بولتن خبري ايران نبرد(1110) شنبه 16 مهر 1390(8 اكتبر 2011)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات بهار عربی

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

ادامه قیام در سوریه

 

دوازده کشته در سوريه در حالي که اعراب مي‌گويند به توافق اصلاحات دست يافتند

خبرگزاري فرانسه  يكشنبه 20 شهريور 1390(11 سپتامبر 2011

در حالي که اتحاديه عرب توافقي را با رئيس‌جمهور بحران‌زده بشار اسد بر سر اصلاحات اعلام نمود، فعالين گفتند که نيروهاي سوري روز شنبه دستکم 12تن را در تلاش مستمر خود براي در هم کوبيدن مخالفين رژيم کشته اند. نبيل العربي رئيس اتحاديه عرب با يک سند 13 ماده‌يي با اسد ملاقات نمود. اين سند پيشنهادات اعراب براي ميانجيگري در راستاي پايان دادن به کشتار در سوريه، برگزاري انتخابات و فشار آوردن براي اصلاحات در اين کشور عضو اين اتحاديه را ترسيم مي‌کند. خبرگزاري رسمي سانا گزارش کرد که عربي در جريان گفتگوهاي خود با اسد گفت، اتحاديه عرب و ساير کشورهاي عربي هرگونه مداخله خارجي در امور داخلي سوريه را رد مي‌کنند.

عربي حين بازگشت به قاهره گفت که آنها به يک توافق بر سر گامهايي براي انجام اصلاحات دست يافتند و عناصر [اين توافق] به شوراي اتحاديه عرب ارجاع داده خواهد شد. اين شورا روز دوشنبه در قاهره جلسه برگزار مي‌کند.

 

شوراي همکاري خليج گفت سوريه بايستي به ماشين کشتار خود توقف بزند

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 21 شهريور 1390(12 سپتامبر 2011)

شوراي همکاري خليج روز يکشنبه از سوريه خواست فوراً به ماشين کشتار خود عليه تظاهر‌کنندگان ضدرژيم توقف زند. اين شورا خواسته خود مبني بر اجراي اصلاحات جدي را بازگو کرد. . .

اين گروه از کشورهاي سلطنتي ثروتمند نفتي هم‌چنين سوريه را ترغيب به اجراي فوري اصلاحات جدي و پاسخ گفتن به آرزوهاي مردم نمود. ماه گذشته شوراي همکاري خليج، عربستان، کويت و بحرين نماينده‌هاي خود را از دمشق فراخواندند تا مراتب اعتراض خود را نسبت به سرکوبي تظاهرات ضدرژيمي که در ماه مارس فوران زد را اعلام کنند.

 

12نفر روز چهارشنبه در نقاط مختلف سوريه كشته شدند

تلويزيون الجزيره   چهارشنبه 23 شهريور 1390(14 سپتامبر 2011)        

ديدبان حقوق بشر سوريه: امروز 12نفر در نقاط مختلف سوريه كشته شدند.

يك كودك 7ساله در جريان تيراندازي كور كه براي متفرق كردن تظاهرات شبانه در جسر الشاغور صورت گرفت كشته شد.

به رغم حملات امنيتي و تهاجمات در چندين استان، امروز در نقاط مختلف سوريه تظاهرات برگزار گرديد.

تظاهركنندگان در حي بابا عمرو در شهر حمص، موضع جامعه عرب در رابطه با حوادث سوريه را محكوم كردند. شعارهاي روي پلاكارد: ما خواستار منطقه پرواز ممنوع در سوريه هستيم. مسلمانان كجاييد. تظاهركنندگان ترانه شعب العربي وين يعني ملت عرب كجاست كه اقتباص از ترانه مشهور عربي با عنوان جيش العربي وين است كه در نبردهاي اعراب و اسرائيل معروف شده بود.

 

پارلمان اروپا خواهان کنارگيري رئيس‌جمهور سوريه شد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 24 شهريور 1390(15 سپتامبر 2011)

اعضاي پارلمان اروپا روز پنجشنبه خواهان کنارگيري فوري بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه شدند، زيرا به‌جاي رفرمها، سرکوب را انتخاب کرده. آنها گفتند که وي مشروعيت خود را به‌طور کامل از دست داده است.

در قطعنامه‌يي که در استراسبورگ تصويب گرديد، اين پارلمان از اسد و رژيم او خواست تا به‌سرعت از قدرت کناره‌گيري کند. در اين قطعنامه گفته شده: رژيم سوريه با انتخاب مسير سرکوب به‌جاي اجراي وعده‌هايش در باره رفرم هاي گسترده، مشروعيت خود را زير علامت سؤال برده است.

 

176سازمان حقوقي از جامعه عرب خواستند تا عضويت سوريه را لغو كند

 تلويزيون الجزيره پنجشنبه 24 شهريور 1390(15 سپتامبر 2011)

تعدادي از سازمانهاي حقوق بشري عربي و بينالمللي از جامعه عرب خواستند تا عضويت سوريه را به خاطر اعمال خشونت از سوي مقامات عليه آزاديخواهان، لغو كند. اين بيانيه كه از سوي 176سازمان از جمله ديدبان حقوق بشر امضاء شده از جامعه عرب خواست تا از ممنوعيت سلاح و ممنوعيت سفر حمايت كرده و سپردههايي را كه پيش از اين شوراي امنيت ملل متحد آن را بلوكه كرده اجرا نمايد. بيانيه ميافزايد: جامعه عرب بايد فعال تر و قاطعتر براي پايان دادن به نقض حقوق ملت سوريه باشد.

 

در تظاهرات حمص، ريف حماه وجبل الزاويه 17نفر به ضرب گلوله نيروهاي امنيتي سوريه كشته شدند

تلويزيون الجزيره جمعه 25 شهريور 1390(16 سپتامبر 2011)

كميتههاي هماهنگي محلي: در تظاهرات حمص، ريف حماه و جبل الزاويه 19نفر به ضرب گلوله نيروهاي امنيتي سوريه كشته شدند.

فعالان: نيروهاي امنيتي و شبّيحه با پشتيباني ارتش بصر الحرير و خربه غزاله را مورد حمله قرار داده و به سوي درعا رفتند.

پلاكارد در تظاهرات: ملت سوريه خواستار پرواز ممنوع است.

پلاكارد در تظاهرات دير البعلبه: از سازمان ملل خواستار دخالت پيمان ناتو هستيم.

در كفر زيتا در ريف حماه تيراندازي شديدي صورت گرفت.

در درعا براي پراكنده كردن تظاهركنندگان در بخش درعا تيراندازي صورت گرفت.

 

اتحاديه اروپا به سمت ممنوع کردن چاپ اسکناسهاي سوريه پيش مي‌رود

روزنامه السياسه کويت   شنبه 26 شهريور 1390(17 سپتامبر 2011)

اتحاديه اروپا به سمت آماده کردن بسته مجازاتهاي سخت‌تر بيشتري بر عليه سوريه، پيش مي‌رود که شايد علاوه بر ممنوعيت سرمايه‌گذاري نفتي ممنوعيت چاپ اسکناس براي بانک مرکزي سوريه را نيز شامل شود.

يک ديپلومات تأکيد کرد که کارشناسان 27 کشور اروپايي که در بروکسل گردهم آمدند به يک توافق سياسي پيرامون ممنوعيت هرگونه سرمايه‌گذاري جديد در بخش نفتي سوريه دست يافتند، اما مشورتها براي گسترش اين بسته در ابتداي هفته آينده ادامه دارد.

يک ديپلومات ديگر شرح داد که ممنوعيت سرمايه‌گذاريهاي جديد هم‌چنين شرکتهاي فعال سوريه درخارج را مورد هدف قرار خواهد داد و و پرداخت هرگونه بدهي به بخش نفتي سوريه و خريد سهام در آن را منع خواهد کرد.

هم‌چنين توافق شد که 5 شرکت جديد را به ليست شرکتهايي که سرمايه‌هايشان در کشورهاي اتحاديه اروپا منجمد شده اضافه کنند و مشورتها براي افزودن اسامي شرکتها و افراد ديگري نيز ادامه دارد.

 

قانونگذاران روسي در دمشق

خبرگزاري فرانسه   يكشنبه 27 شهريور 1390(18 سپتامبر 2011)

يک گروه از قانونگذاران روسي وارد دمشق شدند تا براي خاتمه دادن به خشونت در سوريه، ميانجيگري کنند. گزارشات حاکي از آن است که نيروهاي امنيتي، 2تن ديگر را به قتل رساندند.

اينترفاکس روسيه به‌نقل از لياس آنمخانوف، معاون رئيس سناي روسيه گفت، روسيه نسبت به سرنوشت مردم سوريه اهميت قائل است. به همين دليل است که به‌دنبال راهي براي جلوگيري از يک سناريوي احتمالي منفي هستيم . . .

ديدبان حقوق‌بشر سوريه مستقر در لندن گفت، روسها يک روز بعد آن وارد سوريه شدند که نيروهاي امنيتي اين کشور، حداقل 22نفر را در سراسر کشور کشتند. . .

روز شنبه، حدود 300 چهره اپوزيسيون براي بحث در مورد شيوه هاي خاتمه دادن به بحران در سوريه، در نزديکي دمشق ملاقات کردند.

ميشل کيلو، يک نويسنده، با شعار نه به مداخله خارجي، نه به خشونت، و بله به سکولاريسم ، خواستار وحدت اپوزيسيون شد و نسبت به جوانان کشور، ابراز اطمينان نمود.

روز پنجشنبه، اعضاي اپوزيسيون سوريه در استانبول ملاقات کرده و يک ليست 140نفره از مخالفين را اعلام کردند که در ماه اوت شوراي ملي را براي هماهنگي سياستهاي اپوزيسيون در برابر رهبري سوريه، تشکيل دادند. از اين ميان، 60 درصد از اعضاي آن در سوريه زندگي مي‌کنند و بقيه در تبعيد هستند.

 

در سوريه تظاهرات با شعار سرنگوني نظام در مناطق مختلف ادامه دارد

تلويزيون الجزيره   يكشنبه 27 شهريور 1390(18 سپتامبر 2011)

در سوريه تظاهرات با شعار سرنگوني نظام در مناطق مختلف ادامه دارد. كميتههاي هماهنگ كننده محلي گفتند كه نيروهاي امنيتي شب گذشته بر روي منازل در روستاي البَرّي در إدلب و مسجد شهدا در شهر الحوله در حمص شليك كردند كه تعدادي مجروح برجاي گذاشت.

فعالان تصاويري بر روي اينترنت گذاشته و گفتند كه تظاهرات شبانه عليه رژيم سوريه در منطقه كفر سوسه در دمشق است. روز گذشته 9نفر به ضرب گلوله نيروهاي امنيتي در مناطق مختلف كشته شدند.

 

اپوزيسيون اسد متعهد شد تا سرنگوني رژيم به تظاهرات اعتراضي خود ادامه دهد

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 28 شهريور 1390(19 سپتامبر 2011)

روز يکشنبه اپوزيسيون اسد متعهد شد رژيم خودکامه اسد را سرنگون کند. اين در حالي است که پرزيدنت بحرانزده با قانونگذاران روسيه ملاقات کرده تا راه‌حلي را براي بحران سوريه پيدا کند.

حسن عبدالعظيم، عضو ارشد کميته هماهنگي ملي براي تغييرات دموکراتيک به خبرنگاران گفت، ضروري است به اين رژيم امنيتي و استبدادي، نقطه پاياني بگذاريم. ما بايستي عوامل ستمگر و امنيتي را سرنگون کنيم.

او يک روز بعد از گردهمايي اپوزيسيون در نزديکي پايتخت، در يک کنفرانس خبري اظهار داشت، ما از همه کساني که دستهاي آنها به خون آغشته نيست استقبال مي‌کنيم.

 

تحولات مربوط به سوريه

خبرگزاري فرانسه   سه شنبه 29 شهريور 1390(20 سپتامبر 2011)

روز سه‌شنبه نيويورک تايمز گزارش داد، آمريکا به‌طور فزاينده قانع شده است که بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه سرنگون خواهد شد و آماده احتمال عواقب خشونت‌آميز پس از آن است. اين روزنامه گفت، واشنگتن در سکوت براي برنامه آينده بعد از اسد با ترکيه کار مي‌کند، اينده‌يي که ممکن است گروههاي قومي مختلف سوريه براي کنترل اين کشور به نبرد برخيزند که پتانسيل بي‌ثباتي کردن کشورهاي همسايه را در بردارد.

خبرگزاري فرانسه   سه شنبه 29 شهريور 1390(20 سپتامبر 2011)

نيروهاي امنيتي سوريه 6نفر را روز دوشنبه کشتند. اين در حالي بود که اپوزيسيون براي سازمان دادن خود عليه رژيم فعاليت را تشديد کرده است. در ژنو دفتر حقوق‌بشر ملل ‌متحد گفت سرکوبي خونين اين رژيم عليه تظاهر‌کنندگان بدتر شده است. فعالان گفتند روز سه‌شنبه تظاهراتي در حمايت از حسين هرموش اولين سرهنگ ارتش که کناره‌گيري کرد برگزار مي‌شود.

 

ترکيه گفتگو با سوريه را متوقف کرد

راديو فرانسه چهارشنبه 30 شهريور 1390(21 سپتامبر 2011)

پس از مذاکره با رئيس‌جمهوري آمريکا، نخست وزير ترکيه اعلام کرد که به کلي از رژيم سوريه سلب اعتماد کرده و از اين پس با آن گفتگو نخواهد کرد. ترکيه در ابتدا سعي کرد رژيم سوريه را از اعمال خشونت منصرف کند اما به نتيجه نرسيد. نشريات آمريکايي مي‌نويسند که اينک آنکارا و واشنگتن به فکر آماده ساختن دوران بعد از بشار اسد هستند.

نخست وزير ترکيه، رجب طيب اردوغان که براي شرکت در مجمع عمومي سازمان ملل در نيويورک حضور دارد، پس از گفتگو با باراک اوباما در يک نشست خبري شرکت کرد. او به خبرنگاران گفت: من گفتگوهايم را با دولت سوريه قطع کردم. هيچوقت دلمان نمي‌خواست به اين‌جا برسيم ولي بدبختانه اين دولت ما را ناچار به اتخاذ چنين تصميمي‌گرفت.

 

انتشار شرح مثله شدن یک زن جوان مخالف دولت در سوریه

بی بی سی: جمعه 1 مهر 1390(23 سپتامبر 2011)

عفو بین الملل، از سازمان های جهانی مدافع حقوق بشر، اظهارات مادر یک دختر هجده ساله سوری را منتشر کرده که گفته است هنگام مراجعه برای شناسایی جسد پسرش، از فعالان سیاسی سرشناس حمص که در جریان اعتراضات ضد دولتی ناپدید شده بود، به طور اتفاقی با پیکر مثله شده دخترش در سردخانه شهر مواجه شده است.

به گفته عفو بین الملل، زینب الحسنی گفته است که ماموران دولتی دخترش را در ماه ژوئیه بازداشت کردند تا به این ترتیب، برادر او را وادار به معرفی و تسلیم کنند و از آن زمان به بعد، خبری از این زن جوان در دست نبوده است.

با تحویل جسد این دختر جوان به خانواده اش، تظاهرات گسترده ای علیه ادامه برخورد خشونت آمیز نیروهای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، با معترضان در شهر حمص برگزار شده است.

تظاهرات اعتراضی در سوریه از اوایل سال جاری آغاز شد و واکنش خشونت آمیز نیروهای نظامی و امنیتی سوریه را در پی داشته است و به گفته سازمان ملل، تا کنون حدود هزار نفر در جریان این تظاهرات کشته شده اند.

 

اتحاديه اروپا تحريمهاي سوريه را افزايش داده و سرمايه‌گذاري جديد در بخش نفت را ممنوع کرد

خبرگزاري فرانسه شنبه 2 مهر 1390(24 سپتامبر 2011)

روز جمعه اتحاديه اروپا فشار را روي بشار اسد افزود و تحريمهاي جديدي در زمينه سرمايه‌گذاري در بخش نفتي در داخل و خارج سوريه اعمال کرد. اين اتحاديه تحويلدهي اسکناس، به بانک مرکزي را ممنوع ساخت. کاترين آشتون رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا در بيانيه‌يي اظهار داشت، نظر به اين‌که کارزار ظالمانه رژيم سوريه يه مردم خودش ادامه دارد، امروز اتحاديه اروپا تصميم گرفت تحريمهاي مضاعفي عليه رژيم سوريه به تصويب برساند.

اين تحريمها که از روز يکشنبه به اجرا گذاشته مي‌شود، کمپانيهايي را که در سوريه در زمينه اکتشاف، توليدو تصفيه نفت خام، در آن‌جا و جاهاي سرمايه‌گذاري مي‌کنند، را شامل مي‌شود. . .

يک منبع ديپلوماتيک گفت: توليدات نفتي سوريه در حال افت است و اين کشور شديدًا به سرمايه‌گذاري نياز دارد. تحريم براي اين کشور مضر خواهد بود. . . تحريمهاي جديد از سوي 27 کشور عضو اتحاديه اروپا، 6 کمپاني و دو فرد که مستقيماً در ارتباط با رژيم سوريه که بخشي از دايره دروني اسد هستند را مورد هدف قرار داده است.

 

اظهارات تند اردوغان در بازگشت از نيويورک: ايران تنها عامل بقاي اسد است!

سايت عصر ايران  سه شنبه 5 مهر 1390(27 سپتامبر 2011)

نخست وزير ترکيه که اين روزها به ماجراجويي‌هايي متعددي جهت بالا بردن جايگاه اين کشور دست مي‌زند، در آخرين مواضعش پس از بازگشت از نيويورک ايران را تنها عامل کمک کننده به بقاي نظام بشار اسد در سوريه دانست.

به گزارش مهر به‌نقل از روزنامه مليت ترکيه، رجب طيب اردوغان پس از بازگشت به ترکيه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کليد سوريه دست ايران بوده و تهران تنها عامل کمک کننده به بقاي نظام اسد است...

در همين حال روزنامه مليت ترکيه فاش کرد اردوغان در جريان ديدار اخير خود با محمود احمدي‌نژاد که در نيويورک انجام شد درباره تداوم حمايت تهران از دمشق هشدار داده و ادعا کرده بود که اين مسأله باعث افزايش شکاف اهل سنت و علويان (شيعيان) در منطقه مي‌شود.

 

نبرد براي آينده سوريه وارد فاز جديد و خطرناکتري مي‌شود

سايت گاردين سه شنبه 5 مهر 1390(27 سپتامبر 2011)

شش ماه پس از شروع قيام سوريه، به نظر روشن مي‌رسد که اعتراضهاي صلح‌آميز با هدف سرنگوني رژيم و برکناري رئيس‌جمهور بشار اسد شکست خورده‌اند.

در حالي که چشم‌اندازي براي گفتگوي ملي جدي وجود ندارد، به نظر مي‌رسد اين نبرد اکنون وارد فاز جديد و بسيار خطرناکي مي‌شود: انقلاب مسلحانه. سوريه دارد با سنگدلي از بهار عرب به سمت زمستان بسا تاريکتر و خطرناکتري از نارضايتي پيش مي‌رود. ناتواني تظاهر‌کنندگان مدني و غيرمسلح براي به زير کشيدن اسد، يا دستکم کشاندن وي به پاي ميز مذاکره، چندين دليل دارد. يکي از آنها فقدان يک اپوزيسيون متحد و به خوبي هدايت شده با اهداف مشخص است...

دومين عامل کليدي، تاکتيکهاي وحشيانه و غيرمنتظره مورد استفاده اسد و نيروهاي امنيتي او است... اسد معمولاً نمونه نرمتري از پدرش، حافظ، توصيف مي‌شد. ولي ماههاي گذشته وجه شريرانه يي از شخصيت وي را به تصوير کشيده و تعداد اندکي انتظار آن را داشتند. ترديد همراه با ترس در ميان رهبران عرب و غرب نيز اين انقلاب را تضعيف کرده است

واشنگتن و لندن، با تأخير بسيار، تصميم گرفته‌اند که اسد تمام مشروعيت خود را از دست داده و بايد برود...

همسايگان سوريه نيز به همين ميزان غيرمؤثر بوده‌اند...

هلن کوپر از نيويورک تايمز از واشنگتن گزارش کرد، آمريکا در هماهنگي با ترکيه، در حال بررسي نحوه برخورد با احتمال يک جنگ داخلي بوده است... جنگي که ساير تنشها در اين منطقه هم‌اکنون بي‌ثبات را فوراً مشتعل خواهد نمود.

يک مقام سابق دولت اوباما افزود: اکثريت سني شديداً مسلح هستند و وضعيت دارد قطب‌بندي مي‌شود.

اين برآورد نگران‌کننده با برآوردهايي در منطقه که روي گروهي از فراريان، ارتش آزاد سوريه، که مقاومت مسلحانه را سازماندهي مي‌کند متمرکز است، همخواني دارد.

ژنرال رياد اسد، رهبر اين گروه به ليز اسلاي از واشنگتن پست گفت، اين شروع شورشگري مسلحانه است. شما نمي‌توانيد اين رژيم را جز با قهر و کشتار برکنار کنيد.

مانند شورشيان ليبي در بنغازي، هدف اعلام شده اين گروه تأمين يک پناهگاه امن در شمال سوريه، کسب حمايت بين‌المللي براي يک منطقه پرواز ممنوع و راه‌اندازي يک کارزار نظامي براي سرنگوني اسد است.

نير روزن خبرنگار ويژه الجزيره که اخيراً به سراسر سوريه سفر کرد گفت، نوشته روي ديوار بود. هرچه زمان بيشتري را در سوريه سپري مي‌کنم، مي‌توانم شاهد شکل گيري موضوع روشني در صحبتهاي اپوزيسيون باشم: فراخوان به پاسخ سازمان‌يافته مسلحانه به سرکوب دولت.

يک شخصيت ارشد اپوزيسيون در دمشق به روزن گفت: ما نمي‌توانيم بدون سلاح آزاد بشويم.

به نظر مي‌رسد جنگ براي آينده سوريه دارد به‌طور جدي شروع مي‌شود.

 

هلند از شوراي امنيت خواستار موافقت با اقدام عليه رهبران سوريه شد

سرويس خبري سازمان ملل سه شنبه 5 مهر 1390(27 سپتامبر 2011)

هلند در مجمع عمومي‌گفت، ناکامي‌شوراي امنيت در موافقت بر سر قطعنامه‌يي که به اقدام عليه مقامات سوريه که تظاهر‌کنندگان خواهان اصلاحات سياسي را سرکوب مي‌کنند فرابخواند، به قيمت عظيم انساني تمام شده است. اوري روزنتال وزير خارجه هلند در سخنراني خود در بحث عمومي سالانه مجمع عمومي‌گفت، ما بايد به مردم سوريه گوش بدهيم. ما بايد دولت رئيس‌جمهور اسد را از قتل بي‌رحمانه شهروندان خود در تلاش براي در هم کوبيدن فراخوان مشروع آنها به دموکراسي منع کنيم. من از تمامي اعضاي شوراي امنيت مي‌خواهم که قاطعانه عمل کنند و با تحريمهاي هدفمند عليه اين رژيم موافقت نمايند.

 

قيام صلح‌آميز سوريه اکنون علائمي از شورش مسلحانه نشان مي‌دهد؛ ناظران نگران کشتار بيشتر هستند

واشنگتن پست چهارشنبه 6 مهر 1390(28 سپتامبر 2011)

تحليلگران و شاهدان مي‌گويند، معترضين سابقاً صلح جوي سوريه، سرخورده از حضور رئيس‌جمهور بشار اسد در قدرت در عين کشته شدن بيش از 2700 تظاهرکننده، دارند به نحو فزاينده‌يي سلاح به‌دست مي‌گيرند تا با سرکوب نظامي 6ماهه [نيروهاي امنيتي] مبارزه کنند.

علائم فزاينده مقاومت مسلحانه ممکن است چرخه خشونتي که گريبانگير کشور شده را شتاب ببخشد. زيرا به دولت بهانه براي استفاده از قدرت آتش بسا بيشتري عليه مخالفين خود مي‌دهد

بلال سعب، يک کارشناس خاورميانه در مؤسسه مطالعات بين‌المللي مانترري در کاليفورنيا به آسوشيتدپرس گفت، اگر فعاليت مسالمت‌آميز از جانب معترضين به شورشگري خشونت‌آميز تبديل شود، احتمال جنگ داخلي شديداً افزايش خواهد يافت و رژيم سود خواهد برد و احتمالاً به کشتار دست خواهد زد.

