بولتن خبري ايران نبرد(1115) یکشنبه 9 بهمن 1390(29 ژانويه 2012)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

 

قیام مردم یمن از آغاز تا خروج دیکتاتور یمن، علی عبدالله صالح

 

خیزش یمن که از روز شنبه 25 اسفند سال 1389(۱۴ ژانویه ۲۰۱۱ میلادی) آعاز شد و روز یک‌شنبه 2 بهمن 1390(22 زانویه 2012) با خروج علی عبدالله صالح از یمن وارد مرحله جدیدی شد.

 

یَمَن

از ویکی پدیا

پایتخت و بزرگترین شهر    صنعا

زبان رسمی       عربی

نوع حکومت        جمهوری

مساحت            ۵۲۷٬۹۶۸ کیلومتر مربع

جمعیت  ۲۳٬۰۱۳٬۳۷۶

تراکم جمعیت      ۴۲/km۲‏

واحد پول            ریال یمن (YER)

یَمَن (به عربی: الجمهوریة الیمنیة) کشوری عربی در جنوب غربی آسیا و در جنوب شبه جزیره عربستان واقع در خاورمیانه، و پایتخت آن شهر صنعا است. یمن ۵۲۷٬۹۶۸ کیلومتر مربع گستردگی دارد. یمن دارای دو ساحل مهم است، ساحلی غربی در کرانهٔ دریای سرخ و ساحلی جنوبی در کرانهٔ دریای عرب، همچنین دارای چند جزیره‌است که مهم‌ترین آنها: جزیره سقطره در دریای عرب و جزیره حنیش در دریای سرخ است. یمن تا قبل از سال ۱۹۹۰ میلادی دو کشور متجاور بوده به نام‌های: جمهوری عربی یمن (یمن شمالی) و جمهوری دمکراتیک یمن (یمن جنوبی). در سال ۱۹۹۰ طی پیمانی این دو کشور با هم متحد شدند و جمهوری یمن بوجود آمد.

اما در سال ۱۹۹۴ جنگ خونینی بین دو طرف رخ داد، که سرانجام شمالی‌ها بر جنوبی‌ها چیره شدند و اتحاد پابرجا ماند.

محدودهٔ یمن

محدودهٔ یمن: از شمال عربستان سعودی، از جنوب دریای عرب، از مغرب ساحل دریای سرخ و از سمت مشرق به سلطنت عمان و دریای عرب محدود می‌شود.

تاریخ

یمن کشوری است در همسایگی عربستان که از زمان‌های قدیم موقعیت خاص داشته‌است. یمن از قدیم ناحیه‌ای آباد و خرم و با نعمت بسیار و دارای جنگل‌ها در نقاط کوهستانی و در نقاط دیگر نخلستان‌ها و باغ‌ها میوه گوناگون می‌باشد. داستان سد تاریخی اش که بنام سد مأرب مشهور است در کتب تاریخ ذکر شده‌است. در آن دوران کشور یمن یمن السعید (یمن خوشبخت) نامیده می‌شده‌است. در دوران باستان منطقه یمن قلمرو حکومت‌هایی همچون: قلعه القاهرة (استان حَجّه)، دولت قتبان، معین، سبا، حِمیر بوده‌است.

با چیرگی ایران بر جنوب عربستان در سال ۵۹۸-۵۹۷ میلادی یمن نیز به‌وسیله شاهنشاهان ساسانی به تصرف ایران در آمد و تا ظهور اسلام تابع حکومت ایران بود. شَهرَب (ساتراپ) ساسانیان در کل منطقه جنوب عربستان، باذان بود.

تا ظهور دین اسلام پس از مدتی اسلام در این سرزمین نفوذ یافت که عبدالله بن اسحاق بن ابراهیم یکی از حاکمان یمن در این دوران است.

همچنین در سال ۱۷۵۰ میلادی جزو قلمرو دولت عثمانی در آمد و با سقوط امپراتوری عثمانی، در سال ۱۹۳۴ میلادی با انعقاد قراردادی با انگلستان به استقلال رسید.

سابقاً حکومت یمن در دست امیری بود که او را امام یمن می‌خواندند و او شخصاً کشور را اداره می‌کرد ولی از سال ۱۹۶۲ میلادی برابر ۱۳۴۱ شمسی به جمهوری تبدیل شد.

سیاست خارجی

سیاست خارجی یمن بر پایه بی طرفی حسن معاشرت با همسایگان می‌باشد.

تقسیمات کشوری

کشور یمن به ۲۰ استان و یک محدوده پایتختی بخش شده‌است:

اقتصاد

فراورده‌های عمده آن قهوه، دام، چوب‌های جنگلی، جو و گندم است.

شیعیان یمن

یمن دارای اقلیت ۴۰درصدی شیعه و اکثریت سنی میباشد

 

خیزش یمن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

خیزش یمن، اعتراضات سراسری در یمن مجموعه‌ای از راهپیمایی‌های خیابانی، اعتراضات و نافرمانی‌های مدنی بر علیه حکومت یمن و رئیس‌جمهور آن، علی عبدالله صالح است که از ۱۴ ژانویه ۲۰۱۱ میلادی، در این کشور آغاز شده‌ و در ۳ فوریه (روز خشم) مخالفین به اوج رسید که با برخوردهای خونین و خشونت‌آمیز حاکمیت با مردم معترض روبرو شده‌است. شدیدترین برخورد در ۱۸ مارس (جمعه خونین) بود که ۵۰ کشته و ۲۴۰ مجروح داشت. این تظاهرات همچنان ادامه دارد.

اعتراضات مردم يمن ريشه در شرايط سياسي -اجتماعي اين كشور دارد، با الگو گرفتن از قيام مردم تونس و مصر وارد مرحله حساس و تاثيرگذاري شده است و مردم شعار برکناری 'علی عبدالله صالح' می دهند. دولت عبدالله صالح طي سال هاي اخير با استفاده از تمامي ابزارهاي ممكن به دنبال تثبيت وضعيت خود در يمن بوده و با بهره گيري از حمايت برخي كشورهاي خارجي حتي به استقبال بحران هايي نظير نبرد با شيعيان 'الحوثي' رفته است. ورود به عرصه درگيري هاي نظامي با گروه هاي مبارز شيعي كه طي نزديك به هفت سال، شش جنگ تمام عيار با رزمندگان الحوثي را به همراه داشته، رويارويي با انتفاضه مردم سرزمين هاي جنوبي يمن و خطرات ناشي از فعاليت هاي شديد وهابيت در اين كشور در كنار نارضايتي شديد مردم از اوضاع سياسي، اجتماعي و به خصوص اقتصادي مهمترين متغيرهاي به وجود آورنده اين فضاي چالش زا براي نظام سياسي اين كشور بوده است.

با افزايش شمار كشته و زخمي شدگان اعتراضات در يمن، حتي تعدادي از نمايندگان پارلمان اين كشور از مقام خود استعفا كردند. پس از تظاهرات قضات اين كشور در اعتراض به عملكرد دولت و تقاضاي تغيير شوراي عالي قضايي و استقلال دستگاه قضا از دخالت هاي دولت، شوراي علماي يمن نيز با آشكار ساختن اعتراضات خود، تجاوز و تعرض به تظاهر كنندگان يمني را حرام اعلام كرده اند. حتي پيوستن گروه زيادي از زنان يمني به تجمعات اعتراضي كه در اين كشور كمتر سابقه داشته، تفاوت اين بحران با بحران هاي پيشين را براي عبدالله صالح كه به گفته وي دولتي خو كرده با بحران ها است، آشكار ساخته است.

روزشمار اعتراضات و رخدادها

اعتراضات سراسری در یمن بر علیه حکومت یمن و رئیس‌جمهور آن، علی عبدالله صالح از ۱۴ ژانویه ۲۰۱۱ میلادی، جهت انجام اصلاحات در این کشور آغاز شد اما در روزهای پایانی ژانویه ۲۰۱۱ میلادی (حدود ۲۷ ژانویه) مخالفین خواستار کناره‌گیری رئیس‌جمهوری این کشور از قدرت شده‌اند. و در ۳ فوریه (روز خشم) اعتراضات مخالفین به اوج رسید که با برخوردهای خونین و خشونت‌آمیز حاکمیت با مردم معترض روبرو شده‌است. شدیدترین برخورد در ۱۸ مارس (جمعه خونین) بود که ۵۰ کشته و ۲۴۰ مجروح داشت. بدنبال آن افرادی از نیروهای دولتی و نظامی به مخالفین پیوستند و تعدادی از سفرای یمن در کشورهای مختلف برکناری خود را اعلام کردند و یکی از استانها یمن (السعده) به کنترل مخالفین درآمد. در ۲۲ مارس زمزمه درخواست پناهندگی علی عبدالله صالح به عربستان در خبرها بگوش رسید. مخالفان جمعه ۲۵ مارس را (روز سرنوشت) یمن اعلام کردند و علی عبدالله صالح مخالفین را به سرکوب شدید تهدید کرد جمعیت ده هزار نفری در میدان تغییر در روز قبل دست به تظاهرات زدند و خواهان برکتاری فوری او شدند.

در ۱۴ خرداد ۱۳۹۰ برابر با ۴ ژوئن ۲۰۱۱ علی عبدالله صالح پس از مجروح شدن با ۵ مقام بلندپایه روانه عربستان شد.

تظاهرات مردمی

ده‌ها هزار نفر در صنعا، پایتخت یمن، در روزهای پایانی ژانویه ۲۰۱۱ میلادی (حدود ۲۷ ژانویه) دست به تظاهرات خیابانی زده و خواستار کناره‌گیری علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری این کشور از قدرت شده‌اند. علی عبدالله صالح سی سال است که این مقام را در اختیار داشته‌است.[۳]

پنجشنبه ۳ فوریه (روز خشم)

در پایتخت یمن صنعا، نزدیک به ۲۰هزار تظاهر کننده در روز خشم ضمن تجمع بر علیه علی عبدالله صالح خواهان تشکیل حکومت جدید شدند و گفته وی مبنی بر ترک منصب ریاست تا سال ۲۰۱۳ را ناکافی دانستند.

۲۲ فوریه (خشونت با معترضین)

بدنبال درگیری های مردم معترض یمن با نیروهای انتظامی و امنینی این کشور در ۲۲ فوریه ۲۰۱۱ پلیس در شهر جنوبی عدن به روی مردم آتش گشود. در صنعا هزاران نفر به خیابان‌ها رفتند و خواستار برکناری علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور آن کشور شدند که ۳۲ سال است، بر یمن حکومت می‌کند.

مارس ۲۰۱۱

۱۱ مارس روز جمعه تظاهرات مخالفین با برخورد شدید حکومت مواجه شد که در حضرموت ۴ نفر کشته شدند.

۱۴ مارس در تظاهرات مخالفین شهرهای یمن ۴ کشته و حدود ۴۰ مجروح بجای گذاشت و در این روز علی عبدالله صالح دو وزیر دولت را برکنار کرد.

۱۸ مارس (جمعه خونین)

در این روز بر اثر شدت برخورد نیروهای دولتی یمن با مردم معترض ۵۲ نفر کشته و حدود ۲۴۰ نفر مجروح شدند.

 

بازداشت فعال زن یمنی به دلیل سازماندهی تجمعات ضد دولتی

بی بی سی  23 ژانويه 2011 - 03 بهمن 1389

توکل کرمان، هفته پیش با الهام از ناآرامی های تونس، دو تجمع اعتراضی در دانشگاه صنعا برگزار کرد

یمن یک فعال زن را به دلیل سازمان دادن تظاهرات ضد دولتی بازداشت کرده که این منجر به بروز تجمعات اعتراضی در پایتخت شده است.

توکل کرمان، هفته پیش با الهام از ناآرامی های تونس، دو تجمع اعتراضی در دانشگاه صنعا برگزار کرد.

در این تجمع اعتراضی، از رهبران کشورهای عربی انتقاد شد و حاضران خواهان سرنگونی دولت علی عبدالله صالح، رئیس جمهور این کشور شدند.

گزارش ها حاکی از آن است که خانم توکل کرمان که عضو حزب اسلامگرای اصلاح است، به دستور دادستانی یمن بازداشت شده است.

خانم کرمان، رهبری گروه "روزنامه نگاران بدون زنجیر" را هم به عهده دارد.

پلیس یمن، بامداد روز یکشنبه، 23 ژانویه خانم کرمان را به علت سازماندهی تظاهرات غیر قانونی بازداشت کرد. شوهر او گفته است از محل نگه داری او خبری ندارد.

در واکنش به بازداشت خانم کرمان، صدها نفر در برابر دانشگاه صنعا، در پایتخت این کشور جمع شده و خواهان آزادی او شده اند.

روزنامه نگاران یمنی هم در تجمعی خواهان آزادی خانم کرمان و زندانیان سیاسی در این کشور شده اند.

خبرگزاری رویترز می گوید پلیس ضد شورش یمن، دو فیلمبردار را که در حال فیلمبرداری از تجمعات اعتراضی بودند، مورد ضرب و شتم قرار داده است.

 

دهها هزار نفر علیه دولت یمن تظاهرات کردند

بی بی سی پنج شنبه 27 ژانويه 2011 - 07 بهمن 1389

مردم یمن از افزایش فقر در میان جمعیت رو به رشد جوانان این کشور و فقدان آزادی سیاسی، شاکی هستند

دهها هزار نفر در صنعا، پایتخت یمن، دست به تظاهرات زده و خواستار کناره گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری این کشور از قدرت شده اند.

علی عبدالله صالح سی سال است که این مقام را در اختیار داشته است.

گزارش ها حاکی است تظاهرکنندگان در دست کم چهار نقطه از پایتخت، از جمله در دانشگاه صنعا تجمع کرده اند.

معترضان شعارهای ضد دولتی سر داده اند که در آن ها به سرنوشت رئیس جمهوری تونس نیز اشاره شده است.

سازمان دهندگان تظاهرات روز پنجشنبه (27 ژانویه)، از دانشجویان و جامعه مدنی خواسته اند که علیه فساد اداری و سیاست های اقتصادی دولت یمن دست به اعتراض بزنند.

مردم یمن از افزایش فقر در میان جمعیت رو به رشد جوانان این کشور و فقدان آزادی سیاسی، شاکی هستند.

یمن همچنین گرفتار مشکلات متعدد امنیتی، از جمله فعالیت جنبش جدایی طلب در جنوب و قیام شورشیان شیعه حوثی در شمال بوده است.

این نگرانی وجود دارد که یمن به مامن اصلی جنگجویان القاعده تبدیل شده باشد در حالی که شمار بالای جوانان فاقد کار نیز زمینه مساعدی را برای عضو گیری گروه های پیکارجو ی اسلام گرا را فراهم کرده است.

"الهام گرفته از تونس"

پیش از تظاهرات گسترده امروز، تعدادی تجمع اعتراض آمیز رخ داده بود.

روز شنبه (22 ژانویه)، صدها دانشجوی دانشگاه صنعا در خوابگاه های خود دست به تجمع اعتراضی زدند و برخی از آنها خواستار کناره گیری آقای صالح از مقام ریاست جمهوری شدند در حالیکه برخی دیگر هم در حمایت از او تجمع کردند.

در روزهای شنبه و یکشنبه (23 ژانویه)، مقامات دولت یمن "توکل کارمن"، یکی از فعالان برجسته حقوق بشر در یمن، را بازداشت و او را متهم کردند که اعتراضات ضد دولتی را سازمان دهی کرده است. دستگیری خانم کارمن باعث بروز اعتراضات بیشتر در صنعا شد.

بعد از آزاد شدن خانم کارمن در روز دوشنبه، او به شبکه خبری آمریکایی سی ان ان گفت در یمن انقلابی در راه است که از انقلاب موسوم به "انقلاب یاسمن" در تونس الهام گرفته است.

اعتراضات در تونس به حکومت بیست و سه ساله زین العابدین بن علی در این کشور پایان داد و در سایر نقاط منطقه، از جمله مصر و الجزایر، آتش ناآرامی را شعله ور کرد.

رئیس جمهوری یمن، از متحدان غرب است که در سال 1978 در شمال این کشور به قدرت رسید و رهبری یمن را از سال 1990 که شمال و جنوب کشور یک پارچه شد، در دست داشته است.

او در سال 2006 بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری پیروز اعلام شد.

 

بیست هزار معترض خواستار کناره گیری رئیس جمهور یمن شدند

بی بی سی پنج شنبه 03 فوريه 2011 - 14 بهمن 1389

معترضان شعار می دادند: "ما خواهان تغییر حکومت هستیم" و "نه فساد، نه دیکتاتوری"

بیش از ۲۰ هزار تظاهرکننده مخالفت حکومت یمن در صنعا پایتخت این کشور گردهم آمده و خواستار استعفای علی عبدالله صالح، رئیس جمهور شده اند.

علی عبدالله صالح چند روز پیش گفت که بعد از پایان دوره کنونی ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۳ کناره گیری می کند و قدرت را به پسرش نیز منتقل نخواهد کرد.

