بولتن خبري ايران نبرد(1114) يكشنبه 18 دي 1390(8 ژانويه 2012)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات بهار عربی

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

 

انقلاب مردم مصر علیه دیکتاتوری از آغاز تا انجام انتخابات

سه شنبه 25 ژانويه 2011 (05 بهمن 1389) تا سه شنبه 3 ژانویه 2012( 13 دي 1390)

 

 

 

حسني مبارك در روز پنجشنبه 10 فوریه 2011 (21 بهمن 1389) سرنگون شد

 

 

تظاهرات بسوی میدان آزادی قاهره:مبارك!بن‌علی در جده منتظر توست

سه شنبه 25 ژانويه 2011 - 05 بهمن 1389

آینده: تظاهركنندگان پلاكاردهایی در دست داشتند كه روی آنها نوشته شده بود: "بن علی تو را صدا می‌زند، بن‌علی در جده منتظر توست"، "مبارك، هواپیما منتظر توست"، "زین‌العابدین اكنون نوبت كیست"، "مصر مثل تونس است"، "برو بیرون مبارك"، "جمال به پدرت بگو ملت از تو بیزار است"، "30 سال فقر و خفت كافی است".

در درگیری میان تظاهركنندگان مصری و نیروهای امنیتی در برابر كانون وكلا در قاهره، تعدادی مجروح شدند.

به گزارش ایسنا، منابع خبری عربی اعلام كردند كه هزاران تظاهر كننده امروز (سه‌شنبه) هم‌زمان با روز خشم و نیز روز پلیس در مصر، در حالی كه پرچم مصر را در دست داشتند، در برابر كانون وكلا در مركز قاهره علیه نظام حاكم مصر و دولت این كشور شعار دادند.

در پی این تظاهرات، نیروهای امنیتی وارد منطقه شدند و تلاش كردند كه تظاهر كنندگان را به محاصره درآورند كه بر اثر درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی، تعدادی مجروح شدند.

به گزارش منابع پزشكی، در این درگیری از هر دو طرف تعدادی زخمی شدند و در حال حاضر تظاهر كنندگان به طرف میدان تحریر(آزادی) در حركت هستند. در حالی كه نیروهای امنیتی از تصویربرداری ممانعت می‌كنند و دوربین‌های خبرنگاران را توقیف می‌كنند.

به گزارش منابع خبری، هم‌اكنون (در زمان ارسال خبر) تظاهركنندگان در قاهره علیه حسنی مبارك شعار می‌دهند و خواستار كناره گیری وی و برگزاری انتخابات دموكراتیك و شفاف هستند.

در بسیاری از شهرهای مهم مصر از جمله اسكندریه، منصوره، سوئز، دمیاط، اسیوط، اسماعیلیه و دقهلیه نیز هزاران نفر با برپایی تظاهرات شعارهایی علیه نظام مصر سر دادند.

تظاهركنندگان پلاكاردهایی در دست داشتند كه روی آنها نوشته شده بود: "بن علی تو را صدا می‌زند، بن‌علی در جده منتظر توست"، "مبارك، هواپیما منتظر توست"، "زین‌العابدین اكنون نوبت كیست"، "مصر مثل تونس است"، "برو بیرون مبارك"، "جمال به پدرت بگو ملت از تو بیزار است"، "30 سال فقر و خفت كافی است".

منابع خبری مصری اعلام كردند كه جمعیت تظاهركنندگان هر لحظه در حال افزایش است.

تظاهركنندگان مصری از شعار معروفی كه در انقلاب تونس استفاده شد، با مضمون "اگر ملت بخواهد زندگی كند، قضا و قدر باید این خواسته را برآورده كند"،‌ استفاده كردند.

محمد البرادعی، مدیركل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و از مخالفان برجسته دولت مصر نیز ضمن اعلام حمایت از تظاهركنندگان، تهدید مصر به استفاده از خشونت علیه تظاهركنندگان را محكوم كرد.

 

مصری‌ها علیه حکومت مبارک دست به تظاهرات زدند

بی بی سی سه شنبه 25 ژانويه 2011 - 05 بهمن 1389

پلیس ضد شورش در قاهره، پایتخت مصر با گاز اشک آور و ماشین‌های آب پاش به صفوف تظاهرکنندگان ضد دولتی حمله کرده اند.

هزاران مخالف دولت حسنی مبارک، امروز ۲۵ ژانویه در اقدامی کم سابقه با الهام از ناآرامی های تونس که منجر به برکناری زین العابدین بن علی، رئیس جمهور این کشور شد، تجمعات ضد دولتی برگزار کرده‌اند.

تظاهرکنندگان به سمت پلیس سنگ پرتاب کرده و با نیروهای امنیتی درگیر شده و شعارهای ضد دولتی از جمله "مرگ بر مبارک" سر داده اند.

همچنین شعارهایی علیه جمال مبارک، پسر حسنی مبارک که از او به عنوان جانشین احتمالی پدرش یاد می کنند، داده شده است.

پلیس برای درهم شکستن صفوف تظاهرکنندگان که جلوی مجلس این کشور جمع شده بودند، وارد عمل شد و تظاهرکنندگان در خیابان های اطراف با نیروهای دولتی درگیر شدند.

طبق گزارش ها، در یک محله در قاهره، تظاهرکنندگان توانسته اند پلیس را به عقب برانند.

خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید پلیس کنترل اوضاع را از دست داده است. او می افزاید تظاهرات امروز، جدی ترین تظاهرات ضد دولتی در این کشور طی چند سال اخیر به شمار می رود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید در میدان تحریر قاهره، تظاهرکنندگان به ماشین آب پاش پلیس حمله کردند.

پلیس برای ممانعت از پیوستن معترضان به تجمع جلوی مجلس، با باتوم به آنها حمله کرد و آنها را مورد ضرب و شتم قرار داد.

