بولتن خبري ايران نبرد(1109) يكشنبه 20 شهريور 1390(11 سپتامبر 2011)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات بهار عربی

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

 

تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا

 

عراق

اسامه النجيفي رئيس مجلس عراق درمقر پارلمان اروپا پيرامون روابط دو کشور سخنراني کرد

تلويزيون العراقيه  پنجشنبه 23 تير 1390(14 ژوييه 2011)

اسامه النجيفي رئيس مجلس در سخنراني خود در مقر پارلمان اروپا در بروکسل، از اروپايي ها دعوت به سرمايه‌گذاري در عراق و هم‌چنين حمايت از ثبات اوضاع در اين کشور کرد و بر ضرورت اجراي توافقنامه شراکت و همکاري بين عراق و اتحاديه اروپا تأکيد نمود.

استراون استيونسون مسئول رابطه با عراق در پارلمان اروپا: ما روي موضوعات مختلف متمرکز بوديم ولي موضوع انرژي در گفتگوهايمان با رئيس مجلس بيشتر مورد توجه قرار گرفت ما آماده اجراي همه مفاد توافقنامه شراکت با عراق هستيم و الآن زمان آن است که عراق را بسازيم و شرکتهاي سرمايه‌گذاري اروپايي را بفرستيم عراق امروز از نظر اقتصادي به شکل مناسبي و سالمي رشد کرده است و فکر مي‌کنم که اين نزديکي و همکاري براي هر دو طرف مفيد خواهد بود.

 

بخشی از بيانيه مطبوعاتي کاخ سفيد در مورد جلسه اوباما با لاوروف

سايت کاخ سفيد  پنجشنبه 23 تير 1390(14 ژوييه 2011)

پرزيدنت باراک اوباما امروز با لاوروف وزير خارجه روسيه ملاقات و در مورد طيفي از موضوعات دوجانبه و بين‌المللي بحث و گفتگو کرد.

پرزيدنت اوباما حمايت خود را از تلاشهاي روسيه براي وساطت در يک راه‌حل سياسي ابراز کرد، و تأکيد کرد آمريکا تا زماني آماده حمايت از مذاکرات است که به يک انتقال دموکراتيک در ليبي بيانجامد. . .

آنها هم‌چنين در مورد عدم پايبندي ايران به التزاماتش نسبت به برنامه هسته‌يي تهران، و نقش جامعه بين‌المللي در جلوگيري از خشنونت بيشتر، و اعمال فشار براي ايجاد تغييرات سياسي در سوريه و يمن، و گامهاي بعدي در زمينه پروسه صلح خاورميانه بعد از جلسه چهارگانه اوايل اين هفته به بحث و گفتگو پرداختند.

 

معاون رئيس ستاد ارتش آمريکا: ضروريست تا عراقيان زودتر در مورد باقي ماندن نيروها تصميم بگيرند

آژانس خبري نيروهاي آمريکايي  جمعه 24 تير 1390(15 ژوييه 2011)

روز پنجشنبه در واشينگتن ژنرال جيمزکارترايت، معاون رئيس ستاد ارتش آمريکا، در مورد بيرون کشيدن نيروها از عراق گفت، ضروريست تا عراقيان زودتر در مورد اين‌که آيا خواهان باقي ماندن نيروهاي آمريکايي بعد از زمان توافق شده در 31دسامبر هستند يا نه تصميم بگيرند. باقي ماندن نيروهاي آمريکايي در جاهايي که نيروهاي عراقي تخصصهاي لازمه را ندارند از قبيل لجستيکي و ترددات هوايي.

- او گفت جواب به‌طور واقعي به‌عهده مردم عراق است. . . ما نيز به‌طور قطع نظرات خودمان را داريم ولي اين آنها هستند که بايد تصميم بگيرند که آيا خواهان باقي ماندن نيروها هستند يا نه و اين‌که نيروهاي باقي مانده چه نقشي خواهند داشت. . .

- معاون رئيس ستاد ارتش آمريکا گفت افزايش حملات اخير شورشيان در عراق به‌طور فزاينده‌يي مرگبار بوده است و ما خواهان اين هستيم که مطمئن شويم توانا‌ئي دفاع از خودمان و کساني که اطراف ما هستند را داريم.

 

منابع در جنبش وفاق: علاوي براي ديدار با بارزاني به اربيل رفت

خبرگزاري نينا   يكشنبه 26 تير 1390(17 ژوييه 2011)

منابع در جنبش وفاق ملي عراق اعلام كردند كه اياد علاوي رهبر اين جنبش امروز صبح براي ديدار با مسعود بارزاني رهبر منطقه كردستان به اربيل رفت.

اين منابع به خبرگزاري ملي عراق /نينا/ گفتند بارزاني از علاوي براي ديدار از اربيل به منظور گفتگو در رابطه با تحولات جديد صحنه سياسي دعوت كرد ، بدون اينكه جزئيات بيشتري را در اين رابطه اعلام نمايند.

اين ديدار يك روز بعد از ملاقات هيئت ليست العراقيه برياست علاوي با رئيس جمهور جلال طالباني انجام مي شود.

 

ديدار بارزاني و علاوي

تلويزيون العراقيه  دوشنبه 27 تير 1390(18 ژوييه 2011)

رئيس منطقه كردستان عراق مسعود بارزاني و رئيس ليست العراقيه اياد علاوي بر اهميت اجراي توافقنامه اربيل و پيدا كردن ابزار مناسب براي پركردن پستهاي امنيتي به صورتي كه از امنيت و ثبات حمايت كند تأكيد كردند. سايت اتحاديه ميهني كردستان گفت كه طرفين در ديدار ديروزشان در ييلاق صلاح الدين درباره آخرين تحولات سياسي عراق و چگونگي حل مشكلات و پيشبرد روند سياسي به تبادل نظر پرداختند.

 

بارزاني و علاوي بر اهميت توافق اربيل و پيدا کردن راه‌حل براي وزارتخانه‌هاي امنيتي تأکيد کرد

تلويزيون الحره سه شنبه 28 تير 1390(19 ژوييه 2011)

مسعود بارزاني و اياد علاوي در جريان ديدار روز گذشته خود در شهرک صلاح‌الدين بر اهميت توافق اربيل و پيدا کردن مکانيسم مناسبي براي وزارتخانه‌هاي امنيتي تأکيد کردند

ميسون الدملوجي سخنگوي العراقيه: اگر دو هفته بدون هرگونه راه‌حلي به اتمام رسيد، در آن صورت العراقيه و چه بسا با ديگر فراکسيونها براي سلب اعتماد از اين دولت تلاش خواهد نمود و همينطور براي انتخابات زودرس تلاش خواهيم کرد.

علاوي: قطعاً راههاي متعددي است که از جمله آنها دعوت به انتخابات زودرس مي‌باشد و ديگري طرح مسأله سلب اعتماد از دولت است چرا که اين دولت بر اساس موضوع شراکت تشکيل شد و اين‌که دولت مشارکت ملي باشد و در عدم وجود شراکت ملي کار با اين دولت بسيار سخت خواهد بود و لذا طبعاً اقداماتي قانوني و آيين‌نامه‌اي و مسالمت‌آميز وجود خواهد داشت.

 

طارق الهاشمي‌گفت که وي حکم اعدام سلطان هاشم يا حسين تکريتي را امضاء نخواهد کرد

تلويزيون الحره پنجشنبه 30 تير 1390(21 ژوييه 2011)

طارق الهاشمي معاون رئيس‌جمهور عراق گفت که وي حکم اعدام وزير دفاع سابق عراق سلطان هاشم و يا رئيس ستاد ارتش سابق حسين تکريتي را امضاء نخواهد کرد.

الهاشمي در يک گفتگوي ويژه با الحره که متعاقبا به‌طور کامل پخش خواهد شد گفت که سلطان هاشم و حسين تکريتي دستورات طرفهاي سياسي را اجرا مي‌کرده‌اند و هر کسي که مي‌خواهد آنها را محاکمه کند بهتر است کساني که آن تصميمات را صادر کرده‌اند را محاکمه کند.

 

تظاهرات هفتگي در ميدان تحرير بغداد برگزار شد

تلويزيون الشرقيه نيوز جمعه 31 تير 1390(22 ژوييه 2011)

امروز جمعه تظاهرات هفتگي در ميدان تحرير واقع در مرکز شهر بغداد برگزار شد. تظاهر کنندگان خواستار اجراي تغييرات دولتي و محاکمه فاسدين از ميان مقامات ارشد و آزادي زندانيان شدند. خبرنگاران گفتند که تظاهر‌کنندگان در تظاهرات امروز شعارهايي سر مي‌دادند که در آنها به‌خاطر ناتواني مقامات در عمل کردن به وعده‌هايشان در زمينه اصلاح سياسي و دادن آزادي ها و از بين بردن بيکاري و بهبود وضعيت خدماتي ، خواستار برگزاري انتخابات زودرس بودند.

نيروهاي دولتي براي پراکنده کردن تظاهر کنندگان در ميدان تحرير شليک مي‌کند

تلويزيون الرافدين جمعه 31 تير 1390(22 ژوييه 2011)

ده‌ها تن از چماقداران مالکي و افسران اطلاعاتي در ميدان تحرير در بغداد منتشر شده‌اند. نيروهاي دولتي براي پراکنده کردن تظاهر کنندگان در ميدان تحرير شليک مي‌کند.

گزارشي از تظاهرات در ميدان تحرير در بغداد

تلويزيون الرافدين جمعه 31 تير 1390(22 ژوييه 2011)

خانم شهرزاد يکي از تظاهر کنندگان در ميدان تحرير: من از ساعت 8 تا 11 در ميدان تحرير بودم. در بين تظاهر کنندگان به‌صورت غيرمعمولي نفوذي وجود دارد و نمي‌توانستيم عليه ايران شعار بدهيم هر کسي شعار مي‌داد به او حمله مي‌کردند. عليه روزنامه‌نگاران شعار مي‌دادند آنها عليه شيخ حارث الضاري و شيخ جواد الخالصي شعار مي‌دادند. به زنان تعرض مي‌کردند. . . آنها براي اعدام نظاميان سابق شعار مي‌دادند عليه تلويزيون رافدين و بعثي‌ها شعار مي‌دادند. . . نمي دانم که چرا اينقدر از ميدان تحرير مي‌ترسند و نمي‌دانم که چرا اينقدر از زنان مي‌ترسند.

 

موفق ربيعي: قاسم سليماني در باره عراق حرف نهايي را مي زند

تلويزيون بغداد يكشنبه 2 مرداد 1390(24 ژوييه 2011)

موفق الربيعي مشاور سابق امنيت ملي عراق و از رهبران ائتلاف اتحاد ملي به رهبري عمار الحكيم رئيس مجلس اعلاي اسلامي اعتراف كرد كه قاسم سليماني فرمانده سپاه پاسداران ايران در پرونده عراق حرف آخر را مي زند و او حاكم دستور دهنده در عراق است. الربيعي در يك مصاحبه طولاني با روزنامه الشرق الاوسط گفت روشن است كه سليماني پرونده عراق را در دست دارد و رتبه نظامي وي سرلشكر در سپاه پاسداران در مقر سپاه قدس مي باشد. الربيعي گفت سليماني از منافع ملي ايران دفاع مي كند در نتيجه همه منطقه را از طريق اين عينك مي بيند.

 

وزارتخانه دفاع براي طارق الهاشمي در مقابل امضاء احکام اعدام

روزنامه المدي   چهارشنبه 5 مرداد 1390(27 ژوييه 2011)

ائتلاف العراقيه گفت در انتظار پاسخ فراکسيونها در مورد کانديداتوري طارق الهاشمي براي وزارتخانه دفاع مي‌باشند همزمان ائتلاف دولت قانون گفت امکان رسيدن وزارتخانه دفاع به طارق الهاشمي يکي از رهبران العراقيه و رهبر تجمع تجديد در صورتي است که احکام اعدام را امضاءکند.

 

ملل ‌متحد مأموريت خود در عراق را يکسال ديگر تمديد کرد

خبرگزاري آسوشيتدپرس  پنجشنبه 6 مرداد 1390(28 ژوييه 2011)

در شرايطي که نيروهاي آمريکايي از عراق عقب‌نشيني مي‌کنند و اين کشور مسئوليتهاي بيشتري را در زمينه امنيت خود برعهده مي‌گيرد، شوراي امنيت با تمديد ماموريت ملل‌متحد در عراق براي يک سال ديگر موافقت کرده است.

اين شورا روز پنجشنبه گفت که اگر دولت عراق درخواست کند، ماموريت هيأت سياسي را براي 12ماه ديگر يا کمتر، مورد توجه قرار خواهد داد.

دولت عراق از ملل‌متحد خواسته است که فعلاً هيأت خود را در اين کشور نگاه دارد و مي‌گويد که اين هيأت، به عراق در تشکيل دولت شراکت ملي کمک کرده است.

هوشيار زيباري، وزير خارجه عراق طي نامه‌اي به اين شورا گفته است که روابط کشورش با کشورهاي عرب و ساير کشورها در حال شکوفايي است، و اين‌که اين امر، بر اعتبار کشورش در منطقه مي‌افزايد.

 

تعداد کشته‌هاي ماه ژوئيه در عراق دومين رقم بالا در سال 2011 است

خبرگزاري فرانسه   دوشنبه 10 مرداد 1390(1 اوت 2011)

بر اساس آمار منتشر شده توسط وزارتخانه‌هاي بهداشت، کشور و دفاع عراق در روز دوشنبه خشونتهاي مرگبار در ماه ژوئيه نسبت به ماه جولاي مقدار کمي کاهش داشته است ولي کماکان دومين رقم بالاي کشته در سال جاري مي‌باشد. آمار منتشره از تعداد کل کشته شدگان اتباع عراقي در ماه ژوئيه در اثر حملات صورت گرفته: 259نفر شامل 159 غيرنظامي، 56 پليس، 44 سرباز. تعداد کشته شدگان در ماه قبل 271نفر بوده است. آمار نشان مي‌دهد که ماه ژوئيه 22 شورشي کشته و 115نفر نيز دستگير شده‌اند. در ماه ژوئيه 5نفر آمريکايي نيز کشته شده‌اند که تعداد کل کشته شدگان نيروهاي آمريکايي از سال 2003 تاکنون را به 4474نفر مي‌رساند.

 

ائتلاف ميانه به ليست العراقيه پيوست

تلويزيون السومريه   سه شنبه 11 مرداد 1390(2 اوت 2011)

ائتلاف ميانه (الوسط) شامل ائتلاف وحدت عراق و جبهه توافق عراق با تمامي اعضاي آنها در پارلمان به ليست العراقيه پيوستند.

 

توافق رهبران بر سر تعدادي از تصميمات مهم

سايت رياست جمهوري عراق  سه شنبه 11 مرداد 1390(2 اوت 2011)

به دعوت جناب آقاي رئيس جمهور جلال طالباني رهبران فراكسيون هاي سياسي روز سه شنبه 2اوت 2011 براي بحث در رابطه با موضوعات سياسي باقيمانده و موضوع آموزش هاي امنيتي با طرف آمريكايي در قصر السلام بغداد اجلاسي برگزار كردند. در جريان اين ديدار رهبران و روساي فراكسيون هاي سياسي تصميمات مهمي اتخاذ كردند. در پايان جناب آقاي رئيس جمهور در يك بيانيه مطبوعاتي اعلام كرد كه اين ديدار بسياري عالي بود و به اتفاق آراء توافقاتي حاصل شد بغير از اعتراض برادران جريان صدر در مورد موضوع آموزش نيروهاي آمريكايي در حاليكه سايرين موافق بودند. بعداز آن دكتر روز نوري شاويس معاون نخست وزير دو بيانيه در رابطه با ديدار رهبران و روساي فراكسيون هاي سياسي صادر كرد كه متن بيانيه‌ها به شرح زير است:

در تكميل اجراي آنچه كه از ابتكار بارزاني باقيمانده است بر سر موارد زير توافق شد:

1- پيش نويس قانون شوراي ملي سياستهاي عالي مورد توافق به مجلس نمايندگان براي تصويب ارائه ميشود.

2-يك كميته وزارتي با تكيه بر نتايج مباحثات توافقنامه اربيل حول آئين نامه داخلي شوراي وزيران بعنوان پايه براي توافق حول آئين نامه داخلي شوراي وزيران تلاش نمايد.

3-تشكيل كميته اي مركب از معاونان نخست وزير بمنظور:       

الف. مشخص كردن نقاط اشكال در توازن مبتني بر قانون اساسي در سطح مدير كل به بالا در ادارات وزارتخانهها و مشابه آن در وزارتخانههاي امنيتي در توافق با دبيرخانه كل شوراي وزيران ظرف دو ماه.

ب. اين كميته براساس نتايج بررسي، اقدام به تعيين مكانيزم مناسبي براي حل اشكال به صورتي كه به ويژگيها و اصول اداري صدمهاي نزند ميكند.

چهارم. ظرف دو هفته العراقيه اقدام به ارائه اسامي كانديداهاي وزارت دفاع و ائتلاف ملي براي وزارت كشور براساس ويژگيهاي مورد توافق بين فراكسيونهاي سه گانه نمايند.

دكتر روز نوري شاويس اعلام كرد پيش نويس قانون شوراي ملي از سوي جناب رئيس جمهور به مجلس نمايندگان ارسال خواهد شد. هم‌چنين معاون نخست وزير بيانيه دوم را به شرح زير قرائت نمود:

رهبران فراكسيونهاي سياسي در مقر رياست جمهوري به رياست رئيس جمهور جلال طالباني براي گفتگو در رابطه با موضوع آموزش امنيتي با طرف آمريكايي گفتگو كردند. حاضران در اين جلسه توافق كردند كه دولت عراق را مكلف نمودند تا به انجام گفتگو با طرف آمريكايي منحصرا بر سر موضوع اموزش و دركادر توافقنامه چارچوب استراتژيك در رابطه با نياز عراق به آموزش بپردازد. هر رابطهاي طراحي شده در تمامي جنبهها بايد در جهت تقويت حاكميت كامل عراق باشد. رهبران سياسي گفتگوها را به منظور دستيابي به هرگونه توافق نهايي با طرف آمريكايي زير نظر دارند و بايداين گفتگوها با روح دوستي و همكاري همراه باشد.

 

مقتدي صدر موافقت خود با بقاي كمترين تعداد مربيان آمريكايي را اعلام نمود

تلويزيون الشرقيه نيوز  پنجشنبه 13 مرداد 1390(4 اوت 2011)

مقتدي صدر رهبر جريان صدر موافقت خود با بقاي كمترين تعداد مربيان آمريكايي در عراق بعد از سال 2011 را اعلام نمود ولي به شرط اينكه از هيچ مصونيتي برخوردار نباشند. صلاح العبيدي سخنگوي مقتدي صدر از دولت خواست تا با بقاي مينيمم مربيان آمريكايي براي بعد از سال 2011 موافقت كند به شرط اينكه هيچ مصونيتي به آنها داده نشود.

 

اياد جمال الدين: تهران مي خواهد از دست هر كس كه مخالف ايده ولايت فقيه است خلاص شود

روزنامه الشرق الاوسط (بين المللي) پنجشنبه 13 مرداد 1390(4 اوت 2011)

اياد جمال الدين انديشمند و سياستمدار مستقل شيعه و رهبر فراكسيون احرار وقتي كه پريروز يك موشك در باغ خانه اش در منطقه الجادريه نزديك به منطقه رياست جمهوري منفجر شد و منجر به مجروح شدن خفيف او و تعدادي از ميهمانانش گرديد ايران را به دست داشتن در سوء قصد عليه خودش متهم كرد.

اياد جمال الدين ديروز در يك تماس تلفني از منزلش در بغداد به الشرق الاوسط گفت وقتي موشك در خارج از اتاق پذيرايي و در فاصله بسيار كمي از ما منفجرشد ، ما طبق عادت در اتاق پذيرايي كه در كنار باغ قرار دارد نشسته بوديم ، اين انفجار منجر به آتش گرفتن اتاق پذيرايي كه تماما از ني ساخته شده بود گرديد و اضافه كرد با توجه به قدرت انفجاري موشك كه در فاصله چند متري ما منفجر شد فقط لطف خداوند بود كه ما را از مرگ نجات داد. . . جمال الدين انگشت اتهام را به سمت ايران و گروه هاي مسلح وابسته به آن كه از سوي قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس اداره مي شود نشانه رفت و گفت من بروشني و بدون ابهام مي گويم كه ايران و گروههاي ويژه مسلحش تلاش كردند من را به قتل برسانند و اين رژيم ايران بود كه يك بار با گلوله خمپاره و دو بار با موشكهاي هدايت شونده به ما شليك كرد.

اياد جمال الدين بعيد دانست كه القاعده در ترور او دست داشته باشد چرا كه نقش القاعده در مقابل افزايش نقش شبه نظاميان وابسته به ايران و عمليات هاي تروريستي اش، در عراق بطور عام و در بغداد بصورت خاص تضعيف شده است.

اياد جمال الدين افزود ايران نمي خواهد هيچ صدايي در مخالفت با ولايت فقيه علي خامنه اي در عراق وجود داشته باشد بخصوص اگر اين يك صداي شيعه باشد ، و من اينجا به خامنه اي مي گويم و از او سئوال مي كنم با چه رويي در برابر خداوندت خواهي ايستاد اگر در باره كشتن من از تو سئوال كند و كلام امام علي بن ابي طالب (عليه السلام) را به او ياد آوري مي كنم كه در پاسخ به دشنام خوارج گفت يا فحش در برابر فحش و يا بخشيدن گناه و اگر من به سياست دخالت ايران در عراق با كلامم مخالفت كردم مقامات ايراني هم بايد با كلام به من جواب بدهند و نه با بسته هاي انفجاري و خمپاره و موشك هاي هدايت شونده چرا كه من شبه نظامي و سلاح ندارم.

 

يك منبع در العراقيه: روزهاي آينده، نمايندگاني از اتحاد ملي به ليست العراقيه خواهند پيوست.

خبرگزاري نينا  جمعه 14 مرداد 1390(5 اوت 2011)

يك منبع در ائتلاف العراقيه فاش ساخت كه نمايندگاني در اتحاد ملي وجود دارند كه همين چند روز آينده به العراقيه خواهند پيوست. اين منبع در اظهاراتي به خبرگزاري نينا گفت: نمايندگاني كه به العراقيه مي خواهند بپيوندند رنجش و ناراحتي خود را از اينكه فراكسيونشان آنها را به حاشيه رانده و در انزوا قرار داده است را ابراز كرده اند. وي افزود اين نمايندگان منتظر وقت مناسبي براي اعلام پيوستن خود به العراقيه هستند، اين منبع اسامي كساني كه به العراقيه خواهند پيوست را ذكر نكرد.