اما تظاهرکنندگان "روز خشم"، این اظهارات را رد کرده اند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز در تماس تلفنی با آقای صالح از برنامه اصلاحات سیاسی او استقبال کرد و از نیروهای امنیتی یمن خواست دست به خشونت علیه تظاهرکنندگان نزنند.

هزاران تظاهرکننده نیز در حمایت از آقای صالح در یکی از میادین شهر تجمع کردند.

این بزرگترین اجتماعات دو هفته اخیر در یمن بوده است. اعتراضات یمن بدنبال تظاهرات وسیع ضدحکومتی در تونس و مصر آغاز شده است.

آقای صالح که ۳۰ سال است رئیس جمهور یمن است، روز چهارشنبه در جلسه اضطراری پارلمان و شورای مشورتی، برنامه خود را برای کناره گیری از قدرت مطرح کرد.

او گفت: "نه دوره ریاستم را تمدید می کنم و نه آن را به پسرم واگذار می کنم. ... من این امتیاز ها را برای منافع کشورم اعطا می کنم. منافع کشور بر منافع شخصی ارجحیت دارد."

وی همچنین از گروه های مخالف خواست تا هرگونه برنامه قبلی برای دست زدن به "تظاهرات، تجمعات و گردهمایی ها " را متوقف کنند.

اما معترضان یمنی روز پنجشنبه بی اعتنا به این درخواست شعار می دادند: "ما خواهان تغییر حکومت هستیم" و "نه فساد، نه دیکتاتوری."

نرخ بیکاری در یمن حدود ۴۰ درصد است و بهای مواد غذایی افزایش یافته است.

سوء تغذیه به سطح هشدار دهنده ای در این کشور رسیده است.

یمن از متحدان آمریکا در جنگ علیه القاعده است و آقای اوباما در گفتگوی تلفنی خود با علی عبدالله صالح از همکاری او در این زمینه تشکر کرد.

 

معترضان یمنی خواهان انقلاب در این کشور شدند

 شنبه 12 فوريه 2011 - 23 بهمن 1389

هواداران دولت با چاقو و باتون به معترضان حمله کرده اند

هزاران نفر در یمن دست به تظاهرات زده و خواهان کناره گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهور این کشور شده اند.

خبرگزاری ها می گویند نیروهای امنیتی به ضرب و شتم معترضان پرداخته‌اند.

این تظاهرات با الهام از تظاهرات ضد دولتی مصر و تونس برگزار شده است که به دهه ها حکومت رهبران این کشورها پایان داد.

گروهی از معترضان هم از سوی هواداران رئیس جمهور یمن مورد حمله قرار گرفتند.

هواداران دولت با چاقو و باتون به معترضان حمله کرده اند.

هزاران تظاهرکننده امروز شعار "انقلاب یمنی، پس از انقلاب مصری" را سر دادند و خواهان کناره گیری رئیس جمهور این کشور شدند.

صبح امروز، سیصد دانشجو در برابر دانشگاه صنعا تجمع کرده و شعارهایی علیه دولت سر دادند. چند ساعت بعد شمار این افراد به چند هزار نفر رسید و آنها به سمت سفارت مصر در صنعا راهپیمایی کردند.

در این محل هواداران دولت هم حضور داشتند که درگیری هایی میان دو گروه روی داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید هواداران حزب حاکم با اتوبوس به میدان اصلی شهر منتقل شده اند. این افراد برای این که مانع از تجمع مخالفان در این میدان شوند، می خواهند زودتر در این میدان، چادر بزنند.

علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن قول داده که در سال 2013، که دوره ریاست جمهوری او به پایان می رسد، دیگر کاندیدای انتخابات نشود. او همچنین گفته که پسر او هم در این انتخابات نامزد نخواهد شد.

البته رئیس جمهور یمن چند سال پیش هم وعده مشابهی داده بود.

در یمن به طور مرتب تظاهرات ضد دولتی برگزار می شود اما طی هفته های اخیر، معترضان با الهام از تظاهرات تونس و مصر، بر حجم تظاهرات خود افزوده اند.

دولت هم در حالی که بر تشکیل دولت وحدت ملی تاکید کرده، به بازداشت معترضان پرداخته است.

 

در سومین روز تظاهرات در یمن، مخالفان دولت با پلیس درگیر شدند

بی بی سی یکشنبه 13 فوريه 2011 - 24 بهمن 1389

صدها نفر از تظاهركنندگان مخالف دولت يمن، در سومين روز اعتراضشان در صنعا، پايتخت اين كشور، با نيروهاى پليس درگير شده‌اند.

تظاهركنندگان در يمن خواهان اصلاحات سياسى و استعفاى على عبدالله صالح، رئيس جمهور اين كشور هستند.

بر اساس گزارش‌ها، در درگيرى معترضان با نيروى پليس، چندين نفر از تظاهركنندگان زخمى شده‌اند و پليس ده ها نفر را هم بازداشت كرده است.

تظاهرات معترضان يمن، بعد از اعتراض‌های مردم مصر و تونس آغاز شد. اين اعتراض‌ها در ابتدا به صورت پراكنده شكل گرفت، ولى با موفقيت مردم مصر در تغيير دولت اين كشور، به‌تدريج بر شدت آنها اضافه شده است.

آقاى صالح كه بركناريش، يكى از مهم‌ترين درخواست‌هاى معترضان يمن به شمار مى‌رود، از سال ۱۹۷۸ ميلادى بر سر كار بوده است. او وعده داده است كه در سال ۲۰۱۳ ميلادى كه دوره رياست جمهوريش به پايان مى‌رسد، ديگر نامزد انتخابات نشود.

رئيس جمهور يمن چند سال پيش هم وعده مشابهى داده بود.

پيشنهاد آقاى صالح براى كناره‌گيرى بعد از پايان دوره رياست جمهوريش، استقبال گروه‌هاى مخالف دولت را به دنبال داشته است، ولی منتقدان دولت مى‌گويند كه روند تغييرات سياسى در يمن بايد از همين الان شروع شود.

بر اساس گزارش‌ها، امروز يكشنبه سيزدهم فوريه (۲۴ بهمن) معترضان در حالى كه شعار مى‌دادند: "انقلاب يمنى، بعد از انقلاب مصرى" به سمت كاخ رياست جمهورى در صنعا حرکت کردند.

شاهدان عينى گفته‌اند كه چندين نفر بر اثر درگيرى با نيروهاى پليس كه باتون به دست داشتند، زخمى شده‌اند. تظاهركنندگان هم به سمت نيروهاى پليس، سنگ پرتاب كردند.

در تظاهرات روز شنبه، دوازدهم فوريه ( ۲۳ بهمن) هم طرفداران رئيس جمهور يمن، در حالى كه چاقو و چماق در دست داشتند، به تظاهركنندگان در خيابان‌هاى صنعا حمله كردند.

روز قبل از آن هم تظاهركنندگانى كه كناره‌گيرى حسنى مبارک از رياست جمهورى مصر را در خيابان‌هاى صنعا جشن گرفته بودند، توسط نيروهاى دولتى پراكنده شدند.

 

اعتراضات خیابانی بار دیگر یمن را تکان داد

بی بی سی جمعه 18 فوريه 2011 - 29 بهمن 1389

در صنعا، پایتخت یمن، معترضان بعد از نماز جمعه به خیابان ها ریختند اما با هواداران دولت که چوب و چماق به دست داشتند و تهدیدشان می کردند، مواجه شدند

در یمن تظاهرات ادامه داشته و مخالفان دولت روز جمعه نیز به خیابان ها سرازیر شده و گفته اند می خواهند علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری این کشور، فورا کناره گیری کند.

در صنعا، پایتخت یمن، معترضان بعد از نماز جمعه به خیابان ها ریختند اما با هواداران دولت که چوب و چماق به دست داشتند و تهدیدشان می کردند، مواجه شدند.

گزارش هایی منتشر شده مبنی بر این که ماموران پلیس در مقابله با تظاهرکنندگان تیراندازی کرده و گاز اشک آور پرتاب کرده اند.

همچنین گزارش شده که در شهر تعز، در جنوب یمن، دهها هزار تجمع کرده و شعار "مرگ بر دیکتاتور" سر داده اند.

گفته می شود دست کم دو معترض در اثر انفجار نارنجکی که به سوی آنها پرتاب شده بود، کشته و تعدادی دیگر مجروح شده اند.

در همین حال، شمار کثیری از هواداران دولت آقای صالح در تغز تظاهرات برپا کردند.

همچنین بنا به گزارش ها از صنعا، دست کم چهار معترض در جریان حمله هواداران "کنگره ملی"، حزب حاکم در یمن، به تظاهرکنندگان مجروح شده اند.

گفته می شود که تعداد زیادی خبرنگار نیز به شدت کتک خورده اند.

شاهدان عینی در بندر عدن می گویند به دنبال زد و خوردهای خشونت بار شب گذشته (پنجشنبه هفدهم فوریه)، در خیابان های این شهر پلیس حضوری گسترده دارد.

برخی گزارش ها حاکی است که شش نفر در زد و خوردهای مذکور کشته شده اند.

آقای صالح 32 سال است ریاست جمهوری را برعهده دارد و می گوید قصد ندارد در انتخابات سال 2013 شرکت کند.

اما مخالفان او خواستار تغییر فوری در ساختار سیاسی کشور هستند.

در هفته های گذشته خاورمیانه شاهد گسترش اعتراض های مردمی در کشورهای مختلف بوده است.

این اعتراض ها به سرنگونی روسای جمهوری تونس و مصر منجر شد.

 

تظاهر کنندگان يمني با هوادران دولت درگير شدند

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 3 اسفند 1389(22 فوريه 2011)

يک خبرنگار خبرگزاري فرانسه گزارش داد، روز سه نشبه هواداران علي عبدالله صالح رئيس‌جمهور يمن که مسلح به خنجر و باتون بودند قبل از اين‌که پليس وارد شود در صنعا با دانشجويان به‌طور خشونت‌آميزي درگير شدند.

حدود 1000 دانشجو دومين شب را در ميداني نزديک به دانشگاه صنعا، که آن را ميدان آزادي مي‌نامند سپري کردند، جايي که  آنها روز سه‌شنبه يک چادر بزرگي در آنجا بپا  کردند  ... .

تلويزيون بي.بي.سي جهاني 4/12/1389:يک گروه کوچک از افسران ارتش بحرين به آخرين تظاهرات در منامه ملحق شدند. ده‌ها هزار نفر در منامه دست به يک راهپيمايي زدند که يکي از بزرگترين تظاهراتها تاکنون براي دمکراسي بوده است. پادشاه تعدادي از زندانيان سياسي را آزاد کرده است.

 

درخواست تشکیل دولت آشتی ملی در یمن

بی بی سی دوشنبه 28 فوريه 2011 - 09 اسفند 1389

 علی عبدالله صالح رئیس جمهوری یمن به گروه های مخالف خود پیشنهادکرده است که از فرصتی که ایجاد کرده استفاده و در یک دولت آشتی ملی شرکت کنند.

بگفته یک مقام یمنی رئیس جمهوری آماده است که اگر نیروهای مخالف فهرست نامزدهای خود را به او ارائه دهند ظرف چندساعت یک دولت جدید تشکیل دهد.

اما شخصیت های ارشد مخالف دولت این پیشنهاد را رد کرده و می گویند که پیشنهاد علی عبدالله صالح با شرایط موجود کشور مطابقت ندارد.

تظاهرات اعتراض آمیز در یمن که از ماه پیش آغاز شده است همچنان ادامه دارد.

جمعه گذشته صنعا پایتخت یمن شاهد تظاهرات معترضان بعد از نماز جمعه بود که با تهدید هواداران چوب و چماق به دست رئیس جمهوری مواجه شدند.

ماموران پلیس در مقابله با تظاهرکنندگان تیراندازی کرده و گاز اشک آور پرتاب کردند.

روز جمعه گذشته همچنین گزارش شد که در شهر تعز، در جنوب یمن، دهها هزار نفر تجمع کرده و شعار "مرگ بر دیکتاتور" سر داده اند.

گفته می شود دست کم دو معترض در اثر انفجار نارنجکی که به سوی آنها پرتاب شده بود، کشته و تعدادی دیگر مجروح شده اند.

در همین حال، شمار کثیری از هواداران دولت آقای صالح در تغز تظاهرات کردند.

آقای صالح 32 سال است ریاست جمهوری را برعهده دارد، اما می گوید قصد ندارد در انتخابات سال 2013 شرکت کند.

مخالفان او خواستار تغییر فوری در ساختار سیاسی کشور هستند.

مردم یمن از افزایش فقر در میان جمعیت رو به رشد جوانان این کشور و فقدان آزادی سیاسی، شکایت دارند.

یمن همچنین گرفتار مشکلات متعدد امنیتی، از جمله فعالیت جنبش جدایی طلب در جنوب و قیام شورشیان شیعه حوثی در شمال بوده است.

این نگرانی وجود دارد که یمن به مامن اصلی جنگجویان القاعده تبدیل شود. شمار بالای جوانان فاقد کار نیز زمینه مساعدی برای عضو گیری گروه های پیکارجوی اسلام گرا فراهم کرده است.

 

رئيس جمهور يمن: نظام حکومتي، پارلماني مي شود

سايت راديو بي. بي. سي پنجشنبه 19 اسفند 1389(10 مارس 2011)

علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهوري يمن، اعلام کرده است که اين کشور قانون اساسي جديدي خواهد داشت و نظام حکومتي آن به پارلماني تبديل خواهد شد.

اين تغييرات در پي چند هفته تظاهرات عليه حکومت سي و دو ساله آقاي صالح اعلام شده است؛ تظاهراتي که گاه به خشونتهاي شديد کشيده شده است.

روز چهارشنبه دو نفر در جريان دور تازه‌يي از ناآرامي‌ها کشته شدند و قرار است که فردا (روز جمعه، يازدهم مارس)، تظاهراتي بزرگ در صنعا، پايتخت، توسط مخالفان دولت علي عبدالله صالح، برگزار شود.

رئيس‌جمهوري يمن روز پنجشنبه (دهم مارس)، گفت در مورد قانون اساسي جديد همه پرسي برگزار خواهد شد و قدرت در يمن به دولتي واگذار مي‌شود که تا آخر سال جاري ميلادي توسط پارلمان انتخاب شده باشد.

ياسين سيد نومان، يکي از رهبران مخالفان دولت در يمن، گفت ابتکار رئيس‌جمهور دير مطرح شده است اما آنها آن را بررسي مي‌کنند.

علي عبدالله صالح در نطقي خطاب به حاميان خود، که به‌صورت مستقيم از تلويزيون يمن پخش مي‌شد، گفت تدابيري به اجرا در خواهد آمد که با سرعت قدرت غيرمتمرکز شود. . . .

رئيس‌جمهوري يمن به جز ناآراميهاي اخير، از قبل با دو مشکل ديگر مواجه بوده است - يکي جنبش جدايي طلبان در جنوب اين کشور، که شاخه‌اي از شبکه القاعده است، و ديگري درگيريهاي دوره‌اي با قبايل شيعي در شمال.

علي عبدالله صالح گفته است که به‌دنبال شرکت در انتخابات رياست جمهوري 2013 نيست اما قسم خورده که براي حفظ رژيمش تا آخرين قطره خون خواهد جنگيد.

 

نیروهای امنیتی یمن به معترضان ضد دولتی حمله کردند

بی بی سی شنبه 12 مارس 2011 - 21 اسفند 1389

علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن، اعلام کرده است که این کشور قانون اساسی جدیدی خواهد داشت

نیروهای امنیتی یمن به تجمع مخالفان ضد دولتی در میدان التغییر صنعا، پایتخت این کشور حمله کرده اند.

گزارش ها حاکی از درگیری میان پلیس با مخالفان است و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن جمعیت از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کرده و به سمت جمعیت شلیک کرده اند.

گزارش شده که یک نفر از تظاهرکنندگان کشته شده و چند نفر دیگر زخمی شده اند.

پیشتر گزارش شده بود که چهل نفر از معترضان به علت پرتاب سنگ از سوی هواداران علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن مجروح شده اند.

درگیری میان این دو گروه پس از آن رخ داد که جان برنان، مشاور ضد تروریسم باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از مخالفان دولت در یمن خواست تا به درخواست رئیس جمهور این کشور برای گفت و گو، پاسخ مثبت دهند.

علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن، اعلام کرده است که این کشور قانون اساسی جدیدی خواهد داشت و نظام حکومتی آن به پارلمانی تبدیل خواهد شد.

طی هفته های اخیر، هزاران نفر در شهرهای مختلف یمن، از جمله پایتخت، در خیابان ها تجمع کرده و خواستار آن شده اند که دولت با فساد اداری و بیکاری مقابله کند و رئیس جمهور نیز از قدرت کناره گیری کند.

معترضان خواهان انقلاب در یمن هستند.

تظاهرات معترضان یمنی با الهام از تظاهرات ضد دولتی مصر و تونس برگزار می شود که به دهه ها حکومت رهبران این کشورها پایان داد.

علی عبدالله صالح قول داده که در سال ۲۰۱۳، که دوره ریاست جمهوری او به پایان می رسد، دیگر کاندیدای انتخابات نشود. او همچنین گفته که پسر او هم در این انتخابات نامزد نخواهد شد.

