را ترک می‌کردند. اعضای شبیحه لباس شخصی بر تن دارند تا بدین ترتیب تلویزیون سوریه بتواند آنها را به عنوان حامیان مردمی بشار اسد معرفی کند.

به گفته حمزه، یک فعال سیاسی از شهر القصیر شبیحه با دقت زیاد از میان افراد طایفه علوی و کسانی انتخاب می‌شوند که در باشگاه‌های ورزشی مشغول پرورش اندام خود هستند. آنها آماده هستند تا در حد مرگ از بشار اسد حمایت کنند و وی را به مثابه خدا می‌بینند.

نمیر که عمویش رهبری یک گروه فرعی از شبیحه را بر عهده دارد، می‌گوید که حکومت سوریه بسیار دقت می‌کند که هیچ ارتباطی میان آن و گروه شبیحه کشف نشود و همواره اعضای شبیحه را از این امر می‌ترساند که در صورت سقوط دولت اسد، اعضای این گروه به دست مردم و سنی‌ها از بین خواهند رفت چرا که دشمن اصلی حکومت، سنی‌ها هستند. معمولا انگیزه‌های اقتصادی، فقر و نفرت مذهبی و طایفه‌ای باعث جذب افراد به شبیحه می‌شود.

مهم‌ترین جنایات شبیحه

۲۷ فوریه ۲۰۱۲ گروه‌های سیاسی سوری اعلام کردند که جسد ۶۶ نفر در منطقه باباعمرو شهر حمص پیدا شده که چندی قبل ربوده شده و سر تمامی آنها بریده شده است. در همان روز خبر جنایت دیگری در حمص منتشر شد که قربانی آن ۲۶ نفر از جمله شش زن و کودک بودند.

۱۲ مارس ۲۰۱۲ اجساد ۸۷ نفر در منطقه کرم الزیتون شهر حمص پیدا شد که بیشتر آنها از زنان و کودکان بوده و بعد از شکنجه زیاد کشته شده بودند. برخی از اجساد به علت شدت شکنجه، قابل شناسایی نبودند.

 

۱۵ مارس ۲۰۱۲ شبکه تلویزیونی شام اعلام کرد که جسد ۲۲ نفر در منطقه وادی خالد شهر ادلب پیدا شده که دست و چشم همگی بسته بوده و با شلیک گلوله از پشت سر کشته شده‌اند.

۷ آوریل ۲۰۱۲ نیروهای شبیحه با حمله ناگهانی به منطقه‌ای در شهر حماه، اعضای سه خانواده از جمله کودکان خردسال را به شکل فجیعی قتل عام کردند. تعداد کشته‌شدگان این قتل عام به هفتاد نفر رسید.

 

۲۵ مه ۲۰۱۲ جنایتی در شهر حولا ۱۰۸ کشته بر جای گذاشت که ۴۹ تن از آنها کودک بودند. این حادثه خشونت‌بار که به افراد شبیحه نسبت داده شد، نام این گروه را بیش از هر زمان دیگری در رسانه‌های سراسر دنیا مطرح کرد. جنایتی که دو هفته بعد نیز در شهر رستن تکرار شد.

رابرت مود رییس گروه ناظران بین‌المللی مستقر در سوریه در گزارش خود اعلام کرد که فرستادگان وی به شهر حولا اجساد ۳۲ کودک را شناسایی کرده‌اند که در قتل عام حولا کشته شده‌اند. سن همه‌ این کودکان زیر ده سال بوده است.

 

گزينه‌هاي ايران بر سر سوريه محدود هستند

خبرگزاري رويتر جمعه 26 خرداد 1391(15 ژوئن 2012)

به نظر مي‌رسد که جمهوري اسلامي، در صورتي‌که بخواهد نفوذ خود را در سوريه از طريق گسترش توانايي خود در دست بردن در وقايع موجود در سراسر خاورميانه حفظ کند، در حال از دست دادن گزينه‌هاي خود مي‌باشد.

به‌گفته ديپلوماتها و تحليلگران، ايران، که خود را با سرکوب خونين شورشيان سوريه توسط بشار اسد همسو کرده، گروههاي اپوزيسيون به آن بي‌اعتماد هستند، و کشورهاي غربي به‌خاطر برنامه بحث‌انگيز اتمي‌اش، آن را مورد تحريم قرار داده‌اند، فضاي چنداني براي مانور کردن ندارد. . .

براي تهران، داشتن نماينده‌اي در گروه تماس سوريه، آن‌چنان که کوفي عنان پيشنهاد کرده، راهي براي تأمين منافعش در آن سوي مرزهاي ايران خواهد بود و اهرمي را در اختيار تهران قرار خواهد داد که با آن، بر وقايع داخل سوريه تأثير گذاشته و اطمينان يابد که انقلابات مردمي که خاورميانه را درنورديده، به ايران گسترش نيابد. . .

 فعلاً ايران براي کمک به ماندن اسد، آن‌چه را که مي‌تواند، انجام مي‌دهد. اين کمکها در زمينه تأمين آموزش، سلاح و ارتباطات است تا به نيروهاي سوري در پاکسازي گروههاي شورشي کمک کند. . .

اين ظن هم وجود دارد که ايران ممکن است سعي کند در برابر دست کشيدن از حمايت از اسد، خواستار امتيازاتي از غرب در مورد برنامه اتمي خود شود.

ديپلوماتها مي‌گويند که با توجه به اين‌که برخي غربيها تخمين مي‌زنند که اسد مدت زيادي در قدرت باقي نخواهد ماند، چنين معامله‌اي به سرانجام نخواهد رسيد.

 

فرانسه کمک هاي مخابراتي اش را به نيرو هاي اپوزيسيون سوريه آغاز مي کند

راديو فرانسه جمعه 26 خرداد 1391(15 ژوئن 2012)

لوران فابيوس وزير خارجه فرانسه امروز طي مصاحبه‌اي با يک راديوي فرانسوي افشا کرد که اين کشور، ضمن حمايت از طرح صلح کوفي عنان، هم زمان کمکهاي مادي در اختيار شورشيان سوريه قرار خواهد داد. . .

لوران فابيوس توضيح داد که آمريکائي‌ها اين کمک‌ها را ارائه مي‌دهند و شايد ما هم دست به چنين کاري بزنيم. يعني خودداري از ارسال اسلحه و در عين حال فرستادن کمکهاي مخابراتي.

وزير خارجه فرانسه باز هم تأکيد کرد که فرانسه، آمريکا، روسيه و ديگر کشور‌ها در حال بحث کردن درباره جانشيني بشار اسد هستند. مذاکراتي که خيلي مشخص ولي بسيار دشوار است. . . در اين حال امروز گروههاي مختلف اپوزيسيون سوريه بار ديگر در استانبول گرد آمدند تا به ائتلافي گسترده‌تر دست يابند. گفته مي‌شود که شوراي ملي کردها نيز که تا‌کنون حاضر به شرکت در ائتلاف شوراي ملي سوريه نبود با انتخاب رئيس جديد شورا به اين ائتلاف پيوست.

 

 

سوريه: تشديد خشونتها در سوريه و تعليق فعاليت ناظران بين المللي

راديو فرانسه يكشنبه 28 خرداد 1391(17 ژوئن 2012)

به‌دنبال شدت گرفتن خشونتها، به ويژه در روزهاي اخير در سوريه، فعاليت ناظران بين‌المللي سازمان ملل‌متحد در سوريه به‌حال تعليق درآمد.

ارتش سوريه، امروز يک شنبه، ۱٧ ژوئن، بر شدت حملات نظامي افزود و به گزارش خبرگزاري فرانسه، ٤ منطقه سني نشين شهر حمص، يکي از مواضع زير کنترل مخالفان، را گلوله‌باران کرد.

به گزارش فعالان سوري بمبارانهاي روز يک شنبه دست‌کم ۱۱ کشته و دهها زخمي بر جاي گذاشت. اين درحاليست که به گفته مخالفان رژيم بشار اسد کنترل بيمارستانهاي شهر به دست نيروهاي شبّيحه نيروهاي لباس شخصي- درآمده است که درمان مجروحان را با مشکل روبه‌رو ساخته است.

از سوي ديگر به‌دنبال شدت گرفتن خشونتها در سوريه، به ويژه طي ١۰روز گذشته در سوريه، ژنرال رابرت مود، رئيس گروه ناظران بين‌المللي آتش‌بس در سوريه، روز شنبه، ۱٦ ژوئن، اعلام کرد فعاليت گروه ناظران بين‌المللي سازمان ملل در سوريه به‌حال تعليق درآمد.

گروه ناظران بين‌المللي سازمان ملل‌متحد که به‌منظور نظارت بر روند آتش‌بس در سوريه و فراهم آوردن زمينه براي حل بحران از راههاي سياسي در سوريه فعاليت مي‌کنند، دليل ديگر اين تصميم را عدم وجود اراده در هر دو طرف براي يافتن راه‌حلي مسالمت‌آميز به‌منظور انتقال قدرت عنوان کرده‌اند.

 

شورشيان سوريه سازمان‌يافته‌تر مي‌شوند درحالي‌که ناآراميها اوج مي‌گيرد

خبرگزاري آسوشيتدپرس يكشنبه 28 خرداد 1391(17 ژوئن 2012)

به گفته کارشناسان و شورشيان، ارتش آزاد سوريه رشد يافته و از وضعيت نيروهايي با لباس ژنده برخاسته از جنگجويان شهري، به چريکهاي شورشي مردمي تبديل شده‌اند که هم‌چنان با کمبود سلاح و کمبود سازمان کار مواجه هستند که با رژيم مقابله کنند.

طي ماههاي اخير همزمان با افزايش مرگبار خشونت در سراسر کشور، شهروندان بيشتري داوطلب شده‌اند که در کنار نيروهاي ارتشي جدا شده عليه رژيم رئيس‌جمهور سوريه بشار اسد سلاح به‌دست بگيرند.

ريا کاهواجي مدير مؤسسه تحليلي- نظامي خاور نزديک و خليج [گلف] مي‌گويد که: ارتش سوريه يک ميليون نيروي رزرو دارد، شهرونداني که آموزشهاي نظامي را گذرانده‌اند و خيلي از آنها اکنون به شورش مي‌پيوندند.

طبق گفته کاواجي مستقر در دوبي، ارتش آزاد سوريه هزاران عضو در سراسر سوريه دارد و از نظر گنجايش و هم از نظر هماهنگي در حال رشد مي‌باشد. وي به آسوشيتدپرس گفت که آنها سازمان‌يافته‌تر شده‌اند. . .

کاواجي گفت، درحالي‌که سرهنگ رياض السد، يکي از اولين افسراني که جداشده است، مستقر در ترکيه، به‌طور رسمي ارتش آزاد سوريه را رهبري مي‌کند، اما در عمل طراحي و اجرا عمليات در سطح موقعيت مکاني نيروها فرماندهي مي‌شود. . .

اليس هانا يکي از افسران ارتشي سابق لبنان و پرفسور ژئوپلتيک در دانشگاه آمريکايي بيروت گفت: هدف اصلي ارتش آزاد سوريه هم اکنون تلاش براي ضربه زدن به ارتش است تا آن را فرسوده کند. . .

هانا گفت: بدون يک تصميم روشن منطقه‌يي براي فراهم کردن ابزار ضروري براي ادامه نبرد ارتش آزاد سوريه، همانند جاده‌ها و يک پايگاه امن، اين شورشيان نمي‌توانند جنگ را به سطح بالاتري ارتقاء دهند.

دولتهاي ثروتمند مانند قطر و عربستان سعودي مستمراً براي مسلح کردن شورشيان سوريه فراخوان داده‌اند اما قدرتهاي غربي در طول اين 16ماه بحران هم‌چنان در مقابل هرگونه مداخله نظامي، مقاومت مي‌کنند.

و درحالي‌که شورشيان مقدمتاً به يک مداخله سريع اميد داشتند، ناصر نهار [فرمانده يک واحد شورشي]توضيح داد که اکنون اوليه‌ترين انتخاب تاکتيک بزن و در رو مي‌باشد. او مي‌گويد که نياز نيست که ما پيروز شويم، ما فقط مي‌خواهيم ارتش ضربه بخورد.

 

اعدام چندين شخصيت قطري و عربستاني در ميادين سوريه

خبرگزاري فارس  دوشنبه 29 خرداد 1391(18 ژوئن 2012)

منابع خبري اعلام کردند که دمشق به‌زودي چندين شخصيت از جمله عربستان و قطري را که در انفجارهاي تروريستي سوريه نقش داشته‌اند يا از تروريست‌هاي اين کشور حمايت کرده‌اند، در ملأعام اعدام مي‌کند. در حالي که اين مطلب در روزهاي اخير در رسانه‌هاي سوريه شايع شده بود، روز گذشته يک مقام سوري که هويتش فاش نشد به شوکوماکو اعلام کرد که اين شايعات صحت دارد.

بنابراين گزارش، تعداد اين افراد سرشناس به بيش از 15نفر خواهد رسيد و در مقابل چشمان مردم سوريه اعدام مي‌شوند که از اقدامات تروريستي آنان رنج و عذابي طاقت‌فرسا متحمل شدند.

 

آمريكا و انگليس عكسهاي هوايي تحركات نيروهاي بشار اسد را در اختيار اپوزيسيون قرار ميدهند

منابع عربي سه شنبه 30 خرداد 91(19 ژوئن 2012)

نبيل العربي دبيركل اتحاديه عرب ديروز در يك كنفرانس مطبوعاتي در قبرس خواستار اعزام نيروهاي حافظ صلح به سوريه براي تضمين برقراري آتش بس و پايان دادن به خشونتي كه كشور سوريه شاهد آنست گرديد.

از طرف ديگر برخي منابع در انگليس فاش ساختند كه ماهواره هاي انگليسي و آمريكايي عكسهاي هوايي تحركات نيروهاي سوريه وابسته به رژيم اسد را گرفته و از طريق سيا و آژانس اطلاعاتي انگليسM I 6 به فرماندهان اپوزيسيون مي دهند. بگفته روزنامه ديلي استار, ماهواره ها براي نجات جان انسانهاي بي گناه تحركات نيروهاي اسد را زير نظر قرار داده و پيشاپيش به اپوزيسيون سوريه اطلاع مي دهند. تا بحال اپوزيسيون توانست از طريق اطلاعات فوق برخي مناطق و بيمارستانها را قبل از حمله نيروهاي امنيتي تخليه كند. اما معاون فرمانده ارتش آزاد اين اطلاعات را رد كرده و گفت كه ارتش آزاد چنين اطلاعاتي را از تحركات نيروهاي اسد از انگليس و يا آمريكا دريافت نمي كند.

همچنين بگفته اين روزنامه ايالات متحده از بريطانيا براي متوقف كردن يك كشتي كه مشكوك به انتقال هلي كوپترهاي تهاجمي و موشكهاي روسي به سوريه مي باشد در خواست كمك كرد. در همين حال اين روزنامه نوشت كه حكومت عراق كمكهايش به رژيم اسد را كاهش داده است و كانالهايي براي تماس با اپوزيسيون سوريه باز كرده و از آنها خواسته كه با القاعده بجنگند و دولت وحدت ملي برقرار كنند.

 

 

آمريکا سوريه را به ليست کشورهاي درگير در قاچاق انسان اضافه کرد

واشنگتن پست چهارشنبه 31 خرداد 1391(20 ژوئن 2012)

اوباما روز سه‌شنبه سوريه را به ليست کشورهايي که مي‌توانند در صورت عدم مبارزه کافي با قاچاق انسان مواجه با تحريمات آمريکا شوند، اضافه کرد. . . .

وزارت‌خارجه آمريکا در گزارش سالانه خود در مورد قاچاق انسان گفت رژيم بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه از تحقيق و مجازات جرايم يا ارائه خدمات حفاظتي براي قربانيان خودداري مي‌کند.

در اين گزارش گفته شده است هزاران زن از کشورهايي مانند اندونزي، فيليپين و سومالي بعد از اين‌که توسط آژانسهاي کاريابي به‌عنوان خدمتکار محلي استخدام مي‌شوند براي کار اجباري به سوريه قاچاق مي‌شوند. . . .

در گزارش قيد شده است قاچاقچيان در سوريه به‌طور مشخص از ميان جمعيت پناهند‌گان عراقي در سوريه به شکار انسان مي‌پردازند. . . .

هيلاري کلينتون گفت قربانيان برده‌داري مدرن ، زنان، مردان، دختران و پسران هستند و داستانهاي آنها ما را به ياد اين امر مي‌اندازد که ما به‌عنوان انسان هنوز قادر به چه رفتارهاي ضدبشري هستيم. . .

هفده کشور کماکان به‌عنوان بدترين تخلف کنندگان و نداشتن حداقل استانداردهاي بين‌المللي براي مبارزه با شلاق زدن قرار دارند. . . .

بجز سوريه اين ليست سياه شامل ايران ، الجزاير، کنگو، کوبا، اريتره، کره شمالي، کويت، ليبي، عربستان، سودان، يمن و. . . . مي‌باشد.

 

درخواست ارتش آزادي سوريه از كردهاي اين كشور براي پيوستن به اين ارتش

منابع عربي چهارشنبه 31 خرداد 1391(20 ژوئن 2012)

شبكه سوريه اي حقوق بشر با همكاري مركز پژوهشهاي حقوق بشر در دمشق اعلام كرد كه تعداد فعلي كشته هاي انقلاب سوريه كه تابحال با گلوله هاي سربازان اسد كشته شدند به بيش از 15 هزار نفر رسيده است.

از طرف ديگر ارتش آزاد در داخل كشور از كردها خواست كه به اين ارتش بپيوندند و براي سوريه اي كه در آن ظلم از كردها رفع خواهد شد و براي شريك شدن واقعي دركشور قيام كنند. فرمانده شوراي نظامي در ارتش آزاد سوريه مصطفي الشيخ گفت شركت كردها در انقلاب در مقايسه با ستمي كه بر آنها روا شده نيست. مصطفي الشيخ كه با روزنامه الشرق الاوسط مصاحبه مي كرد افزود, رژيم اسد كردها را بازي مي دهد و از طريق دادن مناطق كردي به حزب كارگران كردستان كه بدستور اين رژيم عمل مي كند, آنها را بعنوان برگي برعليه تركيه استفاده مي كند و بهمين خاطر آنها از اينكه بر عليه رژيم موضع بگيرند و يا اينكه به انقلاب بپيوندند, ترس دارند.

 

تظاهرات در لبنان در دفاع از مردم سوريه

منابع عربي شنبه 3 تير 1391(23 ژوئن 2012)

در تلاش براي همبستگي با انقلابيون سوريه در تظاهراتي با نام اگر حكام بزدل هستند پس مردم كجا هستند, صدها تن از اهالي شهر طرابلس در شمال لبنان بهمراه تعداد بسياري از پناهندگان سوري در لبنان بعد از نماز جمعه ديروز به تظاهرات پرداختند. همچنين طي تحصني كه در مسجد المنصوري الكبير در اين منطقه برگزار شده بود, شركت كنندگان پلاكاردي را حمل مي كردند كه در ان خواستار طرد سفير سوريه از لبنان شده بودند. همچنين فعالين منطقه اعلام كردند كه يك كارزار هفتگي بمنظور اخراج سفير سوريه از لبنان بدليل كشتارهايي كه در سوريه رخ مي دهد برگزار خواهند كرد. سخنگوي حزب آزاديبخش اسلامگرا خواستار توقف اجراي كليه قراردادهاي امنيتي بين لبنان و سوريه شد و از مقامات لبناني خواست كه انقلابيون سوريه در لبنان را مورد تعقيب قرار ندهند. از طرف ديگر وزاري خارجه سوئد, لهستان و بلغارستان اعلام كردند كه لبنان بايد با ثبات باقي بماند و از بحران سوريه دور نگه داشته شود.

 

تحولات سوريه

منابع عربي شنبه 3 تير 1391(23 ژوئن 2012)

نيروهاي ارتش روستاي ملس در جنوب غربي استان ادلب زادگاه سرهنگ خلباني كه از ارتش جدا شده و به اردن پناه برد را مورد حمله قرار دادند و به خانه وي تهاجم كرده و آنرا همراه وسايلش به آتش كشيدند. اين درحالي است كه قبل از حمله نيروهاي بشار اسد به خانه اين سرهنگ, ارتش آزاد خانواده او را از خانه خارج كرده بود.

از طرف ديگر دفترهماهنگي امور انساني سازمان ملل اعلام كرد كه كساني كه به كمكهاي بشردوستانه در سوريه نياز دارند, به بيش از 1.5 ميليون نفر مي رسد. همچنين سازمان ملل گفت كه ارگان تغذيه جهاني وابسته به اين سازمان به 461 هزار نفر سوري مواد غذايي توزيع كرده است و تلاش مي كند كه اين عدد را براي ماه آينده را به 861 هزار نفر برساند.

كوفي عنان: ايران بخشي از راه حل است و آنچه در سوريه اتفاق مي افتد نبايد ادامه پيدا كند.

لاوروف وزيرخارجه روسيه حكومت سوريه را براي اجراي طرح صلح ترغيب كرد.

ايالات متحده آمريكا رد كرد كه به اسد مصونيت تعقيب قضايي داده شود.

اطلاعات ضد و نقيض در مورد سقوط و يا ساقط كردن يك هواپيماي تركيه در سوريه

كشته شدن 26 نفر از شبيحه در ريف ادلب در يك كمين كه توسط انقلابيون گذاشته شده بود.

رابرت مود فرمانده ناظران بين المللي: چه بسا مسلح كردن ناظران سازمان ملل براي اجراي مأموريت خود در وضعيت آشوب زده سوريه ضروري باشد.

 

چند افسر عالي رتبه ارتش سوريه `به ترکيه پناهنده شدند`

بي.بي.سي   دوشنبه 5 تير 1391(25 ژوئن 2012)

رسانه‌هاي ترکيه مي‌گويند که تعدادي از افسران عالي‌رتبه ارتش سوريه به ترکيه پناهنده شدند. گفته شده يک امير ارتش، دو سرهنگ، دو سرگرد و ۳۰ سرباز يکشنبه شب با عبور از مرز به استان هاي ترکيه وارد شدند.

خبرگزاري آناتولي گزارش کرده است که اين افراد در ميان ۲۰۰ نفر از مردمي هستند که نيمه‌شب از مرز عبور کردند.

 

اتحاديه اروپا تحريمات جديدي عليه سوريه اعمال کرد

سايت فرانسه 24   -  دوشنبه 5 تير 1391(25 ژوئن 2012)

اتحاديه اروپا روز دوشنبه درحالي‌که تحريم تسليحاتي موجود اتحاديه اروپا را مورد تصريح قرار داد، تحريمات جديدي عليه رژيم پرزيدنت بشار اسد اعمال کرد ، شش وزارتخانه و شرکت دولتي و يک فرد مورد تحريم قرار گرفتند.

بيانيه اتحاديه اروپا گفت اين اقدامات توسط نشست وزراي خارجه 27 کشور اتحاديه اروپا در لوگزامبورگ مورد تصويب قرار گرفت. . . . وزير خارجه فرانسه لورن فابيوس گفت بانکها و شرکتهاي ارتباطات راه دور جزو ليست تحريم شدگان قرار دارند. . . . فابيوس هم‌چنين پيشنهاد کرد تا صادرات فسفات سوريه مورد تحريم قرار گيرد.

 

هيلاري کلينتون اقدام گستاخانه و غيرقابل‌قبول سوريه در ساقط کردن هواپيماي ترکيه را محکوم کرد

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 5 تير 1391(25 ژوئن 2012)

ناتو اعلام کرد براي گفتگو حول اتهام ترکيه عضو ناتو عليه سوريه که جت جنگنده‌اين کشور را ساقط کرده است روز سه‌شنبه تشکيل جلسه اضطراري مي‌دهد. ترکيه گفته است اين هواپيما در حريم بين‌المللي و نه آبهاي سوريه ساقط شده است. ترکيه با استناد به ماده چهارم پيمان ناتو در خواست اين نشست را کرده است. ماده چهارم پيمان ناتو مربوط به تهديدات عليه هر کشور عضو است.

- احمد داوود اوغلو وزيرخارجه ترکيه به تلويزيون تي. آر. تي ترکيه گفت اين جت جنگنده در آبهاي بين‌المللي مورد حمله قرار گرفته و قبلش هم هيچ اخطار دريافت نکرده است و هواپيما غيرمسلح و آموزشي بوده است و دو خلبان آن هنوز مفقود هستند. داوود اوغلو گفت سوريه به‌خوبي مي‌دانسته که اين هواپيماي ترکيه است و مأموريت آن چيست. و ما به‌نام شرافت ترکيه، اين مسأله را در برابر قانون بين‌المللي و افکار عمومي قرار مي‌دهيم. . .

- بريتانيا عضو شوراي امنيت ملل‌متحد هشدار داد که پرزيدنت بشار اسد نسبت به خطاهاي اين‌گونه خود بدون مجازات نمي‌ماند. ويليام هيگ وزيرخارجه انگلستان گفت سوريه به‌خاطر اين رفتار خود بايد حساب پس بدهد.

- هيلاري کلينتون وزيرخارجه آمريکا اين اقدام گستاخانه و غيرقابل‌قبول سوريه را محکوم کرد و در تحقيق در مورد آن کمک آمريکا را پيشنهاد کرد. وي طي اطلاعيه‌يي گفت اين هم يکي ديگر از بي‌توجهي سوريه به نورمهاي بين‌المللي، جان انسانها و صلح و امنيت مي‌باشد.

ايتاليا عضو ديگر ناتو نيز اين اقدام سوريه را محکوم کرد. جوليو ترزي گفت فعالانه در اجلاس سه‌شنبه ناتو شرکت خواهد کرد.

- مارتين نصيرکي سخنگوي بان کي‌مون گفت دبيرکل ابراز نگراني عميق نسبت به اين حادثه کرده و آن را داراي پيامدهاي بالقوه جدي در اين منطقه خوانده است.

- در عين‌حال ديدبان حقوق‌بشر سوريه گفته است روز يکشنبه 91نفر کشته شدند که 59نفرشان شهروند بوده‌اند.