تعيين اين‌که معترضين سوريه تا چه حد دارند خودشان را مسلح مي‌کنند امر دشواري است زيرا سوريه با ممنوع کردن رسانه‌هاي خارجي و محدود کردن پوش محلي، مانع تقريباً تمام شاهدان خارجي شده است

ولي مصاحبه‌ها با گروه وسيعي از شاهدان، فعالان و تحليلگران نشان مي‌دهد که نبرد دارد خشنتر مي‌شود.

ناظران مي‌گويند که معترضين، تحت هدايت سربازان وظيفه فراري ارتش و سوريهايي که به تسليحات قاچاق شده از کشورهاي همسايه عراق، ترکيه و لبنان دسترسي دارند، براي جنگيدن سلاح به‌دست گرفته‌اند.

آنها از جنگجويان سني که از عراق به کشور مادري خود، سوريه، باز مي‌گردند کمک دريافت مي‌کنند.

قاسم العرجي، يک عضو شيعه کميته دفاع و امنيت پارلمان عراق گفت، حالا اين شورشيان سوري دارند به کشورشان باز مي‌گردند تا به سرنگوني رژيم اسد کمک کنند...

يک فعال برجسته سوريه گفت، رژيم دارد مردم را مي‌کشد و برخي ساکنان معتقدند که تظاهراتهاي مسالمت‌آميز حتي 10سال ديگر هم آنها را به‌جايي نميرساند

افراد مسلح و فراريان ارتش شانه به شانه عليه نيروهاي رژيم مي‌جنگند.

 

اپوزسيون سوريه به منطقه پرواز ممنوع فراخواند

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 6 مهر 1390(28 سپتامبر 2011)

يک ائتلاف از چندين گروه مخالف سوريه روز سه‌شنبه از جامعه بين‌المللي خواست از يک منطقه پرواز ممنوع براي حفاظت از شهروندان سوري در برابر سرکوب رژيم سوريه حمايت کند.

کمسيون سراسري انقلاب سوريه، ائتلافي متشکل از 40 نيروي مخالف براي اعتراض به آن‌چه آنها جنايت عليه بشريت در حملات رژيم بر عليه فعالان دمکراسي خواه مي‌نامند، در يک کنفرانس مطبوعاتي در واشنگتن گفت، آنها در پي مداخله نظامي خارجي به خاک سوريه نمي‌باشد.

ولي در عوض اين گروه گفت آنها در پي مداخله بين‌المللي در شکل عمليات صلح‌آميز آن در مواجهه با دولت، که نيروهاي مسلح خود را براي اعمال سرکوب و نابودي مقاومت بسيج کرده، مي‌باشند.

 

اجتناب از جنگ داخلي در سوريه

واشنگتن پست   پنجشنبه 7 مهر 1390(29 سپتامبر 2011)

سرمقاله ـ آمريکا و متحدين آن ماهها درگير نحوه پاسخ دادن به جنبش اعتراضي مسالمت‌آميز مردمي در سوريه و پاسخ خشن و زبون دولت به آنها بوده است. دولت اوباما، بسيار کند، از فراخوان به اسد براي اعمال اصلاحات و سپس به اعمال تحريمها عليه سوريه و نهايتاً فراخوان به وي براي کناره‌گيري پيش رفته و ظاهراً از سياست هدايت از پشت استقبال مي‌کند. حال، به نظر مي‌رسد ممکن است دولت و ساير قدرتهاي خارجي به‌زودي با وضعيت بسيار دشواري روبه‌رو شوند: جنگ بين نيروهاي روبه کاهش آقاي اسد و يک ارتش شورشي، متشکل از نظاميان فراري و افراد داوطلب. اين وضعيت پاسخ قويتر، سريعتر و هدايت از جلو از جانب آمريکا را مي‌طلبد.

چندين گزارش خبري در هفته گذشته به‌نقل از منابع ديپلوماتيک و سوري گفته است که مقاومت مسلحانه در برابر تهاجمات آقاي اسد به مردم، از جمله در شهرهاي حمص و رستن، (جايي که روز سه‌شنبه جنگ سنگيني گزارش شد) و در نزديکي مرزهاي ترکيه و عراق، دارد ظاهر مي‌شود.

نيويورک تايمز به‌نقل از يک مقام ناشناس آمريکايي گفت، برآورد مي‌شود که 10000نفر از ارتش و نيروهاي امنيتي فرار کرده‌اند و چند صد تن از آنها به يکي از دو جنبش ارتش سوريه آزاد و جنبش افسران آزاد پيوسته‌اند. . .

همسايگان سوريه بايد مانند ترکيه در پي قطع ارسال سلاح به اين رژيم باشند. اگر براي سوري‌هايي که در مرزهاي ترکيه يا عراق در حال فرار از پيگرد دولت هستند مناطق امن ايجاد شود، ممکن است از برخي جنگها اجتناب شود.

در انتها، تنها راه براي اجتناب از يک جنگ داخلي در سوريه ممکن است فروپاشي رژيم آقاي اسد باشد آمريکا مي‌تواند مشي هدايت از پشت را کنار بگذارد و تلاش قويتري را براي افزايش فشار روي آقاي اسد هدايت کند.

دولت مي‌تواند روي روسيه، چين و اتحاديه عرب فشار بياورد تا تحريمهاي سختتري تصويب کنند و از ترکيه خواهان قطع رابطه با رژيم و تأمين حفاظت براي پناهندگان بشود. براي آمريکا بسيار ساده‌تر است که الان پرانرژيتر اقدام کند تا اين‌که به بحران ناشي از يک جنگ داخلي واقعي بپردازد.

 

واشنگتن خويشتنداري اپوزيسيون سوريه را مي‌ستايد

روزنامه السياسه کويت   چهارشنبه 6 مهر 1390(28 سپتامبر 2011)

ايالات متحده خويشتنداري اپوزيسيون سوريه در مقابله با سرکوب خونين تظاهرات را ستوده تأکيد کرد که ظهور اعمال مسلحانه عليه اين رژيم امري طبيعي است. مارک تونر سخنگوي وزارت‌خارجه آمريکا گفت: با توجه به ميزان خشونت در ماههاي اخير شگفت‌انگيز نيست که شروع به ديدن اين کنيم که نظاميان و افرادي در اپوزيسيون براي حفاظت خود به خشونت متوسل مي‌شوند.

وي افزود: اپوزيسيون (تاکنون) خويشتنداري فوق‌العاده‌يي در مقابله با وحشيگري رژيم نشان داده است و طبيعي است که مرجح اين باشد که هرچه رژيم سرکوب و کشتار و دستگيري را افزايش مي‌دهد، اين جنبش مسالمت جو، خشونت‌آميز شود. . .

تونر تأکيد کرد بخش بسياري (از مخالفين) کماکان غيرمسلح هستند ، و مسئوليت هرگونه تغييري در اين وضعيت با رژيم است. وي واکنش مخالفين به رژيم را يک مقوله دفاع از خود به‌شمار آورد.

 

آنچه در رستن ميگذرد يك نقطه عطف تعيين كننده در مسير انقلاب سوريه است

تلويزيون الجزيره   جمعه 8 مهر 1390(30 سپتامبر 2011)

رستن صحنه عمليات نظامي شده است عمليات رستن ميدان جنگي بين جداشدگان از ارتش و نيروهاي طرفدار رژيم است. ناظران امور سوريه ميگويند آنچه در رستن ميگذرد ممكن است يك نقطه عطف تعيين كننده در مسير انقلاب باشد زيرا در اينجا بخشي ازارتش با بخش ديگر آن در شهر رودررو شده است كه اين چنين چيزي ممكن است روي انسجام آن تاثير بگذارد و درب رابروي آثار آينده آن بر روي وحدت ارتش باز كند. . . اپوزيسيون دولت را متهم ميكند كه مردم را بسوي عمل نظامي سوق ميدهد تا سوريه را در جنگ داخلي غرق كند و دليل آنها براي اين موضوع آنچيزي است كه از چند هفته پيش در حمص ميگذرد و همچنين مجموعه ترورهاي عناصر تحصيلكرده سوريه اي است كه اگر در اسامي مقتولين دقت شود بدون هرگونه ترديد مشخص ميشود قربانيان از طرف رژيم براي ايجاد تفرقه بين اجزاء مختلف تشكيل دهنده مردم سوريه با دقت تمام انتخاب شده اند هنوز چند روز از ترور دكتر حسن أيد نگذشته كه رژيم اعلام كرده قاتل را دستگير كرده است و اپوزيسيون در مورد اسرار سرعت اين دستگيري سوال ميكنند در حالي كه بعد از گذشت 6 ماه از حوداث درعا هيچ نتيجهاي از كميته تحقيق براي مشخص كردن مسئول شكنجه كودكان مشخص نشده است.

 

اپوزيسيون سوريه در پي برقراري منطقه پرواز ممنوع مي‌باشد

وال استريت ژورنال    پنجشنبه 7 مهر 1390(29 سپتامبر 2011)

گروههاي اپوزيسيون سوريه براي اولين بار از جامعه بين‌المللي درخواست حفاظت نمودند تا با تأسيس منطقه پرواز ممنوع تحت نظر سازمان ملل، شهروندان را در برابر يورش ادامه‌دار نظامي رژيم اسد حفاظت کند.

روز چهارشنبه درخواستهاي رسمي اپوزيسيون، با پاسخ سردي از سوي دولت اوباما و دولتهاي غربي مواجه گرديد. آنها گفتند در حال حاضر اشتياق کمي براي تکرار کارزار هوايي از نوعي که براي بيرون راندن ديکتاتور قديمي، معمر قذافي، استفاده شد، دارند.

فعالان سوري گفتند، اکراد به فراسوي اسد با آرزوي خودمختاري چشم دوخته‌اند. اما ديپلماتهايي از کشورهاي پيشروي عربي گفتند، به‌طور فزاينده‌يي احتمال نوعي مداخلات انسان دوستانه را مورد بحث و بررسي قرار داده‌اند و اين در حالي است که شمار شهرونداني که طي درگيريها کشته شده‌اند به بيش از 3000تن رسيده است.

اين مقامات عربي گفتند، اين احتمال وجود دارد که تأسيس منطقه پرواز ممنوع در بخشي از سرزمينهاي سوريه به منطقه امني براي تعداد بيشتري از فراريان ارتش سوريه تبديل شود. و طبق شواهد فزاينده اين در بحبوحه ترک ارتش توسط افسران جز مي‌باشد.

 

تحريمات تازه سوئيس عليه اهداف نفتي و بانک مرکزي سوريه

خبرگزاري فرانسه جمعه 8 مهر 1390(30 سپتامبر 2011)

سوئيس روز جمعه تحريمهاي عليه سوريه را تشديد نمود و سرمايه‌گذاري جديد در بخش نفت را متوقف کرد و هم‌چنين ارسال سکه هاي و اسکناس هاي جديد به بانک مرکزي آن را متوقف نمود.

وزارت اقتصاد [سوئيس] طي بيانيه گفت: اکنون تصويب وام يا اعتبار دادن به هر شخص يا نهاد سوري براي تجارت در اکتشاف، توليد يا پالايش نفت خام ممنوع است.

 

در سوريه 32نفر در تظاهرات با عنوان جمعه پيروزي براي شام ما و يمن ما كشته شدند

تلويزيون الجزيره   جمعه 8 مهر 1390(30 سپتامبر 2011)

امروز در سوريه 32نفر در تظاهرات با عنوان جمعه پيروزي براي شام ما و يمن ما كشته شدند. از اين تعداد 16نفر در حماه و نواحي آن، 13نفر در حمص و الرستن و دو تن در ريف دمشق و يك نفر در إدلب كشته شدند. تظاهركنندگان شعار سرنگوني نظام را سر داده و خواستار اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوريه و حمايت بينالمللي از غير نظاميان شدند.

دهها تانك شهر الرستن را مورد حمله قرار داده و بين نيروهاي امنيتي و عناصر جداشده از ارتش درگيري صورت گرفت.

در تلبيسه، صداي انفجار و تيراندازي در شهر شنيده ميشود و خبرها حاكي از وجود شقه در ارتش ميباشد.

در حي القدم نيروهاي امنيتي به شدت گسترش يافته و اقدام به دستگيري تظاهركنندگان نمودند.

ديدبان سوري: در اطراف تلبيسه، 32سرباز در درگيري با جداشدگان از ارتش مجروح شدند.

 

كنفرانس مطبوعاتي اعلام نتايج جلسه اپوزيسيون سوريه در استانبول

تلويزيون الجزيره يكشنبه 10 مهر 1390(2 اكتبر 2011)

اپوزيسيون سوريه با تشكيل شوراي ملي سوريه و دبيرخانه آن موافقت كردند.

برهان غليون، آكادميسين و فعال اپوزيسيون سوريه (قرائت بيانيه تأسيس شوراي ملي سوريه):

           تشكيل شوراي ملي سوريه در چارچوب وحدت اپوزيسيون سوريه را اعلام ميكنيم.

           تلاش ميكنيم تا نظام حاكم را سرنگون كنيم. ما خواستار برپايي نظام دموكراتيك پلوراليستي هستيم.

           هرگونه دخالت خارجي را رد ميكنيم و از سازمان ملل ميخواهيم تا حمايت بينالمللي را تأمين نمايد.

در بيانيه تأكيد شد كه اين شورا سياست طائفي نظام را محكوم ميكند. سياستي كه كشور را به سوي پرتگاه جنگ طائفي پيش ميبرد. راه حل دموكراتيك براي اقليت كرد و آشور در كادر وحدت سوريه ارائه خواهد شد. غليون در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره شناسايي كشورها گفت كه مشكل در شناسايي كشورها نيست بلكه مشكل در تشكيل اين شورا بود كه صورت گرفته و حمايت بينالمللي به دنبال اعلام اين شورا به دست خواهد آمد.

           اپوزيسيون سوريه موافقت كردند كه تعداد اعضاي اين شورا 230نفر باشد.

           كميته امور احزاب سوريه 11درخواست براي تأسيس احزاب جديد دريافت كرد و با دو درخواست موافقت كرده است.

 

اخبار كوتاه انقلاب سوريه

تلويزيون الجزيره 10/7/90:

منطقه خالديه در شهر حمص شاهد تظاهراتي با شركت تمام فعالان سياسي اين شهر براي اعلام حمايت از شوراي ملي سوريه و درخواست حمايت بين المللي از شهروندان بود.

در بصرالحرير در استان درعا تظاهرات شبانه اي برگزار شد كه در آن تظاهر كنندگان براي استمرار انقلاب تا سرنگوني رژيم سوگند ياد كردند.

خبرگزاري سوريه گفت نيروهاي ارتش بعد از چند روز درگيري با كساني كه آنها را گروههاي مسلح مي ناميد كنترل شهرك رستن را بدست گرفتند. از طرف ديگر منابع محلي در اين شهر گفتند كه سربازان گردان خالدبن وليد كه از ارتش جدا شده اند، زير توپباران نيروهاي ارتش سوريه، از شهر عقب نشيني كرده اند. فعالان تعداد كشته هاي شهر رستن را نزديك به 130 نفر از سه شنبه گذشته ذكر ميكنند.

 

اروپاييان در پي رأي ملل ‌متحد در مورد سرکوب در سوريه هستند

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 12 مهر 1390(4 اكتبر 2011)

روز سه‌شنبه، يک روز بعد از اين‌که واشنگتن تحريمات موجود بر عليه دمشق را افزايش داد، کشورهاي اروپايي در پي رأي‌گيري حول قطعنامه‌اي در شوراي امنيت ملل‌متحد بودند که سرکوب معترضين در سوريه را محکوم مي‌کند.

بريتانيا، فرانسه، آلمان و پرتغال، کلمه تحريمات را از متن پيشنويس خود حذف کردند تا شايد بتوانند بر مخالفين در شورا، غلبه کنند، اما ديپلماتها گفتند، روشن نيست که اين اقدام، براي اجتناب از وتوي روسيه، کافي باشد.

 

وزارت خزانه‌داري: آمريکا فروش تجهيزات ارتباط راه دور به سوريه را ممنوع مي‌کند

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 11 مهر 1390(3 اكتبر 2011)

وزارت خزانه‌داري آمريکا روز دوشنبه براي ممنوع کردن فروش تجهيزات ارتباطات راه دور به سوريه اقدام نمود. اقدام اخير اين وزارتخانه از مجموعه اقدامات تحريمي است که هدف آن منزوي کردن رژيم بشار اسد مي‌باشد.

 

کانادا صنعت نفت سوريه را با تحريمهاي جديد هدف قرار مي‌دهد

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 13 مهر 1390(5 اكتبر 2011)

وزير خارجه کانادا، جان بيرد روز سه‌شنبه تحريمهاي جديدي که صادرات نفت و سرمايه‌گذاري در ميادين نفتي سوريه را هدف قرار مي‌دهد، را اعلام کرد و بدينوسيله فشار را روي رژيم بشار اسد بالا برد. کانادا هم‌چنين نام 27نفر که به اسد نزديک بوده و 12 نهاد که در ارتباط با اين رژيم هستند را به ليست افراد و کمپاني‌هايي که با تحريم مواجه مي‌شوند، اضافه نمود. بدين ترتيب کل نهادهايي که هدف قرار مي‌گيرند، به 77 موجوديت مي‌رسد. اين اقدامات شامل ممنوعيت سفر و منجمد کردن داراييها مي‌شود.

 

فرانسه: وتوي چين و روسيه روز غم‌انگيزي براي سوريها و ملل‌متحد بود

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 13 مهر 1390(5 اكتبر 2011)

فرانسه روز چهارشنبه گفت، تصميم روسيه و جين براي وتو کردن قطعنامه شوراي ملل‌متحد که سوريه را هدف قرار داده، يک روز غمگين براي مردم سوريه و خود اين شورا مي‌باشد.

بعد ازا ينکه درخواست اروپا براي اقدامات هدفمند عليه دمشق وتو شد، آلن ژوپه وزير امورخارجه فرانسه طي بيانيه‌يي گفت، شوراي امنيت در مواجه با تراژدي سوريه نبايد ساکت بماند.

 اواخر روز سه‌شنبه، 9 کشور به نفع متني که در صورتي که اسد سرکوب را ادامه دهد خواهان اقدامات هدفمند شده بودند، رأي مثبت دادند. . . روسيه و چين عليه اين متن رأي دادند، که به‌خاطر قدرت وتوي آنها اين قطعنامه عقيم ماند. . .

چورکين، نماينده روسيه در ملل‌متحد گفت، قطعنامه اروپا مبتني بر فلسطفه مقابله است. او اضافه کرد، تهديد به اقدام غيرقابل قبول است.

بعد از اين‌که سفير سوريه آمريکا را متهم به قتل‌عام . . . نمود، سوزان رايس سفير آمريکا هيأت خود را به بيرون از جلسه شورا هدايت کرد.

نماينده فرانسه در ملل‌متحد در بيرون از جلسه شورا گفت، وتوي روسيه و چين يک راي عليه بهار عرب بود. . .

آمريکا از بابت شکست در تصويب قطعنامه محکوميت سرکوب معترضين اپوزيسيون توسط دولت سوريه در روز سه‌شنبه، در شوراي امنيت ملل متحد، ابراز خشم کرد.

سوزان رايس، سفير آمريکا در ملل متحد، از جامعه بين‌المللي خواستار اعمال تحريمات سخت و هدفمند بر عليه بشار اسد، به‌خاطر سرکوب مرگبار مخالفينش شد.

بعد از اين‌که روسيه و چين، قطعنامه‌اي که تهديد به اقدامات احتمالي بر عليه سوريه مي‌کرد را وتو کردند، رايس گفت، آمريکا، از اين‌که اين شورا بکلي در رسيدگي به يک چالش فوري اخلاقي و يک تهديد فزاينده براي صلح و امنيت منطقه ناکام ماند، خشمگين است .

رايس، مخالفين اين قطعنامه در شوراي 15 عضوي را، که به‌گفته وي، 'ترجيح مي‌دهند به رژيم سوريه سلاح بفروشند' را محکوم کرد.

او گفت، بگذاريد صريح باشم، آمريکا معتقد است، زمان آن گذشته است [دير شده است و بايد سريعتر اقدام کرد] که اين شورا مسئوليتهاي خود را برعهده بگيرد و تحريمات هدفمندسختي، از جمله تحريم تسليحاتي را بر رژيم اسد، اعمال کند . . .

رايس گفت، امروز، مردم شجاع سوريه مي‌توانند ببينند که در اين شورا، چه کسي از اشتياق آنها براي آزادي و حقوق‌بشر جهانشمول حمايت مي‌کند و چه کسي نمي‌کند .

روز چهارشنبه بريتانيا گفت، تصميم روسيه و چين به وتوي قطعنامه ملل‌متحد که هدفي جز خاتمه دادن به سرکوب مرگبار معترضين دمکراسي خواه در سوريه نداشت، ضربه تلخي به مردم سوريه است.

هيگ، وزير خارجه بريتانيا گفت، که نسبت به اين اقدام آنها مأيوس شده و اين‌که اين دو کشور مجبور خواهند بود که عواقب هرگونه افزايش خشونتي را تحمل کنند.

او طي بيانيه‌اي گفت، من البته نسبت به تصميم چين و روسيه، مأيوس شدم. چنين اقدامي، به‌مثابه گرفتن طرف يک رژيم بي‌رحم، به‌جاي گرفتن طرف مردم سوريه، در منطقه نگريسته خواهد شد. . .

او عهد کرد که شانه به شانه در کنار مردم سوريه، در برابر نقض وحشتناک حقوق‌بشر توسط بشار اسد عليه غيرنظامي ان، بايستد. . .

آمريکا در اعتراض به شکست شوراي امنيت در تصويب قطعنامه‌اي بر عليه سوريه ابراز خشم کرد و سفير آن، به همراه هيأت خود، به هنگام سخنراني نماينده سوريه، از سالن خارج شد. . .

 سفير بريتانيا نيز با فاصله اندکي بيرون رفت و يکي از دستيارنش را براي استماع باقي گذاشت.

عفو بين‌الملل مواردي را که فعالين سوري در ديگر کشورها مورد حمله قرار گرفته‌اند را برجسته کرد و خواهان اقدام شديدتر عليه سفارت هاي سوريه که پشت چنين تهديدهايي قرار دارند، گرديد. .

فرانسه تأييد کرد که بعد از حمله اوباش به يک تظاهرات در پاريس، تحقيقاتي را به راه انداخته است.

سخنگوي وزارت امورخارجه فرانسه گفت، دستگيريهايي صورت گرفته و براي تظاهراتهاي اپوزيسيون سوريه، حفاظت بيشتري توسط پليس اختصاص داده شده است.

در سوئد، کارل بيلدت، وزير امورخارجه اين کشور اخطار کرد: در صورتي‌که ديپلومات هايي در اين فعاليت ها که مطابق با استاتوري ديپلوماتيک آنها نيست، دخالت داشته باشند، آنها در سوئد مورد استقبال قرار نمي‌گيرند.

 

بان کي‌مون شوراي امنيت را در مورد قطعنامه عليه سوريه مورد انتقاد قرار داد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 14 مهر 1390(6 اكتبر 2011)

بان کي‌مون دبيرکل سازمان ملل روز چهارشنبه در حالي که شوراي امنيت را به‌خاطر ناکامي در تصويب قطعنامه بحران سوريه مورد انتقاد شديد قرار مي‌داد، گفت سازمان ملل التزام اخلاقي دارد تا خشونت در سوريه را پايان دهد. . .

مارتين نيزريکي سخنگوي سازمان ملل در مورد شکست قطعنامه گفت، دبيرکل از اين‌که شوراي امنيت در اين خصوص به توافق نرسيد ابراز تأسف کرد و اميدوار است شورا بر اين اختلاف فائق آيد.

بان کي‌مون يک بار ديگر خشونت در سوريه را محکوم نمود و آن را غيرقابل قبول خواند و از قدرتهاي بين‌المللي خواست در اين‌باره اعتراض کنند و دست به يک اقدام منسجم بزنند.

 

سوریها خواستار تحریم کالاهای ساخت چین و روسیه شدند

دبی-العربیه.نت جمعه 15 مهر 1390(7 اكتبر 2011)

 مخالفان بشار اسد در سوریه، روز جمعه 7-10-2011 با راه اندازی تظاهراتی تحت عنوان " شورای ملی نماینده ماست" به حمایت از این شورا که یک هفته از تاسیس آن می گذرد پرداختند .