 

تيپ روز موعود مسئوليت 16 عمليات عليه نيروهاي آمريكايي در ماه ژوئيه را بر عهده گرفت

تلويزيون الشرقيه نيوز جمعه 14 مرداد 1390(5 اوت 2011)

تيپ روز موعود جناح مسلح جريان صدر مسئوليت 16 عمليات نظامي عليه نيروهاي آمريكايي در عراق خلال ماه ژوئيه گذشته را بر عهده گرفت. در يك اقدام بيسابقه اين گروه بر روي سايت اينترنتي خود بيانيه اي منتشر نموده و در آن گفته است كه تيپ روز موعود 16 عمليات نظامي در ماه ژوئيه گذشته عليه نيروهاي آمريكايي در استانهاي بغداد ، ديالي ، ذيقار ، واسط ، ميسان، ديوانيه و نجف انجام داده كه شامل 10 بسته انفجاري و 11 موشك كاتيوشا و يك موشك شديدالانفجار از نوع حيدر بوده كه با آنها خودروها و پايگاههاي ارتش آمريكا بعلاوه سفارت آمريكا در بغداد هدف قرار گرفته اند. اين بيانيه اضافه مي كند كه در جريان اين 16 عمليات تعدادي از سربازان آمريكايي كشته و زخمي شده اند و اين علاوه بر خسارت هاي مادي است كه بر ارتش آمريكا وارد گرديده است.

 

رهبران فراكسيونها، با باقي ماندن بخشي از نيروهاي امريكايي براي اهداف آموزشي موافقت كردند

راديو سوا   شنبه 15 مرداد 1390(6 اوت 2011)

صالح المطلك معاون نخست وزير گفت: رهبران فراكسيونهاي پارلماني فقط براي باقي ماندن بخشي از نيروهاي امريكايي بعد از پايان سال جاري براي اهداف آموزشي موافقت كردند. وي افزود كه آموزش يعني ارتقاء توانمنديهاي تخصصي و حرفه ايي، نيروهاي دولتي ميباشد. المطلك توضيح داد كه عدم وضوح در تصميم گيريهاي برخي فراكسيونهاي سياسي در اين رابطه به عدم انسجام (درونيشان) برمي‌گردد. المطلك مجددا ايران را متهم به تجهيز و آموزش برخي شبه نظاميان مسلح بر عليه اهدفي در عراق كرد.

 

از يک مقام آلماني به‌عنوان رئيس هيأت ملل‌متحد در عراق نام برده شد

خبرگزاري فرانسه شنبه 15 مرداد 1390(6 اوت 2011)

بان کي‌مون دبيرکل سازمان ملل روز جمعه مارتين کوبلر آلماني را به‌عنوان رئيس هيأت ملل‌متحد در عراق (يونامي) نام برد. يونامي که به اين دولت در تلاش براي بهبود از درگيري کمک مي‌کند.

کوبلر 58ساله که يک مقام ارشد سابق در وزارت‌خارجه آلمان با تجربه خاص در کمک به کشورهاي درحال درگيري است، از هيأت سازمان ملل در افغانستان جايي که او معاون رئيس بود منتقل مي‌شود. او سابقا سفير آلمان در عراق بوده است.

کوبلر، جايگزين اد ملکرت هلندي که رياست هيأت ملل‌متحد در عراق (يونامي) را از ژوئيه 2009 داشته، مي‌شود.

مارتين نسيرکي، سخنگوي بان کي‌مون گفت: دبيرکل از رهبري ملکرت در يونامي قدرداني مي‌کند.

 

گزارشي از قراردهاي نفتي دولت مالکي با شرکتهاي خارجي

تلويزيون الجزيره   يكشنبه 16 مرداد 1390(7 اوت 2011)

در مدارک سري که روزنامه آبزرور انگليسي به‌دست آورده، در سال 2009 شرکت بي پي (بريتيش پتروليوم) قراردادي با دولت عراق براي ميدان نفتي رميله بسته است. اين قرار داد به شرکت بي‌پي امکان مي‌دهد در هر شرايطي فرآورده هاي خود از عراق را به‌طور مستمر صادر و بهره‌برداري از ميدان نفتي رميله را به هيچ دليلي متوقف نکند.

رسوايي جديدي اين بار دولت عراق به‌رياست نوري المالکي و شرکت نفت عظيم انگليسي بي پي ببار آورده است. روزنامه آبزرور انگليسي مدارک سري فاش نمود ولي نظرش را در مورد کنترل و سلطه بي پي بر شريان اقتصاد عراق روشن ننموده و آن‌چنان‌که آبزرور مي‌گويد توافق با دولت مالکي نياز به شفافيت دارد.

 

ده تن از اعضاي يه حزب اتحاديه ميهني کردستان از اين حزب به‌دليل عدم اتخاد اقدامات جدي براي اجراي اصلاحات سياسي استعفاء نمودند

تلويزيون الشرقيه نيوز   دوشنبه 17 مرداد 1390(8 اوت 2011)

ده تن از اعضاي حزب اتحاديه ميهني کردستان به‌رياست جلال طالباني از اين حزب به‌دليل عدم اتخاد اقدامات جدي براي اجراي اصلاحات سياسي و حل مشکلات داخلي حزب استعفاء نمودند.

در بيانيه استعفاء دهندگان آمده است که شماري از مسئولين حزب اتحاديه ميهني کردستان کساني هستند که مانع اجراي اصلاحات سياسي داخلي حزب مي‌باشند و استعفاي آنها بعد از آن صورت گرفت که از رسيدن به هر نتيجه‌اي در اين خصوص به‌ويژه بعد از ديدار با دبيرکل نااميد شدند.

 

معاون وزير كشور از كشف يك شبكه قاچاق سلاح از ايران به عراق با فرماندهي سه افسر عراقي پرده برداشت

تلويزيون السومريه سه شنبه 18 مرداد 1390(9 اوت 2011)

عدنان الاسدي معاون وزير كشور از كشف يك شبكه قاچاق سلاح از ايران به عراق با فرماندهي سه افسر از وزارت دادگستري و افسري در ارگان مبارزه با تروريزم و يك افسر از ارگان مراقبت از مرز، پرده برداشت. الاسدي از سوي ديگر خاطر نشان كرد كه بهبود وضعيت در مرز سوريه ناشي از سخت گيري طرف سوريه اي در حفاظت از مرزش بخاطر اوضاع داخلي سوريه مي باشد.

عدنان الاسدي معاون وزير كشور: قاچاق سلاح از طريق استان ميسان وجود دارد كه از ايران مي آيد يعني يك گوني و يا دو گوني نيست بلكه موشك ها و گلوله ها( گلوله هاي خمپاره و آرپي جي و غيره م ) و غيره عبور داده مي شود و اين وجود دارد و قاچاقچياني وجود دارند كه اينكار را انجام مي دهند. مدتي قبل شبكه اي متشكل از سه افسر كشف كرديم كه يك افسر در وزارت دادگستري در زندانها كار مي كرد و يك افسر در ارگان مبارزه با تروريزم نزد خودمان و يك افسر هم در ارگان مراقبت از مرز مشغول به كار بود.

 

موضعگيري مقتدي صدر عليه رژيم

تلويزيون الرافدين چهارشنبه 19 مرداد 1390(10 اوت 2011)

مقتدي صدر رهبر جريان صدر ايران را متهم نمود كه قاتلان وجنايت كاراني كه از عراق به ايران فرار كرده اند را پناه مي دهد. اين اتهام جديد از زبان صدر در پي مخالفت ايران با تحويل دادن اسماعيل اللامي معروف به ابو درع كه قبلا از شبه نظاميان ارتش مهدي جدا شده بود مطرح شده است. ابو درع به قتل فرقه اي متهم است او كه به ايران فرار كرده است قبل از جداشدنش از ارتش مهدي يكي از ستون هاي اصلي آن بود. در ژوئن گذشته درگيري سنگيني با سلاح هاي متوسط بين اعضاي ارتش مهدي و طرفداران ابو درع در مناطق 55 و 80 و 35 مدينه الصدر در شرق بغداد صورت گرفت كه باعث شد يك نفر كشته و چهار نفر ديگر زخمي شوند.

 

ایران درخواست مقتدی صدر را رد کرده است

چهارشنبه 19 مرداد 1390(10 اوت 2011)

بی بی سی: مقتدی صدر، روحانی تندوری شیعه در عراق امروز چهارشنبه (۱۹ مرداد) در پیامی از مخالفت ایران با تحویل اسماعیل اللامی، یکی از رهبران سابق سپاه مهدی در عراق ابراز تاسف کرده است.

آقای صدر در پاسخ به نامه یکی از هوادارنش، که توسط دفتر او در نجف منتشر شده، ادعا کرده "ما خواهان بازگرداندن او به عراق شده‌ایم اما آنها (ایرانی‌ها) قبول نکرده اند."

بنا بر گزارش‌ها اسماعیل اللامی که با لقب 'ابودرع' شناخته می‌شود، در سال ۲۰۰۸ به ایران گریخت. او یکی از فرماندهان پیشین سپاه مهدی به رهبری مقتدی صدر بود که در اوج درگیری‌های فرقه‌ای شیعیان و سنی‌ها در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ میلادی به اتهام انجام اعمال شرارت‌آمیز از سپاه المهدی اخراج شد.

'زرقاوی شیعیان'

سنی ها در عراق به او لقب "زرقاوی شیعیان" داده‌اند. ابو مصعب الزرقاوی، رهبر سابق القاعده در عراق که پنج سال پیش در حمله آمریکایی‌ها کشته شد، علیه شیعیان اعلام جنگ کرده بود.

مقتدی صدر با ابراز تاسف از رد درخواست بازگرداندن ابودرع توسط ایران نوشته است: "کسانی که باید تبعید شوند، تبعید نمی‌شوند و کسانی که باید پناه داده شوند، پناه داده نمی‌شوند."

پیام مقتدی صدر در پاسخ به نامه یکی از هوادارنش منتشر شده است. او در نامه خود به مقتدی صدر نوشته است: "با وجود روابط حسنه شما با جمهوری اسلامی ایران، ما دریافته‌ایم که آنها به ابودرع پناه داده‌اند و از او حمایت می‌کنند. نظر شما در این باره چیست؟"

در پاسخ مقتدی صدر مشخص نشده که درخواست بازگرداندن ابودرع به صورت رسمی و از مجرای دولتی مطرح شده یا درخواستی شخصی از سوی او بوده است.

در محافل خبری ایران ذکری از وجود چنین فردی در ایران بچشم نمی خورد.

سپاه منحل‌شده

مقتدی صدر که از روحانیون بانفوذ و تندروی شیعه در عراق است، قسمت اعظم چهار سال گذشته را در ایران اقامت داشته است.

سپاه مهدی، گروه شبه نظامی که مقتدی صدر پایه‌گذاری کرده بود، پس از سال ۲۰۰۳ میلادی بارها با نیروهای آمریکایی و نیروهای دولتی عراق درگیر شد.

درگیری‌های این سپاه با ارتش عراق در سال ۲۰۰۸ میلادی، دستگیری و بازداشت تعداد زیادی از اعضای آن را به دنبال داشت و مقتدی صدر در آن زمان اعلام کرد که این گروه سلاح‌هایش را زمین می‌گذارد و منحل می‌شود.

مقتدی صدر پیش از این در نامه‌ای دیگر در ماه ژوئن وفاداران به ابودرع، فرمانده سابق سپاه مهدی را "مجرمان بی‌ایمان" خوانده بود و از دولت عراق خواسته بود تا آنها را مورد پیگرد قرار دهد.

ابودرع متهم است که در جریان درگیری‌های شیعیان و سنی‌ها در عراق شمار زیادی از سنی ها را که وعده محو کردنشان از روی زمین را داده بود به قتل رسانده است. بنا بر گزارش‌ها در جریان درگیری‌های فرقه‌ای سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ میلادی در عراق ده‌ها هزار نفر کشته شدند.

 

ليست العراقيه سه كانديداي وزارت دفاع معرفي كرده است

تلويزيون الحره چهارشنبه 19 مرداد 1390(10 اوت 2011)

يك منبع به الحره: ليست العراقيه سرلشكر خلبان ستاد لويي ناجي الطبقجلي و سرلشكر علي مدحت العبيدي و سرتيپ حميد داوود العبيدي را براي تصدي وزارت دفاع كانديدا كرده است.

 

نمايندگان پارلمان عراق قانون حقوق روزنامه‌نگاران را تصويب مي‌کنند

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 19 مرداد 1390(10 اوت 2011)

روز سه‌شنبه پارلمان عراق قانوني را تصويب کرد که با هدف تقويت حقوق روزنامه‌نگاران در کشوري است که اعضاي رسانه‌ها، در رأس ليست قتلهاي حل ناشده قرار دارند.

بر طبق قانون، روزنامه نگاران نبايد مورد سؤال يا تحقيق به‌خاطر جرمي که به آنان در ارتباط با کار روزنامه‌نگاري نسبت داده شده، قرار گيرند .

اين قانون هم‌چنين مي‌گويد که نمي‌توان مانع انتشار روزنامه‌ها يا مصادره آنها بجز با تصميم قوه قضاييه شد. و هرکسي که به روزنامه‌نگاران به‌خاطر کار آنان حمله کند مجازات خواهد شد.

 

پارلمان بصورت اصولي به قانون شوراي سياست هاي استراتژيك راي داد

سايت السومريه نيوز  پنجشنبه 20 مرداد 1390(11 اوت 2011)

فراكسيون اتحاد كردي امروز پنجشنبه اعلام كرد كه پارلمان بصورت اصولي به قانون شوراي سياست هاي استراتژيك راي داد در عين حال اعلام كرد كه فراكسيون ها شرط كردند كه مواد اين قانون با قانون اساسي در تعارض نباشد.

نجيبه نجيب نماينده پارلمان از اتحاد كردي در گفتگو با السومريه نيوز گفت: فراكسيون هاي سياسي با انجام اقدامات قانونگذاري و قانوني براي شور دوم و بحث در رابطه با اين قانون در پارلمان براي راي دادن نهايي به ان توافق كردند و گفت نمايندگان دولت قانون به بعضي از مواد اعتراض كردند ولي بعد از شنيدن نظرات فراكسيون هاي سياسي در راي گيري شركت كردند چرا كه شوراي سياسي بخشي از توافقات سياسي است.

 

مخالفت نوري المالکي با شوراي ملي سياستهاي استراتژيکي

تلويزيون الشرقيه نيوز  پنجشنبه 20 مرداد 1390(11 اوت 2011)

نوري المالکي نخست‌وزير گفت دادن صفت الزام به تصميمات شوراي ملي سياستهاي استراتژيکي به‌معني سلب اختيارات از نخست‌وزير مي‌باشد و اين امري غيرقابل قبول مي‌باشد. المالکي در يک موضع‌گيري مطبوعاتي گفت که نخست‌وزير کسي است که سياستهاي آينده را بر اساس قانون طراحي و ترسيم مي‌کند و اختيارات شوراي نخست‌وزيري و يا نخست‌وزير به شوراي ملي سياست‌ها داده نخواهد شد.

 

توافق مراجع نجف براي تحريم مسئولان عراقي

سايت تابناک پنجشنبه 20 مرداد 1390(11 اوت 2011)

يک منبع آگاه از شهر نجف اشرف فاش کرد که چهار مرجع تقليد مقيم نجف اشرف يعني حضرات آيات عظام سيد علي سيستاني، سيد محمد سعيد حکيم، شيخ اسحاق فياض و شيخ بشير نجفي پس از برخي مذاکرات، به توافق رسيدند که ديگر هيچ يک از مسئولان دولتي و پارلماني عراق را به ديدار نپذيرند. . .

در همين راستا حجه الإسلام شيخ ماجد الحلفي از اعضاي دفتر حضرت آيت‌الله سيد علي سيستاني پس از تأييد خبر توافق اين چهار مرجع تقليد، طي اظهاراتي گفت:. . . حضرت آيت‌الله سيستاني از عملکرد دولت و وعده‌هاي عمل نشده، بسيار ناراضي است. بر همين اساس اين چهار مرجع تقليد تصميم گرفته‌اند بيت خود را تنها به روي عموم مردم و شهروندان عادي باز کنند.

 

قانون شوراي ملي براي سياست هاي عالي ارائه شده به پارلمان عراق

سايت السومريه نيوز(نزديک به دولت) پنجشنبه 20 مرداد 1390(11 اوت 2011)

السومريه نيوز روز چهارشنبه نسخه اي از قانون شوراي ملي براي سايت هاي عالي که با استناد به بند اول ماده 61 قانون اساسي براي تصويب به پارلمان ارائه شده است را به‌دست آورد.

ماده سوم اين قانون مقرر مي‌کند که هدف از تاسيس اين شورا شرکت فعال براي حل‌وفصل موانعي است که بر سر راه روند سياسي عراق و سياستهاي کلي کشور قرار گرفته و ارائه رهنمود و پيشنهادات در خصوص ارائه طرح قانوني و قانون و اصلاح نظام قضايي مطابق با روشهاي قانون اساسي.

کما اين‌که اختيارات اين شورا شامل ارائه پيشنهادات در زمينه‌هاي تصويب قانونهاي مهم مطابق با روشهاي قانون اساسي، بررسي قراردادها و پيمانهاي استراتژيک مربوط به امنيت و دفاع و حاکميت کشور و ابراز نظر در مورد آنها، و ارائه پيشنهادات براي اصلاح قانون جاري و به‌طور خاص قوانين صادره از شوراي انقلاب منحل شده مي‌باشد

اعضاء اين شورا عبارتند از رئيس‌جمهور و معاونين رئيس‌جمهور، نخست‌وزير و معاونين نخست وزير، رئيس مجلس نمايندگان و دو معاون وي، رئيس منطقه کردستان، رئيس شوراي عالي قضايي و دو عضو از هر چهار فراکسيون اصلي.

 

دبيرکل ملل‌متحد مارتين کوبلر از آلمان را به‌عنوان فرستاده ويژه خود در عراق معرفي کرد

سايت ملل متحد جمعه 21 مرداد 1390 (12 اوت 2011)

بان کي‌مون دبيرکل ملل‌متحد مارتين کوبلر آلماني را به‌عنوان فرستاده ويژه خود در عراق و به‌عنوان رياست يونامي براي عراق معرفي کرد.

کوبلر جايگزين اد ملکرت از هلند مي‌شود که از سال 2009 در عراق خدمت کرد. بان کي‌مون تشکرات خود از رهبري اد ملکرت در يونامي در کادر قطعنامه 1770 و متعاقب آن را ابراز داشت. آقاي کوبلر از سال 2010 معاون نماينده سياسي در افغانستان بوده است.

 

اياد جمال‌الدين رژيم ايران را به طراحي براي سوء قصد به جانش متهم نمود

تلويزيون الشرقيه نيوز   شنبه 22 مرداد 1390(13 اوت 2011)

اياد جمال الدين رئيس جمعيت احرار، ايران را به طراحي براي سوء قصد به جانش در بغداد به دليل مواضعش در مخالفت با دخالت ايران در امور داخلي عراق متهم نمود. جمال الدين در يك گفتگوي ويژه با الشرقيه نيوز گفت كه از اينكه بخواهد خواستارحقوقش در انتخابات پارلماني شود به دليل بي اعتمادي به قوه قضائيه مأيوس شده بود چرا كه نتايج انتخابات از قبل تعيين تكليف شده بود.

اياد جمال الدين رئيس جمعيت احرار: من از زمان انتخابات سكوت پيشه كردم و به نتايج انتخابات اعتراض نكردم و اين در حالي بود كه پهنه گسترده اي براي اعتراض وجود داشت كما اينكه اسناد و مداركي وجود داشت ولي از اينكه به حقم از طريق قوه قضائيه و يا شيوه هاي قانوني و شيوه هاي متمدنانه و يا مسالمت آميز دست پيدا كنم مأيوس بودم چرا كه نتايج انتخابات پيشاپيش تعيين تكليف شده بود و لذا سكوت كردم و گفتيم كه تا انتخابات بعدي صبر پيشه مي كنيم و در علن و مطبوعات زياد ظاهر نشدم و تا همين اواخر بيشتر اوقات من خارج از عراق بودم و روز اول كه از خارج به عراق رسيدم روز دوم اين جنايت زشت صورت گرفت و لذا فكر مي كنم كه ايرانيان بايد بخاطر داشته باشند بويژه اينكه اين اولين جنايتي نبود كه من را هدف قرار مي دادند بلكه اين جنايت از زمان سقوط نظام سابق تا كنون تقريبا پنجمين آن بود و تمام آنها در مناطقي رخ داد كه نفرات ايران در آنجاها متمركز هستند و زمينه اي براي متهم كردن القاعده در اين جنايت وجود ندارد.

 

جوانان تغيير در بصره مدت چند روز است كه دست به تحصن زدهاند

تلويزيون الشرقيه نيوز  شنبه 22 مرداد 1390(13 اوت 2011)

يكي از ميدانهاي عمومي واقع در مركز شهر بصره از چند روز قبل شاهد تحصن يك جنبش جوان كه بر خود نام جوانان تغيير گذاشته به منظور وارد كردن فشار بر دولت و فراكسيونهاي سياسي جهت اصلاح اوضاع عمومي كشور، مي باشد. شركت كنندگان در اين تحصن گفتند كه اين جنبش از طريق شبكه هاي ارتباط جمعي تشكيل شده و از طريق همين شبكه ها هماهنگي و طراحي براي برگزاري تحصن در ميدان طيران در اعتراض به اوضاع عمومي كشور و درخواست به برگزاري انتخابات زودرس و تعديل برخي مواد قانون ، تصويب قانون احزاب، محاكمه مقامات همدست در فساد مالي و اداري ، محدود نكردن آزادي هاي عمومي صورت گرفته است. اين تحصن در طول ماه رمضان هر روز غروب همراه با شب نشيني ها فرهنگي و جلسات گفتگوي باز پيرامون اوضاع عمومي كشور برگزار مي شود.

 

تظاهر كنندگان ميدان تحرير بغداد دخالت ايران در امور داخلي عراق را محكوم كردند

تلويزيون الشرقيه نيوز   جمعه 28 مرداد 1390(19 اوت 2011)

امروز تظاهر كنندگان ميدان تحرير واقع در مركز شهر بغداد دخالت ايران در امور داخلي عراق را محكوم كردند و خواستار اتخاذ هر نوع اقدام ضروري براي جلوگيري از خدشه وارد شدن به حاكميت عراق از سوي دولت ايران شدند. امروز تظاهر كنندگان در شعارهايي كه سر مي دادند و يا در شعارهايي كه با خود حمل مي كردند خواستار تغييرات دولتي فراگير از طريق برگزاري انتخابات سراسري زودرس شدند. تظاهر كنندگان تاكيد كردند رسوايي موارد فساد اخير بويژه در زمينه برق اجراي اين تغييرات را ضروري تر مي سازد و اين بعد از آن است كه دولت فعلي ناتواني خود در حل مشكلات شهروندان را اثبات نموده و درد و رنج شهروندان افزايش پيدا كرده است. تظاهر كنندگان همچنين خواستار اتخاذ اقدامات جدي براي مبارزه با فساد و فاسدين در ميان مقامات ارشد و ايجاد زمينه كار براي بيكاران شدند.

