بولتن خبري ايران نبرد(1108) جمعه 11 شهريور 1390(2 سپتامبر 2011)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات بهار عربی

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

ویژه انقلاب لیبی و ادامه قیام در سوریه

 

لیبی

قدرت هاي بزرگ در مورد ليبي گفتگو مي‌کنند

خبرگزاري فرانسه   پنجشنبه 23 تير 1390(14 ژوييه 2011)

قدرتهاي عمده و منطقه‌اي، روز جمعه در استانبول براي بحث در مورد فشار سياسي براي خلاص شدن از مردقددتمند ليبي، معمر قذافي و افزايش کمکهاي مالي براي اپوزيسيون، ملاقات مي‌کنند.

هيلاري کلينتون وزير امورخارجه آمريکا در شب گفتگوها، تأکيد کرد که روزهاي قذافي به شمارش افتاده است، اين درحالي است که اين سرهنگ در طرابلس با وجود 4ماه بمباران به رهبري ناتو، در پشتيباني از نبرد شورشيان، به رژيم 40ساله خود ادامه مي‌دهد.

مقامات گفتند، وزراي خارجه از چندين قدرت بزرگ نيز در اين اجتماع در استانبول شرکت خواهند کرد.

گروه به اصطلاح تماس در مورد ليبي امکانات مذاکره براي يک توافق سياسي براي اين درگيري را با نمانيدگان رژيم ـ بجز قذافي و حلقه رهبري دروني وي ـ و شورشيان بررسي مي‌کند.

 

هوگو چاوز مصرانه از رهبر ليبي خواست تا مقاومت کند

خبرگزاري فرانسه  جمعه 24 تير 1390(15 ژوييه 2011)

هوگو چاوز رئيس‌جمهور ونزوئلا با ارسال پيامي براي معمر قذافي مصرانه از او خواست تا مقاومت کند و از کشورهاي اروپايي خواست تا نگران امورات داخلي خود باشند. هوگو چاوز از قذافي خواست که شجاع باشد.

در سال 2004 جايزه بين‌المللي القذافي در زمينه حقوق‌بشر از جانب معمر قذافي به هوگو چاوز رئيس‌جمهور ونزوئلا اهدا شد، فيدل کاسترو و دانيل اورتگا رئيس‌جمهور نيکاراگوئه نيز از برندگان جايزه بين‌المللي القذافي در زمينه حقوق‌بشر بوده‌اند.

 

آمريکا با نمايندگان قذافي ملاقات کرد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 28 تير 1390(19 ژوييه 2011)

مقامات آمريکايي روز دوشنبه گفتند ديپلماتهاي آمريکا در يک ملاقات کمياب با نمايندگان رژيم قذافي در روزهاي آخر هفته ملاقات کرده و مصرانه خواستار کنار کشيدن وي از قدرت شدند.

- ملاقات فقط يک باره، در روز شنبه يک روز بعد از اين‌که آمريکا، کشورهاي غربي و قدرتهاي منطقه‌يي شوراي انتقالي ملي را به‌عنوان مرجع مشروع حکومتي به‌رسميت شناختند، انجام شده است.

- يک مقام آمريکايي بشرط ناشناس ماندن در واشنگتن گفت مقامات آمريکايي با نمايندگان رژيم ليبي ملاقات کردند تا يک پيام روشن و قاطعي را به آنها تحويل دهند که تنها راه حرکت به جلو کنار کشيدن قذافي مي‌باشد .

- اين مقام آمريکايي گفت اين مذاکره نبوده تحويلدهي يک پيام بوده است . او گفت ما برنامه‌يي براي ملاقات مجدد نداريم چرا که پيام تحويل آنها داده شده است. .

- يک مقام ديگر آمريکايي که در سفر هيلاري کلينتون به هند با او به‌سر مي‌برد گفت، در اين ملاقات جفري فيلتمن معاون وزير خارجه در امور خاور نزديک و سفير آمريکا در ليبي که از قبل اين کشور را ترک کرده است شرکت داشته‌‌اند.

- مقامات نگفتند که چه کسي از جانب قذافي در اين ملاقات شرکت داشته است و ملاقات در کدام کشور صورت گرفته است. فقط گفته شده است اين ملاقات در خارج از ليبي بوده است.

- موسي ابراهيم سخنگوي رژيم قذافي گفت اين ملاقات در تونس انجام شده است و شروع يک پروسه ديپلوماتيک مي‌باشد.

- مقامات آمريکايي در واشنگتن گفتند ايالات متحده آمريکا مي‌خواست تا بعد از گفتگوهاي استانبول نظر قدرتهاي عمده را به‌طور مستقيم و با صراحت منتقل نمايد. او گفت پيام ساده و غيرمبهم و هماني است که به‌طور علني مطرح شده است، قذافي بايد از قدرت کنار بکشد تا يک پروسه سياسي که نشان‌دهنده خواست و آرزوهاي مردم ليبي است بتواند شروع شود.

 

شورشيان ليبي مي‌گويند واحدهاي مسلح به داخل طرابلس اعزام شده‌اند

خبرگزاري فرانسه جمعه 31 تير 1390(22 ژوييه 2011)

يک فرمانده نظامي در بنغازي روز پنجشنبه گفت نيروهاي شورشي ليبي واحدهاي عملياتي مسلح و آموزش ديده‌يي را به داخل طرابلس براي انجام مأموريتهايي بر عليه رژيم قذافي اعزام کرده است.

- فرمانده نيروهاي انقلابي گفت آنها گروههاي کوچک و جنگجويان خوبي هستند که در بنغازي آموزش ديده‌‌اند، او ادامه داد ما آنها را با سلاح و نارنجک مسلح کرده‌ايم.

 

رهبر شورشيان ليبي تمام کابينه را برکنار کرد

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 17 مرداد 1390(8 اوت 2011)

مقامات مي‌گويند، در يک اقدام تهاجمي براي خاتمه دادن به بحران ناشي از ترور يک ژنرال شورشي، روز دوشنبه رهبر شورشيان ليبي تمام دفتر اجرايي دولت غيررسمي خود را برکنار کرد.

مصطفي عبدالجليل، رئيس شوراي انتقالي ملي درحالي‌که خواهان رفرم اساسي مي‌شود، چند وزير بلندپايه، از جمله آنهايي که مسئول مالي، دفاع و اطلاعات بودند را عزل کرد.

 

سفر یک عضو شورای انتقالی لیبی به تهران

14 اوت 2011 - 23 مرداد 1390

خبرگزاری مهر گزارش داده که یکی از اعضای شورای "انقلابیون لیبی" برای دیدار با مقامات ایرانی به تهران سفر کرده است.

این خبرگزاری نوشته که عبدالمنعم الهوفی عضو شورای انتقالی لیبی امروز یکشنبه۲۳ مرداد (۱۴ اوت) در تهران با برخی از مقامات ایراین دیدار و گفتگو خواهد داشت.

بعد از تحولات اخیر در لیبی، این نخستین سفر یک عضو شورای انتقالی لیبی به تهران است.

شنبه شب محمود احمدی نژاد در گفتگو شبکه تلویزیونی "راشا تودی" با ابراز نگرانی از "دخالت بیگانگان در لیبی" گفته است که "متاسفانه شورای امنیت نیز در خصوص لیبی اشتباه بزرگی مرتکب شد در حالی که می توانست به جای دخالت نظامی و استفاده از بمب و هواپیما، گروههای میانجی‌گر را به این کشور بفرستد و با برگزاری انتخابات آزاد و نظارت بر آن مشکل را بر طرف کند."

به گفته آقای احمدی نژاد، شورای امنیت با "مصوبه عجولانه خود مشکلات موجود در لیبی را تشدید و پیچیده کرد و موجب کشته شدن انسانها و از بین رفتن زیر ساخت های لیبی شد

 

انقلابيون ليبي وارد شرق شهر البريقه شدند

تلويزيون الجزيره   چهارشنبه 26 مرداد 1390(17 اوت 2011)

نيروهاي وابسته به انقلابيون ليبي وارد شرق شهر البريقه شدند. چند روز قبل انقلابيون اعلام كردند كه بعد از جنگهاي شديد با گردانهاي قذافي آنرا به تصرف خود درآوردند. پيش از اين يك مقام آمريكايي اعلام كرد كه گردانهاي قذافي موشك اسكاد را به سوي شهر پرتاب كرد اما در صحراي شرق البريقه اصابت كرد. گردانهاي قذافي از شروع نبرد در شش ماه قبل از موشكهاي گراد كه داراي برد كمي هستند استفاده ميكرد اما اين اولين بار است كه از موشك اسكاد در نبرد با انقلابيون استفاده ميكند.

ناتو پرتاب موشک اسکاد توسط حاميان قذافي را که نشانه استيصال است، به‌شدت محکوم کرد

 

افتتاح سفارت ليبي آزاد در واشينگتن

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 27 مرداد 1390(18 اوت 2011)

ديپلومات ليبي که شورشيان اين کشور را نمايندگي مي‌کند روز چهارشنبه به‌طور رسمي سفارت ليبي در واشنگتن را بازگشايي کرد و ابراز اميدواري کرد که ميلياردها دلار دارائيهاي مسدود شده اين کشور آزاد شوند. علي اوجالي سفير جديد ليبي به ده‌ها نفر از حاميان شادمان ليبي در مقابل اين سفارت گفت بعد از 42سال براي اولين بار سفارت ليبي کشور ليبي آزاد را نمايندگي مي‌کند. دو هفته قبل آمريکا سفارت ليبي در واشنگتن را به ان. تي. سي (شوراي ملي گذار اپوزيسيون ليبي) واگذار کرد.

 

شورشيان ليبي گفتند کنترل يک پالايشگاه کليدي را در دست دارند

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 27 مرداد 1390(18 اوت 2011)

شورشيان ليبي که در مسير پيشروي به طرابلس هستند روز پنجشنبه مدعي شدند که يک پالايشگاه کليدي را که منبع تأمين سوخت براي پايتخت هست را تصرف کرده‌اند. يک فرمانده شورشيان دير وقت چهارشنبه گفت جنگجويان او کنترل پالايشگاه در شهر زاويه در 40 کيلومتري طرابلس را به‌دست گرفته‌اند.

 

انفجارات طرابلس را لرزاند

خبرگزاري فرانسه جمعه 28 مرداد 1390(19 اوت 2011)

درحالي‌که جنگنده‌هاي ناتو بر روي طرابلس پرواز مي‌کردند چندين انفجار طرابلس را اوايل روز جمعه به لرزه در آورد. در منطقه ساحلي پايتخت که محل سکونت معمر قذافي قرار دارد در ساعت 0100 به‌وقت طرابلس چندين انفجار صورت گرفت هم‌چنين در بخش غرب شهر نيز صداي انفجار شنيده شد.

 

درحالي‌که شورشيان به پايتخت نزديک مي‌شوند رژيم ليبي خواهان آتش‌بس شد

خبرگزاري فرانسه   جمعه 28 مرداد 1390(19 اوت 2011)

نخست‌وزير ليبي بغدادي محمودي به خبرنگاران در طرابلس گفت زمان براي يک آتش‌بس فرا رسيده است. - او گفت ما آماده شروع يک ديالوگ فوري براي خاتمه دادن به اين بحران هستيم .

نخست‌وزير ليبي گفت در روزهاي اخير تماسهايي براي يافتن هر چه زودتر راه‌حل سياسي وجود داشته است.

 

مرد شماره دو سابق ليبي از عشيره قذافي خواست که وي را طرد کنند

خبرگزاري فرانسه  يكشنبه 30 مرداد 1390(21 اوت 2011)

عبد السلام جلود مرد شماره دو پيشين ليبي که برگشته است، در بيانيه‌اي که روز يکشنبه از کانال خبري الجزيره پخش شد از عشيره‌ي معمرقذافي مرد قدرتمند ليبي خواست که اين حاکم مستبد را از خود طرد کنند.

جلود که روز شنبه به ايتاليا از طريق تونس رفت گفت، شما عشيره شرافتمندي هستيد شما بايد تاريخ و افتخار خود را حفظ کنيد .

وي اضافه کرد، اين مستبد حاکم را از خود ندانيد زيرا که وي خواهد رفت و اين شما هستيد که ميراث وي را به ارث خواهيد برد.

اليستر برت معاون وزير خارجه انگلستان روز يکشنبه گفت، درگيري ليبي اکنون در يک نقطه فوق‌العاده تعيين کننده‌يي است و مي‌گويد يک قيام در طرابلس به‌طور واضح شروع شده. . .

درحالي‌که جنگ بين شورشيان و نيروهاي معمر قذافي به پايتخت ليبي کشيده شده است وزارت‌خارجه [انگلستان] گفت، اتباع انگليسي و خارجيان ديگر قرار است با يک کشتي از طرابلس به مالتا تخليه شوند.

وزير خارجه ايتاليا روز يکشنبه طي مصاحبه‌يي گفت، به نظر مي‌رسد درگيري ليبي رو به اتمام است. . . فراتيني گفت، همه چيز دلالت بر اين دارد که اين تراژدي رو به پايان است. . . فراتيني گفت، ايتاليا در تغيير رژيم منفعت دارد.

 

گزارشي از عمليات آزادسازي طرابلس

تلويزيون الجزيره   يكشنبه 30 مرداد 1390(21 اوت 2011)

به گفته خبرنگار الجزيره در ليبي انقلابيون مناطق تاجوراء، سوق الجمعه، عراده و سبعه در طرابلس را به تصرف كامل خود درآورده و درگيري در مناطق بن عاشور، فشلوم و زاويه دهماني در داخل شهر ادامه دارد. انقلابيون مركز شركت تلفن همراه را ه به تصرف خود درآورده و تلاش ميكنند به سوي مقر راديو پيشروي كنند.

تلويزيون الحره  يكشنبه 30 مرداد 1390(21 اوت 2011)

گفته مي شود كه برخي افراد گردانهاي قذافي در طرابلس سلاحهاي خود را زمين مي گذارند.

مصطفي عبدالجليل رئيس شوراي ملي انتقالي ليبي در مورد احتمال فرار قذافي گفت فرار قذافي كار خوبي است كه باعث خواهد شد تا خون كمتري ريخته شود و از وارد كردن خسارت هاي مادي جلوگيري خواهد نمود. وي فرار قذافي را بعيد دانست. اين اظهار نظر عبدالجليل عطف به شعايعاتي در مورد فرار احتمالي قذافي از ليبي و شروع عمليات آزادي سازي طرابلس توسط انقلابيون مي باشد. . .

فتحي باجا مسئول روابط خارجي شوراي ملي انتقالي ليبي گفت انقلابيون در حال پيش روي به سمت باب العزيزيه مقر اقامت قذافي در طرالبس مي باشند. وي افزود كه انقلابيون توانستند با پيش روي خود فشارها بر مناطقي كه همچنان وابسته به قذافي هستند را كاهش دهند. وي به احتمال فرار قذافي بهخ كشوري ديگر اشاره كرد. . . .

احمد باني سخنگوي انقلابيون در زليتَن: محاصره شهر صنعتي زليتن بصورت كامل صورت گرفته است. انقلابيون بر عقب نشيني گردانهاي قذافي به منطقه بيشتر تاكيد دارند و الان شهر زليتن بعد از جنگي سخت بطور كامل آزاد شده است و براي اولين بار مي گويم كه كساني كه جان خود را براي ازادي اين شهر فدا كردند 30 شهيد و بيش از 120 مجروح مي باشد.

ساكنين شهر زليتن كه در مسير پيش روي به سمت طرابلس قرار دارد، آزاد سازي اين شهر توسط انقلابيون را جشن گرفتند و اين در حالي است كه انقلابيون براي اخراج باقي مانده نظام ليبي به خيابانها سرازير شده اند.

معمر قذافي از هواداران خود خواست تا به صورت ميليوني براي پايان دادن به نزاع براي ويرانگري كه از فوريه گذشته ليبي را ويران نموده خيز بردارند و شهرهاي ويران شده را آزاد سازند. قذافي در نوار صوتي كه توسط تلويزيون ليبي پخش شد انقلابيون را خائنين و مزدوران توصيف نموده و اضافه كرد كه مردم ليبي نفت خود را به فرانسه و ليبي را به خائنين واگذار نخواهد نمود.

 

نگاهي به تاريخچه شهر طرابلس

تلويزيون الجزيره   يكشنبه 30 مرداد 1390(21 اوت 2011)

شهر طرابلس:

*پايتخت ليبي و بزرگترين شهر اين كشور ميباشد كه بر بالاي صخره اي مشرف بر درياي مديترانه واقع شده است.

*جمعيت: 6/1 ميليون نفر

*مساحت: 400 كيلومتر مربع

*فنيقييها آنرا به عنوان مركز تجاري براي استخراج مواد اوليه از آفريقا بنا نهادند.

*در سال 645 ميلادي در زمان خلافت عمر ابن خطاب مسلمانان آنرا فتح كردند.

*در سال 1510ميلادي اسپانيائيها آنرا اشغال و سپس در سال 1531 آنرا به نيروهاي يوحناء مقدس تحويل دادند.

*در سال 1551 با كمك عثمانيها طرابلس آزاد شد.

*در سال 1911 كشتي هاي جنگي ايتاليايي اسكله طرابلس را اشغال و بر كل شهر مسلط شدند.

*بعد از شكست ايتاليا در جنگ جهاني دوم، انگليس طرابلس را تا سال 1951 تحت مستمعره خود در آورد.

*در زمان پادشاهي ليبي، پايتخت از شهر بنغازي به طرابلس منتقل شده و اين شهر نقش محوري را به عهده گرفت.

*براي كنترل بر طرابلس و بركناري حاكميت سرهنگ معمر قذافي، انقلابيون در يك هماهنگي از محورهاي مختلف به سمت اين شهر سرازير شدند.

 

انقلابيون منطقه شرقي طرابلس عمليات سپيده دم عروس دريايي براي آزادسازي پايتخت را آغاز كرده اند

 تلويزيون الجزيره   يكشنبه 30 مرداد 1390(21 اوت 2011)

خبرنگار الجزيره در ليبي گفت كه انقلابيون به طور كامل بر مناطق تاجوراء، سوق الجمعه، عرده و سبع در طرابلس تسلط پيدا كردهاند. وي گفت كه درگيري در ساير مناطق ادامه دارد. انقلابيون گفتند كه حدود 30تن از اعضاي گردانهاي قذافي را كشته و 40تن را اسير كردهاند. ديروز انقلابيون گفته بودند كه عمليات آزاد سازي طرابلس را با قيام از داخل شهر شروع كردهاند. تصاوير منتشر شده بر روي اينترنت انقلابيون منطقه شرقي طرابلس را نشان ميدهد كه عمليات سپيده دم عروس دريايي (فجر عروس بحر) براي آزادسازي پايتخت ليبي را شروع كردهاند.

 

باب العزيزيه عبارت است از يك پايگاه نظامي به مساحت 6 كيلومتر مربع در يك نقطه استراتژيك طرابلس

تلويزيون الجزيره دوشنبه 31 مرداد 1390(22 اوت 2011)

مشخصات باب العزيزيه مقر قذافي:

باب العزيزيه در جنوب پايتخت ليبي طرابلس قرار دارد اين مكان همان جائي است كه معمر قذافي از آنجا با اعتراضات مردمي گسترده كه خواستار پايان حكومتش بود، مقابله ميكرد. اين مكان عبارت است از يك پايگاه نظامي به مساحت 6 كيلومتر مربع در يك نقطه استراتژيك قرار دارد كه به همه دوائر رسمي نزديك است. اين نقطه يكي از مستحكمترين مقرها در ليبي به حساب ميآيد كه با سه ديوار سيماني ضد بمب محاصره شده است. علاوه براين زبده ترين يگانها چه از نظر آموزش و چه از نظر نو ع سلاح پيشرفته در اين محل گرد آمده اند. طبق گفته مهمانان قذافي كه از اين مقر ديدن كرده اند، برخي ساختمان هاي اداري در داخل اين مقر هستند و علاوه براين چادري درآن قرار دارد كه قذافي از مهمانانش در آنجا پذيرائي مي‌كرد. هم چنين خانه اي دراين مقر قراردارد كه قذافي از آنجا طرفدارانش را مورد خطاب قرار مي‌داد. اين خانه در ماه آوريل 1986 مورد حمله بمب افكن هاي امريكائي قرار گرفت هجوم بمب افكن ها به انتقام حمله به يك بار شبانه در برلين صورت گرفت كه طي آن تعدادي از نظاميان امريكائي كشته و مجروح شدند. ارگانهاي امنيتي قذافي متهم شدند كه اين حمله عليه امريكائيان در برلين را ترتيب داده اند. برخي اطلاعات مطبوعاتي هم وجود دارد كه حاكي استكه قذافي نخست وزير ليبي البغدادي المحمودي را طي ماههاي اخير كه بحران به اوج خود رسيده بود ، به اسقرار در باب العزيزيه مجبور كرده بود. مردم ليبي مي‌گويند قذافي وخانوده اش در باب العزيزيه مستقر نبودند بلكه از طريق كانال هاي زير زميني به محل سكونت خود ميرفتند كه در نزديكي باغ وحش قرار داشت. اين محل در نزديكي يك مكان تاريخي بود كه در ما ههاي آوريل ومي 1984 شاهد تلاشي براي خلاصي از حكومت خود كامه قذافي بود. نكته جالب اين‌كه تاريخ يك بار ديگر تكرار شد اما در پايان آنها كه خواستار آزادي بودند موفق و پيروز شدند.

 

محورهاي كنفرانس مطبوعاتي مصطفي عبدالجليل رئيس شوراي انتقالي

تلويزيون الجزيره دوشنبه 31 مرداد 1390(22 اوت 2011)

مصطفي عبدالجليل: براي تشكيل دولتي تلاش مي كنيم كه همه در آن از حقوق مساوي برخوردار باشند.

ليبي جديد تلاش خواهد كرد كه عضو فعال و مؤثري در جامعه جهاني باشد دربرابر ما چالشهاي بزرگي است و مردم ليبي بايد درك كنند كه مرحله آينده آسان نيست.