تظاهر‌کنندگان در اکثر شهرها ی سوریه پلاکاردهایی را با خود حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود: " ما از شورای ملی مردم سوریه ، تنها نماینده انقلاب سوریه حمایت می‌کنیم".

شورای ملی سوریه روز یکشنبه گذشته پس از ماهها گفتگو میان گروههای مخالف در شهر استانبول ترکیه اعلام موجودیت کرد.

حمص، ادلب، حماه و درعا از جمله شهرهایی بودند که مردم آنها، امروز جمعه به خیابانها آمدند و بر ضد بشار اسد، روسیه و چین شعار دادند.

همچنین در برخی پلاکاردها از مردم سوریه خواسته شده از خرید کالاهای چینی و روسی خودداری کنند .

چين و روسيه، دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز چهار شنبه گذشته با "وتو" کردن پیش نویس قطعنامه شورای امنیت از محکومیت رژیم بشار اسد جلوگیری کردند.

شورای هماهنگی تظاهرات در سوریه اعلام کرد در تظاهرات امروز جمعه تاکنون کشته شدن 9 معترض به این شورا گزارش شده است.

همچنین برخی گزارش های رسانه های مخالفان دولت دمشق اعلام کردند که ریاض سیف یکی از مخالفان بشار اسد در دمشق مورد ضرب و شتم لباس شخصی های هوادار رئیس جمهور سوریه قرار گرفت.

 

مددوف: بشار اسد در صورت عدم انجام اصلاحات، از قدرت کناره گیری کند

دبی- العربیه.نت  جمعه 15 مهر 1390(7 اكتبر 2011)

دیمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه روز جمعه 7-10-2011 در یک موضع غیر منتظره نسبت به حوادث سوریه اعلام کرد رهبران دمشق در صورت عدم توانایی در انجام اصلاحات از قدرت کناره گیری کنند.

به گزارش خبرگزاری روسی"ریا نووستی" مددوف از رژیم بشار اسد خواست اصلاحاتی که وعده آنها را داده بود، عملی سازد.

با اين حال رئيس جمهور روسيه تأکید کرد که روسیه همچنان با تحریم هایی که هدف آنها کنار گذاشتن رژیم های مخالف کشورهای غربی است ، مخالفت خواهد کرد.

روسيه به همراه چین ، روز چهارشنبه گذشته با "وتو" کردن پیش نویس قطعنامه شورای امنیت از محکومیت رژیم بشار اسد ، جلوگیری کردند.

خبرگزاری روسی"ریا نووستی" به نقل از دیمتری مددوف گزارش داد که روسیه به مخالفت خود با تحریم های یک جانبه از سوی اعضای شورای امنیت بر ضد دولت ها ادامه خواهد داد.

بر اساس گزارشهای دریافتی در تظاهرات امروز در شهرهای مختلف سوریه مردم این کشور شعارهایی علیه مسکو و پکن سر دادند و خواستار تحریم کالاهای ساخت چین و روسیه شدند.

 

تحولات لیبی، ادامه جنگ با نیروهای قذافی

 

ساعدي قذافي در نيجر دستگير شد
دوشنبه 21 شهريور 1390(12 سپتامبر 2011)

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از سايت الجزيره، مارو آمادو، وزير دادگستري نيجر در يك كنفرانس خبري اعلام كرد كه ساعدي قذافي يكي از فرزندان معمر قذافي در قالب يك كاروان وارد كشور نيجر شده است.
وي تصريح كرد كه آنها از مرز شمالي نيجر وارد اين كشور شده‌اند و ارتش نيجر اين گروه را در مناطق صحرايي متوقف كرده است و روز دوشنبه و يا سه شنبه به پايتخت انتقال خواهند يافت.
اين در حالي است كه پيشتر مقامات ديگري از حكومت قذافي وارد نيجر شده بودند و نيجر نيز اعلام كرده بود كه به دلايل انساني از ورود سران حكومت قذافي به درون كشورش ممانعت نمي‌كند. ولي اگر قذافي و يا كساني كه از سوي دادگاه بين‌المللي مورد تعقيب هستند وارد كشور شوند اين كشور به تعهدات بين‌المللي خود متعهد خواهد بود.
از سوي ديگر هشام بوحجر، هماهنگ كننده عمليات جستجو براي قذافي با تاكيد بر اينكه قذافي هنوز از ليبي خارج نشده است، تصريح كرد كه گروه تعقيب كننده قذافي هم اكنون تلاش‌هاي خود را در جنوب ليبي متمركز كرده‌اند.
وي همچنين افزود كه معتقد است قذافي در مناطق جنوبي كشور و نزديك "سبها" مخفي شده است.
از سوي ديگر محمود جبريل، رئيس دفتر اجرايي شوراي ملي انتقالي ليبي اعلام كرد كه شوراي انتقالي مذاكرات خود را براي تشكيل حكومت وحدت ملي موقت در هفته آينده آغاز كرده است.
جبريل كه در يك كنفرانس خبري در طرابلس پايتخت ليبي سخن مي‌گفت اعلام كرد كه دولت جديد در چند روز آينده تشكيل خواهد شد و اين دولت يك دولت همبستگي ملي خواهد بود.
وي با تاكيد بر اينكه عمليات آزادسازي ليبي هنوز پايان نيافته است، اظهار داشت كه حكومت جديد نمايندگاني از تمام مناطق ليبي را در خود خواهد داشت.
جبريل در ادامه سخنان خود افزود كه حكومت جديد تمامي تصميم‌ها و دستورات شوراي ملي انتقالي را اجرا خواهد كرد و دولت بعدي ليبي بعد از آزادي كامل ليبي تشكيل خواهد شد.
رئيس دفتر اجرايي شوراي انتقالي ليبي با هشدار درخصوص آنچه كه بازي‌هاي سياسي ناميد، تصريح كرد كه كشور هم اكنون در مرحله حساسي قرار دارد و نيازمند وحدت هرچه بيشتر است و با پايان يافتن مرحله نظامي يقيناً بازي‌هاي سياسي آغاز خواهد شد.
وي همچنين با ابراز خرسندي از اينكه طرابلس را بدون خون‌ريزي‌هاي زياد توانستند تحت كنترل درآورند، تلويحا اشاره كرد كه اگر كشور دچار جنگ داخلي شود وي از سمت خود استعفا خواهد داد.
از سوي ديگر انقلابيون اعلام كردند كه ابوزيد دوردة، رئيس سازمان امنيت خارجي حكومت معمر قذافي رهبر فراري ليبي و نماينده پيشين ليبي در سازمان ملل را دستگير كردند.
بنابر اين گزارش گروه عبدالعاطي قدور، يكي از گروه‌هاي سري وابسته به انقلابيون، توانسته‌اند وي را در يكي از مناطق طرابلس دستگير كنند و پيش بيني مي‌شود كه به زودي تحويل شوراي انتقالي ليبي داده شود.
دوردة جزو افرادي است كه براساس حكم شوراي امنيت از سفر به كشورهاي ديگر منع شده بود.
در تحولات ميداني ليبي نيز انقلابيون حملات گسترده‌اي را به شهر بني وليد يكي از سه شهر باقي مانده در كنترل گردان‌هاي وابسته به قذافي، آغاز كردند.
بنابر گزارش‌هاي رسيده تبادل آتش و موشك‌باران بين گردان‌هاي‌ قذافي و انقلابيون همچنان ادامه دارد و انقلابيون توانسته‌اند به دروازه‌هاي شهر هراوة در نزديكي شهر سرت برسند.
بنابر اين گزارش ناتو نيز مواضعي را در شهر سرت بمباران كرده است تا انقلابيون بتوانند هر چه راحتر وارد اين شهر شوند.
انقلابيون همچنين اعلام كردند كه به سه كيلومتري شهر بني وليد رسيده‌اند و در آنجا تجمع كرده و آماده‌اند كه اين شهر را به تصرف درآورند؛ بنا به گفته شاهدان عيني نيروهاي قذافي به مركز شهر عقب نشيني كرده‌اند.
اين در حالي است كه انقلابيون پيشتر اعلام كرده بودند كه به عمق 500 متري شهر بني‌وليد نفوذ كرده‌اند و در آنجا جنگ‌هاي خياباني در جريان است.
همچنين شاهدان عيني اعلام كردند كه نيروهاي ناتو هفت بار مواضعي را در اين شهر بمباران كرده‌اند و بسياري از مواضع و پايگاه‌هاي موشكي قذافي در شهر را منهدم كرده‌اند.

 

سازمان ملل به‌خاطر دولت تحت تسلط مردها، به شورشيان ليبي فشار مي‌آورد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 22 شهريور 1390(13 سپتامبر 2011)

مقامات و ديپلومات‌هاي ملل‌متحد گفتند، سازمان ملل متحد به دولت شورشيان ليبي فشار مي‌آورد تا زنان بيشتري را در مناصب بالا قرار دهد و وزن بيشتري به برابري زن و مرد در قانون اساسي جديد بدهد.

تنها يک زن در بين 13 عضو شناخته شده اين دولت در انتظار که توسط بيش از 80 کشور به‌رسميت شناخته شده، وجود دارد. . .

درحالي‌که چندين کشور نگرانيهايي را در مورد مناصب جديد نهاد بعد از قذافي را مطرح کرده‌اند، لان مارتين ، مقام اصلي تعيين شده ملل‌متحد براي ليبي گفت، او نگرانيهاي ملل متحد را براي شوراي ملي انتقالي برجسته کرده است.

ديپلومات‌ها گفتند، ميشل باشله رئيس آژانس زنان ملل‌متحد که رئيس‌جمهور سابق شيلي است به بان کي‌مون دبيرکل ملل‌متحد درباره ليبي اظهار نارضايتي کرده است. اميد زنان در دولت جديد ليبي تا کنون به سالوا فوزي الدقلي يک زن آکادميست از شورشيان بنغازي است. سايت شوراي انتقالي مي‌گويد، دقلي مسئول امور قانوني و رئيس کميته مشورت قانوني است. اين سايت مي‌افزايد: او هم‌چنين زنان را نمايندگي مي‌کند.

 

ماهيت شوراي ملي گذار

خبرگزاري فرانسه  سه شنبه 22 شهريور 1390(13 سپتامبر 2011)

رهبران جديد ليبي عهد کردند که يک حکومت اسلامي مدره ايجاد کنند گرچه رزمندگانشان توسط عفو بين‌الملل روز سه‌شنبه متهم به ارتکاب احتمالي به جنايتهاي جنگي شده‌اند.

در ميدان شهداي طرابلس دو روز بعد از اين‌که عبدالجليل رئيس شوراي موقت گذار ليبي از بنغازي به طرابلس منتقل شد هزاران نفر سقوط ماه گذشته قذافي را جشن گرفتند. او به مردم گفت اسلام معتدل منبع اصلي قانونگذاري در ليبي بعد قذافي خواهد بود. وي افزود عقايد افراط‌گرايانه از چپ يا راست را نمي‌پذيرد.

سازمان عفو گفته است در روزهاي اول قيام عليه قذافي گروههاي معترض شماري از سربازان اسير شده و مظنون به مزدور را کشته‌اند. قذافي از محل اختفاي خود عهد کرد که به نبرد تا پيروزي ادامه مي‌دهد و در همين زمينه، نيروهاي وفادار به او در سه جبهه حملات غافلگيرانه‌يي را انجام دادند.

 

پسر قذافي در بازداشت خانگي در نيجر

خبرگزاري فرانسه   چهارشنبه 23 شهريور 1390(14 سپتامبر 2011)

وزارت‌خارجه آمريکا روز سه‌شنبه گفت، ساعدي پسر معمر قذافي ديکتاتور سرنگون شده ليبي که در آخر هفته وارد نيجر شد، در يک مکان مسکوني دولتي تحت بازداشت خانگي مي‌باشد.

 

هيأت آمريکايي متعهد شد که در ليبي بعد از قذافي دخالت نکند

خبرگزاري فرانسه   پنجشنبه 24 شهريور 1390(15 سپتامبر 2011)

جفري فلتمن مقام ارشد وزارت‌خارجه آمريکا بعد از گفتگوهايش در طرابلس در روز چهارشنبه، گفت واشنگتن به حقوق ليبيايي ها براي تصميم درباره آينده خود بعد از سقوط معمر قذافي احترام مي‌گذارد.

جفري فلتمن که ارشدترين مقام آمريکايي است که از هنگام بازپس‌گيري پايتخت از نيروهاي معمر قذافي در 23 اوت، از اين شهر ديدار مي‌کند گفت: ايالات متحده به حاکميت ليبي احترام مي‌گذارد. اين يک پيروزي براي مردم ليبي است و سرنوشت ليبي بايد فقط توسط ليبياييها تصميم‌گيري شود.

 

كنفرانس مطبوعاتي مصطفي عبدالجليل با كامرون و ساركوزي در طرابلس

 تلويزيون الجزيره   پنجشنبه 24 شهريور 1390(15 سپتامبر 2011)

مصطفي عبدالجليل، رئيس شوراي انتقالي ليبي: ما هرگز روزي را كه جامعه جهاني تصميم گرفت براي حمايت از غيرنظاميان در ليبي پرواز ممنوع اعلام كند، فراموش نخواهيم كرد.

محمود جبريل، رئيس دفتر اجرايي شوراي انتقالي ليبي: فرانسه و انگليس از درخواست ليبي براي بازپسگيري كرسيش در سازمان ملل حمايت خواهند كرد. انگليس تصميم گرفت به ليبي براي خنثي كردن مين در البريقه و زليتن و هر منطقه ديگر كمك كنند.

ديويد كامرون، نخست وزير انگليس: بايد مأموريت ناتو تا سيطره كامل بر اراضي ليبي ادامه يابد. ليبي ميتواند نمونهاي براي تغيير به سوي بهتر در مناطق ديگر كشورهاي عربي باشد.

نيكلا ساركوزي، رئيس جمهور فرانسه: ما هيچ معامله سودآوري را از ليبي درخواست نميكنيم و ما كاري را كه وظيفهمان در قبال حوادث ليبي بود انجام داديم. ضربات ناتو تا زماني كه به حمايت از غيرنظاميان ليبي نياز باشد ادامه خواهد داشت. قذافي پول و طلا در اختيار دارد و همچنان خطري براي ليبي است. اميدواريم كه جوانان سوريه نيز از دموكراسي برخوردار شوند.

كامرون: تازماني كه نياز باشد مأموريت ناتو ادامه خواهد داشت و همچنان مناطقي از ليبي تحت سيطره قذافي است. گزارشهاي بسياري درباره محل قذافي شنيديم اما بايد او را به دست عدالت سپرد.

عبدالجليل: هيچ قراردادي يا توافقنامهاي در مقابل كمكهايي كه براي رهايي از دست نظام قذافي دريافت نموديم امضاء نكرديم. هنگامي كه تمامي خاك ليبي تحت سيطره ما قرار گرفت، آزادي ليبي را اعلام خواهيم كرد. درباره گزارشهايي مبني بر ورود برخي نزديكان قذافي به نيجر گفتگو كرديم.

ساركوزي: نيجر احترام شوراي انتقالي ليبي را حفظ خواهد كرد و قذافي نخواهد توانست از مجازات فرار كند.

 

پيشروي نيروهاي شوراي ملي انتقالي ليبي در همه جبهه‌ها

راديو آلمان  شنبه 26 شهريور 1390(17 سپتامبر 2011)

رزمندگان شوراي ملي انتقالي ليبي خود را براي حمله نهايي به سرت و بني وليد آماده مي‌کنند. اين دو شهر آخرين پايگاه نيروهاي وفادار به معمر قذافي، ديکتاتور ليبي است و به‌شدت در مقابل انقلابيون مقاومت مي‌کنند. شبکه‌ي تلويزيوني الجزيره گزارش داد که هواداران قذافي در بام ساختمانها و مساجد شهر سرت موضع گرفته‌اند و به سوي نيروهاي دولت انتقالي ليبي شليک مي‌کنند.

نيروهاي شوراي ملي انتقالي ليبي براي تسخير بني وليد نيز به تجهيز نيروهاي خود براي حمله بعدي آغاز کرده‌اند. مقامات شوراي ملي انتقالي به بي‌بي‌سي گفته‌اند که هنوز موعد حمله بعدي به اين شهر مشخص نيست.

نيروهاي شوراي ملي انتقالي عصر جمعه مجبور به عقب‌نشيني از اين شهر شدند، زيرا هواداران قذافي آنها را زير رگبار موشک قرار داده بودند.

موسي ابراهيم، سخنگوي معمر قذافي به خبرنگار خبرگزاري رويترز گفت هواداران رهبر سابق ليبي مهمات فراواني در دست دارند و قادرند ماه‌ها به مبارزه بپردازند. او در ادامه گفت که قذافي شخصاً در ليبي است و رهبري مبارزات را نيز در دست دارد.

سخنگوي معمر قذافي در ادامه اتهامات فراواني به نيروهاي ناتو وارد ساخت و گفت در جريان حمله نيروي هوايي ناتو به سرت، خانه‌هاي مردم بمباران شدند و ۳۵۴ نيز در جريان اين حملات به قتل رسيدند. او گفت در ۱۷ روز حمله به سرت در مجموع بيش از ۲۰۰۰ نفر کشته شده‌اند. اتهامات وارده از سوي موسي ابراهيم، سخنگوي معمر قذافي، ديکتاتور ليبي تأييد نشده‌اند.

شناسايي شوراي ملي انتقالي در سازمان ملل

اگر‌چه نبردها براي آزادي کامل ليبي از دست هواداران معمر قذافي، ديکتاتور ليبي هم‌چنان ادامه دارد، شوراي امنيت سازمان ملل ‌متحد تحريم‌ها عليه ليبي را کاهش داد.

قطعنامه پيشنهادي بريتانيا مبني بر لغو ضبط اموال ليبي به تصويب رسيد و قرار شد که اين اموال هر چه زودتر در اختيار شوراي ملي انتقالي قرار گيرد. اين قطعنامه هم‌چنين خواستار اعزام هيأتي غيرنظامي از سازمان ملل به ليبي شد تا مقامات شوراي ملي انتقالي را در امر انتخابات آينده و تهيه قانون اساسي اين کشور ياري رساند.

مجمع عمومي سازمان ملل نيز روز جمعه (۲۵ شهريور / ۱۶ سپتامبر) با اکثريت آرا موافقت خود را با پذيرش شوراي ملي انتقالي به‌عنوان نماينده قانوني ليبي اعلام کرد. اين موافقت در حالي بود که بسياري از کشورهاي آفريقايي خواستار تعويق رأي‌گيري شده بودند، تا از ليبي اطلاعات دقيق‌تري به سازمان ملل ‌متحد برسد.

در اين ميان اعلام شده است که مصطفي عبدالجليل، رئيس شوراي ملي انتقالي ليبي، در نظر دارد در چند روز آينده در اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل ‌متحد شرکت کند و با باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا نيز ديدار و گفت‌و‌گو کند.

 

جنگ شديد در شهر سرت

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 27 شهريور 1390(18 سپتامبر 2011)

روز شنبه، در مرگبارترين درگيري طي 3روز گذشته، نيروهاي رژيم جديد ليبي، بعد از اين‌که کمي بيشتر وارد شهر سرت شدند، وادار به عقب‌نشيني گرديدند.

آتش توپخانه سنگين، راکت، و تک تيرانداز، حداقل 24 کشته و بيش از 40 مجروح در ميان جنگجويان شوراي ملي انتقالي برجاي گذاشت که يکي از آنها، يک خبرنگار آزاد فرانسوي بود. . .

فرمانده سالم جيها گفت، حداقل 1200 خوذروي مسلح شوراي ملي انتقالي به همراه حدود 6000 جنگجو، اغلب از مصراته، به منطقه سرت اعزام شده‌اند تا بر حاميان جان سخت قذافي غلبه کنند.

او گفت ممکن است خانه‌ها يا نقاطي از مقاومت وجود داشته باشند، اما آنها قادر نخواهند بود که به نيروهاي عظيم شورشي غلبه کنند. وي افزود، گزارشاتي دريافت کرده است که نيمي از شهروندان اين شهر، گريخته‌اند.

جنگجويان مهاجم سعي دارند که به شهروندان اين شهر که 130000نفر جمعيت دارد، آسيبي وارد نياورند، و دنبال انتقام گيري هم نيستند. ما از سلاحهاي سنگين استفاده نمي‌کنيم، مگر براي حفاظت از شورشيان، آن هم زماني که هدف قرار گرفته باشند.

 

پيشروي نيروهاي حكومت جديد ليبي در شهر سرت

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 28 شهريور 1390(19 سپتامبر 2011)

روز يکشنبه، يک فرمانده نظامي ‌گفت، نيروهاي رژيم جديد ليبي در شهر سرت پيشروي کرده و جاده ها را براي خروج شهروندان پاکسازي نمودند. . .

 وليد الفتوري، فرمانده تيپ القبرا گفت، اولين مشکل اين است که در آنجا، کودکان و غيرنظاميآن هستند و ما نمي‌خواهيم از راکت و توپخانه سنگين استفاده کنيم . او گفت، اما از طرف ديگر، آنها با سلاحهاي سنگين و توپخانه، بر روي ما آتش مي‌کنند . . .

 وي گفت، ما داريم سعي مي‌کنيم که گام به گام، کودکان و خانواده‌ها را بيرون بياوريم و به همين منظور، شورشيان جاده هاي کليدي به اين شهر را پاکسازي کرده‌اند تا خانواده‌ها بتوانند شهر را ترک کنند . . .

 از روز پنجشنبه که جنگجويان شوراي ملي انتقالي دست به يک کارزار نظامي بر عليه شهر سرت زده‌اند، حداقل 40تن از اين جنگجويان کشته شده‌اند.

 

در طرابلس شورايعالي حمايت از انقلاب ليبي اعلام شد

 تلويزيون الجزيره سه شنبه 29 شهريور 1390(20 سپتامبر 2011)

در حالي كه نبرد در جبهههاي سِرت، بنيوليد و سَبها ادامه دارد در طرابلس شورايعالي حمايت از انقلاب ليبي اعلام شد. بيانيه اعلام موجوديت اين شورا تأكيد ميكند كه هيچ مطامع سياسي ندارد و هدف آن در درجه اول حمايت از انقلاب و بناي آنچه جامعه مدني متمدن ميناميد ميشود، است.

 

انقلاب 17فوريه ليبي عبدالرحمان السويحلي را براي رهبري آينده كانديدا ميكند

تلويزيون الجزيره   سه شنبه 29 شهريور 1390(20 سپتامبر 2011)

ائتلاف انقلاب 17فوريه در الزاويه و نيروهاي سياسي و انجمنهاي جوانان گفت كه وجود جداشدگان نظام سابق ليبي در صف جلويي رهبري اين مرحله را قبول نميكند. در بيانيه صادره از سوي اين ائتلاف آمده است كه مرحله آينده نياز به شخصيتي دارد كه داراي سابقه مبارزاتي و ويژگيهاي رهبري باشد. با تمامي احتراماتي كه به تلاشهاي محمود جبريل و نقش او در رساندن ليبي به مرحله فعلي، دكتر عبدالرحمان السويحلي را كه از كفايت علمي و درايت سياسي براي رهبري مرحله آينده برخوردار است را كانديدا ميكنيم.

خبرگزاري فرانسه   سه شنبه 29 شهريور 1390(20 سپتامبر 2011)

رزمندگان ضدقذافي روز سه‌شنبه گفتند آنها يک فرودگاه متروکه وي يک پادگان را در شهر جنوبي سبحا تسخير کردند. در شمال هم ده‌ها نفر از رزمندگان رژيم جديد به شهر سلطانا حمله کردند و به پيروزيهايي رسيدند. آنها شعار الله‌اکبر و اين‌که سرتان را بالا بگيريد شما ليبيايي هستيد. نيروهاي کمکي بيشتري به سمت سرت در حرکت هستند.

 

ديدار اوباما با عبدالجليل و آمار شهدا

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 30 شهريور 1390(21 سپتامبر 2011)

باراک اوباما روز سه‌شنبه يک استقبال بين‌المللي از رهبران شورشيان ليبي را رهبري کرد و هشدار داد که هرگاه شهروندان مورد تهديد باشند ناتو با حملات هوايي اقدام خواهد کرد. عبدالجليل رهبر ليبي فاش ساخت که در جريان 8ماه جنگ در انقلاب ليبي حداقل 25هزار نفر شهيد و حداقل 50هزار نفر مجروح شده‌اند. در ديدارهاي ملل ‌متحد رهبران جهان همگي وعده کمک به دولت جديد ليبي دادند. جليل عهد کرد که ليبي جديد يک دموکراسي پويا خواهد بود که صلح و امنيت منطقه را محترم مي‌شمرد.