البته رئیس جمهوری یمن چند سال پیش هم وعده مشابهی داده بود.

 

فرمانده ارشد ارتش یمن به مخالفان پیوست

بی بی سی  دوشنبه 21 مارس 2011 - 01 فروردین 1390

روز جمعه بیش از پنجاه نفر از مخالفان دولت در اثر تیراندازی افراد ناشناس به تظاهرات آنان کشته شدند

یکی از بلندپایه ترین فرماندهان ارتش یمن، امروز دوشنبه، ۲۱ مارس به خبرنگاران گفت که به جنبش اعتراضی علیه علی عبدالله صالح، رئیس جمهور این کشور پیوسته است.

ژنرال علی محسن احمر گفت: "اعلام می کنیم که ما از جوانانی که در میدان دانشگاه صنعا تظاهرات می کنند، حمایت کرده و از آنها محافظت می کنیم."

گزارش ها حاکی از آن است که چند افسر ارتش یمن هم به معترضان پیوسته اند. گروهی از وزرای دولت و مقامات رسمی نیز طی روزهای اخیر در اعتراض به برخورد با معترضان، از سمت های خود کناره گیری کرده اند.

ژنرال علی محسن احمر، فرمانده لشکر یکم زرهی یمن است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید تانک ها و خودروهای زرهی ارتش به دنبال انتشار این خبر در نقاط مختلف پایتخت مستقر شده اند.

ژنرال احمر امروز، نیروهای نظامی تحت فرماندهی خود را به میدانی فرستاده که تظاهرکنندگان در آنجا جمع شده اند.

این فرمانده ارشد ارتش یمن گفته است او و سایر فرماندهان این لشکر به همراه سربازان، از انقلاب جوانان یمن حمایت می کنند.

اظهارنظر این ژنرال ارتش یمن یک روز پس از برکناری دولت توسط علی عبدالله صالح صورت می گیرد.

روز جمعه بیش از پنجاه نفر از مخالفان دولت در اثر تیراندازی افراد ناشناس به تظاهرات آنان کشته شدند.

علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن پس از این واقعه، وضعیت اضطراری اعلام کرد.

او از این واقعه خونبار ابراز تأسف کرد و گفت که مأموران امنیتی دولت در تیراندازی دست نداشته اند.

تظاهرکنندگان یمنی طی هفته های گذشته دست به تظاهرات زده و خواهان انقلاب در یمن شده اند.

این تظاهرات با الهام از تظاهرات ضد دولتی مصر و تونس برگزار شده است که به دهه ها حکومت رهبران این کشورها پایان داد.

علی عبدالله صالح قول داده که در سال ۲۰۱۳، که دوره ریاست جمهوری او به پایان می رسد، دیگر کاندیدای انتخابات نشود. او همچنین گفته که پسر او هم در این انتخابات نامزد نخواهد شد.

البته رئیس جمهوری یمن چند سال پیش هم وعده مشابهی داده بود.

 

افزایش تنش در یمن؛ تظاهرات بزرگ موافقان و مخالفان

بی بی سی جمعه 25 مارس 2011 - 05 فروردین 1390

در حالی که دهها هزار نفر در دو تظاهرات موافق و مخالف دولت در یمن شرکت داشته اند، نیروهای امنیتی این کشور روز جمعه (25 مارس)، در سطح شهر صنعا، پایتخت، مستقر شدند تا از زد و خورد دو طرف جلوگیری کنند.

مخالفان دولت در سوریه، که خواستار کناره گیری فوری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن، از قدرت هستند، میدان اصلی شهر صنعا و خیابان های اطراف آن را اشغال کرده اند.

آقای صالح بیش از سی سال است که قدرت در یمن را در دست دارد.

گزارشگر بی بی سی در یمن می گوید احتمالا تظاهرات روز جمعه بزرگترین گردهمایی است که از آغاز اعتراضات در ماه ژانویه، در یمن مشاهده شده است.

در تحولی دیگر، رئیس جمهوری یمن خطاب به جمعی از هواداران خود گفت که آماده است تا قدرت را منتقل کند اما فقط حاضر است قدرت را به دستانی مطمئن بسپارد.

در جریان اعتراضات امروز، نیروهای امنیتی به سمت آسمان تیراندازی کردند تا هشدار دهند که تظاهرکنندگان از دو جبهه موافق و مخالف با یکدیگر درگیر نشوند.

پس از هفته ها اعتراضات جمعی، بسیاری در یمن و کشورهای غربی بر این باورند که کناره گیری آقای صالح قریب الوقوع است اما این که چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد و آیا او به طور مسالمت آمیز کناره گیری خواهد کرد یا نه، هنوز روشن نیست.

جمعه پیش (12 مارس)، بیش از پنجاه نفر در زد و خوردهایی که در جریان تظاهرات ضد دولتی آن روز رخ داد، کشته شدند.

گزارشگر بی بی سی، که به خاطر ملاحظات امنیتی نامش فاش نمی شود، در گزارشی از صنعا، می گوید واحدهای ارتش به رئیس جمهوری پشت کرده اند اما علی عبدالله صالح، گفته اگر این واحدها بازگردند مورد عفو قرار می گیرند.

به گفته گزارشگر بی بی سی بعد از این که رئیس جمهوری اعلام کرد که در انتخابات آتی شرکت نمی کند و مخالفان دولت با این تصمیم وی مخالفت کردند، آقای صالح به واحدهای ارتش متوسل شد که به او پشت کرده اند.

رئیس جمهوری یمن پیوستن واحدهای ارتش را به مخالفان"احمقانه" خوانده بود.

به گفته گزارشگر بی بی سی امتیازات چندانی برای آقای صالح باقی نمانده که به مخالفان ارائه دهد اما قدرت نظامی که هنوز در اختیار اوست، قابل توجه بوده و رئیس جمهور گفته که از بقای خود در این جایگاه محافظت می کند.

گزارشگر بی بی سی می گوید دولت و مخالفان در سطح شهر ایست- بازرسی برپا کرده اند، خیابان ها پر است از مردان مسلح و ترس از زد و خورد، شدید و ملموس است.

به گفته گزارشگر بی بی سی کشورهای غربی نگرانند اگر یمن به هرج و مرج کشیده شود شبکه القاعده در این کشور برای مقاصد خود از آن بهره برداری کند.

در حالی که مخالفان این جمعه را روز عزیمت خوانده اند یک دانشجو به گزارشگر بی بی سی گفته که توصیف امروز به عنوان روز بلاتکلیفی با مسمی تر است.

 

مذاكرات احزاب اپوزيسيون و حزب كنگره مردمي حاكم يمن

تلويزيون الجزيره شنبه 6 فروردين 1390(26 مارس 2011)

منابع موثق به الجزيره گفتند كه امروز جلساتي در صنعا بين احزاب اپوزيسيون و حزب كنگره مردمي حاكم و هيأت اروپايي و آمريكايي براي پيدا كردن راه حلي براي انتقال قدرت در كشور برگزار ميشود. اين منابع گفتند كه در ميان شركت كنندگان در اين جلسات، نماينده سرلشكر علي محسن صالح نيز كه پيوستنش به جوانان انقلابي را اعلام كرده بود حضور دارد. يك منبع يمني گفت كه مكانيزم انتقال قدرت در برگيرنده چهار محور است:

1.         انتقال قدرت به معاون رئيس جمهور عبد ربه منصور هادي

2.         علي عبداله صالح طي 60 روز از اختياراتش كنارهگيري نمايند.

3.         عدم تعقيب رئيس جمهور يا فرزندان و بستگانش

4.         تشكيل ستادي ملي براي نظارت بر انتقال قدرت

شيخ حسين احمر، رئيس شوراي همبستگي ملي در يمن احتمال داد كه علي عبداله صالح طي ساعات آينده با تحويل دادن قدرت موافقت خواهد كرد. وي در مصاحبه با الجزيره گفت كه جلساتي كه امروز برگزار ميشود به گفته وي نتايج مثبت خواهد داشت.

 

۱۵۰ نفر در انفجار کارخانه مهمات سازی یمن کشته شدند

بی بی سی دوشنبه 28 مارس 2011 - 08 فروردین 1390

 تازه ترین گزارش های از یمن حاکی است که در اثر وقوع انفجار در یک کارخانه مهمات سازی در جنوب این کشور، ۱۵۰ نفر کشته و شمار دیگری زخمی شده اند .

این انفجار در نزدیکی شهر جعار در جنوب یمن روی داده است.

روز یکشنبه این کارخانه مورد هجوم شبه نظامیان اسلامگرا قرار گرفت اما انفجار صبح دوشنبه، 8 فروردین (28 مارس) هنگامی روی داد که گروهی از مردم برای غارت به ساختمان این کارخانه هجوم برده بودند.

مقام های یمنی می گویند زنان و کودکان هم در بین کشته ها هستند.

علت انفجار روز دوشنبه که صدای آن از فاصله 15 کیلومتری شنیده می شد، هنوز روشن نیست. اما شاهدان عینی می گویند این حادثه بدنبال یک آتش سوزی رخ داد.

گزارش های دیگر از یمن حاکی از آن است که تظاهرات ضددولتی در صنعا، پایتخت، همچنان ادامه دارد.

در همین حال، مخالفان دولت می گویند که مذاکراتشان با مقامات دولتی با شکست مواجه شده است.

خبر شکست مذاکرات درحالی اعلام می شود که گزارش هایی مبنی بر کنترل چند شهر توسط اعضای شبکه القاعده انتشار یافته است.

در گزارش های مربوط به تظاهرات صنعا آمده است که خیابان های شهر مملو از تظاهر کنندگان خشمگین است و دو گروه از نظامیان رقیب پاسداری خیابان ها را به دست گرفته اند.

یک گروه از نظامیان به علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری، وفادارند و گروه دیگر تحت فرماندهی ژنرال علی محسن هستند که اخیرا به مخالفان پیوسته است.

در چند روز گذشته، با کمک سفیر آمریکا تلاشهایی بعمل آمده است تا بین این دو گروه برسر شرایط کناره گیری علی عبدالله صالح توافق حاصل شود اما این تلاش های اکنون با شکست روبرو شده است.

مخالفان دولت یمن می گویند که قصد از سر گیری مذاکره با دولت را ندارند.

علی عبدالله صالح هم پیشنهاد کناره گیری خود از مقام ریاست جمهوری تا قبل از پایان سال جاری را اکنون پس گرفته است .

اما تلاش جامعه بین المللی و در راس آن آمریکا برای از سرگیری مذاکرات ادامه دارد زیرا این نگرانی وجود دارد که بدون دستیابی به یک راه حل سیاسی، کشور یمن از هم پاشیده می شود، هر چند بسیاری معتقدند این روند هم اینک هم به جریان افتاده است.

گزارش می شود که در دو روز گذشته، شبه نظامیان وابسته به شبکه القاعده کاخ ریاست جمهوری، یک انبار تسلیحات و ساختمان نیروهای امنیتی شهر ابیان در جنوب یمن را تصرف کردند.

دولت یمن می گوید که شبکه القاعده کنترل این منطقه را به دست گرفته است اما به گفته منابع مخالفان دولت، بعضی از رهبران قبیله ای مخالف دولت هم بر اوضاع این منطقه مسلط شده اند.

 

صدها هزار نفر از مخالفان یمنی به خیابان ها آمدند

بی بی سی جمعه 01 آوريل 2011 - 12 فروردین 1390

صدها هزار نفر در یمن در اعتراض به علی عبدالله صالح، رییس جمهوری این کشور به خیابان ها آمده اند

گزارش ها از یمن حاکی از شکل گیری تجمع صدها هزار نفر در خیایان های صنعا، پایتخت و دیگر شهرها است.

امروز جمعه، اول آوریل ۲۰۱۱ میلادی، در صنعا دو راهپیمایی در فاصله کمی از هم در حال برگزاری است که در یکی حامیان علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن حضور دارند و در راهپیمایی دیگر، مخالفان او به خیابان های پایتخت آمده اند.

خبرنگار بی بی سی در صنعا می گوید تظاهرکنندگان مخالف دولت در حال حرکت به سوی دانشگاه اصلی این شهر هستند.

این در حالی است که حامیان دولت قصد تجمع در میدان تحریر صنعا را دارند.

بر اساس برخی از گزارش ها دیشب، پنجشنبه، دیداری بین نمایندگان مخالفان و مقامات دولتی انجام گرفت که بر اساس آن قرار شد از بروز برخورد بین این دو گروه از راهپیمایان پرهیز شود.

از زمان اوج گرفتن اعتراضات علیه علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن بسیاری از مخالفان خواهان کناره گیری او از قدرت شده اند، اما او می گوید تا سال ۲۰۱۲ قدرت را واگذار نخواهد کرد.

به نظر می رسد تا این لحظه مذاکرات بین دولت و مخالفان بی نتیجه بوده است.

دیپلمات های غربی در صنعا می گویند در تلاشند تا به انتقال هرچه سریعتر قدرت در این کشور کمک کنند.

علی عبدالله صالح در سال های گذشته از متحدان غرب بوده و در جنگ علیه تروریسم با آمریکا و بریتانیا همکاری کرده است.

مقام های آمریکایی در گذشته از علی عبدالله صالح به عنوان تنها شخصی در یمن نام می بردند که توانایی مبارزه با نیروهای القاعده در این کشور را داشت.

رییس جمهوری یمن همچنان بر این نکته پافشاری می کند که در غیاب او نیروهای القاعده کنترل اوضاع را در یمن به دست خواهند گرفت.

با این حال طی هفته های گذشته هر روز بر عده کسانی که در داخل و خارج از این کشور آقای صالح را عامل اصلی بی ثباتی در یمن می دانند، افزوده شده است.

حمید الاحمر، یکی از با نفوذترین مخالفان دولت یمن اخیرا گفته است که علی عبدالله صالح نه تنها باید از قدرت کناره گیری کند، بلکه لازم است هرچه سریعتر خاک این کشور را هم ترک کند.

این عضو حزب اسلامگرای اصلاح، در گفتگو با بی بی سی تاکید کرده است که مخالفان دولت قصد دارند تلاش های خود را برای کنار زدن آقای صالح از قدرت افزایش دهند.

آقای صالح بیش از سی سال است که زمام امور یمن یمن را در دست دارد.

پس از هفته ها اعتراضات جمعی، بسیاری در یمن و کشورهای غربی بر این باورند که کناره گیری آقای صالح قریب الوقوع است اما هنوز روشن نیست که این امر چه زمانی اتفاق خواهد افتاد و آیا او به طور مسالمت آمیز کناره گیری خواهد کرد یا نه.

 

سخنان علي عبداله صالح در جلسه شوراي عالي نيروهاي مسلح يمن

تلويزيون الجزيره جمعه 12 فروردين 1390(اول آوريل 2011)

سخنان رئيس‌جمهور يمن علي عبداله صالح، در برابر جلسه شوراي عالي نيروهاي مسلح:

 هرگونه انشعاب در نهاد نظامي تأثير منفي روي مردم خواهد گذاشت. هرگونه انشعاب در نهاد نظامي کشور را به بدترين نقطه باز خواهد گرداند.

 هرگونه تلاش براي به دست آوردن سلاح از طريق کودتا منجر به جنگ داخلي خواهد شد.

 فرماندهاني که به متحصنين در ميدان تغيير پيوستند هم‌چنان در برابر آنان فرصت بازگشت به راه درست وجود دارد. براي اين‌که وطن بالاتر از هر چيز ديگري است.

 جواناني که دست به انقلاب زدند قربانيان نيروهاي سياسي مختلف هستند.

 

تحقيق بين‌المللي درباره حوادث جمعه گذشته در يمن

تلويزيون الجزيره جمعه 12 فروردين 1390(اول آوريل 2011)

شيخ عبدالمجيد الزنداني رئيس هيأت علماي مسلمين يمن بار ديگر از رئيس‌جمهور علي عبداله صالح خواستار کناره‌گيري از قدرت شد. وي از فرماندهان نظامي خواست تا به انقلابيون بپيوندد.

 مشاور فرمانده عالي نيروهاي مسلح سرلشکر عبداله علي عليوه به انقلاب جوانان پيوست. سرتيپ ستاد حسين زيد خيران فرمانده پادگان الهلان و فرمانده تيپ يکم توپخانه به انقلابيون پيوست.

 تيپ زرهي 119 با تمام فرماندهان و افرادش به انقلاب يمن پيوست.

 معاون مدير دانشکده توپخانه گارد جمهوري يمن سرتيپ ستاد عبد الرب مسعد به انقلاب پيوست

 شيخ عبدالله العمودي ، پيوستن قبيله السعدي بيافع به انقلاب يمن را اعلام کرد.

 سازمان عربي حقوق‌بشر خواستار تحقيق بين‌المللي درباره حوادث جمعه گذشته در يمن شد.

 در درگيريهاي بين ارتش و حوثيها در يمن 20تن کشته شدند.

