بولتن خبري ايران نبرد(1119)  پنج شنبه 18 خرداد 1391(7 ژوئن 2012)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

اخبار انقلاب سوریه از قطعنامه شورای امنیت ملل متحد و طرح کوفی عنان تا قتل عام حُوله

 

ارتش آزاد سوريه در مورد طرح كوفي عنان موضع گرفت.

تلويزيون الشرقيه   سه شنبه 15 فروردين 1391(3 آوريل 2012)

فرماندهي مشترك ارتش آزاد سوريه در داخل سوريه از طرح كوفي عنان استقبال كرد و درعين حال اعلام كرد كه تا هنگامي كه ارتش سوريه توپ باران شهر هارا متوقف كند نبرد را ادامه خواهد داد.

سخنگوي فرماندهي مشترك ارتش آزاد سوريه سرهنگ ستادخلبان قاسم گفت كه عملياتي كه ارتش آزاد انجام خواهد داد عبارت از عمليات جنگ و گريز و تهاجم به موانع امنيتي و لباس شخصي ها واحيانا حمله به نيروهاي نظامي كه ميخواهند به شهرها و روستاها تهاجم كنند، مي باشد.

 

تصویب بیانیه آتش‌بس سوریه در شورای امنیت

راديو آلمان  پنجشنبه 17 فروردين 1391(5 آوريل 2012)

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه (۵ آوریل) به اتفاق ‌آرا بیانیه قطع عملیات نظامی سوریه را تصویب کرد. در این بیانیه از نیروهای دولتی سوریه خواسته شده تا ۱۰ آوریل از مناطق ناآرام عقب‌نشینی و عملیات نظامی را متوقف کنند. نیروهای اپوزیسیون نیز باید تا ۱۲ آوریل عملیات نظامی را متوقف سازند. شورای امنیت در این بیانیه از رژیم سوریه خواست، قاطعانه به تعهد خود مبنی بر خروج نیروهای نظامی از شهرها پایبند بماند و آن را اجرا کند. در این بیانیه از نیروهای اپوزیسیون نیز خواسته شده که آتش‌‌بس‌ را رعایت کنند. سوریه اعلام کرده که نیروهای دولتی از برخی از مناطق عقب‌‌نشینی کرده‌اند. اما بسیاری از دیپلمات‌ها به صحت ادعاهای مقام‌های سوری اطمینان ندارند. روز پنج‌شنبه (۵ آوریل) نیز مخالفان بشار اسد از ادامه حملات نیروهای دولتی خبر داده‌اند.

 

گزارشي كوتاه از وضعيت سوريه و ادامه سركوب مردم توسط نظاميان بشار اسد

تلويزيون الجزيره   يكشنبه 20 فروردين 1391(8 آوريل 2012)

طي روز گذشته حدود160نفر درسورية دراثر آتشباري به شهادت رسيده اند كه حدود70نفرآنها از شهر ”حماه“ هستند. مردم اين شهر روز گذشته توانسته اند 50 نفراز آنان را دفن كنند و بقيه از استانهاي حمص و ادلب و حلب ميباشند. نيروهاي بشار اسد با قراردادن افراد خانواده ها در جلوي ستون پيشروي زرهي هايشان به عنوان سپر دفاعي به اين مناطق هجوم مي‌آورند و از زمين و هوا شليك مي‌كنند و پس از تخريب منازل و محلهاي تجاري به غارت آنها مي‌پردازند، يكي از ساكنان با نشان دادن صحنه‌هايي‌كه منازل و مغازه ها تخريب و غارت شده، به خبرنگار گفت، به خدا سوگند هواپيماهاي اسرائيل با ما چنين نكردند. برهان غليون رئيس شوراي ملي سوريه گفت بايد فورا سوريه را وادار به توقف اين حملات كرد چرا كه ضرب الأجل 10آوريل وضعيت را بدتر كرده و ارتش بشار اسد ميزان حملات را افزايش داده است.

در 24ساعت گذشته تعدادي از رزمندگان ارتش آزاد سوريه نيز طي درگيريهايشان با مزدوران بشار اسد به شهادت رسيده اند. سرگرد حسام از افسران ويژه مامور حفاظت از مرز سوريه و تركيه با ديدن وضعيت اسفبار آوارگان از ارتش اعلام جدايي كرد و گفت اين ارتش خائن است و به ارتش آزاد سوريه پيوست. سفير آمريكا در سوريه تصاويري را دريافت كرده كه ارتش بشار اسد به مناطقي تهاجم مي‌كند كه قبلا اعلام كرده بود در رابطه با اجراي فرمان كوفي عنان از آنجا عقب نشيني كرده است.

 

وزير خارجه سوريه امروز وارد مسکو مي‌شود

خبرگزاري فارس   دوشنبه 21 فروردين 1391(9 آوريل 2012)

وليد المعلم وزير خارجه سوريه امروز در سفري رسمي به مسکو مي‌رود تا با همتا و ديگر مسئولان روسي ديدار کند. هفته گذشته ولاديمير پوتين از سفر همتاي سوري خود به مسکو خبر داده بود.

خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) اعلام کرد که معلم امروز با سرگي لاوروف همتاي روس خود ديدار و درباره راه‌هاي تقويت مناسبات دوگانه و تحولات مربوط به کوفي عنان فرستاده ويژه سازمان ملل در امور سوريه گفت‌وگو خواهد کرد.

قرار است يک هفته بعد، دو هيئت از معارضان داخلي سوريه نيز براي ديدار با مسئولان روس، به مسکو سفر کنند. در حالي که روسيه بر گفت‌وگوي ملي ميان دولت سوريه و مخالفان آن تاکيد و دمشق از آن استقبال مي‌کند، کشورهاي غربي از جمله آمريکا، مخالفان خارج‌نشين سوريه را با دادن سلاح و پول، به عدم مذاکره تشويق مي‌کنند. سرگي لاوروف هفته گذشته اعلام کرد که شرکاي غربي روسيه، اقداماتي به عمل مي‌آورند که مخالف تلاش براي حل بحران سوريه از طريق گفت‌وگوست.

 

 

در آخرين روز سررسيد مهلت آتش بس درسوريه 150نفر از مردم سوريه هدف قرار گرفتند

تلويزيون الجزيره دوشنبه 21 فروردين 1391(9 آوريل 2012)

درآخرين روز سررسيد مهلت آتش بس درسوريه 150نفر از مردم سوريه درنقاط مختلف سوريه از زمين وهوا مورد اصابت آتش باري نيروهاي بشار اسد قرار گرفته وكشته شدند. كمپ پناهندگان سوريه درخاك تركيه نيز از اين آتش درامان نماند و تعدادي از اين پناهندگان كشته و زخمي شدند دراين رابطه دولت تركيه به اين تعرض سوريه اعتراض و آنرا محكوم كرده و از دولت سوريه خواستار عدم تكرارچنين اعمالي شده است. همچنين يك خبرنگار لبناني به‌ دست نيروهاي سوريه در مرز لبنان سوريه كشته شد وي كه علي شعبان نام داشت امروز در مرز سوريه و لبنان درمنطقه وادي خالد توسط مزدوران بشار اسد مستقر درمرز سوريه و لبنان كشته شد. گفته ميشود وي درخاك لبنان مورد اصابت نيروهاي سوريه قرار گرفته است. دولت لبنان اين عمل را محكوم كرد و از رژيم دمشق خواستار پيگيري و محاكمة عاملان اين قتل گرديد.

 

کوفی عنان نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، شامگاه سه شنبه وارد تهران شد

راديو فردا چهارشنبه 23 فروردين 1391(11 آوريل 2012)

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای عنان در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال "حسین امیرعبداللهیان" معاون وزیرخارجه ایران قرار گرفت.

هدف از سفر کوفی عنان به تهران، گفت وگو و تبادل نظر با مقامهای تهران در باره ناآرامی ها در سوریه است. دولت جمهوری اسلامی از حامیان حکومت دمشق در منطقه است و با دولت سوریه روابط نزدیکی دارد.

آقای عنان ساعاتی پیشتر از اردوگاه پناهجویان سوری در منطقه مرزی ترکیه بازدید کرد. وی خواستار پایان خشونت ها در سوریه بدون هرگونه پیش شرطی شده بود.

 

ايران و سوريه، محور مذاکرات گروه هشت

راديو آلمان  سه شنبه 22 فروردين 1391(10 آوريل 2012)

وزيران خارجه هشت کشور بزرگ صنعتي جهان براي مشورت در مسائلي چون اوضاع سوريه و مذاکرات اتمي ايران در واشنگتن گرد مي‌آيند. ايران در آستانه نشست استانبول از قطع و کاهش فروش نفت به ايتاليا، اسپانيا و آلمان خبر داده است.

پايتخت آمريکا از روز چهارشنبه ۱۱ آوريل، ميزبان همايش دو روزه وزيران خارجه هفت کشور بزرگ صنعتي دنيا و روسيه خواهد بود. قرار است اين نشست علاوه بر بررسي وضعيت بحراني سوريه و از سرگيري مذاکرات اتمي با ايران، راه را براي تشکيل اجلاس سران "گروه هشت" نيز هموار سازد. اين اجلاس در ميانه ماه مه در کمپ ديويد برگزار خواهد شد.

کشورهاي عضو گروه هشت عبارتند از آمريکا، کانادا، بريتانيا، فرانسه، ايتاليا، ژاپن، آلمان و روسيه. مرسوم است که وزيران خارجه اين کشورها چند هفته پيش از آغاز اجلاس سران با يکديگر ديدار کرده و مقدمات پاره‌اي مسائل اين نشست را فراهم سازند.

وزارت خارجه آلمان اعلام کرده که در همايش واشنگتن، کليه مسايل جاري مربوط به سياست خارجي مورد بررسي قرار خواهند گرفت و يافتن راهکارهايي براي پايان دادن به خشونت در سوريه در کانون مذاکرات خواهند بود.

در بيانيه وزارت خارجه آلمان آمده که شواهد موجود نشان مي‌دهند که دولت سوريه هنوز اقدامي در جهت خروج نيروهايش از شهرهاي اين کشور انجام نداده است.

وزير خارجه روسيه در حالي در  نشست واشنگتن شرکت خواهد کرد که اين کشور تاکنون از هر تدبير جدي عليه رژيم اسد از سوي جامعه جهاني جلوگيري کرده است.

موضوع مهم ديگر در همايش واشنگتن، مذاکرات اتمي گروه پنج بعلاوه يک با ايران است که پس از مدت‌ها تعليق، قرار است در روز شنبه ۱۴ آوريل در شهر استانبول از سرگرفته شود. . . .

تهديدهاي ايران در آستانه اجلاس استانبول

جمهوري اسلامي در اين ميان آلمان را به کاهش فروش نفت خود تهديد کرده است. تلويزيون ايران روز سه‌شنبه ۱۰ آوريل با اعلام اين موضوع، از احتمال قطع صدور نفت ايران به ايتاليا نيز خبر داده و افزوده که کاهش صادرات نفت ايران به اسپانيا آغاز شده است.

تحريم واردات نفت ايران از سوي اتحاديه اروپا قرار است از اول ماه ژوييه سال ۲۰۱۲ به جريان افتد. آلمان در ميان خريداران نفت خام  ايران جايگاه پانزدهم  را داراست وسهمي معادل ۰/۹ درصد از کل فروش جمهوري اسلامي را اشغال مي‌کند.

همزمان با اين تهديدها اعلام شد که ايران صدور نفت به يونان و اسپانيا را هم متوقف کرده است. اين دو کشور قبلا اعلام کرده بوند که  به دليل مشکلات بانکي ناشي از تحريم و ناتواني از تسويه حساب با ايران، قادر به ادامه معاملات نفتي با اين کشور نيستند.

محمود احمدي‌نژاد رييس جمهور ايران اما به تازگي گفته که کشورش به اندازه کافي ارز پس‌انداز کرده و حتي اگر دو تا سه سال امکان فروش نفت را نداشته باشد، ضرري نخواهد کرد.

 

كوفي عنان فرستاده مشترك سازمان ملل وجامعه عرب گفت دولت سوريه آتش بس را محترم خواهد شمرد

تلويزيون الشرقيه چهارشنبه 23 فروردين 1391(11 آوريل 2012)

كوفي عنان فرستاده مشترك سازمان ملل وجامعه عرب گفت دولت سوريه آتش بس را محترم خواهد شمرد. عنان در جريان ديدارش از تهران گفت اگر همه اين را محترم به‌ شمارند با شروع ساعت 6 صبح فردا پنجشنبه بهبود اوضاع در صحنه روي خواهد داد. وي در رابطه با تضمين‌هاي خطي كه دولت سوريه درخواست كرده است گفت، اين مقامات توضيحاتي در رابطه درخواستهايشان براي توقف جنگ دادند و من جوابهاي مثبت دريافت كردم و من با دولتهايي كه در اين مورد نفوذ دارند براي گرفتن التزامات از تمام طرفين براي آتش بس در تماس هستم.

 

آخرين اخبار سوريه ازتلويزيون سي ان ان

تلويزيون سي ان ان  چهارشنبه 23 فروردين 1391(11 آوريل 2012)

مجري سي ان ان: بعد از اينكه رئيس جمهور سوريه مهلت روز سه شنبه براي خروج تسليحات سنگين و نيروها از شهرهاي كشور را رعايت نكرد، كوفي عنان، نماينده سازمان ملل در موضوع سوريه گفت، او بسيار نگران است.

وزير امور خارجه فرانسه نيز گفت، او فكر مي كند بشار اسد در مورد تعهدش به اين طرح صلح دروغ گفته است.

فعالين مي گويند از27 مارس كه اين رژيم اين طرح را پذيرفت، بيش از هزار نفر كشته شده اند.

هيلاري كلينتون وزير امور خارجه مي گويد، او ديپلماسي سختي در مقابل سوريه را انتظار دارد. اظهارات او بعد از اين بود كه مهلت بشار اسد جهت شروع خارج كردن نيروهاي دولتي سر رسيد و از آن گذشت.

دولت سوريه ادعا مي كند كه تاحدودي از طرح صلح پيروي كرده است، اما فعالين مي گويند خشونت به وخامت هميشگي است و در داخل سوريه، به خصوص حمص، خشونت افزايش يافته است.

گزارشگر سي ان ان در مرز تركيه و سوريه روز سه شنبه اولين روز آتش بس بود كه توسط سازمان ملل ميانجيگري شده بود، ولي اين يك روز خونين ديگر بود، منابع اپوزيسيون ادعا مي كنند كه تعدادي زيادي از مردم كشته شدند و گزارشات بيشتري از تانك هاي سوري و گلوله باران شهرهاي سوريه داده مي شود.

كوفي عنان، نماينده سازمان ملل كه اين ميانجيگري را ترتيب داده بود، مدت زماني را در مرز تركيه گذارند و از برخي از كمپ هاي پناهندگي بازديد كرد، جايي كه از 25000 پناهنده سوري ميزباني مي‌كند. . . .

او به درخواست از طرفين براي توقف جنگ ادامه داد و تلاش كرد به اين طرح آتش بس براي 48 ساعت ديگر بچسبد. كوفي عنان: من فكر مي كنم اين طرح زنده است و اگر شما مي خواهيد آنرا از روي ميز برداريد، چه چيزي را جايگزين آن مي كنيد.

گزارشگر: خيلي از منتقدين رژيم سوريه كه اكنون به ميزان زيادي منتقد كوفي عنان هم شده اند، مي گويند اين طرح صلح بروشني به دولت سوريه كه مسلط است، فرصت استفاده از تسليحات سنگين براي مدت زماني براي كشتن مخالفين در داخل كشور را مي دهد.

در يكي از كمپ هاي پناهندگي كه كوفي عنان از آن بازديد كرد، وي مورد اعتراض پناهندگان قرار گرفت، آنها فرياد مي زدنند، كوفي عنان گم شو، دروغگو. . .

حالانگاه كنيد كه وقتي دو تن از قانونگذاران ارشد آمريكا از همان كمپ، درست چند ساعت بعد بازديد كردند، اوضاع چقدر متفاوت بود. با سناتور جان مك كين و جو ليبرمن همانند قهرمانان برخورد شد. آنها اطفال را در آغوش گرفتند، و خواهان رهبري بيشتري از جانب آمريكا دراين بحراني كه يكسال است ادامه دارد و بيش از 9 هزار نفر جان خود را از دست داده اند، شدند.

 

آرامش در سوريه، بعد از مهلت متاركه موقت درگيري توسط سازمان ملل

خبرگزاري آسوشيتدپرس  پنجشنبه 24 فروردين 1391(12 آوريل 2012)

با توجه به اينكه به نظر مي رسد نيروهاي رژيم سوريه حملات گسترده خود عليه اپوزيسيون را متوقف كرده‌اند، يك آتش بس شكننده كه توسط سازمان ملل ميانجيگري شده در روز پنجشنبه در سوريه برقرار گرديده است، اما سوريه هنوز از خواست كوفي عنان براي برگرداندن نيروها به پادگانها خودداري مي كند.

بعد از حملات سركوبگرانه رژيم بشار اسد در 13 ماه گذشته عليه تظاهرات توده‌يي كه خواهان بركناري او هستند، اگر اين آتش بس پابرجا بماند، اولين بار خواهد بود كه اين رژيم يك آتش بس كه بصورت بين المللي ميانجيگري شده را اجر مي كند. اپوزيسيون خواهان برگزاري تظاهرات صلح آميز در روز جمعه شده است تا تعهد دولت به اين قرار داد را آزمايش نمايد.

از آنجا كه بشار اسد در گذشته قول هايش را شكسته است، شك و ترديد عميقي وجود دارد كه اين رژيم براي مدت زيادي شليك را متوقف نمايد.

 

آخرين تحولات سوريه_ ادامه تظاهراتها

تلويزيون سي ان ان  جمعه 25 فروردين 1391(13 آوريل 2012)

مجري سي ان ان: در دومين روز آتش شكننده سوريه، به نظر مي رسد كه اين آتش بس رعايت مي شود. ما تصاوير مستقيمي از سوريه داريم كه همانگونه كه مشاهده مي كنيد، تظاهركنندگان در خيابانها هستند. در حقيقت موجي از تظاهرات ضد دولتي در شهرهاي سراسر كشور وجود داشت. تظاهركنندگان بعد از نماز جمعه از مساجد بيرون آمدند و براي سقوط رژيم شعار دادند. تانك ها و نيروهاي سوريه از شهرها خارج نشده‌اند و هنوز در نزديكي آن مستقر هستند.

گزارشاتي از شليك در حمص و درگيري در نزديك مرز تركيه وجود دارد. . . . .

گزارشگر سي ان ان: گزارشاتي از خشونت و درگيري بين نيروهاي امنيتي سوريه و سربازان جدا شده از ارتش در استان مجاور تركيه وجود دارد. تلويزيون تركيه فيلم دود در افق را نشان داد. اين منطقه‌يي است كه اپوزيسيون در آنجا خيلي فعال است و عبور و مرور قاچاقي از اين مرز زياد است. برخي از اين جداشدگان از ارتش سوريه و جنگجويان اپوزيسيون به اين تپه ها مهاجرت كرده اند تا در مقابل حملات ارتش سوريه محفوط باشند. وزير خارجه تركيه امروز اظهارت جديدي را بيان داشت و گفت شروع به گرفتن كمك از سازمان ملل جهت كمك به بيش از 24 هزار پناهنده سوريه كه دركمپ مجاور مرز ساكن هستند، كرده اند. يكي از اين كمپ ها در اين هفته بارها توسط نيروهاي امنيتي سوريه مورد حمله قرار گرفت.

تلويزيون فرانس 24 (انگليسي) جمعه 25 فروردين 1391(13 آوريل 2012)

مجري: بر اساس گزارش ديده بان حقوق بشر سوريه مستقر در انگلستان، يك تظاهركننده در شهر حماء توسط نيروهاي سوريه كشته شد. همچنين دو فعال ضد اسد در يك نقطه پست و بازرسي به ضرب گلوله كشته شدند. يك روز بعد از شروع آتش بس شكننده، دهها هزار نفر به خيابانها آمدند.

جهت به آزمايش كشيدن آتش بس شكننده اين كشور، اپوزيسيون سوريه براي تظاهرات گسترده فراخوان داد و شبكه خبري سايت هايش از هواداران خواست تا در تظاهرات گسترده عليه رژيم شركت كنند.

سخنگوي كميته ملي انقلاب: رهبران سوريه معتقدند بودند كه بعد از خروج تانك ها چالش ها متوقف خواهد شد. ولي با توجه به آنچه از ديروز و دراين لحظه اتفاق افتاده، من فكر مي كنم ما شاهد بزرگترين تظاهرات از زمان شروع انقلاب هستيم.

گزارشگر: به رغم درخواست خارج كردن نيروها كه بخشي از طرحي است كه بواسط سازمان ملل ميانجيگري شده، ارتش هنوز در سراسر كشور مستقر است. رهبر شوراي ملي سوريه خواهان محتاط بودن شد و اينكه بروز خشونت مي‌تواند به رژيم بهانه وارد كردن نيرو را بدهد.

كوفي عنان خواست تا به ناظران بين المللي اجازه ورود به سوريه داده شود. شوراي امنيت مي تواند قطعنامه يي را در اين رابطه جمعه اتخاذ نمايد.

آلن ژوپه: وزير خارجه فرانسه: آنها بايد در صحنه و در سوريه باشند و بطور مستقل و آزادانه به سراسر كشور دسترسي داشته باشند، تا اجراي تعهد همه را مورد تائيد قرار دهند.

 

برغم ممنوعيت برگزاري تظاهرات در سوريه مردم به اخظارها توجه نكرده در تظاهرات شركت كردند

تلويزيون الجزيره  جمعه 25 فروردين 1391(13 آوريل 2012)

درشهر سَلطين سوريه كه درمنطقه مرزي با تركيه قراردارد تظاهرات بزرگي برگزار شده است كه بيش از 8000نفر درآن شركت كرده اند. اين تظاهرات با حمله نيروهاي امنيتي و لباس شخصي روبرو گرديد، درنتيجه حمله نيروهاي امنيتي تا بحال 2 نفر كشته شده و10نفر مجروح گرديده اند. اين در شرايطي است كه شب گذشته نيروهاي امنيتي با پخش اطلاعيه هايي بين مردم آنها را از شركت در تظاهرات منع كرده بودند و اينكه هركس درتظاهرات شركت كند جانش درخطر است اما مردم اين شهر به اين اخطارها توجهي نكرده اند.

از سوي ديگر كوفي عنان نماينده سازمان ملل وجامعه عرب درسوريه گفت كه تعدادي درسوريه بازداشت شده اند و بايستي آزاد گردند بايستي راهروهاي انساني درسوريه ايجاد گردد چرا كه طبق آمار سازمان ملل متحد بيش از يك ميليون نفر نياز به كمكهاي انساني دارند.

نيكلاي ساركوزي رئيس جمهور فرانسه گفت كه به صادقانه بودن قول بشار اسد واينكه طرح آتش بس موفق بشود اعتمادي ندارم وي گفت به نظر من ضروري است كه ناظران به آنجا اعزام گردند تا بدانيم كه درآنجا چه مي‌گذرد.

ارتش سوريه منطقه ”قرابيص” درحمص را مورد آتشباري قرار داد ودرحمص قديم به روي تظاهركنندگان آتش باز كرد.

آقاي لي هواشين سفير در وزارت خارجه و سفيرسابق چين درسوريه طي تماسي گفت كه اين موارد نقض آتش بس با توجه به اينكه بيش از يكسال از ناآرامي‌ها مي‌گذرد زياد خارج از انتظار نيست، بنابراين مهمترين موضوع اين است كه هر دوطرف چه رژيم سوريه وچه طرفهاي سياسي بتوانند از اين امكان بدست آمده حداكثر استفاده را بكنند ودر اين رابطه مسؤل باشند. من دررابطه با كوفي عنان نيز بايد بگويم كه طرح او را تاييد مي‌كنم.

سمير تقي مدير مركز تحقيقات استراتژيك گفت من معتقدم كه دراثر فشارهاي بين المللي تغييرات زيادي تا بحال صورت گرفته است كه نه در رژيم سوريه بلكه در چين و روسيه هم، و نهايتا اين رژيم را مجبور كردند كه به طرح كوفي عنان تن بدهد. چنانچه اين حركت و فعاليت ها ادامه پيدا كند وضعيت از اين حالت بي شكل و ماسه اي خارج شود، حتما كه به نتيجه درست خواهد رسيد.

 

کشتي حامل اسلحه از ايران به مقصد سوريه متوقف شد

راديو آلمان شنبه 26 فروردين 1391(14 آوريل 2012)

کشتي حامل اسلحه از ايران به مقصد سوريه متوقف شد در مديترانه تلاش يک کشتي حامل اسلحه براي دور زدن تحريمهاي تسليحاتي عليه رژيم بشار اسد ناکام ماند. به گزارش «اشپيگل» کشتي متوقف شده آلماني و محموله‌ي آن جنگ‌افزار و مهمات از ايران بوده است.

طبق اطلاعاتي که در اختيار مجله‌ي آلماني «اشپيگل» قرار گرفته، يک کشتي باري آلماني حامل جنگ‌افزار از ايران، در فاصله‌ي کوتاهي از بندر طرطوس سوريه متوقف شده است.

اين کشتي که «آتلانتيک کروزر» نام دارد و به شرکت کشتيراني آلماني «بوک‌اشتيگل» متعلق است، چند روز پيش در بندري در جيبوتي محموله‌ي يک کشتي باري ايراني را که سلاحهاي سنگين نظامي و مهمات بوده برعهده گرفته است. اين کشتي رهسپار بندر طرطوس سوريه بوده تا جنگ‌افزار و مهمات را به رژيم اسد برساند که نيازمند سازوبرگ نظامي تازه است.

ماجرا چگونه لو رفت؟

به گزارش «اشپيگل آنلاين» (۱۴ آوريل/۲۶ فروردين)، يکي از مقامات دستگاه دولتي سوريه که از بشار اسد رويگردان شده، ماجراي اين کشتي را فاش کرده و به شرکت آلماني هشدار داده است. بعدازظهر جمعه (۱۳ آوريل/۲۵ فروردين) کشتي «آتلانتيک کروزر» ناگهان مقصد خود را تغيير داده و قرار شده رهسپار بندر اسکندرون در ترکيه شود.

تحريم دو شرکت و چند مقام ايراني به اتهام قاچاق سلاح

دولت ايالات متحده آمريکا روز سه‌شنبه ۸ فروردين تحريمهاي تازه‌يي را عليه يک شرکت باري هوايي، يک شرکت حمل‌ونقل و چند مقام نظامي ايران، به اتهام حمل‌ونقل سلاح به سوريه و کشورهاي آفريقايي، برقرار کرد.

غرب: ايران مواد سمي، اسلحه و کارشناس به سوريه مي‌فرستد

مقامات رسمي غرب ايران را متهم کردند که با ارسال اسلحه و مواد سمي به رژيم اسد کمک مي‌کند. به گفته اين مقامات کارشناسان امنيتي ايران با کنترل اينترنت و نصب دستگاههاي شنود در سرکوب مخالفان مشارکت دارند. (۲۴.۰۳.2012)

ايران خواستار پرهيز از 'شتابزدگي و مداخله‌جويي' در قبال سوريه شد

وزارت‌خارجه ايران در واکنش به تصويب بيانيه براي حل بحران سوريه اعلام کرد از هر طرحي که حاکميت سوريه را زير سؤال نبرد حمايت مي‌کند و خواستار پرهيز از 'شتابزدگي و اقدام مداخله‌جويانه' شد. (۲۳.۰۳.2012)

اين کشتي سپس در ۸۰ کيلومتري جنوب غربي بندر طرطوس متوقف شده و يک ساعت در مسيري دايره وار مي‌چرخيده است. «تورستن لودکه» از شرکت کرايه‌ي کشتي «بولک چارتينگ» که مسئوليت براي محموله‌ي «آتلانتيک کروز» را بر عهده دارد گفت: «ما پس از اين‌که اطلاعاتي به دست آورديم که محموله‌ي کشتي جنگ‌افزار است آن را متوقف کرديم».

وي خاطرنشان ساخت که اين کشتي آلماني براي حمل اين محموله به شرکت اوکرايني «وايت وال شيپينگ» در اودسا کرايه داده شده بود. لودکه افزود: «آنها به ما گفتند محموله‌ي اين کشتي پمپ و وسايل مشابه آن است و ما اگر اطلاع داشتيم هرگز اجازه‌ي بارگيري اسلحه را نمي‌داديم».

وي هم‌چنين تأکيد کرد که اين کشتي ۶۲۰۰ تني در همانجايي که هست باقي خواهد ماند. به گفته‌ي لودکه، شرکت اوکرايني اصرار کرده بود که کشتي «آتلانتيک کروز» حتماً در بندر طرطوس پهلو بگيرد و گفته بود که محموله‌ي آن اسلحه نيست.

'مسيري معروف براي سلاحهاي ايران'

طبق اطلاعات 'اشپيگل' خدمه‌ي کشتي نامبرده مي‌خواسته‌اند در بندر ليماسول قبرس سوخت‌گيري کنند و در آن‌جا گفته‌اند که محموله‌ي آنها 'اسلحه و مهمات' است. به همين دليل مقامات قبرسي از دادن سوخت به کشتي خودداري کرده‌اند.

محافل امنيتي گفته‌اند که مسير جيبوتي به بندر طرطوس سوريه براي ارسال سلاحهاي ايران به رژيم سوريه معروف است.

 

«کمک ۱۲ ميليون دلاري اوباما» براي اپوزيسيون سوريه

راديو فردا شنبه 26 فروردين 1391(14 آوريل 2012)

در حالي که خبرگزاري آسوشيتدپرس روز شنبه، ۲۶ فروردين، به نقل از چند مقام آمريکايي از «کمک ۱۲ ميليون دلاري» رئيس جمهور ايالات متحده به اپوزيسيون سوريه خبر داد، روزنامه گاردين مي‌گويد که نيروهاي بشار اسد بار ديگر شهر حمص را بمباران کرده‌اند.

اين خبرگزاري از قول چند مقام در دولت آمريکا که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود مي‌گويد که باراک اوباما هفته گذشته با امضاي خود پاي اين بسته ۱۲ ميليون دلاري به آن رسميت بخشيده است. هدف از اين کمک «تسريع سقوط بشار اسد» اعلام شده است.   اين مقامات آمريکايي، به گفته خودشان، به دليل «خطري که مخالفان بشار اسد در يک سال گذشته با آن روبه‌رو بوده‌اند» به شکل اين کمک‌ها دقيقا اشاره نکرده‌اند.

با اين حال ماه گذشته که رئيس جمهور آمريکا و چند مقام ديگر در دولت او گزينه کمک به اپوزيسيون سوريه را مطرح کردند، حرف از کمک‌هاي «مخابراتي، پزشکي و ديگر کمک‌هاي غيرمرگبار» بود.

. . . به گزارش آسوشيتدپرس، کمک‌هاي تازه اوباما به اپوزيسيون سوريه احتمالا شامل پوشاک، جليقه‌هاي ضدگلوله، تجهيزات مخابراتي، دوربين‌هاي ديد در شب، و ديگر مواردي خواهد بود که «واشينگتن سال گذشته در اختيار شورشيان ليبي گذاشت».با اين همه منابع دولتي اين خبرگزاري تاکيد کرده‌اند که «بخش اعظم» اين کمک‌ها «پزشکي و مخابراتي» خواهد بود.

 

سازمان ملل متحد به‌طور يکپارچه نيروي ناظر براي سوريه را تصويب کرد

خبرگزاري فرانسه شنبه 26 فروردين 1391(14 آوريل 2012)

شوراي امنيت ملل ‌متحد روز شنبه به‌طور يکپارچه به يک قطعنامه رأي داد تا ناظران بين‌المللي آتش‌بس به سوريه بروند. قطعنامه 2042، گروه 30نفر اول از ناظران نظامي غيرمسلح را تصويب کرد که انتظار مي‌رود طي چند روز آتي به سوريه اعزام شوند.

قطعنامه جديدي لازم است که با دستور کار و مهلت کامل براي هيأت مانيتورينگي کامل شامل بيش از 200ناظر تصويب شود.

 

گزارش مختصر از جلسه شوراي امنيت براي تصويب قطعنامه عليه سوريه

تلويزيون الجزيره شنبه 26 فروردين 1391(14 آوريل 2012)

رئيس جلسه: قرار شد نماينده جمهوري سوريه نيز در اين اجلاس شركت كند، وتصويب شد. شوراي امنيت الآن وارد بند دوم جدول اعمال خود ميشود. اعضاي مجلس سندي درپيش رو دارند با شماره 219 كه متن قطعنامه اي است از كشورهاي آلمان و فرانسه و مغرب و پرتغال و انگلستان و ايرلند شمالي و ايالات متحده آمريكا.