 

برهان غليون روز سه‌شنبه به‌طور کوتاهي از سوريه ديدار کرد

خبرگزاري فرانسه   چهارشنبه 7 تير 1391(27 ژوئن 2012)

برهان غليون رئيس سابق  اپوزيسيون اصلي سوريه، شوراي ملي سوريه به خبرگزاري فرانسه گفت او روز سه‌شنبه  به مدت چند ساعت از سوريه براي بالابردن روحيه شورشيان  ديدار داشته است.

غليون که از بيروت با خبرگزاري فرانسه به‌طور تلفني صحبت مي‌کرد گفت بعد از اولين سفر او به سوريه بعد از بيش از دو سال، او به‌طور مخفيانه وارد کشور شد و ساعتهايي را در آن‌جا گذراند که طي آن با شورشيان ديدار کرد.

برهان غليون که به ترکيه برگشت گفت هدف از اين ديدار ارتقاي روحيه شورشيان بود که با رژيم مستبد بشار اسد مي‌جنگند. علائم فزاينده از اين‌که اسد در حال از دست دادن کنترل بر سوريه است.

 

 

نولند: نظر ما در مورد مشارکت ايران در مذاكرات سوريه تغييري نکرده... خيري نميبينيم

سايت وزارت خارجه آمريکا چهارشنبه 7 تير 1391(27 ژوئن 2012)

بريفينگ وزارت امور خارجه ـ سوال: لاوروف وزير امور خارجه روسيه امروز به دو نکته اشاره کرد يکي اين که اگر جلسه‌يي برگزار شود در آن شرکت خواهد نمود، ثانيا مشارکت ايران دربحث براي اين جلسه حياتي است، آيا دولت به ورود ايران اعتراض کرده است؟

ويکتوريا نولند: نظر ما در مورد مشارکت ايران تغييري نکرده است، به رژيم سوريه کمک مي‌کند و عملکردش در سوريه به همين ترتيب ادامه دارد، در نتيجه ما خير موثري از آن (ايران) درحال حاضر نميبينيم.

 

انتشار گزارش شوراي حقوق‌بشر ملل‌متحد در مورد قتل‌عام حوله

تلويزيون الجزيره انگليسي پنجشنبه 8 تير 1391(28 ژوئن 2012)

شوراي حقوق‌بشر ملل ‌متحد گزارش خود را در مورد قتل‌عام ماه گذشته در حوله منتشر کرد. در اين گزارش آمده است که دخالت اپوزيسيون در اين کشتارها محتمل نيست.

در فهرست کشتارها در سوريه طي 15ماه گذشته، قتل‌عام حوله متمايز است. محققان حقوق‌بشر ملل ‌متحد آن‌چه را که فعالان اپوزيسيون گفته‌اند، تأييد مي‌کنند. 108تن شامل زنان و کودکان در جريان خمپاره باران، تيراندازي يا بر اثر اصابت چاقو و تبر کشته شده‌اند که احتمالاً کار نيروهاي دولتي است.

هيأت سوري که در جلسه حقوق‌بشر حضور داشت در اعتراض به تصميم‌گيري از جلسه خارج شد

محققان حقوق‌بشر مي‌گويند منطقهيي که کشتار در آن صورت گرفته، تالدو در منطقه حوله، 25 کيلومتري حمص است. بين ساعت 4 تا 6 بعدازظهر روز 25 مي، يک گروه از مردان حداقل 50 شهروند غيرنظامي را کشتند. اکثر آنها از خانواده عبدالرزاق بودند. سپس در ساعت 11 شب کشتار ادامه يافت. اين بار 15تن از اعضاي يک خانواده ديگر کشته شدند. يک پسر بچه در ميان آنها جان سالم بدر برد و در گفتگو با محققان حقوق‌بشر ملل ‌متحد شبيحه را مقصر دانست. در نزديکي اين محل ارتش و اپوزيسيون هر دو پستهاي ديده‌باني داشتند و به گفته بازرسان مي‌توانستند به محل برسند.

روستاي تلدو در ميان چندين روستاي متعلق به علويهاي وفادار به بشار اسد قرار دارد. برخي گفتند چندين اتوبوس پس از کشتار به اين محل روانه شدند. اکثر قربانيان سني بودند. عمده آنها به ضرب گلوله به سينه يا سر، يا به وسيله چاقو و تبر کشته شدند و خانه‌شان غارت شده بود

خوزه لوئيس دياز، از عفو بين‌الملل مي‌گويد: با گذشت زمان بيشتر مي‌توان گفت که دقيقاً چه اتفاقي افتاد. به همين جهت بايد فشار را روي مقامات سوري افزود تا به کميسيون تحقيق شوراي حقوق‌بشر اجازه دهد ناظران خود را به داخل سوريه بفرستند و تحقيقات را تکميل کنند.

در اين گزارش آمده است، اين کشتار مشابه کشتارهاي ديگري بوده که اسناد دخالت نيروهاي دولتي در آن وجود دارد. اين گزارش طيف گسترده‌يي از نقض حقوق‌بشر در سوريه را مورد بررسي قرار داده است. در اين گزارش هم‌چنين آمده است که کشتار وحشيانه، شکنجه، تجاوز، آدم‌ربايي و بمباران به روش جاري در سوريه تبديل شده است.

در آخرين بند اين گزارش آمده است که هرچه اين بحران بيشتر نظامي‌شود، هم براي مردم سوريه و هم براي کل خاورميانه فاجعه‌بارتر خواهد شد.

 

بشار اسد در حال از دست دادن کنترل خود بر روي پايتخت و قدرت است

تلويزيون سي ان ان   پنجشنبه 8 تير 1391(28 ژوئن 2012)

دو انفجار بزرگ مرکز دمشق پايتخت سوريه را در روز پنجشنبه لرزاند، در اين انفجارها حداقل 3نفر زخمي و 20 خودرو آسيب ديدند.

يک تلويزيون سوريه گزارش کرد انفجار در محل پارکينگ خودروها در بيرون کاخ دادگستري انجام شده است.

فعالان سوري گزارش کردند در درگيرهاي روز پنجشنبه در سوريه حداقل 50نفر کشته شده‌اند.

خشونتها در دمشق پايتخت سوريه در حال افزايش است. دمشق قبلاً يک کانون قدرت بشار اسد بوده است.

ديده‌بان حقوق‌بشر سوريه که در انگلستان مستقر است گفت ماه ژو‌ئن خونين‌ترين ماه بوده است و تنها در هفته گذشته در حدود 900نفر کشته شده‌اند.

دولت سوريه در حال از دست دادن کنترل اوضاع و قدرت خود در دمشق است

براي شورشيان مخالف بشار اسد از روز اول روشن بوده است که اگر دمشق و حلب در اين روند انقلاب تکان نخورند آنها نمي‌توانند اوضاع را در عمل [ بر روي زمين] تغيير دهند. تايک ماه قبل دمشق يکي از نقاط قدرت رژيم بشار اسد بوده است.

- امنيت شديدي در دمشق برقرار است، در پايتخت که مرکز ادارات دولتي هست نيروهاي امنيتي و ارتش حضور قوي دارند، اين يک امر عمده و جدي است که روز پنجشنبه دو انفجار در دمشق در بيرون کاخ دادگستري صورت گرفته است.

- ديروز نيز تهاجمي به يک ايستگاه تلويزيوني الاخباريه که هوادار دولت بشار اسد است در حومه دمشق انجام شده بود.

درهفته گذشته به‌صورت روزانه ما اخبار اتفاقات مختلفي را در دمشق دريافت مي‌کنيم و اين هشدار دهنده است و به اين معني است که رژيم بشار اسد به‌طور تدريجي در حال از دست دادن کنترل و قدرت خود در دمشق پايتخت سوريه است.

شورشيان درحال نزديکتر شدن به پايتخت هستند.

روز چهارشنبه يک ستون از نيروهاي نظامي ترکيه از شهر اسکندران به مرز سوريه رسيدند تا حضور نظامي ترکيه در مرز با سوريه را تقويت نمايند.

ديپلوماتها گفتند کوفي عنان تأسيس يک دولت اتحاد ملي در سوريه را پيشنهاد داده است. . ..

راديو فردا 8/4/91: مخالفان دولت سوريه پذيرش طرح کوفي عنان را مشروط به کناره‌گيري بشار اسد از قدرت کردند. رويترز از قول سمير نشار عضو شوراي ملي سوريه مهمترين گروه مخالف بشار اسد گفت طرح کوفي عنان هنوز مبهم است. طرح کوفي عنان اشاره مستقيمي به کناره‌گيري اسد از قدرت نکرده است.

تلويزيون دولتي ترکيه روز پنجشنبه در خبري گفت اين کشور اقدام به سلاحهاي ضدهوايي در طول نوار مرزي مشترک با سوريه کرده است.

رجب طيب اردوغان رئيس‌جمهور ترکيه روز پنجشنبه گفت هليکوپترهاي سوريه در 5 مورد به فضاي ترکيه تجاوز کردند و ترکيه ديگر چنين مواردي را تحمل نخواهد کرد.

 

مصاحبه با ويليام هيگ قبل از شروع اجلاس سوريه در ژنو

تلويزيون سي ان ان    شنبه 10 تير 1391(30 ژوئن 2012)

درحال حاضر ديپلومات‌ها گفتگوها در ژنو را آغاز کرده‌اند به اميد طرحي که تهيه شده به خشونت در سوريه خاتمه دهد، ويليام هيگ وزير خارجه انگلستان در مورد وظايف سختي که در پيش است توضيح مي‌دهد.

ويليام هيگ: خشونت متوقف نشده است، رژيم سوريه نيروهاي خود را از مناطق پرجمعيت آن‌چنان‌که از وي در طرح 6ماده‌اي کوفي عنان خواسته شده بود بيرون نکشيده است.

به همين دليل است که من مي‌گويم اگر ما بتوانيم امروز به توافقي دست‌يابيم، آن توافق در آن صورت به عقيده ما بايد در کادر فصل هفتم قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل باشد که اجراي اين طرح را اجباري و ملزم کند، و اگر اجرا نشود، پيامدهايي داشته باشد. لذا اين فرصت براي جامعه بين‌المللي وجود دارد که قويتر بوده و بسيار قاطع ترعمل کند وليکن اما، ما تنها در صورتي مي‌توانيم اين کار را انجام دهيم که روسيه و چين موافقت کنند.

 

ژنرال ناتو: هيچ اقدام نظامي توسط ناتو عليه سوريه يا ايران انجام نمي‌شود تا اين‌که تمامي راهها تحقق يک راه‌حل سياسي طي شوند

خبرگزاري فرانسه    جمعه 9 تير 1391(29 ژوئن 2012)

يک ژنرال ارشد ناتو روز پنجشنبه گفت اين اتحاديه هيچ اقدام نظامي عليه سوريه يا ايران انجام نمي‌دهد تا اين‌که تمامي راههاي سياسي براي يافتن يک راه‌حل طي شده باشد.

اين اظهارات ژنرال ناد بارتلز دبيرکل کميته نظامي ناتو حدود يک هفته بعد از ساقط شدن يک جت نظامي ترکيه عضو ناتو مي‌باشد. بنا‌به گزارشات، آنکارا روز پنجشنبه توپخانه موشکي و تانکها و نيروهايي را به‌عنوان يک راهرو امنيتي به مرز با سوريه اعزام کرده است.

ژنرال بارتلز به خبرنگاران در تالين پايتخت استوني گفت هيچ اقدام نظامي توسط ناتو عليه سوريه يا ايران انجام نمي‌شود تا اين‌که تمامي راههاي تحقق يک راه‌حل سياسي طي شوند. بارتلز گفت اين برعهده 28کشور عضو ناتو است که تصميم بگيرند چه گامهايي ناتو بايد در پاسخ به هواپيماي ساقط شده ترکيه بردارد.

 

سازمان ملل گزارش داد و ستد سلاح ايران با سوريه را اعلام کرد

خبرگزاري رويتر    شنبه 10 تير 1391(30 ژوئن 2012)

کميته شوراي امنيت سازمان ملل طي گزارشي اعلام کرد ايران تحريمها را نقض کرده است. [تحريمها] شامل ارسال کشتي حامل سلاح به سوريه توسط جمهوري اسلامي است که ممنوعيت صادرات سلاح را نقض کرده است. شوراي امنيت چهار دور تحريمها را به ايران پس از اين‌که قبول نکرد برنامه غني‌سازي هسته‌يي‌اش را متوقف کند تحميل کرد که به ظن ايالات متحده، اتحاديه اروپا و متحدان آنها اين غني‌سازي در قلب برنامه هسته‌يي اش رژيم قرار دارد.

ايران، مثل روسيه يکي از معدود متحدان سوريه است که با يک حمله 16ماهه، نيروهاي اپوزيسيون را که مصمم به برکناري رئيس‌جمهور بشار الاسد هستند تحت فشار قرار مي‌دهد.

گزارش جديد، توسط هيأت کارشناسان ديدبان تحريمها به کميته تحريم شوراي امنيت در رابطه با ايران تسليم شده است گفت: طي سال گذشته، سه محموله غيرقانوني کشتي حامل سلاح از جانب ايران ارسال شده است. گزارش تأکيد مي‌کند ايران از طريق ارسال کشتيهاي غيرقانوني سلاح به مقابله با جامعه جهاني ادامه مي‌دهد اين گزارش مي گويد: دو کشتي حامل سلاح مورد بحث در (سوريه)]بازرسي شد[ که به موجب دستور قبلي اکثر اين محموله ها توسط هيأت تحقيقات بازرسي گرديد، اين گزارش تأکيد مي‌کند، سوريه به طرف اصلي مبادلات غيرقانوني سلاح ايران تبديل شده است. سومين کشتي] حامل سلاح ايراني [که حامل موشک است بريتانيا گفت مقصدش جنگجويان طالبان در افغانستان درسال گذشته بوده است.

هيأت مي‌گويد: سلاحهايي که ايران پيش از اين تلاش داشت به سوريه ارسال کند و محموله‌اش توسط مقامات ترکيه توقيف شد شامل تفنگهاي تهاجمي، مسلسل، مواد منفجره، چاشنيهاي انفجاري، خمپاره‌هاي 60 و 120 ميليمتري و ساير سلاحها بود. جديدترين رويداد در گزارشي تشريح مي‌کند که ترکيه در ماه فوريه درمرز اين کشور و سوريه يک محموله سلاح را در يک کاميون کشف کرده و آن را توقيف مي‌کند. ترکيه سال گذشته تحريم ارسال سلاح به سوريه را اعلام کرد.

ليست سياه.

هيأت کارشناسي براي توصيه اضافه مي‌کند سه مؤسسه بايد در ليست سياه سازمان ملل قرار بگيرند زيرا به برنامه هسته‌يي ايران کمک کرده‌اند يا اين‌که به دور زدن ايران از تحريمهاي سازمان ملل کمک نموده‌اند.

اين سه مؤسسه که توصيه شده وارد ليست سياه شوند عبارتند از خطوي هوايي ياس اير، شرکت واردات و صادرات اس‌اي دي، و گروه صنايع شيميايي و توسعه مواد، هر سه درگير مبادلات غيرقانوني ارسال سلاح به سوريه بوده‌اند. . .

صفحه76 اين گزارش هم‌چنين تلاش ايران براي دور زدن تحريمها حول برنامه هسته‌يي‌اش را مورد بحث قرار داده اما توجه مي‌دهد که 4دور تحريمها تنبيهي اعمال شده توسط 15عضو شوراي امنيت بين سالهاي 2006 تا 2010 کارساز مي‌باشد.

 

طرح عنان خواهان قدمهاي غيرقابل برگشت در جنگ سوريه است

خبرگزاري فرانسه    جمعه 9 تير 1391(29 ژوئن 2012)

بر طبق يک نسخه از طرحي که به خبرگزاري فرانسه رسيده است، کوفي عنان فرستاده سازمان ملل و جامعه عرب، از پرزيدنت بشار اسد و اپوزيسيون سوريه خواهان قدمهاي غيرقابل بازگشت خواهد شد تا نزاع داخلي پايان يابد.

در اجلاس وزراي خارجه قدرتهاي جهان و کشورهاي کليدي که روز شنبه در ژتو برگزار مي‌شود، پيش‌نويس انتخابات چند حزبي و يک پيشنهاد عمده براي سرمايه‌گذاري جهاني در بازسازي سوريه به بحث گذاشته خواهد شد. . .

طرح ويژه فرستاده مي‌گويد اساسي است که هرگونه توافقي قدمهاي روشن و غيرقابل برگشتي در انتقال قدرت بر طبق يک چارچوب مشخص را دارا باشد.

بر طبق طرحي که به‌دست خبرگزاري فرانسه رسيده است عنان خواهان يک دولت گذار وحدت ملي براي ايجاد يک فضاي بي‌طرف براي انتقال قدرت است.

دولت موقت مي‌تواند شامل نفراتي از اعضاي دولت فعلي و اپوزيسيون و گروههاي ديگر باشد اما آنهايي که شرکتشان در دولت اعتبار انتقال قدرت را زير سؤال برده و ثبات و آشتي را بخطر مي‌اندازد نبايد باشند. ديپلومات‌ها مي‌گويند اين به‌معني اين است که اسد ممکن است که از دولت بيرون گذاشته شود اما به‌طور خودکار او را از شرکت کنار نگذاشتند. . .

در مذاکرات ژنو آينده اسد احتمالاً يک بخش کليدي از مذاکرات خواهد بود. . .

طرح انتقال عنان به يک پروسه گفتگوي ملي فرا مي‌خواند که اصرار بر هدف دار بودن آن مي‌کند. اين يعني نتايج اصلي آن بايد به‌کار گرفته شوند. او مي‌گويد بايستي يک بازنگري قانون اساسي و سيستم حقوقي بر حسب تصويب مردم صورت بگيرد. . . بايستي خونريزي پايان يابد. تمامي طرفهاي درگير بايستي به‌طور معتبري خود را ملزم به طرح شش ماده‌اي بدانند. همه بايستي توقف خشونت مسلحانه در هر شکلش را پذيرفته و قدمهاي معتبر، فوري و قابل رؤيت را براي پياده کردن طرح دنبال کنند. . .

سند دريافت شده مي‌گويد جامعه سازمان‌يافته بين‌المللي، شامل اعضاي گروه اقدام آماده است، تا از اجراي هر قراردادي که بين طرفهاي درگير بسته شود حمايت کند.

 

نقش روسيه در سوريه

خبرگزاري آسوشيتدپرس   جمعه 9 تير 1391(29 ژوئن 2012)

روز شنبه، هنگامي که آمريکا و ساير قدرتهاي اصلي در ژنو گردهم خواهند آمد تا تلاش کنند يک استراتژي براي خاتمه دادن به خونريزي در سوريه. . . تدوين کنند، روسيه نقش محوري خواهد داشت.

 آمريکا اين قدرت و نفوذ را دارد که چنين کنفرانسي ترتيب دهد، کنفرانسي که در آن، 5 عضو دارنده حق وتو در شوراي امنيت. . . و نيز ترکيه و نمايندگان جامعه عرب، عراق، کويت و قطر را گردهم آورد. اما تنها روسيه اين نفوذ را روي اسد دارد که به اين آخرين ابتکار ديپلوماتيک، امکان موفقيت بدهد.

 

مصاحبه کم سابقه بشار اسد با تلويزيون رژيم

سايت يورونيوز     جمعه 9 تير 1391(29 ژوئن 2012)

بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه در گفتگويي با تلويزيون دولتي ايران، بر ريشه کن کردن تروريست‌ها و فقدان راه‌حلي خارجي براي بحران سوريه تأکيد کرد.

آقاي اسد در مصاحبه‌اي که از شبکه چهار سيماي جمهوري اسلامي ايران پخش شد، هم‌چنين با ترديد در دخالت نيروي نظامي خارجي در کشورش، طرح صلح کوفي عنان را طرحي مفيد خواند.

در اين مصاحبه آقاي اسد هم‌چنين تلويحا به عربستان سعودي و قطر اشاره کرد که گفته مي‌شود از مخالفان مسلح دولت وي حمايت مالي مي‌کنند.

دمشق تنها متحد استراتژيک تهران در ميان کشورهاي عرب به‌شمار مي‌رود. به باور بسياري از تحليلگران و گزارشهاي موجود، آن‌چه که حمايت مالي عربستان از مخالفان مسلح بشار اسد خوانده مي‌شود در واقع نه تنها تلاشي است براي برکناري بشار اسد از قدرت بلکه حرکتي است براي تضعيف و جلوگيري از گسترش نفوذ ايران در منطقه.

 

اپوزيسيون سوريه:طرح انتقال ميانجيگري شده توسط سازمان ملل اتلاف وقت است

واشنگتن پست   يكشنبه 11 تير 1391(اول ژوييه 2012)

گروههاي اپوزيسيون سوريه روز يکشنبه طرح صلح ميانچيگيري شده توسط سازمان ملل براي انتقال سياسي در سوريه را رد کردند و آن را مبهم و وقت تلف کردن دانستند و عهد کردند که با رئيس‌جمهور بشار اسد يا اعضاي رژيم جنايتکار او مذاکره نخواهد کرد. . . .

هيثم ملا، يک چهره قديمي اپوزيسيون سوريه پرسيد، من از خودم هر روز مي‌پرسم، آيا آنها نمي‌بيند که مردم سوريه چطور قتل‌عام مي‌شوند؟ اين يک فاجعه است، کشور نابود شده است و آنها مي‌خواهند ما با قاتلان بنشينيم.

ملا توافق به‌دست آمده در ژنو را اتلاف وقت مي‌داند و اين‌که اين هيچ ارزشي در صحنه واقعي ندارد.

او تلفني از قاهره گفت، اين مردم سوريه هستند که رابطه با نبرد در صحنه تصميم خواهند گرفت، نه آنهايي که در ژنو و نيويورک يا جاهاي ديگر نشسته‌اند. گروههاي اپوزيسيون در روز دوشنبه در قاهره جلسه خواهند داشت،

خانم کودماني يک سخنگوي شوراي ملي سوريه، گروه اصلي اپوزيسيون سوريه که در پاريس مستقر است، اظهار داشت که اين توافق مبهم است و فاقد مکانيزمها و جدول زماني اجرا است. او گفت، ما نمي‌توانيم بگوييم که امروز هيچ‌گونه نتيجه مثبتي وجود داشته است. تا هنگامي‌که کشتار ادامه دارد، سوري ها درگير شدن در هيچگونه مسير سياسي را نخواهند پذيرفت.

 

تشكيل گردان المقداد بن عمرو در مركز دمشق

منابع عربي   دوشنبه 12 تير 1391(2 ژوييه 2012)

گردانهاي صحابه وابسته به ارتش آزاد اعلام كردند كه گرداني بنام المقداد بن عمرو بعنوان اولين گردان كه در مركز دمشق پايتخت سوريه مي باشد, تشكيل دادند. مأموريت اين گردان حفاظت تظاهركنندگان و دفاع از شهروندان در مقابل حملات وحشيانه نيروهاي بشار اسد مي باشد.

از طرفي, برخي منابع امنيتي و سياسي در اردن ديروز فاش كردند كه يكسري ديدارهاي سري بين رهبراني از گروه اخوان مسلمين سوريه از جمله رياض الشفقه و محمد طيفور با همراهان رئيس جمهور روسيه انجام دادند. اين ديدارها همزمان با رسيدن پوتين رئيس جمهور روسيه به اردن در هفته گذشته صورت گرفت.

 

تنش در مرز تركيه و سوريه

سي ان ان   دوشنبه 12 تير 1391(2 ژوييه 2012)

تنش درمرز ترکيه وسوريه هم‌چنان بالاست، هواپيماهاي ترکيه سه بار در اين هفته زماني که هليکوپترهاي سوريه به مرز مشترک نزديک شدند، به پرواز درآمدند. ترکيه حضور نظامي خود را از زماني که ماه گذشته سوريه جنگنده ترکيه را سرنگون کرد، تقويت کرده است.

 نيروهاي ا پوزيسيون مي‌گويند روز يکشنبه با ادامه خشونت در سراسر سوريه 69تن کشته شدند، بيش از 14هزارتن از مردم از شروع قيام مردم سوريه تاکنون کشته شده‌اند. اپوزيسيون مي‌گويد بيش از نيمي از اين تعداد در 4ماه گذشته بوده است.

اپوزيسيون سوريه طرح جديد صلح را رد کرده و مي‌گويند دستورالعمل طرح جديد بشار اسد را از شرکت منع نمي‌کند. اگر‌چه طرح ژنو مستقيماً به سرنوشت اسد اشاره‌يي نمي‌کند، ديپلوماتهاي غربي مي‌گويند هيچ نقشي براي اسد در دولت انتقالي جديد نخواهد بود، هيلاري کلينتون وزير امور خارجه آمريکا تأييد مي‌کند که اين طرح هيچ تضميني براي پيروزي ندارد، وليکن وي هنوز اميدوار است.

کلينتون: من هفته‌ها قبل گفتم که رفتن اسد مي‌تواند هم پيآمد و هم پيش‌شرط باشد، اما تا به امروز ما هنوز نقشه مسيري در جزييات که با اقدامات قاطع شما بتوانيد به دمشق پيام آن را بدهيد نداريم، من معتقدم آنها از اين‌که روسيه و چين اين توافقنامه را امضا کرده‌اند که به روشني از آنها در اين گذار خداحافظي مي‌کند، شوکه شده‌اند.

مجري: نيروهاي اپوزيسيون سوريه امروز و فردا قرار است جلساتي را در قاهره برگزار کنند که گزارشات حاکيست که با وزراي خارجه تعدادي از کشورهاي عربي ملاقات خواهند کرد.

