بولتن خبري ايران نبرد(1118)  یکشنبه 7 خرداد 1391(27 مه 2012)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

تلاش خامنه ای برای ساختن بمب اتم،

از مهر 1390 تا نشست بغداد در 3 خرداد 1391

 

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

آمانو بار ديگر از عدم همکاري هسته اي ايران با آژانس انتقاد کرد

سايت راديو فردا   پنجشنبه 14 مهر 1390(6 اكتبر 2011)

يوکيو آمانو، رئيس آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، روز پنجشنبه بار ديگر از ايران به‌دليل عدم همکاري با اين آژانس درباره ماهيت برنامه هسته‌يي خود انتقاد کرد و گفت که جمهوري اسلامي ايران بايد کاملاً به تعهدات بين‌المللي خود براي ايجاد اطمينان در جامعه جهاني عمل کند.

آقاي آمانو که در اندونزي به‌سر مي‌برد در يک سخنراني گفت: ايران همکاري لازم را با آژانس براي قادر ساختن اين نهاد در خصوص ابراز اطمينان از عدم فعاليت و مواد اتمي اعلام نشده از سوي تهران انجام نداده است.

وي از جمهوري اسلامي ايران خواست تا گام هاي رو به جلو را براي انجام کامل تعهدات بين‌المللي خود و ايجاد اطمينان درباره ماهيت صلح‌آميز فعاليتهاي هسته‌يي اش بردارد. . .

در همين حال، شبکه تلويزيوني کانال ۱۰ اسرائيل روز چهارشنبه اعلام کرد که ماهواره جاسوسي ساخت اين کشور که به‌زودي در مدار زمين مستقر خواهد شد، فعاليتهاي هسته‌يي ايران را به‌دقت رصد خواهد کرد.

بر اساس اين گزارش، ماهواره ياد شده قادر است از ارتفاع ۶۰۰ کيلومتري تصاويري با وضوح دو برابر بيشتر از قبل به زمين ارسال کند.

اين گزارش مي‌افزايد: مأموريت اصلي اين ماهواره، نظارت بر مناطق مرتبط با فعاليتهاي هسته‌اي ايران و هم‌چنين رصد کردن محموله‌هاي تسليحاتي احتمالي از ايران به مقصد حزب‌ الله لبنان است.

 

ایران قبل از ۲۰۱۳ نمی‌تواند سلاح هسته‌ای تولید کند

رادیو فردا:

اولی هاینونن رئیس پیشین بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل متحد ضمن رد ادعاهای اخیر مربوط به احتمال تولید جنگ‌افزار هسته‌ای توسط ایران طی دوره‌ای چند ماهه، گفت ایران تا سال ۲۰۱۳ قادر به تولید این تسلیحات نخواهد بود.

خبرگزاری رویترز از قول اولی هاینونن می‌نویسد که براساس اطلاعاتی که تا این مرحله از فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی ایران در دست است آن کشور حداقل برای رسیدن به مرحله مقدماتی ساخت کلاهک‌های هسته‌ای به دو تا سه سال دیگر نیاز دارد.

 به گفته اولی هاینونن پس از آن زمان تازه دوران تولید این سلاح‌ها آغاز خواهد شد و خود آن مدتی طول خواهد کشید. اما شکی نیست که ایران عوامل لازم را در اختیار دارد و توانایی‌های خود را در این راستا افزایش داده‌است.

 اولی هاینونن که تا سال گذشته ریاست بازرسان تسلیحاتی و هسته‌ای سازمان ملل متحد را برعهده داشت اکنون در مرکز روابط و علوم بین‌المللی دانشگاه هاروارد تدریس می‌کند. به گفته وی ایران در مسیر نادرست توسعه برنامه‌های هسته‌ای خود گام برمی‌دارد ولی به نظر می‌رسد که هنوز تصمیم سیاسی در سطوح ارشد حکومت برای تولید بمب هسته‌ای اتخاذ نشده‌است.

خبرگزاری رویترز یادآوری می‌کند که حکومت ایران مدعی است هدف برنامه‌های هسته‌ای آن کشور صلح‌آمیزند. اما جامعه بین‌المللی و به خصوص کشورهای غربی به این امر سوءظن داشته و می‌گویند ایران ممکن است در لوای برنامه‌های صلح‌آمیز خود مشغول تدارک برای تولید جنگ‌افزار هسته‌ای باشد.

ارزیابی دقیق از مدت زمان لازم برای رسیدن به مرحله تولید سلاح هسته‌ای در ایران از این نظر مهم است که نشان می‌دهد غرب برای اعمال فشار و پیشبرد روش‌های دیپلماتیک چقدر فرصت خواهد داشت.

گرگ جونز کارشناس آمریکایی امور دفاعی ماه گذشته یک ارزیابی بسیار هشدارآمیز از این روند ارائه داد و گفت اگر ایران تصمیم به تولید جنگ‌افزار هسته‌ای بگیرد ظرف دو ماه قادر است اورانیوم مورد نیاز را تولید کند. وی در تحلیلی که مجله نیوریپابلیک آن را منتشر کرد گفت: به دلیل نزدیکی ایران به مرحله تولید سلاح هسته‌ای عملا باید آن کشور را یک قدرت هسته‌ای بالقوه محسوب کرد.  سایر تحلیل‌گران و کارشناسان با اشاره به مشکلات و کمبودهای فنی ایران می‌گویند یک چنین ارزیابی نادرست است.

 

اقدام يك شركت بيمه انگليسي عليه كشتي‌هاي ايراني

ايسنا چهارشنبه 20 مهر 1390(12 اكتبر 2011)

در ادامه سياست‌هاي خصمانه غرب عليه كشورمان، شركت بيمه دريايي P&I Club پوشش بيمه براي تمامي كشتي‌هايي كه تحت پرچم ايران حركت مي‌كنند را متوقف كرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، خبرگزاري رويترز گزارش داد: يك مقام عالي‌رتبه شركت بيمه دريايي P&I Club به خبرنگاران گفت كه اين شركت (مستقر در انگليس) پوشش بيمه‌يي را براي كليه كشتي‌هايي كه با پرچم ايران حركت مي‌كنند به دليل تحريم‌هاي اعمال شده توسط آمريكا عليه اين كشور متوقف كرده است.

ساوراج مهتا، مدير اين شركت بيمه‌يي گفت: آن‌ها مي‌توانند در هر جايي كه مي‌خواهند تجارت كنند اما ما به عنوان يك شركت مستقر در انگليس مجاز نيستيم آن‌ها را تحت پوشش (بيمه) قرار دهيم. هر يك از 13 شركت وابسته به ما نمي‌توانند با آن‌ها معامله كنند.

 

صالحي: حدود 70 کيلو سوخت غني‌ شده 20 درصد توليد کرده‌ايم

ايسنا دوشنبه 25 مهر 1390(17 اكتبر 2011)

صالحي، وزير خارجه در پاسخ به پرسشي در مورد راه‌اندازي FMP (کارخانه توليد قرص، ميله ومجتمع سوخت هسته‌يي) گفت: همان‌طور که پيش از اين سازمان انرژي اتمي اعلام کرد اميدواريم ظرف چهار پنج ماه آينده اولين صفحه سوخت ساخت ايران توليد شود و در رآکتور تحقيقاتي تهران مورد استفاده قرار گيرد.

صالحي در پاسخ به اين پرسش که تاکنون تا چه اندازه از سوخت 20 درصد غني‌شده، توليد شده است؟ گفت: تا يک ماه پيش حدود 70 کيلوگرم سوخت غني‌شده 20 درصد در ايران توليد شده است.

 

شرکت‌هاي چيني تجهيزات‌ رديابي تلفن همراه به ايران مي فروشند

راديو فرانسه 5 آبان 1390

روزنامه وال استريت ژورنال در مقاله‌يي مفصل از فعاليتهاي گسترده يک شرکت چيني خبر مي‌دهد که بخش بزرگي از بازار تلفن همراه ايران را دراختيار خود گرفته است. اين شرکت وسايلي به دولت جمهوري اسلامي مي‌فروشد که رديابي صاحبان تلفن‌هاي موبايل را ممکن مي‌سازد. اين در حالي است که هيلاري کلينتون از وجود يک پرده الکترونيکي پيرامون ايران سخن گفته است. كلينتون از جمله به صداي آمريکا گفت: ما هم‌چنين درتلاش براي فراهم آوردن و دراختيار قراردادن تجهيزات و امکاناتي براي مخدوش کردن پرده الکترونيکي هستيم تا امکان آزادي بيان وجود داشته باشد رژيم ايران در تلاش است تا راههاي ارتباطي را چه از طريق اينترنت باشد و چه راههاي سنتي‌تر آن چون تلفن و تلفن همراه مسدود کند و راههايي را نيز به کار گرفته‌اند تا کساني را که ابراز عقيده مي‌کنند تعقيب کنند.

 

آمانو: نگرانيهاي جديد در مورد مقاصد اتمي ايران و کره شمالي

خبرگزاري فرانسه   سه شنبه 10 آبان 1390(اول نوامبر 2011)

رئيس آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گزارش سالانه خود به ملل ‌متحد نگرانيهاي جديدي را درباره فعاليتهاي اتمي ايران و کره شمالي مطرح کرد.

يوکيو آمانو، دبيرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به مجمع عمومي ملل ‌متحد گفت، هر دو دولت بايد نگرانيهاي جهاني درباره اعمالشان را کاهش دهند.

آمانو در گزارشات اخير آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تصريح کرده که ايران همکاري لازمه را فراهم نکرده، که اين آژانس قادر باشد نتيجه‌گيري نمايد که همه موارد اتمي در ايران در فعاليتهاي صلح‌آميز هستند.

او گفت: من از ايران مي‌خواهم تا گامهايي را بسوي اجراي کامل تمام التزامات مربوطه براي ايجاد اعتماد بين‌المللي نسبت به ماهيت منحصراً صلح‌آميز برنامه اتمي خودش، بردارد.

 

ايران بايد در تجهيزات شنود و رديابي مورد تحريم قرارگيرد

راديو آلمان  چهارشنبه 11 آبان 1390(2 نوامبر 2011)

بعد از نوکيا زيمنس، پاي کمپاني چيني هوآوي، شرکت سوئدي اريکسون، يک شرکت بريتانيايي و يک کمپاني ايرلندي نيز به سرکوب مخالفان حکومت ايران کشيده شد. ابتدا روزنامه وال استريت ژورنال در گزارشي کاوشگرانه پرده از همکاري شرکت چيني هوآوي با حکومت ايران در سرکوب مخالفان برداشت.

وال استريت ژورنال در آخرين شماره‌هاي ماه اکتبر خود نوشت: کمپاني هوآوي، با امضاي قراردادي بزرگ با اپراتور همراه اول، مسئوليت طراحي و پياده‌سازي تجهيزات شنود و رهگيري تلفن‌هاي همراه را برعهده گرفته است. ظاهراً اين کمپاني قرار است سرويس مشابهي را هم به اپراتور ايرانسل ارائه کند.

 

اوباما: از مهمترين تهديدات امنيتي برنامه هسته‌يي ايران است

سي ان ان   پنجشنبه 12 آبان 1390(3 نوامبر 2011)

کنفرانس مطبوعاتي مشترك اوباما و سارکوزي در فرانسه ـ اوباما:. . بسيارخوشحالم که براي بازديد مجدد به فرانسه مي‌آيم. . . ما فرصت گفتگو در مورد طيفي از موضوعات امنيتي را داشتيم، يکي از آنها که به‌طور خاص مي‌خواهم به آن اشاره کنم، تهديد فزاينده‌اي است که توسط برنامه هسته‌يي ايران اعمال مي‌شود، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در برنامه خود انتشار گزارشي در مورد برنامه هسته‌يي ايران را براي هفته آينده دارد، من و رئيس‌جمهور سارکوزي بر ضرورت حفظ فشار بي‌سابقه بين‌المللي بر روي ايران تا به تعهدات خود پاسخ گويد، توافق داشتيم.

 

مصاحبه با کاندوليزا رايس

تلويزيون سي ان ان   يكشنبه 15 آبان 1390(6 نوامبر 2011)

ولف بليتزر: شما 8سال را با نگراني در مورد ايران و برنامه اتمي آن، از دست داديد، آمريکا چه کار بايد بکند زيرا که تحريمها به نظر نمي‌رسد که تاثير چنداني داشته باشد؟

کاندوليزا رايس: تحريمها به ميزاني تاثير داشته است و ايران در برنامه خود دچار مشکل مي‌باشد و احتمالاً بسياري از تجهيزات و موادي که نياز دارند دست‌يابي به آنها سخت‌ترشده است که بايد از تحريمها قدرداني کرد، و آن اقدامات تشديد هم شده است، اما اين امکان وجود دارد که فشار بيشتري به اقتصاد ايران وارد کرد و اين چيزي است که بايد در رابطه با تحريم نفت و گاز ايران و اين‌که چه تاثيراتي مي‌تواند داشته باشد، بيشتر مورد توجه قرارگيرد.

  اما رژيم ايران خطرناک است ولي نه اين‌که نتوان از عهده آن بر آمد، تلاشي متمرکز در چند سال گذشته صورت گرفته که توانسته است اجماعي جهاني را در مورد ايران ايجاد نمايد. ما توانستيم ايران را چندين بار به پاي شوراي امنيت بياوريم و فوق‌العاده مهم است که آن تحريمها سخت‌تر شوند، رئيس‌جمهور آمريکا نبايد هرگز عمل نظامي را از روي ميز بردارد، اما فکر مي‌کنم همه مي‌دانند که عواقب ناخواسته‌‌يي به‌دنبال خواهد داشت.

 

احتمال حمله نظامي عليه ايران در حال حاضر بيشتر از به‌کارگيري گزينه ديپلوماتيک است

تلگراف دوشنبه 16 آبان 1390(7 نوامبر 2011)

بعد از اين‌که رئيس‌جمهور اسراييل شيمون پرز گفت حمله نظامي  احتمال فزاينده‌يي دارد، وزير خارجه روسيه سرگي لاوروف هشدار داد که حمله نظامي به ايران يک اشتباه بسيار جدي با عواقب غيرقابل پيش‌بيني خواهد بود.

در اظهارنظرات منتشر شده در روزنامه حيم اسراييل شيمون پرز گفت در حال حاضر احتمال به‌کارگيري تهاجم نظامي عليه ايران بيشتر از استفاده از شق ديپلوماتيک مي‌باشد.

گزارش آمانو آن‌گونه که مقامات کشورهاي غربي و متخصصان به آن مي‌نگرند، شواهد انکار ناپذيري را ارائه خواهد داد که تهران در حال کسب ظرفيت و مهارتهاي لازمه براي ساخت بمب اتمي مي‌باشد. و به‌عنوان اهرمي براي پنجمين دور از تحريمات سازمان ملل ‌متحد به‌کار گرفته خواهد شد.

اين مي‌تواند هم‌چنين براي اسراييل تأمين کننده تأييديه بي‌سر وصدايي از حمايت واشنگتن براي نهايي کردن طرحهاي حمله هوايي باشد.

 

به تأسيسات هسته‌يي رژيم ايران حمله کنید

تلويزيون فاکس نيوز   دوشنبه 16 آبان 1390(7 نوامبر 2011)

جان بولتون (سفير سابق آمريکا در ملل متحد): حقيقت اين است که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گزارشات خود معتبر است و آن‌چه را که برخي تاکنون درباره برنامه اتمي رژيم ايران هشدار مي‌دادند که اين رژيم تا چه حد به توليد بمب اتمي نزديک شده، ثابت مي‌کند. ولي اين خبر جديدي براي آمريکا يا اسراييل نيست.

مجري فاکس‌ نيوز: در واکنش به گزارش جديدي که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قرار است منتشر کند، آيا چيزي تغيير خواهد کرد؟

جان بولتون: شايد خير؛ چونکه روسيه و چين و تعدادي از کشورهاي طرفدار رژيم ايران در جامعه جهاني حاضر به قبول تحريمهاي شديدتر نيستند. ايکاش من اشتباه مي‌کردم، ولي فکر مي‌کنم احتمالات اکنون به نفع دستيابي رژيم ايران به بمب اتمي پيش مي‌رود. در چنين شرايطي بقيه کشورها در منطقه نيز در پي توليد سلاح اتمي خواهند رفت و ريسک يک برخورد هسته‌يي در منطقه افزايش خواهد يافت. تنها راهي که مي‌تواند مانع دستيابي رژيم ايران به بمب اتمي‌شود، اين است که کسي به تأسيسات هسته‌يي رژيم ايران حمله کند. يا اسراييل يا آمريکا. البته آمريکا تا حدود 14ماه ديگر دست به چنين حمله‌يي نخواهد زد، لذا اين وسط اسراييل باقي مي‌ماند.

 

برنامه هسته اي ايران و گزارش آژانس بين المللي انرژي اتمي

صداي آمريكا سه شنبه 17 آبان 1390(8 نوامبر 2011)

واشنگتن پست نوشته است آژانس بين المللي انرژي اتمي هشدار داده که دولت ايران در سال هاي اخير تخصص و مواد لازم براي ساخت سلاح هسته اي را از دانشمندان خارجي کسب کرده است. به نوشته اين روزنامه، اسناد و مدارک آژانس نشان مي دهد که يک دانشمند امور تسليحاتي اتحاد شوروي سابق، ساخت نمونه اي از ماشه انفجاري کنترل از راه دور را به ايراني ها آموزش داده که براي انفجار از طريق واکنش زنجيره اي هسته اي به کار مي رود. گزارش همچنين از استفاده از تکنولوژي دانشمندان پاکستان و کره شمالي در برنامه هسته اي ايران خبر مي دهد.

اسراييل نشنال نيوز مي نويسد وزير امور خارجه جمهوري اسلامي گزارش پيش روي آژانس بين المللي انرژي اتمي را فاقد اعتبار و سنديت خوانده است. علي اکبر صالحي در يک کنفرانس خبري گفته است آژانس پيشتر هم چنين اسنادي ارائه کرده و ايران به تمام پرسش هاي آژانس پاسخ گفته است.

به نوشته وال استريت جورنال، ديگر در مورد برنامه توليد سلاح هسته اي تهران جاي ترديد باقي نمانده است. حال پرسش اين است که غرب چگونه به اين معضل واکنش نشان مي دهد. اين روزنامه مي نويسد در بحث بر سر برنامه اتمي ايران راه سومي وجود ندارد: يا بايد به تهران اجازه دهيم جاه طلبي هسته اي اش را دنبال کند يا با استفاده از نيروي نظامي جلويش را بگيريم. اما پيامدهاي حمله را نبايد از نظر دور داشت. پس شايد کمک به سرنگوني رژيم تهران راهي باشد براي توقف برنامه سلاح هاي هسته اي.

در همين حال، به نوشته ديلي استار، روزنامه انگليسي زبان لبنان، ديميتري مدودف رييس جمهوري روسيه تهديد اسراييل به حمله به تاسيسات هسته اي جمهوري اسلامي را شعار هاي بسيار خطرناک عليه ايران خوانده و نسبت به عواقب فاجعه بار آن هشدار داده است.

فايننشال تايمز مي نويسد در آستانه انتشار گزارش آژانس، نگراني ها از بالا گرفتن تنش ها ميان ايران و اسراييل بر قيمت نفت خام اثر گذاشته است. به نوشته فايننشال تايمز، بهاي نفت خام برنت به بشکه اي يکصد و پانزده دلار و هشتاد سنت رسيد که بالاترين قيمت در هفت هفته اخير است.

 

گزارش آژانس در ميان اعضا پخش شد

بي.بي.سي  سه شنبه 17 آبان 1390(8 نوامبر 2011)

تازه ترين گزارش يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي که دقايقي پيش ميان اعضاي آژانس منتشر شد، از وجود "نشانه‌هاي فعاليت‌هاي مرتبط با توليد سلاح اتمي" در ايران حکايت دارد.

در اين گزارش که بي بي سي نسخه اي از آن را به دست آورده است، تصويري مفصل از تحقيقات و فعاليت هاي ايران ارائه شده که گفته مي شود اهداف نظامي داشته است.

يک خبرنگار بي بي سي که گزارش آقاي آمانو را مطالعه کرده است، مي گويد که اطلاعاتي با جزئيات در اين گزارش وجود دارد از اينکه ايران نوعي از مدل سازي کامپيوتري را انجام داده که تنها به سلاح اتمي مربوط مي شود.

در عين حال گزارش آژانس به صراحت نمي گويد که ايران در حال ساخت سلاح اتمي است.

محمود احمدي نژاد، رئيس جمهوري ايران در آستانه انتشار گزارش آقاي آمانو به شدت از او انتقاد کرده بود.

آقاي احمدي نژاد صبح امروز در تهران گفته بود: "متأسفانه فردي را در رأس آژانس بين المللي انرژي اتمي قرار داده‌اند که نه تنها اختياري از خود ندارد، بلکه قوانين آژانس را زير پا مي گذارد و فقط حرف‌هاي آمريکا را تکرار مي کند".او آقاي آمانو را متهم کرد که در مورد فعاليت هاي اتمي ايران "گزارش هاي غير واقعي" تهيه مي‌کند.

ايران اتهامات آمريکا و ساير کشورهاي غربي را در مورد نظامي بودن اهداف برنامه اتمي خود رد مي کند و تأکيد دارد که اين برنامه را تنها با هدف توليد انرژي و کاربردهاي علمي از جمله در زمينه پزشکي دنبال مي کند.

عصبانيت روسيه

گزارش خبرگزاري ها حاکي است که مقامات روسيه از گزارش تازه آژانس ابراز نارضايتي کرده اند.

وزارت امور خارجه روسيه در اين مورد بيانيه اي منتشر کرده که در آن آمده است: "روسيه به شدت از اينکه گزارش آژانس به عامل افزايش تنش هاي موجود بر سر برنامه اتمي ايران تبديل شده، مأيوس و گيج شده است".

 

تمديد فرمان حالت اضطراري درمقابل ايران

سايت راديو فرانسه سه شنبه 17 آبان 1390(8 نوامبر 2011)

رئيس‌جمهوري آمريکا روز گذشته فرمان ادامه وضعيت اضطراري ملي آمريکا در برابر ايران را يک سال ديگر تمديد کرد. به گزارش منابع خبري، باراک اوباما براي سي امين سال متوالي اين فرمان را امضاء کرد و براي يک سال ديگرتمديد نمود. با امضاء اين فرمان کاخ سفيد واشنگتن با انتشار بيانيه‌يي اعلام داشت که وضعيت دو کشور هنوز به‌حالت عادي بازنگشته و وضعيت اضطراري هم‌چنان ادامه دارد.

اين فرمان در سال 1981 توسط جيمي کارتر رئيس‌جمهوري وقت آمريکا صادر شد. . .

فرمان سال قبل در همين مورد در روز چهاردهم ماه جاري ميلادي به پايان مي‌رسد، از همين رو باراک اوباما فرمان ادامه آن را روز دوشنبه هفتم نوامبر توشيح کرد.

 

مهمترين بخشهاي گزارش ديدبان اتمي سازمان ملل در مورد ايران

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 18 آبان 1390(9 نوامبر 2011)

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قويترين گزارش تاريخ خودش در مورد تسليحات مشکوک هسته‌يي ايران را براي کشورهاي عضو فرستاده است. تهران اين گزارش را رد کرده و آن را بي‌اساس مي نامد. در زير نتيجه‌گيريهاي اصلي اين گزارش آمده است.

آژانس در رابطه با ابعاد نظامي احتمالي برنامه هسته‌يي ايران، نگراني‌هاي جدي دارد. بعد از ارزيابي دقيق و موشکافانه اطلاعات وسيعي که در اختيارش است، آژانس دريافت که اين اطلاعات، در مجموع معتبر هستند. اين اطلاعات حاکي از آن است که ايران فعاليتهايي را در ارتباط با توسعه ادوات انفجاري هسته‌يي انجام داده است. اين اطلاعات هم‌چنين نشان مي‌دهد که پيش از پايان سال 2003، اين فعاليتها تحت يک برنامه تنظيم شده، انجام شده و برخي از اين فعاليتها ممکن است هم‌چنان ادامه داشته باشند.

نظر به نگراني‌هايي که در سطور فوق تشخيص داده شد، از ايران خواسته مي‌شود به‌منظور فراهم کردن توضيحات روشنگرانه نسبت به ابعاد نظامي احتمالي برنامه هسته‌يي‌اش که در ضميمه گزارش مورد شناسايي قرار گرفتند، بدون تعلل و به‌طور محتوايي واردگفتگو و همکاري با آژانس شود.

اين اطلاعات نشان مي‌دهد که ايران به انجام فعاليتهاي زير که با ساخت يک وسيله هسته‌يي انفجاري ارتباط دارند، اقدام کرده است:

ـ تلاشهايي بعضاً موفقيت‌آميز، براي خريد تجهيزات و مواد هسته‌يي و دو منظوره توسط افراد و سازمانهاي مرتبط با دستگاههاي نظامي

ـ تلاشهايي درجهت ايجاد مسيرهاي اعلام نشده براي توليد مواد هسته‌يي

ـ کسب اطلاعات و مستندات مربوط به توليد تسليحات هسته‌يي از طريق يک شبکه مخفي تأمين هسته‌يي

ـ کار بر روي تهيه يک طرح بومي سلاح هسته‌يي، شامل آزمايش اجزاي سازنده.

درحالي‌که برخي از فعاليتهاي مشخص شده در قسمت ضميمه کاربردهاي غيرنظامي و نيز نظامي دارند، ساير فعاليتهاي مشخص شده در اين قسمت منحصراً به تسليحات هسته‌يي مربوط مي‌شوند.

 

اوباما در ملاقات با رئيس‌جمهور پرتغال موضوع ايران را مورد گفتگو قرار داد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 19 آبان 1390(10 نوامبر 2011)

آمريکا، باراک اوباما روز چهارشنبه ايران و ناآرامي در سوريه و خاورميانه را با آنيبال کاواکو سيلوا رئيس‌جمهور پرتغال مورد گفتگو قرار داد. اين کشور در حال حاضر رياست شوراي امنيت سازمان ملل را بر عهده‌دارد.

اين دو رهبر بعد از ملاقاتشان در دفتر کاخ سفيد، در بيانيه مشترکي گفتند که آنها در مورد اقتصاد جهاني و وضعيت مالي نيز گفتگو کرده‌اند.

اين بيانيه گفت، ما هم‌چنين با ادامه همکاري نزديک در شوراي امنيت سازمان ملل، جايي که پرتغال در حال حاضر به‌عنوان رئيس شورا عمل مي‌کند، بر سر مسائل مورد نگراني متقابل، مانند سوريه، ليبي، صلح خاورميانه و ايران توافق کرديم. . .

آمريکا مي‌گويد که خواهان تشديد نظام تحريمهاي بين‌المللي عليه ايران است.

 

آمريکا و روسيه خواهان يک پاسخ مشترک در مورد ايران هستند

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 22 آبان 1390(13 نوامبر 2011)

پرزيدنت باراک اوباما گفت آمريکا و روسيه با وجود شک و ترديد قوي نسبت به تحريمهاي جديد که توسط مسکو ابراز شده، درصدد يافتن يک پاسخ مشترک به چالش برنامه اتمي ايران هستند.

اوباما بعد از اين‌که با پرزيدنت مدودوف ملاقات کرد گفت طرفين، هدف ما براي کار جهت ايجاد يک پاسخ مشترک را مورد تأييد قرار دادند که؛ ما مي‌توانيم ايران را وادار کنيم به سمت متابعت از التزامات بين‌المللي‌اش در ارتباط با برنامه اتمي آن حرکت کند.

 

حمایت وزیران خارجه اتحادیه اروپا از تشدید تحریم ها علیه ایران

راديو فردا دوشنبه 23 آبان 1390(14 نوامبر 2011)

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه در نشست بروکسل، خواستار تشدید فشارها بر جمهوری اسلامی ایران به‌دلیل برنامه هسته‌یی آن شدند و آلمان اعلام کرد که این کشور در حال همکاری با اعضای اتحادیه اروپا برای افزایش تحریمها بر ضدتهران است.

آندریاس پشکه، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که برلین در حال کار با سایر شرکای اروپایی‌اش برای اعمال دور تازه تحریمها بر ضدایران است تا علامت روشنی به این کشور فرستاده شود که عدم همکاری آن با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید پایان یابد. گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، نیز اظهار داشت: تحریمها اجتناب‌ناپذیر هستند و در صورتی که ایران از همکاری با آژانس خودداری کند مجازاتهای سخت‌تر نیز اجتناب‌ناپذیرند.

وی گفت: ایران حق دارد تا از انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی استفاده کند ولی هم‌چنین وظیفه دارد تا تمام ابزارهای نظامی هسته‌یی را کنار گذاشته و این موضوع را در برابر جامعه جهانی راستی آزمایی کند.

آلن ژوسپه، وزیر امور خارجه فرانسه، نیز در حاشیه نشست بروکسل گفت که ایران برنامه‌های خود برای توسعه سلاح هسته‌یی را حفظ کرده است، بنابراین امروز نیاز داریم که موضع قاطعی در این زمینه اتخاذ کنیم. ضروری است تحریمها شدت یابد تا از هر حرکت غیرقابل برگشتی جلوگیری شود. اوری روزنتال، وزیر امور خارجه هلند، نیز پیش از برگزاری این نشست اظهار داشت که ما مطمئناً درباره افزایش تحریمها از طریق سازمان ملل ‌متحد مذاکره می‌کنیم.