(رئيس مجلس متن قطعنامه را جهت رأي گيري مطرح كرد كه تاييد كنندگان اين قطعنامه با بلندكردن دست موافقت خود را اعلام كردند. نتيجه به اينصورت شد كه اين قطعنامه با 15رأي موافق تصويب شد و به اتفاق آراء به آن رأي مثبت دادند شماره قطعنامه 2042مورخ سال 2012-م)

گزيده اي از سخنراني هاي نمايندگان كشورها:

نماينده انگليس در شوراي امنيت: البته ما خيلي متاسفيم كه مردم سوريه بيش از يكسال چه رنج‌هايي كشيدند اين رژيم فقط به فكر حفظ خودش بود و بيرحمانه و بي حساب مردم را كشت و آواره كرد و به زندان انداخت و به تهديد و ارعاب بي‌گناهان متوسل شد، تعداد كشته شدگان بيش از 10هزار نفر و هزاران نفر زنداني و 40هزار نفر هم از كشور فرار كردند. اما طي اين مدت رژيم سوريه تمامي درخواست‌هاي بين المللي از جامعه عرب و شوراي حقوق بشر و شوراي امنيت جهت توقف كشتار را ناديده گرفت. طرح شش گانه كوفي عنان نماينده سازمان ملل آخرين فرصت براي پايان دادن به خونريزي است ما از كوفي عنان به خاطر تلاش بي وقفه اش طي 6هفته گذشته تقدير مي‌كنيم و آنچه كه باعث تخفيف كشتار هم شده به نفع مردم است اما اين فقط اولين گام است چرا كه دهها نفر از شهروندان بعد از پايان مهلت و شروع آتش بس به قتل رسيده اند و همچنان سلاحهاي سنگين درتمامي نقاط وجود دارد اما بهرحال امكان واقعي بهبود وضعيت ايجاد شده است و شوراي امنيت شروع كار هيأت نظارت را تصويب كرد كه البته فعاليتهايي جهت افزايش اين تعداد هست تا بتوان همه 6بند كوفي عنان را اجرا نمود. رژيم سوريه هم بايستي امكانات توزيع اين هيأت را فراهم كرده و نيروهاي نظام و سلاح هايشان را از شهرها ونقاط مختلف كشور به عقب بكشد و از استفاده از سلاح سنگين نيز خودداري كند يعني اين 6بند را بصورت كامل اجرا نمايد يعني ضمانت انجام مأموريت اين هيأت به سهولت انجام شود. همچنانكه اپوزيسيون نيز نبايستي با توسل به خشونت بهانه بدست رژيم سوريه بدهد يعني همه طرفها بايستي درهرچه موفق تر بودن اين طرح كمك نمايند.

نماينده روسيه ويتالي چوركين: ماه‌ها است كه جامعه جهاني به دنبال راه حل براي مشكل سوريه است طي اين مدت قربانيان زيادي از مردم سوريه نيز وجود داشته است و چنانچه اين امر ادامه مي يافت امنيت وصلح جهاني را نيز به خطر مي‌انداخت ما به خاطر احترام به حاكميت سوريه نسبت به هرگونه دخالت خارجي هشدار داديم همچنانكه امروز از اين قطعنامه 6ماده اي نيز استقبال كرديم.

نماينده آلمان در شوراي امنيت: اين اولين قطعنامه پس از شروع مشكلات و ناآرامي‌ها در سوريه بود و من از اين وحدت بين الملل خيلي تشكر مي‌كنم، اگر چه دير بود اما بهرحال بايستي هرچه زودتر به اجرا درآيد چرا كه طي اين چند روز آتش بس نيز دولت سوريه به توافقاتي كه با نماينده سازمان ملل كرده بود وفا نكرده است اما گذشته هرچه بود گذشت، اما دولت سوريه بايستي تغيير روش بدهد و با طرح نماينده سازمان ملل هماهنگ شود كه مهمترين آن پياده كردن آتش بس درتمام اشكال آن است يعين دمشق بايد تحركات نظامي متوقف كند چرا كه تا اينكار را نكند امكان توقف خشونت و بعد هم گفتگو فراهم نخواهد شد. منظور تمامي اشكال خشونت مثل بازداشت و شكنجه و آدم ربايي و تجاوزات جنسي و خشونت عليه كودكان و همه و همه بايستي فوراً پايان يابد. ما از گروه‌هاي اپوزيسيون تشكر مي‌كنيم كه جنگ شان را متوقف ساخته‌اند عليرغم اينكه توسط نيروهاي دولتي زير بمباران هم تا لحظات آخر بودند. خانم رئيس مسئله ارسال فوري هيأت نظارت خيلي مهم است تا خشونت متوقف شود و دمشق بايد بداند كه اگر با اين هيأت مثل برخوردي كه با هيأت هاي قبلي كرد تنظيم كند ديگر مثل قبل نخواهد بود و بايستي حساب پس بدهد و منتظر اقدامات بعدي شوراي امنيت باشد.

نماينده چين در شوراي امنيت: چين هميشه بر حاكميت سوريه و متقابلا احترام به نظر مردم سوريه تاكيد داشته است. بحران سوريه بايستي به شيوه مسالمت آميز و عادلان طي گفتگوي سياسي حل شود تمامي طرف ها را به احترام به اجراي آتش بس باشند تا امكان پيش بردن اين كار با فرماندهي سوريه و كوفي عنان پيش برود اين بهترين شيوه بيرون رفت از اين بحران است. بنابراي چين از تلاشهاي كوفي عنان پشتيباني ميكند.

(سپس هر يك از نمايندگان كشورهاي در حمايت از اين قطعنامه به نوعي صحبت كردند. البته به نماينده سوريه نيز وقت داده شده كه صحبت كند كه وي آنچنان تحت تاثير اين اتفاق آراء بين المللي قرار گرفته بود كه نهايتا جز تهاجم و بدگويي به فرانسه و بعضي كشورهاي امضا كننده حرف ديگري نداشت و نمايندگان كشورها را متهم به دروغ پردازي عليه سوريه نمود كه توجه هيچ نماينده اي را جلب نكرد-م).

بندهاي قطعنامه تصويب شده:

1-ارسال يك هيأت نظارت اوليه مركب از30ناظر نظامي غير مسلح به سوريه

2-اين ناظرين ضمن كنترل اجراي صحيح آتش بس بين طرفهاي درگيري، جهت رسيدن به راه حل نهايي مسالمت آميز فعاليت مي‌كنند.

3-شوراي امنيت پس از اجراي آتش بس به تشكيل يك هيأت گسترده جهت نظارت مبادرت خواهد نمود.

4-بان كي مون درتاريخ 19آوريل يك طرح پيشنهادي دررابطه باهيأت بعد از انجام مشاورات كوفي عنان با دمشق ارائه خواهد نمود.

5-از حكومت سوريه خواستار تسهيل توزيع هيأت نظارت و ضمانت آزادي تحرك شان بدون مانع است.

6-از همة طرف حسابهاي درگير خواستار ضمانت سلامت اين هيأت است ومسؤليت اصلي با دولت است.

7-از دبيركل سازمان ملل خواستاريم كه هرگونه مانع سرراه اجراي مأموريت‌هاي هيأت را گزارش نمايد

8-ا ز دولت سوريه خواستار اجازه دادن به رسيدن كمكهاي بشر دوستانه به مناطق خسارت ديده هستيم.

9- تمامي موارد نقض حقوق بشر از طرف تمامي طرف هاي درگير محكوم است و مسئولين آن بايد مجازات شوند.

 

بمباران حمص در آستانه ورود بازرسان بين‌المللي به سوريه

راديو آلمان يكشنبه 27 فروردين 1391(15 آوريل 2012)

در حالي که بازرسان سازمان ملل براي نظارت بر طرح آتش‌بس شامگاه يکشنبه وارد دمشق خواهند شد، از صبح اين روز مناطقي از شهر حمص زير حملات بي‌وقفه آتشبار ارتش سوريه قرار گرفت. تاکنون دست‌کم ۴نفر کشته شده‌اند. واحدهاي نظامي ارتش سوريه از صبح يکشنبه (۱۵ آوريل / ۲۷ فروردين) دو منطقه‌ي خالديه و البياضه در شهر حمص را هدف بمباران‌هاي پي در پي خود قرار دادند. اين حملات دست‌کم چهار کشته برجاي گذارده است.

رامي عبدالرحمان، سرپرست "ديده‌بان حقوق بشر سوريه"، به خبرگزاري فرانسه گفت: «بمباران خالديه صبح امروز يکشنبه تشديد شد، به‌طوري که در هر دقيقه سه خمپاره شليک مي‌شده است».

وي گفت، در خالديه يک غيرنظامي کشته شده، در محله‌ي همجوار آن بر اثر ترکش يک نفر کشته شده و نفر سوم توسط يک تک‌تيرانداز رژيم بشار اسد در محله "قصور" به قتل رسيده است. شبه‌نظاميان طرفدار رژيم، موسوم به "شبيه"، نيز يک غيرنظامي را در مرکز شهر "عقرب" در استان حماء به قتل رسانده‌اند. ».

"تداوم درگيري با شورشيان با وجود حضور ناظران"

دولت سوريه روز يکشنبه هشدار داد که واحدهاي نظامي اين کشور به "تشديد" حملات شورشيان پاسخ خواهند داد. در اين هشدار آمده است که اين درگيري مي‌تواند حتي پس از ورود ناظران بين‌المللي به سوريه نيز صورت گيرد.

 

ورود اولين گروه ناظران در شامگاه يکشنبه

راديو آلمان يكشنبه 27 فروردين 1391(15 آوريل 2012)

احمد فوزي، سخنگوي کوفي عنان، فرستاده ويژه سازمان ملل متحد براي حل بحران سوريه، روز يکشنبه در ژنو گفت: «فردا با کلاه‌هاي آبي در محل حاضر خواهيم بود». وي افزود، اين گروه تدارکاتي به سرعت به ۲۵ تا ۳۰ نفر خواهد رسيد. روز شنبه (۱۴ آوريل) شوراي امنيت سازمان ملل براي نخستين بار از زمان درگيري‌هاي خونين در سوريه، با اعزام گروهي از ناظران آتش‌بس به سوريه موافقت کرد. گروه تدارکاتي وظيفه دارد، زمينه مأموريت کامل ناظران که حدود ۲۵۰نفر هستند را فراهم کند.

 

6 تن از ناظران سازمان ملل وارد سوريه شدند

تلويزيون سي ان ان دوشنبه 28 فروردين 1391(16 آوريل 2012)

6نفر توسط سازمان ملل به سوريه فرستاده شدند و اكنون در آنجا هستند و قرار است امروز كارشان را شروع كنند، آنها بر آتش بس نظارات خواهد كرد. 24 ناظر ديگر بعدا در اين هفته وارد خواهند شد. فعالين اپوزيسيون مي گويند، اين آتش بس كار زيادي براي متوقف كردن خشونت نكرده است. طبق گزارشات حداقل 23 نفر در روز يكشنبه در سراسر سوريه كشته شدند.

 

روز گذشته 26نفر دراثر آتشباري نيروهاي بشار اسد به قتل رسيدند

 تلويزيون الجزيره دوشنبه 28 فروردين 1391(16 آوريل 2012)

كميته هاي هماهنگي محلي درسوريه اعلام كردند كه روز گذشته 26نفر دراثر آتشباري نيروهاي بشار اسد به قتل رسيدند كه اكثرا از حمص بودند. 7نفر آنها سربازان جدا شده از ارتش و اهل شهر جاسم دراستان درعا بودند كه نيروهاي اسد آنها را درصحنه اعدام كردند. همچنين فعالان انقلاب سوريه تصاويري را روي اينترنت ارسال كرده اند كه تظاهر كنندگان سوري درمناطق زهره والميدان والمِزّة والقنوات دردمشق پايتخت سوريه با آتش زدن لاستيك خودروها به تظاهرات ضد حكومتي پرداختند. تظاهرات همچنين باعث بسته شدن بعضي راهها مثل منطقه خالد بن وليد كه نزديك مركز پليس است، گرديد. خبرگزاري رسمي سوريه ”سانا” از يك منبع نظامي مسؤل نقل كرد كه از استمرار فعاليتهاي جنايتكارانه تروريستي جلوگيري خواهد كرد و ادامه داد كه اين تجاوزات بعد شروع آتش بس افزايش داشته است.

از طرف ديگر يك گروه 6نفره پيشقراول نيروهاي ناظر برآتش بس، وابسته به مديريت عمليات حفظ صلح درسازمان ملل شب گذشته وارد سوريه شدند.

همچنين بان كيمون دبيركل سازمان ملل متحد نگراني شديد خود را نسبت به آتشباري، عليرغم شروع اجراي آتش بس كه باعث كشته و زخمي شدن تعدادي گرديده اعلام كرد.

خبرگزاري سانا همچنين افزود كه وليد المعلم وزير خارجه سوريه قصد دارد براي يك ديدار دو روزه از چين به اين كشور سفر نمايد اما زمان شروع اين سفر را اعلام نكرد.

 

وضعيت سوريه بعد از آتش بس و بعد از ورود گروه ناظران

تلويزيون الجزيره دوشنبه 28 فروردين 1391(16 آوريل 2012)

كميته هاي هماهنگي محلي درسوريه اعلام كردند كه 16نفر بدست نيروهاي نظامي سوريه به قتل رسيدندكه اكثر آنها درحماة وحمص بودند. درهمين رابطه فعالان سياسي سوريه خبر دادند كه نيروهاي امنيتي سوريه درمنطقه جوبر دردمشق پايتخت سوريه به روي تظاهر كنندگان آتش گشودند. همچنين نيروهاي ارتش، شهرك خِظاب دراستان حماة را با دهها تانك وخودروهاي نظامي مورد حمله قرار دادند وسپس اقدام به دستگيري‌هايي درسطح شهر نمودند.

امروز 6نفر از اعضاي هيأت نظارت برآتش بس وابسته به سازمان ملل متحد وارد سوريه شده و كار را براساس طرح كوفي عنان نماينده سازمان ملل وجامعه عرب آغاز كردند اين تعداد بايستي درنهايت به 250نفر بالغ گردد.

يكي از نفرات هيأت نظارت: امروز انشاءالله جهت شروع كارمان دررابطه با اجراي ماده 242اقدام مي‌كنيم.

هادي عبدالله عضو شوراي انقلاب سوريه: بله اين وضعيت بعد از روز پنجم پايان مهلت كوفي عنان درسوريه است وهرروز آتشباري سنگين با توپ ونتيجه چيزي جز تعدادي شهيد و زخمي، گويي نه مهلتي دركار است ونه هيأت نظارت، امروز درحمص حد اقل 4شهيد داشته ايم درخالديه وقرابيس والبياض فقط 50مجروح درهمين فضا توپ باران سنگين داشته ايم. .

بان كيمون دبير كل سازمان ملل متحد: يكبار ديگر من نسبت به آنچه كه روز گذشته و امروز بر سوريه گذشت نگراني عميق خودم را ابراز مي‌كنم. حكومت سوريه شهر حمص را توپ باران كرد و ما شاهد تلفات وكشته شدن بعضي از ساكنان وشهروندان بوديم من مجددا با قوي ترين عبارات ممكن بر ضرورت توقف خشونت تاكيد مي‌كنم و اينكه هيأت نظارت بتوانند كارشان را انجام دهند من اميدوارم كه درآنجا آرامش و استقرار و صلح بدون هرگونه خشونت برقرار گردد و همزمان انتظارم اين است كه بعنوان گام آينده گفتگوي سياسي جهت حل اين مشكل استمرار پيدا كند تا آينده وآرزوهاي مردم سوريه را مورد احترام قرار دهد

احمد بن حلي: البته من از اينكه اين هيأت به رياست يك سرهنگ مغربي بنام احمد آنها را سرپرستي مي‌كند خيلي خوشحال شدم، اما متاسفانه آنچه طي اين روزها اتفاق مي‌افتد خيلي تاسف بار شده، بنابراين از مقامات سوريه درخواست دارم كه آتش بس را رعايت نمايند.

 

رئيس هيأت نظارت برآتش بس درسوريه بعد از رسيدن به دمشق به كشورش بازگشت

تلويزيون الجزيره دوشنبه 28 فروردين 1391(16 آوريل 2012)

در تماسي كه سخنگوي ژنرال نروژي رابرت مود رئيس هيأت نظارت برآتش بس در سوريه با الجزيره داشت گفت كه اين ژنرال بلافاصله بعد از رسيدن به دمشق به كشورش بازگشت و او ديگر جزء اين هيأت نيست و افزود كه سازمان ملل در اين رابطه ذيصلاح است كه مشخص كند كه علت اينكه رابرت مود منصبش را ترك كرده است چيست. در حال حاضر رياست اين هيأت را يك سرهنگ بنام احمد حُمَـيْش اهل مغرب برعهده دارد و منتظر است كه يك رئيس جديد براي اين هيأت نظارت بين المللي مشخص شود.

 

صف بندی کرد‌ها در قیام سوریه

کاوه قریشی روزنامه نگار

بی بی سی   دوشنبه 28 فروردين 1391(16 آوريل 2012)

چند میلیون کرد سوریه در وضعیت فعلی این کشور با دو بحران جدی روبه‌رو هستند: یکی موضوع همکاری با اپوزسیون سراسری،‌ و دیگری اختلافات داخلی در کردستان

کناره گیری کرد‌ها از نشست اخیر شورای ملی سوریه در استانبول، بحث تعیین سرنوشت این اقلیت قومی را در کشور تحت حاکمیت بشار اسد، در معرض توجه ناظران قرار داده است.

احزاب کرد کنار کشیدن خود از این نشست را مثبت ارزیابی کرده و می‌گویند که این کار، وزن نهایی آنها را در آینده سوریه و تحولات کنونی این کشور تعیین می‌کند. هرچند عده ای از مخالفان عضویت کرد‌ها در آن بخش از اپوزیسیون سوریه که از مشروعیت بیشتری نزد جامعه بین الملل برخوردار است، معتقدند آنها نباید از اول با مخالفان دولت اسد که از سوی آمریکا و ترکیه حمایت می‌شوند همکاری می‌کردند.

تنش میان اپوزیسیون سوریه و کردهای این کشور، تنها به جدل اخیر آنها در مورد نشست استانبول محدود نیست.

به نظر می‌رسد تلاش همزمان حزب کارگران کردستان، پ ک ک در ترکیه و حکومت اقلیم کردستان در عراق برای تعیین آرایش سیاسی کرد‌ها در سوریه، جمعیت چند میلیونی این کشور را با بر سر یک دوراهی سرنوشت ساز قرار داده است.

با این حال روزنامه نگاران کرد سوریه در مصاحبه‌های جداگانه با نگارنده، می‌گویند کردهای این کشور تلاش می‌کنند ‌‌نهایت استفاده را از امکانات موجود ببرند، بدون آنکه زیر سلطه طرف‌های درگیر بروند.

حضور سیاسی کردها در سوریه

مبارزه و مشارکت سیاسی کردها در سوریه با فراز و فرودهای فراوانی روبه رو بوده است. یکی از آخرین نمونه های آن قبل از قیام سوریه، شاید حوادث خونبار مارس سال ۲۰۰۴ باشد؛ حادثه ای که پس از بازی فوتبال میان دو تیم در استادیوم شهر کردنشین قامشلی روی داد و به دنبال آن موجی از اعتراضات مناطق کرد نشین را فرا گرفت.

یک سال قبل از آن تاریخ "حزب اتحاد دمکراتیک" تاسیس شد،‌ حزبی که توسط حزب کارگران کردستان (پ ک ک) تاسیس شده و پایبند به دیدگاه های عبدالله اوجالان رهبر زندانی این حزب است. از سال ۲۰۰۴ به این طرف احزاب دیگری در کردستان سوریه ظهور کردند. برخی از آنها در دمشق نمایندگی داشتند و برخی دیگر مراکز خود را در شهرهای اقلیم کردستان عراق و تحت حمایت این حکومت دایر کردند.

کردهای سوریه

در مورد جمعیت کردهای سوریه آماری دقیق و رسمی در دست نیست. منابع کرد می‌گویند بین ۴ تا ۶میلیون کرد در سوریه زندگی می‌کنند، آماری که به زعم ناظران با بزرگ نمایی همراه است. اما منابع مستقل جمعیت کرد‌ها در این کشور را بین ۲ و حداکثر ۳ میلیون نفر تخمین می‌زنند.

وزارت امور خارجه آمریکا در جولای ۲۰۰۳ اعلام کرد از جمیعت ۱۸.۲ میلیون نفری سوریه در آن زمان، کرد‌ها ۹ درصد کل جمعیت را تشکل می‌دهند و سازمان حقوق بشرسوریه نیز جمعیت آن‌ها را ۱،۵ میلیون نفر تخمین زدە است، اما بیشتر ناظران جمعیت کرد‌ها را حدود ۱۰ درصد جمعیت سوریه یعنی دست کم ۳ میلیون نفر می دانند.

با این وجود در حکومت‌های مختلف سوریه موجودیت کرد‌ها به عنوان یک اقلیت قومی به رسمیت شناخته نشده و همین باعث شده است که آن‌ها از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی خود از جمله حق داشتن تابعیت این کشور محروم بمانند. این موضوع در طول تاریخ منجر به شکل گیری جنبش‌های سیاسی مختلف کرد در این کشور علیه حکومت‌های مرکزی شده است.

کردهای سوریه بر خلاف کردهای سایر کشورها در یک محدوده جغرافیایی مشخص و به هم پیوسته زندگی نمی‌کنند. هر چند عمدتا ساکن مناطق شمال شرقی هستند، اما شمار زیادی از آنها در مناطقی در شمال غربی نظیر دمشق و حلب زندگی می کنند.

به لحاظ مذهبی بیشتر کردهای سوریه مسلمان و پیرو مذهب شافعی و تعدادی از آنها هم پیرو مذاهب علوی و یزیدی هستند. کردهای سراسر سوریه به با اندکی تفاوت با زبان کردی و لهجه کرمانجی صحبت می‌کنند.

آنها به لحاظ ماهوی تفاوت چندانی با یکدیگر نداشتند. بیشتر این احزاب خواهان احقاق حقوق شهروندی برای کردها در سوریه و داشتن حق تابعیت سوری در این کشور بودند. این رویه تا تحولات اخیر سوریه ادامه داشت.

پس از بهار عربی، احزاب کرد در سوریه به موازات قیام سراسری در این کشور به ایفای نقش فعالانه تری پرداختند. نامگذاری جمعه های اعتراضی معترضان سوری به "جمعه آزادی" و "جمعه وفاداری به قیام ۲۰۰۴ کردها در قامیشلی"، حضور در نشست های مختلف اپوزییسون، حضور فعال مردم مناطق حسکه و قامیشلی و مشارکت کردهای مقیم پایتخت در اعترضات خیابانی، از جمله فعالیت هایی است که کردها، به موازات جنبش سراسری این کشور انجام داده ند.

حکومت بشار اسد به روزنامه نگاران و رسانه های خارجی اجازه حضور آزادانه برای پوشش اخبار را نمی‌دهد.‌ به همین دلیل امکان راست آزمایی ادعای طرف های درگیر قیام سوریه به صورت کامل فراهم نیست. با این حال بیشتر روزنامه نگاران کرد سوری در داخل و خارج از این کشور می گویند که حضور جوانان کرد از آغاز اعتراضات این کشور تابع توصیه ها و برنامه ریزی سیاسی و حزبی نبوده و آنها به صورت خود جوش به قیام سوریه پیوسته اند.

به هر ترتیب، پس از مدتی احزاب کرد به صورت سازمان یافته به اعتراضات واکنش نشان داده و براساس ائتلاف های سراسری موجود تقسیم شدند. در این فاصله دولت بشار اسد برای فرو نشاندن ناآرامی‌ها، امتیازاتی به معترضان از جمله کردها داد، اما این امتیازات در نهایت تاثیری در پایان بخشیدن به تظاهرات اعتراضی نداشته است.

نظام حاکم در سوریه در ماه های اولیه اعتراضات با صدور فرمانی به هزاران کرد ساکن منطقه حسکه در غرب این کشور، تابعیت سوری اعطا کرد؛ تلاشی که بر خلاف تصور دولت بشار اسد،‌ موجب همراهی کردها با دولت نشد.

کردها در قیام علیه اسد

"انجمن وطنی کردی در سوریه" در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۱ تشکیل شد. ۱۵ حزب کردی و چند گروه از جوانان کرد سوریه در این ائتلاف شرکت دارند. این انجمن در حال حاضر یکی از اصلی ترین گروه هایی است که کردها را در سوریه نمایندگی می کند.

"انجمن وطنی کردی" از سوی" شورای ملی سوریه" به عنوان تنها نماینده کردها به رسمیت شناخته می شود. این انجمن از حمایت مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق نیز برخوردار است.

در روزهای ۲۸ و ۲۹ ژانویه سال جاری بارزانی با هدف گردآوری احزاب مختلف، کنفرانسی برای کردهای سوریه در اربیل کردستان عراق برگزار کرد.

رئیس اقلیم کردستان عراق خطاب به‌ شرکت کنندگان این کنفرانس گفت: "اقلیم کردستان در امور داخلی سوریه‌ دخالت نمی‌کند، اما به‌ واسطه‌هویت ملی مشترکی که‌ داریم، با شما همکاری خواهیم کرد و شما هم در پایتخت کشور خودتان در مورد چگونگی کارهایتان تصمیم بگیرید".

بارزانی در این کنفراس از کردهای سوریه خواست که در تصمیم‌گیری‌هایشان از خشونت پرهیز کرده و راه‌ گفت و گو و آشتی را درپیش گیرند. او شرط خود را برای همکاری با کردهای سوریه "حفظ وحدت و یکپارچگی" عنوان کرد و گفت: "در غیر این صورت نمی‌توانیم اقدامی برای شما انجام دهیم. از شما می‌خواهیم که‌ همه‌ اختلافات را کنار گذاشته‌‌ و به‌ سوی آینده‌ای روشن گام بردارید."

اما کنفرانس کردهای سوریه آن‌گونه که مد نظر رهبر حزب دمکرات کردستان عراق بود برگزار نشد و با انتقادات حزب اتحاد دمکراتیک‌ (پ ی د) رو به رو شد که از جمله احزاب غایب کنفرانس بود.

حسین کوچر،‌ سخنگوی این حزب در اقلیم کردستان در گفتگویی اختصاصی با ما دلیل غیبت حزبش را خودداری مسعود بارزانی از دعوت رسمی آنها اعلام می کند. این در حالی است که مقامات اقلیم کردستان می گویند تمامی احزاب کرد سوریه دعوت شده اند.

آقای کوچر تائید می کند که دو روز مانده به آغاز کار کنفرانس از سوی فواد حسین،‌ رئیس دیوان رهبری اقلیم به شرکت در کنفراس فراخوانده شده اند، اما به دلیل اینکه از ابتدای امر در جریان هماهنگی آن قرارنداشته اند مشارکت در گرد هم آیی را نپذیرفته اند.

محمد محمود بشار روزنامه نگار کرد در مصاحبه ای جداگانه با نگارنده می گوید که پ ی د به دلیل درخواست کرسی بیشتر در انجمن وطنی کردها که با مخالفت سایر اعضا همراە بود،‌ از عضویت در آنجا و هم از حضور در کنفرانس خودداری کرد.

پ ک ک و اقلیم کردستان

در بین احزاب کرد، پ ی د و سه حزب دیگر کرد عضو "کمیته هماهنگی ملی" به ریاست حسن عبدالعظیم هستند. ناظران سیاسی در سوریه می گویند این ائتلاف در مقایسه با "شورای ملی سوریه" از اعتبار بین المللی چندانی برخوردار نیست.

"کمیته هماهنگی" یک تشکیلات وسیع و مرکب از چپ‌ها، برخی از ملی گراهای وطنی و چهار حزب کرد است که به موازات شورای ملی سوریه تشکیل شد. حسین کوچرسخنگوی حزب پ‌ی‌د می گوید حزبش نایب ریاست این ائتلاف را به عهده دارد و هدف آنها از شرکت در این کمیته، حضور در میدان مبارزه سیاسی در سوریه و پیشبرد و تثبیت یک سیاست و در نهایت یک نظام دمکراتیک است.

محمد محمود بشار تاکید دارد که "پ ی د در این ائتلاف پای توافق نامه ای را امضا کرده که در آن از سوریه به عنوان بخشی از سرزمین عرب یاد شده و مردم این کشور ملزم به حمایت از ملت عرب هستند."

حزب اتحاد دمکراتیک (پ ی د) از همان روزهای آغازین قیام سوریه از سوی دیگر رقبای کرد متهم به ممانعت از مشارکت سیاسی کردها در اعتراضات شده بود.

برادوست آزیری، دیگر روزنامه نگار کرد سوری ساکن اقلیم کردستان در مصاحبه با نگارنده می گوید: "نیروهای نظامی وابسته به پ ی د در طول یک سال و نیم گذشته تلاش کرده اند هژمونی خود را از طریق ایجاد ارعاب و تهدید بر فضای سیاسی اجتماعی کردستان سوریه تثبیت کنند. در مواردی هم معترضان مدنی را مورد تعرض قرار داده اند".

این روزنامه نگار حادثه روز ۱۰ ژانویه ۲۰۰۴ را یادآوری می کند. در این حادثه فرزندان عبدالله بدرو،‌ معترض و یکی از فعالان کرد سوری و از یاران قدیمی عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ ک ک از سوی نیروهای نظامی پ ی د، در بیمارستان و محل سکونت شخصی آنها کشته شدند.

این حزب بلافاصله در بیانیه ای که به زبان عربی منتشر کرد، مسئولیت کشته شدن فرزندان بدرو را به دلیل آنچه "دزدیدن مال خلق" اعلام کرد به عهده گرفت. به گفته روزنامه نگاران کرد عبدالله بدرو مالک آپارتمان محل سکونت عبدالله اوجالان در سال‌های حضور او در دمشق بوده و بعد از دستگیری رهبر پ ک ک، بدرو از این حزب جدا شده است.

سخنگوی پ ی د در کردستان عراق می گوید موضوع بدرو ارتباطی با قیام فعلی سوریه ندارد. وی مدعی است: "نیروهای پاسداری از خلق راه دیگری نداشتند. در حقیقت خانواده بدرو وابسته به نظام بعث بودند".

این در حالی است که جمعی از روشنفکران و روزنامه نگاران کرد سوری بعد از حادثه روز ۱۰ ژانویه، در بیانیه ای تاکید کرده اند که یکی از فرزندان بدرو در بیمارستان و با نظارت نیروهای نظامی دولت سوریه کشته شده است.

آنها در بیانه خود با شریک دانستن نظام حاکم در این حادثه نوشته اند‌: "برای ما دلایل حزبی کشته شدن این افراد مهم نیست، حتی اهمیتی ندارد که اموال مال چه کسی بوده است. برای ما این مهم است که روش‌های تروریستی و پناه بردن به خشونت و انتقام دسته جمعی برچیده شود."

همزمان بخش اروپایی "جنبش آینده کرد" در بیانیه ای با محکوم کردن قتل فرزندان بدرو و با اعلام اینکه این مشی منجر به ایجاد "زندان دیگری در کنار زندان بعث" برای کردها می شود، نوشت:‌‌ "این اولین بار نیست که جامعه کرد در سوریه نظاره گر چنین تجاوزهایی به کرامت انسان می شود، اما اولین بار است که جنایتکاران خودشان را معرفی می کنند".

جنبش آینده کرد همچنین با توجه به مشابهت کشته شدن فرزندان بدرو با نحوه کشته شدن "مشعل تمو" تردیدهایی را در مورد کشته شدن رهبر حزب المستقبل کرد مطرح کرده است.

مشعل تمو، رهبر "جنبش آینده کرد" در سوریه بود که سال گذشته توسط افراد ناشناس به قتل رسید. نام او برای اولین بار به هنگام حوادث خونبار مارس سال ۲۰۰۴ بر سر زبان‌ها افتاد. این فعال کرد همان روزها از سوی دولت اسد به اتهام تلاش برای ایجاد جنگ داخلی بازداشت و محکوم شد. آقای تمو تا شش ماه قبل از کشته شدنش در زندان‌های سوریه باقی ماند. او در این فاصله زمانی یک سازمان مردم نهاد کردی تشکیل داد در کنار آن با فعالان عرب سوری از جمله "می‌شل کیلو" مشارکت کرد.

هنوز مشخص نیست مسئول واقعی کشته شدن رهبر "جنش آینده کرد" چه کسی بوده است. اما آن طور که دویچه وله،‌ شکبه برون مرزی آلمان نوشته، "فاریس تمو" پسر او به سایت آلمانی "تاگس‌شاو" گفته است که پدرش تنها کسی بوده که می‌توانسته کردها را در مقابل پ ک ک متحد کند و به همین خاطر هم به فرمان اسد و به دست عوامل پ ک ک یا افراد نزیک به آن کشته شده است.

شایعات زیادی در مورد وابستگی حزب اتحاد دمکراتیک (پ ی د) به حزب کارگران کردستان (پ ک ک) مطرح است. حسین کوچر،‌ یکی از سخنگویان این حزب درمورد ارتباط ابن دو جریان می گوید:‌ "پ ک ک، یک جنبش سراسری در تمام کردستان است و خواهان احقاق حقوق تمام کردهاست. پ ی د، یک حزب جداست. سیاست جداگانه دارد. مبارزه سیاسی غرب کردستان را هدایت می کند. اما مبارزه ما مبتنی بر فلسفه و فکر رهبر اوجالان و پروژه های او برای مساله کرد است. ما این پروژه را برای کردستان منطقی می دانیم. ما بر اساس پروژه رهبر اوجالان‌ و برای ایجاد همزیستی مسالمت آمیز میان ملت کرد با ملت عرب و سایر ملت ها تلاش می‌کنیم."