 

 

تحولات سوريه

منابع عربي   سه شنبه 13 تير 1391(3 ژوييه 2012)

رئيس شوراي ملي سوريه عبدالباسط سيدا به الشرق الاوسط گفت: شوراي ملي بيانيه اي در مورد كنفرانس ژنو و تناقضات تصميمات آن صادر كرد. اما وي به جنبه مثبت اين كنفرانس يعني قبول روسيه براي اولين بار در مورد بحث مرحله ما بعد بشار اسد را يادآوري كرد. سيدا گفت اما بطور كلي تصميمات كنفرانس ژنو در سطح مورد انتظار بخصوص براي مردم سوريه در داخل قرار نگرفت، چرا كه با توجه به كشتار برنامه ريزي شده مستمر و كشتارهاي جمعي در هر مكان، خلق ما انتظار تصميمات جدي تر و اضح تري را داشت، با توجه به اينكه رژيم از كليه تسليحات سنگين از جمله هواپيما، تانك و توپخانه بر عليه مردم استفاده مي كند و اين باعث افزايش كشتارها و خسارتهاي انساني شده است.

سيدا در مورد ديدارش با محمد مرسي رئيس جمهور منتخب مصر گفت اين ديدار تنها براي تهنيت و تبريك گفتن در مورد اين دستاورد مصر بزرگ كه بدست مردم مصر محقق شده مي باشد. . . و رئيس جمهور منتخب يك مفهوم و معني مهمي به انقلاب بزرگ مصر مي دهد. . . وي گفت كه مصر نقش خود را در منطقه بازخواهد يافت و از انقلاب سوريه حمايت فعالي خواهد كرد.

از طرف ديگر، كميته هاي هماهنگي در سوريه اعلام كردند كه ديروز 93تن در مناطق مختلف سوريه كشته شدند، اين درحالي است كه درگيريها و عمليات نظامي در مناطق اطراف دمشق پايتخت و برخي شهرهاي ديگر ادامه داشت. همچنين خبرگزاري تركيه اعلام كرد كه 85نظامي سوري كه 8 افسر ديده مي شود از ارتش سوريه جدا شده اند. در بين اين افسران يك ژنرال ديده مي شود.

همچنين، درحالي كه در انقلاب سوريه در مدت بيش از يك سال بيش از 16500تن كشته شده است، ديروز ناوي پيلاي كميسر عالي حقوق بشر سازمان ملل اعلام كرد كه حكومت سوريه و اپوزيسيون هر دو مسئول نقضهاي خطرناك حقوق بشر هستند و خواستار احاله پرونده سوريه به دادگاه بين المللي جنايي شد.

از سوي ديگر، در كنفرانس اپوزيسيون سوريه در مقر اتحاديه عرب در قاهره، 250تن از نمايندگان اپوزيسيون سوريه ديروز، سند پيمان ملي و نقشه راه مرحله انتقالي بعد از اسد را مورد تأييد قرار دادند. در اين كنفرانس وزير خارجه تركيه داوود اغلو روي حمايت از انقلاب سوريه تأكيد كرد. در اينرابطه وزير خارجه عراق هشيار زيباري نيز در اين كنفرانس گفت كه مردم سوريه از آنچه عراقيها درسابق رنج مي بردند، رنج مي برند.

درهمين رابطه، گروههاي تشكيل دهنده ارتش آزاد سوريه نسبت به ايده هاي اپوزيسيون شركت كننده در كنفرانس قاهره راضي نيستند. در همين رابطه سخنگوي فرماندهي كل ارتش آزاد سوريه در داخل اعلام كرد: ما شركت در كنفرانس توطئه در قاهره را تحريم مي كنيم. وي مورد توجه قرار داد كه: توطئه اي كه در قاهره انجام مي شود بشكل نگران كننده اي روي عدم دخالت نظامي بين المللي براي نجات خلقمان و حفاظت از آن تأكيد مي كند و ايجاد مناطق امن و گذرگاههاي عبور انساني و ايجاد تحريم هوايي و تسليح و حمايت از ارتش آزاد در داخل را رد مي كند.

بار ديگر عربستان سعودي از جامعه جهاني خواست كه اقدامات قاطع تري براي متوقف كردن كشتارهاي جمعي مردم سوريه و درد و رنجهاي انساني افزايش يابنده مردم اين كشور اتخاذ كنند.

 

اختلاف شديد بين اپوزيسيون سوريه در كنفرانس قاهره

منابع عربي   چهارشنبه 14 تير 1391(4 ژوييه 2012)  

بهگفته فعالان سوري منطقه درگيري و خشونت ديروز مجددا گسترش بيشتري پيدا كرد و خشونتها شامل شهركها و ريف دمشق، حمص، درعا، حلب و ديرالزور گرديد. بگفته كميته هاي هماهنگي ديروز در سوريه حداقل 60 تن كشته شدند. درهمين حال بگفته برخي فعالان، رژيم سوريه اقدام به آتش زدن منطقه جبل الاكراد زده است.

از طرف ديگر، كنفرانس اپوزيسيون در قاهره شاهد اختلافات بسياري بين اپوزيسيون بود. در جلسه پاياني و حين قرائت سند پاياني توسط نبيل العربي دبيركل اتحاديه عرب، فراكسيون كردي نسبت به بعضي نكات سند اعتراض كرده و نهايتا كنفرانس را ترك كرد كه باعث خشم بسياري از مخالفان شركت كننده گرديد. هيئت كردي نسبت به حذف دو كلمه مردم كرد و مردم تركمان از سند اعتراض داشت.

اما گفتگوها در كنفرانس در مورد اهميت پشتيباني ارتش آزاد سوريه از طريق تأمين سلاح سنگين براي دفاع از مردم و خواست ايجاد يك منطقه حائل و تحريم هوايي سوريه و ايجاد گذرگاههاي امن براي وارد كردن كمكهاي انساني به مناطق آسيب ديده دور مي زد. بعد از انجام گفتگوها و توافق آراء، سند نهايي با عنوان ديدگاه مشترك براي مرحله گذار تنظيم گرديد. دراين سند چگونگي مرحله سرنگوني رژيم بشار اسد و كنار رفتن كليه نمادهاي رژيم فعلي و رسيدن به مرحله گذار كه حد فاصل بين مرحله سرنگوني و مرحله انتخاب يك رئيس جمهور جديد و پارلمان بر اساس قانون اساسي جديد و تشكيل حكومت به نمايندگي از پارلمان مشخص شده است.

 

تحولات سوريه

الجزيره   چهارشنبه 14 تير 1391(4 ژوييه 2012)  

ياسمين الشامي از فعالان كميته‌هاي انقلاب سوريه اعلام كرد: روز چهارشنبه به رغم گلوله باران اسد؛ در تظاهرات مردم در سراسر سوريه؛ 50جاده اصلي توسط تظاهركنندگان بسته شد.

گردان صحابه وابسته به ارتش آزادي سوريه اعلام کرد که درنبردهاي سنگين با ارتش بشار اسد تعدادي از زرهي ‌ها و خودروهاي ارتش سوريه را به غنيمت گرفته است. گزارشها هم چنين حاكي است كه در حومه ادلب يک سرگرد به ارتش اسد پشت كرد و به نيروهاي ارتش آزادي پيوست.

کميته‌هاي محلي انقلاب سوريه اعلام كردند: روز چهارشنبه 52 نفر توسط نيروهاي امنيتي به قتل رسيدند که اغلب‌ آنها در ادلب و ريف دمشق بودند. هم چنين درحمله و توپ‌باران خان شيخون در ادلب توسط ارتش بشار اسد 7نفر کشته و دهها نفر زخمي شدند.

گاردين چهارشنبه 14 تير 1391(4 ژوييه 2012)

جفري وايت يک افسر اطلاعاتي گفت: که فروپاشي ارتش سوريه در حال شتاب گرفتن است. . . وي گفت پيش بيني مي‌شود كه که بهبود يافتن قابليتهاي طراحي، اطلاعات، رزم و فرماندهي و کنترل ارتش آزادي، بر سرعت اين پروسه، مي‌افزايد اوضاع سوريه به سمت آشفتگي مي رود ولي شتاب بخشيدن به سقوط رژيم اسد، مي‌تواند از ضايعات کم كند. . .

آسوشيتدپرس  چهارشنبه 14 تير 1391(4 ژوييه 2012)  

فرانسه و انگلستان تهديد به اقدامات سخت‌تري عليه سوريه کردند. اين دو قدرت غربي مي‌گويند که اگر طرح دولت انتقالي، به سرعت به خشونت خاتمه ندهد، براي اعمال اقدامات سخت‌تر توسط ملل ‌متحد عليه سوريه، فشار خواهند آورد. . . ويليام هيگ روز چهارشنبه در پاريس گفت که اگر طرح مزبور به سرعت در صحنه نتيجه ندهد، در آن صورت کشورهاي ما آماده‌اند که به شوراي امنيت ملل ‌متحد برگشته و درصدد اقدامات بيشتري برآيند. هم چنين لوران فابيوس، وزير خارجه فرانسه نيز گفت که اگر اين نقشه مسير، به سرعت به‌کار گرفته نشود، در آن صورت ما به ملل ‌متحد بازخواهيم گشت و خواستار اقدامات سخت‌تري خواهيم شد، از جمله اقدامات احتمالي که مي‌تواند اجازه مداخله نظامي بدهد.

 

کنفرانس مطبوعاتي هيلاري کلينتون بعد از اجلاس گروه دوستان سوريه در پاريس

سي ان ان   جمعه 16 تير 1391(6 ژوييه 2012)

هيلاري کلينتون: درکنفرانسي که دولت فرانسه به خوبي آن را اداره مي‌کند ما اين فرصت را داشتيم که در مورد يک سري از موضوعات ديگر از جمله ايران، افغانستان و منطقه پولي يورو گفتگو کرديم.

البته تمرکز اصلي امروز بر روي سوريه بود، اکنون که ما طرحي، براي يک گذارفراگير دموکراتيک در سوريه داريم، چالش اين است که جگونه آن را به اجرا در آوريم.

هم‌چنان‌که عنان نماينده مشترک درخواست کرده است، ما به‌دنبال قطعنامه جديد شوراي امنيت مي‌باشيم که خواستار اجراي طرح عنان بوده و پيامدهاي واقعي و فوري را بر مخالفان آن، از جمله تحريمهاي اضافي تحت فصل هفتم را، اعمال مي‌کند.

و ما جداشدن در سطوح بالا را روزانه مي‌بينيم، اکنون زمان رها کردن ديکتاتور و ملحق شدن به زنان و مردان کشورتان و قرار گرفتن درسمت درست تاريخ است.

ما نسبت به نتيجه اين امر شک نداريم، ما مي‌دانيم که رژيم اسد سقوط خواهد کرد. . .

 فکر مي‌کنيم آن‌چه در ژنو به وقوع پيوست باحمايت روسيه و چين، چشمگير بود.

 براي اولين بار اپوزيسيون هم سطح با رژيم اسد قرار داده شد، ايجاد يک دولت حاکم با اختيارت کامل اجرايي بايد با رضايت طرفين صورت گيرد که به روشني به اين مفهوم است که اسد واطرافيان وي قرار نيست بخشي از آن باشند.

 و ما بايد که به شوراي امنيت برويم و اسنادي از ژنو را به‌همراه کاري که اپوزيسيون در قاهره انجام داده، با خود ببريم، و عواقب واقعي آن را براي تضمين اين سخنان روشن مي‌کنيم، عواقبي که با تلاش براي به‌دست آوردن قطعنامه فصل هفتم محقق مي‌شود و به ما در پايان‌دادن به خشونت کمک خواهد کرد.

 

اپوزيسيون سوريه از ديپلومات‌ها خواستار منطقه پرواز ممنوع مي‌شود

خبرگزاري آسوشيتدپرس   جمعه 16 تير 1391(6 ژوييه 2012)

رهبران اپوزيسيون سوريه به ديپلوماتها در کنفرانس بين‌المللي براي يک منطقه پرواز ممنوع فشار مي‌آورند، وليکن انتظار مي‌رود که آمريکا و شرکاي اروپايي و عرب به جاي آن بر تحريمهاي اقتصادي متمرکز شوند. حسن هاشمي دبيرکل شوراي ملي سوريه، گفت جامعه بين‌المللي بسيار به کندي حرکت مي‌کند. وي گفت اواميدوار است که موضع شديدي در کنفرانس به‌اصطلاح دوستان سوريه در پاريس اتخاذ شود و يک منطقه پرواز ممنوع که مانع از اين شود که نيروهاي نظامي بر بالاي سر سربازان جداشده و غيرنظاميان پرواز نموده و آنها را بمباران کنندرا، ببيند.

 

سر تيتر صحبتهاي هيلاري کلينتون در کنفرانس دوستان سوريه در پاريس

بي. بي. سي جهاني  جمعه 16 تير 1391(6 ژوييه 2012)

ارز و ذخاير سوريه سقوط کرده است فقط تحريمات نفتي باعث از دست رفتن ميلياردها دلار از درآمدهاي بشار اسد شده است.

-تامين مالي جنگ توسط بشار اسد به‌طور روزانه مشکل‌تر مي‌شود.  

- چيزي که بشار اسد را سرکار نگه مي‌دارد پولي است که از ايران مي‌رسد و کمکها روسيه و هم‌چنين کوتاهي از تشديد و اعمال تحريمها توسط کشورهايي که در اين‌جا حضور دارند.

-شما نمي‌توانيد از يک طرف خواهان گذار باشيد و از طرف ديگر به رژيم سوريه براي در رفتن از تحريمات دست باز بدهيد.

- ما نيازمند اعمال قويتر تحريمات در گروه کاري تحريمات که قرار است در دوحه تشکيل شود هستيم.

- ناظران صلح سازمان ملل نمي‌توانند بر آتش‌بسي که وجود ندارد نظارت نمايند.

- از همه کشورهايي که در کنفرانس حضور دارند مي‌خواهم تا با روسيه و چين تماس گرفته و به آنها بگويند که در کنار جاده قرار گرفته و از خواسته‌هاي مشروع مردم سوريه حمايت کنند.

- من صريحاً مي‌گويم روسيه و چين فکر نمي‌کنند که هيچ بهايي براي حمايت از رژيم بشار اسد دارند مي‌پردازند، به‌طور کامل هيچ بهايي.

- تنها طريقي که اين تغيير کند اين است که تمامي کشورهايي که اين‌جا حضور دارند به‌طور مستقيم و بلادرنگ روشن نمايند بکنند که روسيه و چين بهايي خواهند پرداخت.

- ما بايد براي هر دو کشور [روسيه و چين] روشن نماييم که آنها براي حمايت از رژيم سوريه قيمتي پرداخت خواهند کرد. چرا که آنها مانع و سد کننده پيشرفت هستند، اين ديگر قابل‌تحمل نيست.

- بسيار مهم است که همه هئيتهاي شرکت ‌کننده [در کنفرانس دوستان سوريه] موضع مشابه‌يي داشته باشند.

-اپوزيسيون سوريه براي اولين بار در يک سطح واحدي با دولت سوريه قرار گرفته است. بزبان ديگر آنها داراي قدرت يکسان براي اعمال گذار هستند اين امر سه ماه قبل غيرقابل باور مي‌بود. ولي الآن آنها يک اپوزيسيون معتبر هستند که داراي قدرت يکسان با دولت هستند تا يک گذار [سياسي] را اعمال نمايند.

- پيام ما بايد اين باشد که ما در حمايت از مردم سوريه و راه حل مطلق خود براي پايان‌دادن به رژيم بشار اسد و گذار براي يک دولت انتخاب شده دموکراتيک. . . که به مردم سوريه راه به پيش را ارائه مي‌دهد متحد هستيم.

 

رئيس‌جمهور فرانسه: سقوط رهبر زير ضرب سوريه، اجتناب‌ناپذير است

سي ان ان جمعه 16 تير 1391(6 ژوييه 2012)

روز جمعه، فرانسوا اولاند خواستار آن شد که رهبر زيرضرب سوريه کنار برود. او گفت يک گذار سياسي، تنها راه خاتمه دادن به 16ماه خشونت در سوريه است.

اولاند در بيانات افتتاحيه خود در جلسه دوستان سوريه در پاريس، که نمايندگان 60 کشور در آن گردهم آمده‌اند گفت، رژيم بشار اسد دوام نخواهد آورد. سقوط آن، اجتناب‌ناپذير است.

يکي از چيزهايي که آمريکا و سايرين انتظار دارند از اين جلسه به‌دست آيد، تعيين عواقبي براي رژيم اسد است، عواقبي از قبيل اعمال تحريمهاي اقتصادي سخت‌تر و تشديد حمايت از اپوزيسيون. اولاند گفت که گروه دوستان سوريه متعهد است که کمکهاي انسان‌دوستانه را بهبود بخشيده و حمايت بيشتري از اپوزيسيون، به‌خصوص در زمينه ارتباطات به‌عمل آورد. . . اولاند هم‌چنين يک پيام براي چين و روسيه داشت: من مايلم با آنهايي که در اين‌جا حضور ندارند، در اين برهه از بحران سوريه، صحبت کرده و بگويم که به‌طور جد روشن گرديده که اين بحران، تهديدي براي امنيت جهان به‌شمار مي‌رود. . .

کلينتون با اولاند و سايرين، از جمله اعضاي اپوزيسيون سوريه به رايزني خواهد پرداخت. . . به‌گفته کميته‌هاي محلي هماهنگي در سوريه، در ساعتهاي اوليه بامداد امروز، جمعه، در جريان درگيريها، حداقل 9نفر جان باختند.

 

تنش ميان سوريه و لبنان بالا مي‌گيرد.

سي.ان.ان    يكشنبه 18 تير 1391(8 ژوييه 2012)

مجري: تنش در مرز بين سوريه و لبنان شدت مي‌گيرد، بعد از اين‌که سوريه در اوايل صبح امروزگلوله‌هاي توپ به روستاي وادي خالد شليک کرد، ارتش لبنان مي‌گويد نيروهاي خود را در اين منطقه تقويت مي‌کند، گزارشات حاکي است تعداد 5تن کشته شده‌اند، شورشيان سوري که با رژيم در جنگند از شمال لبنان به‌عنوان پايگاهي براي عمليات استفاده مي‌کنند.

در اين ميان تظاهراتهاي ضددولتي فشار را در شهرهاي سوريه مانند حلب که منطقه‌يي است که سابقاً پايگاهي در حمايت از دولت اسد بوده است بالا برده‌اند، ولي گروه فعالان سوري که در انگلستان مستقرند مي‌گويند، رژيم درصدد است که کنترل اين منطقه را مجدداً بازپس بگيرد، فعالان مي‌گويند 47نفر در سراسر کشور امروز کشته شده‌اند.

 

اسناد ويکي‌ليکس حضور نيروهاي رژيم در سوريه را اثبات مي‌کند

تلويزيون العربيه  دوشنبه 19 تير 1391(9 ژوييه 2012)

ويکي‌ليکس : سه هزار ايراني و 2000نفر از حزب‌الله لبنان در کنار رژيم اسد در سوريه مي‌جنگنند.

- 3000 رزمنده از جنبش امل و 200نفر از حزب قومي اجتماعي سوريه در اين کشور مي‌جنگند.

- عناصر مسلح لبناني و ايراني در پشت نيروهاي سوريه‌اي مي‌جنگند.

- عناصر مسلح ايراني و لبناني سربازان سوريه‌اي که با قتل تظاهر‌کنندگان مخالفت مي‌کنند را به قتل مي‌رسانند.

- 17 سرباز سوريه‌اي که به رودخانه العاصي انداخته شده بودند حزب‌الله آنها را کشته بود.

- 42نفر از سپاه پاسداران ايران و 27نفر از حزب‌الله در ماه ژوئيه گذشته در سوريه کشته شده‌اند.

 

روسيه مقامات روسيه با هيأت اپوزيسيون سوريه

منابع عربي   سه شنبه 20 تير 1391(10 ژوييه 2012)

روسيه در تحولي جديد از هيئت  اپوزيسيون سوريه استقبال كرد و اعلام كرد كه تا زماني كه بحران در سوريه حل و فصل نشده است سلاح و هواپيماهاي جنگنده به رژيم سوريه تحويل نخواهد داد. قرار بود كه روسيه 40 هواپيماهاي جنگنده ياك 130 كه در اواخر سال گذشته به سوريه فروخته است را به اين كشور تحويل دهد.

 

برهان غليون: ما از رفتن عنان به دمشق و ملاقات با بشار اسد غافلگير شديم

منابع عربي سه شنبه 20 تير 1391(10 ژوييه 2012)

برهان غليون رئيس دفتر سياسي شوراي ملي سوريه به الشرق الاوسط گفت: ما از رفتن عنان به دمشق و ملاقات با بشار اسد غافلگير شديم, و ما ديگر انتظار هيچگونه طرح جديدي از كوفي عنان براي حل موضوع سوريه نداريم. برهان غليون همچنين گفت: بنظرم هر طرح و تلاشي نتيجه اي نخواهد داد, چرا كه كساني كه موضوع را حل وفصل خواهند كرد, جواناني هستند كه در ميدان مي جنگند, و ديگر هيچ توهمي نسبت به راه حلهاي سياسي و لجاجت رژيم و اينكه مكانيزمهاي ديگري براي فشار روي اسد وجود دارد, ندارند.

در همينحال مركز ديدبان حقوق بشر سوريه در مورد بوجود آمدن يك تحول كيفي در جنگي كه اپوزيسيون رهبري مي كند سخن گفت, اين مركز گفت كه ارتش آزاد براي اولين بار از تانكي كه از نيروهاي رژيم اسد به غنيمت گرفته بود در جنگ  دير الزور استفاده كرد, همچنين اين ارتش توانست يك هواپيماي شناسايي ارتش رژيم سوريه را سرنگون كند. مالك الكردي معاون فرماندهي ارتش آزاد نيز گفت كه در مرحله اخير عمليات نظامي ارتش آزاد شاهد تحولي كيفي بوده است.

 

طائب: خط مقدم ما در سوريه است

سايت تابناک  سه شنبه 20 تير 1391(10 ژوييه 2012)

رئيس شوراي قرارگاه راهبردي عمار گفت: الآن ما در سوريه درگير هستيم و خط مقدم ما آن‌جاست در اين جبهه مقابل تمام استکبار ايستاده‌ايم، تلاش استکبار اين است که سوريه را با عمليات رواني شکست دهد. به گزارش جوان‌آنلاين، حجت الاسلام طائب شامگاه ديروز در نشست اعلام موجوديت جبهه جهاد سايبري مرصاد که با عنوان بررسي تهديدها و فرصتهاي شبکه‌هاي اجتماعي برگزار شد، با اشاره به ابعاد عمليات رواني گفت: در بحث عمليات رواني ابتدا بايد به‌دنبال چيستي باشيم و بعد به‌دنبال چرايي و چگونگي.

وي افزود: چيستي عمليات رواني زماني مشخص مي‌شود که کل عمليات براي ما توضيح داده شود؛ زيرا دنيا محل تضارب منافع انسان‌هاست و انسانها اصولاً بر سر منافع با يکديگر دعوا مي‌کنند... رئيس شوراي قرارگاه راهبردي عمار با اشاره به اولويت عمليات رواني بر عمليات فيزيکي گفت: اگر عمليات فيزيکي را به خوبي تحليل کنيم مشخص مي‌شود عمليات رواني اصل است؛ چرا که عمليات فيزيکي اثر دارد اما پايدار نيست... رئيس شوراي قرارگاه راهبردي عمار با تمثيل جالبي گفت: ناوهاي آمريکا بسيار بزرگ هستند، اما خاصيت عمليات فيزيکي آنها بيشتر است يا عمليات رواني؟ امروز مشخص شده که کارکرد اينها بيشتر عمليات رواني است.

 

رژيم ايران حمايت خود را از طرح کوفي عنان در مورد سوريه اعلام کرد

راديو فرانسه  سه شنبه 20 تير 1391(10 ژوييه 2012)

ايران امروز سه‌شنبه حمايت خود را از طرح کوفي عنان- نماينده سازمان ملل‌متحد براي حل بحران سوريه، اعلام و گفته است براي آوردن ثبات در منطقه، اين طرح بايد به‌طور کامل در منصه اجرا قرار بگيرد.

علي اکبر صالحي- وزير امور خارجه ايران، در جريان يک نشست خبري مشترک با کوفي عنان در تهران گفت ايران انتظار دارد آقاي عنان با صبر، تحمل و حوصله اين بار عظيم را به سلامت به مقصد برساند.

کوفي عنان- نماينده سازمان ملل‌متحد و اتحاديه عرب براي حل بحران سوريه، روز دوشنبه گذشته وارد تهران شد تا در مورد بحران سوريه با مقامهاي جمهوري اسلامي ديدار و گفت‌وگو کند...

به‌گزارش خبرگزاري فرانسه، کوفي عنان در نشست خبري امروز خود با علي اکبر صالحي، بار ديگر اظهار اميدواري کرد ايران در تلاشها براي جستجوي راه برون‌رفت از بحران سوريه سهيم گردد.

وي افزود: اين خطر وجود دارد که بحران سوريه از کنترل خارج گردد و تمام منطقه را دربر بگيرد.

 

رهبران اپوزيسيون سوري بعد از گفتگو با وزير خارجه روسيه هيچ تغييري در موضع مسکو مشاهده نمي‌کنند

واشنگتن پست چهارشنبه 21 تير 1391(11 ژوييه 2012)

رهبر اپوزيسيون سوريه گفت که بعد از گفتگو با وزير خارجه روسيه، هيچ تغييري در موضع مسکو در قبال بشار اسد نمي‌بيند. هيأتي از شوراي ملي سوريه روز چهارشنبه با لاورف، وزير خارجه روسيه ملاقات کرد تا اين کشور را جهت پذيرش برکناري اسد به‌عنوان بخشي از يک گذار سياسي در سوريه تحت فشار قرار دهد.

 

امضاي عهدنامه اربيل بين شوراي ملي کردهاي سوريه و شوراي مردمي غرب کردستان با نظارت مسعود بارزاني

تلويزيون الشرقيه    پنجشنبه 22 تير 1391 (12 ژوييه 2012)

مسعود بارزاني رئيس اقليم کردستان عراق بر امضاي عهدنامه اربيل بين شوراي ملي کردهاي سوريه و شوراي مردمي غرب کردستان نظارت کرد، بر اساس اين عهدنامه تشکيل يک هيأت عالي مشترک بين دو طرف به اسم هيأت عالي براي کردها تشکيل شده است و مسئوليت اين هيأت شامل تنظيم سياست ‌هاي کلي و فرماندهي کردها در سوريه در اين مرحله سرنوشت ساز است، بارزاني از هر دو طرف خواست موضع متحدي در قبال تحولاتي که در سوريه واقع مي‌شود داشته باشند و به‌طور کامل به حقوق ‌شان متمسک باشند، وي گفت محقق شدن اهداف امکان پذير نيست مگر اين‌که صفوف نيروهاي کردستان متحد و روابط استراتژيک با نيروهاي دموکراتيک در کل سوريه ايجاد شود.

