بولتن خبري ايران نبرد(1120)  چهارشنبه 7 تير 1391(27 ژوئن 2012)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

تحولات مصر از انتخابات مجلس تا انتخاب رئیس جمهور جدید

 

درخواست مجازات مرگ براي حسني مبارك

خبرگزاري فرانسه جمعه 16 دي 1390(6 ژانويه 2012)

دادستان دادگاه حسني مبارک روز پنجشنبه درخواست مجازات مرگ براي اين ديکتاتور سرنگون شده نمود و استدلال کرد که حسني مبارک دستور کشتن تظاهر‌کنندگان ضد رژيم را داده است.

 

اخوان المسلمين معاهده صلح 1979 مصر با اسرائيل را تضمين ميكند

خبرگزاري فرانسه جمعه 16 دي 1390(6 ژانويه 2012)

روز پنجشنبه آمريکا گفت، اخوان المسلمين که در انتخابات پارلماني مصر دست بالا را دارد، تضمينهايي را در حمايت از معاهده صلح 1979 با اسراييل داده است.

وقتي از ويکتوريا نولند، سخنگوي وزارت‌خارجه پرسيده شد که آيا واشنگتن معتقد است که اخوان المسلمين اين معاهده را تأييد مي‌کند، نولند گفت: آنها در رابطه با اين موارد به ما تعهداتي را داده‌اند.

 

برقراري رابطه با اخوان المسلمين مصر

خبرگزاري فرانسه   یکشنبه 18 دي 1390(8 ژانويه 2012)

آمريکا، که زماني نسبت به برقراري رابطه با اخوان المسلمين بي‌ميل بود، اکنون با اذعان به واقعيت جديد سياسي مصر با آنها رابطه برقرار مي‌کند، ولي نگرانيهايي در مورد برخورد اين گروه با اقليتها، زنان و پيمان صلح با اسراييل هم‌چنان باقي است.

ويکتوريا نولند، سخنگوي هيلاري کلينتون، در جريان گفتگو حول تماسها با اخوان المسلمين در هفته گذشته گفت، واشنگتن در زمينه احترام به حقوق‌بشر و التزامات بين‌المللي مصر، که اشاره‌به پيمان صلح مي‌باشد، ميزاني تضمينهاي خوب از جانب طرف صحبتهاي مختلف دريافت کرده است. ولي او افزود، ما در آينده به پيگيري چنين تضمينهايي ادامه خواهيم داد.

 

اخوان المسلمين مصر از روابط با آمريکا استقبال مي‌کنند

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 22 دي 1390(12 ژانويه 2012)

رئيس بال سياسي اخوان المسلمين مصر، روز چهارشنبه، طي گفتگوهايي با فرد شماره 2 وزارت‌خارجه از روابط ميان آمريکا و مصر استقبال نمود، ولي هم‌چنين گفت که اين روابط بايد متعادل باشند.

اين ملاقات با ويليام برنز، معاون وزير خارجه آمريکا، در مقر حزب آزادي و عدالت در قاهره، در حالي صورت گرفت که يک انتخابات طولاني که اسلام‌گراها را در مرکز صحنه مصر قرار داد، به اتمام رسيد.

واشنگتن با اذعان به واقعيت جديد سياسي مصر، که در آن اسلام‌گراها مصمم به سلطه بر اولين انتخابات از هنگام سرنگوني رئيس‌جمهور کهنه‌کار، حسني مبارک، در ماه فوريه بودند، با اخوان المسلمين رابطه برقرار کرده است.

محمد مورسي رئيس حزب آزادي و عدالت، در بيانيه‌يي که بعد از گفتگوها منتشر شد اعلام کرد، حزب وي به اهميت روابط آمريکا و مصر ايمان دارد، ولي تأکيد کرد که روابط بين اين دو کشور بايد متعادل باشد.

 

جیمی کارتر: ارتش مصر قصد ندارد تمام اختیارات خود را واگذار کند

جـــرس:  شنبه 14 ژانويه 2012 - 24 دی 1390

در پی پیروزی های مداوم احزاب اسلامی در سه دوره انتخابات اخیر در مصر و تداوم انسداد قدرت در دست نظامیان آن کشور، جیمی کارتر، رئیس جمهور پیشین آمریکا، از انتقال قدرت توسط نظامیانابراز نا امیدی کرد.

به گزارش انتخاب، جیمی کارتر در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز، گفت: شورای نظامی حاکم هنوز نتایج انقلاب و روند انتخاباتی را می پذیرد و احزاب مصری مثل اخوان المسلیمن به شورای نظامی حاکم اجازه خواهند داد تا در دوره ای محدود همچنان قدرت را در اختیار داشته باشد.

کاتر گفت: من در گفتگو با اخوان المسلمین و دیگران به این نتیجه رسیدم که شورای نظامی برتری و حاکمیت خود در کشور را تا ماه ژوئن امسال همچنان ادامه خواهد داد، اما باید محدودیت دائمی آنها برای اعمال حاکمیت در کشور در دوره ای مشخص پایان یابد و این موضوع در قانون اساسی کشور که در دو تا سه ماه آینده نوشته می شود، ذکر شود.

گفتنی است، چهل ناظر از مرکز کارتر از ماه نوامبر در مصر به سر می برند، در این مدت سه مرحله از انتخابات مصر برگزار شده است. با توجه به پیروزی اخوان المسلمین در هر سه مرحله از انتخابات بسیاری گمان می کنند دولتی که با رهبری اخوان المسلیمن تشکیل شود، با آمریکا مشکلاتی خواهد داشت اما کارتر می گوید تنها اختلاف آمریکا با اخوان المسلیمن درباره موضوع فلسطین و اسرائیل خواهد بود.

کارتر گفت: انتظار می رود دولت جدید بیشتر نگران حقوق فلسطینیان در مقایسه با دولت قبلی و رهبران قبلی مصر باشد، این می تواند تنها نکته اختلافات بین دولت جدید مصر و آمریکا باشد. اما من فکر می کنم این مسئله باعث ایجاد دیدگاهی بهتر برای صلح بین اسرائیل و فلسطین باشد.

جیمی کارتر رئیس جمهور پیشین آمریکا و برنده جایزه صلح نوبل، بر ضرورت اداره امور كشور توسط غیرنظامیان تاكید كرده و عنوان داشت كه انتخابات پارلمانی مصر به صورت كاملا شفاف برگزار شده است.

كارتر همچنین عنوان داشت: به نظر من ارتش سعی خواهد كرد اختیارات خود را حفظ كند و هنوز نتایج انتخابات پارلمانی و انقلاب مصر را نپذیرفته است.

وی همچنین به حزب آزادی و عدالت به دلیل پیروزی در انتخابات پارلمانی این كشور تبریك گفته و عنوان داشت: شاهد توافق بین‌المللی برای احترام به نتایج این انتخابات كه بیانگر خواست و اراده مصری‌ها است، هستیم.

كارتر همچنین از حزب آزادی و عدالت خواست كه احزاب جوانان این كشور را كه پیروزی چندانی در انتخابات به دست نیاورد، در روند سیاسی مشاركت دهد.

وی در ادامه افزود: از این حزب می‌خواهیم تا زنان را در عرصه‌های مختلف به ویژه پارلمان مشاركت دهد. مرحله آینده در مصر به حضور یك كشور غیر نظامی نیاز دارد مشروعیت واقعی از سوی مردم به نمایندگان داده می‌شود.

كارتر همچنین عنوان داشت: ما حتی انتخابات سال 2006 فلسطین را نیز زیر نظر داشته و اعلام كردیم كه انتخاباتی شفاف بود اما آمریكا و جامعه بین‌الملل با این مساله مخالفت كردند.

وی در ادامه افزود: توافق نامه صلح امضا شده میان قاهره و تل آویو در برگیرنده دو بخش است اول تعهدات اسرائیل و جامعه بین‌الملل در قبال مساله فلسطین و دوم مسائل نظامی اما تنها بخش دوم اجرایی شده و بخش مربوط به حقوق فلسطینی‌ها به صورت خوبی اجرا نشده است. نظام سابق مصر نیز در به حاشیه راندن این مساله نقش بسزایی داشت.

 

البرادعی: عملكرد شوراي نظامي در بدترين شكل ممكن است

يكشنبه 25 دي 1390(15 ژانويه 2012)

جرس: مدير سابق آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با اشاره به اينكه خارج از چارچوب‌هاي رسمي بيشتر مي‌تواند به كشورش خدمت كند، اعلام كرد كه انصراف از نام‌نويسي براي شركت در انتخابات رياست جمهوري مصر با مشورت خانواده و وجدانش صورت پذيرفت.

 به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه مصري اليوم السابع، محمد البرادعي، مدير سابق آژانس بين المللي انرژي اتمي كه از نامزدهاي احتمالي تصدي پست رياست جمهوري مصر به شمار مي‌رفت، دليل انصراف خود را از نامزد شدن در اين انتخابات رجوع به وجدان خود و مشورت با خانواده اعلام كرد.

 وي در تصاوير ويدئويي كه بر روي يوتيوپ گذاشته است، عنوان داشت: با رجوع به وجدان خود به اين نتيجه رسيدم كه بهترين راه براي خدمت به كشور اين است كه خارج از چارچوب‌هاي رسمي به تلاش براي آباداني كشور بپردازم و به همين دليل تصميم گرفتم براي هيچ پست رسمي در كشور از جمله پست رياست جمهوري نامزد نشوم.

البرادعي در ادامه گفت: هنگامي كه به مصر آمدم برخي‌ها از من خواستند به عضويت حزبي در بيايم و رسما به فعاليت‌هاي خود ادامه دهم اما وجدانم به من حكم كرد كه در خارج از چارچوب رسمي و با فعاليت با جوانان بيشتر مي‌توان به مصر خدمت كند.

مدير سابق آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با تاكيد بر ضرورت وحدت جوانان انقلاب مصر گفت: آنهايي كه امروز انقلاب مصر را اداره مي‌كنند، هما‌ن‌هايي نيستند كه آن را آغاز كردند و جوانان مصري بايد با هم متحد شوند و ائتلاف يا حزب مشتركي تشكيل دهند تا بتوانند خود را براي اداره مصر در آينده آماده سازند.

البرادعي با انتقاد شديد از عملكرد شوراي نظامي حاكم در اداره مصر در دوره انتقالي گفت: عملكرد شوراي نظامي بدترين عملكرد ممكن است و بايد همگان در روند سياسي كشور شركت كنند و قانون اساسي با توافق همگان تنظيم و اصلاح شود.

وي گفت: رسانه‌هاي مصر تغيير چنداني نكرده‌اند و كماكان تريبوني براي حاكمان محسوب مي‌شوند. دستگاه قضايي مصر نيز همچنان قصد دارد بر مسائل سرپوش بگذارد و اين چيزي است كه جوانان مصر همواره با آن رو به رو هستند.

از سوی دیگر، مفتي مصر با تاكيد بر ضرورت اجراي قانون اساسي در اين كشور اعلام كرد كه فعاليت‌هاي مذهبي مسيحيان و يهوديان نيز مجاز است.

علي جمعه، مفتي مصر در گفت‌وگو با شبكه العربيه، عنوان داشت: قانون مساله‌اي است كه هيچ كس نبايد از آن تخطي كند و حتي پارلمان مصر نيز موظف به اجراي آن است، براساس قانون، فعاليت ديني و مذهبي يهوديان و مسيحيان مجاز است.

مفتي مصر در ادامه عنوان داشت: قانون اساسي مصر با همكاري نخبه‌هايي از مسيحيان، يهوديان و مسلمانان تدوين شده و همه بايد به آن پايبند باشند.

علي جمعه در ادامه با اشاره به افراط‌گرايي گفت: افراط‌گرايي در طول تاريخ نتوانسته كاري از پيش ببرد و القاعده و طالبان دو دليل بزرگ براي شكست تفكر افراط‌گرايي در عصر ما هستند.

از سوي ديگر شوراي نظامي حاكم در مصر اعلام كرد كه ارتش وظيفه حمايت از ملت مصر را در جشن‌هاي انقلاب اين كشور كه قرار است 25 ژانويه برگزار شود، بر عهده خواهد داشت.

شوراي نظامي مصر با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد كه در چند روز اخير برخي گروه‌ها و اشخاص اقدام به دعوت از مردم براي ايجاد آشوب و درگيري با نيروهاي مسلح كرده‌اند و ارتش نيز كاملا آماده است تا از ملت مصر حمايت كند.

 

در سالگرد انقلاب مصر با موسیقی جوانان

 دویچه وله    يكشنبه 25 دي 1390(15 ژانويه 2012)

از انقلاب مصر یک‌ سال گذشت. جوانان انقلابی از دستاوردهای انقلاب خشنود نیستند. اما در همین مدت کوتاه سیمای مصر تغییر کرده و این بیش از همه در زندگی فرهنگی جامعه دیده می‌شود. موسیقی نیز مانند سایر عرصه‌ها دگرگون شده است.

مردم مصر از دیرباز به موسیقی عشق می‌ورزیدند. موسیقی مصر، با آهنگسازان توانا و خوانندگان پرآوازه در هر کوی و برزنی در سراسر جهان عرب در ترنم بود. اما جوانان مصری هیچگاه به اندازه سالی که گذشت ترانه نسروده، آواز نخوانده و سرود سر نداده اند.

موسیقی در خدمت آزادی

موسیقی تصنیف و ترانه که معمولا مردم را با نغمه‌های تغزل و دلدادگی به شور و نشاط می‌آورد، اینک بیش از هر زمان دیگری در تاریخ مصر با دستمایه‌های اجتماعی و پیام‌های مردمی همراه شده است. از هر بلندگویی ندای زمان بلند است. بسیاری از ترانه‌ها، ترنم و تکرار همان شعارهای رزمجویانه‌ی راه پیمایی‌های اعتراضی هستند: "نان، آزادی و عدالت اجتماعی".

یکی از خوانندگان نسل نو، جوانی ۲۴ ساله به نام رامی عصام است که ناگهان به آوازه‌ای بلند دست یافته است. او در بامداد آن صبح تاریخی که "روز خشم" نام گرفت، از اولین کسانی بود که به انبوه معترضان در "میدان تحریر" پیوست. او نیز آمده بود تا خطاب به دیکتاتور مصر فریاد بزند: "ارحل!" (برو گم شو!) اما در عین حال هنری داشت که امیدوار بود انقلاب بند از آن بر دارد.

 رامی عصام یکی از خوانندگان نسل نو است که با گسستن از سنت شعر تغزلی و موسیقی بزمی پیشین، از رزم و پیکار مردم خود می‌گوید. او قصد دارد از شعر و ترانه برای دگر کردن زندگی استفاده کند. عصام می‌گوید: ما باید از سنت شعری پرمایه‌ی ملت خود در راه مبارزه بهره بگیریم. کلمات همان سلاح ماست که باید در پیکار با دیکتاتوری به کار رود.

جوانانی مانند عصام می‌دانند که به راهی پرخطر گام گذاشته‌اند. در روند انقلاب تنها شهرت و محبوبیت نصیب آنها نمی‌شود، بلکه چه بسا رنج و عذاب نیز در انتظار آنهاست. در روزها و شب‌های پرشوری که رامی عصام برای دوستان و همرزمانش در "میدان" آواز می‌خواند، نیروهای مسلح و باندهای چماق به‌دست رژیم او را نشانه کردند، بر سر راه او به کمین نشستند و در شبی تاریک به شکنجه‌گاه‌های خود کشاندند. او پس از آزادی، بی درنگ به جنبش اعتراضی پیوست، و امروز با سربلندی می‌گوید: حالا قوی‌تر شده‌ام و قدر آزادی را بیشتر می‌دانم.

رامی عصام نمونه‌ای از جوانان هنرمند است که هنر او همراه انقلاب بالیده است. او از ۳ سال قبل از آغاز "بهار عربی" ترانه می‌سرود و با همراهی گیتار آواز می‌خواند. اما تنها در کنار جنبش اعتراضی و در جریان انقلاب بود که مردم صدای گرم او را شنیدند و به زودی او را "صدای مصر" خواندند.

 عصام می‌گوید: "آزادی و همه چیزم را مدیون این انقلاب هستم." هفته آینده نخستین آلبوم این خواننده جوان منتشر می‌شود، که مجموعه آهنگ‌هایی است که او به صورت زنده در "میدان تحریر" برای مردم خوانده است.

غوغای "موسیقی زیرزمینی"

این روزها در مصر در کنار رامی عصام خواننده‌های دیگری نیز به شهرت رسیده‌اند. در گوشه و کنار پایتخت مصر، مردم با گروه‌هایی آشنا می‌شوند که پیداست کار و تجربه‌ای پشت سر خود دارند، اما تا کنون هیچکس از آنها چیزی نشنیده بود. در مصر پیش از انقلاب، دهها گروه موسیقی بود که به صورت غیررسمی یا "زیرزمینی" فعالیت داشتند و اینک به مدد انقلاب به روی صحنه ظاهر شده‌اند.

گروه موسیقی "قهوه ساده" یکی از گروه‌هایی است که از حدود سال ۲۰۰۴ فعالیت داشت، اما تنها پس از فروپاشی نظام پیشین است که آزادانه در باشگاه‌ها و تماشاخانه‌های قاهره برنامه اجرا می‌کند. محمود شوقی، خواننده گروه می‌گوید: جنبش اعتراضی ما را تغییر داد. ما زندگی تازه‌ای پیدا کردیم، و وقت آن رسیده بود که موسیقی ما هم تغییر کند. این گروه با آلبومی به نام "کلنا مصریون" (ما همه مصری هستیم) به بازار موسیقی وارد شده است.

برخی از گروه‌های موسیقی جوان به خوبی با موسیقی غربی و شاخه‌های جاز و پاپ و راک آشنا هستند. موسیقی آنها تا حد زیادی برای گوش غربی آشنا و جذاب است. اما نباید فراموش کرد که این موسیقی برای جامعه مصر تازه است و از سنت‌شکنی در میراث دیرین موسیقی خبر می‌دهد. جامعه دهها و شاید صدها سال با الحان و ملودی‌های عربی انس گرفته است که تنها از عشق و عاشقی خوانده است.

با گروه‌های جوان و انقلابی، بسیاری از مردم برای نخستین بار درمی‌یابند که موسیقی می‌تواند چیزی متفاوت باشد و غیر از حسرت‌ها و ناله‌های عاشقانه، از ضرورت‌های زندگی بگوید، از مضامین اجتماعی و سیاسی و از عشق به آزادی و عدالت، و همچنین حرمت انسانی، که سالیان دراز حاکمان از مردم دزدیده بودند.

 موسیقی برای مردم

گروه‌ها و نوازندگان جوان می‌دانند که طرفداران موسیقی آنها بیشتر روشنفکران جامعه هستند. اما آنها خود را زبان مردم عادی می‌دانند و دوست دارند موسیقی آنها حدیث دل محرومان و زحمتکشان جامعه باشد. توده‌های عادی هنوز با همان نغمه‌ها و ملودی‌های قدیمی مأنوس هستند.

موسیقی جدید با دشواری‌های زیادی روبروست. درست مانند انقلاب که هنوز باید از موانع بسیاری عبور کند. دست‌اندرکاران موسیقی نو، با زمامداران تازه مصر، سرهنگانی که مقامات "شورای نظامی" را اشغال کرده‌اند، سر آشتی ندارند. دست‌های آشکار و پنهان رژیم پیشین، قصد دارند انقلاب را مختومه اعلام کنند و مردم را به خانه‌های خود روانه کنند، تا خود با خیال راحت دستاوردهای انقلاب را به غارت ببرند و استبدادی تازه به پا کنند.

 جوانانی که در موسیقی نغمه‌های تازه سر داده‌اند، مردم مصر را به اتحاد و یگانگی فرا می‌خوانند. آنها از یکایک شهروندان دعوت می‌کنند که در برابر دشمنان دیرین خود متحد شوند، اما سردمداران تازه از اختلافات فرقه‌ای و مذهبی برای جدایی انداختن میان مردم سوءاستفاده می‌کنند. رامی عصام در ترانه‌های خود "باندهای قدیمی در اونیفورم‌های تازه" را افشا می‌کند.

 ترانه‌سرایان جوان می‌دانند که انقلاب مصر هنوز راه درازی در پیش دارد و می‌گویند: پس ما هم حالا حالاها باید علیه اختناق و بی‌عدالتی آواز بخوانیم. تمام گروه‌های فعال در عرصه موسیقی نو در سالگرد انقلاب با دوستان و طرفداران خود قرار ملاقات گذاشته‌اند: روز ۲۵ ژانویه، "میدان تحریر" در قلب قاهره.

 

چشم‌انداز انقلاب مصر: دموکراسی اول یا دیکتاتوری دوم؟

دویچه وله  يكشنبه 25 دي 1390(15 ژانويه 2012)

یک سال از جنبشی که به سقوط حکومت حسنی مبارک در مصر انجامید گذشته است. تشکیل مجلس انتخابی آغاز جمهوری دوم را ‌نوید می‌دهد. جمهوری اول کودتایی علیه سلطنت بود و به دیکتاتوری انجامید. این بار آیا دمکراسی اندک شانسی دارد؟

 بعداز‌ظهر امروز (چهارشنبه ۲۵ ژانویه) مردم مصر در میدان تحریر جمع می‌شوند تا سالگرد انقلاب را جشن بگیرند. قانون شرایط اضطراری، پس از سی سال امروز در این کشور برچیده می‌شود.

تجمع‌کنندگان در میدان تحریر با هدف‌های مختلفی به آن‌جا می‌روند. گروهی می‌خواهند شهدا را گرامی دارند، گروهی دیگر خواهان شفافیت و کنار رفتن نظامیان از قدرت هستند.

حرکتی که ۲۵ ژانویه سال گذشته در مصر آغاز شد، مراحلی را پشت سر نهاده است. هفته‌ها اعتراض، بالاخره حسنی مبارک را وادار به کناره‌گیری کرد. برای نخستین‌بار یک انتخابات پارلمانی واقعا آزاد برگزار، و نخستین مجلس پس از انقلاب تشکیل شد. اما اولین دور انتخابات، نمایندگانی را به مجلس آینده مصر فرستاد که دوسوم آن اسلام‌گرا هستند.

برخی خوش‌بین‌اند و بسیاری تردید دارند که مصر امروز به دمکراسی و توسعه اقتصادی برسد. آن‌ها به نابسامانی اقتصادی، گرانی، اعتصاب‌ها و خشونت‌هایی اشاره می‌کنند که نتیجه‌اش بی‌ثباتی مصر است. یک چیز برای همه روشن است: مصر هنوز با آرامش فاصله دارد.

روزهای سرنوشت‌ساز

انگیزه جنبش مصر، مانند بسیاری کشورهای عرب منطقه، اعتراض به سرکوب، اختلاس و فساد  دستگاه حکومتی، بیکاری بالا در میان جوانان و فقر شدید بخش‌های بزرگی از جامعه بود. جنبش تونس الگویی شد برای کل منطقه.

۱۱ فوریه ۲۰۱۱ گسترش نا‌آرامی‌ها به کنارهٰٰ‌گیری حسنی مبارک انجامید و او را به حصر خانگی در شرم‌الشیخ فرستاد.

تجمع در میدان تحریر ادامه پیدا کرد. دوم اکتبر ارتش وعده تغییر قانون انتخابات را داد. مردم بازهم به خانه بر‌نگشتند.

۱۸ نوامبر ۲۰۱۱ صدها هزار نفر در میدان تحریر با خواست کناره گیری شورای نظامیان و دادن قدرت به نمایندگان مردم جمع شدند. شورای نظامی کناره گیری دولت موقت را پذیرفت و زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را ژوئن ۲۰۱۲ اعلام کرد. اما درگیری‌ها ادامه یافت.

۲۸ نوامبر اولین دور انتخابات پارلمانی سه مرحله‌ای مصر انجام شد.

چهارم دسامبر نتیجه اولین دور انتخابات نشان داد که اسلام‌گرایان نیروی اصلی مجلس آینده خواهند بود.

هفتم دسامبر دولت جدیدی تشکیل شد. برخی وزیران، به‌رغم همه اعتراض‌ها، از نزدیکان حکومت سابق بودند. در پی آن ارتش با هدف کم کردن قدرت مجلس در دوران گذار یک شورای مشورتی تشکیل داد.

۱۶ دسامبر درگیری میان معترضین به ادامه حضور نظامیان در قدرت و ارتش بالا گرفت. این درگیری‌ها ۱۷ کشته و ۹۰۰ زخمی برجای گذاشت.

۲۲ دسامبر دور دوم انتخابات مجلس برگزار شد. اخوان‌المسلمین بازهم پیشی گرفت.

۱۱ ژانویه ۲۰۱۲، سومین دور انتخابات ترکیب مجلس را کاملا روشن کرد: اسلام‌گرایان ۷۰ درصد کرسی‌های مجلس را در اختیار خود گرفتنذ. حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی اخوان المسلین ۴۵ درصد کرسی ها را تصرف کرد.

جنبش جوانان در منگنه جدال نظامیان و اسلام‌گرایان

به باور برخی تحلیل‌گران با نتیجه‌ای که انتخابات پارلمانی مصر داد، جنبش جوانان در منگنه قدرت نظامیان از یک سو و نیروی اسلام‌گرایان به حاشیه رفت. جنبشی که هنوز برای خود برنامه و چشم‌انداز روشنی ندارد. جنگ قدرت ابتدا میان فرماندهان ارتش و نمایندگان اسلام‌گرا خواهد بود. جوانانی که خواهان مصری ‌آزاد و دمکراتیک هستند، در دوره فعلی هنوز شانس زیادی برای نزدیک شدن به خواست‌های‌شان ندارند.

با قدرت گرفتن اسلام‌گرایان در مصر، مدل ترکیه نیز به حاشیه رفته است. نه تنها در مصر که در بسیاری دیگر کشورهای عربی که بهار را تجربه می‌کنند. بسیاری معتقدند حزب آزادی و عدالت مصر راهی مشابه عدالت و توسعه ترکیه را در مقابل خود نمی‌بیند: گرفتن اهرم کنترل قدرت از نظامیان. اخوان المسلین در نظر لیبرال‌ها و نیروی چپ مصر بیشتر به دنبال معامله با ارتش است.

اخوان‌المسلین این اتهام را رد می‌کند. واقعیت این است که برای اسلام‌گرایان که بیشترین قدرت را در پارلمان دارند، درافتادن با ارتش و کنار گذاشتن آن کار دشواری نیست. بویژه اگر این حزب حاضر باشد با نیروهای سکولار در مقابل ارتش متحد شود.

سلفی‌ها، حضوری پررنگ

ناظران اوضاع مصر معتقدند حزب النور وزنه‌ای سنگین در مصر و نیرویی با حضوری پررنگ است. نیرویی که از فاز نظامی وارد فاز سیاسی شده و اتفاقا در نقش فعلی می‌تواند منشاء اثر بیشتری در تحولات بعدی مصر باشد. هدف این حزب حکومتی مبتنی بر قوانین شرعی اسلامی است. طرفداران حزب النور در تظاهرات مختلف خود ابایی از بیان آشکار این خواست ندارند. به این حزب نیز همان اتهامی زده می‌شود که به اخوان‌المسلمین: اتحاد با نظامیان در مقابل نیروهای سکولار و جوانان. برخی بر این باورند که در حقیقت سلفی‌ها میوه انقلاب مصر را چیده‌اند و می‌توانند با کشیدن جناح تندروتر اخوان‌المسلمین به سوی خود، نیروی معتدل در این گروه را در معادلات بعدی کنار بزنند.

چشم‌انداز ‌آینده

مجلس آینده مصر حالا باید جمهوری دوم مصر را پایه‌گذاری کند. جمهوری اول از دل کودتای ۱۹۵۲ علیه رژیم سلطنتی بیرون آمد. حکومتی خودکامه که تنها نام جمهوری را یدک می‌کشید.

مصری‌ها، فرقی نمی‌کند کدام جناح و با کدام هدف، می‌گویند دمکراسی می‌خواهند. شرکت وسیع مردم این کشور در انتخابات نشان دهنده علاقه شدید به تغییر بود. ناظران می‌گویند این تغییر تنها زمانی می‌تواند به سوی یک دمکراسی پیش‌برود که لیبرال‌ها، جوانان و نیروهای سکولار را در قدرت سهیم کند.

این نیروها ممکن است بتوانند قدرت نظامیان و اسلام‌گرایان را مهار و حقوق شهروندان را از گزند زیاده‌خواهی‌های آن‌ها حفاظت کنند. آیا مصر ‌آماده جمهوری دومی از این نوع هست؟ در این باره تردید زیادی وجود دارد، دست‌کم در آینده نزدیک.

 

اخوان المسلمين دبيركل خود را به عنوان رئيس پارلمان معرفي كرد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 27 دي 1390(17 ژانويه 2012)

حزب آزادي و عدالت اخوان المسلمين که در انتخابات قانونگذاران مصر پيروز شده، روز دوشنبه سعد الکتاتني ، دبيرکل خود را به‌عنوان رئيس پارلمان جديد کانديد کرد.

 

اسلامگرایان برنده نهایی انتخابات پارلمانی مصر شدند

بی بی سی  شنبه اول بهمن 1390(21 ژانويه 2012)

در مصر ، احزاب اسلامگرا بیشترین تعداد کرسی‌ها را در انتخابات پارلمانی این کشور که در سه مرحله برگزار شد، به دست آورده اند.

کمیته انتخاباتی مصر می‌گوید حزب اخوان المسلمین سی و هشت درصد از کرسی های اختصاص یافته به احزاب، و در مجموع حدود ۵۰ درصد کل کرسی های پارلمان را به خود اختصاص داده است.

این در حالی است که حزب اسلامگرای نور که از احزاب تند رو بشمار می رود نیز حدود ۲۵ درصد کرسی های پارلمان را به دست آورده است.

به این ترتیب احزاب اسلامگرا دو سوم کرسی های پارلمان مصر را در اختیار گرفته اند.

این انتخابات که برگزاری آن دو ماه به طول انجامید، اولین انتخاباتی بود که از زمان سرنگونی حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر در سال گذشته در این کشور برگزار شد.

در این انتخابات پارلمانی، نامزدهای بیش از چهل حزب به رقابت پرداختند، که بسیاری از این احزاب بعد از سقوط حسنی مبارک تشکیل شده بودند.

 

نگرانی مسیحیان مصر از قدرت‌گیری اسلام‌گرایان

رادیو آلمان  يكشنبه 2 بهمن 1390(22 ژانويه 2012)

روحانیان مسیحی قبطی نسبت به موج مهاجرت مسیحیان مصری هشدار می‌دهند. برخی سیاستمداران اسلام‌گرا اعلام کرده‌اند، همچون صدر اسلام مسیحیان مصر باید جزیه بپردازند. در انتخابات پارلمانی اسلام‌گرایان ۷۵ درصد آرا را کسب کردند.

با اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی مصر در روز شنبه (۲۱ ژانویه / ۱ بهمن) مشخص شد که جناح‌های سیاسی وابسته به دو جریان اخوان‌المسلمین و حزب سلفی "نور"٬ با اختلاف فاحش نسبت به رقبای دیگر٬ برنده نخستین انتخابات در دوران پس از براندازی حکومت ۳۰ ساله حسنی مبارک شده‌اند.

انبا دامیان، اسقف قبطی و ارتدوکس ساکن آلمان، در نتایج اعلام‌شده‌ی انتخابات تردید جدی دارد. وی می‌گوید، احزاب اسلامی، مانند اخوان ‌المسلمین و سلفی‌ها، آرای کسب شده را از مردم فقیر و بی‌سواد خریده‌اند.

این اسقف مسیحی می‌گوید، برخی که به پای صندوق‌های رأی رفته‌اند، مشاهده کرده‌اند که در فهرست انتخاباتی در کنار نامشان امضای جعلی قرار گرفته است؛ به این معنا که کسانی برای افرادی دیگر رأی داده‌اند.

از نظر انبا دامیان، قبطی‌های مصری این احساس را دارند که قدرت میان اخوان‌المسلمین و نظامیان پیشاپیش تقسیم شده است.

مسیحیان باید جزیه بپردازند

اسقف دامیان نسبت به موج مهاجرت مسیحیان از مصر به کشورهای دیگر هشدار داد، زیرا به نظر او، آن‌ها احساس می‌کنند به افرادی بیگانه با جامعه‌ی این کشور بدل شده‌اند. وی افزود، سیاستمداران اسلام‌گرا بارها اعلام کرده‌اند که مسیحیان باید همانند صدر اسلام به دولت مسلمان جزیه بپردازند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس٬ مقام‌های مصری روز شنبه تایید کردند که اسلام‌گرایان این کشور نزدیک به سه‌چهارم یا ۷۵ درصد کرسی‌های پارلمان مصر را از آن خود کرده‌اند.

تسلط آشکار اسلام‌گرایان بر مجلس آینده‌ی مصر در ذهن بسیاری از فعالان لیبرال و برخی از محافظه‌کاران نگرانی‌های گسترده‌ای درباره لحن مذهبی قوانین پیشنهادی و تسلط نگاه اسلامی بر فرآیند قانون‌گذاری ایجاد کرده است. اسلام‌گرایان در تدوین قانون اساسی جدید کشور نقش تعیین‌کننده خواهند داشت.

محمدحسین طنطاوی٬ رئیس شورای نظامی حاکم بر مصر٬ از قدرت اجرایی خود برای انتصاب ۱۰ نماینده و اضافه کردن آنها به مجموعه نمایندگان منتخب بهره گرفت. به این ترتیب، پارلمان آینده ۵۰۸ کرسی خواهد داشت. او سه زن و پنج مسیحی را در این فهرست ۱۰ نفره گنجانده است.

مصری‌ها در این دوره از انتخابات از یک سیستم پیچیده انتخاباتی بهره گرفته‌اند که در آن رای‌دهندگان در سه فاز مختلف که در مجموع شش هفته به طول می‌انجامد، آرای خود را به نفع افراد یا گروه‌های مشخص به صندوق‌های رای می‌ریزند. یک‌سوم کرسی‌های پارلمان به کاندیداهایی می‌رسد که از میان اشخاص حقیقی، نامزد مستقل انتخابات شده‌اند و دو سوم کرسی‌ها به احزاب٬ گروه‌ها یا ائتلاف‌ها اختصاص می‌یابد.

سهم زنان؛ تنها یک درصد

از میان نامزدهای مستقل٬ هیچ زنی به مجلس مصر راه نیافته و در مجموع هم زنان تنها یک درصد نمایندگان مجلس آینده را تشکیل می‌دهند.

۱۰ درصد از ۸۰ میلیون نفر جمعیت مصر مسیحی قبطی هستند. موجودیت کلیسای قبطی ارتدوکس در مصر به نخستین سده‌ی میلادی بازمی‌گردد. این نهاد دینی که کلیسایی مستقل است، یکی از پرقدمت‌ترین کلیساهای دنیای مسیحیت به‌شمار می‌رود.

کلیسای قبطی در آلمان ۶ هزار عضو دارد. در رأس این کلیسا اسقف دامیان قرار دارد که مقر وی در هوکستر برنکهاوزن آلمان است.

در ماه‌های گذشته برخوردهای خونینی میان اسلام‌گرایان افراطی و مسیحیان قبطی در مصر رخ داد که ده‌ها کشته برجای گذاشت.

 

نخستین مجلس مصر پس از سقوط مبارک کار خود را آغاز کرد

رادیو فردا  دوشنبه 3 بهمن 1390(23 ژانويه 2012)

پارلمان جديد مصر روز دوشنبه نخستين جلسه خود را با شرکت احزاب اسلامگرای این کشور و چندين حزب و گروه کوچکتر غير دينی برگزار کرد.

نشست نمايندگان  پارلمان  مصر با يک دقيقه سکوت به ياد تمام کسانی که در انقلاب سال گذشته این کشور  جان خود را از دست دادند آغاز به کار کرد.

در ابتدای نشست پارلمان مصر، محمود ال سقا، مسن ترين نماينده مجلس رياست موقت جلسه را بر عهده گرفت تا پس از ادای سوگند نمايندگان، ریيس پارلمان و دو نایب ریيس انتخاب شوند.

گروهی از جوانان مصر هم در مقابل پارلمان مصر تجمع کردند تا به گفته آنان، به نمايندگان جديد ياد آوری کنند که اين پارلمان نتيجه خون هايی است که در راه آزادی مصر ريخته شده است.

مهمترين وظيفه پيش روی پارلمان مصر انتخاب گروهی ۱۰۰ نفره برای تدوين قانون اساسی جديد این کشور است.

يکی از سخنگويان اخوان المسلمين گفته است که اين گروه با تمامی احزاب و گروه ها در داخل و خارج از پارلمان، نظاميان و دولت موقت مصر برای تدوين قانون اساسی همکاری خواهد کرد.

قانون اساسی جديد مصر در يک همه پرسی عمومی به رای گذاشته خواهد شد.

انتخابات رياست جمهوری هم قرار است پنج ماه ديگر  برگزار شود. شورای عالی نيروهای مسلح مصر گفته است که پس از انتخاب ریيس جمهوری جديد، اداره امور کشور را به سياستمداران غير نظامی آن کشور خواهد سپرد.

اما  نگرانی اصلی برخی  از گروها و احزاب سياسی مصر حفظ نفوذ نظاميان پس از انتخاب ریيس جمهوری جديد و نيز قدرت گيری احزاب اسلام گرا در این کشور است.

اولين انتخابات آزاد مصر همان گونه که تحليل گران پيش بينی می کردند با پيروزی چشمگير گروه اخوان المسلمین بپايان رسيد.

گروه اخوان المسلمين که طرفداران و اعضای آن حزبی به نام آزادی و عدالت تشکيل داده اند توانست در سه دوره انتخابات محلی بيش از ۴۷ درصد از آرا يا ۲۳۵ کرسی پارلمانی را به خود اختصاص دهد و به عنوان بزرگترين حزب سياسی کشور وارد پارلمان مصر شود.

حزب النور که از سلفی های مصر تشکيل شده با کسب ۲۴ درصد آرا ۱۲۵ نماينده خود را به پارلمان فرستاده است.

سلفی های مصر که از آنان به عنوان يکی از گروه های افراطی آن کشور ياد می شود خواهان اجرای قوانين دينی در کشور هستند و عرض اندام آنها به عنوان دومين حزب سياسی کشور در مصر و ديگر کشورهای عربی با شگفتی روبرو شده است.

اين در حالی است که ائتلاف جوانانی که نقشی اساسی در پيروزی انقلاب مصر داشتند کمتر از ده نماينده به پارلمان فرستاده است.

در عين حال برخی از گروه ها و احزاب سکولار و يا غير دينی مصر و بخشی از جوانان مصری می گويند نظاميان آن کشور نه تنها در راه اشاعه و بسط آزادی های مدنی و سياسی  موانع جدی ايجاد کرده اند بلکه با بازداشت صدها نفر از معترضين و عدم اجرای وعده های داده شده، تلاش می کنند انقلاب مصر را از مسير اصلی خود خارج کنند.

 

تحولات مربوط به مجلس مصر

منابع عربي   چهارشنبه 5 بهمن 1390(25 ژانويه 2012)

سعد الكتاتني كه يكي از رهبران اخوان مسلمين مي باشدديروز با 399 رأي برياست پارلمان مصر انتخاب شد، دو رقيب وي هركدام به 86 و 10 رأي دست يافتند. بعد از انتخاب سعد الكتاتني براي رياست پارلمان مصر وي به قصاص قاتلين شهداي انقلاب و ادامه محاكمه بقاياي رژيم سابق متعهد گرديد. در همين حال يك منبع نظامي مسؤل به الشرق الاوسط گفت كه پارلمان مصر سخنگوي رسمي اخوان مسلمين شد، چرا كه در انتخابات پارلماني اخير، احزاب اسلامي74 درصد اعضاي پارلمان را ازآن خود كردند. در اين جلسه بقيه نمايندگان سوگند ياد كردند.

درهمين رابطه و درحالي كه اولين جلسه پارلمان مصر با هيئت رئيسه انتخاب شده جديد آن برگزار مي شد راهپيمائيهاي مختلفي بسوي ساختمان پارلمان به حركت درآمدند و در اطراف پارلمان تجمع كرده و به ادامه تظاهرات و شعار دادن پرداختند. تظاهركنندگان خواستار التزام پارلمانترها به اجراي خواسته هاي مردم مصر با همه جريانهايش گرديدند. همچنين تظاهركنندگان خواستار كنار رفتن شوراي نظامي از قدرت شدند.

شوراي نظامي نيروهاي مسلح كه امور كشور را اداره مي كند و به همراه احزاب اسلامي مانند اخوان المسلمين از مصريها خواستند كه بخاطر پيروزيهايي كه تابحال انقلابشان بدست آورده كه مهمترين آنها انتخابات پارلمان است را جشن بگيرند. شوراي نظامي حاكم مصر همچنين تأكيد كرد كه جوانان از خشونت و اعمال شغب دوري كرده و در حفظ ارگانها دولتي و در رآس آنها ارتش حمايت كنند.

در مقابل احزاب اخوان المسلمين و حزب النور اعلام كردند كه درتظاهرات عليه شوراي نظامي شركت نخواهند كرد و تنها براي گراميداشت سالگرد انقلاب به خيابانها خواهند آمد.

 

میدان تحریر قاهره صحنه جشن سالگرد قیام تاریخی مردم مصر

رادیو فردا   پنجشنبه 6 بهمن 1390(26 ژانويه 2012)

روز چهارشنبه هزاران نفر از مردم مصر درسالگرد آغاز قیامی که به سرنگونی رژیم حسنی مبارک منجر شد در میدان تحریر قاهره برای جشن و شادمانی اجتماع کردند. ولی آنها می‌گویند که از آن زمان تاکنون حرکت اعتراضی مردم به غیر از سرنگون کردن رژیم مبارک دستاورد چندانی نداشته است.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان در مقاطعی فضای حاکم بر این گردهمایی غم‌انگیز و حتی تنش‌آلود بود و بسیاری از حاضران در مورد احتمال بروز درگیری خشونت‌آمیز بین مردم و نیروهای ارتش نگران بودند. بسیاری از حاضران شعارهایی علیه حاکمان نظامی سر داده و در پلاکاردهای خود مخالفت خود را با سیاست‌های شورای نظامی حاکم نشان می‌دادند.

اما برخی دیگر این مناسبت را جشن گرفته و معتقدند که از زمان برکناری رژیم حسنی مبارک مصر پیشرفت‌هایی داشته است. یاسمین خلیل یک معلم ساکن شهر قاهره می‌گوید: سال گذشته در این ایام تمام مردم مصر به نوعی برده حکومت مبارک بودند و کسانی که جرئت می‌کردند از نظام استبدادی انتقاد کنند، بهای گزافی می‌پرداختند. بله درست است که انقلاب ما هنوز به همه دستاوردهای خود نرسیده ولی ما پیشرفت زیادی داشته‌ایم و هیچ کسی نمی‌تواند منکر این واقعیت شود.

شبکه خبری سی ان ان یادآوری می‌کند که انقلاب مصر به فاصله کوتاهی پس از شروع اعتراضات مردم تونس و برکناری رژیم حاکم بر آن کشور در ماه ژانویه سال ۲۰۱۱ آغاز شد. از آن زمان جنبش‌های گسترده اعتراضی علیه رژیم‌های کهنه حاکم بر کشورهای عربی سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا از جمله لیبی، سوریه و یمن را در برگرفته است.

در مورد مصر با وجود شواهدی حاکی از پیشرفت به سوی یک نظام سیاسی غیراستبدادی طی یک سال گذشته، هنوز هم احساس عمومی این است که اکثر خواست‌های اصلی معترضان عملی نشده‌اند.

پارلمان آزاد مصر روز دوشنبه برای اولین بار پس از سرنگونی رژیم حسنی مبارک تشکیل جلسه داد. اما نظامیان این کشور که نفوذ و قدرت فراوانی دارند و پس از سقوط مبارک خلأ قدرت موجود در سیاست مصر را پر کرده‌اند، هنوز هم تصمیم‌گیری‌های مهم را در دست خود دارند.

طی ماه‌های اخیر فعالان جنبش دمکراتیک مصر که از روند کند اصلاحات خسته شده‌اند، با تشکیل اجتماعات اعتراضی و راهپیمایی در خیابان‌های قاهره با نیروهای امنیتی درگیر شده‌اند.

نور نور یک فعال سیاسی که به هنگام سقوط رژیم حسنی مبارک ۲۰ ساله بود، اخیراً در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: واقعاً این طعنه تاریخ است که اکثریت مواردی که من احساس خطر کرده و یا توسط نیروهای امنیتی کتک خورده‌ام در ماه‌های پس از سقوط حسنی مبارک بوده است. همه این شواهد نشان می‌دهد که نظام سیاسی حاکم بر مصر در شرایط کنونی در حقیقت تداوم همان رژیم حسنی مبارک است.

شبکه خبری سی ان ان یادآوری می‌کند که در انتخابات پارلمانی اخیر مصر احزاب اسلام‌گرای با سابقه مثل اخوان المسلمین به نسبت احزاب آزادی‌خواه و غیرمذهبی که نماینده بخشی از جنبش اعتراضی هستند، نتایج بهتری به دست آوردند.

برخی از مردم مصر می‌گویند که امیدهای روزهای اول قیام سال گذشته از ابتدا محکوم به شکست بودند. هاشم قسیم مدیر مسئول یک روزنامه جدید و از فعالان حقوق بشر در مصر می‌گوید: بالا بردن سطح توقع و مطالبات عمومی مردم در اوایل جنبش اعتراضی شاید بزرگترین اشتباه بود و احتمالاً رسانه‌های جمعی در ایجاد این فضا نقش زیادی داشته‌اند.

یاسمیم خلیل همچون گروه دیگری از اجتماع‌کنندگان در میدان تحریر قاهره می‌گوید وی و دوستانش قصد دارند تمام شب را در این میدان بمانند تا از این طریق به شورای نظامی حاکم بر مصر برای اجرای خواسته‌های مردم فشار بیشتری بیاورند.

به گفته وی خواست‌های اصلی مردم در حال حاضر انتقال سریع قدرت به نهادهای انتخابی و غیرنظامی، پایان دادن به محاکمات نظامی معترضان، افزایش دستمزد مردم و پرداخت خسارت به خانواده افرادی است که در جریان اعتراضات سیاسی کشته و زخمی شده‌اند.

شبکه خبری سی ان ان در پایان گزارش خود از اجتماع روز چهارشنبه در میدان تحریر قاهره می‌نویسد که برای بسیاری از مصری‌ها محاکمه و مجازات حسنی مبارک هنوز هم یک موضوع بسیار مهم و نمادی برجسته از تعیین تکلیف با رژیم سابق، سرکوبگری و جنایاتی است که در آن دوره اتفاق افتاده است.

روند محاکمه حسنی مبارک که اکنون به شدت بیمار است، به جرم فساد اداری و مالی و صدور دستور سرکوب و کشتار معترضان ادامه دارد. وی این اتهامات را رد کرده است.

 

تحولات مصر در رسانه های عربی

سه شنبه 9 اسفند 1390(28 فوريه 2012)

مصر - بعضي منابع آمريكايي انتظار دارند كه حكم برائت رئيس جمهور سابق حسني مبارك در پرونده قتل تظاهركنندگان انقلاب 25 ژانويه صادر شود، دادستان هيچ دلايلي مبني بر صدور دستور شليك روي تظاهركنندگان از طرف حسني مبارك ارائه نداده است. در همين رابطه روزنامه نيويورك تايمز گفت كه حكم برائت حسني مبارك در ماه ژوئن آينده صادر خواهد شد، كه چه بسا باعث شعله ور شدن مجدد اعتراضات و ناآراميها در كشور خواهد شد. بهمين منظور شوراي نظامي حاكم تمام تلاش خود را جهت تحويل دهي قدرت قبل از صدور حكم مبارك تلاش مي كند، تا از تحمل مسؤليت حكم برائت حسني مبارك بپرهيزد. در همين رابطه منابعي فاش كردند كه حسين طنطاوي در روز 30 ژانويه گذشته از سعد الكتاتني رئيس پارلمان مصر خواسته بود كه بعنوان رئيس مجلس مردم تا زمان انتخاب رئيس جمهور جديد قدرت را تحويل بگيرد اما رئيس مجلس بشدت اين موضوع را رد كرده بود.

دادگاه عالي جنايي ديروز حكم بيگناهي دو افسر متهم به قتل تظاهركنندگان در تظاهرات جمعه خشم در انقلاب مصر را صادر كرد. اين دو فرد به قتل دو تن ازتظاهركنندگان متهم شده بودند.

از طرف ديگر ديروز مجلس مردم مصر تعديل قانون انتخابات رياست جمهوري را تصويب كرد. بر اساس تعديلات جديد، مدت رياست جمهوري 4 سال خواهد بود و رئيس جمهور تنها يكبار ديگر مي تواند انتخاب شود.

 

معرفي کانديداي حزب اخوان المسلمين در انتخابات مصر

بي.بي.سي شنبه 12 فروردين 1391(31 مارس 2012)

حزب اخوان المسلمين در مصر، خيرات الشاطر، نايب رييس اين حزب را کانديداي انتخابات رياست جمهوري آينده معرفي کرده است.

انتخاب آقاي شاطر که سرمايه گذار اين حزب و يک تاجر متمول است، بر خلاف آنچه است که اين حزب پيشتر به آن متعهد شده بود. قبلا اين حزب گفته بود در انتخابات در مصر وارد نخواهد شد.

آقاي شاطر سرمايه گذار اخوان المسلمين و يک تاجر متمول است

تنها چند روز ديگر به پايان اعلام کانديدها باقي مانده است. خبرنگاران در مصر مي گويند نزاع در داخل حزب اخوان المسلمين اوج گرفته است و رابطه اش با شوراي حاکم ضعيف تر شده است.

 

تصميم اخوان المسلمين به حضور در انتخابات رياست جمهوري مصر

بي.بي.سي   شنبه 12 فروردين 1391(31 مارس 2012)

در مصر، حزب اخوان المسلمين که گفته بود در انتخابات رياست‌جمهوري شرکت نمي‌کند، براي اين انتخابات نامزد معرفي کرده است. خيرات شاطر، معاون رئيس اخوان المسلمين و پشتيبان مالي اين سازمان بوده. يک مقام ارشد اخوان المسلمين گفته معرفي نامزد رياست جمهوري، تلاشي است براي خنثي کردن کوششهاي ضدانقلابي.

 

اسامي و سوابق مختصري از كانديداهاي رياست جمهوري مصر

تلويزيون العراقيه  شنبه 19 فروردين 1391(7 آوريل 2012)

هزاران نفر در مركز قاهره در حمايت از كانديداتوري سًلًفي حازم صلاح ابو اسماعيل تظاهرات كردند، ابو اسماعيل كسي است كه چه بسا بخاطر اينكه پدر و مادرش تابعيت امريكايي دارند از انتخابات كنار گذاشته شود.

اسامي كانديداهاي انتخابات مصر به ترتيب از قرار زير است:

عمرو موسي: دبيركل سابق اتحاديه عرب كه در رژيم سابق وزيرخارجه بود. موسي براي انتخابات رياست جمهوري حمايت حزب الوفد را كسب كرده است. خيرت الشاطر: مهندس و سرمايه دار مصري و معاون اول رهبر اخوان المسلمين و يكي از مخالفان رژيم سابق است. حزب حريت و عدالت و گروه اخوان المسلمين حمايت خود را از وي براي نامزدي انتخابات اعلام كرده اند. حازم صلاح ابو اسماعيل: وكيل و طرفدار اسلام و عضو شوراي كانون وكلا است و در انتخابات شوراي مردم در سال 2005شركت كرده استَ جنبش سلفي حمايت خودرا از كانديداتوري وي اعلام كرده اند. احمد شفيق: وي درآخر ين روزهاي زمان مبارك پست نخست وزيري را داشت. او وزير پروازهاي غير نظامي در رژيم سابق و به مدت 6سال فرمانده نيروي هوايي بود. عبدالمنعم ابولفتوح: وي دبير كل اتحاد پزشكان عرب و يكي از مخالفان رژيم سابق بود. بسياري از جنبشهاي انقلابي حمايت خود را از وي براي انتخابات اعلام كردند. محمد سليم العوا: مفكر اسلامي و فقيه قانوني و بعنوان دبيركل اتحاد علماء مسلمانان كار ميكند. حزب الوسط قبلا حمايت خود را از وي براي انتخابات رياست جمهوري اعلام كرده بود. ايمن نور: مخالف ليبرالي و رئيس حزب الغد و نامزد سابق در انتخابات رياست جمهوري در مقابل مبارك بود. حزب الغد از وي براي شركت در انتخابات رياست جمهوري حمايت كرده است. حمدين صباحي: فارغ التحصيل دانشكده اطلاعات از دانشگاه قاهره و مخالف رژيم مبارك بود و رئيس قبلي حزب الكراامة ناصري الميول و مخالف سابق از پارلمان بود. حزب الكراامة ناصري الميول از وي براي شركت در انتخابات حمايت كرده است. هشام البسطويسي: قاضي و معاون رئيس دادگاه تخلفات و يكي از مخالفان نظام سابق مصر و از كساني است كه خواستار مستقل بودن قضاييه است. وي عضو تيم كشف تقلبات در انتخابات پارلماني سال 2005 بود.

 

چهره ‌های جنجالی انتخابات ریاست‌جمهوری مصر

دویچه وله  دوشنبه 21 فروردين 1391(9 آوريل 2012)

در آخرین روز ثبت‌نام برای نامزدی ریاست‌جمهوری مصر، اخوان المسلمین جز خیرات الشاطر یک نامزد دیگر را نیز معرفی کرد. ثبت‌نام عمر سلیمان، مقام امنیتی سابق مصر در دوران مبارک اعتراضات بسیاری را برانگیخت.

زمان ثبت‌نام برای احراز نامزدی مقام ریاست‌جمهوری مصر در اولین انتخابات ریاست‌جمهوری بعد از سقوط حسنی مبارک۷ به پایان رسید.

بیست و سه نفر برای رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری مصر نامزد شده‌اند. در این میان در آخرین ساعات، عمر سلیمان، رئیس سابق سازمان امنیت مصر نیز ثبت‌نام کرد. انتخابات ریاست‌جمهوری مصر قرار است روز ۲۳ مه ۲۰۱۲ برگزار شود.

مقامات دولتی مصر اعلام کرده‌اند که لیست نهایی نامزدها روز دوشنبه (۹ آوریل/۲۱ فروردین) منتشر خواهد شد. بااین‌حال مجموع مشاهدات و گزارش‌ها نشان می‌دهد که اکثر افرادی که نامزد احراز پست ریاست‌جمهوری شده‌اند، یا از اعضای گروه‌ها و احزاب اسلامی مصر و یا از مقامات مسئول بلندپایه در رژیم پیشین مصر هستند.

اخوان المسلمین که اکثریت کرسی‌های هر دو پارلمان مصر را در انتخابات از آن خود کرد، دو نامزد برای انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی کرده است. اخوان المسلمین در ابتدا فقط یک نامزد را انتخاب و معرفی کرده بود.

خیرات الشاطر، نامرد اصلی اخوان المسلمین بود که روحانیون و شخصیت‌های سیاسی اصلی اخوان المسلمین بر سر این نامزد به توافق نهایی رسیدند.

خیرات الشاطر از سال ۲۰۰۶ پرونده‌ی قضایی دارد. وی در دادگاه به "پول‌شویی" و "حمایت از تروریسم" متهم و به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. الشاطر سال گذشته پس از سقوط رژیم حسنی مبارک از زندان آزاد شد.

برخی از اعضای اخوان المسلمین پرونده‌ی قضایی و حکم الشاطر را عاملی بازدارنده ارزیابی کرده و با نامزدی او برای ریاست‌جمهوری موافقت نکرده‌اند.

خیرات الشاطر یک تاجر و به دلیل فعالیت‌های اقتصادی از نظر رهبری اخوان المسلمین در این زمینه کارشناس است. بخش مهمی از منابع مالی اخوان المسلمین نیز با سرمایه‌ی او تامین می‌شود.

حامیان نامزدی الشاطر با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به تصمیم اخوان المسلمین برای انتخاب نامزد دوم برای ریاست‌جمهوری، مدعی شده‌اند که پرونده‌ی قضایی الشاطر بر مبنای اتهام‌های کذب بوده است.

با این‌حال احتمال می‌رود که خیرات الشاطر به دلیل سابقه‌ی زندان و جرایم امنیتی رد صلاحیت شود.

اخوان المسلمین، محمد مرسی، رئیس "حزب آزادی و عدالت" را به عنوان کاندیدای دوم خود در انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی کرده است.

" آزادی و عدالت" شاخه‌ی حزبی اخوان المسلمین است که در اولین انتخابات پارلمانی مصر پس از سقوط حسنی مبارک اکثر کرسی‌های مجلس را در اختیار دارد.

الشاطر تنها نامزدی نیست که به نظر می‌رسد ممکن است ردصلاحیت شود. گزارش‌ها و شواهد حاکی از آن است که احتمالا صلاحیت ایمان نور، یکی از کاندیداهای اصلی لیبرال‌های مصر و رهبر حزب "الغد" نیز مورد تایید قرار نخواهد گرفت.

مادر کاندیدای سلفی‌های مصر تابعیت آمریکا را دارد

برخی تحلیل‌گران احتمال می‌دهند که صلاحیت حازم صلاح ابواسماعیل، که اسلام‌پژوه و وکیلی است که به ضدآمریکایی بودن شهرت دارد نیز رد خواهد شد. وی نامزد سلفی‌های مصر است.

رسانه‌های مصر می‌نویسند که کمیسیون انتخابات اعلام کرده که مادر ابواسماعیل از سال ۲۰۰۶ تابعیت ایالات متحده آمریکا را دارد و این مانعی است بر سر راه کاندیداتوری ریاست جمهوری. بر اساس قانون انتخابات مصر والدین یک کاندیدای ریاست جمهوری باید فقط تابعیت مصر را داشته باشند.

در اعتراض به این نظر کمیسیون انتخابات روز جمعه ۶ آوریل هزاران نفر از هواداران سلفی ابواسماعیل به خیابان آمدند. آنها این اتهامات را یک "توطئه" خواندند.

درعین‌حال کاندیداتوری عمر سلیمان، که مقام امنیتی بلندپایه سابق در رژیم مبارک بوده است، واکنش‌ها و اعتراض‌های بسیاری از اقشار مصر را موجب شده است.

ثبت‌نام او برای رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری بار دیگر این گمان را دامن زده است که او حمایت جدی ارتش و ژنرال‌های مصر را به دنبال دارد و ارتش به دنبال آن است تا قدرت خود را هرچه بیشتر بسط دهد.

خیرات الشاطر، نامزد اصلی اخوان المسلمین با اعتراض از ثبت‌نام عمر سلیمان اعلام کرد: من ثبت‌نام این مقام امنیتی رژیم سابق را توهینی به انقلاب و مردم مصر می‌دانم.

الشاطر با تاکید براین‌که اگر عمر سلیمان برنده‌ی انتخابات شود، مسلما در انتخابات از سوی ارتش اعمال نظر شده است، گفته است: در این صورت مردم مصر باردیگر به خیابان‌ها آمده و انقلاب را ادامه خواهند داد.

برخی دیگر از مقامات سابق در دوران دیکتاتوری حسنی مبارک از جمله احمد شفیق، نخست‌وزیر سابق در دوران مبارک و نیز عمر موسی، وزیر خارجه پیشین مصر و رئیس پیشین اتحادیه عرب نیز برای رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری مصر نامزد شده و ثبت‌نام کردند.

 

تظاهرات هواداران اخوان‌المسلمین در میدان تحریر قاهره

بی بی سی    جمعه 25 فروردين 1391(13 آوريل 2012)

هزاران مصری در میدان تحریر، در مرکز قاهره، در حال تظاهرات علیه عمر سلیمان، رییس سابق سازمان اطلاعات مصر، هستند.

تظاهرکنندگان به اعلام نامزدی آقای سلیمان اعتراض دارند.

این تظاهرات در پی فراخوان اخوان‌المسلمین، با حمایت گروه‌های سیاسی هم‌فکر و با شعار "پاسداری از انقلاب" انجام می‌پذیرد. تظاهرکنندگان از تلاش هواداران رژیم سابق برای بازگشت به قدرت بیم دارند.

در پی اعلام نامزدی آقای سلیمان، مجلس مصر روز پنج‌شنبه قانونی را به تصویب رساند که نامزدی مقامات دولت حسنی مبارک برای ریاست‌جمهوری را ممنوع می‌کند. البته تحلیلگران بر این باورند که شورای نظامی حاکم با این مصوبه مخالفت خواهد کرد.

 

تصویب لایحه منع حضور مقامات پیشین مصر در انتخابات

دویچه وله   جمعه 25 فروردين 1391(13 آوريل 2012)

پارلمان مصر لایحه‌ای تصویب کرده که نامزدی مقامات ارشد رژیم پیشین برای مناصب جدید را ممنوع می‌کند. این لایحه بیش از همه متوجه معاونان مبارک، نخست وزیر او و روسای حزب دمکراتیک ملی می‌شود.