 

طارق عزيز از نوري المالكي خواست تا حكم اعدامش را در اسرع وقت به مرحله اجرا بگذارد

تلويزيون الشرقيه نيوز  پنجشنبه 27 مرداد 1390(18 اوت 2011)

طارق عزيز معاون سابق نخست وزير عراق از نوري المالكي خواست حكم اعدامش را در اسرع وقت ممكن به دليل وضعيت خطرناك جسمي به مرحله اجرا بگذارد. بديع عارف وكيل طارق عزيز در يك موضع گيري مطبوعاتي گفت كه طارق عزيز از وي خواسته است تا پيامي را ازسوي وي به نوري المالكي برساند كه در آن طارق عزيز از المالكي خواستار اجراي حكم اعدامش در اسرع وقت ممكن شده است. طارق عزيز در اين پيام بسيار اصرار كرده است كه حتما حكم اعدامش به اجرا گذاشته شود. عارف اضافه كرد كه موكلش از بيماري قند، فشار خون بالا، به هم ريختگي در متوسط ضربان قلب، سينو زيت ، زخم معده، پروستات و ورمي در سينه اش كه علتش را نمي داند، رنج مي برد. طارق عزيز از طريق وكيل خود دو پيام شخصي به جلال طالباني رئيس جمهور و مسعود بارزاني رئيس منطقه كردستان فرستاده و در آن پيامها از حسن الشمري وزير دادگستري بخاطر رفتار خوبي كه با وي در زندان صورت داده تقدير نموده است. لازم به توضيح است كه دادگاه عالي جنايي بغداد در تاريخ 26 اكتبر گذشته حكم اعدام طارق عزيز در پرونده احزاب ديني را صادر كرده است.

 

افسران آمريکايي معتقدند گروههاي مورد حمايت ايران در عراق تهديد بزرگتري براي امنيت مي‌باشند

خبرگزاري فرانسه   شنبه 29 مرداد 1390(20 اوت 2011)

افسران آمريکايي معتقدند القاعده در عراق به‌طور جدي تضعيف شده است و اين افسران گروههاي شبه‌نظامي مورد حمايت ايران را تهديد بزرگتري براي امنيت مي‌دانند.

مقامات آمريکايي نيروي قدس سپاه پاسداران را متهم به پشتيباني مستقيم از گروههاي شبه‌نظامي از جمله در زمينه تأمين سلاح و اطلاعات مي‌کنند.

 

طالباني با صالح المطلک آخرين تحولات عراق را مورد بحث قرار داد

تلويزيون العراقيه پنجشنبه 3 شهريور 1390(25 اوت 2011)

رئيس‌جمهور جلال طالباني با معاون نخست‌وزير صالح المطلک آخرين تحولات صحنه عراق را مورد بحث قرار داد. در بيانيه رياست جمهوري آمده است که در اين ديدار درباره اوضاع عمومي کشور تبادل نظر کردند و بر کار جهت وحدت تلاشها و تقويت راههاي تضمين‌دار براي پشت سر گذاشتن موانع و پيشروي در مسير روند سياسي تأکيد نمودند.

 

گزارشي از تظاهرات روز جمعه در ميدان تحرير بغداد

تلويزيون السومريه جمعه 4 شهريور 1390(26 اوت 2011)

در تظاهرات روز جمعه ميدان تحرير بغداد درخواستهاي سنتي و معمول تظاهرات هاي گذشته جاي خود را به محكوميت تجاوزهاي خارجي عليه عراق داده بود. تظاهر كنندگان تعامل دولت با موضوع ساختن بندر مبارك در كويت و توپ باران تركيه و ايران عليه مناطق مرزي در كردستان را مورد انتقاد قرار دادند/ اسم جمعه فقرا كه تظاهر كنندگان بر تظاهرات امروز در ميدان تحرير نهاده بودند، بصورتي برجسته عليه تجاوزات خارجي بود. تظاهر كنندگان پرچم كويت را در اعتراض به آنچه آن را ضرر عامدانه كويت عليه منافع عراق مي ناميدند، در ميدان تحرير به آتش كشيدند و اين علاوه بر انتقاد به سكوت دولت در قبال ساختن بندر مبارك در كويت بود. . . تظاهر كنندگان اسم هوشيار زيباري وزير امور خارجه را نيز به ليست وزراء و مقاماتي كه تا كنون خواستار بركناري آنها شده بودند، اضافه كرده بودند و اين در حالي است كه ديگران خواستار دست زدن به تحصن در استان بصره شدند. . اگر چه فضاي تظاهرات با توجه به محكوميت ها و خواسته هايش گرم بود ولي كم بودن تعداد شركت كنندگان ممكن است كه موضع ترتيب دهندگان آن را به ميزان زيادي پايين بياورد بويژه اينكه نمودار شركت در تظاهرات از زمان 25 فوريه گذشته تا كنون بيانگر كاهش مستمر تعداد شركت كنندگان مي باشد ولي از نظر برخي تظاهر كنندكان اين كاهش با توجه به آمادگي براي تظاهرات بزرگ و سراسري در روز 9 سپتامبر جهت درخواست به بركناري دولت قابل توجيه مي باشد.

 

آمار اوليه در اثر عمليات انتحاري که مسجد ام القري در بغداد بيش از 60نفر کشته و زخمي‌شدند

تلويزيون الشرقيه نيوز  دوشنبه 7 شهريور 1390(29 اوت 2011)

بر اساس آمار اوليه در اثر عمليات انتحاري که مسجد ام القري واقع در شمال غربي بغداد را هدف قرار داد، بيش از 60نفر کشته و زخمي‌شدند. منابع امنيتي گفتند که 33نفر که بيشتر آنها نمازگزاران بودند به شهادت رسيده و 30تن ديگر مجروح شدند. احتمال داده مي‌شود که تعداد شهداء به‌دليل شدت انفجار افزايش پيدا کند. . .

 در اثر عمليات انتحاري در مسجد ام القري بغداد 33 نفر شهيد و 30 تن ديگر مجروح شدند. در ميان شهداء خالد الفهداوي عضو پارلمان از ليست العراقيه نيز وجود دارد شيخ عبدالغفور السامرايي رئيس اداره اوقاف اهل سنت از اين انفجار نجات پيدا كرد. شيخ احمد عبدالغفور السامرايي به دليل اين كه همبستگي خودش با اعتراضات مردم سوريه براي آزادي را اعلام نموده بود تهديداتي از سوي طرفهايي خارجي دريافت كرده بود.

 

در آخرين روز خود در بغداد، فرستاده سازمان ملل اينكه طرح نخست وزير عراق براي اخراج ايرانيان تبعيدي در اشرف را پذيرفته است را تكذيب كرد

واشينگتن پست دوشنبه 7 شهريور 1390(29 اوت 2011)

بغداد-  روز دوشنبه رئيس هيئت سازمان ملل در عراق كه در حال ترك اين كشور  مي باشد، با گفتن اينكه او اينكه او تلاشهاي دولت عراق براي اخراج ايرانيان تبعيدي را تا پايان سال جاري را نستوده است، نحوه گزارش نخست وزير نوري المالكي از ديدار خداحافظي با وي  را به صراحت رد نمود.

اين نوع تكذيبيه توسط دفتر سازمان ملل متحد در بغداد كه معمولا بسيار تلاش ميكند از درگير شدن در اختلافات سياسي خود را بدور نگه دارد بندرت صورت ميگيرد.

موضوع مورد بحث، يك گروه چند هزار نفره از ايرانيان تبعيدي است كه در يك كمپ دورافتاده بنام اشرف در استان ديالي در شرق عراق مستقر مي باشند. ساكنان اشرف، يك گروه مقاومت عليه رژيم مذهبي ايران مي باشند كه در گذشته متحد صدام حسين بودند و در حاليكه مالكي ارتباطات خود با ايران را ارتقاء مي باشد، خاري در پهلوي مالكي بوده اند.

يك حمله مرگبار در ماه آوريل به اين كمپ توسط نيروهاي عراقي نحوه برخورد عراق با اين گروه را با انتقادات بين المللي روبرو ساخت و واكنش نوري المالكي اين بود كه متعهد شد ساكنان اشرف را تا آخر سال اخراج نمايد.

گروه نظارت سازمان ملل در ميان همه تنها كساني هستند كه از زمان حمله در آوريل دولت عراق اجازه وارد به كمپ را به آنها داده است. ولي آنها به تعداد انگشت شمار بيانيه هاي علني در رابطه با حمله و يا برنامه دولت براي اخراج ساكنان اشرف صادر كرده اند.

در بيانيه اي بعنوان خداحافظي در روز يكشنبه مالكي گفت كه نماينده سازمان ملل اد ملكرت تائيد كرد كه سازمان ملل  از مجموعه اي از مسائل شامل موضوع كمپ اشرف و ضرورت به اجرا گذاشتن دستور كابينه براي اخراج ساكنان آن به خارج از عراق تا آخر امسال حمايت كرده است

در يكي از آخرين اقداماتش در دوره دوساله اش در عراق، ملكرت كه فردي با رفتاري آرام است به صراحت گفت اين صحت ندارد.

دفتر ملكرت در بيانيه اي روز دوشنبه گفت سازمان ملل به حمايت از اينكه ساكنان اشرف مورد حفاظت در مقابل اخراج و ديپورت و بازگرداندن اجباري قرار گيرند ادامه ميدهد. اين بيانيه گفت  ملكرت مجدداِ بر همين موضع در ملاقات با نخست وزير تأكيد كرده است.

 

تحقيق پيرامون هدر رفتن 30ميليارد دلار از پولهاي آمريكا در جنگهاي اين كشور با عراق و افغانستان

تلويزيون الشرقيه نيوز سه شنبه 8 شهريور 1390(30 اوت 2011)

كميسيون تحقيق كنگره آمريكا تاكيد كرد كه مديريت بد وزارت دفاع آمريكا در رابطه با قراردادهاي منعقد شده در دو جنگ عراق و افغانستان باعث هدر رفتن 30 ميليارد دلار از پولهاي آمريكا شده است. كميسون ويژه قراردادها در زمان جنگ در گزارشي كه روز چهارشنبه آن را به كنگره ارائه خواهد نمودگفت كه اين اشتباهات به چهره آمريكا در خارج ضرر رسانده و منجر به تشويق فساد در دو كشور عراق و افغانستان شده است. كريستوفر چارلز رئيس اين كميسيون در گزارشي كه در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده مي گويد كه دهها ميليارد دلار از پولهاي اختصاص داده شده به جنگ در عراق و افغانستان به دليل كمبود در طراحي و درخواستهاي نامشخص و رقابتهاي غير مناسب و معيارهاي غير كافي براي رقابت و تدقيق هدر رفته است.

 

جايزه بين‌المللي براي هناء اَدْوَر فعال عراقي در زمينه حقوق بشر و افشاگر مالكي

تلويزيون الحره  شنبه 12 شهريور 1390(3 سپتامبر 2011)

روز شنبه فعالان در زمينه سازمانهاي اجتماعي اعلام كردند كه هناء اَدْوَر فعال عراقي در زمينه حقوق بشر جايزه بين المللي شون مكبرايد براي سال 2011 از دفتر صلح بين المللي در پاريس را احراز نموده است و از مقامات عراقي خواستند تا اقدامات مشابهي براي گرامي داشتن فعالان حقوق بشر در عراق انجام دهند. اين فعالان گفتند ادور اين جايزه را از ميان عراقيان و از ميان سازمانهاي اجتماعي به عنوان تنها ندا دهنده به حقوق عراقيان احراز نمود. همكاران هناء اَدْوَر گفتند از اينكه وي جايزه بين المللي احراز كرده شگفت زده نيستند و بي توجهي طرفهاي مسئول در كشور نسبت به فعالان عراقي را مورد انتقاد قرار دادند و خاطر نشان كردند كه دولت با سازمانهاي اجتماعي فرمي و بدون ايمان واقعي به نقش اين سازمانها در كشور برخورد مي كند و اين در حالي است كه شيوه برخورد با سازمانهاي اجتماعي يكي از معيارهاي دمكراسي در كشور است

ملاحظه: يادآوري ميشود كه خانم هناء ادور در تاريخ 15خرداد90، در جريان برگزاري كنفرانس حقوق بشر در بغداد با شركت وزير حقوق بشر, نوري المالكي, سليم عبداله رئيس كميسيون حقوق بشر در مجلس و اد ملكرت نماينده ويژه دبيركل سازمان ملل در عراق به مالكي به خاطر نقض حقوق بشر در زندانها و دستگيري تظاهركنندگان اعتراض كرده بود.

 

علاوي، مالكي را متهم كرد كه از طريق تركيبي از حمايت ايران و همدستي آمريكا به حاكميت چسپيده است

تلويزيون البغداديه شنبه 12 شهريور 1390(3 سپتامبر 2011)

 

اياد علاوي رهبر ليست العراقيه، نوري المالكي نخست‌وزير را متهم كرد كه از طريق تركيبي از حمايت ايران و همدستي آمريكا به حاكميت چسپيده است. وي دولت را متهم كردكه از ديكتاتوري و ايجاد ترس براي سركوب مخالفين استفاده مي كند. علاوي در مقاله‌يي در روزنامه آمريكايي واشنگتن‌پست نوشت، مالكي علي‌رغم اين‌كه نتوانست اكثريت كرسيها را در انتخابات سال گذشته به‌دست بياورد ولي هنوز از طريق تركيبي از حمايت ايران و همدستي آمريكا به حاكميت چسپيده است. وي گفت مالكي درحال حاضر به اصول دمكراسي و حكم قانون اهميتي نمي دهد. علاوي فاش كرد كه به نهادهاي مستقل مثل كمسيون انتخابات و كميسيون شفافيت و بانك مركزي عراق دستورالعمل داده شده است كه گزارشات خود را مستقيماً به دفتر نخست‌وزير بدهند، وي هم‌زمان خاطرنشان كرد كه مالكي نمي‌پذيرد كه كانديداهايي كه مورد توافق اكثريت هستند را در سمتهاي وزيران دفاع و كشور قرار بدهد.

 

عبدالله الجبوري از ليست العراقيه از يك سوء قصد نجات پيدا كرد

تلويزيون الشرقيه نيوز   يكشنبه 13 شهريور 1390(4 سپتامبر 2011)

امروز عبدالله الجبوري عضو پارلمان عراق از ليست العراقيه از يك سوء قصد در اثر انفجار بسته انفجاري كه منجر به مجروح شدن يكي از محافظينش شد، نجات پيدا كرد. يك منبع در پليس ديالي گفت كه بسته انفجاري در برابر منزلش در روستاي نوفل واقع در شمال شهرستان مقداديه كار گذاشته شده بود كه به هنگام خروج الجبوري از منزل منفجر گرديد. اين دومين سوء قصد به عبدالله الجبوري با بسته انفجاري طي دو هفته گذشته مي باشد.

 

 الحسناوي: مالكي براي به انحصار در آوردن تصميم گيريها بدون مشاركت با فراكسيونها تلاش مي كند

روزنامه بغداد  يكشنبه 13 شهريور 1390(4 سپتامبر 2011)

جواد الحسناوي پارلمانتر از فراكسيون احرار گفت: مالكي طي چهارسال گذشته در حكومت تك روي كرده و تلاش كرده است كه تمامي تصميم گيريهاي سياسي را فقط به انحصار خودش در بياورد.

حسناوي افزود: هدف او از شراكت دادن همه فراكسيونها در دولت, مشاركت در تصميم گيريها نيست, بلكه براي تصويب تصميم گيريها ست تا درصورتي كه اجراء نشدند, دولت شراكت را مورد سرزنش قرار بدهد.

 

رئيس کردستان عراق خواهان باقي ماندن نيروهاي ارتش آمريکا شد

خبرگزاري فرانسه   سه شنبه 15 شهريور 1390(6 سپتامبر 2011)

رئيس منطقه خودمختار کردستان در شمال عراق روز سه‌شنبه خواهان باقي ماندن نيروهاي ارتش آمريکا بعد از پايان سال 2011 جهت جلوگيري از يک جنگ داخلي شد و رهبران عراقي را متهم به رياکاري در موضوعات تفرقه انگيز نمود. مسعود بارزاني در اربيل، طي ملاقات با نمايندگان کردستان در خارج از عراق گفت ما معتقديم که حضور نيروهاي نظامي آمريکايي کماکان ضروري مي‌باشد، و تمامي جريانات سياسي طي ملاقات دو جانبه همين را بيان مي‌کنند ولي وقتي آنها پشت ميکرفون قرار مي‌گيرند چيز ديگري مي‌گويند.

او گفت فکر مي‌کنم اگر نيروهاي آمريکايي بيرون بروند، ممکن است جنگ داخلي صورت گيرد و [در اينصورت] دخالت خارجي و هم‌چنين مشکلات طائفي افزايش خواهد يافت .

مسعود بارزاني گفت عراق نيازمند حضور نيروهاي آمريکايي تحت هر نامي  که باشد، هست  چرا که نيروهاي امنيتي عراق آماده حفاظت از عراق نيستند، ارتش آماده دفاع از مرزهاي عراق نيست و نيروي هوايي عراق هيچ چيزي ندارد.

 

موضعگيري وزارت خارجه آمريكا در مورد درخواست مسعود بارزاني

خبرگزاري فرانسه  چهارشنبه 16 شهريور 1390(7 سپتامبر 2011)

پرزيدنت منطقه کردستان خودمختار شمال عراق [بارزاني] روز سه‌شنبه از نيروهاي آمريکا خواست تا فراتر از ضرب‌الاجل 2011 در عراق بمانند تا از يک جنگ داخلي اجتناب شود و رهبران سياسي عراق را به نفاق در اين موضوع، متهم ساخت. . . يک خانم سخنگوي وزارت‌خارجه گفت موضع ارتش آمريکا تغييري نکرده و اين نيروها در پايان 2011 مطابق برنامه عراق را ترک مي‌کنند اما آمريکا در صورتي که عراق در پي يک توافق جديد باشد، گوش فراخواهد داد.

ويکتوريا نيولند در واشنگتن افزود ما نقطه نظرات متفاوتي از افراد رهبري عراق شنيده‌ايم اما آنها يک دولت دارند و لازم است ما يک نظر واحد را از اين دولت بشنويم.

 

واكنش دولت قانون نسبت به موضعگيري مسعود بارزاني

روزنامه الصباح: نيمه رسمي دولتي پنجشنبه 17 شهريور 1390(8 سپتامبر 2011)

ياسين مجيد از رهبران دولت قانون گفت: اظهارات بارزاني برايمان غافلگير كننده بود و تعجب ما را بر انگيخت، زيرا كه اين اظهارات مجموعه ايي از اتهاماتي را در برداشت. وي گفت اين اظهارات باعث ايجاد موانعي در كار هيئـتي كه ميخواهد در روزهاي آينده از اربيل به بغداد بيايد، ايجاد خواهد كرد. ياسين مجيد كه يكي از نزديكان نوري مالكي ميباشد افزود: اين اظهارات پيام نامناسبي در وقت نامناسب بود. وي گفت اميدوار است كه هدف از اين اظهارات، صدور مشكلات دروني اقليم به مركز براي پوشاندن آنها نباشد. وي افزود كه اين حق دولت است كه پيش نويس لايحه گاز و نفت را به مجلس نمايندگان بفرستد و رئيس اقليم اين حق را ندارد كه خواستار پس گرفتن اين لايحه از پارلمان بشود.

 

تظاهرات جمعه سپيده دم آزاديخواهان

تلويزيون الرافدين جمعه 18 شهريور 1390(9 سپتامبر 2011)

هزاران شهروند براي شركت در تظاهرات جمعه سپيده دم آزاديخواهان و درخواست سرنگوني رژيم حاكم بر عراق و بهبودي سطح خدمات و ايجاد راه حلي براي مشكلات موجود به سمت ميدان تحرير در حركت هستند. جوانان انقلاب تاكيد كردند كه تا رسيدن به خواسته هايشان در ميدان تحرير متحصن خواهند بود. چماقداران مالكي به متحصنين در ميدان تحرير يك ساعت براي پراكنده شدن مهلت دادند. نيروهاي دولت مانع وارد كردن آب آشاميدني براي انقلابيون شدند.

تلويزيون الشرقيه نيوز:در ميدان تحرير بغداد تظاهرات بزرگي در محكوميت ناتواني دولت برگزار شد. تظاهر كنندگان خواستار اجراي تغييرات گسترده و تأمين آزادي عمل سياسي و مطبوعاتي و محاكمه فاسدين از ميان مقانات ارشد گرفته تا ديگر مقامات شدند. تظاهر كنندگان جنايت ترور هادي المهدي روزنامه نگار و فعال عراقي در زمينه بسيج مردمي را محكوم نمودند. تظاهر كنندگان از دولت خواستار كشف عاملين قتل روزنامه نگاران و فعالان سياسي در عراق شدند. تظاهر كنندگان همچنين سهميه بندي طائفي و ضايعات آن براي تمامي افشار جامعه را محكوم كردند و خواستار پايان دادن به اين سهميه بندي در تعيين وزراء و مقامات در دولت و اتكاء به افراد با كفايت وطن پرست در زمينه اداره كشور شدند. تظاهركنندگان همچنين تجاوزات كشورهاي همسايه عليه حاكميت ملي عراق را محكوم كردند و از دولت خواستار اتخاذ اقداماتي براي پايان دادن به اين تجاوزات كه بر زندگي مردم در عراق تأثير مي گذارد شدند و گفتند رژيم ايران از ورود آب رودخانه ها به داخل خاك عراق جلوگيري مي كند و آب شط العرب را آلوده مي سازد.

تلويزيون البغداديه:احمد از برگزاركنندگان تظاهرات ميدان تحرير: تعدادي كه به سمت ميدان التحرير دارند مي‌آيند هزاران است و نه صدها اما مانع ورود آنها ميشوند. ما الان با ظلم وستم حكومت مواجهيم. تفاوت اين جمعه با قبل اين است كه ما به مالكي يك ماه مهلت ميدهيم كه خودش و حكومتش استعفا بدهند اگر ندهند ما تظاهرات را ادامه ميدهيم و كار را به عصيان مدني ميكشانيم چرا كه دولت در همه زمينه ها شكست خورده است.