موضع اخیر وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا پس از آن اتخاذ می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته گزارش تازه‌یی درباره جنبه‌های نظامی برنامه هسته‌یی ایران منتشر کرد و گفت که شواهد معتبری درباره تلاش ایران برای سوار کردن کلاهک هسته‌یی بر روی موشکهای میان‌برد به دست آورده است.

ایران مبنای گزارش آژانس را ادعاهای بی‌اساس و مدارک مزخرف خوانده است.

سرگیی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، نیز در مسیر بازگشت از نشست آسیا- پاسیفیک در هاوایی به خبرنگاران گفت که گزارش آژانس درباره ایران نکته جدیدی نداشت و شواهد بیشتری درباره این‌که تهران در حال ساخت سلاح هسته‌یی است، ارائه نکرده است. در هفته‌های اخیر گزارشهای متعددی از احتمال حمله نظامی اسراییل به تأسیسات هسته‌یی ایران منتشر شده است، ولی وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا می‌گویند که اقدام نظامی بر ضدتهران در دستور کار نیست.

 

بيانيه شوراي وزيران اتحاديه اروپا در نشست 14نوامبر در مورد ايران

سايت اتحاديه اروپا دوشنبه 23 آبان 1390(14 نوامبر 2011)

شوراي اتحاديه اروپا / نتايج شورا در مورد ايران / نشست شوراي روابط خارجي 3124 [سه هزارو بيست‌وچهارمين] بروکسل-14نوامبر 2011

شوراي وزيران اتحاديه اروپا نتايج زير را تصويب کرد:

در پرتو گزارش جديد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، که قرار است توسط شوراي حکام آژانس بررسي شود، شوراي وزيران نگرانيهاي فزاينده خود را نسبت به برنامه اتمي رژيم ايران و عدم پيشرفت پروسه تلاشهاي ديپلوماتيک ابراز مي‌کند.

شورا استمرار گسترش برنامه غني‌سازي رژيم ايران را محکوم مي‌کند.

شورا نگرانيهاي خاص را نسبت به يافته‌هاي گزارش مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، در مورد فعاليتهاي رژيم ايران، در ارتباط با توسعه فناوري نظامي اتمي، ابراز مي‌دارد.

رژيم ايران التزامات بين‌المللي شامل شش (6) قطعنامه شوراي امنيت ملل ‌متحد و ده (10) قطعنامه شوراي حکام آژانس را نقض کرده است.

ما از رژيم ايران مي‌خواهيم به نگرانيهاي بين‌المللي بر سر ماهيت برنامه اتمي خود از طريق همکاري کامل با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي پاسخ دهد و آمادگي خود را به‌طور جدي براي ايجاد اعتماد، همان‌طور که نماينده عالي از جانب کشورهاي گروه 3 به‌علاوه 3 (شامل فرانسه، انگلستان، آلمان، آمريکا، چين و روسيه) مشخص کرده است، نشان دهد.

شوراي وزيران اتحاديه اروپا آخرين نتايج شوراي وزيران مبني بر دعوت به آماده‌سازي تدابير محدود کننده جديد عليه رژيم ايران را مجدداً يادآوري کرد.

شورا به بررسي اقدامات جديد و محکم ادامه خواهد داد و به اين موضوع در نشست آينده‌اش با در نظر گرفتن اعمال رژيم ايران، رجوع مي‌کند.

 

فشار کمرشکن تحريم‌ها بر اقتصاد رو به انهدام ايران

سايت راديو آلمان سه شنبه 24 آبان 1390(15 نوامبر 2011)

بخش قابل توجهي از ناوگان هوايي جمهوري اسلامي زمين‌گير شده است. صنعت نفت ايران، نه تنها از بازسازي و گسترش بازمانده، بلکه روز به روز فرسوده‌تر مي‌شود. سال گذشته ۲۰ ميليارد دلار کالاي قاچاق در جمهوري اسلامي کشف شده است، در دوران هفت‌ساله رياست‌جمهوري احمدي‌نژاد، ۸۳ درصد درآمد نفتي کشور صرف واردات شده است. اين خود بهترين نشانه رکود توليد داخلي و فلج شدن اقتصاد است. اين‌ها، اطلاعاتي نيست که مخالفان جمهوري اسلامي به دست داده باشند. اين‌ها، نکاتي هستند که مقامات رسمي و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بر آنها انگشت مي‌گذارند. . . صنعت نفت فرسوده‌ايران، نيازمند ۳۰۰ ميليارد دلار سرمايه‌گذاري است.

 

مصاحبه با ژنرال وسلي کلارک فرمانده سابق ناتو: هزينه جنگ با ايران چه خواهد بود

تلويزيون سي ان ان چهارشنبه 25 آبان 1390 (16 نوامبر 2011)

مجري: آيا از نظر شما آمريکا مي‌تواند از طريق راههاي ديپلوماتيک مانع به‌دست آوردن تسليحات هسته‌يي توسط ايران شود؟ من چند ماه پيش در ايران بودم و بنظر مي‌رسد که به‌رغم تحريماتي که بر روي آنها اعمال مي‌شود، آنها امکانات مورد نياز خود را از کشورهاي نظير چين به‌دست مي‌آورند.

ژنرال وسلي کلارک: اگر آمريکا بتواند روسيه و چين را همراه خود بياورد، اگر ما به‌طور جدي و به قويترين شکل ممکن راه‌حل تحريمات را دنبال بکنيم، و اگر ما حاضر باشيم بر روي قراردادهاي نفتي ايران تاثير بگذاريم، آن وقت تحريمات تاثير جدي مي‌گذارند.

از نظر من تحريمات در حال حاضر تاثيراتي گذاشته‌اند و من همچنين مطمئن هستم که ما کار را براي رژيم ايران سختتر کرده‌ايم. اما واضح است که رژيم ايران مصمم است تا به اين راه خود ادامه بدهد. . .

از نظر من ما الان به مرحله تصميم‌گيري در مورد ايران رسيده‌ايم. وقتي که من بحث و جدل در اين باره را مي‌شنوم، نتيجه مي‌گيرم که هيچ‌کسي پاسخي بهتر از رئيس‌جمهور خودمان در اين باره ندارد.

ما براي اشغال ايران وارد آن کشور نخواهيم شد، چون هيچ نياز به اين کار نيست. ما با حملات بسيار قوي، ضربه خواهيم زد که از نظر من فقط به سايتهاي هسته‌يي محدود نمي‌شوند. اين حملات عليه ارتش ايران، سايتهاي صنعتي ايران و توان مقابله کردن آنها انجام خواهد گرفت.

 

مقامات: آمريکا در فکر اقدام عليه بانک مرکزي ايران مي‌باشد

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 25 آبان 1390 (16 نوامبر 2011)

آمريکا تحريمهاي جديدي عليه بانک مرکزي ايران را مورد بررسي قرار مي‌دهد، اما بايد براي پرهيز از دادن دستاوردهاي ناخواسته به ايران يا ناخشنود کردن ايرانيان جوان بايد محتاطانه رفتار نمايد.

آدام زوبين، نفر تعيين شده وزارت خزانه‌داري براي تحريمها گفت: از اين پيشنهاد يا ايده صرفنظر نشده است. همانند همه گزينه‌هايي که ما مي‌توانيم اتخاذ کنيم که به‌طور باورکردني و معني دار روي ايران اثر بگذارد، اين به‌طور واقعي روي ميز است.

اما. . درحالي‌که مقامات اين پيشنهاد را جهت تضمين اين‌که منجر به افزايش قيمت نفت و تقويت سرمايه نقد ايران نمي‌شود، مطالعه کردند. . . به کميته مجلس نمايندگان گفتند، واشنگتن هنوز آماده عمل نيست. جيسون چافيتز نماينده جمهوريخواه که رياست استماع سياست آمريکا در رابطه با ايران را به‌عهده داشت گفت: من تلاش مي‌کنم بفهمم که چه قيمتي براي هر گالن [بنزين] ما مايل نيستيم بپردازيم تا ايران را از دست‌يابي به يک تسليحات اتمي باز داريم.

 

نمايندگان پارلمان اتحاديه اروپا از شرکت  خواستند تا فروش وسايل سانسور به ايران را متوقف نمايند

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 26 آبان 1390(17 نوامبر 2011)

پارلمان اروپا روز پنجشنبه از شرکتهاي اروپايي خواست تا از فروش تکنولوژي و خدمات به ايران که ممکن است مورد استفاده مقامات براي سانسور و تجسس قرار گيرد، خودداري نمايند.

اين پارلمان قطعنامه‌يي را تصويب کرد که نسبت به وخيم‌تر شدن مستمر شرايط حقوق‌بشر در ايران ، افزايش تعداد زندانيان سياسي و تعداد بالاي اعدامها، از جمله درباره نوجوانان اظهار نگراني مي‌کند.

نمايندگان پارلمان اروپا خواهان آزادي زندانيان سياسي شده و شکنجه گسترده، دادگاههاي غيرمنصفانه و ميزان فوق‌العاده وجه زمان درخواستي و هم‌چنين محدوديتهاي سنگين عليه آزادي اطلاعات، آزادي اظهار عقيده، آزادي تجمع، آزادي اعتقادات، آزادي آموزش و جنبش را محکوم کردند.

اين پارلمان نگراني خود را نسبت به استفاده از تکنولوژيهاي فيلترينک و تجسس و سانسور (اروپا) براي کنترل و سانسور اطلاعات و جريان اطلاعات و رديابي شهروندان، به‌خصوص مدافعان حقوق‌بشر را ابراز داشت.

آنها از شرکتهاي اروپايي خواستند تا به مسئوليتهاي اجتماعي خود جهت فراهم نکردن محصولات، تکنولوژي و خدمات به ايران که ممکن است حقوق سياسي و مدني شهروندان ايران را به خطر بيندازد، عمل نمايند.

 

ضربه تحريمهاي سوئيس به ديپلومات ارشد ايران

خبرگزاري فرانسه جمعه 27 آبان 1390(18 نوامبر 2011)

روز جمعه سوئيس تحريمهاي خود عليه ايران را تشديد کرده است و 116 نام از جمله وزير امور خارجه ايران را به يک ليست سياه از بازيگران کليدي تحت تحريم مالي و مسافرت اضافه کرد. دبيرخانه امور اقتصادي دولت (AEOI) گفت، اين به روز کردن ليست سياه، شامل چندين مقام از سازمان انرژي اتمي ايران و 111 شرکت مي‌باشد.

علي اکبر صالحي رئيس سابق سازمان انرژي اتمي ايران است. سوئيس در مجموع 250 شخص و نهاد را تحريم کرده.

در ماه ژانويه، برن محدويتهاي مالي را عليه صنايع نفت و گاز ايران اعمال کرد...

اقداماتي که در آنزمان اعلام شد، شامل گسترش ممنوعيت ارسال محصولات دو کاربرده، تکنولوژي يا نرم افزاري که مي‌تواند براي استفاده در توليد تسليحات به‌کار برود و هم‌چنين صادرات تسليحات سنگين، مي‌شد.

اين تحريمها هم‌چنين شامل محدوديت مالي، شامل الزام به اعلام انتقال بيش از 10هزار فرانک سوئيس مي‌باشد.

 

بيانيه سخنگوي مطبوعاتي کاخ سفيد در مورد قطعنامه شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره ايران

سايت کاخ سفيد شنبه 28 آبان 1390(19 نوامبر 2011)

شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در تصويب قطعنامه‌يي که ايران را به‌خاطر ادامه عدم پايبند تهران به التزامات بين‌المللي‌اش مورد حسابرسي قرار مي‌دهد، با صداي متحدي عمل کرد.

  هفته پيش آمانو دبيرکل آژانس گزارش صريحي را صادر کرد که در آن جزئيات واضحي  در مورد تلاشهاي سيستماتيک ايران جهت توسعه تسليحات هسته‌يي ارائه گرديد. در عين اين‌که آمريکا از اين يافته‌ها متعجب نشد، همه جهان نيز مي‌داند که ايران نه تنها به مدت بيش از دو دهه در پي پنهان کردن برنامه غني‌سازي اورانيوم خود از ديده جهان بوده، بلکه درگير پژوهش و توسعه مربوط به فعاليتهايي نيز بوده است که تنها مي‌تواند يک استفاده داشته باشد: که آن ساختن کلاهک اتمي براي پرتاب موشک بالستيکي مي‌باشد. ايران براي ساليان سعي کرده از برنامه غني‌سازي اورانيوم رو به گسترش خود با اين بهانه که هدف از آن صرفاً توليد سوخت براي يک برنامه توليد انرژي مدني است، دفاع نمايد.

اما گزارش دبيرکل و اقدام امروز شوراي حکام، توخالي بودن دعاوي ايران را يک بار و براي هميشه برملا مي‌کند و مطالبات جامعه بين‌المللي مبني بر اين‌که ايران در مورد التزامات بين‌المللي خود شفاف باشد و به آنها گردن بگذارد را تقويت نمود.

 

کاترين اشتون از ايران خواست تا با گفتگوهاي اتمي موافقت نمايد

خبرگزاري فرانسه   شنبه 28 آبان 1390(19 نوامبر 2011)

بعد از اين‌که ديدبان اتمي ملل ‌متحد قطعنامه‌يي که مبين نگراني عميق آن بود را تصويب کرد، کاترين اشتون رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا روز جمعه از ايران خواست تا پيشنهاد گفتگو درباره برنامه اتمي را بپذيرد.

اشتون گفت: من يکبار ديگر از ايران مي‌خواهم تا به اين پيشنهاد و طرحي که من با همراه (يي 3+3) داده‌ام جواب مثبت بدهد. کاترين اشتون هم‌چنين مذاکره‌کننده از طرف گروه 6 است که شامل قدرتهاي اتحاديه اروپا، انگلستان، فرانسه، آلمان و هم‌چنين روسيه، چين و آمريکا مي‌باشد... کاترين اشتون در اطلاعيه‌يي که صادر کرد گفت اين قطعنامه؛ واکنشي به يافته‌هايي است که به‌طور خاص ايران را به فعاليتهاي اتمي نظامي که در گزارش اخير آژانس اتمي‌آمده، متهم مي‌کند. وي هنوز پاسخ نامه‌يي که ماه گذشته به تهران فرستاد مبني‌بر اين‌که گفتگوها گزينه گفتگوها روي ميز است، را دريافت نکرده است.

اشتون به تصميم اخير اتحاديه اروپا در آماده شدن جهت تحريمهاي تازه عليه ايران اشاره‌يي نکرد.

با اينحال سرويسهاي ديپلوماتيک گفتند کار روي آماده کردن تحريمهاي جديد در جريان است و بايد تا  اجلاس اول دسامبر وزيران خارجه در بروکسل  آماده باشند... ايران در واکنش [به گزارش تند آژانس مبني‌بر تسليحاتي بودن برنامه اتمي ايران] اعلام کرد در مجمع آژانس اتمي ملل متحد، راجع به ايجاد خاورميانه‌يي عاري از اتمي که هفته آينده برگزار مي‌شود شرکت نخواهد کرد. فرستاده تهران به اين نهاد ملل ‌متحد مستقر در وين گفت چطور ممکن است ما به اين مجمع برويم درحالي‌که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با صدور قطعنامه‌يي برنامه  اتمي ايران را محکوم کرده است.

 

انگلستان به‌خاطر نگراني اتمي، روابط خود را با بانکهاي ايران قطع مي‌کند

خبرگزاري فرانسه   دوشنبه 30 آبان 1390(21 نوامبر 2011)

جرج ازبورن وزير خرانه داري انگلستان روز دوشنبه گفت، به‌خاطر مدرک دال بر دخالت بانکهاي ايران در برنامه توليد تسليحات اتمي، انگلستان ارتباط با بانکهاي ايران را قطع مي‌کند. جرج ازبورن گفت: به‌خاطر مدرک بين‌المللي که بانکهاي ايران در توليد برنامه تسليحات اتمي نظامي دخالت دارند، ما اين کار را انجام مي‌دهيم. . . خزانه‌داري در لندن گفت، بانکهاي ايران در فراهم کردن خدمات براي اشخاص و نهادهايي که درگير برنامه اتمي ايران هستند، نقش مهمي ايفا مي‌کنند. خزانه‌داري انگلستان طي بيانيه‌يي گفت: تمام اعتبارات و نهادهاي مالي انگلستان ملزم به قطع روابط تجاري و تبادلات پولي با تمام بانکهاي ايران هستند، از جمله با بانک مرکزي ايران و شعبات و وابسته‌هاي آن. در اين بيانيه گفته شده، با قطع بانکهاي ايران از اين مرکز فعاليت مالي مهم در لندن، براي آنها دشوارتر خواهد بود تا از سيستم مالي بين‌المللي جهت حمايت برنامه اتمي خود استفاده کنند.

 

فرانسه خواهان انجماد داراييهاي بانک مرکزي و خريد نفت از ايران شد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه اول آذر 1390(22 نوامبر 2011)

روز دوشنبه فرانسه از شرکاي بين‌المللي خود خواستار اعمال انجماد بر داراييهاي بانک مرکزي ايران و تحريم نفتي آن گرديد تا تهران را متقاعد سازند که برنامه اتميش را منحل کند.

رياست‌جمهوري فرانسه طي بيانيه‌يي گفت، پيشنهادات موجود در زمينه تحريمات جديد و بي‌سابقه را براي رهبران بريتانيا، کانادا، آلمان، ژاپن و آمريکا، و نيز براي رهبران اتحاديه اروپا ارسال کرده است.

اين بيانيه مي‌افزايد، در حالي که ايران بر سرعت برنامه اتمي خود مي‌افزايد، از مذاکره کردن خودداري مي‌کند، و مردم خود را محکوم به انزوا مي‌نمايد، فرانسه حامي تحريمات جديد و بي‌سابقه‌يي است تا ايران را متقاعد کند که، بايد وارد مذاکره شود .

در بيانيه مزبور آمده است، همان‌طور که توسط آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نشان داده شد، بيش از 10سال است که ايران، به‌دنبال يک برنامه نامشروع اتمي و توسعه يک ظرفيت اتمي نظامي بوده است .

بيانيه فرانسه اظهار مي‌دارد که رفتار رژيم ايران، تهديد بزرگي ايجاد مي‌کند. علاوه بر تهديد غيرقابل‌قبول تکثير اتمي، اکنون خطر ديگري هم به آن اضافه شده که عبارت است از، افزايش بعد نظامي آن در منطقه، که عواقب آن، هم براي ايران و هم براي جهان، فاجعه‌بار خواهند بود . بنابراين، فرانسه پيشنهاد مي‌کند که داراييهاي بانک مرکزي فوراً منجمد، و خريد نفت ايران در هماهنگي با کشورهاي منطقه، متوقف گردد. ما درخواست مي‌کنيم که ايران فوراً تمامي فعاليتهاي ممنوعه اتمي و موشکي خود را متوقف کند و دست از تهديد همسايگان خود و ساير کشورهاي منطقه بردارد .

اگر ايران بخواهد، مذاکره با حسن نيت، همان‌طور که کشورهاي ما همواره خواستارش بوده‌اند، امکانپذير است.

 

کانادا تحريمهاي جديدي عليه ايران اعمال مي‌کند

خبرگزاري فرانسه سه شنبه اول آذر 1390(22 نوامبر 2011)

در حالي که شک و ترديد بر سر برنامه‌ي اتمي ايران بار ديگر مطرح شده است، روز دوشنبه کانادا براي فشار به تهران تحريمهاي جديدي را اعلام کرد که بر اساس آن تقريبا تمام تبادلات پولي، از جمله بانک مرکزي را هدف قرار مي‌دهد. . .

پيتر ون لون، گفت: کانادا با کشورهاي همفکر خود کار مي‌کند و امروز تحريمهايي را عليه ايران گسترش مي‌دهد، وي اضافه کرد، اين اقدامات تقريبا همه معاملات با ايران، از جمله آنهايي که از طريق بانک مرکزي مي‌باشد را قطع مي‌کند.

 

کميسر انرژي اتحاديه اروپا: تحريم نفت ايران مشکلي براي ما ايجاد نمي کند

راديو فردا چهارشنبه 2 آذر 1390(23 نوامبر 2011)

گونتر اوتينگر، کميسر انرژي اتحاديه اروپا روز چهارشنبه در واکنش به گزارشهايي در مورد اخلال درتامين انرژي اروپا در صورت تحريم نفت ايران گفت: اين مسأله مشکل خاصي نيست و مي‌توان با کمک سازمان کشورهاي صادر‌کننده نفت، اوپک و ديگر منابع، جاي خالي انرژي مورد نياز را پر کرد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، آقاي اوتينگر گفت: بحثهايي در مورد تحريم نفت ايران مطرح شده و اين‌که آيا اين مسأله براي اتحاديه اروپا مسأله ساز خواهد بود يا نه. تا آن جايي که گفت‌وگوها و محاسبات نشان مي‌دهد، اتحاديه اروپا براي تأمين منابع انرژي با مانع روبه‌رو نيست و مي‌تواند راههاي جايگزين مناسب را پيدا کند.

 

اولين واكنش احمدي نژاد نسبت به تحريمها: عقب‌نشيني نمي كنيم

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 2 آذر 1390(23 نوامبر 2011)

ايران ستيزه‌جو روز چهارشنبه، به‌رغم تحريمهاي جديد غرب به‌خاطر انگيزه‌هاي هسته‌يي اين کشور گفت که عقب‌نشيني نخواهد کرد و به نظر اين اولين واکنش تهران نسبت به تحريمها بوده است.

محمود احمدي‌نژاد در يک سخنراني که در تلويزيون دولتي پخش شد گفت، ملت ايران ذره‌يي کوتاه نخواهد آمد، و اجازه نخواهد داد کمترين حرکتي حقوق ملت را در زمينه برنامه هسته‌يي ايران مورد تعدي قرار دهد.

در مجلس ايران، قانونگذاران که برخي فرياد مي‌زدند، مرگ بر انگليس يک طرح دو فوريتي را که فراخوان به اخراج سفير انگليس از تهران را مي‌داد، به تصويب رساند. . . روسيه تحريمهاي جديد را غيرقانوني خواند. چين روز چهارشنبه هشدار داد که تحريمها رويارويي غرب با ايران را تشديد خواهد کرد. . . . احمدي‌نژاد به تندي پاسخ فراخوان فرانسه را داد و گفت، کمترين حرکتي جهت چنگ انداختن به‌ دارايي ايران يک سرقت مسلحانه بزرگ به‌شمار مي‌آيد و ايران با مجري آن به مانند يک دزد برخورد خواهد کرد.

 

فرانسه خريد نفت از ايران را متوقف مي‌کند

خبرگزاري فرانسه  پنجشنبه 3 آذر 1390(24 نوامبر 2011)

وزارت‌خارجه فرانسه روز پنجشنبه اعلام کرد فرانسه بر یک مبنای ملی خرید نفت از ایران را متوقف می‌کند که به‌عنوان بخشی از کمپین فرانسه برای افزایش فشار بر تهران به‌خاطر برنامه مورد بحث اتمی آن می‌باشد. برنارد والرو سخنگوی وزارت خارجه، جزئیاتی از این اقدام نداد اما آژانس اطلاعات انرژی آمریکا تخمین زد که فرانسه تنها برابر با 49هزار بشکه از نفت خام ایران در روز وارد می‌کند که یک بخش کوچکی از صادرات ایران می‌باشد. توتال غول انرژی فرانسه کماکان در ایران است اما تنها بر اساس یک سرمایه‌گذاری مشترک با یک شرکت تولید گریس ایران کار می‌کند و تولیدات نفت را در اواسط سال گذشته و فروش سوخت [از] آن‌جا را متوقف کرده است.

فرانسه گفته است با شرکایش در اتحادیه اروپا در جهت تحریمهای گسترده‌تری علیه ایران کار می‌کند.

 

قاسمی: برای نفت ایران جایگزینی وجود ندارد

رادیو فردا  دو شنبه 7 آذر 1390(28 نوامبر 2011)

 در حالی که فشار آمریکا در حال افزایش است و در اروپا نیز زمرمه‌هایی برای تحریم نفت ایران به گوش می‌رسد، وزیر نفت می‌گوید در صورت اعمال تحریم، جایگزینی برای نفت ایران در بازار جهانی وجود ندارد.

رستم قاسمی، وزیر نفت، روز یکشنبه، درباره خبرهای منتشر شده درباره تحریم احتمالی نفت ایران گفت: گرچه کشور ما متکی به درآمدهای نفتی است اما بعید است که بازارهای جهانی نفت ایران را نادیده بگیرند و اگر اینگونه شود برای خود آنها مشکل ایجاد می‌شود.

طبق اعلام قبلی، قرار است وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز پنجشنبه دهم آذرماه درباره تحریم نفت ایران به گفت‌وگو بنشینند؛ پیش از این فرانسه  از تحریم نفت ایران به صورت یکجانبه سخن گفته بود که اندکی بعد با عقب‌نشینی از این موضع اعلام کرد که تحریم نفت ایران در هماهنگی با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا صورت خواهد گرفت.

 روز یکشنبه رستم قاسمی پس از  نشست هیات دولت و در پرسش به خبرنگاران، با کم‌اهمیت دانستن این اخبار و اقدامات گفت: با توجه به این جایگاه به نظر می‌رسد اینگونه نیست که آنها بتوانند جایگزینی برای ایران پیدا کنند.

وی با بیان اینکه نفت ایران در شرق آسیا به فروش می‌رسد، اظهار داشت: نفت ایران مشتری زیاد دارد و مشکلی از این بابت نیست.

وزیر نفت ایران افزود: تا چهار ماه آینده نفت تولیدی کشور پیش فروش شده است و در صورت تحریم نیز با مشکلی روبرو نخواهیم شد.

طبق آمار دولت آمریکا، مشتریان عمده نفت ایران کشورهای چین، هند، ژاپن و کره جنوبی،  هستند.

چین در شش ماه نخست سال جاری میلادی روزانه ۵۴۳ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کرد که برابر با ۱۰ درصد از نیاز این کشور است.

در رده بعدی ژاپن با روزی ۳۴۱ هزار بشکه است و هند و کره جنوبی نیز به ترتیب با ۳۴۱ هزار و ۳۲۸ هزار بشکه از دیگر مشتریان عمده  آسیایی نفت ایران هستند.

گرچه کمیسر انرژی اتحادیه اروپا گفته است که تحریم نفت ایران برای اتحادیه اروپا مشکل‌زا نخواهد بود، اما ایران هم‌اکنون روزانه ۴۵۰ هزار بشکه به اتحادیه اروپا صادر می‌کند.

در میان کشورهای اتحادیه اروپا، ایتالیا روزانه ۱۸۳ هزار بشکه، برابر با ۱۳ درصد از نیاز نفت خام خود، را از ایران وارد می‌کند.

اسپانیا  با روزی ۱۳۷ هزار بشکه در ردیف بعدی قرار داد که برابر با ۱۳ درصد از نیاز این کشور است.

یونان نیز روزانه ۲۰ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد می‌کند که برابر با ۱۴ از نیاز این کشور است.

فرانسه که به تحریم نفت ایران ابراز تمایل کرده، طبق داده‌های دولت آمریکا ۴ درصد از نفت خام خود را از ایران می‌خرد.

در میان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، ترکیه در شش ماه نخست سال جاری میلادی نیمی از نفت خام خود را از ایران وارد کرده است.

در همین حال آفریقای جنوبی یک‌چهارم و سریلانکا همه نیاز خود را از ایران تامین می‌کند.

ترکیه  روزانه ۱۸۲ هزار بشکه، آفریقای جنوبی ۹۸ هزار بشکه و سریلانکا ۳۹ هزار بشکه از ایران نفت خام وارد می‌کند.

با اینکه خرید نفت هنوز تحریم نشده،  اما آمریکا و اتحادیه اروپا سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران را تحریم کرده‌اند و از این رو  ایران نتوانسته این بخش را توسعه دهد.

از سوی دیگر، با فشار روزافزون آمریکا، نقل و انتقال مالی به ایران با دشواری روبرو است و کشورها در پرداخت خریدهای خود با مشکل مواجه‌اند؛ هند یکی از کشورهایی بود که پرداخت‌های آن چند ماه به تاخیر افتاد.

تحریم احتمالی نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا، شرکت‌های نفتی ایتالیایی را نگران کرده بطوریکه قرار است روز دوشنبه اتحادیه نفت ایتالیا با وزیران این کشور درباره تحریم احتمالی ایران گفت‌وگو داشته باشد.

بنا بر گزارش اتحادیه نفت ایتالیا، شرکت‌های نفتی ایتالیا، با تحریم نفت خام ایران مخالفند چراکه به گفته آنها چنین اقدامی به مثابه مجازات کشورهای اروپایی است و  در مقابل برای شرکت‌های شرقی امتیاز غیرمنصفانه‌ای فراهم می‌کند و آنها به بهای ارزانتری نفت ایران را خریداری خواهند کرد.

 

وزير دفاع اسرائيل: در اين لحظه حمله هوايي در کار نيست اما همه گزينهها روي ميز است

خبرگزاري فرانسه  پنجشنبه 10 آذر 1390(اول دسامبر 2011)

اهود باراک وزير دفاع اسراييل روز پنجشنبه طي اظهاراتي در پابليک راديو حمله هوايي عليه تأسيسات اتمي ايران را در اين لحظه منتفي دانست، اما گفت که اين کشور يهودي تمام گزينه‌ها را روي ميز نگه مي‌دارد.