خبرگزاری فرانسه از تصویب لایحه‌ای در مجلس مصر خبر داده که حضور مقامات اجرایی ارشد دولت پیشین و معتمدان مبارک در انتخابات ریاست جمهوری آتی را منع می‌‌سازد. در پیش‌نویس این طرح از پاره‌ای افراد نام برده شده که در میان‌شان کسانی چون معاونان مبارک یا رهبران حزب دمکراتیک ملی دیده می‌شود. این حزب ده سال بر سرنوشت سیاسی مصر حاکم بود.

نام احمد شفیق، نخست وزیر روزهای پایانی دولت حسنی مبارک نیز در فهرست پیشنهادی دیده می‌شود.

این طرح که ابتکار تهیه آن را سلفی‌ها و اخوان‌المسلمین بر عهده داشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، در پی آن به مجلس ارائه شد که عمر سلیمان، رئیس سازمان اطلاعات مصر و عمرو موسی وزیر خارجه این کشور در رژیم مبارک، خود را برای انتخابات ریاست جمهوری مصر نامزد کردند.

طبق این طرح، چهره‌های ارشد سیاسی نیز که در فاصله ده ساله ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ به رژیم مبارک خدمت کرده‌اند، حق نامزدی در انتخایات ریاست جمهوری را ندارند. بسیاری از شخصیت‌های نظام پیشین مصر به اتهام‌های گوناگون در زندان هستند اما تاکنون اتهام فساد یا سرکوب تظاهرکنندگان مصری متوجه عمر سلیمان نشده است.

اسلامگرایان  در حال حاضر اکثریت کرسی‌ها در مجلس مصر را در اختیار دارند و تصویب لایحه یاد شده قدمی دیگر در صف‌آرایی آنها علیه مقامات پیشین تلقی می‌شود. مصوبه آنها اما باید به توشیح شورای نظامی مصر نیز برسد و هنوز قطعی نیست.

عمر سلیمان چهره‌ای شناخته شده در سطح جهانی است و شهرتش  بیش از همه به میانجیگری در مناقشه اسراییل و فلسطینیان باز می‌گردد. او گزینه محبوب شورای نظامی نیز هست که زمام امور مصر را از زمان سقوط مبارک در فوریه سال ۲۰۱۱ به دست دارد.

تقاضای ممنوعیت برای احمد شفیق

پیش‌نویس لایحه هم‌چنین حضور انتخاباتی افرادی را که در ده سال گذشته نخست وزیر بوده‌اند، ممنوع کرده است. این ممنوعیت به‌طور مشخص شامل احمد شفیق می‌شود که آخرین نخست وزیر مبارک بود. عمرو موسی، وزیر خارجه پیشین دولت مصر نیز حق ورود به رقابت‌های انتخاباتی را ندارد زیرا در شمار ارشدترین مقامات رژیم ساقط شده است.

انتخابات ریاست جمهوری مصر در روزهای ۲۳ و ۲۴ ماه مه برگزار می‌شود و مهلت ثبت نام نامزدها برای شرکت در آن در روز یکشنبه ۱۵ آوریل به پایان می‌رسد.

چهره‌های زیادی خود را برای شرکت در این انتخابات نامزد کرده‌اند. شواهد موجود حاکی از آن است که حازم صلاح ابواسماعیل از گروه سلفی‌ها بیشترین حمایت‌ها را دارد.

سلفی‌ها که در دوران مبارک به شدت زیرفشار بودند، با سقوط وی جان تازه‌ای یافته و اینک از فعال‌ترین جریان‌ها در صحنه سیاسی مصرهستند. هنوز روشن نیست که کمیسیون انتخابات مصر، ابو اسماعیل را واجد شرایط قانونی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور معرفی کند.

احتمال حذف ابواسماعیل از رقابت‌های انتخاباتی به اخباری در مورد تابعیت آمریکایی مادر وی باز می‌گردد. بنا بر تصمیم شورای عالی نیروهای مسلح مصر که اداره موقت این کشور را از زمان سرنگونی نظام مبارک بر عهده دارد، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید از پدر و مادری مصری باشند و هیچ یک از آنها نباید تابعیت کشوری دیگر را داشته باشد.

نامزد نخست اخوان‌المسلمین در انتخابات آتی مصر خیرت شاطر است که در ماه مارس سال ۲۰۱۱ از زندان آزاد شد. نامزدی شاطر نیز وضعیتی شکننده دارد زیرا قانونی در مصر حضور زندانیان سابق در انتخابات را مشروط به سپری شدن شش سال از زمان آزادی آنها می‌کند.

محمد مورسی، رهبر حزب آزادی و عدالت نیز خود را برای انتخابات ریاست جمهوری مصر نامزد کرده است. عبدالمنعم عبدالفتوح، دبیرکل اتحادیه پزشکان عرب و عضو سابق دفتر تبلیغات اخوان‌المسلمین هم  از دیگر نامزدهاست.

 

اسامی ۱۰ کاندید رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری مصر

وبلاگ شاهین شهر    يكشنبه 27 فروردين 1391(15 آوريل 2012)

در شش هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری مصر،   کمیته عالی انتخابات مصر پس از بررسی پرونده های تمامي نامزدهای ثبت نام کننده برای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور که تعدادشان ۲۳ نفر است، تصميم به رد صلاحيت 10نفر از آنها گرفت .رییس کمیسیون انتخاباتی ریاست جمهوی مصر اعلام کرد نامزدهایی که رد صلاحیت شدند 48 ساعت مهلت دارند تا به این حکم اعتراض کنند.

 

اسامی 10 نامزد رد صلاحیت شده عبارتند از:

1-   احمد محمد عوض علی مشهور به احمد عوض الصعیدی کاندید حزب مصر القومی / احمد محمد عوض  به دلیل اینکه وابسته به حزبالقومی است و افراد این حزب بر سر نامزدی او اختلاف نظردارند به همین دلیل رد صلاحیت شد.

2-  مرتضی احمد محمد منصور مشهور به مرتضی منصورکه در سال 1952م. در شهر قاهره به دنیا آمد. او دانش آموخته‌ی رشته‌ی حقوق قضایی است و سال‌ها در کسوت وکیل و قاضی دادگستری فعالیت کرده است. وی در حال حاضر ریاست حزب آزادگان مصر را بر عهده دارد که دارای گرایش‌های لیبرال می‌باشد. افزون بر این، مرتضی منصور رییس هیأت مدیره‌ی باشگاه ورزشی زمالک می‌باشد و از وجهه‌ی مناسبی در میان ورزش دوستان مصری برخوردار است.  فعالیت‌های سیاسی مرتضی منصور از زمان دانشجویی آغاز و در همان دوران به دلیل انتقاد از مسؤولان مملکتی بارها بازداشت و زندانی شد. گرایش‌های ملی گرایانه و ضد اسراییلی مرتضی منصور در بسیاری از فعالیت‌های قضایی مشهود بوده است. به عنوان مثال، در دادگاه محاکمه‌ی یکی از جاسوسان اسراییلی در مصر، مرتضی منصور به انتقاد از وکیل مصری این جاسوس پرداخت و عمل وی را به شدت مورد انتقاد قرار داد. او هم‌چنین انتقادهای زیادی نسبت به عملکرد دکتر القرضاوی در جمعیت علمای مسلمان دارد. مرتضی منصور به اتهام دست داشتن در حادثه معروف واقعه شتر رد صلاحیت شده است. کاندید حزب مصر الکنانة

3-       محمد خیرت سعد عبداللطیف الشاطر مشهور به خیرت شاطر متولد  1950 ، کاندیدای اصلی اخوان المسلمین برای انتخابات ریاست جمهوری مصر در سال  2012 ، مهندس مخابرات، بازرگان،  معاون سابق رهبر اخوان المسلمین و عضو ارشد فعلی این گروه، دارای مدرک لیسانس مهندسی از دانشگاه اسکندریه و فوق لیسانس از دانشگاه المنصوره. مدرس سابق دانشگاه. به علت محكومیت های قضایی قبلی رد صلاحیت شد به عنوان کاندید مستقل (اخوان المسلمین)  مورد تایید ۲۷۷ نماینده مجلس مردمی و شورا

 4-    ایمن عبدالعزیز نور مشهور به ایمن نور ، متولد 1964  در خانواده‌ای سرشناس در شهر نبروه به دنیا آمد. پدرش وکیل و نایب رییس حزب الوفد بود، از این رو از همان دوران کودکی با فعالیت‌های حزبی و سیاسی آشنا بود. پس از ورود به دانشگاه در رشته‌ی حقوق مشغول به تحصیل شد و تا مقطع دکترا در این رشته ادامه‌ی تحصیل داد. ایمن نور در آغاز جوانی به حزب الوفد پیوست، اما به دنبال اختلاف‌هایی که در سال 2004م. میان اعضای حزب پدید آمد، از حزب جدا شد و اقدام به تأسیس حزب الغد با ایدئولوژی لیبرالیستی نمود. وی در سال 2005م. نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد و با کسب 540 هزار رأی (7.5 درصد آرا) در جایگاه دوم قرار گرفت. سه ماه بعد به اتهام کارشکنی در انتخابات از سوی نیروهای امنیتی مصر بازداشت شد. او آخرین بار در سال 2009م. از زندان آزاد و فعالیت‌های سیاسی خود را از سر گرفت. ایمن نوربه علت محكومیت های قضایی قبلی رد صلاحیت شد کاندید حزب غد الثورة المصری الجدید

5-     محمد ممدوح حلمی قطب مشهور به ممدوح قطب به دلیل اینکه حزب وی موفق به کسب حداقل یک کرسی در پارلمان نشده است طبق قانون اساسی نمی تواند برای ریاست جمهوری نامزد شود. کاندید حزب الحضارة

 6-      عمر محمود سلیمان مشهور به عمر سلیمان ، متولد 1936 ، دارای کارشناسی ارشد علوم نظامی ، رئیس سابق سازمان اطلاعات و امنیت نظامی ، رئیس سابق سازمان اطلاعات و امنیت مصر، معاون سابق رئیس جمهور وقت مصر (حسنی مبارک) و به دلیل عدم ارائه امضاء های كافی برای حمایت از نامزدی خود رد صلاحیت شد. کاندید مستقل 

 7-   اشرف زکی حسن بارومه مشهور به اشرف بارومه  به دلیل فرار از خدمت سربازی از انتخابات حذف شد. کاندید حزب مصر القومی

8-       محمد حازم صلاح ابو اسماعیل محمد عبدالرحیم مشهور به حازم صلاح ابو اسماعیل ، متولد 1961 ، حقوقدان ، وکیل دادگستری، مطالعه در زمینه های اندیشه اسلامی و امور سیاسی، کاندیدای سابق انتخابات پارلمانی ، وی کاندیدای اصلی افراط گرایان اسلامی (سلفی ها) است. شیخ حازم از اعضای برجسته‌ی حزب کار اسلامی مصر نیز محسوب می‌شود. وی در حال حاضر مشغول به تدریس در رشته‌ی الهیات بوده و هر هفته برنامه‌های تلویزیونی ویژه‌ای با موضوع‌های مذهبی در شبکه‌های الناس و الشبابیه از وی پخش می‌شود. شیخ حازم در سال 2005م. برای انتخابات مجلس ملی شرکت کرد، اما نتوانست به مجلس راه یابد. او در رابطه با کیفیت حکومت مورد نظر خود در یکی از مصاحبه‌های تلویزیونی اعلام کرد که به دنبال استقرار حکومتی است که در آن حلال و حرام از یک‌دیگر تفکیک شده باشد. حازم صلاح ابو اسماعیل به دلیل تابعیت آمریكایی مادرش رد صلاحیت شد.

9-     ابراهیم احمد ابراهیم الغریب مشهور به ابراهیم غریب به دلیل تابعیت آمریکایی از شرکت در انتخابات محروم شد کاندید مستقل

10-    احمد حسام کمال حامد خیرالله مشهور به حسام خیرالله کاندید حزب السلام الدیمقراطی

 

 اسامی 13 نامزد تائید صلاحیت شده عبارتند از:

1-   ابوالعز حسن علی الحریری مشهور به ابوالعز الحریری کاندید حزب التحالف الشعبی الاشتراکی

2-   محمد عبدالفتاح محمد فوزی علی عیسی مشهور به محمد فوزی عیسی کاندید حزب الجیل الدیمقراطی

3-     عمرو محمود ابو ز

ید موسی در سال 1936م. در قاهره پایتخت مصر به دنیا آمد. وی در دانشگاه قاهره در رشته‌ی حقوق تحصیل کرد و سال 1957م. فارغ‌التحصیل شد و یک سال بعد در وزارت امور خارجه‌ی مصر مشغول به کار شد. از جمله سوابق وی در وزارت امور خارجه می‌توان به سفیر مصر در هند از سال 1983 تا 1986میلادی، نماینده‌ی دایم مصر در سازمان ملل متحد از سال 1990 تا 1991میلادی، وزیر امور خارجه‌ی کشور مصر از سال 1991 تا 2001میلادی اشاره کرد.

عمرو موسی از سال 2001م. دبیر کل اتحادیه‌ی عرب بود و تا زمان برکناری حسنی مبارک در سال 2011م. در این سمت فعالیت کرد. وی چند ساعت پس از کناره‌گیری حسنی مبارک در تاریخ 11 فوریه‌ی سال 2011م. استعفای خود را از اتحادیه‌ی عرب اعلام کرد کاندید مستقل

4-   عبدالمنعم ابوالفتوح عبدالهادی ابو سعد مشهور به عبدالمنعم ابوالفتوح متولد 1951 دارای مدرک دکترای پزشکی و لیسانس حقوق قضایی از دانشگاه قاهره و لیسانس مدیریت بیمارستان از دانشگاه حلوان است ، دبیر کل اتحادیه پزشکان عرب، عضو سابق و اخراجی دفتر تبلیغات جماعت اخوان المسلمین است و در سال 1981م. به همراه بسیاری از اعضای جماعت اخوان المسلمین بازداشت و به دادگاه نظامی ارجاع داده شد. بار دوم در سال 1996م. بازداشت و به 5 سال زندان محکوم گردید کاندید مستقل

5-  هشام محمد عثمان البسطویسی کاندید حزب التجمع الوطنی التقدمی الوحدودی.

6-  محمود حسام الدین محمود جلال مشهور به محمود حسام کاندید مستقل

7- محمد سلیم العوا  فقیه مصری در سال 1972م. موفق به اخذ مدرک دکترا در رشته‌ی فلسفه‌ی (فقه مقارن) از دانشگاه لندن گردید. وی پیش از شیخ یوسف القرضاوی، دبیر کلی اتحادیه‌ی علمای مسلمان را بر عهده داشته است. در حال حاضر نیز ریاست جمعیت فرهنگ و گفت‌وگوی مصر را بر عهده داشته و  در زمینه‌ی گفت‌وگوی ادیان (اسلام- مسیحیت) و تمدن‌ها (اسلام- غرب) فعال می‌باشد. استاد محمد العوا دارای مسؤولیت‌های علمی و اجرایی فراوانی در کشورهای مختلف عربی و غیر عربی بوده است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به مشاور دفتر عربی آموزش دولت‌های حاشیه‌ی خلیج فارس در ریاض (1979-1985م.)، تدریس در دانشگاه احمد وبللو کانو در نیجریه (1972م.)، تدریس در دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه ام درمان سودان (1976-1977م.) اشاره کرد. وی هم‌چنین دارای تألیفات متعددی در زمینه‌ی مباحث اسلامی است که عبارت‌اند از: نظام سیاسی در دولت اسلامی (1975م.)، قبطی‌ها و اسلام: گفت‌وگو (1987م.)، اسلام گرایان و مسأله‌ی زن (2000م.)، نظام سیاسی در اسلام (2004م.) و ... . وی دارای گرایش‌های عمیق ضد اسراییلی است و اظهارنظرهای اخیر وی در حمایت از قیام مردم بحرین و طرفداری از حزب الله لبنان قابل توجه است.  کاندید مستقل- ۳۰ رای نمایندگان مجلس مردمی و شورا

8-       احمد محمد شفیق زکی مشهور به احمد شفیق متولد 1941 ، در سن 20 سالگی به دانشکده‌ی نیروی هوایی ارتش مصر پیوست. پس از اتمام تحصیلات پایه‌ی نظامی عازم پاریس شد و در مقطع دکترای علوم نظامی در دانشکده‌ی عالی تسلیحات مشترک به تحصیل پرداخت. وی هم‌چنین دارای مدرک دکترای فلسفه‌ی استراتژی‌های قومیتی نیز می‌باشد. در خلال سال‌های 1984 تا 1986میلادی به عنوان وابسته‌ی نظامی سفارت مصر در ایتالیا مشغول به فعالیت بود و در سال 1996م. به عنوان فرمانده‌ی نیروی هوایی ارتش مصر منصوب گردید شفیق به مدت 6 سال در این سمت باقی ماند و در سال 2002م. به عنوان وزیر هواپیمایی شهری به پارلمان این کشور معرفی گردید. شفیق نخست وزیر مصر در سال 2011 ، آخرین نخست وزیر حکومت حسنی مبارک کاندید مستقل

9-       حمدین عبدالعاطی عبدالمقصود صباحی مشهور به حمدین صباحی متولد 1954 ، سیاستمدار  ،  بنیانگذار حزب "الکرامه ناصری"، سردبیر روزنامه الکرامه، عضو سابق پارلمان،  یکی از اعضای موسس جنبش تغییر مصر (حزب کفایه)، از تاسیس کنندگان انجمن ملی تغییر به ریاست محمد البرادعی کاندید مستقل

10-  عبدالله حسن علی الاشعل مشهور به عبدالله الاشعل, دکتر عبدالله الاشعل در روستای ابوکبیر از استان الشرقیه مصر به دنیا آمد. وی استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه آمریکایی قاهره و از متفکران اسلامی مصر است که سال‌ها در وزارت امور خارجه‌ی این کشور فعالیت کرده است. دکتر عبدالله الاشعل  پس از انقلاب 25 ژانویه مبادرت به تأسیس حزب مصر آزاد نمود کاندید حزب الاصالة

11-  خالد علی عمر علی المحلاوی مشهور به خالد علی کاندید مستقل مورد تایید ۳۲ نماینده مجلس مردمی وشورا

12-  محمد محمد مرسی عیسی العیاط مشهور به محمد مرسی , عضو ارشد اخوان المسلمین و رئیس حزب آزادی و عدالت (وابسته به اخوان المسلمین). نماینده سابق و فعلی پارلمان مصر، سخنگوی فراکسیون اخوان المسلمین در پارلمان، رئیس بخش مواد در دانشکده مهندسی دانشگاه الزقازیق مصر . وی به عنوان کاندیدای جایگزین کاندیدای اصلی اخوان المسلمین یعنی "خیرت شاطر " مطرح است.  کاندید حزب آزادی وعدالت

13- احمد حسام الدین خیرت یوسف مصطفی مشهور به حسام خیرت کاندید حزب مصر العربی الاشتراکی

 

پای نوشت : این مطلب با استفاده از دهها سایت فارسی و عربی جمع آوری شده است.

 

تایید عدم صلاحیت ده نامزد انتخابات ریاست جمهوری در مصر

بي بي سي چهارشنبه 30 فروردين 1391(18 آوريل 2012)

عمر سلیمان و خیرات شاطر که رد صلاحیت شدند جزو امیدهای اصلی در انتخابات بودند

هیات نظارت بر انتخابات مصر می گوید که درخواست تجدید نظر ده نامزدی را که صلاحیت آنها برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری رد شده قابل قبول نیست و آنها حق شرکت در انتخابات را نخواهند داشت.

این هیات قضایی گفته است که این نامزدها، از جمله عمر سلیمان رئیس سابق سازمان اطلاعات، و خیرات شاطر، نامزد اخوان المسلمین، شواهد تازه ای ارائه نکرده اند که باعث تجدید نظر در مورد تصمیم قبلی علیه آنها شود. حازم ابو اسماعیل، نامزد سلفی ها، از گروه های مذهبی بسیار محافظه کار، هم از جمله افراد رد صلاحیت شده است.

 

دهها هزار مصري خواستار پايان حکومت نظاميان شدند

راديو فردا  شنبه 2 ارديبهشت 1391(21 آوريل 2012)

ده‌ها هزار مصري روز جمعه ۱ ارديبهشت ماه با شعار حمايت از انقلاب تسليم قدرت به غيرنظاميان و با شعار مخالفت با نامزدي چهره‌هاي نظام پيشين مصر، در ميدان التحرير قاهره تظاهرات کردند.

فعالان مصري از مردم دعوت کرده بودند براي اعلام مخالفت با نامزدي افرادي که با نظام حسني مبارک همکاري داشتند، در انتخابات رياست جمهوري، دست به تظاهرات بزنند. قرار است مرحله اول انتخابات رياست جمهوري مصر ماه آينده برگزار شود. حضور هواداران احزاب اسلامگرا در ميدان التحرير پرشمار بود. گروه اخوان المسلمين پلاکاردي روبروي تريبون خوددرميدان نصب کرده بودکه برروي آن نوشته شده بودتسليم قدرت در ۳0ژوئن.

 

 

ميليونرهای اخوان المسلمين

رادیو فردا  جمعه 8 ارديبهشت 1391(27 آوريل 2012)

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی از قاهره و براساس گفتگو با حسن مالک يکی از اعضای ارشد گروه اخوان المسلمين مصر می نويسد بخش مهمی از رهبران اين گروه در کنار اعتقادات مذهبی و فرهنگی محافظه کارانه خود به مدلی از اقتصاد فعال و مبتنی بر بازار آزاد معتقد اند.

حسن مالک که در دوران حکومت حسنی مبارک چند سالی نيز زندانی بوده شخصا صاحب شعبه مصری يک تجارت بزرگ وسايل خانگی ساخت ترکيه و يک رشته فروشگاه های زنجيره ای است که لباس های ساخت ترکيه را می فروشد. وی در خانه ای مجلل در يکی از محلات اشرافی شهر قاهره زندگی می کند.

وی می گويد که در دوران حکومت حسنی مبارک به وی و افرادی مثل او اجازه داده می شد که فقط تا حد مشخصی در عرصه اقتصادی رشد کنند. وی می افزايد من هيچ مشغله ديگری غير از کار و خانواده ام ندارم.

 افرادی مثل حسن مالک که در عين دوری جستن از هرگونه وسوسه و انحرافی روی فعاليت های اقتصادی و اهداف سياسی خود تمرکز دارند می توانند برای گروه های ديگر حريفان سرسختی باشند. شايد به همين خاطر است که يک سال و اندی پس از سقوط رژيم حسنی مبارک همفکران حسن مالک به نيرومندترين گروه سياسی و با نفوذترين جريان در قدرت سياسی اين کشور بدل شده اند.

به احتمال فراوان افرادی نظير وی گذشته ازاينکه بر مسند قدرت بنشينند و يا نه در رهبری آينده اخوان المسلمين نقش مهمی خواهند داشت. بسياری از تحليلگران آنها را چهره جديد و نئوليبرال اخوان المسلمين می دانند. اين افراد اميدوارند با مشارکت در قدرت سياسی طبقه و يا قشر جديدی از صاحبان امتيازهای اقتصادی را به ميدان بياورند.

خبرگزاری بلومبرگ يادآوری می کند که رشد اخوان المسلمين برای سکولارهای و دمکراسی خواهان مصر نگران کننده است. اخوان المسلمين در موضع گيری های علنی خود مدعی است که اعتقادات خود را به ساير بخشهای جامعه تحميل نخواهد کرد ولی همه اين تضمين ها برای قانع کردن ديگران کافی نبوده است.

اخوان المسلمين از زمان تاسيس خود در کنار فعاليت های سياسی همواره در عرصه اجتماعی و به خصوص کمک به اقشار فقير فعال بوده و براساس سنت اسلامی ذکات هميشه اعضای مرفه آن به اعضای کم درآمد گروه کمک مالی کرده اند.

در مقابل در دوران حکومت حسنی مبارک گروه اندکی از صاحبان قدرت سياسی و اقتصادی تمام درآمد و منابع اين کشور را در اختيار خود داشتند. بيش از ۴۰ درصد از مردم مصر با درآمد روزانه کمتر از دو دلار زندگی می کنند. مصر اندک صنايع خود را از دست داده و آنچه دارد جهانگردی و خدمات است.

اين نابرابری های اقتصادی ريشه های اصلی وقوع انقلاب مصر بود و به همين خاطر اخوان المسلمين تمرکز اصلی خود را روی مسائل اقتصادی کشور نهاده است. به اعتقاد برخی از کارشناسان جوهره ديدگاه اقتصادی اخوان المسليمن سرمايه داری افراطی است.

حزب عدالت و آزادی که شاخه سياسی و جديد اخوان المسلمين در مصر است در برنامه های خود روی آزادی بازار و آزادی اقتصاد تاکيد دارد و می گويد که از رقابت آزاد حمايت کرده و با انحصار مقابله خواهد کرد. اما اين شعارها با قوانين و آموزه های اسلامی انطباق ندارند.

حسن مالک در ادامه گفتگو با خبرگزاری بلومبرگ می گويد هدف آنها احياء اقتصاد و بهبود سطح زندگی مردم است . به گفته وی مدلهای اقتصادی شرق آسيا که در چند دهه اخير موفقيت فراوانی داشته اند می تواند سرمشق خوبی برای مصر باشد.

تجار و سرمايه داران عضو و يا وابسته به اخوان المسلمين از هم اکنون يک مجمع اقتصادی تشکيل داده و مشغول برقراری رابطه با دولت ها و شرکت های بزرگ خارجی هستند. حسن مالک می گويد که ساير تجار و سرمايه داران مصری نيز می توانند به اين مجمع بپيوندند ولی کسانی که به رژيم گذشته وابسته بودند دعوت نخواهند شد.

اگر سرمايه های خارجی به مصر نيايند اقتصاد اين کشور بعيد است بتواند به حالت ثبات برسد. دولت موقت مصر از صندوق بين المللی پول سه ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار وام تقاضا کرده است. اگر پارلمان تحت کنترل اخوان المسلمين با شروط اين قرارداد موافقت کند احتمالا اين مبلغ به مصر وام داده خواهد شد.

اما منتقدان می گويند که شراط حاکم بر يک چنين وام هايی به شکلی است که سياستهای اقتصادی نئوليبرال رژيم مبارک را تداوم داده و فقط همان اقليت کوچک صاحب امتياز از آن بهره مند خوهند شد و نه مردم عادی مصر. بايد ديد که اخوان المسلمين در اين مورد چه موضعی خواهد گرفت.

حسن مالک می گويد که با دريافت اين وام موافق است و اخوان المسلمين هيچ ضديت خاصی با صندوق بين المللی پول ندارد. ولی در عين حال بر جنبه های اجتماعی مربوط به آن ، از جمله ادامه يارانه ها برای سوخت و مواد غذايی تاکيد خواهيم کرد چون در صورت قطع اين کمک های دولتی به مردم کم درآمد فشار زيادی وارد خواهد شد.

خبرگزاری بلومبرگ يادآوری می کند که با وجود آشتی ناپذيری اخوان المسلمين در گذشته، اخيرا برخی از فعالان سياسی مصر اين گروه را به خاطر نزديکی بيش از حد به طبقه حکام بر مصر مورد انتقاد قرار داده اند.

برخی می گويند شايد دليل آن اين است که از آغاز اخوان المسلمين يک گروه اصلاح طلب بوده و هيچگاه به انقلاب اعتقاد نداشته است.

کارشناسن اقتصادی در مصر می گويند که برنامه ها و سياست های اقتصادی اخوان المسلمين با رژيم حسنی مبارک تفاوت چندانی نخواهد داشت و اين گروه نيز حافظ منافع اقتصادی بزرگ خواهد بود. ولی تفاوت مهم آنها با حکومت حسنی مبارک اين است که آنها به جای دادن امتيازها به بخش مالی که تمام سودآوری را در اعضای خود نگاه داشته بود ممکن است به بخش های توليدی و ساير عرصه های اقتصادی توجه بيشتری بکنند که عوايد جنبی آن برای کل جامعه بيشتر است.

خبرگزاری بلومبرگ در پايان يادآوری می کند که شايد هنوز هم بسيار زود باشد که در مورد طرح های اقتصادی اخوان المسلمين صحبت کنيم. چون بخش اعظم قدرت هنوز دردست ارتش مصر است و هنوز هيچکس واقعا نمی داند که اين نهاد نيرومند چه حدی از اقتصاد اين کشور را در مشت خود دارد.

 

محمد البرادعی در مصر حزبی جدید تأسیس کرد

دویچه وله  يكشنبه 10 ارديبهشت 1391(29 آوريل 2012)

محمد البرادعی، مدیر پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، حزب جدیدی را در مصر تأسیس کرد. به گفته این برنده جایزه نوبل صلح، "حزب قانون اساسی" قرار است آلترناتیوی در برابر اسلام‌گرایان و به منظور نجات انقلاب مصر باشد.

سیاستمدار مصری، محمد البرادعی که مورد پشتیبانی نیروهای لیبرال در جنبش اعتراضی این کشور است، حزب مستقل خود را تشکیل داد.

البرادعی با اعلام موجودیت "حزب قانون اساسی" در قاهره گفت، این حزب می‌خواهد، به منظور حفظ دستاوردهای انقلاب مصر، آلترناتیوی باشد در برابر گروه‌های اسلام‌گرای کنونی که اکثریت را در دو مجلس این کشور به دست آورده‌اند.

این برنده جایزه نوبل صلح وضعیت حاکم بر وضعیت کنونی انتقالی کشور زیر رهبری شورای نظامی مصر را "غم‌انگیز" توصیف کرد.

وی ضمن اشاره به وخامت اوضاع اقتصادی در مصر، به انتقاد گفت، قرار است در ماه مه انتخابات ریاست جمهوری در مصر برگزار شود، بی‌آنکه قانون اساسی نوینی تدوین شده باشد.

این سیاستمدار ۶۹ ساله که مورد حمایت برخی جناح‌های غیرمذهبی است، قصد داشت در انتخابات ریاست جمهوری ماه مه شرکت کند، ولی در ماه ژانویه سال جاری میلادی از این قصد خود اعلام انصراف کرد. البرادعی دلیل خود را برای انصراف‌اش این عنوان کرد که پس از سقوط حکومت چندین ده‌ساله‌ی حسنی مبارک، هنوز نیروهای رژیم پیشین قدرت را در دست دارند.