تلويزيون الجزيره:عامر الكبيسي،خبرنگار الجزيره از ميدان تحرير بغداد: خيابانها بسته بودند و براي اين كه تظاهركننده به اين محل برسد بايد از دهها نقطه بازرسي عبور ميكرد. چهار پل استراتژيك و مهم بر روي رود دجله بين كرخ و رصافه است كه نيروهاي امنيتي از صبح زود تمامي اين پلها را بستند. هنگاميكه به ميدان تحرير رسيدم، تعداد تظاهركنندگان بين 4تا5هزار تظاهركننده بود ولي در محل واحدي ثابت نبودند درجه حرارت تأثير بسياري بر روي تظاهركنندگان داشت براي اين كه بخاطر گرماي شديد محل را ترك كردند چون حتي آب هم وجود نداشت. تظاهركنندگان خواستار پايان دادن به فساد، بازنگري ارزيابي عملكرد دولت، خواستار پيشبرد روند سياسي و برخي خواستار سرنگوني دولت و برخي خواستار اخراج نيروهاي آمريكايي بودند. بسياري از مردم كه در تظاهرات شركت كردند گفتند كه ميدان تحرير را ترك نميكنند والان در زير نماد مشهور در مركز بغداد هستند و به تحصن ادامه خواهند داد. تعداد نيروهاي امنيتي حاضر در اطراف ميدان تحرير چه بسا بيشتر از تعداد تظاهركنندگان هستند. در برابر من بر روي اين پل صدها تن از نيروهاي امنيتي و مبارزه با آشوب هستند كه پل را كاملاً بستهاند و به هيچ كس اجازه نزديك شدن به آن را نميدهند. بر روي ساختمانها نيز نيروهاي امنيتي وسيعاً حضور دارند. تمامي مردمي كه در اينجا هستند از عملكرد دولت ناراضي هستند و بسياري ديروز با من صحبت ميكردند ميگفتند اميدوارند كه بتوانند به ميدان تحرير برسند اما تجربه سابق به آنان نشان داده است كه نميتوانند برسند. تعداد تظاهركنندگاني كه امروز شركت كردند به نظر ميرسد كه كمتر از تظاهرات چند ماه قبل بوده (25فوريه ـ م) ولي نسبت به تظاهراتهايي كه از دو ماه قبل به صورت هفتگي برگزار ميشد بيشتر است. تظاهركنندگان گفتند كه هر روز جمعه به ميدان تحرير خواهند رفت و خواستههايشان را مطالبه خواهند كرد.

تلويزيون الرافدين:در ديوانيه صدها نفر در اعتراض به وضعيت خدمات دست به تظاهرات زده و خواستار از بين بردن فساد اداري شدند. تظاهركنندگان خواستار ايجاد كار براي بيكاران و متوقف كردن تجاوزات كشورهاي همسايه شدند.

تلويزيون السومريه:در فلوجه مردم با برگزاري تظاهراتي از نوري المالكي خواستار آزادي زندانيان و مبارزه با فساد و يا كناره گيري از قدرت شدند.

تلويزيون الرافدين:در فلوجه سه تظاهرات برگزار شد. تظاهر كنندگان پرچم هاي اشغالگران آمريكايي و صهيونيستي و ايراني را به آتش كشيدند و خواستار خروج اشغالگر آمريكايي از كشور و آزادي زندانيان و مبارزه با فساد و بيكاري شدند. تظاهر كنندگان از نوري المالكي خواستند كه خواسته هايشان را بر آورده كند و يا از حاكميت كنار بكشد. نيروهاي امنيتي در فلوجه برخي از تظاهر كنندگان را بازداشت و برخي ديگر را پراكنده كردند.

در ابوغريب نيروهاي ارتش با چماق و باتون به تظاهرات حمله كردند. دهها تن از مردم ابوغريب تظاهراتي تشكيل داده بودند و خواستار از بين بردن فساد اداري شدند.

در كركوك تظاهرات بزرگي برگزار شد. تظاهركنندگان خواستار مبارزه با فساد در نهاد هاي دولتي و لغو سهميه بندي فرقه اي شدند. آنها تاكيد كردند كه براي متوقف كردن تجاوزها بايستي به شوراي امنيت روي آورد.

در نجف صدها تظاهركننده تجاوزات كشورهاي همسايه را محكوم كردند. تظاهركنندگان خواستار از بين بردن فساد اداري و جلوگيري از به هدر رفتن اموال عمومي و لغو سهميه بندي فرقه اي بودند.

در كربلا صدها شهروند در اعتراض به وضعيت خدمات دست به تظاهرات زدند. تظاهر كنندگان خواستار از بين بردن فساد اداري و توقف تجاوزات كشورهاي همسايه به حاكميت عراق شدند.

در بصره تظاهركنندگان خواستار بهبودي خدمات پايه اي و مبارزه با فساد، اجراي انتخابات پارلماني پيش از موعد و تنظيم قانون احزاب و تشكيل مجدد كميسارياي انتخابات گرديدند.

در ناصريه تظاهركنندگان خواستار سرنگوني دولت شدند آنها خواستار تغيير شوراي محلي و اجراي انتخابات پيش از موعد پارلماني و فراهم كردن خدمات براي مردم شدند.

 

نيروهاي عراقي از تشيع پيكر هادي المهدي در ميدان تحرير جلوگيري كردند

تلويزيون العربيه جمعه 18 شهريور 1390(9 سپتامبر 2011)

نيروهاي عراقي نگذاشتند كه جنازه روزنامه نگار عراقي هادي المهدي به ميدان تحرير در بغداد برسد. در اين ميدان كساني كه خواستار تغيير مي باشند تظاهرات مي كردند. المهدي كه يكي از برجسته ترين سازماندهندگان تظاهراتي محسوب مي شود كه خواستار تغيير دولت عراق و مبارزه با فساد است، جسد بي جانش روز پنج شنبه در خانه اش كشف شد كه دو گلوله به سرش اصابت كرده بود. روزنامه نگاران عراقي ايران و مزدورانش را مسئول ترور هادي المهدي مي دانند.

 

مسئوليت ترور هادي المهدي برعهده دولت است

تلويزيون البغداديه جمعه 18 شهريور 1390(9 سپتامبر 2011)

علي شمري، رئيس اتحاديه حقوقدانان عراق: دولت مسئول حفاظت از مردم است و مسئوليت اين ترور برعهده دولت است. فكر نميكنم كه كسي الان در عراق در امان باشد و همه ما عراقيها در معرض شهادت هستيم. شهيد هادي المهدي شهيد كلمه است او شهيد آرمان است شهيد خواسته هاي مشروع وقانوني است. او شهيد حقوق بشر است او قرباني مواضعش شد قرباني آرمانش شد او فقط خواستار حقوق مردم و فقرا شده بود. وي خواستار عدالت اجتماعي و مساوات وبرابري شده بود. . . او خواستار ساقط كردن هيچ دولتي نشده بود. او فقط خواهان اصلاح بود.

 

ياسين مجيد براي دومين بار بطرزي بيسابقه به مسعود بارزاني حمله نمود

تلويزيون الشرقيه نيوز شنبه 19 شهريور 1390(10 سپتامبر 2011)

ياسين مجيد عضو دولت قانون و مشاور نوري المالكي روز جمعه براي دومين بار ظرف سه روز بطرزي بيسابقه به مسعود بارزاني رئيس منطقه كردستان حمله نمود.

 ياسين مجيد گفت كه بارزاني تلاش مي كند تا پيش نويسي از قانون نفت و گاز تصويب شود كه بر اساس آن اختيارات وزارت نفت بين منطقه كردستان و استانها توزيع شود و معناي آن اين است كه استانها و منطقه كردستان مسئول انعقاد قراردادهاي نفتي بايد باشند و اين امري غير ممكن است و دولت آن را نمي پذيرد. ياسين مجيد گفت كه دولت قانون مخالف درخواست بارزاني براي پس گرفتن پيش نويس قانون نفت و گازي است كه اخيرا دولت آن را تصويب نمود و سؤال مي كند كه بارزاني و يا دولت منطقه كردستان اين اختيارات را از كجا آورده اند كه بر دولت مركزي درخواست هايي را ديكته كنند؟.

 

مصر

وزير خارجه مصر استعفا داد

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 26 تير 1390(17 ژوييه 2011)

محمد العريبي وزير خارجه مصر استعفا داد. اين امر هم‌زمان با مشخص نمودن دو معاون نخست‌وزير در کابينه توسط نخست‌وزير مصرصورت گرفته است.

مشخص نمودن دو معاون نخست وزير در جهت تغييرات جدي در کابينه و کسب رضايت تظاهر کنندگان انجام مي‌شود.

انتظار مي‌رود که نخست‌وزير مصر روز دوشنبه کابينه جديدي را معرفي نمايد، او اميدوار است اين موضوع به تحصن در مرکز قاهره خاتمه بدهد... اعلام خبر استعفاي محمد العريبي چند ساعت بعد از مطرح شدن معاونين جديد نخست‌وزير در مطبوعات دولتي انجام شده است.

 

درگيريهاي خونين در مصر به‌رغم تعهدات داده شده براي دمکراسي

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 2 مرداد 1390(24 ژوييه 2011)

چند ساعت بعد از تعهدات داده شده براي دمکراسي توسط حاکم نظامي مصر درگيريهاي خونيني بين هواداران تغييرات سياسي و هواداران شوراي نظامي در قاهره صورت گرفت.

پليس ضدشورش در نزديکي ساختمان مرکزي شوراي فرماندهي نيروهاي مسلح مصر به‌طرف تظاهرکنندگاني که توسط هواداران شوراي نظامي با سنگ و بطري مورد حمله قرار گرفته بودند گاز اشک‌آور شليک کرد. وزارت بهداشت گفت در درگيريها 231نفر زخمي‌شدند که از اين تعداد 39نفر نياز به رسيدگيهاي بيمارستاني داشتند.

 

کابينه جديد مصر سوگند خورد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 30 تير 1390(21 ژوييه 2011)

در يک تغييرات عمده در کابينه دولت جديد مصر در مقابل حاکم نظامي اين کشور مراسم سوگند به‌جاي آوردند. هدف نخست‌وزير از تغييرات راضي نمودن تظاهر کنندگان بوده است.

 

برگزاري دادگاه حسني مبارك

خبرگزاري فرانسه  چهارشنبه 12 مرداد 1390(3 اوت 2011)

در دادگاه تاريخي مرد قدرتمند سابق مصر، حسني مبارک رئيس‌جمهور مخلوع مصر و دو پسرش در مقابل اتهامات قتل و فساد خود را بيگناه قلمداد کردند. مبارک از روي برانکار خود در جايگاه متهم گفت: من تمام اين اتهامات را کاملاً انکار مي‌کنم . پسران او، علا و جمال نيز [در مقابل اتهام] قتل عمدي تظاهر‌کنندگان در جريان قيام براي سرنگوني رژيمشان، خود را بيگناه قلمداد کردند يک مقام به خبرگزاري منا گفت، حسني مبارک که روز چهارشنبه به اتهام قتل به دادگاه رفت براي دوره روند [قانوني] در مصر باقي خواهد ماند. اين مقام گفت، مبارک در بيمارستان مجموعه اکادمي پليس، جايي که دادگاه برگزار گرديده باقي مي‌ماند تا حضور او [در دادگاه] تضمين گردد.

 

جلسه بعدي دادگاه مبارك به 5سپتامبر موكول شد

تلويزيون الجزيره   دوشنبه 24 مرداد 1390(15 اوت 2011)

دادگاه مبارك و دو پسرش علاء و جمال به اتهام قتل تظاهركنندگان مجدداً از سر گرفته شد.

هيأت دفاع مبارك براي اطلاع از جزييات پرونده درخواست به تعويق انداختن جلسه دادگاه را كردند.

قاضي دادگاه تصميم گرفت دو پرونده رئيس جمهور سابق حسني مبارك و وزير كشور حبيب العادلي را با هم يكي كند.

در درگيريهايي كه در خارج مقر محاكمه مبارك بين طرفداران مبارك و مخالفين صورت گرفت تعدادي مجروح شدند.

قاضي جلسه بعدي دادگاه مبارك و حبيب العادلي وزير كشور را به 5سپتامبر موكول كرد.

دادگاه تصميم گرفت كه پخش تلويزيوني از وقايع جلسات دادگاه را تا زمان اعلام حكم متوقف كند.

 

دادگاه حسني مبارك

خبرگزاري فرانسه   پنجشنبه 17 شهريور 1390(8 سپتامبر 2011)

قاضي القضات مصر در محاکمه حسني مبارک رئيس‌جمهور برکنار شده مصر روز چهارشنبه شاهدان بلندپايه‌يي از جمله سرلشگر طنطاوي را براي شهادت در دادگاه احضار کرد. اين دادگاه پشت درهاي بسته مي‌باشد. اين قاضي مصري گفت طنطاوي روز يکشنبه به همراه رئيس ستاد ژنرال سامي عنان در روز دوشنبه و رئيس سابق اطلاعات و هم‌چنين عمر سليمان معاون رئيس‌جمهور حضور پيدا مي‌کنند. شواهد پليس در دادگاه قبلي متهم شدند که شکايتنامه‌هاي خود را به نفع متهمان دستکاري کردند. روز سه‌شنبه دوستداران فوتبال در استاديوم قاهره با پليس درگير شده و عليه مبارک شعار دادند و ده‌ها خودرو را به آتش کشيدند.

 

حمله به سفارت اسرائيل در مصر

خبرگزاري فرانسه شنبه 19 شهريور 1390(10 سپتامبر 2011)

مصر روز شنبه بعد از اين‌که پليس با اعتراض‌کنندگان درگير شد حالت آماده‌باش اعلام کرد. اعتراض‌کنندگان به يک ساختمان که سفارت اسراييل در قاهره در آن واقع شده حمله کردند ،واشنگتن: مصر بايد از اين سفارت حفاظت نمايد. در خشونتهايي که پيش آمد بنا‌به گزارش تلويزيون دولتي، يک نفر کشته و 448نفر مجروح شدند. اعتراض‌کنندگان کاميونهاي پليس را آتش زدند و به مقر پليس اين ناحيه حمله کردند.

کوماندوهاي مصري شش اسراييلي را از سفارت اين کشور در قاهره به يک مکان امن منتقل کردند و اين در حالي بود که اعتراض‌کنندگان ساختمان سفارت را مورد حمله قرار دادند و ملات کاغذي سفارت را از بالکن به بيرون پرتاب کردند. در اين واقعه يک نفر به‌دليل حمله قلبي درگذشت و 448نفر مجروح شدند.

روز جمعه اوباما، در حالي که با نتانياهو در يک تماس تلفني صحبت کرده بود، از مصر خواست که از سفارت اسراييل در برابر تظاهر‌کنندگان در قاهره، حفاظت کند. . .

وزير دفاع اسراييل شنبه صبح با وزير دفاع آمريکا تماس گرفت و براي حفاظت از سفارت کشورش در قاهره، درخواست کمک نمود.

 

سوریه

تشکیل شورای ملی سوریه ؛ مقدمه سرنگونی بشار اسد

دویچه وله: مخالفان حکومت سوریه چندین ماه است به اعتراض خود ادامه می‌دهند. آن‌ها امیدوارند که پس از سقوط قذافی در لیبی با جلب بیشتر توجه‌ی جهانی و افزایش امیدواری در میان تظاهرکنندگان سوری بتوانند به چند دهه حکومت استبدادی خاندان اسد پایان دهند.

پیش از این نیروهای اپوزیسیون سوریه چند نشست را در کشور ترکیه برگزار کردند که چندان موفقیت‌آمیز نبود. از یک سو میان نیروهای اسلامگرا و لیبرال و از سوی دیگر میان گروه‌های عرب و اقلیت کرد اختلاف نظرهایی وجود داشت.

 

تشکیل شورای ملی مخالفان دولت سوریه در ترکیه

جناح‌های مختلف اپوزیسیون سوریه در استانبول برخلاف نشست‌های پیشین شاهد وضعیتی متفاوت بودند. نشست روز سه‌شنبه (۲۳ اوت / اول شهریور) با حضور نزدیک به ۳۵۰ نفر از مخالفان دولت سوریه و به ریاست هیثم‌القاعد، یکی از رهبران اصلی مخالفان دولت سوریه، برگزار شد.

مخالفان در این نشست اعلام کردند تا پایان حکومت بشار اسد از اختلاف‌های ایدئولوژیک چشم‌پوشی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت‌کنندگان در نشست گفته‌اند که جناح‌های مختلف موفق شدند بر سر تعیین ۱۲۰ نماینده شورای ملی مخالفان به توافق برسند. این شورا قرار است پس از سرنگونی حکومت بشار اسد، به انتقال قدرت در این کشور کمک کند.

وائل میرزا، دانشمند و سیاستمدار سوری که نقش عمده‌ای در تهیه لیست نامزدهای این شورا بازی کرده ‌است، به رویترز گفت: این شورا صدایی معتبر برای انقلاب دموکراتیک سوریه خواهد بود.

میرزا افزود که اپوزیسیون ما نیازمند یک نقشه راه برای انتقال قدرت و اتحاد در درون خود است.

به گزارش فرانس پرس روز سه شنبه (۲۳ اوت / اول شهریور) مخالفان دولت سوریه در اعلامیه نهایی نشست استانبول اعلام کردند که این شورا با تاکید بر هویت ملی انقلاب در سوریه، مداخله نیرو‌ها و کشورهای خارجی را رد می‌کند. در بخش دیگری از این اعلامیه آمده که با تشکیل شورای ملی گام اول برای انجام تحولات بزرگ در سوریه برداشته شده است.

پیش از این دولت‌های غربی که تحریم‌های خود علیه حکومت بشار اسد را در واکنش به ادامه‌ی سرکوب معترضان افزایش داده‌اند، نسبت به عدم وحدت در میان اپوزیسیون ابراز نارضایتی کرده بودند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در ماه میلادی جاری در دیدار با فعالان سوری مخالف بشار اسد در واشنگتن، آن‌ها را به اتخاذ وحدت رویه برای ایجاد تغییرات در سوریه تشویق کرده بود.

درخواست از ناتو برای حمایت از مردم سوریه

در رخدادی دیگر برخی مخالفان دولت سوریه از ناتو خواستند که برای حفاظت از مردم این کشور وارد عمل شود. به گزارش خبرگزاری آلمان، نمایندگان مخالفان در شهر حمص از کشور‌های غربی خواسته‌اند بر فراز این شهر چند میلیونی منطقه پرواز ممنوع اعلام کنند.

اکثر نیروهای اپوزیسیون سوریه مخالف هرگونه دخالت خارجی در اعتراضات مردمی این کشور هستند. آنها در کنفرانس استانبول نیز بار دیگر بر این موضوع تاکید کردند. ارتش سوریه از ماه‌ها پیش مخالفان حکومت اسد را در شهر حمص سرکوب می‌کند.

روزنامه آلمانی "دی تسایت" به نقل از یک افسر امنیتی از وجود ۳۲ گور دسته‌جمعی در شهر حمص خبر داده است.

آمار دقیقی از شمار کشته‌شدگان در سرکوب‌های چند ماه گذشته در سوریه در دست نیست، اما نهادهای حقوق بشر شمار قربانیان را بیش از ۲۲۰۰ نفر اعلام کرده‌اند. شمار معترضان بازداشت‌شده حدود ۱۲۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

 

فعالان سوري براي برگزاري تظاهراتهاي ترجيج مرگ بر حقارت فراخوان دادند

خبرگزاري فرانسه جمعه 11 شهريور 1390(2 سپتامبر 2011)

فعالان گفتند نيروهاي امنيتي حداقل پنج نفر را در روز پنجشنبه در سوريه به قتل رساندند. فعالان سوري در بيانيه خود در فيس بوک خواهان برگزاري تظاهراتهاي ضددولتي در روز جمعه تحت شعار ترجيج مرگ بر حقارت شدند. در بيانيه گفته شده است ما آماده هستيم که ميليونها نفر شهيد شويم.

ديده‌بان حقوق‌بشر سوريه گفت در اثر شليک نيروهاي امنيتي بر عليه تظاهر کنندگان در منطقه مرکزي حمص چهار نفر از جمله يک کودک 11ساله کشته و چندين نفر زخمي‌شدند. بنا‌به گفته کميته‌هاي هماهنگي محلي خودروهاي زرهي وارد شهر حمص شدند.

 

نخست‌وزير اسپانيا خواهان حمايت از اپوزيسيون سوريه شد

خبرگزاري فرانسه جمعه 11 شهريور 1390(2 سپتامبر 2011)

نخست‌وزير اسپانيا خوزه لوئيس زاپاترو  طي بيانيه‌يي در روز پنجشنبه گفت جامعه بين‌المللي بايد بعد از موفقيت اقدام سازمان ملل در ليبي از اپوزيسيون مخالف بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه حمايت نمايد.

او در بيانيه خود گفت نمونه ليبي بايد در کشورهاي ديگري مانند سوريه که مردم براي آزادي مبارزه مي‌کنند گسترش يابد و جامعه بين‌المللي بايد حمايت صميمانه خود را به آنها ارائه نمايد.

نخست‌وزير اسپانيا گفت بعد از 42سال از حاکميت قذافي، جامعه بين‌المللي نشان داد که وقتي متحد است و وقتي که سازمان ملل تصميماتي که شوراي امنيت اتخاذ کرده است را اجرا مي‌کند مي‌تواند به اهداف خود در عرض چند ماه دست بيابد.

 

تحريم نفتي سوريه توسط اتحاديه اروپا

خبرگزاري فرانسه جمعه 11 شهريور 1390(2 سپتامبر 2011)

اتحاديه اروپا روز جمعه به‌طور رسمي تحريمات نفتي بر واردات خود از سوريه را تصويب خواهد کرد.

- بنا‌به گفته ديپلماتها در بروکسل بعد از اصرار ايتاليا در به تاخير انداختن تحريمات در رابطه با قراردادهاي موجود تحريم نفتي بعد از 15نوامبر به اجرا گذاشته خواهد شد.

- ديپلماتها به خبرگزاري فرانسه گفتند اتحاديه اروپا هم‌چنين ليست افرادي که دارا‌ئيهاي آنها مسدود شده و شامل ممنوعيت سفر به اروپا هستند را گسترش خواهد داد.

 

تشديد فشار بر روي سوريه توسط اتحاديه اروپا

خبرگزاري فرانسه جمعه 11 شهريور 1390(2 سپتامبر 2011)

در حالي‌که 27 کشور اتحاديه اروپا براي بحث در مورد آشفتگي در سوريه، روز جمعه در لهستان گردهم آمدند، رژيم رئيس‌جمهور بشار اسد با تحريمهاي تازه اتحاديه اروپا که صادرات نفت آن را مورد هدف قرار مي‌دهد، مواجه شد.

وزير خارجه هلند گفت: اين تحريمهاي مستقيما قلب اين رژيم را هدف قرار مي‌دهد.

از آن‌جا که اتحاديه اروپا خريدار 95 درصد نفت خام سوريه مي‌باشد، اين تحريم نفتي، که از روز شنبه قابل اجرا مي‌شود، رژيم اسد را از يک منبع حياتي پول نقد محروم مي‌نمايد.