حزب کارگران کردستان که می گوید برای "خودمدیریتی دمکراتیک" کردها در ترکیه مبارزه می کند، جز در ترکیه در سایر کشورهایی هم که کردها در آن زندگی می کنند از جمله سوریه دارای نفوذ سیاسی اجتماعی نسبی است.

محمد محمود بشار می گوید:‌ "اعضای پ ک ک در دهه هشتاد به عنوان دانشجو وارد کردستان سوریه شدند. تشکل آنها بیشتر جنبه یک گروه دانشجویی داشت. اعضای جوان پ ک ک در میان کردهای سوریه تحت نام مبارزه مسلحانه توانستند افرادی را به خود جذب کنند."

وی می افزاید: "بعدها پ ک ک به عنوان یک حزب پر نفوذ در بین کردهای ترکیه مطرح شد. حضور آنها در سوریه با موافقت امنیتی نظام اسد روبه‌رو بود. آنها از طریق کردهای سوریه می خواستند بر کردهای ترکیه تاثیر بگذارند. نیروهای پ ک ک در محلی به نام شبعا در نزدیک دمشق آموزش نظامی می دیدند."

با این حال ناظران کرد سوری معتقدند که پ ک ک در سال ۲۰۰۳ از طریق تاسیس حزب اتحاد دمکراتیک (پ ی د) یک بار دیگر وارد کردستان سوریه شد و توانست تعدادی از جوانان کرد را برای مشارکت در مبارزه مسلحانه علیه ترکیه بسیج کند.

زریان روژهلاتی،‌ روزنامه نگار کرد ایرانی که اینک مسول اتاق خبر رادیو نوا در سلیمانیه کردستان عراق است، اعتقاد دارد که در سال‌های فعالیت پ ک ک در کردستان سوریه بیش از ۴۰۰۰ جوان کرد به صفوف حزب کارگران کردستان پیوسته اند.

پ ک ک صاحب اولین تلویزیون کرد زبان است. آنها در دهه نود میلادی از طریق تاسیس تلویزیون "مید تی وی" توانستند تاثیرات چشمگیری بر کردهای سوریه و ایران بر جای بگذارند.

پ ی د، که به گفته یکی از سخنگویان آن "تغییر دمکراتیک در نظام سوریه" را در دستور کار دارد، معتقد به یک راه سوم در حل بحران کنونی این کشور است. حسین کوچر می گوید: ‌"ما از اسد حمایت نمی کنیم، علیه او هم دست به مبارزه مسلحانه نمی زنیم. ما به خط سوم اعتقاد داریم که آن هم تلاش دمکراتیک برای ایجاد یک نظام دمکراتیک در کردستان سوریه و اشاعه آن در تمام سوریه است."

پ ی د ‌ اکنون یکی از احزاب دارای نفوذ در بین بخش‌هایی از کردهای سوریه به ویژه در مناطق عفرین و کوبانی است. آنها معتقد هستند که عضویت سایر احزاب کرد در شورای ملی سوریه به رهبری بورهان غلیون تائید سیاست های آمریکا و ترکیه است و عقب نشینی کردها بعد از نشست دوستان استانبول موید این مدعاست.

عملکرد پ ی د نگرانی بخشی از فعالان مدنی سوریه و سایر احزاب را به دنبال داشته است. آنها نگرانند که پ‌ک‌ک حزب کارگران کردستان، از طریق پ ی د سیاست های خود را در سوریه اعمال کند. عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ ک ک که به زندان ابد محکوم شده و در جزیره امرالی زندانی است یک سال قبل از بازداشت در مصاحبه با نبیل ملحم، روزنامه نگار عرب سوری،‌ در پاسخ به سوالی در مورد کردهای سوریه گفت: "بخشی از کردهای سوریه در اصل مهاجرانی از کردستان ترکیه هستند و تلاش ما هم برگردان آنها به زداگاه و سرزمینشان است."

محمد محمود بشار می گوید: "نظر رهبر پ ک ک در مورد کردهای سوریه با اعتراض شماری از شخصیت های سیاسی روبه‌رو شد" و ادامه می دهد:‌ "اسماعیل عمو،‌ پژوهشگر تاریخ کردستان در جزوه ای به صورت مفصل به این اظهارنظر اوجالان پاسخ گفت و تاکید کرد که کردهای سوریه در سرزمین خودشان یعنی کردستان سوریه زندگی می کنند. عمو پس از انتشار این جزوه با تهدید پ ک ک روبرو شد و حتی تلاش هایی هم برای ترور او صورت گرفت".

هر چند این اظهار نظر و عملکرد بعدی پ ک ک در سوریه کردهای این کشور را نسبت به سرنوشت خود نگران کرده،‌ اما در هر صورت پ ی د در حال حاضر یکی از گروه هایی است که به عنوان نماینده کردها در بخشی از اپوزسیون سوریه مشارکت دارد.

سرنوشت کردهای سوریه

دیگر نمایندگان کردها هم که بعد از نشست "دوستان سوریه" در استانبول از این ائتلاف کناره گیری کرده اند، تاکید دارند که تا خواسته های آنها از سوی دیگر گروه های سیاسی به رسمیت شناخته نشود حاضر به ادامه همکاری نیستند.

آنها این نشست را ترک کردند و بیانیه پایانی را، که تاکید داشتند حقوق آن‌ها را نادیده گرفته، امضا نکردند.

به همین دلیل طرفداران پ ی د نیز از حضور دیگر احزاب کرد در شورای ملی سوریه و حمایت مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان از کردهای عضو این شورا ابراز نگرانی کرده و می گویند آنها از حقوق کردها دفاع نمی کنند.

چند میلیون کرد سوریه در وضعیت فعلی این کشور با دو بحران جدی روبه‌رو هستند: یکی موضوع همکاری با اپوزسیون سراسری،‌ و دیگری اختلافات داخلی در کردستان.

محمد محمود بشار با تاکید بر اینکه جنش اخیر کردهای سوریه قبل از هر چیز متعلق به جوانان است، توانسته افکار عمومی کردستان و سوریه را متقاعد کند و حتی آنها را وادار به نامگذاری حمایتی برخی از جمعه های اعتراضی کند.

به گفته این روزنامه نگار آنچه در نهایت سرنوشت سوریه را رقم خواهد زد "نه افکارعمومی، که تشکل ها و گروه های سیاسی است که به نام ملت در عرصه بین المللی ظاهر شده اند."

وی نتیجه می گیرد که "کردها هم باید در این عرصه فعالانه تر عمل کرده و خود را از هژمونی طلبی کردهای سایر کشورها از یک طرف و عرب های داخل سوریه و کشورهای همسایه از طرف دیگر، محفوظ نگاه دارند."

 

بر اثر آتشباري نيروهاي بشار اسد 53 نفر كشته شدند

تلويزيون الجزيره سه شنبه 29 فروردين 1391(17 آوريل 2012)

اعضاي كميته هاي هماهنگي محلي سوريه اعلام كردند كه امروز درسوريه بر اثر آتشباري نيروهاي بشار اسد 53 نفر كشته شدند، كه 35نفر از آنها فقط در ”ادلب” بوده است. همچنين تعداد5جسد دريك چاه در ”ادلب” كشف شد كه گفته ميشود مربوط به كشاورزان است و با گلوله هاي نيروهاي امنيتي كشته و سر به نيست شده بودند. اعضاي كميته هاي محلي تاكيد كردند كه نيروهاي ارتش سوريه بخشي از منطقه ”البيّاضة ” درحمص را به تصرف خود درآورده وساختمان امنيت جنائي را پس از توپ باران اين منطقه دركنترل خود گرفتند آنان همچنين اقدام به حلمه ويكسري دستگيريها در ”ريف حماة” و ”ريف دمشق” نمودند.

 

تحولات سوريه: موضعگيري هيلاري كلينتون و بانكي مون

سي ان ان پنجشنبه 31 فروردين 1391(19 آوريل 2012)

سازمان ملل روز پنجشنبه در حاليكه ضرورت تبعيت كامل دولت سوريه از طرح صلح سازمان ملل را مورد تاكيد قرار ميداد، گفت سوريه هنوز به تعهد خود براي خارج ساختن نيروها و تسليحات سنگين از شهرها عمل نكرده است. ديده بان حقوق بشر سوريه گفت نيروهاي امنيتي رژيم سوريه با نيروهاي نظامي پشت كرده به ارتش در شهرهاي ديرالزور و درعا درگير شدند و حداقل يك نفر كشته و سه نفر زخمي گرديدند.

بانكي مون دبيركل سازمان ملل در نامه يي به شوراي امنيت سازمان ملل گفت دولت سوريه بطور كامل شرايط خارج ساختن نيرو و تسليحات سنگين از مناطق مسكوني را اجرا نكرده است، اين نامه روز پنجشنبه توزيع خواهد شد. بانكي مون گفت در روزهاي اخير گزارشاتي از خشونت و گلوله باران در مناطق مسكوني مجددا افزايش يافته است و دولت سوريه گروههاي مسلح را متهم به اين حملات ميكند. او اضافه كرد توقف كامل خشونتهاي مسلحانه درتمامي اشكال خود بطور واضحي در حال حاضر كامل صورت نگرفته است.

هيلاري كلينتون وزير خارجه امريكا گفت تمركز كماكان بر روي اعمال طرح صلح كه مورد حمايت شوراي امنيت سازمان ملل و اتحاديه عرب ميباشد قرار دارد. او در مصاحبه با برنامه ولف بليتزر تلويزيون سي ان ان گفت ”كاري كه من در حال حاضر انجام ميدهم اين است كه ببينم آيا او [بشار اسد] طرح صلح را اجرا ميكند يا نه و فكر نميكنم انجام كار ديگري بجز تمركز بر شش ماده طرح صلح مفيد باشد“، كلينتون اضافه كرد ”در حال حاضر مجددا بنظر نميرسد كه او پاي چيزي كه به جامعه بين المللي متعهد شده است خواهد آمد“.

 

وزیر خارجه سوریه اطمینان داد که طرح کوفی عنان رعایت خواهد شد

راديو بین المللی فرانسه پنجشنبه 31 فروردين 1391(19 آوريل 2012)

وزارت خارجه چین صبح امروز با انتشار اطلاعیه ای به نقل تعهدات دولت سوریه نسبت به اجرای طرح کوفی عنان اقدام کرد و از قول ولید معلم وزیر- خارجه سوریه، تأکید کرد دمشق به تعهدات خود پایبند است و همه کوشش خود را بکار خواهد گرفت تا آتش بس رعایت گردد و یگان های نظامی به پادگان ها عودت داده شوند.

یانگ جیشی- وزیر خارجه چین، امروز اعلام کرد که وزیر خارجه سوریه- ولید معلم، اطمینان داده است که کشورش تمام مساعی خود را بقصد رعایت و عملی کردن طرح شش ماده ای کوفی عنان بکار خواهد گرفت.

ولید معلم نیز امروز بار دیگر به تعهد سوریه مبنی بر همکاری کردن با ناظران بین المللی که به سوریه فرستاده شده اند تأکید کرد.

 

اظهارات وزراي خارجه چندين كشور در مورد بحران سوريه

تلويزيون سي ان ان جمعه اول ارديبهشت 1391(20 آوريل 2012)

در حاليكه آتش بس در سوريه در حال ازهم پاشيدن است وزراي خارجه چندين كشور در حال تصميم گيري پيرامون اقدام بعدي ميباشند. يك ديپلمات گفت اين يك نقطه تعيين كننده در بحران سوريه ميباشد. در حاليكه علائم نشاندهنده از هم پاشيدن آتش بس ميباشد، فشار فزاينده يي بر روي جامعه بين المللي وجود دارد تا دست به اقدامات سريعتري بزند. يك گروه 15 نفره از ديپلماتهاي غربي و عربي روز پنجشنبه در كنفرانس دوستان سوريه در پاريس گردهم آمدند. آنها در مورد اعمال تحريمات بيشتر عليه سوريه در صورتيكه وضعيت بهبود پيدا نكند گفتگو كردند وزير خارجه فرانسه گفت اگر آتش بس شكست بخورد اين امر ميتواند منجر به جنگ داخلي گردد. او گفت ما در رابطه با اين برنامه ريزي بطور روزانه نگران هستيم. هزاران نفر از اتباع سوريه كشته شدند، ما نبايد ترديد كنيم و بايد عمل نماييم. اميدهايي در رابطه با ماموريت سازمان ملل وجود دارد و ما بايد تمامي كارهاي ضروري براي دستيابي به موفقيت را انجام دهيم. در غير انصورت ما هر كار لازم توسط جامعه بين المللي و شوراي امنيت سازمان ملل براي انتخاب گزينه هاي ديگر براي برخورد با اين فاجعه را انجام خواهيم داد.

بنا به گفته فعالين اپوزيسيون حداقل 30 نفر در خشونتهاي روز پنجشنبه كشته شدند.

سوزان رايس گفت اين بعهده مقامات سوريه است كه از طرح صلح سازمان ملل تبعيت نمايند.

سوزان رايس: اين به عهده مقامات سوريه است كه نشان دهند به ناظران اجازه انجام كارشان را ميدهند و به اين دليل كار تيم اوليه سازمان ملل به اين ميزان اهميت دارد. بطور تئوريك ما ميتوانيم فردا اعزام كامل ناظران را تاييد نماييم ولي اگر آنها امكان جابجايي آزادانه نداشته باشند، اگر اجازه بازديد از محلهاي درگيرهاي شديد را نداشته باشند و اگر آزادي آنها جلوگيري گردد، در اين صورت آنها موثر نخواهند بود و بوضوح همه ما منافع مشتركي در موثر بودن هر هئيت ناظري داريم.

 

نظامي شدن قيام سوريه صداهاي مدره را به حاشيه رانده است

واشينگتن پست جمعه اول ارديبهشت 1391(20 آوريل 2012)

نظامي شدن قيام سوريه راديكالترين عناصر در هر دو طرف درگيري 13 ماهه را تقويت كرده و باعث به حاشيه راندن صداهاي مدره كه خيلي ها آنرا بهترين اميد براي سوريه ميدانند شده است. . .

اعضاي اپوزيسيون سوريه خواهان هيچ چيزي كمتر از بركناري رژيم حزب بعث سوريه نيستند. در حاليكه به نظرمي رسددولت مصمم به نابودي قيام به بهاي هر چند نفر كشته ميباشد. . . اين مساله مي تواند طرح صلح كوفي عنان را با مشكل بيشتري مواجه نمايد. . . .

به حاشيه راندن صداهاي مدره در هر دو طرف به احتمال زياد نقش بيشتري به افراد افراطي خواهد داد. آنها معتقدند كه بحران سوريه فقط با بكارگيري نيرو قابل حل است.

 

روسيه و فرانسه:پيش نويس قطعنامه جديدي در مورد سوريه

راديو فردا شنبه 2 ارديبهشت 1391(21 آوريل 2012)

روز جمعه روسيه و فرانسه پيش نويس قطعنامه هاي جديدي در مورد سوريه را به اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل تقديم کردند. در اين قطعنامه هاي پيشنهادي از شوراي امنيت خواسته شده اعزام حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر ناظربر اجراي طرح صلح کوفي عنان را تصويب کند. هم اکنون هفت نفر از ناظران سازمان ملل در سوريه هستند. اين دو قطعنامه پيشنهادي احتمالا در روزهاي آينده به راي گذاشته خواهد شد.

نا آراميها در سوريه در روز جمعه هم ادامه يافت و در شهر حمص بيش از ده نفر از اهالي شهر در حملات نيروهاي دولتي کشته شدند. کوفي عنان ، نماينده ويژه سازمان ملل و اتحاديه عرب در امور سوريه آتش بس يک هفته اي سوريه را شکننده خوانده و از بشار اسد خواسته است مفاد تفاهم نامه صلح را بطور کامل اجرا کند.

 

تيم ناظران سازمان ملل وارد حمص شد

راديو آلمان شنبه 2 ارديبهشت 1391(21 آوريل 2012)

به گزارش خبرگزاري دولتي سوريه (سانا)، به نقل از اظهارات سخنگوي سازمان ملل متحد، در روز شنبه (۲۱ آوريل/۲ ارديبهشت)، تيم ناظران سازمان ملل متحد وارد شهر ناآرام حمص سوريه شد و با فرماندار اين شهر ديدار و گفت‌وگو کرد.

خبرگزاري دولتي سانا که اين خبر را تأييد کرده افزوده است که به گفته خالد المصري، سخنگوي سازمان ملل متحد، تيم ناظران اين سازمان اينک در حال ديدار از مناطق مختلف حمص است.

 

روسيه خواستار افزايش ناظران سازمان ملل در سوريه

راديو آلمان شنبه 2 ارديبهشت 1391(21 آوريل 2012)

روسيه خواستار افزايش شمار نيروهاي ناظر سازمان ملل متحد در سوريه شد. سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه‌ي روسيه، روز جمعه در اين رابطه اعلام کرد شوراي امنيت سازمان ملل متحد بايد هرچه زودتر قطعنامه ديگري در باره سوريه تصويب کند و برمبناي آن شمار نيروهاي ناظر سازمان ملل در اين کشور را افزايش دهد. لاوروف در ادامه گفت شوراي امنيت بايد در قطعنامه جديد خود همه گروه‌هاي درگير در سوريه را متعهد کند در چارچوب طرح‌هاي کوفي عنان، نماينده ويژه سازمان ملل متحد براي سوريه، فعاليت کنند. لاوروف بار ديگر با حمايت از دولت سوريه از مخالفان مسلح بشار اسد، رئيس جمهوري اين کشور، انتقاد کرد.

 

استقبال بين المللي ازقطعنامه ورود 300 ناظربه سوريه

تلويزيون الجزيره  شنبه 2 ارديبهشت 1391(21 آوريل 2012)

قطعنامه مربوط به گسترش300 ناظر نظامي در سوريه با استقبال گسترده بين المللي قرار گرفت. طرف هاي درگير در سوريه نيز از اين تصميم گيري استقبال كردند. فرماندهي مشترك ارتش آزاد سوريه در داخل از اين تصميم گيري استقبال كرد و بر پايبندي خود مبني بر آتش بس تاكيد نمود.

شوراي ملي سوريه از اين تصميم گيري استقبال كرد و آنرا خواسته مردم سوريه قلمداد نمود.

سوزان رايس نماينده دولت آمريكا در شوراي امنيت گفت در صورت ادامه خشونت در سوريه، كشورش ماموريت ناظران بين المللي را تمديد نخواهد كرد.

وزير خارجه فرانسه گفت ناظران بايستي در اسرع وقت و بدون مانع گسترش پيدا كنند و دمشق را تهديد كرد كه در صورت عدم پايبندي به تعدادتش از همه راه كارهاي در دسترس استفاده خواهد شد. همچنين وزير خارجه آلمان نيز از اين تصميم گيري استقبال كرد و گفت زمان مانورهايي كه دمشق انجام مي دهد و به خشونت خاتمه نمي دهد گذشته است.

 

روز گذشته با آتش گلوله هاي نيروهاي امنيتي سوريه 80 تن كشته

تلويزيون الجزيره سه شنبه 5 ارديبهشت 1391(24 آوريل 2012)

كميته هاي هماهنگي: روز گذشته با آتش گلوله هاي نيروهاي امنيتي سوريه 80 تن كشته شدندكه اغلب آنها در حماه و ادلب بودند.

فعالان: ارتش نظامي روستاهاي شحشيو در ريف حماه را گلوله باران كرد.

فعالان: نيروهاي امنيتي سوريه دست به يورش و دستگيري در جديده عرطوز در ريف دمشق زدند.

هيئت عمومي: با گلوله نيروهاي امنيتي سوريه در حي بستان القصر در حلب تعدادي مجروح شدند.

كميته هاي هماهنگي: با گلوله نيروهاي امنيتي سوريه در شهر الرستن در حمص و حلفايا در ريف حماه تعدادي مجروح شدند.

اتحاديه هماهنگيهاي انقلاب: بعد از برگزاري يك تظاهرات در تعدادي از محلات طرطوس نيروهاي امنيتي سوريه دست به بسيج دستگيري زدند.

تعداد پناهندگان سوريه در تركيه از 25 هزار به حدود 23 هزار پناهنده بر طبق منابع رسمي تركيه اي كاهش يافت.

 

قتل عام مردم تفت ناز سوريه توسط نيروهاي اسد

تلويزيون سي ان ان   سه شنبه 5 ارديبهشت 1391(24 آوريل 2012)

نيروهاي دولتي توپ باران دو شهر عمده را از سر گرفته اند فعالين مي گويند نيروهاي امنيتي دست كم 80 تن را روز دوشنبه كشتند كه اكثراً درشهر حما بوده است.

درحالي كه انفجارها شهر حمص در جنوب را مي لرزاند، در اين ميان مقامات ملل متحد گفتند بعد از اين كه شوراي امنيت راي به اعزام 300 تن از ناظران داد، سوريه اكنون در لحظه اي حساس قرار دارد.

گزارشاتي كه از فجايع در سوريه توسط نيروهاي سوريه بلافاصله قبل از شروع آتش بس مي رسد، تفت ناز در شمال سوريه صحنه يكي از اين حملات توسط ارتش بود. 60 تن از مردم در يك روز دراين شهر كشته شدند، جان ايرواين كه ازاين روستا ديدن كرده است اين گزارش را تهيه كرده است.

 جان ايرواين: دوهفته بعد از قتل عام، گل ها بر روي گورهاي جمعي ديده مي شود، خاطرات دردناك هنوز زنده اند. علي هر روز به اين جا مي آيد، برادر وي بشار يكي از اين افراد كشته شده است، ماواي دختر12 ساله ايست كه او نيز هر روز به اينجا مي آيد زيرا پسر عموي وي را كشته اند.

 

اتحاديه اروپا تحريم‌هاي بيشتري بر ضد سوريه وضع کرد

خبرگزاري فارس  سه شنبه 5 ارديبهشت 1391(24 آوريل 2012)

وزراي خارجه 27 کشور عضو اتحاديه اروپا در نشست دوشنبه خود در لوکزامبورگ با اعمال تحريمهاي جديد بر ضد سوريه به توافق رسيدند. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از فرانس پرس منابع ديپلماتيک آگاه اروپايي ضمن تاييد اين خبر اعلام کردند وزراي خارجه اتحاديه اروپا در نشست امروز خود با اعمال بسته تحريمهاي جديد بر ضد سوريه موافقت کردند. بر اين اساس اتحاديه اروپا نام 12 نفر ديگر از جمله همسر و مادر بشار اسد و دو شرکت سوري را در فهرست تحريمهاي تجاري و اقتصادي قرار داده است. . .

اتحاديه اروپا تا کنون 150 شخصيت حقيقي و حقوقي سوريه را با تحريمهاي اقتصادي روبرو کرده است.

 

سخنگوي کوفي عنان ميگويد تصاوير ماهواره اي حاکي از حضور تانکها در شهرهاي سوريه است

راديو فردا  چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391(25 آوريل 2012)

سخنگوي کوفي عنان، نماينده ويژه سازمان ملل در امور سوريه، ميگويد تصاوير ماهواره اي حاکي از حضور تانکها و سلاحهاي سنگين در شهرهاي سوريه است. "احمد فوزي" روز سه شنبه گفت: نيروهاي سوري و سلاح هاي سنگين آنها، بر خلاف تعهد دولت دمشق، همچنان در شهرها حضور دارند و به پادگان هاي خود بازنگشته اند.

کوفي عنان و احمد فوزي روز سه شنبه در جلسه اي که پشت درهاي بسته برگزار مي شود، اعضاي شوراي امنيت را در جريان خشونت هاي اخير در سوريه قرار مي دهند.

به رغم طرح صلح کوفي عنان مبني بر اعلام آتش بس و بازگشت نيروهاي حکومتي به پادگان ها از 12 روز پيش، خشونت ها همچنان در چند شهر سوريه ادامه دارد.

 

رئيس جمهوري تونس مي گويد: کار اسد تمام است، زنده يا مرده بايد برود

راديو فرانسه سه شنبه 5 ارديبهشت 1391(24 آوريل 2012)

درخبرهاي سوريه، علي رغم حضورنيروهاي کلاه آبي ناظربررعايت آتش بس ازسوي رژيم سوريه، سرکوب ها وکشتارهاي غيرنظاميان همچنان ادامه دارد. دولت دمشق اعلام کرده بود که از دوازدهم آوريل آتش بس را رعايت خواهد کرد.

 به گزارش منابع خبري، طي تنها يک روز، دوشنبه بيست وسوم آوريل، درسرکوب هاي نيروهاي مسلح سوريه پنجاه ونه نفرجان خود را ازدست دادند. درشهرويران شده حُمص سي ويک نفرروزگذشته قرباني يورش نيروهاي حکومتي گرديدند. دردمشق نيزبامداد امروز درانفجاري که توسط يک خود روي مملو ازمواد منفجره صورت گرفت سه نفرزخمي شدند....

دراين حال، رئيس جمهوري تونس مي گويد: دوران بشاراسد به پايان رسيده است، زنده يا مرده وي خواهد رفت.

منصف مرزوقي، رئيس جمهورجديد تونس درمصاحبه مفصلي با روزنامه فرامنطقه اي "الحيات" مي گويد: "اين مرد آماده هيچ گذشتي نيست، حکومت هاي ايران، روسيه و چين بايد درک کنند که کاراسد به پايان رسيده است. وي ازاين سه کشورخواست که بشار اسد را مجاب کنند که قدرت را رها سازد.

 

گزيده اي از بريفينگ سخنگوي كاخ سفيد در مورد سوريه

سايت كاخ سفيد سه شنبه 5 ارديبهشت 1391(24 آوريل 2012)

س: در پاسخ به سخنراني امروز صبح رئيس جمهور و بحث ممانعت از جنايات در خارج كشور، سناتور مك كين پيشنهاد كرده است كه تشابه بسيار چشمگيري ميان بوسني در دوره كلينتون و سوريه امروز وجود دارد و وي با قدرداني از كلينتون كه قربانيان بوسني و نيز نيروهاي اپوزيسيون در بالكان سابق را مسلح نمود، با اين اميد كه رئيس جمهور اوباما نيز دست به عمل بزند و همين كار را انجام دهد. آيا رئيس جمهور اوباما مشابهتي در اين زمينه مي بيند؟

جي كارني: خوب من اظهارات سناتور مك كين در مورد مقايسه با بوسني را نديده ام و مكالمه اي هم با رئيس جمهورنداشته ام. من فكر مي كنم رئيس جمهور بي نهايت درمورد وحشيگري كه اسد عليه مردم خود بكار مي برد نگران است. وي اين را روشن ساخته است.... هيچ رويكرد مشابهي وجود ندارد كه اقداماتي كه ما توانستيم زمانيكه نيروهاي قذافي در آستانه تجاوز به بنغازي بودند و به دستور اوساكنان بن غازي و مردم ليبي را به كشتن مي داد، توانستيم اين كار را انجام دهيم...

 رئيس جمهور امروز در موزه هولوكاست در سخنراني خود گفت كه ما نمي توانيم و بايد هركاري كه مي توانيم براي ممانعت از اين قبيل جنايات انجام دهيم. اين به اين معني نيست كه در پاسخ درست به هر اقدامي ما از نيروي نظامي مان استفاده كنيم. ابزار ديگري داريم كه بايد از آنها استفاده كنيم و اكنون اين شيوه در رابطه با سوريه است و رويكردي است كه انتخاب كرده ايم.

 

كوفي عنان: اوضاع سوريه غم انگيز و غيرقابل قبول است

راديو فرانسه سه شنبه 5 ارديبهشت 1391(24 آوريل 2012)

کوفي عنان فرستاده مشترک سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب در خصوص بحران در سوريه، روز چهارشنبه ٢۵ آوريل، با اشاره به افزايش خشونت ها در سوريه به رغم حضور اولين گروه از کلاه آبي ها در اين کشور، اوضاع سوريه را غم انگيز و شکننده توصيف کرد.

 کوفي عنان که که از طريق ويدئو کنفرانس با اعضاي شوراي امينت سخن مي گفت، گفت که وي نسبت به اوضاع در شهرهائي که ناظران سازمان ملل در آنها حضور ندارند، به شدت نگران است و متذکر شد که اوضاع در سوريه غيرقابل قبول است.

آقاي عنان از دولت سوريه خواست تا به تعهدات خود به جامعه بين المللي پايبند باشد و نسبت به اجراي کامل آتش بس در اين کشور عمل نمايد.

کوفي عنان در عين حال گفت، در شهر حمص که گروه کوچکي از ناظران سازمان ملل وارد شده اند، شاهد کاهش چشمگير خشونت هاي نيروهاي دولتي سوريه بوده ايم.

 

كشته شدن بيش از صد نفر و هشدار فرانسه به رژيم سوريه

تلويزيون سي ان ان پنجشنبه 7 ارديبهشت 1391(26 آوريل 2012)

فرانسه مي گويد اگر رژيم سوريه سريعا از آتش بس هماهنگ شده توسط سازمان ملل متحد تبعيت نكند، قطعنامه سازمان ملل در حمايت از گزينه هاي نظامي ممكن است ضرورت پيدا كند.

تصاوير جديدي وئديويي كه بر روي يو تيوپ گذاشته شده است و گفته مي شود مربوط به شهر حما مي باشد، خانه هاي مسكوني را نشان ميدهد كه در اثر آتشباري نيروهاي نظامي سقوط كرده اند.

فعالين سوري مي گويند حداقل 100 نفر در سراسر سوريه در روز چهارشنبه كشته شدند. در ميان كشته شدگان 16 كودك قرار دارند كه در حما جان باختند.

مردم سوريه برغم احتمال انتقام از جانب نيروهاي امنيتي، مشتاق هستند كه مسائل خود را با ناظران سازمان ملل مطرح نمايند. اين تصاوير مردم را در دوما نشان مي دهد كه براي صحبت با ناظران، به دنبال دو خودرو سازمان ملل مي دوند و تلاش دارند تا با افراد خودرو سازمان ملل صحبت نمايند.

تصاوير ديگري از شهر دوما كه روز چهارشنبه فيلمبرداري شده است، خودروهايي را نشان مي دهد كه در آتش مي سوزند و مردم درحال دويدن در خيابانها هستند.

سي ان ان نميتواند واقعي بودن اين تصاوير را مورد تائيد قرار دهد.

 

فرانسه در صورت شکست طرح صلح در سوريه، اقدام نظامي بررسي شود

سايت راديو فردا جمعه 8 ارديبهشت 1391(27 آوريل 2012)

آلن ژوپه، وزير امور خارجه فرانسه، روز چهارشنبه گفته است، در صورتي که طرح صلح کوفي عنان، نماينده ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب در امور سوريه، با شکست مواجه شود، شوراي امنيت بايد استفاده از گزينه نظامي عليه حکومت بشار اسد را در نظر بگيرد.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، آلن ژوپه گفته است: فرانسه در خصوص به کاري«فصل هفت» سازمان ملل متحد براي حل بحران سوريه با ديگر قدرت هاي جهاني مذاکره کرده است.

فصل هفتم به موضوع استفاده احتمالي از گزينه نظامي براي حل بحران مي پردازد. آلن ژوپه با اين حال تصريح کرده است: فرانسه زمان گزارش آقاي عنان در خصوص اوضاع سوريه را در پنجم ماه مه به عنوان ضرب الاجلي براي اجراي کامل طرح صلح توسط حکومت سوريه مي داند. وزير امورخارجه فرانسه همچنين خواستار استقرار ۳۰۰ ناظر سازمان ملل متحد براي سوريه تا ۱۵ ماه مه شده است.

آلن ژوپه که پس از ديدار با تعدادي از مخالفان حکومت بشار اسد صحبت مي کرد، همچنين گفت: ما فکر مي کنيم بايد به اين طرح صلح فرصت داده شود و ناظران سازمان ملل متحد بايد فورا مستقر شوند.

درهمين حال، فعالان سوري مي گويند، به رغم آتش بس اعلام شده، نيروهاي دولتي شمار ديگري از شهروندان اين کشور را کشته اند.

 

سازمان ملل: حکومت سوريه به آتش‌بس پايبند نيست

راديو آلمان جمعه 8 ارديبهشت 1391(27 آوريل 2012)

 

سازمان ملل متحد مستقيماَ دولت سوريه را به نقض آتش‌بس متهم کرد. بان کي مون تاييد کرد که واحدهاي ارتش سوريه همچنان در شهرها مستقر هستند و کشتار غيرنظاميان سوري ابعادي نگران کننده و غيرقابل‌قبول يافته است.

بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل متحد دولت سوريه را متهم به نقض مستمر آتش‌بس کرد. دبيرکل سازمان ملل در روز پنج‌شنبه (۷ ارديبهشت/۲۶ آوريل) در نيويورک تصريح کرد که حکومت سوريه به هيچ يک از توافقات خود پايبند نبوده و بر خلاف تمامي ادعاها هنوز از سلاح‌هاي سنگين براي سرکوب مردم استفاده مي‌کند.

بان کي مون گفت که واحدهاي ارتش سوريه همچنان در مناطق مسکوني مستقر هستند و نشانه‌اي از برقراري آتش‌بس در شهرهاي سوريه ديده نمي‌شود. اتحاديه عرب نيز با صدور بيانيه‌اي ادامه خشونت در سوريه را محکوم کرد و از سازمان ملل خواست که سياست خود در قبال رژيم اسد را تغيير دهد.