سارکوزي در اين ديدارها گفت تظاهرات مردم عرب به جامعه بين‌المللي مسئوليت براي اقدام مي‌دهد. وي اشاره کرد که اقدام در ليبي و در ساحل عاج بايد هشداري به ساير مستبدين بدهد.

 

تونس نخست‌وزير سابق ليبي را به زندان انداخت

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 31 شهريور 1390(22 سپتامبر 2011)

يک سخنگوي وزارت دادگستري تونس به خبرگزاري فرانسه گفت، نخست‌وزير سابق ليبي، بغداد المحمودي در تونس دستگير و روز پنجشنبه به جرم ورود غيرقانوني به مدت 6ماه زنداني شد. کاظم زين العابدين گفت، بغدادي که روز چهارشنبه دستگير شد، در مقابل دادستان کشور در توزور (430 کيلومتري جنوب تونس) حاضر شده و به 6ماه زندان با پيآمد فوري محکوم گرديد.

 

همكاري دولت جديد ليبي با انگليس در زمينه انفجار هواپيماي لاكربي

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 5 مهر 1390(27 سپتامبر 2011)

روز دوشنبه، وزارت‌خارجه بريتانيا گفت، شوراي ملي انتقالي ليبي گفت که در رابطه با پرونده بمب‌گذاري لاکربي، کمک خواهد کرد، آن هم در حالي که وزير دادگستري آن مي‌گويد، اين پرونده، مختومه است.

محمد العلاجي، وزير دادگستري دوران انتقال، روز دوشنبه گفت که عبدالباسط المغراهي، تنها کسي که در بمب‌گذاري 1988 محکوم شده، نبايد با پيگرد جديدي مواجه شود. او به خبرنگاران گفت، تحقيقات به اتمام رسيده است.

 

تسخير بندر استراتژيک سرت

خبرگزاري فرانسه   سه شنبه 5 مهر 1390(27 سپتامبر 2011)

به گفته يک فرمانده صحنه با خبرگزاري فرانسه، نيروهاي حکام جديد ليبي کنترل بندر سرت زادگاه معمر قذافي را در دست گرفتند. مصطفي بن دارديف فرمانده تيپ زيتان که وابسته به شوراي ملي گذار است گفت طي شب درگير بوده‌اند و اکنون کنترل اين بندر را در دست دارد. اين بندر در شرق سرت است و يک پيروزي استراتژيک براي نيروهاي ضدقذافي در به کنترل درآوردن [شهر] سرت مي‌باشد. علي زائدي يکي از رزمندگان گفت درحالي که ما به سمت مرکز شهر حرکت مي‌کنيم نبردهاي رو در رويي را انتظار داريم. رزمندگان ان.تي.سي (شوراي ملي گذار) در شرق سرت انبارهاي بزرگي از مهمات و سلاح را توقيف کرده‌اند.

معمر قذافي به هواداران خود گفته است که او هنوز در صحنه مي‌جنگد و آماده شهادت است. او گفت: شما بايد بدانيد که من در صحنه با شما هستم. آنها دروغ مي‌گويند که قذافي در ونزوئلا يا نيجريه است. من در بين مردم هستيم و طي روزهاي آتي يک شوک غيرمنتظره منتظر عوامل اين دسته است.

 

نبردهاي شديد در سرت

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 6 مهر 1390(28 سپتامبر 2011)

گرچه نيروهاي ضدقذافي بندر سرت را روز سه‌شنبه تسخير کردند اما آنها در يک جبهه ديگر با مقاومت شديدي از طرف نيروهاي وفادار به قذافي مواجه شدند. اعلان تشکيل دولت جديد هم تا به کنترل گرفتن کل کشور به تعويق افتاد. يک رزمنده شوراي ملي گذار در دروازه شرق سرت گفت نيروهاي باقيمانده قذافي با لباس‌شخصي ولي با سلاح سنگين تردد دارند و بسياري از مزدوران آفريقايي هم همراهشان هستند. وي افزود خانواده قذافي در داخل سرت هستند و شمار بزرگي از نيرو با خود دارند. گروهي از رزمندگان تيپ زنتان انبار مهمي از مهمات را کشف کردند که در حدود 100خانه مسکوني از آنها پر شده بود و حتي در بيمارستان روستا هم مملو از مهمات شده بود.

 

نيروهاي شوراي ملي انتقالي عمليات تصرف شهر سرت را شدت بخشيده اند

بي. بي. سي پنجشنبه 7 مهر 1390(29 سپتامبر 2011)

نيروهاي شوراي ملي انتقالي ليبي عمليات خود عليه افراد وفادار به معمر قذافي در شهر سرت را شدت بخشيده‌اند.

روز جمعه، ۸ مهر (۳۰ سپتامبر)، گزارش شد که هم‌زمان با تشديد عمليات نيروهاي دولت انتقالي ليبي براي پاکسازي سرت، زادگاه معمر قذافي، از افراد مسلح وفادار به او، شرايط غيرنظامي آن دشوارتر شده و خروج گسترده آنان از اين شهر افزايش يافته است.

روز گذشته، نيروهاي دولت انتقالي اعلام کردند که توانسته‌اند در يک عمليات متمرکز نظامي ، فرودگاه سرت با وجود حضور تک تيراندازان و استفاده هواداران قذافي از موشک‌انداز و توپخانه سنگين، به تصرف خود در آورند و به پيشروي به سوي مرکز اين شهر ادامه دهند.

براساس گزارشهاي رسيده از سرت، در حال حاضر دو طرف در خيابانها و محله‌هاي سرت درگير نبرد سنگين هستند و به گفته سخنگويان نظامي دولت انتقالي، نيروهاي طرفدار قذافي نقاط مختلف شهر را هدف آتشباري گسترده قرار داده‌اند.

سرت يکي از دو شهر اصلي ليبي است که هنوز به تصرف نيروهاي مخالف رژيم سرهنگ قذافي در نيامده است.

هم‌زمان، سازمانهاي امدادرساني بين‌المللي از وخامت شرايط غيرنظامي آن شهر خبر داده و گفته‌اند که افزايش تلفات و دشواري غيرنظامي آن در دسترسي به آب، برق و غذا مي‌تواند به بروز يک فاجعه انساني در اين شهر منجر شود.

سخنگوي سازمان ملل متحده گفته است که دولت انتقالي از اين سازمان خواسته است تا براي کمک به انتقال زخمي‌ها از مناطق درگيري در سرت، مقداري سوخت براي استفاده آمبولانس‌ها در اختيار آنها قرار دهد.

 

دستگيري موسي ابراهيم سخنگوي دولت قذافي در اطراف سرت

تلويزيون الحره  جمعه 8 مهر 1390(30 سپتامبر 2011)

انقلابيون ليبي اعلام كردند كه موسي ابراهيم سخنگوي دولت قذافي در اطراف سرت دستگير شد.

 

سلاحهاي مفقوده

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 10 مهر 1390(2 اكتبر 2011)

در ليبي حداقل 10هزار موشک مفقود هستند. اين گفته يک مقام ارشد ناتو است که بنا‌به گزارش اشپيگل اين نگراني هست که به دست القاعده بيفتد. جيامپائولو دي پائولا که مدير اين کميته را دارد گفت اين سلاحها ممکن است به ساير کشورها از کنيا تا کوندوز در افغانستان منتقل شود به دست افراد نامطلوب بيفتد. تعداد 5000 از اين مهمات يعني راکتهاي سام -7 ضدهوايي مفقودند و براي هواپيماهاي مدني نيز خطرناکند. آمريکا سه ميليون دلار براي تخريب اين مهمات تأمين کرده است.

 

در شهر زادگاه معمر قذافي درگيري سنگيني وجود دارد و شهروندان از آنجا مي‌گريزند

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 10 مهر 1390(2 اكتبر 2011)

گزارشگران خبرگزاري فرانسه گفتند، سرت، شهر زادگاه معمر قذافي روز شنبه متحمل سنگين ترين درگيري طي يک هفته گشته، در حالي است که نيروهاي رژيم جديد به کارزار خود براي گرفتن آن شهر از دست وفاداران شديداً مصمم ديکتاتور سابق ليبي فشار گذاشته‌اند.

تمرکز آخرين درگيري، مرکز کنفرانس اواگادوگا، محل برگزاري جلسه اتحاديه آفريقا که معمر قذافي آن را ميزباني کرد، مي‌باشد. اين محل در نزديکي بيمارستاني است که مواد شديداً ضروري توسط صليب‌سرخ به آن جا آورده مي‌شد.

يک نيروي عظيم نزديک به 100 خودروي شوراي ملي انتقالي شامل سلاحهاي ضدتانک، چندين موشک‌انداز، از جنوب حدود اواسط روز وارد شهر شدند و اين مرکز را به محاصره خود درآوردند. . .

برخي از رزمندگان بعد از 2ساعت درگيري شديد، وقتي نيروهاي وفادار از تفنگهاي تک تيرانداز و آتش خمپاره استفاده مي‌کردند عقب نشستند. . .

برخي از صدها مردمي که از شهر سرت مي گريختند گفتند وقتي ساختمانها که با آتش توپخانه نيروهاي رژيم جديد که آن‌جا را محاصره کرده، و يا با حملات هوايي ناتو مورد اصابت قرار مي‌گرفتند، تلفاتي از شهروندان در آن‌جا وجود داشته است.

مصطفي عبدالجليل رئيس شوراي ملي انتقالي گفت به شهروندان فرصت براي ترک شهر داده شد.

 

نبرد در ليبي سنگينتر از آن است که بشود به کارزار ناتو پايان داد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 12 مهر 1390(4 اكتبر 2011)

وزير دفاع آمريکا لئون پانتا روز سه‌شنبه گفت، مادامي که جنگ سنگين زميني بين شورشيان و حاميان سرسخت رهبر برکنار شده معمر قذافي در جريان است، حملات هوايي ناتو در ليبي ادامه خواهد داشت. . . پانتا طي سفري به قاهره به خبرنگاران گفت، من گمان مي‌کنم مادامي که جنگ در ليبي ادامه دارد، مأموريت ناتو ادامه خواهد يافت.

او در پاسخ به اين سؤال که کارزار هوايي ناتو چه مدت ادامه خواهد يافت گفت: من فکر مي‌کنم جنگ بايد تمام بشود. . . وزير دفاع آمريکا بعد از توقفش در قاهره جهت ملاقات با وزراي دفاع ناتو، متحدين کارزار هوايي در ليبي - - که اخيراً به مدت 90روز تمديد شد - - عازم بروکسل شد. اين ملاقات در رأس برنامه وي قرار دارد.

 

ناتو تا پايان نبردها در ليبي به مأموريت خود ادامه مي دهد

راديو فرانسه پنجشنبه 14 مهر 1390(6 اكتبر 2011)

وزيران دفاع کشورهاي عضو سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) که از ديروز (چهارشنبه) براي يک نشست دو روزه در بروکسل گردآمده‌اند امروز بر عزم جدي اين سازمان بر ادامه‌ي مأموريت خود در ليبي تا پايان نبردها ميان نيروهاي رژيم جديد و نيروهاي هوادار قذافي، رهبر پيشين اين کشور، تأکيد کردند. آندرس فوگ راسموسن، دبيرکل اين سازمان، امروز گفت شش ماه پس از آغاز مأموريت ناتو در ليبي، مأموريتي که براساس قطعنامه‌ي شوراي امنيت سازمان ملل‌متحد آغازشد، اين مأموريت در شرف پايان گرفتن است.

با وجود اين، دبيرکل ناتو از تعيين تاريخي براي پايان اين مأموريت خودداري کرد.

به‌رغم خودداري آندرس فوگ راسموسن از تعيين چنين تاريخي، يک ديپلمات حاضر در مقر ناتو از باقي ماندن چند هفته ديگر از مأموريت ناتو در ليبي سخن گفته و افزود اگر همه چيز به منوال کنوني پيش رود در پايان ماه جاري تاريخ پايان آن اعلام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از بروکسل، اوضاع در شهر سرت، زادگاه قذافي و مقاومت سرسختانه‌ي هواداران او در برابر نيروهاي شوراي ملي انتقالي ليبي- مقاومتي که از چند هفته‌ي پيش ادامه دارد- از عوامل تعيين کننده‌ي استراتژي ناتو در ليبي است.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

تشيع پيكر هادي المهدي

تلويزيون البغداديه شنبه 19 شهريور 1390(10 سپتامبر 2011)

پيكر روزنامه نگار شهيد هادي المهدي امروز در استان ديوانيه تشييع شده است. امروز در اين شهر يك تظاهرات اعتراضي به ترور هادي المهدي برگزار شده است. ابومصطفي سخنگوي جنبش 25فوريه: مردم شعار مي دادند كه از قاتلان و جنايت كاراني كه دست به اين جنايت عليه اين قهرمان مبارزه و آزادي در عراق جديد زده اند بايد قصاص گرفت، عراقي كه دمكراسي قلابي در آن حاكم است. دمكراسي كه ساخت آمريكا و ايران است.

 

ليست کردي اعلام كرد در صورتي که مشکلات بلاتکليف حل‌وفصل نشوند از دولت بيرون خواهند کشيد

تلويزيون الشرقيه نيوز  سه شنبه 22 شهريور 1390(13 سپتامبر 2011)

اجلاس مشترک وزراي منطقه کردستان در دولت مرکزي و نمايندگان منطقه در پارلمان و هم‌چنين نمايندگان احزاب کردي اعلام کردند، در صورتي که مشکلات بلاتکليف با دولت حل‌وفصل نشوند از دولت بيرون خواهند کشيد. خبرنگار الشرقيه در اربيل گزارش کرد که اجلاسي که امروز به‌رياست مسعود بارزاني رئيس منطقه کردستان با حضور ليست کردي و تغيير در اربيل برگزار گرديد، ديدار در چشم‌انداز برهم صالح نخست‌وزير کردستان از بغداد براي بررسي مسائل بلاتکليف و درصدر آن قانون نفت و گاز و اجراي ماده 140 از قانون و اجراي بقيه بندهاي توافق اربيل و شراکت ملي را مورد بحث و گفتگو قرار داد و تصميم به خروج از دولت در صورت عدم تعيين‌تکليف اين مسائل گرفت. ناظرين سياسي احتمال مي‌دهند که بحران سياسي بين دولت قانون و احزاب کردي به‌دليل عدم حل اين مشکلات گسترش يابد.

 

ديدار علاوي و بارزاني

تلويزيون البغداديه سه شنبه 22 شهريور 1390(13 سپتامبر 2011)

رياست منطقه كردستان اعلام كرد كه مسعود بارزاني و رئيس ليست العراقيه اياد علاوي دراربيل تحولات عراق و موانعي كه در مقابل روند سياسي قرار دارد را مورد بحث قرار داده اند. طرفين بر تعيين تكليف مشكلات دركادرحفظ منافع عاليه شهروندان عراقي تاكيد كردند. بارزاني و علاوي در ديدارشان بر اهميت اجراي توافقنامه اربيل و پيداكردن راه حل مناسبي براي پر كردن سمتهاي امنيتي بصورتيكه تامين امنيت و ثبات را تضمين كند تاكيد كرده اند.

 

مصاحبه علاوي با الشرق الاوسط: بهترين راه انتخابات پيش از موعد است

تلويزيون الحره  سه شنبه 22 شهريور 1390(13 سپتامبر 2011)

اياد علاوي رئيس ليست العراقيه گفت بهترين راه براي خروج از بحران سياسي عراق برگزاري انتخابات پيش از موعد مي باشد. وي گفت در عراق تصميم عراقي وجود ندارد بلكه تصميم ايراني- آمريكايي است. علاوي در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط گفت كه موضع ما تا زماني كه شراكت ملي طبق توافقات اربيل و بر اساس طرح مسعود بارزاني محقق نشود، تغييري نخواهد كرد. علاوي گفت: قطعا صحبت در مورد تك روي به دليل عدم اجراي توافقات شراكت ملي، اين تك روي ، تك روي شخص نوري المالكي نخست وزير است و نه حزب الدعوه.

 

نوري المالكي: علاوي ديگر يك شريك قابل قبول در روند سياسي نيست

تلويزيون السومريه چهارشنبه 23 شهريور 1390(14 سپتامبر 2011)

روز سه شنبه نوري المالكي نخست وزير در گفتگو با سايت السومريه نيوز مواضع اياد علاوي رئيس ليست العراقيه را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت علاوي ديگر يك شريك قابل قبول در روند سياسي نيست.

 

جنبش وفاق ملي: اين حق و صلاحيت نخست وزير نيست كه خارج از حيطه و صلاحيت خود اظهار نظر كند

تلويزيون الحره   چهارشنبه 23 شهريور 1390(14 سپتامبر 2011)

جنبش وفاق ملي: اين حق و صلاحيت نخست وزير و يا هر كس ديگري نيست كه خارج از حطيه و صلاحيت خود و خارج از كادر مشخص شده در قانون اظهار نظر كند چرا كه اين‌كار وي را در معرض حسابرسي قانوني قرار خواهد داد.

 

رهبران كرد ديدار برنامه ريزي شده هيأت كردي از بغداد براي اين هفته را تا اطلاع ثانوني به تعويق انداختند

تلويزيون الشرقيه نيوز   چهارشنبه 23 شهريور 1390(14 سپتامبر 2011)

رهبران كرد ديدار برنامه ريزي شده هيأت كردي به رياست برهم صالح از بغداد براي اين هفته را تا اطلاع ثانوني به تعويق انداختند. منابع سياسي مطلع نسبت به اجلاس اربيل كه روز گذشته برگزار شد گفتند كه رهبران كرد به نوري المالكي نخست وزير براي اجراي توافقات سياسي كه بر اساس آن دولت فعلي تشكيل شد، چند روز مهلت داده اند كه در رأس اين توافقات توافق اربيل بعلاوه درخواستهاي كردي به منظور مشخص كردن چشم اندازهاي روابط بين منطقه و دولت مي باشد. اين منابع گفتند كه به نوري المالكي از طريق يكي از رابطين تصميماتي كه روز گذشته سران كرد اتخاذ كرده اند، اطلاع داده خواهد شد.

 

صالح المطلك با هيئت نمايندگي صليب سرخ در عراق گفتگو كرد

تلويزيون العراقيه   چهارشنبه 23 شهريور 1390(14 سپتامبر 2011)

صالح المطلك معاون نخست وزير با هيئت نمايندگي صليب سرخ در عراق به رياستماگني برت ديدار و مجموعه اي از موضوعات ويژه حقوق بشري در عراق را مورد بحث و گفتگو قرارداد. المطلك بر اهميت ارتقاء چارچوب همكاري با سازمانهاي بين المللي جهت ارائه كمك از طريق آموزش پزشكان و پرستاران استخدامي و ارتقاء توان آنها در زمينه كمك و امداد رساني در حوادث امنيتي و فجايع طبيعي تاكيد نمود.

 

اسامه النجيفي با نماينده يونامي گفتگو كرد

تلويزيون العراقيه   چهارشنبه 23 شهريور 1390(14 سپتامبر 2011)

اسامه النجيفي رئيس مجلس نمايندگان عراق با جرزي اسكوراتفنج معاون نماينده سازمان ملل در عراق - يونامي ديدار و پيرامون نقش سازمانهاي بين المللي در كمك به عراق براي خروج از منشور بند هفتم سازمان ملل و ارتقاء روندسياسي بحث وگفتگو كرد. بر اساس اطلاعيه دفتر النجيفي, دو طرف در رابطه با موضوعات مهم و نقش سازمانهاي بين المللي در ارائه رهنمود و پيشنهادات به عراق در برخورد با چالشهايي كه ثبات داخلي را هدف قرار داده تبادل نظر كردند. همچنين موضوعات ديگري مثل روابط جريانات سياسي شركت كننده در روند سياسي و تشكيل كميسارياي مستقل انتخابات ازجمله موضوعات مطرح شده در اين ديدار بود.

 

تظاهرات در ميدان تحرير در بغداد

تلويزيون البغداديه جمعه 25 شهريور 1390(16 سپتامبر 2011)

دهها تن ازمردم بغداد امروز در اعتراض به وضعيت وخيم خدمات دست به تظاهرات زدند. تظاهركنندگان به دعوت جوانان آزاد عراق در ميدان تحرير تظاهرات كرده و خواستار اصلاح سياسي و سرعت بخشيدن به تامين خدمات و آزادي زندانيان شدند. تظاهركنندگان شعارهايي مي دادند كه طي آن حادثه النخيب در استان الانبار و انفجاري كه روز چهارشنبه گذشته در استان بابل رخ داد را محكوم مي كردند نيروهاي امنيتي دست به اقدامات امنيتي شديدي زدند و پل جمهوري كه به ميدان تحرير كشيده مي شود را بستند. . .

جلال الشحماني از ميدان تحرير: امروز برخي از گروههاي جوانان در ميدان تحرير حاضر شدند و تظاهرات كردند برخي ديگر از گروهها نيز اعلام كردند كه شركت نمي كنند ولي ما گفتيم كه ميدان تحرير يك تريبون است و نبايد آنرا خالي گذاشت و بايد حقوق مردم عراق را از آنجا بازخواست كرد.

 

اهالي زبير با برگزاري تظاهراتي خواستار برداشتن موانع بتوني شدند

تلويزيون الشرقيه نيوز  جمعه 25 شهريور 1390(16 سپتامبر 2011)

اهالي شهرستان زبير واقع در غرب استان بصره با برگزاري تظاهراتي خواستار برداشتن موانع بتوني به منظور تسهيل رسيدن خودروهايشان به مركز شهر و بيمارستان عمومي شدند. تظار كنندگان گفتند كه مجبورا براي رسيدن به بازار اصلي يك مسافت دوكيلومتري را همراه با بارهايشان پياده طي كنند و همين وضعيت براي بيمارانشان نيز صدق مي كند.

 

استاندار الانبار دستور داد كه هيچ نيرويي غير وابسته به استان نبايد وارد استان شود

تلويزيون الرافدين جمعه 25 شهريور 1390(16 سپتامبر 2011)

قاسم الفهداوي استاندار الانبار به همه مراكز و نقاط بازرسي در استان دستور داد كه اجازه ندهند هيچ نيروي نظامي و يا امنيتي بدون اطلاع از قبل از خارج از استان وارد استان بشوند. يك منبع مطلع گفت استاندار اعلام كرد كه درصورت هر نيرويي بزور وارد شود از عشاير خواسته خواهد شد كه در مقابل آن بايستند. اين اقدام استاندار بعد از اقدام باصطلاح شعبه مبارزه با تروريزم استان كربلا به فرماندهي محمد الموسوي رئيس شوراي استان مي باشد كه وارد الانبار شده و بيست نفر از ساكنان شهر رطبه را دستگير كردند. استاندار الانبار گفت كه اين آدم ربايي با فراهم كردن تسهيلات توسط نوري المالكي نخست وزير دولت ناقص و غير قانوني بوده است. يك منبع در شوراي شهررطبه گفت كه دو تن از دستگير شدگان آزاد شده اند كه در بين آنها شيخ عبدالعليم الكبيسي امام و خطيب يكي از مساجد رطبه است.

گفته مي شود كه بعد از دستگيري تعدادي از اهالي الانبار در مقر حزب دعوه در كربلا جشن گرفته شده و اعضاي حزب الدعوه شليك هوايي مي كردند. از طرفي ديگر رئيس شوراي استان كربلا محمد الموسوي ربوده شدن شهروندان از استان الانبار را تكذيب كرد و گفت آنها به دستور دفتر فرمانده كل در بغداد بازداشت هستند.