گروهی از تظاهرکنندگان گفته اند که آماده مرگ هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید جلوی مقر دیوان عالی مصر نیز، تجمع کنندگان پوسترهایی با خود داشتند که روی آن نوشته شده بود "تونس، راه حل است."

اعتراض های مردم تونس در چند هفته که در اعتراض به بیکاری و فساد بود، منجر به سقوط دولت زین العابدین بن علی پس از ۲۳ سال شد و مخالفان دولت مصر هم درصدد آن هستند تا با به راه انداختن تجمعات ضد دولتی، فشار بر دولت حسنی مبارک را افزایش دهند.

گزارش شده که در شهر اسکندریه و اسماعیلیه نیز تظاهرات ضد دولتی برگزار شده است.

پراکندگی مخالفان

صبح امروز، هزاران پلیس ضد شورش مجهز به ماشین های آب پاش به نقاط مختلف قاهره، پایتخت اعزام شدند تا مانع از برپایی تظاهرات وسیع ضد دولتی شوند.

بانیان تجمعات ضد دولتی امروز گفته بودند که علیه شکنجه، فقر، فساد و بیکاری قیام می کنند.

دولت مصر هشدار داده که تظاهرکنندگان با خطر بازداشت مواجه هستند و از طرفداران خود خواسته تا دست به تجمعات مشابه بزنند.

حسنی مبارک از سال ١٩٨١ و پس از ترور محمد انورسادات، رئیس جمهور پیشین، قدرت را در دست دارد. او هنوز مشخص نکرده که در انتخابات دور بعد شرکت می کند یا نه.

در قاهره، تجمعات امروز از طریق سایت اجتماعی فیس بوک سازماندهی شده و دهها هزار نفر برای شرکت در این اعتراض های ضد دولتی اعلام آمادگی کرده اند.

مدیرکل امور امنیتی قاهره، پایتخت مصر در بیانیه ای خاطرنشان کرده بود که نیروهای امنیتی با قاطعیت با هر اقدامی که قانون شکنانه باشد، برخورد خواهند کرد.

مخالفان دولت حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر به شدت پراکنده هستند.

محمد البرادعی، رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان مشارکت مردم در این تظاهرات شده اما اخوان المسلمین، بزرگ ترین گروه مخالف دولت مصر موضع مبهمی در این باره در پیش گرفته است.

حسنی مبارک از سال ١٩٨١ و پس از ترور محمد انورسادات، رئیس جمهور پیشین، قدرت را در دست دارد. او هنوز مشخص نکرده که در انتخابات دور بعد شرکت می کند یا نه

آقای البرادعی بارها تاکید کرده که دولت مصر باید به درخواست ها برای تغییر عمل کند یا خود را برای ناآرامی های مدنی احتمالی آماده کند. او همچنین از لزوم تغییر سیاسی در مصر سخن گفته و خواهان اصلاحات در این کشور شده است.

در مصر، بر خلاف تونس میزان بی سوادی بالا است و استفاده از اینترنت چندان گسترده نیست.

مصر با بسیاری از مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که تونس از آن رنج می برد، رو به رو است اما تعداد حضور مردم در تجمعات ضد دولتی تا کنون چندان زیاد نبوده و بسیاری از کارشناسان، پیش بینی نمی کنند ناآرامی هایی در سطح تونس، در این کشور شکل بگیرد.

 

پلیس ضد شورش مصر در دومین روز تظاهرات ضد دولتی در این کشور با تظاهرکنندگان درگیر شده است.

بی بی سی چهارشنبه 26 ژانويه 2011 - 06 بهمن 1389

پلیس برای متفرق کردن جمعیت از گاز اشک آور و باتوم استفاده کرده است.

نخست وزیر مصر گفته که پلیس از خود خویشتن داری نشان داده است.

به گفته شاهدان عینی، پلیس به تعقیب برخی تظاهرکنندگان در کوچه های فرعی پرداخت و تظاهرکنندگان هم در مقابل به سوی پلیس، سنگ پرتاب کردند.

امروز، جمعیت زیادی در برابر اتحادیه روزنامه نگاران مصر جمع شدند و خواهان کناره گیری حسنی مبارک، رئیس جمهور این کشور از قدرت شدند.

در برابر ساختمان دیوان عالی مصر هم درگیری هایی گزارش شده است.

در نقاط مختلف مصر از جمله سوئز نیز تظاهرات ضد دولتی برگزار شده است.

وزارت کشور مصر از بازداشت پانصد نفر در ناآرامی های این کشور خبر داده است.

جان لاین، خبرنگار بی بی سی می گوید دولت مصر این ناآرامی ها را یک تهدید امنیتی قلمداد می کند.

ممنوعیت تجمعات

دولت مصر یک روز پس از تظاهرات گسترده ضد دولتی در این کشور که سه کشته بر جای گذاشت، برپایی هر نوع تظاهرات خیابانی را ممنوع اعلام کرده است.

خبرگزاری رسمی مصر اعلام کرد تجمعات عمومی و راهپیمایی ها از امروز ممنوع هستند.

این در حالی است که نخست وزیر مصر تاکید کرده دولت این کشور به آزادی بیان از راه های قانونی متعهد است.

وزارت کشور مصر گفت هر فردی که به این نوع اقدامات غیرقانونی بپیوندد، بازداشت می شود و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که چند حزب مخالف مصر خواهان ادامه یافتن تظاهرات ضد دولتی شده‌اند.

گزارش ها حاکی است که سایت اجتماعی توییتر که از سوی مخالفان برای سازماندهی تظاهرات و ارسال خبر مورد استفاده قرار گرفته، در مصر مسدود شده است.

چهار کشته

در تظاهرات روز گذشته در مصر که طی سال های اخیر بی سابقه گزارش شده، سه نفر کشته شدند

در تظاهرات روز گذشته در مصر که طی سال های اخیر کم سابقه گزارش شده، سه نفر از معترضان کشته شدند.