اهود باراک گفت: در اين لحظه ما قصد اقدام نداريم. . . وقتي ضرورتي ندارد، ما نبايد درگير جنگ شويم، اما ممکن است زماني برسد که ما مجبور به مواجه شدن با آزمايش شويم.

او اضافه کرد: موضع ما درباره سه چيز تغييري نکرده است: يک ايران اتمي غيرقابل قبول است، ما مصمم به متوقف کردن آن هستيم و همه گزينه‌ها روي ميز است.

 

وزیر دفاع اسرائیل: درحال حاضر حمله به ایران در دستور کار نیست

رادیو فرانسه  جمعه 11 آذر 1390(2 دسامبر 2011)

وزیر دفاع اسرائیل، روز پنج شنبه، در گفتگو با رادیوی سراسری اسرائیل گفت که در حال حاضر قصد حمله به تأسیسات هسته ای ایران را نداریم. وی در عین حال تأکید کرد که در صورتیکه ضرورتی وجود نداشته باشد، نباید به سراغ جنگ و درگیری رفت.

"ایهود باراک"، وزیر دفاع اسرائیل، روز پنج شنبه گفت: در حال حاضر حمله به تاسیسات هسته ای ایران در دستور کار قرار ندارد.

"ایهود باراک" در خصوص مواضع اسرائیل در قبال ایران گفت: مواضع ما در سه زمینه تغییر نکرده است؛ یک ایران هسته ای غیرقابل پذیرش است؛ ما قصد داریم این برنامه را متوقف کنیم و تمامی گزینه ها بر روی میز قرار دارد.

وزیر دفاع اسرائیل در ادامه خاطرنشان کرد که به رغم ادعاهای نادرست تهران مبنی بر فعالیت های هسته ای ایران در چارچوب اهداف صلح آمیز هسته ای، گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی تمامی شبهات غرب در خصوص برنامه هسته ای ایران را برطرف نمود.

آقای "باراک"، در خصوص تأثیر درگیری احتمالی میان اسرائیل و ایران گفت: جنگ، یک پیک نیک نیست و با یادآوری آنچه که در سال ١٩٩١ رخ داد، متذکر شد که در جریان جنگ خلیج فارس، عراق حدود ٤٠ موشک به سوی اسرائیل پرتاب کرد که تنها یک کشته برجای گذاشت. در مواجهه با چنین شرایطی، اگر اسرائیل مجبور به واکنش شود، مادامی که مردم در خانه هایشان باشند، ما درحد 50000، 5000 یا 500 کشته نیز نخواهیم داشت.

وزیر دفاع اسرائیل در پاسخ به پرسش تفاوت های احتمالی میان رویکردهای ایالات متحده آمریکا و اسرائیل علیه ایران گفت دولت اسرائیل در نهایت بهترین تصمیمات را اتخاذ خواهد کرد.

"باراک" تأکید کرد که باید این نکته درک شود که اسرائیل یک کشور مستقل است و دولت، ارتش و سرویس های امنیتی تنها مسئول حفظ امنیت و موجودیت اسرائیل هستند.

وزیر دفاع اسرائیل همچنین از حوادث و انفجارهای اخیر در تأسیسات هسته ای و نظامی ایران ابراز خرسندی کرد. وی همچنین واکنش لندن در برابر بحران های ایجاد شده در تهران را نیز مورد قدردانی قرار داد و ابراز امیدواری کرد که دیگر کشورهای اروپائی نیز با چنین قاطعیتی با جمهوری اسلامی برخورد نمایند.

 

اتحاديه اروپا 180نفر اشخاص و شرکتهاي ايراني را تحريم کرد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 10 آذر 1390(اول دسامبر 2011)

وزيران خارجه اتحاديه اروپا تحريمهايي را عليه بيش از 180کمپاني و اشخاص ايراني اعلام کردند. اين تحريمها که روز پنجشنبه اعلام شد به‌خاطر عدم پذيرش تهران به خواستهاي بين‌المللي جهت متوقف کردن کار اتمي مي‌باشد.

يک ديپلومات به خبرگزاري فرانسه گفت اين وزيران هم‌چنين توافق کردند که به‌کار روي تدابير تنبيهي فوق‌العاده که مي‌تواند بخش انرژي حياتي ايران را هدف قرار دهد، ادامه بدهند.

 

میزان وابستگی اروپا به نفت ایران

ایران کمی بیش از ۲ میلیون بشکه نفت خام در روز صادر می‌کند که بخش عمده آن به کشورهای حوزه آسیا و پاسفیک فرستاده می‌شود. بنا به داده‌های "اداره اطلاعات انرژی آمریکا" کشورهای چین، ژاپن، هند، ایتالیا و کره جنوبی اصلی‌ترین مشتریان نفت خام ایران هستند.

بنا به گزارش "آژانس بین‌المللی انرژی" ایران در حال حاضر روزانه حدود ۴۵۰ هزار بشکه نفت خام به کشورهای "اتحادیه اروپا" صادر می‌کند. جمهوری اسلامی ایران یکی از ۳ صادرکننده‌ی عمده نفت خام به اروپا به شمار می‌رود. بر اساس آماری که دولت آمریکا منتشر کرده، در سال گذشته میلادی، حدود ۱۸ درصد از کل فروش نفتی جمهوری اسلامی، شامل صادرات نفت به کشورهای عضو "اتحادیه اروپا" بوده است.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی، در حال حاضر بریتانیا از ایران نفت وارد نمی‌کند، اما آلمان و فرانسه همچنان از ایران نفت خریداری می‌کنند. ایتالیا با واردات روزانه ۱۸۳ هزار بشکه نفت خام، بزرگ‌ترین خریدار اروپایی نفت خام ایران است. این مقدار به میزان ۱۳ درصد از نفت این کشور است. اسپانیا با ۱۳۷ هزار بشکه در روز در مقام بعدی قرار دارد، که این نیز حدود ۱۳ درصد از نیاز نفتی آن را تأمین می‌کند.

بر اساس داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا، میزان خرید روزانه نفت خام ایران از سوی فرانسه در شش ماه اول سال میلادی جاری ۴۹ هزار بشکه بوده است. با این حساب فرانسه حدود ۴ درصد از نفت وارداتی خود را از ایران تأمین می‌کند.

 

شوراي اتحاديه اروپا اقدامات محدود کننده نسبت به ايران را تقويت و تحکيم مي‌کند

سايت اتحاديه اروپا پنجشنبه 10 آذر 1390(اول دسامبر 2011)

با توجه به نگرانيهاي فزاينده اتحاديه اروپا بر سر برنامه اتمي ايران و فقدان پيشرفت در عرصه تلاشهاي ديپلوماتيک، اين شورا، امروز، تدابير محدود کننده خود عليه تهران را تقويت و تحکيم نمود.

شورا، 143 نهاد و 37 شخص را، به ليست آنهايي که در معرض انجماد داراييها و منابع اقتصادي خود در اتحاديه اروپا قرار دارند اضافه کرد ، و آنها را از ورود به اين اتحاديه منع نمود.

اين تدابير، نهادها و اشخاصي را هدف قرار مي‌دهد که مستقيماً درگير فعاليتهاي اتمي ايران مي‌باشند، فعاليتهايي که ناقض قطعنامه‌هاي شوراي امنيت ملل ‌متحد است. هم‌چنين نهادها و اشخاصي را که مالک خطوط کشتيراني جمهوري اسلامي ايران هستند يا آن را کنترل مي‌کنند، و يا از جانب آن عمل مي‌نمايند، و نيز اعضا يا نهادهايي که تحت کنترل سپاه پاسداران مي‌باشند، هدف قرار مي‌دهد. تدابير امروز علاوه بر تدابير محدود کننده اتحاديه اروپا است که از قبل وجود داشته و در واکنش به نگرانيهاي موجود بر سر فعاليتهاي حساس در زمينه تکثير اتمي ايران، به تصويب رسيده بودند.

تصميمات مذکور که امروز توسط شورا اتخاذ گرديد، به همراه ليست افراد و نهادهاي نام‌گذاري شده، در مجله رسمي اتحاديه اروپا در 2دسامبر 2011 منتشر خواهد شد.

 

سناي آمريکا تحريمهاي سختي را عليه ايران تصويب کرد

خبرگزاري فرانسه جمعه 11 آذر 1390(2 دسامبر 2011)

سناي آمريکا روز پنجشنبه به‌طور يکپارچه تحريمهاي جديد سختي را عليه ايران تصويب کرد و نگرانيهاي مقامات آمريکا را مبني‌بر اين‌که وحدت جهاني براي بلوکه کردن برنامه تسليحات اتمي تهران را دچار شکاف مي‌کند را رد کرد. قانونگذاران سنا به‌صورت صفر رأي مخالف در برابر 100رأي موافق اين تحريمها را تصويب کردند که شامل قطع بانک مرکزي از سيستم مالي جهاني است. اين مصوبه در کادر يک لايحه بودجه نظامي براي تصويب نهايي ارائه شد.

سناتورها يک کمپين 11ساعته با دستياران ارشد پرزيدنت باراک اوباما که اخطار دادند اين لايحه ممکن است يک اجماع نظر فزاينده گرچه شکننده در مورد مقابله با برنامه اتمي جمهوري اسلامي مقابله‌جو را متلاشي کند، را مردود دانستند.

بنا‌ بر اين اقدام که توسط رابرت منندز سناتور دموکرات و مارک کرک (kirk) سناتور جمهوريخواه طراحي شده بود، انسداد دارائيهاي نهادهاي مالي در آمريکا که با بانک مرکزي ايران معامله دارند را شامل مي‌شود.

اين تحريم هم‌چنين بانکهاي مرکزي غيرآمريکايي که با ايران در خريد يا فروش نفت [پتروليوم] که منبع اصلي درآمد ايران است يا در خريد يا فروش محصولات نفتي معامله دارند را هم شامل مي‌شود. اين تحريمها در بحبوحه نگرانيهاي فزاينده‌يي است مبني‌بر اين‌که زمان براي حل مسالمت‌آميز اين مسأله در حال اتمام است.

کرک گفت اين اصلاحيه‌ي درستي است و در زمان مناسب به تصويب رسيده و پيام درستي را به گوش يک رژيم بسيار غيرمسئول فرو مي‌کند. منندز گفت اين فرصتي ماکزيمم است تا يک ابزار ديپلوماسي صلح‌آميز را براي متوقف‌ساختن ريل حرکت ايران به سمت تسليحات اتمي به‌کار گرفت. . .

کرک در اين هفته گفت سفير عربستان به وي گفته است که اين پادشاهي به‌شدت مايل است توليدات خود را افزايش بدهد تا هرگونه کمبودي که ايجاد مي‌شود را تأمين کند. اين تحريمها فروش مواد غذايي، دارويي يا تجهيزات پزشکي را شامل نمي‌شود. . . جيمز ريش سناتور جمهوريخواه گفت ما حرف زياد مي‌شنويم، گفتگوها را شنيده‌ايم اما مدتهاست که خواهان عمل هستيم اما چنين چيزي اتفاق نيفتاده است. سناتور ريش هم‌چنين نسبت به وجود يک شکاف اورژانس بين کاخ سفيد و کنگره هشدار داد.

سناتور ريچارد لوگار جمهوريخواه ارشد از اين کميته در بي‌اهميت خواندن نگرانيها مبني‌بر اين‌که اين اقدام ممکن است چين را بيگانه کند [ براي چين دافعه داشته باشد] گفت آنها اين را بهرصورت جدي نمي‌گيرند. ريچارد لوگار با توجه به گزينه نيروي نظامي به‌عنوان آخرين انتخاب که در ميان بحثها به گوش مي‌رسد اعلام کرد که ما يا با ديپلوماسي، چين را متقاعد مي‌کنيم يا اين‌که بالقوه با جنگ با ايرانيها مواجهيم.

باب کراکر سناتور جمهوريخواه پرسيد آيا واشنگتن طرحي براي دوستانمان دارد که به اقدام نظامي دست بزند و به ايران اين پيام را بدهد که چنانچه تحريمها جواب نداشته باشند ما در واقع آماده به‌کار بردن گزينه نظامي هستيم. شرمن در جواب گفت ايران مي‌فهمد، آنها روزنامه‌ها را مي‌بينند و آن‌چه اتفاق مي‌افتد را مي‌بينند و مي‌فهمند که اين يک امکان جدي مي‌باشد. سنا و مجلس نمايندگان قرار است گفتگوهايي را جهت بررسي نظرات ساير رقبا در مورد اين لايحه برگزار کنند و سپس لايحه مصالحه شده را براي اوباما جهت امضا به‌صورت قانون ارسال مي‌شود.

 

استرالیا تحریم‌های تازه علیه ایران را اعلام کرد

رادیو آلمان سه شنبه 15 آذر 1390(6 دسامبر 2011)

وزیر امور خارجه‌ی استرالیا از تصویب تحریم‌های تازه این کشور علیه جمهوری اسلامی خبر داد. این تحریم‌ها روابط اقتصادی با ایران را محدودتر کرده و برخی افراد دخیل در برنامه‌ی اتمی ایران را نیز شامل می‌شود.

دولت استرالیا روز سه‌شنبه (۶ دسامبر / ۱۵ آذر) اعلام کرد که دور تازه‌ای از تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال می‌کند.

کوین راد، وزیر امور خارجه‌ی استرالیا با اعلام این خبر گفت که اعمال تحریم‌های تازه در پی عدم همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نگرانی‌ها از ادامه‌ی غنی‌سازی اورانیوم در این کشور، صورت گرفته است. وی حمله به سفارت بریتانیا در تهران را نیز دلیل دیگری برای افزایش نگرانی‌ها از حرکت‌های تندروها در ایران و تشدید تحریم‌ها خواند.

وزیر امور خارجه‌ی استرالیا اعمال تحریم‌های تازه نسبت به برخی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی دخیل در برنامه‌ی اتمی ایران را بخشی از دور تازه‌ی تحریم‌ها برشمرد. به گفته‌ی کوین راد، محدود کردن هرچه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران نیز بخشی دیگر از تحریم‌های تازه‌ای است که این کشور در دستور کار قرار داده.

دولت استرالیا، سال گذشته نیز تحریم‌هایی را در ارتباط با مبادلات اقتصادی در بخش نفت و گاز با جمهوری اسلامی ایران تصویب و اعمال کرده بود.

وزیر امور خارجه‌ی این کشور بعد از اعلام خبر اعمال تحریم‌های تاز، تاکید کرد: ایران باید گام‌های اجرایی شفافی در همکاری با شورای امنیت سازمان ملل متحد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بردارد و مذاکرات سازنده‌ای را با جامعه‌ی بین‌الملل در رابطه با برنامه‌ی اتمی خود آغاز کند.

وی تصریح کرد که اعمال تحریم‌های تازه علیه جمهوری اسلامی، در همکاری با کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ایالات متحده‌ی آمریکا صورت گرفته است. وی افزود: با این حال استرالیا از هرگونه راه‌حل مبتنی بر گفت‌وگو درباره‌ی برنامه‌ی اتمی ایران استقبال می‌کند.

تشدید تحریم‌های بین‌المللی در هفته‌های اخیر

اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران از سوی کشورهای غربی در هفته‌های اخیر شدت گرفته است. وزرای امور خارجه‌ی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشستی در تاریخ ۱ دسامبر در بروکسل، بر سر تحریم‌های جدید علیه ایران توافق کردند.

این تحریم‌ها ممنوعیت سفر برای ۳۷ فرد درگیر در برنامه‌های اتمی و هسته‌ای ایران و انسداد دارایی‌های ۱۴۳ شرکت و موسسه‌ را که به شکل مستقیم یا غیرمستقیم در برنامه‌ی هسته‌ای ایران دخیل هستند، شامل می‌شود.

پیش از این بریتانیا و کانادا در ۲۱ ماه نوامبر سال جاری، بانک مرکزی ایران را تحریم و مبادلات تمام نهادهای مالی این کشور با ایران را قطع کردند. همزمان با این اقدام، نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهور فرانسه در نامه‌ای به رهبران کشورهای آمریکا، آلمان، کانادا، بریتانیا و ژاپن خواستار اعمال تحریم‌های بی‌سابقه علیه جمهوری اسلامی شده و توقف خرید نفت از ایران را پیشنهاد داده بود.

دولت ایالات متحده‌ی آمریکا نیز تحریم‌های تازه‌ای را علیه صنایع پتروشیمی، نفت و گاز و شرکت‌های زیر نظارت نهاد ریاست‌جمهوری در ایران تصویب کرده و باراک اوباما، رئیس‌جمهور این کشور ایران را به "پولشویی" در منطقه متهم کرده بود.

 

اجماع بر سر تحريم نفتي رژيم در كشورهاي عضو اتحاديه اروپا

بي.بي.سي   سه شنبه 15 آذر 1390(6 دسامبر 2011)

در حالي که رستم قاسمي، وزير نفت ايران مي‌گويد که از تحريم احتمالي خريد نفت کشورش توسط اتحاديه اروپا نگران نيست، گونتر اوتينگر، مسئول امور انرژي اين اتحاديه گفته است که کشورهاي اروپايي در مورد ضرورت چنين تحريمي اتفاق‌نظر دارند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، مسئول امور انرژي اتحاديه اروپا گفت که کشورهاي عضو اين اتحاديه به اتفاق عقيده دارند که تحريم نفتي ايران لازم است.

آقاي اوتينگر افزود که چنين تحريمي مي‌بايست به کشورهاي بزرگ خارج از اتحاديه اروپا نيز گسترش يابد.

او گفت: فکر مي‌کنم تحريم خريد نفت ابزار مهمي است، اما بايد همه کشورهاي بزرگ ديگر، از جمله آمريکا و روسيه را هم به جمع تحريم کنندگان اضافه کنيم. هر چه تعداد کشورها بيشتر باشد، تأثير آن بيشتر است.

 

ژاپن تحريمها عليه ايران را تمديد کرد

خبرگزاري فرانسه جمعه 18 آذر 1390(9 دسامبر 2011)

ژاپن روز جمعه تصميم گرفت تحريمها عليه ايران را تمديد کند. اين حرکت ژاپن، بعد از آن است که؛ ساير کشورها تدابير بين‌المللي عليه برنامه اتمي ايران را تشديد کردند.

يوکيو ايدانو وزير تجارت و صنايع ژاپن گفت کابينه دولت ژاپن، شمار اشخاص و سازمانهاي ايراني که در معرض تحريمهاي ژاپن قرار مي‌گيرند را افزايش مي‌دهد. به گزارش خبرگزاري جيجي پرس دولت افزود 106سازمان، يک شخص و سه بانک ايراني را به ليست تحريمات خود اضافه مي‌کند که با اين وصف کل سازمانها به 267، 66نفر از اشخاص و 20بانک را بنا‌ به خبرگزاري جيجي پرس شامل مي‌شود. اين حرکت به محدوديت واردات نفت خام از جمهوري اسلامي که چهارمين تأمين کننده ژاپن است اضافه نخواهد کرد. ژاپن از نظر تأمين انرژي، دچار محدوديت است.

ايدانو گفت ژاپن بايد نسبت به هرگونه توقف در واردات نفت خام محتاط باشد. ژاپن سال گذشته تحريمهاي جديدي را عليه ايران از جمله انسداد دارائيهاي کساني که با نهادهاي برنامه اتمي مرتبط بودند اعمال کرد و محدوديتهايي را عليه معاملات مالي وضع نمود. ژاپن هم‌چنين گفت سرمايه‌گذاريهاي جديد نفت و گاز در ايران را معلق مي‌سازد.

 

خروج شرکت های خارجی از ایران یا تحریم های فلج کنند در راه

نوشتۀ ناصر اعتمادی- رادیو فرانسه چهارشنبه 23 آذر 1390(14 دسامبر 2011)

خروج تدریجی شرکت های خارجی از ایران از نشانه های خبردهندۀ تحریم بانک مرکزی و نفت خام ایران است که ناظران جهانی از آن تحت عنوان تحریم های فلج کننده یاد می کنند. این تحریم ها مرحلۀ تازه ای از فشارهای بین المللی علیه ایران را آغاز خواهند و نظام اقتصادی و سیاسی ایران را در موقعیتی خطرناک قرار خواهند داد.

دو شرکت هم پیمان "نوکیا و زیمنس" که در حوزۀ فنون ارتباطات در ایران فعال هستند در نامه ای به کارکنان شان در این کشور اعلام کردند که از ژانویه سال آینده تدریجاً از ایران خارج می شوند و قراردادهای خود را با این کشور تمدید نخواهند کرد. در اقدامی مشابه شرکت چینی ارتباطات "هوآوی" هفتۀ گذشته اعلام کرد که قصد توسعۀ فعالیت های خود را در ایران ندارد و تنها به ارایۀ خدمات به مشتریان کنونی اش در این کشور ادامه می دهد.

دو شرکت هم پیمان "نوکیا و زیمنس" در بیانیۀ امروز خود که نسخه ای از آن نیز در اختیار "وال استریت جورنال" قرار گرفت تصریح کرده اند که آنان نیز تنها به ارایۀ خدمات به مشتریان کنونی شان در ایران تا زمانی ادامه می دهند که مجازات های بین المللی یا قوانین ایران مانع از فعالیت آنان نشوند.

این سه شرکت که در زمینۀ فنون ارتباطات در ایران فعال بوده اند و خدماتی نیز به ویژه در زمینۀ تلفن های همراه به شرکت های دولتی ایران ارایه کرده اند در عین حال متهم بوده اند که در چارچوب فعالیت های تجاری شان تجهیزات شنود گفتگوهای افراد از طریق شبکۀ تلفن های همراه را در اختیار حکومت ایران قرار داده اند.

هر چند شرکت چینی "هوآوی" توضیحی در مورد علت تصمیم ناگهانی خود ارایه نکرده، در عوض شرکت های هم پیمان نوکیا و زیمنس دلیل اقدام خود را تحریم های بین المللی به ویژه تحریم بانک مرکزی ایران توسط غرب عنوان کرده اند که انتقال سرمایه های این شرکت ها را از ایران به خارج ناممکن می سازد.

در هر حال، خروج این شرکت ها را از ایران که اولین و آخرین آن نیز نخواهد بود باید از جمله نشانه های خبردهندۀ تحریم بانک مرکزی ایران و به تبع تحریم نفت این کشور دانست که محافل غربی از آن به عنوان "تحریم های فلج کننده" یاد می کنند. دولت انگلستان اولین کشوری بود که با تحریم یکجانبه بانک مرکزی ایران مسیر این اقدام بی سابقه را در میان قدرت های غربی هموار ساخت و در ادامۀ آن دولت فرانسه نیز با تحریم یکجانبۀ نفت خام ایران مسیر تحریم احتمالی آن از سوی کل اتحادیۀ اروپا را گشود.

نمایندگان کنگرۀ آمریکا و کاخ سفید واشنگتن با رفع برخی اختلافات بر سر لایحۀ تحریم بانک مرکزی و نفت ایران که در هفتۀ جاری به تصویب می رسد با یکدیگر توافق کردند. به موجب این لایحه از این پس مؤسسات مالی و کشورهایی که با بانک مرکزی ایران همکاری و یا نفت این کشور را خریداری می کنند با محدودیت های سنگینی در بازار مالی و اقتصادی آمریکا روبرو خواهند شد و تنها کشورهایی مجاز به خریداری نفت ایران خواهند بود که حقیقتاً قادر به جایگزین کردن آن نباشند.

شکی نیست که مصوبۀ کنگرۀ آمریکا بر تصمیم اروپا در اواخر ماه ژانویه آینده اثر خواهد گذاشت و اروپا نیز در مسیر تحریم بانک مرکزی و صادرات نفت ایران گام خواهد نهاد. به این ترتیب، سال جدید، سال دشواری برای اقتصاد ایران و سالی سرنوشت ساز برای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

قراین حکایت از آن می کنند که خود جمهوری اسلامی ایران به وخامت وضعیت اقتصادی کشور در نتیجۀ تحریم های کنونی و پیش رو آگاه است. هفتۀ گذشته محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی ایران گفت که اوضاع اقتصادی کشور به هیچ وجه عادی نیست و جمهوری اسلامی باید خود را برای بدترین سناریوها از جمله تحریم بانک مرکزی این کشور آماده کند، به طوری که بتواند یکی دو سال کشور را سر پا نگه دارد.

دیگر سخنی از تاثیر مثبت تحریم ها بر رشد و شکوفایی اقتصادی ایران در بین نیست. همه چیز حاکی از نگرانی است و جدیدترین مصداق این نگرانی سفر غیرمنتظره، اگر نه بی سابقۀ حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات یا در واقع نمایندۀ رهبر جمهوری اسلامی به ریاض برای گفتگو با رهبران عربستان است که بیش از پیش نقش کلیدی در دورنمای تحریم های بین المللی علیه صادرات نفت ایران ایفا خواهد کرد.

منابع خبری در روزهای اخیر نوشتند که مذاکرات فشرده ای با عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت این کشور در جریان است، تا در صورت تحریم نفت ایران بهای نفت در بازارهای جهانی تغییر نکند. دنیس راس مشاور پیشین باراک اوباما در امور ایران دیروز گفت که تحریم نفت ایران باید به گونه ای صورت بگیرد که به کمبود نفت و در نتیجه افزایش بهای آن در بازار جهانی منجر نشود. زیرا، افزایش بهای نفت پیش از هر چیز به سود حکومت ایران خواهد بود که همچنان تولیدکننده و فروشندۀ نفت به شمار می رود.

آژانس بین المللی انرژی که مقر آن در پاریس است در گزارش دیروز خود نوشت که تحریم صادرات نفت ایران بیشتر بر کشورهای حوزۀ مدیترانه اثر خواهد گذاشت که ناگزیرند نفت وارداتی از ایران را از طریق افزایش واردات نفت از عربستان یا روسیه تأمین کنند. به گفتۀ ناظران افزایش ظرفیت تولید نفت عربستان و عراق و همچنین بازگشت تدریجی لیبی به بازار جهانی نفت توانایی جبران سهم ایران در بازار جهانی را دارند. ژاپن و کره جنوبی که به تنهایی خریدار 50 درصد نفت صادراتی ایران هستند با اصل تحریم نفت این کشور موافقت کرده اند و هند، دومین خریدار عمدۀ نفت ایران تاکنون، بیش از پیش برای تأمین نفت مورد نیاز خود به عربستان و کشورهای آفریقایی روی آورده است.

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است که تحریم نفت ایران هم لطمۀ جدی به درآمدهای ارزی این کشور وارد خواهد آورد که با متمم های پی در پی تقریباًٌ صد در صد منابع بودجۀ خود را از طریق درآمدهای نفتی تأمین می کند و هم ظرفیت تولید نفت ایران را تا سال 2016 حدود نُصد هزار بشکه در روز نیز کاهش خواهد داد.

به نظر می رسد که سناریویی شبیه آنچه بر عراق بعد از نخستین جنگ خلیج فارس گذشت در انتظار ایران باشد. در ایران، یحیی آل اسحاق رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تشدید تحریم های بین المللی وضعیت اقتصادی کشور را وضعیتی جنگی توصیف کرد. در آمریکا، زبگنیوف برژینسکی مشاور رییس جمهوری پیشین آمریکا، جیمی کارتر، در نشستی در واشنگتن ادعا کرد که تشدید تحریم های اقتصادی و فشارها علیه ایران بیش از پیش آمریکا را در مسیر رویارویی نظامی با ایران قرار خواهد داد.

 

آمريکا دو فرمانده ارشد نظامي ايران را تحريم کرد

راديو فردا سه شنبه 22 آذر 1390(13 دسامبر 2011)

وزارت خزانه داري آمريکا روز سه شنبه حسن فيروز آبادي، رييس ستاد کل نيروهاي مسلح ايران،  و عبدالله عراقي، جانشين فرمانده نيروي زميني سپاه پاسداران را براي نقض جدي حقوق بشر در اين کشور مورد تحريم قرار داد.

آدام سزوبين، مدير دارايي هاي خارجي وزارت خزانه داري آمريکا، در اين زمينه گفته است: مقامات بلندپايه جمهوري اسلام براي خاموش کردن انتقادات مردم اين کشور دست به نقض جدي حقوق بشر مي زنند.

آدام سزوبين اضافه کرده ست: در راستاي حمايت از مطالبات مردم ايران براي عدالت و پاسخگو کردن حکومت، ما امروز عليه مقامات بلندپايه جمهوري اسلامي که درنقض جدي حقوق بشر نقش داشته اند، اقدام کرديم.

به گزارش وب سايت وزارت خزانه داري آمريکا تحريم هاي روز سه شنبه بر اساس دستور باراک اوباما، رييس جمهوري ايالات متحده، در سپتامبر سال ۲۰۱۰  در خصوص تحريم ناقضان حقوق بشر در ايران اتخاذ شده است.

بر اساس تحريم هاي روز سه شنبه  کليه دارايي هاي احتمالي اين دو نفر  در آمريکا مسدود و هرگونه معامله تجاري از آمريکا با آنها ممنوع مي شود و نيز  اين دو از دريافت ويزاي ايالات متحده محروم خواهند شد.