در حالي‌که اقدام براي فشار به دمشق در دستور رسمي‌گفتگوهاي دو روزه وزيران نبود، کاترين اشتون رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا قول داد که مکثي در اقدامات براي فشار به اسد جهت خاتمه دادن به سرکوب بي‌رحمانه اين رژيم وجود نخواهد داشت.

اشتون در ورود خود به اين گفتگوها اظهار داشت: ما نگاه مي‌کنيم که چه کار بيشتري مي‌توانيم انجام دهيم. او افزود: اين گفتگويي است که ادامه دارد... [سه نقطه از خود متن است] ، گفتگودر مورد اين‌که چه کار بيشتر مي‌تواند انجام گيرد.

ديپلماتها گفتند، تحريمهاي جديد ممکن است يک ممنوعيت روي سرمايه‌گذاري در بخش نفت را شامل گردد.

فرانسه روز جمعه گفت که طرحش اين است که براي خاتمه دادن به اين سرکوب خونين عليه معترضين ضد رژيم، تماسهاي خود با مخالفين در سوريه را تقويت نمايد.

الن ژوپه، وزير خارجه فرانسه بدون ذکر جزئيات گفت: ما تماسهاي خود با اپوزيسيون را گسترش خواهيم داد. او افزود: ما مکثي و وقفه‌يي در اقدامات براي خاتمه دادن به اين سرکوب و تضمين يک گفتگوي دموکراتيک نخواهيم داشت.

در اسپانيا، نخست‌وزير اين کشور نيز از جامعه جهاني خواست به‌دنبال موفقيت اقدام مورد حمايت ملل‌متحد در ليبي، از معترضين سوريه حمايت نمايند.

نخست‌وزير اسپانيا گفت: ليبي لحظات تاريخي را سپري مي‌کند که راه را براي گسترش دمکراسي هموار مي‌نمايد.

او افزود: اين نمونه بايد به کشورهاي ديگر مانند سوريه (جايي که مردم) براي آزادي مي‌جنگند امتداد يابد و جامعه بين‌المللي بايد با شور و علاقه از آنها حمايت نمايد.

نخست وزير اسپانيا گفت: جامعه بين‌المللي نشان داده است که هنگامي‌که متحد باشد، وقتي ملل‌متحد تصميماتي که توسط شوراي امنيت گرفته شده را اعمال نمايد، پس از 42سال رژيم قذافي، مي‌تواند ظرف چند ماه به اهدافش دست يابد.

 

شعار سوری ها تندتر شد: "ملت خواهان اعدام بشار اسد است"

العربیه: معترضان سوری روز جمعه 2-8-2011 با شعار "مرگ به زندگی ننگین است " به خيابان ها آمدند و بر ضد رژیم بشار اسد شعار دادند.

فعالان سوری اعلام کردند نیروهای امنیتی در شهرهای دیر الزور و حماه و البوکمال به سوی معترضان آتش گشودند.

بر اساس این گزاش11 نفر از معترضان در شهرهای دیر الزور، حموریه، عربین در دمشق و تلبیسه به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شدند.

این درحالی است که فعالان حقوق بشری اعلام کردند تعداد کشته شدگان دیروز پنج شنبه در حمص و حلب به 7 نفر رسیده است.

برخی معترضان در تظاهرات امروز با حمل پلاکاردهای از جامعه بین المللی خواستند، فشار های بیشتری را علیه دولت سوریه اعمال کند.

 در تظاهرات امروز همچنین در کنار شعار همیشگی "ملت خواهان سقوط نظام است" ، شعار " ملت خواهان اعدام بشار اسد است " نیز شنیده می شد.

از سوی دیگر آلن ژوپه وزیر خارجه فرانسه امروز جمعه اعلام کرد که کشورش در صدد برقراری تماس با مخالفان سوری است.

ژوپه همچنین تأکید کرد که هم اکنون فشارها یی برای صدور قطعنامه ای جدید به منظور اعمال تحریم های بیشتر علیه دولت سوریه و نیز محکوم کردن سرکوب مخالفان از سوی این رژیم صورت می گیرد.

وزیر خارجه فرانسه که درکنفرانس سالانه سفیران فرانسه سخن می گفت، افزود هدف فرانسه در این مرحله دست یابی به قطعنامه ای از شورای امنیت بر ضد رژیم سوریه است.

وزیر خارجه فرانسه پیشتر گفته بود که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، مشروعیت خود را از دست داده است.

 

اتخاذ تحريم نفتي سوريه توسط اتحاديه

خبرگزاري فرانسه جمعه 11 شهريور 1390(2 سپتامبر 2011)

اتحاديه اروپا و ديپلماتها گفتند، روز جمعه اتحاديه اروپا يک ممنوعيت واردات نفت خام از سوريه را اتخاذ کرد، اگر‌چه شرکتهاي اروپايي قادر خواهند بود قراردادهاي موجود خود را تا 15نوامبر اجرا کنند.

اين ديپلماتها گفتند، اتحاديه اروپا ليست اشخاصي که هدف مسدود شدن دارايي و ممنوعيت مسافرت قرار گرفته‌اند را گسترش داد و 4 بازرگان سوري متهم به اين‌که از رژيم بشار اسد حمايت مالي مي‌کنند به آن اضافه گرديد.

سه شرکت، از جمله يک بانک، نيز به اين ليست سياه اضافه شده است.

اتحاديه اروپا طي بيانيه‌يي گفت، با توجه به‌شدت شرايط درسوريه، شوراي (اروپا) امروز تحريمهاي اتحاديه اروپا عليه اين کشور را تشديد نمود و يک ممنوعيت روي واردات نفت سوريه به اتحاديه اروپا اعمال کرد.

اين بيانيه مي‌گويد: اين ممنوعيت راجع به خريد، واردات و انتقال نفت و ديگر فرآورده هاي نفتي از سوريه مي‌باشد. هيچ خدمات مالي و بيمه نمي‌تواند براي چنين معاملاتي ارائه گردد.

اعلام اين موضوع مصادف است با يک جلسه کليدي وزيران خارجه اتحاديه اروپا در لهستان. با توجه با اين‌که اتحاديه اروپا 95 درصد نفت خام سوريه را مي‌خرد، اين اقدامات، رژيم اسد را از يک منبع حياتي پول نقد محروم مي‌کند. . .

 هم‌اکنون از 50نفر در ليست تحريمهاي اتحاديه اروپا نام برده شده، مجمله اسد و سه مقام ايراني متهم به حمايت از اين رژيم. 8 شرکت و سازمان ايراني و سوري نيز در ليست سياه قرار دارند.

 

در حالي‌که تظاهرات ضد رژيم در سوريه رو به گسترش است حداقل 17نفر روز جمعه کشته شدند

خبرگزاري فرانسه   شنبه 12 شهريور 1390(3 سپتامبر 2011)

فعالان سوري گفتند نيروهاي امنيتي روز جمعه حداقل 17نفر را به قتل رساندند.

- فعالين برگزاري تظاهراتهاي عظيمي را بعد از نمازهاي جمعه گزارش کردند. تظاهراتها در جواب به فراخوان داده شده از جانب يک گروه اينترنتي که از مردم خواسته بود تحت شعار ترجيح مرگ بر حقارت بر عليه رژيم بشار اسد تظاهرات کنند برگزار گرديده است. ديده‌بان حقوق‌بشر سوريه گفت درحمله نيروهاي امنيتي براي برهم زدن تظاهراتها 8نفر در چندين حومه دمشق از جمله در دوما و اربين به قتل رسيدند. 6نفر در استان حمص و 3نفر در شهر ديرالزور کشته شدند.

کميته‌هاي هماهنگي کننده محلي گفتند يکي از تظاهراتهاي روز جمعه به هواداري از محمد عدنان البکور در بيرون خانه او برگزار شد. او دادستان کل استان حما بوده که در اعتراض به سرکوب مخالفان استعفا داد.

تظاهر کنندگان هم‌چنين از روسيه خواستند تا از فروش تسليحات به رژيم سوريه خودداري نمايد.

وزير خارجه آلمان روز جمعه گفت در حال حاضر ضروري است تا ما رژيم سوريه را منزوي نماييم و تأکيد نمود که تحريمات رژيم سوريه را مجبور به گفتگو با مخالفينش خواهد کرد.

 

ايران چگونه اسد را در سوريه در قدرت نگه‌داشته است

سايت شوراي روابط خارجي  يكشنبه 13 شهريور 1390(4 سپتامبر 2011)

به قلم جنيو عبدو:رژيم ايران يکي از چند متحد بازمانده براي بشار اسد رئيس‌جمهور غرق در بحران سوريه مي‌باشد. براي ساليان آمريکا تلاش کرد که رابطه بين اين دو کشور را بهم زند اما، بحران اخير تنها اين دو را به يکديگر نزديکتر کرده است. علي خامنه‌اي روشن ساخته است که تهران قيام سوريه را يک توطئه آمريکا مي‌داند، وي در 30ژوئن گفت:درسوريه دستان آمريکا و اسراييل هويداست وي درضمن تأييد حمايت سوريه توسط ايران گفت، هر جا جنبشي اسلامي، مردمي و ضدآمريکايي باشد ما از آن حمايت مي‌کنيم. . . احمد موسوي سفير ايران در دمشق در اين بهار اين را روشن ساخت که: وقايع اخير در سوريه توسط دشمنان خارحي طراحي شده و نسخه دوم نفاقي است که در ايران درسال 2009 به وقوع پيوست.

دشمن امنيت و ايمني سوريه را هدف گرفته است. تظاهرات کنندگان مزدوران خارجي هستند که پيام خود را از دشمن و صهيونيستها مي‌گيرند.

لذا نبايد تعجبي داشته باشد که ايران دست به اقدامات ويژه‌اي براي نگه‌داشتن اسد درقدرت بزند. به گفته مقامات آمريکايي در آوريل، ايران نيروهاي امنيتي سوريه را با تسليحات، تجهيزات مراقبتي و آموزش تأمين کرده است.

علاوه بر تسليحات و ابزار شنود معتبر، گزارشات حاکي است که تهران نيروهاي خود را به سوريه براي سرکوب تظاهراتها اعزام کرد. تعدادي از پاسداران انقلاب از نيروي قدس نيز گزارش شده که در آن‌جا (سوريه) مي‌باشند، احتمالاً براي آموزش نيروهاي سوري. در 18ماه مه، وزارت خزانه‌داري آمريکا به نقش مستقيم نيروي قدس اشاره نمود و اظهار داشت که محسن چيزاري ، نفر سوم در فرماندهي نيروي قدس، نيروهاي امنيتي را براي جنگ عليه تظاهرکنندگان، آموزش مي‌داده است.

از نقطه نظر ايران، مانند بهار تهران، مبارزه براي سوريه، يکي از (عوامل) بقاي اين رژيم است. حتي اگر اسد نيز نهايتاً سرنگون شود، ايران بي‌تفاوت نخواهد ماند، تهران قطعاً تلاش خواهد کرد که در دولت جانشين نفوذ کند.

 

ژوپه: رژيم سوريه مرتکب جنايت عليه بشريت است

خبرگزاري فرانسه  چهارشنبه 16 شهريور 1390(7 سپتامبر 2011)

فرانسه روز چهارشنبه بشار اسد را متهم کرد که جنايت عليه بشريت مرتکب شده و ابراز اميدواري کرد که روسيه به‌زودي به تحريمها عليه متحد منطقه‌يي قديمي خود مي‌پيوندد.

آلن ژوپه وزيرخارجه فرانسه طي گفتگوهايش با سرگي لاورف همتاي روسي خود گفت رژيم بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه جنايت عليه بشريت مرتکب شده است. اين ديپلومات ارشد فرانسه بعد از يک دور گفتگوها با مسکو که شامل گفتگوها با پرزيدنت ديميتري مدودف مي‌شد گفت نحوه‌يي که رژيم سوريه اعتراضات مردمي را سرکوب مي‌کند غيرقابل قبول است.

 

23 تن از تظاهرات‌كنندگان در شهرهاي سوريه كشته شدند

خبرگزاري فرانسه  پنجشنبه 17 شهريور 1390(8 سپتامبر 2011)

فعالان سوري گفتند در سرکوبي اعتراضات روز چهارشنبه حداقل 23نفر کشته شدند که 21نفرشان در زمان يورش نظامي آن بشار اسد با حمايت تانک به شهر حمص بوده است. به گفته ديپلوماتها در بروکس کشورهاي اتحاديه اروپا درصدد هستند تحريمهاي تازه‌يي را عليه سوريه در نظر بگيرند.

نيروهاي امنيتي سوريه طي عملياتي در شمال غربي‌منطقه جبل الزاويه سه جدا شده از ارتش را در روز پنجشنبه کشتند.

 

تظاهرات و تشييع جنازه در سوريه

تلويزيون الجزيره  پنجشنبه 17 شهريور 1390(8 سپتامبر 2011)

اهالي شهر الغاريه در استان درعا جنازه يك سرباز ارتش را تشييع كردند. فعالان گفتند كه وي از شليك گلوله به سوي تظاهركنندگان در حماه خودداري كرده بود. در تصويري كه فعالان بر روي اينترنت منتشر كرده اند، تشييع كنندگان شعارهايي عليه بشار الاسد سر دادند (شعار: بشار مردم ترا نمي‌خواهند. برو كنار)

تظاهركنندگان شب گذشته در الحوله در استان حمص خواستار دخالت بينالمللي و سرنگوني نظام شدند.

تظاهركنندگان شب گذشته در شهر الوَعر در حمص خواستار رفتن رئيس جمهور اسد شدند.

 

تظاهرات سوریه با عنوان "درخواست حمایت بین المللی"

خبرگزاری فرانسه: معترضان سوری امروز نیز همانند جمعه های گذشته در برخی از شهرهای این کشور دست به اعتراض و تظاهرات زده و خواهان سرنگونی رژیم بشار اسد شدند.

تظاهرات امروز مردم سوریه با عنوان "درخواست حمایت بین المللی" در شهرهای حما، حمص، دیر الزور و چندین شهر دیگر صورت گرفته است.

یکی از فعالان سوری در باره تظاهرات امروز گفت، مردم سوریه در دستکم 12 شهر این کشور به تظاهرات پرداختند و علیه حکومت بشار اسد شعار دادند.

وی افزود، با آنکه نیروهای امنیتی با شدت تمام به سرکوب اعتراضات مردمی ادامه می ‌دهند، اما شواهد نشان می دهد که تظاهرات مردم شجاع سوریه هر هفته جدی ‌تر می ‌شود.

شبکه خبری العربیه در گزارشی اعلام کرد که دستکم 25 هزار تن از ساکنین مناطق کردنشین سوریه امروز در تظاهرات شهر قامشلی شرکت کردند.

به گزارش این منبع، فعالان سوری اعلام کردند تانک ها و زره پوش های ارتش که مدت هاست برای سرکوب معترضان بکار گرفته می شوند به دلیل گسترده تر شدن اعتراضات در شهرهای مختلف و نیاز مبرم به جابجایی مکرر آنها از شهری به شهر دیگر با کمبود گازوییل روبرو شده و تعداد زیادی از آنها در جا مانده و از حرکت بازمانده اند.

تلویزیون العربیه از ظهر امروز صحنه هایی از تظاهرات معترضان سوری در شهرهای درعا، دیرالزور، دمشق و ادلب را به طور زنده پخش کرد.

فعالان سوری درباره شعار این هفته که به نام "جمعه حمایت بین المللی" نام گذاری شده است می گویند که آنها خواستار ورود ناظران بین المللی و رسانه های جهانی به سوریه هستند.

برخی از فعالان سوری نیز بر این باورند دخالت ناتو و سازمان ملل همانگونه که در لیبی اتفاق افتاد می تواند ضامن نجات جان آنها از سرکوب رژیم بشار اسد باشد.

 

نقش سپاه پاسداران در سرکوب معترضان سوری

العربیه: یک نظامی جدا شده از ارتش سوریه اعلام کرد سپاه پاسداران در عملیات سرکوب معترضان سوریه شرکت دارند و تأکید کرد که چندین تک تیر انداز پاسدار را هنگام تیراندزای بسوی مردم دیده است.

این نظامی جدا شده که به دلیل بیم از در معرض خطر قرار گرفتن خانواده اش نخواست نامش فاش شود گفت، نیروهای رژیم ایران در شهرهای نا آرام سوریه بر پشت بام های ساختمان ها مستقر هستند.

وی با تأکید بر اینکه با برخی از این نیروها صحبت کرده است افزود، من دو بار از ایران دیدن کرده ام و نحوه عربی صحبت کردن آنها را به خوبی می دانم.

وی افزود، بیشتر نیروهای رژیم ایران که در سرکوب معترضان سوری دست دارند، لباس سیاه به تن می کنند.

پیشتر یک نماینده سابق پارلمان سوریه که اکنون به مخالفان رژیم این کشور پیوسته است در گفتگو با روزنامه فرا منطقه ای "الشرق الاوسط" گفته بود، رژیم سوریه از ایران تک تیرانداز وارد کرده است .

گفتنی است اتحاديه اروپا اخیر سپاه قدس، وابسته به سپاه پاسداران را به اتهام ارائه کمک و پشتيبانی به رژیم بشار اسد در سرکوب مخالفان سوری مورد تحريم قرار داده است.

 

مخالفان بشار اسد با نمايندگان مسکو ملاقات کردند

راديو فرانسه جمعه 18 شهريور 1390(9 سپتامبر 2011)

نمايندگان مخالف رژيم بشار اسد در مسکو با ميکائيل مارگولوف، نماينده‌ي رئيس‌جمهوري روسيه، ملاقات کردند و خواستار ايفاي نقش فعالتر و مثبت‌تر روسيه در حل بحران داخلي سوريه شدند.

عمار قريبي، مدير سازمان ملي حقوق‌بشر سوريه و هم‌چنين مدير دفتر اجرايي کنفرانس براي تغيير در اين کشور با اظهار اين مطلب در جريان يک کنفرانس خبري در مسکو از تحول آهسته‌ي موضع روسيه در قبال اتفاقات کشورش ابراز ناخشنودي کرد.

محمود الحمزه يکي ديگر از رهبران مخالفان بشار اسد در کنفرانس مطبوعاتي امروز در مسکو گفت که روسيه بايد بداند که دوستي ميان دو کشور، بيش و پيش از هر چيز دوستي با ملت سوريه است و نه با رژيم آن. . .

قرار است بثينه شعبان مشاور بشار اسد براي انجام يک رشته گفتگوها با رهبران روسيه دوشنبه آينده وارد مسکو شود. . .

در اين حال، دولت ژاپن اعلام کرد که در همسويي با مجازات هاي اتحاديه‌ي اروپا و آمريکا عليه رژيم دمشق کليه داراييهاي بشار اسد و اطرافيانش را در ژاپن مسدود مي‌کند.

 

لیبی

وزير کشور ليبي در قاهره به زمين نشست

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 24 مرداد 1390(15 اوت 2011)

يک مقام امنيتي فرودگاه قاهره به خبرگزاري فرانسه گفت، مبروک عبدالله، وزير کشور ليبي به همراه 9تن از اعضاي خانواده خود روز دوشنبه با يک هواپيمايي خصوصي به مصر پرواز کرد.

اين منبع که نخواست نامي از آن برده شود گفت، اين پرواز از جزيره دجبربا در تونس وارد مصر شد.

روشن نيست که انگيزه سفر اعلام نشده او به مصر چيست و اين‌که آيا نشاني از پناهنده شدن است يا نه.

 

درگيري براي دژ قذافي در جريان است

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 13 شهريور 1390(4 سپتامبر 2011)

درحالي‌که رهبران جديد ليبي براي محاکمه قذافي در کشور ليبي بعد از دستگيري او فراخوان مي‌دهند، جنگجويان ليبي روز يکشنبه به طرف يکي از آخرين پايگاههاي باقيمانده معمر قذافي پيشروي کردند.

يک فرمانده نظامي جنگجويان گفت گفتگوها براي دست يافتن به يک تسليم مسالمت‌آميز براي نيروهاي قذافي در بني وليد متوقف شده است و تهاجم به اين شهر که در جنوب شرقي طرابلس قرار دارد قريب‌الوقوع مي‌باشد.

محمد الفاسي فرمانده نقطه بازرسي در روستاي شيشان در 70 کيلومتري شمال بني وليد گفت ما در حال آماده شدن هستيم . . . او گفت مذاکرات بين نيروهاي قذافي و نيروهاي ما پايان يافته است، آنها در مذاکرات جدي نيستند. او اضافه کرد آنها دوبار قبول کردند که تسليم شوند ولي حرفشان را زير پا گذاشتند. . . يک سخنگوي محلي شوراي انتقالي گفت خط جبهه ما در 15 الي 20 کيلومتري شمال بني وليد قرار دارد و نيروها در حال آماده شدن براي پيشروي هستند.

 

شوراي ملي انتقالي: قذافي بايد در ليبي محاكمه شود

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 13 شهريور 1390(4 سپتامبر 2011)

روز يکشنبه سخنگوي شوراي ملي انتقالي ليبي قطع نظر از اتهامات دادگاه جنايي بين‌المللي عليه قذافي گفت، او بايد به‌خاطر جناياتي که در دوران او رخ داده، در ليبي محاکمه شود. . . گاماتي، هماهنگ‌کننده شوراي ملي انتقالي در بريتانيا گفت، قذافي بايد به‌خاطر ليستي از جناياتي که از زمان به قدرت رسيدن در 1969 مرتکب شده، در ليبي محاکمه شود. او به تلويزيون بي. بي. سي گفت، دادگاه جنايي بين‌المللي، قذافي را تنها به‌خاطر جناياتي که طي 6ماه گذشته مرتکب شده، محاکمه خواهد کرد.

 

انقلابيون ليبی سرود ملی اين کشور را تغيير دادند

العربیه: انقلابیون لیبی که سرمست از شادی پیروزی بر معمر قذافی دیکتاتور این کشورند، قصد دارند همه نمادهای دوره او را کنار بگذارند. آنان پس از تغییر پرچم لیبی، سرود ملی این کشور را نیز تغییر دادند.

سرود ملی قدیمی لیبی بسیار معروف است که با این جمله آغاز می شود: "الله اکبر، الله اکبر، فوق کل معتدی"؛ یعنی خداوند برتر از هر تجاوزگری است.

این سرود که عبدالله شمس الدین، شاعر مصری آن را در سال 1965 سروده بود، نزدیک به نیم قرن سابقه داشت در حالی که دیگر مورد علاقه مردم لیبی نیست.

این شعر در زمان جنگ سوئز مشهور شد و در سال 1969 به عنوان سرود ملی لیبی برگزیده شد.

سرود کنونی لیبی با این جمله آغاز می شود: "یا بلادی، یا بلادی، بجهادی و جلادی ادفعی کید الاعادی و العوادی و اسلمی"؛ یعنی کشورم کشورم با تکیه بر تلاش و کوشش من، مکر بدخواهان را دور کن و سالم بمان.