تلویزیون دولتی مصر هم گفت که یک پلیس در ناآرامی های روز گذشته، جان خود را از دست داده است.

در این تظاهرات که از طریق سایت اجتماعی فیس بوک ترتیب داده شده بود، دهها هزار نفر در نقاط مختلف کشور شرکت کردند و بزرگ ترین تجمع اعتراضی در قاهره، پایتخت مصر شکل گرفت.

تظاهرکنندگان روز گذشته به سمت پلیس سنگ پرتاب کرده و با نیروهای امنیتی درگیر شدند و شعارهایی علیه حسنی مبارک و پسرش دادند.

پلیس برای مقابله با تظاهرکنندگان از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کردند و در ساعات پایانی شب گذشته، برای متفرق کردن هزاران تظاهرکنندگانی که در میدان تحریر در مرکز قاهره جمع شده بودند، به آنها حمله کردند. موارد متعددی از ضرب و شتم تظاهرکنندگان گزارش شده است.

دولت مصر، تظاهرات روز گذشته را به گروه اخوان المسلمین، بزرگ ترین گروه مخالف دولت مبارک نسبت داده است.

این در حالی است که محمد البرادعی، رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان مشارکت مردم در این تظاهرات شده بود، اما اخوان المسلمین، بزرگ ترین گروه مخالف دولت مصر موضع مبهمی در این باره در پیش گرفت.

هزاران مصری با الهام از ناآرامی های تونس که منجر به برکناری زین العابدین بن علی، رئیس جمهور این کشور شد، تجمعات ضد دولتی برگزار کردند.

طبق قوانین اضطراری مصر، برپایی تظاهرات ممنوع است.

وضعیت فوق العاده در مصر از سال ۱۹۸۱ پس از ترور انور سادات، و از زمان روی کار آمدن حسنی مبارک برقرار بوده است.

به موجب این قانون مقامات می توانند که هر شخص مظنون را بدون توجیه اتهام بازداشت و برای مدتی زندانی کنند. همچنین این قانون به مقامات اجازه می دهد که بدون داشتن کیفرخواست ازسوی دادگستری، منازل و مکانهایی را که به آنها شک می کنند تفتیش و بازرسی کنند. به موجب این قانون، دولت همچنین از این حق برخوردار است که افراد غیرنظامی را در دادگاههای نظامی محاکمه کند.

این قانون بارها از سوی گروه های مصری و نهادهای بین المللی حقوق بشری محکوم شده است.

در مصر، بر خلاف تونس میزان بی سوادی بالا است و استفاده از اینترنت چندان گسترده نیست.

مصر با بسیاری از مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که تونس از آن رنج می برد، رو به رو است اما تعداد حضور مردم در تجمعات ضد دولتی تا کنون چندان زیاد نبوده و بسیاری از کارشناسان، پیش بینی نمی کنند ناآرامی هایی در سطح تونس، در این کشور شکل بگیرد.

 

اوباما خواستار اصلاحات در مصر شد

بی بی سی جمعه 28 ژانويه 2011 - 08 بهمن 1389

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از حکومت مصر خواسته است در برابر معترضان خویشتنداری و به سوی اصلاحات سیاسی حرکت کند.

آقای اوباما که پس از مکالمه تلفنی سی دقیقه ای با حسنی مبارک صحبت می کرد از دولت مصر خواست به خشونت متوسل نشود و هر چه زودتر خدمات تلفن همراه و اینترنت را به حالت عادی برگرداند.

آقای اوباما همچنین از معترضان خواست با آرامش تظاهرات کنند.

پیش تر، رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید به حکومت مصر هشدار داد که اعطای کمک مالی یک و نیم میلیارد دلاری به این کشور به نحوه برخورد با معترضان بستگی دارد.

آقای اوباما گفت: "مردم مصر از حقوق جهانی برخوردار هستند. این حقوق عبارتند از حق تجمع، آزادی بیان و حق تعیین سرنوشت."

باراک اوباما گفت به آقای مبارک خاطرنشان کرده که مسوول تحقق وعده هایی است که در سخنرانی تلویزیونی خود مطرح کرده بود.

باراک اوباما گفت رهبران مصر باید وضع متشنج کنونی را به یک فرصت تبدیل کنند.

سخنرانی آقای اوباما در پی سخنرانی تلویزیونی حسنی مبارک انجام شد.

حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر ساعتی پیش از سخنرانی آقای اوباما و برای نخستین بار پس شروع تظاهرات گسترده ضددولتی با مردم این کشور صحبت کرد.

آقای مبارک در یک سخنرانی تلویزیونی به مردم مصر وعده داد برای اصلاحات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی تلاش کند.

او همچنین از دولت احمد نظیف، نخست وزیر این کشور خواست استعفا دهد و از تشکیل دولت جدید در روز شنبه خبر داد.

آقای مبارک همچنین از عملکرد نیروهای امنیتی در برخورد با مخالفان دفاع کرد.

او هشدار داد که فاصله بین هرج و مرج و آزادی یک خط باریک است و گفت اجازه نمی دهد مصر بی ثبات شود.

حسنی مبارک در حالی سخنرانی کرد که به رغم اعمال مقررات منع رفت و آمد در سراسر مصر، درگیری میان معترضان و نیروهای حکومتی در قاهره ادامه دارد.

معترضان کمی پس از اعلام برقراری مقررات منع رفت و آمد در قاهره، دفتر مرکزی حزب دموکراتیک ملی، متعلق به حسنی مبارک را به آتش کشیدند.

به گفته منابع بیمارستانی، دست کم ۲۶ نفر از معترضان -۱۳ نفر در شهر سوئز، ۵ نفر در قاهره و ۶ نفر در اسکندریه- در جریان حوادث روز جمعه کشته شده اند.

 

نمایه سیاسی مصر

بی بی سی یکشنبه  30 ژانويه 2011 - 10 بهمن 1389

مصر که به خاطر اهرام و تمدن باستانی اش شهرت دارد در دوران معاصر نقش مهمی در سیاست خاورمیانه ایفا کرده است.