مايکل پوسنر، معاون وزير امور خارجه در امور دموکراسي، حقوق بشر و کارگران، نيز در اين زمينه گفته است: اقدام امروز در راستاي تاکيد ما بر تعهد به پاسخگو کردن مقامات ايران که در نقض  جدي حقوق بشر دست دارند، صورت گرفته است. از طريق اقدامات امروز، ما نشان داديم که عليه کساني که مرتکب نقض حقوق بشر مي شوند اقدام مي کنيم.

وي اضافه کرده است: ما به شهروندان ايران کمک مي کنيم تا دولتمردان خود را  براي رعايت و محافظت از حقوق شان براساس  قوانين خود و همچنين کنوانسيون هاي بين المللي که ايران انها را امضا کرده، پاسخگو کنند.

تحريم هاي روز سه شنبه به دليل نقش اين دو مقام بلندپايه نظامي ايران در  سرکوب اعتراضات پس از انتحابات رياست جمهوري صورت گرفته است.

 

آمريکا دو شخصيت نظامي ايران را به‌خاطر نقض حقوق‌بشر تحريم کرد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 22 آذر 1390(13 دسامبر 2011)

ايالات متحده روز سه‌شنبه دو مقام ارشد نظامي ايران را به‌خاطر نقشي که در سرکوب بي‌رحمانه ناراضيان در آستانه انتخابات ژوئن 2009 داشتند، مورد تحريم قرار داد. خزانه‌داري آمريکا سرلشکر حسن فيروزآبادي رئيس ستاد مشترک ايران و عبدالله عراقي معاون سپاه را تحريم کرد.

 

منابع ديپلوماتيك: ايران فعاليتهاي هسته يي حساس جديد خود را به زودي آغاز ميكند

راديو فردا   پنجشنبه 24 آذر 1390(15 دسامبر 2011)

خبرگزاري رويترز به‌نقل از منابع ديپلوماتيک غربي گزارش مي‌دهد که ايران به‌زودي آماده خواهد بود که فعاليتهاي هسته‌يي حساس خود را در مراکز جديدي که در پناهگاهها داير کرده است، آغاز کند. اين خبرگزاري مي‌افزايد که چنين اقدامي از سوي ايران تنشهاي موجود ميان اين کشور و قدرتهاي غربي را افزايش خواهد داد. به گفته منابع غربي، کارشناسان ايراني اقدامات تدارکاتي و آمادگي لازم براي شروع غني‌سازي اورانيوم با غلطت بالاتر را در سايت مستحکم و زيرزميني فرودو به پايان رساندند. مصالح و ماشين‌آلات لازم به اين مرکز منتقل و در آن‌جا نصب شده‌اند. بدين ترتيب روند غني‌سازي که تاکنون در مراکز هسته‌يي معمولي به پيش مي‌رفت، اين‌که هروقت حکومت ايران تصميم بگيرد در سايت فرودو مي‌تواند آغاز شود. خبرگزاري رويترز گزارش مي‌دهد دولت ايران سال پيش اعلام کرد که غني‌سازي اورانيوم با غلظت 20درصد را به‌زودي در دستور کار قرار خواهد داد، اين موضوع نگراني گسترده‌يي را درميان کشورهاي غربي ايجاد کرده است. اما حکومت ايران مي‌گويد که توليد اورانيوم با غلظت 20درصد فقط براي راکتورهاي تحقيقاتي و مصارف پزشکي است. تأسيسات اصلي غني‌سازي ايران حوالي شهر نطنز واقع شده‌اند ولي مقامهاي اين کشور اوايل تابستان اعلام کرده‌اند که بخشهايي از غني‌سازي اورانيوم را با غلظت 20درصد را به تأسيسات فردو منتقل خواهند کرد. اين تأسيسات در داخل کوه ساخته شده و به اعتقاد اکثر کارشناسان در برابر حملات هوايي استحکام زيادي دارد. در اين ميان نصب سانتريفوژهاي مدرن براي اين مرکز مي‌تواند توان غني‌سازي ايران را به شکل چشم‌گيري افزايش دهد. خبرگزاري رويترز سپس به مصاحبه يکي از فرماندهان سپاه پاسداران با خبرگزاري مهر در روز چهارشنبه اشاره مي‌کند که ايران تأسيسات غني‌سازي خود را به تأسيسات امن تري منتقل خواهد کرد. اين مقام نظامي توضيح بيشتري در اين زمينه نداده است.

 

تصويب تحريم در كنگره آمريكا

راديو فردا   پنجشنبه 24 آذر 1390(15 دسامبر 2011)

مجلس نمايندگان آمريکا روز چهارشنبه لايحه‌يي را به تصويب رساند که در مبناي آن بخش گسترده‌تري از حوزه‌ي انرژي ايران از جمله فرآورده‌هاي نفتي هدف قرار مي‌گيرد، بنابراين گزارش لايحه تحريمهاي جديد مجلس نمايندگان به تصويب رسيد، شرکتهايي را که بخش صنايع نفتي ايران از جمله در زمينه سرمايه‌گذاري فروش کالا و خدمات پتروشيمي معامله مي‌کند مشمول تحريمهاي تازه قرار مي‌دهد . مجلس نمايندگان هم‌چنين درباره مفادي از بودجه عالي آمريکا لايحه‌يي را به تصويب رساند که بر اساس آن مؤسسات بازرگاني که با بانک مرکزي ايران معامله مي‌کند مورد تحريم قرار مي‌گيرند.

 

کره جنوبي تحريمهاي جديدي عليه رژيم اعلام کرد

خبرگزاري فرانسه  جمعه 25 آذر 1390(16 دسامبر 2011)

کره جنوبي روز جمعه به‌خاطر برنامه مظنون تسليحات اتمي ايران تحريمهاي جديدي عليه اين کشور اعلام کرد که شامل محدود ساختن معاملات مالي با 99شرکت و اشخاص ايراني مي‌باشد.

يک مقام وزارت دارايي به خبرنگاران گفت تدابير جديد واردات نفت از ايران را شامل نمي‌شود. واردات نفتي از ايران حدود 10درصد نيازهاي کره جنوبي را تأمين مي‌کند. هم‌چنين سئول در اين مقطع واردات پتروشيمي ايران را تحريم نمي‌کند.

بريتانيا، کانادا و آمريکا به‌دنبال گزارش جديد آژانس بين‌المللي اتمي که قوياً گفت تهران درحال تحقيق روي تسليحات اتمي است؛ تحريمهاي جديدي را ماه گذشته عليه بخشهاي مالي، پتروشيمي و انرژي ايران اعمال کردند.

رابرت آينهورن مشاور ويژه وزارت‌خارجه براي منع تکثير سلاحهاي کشتارجمعي، هفته گذشته از سئول ديدار کرد تا اين کشور بخواهد همان تحريمها را عليه ايران اعمال کند.

 

پانه‌تا: ايران ممکن است در کمتر از يک‌سال به بمب اتمي دست يابد

راديو فردا   سه شنبه 29 آذر 1390(20 دسامبر 2011)

لئون پانه‌تا، وزير دفاع آمريکا، با ارائه اين ارزيابي که ممکن است جمهوري اسلامي ايران در کمتر از يک سال به توانايي جنگ‌افزار هسته‌يي برسد، آن را خط قرمز آمريکا دانست.

لئون پانه‌تا در مصاحبه با شبکه تلويزيوني آمريکايي سي. بي. اس گفت تمامي گزينه‌ها بر روي ميز است.

آقاي پانه‌تا، دوشنبه، در برنامه شصت دقيقه اين شبکه گفت که به‌رغم تلاشها براي بازداشتن برنامه هسته‌يي ايران، ايراني‌ها به مقطعي رسيده‌اند که مي‌توانند در يک سال و حتي کمتر از آن، بمب اتمي داشته باشند.

آقاي پانه‌تا در جواب اين سؤال که حمله احتمالي اسراييل به تأسيسات ايران مي‌تواند چه گرفتاري‌هايي براي آمريکا ايجاد کند؟ ، گفت نگراني‌هاي ما و اسراييل مشترک است. آمريکا نمي‌خواهد که ايران جنگ‌افزار هسته‌يي داشته باشد. اين امر از نظر ما خط قرمز است و مسلماً براي اسراييل نيز همين‌طور است. اگر قرار باشد که به سوي اين اقدام برويم، مي‌دانيم که بايد (با پيامدهاي حمله) هم روبه‌رو شويم.

 

مناسبات ايران و جهان در سال ۲۰۱۱

راديو آلمان چهارشنبه 30 آذر 1390(21 دسامبر 2011)

سياست خارجي چالشي و گفتمان تند با جهان خارج، که از آغاز رياست‌جمهوري احمدي‌نژاد در سال ۲۰۰۵ بر مناسبات بين‌المللي ايران تسلط يافت، بيشترين تأثيرات خود را در سال ۲۰۱۱ بر جاي گذاشت. شايد بتوان گفت حاکميت جمهوري اسلامي ايران از زمان روي‌کار آمدنش در ۳۳ سال پيش، هيچ‌گاه به اندازه سال ۲۰۱۱ منزوي و زير فشار جامعه جهاني نبوده است.

نيمه نخست سال ۲۰۱۱ حوادث مربوط به بهار عربي نفس‌ها را در سينه‌ها حبس کرده و پرونده‌ايران را براي مدت کوتاهي در حاشيه قرار داده بود. اما از آغاز پاييز بار ديگر ايران و مشکلاتش با جهان خارج، در مرکز توجه بين‌المللي قرار گرفت. به‌ويژه از آن رو که بحران ليبي به سود مخالفان سرهنگ قذافي تمام شده بود و بهار عربي خيمه‌گاه خود را اين بار در سوريه برپا کرده بود تا تکليف خود را با حاکميت چهل ساله خانواده اسد، که نزديک‌ترين متحد جمهوري اسلامي ايران است، روشن کند.

انزواي بين‌المللي امروز ايرران نتيجه سياست خارجي چالشي دولت احمدي‌نژاد است امسال نيز همانند چند سال گذشته مناسبات ايران با جهان خارج بيش از هر موضوع ديگر تحت تأثير برنامه اتمي ايران بود. برنامه‌اي که به‌رغم اصرار ايران به صلح‌آميز بودن اهداف آن، جهان به‌ويژه کشورهاي غربي به‌شدت به آن مظنون و نگران دستيابي تهران به بمب اتمي هستند. اما علاوه بر برنامه‌ي اتمي، در سال ۲۰۱۱ وضعيت حقوق‌بشر در ايران نيز به موضوع‌هاي چالش جامعه جهاني با حاکميت ايران اضافه شد تا جايي که سازمان ملل ‌متحد گزارشگر ويژه حقوق‌بشر براي ايران تعيين کرد و دبيرکل سازمان ملل گزارش ويژه‌يي درباره وضعيت حقوق‌بشر در ايران به مجمع عمومي ارائه کرد.

 

آمریکا به طور رسمی بانک مرکزی ايران را تحریم کرد

رادیو فردا  يكشنبه 11 دي 1390(1 ژانویه 2012)

اوباما روز شنبه هنگام گذراندن تعطيلات سال نو ميلادی در هاوايی لایحه تحریم بانک مرکزی ایران را امضاء کرد.

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا روز شنبه با امضای لايحه ای که از سوی کنگره آمريکا تصويب شده بود بخش مالی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران را مشمول تحريم های جديد آمريکا کرد.

هدف از اين اقدام تنبيه تهران در ارتباط با برنامه مناقشه برانگيز هسته ای جمهوری اسلامی ايران اعلام شده است. اين لايحه بخشی از طرح دفاعی ۶۶۲ ميليارد دلاری کنگره آمريکاست که اوباما روز شنبه هنگام گذراندن تعطيلات سال نو ميلادی در هاوايی امضاء کرد.

اين تحريم ها که صنعت نفت ايران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است، شرکت های خارجی را وادار می کند ميان همکاری با بخش نفتی، مالی و بانک مرکزی ايران يا بخش مالی آمريکا، يکی را انتخاب کنند.

به موجب اين قانون، بانک های مرکزی کشورهای ديگر در صورت معامله با بانک مرکزی ايران در ارتباط با انتقال درآمدهای نفتی ايران، شامل تحريم های مشابه خواهند شد.

باراک اوباما در بيانيه ای که همزمان با امضای طرح يادشده صادر کرد، از اين ملاحظه خود هم سخن به ميان آورد که اين قانون با محدود کردن روابط با ديگر کشورها، می تواند مخل اختياراتی شود که قانون اساسی آمريکا به او تفويض کرده تا مناسبات خارجی آن کشور را تنظيم کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رويترز، مقام های ارشد آمريکايی گفته اند که واشينگتن در حال همکاری با ساير شرکای خارجی خود است تا به آنها اطمينان دهد که تحريم های جديد مشکلی برای بازارهای جهانی انرژی ايجاد نخواهد کرد.

این مقام ها افزوده اند که راهنمای تحریم های جدید را به گونه ای تنظیم خواهند کرد که از اقتصاد جهانی حفاظت شده و اولویت های سیاست خارجی آمریکا صدمه نبیند، در عین حال که فشار بر ایران افزایش یابد.

دولت باراک اوباما می گوید که از زمان روی کار آمدن، شدیدترین تحریم ها از سوی واشینگتن و متحدان آن علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده است، و این مجازات های اقتصادی اثرات شدیدی بر اقتصاد و صنعت نفت ایران داشته است.

کاخ سفيد در هفته های گذشته گفت و گوهای تنش آلودی را با کنگره انجام داده بود و اين نگرانی را مطرح کرده بود که تحريم ها عليه بانک مرکزی می تواند در بازارهای جهانی نفت اختلال ايجاد کرده و بهای آن را بالا ببرد.

تيموتی گايتنر، وزير امور خزانه داری آمريکا اوايل ماه دسامبر در نامه ای به کنگره ابراز نگرانی کرد که مصوبه آن درباره تحريم بانک مرکزی ايران می تواند بر همکاری آمريکا با متحدان اش بر سر انزوای ايران تاثير منفی داشته باشد.

روزنامه آمریکا وال استریت ژورنال ماه گذشته نوشت که مقام های آمریکایی و اتحادیه اروپا در صدد کسب تضمین هایی از صادرکنندگان عمده نفت نظیر عربستان سعودی، کویت و امارات متحده عربی هستند که در صورت تحریم نفت ایران، این کشورها تولید خود را افزایش دهند.

تحريم جديد آمريکا در حالی اجرايی می شود که تنش ها بر سر تنگه هرمز و تهديدهای ايران به بستن آن بالا گرفته است و مقام های آمريکايی اعلام کرده اند که چنين اقدامی را تحمل نخواهند کند.

در همين رابطه، سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران روز يکشنبه گفت که تهران به هر گونه تهدیدی پاسخ مضاعف و پشيمان کننده خواهد داد.

وی با اين حال اعلام کرده که ايران آماده است تا گفت و گوهای خود را با شش قدرت جهانی بر سر برنامه هسته ای اش از سر بگيرد.

 

ساخت و آزمايش نخستين ميله سوخت هسته اي با موفقيت انجام شد

ايرنا يكشنبه 11 دي 1390(1 ژانویه 2012)

نمونه ساخته شده پس از گذراندن کليه آزمايش‌هاي فيزيکي و ابعادي به‌منظور بررسي عملکرد در شرايط عملياتي به داخل قلب راکتور تحقيقاتي تهران منتقل شد.

اين ميله سوخت که تاکنون 1500 مگاوات ساعت پرتودهي شده، مراحل آزمون نوتروني به‌لحاظ ميزان راکتيويته و عدم نشت مواد هسته‌يي را در مراحل اوليه در قدرتهاي مختلف راکتور با موفقيت طي کرده است.

اين ميله سوخت هم‌اکنون جهت بررسي در شرايط طولاني‌مدت در قلب راکتور تحقيقاتي تهران پرتودهي مي‌شود.

متخصصان هسته‌يي کشور توانسته‌اند با استفاده از راکتور تحقيقاتي تهران علاوه بر تأمين راديوداروهاي مورد نياز کشور در سالهاي گذشته و خنثي کردن تحريمهاي غيرانساني غرب عليه بيماران خاص براي نخستين بار از اين راکتور براي آزمايش سوخت استفاده کنند.

 

اوباما با امضاي خود قانون تحريمها عليه ايران را تبديل به قانون کرد

خبرگزاري فرانسه شنبه 10 دي 1390(31 دسامبر 2011)

باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا روز شنبه تحريمهاي جديد شديدي که بانک مرکزي ايران و بخش مالي آن را هدف قرار مي‌دهد با امضاي خود تبديل به قانون کرد، در اقدامي که احتمالاً تنش بين واشنگتن و تهران را تعميق خواهد نمود.

اين مصوبات که به‌منظور مجازات جمهوري اسلامي به‌خاطر برنامه هسته‌يي آن مي‌باشد، مشمول بودجه دفاعي 662ميليارد دلاري مي‌باشد، مقامات گفتند اوباما با وجود نگراني که ممکن است تلاشها براي ايجاد يک جبهه بين‌المللي عليه تهران را پيچيده سازد، امضا نمود.

 اين تحريمها شرکتهاي خارجي را ملزم مي‌سازد که بين تجارت با بخشهاي نفت و مالي ايران و بانک مرکزي آن با اقتصاد قدرتمند آمريکا و بخش مالي آن، يکي را انتخاب کنند.

بانکهاي مرکزي خارجي که با بانک مرکزي ايران در رابطه با تبادلات نفتي معامله دارند، نيز ممکن است با محدوديتهاي مشابهي تحت اين قانون جديد مواجه شوند، اين امر موجب ترس از صدمه زدن به روابط آمريکا با کشورهايي مانند روسيه و چين گشته است.

 اوباما در بيانيه‌يي که با امضاي اين لايحه صادر کرد گفت، وي نگران بود که اين اقدام با اختيارات قانوني وي، براي ايجاد روابط خارجي، تداخل داشته باشد و در معامله با دولتهاي خارجي دست بستگي ايجاد کند.

اين لايحه که با اکثريت در کنگره به تصويب رسيد، براي اوباما قدري جاي مانور باقي گذاشته، به وي قدرت 120روز، اجازه مستثني کردن آن را مي‌دهد اگر به اين نتيجه برسد که در جهت منافع امنيت ملي آمريکا مي‌باشد.

 

حرکت امارات و کويت در نقشه غرب عليه ايران

سايت عصر ايران دوشنبه 5 دي 1390(26 دسامبر 2011)

دو کشور مهم اوپک يعني کويت و امارات، توليد نفت خود را افزايش دادند. به گزارش عصر ايران، رويترز به‌نقل از وزير نفت کويت نوشت: اين کشور در ماه جاري ميلادي (دسامبر 2011) روزانه بيش از سه ميليون بشکه نفت خام توليد کرده است. . .

امارات مهمترين رقيب ايران براي کسب جايگاه دوم بزرگترين صادرکننده در اوپک است.

برپايه آمارهاي آژانس بين‌المللي انرژي (آي يي اي)، ميانگين توليد نفت خام امارات در ماه اکتبر 2011 با کاهش روزانه 40هزار بشکه نسبت به ماه سپتامبر (1. 57 درصد) به دو ميليون و 510هزار بشکه در روز رسيد.

در روزهاي گذشته خبرهايي درباره اعمال فشار آمريکا و اتحاديه اروپا بر کشورهاي بزرگ توليد‌کننده نفت براي افزايش توليد و با هدف زمينه‌سازي براي تحريم نفت ايران منتشر شده بود.

عراق، کويت، عربستان و امارات از جمله اين کشورها هستند. ليبي نيز قصد دارد توليد خود را افزايش دهد و صادرات نفتي‌اش را از سربگيرد بدون اين‌که اعضاي اوپک، از ميزان توليد خود کم کنند.

هدف از اين اقدام، جلوگيري از افزايش جهشي بهاي نفت در بازارهاي جهاني در صورت تحريم نفت ايران توسط اتحاديه اروپاست. ايران روزانه حدود 500هزار بشکه نفت خام به اروپا صادر مي‌کند.

 

 

رئیس موساد: ایران اتمی الزاما خطری برای موجودیت اسرائیل نیست

میترا فرهمند (اسرائیل) رادیو فردا پنجشنبه 8 دي 1390(29 دسامبر 2011)

روزنامه اسرائیلی هاآرتص روز پنج‌شنبه گزارش داد که تامیر پاردو، رئیس کنونی موساد، سازمان جاسوسی اسرائیل، همانند سلف خود معتقد است که ایران اتمی الزاماً خطری برای موجودیت اسرائیل نیست.

به نوشته این روزنامه چاپ اسرائیل، تامیر پاردو این سخنان را سه‌شنبه شب هفته جاری در همایش سالانه سفرای اسرائیل در جهان، در محل وزارت خارجه این کشور در اورشلیم، بیت‌المقدس، بیان کرده است.

از آنجا که این همایش پشت درهای بسته برگزار شد و صدا یا تصویری از مطالب بیان شده در آن در دست نیست، روزنامه هاآرتص سخنان رئیس موساد را به نقل از شهادت سه نفر از سفیران اسرائیلی حاضر در این کنفرانس نقل کرده است.

سفرای یاد شده به هاآرتص گفته‌اند که تامیر پاردو در این سخنرانی اظهار داشت که اسرائیل از راه‌های بسیار در حال تلاش برای نابودی برنامه اتمی ایران است، اما اگر ایرانی‌ها به بمب اتمی نیز برسند، این الزاما به مفهوم نابودی کشور اسرائیل نیست.

هاآرتص افزود که رئیس موساد این پرسش را مطرح کرد که مفهوم خطر برای موجودیت اسرائیل چیست؟ آیا ایران تهدیدی برای اسرائیل است؟ آری. ولی هنگامی که می‌گویند بمب هسته‌ای در دست ایران خطری حیاتی است، آیا معنایش این است که کشور اسرائیل باید بار خود را ببندد و خود را تعطیل شده احساس کند؟ من می‌گویم که چنین نیست. بیش از حد از این عبارت خطر حیاتی استفاده می‌کنند.

یکی از سه سفیری که از همایش یاد شده سفیران با روزنامه هاآرتص گفت‌وگو کرده گفته است که مقصود پاردو این بود که ایران هسته‌ای را نباید خطری برای موجودیت اسرائیل محسوب کرد.

سفیران اسرائیلی که نام‌شان در گزارش هاآرتص محرمانه مانده است، افزوده‌اند که آقای پاردو در همین حال نظراتش را به روشنی در زمینه احتمال حمله نظامی اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران مطرح نکرده است.

به نوشته هاآرتص، در ماه‌های اخیر بحث علنی گسترده‌ای در محافل سیاسی و نظامی اسرائیل در زمینه احتمال حمله اسرائیل به ایران مطرح بوده است.

یکی از عواملی که سخنان او واکنش‌های بسیاری در میان دولتمردان و سیاستمداران اسرائیلی به دنبال آورد، مئیر داگان، رئیس پیشین موساد، بود.

آقای داگان در یک سالی که ریاست موساد را به تامیر پاردو سپرده است، سه بار درباره ایران سخن گفته است و هر سه بار، اظهاراتش موجب واکنش‌های شدید مسئولان دولت کنونی علیه او شده و حتی درخواست‌هایی از سوی شماری از وزیران برای محاکمه آقای داگان مطرح شده است.

در همین حال، آقای داگان ماه گذشته در مصاحبه‌ای مشروح با شبکه دوم تلویزیون اسرائیل با تکرار نظرات خود در زمینه مخالفت با حمله نظامی اسرائیل به ایران به دلیل سنگینی عواقب احتمالی آن گفت: تنها زمانی که کارد به استخوان رسیده باشد یا در حالتی که ایران ابتدا به اسرائیل حمله کرده باشد، اسرائیل باید به حمله متوسل شود.

آقای داگان در سخنان یک سال اخیر خود بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، و اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، را متهم کرده است که می‌خواهند اسرائیل را به سوی حمله به ایران پیش ببرند و موجب عواقبی هولناک شوند.

او همچنین تأیید کرده است که علیه این دو مقام اسرائیلی به بالا‌ترین مقام قضایی کشور شکایت کرده است.

بنیامین نتانیاهو از چند سال پیش ایران را، در صورت دستیابی به توانایی هسته‌ای نظامی، خطری برای موجودیت کشورش توصیف کرده و حتی در یک سخنرانی در سالگرد گرامی‌داشت قربانیان هولوکاست، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، را با آدولف هیتلر مقایسه کرد.

او گفت که باید با ایران به‌‌ همان گونه‌ای برخورد شود که جهان می‌بایست در قبال آلمان نازی در سال ۱۹۳۸، یک سال پیش از حمله هیتلر به لهستان و آغاز جنگ جهانی دوم، رفتار می‌کرد.

اما سخنان رئیس موساد در این زمینه که ایران اتمی الزاماً خطری حیاتی برای اسرائیل نیست تازگی ندارد. اهود باراک نیز در آوریل ۲۰۱۰ گفته بود که ایران در حال حاضر خطر حیاتی محسوب نمی‌شود، اما ممکن است در آینده به چنین چالشی مبدل شود.

در همین حال، وب‌سایت معتبر آمریکایی دیلی بیست روز چهارشنبه گزارش داد که اسرائیل و آمریکا خطوط قرمزی را در قبال برنامه هسته‌ای ایران تعیین کرده‌اند، خطوطی که در صورت عبور ایران از آنها حمله نظامی با هدف بازدارندگی توجیه شود.

به نوشته دیلی بیست، پس از سخنرانی ماه گذشته لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، در اندیشکده سابان برای صلح خاورمیانه در واشینگتن که در آن نسبت به عواقب سخت حمله نظامی اسرائیل به ایران هشدار داد، سفیر اسرائیل در آمریکا نامه رسمی اعتراض اسرائیل را به دولت آمریکا ارائه کرده است.

به نوشته دیلی بیست، در نتیجه اعتراض رسمی اسرائیل به آمریکا بود که وزیر دفاع آمریکا دو هفته پیش در مصاحبه با شبکه تلویزیونی آمریکایی سی‌بی‌اس گفت که ایران ممکن است در یک سال و حتی کمتر از آن به بمب اتمی برسد و آمریکا به هر اقدام لازم برای جلوگیری از این امر دست خواهد زد.

 

بستن تنگه هرمز مثل سر کشیدن جام زهر نشود

سایت خودنویس  شنبه 10 دي 1390(31 دسامبر 2011)

ناصر مستشار

پس از افتضاح وآبرویزی بین‌المللی حمله وحشیانه به سفارت انگلستان در تهران، رهبران رژیم به اندیشه دل‌جوئی از استعمار پیر و معلمان خود  افتاده‌اند!

مهدی طائب، رئیس قرارگاه عمار: مهاجمان به سفارت بریتانیا بازی خورده بودند.

 

این روزها رژیم اسلامی به کر کری خواندن بستن تنگه هرمز روی آورده است تا افکار عمومی جهان را به خطرناک بودن جمهوری اسلامی ارجاع دهد!

رژیم اسلامی که دریک کلام به رژیم شکست خورده درهمه عرصه‌ها در عرض ۳۳ سال گذشته معروف شده است، اینک توان پوشالی خود را با شعار بستن تنگه هرمز به چالش کشانده است.

هشت سال جنگ بیهوده ایران و عراق که قرار بود به گفته خمینی به صورت صدام سیلی زده شود که عاقبت به پذیرش آتش بس خفت بار با عراق انجامید که  هنوز از رسوائی‌ها و ضایعات انسانی و مادی آن سخن‌ها در میان هست.

گروگان‌گیری سفارت امریکا چنان ضربات هولناک به ایران زد که هنوز آثار آن بر طرف نگردیده است.

 

طول این آب‌راه ۱۵۸ کیلومتر، عرض بین ۵۶ تا ۱۸۰ کیلومتر می‌باشد. ژرفای تنگه هرمز به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که نزدیکی جزیره لارک، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی شبه جزیره مسندم ۱۸۰ متر است. قوانین رفت و آمد در تنگه هرمز برابر قوانین بین اللملی اجرا می‌شود.همه دعاوی مربوط به تنگه هرمز برابر با نظارت حقوق بین‌الملل حل و فصل می‌شود هیچ کشوری حق مالکیت مطلق برتمام این تنگه را نداشته وندارد.دردوران تسلط پرتقالی بر خلیج فارس برای بهره‌برداری از مر وارید گران‌بهای منطقه به  حکمرانی بلامنازع آنها در تنگه هرمز انجامیده بود که شاه عباس با دریافت توپ‌های جنگنده از انگلیسی‌ها توانست تا پرتقالی‌ها را شکست دهد. اینک نیز همه کشورهای هم‌جوار با تنگه هرمز حقوق  مساوی در  بهره‌برداری از تنگه هرمز را دارا می‌باشند و بستن آن به معنای جنگ با جامعه جهانی تلقی می‌شود. در ۳۳ ساله گذشته همه آتش بازی‌های رژیم  باعث شده است که در خلیج فارس ناوگان های امریکائی درفاع از متحدین عربی خود مستقر گردند.کشورهای همسایه خلیج فارس و تنگه هرمز در رویاروئی با تهدید های مستمر حکومت اسلامی همواره به علت عدم توانائی نظامی خویش به امریکا متوسل شده‌اند.

 

اینک جمهوری اسلامی با شعار بستن تنگه حیاتی هرمز عملا همه جهانیان را به دشمنی با خود واداشته است. حکومت اسلامی عملا با اعمال نابخردانه خویش بهانه دیگری رابعداز دست یابی سلاح اتمی، اینک تحت عنوان خطر بستن شدن تنگه هرمز را برای حمله نظامی امریکا داده است.