این سرود برگرفته از سرود ملی لیبی در دوره حکومت ادریس السنوسی است.

انقلابیون کلمه ادریس السنوسی را که نماد پادشاهی است در این سرود حذف کرده و کلمه شیخ شهدا عمر مختار را به جای آن گذاشته اند.

این سرود که البشیر العریبی شاعر تونسی آن را سروده است بین سالهای 1955 تا 1969 به عنوان سرود ملی لیبی محسوب می شد.

 

آلمان روابط جاسوسي با ليبي قذافي داشته است

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 13 شهريور 1390(4 سپتامبر 2011)

يک مقام ارشد سابق روز يکشنبه بعد ازدستيابي به اسنادي که نشان‌دهنده رابطه بين سيا، ام16 و ليبي گفت سرويس اطلاعاتي آلمان با شبکه جاسوسي معمرقذافي رهبر ليبي همکاري مي‌کرد.

 

پسر قذافي سخنراني برادرش را عامل فروپاشي گفتگوها مي‌داند

خبرگزاري فرانسه   دوشنبه 14 شهريور 1390(5 سپتامبر 2011)

تلويزيون سي. ان. ان روز يکشنبه گزارش کرد که يک پسر معمر قذافي، برادر مشهور خود را عامل فروپاشي گفتگوها با حکام جديد ليبي بر سر رها نمودن يکي از آخرين سنگرهاي باقيمانده وفاداران عنوان نمود.

سعدي قذافي در يک مصاحبه تلفني به سي. ان. ان گفت، سخنراني تهاجمي پخش شده چند روز پيش برادر وي، سيف‌الاسلام قذافي، به فروپاشي مذاکرات و هموار کردن راه براي يک حمله منجر شده است.

شهر جنوب شرقي طرابلس يکي از آخرين سنگرهاي جنگنده‌هاي حامي قذافي است و گمان مي‌رود يکي از پسران اين مستبد برکنار شده در آن‌جا پنهان شده باشد. سي. ان. ان گزارش کرد، سعدي در پاسخ به سؤالي در مورد موقعيت وي گفت، او کمي خارج از بني وليد قرار دارد ولي در اطراف جابه‌جا شده است. او گفت که به مدت 2ماه پدر و برادرش را نديده است.

سي. ان. ان گفت، سعدي اعلام کرد که او بيطرف است ولي براي کمک به مذاکره يک آتش بس آماده مي‌باشد.

 

در رهبري جديد ليبي هيچ زني ديده نمي‌شود

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 15 شهريور 1390(6 سپتامبر 2011)

زنان در طرابلس شروع به ابراز نگراني در مورد دولت موقت ليبي، شوراي ملي انتقالي کرده‌اند مبني بر اين‌که بسياري از اسلامگراها در سلسله مراتب آن هستند و زناني  به‌اندازه کافي در آن حضور ندارد.

فاتين محمد النبي بيست ساله دانشجوي رشته بازرگاني گفت، نگرانم زيرا برادران از بنغازي خواهند آمد و تصميم خواهند گرفت که زنان حجاب، يا روسري اسلامي بر سر کنند. مقامات شوراي ملي انتقالي، بارها حضور اسلامگراها را در ميان هم کيشان خود کمرنگ نشان داده، در حالي که خاطرنشان مي‌کند برخي از اعضاي شورا، مانند بيشتر جمعيت ليبي پايبند به اسلام يا مسلمانهاي محافظه کار مي‌باشند. اما نبي گفت، بنغازي، پايگاه زمان جنگ شوراي ملي انتقالي هميشه نسبت به پايتخت محافظه کارتر بوده است، چرا که در پايتخت زنان در انتخاب پوشش خود آزاد بوده‌اند.

سميا شمق که وي و دوستانش روز دوشنبه در جلسه‌يي که موضوع آن نقش زنان در ليبي جديد بود شرکت کرده بودند، گفت من به عدم حضور زنان در شورا اعتراض دارم.

 

مذاكرات انقلابيون ليبي با اهالي بني وليد و سرت و احتمال فرار قذافي به نيجر

 تلويزيون الجزيره   سه شنبه 15 شهريور 1390(6 سپتامبر 2011)

هيأتي از انقلابيون ليبي در جلسهاي كه با شخصيتهاي بني وليد داشتند توافق كردند كه بدون درگيري وارد اين شهر شوند. عبداله كنشيل رئيس هيأت گفتگو كننده انقلابيون گفت كه براي انتقامجويي به اين شهر نيامده است. وي تأكيد كرد كه انقلابيون جان ساكنان و داراييهاي آنها را تضمين خواهند كرد. هيأت شخصيتهاي شهر نيز گفتند كه به انقلابيون خوشامد ميگويند اما از آنها خواستار اقداماتي براي كسب اعتماد ساكنان شهر هستند. طرفين براي بحث درباره جزييات اين توافق جلسه غير علني تشكيل دادند. در اين ميان انقلابيون ليبي با برخي از شخصيتها و شيوخ قبايل مناطق اطراف شهر سرت توافق كردند كه سلاحهايشان را كه گردانهاي قذافي بين آنها توزيع كرده تحويل دهند و از جنگ اجتناب كنند و به صورت داوطلبانه تحت حاكميت انقلابيون درآيند. به گفته خبرنگار الجزيره گفتگو با ساير قبايل براي دستيابي به توافق براي تضمين ورود به شهر سرت بدون خونريزي ادامه دارد. به گفته منابع نظامي فرانسوي و نيجري، كاروان بزرگي از خودروهاي ليبي كه برخي از آنها زره پوش بود وارد شهر آگادِس در شمال نيجر شده و همراه با آن نيروهايي از ارتش نيجر بودند و به سوي پايتخت نيامي ميروند. قذافي ممكن است همراه با اين كاروان باشد.

 

مذاکره کننده: بني وليد ليبي براي ورود شورشيان آماده است

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 16 شهريور 1390(7 سپتامبر 2011)

يک مذاکره‌کننده ارشد روز چهارشنبه به خبرگزاري فرانسه گفت که شهر بني وليد در ليبي، با وجود ميزاني مقاومت، براي قرار گفتن تحت اقتدار شوراي انتقالي ملي آماده است.

عبدالله کنشيل که گفتگوها را با ريش سفيدان بني وليد پيش مي‌برد روز سه‌شنبه گفت، مذاکرات ديروز موفق بود و ما منتظريم شوراي انتقالي ملي به ما چراغ سبز بدهد تا وارد شويم. او گفت، ريش سفيدان به انقلاب پيوسته‌اند.

 

نگاهي ديگر: درس هاي احتمالي ليبي براي ايران

بي.بي.سي فارسي سه شنبه 15 شهريور 1390(6 سپتامبر 2011)

به نظر مي‌رسد تأثيرات فرامرزي حوادث ليبي در قياس با موج تحولات در مصر و تونس بيشتر بوده و به نوعي دامن تمامي کشورهاي منطقه را در برگرفته است. اين تأثيرات در ايران نيز ابعادي بيشتر از حوزه روابط دو کشور دارد. . . اقدام نظامي غرب تهديدي امنيتي را متوجه جمهوري اسلامي مي‌کند. مقامات تهران نگران هستند با توجه به منازعه هسته‌يي و شکاف دولت- ملت در ايران، کاربست اين شيوه و موفقيت آن منجر به تشويق استفاده از اين راهبرد در ايران نيز شود.

بنابراين، جمهوري اسلامي مي‌کوشد همان‌گونه که در قبال عراق و افغانستان عمل کرد، ضمن حمايت پر رنگ از نيروهاي انقلابي ليبي، در عين حال به مخالفت و سنگ‌اندازي در برابر غرب بپردازد تا پرونده مداخله نظامي جامعه جهاني بسته شود.

نمونه‌اي اميدآفرين براي مخالفان؟ با وجود اين، آن بخش از مردم ايران که خواهان تغيير هستند، نگاهي متفاوت به ليبي دارند. پيروزي انقلابيون ليبي پس از يک کارزار نفس گير شش ماهه که با دادن هزينه هاي گزاف جاني و مالي همراه بود، انگيزه‌هاي مقاومت و مبارزه را در ايران افزايش مي‌دهد. . .

تحولات ليبي آن گونه که تا‌کنون پيش رفته است، اگر با موفقيت پايان پذيرد، آن‌گاه باطل کننده ديد گاه‌هايي است که جمع انقلاب و دموکراسي را امکان ناپذير مي‌دانند و يا گذار به دموکراسي را تنها از دروازه مبارزات کاملاً عاري از خشونت شدني مي‌پندارند. روند حوادث در ليبي دعوت کننده بازنگري و تفکر دوباره در نسبت دموکراسي و خشونت و هم‌چنين معيار تناسب اشکال مبارزه سياسي در نظامهاي تماميت خواه و خشونت طلب در جامعه سياسي ايران است. . . در حال حاضر، همان‌گونه که اتفاقات ليبي باعث شد تا پاره‌اي از نيروهاي معترض در سوريه در ديدگاههاي خود تجديدنظر کرده و به تکرار برخورد مشابه جامعه جهاني با سوريه روي خوش نشان دهند، افکار عمومي در ايران نيز ممکن است تحت الشعاع اين بحثها قرار گيرد.

 

شوراي انتقالي ليبي نيروي بيشتري به شهر بني وليد اعزام كرد

تلويزيون الجزيره   پنجشنبه 17 شهريور 1390(8 سپتامبر 2011)

سرهنگ معمر القذافي در يك نوار صوتي فرار از ليبي به نيجر را تكذيب كرد. قذافي گفت كه اين اطلاعات صرفاً جنگ رواني و اكاذيب است. شوراي انتقالي ليبي نيروي بيشتري به سوي شهر بني وليد كه گفتگوها براي تسليم اين شهر به انقلابيون نتيجه قطعي نداشته است، اعزام كرد. سخنگوي انقلابيون گفت كه روز گذشته بين انقلابيون و گردانهاي قذافي كه از داخل شهر دست به تهاجم زده بودند درگيري صورت گرفت كه انقلابيون توانستند آن را دفع كنند.

 

ارزيابيهاي اوليه تعداد كشته هاي جنگ ليبي بالغ بر 30هزار نفر است

تلويزيون الجزيره  پنجشنبه 17 شهريور 1390(8 سپتامبر 2011)

وزير بهداشت شوراي انتقالي ليبي گفت كه ارزيابيهاي اوليه تعداد كشتههاي جنگ ليبي بالغ بر 30هزار نفر است و حدود 50هزار نفر ديگر نيز مجروح شده اند. انقلابيون در جنوب طرابلس 35جسد را در يك گور جمعي كشف كردند. هم‌چنين يك گور جمعي ديگر در منطقه خَمس كشف شد كه شامل 40جسد است.

 

قذافي در آخرين روزهاي رژيمش، 20 درصد طلاهاي ليبي را فروخت

خبرگزاري فرانسه   پنجشنبه 17 شهريور 1390(8 سپتامبر 2011)

رئيس بانک مرکزي روز سه‌شنبه گفت، معمر قذافي رهبر سابق ليبي در آخرين روزهاي رژيمش بيش از 20 درصد ذخاير طلاي ليبي را به ارزش 7 / 1ميليارد دينار فروخت.

قاسم ازوز در يک کنفرانس خبري گفت که دارايي کل اين بانک 115ميليارد دلار است که 90ميليارد آن در خارج مي‌باشد.

 

مفقود شدن هزاران موشک زمين به هوا در ليبي

تلويزيون سي ان ان پنجشنبه 17 شهريور 1390(8 سپتامبر 2011)

اين تنها قذافي و رژيم او نيستند که از پايتخت ناپديد شده‌اند، ميزان عظيمي از سلاح و مهمات نيز ناپديد شده‌اند از جمله، احتمالاً هزاران هزار موشک زمين به هوا.

در اين‌جا، جعبه هاي خالي سلاح روي زمين پخش شده‌اند و محتويات مرگبار آنها، خالي شده‌اند.

پيتر بوکارت از ديدبان حقوق‌بشر: در هر شهري که وارد مي‌شويم، اولين چيزي که ناپديد شده، موشکهاي زمين به هوا هستند. صحبت از، حدود 20هزار موشک زمين به هوا در سراسر ليبي است.

خبرنگار: اگر ارزيابي بوکارت دقيق باشد، هزاران موشک زمين به هوا ممکن است از کنترل خارج شده باشند. مقامات آمريکايي نگران آن هستند که اين موشکها ممکن است عاقبت به‌دست ايران، القاعده يا ساير گروههاي تروريستي بيفتند. . . البته، تنها مسأله موشکها نيست. در اين انبار، هنوز هزاران هزار گلوله توپ با مواد شديد الانفجار هم وجود دارد.

 

مراکش

پادشاه مراکش خواهان تسريع انتخابات پارلماني براي اجراي اصلاحات شد

سايت راديو فردا   یکشنبه 9 مرداد 1390(31 ژوئیه 2011)

محمد ششم پادشاه مراکش خواستار برگزاري هرچه زود‌تر برگزاري انتخابات پارلماني برپايه قانون اساسي جديد شد تا در اجراي اصلاحات تسريع شود. قانون اساسي جديد مراکش که از اختيارات پادشاه مي‌کاهد، پس از ماهها تحرکات اعتراض آميز وضع شد؛ اعتراضهايي که از انقلابهاي تونس و مصر الهام گرفته است.

 

اردن

پادشاه اردن پيشنهادات براي اصلاح قانون اساسي را اعلام مي‌کند

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 24 مرداد 1390(15 اوت 2011)

پادشاه عبدالله دوم گفت، هيأتي که او پيش از اين در سال جاري معرفي کرده بود، تشکيل يک دادگاه قانون اساسي را به‌عنوان يک گام کليدي براي رسيدن به اصلاحات اجتماعي و سياسي در اردن توصيه کرده است.

پادشاه گفت، پيشنهادات ارائه شده توسط کميته سلطنتي بازنگري قانون اساسي، يک سند قوي از توانايي اردن براي احياء خود و قانونگذاري خود و ورود به آينده با چشم‌انداز اصلاحات اجتماعي و سياسي است. . .

پادشاه گفت، براي تقويت نقش جوانان در زندگي عمومي و پارلماني، حداقل سن نامزدي براي مجلس نمايندگان به 25سال کاهش يافته است. . .ما اعلام مي‌کنيم که نقشه مسير اصلاحات سياسي، ظرف يک چارچوب زماني به‌دست خواهد آمد که مطابق روندهاي نهادي و کانالهاي موجود قانون اساسي و قبل از ربع چهارم امسال خواهد بود.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

مجمع عمومي عضويت سودان جنوبي در سازمان ملل را تصويب كرد

تلويزيون الجزيره  پنجشنبه 23 تير 1390(14 ژوييه 2011)

مجمع عمومي عضويت سودان جنوبي در سازمان ملل را تصويب كرد و صد و نود و سومين (193) كشور عضو سازمان ملل متحد شد.

 

پليس نروژ گفت در دو حمله صورت گرفته حداقل 91نفر کشته شدند

خبرگزاري فرانسه  شنبه 1 مرداد 1390(23 ژوييه 2011)

سخنگوي پليس نروژ به خبرگزاري فرانسه گفت در بمب‌گذاري اسلو و به رگبار بستن نفرات در جزيره‌يي در نزديک اسلو حداقل 91نفر کشته شدند. سخنگوي پليس گفت 84نفر در جزيره کشته شده‌اند و اين رقم مي‌تواند افزايش يابد. هفت نفر نيز در بمبگذاري اسلو کشته شدند.            

فرد مهاجم يک نروژي 32ساله داراي ارتباط با افراطي هاي راست معرفي شده است. فرد دستگير شده دو سلاح قانوني در خانه خود نگهداري مي‌کرده است.

بعد از حمله مرگبار نروژ پرزيدنت اوباما روز جمعه همدردي و تسليت خودش را در اين رابطه اعلام کرد و از کشورهاي سراسر جهان خواهان همکاري براي مبارزه با تروريسم گرديد. هيلاري کلينتون وزير خارجه آمريکا گفت آمريکا قوياً حملات صورت گرفته در اوسلو و جزيره اوتويا را محکوم مي‌کند. . . و ما در اين لحظه ناراحت کننده در کنار مردم نروژ قرار داريم. . .

بانکي مون و اتحاديه اروپا و دبيرکل ناتو حملات را محکوم کردند و آن را فجيع و ظالمانه ناميدند.

 

اوباما دستيابي به توافق در سنا و مجلس نمايندگان در زمينه سقف بدهيها را اعلام کرد

خبرگزاري فرانسه   دوشنبه 10 مرداد 1390(1 اوت 2011)

رئيس‌جمهور آمريکا اعلام کرد که او و قانونگذاران آمريکايي بعد از 11ساعت به توافقي در ارتباط با سقف بدهي‌ها دست يافتند تا از ورشکستگي مصيبت بار آمريکا که منجر به هرج‌ومرج اقتصادي در جهان مي‌شد ممانعت نمايند. اوباما در اعلامي شتاب‌زده در کاخ سفيد گفت مي‌خواهم اعلام کنم که رهبران هر دو حزب در سنا و مجلس نمايندگان آمريکا به يک توافقنامه‌يي دست پيدا کردند که کسري بودجه را کاهش داده و از ورشکستگي جلوگيري مي‌کند.

 

مجلس نمايندگان براي ممانعت از ورشکستگي در رابطه با بدهي ها لايحه قانوني را تصويب کرد

خبرگزاري فرانسه   سه شنبه 11 مرداد 1390(2 اوت 2011)

مجلس نمايندگان ايالات متحده آمريکا دوشنبه دير وقت براي ممانعت از ورشکستگي در رابطه با بدهي ها قانوني را تصويب کرد و چند تريليون دلار از هزينه‌هاي دولت را کاهش داد، مرحله بعد رأي‌گيري در سنا [در روز سه‌شنبه] خواهد بود. حمايت قانونگذاران به واشنگتن اجازه خواهد داد تا براي پرداخت صورت حسابهاي خود بعد از محدوده زماني نيمه‌شب سه‌شنبه (به‌وقت واشنگتن) پول قرض نمايد.

رأي داده شده 269 رأي مثبت در برابر 161 رأي منفي بوده است.

 

تحليل گران چنين معتقدند که نقش اوباما در جريان شکست بدهي ها ضربه خورده و تقليل يافته است

خبرگزاري فرانسه   سه شنبه 11 مرداد 1390(2 اوت 2011)

تحليلگران گفتند يک باراک اوباماي سابيده شده و ضربه خورده قبل از انتخابات 2012 با به خشم آوردن پايگاه اجتماعي خود و تسليم در مقابل دشمنانش اقتصاد آمريکا را از لبه يک وضعيت مصيبت بار بيرون کشيد. يک پروفسور علوم سياسي در دانشگاه نيوهمشاير آمريکا به خبرگزاري فرانسه گفت او و دموکراتها عقب رانده شدند . او گفت در کوتاه‌مدت باراک اوباما ضربه خورده است. . . او مطمئناً اين درگيري مشخص را باخته است .

امانوئل کليور عضو مجلس نمايندگان از حزب دموکرات گفت توافقنامه بدهي ها يک ساندويچ شيطاني آغشته به شکر مي‌باشد ، اين گفته ظاهراً انعکاسي از احساس‌ ترشرويي در رابطه با تعدادي از متحدان اوباما در کنگره مي‌باشد.

 

سنا، مارتين دمپسي را به‌عنوان رئيس ستاد مشترک نيروهاي مسلح آمريکا مورد تائيد قرار داد.

واشنگتن پست  چهارشنبه 12 مرداد 1390(3 اوت 2011)

سناي آمريکا، ژنرال ارتش، مارتين دمپسي را براي رياست بعدي ستاد مشترک نيروهاي مسلح آمريکا مورد تأييد قرار داد. او کانديد اوباما براي اين منصب بود. دمپسي که اکنو رئيس ستاد ارتش است، جايگزين آدميرال مولن که قرار است در تاريخ اول اکتبر بازنشسته گردد، مي‌شود. اوباما به دمپسي و لئون پناتا وزير دفاع جديد مي‌نگردد تا بدون اين‌که آمادگي ارتش را تضعيف نمايند، ترتيب کاهش مخارج دفاعي بيشتري را بدهند.

 

روز پنجشنبه بدترين روز بازار سهام از بحران مالي

خبرگزاري فرانسه  جمعه 14 مرداد 1390(5 اوت 2011)

روز پنجشنبه داجونز متوسط صنعتي چهار مميز سه دهم (۴. ۳) درصد سقوط سنگيني کرد، اين سقوط بدترين کاهش در يک روز از زمان بحران مالي تاکنون بوده است هم‌زمان بازارهاي جهاني از ترس يک رکود اقتصادي جديد با تلاطم (آب شدن) شديدي مواجه گرديدند. . . آخرين باري که داجونز چنين کاهشي از خود در عرض يک روز از خود نشان داده بود در اکتبر 2008 در طي بحران مالي جهاني بوده است. هر سه شاخص اقتصادي در حال حاضر بسيار پايين‌تر از سطح شروع سال 2011 قرار دارند.

 

يک درجه تنزل رتبه اعتبار مالي آمريکا در يکي از سه مؤسسه اعتبارسنجي

راديو فردا   شنبه 15 مرداد 1390(6 اوت 2011)

پس از آن که يک مؤسسه اعتبارسنجي مالي آمريکا روز جمعه براي نخستين بار در تاريخ، اعتبار مالي ايالات متحده را يک رتبه تنزل داد، کاخ سفيد در واکنشي فوري و حاکي از عصبانيت تحليل استاندارد اند پورز را کاملا نادرست و داراي انگيزه‌هاي سياسي دانست.

مؤسسه مالي مذکور ضمن تنزل دادن رتبه اعتبار آمريکا اظهار داشته است که سياستمداران آمريکا به‌طور فزاينده از مهار کسري‌هاي کلان مالي و کشيدن بار بدهي‌ها خود را ناتوان نشان داده‌اند.

بنابر گزارشها، مؤسسه اعتبارسنجي استاندارد اند پورز که تاکنون در گزارشهاي خود رتبه اعتباري ايالات متحده را با امتياز AAA به‌معني درجه ممتاز مشخص مي‌کرد هم‌اينک اين رتبه را در گزارشي تازه به +AA که يک رتبه پايين‌تر از ممتاز است کاهش داده است.

اين مؤسسه هم‌چنين در گزارش خود چشم‌اندازي منفي براي رتبه ايالات متحده ترسيم کرده و گفته است که اگر دولت اين کشور موفق به پر کردن بخشي از شکاف عظيم بودجه‌اش نشود ممکن است رتبه اعتباري آن طي دو سال آينده بار ديگر تنزل پيدا کند.