سه جنگ متمادی این کشور با اسرائیل در سالهای ۱۹۴۸ ، ۱۹۶۷ و ۱۹۷۳ مصر را به مهمترین بازیگر جهان عرب و مدافع آن بدل ساخت و سپس امضاء قرارداد صلح با این دشمن دیرینه در سال ۱۹۷۹ آن را به نیرویی مهم در روند صلح خاورمیانه تبدیل کرد.

اما تصمیم تاریخی انور سادات برای امضاء قرارداد کمپ دیوید با اسرائیل به اخراج مصر از جامعه عرب تا سال ۱۹۸۹ منجر شد. در سال ۱۹۸۱ انور سادات به خاطر ممنوع کردن فعالیت اسلامگرایان تندرو توسط آنها ترور و کشته شد.

حسنی مبارک در مجموع سیاست میانه‌رو تری را در پیش گرفت، اما کارزار گروههای اسلامگرا به شکل پراکنده ای در طول این سالها ادامه داشته است. آنها در اکثر حملات خود جهانگردان و مراکز توریستی مصر را هدف قرار داده اند.

مدافعان اصلاحات سیاسی نیز در سالهای اخیر فعالتر شده اند و با وجود قانون شرایط فوق العاده که از سال ۱۹۸۱ در مصر برقرار شده، اعتراضات علنی خود را گسترش داده اند. مخالفان دولت می گویند این قانون آزادی های سیاسی را در این کشور به شدت محدود می کند.

با وجودیکه طبق تغییرات اخیردرقانون اساسی کشورمخالفان نیز می توانند در انتخابات ریاست جمهوری کاندید شوند، شرایط تائید صلاحیت نامزدها بسیار سختگیرانه است. احزاب اسلامگرا حق شرکت در این انتخابات را ندارند.

به خاطر تمدن باستانی و گشایش درهای مصر به روی فرهنگ غرب در دوران اشغال این کشور توسط ناپلئون، از نگاه بسیاری مصر رهبر تحولات فکری و فرهنگی در منطقه تلقی می شود. امام مسجد الازهر در قاهره یکی از مهمترین پیشوایان دینی در میان مسلمانان سنی است.

شهرهای پرتراکم و تقریبا تمام مناطق کشاورزی مصر در حاشیه و دلتای رود نیل متمرکز شده اند و بخش اعظم خاک این کشورصحراهای خشک است.

اطلاعات کلی

 

نمایی از آرامگاه سلطان حسن و مسجد الرفاعی در قاهره

نام کامل: جمهوری عربی مصر
جمعیت: ۸۴.۵ میلیون (منبع: سازمان ملل متحد، سال ۲۰۱۰)
مساحت: یک میلیون کیلومتر مربع
پایتخت: قاهره
زبان اکثریت: عربی

دین اکثریت: اسلام، مسیحیت

امید به زندگی: برای مردان ۶۹ سال، برای زنان ۷۳سال (منبع: سازمان ملل)
واحد پول: ۱ پوند مصری = ۱۰۰ قروش
صادرات عمده: نفت و محصولات نفتی، کتان
سرانه درآمد ناخالص ملی: ۲۰۷۰ دلار (منبع: بانک جهانی، سال ۲۰۰۹)
نشانه اینترنتی: eg.
کد بین المللی تلفن: ۰۰۲۰

رهبران سیاسی

رئیس جمهور: حسنی مبارک

از زمان حکمرانی طولانی محمدعلی پاشا در قرن نوزدهم، حسنی مبارک بیش ازهر رهبر دیگری بر مصر حکومت کرده است. او یکی از قدیمی ترین رهبران سیاسی در جهان عرب است.

در سن ۷۷ سالگی در سال ۲۰۰۵ برای پنجمین دوره پیاپی رئیس جمهور مصر شد. این رای گیری اولین انتخابات ریاست جمهوری بود که بیش از یک نامزد حق شرکت در آن را داشت. در تمام موارد قبلی مردم مصربه نامزد برگزیده پارلمان فقط رای آری و یا نه می دادند.

حسنی مبارک در سال 1981 جانشین انور سادات (راست) شد

اخوان المسلمین، اصلی ترین گروه سیاسی مخالف دولت که از حمایت نسبتا وسیعی برخوردار است حق شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد.

حسنی مبارک جانشین انور سادات است که در سال ۱۹۸۱ ترور و کشته شد. آقای مبارک تاکنون از شش مورد سوء قصد جان سالم به در برده است.

او به اقتصاد بازار آزاد معتقد است و دولت وی همواره وعده اصلاحات اقتصادی را داده اما مصر با معضل بیکاری شدید روبرو است و میانگین سطح زندگی مردم این کشور پائین است.

آقای مبارک مناسبات دوستانه با غرب را پیش برده و توانست به انزوای مصر در جهان عرب، که پس از اخراج این کشور از جامعه عرب به خاطر صلح با اسرائیل روی داد، پایان دهد.

او که خود یک نظامی است، پس از شکست مصر در جنگ سال ۱۹۶۷ با اسرائیل، نیروی هوایی این کشور را بازسازی کرد و جزو طراحان جنگ یوم کیپور در سال ۱۹۷۳ بود که طی آن ارتش مصر و سوریه به مواضع اسرائیل در کانال سوئز و بلندی های جولان حمله کردند.

موضوع جانشینی آقای مبارک در سیاست مصر بحث برانگیز است و گزارشها در مورد آماده کردن جمال مبارک پسر رئیس جمهور برای جانشینی پدرش، باعث اعتراض شدید مخالفان روبرو بوده است. آقای مبارک این گزارشها را تکذیب کرده است.

از سال ۱۹۵۲ که افسران ارتش مصر به رهبری جمال عبدالناصر حکومت سلطنتی را سرنگون کردند تمام رهبران این کشور از میان نظامیان برگزیده شده اند.