 

آمريکا معتقد است که سوريه بخشي از ذخاير شيميايي را جابجا مي‌کند

خبرگزاري رويتر جمعه 23 تير 1391(13 ژوييه 2012)

وال استريت ژورنال روز جمعه گزارش داد، مقامات آمريکا گفتند که سوريه شروع به انتقال قسمتي از زرادخانه تسليحات شميايي خود به خارج از انبارها کرده است.

اين گزارش مي‌گويد، ذخاير اعلام نشده گاز عصب، گاز خردل و سيانور براي مدتهاست مقامات آمريکايي و متحدان آن در اين منطقه را نگران کرده است. در هنگام شورش عليه دولت بشار اسد، کشورهاي غربي هرگونه تغيير در مکان اين تسليحات که معتقدند بزرگترين ذخاير جهان مي‌باشدرا پيگيري مي کنند.

وال استريت ژورنال گزارش کرد، مقامات آمريکايي بر سر اين‌که هدف از انتقال اين زرادخانه چيست، اختلاف نظر دارند. تعدادي نگران هستند که اسد ممکن بخواهد از اين تسليحات عليه شورشيان يا شهروندان استفاده کند، درحالي‌که ديگران مي‌گويند احتمالاً او تلاش مي‌کند خودش از از مخالفان امن نگه دارد.

ويکتوريا نولند، سخنگوي وزارت‌خارجه آمريکا که همراه هيلاري کلينتون به پنوم پن سفر کرده گفت، ما بارها روشن ساختيم که دولت سوريه جهت حفاظت از ذخاير تسليحات شيميايي خود مسئوليت دارد. وي افزود، جامعه بين‌المللي هر مقام سوري که در برآورده کردن التزاماتش شکست بخورد را مورد حسابرسي قرار خواهد داد.

وال استريت ژورنال مي‌گويد، دولت سوريه انکار کرده که ذخاير شيميايي منتقل شده‌اند.

سوريه، در کنار اسراييل و مصر، يکي از 8 کشوري است که به کنوانسيون تسليحات شيميايي 1997 نپيوسته است، اين بدين معني است که ديده‌بان تسليحات شيميايي جهان اختيار قانوني براي دخالت در آن‌جا را ندارد. دولت اسد در گذشته منکر داشتن تسليحات کشتار جمعي شده است.

 

گزارش تيم ناظر در سوريه از خشونت مداوم

خبرگزاري آسوشيتدپرس جمعه 23 تير 1391(13 ژوييه 2012)

رئيس هيأت ناظران سازمان ملل در سوريه مي‌گويد، تيم او مي‌تواند تأييد کند که نيروهاي دولت از زمين و هوا در ترميسه دست به حمله زدند، جايي که يک قتل‌عام گزارش شده است.

ژنرال نروژي، رابرت مود روز جمعه گفت که هليکوپترها و واحد‌ها ي مکانيزه در اين جنگ درگير بودند که نشان مي‌دهد دولت از تسليحات سنگين استفاده کرده. مود اين حمله را به‌عنوان خشونت مداوم توصيف کرد.

 

يک قتل‌عام هولناک ديگر در سوريه به‌دست نيروهاي بشار اسد/ در اين قتل‌عام بين 100 تا 300نفر جان باختند

بي. بي. سي جهاني جمعه 23 تير 1391(13 ژوييه 2012)

امروز صبح، فعالان اپوزيسيون در سوريه گفتند که بيش از 200نفر توسط نيروهاي طرفدار دولت در استان مرکزي حماه قتل‌عام شدند.

يک گزارش که به‌طور مستقل قابل تأييد نيست مي‌گويد که شبه نظاميان شبيها، يعني همان عوامل شبه نظامي دولتي که يونيفرمهاي مشخصي به تن دارند، در روستايي به‌نام تريسمه آتش گشودند، و اين بعد از آن بود که آن‌جا توسط هليکوپتر و توپخانه بمباران شد. رسانه‌هاي رسمي دولتي در سوريه مي‌گويند که اين درگيري ميان سربازان و باندهاي مسلح رخ داد. . .

صداي يک فعال سوري: نيروهاي ارتش رژيم با تعداد زيادي تانک و نفربر زرهي، منطقه را محاصره کردند و تمامي وروديهاي آن روستاي کوچک را بستند. . . . و شروع به توپ‌باران خيلي سنگين اين روستاي کوچک کردند و اين کار را از ساعت تقريباً 4 بامداد تا 3 بعدازظهر ادامه دادند.

خبرنگار:. . . شوراي انقلابي حماه به خبرگزاري رويتر گفت که ابتدا، شبه نظاميان طرفدار دولت، آن‌جا را با هليکوپتر و تانک کوبيدند و بعد دست به کشتارهايي به سبک اعدام زدند.

سيپان حسن، ديدبان حقوق‌بشر سوري: ما گزارشاتي داريم که مي‌گويد بين 150 تا 200نفر و برخي هم مي‌گويند شايد تا 300نفر، در اين حمله کشته شده‌اند.

 

تحولات سوريه

منابع عربي   شنبه 24 تير 1391 (14 ژوييه 2012)

با وجود اختلاف بين كشورهاي, آمريكا, فرانسه, انگليس و كشور پرتقال از يك طرف و روسيه و چين از طرف ديگر در مورد تصميم گيري بر سر آينكه آيا مآموريت ناظران سازمان ملل و كوفي عنان ادامه پيدا كند يا نه, غربيها مصمم اند كه قطعنامه خود را ولو اينكه توسط روسيه وچين وتو شود در روز 20 ماه جاري آنرا به شوراي امنيت ارجاع كنند. اين قطعنامه به حكومت سوريه ده روز براي عقب كشيدن سلاحهاي سنگين از شهرها و بازگشت به مراكز خود و توقف آتشباري و خشونت در شهرها, مهلت مي دهد, در غير اينصورت تحريمهاي اقتصادي و سياسي و ديپلماتيك فوري طبق ماده 41 فصل هفتم منشور سازمان ملل اعمال خواهد شد.

قتل عام التريمسه جهان را به لرزه در آورد, در اين قتل عام بين 220 تا 360 تن از اهالي بوسيله شليك گلوله و آتشباري نيروهاي نظامي و همچنين بوسيله قمه و چاقو توسط نيروهاي امنيتي و شبيحه كشته شدند.

ارتش آزاد سوريه براي بسيج عمومي و تبديل انقلاب به انقلابي مسلحانه براي مقابله با قتل عامهايي كه رژيم مرتكب مي شود, فراخوان داد, ارتش آزاد از مردم خواستار حمل سلاح و مقابله با رژيم شد. سرهنگ مالك الكردي از ارتش آزاد به الشرق الاوسط گفت: به انقلابي مسلحانه با مشاركت همه مردم فراخوان مي دهيم.

بر اساس گزارش مركز مستقل شمارش تظاهرات, ديروز تظاهراتي كه نام سرنگوني عنان نوكر اسد و ايران بر آن گذاشته شده بود, در 315نقطه از شهرها و مناطق مختلف سوريه برگزار گرديد و تعداد اين تظاهرات 490 تظاهرات گزارش شده است.

همچنين بر اساس آمار ديدبان حقوق بشر سوريه, ديروز تعداد كشته ها به 60 تن رسيد.

اپوزيسيون سوريه بدنبال قتل عام التريمسه از شوراي امنيت خواستار صدور قطعنامه اي قاطع و جدي بر عليه رژيم اسد شد.

سرهنگ مالك الكردي از ارتش آزاد گفت كه نحوه خروج مناف طلاس و عدم تسليم خود به نيروهاي تركيه مشكوك بنظر مي آيد, وي تا بحال هيچ موضعي عليه رژيم اسد نگرفته و با ما نيز تماس برقرار نكرده است. الكردي گفت ما چيزي به يقين نمي دانيم ومطمئن نيستيم.

در پي انتشار گزارشاتي مبني بر جابجايي سلاحهاي شيميايي توسط حكومت سوريه, ايالات متحده به حكومت سوريه نسبت به عدم تضمين امنيتي سلاحهاي شيميايي خود هشدار داد.

 

سوريه با هوشياري نسبت به شورشيان و هرج و مرج، تسليحات شيميايي خود را جابجا مي‌کند

خبرگزاري رويتر  شنبه 24 تير 1391 (14 ژوييه 2012)

مقامات غربي و اسراييلي گفتند که سوريه ظاهراً در حال جابه‌جايي آرام مقداري از تسليحات شيميايي خود از انبارهايش است، اما روشن نيست که آيا اين اقدام، تنها يک پيشگيري احتياطي امنيتي در جريان هرج‌ومرج و جنگ است يا چيزي فراتر از آن. . .

 گزارشات مزبور، به اين برداشت که کنترل دولت در بخشهايي از سوريه در حال فرو ريختن است، کمک مي‌کند، و نگرانيهاي بين‌المللي نسبت به امنيت آن‌چه که گفته مي‌شود، بزرگترين زرادخانه تسليحات شيميايي در خاورميانه است را احتمالاً تشديد خواهد کرد. . .

يک منبع بلندپايه در ارتش آزاد سوريه گفت که دو هفته پيش نيروهاي اسد با کمک ايراني ها، در حال جابه‌جايي تسليحات شيميايي از سايت نظامي تل قارتل، در 14 کيلومتري جنوب غربي حماه بودند.

منبع مزبور گفت که برخي از اين تسليحات به دمشق برده مي‌شدند تا در آن‌جا از طريق هوا به لبنان منتقل گردند.

 

‌رياست فرماندهي مشترک نظامي انقلاب سوريه، سرلشکر ستاد عدنان سلو

تلويزيون العربيه   شنبه 24 تير 1391 (14 ژوييه 2012)

سرلشکر ستاد عدنان سلو اعلام کرد که به‌عنوان فرمانده کل فرماندهي مشترک نظامي انقلاب سوريه منصوب شده است. وي در يک پيام ويدئويي متعهد شد که براي محقق شدن اهداف انقلاب سوريه تلاش کند. وي خاطرنشان کرد که نقشش در مرحله آينده روي وحدت همه تلاشها براي سرنگوني رژيم بشار اسد وبناي ارتشي با شرکت همه سوريه ايها و هم‌چنين کنترل سلاحها و برقراري امنيت در مرحله بعد از سرنگوني و رهبري پروسه انتقالي بعد از رژيم اسد متمرکز خواهد بود.

سرلشکر ستاد عدنان سلو: من سرلشکر عدنان سلو مفتخرم که همراه با برادرانم درفرماندهي نظامي مشترک انقلاب سوريه هستم. مفتخرم که فرمانده کل اين نيرو باشم.

 

عبدالحليم خدام: سريع‌ترين راه نجات مردم سوريه، دخالت نظامي است

تلويزيون العربيه يكشنبه 25 تير 1391(15 ژوييه 2012)

عبدالحليم خدام معاون سابق رئيس‌جمهور سوريه درگفتگويي با العربيه گفت سريع‌ترين راه کار براي نجات مردم سوريه از طريق دخالت نظامي مي‌باشد وگرنه عمر اين رژيم ادامه خواهد داشت.

 

سيدا: اوباما نبايد منتظر روز انتخابات بماند تا تصميم درست را در مورد سوريه بگيرد

سي ان ان يكشنبه 25 تير 1391(15 ژوييه 2012)

عبدالباسط سيدا، رئيس شوراي ملي سوريه: ما از آمريکا و کشورهاي غربي مي‌خواهيم که مسئوليتهاي خود را از طريق شوراي امنيت، به اجرا درآورند و براي تصويب قطعنامه‌يي تحت فصل هفتم منشور ملل‌متحد تلاش نمايند تا اين رژيم را مجبور سازند، کشتار سوريها را متوقف کرده و به آمال و آرزوهاي مردم احترام بگذارد. در رابطه با آمريکا به‌طور مشخص، ما مايليم به پرزيدنت اوباما بگوييم که منتظر روز انتخابات ماندن براي گرفتن تصميم درست در مورد سوريه، از نظر سوريها غيرقابل‌قبول است. ما اکنون مي‌توانيم بفهميم که چطور ابرقدرتها، کشتار دهها هزار شهروند سوري را ناديده مي‌گيرند، و آن هم به‌دليل کارزار انتخاباتي است که پرزيدنت ممکن است در آن بازنده شود. به همين دليل است که ما مي‌گوييم، کاري هست که بايد در شوراي امنيت انجام شود. هرچند، اگر اين امکانپذير نباشد، آمريکا و کشورهاي ديگر، که دوستان سوريه را نمايندگي مي‌کنند، مي‌توانند خارج از حوزه شوراي امنيت دست به‌عمل بزنند. هر روز بيش از 100نفر در سوريه کشته مي‌شوند و ما، آنها را تنها با عدد و رقم مورد اشاره قرار مي‌دهيم و فراموش مي‌کنيم که اينها، انسان هستند، انسانهايي که پدر و مادر، برادر و خواهر، و دوست و آشنا دارند. آنها خاطرات و آرزوها دارند، موسيقي را دوست دارند و دوست دارند که زندگي خوبي داشته باشند.

 

وزير خارجه روسيه: بشار اسد تکان نخواهد خورد و روسيه هم موضع خود را عوض نخواهد کرد

سي ان ان   دوشنبه 26 تير 1391(16 ژوييه 2012)

يک بن‌بست ديپلوماتيک، حتي قبل از اين‌که گفتگوها شروع شوند. وزير خارجه روسيه گفت که پرزيدنت بشار اسد کنار نخواهد رفت و مسکو هم موضع خود را عوض نخواهد کرد.

وزير خارجه، سرگيي لاورف به تازگي و در آستانه گفتگوهاي دشوار با نماينده ويژه ملل متحد، کوفي عنان، در يک کنفرانس مطبوعاتي شرکت کرد. عنان در پايتخت روسيه است تا سعي کند مسکو را وادار نمايد، مشي سخت‌تري را در قبال سوريه اتخاذ کند. کشورهاي غربي براي فشار بر روي بشار اسد براي کناره گيري، به روسيه متکي هستند، اما لاورف مي‌گويد، رهبر سوريه تکان نخواهد خورد.

سرگيي لاورف، وزير خارجه روسيه: به ما توضيح دهيد که شما نياز داريد بشار اسد را متقاعد به استعفاي داوطلبانه بکنيد. اين غيرواقعي است. اين موضوع مورد اشاره ما نيست و اسد نخواهد رفت.

 

درگيري در دمشق گزارشي از يک فعال سوري از داخل دمشق

سي ان ان   دوشنبه 26 تير 1391(16 ژوييه 2012)

مصاحبه با لينا الشامي فعال سوري دردمشق: مجري: جداشدن نواف الفارس يک شکاف در رژيم سوريه به‌شمار مي‌رود، به نظر تحليلگران شکاف ديگري که ظهور پيدا کرده است، درگيري است که اکنون در پايتخت جريان دارد، حداقل در حومه آن جريان دارد، در اين رابطه براي بروز شدن در مورد اخبار آن بسراغ لينا الشامي يک فعال سوري مي‌رويم که وي در دمشق است وي روي خط با ماست.

سؤال: ممکن است به ما در مورد آخرين درگيري در پايتخت توضيح دهيد، زيرا گزارشاتي وجود دارد که اين درگيري تا روز دوشنبه نيز جريان داشته است.

لينا الشامي فعال سوري از دمشق: روز گذشته به‌وضوح ما شاهد درگيري در دمشق بوديم، در منطقه التضامن که در حومه دمشق قرار دارد، مورد حمله خمپاره‌اي و بمباران هواپيما قرار گرفت و شديداً ديروز سطح درگيري بالا گرفت، حتي ما صداي شليکها را در داخل پايتخت در منطقه المجرع که منطقه بسيار بسيار مهمي در دمشق است مي‌شينديم، تمام روز گذشته ما صداي توپ‌باران را مي‌شنيديم، مردم دمشق ترسيده‌اند، و عصبي مي‌باشند.

 ما مي‌دانستيم، ما مي‌ديديم که اين واقعه پيش خواهد آمد، حال ما انتظار داريم که توپ‌باران بيشتري انجام نشود، مانند آن‌چه که در درعا، حمص و ادليب اتفاق افتاد، وليکن مي‌بينم که در حال وقوع است و اميدواريم تا زمان برکناري رژيم اسد محکم بمانيم. ما اميدواريم. . .

مجري: آيا ارتش آزادي هم‌اکنون بخشهايي از پايتخت را در کنترل دارد؟

لينا الشامي: ما نمي‌توانيم بگوييم که کاملاً کنترل را در دست دارد، اما حضور کاملاً چشمگيري در آنها دارد، وليکن آنها تنها براي حفاظت از مردم در آن مناطق مي‌باشند، مانند خودم که يک فعال در صحنه مي‌باشم، من در تظاهراتها در نقاط مختلف شرکت مي‌کنم، مانند شرکت در تظاهرات منطقه کفرسوسه يا مناطق ديگر، ولي هر زماني که مناطقي که توسط ارتش آزادي حفاظت مي‌شدند تظاهرات بزرگتري برگزار مي‌شد و مورد توپ باران قرار مي‌گرفت.

 

مراکش از سفير سوريه خواست اين کشور را ترک کند

خبرگزاري آسوشيتدپرس دوشنبه 26 تير 1391(16 ژوييه 2012)

وزير ارتباطات مراکش روز دوشنبه گفت، ازسفير سوريه در مراکش خواسته شده است که اين کشور را ترک کند. مصطفي خلفي به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت سفير نبي اسماعيل بايد اين کشور را ترک کند، با اين اقدام، مراکش آخرين کشور عربي است که ديپلوماتهاي سوري را اخراج مي‌کند.

در بيانيه‌يي از طرف وزارت‌خارجه مراکش آمده است، وضعيت در سوريه نمي‌تواند ادامه يابد لذا پادشاهي مراکش تصميم گرفته است که از سفير سوريه بخواهد که اين پادشاهي را ترک نموده و وي به‌عنوان عنصر نامطلوب شناخته مي‌شود

 

درگيري در سوريه به پايتخت نزديک مي‌شود

خبرگزاري رويتر   سه شنبه 27 تير 1391(17 ژوييه 2012)

بنا‌به گفته ساکنان خودروهاي زرهي با شورشيان در دمشق درگير شدند. اين سنگين‌ترين درگيري از زمان قيام عليه بشار اسد در 17ماه گذشته بوده است. گسترش درگيريها به داخل پايتخت سوريه، درحالي است که کوفي عنان نماينده ويژه ملل ‌متحد، از مسکو براي حمايت از طرح سوريه، بازديد مي‌کند.

 روز دوشنبه، خودروهاي زرهي بعد از تقويت با نيروهاي امنيتي به منطقه ميدان در جنوب دمشق هجوم برده و اين منطقه را محاصره کردند.

ساکنان گفتند که آنها تک تير‌اندازان را مي‌ديدند که به بالاي ساختمانها فرستاده شدند.

يکي از ساکنان نزديک (منطقه) ميدان گفت، سربازان همه جا هستند من مي‌توانم صداي آمبولانس‌ها رابشنوم، من احساسي شبيه به يک جنگ در دمشق را دارم.يک ويدئو که توسط فعالان اپوزيسيون تهيه و در تلويزيون الجزيره پخش شده است، مرداني را با لباسهاي جين نشان مي‌دهد که، در پشت سنگرهايي در کوچه‌ها سنگر گرفته‌اند و با موشک‌انداز آر. پي. جي و با مسلسل شليک مي‌کنند. اين دومين روزي بود که درگيري در ميدان و تضامن بعد از درگير روز يکشنبه ادامه داشت.

يک رزمنده به خبرگزاري رويتر گفت، شورشيان نمي‌توانند بعد از چند ساعت جنگيدن به مانند حمله و هجوم‌هاي پيشين در داخل پايتخت، عقب‌نشيني کنند، زيرا که آنها توسط نيروهاي دولتي محاصره شده‌اند. آنها مي‌خواهند منطقه را ترک کنند اگر مي‌توانستند اين کار را مي‌کردند وليکن منطقه در محاصره است . . .

فعالان ضددولتي مي‌گويند، درگيريها به مقر حکومت نزديک شده است که نشان مي‌دهد شورشيان قدرت دولتي را در پايتخت، که زماني سنگر نفوذ ناپذير اسد بود، تضعيف مي‌کنند.

عماد معاذ يک فعال مستقر در دمشق گفت، زماني که شما سلاحها را عليه قلب دمشق، بسوي ميدان مي چرخانيد شما شهر را از دست داده‌ايد. شورشيان در خيابانها از حمايت خانواده‌ها در سراسر دمشق برخوردارند .

فعالان گزارش کردند که دست‌کم 7تن در درگيري در دمشق، روز دوشنبه کشته شدند وليکن در مورد مجروحان گفتند تعيين آنها به‌دليل مشکلات تردد در مناطقي که درگيري است، مشکل است.

ويدئوهاي منتشر شده توسط فعالان، خودروهاي زرهي و سربازان با تجهيزات کامل را نشان مي‌داد که از دمشق به سوي امان در حرکت بودند، تظاهرکنندگان وروديهاي اتوبانها را با لاستيکهايي که آتش زده بودند براي کاستن از فشار بر رزمندگان ميدان، مسدود کرده بودند. يکي از فعالان مي‌گفت، ساکنان بعد از اين‌که ارتش دسته‌هاي قيام را در حومه‌هاي خارج دمشق سرکوب کرد، براي درگيريهاي بيشتر آماده مي‌شوند. فعالان گفتند، در برخي از حومه‌ها، هزاران رزمنده حضور داشتند. برخي از آنها کشته شدند وليکن بسياري گريخته و به سوي پايتخت مي‌آمدند.

 

وتوی قطعنامه شورای امنیت در باره سوریه بوسیله روسیه و چین

رادیو فرانسه: چهارشنبه 28 تير 1391(18 ژوييه 2012)

روسیه و چین طرح قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره وضع مجازاتهای تازه علیه سوریه را که بوسیله قدرتهای غربی ارائه شده بود وتو کردند. ویتالی چورکین- سفیر روسیه در شورای امنیت، اعلام کرد که قطعنامه پیشنهادی قدرتهای غربی راه را برای مداخله نظامی در سوریه هموار میکرد.

این سومین باری است که قطعنامه پیشنهادی غرب در باره سوریه بوسیله روسیه و چین وتو می شود.

ویتالی چورکین- سفیر روسیه در شورای امنیت، بمنظور توجیه این وتو اعلام کرد که قطعنامه پیشنهادی قدرتهای غربی، ضمن آنکه مجازاتهای جدیدی را علیه رژیم حاکم بر سوریه در نظر گرفته بود، راه را برای مداخله نظامی در سوریه هموار میکرد.

طرح قطعنامه پیشنهادی قدرتهای غربی که با وتوی دوگانه روسیه و چین روبرو شد، نظر موافق 11 عضو شورای امنیت را کسب کرده بود.

سفیر انگلیس در شورای امنیت، روسیه و چین را متهم به اولویت دادن به منافع ملی خود بر جان میلیون ها تن از مردم سوریه کرده است.

وتوی روسیه و چین در حالی صورت گرفت که دمشق پایتخت سوریه هم اکنون صحنه بر خوردهای خیابانی بسیار خشونت آمیز بین نیروهای امنیتی سوریه و اپوزیسیون مسلح این کشور می باشد.

طرح قطعنامه کشورهای غربی که بوسیله فرانسه، آمریکا، آلمان، پرتغال و انگلیس به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شده بود، یک مهلت ده روزه برای قطع استفاده از سلاحهای سنگین علیه اپوزیسیون به رژِیم بشار اسد داده بود. در این طرح پیش بینی شده بود که در صورت عدم تمکین، مجازاتهای سنگیتی علیه رژیم حاکم بر سوریه به مرحله اجرا گذاشته شود. 

 

سوريه: تأييد حضور مناف طلاس در پاريس و فرار دو ژنرال ديگر از سوريه

راديو فرانسه   چهارشنبه 28 تير 1391(18 ژوييه 2012)

فرانسوا هولاند، حضور مناف طلاس ٭ در پاريس را تأييد کرد؛ خبرگزاري فرانسه هم از فرار دو ژنرال ديگر ارتش سوريه طي شب گذشته خبر داده که به همراه آن دو، ٣٣٠ نفر از مردم سوريه نيز به ترکيه پناهنده شده‌اند.

فرانسوا هولاند رئيس‌جمهوري فرانسه، شب گذشته در کنفرانس خبري خود با منصف مرزوقي- رئيس‌جمهوري تونس، حضور مناف طلاس- از ژنرال‌هاي سوري نزديک به بشار اسد، در پاريس را تأييد کرد. هولاند در پاسخ به پرسش يکي از خبرنگاران در اين باره، گفت که آقاي طلاس اينجاست..

هم‌چنين خبرگزاري فرانسه از بيانيه‌يي خبر داده که به امضاي ژنرال مناف رسيده و تاريخ ١٧ ژوئيه ٢٠١٢ را دارد؛ در اين بيانيه، ژنرال مناف طلاس از حضور خود در پاريس خبر داده و خواستار انتقال قدرت در کشورش شده است. از ٦ ژوئيه که خبر کناره‌گيري مناف طلاس منتشر شد، اين اولين بيانيه اوست. ژنرال مناف در اين بيانيه هم‌چنين حکومت سوريه را مسئول بحران کنوني اين کشور دانسته است.

تأييد حضور مناف طلاس در پاريس در حالي است که قبلاً لوران فابيوس- وزير امور خارجه فرانسه، از فرار اين ژنرال خبر داده بود. فابيوس چند روز پيش در نشست دوستان مردم سوريه در پاريس گفت که ژنرال مناف طلاس- از افسران ارشد ارتش سوريه، پس از گريختن از اين کشور در راه پاريس است.