در این میان اسلام‌گرایان سلفی که با حزب "نور" وارد صحنه‌ی سیاسی شده‌اند، اعلام کرده‌اند، از "عبدالمنعم ابوالفتوح" حمایت می‌کنند. فراکسیون پارلمانی حزب نور این خبر را روز شنبه ۲۸ مه اعلام کرد.

گفته می‌شود ابوالفتوح ۶۲ ساله که از اعضای پیشین اخوان‌المسلمین بوده، یک اسلام‌گرای میانه‌رو است و بسیاری از اعضای جوان جنبش اخوان‌المسلمین از او حمایت می‌کنند.

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری مصر قرار است در ۲۳ و ۲۴ مه (۳ و ۴ خرداد) برگزار گردد. در مجموع صلاحیت ۱۳ نفر برای کاندیداتوری تأیید شده است. یکی از نامزدها از جناح غیرمذهبی عمرو موسی، وزیر امور خارجه پیشین و دبیرکل اسبق اتحادیه عرب، است.

 

درگیری‌های شبانه در قاهره در آستانه انتخابات ریاست جمهوری مصر

بی بی سی يكشنبه 10 ارديبهشت 1391(29 آوريل 2012)

ده‌ها نفر از طرفداران حازم صلاح ابواسماعیل، نامزد اسلامگرا و ردصلاحیت‌شده انتخابات ریاست جمهوری مصر، در جریان درگیری‌های شب گذشته در قاهره مجروح شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، حامیان آقای ابواسماعیل در طول شنبه شب ۲۸ آوریل با افرادی که هویت آنها مشخص نشده است، درگیر شده‌اند.

این درگیری‌ها که تا بامداد امروز یکشنبه (۲۹ آوریل) ادامه داشت، پس از آن رخ داد که صدها نفر از طرفداران آقای ابواسماعیل در اعتراض به رد صلاحیت او برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری مصر در مقابل ساختمان وزارت دفاع در قاهره تجمع کردند.

انتخابات ریاست جمهوری مصر سه هفته دیگر برگزار می‌شود.

طرفداران آقای ابواسماعیل گفته‌اند که توسط نیروهای امنیتی لباس شخصی وابسته به دولت مورد حمله قرار گرفته‌اند، ولی در برخی گزارش‌ها، مهاجمان، ساکنان محلی منطقه خوانده شده‌اند که از اعتراض حامیان آقای ابواسماعیل ناراضی بودند.

حازم صالح ابواسماعیل، مجری سرشناس تلویزیونی و از فعالان وابسته به اخوان‌المسلمین از جمله نامزدهایی است که پس از ثبت‌نام برای شرکت در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری مصر رد صلاحیت شدند.

هیات نظارت بر انتخابات مصر روز ۱۸ آوریل امسال اعلام کرد که درخواست تجدیدنظر این رد صلاحیت‌شدگان قابل قبول نیست و آنها حق شرکت در انتخابات را نخواهند داشت.

حزب جدید البرادعی

همزمان با آماده شدن احزاب و گروه‌های سیاسی برای حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری مصر، محمد البرادعی، فعال سیاسی و برنده جایزه صلح نوبل، از راه‌اندازی یک حزب سیاسی جدید خبر داده است.

گفته شده است که با توجه به فاصله زمانی کوتاهی که تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مصر باقی است، این حزب جدید نخواهد توانست نامزدی را به عرصه رقابت‌ها بفرستد.

آقای برادعی گفته است که به دنبال متحد کردن مردم مصر در مسیر دموکراسی است.

او در جمع خبرنگاران، از برنامه‌ریزی برای قدرت گرفتن حزب خود در ۴ سال آینده خبر داد و گفت که این حزب فراتر از "ایدئولوژی" عمل خواهد کرد و در عین حال، به دنبال آن خواهد بود که "لیبرال" خوانده نشود.

با این حال، جان لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی، می‌گوید که این حزب جدید، به طور واضحی برای رقابت با سیاستمداران اسلامگرا در مصر شکل گرفته است.

 

ارتش مصر تعهد کرد که انتخابات آینده در شفافیت کامل انجام گیرد

نوشتۀ بیژن برهمندی رادیو فرانسه  پنجشنبه 14 ارديبهشت 1391(3 مه 2012)

ژنرال محمد آل عسار ،عضو شورای نظامی مصر امروز اعلام کرد که انتخابات آینده ریاست جمهوری در مصر صد در صد شرافتمندانه برگزار خواهد شد و در شفافیت به مرحله عمل در خواهد آمد.

او بار دیگر تعهد کرد که نظامیان بلافاصله پس از انتخاب رئیس جمهوری، قدرت را به غیر نظامیان تحویل خواهند داد.

این سخنان درست یک روز پس از تظاهراتی انجام میگیرد که روز گذشته علیه نظامیان انجام گرفت و در ان بیست نفر کشته شدند.

پس از حذف ده نفر از داوطلبان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، که از میان بیست و سه نفر کاندیدا انجام شد ، اعتراضات زیادی به نظامیان حاکم انجام شد که از جمله می توان به تظاهرات خونین دیروز اشاره کرد.

 

حداقل 11 نفر در درگيريهاي روز چهارشنبه  در مصر كشته شدند.

تلويزيون سي ان ان   پنجشنبه 14 ارديبهشت 1391(3 مه 2012)

مصر: تنها 3 هفته قبل از اولين دور از انتخابات رياست جمهوري مصر، هرج و مرج در قاهره فوران كرد. منابع درماني گفتند كه حداقل 11 نفر در درگيريهاي روز چهارشنبه كشته شدند.

روز چهارشنبه، خشونت، قاهره را درهم ريخت چرا كه حاميان يكي از كانديداهاي خلع صلاحيت شده رياست جمهوري، در جلو وزارت دفاع در قاهره، با مهاجمين ناشناس درگير شدند. هواداران كانديداي سلفي ها يا فوق محافظه كاران اسلامي بنام كاظم ابو اسما ئيل، ادعا مي كنند كه توسط افرادي مسلح به چاقو و سلاح گرم مورد حمله قرار گرفتند. عاقبت ارتش براي متوقف كردن درگيريها مداخله كرد، اما به گفته منتقدين دير وارد عمل شد. تعدادي از كانديداهاي رياست جمهوري، كارزار انتخاباتي خود را در اعتراض به نحوه نادرست برخورد با اين خشونتها توسط ارتش، به حالت تعليق درآوردند. ارتش تا همينجا هم تحت فشارهاي شديدي است تا قدرت را هر چه سريعتر به يك دولت مدني تحويل دهد.

ژنرال سامي عنان رييس ستاد ارتش روزچهارشنبه اعلام كرد،ارتش آماده است كه اگر يك برنده جدي در خلال اولين دور از انتخابات رياست جمهوري كه براي 23 و 24 ماه مه برنامه ريزي شده، پديدار شود، قدرت را واگذار كند.

پزشكان در قاهره گفتند، آمار كشته هاي درگيري روز چهارشنبه به 22 نفر رسيده است. حداقل 150 نفر مجروح شده اند. شاهدين گفتند كه افراد مسلح به تظاهرات كنندگان حمله كرد كردند. . .

 

ارائه ۳ پیشنهاد برای حل بحران سیاسی مصر از سوی رئیس پارلمان

جـــرس: دوشنبه 18 ارديبهشت 1391(7 مه 2012)

ارائه ۳ پیشنهاد برای حل تنشها میان دولت و پارلمان از سوی رئیس پارلمان و برگزاری تظاهرات علیه شورای نظامی در قاهره از آخرین اخبار این کشور به شمار می رود.

به گزارش مهر به نقل از الجزیره، محمد سعد الکتاتنی رئیس پارلمان مصر شب گذشته در راس هیئتی متشکل از معاون وی و رؤسای هیئتهای پارلمانی با "محمد حسین طنطاوی" رئیس شورای عالی نظامی و دیگر نمایندگان این شورا دیدار کرد.

برکناری دولت کنونی به ریاست کمال الجنزوری محور این مذاکرات بود.کتاتنی پس از این دیدار اظهار داشت که شورای عالی نظامی به فراکسیونهای پارلمانی مصر وعده داد که در رابطه با تنشهای اخیر میان پارلمان و دولت، سه پیشنهاد را مورد بررسی قرار دهد.

این پیشنهادها عبارتند از برکناری، استعفای دولت یا اصلاحات در کابینه و تغییر برخی وزیرانی که پارلمان در خصوص آنها ملاحظاتی دارد.

رئیس پارلمان مصر در این دیدار برکناری دولت الجنزوری را مطرح کرد و شورای نظامی نیز متعهد شد که طی چند روز آن را بررسی خواهد کرد.

الیوم السابع نیز گزارش داد که هزاران نفر از مردم مصر روز گذشته با برپایی تظاهراتی در مرکز قاهره آزادی صدها معترض را خواستار شدند. این افراد طی چند روز اخیر در جریان درگیری های اطراف وزارت دفاع در منطقه العباسیه قاهره بازداشت شده بودند.

معترضان در این تظاهرات که تا مقابل پارلمان مصر ادامه داشت با سر دادن شعار کناره گیری شورای عالی نظامی مصر از قدرت را خواستار شدند.

 

گزارش انتخابات مصر

سه شنبه 2 خرداد 1391(22 مه 2012)

يك روز مانده به برگزاري اولين انتخابات رياست جمهوري بعد از سرنگوني رژيم حسني مبارك كه با قيامي گسترده با نام ثوره 25 يناير (انقلاب 25 ژوئن) سرنگون شد، هنوز سرنوشت اين بزرگترين و پر اهميت‌ترين كشور عربي در هاله‌يي از ابهام قرار دارد. انتخابات از صبح فردا چهارشنبه آغاز خواهد شد و ممكن است در صورتي كه هيچ يك از كانديداها بيش از 51درصد آراء را در دور اول نياورد و انتخابات به دور دوم بكشد تا 21 ژوئن (1تير) كه نتايج نهايي اعلام مي‌شود ادامه يابد.

آخرين نظرسنجي كه از سوي مركز اطلاعات و پشتيباني و تصميم‌گيري وابسته به هيأت وزيران روز گذشته انجام داده حاكي از اين است كه 33 درصد از مصريان هنوز موضع خود را در رابطه با رأي گيري اتخاذ نكرده‌اند، كانديداهاي اين انتخابات 13 نفرند اما تنها پنج نفر در سوژه‌هاي جدي هستند كه در بالاي ليستها قرار دارند كه از جمله شامل اسلام‌گرايان، چپ‌ها، و مسئوليني كه با رژيم سابق كار كرده‌اند.

از نظر ناظران مي‌توان رأي دهندگان مصري را به سه قشر اصلي تقسيم كرد. يك قشر كه موافق انقلاب يا گرايش اسلام‌گرا است، يك قشر طرفدار رژيم قبلي است و بالاخره يك قشر كه سرگردان است و هنوز رأي خود را مشخص نكرده است. . . با توجه به اين كه رأي گيري در خارج مصر انجام شده است، نتايج غير رسمي اعلام شده از سوي سفارتخانه‌هاي اين كشور در خارج حاكي ازاين است كه دكتر محمد مرسي كانديداي حزب الحريه والعداله (بال سياسي اخوان المسلمين) در رأس قرار دارد و پس از او به ترتيب عبد المنعم ابوالفتوح و سپس كانديداي ناصري حمدين صباحي و سپس عمرو موسي و بالاخره احمد شفيق كه نفر پنجم شده است. البته اين نمونه الزاما نمي‌تواند نشان‌دهنده نتايج انتخابات در درون مصر تلقي شود.

محمد مرسي

كانديداي اخوان المسلمين محمد مرسي است كه 60 سال سن دارد ولي به نوشته واشنگتن پست از تسلط و كاريسماي لازم براي عهده‌دار شدن چنين سمتي برخوردار نمي‌باشد. گرچه اخوان المسلمين تمام وزنه خود را پشت وي گذاشته است، با اين حال و به رغم اظهارات علني و انتقاداتي كه عليه حاكميت نظاميان دارند، اخوان المسلمين همانهايي هستند كه همواره حاميان خود را از مشاركت در تظاهرات عليه نظاميان برحذر داشته‌اند امري‌كه نشان دهنده حمايتشان از شوراي نظامي است. اين امر ساير جريانات و به‌ويژه اقليتهاي مذهبي را برآشفته كرده است.

مرسي خودش را كانديداي نهضت و تنها كانديدايي كه اسلامي است معرفي مي‌كند. البته مرسي بهترين انتخاب اخوان المسلمين نبوده است. اخوان خيرت الشاطر بازرگان مشهور و برترين كارشناس استراتژيك خود را در مارس گذشته به اتفاق آراء براي كانديداتوري انتخاب كرد. اما وي تصويب نشد و به‌ناچار اخوان به سوي مرسي رفت كه پايگاه ضعيفي دارد. مرسي يك مهندس است كه از دانشگاهي در جنوب كاليفرنيا دكترا گرفته، شهرت خيلي كمي دارد. وي به ضديت با اسرائيل شهرت دارد. . . .

عمرو موسي

عمرو محمود ابوزيد موسي، متولد 1936 (76ساله) در قاهره، فارغ التحصيل دانشكده حقوق دانشگاه قاهره در سال 1957 كه مدتي به عنوان وكيل آزمايشي كار كرد و سپس در سال 1958 وارد وزارت خارجه شد. ابتدا در سفارت مصر در سويس كار كرد و سپس به هيأت نمايندگي مصر در سازمان ملل پيوست، بعد از آن تا سال 1977 مشاور وزير خارجه و سپس نماينده مصر در سازمان ملل در آغاز دهه هشتاد و سفير اين كشور در مصر تا 1986 تا بالاخره به عنوان نماينده دائمي مصر در سازمان ملل در دهه 1990 تعيين شد. وي در سال 91 قاهره را ترك كرد. . . . در حالي كه قطار انقلاب مصر به از ايستگاه به‌راه افتاده بود عمرو موسي از برجسته‌ترين چهره‌هايي بود كه گرچه با تأخير اما سوار آن شد. گفته مي‌شود كه موفق شد كه احترام طيف گسترده‌يي از جامعه مصر را كه در جستجوي فردي است كه بتواند كشور را در مسير درست هدايت كند داراست. . . . وي در نظرسنجي نخست‌ويزي 11 درصد را حائز شده و در نظر سنجي مركز پژوهشهاي سياسي و استراتژيك الاهرام 40. 8 درصد (نفر اول) است.

شعار انتخاباتي وي اين است احنا قد التحدي [ما به اندازه چالشي كه پيش رو داريم هستيم-مي‌توانيم از پسش برآييم] نكات اصلي برنامه‌يي كه ارائه مي‌كند عبارتند از: يك رژيم رياست جمهوري قانوني اساسي. وي قول مي‌دهد كه در صورت انتخاب شدن اصول عام شريعت اسلام را منبع اصلي قانونگذاري قرار دهد و جوانان را به پستهاي اصلي از جمله پست معاون رييس جمهور بگمارد و مصر را به ارزشهاي تاريخي در قبال مسأله فلسطين به عنوان يكي از اولويتهاي امنيت قومي مصر بازگرداند. و صد روزه حالت فوق‌العاده را لغو كند و. . .

عبد المنعم ابو الفتوح

وي در حالي كه يك اخواني شورشگر (اخواني=وابسته به اخوان المسلمين) به شمار مي‌آيد، اما حمايت دشمنان اسلام‌گراها را جلب كرده و خود را به‌عنوان يك كانديداي مورد توافق (همه) عنوان مي‌كند.

وي از قلب ميدان التحرير برخاسته است و وقتي كه انشعاب خود از اخوان المسلمين را اعلام كرد توجهات را به خود جلب نمود. وي در آغوش اخوان بزرگ شده بود و به عضويت دفتر ارشاد [بالاترين ارگان اخوان المسلمين، دفتر سياسي] رسيده بود. وي مي‌گويد كانديدايي توافقي است كه تلاش مي‌كند همه را راضي كند و همواره از اين كه به صورت ايدئولوژيك كانديداي جريان اسلامي براي رياست جمهوري باشد را رد مي‌كند. اين در حالي است كه افراطي‌ترين گرايشهاي اسلامي از او حمايت مي‌كنند، مانند جماعت اسلامي و سلفي‌ها. بنابراين عجيب نيست كه دكتر عبد المنعم ابو الفتوح يك پزشك است و دبيركل اتحديه پزشكان عرب بوده است، در اردوهاي انقلابي كانديداها جاي بگيرد، او در اولين حركتهاي انقلاب 25 ژانويه 2011 شركت كرد و همواره شعار سرنگوني رژيم را سرمي‌داد و بعد از سرنگوني حسني مبارك در فوريه سال گذشته، ابوالفتوح مواضع انقلابي خود را در حمايت از تظاهر كنندگان خشمگين از چگونگي انجام وظيفه شوراي نظامي حاكم در دوران انتقال، حفظ كرد. به همين دليل جوانان انقلاب به ابو الفتوح به عنوان كسي كه نظراتشان را بيان مي‌كند مي‌نگرند. ابوالفتوح خود را كسي كه وابسته به تفكر اصلاح‌ طلبانه‌يي است كه ليبراليسم و چپ را در خود جمع مي‌كند مي‌داند و مي‌گويد: با نام‌گذاري اسلام‌گرايان مخالف هستم چرا كه اسلام دين اكثريت مصريان است كه عمدتا متدين هستند، اما ترجيح مي‌دهم كه آنان را محافظه‌كار بنامم. . .

احمد شفيق و حمدين صباحي

دو كانديداي ديگر كه بعد از افراد ذكر شده جدي‌تر هستند يكي احمد شفيق نخست وزير دوران مبارك است كه همواره از سوي مخالفين و به‌ويژه اسلام‌گريايان به ارتباطاتش با رژيم سابق و فروش اراضي دولتي به پسران حسني مبارك متهم است و گفته مي‌شود شوراي نظامي از وي حمايت مي‌كند. و ديگري حمدين صباحي است كه مي‌گويد دوستي ايران را خواستار است. وي مي‌گويد خواهان بازگشت به دوران جمال عبدالناصر رهبر فقيد مصر است كه در واقع يك رژيم تك حزبي بود.

چشم اندازها

در آستانه رياست جمهوري ائمه جمعه طرفدار اخوان المسلمين بر همه حكم شرعي داده و فتوا صادر كرده‌اند كه بايد به مرسي رأي دهند. از طرفي احزاب سلفي كه گرايشاتي از مسلمانان سني افراط گرا تا هواداران عربستان سعودي را دربرمي‌گيرند و همه در ضديت با رژيم حاكم بر ايران مشتركند، اخوان المسلمين را متهم مي‌كنند كه با عدم حمايت از عبدالمنعم عبد الفتوح راه را باز مي‌كنند كه دور دوم بين عمرو و موسي و احمد شفيق باشد. برخي شخصيتها در مصاحبه گفته‌اند كه اين طور نخواهد بود و در هر حال دور دوم انتخابات بين مرسي و ابوالفتوح خواهد بود.

اگر محمد مرسي كانديداي اخوان از يك طرف و عمرو موسي (يا احمد شفيق) از طرف ديگر به دور دوم انتخابات راه يابند، با توجه به اين كه اسلام‌گريان متحد با همه گرايشاتشان به مرسي رأي خواهند داد وي رئيس جمهور خواهد شد. اگر ابوالفتوح از يك طرف و عمرو موسي (يا احمد شفيق) از طرف ديگر به دور دوم راه يابند، باز به همان دليل ابو الفتوح رييس جمهور خواهد شد. اگر در دور دوم رقابت بين ابو الفتوح و مرسي باشد، پيش بيني قدري پيچيده‌تر است، اما با توجه به‌اين كه طرفداران عمرو موسي و احمد شفيق (علاوه بر سلفي‌ها و جوانان و اسلام‌گرايان متجدد) و طرفداران غرب خواهان يك رژيم اسلامي به آن معني كه اخوان المسلمين خواهان آن نيستند بعلاوه اقليتهاي مذهبي به ابوالفتوح گرايش بيشتري دارند، به احتمال قوي وي برنده اين ماراتون انتخاباتي خواهد بود.

 

انتخابات رياست جمهوری مصر: تعيين مسير خاورميانه و رابطه با ایران

حسین علیزاده (دیپلمات پیشین در فنلاند) رادیو فردا  چهارشنبه 3 خرداد 1391(23 مه 2012)

قرار است طی روزهای ۲۳ و ۲۴ می ۲۰۱۲ (۲ و ۳ خرداد) نخستين انتخابات رياست جمهوری مصر پس از سقوط حسنی مبارک برگزار شود؛ انتخاباتی که مسير اين کشور، صلح خاورميانه، رابطه با جمهوری اسلامی و غیره را رقم خواهد زد. معروف است که هيچ تحولی در جهان عرب رخ نمی دهد مگر آنکه يا از مصر آغاز می شود و يا به مصر ختم می شود. از اين رو، نگاه های بسياری به انتخابات مصر دوخته شده است تا دانسته شود دستاورد بهارعربی در مصر به کدام سو خواهد بود: سلفی گری يا دمکراسی.

از منظر جمهوری اسلامی نيز که بهار عربی را بيداری اسلامی و ادامه انقلاب اسلامی (ادعای علی خامنه ای) می داند، اين انتخابات از اهميت بسياری برخوردار است چرا که به رغم سپری شدن يکسال از سقوط  حسنی نامبارک ( تعبيری که علی خامنه ای به کار برد) و پيروزی اسلامگرايان در انتخابات شوراها و مجلس مردمی (مجلس الشعب) نه تنها هيچ گشايشی در رابطه سرد تهران قاهره برقرار نشد که برعکس در همين مدت يکی از ديپلمات های دفتر حفاظت منافع ايران به نام قاسم حسينی در خرداد ۹۰ به عنوان عنصر نامطلوب از اين کشور اخراج شد؛ اتفاقی که در طول زمامداری مبارک هرگز رخ نداده بود.

با اين حساب جمهوری اسلامی ایران اميدوار است تا جريانی اسلامگرا به قدرت رسيده تا اولا ادعای خود را مبنی بر بيداری اسلامی موجه نشان دهد و ثانيا اميدوار باشد که بتواند رابطه سياسی با قاهره را که بيش از سه دهه در سطح دفتر حفاظت منافع است، به سطح سفارت ارتقا دهد تا برون رفتی باشد از انزوای سياسی تهران در زمانی که رابطه اش با کشورهای عربی همسايه ( به استثنای عراق و سوريه) در  وخيم ترين شرايط است.

ويژگی ها انتخابات پيش رو

انتخابات چند گرايشی: دوران سی سال زمامداری حسنی مبارک (اکتبر ۱۹۸۱- فوريه ۲۰۱۱) در حالی به پايان رسيد که در بيشتر انتخابات رياست جمهوری مصر، وی تنها نامزدی بود که بدون رقيب وارد انتخابات می شد. تنها نامزد چنان انتخاباتی فقط با رای آری يا خير برگزيده می شد و بديهی بود که مبارک با رای آری تنها برنده انتخابات اعلام می شود. گو اينکه در اثر فشارهای روز افزون، آخرين انتخابات رياست جمهوری با حضور نامزد رقيب برگزار شد ولی کانديدای ديگرعملاً توانی برای مقابله با مبارک نداشت. با اين حساب انتخابات رياست جمهوری پيش رو، نخستين انتخاباتی است که تقريبا تمامی جريان های سياسی دارای نامزد انتخاباتی در آن هستند. تنوع نامزدها موجب شده است که ۱۳ نامزد به رقابت در انتخابات برخيزند.

 

تقابل جريان اسلامگرا با کارگزاران دوران مبارک: بنا به نظر سنجی های موسسه معتبر الاهرام به نظر می رسد از مجموع ۱۳ نامزد رياست جمهوری، رقابت اصلی ميان چهار نامزد در جريان باشد که اين چهار تن نيز در دو دسته قابل تقسيم هستند. اسلامگرايان و کارگزاران دوران مبارک.

چنانچه رييس جمهوری بعدی مصر خود را ملزم به قرارداد کمپ ديويد بداند، جمهوری اسلامی ایران حتی در صورت تمايل قاهره به ارتقا روابط با تهران با گزينه دشواری  رو به روست چرا که اگر مبنای مخالفت با انور سادات و حسنی نامبارک! قرارداد صلح با اسرائيل بود، در صورت پايدار ماندن قرارداد کمپ ديويد، جمهوری اسلامی چگونه  بهار مصر را در راستای انقلاب ۵۷ دانسته و از آن بالاتر به تجديد روابط با قاهره مبادرت ورزد؟

 نمايندگان جريان اسلامگرا عبارتند از: محمد مرسی نامزد حزب آزادی و عدالت و عبدالمنعم ابوالفتوح از اعضای ارشد اخوان المسلمين که حمايت جريان حزب سلفی الدعوة را همراه خود دارد. در مقابل، جريان کارگزاران دوران مبارک را  عمرو موسی  وزير خارجه و دبير کل پيشين اتحاديه عرب و احمد شفيق وزير راه و ترابری دوران مبارک و نخست وزير پيشين مصر نامزدی می کنند.

 

ورود به دوران واپسگرايی اسلامی: گو اينکه محمد مرسی و ابوالفتوح هر دو نامزد جريان اسلامگرا هستند ولی به نظر می رسد که ترجيح جريان اخوان المسلمين برگزيدن محمد مرسی است. گو اينکه هر دو سابقه عضويت در اخوان را دارند ولی هر دو از منظر واحد نامزد اسلامگرايان در مصر نيستند. در حالی که ابوالفتوح به دليل اختلافات با رهبريت اخوان از اين جريان سياسی اخراج شده، محمد مرسی نماينده قشری ترين و واپسگراترين جريان اسلامی مصر است تا آنجا که برخی از اخوانی های انتخاب او را بازگشت به عصر صلاح الدين ايوبی دانسته که به امامت او نماز در بيت المقدس را به جا خواهند آورد.

جالب تر اينکه شيخ المحلاوی يکی از روحانيون طرفدار اخوان گفته است: سوگند به خدا ما در انتخاب خود مختار نيستيم بلکه موظفيم فقط به محمد مرسی رای بدهيم که رضايت خدا در آن است و اوست که مورد تاييد خداوندست.

بدين ترتيب، ترديدی باقی نمی ماند که انتخابات پيش رو نه تنها، انتخاب رييس جمهور آينده مصر است که انتخاب يک جريان فکری است که در صورت پيروزی محمد مرسی و ابوالفتوح عصر واپسگرايی در مصر آغاز خواهد شد.

اين در حالی است که ابوالفتوح تحت تاثير جريان سلفی ها از مهار شيعه به عنوان تهديدی در مصر سخن به ميان آورده است. بنا بر اين توصيف، حتی در صورت پيروزی يکی از اين دو نامزد اسلامگرا، رژيم جمهوری اسلامی با گرايش شيعه گرايانه در برابر تعاملی سخت با جريان سلفی شيعه ستيز قرار خواهد گرفت.

 

بروکرات هايی از دوران مبارک: احمد شفيق و عمرو موسی دو کارگزار کارکشته دوران مبارک هستند که به خوبی از حساسيت های امنيتی تصميم های راهبردی خود برای مصر آگاهند. در حالی که بنابر نظرسنجی ها رقابت اصلی ميان عمرو موسی (۴۱ درصد) و ابوالفتوح (۳۳ درصد) در جريان خواهد بود، اختلاف اين دو در آن است که عمرو موسی کارگزاری کارکشته به جا مانده از دوران مبارک است که به خوبی متوجه دکترين امنيتی مصر (دکترين عادی سازی روابط با اسرائيل) است؛ دکترينی که بيش از سه دهه برای آن هزينه داده شد و انور سادات در همين راه جان خود را باخت.

تفاوت موسی و شفيق در آن است که شفيق کارگزاری بازمانده از نسل نظاميان مصر است. شفيق فارغ التحصيل دانشکده نيروی هوايی و از مقامات ارشد نيروی هوايی اين کشور است که به اقتضای چنين پيشينه ای از حساسيت راهبردی پيمان صلح با اسرائيل آگاه است. در مقابل عمرو موسی نيز به عنوان وزيرخارجه و دبيرکل پيشين اتحاديه عرب، گذار آرام به دمکراسی را بدون دامن زدن به  تنش در روابط ديپلماتيک با همپيمانان استراتزيک مصر( امريکا و اسرائيل) در پيش خواهد گرفت.

 

نتيجه

به شرحی که گفته شد مصر اينک در برابر دو راهی قرار دارد که آيا کارگزارانی کارکشته مثل عمرو موسی يا احمد شفيبق را برگزيند که هر يک پيشينه دراز حکومتداری در انبان تجربه دارند يا آنکه زمام امور کشور را در اختيار رهبرانی تازه کار قرار دهد که تنها وجه بارز آنان مخالفت و معارضه با حسنی مبارک بوده و از اين سرمايه برای جلب آرا مردم به خوبی استفاده می کنند.

صرف نظر از اينکه هر يک از اين دو  انتخاب، مسير اقتصادی مصر را در دوجهت کاملا مختلف راهبری خواهد کرد شايد بزرگ ترين تفاوت هر يک از اين دو گزينه را بايد در تعيين سرنوشت صلح مصر و اسرائيل دانست که به تصريح ابوالفتوح در مناظره تلويزيونی با عمرو موسی اعلام کرد که در صورت پيروزی، در پيمان صلح با اسرائيل (کمپ ديويد) تجديد نظر خواهد کرد؛ تصميمی که به هيچ رو، توسط شفيق يا موسی گزينه اين هيچ يک از اين دو نخواهد بود.

بديهی است چنين تصميم راهبردی از سوی مصر، برای جمهوری اسلامی ایران نيز تعيين کننده در ارتقا رابطه با دولت آتی اين کشور خواهد بود. با اتخاذ چنين موضعی به نظر می رسد در ميان چهار نامزد مطرح رياست جمهوری مصر، ابوالفتوح مناسب ترين گزينه برای تهران و بدترين گزينه برای تل آويو است. پشت پا زدن مصر به پيمان کمپ ديويد، آرزوی ديرينه جمهوری اسلامی که در مخالفت با آن به دستور شخص آيت الله خمينی، مناسبات سياسی و روابط ديپلماتيک جمهوری اسلامی با مصر قطع شد.

با اين ملاحظه چنانچه رييس جمهوری بعدی مصر خود را ملزم به قرارداد کمپ ديويد بداند، جمهوری اسلامی ایران حتی در صورت تمايل قاهره به ارتقا روابط با تهران با گزينه دشواری  رو به روست چرا که اگر مبنای مخالفت با انور سادات و حسنی نامبارک! قرارداد صلح با اسرائيل بود، در صورت پايدار ماندن قرارداد کمپ ديويد، جمهوری اسلامی چگونه  بهار مصر را در راستای انقلاب ۵۷ دانسته و از آن بالاتر به تجديد روابط با قاهره مبادرت ورزد؟

 

رای دهندگان مصری رئیس جمهوری جدیدی انتخاب می کنند

بی بی سی  چهارشنبه 3 خرداد 1391(23 مه 2012)

نامزدهایی با گرایش ها و برنامه های گوناگون برای کسب رهبری پر جمعیت ترین کشور عرب رقابت کرده اند

رای گیری در نخستین انتخابات ریاست جمهوری مصر از زمان سقوط حکومت حسنی مبارک آغاز شده است.