حسنی مبارک متولد سال ۱۹۲۸ است و دو پسر به نامهای علا و جمال دارد.

رسانه ها

مصر یکی از مهمترین مراکز رسانه های عرب زبان است و روزنامه های چاپ این کشور در منطقه نفوذ و طرفداران فراوانی دارند.

سالها پیش با هدف بنای آنچه هالیوود شرقی نام گرفت، مرکزی در مصر تاسیس شد به نام شهرک تولیدات تصویری.

تولیدات تلویزیونی و فیلمهای محصول مصر که در این مرکز تهیه می شوند بخش اعظم برنامه کانالهای تلویزیونی جهان عرب را تامین می کنند.

انتقاد رسانه ها از حکومت در مصر امری متداول است. اما طبق قانون مطبوعات متهم کردن رئیس جمهور، نهادهای حکومتی و سران کشورهای خارجی مجازات زندان دارد.

تلوزیون دولتی مصر دو شبکه سراسری و شش شبکه منطقه ای دارد با این همه اکثر مردم برای اخبار به شبکه های ماهواره ای نظیر الجزیره تکیه می کنند. مصر یکی از بازیگران مهم در عرصه رسانه های ماهواره ای است و برنامه های این کانالها در سراسر جهان عرب بیننده دارند.

مصر اولین کشور عربی صاحب ماهواره ست که نایل ست نام دارد.

در سال ۲۰۰۳ با آغاز کار رادیوهای تجاری که تولیداتشان موسیقی و برنامه های تفریحی است به انحصار دولت بر شبکه های رادیویی پایان داده شد.

بر اساس آمارهای بین المللی در سال ۲۰۰۹ حدود ۱۶.۷ میلیون نفر در مصر از اینترنت استفاده می کردند. در سالهای اخیر وبلاگ ها به رسانه ای مهمی بدل شده و برخی از وبلاگ نویسان اکنون جزو موثر ترین صداهای مخالف در این کشور هستند.

گزارشگران بدون مرز، به خاطر بازداشت وبلاگ نویسان در جریان تظاهرات به طرفداری از دمکراسی در سال ۲۰۰۶ ، حکومت مصر را در فهرست دشمنان آزادی شبکه اینترنت قرار داد.

مطبوعات

الاهرام: روزنامه دولتی، قدیمی ترین روزنامه جهان عرب
الاهرام هفتگی: وابسته به موسسه الاهرام، به زبان انگلیسی
الجمهوریه: روزنامه دولتی
الاخبار: روزنامه نیمه دولتی
المساء: روزنامه طرفدار حکومت
الاهالی: متعلق به مخالفان حکومت
الوفد: متعلق به مخالفان حکومت
میدل ایست تایمز: هفته نامه به زبان انگلیسی

تلویزیون

اتحادیه رادیو و تلویزیون مصر: دولتی، با شبکه های کشوری و شبکه های ماهواره ای برون مرزی
دریم تی وی: ماهواره ای خصوصی، با دو کانال برای جوانان ومخصوص برنامه های تفریحی
المحور: ماهواره ای خصوصی

رادیو

اتحادیه رادیو و تلویزیون مصر: دولتی، با هشت شبکه کشوری و دو شبکه برون مرزی
نایل اف- ام : خصوصی، موسیقی غربی

خبرگزاری

آژانس خبری خاورمیانه: خبرگزاری دولتی

 

البرادعی بدون اعتنا به حکومت نظامی به معترضان قاهره پیوست

بی بی سی یکشنبه  30 ژانويه 2011 - 10 بهمن 1389

محمد البرادعی با حضور در جمع معترضان گفت: "خواسته اصلی مردم خاتمه حکومت فعلی است"

محمد البرادعی، از شخصیت های اصلی مخالف دولت مصر با پیوستن به هزاران معترض در میدان تحریر برای آنها سخنرانی کرد.

آقای البرادعی در جمع معترضان گفت:" آنچه را که ما شروع کرده ایم، قابل برگشت نیست."

او همچنین گفت:" خواسته اصلی مردم خاتمه حکومت فعلی در مصر و شروع دوره ای جدید برای کشور است."

پیشتر گزارش ها حاکی از آن بود که ائتلافی از گروه های مخالف در مصر نیز در بیانیه ای از محمد البرادعی خواسته اند تا دولت انتقالی تشکیل دهد. آنها از برنده جایزه صلح نوبل و مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته اند تا دولت موقت تشکیل داده، پارلمان را منحل و قانون اساسی جدیدی تدوین کند تا مردم مصر بتوانند آزادانه در انتخابات شرکت کنند و نمایندگان خود را انتخاب کنند.

براساس گزارش ها اعتراضات مخالفان در ششمین روز ، علیرغم اقدام دولت مبنی براعمال مقررات منع آمد و رفت شبانه همچنان در قاهره ادامه دارد.

گزارش ها از مصر همچنین حاکی است که اخوان المسلمین، مهمترین گروه مخالف دولت، حمایت خود را از محمد البرادعی از منتقدان بانفوذ برای مذاکره با دولت اعلام کرده است.

در همین حال هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا، خواستار انتقال قدرت براساس قانون در مصر شده است.

پیشتر حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر در جریان دیدار از یک پایگاه نظامی با فرماندهان ارشد دیدار کرد.

در این دیدار، عمر سلیمان معاون رئیس جمهور که روز گذشته منصوب شد و مارشال طنطاوی، وزیر دفاع همراه او بودند.

به گزارش تلویزیون دولتی مصر، آقای مبارک در جریان این دیدار اقدامات امنیتی اتخاذ شده را مورد بحث و بررسی قرار داد.

تازه ترین گزارش های دریافتی به نقل از خبرگزاری دولتی مصر حاکی از آن است که دولت این کشور دستور داده که فعالیت شبکه تلویزیونی الجزیره در این کشور متوقف شود.

الجزیره این اقدام دولت مصر را محکوم کرده است.