در نشست وزيران خارجه کشورهاي عربي در روز پنج‌شنبه در قاهره از دولت مراکش خواسته شد که پيشنهادات اتحاديه عرب را در شوراي امنيت مطرح کند. مراکش در حال حاضر يکي از اعضاي شوراي امنيت است. نشست آتي اين شورا قرار است که ۵ ماه مه در نيويورک برگزار شود.

 

نگراني‌هاي چند جانبه چين در بحران سوريه

راديو آلمان جمعه 8 ارديبهشت 1391(27 آوريل 2012)

چين در بحران سوريه مواضع کم‌سابقه‌اي را به نمايش گذاشته است. مصالح و منافع اقتصادي و ژئوپلتيک از جمله انگيزه‌هاي اين مواضع هستند. اما پکن در پيشبرد آنها با دشواري‌هاي کمي روبرو نيست.

اکتبر سال ۲۰۱۱ زماني که تصويب اولين قطعنامه پيشنهادي شوراي امنيت در محکوميت اعمال خشونت توسط رژيم اسد در سوريه با راي منفي روسيه و چين به شکست انجاميد، بسياري موضع چين را نشانه آغاز رفتاري متفاوت از سوي اين کشور در عرصه بين‌المللي يافتند. نشريه گلوبال تايمز، از رسانه‌هاي عمده‌اي که نظرات محافل رهبري چين را بازتاب مي‌دهد علناً نوشت که دوره راي‌هاي ممتنع چين در شوراي امنيت به سر آمده و از اين پس چين همان‌گونه راي خواهد داد که به سود ديدگاه‌ها و منافع خود مي‌بيند.

در سال‌هاي اخير چين به رغم تلاش‌هاي آشکار و خزنده براي گسترش نفوذ و منافع اقتصادي‌اش در گوشه و کنار جهان کمتر در تلاش بر‌آمده که از قدرت فزاينده اقتصادي خود، در مجامع و تصميم‌گيري‌هاي بين‌المللي ترجماني سياسي به دست دهد و از رفتار و رويکردهاي احتياط‌آميز سنتي‌اش فاصله گيرد. راي ممتنع چين در ماه مارس ۲۰۱۰ به قطعنامه ۱۹۷۳ شوراي امنيت در باره ايجاد منطقه پرواز ممنوع بر فرار ليبي نيز بي‌ارتباط با اين رويکرد نبود.

 

رييس هيات ناظران سازمان ملل در سوريه تعيين شد

راديو آلمان شنبه 9 ارديبهشت 1391(28 آوريل 2012)

ژنرال رابرت مود از نروژ به‌عنوان رييس ناظران اعزامي سازمان ملل به سوريه معرفي شد. سخنگوي دبيرکل سازمان ملل او را فردي با تجارب طولاني در مديريت و دانش گسترده در ماموريت‌هاي حافظ صلح خوانده است.

ژنرال رابرت مود ۵۴ سال دارد و در دهه هشتاد جزو "کلاه آبي"‌هاي سازمان ملل در ماموريت لبنان بوده است. وي از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ ميلادي، ماموريت نظارت بر آتش بس در خاورميانه را رهبري کرده و در فاصله سال‌هاي ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ نيز دو مرتبه در ماموريت کوزوو بوده است. ژنرال مود در سال ۲۰۰۵ به مقام رياست ستاد ارتش نروژ رسيد

ديپلمات‌هاي نزديک به سازمان ملل مي‌گويند که ژنرال مود روز شنبه يا يکشنبه وارد دمشق خواهد شد. در حال حاضر ۱۵ ناظر سازمان ملل براي نظارت بر آتش‌بس در سوريه حضور دارند که از ۱۲ آوريل به جريان افتاده است. طبق مصوبه شوراي امنيت بايد در مجموع ۳۰۰ ناظر براي ماموريتي سه ماهه به سوريه اعزام شوند.

 

مردم درعا در تظاهرات خود عليه رژيم وحزب الله شعار دادند

 تلويزيون الجزيره يكشنبه 10 ارديبهشت 1391(29 آوريل 2012)

فعالان سوريه اعلام كردند كه صبح امروز درتعدادي از شهرها و شهرك ها تظاهرات هايي شروع شده است و مردم خواستار سرنگوني رژيم بشار اسد هستند.

سايت هاي مربوط به انقلاب سوريه تصويرهايي از تظاهرات شهرك الهُبيط در استان ادلب منتشر كرده اند كه تظاهركنندگان بر ادامه واستمرار تظاهرات و مقاومت شان تا سرنگوني رژيم تاكيد كرده اند.

سايت هاي وابسته به انقلاب سوريه تصويرهاي ديگري از شهرك هاي ناحتة و كحيل در استان درعا را پخش كرده اند. شركت كنندگان در اين تظاهرات در شعارهاي خود موضع ايران و حزب الله نسبت به انقلاب شان را محكوم مي كنند. آنها با شهرهايي كه زير تهاجم و بمباران هستند اعلام همبستگي كردند...

فعالان سوري خبر دادند كه امروز حداقل 10نفر توسط نيروهاي امنيتي در ديرالزور وحمص و ريف دمشق ودرعا به قتل رسيده اند.شب گذشته در دمشق چند انفجار رخ داده است و نيروهاي امنيتي براي پراكنده كردن مردم شليك كرده اند.درحمص نيروهاي رژيم دو روستاي ج وسيه و النزاريه وابسته به شهر القُصير را بمباران كرده اند.در ادلب فعالان خبر دادند كه نيروهاي دولتي به روستاي عين لاروز در جبل الزاويه يورش برده اند و در شهرك اريحا شليك زيادي صورت گرفته است.شهرك زَملكا وابسته به ريف دمشق نيمه شب گذشته شاهد شليك هاي زيادي بوده است و دردُوما نيروهاي امنيتي دست به دستگيري گسترده زده اند.خبرهاي رسيده از حماة حاكي است كه در بمباران روستاها چندين نفر زخمي شده اند.

 

سوريه دبيركل سازمان ملل را مورد حمله قرار ميدهد

خبرگزاري آسوشيتدپرس شنبه 9 ارديبهشت 1391(28 آوريل 2012)

بعد از اين كه دبيركل سازمان ملل رژيم سوريه را مقصر نقض گسترده آتش بس خواند، سوريه روز شنبه بانكي مون را بعنوان فردي مغرض مورد حمله قرار داد و اظهارات او را ظالمانه خواند. اين آخرين علائم از مشكل موجود براي طرح صلح بين المللي مي باشد كه بسياري انتظار شكست آنرا دارند....

حمله كلامي به دبيركل سازمان ملل، نگرانيهاي جديدي را برانگيخته است كه بشار اسد براي خودداري از تبعيت با طرح صلح، در حال تلاش براي بدست آوردن زمان است. چرا كه اين طرح مي تواند نهايتا او را مجبور به كناره گيري از قدرت نمايد...

بانكي مون و كوفي عنان اشاره به نقض آتش بساز جانب هر دو طرف كردهاند.ولي در مجموع رژيم را بعنوان طرف مهاجم اصلي نشان ميدهند....

اظهارات روز شنبه، شديدترين حملات رژيم سوريه عليه سازمان ملل از زمان پذيرش طرح عنان بوده است...

رامي خوري يك تحليل گر در دانشگاه امريكايي بيروت در سرمقاله خود گفت، رژيم سوريه خواهان اين است كه سازمان ملل را بجاي يك ميانجيگر، تبديل به طرفي در درگيريها سوريه نمايد و براي ممانعت از هر گونه تغيير جدي اين پروسه را طولاني نمايد.

 

شكست پيش بيني شده ماموريت ناظران ملل متحد در سوريه

تلويزيون سي ان ان يكشنبه 10 ارديبهشت 1391(29 آوريل 2012)

خشونتها، خشم مردم و خونريزي در سوريه رو به افزايش است.

اين تظاهركنندگان در حما خواستار سرنگوني رژيم بشار اسد هستند… خشونتها با ورود پيش بيني شده رئيس گروه ناظران سازمان ملل همزمان شده است. از روز 12 آوريل كه آتش بس سازمان ملل بطور رسمي آغاز شد، بيش از 700 نفر كشته شده اند.

خبرنگار: سرلشگر رابرت وود، رئيس نروژي ناظران ملل متحد قرار است بعدازظهر روز يكشنبه وارد سوريه شود. به گزارش كميته هاي هماهنگ كننده مخالفان سوري، صبح همان روز حداقل شش نفر كشته شدند. نگراني از اين است كه آتش بس هر روز كه مي گذرد، بيشتر نقض مي شود. سخنگوي ناظران گفته است كه ورود هرچه سريعتر ساير ناظران براي انجام مأموريتشان بسيار با اهميت است.

نيراج سينگ، سخنگوي تيم ناظران: ما يك تيم نظامي از ناظران را بطور ثابت در حمص، حما، درعا و ادلب مستقر كرده ايم. اين روندنيزادامه خواهد يافت.

 

بانكي مون: نمي توان به قولهاي سوريه اعتبار كاملي قائل شد آنها به قولهاي خود عمل نكردهاند

خبرگزاري رويتر دوشنبه 11 ارديبهشت 1391(30 آوريل 2012)

يك فعال سوري در شهر حمص از طريق تماس با اسكايپ گفت، از زمانيكه يك تيم دو نفره از ناظران صلح سازمان ملل از هفته قبل در اين شهر بطور ثابت مستقر شدهاند خشونتها بطور زيادي كاهش يافته است. . . .

كرم ابوربيع گفت،آتشباري و خمپاره باران متوقف شده اند ولي هنوز خشونتها وجود دارد. او اضافه كردما تاكيد كرديم كه ناظران در حمص باقي بمانند چرا كه ميدانيم اگر آنها اينجا را ترك نمايند حملات ادامه خواهد داشت.

او گفت حضور ناظران در روز شنبه به ساكنان حمص اين اجازه را داد تا سه جسد رااز خيابان خارج ساخته و منتقل نمايند، چرا كه قبلا به دليل خطرات ناشي از تك تيراندازان انجام اين كار همراه با خطرات بسياري بود.

بان كي مون دبيركل سازمان ملل يكشنبه آخر وقت گفت، مشكل در اينجا است كه آيا دولت سوريه با استقرار امكانات خود ما ( سازمان ملل متحد ) موافقت خواهد كرد يا نه.

وي طي ديدار خود از ميانمار به خبرنگاران گفت سفير سوريه در سازمان ملل، قول همكاري غير مشروط را داده است ولي دادن اعتبار كامل به قولهاي آنها مشكل است چرا كه آنها پايبند قولهاي خود نبودهاند.

به غير از شهر حمص سازمان ملل در شهرهاي ادلب ،حما و درعا نيز اقدام به ايجاد پستهاي مانيتورينگ ثابت كرده است.

 

گزيده اخبار سوریه

تلويزيون سي ان ان سه شنبه 12 ارديبهشت 1391(اول مه 2012)

سوريه سريالي از خودروهاي بمبگذاري شده مرگبار، شهري را در سوريه تكان داده است. در نتيجه جاي اين سئوال هست كه آيا ماموريت ناظران ملل متحد تاثيري دارد؟

تاكتيكهاي مرگباري كه ما در گذشته در سوريه نديده بوديم، و آن، مجموعه اي از خودروهاي بمبگذاري شده بود كه روز دوشنه شهر ادلب را تكان داد. انفجارها به قدري قوي بودند كه ساختمانها را درهم كوبيده گودالهايي بر روي خيابانها ايجاد كرد. اپوزيسيون گفت كه حداقل 22 نفر انفجارها كشته شدند.

فعالين گفتند كه در قسمتهاي ديگري از اين كشور، 11 نفر در جريان خشونتهاي روز دوشنبه جان باختند. آنها گفتند كه امروز و تا اين لحظه هم20 نفر ديگر كشته شدند. اين چيزي است كه آتش بس در سوريه شبيه به آن است. دو انفجار در نزديكي مراكز نظامي و اطلاعاتي، 9 سرباز و غيرنظامي را به قتل رساند. رژيم مي گويد كه اين كار تروريستها است و با اين كار، آتش بس را نقض مي كنند. اما هر كس كه اين كار را كرده باشد، آتش بس از بين رفته است. نيروهاي ملل متحد در سوريه هستند تا آتش بس را مانيتور كنند و در هنگام انفجار، حدود 200 يارد از يكي از انفجارت فاصله داشتند. آنها مي بينند كه نمي توانند بحران يا خشونت را متوقف كنند. . . فرمانده آنها مي گويد كه ما هر كاري از دستمان برآيد را انجام خواهيم داد.

سپهبد رابرت مود: اين ناظرين نمي توانند خودشان به تنهايي مشكل را حل كنند. هر كسي كه در اين خشونتها درگير است، بايد تصميم بگيرد كه به روند سياسي فرصت دهد و يك راه حل صلح آميز را امتحان كند. . .

 

بريفينگ روزانه وزارت خارجه آمريكا درمورد سوريه

سايت وزارت خارجه آمريكا سه شنبه 12 ارديبهشت 1391(اول مه 2012)

درمورد سوريه امروز 41 نفر كشته شدند آيا شما نكته اي در اين رابطه داريد؟

تونر: من امروز آمار كشته هاي امروز سوريه را نديده ايم. منظورم اين است كه ما همواره گفته ايم قطعا كه آتش بس به شكلي كه اكنون وجود دارد، به واقع حفظ نمي شود و مرگ شهروندان ادامه دارد. ما ادامه رگبار گلوله باران شهر هاي سوريه را شاهد هستيم.

من مي دانم كه يك كنفرانس مطبوعاتي امروز در مورد هيئت ناظران در سازمان ملل بود و ما ازاين واقعيت كه آنها گفتند بيش از 300 ناظر تا پايان ماه مه در محل خواهند بود، دلگرم شديم. . . .

س: آيا شما موضعي در مورد طرح دولت سوريه كه مي خواهد انتخابات پارلماني با شروط معيني در 7ماه مه برگزار كند داريد؟

تونر: با توجه به آنچه كه در اين كشور اتفاق مي افتد كمي مضحك است كه با نمايش انتخابات پارلماني زماني كه روشن است، مردم سوريه نمي توانند صداي واقعي خود را داشته باشند، دولت بخواهد به جلو حركت كند. .

س: دولت سوريه از ورود ناطران مشخصي با مليت هاي مشخص به سوريه ممانعت مي كند آيا در اين مورد نكته اي داريد؟

تونر: خير ندارم، ولي ما به واقع خواستارديدن انعكاس هستيم. . . وما مي خواهيم شاهد دادن ويزا به آنها باشيم تاكه بتوانند هرچه سريعتر وارد سوريه شوند. لذا هرنوع محدوديتي توسط دولت سوريه عليه پروسه ويزاي آنها براي ما مهم است.

 

گزيده اخبار سوريه از خبرگزاري آسوشيتدپرس

خبرگزاري آسوشيتدپرس سه شنبه 12 ارديبهشت 1391(اول مه 2012)

بنا به گفته فعالين سوري، نيروهاي رژيم سوريه يك روستاي كشاورزي را در شمال كشور خمپاره باران كردند كه در اثر آن حداقل 7 نفر كه عمدتا از يك خانواده بودند كشته شدند. . . . خشونتهاي جديد در روستاي ميشميشان، نشانگر از هم پاشيدن آتش بس هماهنگ شده توسط سازمان ملل مي‌باشد كه قرار بو از 12 آوريل شروع شود ولي هيچ موقع پا نگرفته است. رحمان عبدالرحمان رئيس ديدهبان حقوق بشر گفت 10نفر در اين حمله كشته شدند كه هفت نفر از آنان در اثر اصابت خمپاره جان باختند. آژانس خبري دولت سوريه گفت بعضي از ناظران سازمان ملل روز سه شنبه از منطقه مسكوني تخريب شده خالديه در شهر حمص ديدار ميكنند.

تحليلگران مي گويند بعيد است طرح كوفي عنان موفق شود، گرچه حضور ناظران بيشتري مي تواند خشونتها را كاهش دهد. مشخص نيست كه تمامي تعداد ناظران در چه زماني در سوريه مستقر خواهند شد.

ويليام هيگ وزير خارجه انگلستان در لندن در رابطه با ادامه خشونتهاي رژيم سوريه هشدار داد كه صبر جامعه بين المللي حد و حدوي دارد. اگر چه قدرتهاي غربي گزينه هاي محدودي دارند چرا كه روسيه و چين كه متحدان سوريه هستند، بشار اسد را از اقدامات شوراي امنيت سازمان ملل حفاظت مي كنند.

 

گفتگو با رئيس شوراي نظامي ارتش آزاد سوريه

تلويزيون الجزيره جمعه 15 ارديبهشت 1391(4 مه 2012)

نيروهايي كه خود را گردانهاي صحابه وابسته به ارتش آزاد سوريه در ريف دمشق مي نامند، اعلام كردند كه به آتش بس ملتزم هستند و در اين مرحله كه ناظران حضور دارند مواضع دفاعي گرفته اند. اين گردانها اعلام كردند در صورتيكه رژيم سوريه طرح كوفي عنان را نقض كنند، سلاح شان را مجدداً بكار خواهند گرفت. . . .

مجري: آيا اين نام گذاري ها بسود ارتش آزاد سوريه است؟

سرتيپ ستاد مصطفي الشيخ رئيس شوراي نظامي ارتش آزاد سوريه: اين نام گذاريها دلايل خودش را دارد. درسوريه اخلال در تعادل قوا بين رژيم و ارتش آزاد سوريه وجود دارد. لذا اين ملت براي جبران اين خلل به دارايي هاي انساني و معنوي خود روي مي آورند، خود رژيم باعث ايجاد بنيادگرايي مي شود و اين شروع يك كاربزرگ است. روزي مي رسد كه بدليل اين فشار وسركوب همه ملت سوريه به سلاح روي بياورند. ما از مردممان دفاع مي كنيم زيرا كه اين ملت تصميم گرفته است كه پيروز بشود و جامعه جهاني بايد مسئوليت بپذيرد. . . .

يادآوري مي كنم كه دليل بنيادگرايي شناخته شده است. طي 50-60سال آمريكا و غرب از اسرائيل حمايت كردند، حمايتي كه براي ما بعنوان عرب غيرقابل توجيه است. از دولتهاي استبدادي بخصوص رژيم سوريه حمايت كردند. به ايران اجازه دادند كه امپراتوري تشكيل بدهد و عراق را اشغال كردند و آنرا به ايران تحويل دادند وسپس محور ايران سوريه عراق ولبنان را تشكيل دادند. . . ما به آتش بس متعهد شده ايم ولي وقتي كه به مردم ما حمله مي شود، آيا انتظار داريد ساكت بمانيم؟. . . اين رژيم خواستار آتش بس و خارج كردن تانك ها از شهرها نيست زيرا بعد از آن، ميليونها نفر تظاهرات خواهند كرد. اين ملت تصميم گرفته است كه پيروز شود و پيروز خواهد شد و ما آمادگي داريم كه قرباني هاي بيشتري نيز بدهيم.

 

فرمانده گردان هلي برد ارتش سوريه از ارتش جدا و به مبارزان پيوست

تلويزيون الجزيره شنبه 16 ارديبهشت 1391(5 مه 2012)

سرتيب غازي جابر العبود فرمانده گردان 147هلي برد وابسته به ارتش سوريه جدايي خود از ارتش رژيم سوريه را اعلام كرد.

سرتيب غازي جابر: من سرتيب ستاد غازي جابر عبود فرمانده نيروي 147هلي برد هستم و اين كارت شناسايي من است. در همكاري با گردان مجاهدين كه در منطقه شرقي فعاليت مي كند، جدايي خود را از نيروهاي جنايت كار بشار اسد را اعلام مي كنم. اين جدايي نتيجه ظلمي است كه به ملت مان مي كند و بدليل خيانتي است كه به پيماني كه براي نگهباني از مردم بسته بوديم مي شود.

به خداي بزرگ سوگند مي خورم كه وفادار به ملتم و مدافع حقوق وشرفش باشم و خدا بر آنچه كه مي گويم گواه است.

 

كميته اي براي گسترش شوراي ملي سوريه تشكيل مي شود

تلويزيون الجزيره شنبه 16 ارديبهشت 1391(5 مه 2012)

بمنظور بازسازي چارت شوراي ملي سوريه و جذب نيروهاي ديگر، توافق شد كه كميته براي آماده سازي طرح هاي اين پروژه تشكيل شود. دراين كميته پنج عضو از شوراي ملي سوريه و پنج عضو ديگر از بقيه نيروهاي اپوزيسيون سوريه مي باشند.

لازم بذكر است كه اين اقدامات بعد از كنفرانس استانبول در آخر مارس گذشته كه به تنظيم پيمان ملي انجاميد شروع شده است.

 

بازرسان سازمان ملل در شهرسوري با تانک و ساکنان ناخشنود مواجه شدند

خبرگزاري رويتر  شنبه 16 ارديبهشت 1391(5 مه 2012)

ناظران آتش‌بس سازمان ملل متحد، روز شنبه در شهر سوري دوما که شاهد عدم خروج تانکها بر اساس قرارداد متارکه موقت جنگ در شهر بودند، با ساکناني مواجه شدند که شکايت مي‌کردند، ناظران سازمان ملل تنها ناظر مردن ما هستند. يک تيم رويتر که دو خودرو فرستادگان ملل‌متحد را همراهي مي‌کنند، شاهد حضور غليظ نظامي ارتش و برقراري ايستگاه پست و بازرسي در هر گوشه از خيابانهاي شهر دوما بودند. شهري که يک زماني به دژ مستحکم مخالفان مسلح تبديل شده بود، اکنون تحت کنترل دولت قرار گرفته است.

شهري نزديک دمشق پايتخت سوريه با جمعيتي قريب به 500هزار تن، طي 14ماه گذشته تبديل به مرکز شورش عليه رئيس‌جمهور بشار الاسد شده بود.

 

اپوزيسيون سوريه انتخابات پارلماني اين كشور را تحريم كرد

تلويزيون العربيه دوشنبه 18 ارديبهشت 1391(7 مه 2012)

هيات عمومي انقلاب سوريه خبر داد كه امروز حداقل 11 نفر توسط نيروهاي امنيتي به قتل رسيده اند.

نيروهاي رژيم به روستاي درع البلد در مرز اردن يورش برده است.

در روستاهاي درعا حملات زيادي بمنظور شكستن اعتصاب رخ داده است.

در المزيريب نيروهاي امنيتي گسترش يافته و شهرك را محاصره كرده اند.

در جرناز از توابع ادلب تظاهرات بزرگي در محكوميت برگزاري انتخابات برگزار شده است.

درحسكه مردم معترض صندوق هاي راي گيري را از مدارس بيرون ريختند و آنرا شكستند و راه ها را با آتش زدن لاستيك بستند. درحماه محله اربعين تحت محاصره نيروهاي امنيتي است.            

در قلعه مزيق مردم دراعتصاب هستند. در ريف دمشق نيروهاي امنيتي بشدت گسترش يافته اند.

 

تحريم انتخابات در سوريه

سي ان ان سه شنبه 19 ارديبهشت 1391(8 مه 2012)

به‌نظر مي‌رسد برگزاري انتخابات در وسط يک انقلاب خشونت‌بار کار عجيبي باشد ولي اين چيزي بوده که ما در سوريه شاهدش بوديم.

تظاهر‌کنندگان بسياري اين انتخابات را تحريم کردند و آن را يک انتخابات کاملاً دروغين و ساختگي ناميدند.

ايالات متحده آمريکا و سازمان ملل ‌متحد همين نظر را انعکاس دادند، سخنگوي بان کي‌مون دبيرکل سازمان ملل گفت تنها يک گفتگوي سياسي همه‌جانبه و فراگير مي‌تواند منجر به يک سوريه دموکراتيک واقعي در آينده گردد و اين انتخابات در اين چهارچوب برگزار نمي‌شود.

اپوزيسيون سوريه انتخابات را تحريم کرده و خواهان برگزاري تظاهرات و اعتصابات شده بود.

 

تحولات سوريه

سي ان ان چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391(9 مه 2012)

نيروهاي اپوزيسيون گفتند حداقل 17نفر در درگيرهاي اخير کشته شده‌اند.

تصاوير منتشر شده در يوتيوب صحنه بعد از حملات نيروهاي رژيم در شهر حمص را نشان مي‌دهد. کوفي عنان هشدار داد قبل از اين‌که سوريه در يک جنگ داخلي سقوط کند ناظران صلح بين‌المللي شايد آخرين فرصت براي ثبات سازي در سوريه است.

انفجار در دمشق و حما   

کميته‌هاي هماهنگ‌کننده محلي اپوزيسيون سوريه وقوع انفجاراتي در دمشق و حما را گزارش کردند.

 

نماينده سازمان ملل در مورد جنگ داخلي در سوريه هشدار داد

خبرگزاري آسوشيتدپرس سه شنبه 19 ارديبهشت 1391(8 مه 2012)

کوفي عنان نماينده بين‌المللي ارزيابي تيره و تاري از بحران سوريه در روز سه‌شنبه داد و گفت خشونت در سطح غيرقابل قبولي باقي مانده و هشدار داد که طرح صلح وي آخرين فرصت براي جلوگيري از يک جنگ داخلي نابود‌کننده مي‌باشد.

کوفي عنان تأکيد نمود که هنوز اميدي وجود دارد و گفت حضور ناظران صلح تأثير آرام کننده‌يي در اين بحران داشته است. . . .

کوفي عنان نشست شوراي امنيت سازمان ملل در پشت دربهاي بسته در نيويورک را از طريق وئديو کنفرانس توجيه نمود و بعد از آناو درژنو به خبرنگاران گفت، نگراني عميقي وجود دارد که اين کشور در غيراين صورت مي‌تواند در يک جنگ داخلي تمام‌عيار سقوط نمايد. او گفت مأموريت ناظران صلح تنها فرصت باقيمانده براي ثبات دادن به اين کشور مي‌باشد. . . کوفي عنان گفت جنگ داخلي در سوريه به خارج از مرزهاي آن کشيده خواهد شد. او گفت اين مسأله فقط روي سوريه تأثير نخواهد گذاشت. . . روي کل منطقه تأثير خواهد داشت و به اين دليل ما همه بايد براي مردم سوريه و براي سوريه بسيار نگران باشيم. او ادامه داد براي منطقه، بدلايل ژئوپلتيک ما همه بايد نگران باشيم. . . .

حدود 60نفر از ناظران سازمان ملل‌متحد در حال حاضر در سوريه حضور دارند و کوفي عنان روز سه‌شنبه گفت 300نفر بايد تا آخر ماه در صحنه استقرار کامل يافته باشند.

او گفت حتي تعداد کمي از ناظران تاکنون تأثيرات خود را داشته‌اند.

 

بريفينگ وزارت‌خارجه آمريكا درمورد سوريه

سايت وزارت خارجه آمريکا چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391(9 مه 2012)

س: مدتي است ايالات متحده براي تأمين يک انتقال امن در سوريه درپي ساختن يک بلوک بين‌المللي است، آيا توضيحي در جزئيات داريد؟

مارک تونر: نه. مسلماً ما به‌صورتي روشن روي انتقال سياسي کار مي‌کنيم. به نظر مان اسد تماي اعتبارش را از دست داده است، و نياز است کنار برود. اما ما خواهان انتقال سياسي قدرت هستيم. ما از نزديک با اپوزيسيون سوريه کار مي‌کنيم، و در واقع در اين زمينه طي اين هفته سفير رابرت فورد و فرد هاف از هيأتي از شوراي ملي کردستان سوريه دعوت به‌عمل آورده‌اند، و تمامي هفته را اين هيأت در واشنگتن سپري خواهد کرد.

بنابر‌اين دوباره تأکيد مي‌کنم، اين بخشي از تلاشهاي جاري ما است، گفتگو، يوجود آوردن انسجام بيشتر. خوب، صادقانه بگويم، براي کمک به مخالفان سوري تا يک اپوزسيون منسجم تري در برابر اسد باشند، و همان‌طور که از ابتدا گفته ايم اين تلاش جاري‌مان است.

 

بازجويي تعدادي از فعالان انقلاب سوريه امروز در دادگاه نظامي شروع خواهد شد

تلويزيون العربيه   چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391(9 مه 2012)

مركز مطبوعاتي در دمشق خبرداد كه در شهر دوما در ريف دمشق چند انفجار و شليك زياد ديده شده است. اين منبع گفت صداي شليكي كه از شهر بگوش مي رسيده از هر زمان ديگري شديدتر بوده است.

كميته هاي هماهنگي محلي گفتند ارتش رژيم در شهرتلبيسه در ريف حمص مجدداً آتش بس را نقض كرده اند. فعالان سوريه اي فيلمي از شليك تانك هاي رژيم را منتشر كرده اند.

كميته هاي هماهنگي محلي درسوريه گفتند كه امروز دادگاه نظامي برخي از اعضاي مركز آزادي بيان سوريه دردمشق را باز جويي مي كند. از جمله بازداشت شدگان خانم ها رزان غزالي و يارا بدر مي باشند اضافه بر آنها منصور العمري وبسام الاحمد نيز بازجويي خواهند شد. اين افراد قبلاً به دادگاه نظامي احاله شده بودند ولي از سرنوشت مازن درويش رئيس مركز مطبوعاتي هنوز خبري نيست.

در جديد ترين گزارش بين المللي و عربي به شوراي امنيت درباره وضعيت سوريه، كوفي عنان گفت، رژيم اسد بكارگيري سلاح هاي سنگين را كاهش داده ولي دستگيريهاي گسترده را ادامه مي دهد. كوفي عنان گفت طرحش آخرين فرصت براي پرهيز از جنگ داخلي در سوريه است. وي نسبت به گسترش دستگيريها و شكنجه و نقض حقوق بشر ابراز نگراني كرد.

 

آتش باران سنگين شهر حمص ادامه دارد

بي.بي.سي پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391(10 مه 2012)

از شهر حمص سوريه گزارش مي‌رسد که آتش باران سنگين ارتش سوريه عليه مخالفان دولت بشار اسد در اين شهر ادامه دارد.

روز چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت مخالفان دولت سوريه از شهر حمص گزارش کردند که با وجود حدود يکماه از آغاز طرح آتش‌بس در اين کشور، نيروهاي ارتش به گلوله‌باران شديد اين شهر ادامه داده‌اند.

اين در حالي است که يازده نفر از ناظران صلح سازمان ملل و اتحاديه عرب در اين شهر سوريه حضور دارند. حمص از زمان آغاز ناآرامي‌ها در سوريه همواره يکي از مراکز اصلي اعتراضات بوده است.

همزمان گزارشگر بي.بي.سي که به همراه ناظران صلح سفر مي‌کند، مي گويد اجراي آتش‌بس در سوريه غير ممکن به نظر مي‌رسد چرا که هر دو طرف درگير به‌طور مکرر آن را نقض مي‌کنند.

روز چهارشنبه هم‌چنين در نزديکي خودرو سربازان اسکورت‌کننده خودروي ناظران صلح سازمان ملل در سوريه و به هنگام بازديد آنها از شهر درعا در جنوب اين کشور، يک بمب کنار جاده‌اي منفجر شد.

دست‌کم شش سرباز ارتش سوريه که اين ناظران را همراهي مي‌کردند، در جريان اين انفجار زخمي شدند.

 

40 تن کشته و ١٧٠ زخمي در دو انفجار در دمشق، پايتخت سوريه

راديو فرانسه   پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391(10 مه 2012)

از نظر شوراي ملي سوريه، که رژيم را به دست داشتن در اين انفجارها متهم کرده است، رژيم از دست زدن به اين اقدامات دو هدف را دنبال مي‌کند. نخست ارسال اين پيام به ناظران بين‌المللي که جان آنان در سوريه در خطر است و دوم نشان‌دادن و اثبات اين ادعا که سازمان تروريستي القاعده و ديگر گروههاي تروريستي مسلح در سوريه فعال هستند..

در اثر دو انفجار تروريستي که صبح امروز در دمشق، پايتخت سوريه، روي داد دهها تن کشته يا زخمي شدند.

نخستين گزارش رسيده از دمشق، حکايت از ٢٩ کشته در اين دو انفجار داشت اما لحظاتي بعد تلويزيون دولتي سوريه اعلام کرد در اين دو انفجار ٤٠ تن کشته و ١٧٠ نفر زخمي شده‌اند.

پس از وقوع اين دو انفجار، ژنرال رابرت مود، فرمانده نروژي ناظران اعزامي سازمان ملل‌متحد جامعه‌ي بين‌المللي را به کمک براي پايان‌دادن به خشونتها در سوريه فراخواند.

ژنرال مود گفت جامعه‌ي بين‌المللي در کنار مردم سوريه قرار دارد و او از همه‌ي مردم دنيا و مردم سوريه مي‌خواهد که کمک کنند تا به اين خشونتها پايان داده شود.

امروز نيز چون ديروز، شوراي ملي سوريه، تشکل اصلي اپوزيسيون سوريه که طيف گسترده‌يي از گروههاي مخالف رژيم را در بر مي‌گيرد دولت دمشق را به دست داشتن در اين دو انفجار تروريستي متهم کرد.