هم‌چنين خبرگزاري فرانسه گزارش داده که دو ژنرال ديگر ارتش سوريه ديشب کشورشان را ترک کرده و وارد ترکيه شده‌اند. همراه اين دو ژنرال فراري، ٣٣٠ سوري نيز از سوريه گريخته‌اند.

با اين حساب، تا‌کنون ٢٠ ژنرال ارتش سوريه طي مدت اعتراضات اين کشور به ترکيه پناهنده شده‌اند. هم‌چنين از مارس ٢٠١١، يعني آغاز اعتراضات سوريه تا‌کنون تعداد پناهندگان سوري در ترکيه به ٤٣هزار نفر رسيده است.

اما رئيس‌جمهوري فرانسه در کنفرانس خبري روز گذشته، ادامه داد که کشتارهاي روزانه در سوريه غيرقابل تحمل است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، هولاند گفت وقايع سوريه يک شکلي از ناآرامي در منطقه پديد آورده و اين براي همه مضر است. وي اضافه کرد روسها بايد درک کنند که آنها نمي‌توانند مانع يافتن راه‌حل بحران سوريه شوند.

 

ياران رفته اسد کيستند؟

بي.بي.سي   چهارشنبه 28 تير 1391(18 ژوييه 2012)

امروز ۱۸ ژوئيه (۲۸ تير) کليک حمله‌يي مرگبار به مرکز امنيت ملي سوريه در دمشق انجام شد که در آن آصف شوکت، شوهرخواهر بشار اسد و داوود ناجحه، وزير دفاع، کشته شدند. شماري ديگر از مقامات بالاي حکومت سوريه نيز در اين انفجار زخمي شدند. آنان کيستند؟

آصف شوکت، شوهرخواهر اسدآصف شوکت از نزديکترين چهره‌ها به بشار اسد بود

ژنرال شوکت به‌عنوان يکي از فرماندهان ارشد امنيتي و از چهره‌هاي حلقه نزديک به بشار اسد شناخته مي‌شد. مقام او در سال ۲۰۱۰ از رياست سازمان اطلاعات ارتش به معاونت فرماندهي ستاد نيروهاي مسلح تغيير کرده بود.

آصف شوکت در سال ۱۹۵۰ در يک خانواده متوسط علوي متولد شد. در دانشگاه دمشق تحصيل کرد و در اواخر دهه ۱۹۷۰ وارد ارتش شد.

ستاره بخت او پس از ازدواج با بشري، تنها دختر حافظ اسد طلوع کرد. اين ازدواج در ميانه دهه ۱۹۹۰ و با وجود مخالفت خانواده اسد صورت گرفت که معتقد بودند آقاي شوکت شريک خوبي براي بشري نيست چرا که از ازدواج قبليش ۵ فرزند دارد و ده سال هم از دختر حافظ اسد مسن‌تر است.

اما مدتي بعد شوکت مورد بخشش حافظ اسد قرار گرفت و روابط نزديکي با او برقرار کرد. گفته مي‌شود که بشري با در اختيار داشتن پست حساس منشي رئيس‌جمهور در بهبود اين ارتباط نقش مهمي داشته است.

در اين حال گزارشهايي از وجود اختلاف بين شوکت و ماهر اسد، برادر کوچک بشار، وجود داشت و گفته شده که ماهر در سال ۱۹۹۹ به سوي شوکت تيراندازي کرد. ظاهراً پس از اين اتفاق، شوکت براي معالجه به بيمارستاني نظامي در پاريس فرستاده شد. پس از آن ژنرال شوکت عملاً رياست سازمان اطلاعات ارتش سوريه را برعهده گرفت و در سال ۲۰۰۵ اين پست رسماً به او ابلاغ گرديد. او پس از واقعه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به‌عنوان يکي از نمايندگان اصلي بشار اسد با سرويس‌هاي اطلاعاتي آمريکا و اتحاديه اروپا ارتباط داشت و به پايه‌گذاري عمليات اطلاعاتي آمريکا در سوريه کمک کرد. با سردي روابط بين دو کشور، اين عمليات نيز متوقف شد.

در گزارش اوليه تحقيق سال ۲۰۰۵ سازمان ملل پيرامون ترور رفيق حريري، نخست‌وزير سابق لبنان، نام ماهر اسد و آصف شوکت به‌عنوان طراحان احتمالي‌ترور او ذکر شده بود.

يک سال بعد، آمريکا به‌دليل اين‌که آقاي آصف يکي از طراحان اصلي تسلط سوريه بر لبنان بود و به سياست سوريه در اشاعه تروريسم دولتي کمک مي‌کرد، اموال او را در اين کشور مسدود کرد.

آصف شوکت امروز ۱۸ ژوئيه (۲۸ تير) در حمله‌يي انتحاري به مرکز امنيت ملي سوريه در دمشق کشته شد.

داوود راجحه، وزير دفاع ژنرال راجحه اولين مسيحي سوريه بود که به چنين مقام بالايي رسيده بود

داوود راجحه پيش از رسيدن به مقام وزارت دفاع رئيس ستاد ارتش بود.

او در سال ۱۹۴۷ در دمشق متولد شده بود و از مسيحيان ارتدوکس سوريه بود. او نخستين مسيحي بود که در نيم قرن حکومت حزب بعث به مقام وزارت دفاع رسيد. راجحه در سال ۱۹۶۷ از مدرسه افسري فارغ‌التحصيل شد و در سال ۲۰۰۵ درجه ژنرالي گرفت. او در سال ۲۰۱۱ و با بالا گرفتن بحران سوريه به وزارت دفاع رسيد.

ژنرال راجحه در جريان برگزاري مانورهاي نظامي اخير سوريه توان نظامي ارتش اين کشور را ستوده و گفته بود اين نيرو براي دفاع از سوريه در برابر هر خطري آمادگي کامل دارد.

داوود راجحه امروز ۱۸ ژوئيه (۲۸ تير) در حمله‌يي انتحاري به مرکز امنيت ملي سوريه در دمشق کشته شد.

هشام اختيار، رئيس سازمان امنيت ملي ژنرال اختيار متولد سال ۱۹۴۱ و رئيس سازمان امنيت ملي حزب بعث بود. وظيفه اين سازمان هماهنگي بين سازمانهاي اطلاعاتي سوريه و آماده‌سازي پيشنهادات براي ارائه به رئيس‌جمهور است.

او بين سالهاي ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ رئيس ستاد امنيت عمومي بود.

آمريکا در سال ۲۰۰۶ به‌دليل کمک او به حمايت سوريه از سازمانهاي تروريستي شامل حزب‌الله او را در فهرست تحريم قرار داد. ژنرال اختيار در شوراي امنيت ملي نيز مسئول فعاليتهايي بود که مشخصا به حضور نظامي-اطلاعاتي سوريه در لبنان کمک مي‌کرد. در سال ۲۰۰۷ نام او در ليستي قرار گرفت که اجازه ورود به خاک آمريکا را ندارند.

بر اساس گزارشها، ژنرال اختيار در سرکوب تظاهرات در درعا نقش داشته است. سرکوب شديد معترضان رژيم سوريه در اين شهر جنوبي، موجب آغاز اعتراضات گسترده در سطح کشور شد. وزارت خزانه‌داري آمريکا در ماه مه سال ۲۰۱۱ سازمان امنيت ملي سوريه را به‌دليل سازمان دهي نيروهاي امنيتي در سرکوب تظاهرات تحريم کرد. ژنرال اختيار از جمله کساني است که در حمله انتحاري امروز ۱۸ ژوئيه (۲۸ تير) در حمله انتحاري به مرکز امنيت ملي دمشق مجروح شده است.

 

وزير كشور و دستيار معاون بشار اسد در امور نظامي از كشته شدگان هستند

تلويزيون الجريزه   چهارشنبه 28 تير 1391(18 ژوييه 2012) 

وزير كشور سوريه محمد الشعار در انفجار دمشق كشته شده است

حسن التركماني دستيار معاون بشار اسد در امور نظامي و رئيس ستاد بحران، در انفجار دمشق به قتل رسيده است

فعالان انقلاب سوريه: ارتش سوريه از منطقه الميدان در دمشق عقب نشيني جزئي كرد. سه روز است كه نيروهاي دولتي در اين منطقه با ارتش آزاد سوريه درگير هستند.

فعالان انقلاب سوريه: بيش از 100نفر از نيروهاي ارتش كه در مناطق مختلف حمص بودند فرار كردند.

در منطقه التضامن تعداد زيادي از سربازان وافسران از ارتش فرار كردند

معاون فرمانده عملياتي منطقه جنوبي در دمشق سرتيپ ستاد زكي لوله (از ارتش) جدا شد. 

 

آمريکا اعضاي کابينه سوريه را مورد تحريم قرار مي‌دهد

خبرگزاري آسوشيتدپرس چهارشنبه 28 تير 1391(18 ژوييه 2012)

دولت اوباما تحريمهاي مالي را عليه يک رديف از اعضاي ارشد دولت بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه با هدف قرار دادن نخست‌وزير و 28 وزير کابينه وي و مقامات ارشد آن، اعمال مي‌کند.

وزارت خزانه‌داري اين تحريمها را روز چهارشنبه، ساعتهايي بعد از اين‌که مقامات ارشد سوريه دريک انفجار دردمشق کشته شدند، اعلام کرد.

اين اقدام آمريکا تمامي سرمايه اين وزرا را که درحوزه قضاييه آمريکا بوده مسدود نموده و آمريکاييان را از انجام تجارت با آنان منع مي‌کند. دولت تاکنون مجازاتهاي مشابهي را بر مقامات امنيتي اعمال کرده بود وليکن اين اقدام اخير، آن تحريمها را عملاً به کل دولت گسترش مي‌دهد.

 

انگليس دارايي‌هاي بشار اسد را مسدود کرد

سايت تابناک   پنجشنبه 29 تير 1391(19 ژوييه 2012)

دولت انگليس داراييهاي متعلق به بشار اسد رئيس‌جمهوري سوريه و برخي مقامهاي دولت وي را در اين کشور مسدود کرد.

به گزارش ايلنا به‌نقل از بي‌بي‌سي، بخش عمده داراييهاي مسدود شده شامل موجودي حسابهاي بانکي متعلق به رئيس‌جمهوري سوريه و آن گروه از مقامهاي سوري است که مشمول تحريمهاي اتحاديه اروپا قرار گرفته‌اند.

 

چهارمين مقام به هلاكت رسيده دولت سوريه

سايت تابناک  پنجشنبه 29 تير 1391(19 ژوييه 2012)

انفجار امروز دمشق چهارمين کشته از سران سوريه را نيز گرفت و رئيس کميته تحقيقات دستگاه اطلاعات اين کشور جان خود را بر ار جراحات وارده از دست داد. به گزارش فارس، منابع خبري به المنار اعلام کردند که حافظ مخلوف از سران دستگاه اطلاعات سوريه نيز بر اثر جراحت وارده درگذشت.

 

امروز در سوريه 81 نفر به قتل رسيدند

تلويزيون الجزيره  پنجشنبه 29 تير 1391(19 ژوييه 2012)

شبكه حقوق بشر سوريه گفت امروز حداقل 81نفر توسط نيروهاي دولتي سوريه به قتل رسيده اند كه اغلب شان در دمشق و پيرامون آن و ادلب وحماه بوده است. فعالان انقلاب سوريه گفتند كه نيروهاي رژيم مناطق الميدان و المزه و...توپباران كرده است و در نزديكي يك مقر دولتي در دمشق درگيري رخ داده است. آنها فيلم اجساد تعدادي از مردم پخش كردند و گفتند كه روز گذشته توسط هلي كوپترها هدف قرار گرفته و به قتل رسيده اند. اين افراد بعد از قتل چهار تن از سران رژيم جشن گرفته بودند. ارتش سوريه امروز با هلي كوپتر تعدادي از شهرك هاي ريف دمشق را بمباران كرده است.

 

ويكي ليكس تبادل ايميلي جوکهاي هزل توسط بشار اسد

خبرگزاري فرانسه  جمعه 30 تير 1391(20 ژوييه 2012)

صدها پيامهاي نامربوط و اخلاقي [هزل] در ماههاي قبل از قيام جاري توسط پرزيدنت بشار اسد روي اينترنت تبادل شده است. وبسايت فرانسوي اوني.اف.آر  روز پنجشنبه قسمتهايي از اين اسناد که ويکي‌ليکس در اختيار قرار داده را منتشر ساخت. ويکي‌ليکس در 5ژوييه ۲.۵ميليون سند ديگر فقط مربوط به مقامات سوري را منتشر ساخته بود.

از اين تعداد 538نامه فقط مربوط به خود بشار اسد بوده است که از آدرس سام اتساين الشبا (sam@alshahba) قبل از قيامي ارسال شده‌اند ،که تاکنون بيش از 17هزار نفر کشته بر جاي گذاشته است. در اين ايميل ها اشاره‌يي به جريان سرکوب در اين کشور نيست.

 

کشته‌هاي خونين‌ترين روز در قيام سوريه

خبرگزاري فرانسه    جمعه 30 تير 1391(20 ژوييه 2012)

به گفته رامي عبدالرحمان از گروه رصد حقوق‌بشر سوريه روز پنجشنبه در سوريه حداقل 248نفر کشته شدند که 109نفرش شهروندان، 93سرباز دولتي و 46نفر جنگجو و جداشدگان بودند. اين سنگين‌ترين تلفات در قيام 16ماهه مي‌باشد.

درگيريها روي دمشق متمرکز بود اما در حمص، حلب و ادلب و حما هم جريان داشت. بعد از يکشنبه تاکنون فشرده‌ترين درگيريها مشاهده شده است.

 

مدير دفتر امنيت ملي سوريه هم درگذشت

سايت تابناک   جمعه 30 تير 1391(20 ژوييه 2012)

شبکه المنار در خبري فوري گزارش داد هشام اختيار مدير دفتر امنيت ملي سوريه بر اثر شدت جراحات وارده درگذشت، وي در انفجار تروريستي دفتر امنيت ملي سوريه زخمي شده بود.

 

بيانيه کاترين اشتون بعد از رأي‌گيري شوراي امنيت در مورد سوريه

سايت پارلمان اروپا   جمعه 30 تير 1391(20 ژوييه 2012)

نماينده عالي اتحاديه اروپا در امور خارجه و سياست امنيتي و معاون اين کميسيون، بيانيه زير را امروز صادر کرد:

من عميقاً متاسفم از اين که، با وجود وخامت شديد وضعيت در سوريه، تعدادي از اعضاي شوراي امنيت نتوانستند بر روي يک قطعنامه‌يي که بتواند، فشار موثرتر و قاطع‌تري را براي پايان‌دادن به خشونت در سوريه بياورد، به توافق برسند و اجازه راه‌حلي صلح‌آميز براي اين درگيري را بدهند.

خشونت فزاينده جاري در اين کشور نيازمند اقدام فوري و متحد شوراي امنيت و جامعه بين‌المللي است تا  طرح عنان براي صلح را به اجرا در آورد.

من يک بار ديگر از تمامي اعضا شوراي امنيت مي‌خواهم که به مسئوليتهاي خود براي پايان‌دادن به اين خونريزي و درد مردم سوريه، ملتزم باشند.

بعد از 16ماه از خشونت مداوم، بالاترين اولويت اين است که جامعه بين‌المللي متحداً عمل نمايد تا مانع يک جنگ داخلي با عواقبي که براي منطقه خواهد داشت گردد.

من به حمايت خود از عنان و طرح وي، به‌عنوان بهترين راه‌حل، براي حل اين وضعيت سوريه ادامه داده و از تمامي طرفها مي‌خواهم که، از تلاشهاي وي در اين رابطه، حمايت کنند.

 

تصرف گذرگاه هاي مرزي سوريه با عراق و ترکيه توسط مخالفان

راديو فردا   جمعه 30 تير 1391(20 ژوييه 2012)

شاهدان عيني در دمشق مي‌گويند درگيري در پايتخت سوريه بامداد جمعه ادامه داشته و مقر اصلي پليس در مرکز اين شهر به آتش کشيده شده است. هم‌چنين گزارشها حاکي است که مخالفان کنترل چند گذرگاه مهم‌مرزي سوريه با عراق و ترکيه را به دست گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، نبرد نيروهاي دولتي و مخالفان مسلح حکومت بشار اسد تا ساعتهاي اوليه بامداد جمعه در دمشق ادامه داشته و شاهدان عيني گفته‌اند حضور نيروهاي دولتي در حال کم رنگ شدن است.

طبق اين گزارش، مقامهاي عراقي گفته‌اند گروههاي مسلح مخالف حکومت بشار اسد، کنترل گذرگاه مهم‌مرزي ابو کمال در مرز با عراق را به دست گرفته‌اند.

 

جلال طالباني تلگراف تسليتي را به خانواده بشار الاسد به‌مناسبت فوت آصف شوکت ارسال کرد

تلويزيون الشرقيه جمعه 30 تير 1391(20 ژوييه 2012)

طالباني رئيس‌جمهور عراق تلگراف تسليتي را به خانواده رئيس‌جمهور سوريه بشار الاسد به‌مناسبت فوت آصف شوکت راز دار رئيس‌جمهور در انفجار ساختمان امنيت ملي در دمشق ارسال داشت، طالباني در تلگراف خود که در سايت رياست‌جمهوري عراق منتشر شده گفته خبر تاسف‌بار برادر مرحوم آصف شوکت را دريافت کرده و در درد از دست دادن او با خانواده الاسد همدرد است.

 

جنبلاط خواهان تسليح و تأمين مالي ارتش آزاد سوريه شد

منابع عربي   شنبه 31 تير 1391(21 ژوييه 2012)

رئيس حزب سوسياليست پيشرو, وليد جنبلاط گفت كه انفجاري كه مقر امنيت ملي را مورد هدف قرار داد بمعني آن نيست كه اسد تسليم شود و يا كنار برود, او به جنگ ادامه خواهد داد بهمين خاطر تسريع در تسليح و تأمين مالي ارتش آزاد مانع تخريب و ويراني هر چه بيشتر سوريه خواهد شد. بخصوص كه مي بينيم درحمص تقريبا اين شهر را با خاك يكسان كرده است و رژيم تلاش مي كند كه همين كار را در شهرهاي خان شيخون و ادلب و معرة النعمان و الحقه و بقيه شهرها نيز انجام دهد.

 جنبلاط كه در ديدار با نمايندگان رسانه هاي عربي در بيروت صحبت مي كرد, در پيامي به اهالي جبل العرب ( دروزيها ) از آنها خواست كه در كنار بقيه ميهن پرستان سوريه براي رسيدن به آزادي و دمكراسي قرار گيرند.

جنبلاط همچنين گفت, همانطور كه به من خبر رسيد هزاران نفر در مرز لبنان هستند بنابراين از حكومت لبنان مي خواهم كه يك تصميم تاريخي براي پناه دادن به مردم سوريه همانطور كه آنها صدها هزار نفر از مردم لبنان را پناه دادند, بگيرد و مدارس و بقيه ارگانها را بروي آنها باز كند و براي آنها اردوگاههايي براي ارائه كمكهاي اجتماعي و انساني ايجاد كند.

 

تحولات روز جمعه در سوريه

منابع عربي شنبه 31 تير 1391(21 ژوييه 2012)

نيروهاي رژيم سوريه ديروز ضد حمله اي روي مناطق قيام كرده بر عليه رژيم در شهر دمشق انجام دادند. اين درحالي است كه بگفته سازمان ديدبان حقوق بشر سوريه تعداد كشته ها در روز پنجشنبه گذشته به 300 تن يعني بالاترين رقم كشته ها در يك روز در طول قيام مردم سوريه رسيد. در همين حال رياض الاسعد در پيام تبريك خود بمناسبت ماه مبارك رمضان اعلام كرده كه وي با توجه به تحولات در صحنه و نبردهايي كه ارتش آزاد به پيش مي برد, زمان مناسب ساعت صفر را اعلام خواهد كرد. معاون رئيس ستاد ارتش آزاد عارف الحمود نيز گفت كه برخلاف گفته هاي رژيم اسد ما بطور كامل از منطقه الميدان در دمشق عقب نشيني نكرده ايم بلكه ما به مناطق ديگري گسترش پيدا كرده ايم و نيروهاي ما در بقيه مناطق دمشق حضور دارند وي همچنين گفته كه با توجه به قدرت و امكانات ارتش رژيم, ارتش آزاد نمي تواند مناطقي را تصرف كرده و آنها را آزاد شده اعلام كند. وي ادامه داد كه ما بصورت تاكتيكي از منانطق مختلف عقب نشيني كرديم و اين جزئي از طرحهاي ماست. همچنين ارتش آزاد اعلام كرد كه معبرهاي باب الهوي بين سوريه و تركيه و البوكمال بين عراق و سوريه را به تصرف خود در آورده است.

از سوي ديگر درگيريهاي اخير دمشق و حمص باعث افزايش فرار سوريها به لبنان گرديد و طي چند روز گذشته دهها هزار تن از مردم سوريه به لبنان كوچ كردند, سخنگوي كميسارياي پناهندگان سازمان ملل متحد در ژنو مي گويد كه نزديك به 30 هزار سوري طي 48 ساعت گذشته به لبنان فرار كردند كه 11 هزار نفر از آنها در روز چهارشنبه گذشته وارد لبنان شدند.

ديروز شوراي امنيت باجماع رأي داد كه مأموريت ناظران سازمان ملل متحد به مدت يك ماه ديگر تمديد شود, سفير ايالات متحده آمريكا در شوراي امنيت گفت اين كار براي ايجاد يك فرصت نهايي بمنظور موفقيت [ تلاشها ] صورت گرفته است.

 

دوژنرال ديگر سوريه به ترکيه گريختند

تلويزيون رويتر   شنبه 31 تير 1391(21 ژوييه 2012)

يک مقام ترکيه به خبرگزاري رويتر روز شنبه گفت، دو سرتيپ سوري شبانه به ترکيه گريختند، که آنها بخشي از يک گروه 10نفره بودند که شامل سرهنگها و ساير افسران نظامي بودند.

جداشدگان اخير، تعداد ژنرالهاي سوري را که به ترکيه پناهنده شده‌اند به 24نفر مي‌رساند.

 

دومين شهر كردستان سوريه‌ آزاد شد

خبرگزاري پيامنير - فارسي يكشنبه اول مرداد 1391(22 ژوييه 2012)

گزارشها حاکي است که‌شهر ديرک واقع در مثلث مرزي سوريه‌، عراق و ترکيه‌به‌دست نيروهاي کورد مخالف دولت سوريه‌آزاد شد.

روزنامه‌الشرق الأوسط به‌نقل از يک منبع نزديک به‌حزب کارگران کردستان (پ ک ک) اعلام کرد که‌روز شنبه‌(21 ژوئيه‌)، شهرک ديرک واقع در استان حسکه‌توسط نيروهاي کرد مخالف اسد آزاد شد.

به‌گفته‌اين منبع، نيروهاي دولتي از شهر ديرک عقب‌نشيني کرده‌اند و شهر بدون درگيري ميان نيروهاي دولتي و شورشيان آزاد شده‌است. . . به‌گفته‌اين منبع، روند آزادسازي ديگر مناطق و شهرهاي کوردستان ادامه‌خواهد يافت وپيش‌بيني کرد که‌در آينده‌‌اي نزديک استان حسکه‌به‌طور کامل از دست نيروهاي دولتي آزاد گردد و نيروهاي کرد کنترل آن را به‌دست گيرند.

 

صالحي: اوضاع دمشق عادي و آرام است/ اتباع ايراني در سوريه مشکلي ندارند

خبرگزاري ايرنا يكشنبه اول مرداد 1391(22 ژوييه 2012)

وزير امور خارجه با بيان اين‌که مشکلي در سوريه وجود ندارد که بخواهيم نگران آن باشيم، گفت:. . . سوريه آرام است و اتباع ايراني که در سوريه هستند، مشکلي در اين خصوص ندارند و نياز به اقدام خاصي در اين‌باره نيست.

 

تحریمهای اتحادیه اروپا علیه رژیم اسد

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 2 مرداد 1391(23 ژوييه 2012)

27 كشور اتحاديه اروپا تحريمها عليه رژيم اسد را تشديد كردند. اتحاديه اروپا، روي تحريم تسليحاتي همراه با بازرسي کشتيها و هواپيماهاي مشکوک حمل سلاح تاكيد کرد. وزراي خارجه 27 کشور اين اتحاديه در اجلاس روز دوشنبه خود، به توافق رسيدند که دارائيهاي 26 شخص و شرکتهاي سوري نزديک به رژيم اسد را در هفدهمين دور تحريمها عليه اين حكومت، مسدود کنند.

 

صحبتهاي يک مادر سوري در مورد جنايات بشار اسد

تلويزيون سي ان ان   چهارشنبه 4 مرداد 1391(25 ژوييه 2012)

ام عبدالعزيز مي‌گويد. آنها پسر 24ساله مرا دستگير کرده و با وجوديکه او معلول بود، پاهاي او را با يک خيش شيار شيار کرده و بعد جسد او را توي خيابان انداختند. آنها به سينه، سر و بازوي او شليک کردند. او گفت، اميدوارم مادر بشار، روزي پسرش را از دست بدهد.

 

تمركز درگيريها در حلب

تلويزيون سي ان ان    چهارشنبه 4 مرداد 1391(25 ژوييه 2012)

ادامه درگيريهاي سنگين درحلب بزرگترين شهر سوريه، بنا‌به گفته شورشيان، بيش از 2000تن از نيروهاي رژيم به همراه تانک و توپخانه، براي تقويت نيروهاي دولتي عازم اين شهر مي‌باشند.

 اين پايتخت صنعتي سوريه داراي 2 ميليون جمعيت بوده و به‌عنوان سنگر کليدي در حمايت از ديکتاتور سوريه بشار اسد بوده است. اکنون براي اولين بار وي هواپيماهاي جت خود را براي حمله به شورشيان اعزام نموده است.