گفته می شود مجوز این شبکه تلویزیونی که پوشش گسترده ای به اعتراضات و ناآرامی های چند روز اخیر داده، در مصر لغو شده است.

 

گروه‌های سیاسی مخالف در مصر

بی بی سی  دوشنبه 31 ژانويه 2011 - 11 بهمن 1389

 

جنبش جوانان 6 آوریل

این جنبش در سال 2008 با استفاده از فیس بوک توسط گروهی از جوانان مصری بنیان گذاشته شد که به حمایت از کارگران اعتصابی خواستار اعتصاب سراسری مصر در ششم آوریل آن سال شدند.

اعضای این جنبش اکثرا جوانان تحصیلکرده مصری اند که از طریق فیس بوک، تویتر و فلیکر در برگزاری همایش های دمکراسی خواهی نقش مهمی بازی کرده اند.

جنبش 6 آوریل از شهروندان مصری خواسته است که تا تحقق خواسته‌های خود به راهپیمایی‌های اعتراض آمیز علیه دولت حسنی مبارك ادامه دهند.

جمعیت ملی تغییر

محمد البرادعی، مديركل سابق آژانس بين المللی انرژی اتمی پس از بازگشت به مصر سازمانی متشکل از چندین گروه مخالف دولت تحت نام جمعیت ملی تغییر تشکیل داد.

رهبران احزاب سیاسی لیبرال از جمله الغد و جبهه دمکراتیک در کنار اسلام گرایان اخوان المسلمین و هم چنین سیاستمداران قدیمی، روشنفکران و اعضای برجسته جریان ها و احزاب مخالف دولت مصر از جمله جنبش دموکراتیک تغییر، همگی زیر چتر این جنبش گرد آمده اند.

اخوان المسلمین

اخوان المسلمین با وجود آنکه از سوی دولت مصر غیرقانونی اعلام شده است بزرگترین و سازمان یافته ترین جنبش مخالف دولت مصر است.

این گروه توانست در سال 2005 یک پنجم کرسی های پارلمانی را در انتخابات عمومی مصر به خود اختصاص دهد.

اعضای اخوان المسلمین به عنوان کاندیداهای مستقل در این انتخابات شرکت کرده بودند. اما در دور اول انتخابات پارلمانی مصر در سال 2010 اخوان المسلمین کرسی های خود را ازدست داد و دور دوم انتخابات را تحریم کرد.

اخوان المسلمین تظاهرات اعتراض آمیز بسیاری را سازمان داده است از جمله تظاهرات علیه اسرائیل و جنگ عراق، گرچه همواره سعی داشته است که از چالش مستقیم با دولت مصر پرهیز کند.

حزب الوفد

الوفد یک حزب سیاسی قدیمی مصر است که در بین مردم از محبوبیت زیادی برخوردار نیست.

حزب الوفد قبلا حزب اصلی مخالف دولت مصر در پارلمان این کشور بود ولی سال گذشته دور دوم انتخابات را تحریم کرد.

سید البداوی رهبر حزب الوفد بارها متهم شده است که با وجود نزدیکی زیاد به دولت مصر، چنین وانمود می کند که الوفد یک حزب سکولار مخالف دولت است.

حزب الغد

ایمن نور بنیانگذار حزب لیبرال الغد (یا "فردا") مدت سه سال در مصر زندانی بود. گفته می شود که اتهامات ایمن نور ساختگی بوده و به دلیل نزدیک بودن آرای او به حسنی مبارک در انتخابات ریاست جمهوری قبلی مصر بر او وارد آمده است .

ایمن نور در فوریه سال 2009 از زندان آزاد شد و از آن زمان تاکنون در تمام تظاهرات ضد دولتی شرکت داشته است. حزب الغد به جمعیت ملی تغییر محمد البرادعی پیوسته است.

 

پيام حسني مبارک به مردم مصر

تلويزيون العربيه سه شنبه 12 بهمن 1389(اول فوريه 2011)

من امروز مردم مصر را مستقيم خطاب قرار مي‌دهم که من هيچ وقت دنبال جاه و مقام نبوده‌ام و مردم مي‌دانند که در چه شرايطي سختي مسئوليت پذيرفتم و در زمان جنگ و صلح براي کشور کار کردم.

 هم‌چنين من يکي از اعضاي نيروهاي مسلح هستم. و عادت من نيست که به امانت خيانت کنم و يا از وظيفه و مسئوليتم کناره گيري کنم. اولين مسئوليتم برقراري امنيت و ثبات کشور است تا اين‌که انتقال مسالمت‌آميز قدرت در فضايي که مصر و مصريها را حفاظت کند صورت گيرد و مسئوليت به کسي داده شود که مردم او را در انتخابات رياست جمهوري آينده انتخاب کنند. با صداقت کامل و گذشته از شرايط فعلي مي‌گويم که من قصد ندارم که براي دوره بعدي کانديد شوم و به‌اندازه کافي از عمرم در خدمت مصر و مردمش طي کردم

 ولي من الآن تأکيد دارم که کارم را به‌خاطر ميهن به پايان برسانم به‌صورتي که تحويل اين امانت تضمين داشته باشد.

 من طي ماه‌هاي باقي مانده از دوره‌ام کارهايي خواهم کرد که روند انتقال مسالمت‌آميز قدرت صورت گيرد.

 من دو مجلس را فرا مي‌خوانم که اصلاح دو ماده 76 و 77 قانون اساسي حول کانديداتوي رياست جمهوري را بررسي کنند. . . . از هيأتهاي نظارتي مي‌خواهم که فوراً پيگرد فاسدين را پيگيري کنند و کساني که باعث ناامني شده‌اند را دنبال کنند. اين تعهد من به مردم طي چند ماه باقي مانده از دوره‌ام مي‌باشد

 مصر از وضعيت کنوني قوي‌تر از قبل خارج خواهد شد متحدتر و منسجم‌تر خواهد شد.