 

ادامه وضعيت فوريت ملي در رابطه با اقدامات دولت سوريه

سايت کاخ سفيد پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391(10 مه 2012)

به کنگره ايالات متحده آمريکا

.... من اين آگهي را براي اداره ثبت فدرال جهت انتشار ارسال کرده‌ام، در آن آورده شده است که وضعيت فوريت ملي در رابطه با اقدامات دولت سوريه که در فرمان اجرايي 11 مه 2004 اعلام شد.... تا بعد از 11 مه 2012 ادامه پيدا خواهد کرد.

درحالي‌که دولت سوريه تعداد جنگجويان خارجي اعزامي به عراق را کاهش داده است، قساوت و بي‌رحمي رژيم و سرکوب اتباع خودش که خواهان آزادي بوده و حکومتي که وضع قوانين آن با نمايندگان مردم باشد را خواستار هستند. رژيم سوريه نه تنها مردم خود سوريه را در خطر قرار داده است بلکه مي‌تواند در اين منطقه منشأ بي‌ثباتي بزرگتري باشد. اقدامات رژيم سوريه و سياستهاي آن، يک تهديد غيرعادي و فوق‌العاده‌يي را متوجه امنيت ملي، سياست خارجي و اقتصاد آمريکا مي‌نمايد، از جمله تضعيف توانمندي دولت لبنان در انجام وظيفه موثر، پيگيري دست‌يابي به تسليحات شيميايي و بيولوژيک و حمايت از سازمانهاي تروريستي.

 به اين دلايل من تصميم گرفتم که ضرورت دارد، تا وضعيت فوريت ملي اعلام شده در رابطه با اين تهديد را تمديد و براي جاري ساختن اين فوريت ملي، تحريمات را حفظ نمايم.

علاوه بر اين ايالات متحده آمريکا استفاده رژيم اسد از خشونت قساوت‌بار و نقض حقوق‌بشر را محکوم مي‌کند و از رژيم اسد خواهان کناره‌گيري و شروع فوري گذار به يک پروسه سياسي در سوريه مي‌باشد که يک راه معتبري به آينده‌يي از آزادي، دموکراسي، فرصت و عدالت بيشتر را شکل خواهد داد.... باراک اوباما

 

انفجار در دمشق 'بیش از ۴۰ کشته و بیش از ۱۷۰ زخمی' بر جای گذاشت

 بی بی سی پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391(10 مه 2012)

بنابر گزارش تلویزیون دولتی سوریه، وقوع دو انفجار شدید در پایتخت بیش از ۴۰ کشته و بیش از ۱۷۰ زخمی بر جای گذاشته است.

بامداد روز پنجشنبه، ۲۱ اردیبهشت (۱۰ مه)، تقریبا به طور همزمان دو انفجار در مناطق جنوبی دمشق روی داد که در نتیجه آن، دود بخشی از آسمان شهر را پوشاند.

ساعاتی بعد، تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از محل انفجار پخش کرد. گزارش تلویزیون دولتی، تصاویری از دو حفره بزرگ ناشی از انفجار و اتومبیل های نیمه سوخته ای را هم نشان داد که در تعدادی از آنها، اجساد قربانیان این انفجار هنوز دیده می شد.

از زمان آغاز نا آرامی‌ها در سوریه، گزارش های رسانه های دولتی این کشور از وقوع انفجار و یا حمله به نیروهای دولتی معمولا با تصاویر دلخراش و تکان دهنده همراه بوده است.

براساس گزارش تلویزیون دولتی، هدف بمب‌گذاران دو ساختمان نظامی و امنیتی از جمله مرکز اداره مبارزه با تروریسم واقع در محله القراز در جنوب پایتخت بوده است.

تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته اما تلویزیون دولتی گفته است که "تروریست ها" مسئول این بمب گذاری بوده اند.

از زمان آغاز اعتراضات ضد حکومتی در سوریه و به خصوص با گسترش عملیات مسلحانه مخالفان علیه نیروهای دولتی، مقامات و رسانه های دولتی "گروه های تروریستی" و سازمان های افراطگرای وابسته به بیگانگان را مسئول ادامه اعتراضات و عملیات خشونت آمیز معرفی کرده اند

مخالفان نیز گفته اند که برخی تشکیلات حکومتی به منظور اثبات ارتباط اعتراضات سیاسی با گروه های تندرو مسلح، به این بمب گذاری ها مبادرت می‌کنند و همزمانی این انفجارها با حضور ناظران یا میانجیگران خارجی را به عنوان دلیل ادعای خود ذکر کرده اند.

در همان حال، در شرایط نابسامان کنونی، نمی توان امکان نفوذ گروه های تندرو در صفوف مخالفان، و یا اقدامات تلافی جویانه گروه های کوچک و پراکنده در واکنش به خشونت نیروهای دولتی را به عنوان انگیزه این نوع اقدامات نادیده گرفت.

همچنین امکان اقدام خودسرانه سازمان ها و نهادهای متعدد امنیتی و سیاسی طرفدار حکومت وجود دارد.

به گزارش رسانه های خبری، ژنرال رابرت مود، سرپرست نیروهای ناظر صلح سازمان ملل در سوریه از محل وقوع انفجارهای روز پنجشنبه بازدید کرده است.

 

شوراي امنيت «حملات تروريستي» در سوريه را محکوم کرد

راديو فردا  جمعه 22 ارديبهشت 1391(11 مه 2012)

شوراي امنيت سازمان ملل متحد، بان کي‌مون، دبيرکل سازمان ملل ،حملات تروريستي روز پنجشنبه در دمشق که دهها کشته بر جاي گذاشت، را محکوم کردند. آمريکا نيز ضمن محکوم کردن اين دو انفجار نسبت به احتمال سوء‌استفاده فزاينده القاعده از بي‌ثباتي در سوريه ابراز نگراني کرده است.

به گزارش خبرگزاري رويترز، دو انفجار شديد در دمشق، پايتخت سوريه، دست‌کم ۵۵ کشته و ۳۷۰ زخمي بر جاي گذاشت.

پانزده عضو شوراي امنيت سازمان ملل ‌متحد در بيانيه‌يي اعلام کردند: در شديدترين وجهي حملات تروريستي روز پنجشنبه ۱۰ ماه مه را که تعدادي زيادي کشته و مجروح بر جاي گذاشت، محکوم مي‌کنند. . .

الفاعده در سوريه

در همين حال، لئون پانه تا، وزير دفاع آمريکا روزپنجشنبه گفته است: اطلاعات به دست آمده نشان مي‌دهد که القاعده در سوريه حضور دارد، اما ابعاد و گستردگي فعاليت آن مشخص نيست.

لئون پانه تا گفته است: ما نيازداريم که مشخص کنيم که چه نوع نفوذي را القاعده در سوريه دارد.

با اين حال، وزير دفاع آمريکا تصريح کرد که تلاشهاي يک ماه گذشته براي اجراي آتش‌بس در چارچوب طرح صلح کوفي عنان نتيجه‌يي در پي نداشته است.

 

سازمان ملل حملات در دمشق را قوياً محکوم مي‌کند

سايت سازمان ملل در نيويورک   جمعه 22 ارديبهشت 1391(11 مه 2012)

توسط مارتين نيسرکي سخنگوي دبيرکل بان کي‌مون -سازمان ملل حملات در دمشق را قوياً محکوم مي‌کند

کوفي عنان نماينده مشترک سازمان ملل و اتحاديه عرب در قويترين زبان ممکن حملات صورت گرفته در روز پنجشنبه را محکوم مي‌کند.

او از دست رفتن جانها. . . . غمگين شده است، اين اقدامات منزجر‌کننده ، غيرقابل‌قبول بوده و خشونت در سوريه بايد متوقف گردد.

او درخواست خود از تمامي طرفين براي توقف خشونت‌ها را تکرار مي‌کند. . .

ژنرال روبرت مود از يکي از محلهاي حمله در روز پنجشنبه بازديد کرد و گفت اين يک نمونه ديگر از رنج و عذابي است که خشونتها براي مردم سوريه به‌همراه داشته است.

در جواب به سؤالات، سخنگو گفت، دبيرکل حملات روز پنجشنبه در دمشق را که باعث کشته شدن بيش از 50نفر گرديد قوياً محکوم مي‌کند.

دبيرکل بار ديگر برضرورت همکاري فوري و کامل با تلاشهاي سازمان ملل ،با هدف خاتمه دادن به خشونتها و نقض حقوق‌بشر، اطمينان از دسترسي بشر دوستانه و تسهيل يک گذار سياسي با هدايت مردم سوريه که راه به يک سيستم سياسي چند حزبي خواهد برد را تأکيد مي‌کند. سازمان ملل متعهد به ادامه انجام هر چه در توان دارد براي دست‌يابي به اين اهداف است.

وقتي سؤال شد آيا بمب‌گذاريها حملات تروريستي بوده، سخنگو تأکيد کرد اهميت دارد که تمامي طرفها خشونت مسلحانه در تمامي اشکال آن را متوقف نمايند.

 

گزيده اي ازبريفينگ كاخ سفيد درمورد سوريه

سايت كاخ سفيد  جمعه 22 ارديبهشت 1391(11 مه 2012)

کارني: مثل هميشه ما قوياً حملاتي که در دمشق صورت مي‌گيرد را محکوم مي‌کنيم.

حملاتي مشابه اينها که بدون هيچ تبعيضي غيرنظاميان را کشته و مجروح مي‌کند، شرم‌آور است و نمي‌توان آن را توجيه کرد. درنتيجه اين اقدامات، ضرورت اورژانس دست‌يابي به يک راه‌حل سياسي را قبل از اين که خيلي دير بشود به ما يادآوري مي‌کند.

س: آيا نگه‌داشتن ائتلافي عليه اسد، براي فشار آوردن به او اوضاع را سخت‌تر مي‌کند. آيا شما هم مانند طرف مقابل، استفاده از تاکتيک ترور را قبول مي‌کنيد؟

کارني: ما باور نداريم اين حملاتي که شما در دمشق مشاهده کرديد، بيانگر کار اپوزسيون باشد. اين به‌وضوح کار عوامل افراطي در سوريه است. همان‌طور که از ابتدا گفته ايم اينها کساني هستند که تلاش مي‌کنند از وضعيت هرج‌ومرج اين کشور استفاده کنند. هرج و مرجي که با تهاجمات حيواني اسد به مردم خودش به‌وجود آمده است.

واقعيت موضوع اين است که اسد براي باقي ماندن، نياز است تا به تعهداتش نسبت به آتش‌بس عمل کند. پيروي از طرح کوفي عنان و عقب کشيدن نيروهايش. ما به ميزان زيادي نسبت به تمايل او به انجام اين کار ترديد داريم و شواهد خيلي کمي را در اين خصوص که راغب به انجام آن باشد ديده‌ايم.

با اين حال ما اين طرح را از اين جهت پذيرفتيم ،زيرا تا حدي خشونت را کم کرد و به پايه‌گذاري يک انتقال سياسي کمک مي‌کند که عاقبت قدرت را در دست خواهدگرفت.

 

انتخاب مجدد برهان غلیون به ریاست "شورای ملی سوریه"

دویچه وله  سه شنبه 26 ارديبهشت 1391(15 مه 2012)

شورای ملی مخالفان سوریه بار دیگر برهان غلیون را به ریاست خود برگزید. وی قرار است در مدت سه ماه ریاستش دست به اصلاحاتی در ائتلاف این شورا بزند. همزمان اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های تازه‌ای علیه سوریه وضع کرده است.

برهان غلیون از زمان تأسیس شورای ملی مخالفان سوریه در ماه اوت سال ۲۰۱۱ ریاست این گروه که اصلی‌ترین جریان متشکل از مخالفان بشار اسد به شمار می‌آید، را بر عهده داشت. انتخاب مجدد غلیون در این سمت بحث‌های مخالف بسیاری را پیش آورده است.

به گفته‌ی منتقدان، او تماس خود با جنبش‌اعتراضی داخلی در سوریه را از دست داده و همچنین تا به حال موفق نشده گروه‌بندی‌های مختلف درون شورای ملی مخالفان را با یکدیگر نزدیک کند. حال برهان غلیون از حمایت فرانسه و کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس برخوردار است و گروه‌های اسلامگرا نیز او را به عنوان چهره‌ای مناسب برای نمایندگی این شورا در مجامع بین‌المللی پذیرفته‌اند.

یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته است که در انتخابات روز سه‌شنبه (۱۵ مه/ ۲۶ اردیبهشت) برهان غلیون ۲۱ رأی و جورج صبرا، رقیب او و سخنگوی شورای ملی مخالفان سوریه، ۱۱ رأی از مجموع ۴۰ رأی به صندوق ریخته شده را به دست آورده است. این رأی‌گیری در شهر رم انجام شد.

برهان غلیون از حمایت فرانسه و کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس برخوردار است

برهان غلیون بر خلاف جورج صبرا به حزب سیاسی وابسته نیست. به گفته‌ی این منبع آگاه، غلیون به این دلیل توانست اکثریت آرا را کسب کند که «شمار زیادی از اعضای دبیرخانه این شورا مایل به انتخاب فردی غیر حزبی به ریاست شورای ملی مخالفان سوریه بودند.»

بر اساس اطلاعات منتشر شده، دوره جدید ریاست برهان غلیون به مدت سه ماه تعیین شده و اعضای دبیرخانه شورای ملی مخالفان سوریه از وی خواسته‌اند تا در این مدت دست به انجام اصلاحاتی در ائتلاف موجود بزند.

 

تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا علیه سوریه

در همین حال اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه یک شرکت تنباکو، ادیب میاله، رئیس بانک مرکزی سوریه، و سلیم التون، رئیس شرکت نفتی "التون" و دستیارش وضع کرده است. به نوشته "مجله اتحادیه اروپا" نام این افراد در لیست سیاه تمامی ۲۷ کشور عضو این اتحادیه وارد شده و دارایی‌های آنان در خاک اتحادیه اروپا نیز مسدود شده‌اند.

سلیم التون در سال ۱۹۴۰ در کاراکاس متولد شده و تابعیت ونزوئلایی دارد. وی و دستیارش یوسف کلیزلی، متهم به صادرات نفت سوریه با هدف پشتیبانی مالی از رژیم بشار اسد شده‌اند.

شرکت تنباکو نیز که تماما به دولت سوریه تعلق دارد، به دلیل انتقال سودهای مالی بدست آمده به دولت از جمله از طریق فروش مجوز به مارک‌های تجاری خارجی و مالیات‌های وضع شده بر واردات تنباکو‌های خارجی به کشور، مشمول تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

انتشار این اسامی یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در مورد اعمال پانزدهمین دوره تحریم علیه سوریه به توافق رسیدند. تا کنون نام ۱۲۸ فرد حقیقی و ۴۳ شرکت در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا وارد شده‌اند.

 

۱۶ کشته در درگیری‌های تازه در سوریه

سازمان "پزشکان بدون مرز" اعلام کرده است که نیروهای ارتش سوریه پزشکان و افراد زخمی را مورد هدف قرار می‌دهند. این سازمان به نقل از یک جراح در شهر ادلب گزارش داده است «چنانچه فردی همراه با یک مجروح دستگیر شود، همانند این است که با خود اسلحه حمل می‌کند.»

یکی از اعضای ارشد این سازمان نیز از مفقود شدن شماری از پزشکان در سوریه خبر داده است. دولت سوریه به "پزشکان بدون مرز" اجازه ورود به این کشور را نداده، اما به گزارش خبرگزاری آلمان این سازمان به طور مخفیانه چندین تیم پزشکی را به سوریه اعزام کرده است.

گزارش‌ها از سوریه از کشته شدن ۱۶ نفر در درگیری‌های روز سه‌شنبه حکایت می‌کنند که در میان آنها یک دختر ۱۶ ساله نیز وجود داشته است. دیده‌بان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، با اعلام این خبر تمامی کشته‌شدگان به جز یک تن را از افراد غیرنظامی خوانده است.

 

گزيده اخبار سوريه

تلويزيون الجزيره يكشنبه 24 ارديبهشت 1391(13 مه 2012)

كميته هاي هماهنگي انقلاب سوريه خبردادند كه 16نفر توسط نيروهاي ارتش و در بمباران مناطق مسكوني در دوما به قتل رسيده اند.

اين هيات گفت نيروهاي رژيم به شهرك هاي ريف حماه يورش برده اند كه در آنجا شش نفر كشته و تعداد ديگري زخمي شده اند. .

همچنين منطقه حراك در درعا به شدت توپباران شده است كه هدفش ايجاد رعب و وحشت مردم بوده است.

در تيپ 38 ارتش در نزديكي شهرك صيدا در درعا انشعاب هاي زيادي رخ داده است.

هيثم المانع مخالف سوري گفت رژيم سوريه كه در باره القاعده صحبت مي كند همين رژيم درسال 2007 عبورالقاعده از سوريه به سمت شمال لبنان را تسهيل كرده است تا در درگيريهاي نهر البارد شركت كند و در نتيجه همين رژيم با القاعده همكاري مي كند. المانع در يك كنفرانس مطبوعاتي گفت رژيم سوريه در باره القاعده صحبت مي كند تا اينكه افكار عمومي بين المللي را نسبت به جنايت هايش عليه مردم سوريه منحرف كند.

شوراي ملي انقلاب سوريه در رم كنفرانس خود را شروع كرد. اين كنفرانس سه روز ادامه خواهد داشت. هدف از اين كنفرانس تصميم گيري در باره برخي مسائل از جمله امكان تمديد رياست شورا و تحولات داخل و خارج و همچنين بازسازي تشكيلات شورا كه گروههاي ديگر اپوزيسون را در بر بگيرد و بررسي طرح كوفي عنان را شامل مي شود.

 

گزيده تحولات سوریه

تلويزيون سي ان ان دوشنبه 25 ارديبهشت 1391(14 مه 2012)

 تحولات سوريه -گزارشاتي از حملات و سرکوب در سراسر سوريه دريافت مي‌کنيم. فعالان اپوزيسيون مي‌گويند حداقل 21نفر در روز يکشنبه در درگيريها کشته شدند.

گزارش: ما چند ساعت قبل از سوريه برگشته‌ايم چيزي که تکان‌دهنده است اين است که 15ماه است که مردم سوريه در حال تظاهرات و قيام عليه دولت خودشان هستند. ما شاهد ميزان قابل توجه‌يي از خشونت بوده‌ايم. در يک ارزيابي محتاطانه بيش از 9000نفردراثر آتشباري و حملات تانکها و هليکوپترها عليه تظاهرات اپوزيسيون کشته شده‌اند.

از طرفي اپوزيسيون به‌صورت فزاينده‌يي مسلح شده است و به‌رغم جان باختن تعداد بسيار زيادي از مردم، در سوريه هيچ علائمي از اين‌که مردم عقب خواهند نشست وجود ندارد.

 ما شاهد مردمي بوديم که پرچم اپوزيسيون را با افتخار به اهتزاز در آورده‌اند. ما با شورشياني ملاقات کرديم که به‌نظر مي‌رسند در ماه گذشته نسبت به قبل بهتر مسلح شده‌اند. آنها داراي يونيفورم‌هاي بهتري نسبت به گذشته هستند و به‌نظر مي‌رسد سازماندهي بهتري نيز دارند.

شکست بزرگ حزب آنگلا مرکل در انتخابات ايالتي آلمان

نتايج اوليه نشان مي‌دهند که حزب محافظه‌کار آنگلا مرکل شکست سختي را در يک ايالت کليدي در غرب آلمان متحمل شده است. رقباي او مخالف سياستهاي رياضت کشانه هستند و اين نتايج مي‌تواند باعث جسورترشدنمخالفان سياست رياضت کشانه گردد. انتظار مي‌رود مرکل در سال آينده خواهان انتخاب شدن براي دور سومي از صدراعظمي‌باشد.

 

اظهارات کاترين اشتون هنگام ورود به محل برگزاري نشست وزراي اتحاديه اروپا در بروکسل

سايت اتحاديه اروپا   دوشنبه 25 ارديبهشت 1391(14 مه 2012)

امروز ما شوراي روابط خارجي ماهانه را خواهيم داشت و بعداً ما نشست وزراي توسعه را براي گفتگو در مورد تعدادي از موضوعات برگزار خواهيم کرد که موضوع برمه / ميانمار يک بخش کليدي در مباحثات خواهد بود. . . .

ما البته مجدداً متمرکز سوريه خواهيم بود. ادامه خشونت خوفناک است و ما به نگاه خود به تحريمات و البته ارائه حمايتمان از کوفي عنان ادامه خواهيم داد درحالي‌که کوفي عنان اقدام به تلاش براي اجراي تمامي 6 ماده طرح [صلح سازمان ملل] را دارد.

کوفي عنان ديپلومات بزرگي است و کار سختي براي بررسي اين‌که چگونه در بهترين نحوي با شوراي امنيت سازمان ملل وارد کار شود و هم‌چنين با سوريه وارد تعامل گردد، را انجام داده است.

من گزارش کوفي عنان به شوراي امنيت را بررسي کرده‌ام. ما به حمايت از او تا زماني‌که او تمايل به ادامه ماموريتش را دارد ادامه خواهيم داد.

در حال حاضر او معتقد است که اين بهترين راه رو به جلو است و من فکر مي‌کنم تمامي ما مسئوليت تلاش براي حمايت از او را داريم چرا که طرح شش ماده‌يي تأثير عمده‌يي و پيشرفت واقعي در جهت تغييري که ما فکر مي‌کنيم ضروري است، خواهد داشت.

 

شوراي اتحاديه اروپا تحريمات اين اتحاديه عليه سوريه را يکبار ديگر تقويت نمود

سايت اتحاديه اروپا دوشنبه 25 ارديبهشت 1391(14 مه 2012)

با در نظر گرفتن جديت شرايط در سوريه، شورا امروز يک بار ديگر اقدامات محدود‌کننده اتحاديه اروپا عليه رژيم سوريه را تشديد نمود. دارائي‌هاي دو نهاد مالي حمايت‌کننده از اين رژيم مسدود و سه نفر ديگر با ممنوعيت سفر و انسداد دارا‌ئي‌ها مورد هدف قرار گرفتند.

کاترين اشتون نماينده عالي اتحاديه اروپا گفت ”تحريمات اتحاديه اروپا اين رژيم و نه جمعيت شهروندان را مورد هدف قرار داده است. تا زماني‌که اين سرکوب ادامه دارد ما به فشار به آناني که مسئول اين امر هستند ادامه خواهيم داد.

اين پانزدهمين بار است که از زمان شروع سرکوب خشونت‌بار عليه جمعيت شهروندان غيرنظامي اقدامات محدود‌کننده اتحاديه اروپا عليه رژيم سوريه اعمال مي‌گردد.

تصميمات امروز تعداد افرادي که تحت تحريمات قرار گرفته‌اند را به 128نفر رسانده و 43 نهاد در حال حاضر تحت اعمال انسداد دارائي‌ها از جانب اتحاديه اروپا قرار دارند.

اقدامات حقوق شامل فهرست ليست‌گذاريهاي اضافه شده در مجله رسمي اتحاديه اروپا در 15 مه 2012 منتشر خواهد شد.

 

شوراي ملي سوريه برهان غليون را به‌عنوان رئيس خود ابقاء کرد.

تلويزيون الجزيره انگليسي   چهارشنبه 27 ارديبهشت 1391(16 مه 2012)

شوراي ملي سوريه برهان غليون را به‌عنوان رئيس خود ابقاء کرد. رهبران اين گروه اين تصميم را در اجلاسي در رم اتخاذ کردند.

در همين حال ناآرامي در سوريه، به لبنان نيز سرايت کرده است. در طرابلس و در پي سه روز درگيري ميان دو محله که يکي سني و يکي علويها بودند، يک آرامش قبل از توفان برقرار شده است…

گزارش  

اين مرد مي‌گويد اهالي محله «باب النبي» مجبور شدند براي دفاع از خود سلاح به‌دست بگيرند. او هويت خود را فاش نمي‌کند، زيرا مي‌گويد به بي‌طرف بودن نيروهاي امنيتي لبنان اعتماد ندارد.

او مي‌گويد: ما هيچ اعتمادي به ارتش لبنان نداريم. آنها بر يک پايه مساوي با مردم برخورد نمي‌کنند. آنها طرف کساني را مي‌گيرند که از دولت سوريه حمايت مي‌کنند. . . ».

تلويزيون سي ان ان   چهارشنبه 27 ارديبهشت 1391(16 مه 2012)

سوريه يک روز خونين ديگري را پشت سر گذاشته است، بر اساس گزارشات بيش از 63نفر در سوريه کشته شده‌اند. بر اساس گزارشات اپوزيسيون حداقل 20 نفر ازکشته‌ها از استان ادلب بوده‌اند که در اثر حمله نيروهاي امنيتي عليه مردم شرکت‌کننده در مراسم خاکسپاري در خان شلخون در نزديکي حما جان باختند.

در اثر انفجار در نزديکي مراسم خاکسپاري سه خودرو ناظران صلح سازمان ملل آسيب ديدند ولي به هيچ‌کدام از ناظران آسيبي نرسيد.

 

وضعيت آوارگان سوريه در ترکيه

تلويزيون الجزيره انگليسي سه شنبه 26 ارديبهشت 1391(15 مه 2012)

ترکيه اخيراً هزاران تن از آوارگان سوريه را به يک سرپناه ديگر منتقل کرده است. کمپ «اکيلاس» مجهزترين و سازمان‌يافته‌ترين کمپ پناهندگي در ترکيه است. ولي براي بسياري هنوز زندگي در تبعيد دور از وطن است. گزارش اين‌جا کمپ اکيلاس در نزديکي مرز سوريه و ترکيه است. اين بنگالهاي مکعبي شکل سفيد رنگ، سرپناه موقت هزاران پناهنده سوريه است. درحالي‌که خشونت در سوريه چشم‌انداز پاياني ندارد، ترکيه خود را براي يک جابه‌جايي عظيم پناهندگان سوري آماده مي‌کند. مردم هر روزه به ميان کمپ مي‌آيند تا عليه رژيم شعار بدهند. آنها مي‌گويند جامعه جهاني آنها را رها کرده و تنها گذاشته است ولي تا زماني که بشار اسد کنار نرفته يا رژيم او سرنگون نشده، ادامه مي‌دهند. براي آنها افزايش خشونتها درحالي‌که ناظران بين‌المللي حضور در سوريه هستند، به اين معني است که طرح صلح شکست خورده است. يک مرد: ناظران و جامعه جهاني همه دروغ مي‌گويند. آنها ما را فروختند و اهميتي به وضعيت ما نمي‌دهند. مگر انفجار اخير را نديديد، چه کسي توان انجام چنين کاري دارد؟ فقط رژيم.

اين پناهندگان از (رژيم) ايران و گروه شبه‌نظامي حزب‌الله در لبنان بيزارند. آنها مي‌گويند ايران و حزب‌الله از سرکوب اسد عليه مردم حمايت مي‌کنند.

 

كنفرانس اپوزيسيون سوريه

روزنامه الشرق الاوسط بين المللي   پنجشنبه 28 ارديبهشت 1391(17 مه 2012)

سوريه-در غياب اعضاي اپوزيسيون، كنفرانس اپوزيسيون سوريه ديروز به درخواست اتحاديه عرب در قاهره گشايش يافت. منابعي در اتحاديه عرب گفتند كه مسؤلين برگزاري كنفرانس نسبت به عدم حضور اپوزيسيون سوريه در اين كنفرانس ابراز تأسف كردند. كنفرانس مذكور توسط دبيركل اتحاديه عرب نبيل العربي افتتاح شد كه طرفهاي عربي و بين المللي ذيربط بحران سوريه نيزدر آن شركت كردند. شوراي ملي سوريه و هيئت هماهنگي هاي ملي براي تغيير دمكراتيك در سوريه دو روز قبل از برگزاري كنفرانس، عدم حضور خود را در اين كنفرانس اعلام كرده اند و گفتند كه حضور خود در اين كنفرانس غير منطقي مي باشد.

بنابرگزارشات منابع اپوزيسيون، نيروهاي سوريه در استان حمص اعدامهاي شبانه صحرايي انجام مي دهند. به گفته ديدبان حقوق بشر سوريه، نيروهاي سوري بعد از حمله به محله اي در شهر حمص، 15 تن از جمله بك امام مسجد را اعدام كرده اند.

 

کارشناس سازمان ملل ميگويد ايران اسلحه به سوريه ارسال ميکند

خبرگزاري آسوشيتدپرس   پنجشنبه 28 ارديبهشت 1391(17 مه 2012)

يک ديپلومات شوراي امنيت روز چهارشنبه گفت: يک گروه کارشناس ديدبان تحريمات بر ايران در سازمان ملل گزارش کرده است که سوريه به مقصد نهايي سلاحهاي غيرقانوني ايران تبديل شده است،

اين ديپلومات به‌دليل اين که گزارش هنوز منتشر نشده است و به شرط ناشناس ماندن سخن مي‌گفت، اظهار داشت: سه محموله غيرقانوني جديد سلاح شناسايي شده است، دو محموله همان مقصد پيشين عمده سلاحهاي ايراني حمل شده با کشتي مي‌باشد. وي گفت: يک احتمال خيلي زياد وجود دارد که محموله بزرگ سوم شامل موشکهايي باشد که از ايران حمل شده است

بريتانيا سال گذشته گزارش کرد که محموله موشک ارسال شده با کشتي به شبه نظاميان طالبان در افغانستان حمل گرديد.

ديپلومات که گزارش را ديده است تأکيد نمود: که سوريه به مرکز انتقال عمده سلاحهاي غيرقانوني ايران تبديل شده است.

 

کميته‌هاي هماهنگي انقلاب سوريه تهديد کردند چنانچه شورا وارد اصلاحات خواسته شده نشود از آن خارج خواهند شد

تلويزيون العربيه   جمعه 29 ارديبهشت 1391(18 مه 2012)

کميته‌هاي هماهنگي مردمي سوريه خبر دادند که روز گذشته 20نفر توسط نيروهاي امنيتي رژيم به قتل رسيده‌اند.

شبکه خبري شام گفت که تانکها و زرهيها در همه محله‌هاي درعا گسترش يافته‌اند.

در خان شيخون به سمت ناظران بين‌المللي شليک شده است.

نيروهاي ارتشي به‌صورت گسترده وارد ادلب شده‌اند.

برهان غليون رئيس شوراي ملي سوريه در پاسخ به بيانيه کميته‌هاي هماهنگي محلي گفت، هنگامي‌که جايگزيني مشخص شود آماده است از سمتش کناره‌گيري کند.

کميته‌هاي هماهنگي محلي، شوراي ملي سوريه را متهم کردند که تصميم‌گيريهاي را درانحصار خودش گرفته و به تبادل دموکراتيک قدرت احترام نمي‌گذارد و تهديد کرد چنان‌چه شورا اصلاحات مورد نظر را وارد نکند از اين شورا خارج خواهد شد. . . .

برهان غليون: من کانديداي تقسيم نيروها نخواهم بود. احساس کردم عکس‌العملهايي وجود دارد و انتقاداتي مطرح شده است. لذا من استعفاي خودم را روي ميز مي‌گذارم و مي‌گويم که اگر کانديد جديدي انتخاب شود من به او تحويل خواهم داد. . . .

ريما فليحان سخنگوي کميته ‌هاي هماهنگي: ما خواستار بازسازي فوري تشکيلات شورا هستيم و مي‌خواهيم دفاتر شورا فعال شوند و مي‌خواهيم انتخابات واقعي صورت گيرد و هيأت عمومي در رهبري شورا شرکت داشته باشند و بايستي بر اساس خواسته‌هاي انقلابيون درصحنه باشد و اهداف انقلاب را محقق کند.

برجسته‌ترين افراد کميته‌هاي هماهنگي محلي ريما فليحان و رزان زيتونه مي‌باشند و فعالان مختلفي از طيفهاي مختلف را در بر مي‌گيرد. آنها آن‌چه که در سوريه مي‌گذرد را مستند مي‌کنند و آن را به‌صورت تصويري به جامعه جهاني مي‌رسانند و کمک‌رساني به مناطق ستمديده را نيز برعهده‌دارند. ولي شوراي ملي سوريه حدود 250 عضو دارد که از فراکسيونهاي سياسي مختلفي هستند که برجسته‌ترين آنها اخوان مسلمين، اعلام دمشق براي تغيير ملي، نمايندگان نيروهاي کردي و نمايندگان فعاليتهاي انقلابي مي‌باشند.

برغم اين‌که شورا نمي‌خواهد اعضايي که در داخل سوريه هستند کمتر از 50 درصد باشند ولي انتقادات زيادي شده است که به ميزان کافي وارد هماهنگي با فعالان در داخل نمي‌شود.

 

اعضاي تيم بحران درسوريه ترور شدند

تلويزيون الجزيره  يكشنبه 31 ارديبهشت 1391(20 مه 2012)

هيأت عمومي انقلاب سوريه اعلام کرد که شب گذشته در مناطق مختلف دمشق صداي انفجارها و شليکهاي مختلف شنيده مي‌شده است.

فعالان گفتند که در منطقه جسر نيوان در نزديکي کفر سوسه ارتش آزاد با ارتش دولتي درگير شده است.

کميته‌هاي مردمي‌گفتند که نيروهاي امنيتي مسير منتهي به بيمارستان شامي را بسته‌اند.

گردان صحابه اعلام کرد که در يک عمليات امنيتي تعدادي از فرماندهان را ترور کرده است.