از بامداد روز چهارشنبه، ۳ خرداد (۲۳ مه)، رای دهندگان مصری برای شرکت در انتخاباتی که رسانه های همگانی مصر آن را "انتخابی تاریخی" نام نهاده اند به پای صندوق های رای رفته اند تا رئیس جمهوری آینده این کشور را از میان دوازده نامزد باقی مانده برای احراز این سمت برگزینند.

این نخستین انتخابات از زمان کناره گیری حسنی مبارک در ماه فوریه سال گذشته و پایان سی سال حکومت اوست که در پی قیام مردم مصر سقوط کرد.

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

برای برگزاری انتخابات، سیزده هزار شعبه اخذ رای در سراسر مصر کار خود را از ساعت ۸ صبح به وقت محلی آغاز کردند و رای گیری به مدت دو روز ادامه خواهد داشت.

شورای عالی نیروهای مسلح برگزاری انتخاباتی آزاد و سالم را تضمین کرده و از مردم خواسته است به طور گسترده در این رای گیری شرکت کنند.

این شورا، که با سلب حمایت از رئیس جمهوری سابق، عملا زمینه کناره گیری او را فراهم ساخت و از آن زمان، اختیارات ریاست جمهوری را در دست داشته، حضور گسترده رای دهندگان در انتخابات را بهترین عامل اطمینان خاطر از انعکاس اراده ملت دانسته است.

سخنگوی شورای عالی نیروهای مسلح گفته است که این شورا اجازه هیچگونه مداخله در روند انتخابات یا رای گیری را نخواهد داد و افزوده است که با هرگونه اقدام غیرقانونی در جریان رای گیری "قاطعانه و با شدت عمل برخورد خواهد شد."

رئیس جمهوری آینده باید حداکثر مطلق آرا را به دست آورد و در صورتی که هیچیک از نامزدهای شرکت کننده در مرحله اول به کسب این میزان از آرا موفق نشود، انتخابات مرحله دوم با حضور دو نامزد حائز بیشترین شمار آرا در روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئن برگزار خواهد شد.

به این ترتیب، نتیجه نهایی انتخابات در ماه آینده معلوم می شود و شورای عالی نیروهای مسلح اعلام کرده است که تا پایان ماه ژوئن، تمامی اختیارات سیاسی خود را به رئیس جمهوری جدید انتقال خواهد داد و نظامیان، به اصطلاح، به "سربازخانه ها باز خواهند گشت."

شورای نظامی حاکم

در عین حال، کسانی در مصر نسبت به کناره گیری کامل نظامیان از قدرت تردید دارند و با اشاره به تاریخچه نفوذ ارتش در سیاست طی شصت سال گذشته، از ادامه حضور نیرومند، هر چند نه چندان آشکار نظامیان در عرصه های سیاسی و اقتصادی سخن می گویند و آن را مانعی عمده در راه استقرار دموکراسی در مصر تلقی می کنند.

از زمان کودتای نظامی منجر به سرنگونی نظام سلطنتی مصر در سال ۱۹۵۲ تا کناره گیری حسنی مبارک در سال گذشته، تمامی رئیسان جمهوری این کشور از نظامیان بودند و وقایع منجر به کناره گیری حسنی مبارک نیز حاکی از نقش محوری ارتش در تحولات سیاسی بوده است.

در مقابل، هستند کسانی که ارتباط نزدیک ارتش و سیاست را مانعی در برابر تحقق کامل دموکراسی در مصر نمی دانند و بر عکس، از این نهاد به عنوان عاملی ثبات بخش در دوره انتقالی از دیکتاتوری به دموکراسی نام می برند و می گویند که توجه نظامیان به تحولات سیاسی در این دوره مانع از تندروی در سیاست داخلی و بین المللی مصر خواهد شد.

نامزدهای انتخاباتی

در انتخابات روز چهارشنبه مصر نامزدهایی با گرایش ها و برنامه های مختلف حضور دارند و نتیجه این انتخابات می تواند نه تنها بر آینده پر جمعیت ترین کشور عرب، بلکه بر وضعیت منطقه تاثیرگذار باشد.

عمرو موسی

قرار بود این انتخابات با رقابت سیزده نامزد برگزار شود اما هفته گذشته، محمد فوزی عیسی، نامزد حزب "نسل دموکراتیک" به نفع عمرو موسی از دور انتخابات کناره گیری کرد و دوازده فرد باقی مانده دیدگاه ها و برنامه های متفاوتی را برای جلب نظر مردم ارائه داده اند، هر چند یکی از مهمترین موضوعات در این انتخابات، گزینش بین دو نگرش سکولار و دینی بوده است.

نامزدهای سکولار سیاست و حکومت را منحصرا ناشی از اراده مردم می دانند و مذهب را موضوعی خصوصی تلقی می کنند در حالیکه نامزدهای غیر سکولار به درجات مختلف به برتری احکام دین بر خواست مردم اعتقاد دارند و حکومت را ناشی از اراده ای فوق بشری، و یا دست کم استنباط خود از چنین اراده ای، می دانند.

براساس نظرخواهی های انجام شده، یکی از مشهورترین نامزدهای این انتخابات که نماینده گرایش سکولار نیز تلقی می شود، عمرو موسی، دبیرکل سابق اتحادیه عرب و از دولتمردان برجسته دوران حکومت حسنی مبارک است که در تبلیغات انتخاباتی، خود را فردی دارای تخصص و سابقه اجرایی و واجد صلاحیت برای زمامداری معرفی کرده است.

در عین حال، مخالفان عمرو موسی او را به دلیل ارتباط با حکومت سابق هدف انتقاد قرار داده و گفته اند که انتخاب او به منزله استمرار همان دیدگاهی است که سی سال بر مصر تسلط داشت.

نظرخواهی ها همچنین حاکی از آن است که عبدالمنعم ابوالفتوح، عضو سابق گروه اسلامگرای اخوان المسلمین، مهمترین رقیب انتخاباتی عمرو موسی محسوب می شود.

از آقای ابوالفتوح به عنوان یک اسلامگرای میانه رو نام برده می شود که ضمن پایبندی به اعتقادات دینی و اهمیتی که برای نقش اسلام در جامعه قائل است، گفته است که از اختلاط دین و سیاست حمایت نمی کند هر چند منتقدان او اظهار می دارند که این عضو سابق اخوان المسلمین برای جلب توجه رای دهندگان، گرایش های محافظه کارانه خود را کتمان کرده است.

ابوالفتوح

احمد شفیق، نخست وزیر حسنی مبارک در روهای پایانی عمر رژیم او، یکی دیگر از نامزدهای سکولار است که با توجه به افزایش نا امنی در کشور در یک سال گذشته، بر لزوم استقرار امنیت به عنوان عاملی در تحکیم دموکراسی و فراهم کردن زمینه توسعه اقتصادی و اجتماعی سخن می گوید. در عین حال، سابقه سیاسی احمد شفیق باعث شده است که جوانان انقلابی مصر به شدت با انتخاب او مخالفت ورزند.

محمد مسری، از نامزدهای اسلامگراست که پس از آنکه صلاحیت نامزد اول اخوان المسلمین به دلایل قانونی رد شد، نمایندگی این گروه در انتخابات ریاست جمهوری را برعهده گرفت و برنامه ای حاوی توسعه اقتصادی و اجتماعی مصر با اتکا به اعتقادات اسلامی را مطرح کرده است.

سایر نامزدهای این انتخابات به عنوان افراد مستقل و یا به نمایندگی از سوی احزاب و تشکل های مختلف سیاسی، با انواع برنامه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خواستار کسب آرای مردم مصر شده اند.

در همانحال، فردی که قرار است از پایان ماه ژوئن به عنوان عالیترین مقام اجرایی مصر زمام امور این کشور را در دست بگیرد، خود را با مسایل و مشکلات متعددی روبرو خواهد دید.

هدایت جامعه ای دستخوش تنش های انقلابی است به سوی شرایط عادی سیاسی و مدنی، تسریع روند رشد و توسعه اقتصادی و رفع مشکلات معیشتی مردم، و ترسیم مسیری در سیاست خارجی که ضمن تامین خواست مردم در داخل، حمایت متحدان سنتی مصر را نیز حفظ کند و گسترش دهد، ازجمله این مسایل خواهد بود.

 

انتخابات ریاست جمهوری مصر؛ رویدادی پر تناقض

حبیب حسینی فرد کارشناس مسائل بین الملل

بی بی سی    چهارشنبه 3 خرداد 1391(23 مه 2012)

انتخابات ریاست جمهوری مصر چه از حیث ناقص‌بودن روند سیاسی و حقوقی پس از سرنگونی حسنی مبارک و چه به لحاظ سمت‌گیری نامزدها، نمادی از چالش‌ها و تناقضات این جامعه است.

۵۰ میلیون مصری صاحب حق رای فراخوانده‌ شده‌اند که در روزهای سوم و چهارم خرداد با رای خود از میان ۱۳ نامزد تاییدشده، رئیس جمهوری آینده کشور را برگزینند.

نتیجه این انتخابات تا حدود زیادی تعیین خواهد کرد که "انقلاب میدان تحریر" عمدتا به جا به جایی چهره ای در درون رژیم می انجامد یا گسستی نسبتاً محسوس با تسلط ۶۰ ساله ژنرال ها بر ارکان قدرت خواهد بود.

یک شاخص انتخابات پیش رو عدم حضور حتی یک زن در میان نامزدهاست، امری که در کنار قدرت گیری محسوس اخوان المسلمین و سلفی ها در مجلس تازه مصر، می تواند نشانه دیگری از محافظه کاری محسوس جامعه مصر تلقی شود.

صف‌بندی‌های متعدد

۵۰ میلیون مصری صاحب حق رای فراخوانده‌ شده‌اند که در روزهای سوم و چهارم خرداد با رای خود از میان ۱۳ نامزد تاییدشده، رئیس جمهوری آینده کشور را برگزینند

نگاهی به گرایش های فکری و سیاسی نامزدها حاکی از این واقعیت است که گروه های مختلف جامعه پسا تحریر مصر از جوانان پرشر و شوری که انقلاب میدان تحریر را رقم زدند تا اخوان المسلمین و سلفی ها که در مراحل آخر به شورش های منتهی به سقوط مبارک پیوستند تا لیبرال های کم شانس و پان عربیست ها و ناصریست ها و چهره هایی شاخص از درون رژیم مبارک در برابر هم صف کشیده اند. در واقع مواضع و دیدگاه کمتر نامزدی تجسمی از عام ترین خواست ها و آمال بخش های گستردهای ‌ ای از جامعه مصر است.

در حکومتی که قرار است جایگزین حکومت مبارک شود، هم سلفی ها و هم اخوان المسلمین لزوماً مایل نیستند که حضور و بروز شریعت در قوانین جدید به تفسیرهای کنونی از ماده ۲ قانون اساسی موجود محدود بماند. بر اساس این ماده قانون اسلام اصلی‌ترین منبع قانونگذاری است، اما تنها منبع نیست. عملاً هم قوانین کنونی مصر در مجموع مایه هایی قوی از دیدگاه و گرایش های عرفی را در خود دارند. نه تنها اقلیت ده درصدی مسیحی مصر که بخش های گسترده ای از جامعه مسلمان آن نیز مایل به سرریز پرقدرت شریعت به درون قوانین و رویکردهای حکومت جدید نیستند.

یک چالش دیگر این است که بخشی از آنهایی که انقلاب میدان تحریر را رقم زدند از دولت مبتنی بر قانون که پاسدار حقوق مدنی و سیاسی شهروندان باشد درک و دریافت متفاوتی از شهروندانی دارند که در تمنای احیای امنیت دوران مبارک نظامیان حاکم هستند و نامزدهای نزدیک به آنان را به دیده منجی می‌نگرند.

رئیس‌ جمهور بر اساس کدام قانون اساسی؟

گرچه نتیجه نظرسنجی ها در مصر چندان قابل اتکا نیستند اما تا حدودی می‌توان گفت که یک شاخص اصلی دیگر این انتخابات ضعف نسبی قوی ترین تشکل سیاسی مصر یعنی اخوان المسملین است، همان تشکلی که در انتخابات اخیر مجلس مصر نزدیک به ۵۰ درصد آرا را از آن خود کرد.

محمد مرسی

به عبارتی اخوان المسلمین قسما چوب سیاست های خود در همراهی با شورای نظامی حاکم می‌خورد. این هماهنگی از جمله در این توافق بروز یافت که برای مثال، بر خلاف تونس، در همان چارچوب قوانین گذشته انتخابات مجلس و ریاست جمهوری برگزار شده و می‌شوند و تازه پس از آن است که کمیته منتخب مجلس تدوین و تصویب قانون اساسی جدید را به سامان خواهد رساند. این گونه بود که نامزد اصلی اخوان المسلمین مطابق با قوانین دوران مبارک رد صلاحیت شد و این گروه با محمد مرسی، نامزد ذخیره و فاقد کاریزما وارد کارزار انتخاباتی شد.

نامزد نسبتاً ضعیف، موضعگیری اولیه در مورد عدم شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و نقض بعدی این موضع که به قدرت طلبی روزافزون اخوان المسلمین و خیز آن برای انحصارطلبی سیاسی تعبیر شد، به علاوه ورود عملی به عرصه سیاست ورزی که افسانه اخلاق گرایی و پاکی و بری بودن نیروهای مذهبی از آلودگی های سایر نیروها را بلاموضوع کرد و نیز ناکارآیی در تغییری محسوس در وضعیت اقتصادی و امنیتی به رغم حضوری قوی در مجلس همه و همه دست به دست هم داده اند که ستاره اقبال اخوان المسلمین این بار بر خلاف انتخابات پارلمانی چندان ندرخشد.

به ویژه اکنون که مشکلات اقتصادی زندگی بسیاری از مصری ها را با دشواری های تازه ای روبرو کرده، طبیعی است که رایی که در انتخابات ریاست جمهوری داده می شود عمدتا با نظرداشت توانایی‌ها و رویکردهای نامزدها در حل این مشکلات باشد. بخش بزرگی از رای دهندگان مصری با توجه به نیاز اقتصاد مصر به کمک‌های خارجی و نقشی که توریسم در این اقتصاد بازی می کند تبعاً نامزدی را اولویت خواهند داد که دیدگاه هایش در زمینه مناسبات با غرب و رعایت شعائر و مقررات مذهبی به گونه ای باشد که با مصالح اقتصادی یادشده در تناقض نیفتد.

البته یک تناقض اساسی و لاینحل این است که قانون اساسی جدید تدوین و تصویب نشده و معلوم نیست که رئیس جمهور جدید پس از تصویب قانون اساسی جدید اصولا از چه اختیاراتی برخوردار خواهد بود و تا چه حد اجرای قول و قرارهای کنونی نامزدها با اختیارات مصرح در این قانون تطبیق خواهند داشت.

نامزدهایی که می‌توانند انتخابات را قطبی کنند

احمد شفیق، ژنرال سابق و آخرین نخست‌وزیر دوران مبارک

در میان ۱۳ نامزد حاضر در انتخابات ریاست جمهوری تنها ۴ نامزد از شانس کسب آرایی قابل اعتنا برخوردارند که از میان آنها دو نفر شانس ورود احتمالی به دور دوم انتخابات را دارند.

یکی از این ۴ نفر احمد شفیق است، ژنرال سابق و آخرین نخست‌وزیر دوران مبارک که کم و بیش از حمایت ارتش نیز برخوردار است. بهره‌مندان حکومت پیشین و شهروندانی که در حسرت "مشت‌ آهنین" و "امنیت و ثبات" دوران آن حکومت هستند نیز از حامیان او هستند.

به عبارتی شفیق نسخه‌ای از مبارک تلقی می‌شود که متناسب با شرایط جدید ناچار است سیاست‌های نرمتری را دنبال کند. شفیق هوادار تداوم بی‌چون و چرای پیمان کمپ دیوید است و اصلاح آن را در تناقض با تعهدات بین‌المللی مصر می‌داند. شفیق اگر به ریاست جمهوری برسد و از فشارها و خواست‌های مجلس چندان متاثر نشود، در مناسبات مصر با ایران هم تغییری نخواهد نداد و همان روابط سرد و بعضا تنش‌آلود دوران مبارک را با جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

عمرو موسی نیز کم و بیش از مردان حکومت مبارک به شمار می‌آید، کسی که مدتی وزیر خارجه این حکومت بوده و سال‌ها به نمایندگی از آن ریاست اتحادیه عرب را به عهده داشته است. او در برنامه انتخاباتی‌اش از ادغام موزون همه بخش‌ها و اقلیت‌های جامعه مصر در روند توسعه این کشور دفاع می‌کند و به خصوص بر رفع عقب‌ماندگی مصر علیا تاکید دارد، شعاری که بخش‌هایی از قبایل این منطقه را به حمایت او برانگیخته است.

اصلاح دستگاه‌های امنیتی، اما نه انحلال آنها و نیز تجدیدنظر در قرارداد کمپ‌دیوید با اسرائیل نیز از دیگر مفاد برنامه انتخاباتی اوست. موسی در مجموع نسبت به جمهوری اسلامی لحنی ملایم داشته و احیای مناسبات با ایران در صورت ورودش به کاخ ریاست جمهوری غیرمحتمل نیست، ولی ملاحظه دیدگاه‌ها و حساسیت‌های کشورهای عرب خلیج فارس اجازه نخواهد داد که این مناسبات به سوی گرم‌شدن پیش برود.

عمرو موسی

محمد مرسی نامزد اخوان‌المسلمین مدافع "پروژه رنسانس اسلامی" و اسلامی‌تر کردن بنیان‌های قانونی و حقوقی جامعه است. دفاع از خصوصی‌سازی صنایع، مقررات‌زدایی از فعالیت‌های اقتصادی و کاهش مالیات در راستای افزایش رشد اقتصادی نیز دیدگاه‌های مرسی در این زمینه را تشکیل می‌دهند. او مدافع سمتگیری مصر به سوی نظامی پارلمانی است، اما می‌گوید که در دوران گذار باید ترکیبی از نظام ریاستی و پارلمانی حاکم باشد.

مرسی خواهان "مناسباتی‌ متوازن‌تر" با آمریکاست و تهدید می‌کند که که در صورت قطع کمک‌های مالی آمریکا قرارداد کمپ‌دیوید با اسرائیل ملغی می‌شود. در زمینه رابط با ایران نیز مرسی رویکردی حدوداً مشابه عمر موسی خواهد داشت، با این تفاوت که شاید همچون او احتمالاً به حساسیت‌های شیخ‌نشین‌های خلیج فارس نسبت به نفوذ جمهوری اسلامی در عراق و لبنان و مسائل مربوط به سه جزیره ابوموسی و تنب کوچک و بزرگ اعتنای محسوسی نشان ندهد.

نامزدی که نماد تناقض‌هاست

و چهارمین نامزد دارای شانس برای ورود به دور دوم انتخابات عبدالمنعم ابوالفتوح است که به عنوان کاندیدای مستقل وارد عرصه انتخابات شده است. او یکی از قدیمی‌ترین اعضای گروه اخوان‌المسلمین و از شخصیت‌های کمتر متعصب این جریان بوده است که شخصا هم در اعتراض‌های میدان تحریر حضور داشت.

از نظر ابوالفتوح هم دموکراسی و هم مذهب برای جامعه مصر حائز اهمیت هستند. او شماری از زنان و مسیحیان و لیبرال‌ها و نیز گروه‌هایی از سلفی‌ها را گرد خود جمع کرده و خود را نامزدی معرفی می‌کند که بهتر از سایرین می‌تواند شکاف میان سکولارها، مذهبی‌ها و اقلیت‌ها را پر کند.

ابوالفتوح با مذهب حکومتی و حجاب اجباری مخالف است و آزادی تجارت، تقویت بخش خصوصی در کنار بخش دولتی و نیز دو پروژه معطوف به گسترش و ارتقای کیفیت آموزش و خدمات درمانی به علاوه بهبود زیرساخت‌ها در مناطق محروم را زمینه‌ساز عدالت اجتماعی می‌داند.

عبدالمنعم ابوالفتوح

عبدالمنعم ابوالفتوح به عنوان کاندیدای مستقل وارد عرصه انتخابات شده است. او یکی از قدیمی‌ترین اعضای گروه اخوان‌المسلمین و از شخصیت‌های کمتر متعصب این جریان بوده است که شخصا هم در اعتراض‌های میدان تحریر حضور داشت

ابوالفتوح می‌گوید که قائم مقام رئیس جمهور و شماری از وزرا باید زیر ۴۵ سال سن داشته باشند تا زمینه برای ادغام و مشارکت نسلی که تحولات میدان تحریر را رقم زد در تعیین سیاست‌گذاری‌های کشور فراهم شود. او به خصوص قول داده است که یک زن یا یک مسیحی قبطی را معاون اول رئیس جمهور کند. وعده انتخاباتی دیگر ابوالفتوح این است که پرونده همه محکوم‌شدگان پس از سرنگونی مبارک در دادگاه‌های نظامی دوباره در یک دادگاه مدنی مورد بررسی قرار گیرند.

ابوالفتوح نیز برخی بعضی از مفاد معاهده کمپ دیوید را با منافع و امنیت ملی مصر در تعارض می‌بیند و آن را نیازمند بازنگری می‌داند. او بر ضرورت داشتن داشتن روابط حسنه با امریکا تآکید دارد، اما می‌گوید که این رابطه "در راستای تآمین منافع مصر و جلوگیری از تبدیل این کشور به یک کشور وابسته، باید دوباره تنظیم شود."

رویکرد ابوالفتوح نسبت به مناسبات ایران در صورت احراز مقام ریاست جمهوری تفاوت چندانی با نماینده اخوان‌المسلمین نخواهد داشت.

در مجموع به نظر می‌رسد که ابوالفتوح چه از حیث برنامه‌ای و شعارهای انتخاباتی و چه به لحاظ ترکیب نیرویی که به حمایت از او برخاسته است بیش از سایر نامزدها نمادی از تناقضات و چالش‌های درون جامعه مصر است.

این تناقضات و چالش‌ها، فقر و فاقه شدیدی که بخش قابل اعتنایی از جامعه مصر با آن دست به گریبان است، روند ناقص شکل‌یابی ساختار حقوقی حکومت جدید و نیز مقاومت آشکار و پنهان ژنرال‌های گرد‌آمده در شورای نظامی حاکم در انتقال هر چه سریعتر و جامعتر قدرت به نهادهای غیرنظامی همه و همه هر رئیس‌ جمهوری را با مشکلات و معضلات پیچیده‌ای روبرو می‌کند.

 

آغاز رأی گیری انتخابات ریاست جمهوری در مصر

نوشتۀ فواد روستائی  چهارشنبه 3 خرداد 1391(23 مه 2012)

عمرو موسی- دبیر کل پیشین اتحادیۀ عرب، احمد شفیق- از نخست وزیران مصر در دوران حسنی مبارک- عبدالمنعم ابوالفتوح- اسلام گرای مستقل، و محمد مورسی- نامزد اخوان المسلمین و بالاخره حمدین صباحی- از ناسیونالیست های عرب، نامزدهای اصلی به شمار می روند.دور دوم این انتخابات در روزهای شانزدهم و هفدهم ژوئن برگزار می شود.

گفتگو با علی رضا نوری زاده، روزنامه نگار و مدیر مرکز مطالعات ایران و اعراب در لندن

 

لادن فیروزبخت

نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری مصر که امروز و فردا برگزار می شود از ساعت هشت بامداد امروز (چهارشنبه) به وقت محلی آغاز شد. حوزه های رأی گیری تا ساعت بیست (هشت بعد از ظهر) پذیرای شهروندان مصری خواهد بود که از شرایط شرکت در این انتخابات برخوردارند.

به گزارش خبرگزاری ها از قاهره در حدود ٥٠ میلیون نفر از جمعیت ٨٢ میلیونی مصر حائز شرایط شرکت در انتخابات و انداختن رأی خود به صندوق های رأی گیری اند. در مجموع ١٢ نفر در این انتخابات برای تکیه زدن بر کرسی رئیس جمهوری مصر با یکدیگر رقابت می کنند. عمرو موسی، دبیر کل پیشین اتحادیۀ عرب، احمد شفیق- از نخست وزیران مصر در دوران حسنی مبارک- عبدالمنعم ابوالفتوح، اسلام گرای مستقل، و محمد مورسی، نامزد اخوان المسلمین و بالاخره حمدین صباحی، از ناسیونالیست های عرب، نامزدهای اصلی به شمار می روند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی که به آغاز رأی گیری در مصر اختصاص داده است می نویسد: سه هفته کارزار انتخاباتی به شهروندان امکان نداده است که انتخاب روشنی داشته باشند اما این انتخابات که نخستین انتخابات ریاست جمهوری پس از سقوط حسنی مبارک است در این کشور پدیده ای نو و بی سابقه به شمار می رود. احتمال پیروزی یکی از نامزدها در دور اول انتخابات احتمالی بسیار ضعیف است و از این رو باید برای شناختن رئیس جمهوری جدید در انتظار دور دوم ماند که قرار است در روزهای ١٦ و ١٧ ماه ژوئن برگزار شود.

یکی از اعضای شورای عالی نیروهای مسلح مصر که پس از سقوط مبارک قدرت را در این کشور در دست دارد دیروز (سه شنبه) در قاهره گفت حضور گستردۀ مردم در پای صندوق های رأی بهترین ضامن شفافیت و سلامت روند انتخابات است. این مقام نظامی مصر افزود اجازه داده نخواهد شد که هیچگونه تلاشی برای تأثیرگذاری بر روند انتخابات یا نقض مقررات و موازین این روند به عمل آید.

نخست وزیر مصر نیز به نوبۀ خود از مردم خواست متحد و یکپارچه بوده و به این ترتیب موفقیت این انتخابات را تضمین کنند.

گروهی از اعضای سازمان های غیردولتی خارجی به عنوان ناظر بر این انتخابات نظارت می کنند اما به نتیجۀ کار خویش چندان خوشبین نیستند. به گزارش دیروز رویتر از قاهره به این ناظران تا لحظه مخابرۀ گزارش اجازۀ کار داده نشده و یکی از آنان به خبرنگار این خبرگزاری اعلام کرده بود حتا اگر سه هفتۀ پیش هم اجازۀ کار آنان صادر می شد برای یک نظارت واقعی از "الف" تا "یا" دیر می بود. این ناظر خارجی یادآور شده است که این نظارت می بایست از انتصاب نامزدها و اسم نویسی آنان شروع و مراحل بعدی را در بر می گرفت.

***

علی رضا نوری زاده، روزنامه نگار و مدیر مرکز مطالعات ایران و اعراب در لندن، در تشریح روند برگزاری انتخابات در مصر و روند انتخاب رئیس جمهوری در انتخابات کنونی مصر می گوید : انتخابات مصر حادثه ای فوق العاده و تاریخی است ٦۰ سال افرادی که بعنوان رئیس جمهوری در مصر مسئولیت داشتند همیشه با ٩/٩٩ درصد آراء انتخاب می شدند؛ حتی یکبار که یک یا دو نامزد دیگر هم بودند تنها برای صحنه آرائی به آنها مجال شرکت داده شده بود، چرا که معلوم بود که حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر، پیش از او انور سادات و یا عبدالناصر، بالای ٩/٩٩ درصد آرا را به خود اختصاص خواهند داد، بنابراین یک انتخابات تازه است در یک معنائی دموکراسی غربی در آنجا تکرار می شود، اما تفاوتی که دارد در اینجاست که در مصر گروههائی که مذهب را وسیله کرده اند برای به قدرت رسیدن، قوانین انتخابات را رعایت نمی کنند به معنای دیگر، نامزدهای دیگر برنامه می فروشند و آنها خدا را، که همین امر به مشکلات دامن زده است یعنی احزاب سکولار و نمایندگانی که نگاه لیبرال و سکولار و سوسیالیسم را عرضه می کنند در برابر اسلامیها مشکل دارند، احساس ضعف می کنند، چرا که با خدا نمی توان رقابت کرد.

این تحلیلگر مسائل جهان عرب با نام بردن از مشکلات کنونی برای انجام یک انتخابات در مصر متذکر شد که شاید مصریها احتیاج به برگزاری دو و یا سه انتخابات از این نوع دارند تا در برابر آن متوجه شوند که هنگامی که رای می دهند باید به برنامه رای دهند نه به خدا و نه به غیر خدا.

علی رضا نوری زاده در پاسخ به این پرسش که در روزهای گذشته نگرانیهائی مبنی بر احتمال دستکاری در نتایج انتخابات ریاست جمهوری محتمل بود، اما با به میدان آمدن احزاب این نگرانیها کم رنگ تر شده است، گفت: احتمال این امر بسیار کم است، زیرا که اولا، سازمانهای بین المللی از جمله بنیاد کارتر و بسیاری از سازمانهای بین المللی بر این انتخابات نظارت دارند، اگر که تقلب نیز صورت پذیرد، از سوی اسلامیها خواهد بود که یک نمونه آن استفاده‌ی اخوان المسلمین از اوراق هویت مصریهای ساکن عربستان بوده که رای نداده اند و در انتخابات مشارکت نداشته اند؛ این گونه تقلبات ممکن است رخ دهد اما شورای نظامی حاکم در مصر قصد تقلب ندارند چرا که می دانند که هرگونه تقلب، می تواند آشوبهائی را به دنبال داشته باشد که مصر تحملش را در شرایط فعلی ندارد.

علی رضا نوری زاده معتقد است که انتخابات کنونی در مصر شاید یکی از سالمترین انتخابات برگزار شده در مصر باشد.

این تحلیلگر مسائل جهان عرب در خصوص جایگاه اسلامیها در مصر گفت: بطور کلی نه سلفی ها و نه اخوان المسلمین هیچکدام جایگاهی را که قبل از انتخابات پارلمانی در مصر داشتند، ندارند؛ عملکرد آنها در دوران عمر مجلسین مصر نشان داد که بیش از آنکه در اندیشه حل مشکلات مردم باشند بدنبال تطبیق دادن ایدئولوژی و اندیشه های خودشان هستند؛ مردم از این چند ماه پارلمان هیچ سودی نبرده اند و در مورد سلفی ها، مردم آنها را خطرناک تشخیص دادند به این معنا که باوجودیکه آنها در میان طبقات فقیر و روستائیان جایگاهی دارند، اما آمدن سلفی ها به منزله رکود در صنعت توریسم خواهند شد و این از مشکلات اساسی مصریها است.