تلاش ميكنيم كشور جديد را براساس آزادي و برابري و شفافيت بنا نهيم.

به همه كشورها نسبت به شهروندانشان و منافع آنها در ليبي و روابط دوجانبه اطمينان ميدهيم.

نميتوانم بگويم كه انقلابيون بر تمامي طرابلس تسلط دارند.

نقش من بعد از سقوط قذافي ادامه مي يابد الاي اينكه كنترل بر اهدافي كه براي تحقق آنها تلاش مي كنم را از دست رفته ببينم.

در شرايط فعلي از محل وجود قذافي اطلاع نداريم.

باب العزيزيه و مناطق اطراف آن تحت سيطره انقلابيون نيست.

محمد و سيف الاسلام پسران قذافي در دست انقلابيون هستند و در محل امني نگهداري ميشوند.

مسئول شوراي انتقالي تأكيد كرد كه سيف الاسلام در ليبي محاكمه خواهد شد و به دادگاه جنايي بينالمللي تحويل داده نخواهد شد.

محاكمه عادلانهاي براي قذافي فراهم خواهيم كرد ولي نميدانم كه چگونه او ميخواهد در برابر جنايتهايش از خود دفاع كند.

با هرگونه اعدام خارج از قانون مخالف هستم و از عملكردهاي برخي انقلابيون نگران هستم.

دوران قذافي تمام شده است. لحظه پيروزي واقعي زماني است كه معمر قذافي دستگير شود.

انقلابيون قول دادند كه بعد از پايان نبرد سلاحهايشان را بر زمين بگذارند.

عبدالجليل از انقلابيون خواست تا برخوردهاي شخصي نكنند و مسائل را به دادگاه واگذار نمايند.

عبدالجليل از انقلابيون خواست تا از داراييهاي دولتي حفاظت كنند و با عفو و تسامح برخورد نمايند.

 

گزارش سقوط طرابلس و پيروزي انقلاب ليبي

خلاصه: روز يكشنبه يكشنبه 30 مرداد 1390(21 اوت 2011) به دنبال قيام انقلابيون در داخل طرابلس و حمله نيروهاي انقلابي از خارج پايتخت، عمده مناطق طرابلس به دست انقلابيون سقوط كرد و تا اين لحظه تنها باب العزيزيه مقر اقامت قذافي باقي مانده است. به اين وسيله انقلابيون ليبي پس از 6ماه نبرد آزاديبخش با رژيم قذافي پيروز شدند و قذافي به عنوان سومين رئيس جمهور عرب ظرف كمتر از يكسال به دست مردم ساقط گرديد.

سابقه امر:

بعد از قيام 17فوريه مردم ليبي عليه قذافي كه با سركوب شديد مواجه شد، انقلابيون ليبي به جنگ مسلحانه روي آوردند و ابتدا بنغازي را تصرف و آنرا پايتخت خود قرار دادند و سپس تعدادي ديگر از شهرها را تسخير و جنگ آزايبخش را شروع كردند. همزمان شوراي ملي انتقالي به عنوان بال سياسي مقاومت تشكيل شد كه به سرعت از سوي بسياري از كشورها مورد شناسايي قرار گرفت. شوراي امنيت با صدور چند قطعنامه مجازاتهايي را عليه قذافي اعمال كرد و دادگاه جنايي بينالمللي نيز قذافي و سيفالاسلام پسرش و عبداله سينوسي مسئول اطلاعات ليبي را به اتهام دست داشتن در جنايت جنگي تحت پيگرد قرار داد. ناتو آسمان ليبي را پرواز ممنوع اعلام كرد و با انجام بمبارانهاي هوايي مواضع سياسي و نظامي قذافي از نيروهاي انقلابي ليبي پشتيباني كرد.

شرايط قبل از حمله به طرابلس:

جنگ آزاديبخش در شش ماه گذشته پس از آزاد كردن چند شهر با ركود مواجه شد اما با شروع ماه رمضان به ناگهان تحولي در نبرد انقلابيون ليبي با گردانهاي قذافي ديده شد و شروع به آزاد كردن شهرها كردند. گفته شد كه علت اين تحول دست يابي انقلابيون به سلاحهاي جديد بوده است و عناصر شوراي انتقالي نيز بر اين امر تأكيدكرده و مشخصاً از نقش قطر در تأمين سلاح براي آنان قدرداني كردند.

طرح حمله به طرابلس:

پس از سقوط البريقه كه شهر استراتژيك و نفتي است انقلابيون حمله به طرابلس را طراحي كردند. طرح حمله با عنوان سپيده دم پري دريايي به اين صورت بود كه ابتدا نيروهاي انقلابي داخل طرابلس دست به شورش زده و شروع به آزاد سازي مناطقي از طرابلس خواهند كرد و همزمان نيروهاي انقلابي از سه محور زميني و يك محور دريايي از مصراته به سوي طرابلس پيش روي و هواپيماهاي ناتو نيز مواضع گردانهاي قذافي را بمباران خواهد كرد. اين طرح عيناً اجرا شد. علامت شروع عمليات فرياد تكبير از مساجد بود. سپس هزار فرد مسلح همراه با 6تا7هزار غير مسلح كه پشتيباني از آنان را برعهده داشتند مناطق تاجوراء، سوق الجمعه و فشلوم را تصرف كردند و به دنبال آن شروع به پيشروي و تسخير ساير مناطق نمودند. همزمان انقلابيون مصراته از طريق دريا به داخل منطقه تاجوراء نفوذ كرده و به كمك انقلابيون داخل شتافتند. نيروهاي ارتش آزدايبخش نيز از سه محور غربيالزاويه، شرقي مصراته و جنوبي غريان و ترهونه شروع به حركت به سوي طرابلس كردند و برخي از يگانها حوالي نيمه شب خود را به طرابلس رساندند كه با استقبال بسيار مردم و جوانان قرار گرفتند و توانستند بدون مواجه شدن با مقاومت جدي تمامي مناطق طرابلس به جز باب العزيزيه مقر اقامت قذافي را به تصرف خود درآورند. انقلابيون زندانيان را آزاد كرده كه برخي از زندانيان بلافاصله در نبرد دركنار انقلابيون شركت كردند. انقلابيون از قبل طراحي دقيقي كرده و بيمارستان صحرايي براي مداوي مجروحين در نظر گرفته بودند.

دستورالعمل شوراي انتقالي:

قبل از حمله ارتش آزاديبخش ليبي به طرابلس شوراي ملي انتقالي دستورالعملي به رزمندگان داد و در آن تأكيد كرد كه از قتل و غارت خودداري كنند و با هر كسي كه خود را تسليم ميكند به او امان دهند و هر كس را نيز كه دستگير ميكنند براي محاكمه به دادگاه تحويل دهند و مطلقاً از برخوردهاي انتقامگيرانه خودداري كنند. در همين راستا وقتي محمد قذافي خود را به انقلابيون تسليم كرد امان گرفت.

وضعيت نيروهاي قذافي:

قبل از حمله به طرابلس عبدالسلام جلود مرد شماره دو سابق ليبي كه ساليان از سياست كنارهگيري كرده بود وارد صحنه شد و گفت كه ترس مردم طرابلس ريخته است و از مردم خواستار مقاومت در برابر قذافي شد و از نيروهاي قذافي خواست تا خود را تسليم كنند. اين اظهارات در تسليم نيروهاي قذافي و خنثي كردن عشاير وابسته به قذافي مؤثر بود. در جريان حمله به طرابلس فرمانده حفاظت طرابلس خود را تسليم انقلابيون كرد و به افرادش دستور داد سلاحهايشان را بر زمين گذاشته و مقاومت نكنند كه اين امر در تسخير طرابلس توسط انقلابيون تأثير بسياري داشت. تعدادي از اعضاي خانواده قذافي از جمله سه پسر سيف الاسلام، ساعدي و محمد دستگير شدند. دستگيري سيف الاسلام كه تحت پيگرد دادگاه جنايي بينالمللي است مورد تأييد اوكامبو دادستان دادگاه بينالمللي جنايي قرار گرفت و اعلام شد كه براي محاكمه به اين دادگاه تحويل داده خواهد شد. از سرنوشت قذافي و ساير فرزندانش يعني خميس ، معتصم و هانيبال و عايشه و همسرش خبري در دست نيست. در 24ساعت گذشته قذافي سه پيام صوتي به نيروهايش داد و از آنان خواست تا در برابر انقلابيون مقاومت كنند و گفت كه غرب ميخواهد او را ساقط كرده و نفت ليبي را تصاحب كند. بغدادي المحمودي نخست وزير ليبي و عبداله منصور رئيس راديو تلويزيون به تونس فرار كردند.

مواضع خارجي:

همزمان با پيشروي انقلابيون در طرابلس اوباما، كامرون و ساركوزي طي پيامهاي جداگانهاي از قذافي خواستند كه به طور كامل از قدرت كنارهگيري كند. ناتو براي همكاري با شوراي انتقالي بعد از سقوط قذافي اعلام آمادگي كرد. وزارتخارجه آمريكا نيز از شوراي انتقالي خواست تا برنامه خوبي براي آينده ليبي تدارك نمايد.

وجود تندروهاي اسلامي:

مصطفي عبدالجليل رئيس شوراي انتقالي ليبي در مصاحبه با الجزيره نسبت به وجود تندروهاي اسلامي در ميان صفوف انقلابيون ابراز نگراني كرد كه ممكن است دست به اعمال انتقامجويانه بزند و تهديد كرد در صورت مشاهده چنين وضعيتي از شوراي انتقالي كنارهگيري خواهد كرد. عبدالرحمان شلغم وزير خارجه سابق ليبي نيز در مصاحبه با الجزيره گفت كه عبدالحكيم بلحاج كه فرماندهي نيروهاي انقلابي در حمله به طرابلس را برعهده داشت قبلاً همراه با تندروهاي اسلامي در افغانستان و عراق جنگيده است.

برنامه آينده ليبي:

شوراي انتقالي طرحي براي انتقال قدرت تدارك ديده است كه پس از سرنگوني نظام قذافي هيأتي موقت كه توسط اين شورا تعيين ميشود به مدت 8ماه اداره امور كشور را برعهده خواهد گرفت. در اين مدت مقدمات برگزاري انتخابات فراهم خواهد شد و پس از برگزاري انتخابات و تشكيل مجلس رئيس جمهور و دولت تعيين خواهند شد.

 

همه به اين نسخه چشم دوخته اند (يادداشت روز)

روزنامه کيهان چهارشنبه 2 شهريور 1390(24 اوت 2011)

حسين شريعتمداري:. . . امروز، در پي سرنگوني حکومت قذافي، آمريکا و متحدانش اصرار دارند که تعيين سرنوشت ليبي و نوع حکومت آن به شورايي متشکل از اعضاي گروهها و جريانهاي ياد شده سپرده شود و مخصوصا روي ترک صحنه از سوي مردم اصرار دارند. چرا که در اين حالت، اولا؛ سهم صاحبان اصلي انقلاب يعني توده هاي مردم، حداکثر در حد و اندازه عضويت يک يا دو نفر در شوراي ياد شده تقليل خواهد يافت و ثانيا؛ گروههاي ديگر که تقريباً تمامي آنها طرفدار سکولاريسم و جدايي دين از سياست هستند، نوع نظام حکومتي آينده ليبي را رقم خواهند زد. اما، خوشبختانه در سوي ديگر اين ميدان توده هاي عظيم مردم حضور دارند که بارها با صراحت اعلام کرده‌اند، به کمتر از حکومت اسلامي و نظام برخاسته از آموزه هاي دين مبين اسلام رضايت نخواهند داد. و طرفه آن که به قول نيکلاي سارکوزي - رئيس‌جمهور فرانسه- مادام که پاي جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان يک الگو در ميان است، هيچ‌يک از ملتهاي مسلمان خاورميانه و شمال آفريقا به پذيرش حاکميتي غيراسلامي و سکولار تن نمي‌دهند.

 

اظهارات مصطفي عبدالجليل رهبر اپوزيسيون ليببي

خبرگزاري فرانسه  چهارشنبه 2 شهريور 1390(24 اوت 2011)

مصطفي عبدالجليل رهبر اپوزيسيون ليببي در اظهاراتي که روز چهارشنبه منتشر شد گفت، ليبي ظرف 8ماه انتخابات برگزار مي‌کند و معمر قذافي در اين کشور محاکمه خواهد شد. عبدالجليل گفت: در 8ماه ما انتخابات قانونگذاران و رياست جمهوري را برگزار خواهيم کرد. ما خواهان يک دولت دموکراتيک و يک نهاد عادلانه هستيم.

او اضافه کرد: فراتر از هر چيز ما مايل نيستيم، به‌صورتي که تاکنون بوده، انزواي ما از جهان ادامه يابد. . .

او گفت: ضروري است ما آنها [قذافي وپسرانش] را زنده دستگير کنيم و با آنها بگونه‌يي متفاوت از شيوه‌يي که سرهنگ [قذافي] با مخالفينش برخورد مي‌کرد، رفتار نماييم. . .

 - پس از اين‌که شورشيان مجموعه قذافي در مرکز پايتخت را تسخير کردند، معمر قذافي روز چهارشنبه از ساکنان طرابلس خواست تا اين شهر را از موش‌ها پاکسازي کنند.

- ديمتري مدودف، رئيس‌جمهور روسيه گفت، به‌رغم موفقيت شورشيان در مقابل نيروهاي معمر قذافي هنوز دو قدرت در ليبي وجود دارد و خواهان گفتگو براي حل‌وفصل شرايط شد.

- يک منبع دولت انگلستان روز چهارشنبه گفت، انگلستان به‌دنبال يک قطعنامه در ملل‌متحد است تا تمام يا بخشي از 12ميليارد پوند از داراييهاي ليبي که در انگلستان مسدود است را جهت کمک به شورشيان آزاد نمايد. اين منبع که به شرط ناشناس ماندن صحبت مي‌کرد به خبرگزاري فرانسه گفت: ما بايد در جهت حمايت از مقامات دولت جديد سريعا اقدام کنيم. يک راه مهم انجام اين کار از طريق قطعنامه‌يي در ملل‌متحد است.

 

اخبار مربوط به ليبي

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 3 شهريور 1390(25 اوت 2011)

فرانکو فراتيني وزير خارجه ايتاليا به خبرگزاري فرانسه گفت ايتاليا هفته آينده 350 ميليون يورو از دارا‌‌‌ئيهاي مسدود شده ليبي را به شوراي انتقالي پرداخت خواهد کرد.

- برلوسکوني نخست‌وزير ايتاليا نيز روز پنجشنبه بعد از ملاقات با محمود جبرئيل در رم گفت اين مبلغ هفته آينده به شوراي انتقالي منتقل خواهد شد.

- ويليام هيگ وزير خارجه انگلستان روز پنجشنبه در يک کنفرانس مطبوعاتي گفت رژيم قذافي تمام شده است راه بازگشتي براي رژيم قذافي وجود ندارد و به‌طور مشخص تعداد بسياري از اعضاي کليدي آن در حال فرار هستند.

- او گفت تا زمانيکه شهروندان ليبي در خطر هستند کمپين بمباران ناتو ادامه خواهد يافت.

- وزير خارجه انگلستان گفت نيروهاي وفادار به قذافي مشخصا در جنوب طرابلس و در اطراف شهر سرت متمرکز هستند.

- احمد داوود اوغلو وزير خارجه ترکيه روز پنجشنبه قبل از شروع نشست گروه تماس ليبي در استانبول از سازمان ملل خواهان آزاد ساختن دارا‌‌ئيها ليبي گرديد.

- محمود جبرئيل از رهبران شوراي انتقالي ليبي بعد از ملاقات با برلوسکوني در رم خواهان کمک مالي فوري از جانب جامعه بين‌المللي گرديد.

- او گفت اين يک درخواست فوري از دوستانمان مي‌باشد. جبرئيل گفت او روز چهارشنبه نيز از نيکلا سارکوزي ر‌ئيس جمهور فرانسه خواهان کمک شده است.

- جبرئيل هشدار داد که مسأله مالي بزرگترين پارامتر عاجز کننده براي شوراي انتقالي محسوب مي‌شود و اگر کمکها هر چه زودتر به دست آنها نرسد در رساندن خدمات و حقوق به مردم ناتوان خواهند بود.

- شورشيان تقويت شده روز پنجشنبه به طرابلس سرازير شدند تا ضربه نهايي را به باقيمانده نيروهاي قذافي وارد نمايند.

- فرماندهان شورشيان گفتند آنها در حال آماده شدن براي تلاش جديدي در تهاجم به نيروهاي قذافي در سرت شهر زادگاه او هستند. آنها هم‌چنين قصد شکستن مقاومت نيروهاي قذافي در شهر زواره در غرب ليبي را دارند.

- وزير دفاع انگلستان ليام فاکس روز پنجشنبه به اسکاي نيوز گفت ناتو در حال تأمين اطلاعات و تجهيزات تجسسي به شورشيان در جستجوي آنها براي پيدا کردن قذافي و باقيمانده نيروهاي قذافي مي‌باشد.

- يک خبرنگار خبرگزاري فرانسه کشف کرده است که نيروهاي فرانسوي و انگليسي در حال همکار با شورشيان ليبي در پيشروي آنها بطرف سرت مي‌باشند هم‌زمان گزارش شده است که اعضاي نيروهاي ويژه انگلستان sas چند هفته قبل به ليبي اعزام شده بودند. خبرنگار خبرگزاري فرانسه شاهد بوده است که در شهر زوويتينا نيروهاي فرانسوي و انگليسي در حال کار با شورشيان ليبي هستند و با خود تجهيزات ارتباط راه دور مي‌باشند.

- پيشاهنگ نيروهاي نظامي‌شورشيان براي تقويت نيروها در طرابلس از مصراته هستند.

- روزنامه ديلي‌تلگراف از قول منابع نظامي انگلستان گزارش کرد که نيروهاي ويژه انگلستان sas چند هفته قبل به ليبي اعزام شدند و در تهاجم صورت گرفته به طرابلس به‌لحاظ سازماندهي و کارهاي همانگي نقش کليدي داشته‌اند.

- فرماندهان شورشيان مي‌گويند درحالي‌که آنها عمده پايتخت را تحت کنترل دارند ولي نقاط سرخي در طرابلس کماکان وجود دارند که تک تيراندازان و انفجار موشکها و تسليحات سنگين اين نقاط را ناامن مي‌کنند.

 

شورشيان مي‌گويند احتمالاً محل قذافي را يافته‌اند.

تلويزيون سي ان ان پنجشنبه 3 شهريور 1390(25 اوت 2011)

فرمانده اي که مسئوليت غرب طرابلس را به‌عهده‌دارد به ما گفت که گزارشاتي را دريافت کرده است که قذافي و پسران وي دريک ساختمان درست در بيرون قصر سابق وي مي‌باشندو او نيروهاي کمکي براي آن محل اعزام کرده است، تا که آن منطقه را تأمين گذاشته و او را دستگير کرده يا بکشند.

 اما بايد بگوييم که اين شهري است با انبوهي از شايعات و ممکن است فرمانده نيروهاي شورشي در واکنش به يکي از اين شايعات است که عمل مي‌کند و اين نشان‌دهنده شايعاتي در رابطه با دستگيري يا کشتن قذافي باشد.

 

مشکلات ليبي هنوز تمام نشده‌اند

لسآنجلس تايمز پنجشنبه 3 شهريور 1390(25 اوت 2011)

ممکن است حکومت 42ساله معمر قذافي پايان پذيرفته باشد، يا به پايان خود نزديک باشد، ولي مشکلات ليبي پايان نپذيرفته‌اند.

حتي در بهترين شرايط نيز ليبي در انجام انتقال به چيزي نزديک به يک حکومت دموکراتيک، مشکلاتي خواهد داشت. قذافي آنقدر زندگي ليبيايي‌ها را با کيش شخصيت خود، متمرکز روي کتاب سبز عجيب و غريب وي، تحت سلطه‌گرفته بود که موسسات مستقل اندکي باقي مانده است.

تمام نسلها چيزي جز استبداد وي نمي‌شناسند.

و البته اين هنوز بهترين شرايط نيست. ليبي بر اثر 6ماه جنگ داخلي که ده‌ها هزار کشته بر جاي گذاشته ويران شده است؛ آمار مشخص کشته‌ها روشن نيست و احتمالاً غيرقابل تشخيص باشد، ولي تعداد کشته‌هايي که در ماه آوريل برآورد شد بين 10000 تا 30000 نوسان داشته است علاوه بر اين، برآورد مي‌شود که يک ميليون ليبيايي کشور را به‌عنوان پناهنده ترک کرده‌اند، 240000تن ديگر در داخل کشور جابجا شده‌اند

ممکن است برخي استدلال کنند که يک نيروي ثبات سازي بين‌المللي، که به‌معناي ارسال نيروهاي خارجي به ليبي است، احتمال دارد تکرار همان اشتباه کليدي در جنگ عراق باشد. ولي اين بستگي به اين دارد که از نظر شما اشتباه چه بوده است.

آيا حضور نيروهاي آمريکايي بود که به اين شورشگري منجر شد؟ احتمالاً در هر صورت مقاومت مسلمانان سني در برابر يک رژيم شيعي وجود ميداشت. آن چه اجازه داد وضعيت از کنترل خارج شود، اين بود که آمريکا نيروهاي امنيتي عراق را منحل نمود و براي پر کردن اين خلأ، نيروهاي خودش را به قدر کافي نفرستاد.

برخلاف اين وضعيت، سناريوهاي بعد از جنگ در بوسني، کوزوو و تيمور شرقي بهتر پيش رفتند زيرا در تمامي اين 3 منطقه نيروهاي حافظ صلح بين‌المللي از همان ابتدا به قدر کافي اعزام شدند. هيچ يک از اين کشورها بهشت نيستند، ولي همه آنها نسبت به عراق يا افغانستان صلح آميزتر مي‌باشند و آنها الگوي بهتري براي ليبي انقلابي و متحدين آن ارائه مي‌کنند.

 

20كشور آفريقاي به صورت فردي شوراي انتقالي ليبي را به رسميت شناختند.