 

جلال طالباني با اياد علاوي ديدار کرد

تلويزيون الشرقيه نيوز   شنبه 26 شهريور 1390(17 سپتامبر 2011)

جلال طالباني رئيس‌جمهور و اياد علاوي رئيس ليست العراقيه بر ضرورت التزام به توافقات صورت گرفته در جريان اجلاس اخير سران و اجراي توافقات گذشته و در رأس آنها توافق اربيل تأکيد کردند. طالباني در جريان ديدار با اياد علاوي گفت مشکلاتي که در مسير روند سياسي با آنها روبه‌رو هستيم بر اهميت تلاش مشترک با منش توافقي و يافتن ساختار واقعي براي حل تمامي مشکلات و متبلور کردن طرحي فراگير و مورد توافق همه تأکيد مي‌کند. علاوي نقش طالباني براي يافتن مسير درست براي پايان دادن به اختلافات سياسي را مورد تقدير قرار داد و بر اهميت افزايش تلاش نيروهاي سياسي براي بناي عراق بر اساس تفاهم و مشارکت واقعي تأکيد کرد.

 

ليست کردي تأکيد کرد که تحقق خواسته‌هاي منطقه کردستان توسط مالكي آخرين فرصت است

تلويزيون الشرقيه نيوز   يكشنبه 27 شهريور 1390(18 سپتامبر 2011)

ليست کردي تأکيد کرد که تحقق خواسته‌هاي منطقه کردستان توسط نوري المالکي نخست‌وزير آخرين فرصت وي براي حفظ ائتلافات موجود مي‌باشد. مؤيد طيب در يک موضع‌گيري مطبوعاتي گفت خواسته‌هاي کردها همان خواسته‌هايي است که قبل از موافقت به شرکت در دولت آنها را مطرح کرده بودند که مهمترين آنها اجراي ماده 140 قانون اساسي متعلق به کرکوک و تحقق مشارکت در تدوين قوانين از جمله قانون نفت و گاز مي‌باشد. وي افزود اگر خواسته‌هاي ليست کردي محقق نشود سران کرد مجدداً براي بررسي گزينه هاي ديگر تشکيل جلسه خواهند داد. وي خاطرنشان کرد که نمي‌توان به اين وضعيت براي طولاني‌مدت ادامه داد. طيب گفت ائتلاف دولت قانون از توافقات گذشته شانه خالي کرده و آينده دولتش مرتبط به اجراي توافقات ، التزام به قانون ، توازن در نهادهاي دولتي ، شوراي ملي سياستهاي استراتژيکي ، قانون نفت و گاز و پيشمرگه مي‌باشد.

 

صالح مطلك: دولت تا كنون شكست بزرگي را اثبات كرده است

تلويزيون السومريه يكشنبه 27 شهريور 1390(18 سپتامبر 2011)

جبهه گفتگوي ملي به رياست صالح المطلك معاون نخست وزير در هفتمين سالگرد اين جبهه تاكيد كرد كه دولت تا كنون شكست بزرگي را اثبات نموده است و از مردم عراق خواستار دوري جستن از فرقه گرايي و تعصب شد.

مطلك: خطر خارجي و خطر داخلي وجود دارند و از رهبران سياسي عراق خواسته مي شود تا اختلافاتشان را كنار بگذارند و خواسته هاي حزبي و فردي خود را كناري بگذارند و هر كس كه پيمانها و تعهدات را محترم نمي شمارد، بايد مسئوليت هر خطري كه خداي نكرده اين كشور با آن روبرو شود را بر عهده گيرد.

 

حكم دستگيري صباح الساعدي

تلويزيون البغدايه   سه شنبه 29 شهريور 1390(20 سپتامبر 2011)

شوراي عالي قضايي به مجلس نمايندگان عراق دستور سلب مصونيت از نماينده مستقل مجلس صباح الساعدي را داده است. اين منبع گفت اين دستور درپي شكايتي صادر شده كه نوري المالكي نخست وزير عليه ساعدي كرده است. يك منبع مطلع نيز گفت يادداشت ديگري توسط شوراي عالي قضايي براي دستگيري ساعدي صادر شده است. از طرف ديگر صباح الساعدي تهاجم سنگيني عليه ائتلاف دولت قانون به رياست نوري المالكي انجام داد و مالكي را حجاج توصيف كرد. الساعدي سندي را فاش كرد كه اطلاعات نظامي آنرا صادر كرده است و نشان مي دهد تلاشي براي ترور وي توسط عناصر امنيتي وابسته به حزب بعث وجود داشته است.

 

اياد علاوي گفت اين حرف نوري المالکي که من را به‌عنوان شريک خودش در روند سياسي قبول ندارد را به پشيزي نخريدم

تلويزيون الحره   سه شنبه 29 شهريور 1390(20 سپتامبر 2011)

اياد علاوي رئيس ليست العراقيه گفت اين حرف نوري المالکي که من را به‌عنوان شريک خودش در روند سياسي قبول ندارد را پشيزي ارزش قائل نيستم. . علاوي در گفتگو با الحره اضافه کرد که اين مايه شرف و افتخار وي است که نوري المالکي وي را به‌عنوان شريک خودش قبول ندارد. وي تأکيد کرد که روابطي گسترده با تمامي طرفهاي سياسي در عراق دارد.

اياد علاوي رئيس ليست العراقيه: با صراحت مي‌گويم اين حرف را به پشيزي نخريدم. خودش مي‌داند اگر نمي‌خواهد شريک شويم نمي‌شويم، مگر من دستش را گرفته‌ام و يا دنبالش افتاده‌ام که بيا شريک شويم و يا از او شغلي براي خودم خواسته‌ام. به صراحت مي‌گويم ما اين چيزها را نداريم و لذا وي هرطوري که دوست دارد حرف بزند، بزند چرا که در نهايت مردم قضاوت مي‌کنند ولي در واقع و به صراحت بگويم که يکي تا دو روز بعد از اين حرف با رئيس‌جمهور در بغداد ديدار کردم، من در تماس دائم با مجلس اعلا هستم و در تماس با جريان صدر هستم و در تماس با مسعود بارزاني هستم و ما و آنها شرکاي مسير طولاني مبارزه با ديکتاتوري بوديم و اگر برادر نوري المالکي نمي‌خواهد شريک باشيم نمي‌شويم، اهلا و سهلا، تو به خير و ما را به سلامت و بين من و او اين مايه شرف من است.

 

مقتدي صدر رهبر جريان صدر از نوري المالکي خواست تا از سياست حذف و کنار گذاشتن دست بکشد

تلويزيون السومريه چهارشنبه 30 شهريور 1390(21 سپتامبر 2011)

در پي صدور حکم بازداشت صباح الساعدي عضو مستقل پارلمان از سوي شوراي عالي قضايي، سيد مقتدي صدر رهبر جريان صدر از نوري المالکي نخست‌وزير خواست تا از سياست حذف و کنار گذاشتن دست بکشد. صدر گفت حکم بازداشت صباح الساعدي و قبل از آن استعفاي رحيم العکيلي رئيس سابق سازمان سالم‌سازي و تصفيه برخي روزنامه‌نگاران به دستور دولت بعلاوه ديگر موضوعات نشان از ديکتاتوري جديدي دارد. صدر گفت ما نه تصادم مي‌خواهيم و نه صدام. صدر گفت بر نخست‌وزير است که براي حفظ چهره عراق از اين امور دست بکشد چرا که روند و کار سياسي مبتني بر شراکت است و نه حذف و کنار گذاشتن. از طرفي ديگر مقتدي صدر بار ديگر از بابت اين‌که ايران ابو درع جدا شده از ارتش مهدي را از خاک خودش اخراج نمي‌کند ابراز تأسف نمود.

 

 

ليست العراقيه در پي اجلاس سران خود به تحقق شراكت ملي واقعي به منظور ايجاد فضاي همبستگي دعوت نمود

تلويزيون السومريه چهارشنبه 30 شهريور 1390(21 سپتامبر 2011)

ليست العراقيه در پي اجلاس سران خود به تحقق شراكت ملي واقعي به منظور ايجاد فضاي همبستگي جهت تضمين حفاظت عراق و حفظ منافع آن و مبارزه با تك روي و مركزي در تصميم گيري ها دعوت نمود چرا كه در غير اينصورت نتيجه اش جز از هم پاشيدگي و باز كردن شكاف در برابر تمامي كساني كه مي خواهند به وحدت عراق خدشه وارد سازند، نيست. در بيانيه ليست العراقيه آمده است كه شركت كنندگان در اين اجلاس آخرين تحولات سياسي در دو زمينه ملي و منطقه اي و بازتابهاي آن بر روي اوضاع امنيتي عراق و ثبات آن را مورد بحث قرار دادند، كما اينكه به موضوع وخامت اوضاع امنيتي وحشتناك و تلاش نيروهاي تروريستي براي كشاندن عراق به فضاي فرقه گرايانه نفرت انگيز از طريق دست زدن به جنايت النخيب و هدف قرار دادن عراقيان با كفايت نيز پرداختند و دولت عراق را مسئول بازتابهاي اوضاع امنيتي به دليل ضعف در عملكردهاي امنيتي برشمردند.

 

تظاهرات در ميدان تحرير

تلويزيون البغداديه جمعه 1 مهر 1390(23 سپتامبر 2011)

امروز در ميدان تحرير بغداد شهروندان براي خروج نيروهاي آمريكايي و مبارزه با فساد و بهتر شدن خدمات  تظاهرات كردند و كشورهاي همسايه را متهم كردند كه در پشت حادثه النخيب قرار دارند تا فرقه گرايي را در عراق دامن بزنند. تظاهر كنندگان همچنين كشورهاي همسايه را به سوء استفاده از بحران سياسي عراق و تجاوز به سرزمين و حاكميت عراق متهم كردند. تظاهر كنندگان پلاكاردهايي را حمل ميكردند كه روي آنها نوشته بود حادثه النخيب را كه طرفهاي خارجي ميخواستند با آن فتنه مذهبي را برانگيزند مردم عراق به شكست كشاندند. تظاهر كنندگان همچنين خواهان تغيير حكومت فعلي بدليل شكستش در فراهم كردن خدمات از آب و برق و فرصت هاي كار براي بيكاران و بالا بردن سطح زندگي براي عراقيان شدند.

 

گزارشي از تظاهرات در بغداد و كربلا

تلويزيون الرافدين جمعه 1 مهر 1390(23 سپتامبر 2011)

گوينده: به فيلم هايي از تظاهرات بغداد بدست ما رسيده است توجه كنيد. شعارها:

اي  مردم بخدا زنداني كسي را ندارد / هر كسي كه به ميدان تحرير نيايد غيرت ندارد

ام امجد از كربلا: امروز ما در تظاهرات شركت كرديم ولي حتي هواپيما بالاي سرمان به پرواز درآوردند. تعداد نيروهاي پليس از تظاهركنندگان بيشتر بودند. از بغداد نيرو وارد كرده بودند كه ما آنها را نمي شناختيم. آنها همه جا را محاصره كردند و جوانان را دستگير مي كردند.

مردم شعار مي دادند:  اي مالكي دست بردار مردم تو را نمي خواهند /  اي مالكي تو را نمي خواهيم  / ايران برو بيرون / مالكي برو بيرون / آمريكا برو بيرون.

 

جنبش انقلابيون موصل به تظاهرات فراخوان داد

تلويزيون الرافدين جمعه 1 مهر 1390(23 سپتامبر 2011)

جنبش انقلابيون موصل به همه مردم عراق و به مردم موصل پيام داد که براي تظاهرات در روزهاي جمعه هر هفته آماده باشند و حق قانوني خود را براي يک زندگي شرافتمندانه بخواهند و خواستار مبارزه با فساد و آزادي زندانيان بيگناه بشوند و شعارهاي وحدت ملي بدهند و توپ‌باران روستاهاي مرزي عراق توسط ايران و ترکيه و قطع آب رودخانه‌ها و خشکاندن رودها و بناي بندرگاه مبارک را محکوم کنند.

اين بيانيه از رؤساي عشاير عراق و روحانيون و روشنفکران و عموم مردم عراق مي‌خواهد که براي اصلاح اين وضعيت و تغيير نظام سياسي مثل بقيه کشورهاي برادر عربي که به آزادي رسيده‌اند، در تظاهرات ميليوني شرکت کنند.

 

حيدر الملا، تصويب قانون سالم‌سازي در پارلمان به‌رغم مخالفت اتحاد ملي را ضربه مهلکي عليه فاسدين برشمرد

تلويزيون السومريه يكشنبه 3 مهر 1390(25 سپتامبر 2011)

حيدر الملا سخنگوي العراقيه در گفتگو با السومريه نيوز تصويب قانون سالم‌سازي در پارلمان به‌رغم مخالفت اتحاد ملي را ضربه مهلکي عليه فاسديني برشمرد که به اموال مردم عراق دست درازي مي‌کنند. الملا تأکيد کرد که تصويب اين قانون توانست سازمان سالم‌سازي را از طريق قطع ارتباط اين سازمان با نخست‌وزيري و معرفي کانديدا براي رياست آن از سوي پارلمان و انتخاب رئيس آن در پارلمان از تحت هژموني نخست‌وزير خارج سازد.

 

قانون سالم سازي بهرغم مخالفت دولت قانون تصويب شد

تلويزيون العراقيه يكشنبه 3 مهر 1390(25 سپتامبر 2011)

مجلس، قانون سازمان سالم سازي را بعد از جدالي كه بين اعضاي اتحاد ملي و مشخصا دولت قانون و فراكسيونهاي العراقيه و ائتلاف كردستان صورت گرفت با اكثريت تصويب كرد با در نظر گرفتن اينكه يك كميته پارلماني 9 نفره از كميسيونهاي سالم سازي و قانون و دارايي تشكيل شود كه وظيفهاش انتخاب رئيس سازمان سالم است و اين همان پيشنهادي بود كه دولت قانون آن را رد كرد و نظرشان اين بود كه نخست وزير كانديداها را معرفي كند و مجلس تصويب كند تا اينكه تبديل به امر سهميه بندي سياسي نشود.

احمد الجبوري معاون رئيس كميسيون سالم سازي: سازمان سالم سازي از سازمانهاي مستقل است كه تابع مجلس نمايندگان است. انتخابهاي مختلفي وجود داشت ما هم به دمكراسي احترام ميگذاريم و در نهايت مجلس نظرخودش را داد و اينكه يك كميته تشكيل شود كه 9 عضو دارد.

 

اتحاديه اروپا به تلاش براي کمک به پايان دادن به بن‌بست کمپ اشرف در عراق مي‌پيوندد

خبرگزاري فرانسه   دوشنبه 4 مهر 1390(26 سپتامبر 2011)

کاترين اشتون رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا يک مشاور براي بررسي وضعيت هزاران تن از ايرانيان غيرقانوني که با اخراج از کمپي در عراق مواجهند که خانه آنها براي30سال بوده است، منصوب کرد.

روز دوشنبه سخنگوي کاترين اشتون گفت، سفير پيشين بلژيک جان دي رويت در اتحاديه اروپا در بروکسل به‌عنوان مشاوري در پاسخ اتحاديه اروپا به کمپ اشرف ، عمل خواهد کرد، که اين کمپ نزديک مرز ايران واقع شده و خانه حدود 3400 ناراضي ايراني است.

اين کمپ که تبديل به يک مشکل فزاينده بين‌المللي شده است، از زماني که در آوريل مورد حمله نيروهاي امنيتي عراق قرار گرفت که 34 کشته و تعدادي مجروح شدند، در مرکز توجهات بوده که موجب محکوميت هاي تندي شد.

عراق خواستار بسته شدن اين کمپ در پايان سال مي‌باشد.

اين کمپ در زماني‌که عراق و ايران در دهه 1980 در جنگ بودند توسط مجاهدين خلق ايران تشکيل شد و سپس تحت کنترل آمريکا درآمد تا ژانويه 2009 ، زماني که نيروهاي آمريکايي امنيت اين کمپ را به عراق منتقل کردند.

مريم رجوي رهبر ناراضيان، شوراي ملي مقاومت ايران روز دوشنبه از نفر کانديد شده خواستار بازديد از اشرف و درخواست از عراق براي لغو تلاشهايش براي بستن اين کمپ تا پايان سال 2011 شد.

و در يک بيانيه، رئيس گروه پارلمان اروپا درامور عراق، نماينده استراون استيونسون گفت، سفير دي رويت بايد هر چه زودتر از اشرف بازديد کند.

استيونسون گفت، ساکنان اشرف فرداً بعد از اين‌که، درخواست استاتوي پناهندگي نمودند، درحال ارزيابي شدن توسط کميسرعالي ملل‌متحد در امور پناهندگان مي‌باشند، که به آنان اجازه باز اسکان در محلي ديگري را مي‌دهد.

وي اضافه کرد، اين عمليات بزرگ نمي‌تواند در عرض زمانبندي قرار داده شده توسط نوري مالکي نخست‌وزير عراق تکميل شود ، اشاره وي به مهلت بستن آن در 31 دسامبر بود.

 

عراق خريد جتهاي جنگنده پيشرفته از آمريکا را نهايي کرد

وال استريت ژورنال سه شنبه 5 مهر 1390(27 سپتامبر 2011)

هواپيماهاي جنگنده فالکن اف 6 ساخت کمپاني لاکهيد مارتين، در چهل‌ ونهمين نمايش هوايي در فرودگاه بورگت پاريس در ژوئن 2011 پرواز نمايشي دارد.

عراق هنوز تکميل خريد 18 فروند اف 16 را علناً اعلام نکرده است، اما مقامات واشنگتن گفتند اولين قسط 5/1ميليارد دلاري اين معامله را دريافت کرده‌اند.

اين معامله براي عراق حساس محسوب مي‌شود و پنتاگون و واشنگتن تا اعلام نهايي از سوي بغداد از اظهارنظر خودداري کردند. عراق در نظر داشت هواپيماها را در اوايل سال جاري خريداري کند، اما بعد از تظاهرات سراسري بهار عرب در منطقه براي مدتي دست نگه‌داشت.

 

يكي از رهبران اتحاد ملي به الشرق الاوسط ديگر چيزي بنام اتحاد ملي وجود ندارد

روزنامه الشرق الاوسط(بين المللي)  دوشنبه 4 مهر 1390(26 سپتامبر 2011

يكي از رهبران اتحاد ملي گفت ديگر چيزي بنام اتحاد ملي به معني واقعي آن وجود ندارد بلكه تصميماتي است كه مالكي به اسم اتحاد ملي مي گيرد و بيانگر نظرات ما نيست .

اين منبع در يك تماس تلفني به الشرق الاوسط گفت مواضع مهمي از سوي جريان صدر و مجلس اعلاي بر عليه تصميمات مالكي و ائتلافش اتخاذ شده است كه آخرين نمونه آن راي دادن به قانون انتخاب رئيس هيئت سالم سازي از سوي پارلمان و سلب صلاحيت از نخست وزير براي تعيين رئيس اين هيئت بر خلاف تمايل ائتلاف دولت قانون بود وي گفت اين اقدام دومين پيام مهم و قدرتمند به مالكي بود بعد از اينكه جريان صدر و مجلس اعلاي قبلا به مستقل بودن كميسيارياي انتخابات راي دادند در حاليكه ائتلاف مالكي خواستار سلب اعتماد از آن شده بود .

اين منبع كه نخواست نامش فاش شود گفت در عمل ديگر چيزي به اسم اتحاد ملي وجود ندارد اين اتحاد تحت تاثير يك كشور منطقه اي (كه اشاره به ايران است) و براي حمايت از اينكه مالكي در منصب نخست وزيري باقي بماند ايجاد شد . وي گفت ايران تاثير قدرتمندي بر تصميمات رهبران شيعه دارد كه هوادارانشان آموزش ديده اند كه به ماندن حكومت در دست شيعيان اصرار داشته باشند دارند حتي اگر مالكي در تصميم گيري تكروي كند. چرا كه در غير اينصورت سنيها مجدداً به حكومت مي رسند ، اين فرهنگ اشتباه را جماعت مالكي براي اينكه در منصبش باقي بماند رواج مي دهند در حاليكه با اجراي قانون اساسي و ارزشهاي صحيح دمكراتيك هيچكس نمي تواند بر قدرت مسلط شود.

 

اتحاديه اروپا براي حل موضوع کمپ اشرف مشاور تعيين مي‌کند

خبرگزاري رويتر   دوشنبه 4 مهر 1390(26 سپتامبر 2011)

بقلم ديويد برون استروم- بروکسل - اتحاديه اروپا يک ديپلومات ارشد بلژيکي را براي کار با سازمان ملل و عراق و ديگران براي تعيين سرنوشت بيش از 3000 مخالف دولت ايران که در کمپي در عراق زندگي مي‌کنند معرفي کرده است.

يک سخنگوي کاترين آشتون روز دوشنبه گفت جين دي رويت، سفير سابق بلژيک در اتحاديه اروپا، به‌عنوان مشاور رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا کاترين آشتون در زمينه امور کمپ اشرف عمل خواهد کرد...

سخنگوي آشتون گفت: دي رويت با کشورهاي اتحاديه اروپا و سازمانها از جمله سازمان ملل به برقراري ارتباط خواهد پرداخت.

او گفت اتحاديه اروپا که پي ام او آي را در سال 2009 از ليست تروريستي اش حذف کرد خواستار روش برخورد ديپلوماتيک در سطح عالي مي‌باشد.

او گفت: ما به يک راه‌حل صلح‌آميز و واقع‌بينانه نياز داريم و امنيت و سلامت ساکنان در اولويت قرار دارد.

واشنگتن جابه‌جايي موقت ساکنان اشرف به يک مکان جديد در داخل عراق را پيشنهاد کرده است اما آنها با گفتن اين‌که به قتل‌عام منجر خواهد شد آن را رد کرده‌اند.

استروان استيونسون، رئيس هيأت پارلمان اروپا براي رابطه با عراق انتصاب دي رويت را راه گشايي آشکار توصيف نمود.

او در اطلاعيه‌اش گفت: ساکنان غيرمسلح و بي‌دفاع کمپ اشرف سالها است تحت شکنجه رواني و اذيت و آزار توسط دولت عراق، با کمک حاميانش در تهران مي‌باشند.

 

در انفجاري دركركوك 81 نفر كشته و زخمي شدند

تلويزيون البغداديه   پنجشنبه 7 مهر 1390(29 سپتامبر 2011)

امروز قبل از ظهر در اثر انفجار يك خودروي بمب گذاري شده در نزديكي بانك اول حزيران واقع در مركز شهر كركوك 2 تن به شهادت رسيدند و 79 تن ديگر زخمي شدند. يك منبع امنيتي گفت خودروي بمب گذاري شده كه در كنار بانك پارك بود به هنگام توزيع حقوق بين پرسنل نيروهاي امنيتي و بازنشستگان منفجر گرديد. به دليل شدت انفجار احتمال داده مي شود كه تعداد كشته ها افزايش يابد.

 

صالح المطلك با پادشاه اردن ديدار كرد

 تلويزيون الشرقيه نيوز پنجشنبه 7 مهر 1390(29 سپتامبر 2011)

ملك عبدالله دوم پادشاه اردن بر حمايت كامل اردن از آنچه در راستاي تقويت وحدت و امنيت عراق برادر است، تاكيد نمود. پترا خبرگزاري اردن به نقل از پادشاه اردن در ديدار با صالح المطلك معاون نخست وزير عراق بر تمايل به تقويت روابط همكاري بين اردن و عراق و ارتقاء آن در زمينه هاي مختلف در جهت منافع مشترك دو ملت برادر اردن و عراق تاكيد كرد. پادشاه اردن بر اهميت تشكيل تيمهاي كاري و كميته هاي مشترك بين دو دولت براي از بين بردن موانع بر سر راه تقويت همكاري بين بخش خصوصي در هر دو كشور و راه اندازي پروژه هاي اقتصادي مشترك تاكيد نمود.

 

 

محورهاي بيانيه پاياني اجلاس سران

تلويزيون الشرقيه نيوز   سه شنبه 12 مهر 1390(4 اكتبر 2011)

نتيجه اجلاس سران بيانيه‌اي است که در آن، سران سياسي بر سر موارد زير به توافق رسيدند:

ـ التزام به زمانبنديهاي توافقنامه امنيتي با طرف آمريکايي به‌ويژه موعد خروج نيروهاي آمريکايي از عراق در سال 2011

 ـ نياز به آموزش به نيروهاي عراقي و تکميل تسليح و مجهز کردن نيروهاي عراقي در اسرع وقت ممکن و ضرورت تأييد و حمايت از تلاش دولت در اين امر

ـ ندادن مصونيت به مربيان آمريکايي در صورت توافق بر سر بقاي بخشي از آنها به‌منظور دادن آموزش به نيروهاي عراقي

تأکيد بر اين‌که آموزش به نيروهاي عراقي حرفه‌اي باشد بنحوي که تضمين کننده قدرت اين نيروها در مقابله با هرگونه تجاوز خارجي و با هدف حفاظت از حاکميت خشکي و آبي و هوايي عراق باشد.