از زمان کودتای مصر در سال 1952 تا زمان کناره گیری حسنی مبارک در ماه فوریه سال گذشته تمامی روسای جمهوری این کشور از نظامیان بودند، در شرایط کنونی و با توجه به نقش نظامیان در زمان سقوط حسنی مبارک و در پی آن، در آینده مصر پس از انتخابات نظامیان، علی رضا نوری زاده در پاسخ به این پرسش که آیا آنگونه که نظامیان وعده دادند از سیاست کناره گیری خواهند کرد و قدرت را واگذار خواهند نمود، گفت: اینها همه بستگی به این دارد که چه کسی رئیس جمهوری مصر شود، اگر عمرو موسی یا احمد شفیق انتخاب شوند، نظامیها آسوده خاطرتر خواهند بود و بنابراین قدرت را رها می کنند و سعی می کنند که در حاشیه با رئیس جمهوری توافق کنند ولی اگر ابوالفتوح و یا مورسی یا یکی از اسلامیها باشد، نظامیها تلاش خواهند کرد برای خود یک حصار امنیتی ایجاد کنند، آنطور که گفته می شود در قانون اساسی موقتی که در دستور کار است، نظامیها برای خود فرمانده‌هی کل قوا را تعیین وزیر دفاع و همین طور بودجه نظامی حفظ کرده اند.

این تحلیلگر جهان عرب اعتقاد دارد که نظامیها در مصر در جایگاهی هستند که به سادگی از قدرت کنار نمی روند و قدرت را واگذار نمی نمایند و دست کم برای خود نقشی را قائلند که ارتش ترکیه دارد.

علی رضا نوری زاده در پاسخ به این پرسش که از میان این ١٢ نامزد کدامیک بیشترین بخت را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری مصر دارند، چنین پیش بینی می کند که تا این لحظه (زمان انجام مصاحبه)، عمرو موسی و ابوالفتوح بخت زیادی دارند اما اگر انتخابات به دور دوم کشیده شود در اینصورت می توان گفت که فردی که نماینده‌ی جریان لیبرال و جریان غیرمذهبی مصر باشد، بخت بیشتری خواهد داشت.

 

انتخابات مصر     

خبرگزاریها پنجشنبه 4 خرداد 1391(24 مه 2012)

اولين انتخابات واقعي رياست جمهوري مصر با استقبال گسترده اي توسط مردم مواجه شد و در اولين ساعات رأي گيري ميليونها نفر در قاهره و استانهاي ديگر به پاي صندوقهاي رأي رفتند. به نحوي كه باعث تعجب ناظران انتخاباتي نيز گرديدند. مردم در صفهايي كه بعضا به صدها متر مي رسيد، جلو حوزه هاي رأي گيري منتظر ماندند. به دليل حضور انبوه مردم، كميته عالي نظارت بر انتخابات مجبور شد كه زمان رأي گيري را يك ساعت تمديد كند و حوزه ها به جاي ساعت 8 ساعت 9 شب تعطيل شدند.

در همين رابطه شيخ الازهر دكتر احمد الطيب فتوا داد كه سستي و عدم شركت در انتخابات بلحاظ شرعي جايز نيست.

از سوي ديگر، مسيحيان قبطي مصر به شكل گسترده اي در انتخابات شركت كرده و در ترس از روي كار آمدن اسلام گراها و مورد تبعيض و اذيت و آزار قرار گرفتن خود, آراي خود را براي سد كردن راه كانديداهاي اسلامگرا به صندوقهاي رأي انداختتند.

در همين رابطه كانديداهاي انتخابات رياست جمهوري مصر، خروج از صف طولاني انتخابات و دادن رأي خارج از نوبت را رد كردند. بعضي از آنها مانند عمرو موسي, حمدين صباحي و محمد مرسي براي دو ساعت و حتي بيشتر در انتظار نوبت براي انداختن رأي خود ماندند و اصرار مردم براي انداختن رأي خود خارج از نوبت را نپذيرفتند.

ازطرف ديگر ناظران محلي و خارجي انتخابات رياست جمهوري در گزارشات خود بعضي تخلفات انتخاباتي كه حاشيه اي توصيف شده را ثبت كردند. اين تخلفات مربوط به تبليغ طرفداران كانديدها در روز انتخابات بود.

 

آغاز شمارش آراء در مصر

بی.بی.سی جمعه 5 خرداد 1391(25 مه 2012)

با به پایان رسیدن دو روز رأی‌گیری برای تعیین رئیس‌جمهور جدید مصر، شمارش آراء در برخی از شعبه‌های اخذ رأی در این کشور آغاز شده است. نتایج، تنها در بخشی از شعبه‌ها اعلام شده و قرار است شمارش در روزهای آینده ادامه داشته باشد. در این میان، گروه اخوان المسلمین روز پنجشنبه در کنفرانس خبری اعلام کرد بر اساس تخمین‌های این گروه، محمد مرسی، کاندیدای این گروه پیشتاز است.

 عصام محمد العریان، نایب رئیس این گروه در کنفرانس خبری در مصر گفت: من اطمینان دارم شواهد اولیه نشان می‌دهد کاندید ما پیشتاز است. او گفت نتایج ۲۳۶ مرکز اخذ رأی از ۱۳ هزار شعبه، دلیل این پیش‌بینی وی است. روز پنجشنبه اختلاف‌هایی میان کاندیدها در گرفت، اما در کل رأی‌گیری با آرامش برگزار شد. حدود ۵۰ میلیون نفر واجد شرایط بودند که در اولین رأی‌گیری پس از برکناری حسنی مبارک شرکت کنند. از میان کاندیدهای دیگر در این رأی‌گیری احمد شفیق، ژنرال سابق و آخرین نخست‌وزیر دوران حسنی مبارک، عمر موسی، رئیس سابق اتحادیه عرب و عبد المنعم ابوالفتوح، کاندیدای مستقل هستند. در صورتی که هیچ‌یک از این افراد ۵۰ درصد آراء را به دست نیاورد، دو کاندید برتر در رأی‌گیری در ماه آینده با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

 

مصر را چه شد؟

نویسنده: سید علی موسوی خلخالی

دیپلماسی ایرانی  شنبه 6 خرداد 1391(26 مه 2012)

مصر همه را شوکه کرد. در حالی که انتظار می‌رفت انقلابیون مصری اجازه ندهند که بازماندگان نظام سابق دستاوردهای انقلاب را قبضه کنند، ناگهان همه معادلات به هم ریخت و بارزترین بازمانده دوران مبارک، احمد شفیق، با اختلاف کمی از نامزد اخوان المسلمین به دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری مصر راه یافت.

دیپلماسی ایرانی: مصر همه را شوکه کرد. در حالی که انتظار می‌رفت انقلابیون مصری اجازه ندهند که بازماندگان نظام سابق دستاوردهای انقلاب را قبضه کنند، ناگهان همه معادلات به هم ریخت و بارزترین بازمانده دوران مبارک، احمد شفیق، با اختلاف کمی از نامزد اخوان المسلمین به دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری مصر راه یافت. به گزارش شبکه خبری الجزیره، در پایان شمارش آرای 95 درصد رای دهندگان مصری محمد المرسی، نامزد رسمی اخوان المسلمین با 25 درصد آرا در صدر ایستاد و پس از او احمد شفیق، نامزد سکولار و نماینده طرفداران مبارک با 24 درصد آرا در رتبه بعدی ایستاد و این در حالی است که عمرو موسی که پیش‌بینی می‌شد رای بالایی در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد از گردونه انتخابات حذف شد و عبدالمنعم ابوالفتوح، نامزد جداشده اخوان المسلمین که گفته می‌شد شانس اول پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری مصر است نیز چهارم شده است. این در حالی است که حمدین صباحی، دیگر نامزد اسلام‌گرایان که ارتباطات بسیار نزدیکی با حزب الله لبنان دارد و متحد این جنبش به حساب می‌آید و علنا به حمایت از آن برخواسته، در حالی که در ابتدای انتخابات ریاست جمهوری کارشناسان شانسی برای او قابل تصور نبودند شگفتی‌ساز شد و با 21 درصد آرا در رتبه سوم ایستاد.

 

اما آن‌چه شگفتی ساز شد، صعود جنجالی احمد شفیق به دور دوم انتخابات است. احمد شفیق که به صراحت صحبت از سرکوب آزادی‌ها در صورت پیروزی در انتخابات زده بود و از ارتش خواسته بود در صورتی که پیروز انتخابات شود، برای سرکوب معترضان به خیابان‌ها بیاید و مشت آهنین به همگان نشان دهد، با حمایت قاطع اقلیت‌های دینی، سکولارها و بازماندگان رژیم مبارک و با حمایت کشورهای عربی، امریکا و اسرائیل که به صراحت حمایت خود را از او اعلام کردند، توانست به مرحله بعد راه یابد.

 

اما چه شد که انتخابات بر خلاف آن‌چه پیش‌بینی می‌شد پیش رفت و کسانی که کمتر شانس پیروزی‌شان قابل تصور بود به دور دوم انتخابات راه یافتند و چهره‌هایی که امیدواری به پیروزی آنها بسیار بود از گردونه رقابت‌ها حذف شدند؟ یکی از مهم‌ترین دلایل مشارکت ضعیف مردم در انتخابات بود. 51 درصد از کل واجدین شرایط در این انتخابات شرکت کردند در حالی که انتظار می‌رفت به دلیل فضای انقلابی و اشتیاقی که از مردم برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری قابل تصور بود شرکت در انتخابات بیش از این رقم باشد.

کسانی که در انتخابات شرکت نکردند را می‌توان به پنج گروه تقسیم کرد. یک گروه جوانان انقلابی افراطی بودند که معتقد بودند انتخابات سازمان‌یافته است و عده‌ای آن را مصادره کرده‌اند و برای همین شرکت در انتخابات را تحریم کرده بودند. آنها همان کسانی هستند که می‌گویند اخوان المسلمین با بازماندگان نظام سابق و ارتش سازش کرده و برای تصاحب قدرت نقشه کشیده است. این افراد انقلاب را منحرف یافته می‌بینند و می‌گویند که نظامیان درصدد انحراف انقلاب از آرمان‌ها و اهدافش هستند.

 

گروه دیگر، صوفیان بودند. این فرقه به سه شاخه تقسیم می‌شدند که یک شاخه متمایل به احمد شفیق بود و دو شاخه دیگر به دلیل آن که می‌گفتند پیروزی اسلام‌گرایان قطعی است ترسیدند و در انتخابات شرکت نکردند.

 

گروه سوم، مسیحیان قبطی بودند که جمعیت قابل توجهی از جمعیت مصر را به خود اختصاص داده‌اند. آنها نیز به سه شاخه تقسیم شده‌اند. یک شاخه متمایل به احمد شفیق بودند و دو شخه دیگر همانند صوفی‌ها به دلیل نگرانی از پیروزی اسلام‌گرایان حاضر به شرکت در انتخابات نشدند که طبیعتا اکثریت را تشکیل می‌دهند.

 

شماری نیز طرفدار حضور محمد البرادعی در انتخابات بودند. البرادعی نزدیک به شش ماه پیش انتخابات را تحریم کرد و گفت که این انتخابات سازمان یافته است و اصول دموکراتیک را دنبال نمی‌کند. وی پس از آن از مصر رفت و با قهر ضمنی‌اش با عرصه سیاسی مصر بسیاری از طرفدارانش را از شرکت در انتخابات منع کرد.

زنان نیز نقش مهمی در انتخابات ریاست جمهوری مصر داشتند. بسیاری از آنها نیز به دلیل ترس از آینده خود یا بی‌توجهی نامزدها به حقوقشان از شرکت در انتخابات منصرف شدند.

در این میان بسیاری از سلفی‌ها نیز در انتخابات شرکت نکردند. آنها به دلیل رد صلاحیت نامزدشان، حازم صلاح ابو اسماعیل از شرکت در انتخابات سرخورده شدند و خیل عظیمی از آنها پای صندوق‌های رای نرفتند. اگر چه سلفی‌های اسکندریه از ابوالفتوح و سلفی‌های قاهره از محمد المرسی حمایت کردند.

 

سوال دیگری که در این میان وجود دارد این است که چه شد، احمد شفیق به دور بعد راه یافت و آرایی تا این اندازه قابل توجه کسب کرد؟ حقیقت امر این است که ناقوس پیروزی وی زمانی به صدا در آمد که در هفته گذشته در کشورهای غربی برنده انتخابات شد و در راس قرار گرفت. وی مورد حمایت قاطع سکولارها، برخی اقلیت‌های دینی، طایفه‌ای و قومی است. همچنین بازماندگان نظام سابق مصر نیز به طور قاطع از او حمایت می‌کنند. اظهارات آتشین او در مصاحبه‌های مختلف نشان داد که وی تا چه اندازه به اصول سرکوب‌گرانه نظام مبارک پایبند است و اعتقاد به سرکوب آزادی‌ها دارد. به گزارش روزنامه مصری التحریر وی در یکی از نطق‌های انتخاباتی‌اش از ارتش مصر خواسته بود در صورتی که پیروز انتخابات شود و معترضان به پیروزی‌اش اعتراض کنند با مشت آهنین آنها را سرکوب کند. وی همچنین از برنامه‌های انتخاباتی‌اش بازسازی سازمان امنیت به شیوه دوران مبارک را اعلام کرده است. برای همین بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که وی با این اظهارات توانست درجه‌داران ارتش و پلیس و افراد اخراج شده از سازمان امنیت مخفی و گروه‌های اراذل و اوباش وابسته به سازمان امنیت را که حداقل نزدیک به دو میلیون نفر می‌شوند، به سوی خود جذب کند. از سویی عربستان سعودی و اسرائیل نیز از نامزدی احمد شفیق حمایت کرده‌اند. آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل به صراحت گفت که احمد شفیق دوست اسرائیل است و تلاویو از پیروزی او حمایت می‌کند. عربستان سعودی نیز به احمد شفیق قول مساعدت برای پیروزی‌اش در انتخابات داده است.

 

در این میان به نظر می‌رسد راهیابی احمد شفیق به دور دوم انتخابات بیداری‌ای در جامعه مصر ایجاد کرده است. عموم رسانه‌های مصری از بازگشت دیکتاتوری به کشورشان فغان سر داده‌اند و اعلام کرده‌اند که برای جلوگیری از روی کار آمدن بازمانده نظام مبارک باید قاطعانه به پای صندوق‌های رای رفت و از پیروزی وی جلوگیری کرد. به گزارش روزنامه المصری الیوم یکی از این افراد حازم ابو اسماعیل، نامزد سلفی‌های مصر است که نسبت به بازگشت شفیق هشدار داده و گفته است که برای جلوگیری از بازگشت بازماندگان مبارک باید از نامزد اخوان المسلمین حمایت کرد. 

اوضاع مصر حساس است، باید دید مصری‌ها برای حفاظت از آرمان‌های انقلابی‌شان در دور بعد پای صندوق‌های رای خواهند رفت یا این که با سهل‌انگاری اجازه می‌دهند که انقلاب منحرف شده و دستاوردهای آن به باد رود؟

 

چرا نتیجه انتخابات مصر شگفت‌آور شد

مهرداد فرهمند بی ‌بی ‌سی، قاهره  یکشنبه 7 خرداد 1391(27 مه 2012)

"قبل از اینکه رأیت به لاستیک زاپاس و تاجر دینی چهار میخ تنم را بلرزاند به این فکر کن که اگر با مرسی مخالفت کنی، ملحد و کافر و ضد اسلام خواهی بود و اگر با شفیق مخالفت کنی، مبارز و انقلابی و قهرمان خواهی بود. اعلام مخالفت با شفیق ممکن است اما اعلام مخالفت با مرسی غیرممکن".

پس از کناره گیری حسنی مبارک اگر به مردم مصر می گفتی که شاید سال دیگر احمد شفیق رئیس جمهور شود، می پرسیدند: عقلت را از دست داده ای؟ و اگر می گفتی که شاید محمد مرسی رئیس جمهور شود می پرسیدند: محمد مرسی کیست؟

اما اکنون، همان مردم باید بین احمد شفیق و محمد مرسی، یکی را برای ریاست جمهوری برگزینند.

احمد شفیق، سپهبد نیروی هوایی و همچون حسنی مبارک، سابقه خلبانی در جنگ و فرماندهی نیروی هوایی داشت. پس از به راه افتادن جنبش، حسنی مبارک او را روی کار آورد تا اوضاع را آرام کند و به ماندنش در قدرت یاری برساند اما این دولت مستعجل هم مانند خود حسنی مبارک آماج شعارهای مردم شد و سرنوشتش به حسنی مبارک گره خورد، اکنون نیز هر جا نام احمد شفیق می آید بلافاصله لقب بازمانده نظام سابق به آن افزوده می شود، انگار رئیس جمهور شدنش هم به معنای بازگشت دوران حسنی مبارک و شکست انقلاب است.

رقیبش، محمد مرسی در زمان حسنی مبارک، نماینده و سخنگوی فراکسیون اخوان المسلمین در مجلس بود و پس از انقلاب هم رئیس حزب تازه تأسیس آزادی و توسعه (شاخه سیاسی اخوان المسلمین) شد، با این حال شهرت چندانی میان توده های مردم نداشت.

همین عدم برخورداری از شهرت کافی باعث شد انتخاب اول اخوان المسلمین برای ریاست جمهوری نشود بلکه در اقدامی عجیب و شاید بی سابقه، در جایگاه نامزد ذخیره قرار گیرد. اگر هیئت نظارت بر انتخابات رأی به عدم صلاحیت خیرت شاطر برای ریاست جمهوری (به دلیل داشتن سابقه محکومیت) نمی داد، محمد مرسی هرگز رنگ نامزدی انتخابات ریاست جمهوری را به خود نمی دید.

همین ذخیره بودن محمد مرسی دستمایه طنز و لطیفه شد، لقب لاستیک زاپاس به او دادند، کاریکاتوریستها در شمایل آدمک معروف لاستیک میشلن به تصویرش کشیدند و مخالفانش تصویرش را روی لاستیکهای کهنه خودرو نصب کردند و در خیابانها گردانند.

بالا و پایین عکس هر دو نامزد نوشته شده: "حکومت نخواهد کرد" و میان آنها: هیچکدام را انتخاب نخواهم کرد. زیر عکس نوشته شده: با رأی دادن به مرسی یا شفیق در سناریو شورای نظامی شرکت نخواهم کرد.

ولی حالا، مصریها برای رهبری کشورشان یا باید همین "لاستیک زاپاس" را انتخاب کنند، یا نخست وزیر حسنی مبارک را.

هنگامی که تبلیغات انتخاباتی آغاز شد، به هیچ وجه چنین نتیجه ای پیش بینی نمی شد؛ حتی احمد شفیق در آغاز بنابر قانونی در مصر که به قانون عزل سیاسی معروف است و مقامات بلندپایه نظام سابق را از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری محروم می کند، از فهرست نامزدها حذف شد و هنگامی که با رسیدگی به شکایتش در دیوان عالی دوباره به صف نامزدها راه یافت، رقبایش مدتها بود در تبلیغات از او پیش افتاده بودند.

برتری احمد شفیق نسبت به رقبایش، پیشینه طولانی او در مدیریت کلان بود، حال آنکه رقبای عمده اش یا همچون محمد مرسی، عبدالمنعم ابوالفتوح و حمدین صباحی اصلاً هیچ سابقه مدیریتی نداشتند یا همچون عمرو موسی، پیشینه مدیریتی شان تنها به نهادهای دیپلماتیک و دستگاه سیاست خارجی محدود می شد.

این ویژگیها در کشوری که ماههاست در بی ثباتی و رکود اقتصادی ناشی از نا امنی فرورفته، برگ برنده ای بود.

برای مردمی که همواره در ثبات و امنیت زیسته اند، تحمل اینکه میدانهای مهم پایتخت ماهها صحنه تجمع و تحصن و زد و خورد و خونریزی باشد، کسب و کار و تجارت در قلب شهر متوقف شود، گردشگاههایشان خلوت باشد و گردشگران خارجی که نان آوران اصلی کشورند از سفر به مصر هراس داشته باشند بسیار دشوار است.

نیاز به مدیری قاطع که کشور را از این بی ثباتی و از هم گسیختگی خارج کند، انگیزه اصلی کسانی بود که به احمد شفیق رأی دادند.

برگرفته از سایت Fenon.com

احمد شفیق هم در تبلیغات انتخاباتی اش پیوسته خود را شخصی قاطع و مدیر معرفی می کرد و حتی تا حد اینکه تصویری متکبر از خود نشان دهد در این ویژگیها مبالغه می کرد، اما نتیجه انتخابات نشان داد که این تصویر نه چندان دلچسب، اثری منفی بر ذهنیت رأی دهندگان بر جای نگذاشت.

بخش مهم دیگری از رأی دهندگان او هم جامعه قبطیان یا مسیحیان مصر بود که اقلیتی بزرگ با سهمی ده درصدی از ترکیب جمعیتی مصرند و قدرت گرفتن اسلامگرایان به هراسشان افکنده است.

برای رقیبش محمد مرسی هم در آغاز تبلیغات انتخاباتی، شانس زیادی دیده نمی شد و تصور می رفت بخش زیادی از آرای هواداران اخوان المسلمین به جای او، نصیب عبدالمنعم ابوالفتوح شود که گرچه نامزد اخوان نبود اما پیشینه مهمتری نسبت به محمد مرسی در اخوان داشت و هم محبوبیتش میان مردم محدود به اسلامگرایان نمی شد.

ولی تجربه و مهارت اخوان المسلمین در تبلیغات و سازماندهی و بسیج هواداران، بتدریج جایگاه محمد مرسی را نسبت به رقبایش بالاتر برد، تا آنجا که پرجمعیت ترین تجمع انتخاباتی نصیب محمد مرسی شد و سرانجام هم بالاترین رأی را در دور نخست انتخابات به دست آورد.

یکی از دلایل پیش افتادن او بر رقیب اسلامگرایش عبدالمنعم ابوالفتوح، مناظره انتخاباتی تلویزیونی ای بود که حدود دو هفته پیش از انتخابات میان عبدالمنعم ابوالفتوح و عمرو موسی برگزار شد.

این نخستین بار در تاریخ جهان عرب بود که دو رقیب انتخابات ریاست جمهوری، در برابر چشمان مردم با یکدیگر هماوردی می کردند، عبدالمنعم ابوالفتوح موفق شد ضرباتی کاری بر عمرو موسی وارد کند و او را که از شانسهای اول انتخابات به شمار می رفت به رده های پایینتر تنزل دهد اما در جامعه ای که با این چنین جدلهای عریان و بیرحمانه انتخاباتی آشنا نیست، خود عبدالمنعم ابوالفتوح هم با همین مناظره از چشم خیلی از مردم افتاد.

 

پیام تشکر طنزآمیزی از قول احمد شفیق: "جداً سپاسگزارم. بچه هایتان را در معرکه شتر (حمله خونین به تظاهرکنندگان با شتر در میدان تحریر) کشتم، پولهایتان را برای بچه هایم که فرودگاه می ساخت دزدیدم، در برنامه ها و مصاحبه ها شعورتان را به ریشخند گرفتم، و بعد از همه اینها، من را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کردید. پس از ته دل از شما تشکر می کنم، مردمی نادان برایم باشید، من هم برایتان رئیس جمهور دائمی می شوم برگرفته از سایت Drawair.com

 

چنین نتیجه ای باعث شد هیچکدام از دیگر نامزدها تن به مناظره ندهند که اگر می دادند، چه بسا برخی از آنان هم به سرنوشت همین دو دچار می شدند، بویژه احمد شفیق که حضور ذهن دیگر نامزدها را نداشت و در سخنرانیها و نشستهای خبری، همیشه حرفهایش را از روی نوشته می خواند.

اثر منفی مناظره با عمرو موسی، بخش مهمی از رأی عبدالمنعم ابوالفتوح را نصیب محمد مرسی کرد و خیلی از آنانی هم که به دلیل مخالفت با اسلامگرایان می خواستند به عمرو موسی رأی دهند، رأیشان را به نفع نامزد غیراسلامگرای دیگر، حمدین صباحی به صندوق انداختند.

بر این عوامل، واقعیتهای دیگری را هم باید افزود:

میزان مشارکت مردم در انتخابات کمتر از آنی از آب در آمد که پیش بینی می شد؛ تنها نیمی از واجدان شرایط در انتخابات شرکت کردند، با اینکه این انتخابات رویدادی تاریخی برای مصر بود، خیلیها انگیزه کافی برای شرکت در انتخابات نداشتند و مهمترین دلیل این بی انگیزگی این بود که هیچیک از نامزدها را دارای جذبه و شایستگی کافی برای نشستن در جایگاه رهبری پرجمعیت ترین کشور عربی که ام الدنیا (مادر جهان) می نامندش نمی دیدند.

خیلیها می گفتند که اگر محمد برادعی، رئیس پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی در انتخابات نامزد می شد، یک سر و گردن از همه نامزدها بالاتر بود و می توانست رأی بالایی بیاورد اما آقای برادعی از ماهها پیش از شرکت در انتخابات اعلام انصراف کرده بود.

مصر همچنین کشوری است که هنوز نیمی از مردمش سواد خواندن و نوشتن ندارند و طبیعتاً نه می توان از این نیمه جمعیت انتظار آگاهی سیاسی چندانی داشت و نه از نیم دیگر که سایه سنگین دهها سال زندگی در حکومتهای فردمحور و خودکامه، مجالی برای کسب آگاهی سیاسی برایشان باقی نگذاشته است.

لایه نازک فرهیختگان مصری هم چنان فاصله زیادی با توده مردم دارد که نتوانسته نقش چندانی در آگاهی دادن به بقیه لایه های جامعه ایفا کند.

 

"بین این دو در پرانتز یکی را انتخاب کنید". لاستیک ماشین کنایه از محمد مرسی است و زیره کفش کنایه از چکه پوش بودن احمد شفیق که سابقه نظامی دارد.

بر اینها باید گزارشهای فراوانی از توزیع پول و غذا میان رأی دهندگان تهیدست را افزود، ترفندی که در جامعه ای با اوصاف مصر، می تواند آرای مردم را بسوی نامزدهایی سوق دهد که یا همچون محمد مرسی از پشتوانه شبکه های قدرتمند اجتماعی اخوان المسلمین برخوردار باشند یا همچون احمد شفیق، حمایت سرمایه داران بزرگی را در پس خود داشته باشند.

همه این عوامل دست به دست هم داد و هم شگفتی آفرید و هم دلسردی.

در کشوری که انقلابش از فیس بوک آغاز شد، این دلسردی را می توان بروشنی در نمونه هایی از آنچه روزنامه نگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی اش پس از اعلام نتیجه انتخابات بر صفحه فیس بوک خود نوشتند، یافت:

"دیگر دارم حس می کنم که مشکل در نظام مبارک نبود، مشکل در مردم است".

"سی سال می گفتیم که مشکل از مبارک نیست بلکه از اطرافیانش است، اما مبارک را ساقط کردیم و به اطرافیانش رأی دادیم".

"حالا باید بین دو شیطان انتخاب کنیم که یکی شان انقلاب را خرید و خلاف وعده اش عمل کرد (اخوان المسلمین) و دیگری، نظامی ای که که در قتل شهدا شرکت داشت (احمد شفیق)".

"اگر باران ببارد، دیگر باران عادی نیست، بلکه شهدای انقلابند که بر ما تف می کنند".

"شهدا، متأسفیم".

"باز هم مصریها باید بین حزب وطنی (حزب حاکم در زمان حسنی مبارک) و اخوان المسلمین یکی را انتخاب کنند، یکی شان انقلاب را دزدید (اخوان المسلمین) و دیگری کمر به قتل انقلاب بست (احمد شفیق)".

"لطفاً یکی به من بگه که آزمایشهای پزشکی نشون نداده که ۲۵ درصد مردم (کسانی که به احمد شفیق رأی دادند) قبل از رأی دادن ملوخیه (نوعی غذای مصری) مخلوط با ترامادول (از داروهای روانگردان) خورده بودن".

 

مصاحبه سي. ان. ان با محمد مورسي، کانديداي اخوان المسلمين مصر

تلويزيون سي ان ان  شنبه 6 خرداد 1391(26 مه 2012)

کريستين امانپور: اگر شما رئيس‌جمهور شويد، مصر را بيشتر به‌صورت ترکيه که يک کشور دموکراسي اسلامي است، مي‌بينيد، يا ايران که بنيادگرا و استبدادي است؟

محمد مورسي: چيزي به نام دموکراسي اسلامي وجود ندارد. فقط دموکراسي هست. دموکراسي اهرمي است که در حال حاضر وجود دارد. مردم منبع حکومت هستند. دستگاه فکري اجتماعي اين است که فقط مردم هستند و آنها انتخاب مي‌کنند. دموکراسي اين است. اين هم با مشورتي که در اسلام گفته شده، همخواني دارد. با توجه به آن ما خواستار عدالت و آزادي هستيم. عدالت اجتماعي و کشور دموکراتيک بر اساس قانون اساسي. ما مصر را به‌عنوان يک کشور دموکراتيک مي‌بيينيم. مردم مصر آزاد هستند و خواسته مردم بايد به اجرا گذاشته شود.

امانپور: آيا شما معتقديد که زنان هم مي‌توانند براي رياست‌جمهوري کانديدا شوند؟

مورسي: فراموش نکن، خودت هم يک زن هستي. من به تو احترام مي‌گذارم.

امانپور: متشکرم. لذا همه زنان مصر مي‌توانند مطمئن باشند که آنها هم مورد احترام قرار مي‌گيرند و حقوقشان تضمين شود. لذا الآن که اين‌جا حضور داريد، مي‌خواهم که اين حق را با صداي بلند و رسا تأييد کنيد؟

محمد مورسي: بله، با صداي بلند و رسا، همه زنان مصري همان حقوقي را دارند که مردان دارند. آنها خواهران، دختران، همسر و مادر من هستند. آنها همه مصري هستند. هيچ فرقي نمي‌کند. هيچ اختلافي ميان مردم مصر وجود ندارد. هيچ تبعيضي عليه اعتقاد، جنسيت و هرچه بگوييد وجود ندارد.

 

اخوان المسلمین به دنبال حامی در دور دوم انتخابات

بی بی سی  شنبه 6 خرداد 1391(26 مه 2012)

گروه اخوان المسلمین در آستانه مرحله دوم رای گیری برای ریاست جمهوری در مصر، خواهان گفتگو برای "نجات" انقلاب در این کشور شده است. این گروه از کاندیدها و سران حزب های دیگر دعوت کرده است تا روز شنبه به گفتگو بنشینند.