تلويزيون الجزيره جمعه 4 شهريور 1390(26 اوت 2011)

در پكن دهها ليبيائي عكسهاي قذافي را سوزانده و پرچم انقلاب را در بالاي سفارت ليبي در پكن برافراشتند.

وزير دفاع انگليس به خبرنگار الجزيره گفت كشورش به هيچ وجه نيروي نظامي به ليبي نخواهد فرستاد.

رويتر به نقل از اتحاديه آفريقا: 20كشور آفريقاي به صورت فردي شوراي انتقالي ليبي را به رسميت شناختند.

محمود جبرئيل: اقداماتي براي جمع آوري سلاح و تشكيل ارتش و نيروي هاي امنيتي رسمي در جريان است.

دولت صرب 4مزدور صرب را كه در ليبي به نفع قذافي ميجنگيدند دستگير كرد.

كروواسي و بلغارستان شوراي ملي انتقالي را به رسميت شناختند.

 

رهبر ليبي `آماده مذاکره براي انتقال قدرت است`

بي. بي. سي  يكشنبه 6 شهريور 1390(28 اوت 2011)

سخنگوي معمر قذافي، رهبر ليبي از آمادگي او براي مذاکره براي انتقال قدرت خبر داده است.

هنوز مشخص نيست معمر قذافي کجاست اما فردي که خود را به‌عنوان سخنگوي آقاي قذافي معرفي کرده، در تماس تلفني با يک خبرگزاري گفته است اين مذاکرات به رهبري ساعدي قذافي، پسر رهبر ليبي انجام خواهد شد.

مخالفان مسلح هم‌اکنون تقريباً بخش وسيعي از کشور از جمله طرابلس، پايتخت ليبي را تحت کنترل دارند.

جان لين، خبرنگار بي. بي. سي مي‌گويد پيشنهاد براي مذاکره، نشانه ديگري از وضعيت توهم آميز سرهنگ قذافي و هواداران اوست. هنوز کسي نمي‌داند رهبر ليبي در چه نقطه‌اي به‌سر مي‌برد اما گفته مي‌شود که او هنوز در طرابلس، پايتخت ليبي است.

شورشيان ليبي در حال حاضر تقريباً کنترل کامل طرابلس، پايتخت ليبي را در اختيار دارند و تنها در چند منطقه با مقاومت طرفداران سرهنگ معمر قذافي روبه‌رو شده‌اند.

درگيريهاي پراکنده‌اي در اطراف فرودگاه بين‌المللي طرابلس ميان طرفين روي داده‌اما مرکز شهر عمدتاً آرام است.

 

همسرقذافي، دوپسر و دختر وي درالجزاير مي‌باشند

خبرگزاري فرانسه   دوشنبه 7 شهريور 1390(29 اوت 2011)

وزارت‌خارجه الجزاير اعلام کرد، همسر معمر قذافي، دو پسر و يک دخترش دوشنبه وارد الجزاير شدند. اين وزارتخانه طي بيانيه که توسط خبرگزاري آ پي اس (aps) منتشر شد، بدون دادن اطلاعات در مورد اين‌که خود قذافي کجاست گفت: صوفيا همسر معمر قذافي، عايشه دختر وي و پسرانش هانيبال و محمد به همراه فرزندانشان ساعت 1045 (به وقت عراق) از طريق مرز ليبي و الجزاير وارد الجزاير شدند.

 

جنگ با بقایای رژیم قذافی

تلويزيون الجزيره دوشنبه 7 شهريور 1390(29 اوت 2011)

رزمندگان ليبي اعلام كردند آنها چه با جنگ و يا مذاكره به زودي وارد شهر سرت ليبي مي‌شوند. آنان هم‌چنين اعلام كردند كه تسلط كامل بر شهر بن جواد در دست دارند

امير قطر بر اي اولين بار با مصطفي عبدالجليل در دوحه ملاقات كرد. اين اولين سفر رسمي مصطفي عبدالجليل است.

ديدبان حقوق بشر ليبي گفت، حكومت ليبي ممكن است به هنگام پيشروي رزمندگان به سوي طرابلس تعدادي از زندانيان و مردم غيرنظامي را قتل عام كرده باشد.

در نزديك باب العزيزيه 18 نفر توسط مزدوران قذافي قبل از فتح طرابلس به قتل رسيده بودند. هم چنين در يك بيمارستان 29 جسد كه روي آنها اثار اعدام مشهود بود پيدا شد كه قبل از سقوط طرابلس به قتل رسيده بودند.

 

گزارش سقوط طرابلس و پيروزي انقلاب ليبي

خلاصه: روز دوشنبه 31 مرداد منطقه باب العزيزيه طرابلس و چند شهر از جمله سرت همچنان تحت كنترل نيروهاي قذافي بوده و پيشروي انقلابيون به سوي اين شهرها و تلاش براي تصرف تمامي مناطق طرابلس و دستگيري قذافي ادامه دارد. اغلب كشورها پيروزي انقلابيون را تبريك گفته و دبيركل سازمان و فرانسه فراخوان به تشكيل اجلاس براي بحث درباره آينده ليبي دادند.

اوضاع طرابلس و شهرها:

در طرابلس مقر راديو و تلويزيون به تصرف انقلابيون درآمد ولي منطقه عزيزيه و فرودگاه بينالمللي همچنان در دست نيروهاي قذافي اما تحت محاصره انقلابيون است. سخنگوي شوراي انتقالي پيش بيني كرد براي تصرف باب العزيزيه به خاطر استحكامات قوي آن نبرد شديدي صورت گيرد. انقلابيون البريقه را به طور كامل تحت كنترل درآورده و به سوي رأس جدير در حركت هستند. سرت زادگاه قذافي در 450كيلومتري طرابلس در شمال و سبها در 750كيلومتري طرابلس در جنوب هنوز خارج از كنترل نيروهاي انقلابي است. در زليتن عمليات پاكسازي جريان دارد. در زواره همچنان درگيري جريان دارد. پدافندهاي ناتو موشك اسكادي را كه از سرت شليك شده بود خنثي كردند.

مواضع انقلابيون:

محمود جبريل مدير اجراي شوراي ملي انتقالي گفت گردانهاي قذافي تا زماني كه خود را تسليم نكردهاند خارج از قانون محسوب ميشوند. وي ليبي را نمونهاي براي كشورهاي منطقه توصيف كرد.

مصطفي عبدالجليل رئيس شوراي انتقالي گفت كه لحظه پيروزي واقعي زمان دستگيري قذافي است. وي گفت كه قذافي در صورت دستگيري عادلانه محاكمه خواهد شد. عبدالجليل به انقلابيون نسبت به انجام هرگونه عمل انتقامجويانه هشدار داد و گفت سيف الاسلام در ليبي محاكمه خواهد شد و به دادگاه بينالمللي تحويل داده نخواهد شد. از سرنوشت معمر قذافي خبري در دست نيست.

 عبدالحكيم بلحاج رئيس شوراي نظامي طرابلس اوضاع اين شهر را خوب توصيف كرد و گفت انقلابيون قادر به حفاظت از پايتخت هستند. وي از نيروهاي قذافي خواست تا خود را تسليم كنند.

 سيف الاسلام در مصاحبه با رسانههاي خارجي در طرابلس دستگيريش توسط انقلابيون را تكذيب كرد. محمد قذافي كه در منزلش در بازداشت انقلابيون بود فرار كرد. از سرنوشت قذافي نيز خبري در دست نيست.

مواضع بين المللي:

بان كي مون از نيروهاي قذافي خواستار توقف جنگ و برقراري آتش بس و انتقال مسالمت آميز قدرت شد. وي همچنين فراخوان به تشكيل كنفرانس بينالمللي براي بحث درباره آينده ليبي داد. اوباما با اشاره به استمرار تهديد عناصر قذافي اوضاع ليبي را مبهم توصيف كرد ولي گفت كه دوران قذافي در شرف پايان است و گفت آمريكا دوست و شريك ليبي جديد است اما با اعزام نيروي زميني به اين كشور مخالف است. فرانسه فراخوان به تشكيل جلسهاي بينالمللي در پاريس براي بحث درباره اوضاع ليبي شد. كامرون نخست وزير انگليس خواستار اجراي عدالت در مورد قذافي شد. برلسكوني گفت كه در روزهاي آينده با مصطفي عبدالجليل در رم ديدار خواهد داشت. چين گفت به انتخاب مردم ليبي احترام ميگذارد. روسيه گفت منتظر هستيم قدرت به اپوزيسيون منتقل شود و خونريزي پايان يابد. وزير خارجه تركيه سرنوشت قذافي را درسي براي حكام عرب و منطقه دانست. اوكامبو دادستان دادگاه عالي جنايي گفت كه در تماس با انقلابيون ليبي براي تحويل گيري سيفالاسلام جهت محاكمه وي است.

مواضع كشورهاي عربي:

نبيل عربي دبيركل جامعه عرب گفت كه كشورهاي عربي يكي پس از ديگري شوراي ملي انتقالي را به رسميت ميشناسند و در آينده نزديك درباره كرسي خالي ليبي در جامعه عرب تصميم گيري خواهد شد. قطر، امارات، مصر، اردن، عمان و مراكش شوراي ملي انتقالي ليبي را به رسميت شناختند. حزب الله پيروزي انقلاب ليبي را تبريك گفت. كشورهاي سودان و موريتاني از پيروزي انقلابيون ليبي استقبال كردند. مالكي انقلاب مردم ليبي را ستود و افزود مردم منطقه سالهاست از آزادي و كنترل بر داراييهايشان محروم هستند.

 

راه دشوار شورای انتقالی لیبی

دیپلماسی ایرانی: دوشنبه 7 شهريور 1390

امیر زیادزاده، کارشناس مسائل آفریقا در گفتگو با دیپلماسی ایرانی به بررسی وضعیت مخالفان قذافی و آینده لیبی می‌پردازد و معتقد است اختلافات در شورای انتقالی لیبی به دو جریان اصلی این شورا یعنی جبهه لیبرال و اسلام گرا مربوط می‌شود.

 

شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که حکومت قذافی به این سرعت فروبپاشد و مخالفان او بتوانند او را از تخت قدرت چهل و دوساله به زیر بکشند. اما این پایان داستان لیبی نیست. از فردای قذافی نگرانی‌ها در مورد آینده لیبی شروع شد. دیپلماسی ایرانی امیر زیادزاده، کارشناس مسائل آفریقا به گفتگو نشست تا ضمن شناخت دقیق تری از مخالفین قذافی به چشم اندازی از آینده لیبی دست یافته شود.

با سقوط طرابلس، شورای ملی انتقالی لیبی از سوی بسیاری از کشورها به عنوان نماینده قانونی این کشور به رسمیت شناخته شد. این شورا چگونه شکل گرفت؟

 

شورای ملی انتقالی لیبی روز یکشنبه برابر با 27 فوریه 2011 (هشتم اسفند 1389) و تنها با گذشت 10 روز از آغاز انقلاب مردم لیبی توسط انقلابیون لیبی تشکیل شد و خواستار سرنگونی رژیم قذافی شد.

بر اساس توافق‌های به عمل آمده میان شوراهای شهرهای آزاد شده در 5 مارس ماه جاری (14 اسفند 1389) "مصطفی عبد الجلیل" وزیر دادگستری سابق رژیم قذافی به سمت رئیس و "عبد الحفیظ عبد القادر غوقه" به عنوان سخنگوی رسمی شورای ملی انتقالی لیبی انتخاب شدند.

شورای ملی انتقالی لیبی متشکل از 30 عضو است که نماینده تمام مناطق و استان‌های لیبی و تمام طبقات و اقشار جامعه هستند و عضویت اعضای جوان در آن بلا مانع است. این شورا از میان اعضای خود رئیس و سخنگوی رسمی و هماهنگ کنندگان امور داخلی و خارجی خود را انتخاب کرده و  مقر دائمی شورا شهر طرابلس پایتخت لیبی است که تا زمان آزادی این شهر مقر شورا در بنغازی بوده و نشست‌های آن در این شهر برگزار می‌شود.

 

به طور کلی مخالفان قذافی چه گروه‌ها و افرادی هستند و از چه عقاید و رویکردهایی برخوردار هستند؟

 

انقلابیون لیبی به طور کلی در دو جبهه قرار دارند. جبهه لیبرال و اسلام گرا. برخی از چهره‌های مهم لیبرال این شورا عبارتند از: عبد الحفیظ عبد القادر، علی العیساوی، محمود جبریل، عبدالرحمن شلقم، احمد الزبیر، مصطفی الغریانی، علی الترهونی  و محمود شمام.

از طرف دیگر گروه‌های تندرو اسلامی‌نظیر گروه جهاد اسلامی‌لیبی نیز در شورای انتقالی حضور دارند. این گروه اسلام گرای افراطی از حدود 10 سال پیش با نیروهای قذافی در نبرد است و بیشتر رهبران این گروه نظامیانی هستند که با نیروهای شوروی سابق از افغانستان مبارزه کرده اند.از زمان آغاز قیام لیبی، گزارش‌ها از عضویت برخی اعضای این گروه در شورای ملی انتقالی لیبی حکایت دارد که بسیاری، آن‌ها را به ارتباط با القاعده محکوم می‌کنند.

 

آیا بین این دو گروه اختلاف وجود دارد؟ این اختلافات بر سر چه مسائلی است؟

 

اختلافات دو جریان اصلی شورای انتقالی لیبی از همان هفته‌های اول شروع درگیری و انقلاب علیه رهبر لیبی و حکومت وی شکل گرفت؛ به طوری که هر کدام از جریان‌ها به دنبال اتخاذ برنامه‌های سیاسی و عقیدتی مختلف و بلکه مغایر با طرف مقابل بود.

اختلاف در موضع گیری‌ها زمانی به اوج خود رسید که گروه اسلامی‌تندرو ((یگان ابو عبیده جراح)) سرتیپ "عبدالفتاح یونس العبیدی" فرمانده نظامی‌انقلابیون لیبی را به قتل رساند و جسد او را آتش زد، آن‌ها این اقدام را به خاطر گرفتن انتقام از او انجام دادند چراکه او از 40 سال پیش یکی از برجسته ترین رجال دولتی "قذافی" بوده و در هنگام بروز قتل عام در زندان "بوسلیم" که حدود 1200 نفر از مسلمانان سلفی کشته شدند، منصب وزیر کشور وقت لیبی را بر عهده داشته است.

اسلام گراها به لیبرال‌های عضو شورای انتقالی که اکثرا در گذشته در کشورهای اروپایی و آمریکایی زندگی کرده اند، به دید شک و تردید می‌نگرند، این شک وتردیدها زمانی به اوج خود رسید که لیبرال‌ها از یک قانون اساسی جدید مطابق با قانون‌های اساسی غربی خبر دادند که برخی از بندهای آن مغایر با شریعت‌های اسلامی‌می‌باشد.

مهم تر از همه این‌ها، این که اکثر افراد مبارز در صفوف انقلابیون جزو اسلام گراهای تندرو هستند، در حالی که لیبرال‌ها در اکثر اوقات به دنبال برقراری روابط بین‌المللی و جذب هوادار برای شورای انتقالی و همچنین به رسمیت شناخته شدن آن توسط کشورهای دنیا می‌باشند.

این اختلاف تا به جایی رسید که در اواخر مرداد ماه "مصطفی عبدالجلیل" رییس شورای ملی انتقالی لیبی حکم انحلال دفتر اجرایی خود را که "محمود جبرئیل" ریاست آن را بر عهده داشت، صادر نمود. اکثر اعضای دفتر اجرایی شورای انتقالی، لیبرال‌هایی بودند که از تبعیدگاه‌های آمریکا و اروپا وارد خاک لیبی شده و مناصب اصلی را در دست داشتند.

جبرییل و ترهونی در پاسخ به بروز اختلاف در شورای انتقالی اعتراف نمودند که در شورای انتقالی تمام طیف‌های مخالف قذافی در لیبی از جمله اعضایی از جماعت‌ها و شبه نظامیان تندرو وجود دارند، ولی آن‌ها همگی تحت پرچم شورای انتقالی قرار دارند. این جماعت‌ها و شبه نظامیان در موقعیتی هستند که شورای انتقالی به آن‌ها اجازه نمی دهد پس از برکناری قذافی درباره هر گونه سیاست داخلی و یا خارجی تصمیم بگیرند.

در چنین شرایطی "علی زیدان" عضو انجمن حقوق بشر لیبی و سخنگوی شورای انتقالی لیبی در اروپا به همراه "منصور سیف النصر" از مخالفان دولت قذافی که در حال حاضر در تبعیدگاه خود در ایالات متحده به سر می‌برد، از تشکیل دولتی سکولار و دموکراتیک در آینده پس از قذافی خبر دادند. این دو تن اگر چه عضور رسمی‌شورای انتقالی لیبی محسوب نمی‌شوند، اما از طرف این شورا در خارج از کشور ماموریت دارند.

 

 موانع پیش روی شورای انتقالی برای سامان دادن به اوضاع در لیبی چیست؟

 

در حال حاضر اصلی ترین مسئله در آینده لیبی، تشکیل دولت انتقالی و ائتلافی به منظور ایجاد ثبات در کشور است اما تشکیل چنین دولتی با توجه به شرایط موجود در لیبی، با چالش‌های فراوانی روبرو است که مهم ترین آن‌ها عبارتند از:

1-   ایجاد امنیت

مهم ترین مسئله امروز لیبی، ایجاد امنیت در کشور در دوره مابعد قذافی است، مسئله ای که حدود شش ماه است از این کشور رخت بر بسته و همه نگاه‌ها را به خود جلب کرده است. می‌توان گفت که ایجاد امنیت در لیبی در حال حاضر حتی از سرو سامان دادن به اقتصاد ویران شده کشور نیز مهم تر است چرا که در صورت عدم توجه کافی به مسئله امنیت، شاهد بروز تبعات بسیار منفی در میان مردم لیبی و دیگر کشورهای منطقه خواهیم بود و انقلاب مردم لیبی به ثمر نخواهد نشست.

به نظر می‌رسد برای رسیدن به امنیت مناسب در لیبی، شورای انتقالی می‌بایست هرچه سریع تر نیروی ارتش و پلیس خود را به منظور ساماندهی به اوضاع آشوب زده کشور سازمان دهد تا بتواند امنیت لازم را در منطقه ایجاد نماید.

2-   وجود اختلاف در میان انقلابیون

از ابتدای تشکیل شورای انتقالی شاهد بروز اختلاف میان اعضای این شورا و دیگر انقلابیون لیبی از شرق تا غرب کشور بوده ایم.

از طرفی در آینده ای بسیار نزدیک شاهد سهم خواهی سران قبایل مختلف لیبی از جمله قبایل غرب کشور خواهیم بود چرا که قبایل غربی تا به امروز نقشی اساسی در لیبی به عهده داشتند، از این رو به هیچ عنوان نمی‌پذیرند که نقشی کمتر از قبایل شرقی در آینده داشته باشند و این به معنای بروز اختلاف در میان انقلابیون خواهد بود.

از طرف دیگر این سوال نیز مطرح می‌شود که آیا قبایل موجود در غرب لیبی با حضور گسترده قبایل شرقی در غرب کشور کنار می‌آیند؟ آیا اتحاد و همدلی میان آن‌ها برقرار خواهد شد؟

3-   دستگیری قذافی و مهره‌های اصلی او

نکته دیگر این است که تا زمانی که شخص قذافی و مهره‌های اصلی او همچون سیف الاسلام دستگیر و یا حتی کشته نشده اند، تصور ایجاد آرامش در لیبی تصوری اشتباه است؛ از این رو انقلابیون، دولت انتقالی، مردم، سازمان‌های اطلاعاتی غرب و ... همه به دنبال دستگیری و یا حداقل کشتن قذافی خواهند بود.

علاوه بر این امروز هر شخص و گروهی که بتواند موفق به انجام چنین عملی شود به عنوان یک قهرمان در ذهن بسیاری از مردم لیبی جای خواهد گرفت. این نکته به معنای رقابت همه گروه‌ها برای رسیدن به این هدف است از جمله غرب؛ چراکه غرب با چنین عملی می‌تواند چهره خود در منطقه را بهبود بخشیده و تا حدی از تبعات جنگ‌های افغانستان و عراق بکاهد. از این رو بعید به نظر نمی‌رسد که غرب با ورود نیروهایی کماندویی مخصوص به دنبال دستگیری و کشتن قذافی باشد همان طور که زمزمه‌هایی از این تصمیم غرب به گوش می‌رسد.

 

امکان همراهی سازمان‌ها و کشورهای خارجی با شورای انتقالی برای حل مشکلات جاری در این کشور چیست؟

 

مشکل دیگری که دولت انتقالی و حتی دولت آینده با آن روبرو خواهد بود، سهم خواهی غرب از آینده لیبی است، چرا که به هر حال غرب و در راس آن ناتو خود را در این پیروزی مردم شریک می‌داند و این مسئله می‌تواند با استقلال مردم لیبی در تضاد باشد.

به نظر می‌رسد غرب با بهانه‌های مختلف از جمله ایجاد امنیت در لیبی، تحت عناوینی همچون نیروهای حافظ صلح سازمان ملل به دنبال آوردن نیرویی نظامی‌در این کشور است تا از این طریق بتواند تاثیری مستقیم بر دولت انتقالی و به تبع، دولت آینده لیبی داشته باشد.

این مسئله در ابتدای امر از سوی مردم مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت ولی در صورت تشدید ناامنی در کشور و ناتوانی دولت انتقالی در ایجاد امنیت، مردم لیبی چاره ای جز پذیرش ورود نیرویی خارجی به کشور خود نخواهند داشت؛ از این رو اصلا بعید به نظر نمی‌رسد که غرب به دنبال تشدید ناامنی در لیبی و ایجاد اختلاف در میان انقلابیون و مردم باشد.