سرهنگ خالد الحبوس رئيس شوراي نظامي دمشق وريف آن:. . . شوراي نظامي دمشق و ريف آن اعلام مي‌کند که گروهان ماموريتهاي ويژه وابسته به گردان صحابه دست به يک عمليات مهم امنيتي زده و فرماندهاني که اسامي آنها ذيلا آورده مي‌شود ترور شده‌اند، اين فرماندهان مسئولان اداره ستاد بحران مي‌باشند.

حافظ شوکت معاون رئيس ستاد    

داود راجحه وزير دفاع       

محمد سعيد الخيطان دبيرمنطقه‌اي حزب

محمد شعات وزير کشور

هشام بختيار رئيس دفتر امنيت ملي

حسن ترکمان معاون مدير ستاد بحران

لذا همه نظاميان و کارمندان راکه از اين رژيم نامشروع پيروي مي‌کنند، فرا مي‌خوانيم و به آنها تأکيد مي‌کنيم که سران جنايت به‌دست قهرمانان آزادي‌خواه به درک واصل شدند. شما را براي آخرين بار نصيحت مي‌کنيم که از اين رژيم جدا شويد و به مردم بپيونديد.

 

درگيري‌هاي خونين در بيروت

راديو فردا دوشنبه اول خرداد 1391(21 مه 2012)

بامداد دوشنبه اول خرداد، بيروت پايتخت لبنان، شاهد درگيري مسلحانه ميان هواداران و مخالفان نظام بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه بود.

منابع محلي از جمله تلويزيون‌هاي الجديد و المستقبل، از کشته شدن دست‌کم ۳ نفر و زخمي شدن بيش از ۹ نفر در اين درگيريها خبر داده‌اند.

اين درگيريها در پي کشته دوتن از اعضاي ائتلاف ۱۴ مارس در شمال لبنان به دست نيروهاي ارتش اين کشور آغاز شد. يکي از کشته شدگان، شيخ احمد عبد الواحد از روحانيون سني مذهب سر‌شناس در شمال لبنان است.

ائتلاف ۱۴ مارس که با محوريت سعد حريري نخست‌وزير پيشين لبنان شکل گرفته، مخالف نظام بشار اسد و از منتقدان دولت کنوني لبنان است. اکثريت دولت کنوني لبنان را وزراي نزديک به حزب‌الله و گروههاي همپيمانش تشکيل مي‌دهند که نزديک به نظام بشار اسد هستند.

مناطق شمال لبنان در روزهاي گذشته خود شاهد درگيري مسلحانه ميان علوي مذهب‌هاي هوادار نظام بشار اسد و سني مذهب‌هاي مخالف اين نظام بود. . . .

صقر صقر، قاضي دادگاه نظامي لبنان، پس از بازديد از محل حادثه کشته شدن شيخ احمد عبد الوهاب و همراهش، دستور دستگيري سه افسر و ۱۹ تن از نيروهاي ارتش را که در ايست بازرسي حضور داشتند.

 

امروز در شهرهاي مختلف سوريه تظاهرات شد

تلويزيون الجزيره پنجشنبه 4 خرداد 1391(24 مه 2012)

نيروهاي سوريه در شهر الرقه مساجد را محاصره كرده است تا مردم تظاهرات نكنند.

ارتش سوريه مناطقي در حمص و حماة را توپباران مي كند.

در مناطق صلاح الدين وبستان الصر در حلب تعدادي دراثر شليك نيروهاي امنيتي زخمي شدند.

در منطقه سفيره در ريف حلب تظاهراتي جريان دارد و تظاهركنندگان خواستار سرنگوني بشار اسد هستند.

دهها نفر در لاذقيه دستگير شدند. در اين شهر چند تظاهرات برگزار شده است.

همه مساجد در دمشق توسط نيروهاي امنيتي محاصره شده است. در منطقه الميدان تظاهرات برگزار شده است كه نيروهاي امنيتي و شبيهه به تظاهركنندگان حمله كردند.

پيرامون مسجد علي ابن ابي طالب نيروهاي امنيتي گسترش يافته اند و در اين منطقه تظاهرات است.

در منطقه اورم الجوز در ادلب نيروهاي امنيتي تظاهرات مردم را به رگبار بستند. شهر حوله در حمص توسط ارتش سوريه توپباران مي شود. همه مساجد در شهر الرقه محاصره شده است تا مردم تظاهرات نكنند. نيروهاي امنيتي در مناطق مختلف لاذقيه گسترش يافته اند.

در منطقه خان شيخون در ادلب مردم دست به تظاهرات زدند.

فواد سنيوره نخست وزير سابق لبنان: رژيم سوريه تلاش مي كند كه بحرانش را به لبنان صادر كند.

 

تشدید خطر جنگی داخلی در سوریه در پی کشتار حوله

دویچه وله   یکشنبه 7 خرداد 1391(27 مه 2012)

در پی کشتار حوله شورای ملی سوریه اعلام کرد در صورت خودداری جامعه جهانی از مداخله نظامی در این کشور جنگی داخلی در انتظار سوریه خواهد بود. آمریکا در صدد جلب حمایت روسیه برای برکناری اسد از قدرت است.

برهان غلیون، یکی از رهبران شورای ملی سوریه خواستار مداخله نیروهای نظامی بین‌المللی در این کشور شد. غلیون که به تازگی از ریاست این شورا کنار گذاشته شده، تصریح کرد که در صورت خودداری جامعه‌بین‌المللی وی «از تمامی مردم سوریه خواهد خواست که به جنگ آزادیبخش روی آورند.»

غلیون در استانبول تاکید کرد که جامعه بین‌المللی بر اساس پیمان‌های خود موظف است که "از به خطر افتادن صلح" جلوگیری کند. غلیون با اشاره به کشتار حوله گفت: «من به مردم غرورآفرین سوریه و ارتش آزاد می‌گویم که خود را آماده چنین نبردی کنند.»

صلح‌بانان سازمان ملل کشتار ۹۲غیرنظامی از جمله ۳۲ کودک توسط ارتش سوریه در شهر حوله در استان حمص را تایید کرده‌اند. این کشتار سبب خشم و انزجار جامعه بین‌المللی شده است.

 

انزار جامعه جهانی از کشتار حوله

به گفته‌های دیپلمات‌های غربی شورای امنیت سازمان ملل متحد در روز یکشنبه ( ۲۷ مه، در ساعت هشت نیم به وقت اروپای مرکزی) نشستی را پیرامون بحران سوریه برگزار خواهد کرد. موضوع اصلی جلسه فوق‌العاده شورای امنیت بحث درباره کشتار شهر حوله در استان حمص خواهد بود.

آخرین خبرها حاکی از آن است که روسیه مخالفت صدور قطعنامه علیه دولت سوریه است. اما مقامات روسی موافقت خود را برای برگزاری نشست درباره کشتار حوله اعلام کرده‌اند. پیش‌نویس قطعنامه برای محکومیت رژیم اسد از سوی بریتانیا و فرانسه به شورای امنیت ارائه شده است. اما روسیه همچون دو نشست پیشین مانع از محکوم کردن خشونت دولتی در سوریه است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در پی کشتار حوله بار دیگر از همه طرف‌های درگیر در سوریه خواست که از غیرنظامیان حفاظت کنند. به گفته کمیته صلیب سرخ در ژنو «میزان کشته‌شدگان در این حمله تکان‌دهنده است.» صلیب سرخ مصرانه از نیروهای مسلح دو طرف خواسته است که «میان مردم بی‌دفاع و جنگ‌جویان مسلح تفاوت قائل شوند.»

 

ارتش آزاد سوریه در پی انتقام است

از سوی دیگر ابوابراهیم یکی از فرماندهان "ارتش آزاد سوریه" گفت که از همان ابتدا به طرح صلح عنان اعتماد نداشته است، «اما کشتار حوله نشان می‌دهد که رژیم اسد از برنامه صلح تنها برای وقت‌کشی استفاده کرده و از آغاز در پی صلح نبوده است.»

مخالفان اسد و ارتش آزاد سوریه اعلام کردند که پس از کشتار حوله برنامه صلح عنان از اعتبار افتاده و عملاَ "مرده" است.

یکی از اعضای ارتش آزاد سوریه در گفت‌وگویی با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: «انتقام این کشتار از رژیم اسد گرفته می‌شود.» وی تاکید کرد که «دوران دعوت به صبر و تحمل جنایات رژیم اسد سپری شده است.»

یکی از مهمترین پیشنهادهای برنامه‌ی ۶ ماده‌ای کوفی عنان برقراری آتش‌بس در سوریه برای یافتن راه‌حلی صلح‌آمیز در این کشور بود. اپوزیسیون سوریه مدعی است که آتش‌بس تا کنون بارها از سوی حکومت اسد نقض شده است. به گفته مخالفان از آغاز اعتراضات تا کنون حدود ۱۶ هزار نفر در سوریه توسط رژیم اسد کشته شده‌اند.

 

اوباما در انتظار پشتیبانی پوتین

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا همچنان در پی یافتن راه‌حلی صلح‌آمیز برای بحران سوریه است. بنا به گزارش رسانه‌های آمریکایی و به نقل از منابع کاخ سفید، اوباما امیدوار است که به کمک مسکو بشار اسد را وادار به کناره‌گیری از قدرت کند.

الگوی پیشنهادی برای تحقق این طرح، کشور یمن است. انتقال قدرت از علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور یمن به جانشین وی با هزینه نسبتاَ کمتری در این کشور میسر شد.

منابع دولتی آمریکا اعلام کردند که اوباما قصد دارد که در دیدار دوجانبه با پوتین در ماه آینده بار دیگر با وی پیرامون این پیشنهاد رایزنی کند. در مقابل اتحادیه اروپا از جامعه جهانی خواست که هر چه زودتر "گام‌هایی موثر علیه رژیم اسد بردارد."

روزنامه نیویورک تایمز، روز یک‌شنبه (۲۷ مه) ضمن تایید این خبر نوشت که ظاهراَ روسیه در حال حاضر حتی سرنوشتی مشابه حسنی مبارک را نیز برای بشار اسد نمی‌پذیرد.

 

سوریه از ورود معاون عنان به این کشور جلوگیری کرد

دولت سوریه از سفر ناصر القدوه، معاون کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب به این کشور جلوگیری کرد.

مسئولان دولتی سوریه اعلام کردند که مخالفت علیه شخص ناصر القدوه، مسئول پیشین سیاست خارجی حکومت خودگردان فلسطینی و خواهرزاده یاسر عرفات، نبوده و تنها به دلیل مسئولیت‌های وی در اتحادیه عرب است.

دولت سوریه اتحادیه عرب را "ابزاری در دست کشورهای غربی" می‌خواند. پس از برقراری تحریم‌ها علیه رژیم اسد از سوی اتحادیه عرب، مناسبات دمشق و این اتحادیه به تیرگی گرایید. اتحادیه عرب در ماه‌های گذشته عضویت سوریه در این اتحادیه به حالت تعلیق در آورد. القدوه قرار بود که در روز دوشنبه (۸ خرداد) وارد دمشق شود.

 

اعتراف جانشین فرمانده سپاه قدس به حضور در سوریه

از سوی دیگر اسماعیل قا‌آنی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا، حضور نیروی‌های ایرانی در سوریه را تایید کرد و گفت: «اگر جمهوری اسلامی در سوریه حضور نداشت‌، کشتار مردم آن چند برابر شده بود.»

وی تصریح کرد که «تا وقتی در سوریه نبودیم، کشتارهای مردم آن توسط معارضین زیاد بود، اما با حضور جمهوری اسلامی به طور فیزیکی و غیرفیزیکی جلوی کشتارهای بزرگ در سوریه گرفته شد.»

این گزارش پس از مدتی از خروجی خبرگزاری ایسنا حذف شد، اما برخی شبکه‌های خبری در داخل نظیر "بازتاب امروز" و سایت‌های خارجی همچون "العربیه" بخش‌هایی از این گزارش را منتشر کرده‌اند.

سردار قاآنی در این گفت‌وگو تاکید می‌کند که «با وجود تمام اشکالاتی که دولت سوریه دارد و ما برای رفع آن متذکر بوده‌ایم، اما سوریه جغرافیای مقاومت است و علت فشارهای آمریکا و اسرائیل به این دلیل است که دیدند تصرف آن امکان‌پذیر نیست.»

کشورهای عربی و غربی پیشتر جمهوری اسلامی را متهم کرده بودند که در حوادث سوریه از رژیم اسد حمایت می‌کند و با ارسال تجهیزات و افراد در "سرکوب معترضان" نقشی مستقیم دارد. ترکیه نیز تا کنون بارها ارسال محموله‌های اسلحه از ایران به سوریه را کشف و متوقف کرده است. سپاه قدس شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شمار می‌آید.

 

مسئولان سپاه: نیروی قدس در سوریه حضور مؤثر دارد

نوشتۀ فرید وهابی رادیو فرانسه یکشنبه 7 خرداد 1391(27 مه 2012)

یکی از فرماندهان نیروی قدس سپاه انقلاب اسلامی در گفتگویی اختصاصی با خبرگزاری ایسنا، «به حضور مؤثر نیروی قدس در سوریه» اشاره کرد. ساعتی بعد، این خبر از سایت خبرگزاری ایسنا حذف شد. در این گفتگو، سردار اسماعیل قاآنی اعتراف کرد که «تا وقتی درسوریه نبودیم کشتار های مردم زیاد بود اما با حضور جمهوری اسلامی جلوی کشتارهای بزرگ گرفته شد». یک روز قبل، رژیم دمشق نود نفر را در شهرحوله کشت.

سردار اسماعیل قاآنی- جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه انقلاب اسلامی گفت: «اگر جمهوری اسلامی در سوریه حضور نداشت کشتار مردم آن چند برابر شده بود».

وی این سخنان را درمصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری ایسنا بیان کرد اما ساعتی بعد، این مصاحبه از سایت خبرگزاری ایسنا حذف شد.

سردار قاآنی در این گفتگو با اشاره به «حضور موثر نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه» گفته بود: «تا وقتی در سوریه نبودیم کشتارهای مردم آن توسط معارضین زیاد بود اما با حضور جمهوری اسلامی به طور فیزیکی و غیر فیزیکی جلوی کشتار های بزرگ در سوریه گرفته شد».

در این مطلب توضیح داده نشده که جلوگیری «فیزیکی وغیرفیزیکی» از کشتار به چه معناست. اما درست یک روز پیش از ادای این سخنان، حملات سنگین رژیم دمشق به شهر حوله، نزدیک به نود قربانی گرفت. جامعۀ جهانی، بویژه کاربرد اسلحۀ سنگین را درسرکوب مردم سوریه محکوم کرده است.

جانشین فرمانده نیروی قدس افزوده است: «با وجود تمام اشکالاتی که دولت سوریه دارد و ما برای رفع آنها متذکر بوده ایم ، اما سوریه جفرافیای مقاومت است وعلت فشارهای آمریکا و اسرائیل به این دلیل است که دیدند تصرف آن امکان پذیر نیست».

سردار قاآنی سپس در مورد نقش نیروی قدس در «بیداری اسلامی» در منطقه می‌گوید: «بیداری اسلامی تنها مربوط به نیروی قدس نمی شود بلکه این نیرو در کنار نیروهای دیگرکار خود را انجام داد و این ادامه خواهد داشت».

 

اوباش هوادار بشار اسد 50 کودک را سر بریدند

دبی- العربیه. نت فارسی یکشنبه 7 خرداد 1391(27 مه 2012)

 رژیم سوریه روز جمعه در منطقه " حوله " در حومه حمص دست به کشتار دهها تن از کودکان و مردم بی دفاع کرد.

بر اساس گزارش منابع مخالفان در این جنایت که توسط ناظران بین المللی نیز ثبت شد 106 نفر که 50 تن از آنان کودک بودند به شکل فجیعی توسط هوادران رژیم بشار اسد کشته شدند.

تلویزیون العربیه تصاویری از این جنایت هولناک پخش کرد که نشان می دهد نیروهای دولتی برخی کودکان و زنان را سر بریده اند و چند تن از قربانیان را نیز به دار آویخته اند.

برهان غلیون رئیس مستعفی شورای ملی سوریه در گفتگو با العربیه گفت: " رژیم که در برابر ارتش قهرمان آزاد با شکست های پیاپی مواجه شده است اوباش هوادرا خود را برای انتقام گیری از مردم بسیج کرده است و قتل عام اخیر یکی از این اقدام ها بود."

غلیون از جامعه جهانی و سازمان ملل خواست برای توقف کشتار و جلوگیری از جنایت های رژیم فورا وارد عمل شوند.

این متفکر مخالف تاکید کرد رژیم سوریه جز زبان زور چیزی نمی فهمد و باید با قدرت با آن مقابله کرد.

وی با اشاره به دیدار آتی کوفی عنان از دمشق تاکید کرد این سفر هیچ نتیجه ای به بار نخواهد آورد.

از سوی دیگر هادی العبدالله سخنگوی سازمان مردمی انقلاب سوریه در گفتگوی تلفنی با العربیه تاکید کرد:" رژیم دست به کشتار وسیعی زده است هر چند گاه یک بار اجساد خانواده هایی کشف می شود که به وسیله چاقو سر بریده شده اند."

او افزود :" برخی اوباش از اهالی روستاهای هوادار رژیم، تعدادی از زنان و کودکان را سر بریدند."

العبدالله تاکید کرد فعالان توانستند تعدادی از خانواده ها را فراری دهند اما سرنوشت بسیاری از آنها معلوم نیست.

 

در واکنش به کشتار " حوله " سازمان ملل خواستار اقدام فوری علیه رژیم سوریه شد

دبی- العربیه. نت فارسی یکشنبه 7 خرداد 1391(27 مه 2012)

 سازمان ملل روز شنبه خواستار اقدام فوری علیه رژیم سوریه به دلیل قتل عام دست کم 92 تن از مردم بی دفاع از جمله دهها کودک و زن در منطقه " حوله " در حمص شد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل و کوفی عنان فرستاده این سازمان و اتحادیه عرب به سوریه این اقدام را " جنایت وحشیانه و هولناک " توصیف کردند و آن را برخلاف تعهدات سوریه برای توقف کشتار به شمار آوردند.

بان کی مون و کوفی عنان گفتند:" عاملان این جنایت باید بازخواست شوند."

ناظران بین المللی در سوریه اعلام کرده اند جسد 92 تن از قربانیان از جمله 32 کودک که سن آنها کمتر از 10 سال است در منطقه حوله در مرکز سوریه شناسایی شد.

بان کی مون وعنان همچنین اعلام کردند ناظران اجساد را مشاهده کردند و مشخص شد نیروهای ارتش این منطقه را نیز گلوله باران کرده اند.

رابرت مود رئیس کمیته ناظران در سوریه این کشتار را محکوم کرده و آن را " مصیبت وحشیانه " خوانده بود. او هشدار داد عاملان این رفتار کشور را به سمت جنگ داخلی سوق می دهند.

او گفت:" کسانی که دست به این اقدامات خشونت آمیز می زنند باعث گسترش ناامنی در سوریه می شوند و ممکن است کشور را به سمت جنگ داخلی ببرند."

 

رژيم سوريه در شهر الحوله كشتار ديگري انجام داد

تلويزيون العربيه شنبه 6 خرداد 1391(26 مه 2012)

رژيم سوريه كشتار ديگري انجام داد و اين كشتار به زنجيره اي از كشتارهايي كه از شروع خيزش كرده بود اضافه شد ولي اين بار اين كشتار را در جلو چشمان ناظران انجام داد. اين كشتار توسط نيروهاي اسد در شهر الحوله در ريف حمص اجرا شد و 90قرباني گرفت كه 50كودك در بين آنها مي باشند. فيلم اين كشتار شنيع بودن اين جنايت را مي رساند كه از پخش كامل آن معذوريم. برخي از قربانيان سربريده شده اند و برخي ديگر در اثر توپباران شديد به قتل رسيده اند.

 

نيروهاي نظامي سوریه بر روي مردم آتش گشودند

خبرگزاري فرانسه شنبه 6 خرداد 1391(26 مه 2012)

ناظران گفتند دهها هزارنفر از فعالان روز جمعه شجاعانه در مقابل آتش سلاحهاي نيروهاي نظامي سوريه در حلب به خيابانها ريختند. حداقل 28نفر در سراسر سوريه در روز جمعه کشته شدند.

خشونتهاي اخير زماني صورت مي‌گيرد که کوفي عنان در حال آخرين آماده‌سازيها براي برگشت به سوريه مي‌باشد.

براي اولين بار در اين منطقه از هليکوپترهاي داراي تيربار که عليه روستاهاي تحت کنترل شورشيان در لاذقيه در مجاورت مرز ترکيه، استفاده شده است.

رامي عبدالرحمان رئيس ديده‌بان حقوق‌بشر سوريه گفت براي دومين جمعه پياپي دهها هزار نفر از مردم در شهر و استان حلب راهپيمايي کرده و خواهان سرنگوني رژيم سوريه گرديدند.

 

کوفی عنان وارد دمشق شد

دوشنبه 8 خرداد 1391(28 مه 2012)

کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، امروز دوشنبه ۲۸ ماه مه (هشتم خرداد) وارد دمشق، پایتخت سوریه شده است.

آقای عنان پس از ورود به دمشق، شرایط سوریه را "وضعیتی بحرانی" توصیف کرد و گفت که شخصا از کشتار بیش از یکصد نفر که نزدیک به نیمی از آنها کودک بودند، در شهر حولة منقلب و شوکه شده است.

او که روز سه‌شنبه با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه دیدار خواهد کرد، اضافه کرد که این گفت‌وگوها "صریح و جدی" خواهد بود.

کوفی عنان همچنین گفت که طرح صلح پیشنهادیش باید به طور جامع اجرایی شود و نه تنها دولت سوریه، بلکه هر فردی که اسلحه در اختیار دارد، باید عزم خود را برای پایان دادن صلح‌آمیز به بحران کنونی نشان دهد.

همزمان با شدت یافتن اقدامات دیپلماتیک برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، وزیران امور خارجه روسیه و بریتانیا نیز اعلام کرده‌اند که از طرح صلح پیشنهادی آقای عنان برای برقراری آتش‌بس در سوریه حمایت می‌کنند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا روز دوشنبه ۲۸ ماه مه (هشتم خرداد) در کنفرانسی خبری در مسکو اعلام کردند که هر دو کشور بر سر اجرایی شدن طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان در سوریه اتفاق نظر دارند.

سرگئی لاوروف گفت که روسیه در رویکرد خود نسبت به آنچه در سوریه می‌گذرد، اختلاف‌نظرهایی با دیگر کشورها داشته، ولی این رویکرد "صادقانه" بوده است و روسیه در شرایط کنونی از طرح صلح آقای عنان حمایت می‌کند.

او تاکید کرد: "مهم ترین موضوع این است که به خشونت‌ها پایان داده شود."

روز یکشنبه، ۲۷ ماه مه، سازمان ملل متحد اقدام دولت سوریه در استفاده از تسلیحات سنگین علیه غیرنظامیان در شهر حولة و مرگ دست‌کم ۱۰۸ نفر در این شهر را محکوم کرد.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که ۴۹ کودک و ۳۴ زن از جمله کشته‌شدگان روز جمعه در حولة بوده‌اند.

با این حال، نماینده سوریه در سازمان ملل متحد آنچه را "سونامی دروغ‌ها" از سوی تعدادی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد خواند، محکوم کرد.

وزیر امور خارجه روسیه هم با اشاره به تداوم تلفات غیرنظامیان در ناآرامی‌های اخیر سوریه گفت که "هر دو طرف درگیر" در کشته شدن این افراد نقش داشته‌اند و مقصر هستند.

'طرح عنان؛ تنها امید سوریه'

طرح صلح شش ماده‌ای کوفی عنان

طی یک فرایند سیاسی به رهبری سوریه به خواسته‌ها و دغدغه‌های مردم سوریه پاسخ داده شود

پایان اقدامات مسلحانه خشونت‌آمیز به هر شکل و از سوی همه طرف‌های درگیر، زیر نظر سازمان ملل متحد برای حفظ جان غیرنظامیان

  همه طرف‌های درگیر، از رسیدن کمک‌های انساندوستانه به تمام مناطق درگیری اطمینان حاصل کنند

    مقامات مسئول سرعت آزادسازی زندانیانی را که به طور خودسرانه بازداشت شده‌اند و نیز تعداد آزادشده‌ها را افزایش دهند

    مقامات، آزادی تردد روزنامه‌نگاران در سرتاسر کشور را فراهم کنند

    مقامات، به حق آزادی تجمعات و حق تظاهرات مسالمت‌آمیز احترام بگذارند

 

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا در کنفرانس خبری مشترک با آقای لاوروف گفت که در مذاکرات امروز دو طرف "امنیت جهانی و سیاست‌های خارجی" مهم‌ترین موضوع مورد بحث بود و گفت‌وگوی "صادقانه و خوبی" درباره وضعیت سوریه انجام شده است.

او اضافه کرد: اجرایی کردن طرح صلح پیشنهادی آقای عنان در اولویت نخست بریتانیا برای برقراری آرامش در سوریه است.

پیش از این، برای سفر آقای هیگ به مسکو برنامه‌ریزی شده بود، ولی همزمانی آن با تحولات اخیر در سوریه باعث شد نقش روسیه در پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه به اصلی‌ترین محور مورد بحث دو کشور تبدیل شود.

روسیه از متحدان اصلی سوریه در منطقه به شمار می‌رود و پیش از این، به همراه چین مانع اقدامات سازمان ملل متحد برای تحریم این کشور شده‌اند.

وزیر امور خارجه بریتانیا با اشاره به اختلاف‌نظرهایی که پیش از این درباره چگونگی حل و فصل بحران در سوریه وجود داشت، گفت: "دو کشور بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند که طرح (کوفی) عنان بهترین امید برای سوریه و در شرایط کنونی، تنها امید سوریه برای پایان دادن به خشونت‌هاست."

آقای هیگ خواهان اجرایی شدن هرچه سریع‌تر طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان در سوریه شد و گفت که این طرح "می‌تواند مانع بروز جنگ داخلی در سوریه شود و باید اطمینان حاصل کرد که رژیم سوریه آن را اجرایی می‌کند."

وزارت امور خارجه بریتانیا همچنین در اعتراض به کشتار در حولة، سفیر سوریه در لندن را فراخوانده است.

با وجود اعزام ۲۸۰ نفر از ناظران سازمان ملل متحد به سوریه، درگیری‌ها در این کشور همچنان ادامه داشته است.

ناظران سازمان ملل متحد بنا بود روند اجرایی شدن طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان در سوریه را زیر نظر داشته باشند.

طبق طرح پیشنهادی آقای عنان، باید از روز ۱۲ آوریل (بیش از یک ماه پیش) بین طرف‌های درگیر در سوریه آتش‌بس برقرار می‌شد و دولت نیز تانک‌ها و نیروهای ارتش را از مناطق مسکونی خارج می‌کرد.

مخالفان دولت گفته‌اند که در درگیری‌های روز یکشنبه، ۲۷ ماه مه، دست‌کم ۷۰ غیرنظامی کشته شده‌اند که حدود نیمی از این کشته‌شدگان در شهر حماة بوده‌اند.

به دلیل محدودیت‌های شدیدی که دولت سوریه برای فعالیت رسانه‌های خبری اعمال می‌کند، تایید این داده‌ها به طور مستقل برای بی‌بی‌سی امکان‌پذیر نیست.

بر اساس گزارش‌ها، روز یکشنبه هزاران نفر از مخالفان دولت نیز در اعتراض به آنچه در حولة رخ داده است، به اعتراض خیابانی دست زدند.

'استفاده از تسلیحات سنگین علیه غیرنظامیان'

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز یکشنبه با تشکیل نشستی فوق‌العاده، دولت بشار اسد را به دلیل استفاده از تسلیحات سنگین علیه غیرنظامیان به شدت محکوم کرد و خواهان عقب‌نشینی نیروهای ارتش از مناطق مسکونی شد.

در بیانیه شورای امنیت، کشتار در شهر حولة نیز به شدت محکوم شد.

با این حال، نماینده سوریه در سازمان ملل متحد، تعدادی از اعضای شورای امنیت را متهم کرد که سعی دارند کشورهای جهان را درباره نقش دولت سوریه در این کشتار به انحراف بکشانند.

مخالفان دولت سوریه می‌گویند که در جریان حمله به حولة نیروهای ارتش این شهر را زیر آتش گرفته‌اند و شبه‌نظامیان طرفدار دولت با حمله به منطقه، مردم را در خیابان‌ها و خانه‌هایشان کشته‌اند.

دولت سوریه گروه‌هایی را که "تروریست‌های مسلح" می‌خواند، مسئول ناآرامی‌های این کشور معرفی کرده است.

ژنرال مود، رئیس هیات ناظران سازمان ملل متحد در سوریه در ارتباطی اینترنتی که روز یکشنبه با اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد داشت، گفت که در جریان حمله به حولة ۱۰۸ نفر کشته و ۳۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

 

اعتراف "سپاه قدس" ایران به دخالت مستقیم در درگیری‌های سوریه

 

جانشین فرمانده "سپاه قدس" شرکت در عملیات نظامی و شبه‌نظامی در سوریه همگام با رژیم بشار اسد را تأیید کرد. وی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا گفت، جمهوری اسلامی "به‌طور فیزیکی و غیرفیزیکی" در سوریه نقش دارد.

اسماعیل قاآنی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری دانشجویان ایران "ایسنا" اعتراف کرد که جمهوری اسلامی در عملیات نظامی، شبه‌نظامی و غیرنظامی در سوریه همگام با رژیم بشار اسد شرکت دارد.

متن این مصاحبه کوتاه پس از قرار گرفتن بر روی خروجی سایت خبرگزاری "ایسنا" حذف گردید و پس از آن نیز هیچ توضیحی از سوی مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی در مورد اظهارات این فرمانده ارشد سپاه قدس داده نشد.

سردار قاآنی در این مصاحبه گفته است: «اگر جمهوری اسلامی در سوریه حضور نداشت، کشتار مردم آن چند برابر شده بود.»

نیروی قدس سپاه پاسداران که وظیفه‌ی آن عملیات نظامی و شبه‌نظامی خارج از مرزهای جمهوری اسلامی است، پیش از این بارها توسط محافل بین‌المللی، از جمله آمریکا، اتحادیه اروپا، ترکیه و به‌ویژه اپوزیسیون سوریه متهم شده بود که در جهت سرکوب مردم معترض این کشور به رژیم بشار اسد کمک‌های تسلیحاتی، نظامی، فنی و مشورتی می‌کند

قاآنی در باره‌ی علت کمک جمهوری اسلامی به رژیم بشار اسد می‌گوید: «با وجود تمام اشکالاتی که دولت سوریه دارد و ما برای رفع آنها متذکر بوده‌ایم، اما سوریه جغرافیای مقاومت است و علت فشارهای آمریکا و اسرائیل به این دلیل است که دیدند تصرف آن امکان‌پذیر نیست.»

 

حضور "فیزیکی و غیرفیزیکی" جمهوری اسلامی در سوریه

در کشتار روز جمعه (۲۵ مه / ۵ خرداد) در شهر حوله، به گفته‌ی ناظران سازمان ملل، ۹۲ تن، از جمله ۳۲ کودک، جان خود را از دست دادند.

روز یکشنبه (۲۷ مه) شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشستی فوق‌العاده دولت بشار اسد را به‌خاطر استفاده از سلاح‌های سنگین در این قتل‌عام به‌شدت محکوم کرد.

در همین روز، اندک زمانی پیش از نشست شورای امنیت سازمان ملل، وزارت امور خارجه سوریه مدعی شد، در این قتل‌عام دست نداشته و خود را بی‌گناه اعلام کرد.

جانشین فرمانده نیروی قدس در رابطه با نقش نظامی جمهوری اسلامی در سوریه به خبرگزاری ایسنا می‌گوید: «تا وقتی در سوریه نبودیم، کشتارهای مردم آن توسط معارضین زیاد بود، اما با حضور جمهوری اسلامی به طور فیزیکی و غیرفیزیکی جلوی کشتارهای بزرگ در سوریه گرفته شد.»

پس از آنکه رژیم سوریه خود را از دست داشتن در این قتل‌عام مبرا اعلام کرد و شورای امنیت سازمان ملل و جامعه‌ی جهانی این جنایت را محکوم کردند، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی و همچنین مجلس شورای اسلامی هم‌زمان قتل‌عام حوله را محکوم کردند.

با توجه به اعترافات سردار ارشد سپاه قدس و در حالی که جامعه بین‌الملل رژیم بشار اسد را عامل این قتل‌عام می‌داند، وزارت خارجه ایران و مجلس شورای اسلامی عاملان این جنایت را، هم‌نظر با حکومت بشار اسد، "تروریست‌ها"یی اعلام کرد‌ه‌اند که از کشورهای همسایه وارد سوریه شده‌اند.

مقا‌م‌‌های رسمی جمهوری اسلامی بارها حمایت خود از حکومت بشار اسد را اعلام کرده‌اند. نهادهای بین‌المللی نیز بر اساس اسناد و شواهد اعلام کرده‌اند که ایران یکی از کشورهای صادرکننده اسلحه به سوریه است. با این حال نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ی خود آورده‌اند: «از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهیم از اعزام تروریست و محموله‌های سلاح به سوریه جلوگیری نماید.»