 

شمار معترضين در اسراييل به 200هزار تن بالغ شد

خبرگزاري فرانسه   يكشنبه 16 مرداد 1390(7 اوت 2011)

به گزارش رسانه‌هاي اسراييلي، روز شنبه شب، حدود 200هزار نفر در اعتراضاتي در تل‌آويو شرکت کردند تا خواستار عدالت اجتماعي شده و بر دولت فشار بياورند تا به‌منظور کاهش هزينه‌هاي زندگي، دست به اصلاحات بزند.

 

دادگاه جنايت جنگي ملل متحد، رئيس ستاد سابق ارتش يوگسلاوي را به زندان محکوم کرد

خبرگزاري فرانسه   سه شنبه 15 شهريور 1390(6 سپتامبر 2011)

يک دادگاه جنايتهاي جنگي سازمان ملل ‌متحد روز سه‌شنبه مومسيلو پريسيک ، رئيس ستاد سابق ارتش يوگسلاوي را به‌خاطر کمک به ارتش صرب بوسني در اذبت و آزار و کشتار مسلمانان بوسني از جمله در سربريستا در سال 1995، به 27سال زندان محکوم کرد. . .

او اولين مقام از جمهوري يوگسلاوي تحت کنترل بلگراد است که به‌خاطر ارتکاب جنايت دربوسني محکوم مي‌شود.

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

طرح تازه روسيه براي حل مناقشه اتمي رژيم

بي. بي. سي  پنجشنبه 23 تير 1390(14 ژوييه 2011)

سرگئي لاوروف، وزير امورخارجه روسيه، اعلام کرده که کشورش يک طرح گام به گام براي ترغيب دولت ايران به پاسخ دادن به سوالات آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ارائه کرده است. همتاي آمريکايي وي نيز چهارشنبه تأکيد کرد که با روسيه استراتژي تعامل موثرتر در برابر ايران را بررسي خواهد کرد.

آقاي لاوروف که هم‌اکنون در واشنگتن به‌سر مي‌برد در يک کنفرانس خبري با هيلاري کلينتون، وزير امورخارجه آمريکا، اعلام کرده که طرح مورد نظر وي، علاوه بر ايالات متحده به چين هم ارائه شده است.

بر اساس اين طرح، دولت ايران در چارچوب يک جدول زماني مشخص، به سوالاتي که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره برخي جوانب برنامه هسته‌يي اين کشور دارد جواب خواهد داد و در هر مرحله اگر پاسخ قانع کننده تشخيص داده شد، تدابير تشويقي براي تهران در نظر گرفته خواهد شد. وزير امورخارجه ايالات متحده مي‌گويد که کشورش طرح روسيه درباره آغاز گفت‌و‌گوهاي گام به گام با تهران بر سر برنامه هسته‌اي جمهوري اسلامي را مورد بررسي قرار مي‌دهد.

 

توقف فروش جرثقيل‌ به ايران به دليل استفاده در اعدام

سايت راديو آلمان جمعه 24 تير 1390(15 ژوييه 2011)

روزنامه نيويورک تايمز خبر از توقف فروش جرثقيل‌هاي ساخت شرکت تادانو به ايران مي‌دهد. به‌نقل از اين روزنامه شرکت تادانو از روز سه‌شنبه (۱۲ ژوئيه/ ۲۱ تير) معامله با ايران را متوقف کرده است. اين شرکت اعلام کرده است گزارشهاي تصويري مختلفي دريافت کرده که نشان مي‌دهد جمهوري اسلامي براي اعدام در ملاعام از جرثقيلهاي تادانو استفاده کرده است. گزارشهاي تصويري که به شرکت فرستاده شدند از قرار توسط کمپيني به نام متحد عليه ايران هسته‌اي تهيه شدند. رئيس اين کمپين، مارک والاس چند روز پيشتر در مقاله‌اي در روزنامه لس‌آنجلس تايمز خاطرنشان کرده بود که شرکت تادانو از معدود فروشندگان جرثقيل به ايران است و از اين جرثقيل‌ها براي اعدام در ملاعام استفاده مي‌شود.

 

رژيم ايران مي‌گويد سانتريفيوژهاي سريع‌تر نصب مي‌کند

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 28 تير 1390(19 ژوييه 2011)

ايران با سرپيچي از مطالبات بين‌المللي مبني بر توقف فعاليتهاي اتمي اش، روز سه‌شنبه اعلام کرد در حال نصب سانتريفيوژهاي جديدي با کيفيت بهتر و سرعت بيشتر براي غني‌سازي اورانيوم در تأسيسات هسته‌يي خود مي‌باشد. رامين مهمانپرست سخنگوي وزارت‌خارجه گفت، نصب سانتريفيوژهاي جديد با کيفيت و سرعت بالاتر در حال پيشرفت مي‌باشد. ما اين را اعلام کرده و آژانس (ديدبان اتمي سازمان ملل) بر آن نظارت کامل دارد. . .

در ماه ژوئن، فريدون عباسي دواني رئيس اتمي ايران اعلام کرد، جمهوري اسلامي توليد اورانيوم غني‌شده20 درصدي را گسترش داده و تأسيسات اصلي خود در نطنز را به سايت کوچکتري در فردو منتقل کرده است.

 

بازمانده حمله، تلاش هسته‌يي در ايران را هدايت مي‌کند

نيويورک تايمز    شنبه 1 مرداد 1390(23 ژوييه 2011)

فريدون عباسي. . . هفته‌هاي اخير، علناً اعلام کرده که کشور وي آماده است توليد سوخت هسته‌يي خود، از آن نوع که به توانايي توليد مواد با درجه بمب بسا نزديکتر مي‌باشد را، عجالتاً سه برابر کند. بازرسان بين‌المللي هسته‌يي و مقامات آمريکايي، مي‌گويند که تمام مدارک به نصب قريب‌الوقوع سانتريفيوژها در يک تأسيسات هسته‌يي زير زميني در يک پايگاه نظامي در نزديکي شهر قم اشاره دارند

آن چه بازرسان و مقامات اروپايي و آمريکايي را نگران مي‌کند، تلاش اعلام شده ايران براي افزايش توليد اورانيوم غني‌شده با خالصيت نزديک به 20 درصد است

تحليلگران خارجي، متذکر شدند که در دوره کوتاه تصدي دکتر عباسي در شغل جديد، رهبران ارشد ايران روي نمايش اين موضوع متمرکز بوده‌اند که آنها بر چندين مانع ايجاد شده توسط آن چه به گمان آنها اقدامات مخفيانه توسط آمريکا و اسرائيل، و تحريمهاي گسترده اقتصادي است، فائق آمده‌اند. مارک فيتزپاتريک ، يک کارشناس ايران و مدير منع تکثير و برنامه خلع‌سلاح در مؤسسه بين‌المللي براي مطالعات استراتژيک در لندن گفت، مدارکي که آنها [توليد اورانيوم غني‌شده] را تسريع مي‌کنند، وجود دارد. آنها توليد اورانيوم را افزايش داده‌اند، آنها تعداد سانتريفيوژهاي فعال خود را افزايش داده‌اند، آنها سانتريفيوژهاي بيشتري از نسل دوم وارد کرده‌اند. . .

تامي ويتور، سخنگوي شوراي امنيت ملي، هنگام سؤال در خصوص اعلاميه هاي اخير آقاي عباسي گفت، ايران، در نتيجه تحريمهاي سازمان ملل که بر آن اعمال شده، از نصب يا راه‌اندازي هرگونه سانتريفيوژ منع شده است. رفتار تحريک‌آميز از اين سنخ، نياز کشورها به اعمال کامل تعهدات خود در زمينه تحريمهاي بين‌المللي در خصوص ايران را تقويت مي‌کند.

 

افشاگري سازمان مجاهدين خلق در زمينه توليدات هسته‌يي اتمي ايران

 راديو فردا   يكشنبه 2 مرداد 1390(24 ژوييه 2011)

به گزارش خبرگزاري آسو شيتد پرس سخنگوي مجاهدين خلق گفته است ، که وزارت دفاع ايران در ماه مارس يک سازمان تازه به نام سازمان پژوهشهاي نودفاعي تاسيس کرده و تمامي پروژه هاي هسته‌يي را به اين سازمان سپرده است.

در همين حال خبرگزاري آسوشيتدپرس درگزارشي ديگر بر اساس يک ارزيابي اطلاعاتي گزارش داده که محمود احمدي نژاد تمايل دارد فاش و شفاف به توليد تسليحات اتمي بپردازد.

 توضيحات بيشتر در اين باره را از فرهاد نيرومند بشنويد:

فرهاد نيرومند: سازمان مجاهدين خلق ايران روز جمعه اعلام کرد که مقامات جمهوري اسلامي چند پروژه پراکنده در زمينه تحقيقات هسته‌يي را به‌منظور ساخت و توليد تسليحات اتمي در يک مرکز دفاعي تازه در تهران گردهم آوردند. مقامات ايراني هنوز به اين گزارش واکنش نشان ندادند. در حالي که وزارت‌خارجه ايالات متحده هنوز به گزارش سازمان مجاهدين خلق واکنشي نشان نداده، يک بازرس سابق آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اعلام کرده که پيشتر گزارشي مشابه را شنيده است.

معاون پيشين آژانس که مسئوليت بازرسان فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران را برعهده داشت روز جمعه به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت که اطلاعاتي مشابه دريافت کرده، اما شنيده است که مرکز تحقيقاتي تازه در تهران زير نظر سپاه پاسداران ايران است نه وزارت دفاع.

براساس شنيده هاي آقاي هاينونن که در بين مقامات جمهوري اسلامي چندان محبوبيتي ندارد، ايجاد اين مرکز پژوهشي تلاشي است برسوي آيت الله خامنه اي براي گرفتن اختيارات محمود احمدي نژاد در زمينه فعاليت هاي هسته‌يي. به گفته عليرضا جعفرزاده سخنگوي سازمان مجاهدين اين مرکز تحقيقاتي تازه، زير نظر محسن فخري زاده اداره مي‌شود. فيزيکداني که ظن آن مي‌رود هدايت فعاليتهاي هسته‌يي ايران را برعهده داشته باشد.

روزنامه ساندي تايمز، چاپ انگليس پيشتر از آقاي فخري زاده که نامش در فهرست مقامات مشمول تحريمهاي سازمان ملل قرار دارد، به‌عنوان پدر برنامه هسته‌يي ايران نام برده است.

 در همين حال خبرگزاري آسوشيتدپرس در گزارش ديگر براساس يک ارزيابي اطلاعاتي خبر داده است که محمود احمدي‌نژاد تمايل دارد دست از پنهان‌کار ي برداشته و فاش و شفاف دست به‌کار ساخت و توليد تسليحات اتمي‌شود. اين خبرگزاري مي‌افزايد که در مقابل رهبر جمهوري اسلامي که در اين‌گونه مسايل حرف آخر را مي‌زند، با نظر آقاي احمدي‌نژاد مخالف است. و از واکنش جامعه بين‌الملل به چنين اقدامي واهمه دارد.

درحالي که هنوز هيچ منبع ديگري اين گزارش را تأييد نکرده، آسوشيتدپرس نيز به منبع اين ارزيابي اطلاعاتي اشاره‌يي نکرده، فقط در لفافه آن را منسوب به کشوري معرفي کرده است که معمولاً از منطقه اطلاعات قابل ا عتمادي دارد.

سازمان مجاهدين خلق ايران تاکنون در چندين مورد اطلاعاتي را در مورد فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران و برنامه اتمي کشور منتشر کرده که برخي از آنها مانند افشاي محل سايت فوردو، در نزديکي قم تأييد نيز شده است.

 

اخبار ضد و نقيض درباره ترور يک دانشمند هسته‌اي ايران

راديو فردا يكشنبه 2 مرداد 1390(24 ژوييه 2011)

در پي انتشار خبر ترور يکي از متخصصان هسته‌اي ايران، مرتضي تمدن استاندار تهران به خبرگزاري دولتي ايران گفت که ابعاد اين حادثه در دست بررسي است. خبرگزاري‌هاي ايران پيش از اين کشته شدن داريوش رضايي در يک سوءقصد خبر داده و او را از متخصصان هسته‌اي کشور معرفي کرده بودند.

با اين حال ساعتي بعد خبرگزاري دولتي ايرنا به‌نقل از يک منبع آگاه نوشت که نخبه علمي ترور شده، داريوش رضايي‌نژاد، دانشجوي مقطع دکتراي رشته برق و الکترونيک بوده است.

ايران: مرد ترور شده دانشجو و نه يک دانشمند بوده است

آسوشيتدپرس 2/5/90: ايران گفت مردي که در يک شليک مرگبار کشته شده است يک دانشجوي دانشگاه و نه يک فيزيکدان داراي اشتغال در برنامه اتمي ايران آن‌چنان‌که مطبوعات ايران در گزارشات اوليه مخابره کردند، بوده است.

برنامه موشکي ايران و پرتاب ماهواره توسط آن نگرانيهايي را مبني بر اين‌که ايران در مسير کسب قابليت شليک موشک داراي کلاهک اتمي بر فراز قاره‌ها است را دامن زده است.

 

وزارت خزانه‌داري، شبکه مالي و پشتيباني اصلي القاعده راکه از ايران استفاده مي‌کند، هدف قرار داد

سايت وزارت خزانه داري آمريکا   پنجشنبه 6 مرداد 1390(28 ژوييه 2011)

وزارت خزانه‌داري، شبکه مالي و پشتيباني اصلي القاعده را، که از ايران به‌عنوان يک نقطه عبور حساس استفاده مي‌کند، هدف قرار داد- امروز وزارت خزانه‌داري آمريکا نامگذاري 6تن از اعضاي شبکه القاعده به‌رياست عزالدين عبدل عزيز خليل، که يکي از هماهنگ کنندگان برجسته القاعده مستقر در ايران مي‌باشد، و به موجب توافقنامه‌اي ميان القاعده و دولت ايران عمل مي‌کند را اعلام نمود. ديويد کوهن، دستيار وزير خارجه در امور تروريسم و اطلاعات مالي گفت، ايران حامي اصلي دولتي تروريسم در دنياي امروز است. ما با افشاي معامله مخفي ايران با القاعده، که به آن اجازه مي‌دهد تا وجوه مالي و عواملش را از طريق خاک خود عبور دهد، جنبه ديگري از حمايت بي‌همتاي ايران از تروريسم را آشکار مي‌کنيم.

بي.بي.سي پنجشنبه 6 مرداد 1390(28 ژوييه 2011)

بيانيه خزانه داري آمريكا در مورد يکي از افراد مورد تحريم به نام اميد محمدي مي‌نويسد: محمدي يکي از تسهيل کنندگان القاعده و حامي مهم القاعده در عراق است. محمدي به نمايندگي از سوي القاعده از مقامهاي ايراني خواسته است عوامل بازداشت شده (اين گروه) را در ايران آزاد کند. در اين بيانيه درباره سليم حسن خليفه رشيد الکواري آمده است: الکواري تأمين کننده حمايت مالي و لژستيکي براي القاعده، عمدتا از طريق تسهيل کنندگان القاعده در ايران است. اين بيانيه الکواري را متهم مي‌کند که آزادي بازداشتي هاي القاعده در ايران و ساير کشورها را تأمين کرده است. اين بيانيه از شخص ديگري به نام عبدالله غانم معفوظ مسلم الخوار نام مي‌برد و مي‌نويسد: الخوار براي تحويل پول، پيام و ساير مواد در حمايت از عناصر القاعده در ايران با الکواري کار مي‌کند.

 

ژنرالي که در ليست تحريمات قرار دارد به‌عنوان وزير نفت ايران معرفي شد

وال استريت ژورنال   پنجشنبه 6 مرداد 1390(28 ژوييه 2011)

محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور ايران يک مقام سپاه پاسداران را که نامش در ليست تحريمات قرار دارد را به‌عنوان وزير نفت معرفي کرده است.

او رستم قاسمي که نامش در ليست تحريمات بين‌المللي از جانب آمريکا و اتحاديه اروپا قرار دارد را به‌عنوان رئيس وزارت‌خانه استراتژيک نفت کانديد کرده است. رستم قاسمي‌فرمانده خاتم الانبيا مهم‌ترين شاخه اقتصادي سپاه پاسداران مي‌باشد.

اين کار آخرين اقدام محمود احمدي‌نژاد براي کنترل بيشتر بر استراتژيک‌ترين بخش کشور ايران مي‌باشد.

اين معرفي يک دستاورد استراتژيک براي سپاه که مسئول حفاظت از انقلاب اسلامي و دفاع از مرزهاي آن مي‌‌باشد، محسوب مي‌گردد.

اگر رستم قاسمي مورد تأييد قرار گيرد، در يک زمان مشکلي که اوپک با آن مواجه است رياست دوره‌يي آن را به‌عهده خواهد داشت.

معرفي او در زماني مطرح مي‌شود که فشارهاي بين‌المللي شروع به تأثيرگذاري بر توانايي ايران در فروش نفت خام کرده است. ايران بعد از اين‌که قادر به دريافت پول نفت فروخته شده خود به هند نبوده، تهديد به قطع ارسال نفت به هند کرده است و هند در حال حاضر اقدام به خريد نفت بيشتري نسبت به قبل از عربستان نموده است.

 

آمانو: ايران به معاهده عدم تكثير تسليحات اتمي پايبند نيست

سايت سازمان ملل - نيويورک  پنجشنبه 6 مرداد 1390(28 ژوييه 2011)

رئيس آژانس بين‌المللي اتمي، ايران، کره شمالي و سوريه را به‌عنوان کشورهايي که در پايبندي کامل با معاهده عدم تکثير تسليحات اتمي نيستند معرفي کرد

يوکيا آمانو دبيرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در سخنراني خود در کنفرانس سه روزه سازمان ملل در شهر ماتسوموتو ژاپن از ايران خواست تا در جهت اجراي کامل تمامي تعهدات مربوطه براي ايجاد اعتماد بين‌المللي مبني بر اين‌که برنامه اتمي آن به‌طور کامل داراي ماهيت صلح‌آميز است حرکت نمايد.

دبيرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌گفت ايران همکاري ضروري براي قادر ساختن اين آژانس جهت تأمين تضمينهاي معتبر در ارتباط با عدم وجود فعاليتها و يا مواد اتمي اعلام نشده در ايران را ارائه نمي‌دهد تا آژانس بين‌المللي بتواند به اين نتيجه برسد که تمامي مواد اتمي در ايران براي فعاليتهاي صلح‌آميز مي‌باشد.

 

نامه 90 سناتوربه اوبا ما در مورد ايران

سايت راديو فرانسه دوشنبه 17 مرداد 1390(8 اوت 2011)

نود تن از سناتور آمريکايي از دوحزب جمهوريخواه و دموکرات اين کشوربا امضاي نامه‌اي از باراک اوباما رئيس‌جمهوري اين کشورخواسته‌اند، تا براي تشديد فشارهاي مالي و بانکي عليه جمهوري اسلامي، بانک مرکزي ايران را در ليست تحريمها قرار دهد.

به گزارش سايت خبري ايراني، عصرايران اين نامه که ازحمايت نمايندگان هردو حزب جمهوريخواه و دموکرات برخورداراست با ابتکارسناتورجمهوريخواه مارک کرک و سناتور دموکرات چارلز شامر تهيه شده و به امضاي نود تن ازسناتورهاي رسيده است. لازم به يادآوري است که سناي آمريکا داراي يک صد عضو است.

امضاء‌کنندگان در نامه خود مي‌نويسند: ازنظرما امضاء کنندگان، ايالات متحده بايد با تحريم بانک مرکزي ايران فشارهاي خود را به نظام مالي ايران افزايش دهد.

 

عضو مجلس ايران: شروع کار تأسيسات اتمي مجدداً به تاخير افتاد

آسوشيتدپرس دوشنبه 17 مرداد 1390(8 اوت 2011)

يک قانون گذار ايراني گفت اولين تأسيسات اتمي کشورش در بندر بوشهر به‌دليل درخواستهاي پولي روسيه مواجه با تاخيرات بيشتري مي‌باشد.

روزنامه رفرميست آفتاب روز دوشنبه از اصغر جليليان عضو مجلس ايران که عضو کميته ويژه تأسيسات اتمي است نقل‌قول کرد که ايران تاکنون حداقل دو برابر هزينه‌يي که انتظار مي‌رفت را براي اين تأسيسات 1000 مگا واتي پرداخت کرده است.

جليليان گفت کميته ويژه تأسيسات اتمي شک دارد که همان‌طوري‌که مسکو قول داد بوده است اين تأسيسات تا ماه اوت راه‌اندازي گردد.

 

روسيه شريک اتمي ايران خواهان احياي گفتگوهاي بين‌المللي است

خبرگزاري رويتر شنبه 22 مرداد 1390(13 اوت 2011)

روسيه اين هفته به تجديد گفتگوها بين ايران و بزرگترين قدرتهاي نظامي و اقتصادي جهان نگاه مي‌کند، و اميدوار است که روابط ويژه آن با تهران بتواند به احياي دوباره مذاکراتي که برخي از تحليلگران آن را منسوخ در نظر مي‌گيرند، کمک نمايد.

نيکولاي پاتروشف، معاون شوراي امنيت رياست جمهوري روسيه قرار است با همتاي ايراني خود و رئيس‌جمهور محمود احمدي‌نژاد در تهران ملاقات نمايد و انتظار مي‌رود طرح روسيه براي شروع مجدد گفتگوها که در ژانويه فروپاشيد را مطرح نمايد. با توجه به اين‌که واشنگتن و اسراييل هر دو احتمال دست زدن به حملات هوايي پيشگيرانه عليه ايران جهت متوقف کردن دست‌يابي آن به تسليحات اتمي را باز گذاشته‌اند، اين مذاکرات يک راه احتمالي براي پرهيز از آن‌چه تحليلگران اقدام نظامي با ريسک بالايي مي‌نامند، است.

 

بلاروس تمامي فعاليت هاي حوزه نفت وگاز خود در ايران را متوقف کرد.

راديو فردا  سه شنبه 25 مرداد 1390(16 اوت 2011)

گزارش حاکي است شرکت بلاروس نفت، پيمانکار حوزه نفت و گاز بلاروس در صنايع انرژي ايران و حوزه نفتي جفير، از دو ماه گذشته تمامي فعاليتهاي خود در ايران را متوقف کرده و مشغول بررسي فسخ قراردادهايش با شرکت ملي نفت ايران است.

به گزارش خبرگزاري رويترز، منابعي در شرکت ملي نفت ايران که نخواسته‌اند نام آنها فاش شود گفته اند: قرارداد بيع متقابل ۵۰۰ ميليون دلاري حوزه جفير در استان خوزستان که در سپتامبر ۲۰۰۷، شهريور ماه سال ۱۳۸۶، با شرکت بلاروس نفت به امضا رسيده، به‌دليل مشکلات فني در قرارداد و نرسيدن تفاهم در مراحل اجرايي پروژه، به بن‌بست رسيده است.