 

تنگه هرمزکه دومین تنگه بین‌المللی پرتردد دنیاست این روزها به حربه تبلیغاتی حکومت اسلامی تبدیل شده است. هر روز حدود ۱۶/۵ تا ۱۷ میلیون بشکه نفت خام (برآورد ۲۰۰۶) که معادل ۴۰ درصد کل نفت حمل شده توسط نفت‌کش‌ها و نزدیک به ۲۵ درصد کل عرضه جهانی نفت است از این آب‌راه عبور می‌کند. حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌شده نفت و گاز دنیا در خلیج فارس قرار دارد و امنیت تنگه هرمز نقش کلیدی در تأمین بی‌وقفه انرژی دنیا دارد. بیشتر این نفت به بازارهای آسیا، ایالات متحده و اروپای غربی می‌رود و ۷۵ درصد نفت خام ژاپن از این مسیر وارد می‌شود. بیشتر صادرات نفت خام در مسیرهای بسیار طولانی از طریق نفت‌کش‌های بسیار بزرگ انجام می‌شود که توانایی حمل بیش از دو میلیون بشکه در هر سفر دارند.

حکومت ایران در موارد متعددی تهدید به بستن تنگه هرمز کرده‌است. بر اساس یک سناریو این کار از طریق مین‌گذاری سطح دریا و سپس استفاده از موشک‌های ضدکشتی کروز و زیردریایی‌های کوچک برای اختلال در عملیات مین‌روبی انجام می‌شود. به گفته جامعه اطلاعاتی آمریکا، ایران توانایی بستن تنگه هرمز را برای مدت کوتاهی دارد. با این حال برخی چنین عملی را غیرمنطقی می‌دانند چرا که تقریبا تمام نفت ایران از طریق این تنگه صادر می‌شود و دولت آمریکا نیز انتظار عملی شدن چنین تهدیدی را ندارد چراکه بیشترین آسیب را به خود ایران وارد خواهد کرد.

 

جایگاه ایران در استراتژی دفاعی جدید آمریکا

رادیو آلمان جمعه 16 دي 1390(6 ژانويه 2012)

رئیس‌جمهور ‌آمریکا با معرفی استراتژی دفاعی این کشور بر ضرورت کاهش بودجه نظامی این کشور تاکید کرد. به‌رغم محدودیت‌های مالی پنتاگون اعلام کرد که چین، منطقه اقیانوس آرام و ایران همچنان در الویت‌های دفاعی آمریکا قرار دارند.

 باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در روز پنج‌شنبه (۵ ژانویه/۱۵ دی) ضمن معرفی استراتژی جدید دفاعی این کشور اعلام کرد که ایالات متحده همچنان در صدد حفظ "برتری نظامی" خود است.

گرچه ضرورت تغییر در استراتژی نظامی آمریکا در دهه‌های گذشته نیز آشکار شده بود، اما بحران مالی کنونی در این کشور، کاخ سفید را به اخذ تصمیمی سریع‌تر واداشته است. بدهی‌های نجومی دولتی، مقامات آمریکا را مجبور کرده که حدود ۴۵۰ میلیارد دلار در خلال ۱۰ سال آینده از بودجه نظامی این کشور بکاهند. اوباما در پنتاگون گفت: ارتش ما لاغر‌تر خواهد شد.

وی تاکید کرد که خروج سربازان آمریکایی از عراق و خروج تدریجی نیروهای آمریکایی از افغانستان تا سال ۲۰۱۴ نشان‌گر "یک چرخش" در سیاست‌گذاری دفاعی آمریکا است.

 

تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه آسیا

رئیس‌جمهور آمریکا تصریح کرد که حضور نظامی ایالات متحده در آسیا و حوزه اقیانوس آرام افزایش خواهد یافت. اوباما گفت: در این مناطق ما دست به صرفه‌جویی و کاهش بودجه نخواهیم زد. کارشناسان نظامی بر این باورند که تاکید مقامات آمریکایی بر اهمیت این منطقه با توجه به برآمد اقتصادی و نظامی (بویژه نیروی دریایی) چین قابل فهم و توضیح‌پذیر است.

نخستین ناوهواپیمابر چیننخستین ناوهواپیمابر چینلئون پانه‌تا تاکید کرد که استراتژی جدید آمریکا با ریسک‌هایی همراه است، اما این ریسک‌ها پذیرفتنی هستند.

چین در سال‌های اخیر با سرعتی باورنکردنی دست به نوسازی ارتش خود زده است. ساخت ده‌ها رزم‌ناو مدرن، زیردریایی، یک ناوهواپیما‌بر و هواپیماهای رادارگریز از جمله تغییرات در ده سال گذشته به شمار می‌آیند. چین بطور آزمایشی با حمله به یک ماهواره نشان داد که دقت سامانه‌های موشکی دوربرد خود را حتی در فضا گسترش داده است.

ژنرال فیلیپ بردلاو، معاون نیروی هوایی آمریکا در تابستان ۲۰۱۱ پیرامون پیشروی چینی‌ها گفته بود: نیروی هوایی آمریکا هم اکنون دارای قدیمی‌ترین هواپیماهای جنگی در تاریخ خود است.

 

ایران در کانون توجهات آمریکا

ایران یکی از الویت‌های نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه و آسیا به شمار می‌آید. ایالات متحده خواهان تعمیق همکاری نظامی با کشورهای خاورمیانه برای مقابله با بلندپروازی‌های اتمی ایران است. در استراتژی جدید آمریکا صریحاَ آمده است که ایالات متحده موظف است که علیه سیاست ایجاد بی‌ثباتی دست به عمل زند.

تامین تردد آزاد نفت‌کش‌ها و امنیت راه‌های تجاری در خلیج فارس یکی از الویت‌های آمریکا به شمار می‌آید. آمریکا خود را موظف می‌داند که از تحقق تهدیدات ایران مبنی بر بستن تنگه هرمز به هر قیمتی جلوگیری کند.

تهدید اتمی ایران یکی دیگر از چالش‌های آمریکا است. واشنگتن بیم دارد که برنامه اتمی جمهوری اسلامی، دستیابی به جنگ افزارهای هسته‌ای را هدف خود قرار داده باشد. برنامه موشکی ایران نیز ضرورت اقدامات مناسبی را برای ایجاد سپر موشکی در اروپا طلب می‌کند.

تهدیدات ایران در تنگه هرمز ادامه داردتهدیدات ایران در تنگه هرمز ادامه داردپانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا تایید کرد که حضور ایالات متحده در اروپا باید بطور ضروری با واقعیت موجود منطبق باشد. در استراتژی جدید نظامی ایالات متحده کاهش ۳۵۰۰ سرباز آمریکایی از اروپا پیش‌بینی شده است.

 

وادع با استراتژی دو جنگ همزمان

دکترین دفاعی آمریکا در گذشته بر این اصل استوار بوده که ایالات متحده باید توانایی پیشبرد دو جنگ پیروزمند همزمان را داشته باشد. این استراتژی در گذشته نیز از سوی برخی مقامات نظامی آمریکا نیز مورد انتقاد قرار گرفته بود.

پیشبرد همزمان جنگ در عراق و افغانستان تنها یکی از نمونه‌های اجرایی این استراتژی قدیمی است. در برنامه جدید آمریکا پیروزی در یک جنگ بزرگ و مهار جنگ دوم در نظر گرفته شده است.

 

در توضیحات استراتژی جدید آمریکا پیرامون مهار جنگ دوم آمده است: آمریکا موظف است که در دومین منطقه برنامه‌های مهاجمان را برهم زند و یا هزینه‌های سنگین نظامی و غیرقابل‌قبولی را به آنان تحمیل کند.

پانه‌تا برای آرام کردن منتقدان گفت: ما همواره در شرایطی قرار خواهیم داشت که می‌توانیم با یک دشمن بجنگیم و پیروز شویم.

 

کاهش نیروی زمینی و تقویت نیروی دریایی و هوایی

تجربه‌های منفی و هزینه‌های سرسام‌آور کنونی نشان می‌دهند که آمریکا در آینده دارای ظرفیت کافی برای اشغال مناطق گسترده نیست. در واشنگتن آشکارا از جنگ‌های پرهزینه‌ای مانند جنگ عراق و افغانستان انتقاد می‌شود.

کاهش بودجه و بنیه نیروی زمینی آمریکا در استراتژی جدید نظامی در همین راستا معنا می‌یابد. آمریکا خواهان تقویت نیروی دریایی و هوایی خود است. گسترش سامانه‌های تسلیحاتی مدرن برای پیشبرد عملیات محدود نظامی در استراتژی جدید منظور شده است.

خروج ارتش آمریکا از جنگ پرهزینه عراقخروج ارتش آمریکا از جنگ پرهزینه عراقتجربه‌های مثبت در این زمینه، جنگ در یوگسلاوی سابق، سودان و لیبی است. آمریکا در این کشورها با هزینه نسبتاَ محدود و تلفات محدودتر موفق به کسب پیروزهای مهم سیاسی و نظامی شد. این سناریو در واشنگتن حامیان جدی دارد که بازتاب آن در استراتژی جدید نظامی نیز دیده می‌شود.

برخی کارشناسان نظامی این سناریو را حتی برای کشورهایی نظیر سوریه، ایران و برخی مناطق آفریقایی کم‌هزینه‌تر و موثرتر از اشغال نظامی و عملیات گسترده زمینی ارزیابی می‌کنند.

اوباما درباره ضرورت تدوین استراتژی جدید نظامی آمریکا گفت: ما ارتشی داریم که دارای بهترین آموزش، بهترین فرماندهی و بهترین تجهیزات است، اما زمان آن فرا رسیده است که فصل جدیدی در استراتژی دفاعی ایالات متحده گشوده شود.

 

کمک "ده‌ها میلیون دلاری" ایران به حماس برای تعلیق توافق صلح

دویچه وله: مقام‌های جنبش فتح در فلسطین می‌گویند گروه حماس با دریافت "ده‌ها میلیون دلار" از سوی ایران، قصد دارد توافق‌نامه سازش و اتحاد را زیرپا بگذارد. این توافق‌نامه ماه پیش میان خالد مشعل و محمود عباس امضا شده بود.

ایران با ارسال کمک‌های مالی ویژه به گروه اسلام‌گرای حماس، تلاش کرده است تا مسئولان آن را متقاعد کند که توافق با رقبای خود در جنبش فتح را زیرپا بگذارند. توافقی که میان فتح و حماس صورت گرفته بود، می‌توانست به درگیری‌های پنج‌ساله میان این دو گروه رقیب در فلسطین پایان دهد.

به گزارش رویترز، یکی از سخنگویان جنبش فتح در فلسطین اعلام کرد که تهران اخیرا ارسال کمک‌های مالی برای گروه اسلام‌گرای حماس را از سر گرفته است. گفته می‌شد ایران از شش ماه پیش در پی خودداری حماس از حمایت از رژیم متزلزل بشار اسد در سوریه و عدم مشارکت در سرکوب مخالفان سوری، کمک‌های مالی به این گروه فلسطینی را قطع کرده بود.

احمد عساف، سخنگوی فتح، با اشاره به حضور محمود الزهار و اسماعیل هنیه، از چهره‌های برجسته حماس، در هفته‌های گذشته در تهران، گفت: ما اطلاعاتی داریم که نشان می‌دهد ایران ده‌ها میلیون دلار به الزهار و هنیه پرداخته است.

توافق‌نامه اولیه "اتحاد" ماه گذشته میان این دو گروه فلسطینی امضا شد، اما محمود الزهار چندی پیش اعلام کرد که سازش سیاسی میان فتح و حماس فعلا در حالت تعلیق است. سخنان احمد عساف در واکنش به اظهارات اخیر الزهار بیان شد.

به گفته او، توافق پیشین به حالت تعلیق درآمده، چون محمود الزهار خواسته که چنین کاری کند و البته وی هزینه‌اش را از ایران گرفته است: آنها از ایران پول گرفته‌اند تا سازش را به تعلیق ببرند. در مقابل، سخنگوی حماس گفته فتح به هیچ‌یک از تعهداتی که در توافق‌نامه اتحاد داده عمل نکرده و آنها پول آمریکایی را به توافق‌های ملی ترجیح می‌دهند.

حماس، در کنار حزب‌الله لبنان، از مهم‌ترین متحدان ایران در منطقه خاورمیانه است، اما اخیرا مواضعی ناهم‌سو با منافع جمهوری اسلامی اتخاذ کرده است. گذشته از اعلام حمایت مقام‌های ارشد حماس از مخالفان حکومت بشار اسد در سوریه، این گروه چندی پیش اعلام کرد که در جنگ احتمالی میان اسرائیل و ایران، در کنار ایران نخواهد ایستاد.

در جست‌وجوی توافق از دست‌ رفته

 احمد عساف در گفت‌وگو با رویترز گفته هدف مقامات حماس از سفر به تهران، ارسال غیرمستقیم پیام به خالد مشعل، رهبر تبعیدی این گروه اسلام‌گرا است. توافق سازش و اتحاد به امضای خالد مشعل رسیده بود، اما اکنون رهبری حماس در دست افراد دیگری نظیر هنیه و الزهار است و آنها این توافق را قابل پذیرش نمی‌دانند.

خالد مشعل، رهبر حماس، چند ماه پیش، در واکنش به کشتار گسترده معترضان و مخالفان سوریه به دست نیروهای وابسته به رژیم بشار اسد، دفتر این گروه در دمشق را تعطیل کرد. او سپس تحت حمایت مصر، ماه گذشته با محمود عباس، رهبر جنبش سکولار فتح و رهبر تشکیلات خود گردان فلسطین بر سر سازش و اتحاد به توافق رسید.

اما تندروهای حماس، تصمیم میانه‌روانه خالد مشعل را نپذیرفتند و گفتند در شرایطی که اسلام‌گرایی در جهان عرب رو به رشد است ارائه چنین امتیازهایی به سکولارها قابل توجیه نیست.

مقام‌های جنبش فتح می‌گویند ایران از وجود شکاف میان این دو گروه فلسطینی سود می‌برد و برای تداوم و تعمیق آن تلاش‌های بسیاری می‌کند. به گفته احمد عساف، ایران اهمیت مذهبی، سیاسی و جغرافیایی فلسطین را درک می‌کند و به همین خاطر تلاش بسیاری دارد تا کنترل آن را در دست بگیرد. به اعتقاد او، با تحقق شروط این توافق‌نامه، ایران نفوذ خود بر فلسطین را از دست خواهد داد.

 

شبیه‌سازی محرمانه حمله نظامی اسرائیل به ایران در آمریکا

دویچه وله: عملیات "نگاه درونی" که برای شبیه‌سازی حمله احتمالی اسرائیل به ایران انجام شده، نشان می‌دهد که با آغاز حمله، جنگی گسترده‌تر در منطقه آغاز خواهد شد که بی‌تردید پای آمریکا را هم به میدان نبرد باز خواهد کرد.

روزنامه "نیویورک‌ تایمز" از عملیات شبیه‌سازی حمله نظامی اسرائیل به ایران برای سنجش مخاطرات احتمالی جنگ خبر داده است. بر اساس این گزارش که اطلاعات آن از طریق مقامات آمریکایی در اختیار نیویورک‌ تایمز قرار گرفته، شبیه‌سازی جنگ با ایران در ماه جاری میلادی انجام شده و نتایج آن نشان می‌دهد که حمله احتمالی اسرائیل به ایران به برافروختن آتش جنگی گسترده‌تر در خاورمیانه منجر خواهد شد و آمریکا را هم به میدان جنگ خواهد کشاند.

مقامات آمریکایی تاکید کرده‌اند که شبیه‌سازی جنگ به منزله عملیات تمرینی برای آغاز جنگ با ایران است و نتایج این شبیه‌سازی لزوما همان نتایجی نیست که ممکن است در نبرد نظامی در جهان واقعی هم به دست آید.

این وجود، مقامات دولتی آمریکا می‌گویند که نتایج این شبیه‌سازی این تردید را در ذهن برنامه‌ریزان نظامی ایالات متحده تقویت کرده که شاید خودداری آمریکا از مشارکت در تقابل نظامی با ایران غیرممکن باشد. به اعتقاد آنها در تقابل دیدگاه‌ها نسبت به پی‌آمدهای حمله احتمالی اسرائیل به ایران، ممکن است صدای آن دسته از متخصصان و سیاست‌گذاران کاخ سفید، پنتاگون و جامعه اطلاعاتی آمریکا که نسبت به عواقب جنگ با ایران هشدار داده‌اند، شانس بیشتری برای شنیده شدن داشته باشد.

"نگاه درونی"؛ سنجش پی‌آمدهای حمله به ایران

 گفته می‌شود عملیات شبیه‌سازی حمله به ایران، موسوم به "نگاه درونی" دو هفته به طول انجامید و در آن پیش‌بینی شد که پس از اولین حمله موشکی به یکی از کشتی‌های جنگی ارتش آمریکا در خلیج فارس که در نتیجه آن ممکن است ۲۰۰ سرباز آمریکایی کشته شوند، ایالات متحده وارد تقابل نظامی مستقیم با ایران خواهد شد و حمله گسترده به تاسیسات هسته‌ای ایران را آغاز خواهد کرد.

برنامه‌ریزان و استراتژیست‌های پنتاگون می‌گویند اگر باراک اوباما تصمیم بگیرد که تلافی‌جویی تمام‌عیار را در دستور کار قرار دهد، بمب‌افکن‌های دوربرد و هواپیماهای سوخت ‌رسانه و موشک‌های آمریکایی این قابلیت را دارند که آسیبی ویرانگر به برنامه هسته‌ای ایران وارد سازند.

مقامات و منابع مطلعی که به شرط ناشناس ماندن هویت واقعی‌شان این اطلاعات محرمانه را در اختیار "نیویورک‌ تایمز" قرار داده‌اند می‌گویند نتایج این شبیه‌سازی برای ژنرال جیمز متیس، فرمانده کل نیروهای آمریکایی در خاورمیانه، خلیج فارس و جنوب‌ شرق آسیا، نگران‌کننده بود. ژنرال متیس به دستیارانش اعلام کرد که آغاز حمله از سوی اسرائیل می‌تواند برای منطقه و نیز برای ایالات متحده پی‌آمدهای مهیبی داشته باشد.

عملیات "نگاه درونی" از مشهورترین اقدامات وزارت دفاع آمریکا برای سنجش پی‌آمدهای نبردهای نظامی است که گفته می‌شود از زمان جنگ سرد تا کنون بارها از آن برای شبیه‌سازی نبردهای احتمالی استفاده شده است.

"دشواری پیش‌بینی و مهار" جنگ با ایران

 مقامات نظامی آمریکا پس از تحلیل نتایج این شبیه‌سازی می‌گویند جنگی که احتمالا با حمله نظامی اسرائیل به ایران آغاز خواهد شد، ماهیتا پیش‌بینی‌ناپذیر و مهارناشدنی است و واکنش‌هایی از سوی ایران را در پی خواهد داشت.

مقامات آمریکایی تا کنون بارها اعلام کرده‌اند که احتمال حمله نظامی اسرائیل به ایران در یک سال آینده بسیار بالا است. آنها در محافل درونی هشدار داده‌اند که احتمالا اسرائیل پیش از آغاز حمله به ایران ایالات متحده را در جریان قرار نخواهد داد و به محض اتخاذ تصمیم نهایی، اجرای آن را آغاز خواهد کرد.

بسیاری از متخصصان می‌گویند که ایران در واکنش به حمله احتمالی اسرائیل بسیار محتاطانه عمل خواهد کرد، تا بتواند حتی‌الامکان از مداخله آمریکا در جنگ جلوگیری کند. پیش‌بینی آنها این است که ایران احتمالا از بازوهای نطامی خود برای حملات انفجاری و انتحاری به نیروهای ناتو در افغانستان یا نیروهای آمریکایی در عراق بهره خواهد گرفت، چون از این طریق مقامات تهران می‌توانند هرگونه دخالت در این حملات را به سادگی انکار و از پذیرش مسئولیت‌ها خودداری کنند.

برخی از مقامات نظامی آمریکایی می‌گویند که جمهوری اسلامی به افروختن جنگی تمام‌عیار در قلمرو ایران، تمایلی ندارد، چون به‌خوبی از پی‌آمدهای آن مطلع است.

 

وزير دفاع بريتانيا: ايران با حداکثر سرعت سرگرم کار بر روي تسليحات اتمي است

خبرگزاري فرانسه پنج شنبه 15 دي 1390 (5 ژانويه 2012)

روز پنجشنبه وزير دفاع بريتانيا گفت، اين‌طور انگاشته مي‌شود که ايران با حداکثر سرعت سرگرم کار بر روي ظرفيتهاي تسليحات اتمي است و تنها در صورتي مي‌توان آن را از اين کار بازداشت که بهاي اقتصادي‌اش، بيش از حد زياد شود.

با اين حال، فليپ هموند گفت که بريتانيا طرفدار يک حمله پيشگيرانه عليه تأسيسات اتمي ايران نيست، و در عوض، بر روي تحريمهايي تکيه خواهد کرد که صادرات نفتي، بانک مرکزي و اقتصاد عمومي آن را هدف قرار مي‌دهند.

 هموند در يک جلسه پرسش و پاسخ در يک بانک فکري در آمريکا، با اشاره به تلاشهاي اتمي ايران گفت، تصور من اين است که آنها با سرعت تمام پيش مي‌روند. فکر مي‌کنم که آنها با آخرين سرعتي که مي‌توانند، در حال پيش رفتن هستند.

 

بخشي از سخنراني پانتا در وزارت دفاع -اشاره به تهديد ايران

تلويزيون سي ان ان جمعه 16 دي 1390(6 ژانويه 2012)

سخنان لئون پانتا در وزارت دفاع ـ. . . دستورالعملي که امروز منتشر مي‌کنيم واز طرف وزارتخانه منتشر مي‌شود، به واقع چرخشي بسوي آينده را نشان مي‌دهد، و تأييد مي‌کند که اين کشور داراي يک نقطه عطف استراتژيک بوده است. . .

اما در عين حالي که فعاليتهاي نظامي ما در ابعاد بزرگ کاهش مي‌يابد، آمريکا هنوز با چالشهاي امنيتي رو به رشدي در سراسر جهان مواجه است و برخلاف کاهش نيرو در گذشته و تهديدهايي که غالباً کشورمان با آنها مواجه است، واقعيت اين است که تهديدهايي مي‌باشند که بايد با آنها مقابله کنيم، چالشهايي که نيازمند تغيير الويتهاي دفاعي کشور مي‌باشند، متمرکز شدن بر روي تهديدات مستمر افراطي گري خشن که کماکان وجود دارد و بايد با آن مقابله کرد. تکثير تسليحات و مواد مرگبار، رفتارهاي بي‌ثبات کننده، کشورهايي مانند ايران و کره شمالي، ظهور قدرتهاي جديد در سراسر آسيا، و تغييرات چشمگيري که در خاورميانه شاهد وقوع آن هستيم.

تمامي آنها در زماني است که ما در آمريکا با يک بحران بدهي و بودجه عميق در کشور مواجهيم، مشکلي که به خودي خود تهديد امنيتي را هم در زمينه دفاعي و هم بودجه داخلي به‌وجود مي‌آورد، حتي با وجود اين‌که ما با اين فشارهاي قابل‌توجه مواجهيم.

 

انتقادهای شدید از آغاز غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو

رادیو آلمان   دو شنبه 19 دي 1390(9 ژانويه 2012)

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی آغاز غنی‌سازی اورانيوم در تأسیسات اتمی فردو را تأیید کرد. آمریکا، بریتانیا و آلمان این اقدام را ناقض تعهدات ایران توصیف کردند. همزمان، آیت‌الله خامنه‌ای بر ادامه موضع ایران تاکید کرده است.

دوشنبه، ۱۹ دی ماه ۱۳۹۰، مقامات جمهوری اسلامی ایران از راه‌اندازی تأسیسات اتمی فردو در شهر قم خبر دادند. فریدون عباسی دوانی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اعلام این خبر، اضافه کرده است که این تأسیسات تازه توانایی تولید اورنیوم غنی‌شده ۲۰، سه و نیم و ۴ درصد را دارد.

ژیل تودور، سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در بیانیه‌‌ای تایید خبر  راه‌اندازی تأسیسات اتمی فردو را تأیید کرده است. بنا به این بیانیه تمام فعالیت‌ها و تجهیزات این تأسیسات زیر نظارت و بازرسی آژانس خواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که در این تأسیسات اتمی تازه تاسیس، اورانیوم  را تا ۲۰ درصد برای استفاده در تحقیقات پزشکی غنی خواهد کرد. مقامات آژانس انرژی اتم با تاکید بر این‌که غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات اتمی فردو با مقاصد صلح‌جویانه انجام خواهد شد، اعلام کرده‌اند که خود خبر راه‌اندازی را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابلاغ کرده اند.

علی اصغر سلطانیه، نماینده‌ی ایران در آژانش بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرده است:تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از جمله غنی‌سازی اورانیوم در نطنز و فردو زیر نظارت آژانس صورت می‌گیرد.

واکنش تند کشورهای غربی

کشورهای غربی نسبت به آغاز کار تاسیسات فردو موضعی به شدت انتقادآمیز گرفتند. ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این اقدام ایران را نقض باز هم بیشتر تعهدات بین‌المللی این کشور و بی‌اعتنایی به قطعنامه‌های شورای امنیت توصیف کرد. در قطعنامه‌هایی که شورای امنیت از سال ۲۰۰۶ تا کنون صادر کرده از ایران خواسته می‌شود که غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند.

 ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا نیز آغاز به کار تاسیسات فردو را تحریک‌آمیز توصیف کرد و گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان آن را گامی دیگر در جهت تشدید تنش میان ایران و جامعه بین‌المللی خواند.

تأسیسات فردو و ابهامات و تردیدها

تأسیسات اتمی فردو در اعماق زمین احداث شده است و تحت تدابیر شدید امنیتی کنترل می‌شود.  این ویژگی احتمال بمباران این نیروگاه را دشوارتر می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها زمانی از وجود تاسیسات اتمی فردو مطلع شد که نهادهای اطلاعاتی و امنیتی غربی و از جمله سازمان سیا به شواهدی  دسترسی یافتند که از برنامه‌ی تاسیس این مرکز پرده برمی‌داشت.

 جمهوری اسلامی ایران می‌گوید پروژه‌ی تاسیس این تاسیسات را از سال ۲۰۰۷ میلادی شروع کرده است؛ اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی معتقد است که ایران ساخت این پروژه را از اوایل سال ۲۰۰۶ میلادی شروع کرده است.

مذاکرات اتمی بین جمهوری اسلامی ایران و ۵ عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان یک سال پیش به بن‌بست رسیده و متوقف شد. کشورهای غربی در تلاش هستند تا بار دیگر مذاکرات بر سر برنامه‌ی اتمی ایران را از سر گیرند. راه‌اندازی  تاسیسات فردو می‌تواند اورانیوم را تا ۲۰ درصد غنی کند، امیدواری‌ها برای مذاکرات تازه را کمرنگ‌تر کرده و شروع دوباره‌ی مذاکرات را با چالش‌های تازه‌ای همراه می‌کند.

ایران در برابر غرب، زانو  نخواهد زد

همزمان با اعلام خبر راه‌اندازی تأسیسات اتمی فردو، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی که از صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد، بار دیگر تاکید کرده است که ایران تسلیم فشارهای کشورهای غربی نشده و در برابر غرب،زانو نخواهد زد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای در بخشی از سخنان خود گفته است:جمهوری اسلامی به درستی می‌داند که چه می‌کند و راه خود را انتخاب کرده و بر موضع خود ایستاده است.

رهبر جمهوری اسلامی ایران  در صحبت‌های خود تاکید کرده است که تحریم‌ها تاثیری بر اداره‌ی کشور و زندگی مردم نگذاشته است. این در حالی است که مقام‌های اقتصادی ایران، از جمله مدیرکل بانک مرکزی و نیز نمایندگان مجلس در هفته‌های اخیر از تاثیر شدید تحریم‌ها بر اقتصاد ایران ابراز نگرانی‌ کرده‌اند. شماری از کارشناسان افزایش کم‌سابقه نرخ ارز در ایران و توقف فعالیت‌ شمار زیادی از شرکت‌های تولیدی و پروژه‌های نفت و گاز را ناشی از تحریم‌های یادشده می‌دانند.

با جدی‌شدن تحریم نفتی ایران، معاون رئیس‌جمهور تهدید کرد که در صورت اعمال چنین تحریمی جمهوری اسلامی تنگه‌ی هرمز  که محل عبور نفت‌کش‌ها و نقل و انتقال یک پنجم کل نفت جهانی است را مسدود خواهد کرد.

پیش از این ایالات متحده‌ی آمریکا چنین اقدامی از سوی ایران را عبور از خط قرمز توصیف کرده و گفته بود در صورت چنین حرکتی، تنگه‌ی هرمز را مجدداَ با هر وسیله‌ای که لازم باشد باز خواهد کرد.