 

با توجه به این مسائل تا چه حد می‌توان به آینده لیبی خوش بین بود؟

 هنوز انقلابیون نتوانسته اند تمام کشور را از زیر سلطه قذافی و نیروهای وی خارج نمایند و درگیری در شهرهایی همچون سرت و سبها ادامه دارد و این به معنای ادامه آشوب در کشور و فعالیت دوباره قذافی است. علاوه بر این قذافی با کشاندن ناامنی به خارج از لیبی می‌تواند ناامنی در لیبی را به عنوان یک مسئله منطقه ای مطرح نماید که این مسئله نیز تبعات خاص خود را خواهد داشت.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که حفظ وضع موجود توسط انقلابیون بسیار سخت تر از رسیدن آنان به این مرحله است، چراکه در شش ماه گذشته هدف همه یک چیز و آن سقوط قذافی بود و با رسیدن به این هدف، تعیین هدفی به منظور ایجاد اتحاد مشکل خواهد بود.

علاوه بر این در این مدت، غرب همه توان خود را برای سرنگونی قذافی و نظام وی به کار بست تا جایی که شاهد فروپاشی نظام قذافی از درون بودیم و این نکته یکی از کلیدهای سقوط نظام قذافی، سقوط طرابلس در عرض چند روز و دلیل سهم خواهی غرب در آینده لیبی است.

 

شورای انتقالی لیبی

شوراي ملي انتقالي ليبي در 27 فوريه و 10روز پس از آغاز انقلاب مردم ليبي باهدف سرنگوني رژيم قذافي توسط انقلابيون اين كشور تشكيل شد. اين شورا 30  عضو دارد كه رئيس آن مصطفي عبدالجليل وزير دادگستري سابق رژيم قذافي است

بر اساس توافق‌هاي بعمل آمده ميان شوراهاي شهرهاي آزاد شده در 5 مارس ماه جاري مصطفي عبد الجليل، وزير دادگستري سابق رژيم قذافي به سمت رئيس و  عبد الحفيظ عبد القادر غوقه به عنوان سخنگوي رسمي شوراي ملي انتقالي ليبي انتخاب شدند

 

 

اعضاي شوراي انتقالي

اعضاي اين شورا 30 تن هستند و در 5 مارس 2011 اولين جلسه خود را در شهر بنغازي دومين شهر بزگ ليبي تشكيل دادند، مهمترين اعضاي شورا به شرح ذيل هستند:

 

1- مصطفى عبد الجليل " وزير سابق دادگستري ليبي به عنوان رئيس شورا

2- عبد الحفيظ عبد القادر غوقة " نايب رئيس شورا و سخنگوي رسمي آن

3- علي العيساوي " سفير سابق رژيم قذافي در هند و "محمود جبريل " دبيركل پيشين شوراي برنامه‌ريزي ملي در رژيم قذافي به عنوان مسئولان امور و رابط خارجي شورا

4-عمر الحريري " از جمله افسران مجري انقلاب 1969

5-عبدالرحمن شلقم " سفير سابق رژيم قذافي در سازمان ملل متحد، نماينده سازمان در نهادها و سازمان‌هاي بين‌المللي

6- از ديگر اعضاي شورا بايد از "احمد الزبير " كه 30 سال را در زندان‌هاي قذافي سپري كرد و "سلوى ادغيلي " و وكيل "فتحي تربل " كه پيگيري پرونده كشتار " ابوسليم " را برعهده داشت و "فتحي باجا " استاد علوم سياسي ياد كرد.

نام ديگر اعضاي شورا به دلايل امنيتي فاش نشده است.

 

*دلايل شكل‌گيري شوراي انتقالي

شوراي ملي انتقالي ليبي دلايل تشكيل خود را به شرح ذيل اعلام كرد:

1-تنها نماينده قانوني و مشروع ملت ليبي باشد.

2-حامي و پشتيبان انقلاب مردمي ليبي باشد كه موجب سقوط شهرهاي شرق كشور و افتادن آنها بدست انقلابيون شد.

شوراي ملي انتقالي ليبي هنگام شكل گيري و تاسيس تاكيد كرد، اين شورا دولت انتقالي نبوده بلكه حلقه ارتباط دوره گذار از رژيم قذافي به دولت مردمي مورد نظر ملت ليبي است با توجه به اينكه قانون اساسي در دوره زمامداري معمر قذافي وجود ندارد كه بر كشور حاكم باشد و اين امر ممكن است، شكاف‌ها و خلاهاي سياسي پس از براندازي رژيم قذافي در ليبي ايجاد كند.

 

*اهداف شورا

- تحقق حاكميت ملت ليبي بر سراسر اراضي آن

- برآوردن و پاسخ گفتن به خواسته‌هاي مردمي

- حفظ وحدت ملي ليبي

 

*وظايف شورا

1-تضمين و حفظ سلامت و امنيت شهروندان و كشور

2-هماهنگي تلاش‌ها براي آزاد سازي سراسر مناطق كشور

3-همسوكردن تلاش‌ها و اقدامات شوراهاي محلي و منطقه‌اي جهت بازگرداندن اوضاع به وضعيت عادي و ادامه زندگي مردم در مناطق آزاد شده

4-نظارت و اشراف بر شوراي نظامي تا ارائه دهنده نگرشي جديد ارتش ملي ليبي باشد كه در دفاع از ملت ليبي و حمايت از مرزهاي كشور نمود پيدا مي‌كند.

5-نظارت بر تشكيل شورايي جهت تدوين قانون اساسي جدي براي كشور كه به همه پرسي گذاشته خواهد شد.

6-تشكيل دولت انتقالي كه فراهم سازنده برگزاري انتخابات آزاد باشد.

7- راهبرد سياست خارجي و ساماندهي روابط با ديگر كشورها و سازمان‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي.

 

*ساختار شورا

1-شوراي ملي انتقالي ليبي متشكل از 30 عضو است كه نماينده تمام مناطق و استان‌هاي ليبي و تمام طبقات و اقشار جامعه هستند و عضويت اعضاي جوان در آن كه نمايندگي جوانان ليبي را برعهده دارند، كمتر از 5 عضو نخواهد بود.

2- شورا از ميان اعضاي خود رئيس و سخنگوي رسمي و هماهنگ كنندگان امور داخلي و خارجي خود را انتخاب خواهد كرد.

 

آينده تحولات ليبي

سرمقاله جمهوری اسلامی سه شنبه 8 شهريور 1390(30 اوت 2011)

بسم‌الله الرحمن الرحيم

ليبي، كشور پهناور ساحل مديترانه و شمال افريقا كه نزديك به 7 ميليون جمعيت قبيله‌اي را در خود جاي داده، در چهار دهه گذشته كه سرهنگ معمر قذافي بر ا ين كشور حكم رانده جز با نام نفت و حكومت خودكامه اين ديكتاتور عياش و ملون كه با حركات و رفتار دلقك گونه خود جهانيان را به شگفتي واداشته بود، شناخته نمي‌شد. اين كشور اكنون به نام انقلاب، آزادي و قيام براي سرنگوني ديكتاتوري شناخته شده كه ملتهاي جهان چشم انتظار پيروزي كامل آن هستند هرچند در عين حال نكاتي درباره دورنماي ليبي پس از قذافي وجود دارد كه در نظر داشتن آنها نه تنها لازم بلكه ضروري است.

1 - ليبي كشور پهناوري است كه هم رو به سوي اروپا دارد و هم ريشه در صحرا. جغرافيا و تاريخ اين كشور شمال آفريقا بيانگر سابقه نفوذ استعمار در اين سرزمين است. ايتاليا، انگليس و فرانسه يد طولايي در استعمار اين كشور و مداخله در آن دارند كه گاهي جداگانه و زماني نيز همزمان در بخشهايي از اين سرزمين پهناور، بساط نفوذ خود را پهن كرده و منابع سرشار اين كشور را چپاول مي‌كردند و همچنان چشم طمع به آن دارند.

2 - تاريخ ليبي هر چند با استعمار و ديكتاتوري ضميمه شده ولي در عين حال از مردمان استعمارستيزي نيز برخوردار است كه با دست خالي به جنگ اروپايي‌هاي متجاوز رفته و آنها را از خاك كشورشان بيرون راندند. اين غيرت و آزادگي هميشه به عنوان وجه بارز و ويژگي ممتاز مردم اين خطه صحرايي با نام قهرماناني همچون عمر مختار گره خورده و زبانزد ملتها بوده است و شايد 42 سال پيش نيز سرهنگ قذافي با سوءاستفاده از همين صبغه ضداستعماري مردم ليبي بود كه اقدام به كودتا كرد و رفته رفته توانست بساط ديكتاتوري خود را در پوشش‌هاي عوام فريبانه مبارزات بيگانه ستيز بر ملت ليبي مسلط كند.

3 - سرانجام موج بيداري اسلامي و بهار عربي باعث ايجاد نهضت ضد ديكتاتوري در نفوذناپذيرترين و قديمي‌ترين رژيم عربي شد و شش ماه پيش مردم ليبي براي استيفاي حقوق از دست رفته خود يعني آزادي و حاكميت بر سرنوشت خويش وارد صحنه شدند. مردم شهرهاي مختلف ليبي يكي پس از ديگري به ميدان آمده و با دادن خون‌هاي بسيار، ديكتاتور را به عقب نشيني واداشتند.

4 - شايد اگر قذافي اوايل امسال كه طوفان انقلاب مردمي در اين كشور آغاز شد و نشانه‌هاي عدم مشروعيت سياسي و عدم تمكين قبايل ليبي از سلطه وي نمودار گشت، مثل برخي ديكتاتورهاي عاقبت انديش به خارج فرار مي‌كرد و با ميلياردها دلار دارائيهايي كه در اين سالها از اموال مرد م ليبي غارت كرده بود به ادامه حيات حيواني خود مي‌پرداخت، نه خود دچار چنين وضعيت خفت باري مي‌شد كه اكنون بايد در سوراخها پنهان شود و نه زمينه را براي مداخله بيگانگان و كشورهاي عضو ناتو فراهم مي‌كرد كه بار ديگر اين كشور را اشغال كرده و با تخريب تأسيسات زيربنايي، سياست سرزمين سوخته را در اين كشور به اجرا در آورند. امروز، در نتيجه خبط بزرگ ديكتاتور ليبي، هيچيك از تأسيسات زيربنايي و اقتصادي اين كشور سالم نمانده و شهرهاي بزرگ ليبي بدون آب، برق، سوخت، فرودگاه، بندر، ساختمان‌هاي اداري و جاده‌هاي ارتباطي به ويرانه‌اي تبديل شده‌اند.

اجراي اين توطئه شوم و تخريب سرمايه‌هاي اصلي اعم از نيروي انساني و منابع مادي و اقتصادي باعث شده كه اكنون وضعيت در شهرهاي بزرگ ليبي آنچنان وخيم و بحراني گردد كه رئيس شوراي انقلابيون درباره احتمال بروز فاجعه انساني هشدار داده و اعلام كرده شرايط بهداشتي، غذايي، دارويي و معيشتي مردم به حدي وخيم است كه بايد هرچه سريعتر كمك‌هاي بشردوستانه بين‌المللي به اين كشور سرازير شود.

5 - مردم ليبي در اين ايام، دليرانه در مقابل رژيم ديكتاتوري قذافي كه همچون گرگ زخمي به جان ملت افتاده بود، مقاومت كردند و سرانجام با ورود به شهر طرابلس، مقر حكومت قذافي را فتح نمودند ولي در اين ميان كشورهاي عضو ناتو و رسانه‌هاي غربي با بيانيه‌هايي كه صادر مي‌كنند، خود را به عنوان عامل پيروزي و سرنگوني رژيم قذافي مطرح كرده و سهم خود را از منافع آينده ليبي مطالبه مي‌كنند. اين موضعگيريها به روشني نشان مي‌دهند كه كشورهاي عضو ناتو در عمليات خود در ليبي به جاي حمايت از مردم اين كشور به دنبال منافع نامشروع بودند و اكنون براي بدست آوردن آن حاضرند حتي انقلابيون ليبي را نيز قرباني كنند. در حقيقت اين واقعيت از قلب ماجرا آشكار مي‌شود كه عمليات نظامي كشورهاي غربي در ليبي بيشتر شبيه به عمليات اشغالگرانه بود تا حمايت از مردم اين كشور.

6 - طرح‌هايي از قبيل روي كار آوردن عناصر غربگرا در شوراي انقلابيون و دولت انتقالي ليبي، ايجاد تفرقه ميان مخالفان، ايجاد جنگ داخلي و قبايلي و حتي تجزيه ليبي از گزينه‌هايي است كه كشورهاي عضو ناتو و استعمارگران اكنون در دستور كار خود قرار داده و آنرا دنبال مي‌كنند.

7 - اين جمله پرمغز كه "انقلابي ماندن، مهمتر از انقلاب كردن است" را امروز بايد در ليبي براي اين مفهوم بكار برد كه ساقط كردن يك رژيم، بسيار آسان‌تر از به دست گرفتن حاكميت و تشكيل دولتي مقتدر و برآمده از حمايت‌هاي مردمي است. تاريخ، مملو از تشكيل ائتلاف‌هاي مردمي براي براندازي رژيم‌هاي سركوبگر بوده كه متعاقب به دست آمدن اولين نشانه پيروزي، شكاف، درگيري‌هاي داخلي و مداخلات بيگانه منجر به ايجاد انحراف و تنش‌هايي شده كه خود زمينه ساز ظهور مجدد ديكتاتوري‌هاي ديگري بوده است. درحال حاضر ليبي نيز شاهد مرحله‌اي جديد از تلاش براي تنظيم ساختار كشور از قبيل تشكيل شوراي ملي موقتي متشكل از گروه‌هاي مخالف و مسلح قبايلي است كه در جبهه‌هاي مختلف جنگيدند و به پيروزيهايي نيز نايل شدند اما اكنون با توجه به انتظارات و نقشي كه هر يك از گروه‌هاي مسلح در روند مخالفت با قذافي تا فتح طرابلس ايفا كردند با تشكيلات آتي حاكم بر ليبي احتمالاً به هنگام تقسيم زودرس قدرت با شكاف‌هايي مواجه خواهد شد. در چنين وضعيتي، استفاده از تجربيات ساير ملل و پرهيز از اختلاف و تلاش براي وحدت است كه مي‌تواند غربي‌هاي فرصت طلب را نااميد كند و كشور ليبي را از مشكلات بعد از انقلاب برهاند.

در شرايط كنوني كشورهايي كه به طمع منابع سرشار ليبي و حضور دراز مدت نظامي و اقتصادي در ليبي در حمله نيروهاي ناتو سهيم شده و در پشتيباني از مخالفان و انقلابيون نقش ايفا كردند، اكنون به دنبال اعمال نفوذ در سران تشكيلات پس از قذافي و سلطه بر ميادين نفتي و منابع سرشار اين كشور هستند.

غرب با نقشه مزورانه‌اي كه براي ليبي طراحي كرده به دنبال اينست كه قيام‌هاي مردمي كشورهاي عرب و شمال افريقا را پس از رسيدن به مرحله پيروزي مقدماتي مديريت كرده و فرآيند كنترلي آن را به دست بگيرد. استعمارگران حتي در صورت تداوم درگيري‌ها در ليبي و آغاز جنگ داخلي در اين كشور، خود را براي جنگ زميني و اشغال نظامي ليبي آماده مي‌كنند، هر چند تجربه افغانستان و عراق به آنها اثبات كرده كه هزينه‌هاي نظامي، سياسي، اقتصادي و حيثيتي براي دخالت نظامي ناتو سنگين‌تر از آنست كه از عهده آن برآيند. بنابر اين شايد كم هزينه‌ترين گزينه غرب، تداوم بمباران مناطق اقتصادي و تأسيسات شهري ليبي تحت پوشش انهدام مراكز احتمالي اختفاي قذافي و تبديل ليبي به يك سرزمين كاملاً سوخته و وابسته به حضور غرب از يكسو و نفوذ در ميان صفوف گروههاي مخالف قذافي و به دست گرفتن سمت و سوي حركتهاي سياسي آينده ليبي از سوي ديگر باشد.

روند اين حركت‌هاي توطئه آميز بار ديگر بر لزوم خوداتكايي ملتها و رهايي آنان از يوغ ديكتاتوري و نظام سلطه صحه مي‌گذارد و بر اين نكته تاكيد مي‌كند كه استعمارگران همچنان و در همه شرايط به دنبال ايجاد انحراف در انقلاب‌هاي مردمي هستند.

 

اگر نيروهاي قذافي تا شنبه تسليم نشوند در اين صورت آنها مواجه با حمله نظامي خواهند شد.

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 8 شهريور 1390(30 اوت 2011)

شورشيان ليبي روز سه‌شنبه يک محدوده زماني تا روز شنبه را براي شهرهايي که کماکان تحت کنترل نيروهاي قذافي هستند مشخص کردند که تا روز شنبه يا تسليم شوند و يا اين‌که مواجه با حمله نظامي خواهند بود.

- مصطفي عبدالجليل ر‌ئيس شوراي انتقالي ليبي به خبرنگاران در شهر بنغازي گفت گفتگو با مقامات شهرها از جمله در شهر سرت در جريان است تا تسليم مسالمت‌آميز آنها مورد هماهنگي قرار گيرد.

در حالي ‌که شورشيان عصباني در ليبي خواهان برگرداندن همسر و سه فرزند قذافي از الجزاير هستند، مقامات الجزايري روز سه‌شنبه از تصميم خود براي دادن پناه به خانواده قذافي دفاع کردند. عمار بلاني سخنگوي وزارت‌خارجه الجزاير به خبرگزاري فرانسه گفت تصميم اين کشور صرفاً بر اساس نگرانيها بشر دوستان بوده است.

- مصطفي عبدالجليل رئيس شوراي انتقالي در بنغازي گفت اگر نيروهاي قذافي تا شنبه تسليم نشوند در اين صورت آنها مواجه با حمله نظامي خواهند شد. او گفت اين پنجره (گفتگو با مقامات شهرهاي تحت کنترل هواداران قذافي) در پايان عيد فطر (در ليبي روز جمعه) بسته خواهد شد و اگر تا روز شنبه هيچ چشم‌اندازي از راه‌حل صلح‌آميز وجود نداشته باشد ما از نيروي نظامي استفاده خواهيم کرد .

- خبري از محل حضور قذافي وجود ندارد.

- ناتو روز سه‌شنبه گفت هواپيماهاي جنگنده آن حملات جديدي را بر عليه نيروهاي قذافي در سرت انجام داده‌اند و 22 خودرو حامل مهمات، 4 رادار، يک سيستم ضدهوايي و سيستم زمين به هواي موشکي را مورد هدف قرار داده است.

- روپرت کولويل سخنگوي ناوي پيلاي کميسيونر عالي حقوق‌بشر سازمان ملل روز سه‌شنبه از گزارشاتي مبني بر انجام اعدامهاي وسيع و سريع در ليبي توسط نيروهاي هوادار قذافي در روزهاي پاياني رژيم قذافي اظهار نگراني کرد.

- يک فرمانده نظامي ‌شورشيان گفت نيروهاي هوادار قذافي بيش از 150نفر از زندانيان کشته‌اند.

- نيروهاي هوادار قذافي درحالي‌که قصد فرار از دست شورشيان در طرابلس را داشته‌اند اقدام به قتل اين افراد کرده‌اند.

- برنامه غذاي جهاني سازمان ملل روز سه‌شنبه گفت در حال ارسال 600تن غذا و 500تن آب آشاميدني براي شهر طرابلس براي کمک به شهروندان اين شهر مي‌باشد.

ـ مقامات شوراي ملي انتقالي ليبي گفتند که حدود 70 درصد خانه‌هاي طرابلس به‌دليل آسيب ديدن منابع اصلي آب، از دسترسي به آب محروم هستند، اما آب نوشيدني از طريق مساجد و با اولويت دادن به افراد مسن، توزيع مي‌شود.

 

شوراي انتقالي: جمع آوري سلاح رزمندگان در طرابلس

تلويزيون الجزيره چهارشنبه 9 شهريور 1390(31 اوت 2011)

يك سخنگوي شوراي انتقالي ليبي گفت: اين شورا تصميم دارد سلاح هاي رزمندگان را در طرابلس جمع آوري كند. مسئول امور داخلي شوراي انتقالي ليبي گفت سلاحهايي كه در دست رزمندگان است را سريعا جمعاوري ميكنند. وي گفت رزمندگاني كه درطرابلس هستند ميتوانند بين پيوستن به ارتش ملي و يا نيروهاي امنيتي يكي را انتخاب كنند. از سوي ديـگر عبدالحكيم بالحاج رئيس شوراي نظامي طرابلس گفت: شوراي انتقالي ليبي از اماكن اختفاي برخي از افراد خانواده قذافي مطلع است.

 

نيويورک تايمز: اقدام نظامي عليه رژيم قذافي درست بود

سايت صداي آمريکا چهارشنبه 9 شهريور 1390(31 اوت 2011)

سرمقاله نيويورک تايمز به بررسي نقش ناتو در موفقيت مخالفان دولت قذافي پرداخته و حملات هوايي نيروهاي ناتو را از عوامل موثر در سقوط طرابلس ارزيابي کرده است. اين روزنامه مي‌نويسد در اين ميان رهبران بريتانيا، فرانسه و آمريکا نشان دادند که قضاوت درستي در خصوص اقدام نظامي عليه دولت قذافي داشته‌اند و به‌رغم اظهارات منتقدان، سقوط دولت قذافي سريعتر از پيش‌بيني ها صورت گرفت.

وال استريت ژورنال هم در مقاله‌اي به بررسي تلاشهاي دولت قذافي براي کنترل و شنود ارتباطات تلفني و اينترنتي مردم آن کشور پرداخته است. اين روزنامه مي‌نويسد خبرنگارانش از ساختماني بازديد کرده‌اند که پر از دستگاههاي شنود ساخت کشورهاي غربي است. وال استريت به‌نقل از منابعي که نامشان را فاش نکرده مي‌نويسد شرکت فرانسوي امزي و شرکت چيني زي. تي. ‌اي با دستگاههاي اطلاعاتي رژيم قذافي معاملات تجاري داشته‌اند.

 

روسيه دولت شورشيان ليبي را به‌رسميت شناخت

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 10 شهريور 1390(1 سپتامبر 2011)

روز پنجشنبه وزارت‌خارجه روسيه طي بيانيه‌اي گفت که اين کشور رسماً شورشيان ليبي را به‌عنوان مرجع قدرت در اين کشور به‌رسميت مي‌شناسد.