 حسني مبارکي که دارد امروز با شما صحبت مي‌کند به سالهاي طولاني که در خدمت مصر و مردمش طي کرده افتخار مي‌کند

 اين ميهن عزيز کشورم است در آن زندگي کردم، به‌خاطرش جنگيدم و از خاکش دفاع کردم و از حاکميت و منافعش دفاع کردم و در آن خواهم مرد و تاريخ حکم خواهد کرد ميهن پايدار است و افراد رفتني هستند.

 

سخنراني اوباما بعد از سخنراني حسني مبارک

تلويزيون سي ان ان چهارشنبه 2 فوریه 2011 --  13 بهمن 1389

اوباما: دولت من در تماس مستقيم با دوستان مصري‌مان و طيف وسيعي از مردم مصر علاوه بر سايرين در سراسر منطقه و جهان بوده است. طي اين مدت ما روي چند اصل ايستاديم؛

 اول اين‌که ما با خشونت مخالف هستيم و من از ارتش مصر به‌خاطر حرفه‌‌يي بودن ويژه و ميهن‌پرستي که از خود نشان دادند را تحسين مي‌کنم. ارتش مصر ميهنپرستي از خود نشان داده و با اجازه دادن به تظاهرات مسالمت‌آميز توانسته است از مردم مصر حفاظت به‌عمل آورد. ما تانکها را ديديم که از بنرها پوشانده شده بودند و سربازان و اعتراض کنندگان همديگر را در خيابانها به آغوش مي‌کشيدند. در همين راستا من از ارتش مؤکدانه مي‌خواهم تا به تلاشهايش ادامه بدهد تا تغيير مسالمت‌آميز را تضمين نمايد.

 دوم اين‌که ما پاي ارزشهاي جهاني مي‌ايستيم از جمله؛ حقوق مردم مصر براي آزادي تجمع، آزادي بيان و آزادي دسترسي به اخبار. يکبار ديگر ما پتانسيل باورنکردني تکنولوژي براي تقويت مردم و قدر و شأن کساني که براي آينده‌يي بهتر بپا خاستند را به چشم ديديم. در پيش رفتن در اين مسأله، آمريکا به ايستادن در کنار دموکراسي و حقوق جهاني که همه آحاد انساني شايسته‌اش هستند در مصر و ساير کشورهاي جهان ادامه مي‌دهد.

سوم اين‌که ما از بابت ضرورت تغيير صحبت کرديم. بعد از سخنراني امشب من به‌طور مستقيم با پرزيدنت مبارک صحبت کردم. او به‌رسميت مي‌شناسد که وضعيت موجود نبايد ادامه يابد و يک تغيير بايد صورت بگيرد. در واقع همه ما که از اين امتياز خدمت در مواضع قدرت سياسي برخورداريم اينکار را با خواست و اراده مردممان نشان مي‌دهيم. طي هزاران سال مصر لحظات تاريخي گذار زيادي را به چشم ديده است.

 

کبیری و مصر: "بیداری عالم عرب یا ناکامی دیکتاتورها"

بی بی سی پنج شنبه 03 فوريه 2011 - 14 بهمن 1389

محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی، از مهمترین احزاب مخالف در تاجیکستان، ناآرامیهای مصر را "لحظه‌های بیداری عالم عرب یا ناکامی دیکتاتورهای عرب" ارزیابی کرد.

آقای کبیری که روز شنبه 29 ژانویه در مقر حزب نهضت اسلامی در شهر دوشنبه در جلسه‌ای با جوانان طرفدار این حزب صحبت می‌کرد، از مقامهای مصری برای درک نکردن نیازهای مردم و سروقت پاسخ ندادن به این نیازها انتقاد کرد.

وی ضمن ابراز امیدواری که بحران مصر هرچه سریعتر، بخوبی و بدون تلفات بیشتری رفع شود، گفت که این کشور از مهمترین کشورهای عربیست و هر تغییری که در مصر می‌شود، کشورهای دیگر عرب و اسلامی را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

"ناکامی دیکتاتورها"

به نظر چنین می‌رسید که رهبر حزب نهضت اسلامی که تنها حزب مذهبی در تاجیکستان بوده و در گذشته نیز به تحولات مختلیف در کشورهای اسلامی یا مسلمانی واکنش کرده است، با احساس نگرانی در باره حوادث مصر صحبت می‌کرد.

عالم اسلام در غلیان است، بخصوص عالم عرب. این لحظه‌ها را می‌توان یا روزهای بیداری عالم عرب نامید یا ناکامی دیکتاتورهای عرب. به فکرم، هر دو در پهلوی همند

وی گفت در حالی که حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، در چهارمین روز اعتراضات اعضای حکومت را برکنار کرده، ولی مشخص نیست که این اقدام آرامش را به کشور بازخواهد آورد یا نه.

آقای کبیری افزود: "عالم اسلام در غلیان است، بخصوص عالم عرب. این لحظه‌ها را می‌توان یا روزهای بیداری عالم عرب نامید یا ناکامی دیکتاتورهای عرب. به فکرم، هر دو در پهلوی همند. از یک طرف، روند بیداری مردم عرب و، در مجموع، مسلمانها مشاهده می‌شود و از طرف دیگر، ناکامی نظامهای دیکتاتوری و خودکامه عالم عرب."

اعتراضات و ناآرامیهای گسترده در مصر در حالیست که دو هفته قبل چنین اتفاقاتی در تونیس، یک کشور دیگر عربی در شمال آفریقا، به سرنگونی دولت زین العابدین بین علی‌، انجامید. در پی این حادثه اعتراضاتی در الجزایر، یمن و اردون نیز صورت گرفته و معترضان خواستار آزادیهای بیشتر اجتماعی و سیاسی شده‌اند.

محی الدین کبیری با اشاره‌ به گسترش دامنه نارضایتی و آشوبها در چند کشور عربی می‌گوید که ناآرامیهای مصر دیگر مسئله یک ملت و یک کشور نیست.