 خبرنگار الجزيره: حدود 20فرد مسلح به دفتر الجزيره در صنعا حمله کرده و برخي از تجهيزات آن را غارت کردند

 

درگیری های یمن پانزده کشته و صدها مجروح به جای گذاشت

بی بی سی دوشنبه 04 آوريل 2011 - 15 فروردین 1390

معترضان یمنی خواستار کناره گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری این کشور هستند

در جریان تظاهرات مخالفان دولت در یمن و درگیری بین نیروهای پلیس و معترضان در شهر تعز، دست کم پانزده نفرکشته و صدها نفر مجروح شده اند.

به گفته پزشکان، پلیس با استفاده از گازاشک آور، باتوم و تیراندازی در صدد متفرق کردن هزاران معترض مخالف دولت برآمد که در نتیجه آن بیش از ۱۲۰۰ نفر مجروح شدند.

گزارش ها همچنین حاکی است که طی شب گذشته بیش از ۴۰۰ نفر درپی تیراندازی پلیس به سوی معترضان در شهر الحدیده در دریای سرخ مجروح شدند.

صدها معترض در این شهر قصد داشتند که به سوی کاخ ریاست جمهوری راهپیمایی کنند.

درگیری های اخیر پس از آن شدت گرفت که علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن، از پذیرش طرح مخالفان در مورد انتقال قدرت سرباز زد.

معترضان خواستار استعفای آقای صالح هستند.

این در حالی است که رئیس جمهوری یمن گفته است که آماده است در مورد انتقال صلح آمیز قدرت بحث و مذاکره کند.

آقای صالح که بیش از سه دهه در قدرت است، اعلام کرده که قصد ندارد برای دور آینده انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۳ میلادی نامزد شود.

علی عبدالله صالح در سال های گذشته از متحدان غرب بوده و در جنگ علیه تروریسم با آمریکا و بریتانیا همکاری کرده است.

مقام های آمریکایی در گذشته از علی عبدالله صالح به عنوان تنها شخصی در یمن نام می بردند که توانایی مبارزه با نیروهای القاعده در این کشور را داشت.

رییس جمهوری یمن همچنان بر این نکته پافشاری می کند که در غیاب او نیروهای القاعده کنترل اوضاع را در یمن به دست خواهند گرفت.

با این حال طی هفته های گذشته هر روز بر عده کسانی که در داخل و خارج از این کشور آقای صالح را عامل اصلی بی ثباتی در یمن می دانند، افزوده شده است.

حمید الاحمر، یکی از با نفوذترین مخالفان دولت یمن اخیرا گفته است که علی عبدالله صالح نه تنها باید از قدرت کناره گیری کند، بلکه لازم است هرچه سریعتر خاک این کشور را هم ترک کند.

این عضو حزب اسلامگرای اصلاح، در گفتگو با بی بی سی تاکید کرده است که مخالفان دولت قصد دارند تلاش های خود را برای کنار زدن آقای صالح از قدرت افزایش دهند.

 

قحطی و گرسنگی، یمن را تهدید می‌کند

بی بی سی  - چهارشنبه 06 آوريل 2011 - 17 فروردین 1390

از زمان آغاز تظاهرات ضد دولتی در یمن بیش از یکصد نفر جان خود را ازدست داده اند

از زمان آغاز تظاهرات ضد دولتی در یمن بیش از یکصد نفر جان خود را ازدست داده اند.

اما حال سازمان های امداد رسانی بین المللی هشدار می دهند که ده ها هزار تن از مردم یمن با خطر فاجعه دیگری که قحطی و گرسنگی است مواجه هستند.

تظاهرات گسترده مردم یمن که از دو ماه پیش آغاز شده و هنوز ادامه دارد اقتصاد این کشور را در آستانه فروپاشی قرار داده است.

در صورت ادامه بحران کنونی مردم یمن که یکی از فقیر ترین کشورهای جهان است، با گرسنگی دست به گریبان خواهند شد.

در آغاز تظاهرات ضد دولتی یمن، علی عبدالله صالح، رئیس جمهور این کشور به رغم هشدارهایی که به او داده شد اصلاحات اقتصادی را به اجرا گذاشت.

از جمله حقوق کارمندان را افزایش و مالیات را کاهش داد و در بخش های دولتی مشاغل جدید ایجاد کرد.

کارشناسان به علی عبدالله صالح بارها هشدار دادند که نمی تواند از کیسه خالی خرج کند اما او گوش شنوا نداشت.

وقتی این اصلاحات موثر واقع نشد، رئیس جمهوری یمن هواداران خود را به خیابان ها کشاند.

دیپلمات های غربی در صنعا می گویند که علی عبدالله صالح، میلیون ها دلار صرف تظاهرات هواداران خود کرد.

سه مرد جوان که در این تظاهرات شرکت داشتند به بی بی سی گفته اند که برای حضور در این تظاهرات روزانه حدود ده دلار به آن ها پرداخت می شد.

به گفته آنان دولت، همچنین ناهار مجانی و برگ گیاه مخدر قات به آنها می داد.

صندوق بین المللی پول می گوید که بانک مرکزی یمن برای تامین بودجه مخارج جدید اقدام به چاپ پول کرد.

این مسئله تاثیر فاجعه باری بر ارزش ریال یمن برجای گذاشته است.

تورم به شدت افزایش پیداکرده است و بانک ها و شرکت های ارزی با کمبود دلار روبرو شده اند زیرا بسیاری از مردم به خرید دلار روی آورده اند.

سازمان های امداد بین الملی می گویند که به دلیل پائین آمدن ارزش ریال یمن و با توجه به افزایش قیمت مواد غذایی در سراسر جهان بسیاری از مردم یمن قادر به خرید مواد ضروری غذایی خود نیستند.

جان کارلو چیری مسئول برنامه جهانی غذا در صنعا پایتخت یمن می گوید که همه از نا آرامی های یمن بیمناکند.

غرب به ویژه از احتمال افتادن یمن به دست شبکه القاعده که در این کشور فعالیت دارد نگران است اما بزرگترین خطری که ثبات یمن را تهدید می کند فروپاشی اقتصاد این کشور است.

 

طرح پیشنهادی با هدف کناره گیری علی عبدالله صالح

بی بی سی - 10 آوريل 2011 - 21 فروردین 1390

تظاهرات اعتراض آمیز از حدود یک ماه پیش در یمن آغاز شده است

براساس طرح کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که بی بی سی به جزئیات آن دست پیدا کرده است، علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن باید استعفا داده و قدرت را به معاونش واگذار کند

در این طرح همچنین به منظور نظارت بر انتخابات، پیش بینی شده تا دولتی انتقالی در یمن تشکیل شود.

اما خبرنگار بی بی سی در یمن می گوید وضعیت آقای صالح هنوز مشخص نیست و ظاهرا هیچ توافقی در این باره صورت نگرفته است.

ظاهرا آقای صالح موافقت کرده تا استعفا بدهد، اما در عین حال مکررا گفته است که نمی تواند مردم کشورش را تنها بگذارد.

به گفته خبرنگار بی بی سی آقای صالح در ابتدا از پیشنهاد کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس استقبال کرده، اما بعد هر گونه میانجیگری از سوی آنها را رد کرده است.

در طرح ارائه شده از سوی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، علی عبدالله صالح در قبال دریافت تضمین برای حفاظت از جان خود و خانواده اش ، قدرت را باید به معاونش واگذار کند.

در این طرح همچنین گفته شده که دولت انتقالی باید متشکل از تمامی اقلیت ها و گروهها در کشور باشد.

بعضی بر این عقیده اند که ابتکار شورای همکاری خلیج فارش قبلا به طور جدی از سوی رئیس جمهوری رد شده بود.

در حالی که گروهی دیگر بسیار خوشبین هستند و می گویند که آقای صالح برای یافتن بهترین راه ممکن برای خروج از این بحران حاضر به مذاکره است.

تظاهرات اعتراض آمیز در یمن از حدود یک ماه پیش آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

قسمت عمده این تظاهرات در شهرهای صنعا، پایتخت، و بندر جنوبی عدن اتفاق افتاده است.

مخالفان دولت خواهان برکنار علی عبدالله صالح هستند که 32 سال است مقام ریاست جمهوری یمن را بر عهده دارد .

علی عبدالله صالح اعلام کرده است که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2013 شرکت نخواهد کرد.

 

اختلاف در شورای امنیت درباره اوضاع یمن

بی بی سی - چهارشنبه 20 آوريل 2011 - 31 فروردین 1390

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد از دولت یمن و مخالفان خواسته اند که از خشونت پرهیز کنند.

با این وجود، آنها نتوانسته اند که در نخستین دور گفتگوهای خود درباره متن یک بیانیه در خصوص اوضاع یمن توافق کنند.

آلمان، یکی از اعضای غیردائم شورا، خواهان این شده است که شورای امنیت اوضاع یمن را در دستور کار خود قرار دهد.

در تازه ترین دور اعتراضات، پلیس یمن سه تظاهرکننده را به ضرب گلوله کشته است.

 

تاکید علی عبدالله صالح بر عدم کناره گیری

بی بی سی  پنج شنبه 21 آوريل 2011 - 01 اردیبهشت 1390

علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن بار دیگر خواسته مخالفانش برای کناره گیری هر چه سریع تر از قدرت رد کرده است.

آقای صالح با متهم کردن مخالفان به برنامه ریزی برای کودتا از آنها خواست به جای اصرار بر برکناری او، در انتخابات پیش رو در سال ۲۰۱۳ شرکت کنند.

علی عبدالله صالح وعده داده است در انتخابات آتی شرکت نکند ولی مخالفان خواهان کناره گیری فوری او هستند.

همزمان، چهار نفر در آخرین درگیری های مخالفان با نیروهای امنیتی یمن کشته شده اند.

به گزارش شاهدان عینی، سه تظاهرکننده روز سه شنبه در صنعا، پایتخت یمن کشته شدند.

یک نفر نیز در شهر بندری الحدیده کشته شده است.

 

پیشنهادهای شورای همکاری خلیج فارس به رئیس جمهوری یمن

بی بی سی  - پنج شنبه 21 آوريل 2011 - 01 اردیبهشت 1390

اعتراضات در یمن تاکنون به کشته شدن شماری از غیرنظامیان منجر شده است

عبداللطیف بن رشید الزیانی، رئیس شورای همکاری خلیج فارس، پیشنهادهای جدیدی را به علی عبدالله صالح ، رئیس جمهوری یمن، ارائه کرده است.

این پیشنهادهای با هدف استعفای رئیس جمهوری یمن صورت گرفته است.

بر اساس گزارش ها، آقای صالح باید ظرف یک ماه از امضای این طرح از سمت خود کناره گیری کند و قدرت را به معاونش واگذار کند.

طرح کشورهای شورای همکاری خلیج فارس شامل تشکیل یک دولت اتحاد ملی خواهد بود که ۵۰ درصد آن در اختیار حزب حاکم ، ۴۰ درصد در اختیار مخالفان و ۱۰ درصد باقیمانده هم به سایر احزاب اختصاص خواهد داشت.

در این طرح همچنین رئیس جمهوری باید استعفای خود را به پارلمان ارائه کرده و انتخابات جدید ریاست جمهوری دو ماه پس از استعفای آقای صالح برگزار شود.

این در حالی است که آقای صالح، بار دیگر خواسته مخالفانش را برای کناره گیری هر چه سریعتر از قدرت رد کرده است.

آقای صالح با متهم کردن مخالفان به برنامه ریزی برای کودتا از آنها خواست به جای اصرار بر برکناری او، در انتخابات پیش رو در سال ۲۰۱۳ میلادی شرکت کنند.

تظاهرات اعتراض آمیز در یمن از حدود یک ماه پیش آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

مخالفان دولت خواهان برکنار علی عبدالله صالح هستند که ۳۲ سال است مقام ریاست جمهوری یمن را بر عهده دارد.

 

پيشنهاد علي عبدالله صالح براي برگزاري انتخابات زودهنگام در يمن

سايت راديو فردا شنبه 31 ارديبهشت 1390(21 مه 2011)

پس از هفته‌ها تلاش از سوي کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس براي خاتمه بحران سياسي در يمن، علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهور يمن، نظر اين شورا مبني بر کناره‌گيري از قدرت را رد کرد اما پيشنهاد داد که انتخابات پيش از موعد در يمن برگزار شود.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، وي که روز جمعه در صنعا، پايتخت يمن، در برابر ده‌ها هزار تن از هوادارانش سخن مي‌گفت، پيشنهاد داد که انتخابات رياست‌جمهوري زود هنگام در يمن شد اما در مورد زمان انجام چنين انتخاباتي توضيحي نداد. سخنراني وي در حالي انجام شد که همزمان، صدها هزار تن از مخالفانش با تجمع در در ميداني نزديک به محل سخنراني او، خواستار برکناري فوري آقاي صالح از قدرت شدند.

 

وقوع درگيري هاي خونين در پايتخت يمن

بي. بي. سي  چهارشنبه 4 خرداد 1390(25 مه 2011)

درگيري مسلحانه شديدي بين نيروهاي دولتي و مخالفان در صنعا، پايتخت يمن به وقوع پيوسته است.

نيروهاي وفادار به علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهوري يمن، با محافظان شيخ صادق الاحمر، رهبر يکي از قبيله هاي مخالف دولت درگيري شده‌اند. مقام هاي بيمارستاني مي‌گويند که حداقل ۳۸ نفر کشته و تعداد زيادي زخمي‌شده‌اند.

درگيري ها در حوالي منزل شيخ صادق الاحمر آغاز شد. گزارشها حاکيست که مخالفان مسلح چند ساختمان دولتي را تصرف کرده‌اند. مقام هاي دولتي مي‌گويند که ۱۴ سرباز کشته شده‌اند.

تحليلگران طي روزهاي گذشته درباره امکان آغاز يک جنگ داخلي تمام عيار در يمن هشدار داده‌اند.

علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهوري يمن روز يکشنبه از امضاي يک طرح آشتي ملي با مخالفان که قرار بود به بحران سياسي در کشورش خاتمه دهد خودداري کرد.

سازمان شوراي همکاري خليج فارس مي‌گويد که تلاشهاي ديپلوماتيک خود براي ميانجيگري بين دولت يمن و مخالفان را متوقف کرده است. علي عبدالله صالح مي‌گويد که اين طرح را فقط در حضور رهبران مخالفان امضا خواهد کرد. رهبران مخالفان دولت طرح پيشنهادي کشورهاي عرب را روز شنبه امضا کرده بودند. براساس اين طرح، رئيس‌جمهوري يمن طي ۳۰ روز کناره گيري و حکومت را به معاونش منتقل خواهد کرد و در ازاي آن تحت تعقيب قرار نخواهد گرفت.

شوراي همکاري خليج فارس متشکل از کشورهاي عرب اين منطقه طي اعلاميه گفته است که اقدام هاي خود براي حل بحران يمن را به علت عدم وجود شرايط مناسب به‌حالت تعليق در مي‌آورد.

ديپلماتهاي آمريکايي، اروپايي و عرب که براي آشتي ملي در يمن تلاش مي‌کنند روز يکشنبه ناچار شدند که سفارت امارات متحده عربي در صنعا، پايتخت يمن را با هليکوپتر ترک کنند زيرا اين ساختمان به محاصره طرفداران مسلح آقاي صالح درآمده بود. علي عبدالله صالح ماه گذشته نيز در آخرين لحظات از امضاي اين طرح خودداري کرده بود.

 

درگيريهاي يمن 4 کشته برجاي گذاشت

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 5 خرداد 1390(26 مه 2011)

صبا (saba) آژانس خبري رسمي‌گفت، درگيريهاي خشمگينانه صنعا در پايتخت کشور بين نيروها طرفدار و مخالف علي عبدالله صالح رئيس‌جمهور يمن، 4 کشته ديگر بر جاي گذاشت.

تعداد کشته شدگان از روز دوشنبه تا کنون، طبق آمار دريافتي خبرگزاري فرانسه از گزارشات رسانه‌ها، دولت و منابع عشاير، حداقل بالغ بر 48 عدد بوده است.

درگيري بين نيروهاي امنيتي وفادار به دولت عليه صديق الاحمر (sadiq al-ahmar)، شيخ قدرتمند رئيس عشيره مي‌باشد که در ماه مارس اپوزيسيون را گردهم آورد و در آرهاد (arhad)، ناحيه‌يي در شمال فرودگاه متمرکز شد.

منابع فرودگاه و عشاير گفتند، چهارشنبه فرودگاه به‌خاطر درگيري بسته شد و پروازها تغيير مسير دادند.

صبا گزارش کرد، ناجي المرغب (naji al-marqab) مدير فرودگاه اصرار داشت که فرودگاه روز پنجشنبه به‌صورت نرمال به‌کار خود ادامه مي‌دهد.

 

قيام يمن و بالا گرفتن خشونت و سرکوب در اين کشور

تلويزيون سي ان ان   دوشنبه 9 خرداد 1390(30 مه 2011)

در حالي که نيروهاي دولتي يمن تلاش مي‌کنند تا تظاهراتهاي ضد رئيس‌جمهور علي عبدالله صالح را نابود کنند، تنشهاي مرگبار اين کشور به چندين شهر ديگر گسترش مي‌يابد. تعز(taiz) از ماشينهاي آبپاش استفاده شد تا اعتصاب چهار ماه‌‌اي تظاهر کنندگان اين شهر درهم‌شکسته شود.