 

نيچروان بارزاني نخستوزير دولت كردستان ميشود

تلويزيون الحره چهارشنبه 13 مهر 1390(5 اكتبر 2011)

روزنامه کردي هاولاتي: حزب پارتي و اتحاديه ميهني کردستان توافق کردند تا برهم صالح نخست‌وزيري فعلي دولت کردستان را با نيچروان بارزاني جايگزين سازند.

 

اعطا پروژه نفت عراق به شرکت استراليايي

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 13 مهر 1390(5 اكتبر 2011)

دولت روز سه‌شنبه اعلام کرد، عراق قرارداد توسعه تأسيسات صدور نفت اين کشور را به ارزش 518 ميليون دلار به يک شرکت فرعي از شرکت استراليايي به نام ليتون بين‌المللي اعطا کرده است.

سخنگوي دولت، علي دباغ، طي يک اطلاعيه گفت اين پروژه که بايد طي 16ماه به انجام برسد، توسط وامي از دولت ژاپن تأمين مالي مي‌شود.

 

تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا

 

ملاقات وبلاگ نويس هاي بهار عرب در تونس

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 11 مهر 1390(3 اكتبر 2011)

سازمان دهندگان گفتند حدود 200 وبلاگ نويس عرب، که در فعاليت سايبري نقش دارند، روز دوشنبه جهت گفتگو حول نقش اينترنت و شبکه اجتماعي در تغيير سياسي پس از بهار عرب در تونس گردهم خواهند آمد.

مالک خضراوي، سازمان‌دهنده اين رويداد و مدير سايت تونسي نوات خبرگزاري فرانسه گفت، پس از گردهماييها در بيروت در سال 2008 و 2009، سومين جلسه وبلاگ نويس هاي عرب روي نقش فعالين سايبري در دوران انتقال سياسي متمرکز خواهد بود.

او گفت، اين يک جلسه استثنايي است. سه انقلاب عربي وجود داشته و اکثر وبلاگ نويس‌ها که از آنها دعوت شده در اين انقلابها نقش داشته‌اند و اين به آنها امکان مي‌دهد با يکديگر ملاقات کنند و شبکه‌هاي اجتماعي را توسعه ببخشند.

 

شبکه تلويزيوني الجزيره در مصر با ممنوعيت پخش برنامه‌هايش روبه‌رو شده است

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 21 شهريور 1390(12 سپتامبر 2011)

کانال تلويزيوني ماهواره يي الجزيره مصر روز يکشنبه گفت، مقامات اين کشور، بعد از ورود به دفتر آن و توقيف دستگاههاي پخش، از ادامه کار آن جلوگيري کردند.

احمد زين، مدير اين کانال در قاهره به خبرگزاري فرانسه گفت که پليس و مقامات وزارت فرهنگ و نمايندگان بخش انتشارات عمومي مصر، ابزارهاي آن را توقيف و يکي از تکنسينها را دستگير نمودند.

 

فراکسيون تحت هدايت اخوان المسلمين تهديد تحريم انتخابات مصر نمود

خبرگزاري فرانسه   پنجشنبه 7 مهر 1390(29 سپتامبر 2011)

روز پنجشنبه، پس از آن که ائتلافي به رهبري اخوان المسلمين تهديد به تحريم انتخابات نمود، اعتبار اولين انتخابات مصر پس از سرنگوني حسني مبارک زير سؤال رفت.

بيانيه ائتلاف دموکراتيک در آخرين ساعتهاي روز چهارشنبه گفت، اگر يک ماده جنجالي در قانون جديد انتخابات اصلاح نشود، اعضاي اين ائتلاف در انتخابات نمايندگان در ماه نوامبر شرکت نخواهند کرد.

آنها به ماده 5 قانون انتخابات اعتراض داشتند. اين ماده احزاب سياسي را از رقابت براي يک سوم کرسيهاي پارلمان، که براي نامزدهاي مستقل رزرو شده‌اند، منع مي‌دارد. هم‌اکنون بيش از بيست حزب سياسي به اين قانون اعتراض کرده‌اند. اعتراض آنها اين است که اين ماده مي‌تواند به بازگشت شخصيتهاي رژيم سابق به پارلمان کمک کند.

 

مصر جاسوس حزب‌الله را مجدداً دستگير مي‌کند

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 11 مهر 1390(3 اكتبر 2011)

خبرگزاري رسمي منا گفت، مقامات امنيتي مصر روز دوشنبه يک مرد مظنون به جاسوسي براي گروه اسلام گراي لبناني حزب‌الله را پس از فرار وي از بازداشت در جريان قيام ژانويه دستگير کردند.

منا گفت، حسن المناخلي)، يکي از 22 عضو اين هسته حزب‌الله، به‌دنبال شرکتش در يک برنامه گفتگوي مستقيم در يکشنبه شب در قاهره دستگير شد. مناخلي به‌خاطر جاسوسي براي حزب‌الله و طراحي حملات تروريستي در مصر در حال سپري نمودن 10سال محکوميت زندان بود. مقامات مصر در 3فوريه اعلام کردند که 22 عضو اين هسته در جريان قيامي که رئيس‌جمهور حسني مبارک را يک هفته بعد سرنگون نمود از زندان فرار کرده‌اند.

 

طنطاوي: مصر زماني وضعيت اضطراري را لغو مي‌کند که شرايط امنيتي اجازه آن را بدهد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 12 مهر 1390(4 اكتبر 2011)

حاکم نظامي مصر در اظهاراتي که روز سه‌شنبه منتشر شد گفت که وضعيت اضطراري اين کشور، که به مقامات اجازه مي‌دهد مظنونين را بدون اتهام بازداشت کنند، تا وقتي که ثبات برنگردد، لغو نخواهد شد.

 سپهبد حسين طنطاوي،. . . گفت که وضعيت اضطراري در اسرع وقت لغو خواهد شد. . . هيلاري کلينتون هفته گذشته گفت که اميدوار است مصر، وضعيت اضطراري را قبل از ماه ژوئن سال آينده ملغي سازد.

 

 

 

حمايت بين‌المللي براي عضويت فلسطين در سازمان ملل متحد

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 28 شهريور 1390(19 سپتامبر 2011)

روز دوشنبه، يک نظرسنجي توسط بي. بي. سي نشان داد که تلاش فلسطينيان براي عضويت در ملل متحد، از حمايت قوي مردم جهان برخوردار است، اما بسياري از آنها، اطمينان ندارند که آيا، دولتهايشان بايد از قطعنامه آتي حمايت کنند يا نه.

تنها ، کمتر از نيمي از 20446نفري که در 19 کشور، بين سوم ژوييه تا 29 اوت مورد مصاحبه قرار گرفتند، گفتند که دولت آنها بايد به نفع پيشنهاد فلسطينيان رأي دهد، 21 درصد اميدوار بودند که اين طرح بلوکه شود، و 30 درصد هنوز تصميم نگرفته بودند.

 

بحث داغ عضويت فلسطين در سازمان ملل

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 29 شهريور 1390(20 سپتامبر 2011)

روز دوشنبه، هيلاري کلينتون گفت که آمريکا براي حل‌وفصل رويارويي موجود بر سر طرح فلسطينيان براي به‌دست آوردن عضويت در ملل‌متحد به‌عنوان يک کشور، درگير ديپلماسي بسيار دشواري است.

 او به خبرنگاران گفت، ما هم‌چنان بر اين باوريم و براي آن فشار مي‌آوريم که، تنها راه براي رسيدن به يک راه‌حل دو کشوري، که ما هم از آن حمايت مي‌کنيم و مي‌خواهيم شاهد چنين راه‌حلي باشيم، از طريق مذاکره است .

روز دوشنبه، يک مقام بلندپايه گفت، محمود عباس مي‌خواهد قبل از گزينه هاي ديگر، براي عضويت کامل يک کشور فلسطيني در شوراي امنيت فشار آورد.

 

حمايت بانكي مون از فلسطين

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 31 شهريور 1390(22 سپتامبر 2011)

روز چهارشنبه، بانکي مون از نخست‌وزير اسراييل خواست که نسبت به تلاش فلسطينيان براي عضويت کامل در ملل متحد، با خويشتنداري و عاقلانه عمل کند. . . او بر ضرورت تصميم‌گيريهاي تاريخي در هر دو طرف، و در اين لحظه حساس تأکيد کرد. . .

 دبيرکل ملل متحد، حمايت خود از يک کشور فلسطيني، که در کنار يک اسراييل امن، در صلح زندگي کند را تکرار کرد. او تأکيد نمود که معتقد است مذاکره، تنها راه براي رسيدن به يک راه‌حل پايدار براي تمامي مسائل مربوط به استاتوي نهايي است.

 بان روز دوشنبه با عباس ملاقات کرد تا در مورد کارزار فلسطينيان با او گفتگو کند.

 

اوباما: راه ميانبري به سوي صلح خاورميانه وجود ندارد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 31 شهريور 1390(22 سپتامبر 2011)

روز چهارشنبه اوباما به فلسطينيان هشدار داد که هيچ راه ميان بري به سوي صلح وجود ندارد. . . اوباما قبل از برگزاري ملاقاتهاي دشوار خود با نتانياهو و عباس، مسأله مناقشه خاورميانه را در کانون سخنراني ساليانه‌اش در ملل‌متحد قرار داد، آن هم در حالي که ده‌ها هزار فلسطيني، دست به تظاهرات در مناطق اشغالي زدند، و نيز، در حالي که اعتبار سياست آمريکا در بوته آزمايش قرار گرفته است. . .

 اين رويارويي براي اوباما، که 12ماه پيش در مجمع عمومي ايستاد و خواستار عضويت فلسطينيان در ملل‌متحد ظرف يک سال گرديد، يک شرمساري محسوب مي‌شود.

 او گفت، من در آن زمان معتقد بودم -- و حالا هم معتقدم -- که مردم فلسطيني سزاوار داشتن يک کشور براي خودشان هستند . وي افزود، اما اسراييل نيز بايد از تضمينهاي مستحکم امنيتي برخوردار باشد.

 

تمجيد خالد مشعل از محمود عباس در تهران

راديو فردا   يكشنبه 10 مهر 1390(2 اكتبر 2011)

خالد مشعل رئيس دفتر سياسي حماس، اقدام محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطيني در ارائه درخواست به رسميت شناختن کشور مستقل فلسطين به شوراي امنيت سازمان ملل ‌متحد را، اقدامي جسورانه خواند که بايد ارج نهاده شود.

مشعل که شنبه در پنجمين اجلاس بين‌المللي حمايت از انتفاضه فلسطين سخنراني مي‌کرد، درباره اقدام عباس گفت: اين اقدام دستاوردي نمادين و معنوي در پي داشت که نمي‌توانيم آن را انکار کنيم.

سخنان رئيس دفتر سياسي حماس در حالي مطرح مي‌شود که آيت‌الله علي خامنه‌اي در همين نشست، اقدام رئيس تشکيلات خودگردان فلسطيني را در راستاي تقسيم فلسطين توصيف کرد و آن را مردود دانست.

رهبر جمهوري اسلامي در سخنراني خود تلويحاً مسئولان سازمان آزاديبخش فلسطين را به خيانت متهم کرد. اما خالد مشعل در مقابل آنها را ستود.

خالد مشعل اقدام محمود عباس در ارائه درخواست به رسميت شناختن کشور فلسطين به شوراي امنيت را به وجود مخالفت ايالات متحده آمريکا ستود و گفت: پس از اين اقدام چه؟ آيا در همين گام محدود متوقف شويم؟ بله برادر ابو مازن زير بار فشارهاي آمريکا نرفت و بر اقدام خود اصرار کرد. اين جراتي ستودني است که آن را ارج مي‌نهيم.

 

در واكنش به قطع كمكهاي آمريكا به فلسطين، اتحاديه عرب 200ميليون دلار به فلسطين كمك ميكند

خبرگزاري فرانسه یکشنبه 10 مهر 1390(2 اكتبر 2011)

اتحاديه عرب از کشورهاي عضو خود روز يکشنبه، بعد از اين‌که قانون گذاران آمريکايي، 200 ميليون دلار کمک را در پاسخ به پيشنهاد فلسطينيان از سازمان ملل براي تشکيل کشور فلسطيني، منجمد کردند، خواست که از کمک مالي به سرزمينهاي فلسطينيان حمايت کنند.

نبيل العربي دبيرکل جامعه عرب بعد از گفتگوهاي با صائب عريقات رئيس مذاکره کننده فلسطيني در قاهره گفت، ضروريست که کشورهاي عضو اين اتحاديه کمکهاي مالي خود به مردم فلسطين براي اين‌که بتوانند با اين تهديد مواجه شوند، افزايش دهند.

 

سرنوشت فلسطين در سازمان ملل در دست بوسني، گابن و نيجريه

خبرگزاري فرانسه   دوشنبه 11 مهر 1390(3 اكتبر 2011)

بوسني، گابن و نيجريه ناخواه در نبرد سخت فلسطيني ها در شوراي امنيت سازمان ملل براي پشتيباني از کارزار عضويت در جامعه جهاني، سرنوشت‌ساز شده‌اند.

هر سه اين کشورها با تهاجم ديپلوماتيک رهبري فلسطين از يکطرف و سازمان ملل و اسراييل که مخالف ورود فلسطين به سازمان ملل هستند از طرف ديگر روبه‌رو شده‌اند.

اگر‌چه واشنگتن عهد کرده است که تصويب رأي شوراي امنيت در رابطه با عضويت فلسطين را وتو کند، ولي به‌دست آوردن اکثريت آرا پانزده کشور شوراي امنيت يک پيروزي اخلاقي با ارزش براي محمود عباس خواهد بود.

وزير خارجه فلسطين رياض المالکي گفت معتقد است اين هفته 8 رأي شوراي امنيت را خواهد داشت و روي رأي نهم که لازم است قطعنامه گذرانده شود، کار خواهد نمود. امري که آمريکا را مجبور خواهد کرد عضويت فلسطين را وتو کند.

اين محاسبات پيچيده‌يي است و فلسطيني ها تا بحال تنها حمايت علني 6 کشور برزيل، چين، هند، لبنان، روسيه و آفريقاي را تضمين کرده‌اند.

 

کميته اجرايي يونسکو از طرح فلسطين حمايت کرد

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 13 مهر 1390(5 اكتبر 2011)

کميته اجرايي سازمان فرهنگي ملل‌متحد (يونسکو) روز چهارشنبه پيشنهاد داد که اين نهاد جهاني فلسطين را به‌عنوان يک عضو کامل داراي حقوق کامل يک کشور را بپذيرد.

کشورهاي عضو اين کميته با 40 رأي موافق و 4رأي مخالف، طرح فلسطيني را تصويب کردند که در پايان ماه جاري به مجمع عمومي يونسکو براي تصويب ارائه مي‌شود.

کانديداتوري فلسطين توسط کشورهاي عرب عضو، پيگيري شده و اگر تصويب شود يک پيروزي ديپلوماتيک کوچک براي سرزميني است که پيشاپيش درصدد است به‌عنوان يک کشور کامل توسط شوراي امنيت ملل ‌متحد به‌رسميت شناخته شود.

تقاضاي 23سپتامبر پرزيدنت محمود عباس توسط شوراي امنيت در دست بررسي است که انتظار مي‌رود در هفته‌هاي آتي به رأي گذاشته شود.

 اما در کميته يونسکو هيچ کشوري حق وتو ندارد و رأي منفي واشنگتن نتوانست اين تلاش را از دور خارج کند.

هيلاري کلينتون، تصميم کميته اجرايي يونسکو در حمايت از طرح فلسطين براي اين‌که تبديل به يک کشور عضو در اين نهاد فرهنگي شود را غيرقابل توضيح ناميد.

 

با وتوکردن يک کشور، متحدي را از دست خواهيد داد

نيويورک تايمز   سه شنبه 22 شهريور 1390(13 سپتامبر 2011)

به قلم شاهزاده ترکي الفيصل ـ آمريکا بايستي از خواسته فلسطين در صفت يک کشور عضو در سازمان ملل در اين ماه حمايت کند، در غيراين صورت آن اعتبار ناچيزي را هم که در جهان عرب دارد را از دست خواهد داد. اگر اين کار را نکند، نفوذ آمريکا بسا بيشتر نزول خواهد کرد و امنيت اسراييل نيز تضعيف و ايران قدرت مي‌گيرد و امکان يک جنگ ديگر در منطقه افزايش مي‌يابد.

علاوه بر آن عربستان سعودي ديگر بطريقي که تاريخا همکاري مي‌کرد، قادر به همکاري نخواهد کرد. با توجه به اين‌که بيشتر جهان عرب در تحول و دگرگوني قرار دارد، روابط ويژه عربستان سعودي و آمريکا به‌طور فزاينده‌يي از نظر اکثريت کشورهاي عربي و مسلمانها که خواهان عدالت براي مردم فلسطين هستند، مسموم کننده مي‌باشد.

رهبران عربستان سعودي زير فشارهاي داخلي و خارجي مجبور خواهند شد تا سياستهاي خارجي بسا مستقل‌تر و جسورانه تري را اتخاذ کنند. مانند آخرين حمايت نظامي از سلطنت بحرين که آمريکا مخالف آن بود، عربستان در پي سياستهايي خواهد بود که مخالف نظر آمريکا مي‌باشد، شامل مخالفت با دولت نوري مالکي در عراق، و به‌رغم فشارهايي که آمريکا روي عربستان مي‌آورد از گشايش سفارت در آن کشور امتناع مي ورزد. . .

ابتکار تبديل فلسطين به يک کشور، تغييري براي جايگزين کردن اسلو با يک الگوي جديد بر اساس مذاکرات کشور با کشور براي يک پيشنهاد پيروزي براي هر دو طرف مي‌باشد که درگيري بين طرفين را قابل کنترل‌تر مي‌سازد و زمينه را براي يک راه پايدار هموار مي‌سازد.

تنها بازنده در اين سناريو کشورهاي منفور سوريه و ايران خواهند بود، که سخت تلاش کردند از طريق حمايت از حماس و حزب‌الله پروسه صلح را تضعيف نمايند.

اخيراً عربستان نقش يک پيشتاز در انزواي دولت ددمنش بشار اسد، با درخواست پايان دادن به کشتار تظاهرکنندگان، و فراخواندن سفير کشورش از سوريه، ايفا کرده است.

سرنگوني قريب الوقوع رژيم وحشي اسد، فرصت استراتژيک نادري براي تضعيف ايران را تسهيل مي‌کند. تهران بدون اين متحد حياتي، با شرايط سختتري روبه‌رو خواهد تا به اختلافات در جهان عرب دامن بزند.

امروز فرصتي براي آمريکا و عربستان سعودي جهت مهار ايران و جلوگيري از آن در بي‌ثبات کردن منطقه وجود دارد. اما اگر اقدامات دولت اوباما در سازمان ملل شکافي بين آمريکا و عربستان بياندازد، اين فرصت ضايع خواهد شد. . . .

شاهزاده ترکي الفيصل، مدير سابق سرويسهاي اطلاعاتي عربستان سعودي، و سفير سابق اين کشور در آمريکا بوده، و هم‌چنين رئيس مرکز پژوهش و مطالعات اسلامي ملک فيصل مي‌باشد.

 

پادشاه سعودي به زنان حق را مي‌دهد

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 3 مهر 1390(25 سپتامبر 2011)

عبدالله پادشاه سعودي روز يکشنبه اعلام کرد که او به زنان حق رأي و شرکت در انتخابات محلي مي‌دهد. انتخابات محلي تنها انتخابات عمومي در اين پادشاهي فوق محافظه کار خليج است. او در يک سخنراني به‌مناسبت شروع دور جديد مجلس شورا هم‌چنين اعلام کرد که زنان حق شرکت در مجلس شورا را دارند.

او گفت، طبق اصول اسلامي، با شروع دور جديد زنان حق دارند در انتخابات محلي شرکت کنند و نامزدها را انتخاب کنند.

معناي آن اين است که زنان مي‌توانند در انتخاباتي که 4سال ديگر برگزار مي‌شود شرکت کنند. انتخابات بعدي روز پنجشنبه برگزار خواهد شد و نامزدهاي آن هم‌اکنون تعيين شده‌اند.

 

در جريان شورش در يک روستا با اکثريت شيعي در عربستان، 14نفر آسيب ديدند

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 13 مهر 1390(5 اكتبر 2011)

روز سه‌شنبه، خبرگزاري دولتي spa گزارش کرد که 14نفر، از جمله 11 پليس، در جريان شورشي که در يک روستا با اکثريت شيعي در شرق عربستان بوقوع پيوست، مصدوم شدند و يک کشور خارجي را مسبب اين ناآرامي‌خواند.

اين خبرگزاري به‌نقل از وزارت کشور عربستان گفت، يک گروه موتورسوار از متمردين و شورشيان که در اطراف روستاي العواميه در استان القطيف در روز دوشنبه گرد آمده بودند، بمبهاي بنزيني در دست داشتند. . .

نيروهاي امنيتي اقدام به مقابله با اين خائنين در محل کردند، و بعد از اين‌که به آن‌جا اعزام شدند، با آتش مسلسل از روستاي کناري مواجه گرديدند.

در اين تيراندازيها، 9 پليس مجروح شده و 2تن ديگر با بمبهاي بنزيني آسيب ديدند. سه غيرنظامي نيز جراحت برداشتند.

عربستان، اين ناآراميها را يک مداخله پر سر و صدا در حق حاکميت خود توصيف کرد.

اين بيانيه، که ظاهراً به ايران شيعي اشاره داشت افزود، آنها بايد به‌وضوح بگويند که آيا به خدا و بعد به کشورشان وفادارند يا اين‌که به اين کشور و حاکميت مذهبي آن وفادار هستند.

 

 

60كشته در يمن

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 29 شهريور 1390(20 سپتامبر 2011)

تيراندازي و گلوله باران صنعا براي سومين روز متمادي در روز سه‌شنبه آمار کشته شدگان را به 60نفر و مجروحان را به صدها نفر رساند.

 

بيانيه شوراي امنيت درباره يمن

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 3 مهر 1390(25 سپتامبر 2011)

شوراي امنيت ملل‌متحد روز شنبه فراخواني جديد براي پايان دادن به خشونت در يمن داد. در يمن بعد از بازگشت پرزيدنت عبدالله صالح ده‌ها نفر ديگر کشته شده‌اند. شوراي امنيت ملل‌متحد با 15کشور عضو طي بيانيه‌يي از تمام طرفها خواستار نفي خشونت شدند به‌خصوص نسبت به شهروندان غيرمسلح و خواستار حداکثر خويشتنداري شدند. آنها همه‌چنين نسبت به وخيم شدن وضعيت اقتصادي و تهديد القاعده هشدار دادند. عبدالله صالح با شعار صلح روز جمعه وارد يمن شد.

 

جنگ نيروهاي رقيب براي پنجمين روز در پايتخت يمن

خبرگزاري فرانسه  پنجشنبه 31 شهريور 1390(22 سپتامبر 2011)

روز پنجشنبه، به‌دنبال شکست يک تلاش ديپلوماتيک براي پايان دادن به مرگبارترين خشونتها از هنگام شروع اعتراضهاي ضد رژيم در يمن، نيروهاي رقيب براي پنجمين روز متوالي در خيابانهاي پايتخت اين کشور جنگيدند.

صداي پراکنده تيراندازي در تمام طول شب به گوش مي‌رسيد ولي بعداً به يک درگيري تمام‌عيار بين نيروهاي وفادار به رئيس‌جمهور علي عبدالله صالح و جنگجويان ژنرال علي محسن الاحمار تبديل شد.

ساکنان گفتند که اين جنگ در نزديکي ورودي جنوبي ميدان تغيير، پايگاه معترضين ضد دولت که از ژانويه به استعفاي صالح فراخواندهاند، در گرفت

در کل، حدود 85نفر طي 5روز درگيريهايي که ابتدا روز يکشنبه آغاز شد کشته شده‌اند. آنها اکثراً شهروندان غيرمسلحي بودند که توسط نيروهاي امنيتي هدف قرار گرفته يا در تيراندازي يکانهاي رقيب نظامي ‌گير افتادند

در اين ميان، يک مقام ديپلوماتيک که خواست ناشناس باقي بماند به خبرگزاري فرانسه گفت، يک ميانجي از کشورهاي خليج به‌دنبال ناکامي در وساطت براي يک توافق صلح صنعا را ترک نموده و براي گفتگو حول وضعيت امنيتي روبه وخامت يمن با وزراي خارجه کشورهاي خليج، عازم نيويورک خواهد شد.