وی گفت: "بسیاریها معتقد بودند حادثه هایی که در تونیس شد، به کشورهای آنها انتقال نخواهد یافت، ولی بعضی از حکومتداران آگاه و دوربین، اقدامهایی در پیش گرفتند، مثل ماوریتانیا که من شنیدم، نرخها در آن جا به 30 در صد پایین برده شد."

"در لیبی هم و در بعضی کشورهای دیگر هم مشورطها و گفتگوها با نیروهای گوناگون سیاسی آغاز گشت، ولی یگانه کشوری که مسئولین و پرزیدنتش می‌گفتند که همه چیز آرام است و تجربه تونیس در ما تکرار نمی‌شود، مصر بود. حکومت مصر هیچ کاری نمی‌کرد."

"خیانت مشاوران"

آقای کبیری که تحلیلگران او را اسلامگرای معتدل با دانش و جهان‌بینی مدرن و سیاستمداری واقع‌بین می‌خوانند، می‌گوید با نظر بسیاری از تحلیلگران که گفته‌اند "به رئیس جمهوری و حکومت مصر مشاورانشان و اطرافیانشان خیانت کردند"، موافق است.

وی افزود: "باید معلومات درست می‌رساندند که مردم در انتظار تغییرات و دگرگونی هستند، باید به سؤالهای آنها جواب گفت، اقداماتی پیش گرفت که جوابگویی نیازهای مردم باشد."

رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان همچنین بر جایگاه و نفوذ مصر در عرصه بین‌المللی، بویژه در جهان عرب، تأکید کرد و گفت حوادث این کشور باید برای مردم، سیاستمداران، حزبهای سیاسی و حکومتها سبقی باشد که "نباید وضعیت را به این حد رساند."

وی گفت: "مصر کشوریست که از عالم عرب در گفتگو با عالم غرب نمایندگی می‌کرد. کشوریست که حرفش برای عالم اسلام و عالم عرب حرف است. بزرگترین کشور عالم عرب از لحاظ جمعیت است و تغییراتی که در مصر می‌شود، دیگر کشورها را بی‌تأثیر نخواهد گذاشت."

"نگرانی اسرائیل"

آقای کبیری افزود که به اعتقاد وی، در مورد حوادث مصر حالا بیش از هر کشور دیگری اسرائیل نگران است، ولی نگفت که چرا. ضمناً، طبق گزارشها، نخست‌وزیر اسرائیل سخنگویی دولت این کشور را دستور داده است که در مورد حوادث مصر ساکت بماند.

 

اما مقامات اسرائیلی گفته‌اند که حوادث مصر را از نزدیک نظاره می‌کنند و از امکان به قدرت رسیدن اخوان المسلمین، یک گروه اسلامگرا و مخالف عمده دولت حسنی مبارک، نگرانند.

مصر نخستین کشور عربی بود که سه دهه پیش با اسرائیل موافقتنامه صلح امضا کرد و به گفته تحلیلگران، این کشور یکی از مهمترین متحدان اسرائیل است که به عنوان پولی میان این کشور و جهان عرب خدمت می‌کند.

اما رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان نگرانیها در باره نقش گروههای اسلامگرا، از جمله اخوان المسلمین، در ناآرامیهای مصر را بی‌پایه خوانده و از برخی رسانه‌ها، بویژه تلویزیون و چند سایت خبری روسیه، برای "رنگ و بوی مذهبی دادن" به حوادث مصر انتقاد کرد.

دست‌نشانده غرب؟

وی گفت: "من مشاهده کردم که خود مردمی که در مصر قیام کرده‌اند، نیروهای سیاسی، همچنان که در تونیس انجام شد، تلاش می‌کنند که به این حرکتهای خود هیچ رنگ و بوی دینی ندهند، نشان بدهند که یک قیام مردمیست که اصلاً به هیچ حزب و حرکت ربطی ندارد، نه به حزبهای اسلامی، نه دنیوی، بلکه مردم خودش قیام کرده است."

ولی به اعتقاد آقای کبیری، رسانه‌ها و کارشناسان در تفسیر حوادث مصر به چند گروه تقسیم شده‌اند. اگر چه گروهی واقعیت را نشان می‌دهند، گروه دیگر تلاش می‌کنند که این حوادث را "کار دست اسلامیها و حزب و حرکتهای اسلامی" جلوه داده و مردم را بیم دهند که "اگر حسنی مبارک از قدرت برود، حتماً بی‌سر و سامانی خواهد شد و از این فرصت اسلامیها استفاده خواهند کرد."

محی‌الدین کبیری در تقویت سخنان خود به نقش محمد البرادعی، سیاستمداری مصری و رئیس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره‌ کرد که حالا رهبری معترضان مخالف دولت در مصر را به عهده دارد.

وی گفت: "برادعی که رهبر این حرکت است، برنده جایزه نوبل و شخصی که غرب او را تعیین کرده است و با دستگیری حکومتهای غربی و حکومت مصری (رویی کار آمده است)، وی پیشتر هم وزیر بود. چه گونه برادعی که "نازپرورده غرب" بود، امروز رهبری یک حرکت اسلامی یا یک قیام اسلامی را در مصر به دوش می‌گیرد؟"

"امکان گفتگو" در تاجیکستان

آقای کبیری در جلسه روز شنبه همچنین به سؤالات برخی از جوانان که هم در جلسه و هم از طریق اینترنت مطرح می‌کردند، پاسخ داد. وی گفت یکی از جوانان این سؤال را مطرح کرده است که "چرا این کارها (تظاهرات) تمام جایی دنیا می‌شود و شما در تاجیکستان خاموشید؟"

البته، ما هم نگران آن هستیم که کار به آن حد نرسد و خدا را شکر که کار به آن حد نرسیده است. در ما گوشهایی هستند که می‌شنوند، چشمهایی هستند که می‌بینند

وی در پاسخ به این