در اين بيانيه آمده است که، فدراسيون روسيه، شوراي ملي انتقالي ليبي را به‌عنوان قدرت حاکم به‌رسميت مي‌شناسد و به برنامه اصلاحات آن اشاره مي‌کند که شامل تهيه يک قانون اساسي جديد، برگزاري انتخابات عمومي و تشکيل دولت است.

 

اعلام وفاداري شورشيان ليبي به اسلام ميانه‌رو

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 10 شهريور 1390(1 سپتامبر 2011)

جنگجويان شورشي که بيشتر قسمتهاي ليبي را تسخير کردند تأکيد مي‌کنند که به يک اسلام ميانه‌رو وفادار هستند و ربطي به جهادگرايان نزديک به القاعده، که دشمنان قسم خورده قذافي بودند ندارند.

ژنرال سليمان محمود گفت، من حضور برخي عناصر افراطي در ميان جنگجويان را غيرمحتمل نمي‌دانم، اما شما نمي‌توانيد صحبت از گروههاي شبيه به القاعده، مانند آنهايي که در افغانستان يا يمن عمل مي‌کنند، بکنيد .

او گفت، در ليبي، با همبستگي و جامعه ميانه‌روي آن، هيچ خطري در زمينه ظهور گروههاي افراطي وجود ندارد. در هر حال، صندوقهاي راي، حرف آخر را خواهند زد .

 

آزاد كردن داراييهاي ليبي

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 10 شهريور 1390(1 سپتامبر 2011)

روز پنجشنبه آلن ژوپه، وزير خارجه فرانسه گفت که اين کشور به‌زودي ۱. ۵ ميليارد يورو از داراييهاي مسدود شده ليبي را براي رهبران شورشي اين کشور آزاد مي‌کند.

او به راديو آر تي ال پيش از گفتگوهاي بين‌المللي در پاريس، که قرار است عصر امروز در مورد آينده ليبي برگزار شود گفت، دهها ميليارد يورو داراييهاي منجمد شده وجود دارند. آمريکاييان، اين داراييها را از انسداد خارج کرده‌اند، بريتانيا، فرانسه و آلمان هم در حال انجام همين کار هستند.

 

سيف‌الاسلام عهد كرد كه با شورشيان ليبي تا لحظه مرگ خواهد جنگيد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 10 شهريور 1390(1 سپتامبر 2011)

در حالي که رهبران جهان در پاريس گرد آمده‌اند تا در مورد آينده ليبي بعد از قذافي صحبت کنند، سيف الاسلام، پسر قذافي، ديکتاتور ساقط شده، عهد کرد که حاميان او با شورشيان تا لحظه مرگ خواهند جنگيد. هيلاري کلينتون نيز در پاريس خواهد بود تا شورشيان را در مورد آن‌چه که مقامات واشنگتن، آن را به‌مثابه نيازهاي عظيم آنها براي تشکيل يک دولت جديد در طرابلس توصيف مي‌کنند، توجيه کند.

هم‌چنين روز پنجشنبه، الجزاير گفت که آماده است که به‌رغم نزاع بر سر سرنوشت قذافي، دولت شورشيان ليبي را به‌رسميت بشناسد، مشروط بر اين‌که آنها، يک دولت فراگير تشکيل دهند.

وزير خارجه الجزاير گفت. . . وقتي آنها اين کار را انجام دهند، ما آن را به‌رسميت خواهيم شناخت.

وزير خارجه الجزاير روز پنجشنبه به راديو فرانسه گفت که به‌رغم پذيرفتن بخشي از خانواده قذافي برکنار شده به الجزاير، اين کشور هرگز دادن پناهندگي به قذافي را در نظر نمي‌گيرد.

 

پایان نشست بین المللی 'دوستان لیبی' در پاریس

بی بی سی پنج شنبه 01 سپتامبر 2011 - 10 شهریور 1390

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد به همراه نمایندگان حدود ۶۰ کشور در نشست "دوستان لیبی" در پاریس شرکت کرده اند.

نشست بین المللی "دوستان لیبی" برای بررسی آینده این کشور با میزبانی مشترک نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در پاریس پایان یافته است.

آقای سارکوزی و آقای کامرون در سخنانی پس از پایان این نشست گفتند که شرکت کنندگان در این کنفرانس با اکثریت قاطع از ادامه حملات هوایی ناتو در لیبی تا زمانی که معمر قذافی به عنوان خطری محسوب می شود، حمایت کردند.

میزبانان مشترک این نشست همچنین گفتند که شرکت کنندگان در کنفرانس پاریس موافقت کردند تا درخواست کنند تا دارایهای مسدود شده لیبی آزاد شود.

بر اساس گزارش ها همچنین مصطفی جلیل رهبر شورای انتقالی لیبی گفت که مردم لیبی باید به قانون احترام بگذارند و با یکدیگر آشتی و تفاهم داشته باشند.

بر اساس گزارشها از پاریس شرکت کنندگان این نشست از آنچه که شهامت مردم لیبی خوانده اند تجلیل کرده‌اند.

همین گزارش ها حاکیست که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در این نشست در سخنانی خواهان آن شده است که کرسی لیبی در سازمان ملل متحد به شورای انتقالی لیبی داده شود.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد به همراه نمایندگان حدود ۶۰ کشور در نشست "دوستان لیبی" در پاریس شرکت کردند.

نمایندگان چین و روسیه از دیگر شرکت‌کنندگان در این نشست بوده اند.

دولت روسیه روز پنج‌شنبه شورای ملی انتقالی لیبی را، که رهبری مخالفان معمر قذافی را برعهده دارد، به عنوان نماینده مشروع مردم لیبی به رسمیت شناخت.

این نشست درست همزمان با چهل و دومین سالگرد به قدرت رسیدن سرهنگ قذافی در پی کودتای نظامی علیه سلطان ادریس برگزار ‌شد.

 

سرهنگ قذافی گفت که جنگی طولانی در پیش است

نیروهای وابسته به شورای ملی انتقالی با وجود در اختیار گرفتن کنترل طرابلس، پایتخت لیبی، هنوز موفق به دستگیری معمر قذافی نشده‌اند.

معمر قذافی در پیامی صوتی که امروز پنج شنبه (۱ سپتامبر) از دو شبکه تلویزیونی پخش شد، گفت که به هیچ وجه تسلیم نخواهد شد و از مردم لیبی خواست تا برای کسب آزادی با "استعمارگران و خائنان وابسته به آنها" وارد جنگ شوند.

آقای قذافی گفت که جنگی طولانی در پیش است و پیش بینی کرد نیروهای ناتو و "خائنان" در این جنگ شکست خواهند خورد.

او از مردم لیبی خواست تا "روستا به روستا و کوه به کوه با دشمنان بجنگند" و با تفنگ و گلوله به آنها حمله کنند.

 

کشورهایی که هنوز شورای ملی انتقالی لیبی را به رسمیت نشناخته‌اند: الجزایر، برزیل، چین، هند، ایران، کنیا، پاکستان، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، ونزوئلا، زیمبابوه

دارایی‌های آزادشده لیبی: آمریکا: ۱/۵ میلیارد دلار، بریتانیا: ۱/۵ میلیارد دینار لیبی از اسکناس‌های چاپ‌شده در بریتانیا، فرانسه: ۲/۱۶ میلیارد دلار

 

دارایی‌های همچنان مسدود: کانادا: ۲/۴ میلیارد دلار، فرانسه: ۱۱ میلیارد دلار، آلمان: ۷ میلیارد دلار، ایتالیا: ۸ میلیارد دلار، بریتانیا: ۱۹ میلیارد دلار، آمریکا: ۳۴ میلیارد دلار

سرهنگ قذافی که هنوز محل اختفایش مشخص نیست، مخالفان خود را "گروه‌های تبهکار خواند" و وعده پیروزی علیه آنها را به مخاطبانش داد.

او گفت دشمنان از وسایل ارتباط جمعی پیشرفته برای "برنامه های تبلیغاتی خود" استفاده می کنند و نقشه آنها بهره برداری از منابع لیبی است.

چهارشنبه شب، سیف الاسلام، پسر آقای قذافی نیز در پیامی قول نبرد و مقاومت بیشتر در برابر مخالفان پدرش را داد.

 

ضرب‌الاجل یک‌هفته‌ای

در تحولی دیگر یکی از اعضای ارشد شورای ملی انتقالی لیبی به بی‌بی‌سی گفت که به رهبران قبایل در شهر سرت یک هفته دیگر مهلت داده خواهد شد که این شهر را به صورت مسالمت‌آمیز تحویل شورا دهند.

شهر سرت آخرین پایگاه عمده نیروهای وفادار به معمر قذافی است.

مخالفان آقای قذافی پیش تر تا روز شنبه به این نیروها مهلت داده بودند که خود را تسلیم کنند.

اما عضو ارشد شورای ملی انتقالی گفت که رهبران قبایل سرت، با وجود اینکه متوجه شده اند که مقاومت امکان پذیر نیست، هنوز نتوانسته اند نظامیان وفادار به قذافی را متقاعد کنند.

 

برآورده کردن نیازهای اساسی

مهم‌ترین نیازهای لیبی در حال حاضر تامین سوخت، برق و آب در شهرهای بزرگ و همین‌طور رفع کمبود مواد غذایی و فراهم کردن حقوق کارمندان است.

دولت آمریکا اعلام کرده است که اعتبار شورای ملی انتقالی لیبی پیش از هر چیز به رسیدگی به چنین نیازهایی بستگی دارد.

روز چهارشنبه، دولت بریتانیا ۲۸۰ میلیون دینار لیبی (معادل ۲۳۰ میلیون دلار) را که به صورت اسکناس در بریتانیا چاپ شده بود، به لیبی فرستاد.

دولت چین که سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در زمان حکومت معمر در لیبی انجام داده و از منتقدان حملات هوایی ناتو علیه حکومت قذافی است، گفته که یکی از معاونان وزرایش را به اجلاس پاریس خواهد فرستاد.

چین هنوز شورای ملی انتقالی لیبی را به رسمیت نشناخته، اما سخنگوی وزیر خارجه چین در سخنانی "جایگاه و نقش اساسی" این شورا را پذیرفته است.

الجزایر که به دلیل پناه دادن به همسر و سه فرزند سرهنگ قذافی مورد انتقاد شدید شورای ملی انتقالی قرار گرفته، روز پنج شنبه اعلام آمادگی کرده تا در صورت تشکیل دولت توسط این شورا، آن را به رسمیت بشناسد. الجزایر همچنین گفته است که موضوع پناه دادن به سرهنگ قذافی تا کنون برای این کشور مطرح نبوده است.

 

 

سوریه

نیروهای فعال اپوزیسیون سوریه

منبع: میدل ایست برلین

ـ حزب کمونیست  (الحزب الشيوعي):

حزب کمونیست سوریه از قدیمی ترین احزاب سیاسی و فعال سوریه است. حزب کمونیست در سال 1924 تأسیس و بین سال های 1969 تا 1972 در اثر اختلافات دورنی دچار انشعاب شد. در اثر این انشعاب  به دو بخش خالد بکتاش و بخش ریاض الترک تقسیم شد. بخش ریاض الترک به حزب کمونیست سوریه  (مکتب سیاسی) معروف  است. در سال 1980  و با تشکیل  جبهه معروف به "اتحاد ملی دموکراتیک" ،  گروه ریاض الترک  به این جبهه ملحق شد.

ریاض الترک، در سال 1930 در حمص، بدنیا آمد. وی  یکی از شخصیت های بانفوذ سیاسی سوریه است که همواره از دموکراسی طرفداری کرده و جزء مخالفان نظام فعلی سوریه به حساب می آید. ریاض الترک بارها به زندان افتاد.  آخرین بار در سپتامبر 2001 دستگیر ودر 28 آوریل 2002 در یک دادگاه علنی که در آن خبرنگاران و بسیاری از شخصیت های دیپلمات  شرکت کرده بودند، محاکمه شد. دادگاه  وی  در 26 یونی 2002  به پایان رسید و وی در این دادگاه  به جرم  دشمنی با قانون، سخن رانی تحریک آمیز، نشر اکاذب و فتنه  به دو سال و نیم  زندان محکوم شد.

  ریاض الترک در 16 نوامبر2002  توسط بشار اسد مورد عفو قرار گرفت و آزاد گردید. وی بسیاری از عمر خود را در زندان سپری کرد و به ماندلای سوریه معروف است . از این  نظر می توان او را با صفر قهرمانی در ایران مقایسه کرد.

ـ جمعیت اخوان المسلمین (جماعة الإخوان المسلمين):

در سال 1942 توسط مصطفی السباعی و در ادامه سیاست گسترش و نفوذ اخوان مصر تأسیس شد. اخوان مصر در سال 1928 و توسط حسن البناء بنیان گذاری شد. اخوان سوریه تا سال 1962 در پارلمان سوریه شرکت داشت ولی بعد از آن با دولت حافظ اسد، پدر بشار اسد، اختلاف پیدا کرد.

در سال 1982 و پس از درگیری با نظام سوریه،  فعالیت های اخوان ممنوع و اعضای آن اعدام و یا  تحت تعقیب  قراگرفتند.

در سال 2006 اخوان المسلمین سوریه به اتفاق عبدالحلیم خدام، مشاور سیاسی سابق اسد، جبهه نجات ملی را در تبعید تشکیل دادند. اما بعد اخوان از جبهه بیرون رفت.

بعد از موفقیت مردم مصر و تونس، اخوان سوریه نظام اسد را به عصیان مدنی و تظاهرات تهدید کرد.

در حال حاضر اخوان المسلمین یکی از نیروهای اصلی مخالف بشار اسد است  و از طرف دولت ترکیه  مورد حمایت قرار می گیرد.  

ـ جبهه نجات ملی (جبهة الخلاص الوطني):

جبهه نجات ملی در سال 2006 و با حضور عبدالحلیم خدام، صدرالدین البیانونی از اخوان المسلمین و بعضی دیگر از شخصیت های لیبرال و سیاسی در خارج تشکیل شد. این جبهه هدف خود را تغییر نظام سوریه از راه های مسالمت آمیز معرفی کرده است.

در آوریل 2009 در پی مشاجره و اختلافات دورونی، اخوان المسلمین از این جبهه کنار کشید.

  

ـ جنبش برای عدالت و توسعه (حركة العدالة والبناء):

این جنبش در سال 2006 و در خارج تشکیل شد. این جنبش حاضر نشد به جبهه نجات ملی ملحق شود. در منشور این جنبش بر لغو حکومت نظامی، آزادی زندانیان سیاسی و بازگشت سوری های درتبعید، آزادی فعالیت سیاسی و آزادی  تشکیل احزاب تأکید شده است.

  

ـ حزب اصلاحات (حزب الإصلاح):

این حزب بعد از یازده سپتامبر 2001 توسط فردی بنام فرید الغادری که سوری الاصل و تبعه آمریکاست، تشکیل شد. برای بسیاری از سوریه ای ها فرید الغادری همان چلبی سوریه است. چلبی همان کسی ست که در سال 2003 آمریکایی ها را متقاعد به حمله به عراق کرد .  فرید الغادری دارای روابط تنگاتنگ با محافظه کاران نو و طرفدار مدل عراق است. این حزب مبلغ سرنگونی نظام اسد با کمک آمریکا است.

 

 اتحاد ملی دموکراتیک (التجمع الوطني الديمقراطي):

اتحاد ملی دموکراتیک در سال 1980 و از اتحاد  پنج جریان چپ بوجود آمد. این جریانان عبارتند از: حزب اتحاد سوسیالیستی دموکراتیک عرب(حزب الاتحاد الاشتراكي العربي الديمقراطي)، حزب کمونیست(حزب الشيوعي)، حزب بعث سوسیالیستی دموکراتیک عرب(حزب البعث العربي الاشتراكي الديمقراطي)، حزب کارگران انقلابی عرب(حزب العمال الثوري العربي) و جنبش سوسیالیست های عرب(حركة الاشتراكيين العرب).

 

ـ جنبش سوسیالیست های عرب (حركة الاشتراكيين العرب):

این جنبش مانند اکثر جریانات سیاسی سوریه در روند فعالیت خود دچار انشعاب شد. یک بخش از آن با همین نام با نظام سوریه همکاری می کند و بخش دیگر آن به رهبری عبدالغنی عیاش جزء مخالفین و اپوزیسیون است.

 

ـ اتحادیه سوسیالیستی عرب (الاتحاد الاشتراكي العربي):

این اتحادیه در سال 1964 از همکاری مجموعه ای از جریانات سیاسی مانند جنبش ملی عرب(حركة القوميين العرب)، جنبش اتحاد سوسیالیست ها (حركة الوحدويين الاشتراكيين)، جبهه متحد عرب (الجبهة العربية المتحدة) و اتحادیه سوسیالیست سوریه (الاتحاد الاشتراكي السوري) تشکیل شد.

 

ـ حزب کارگران انقلابی (حزب العمال الثوري):

یک حزب مارکسیستی ست که رهبر آن طارق ابوالحسن می باشد.

 

ـ حزب کار کمونیست (حزب العمل الشيوعي):

حزب کار کمونیست در اواسط دهه هفتاد و نخست تحت نام انجمن کار کمونیست تشکیل شد و بعد از آن نام خود را تغییر داد. این حزب در دهه هشتاد از طرف حافظ اسد بشدت سرکوب شد و به فعالیت های کاملا مخفی روی آورد. سرکوب این حزب با روی کار آمدن بشار اسد ادامه یافت.

 

ـ حزب تجدد و دموکراسی (حزب الحداثة والديمقراطية):

این حزب یک حزب سکولار و لیبرال کرد است و در سال 1996 و با هدف مبارزه بر علیه استبداد و شناسایی ریشه های فرهنگی  استبداد  تشکیل شد.

 

ـ حزب وحدت دموکرات کردستان (حزب الوحدة الديمقراطي الكردي):  

یک حزب کرد است که نشریاتی به زبان کردی منتشر می کند. این حزب در سال 1970 و با هدف مبارزه با ستم مضاعف کردها در سوریه و خودگردانی در مناطق کرد تشکیل شد.

 

تظاهرات ملیونی در سوريه در روز جمعه 24 تیر

خبرگزاري فرانسه جمعه 24 تير 1390(15 ژوييه 2011)

فعالان سوري گفتند فقط در دو شهر سوريه بيش از يک ميليون نفر در تظاهرات عليه رژيم بشار اسد شرکت کرده‌اند.

- رامي عبدالرحمان از ديده‌بان حقوق‌بشر سوريه گفت بيش از يک ميليون نفر امروز در حما و ديرالزور تظاهرات کردند او گفت اين يک تحول عمده‌يي مي‌باشد.

- فعالان سوري: مأموران امنيتي سوريه روز جمعه حداقل 17نفر را کشته و در حدود 100نفر را زخمي ساختند.

- ليگ دفاع از حقوق‌بشر سوريه گفت نيروهاي امنيتي سوريه روز جمعه بر روي هزاران تظاهرکننده در سراسر کشورآتش گشودند.

- عبدالکريم ريحاوي از ليگ دفاع از حقوق‌بشر گفت نه نفر در دمشق کشته شدند که شامل شش نفر در منطقه مسکوني غابون و سه نفر در منطقه مسکوني رکن الدين بوده است. سه نفر نيز در عدليب و دو نفر در درعا کشته شده‌اند.

ـ روبرت فورد سفير آمريکا در سوريه پنجشنبه پيش‌بيني کرد در صورتي‌که رژيم سوريه سريعا به خواسته‌هاي تظاهر کنندگان سوري براي رفرم پاسخ ندهد در اين صورت خياباني آنها را شسته و با خود خواهد برد.

 

32كشته در سوريه در روز جمعه

خبرگزاري رويتر  شنبه 25 تير 1390(16 ژوييه 2011)

فعالان سوري گفتند نيروهاي امنيتي سوريه حداقل 32نفر از شهروندان غيرنظامي را در روز جمعه به قتل رساندند. 23 نفر از کشته شدگان در دمشق توسط نيروهاي امنيتي به قتل رسيدند.

- اين بالاترين تعداد کشته شده در مناطق مرکزي دمشق از زمان شروع قيامها تاکنون بوده است.

- يک فعال سوري در تماس تلفني از دمشق گفت دهها هزار نفر در دمشق براي اولين بار در منطقه اصلي شهر به خيابانها ريختند، به اين دليل است که رژيم اقدام به کشتار بيشتري کرد.

 

بزرگترين تظاهرات سوريه، نشاني از اين است كه نيروهاي امنيتي توان شکست قيام را ندارند

واشنگتن پست شنبه 25 تير 1390(16 ژوييه 2011)

صدها هزار تظاهرکننده از مردم سوريه روز جمعه در مناطقي که سرکوب دولتي شديدترين حالت را داشته است بزرگترين تظاهراتهاي بعد از شروع قيام در بيش از چهار ماه قبل را برگزار کردند، اين امر نشانه‌يي از اين است که نيروهاي امنيتي توان شکست قيام را ندارند...

در يک نمايشي از قدرت قيام هزاران نفر در دمشق پايتخت سوريه تظاهرات کردند، تا قبل از اين دمشق فقط شاهد تظاهراتهاي پراکنده بوده است.

تاکنون مخالفت با بشار اسد عمدتا مختص مناطق دور افتاده و فقير بود.

ديويد شينکر مدير برنامه سياست عربي در انستيتو سياست خاور نزديک در واشنگتن گفت اين قلب اين رژيم است او اضافه کرد لذا من معتقدم اگر اين تظاهراتها در دمشق ادامه پيدا کند و قدرت بگيرد، اين شروع پايان اين رژيم خواهد بود.

قبل از اين رژيم سوريه به خيابانهاي ساکت دمشق اشاره کرده و استدلال مي‌کرد که جنبش يک امر حاشيه‌يي بوده و نمي‌تواند قدرت بشار اسد را تهديد نمايد. ولي تظاهراتهاي روز جمعه در نظر نگرفتن قيام را بسيار مشکل مي‌کند. ديويد شينکر گفت البته که رژيم سوريه اين موضوع را به‌عنوان يک امر بسيار خطرناک مي‌بيند و در وحشي‌ترين و سبعترين حالت واکنش نشان خواهند داد.