ناجي سعدوني، مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه نفت به خبرگزاري مهر گفت: طبق قرارداد، شرکت بلاروس نفت موظف شده بود از حوزه جفير بيش از سه هزارو ۵۰۰ بشکه نفت در روز استخراج کند اما فعاليت اين شرکت هيچ‌گاه از مرز دو هزارو ۸۰۰ بشکه در روز فراتر نرفته است.

آقاي سعدوني هم‌چنين هشدار داد که اگر مشکلات ميان شرکت ملي نفت ايران و شرکت بلاروس نفت تا پايان روز سه‌شنبه حل نشود، ختم قرارداد اعلام خواهد شد.

 

آمريکا انتفال سانتريفيوژهاي ايران را دردسرساز مي داند

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 1 شهريور 1390(23 اوت 2011)

روز دوشنبه آمريکا نسبت به اين موضوع که گفته مي‌شود ايران شروع به جابه‌جايي سانتريفيوژها به کارخانه مخفي فردو کرده است، ابراز نگراني نمود.

ويکتوريا نولند، سخنگوي وزارت‌خارجه به خبرنگاران گفت، اين گزارشات، آزار‌دهنده هستند . او خاطرنشان کرد که قطعنامه‌هاي شوراي امنيت ملل متحد، ايران را ملزم مي‌دارد که غني‌سازي اورانيوم را متوقف کند. . . او به خبرنگاران گفت، برنامه اتمي ايران، هيچ دليل معتبري، نه براي غني‌سازي اورانيوم تا حد نزديک به 20 درصد، که در حال حاضر جريان دارد، نه براي ارتقا اين توليدات، و نه براي جابه‌جايي سانتريفيوژها به زير زمين ارائه مي‌دهد .

او گفت، ناکامي ايران در تبعيت از التزامات خود براي تعليق فعاليتهاي غني‌سازي در حد سه و نيم درصد و نزديک به 20 درصد، به همه ما در جامعه بين‌المللي، دليلي داده است که به مقاصد آن شک کنيم.

 

ايران وسايل پيشرفته اتمي را به ملل ‌متحد نشان مي‌دهد

خبرگزاري آسوشيتدپرس سه شنبه 1 شهريور 1390(23 اوت 2011)

ديپلماتها مي‌گويند، ايران به يک مقام بلندپايه ملل‌متحد اجازه دسترسي به يک سايت، جايي که سانترفيوژ هاي پيشرفته را توليد مي‌کند را داده است، اين سانترفيوژها مي‌توانند در توليد سوخت اتمي يا کلاهک تسليحاتي مورد استفاده قرار گيرند. آنها مي‌گويند هم‌چنين به هرمن ناکارتز معاون دبيرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز يکي ديگر از برنامه‌هاي اتمي ايران که سابقا محدوديت در رابطه با آن وجود داشت نشان داده شده است.

 

بازديد پنج روزه تيم بازرسان آژانس از تاسيسات اتمي در ايران

راديو فردا چهارشنبه 2 شهريور 1390(24 اوت 2011)

گزارشها حاکي است تيمي از بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، هفته گذشته اجازه يافتند به مدت پنج روز از تأسيسات اتمي ايران بازديد کنند.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، تيم بازرسان آژانس از نيروگاه اتمي بوشهر، تأسيسات غني‌سازي در نطنز و فردو، تأسيسات هسته‌اي در اصفهان شامل کارخانه توليد ميله‌هاي سوخت هسته‌اي و نيز رآکتور تحقيقاتي آب سنگين اراک و کارخانه توليد آب سنگين اراک بازديد کرده‌اند.

 

شکايت رژيم ايران از روسيه به خاطر عدم تحويل موشکهاي اس- ٣٠٠

سايت راديو فرانسه   پنجشنبه 3 شهريور 1390(25 اوت 2011)

تصميم عدم تحويل اين موشکها به ايران در روز ٢٢ سپتامبر سال گذشته از سوي ديميتري مدودف، رئيس‌جمهوري روسيه، اتخاذ شد. محمود احمدي‌نژاد ضمن اتتقاد از تصميم مدودف، مسکو را متهم کرد که ايران را به آمريکا فروخته است.

در پي خودداري روسيه از تحويل سامانه‌هاي موشکي اس- ٣٠٠ به جمهوري اسلامي ايران، تهران در يک دادگاه بين‌المللي از مسکو شکايت کرده است.

دولت روسيه با توسل به قطعنامه‌هاي تصويب شده در شوراي امنيت سازمان ملل ‌متحد که ايران را به‌خاطر فعاليتهاي هسته‌يي مورد تحريمهاي اقتصادي و تسليحاتي قرار مي‌دهد، به‌رغم دريافت پول از ايران از تحويل موشکها خودداري کرد.

سفير جمهوري اسلامي ايران در مسکو، پايتخت روسيه، گفت از نظر ايران تحويل سامانه‌هاي موشکي خريداري شده از روسيه به تهران نقض قطعنامه‌هاي سازمان ملل ‌متحد نيست.

 

روسيه از شکايت قانوني ايران درباره موشکهاي اس-300 سورپريز گشت

خبرگزاري فرانسه  پنجشنبه 3 شهريور 1390(25 اوت 2011)

روسيه روز پنچشنبه گفت که ازحرکت ايران براي اقامه يک شکايت قانوني عليه مسکو براي کنسل کردن يک قرارداد موشک اس-300 متعجب شده است و تأکيد مي‌کند که تحريمات دستان آنها (روسيه) را بسته است.

يک سخنگوي وزارت‌خارجه گفت که مسکو از اين حرکت ايران اطلاع يافت ولي تأکيد دارد که انتخاب ديگري بجز کنسل کردن تحويل دهي موشکهاي زمين به هوا به‌خاطر تحريمات ملل‌متحد نداشته‌اند.

 

بانکي مون دبيرکل سازمان ملل خواهان پيشرفت در معاهده ممنوعيت آزمايش اتمي گرديد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 3 شهريور 1390(25 اوت 2011)

دبيرکل سازمان ملل ‌متحد بانکي مون روز پنجشنبه خواهان اقدامات جديدي براي دستيابي به يک جهان عاري از اتمي گرديد. بانکي مون از کشورهايي که معاهده ممنوعيت کامل آزمايشات اتمي را امضا نکرده‌اند خواست تا اين معاهده را امضا نمايند. اين معاهده انفجارات اتمي با هدف نظامي يا غيرنظامي را ممنوع مي‌‌کند و در سال 1996 تهيه شده است و تاکنون 182 کشور آن را امضا و 154 کشور آن را بتصويب رسانده‌اند.

ولي 9 کشوري که حمايت آنها براي عملي ساختن اين معاهده کليدي است هنوز آن را تأييد نکرده‌اند اين کشورها شامل ايران، چين، کره شمالي، اسرا‌‌ئيل و آمريکا مي‌باشند.

اين درخواست بانکي مون قبل از روز جهاني عليه آزمايشات اتمي که هفته آتي مي‌باشد، مطرح شده است.

 

اسرائيل نمي‌تواند با يک حمله هوايي اتمي ايران را متوقف نمايد

خبرگزاري رويتر  يكشنبه 6 شهريور 1390(28 اوت 2011)

يک مقام ارشد دفاع اسراييل روز يکشنبه گفت، اسراييل قادر نخواهد بود با يک حمله، تلاش گزارش شده ايران در رابطه با تسليحات اتمي را متوقف نمايد. . . اين مقام دفاعي طي بررسي شرايط امنيتي در حاورميانه در يک بريفينگ خبرنگاران خارجي به ايران اشاره کرد.

اين مقام با اشاره به حمله هوايي سال 1981 اسراييل که رآکتور اتمي عراق را نابود کرد و بمباران سال 2007 يک سايت سوريه که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌گفت خيلي شيبه يک رآکتور اتمي است گفت: ما در مورد عراق و سوريه، جايي که يک جمله يک برنامه را از دور خارج مي‌کند صحبت نمي‌کنيم. اين مقام گفت: با توجه به ايران، اين يک پروژه متفاوتي است. يک گلوله طلائي وجود ندارد که شما بتوانيد شليک کنيد و کار تمام شود.

 

سارکوزي: جاه‌طلبيهاي اتمي ايران مي‌تواند به حملات پيشگيرانه بينجامد

سايت راديو فرانسه چهارشنبه 9 شهريور 1390(31 اوت 2011)

رئيس‌جمهوري فرانسه در نشستي با سفيران، جاه‌طلبيهاي اتمي و موشکي ايران را خطرناک دانست و توضيح داد که اقدامات تحريک‌آميز ايران مي‌تواند به حملات پيشگيرانه عليه مراکز اتمي اين کشور بينجامد. سارکوزي در عين حال چنين گزينه‌اي را نامطلوب دانست زيرا به عقيده‌ي وي حمله به ايران به بحران بسيار بزرگي منجر خواهد شد. از نظر سارکوزي اعمال تحريمها عليه ايران تاکنون بسيار مؤثر بوده است.

رئيس‌جمهوري فرانسه ادامه داد: ايران از مذاکره‌ي جدي سر باز مي‌زند و اقدامات تحريک‌آميز تازه‌اي انجام مي‌دهد.

 

واکنش ايران به اظهارات سارکوزي درخصوص `بلند پروازيهاي اتمي و موشکي ايران

بي.بي.سي   پنجشنبه 10 شهريور 1390(1 سپتامبر 2011)

ايران به اظهارات رئيس‌جمهوري فرانسه در خصوص آن‌چه که وي بلند پروازيهاي اتمي و موشکي ايران خوانده واکنش نشان داده و اين اظهارات را اطلاعات غيرواقعي دانسته است.

تلويزيون دولتي ايران به‌نقل از حسن تاجيک، معاون اروپاي غربي وزارت‌خارجه ايران نقل‌قول کرده است که همانگونه که بارها عنوان شده است فعاليتهاي اتمي ايران صلح‌آميز است و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز آن را تأييد کرده است.

تلويزيون دولتي ايران به‌نقل از آقاي تاجيک هم‌چنين گزارش کرده است فعاليتهاي دفاعي ايران همگي بازدارنده هستند.

ديروز چهارشنبه نيکولا سارکوزي، رئيس‌جمهوري فرانسه، هشدار داد که بلند پروازي هاي اتمي و موشکي ايران مي‌تواند به حمله پيشگيرانه عليه اين کشور منجر شود. آقاي سارکوزي گفت: بلندپروازي هاي نظامي، اتمي و موشکهاي بالستيک ايران خطري فزاينده است که مي‌تواند حمله پيشگيرانه به تأسيسات ايران و بروز بحران بزرگي را در پي داشته باشد. فرانسه مي‌خواهد به هر قيمتي که شده از اين امر جلوگيري کند. سارکوزي هشدار داد که بلند پروازي هاي اتمي و موشکي ايران مي‌تواند به حمله پيشگيرانه عليه اين کشور منجر شود رئيس‌جمهوري فرانسه نگفت که نگران حمله چه کشوري به ايران است.

اما اسراييل بارها هشدار داده است که يک ايران اتمي را تحمل نخواهد کرد و گزينه نظامي را در برابر ايران جدي مي‌گيرد.

 

ترکيه ميزبان رادار دفاع موشکي ناتو خواهد بود

خبرگزاري فرانسه   جمعه 11 شهريور 1390(2 سپتامبر 2011)

مقامات روز جمعه گفتند، ترکيه قصد دارد به‌عنوان بخشي از سيستم دفاع موشکي ناتو براي اروپا، يک رادار هشدار اوليه را تا پايان امسال مستقر نمايد.

رهبران 28 کشور عضو اتحاد ناتو سال گذشته در ليسيون از طرحهايي پشتيباني کردند که يک سپر موشک بالستيک در اروپا مستقر گردد. مقامات آمريکايي مي‌گويند هدف اين سپر دفاع موشکي ناکام کردن تهديدات اتمي ايران است.

سخنگوي وزارت‌خارجه ترکيه، روز پنجشنبه طي يک بيانيه کتبي گفت، مذاکرات تکنيکي درباره مستقر کردن اين سيستم دفاعي در ترکيه به مراحل نهايي خود رسيده است. او گفت: پيش‌بيني شده است که اين سيستم رادار هشدار اوليه که توسط آمريکا به ناتو داده شده در کشور ما مستقر خواهد شد. . . در واشنگتن، روز جمعه پنتاگون از اين تصميم ترکيه به‌عنوان گامي به پيش در مورد اين پروژه دفاع موشکي استقبال کرد. اين پروژه مقدمتا متکي به کشتي هاي نيروي دريايي مجهز به هواپيماهاي رهگير طراحي شده براي سرنگون کردن موشکهاي پرتاب شده مي‌باشد.

سخنگوي پنتاگون، سرهنگ ديو لاپان به خبرنگاران گفت: اميد است که تا آخر امسال اين مستقر شده باشد.

 

ترکيه قرار است يک ايستگاه رادار آمريکا را جهت رويارويي با راکتهاي ايران نصب کند

وال استريت ژورنال شنبه 12 شهريور 1390(3 سپتامبر 2011)

ترکيه موافقت کرده تا يک ايستگاه قدرتمند رادار آمريکا را در خاک خودش به‌عنوان بخشي از سيستم دفاع موشکي جهت حفاظت از متحدين ناتو در برابر تهديدات راکتهاي برد بلند ايران نصب کند.

اين قضيه که ترکيه قرار است رادار موسوم به ايکس بند را در يکي از پايگاههاي نظامي خود ميزبان آن باشد، آرايش سيستم پشتيباني هشداري از قبل توسط ناتو نصب شده بود را شتاب دهد.

اين معامله مي‌تواند تنشهاي بين ترکيه و ايران که اين را تهديدي براي خود مي‌بيند را افزايش دهد.

در ماههاي اخير رابطه بين آنکارا و تهران، به‌خصوص بر سر اختلافات چگونه پاسخ دادن به سرکوبي هاي خشونت‌آور سوريه عليه تظاهر‌کنندگان ضددولتي خراب شده است. ترکيه اين خشونت را محکوم نموده و به نظر مي‌رسد هر بيشتر به سمت قطع روابط هميشگي خود با بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه برود. مقامات آمريکا مي‌گويند، ايران نيز از اسد حمايت مي‌کند، و تجهيزات و فن‌آوري جهت سرکوبي تظاهر‌کنندگان در اختيار سوريه مي‌گذارد. يک مقام ارشد وزارت دفاع گفت هدف اين بود که رادار an/tpy-2 قبل از پايان سال در ترکيه نصب شود. يک سايت براي نصب رادار در يک تأسيسات نظامي ترکيه مشخص شده است. مقامات ارشد دفاع از اعلام اين محل خودداري کردند.

 

عباسي: آژانس براي اطمينان از نبود مواد هسته‌يي اظهار نشده در ايران، طي دوره‌اي پنج ساله نظارت کند

ايسنا   دوشنبه 14 شهريور 1390(5 سپتامبر 2011)

فريدون عباسي يکي از دو استادي است که صبح دوشنبه 8آذر 89 در تهران مورد سوء‌قصد ناموفق منافقين قرار گرفت. هم‌زمان، سوءقصد ديگري نسبت به‌جان دکتر مجيد شهرياري از اساتيد و متخصصان کشور صورت گرفت که به شهادت وي منجر شد. . .

رئيس سازمان انرژي اتمي در پاسخ به اين پرسش که با وجود همکاري‌هاي مثبت ايران با آژانس لحن و ادبيات گزارشهاي آژانس و شخص يوکيا آمانو درباره فعاليتهاي صلح‌آميز ايران هر بار تندتر و منفي‌تر از قبل مي‌شود، با بيان اين‌که شخصيت يوکيا آمانو با مديران قبلي متفاوت است و بايد اين مسأله را در نظر گرفت، تصريح کرد: 'از سويي آقاي آمانو سابقه‌اي که آقاي البرادعي در پرونده هسته‌يي ايران داشت را ندارد و شايد به کامل نبودن اطلاعاتش از مشکلات منطقه ما وهمراهي کردن با کشورش اين پتانسيل را دارد که بيش‌تر تحت‌تأثير غربيها قرار گيرد. با اين حال ما تلاش زياد و خوبي در آژانس داريم تا کشورهاي عضو جنبش غيرمتعهد و گروه 77 و ديگر کشورها با خواست آمريکا و برخي کشورهاي اروپايي عليه ايران در آژانس همراهي نکنند'.

آژانس براي اطمينان از نبود مواد هسته‌يي اظهار نشده در ايران، طي دوره‌اي پنج ساله نظارت کند

عباسي با بيان اين‌که به مديرکل پيشنهاد کردم براي اطمينان از اين‌که ايران مواد هسته‌يي اظهارنشده ندارد در يک دوره پنج ساله نظارت بر برنامه هسته‌يي ايران را انجام دهد، افزود: 'با برداشتن تحريمها و اجراي تکاليف متقابل ميان طرفين، بدون اين‌که به موضوع مطالعات ادعايي و ابعاد نظامي وارد شوند آژانس مي‌تواند فعاليتهاي هسته‌يي ايران را به‌طور کامل تحت نظارت قرار دهد.

 

کميته تحريمهاي شوراي امنيت در مورد آخرين فعاليتها گزارش مي‌دهد

سايت سازمان ملل در نيويورک پنجشنبه 17 شهريور 1390(8 سپتامبر 2011)

رئيس کميته شوراي امنيت، که براي نظارت و اجرا تحريمهاي اعمال شده بر ايران به‌خاطر برنامه هسته‌يي آن تشکيل شده، گفت که شکايتهاي جديدي در مورد پرتاب موشکهاي بالستيک توسط اين کشور دريافت کرده و نگرانيها يا مسائلي را بر سر چند موضوع ديگر ابراز داشت.

سفير نستور اوسوريو از کلمبيا، که کار اين کميته از هنگام تشکيل آن را ترسيم مي‌نمود، ساير تحقيقات جاري توسط اين کميته در خصوص نقضهاي پيشين تحريمها که گزارش شده‌اند را شرح داد. اين کميته در ژوئن گذشته در نتيجه قطعنامه شوراي امنيت مصوب سال 2006 تشکيل شد.

ايران مکرراً اعلام کرده که برنامه هسته‌يي آن براي اهداف صلح‌آميز تأمين انرژي است، ولي کشورهاي بسياري مدعي هستند که ايران در پي توليد تسليحات هسته‌يي مي‌باشد.

آقاي اوسوريو در اظهارات امروز خود گزارش کرد که يک کشور عضو سازمان ملل اطلاعات بيشتري را در مورد نقض ممنوعيت صدور و خريد تسليحات و مواد مربوطه توسط ايران، که در گذشته گزارش شده بود ارائه کرده است و اين‌که 4 کشور مشترکاً اطلاعاتي را در مورد نقض ممنوعيت پرتاب موشکهايي که تکنولوژي موشک بالستيک را شامل مي‌شوند، ارائه داده‌اند.

 

وزارت‌خارجه بريتانيا نگراني لندن را از بعد نظامي احتمالي برنامه‌ي هسته‌يي ايران ابراز داشت

تلويزيون صداي آمريکا  پنجشنبه 17 شهريور 1390(8 سپتامبر 2011)

آليستر برث، معاون وزارت‌خارجه بريتانيا در امور مبارزه با گسترش سلاحهاي کشتار جمعي با صدور اعلاميه‌يي نگراني لندن را از بعد نظامي احتمالي برنامه‌ي هسته‌يي ايران ابراز داشت. در اعلاميه آقاي برث با لحني صريح گفته شده، برنامه‌هاي هسته‌يي ايران، به‌ويژه گامهاي اخير براي افزايش توانايي توليد اورانيوم 20درصدي در قم پرده از اين دروغ برمي‌دارد که برنامه‌اش صرفاً براي مقاصد صلح‌آميز است. به گفته‌ي لندن، هيچ توجيه قابل‌قبول غيرنظامي غني‌سازي اين همه اورانيوم به غلظت 20درصد وجود ندارد.

 

مصوبه سناي آمريکا براي فشار بر شرکت هاي ناقض تحريم هاي ايران

سايت راديو فردا جمعه 18 شهريور 1390(9 سپتامبر 2011)

يک کميته سناي آمريکا در راستاي فشار بر شرکتهايي که تحريمهاي آمريکا عليه ايران را نقض مي‌کنند، روز جمعه با تصويب متممي هرگونه کمک بانک صادرات و واردات آمريکا به چنين شرکتهايي را ممنوع کرد.

رابرت منندز، سناتور دمکرات از ايالت نيوجرسي، و مارک کرک، سناتور جمهوريخواه از ايالت ايلينويز، در بيانيه مشترکي اعلام کردند: اين متمم هرگونه کمک بانک صادارت و واردات آمريکا به نهادهايي مانند صنايع ريلاينس هند را که در حال فروش محصولات نفتي به ايران است، ممنوع مي‌کند. در اين بيانيه آمده است: در سال ۲۰۰۷-۲۰۰۸ بانک صادرات و واردات آمريکا وام تضميني ۹۰۰ ميليون دلاري در اختيار صنايع ريلاينس هند قرار داد از جمله ۴۰۰ ميليون دلار از آن به پالايشگاه جامنگار اختصاص يافت، اين در حالي است که اين شرکت در حال فروش محصولات نفتي به ايران است.

اين متمم در جريان بررسي قانون بانک صادرات و واردات در کميته امور بانک مسکن و شهري سناي آمريکا تصويب شد.

اين متمم هم‌چنين بانک صادرات و واردات آمريکا را موظف مي‌کند تا از هرگونه گسترش تضمين، بيمه، و تمديد اعتبار شرکتها و شعبات آنها که تحريمهاي ايران را نقض مي‌کنند، خودداري کند.

سناتور رابرت منندز در صحن اين کميته سنا گفت: اين مهم است که ما از هر فرصتي و کانالي استفاده کنيم تا مانع دستيابي ايران به سلاح اتمي‌شويم. . . سناتور مارک کرک نيز در اين‌باره گفته است: با تصويب اين متمم مطمئن خواهيم شد که پول ماليات شهروندان آمريکا براي کمک به ساخت سلاح هسته‌يي در ايران استفاده نمي‌شود.

سناتور مارک کرک گفته است: ما اکنون بايد به فراتر از اين برويم و گامي را که در نامه ۹۱ سناتور درماه اوت پيشنهاد شد را برداريم؛ يعني ساقط کردن بانک مرکزي ايران. بيش از ۹۰ سناتور آمريکايي درمردادماه سال جاري در نامه‌اي به باراک اوباما رئيس‌جمهوري، خواستار تحريم بانک مرکزي ايران شده‌اند. مارک کرک، و چارلز شومر، سناتور دمکرات از نيويورک تهيه اين درخواست را برعهده داشتند و در اقدامي فراحزبي خواهان اقدامات سختگيرانه‌تر عليه حکومت ايران شده‌اند.