تاثیر افزایش نرخ ارز بر بخش‌های تولیدی و صنعتی ایران

با افزایش بی‌سابقه نرخ ارز در ایران رسانه‌های داخلی این کشور از موج افزایش قیمت کالاهای اساسی و بروز مشکلاتی در صنعت برق و هواپیمایی خبر می‌دهند. کارشناسان نسبت به ایجاد مشکلات جدی در بخش‌های درمانی نیز هشدار می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر در پی نوسانات نرخ ارز بسیاری از فروشندگان و تولیدکنندگان در تعیین قیمت تمام شده کالا‌ها با مشکل روبرو هستند، چرا که نرخ ارز و به ویژه دلار در هفته‌های گذشته روزانه و در مواقعی در یک روز چندین مرتبه با افزایش و کاهش همراه بوده است.

علاوه بر سردرگمی فروشندگان در تعیین قیمت‌ها و در مواقعی حتی ممانعت از عرضه‌ی کالا، افزایش نرخ ارز بر روی سایر بخش‌های خدماتی نیز تاثیری منفی داشته است.

در همین ارتباط علیرضا کلاهی، عضو هیئت مدیره سندیکای برق ایران، به خبرگزاری ایرنا گفته است: نوسانات نرخ ارز و اختلاف قیمت بین نرخ رسمی و غیر رسمی آن باعث شده است پیمانکاران صنعت برق در تامین مواد اولیه خود با مشکلات جدی مواجه شوند.

این عضو سندیکای برق ایران در ادامه با اشاره به تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی و با هشدار نسبت به خطر ورشکستگی شرکت‌های فعال در صنعت برق ایران می‌گوید: ما موافق افزایش تدریجی نرخ ارز هستیم، اما اگر نرخ ارز به یک باره جهش پیدا کند، اثرات تورمی بالایی برای صنعت برق ایجاد می‌کند و موجب مشکلات عدیده‌ای برای قرارداد‌ها می‌شود.

 

افزایش هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی

به گفته‌ی برخی از مدیران شرکت‌های هواپیمایی در ایران، افزایش قیمت ارز در این کشور می‌تواند هزینه‌های جاری این شرکت‌ها را نیز افزایش دهد.

سعید بهاری مدیر عامل شرکت هواپیمایی "کیش ایر" در همین ارتباط به خبرگزاری مهر گفته است: در حال حاضر شرکت‌های هواپیمایی وضعیت مناسبی ندارند و از آنجایی که سهمیه ارزی در اختیار این شرکت‌ها نیست، بنابراین هزینه نقل و انتقال ارز برای شرکت‌ها سرسام آور است. این موضوع می‌تواند ایمنی پرواز‌ها را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا تناسبی میان هزینه و درآمد شرکت‌های هواپیمایی وجود ندارد.

به نظر می‌رسد که علاوه بر بخش‌های صنعت برق و هواپیمایی، نوسانات نرخ ارز و تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، بازار این کشور در بخش‌های درمانی و سلامتی را نیز به سوی آشفتگی بیشتر سوق می‌دهد.

برخی از کار‌شناسان معتقدند ادامه این روند می‌تواند مشکلات جدی در بخش‌های بهداشتی و درمانی ایجاد کند. به گفته این کار‌شناسان تحریم‌ها پیش‌تر روند خرید دارو از کشورهای اروپایی و آمریکا را برای ایران دشوار کرده بود.

خرید دارو و تجهیزات بهداشتی و درمانی در سال‌های اخیر به دلیل عدم وجود نمایندگی شرکت‌های خارجی تولیدکننده در ایران، توسط شرکت‌های واسطه صورت می‌گرفته است که همین امر موجب شده تا این شرکت‌ها با هزینه‌های بالاتری اقدام به تامین نیازهای دارویی و درمانی کنند.

به گفته‌ی کار‌شناسان بهداشتی، افزایش بی‌سابقه نرخ ارز می‌تواند هزینه‌های بیشتری را در این بخش به مردم تحمیل کند؛ هزینه‌هایی که عدم تامین آن‌ها به طور مستقیم با سلامت و بهداشت جامعه در ارتباط است.

 

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي: کارخانه جديد اتمي ايران راه‌اندازي شده و در حال فعاليت است

خبرگزاري فرانسه دو شنبه 19 دي 1390(9 ژانويه 2012)

روز دوشنبه آژانس اتمي ملل‌متحد گفت که ايران، در حرکتي که به سوءظنهاي کشورهاي غربي مبني بر اين‌که تهران خواستار تسليحات اتمي است، دامن مي‌زند، اکنون در حال غني‌سازي اورانيوم در سايت جديدي مي‌باشد. اين سايت در يک پناهگاه کوهستاني که بمباران آن کار مشکلي است، قرار دارد. گيل تودور، سخنگوي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي طي بيانيه‌يي گفت، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مي‌تواند تأييد کند که ايران توليد اورانيوم غني شده تا 20 درصد را. . . [نقطه چين از متن] در کارخانه غني‌سازي سوخت فردو شروع کرده است.

 

انفجار بمب در تهران منجر به کشته شدن مدير تأسيسات اتمي نطنز شد

سي ان ان چهارشنبه 21 دي 1390(11 ژانويه 2012)

تلويزيون دولتي پرس. تي. وي گزارش کرد، يک استاد دانشگاه در يک حمله با بمب در تهران کشته شده است.

مصطفي احمدي روشن هم‌چنين يک دانشمند اتمي و مدير تأسيسات اتمي اصلي نطنز بود. شاهدان گفتند اين حمله بدين صورت اتفاق افتاد: احمدي روشن در شمال تهران در خودرو بود، موتورسواران يک بمب را زير خودروي او کار گذاشتند. اين استاد کشته شد و دو نفر ديگر که در خودور حضور داشتند مجروح گرديدند.

اين قتل شبيه دو بمب‌گذاري مي‌باشد که نفرات ديگري را در زمينه اتمي، در تهران مورد هدف قرار داده بود. دو سال قبل يک بمب کنترل از راه دور منجر به کشته شدن مقصود علي محمدي در خارج منزلش شد، او يک فيزيکدان اتمي در دانشگاه تهران بود و در نوامبر 2010 هنگامي‌که در تهران يک مواد انفجاري در خودروي مجيد شريري، کارشناس اتمي کار گذاشته شده بود، او کشته شد. در آن زمان تهران انگشت اتهام را به طرف آمريکا و هم‌چنين اسراييل نشانه گرفت.

 

اشتون اقدام نظامي عليه ايران را منتفي دانست

خبرگزاري فارس  پنجشنبه 22 دي 1390(12 ژانويه 2012)

کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا روز گذشته. . . با اشاره به اين‌که هدف از اعمال تحريم‌‌ها عليه ايران تشديد فشارها بر دولت است تا ايران متوجه شود که بايد به مباحثي که با آنها توافق کرده است احترام بگذارد، شايعات مربوط به اقدام نظام عليه ايران را رد و اعلام کرد که در شرايط فعلي هيچ کس درباره حمله نظامي صحبت نمي‌کند.

اشتون گفت: من انتظار دارم که ايران درک کند که ما به تحريم‌‌هاي خود ادامه مي‌دهيم و در حال حاضر نيز کشورهاي عضو اتحاديه اروپا در حال بررسي تحريمهاي بيشتر عليه ايران هستند.

اين اظهارات اشتون در شرايطي گزارش مي‌شود که وزراي خارجه دولت‌‌هاي اتحاديه اروپا در روز 23 ژانويه جاري برابر با 3بهمن ماه نشستي را با محور تحريم صنعت نفت ايران برگزار خواهند کرد.

 

فرستادگان غرب در ملل‌متحد غني‌سازي اورانيوم در سايت فردو را يک نقض آشکار تحريمها خواندند

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 22 دي 1390(12 ژانويه 2012)

فرستادگان غرب در ملل‌متحد روز چهارشنبه غني‌سازي اورانيوم در سايت فردو را يک نقض آشکار تحريمهاي ملل‌متحد خواندند. مارتين براينز معاون سفير فرانسه در ملل ‌متحد گفت کشورهاي غربي به‌خاطر اين‌که فردو اعتبار کاربرد مدني ندارد نگرانيهايي را مطرح کرده‌اند. اين کشورها بعيد است موافقت روسيه و چين را با دور پنجم تحريمها عليه ايران جلب کنند. ميگل برگر معاون سفير آلمان در ملل‌متحد گفت غني‌سازي اورانيوم با درجه بالا يک گام در تشديد بحران اتمي است. روزمري ديکارلو گفت ايران هيچ توجيهي براي غني‌سازي اورانيوم در اين سطح ندارد.

 مارتين براينز در پاسخ به اين سؤال که شوراي امنيت چه کاري در برنامه دارد وي گفت ما با شرکتهاي خود کار مي‌کنيم تا گامهاي بعدي را در نظر بگيريم.

 

 

مسکو: اقدام نظامی علیه ایران تهدید امنیت ملی روسیه است

جمعه 13 ژانويه 2012 - 23 دی 1390

رادیو فردا: سفیر روسیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو ، روز جمعه گفته است، مسکو هرگونه مداخله نظامی در ایران را  به منزله تهدیدی علیه امنیت ملی خود تلقی می‌کند.

دمیتری روگوزین، سفیر  روسیه در ناتو در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت: ایران همسایه ماست؛ و اگر ایران به هر شکلی درگیر اقدام نظامی شود، تهدیدی مستقیم علیه امنیت ما خواهد بود.

این سخنان در حالی است که به تازگی نیکولا پاتروشف، رئیس شورای امنیت روسیه، ابراز نگرانی کرد که اسرائیل، سرانجام ایالات متحده را به جنگ با ایران بکشاند.

رئیس شورای امنیت روسیه و از چهره‌های نزدیک به ولادیمیر پوتین گفت: این احتمال وجود دارد که این مناقشه به یک درگیری نظامی بینجامد؛ درگیری‌ای که اسرائیل آمریکایی‌ها را به سوی آن سوق می‌دهد.

دمیتری روگوزین، سفیر  روسیه در بخش دیگری از کنفرانس خبری خود با اشاره به مناقشه هسته‌ای ایران گفت: ما به طور قطع در منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی ذی‌نفع  هستیم؛ اما در عین حال هر کشوری و از جمله ایران از این حق برخوردار است که هرچیزی که آسایش خاطرش را تامین می‌کند، داشته باشد.

دمیتری روگوزین، سفیر روسیه که در ماه دسامبر به معاونت ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر روسیه منصوب شد، قرار است به مسکو بازگردد و ناظر امور نظامی این کشور باشد.

روز جمعه گنادی گاتیلوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، نیز نسبت به هرگونه تحریم یکجانبه و حمله احتمالی به ایران هشدار داد و گفت: تحریم‌های یکجانبه غربی‌ها که فراتر از تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل است، بر مردم و اقتصاد ایران تاثیر منفی خواهد گذاشت. این اقدامات تلاش‌های بین‌المللی برای حل‌وفصل برنامه اتمی ایران را خدشه‌دار خواهد کرد. همه این اقدامات فراتر از محدوده‌‌ قطعنامه‌های سازمان ملل است و دخلی به گسترش سلاح اتمی ندارد.

معاون وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: تحریم‌های اضافی علیه ایران و همچنین حمله احتمالی به ایران، بدون تردید در جامعه جهانی به تغییر رژیم در تهران تعبیر خواهد شد.

اظهارات مقام‌های عالی‌رتبه روسیه در حالی است که حلقه تحریم‌های ایران روز به روز تنگ‌تر می‌شود و  در روزهای اخیر اظهارات تهدید‌آمیزی میان تهران و واشینگتن رد و بدل شده است.

ترور یکی دیگر از دانشمندان هسته‌ای ایران، نیز  یکی از آخرین تحولات مناقشه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر بوده است.

 

اتحادیه اروپا تنها نفت ایران را تحریم نخواهد کرد

دویچه وله   چهارشنبه 28 دي 1390(18 ژانويه 2012)

تعدادی از دیپلمات‌های اروپایی که از مذاکرات برای گسترش تحریم‌های اتحادیه‌ی اروپا علیه جمهوری اسلامی مطلع هستند، روز چهارشنبه (۱۸ ژانویه/ ۲۸ دی) در بروکسل جزئیات بیشتری در این خصوص را در اختیار خبرگزاری رویترز قرار داده‌اند.

دارایی‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی از مواردی هستند که این دیپلمات‌ها به آن اشاره کرده‌اند: در واقع تصمیم نهایی برای توقیف این دارایی‌ها گرفته شده است. گفت‌وگوها تنها در این مورد ادامه دارند که چطور باید عمل کرد که دادوستدهای مجاز مشمول تحریم‌های جدید نشوند.

نشست وزیران خارجه‌ی اتحادیه‌ی اروپا روز دوشنبه (۲۳ ژانویه/ ۳ بهمن) برگزار خواهد شد. پیش‌تر این نشست برای روز ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) برنامه‌ریزی شده بود اما به دلیل تداخل زمان تشکیل آن با نشست سران اتحادیه اروپا در مورد بحران حوزه مالی یورو، وزیران امور خارجه اروپا روز ۲۳ ژانویه (سوم بهمن) برای اتخاذ تحریم‌های شدیدتر علیه ایران دیدار خواهند کرد.

در این حال سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه (۱۸ ژانویه) اعلام کرد که این اتحادیه در حال حاضر برنامه‌ای برای مذاکره با ایران در دست ندارد. وی گفت: ما هنوز منتظر پاسخ ایران به پیشنهادهای خانم اشتون هستیم که در نامه خود در ماه اکتبر مطرح کرده بود.

ابعاد تحریم‌های جدید

جزئیات تحریم‌های نفتی و محدودیت‌ها علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی به احتمال روز دوشنبه مشخص خواهند شد. گمانه‌زنی‌های دیپلمات‌های اروپایی اما گستره‌ی این تحریم‌ها را تا حدودی روشن می‌کنند.

یکی از موضوع‌های اساسی در این میان تعیین زمان آغاز تحریم‌هاست. از آن‌جا که ایتالیا، یونان و اسپانیا بیش از دیگر همسایگان خود به نفت وارداتی از ایران وابسته‌اند، باید مهلت مناسب برای یافتن منابع جایگزین برای این کشورها در نظر گرفته شود.

تحریم‌های نفتی اتحادیه‌ی اروپا از قرار بستن قراردادهای جدید با جمهوری اسلامی را ممنوع می‌کنند و به کشورهای واردکننده فرصت می‌دهند قراردادهای کنونی خود را تا اول ژوئیه‌ی سال جاری (۱۱ تیر ماه ۱۳۹۱) به پایان برسانند.

تحویل نفت به جای پول برای جبران بدهی ایران به شرکت‌های اروپایی بلامانع خواهد بود. شرکت ایتالیایی "ENI"، فعال در زمینه‌ی انرژی، یکی از شرکت‌هایی است که انتظار می‌رود مشمول این استثنا شود.

اعمال تحریم‌های بیشتر همزمان با گفت‌وگو

غرب هدف تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را تغییر در سیاست‌های هسته‌ای تهران می‌داند؛ سیاست‌های اتمی‌ای که به گمان غرب اهداف نظامی دارند. ایران همواره این ادعا را رد کرده است.

مذاکرات بر سر برنامه‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی از حدود یک سال پیش متوقف شده‌اند. با بالا گرفتن فشارها بر تهران، گزارش‌هایی از سفر بازرسان آژانس به ایران و آمادگی برای از سرگیری گفت‌وگوها منتشر شده است.

آمریکا همچنان تلاش می‌کند دامنه‌ی تحریم‌ها علیه نفت ایران را به کشورهای بیشتری گسترش دهد. چین صراحتا مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کرده است؛ ژاپن و هند هم این موضوع را به بررسی‌های بیشتری موکول کرده‌اند.

تهران تحریم نفت از سوی اتحادیه‌ی اروپا را بی‌اثر می‌داند و بارها تأکید کرده که سهم این اتحادیه از واردات نفت ایران را به راحتی با مشتری‌های دیگر جبران می‌کند. به اعتقاد مقام‌های جمهوری اسلامی، تحریم نفت ایران بهای آن را در بازار به شدت بالا خواهد برد.

از سوی دیگر برخی از کشورهای عربی از جمله عربستان و لیبی اعلام کرده‌اند که کمبود نفت ایران را جبران می‌کنند. ویلی سوندال، وزیر خارجه‌ی دانمارک که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه‌ی اروپا را بر عهده دارد، نیز چندی پیش اعلام کرد که یافتن منابع جای‌گزین برای نفت ایران دشوار نیست.

 

اظهارات شدیداللحن مقام عربستانی علیه جمهوری اسلامی

چهارشنبه 28 دي 1390(18 ژانويه 2012)

العربیه: شاهزاده ترکی الفیصل با اشاره به تهدید رژیم ایران به بستن تنگه هرمز تاکید کرد افزایش تنش در منطقه ممکن است با عواقب غیرقابل پیش بینی همراه باشد.

رئیس مرکز پژوهش ها و مطالعات اسلامی ملک فیصل که در کنفرانس " امنیت ملی و منطقه ای در کشورهای شورای همکاری " در ریاض سخن می گفت با اشاره به تنش اخیر در مورد تنگه هرمز گفت : " همه ما اظهارات متکبرانه در مورد بستن تنگه هرمز و تعرض به کشورهای همسایه را از زبان رهبران ایران شنیدیم. این اقدام باعث افزایش تنش در منطقه می شود و ممکن است با ماجراجویی های غیرقابل پیش بینی همراه شود."

ایران در مانور دریایی اخیر اعلام کرده بود در صورت تحریم نفت این کشور تنگه هرمز را که بیش از 40% از نفت جهانی از آن عبور می کند به روی کشتی ها خواهد بست.

این اظهارات با عکس العمل های شدید همراه بود و آمریکا در آخرین واکنش پیامی برای آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی فرستاد و به وی تاکید کرد بستن تنگه هرمز بی پاسخ نخواهد ماند.

شاهزاده ترکی الفیصل گفت : " ما در مساله اتمی بین ایران و جامعه جهانی بی طرف هستیم اما تهدید امنیت و منافعمان ما را مجبور می سازد همه گزینه ها را برای دفاع از وطن و امنیت منطقه ای خود به کار گیریم."

رئیس سابق سازمان امنیت سعودی افزود : " اگر ما قطعنامه های سازمان ملل را اجرا می کنیم نباید از طرف ایران تهدید شویم. این کشور نباید به این تنش دامن بزند."

او همچنین از ایران خواست از دخالت در امور داخلی کشورهای عربی و دامن زدن به اختلاف خودداری کند.

شاهزاده ترکی الفیصل گفت : " رهبران ایران باید از دخالت در امور کشورهای عضو شواری همکاری خودداری کنند و از ایجاد تفرقه و فتنه مذهبی و زیرپاگذاشتن حاکمیت ملی این کشورها دست بردارند."

 

علی اکبر صالحی: ایران در طول تاریخ خود هیچ گاه برای بستن تنگۀ هرمز تلاش نکرده است

رادیو فرانسه  پنجشنبه 29 دي 1390(19 ژانويه 2012)

علی اکبر صالحی در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به پرسشی درارتباط با تهدیدهای متقابل تهران و واشنگتن مبنی بر بستن و بازگشائی تنگۀ هرمز، تأکید کرد که ایران در طول تاریخ خود هیچ گاه برای بستن تنگۀ هرمز تلاش نکرده است.

وزیر امورخارجۀ جمهوری اسلامی ایران افزود کشور متبوع او در طول تاریخ خود هرگز به فکر سد کردن یا ایجاد مانع بر سر راه ترابری دریائی در این گذرگاه نیفتاده است.

علی اکبر صالحی گفت ایران خواهان صلح و ثبات این منطقه از جهان است اما آمریکا که با منطقه ١٢٠٠٠ مایل فاصله دارد برای هدایت و رهبری برخی از کشورها این منطقه تلاش می کند.

وزیرامورخارجۀ جمهوری اسلامی ایران با لحنی نسبتاً ملتمسانه از کشورهای منطقۀ خلیج فارس خواست در دام موضع گیری های خطرناک نیفتند.

در پی انتشار آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت های هسته ای ایران در ماه نوامبر گذشته و ابراز نگرانی آژانس از ابعاد نظامی این فعالیت ها، تحریم بانک مرکزی و نفت ایران در دستور کار آمریکا و اتحادیۀ اروپا قرار گرفت.

شماری از رهبران جمهوری اسلامی ایران در واکنش به احتمال تحریم نفت تهدید کردند که تنگۀ هرمز را خواهند بست.

واکنش آمریکا به این تهدید این بود که واشنگتن تنگۀ هرمز را از خط قرمز های خود اعلام کرده و تأکید کند که برای بازگشائی آن به زور متوسل خواهد شد.

 

آمانو: ما خواهان بررسی تمام فعالیت‌های هسته‌ایی هستیم که می‌توانند ابعادی نظامی داشته باشند

پنجشنبه 29 دي 1390(19 ژانويه 2012)

دویچه وله: از زمان انتشار تازه‌ترین گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در ماه نوامبر ۲۰۱۱ روابط این نهاد با تهران پرتنش شده است. به رغم این، قرار است بازرسان آژانس در سه روز پایانی ماه ژانویه (۹ تا ۱۱ بهمن) به ایران سفر کنند. یوکیا آمانو می‌گوید موفقیت بازرسان آژانس در این ماموریت به میزان آمادگی جمهوری اسلامی در همکاری با آنها بستگی دارد.

گزارشی با پیامدهای ناگوار

نسخه‌ی آلمانی نشریه "‌فایننشال تایمز" در شماره روز پنج‌شنبه‌ی خود (۲۹ دی / ۱۹ ژانویه) از قول آمانو نوشت، ما خواهان بررسی تمام فعالیت‌های هسته‌ایی هستیم که می‌توانند ابعادی نظامی داشته باشند. او از حکومت جمهوری اسلامی می‌خواهد امکان بازدید از تمام تاسیسات هسته‌ای را برای بازرسان فراهم کند و اسناد لازم را در اختیار آنها بگذارد.

در گزارش ماه نوامبر آژانس ابراز نگرانی شده که برخی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران اهداف نظامی داشته باشند. جمهوری اسلامی این اتهام را رد می‌کند و گزارش آمانو را متاثر از تبلیغات و ادعاهای ایالات متحده می‌خواند. این گزارش نگرانی در مورد برنامه‌های اتمی جمهوری اسلامی را افزایش داد و به تشدید تحریم کشورهای غربی علیه تهران انجامید. در پی تحریم بانک مرکزی ایران توسط آمریکا، اتحادیه اروپا نیز تحریم خرید نفت از این کشور را در دست بررسی دارد.

آمانو: وظیفه من هشدار دادن است

مدیرکل آژانس می‌گوید به رغم بالا گرفتن تنش‌ها پس از انتشار گزارش یاد شده، او از صراحتی که در آن به کار برده پشیمان نیست. به نوشته‌ی "فایننشال تایمز" آمانو تاکید کرد این وظیفه‌ی من است که به جهانیان هشدار بدهم و همین کار را نیز انجام دادم. یوکیا آمانو از سوی تهران متهم می‌شود که گزارش خود را با اتکا به اسناد سازمان‌های اطلاعاتی غربی تنظیم کرده که برای پیشبرد مقاصد سیاسی تهیه شده‌اند.

یوکیا آمانو ادعای ایران را رد می‌کند و می‌گوید ما تنها به منابع اطلاعاتی تکیه نمی‌کنیم و هر مسئله‌ای را بارها راستی‌آزمایی می‌کنیم. او می‌افزاید ما با صرف هزاران ساعت وقت تمام اطلاعات جمع‌آوری شده از منابع علنی، بازرسی‌های ماموران آژانس و گزارش سازمان‌های اطلاعاتی را با هم مقایسه می‌کنیم. آمانو خاطر نشان می‌کند، در تنظیم گزارش نهایی تنها از اطلاعاتی استفاده می‌شود که درستی آن با سنجش منابع مختلف تایید شده باشد.

تصویر نگران‌کننده برنامه‌ی اتمی ایران

انتشار گزارش تازه‌ی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت‌های مناقشه‌برانگیز هسته‌ای جمهوری اسلامی با واکنش تند و منفی فراوانی در ایران روبرو شد. علی لاریجانی، رئیس مجلس، می‌گوید با این گزارش چیزی سرهم کرده‌اند که هدفی جز تبلیغ علیه ایران ندارد. صادق لاریجانی، رئیس قوه‌ی قضاییه، نیز گزارش آژانس را حاصل فشارهای آمریکا و اروپا دانست و گفت: انسان متأسف می‌شود از نحوه تأثیرپذیری نهادهای بین‌المللی.

یوکیا آمانو با رد اتهام‌های مقام‌های ایرانی گفته است از مجموعه‌ی اطلاعات موجود تصویری از برنامه‌های هسته‌ای ایران به دست آورده که او را وامی‌دارد زنگ خطر را برای جامعه جهانی به صدا درآورد. او می‌گوید این تصویر کامل نیست و تهران از همکاری برای تکمیل آن خودداری می‌کند. مدیرکل آژانس در عین حال به نشریه "فایننشال تایمز" گفت، آنچه ما تا کنون می‌دانیم احتمال تلاش ایران برای ساخت سلاح اتمی را تایید می‌کند.

اتهام جاسوسی به بازرسان آژانس

خبر سفر قریب‌الوقوع بازرسان آژانس به ایران در حالی منتشر شد که شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی برخی از آنها را به همکاری با سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل متهم کرده‌اند. در پی ترور مصطفی احمدی روشن، معاون بازرگانی تأسیسات هسته‌ای نطنز، محمد کرمی‌راد، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، به خبرگزاری مهر گفت: به نظر می‌رسد این سلسله اقدامات و ترور دانشمندان و مدیران هسته‌ای ایران با برنامه‌ریزی خاص توسط گروهک‌های تروریستی سازماندهی شده و این بار نیز دست جنایت از آستین متهم ردیف اول این جنایت‌ها یعنی اسرائیل و آمریکا بیرون آمده است.

خبرگزاری مهر ۲۲ دی از قول کرمی‌راد نوشت، وقتی بازرسان آژانس به ایران می آیند در میانشان جاسوسان اسرائیلی هم وجود دارد، و از طریق این جاسوسان اسامی دانشمندان و مدیران هسته‌ای در اختیار گروهک‌های تروریستی قرار گرفته. در جریان ترور چند همکار دیگر برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی نیز اتهام‌های مشابهی به برخی از بازرسان آژانس وارد شده است.

رد اتهام لو دادن "دانشمندان هسته‌ای"

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اتهام لو رفتن اسامی افراد مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران توسط این نهاد را به شدت تکذیب کرده است. او در اشاره به مورد مشخص اخیر تصریح کرد ما نام احمدی‌روشن را منتشر نکردیم و من اصلا او را نمی‌شناختم. احمدی‌روشن چهارشنبه هفته‌ی گذشته بر اثر انفجار یک بمب مغناطیسی که به خودروی حامل او وصل شده بود کشته شد.

در گزارش ماه نوامبر آژانس به وجود اسنادی اشاره شده که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی دست‌کم تا سال ۲۰۱۰ میلادی بر روی ساخت بمب اتمی کار می‌کرده است. این کشور متهم است برخی از فعالیت‌های خود را مخفی می‌کند و اسناد مورد درخواست آژانس را در اختیار بازرسان نمی‌گذارد. آژانس می‌گوید بدون همکاری‌های لازم از سوی تهران قادر نخواهد بود ادعاهای ایران در مورد ماهیت صلح‌آمیز برنامه‌های هسته‌ای را تایید کند.

 

رئیس مجمع نفت ژاپن: قادر به ادامه معامله با ایران نیستیم

پنجشنبه 29 دي 1390(19 ژانويه 2012)

رادیو فردا: رئیس هیئت مدیره یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های پالایش نفت ژاپن اعلام کرد که صرف نظر از موضع دولت ژاپن نسبت به تحریم واردات نفت از ایران، پالایشگاه‌های ژاپن دیگر قادر نیستند ریسک خرید نفت خام از ایران را به جان بخرند.

 رئیس هیئت مدیره شرکت نفتی ﺁی دﯾﻤﻴﺘﺴﻮﮐﻮﺳﺎن، از بزرگ‌ترین شرکت‌های پالایش نفت ژاپن، اعلام کرد که صرف نظر از این که موضع دولت ژاپن نسبت به تحریم واردات نفت ایران چیست، پالایشگاه‌های ژاپن دیگر قادر نیستند ریسک خرید نفت خام از ایران را به جان بخرند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، آکینیکو تمبو، رئیس هیئت مدیره شرکت نفتی ﺁی دﯾﻤﻴﺘﺴﻮ ﮐﻮﺳﺎن و رئیس مجمع مواد نفتی ژاپن، در جمع خبرنگاران اضافه کرد که پالایشگاه‌های ژاپن در رویکردی واقع‌گرایانه در تلاش برای کاهش واردات نفت از ایران و جایگزین کردن منابع نفت خام دیگر به جای آن هستند.

به گزارش این خبرگزاری، مقامات ژاپن در پی سفر هفته گذشته تیموتی گایتنر، وزیر خزانه‌داری آمریکا، به ژاین، حمایت ژاپن از آمریکا برای تحریم نفت ایران را پذیرفته‌اند، اما به گفته آقای آکینیکو تمبو، هنوز مذاکرات پالایشگاه‌های ژاپن با دولت این کشور برای قطع واردات نفت خام ایران آغاز نشده است.