فراخوان اخوان‌المسلمین مصر به اقدام جهانی علیه رژیم اسد

در پی قتل‌عام حوله، جریان سیاسی و دینی قدرتمند اخوان‌‌المسلمین مصر روز دوشنبه (۲۸ مه / ۸ خرداد) کشورهای عربی و جامعه بین‌المللی را فراخواند تا در سوریه دخالت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محمود غزلان، سخنگوی اخوان‌المسلمین مصر، در بیانیه‌ای ضمن فراخواندن جهان عرب و جامعه بین‌الملل به دخالت در سوریه به منظور جلوگیری از قتل‌عام‌ها، اعلام کرد که مأموریت ناظران سازمان ملل در سوریه شکست خورده است.

غزلان مردم و نیروهای اپوزیسیون سوریه را فراخواند تا فراسوی اختلاف در دیدگاه‌های خود، برای "سرنگونی رژیم، پیروز انقلاب و آزاد کردن مردم قهرمان سوریه" متحد شوند.

 

قتل عام در سوريه

رسانه های عربی یکشنبه 7 خرداد 1391(27 مه 2012)

ديروز براي مردم سوريه كه به شنيدن اخبار كشتارهاي روزانه عادت كرده اند, روز عادي نبود, چرا كه مردم سوريه ديروز با خبرديگري مواجه شدند و اين خبر عبارت از كشتار جمعي با ويژگي فرقه گرايانه در منطقه الحوله در ريف حمص بود. دراين كشتار نيروهاي امنيتي و ارتش و لباس شخصيهاي بشار اسد 106 تن را كه در بين آنها حداقل 50 كودك بود كشتند و بيش از 550 تن ديگر را زخمي كردند.

از طرف ديگر ارتش آزاد بعد از گذشت يك ماه و 10روز از اجراي طرح كوفي عنان و بعد از كشتار الحوله در ريف حمص توسط نيروهاي بشار اسد, به تظاهرات گسترده تر و برگشت به اقدامات نظامي فراخوان داد. در همين رابطه شوراي عالي نظامي ارتش آزاد از نيروهاي خود خواست كه ضربات نظامي هماهنگ و طراحي شده اي عليه نيروهاي بشار اسد انجام دهند. شوراي عالي نظامي نيز از مردم سوريه بخصوص شهرهاي دمشق و حلب خواست كه 24 ساعته به تظاهرات بپردازند.

 

امروز 12نفر در سوريه كشته شده اند

تلويزيون الجزيره   یکشنبه 7 خرداد 1391(27 مه 2012)

هيات عمومي انقلاب سوريه: 12نفر توسط نيروهاي ارتش به قتل رسيدند كه بيشترشان در حمص و حماة بود. براي محكوم كردن كشتار الحوله دانشجويان دانشگاه حلب تظاهرات كردند.

نيروهاي دولتي با گاز اشك آور به تظاهرات دانشجويان دانشگاه حلب حمله كرده است.

برخي از مناطق درحماة توپباران مي شود.

نيروهاي امنيتي سوريه به محله الميدان الدمشقي يورش برده و دست به دستگيري گسترده زده است.

فعالان سوريه اي: نيروهاي امنيتي سوريه به منطقه برزه در دمشق يورش برده و دست به دستگيري زده است.

دمشق مسئوليت كشتار الحوله را رد كرد و عناصر مسلح را متهم كرد كه دست به اين كشتار زده اند.

 

عکس‌العملهاي بين‌المللي بعد از کشتار الحوله در سوريه

تلويزيون الجزيره   یکشنبه 7 خرداد 1391(27 مه 2012)

بان کي مون و عنان: کشتار الحوله در سوريه نقض آشکار و وحشتناک قانون بين‌المللي است.

 وزير خارجه مصر: کشتار الحوله جنايتي است که نمي‌شود در مقابل آن سکوت کرد

 نمايندگان کويتي شهروندان را براي کمک مالي جهت کمک به ارتش آزاد سوريه حمايت مي‌کنند.

 امارات خواهان تشکيل نشست فوري جامعه عرب درباره کشتار الحوله شد.

 انگلستان خواهان پاسخ بين المللي قوي در مقابل کشتار الحوله است.

 پاريس در پاسخ به کشتار الحوله تصميم دارد دعوت به تشکيل نشست دوستان سوريه نمايد.

 شوراي ملي سوريه شوراي امنيت را فرا مي‌خواند تصميماتي در کادر بند هفتم براي حفاظت از سوريه ايها بگيرد.

 دبيرکل جامعه عرب از شوراي امنيت مي‌خواهد اقدامات فوري براي توقف خشونت در سوريه انجام دهد.

 هيثم المانع: تمامي ابتکارات بين‌المللي درباره سوريه به‌دليل کارهاي رژيم فرو ريخته است.

 اخوان المسلمين سوريه: سياست‌ها و مواضعمان را بعد از کشتار الحوله مورد ارزيابي مجدد قرار مي‌دهيم.

 اخوان المسلمين سوريه: ناظران بين‌المللي در پوشاندن جنايتهاي رژيم سوريه مشارکت دارند.

 هيأت عمومي انقلاب سوريه: در پراکنده کردن تظاهرات در حجرالاسود دمشق يک نفر کشته و تعدادي مجروح شدند.

فعالان سوريه: در گلوله‌باران روستاهاي جسر الشغور در ادلب تعدادي قرباني شدند.

 

قتل‌عام در الحوله

سايت وزارت خارجه آمريکا   یکشنبه 7 خرداد 1391(27 مه 2012)

ايالات متحده به قوي‌ترين زبان ممکن قتل‌عام ديروز در روستاي حوله در سوريه را محکوم مي‌کند. ناظران ملل ‌متحد تأييد کرده‌اند که دهها تن از مردان و زنان و کودکان کشته و صدها تن در حمله‌يي شنيع که به‌وسيله رگبار گلوله‌هاي توپخانه و تانک به منطقه مسکوني بوده است، مجروح شده‌اند.

عوامل اين جنايت بايد که شناسايي و مورد حسابرسي قرار گيرند و آمريکا با جامعه بين‌المللي براي تشديد فشار بر اسد و همدستان وي که حکومت قتل و ارعاب آنها به پايان رسيده است، کار خواهد کرد.

ما با مردم سوريه و تظاهراتهاي صلح‌آميز در شهرهاي سوريه با کسانيکه براي محکوم کردن اين قتل‌عام در حوله به خيابانها آمده‌اند، اعلام همبستگي مي‌کنيم.

 

شوراي امنيت سازمان ملل رژيم سوريه را محکوم کرد

تلويزيون سي ان ان دوشنبه 8 خرداد 1391(28 مه 2012)

شوراي امنيت سازمان ملل دولت سوريه را مقصر کشتار حوله که منجر به کشته شدن 108نفر گرديد، دانست.

 شوراي امنيت روز يکشنبه تشکيل جلسه داد و با صدور بيانيه‌يي گفت از تانکها و آتشباري عليه مردم غيرنظامي استفاده شده است. دولت سوريه داشتن مسئوليتي در رابطه با اين کشتار را رد مي‌کند. . .

ناظران صلح سازمان ملل در سوريه مي‌گويند در قتل‌عام صورت گرفته در حوله 108نفر به‌طور موثق کشته شده‌اند

سازمان ملل مي‌گويد در ميان کشته شدگان 40 کودک زير 10سال و 34 نفراز زنان وجود دارند.

اپوزيسيون سوريه مي‌گويد، آتشباري بيشتري عليه حوله و ديگر نقاط کشور صورت گرفته است. روز يکشنبه هزاران نفر در سوريه به خيابانها ريختند تا قتل‌عام روز جمعه را محکوم کنند.

 

بيانيه نماينده عالي اتحاديه اروپا کاترين اشتون در رابطه با سوريه

سايت اتحاديه اروپا  یکشنبه 7 خرداد 1391(27 مه 2012)

من از گزارشهاي قتل‌عام بي‌رحمانه و قساوت‌بار توسط نيروهاي مسلح سوريه در شهر حولا که باعث جان باختن بيش از 90نفر از مردم که بسياري از آنها کودکان بوده‌اند هراسناك شدم.

من در قويترين بيان ،اين اقدام ظالمانه و فجيع را که توسط رژيم سوريه عليه شهروندان غيرنظامي جامعه خودش، برغم آتش‌بس توافق شده و در حضور ناظران صلح صورت گرفته را محکوم مي‌کنم.

از رژيم سوريه مي‌خواهم که فوراً تمامي اشکال خشونت را متوقف نموده و از مأموريت ناظران سازمان ملل‌متحد حمايت کامل نمايد. از دولت سوريه خواهان اجراي کامل طرح شش ماده‌يي کوفي عنان که توسط قطعنامه شوراي امنيت مورد حمايت قرار گرفته است مي‌باشم. . . جامعه بين‌المللي بايد هم‌ صداخواهان پايان‌دادن به خونريزيشده وازاسد مصرانه خواهان کناره‌گيري و دادن اجازه براي يک گذار دموکراتيک گردند.

 

فرانسوا اولاند مداخله نظامی در سوریه را ناممکن نمی‌داند

دویچه وله  چهارشنبه 10 خرداد 1391(30 مه 2012)

در پی کشتار ۱۰۸ غیرنظامی در شهر حوله سوریه، صداهایی که خواهان یک مداخله‌ی نظامی بین‌المللی در این کشور هستند رساتر می‌شوند. فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهوری فرانسه، مداخله‌ی نظامی در سوریه را ممکن می‌داند.

 فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهوری فرانسه، شامگاه سه‌شنبه (۲۹ مه/۹ خرداد) در گفت‌وگویی با فرستنده‌ی تلویزیونی فرانس ۲ مداخله‌ی نظامی در سوریه را ممکن دانست و گفت پیش‌شرط این امر رعایت حقوق بین‌الملل و موافقت شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

اولاند گفت که بدین منظور باید روسیه و چین را متقاعد ساخت. وی افزود که در جریان دیدار روز جمعه‌ی ولادیمیر پوتین از پاریس، با رئيس‌جمهوری روسیه درباره‌ی ضرورت تشدید اقدامات تنبیهی علیه رژیم بشار اسد گفت‌وگو خواهد کرد. اولاند در این مصاحبه گفت که: «ما اجازه نداریم بگذاریم بشار اسد همچنان مردم خود را کشتار کند».

رسانه‌ها سخنان اولاند را واکنشی به نامه‌ی سرگشاده‌ی برنار هانری لوی، فیلسوف، نویسنده و روزنامه‌نگار فرانسوی ارزیابی می‌کنند که قرار است روز چهارشنبه در رسانه‌های اروپا منتشر شود. وی در این نامه از رئيس‌‌جمهوری فرانسه خواسته است که «ابتکار عمل در سوریه را به دست گیرد».

باب کار، وزیر خارجه‌ی استرالیا روز چهارشنبه گفت که دولت وی پیشنهاد رئيس‌‌جمهوری فرانسه را بررسی خواهد کرد. وی همزمان خاطر نشان ساخت که تسلیح شورشیان سوریه با دشواری‌هایی همراه خواهد بود.

به گفته‌ی کار، این امر همچنین در مورد ایجاد ممنوعیت پرواز بر فراز خاک سوریه نیز معتبر است که دارای پدافند هوایی "چشمگیری" است و ارتش آن از ارتش لیبی در زمان قیام علیه قذافی نیرومندتر است.

 

نشست دوستان سوریه در پاریس

اولاند همچنین گفت که در اوایل ماه ژوئيه نشست "گروه دوستان سوریه" در پاریس برگزار خواهد شد. افزون بر کشورهای بزرگ اتحادیه‌ی اروپا، آمریکا و کشورهای عربی نیز به این گروه تعلق دارند.

رئيس‌‌جمهوری فرانسه، پیش‌تر سفیر سوریه را از پاریس اخراج کرده بود. افزون بر فرانسه، شماری دیگر از کشورهای غربی نیز به اقدام مشابهی دست زدند. روز چهارشنبه ژاپن نیز سفیر سوریه را اخراج کرد.

کشتار حوله یکی از خونین‌ترین رویدادها پس از آغاز اعتراض‌ها علیه رژیم بشار اسد در سوریه در ۱۵ ماه پیش است. در این حادثه بیش از صد غیرنظامی که یک سوم آنان کودک بودند قتل‌عام شدند. کارشناسان سازمان ملل در نخستین ارزیابی خود گفتند که بسیاری از قربانیان در خانه‌های خود از نزدیک هدف گلوله قرار گرفته‌اند.

 بیم ناتو از مداخله‌ی نظامی

به‌رغم اظهارات اخیر فرانسوا اولاند، دولت آمریکا همچنان با مداخله‌ی نظامی در سوریه مخالف است. واشنگتن نظامی شدن بیشتر بحران سوریه را نادرست می‌داند. جی کارنی، سخنگوی رئيس‌جمهوری آمریکا گفت: «ما معتقدیم که این امر به هرج و مرج و کشتار بیشتر منجر خواهد شد».

ژنرال مارتین دمپسی، رئيس ستاد ارتش آمریکا اخیرا پس از کشتار حوله در چند مصاحبه‌ی تلویزیونی گفته بود که طرح مداخله‌ی نظامی در سوریه آماده است. وی افزوده بود که گزینه‌ی نظامی همواره می‌تواند وجود داشته باشد و می‌توان به آن اندیشید. وی البته خاطر نشان ساخته بود که فشارهای دیپلماتیک بر گزینه‌ی نظامی تقدم دارند.

یک سخنگوی اوباما سپس گفت که دمپسی این اظهارات خود را با کاخ سفید هماهنگ نکرده است. مخالفان باراک اوباما در روزهای گذشته از بی‌عملی وی در مورد حوادث سوریه به‌شدت انتقاد کرده بودند.

ناظران سیاسی معتقدند حتا اگر موضوع مداخله‌ی نظامی در سوریه در شورای امنیت با مخالفت روسیه و چین روبرو نشود، باز این کار امر دشواری خواهد بود، زیرا آن‌گونه که در مرکز ناتو گفته می‌شود، آمادگی آن در میان کشورهای عضو این پیمان وجود ندارد.

ناتو معتقد است که جنگ در سوریه بر عکس لیبی نمی‌تواند صرفا با حملات هوایی موفق شود و برای این منظور نیروهای زمینی مورد نیاز است. ولی در سوریه بر خلاف لیبی جبهه‌ها مشخص نیست و پیکار میان ارتش سوریه و شورشیان مسلح شهر به شهر در جریان است و "اوضاع دیدناپذیری" حاکم است.

افزون بر آن ارتش سوریه از نظر قدرت و تجهیزات نظامی با ارتش لیبی قابل مقایسه نیست و هیچ یک از کشورهای ناتو حاضر نیست در شرایط کنونی در سوریه به یک حمله‌ی زمینی دست بزند. این موضوع را وزیر خارجه‌ی فرانسه نیز اخیرا گوشزد کرده است.

مداخله‌ی نظامی در سوریه همچنین می‌تواند شعله‌های این بحران را به کل منطقه‌ی خاورمیانه گسترش دهد. حتا ترکیه که بیش از همه‌ی کشورها مستقیما متاثر از بحران سوریه و پذیرای سیل آوارگان از این کشور است، تاکنون گزینه‌ی نظامی را مطرح نساخته است.

اظهارت تهدیدآمیز لاریجانی

از سوی دیگر، علی لاریجانی، رئيس موقت مجلس نهم با توجه به حوادث اخیر سوریه گفت: «یکی از مقامات آمریکا گفته که ممکن است مثل لیبی وارد عمل در سوریه شوند. حال آنکه سوریه هیچ شباهتی به لیبی ندارد».

لاریجانی افزود: «بنغازی‌سازی در سوریه آتش‌اش را در فلسطین نشان می‌دهد». وی گفت که مجلس ایران "سیاست غیرعقلانی" آمریکا را محکوم می‌کند. به گفته‌ی لاریجانی: «شروع این روند جنگ‌طلبانه ممکن است سهل باشد اما پایانش صعب خواهد بود».

 

مخالفت چین و روسیه با دخالت نظامی

روز چهارشنبه چین و روسیه در واکنش به اظهارات فرانسوا اولاند، مخالفت خود را با مداخله‌ی نظامی اعلام کردند. یک سخنگوی وزارت خارجه‌ی چین در پکن گفت که دولت این کشور با مداخله‌ی نظامی در یک کشور خارجی برای ساقط کردن دولت آن مخالف است.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، گنادی گاتیلوف، معاون وزارت خارجه‌ی روسیه نیز گفته است که در زمان کنونی تاملات درباره‌ی مداخله‌ی سازمان ملل در سوریه زود است.

 

روسيه، متحد سوري خود را به خاطر قتل عام 108 نفر، سرزنش کرد

خبرگزاري آسوشيتدپرس دوشنبه 8 خرداد 1391(28 مه 2012)

کشتار بيش از 108نفر در پايان هفته، باعث شد که روز دوشنبه يک نقطه چرخش قوي در مورد بحران سوريه به‌وجود آيد. اين عمل حتي باعث برانگيخته شدن روسيه، متحد اصلي بشار اسد شد و آن را واداشت تا يک موضع سخت عليه سوريه بگيرد.

تحليلگران گفتند، روسيه به بشار اسد اخطار کرده است که او يا بايد مسير خود را تغيير دهد و يا حمايت روسيه را که يکي از حاميان اصلي او از شروع قيام در ماه مارس 2011 بوده را، از دست بدهد.

لائورف در جلسه‌اي با ويليام هيگ وزير خارجه انگلستان در موسکو گفت: دولت مسئوليت اصلي آن چيزي را که اتفاق مي‌افتد، برعهده دارد. هر دولتي در هر کشوري مسئوليت امنيت شهروندان خود را دارد.

 آلکسي مالاشنکف، يک متخصص در مرکز کارنگي مسکو گفت اظهارنظر لائورف، حاکي از اين است که ممکن است روسيه از حمايت طولاني خود از دمشق، دست‌بردارد.

 

اخراج ديپلمات‌هاي سوري از کشورهاي غربي

راديو فردا سه شنبه 9 خرداد 1391(29 مه 2012)

به گزارش سي‌ان‌ان، آلمان، فرانسه، بريتانيا، اسپانيا، ايتاليا، استراليا و چند کشور ديگر، سه‌شنبه، ديپلوماتهاي سوري را پس از کشتار حوله از خاکشان اخراج کرده‌اند.

کوفي عنان، نماينده ويژه سازمان ملل‌متحد و اتحاديه عرب براي حل بحران سوريه، روز دوشنبه گفت که از قتل‌عام در حوله وحشت‌زده شده است. وي قرار است روز سه‌شنبه با بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه، ديدار کند.

ژنرال مارتين دمپسي، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا، نيز گفته است، گزينه نظامي براي توقف خشونت در سوريه مي‌بايست مورد بررسي قرار گيرد.

 

فرانسوا اولاند: مداخله مسلحانه در سوريه منتفي نيست

راديو فرانسه چهارشنبه 10 خرداد 1391(30 مه 2012)

فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهوري جديد فرانسه، ضمن بيان اين مطلب که مداخله‌ي مسلحانه در سوريه در چهارچوب سازمان ملل‌متحد منتفي نيست افزود، اعمال فشار براي بيرون راندن رژيم بشار اسد از قدرت از هم‌اکنون بايد آغاز شود.

فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهوري فرانسه، در يک گفتگوي تلويزيوني گفت، به باور او احتمال يک مداخله‌ي مسلحانه در سوريه زير نظر سازمان ملل‌متحد منتفي نيست.

فرانسوا اولاند سه‌شنبه شب در گفتگويي با شبکه‌ي دوم تلويزيون فرانسه گفت يک مداخله‌ي مسلحانه در سوريه منتفي نيست به شرط آن که با احترام به موازين حقوق بين‌الملل و پس از تصميم‌گيري در شوراي امنيت سازمان متحد صورت گيرد.

رئيس‌جمهوري جديد فرانسه که پيش از اين گفتگوي تلويزيوني، خبر اخراج قريب‌الوقوع سفير سوريه در پاريس را در اعتراض به کشتار بي‌رحمانه‌ي مردم در شهر حوله اعلام کرده بود، البته بر اين نکته نيز تأکيد کرد که بايد در عين حال براي يافتن راه‌حلي که الزامآً نظامي هم نباشد تلاش کرد.

 

گزيده بريفينگ سخنگوي وزرات خارجه آمريكا درمورد نقش دستگاه سركوب رژيم درسوريه

وزارت خارجه آمريکا چهارشنبه 10 خرداد 1391(30 مه 2012)

سوال: شما اشاره کرديد به اوباش رژيم و آدم کشان ايراني که به جنايت خود مباهات مي‌کنند. ممکن است کمي در مورد ايشان به ما توضيح دهيد؟

نولند: در آخر هفته ما صحبتهاي معاون نيروي قدس را داشتيم که به‌طور علني از نقشي که نيروي قدس در کمک دادن و آموزش به نيروهاي ارتش سوريه داشته و آن را به اين شکل در آورده افتخار مي‌کرد. . .

نولند: خوب، از ديدگاه ما، اين مسير اشتباهي است که براي مدتي طولاني طي شده است، چيزي که در وضعيت داخلي سوريه الآن به‌عنوان نقطه چرخش به‌شمار مي‌رود شناختن ميزان دهشتناک و نفرت‌انگيز بودن اين وقايع است. . .

نولند: رژيم اسد در شروع اين نيروي شبيحه را به‌وجود آورد، که خيلي شبيه مدل نيروي بسيج ايران است و با استخدام جواناني که در مواجهه با وقايع نزديک مثل اين واقعه بي‌ملاحظه انتقام گيري کنند. حالا با صدور فرمان از طرف اسد وحتي با پذيرش مسئوليت تاسيس چنين نيرويي،دست آنها را با دادن مصونيت براي وقوع چنين جنايتي باز مي‌گذارد.

سوال: شما در مورد کمک و همکاري ايرانيان گفتيد، آيا اطلاعاتي مشخصي در مورد همکاري ايرانيان در کشتار داريد؟ وقتي شما اين را مي‌گوييد، آيا فقط در موردش صبحت مي‌کنيد، يا اين که خود نيروي قدس به آن اشاره کرده، که به نظر مي‌رسد به‌طور معمول با ارتش سوريه مرتبط است و در آن صورت اگر نقش بزرگي هم در چنين ماجراهايي ايفا نکند اين طور نيست که غيرمعمول باشد؟

نولند: ايرانيها به‌ طورشفافي کمک‌رساني وآموزش و مشاوره‌شان به ارتش سوريه را تدارک مي‌بينند، و اين آدمکشان شبيحه عيناً مانند نيروي بسيج به‌کار گرفته مي‌شوند، بسيج و شبيحه مثل هم هستند و به‌وضوح تاکتيکها و شيوه کاروتکنيک هايشان براي سرکوب حقوق شهروندان غيرنظامي مانند بسيج ايراني مي‌باشد.

 

تلویزیون آلمان: ایران با هواپیماهای مسافربری سلاح صادر می‌کند

چهارشنبه 10 خرداد 1391(30 مه 2012)

دویچه وله: تلویزیون آلمان در گزارشی از "استفاده احتمالی ایران از هواپیماهای مسافربری برای حمل سلاح به سوریه و لبنان" خبر داده است. بر اساس این گزارش شرکت‌های هواپیمایی ایران‌ایر و یاس‌ایر بارها به دمشق و بیروت سلاح منتقل کرده‌اند.

خبر "حمل احتمالی سلاح‌ توسط هواپیماهای مسافربری ایران به سوریه و لبنان" روز چهارشنبه (۱۰ خرداد، ۳۰ مه) در ‌پیش‌گزارش بخش خبری کانال دوی تلویزیون آلمان (ZDF) منتشر شده است.

بر پایه این گزارش، شرکت‌های هواپیمایی "ایران ایر" و "یاس ایر" بارها اسلحه و مهمات به دمشق و بیروت منتقل کرده‌اند.

بر اساس اظهارات منابع اطلاعاتی، ایران برای این هدف از هواپیماهایی استفاده کرده که به طور معمول برای انتقال مسافران به غرب اروپا یا از غرب اروپا به ایران به کار گرفته می‌شوند.

هواپیماهای EP-IBA و EP-IBC و EP-IBK از شرکت هواپیمایی"ایران ایر" به طور مرتب در فرانکفورت، کلن و هامبورگ بر زمین می‌نشینند.

کانال دوی تلویزیون آلمان سپاه پاسداران را صحنه‌گردان اصلی برنامه انتقال سلاح نامیده و از سپاه به عنوان حامی "رژیم دیکتاتوری اسد و جنبش تروریستی حزب‌الله لبنان" یاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری ots، در ماه مارس نیروهای امنیتی ترکیه در هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی "یاس ایر" ایران مقادیری سلاح و مهمات کشف کردند. ظاهرا قرار بود که محموله این هواپیما راهی دمشق شود.

افزایش نگرانی‌ها نسبت به هواپیماهای ایرانی

به موجب گزارش خبرگزاری ots، «استفاده از هواپیماهای مسافربری برای مقاصد نظامی» نگرانی‌های امنیتی نسبت به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی را افزایش داده است.

منابع اطلاعاتی آلمان می‌گویند ایران می‌تواند از همین طریق مهمات و مواد منفجره به اتحادیه اروپا منتقل کند تا احتمالا در آنجا برای مقاصد تروریستی به کار گرفته شود.

در حال حاضر تنها ایرباس‌های جدیدتر "ایران ایر" که سه هواپیمای EP-IBA و EP-IBC و EP-IBK را نیز شامل می‌شوند مجاز هستند وارد حریم هوایی اتحادیه اروپا شوند. دیگر هواپیماهای این شرکت هواپیمایی به دلیل فرسودگی یا عدم تطبیق با استانداردهای امنیتی در فهرست سیاه اتحادیه اروپا وارد شده‌اند و پروازشان به کشورهای عضو این اتحادیه ممنوع اعلام شده است.

حتی در هواپیماهایی که پرواز آن‌ها به اتحادیه اروپا مجاز است نیز بارها نقص فنی اتفاق افتاده است، چون "ایران ایر" به دلیل تحریم‌ها قادر به دریافت لوازم یدکی نیست.

هلن کرنز (Helen Kearns)، سخنگوی کمیسیون حمل و نقل اتحادیه اروپا به کانال دوی تلویزیون آلمان گفته است: «کنترل شمار کوچک هواپیماهای مجاز ایران در حال حاضر شدیدتر شده است.»

به گفته او، اگر مأموران در کنترل این هواپیماها متوجه موارد امنیتی شوند، جلوی پرواز آن‌ها گرفته خواهد شد.

گذشته از این چون شرکت بیمه ایران، بیمه‌گر "ایران ایر" از اکتبر ۲۰۱۰ در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته، روشن نیست که آیا این شرکت هواپیمایی از بیمه معتبری برخوردار است یا نه. با این‌که در مورد قراردادهای قدیمی استثناهایی وجود دارد اما بنا بر اعلام وزارت اقتصاد آلمان در برلین، چنین مواردی باید به شکل مجزا بررسی و تأیید شوند.

کانال دوی تلویزیون آلمان (ZDF) می‌گوید، شعبه "ایران ایر" در آلمان تقاضای این شبکه برای انجام مصاحبه را بی‌پاسخ گذاشته است.

 

'ارتش آزادیبخش سوریه': اسد ۴۸ ساعت مهلت دارد

بی بی سی  چهارشنبه 10 خرداد 1391(30 مه 2012)

مخالفان مسلح دولت سوریه که خودر ا ارتش آزادیبخش سوریه (FSA) می‌نامند به بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور ۴۸ ساعت مهلت داده اند تا به مفاد طرح آتش بس سازمان ملل عمل کند.

سرهنگ قاسم سعدالدین که خود را از فرماندهان این گروه از مخالفان دولت سوریه معرفی کرده است، روز چهارشنبه (۳۰ مه - ۱۰خرداد) گفت که چنانچه نیروهای دولت بشار اسد تا ظهر روز جمعه به مفاد طرح آتش بس سازمان ملل متحد عمل نکنند، مخالفان مسلح دولت دیگر خود را به رعایت مفاد این طرح ملتزم نمی دانند.

مطابق طرح کوفی عنان، نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در بحران سوریه، نیروهای دولتی باید ادوات سنگین خود را از مناطق مسکونی و پر جمعیت جمع آوری کنند و به آتش باران این مناطق خاتمه دهند.

سرهنگ سعدالدین که در ویدیوی اینترنتی سخن می گفت تاکید کرد که نیروهای دولتی باید تانک ها و تسلیحات آتش باری خود را از شهرها و روستاها جمع آوری کنند و به سازمان های امداد رسان فرصت دهند که برای یاری رسانی به مجروحان و مردم عادی وارد مناطق مختلف سوریه شوند.

همزمان سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد امروز نسبت به وقوع یک جنگ داخلی در سوریه و امکان گسترش آن به منطقه خاورمیانه هشدار داد.

در مقابل، بشار جعفری سفیر سوریه در سازمان ملل متحد مخالفان دولت را "مسلح و حمایت شده" از سوی دشمنان دولت آقای اسد خواند.

این در حالی است که امروز هم در پی یافت شدن ۱۳ جسد در شرق سوریه، ژنرال رابرت مود، رییس هیات ناظران سازمان ملل متحد مجددا خواستار خویشتنداری تمامی طرف های درگیر در این کشور شد.

بنابر تایید ناظران سازمان ملل متحد در سوریه دست و پای این اجساد بسته بوده و از فاصله نزدیک به آنها شلیک شده است.

در بیانیه ای که از سوی هیات ناظران سازمان ملل منتشر شده، آمده است که ژنرال مود به شدت از این اقدام هولناک و غیرقابل توجیه، ناراحت شده است.

یک روز پس از آن که کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه، به بشار اسد، رییس جمهور سوریه هشدار داد که کشورش به نقطه عطف رسیده، شهر حمص در طول شب گذشته هدف گلوله باران بود و در دمشق نیز وقوع تیراندازی هایی گزارش شد.

به گفته منابع مخالف دولت بشار اسد، گلوله باران دوره، از حومه های دمشق و نیز محله های مرکزی حمص از ساعات اولیه بامداد روز چهارشنبه آغاز شد.

 

کلينتون: اقدام نظامي در سوريه نيازمند اتحاد است

خبرگزاري آسوشيتدپرس پنجشنبه 11 خرداد 1391(31 مه 2012)

هيلاري کلينتون وزير خارجه آمريکا روز پنجشنبه گفت هر روزي که از کشتار در سوريه مي‌گذرد موضوع اقدام شديدتر بين‌المللي قويتر مي‌شود ولي تأکيد کرد که دخالت نظامي نيازمند حمايت بين‌المللي از جمله از جانب روسيه متحد سوريه مي‌باشد.

کلينتون در صحبت با دانشجويان دانشگاه دانمارک اشاره کرد که سازمان ملل و حمايت بين المللي ائتلاف سال گذشته عليه معمر قذافي در ليبي را ممکن ساخت ولي او گفت روسيه و چين در مسير اقدام مشابه‌يي در سوريه قرار گرفته و از آن ممانعت مي‌کنند.

او هم‌چنين گفت اقدام نظامي عليه بشار اسد بسيار مشکل‌تر [از ليبي] مي‌تواند باشد. . .

وقتي از او سؤال شد چه زماني آمريکا ممکن است گزينه نظامي را انتخاب نمايد کلينتون جواب داد ”هر روزي که مي‌گذرد استدلال براي اين کار را قويتر مي‌کند“ حتي اگر مسکو کماکان قانع نشده باقي مانده باشد.

او گفت واشنگتن فشار به روسيه را ادامه خواهد داد. . .

کلينتون گفت اپوزيسيون سوريه داراي اتحادي مشابه آن‌چه در جبهه ضد قذافي وجود داشت، نيست.

کلينتون هم‌چنين در رابطه با سرريز شدن ناآرامي سوريه به يک جنگ داخلي که مي‌تواند تبديل به يک جنگ نيابتي که قدرتهاي منطقه‌يي مانند ايران و ديگران را وارد اين جنگ نمايد هشدار داد. . . .

کلينتون گفت هيچ کاري انجام ندادن يک گزينه نيست.

او هشدار داد که حمايت روسيه از بشار اسد ”به وقوع يک جنگ داخلي کمک مي‌کند“.

 

 

کشتار مجدد در سوریه در آستانه اجلاس حقوق بشر سازمان ملل

بی بی سی جمعه 12 خرداد 1391(اول ژوئن 2012)

در آستانه برگزاری نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد سوریه، مخالفان حکومت این کشور از وقوع قتل عام تازه ای سخن گفته اند.

روز جمعه، ١٢ خرداد (١ ژوئن)، منابع مخالف دولت سوریه، از وقوع کشتار سومین کشتار دستجمعی شهروندان آن کشور طی یک هفته اخیر خبر دادند و گفتند که افراد مسلح در منطقه ای در غرب سوریه، سیزده کارگر یک کارخانه را از اتوبوس حامل آنان پیاده کردند و به ضرب گلوله کشتند.

فیلم ویدیوئی این کشتار که در یوتیوب منتشر شده اجسادی را نشان می دهد که ظاهرا با شلیک گلوله از فاصله نزدیک به قتل رسیده اند اما به دلیل محدودیت خبررسانی از داخل سوریه، امکان ارزیابی مستقل این اتهام وجود نداشته است.