این گروه می گوید محمد مرسی، کاندید نماینده آن، در دور اولیه رای گیری که در چند روز اخیر به اجرا درآمده است، با به دست آوردن ۲۵ درصد رای، بیشترین آراء را کسب کرده است.

بر اساس نتایجی که تا کنون به دست آمده آقای مرسی با احمد شفیق نخست وزیر دوران حسنی مبارک در دور دوم رای گیری در ماه آینده رقابت خواهد کرد.

سخنگوی گروه اخوان المسلمین گفت اگر آقای شفیق برنده شود، مصر "به خطر" می افتد.

او گفت به همین دلیل، این گروه با کاندیدهای دیگر در گفتگو خواهد بود تا تلاش کنند او را از رقابت ها حذف کنند.

شمارش اولیه آراء نشان می دهد آقای شفیق تقریبا ۲۴ درصد آراء را به دست آورده است.

بر اساس گزارش ها، حمدین صباحی، یکی از مخالفان سرسخت رژیم حسنی مبارک، که گزینه انتخابی بسیاری از کسانی که از انقلاب مصر حمایت می کردند بود، در مقام سوم قرار گرفته است.

بیش از ۱۱ هزار از ۱۳ هزار مراکز اخذ رای نتایج خود را اعلام کرده اند. اما نتایج برخی از آنها باید یک بار دیگر شمرده شود.

قرار است نتایج نهایی روز ۲۹ مه (۹ خرداد ۱۳۹۱) اعلام شود.

هیچ کدام از کاندیدها موفق نشده اند به مرز ۵۰ درصد مورد نیاز برای برد دست پیدا کنند.

دور دوم رای گیری، روز ۱۶ و ۱۷ ژوئن (۲۷ و ۲۸ خرداد ۱۳۹۱) تعیین شده است.

نبرد دو قطبی

آقای مرسی و شفیق نماینده دو قشر متفاوت در مصر هستند.

آقای مرسی به دسته ای از اسلام سیاسی تعلق دارد که در دوران حکومت حسنی مبارک از سیاست خارج شده بود.

در عین حال، بسیاری، آقای شفیق را که برای مدت کوتاهی در دوران حکومت حسنی مبارک نخست وزیر بوده است، متعلق به همان زمان می دانند.

ناظران می گویند حمایت هایی که او دریافت کرده از سوی افرادی می آید که نگران تصاحب کشور توسط دولت اسلام گرا هستند و یا از شورش های ۱۶ ماه گذشته خسته شده اند.

جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید در دور بعدی انتخابات، نبرد میان دو جناح قدیمی و مخالف در سیاست مصر، یعنی ارتش و گروه اخوان المسلمین خواهد بود.

به عقیده او، این نبردی دو قطبی خواهد بود.

او در ادامه می گوید اینها برای بسیاری از مردم مصر گزینه ایده آل نیستند، اما به نظر می رسد آراء میان دو فردی که نزدیک تر به خواسته های تظاهر کنندگان میدان التحریر بودند، تقسیم شده است.

دو فردی که خبرنگار بی بی سی به آنها اشاره می کند، حمدین صباحی و عمر موسی، رییس سابق اتحادیه عرب هستند.

نتایج اولیه حاکی از آن است که آقای موسی در مقام پنجم قرار گرفته و عبدالمنعم ابوالفتوح مقام چهارم را کسب کرده است.

 

جيمي کارتر مي گويد با وجود تخلفات در انتخابات رياست جمهوري مصر رأي‌گيري قابل‌قبول است.

واشنگتن پست  شنبه 6 خرداد 1391(26 مه 2012)

جيمي کارتر رئيس‌جمهور پيشين آمريکا، روز شنبه گفت، ناظران به تخلفات در خلال انتخابات رياست‌جمهوري مصر اشاره کرده‌اند اما اين رأي‌گيري به‌طور عام پذيرفته بود و بي‌نظميها تأثير در نتيجه نهايي نخواهد داشت.

مرکز کارتر مستقر در آتلانتا داراي 102ناظر در مراکز رأي‌گيري در سراسر مصر مي‌باشد، رأي‌گيري مهمي که براي اولين بار بعد ازسرنگوني حسني مبارک درسال گذشته در اثر قيام توده‌اي، برگزار مي‌شود.

نتايج اوليه رقابت سختي را در رأس ميان محمد مورسي کانديد اخوان المسلمين و احمد شفيق آخرين نخست‌وزير مبارک نشان داد. دو برنده به انتخابات نهايي 16 و 17ژوئن راه خواهند يافت.

 

آغاز جمهوری دوم در مصر و مقایسه با انتخابات ایران

حسین علیزاده (دیپلمات پیشین در فنلاند)

رادیو فردا   دوشنبه 8 خرداد 1391(28 مه 2012)

از انقلاب افسران آزاد در ۲۳ ژوئيه ۱۹۵۲ تا نخستين انتخاب آزاد مصر در می ۲۰۱۲ حدود ۶۰ سال می گذرد. اين شصت سال از آغاز تا سقوط مبارک را جمهوری اول مصر می نامند.

دو مشخصه بارز جمهوری اول عبارت بودند از:

الف- نبود چرخش نخبگان در ساختار قدرت که موجب شده بود طی شش دهه از انقلاب افسران آزاد، تنها چهار تن به رياست جمهوری برسند (محمد نجيب، جمال عبدالناصر، انور سادات و حسنی مبارک). در مقايسه با روسای جمهوری که مثلا در امريکا يا فرانسه در شصت سال گذشته به قدرت رسيدند، بی ترديد اين رقم نشان از فقدان چرخش نخبگان در ساخت قدرت در مصر می داد.

جالب تر اينکه از اين چهار تن هيچ يک به طريق مسالمت آميز آنچنان که در نظام های دمکراتيک متداول است (پايان دوره رياست يا معزول شدن) از قدرت کناره گيری نکردند. محمد نجيب با کودتای عبدالناصر از قدرت برکنار و تا آخر عمر در حبس خانگی ماند.

عبدالناصر خود نيز به رغم شکست سهمگين در جنگ شش روزه (۱۹۶۷) از قدرت کناره گيری نکرد تا آنکه در اثر سکته قلبی عرصه را خالی کرد.( بسياری مرگ او را مشکوک می دانند). انور سادات در اثر ترور جان باخت و سرانجام حسنی مبارک نيز در حالی که موجبات انتقال قدرت به پسرش (جمال مبارک) را تدارک می ديد با قيام مردم از قدرت برکنار شد.

ب- حکومت نظاميان: تمام روسای جمهور ياد شده، همگی در کسوت نظاميان بودند. اين ويژگی موجب شده بود که  در جزء جزء و تارو پود حکومت مصر در شش دهه گذشته، حضور افسران نظامی ملموس باشد.

اينک با مشارکت نزديک به پنجاه درصدی مردم مصر در نخستين انتخابات آزاد پس از دوران مبارک، جمهوری دوم آغاز شده است. از آنجايی که هيچيک از نامزدها حائز نيم به علاوه يک آراء ماخوذه نيستند، بنا به قانون انتخابات، دور دوم انتخابات در ۱۶ و ۱۷ ژوئن بين دو نفر نخست حايز اکثريت آراء برگزار خواهد شد.

بنا به اعلام اوليه نتايج، محمد مرسی نامزد جريان اسلامگرای اخوان المسلمين با ۲۵ درصد و احمد شفيق از نظاميان بازمانده دوران مبارک و نخست وزير پيشين مصر با ۲۳ درصد آرا، در دور دوم به رقابت برخواهد خاست تا تکليف نخستين رييس جمهور در جمهوری دوم مشخص شود.

 

آموزه های نخستين انتخابات در جمهوری دوم

۱- انتخابات سالم: جمهوری دوم برآيند قيام مردمی بوده که تار و پود حکومت قدرت بلامنازع مبارک را در ۱۸ روز در نورديد. اين نخستين انتخابات بنا به اعلام همه ناظران داخلی و خارجی، انتخاباتی در کمال سلامت بود.

شورای عالی نظامی مصر، اندک سوء استفاده ای از قدرت خود نکرد. (مقايسه شود با دست اندازی های سپاه پاسداران در انتخابات های ايران از جمله انتخابات اخير مجلس شورا که اعتراضات علی مطهری و ديگران را درآورد.)

ارتش مصر چه در پرهيز از سرکوب مردم  به نفع مبارک (برخلاف ارتش سوريه) و چه در فراهم ساختن انتقال سالم قدرت، به رغم همه انتقادها تا کنون با سرافرازی از آزمون بيرون آمده است. نتيجه  اين حسن رفتار  آن شد که احمد شفيق نامزد دوم صدر فهرست، از نظاميان کارکشته ارتش مصر است که اينک پس از محمد مرسی با فاصله اندک نفر دوم حائزاکثريت آراست.

 

۲- انتخابات متنوع: نخستين انتخابات با تنوع بسيار زياد از نامزد های انتخاباتی برگزار شد. در نتيجه اين ويژگی، ۱۳ نامزد به نمايندگی از کليه جريان های سياسی داخل مصر، به رقابت در انتخابات پرداختند (مقايسه شود با انتخابات رياست جمهوری ايران که نهايتاً دو جريان اصلاح طلب و اصولگرا آن هم به صورت نابرابر به مبارزه پرداختند).

 

مهم ترين اين جريان ها عبارت بودند از:

الف) جريان اسلامگرا با دو نامزد( محمد مرسی و عبدالمنعم ابوالفتوح.)

ب) جريان کارگزاران دوران مبارک (احمد شفيق نخست وزير پيشين و عمرو موسی وزير خارچه پيشين.)

ج) جريان پان عربيست (حمدين صباحی نامزد حزب ناصری). اين جريان فراتر از ناسيوناليسم مصری(طرفداران سادات) معتقد به ناسيوناليسم عربی از نوع رهبری ناصر بر جهان عرب است .

۳- مشارکت گسترده ولی کمتر از حد انتظار: بنا به گزارش ها، انتخابات اخير مصر از استقبال گسترده يعنی چيزی نزديک به ۵۰ درصد واجدان شرايط رأی دادن برخوردار بود. چنين استقبالی در مقايسه با انتخابات سرد و بی روح دوران مبارک بی ترديد سرمايه ای برای نظام سياسی نوپای مصر و رييس جمهور منتخب مصر خواهد بود که بی درنگ با چالش های سهمگين داخلی و خارجی مواجه خواهد شد ( مقايسه شود با انتخابات اخير سرد و بی روح مجلس شورای اسلامی که سطح مشارکت در حدود ۳۵درصد بود ولی به دروغ  ۶۴ درصد اعلام شد. سطح مشارکت چنان نازل بود که علی خامنه ای هيچ پيام تبريکی نفرستاد و تا شش روز پس از انتخابات مجلس تنها در ملاقات با جمعی از مسئولان زبان به تحسين انتخابات گشود.) گو اينکه انتخابات مصر در همين حد، چشمگير بود ولی فقدان مشارکت نيم ديگر واجدان رأی دادن، خود نشان از بی تفاوتی نيم ديگر مردم در سرنوشت کشور در چنين مقطع حساس دارد.

۴- دو پاره بودن جامعه مصر: نتيجه انتخابات نشان از دوپاره بودن جامعه مصر دارد. پاره ای با انتخاب محمد مرسی نامزد اخوان المسلمين آمال و آرزوی خود را در به قدرت رسيدن اسلامگرايان جستجو می کنند و پاره ای ديگر از جمله مسيحيان قبطی مصر (با ۱۵درصد جمعيت بنا به اعلام رسمی و ۲۵درصد بنا به اعتقاد خودشان) با برگزيدن احمد شفيق، نخست وزير پيشين، صلاح مملکت را در واگذاری قدرت به يک نظامی بازنشسته و کارگزاری باکفايت که باقيمانده از دوران مبارک است، می دانند.

با اين حساب و بنا به پيشينه نظامی شفيق، رقم قابل توجهی از مردم مصر اعتماد و احترام مصر را نصيب نظاميان حافظ کيان کشور و همچنين کارگزاران کاردان دوران مبارک کرده اند (مقايسه شود با اين که در انتخابات سال ۸۴ و ۸۸ مردم به نامزدهايی مثل قاليباف، علی لاريجانی و محسن رضايی که پيشينه خدمت در سپاه پاسداران داشتند استقبال نشان ندادند.)

 

نتيجه:

بی شک مصر در حال گذار از يک پيچ تاريخی است که در تعيين سرنوشت اين کشور، جهان عرب و خاورميانه نقش به سزايی ايفا خواهد کرد. در مقايسه با سقوط خسارت بار قذافی (ليبی) و عبدالله صالح (يمن) و همچنين نظام در حال فروپاشی بشار اسد در سوريه که هر يک خسارت ها و زيان های گزاف مالی و جانی برای کنار رفتن ديکتاتور بر کشور تحميل کرده، درک عميق ارتش مصر از اينکه آنان حافظان کيان کشورند و نه حاميان رهبر، سرمايه ای شد که تنها در ۱۸ روز، مبارک به خواست مردم تمکين کرده و ارتش اينک سرفراز از اين خدمت به ميهن، نامزد خود را در رقابتی تنگاتنگ در برابر اسلامگريان در عرصه داشته باشد تا در دور دوم انتخابات، اين مردم مصر باشند که ميان اسلامگرايان و کارگزارنی از ارتش يکی را برگزينند.

آن چه مهم است اين که مصر، سرمايه بزرگی از اعتماد از دست رفته در دوران مبارک را (که با انتخابات رسوا تنها شعور ملت خود را به سخره می گرفت)، بازيافته است تا در چالش های بزرگی که پيش روی رييس جمهور است (بازسازی اقتصاد، تامين امنيت و تعيين سياست خارجه نوين) به اتکا به اين سرمايه ملی (اعتماد ملی) جمهوری دوم را آغاز کند.

اين بزرگ ترين آموزه از انتخابات مصر است که در مقايسه با هدر دادن اعتماد ملت ايران در انتخابات رسوا و نمايشی ، هنوز رهبران جمهوری درنيافته اند که چگونه می خواهند پيچ های خطرناک را بدون اعتماد ملی سپری کننند.

 

تحولات انتخابات مصر

رسانه ها  چهارشنبه 10 خرداد 1391(30 مه 2012)

ديروز كميته عالي برگزاري انتخابات مصر نتيجه انتخابات را رسما تعيين تكليف كرد و اعلام نمود كه كانديد اخوان مسلمين محمد مرسي و نخست وزير سابق احمد شفيق بيشترين درصد آراء را كسب كرده و به دور دوم كه در روزهاي 16 و 17 ماه آينده برگزار مي گردد راه يافتند.

بدنبال صعود احمد شفيق به دور دوم انتخاباب رياست جمهوري مصر, قرار است دادگاه قانون اساسي سرنوشت انتخابات رياست جمهوري را در روز 11ژوئن از طريق تعيين تكليف احمد شفيق مبني بر اينكه وي بعنوان يكي از مقامات رژيم سابق مي تواند فعاليت سياسي داشته باشد يا نه را مشخص كند. در صورت حذف احمد شفيق از انتخابات نفر بعد از او يعني حمدين صباحي به مرحله دوم راه خواهد يافت. [قابل ذكر است كه بر اساس قانون بركنار كردن كه مقامات رژيم سابق را از فعاليت سياسي محروم مي كند, احمد شفيق نمي تواند در انتخابات رياست جمهوري شركت كند اما كميته برگزاري انتخابات در زمان كانديداتوري وي اين موضوع را به دادگاه قانون اساسي احاله داد و در آنموقع مانع شركت وي نشد].

از طرفي ديگر حزب النور سلفي روي سايت رسمي خود اعلام كرد كه در دور دوم انتخابات رياست جمهوري از كانديد اخوان مسلمين محمد مرسي حمايت خواهد كرد.

از سويي ديگر احمد شفيق نظر محمد البرادعي را كه گفته است كه جنگ اصلي جنگ تعيين قانون اساسي است و نه تعيين رياست جمهوري, تأييد كرد. وي گفت كه من نظرات محمد البرادعي را در رابطه با جامعه تأييد مي كنم.

در حالي كه علائم در شمارش آراء مردم مصر نشان مي دهد كه مناطق و شهرهايي كه داراي اكثريت مسيحي مي باشند, تمايل بيشتري به انتخاب كانديداهاي غير مذهبي مانند احمد شفيق و حمدين صباحي براي رياست جمهوري دارند, رهبران احزاب مذهبي حملات گسترده اي بر عليه مسيحيان مصر براه انداخته و آنها را متهم به حمايت از احمد شفيق كردند, اما در مقابل فعالين مسيحي اين اتهام را رد كرده و آنها را مسخره خواندند.

 

بعد از ۳۱ سال، حالت فوق‌العاده در مصر لغو شد

بی بی سی  جمعه 01 ژوئن 2012 - 12 خرداد 1391

بعد از ۳۱ سال، حالت فوق‌العاده در مصر لغو شد. بنا به این قانون نیروهای امنیتی می توانستند مظنونان خود را بازداشت کنند و آنها را در دادگاه‌های خودشان محاکمه کنند.

از سال ۱۹۸۱ میلادی که انور سادات، رئیس جمهوری وقت ترور شد، بدون وقفه در مصر حالت فوق‌العاده برقرار بوده است.

لغو حالت فوق‌العاده، یکی از اصلی‌ترین خواست‌های فعالان مصری بود که سال گذشته علیه حسنی مبارک، رئیس جمهوری این کشور به پا خواسته بودند.

شورای نظامی حاکم بر مصر که از زمان سرنگونی دولت حسنی مبارک، قدرت را در مصر به دست دارند، گفته اند که آنها حالت فوق العاده را دوباره در کشور برقرار نمی کنند.

برخی از مردم مصر از لغو این قانون هراس دارند و می گویند شاید در آستانه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در مصر، کشور دچار خلا قدرت شود.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در مصر حدود دو هفته دیگر در مصر انجام می شود.

شورای نظامی حاکم بر مصر، با انتشار بیانیه ای، به مردم اطمینان داده که آنها تا زمان انتخاب رئیس جمهوری جدید و انتقال قدرت به او به "وظیفه ملی" برای مراقبت از کشور عمل می کنند.

حسام بهجت، یکی از فعالان حقوق بشری مصر که برای لغو این قانون تلاش‌ کرده، در توصیف برداشته شدن حالت فوق‌العاده می گوید که این رویداد "عظیم" است.

او می گوید: "مهم پیامی است که این اتفاق می فرستد. در فرهنگ نیروهای امنیتی این بود که آنها همواره ورای قانون هستند. حالا آنها باید از قوانین موجود پی‌روی کنند و از نیروهای فراقانونی دیگر خبری نیست."

حسنی مبارک بارها در زمان زمامداری خود قول داده بود که حالت فوق‌العاده را بردارد. اما هیچگاه این کار را نکرد.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا می گوید که لغو این قانون، "گامی در جهت صحیح است" که به دموکراسی در مصر می انجامد.

شش ماه پیش (در ماه ژانویه امسال) فرمانده شورای نظامی حاکم بر مصر، قوانین مربوط به حالت فوق‌العاده در کشور را آسانتر کرد و آن را تنها به حالتی تقلیل داد که "ترور" در کشور انجام شده باشد. او توضیح بیشتری در این خصوص نداد.

 

ادامه تظاهرات در مصر

بی بیر سی   شنبه 13 خرداد 1391(2 ژوئن 2012)

تظاهراتی که روز شنبه (۱۳ خرداد ۱۳۹۱)، در پی اعلام محکومیت حسنی مبارک، رییس جمهور سابق مصر، به حبس ابد آغاز شد، همچنان در شهرهای مختلف این کشور ادامه دارد.

به غیر از میدان تحریر قاهره، تظاهرات در اسکندریه، قنا در جنوب مصر، سوئز و منصوره نیز گزارش شده است.

تظاهرکنندگان از تبرئه تعدادی از سران امنیتی ابراز نارضایتی کرده اند.

چهار مقام وزارت داخلی و دو رییس امنیتی محلی از اتهام همدستی در کشتار در زمان تظاهرات علیه حسنی مبارک تبرئه شدند.

در این میان، روزنامه الاهرام مصر خبر از حمله تعدادی از جوانان مصری به دفتر ستاد انتخاباتی احمد شفیق می دهد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، دهها تن به دفتر احمد شفیق در شهر فیوم در شمال شرقی مصر حمله کرده و دست به تخریب وسائل آن زدند.

این دومین حمله به دفتر آقای شفیق در روزهای اخیر است.

احمد شفیق آخرین نخست وزیر مصر در زمان حکومت حسنی مبارک بود.

او اکنون به دور دوم رقابت های انتخاباتی در این کشور راه یافته است.

عده ای در مصر او را بازمانده رژیم سابق می دانند و از موفقیت های او در انتخابات ابراز نارضایتی می کنند.

 

تظاهرات هزاران تن در مصر در پی صدور حکم برای مبارک

دویچه وله 3 يكشنبه 14 خرداد 1391(3 ژوئن 2012)

محکومیت حسنی مبارک به حبس ابد نتوانست بسیاری از مردم مصر را خشنود کند. هزاران تن در اعتراض به این حکم در میدان تحریر قاهره تظاهرات کردند. محمد مرسی نامزد اخوان‌المسلمین برای ریاست‌جمهوری نیز خواستار اعدام مبارک است.

در پی صدور حکم حبس ابد برای حسنی مبارک، رئيس‌جمهوری پیشین مصر، هزاران مصری برای اعتراض به خیابان‌ها رفتند. در میدان مرکزی شهر به نام میدان تحریر که به نماد انقلاب مصر تبدیل شده است، مخالفان مبارک تا ساعات بامدادی روز یکشنبه (۳ ژوئن/۱۴ خرداد) تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان این حکم را کافی نمی‌دانند و خواهان اعدام رئيس‌جمهوری پیشین ۸۴ ساله‌ی مصر هستند. آنان از شورای نظامی حاکم بر مصر نیز انتقاد می‌کنند و خواهان تحقق کامل هدف‌های انقلاب مصر هستند.

خشم تظاهرکنندگان بیش از هر چیز از تبرئه‌ی شش کارمند بلندپایه‌ی امنیتی رژیم مبارک‌ در دادگاه است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، تظاهرکنندگان شعار می‌دادند: اگر برای شهدای ما عدالتی برقرار نشود، ما نیز چون آنان می‌میریم.

از شهرهای اسکندریه و سوئز نیز تظاهرات اعتراضی مشابهی گزارش شده است.

 

نامزد اسلام‌گرایان در تظاهرات

محمد مرسی، نامزد اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین که به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری رسیده است نیز در میان تظاهرکنندگان میدان تحریر بود. فعالان مدنی گزارش می‌دهند که شرکت او در این تظاهرات از سوی هوادارانش به خوبی سازمان داده شده بود.

شمار دیگری از نامزدهای ریاست جمهوری مصر که نتوانستند به دور دوم راه یابند نیز در میان تظاهرکنندگان بوده‌اند.

محمد مرسی مدت کوتاهی پس از صدور حکم علیه مبارک، از مجازات اعدام برای او پشتیبانی کرد و در بیانیه‌ای اعلام نمود: من به مجازات اعدام برای او پایبند هستم.

مرسی در روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئن در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر به رقابت با احمد شفیق، وزیر پیشین هوانوردی مصر خواهد پرداخت. حسنی مبارک مدت کوتاهی پیش از کناره‌گیری خود از مقام ریاست‌جمهوری، احمد شفیق را به عنوان نخست وزیر دولت موقت منصوب کرده بود.

به گزارش رسانه‌های دولتی مصر، احمد شفیق بر خلاف محمد مرسی، مردم مصر را فراخواند که حکم دادگاه علیه حسنی مبارک را بپذیرند. وی گفت، این حکم نشان می‌دهد که در مصر هیچ‌کس نمی‌تواند بالاتر از قانون باشد.

حمله به مراکز انتخاباتی احمد شفیق

در این میان اعلام شد که دو مرکز انتخاباتی احمد شفیق مورد حمله‌ی افراد ناشناس قرار گرفته است. یک مقام امنیتی گفت که شنبه شب مراکز انتخاباتی شفیق در "الفیوم" واقع در جنوب قاهره و نیز در شهر "الغردقه"، واقع در سواحل دریای سرخ هدف حمله‌ی مهاجمان ناشناس قرار گرفته است. مهاجمان دفتر الفیوم را آتش زده‌اند، ولی آتش به سرعت مهار شده است.

یک هفته پیش نیز دفتر انتخاباتی احمد شفیق در قاهره مورد حمله قرار گرفت و ویران شد. بسیاری از مصریان بیم آن دارند که با پیروزی احمد شفیق در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، رژیم گذشته در مصر بار دیگر احیا شود.

در جریان تظاهرات اعتراضی ضد رژیم مبارک در اوایل سال ۲۰۱۱ در مصر، حدود ۸۵۰ تن کشته شدند. محاکمه‌ی حسنی مبارک، رئيس‌جمهوری دراز مدت مصر، مدتی پس از سرنگونی وی آغاز شد. دادگاهی در قاهره سرانجام وی را در خشونت‌های مرگبار اعمال شده علیه معترضان مسئول دانست و به حبس ابد محکوم کرد.

همین دادگاه حکم مشابهی را نیز علیه حبیب‌العدلی، وزیر کشور پیشین وی صادر کرد. در عین حال شش مقام امنیتی بلندپایه‌ی رژیم مبارک و نیز دو پسر او از اتهامات وارده تبرئه شدند و دادگاه به آزادی آنان حکم داد.

 

حسني مبارک به حبس ابد محکوم شد

بي.بي.سي شنبه 13 خرداد 1391(2 ژوئن 2012)

حسني مبارک، رئيس‌جمهوري سابق مصر در دادگاه رسيدگي به اتهاماتش، به حبس ابد محکوم شد.

حسني مبارک و چند نفر ديگر از ياران و نزديکانش به کشتن معترضان در حين ناآرامي‌هاي اين کشور متهم شده‌بودند.

دادستان دادگاه خواهان صدور حکم اعدام براي آقاي مبارک شده بود.

رئيس‌جمهوري سابق مصر از اتهام فساد تبرئه شده است.

آقاي مبارک اولين رهبر، اولين رهبر سابق يک کشور عربي است که از آغاز اعتراضات موسوم به بهارعربي در دادگاه مورد محاکمه قرار گرفته است.

حبيب العادلي، وزير کشور پيشين مصر نيز به اتهام مشابهي به حبس ابد محکوم شد.

پس از آن که جمعيت متوجه شد مشاوران وزير کشور پيشين مصر تبرئه شده‌اند، واکنش خشم‌آلودي نشان دادند

قضات دادگاه در عين حال جمال و علاء دو پسر حسني مبارک را از اتهام فساد تبرئه کردند. اين دو کماکان در بازداشت به‌سر خواهند برد.

جمال مبارک در دوران حکومت پدرش، منصب بالايي در حزب حاکم داشت. در دوران حکومت مبارک، در مصر اين احتمال داده مي‌شد که جمال مبارک جانشين پدرش شود.

پس از قرائت رأي و بروز هرج‌ومرج در دادگاه، قاضي جلسه را تعليق کرد.

دليل هرج‌ومرج و درگيري در دادگاه، تصميم دادگاه به تبرئه کردن چهار نفر از مشاوران ارشد آقاي عادلي بود که به گمان بسياري، در مرگ معترضان نقش داشتند.

در برابر دادگاه، و پس از قرائت حکم، خانواده‌هاي کشته‌شدگان ناآرامي‌ها، به ابراز شادماني پرداختند. اما پس از آن که جمعيت متوجه شد مشاوران وزير کشور پيشين مصر تبرئه شده‌اند، واکنش خشم‌آلودي نشان دادند و شروع به‌سر دادن شعار کردند و درگيريهايي نيز گزارش شده است.

 

دختر جمال عبدالناصر: تجربه تلخ ايران را تکرار نکنيم!

سايت العربيه يكشنبه 14 خرداد 1391(3 ژوئن 2012)- هدا عبدالناصر استاد علوم سياسي دانشگاه قاهره:

هدا عبدالناصر دختر جمال عبدالناصر با انتشار مقاله‌يي در روزنامه مصري الاهرام نوشت: 'نمي‌خواهيم تجربه ايران را تکرار کنيم که آن را با همه جوانب و جزييات دنبال کرديم و ديديم که چگونه نيروهاي ملي و مارکسيست از انقلاب به رهبري خميني عليه شاه حمايت کردند. اما وقتي اسلامگرايان به قدرت رسيدند، ديگران را سر به نيست کردند و نظام حکومت مدني در ايران را تا به امروز از صحنه روزگار زدودند'.

گفتني است جمال عبدالناصر رئيس‌جمهوري پيشين مصر که قبل از انور سادات زمام امور را در دست داشت، مورد خشم محمدرضا شاه بود. ليکن او به‌عنوان يکي از سه تن مؤسسان جنبش عدم تعهد (در کنار نهرو و تيتو) و منادي خيزش و توسعه جهان عرب جايگاه خاصي در ميان مردم منطقه يافت. اخوان المسلمين در زمان ناصر تحرکات مسلحانه‌اي داشتند و خواهان برقراري حکومت ديني بودند که سرکوب شدند.

دختر جمال عبدالناصر در مقاله خود گفته که تحولات اخير کشورش و از جمله انتخابات رياست‌جمهوري را به‌دقت دنبال کرده و دريافته است که 'در اين رويدادها خلط مبحث و تحريک احساسات صورت گرفته است'.

او افزوده است: 'در اين شرايط به‌عنوان يک شهروند و استاد دانشگاه قاهره در سيستم‌هاي سياسي، به خود حق مي‌دهم که اظهارنظر کنم'.

وي توضيح مي‌دهد که 'مصر روزهاي حساس و سرنوشت سازي را سپري مي‌کند و قادر نيست ندانم کاريها و نبود ايدهها و برنامه‌هاي روشن را تاب آورد. لذا لازم است که وحدت ملي و منافع مردم و ميهن را بر منافع شخصي ترجيح دهيم'.

دکتر هدا عبدالناصر تأکيد مي‌کند که مردم مصر در پي انقلاب 25ژانويه رعايت قاعده‌ها بازي دموکراسي پذيرفته‌اند. اما از اين‌که تعيين تکليف رهبري سابق يک سال و نيم طول کشيد رنجيده‌اند. وي بدتر شدن اوضاع اقتصادي را مزيد بر علت مي‌داند و مي‌گويد: از همه مهمتر مردم به روند امور ايراد مي‌گيرند.