 

كنگره نجات ملي سوريه

تلويزيون الجزيره يكشنبه 26 تير 1390(17 ژوييه 2011)

كنگره نجات ملي سوريه در پايان كارش خواستار انتقال مسالمت آميز قدرت در سوريه و تشكيل دولت ملي و هيأت ملي متشكل از 75عضو، كه شامل 25تن از خارج سوريه است، گرديد. شركت كنندگان در اين كنگره خواستار ارتقاء نظام مسالمت آميز دموكراتيك و همكاري با ساير جريانهاي اپوزيسيون براي ساقط كردن نظام و تشكيل جايگزين سياسي شدند.

كميتههاي هماهنگ كننده محلي سوريه گفتند كه ارتش دست به حمله و دستگيري در زَبَداني در ريف دمشق زدند. پيش از اين ارتش اين منطقه را با حدود دو هزار سرباز از لشكر چهارم محاصره كرده بود.

تصاوير منتشر شده در سايتهاي اينترنت سه تانك را در نقاط تمركز اپوزيسيون نشان داد كه خدمه آن از ارتش سوريه در شهر آلبو كمال در استان دير الزور جدا شده اند.

شب گذشته در اللاذقيه، حمص، درعا البلد، حرسنا، داريّا و سقبا تظاهراتي برگزار شد كه تظاهركنندگان خواستار سرنگوني نظام سوريه شدند.

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 26 تير 1390(17 ژوييه 2011)

وزير خارجه آمريکا روز شنبه در کنفرانس مطبوعاتي در ترکيه در ارتباط با اپوزيسيون سوريه گفت تلاش اپوزيسيون براي اتحاد و براي هماهنگي و تدوين يک برنامه بخش مهمي از رفرم سياسي مي‌باشد. او تلاشهاي اپوزيسيون سوريه را تشويق کننده خواند.

 

نيروهاي سوريه بعد از پيوستن نيروهاي امنيتي به مردم شهر را محاصره کرده‌اند

خبرگزاري رويتر   دوشنبه 27 تير 1390(18 ژوييه 2011)

ساکنان شهر آلبو کمال در نزديکي مرز عراق گفتند يک روز بعد از اين‌که نيروهاي اطلاعات ارتش سوريه پنج نفر از تظاهر کنندگان از جمله يک پسر 14ساله را به قتل رساندند، در حدود 1000 سرباز و نيروي امنيتي که با تانکها و هلي‌کوپترها پشتيباني مي‌شوند شهر آلبو کمال محاصره کرده‌اند.

اين کشتار باعث شد که هزاران نفر از مردم به خيابانها ريختند و توانستند بر سربازان و نيروهاي پليس غلبه کنند.

ساکنان شهر آلبو کمال گفتند که 100نفر از نيروهاي اطلاعات نيروي هوايي سوريه و خدمه حداقل چهار خودرو زرهي به تظاهر کنندگان پيوستند. اين شهر داراي 150هزار جمعيت هست.

يکي از ساکنان گفت رژيم سوريه مي‌داند که در صورت حمله به شهر با مقاومت شديدي مواجه خواهد شد و عشاير مرزي در عراق به کمک اهالي آلبو کمال خواهند شتافت.

شوراي جديداً تشکيل شده اپوزيسيون سوريه اولين نشست خود را در استانبول تشکيل داد

- شوراي جديداً تشکيل شده اپوزيسيون اولين نشست خود را روز يکشنبه در استانبول تشکيل داد.

- اعضاي شوراي اپوزيسيون گفتند که در حال تماس مستمر با اپوزيسيون در داخل هستندتا چندين کميته براي لابي کشورهاي غربي جهت منزوي کردن رژيم بشار اسد تشکيل دهند.

- هيثم الماله که يک شخصيت برجسته اپوزيسيون است به خبرگزاري رويتر گفت ما در پروسه تشکيل کميته‌هايي هستيم که از انقلاب سوريه در داخل از هر طريقي حمايت خواهد کرد. او اضافه کرد يک کميته براي جمع‌آوري کمکهاي مالي از شهروندان سوري مقيم خارج براي کمک به خانواده شهدا و زندانيان سياسي و کميته ديگري براي لابي جامعه بين‌المللي جهت فشار آوردن به رژيم بشار اسد براي کناره‌گيري بدون خونريزي و قربانيان بيشتر ايجاد خواهد شد.

 

بيش از يک ميليون و دويست هزار تظاهرکننده در دو شهر سوريه

خبرگزاري فرانسه جمعه 31 تير 1390(22 ژوييه 2011)

رئيس ديد‌بان حقوق‌بشر سوريه گفت بيش از يک ميليون و دويست هزار تظاهرکننده از مردم سوريه روز جمعه در شهرهاي حماه و دير الزور اقدام به تظاهرات ضد رژيم بشار اسد نمودند. او گفت بيش از 550هزار نفر در دير الزور و بيش از 650هزار نفر در حما تظاهرات کردند.

- فعالان سوريه گفتند نيروهاي امنيتي روز جمعه در اثر خشونت به‌کار گرفته شده توسط نيروهاي امنيتي و مزدوران رژيم براي مقابله با تظاهراتهاي ضد رژيم بشار اسد در شهرهاي حمص و حلب 2 تظاهرکننده را به قتل رساندند.

- رامي عبدالرحمان رئيس ديده‌بان حقوق‌بشر سوريه گفت يک تظاهر کننده در بيرون مسجد آمنه در حلب با ضربات چاقو به قتل رسيده است و نفر ديگر به ضرب گلوله نيروهاي امنيتي کشته شد.

- در دمشق در منطقه ميدان در حدود  5000 نفر در از مسجد الدقاق و مسجد زين العابدين بطرف قبرستان راهپيمايي کردند.

- ديد‌بان حقوق‌بشر سوريه گفت در شهر جبله در ساحل مديترانه تظاهرات بزرگي در بيرون مسجد المنصوري در حال انجام است و جوانان از شهرهاي اطراف به آن مي‌پيوندند و شعار مي‌دهند ما در برابر بي‌عدالتي و استبداد به هر قيمتي که باشد ساکت نخواهيم ماند.

- در شهر جنوبي درعا جوانان در خيابانها تظاهرات کردند و صداي شليک و رگبار به‌گوش مي‌رسد.

 

در تظاهرات عظيم سوريه نيروهاي امنيتي 11نفر را به قتل رساندند

خبرگزاري رويتر شنبه 1 مرداد 1390(23 ژوييه 2011)

فعالين حقوق‌بشر و شاهدان عيني گفتند نيروهاي امنيتي سوريه روز جمعه حداقل 11نفر را در تظاهراتهاي ضد بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه به قتل رساندند.

پنج نفر در حمص کشته شدند. شش نفر نيز در مليحه در حومه دمشق و در منطقه ادليب در شمال غربي سوريه کشته شدند.

جفري فيلتمن معاون وزير خارجه آمريکا در مصاحبه با تلويزيون الحره گفت . . . از عمده تظاهراتها روشن است که همه افراد بدون نگراني از خطراتي که برايشان وجود دارد براي يک آينده بهتر در سوريه تظاهرات مي‌‌کنند. . . .

مشاوران حقوق‌بشري سازمان ملل گفتند سرکوب در سوريه ممکن است جنايت عليه بشريت به حساب آيد.

در مشاور ويژه حقوق‌بشر بانکي مون دبيرکل سازمان ملل‌متحد خواهان يک تحقيقات مستقل، کامل و بي‌طرفانه در مورد تحولات سوريه گرديدند. فرانسيس دنگ مشاور در امور پيشگيري از کشتار جمعي و ادوارد لاک مشاور در امر مسئوليت در حفاظت روز جمعه گفتند ميزان و شدت خشونتها نشانگر اين است که به احتمال جدي، جنايت عليه بشريت در سوريه صورت گرفته و ادامه دارد.

 

تأثير قيام مردم سوريه بر لبنان

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 4 مرداد 1390(26 ژوييه 2011)

به‌گفته تحليلگران، قيام بي‌سابقه‌يي که رژيم سوريه را در معرض تهديد قرار داده، حزب‌الله، هم پيمان کليدي آن را در تنگنا گذاشته و اين گروه شبه‌نظامي لبناني را بر آن داشته، تا رفتار سنجيده تري را اتخاذ کند.

اگنس لوالويس ، کارشناس خاورميانه مستقر در پاريس گفت، ميدان مانور حزب‌الله در حال حاضر بسيار محدود شده است، زيرا محور استراتژيکي ايران- سوريه- حزب‌الله، با اين قيام در معرض تهديد قرار گرفته و اين امر، گروه مزبور را وادار مي‌کند که محتاطانه عمل نمايد .

او گفت، وقتي که قيام در اواسط مارس رخ داد، حزب‌الله در ابتدا فکر مي‌کرد که رژيم سوريه قادر خواهد بود که به سرعت قيام را فرو نشاند، و اين‌که تاثيري از آن نخواهد پذيرفت. اما اين قيام نشاني از اين‌که فرو خواهد نشست، ندارد، در نتيجه حزب‌الله به‌تدريج در مي‌يابد که با اظهارنظر کمتر در مورد سوريه، از خود حفاظت کند. بر اساس تصاويري که در يوتيوپ گذاشته شده، معترضان در سوريه، عکس هاي حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله را پايين کشيده و به آتش کشيدند، امري که تا چند ماه پيش غيرقابل‌تصور مي‌نمود.

پل سالم ، رئيس مرکز خيريه خاورميانه مستقر در بيروت گفت، رژيم سوريه دريافته است که در اين مورد، محبوبيت نصرالله در خدمت منافع آن نيست، بلکه کاملا برعکس است .

تحليلگران معتقدند، بحران عميقي که رژيم سوريه را تهديد مي‌کند، مي‌تواند هم‌چنين بر روي تأمين سلاح حزب‌الله از طريق ايران و سوريه تاثير بگذارد.

 

نيروهاي نظامي سوريه حملات خود را قبل از ماه رمضان شدت بخشيده‌اند

خبرگزاري آسوشيتدپرس یکشنبه 9 مرداد 1390(31 ژوئیه 2011)

فعالين سوري گفتند نيروهاي نظامي سوريه روز شنبه بطرف مردمي که براي متوقف کردن ستون نظامي که در پيشروي بسوي شهر ديرالزور سنگ پرتاب مي‌کردند، آتش گشودند که منجر به کشته شدن سه نفر گرديد.

فعالين سوري پيش‌بيني مي‌کنند که تظاهرات در ماه رمضان، ماه مبارک مسلمانان که از روز دوشنبه شروع مي‌شود تشديد خواهد شد. اين در حاليست که بعد از چهارماه از شروع قيام طرفين درگيري در تلاش هستند که تعادل موجود را به نفع خود بچرخانند. منطقه عشيره‌يي سوريه در مرز عراق شاهد تشديد يافتن خواسته‌ها براي سرنگوني بشار اسد مي‌باشد.

 

در حمله به شهر حماه توسط ارتش سوريه 95نفر کشته شدند

خبرگزاري فرانسه  یکشنبه 9 مرداد 1390(31 ژوئیه 2011)

يک فعال حقوق‌بشر گفت روز يکشنبه در حمله ارتش به شهر حما در مرکز سوريه حداقل 95نفر کشته شدند. عمار قريبي رئيس سازمان ملي براي حقوق‌بشر گفت آمار کشته شدگان در سراسر سوريه در روز يکشنبه حداقل 121نفر مي‌باشد و ده‌ها نفر مجروح شده‌اند.

ويليام هيگ وزير خارجه انگلستان روز يکشنبه از بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه خواست تا حمله مرگبار بر عليه تظاهر کنندگان در شهر حما را متوقف نمايد. ويليام هيگ وزير خارجه انگلستان در بيانيه خود گفت از گزارشات مبني بر اين‌که نيروهاي امنيتي سوريه امروز صبح با تانک و ديگر تسليحات سنگين به شهر حما يورش برده‌اند و ده‌ها نفر کشته شده‌اند، شوکه شدم. ويليام هيگ در هشداري به بشار اسد ادامه داد بشار اسد اگر فکر مي‌کند که سرکوب و نيروي نظامي به اين بحران در کشور وي خاتمه خواهد داد، اشتباه مي‌کند. او بايد همين الان، اين تهاجم به مردم خودش را متوقف نمايد.

 

گزارشي از جريان سركوب تظاهرات مردم سوريه توسط ارتش بشار اسد

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 10 مرداد 1390(1 اوت 2011)

نزديک به 140نفر روز يکشنبه در سوريه کشته شدند. فعالين گفتند حداقل 100نفر در يورش ارتش سوريه به شهر حما براي سرکوب مخالفان کشته شدند.

عبدالرحمان از ديده‌بان حقوق‌بشر گفت تظاهر کنندگان براي متوقف نمودن پيشروي ستون ارتش به دير الزور اقدام به پرتاب کوکتول مولوتوف کردند و 24 خودرو حامل نيروهاي نظامي را آتش زدند

شوراي امنيت ـ سخنگوي سازمان ملل گفت آلمان به‌طور رسمي برپايي نشست رايزني توسط شوراي امنيت سازمان ملل در رابطه با حمله مرگبار دولت سوريه بر عليه تظاهر کنندگان را درخواست کرده است. آلمان عضو شوراي امنيت سازمان ملل مي‌باشد. يک مقام رسمي آلمان در سازمان ملل گفت انتظار دارد که اين نشست روز دوشنبه بعدازظهر برگزار شود. هند از روز دوشنبه رياست شوراي امنيت را از آلمان تحويل خواهد گرفت و مسئول تنظيم دستور کار شوراي امنيت خواهد بود.

ديپلماتها گفتند هند، افريقاي جنوبي و برزيل به ديگر اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل گفتند که قصد اعزام يک هئيت مشترک به سوريه براي گفتگو در مورد بحران سوريه را دارند.

سازمان ملل ـ سخنگوي سازمان ملل گفت دبيرکل سازمان ملل بانکي مون استفاده از نيروي نظامي عليه شهروندان را قوياً محکوم مي‌کند و از دولت سوريه خواهان توقف تهاجم خشونت‌بار براي هميشه مي‌باشد.

اتحاديه اروپا ـ کاترين اشتون رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا در بيانيه خود گفت من از گزارشات اخير رسيده از سوريه که مجدداً تعداد بسياري از شهروندان غيرنظامي در يک تهاجم کاملاً ناحق توسط نيروهاي امنيتي سوريه در شهر حما کشته شده‌اند، شديداً تکان خوردم .

هم‌چنين رئيس پارلمان اروپا به شديدترين زبان ممکنه اين حمله را محکوم کرد.

آمريكا ـ باراک اوباما طي بيانيه‌يي گفت من از استفاده از خشونت توسط دولت سوريه و بي‌رحمي و قساوت عليه مردم خودش وحشت‌زده هستم، در بيانيه هم‌چنين آمده است گزارشات رسيده از حما وحشت‌آور بوده و نشان‌دهنده منش واقعي رژيم سوريه مي‌باشد. يک ديپلومات آمريکايي در دمشق به راديو بي. بي. سي جهاني گفت خشونت صورت گرفته در حما به يک جنگ تمام‌عيار تبديل شده است و اقدامي از روي نااميدي و لاعلاجي مي‌باشد. وابسته مطبوعاتي سفارت آمريکا در دمشق گفت يک دسته جنايتکار مسلح در سوريه وجود دارد که نامش دولت سوريه مي‌باشد

روسيه ـ روسيه روز دوشنبه در شديدترين انتقاد خود از زمان شروع تظاهراتها تا کنون، از سوريه مصرانه خواست تا فوراً به استفاده از نيروي قهريه و سرکوب عليه شهروندان غيرنظامي تظاهرکننده پايان دهد.فرانسه، آلمان، ايتاليا، كانادا، هلند و تركيه نير كشتار مردم سوريه را محكوم كردند.

 

بيانيه مطبوعاتي هيلاري کلينتون درباره سوريه

سايت وزارت خارجه آمريكا  سه شنبه 11 مرداد 1390(2 اوت 2011)

ايالات متحده در کنار مردم سوريه مي‌ايستد و کارزار خشونت‌بار رژيم اسد عليه آنها را محکوم مي‌کند. ما از رئيس‌جمهور اسد مي‌خواهيم همين حالا قتل‌عام را متوقف کند.

ما از آن اعضاي شوراي امنيت مي‌خواهيم موضع خود را بازنگري کنند، آنهايي که مخالف با اقدامات شوراي امنيت هستند که از سوريه مي‌خواهد به کشتار توقف بزند. ما جامعه بين‌المللي را نيز فرا مي‌خوانيم که متحد شوند و در اين شرايط بحراني در جانب مردم سوريه قرار گيرند. همان‌طور که قبلاً گفته‌ام، رئيس‌جمهور اسد مشروعيت خود را در برابر مردم سوريه از دست داده است. وقتي انتقال دموکراتيک پيش برود، سوريه جاي بهتري خواهد بود.

 

شوراي امنيت سرکوب در سوريه را محکوم کرد

خبرگزاري فرانسه  پنجشنبه 13 مرداد 1390(4 اوت 2011)

شوراي امنيت ملل ‌متحد روز چهارشنبه سرکوب مرگبار عليه شهروندان را محکوم کرد و در اولين بيانيه خود در ارتباط با سرکوب در سوريه خواستار مورد مواخذه قرار گرفتن کساني شد که اين خشونتها را مرتکب مي‌شوند.

در بيانيه شوراي امنيت که بعد ازماهها مذاکرات داغ به‌دست آمده نقض گسترده حقوق‌بشر و کاربرد قوه قهريه عليه شهروندان توسط مقامات سوريه محکوم شده است. در بيانيه از دولت دمشق خواسته شده است تا با مقامات حقوق‌بشر سازمان ملل همکاري کند و گفت افراد مسئول در خشونتها بايد مورد مواخذه قرار گيرند .

بانکي مون دبيرکل سازمان ملل از بيانيه شوراي امنيت استقبال کرد و تحولات سوريه را منزجر کننده و وحشيانه خواند.

- انگلستان، فرانسه، آلمان و پرتغال گفتند بيانيه هشدار قوي ارسال خواهد کرد.

- مارک لايل سفير انگلستان در سازمان ملل گفت بيانيه حاوي يک پيام روشن، غيرمبهم و يكپارچه‌يي براي رژيم سوريه است که: اعمال وحشيانه بايد در سوريه متوقف گردد، اين کشور بايد راه خود بسوي ثبات را پيدا نمايد.

- معاون سفير فرانسه در سازمان ملل گفت جامعه بين‌المللي اعمال جنايتکارانه مقامات سوريه عليه مردم خودش را به اتفاق آرا محکوم مي‌کند.

ـ بعد از اين‌که ملل ‌متحد رژيم سوريه را به‌خاطر سرکوب تظاهراتهاي خواهان دمکراسي محکوم نمود، رئيس‌جمهور تضعيف شده سوريه روز پنجشنبه قانوني را براي اجازه فعالت احزاب سياسي اپوزسيون وضع کرد. اين قانون اجازه تشکيل احزاب سياسي و فعاليت آنان در کنار حزب بعث اسد را مي‌دهد. پلوراليزم سياسي در صدر خواسته‌هاي مخالفين طرفدار رفرم بوده است.

ـ فرانسه حکم روز پنجشنبه بشار اسد که به احزاب سياسي ا جازه فعاليت مي‌دهد را به‌عنوان تحريک کننده مورد سرزنش قرار داد و گفت به‌جاي آن اسد بايد سرکوب مرگبار عليه تظاهراتهاي خواهان دمکراسي را متوقف نمايد.

آلن ژوپه گفت: اين تقريباً تحريک‌آميز است ، او اضافه کرد که، آن‌چه ما خواهان آن هستيم پاياني بر خشونت عليه شهرونداني است که تنها از حقوق خود دفاع مي‌کنند.

 

شاعر برجسته سوري خواهان کناره‌گيري بشار اسد شد

خبرگزاري فرانسه جمعه 14 مرداد 1390(5 اوت 2011)

ادونيس شاعر ليبرال و برجسته سوري که در سالهاي اخير کانديد جايزه نوبل ادبي بوده است از بشار اسد خواهان کناره‌گيري شد و از اپوزيسيون اين کشور خواست تا ايدئولوژي سکولاري را انتخاب نمايند.

ادونيس که نام اصلي او علي احمد سعيد است از اقليت علوي که بشار اسد نيز متعلق به آن است مي‌باشد. او از جانب نويسندگان سوري و عرب براي نداشتن موضع مشخصي در رابطه با سرکوب تظاهر کنندگان در سوريه مورد انتقاد بوده است.

 

اخبار تظاهرات سوريه با نام جمعه خدا با ماست

تلويزيون الجزيره  جمعه 14 مرداد 1390(5 اوت 2011)

فراخوان به تظاهرات در تعدادي از شهرهاي سوريه در جمعه موسوم به خدا باماست در محكوميت قتلهاي اخير داده شده است.

در قامشلي در شمال شرق سوريه، استان درعا در جنوب سوريه، حمص، دير الزور، الرستن و خالديه تظاهرات در كادر جمعه خدا با ماست برگزار شد.

دكتر ياسر سعد الدين، فعال و پژوهشگر سياسي: نامگذاري تظاهرات جمعه سوريه به خدا با ماست نشانه سرخوردگي شديد مردم سوريه به حمايتهاي خارجي از جمله كشورهاي عربي است. روزنامه نيويورك تايمز موضع كشورهاي عربي را زبونانه توصيف كرد.

نبيل عربي دبيركل جامعه عرب در ديدار با بشارالاسد اصلاحات اسد را ستود(ساعت 1340).

 چرا نظام سوريه به روزنامه نگاران كشورهاي ديگر براي تهيه گزارش اجازه نميدهد. چرا جهان در برابر اوضاع سوريه سكوت است. چرا اردوغان نخست وزير تركيه ساكت است. چرا فقط ميگويد حماه خط قرمز را عبور كرده است. چرا عربستان و مصر موضع نميگيرند.