خبرنگار سي. ان. ان از ابوظبي: درحالي ارتش اسد گزارش مي‌کنند که مقاومتهاي گروهي را در دمشق جارو مي‌کند، گزارشات متعددي در روز سه‌شنبه حاکيست که شورشيان در پرجمعيت‌ترين شهر و مرکز تجارتي سوريه، در حلب، پيشروي داشته‌اند.

در حلب يک فعال اپوزيسيون گفت که شورشيان صحنه‌هاي بسياري را به دست گرفته و به سمت مرکز شهر به پيش مي‌روند، دريک فيلم ويدئويي شورشيان مدعي‌اند که کنترل منطقه باب الحديد در اين شهر را به‌دست گرفته‌اند.

يکي از اعضاي ارتش آزادي سوريه به سي. ان. ان گفت منطقه باب الحديد توسط تانکها، هليکوپترها و جتهاي جنگنده که بر فراز شهر ديده مي‌شدند گلوله‌باران مي‌شد.

دردمشق نيز فعالان اپوزيسيون روز سه‌شنبه گفتند که درحومه جنوبي دمشق مورد توپ‌باران رژيم قرار گرفته‌اند.

 

حزب الله تمام امكانات خود را در اختيار بشار اسد قرار داد

منابع عربي  پنجشنبه 5 مرداد 1391(26 ژوييه 2012)

روزنامه الجمهوريه گزارشي از اطلاعاتي را درج كرده كه بعد از اطمينان از خبر ترور چهار افسر سوريه در انفجار ساختمان امنيت ملي, دبيركل حزب الله حسن نصرالله با بشار اسد تماس گرفته و به او تسليت گفت و وضعيت برادرش ماهر الاسد را جويا شد و بعد از آن به خود بشار روحيه داد. اما موضوع مهمتر اين است كه طبق اطلاعات فوق, حسن نصرالله طي اين تماس كليه امكانات حزب را بمنظور دادن كمك هاي فوري در صورت نياز در اختيار اسد قرار داد. قابل ذكر است كه حزب الله قبل از كشته شدن وزير دفاع سوريه به وي و به هيئت ستاد ارتش طرحي را ارائه داده كه در صورت انجام حمله خارجي به سوريه, حزب الله مستقيما دخالت كرده و به رژيم سوريه كمك نظامي كند, از جمله اين طرح نصب رادارها و موشك اندازها در منطقه بقاع و پيوستن 2000 نفر از افراد زبده حزب به ارتش سوريه مي باشد. همچنين نصرالله به اسد پيشنهاد داده بود كه در صورتي كه بشار بخواهد در محل اقامت خود و يا در سفارت ايران در بيروت او را مورد استقبال قرار دهد.

 

تحولات سوريه

منابع عربي پنجشنبه 5 مرداد 1391(26 ژوييه 2012)

بر اساس گفته هاي يكي از فرماندهان ارتش آزاد از زمان انفجار ساختمان امنيت ملي, پديده جدا شدنها از رژيم سوريه متوقف نشده است. اين فرمانده مي گويد شمارش جدا شده ها در اينروزها بخاطر افزايش تعداد آنها مشكل شده است و تابحال به بيش از هزار نفر رسيده است. اين جدا شدن ها تنها بصورت فردي نبوده و در ميان آنها واحدها و يكانهاي كامل نظامي بوده است و در مدت اخبر در حلب بيشتر شده و حتي شامل افسراني در پليس نيز شده است. همچنين يك منبع در وزارت خارجه تركيه اعلام كرد كه دو افسر با درجه سرلشكر از مرز تركيه عبور كرده و به تركيه پناهنده شدند. در همين رابطه نيز خبرگزاري اناتولي تركيه خبر داد كه گردان هارون الرشيد در ارتش آزاد توانست دو افسر ارتش بشار اسد, را طي عملياتي در دمشق اسير كند.

فرمانده جديد تيم ناظران سازمان ملل در سوريه جنرال سنگاني بابا كارگاي كه بجاي فرمانده سابق نروژي ناظران روبرت مود منصوب شده است, ديروز به سوريه رسيد. روز جمعه شوراي امنيت سازمان ملل قطعنامه ادامه مأموريت ناظران بين المللي را بمدت يك ماه بعنوان آخرين مآموريت با نيمي از افراد اين تيم باتفاق آراء تصويب كرده بود.

از سوي ديگر ديروز فعالين سوري طي ويدئويي افرادي را كه به سر آنها گلوله شليك شده را نشان دادند و گفتند كه اجساد 11 مرد را كه برخي از آنها در يك كوچه و برخي ديگر در يك ساختمان بودند را پيدا كردند. اين افراد توسط نيروهاي بشار اسد اعدام شده اند.

از سوي ديگر, شوراي ملي سوريه اعلام كردكه سفير سوريه در امارات متحده عربي عبدالطيف الدباغ بهمراه همسر خود لمياء الحريري كه سر كنسول سفارت سوريه در قبرس بود, از رژيم اسد جدا شده و به قطر رفتند. منابع مطلع گفتند كه الدباغ چند روز قبل از امارات به قبرس رفته بود و سپس بهمراه همسرش از رژيم سوريه جدا شده اند. اين منابع مي گويند كه وي قبل از جدا شدن تماسهاي زيادي از جمله از وزير خارجه سوريه دريافت كرده بود تا او و همسرش را از جدا شدن منصرف كنند.

 

شهروندان كشورهاي عربي در جنگ با رژيم بشار اسد شركت دارند

راديو فردا   پنجشنبه 5 مرداد 1391(26 ژوييه 2012)

خبرگزاري فرانسه مي‌گويد گروههاي جهادي از نقاط گوناگون جهان در جنگ سوريه درگيرند برپايه اين گزارش افراد مسلح جهادي مدعي هستند که از کشورهايي چون الجزاير، مراکش، عربستان، امارات، مصر، ليبي، تونس و حتي چچن و سومالي آمده‌اند تا با حاکميت اقليت عربي که آنها را کافر توصيف مي‌کنند بجنگند. خبرگزاري فرانسه مي‌گويد خبرنگاران آن دهها تن از اين افراد را در گذرگاه مرزي باب الهوا در مرز سوريه با ترکيه ديده‌اند.

ارتش آزاد سوريه اما گفته است که با حضور اين‌گونه افراد و القاعده در سوريه مخالف است و به آنها اجازه فعاليت نخواهد داد.

 

2يادداشت تفاهم همکاري رژيم و سوريه

تلويزيون شبکه يک   پنجشنبه 5 مرداد 1391(26 ژوييه 2012)

2 يادداشت تفاهم همکاري ايران و سوريه در زمينه آب و برق، بر اساس يکي از اين تفاهم‌نامه‌ها شرکتهاي خصوصي ايراني براي احداث و تکميل نيروگاهها، تأمين تجهيزات شبکه برق و توزيع برق در سوريه اقدام خواهند کرد. هم‌چنين قرار شده نيروي انساني سوريه در زمينه مهندسي برق آموزش ببينند

بر اساس دومين قرارداد دولت سوريه اجراي طرحهاي آب و فاضلاب و سدسازي را به شرکتهاي ايراني مي‌سازد.

 

اقدام اسد در واگذار کردن کنترل مناطق کردي سوريه به پ کا کا، موجب خشم ترکيه شده است

مک کلاچي   جمعه 6 مرداد 1391(27 ژوييه 2012)

پرزيدنت بشار اسد که با حضور فزاينده شورشيان در شهر حلب، بزرگترين شهر تجاري سوريه مواجه است،

کنترل بخشهايي از شمال اين کشور را به شبه نظاميان کرد واگذار کرده است ، شبه نظامياني که ترکيه مدتهاست آنها را تروريست قلمداد مي‌کند. اين اقدام، نگراني ‌هايي را برمي‌انگيزد که استانبول ممکن است اين تحول را، دليلي براي فرستادن نيرو به آنسوي مرز با سوريه ببيند.

 

کشورهای بزرگ از طرح 'دولت انتقالی وحدت ملی' در سوریه حمایت کرده اند

بی بی سی: قدرت های جهانی از تشکیل دولت انتقالی وحدت ملی در سوریه حمایت کرده اند اما نظر آنها در مورد موقعیت بشار اسد در این طرح مشخص نیست.

به گفته منابع سازمان ملل متحد، قدرت های بزرگ غربی، روسیه و چین از طرح پیشنهادی کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، برای پایان دادن به بحران سیاسی پانزده ماهه از طریق تشکیل یک دولت انتقالی با شرکت گروه ها و شخصیت های مختلف حمایت کرده اند.

طرح آقای عنان با عنوان "راهبردها و اصول دولت انتقالی سوریه" برای وزیران خارجه کشورهای شرکت کننده در اجلاس گروه تماس سوریه ارسال شده است که قرار است برای بررسی راه های خاتمه دادن به ناآرامی در سوریه روز شنبه در ژنو، سوئیس، تشکیل شود.

در طرح آقای عنان پیشنهاد شده است که دولت وحدت ملی با شرکت برخی از مقامات حکومت کنونی و شخصیت ها و نمایندگان گروه های سیاسی مخالف تشکیل شود و با خاتمه دادن به درگیری مسلحانه، زمینه مشارکت آزاد مردم در تعیین سرنوشت خود را فراهم آورد.

بحران سیاسی سوریه از حدود پانزده ماه پیش با حرکت اعتراضی مردم و درخواست از دولت بشار اسد، رئیس جمهوری، برای مبارزه با فساد و آزادسازی فضای سیاسی آغاز شد در حالیکه شماری از معترضان و تعدادی از کشورهای غربی همچنان انتظار داشتند آقای اسد به اجرای یک رشته اصلاحات مبادرت کند اما برخورد ارتش با مخالفان، به تشدید خشونت منجر شده و چندین هزار کشته برجای گذاشته است.

براساس اظهارات منابع نزدیک به آقای عنان، این طرح افراد خاصی را برای عضویت در دولت وحدت ملی پیشنهاد نمی کند اما تاکید دارد "کسانی که حضورشان می تواند به روند انتقال به دموکراسی آسیب رساند، یا اعتبار دولت وحدت ملی را به مخاطره اندازد یا تلاش برای حصول تفاهم را تضعیف کند" نباید عضو کابینه باشند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گفته است که لحن طرح پیشنهادی عنان به گونه ای است که می توان مشارکت بشار اسد و همچنین برخی از شخصیت های مخالف را منتفی دانست هر چند دیپلمات دیگری تاکید داشته که هیچ نکته ای در این طرح "نافی مشارکت بشار اسد در دولت انتقالی نیست."

گروه تماس و مواضع روسیه و غرب؟گفته می شود که کوفی عنان تاکید داشته است که طرح مورد نظر او باید به صورت مرحله به مرحله به اجرا درآید و در نهایت، زمینه ساز "انتقال قدرت" به دولت منتخب مردم سوریه و متضمن برخورداری آنان از یک نظام دموکراتیک باشد.

این طرح برای بررسی در اجلاس گروه تماس ارائه شده است که قرار است روز شنبه با شرکت وزیران خارجه پنج عضو دایم شورای امنیت - آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه - و قطر، عراق، کویت و ترکیه در ژنو آغاز به کار کند در حالیکه این طرح تنها در صورتی موفق می شود که روسیه و چین، به عنوان حامیان بشار اسد، و کشورهای غربی، به عنوان مخالفان او به توافقی دست یافته باشند.

تا کنون روسیه از هر اقدامی مبتنی بر الزام بشار اسد به کناره گیری حتی در چارچوب واگذاری قدرت به افراد دیگری در حکومت کنونی، مخالفت کرده و کشورهای غربی تاکید داشته اند که برخورد خشونت آمیز حکومت سوریه با شهروندان به این معنی است که آقای اسد صلاحیت تسلط بر مردم را ندارد.

در حالیکه از نظر مقامات روسیه، "حوزه نفوذ و منافع" آن کشور در خاورمیانه به ایران و سوریه محدود شده، سقوط بشار اسد به معنی از دست دادن بازار ارزشمندی برای تسلیحات روسی و متحدی قابل اعتماد در منطقه است به خصوص اینکه موضع روسیه در قبال حرکت های اعتراضی اخیر خاورمیانه و شمال آفریقا به بهبود وجهه آن کشور در میان مردم کمکی نکرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، برخی از منابع دیپلماتیک در سازمان ملل تمایل روسیه به قبول طرح اخیر عنان را نشانه ای از نرمش موضع آن کشور دانسته اند در حالیکه برخی دیگر در این مورد ابراز تردید کرده و گفته اند که بعید است روسیه در حال حاضر دست از حمایت بشار اسد بردارد.

ویتالی چورگین، نماینده روسیه در سازمان ملل گفته است که تضمینی وجود ندارد که طرح عنان در اجلاس ژنو تصویب شود اما افزوده است که این طرح "مبنایی" برای مذاکره در مورد آینده سوریه است و افزوده است که ممکن است در اجلاس ژنو، این طرح تغییر و تعدیل یابد.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، بدون آنکه جزئیات طرح کوفی عنان را فاش کند، گفته است که آقای عنان در مورد "طرح انتقالی" با او در تماس بوده و ایالات متحده از این طرح حمایت می کند و افزوده است: "به اعتقاد ما، این طرح شامل اصولی لازم برای دستیابی به نتیجه ای مسالمت آمیز، دموکراتیک در سوریه است که منعکس کننده اراده مردم آن کشور باشد."

 

سفير سوريه در روسيه سفيد به رژيم اسد پشت كرد

تلويزيون الجزيره جمعه 6 مرداد 1391(27 ژوييه 2012)

فاروق طه سفير سوريه در روسيه سفيد و كشورهاي بالكان از رژيم بشار اسد اعلام جدايي كرد.

فاروق طه: تعداد زيادي از ديپلمات ها مي خواهند از رژيم جدا شوند و منتظر فرصت مناسب هستند. رژيم فشار زيادي مي آورد كه ديپلمات ها جدا نشوند، خانواده ها دستگير مي شوند، خانه ها خراب مي شود. سكوت خيانت است و بايد از انقلاب مردم دفاع كرد.

 

جمعه خيزش دو پايتخت

منابع عربي   شنبه 7 مرداد 1391(28 ژوييه 2012)

درگيريهاي خشونت بار ديروز بين ارتش رژيم سوريه و ارتش آزاد براي هشتمين روز براي تصرف شهر حلب ادامه داشت, درحالي كه ارتش آزاد اعلام كرد, بسياري از مناطق اطراف حلب را به تصرف خود در آورده است. نيروهاي اسد با هلي كوپتر و موشك اندازها و تبربارهاي سنگين مناطق مختلف حلب را مورد آتشباري قرار داده اند. از سوي ديگر, مردم سوريه به فراخوان اپوزيسيون براي تظاهرات در روز جمعه خيزش دو پايتخت- [دمشق و حلب] جنگ آزاديبخش ادامه دارد لبيك گفته و به خيابانها آمدند. بگفته فعالين سوري تعداد كشته هاي ديروز در سوريه به 70نفر رسيد.

از طرف ديگر, ناوي پيلاي كميسر عالي حقوق بشر سازمان ملل ديروز از حكومت سوريه و اپوزيسيون خواست كه امنيت شهروندان بي سلاح را در شهر حلب تأمين كنند, همچنين دبيركل سازمان ملل بان كي مون ديروز از حكومت سوريه خواست كه حملات خود را عليه شهر حلب متوقف كند.

 

مرکز فرماندهي مخفي ترکيه کمک به شورسيان سوري را هدايت مي‌کند

خبرگزاري رويتر شنبه 7 مرداد 1391(28 ژوييه 2012)

منابعي در خليج به رويتر گفتند، ترکيه به همراه هم‌پيمانان خود، عربستان و قطر، يک پايگاه مخفي داير نموده تا کمکهاي حياتي نظامي و ارتباطي به شورشيان سوري را از طريق شهري در نزديکي مرز هدايت نمايد.

اخبار مربوط به اين مرکز فرماندهي مخفي در خاورميانه که براي سرنگوني بشار اسد کار مي‌کند، حوزه‌اي را برجسته مي‌سازد که در آن، قدرتهاي غربي. . . تاکنون از درگيري نظامي در سوريه اجتناب ورزيده‌اند.

يک منبع مستقر در دوحه گفت، اين ترکيه است که اوضاع را به‌لحاظ نظامي تحت کنترل دارد. ترکيه، هماهنگ‌کننده و تسهيل‌کننده اصلي است. مثلثي را در نظر بگيريد که ترکيه در رأس آن و عربستان و قطر در قاعده آن قرار دارند. آمريکاييان در اين مورد خيلي دست بسته هستند. اطلاعات آمريکا از طريق واسطه‌ها عمل مي‌کنند. واسطه‌ها، دسترسي به تسليحات و مسيرها را کنترل مي‌کنند. . . .

اين منبع گفت، 3دولت در تأمين سلاح درگير هستند: ترکيه، قطر و عربستان. آنکارا تأمين تسليحات را رسماً تکذيب کرده است.همه سلاحها روسي هستند. دليل واضح آن اين است که شورشيهاي سوري، آموزش استفاده از سلاحهاي روسي را گرفته‌اند، هم‌چنين به اين دليل که آمريکا نمي‌خواهد اثر انگشتش روي آن باشد. همه سلاحها از بازار سياه تهيه مي‌شوند. راه ديگر تأمين سلاح، سرقت کردن آن از ارتش سوريه است. آنها به فروشگاههاي سلاح حمله مي‌کنند. . . . دستياران اوباما پيشنويس قطعنامه‌يي را تهيه کرده‌اند که کمکهاي مخفيانه بيشتري را مجاز مي‌سازد، اما هنوز وارد مسلح کردن آنها نمي‌شود. . . اسراييل معتقد است که بيش از 20000 نيروي سوري ممکن است تاکنون به اپوزيسيون ملحق شده باشند.

 

رژيم بشار اسد فروپاشيده است

تلويزيون الجزيره شنبه 7 مرداد 1391(28 ژوييه 2012)

عمار الواوي از ارتش آزاد سوريه:. . . ساعت صفر در دمشق شروع شد. ارتش آزادي از وضعيت دفاعي به وضعيت تهاجم درآمد. اين رژيم روي حلب و دمشق خيلي حساب کرده بود، حلب بن غازي سوريه خواهد بود. ما در يک مرحله تعيين‌کننده هستيم. . . . تيپ57 تابع لشکر اول درحلب وعندان به‌طور کامل منهدم شده است وتنها هفت تانک برايشان باقي مانده است. همه افسرانش اعلام جدايي کرده‌اند. رژيم درحلب نيرو ندارد. لذا بقيه مهمات و نيروهايش که در جبل الزاويه ومريان بودند را جمع‌آوري کرده است و آنها را به حلب فرستاده است. تأکيد مي‌کنم که رژيم تلاش مي‌کند که نيروهاي شبيحه و نيروهاي امنيتي خود را در بقيه استانها جمع‌آوري کند که آنها را به حلب برساند ولي بر اساس اطلاعاتي که دارم تأکيد مي‌کنم که حتي از لشکر چهارم تنها گردان تک تير‌انداز و تيپهاي 105 و106 که براي حفاظت از باند بشار اسد هستند باقي مانده است، روزانه بيش از 200تا300نفر به رژيم پشت مي‌کنند. افسران عالي‌رتبه از رژيم جدا شده‌اند.

من با تعدادي از وزيران در دولت در تماس هستم که مي‌خواهند از رژيم جدا شوند. اعضاي مجلس هستند که به‌زودي اعلام جدايي خواهند کرد. اين رژيم از سر و به‌صورت عمومي و افقي و حتي طولي فروپاشيده است.

 

رئيس‌جمهور فرانسه : شوراي امنيت بايد سريعاً براي متوقف کردن هرج‌ومرج در سوريه اقدام کند

واشنگتن پست شنبه 7 مرداد 1391(28 ژوييه 2012)

رئيس‌جمهور فرانسه از روسيه و چين خواست، هرج و مرجي را در نظر بگيرند، که به گفته او در صورتي‌که شوراي امنيت ملل‌متحد قادر به اقدام سريع درباره سوريه نباشد، پيش خواهد آمد.

فرانسوا اولاند از اين دو عضو شوراي امنيت خواست در نظر بگيرند. . . که در صورتي‌که در نقطه يي، بشار اسد متوقف نگردد، هرج‌ومرج و جنگ داخلي به‌وجود خواهد آمد. .

اولاند روز شنبه طي مصاحبه‌يي با ايستگاه‌‌اي تله تي وي نيوز، از سازمان ملل خواست تا در اسرع وقت در رابطه با شرايط رو به تباهي در اين کشور دست به اقدام بزند، و گفت اسد تا به آخر از نيروي قهر [نيروي نظامي] استفاده خواهد کرد.

 

حمله نيروهاي بشار اسد به حلب دفع شد

راديو فردا   يكشنبه 8 مرداد 1391(29 ژوييه 2012)

يکي از فرماندهان ارتش آزاد سوريه از دفع حمله و هجوم نيروهاي دولتي به شهر حلب و توقف اين حمله‌ها خبر مي‌دهد. سرهنگ جبار ال عويدي يکي از فرماندهان ارتش آزاد سوريه به خبرگزاري فرانسه گفت نيروهاي تحت مسئوليت او نيروهاي دولتي را ازشهر صلاح‌الدين به عقب رانده‌اند و تهاجم نيروهاي دولتي سوريه هم اينک متوقف شده است.

-وزير خارجه روسيه وضعيت حلب را غم‌انگيز خواند اما گفت اقدام دولت سوريه را قابل فهم مي‌داند.

-سازمان ملل اعلام کرد که شمار پناهندگان سوري که به کشورهاي همسايه گريخته‌اند به 120هزار نفر رسيده است.

 

شورشيان مي‌گويند يک کشتي روسيه را تسخير کرده‌اند

سي ان ان    يكشنبه 8 مرداد 1391(29 ژوييه 2012)

آلکس تامپسون خبرنگار کانال 4 انگلستان که در حلب مي‌باشد گزارش مي‌دهد:. . . روسيه و چين به حمايت خود از دمشق ادامه داده، در مورد روسيه، امروز شورشيان ادعا کردند که يک کشتي روسي را در بندر طارطوس تسخير کرده‌اند، روسيه کماکان از اجازه بازرسي کشتيهايش سر باز مي‌زند.

 

وزير امور خارجه سوريه وارد تهران شد

خبرگزاري ايرنا   يكشنبه 8 مرداد 1391(29 ژوييه 2012)

وليد المعلم وزير امور خارجه سوريه دقايقي پيش در رأس هيأت بلندپايه سياسي به‌منظور ديدار و گفتگو با مقامات جمهوري اسلامي ايران وارد تهران شد.

وزير امور خارجه سوريه در بدو ورود به تهران مورد استقبال `علي اکبر صالحي وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران قرار گرفت.

حسين اميرعبداللهيان` معاون عربي و آفريقايي وزير امور خارجه در گفتگو با خبرنگار ايرنا گفت: وزير امور خارجه سوريه در سفر به تهران درباره‌مناسبات دوجانبه، تحولات سوريه و مسايل منطقه‌يي و بين‌المللي بحث و گفتگو خواهد کرد.

 

حلب قبرستان ارتش سوريه خواهد بود

خبرگزاري فرانسه  دوشنبه 9 مرداد 1391(30 ژوييه 2012)

سرهنگ عبدالجبار العکيدي رئيس شورشيان در شهر حلب گفت آخرين رزمگاه در قيام 16ماهه سوريه گورستان ارتش سوريه خواهد بود. وي در يک مزرعه در شمال سوريه با خبرگزاري فرانسه مصاحبه کرد. با وجود حرارت هوا و جنگي شديد در ساعتهايي قبل، سرهنگ سابق ارتش اسد راحت به‌نظر مي‌رسيد و مطمئن بود که افراد تحت‌امر او اين نبرد را پيروز مي‌شوند و رژيم را ساقط مي‌کنند. بعد از اين‌که آنها 8تانک رژيم را تخريب و 100سرباز رژيم را کشتند وي گفت حلب گورستان تانکهاي ارتش سوريه خواهد بود.

وي که به‌دليل قطع برق شهر فقط با نور دوربين ديده مي‌شد گفت براي اجتناب از حملات هوايي توسط نيروهاي اسد ما از غرب خواهان پروازممنوع هستيم.

العکيدي که مستمر توسط تماسها با تلفن موبيل حرفش قطع مي‌شد گفت ما براي ساقط کردن رژيم آماده هستيم. وي اطمينان داد که ارتش آزادي سوريه برخلاف دمشق، بيرون نخواهد کشيد و با حملات مقابله خواهد کرد، هيچ عقب‌نشيني استراتژيکي براي ارتش آزادي نخواهد بود و درحالي‌که از دادن آمار رزمندگان موجود در حلب خودداري کرد گفت ما در انتظار حملات هستيم. العکيدي گفت افراد او در سراسر حلب مستقرند و رژيم در ورود به اين شهر مشکل دارد و تنها مي‌تواند از دور با توپخانه خانه‌هاي مردم را خراب کند ولي وارد شهر نمي‌تواند بشود. او اضافه کرد که ما براي دفاع از خودمان و عليه هليکوپترها مجهز هستيم و رژيم را متهم کرد که قصد دارد دست به قتل‌عام [مردم] بزند و همان کاري که در حمص کرد را تکرار کند. وي از جامعه بين‌المللي خواستار مداخله براي جلوگيري از اين جنايات شد. العکيدي گفت ارتش سوريه انگيزه‌يي براي جنگيدن ندارد و لرزان و در حال فروپاشي است. وي که به انگليسي از حضار خداحافظي مي‌کرد همراه با محافظين مسلح به کلاشينکف و لپ تاپ سرهنگ در تاريکي ناپديد شدند.

 

رئيس شوراي ملي سوريه ديدار خود از منطقه کردستان عراق را آغاز کرد

تلويزيون الحره دوشنبه 9 مرداد 1391(30 ژوييه 2012)

عبدالباسط سيدا رئيس شوراي ملي سوريه ديدار خود از منطقه کردستان عراق در تلاشي براي انضمام رهبران کردي سوريه به اين شوراي را آغاز کرد. يک منبع کردي گفت که سيدا با مسعود بارزاني رئيس منطقه کردستان و ديگر رهبران کردي ديدار خواهد کرد. در اين ديدار رهبران ستاد عالي کردي که شامل شوراي مردم غرب کردستان و شوراي ملي کردي سوريه مي‌باشند، حضور دارند.