او مي‌نويسد: منطقي اين بود که کميته يا شورايي متشکل از متخصصان قوانين اساسي و نمايندگان احزاب و جريانها، تدوين قانون اساسي را برعهده مي‌گرفت و سپس انتخابات پارلمان و رياست‌جمهوري بر مبناي قانون مدون و مصوب برگزار مي‌شد.

صحنه سياسي مصر   

توصيف هدا عبدالناصر از صحنه سياسي مصر به اختصار چنين است که 'در غياب احزاب و تشکلهاي آزاد و قوي، يک حزب فراگير دولتي با بيش از 5 ميليون عضو وجود داشت. از سوي ديگر اخوان المسلمين به‌عنوان يک تشکيلات منسجم در خفاي تام و با بخشش اموال به فقيران، قويتر و قويتر شد تا به اوج قدرت سياسي رسيد'.

او مي‌گويد: اکنون که رو به دومين دور انتخابات رياست‌جمهوري داريم، اظهارات و رفتارهايي را مي‌شنويم و مي‌بينيم که ربطي به دموکراسي و يا حتي به فعاليت سياسي ندارند.

وي سپس از انواع رفتارهاي واکنشي انتقاد مي‌کند و ايراد مي‌گيرد که سينه چاکان دموکراسي چرا از اول متحد نشدند و حالا که در برابر محمد مرسي نامزد اخوان المسلمين، احمد شفيق به‌عنوان نامزد جامعه مدني قرار گرفته است، چرا بايد 34روز وزارت وي در واپسين روزهاي رياست حسني مبارک، جرم نابخشودني تلقي شود؟

هدا عبدالناصر با يادآوري اين‌که ارتشي ها، دولتي ها، تشکيلات انتظامي و امنيتي، کادرهاي حزبي و نمايندگان مجلس همه و همه در خدمت مبارک يا در کنار او بوده‌اند، مي‌نويسد: 'تنها نهاد قضايي مستقل مانده بود'. سپس نتيجه مي‌گيرد که 'آيا بايد همه را کنار گذاشت؟ '.

او مي‌گويد: اکنون جو جديدي حاکم است. ابزار سياسي جديدي در کار و در راه است. مردم آرامش و انضباط و پيشرفت مي‌خواهند. آيا احمد شفيق نمي‌تواند مديران کارآمد را به همين منظور دور خود جمع کند؟

دختر ناصر ادامه مي‌دهد: من احمد شفيق را از نزديک نمي‌شناسم. ولي مي‌دانم که او اکنون تنها نامزد جامعه مدني است. اطمينان من به او را ضمانتهاي قانوني، اجرايي و سياسي شکل گرفته در جريان انقلاب 25ژانويه تقويت مي‌کند.

او سپس اين ضمانتها را برمي‌شمارد. به نقش پارلمان، رسانه‌ها، مخالفان و منتقدان خارج از پارلمان اشاره مي‌کند و آخرين ضامن رفتار صحيح حکومت را روي آوري مردم به 'ميدان تحرير' مي‌داند.

وي مي‌گويد: 'مصر بيش از دو قرن است که حاکميت مدني دارد. آرمانهاي اين ملت را مدنيت تحقق مي‌بخشد و ملت مصر نمي‌تواند خواري و بردگي را به اسم دين تحمل کند.

 

تحولات مصر بعد از صدور حكم حبس ابد براي حسني مبارك

منابع عربي  دوشنبه 15 خرداد 1391(4 ژوئن 2012)

تجمع و تظاهرات در مصر بخاطر اعتراض به حكم صادر شده در مورد حسني مبارك و فرزندان وي و مشاورين وزارت كشور همچنان ادامه دارد. هزاران نفر در ميدان التحرير قاهره جمع شدند و خشم خود را از اين حكم ابراز كردند, همچنين در شهر اسكندريه بدين منظور مردم به تطاهرات پرداختند. تجمع كنندگان مي گويند كه اين حكم كافي نيست. تظاهركنندگان همچنين خواستار تشكيل يك شوراي رياست جمهوري كه اعضاي آن محمد مرسي, عبدالمنعم ابوالفتوح و حمدين صباحي و محمد البرادعي و خالد علي كه از دور رقابت در انتخابات خارج شده بودند مي باشند, اما هنوز ستاد انتخاباتي محمد مرسي موافقت خود را براي تشكيل اين شورا اعلام نكرده است, اين درحالي است كه بعضي از رهبران اخوان مسلمين مي گويند رئيس اين شورا بايد محمد مرسي باشد و حمدين صباحي و ابوالفتوح معاونين او بدون داشتن صلاحيتهاي مشخص تعيين شوند.

درهمين رابطه دادستان كل مصر تصميم به تشكيل دادگاه استيناف در مورد حكم صادره براي حسني مبارك گرفت و گفت كه اقدامات مربوط به دادگاه تجديد نظر شروع شده است. همچنين حكم تمديد منع سفر براي مشاوين وزارت كشور كه در دادگاه تبرئه شده بودند نيز صادر شده است.

همچنين احمد شفيق آخرين نخست وزير حسني مبارك و نامزد انتخاباتي در دور دوم حمله تندي بر عليه اخوان مسلمين انجام داد و آنها را مرتجع و تاريك انديش توصيف كرد وي گفت كه آنها مي خواهند با قبضه كردن حكومت انقلاب را به سرقت ببرند.

از سوي ديگر براي تأسيس حزب مصر الحريه از طرف كميته احزاب سياسي اجازه داده شد. اين حزب برياست محمد ممتاز متولي مي باشد. اين حزب بر پايه اعتقاد اعضايش به مشروعيت وعدالت خواسته هاي انقلاب 25 ژانويه و براي شركت در ساختن جامعه دمكراتيك در مصر و برگرداندن كرامت انساني به مصريها تأسيس شده است.

 

دست رد خانواده هاي شهداي انقلاب 25 ژانويه مصر به دعوت احمدي نژاد

منابع عربي  سه شنبه 16 خرداد 1391(5 ژوئن 2012)

سخنگوي خانواده هاي شهداي شهر سوئيس علي الجنيدي ديروز گفت كه تعداد بسياري از خانواده هاي شهداي انقلاب 25ژانويه از استانهاي سويس, قاهره و الاسكندريه دعوت ايران براي حضور در جشن تكريم خانواده شهدا با حضور احمدي نژاد در ايران كه توسط سفارت اين كشور در مصر ارائه شده بود را رد كردند. بگفته روزنامه الاهرام مصرالجنيدي گفت كه نمايندگاني از خانواده هاي شهدا در قاهره و سويس و اسكندريه گفتند كه هر كدام از خانواده هاي شهدا در كليه استانها چنانچه از ايران ديدن كند از خانواده شهداي انقلاب نيست و از او و اعمالش تبري خواهيم جست چرا كه عاقلانه نيست كه ايران خانواده هاي شهداي مصر را مورد سوء استفاده قرار دهد.

 

ادامه تظاهزات در ميدان تحرير قاهره

منابع عربي سه شنبه 16 خرداد 1391(5 ژوئن 2012)

در حالي كه براي سومين روز متوالي مردم در ميدان تحرير قاهره و بقيه شهرهاي كشور دراعتراض به احكام صادره در مورد حسني مبارك و فرزندان و مشاوين وزارت كشور ادامه دارد, شواي نظامي حاكم اعلام كرد كه موعد دور دوم انتخابات رياست جمهوري در هر شرايطي تغيير نمي كند و در زمان مقرر برگزار خواهد شد.

از سوي ديگر هدى عبدالناصر دختر جمال عبدالناصر فقيد گفت. در پيش گرفتن افكار پدرش بمعني اين نيست كه كارهاي او را تكرار كنيم اما يك سري اصول و قواعد ثابتي وجود دارد كه وي به آنها معتقد بود از جمله اينكه وي عليه دولت مذهبي و عليه استفاده دين در سياست است. هدى عبدالناصر در مورد انتخاب خود در مرحله دوم انتخابات گفت, من بين انتخاب كانديد مذهبي و كانديد غير مذهبي قرار دارم, بنابراين براي وحدت كشور و براي داشتن يك حكومت غير مذهبي سرلشكر احمد شفيق را انتخاب مي كنم. هر چند كه من او را از قبل نمي شناسم اما بايد آدمهاي شريف رژيم سابق را انتخاب كرد.

از طرف ديگر يك هيئت قضايي هفته آينده براي بازگرداندن اموال غارت شده توسط حسني مبارك و خانواده او و بعضي مشاورين و مقامات رژيم سابق به قبرس سفر خواهد كرد.

 

مهلت ۴۸ ساعته شورای نظامی مصر برای تدوین قانون اساسی

دویچه وله  چهارشنبه 17 خرداد 1391(6 ژوئن 2012)

در حالی که تنها ۱۰ روز به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر باقی مانده، اعضای هیأت تدوین قانون اساسی هنوز به توافق نرسیده‌اند. شورای نظامی مصر تهدید کرده که در صورت عدم موفقیت این هیأت، شورا خود دست به کار خواهد شد.

شورای نظامی مصر یک مهلت ۴۸ ساعته برای احزاب سیاسی مصر تعیین کرده تا بر سر پیش‌نویس قانون اساسی این کشور به توافق برسند.  در غیر این صورت این شورا خود در این زمینه اقدام خواهد کرد.

مصطفی بکری یکی از نمایندگان مجلس مصر، این خبر را پس از ملاقات نمایندگان ۱۸ حزب سیاسی و حقوقدانان مستقل با فرمانده شورای نظامی مصر ژنرال حسین طنطاوی در روز سه‌شنبه (۵ ژوئن/۱۶ خرداد) اعلام کرد.

بسیاری از احزاب مصر از جمله اخوان‌المسلمین این ملاقات را تحریم کردند. سخنگوی این حزب در پارلمان گفت: هیچ کس نمی‌تواند پارلمان را از اختیاراتش برای تصویب قوانین محروم کند.

وی احتمالا این سخنان را در پاسخ مصطفی بکری گفته که اعلام کرده بود اگر پارلمان نتواند کار تدوین قانون اساسی را انجام دهد، شورای نظامی مصر در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

یاسر علی یکی دیگر از اعضای اخوان‌المسلمین نیز گفت: این دزدیدن اختیار قانونی پارلمان است. ما هرچیزی را که از شورای نظامی بیرون بیاید به رسمیت نمی‌شناسیم. این کار (تدوین قانون اساسی) وظیفه ماست.

انتخابات ریاست جمهوری در شرایط پر تنش

قاعدتا تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری مصر می‌بایست کار تدوین قانون اساسی به پایان می‌رسید اما به دلیل اختلافات گروه‌های اسلامگرا و سکولار و تلاش گروه‌های اسلامگرا برای اعمال تسلط بر هیأت تدوین قانون اساسی این کار تا کنون انجام نشده است.

انتخابات ریاست جمهوری مصر با رقابت بین یک عضو اخوان‌المسلمین و آخرین نخست وزیر حسنی مبارک به دور دوم کشیده شده و قرار است در روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئن، (۲۷ و ۲۸ خرداد) برگزار شود.

این در حالی است که مصر این روزها ایام ناآرامی را می‌گذراند. در پی اعلام حکم حبس ابد برای حسنی مبارک، هزاران تن از مردم مصر در اعتراض به این حکم به میدان تحریر آمدند.

محمد مرسی، نامزد اخوان‌المسلمین برای ریاست جمهوری نیز در میان تظاهرکنندگان میدان تحریر حضور داشت. در مقابل احمد شفیق رقیب وی، مردم مصر را تشویق کرد که حکم مبارک را بپذیرند.

 

آخرين تحولات مصر

منابع عربي  چهارشنبه 17 خرداد 1391(6 ژوئن 2012)

ديروز دهها هزار تن از مردم مصر در ميدان تحرير در مركز قاهره تظاهرات كرده و خواستار محاكمه مجدد مسؤلين امنيتي حكومت مبارك و عدم برگزاري دور دوم انتخابات رياست جمهوري تا اجراي قانون بركناري براي كنار گذاشتن احمد شفيق آخرين نخست وزير حسني مبارك از انتخابات شدند. اما هرچند بسياري از احزاب و جنبشهاي جوانان و نيروهاي سياسي براي تظاهرات ميليوني فراخوان داده بودند, ولي بيش از چند ده هزار نفر در آن شركت نكردند.

از طرفي ديگر دكتر محمد مرسي به زنان قول داد كه در بين معاونينش يك زن نيز انتخاب خواهد كرد. وي كه در كنفرانسي با حضور زنان برجسته مصري صحبت مي كرد گفت كه هر كدام از زنان كه داراي مهارت و علم بيشتري باشد براي اين منصب صلاحيت خواهد داشت. وي همچنين گفت كه زنان يك نقش فعال در جامعه دارند و نقش آنها كمتر از مردان نيست همچنانكه مانند مردان در انقلاب شركت كردند و در اين رابطه بسيار فعال بودند. در همين رابطه خانم نهال ابوالقمصان رئيس مركز حقوق زنان در مصر در مورد اين كنفرانس گفت ,كه نه من و نه هيچكدام از رهبران فعال حقوق زنان براي اين كنفرانس دعوت نشديم و نمي دانم كه چه كساني و كدام زنان برجسته در اين كنفرانس شركت كردند, شايد كه شركت كنندگان از جمهوري اخوان مسلمين باشند و نه جمهوري عربي مصر.

 خانم نهال افزود كه من فكر مي كنم كه مرسي فهميد كه زنان مصر در انتخابات, اخوان مسلمين را بخاطر صحبتهاي نماينده زن وابسته به اين جريان, مجازات كردند و بدين ترتيب وي مي خواهد نشان دهد كه آنها مشكلي با زن و حقوق اجتماعي آن ندارند.

 

تعيين تكليف احمد شفيق دو روز قبل از برگزاري دور دوم انتخابات رياست جمهوري مصر

منابع عربي  پنج شنبه 18 خرداد 1391(7 ژوئن 2012)

قضائيه مصر اعلام كرد كه دو روز قبل از برگزاري دور دوم انتخابات رياست جمهوري وضعيت احمد شفيق را در رابطه با قانون بركناري تعيين تكليف خواهد كرد

حكومت كمال الجنزوري روزهاي مرحله دوم انتخابات رياست جمهوري را بعنوان مرخصي كارمندان دولت تعيين كرد.

حكومت مصر براي تجليل از شهدا و خانواده هاي آنها نامگذاري بعضي خيابانها را بنامهاي شهداي انقلاب 25ژانويه پذيرفت. همچنين بگفته خانم فايزه ابوالنجا وزير طرح و برنامه ريزي, مقري براي شوراي امور خانواده شهدا اختصاص داده خواهد شد, علاوه بر اين يك موزه بين المللي براي آثار شهدا تأسيس مي شود.

وزير خارجه مصر وليد كامل عمرو براي شركت در نشست بررسي اوضاع سوريه و مبارزه با تروريسم در استامبول عازم تركيه شد در اين نشست آخرين تحولات مربوط به سوريه و چگونگي اجراي طرح كوفي عنان بررسي خواهد شد.

 

توافق نظامیان و پارلمان مصر بر سر ترکیب هیات قانون اساسی

دویچه وله جمعه 19 خرداد 1391(8 ژوئن 2012)

سرانجام شورای عالی نظامی و پارلمان مصر بر سر ترکیب هیات تدوین قانون اساسی این کشور به توافق رسیدند. برخی احزاب به نشانه‌ی اعتراض به کثرت نمایندگان اسلام‌گرا در هیات قانون اساسی جلسه را ترک کردند.

احزاب پارلمانی مصر با نمایندگان شورای عالی نظامی این کشور در روز پنج‌شنبه (۷ ژوئیه/۱۸ خرداد) دیدار کردند تا به توافقی برای ترکیب هیات تدوین قانون اساسی جدید مصر دست یابند.

شورای عالی نظامی مصر به پارلمان این کشور مهلتی ۴۸ ساعته داده بود تا برای اختلافات میان خود چاره‌اندیشی کرده و نمایندگان خود را برای هیات تدوین قانون اساسی، معرفی کنند.

بیش از یک ماه است که پارلمان تازه‌ی مصر و شورای نظامیان بر سر هیات تدوین قانون اساسی اختلاف داشته و درگیر تنش هستند. شورای نظامیان تاکید کرد که مهلت ۴۸ ساعته آخرین فرصت است تا احزاب پارلمان با یکدیگر توافق کرده تا این بن‌بست سیاسی به پایان رسد.

سید البدوی، رئیس حزب لیبرال "الوفد" بعد از نشستی ۷ ساعته میان شورای نظامی و نمایندگان پارلمان مصر به روزنامه‌ی مصری "الاهرام" گفت:بالاخره توافقی میان شورای نظامی و نمایندگان احزاب مختلف پارلمانی حاصل شد و شیوه‌ی رای‌گیری برای انتخاب اعضای هیات تدوین قانون اساسی نیز به تصویب رسید.

بنا به توافقات بدست آمده بعد از این جلسه‌ی طولانی، نمایندگان پارلمان و نظامیان توافق کردند که ۳۹ کرسی از مجموع ۱۰۰ کرسی هیات تدوین قانون اساسی در اختیار نمایندگان پارلمانی قرار گیرد. حزب "آزادی و عدالت" که نزدیک‌ترین حزب با گرایش‌ها و باورهای "اخوان المسلمین" است، ۱۶ کرسی از مجموع ۳۹ کرسی را در اختیار خواهد گرفت.

حزب "نور" که متعلق به سلفی‌ها است، نیز ۸ کرسی نمایندگان پارلمان را در هیات تدوین قانون اساسی در اختیار خواهد داشت. پنج کرسی نیز در اختیار حزب لیبرال "الوفد" قرار خواهد گرفت. حزب "مصر آزاد" و حزب چپ "سوسیال دموکرات" مصر نیز هریک ۲ کرسی را تصاحب خواهند کرد. احزاب "الوسط" و "الکرامه" نیز هر یک با تصاحب ۱ کرسی در هیات تدوین قانون اساسی حضور خواهند داشت.

نمایندگان شورای عالی نظامی مصر و پارلمان این کشور همچنین در این نشست توافق کردند تا ۱۵ قاضی و ۹ شخصیت برجسته‌ی مذهبی ( ۵ مفتی الازهر و ۴ اسقف از کلیسای قبطی‌های مصر) به عضویت هیات تدوین قانون اساسی درآیند.

بنا به توافقات حاصل، ۱۰ چهره‌ی جوان و موثر در انقلاب مصر و ۷ عضو از اتحادیه‌های کارگری و کشاورزی نیز در هیات ۱۰۰ نفره‌ی تدوین قانون اساسی حضور خواهند داشت. یک نماینده از سوی پلیس رسمی کشور، یک نماینده از سوی وزارت دادگستری و یک نماینده‌ی از سوی ارتش نیز در این هیات عضویت خواهند داشت.

نارضایتی‌برخی گروه‌ها علی‌رغم توافقات

به‌‌رغم این‌که بعد از هفته‌ها تنش و اختلاف، بالاخره توافق میان شورای نظامی و پارلمان بر سر چینش اعضای هیات تدوین قانون اساسی حاصل شد، هم‌چنان برخی گروه‌ها و احزاب از ترکیب اعضای هیئت ناخشنود هستند.

محمد بلغار، رئیس حزب چپ "سوسیال دموکرات" و عماد قائد و فرید زهران، دو تن دیگر از نمایندگان میانه‌رو در اعتراض به این ترکیب جلسه‌را ترک کردند. نمایندگان حزب "مصر آزاد" نیز در اعتراض به سهم اندک شان در هیات تدوین قانون اساسی،  نشست میان نمایندگان پارلمان و شورای عالی نظامی را ترک کردند.

محمد عبدل الساوی، نماینده‌ی عضو حزب "حداره" و رئیس کمیته‌ی "فرهنگ و رسانه" پارلمان در گفت‌وگو با "الاهرام" اعلام کرد که ترک جلسه از سوی این نمایندگان، جلسه را از رسمیت نیانداخته است و این توافق و ترکیب تغییری نخواهد کرد.

نمایندگانی که جلسه را ترک کردند، به سهم ۵۵ درصدی احزاب اسلامی از هیات تدوین قانون اساسی معترض‌اند. عماد قائد، یکی از نمایندگانی که در اعتراض جلسه را ترک کرد به رسانه‌ها گفت: احزاب اسلامی مصر اکثریت کرسی‌های هیات تدوین قانون اساسی را تصاحب کردند. آن‌ها نه تنها به سهم بسیار خود قانع نیستند، که مصرانه به دنبال آن هستند که کرسی‌های مستقل را نیز برای افرادی که همفکر آن‌ها هستند غصب کنند.

عماد قائد تاکید کرد که پیش از این نمایندگان توافق کردند که احزاب کوچکی که نماینده‌ای در پارلمان ندارند، بتوانند  چند کرسی در هیات تدوین داشته باشند تا نمایندگان همه‌ی گروه‌ها و اقشار مصر در تدوین قانون اساسی مشارکت داشته باشند.

 

اعتصاب غذا در ميدان تحرير قاهره ادامه داردِ

منابع عربي  شنبه 20 خرداد 1391(9 ژوئن 2012)

راي سومين روز پياپي فعالين سياسي مصري كه اغلب آنها از زنان مي باشند اعتصاب غذاي خود را در ميدان تحرير قاهره بمنظور فشار روي شوراي نظامي حاكم جهت اجراي قانون بركناري در مورد احمد شفيق و محاكمه مجدد سران رژيم سابق ادامه مي دهند.

از طرف ديگر احزاب سياسي مصر ديروز طي نشستي با شوراي نظامي حاكم روي شاخصهاي تشكيل هيئت تأسيسي تدوين قانون اساسي كشور توافق كردند و با اينكار اختلافاتي كه سه ماه بطول انجاميد را پايان دادند.

 

افزایش تنش‌‌‌ها میان دو نامزد ریاست‌جمهوری مصر

دویچه وله يكشنبه 21 خرداد 1391(10 ژوئن 2012)

تنش‌ و درگیری میان احمد شفیق و محمد مرسی، نامزدهای دور دوم ریاست‌جمهوری مصر و رسانه‌های حامی آن‌ها شدت گرفته است. از سوی دیگر، هزاران معترض به نتیجه انتخابات در میدان تحریر تجمع کرده و به هر دو نامزد معترض‌اند.

تنش میان دو نامزد ریاست‌جمهوری مصر که به دور دوم انتخابات رسیده‌اند، بالا گرفته است. احمد شفیق آخرین نخست‌وزیر در دوران دیکتاتوری حسنی مبارک و محمد مرسی، نامزد اخوان المسلمین دو کاندیدایی هستند که به دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری مصر راه یافته‌اند.

این دو نامزد ریاست‌جمهوری مصر در مناظره‌ی تلویزیونی که از شبکه‌ی ملی مصر پخش شد، به شدت سیاست‌ها و برنامه‌های یکدیگر را زیرسوال برده و طرفداران آن‌ها در خیابان‌ها دست به تظاهرات زده و با یکدیگر درگیر شدند. حمله‌ی رسانه‌های طرفدار هر یک از نامزدهای انتخاباتی به نامزد رقیب نیز به اوج رسیده است.

احمد شفیق و محمد مرسی هر دو پس از مناظره‌ی انتخاباتی تلویزیونی هشدار دادند که حملات رسانه‌‌ای موجب خشم حامیان آن‌ها شده و تا روز انتخابات دور دوم مصر احتمال درگیری‌های بیشتری می‌رود. انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری مصر قرار است روز ۱۶ ماه ژوئن برگزار شود.

اعتراض‌ برخی اقشار مصر به دو نامزدی که به دور دوم ریاست‌جمهوری راه یافته‌اند همچنان ادامه دارد. گروه‌های مختلفی از مردم مصر می‌گویند انتخاب بین یکی از مهره‌های اصلی رژیم دیکتاتوری سابق و نماینده‌ی اخوان المسلمین که نماد تفسیری تندرو از اسلام است، "بی‌معنی" است و مدعی هستند که در دور اول انتخابات تقلب صورت گرفته است.

در روزهای اخیر بسیاری از دفاتر انتخاباتی احمد شفیق هدف حمله‌ی طرفداران اخوان المسلمین قرار گرفت. پیش از این برخی طرفداران شفیق نیز به یکی از ستادهای انتخاباتی محمد مرسی حمله برده و وسایل داخل ستاد را شکستند.

 

روزنامه‌ی لیبرال "الدوستور" که از ارگان‌های رسانه‌ای طرفدار شفیق است، با انتشار پوستری از شفیق بر نقاط ضعف و قوت و محاسن و معایب به قدرت رسیدن شفیق نوشته است. این روزنامه‌ی لیبرال‌ها که نقطه ضعف شفیق را حضور او در بالاترین سطوح سیاست در رژیم مبارک توصیف می‌کند، با تاکید می‌نویسد:با این حال در شرایط فعلی احمد شفیق طبعا بهترین گزینه است.

احمد شفیق که دکتر و سرلشگر ارتش است، در آخرین روزهای ریاست‌جمهوری حسنی مبارک پست نخست وزیری را پذیرفت و مجموعا به مدت یک ماه به عنوان نخست‌وزیر فعالیت کرد.

این روزنامه در توضیحات خود در دفاع از شفیق، بارها به محمد مرسی، نامزد اسلام‌گرا حمله برده و انتخاب او را برای آینده‌ی مصر "خطرناک" توصیف کرد. در بخشی از این مقاله که به نقاط ضعف مرسی پرداخته است، مرسی به عنوان فردی که شایسته‌ی مقام ریاست‌جمهوری مصر نیست توصیف شد.

این پایان مقاله‌ی ارگان رسانه‌ای لیبرال‌های مصر آمده است:یک لحظه چشمان خود را ببندید و مصر را با ریاست‌جمهوری محمد مرسی تصور کنید. وضعیت زن، دختر، خواهر و مادر خود را به عنوان شهروندان درجه دو که حقوق‌شان رعایت نمی‌شود تصور کنید. وضعیت خودتان را به عنوان یک مسلمان میانه‌رو که شهروند درجه دو خواهید بود یا یک اقلیت مسیحی که شهروند درجه سه محسوب خواهید شد تصور کنید و ببینید که می‌خواهید چنین فردی را رئیس‌جمهور مصر کنید؟

حمله‌ی متقابل رسانه‌های اخوان المسلمین به شفیق

رسانه‌های وابسته به اخوان المسلمین و حامی محمد مرسی نیز در اقدامی متقابل، حملات خود به شفیق را شدت بخشیده‌اند. روزنامه‌ی حزب "آزادی و عدالت" که از احزاب اصلی وابسته به اخوان المسلمین است، عکس بزرگ و خندانی از محمد مرسی را در صفحه‌ی اول منتشر کرد و نوشت: مبارک و دارودسته‌اش همه‌ سابقه‌ی طولانی در رفتارهای ناپسند دارند.

این روزنامه با محمد مرسی گفت‌وگویی دو صفحه‌ای را منتشر کرده و از دیدگاه‌های او تجلیل کرده است. مرسی در این گفت‌وگو خود را "فرزند انقلاب" نامیده و تعهد داده است در صورت به قدرت رسیدن از حقوق مردم مصر پاسداری کند.

این ارگان رسمی اخوان المسلمین احمد شفیق را دنبال‌کننده‌ دیکتاتوری مبارک توصیف کرده و می‌افزاید: به قدرت رسیدن شفیق، تاراج انقلاب مردمی مصر است.

احمد شفیق در آخرین نشست مطبوعاتی خود با تاکید بر این‌که در صورت به قدرت رسیدن او، حقوق و آزادی‌های همه‌ی جوانان مصر رعایت خواهد شد، گفت: هیچ جوانی در مصر به دلیل ابراز عقیده یا انتقاد و مخالفت با حاکمیت زندانی نخواهد شد.

این نامزد ریاست‌جمهوری مصر با تاکید بر آزادی اینترنت، خطاب به جوانان مصر گفت:من آن‌چه شما در فیس‌بوک و توئیتر می نویسد را دنبال می‌کنم. تضمین می‌کنم که آزادی اینترنت در مصر رعایت شود و وضعیت ارتباطی کشور توسعه یابد.

احمد شفیق در این کنفرانس رسانه‌ای، محمد مرسی را متهم کرد که حقوق زنان را نادیده می‌گیرد و می‌خواهد زنان را به "دوران جاهلیت" بازگرداند. محمد مرسی با برگزاری کنفرانسی مطبوعاتی اتهام شفیق را رد کرد و تعهد داد که در دولت او همه‌ی حقوق زنان به رسمیت شناخته و رعایت خواهد شد.

تنش و درگیری میان حامیان دو نامزد انتخاباتی در شرایطی شدت می‌گیرد که همچنان هزاران نفر از معترضان در میدان تحریر قاهره تجمع کرده و به نتایج دور اول انتخابات و هر دو نامزدی که به دور دوم رسیدند اعتراض دارند.

 

بحران جديد مصر: كشيده شدن پاي اخوان المسلمين به واقعه جمل

منبع عربي يكشنبه 21 خرداد 1391(10 ژوئن 2012)

درحالي كه اخوان مسلمين مسؤليت خود را در قتل تظاهركنندگان مجددا رد كردند, منابع قضايي ديروز اعلام كردند كه مقامات قضايي تصميم گرفتند كه تحقيقاتي در مورد مسؤليت اين گروه در رابطه با واقعه جمل كه در آن صدها تن از مصريها طي انقلاب 25 ژانويه 2011 كشته شدند انجام دهند. [واقعه جمل همان كشتاري بود كه با استفاده از شتر و غيره براي متفرق كردن تظاهركنندگان و كشتار آنها در ميدان تحرير قاهره طي انقلاب مصر به وقوع پيوست] بخاطر اتهام واقعه جمل تعدادي از مقامات رژيم سابق از تابستان سال گذشته در بازداشت بسر مي برند.

در تحولي قابل توجه در دادگاه 24 تن از مقامات رژيم سابق به اتهام حمله به تظاهركنندگان در واقعه جمل در اولين روزهاي انقلاب سال گذشته, دادگاه ديروز تصميم گرفت كه احمد شفيق كانديد رياست جمهوري و سرلشگر حسن الرويني و افراد ديگري كه در بين آنها چند خبرنگار بهعلاوه نماينده مجلس از اخوان مسلمين محمد بلتاجي و مرشد مذهبي صفوت حجازي مي باشند به دادگاه احضاركند. اين تصميم زماني اتخاذ شد كه بعضي از وكلاي مدافع متهمان خواستار تحقيقات مجدد بر اساس مصاحبه احمد شفيق با تلويزيون كه در اين مصاحبه به شركت اخوان مسلمين در حمله به تظاهركنندگان در ميدان تحرير در روزهاي اول انقلاب اشاره كرده بود صورت گرفت.