تصاوير وجود دارد که نشان مي‌دهد نيروهاي امنيتي در حال تير اندازي بر روي تظاهر کنندگان مي‌باشد، سي. ان. ان نمي‌تواند اين تصاوير را به‌طور مستقل تأييد کند.

خبرنگار ما محمد جمجون از مقر سي. ان. ان در عبوزوي خبرهاي اين قيام را دنبال مي‌کند، و الآن با ما در تماس است تا ما را در اين‌باره بروز کند.

خبرنگار محمد جمجون: ما خبرهاي بسيار تکان دهندي را از شهر جنوبي تعز به‌دست آورديم. وقايع اين شهر از ظهر ديروز شروع شد و از شب تا صبح ادامه داشت. ما با تظاهر کنندگان بسياري و مقامات بيمارستان صحبت کرديم. تظاهر کنندگان مي‌گويند که نيروهاي دولتي به‌طور مستقيم بر روي آنها آتش گشودند و در همان حين سه تن از جنبش ضد حکومتي کشته شدند، 90تن ديگر مجروح گرديدند.

شاهدان عيني به ما گفتند که چند ساعت بعد از آن نيروهاي دولتي شروع به حمله، به چادرهايي که در ميدان آزادي شهر تعز برپا شده بود، کردند. اين محل تحصن جنبش جوانان انقلابي مي‌باشد که به شکل صلح‌آميز اقدام در شهر تعز فعاليت مي‌کنند.

در چهار ماه گذشته ده‌ها هزار نفر به اين ميدان مي‌آمدند تا خواسته خود مبني بر استعفاي رئيس‌جمهور علي عبدالله صالح را بيان کنند. به ما گفته شد که نيروهاي دولتي وارد صحنه شدند و شروع به سوزاندن چادرهاي و تير اندازي بر روي تظاهر کنندگان کردند. من با يکي از مقامات بيمارستان هم صحبت کردم، او گفت که خودش از ديشب تا الان، شخصاً شاهد 11 کشته و بيش از 160نفر مجروح به‌خاطر گلوله خوردن بوده است.

اين يک واقع بسيار نگران کنند مي‌باشد و بسياري از اعضاي جنبش جوانان سؤال مي‌کنند، که چرا اين اتفاق دارد رخ مي‌دهد. آنها مي‌گويند که جنبش آنها صلح‌آميز است و آنها اهل خشونت و تنش نيستند. آنها درک نمي‌کنند که چرا نيروهاي امنيتي دارند به آنها حمله مي‌کنند.

آنها بسيار خشمگين هستند، اما مي‌گويند که به تظاهرات در خيابانها ادامه خواهند داد، آن هم نه تنها در شهر تعز بلکه در شهرهاي ديگر يمن هم همين طور. آنها مي‌گويند که خواسته اشان اين است که رئيس‌جمهور استعفا بدهد و علي رغم هرگونه خشونتي از سوي نيروهاي دولتي به اين جنبش خود وفادار هستند.

 

37تن در جريان درگيري هاي تازه در يمن کشته شدند

سايت راديو فردا  چهارشنبه 11 خرداد 1390(اول ژوئن 2011)

گزارشها حاکي است در جريان درگيريهايي که از سه‌شنبه شب در صنعا پايتخت يمن آغاز شده و هنوز ادامه دارد، دستکم ۳۷ تن کشته شده‌اند. يک شاهد عيني گفته که بيشتر کشته شدگان، از شبه‌نظاميان مخالف حکومت هستند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، از ساعتهاي اوليه روز چهارشنبه درگيري سنگين ميان نيروهاي مخالفان و نيروهاي دولتي در صنعا درگرفته است. يکي از امدادگران بيمارستان جمهوريه در صنعا مي‌گويد شمار زيادي از طرفداران شيخ صديق الاحمر کشته شده‌اند.

شيخ صديق الاحمر، از رهبران قبايل شاخص در يمن است که به يکي از مخالفان جدي علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهوري، تبديل شده است.

اين دو گروه جمعه پيش قرارداد آتش بسي امضا کرده بودند ولي از روز سه‌شنبه اين قرارداد معلق شده و درگيري ها ميان دو طرف به‌طور جدي ادامه دارد.

 

حمله معترضان به کاخ رياست جمهوري يمن، رئيس جمهور زخمي شد

راديو فردا شنبه 14 خرداد 1390(4 ژوئن 2011)

گزارشها حاکي است در حالي که نبرد شديدي ميان نيروهاي دولتي با معترضان در صنعا، پايتخت يمن، جريان دارد، رئيس‌جمهور اين کشور به همراه شش مقام ديگر در اثر حمله به کاخ رياست جمهوري زخمي‌شده است. به گزارش خبرگزاري رويترز و خبرگزاري فرانسه، در جريان حمله مخالفان حکومت يمن علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهور يمن، زخمي‌شده است.

در همين حال يک شبکه تلويزيوني متعلق به نيروهاي اپوزيسيون يمن مي‌گويد که رئيس‌جمهور در جريان حمله به کاخ رياست جمهوري کشته شده است. اما از سوي ديگر مقامات دولتي يمن در گفتگو با خبرگزاري رويترز گفته‌اند که علي عبدالله صالح سالم و سرحال است و به‌زودي کنفرانس خبري برگزار خواهد کرد.

خبرگزاري فرانسه در گزارشي اعلام کرد در جريان حمله‌هاي روز جمعه به کاخ رياست جمهوري يمن، نخست‌وزير و رئيس پارلمان اين کشور هر دو زخمي‌شده و شماري از مقامات دولتي هم کشته شده‌اند.

 

علي عبدالله صالح براي مداواي پزشکي وارد عربستان سعودي شد

سي ان ان يكشنبه 15 خرداد 1390(5 ژوئن 2011)

مجري: رهبر ديرينه يمن ديگر بر سر قدرت نيست. به گفته منابع، علي عبدالله صالح بعد از اين‌که در حمله روز جمعه در مسجد واقع در کاخ رياست جمهوري زخمي گرديد، براي رسيدگي پزشکي در عربستان سعودي به‌سر مي‌برد. معاون رئيس‌جمهور مسئؤليتهاي رياست جمهوري او را به‌عهده گرفته است.

خبرنگار: در صنعا ده‌ها هزار نفر تظاهرکننده براي برکناري رئيس‌جمهور علي عبدالله صالح ادامه مي‌دهند. بر اساس گفته شاهدان، درحالي‌که صداي انفجار و درگيري بين نيروهاي دولتي و جناح عشايري بگوش مي‌رسيد، جمعيت زيادي از معترضين ضددولتي به خيابانها آمدند.

 

اپوزيسيون يمن متعهد شد از بازگشت صالح به کشور جلوگيري خواهد کرد

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 15 خرداد 1390(5 ژوئن 2011)

روز يکشنبه اپوزيسيون يمن متعهد شد که از بازگشت علي عبدالله صالح رئيس‌جمهور به ستوه آمده يمن که به عربستان سعودي رفته براي معالجه جراحاتي که بر اثر انفجارات برداشته بود، ممانعت خواهد کرد.

محمد قحطان (mohammad qahtan)، سخنگوي اپوزيسيون مجلس به خبرگزاري فرانسه گفت، ما با تمام قوا در ممانعت از بازگشت وي به کشور خواهيم کوشيد. وي ادامه داد، ما اين را آغازي براي پايان يک رژيم خودکامه فاسد مي‌بينيم.

قحطان گفت، بايستي روي پسران صالح فشار گذاشته شود تا قدرت به عبد رابوح منصور هادي (معاون رئيس‌جمهور)، که تحت قانون اساسي جايگزين صالح در غيبت وي است، منتقل شود. احمد بزرگترين فرزند صالح، فرمانده گارد نخبه جمهوري، در يمن باقي مانده است. اپوزيسيون مي‌گويد احمد قبل از شروع قيامهاي توده‌يي اواخر ژانويه آماده شده بود تا جايگزين پدرش شود. هادي روز يکشنبه با جرالد مايکل فيرزتاين، سفير آمريکا در صنعا، پيرامون اهميت همکاري در يک تبادل نظر مشترک ائتلافي از مخالفين پارلمان، مذاکراتي را برگزار نمود.

نيروهاي امنيتي رئيس‌جمهور عليه تظاهر کنندگان که خواهان سرنگوني وي هستند به يک سرکوب مرگبار اقدام نمودند. صالح بارها از امضاي طرحي که کشورهاي سلطنتي خليج براي رسيدن به انتقال قدرت صلح‌آميز وساطت کرده بودند امتناع ورزيده بود. طبق آمار خبرگزاري فرانسه، بيش از 200 تظاهرکننده از شروع تظاهرات اعتراض آميز عليه صالح کشته شده‌اند. نيروهاي صالح از اواخر ماه مه درگير جنگهاي مرگباري با عشاير اپوزيسيون شده‌اند.

نظرسنجي: کمتر از يک درصد مصريها طرفدار حکومت مذهبي اسلامي به سبک ايران هستند

واشينگتن تايمز 15/3/90: يک نظرسنجي، که روز يکشنبه منتشر شد، نشان مي‌دهد که در اين لحظه تنها اقليت کوچکي از مصريها از اخوان المسلمين قدرتمند حمايت مي‌کنند و کمتر از يک درصد طرفدار حکومت مذهبي اسلامي به سبک ايران هستند.

يک نظرسنجي گالوپ، که پس از سقوط رئيس‌جمهور حسني مبارک برگزار شد، نشان مي‌دهد در حالي که 69 درصد مصريها مي‌خواهند رهبران مذهبي در قانون جديد يک نقش مشورتي داشته باشند، اکثر آنها خواهان يک دولت بر مبناي مذهب نمي‌باشند. تنها 15 درصد گفتند که آنها از اخوان المسلمين حمايت مي‌کنند، در حالي که بيش از 60 درصد آن را به‌لحاظ سياسي ترجيح نمي‌دهند. به نظر مي‌رسد نتايج با اين تصور گسترده که اخوان المسلمين برنده اصلي در انتخابات پارلماني سپتامبر خواهد بود تقابل دارد. اخوان المسلمين خواهان رژيمي تحت هدايت قانون شرعي اسلام است.

اخوان المسلمين، که در دوران آقاي مبارک ممنوع بود، در ماه آوريل گفت، در انتخابات پارلماني مصر در ماه سپتامبر براي نيمي از کرسيها رقابت خواهد کرد. امري که به نگرانيهايي در ميان نيروهاي سياسي سکولار يک پارلمان تحت سلطه اسلامگرايان، منجر شده است. اين گروه در رابطه با طرحهايش براي يک کشور بر مبناي قانون اسلامي صريحتر شده و از شبکه بزرگ گروههاي اجتماعي و حاميان خود، که اجازه داشتند تحت نظارت شديد امنيتي توسط رژيم مبارک عمل کنند، بهره مي‌برد. رأي دهندگان مردد در ميان 60 درصدي که هيچ ارجحيتي اعلام نکردند، روي نتايج اين نظرسنجي تاثير بسياري گذاشته‌اند، ولي نتايج نشان مي‌دهند که اگر انتخابات همين حالا برگزار شود، اخوان المسلمين عامل تعيين‌کننده نخواهد بود.

اين نظر سنجي، در علامتي از بردباري مذهبي در مصر، نشان داد که مصر و لبنان محتمل ترين کشورها در خاورميانه هستند که از يک همسايه با دين ديگري استقبال کنند. مسيحيان 10 درصد جمعيت مصر را تشکيل مي‌دهند.

انقلاب مردمي روي موضع مصريها در قبال آمريکا تاثيري نگذاشت. داليا موگاهد، مدير مرکز گالوپ در ابوظبي گفت، اکثريت مصريها سياست آمريکا را بر مبناي فرض حمايت اين کشور از اسرائيل، رد کردند.

اين نظر سنجي در خصوص مسائل محلي نشان داد، نيمي از مصريها معتقدند که شرايط اقتصادي بدتر شده است. با اين وجود، به نظر مي‌رسد اکثريت مردم در مورد يک آينده سياسي و اقتصادي بهتر خوشبين هستند.

اين نظرسنجي، که در ماه آوريل انجام شد، 1000 مصري 15سال به بالا را از اواخر مارس تا اوايل آوريل مورد سؤال قرار داد و ميزان خطا را 3 درصد اعلام کرد.

نظرسنجي دوم، که در ماه آوريل توسط موسسه بين‌المللي جمهوريخواهان برگزار گرديد، نشان داد که مسائل اقتصادي براي بيش از نيمي از پاسخ دهندگان بيشترين اهميت را دارد و بيش از 80 درصد مصريها اقتصاد خود را ضعيف رده‌بندي مي‌کنند.

اين نظر سنجي نشان داد، 64 درصد مصريها طرفدار روابط قويتر با آمريکا هستند در حالي که 23 درصد طرفدار روابط قويتر با ايران مي‌باشند. اين نظر سنجي 1200 مصري را مورد سؤال قرار داد و ميزان خطي را (78/2) دو مميز هفتادو هشت درصد اعلام کرد.

 

معترضين يمني خواستار شوراي موقت شدند

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 18 خرداد 1390(8 ژوئن 2011)

روز سه‌شنبه معترضين خواستار يک شوراي موقت رياست جمهوري براي جلوگيري از بازگشت علي عبدالله صالح به قدرت شدند. ده‌ها هزار تن از معترضين درحالي‌که در برابر محل سکونت معاون رئيس‌جمهور عبدالابوه منصور هادي تظاهرات مي‌کردند شعار مي‌دادند، مردم خواستار يک شوراي موقت هستند.

گروه جوانان انقلابي در بيانيه‌يي بعد از اين تظاهرات خواستار، اعلان بلادرنگ يک دوره يکساله انتقال و تشکيل يک شوراي موقت رياست جمهوري متشکل از اشخاصي که معروف به امانت و صلاحيت مي‌باشند شدند.

 

مقامات سعودي: رئيس‌جمهور صالح به يمن بازنمي‌گردد

خبرگزاري فرانسه جمعه 27 خرداد 1390(17 ژوئن 2011)

يک مقام ارشد عربستان روز جمعه، به خبرگزاري فرانسه گفت رئيس‌جمهور غرقه در بحران يمن، علي عبدالله صالح، که به‌دليل جراحات ناشي از گلوله انفجاري در رياض تحت درمان است به کشور خود بازنخواهد گشت، اين امر برخلاف ادعاي صنعا که وي به کشور بازخواهد گشت، مي‌باشد.

اين مقام رسمي به شرط ناشناس ماندن گفت، رئيس‌جمهور يمن به يمن بازنخواهد گشت.

 

300سرباز پيوستن خود را به انقلابيون در صنعاء اعلام كردند

تلويزيون الجزيره   چهارشنبه 8 تير 1390(29 ژوئن 2011)

در صنعا 300سرباز از گارد جمهوري، امنيت مركزي و پليس كلانتري يمن پيوستن خود را به انقلابيون در ميدان تغيير در صنعاء اعلام كردند. سخنگوي نيروهاي وابسته به انقلاب اعلام كرد كه اخبار غافلگيركننده بسياري در روزهاي آينده در رابطه با پيوستن نيروهاي امنيت مركزي به انقلابيون خواهيم داشت.

يك افسر يمني (كه بيانيهاي را قرائت ميكند): ما براي دفاع و حفاظت از اين وطن سوگند خورديم و نه براي دفاع از شخصيتها يا افراد كه تمام هم و غم آنان براي حفاظت از خودشان است. ما همچنين ابزاري جز براي دفاع از حيثيت و خون مردم نخواهيم بود. ما براي حفاظت از اين مردم هستيم كه ظلم و حكومت موروثي را رد ميكند. (نامفهوم) به شما بشارت ميدهيم در پشت سر ما تعداد زيادي از نيروهاي امنيت مركزي هستند كه مايلند با شما ديدار كنند. (شعار سربازان: با جان با روح. فدايت اي يمن).

 

رييس جمهوري يمن دستور مذاکرات انتقال قدرت را صادر کرد

سايت صداي آمريکا   پنجشنبه 9 تير 1390(30 ژوئن 2011)

علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهوري يمن که نزديک به يک ماه پيش طي يک حمله به کاخ رياست جمهوري‌اش مجروح و در عربستان سعودي بستري شد، به معاونش اعلام کرده است بر اساس يک طرح انتقال قدرت، مذاکرات با اپوزيسيون را آغاز کند. اين طرح از حمايت کشورهاي عربي حاشيه خليج‌فارس برخوردار است. اما ائتلاف اصلي اپوزيسيون يمن، اين موضوع را رد کرده است.

 

60كشته در يمن

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 29 شهريور 1390(20 سپتامبر 2011)

تيراندازي و گلوله باران صنعا براي سومين روز متمادي در روز سه‌شنبه آمار کشته شدگان را به 60نفر و مجروحان را به صدها نفر رساند.