اتحاديه هماهنگيهاي انقلاب: در حي كرم شامي در حمص بر روي تظاهركنندگان آتش گشودند.

ابو سلطان شاهد عيني از رستن: نيروهاي دولتي و شبّيحه (لباس شخصي) اجازه نميدهند كه دارو براي مجروحين برده شود.

در شهر تَفتَناز در إدلب تظاهرات در همبستگي با حماه برگزار شد.

اتحاديه هماهنگيهاي انقلاب: تظاهرات گسترده از دهها مسجد در استان دير الزور در شمال شرق سوريه شروع شد. مساجد معضميه شام براي جلوگيري از خروج تظاهركنندگان از مسجد تحت محاصره كامل درآمده است.

در كفرنبل نيروهاي امنيتي سوريه بر روي تظاهركنندگان شليك كردند.

در داريا نيروهاي امنيتي سوريه بر روي تظاهركنندگان شليك ميكنند تا از شركت آنان در تظاهرات جلوگيري نمايند.

در عربين در نزديكي دمشق براثر شليك نيروهاي امنيتي بر روي تظاهركنندگان تعدادي مجروح شدند.

تظاهرات شبانه در سوريه خواستار سرنگوني نظام است.

ديدبان حقوق بشر سوريه: مردم در ديرالزور در هراس از عمليات ارتش شهر را ترك ميكنند.

واشنگتن سوريه را مسئول قتل 2000سوري دانست و گفت كه اسد مشروعيت خود را از دست داده است.

فرانسه گفت كه آماده است تا از شوراي امنيت بخواهد تا اقدام بيشتري نسبت به صدور بيانيه از سوي رئيس شورا در رابطه با محكوم كردن خشونت نمايد.

 

افشاي كمكهاي مالكي به رژيم سوريه

تلويزيون الجزيره   جمعه 14 مرداد 1390(5 اوت 2011)

دكتر ياسر سعدالدين، فعال و پژوهشگر سياسي سوريه در استوديو دوحه: كشورهاي عربي به جاي اين كه فشار اقتصادي (بر روي رژيم سوريه ـ م) بياورند، كمكهاي عربي به صورت وام به رژيم سوريه داده ميشود. الان براساس گزارشها، المالكي كه بايد دمشق را به شوراي امنيت بكشاند، اقدام به حمايت به ميزان ده ميليارد دلار نموده است.

اتحاديه عرب از سوريه خواستار توقف فوري خشونت شد

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 16 مرداد 1390(7 اوت 2011)

اتحاديه عرب روز يکشنبه در اولين بيانيه رسمي اين نهاد پان عربي در مورد ناآراميهاي سوريه، از مقامات سوري خواستار توقف فوري خشونتهايي شد که اين کشور را از اواسط ماه مارس به‌لرزه درآورده است.

در اين بيانيه آمده است، نبيل العربي دبيرکل اتحاديه از مقامات سوري خواستار شد که به فوريت به اعمال خشونت‌آميز و حملات نيروهاي امنيتي عليه شهروندان، پايان دهند.

 

وزير خارجه سوريه: امسال انتخابات پارلماني برگزار مي‌شود

راديو فردا يكشنبه 16 مرداد 1390(7 اوت 2011)

وليد المعلم وزير امورخارجه سوريه با تأکيد بر ادامه اصلاحات در اين کشور گفت که انتخابات پارلماني پيش از پايان سال ۲۰۱۱ ميلادي برگزار خواهد شد.

اصلاحاتي که المعلم از آنها سخن مي‌گويد همانهاست که بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه پس از آغاز تظاهرات اعتراض آميز در اين کشور اعلام کرد. سوريه بيست‌و يکمين هفته از آغاز اعتراضها را مي‌گذراند.

 

فعال حقوق‌بشر: نيروهاي سوريه بيش از 50نفر را کشتند

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 16 مرداد 1390(7 اوت 2011)

در آخرين سرکوب معترضين توسط ارتش، روز يکشنبه نيروهاي امنيتي سوريه که توسط تانکها حمايت مي‌شدند 42 شهروند را در شهر ديرالزور و حداقل 10تن ديگر را در شهر مرکزي حولا کشتند.

عبدالکريم ريحاوي رئيس ليگ دفاعه از حقوق شر سوريه به خبرگزاري فرانسه گفت، در شهر ديرالزور بر اثر شليک نيروهاي ارتش و عناصر امنيتي، 42 شهروند کشته شده و بيش از 100نفر مجروح شدند.

او گفت، بر اثر حمله ارتش با تانک در هلا، شهري در استان حمص، 10نفر کشته شدند.

يک فعال ديگر به نام رامي عبدالرحمان، رئيس ديده‌بان حقوق بشر سوريه مستقر در انگلستان قبلاً گفت: حدود 25 تانک و نفربر وارد هلا شده و دست به‌عمليات نظامي ‌زدند.

بر اساس گفته ريحاوي، نيروهاي امنيي هم‌چنين در چندين منطقه ديرالزور دست به دستگيريهاي گسترده زدند.

 

بلند پايه‌ترين نهاد سني گفت ناآراميهاي سوريه يک فاجعه است

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 17 مرداد 1390(8 اوت 2011)

روز دوشنبه بالاترين منبع صلاحيت سني مستقر در قاهر اظهار داشت که شرايط در سوريه از حد گذشته است و ر‌ئيس اين نهاد مستقر در قاهره خواهان خاتمه دادن به مصيبت فاجعه‌بار در سوريه گرديد.

 

گلوله‌باران ديرالزور توسط نيروهاي دولتي سوري و بازداشت صدها تن

راديو فردا   دوشنبه 17 مرداد 1390(8 اوت 2011)

يک روز پس از آن که يورش نيروهاي دولتي به شهر ديرالزور در شرق سوريه دستکم ۴۲ کشته بر جاي گذاشت، توپخانه‌هاي ارتش بشار اسد از بامداد دوشنبه به گلوله‌باران اين شهر دست زده‌اند.

خبرگزاري‌هاي بين‌المللي با ذکر اين خبر از قول فعالان سوري افزودند که نيروهاي دولتي بامداد دوشنبه به معترضان در شهر شمالي معرهالنعمان در استان ادلب نيز حمله کرده‌اند.

گزارشها هم‌چنين حاکي است که روز دوشنبه صدها نفر در جريان يورش به ديرالزور بازداشت شده و در همين روز در شهر حماه نيز طي يک عمليات ارتش ۱۵۰۰ نفر از ساکنان اين شهر دستگير و زنداني شده‌اند.

يک فعال سوري به خبرگزاري آلمان گفت که نيروهاي امنيتي در محلات شهرها نام کساني را در بلندگو اعلام مي‌کنند و در صورت خودداري آن شخص از تسليم شدن به مأموران، افراد نظامي به خانه او رفته و همه مردان داخل خانه را دستگير مي‌کنند.

با شدت گرفتن اين خشونت‌ها، اعتراض ديگر دولتها به حکومت بشار اسد نيز افزايش يافته به‌طوري که روز يک‌شنبه عبدالله بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان سعودي، نيز که حکومت او هرگونه مخالفت سياسي در عربستان را سرکوب مي‌کند و نيروهايي را براي سرکوب معترضان بحريني به آن کشور فرستاده‌است، در اعتراض به سرکوب معترضان در سوريه، سفير خود را از دمشق فراخواند.

از سوي ديگر ناصر جوده، وزير خارجه اردن، روز دوشنبه از خونريزيها در سوريه ابراز نگراني کرد و از دولت آن کشور خواست به گفتگو و مذاکره بازگردد ولي از محکوم کردن همسايه عرب خود پرهيز کرد.

روز يکشنبه اتحاديه عرب نيز در بيانيه‌اي خواستار توقف خونريزيهاي رو به افزايش در سوريه شد و در همين حال، رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه، نيز در همين روز با هشدار به سوريه گفت بيش از اين سکوت را جايز نمي‌داند.

 

رئيس پارلمان عراق: سرکوب در سوريه بايد متوقف گردد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 18 مرداد 1390(9 اوت 2011)

رئيس پارلمان عراق روز سه‌شنبه خواهان پايان دادن به سرکوب مرگبار بر عليه اعتراضات ضددولتي در سوريه گرديد.

اسامه نجيفي طي بيانيه‌يي گفت حوادث خونيني که در سوريه اتفاق مي‌افتند ما را به اين فرا مي‌خواند که خواستار اين باشيم که دولت سوريه خونريزي را متوقف نمايد چرا که دولت مسئول حفاظت از مردم است .

او گفت ما خواهان پايان دادن به تمامي اقدامات غيرمسالمت آميز هستيم و آن‌چه در سوريه اتفاق مي‌افتد، ريخته شدن خونها و سرکوب آزاديها محکوم و غيرقابل قبول است.

 

رمزگشايي پيام عربستان سعودي به سوريه

سايت گاردين سه شنبه 18 مرداد 1390(9 اوت 2011)

عربستان سعودي اولين کشور عربي است که عليه کشتار شهروندان توسط رژيم سوريه موضع قاطعي اتخاذ مي‌کند. . .

عربستان سعودي مدتها در يمن هم قدرت برتر بوده و نقش آن از هنگام شروع قيام يمن، بيشتر مضر بوده است تا مفيد. . .

سعوديها به‌دنبال منافع خودشان هستند، نه منافع يمني‌هايي که سعي دارند نظام را تغيير بدهند. هدف از طرح انتقال براي يمن، که با ميانجيگري شوراي همکاري خليج پيشنهاد شد، ممانعت از يک انقلاب اصيل بود، نه کمک به انجام آن.

امري که ما را به سوريه و مسأله اهداف سعودي در آن‌جا مي‌رساند. بعيد است فراخوان پادشاه عبدالله به اصلاحات سريع و پايان کشتار مورد توجه قرار گيرد، ولي شايد قرار است چنين باشد. . .

عربستان سعودي در ترويج دموکراسي يا حقوق‌بشر در سوريه هيچ منافعي ندارد؛ ولي در ترويج نفوذ اسلام سني و مبارزه با نفوذ شيعه (که در سطح بين‌المللي توسط ايران تجسم يافته) منفعت دارد.

با توجه به روابط رژيم اسد با ايران، اين نشان‌دهنده انگيزه‌يي براي سعودي جهت مداخله در اين لحظه است، به اميد اين‌که بين ايران و سوريه بعد از اسد شکافي ايجاد کند.

 

بشار اسد ابتکار صلح ترکيه را قاطعانه رد کرد

سايت راديو آلمان چهارشنبه 19 مرداد 1390(10 اوت 2011)

هنگامي که احمد داوداوغلو، وزير امور خارجه‌ي ترکيه، پيام جدي رجب طيب اردوغان، نخست وزير اين کشور را در دمشق به بشار اسد ابلاغ کرد، با واکنش خشمگينانه‌ي وي روبه‌رو شد.

رسانه‌هاي لبناني از بيروت گزارش مي‌دهند که رئيس‌‌جمهوري سوريه به تندي گفته است: اگر براي ايجاد سازش آمده‌ايد، ما آن را رد مي‌کنيم. ولي اگر جنگ مي‌خواهيد، مي‌توانيد آن را در کل منطقه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاري دولتي سوريه، بشار اسد در اين ديدار به داووداوغلو گفته است که دولت وي پيگرد گروههاي تروريستي را متوقف نخواهد کرد. داووداوغلو در ديدار دو ساعته‌ي خود با بشار اسد، تلاش کرده او را به خويشتنداري فراخواند تا از خونريزيهاي بيشتر در سوريه جلوگيري شود.

هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه‌ي آمريکا نيز از فرصت سفر احمد داوداوغلو به دمشق استفاده کرد، تا موضع واشنگتن را براي بشار اسد روشن سازد. وي در آستانه‌ي سفر داووداوغلو، با وزير امور خارجه‌ي ترکيه گفتگويي تلفني داشته است.

به گفته‌ي سخنگوي وزارت امور خارجه‌ي آمريکا، کلينتون در اين گفتگو به داووداوغلو گفته از بشار اسد بخواهد، تا نظامي آن خود را به پادگانها بازگرداند و همه‌ي زندانيان سياسي را آزاد سازد. برخي از رسانه‌هاي ترکيه انتقاد کرده‌اند که کلينتون، داووداوغلو را به پيک خود تبديل کرده است.

 

نخست‌وزیر ترکیه: سفیر ترکیه از شهر حما دیدار کرده است

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 19 مرداد 1390(10 اوت 2011)

رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه روز چهارشنبه گفت سفیر ترکیه در دمشق هم‌زمان با ترک خودورهای ارتش سوریه از شهر حما از این شهر دیدار کرده است. نخست‌وزیر در یک سخنرانی برای اعضای حزب خود در آنکارا که از تلویزیون پخش می‌شد گفت سفیر ما به شهر حما رفته است و گفت که تانکها و نیروهای امنیتی شروع به ترک حما کرده‌اند. این بسیار مهم است که نشان داده شود ابتکارات ما نتایج مثبتی داشته است . او اضافه کرد امیدواریم که این امر در عرض 10 تا 15روز تکمیل شود . داوود اوغلو روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی تلویزیونی گفت دیدار عمر اونهون سفیر ترکیه در سوریه از شهر حما بخشی از توافق بین سوریه و ترکیه در روز سه‌شنبه بوده است.

- وزیر خارجه ترکیه گفت بر اساس اطلاعات اولیه که او از سفیر ترکیه به‌دست آورده است عقب نشینی تانکها و آتشباری از شهر حما مورد تأیید قرار گرفته است ولی شهر حالت زنده و فعال خود را هنوز به‌دست نیاورده است.

 

در حالي که خشم و غضب بالا مي‌گيرد، ارتش سوريه از حماه عقب‌نشيني مي‌کند

خبرگزاري فرانسه   پنجشنبه 20 مرداد 1390(11 اوت 2011)

روز چهارشنبه نيروهاي امنيتي سوريه، در حالي که بعد از يک عمليات 10روزه، از شهر حماه بيرون مي‌کشيدند، 16تن از معترضين در شهر حمص را به ضرب گلوله کشتند. اين اقدام در حالي صورت گرفت که خشم بر سر سرکوب معترضين طرفدار دمکراسي در سوريه بالا مي‌گيرد. در همين اثنا، آمريکا بزرگترين بانک تجاري سوريه و بزرگترين شرکت تلفن موبايل اين کشور را مورد تحريم قرار داد و با اين کار، طناب را بر گردن رژيم بشار اسد تنگ‌تر نمود.

 

شهر لاذقيه زير آتش نيروي دريايي و زميني ارتش سوريه

راديو فردا  دوشنبه 24 مرداد 1390(15 اوت 2011)

خونريزيها در سوريه اين بار با حمله ارتش و نيروهاي دولتي سوريه به شهر ساحلي لاذقيه ادامه يافت. قايق‌هاي جنگي ارتش سوريه از دريا و تانک‌ها از خشکي، شهر لاذقيه را هدف قرار گرفته‌اند. به گفته ديده‌بان حقوق‌بشر سوريه روز يکشنبه در اين حمله، دستکم ۲۵ نفر از مردم شهر از جمله يک کودک دو ساله کشته شدند.

يک شاهد عيني در گفت‌و‌گو با خبرگزاري رويترز، از استقرار تک تير انداز‌ها در سراسر شهر خبر داد. او در اين‌باره گفت: هر کس سر خود را از پنجره خارج کند، ممکن است در معرض گلوله قرار گيرد. اين شاهد عيني تأکيد کرد که در روزهاي گذشته روزانه حداقل ۲۰ هزار نفر در لاذقيه نظاهرات مي‌کردند.

ادامه خونريزي در سوريه تاکنون واکنش‌هاي بين‌المللي بسياري در پي داشته است. از زمان آغاز اعتراضها تا‌کنون بيش از ۲ هزار نفر در سوريه کشته شده‌اند.

در آخرين واکنش، اکمل الدين اوغلي دبيرکل سازمان کنفرانس اسلامي خواستار توقف خشونت‌ها در سوريه شد. او در بيانيه خود خاطرنشان کرد که نظام حاکم بر سوريه ناتواني خود را در کنترل بحران نشان داد و تأکيد کرد ادامه روش امنيتي تنها به افزايش قربانيان مي‌انجامد. دبيرکل سازمان کنفرانس اسلامي خواستار آغاز گفت‌و‌گو ميان دولت سوريه و تمام گروههاي معترض و آغاز اجراي اصلاحات شد.

 

کانادا تحريمها عليه سوريه را گسترش مي‌دهد

خبرگزاري فرانسه شنبه 22 مرداد 1390(13 اوت 2011)

روز شنبه کانادا گفت، در اعتراض به سرکوب بي‌رحمانه دولت سوريه عليه معترضين، تحريمها عليه سوريه را گسترش داده که شامل در ليست قرار دادن يک بانک تجاري و يک ارائه‌دهنده تلفن موبايل مي‌باشد.

تحريمات جديد شامل ممنوعت سفر براي 4تن از مقامات از جمله محمد مفلح، رئيس امنيت ارتش در شهر حمص و محمد مخلوف، از خويشاوندان بشار اسد مي‌باشند.

کانادا هم‌چنين داراييهاي بانک تجاري دولتي سوريه، بزرگترين بانک تجاري سوريه و هم‌چنين بزرگترين شرکت تلفن موبايل به‌نام سيري تل مسدود خواهد کرد.

 

ديلي تلگراف: ايران با تأمين مالي پايگاه نظامي جديد در سوريه موافقت كرده است

تلويزيون الجزيره   شنبه 22 مرداد 1390(13 اوت 2011)

روزنامه ديليتلگراف چاپ انگليس فاش كرد كه ايران با تأمين مالي پايگاه نظامي جديد در سوريه به ميزان ميليونها دلار به صورت تسهيل كار ارسال و انتقال تجهيزات نظامي و سلاح بين دو كشور موافقت كرده است. براساس توافقي كه ماه گذشته دستيار معاون رئيس جمهور سوريه محمد نَصيف خير بيك امضاء كرده است، ايران اقدام به كمك براي ساخت مجتمع نظامي جديد در فرودگاه نظامي اللاذقيه ميكند، اين پايگاه به ايران اجازه ميدهد تا مستقيماً سلاح را به سوريه ارسال كند. ديلي تلگراف ميافزايد كه ايران اقدام به تأمين دمشق با تجهيزات مبارزه با آشوب و سانسور كامپيوتري براي كمك به سوريه جهت فرونشاندن ناآراميها و صدور نفت به اين كشور ميكند. اما اين تلاشها به ويژه بعد از اعتراض تركيه به تعدادي از محمولههاي نظامي ايران كه به سوي سوريه ارسال ميشده با موانعي روبرو گرديده است. اين روزنامه توجه داد كه تعدادي از عناصر سپاه پاسداران ايران به صورت دائمي در پايگاه نظامي جديد مستقر خواهند شد تا با اطلاعات سوريه در رابطه با انتقال محمولههاي سلاح ايراني هماهنگي كنند.

 

آمريکا از ترکيه و عربستان سعودي خواهان فشار عليه بشار اسد براي کناره‌گيري از قدرت مي‌باشد

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 26 مرداد 1390(17 اوت 2011)

هيلاري کلينتون روز سه‌شنبه از ترکيه، عربستان و ديگر دولتها خواست تا به بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه جهت کناره‌گيري از قدرت فشار بياورند. ولي خودش چنين درخواستي را مطرح نکرد. کلينتون در دانشگاه دفاع ملي آمريکا هم‌زمان با حضور وزير دفاع آمريکا لئون پانتا گفت اگر آمريکا بگويد اسد بايد برود اين خبري نخواهد بود. او ادامه داد اگر ترکيه بگويد، اگر ملک عبدالله (عربستان) بگويد، اگر ديگر افراد بگويند رژيم اسد نمي‌تواند آن را ناديده بگيريد . . . او اشاره کرد که ترکيه، عربستان سعودي و ديگر قدرتهاي منطقه‌يي نفوذ بيشتري در سوريه دارند.

 

در سوريه گروههاي حفاظت از تظاهرات تشكيل شد

تلويزيون العربيه پنجشنبه 27 مرداد 1390(18 اوت 2011)

فعالان سياسي سوريه اي خبر دادند كه در ارتش سوريه در حمص شكاف هايي ايجاد شده است و بين تعدادي از نيروهاي ارتش و نيروهاي شبيحه درگيري صورت گرفته است. اضافه بر اين شب گذشته انفجارهاي بزرگي در باب السَبِع رخ داده است. قبل از اين شهرهاي سوريه شاهد تحولات ميداني پي در پي بود كه برجسته ترين آن تظاهرات در اغلب شهرها بود. گروهي از افسران آزاديخواه كه از ارتش سوريه جدا شده اند اعلام كردند كه گروههايي را براي حفاظت از تظاهركنندگان و معترضين تشكيل داده اند.

جنبش افسران آزاديخواه: جنبش افسران آزاديخواه (حركه الضباط الاحرار) اعلام مي كند كه اولين گروههاي مهار كننده يا سپر حفاظتي را براي حفاظت از مسالمت آميز بودن انقلاب در مقابل نيروهاي امنيتي و شبيحه و بقيه باندهاي جنايت كار اسد را تشكيل داده است. لازم بذكر است كه عناصر اين گروهها از ارتشياني هستند كه نپذيرفته اند كه براي حفاظت از رژيم سركوبگر و قاتل عليه مردم شليك كنند. اين گروه در صبح روز 17اوت در ساعت 4 صبح در مقابل نيروهاي امنيتي و ارتش و شبيحه كه در حال يورش به روستاهاي كوه زاويه بودند و آنرا بصورت كور مي كوبيدند، ايستادند و آنها را پس زدند.

 

اخبار تظاهرات روز جمعه نويد پيروزي سوريه

 تلويزيون الجزيره  جمعه 28 مرداد 1390(19 اوت 2011)

تظاهرات در تعدادي از شهرهاي سوريه با عنوان جمعه نويد پيروزي (بشائر النصر) برگزار شد. تظاهركنندگان خواستار سرنگوني نظام هستند.

در درعا چهار نماز گزار به ضرب گلوله نيروهاي امنيتي سوريه كشته شدند.