 

حدود نيمي از کشته‌ها در سوريه بعد از اعلان آتش‌بس بوده است

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 9 مرداد 1391(30 ژوييه 2012)

رامي عبدالرحمان مدير گروه رصد حقوق‌بشر سوريه گفت حدود 45درصد از کساني که در سوريه کشته شده‌اند بعد از اعلان آتش‌بس 12آوريل شکست خورده‌ي مشترک ملل ‌متحد و اتحاديه عرب بوده است. وي گفت بعد از اين آتش‌بس که به وساطت کوفي عنان به اجرا درآمد 9098نفر در سوريه کشته شدند. عبدالرحمان افزود تنها در ماه جاري 3867نفر کشته شده‌اند که 2764نفرشان شهروند و 1000نفرشان سرباز و 103نفر جداشده بودند. شهرونداني که سلاح به دست گرفتند همان شهروند محسوب شدند.

 

جشن انقلابيون سوريه به خاطر پيروزي خيره كننده در نزديكي حلب

سي ان ان دوشنبه 9 مرداد 1391(30 ژوييه 2012)

شورشيان سوري در حال جشن گرفتن به‌خاطر آن چيزي هستند که به نظر مي‌رسد يک پيروزي خيره‌کننده در نزديکي حلب باشد.

آنها يک پايگاه نظامي را در شمال شهر تسخير کرده و مقادير زيادي سلاح را به غنيمت گرفتند. اين تصاوير که بر روي اينترنت گذاشته شده، ظاهراً شعله‌هاي آتش را در داخل اين پايگاه بعد از درگيري مزبور نشان مي‌دهد.

ساعتي پيش گزارش شد که بلندپايه‌ترين ديپلومات سوريه در لندن استعفا داده است. خالد العيوبي به مقامات بريتانيايي گفت، ديگر مايل نيست رژيمي را نمايندگي کند که مرتکب چنين خشونتهايي شده و مردم خودش را سرکوب مي‌کند.

 

فرمانده ارتش شورشيان سوريه، گروه اپوزيسيون جديد را قوياً مورد سرزنش قرار داد

خبرگزاري رويتر  چهارشنبه 11 مرداد 1391(اول اوت 2012)

روز چهارشنبه، سرهنگ رياض الاسد، فرمانده ارتش آزاد سوريه، به تشکيل يک ائتلاف سياسي جديد در خارج از سوريه که مي‌خواهد يک دولت انتقالي را ايجاد کند حمله کرد و رهبران آن را اپورتونيستهايي ناميد که درصدد شقه کردن اپوزيسيون و بهره‌برداري از دستاوردهاي شورشيان هستند.

شوراي انقلاب سوريه توسط يک گروه 70نفره از فعالان تبعيدي سوري، روز سه‌شنبه در يک کنفرانس مطبوعاتي در قاهره، کار خود را شروع کرد...

عبدالباسط سيدا، رئيس شوراي ملي سوريه نيز در واکنش به تشکيل اين گروه جديد گفت،... اگر هر گروهي بيايد و به تنهايي، بدون گفتگو با ديگران و بدون تحقيق، دولت جديدي را اعلام کند، منجر به آن خواهد شد که با دولتهاي ضعيفي مواجه شويم که کسي را نمايندگي نمي‌کنند و قادر به انجام کاري نيستند. هدف ما، تشکيل دولتي است که همه اعضاي جامعه سوريه را نمايندگي کرده و آنها را خشنود سازد.

 

90درصد حومه حلب و 60درصد حلب در كنترل ارتش آزاد است

منابع عربي چهارشنبه 11 مرداد 1391(اول اوت 2012)

معاون ارتش آزاد سرهنگ مالك الكردي به الشرق الاوسط گفت كه روز به روز جنگ در حلب بنفع ارتش آزاد پيش مي رود, اين ارتش بر 90 در صد از حومه حلب و 60 در صد از داخل شهر را در كنترل خود دارد. وي احتمال داد كه اين نبرد در پايان ماه رمضان تعيين تكليف شود.

همچنين ديروز ارتش آزاد اعلام كرد كه به معاهده ژنو در مورد رفتار با اسرا و ضمايم آن احترام گذاشته و متعهد مي باشد.

در همين رابطه, شوراي ملي سوريه اعلام كرد كه مناطق ديرالزور شيخ مسكين, مخيم درعا, طريق السد, المعظميه در ريف دمشق را بعنوان مناطقي ويران شده مي باشند و از سازمانهاي كمك رساني عربي, منطقه اي و بين المللي خواست براي ارائه كمكهاي فوري به بازماندگان اين مناطق اقدام كنند.

 

اسد از نيروهايش تقدير کرد اما اين‌که خودش در کجاست، يک معما است

خبرگزاري رويتر چهارشنبه 11 مرداد 1391(اول اوت 2012)

روز چهارشنبه پرزيدنت بشار اسد به نيروهايش گفت که نبرد آنها عليه شورشيان، سرنوشت سوريه را تعيين خواهد کرد، اما پيام مکتوب او، 2 هفته بعد از يک بمب‌گذاري که حلقه دروني وي را مورد اصابت قرار داد، هيچ ردي از محل احتمالي وي به‌دست نمي‌دهد.

اسد از زمان اين بمب‌گذاري که در 18 ژوييه 4تن از دستياران امنيتي نزديک به وي را به قتل رساند، در انظار عمومي صحبت نکرده، هرچند در تلويزيون ديده شده است...

در حلب، شورشيان 3 ايستگاه پليس را تسخير کردند... نوارهاي ويدئويي که بر روي اينترنت گذاشته شده نشان مي‌دهند که جنگجويان شورشي در حلب دست به اعدامهاي عجولانه مي‌زنند...

سرهنگ عبدالجبار العکيدي، رئيس شوراي مشترک نظامي که يکي از چند گروه شورشي در حلب مي‌باشد و 6ماه پيش از ارتش جدا شد گفت، بيش از 3000 شورشي جنگجو در حلب هستند. به‌گزارش ان بي‌سي نيوز، شورشيان، نزديک به دو دوجين موشکهاي زمين به هوا به‌دست آورده‌اند که از طريق ترکيه تأمين شده‌اند. اگر آنها بتوانند با اين موشکها هليکوپترها و هواپيماهاي جنگي دولت را ساقط کنند، توازن در ميدان نبرد تغيير خواهد کرد.

 

پانه تا و ملک عبدالله اردن توافق کردند که بشار اسد بايد کناره‌گيري کند

واشنگتن پست  پنجشنبه 12 مرداد 1391(2 اوت 2012)

يک سخنگو ي وزير دفاع آمريکا لئون پانه تا گفت رئيس پنتاگون و ملک عبدالله پادشاه اردن توافق کردند که بشار اسد بايد از قدرت کناره‌گيري نمايد.

جرج ليتل سخنگوي پنتاگون بعد از ملاقات پانه تا با ملک عبدالله در امان در روز پنجشنبه اين اظهارات را بيان کرد.

ليتل گفت دو نفر چشم‌اندازهاي گذار سياسي بعد از رفتن بشار اسد رامورد مذاکره قرار دادند.

او گفت آنها هم‌چنين مشکل آواره گان سوري که وارد اردن مي‌شوند را مورد گفتگو قرار دادند.

اردن آخرين محل توقف پانه تا در سفر پنج روزه‌اش مي‌باشد وي از چهار کشور خاورميانه و شمال آفريقا ديدار کرد.

 

اوباما حکم مخفي کمک به شورشيان سوري را امضا کرده است

دویچه وله  پنجشنبه 12 مرداد 1391(2 اوت 2012)

به گزارش فرستنده‌ي خبري سي ان ان آمريکا، باراک اوباما رئيس‌جمهوري ايالات متحده با امضاي حکمي مخفي اجازه‌ي کمک به شورشيان سوريه را صادر کرده است. فرستنده‌ي يادشده به جزئيات اين کمک اشاره‌يي نکرده است. فرستنده‌ي خبري سي ان ان گزارش خود را شامگاه چهارشنبه (۱ اوت/۱۱مرداد) به وقت محلي با استناد به گفته‌هاي مقامات آمريکايي منتشر کرده است.

 طبق اين گزارش، اوباما در حکمي که چندي پيش امضا کرده است، اجازه داده که سازمان سيا و ديگر نهادهاي اطلاعاتي آمريکا مخفيانه به شورشيان سوري ياري برسانند. سي ان ان درباره‌ي نوع اين کمک‌ها و زمان امضاي اين حکم توسط رئيس‌‌جمهوري آمريکا اطلاعاتي منتشر نکرده است. منابع سي ان ان صرفاً گفته‌اند که اين حکم مخفي در ماه‌هاي گذشته امضا شده است. کمک ۲۵ ميليون دلاري واشنگتن دولت آمريکا به گفته‌ي خود ۲۵ ميليون دلار به شورشيان سوري کمک مي‌کند. اين رقم را يک سخنگوي وزارت امور خارجه‌ي آمريکا روز چهارشنبه در يک کنفرانس مطبوعاتي در واشنگتن اعلام کرد. اين مقام آمريکايي افزود که کل اين کمک اخيراً ۱۰ ميليون دلار افزايش يافته است. طبق گفته‌ي دولت آمريکا، اين پول براي تهيه‌ي تجهيزات غيرمرگبار از جمله دارو و وسايل ارتباطي در نظر گرفته شده است. واشنگتن افزون بر آن رقمي بالغ بر ۶۴ ميليون دلار نيز براي کمکهاي بشردوستانه از طريق سازمان ملل و ديگر نهادهاي بين‌المللي در اختيار سوري‌ها گذاشته است.

 

استعفاي کوفي عنان

سي ان ان پنجشنبه 12 مرداد 1391(2 اوت 2012)

کوفي عنان نماينده ويژه ملل‌متحد و اتحاديه عرب براي سوريه از سمت خود استعفا داد

 

قطعنامه جديد ملل ‌متحد خشم از بي‌عملي را برجسته کرد

خبرگزاري فرانسه  پنجشنبه 12 مرداد 1391(2 اوت 2012)

مجمع عمومي ملل‌متحد روز جمعه به يک قطعنامه که پيشنويس آن را کشورهاي عربي داده‌اند رأي خواهد داد که طي آن بشار اسد بايد کنار برود. اين قطعنامه عمدتاً سمبليک است اما ديپلوماتها گفتند علامتي ازخشم و سرخوردگي است که بسياري از کشورها نسبت به بي‌عملي عليه اسد در ارتباط با تشديد منازعه سوريه نشان داده‌اند. . . سوزان رايس سفير دائم آمريکا در ملل‌متحد در مصاحبه‌يي با سايت بازفيد گفت به‌نظر مي‌رسد آنها [روسيه و چين] مصمم هستند که به هر قيمتي، حتي جان مردم سوريه، بشار اسد را حفظ کنند. . .

اين قطعنامه که توسط عربستان ارائه شده و بقيه حمايت کرده‌اند هم‌چنين روسيه و چين را بدون نام بردن از آنها هدف قرار داده و گفته است از شکست شوراي امنيت براي اقدام در مورد سوريه ابراز انزجار مي‌کنيم. . .

فرانسه که رياست شوراي امنيت را چهارشنبه در دست گرفته از اين ابتکار عربي قوياً حمايت کرده است. لوران فابيوس طي اطلاعيه‌يي در حمايت از اين قطعنامه خواهان گذار سياسي در سوريه شد.

 

حمله نظاميان سوريه به اردوگاه پناهندگان فلسطيني در دمشق

سايت يورونيوز عربي جمعه 13 مرداد 1391(3 اوت 2012)

حمله نيروهاي نظامي ارتش سوريه به اردوگاه فلسطينيان در شهر دمشق دست‌کم ۲۰ کشته بر جاي گذاشت.

شاهدان عيني مي‌گويند، اصابت خمپاره به اين اردوگاه پناهندگان در يکي از ساعتهاي پرتردد روز صورت گرفته است. مقامات سه بيمارستان نزديک محل حادثه اعلام کرده‌اند علاوه بر کشته شدگان، بيش از ۶۵ نفر نيز مجروح شده‌اند و حال برخي مجروحان وخيم گزارش شده است.

کمپ يارموک يکي از بزرگترين پناهگاههاي پناهجويان فلسطيني است و بيش از ۱۰۰ هزار نفر در آن زندگي مي‌کنند.

بر اساس گزارش‌ها هم‌چنين، بمباران هوايي هليکوپترهاي نظامي ارتش سوريه در يک منطقه‌مرزي ميان اين کشور با اردن نيز، مرگ دست‌کم ۱۶ تن از مخالفان را در پي داشته است.

 

 ديدار رئيس شوراي ملي سوريە با رئيس اقليم کوردستان

خبرگزاري پيامنير - فارسي جمعه 13 مرداد 1391(3 اوت 2012)

عبدالباسط سيدا رئيس شوراي ملي سوريه که به اقليم کوردستان سفر کرده است روز پنجشنبه (٢ اوت) با مسعود بارزاني رئيس اقليم کوردستان ديدار کرد.

رئيس شوراي ملي سوريه در رأس هيأتي از نمايندگان شهرهاي جزيره و حسکه با رئيس اقليم کوردستان ديدار کرد.

در اين ديدار بر برادري و همزيستي ميان کوردها و اعراب در سوريه تأکيد شد. بارزاني در ديدار با عبدالباسط سيدا ضمن حمايت از همزيستي مسالمت‌آميز کوردها و اعراب بر تعيين آينده سياسي سوريه به‌دست مردم اين کشور تأکيد نمود.

 

مشاور نظامي سفارت رژيم در سوريه به قتل رسيده است

تلويزيون بغداد جمعه 13 مرداد 1391(3 اوت 2012)

تلويزيون دولتي سوريه: علي حسن‌زاده مشاور نظامي سفارت ايران در سوريه به قتل رسيده است.

 

مصاحبه با يک زن عضو ارتش آزاد سوريه درباره آموزشها

بي. بي. سي جهاني جمعه 13 مرداد 1391(3 اوت 2012)

مجري: بي. بي. سي متوجه شده است که گروههاي شورشي در کمپهاي آموزشي در کمپ‌هاي همسايه در ترکيه مشغول آموزش هستند که به سوريه برگردند و با نيروهاي دولتي بجنگند. خبرنگار ما در ترکيه با طوايبا نوفاني از اعضاي ارتش آزاد سوريه مصاحبه‌ايي انجام داده است و از وي مي‌پرسد که در اين کمپها چه کار مي‌کنند؟

طويبا نوفاني: آنها مشغول آموزش فيزيکي هستند و هم‌چنين آموزش سلاح مي‌بينند، من خودم مشغول آموزش سلاح سبک هستم، مشغول آموزش تکاوري نيز مي‌باشم سنگين است ولي من وارد آن شده‌ام، آموزش سلاح کمري نيز مي‌بينم.

خبرنگار: کجا اين آموزشها را مي‌بيني؟

طويبا نوفاني: آموزشهاي من مثلاً آموزشهاي فردي در ترکيه همراه با نفراتي از ارتش آزاد سوريه است. ولي آموزشهاي اصلي را بعداً در سوريه خواهم ديد. در داخل سوريه همراه با ارتش آزاد سوريه. . .

اين جا آموزشهايي هست و مدارسي هست، ولي چون مخفي است، و چون مردم ترکيه درحال کمک به ما مي‌باشند ما نمي‌خواهيم اطلاعاتي در اين رابطه بدهيم.

خبرنگار: آيا مثلاً درباره هزاران نفر داريد صحبت مي‌کنيد که مشغول آموزش هستند؟

طويبا: من چيزي درباره تعداد نمي‌دانم، ولي مي‌دانم ميزان زيادي از مردم هستند، من مي‌دانم که مردم بسياري از سوريه هستند که مشغول آموزش در آن کمپ‌ها مي‌باشند و يا در مدارس که فکر مي‌کنم وجود داشته باشد.

خبرنگار: آيا مي‌دانيد که ارتش ترکيه کمک مي‌کند؟

طويبا: بله فکر کنم ارتش ترکيه باشد

خبرنگار: آيا سعودي و قطر آموزشها را کمک مي‌کند آيا اين طور نيست؟

طويبا: در اين رابطه هيچ چيز نمي‌دانم، ممکن است به‌صورت مالي کمک کند، نمي‌دانم

خبرنگار: چه اهميتي اين آموزشهايي که در ترکيه در جريان است دارد؟

طويبا: اهميت بسياري دارد و بسيار مهم است چون بسياري از نفرات توسط ارتش در سوريه آموزش نديده‌اند، ولي باز هم علاقه‌مند هستند که به ارتش آزاد سوريه بپيوندند در نتيجه آنها نياز به آموزش دارند، مثل خودم، ما واقعاً نياز به اين آموزشها داريم. اين بسيار اهميت دارد که قبل ازاينکه داخل سوريه بشوي اين آموزشها را ببيني.

 

الجزيره: مجمع عمومي قطعنامه سوريه را تصويب مي‌کند

سايت الجزيره ـ انگليسي جمعه 13 مرداد 1391(3 اوت 2012)

نهاد جهاني، سوريه را به‌خاطر استفاده از تسليحات سنگين محکوم مي‌کند و بان کي‌مون مي‌گويد بيرحمي در حلب ممکن است به‌مثابه جنايت جنگي باشد. . .

اين قطعنامه روز جمعه با 133 رأي موافق و 12 رأي مخالف و 31 رأي ممتنع تصويب شد.

بان کي‌مون دبيرکل ملل ‌متحد قبل از‌ راي گيري گفت که درگيري سوريه به يک جنگ نيابتي تبديل شده و از قدرتهاي جهاني خواست که به رقابت خود غلبه کرده و براي پايان‌دادن به اين خشونت عمل کنند.

 

گزارشي ازدرگيري در دمشق و حلب

بي. بي. سي جهاني  شنبه 14 مرداد 1391(4 اوت 2012)

صداي انفجارهاي شديد اطراف دمشق پايتخت سوريه شنيده مي‌شود. درگيري در حلب نيز ادامه دارد و نيروهاي دولتي از سلاح سنگين براي درهم کوبيدن مواضع مخالفان در حلب استفاده مي‌کند.

در حال حاضر ميزان زيادي صداي انفجارها در اطراف دمشق و خود دمشق شنيده مي‌شود. در حاشيه دمشق محله دوما که در غرب دمشق است که فاصله زيادي با دمشق ندارد مورد توپ‌باران است. در حلب نيز انتظار حمله بزرگي از طرف نيروهاي دولتي مي‌رود. مخالفان نيز ساختمان راديو وتلويزيون حلب را تصرف کردند، که نيروهاي دولتي با استفاده از هليکوپتر و هواپيما آن جا را بمباران نمودند. بمباران سنگين در حوالي شرق حلب نيز گزارش شده است. گزارشي هم درباره درگيري بين هواداران و ارتش در داخل حلب گزارش شده است که به نظر مي‌رسد قصد جدا شدن داشتند. البته اين خبر تأييد نشده است.

 

تسخير راديو تلويزيون دولتي در حلب

راديو فردا شنبه 14 مرداد 1391(4 اوت 2012)

مخالفان سوري گفتند که ساعتهايي پيش موفق شدند راديو تلويزيون دولتي درحلب را به تصرف خود درآورند و پرچم ارتش آزاد سوريه را برفراز آن برافرازند. اما نيروهاي دولتي با هواپيما و هليکوپتر اين مجتمع را از هوا مورد بمباران قرار بدهند، که مخالفان مجبور شدند از مجتمع خارج بشوند و آن را به محاصره خود دربياورند. درحال حاضر درگيريهاي شديدي در محوطه ساختمان راديو تلويزيون دولتي ميان نيروهاي دولتي و مخالفان در جريان است. در صلاح‌الدين حلب درگيريهاي شديدي مابين نيروهاي دولتي و مخالفان جريان داشت. نيروهاي دولتي تلاش کردند که باز به اين قسمت يورش ببرند اما گزارشات حاکي از اين است که موفق نشده‌اند.

دو مسئول که اطلاعات زيادي درباره قراردادهاي تسليحاتي سوريه و مخازن تسليحات سوريه دارند جدا شده‌اند و هم‌اکنون در اردن به‌سر مي‌برند.

 

گفتگو با سروان عبدالناصر الشمر فرمانده تيپ البراع وابسته به ارتش آزادي که 48پاسدار را در سوريه دستگير کرده است

تلويزيون العربيه   يكشنبه 15 مرداد 1391(5 اوت 2012)

مجري: همه مي‌خواهند از جزئيات اين عمليات با خبر بشوند. چگونه شما تا اين حد مطمئن هستيد که آنها عناصر نظامي هستند در صورتي‌که گفته مي‌شود آنها زائر هستند کارتهايي که دارند کارت پايان خدمت نظامي است که همه ايرانيها دارند؟

سروان عبدالناصرالشمر: بسم الله. . . ما اخبار اين عمليات را از مدتي پيش دنبال مي‌کرديم و اسناد کافي داريم که اثبات مي‌کند اين افراد از اعضاي سپاه پاسداران هستند.

مجري: چه نوع اسنادي داريد؟

سروان عبدالناصر: يکي از اسرا پزشک است که کارت نظامي شخصي دارد ودو کارت حمل سلاح دارد و هنگام بازجويي عکسهايي از عمليات نظامي به‌دست آورديم که اين افسر در ايران آن را فرماندهي مي‌کرده است.

مجري: آيا مي‌توان گفت اين کارتها معمولي است و هر فردي در ايران مي‌تواند آنرا به‌دست بياورد و يا شما مطمئن هستيد که براي کاربرد نظامي است؟

سروان عبدالناصر: خير، اين کارت اثبات مي‌کند که حامل آن يک افسر نظامي است و اين کارتي نيست که آنهايي که خدمت را به پايان رسانده‌اند مي‌توانند داشته باشند.

مجري: مي گويند که اين گروه بخشي از يک گروه بزرگتر بوده‌اند، آيا مي‌توانيد با جزئيات بيشتري صحبت کنيد؟

سروان عبدالناصر: بعد از اين‌که اطلاعاتي کسب کرديم که گروههاي ايراني در سوريه هستند و ايران آنها را براي شناسايي صحنه به دمشق مي‌فرستد و بعد از پيگيري دقيق که بيش از دو ماه طول کشيد به لطف خدا بخشي از اين گروه دستگير شدند کل اين نيرو حوالي 150نفر از سپاه پاسداران هستند.

مجري: 150نفر عدد بسيار بزرگي است که بتوانند کنار هم جمع باشند، آيا اطلاعاتي داريد که نشان بدهد همه کنارهم باشند؟

سروان عبدالناصر: آنها کنار هم نبودند ولي ما جابه‌جايي‌شان را زير نظر داشتيم و يکي از گردانهاي تيپ البراع براي آنها کمين گذاشت و دستگير شدند.

مجري: آنها کجا بودند و چگونه باهم نبودند؟

سروان عبدالناصر: آنها با هم نبودند ولي درحال حابجايي بودند و به سمت يکي از مناطق دمشق مي‌رفتند.

مجري: ربوده شدگان 48نفر هستند و يا بيشتر و يا کمتر؟

سروان عبدالناصر: آنها 48نفر هستند و يک مترجم به همراه دارند.

مجري: آيا مترجم ايراني است و يا سوريه‌اي است؟

سروان عبدالناصر: مترجم افغاني است.

مجري: چرا تعدادي از سپاه پاسداران ايران در يک مأموريت نظامي هستند ولي همراه خود مترجم دارند؟

سروان عبدالناصر: آنها که جابجا مي‌شوند نياز دارند که با برخي از شخصيتها ارتباط داشه باشنند بعضي وقت‌ها نيز رژيم آنها را جابهجا مي‌کند ولي اگر براي آنها نيروي حفاظتي گذاشته شود جلب توجه مي‌کنند.

مجري: با آنها چه کار خواهيد کرد؟

سروان عبدالناصر: در زمان مناسب اعلام خواهيم کرد.

 

انفجار بمب در ساختمان راديو و تلويزيون دولتي سوريه

بي بي سي  دوشنبه 16 مرداد 1391(6 اوت 2012)

تلويزيون دولتي سوريه تصاويري از کارکنان را در طبقه سوم ساختمان که خسارت ديده، نشان داده است تلويزيون سوريه از انفجار بمبي در طبقه سوم ساختمان راديو و تلويزيون دولتي در دمشق پايتخت آن کشور خبر داده است. بر اساس گزارشهاي دريافتي تاکنون سه نفر در پي اين انفجار مجروح شده‌اند.

هنوز از آمار کشته‌هاي احتمالي اين انفجار گزارشي مخابره نشده است. تلويزيون دولتي سوريه به پخش برنامه‌هايش ادامه داده است و شبکه تلويزيوني الاخباريه تصاويري از کارکنان راديو و تلويزيون را نشان داده، که در حال کمک به همکاران مجروح خود هستند. ساختمان تلويزيون دولتي سوريه در ميدان امويه در مرکز دمشق واقع است.

يکي از گزارشگران بخش عربي بي. بي. سي در دمشق گفته است که انفجار به ساختمان راديو و تلويزيون ' خسارات جدي' وارد کرده، اما پخش برنامه‌هاي سه شبکه تلويزيوني مختل نشده است.

 

رياض حجاب پيوستگي خود را به صفوف آزادي و انقلاب شکوهمند اعلام مي‌کنم

سي ان ان  دوشنبه 16 مرداد 1391(6 اوت 2012)

محمد جمجموم گزارشگر سي. ان. ان از ابوظبي: کمي پيش بيانيه‌يي توسط محمد عبري سخنگوي نخست‌وزير پيشين سوريه از طرف وي خوانده شد که گفته است،

من امروز جداشدن خود از رژيم کشتار و تروريزم را اعلام مي‌کنم و پيوستگي خود را به صفوف آزادي و انقلاب شکوهمند، اعلام مي‌کنم. از امروز اعلام مي‌کنم که سربازي براي اين انقلاب خجسته مي‌باشم. . . .