 

بيانيه شوراي امنيت درباره يمن

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 3 مهر 1390(25 سپتامبر 2011)

شوراي امنيت ملل‌متحد روز شنبه فراخواني جديد براي پايان دادن به خشونت در يمن داد. در يمن بعد از بازگشت پرزيدنت عبدالله صالح ده‌ها نفر ديگر کشته شده‌اند. شوراي امنيت ملل‌متحد با 15کشور عضو طي بيانيه‌يي از تمام طرفها خواستار نفي خشونت شدند به‌خصوص نسبت به شهروندان غيرمسلح و خواستار حداکثر خويشتنداري شدند. آنها همه‌چنين نسبت به وخيم شدن وضعيت اقتصادي و تهديد القاعده هشدار دادند. عبدالله صالح با شعار صلح روز جمعه وارد يمن شد.

 

جنگ نيروهاي رقيب براي پنجمين روز در پايتخت يمن

خبرگزاري فرانسه  پنجشنبه 31 شهريور 1390(22 سپتامبر 2011)

روز پنجشنبه، به‌دنبال شکست يک تلاش ديپلوماتيک براي پايان دادن به مرگبارترين خشونتها از هنگام شروع اعتراضهاي ضد رژيم در يمن، نيروهاي رقيب براي پنجمين روز متوالي در خيابانهاي پايتخت اين کشور جنگيدند.

صداي پراکنده تيراندازي در تمام طول شب به گوش مي‌رسيد ولي بعداً به يک درگيري تمام‌عيار بين نيروهاي وفادار به رئيس‌جمهور علي عبدالله صالح و جنگجويان ژنرال علي محسن الاحمار تبديل شد.

ساکنان گفتند که اين جنگ در نزديکي ورودي جنوبي ميدان تغيير، پايگاه معترضين ضد دولت که از ژانويه به استعفاي صالح فراخواندهاند، در گرفت

در کل، حدود 85نفر طي 5روز درگيريهايي که ابتدا روز يکشنبه آغاز شد کشته شده‌اند. آنها اکثراً شهروندان غيرمسلحي بودند که توسط نيروهاي امنيتي هدف قرار گرفته يا در تيراندازي يکانهاي رقيب نظامي ‌گير افتادند

در اين ميان، يک مقام ديپلوماتيک که خواست ناشناس باقي بماند به خبرگزاري فرانسه گفت، يک ميانجي از کشورهاي خليج به‌دنبال ناکامي در وساطت براي يک توافق صلح صنعا را ترک نموده و براي گفتگو حول وضعيت امنيتي روبه وخامت يمن با وزراي خارجه کشورهاي خليج، عازم نيويورک خواهد شد.

 

ادامه اعتراضات در يمن

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 4 مهر 1390(26 سپتامبر 2011)

روز دوشنبه، بعد از اين‌که پرزيدنت علي عبدالله صالح گفت که انتخابات، آينده وي را تعيين خواهد کرد، فعالين يمني، خواستار اعتراضات تازه اي شدند تا بدين ترتيب، فراخوان به کناره‌گيري او را تشديد کنند.

صالح در سخنراني يکشنبه شب خود، خواستار انتخابات گرديد، و هم‌زمان اظهار داشت که به طرح پيشنهادي خليج در زمينه انتقال قدرت، که بر اساس آن، وي فوراً کناره‌گيري خواهد کرد، متعهد است. اين سخنان، جرقه بلوايي را در ميدان تغيير، جايي که منشأ اعتراضات ضد رژيم است و يمن را از اواخر ماه ژانويه به لرزه درآورده، چکاند.

وليد العامري، يکي از اعضاي رهبري کميته اعتراضات جوانان که در ميداني در نزديکي دانشگاه اصلي پايتخت سخنراني مي کرد گفت، جوانان اين را نخواهند پذيرفت .

وي افزود، آنها، تا وقتي که به تمامي اهداف انقلاب دست نيابند، تسليم نخواهند شد . او داشت به درخواستهايي اشاره مي‌کرد که در آن، خواهان استعفاي فوري اين رهبر ديرپا است.

سازماندهندگان گفتند، بخشي از برنامه‌هاي روز دوشنبه، تظاهراتي در ميدان تغيير توسط زنان معترض خواهد بود... ساعتهايي قبل از سخنراني صالح، ده‌ها هزار تن روز يکشنبه به خيابانهاي صنعا آمدند و خواستار محاکمه او به‌خاطر جناياتي شدند که در طول ده‌ها سال حکومتش، مرتکب گرديده است.

 به‌گفته منابع درماني، نيروهاي امنيتي صالح بر روي اين راهپيمايي آتش گشوده و 18تن را مجروح کردند که يکي از آنها اينک در حالت کوما است...

دوشنبه، منابع قبيله‌اي و مقامات کشور گفتند که در جريان حمله شبانه قبايل به پايگاه نيروهاي وفادار به رئيس‌جمهور يمن در شمال صنعا، يک ژنرال کشته و 30تن از نيروهاي مزبور، به گروگان گرفته شدند.

 

أنور العولقي مسئول القاعده در يمن به قتل رسيد

تلويزيون الحره    جمعه 8 مهر 1390(30 سپتامبر 2011)

خبرگزاري رويتر: وزارت دفاع يمن اعلام كرد كه أنور العولقي مسئول القاعده در يمن به قتل رسيد.

 

درخواست محاكمه علي عبدالله صالح

خبرگزاري فرانسه   يكشنبه 10 مهر 1390(2 اكتبر 2011)

جنبش جوانان يمني که در پشت ماه‌ها قيام عليه علي عبدالله صالح قرار دارند، خواستار شدند که رئيس‌جمهور غرق در بحران، دريک دادگاه جنايي بين‌المللي محاکمه شود.

جنبش جوانان در نامه‌اي به سازمان ملل گفتند که، دستکم 861نفرکشته و 25هزار نفر از ژانويه، زماني که تظاهراتهاي ضددولتي شروع و خواستار استعفاي صالح شدند، مجروح شده‌اند.

 

علي عبدالله صالح: ظرف روزهاي آينده از قدرت کناره‌گيري خواهم کرد

تلويزيون سي ان ان شنبه 16 مهر 1390(8 اكتبر 2011)

خبرگزاري رويتر که در حال مانيتور کردن تلويزيون دولتي يمن بوده است گزارش کرد که علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهور زير ضرب در يمن، در تلويزيون دولتي گفت که ظرف روزهاي آينده از قدرت کناره‌گيري خواهد کرد. او گفت، من قدرت را نفي مي‌کنم و هم‌چنان هم به نفي کردن آن ادامه خواهم داد و ظرف روزهاي آينده از قدرت کناره‌گيري خواهم کرد. . .

حتي هم‌پيمانان نزديک او مانند آمريکا، بر روي علي عبدالله صالح فشار مي‌گذاشتند تا براي حل‌وفصل اين بن‌بست دست به کاري بزند، و حالا، در آخرين بيانيه رئيس‌جمهور، يعني کسي که در گذشته هم‌چنين بيانيه‌هايي را داده بود، به مردم خود مي‌گويد که ظرف روزهاي آينده از قدرت کناره‌گيري خواهد کرد.

 

در يمن 11 تن کشته شدند.

تلويزيون الجزيره شنبه 23 مهر 1390(15 اكتبر 2011)

در صنعاء براثر شليك گلوله و گاز اشك آور توسط نيروهاي طرفدار علي عبدالله صالح رئيس جمهور يمن بر روي معترضين 11تن كشته و دهها تن مجروح و مصدوم شدند. تظاهركنندگان تلاش ميكردند تا به خيابان الزبيري در صنعاء نفوذ كنند. نيروهاي طرفدار صالح منطقه اي را كه طرفداران صادق الاحمر رهبر قبيلهاي در آن حضور دارند، گلوله باران ميكنند. صلاح الهتاري فيلمبردار، به ضرب گلوله تك تيراندازان در تظاهرات صنعاء مجروح شد.

7نفر از جمله مسئول تبليغاتي القاعده در جزيره العرب در حمله هوايي عليه شبوه در جنوب يمن كشته شدند.

 

در صنعاء براثر شليك گلوله و گاز اشك آور بر روي معترضين 10تن كشته و دهها تن مجروح و مصدوم شدند

تلويزيون الجزيره شنبه 23 مهر 1390(15 اكتبر 2011)

در صنعاء براثر شليك گلوله و گاز اشك آور توسط نيروهاي طرفدار علي عبدالله صالح رئيس جمهور يمن بر روي معترضين 10تن كشته و دهها تن مجروح و مصدوم شدند.

 

'تیراندازی مرگبار' نیروهای امنیتی یمن به سوی معترضان

بی بی سی - 16 اکتبر 2011 - 24 مهر 1390

به گفته پزشکان در یمن، بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی این کشور به سوی معترضان مخالف دولت ۴ نفر کشته و چندین نفر مجروح شده اند.

شاهدان می گویند نیروهای امنیتی به روی دهها هزار نفر از مردم که در صنعا، پایتخت یمن تظاهرات می کردند، آتش گشودند.

روز شنبه نیز بر اثر درگیریهای مشابه میان نیروهای امنیتی و مخالفان دولت، ۱۲ نفر کشته و ۸۰ نفر مجروح شدند.

علی عبدالله صالح، رییس جمهور یمن ۸ ماه است که اعتراضات مخالفانش را سرکوب می کند.

آقای صالح که بسیاری از کشورهای غربی خواستار پایان حکومت ۳۳ ساله او شده اند، اگرچه بارها برای کناره گیری اعلام آمادگی کرده اما در عملا همچنان قدرت را در اختیار نگهداشته و در برابر فشار مخالفانش مقاومت کرده است.

مرگ عضو بلندپایه القاعده

معترضان که در میدان "تغییر" شهر صنعا خیمه زده اند، به گفته شاهدان سعی داشتند به سمت کاخ ریاست جمهوری راهپیمایی کنند که هدف حمله نیروهای امنیتی قرار گرفتند.

مدیر یک درمانگاه موقت که در محل اجتماع معترضان در میدان تغییر برپا شده در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتد پرس تایید کرده است که آمار مرگ معترضان به ۴ نفر افزایش یافته و ۳۷ نفر هم مجروح شده اند.

به گفته شاهدان، روز شنبه معترضان به سمت یک منطقه تحت کنترل گارد ریاست جمهوری راهپیمایی می کردند که مورد حمله قرار گرفتند.

آقای صالح که بعد از مجروح شدن در جریان حمله ای در ماه ژوئن، برای مداوا به عربستان سعودی سفر کرد، ماه پیش به طور غیرمنتظره به کشورش بازگشت.

او علاوه بر فشار اعتراضات خیابانی با شورش برخی از واحدهای ارتشش مواجه است.

آقای صالح مکررا از امضای طرح پیشنهادی کشورهای حاشیه خلیج فارس برای انتقال قدرت او به معاونش در ازای دریافت مصونیت قضایی، خودداری کرده است. این طرح نخستین بار در ماه مارس سال جاری پیشنهاد شد.

همزمان در تحولی دیگر گزارش شده است که فرمانده امور رسانه ای شبکه القاعده در شبه جزیره عربستان، در جریان یک حمله هوایی در روز جمعه کشته شده است.

وزارت دفاع یمن روز شنبه اعلام کرد که ابراهیم البنا که شهروند مصر است، به همراه حداقل ۶ پیکارجوی دیگر در استان شبوه کشته شده است.

 

توكل كرمان در تظاهرات عليه عبدالله صالح

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 27 مهر 1390(19 اكتبر 2011)

روز سه‌شنبه توکل كرمان برنده يمني جايزه صلح نوبل، به حدود 100 معترض در جلوي ملل ‌متحد ملحق شد و از پرزيدنت علي عبدالله صالح خواست که کناره‌گيري کند.

او گفت، ما اين‌جا آمده‌ايم تا بگوييم که صالح و بشار اسد، هر دو جنايتکار هستند و بايد مورد مواخذه قرار گرفته و محاکمه شوند. مردم در پياده روها زندگي مي‌کند و هر روز کشته مي‌شوند. . . همه‌اش به‌خاطر اين‌که خواهان دمکراسي و عدالت هستند. اين رژيمها، خطري براي امنيت بين‌المللي هستند او از ملل ‌متحد خواست که فوراً دست به‌عمل زده و جلوي سرکوب دمکراسي خواهان توسط دولت يمن را بگيرد.

 

عبدالله صالح برای امضای "طرح همکاری خلیج"خواستار ضمانت عربی وبین المللی شد

دبی- العربیه.نت  پنجشنبه 28 مهر 1390(20 اكتبر 2011)

علی عبدالله صالح روز پنجشنبه 20-10-2011 اعلام کرد در صورتیکه اروپا ، آمریکا وکشورهای خلیج عدم انتقام گیری مخالفان را تضمین کنند وی آماده است پیشنهاد کشورهای همکاری خلیج برای پایان دادن به بحران داخلی یمن را امضا کند.

از سوی دیگر مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اظهارات اعلام کرد آمریکا هیچگونه ضمانتی جهت امضای طرح پیشنهادی کشورهای خلیجی را به علی عبدالله صالح نمی دهد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت :" مشکل اصلی عدم قبول طرح پیشنهادی كشورهای همکاری خلیج از سوی علی عبدالله صالح است" وی از رئیس جمهور یمن خواست تا به وعده خود وفا کند واز قدرت کناره گیری کند.

عبدالله صالح که در جلسه هسته مرکزی حزب "کنگره مردمی" سخنرانی می کرد گفت : " من حاضرم طرح پیشنهادی کشورهای همکاری خلیج برای برون رفت از بحران یمن را امضاء کنم به شرطی که كشورهای اتحادیه اروپا امريكا و کشورهای خلیج تضمین دهند که مخالفان وی دست به انتقام جویی نزنند.

وی در عین حال با حمله شدید به مخالفان گفت: " آنها می خواهند قدرت را بگیرند تا از انسان های شریف انتقام بگیریند بارها در سخنرانی هایشان اعتراف کردند که می خواهند از نزدیکان رئیس جمهور انتقام بگیرند .

صالح سپس افزود :" أنها می خواهند وضعیتی همچون عراق با عنوان" ریشه کن کردن حزب بعث " به انتقام جویی بپردازند."

این درحالی است که عبدالله صالح معاون خود "عبد ربه منصور هادی" را به نمایندگی از سوی حزب حاکم برای انتخابات آینده کشور معرفی کرده است.

در پیشنهاد کشورهای همکاری خلیج از علی عبد الله صالح خواسته شده از قدرت کناره گیری کند.

 

بيانيه وزارت‌خارجه آمريکا، خواستار برکناري فوري علي عبدالله صالح شد

تلويزيون سي ان ان   شنبه 30 مهر 1390(22 اكتبر 2011)

بيانيه‌اي که اکنون از طرف دولت اوباما صادر شد، خواستار انتقال فوري قدرت در يمن شده است. . . درقسمتي از اين بيانيه آمده است، امروز جامعه بين‌المللي پيامي روشن و متحد ارسال کرد که زمان براي رئيس‌جمهور يمن علي عبدالله صالح فرارسيده است تا به مردم يمن اجازه دهد که فارغ از خشونت و ناامني آزادانه زندگي کنند، ما از دولت يمن مي‌خواهيم تا در مورد افرادي که در رابطه با خشونتها عليه تظاهرات صلح‌آميز مقصرند، رسيدگي کرده و آنان را به‌خاطرجناياتشان مورد حسابرسي قرار دهد، تنها راه پاسخ دادن به خواسته‌هاي مردم يمن، شروع فوري انتقال قدرت بر اساس ابتکار عمل شوراي همکاري خليج مي‌باشد. اين بيانيه هم‌اکنون توسط وزارت‌خارجه صادر شد که به‌طور مؤثري مي‌گويد، علي عبدالله صالح رئيس‌جمهور يمن بايد برود و بايد، به فوريت برود.

 

شوراي امنيت ملل‌متحد از علي عبدالله صالح خواست که کناره‌گيري کند

خبرگزاري فرانسه جمعه 29 مهر 1390(21 اكتبر 2011)

شوراي امنيت سازمان ملل روز جمعه قطعنامه‌يي را تصويب کرد که از علي عبدالله صالح رئيس‌جمهور يمن مي‌خواهد تا توافقي را امضاء کند که طبق آن او کناره‌گيري نمايد و به حملات مرگبار عليه تظاهر‌کنندگان خاتمه دهد. اين قطعنامه که 15 عضو شورا باتفاق آراء تصويب کردند، خشونت دولت عليه تظاهر‌کنندگان را قويا محکوم مي‌کند و از طرح صلح شوراي همکاري خليج حمايت مي‌نمايد.

طبق طرح شوراي همکاري خليج، صالح به قدرت 33ساله خود خاتمه مي‌دهد.

 

ديدار کرمان با کلينتون

سايت وزارت‌خارجه آمريکا 7/8/90:

هيلاري کلينتون در ديدار با خانم توکل کرمان گفت من بي‌نهايت مفتخرم که شما را در اين‌جا ملاقات مي‌کنم، زني که اين افتخار را داشتم شما را در يمن نيز ملاقات کنم. توکل کرمان توسط کميته جايزه نوبل به‌خاطر تعهدشان به دموکراسي و حقوق‌بشر و براي آينده‌يي بهتر براي مردم يمن به‌رسميت شناخته شده است. کرمان در اين ديدار گفت مردم در يمن مخالف بي‌عدالتي رژيم صالح هستند و حالا يک فاز جديد براي زنان يمن نيز هست زيرا که آنها ديگر در پشت حجاب‌ها يا ديوارها يا هر مانع ديگر نخواهند ماند.