ناظران سازمان ملل در سوریه، دو مورد کشتار جمعی قبلی در یک هفته گذشته را تایید کرده اند.

وخیم ترین مورد از کشتارهای اخیر در شهر حوله روی داد که درجریان آن، بیش از یکصد تن که اکثر آنان را کودکان و زنان تشکیل می دادند، کشته شدند.

به گزارش ناظران سازمان ملل، بررسی اجساد نشان داد که بعضی از آنان در اثر اصابت گلوله اسلحه سنگین و تعدادی دیگری نیز با شلیک اسلحه سبک از فاصله نزدیک و یا ضربات چاقو به قتل رسیده بودند.

مخالفان حکومت سوریه و برخی از کارشناسان غربی، شبه نظامیان وابسته به دولت، موسوم به شبیحه، را مسئول کشتار حوله دانسته و گفته اند که هدف آنان، ایجاد رعب و وحشت و جلوگیری از مشارکت مردم در تظاهرات اعتراضی علیه حکومت بوده است.

مشخص نیست که آیا عملیات شبیحه ها با آگاهی و دستور مقامات رسمی دولت اجرا می شود یا اقداماتی خودسرانه است، اما این احتمال که این افراد مسئول کشتار وحشیانه مردم عادی باشند، نگران کننده محسوب می شود.

اعتقاد بسیاری از مردم سوریه این است که اکثر شبه نظامیان شبیحه از اقلیت علوی مذهب سوریه هستند که با روی کار آمدن خانواده اسد در بیش از از چهل سال پیش، سمت های مهم سیاسی و نظامی و موقعیت های مهم اقتصادی و اجتماعی را در کشوری در دست داشته اند که اکثر جمعیت آن سنی هستند.

با توجه به ادامه سرکوب اعتراضات در سوریه توسط ارتش این کشور، که بسیاری از فرماندهان آن نیز از میان علویان انتخاب شده اند، فعالیت شبیحه ها تنها می تواند به دو قطبی شدن جامعه سوریه منجر شود و خطر بروز جنگ فرقه ای را افزایش دهد.

پس از تایید خبر کشتار حوله، دولت سوریه کمیته ای را برای "تحقیق و تعیین" عاملان این واقعه تعیین کرد و روز گذشته، افسر ارشدی که به ریاست این کمیته انتخاب شده بود گفت که چند صد "تروریست مسلح" وابسته به بیگانگان مسئول قتل مردم بوده اند.

نتیجه گیری کمیته تحقیق انعکاس وسیعی در رسانه های ایران داشته است اما ظاهرا در میان منتقدان حکومت سوریه و در سطح بین المللی، چندان قانع کننده نبوده است.

منتقدان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و نزدیکان او را متهم می کنند که حتی به بهای کشتار مردم و خطر بروز جنگ داخلی نیز حاضر نمی شوند از قدرت دست بکشند.

رسیدگی در شورای حقوق بشر

در خبری دیگر، روز جمعه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو در اجلاس ویژه ای، مساله قتل بیش از یکصد تن در حوله، از شهرهای استان حمص واقع در غرب سوریه را مورد بررسی قرار می دهد.

بیشتر کشته شدگان این واقعه زنان و کودکان بودند و براساس گزارش ارائه شده به سازمان ملل، بعضی از آنان در اثر انفجار گلوله تسلیحات سنگین کشته شده اند، در حالی که شماری دیگر در نتیجه شلیک اسلحه سبک از فاصله نزدیک، جان خود را از دست داده اند.

 

اپوزیسیون سوریه حکومت ایران را با اسد شریک جرم دانست

 جرس جمعه 12 خرداد 1391(اول ژوئن 2012)

شورای ملی سوریه، از گروه‌های اصلی مخالف دولت بشار اسد، روز جمعه ۱۲ خرداد، گفت که ایران «میلیاردها دلار پول از طریق بانک‌های لبنان و عراق» به رژیم بشار اسد می‌فرستد و «در تلاش برای افروختن شعله‌های جنگ داخلی در سوریه شریک جرم است».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شورای ملی سوریه با انتشار بیانیه‌ای ایران را متهم کرد که «از طریق کمک نظامی به دمشق در امور داخلی سوریه دخالت می‌کند» و این گروه همچنین از اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد خواست تا در این مورد تحقیق کنند.

بنا بر این گزارش، شورای ائتلافی اپوزیسیون سوریه در بیانیه خود اظهار داشت: «به‌رغم جنایات رژیم سوریه... این‌طور که به نظر می‌آید رژیم ایران مصمم است تا از این رژیم پشتیبانی کامل نظامی، امنیتی، اقتصادی و سیاسی کند.»

این بیانیه افزود: «مداخله ایران در امور سوریه شامل تعلیم شبه‌نظامیان طرفدار حکومت در زمینه سرکوب معترضان نیز می‌شود.»

شورای ملی سوریه تهران را متهم کرد که اقدام به تأمین سلاح و فناوری‌های شناسایی و نظارت برای حکومت بشار اسد می‌کند که شامل مسلسل‌های انفجاری، توپخانه سنگین و تانک نیز می‌شود.

در بخش دیگری از بیانیه این شورا آمده‌ است: «سپاه پاسداران ایران در عملیات امنیتی به منظور برخورد با معترضان ضد رژیم [اسد] دست دارد.»

شورای ملی سوریه همچنین از اتحادیه عرب و شورای امنیت سازمان ملل خواست تا در زمینه دست داشتن ایران در امور سوریه تحقیق کنند و افزود که «رژیم ایران در تلاش برای افروختن شعله‌های جنگ داخلی در سوریه شریک جرم است».

این ائتلاف از گروه‌های اپوزیسیون در بیانیه خود ادامه داد که شورای امنیت سازمان ملل «باید این امر را محکوم کند و گام‌های لازم را در این زمینه بردارد، و در عین حال از ارسال غیرقانونی سلاح و تجهیزات ایرانی به رژیم سوریه جلوگیری کند».

در بخش دیگری از این بیانیه آمده‌ است که «تهران همچنین میلیاردها دلار از طریق بانک‌هایی در لبنان و عراق [برای رژیم سوریه] فرستاده تا از فروپاشی اقتصاد این رژیم جلوگیری کند».

شورای ملی سوریه همچنین ایران را متهم کرد که «در جنایاتی که حکومت سوریه مرتکب شده همدست است و در انکار مسئولیت در برابر این جنایات نیز با آن رژیم همدستی دارد».

شورای ملی سوریه روز ۲۴ شهریور سال ۹۰ از سوی حدود ۱۴۰ تن از فعالان و شخصیت‌های سیاسی سوریه در استانبول تشکیل شد. این شورا پیش از این نیز ایران را متهم به مشارکت در سرکوب مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، کرده و از تهران خواسته بود تا از حمایت حکومت او دست بکشد.

همچنین بیش از ۷۰ تن از اعضای شورای ملی سوریه در بهمن‌ماه سال ۹۰ با امضای بیانیه‌ای، حمایت خود را از آن چه مبارزه مردم ایران برای دستیابی به آزادی و دموکراسی نامیدند، ابراز داشتند.

امضاکنندگان آن بیانیه این‌گونه اظهار کردند که «رژیم‌های سوریه و ایران طی سال‌ها با یکدیگر برای سرکوب مردم این دو کشور و بی‌ثباتی منطقه پیرامون خود همکاری نزدیکی داشته‌اند.»

در هفته جاری اسماعیل قاآنی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، تایید کرد که نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در حوادث سوریه دخالت کرده‌اند، ولی گفت که این دخالت برای جلوگیری از «کشتار مردم» بوده‌ است.

وی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری ایسنا با اشاره به «حضور موثر نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه» گفت: «تا وقتی که در سوریه نبودیم کشتارهای مردم آن توسط معارضین زیاد بود اما با حضور جمهوری اسلامی به طور فیزیکی و غیر فیزیکی جلوی کشتارهای بزرگ در سوریه گرفته شد.»

اين نخستين بار است که يک فرمانده ارشد سپاه پاسداران گزارش منابع غربی و دیگر منابع درباره دخالت نيروهای نظامی ايران در سوريه را تاييد می‌کند.

 

کشورهايي که سفير و کاردار سوريه را اخراج کرده‌اند

تلويزيون سي ان ان جمعه 12 خرداد 1391(اول ژوئن 2012)

استراليا روز جمعه ديپلومات سوريه به همراه خانواده‌اش را در واکنش به قتل‌عام در حوله و تشديد خشونتها در سوريه از اين کشور اخراج کرد. کاردار سفارت سوريه در استراليا گفت دولت سوريه مسئول قتل‌عام و کشتار حوله و هيچ‌کجاي ديگر نيست، و هيچ‌کس حق ندارد از رئيس‌جمهور يک کشور بخواهد که استعفا بدهد. اين ديپلومات درخواست کرده بود که دختر 17ساله‌اش در استراليا باقي بماند تا بتواند تحصيلاتش را در دانشگاه به پايان برساند، ولي دولت استراليا با درخواست خانواده مخالفت کرد. بيش از ده کشور اين هفته سفرا و کاردارهاي سوريه را از کشورشان اخراج کرده‌اند. اين کشورها عبارتند از: آمريکا، ترکيه، هلند، بريتانيا، فرانسه، آلمان، ايتاليا، ژاپن، اسپانيا، بلغارستان کانادا و استراليا.

 

سازمان ملل: نيروهاي سوريه ممکن است به‌خاطر حملات مورد تعقيب قانوني قرار گيرند

خبرگزاري رويتر جمعه 12 خرداد 1391(اول ژوئن 2012)

روز جمعه ناوي پيلاي، کميسارياي عالي حقوق‌بشر سازمان ملل گفت، نيروهاي سوريه و شبه‌نظاميان ”شبيحه“ متحد آن که متهم به ارتکاب قتل عام در حوله مي‌باشند، ممکن است مشمول تحت تعقيب قرار گرفتن براي ”جنايت عليه بشريت“ باشند.

پيلاي، در متني که از جانب آن در جلسه ويژه شوراي حقوق‌بشر ملل‌متحد قرائت شد، اظهار داشت: ”اين اعمال ممکن است جنايت عليه بشريت و ديگر جرايم بين‌المللي محسوب گردد و ممکن است حاکي از به‌کار رفتن حملات گسترده و سيستماتيک عليه شهروندان باشد که بي‌کيفر باقي مانده است“.

پيلاي که يک قاضي سابق جنايات جنگي مي‌باشد، اضافه کرد: ”من تصريح مي‌کنم که آنهايي که دستور اين حملات عليه شهروندان را داده‌اند و يا به آن کمک کرده‌اند و يا در متوقف نمودن آن شکست خورده‌اند، شخصاً از لحاظ جنايي پاسخگوي اعمالشان هستند“.

 

اولین سخنرانی اسد در پارلمان جدید سوریه

خبرگزاری فارس: يكشنبه 14 خرداد 1391(3 ژوئن 2012)

رئیس جمهوری سوریه دقایقی پیش برای سخنرانی وارد پارلمان جدید سوریه شد و حضار یک دقیقه سکوت به احترام کشته‌شدگان سوری به دست گروهک‌های مسلح قیام کردند.

به گزارش فارس، بشار اسد که ژانویه (دی ماه 1390) گذشته در پارلمان سوریه سخنرانی کرد، دقایقی پیش (3 ژوئن 2012) وارد ساختمان پارلمان سوریه شد.

در ابتدای حضور وی، حضار، نمایندگان و بشار اسد یک دقیقه به احترام کشته‌شدگان سوری‌ها به دست گروهک‌های مسلح ایستادند و سکوت کردند.

بشار اسد سخنان خود را با ذکر و یاد افرادی آغاز کرد که در راه وطن کشته شدند و به گفته او با گلوله خیانت به شهادت رسیدند.

خبرگزاری فارس: رئیس جمهوری سوریه با بیان اینکه سوریه با مشکل سیاسی روبه‌رو نیست بلکه با تروریسم و فتنه‌ای برای تخریب سوریه روبه‌روست، تاکید کرد: با جنگی واقعی از خارج از سوریه روبه‌رو هستیم.

به گزارش فارس، تلویزیون سوریه سخنرانی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در پارلمان جدید این کشور را به صورت زنده پخش کرد.

بشار اسد در ابتدای سخن خود از شهدای کشورش در ماه‌های گذشته یاد کرد و با تجلیل از آنان، از نمایندگان جدید سوریه نیز به دلیل شرکت در انتخابات و رقابت انتخاباتی در شرایط کنونی سوریه تشکر کرد.

بشار اسد خطاب به نمایندگان پارلمان اعلام کرد: پارلمان شما، پارلمان مردم است. پارلمان کشاورزان و کارمندان زحمتکش و پارلمان سربازی است که از کشور خود دفاع می‌کند و پارلمان زن، کارگر، مهندس، دکتر و کل مردم سوریه است.

 

اسد گفت اگر ما برای خدمت به مردم کار می‌کنیم باید که نظر مردم در اولویت باشد و افزود: پخته شدن دیدگاه ترقی‌خواه پارلمان نیازمند گفت‌وگو در صحن مجلس و گوش فرادادن به راهکارها و پیشنهادها و ارتباط مسئولان در دستگاه اجرایی و قانون گذاری است... پارلمان باید محل اصلی کار و گفت‌وگو شود.

بشار اسد در ادامه بر وظیفه و کارکرد نظارتی پارلمان تاکید کرد و با اعلام اینکه معمولا رابطه قوه مجریه با قوه مقننه خوب یا بد توصیف می‌شود تاکید کرد که این توصیف اشتباه است و باید آن را رابطه‌ای تکاملی دانست.

وی تاکید کرد که کارکردهای پارلمان برنامه‌ریزی، نظارت و پیگیری است که مهمترین آن نظارت است.

بشار اسد برگزاری انتخابات پارلمانی را که در هفتم می برگزار شد، پاسخی به قاتلان، حامیان قاتلان و کسانی دانست که از این قاتلان حمایت مالی می‌کنند.

 

رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد که دور جدید پارلمان سوریه در زمانی آغازشده است که از زمان پایان استعمار فرانسه، سوریه شاهد چنین کشتار و آوارگی و تکیه برخی بر خارج نبوده است و البته این دور جدید پارلمان، با بسته جدیدی از اصلاحات سیاسی همزمان شده است تا هر کس که پشت عناوینی از اصلاحات مخفی شده است، رسوا شود.

وی تاکید کرد که بر خلاف همه مشکلاتی که اصلاحات با آن روبه رو بود، اما دولت سوریه روند سیاسی را تکمیل می‌کند.

اسد افزود: انتخابات پاسخی بود به قاتلان و جنایتکاران؛ انتخاباتی که در قالب نمایندگان جدید و همراه عزم و اراده و استقامت خود را نشان داد و مسئولیت بزرگی است که بر عهده داخل باقی می‌ماند.

کسانی که خود را نماینده مردم می‌دانند چرا مردم را تحریم می‌کنند؟

تاکید کرد که کسانی که بدنشان در داخل سوریه است اما فکر و مغزشان در خارج است، مردم آنان را تحقیر کردند.

اسد افزود چگونه ممکن است کسانی که مردم را تحریم می‌کنند اعلام کنند که ما نماینده مردم سوریه هستیم.

میلیون‌ها مردم از پیر و جوان و مردم و زن به خیابان آمدند و حمایت خود را از کشور و امنیت آن اعلام کردند و برخلاف وضعیت کنونی، رای خود را در همه‌پرسی قانون اساسی جدید در انتخابات بیان کرد.

وی تاکید کرد که مردم وضعیت خود [یعنی حمایت از کشورشان را] در انتخابات‌ها و حضور در خیابان‌ه نشان دادند و دخالت خارجی را رد کردند.

 

وی با بیان اینکه بسیاری‌ها از راهکار سیاسی سخن می‌گویند اما هیچ راهکاری ارائه نمی‌کنند تاکید کرد که اینگونه وانمود می‌کنند که در سوریه دو طرف هستند که با هم اختلاف سیاسی دارند. اما کسی رابطه راهکار سیاسی را با تروریسم توضیح نمی‌دهند که از ابتدای بحران آغاز شده است.

وی با طرح این سوال که تروریسم در سوریه گروه خاصی را هدف قرار داد یا اینکه همه را هدف گرفت، تاکید کرد که این غیرمنطقی است که با تروریست‌ها گفت‌وگو شود و آنان بگویند خب دیگر دست از ترور برمی‌داریم. این غیرمنظقی است.

رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد که سوریه با مشکل سیاسی روبه‌رو نیست بکله با توطئه و فتنه‌ای برای تخریب سوریه روبه‌روست.

بشار اسد با بیان اینکه شیوه برخورد با بحران درونی با جنگ خارجی تفاوت می‌کند، تاکید کرد: ما با جنگی حقیقی از خارج از سوریه روبه ‌رو هستیم.

 

رئیس جمهوری سوریه با بیان اینکه دولت سوریه آماده گفت‌وگوی صادقانه است، تاکید کرد که امنیت ملی خط قرمز دولت سوریه است و با تروریست‌ها تساهل نمی‌شود اما کسانی که از این راه بازگردند، در رویشان باز است.

به گزارش فارس، تلویزیون سوریه سخنرانی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در پارلمان جدید این کشور را به صورت زنده پخش کرد.

 

رئیس جمهوری سوریه در خصوص دخالت‌های خارجی در کشورش اعلام کرد: امروز پس از یک سال و نیم از گذشت اتفاقات، نقش بین‌المللی و نقش منطقه‌ای برخی کشورها که از شکستی به شکستی دیگر منتقل می‌شوند، روشن شده است.

وی با بیان اینکه برخی جسمشان در داخل سوریه اما تفکر و مغزشان در خارج از سوریه است، تاکید کرد، برخی به اطلاعات غلط استناد کردند اما آنچه امروز روی می‌دهد خیلی پیچیده است. امروز ما پس از ریخته شدن خون‌های پاک نیازمند عقلانیت هستیم.

وی اعلام کرد: آنچه ما از مردم یاد گرفتیم این است که با مشکلات روبه‌رو شویم نه اینکه از آن فرار کنیم. تروریسم کاری به اصلاحات یا گفت‌وگو ندارد. این مهم است که میان تروریسم و روند سیاسی تمایز قائل شویم تا بتوانیم [مشکل را] حل کنیم. ما با مشکل سیاسی روبه‌رو نیستیم.

 

اسد با اشاره به روند سیاسی ادامه داد: در هر کار سیاسی باید بنای ما مردم باشد و در رأس آن گفت‌وگوی ملی باشد. اصلاحات سیاسی امور را اصلاح نمی‌کند [تا زمانی که تروریسم فعال است] زیرا تروریسم از کار سیاسی جداست اما ما روند سیاسی را ادامه می‌دهیم.

اسد افزود: هر نتیجه‌ای که گفت‌وگوها بدان رسید، باید به تایید مردمی برسد حال چه از طریق پارلمان یا از طریق همه‌پرسی مردمی... ما همیشه آماده گفت‌وگوییم. جریان‌های متعددی وجود دارد. برخی اعلام آمادگی کردند اما برخی هنوز نه.

 

اسد تاکید کرد: برخی معارضان هنوز منتظر توازن قوا و اشاره از خارج از کشور هستند. ما تاکید می‌کنیم که درهای [گفت‌وگو] هنوز باز است. این روند سیاسی با دولت جدید و بر اساس نقشه‌بندی و جبهه‌بندی جدید در پارلمان شکل می‌گیرد و کامل می‌شود.

اسد با بیان اینکه تروریسم کاری با روند سیاسی ندارد، تاکید کرد، راهکار و درمان آن [تروریسم] متفاوت است و ما باید با تروریسم مبارزه کنیم تا مرهمی باشد بر دل هموطنان. هیچ تساهل یا تسامحی با ترورریس‌ها نمی‌شود و به مقابله با آنان ادامه می‌دهیم. التبه درها برای کسانی که بازگردند همچنانکه خیلی‌ها بازگشتند، باز است.

 

رئیس جمهوری سوریه در ادامه سخنان خود تاکید کرد: امنیت ملی سوریه خط قرمز ماست و ما به راهکار سیاسی برای همه مسائل نیاز داریم. راهکار سیاسی هم با قوانین و قانون اساسی یا اینگونه اقدامات آغاز نمی‌شود بلکه این امر با مفاهیم آغاز می‌شود.

بشار اسد در ادامه با بیان اینکه برخی برای دفاع از کشورشان تظاهرات کردند، و برخی هستند که به آنان اهانت شد چه از طرف یک دولتی یا مسئول امنیتی، تاکید کرد که این بدین معنا نیست که به نهادهای دولتی تعرض کند.

خبرگزاری فارس: رئیس جمهوری سوریه با بیان اینکه او رئیس جمهور همه کسانی است که زیر سقف قانون هستند، تاکید کرد که در کشتار الحوله ارتش را متهم کردند در حالی که حتی حیوانات وحشی هم این کشتار را مرتکب نمی‌شوند.

 

به گزارش فارس، بشار اسد در ادامه سخنان امروز خود در جمع نمایندگان جدید پارلمان سوریه به تبلیغات برخی اشاره کرد که می‌گویند برخی از مردم خاکستری هستند و گفت: تاوانی که ما داده‌ایم خیلی سنگین است ولی درس‌هایی که ما یاد گرفتیم گرانبهاتر است. ما به ملی‌گرا می‌گویم ملی و به کسی که میهنی نیست می‌گوییم غیرملی‌گرا و از این پس دیگر خاکستری نداریم. زمانیکه احزاب داخلی دچار اختلاف باشند ممکن است بگوییم که من خاکستری هستم اما زمانیکه اختلاف بین وطن و خارج از وطن باشد، من تاکید می‌کنم که وطنی و ملی هستیم.

اسد تاکید کرد: در این چارجوب باید اعلام کنم که رئیس جمهور برای همه ملت نیست بلکه رئیس جمهور برای همه کسانی هستند که زیر سقف قانون اساسی و در قالب قانون قرار گرفته‌اند.

اسد گفت: به کسی که به دنبال رئیس جمهوری می‌گردد که رنگ و طعم و بو نداشته باشد آنهم در کشورش که رنگارنگ است و تاریخی دیرینه دارد، می‌گویم که رنگ من رنگ مردم با همه اقشار و طیف‌های مقاومتش است.

رئیس جمهوری سوریه در ادامه به کشتار الحوله و اتهامی که به ارتش سوریه زده می‌شود اشاره کرد و گفت: ابتدا ارتش را متهم کردند ولی طولی نکشید که از این اتهام عقب نشستند و گفتند شبه نظامیان طرفدار نظام این کار را کردند، این اسمی است که آنان می‌گویند. در حالی که متهم کردن ارتش یعنی متهم کردن تک تک مردم سوریه.

اسد این سوال را مطرح کرد که چه کسی از این کشتار سود می‌برد و آیا دولت سوریه این کار را قبل از سفر کوفی عنان انجام داد که فشار بین‌المللی را از طریق شورای امنیت که بیشترشان علیه سوریه هستند، افزایش بدهد؟ بدیهی است که خیر.

کشتار الحوله و تلاش برای ایجاد اختلاف مذهبی کارت آخرشان علیه سوریه است

اسد با بیان اینکه این شرایط سوریه را از عزم خود برای پیشرفت منصرف نمی‌کند، و تروریسم نمی‌تواند اراده ملت سوریه را بشکند تاکید کرد که اقدامات علیه سوریه چند مرحله داشت.

اسد گفت: آنان شکست خورده‌اند. زمانی به ارتش و نیروها حمله کردند و شکست خوردند. پس از آن روی به بمب‌گذاری و انفجارهای خونین آوردند اما اراده مردم را نتوانستند سست کنند و باز هم شکست خوردند و اکنون روی به ایجاد درگیری مذهبی آورده‌اند.

اسد تاکید کرد: این کارت آخرشان است. که نشان دهنده شکست آنان است. اولین نشانه ملت‌های متمدن این است که متحد هستند. امروز باید در یک صف با وطن بایستیم. تکیه صرف بر دولت کافی نیست و هم هم‌وطنی باید به دفاع از وطن خود توجه کند.

 

لئون پانه تا: اسد نهايتاً سقوط خواهد کرد

سايت وزارت دفاع آمريکا يكشنبه 14 خرداد 1391(3 ژوئن 2012)

سؤال: درباره سوريه، آيا اين خطر وجود ندارد که اگر رژيم اسد در قدرت باقي بماند، به‌طور جد به منافع آمريکا و ثبات منطقه ضربه بزند؟ و آيا اين در نهايت يک پيروزي براي ايران نخواهد بود؟ با دو دستگي که در شوراي امنيت وجود دارد آيا اين موضوع مشکلي ايجاد نمي‌کند؟

پانه تا وزير دفاع آمريكا: من فکر مي‌کنم که اسد نهايتاً سقوط خواهد کرد. هيچ‌کدام از ما نمي‌توانيم زمان مشخصي بدهيم. به زمان بستگي دارد. مهمترين کار در حال حاضر اين است که جامعه بين‌المللي گامهايي را که نياز هست، براي سرنگوني اسد بردارد. . .

کشورهايي مثل ايران و برخي ديگر هستند که به اسد کمک مي‌کنند، هرچه اين موضوع بيشتر ادامه داشته باشد، تهديدات بيشتري پيش رو خواهيم داشت و اوضاع و شرايط بدتر مي‌شود و چيزي که در نهايت اتفاق مي‌افتد سقوط اسد خواهد بود.

 

آخرین تحولات سوریه

منابع عربي سه شنبه 16 خرداد 1391(5 ژوئن 2012)

فرستاده اتحاديه عرب و سازمان ملل كوفي عنان خواستار بازنگري تلاشها براي توقف خشونت در سوريه توسط جامعه بين المللي گرديد. يك ديپلمات برجسته در سازمان ملل در رابطه با صحتهاي اخير انان در مورد سوريه گفت كه او بهيچ وجه به شكست اعتراف نمي كند اما تك تك كلماتش را بدقت بكار مي برد و همه معني حرف او را مي فهند.

همچنين عربستان سعودي حمايت كامل خود را از بيانيه اخير اتحاديه عرب در مورد سوريه كه در آن خواستار تأمين حفاطت شهروندان سوري و توقف كامل خشونت و خونريزي بر عليه مردم سوريه شده بود, اعلام كرد.

از سوي ديگر با حمايت بسياري از مخالفين سوري و حضور اعضاي شوراي ملي سوريه ”جبهه انقلابيون سوريه“ ديروز در يك كنفرانس خبري در تركيه شروع كار خود را اعلام كرد. هدف اين جبهه وحدت كليه گروههاي مسلح انقلابي بر عليه رژيم سوريه براي اجراي طرح تعيين تكليف كه به سرنگوني رژيم اسد منتهي مي شود مي باشد.

از طرفي ديگر اپوزيسيون سوريه اعلام كرد كه نيروهاي سوري ديروز به بمباران خشونت بار خود بر عليه منطق مسكوني حمص ادامه دادند وعمليات امنيتي خود را در مناطق استان ادلب افزايش دادند. شوراي ملي سوريه همچنين گفت كه تانكها و موشك اندازها و توپخانه رژيم اسد اقدام به شليك روي بسياري ازشهرها و شهركهاي استان ادلب نمودند.

 

بشار اسد، نخست‌وزیر جدید سوریه را منصوب کرد

بی بی سی چهارشنبه 06 ژوئن 2012 - 17 خرداد 1391

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه به دنبال انتخابات پارلمانی ماه پیش که از سوی مخالفان تحریم شده بود، نخست‌وزیر جدیدی منصوب کرده است.

تلویزیون دولتی سوریه گفت آقای اسد از ریاض حجاب، وزیر کشاورزی این کشور خواسته است تا دولت جدید را تشکیل دهد.

آقای حجاب از اعضای باسابقه و کهنه‌کار حزب بعث سوریه است و معرفی او به عنوان نخست وزیر به گمانه‌زنی‌ها برای احتمال معرفی فردی که عضو حزب بعث نباشد، پایان داد.

از زمان شدت گرفتن اعتراضات در سوریه، مقامات ارشد و رسانه های دولتی این کشور تاکید داشته اند که بشار اسد با به اجرا گذاشتن یک برنامه اصلاحی، به خواست معترضان پاسخ می دهد.

اصلاح قانون انتخابات و برگزاری انتخابات پارلمانی جدید به عنوان بخشی از اصلاحات مورد نظر آقای اسد صورت گرفته است.

قبل از معرفی ریاض حجاب، مخالفان می‌گفتند این احتمال وجود دارد که بشار اسد برای اعتبار بخشیدن به روند اصلاحات مورد نظر خود، فردی خارج از حزب بعث را برای نخست وزیری نامزد کند.

معرفی نخست وزیر جدید در حالی صورت گرفته که فشارهای جهانی بر دولت سوریه برای متوقف کردن خشونت‌ها بیش از پیش افزایش یافته است.

روز گذشته دولت سوریه موافقت کرد که امدادگران سازمان ملل به برخی نواحی و مناطق سوریه که شاهد شدیدترین خشونت‌ها بوده‌اند، دسترسی پیدا کنند.

یک مقام سازمان ملل گفته است که این اقدام، آزمایشی برای سنجش حسن نیت دولت سوریه خواهد بود.

کشتار غیرنظامیان به خصوص کودکان و زنان در شهر حوله با واکنش‌های گسترده‌ای در جهان رو به رو شد و در واکنش به این کشتار، بسیاری از کشورهای غربی سفرا و دیپلمات‌های ارشد خود را از سوریه فراخواندند.

دولت سوریه نیز در اقدامی متقابل، سفرا و دیپلمات‌های این کشورها را "عناصر نامطلوب" خواند و برای خروج آنها از کشور مهلت تعیین کرد.

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، "دخالت خارجی" را عامل اعتراضات در سوریه خوانده است.

او گفته است که دولتش همواره آماده گفت‌وگو با مخالفان است، ولی با افرادی که با خارج از این کشور همکاری می‌کنند و با فعالیت‌های تروریستی ارتباط دارند، وارد مذاکره نخواهد شد.

ریاض حجاب، نخست وزیر جدید سوریه ۴۶ سال دارد و از اهالی شهر عمدتا سنی نشین دیر زور در شرق سوریه است.

او در آوریل سال ۲۰۱۱ و یک ماه پس از شروع ناآرامی‌ها در سوریه، به عنوان وزیر کشاورزی منصوب شد.

 

تأکید روسیه و چین بر پیگیری طرح صلح عنان برای سوریه

رادیو فردا  چهارشنبه 17 خرداد 1391(6 ژوئن 2012)

در حالی که کشورهای غربی و عربی خواستار فشارهای شدید‌تر بر حکومت سوریه هستند، روسیه و چین همچنان بر پیگیری طرح صلح کوفی عنان پای می‌فشارند.

روسیه همچنین بر برگزاری نشستی جهانی با حضور کشورهایی نظیر ترکیه و ایران برای حل بحران سوریه تأکید کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، و همتای چینی وی، هو جین‌تائو، روز سه‌شنبه، ۱۶ خردادماه، از جامعه بین‌المللی خواستند تا از طرح صلح کوفی عنان برای حل بحران سوریه حمایت کنند و تأکید کردند که باید از طریق این طرح به راه حلی سیاسی برای پایان‌ دادن به ناآرامی‌های سوریه دست یافت.

در عین حال سرگئی لاوروف، وزیر خارجه سوریه، نیز ۱۷ خردادماه تأکید کرد که لازم است نشستی با حضور کشورهایی که «بر گروه‌های اپوزیسیون سوریه تأثیر واقعی» دارند، برگزار شود.

وی در این خصوص به کشورهای عضو شورای امنیت، اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامی و همچنین کشورهای مهم منطقه نظیر ترکیه و ایران اشاره کرد و افزود که اتحادیه اروپا نیز می‌تواند در این مسیر به یاری بیاید.

روسای جمهور روسیه و چین که در پکن، پایتخت چین، با یکدیگر دیدار کرده‌اند، تأکید دارند که طرح صلح کوفی عنان نباید به انزوا برود.

این در حالی است که به دنبال کشتارهای شهر حوله که ۱۰۸ کشته برجای گذاشت، معترضان سوری همراه با شورای امنیت و کشورهای غربی دولت سوریه را مسئول این کشتارها دانستند و بر اعمال فشار شدیدتر بر دولت سوریه تأکید کردند.

حکومت دمشق می‌گوید نقشی در این کشتارها نداشته و آن را به «تروریست‌ها» نسبت داده است.

در همین زمینه روسیه و چین ۱۲ خردادماه، به همراه کوبا به قطعنامه شورای حقوق بشر که در آن حکومت سوریه به اتهام کشتار حوله محکوم شده بود، رأی مخالف دادند و تأکید کردند که این واقعه نیازمند تحقیقات بیشتر است.

دو کشور روسیه و چین، دو عضو دائم شورای امنیت، از مخالفان دخالت نظامی خارجی در امور سوریه هستند و تاکنون دو بار قطعنامه شورای امنیت در این باره را وتو کرده‌‌اند.

۱۵ ماه از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه می‌گذرد. سازمان ملل فروردین‌ماه سال جاری شمار کشته‌شدگان خشونت‌های سوریه را بیش از ۹ هزار تن ارزیابی کرد. گروه‌های مخالف می‌گویند این رقم در حال حاضر به بیش از ۱۱ هزار تن رسیده است.