عبدالباسط سيدا گفت، ما از اخبار جداشدن دکتر رياض حجاب استقبال مي‌کنيم و آن جداشدن را به‌لحاظ اخلاقي که در اين زمان تاريخي به آن فراخوانده مي‌شوند، درست مي‌دانيم، اين رژيمي قاتل و جنايتکار است و در اين لحظه تاريخي نبايد ترديدي وجود داشته باشد. اکنون ايستادن در کنار مردم سوريه لازم‌الاجراست.

ما شايعات زيادي در مورد اين‌که جداشدگان بيشتري مي‌باشند مي‌شنويم که منتظريم تا که مورد تأييد قرار گيرند.

 

احتمال جدا شدن 3 وزير ديگر به همراه نخست‌وزير سوريه

بي. بي. سي جهاني دوشنبه 16 مرداد 1391(6 اوت 2012)

رياض حجاب، نخست‌وزير سوريه به اردن گريخته است. دولت امان تأييد کرده که او به همراه خانواده‌اش به آن‌جا رفته است. گزارشاتي نيز وجود دارند که وزراي ديگري، احتمالاً 3 وزير، به همراه او جدا شده‌اند

 

جليلي وارد بيروت شد

خبرگزاري ايسنا دوشنبه 16 مرداد 1391(6 اوت 2012)

دبير شوراي عالي امنيت ملي کشورمان براي ديدار با مقامات لبناني در رأس هيأتي وارد بيروت شد. . .

دبير شوراي عالي امنيت ملي کشورمان که به‌منظور ديدار و گفت‌و‌گو با مقامات لبناني در رأس هيأتي به اين کشور سفر کرده است در بدو ورود به لبنان در جمع خبرنگاران هدف از اين سفر را رايزني با مقامات دولت لبنان در شرايط حساس منطقه بيان کرد و افزود: روابط خوب دو کشور ايران و لبنان ايجاب مي‌کند که به‌منظور بهره‌برداري هرچه بيشتر از ظرفيت ايجاد شده به موجب بيداري اسلامي رايزنيهاي دو کشور افزايش يابد.

 

افسران اطلاعات سوريه به اردن پناهنده شدند

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 16 مرداد 1391(6 اوت 2012)

سخنگوي ارتش آزاد سوريه روز يکشنبه اعلام کرد سه افسر اطلاعات سوريه از رژيم دمشق جدا شده و به اردن همسايه پناه بردند.

قاسم سعدالدين به خبرگزاري فرانسه گفت سرهنگ يارب الشرع، برادرش محمد کنعان الشراع و سرهنگ ياسر علي حاج که در اطلاعات سياسي در دمشق کار مي‌کردند جدا شده و به اردن رفته‌اند.

سرهنگ الشرع رئيس بخش اطلاع‌رساني وزارت اطلاعات بوده که در پايتخت مستقر است. برادران الشرع از همان طايفه مسلمان سني هستند که فاروق الشرع معاون رئيس‌جمهور مي‌باشد.

 

تأکيد جليلي و اسد بر دموکراسي و احترام به انتخاب مردم در سوريه [!]

راديو فردا   سه شنبه 17 مرداد 1391(7 اوت 2012)

سعيد جليلي، دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران، که بامداد سه‌شنبه، ۱۷ مرداد، وارد دمشق شد در ديدار با بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه، گفت که تنها راه‌حل موضوع سوريه دموکراسي و احترام به انتخاب مردم اين کشور است.

سعيد جليلي در ادامه اعلام کرد که جمهوري اسلامي آماده‌است به مردم سوريه کمکهاي انسان‌دوستانه بفرستد و افزود که نبايد اجازه داد دشمنان انتقام شکست‌هاي خود از مقاومت را از مردم سوريه بگيرند.

بنابراين گزارش، بشار اسد نيز در اين ديدار از ديدگاههاي ايران استقبال کرده و بر عزم دولت سوريه براي پاسخ‌گويي به مطالبات مردم از مسيرهاي دموکراتيک تأکيد کرده‌است.

خبرگزاري فرانسه در گزارش خود از اين ديدار با اشاره به پخش تلويزيوني آن از تلويزيون دولتي سوريه تأکيد کرده است که از ۲۲ژوييه تاکنون اين اولين بار است که تصوير بشار اسد پخش مي‌شود.

تأکيد نماينده رهبر جمهوري اسلامي و بشار اسد بر دموکراسي و احترام به انتخاب مردم در حالي است که، به‌نوشته خبرگزاري آسوشيتدپرس، بر اثر سرکوب شديد مخالفان در سوريه، روز سه‌شنبه بيش از ۱۳۰۰ نفر از مردم اين کشور با عبور از مرز به ترکيه پناه برده‌اند.

تذکر به آنکارا در مورد مسئوليتش در قبال گروگان‌هاي ايراني

به گزارش واحد مرکزي خبر ايران، سعيد جليلي در اين ديدار در مورد ربوده شدن ۴۸شهروند ايراني در سوريه که خبر آن روز شنبه منتشر شد نيز سخن گفت و در سخنان خود، اين افراد را زائر و مخالفان بشار اسد را تروريست توصيف کرد.

وي اظهار داشت که اگر ادعاي رسانه‌ها درباره کشته شدن سه زائر ايراني صحيح باشد، عمق جنايت اين گروهها را مي‌رساند و کشورهاي حامي اين گروههاي تروريستي بايد پاسخ‌گو باشند.

اين سخنان دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران در حالي بيان مي‌شود که مخالفان مسلح بشار اسد روز دوشنبه خبر دادند که سه تن از افراد ربوده‌شده در جريان حملات هوايي بالگردهاي ارتش سوريه و فرو ريختن يکي از خانه‌هايي که گروگانها در آن نگهداري مي‌شدند، جان خود را از دست داده‌اند.

دستگاه ديپلوماسي ايران هم‌اينک براي آزادسازي اين گروگانها در سوريه در تلاش است و علي‌اکبر صالحي، وزير امور خارجه ايران، نيز به‌منظور گفت‌وگو در همين زمينه روز سه‌شنبه به آنکارا سفر کرد.

يک ديپلومات ترک که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاري فرانسه گفت که وزير خارجه ايران شخصاً شامگاه دوشنبه از مجاري ديپلوماتيک به آنکارا خبر داد که خواستار ديدار با مقامات ترکيه و رايزني درباره گروگانها است.

 

واکنش تند ترکيه به اظهارات مقام ارشد نظامي ايران

دویچه وله سه شنبه 17 مرداد 1391(7 اوت 2012)

دولت ترکيه اظهارات سرلشگر فيروزآبادي که ترکيه را براي کشتار و خونريزي در سوريه مسئول دانسته است، به‌شدت محکوم کرد. وزير خارجه ايران براي تحکيم روابط دو کشور به ترکيه سفر کرده است. وزارت امور خارجه ترکيه در بيانيه‌يي که سه‌شنبه (۷ اوت برابر ۱۷مرداد) منتشر شد، به‌شدت از زمامداران ايراني انتقاد کرد. در بيانيه‌ي وزارت امور خارجه ترکيه آمده است: ما اتهامات بي‌اساس و تهديدهاي بي‌نهايت خصمانه‌ي مقامات ايراني از قبيل حسن فيروزآبادي عليه کشورمان را به‌شدت محکوم مي‌کنيم. در بيانيه تصريح شده است: ادامه سخنان مسئولان مختلف ايراني عليه کشور ما غيرقابل قبول است. واکنش ترکيه همزمان با سفر علي اکبر صالحي، وزير امور خارجه ايران به ترکيه منتشر شده است.

 

حضور سه تن از نمايندگان مجلس بحرين در سوريه در حمايت از ارتش آزاد

منابع عربي   چهارشنبه 18 مرداد 1391(8 اوت 2012)

وزارت خارجه بحرين در بيانيه اي گفت كه سه تن از اعضاي پارلمان اين كشور كه به سوريه رفته و در يك كليپي بهمراه رزمندگان ارتش آزاد ديده شدند, بدون اطلاع قبلي و بدون هماهنگي با وزارت خارجه و يا ارائه درخواست رفتن براي چنين كاري به اينكار مبادرت كردند. اين ديدار كه توسط نمايندگان عادل المعاوده, عبدالحليم مراد و پارلمانتر سابق حمد المهندي و فيصل الغرير كه همگي آنها از تجمع الاصاله سلفي مي باشند, جدالهاي تندي در بين بحرينيها بر انگيخته است.

 

اسد عهد کرد شورش را سرکوب کند

خبرگزاري فرانسه   چهارشنبه 18 مرداد 1391(8 اوت 2012)

پرزيدنت بشار اسد روز سه‌شنبه عهد کرد شورش 17ماهه عليه رژيم او را سرکوب کرده و سوريه را از تروريستها پاکسازي کند. سعيد جليلي فرستاده ارشد ايران در ديدارش از سوريه گفت مردم و دولت سوريه مصمم هستند کشورشان را از تروريستها پاکسازي کنند.

- روز سه‌شنبه در سوريه 122نفر کشته شدند. گروه رصد حقوق‌بشر سوريه گفت افراد مسلح اپوزيسيون به مجموعه مسکوني يک کمپاني برق در حمص حمله کرده و 16نفر از آنها از جمله علويها، مسيحيان و سنيها را کشتند.

برخي کارشناسان گفته‌اند اگر دمشق به دست شورشيان سقوط کند اسد ممکن است به ميان ناحيه کوهستاني علوي نشين پناه ببرد که در آن به گفته نيروهاي اپوزيسيون انبارهاي سلاح دارد. ملک عبدالله اردن طي مصاحبه‌يي به سي. بي. اس گفته است اگر او نتواند سوريه بزرگ را اداره کند ممکن است طرح b را برود و تنها از ناحيه علوي نشين دفاع کند.

- در جبهه انساني، بيش از 22هزار عراقي طي کمتر از 3هفته سوريه را ترک کرده‌اند و 12600نفر سوري نيز از شروع سال جاري چنين کرده‌اند.

- بريتانيا اعلام کرد 10ميليون پوند (۱۵. ۶ميليون دلار) به هزاران نفر پناهجوي سوري که به اردن، لبنان، ترکيه و عراق آمده‌اند کمک کند

- در ژنو سازمان بهداشت جهاني گفت سوريها فوراً به‌داروهاي نجات جان مجروحان نياز دارند و ۱. ۵ ميليون نفر در مناطق روستايي طي 6ماه آينده به غذا محتاجند.

 

 افشاي دروغ كيهان توسط يك سايت رژيم

راديو فردا   چهارشنبه 18 مرداد 1391(8 اوت 2012)

روز سه‌شنبه سايت بازتاب در ايران فاش کرد که روزنامه کيهان در شماره سه‌شنبه ۱۷مرداد ۹۱ با چاپ عکس کودکي که دو سال پيش در جريان يک پرونده تجاوز در سوريه کشته شده بود در صفحه يک، مدعي شده که اين کودک در روزهاي اخير از سوي مخالفان بشار اسد کشته شده است.

بازتاب خطاب به حسين شريعتمداري نماينده علي خامنه‌اي در کيهان به‌خاطر جعل خبر و دروغهاي رسانه اي مورد سرزنش قرار داده و خطاب به او نوشته است: برادر حسين، حداقل به روز خبرنگار و شب قدر رحم مي‌کردي.

 

مخالفان مسلح مجبور به ترک برخي مناطق حلب شده‌اند

دویچه وله  پنجشنبه 19 مرداد 1391(9 اوت 2012)

به گفته مخالفان، نيروهاي ارتش آزاد سوريه از محله صلاح‌الدين در حلب عقب‌نشيني کرده و سربازان اسد در حال پيشروي در اين منطقه هستند. همزمان رسانه‌هاي عربي خبر دادند که رئيس دفتر بشار اسد به مخالفان پيوسته است.

رسانه‌هاي عربي گزارش دادند که محي‌الدين مسلماني، رئيس دفتر رياست‌جمهوري سوريه به مخالفان پيوسته است. يکي از سخنگويان ارتش آزاد سوريه در گفت‌وگويي با شبکه تلويزيوني العربيه گفت که مسلماني از بشار اسد جدا شده و به کمک ارتش آزاد سوريه به محل امني منتقل شده است.

مخالفان مسلح در حلب اعلام کردند که به‌صورت تاکتيکي تمام نيروهاي خود را از محله صلاح‌الدين در حلب بيرون کشيده‌اند. يکي از فرماندهان ارتش آزاد سوريه در تماسي تلفني ضمن تأييد اين خبر به خبرگزاري فرانسه گفت: با خروج مخالفان مسلح، ارتش اسد در اين مناطق دست به پيشروي زده است. ارتش سوريه در هفته‌هاي گذشته با تمرکز نيروهاي زرهي خود در اطراف حلب کوشيد که حلقه محاصره‌را تنگتر کند. گفته مي‌شود که در يورش اخير حدود ۲۰ هزار سرباز ارتش سوريه شرکت داشته‌اند. شورشيان مسلح تنها با ۶ تا ۸ هزار نفر که اغلب به سلاحهاي سبک مجهز هستند، به مقاومت در شهر حلب ادامه مي‌دهند.

برقراري منطقه پرواز ممنوع در سوريه بعيد نيست

خبرگزاري رويترز به‌نقل از جان برنن، مشاور ارشد اوباما در مبارزه عليه تروريسم مي‌نويسد: دولت آمريکا همواره با توجه به شرايط، سناريوهاي مختلفي را در نظر داشته و منطبق با آن تصميم مي‌گيرد که چه برنامه‌اي مي‌تواند در يک وضعيت معين بکار گرفته شود. مشاور رئيس‌جمهور آمريکا در روز چهارشنبه (۸ اوت/۱۸ مرداد) گفت: مطمئن باشيد که گزينه‌هاي متفاوتي که در رسانه‌ها بدان اشاره مي‌شود و حتي برخي اوقات از آنان حمايت مي‌شود مورد بررسي دولت آمريکا قرار گرفته و پيامدهاي مثبت و منفي آن ارزيابي مي‌شوند. برنن که در کميسيون روابط خارجي آمريکا حضور داشت در پاسخ به اين پرسش که نظر دولت آمريکا براي ايجاد منطقه پرواز ممنوع در سوريه چيست، تصريح کرد که رئيس‌جمهور هيچ گزينه‌اي را منتفي ندانسته است.

 

بريتانيا ۵ ميليون پوند ديگر به مخالفان بشار اسد کمک مي‌کند

بي.بي.سي   جمعه 20 مرداد 1391(10 اوت 2012)

ويليام هيگ، وزير امور خارجه بريتانيا اعلام کرده است که اين کشور ۵ ميليون پوند ديگر به مخالفان بشار اسد در سوريه کمک خواهد کرد. اين کمک‌ها شامل تجهيزات ارتباطاتي و دارويي خواهد بود و بخش عمده آن به ارتش آزاد سوريه، از اصلي‌ترين گروههاي مسلح مخالف بشار اسد داده مي‌شود.

اعلام شده است که در چارچوب اين کمک‌ها هيچ تسليحاتي به مخالفان بشار اسد داده نخواهد شد.

جيمز رابينز، خبرنگار بي‌بي‌سي مي‌گويد که با توجه به اختلافات گروههاي مختلف مخالف بشار اسد که دولت بريتانيا را نااميد کرده بود، ارائه کمکهاي جديد، تغييري قابل‌توجه در خط مشي اين کشور در قبال سوريه به‌شمار مي‌رود. . . کمکهايي که بريتانيا به ارتش آزاد سوريه ارائه خواهد کرد بيشتر شامل تجهيزات راديويي و ماهواره‌يي و نيز ژنراتورهاي برق سيار مي‌شود....

 

مردم سوريه در جمعه مارا مسلح کنيد تظاهرات مي‌کنند

تلويزيون الجزيره جمعه 20 مرداد 1391(10 اوت 2012)

يک فرمانده نظامي ارتش آزاد: سرلشکر اسير عبود فرماده لشکر 17 ارتش رژيم اسد در يک انفجار درالرقه به قتل رسيد.

نيروهاي رژيم شهرک کفر نيل در ادلب را بمباران کردند که در نتيجه چند نفر کشته و زخمي شدند.

نيروهاي رژيم سوريه از چند محور شهر الزبداني درحومه دمشق را توپ‌باران مي‌کند.

هيأت عمومي انقلاب سوريه: دراثر توپ‌باران تل رفعت در حومه حلب تعدادي از خانه‌هاي مردم فرو ريخت و تعدادي کشته و زخمي شدند.

شبکه شام: تظاهرات حلب به رگبار بسته شد و تعدادي زخمي شدند.

مردم حجر الاسود و چند شهر ديگر در جمعه ما را مسلح کنيد تظاهرات مي‌کنند.

 

حمايت دو روحاني برجسته شيعي از قيام مردم سوريه

منابع عربي 21/5/91:

دو روحاني شيعي برجسته محمد حسن الامين و هاني فحص فرزندان مذهب شيعي را به انسجام خود و حمايت از خيزش عربي, بخصوص قيام مردمي سوريه دعوت كردند. آنها از شيعيان خواستند كه نسبت به فراخوانهاي مشكوك براي سازش بمنظور حل و فصل موضوع سوريه از جيب مردم سوريه و مبارزين و شهداي آن باشد توجه نكنند. اين دو روحاني برجسته گفتند كه مهمترين تضمينهاي صلح در كشورما لبنان اينست كه سوريه با ثبات و آزاد و داراي حكومتي دمكراتيك, جامع, چند حزبي و معاصر باشد.

 

تحريمهاي جديد آمريکا عليه رژيم اسد و حزب‌الله

واشنگتن پست شنبه 21 مرداد 1391(11 اوت 2012)

روز جمعه دولت اوباما تحريمهاي عمدتاً سمبليک جديدي را عليه شرکت نفت دولتي سوريه و گروه شبه نظامي حزب‌الله تعيين کرد، اقدامي که براي تضعيف نقش کليدي ايران در تقويت رژيم سوريه طراحي شده است...

پاتريک ونترل، سخنگوي وزارت‌خارجه گفت، اين مجازاتها عليه شرکت انرژي سيترول (Sytrol) بعد از اين صورت گرفته که در ماه آوريل بنزين به ارزش 36 ميليون دلار را به ايران ارسال کرد. همزمان، تهران به نيروهاي امنيتي سوريه و شبه نظاميان حامي دولت که نقض فاحش حقوق‌بشر عليه مردم سوريه را انجام مي‌دهند، فعالانه مشورت مي‌دهد و براي آنها وسايل ارسال مي‌کند و به آنها کمک مي‌کند. در عين حال، خزانه‌داري حزب‌الله را به‌خاطر آموزش دادن، مشورت دادن و حمايت گسترده لجستيک به دولت سوريه هدف قرار داد. . . خزانه‌داري هم‌چنين اين گروه شبه نظامي شيعي لبنان را به‌خاطر هماهنگي در کمک ايران به دولت سوريه مقصر مي‌داند.

 

بررسي وضعيت سوريه در جلسه وزيران خارجه عربستان در جده

منابع عربي دوشنبه 23 مرداد 1391(13 اوت 2012)

وزراي خارجه كشورهاي خليج ديروز در جلسه اي كه در كاخ كنفرانسهاي شهر جده برياست امير عبدالعزير بن عبدالله بن عبدالعزيز وزيرخارجه عربستان برگزار شد, موضوعات مختلف از جمله موضوع بحران سوريه را براي آماده سازي كنفرانس همبستگي اسلامي كه از روز سه شنبه (فردا) به مدت دو روز در مكه برگزار مي شود بررسي كردند.

از طرف ديگر, اتحاديه عرب اعلام كرد كه نشست وزراي كشورهاي عرب كه قرار بود ديروز در شهر مدينه عربستان براي بازنگري تحولات بحران سوريه برگزار شود به بعد موكول كرده است.

 

شورشيان سوريه خواستار منطقه پرواز ممنوع مي‌شوند

خبرگزاري رويتر دوشنبه 23 مرداد 1391(13 اوت 2012)

يک رهبر شورشيان سوري گفت، شورشيان سوري که براي سرنگون کردن بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه مي‌جنگند نيازمند حفاظت از طريق منطقه پرواز ممنوع و بهشت امني هستند که توسط نيروهاي خارجي در نزديکي مرز با اردن و ترکيه حفاظت شود. درگيريها روز يکشنبه در شهر شمالي حلب جايي که تانکها، توپخانه‌ها و تک‌تيراندازان به شورشيان در منطقه سيف الدعوه نزديک منطقه ويران شده صلاح‌الدين حمله کرده بودند، شدت گرفت.

عبدالباسط سيدا رئيس شوراي ملي سوريه گفت، آمريکا تشخيص داده است که فقدان يک منطقه پرواز ممنوع براي مقابله با برتري هوايي اسد، مانع از حرکت شورشيان شده است.

وي يک روز بعد از اين صحبت مي‌کرد، که هيلاري کلينتون گفت، کشورش و ترکيه ممکن است طيفي از اقدامات احتمالي را براي کمک به دشمنان اسد از جمله، منطقه پرواز ممنوع را بررسي کنند، هرچند که وي روشن ساخت که هيچ تصميم فوري ضروري، اتخاذ نشده است. . .

وي گفت، ايجاد مناطق امن در مرزهاي با اردن و ترکيه امري ضروري است که مي‌تواند به رژيم تأکيد کند که قدرت وي ذره ذره از ميان مي‌رود.

 

تحولات و خبرهاي سوريه

سي ان ان سه شنبه 24 مرداد 1391(14 اوت 2012)

نيروهاي ارتش آزادي سوريه يك جنگنده ميگ اسد را در آسمان ديرالزوردر شرق سوريه سرنگون کردند و خلبان آن را كه يك سرهنگ خلبان است؛ به اسارت گرفتند. رژيم اسد اعلام كرد كه هواپيما بدلايل مشکلات فني سقوط کرده است ولي خلبان دستگير شده اعتراف كرد كه اين هواپيماي جنگنده قصد بمباران ديرالزور را داشته است. به گزارش خبرگزاري فرانسه اين نخستين بار است که اپوزيسيون مسلح اسد موافق مي‌شوند يک هواپيما جنگي دولتي را سرنگون کند سرهنگ مفيد محمد سليمان خلبان اسير شده هواپيما گفت: مأموريت ما بمباران شهر ابوحصين بود. او در يك پيام ويدئويي به درجه‌داران همكار خودش در ارتش خواست از اسد جدا شوند. چيزي که پيروزي بزرگتري براي ارتش آزادي است؛ اين است كه قبل از اين سقوط؛ اسد تسلط كامل بر آسمان سوريه داشت

خبرگزاري فرانسه  دوشنبه 23 مرداد 1391(13 اوت 2012)

ارتش سوريه روز دوشنبه براي اولين بار بخشهايي از دمشق را بمباران هوايي کرد. اين در حالي است که عبدالباسط السيدا رئيس شوراي ملي سوريه از کشورهاي عرب و غربي درخواست کرد که منطقه پرواز ممنوع در سوريه برقرار كنند.

سي ان ان   سه شنبه 24 مرداد 1391(14 اوت 2012)

نبردسنگين درحلب هم چنان ادامه دارد. خبرنگار سي. ان. ان از سوريه خبرداد؛ هم چنان بخش بزرگي از اراضي در شمال شرقي حلب تحت کنترل شديد ارتش آزادي قرار دارد.

تلويزيون الجزيره   سه شنبه 24 مرداد 1391(14 اوت 2012)

نيروهاي اسد با 15تانک به محله صلاح‌الدين حمله کردند که وارد آن بشوند ولي خسارت جدي ديدند. اين درحالي است كه مناطق مختلف حلب به شدت توپ باران مي‌شود و ايستگاههاي برق حلب مورد توپباران اسد قرار گرفته است.

دویچه وله   دوشنبه 23 مرداد 1391(13 اوت 2012)

نبرد ميان نيروهاي ارتش آزادي و نيروهاي اسد به قلب دمشق رسيده اين درحالي است كه نبردهاي سنگين در حلب، دومين شهر بزرگ و مهم سوريه نيز ادامه دارد. ابوعلا، فرمانده‌ نظامي‌ارتش آزاد سوريه در حلب گفت که نيروهاي ارتش آزادي هم چنان کنترل صلاح‌الدين را در اختيار دارند. او به رسانه‌ها گفت: ما هنوز کنترل کامل منطقه‌ صلاح‌الدين را در اختيار داريم و صبح روز دوشنبه به منطقه‌ الزهرا در نزديکي سيف الدعوي نيز تهاجم كرديم.

بي. بي. سي جهاني سه شنبه 24 مرداد 1391(14 اوت 2012)

رياض حجاب، نخست‌وزير جدا شده سوريه در امان در يك كنفرانس مطبوعاتي شركت كرد و گفت:. . من مايلم با غرور و افتخار بگويم و به برادرانم در سوريه اشاره کنم که جان خود را فدا مي‌کنند و با تمام توان در خدمت خدا و مردم عمل مي‌کنند. سلاح آنها، ايمان به خدا و شعارشان الله‌اکبر است. من تا زماني که زنده هستم دين خود را به آنها فراموش نخواهم کرد، زيرا آنها نسبت به حفظ جان من و خانواده‌ام در جريان عزيمت دشوار و طولاني ما، مشتاقانه عمل کردند. . . اعضاي ارتش آزاد سوريه که به تعهدات خود نسبت به خدا و خلق وفاداريد، ادامه بدهيد و متحد شويد. . . مردم به شما تکيه دارند، زيرا شما بهترينها بر روي زمين هستيد. من هم‌چنين از اعضاي ارتش اسد مي‌خواهم که کنار مردم بايستند. من وظيفه دارم که بگويم كشور سوريه مقامات و فرماندهان نظامي قابل احترامي دارد که در انتظار زمان مناسب براي پيوستن به انقلاب هستند. من ، آنها را فرا مي‌خوانم که به انقلاب ملحق شوند. . . اين رژيم از نظر روحي، مالي، اقتصادي، و نظامي در حال فروپاشي است. رژيم اسد تنها بر 30درصد خاک کشور کنترل دارد. . . در مورد اپوزيسيون خارج کشورمي گويم، امروز بيش از هر زمان نياز به اتحاد دارند و بايد درب را بر روي کساني که آنها را به چند دستگي متهم مي‌کنند، ببندند من مايلم