 

حداقل پنج تن در خشونتهاي جديد يمن کشته شدند

خبرگزاري فرانسه   چهارشنبه 11 آبان 1390(2 نوامبر 2011)

پزشکان و فعالان روز چهارشنبه گفتند، بعد از مرحله کوتاهي از آرامش، حداقل 5تن در خشونتهاي جديد در پايتخت و دومين شهر بزرگ يمن کشته شدند.

فعالان گفتند، در اوايل روز چهارشنبه درگيريهاي مسلحانه ميان نيروهاي دولتي و مردان عشاير که از حرکت عظيم اعتراضي که خواهان استعفا رئيس‌جمهور علي عبدالله صالح است حمايت مي‌کنند، در شهر حساس تعز صورت گرفت.

 

درگیری خونین بین نیروهای دولتی و مخالفان در یمن

بی بی سی  جمعه 11 نوامبر 2011 - 20 آبان 1390

بر اساس گزارش های رسیده از شهر تعز در یمن، در درگیری بین نیروهای دولتی و افراد مسلح مخالف حکومت علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری، در این شهر دست کم یازده نفر کشته و تعدادی زخمی شده اند و به گفته منابع بیمارستانی، چند غیرنظامی نیز از جمله قربانیان این درگیری بوده اند.

تظاهرات اعتراضی یمن در اوایل ماه فوریه سال جاری برای وادار کردن علی عبدالله صالح به کناره گیری از قدرت آغاز شد و با مقاومت وی در برابر این خواست مخالفان، همچنان ادامه داشته و به تدریج به درگیری مسلحانه بین نیروهای طرفدار و مخالف رئیس جمهوری تبدیل شده است.

علی عبدالله صالح در سال ۱۹۷۸ مقام ریاست جمهوری یمن شمالی را به دست آورد و از زمان وحدت یمن شمالی و یمن جنوبی در سال ۱۹۹۰ تا کنون هم رئیس جمهوری یمن متحد بوده و گفته است تا پایان "دوره قانونی" ریاست جمهوری خود در سال ۲۰۱۳، از این مقام کناره گیری نمی کند اما نامزد انتخابات دوره بعدی نخواهد بود.

 

تظاهرات گستردهاي در يمن در چهلمين جمعه از زمان شروع انقلاب يمن

تلويزيون الجزيره جمعه 27 آبان 1390(18 نوامبر 2011)

تظاهرات گستردهاي در يمن در چهلمين جمعه از زمان شروع انقلاب يمن تحت عنوان جمعه شهداي زن انقلاب مسالمت آميز برگزار شد.در حضر موت يك حركت اعتراضي در ميدان تغيير در مُكَلا به منظور محكوم كردن سكوت جهاني در قبال آنچه جنايتهاي رئيس جمهور علي عبداله صالح در تعز و أرحب و قتل زنان و كودكان توسط نيروهايش ميناميدند، برگزار گرديد. آنها بر تشديد فعاليتهاي انقلابيشان تا تحقق كامل اهداف انقلاب تأكيد كردند.

 

صالح توافق‌نامه انتقال قدرت را امضا کرد

بی بی سی چهارشنبه 23 نوامبر 2011 - 02 آذر 1390

رئیس جمهوری ۶۹ ساله یمن از ابتدای سال جاری تحت فشارهای شدیدی برای کناره‌گیری از قدرت بوده است

علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن توافق‌نامه‌ای را امضا کرده که طبق آن از قدرت کناره‌گیری می‌کند.

توافق‌نامه ای که امروز با حضور آقای صالح در ریاض عربستان به امضا رسید، حاصل تلاش کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است.

طبق این توافق نامه، آقای صالح قدرت را قبل از برگزاری انتخابات پیش از موعد به معاون خود خواهد سپرد و در مقابل آن، از پیگرد قضایی مصون خواهد شد.

یان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که آقای صالح پس از امضای توافق نامه، برای ادامه درمان به نیویورک سفر خواهد کرد.

پیشتر جمال بن عمر، مشاور ویژه سازمان ملل در امور یمن گفته بود که آقای صالح با واگذاری قدرت به معاون رئیس جمهوری و تشکیل دولت وحدت ملی موافقت کرده است.

رئیس جمهوری ۶۹ ساله یمن از ابتدای سال جاری تحت فشارهای شدیدی برای کناره‌گیری از قدرت بوده است.

علی عبدالله صالح طی سه دهه گذشته که مقام ریاست جمهوری را در دست داشته، بارها از کناره‌گیری از این سمت سخن گفته اما هرگز به این وعده عمل نکرده است.

سفر آقای صالح به عربستان در حالی صورت گرفته که درگیری هایی در صنعا، پایتخت یمن میان نیروهای وابسته به رئیس جمهوری و نیروهای شیخ صادق احمر، رئیس قبیله حاشد روی داده است.

علی عبدالله صالح که ۳۳ سال قدرت را در یمن در دست داشته، در ماه ژوئن در جریان حمله ای به کاخ ریاست جمهوری، مجروح شد و برای مداوا به عربستان سعودی سفر کرد.

او سپتامبر امسال به طور غیرمنتظره‌ به یمن بازگشت.

معترضان که در میان آنها افسران و نظامیان سابق ارتش یمن هم حضور دارند، در کنار شماری از قبایل، خواهان کناره گیری آقای صالح از قدرت هستند.

حرکت های اعتراضی مخالفان رئیس جمهوری یمن از اوائل سال جاری میلادی برای واداشتن او به کناره گیری از قدرت آغاز شد و تا کنون تلفاتی را برجای گذاشته است.

 

علي عبدالله صالح توافقنامه براي کناره‌گيري از قدرت را امضا کرد

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 2 آذر 1390(23 نوامبر 2011)

علي عبدالله صالح روز چهارشنبه توافقنامه براي تحويل‌دهي قدرت را امضا کرد. او 33سال در قدرت بوده است. . . ملک عبدالله پادشاه عربستان اين اقدام را به‌عنوان شروع صفحه جديدي در تاريخ يمن مورد ستايش قرار داد. . . اين مراسم به‌طور مستقيم از تلويزيون دولتي عربستان پخش گرديد.

در حالي که ملک عبدالله، اعضاي اپوزيسيون يمن و وزراي خارجه کشورهاي خليج شاهد صحنه بودند، علي عبدالله صالح توافقنامه هماهنگ شده توسط شوراي خليج و سازمان ملل را در کاخ سلطنتي امضا کرد.

 

مکانيزم اجرايي ابتکار خليج درباره حل بحران يمن

تلويزيون الجزيره پنجشنبه 3 آذر 1390(24 نوامبر 2011)

مکانيزم اجرايي ابتکار خليج:

 مرحله اول: از روز امضاء شروع مي‌شود و به برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري پيش از موعد طي 90روز از تاريخ امضاء پايان مي‌يابد.

 امضاي آخرين نسخه توسط رئيس‌جمهور يا معاونش و احزاب لقاء مشترک و حزب کنگره حاکم

 قدرت رئيس‌جمهور به‌طور کامل به معاونش منتقل مي‌شود

 اپوزيسيون کانديدايش را براي نخست‌وزيري بعد از امضاي ابتکار خليج و مکانيزم اجرايي آن تعيين کند.

 برعهده گرفتن مسئوليت گفتگو با جوانان در ميدانها براي دست‌يابي به مکانيزمي براي برآورده کردن خواسته‌هايشان.

مرحله دوم دربرگيرنده اجراي گفتگوي ملي فراگير و آماده کردن قانون اساسي جديد و آماده‌سازي اوضاع براي اجراي انتخابات نمايندگي و رياست‌جمهوري جديد.

 

وفاداران علي عبدالله صالح 5 تن را در صنعا كشتند و 34 تن را زخمي كردند

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 3 آذر 1390(24 نوامبر 2011)

وفاداران علي عبدالله صالح رئيس‌جمهور يمن، 5نفر را در صنعا به ضرب گلوله کشتند و 34نفر ديگر هم زخمي ‌شدند.  اين افراد عليه توافق انتقال قدرت تظاهرات داشتند. طبق اين توافق [به علي عبدالله صالح] مصونيت قضايي داده شده است.

 

ادامه اعتراضات در یمن به اعطای مصونیت قضایی به رئیس جمهور

بی بی سی جمعه 11 آذر 1390(2 دسامبر 2011)

با وجود توافق رئیس جمهور یمن برای برکناری، اعتراضات در این کشور همچنان ادامه داشته است

بر اساس گزارش‌ها، بر اثر گلوله‌باران توپخانه‌ای نیروهای تحت امر دولت در یمن، روز جمعه، دوم دسامبر، چهار نفر در شهر تعز کشته شده‌اند.

در دو روز گذشته دست‌کم ۲۰ نفر در تعز، دومین شهر بزرگ یمن، کشته شده‌اند.

پس از ماه‌ها ناآرامی و اعتراض مخالفان دولت، علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن، روز ۲۳ نوامبر توافق‌نامه‌ای را برای کنار کشیدن از قدرت امضا کرد، ولی پس از این توافق، خشونت‌ها در یمن همچنان ادامه داشته است.

دادن مصونیت از پیگرد قضایی به آقای صالح در این توافق‌نامه، دلیل اصلی ادامه اعتراضات در یمن خوانده شده است و ده‌ها هزار معترض در خیابان‌ها حضور یافته‌اند. آنها می‌گویند که نباید به آقای صالح و دستیاران نزدیکش مصونیت داده می‌شد.

دولت یمن اعلام کرده است که انتخابات ریاست جمهوری آتی، یک سال زودتر از موعد، در فوریه سال ۲۰۱۲ میلادی (سه ماه دیگر) برگزار خواهد شد.

با کنار رفتن آقای صالح، عبدربه منصور هادی، معاون او، قدرت را تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در دست گرفته است.

گفته شده است که طبق توافق‌نامه‌ای که با وساطت کشورهای عربی به امضای آقای صالح رسید، او تا زمان برگزاری انتخابات، به طور تشریفاتی در سمت رئیس جمهور باقی می‌ماند.

آقای صالح یک روز پس از تعیین تاریخ برگزاری انتخابات در یمن، اعلام کرد که "خاطیان" در یمن مشمول عفو عمومی می‌شوند.

تلویزیون دولتی یمن اعلام کرد که این عفو عمومی شامل حال تمام افرادی می‌شود که در جریان اعتراضات اخیر در یمن دچار خطاهایی شده‌اند، ولی رئیس جمهور یمن کسانی را که قصد کشتن او را داشته‌اند، عفو نکرده است.

هرچند این موضوع با اعتراض‌هایی همراه بود و یکی از سخنگویان مخالفان علی عبدالله صالح ضمن رد اظهارات او گفت که چون بر اساس توافق انتقال قدرت که آقای صالح آن را امضا کرده، قدرت اکنون به نخست وزیر منتقل شده است، آقای صالح دیگر حق اتخاذ چنین تصمیم‌هایی را ندارد.

 

دولت جديد يـمن

خبرگزاري فرانسه دو شنبه 7 آذر 1390(28 نوامبر 2011)

از محمد باسينداوا رئيس اپوزيسيون يمن روز يکشنبه خواسته شد تا يک دولت جديد تشکيل بدهد و تا عزيمت پرزيدنت علي عبدالله صالح در ماه فوريه حکومت کند.

 خبرگزاري صبا گزارش داد بنا‌ به توافق خليج که روز چهارشنبه به امضا رسيد علي عبدالله صالح قدرت را به عبدالربوح منصور هادي معاون رئيس‌جمهور واگذار کرده و وي از محمد باسينداوا خواسته است تا دولت جديد را تشکيل بدهد. وي که عضو سابق حزب حاکم صالح بوده روز جمعه توسط اپوزيسيون براي تشکيل دولت نهايي برگزيده شده است.

در همين حال، تلويزيون دولتي روز يکشنبه عفو عمومي اعلام کرد که شامل کساني مي‌شود که در حين بحران دچار اشتباهاتي شده‌اند.

 

دولت وحدت جديد يمن تشکيل شد

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 16 آذر 1390(7 دسامبر 2011)

روز چهارشنبه، محمد باسيندوا، نخست‌وزير تعيين شده يمن گفت، مراحل تشکيل  دولت وحدت جديد خود را به پايان رسانده و در طول روز، اسامي را فاش خواهد کرد.

او گفت، دولت تشکيل شده است و ما امروز عصر آن را رسماً اعلام خواهيم کرد.

 

بان كي مون از سوگند دولت جديد يمن استقبال كرد

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 20 آذر 1390(11 دسامبر 2011)

بان کي‌مون دبيرکل ملل‌متحد از سوگند خوردن دولت جديد يمن استقبال کرد و از همه طرفها خواست براي يک گذار سياسي فراگير فراخواند. مارتين نصيرکي سخنگوي بان کي‌مون گفت تشکيل دولت جديد يک گام برجسته مهم بوده است. دولت جديد به‌رياست محمد باسين دعوه با کابينه 34عضوي تا فوريه که انتخابات برگزار مي‌شود به وظايف خود عمل خواهد کرد.

 

دستور آزادی تمام معترضان یمن از زندان صادر شد

بی بی سی سه شنبه 13 دسامبر 2011 - 22 آذر 1390

بر اساس گزارش‌ها، وزیر کشور یمن دستور داده است تا تمام زندانیانی که در ارتباط با اعتراضات ده ماه گذشته بازداشت شده‌اند، آزاد شوند.

معترضان در یمن در ماه‌های اخیر در مخالفت با حکومت علی عبدالله صالح، رئیس جمهور این کشور، دست به اعتراض زده‌اند.

هنوز جزئیاتی درباره تعداد زندانیانی که احتمالا آزاد خواهند شد، منتشر نشده است.

با این حال، مخالفان آقای صالح می‌گویند که از زمان آغاز اعتراضات در ماه فوریه گذشته، نزدیک به یک هزار و ۴۰۰ نفر در شهر صنعا، پایتخت یمن، زندانی شده‌اند.

دولت کنونی یمن، حدود یک ماه پیش و پس از آن تشکیل شد که علی عبدالله صالح، رئیس جمهور این کشور، توافق‌نامه‌ای را برای کنار رفتن از قدرت امضا کرد.

 

دهها هزار تن در پايتخت يمن خواهان محاكمه علي عبدالله صالح شدند

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 4 دي 1390(25 دسامبر 2011)

دهها هزار نفر در پايتخت يمن روز يکشنبه به خيابانهاي پايتخت ريختند و خواهان محاکمه پرزيدنت علي عبدالله صالح شدند و اين در روز بعد از آن برگزار مي‌شود که نيروهاي امنيتي 13نفر را در تظاهرات مشابهي کشتند. يک اعتراض‌کننده که در اين راهپيمايي از ميدان تغيير يعني کانون قيام يمن مي‌گذشت شعار مي‌داد مردم خواهان محاکمه قاتل هستند. آنها هم‌چنين شعار دادند تا اعدام قاتل، آرام نمي‌گيريم. آنها گفتند عبد رابوه منصور هادي معاون رئيس‌جمهور را هم نمي‌خواهيم. صالح هنوز رئيس‌جمهور افتخاري است و اختيارات خود را به هادي واگذار کرده که مطابق توافقي بوده که با شوراي همکاري خليج انجام شده است

 

بحران پيشنويس قانون عفو براي علي عبدالله صالح

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 20 دي 1390(10 ژانويه 2012)

روز دوشنبه آمريکا از پيش نويس قانون عفو براي پرزيدنت علي عبدالله صالح دفاع کرد و مي‌گويد طبق توافق اعراب خليج به او حفاظت در مقابل تحت تعقيب قرار داده شده است تا او از قدرت کناره‌گيري نمايد.

روز دوشنبه عفو بين‌الملل از پارلمان يمن خواست تا پيش‌نويس قانوني که به علي عبدالله صالح و دستيارانش به‌خاطر کناره‌گيري اشان، مصونيت قضايي مي‌دهد را رد کند.

 

يك سال از شروع خيزش مردم يمن گذشت

تلويزيون العربيه   يكشنبه 25 دي 1390(15 ژانويه 2012)

يك سال از شروع اعتراضات مسالمت آميز جوانان و دانشجويان در يمن گذشت. به همين مناسبت جوانان در ميدان تغيير در صنعا پايتخت يمن اولين سالگرد اعتراضات جوانان را جشن گرفتند. در آن روز صدها تن از دانشجويان دانشگاه صنعا خواستار سرنگوني علي عبدالله صالح شدند.

مجري: در سالگرد شروع خيزش جوانان انقلاب يمن چه مي گويي؟

توكل كرمان فعال يمني و برنده جايزه صلح نوبل: گذشت يك سال از انقلاب مردمي يمن به خلق كبير يمن و به جوانان يمن درود مي فرستم به دانشجويان بخصوص دانشجويان دانشگاه صنعا درود مي فرستم، اين دانشجويان در15 و 16ژانويه آنرا شعله ور كردند.... تا زمانيكه اين جوانان از اين انقلاب حمايت مي كنند و ميليونها يمني در ميدانها هستند ما هيچ نگراني از پيشرفت انقلاب نداريم. مراحل انقلاب روز به روز كامل تر مي شود.