 

ادامه اعتراضات در يمن

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 4 مهر 1390(26 سپتامبر 2011)

روز دوشنبه، بعد از اين‌که پرزيدنت علي عبدالله صالح گفت که انتخابات، آينده وي را تعيين خواهد کرد، فعالين يمني، خواستار اعتراضات تازه اي شدند تا بدين ترتيب، فراخوان به کناره‌گيري او را تشديد کنند.

صالح در سخنراني يکشنبه شب خود، خواستار انتخابات گرديد، و هم‌زمان اظهار داشت که به طرح پيشنهادي خليج در زمينه انتقال قدرت، که بر اساس آن، وي فوراً کناره‌گيري خواهد کرد، متعهد است. اين سخنان، جرقه بلوايي را در ميدان تغيير، جايي که منشأ اعتراضات ضد رژيم است و يمن را از اواخر ماه ژانويه به لرزه درآورده، چکاند.

وليد العامري، يکي از اعضاي رهبري کميته اعتراضات جوانان که در ميداني در نزديکي دانشگاه اصلي پايتخت سخنراني مي کرد گفت، جوانان اين را نخواهند پذيرفت .

وي افزود، آنها، تا وقتي که به تمامي اهداف انقلاب دست نيابند، تسليم نخواهند شد . او داشت به درخواستهايي اشاره مي‌کرد که در آن، خواهان استعفاي فوري اين رهبر ديرپا است.

سازماندهندگان گفتند، بخشي از برنامه‌هاي روز دوشنبه، تظاهراتي در ميدان تغيير توسط زنان معترض خواهد بود... ساعتهايي قبل از سخنراني صالح، ده‌ها هزار تن روز يکشنبه به خيابانهاي صنعا آمدند و خواستار محاکمه او به‌خاطر جناياتي شدند که در طول ده‌ها سال حکومتش، مرتکب گرديده است.

 به‌گفته منابع درماني، نيروهاي امنيتي صالح بر روي اين راهپيمايي آتش گشوده و 18تن را مجروح کردند که يکي از آنها اينک در حالت کوما است...

دوشنبه، منابع قبيله‌اي و مقامات کشور گفتند که در جريان حمله شبانه قبايل به پايگاه نيروهاي وفادار به رئيس‌جمهور يمن در شمال صنعا، يک ژنرال کشته و 30تن از نيروهاي مزبور، به گروگان گرفته شدند.

 

أنور العولقي مسئول القاعده در يمن به قتل رسيد

تلويزيون الحره    جمعه 8 مهر 1390(30 سپتامبر 2011)

خبرگزاري رويتر: وزارت دفاع يمن اعلام كرد كه أنور العولقي مسئول القاعده در يمن به قتل رسيد.

 

درخواست محاكمه علي عبدالله صالح

خبرگزاري فرانسه   يكشنبه 10 مهر 1390(2 اكتبر 2011)

جنبش جوانان يمني که در پشت ماه‌ها قيام عليه علي عبدالله صالح قرار دارند، خواستار شدند که رئيس‌جمهور غرق در بحران، دريک دادگاه جنايي بين‌المللي محاکمه شود.

جنبش جوانان در نامه‌اي به سازمان ملل گفتند که، دستکم 861نفرکشته و 25هزار نفر از ژانويه، زماني که تظاهراتهاي ضددولتي شروع و خواستار استعفاي صالح شدند، مجروح شده‌اند.

 

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

آژانس انرژي اتمي سازمان ملل درباره ايمني فاجعه فوکوشيما و ايران گفتگو مي‌کند

خبرگزاري فرانسه  شنبه 19 شهريور 1390(10 سپتامبر 2011)

شوراي حکام سازمان انرژي اتمي سازمان ملل از روز دوشنبه تا جمعه هم‌چنين روي سوريه، کره شمالي و قدمهاي اوليه نه چندان مطمئن به سمت خاورميانه عاري از سلاح اتمي متمرکز خواهد بود.

به شوراي حکام هم‌چنين يک گزارش جديد و خطير راجع به فعاليتهاي اتمي ايران داده خواهد شد. بسياري از کشورهاي غربي مظنون به هدفمندي اين فعاليتها در جهت توسعه دادن به سلاح اتمي مي‌باشند، درحالي‌که جمهوري اسلامي مي‌گويد که اين فعاليتها صلح‌آميز هستند.

براساس پيش‌نويس گزارشي که توسط خبرگزاري فرانسه ديده شده، ديدبان اتمي، به‌طور فزاينده‌اي نگران فعاليتهايي در رابطه با توسعه دادن کلاهکهاي اتمي براي موشک است. . . سايمون اسميت رئيس هيأت انگليس در سازمان ملل در وين گفت: ما شنيده‌ايم که سفير ايران درباره گشودن يک فصل جديد از همکاري با آژانس صحبت کرده است.

وي افزود: شگفت‌زده نخواهيد شد اگر بشنويد که ديدگاه ما اين است که اين بازديد به چنين چيزي نخواهد انجاميد.

 

آژانس بعد از فاجعه تأسيسات هسته‌يي فوکوشيما و موضوع هسته‌يي ايران را جدي گرفته است

خبرگزاري فرانسه   دوشنبه 21 شهريور 1390(12 سپتامبر 2011)

طرح عملي ايجاد امنيت جهاني بعد از فاجعه فوکوشيما و نگرانيهاي هر چه بيشتر در مورد توسعه تسليحات هسته‌يي ايران، موضوع اصلي جلسه ديدبان اتمي سازمان ملل در روز دوشنبه خواهد بود.

هم چنين تمرکز شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در وين طي 5روز آينده روي سوريه، کره شمالي و اولين اقدامات تجربي براي پاکسازي تسليحات هسته‌يي در خاورميانه خواهد بود. . .

طبق پيشنويس طرح 12 ماده‌يي که خبرگزاري فرانسه مشاهده کرده، اين طرح ارزيابي جديد از تأسيسات هسته‌يي و اين‌که چگونه دولتها براي شرايط اضطراري آماده هستند، و هم‌چنين بررسي دوستانه کارشناسان خارجي در مورد رأکتورها را ترغيب مي‌کند. براي برخي از ديپلماتها، پيشنهاد آمانو به‌طور خاص از سوي واشنگتن و پکن بيش از حد رقيق شده است، به‌طور مثال خواسته نشد که اين ديدارها اجباري شوند.

 

آمريکا در اجلاس آژانس اتمي ملل متحد، ايران را مورد سرزنش قرار داد

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 28 شهريور 1390(19 سپتامبر 2011)

روز دوشنبه آمريکا ضربه سخت مجددي به ايران وارد آورد و به گردهمايي سالانه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌گفت که تهران به‌طور خزنده به توليد اورانيوم با درجه تسليحات اتمي نزديکتر مي‌شود.

استيون چو، وزير انرژي آمريکا به 151 کشور در کنفرانس عمومي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در وين گفت: ايران به دست زدن به الگوي طولاني‌مدت انکار، فريب و طفره رفتن ادامه داده است.

 او گفت، يک نمونه اخير رفتار تحريک آميز ايران، نصب تسهيلات در تأسيسات زيرزميني نزديک قم براي غني‌سازي اورانيوم بوده است که مي‌تواند براي برق اتمي و هم‌چنين تسليحات اتمي‌باشد.

چو بر اساس متن سخنراني اش گفته است: گسترش و بردن غني‌سازي اش به زير زمين. . . [سه نقطه از خود متن است] نشاني از تحريک قابل ملاحظه است و ايران را به داشتن تواناي توليد اورانيوم با غناي تسليحاتي نزديکتر مي‌کند.

او افزود: دولت ايران يک گزينه دارد: مي‌تواند به التزامات بين‌المللي خود عمل نمايد و اعتماد بين‌المللي را نسب به ماهيت منحصراً صلح‌آميز فعاليتهاي اتمي خود جلب کند، يا مي‌تواند با شديدترين انزوا و انتقاد بين‌المللي مواجه گردد. کنفرانس عمومي آژانس بين‌المللي انژري اتمي تا جمعه ادامه دارد.

 

پليس از کارشناس هسته‌يي ايران تحقيق مي‌کند

خبرگزاري آسوشيتدپرس   سه شنبه 29 شهريور 1390(20 سپتامبر 2011)

يک گزارش اطلاعاتي مي‌گويد که يکي از همکاران، دانشمند هسته‌يي که در تهران کشته شد، در ايران به ظن اين‌که اطلاعاتي را که منجر به اين قتل شد را درز داده است، تحت بازجويي قرار دارد.

اين گزارش که توسط يکي از کشورهاي عضو آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به خبرگزاري آسوشيتدپرس داده شده اين مظنون را مجتبي داداش نژاد معرفي کرده است. اين گزارش مي‌گويد که وي با قرباني، داريوش رضايي نژاد در رابطه با تلاش مشکوک ايران براي ساختن تسليحات اتمي کارکرده است. يک مقام از يکي از کشورهاي عضو آژانس انرژي اتمي مستقر در وين گفت، در آنزمان قرباني، در توليد سوئيچ هاي ولتاژ بالا که يک عنصر کليدي در اقدام به انفجاراتي که براي چکاندن ماشه کلاهک جنگي هسته‌يي بوده، کمک کرده است.

 

توافق مسکو و ايران

خبرگزاري فرانسه  سه شنبه 29 شهريور 1390(20 سپتامبر 2011)

به گزارش روزنامه کومرسانت، روسيه و ايران بر سر يک قرارداد ۱. ۲ميليارد دلاري بين شرکت روسي راشن تکنولوژي و بانک صادرات روي استخراج فلز روي به توافق رسيدند.

 

توقف قطعي فروش سامانه موشکي روسي به ايران

سايت راديو آلمان شنبه 2 مهر 1390(24 سپتامبر 2011)

موضوع تحويل يا عدم تحويل سامانه موشکي اس ۳۰۰ روسيه به ايران از چهار سال پيش به يکي از مسائل مورد مناقشه ميان دو کشور تبديل شده بود. به نظر مي‌رسد با پس دادن پيش‌پرداخت جمهوري اسلامي توسط شرکت روس ابورون اکسپورت برهم خوردن اين معامله قطعي شده باشد.

اناتولي ايسايکين، مدير کل شرکت روس ابورون اکسپورت در گفتگو با روزنامه‌ي کومرسانت گفته است روسيه به‌دليل امتناع از اجراي قرارداد تحويل سامانه‌هاي ضد موشکي اس۳۰۰، پيش‌پرداخت ۱۶۷ ميليون دلاري را به جمهوري اسلامي ايران پس داده است. اين خبر را خبرگزاري روسي ريانووستي اول مهرماه منتشر کرد.

دميتري مدودف، رئيس‌جمهور روسيه يک سال پيش فرماني در جهت اجراي چهارمين قطعنامه تحريمي‌شوراي امنيت عليه ايران صادر کرد که شامل ممنوعيت فروش سامانه‌ي اس۳۰۰ به اين کشور نيز مي‌شد. بر اساس اين فرمان روسيه از فروش تجهيزات جنگي، بالگرد، هواپيما و ناوهاي جنگي به ايران نيز خودداري مي‌کند. طرح شکايت از روسيه که ناخرسندي شديد مسکو را به‌دنبال داشت پاييز سال ۸۸ نيز از سوي تهران مطرح شده بود.

 

مقام خزانه‌داري آمريکا در هنگ كنگ و چين درباره برنامه اتمي و تحريمها عليه رژيم ايران گفتگو ميكند

خبرگزاري فرانسه   دوشنبه 4 مهر 1390(26 سپتامبر 2011)

يک مقام ارشد خزانه‌داري آمريکا، روز دوشنبه ازهنگ کنگ و چين، اين هفته ديدار مي‌کند تا تدابيري براي جلوگيري از کسب کمکهاي مالي پولي براي رساندن به برنامه اتمي غيرقانوني و برنامه تسليحاتي ايران اتخاذ نمايد....

کوهن در هنگ کنگ بر ضرورت حفاظت از شرکتهاي کشتيراني و صادرات‌کنندگان نسبت به ريسک شرکت در معاملات با خطوط کشتيراني ملي ايران تأکيد کرد. شوراي امنيت ملل متحد، کميته تحريمهاي 1737 خاطرنشان شده که آي.آر.اس.ال (خطوط کشتيراني ايران) در نقض قطعنامه‌هاي شوراي امنيت دست داشته است.

اين سفر کوهن به‌عنوان يک عامل افزايش هوشياري براي دولتها و بخشهاي خصوصي است که با ايران معاملات قابل توجهي دارند و براي روشن ساختن اين امر است که در معاملات بزرگ با اشخاص يا نهادها که توسط تحريمهاي آمريکا هدف قرارگرفته باشند ممکن است دسترسي به سيستم مالي آمريکا محروم شوند.

 

آمريکا پيشنهاد هسته‌يي ايران را به‌عنوان قولهاي توخالي رد مي‌کند

خبرگزاري فرانسه   جمعه 8 مهر 1390(30 سپتامبر 2011)

آمريکا روز جمعه گفت، پيشنهاد ايران براي متوقف کردن توليد اورانيوم غني‌شده با غلظت پايين معتبر نيست زيرا که جمهوري اسلامي سابقه‌ي از قولهاي توخالي دارد.

احمدي‌نژاد هفته گذشته به نيويورک تايمز گفت که کشور وي پيشنهاد توقف توليد اورانيوم غني‌شده با غلظت پايين را داده است که سنگ بناي توليد تسليحات اتمي است، مشروط بر اين‌که غرب ماده هسته‌يي مورد نياز آن را بدهد.

ويکتوريا نولند سخنگوي وزارت امورخارجه به خبرنگاران گفت، احمدي‌نژاد قولهاي توخالي زيادي مي‌دهد .

وي دقيقاً مي‌داند که چه کاري بايد انجام شود. اگر ايران پيشنهادي جدي براي مطرح کردن دارد بايد آن را در مقابل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قرار دهد.

نولند گفت، ديدبان هسته‌يي سازمان ملل يا آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و آمريکا مي‌توانند آن را مطالعه نموده و سپس ما مي‌توانيم جواب دهيم، اما از نقطه نظر ما درحال حاضر اين به نظر مي‌رسد که انحراف از موضوع واقعي است.

 

ايران در آفريقا

سايت شوراي روابط خارجي شنبه 9 مهر 1390(اول اكتبر 2011)

شايد شما شنيده باشيد که بيش از 400هزار تن از مردم بي‌گناه سودان از سال 2003 تا کنون، توسط شبه‌نظامي آن حامي‌دولت کشته شده‌اند. علاوه بر آن، 90 درصد روستاهاي منطقه دارفو که متعلق به مردم بومي بوده است، نابود شده‌اند. هم‌چنين، نزديک به 3 ميليون نفر در داخل سودان مجبور به کوچ اجباري شده‌اند.

اما آيا شما مي‌دانستيد که، علي رغم تحريم تسليحاتي سازمان ملل عليه رژيم سودان، تهران مسئول صادر کردن تسليحاتي به ارزش ميليونها دلار به سودان است؟ ايران هم‌چنين هواپيماهاي بي‌سرنشين شناسايي به سودان صادر کرده است، که يکي از آنها بر فراز دارفو سرنگون شد. . .

به‌عنوان مثال، قرار است ايران در عوض صادرات نفت به زيمبابوه که تحت رهبري رئيس‌جمهور رابرت موگابه است، و تحت تحريمات اتحاديه اروپا و دولت آمريکا مي‌باشد، ميزان زيادي اورانيوم دريافت کند که مي‌تواند، از آن براي توليد بمب استفاده کند.

شرايط بدتر از اين هم مي‌شود، مقامات نيجريه در ماه اکتبر سال 2010 سلاحهايي را که از سوي ايران به گروههاي تروريستي در گامبيا قاچاق مي‌شد را ضبط کردند. در پاسخ به اين اقدام، کشورهاي گامبيا و سنگال که از نزديکترين متحدان ايران بودند، رابطه سياسي خود با رژيم ايران را قطع کردند. چون اين رژيم در حال فروش سلاح به شورشيان در هر دو اين کشورها بود، و اين شورشيان سربازان اين کشورها را مي‌کشتند.

اگر اين خبرها کافي نباشد، بايد به اطلاع شما برسانم که ايران هم نيروهاي خود را به کشور اريتره فرستاده است و هم يک پادگان عظيم نيروي دريايي در اين کشور داير کرده است.

وقتي که ايران سلاح هسته‌يي به‌دست بياورد و تکنولوژي آن را براي فروش بگذارد، چه اتفاقي خواهد افتاد؟

 تا قبل از اين‌که دير شود، در برابر دخالتهاي رژيم ايران در قاره آفريقا بايستيد.

 

روسيه براي مقابله با ايران در آبهاي خزر آماده ميشود

سايت راديو فرانسه سه شنبه 12 مهر 1390(4 اكتبر 2011)

پاره‌اي از ناظران معتقدند که ايران، پس از مشاهده تجربه‌ي ليبي، ديگر مايل به مذاکره جدي پيرامون برنامه اتمي خود نيست و اهداف نظامي اتمي خود را رها نخواهد کرد. به همين دليل، خطر برخورد نظامي با ايران به‌صورت جدي افزايش يافته است.

به‌منظور افزايش آمادگي در مقابل احتمال هجوم نظامي تلافي‌جويانه ايران عليه ميدانهاي نفتي متعلق به شرکتهاي آمريکايي در سواحل شرقي درياي خزر، کشورهاي روسيه، قزاقستان، تاجيکستان و قرقيزستان، در فاصله 9 تا 26سپتامبر گذشته، به انجام يک مانور نظامي مشترک مبادرت نمودند. مسئولان نظامي و سياسي ايران در قبال برگزاري مانور ياد شده و هدفهاي آن، تاکنون سياست سکوت را اختيار کرده‌اند.

در مانور نظامي مزبور که مرکز-2011 ناميده شده، و در نوع خود بزرگترين رزمايش از زمان انجام مانور سال 2002 روسيه در آبهاي خزر محسوب مي‌شود، 12000تن از نيروهاي نظامي روسيه شرکت داشتند.

در جريان انجام مانور، ابتدا حمله نظامي آمريکا عليه تأسيسات اتمي ايران، سپس حمله تلافي‌جويانه ايران در بخشهاي شرقي خزر، عليه ميدانهاي نفتي منطقه، باز‌سازي گرديد و در مرحله بعد نحوه مقابله با اين هجوم فرضي تمرين شد.

بر اساس گزارشهاي انتشار يافته پيرامون مانور نظامي موسوم به مرکز-11، واحد هاي اطلاعات جاسوسي روسيه، موضوع حمله تلافي‌جويانه ايران در آبهاي خزر را کشف و متعاقباً ، واحد هاي مشترک واکنش سريع و نيروهاي عمليات ويژه آسياي مرکزي براي خنثي ساختن تهديد ياد شده در دو مرحله وارد عمل شدند.

 

فرانسه نسبت به "حرف" هاي احمدي نژاد درباره قطع غني سازي اورانيوم اظهار بي اعتمادي کرد

راديو فرانسه چهارشنبه 13 مهر 1390(5 اكتبر 2011)

برنارد والرو سخنگوي وزارت‌خارجه فرانسه، در واکنش به پيشنهاد جديد احمدي‌نژاد اظهارنظر کرد که کشورش نمي‌تواند تنها به حرف اتکا کند و ترجيح مي‌دهد که منتظر عمل مشخص مقامات ايران باقي بماند

سخنگوي وزارت‌خارجه فرانسه، برناردوالرو امروز در مصاحبه مطبوعاتي اش نسبت به اظهارنظر محمود احمدي‌نژاد مبني بر قطع فوري عمليات غني‌سازي اورانيوم بيست در صدي، در صورتي که غرب حاضر به فروش اورانيوم باشد، اعلام کرد که ما بر فراز اين اعلام مواضع، در انتظار عمل واقعي دولت ايران خواهيم ماند.

او گفت تا امروز ايران ما را مجبور کرده است بپذيريم که به پيشنهادات متعدد همکاري و گفتگو از سوي غرب پاسخ مناسبي نمي‌دهد و علاوه بر اين هيچ کوششي بخرج نداده است تا ثابت کند که اراده لازم براي متعهد شدن در يک بحث جدي بقصد روشن کردن محتوا و اهداف برنامه اتمي‌اش را دارد.

سخنگوي وزارت‌خارجه فرانسه اضافه کرد که کشورش در انتظار مي‌ماند تا ايران سرانجام به مجموعه نگرانيهاي جامعه جهاني پاسخ دهد و سايه ترديدي را که بر فراز ماهيت برنامه‌هاي اتمي‌اش افتاده است کنار زند و به همه ثابت کند که اين برنامه منحصراً اهداف صلح‌آميز را دنبال مي‌کند.

برنارد والرو در عين حال تهديد کرد که در غيراين صورت ايران بايد در انتظار تشديد فشارهاي بين‌المللي بماند.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

انفجار در مركز هسته‌ای فرانسه يك كشته و 3 زخمي برجاي گذاشت

خبرگزاري فارس   دوشنبه 21 شهريور 1390(12 سپتامبر 2011)

انفجار در یک مرکز هسته ای در جنوب فرانسه منجر به مرگ یک نفر و زخمی شدن 3 نفر دیگر شد و نگرانی‌ها از نشت مواد هسته ای حاصل از این انفجار را به همراه داشته است.

 به گزارش مانیتورینگ فارس، تلویزیون فرانسه اعلام کرد که درپی این انفجار در یک نیروگاه هسته ای یک نفر کشته شده و سه تن دیگر زخمی شده‌اند.

منابع دولتی در فرانسه اعلام کرده‌اند که در حادثه انفجار در یکی از راکتورهای نیروگاه مارکول گزارشی از انتشار تشعشعات هسته ای داده نشده است.

خبرنگار الجزیره نیز در گزارشی از پاریس اعلام کرد که حال یکی از زخمی شدگان به شدت وخیم است.

الجزیره اعلام کرد که با وجود اینکه مقامات پلیس فرانسه نشت هسته ای را رد کرده اند ولی نگرانی ها درباره انتشار تشعشعات هسته‌ای همچنان وجود دارد.

رئیس دفتر این شبکه در فرانسه اعلام کرد که احتمال انتشار وسیع مواد هسته ای در جنوب فرانسه وجود دارد و این درحالی است که مدت زمان زیادی از بحث درباره بستن نیروگاه های هسته ای این کشور نمی‌گذرد.

 

دانمارك: گردش به چپ

راديو آلمان   جمعه 25 شهريور 1390(16 سپتامبر 2011)

دانمارک در آستانه‌ي تغيير قدرت قرار دارد: دولت محافظه‌کار لارس لوک راسموسن پس از ده سال قدرت را به جبهه نيروهاي چپ واگذار مي‌کند. آقاي راسموسن، نخست وزير کشور، شامگاه پنجشنبه (۱۵ سپتامبر) شکست خود را پذيرفت و از مقام خود استعفا داد.

چهره‌ي پيروزمند انتخابات هله تورنينگ اشميت نام دارد. او اولين زني بود که ۶ سال پيش رياست حزب سوسيال دموکرات دانمارک را به عهده گرفت و اين حزب را به پيروزي هدايت کرد. خانم تورنينگ اشميت فعاليت سياسي را با مشاورت در سنديکاهاي کارگري شروع کرد. او سپس در سال ۱۹۹۹ به نمايندگي پارلمان اروپا از دانمارک انتخاب شد. شمارش آراي انتخابات پارلماني نشان مي‌دهد که جبهه سرخ به رهبري خانم تورنينگ اشميت تعداد ۹۲ کرسي از ۱۷۹ کرسي پارلمان را به دست آورده و بنابرين با اختلافي اندک اکثريت را از آن خود ساخته است. نيروهاي راست ميانه‌ي متشکل در جبهه آبي شمار ۸۷ کرسي به دست آورده‌اند.

با اين‌که سوسيال دموکرات‌ها در انتخابات برنده شده‌اند، اما حزب آنها به نسبت تضعيف شده است. آنها تنها حدود ۲۵ درصد آرا را به دست آورده‌اند، يعني حدود ۶ دهم درصد کمتر از انتخابات سال ۲۰۰۷. اين بدترين نتيجه براي اين حزب پرسابقه درصد سال اخير به‌شمار مي‌رود.