هم اکنون ژاپن، بعد از چین، دومین واردکننده بزرگ نفت ایران است.

آکینیکو تمبو در ادامه گفته است که شرکت‌های پالایشگاهی ژاپن برای اجتناب از تحریم شدن توسط آمریکا، مجبورند معاملات مالی خود با بانک مرکزی ایران را متوقف کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، دو هفته قبل در پایان آخرین روز سال ۲۰۱۱، با امضای لایحه‌ای که از سوی کنگره آمریکا تصویب شده بود بخش مالی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی را به همراه صنعت نفت این کشور مشمول تحریم‌های جدید آمریکا قرار داد.

این تحریم‌ها که صنعت نفت ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است، شرکت‌های خارجی را وادار می‌کند میان همکاری با بخش نفتی، مالی و بانک مرکزی ایران یا بخش مالی آمریکا، یکی را انتخاب کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هم اکنون ایران دست‌کم ۹ میلیون بشکه نفت خام بی‌مشتری خود را در تانکر‌هایی ذخیره کرده که در آب‌های خلیج فارس لنگر انداخته‌اند.

در همین حال شرکت مشاوره‌ای گزارشات خارجی آمریکا، شرکت تهیه گزارش‌های اطلاعاتی از بازار نفت خاورمیانه، نیز اخیرا گزارش داد که دولت ژاپن تصمیم گرفته است واردات نفت خام ایران را حداقل روزانه تا صد هزار بشکه کاهش دهد.

بر اساس این گزارش، کشور چین نیز حداقل برای ماه‌های ژانویه و فوریه تصمیم گرفته است واردات نفت از ایران را به نصف تقلیل دهد.

چین که در سال ۲۰۱۱ به طور متوسط روزانه ۵۵۰ هزار بشکه نفت از ایران خریده بود، در ماه جاری این رقم را به ۲۸۵ هزار بشکه در روز تقلیل داده است.

 

آمانو: ما خواهان بررسی تمام فعالیت‌های هسته‌ایی هستیم که می‌توانند ابعادی نظامی داشته باشند

دویچه وله  پنجشنبه 29 دي 1390(19 ژانويه 2012)

از زمان انتشار تازه‌ترین گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در ماه نوامبر ۲۰۱۱ روابط این نهاد با تهران پرتنش شده است. به رغم این، قرار است بازرسان آژانس در سه روز پایانی ماه ژانویه (۹ تا ۱۱ بهمن) به ایران سفر کنند. یوکیا آمانو می‌گوید موفقیت بازرسان آژانس در این ماموریت به میزان آمادگی جمهوری اسلامی در همکاری با آنها بستگی دارد.

گزارشی با پیامدهای ناگوار

نسخه‌ی آلمانی نشریه "‌فایننشال تایمز" در شماره روز پنج‌شنبه‌ی خود (۲۹ دی / ۱۹ ژانویه) از قول آمانو نوشت، ما خواهان بررسی تمام فعالیت‌های هسته‌ایی هستیم که می‌توانند ابعادی نظامی داشته باشند. او از حکومت جمهوری اسلامی می‌خواهد امکان بازدید از تمام تاسیسات هسته‌ای را برای بازرسان فراهم کند و اسناد لازم را در اختیار آنها بگذارد.

در گزارش ماه نوامبر آژانس ابراز نگرانی شده که برخی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران اهداف نظامی داشته باشند. جمهوری اسلامی این اتهام را رد می‌کند و گزارش آمانو را متاثر از تبلیغات و ادعاهای ایالات متحده می‌خواند. این گزارش نگرانی در مورد برنامه‌های اتمی جمهوری اسلامی را افزایش داد و به تشدید تحریم کشورهای غربی علیه تهران انجامید. در پی تحریم بانک مرکزی ایران توسط آمریکا، اتحادیه اروپا نیز تحریم خرید نفت از این کشور را در دست بررسی دارد.

آمانو: وظیفه من هشدار دادن است

مدیرکل آژانس می‌گوید به رغم بالا گرفتن تنش‌ها پس از انتشار گزارش یاد شده، او از صراحتی که در آن به کار برده پشیمان نیست. به نوشته‌ی "فایننشال تایمز" آمانو تاکید کرد این وظیفه‌ی من است که به جهانیان هشدار بدهم و همین کار را نیز انجام دادم. یوکیا آمانو از سوی تهران متهم می‌شود که گزارش خود را با اتکا به اسناد سازمان‌های اطلاعاتی غربی تنظیم کرده که برای پیشبرد مقاصد سیاسی تهیه شده‌اند.

یوکیا آمانو ادعای ایران را رد می‌کند و می‌گوید ما تنها به منابع اطلاعاتی تکیه نمی‌کنیم و هر مسئله‌ای را بارها راستی‌آزمایی می‌کنیم. او می‌افزاید ما با صرف هزاران ساعت وقت تمام اطلاعات جمع‌آوری شده از منابع علنی، بازرسی‌های ماموران آژانس و گزارش سازمان‌های اطلاعاتی را با هم مقایسه می‌کنیم. آمانو خاطر نشان می‌کند، در تنظیم گزارش نهایی تنها از اطلاعاتی استفاده می‌شود که درستی آن با سنجش منابع مختلف تایید شده باشد.

تصویر نگران‌کننده برنامه‌ی اتمی ایران

انتشار گزارش تازه‌ی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت‌های مناقشه‌برانگیز هسته‌ای جمهوری اسلامی با واکنش تند و منفی فراوانی در ایران روبرو شد. علی لاریجانی، رئیس مجلس، می‌گوید با این گزارش چیزی سرهم کرده‌اند که هدفی جز تبلیغ علیه ایران ندارد. صادق لاریجانی، رئیس قوه‌ی قضاییه، نیز گزارش آژانس را حاصل فشارهای آمریکا و اروپا دانست و گفت: انسان متأسف می‌شود از نحوه تأثیرپذیری نهادهای بین‌المللی.

یوکیا آمانو با رد اتهام‌های مقام‌های ایرانی گفته است از مجموعه‌ی اطلاعات موجود تصویری از برنامه‌های هسته‌ای ایران به دست آورده که او را وامی‌دارد زنگ خطر را برای جامعه جهانی به صدا درآورد. او می‌گوید این تصویر کامل نیست و تهران از همکاری برای تکمیل آن خودداری می‌کند. مدیرکل آژانس در عین حال به نشریه "فایننشال تایمز" گفت، آنچه ما تا کنون می‌دانیم احتمال تلاش ایران برای ساخت سلاح اتمی را تایید می‌کند.

اتهام جاسوسی به بازرسان آژانس

خبر سفر قریب‌الوقوع بازرسان آژانس به ایران در حالی منتشر شد که شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی برخی از آنها را به همکاری با سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل متهم کرده‌اند. در پی ترور مصطفی احمدی روشن، معاون بازرگانی تأسیسات هسته‌ای نطنز، محمد کرمی‌راد، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، به خبرگزاری مهر گفت: به نظر می‌رسد این سلسله اقدامات و ترور دانشمندان و مدیران هسته‌ای ایران با برنامه‌ریزی خاص توسط گروهک‌های تروریستی سازماندهی شده و این بار نیز دست جنایت از آستین متهم ردیف اول این جنایت‌ها یعنی اسرائیل و آمریکا بیرون آمده است.

خبرگزاری مهر ۲۲ دی از قول کرمی‌راد نوشت، وقتی بازرسان آژانس به ایران می آیند در میانشان جاسوسان اسرائیلی هم وجود دارد، و از طریق این جاسوسان اسامی دانشمندان و مدیران هسته‌ای در اختیار گروهک‌های تروریستی قرار گرفته. در جریان ترور چند همکار دیگر برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی نیز اتهام‌های مشابهی به برخی از بازرسان آژانس وارد شده است.

رد اتهام لو دادن "دانشمندان هسته‌ای"

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اتهام لو رفتن اسامی افراد مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران توسط این نهاد را به شدت تکذیب کرده است. او در اشاره به مورد مشخص اخیر تصریح کرد ما نام احمدی‌روشن را منتشر نکردیم و من اصلا او را نمی‌شناختم. احمدی‌روشن چهارشنبه هفته‌ی گذشته بر اثر انفجار یک بمب مغناطیسی که به خودروی حامل او وصل شده بود کشته شد.

در گزارش ماه نوامبر آژانس به وجود اسنادی اشاره شده که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی دست‌کم تا سال ۲۰۱۰ میلادی بر روی ساخت بمب اتمی کار می‌کرده است. این کشور متهم است برخی از فعالیت‌های خود را مخفی می‌کند و اسناد مورد درخواست آژانس را در اختیار بازرسان نمی‌گذارد. آژانس می‌گوید بدون همکاری‌های لازم از سوی تهران قادر نخواهد بود ادعاهای ایران در مورد ماهیت صلح‌آمیز برنامه‌های هسته‌ای را تایید کند.

 

رئیس مجمع نفت ژاپن: قادر به ادامه معامله با ایران نیستیم

رادیو فردا  پنجشنبه 29 دي 1390(19 ژانويه 2012)

رئیس هیئت مدیره یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های پالایش نفت ژاپن اعلام کرد که صرف نظر از موضع دولت ژاپن نسبت به تحریم واردات نفت از ایران، پالایشگاه‌های ژاپن دیگر قادر نیستند ریسک خرید نفت خام از ایران را به جان بخرند.

 رئیس هیئت مدیره شرکت نفتی ﺁی دﯾﻤﻴﺘﺴﻮﮐﻮﺳﺎن، از بزرگ‌ترین شرکت‌های پالایش نفت ژاپن، اعلام کرد که صرف نظر از این که موضع دولت ژاپن نسبت به تحریم واردات نفت ایران چیست، پالایشگاه‌های ژاپن دیگر قادر نیستند ریسک خرید نفت خام از ایران را به جان بخرند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، آکینیکو تمبو، رئیس هیئت مدیره شرکت نفتی ﺁی دﯾﻤﻴﺘﺴﻮ ﮐﻮﺳﺎن و رئیس مجمع مواد نفتی ژاپن، در جمع خبرنگاران اضافه کرد که پالایشگاه‌های ژاپن در رویکردی واقع‌گرایانه در تلاش برای کاهش واردات نفت از ایران و جایگزین کردن منابع نفت خام دیگر به جای آن هستند.

به گزارش این خبرگزاری، مقامات ژاپن در پی سفر هفته گذشته تیموتی گایتنر، وزیر خزانه‌داری آمریکا، به ژاین، حمایت ژاپن از آمریکا برای تحریم نفت ایران را پذیرفته‌اند، اما به گفته آقای آکینیکو تمبو، هنوز مذاکرات پالایشگاه‌های ژاپن با دولت این کشور برای قطع واردات نفت خام ایران آغاز نشده است.

هم اکنون ژاپن، بعد از چین، دومین واردکننده بزرگ نفت ایران است.

آکینیکو تمبو در ادامه گفته است که شرکت‌های پالایشگاهی ژاپن برای اجتناب از تحریم شدن توسط آمریکا، مجبورند معاملات مالی خود با بانک مرکزی ایران را متوقف کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، دو هفته قبل در پایان آخرین روز سال ۲۰۱۱، با امضای لایحه‌ای که از سوی کنگره آمریکا تصویب شده بود بخش مالی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی را به همراه صنعت نفت این کشور مشمول تحریم‌های جدید آمریکا قرار داد.

این تحریم‌ها که صنعت نفت ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است، شرکت‌های خارجی را وادار می‌کند میان همکاری با بخش نفتی، مالی و بانک مرکزی ایران یا بخش مالی آمریکا، یکی را انتخاب کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هم اکنون ایران دست‌کم ۹ میلیون بشکه نفت خام بی‌مشتری خود را در تانکر‌هایی ذخیره کرده که در آب‌های خلیج فارس لنگر انداخته‌اند.

در همین حال شرکت مشاوره‌ای گزارشات خارجی آمریکا، شرکت تهیه گزارش‌های اطلاعاتی از بازار نفت خاورمیانه، نیز اخیرا گزارش داد که دولت ژاپن تصمیم گرفته است واردات نفت خام ایران را حداقل روزانه تا صد هزار بشکه کاهش دهد.

بر اساس این گزارش، کشور چین نیز حداقل برای ماه‌های ژانویه و فوریه تصمیم گرفته است واردات نفت از ایران را به نصف تقلیل دهد.

چین که در سال ۲۰۱۱ به طور متوسط روزانه ۵۵۰ هزار بشکه نفت از ایران خریده بود، در ماه جاری این رقم را به ۲۸۵ هزار بشکه در روز تقلیل داده است.

 

وزير دفاع آمريکا: آماده مقابله نظامی با ايران هستيم

رادیو زمانه   پنجشنبه 29 دي 1390(19 ژانويه 2012)

لئون پانه‌تا، وزير دفاع آمريکا گفت ايالات متحده در حال حاضر برای مقابله با هرگونه تلاش برای بستن تنگه هرمز "آمادگی کامل" دارد.

به گزارش آسوشيتدپرس، پانه‌تا روز چهارشنبه ۱۸ ژانويه ۲۰۱۱ (۲۸ دی ۱۳۹۰) در پنتاگون گفت: "اگر دولت ايران تهديدی برای منطقه باشد و ما ناچار به مقابله شويم، آماده پاسخگويی نظامی خواهيم شد."

با اين حال وزير دفاع آمريکا افزود به راه‌حل ديپلماتيک برای حل مناقشه با ايران اميدوار است.

پانه‌تا پيش از اين نيز گفته بود تنگه هرمز "خط قرمز" آمريکاست.

باراک اوباما، رئيس‌جمهوری آمريکا نيز در نامه‌ای به ايران درباره بستن تنگه هرمز به اين کشور هشدار داده است.

وزیر دفاع آمریکا: اگر دولت ايران تهديدی برای منطقه باشد و ما ناچار به مقابله شويم، آماده پاسخگويی نظامی خواهيم شد

به گفته علی مطهری، نماينده مجلس ايران در اين نامه هم گفته شده که بستن تنگه هرمز خط قرمز آمريکاست و هم اينکه درخواست مذاکره مستقيم مطرح شده است.

تنش درباره تنگه هرمز بين ايران و آمريکا پس از توافق‌های اوليه غرب برای تحريم خريد نفت ايران بالا گرفت. چند هفته پيش محمدرضا رحيمی، معاون اول رئيس‌جمهور ايران گفت: "اگر بنا باشد نفت ايران را تحريم کنند، يک قطره نفت از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد."

تحريم خريد نفت از ايران يکی ديگر از تحريم‌هايی است که کشورهای اروپايی در حال بررسی آن هستند.

پس از تهديد اين مقام دولت ايران، آمريکا اعلام کرد هر کسی که آزادی رفت و آمد را در تنگه بين‌المللی هرمز تهديد کند، به وضوح در جامعه جهانی جايی نخواهد داشت و هيچ‌گونه اخلالی در اين تنگه تحمل نمی‌شود.

سپاه پاسداران ايران نيز در واکنش به اين هشدارها اعلام کرد تهديد را با تهديد پاسخ خواهد داد.

با اين حال پس از دو هفته مناقشه بر سر تنگه هرمز، احمد وحيدی، وزير دفاع ايران در جمع خبرنگاران گفت: "ما نگفتيم تنگه هرمز را می‌بنديم بلکه مسأله اين است که اگر کسی بخواهد امنيت خليج فارس را به خطر اندازد، برای همه به خطر می‌افتد."

در حال حاضر همه نفت توليدی عراق، کويت و قطر و بخش زيادی از نفت توليدی عربستان و امارات و همچنين بخشی از گاز توليدی قطر برای ورود به بازرهای جهانی از تنگه هرمز عبور می‌کند.

روزانه حدود ۱۷ درصد نفت مورد نياز دنيا از اين تنگه عبور می‌کند. بخش عمده رفت و آمدهای کشتی‌های حامل نفت از بخش آب‌های سرزمينی کشور عمان انجام می‌شود.

 

چين در سکوت واردات نفت از ايران را به نصف کاهش داده است

پنجشنبه 29 دي 1390(19 ژانويه 2012)

رادیو فردا: همزمان با افزايش رايزنی های آمريکا با خريداران عمده نفت ايران و سفر مقامات کشورهای خريدار نفت ايران به کشورهای عربی خليج فارس برای دريافت اطمينان از منابع جايگزين احتمالی نفت ايران، روزنامه واشینگتن پست در گزارشی به قلم ديويد اينگيشس در رابطه با کاهش روزافزون فروش نفت ايران به کشورهای آسيايی منتشر کرده است.

بر اساس اين گزارش، فشار بر ايران از هم اکنون شروع شده و کشور چين که تابحال حامی ايران محسوب می شد، بی سر و صدا واردات نفت خام از ايران را برای ماه ژانويه تا نصف کاهش داده است.

ديويد اينگيشس بر پايه گزارش شرکت گزارش های خارجی آمريکا می نويسد که چين در حالی که در سال ۲۰۱۱ بطور متوسط روزانه ۵۵۰ هزار بشکه نفت از ايران وارد می کرد، در ماه جاری اين رقم را به ۲۸۵ هزار بشکه در روز رسانده است.

شرکت مشاوره ای گزارش های خارجی آمريکا، به رهبری کات کرن، سرويس دهنده گزارشهای اطلاعاتی درباره بازار نفت خاورميانه است.

آقای کات کرن در توضيح کاهش خريد نفت ايران توسط بزرگترين مشتری نفتی و شريک تجاری اش چين، گفته است که علت اصلی بحث بر سر شرايط پرداخت بوده است.

وی در توضيح گفته است که چين از ايران خواسته است که شرايط اعتباری بهتری برای فروش نفت به اين کشور در نظر بگيرد و طبق آن شرايط، ايران در هر بشکه نفت ۵۰ سنت متحمل زيان می شد. ايران اين پيشنهاد را به خاطر ترس از اين که ديگر مشتريان نفتی اش هم درخواست مشابهی از ايران داشته باشند، رد کرده است و در نتيجه چين واردات نفت از ايران را به نصف تقليل داده است.

به گفته وی، ايران ممکن است جايگاه از دست رفته خود در بازار چين را تا ماه ارديبهشت نيز نتواند احيا کند.

واشینگتن پست با اشاره به صادرات روزانه ۲.۲ ميليون بشکه نفت ايران در سال گذشته، در ادامه می افزايد که به احتمال قوی اروپا تا پايان سال جديد ميلادی واردات ۴۵۰ هزار بشکه ای نفت از ايران را قطع کند، ژاپن از کاهش واردات روزانه ۱۰۰ هزار بشکه ای نفت ايران خبر می دهد، کره جنوبی هم اکنون ۴۰ هزار بشکه در روز از واردات نفت ايران کاسته است و پالايشگاههای هند در ماه جاری حجم نفت وارداتی از عربستان سعودی را افزايش داده اند.

اين روزنامه بر اساس پيش بينی تحليلگران می نويسد که حتی اگر قسمتی از تحريم های نفتی ايران اجرا شود، صادرات نفت ايران تا ۲۰ درصد کاهش خواهد يافت و اين به معنی از دست دادن ۲۵ درصد از درآمدهای صادراتی ايران است و برای اقتصاد تضعيف شده ای مانند ايران، اين ضايعه دردناک خواهد بود.

اين گزارش با اشاره به ديدار هفته گذشته ون جيابا ئو، نخست وزير چين از عربستان و عقد قرارداد ۱۰ ميليارد دلاری پروژه مشترک پالايشگاهی با اين کشور می نويسد: در حالی که چين ايران را آهسته - آهسته می پيچاند روابط خود را با عربستان سعودی که ظرفيت توليد اضافی دو ميليون بشکه نفت را داراست، گرمتر می کند.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در گزارش ماهانه خود که روز دوشنبه منتشر شد، از کاهش ۱۷۵ هزار بشکه ای توليد نفت ايران در آخرين ماه سال ۲۰۱۱، دسامبر، نسبت به سال ۲۰۱۰ و رسيدن آن به سه ميليون و ۵۳۱ هزار بشکه در روز خبر داد.

 

اوباما: تحریم‌های خارجی اقتصاد ایران را به هم ریخته است

بی بی سی   جمعه 30 دي 1390(20 ژانويه 2012)

رئیس جمهوری آمریکا تحریم های خارجی علیه جمهوری اسلامی را موثر دانسته و وضعیت اقتصادی ایران را حاصل کارآیی این تحریم ها دانسته است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در یک سخنرانی انتخاباتی ضمن دفاع از سیاست دولت خود در قبال جمهوری اسلامی گفته است که اقداماتی که ایالات متحده در جلب حمایت جهانی برای تحریم ایران به عمل آورده نتیجه بخش بوده به نحوی که در حال حاضر، اقتصاد این کشور "به هم ریخته است."

به گزارش وبسایت کاخ سفید - دفتر ریاست جمهوری آمریکا - آقای اوباما از موفقیت تلاش های آمریکا در وضع "تحریم های بی سابقه" بین المللی برای وادار کردن دولت ایران به کنار گذاشتن بخشی از فعالیت اتمی خود سخن گفت و افزود که "ما صراحتا اعلام کرده ایم که قرار گرفتن تسلیحات هسته ای در دست رژیم ایران را هرگز تحمل نمی کنیم."

رئیس جمهوری آمریکا در شرح موفقیت دولت خود در زمینه گسترش تحریم های بین المللی علیه برنامه های اتمی ایران گفت که "ما توانسته ایم همکاری کشورهایی مانند چین و روسیه را نیز در این مورد جلب کنیم در حالیکه این کشورها تا پیش از این هرگز با چنین اقداماتی همگامی نشان نمی دادند."

باراک اوبا تحریم های وضع شده علیه جمهوری اسلامی را موثر دانست و گفت: "این اقدامات چنان کارآمد بوده است که حتی مقامات ایرانی هم تایید کرده اند که اقتصادشان به هم ریخته است."

آقای اوباما، که در یک ضیافت انتخاباتی در نیویورک سخن می گفت، از دستاورد دولت خود در زمینه وارد کردن فشار بر ایران دفاع کرد و گفت: "زمانی که من به ریاست جمهوری رسیدم، ایران متحد و جامعه جهانی پراکنده بود، امروز ما شاهد جامعه بین المللی متحد هستیم که خطاب به حکومت ایران می گوید: باید روش خود را تغییر دهید!"

وی گفت: "حکومت ایران هنوز در مورد حرکت در مسیری که به پیوستن دوباره به جامعه ملت ها منتهی می شود، دست به انتخاب صحیح و مناسب نزده و از پیگیری برنامه تسلیحات هسته ای خود دست برنداشته است."

در هفته های اخیر، ارزش پول ملی ایران در برابر ارزهای خارجی با سرعتی کم سابقه تنزل یافته و در حالیکه کشورهای غربی به تلاش برای تشدید تحریم های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی دست زده اند، وضعیت بازار ارز باعث نگرانی در مورد شرایط اقتصادی جمهوری اسلامی و توانایی حکومت در مدیریت آن شده است.

مقامات ایران همچنان از بی تاثیر بودن تحریم های بین المللی سخن گفته و بر توانایی خود برای غلبه بر این بحران خبر داده اند.

سخنرانی آقای اوباما در حالی گزارش می شود که پیشتر، گزارش هایی از تصمیم اتحادیه اروپا به تحریم صادرات نفت ایران انتشار یافته بود.

ایران در انتخابات آمریکا

بخش عمده ای از سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا که شامگاه روز پنجشنبه ایراد شد، به اوضاع خاورمیانه و به خصوص وضعیت اسرائیل و امنیت این کشور اختصاص داشت.

باراک اوباما در این سخنرانی، تحولات اخیر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را به عنوان حرکت مردم منطقه به سوی دموکراسی مورد تمجید قرار داد اما گفت که هنوز این حرکت به مقصد نهایی نرسیده و می تواند "در جهت های گوناگون حرکت کند."

وی از جمله شرایط کشورهایی مانند سوریه را که در آنها، به گفته او، حکومت "به قصابی مردم" روی آورده، باعث نگرانی خواند و افزود که چنین شرایطی می تواند تبعات گسترده ای برای منطقه داشته باشد.

باراک اوباما در ضیافت انتخاباتی شامگاه گذشته کوشید به انتقاداتی پاسخ دهد که داوطلبان نامزدی حزب جمهوریخواه طی مبارزات انتخاباتی خود از سیاست دولت او در قبال ایران به عمل آورده اند.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اواخر سال مسیحی جاری برگزار می شود و در حالیکه انتظار می رود باراک اوباما به عنوان نامزد حزب دموکرات برای انتخاب مجدد به ریاست جمهوری فعالیت کند، گروهی از سیاستمداران حزب جمهوریخواه همچنان برای نامزدی این حزب به رقابت ادامه می دهند.

بخشی از مبارزات انتخاباتی داوطلبان نامزدی حزب جمهوریخواه به انتقاد از سیاست خارجی دولت باراک اوباما از جمله "عدم موفقیت" او در وادار کردن حکومت ایران به تغییر سیاست هسته ای خود اختصاص داشته است.

مقامات آمریکایی و شماری از کشورهای غربی دولت ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش فعالیت های صلح آمیز هسته ای متهم می کنند و طی سال های اخیر به اقداماتی برای وادار کردن ایران به کنار گذاشتن بخشی از این فعالیت ها ادامه داده اند.

با حمایت این کشورها، تا کنون شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه هایی شامل یک رشته تحریم های بین المللی را علیه ایران تصویب کرده و علاوه بر این، کشورهای غربی و به خصوص ایالات متحده، یک رشته تحریم های اقتصادی یکجانبه را هم علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته اند.

در حالیکه دولت باراک اوباما ماه گذشته قانون تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی را امضا کرد و با فشار بر کشورهای دیگر، در صدد گسترش تحریم صادرات نفت ایران و محروم کردن این کشور از مهمترین منبع درآمد آن برآمده است، برخی از داوطلبان نامزدی حزب جمهوریخواه، سیاست او در برابر ایران را ناکافی و کم خاصیت دانسته اند.

از جمله، میت رامنی، یکی از داوطلبان پیشتار در تلاش برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه، در سخنانی گفت که "اگر باراک اوباما را انتخاب کنید، ایران اسلحه اتمی خواهد داشت، اما اگر میت رامنی را انتخاب کنید، آنها به بمب اتمی دست نخواهند یافت."

وی همچنین باراک اوباما را به خاطر عدم حمایت قاطعانه و موثر از حرکت اعتراضی پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت: "زمانی که بیش از یک میلیون نفر در خیابان های تهران فریاد آزادی سر داده بودند، او [اوباما] سکوت اختیار کرده بود."

به نظر می رسد که در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال جاری نیز ایران بار دیگر به یکی از موضوعات عمده مورد بحث تبدیل شده است.

دموکراسی در خاورمیانه

بخش عمده ای از سخنرانی اخیر آقای اوباما به سیاست دولت او به خصوص در قبال صلح خاورمیانه، روابط اسرائیل و فلسطینیان و امنیت اسرائیل اختصاص داشت و رئیس جمهوری آمریکا خیزش اعتراضی مردم منطقه، موسوم به "بهار عربی" را تلویحا حرکتی مثبت و در راستای صلح و ثبات منطقه توصیف کرد.

برخی ناظران گفته اند که در جریان حرکت اعنراضی که از حدود یک سال پیش در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا آغاز شده، دولت باراک اوباما عمدتا از این حرکت حمایت کرده که از آن جمله می توان به فشار بر حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر برای کناره گیری از قدرت، حمایت از تصویب و اجرای قطعنامه های شورای امنیت علیه لیبی، اتخاذ موضعی سختگیرانه در قبال حکومت سوریه و درخواست از سایر کشورهای منطقه برای انجام اصلاحات اشاره کرد.

این ناظران موضع دولت آمریکا در حمایت از دموکراسی در کشورهای اسلامی را بخشی از سیاست خارجی آقای اوباما دانسته و به عنوان دلیل خود، به سخنرانی وی در قاهره در ماه ژوئن سال ۲۰۰۹ اشاره می کنند که از برقراری دموکراسی در خاورمیانه حمایت کرد و از دولت های منطقه، از جمله دوستان آمریکا، خواست تا به اصلاحاتی در این راستا دست بزنند.

در عین حال، این نظر نیز مطرح شده است که حمایت آشکار و پنهان آمریکا از تحولات دموکراتیک در منطقه با دولت آقای اوباما آغاز نشد بلکه بخشی از دکترین جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا بود، که در برنامه خود برای مبارزه جهانی با تروریسم، دموکراسی را عاملی در جلوگیری از گرایش جوانان مسلمان به گروه های تندرو اسلامگرا تلقی می کرد.

ظاهرا باراک اوباما در سخنرانی خود در قاهره، این نظر را تلویحا تایید کرد و با تاکید بر اینکه "هیچ نظام حکومتی نباید توسط یک ملت بر ملتی دیگر تحمیل شود" و با اظهار اینکه تا آن زمان، تلاش آمریکا در حمایت از دمکراسی در منطقه "بحث برانگیز بوده که بخش عمده آن به خاطر جنگ عراق است" عملا تایید کرد که یکی از اهداف آقای بوش در حمله به عراق "تحمیل" دموکراسی بر مردم آن کشور و گسترش دموکراسی در منطقه بوده است.