 

يمن: پارلمان يمن قانون مصونيت از پيگرد قضايي براي علي عبدالله صالح و معاونين او را تصويب كرد

منابع عربي يكشنبه 2 بهمن 1390(22 ژانويه 2012)

پارلمان يمن قانون مصونيت از پيگرد قضايي براي رئيس جمهور علي عبدالله صالح و معاونين او را بعد از مجادله هايي كه چند روز بطول كشيد و بعد از انجام بعضي تعديلات در اين قانون با اكثريت آراي نمايندگان پارلمان به تصويب رساند. در همين رابطه تظاهرات مردمي بر عليه اين قانون در شهرهاي يمن ادامه داشت.

همچنين پارلمان سرلشكر عبد ربه منصور هادي معاون رئيس جمهور را براي انتخابات رياست جمهوري آينده كه قرار است در روز 21 فوريه برگزار شود بعنوان كانديد توافقي معرفي كرد. احتمال مي رود منصور هادي تنها كانديد اين انتخابات خواهد بود و وي مورد تأييد قرار خواهد گرفت.

 

علی عبدالله صالح برای درمان راهی آمریکا شد

بی بی سی 22 ژانويه 2012 - 02 بهمن 1390

 

علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری یمن که ۳۳ سال بر این کشور حکمرانی کرده بود، در پیامی تلویزیونی از مردم کشورش طلب بخشش کرد و برای "درمان" راهی آمریکا شد.

آقای صالح در پیام خود خطاب به مردم کشورش از آنها خواسته تا اگر "قصوری" در انجام وظایفش در این سال‌ها دیدند، آن را ببخشند.

دیروز مجلس یمن، قانونی را تصویب کرد که بنا به آن آقای صالح بعد از ترک قدرت، از تعقیب قضایی در کشورش مصون می‌ماند. فردای تصویب آن قانون، آقای صالح کشور را ترک کرد.

تصویب این قانون، یکی از شروطی بود که بنا به آن آقای صالح حاضر شده بود که قدرت را ترک کند.

احمد الصوفی، یکی از سخنگویان آقای صالح، گفته که او عصر روز یکشنبه به عمان پرواز کرده است تا از این کشور سفرش را ادامه دهد.

همزمان از آمریکا خبر می‌رسد که این کشور با سفر آقای صالح به آمریکا "برای درمان" موافقت کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفته که آقای صالح تا زمانی در آمریکا می‌ماند که درمانش در جریان است.

علی عبدالله صالح، یکی از رهبران کشورهای عربی است که در جریان بهار عربی مجبور به کناره‌گیری از قدرت شد. مخالفان او در یکی از تظاهراتی که علیه آقای صالح انجام داده بودند، با شلیکی به مقر ریاست‌جمهوری در صنعا، او را مجروح کردند.

آقای صالح برای درمان مدتی در عربستان سعودی بود و حال می‌گوید که برای ادامه درمانش به آمریکا می‌رود.

"کشور را به دستان شما می‌سپارم"

در پیامی که آقای صالح در هنگام خروج از یمن منتشر کرد، آمده است: "به امید خدا، برای درمان به آمریکا می‌روم و بعد از آن به عنوان رهبر حزب کنگره خلق به صنعا باز می‌گردم."

او همچنین گفت: "از تمام مردم کشورم، مردان و زنان، بابت هر قصوری که در دوره زمام‌داری ۳۳ ساله من دیدند، عذر می‌خواهم."

یک مقام یمنی که در مراسم خداحافظی علی عبدالله صالح حاضر بود، نقل می‌کند که در مراسمی با حضور سران سیاسی و نظامی و امنیتی کشور، آقای صالح خطاب به حاضران گفته که "امروز من کشور را به دستان شما می‌سپارم."

همچنین آقای صالح پیش از ترک کشور، معاونش را به جای خود نشاند و به او مقام ارتشبدی اعطا کرد.

ادامه اعتراض‌ها

همزمان با خروج آقای صالح از یمن و پایان دوران ریاست جمهوری‌اش، معترضان باز به خیابان‌ها ریختند و خواهان دستگیری و محاکمه رئیس جمهوری شدند.

معترضان می‌گویند که از جمله جرم‌های آقای صالح این است که او اعتراض‌های یک سال اخیر در کشورش را سرکوب کرده و باعث کشته شدن صدها نفر شده است.

اما قانونی که در روز شنبه در مجلس یمن به تصویب رسید، آقای صالح را از هرگونه تعقیب قضایی برای کارهایی که در زمان زمامداری‌اش انجام داده مصون نگه‌ داشته است. این قانون همچنین قابل نقض نیست.

موقعیت برای همکاران آقای صالح به خوبی او نیست. آنها مصونیت‌های محدودتری گرفته‌اند و بعید نیست که به اتهام‌هایی از جمله "تروریسم" و "فساد" محاکمه شوند.

معترضان همچنین در دستانشان پلاکاردهایی داشتند که از نمایندگان مجلس می‌خواستند تا قانون مصونیت قضایی آقای صالح را لغو کنند.

اسوشیتد پرس از میدان تغییر در شهر صنعا گزارش می‌دهد که معترضان شعار می‌دادند: "این وظیفه ماست که قصاب را محاکمه کنیم."

نیروهای امنیتی که خانواده آقای صالح رئیس آنها هستند و نیروهای مسلح وفادار به او، از سوی معترضان مسئول کشتار معترضان شناخته می‌شوند.

چندی پیش، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته بود، نباید گذاشت کسانی که در آزار معترضان در یک سال گذشته دست داشته‌اند، از دست قانون بگریزند.

 

صالح یمن را ترک کرد

دویچه وله  يكشنبه 2 بهمن 1390(22 ژانويه 2012)

به گفته برخی مقامات رسمی علی عبدالله صالح از یمن خارج شده است. ده‌ها هزار نفر در صنعا دست به تظاهرات علیه مصونیت سیاسی رئیس‌جمهور یمن زدند. وی در زمان خروج از کشور از مردم یمن به خاطر اشتباهات حکومتش "پوزش" خواسته است.

خبرگزاری سبا در روز یک‌شنبه (۲۲ ژانویه/۲ بهمن) گزارش داد که علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور یمن کشور را ترک کرده است. وی پیش از ترک کشور از مردم یمن به خاطر اشتباهات در دوران زمامداریش پوزش خواسته است. صالح گفته است: برای معالجات پزشکی به آمریکا سفر خواهم کرد.

شبکه تلویزیونی الجزیره نیز پیشتر گزارش داده بود که علی عبدالله صالح از طریق فرودگاه صنعا از یمن خارج شده است.  شبکه العربیه نیز گفته است که اخباری درباره خروج صالح  وخانواده وی از صنعا و سفر به مکانی نامعلوم منتنشر  شده است.

 به گزارش خبرگزاری‌های عربی سخنگوی مطبوعاتی کمیته عمومی کنگره ملی حاکم بر یمن که ریاست آن را صالح بر عهده دارد، گفته است که عبدالله صالح طی روزهای آینده به عمان و از آنجا به اتیوپی و در نهایت برای درمان به نیویورک خواهد رفت.

تظاهرات علیه مصونیت سیاسی صالح

طبق قانونی که مجلس نمایندگان یمن در روز شنبه (۲۱ ژانویه / اول بهمن) تصویب کرد، نه تنها رئيس جمهور این کشور، علی عبدالله صالح، از مصونیت کامل سیاسی برخوردار است، بلکه خانواده و مشاوران نزدیک او نیز در بسیاری موارد از هر پیگرد قضایی و حقوقی و مجازات شدن در امان می‌مانند.

در واکنش به تصویب این قانون امروز یکشنبه (۲۲ ژانویه / ۲ بهمن) ده‌ها هزار تن از مردم در شهر صنعا، پایتخت یمن، به خیابان‌ها رفتند و خواستار اعدام رئيس‌جمهور شدند. آنها شعار سرمی‌دادند که مردم یمن می‌گویند صالح باید اعدام شود. تظاهرات اعتراضی یکشنبه در میدان تحول صنعا آغاز شد. این میدان از سال گذشته شاهد اعتراض‌های خیابانی مردم بوده که از جمله درخواست کناره‌گیری صالح از قدرت را داشته‌اند.

دولت موقت یمن پیش از این بخاطر انتقادهای شدیدی که نیروهای اپوزیسیون در این کشور به قانون مصونیت سیاسی صالح و مشاورانش کرده بودند، تغییراتی در لایحه اولیه این قانون داده بود.

صالح به مدت ۳۳ سال با برقراری اختناق در یمن بر این کشور حکومت کرده بود. او پس از بالا گرفتن اعتراض‌های مردمی در این کشور سرانجام در ماه نوامبر ۲۰۱۱ توافق‌‌نامه‌ای را امضا کرد که طبق آن در صورت مصون ماندن از مجازات از قدرت کناره‌گیری کند. در پی امضای این توافق‌نامه اعتراض‌هایی جدید شکل گرفتند که طی آن صدها نفر جان خود را از دست دادند.

قرار است در تاریخ ۲۱ فوریه (۲ اسفند) انتخاباتی برای تعیین رئیس جمهوری جدید در یمن برگزار شود. تنها نامزد این انتخابات معاون صالح، عبد ربه منصور هادی است که هم‌اکنون هدایت امور دولت را برعهده دارد. قرار است صالح تا زمان برگزاری انتخابات در مقام ریاست جمهوری باقی بماند.

 

عبدالله صالح در راه آمریکا؛ ابهامات پناه دادن به دیکتاتور یمن

دویچه وله  دوشنبه 3 بهمن 1390(23 ژانويه 2012)

در اوج بحران سیاسی در یمن٬ رئیس‌جمهور علی عبدالله صالح تصمیم به ترک کشور گرفت. وی قرار است به زودی وارد نیویورک شود. گفته می‌شود هدف او از سفر به آمریکا صرفا انجام برخی معالجات پزشکی است.

خبر پرواز علی عبدالله صالح به آمریکا٬ اگرچه در ساعات پایانی روز یکشنبه منتشر شد٬ اما تا کنون بازخوردها و واکنش‌های زیادی در پی داشته که احتمالا به‌خاطر مقصدی است که در پیش گرفته است. صالح به نیویورک خواهد رفت تا آن‌طور که خود و دیگر مقامات رسمی دولتی در یمن و آمریکا می‌گویند تحت درمان قرار گیرد.

روزنامه نیویورک‌تایمز اعلام کرده که علی عبدالله صالح که دوران حکومت ۳۳ ساله‌اش ناراضیان و مخالفان بسیاری در یمن دارد٬ در روز چهارشنبه هفته جاری برای معالجات پزشکی وارد نیویورک خواهد شد.

به نظر بسیاری از شهروندان یمنی معالجات پزشکی فقط بهانه‌ای برای کاستن از شوک‌های سیاسی احتمالی ناشی از خروج توام با هراس رئیس‌جمهور صالح از کشور است.

یک مقام دولتی یمن بدون افشای هویت واقعی خود در گفت‌وگو با نیویورک‌تایمز گفته است که آقای صالح تمایلی به خروج از کشور نداشت٬ اما جراحات باقی‌مانده بر تن او از انفجار بمبی در کاخ ریاست‌جمهوری در ماه ژوئن ۲۰۱۱ چاره‌ای جز این پیش‌روی او نگذاشته بود.

وزارت خارجه آمریکا تایید کرده که دولت اوباما با ورود علی عبدالله صالح به آمریکا موافقت کرده است. تقاضای صالح برای ویزای آمریکا ماه گذشته ارائه شده است. البته وزارت خارجه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که تنها هدف آقای صالح از این سفر٬ معالجات پزشکی است و او برای مدت محدودی که متناسب با زمان معالجه‌اش است در آمریکا خواهد ماند.

نیویورک‌تایمز لحن نامه وزارت خارجه آمریکا را بسیار محتاطانه می‌خواند و به‌کاربردن واژه‌های محافظه‌کارانه در این بیانیه را نشانه بحث‌ها و منازعات درون دولت آمریکا برای اتخاذ چنین تصمیم حساسیت‌برانگیزی می‌داند.

پناه دادن به شخصیت مستبدی نظیر آقای صالح که از نظر بسیاری از شهروندان یمنی مسئول مستقیم کشتار صدها نفر از معترضان در این کشور است٬ به‌طور بالقوه می‌تواند به وجهه آمریکا در خاورمیانه و دیگر نقاط جهان آسیب‌های جدی وارد کند.

 

خروج صالح از یمن٬ لازمه یافتن راه‌حلی برای بحران سیاسی

گویا آمریکا به اطمینان رسیده که خروج آقای صالح از کشور٬ لازمه برقراری انتخابات سالم در یمن است؛ انتخاباتی که قرار است ماه آینده برگزار شود. صالح سال گذشته هم توافق‌نامه‌ای برای انتقال قدرت با مخالفان امضا کرد٬ اما سعی داشت با توسل به پشت‌پرده‌های سیاست٬ هم‌چنان اقتدار خود را حفظ کند؛ امری که از سوی مردم یمن به‌هیچ‌وجه قابل پذیرش نبود. 

او در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم یمن اعلام کرد که تا زمان برگزاری انتخابات در ۲۱ فوریه همه قدرت را به معاونش٬ عبدالرب منصور هادی واگذار می‌کند اما امروز کار به جایی رسیده که یمنی‌ها او را به‌عنوان واسطه انتقال قدرت هم نمی‌پذیرند و بسیاری از مخالفانش در خیابان‌ها شعار می‌دهند که او باید اعدام شود.

او نخستین رهبری است که از زمان آغاز خیزش‌های مردمی در خاورمیانه و موج گسترده براندازی دیکتاتورها در این منطقه پرتنش جهان٬ با وجود اعتراضات گسترده مردمی بر ضد حکومتش٬ در اوج بحران سیاسی مورد استقبال مقامات ایالات متحده قرار می‌گیرد.

آقای صالح از مدت‌ها پیش از متحدان آمریکا در منطقه بوده و با دولت ایالات متحده همکاری‌های گسترده‌ای برای مقابله با تکوین و توسعه‌ی شبکه‌ی تروریستی القاعده و دیگر گروه‌های بنیادگرا در یمن داشته است.

یمن با جمعیتی ۲۳ میلیونی٬ فقیرترین کشور جهان عرب است و بنیادگرایان و تروریست‌ها در آن حضوری چشمگیر دارند. گفته می‌شود القاعده از بی‌ثباتی سیاسی موجود در یمن برای افزایش نفوذ و تاثیر خود بهره بسیاری برده است.

آقای صالح پیش‌تر هم در جریان خیزش‌های مردمی کشور را به مقصد عربستان سعودی ترک کرد. خروج او از کشور در آن زمان هم موجی از شادی در میان شهروندان برانگیخت٬ اما پس از مدتی اعلام شد که هدف از آن سفر هم معالجات پزشکی بوده و او با گذشت چند ماه در میان ناباوری به وطن خود بازگشت.

مردم در انتظار انتخابات و آغاز فرآیند گذار سیاسی در یمن

 علی عبدالله صالح پیش از ترک کشور زمینه مصونیت سیاسی خود و نزدیکانش را فراهم کرده تا از محاکمه و مجازات احتمالی بگریزد. او پیش از خروج از کشور از مردم یمن بابت هر نوع قصور و کوتاهی طلب بخشش کرد و گفت که زمان انتقال واقعی قدرت فرارسیده است. سفارت یمن در واشنگتن اعلام کرده که آقای صالح پس از انتخابات ۲۱ فوریه٬ در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید یمن شرکت خواهد کرد.

حال ترک کشور شاید جایی برای طرح مورد حمایت آمریکا برای وساطت سیاسی پیش از جابجایی قدرت در این کشور باز کند؛ طرحی که با مشارکت برخی از کشورهای قدرتمند خلیج فارس برای پایان دادن به بحران سیاسی موجود در این کشور طراحی شده است. 

از زمان آغاز اعتراضات گسترده سیاسی در یمن٬ که البته با اعتراضات گروه‌های شبه‌نظامی ضد دولت هم هم‌راه است٬ دولت آقای صالح با سرکوب خونین معترضان صدها نفر از آنها را کشته است. گفته می‌شود در اعتراضات این کشور تا کنون بیش از ۱۵۰۰ نفر کشته شده‌اند.

صالح‌النجب٬ یکی از فعالان یمنی و از مخالفان حکومت عبدالله صالح می‌گوید: رفتن او نکته مثبتی است که به پیش‌برد اهداف انقلاب ما کمک می‌کند. ما به کارمان برای به ثمر رساندن انقلاب ادامه می‌دهیم و هم‌زمان همه تلاش‌مان را هم برای براندازی این رژیم فاسد می‌کنیم. او تاکید می‌کند که مساله معترضان نه یک فرد خاص٬ که یک رژیم است که ۳۳ سال حکم رانده و کشور را به قهقرا برده است.