 

طرح امنيت اتمي جديد در صدر دستور گفتگوهاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 28 شهريور 1390(19 سپتامبر 2011)

به‌دنبال فاجعه فوکوشيماي ژاپن و نگراني درباره جاه‌طلبي هاي اتمي ايران، روز دوشنبه گفتگوهاي آژانس بين‌المللي انرژي انمي در مورد يک طرح امنيت اتمي جديد در وين شروع مي‌شود.

در رابطه با برنامه جنجال‌برانگيز اتمي ايران، واشنگتن به آژانس آمريکا فشار مي آورد تا اطلاعات بيشتري در مورد افزايش نگراني به‌خاطر ماهيت نظامي جاه‌طلبي ايران فراهم آورد. . .

ديويس، نماينده آمريکا در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي هفته گذشته در پايتخت اطريش به خبرنگاران گفت، نگراني واقعي اين است که ايران ادامه مي‌دهد. . . و طي ساليان به کاوش و توسعه تکنولوژي‌هايي که هيچ کاربردي جز در حيطه نظامي ندارند، ادامه داده است.

 

برهان الدين رباني رهبر گروه مذاکره براي صلح با طالبان، در کابل کشته شد

تلويزيون سي ان ان   سه شنبه 29 شهريور 1390(20 سپتامبر 2011)

يک عضو شوراي صلح به سي. ان. ان گفت، رهبر اين گروه برهان الدين رباني يک سياستمدار معروف در افغانستان، در سوقصدي که در حمله‌ به محل زندگي وي شد کشته شده است.

او مورد اعتماد ناتو براي تسهيل گفتگوها بين طالبان و دولت حامد کرزاي بود که ضمناً رئيس‌جمهور سابق افغانستان نيز بود، کشته شده است. خبرنگار ما از استانبول گزارش مي‌دهد.

 

کشورهاي قدرتمند گروههاي جديد ضدتروريستي تشکيل مي‌دهند

خبرگزاري فرانسه جمعه 1 مهر 1390(23 سپتامبر 2011)

بيست‌و نه کشور در سراسر جهان بعلاوه اتحاديه اروپا روز سه‌شنبه يک سازمان چندجانبه جديدي را مأمور نبرد عليه تروريسم نمودند.

هيلاري کلينتون وزير خارجه در افتتاحيه جلسه ضدتروريسم بين‌المللي يا جي.سي.تي.اف gctf گفت، گروه جديد، شبکه‌يي ضدتروريستي است که مانند دشمنان ما زيرک و با قوه تطبيق خواهد بود.

وي در هتلي در نيويورک در حاشيه اجلاس اين هفته مجمع عمومي سازمان ملل گفت، بگذاريد متعهد شويم، تا آنجايي که مي‌توانيم از يکديگر آموزش بگيريم.

آمريکا و ترکيه اولين رؤساي مشترک کميته هماهنگي اين گروه مي‌باشند...

يک مقام وزارت‌خارجه گفت جي.سي.تي.اف بعد از تلاشهاي قبلي که به‌خاطر در برنگرفتن طيف گسترده‌يي از کشورها شکست خورد، تأسيس شد...

30عضو بنيانگذار اين گروه شامل الجزاير، استراليا، انگليس، کانادا، چين، کلمبيا، دانمارک، مصر و اتحاديه اروپا، فرانسه، آلمان، هندوستان، اندونزي، ايتاليا، ژاپن، اردن، مراکش، هلند، زلاند نو، نيجريه، پاکستان، قطر، روسيه، عربستان سعودي، آفريقاي جنوبي، اسپانيا، سوئيس، ترکيه و امارات متحده عربي و آمريکا مي‌باشد.

 

گزارش: آمريکا بمبهاي سنگرشکن به اسراييل داده است

خبرگزاري فرانسه جمعه 1 مهر 1390(23 سپتامبر 2011)

نيوزويک روز جمعه گزارش کرد که پرزيدنت باراک اوباما به‌طور سري فروش 55بمب سنگرشکن قدرتمند به اسراييل را تأييد کرده است.

اسراييل ابتدا در سال 2005 خواستار خريد بمبهاي جي. بي. يو-28 با قدرت نفوذ عميق، از آمريکا شده بود اما اين درخواست را پرزيدنت جرج بوش در آن زمان نپذيرفت. نيوزويک نوشت در آن زمان، پنتاگون پروژه‌هاي مشترک دفاع آمريکا و اسراييل را منجمد کرده بود زيرا نگران بود که اسراييل اين تکنولوژي پيشرفته را به چين منتقل کند. . .

بنا‌به نوشته نيوزويک به‌نقل از مقامات ناشناس آشنا با تصميمات هنوز سري، اوباما اين بمبها را در سال 2009 آزاد کرده است. نيوزويک به‌نقل از مقامات آمريکا و اسراييل گفت اسراييل تکنولوژي بمبهاي سنگرشکن خود را توسعه داده است اما برايش ارزانتر است که آنها را از آمريکا خريداري کند. بمبهاي 2000پوندي براي تخريب صد هدف طراحي شده‌اند که ممکن است براي حمله به سايتهاي اتمي ايران به‌کار برده شوند.

 

مولن رياست ستاد مشترك نيروهاي مسلح آمريكا را به ژنرال دمپسي سپرد

خبرگزاري فرانسه جمعه 8 مهر 1390(30 سپتامبر 2011)

آدميرال مايک مولن روز جمعه درحالي‌که از مقام خود کناره‌گيري مي‌کرد، گفت  بدون پاکستان راه‌حلي براي درگيري در افغانستان وجود ندارد.

مولن در مراسم که منصب خود را به ژنرال مارتين دمپسي، رئيس جديد ستاد مشترک نيروهاي مسلح تحويل مي‌داد، گفت: من کماکان معتقدم که راه‌حلي در اين منطقه بدون مشاركت پاکستان وجود ندارد.

 

سناي فرانسه صاحب اولين رئيس مجلس سوسياليست مي‌شود

خبرگزاري فرانسه شنبه 9 مهر 1390(1 اكتبر 2011)

هفته بعد از اين‌که اپوزيسيون چپ، کنترل سنا را به‌دست آورد، روز شنبه مجلس سناي فرانسه اولين رئيس سوسياليست خود را با اکثريت روشني، در شکستي مجدد به رئيس‌جمهور نيکلا سارکوزي، برگزيد.

 ژان پير بل 59ساله رهبر گروه حزب سوسياليست در سنا از سال 2004 با 179 رأي به 134 رأي در مقابل رئيس جناح راست جرارد لارچر و 29 رأي والري لتارد ميانه‌رو انتخاب شد.

در انتخابات يکشنبه گذشته حزب سو سياليست و متحدان کمونيست و سبز آن به‌اندازه کافي کرسي، براي اين‌که براي اولين بار در تاريخ فرانسه سنا را به جناح چپ بدهند، به‌دست آوردند.

اميد سوسياليستها اين است که اين سنگ بنايي براي پيروزي در انتخابات رياست جمهوري 7ماه آينده باشد درحالي که سارکوزي از درصد محبوبيت پايين به تلو‌تلو خوردن افتاده و فضاحت فساد فزاينده‌اي بر مشاوران نزديک وي تأثير مي‌گذارد.

تظاهرات در نيويورك

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 14 مهر 1390(6 اكتبر 2011)

روز چهارشنبه، هزاران تظاهر کننده مخالف کمپاني هاي سهامي، که براي اولين بار مورد حمايت گسترده اتحاديه هاي صنفي قرار داشتند، به منطقه مالي نيويورک ريختند و چالشهايي را در طغيان خياباني که بيش از 2 هفته از آن مي‌گذرد، ايجاد نمودند.

بيش از 5000نفر وارد ميدان فولي در منهتن، در جايي که دادگاهها و ساختمانهاي دولتي در آن‌جا قرار دارند، گرد آمدند تا از آن‌جا به سمت وال استريت راهپيمايي کنند.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

تاخیر در اجرای 40 میلیارد دلار قرارداد نفتی با تعلل چینی‌ها

مهر: گزارش از محمد علی زمان خانی  جمعه 25 شهريور 1390(16 سپتامبر 2011)

با وجود واگذاری 40 میلیارد دلار قرارداد توسعه میادین مختلف نفت و گاز ایران با شرکتهای مختلف چینی، این شرکتها با تاخیرهای متعدد زمینه عدم‌النفع چندین میلیارد دلاری به ویژه در توسعه میادین مشترک نفت و گاز کشور را فراهم کرده‌اند.

در سالهای اخیر شرکتهای مختلف چینی همچون ساینوپک، سینوک و CNPCI چین قراردادهایی را به ارزش بیش از 40 میلیارد دلار برای توسعه میادین مشترک نفت با عراق و قطر همچون آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یادآوران، فاز 11 میدان پارس جنوبی، فاز دوم توسعه کارخانه ایران ال.ان.جی و طرح توسعه پارس شمالی امضا کرده اند.

در هر یک از این میادین شرکتهای چینی طرف قرارداد یا عملیات اجرایی پروژه را آغاز نکرده اند و یا طرح توسعه را با تاخیرهایی در حال انجام است که عقب ماندگی در میادین مشترک نفت و گاز با قطر و عراق با سیاست دولت مبنی بر شتاب در طرح توسعه میادین مشترک هیدروکربوری همخوانی ندارد.

با وجود تاخیرهای متعدد شرکتهای چینی در توسعه پروژه های نفت و گاز ایران، این شرکتها در دور چهار مناقصات نفتی عراق حضور فعالی داشته اند به طوری که تاکنون سینوک، شرکت ملی نفت چین (سی.ان.پی.سی)، پتروچاینای چین برای حضور در این مناقصه اکتشافی ثبت نام کرده اند.

در حال حاضر بیشترین تاخیر شرکتهای چینی در صنعت نفت ایران مربوط به فاز 11 میدان مشترک پارس جنوبی است به طوری که با گذشت 27 ماه از امضای این قرارداد هنوز تجهیز کارگاه و عملیات اجرایی پروژه در عسلویه آغاز نشده است.

احمد قلعه‌بانی مدیرعامل شرکت ملی نفت اخیرا در جمع خبرنگاران با اشاره به تاخیر و عقب‌ماندگی شرکت CNPCI چین در طرح توسعه فاز 11 میدان مشترک پارس‌جنوبی، گفته است: در حال حاضر این شرکت آسیایی، مراحل تدوین طرح جامع توسعه و مطالعات مهندسی فاز 11 پارس‌جنوبی را در دستور کار دارد.

معاون وزیر نفت با اشاره به ارائه تذکرات به چین برای شتاب در توسعه فاز 11 پارس جنوبی تاکید کرده است: مطابق با برنامه باید توسعه این میدان با 20 درصد پیشرفت فیزیکی همراه بود اما در شرایط فعلی پیشرفت این پروژه مشترک گازی کمتر از 15 درصد است.

این در حالی است که قرارداد این فاز مشترک پارس جنوبی دو سال گذشته با کنار گذاشتن شرکتهایی همچون توتال فرانسه و پتروناس مالزی، برای شتاب در توسعه این میدان مشترک گازی با قطر به چین به ارزش تقریبی پنج میلیارد دلار امضا شده بود.

هدف از طرح‌ توسعه‌ فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی تأمین‌ گاز ترش‌ مورد نیاز واحد پارس ال ان جی و استحصال میعانات گازی همراه گاز طراحی و اجرا خواهد شد. در این فاز روزانه 2 میلیارد مترمکعب گاز و 70 هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌ سنگین‌ از میدان‌ پارس‌ جنوبی تولید می شود.

 

جزئیات قرارداد و تاخیر شرکتهای مختلف چین

نام پروژه   نام شرکت   زمان امضای قرارداد   میزان تاخیر    ارزش قرارداد

فاز 11 پارس جنوبی   CNPCI   خرداد 1388  آغاز نشده    5 میلیارد دلار

آزادگان جنوبی   CNPCI   مرداد 1387    آغاز نشده   12 میلایرد دلار

یادآوران   ساینوپک   آذر 1386   11 درصد تاخیر   3.63 میلیارد دلار

پارس شمالی   سینوک   بهمن 1387   آغاز نشده   16 میلیارددلار

فاز دوم ایران ال.ان.جی   کنسرسیوم چین -استرالیا   اسفند 1387  آغاز نشده   2.62 میلیارد دلار

آزادگان شمالی   CNPC   دی 1387   مطابق با برنامه   1.76 میلیارد دلار

 

آغاز تولید زودهنگام نفت زیر سایه تاخیر چین

با گذشت حدود چهار سال از امضای قرارداد طرح توسعه میدان یادآوران به عنوان یکی از بزرگترین میادین مشترک نفتی ایران و عراق، تولید نفت از این میدان بزرگ کشور هنوز آغاز نشده است. بر اساس برنامه زمان بندی شرکت ملی نفت ایران قرار است تا پاییز سالجاری تولید زودهنگام روزانه 20 هزار بشکه نفت خام از این میدان مشترک نفتی با عراق آغاز شود.

در همین حال مسئولان شرکت ملی نفت ایران با انتقاد از عقب ماندگی حدود 11 درصدی ساینوپک چین در توسعه میدان نفتی یادآوران، اخیرا خواستار شتاب این شرکت آسیایی در توسعه فاز نخست این میدان مرزی شده اند.

قرارداد فاز اول توسعه میدان یادآوران به ارزش تقریبی ‌2 میلیارد دلار 18 آذر ماه سال 1386 ما بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت ساینوپک چین امضا شده بود که سال گذشته با موافقت دولت رقم اعتبارات توسعه فاز اول این میدان با افزایش یک میلیارد و 633 میلیون دلاری از مرز 3.6 میلیارد دلار عبور کرد.

بر اساس این قرارداد، توسعه‌ فاز اول این میدان برای تولید ‌85 هزار بشکه و فاز دوم برای تولید ‌100هزار بشکه (در مجموع ‌185هزار بشکه نفت در روز) به شرکت چینی واگذار شده است که مدت اجرای این پروژه در فاز اول چهار سال و در فاز دوم سه سال خواهد بود.

میدان یادآوران با مجموع نفت خام درجای بیش از 17.3 میلیارد بشکه در جنوب میدان نفتی آزادگان در استان خوزستان واقع شده که حدود 3.2 میلیارد بشکه نفت این میدان قابل استحصال و تولید روزانه آن نیز افزون بر 300 تا 400 هزار بشکه نفت خام پیش‌بینی شده است.

بزرگترین قرارداد گازی چین هم مشمول تاخیر شد

به گزارش مهر، بدون شک بزرگترین قرارداد گازی شرکتهای چینی در صنعت نفت ایران در میدان مستقل پارس شمالی به ارزش تقریبی 16 میلیارد دلار امضا شده است.

بر اساس این قرارداد، شرکت سینوک چین باید توسعه این میدان دریایی را در دو بخش بالادستی و پایین دستی به منظور ساخت یک کارخانه ال.ان.جی در دستور کار قرار می داد که هنوز عملیات اجرایی این میدان بزرگ گازی در خلیج فارس آغاز نشده است.

در حال حاضر حدود پنج سال از امضای قرارداد گازی می گذرد و به بهانه نامشخص بودن نرخ فروش خوراک گاز طبیعی، تجهیز کارگاه توسعه پارس شمالی آغاز نشده است.

از سوی دیگر، با توجه به اینکه پارس شمالی جز میادین مشترک گازی ایران در خلیج فارس نیست، شرکت ملی نفت ایران هم حساسیت خاصی برای توسعه این میدان دریایی ندارد زیرا عقب ماندگی در این مدیان منجر به عدف النفع در بلند مدت نخواهد شد

طرح توسعه این میدان در قالب چهار فاز تعریف شده که تولید از هر فاز این میدان، حدود 1.2 میلیارد فوت مکعب است و با احتساب چهار فاز، روزانه 4.8 میلیارد فوت مکعب از فازهای میدان پارس شمالی (معادل 5 فاز پارس جنوبی) تولید خواهد شد. میزان ذخیره درجای گاز طبیعی در میدان گازی پارس شمالی حدود 60 تریلیون فوت مکعب برآورد شده است و بر اساس برآوردها، میزان گاز قابل برداشت در این میدان به 47.2 تریلیون فوت مکعب می رسد.

 

حال و روز چین در بزرگترین میدان مشترک نفتی ایران

پس از کاهش سهام کنسرسیوم شرکتهای ژاپنی در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، سهام بخش عمده ای از قرارداد توسعه بزرگترین میدان مشترک نفتی ایران و عراق به شرکت CNPCI چین واگذار شد.

برای توسعه این میدان مرزی در قالب 2 فاز و تحقق تولید روزانه بیش از 600 هزار بشکه نفت به حدود 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید نیاز است که تاکنون طرف چینی حدود 200 میلیون دلار (حدود 1.6 درصد از کل سرمایه گذاری) برای انجام مطالعات مهندسی و تدوین طرح جامع توسعه میدان سرمایه گذاری کرده است.

پیش از حضور چین در آزادگان جنوبی، با مشارکت پیمانکاران داخلی تولید زودهنگام نفت از این میدان مرزی با ظرفیت بیش از 50 هزار بشکه در روز آغاز شده بود اما با گذشت دو سال از امضای قرارداد هنوز عملیات اجرایی توسعه فاز نخست این میدان آغاز نشده است.

ناجی سعدونی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران اخیرا با رد وقت کشی چین در توسعه این میدان مشترک به خبرنگاران، گفت: برای توسعه فاز نخست شرکت چینی طرح توسعه جامع آزادگان جنوبی را بر مبنای تولید روزانه 320 هزار بشکه نفت ارائه کرده است.

در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان 70 درصد سرمایه گذاری توسط چینی‌ها یا شرکتهای دیگر خارجی و داخلی، 20 درصد توسط نیکوی ایران و 10 درصد توسط اینپکس ژاپن انجام می گیرد.

این در حالی است که توسعه این میدان مشترک نفتی توسط عراق با مشارکت کنسرسیوم پتروناس مالزی، شرکت انگلیسی - هلندی شل و هالیبتون آمریکا برای تولید 1.6 تا 1.7 میلیون بشکه در روز آغاز شده است.

بر خلاف تاخیر در توسعه میدان آزادگان جنوبی، CNPCI در توسعه بخش شمالی این میدان و اجرای قرارداد یک میلیارد و 760 میلیون دلاری تاخیری ندارد و توسعه این مدیان مطابق با برنامه زمان بندی پیش می رود.

بر اساس توافق نفتی تهران- پکن، قرار است تا پایان برنامه پنجم توسعه با تکمیل طرح توسعه آزادگان شمالی، از این میدان مرزی روزانه 75 هزار بشکه نفت خام استخراج شود.

آزادگان شمالی یکی از بزرگترین میادین نفتی ایران بوده که دارای بیش از 5.5 میلیارد بشکه طلای سیاه درجا است که با توسعه کامل آن در مدت 25 سال حدود 330 میلیون بشکه نفت قابل استحصال خواهد بود.

 

ناتوانی چین در تامین فاینانس کارخانه ایران LNG

با گذشت 30 ماه از امضای قرارداد 2 میلیارد و 625 میلیون یورویی کنسرسیومی متشکل از شرکتهای چینی برای توسعه فاز دوم پروژه ایران ال.ان.جی قرارداد این پروژه گازی ایران هم هنوز در عسلویه حالت عملیاتی به خود نگرفته است.

علی خیراندیش مدیرعامل شرکت مایع سازی گاز طبیعی درباره ساخت ترین‌های دوم و سوم کارخانه ایران ال.ان.جی با مشارکت یک شرکت چینی به مهر گفته است: چین هنوز عملیات اجرایی ساخت این کارخانه ایران ال.ان.جی را آغاز نکرده است.

وی با اعلام اینکه یکی از شروط اصلی ساخت این کارخانه جدید گاز مایع تامین فاینانس است، تاکید کرد: بر این اساس یکی از دلایل تاخیر در آغاز عملیات اجرایی ترین‌های سوم و چهارم کارخانه ایران ال.ان.جی تامین فاینانس خارجی است.

علاوه بر این شرکتهای مختلف چینی در تکمیل قرارداد اکتشافی بلوک گرمسار، توسعه بخشی از میدان نفتی رسالت در خلیج فارس و تامین منابع برخی از طرحهای پالایشگاهی هم با تاخیرهایی روبرو هستند.

 

مشکل و راه‌حل در ايران

الشرق الاوسط   سه شنبه 5 مهر 1390(27 سپتامبر 2011)

الشرق الاوسط- سيد احمد غزالي: شکي نيست آن‌چه که در برخي کشورهاي رخ داد، قيامهاي مردمي سياسي بود که تمام جهان عرب را لرزاند، اما در مراجعه به خود بايستي اولين اين وقايع را ارزيابي بکنيم. نظر من در اين رابطه اين است:

اول وقبل از هر چيزي بايستي اعتراف کرد که اين قيامها نتيجه تراکم خفقان و سرکوب آزاديهاست، و در ريشه‌داري و اصالت اين جنبشهاي مردمي شکي نيست.

ثانيا: تسلط سرکوب واستبداد اجازه اجازه نداده که جنبشهاي اپوزيسيون دموکراتيک در اين کشورها رشد يابد.

ثالثا: در نتيجه، اين جنبشها به جنبشهاي مردمي خودبخودي شباهت دارند که احزاب يا سازمانهاي سياسي ومدني جهت هدايت و چارچوب دادن در اين اين انقلابات وجود ندارند...

از طرف ديگر فرض کنيم که مردمي بتواند اراده خودش را محقق ساخته و دمکراسي واقعي در کشورش برقرار نمايد، تازماني‌که رژيم ايران بر سر قدرت هست، اجازه ادامه اين روند را نخواهد داد، و بل براي استفاده از فضاي دموکراتيک وارد خواهد شد و هواداران و ايادي و نفراتش را به اربابان چنين کشوري تبديل خواهد ساخت...

ايران کشور دگرگونيها و انقلابات بوده است. و هر کس تاريخ نوين ايران را بشناسد مي‌داند که در قرن بيستم ايران شاهد سه انقلاب بوده است.

اين بدين معني است که در ايران زمينه کاملاً آماده است و اما آن‌چه به ويژه‌ايران را متمايز مي‌سازد، بودن يک جنبش اپوزيسيون ودموکرات سازمان‌يافته است که در سازمان مجاهدين خلق با تاريخ مبارزاتي 46ساله‌اش عليه رژيمهاي شاه وخميني و با بيش از يکصد هزار شهيدش و با پايگاه اجتماعي‌اش و رهبري خاص خودش در پاتوق فعلي‌اش اشرف که نقطه اميد ايرانيان در داخل و خارج ايران نمايندگي مي‌شود.

کمااين‌که شوراي ملي مقاومت ايران با طرح و برنامه‌هايش در زمينه جدايي دين از سياست و حقوق‌بشر و حقوق زنان و خودمختاري اکراد در ايران واقتصاد بازار و صلح با همسايگان در منطقه و تأييد بيانيه جهاني حقوق‌بشر و لغو حکم اعدام و التزام به ايران عاري از اتمي و ديگر اصول اعلام شده، تنها جانشين دموکراتيک رژيم حاکم بر ايران بشما مي‌رود...

اما مي‌بينيم که غرب وآمريکا با اپوزيسيون ايران چه مي‌کنند آمريکا از سال1997 آن را را در ليست تروريستي قرار داده و به‌رغم اين‌که همه دادگاههاي کشورهاي اروپايي و دادگاه اروپا بنفع اپوزيسيون ايران حکم داده ومجاهدين خلق را در ليست تروريستي حذف کرده‌اند و با اين‌که دادگاه فدرال آمريکا نيز از وزارت‌خارجه آمريکا خواستار تجديدنظر در نامگذاري مجاهدين خلق شده، اما وزارت‌خارجه تا الان در اين زمينه تصميمي‌نگرفته است

هم‌چنين آمريکا- بنا‌به تعبير ميشل ريس مدير سابق طراحي سياسي در وزارت‌خارجه آمريکا - به پيمانهايي که با ساکنان اشرف بسته بود خيانت کرده است، زيرا که به حفاظت از آنان در قبال تحويل دهي سلاحهايشان به نيروهاي آمريکا متعهد شده بود. خلاصه حرف اين‌که راه‌حلهاي متعددي وجود ندارد، مشکل يکي است و راه‌حل آن هم يکي است، مشکل اصلي از ملاهاي ايران است و راه از ايران دموکراتيک مي‌گذرد.

           نخست وزير پيشين و رئيس کميته عربي اسلامي دفاع از اشرف.