در مورد ایران، باراک اوباما دوره ریاست جمهوری خود را با تلاش برای بهبود روابط دوجانبه از جمله دعوت از رهبران جمهوری اسلامی برای مذاکره جهت حل اختلاف نظر دو طرف آغاز کرد اما در پی رد این دعوت و پافشاری دولت ایران بر ادامه برنامه های هسته ای خود، موضع دولت آمریکا علیه ایران سختگیرانه تر شد.

برخی مقامات ارشد دولت آقای اوباما، از جمله وزیر امور خارجه او، با اشاره به آنچه که نقش فزاینده عناصر افراطی سپاه پاسداران در تصمیم گیری های سیاسی و برخورداری از منافع اقتصادی در ایران خوانده اند، حکومت جمهوری اسلامی را یک دیکتاتوری نظامی در پوشش نظام تحت تسلط روحانیون دانسته و خواستار برخورداری مردم ایران از دموکراسی و حقوق بشر شده اند.

برخی تحلیلگران نیز، که ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی متهم می کنند، گفته اند که پافشاری رهبران جمهوری اسلامی بر پیگیری برنامه های اتمی با وجود هزینه سنگینی که این سیاست به شکل فشارهای اقتصادی و بین المللی بر مردم ایران وارد کرده، نشانه تبعیت دولت این کشور از خواست و منافع نظامیان مسلط بر حکومت است.

آنان در این زمینه به تشابهاتی با شرایط کشورهایی مانند کره شمالی اشاره می کنند که در آن، تصمیم گیری های سیاسی و فعالیت های اقتصادی عمدتا تابع خواست و منافع نظامیان مسلط بر حکومت بوده است در حالیکه مردم این کشور در معرض فشارهای سنگین خارجی و محدودیت های شدید اقتصادی و سیاسی داخلی قرار دارند.

مقامات دولت ایران اتهام تسلط نظامیان بر حکومت را مردود دانسته و آن را به تلاش آمریکا برای تضعیف پایگاه مردمی حکومت نسبت داده اند.

 

سرکوزی: هرگونه مداخله نظامی در ایران به جنگ و هرج‌ومرج در خاورمیانه می‌انجامد

رادیو فردا  جمعه 30 دي 1390(20 ژانويه 2012)

 نیکولا سرکوزی، رئیس جمهور فرانسه، روز جمعه هشدار داد هرگونه اقدام نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران، به جنگ و هرج ومرج در خاورمیانه می‌انجامد.

نیکولا سرکوزی در جمع دیپلمات‌ها در پاریس گفت: فرصت محدود است. فرانسه هر کاری بتواند می‌کند تا از مداخله نظامی پرهیز شود، اما تنها یک راه برای پرهیز از این مداخله نظامی است: تحریم‌های سخت‌‌تر و قاطع‌تر.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین از دیگر کشورها خواست که دارایی‌های بانک مرکزی ایران را مسدود کرده و از واردات نفت ایران خودداری کنند.

نیکولا سرکوزی تصریح کرد: آنهایی که نمی‌خواهند  این تحریم‌ها را علیه رژیمی به اجرا درآورند که کشورش را با دنبال کردن سلاح اتمی به سوی فاجعه می‌برد، در قبال خطر ویرانی جنگ مسئول خواهند بود.

رئیس جمهور فرانسه گفت: من به دوستان چینی و روس خود می‌گویم: ما را برای  تضمین صلح در جهان یاری کنید ... ما بی‌تردید به شما نیاز داریم.

رئیس جمهور فرانسه در ادامه گفت: مداخله نظامی مسئله را حل نمی‌کند اما به جنگ و هرج و مرج در خاورمیانه و چه بسا همه جهان بینجامد.

 یک روز پیش از این نیز آلن ژوپه، وزیر خارجه  فرانسه با متهم کردن ایران به جدی نبودن در  مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت برای پرهیز از یک گزینه نظامی باید بر شدت تحریم‌های ایران افزود.

فرانسه در صف مقدم کشورهایی بوده است که خواستار  شدت بخشیدن بر تحریم‌های ایران بوده‌اند.

روز پنجشنبه دیپلمات‌های اروپایی گفتند، کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای تحریم بانک مرکزی ایران به توافق رسیده‌اند؛  به گفته این دیپلمات‌ها،  برپایه این توافق کشورهای اروپایی به صورت گزینشی می‌توانند دارایی‌هایی را  گمان می‌رود به برنامه هسته‌ای ایران ربط دارد، مسدود کنند.

پیش از این ایالات متحده و بریتانیا نیز بانک مرکزی ایران را  تحریم کرده بودند.

تحریم بانک مرکزی و  همچنین زمزمه تحریم نفت در روزهای اخیر به شدت از  ارزش پول ملی ایران در برابر دلار کاسته است.

 

گزارش جدید موسسه علوم و امنیت بین المللی در مورد برنامه هسته ای ایران

رادیو فردا  جمعه 30 دي 1390(20 ژانويه 2012)

موسسه علوم و امنیت بین المللی که یکی از مراکز پژوهش های راهبردی در عرصه امنیت و مسائل دفاعی است، در گزارش جدیدی با عنوان سنجش واقعیت ها می نویسد که حکومت ایران در صورت اتخاذ تصمیم نهایی برای تولید سلاح هسته ای به مدت زمان کمتری برای توليد اين تسليحات نیاز دارد.

این گزارش توسط چهار تن از صاحبنظران در امور خلع سلاح و امنیت بین المللی از جمله دیوید آلبرایت، پل برانان، آندرئا استریکر و اندرو اورتندال تنظیم شده است.

این کارشناسان در مقدمه گزارش خود یادآوری می کنند با وجودی که به اعتقاد برخی صاحبنظران حکومت ایران هنوز تصمیم نهایی خود برای تولید سلاح هسته ای را اتخاذ نکرده ولی این نکته، با وجود اهمیت و صحت آن، نمی تواند دلیل قانع کننده ای باشد که نگرانی ها و واقعیت های ناشی از پیشرفت برنامه های هسته ای ایران را دست کم گرفت. در حقیقت ایران در دوره اخیر تصمیماتی گرفته و اقداماتی انجام داده که این کشور را قادر می سازد با سرعت روند تولید سلاح هسته ای را بپيمايد.

ایران سعی کرده اقدامات تدارکاتی لازم برای رسیدن به مرحله تولید سلاح های هسته ای را انجام دهد و از جمله آنها کار روی بهره برداری از سانتریفوژهای گازی است که می توانند سوخت هسته ای مورد نیاز برای سلاح هسته ای را تولید کنند، آغاز طرح های مربوط به غنی سازی با غلظت بالا و توسعه  برنامه مربوط به تولید موشک های دوربردی است که قادر هستند کلاهک های هسته ای را حمل کنند. تمام این فعالیت های ایران در قالب طرح های غیرنظامی و به صورت پنهانی انجام شده اند.

جامعه بین المللی به خاطر اینکه ایران هنوز تصمیم نهایی را نگرفته است نباید احساس آرامش کند چون این کشور در دوره اخیر بسیاری از موانع مهم در مسیر تولید سلاح هسته ای را پشت سر گذاشته است. تصمیم نهایی حکومت ایران در مورد تولید و یا تولید نکردن سلاح هسته ای تا حد زیادی به همین پیشرفت های تاکنونی ایران بستگی خواهد داشت.

با توجه به پیشرفت کند ولی مستمر ایران، باید در نظر داشت که کم اهمیت قلمداد کردن خطر ناشی از این پیشرفت ها ممکن است به این منجر شود که جامعه بین المللی راه های غیر نظامی برای جلوگیری از پیشرفت ایران را به حد لازم جدی نگیرد.

کارشناسان موسسه علوم و امنیتی بین المللی در ادامه گزارش جدید خود یادآوری می کنند که عناصر مربوط به تداوم فعالیت های پنهانی ایران در مسیر آمادگی برای تولید سلاح هسته ای را می توان در گزارش ماه نوامبر آژانس بین المللی انرژی اتمی مشاهده کرد. عرصه های فعالیت ایران به عنوان مثال با برنامه های هسته ای کشورهایی نظیر ژاپن و یا آلمان بسیار متفاوت است و دلیل آن مشخصا این است که طبیعت فعالیت های ایران در تناقض آشکار با پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای یا ان پی تی است.

اگر توانمندی های ایران برای تولید سلاح هسته ای طی یک یا چند سال آینده افزایش یابد این وضعیت باعث خواهد شد که مدت زمان لازم برای ایران بین لحظه اتخاذ تصمیم نهایی و لحظه تولید تسلیحات هسته ای به شدت کاهش یابد.

تلاش های ایران برای پنهان کاری در مورد فعالیت های هسته ای و غنی سازی اورانیوم، از جمله اعلام نکردن وجود و ظرفیت واقعی مراکز غنی سازی خود در نطنز و سال ها بعد پنهان کاری درمورد تاسیسات فردو و يا احداث تاسیسات غنی سازی با غلظت نزدیک به ۲۰ درصد، باعث شده که نگرانی ها در مورد اهداف پنهان آن کشور برای فراهم کردن زمینه های لازم جهت تولید اورانیوم با غلظت تسلیحاتی به شدت افزایش یابد.

کشف تاسيسات غنی سازی فردو نشان داد که از ابتدا نقشه ايران برای ايجاد اين مراکز پنهانی و به شدت محافظت شده، حرکت به سوی توليد اورانيوم با غلظت بالا بوده است . از سال ۲۰۱۰ که ايران اقدامات لازم برای توليد اورانيوم با غلظت بالا را آغاز کرده  توانسته است حجم کافی از اين نوع اورانيوم را توليد کند که سال های سال نياز راکتور تحقيقاتی تهران را تامين خواهد کرد. ذخيره سازی اورانيوم با غلظت ۲۰ درصد می تواند بخش ديگری از اقدامات ايران جهت کوتاه کردن مدت زمان لازم تا رسيدن به مرحله توليد بمب هسته ای باشد.

کارشناسان موسسه علوم و امنیت بین المللی در پایان گزارش خود تاکید می کند که جامعه بین المللی هنوز هم فرصت لازم را دارد تا بحران هسته ای ایران را به شکل مسالمت آمیز حل کند. با این همه در موازات با پیشرفت های ایران و کاهش مدت زمان لازم جهت رسیدن به لحظه تولید سلاح هسته ای، ضرورت یافتن یک راه حل سریع برای حل این بحران دو چندان می شود.

این گزارش می گوید: تکیه بر این استدلال واقعی که ایران هنوز تصمیم نهایی برای تولید سلاح هست های را اتخاذ نکرده نادرست است. کاستن از شدت روش های غیرنظامی و یا عقب نشینی از سیاست تشدید تحریم های اقتصادی و فشار سیاسی بر ایران باعث خواهد شد که ایران در پیشبرد تدارک خود برای تولید سلاح هسته ای دست بازتری داشته باشد و بنابراین در نهایت احتمال وقوع یک رویارویی نظامی را افزایش خواهد داد.

 

هواپیمابر "آبراهام لینکلن" وارد دریای عرب شد

جمعه 30 دي 1390(20 ژانويه 2012)

خبرگزاری ریا نووستی:  ناو گروه ضربتی آمریکا به جلوداری ناو هواپیمابر "آبراهام لینکلن" وارد دریای عرب شد تا در آنجا به همراه ناو هواپیمابر "کارل وینسون" به نگهبانی رزمی بپردازد. این مطلب را شبکه تلویزیونی "CNN" با استناد به یک منبع در فرماندهی نیروی دریایی آمریکا گزارش داده است.

به گزارش "CNN"، ناوهواپیمابر "John C. Stennis" چند روز قبل منطقه را ترک کرد.

وقتی اطلاع حاصل شد که دو ناو گروه هواپیمابر جای آنرا در دریای عرب خواهند گرفت، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد وجود همزمان دو ناو گروه هواپیمابر نیروی دریایی این کشور در منطقه خلیج فارس یک پدیده غیر عادی نبوده و در رابطه با متشنج شدن اوضاع در اطراف ایران نیست که امکان بستن تنگه هرمز در صورت تحریم نفت خود را اعلام کرده است.

یک منبع در وزارت دفاع آمریکا پیشتر توضیح داد طی یک سال و نیم اخیر حداقل دوبار بطور همزمان دو ناو گروه هواپیمابر در منطقه خلیج فارس قرار داشته اند.

یادآور می شود اوضاع در این منطقه پس از رزمایش چندی پیش نیروی دریایی ایران موسوم به "ولایت- 90" که همراه با آزمایش موشک های دور برد بالیتسکی بود، رو به وخامت گذاشته است. پیشتر مقامات ایران اعلام کرده بودند اگر صادرات نفت ایران تحریم شود، تنگه هرمز برای حمل و نقل نفت بسته خواهد شد.

تنگه هرمز راه دریایی اساسی برای صادرات نفت و گاز از کشورهای خلیج فارس است. این تنگه خلیج فارس و دریای عمان را به یکدیگر متصل می کند.

 

مذاکرات مقامات ارشد نظامی آمریکا و اسرائیل درباره ایران

جمعه 30 دي 1390(20 ژانويه 2012)

دویچه وله: به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، موضوع اصلی گفت‌وگوهای رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و وزیر دفاع اسرائیل عدم توافق آمریکا و اسرائيل بر سر روش مقابله با برنامه اتمی ایران است. مقامات آمریکا و اسرائيل درباره جزئیات گفت‌وگوهای‌شان سکوت کرده‌اند.

ژنرال مارتین دمپسی معتقد است در زمانی که آمریکا در حال جلب توافق جهانی برای گسترش تحریم‌ها علیه ایران و فشار بیشتر به جمهوری اسلامی است، اسرا‌ئيل نباید به ایران حمله کند. رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در اولین ملاقات خود که با وزیر دفاع اسرائیل صورت گرفت، تاکید کرد که هرچه ایالات متحده و اسرائیل تعامل بیشتری با هم داشته باشند، نتایج بهتری برای همه در بر خواهد داشت.

اهود باراک نیز تأکید کرده که الان به هیچ وجه زمان کمرنگ شدن روابط دو کشور نیست.

مارتین دمپسی شامگاه پنج‌شنبه ۱۹ ژانویه وارد تل‌آویو شد. وی در جریان سفر خود با شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل نیز ملاقات خواهد کرد.

تفسیر روزنامه‌های اسرائیل

روزنامه اسرائیلی "ماآریو" درباره سفر فرمانده ارتش آمریکا به اسرائيل نوشت: صداهای کمی در اسرائیل شنیده می‌شوند که خواهان حمله به ایران هستند. مقامات آمریکایی سعی می‌کنند این جو را آرام کنند. آمریکا همچنین نگران این موضوع است که اسرائیل بدون اطلاع آمریکا وارد عمل شود و یا تنها در فاصله کمی قبل از اقدام به این کار آمریکا را مطلع کند.

به نوشته این روزنامه اسرائیلی، مقامات این کشور سعی می‌کنند با ایالات متحده به یک توافق برسند، خط قرمزها را مشخص کنند و یک جدول زمانی برای مقابله با برنامه اتمی ایران در نظر بگیرند.

اسرائیل معتقد است ایران از برنامه اتمی‌اش برای تولید سلاح استفاده می‌کند. جمهوری اسلامی این ادعا را رد کرده و می‌گوید تنها برای مصارف صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای استفاده خواهد کرد.

یکی از نگرانی‌های اسرائیل این است که ایران در صورت داشتن سلاح اتمی ممکن است گروه‌های رادیکال ضد اسرائیلی مانند حماس و حزب‌الله را مسلح کند و این خطری بزرگ برای موجودیت اسرائيل خواهد بود.

 

سرکوزی با محکوم دانستن مداخله نظامی، خواستار مجازات های هرچه شدیدتر ایران شد

جمعه 30 دي 1390(20 ژانويه 2012)

رادیو فردا: رئیس جمهوری فرانسه، نیکولا سرکوزی، ضمن مخالفت با مداخلۀ نظامی در مورد ایران، تنها راه احتراز از درگیری نظامی را  شدت بخشیدن به تحریم ها دانست.

 نیکولا سرکوزی، که امروز جمعه برای دیپلمات های فرانسوی در پاریس سخن می گفت، اظهار داشت: مداخله نظامی نه تنها  مسئله ای را حل نمی کند بلکه موجب بروز جنگ در خاورمیانه و حتی فراتر از آن خواهد شد.

رئیس جمهوری فرانسه، ضمن  تاکید براینکه کشورش برای جلوگیری از مداخله نظامی همه توان خودرا بکار خواهد برد، افزود: برای احتراز از مداخله نظامی تنها یک راه وجود دارد و آن، اعمال تحریم های بسیار شدیدتر و بسیار قاطعانه تری  است که از نخریدن نفت ایران توسط همه، و مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی ایران می گذرد

 وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه  تحریم های جدید ایران را بررسی خواهند کرد.

 

سارکوزي:فرانسه براي جلوگيري از دخالت نظامي هرکاري را انجام مي‌دهد

خبرگزاري فرانسه جمعه 30 دي 1390(20 ژانويه 2012)

نيکولا سارکوي، رئيس‌جمهور فرانسه روز جمعه اخطار کرد که هرگونه دخالت نظامي خارجي عليه برنامه اتمي ايران منجر به راه افتادن جنگ و هرج‌ومرج در سراسر خاورميانه و فراتر از آن خواهد شد.

سارکوزي در گردهمايي ديپلوماتها در پاريس گفت: زمان محدود است. فرانسه براي جلوگيري از دخالت نظامي هرکاري را انجام مي‌دهد، اما تنها يک راه براي پرهيز از آن وجود دارد، يک نحوه اجراي تحريمهاي خيلي شديدتر و قاطع تر.

او از تمامي کشورها خواست تا داراييهاي بانک مرکزي ايران را مسدود کنند و واردات نفت از ايران را متوقف نمايند.

او اخطار داد، آنهايي که خواهان تشديد تحريمها عليه اين رژيم نيستند، رژيمي که با دنبال تسليحات اتمي، کشورش را بسوي فاجعه پيش مي‌برد، مسئول خطر بروز يک درگيري نظامي هستند.

او اضافه کرد: و من به دوستان چيني و روسي خودمان مي‌گويم: به ما در تضمين صلح در اين جهان کمک کنيد. . . ما آشکارا به شما نياز داريم.

 

سرکوزی با محکوم دانستن مداخله نظامی، خواستار مجازات های هرچه شدیدتر ایران شد

رادیو فردا  جمعه 30 دي 1390(20 ژانويه 2012)

رئیس جمهوری فرانسه، نیکولا سرکوزی، ضمن مخالفت با مداخلۀ نظامی در مورد ایران، تنها راه احتراز از درگیری نظامی را  شدت بخشیدن به تحریم ها دانست.

 نیکولا سرکوزی، که امروز جمعه برای دیپلمات های فرانسوی در پاریس سخن می گفت، اظهار داشت: مداخله نظامی نه تنها  مسئله ای را حل نمی کند بلکه موجب بروز جنگ در خاورمیانه و حتی فراتر از آن خواهد شد.

رئیس جمهوری فرانسه، ضمن  تاکید براینکه کشورش برای جلوگیری از مداخله نظامی همه توان خودرا بکار خواهد برد، افزود: برای احتراز از مداخله نظامی تنها یک راه وجود دارد و آن، اعمال تحریم های بسیار شدیدتر و بسیار قاطعانه تری  است که از نخریدن نفت ایران توسط همه، و مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی ایران می گذرد

 وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه  تحریم های جدید ایران را بررسی خواهند کرد.

 

توافق اتحاديه اروپا بر سر تحريم بانک مرکزی ايران

رادیو فردا  جمعه 30 دي 1390(20 ژانويه 2012)

دیپلمات‌های اروپایی روز پنجشنبه گفته‌اند که دیپلمات های ارشد کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر تحریم بانک مرکزی ایران به توافق دست یافته‌اند، اما هنوز بر سر جزییات تحریم نفتی جمهوری اسلامی به اجماع نرسیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، يک منبع آگاه گفته است که ديپلمات‌های بلندپايه ۲۷ کشور اروپايی پس از مذاکره درخصوص تحريم‌های مالی عليه ايران،متن ( پيش نويس اين تحريم‌ها) را بررسی کرده و درباره آنها موافقت کردند.

طبق این گزارش، دیپلمات‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا طی هفته جاری مذاکرات طولانی بر سر تحریم نفتی و مالی ایران داشتند تا بتوانند زمینه مذاکرات رسمی وزرای امور خارجه این اتحادیه در روز دوشنبه را فراهم کنند.

يک ديپلمات اتحاديه اروپا گفته است: توقيف اموال و دارايی بانک مرکزی ايران شامل تمام بخش‌ها نخواهد شد، ولی درعين حال اجازه معاملات مشروع را خواهد داد، و از ادامه پرداخت بدهی‌های باقی مانده ايران به اروپا اطمينان حاصل خواهد شد.

این دیپلمات اروپایی که نخواست نامش فاش شود، اضافه کرده است: هدف این است که منابع مالی برنامه هسته‌ای ایران خشک شوند.

يک ديپلمات اروپايی نيز به شبکه خبری بلومبرگ گفته است: توافق به دست آمده اين اجازه را به کشورهای اروپايی خواهد داد تا در خصوص انسداد و توقيف دارايی‌های بانک مرکزی ایران مورد به مورد عمل کرده تا از اين طريق به تجارت اتحاديه اروپا با موسسات و نهادهای ایرانی که مورد تحريم قرار نگرفته‌اند لطمه ای وارد نشود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک منبع آگاه به مذاکرات گفته است که دیپلمات‌های بلندپایه اروپایی طی مذاکرات خود نتوانسته‌اند جزییات تحریم‌های نفتی ایران را نهایی کنند.

یک دیپلمات دیگر اروپایی گفته است: دیپلمات‌های بلندپایه احتمالا پیش از آغاز نشست وزیران امور خارجه در صبح روز دوشنبه باردیگر با یکدیگر مذاکره خواهند کرد، ولی این احتمال وجود دارد که مساله تحریم‌های نفتی به طور مستقیم در شورای وزیران امور خارجه مطرح شود.

ابتدا قرار بود تحریم‌های ایران در نشست آخر ماه ژانویه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار گیرد، اما به دنبال تشدید تنش‌ها با ایران اعلام شد که زمان برگزاری این نشست به یک هفته جلو‌تر یعنی ۲۳ ژانویه تغییر کرده است.

تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا علیه ایران، بخشی از اقدام هماهنگ این اتحادیه با آمریکا در راستای وادار کردن ایران به توقف فعالیت‌های حساس هسته ایش است. کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که در پوشش برنامه هسته‌ای خود برای تولید انرژی در صدد دستیابی به تکنولوژی ساخت بمب اتمی است. ایران این اتهام را رد می‌کند.

به دنبال انتشار گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران، بریتانیا درماه نوامبر سال ۲۰۱۱ بانک مرکزی ایران را تحریم کرد.

در روز پایانی سال ۲۰۱۱ نیز آمریکا بانک مرکزی ایران را مورد تحریم قرار داد و باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده قانونی را امضا کرد که بر اساس آن دسترسی کلیه شرکت‌های طرف معامله با بانک مرکزی ایران به منابع و بازارهای مالی آمریکا ممنوع شده است.

 

رئيس آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌گفت که ايران اولويت اصلي او در سال 2012 است

خبرگزاري فرانسه جمعه 30 دي 1390(20 ژانويه 2012)

بر اساس اظهاراتي که روز جمعه و قبل از ديدار آژانس بين‌المللي انرژي اتمي از تهران در اواخر ژانويه منتشر شد، يوکيا آمانو، رئيس اين آژانس گفت که برنامه اتمي ايران، تمرکز اصلي او در سال جاري خواهد بود. آمانو در روز پنجشنبه در مهماني سال نو اين آژانس گفت، اولويت اصلي من در سال 2012 اين خواهد بود که سعي کنم در جهت احياي اعتماد بين‌المللي به برنامه صلح‌آميز اتمي ايران، پيشرفتهايي به‌وجود آورم.  او گفت، اين از مهمترين مسائل پادماني عمده  مي‌باشد که  در دستور کار ما قرار دارد. يک تيم بلندپايه از اين آژانس، برياست هرمن ناکارتس معاون دبيرکل امور پادماني، در اواخر اين ماه از ايران ديدار خواهد کرد.روز سه‌شنبه، خبرگزاري فارس به‌نقل ازعلي اصغر سلطاني، نماينده‌ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌گفت که ديدار ناکارتس از 29 تا 31ژانويه صورت خواهد گرفت.

 

هواپیمابر "آبراهام لینکلن" وارد دریای عرب شد

خبرگزاری ریا نووستی  جمعه 30 دي 1390(20 ژانويه 2012)  

ناو گروه ضربتی آمریکا به جلوداری ناو هواپیمابر "آبراهام لینکلن" وارد دریای عرب شد تا در آنجا به همراه ناو هواپیمابر "کارل وینسون" به نگهبانی رزمی بپردازد. این مطلب را شبکه تلویزیونی "CNN" با استناد به یک منبع در فرماندهی نیروی دریایی آمریکا گزارش داده است.

به گزارش "CNN"، ناوهواپیمابر "John C. Stennis" چند روز قبل منطقه را ترک کرد.

وقتی اطلاع حاصل شد که دو ناو گروه هواپیمابر جای آنرا در دریای عرب خواهند گرفت، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد وجود همزمان دو ناو گروه هواپیمابر نیروی دریایی این کشور در منطقه خلیج فارس یک پدیده غیر عادی نبوده و در رابطه با متشنج شدن اوضاع در اطراف ایران نیست که امکان بستن تنگه هرمز در صورت تحریم نفت خود را اعلام کرده است.

یک منبع در وزارت دفاع آمریکا پیشتر توضیح داد طی یک سال و نیم اخیر حداقل دوبار بطور همزمان دو ناو گروه هواپیمابر در منطقه خلیج فارس قرار داشته اند.

یادآور می شود اوضاع در این منطقه پس از رزمایش چندی پیش نیروی دریایی ایران موسوم به "ولایت- 90" که همراه با آزمایش موشک های دور برد بالیتسکی بود، رو به وخامت گذاشته است. پیشتر مقامات ایران اعلام کرده بودند اگر صادرات نفت ایران تحریم شود، تنگه هرمز برای حمل و نقل نفت بسته خواهد شد.

تنگه هرمز راه دریایی اساسی برای صادرات نفت و گاز از کشورهای خلیج فارس است. این تنگه خلیج فارس و دریای عمان را به یکدیگر متصل می کند.

 

مذاکرات مقامات ارشد نظامی آمریکا و اسرائیل درباره ایران

دویچه وله   جمعه 30 دي 1390(20 ژانويه 2012)  

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، موضوع اصلی گفت‌وگوهای رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و وزیر دفاع اسرائیل عدم توافق آمریکا و اسرائيل بر سر روش مقابله با برنامه اتمی ایران است. مقامات آمریکا و اسرائيل درباره جزئیات گفت‌وگوهای‌شان سکوت کرده‌اند.

ژنرال مارتین دمپسی معتقد است در زمانی که آمریکا در حال جلب توافق جهانی برای گسترش تحریم‌ها علیه ایران و فشار بیشتر به جمهوری اسلامی است، اسرا‌ئيل نباید به ایران حمله کند. رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در اولین ملاقات خود که با وزیر دفاع اسرائیل صورت گرفت، تاکید کرد که هرچه ایالات متحده و اسرائیل تعامل بیشتری با هم داشته باشند، نتایج بهتری برای همه در بر خواهد داشت.

اهود باراک نیز تأکید کرده که الان به هیچ وجه زمان کمرنگ شدن روابط دو کشور نیست.

مارتین دمپسی شامگاه پنج‌شنبه ۱۹ ژانویه وارد تل‌آویو شد. وی در جریان سفر خود با شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل نیز ملاقات خواهد کرد.

تفسیر روزنامه‌های اسرائیل

روزنامه اسرائیلی "ماآریو" درباره سفر فرمانده ارتش آمریکا به اسرائيل نوشت: صداهای کمی در اسرائیل شنیده می‌شوند که خواهان حمله به ایران هستند. مقامات آمریکایی سعی می‌کنند این جو را آرام کنند. آمریکا همچنین نگران این موضوع است که اسرائیل بدون اطلاع آمریکا وارد عمل شود و یا تنها در فاصله کمی قبل از اقدام به این کار آمریکا را مطلع کند.

به نوشته این روزنامه اسرائیلی، مقامات این کشور سعی می‌کنند با ایالات متحده به یک توافق برسند، خط قرمزها را مشخص کنند و یک جدول زمانی برای مقابله با برنامه اتمی ایران در نظر بگیرند.

اسرائیل معتقد است ایران از برنامه اتمی‌اش برای تولید سلاح استفاده می‌کند. جمهوری اسلامی این ادعا را رد کرده و می‌گوید تنها برای مصارف صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای استفاده خواهد کرد.

یکی از نگرانی‌های اسرائیل این است که ایران در صورت داشتن سلاح اتمی ممکن است گروه‌های رادیکال ضد اسرائیلی مانند حماس و حزب‌الله را مسلح کند و این خطری بزرگ برای موجودیت اسرائيل خواهد بود.

 

گزارش جدید موسسه علوم و امنیت بین المللی در مورد برنامه هسته ای ایران 

رادیو فردا  جمعه 30 دي 1390(20 ژانويه 2012)

موسسه علوم و امنیت بین المللی که یکی از مراکز پژوهش های راهبردی در عرصه امنیت و مسائل د