در غياغب در استان درعا سه تظاهركننده به ضرب لوله نيروهاي امنيتي سوريه كشته شدند.

در ميدان القدم دمشق نيروهاي امنيتي سوريه بر روي تظاهركنندگان شليك كردند كه سه مجروح برجاي گذاشت.

به حاره يافا در اردوگاه الرمل متعقل به پناهندگان فلسطيني در شهر اللاذقيه حمله شده است.

از برابر مسجد العمري در قدسيه در ريف دمشق تظاهرات شروع شد و تظاهركنندگان خواستار سرنگوني نظام هستند.

در آلبوكمال تظاهرات از چندمسجد شروع شد.

نيروهاي امنيتي به جيزه و خربه تهاجم كرده و تعدادي را دستگير كردند.

احمد فعال سياسي از جبل الزاويه: ما خواستهاي جز سرنگوني نظام نداريم. اين خواسته همه است. ما خواستار محاكمه بشار الاسد هستيم. ما چندان بر روي مواضع خارجي چشم ندوختهايم. ما به مردممان چشم دوختيم. بشار ادعا ميكند كه در ميان تظاهركنندگان افراد مسلح است در حالي كه هيچ فرد مسلحي در ميان تظاهركنندگان نيست. شيخ احمد محزون توسط نيروهاي شبّيحه دستگير شد.

ابو عمر عضو كميتههاي هماهنگ كننده مجلس از حماه: از بيش از 70 مسجد در حماه تظاهرات شروع شد و نيروهاي امنيتي بر روي تظاهركنندگان شليك كردند و بيش از 30 نفر مجروح شدند كه 7تن از مجروحين جراحتشان خطرناك است و احتمالاً تعدادي شهيد خواهند شد. تعداد تظاهركنندگان در هر يك از اين مساجد بين 500 تا دهها هزار نفر است. در يكي از روستاهاي حماه 20نفر دستگير شدند.

 

آمريکا و اتحاديه اروپا: بشار اسد از قدرت کنار برود

راديو فردا     پنجشنبه 27 مرداد 1390(18 اوت 2011)

باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا روز پنجشنبه در بيانيه‌اي گفت: آينده سوريه به دست مردم اين کشور تعيين مي‌شود ولي الان، اين بشار اسد است که مقابل اراده مردم قرار گرفته است. براي نجات مردم سوريه، زمان آن فرا رسيده که بشار اسد از قدرت کنار برود.

کاترين اشتون، رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا هم روز پنجشنبه گفت: از ديد اتحاديه اروپا، بشار اسد مشروعيت خود را در ميان مردم سوريه از دست داده و ديگر کناره گيري او از قدرت، امري ضروري است.

وزير خارجه هلند هم گفت: ما همه تصاوير حمله کشتي ها و نيروهاي نظامي به مردم کشورشان را ديده‌ايم. ديگر جاي درنگ نيست و بشار اسد بايد از قدرت کنار برود.

 

هيأت هماهنگ‌كننده انقلاب سوريه: از برادران در عراق ميخواهيم براي خاتمه كشتار در سوريه دخالت كنند

تلويزيون الشرقيه نيوز  جمعه 28 مرداد 1390(19 اوت 2011)

هيات هماهنگ كننده انقلاب سوريه امشب با صدور بيانيه اي اعلام داشت كه از تمامي برادران در عراق مي خواهيم كه براي كمك به مردم سوريه و پايان دادن به كشتاري كه مردم با آن مواجهند، دخالت كرده و از حق آنان براي تغيير و محاكمه قاتلان مردم سوريه و كساني كه حقوق آن را ناديده گرفته اند دفاع كنند. در اين بيانيه اضافه شده است كه ما با دقت آنچه را كه برخي از برادران سياستمدار عراقي مي گويند دنبال مي كنيم و توجه آنان به آنچه كه در سوريه جريان دارد را بسيار ارج مي نهيم و مي خواهيم كه به شما تاكيد كنيم كه انقلاب سوريه تا پايان كار ادامه خواهد يافت و ما بعنوان مردم سوريه بهيچوجه چيزي كمتر از يك تغيير همه جانبه را نخواهيم پذيرفت تا كه دهها سال استبداد و ظلم و حمام خون پايان يابد كه باعث همه اينها نظامي است كه نصيحت كردن آن فايده اي ندارد و جهان را با اظهارات دروغين خود مبني بر توقف سركوب ، فريب مي دهد.

 

نگاهي ديگر: ايران و سوريه؛ يک مساله و چند نگاه

بي. بي. سي دوشنبه 31 مرداد 1390(22 اوت 2011)

مطابق قانون اساسي جمهوري اسلامي تعيين سياستهاي کلي نظام با ولي‌فقيه است. ولايت مطلقه فقيه (اصل ۵۷ قانون اساسي) نيز اين امر را تشديد کرده است. موضع آيت‌الله خامنه‌اي حمايت از دولت سوريه، محکوم کردن مخالفان آن رژيم و وابسته معرفي کردن معترضان سوري است. رهبر جمهوري اسلامي آمريکا، اسراييل و دولتهاي غربي را مسئول رويدادهاي سوريه قلمداد مي‌کند.

علل و دلايل اين رويکرد روشن است. دولت سوريه مهم‌ترين هم پيمان منطقه‌اي جمهوري اسلامي است. کمکهاي نظامي ايران به حماس و حزب‌الله از طريق خاک سوريه انجام مي‌گيرد. اگر رژيمي غرب گرا يا متحد دولتهاي عربي در سوريه بر سر کار آيد، نه تنها ايران مهم‌ترين متحد خود را از دست خواهد داد، بلکه حزب‌الله و حماس آسيب زيادي خواهند ديد. چنان تحولي وضعيت جمهوري اسلامي را دشوارتر از اين خواهد کرد.

به همين دليل، رژيم حاکم بر ايران از تمامي امکانات و فرصتهاي خود در عراق، افغانستان، لبنان و فلسطين استفاده مي‌کند تا رژيم بعثي سوريه حفظ و دوام يابد. کليه نهادها و ارگان هاي جمهوري اسلامي سياست ابلاغ شده از سوي رهبري را دنبال مي‌کنند. وقتي دانشجويان در ديدار مورخ ۱۹ مردادماه امسال درباره فعاليتهاي ايران در تحولات سوريه و ليبي و سؤال کردند، آيت‌الله خامنه‌اي در پاسخ آنان گفت که نهادهاي ايراني حسابي وسط ميدان منطقه حضور داشته و دارند کار مي‌کنند، منتهي اين نوع اقدامات محرمانه و سري قابل بيان نيست. . .

اگر دموکراسي و حقوق‌بشر و آزادي در منطقه گسترش يابد، قطعاً به سود منافع ملي ايران و به زيان جمهوري اسلامي است. دموکراتهاي منطقه، متحدان بالقوه دموکراتهاي ايرانند. . .

مخالفان دموکرات ايراني از حرکت هاي اعتراضي ضدديکتاتوري و معطوف به دموکراسي حمايت به‌عمل مي‌آورند. وقتي رژيمهاي خودکامه سي چهل ساله به سرعت در ظرف چند هفته تا چند ماه فرو مي‌پاشند، اميد به تغيير در دل مردم منطقه‌زاده مي‌شود و آنان به پاها ي خود اطمينان مي‌يابند. در شرايطي که همه راههاي اصلاح بسته شود، پاها ي مردم جايگزين صندوق هاي آرا خواهد شد.

 

سوریه، مبارزات پیگیر و سرنوشت ساز

لیلا جدیدی: نبرد خلق شماره 314، سه شنبه 1 شهریور 1390(23  اوت 2011)

بدون شک سرنگونی و یا ادامه حکومت بشار اسد برای خاورمیانه موضوعی سرنوشت ساز است و این نه تنها برای مردم این سوی جهان بلکه برای آمریکا نیز داری اهمیت است. حفظ قدرت اسد به معنای تن دادن به اتحاد سوریه، جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان نیز خواهد بود، مگر آن که آمریکا راه حل دلخواهی از آن استخراج کند.

در آخرین تلاشها، اوباما و کلینتون زمزمه برکناری اسد را آغاز کرده اند و مذاکرات فشرده ای با ترکیه که سرمایه گذاریهای کلانی در سوریه دارد، انجام داده اند. اگرچه سیاستمداران آمریکایی از تصمیم اوباما مبنی بر حمایت از برکناری حکومت 11 ساله اسد خبر داده بودند، اما هیلاری کلینتون یک هفته بعد به جای مخاطب قرار دادن اسد، از قدرتهای اروپایی خواست که برای فشار بر اسد نفت و گاز این کشور را تحریم کنند. روشن است که واشنگتن برای راه حلهایی که منافع خود را تامین کند، در منطقه حضور دارد. آمریکا سرمایه گذاری خاصی در سوریه ندارد اما شرکتهای نفتی اروپایی منافع کلانی در این کشور دارند که شامل صدو پنجاه هزار بشکه نفت در روز می شود. صادرات نفت 30 درصد درآمد رژیم اسد را تشکیل می دهد. به هرجهت، تلاشها ادامه دارد اما آنچه که دارای اهمیت است، جنبش مردم سوریه است.

روشن است که تعیین کننده اصلی مردم سوریه هستند. آنها عزم جزم کرده اند تا به حکومت منفور بشار اسد پایان دهند. اسد برای حفظ قدرت از هر گونه حیله گری همراه با سرکوب کوتاهی نکرده است. روز شنبه 9 اوت، ولید معلم، وزیر امور خارجه اسد اعلام کرد که تا پایان سال جاری انتخابات پارلمانی برگزار می شود و این انتخابات "آزاد و عادلانه" خواهد بود. از سوی دیگر، بشار اسد فعالیت احزاب سیاسی را آزاد اعلام کرد. در همان روز، فعالان حقوق بشر از اعمال خشونت شدید در شهر محاصره شده "حماه" خبر دادند. خبرگزاری فرانسه نیز اعلام کرد که تانکهای ارتش به سمت شهر "دیرالزور"، کانون اعتراضهای گسترده روز جمعه حرکت کرده اند. دهها هزار سوری در نخستین جمعه ماه رمضان در دمشق، حماه، دیرالزور و درعا به تظاهرات پرداختند. مردم خشمگین و عاصی سوریه گول وعده های تو خالی حکومت را نخورده و همچنان به اعتراضات خود ادامه دادند. آتش خشم مردم که با ادامه خشونت و کشتار حکومت شعله ور تر گردیده، حتی کشورهای عرب خلیج فارس را نیز که تا کنون سکوت کرده بودند، وادار به موضع گیری رسمی کرد. شورای همکاری خلیج فارس ضمن بیانیه ای توقف فوری خشونت و آغاز اصلاحات در سوریه -و نه البته نه برکناری اسد- را خواستار شد. قابل توجه است که بیانیه شورای همکاری خلیج فارس یک روز پس از آن که اوباما، سارکوزی و مرکل ادامه خشونت علیه مردم این کشور را محکوم کردند، منتشر شد.

تاریخ مقاومت مردم حماه به 30 سال پیش برمی گردد. حافظ اسد، پدر بشار اسد در شهر حما، واقع در فاصله دمشق تا حلب با جمعیت هفتصد هزار نفر، 30 هزار نفر را به خاک و خون کشیده بود. بازماندگان این جنایت هولناک که بسیاری آواره کشورهای همسایه مانند لبنان و اردن شده اند، نمی توانند خونهای جاری شده بر خیابانها، اجساد انبار شده، زنان تجاوز شده و جوخه های مرگ را که جوانان را به زمین اعدام می کشیدند، فراموش کنند. یک زن 53 ساله که در آن زمان تنها بیست و ساله بوده می گوید:"24 جوان در برابر چشم من به رگبار گلوله بسته شدند، یکی از آنها پسری 12 ساله بود. در عرض 5 دقیقه اجساد را بردند و فقط کفشها و کلاه های آنها بر جای ماند زمین حوضی از خون بود. زنها بیرون می آمدند و فریاد می زدند این لباس متعلق به شوهر من بود و دیگری این کفشهای پسر من است."

بنا به گزارشی از خبرگزاری رویتر، در مجموع 150 نفر در تهاجم خونین اولین شب ماه رمضان در سراسر سوریه به قتل رسیدند، 75 نفر در شهر حماه. اگر چه شهر حماه از ماه ژوئن از آزادی و خود مختاری محدودی برخوردار شده بود، اما در ماه ژوییه 250 هزار نفر از اهالی این شهر به خیابانها آمدند و خواستار برکناری اسد شدند.

نیروهای دولتی شهر را محاصره کرده و برای حمله آماده شده بودند. مردم در این حال شروع به سنگر بندی با بلوکهای سیمانی، کیسه شن و غیره کردند، اما روز 31 ژوییه تانکها و زره پوشان از چهارسو شهر را محاصره کردند و سنگرها زیر هجوم قطاری از تانکها و زره پوشان صاف شدند. تانکها از هر سو، نقبی به مرکز شهر زدند. روز بعد سربازان مردم بی سلاح را حتی در محله های مسکونی زیر رگبار گلوله گرفتند و شهر با دود و خاک یکسان شد. به گفته یکی از فعالان، تهاجم این چنین به شهر حماه "نشان دهنده آن است که حکومت اسد کنترل را از دست داده است. آنها مرزها را شکستند زیرا می خواستند نشان دهند که سرکوب را به سراسر کشور می کشانند". "رامی خوری"، یک تحلیلگر خاورمیانه در این باره گفت:"روشن این است که حکومت آماده است تا خشونت را بدون حد و مرز ادامه دهد."

وی گفت:"اما این مشکل را حل نخواهد کرد، در عوض جنبش را قوی تر می کند."

از زمان شروع آنچه به "بهار عربی" معروف است، تظاهرات از نمازگزاری روزهای جمعه و ترک مسجد، به خیابانها کشیده شده است. در واقع، نیروهای مسلح حکومت از اولین روزهایی که اعتراضات سیاسی را مشاهده کردند، به سرکوب پرداختند و از این رو نمازگزاری روز جمعه تنها یک فرصت برای قرار گرفتن مردم در کنار هم به حساب می آید. از همین رو امسال تمام حاکمان خاورمیانه از فرا رسیدن ماه رمضان در هراس بودند. خبرگزاری فرانسه اطلاع داد که دولتهای عربی خود را برای مقابله با معترضان در این ماه آماده می کنند.

"سعید عبدالله العمدی"، دبیر وبسایت "اسلام آنلاین" که مرکز آن در قطر است می گوید:"فکر می کنم این ماه به جوانان بهار عربی انگیزه و فرصتی خواهد داد تا مبارزه خود را علیه بی عدالتی و استبداد به نتیجه نهایی برسانند."

نیروهای دمکراسی خواه در سوریه تصمیم دارند که هر شب بعد از افطار را تبدیل به نمازگزاری روز جمعه کرده تا "فشار بیشتری بر روی حکومتی که علایم ضعف آن پیدا است را ادامه دهند".

بنا به گفته آشنایان به سیستم ارتش سوریه، بخش اجرا کننده دستور اسد در سرکوب مردم، از نزدیکان و وفاداران به وی می باشد که از اقلیت علوی تشکیل شده است. این بخش پشتوانه اصلی حزب بعث حاکم است. با این حال، اکثر نیروهای بخش دیگر ارتش از جمعیت سنی که اکثریت مسلمانان این کشور را تشکیل می دهند، ترکیب شده است. تا کنون ارتش از همین نیروهای وفادار استفاده کرده اما در صورتی که ناچار باشد از میان باقی افراد ارتش برای سرکوب بسیج کند، با مشکل بزرگی روبرو خواهد شد. بنا به گفته "فیاراص عبی"، یک تجلیلگر سوری:"این بستگی به بزرگی اعتراضات و گسترش آن به شهرهای بزرگ دارد که اسد را نیازمند به کارگیری نیروی نظامی بیشتر کند. اگر نیروی وفادار بقدر کافی نداشته باشد که حماه را خاموش کند، در شهرهای بزرگ مشکل خواهد داشت."

 

دو نشست قابل توجه

1- نشست استانبول

در اواسط ژوییه سال جاری نشستی در استانبول برگزار شد. این میتینگ با انتخاب 25 عضو برای "شورای نجات ملی" سوریه که شامل اسلامگراها، لیبرالها و افراد مستقل می شد، خاتمه یافت. نشست مزبور پس از بزرگترین تظاهرات در سوریه که معترضان خواستار خاتمه 41 سال حکومت خاندان اسد شدند، برگزار گردید. بسیاری از 350 نفری که در کنگره اپوزیسیون شرکت کرده بودند، تبعیدیانی بودند که سالها پیش این کشور را ترک کرده بودند. این نشست امیدوار بود که بتواند اعضای اپوزیسیون داخل سوریه را از طریق ویدیو کنفرانس شرکت دهد اما نیروهای ارتش سوریه به محل گردهمآیی این عده حمله بردند.

در این اجلاس اقلیتهای مذهبی از بی اهمیت شمردن خود انتقاد کردند و برخی از کردها آن را ترک کردند. لیبرالها از حضور زیاده از حد اسلامگراها ابراز نگرانی می کردند.

 

2- نشست دمشق

بخشی از مخالفان دولت سوریه برای اولین بار در جلسه‌ای که از سوی دولت حمایت می شد، در دمشق گردهم آمدند، اما فعالان خارج کشور پیشنهاد بشار اسد برای "گفتگو‌ی ملی" را رد کردند.

"منتار خدام"، "حنان لحم" و "شولی بغدادی"، رهبری گروه اپوزیسیون را در هتلی در دمشق بر عهده داشتند. این مذاکرات تحت عنوان "سوریه برای همه ی سوریها در یک جامعه متمدن دموکراتیک" انجام شد. به گفته "لوای حسین"، یکی از برگزار کنندگان، در این اجلاس حدود ۲۰۰ نفر از نخبگان و نویسندگان حضور داشتند.

این نشست در پایان کار خود ضمن حمایت از اعتراضها اعلام کرد که مستقل بوده و قصد جایگزینی دیگر مخالفان را ندارد. همچنین "خواهان ایجاد هماهنگی بین نیرو‌های مخالف و جنبشهای مردمی خیابانی به منظور دستیابی به دموکراسی ملی و تغییرات صلح آمیز" در سوریه شد.

این بخش از فعالان مقیم سوریه و برخی از آنان در خارج از این کشور انتظار داشتند که اجلاس مزبور خط تبلیغات رژیم دایر بر مذاکره به عنوان راه حل‌ دولت برای خروج از بحران را در پیش گیرد. آنان اعلام کردند که این اجلاس، تظاهر کنندگانی که خواهان سرنگونی حکومت اسد هستند را نمایندگی نمی کند.

قابل توجه است که سازمان دهندگان اعتراضهای خیابانی مخالفت خود را با مذاکره با دولت سوریه اعلام کرده بودند. آنان گفته بودند تا زمانی که تانکها و سربازان به سرکوب تظاهر کنندگان مشغولند، در گفتگو‌ها شرکت نخواهند کرد. همچنین، فعالان خارج کشور با پیشنهاد اسد برای "گفتگو‌ی ملی" مخالفت ورزیدند.

"ناس العبده"، رییس گروه "منشور دمشق" که از گروه‌های مخالف دولت سوریه است و در لندن زندگی می کند، گفت:"رژیم از این کنفرانس" جهت ترسیم شکل مورد نظر خود از گفتگو استفاده کرده و در حقیقت مسایلی را مطرح نمود که احتمال دارد بین نیرو‌های مخالف شکاف اندازد. در حقیقت دولت در نظر دارد توجه عموم را از خشونتهای خیابانی منحرف سازد."

این گروه که یکی از مشهورترین گروههای مخالف دولت است، گردهمایی روز دوشنبه را به دلیل آن که بنابه گفته آقای عبده، با توافق و رضایت نیرو‌های امنیتی‌ سوریه تشکیل شده، تحریم نموده است.

نیروهای فعال اپوزیسیون سوریه

منبع: میدل ایست برلین

ـ حزب کمونیست (الحزب الشیوعی)

ـ جمعیت اخوان المسلمین (جماعة الإخوان المسلمین)

ـ جبهه نجات ملی (جبهة الخلاص الوطنی)

ـ جنبش برای عدالت و توسعه (حركة العدالة والبناء)

ـ حزب اصلاحات (حزب الإصلاح)

- اتحاد ملی دموکراتیک (التجمع الوطنی الدیمقراطی)

ـ جنبش سوسیالیستهای عرب (حركة الاشتراكیین العرب)

 ـ اتحادیه سوسیالیستی عرب (الاتحاد الاشتراكی العربی)

ـ حزب کارگران انقلابی (حزب العمال الثوری)

- حزب کار کمونیست (حزب العمل الشیوعی)

ـ حزب تجدد و دموکراسی (حزب الحداثة والدیمقراطیة)

ـ حزب وحدت دموکرات کردستان (حزب الوحدة الدیمقراطی الكردی)

 

آينده حزب بعث سوريه

سايت خبر آنلاين چهارشنبه 2 شهريور 1390(24 اوت 2011)

سوريه نيز مانند حکومتهاي مشابه در خاورميانه و شمال آفريقا، از مبارک و بن علي و قذافي گرفته تا صالح در يمن، به مردمي که در حال دفاع از جان و مال خود برخاسته‌اند، ايادي بيگانه و مزدور مي‌نامد. سالهاست حزب بعث سوريه با صرف هزينه‌هاي بسيار و امنيتي کردن جامعه و حتي ايجاد فضاي ميليتاريستي در مدارس و پوشاندن يونيفورم هاي نظامي به دانش آموزان، اداي کامسامول (جوانان حزب کمونيست شوروي) را در آورده و ادعاي جنگ با رژيم صهيونيستي را در باز پس‌گيري بلندي هاي جولان دارد، اما هيچ‌گاه عملاً نتوانسته و نمي‌خواسته اقدام مثبتي در اين راه انجام دهد و بيشتر به دادن شعار و نقش تصاوير رنگي از سران (حافظ و بشار) بر ديوارهاي ساختمانهاي شهرها اکتفا کرده است اگر‌چه تلويزيون دولتي سوريه تعدادي از معترضان را با سلاح گرم و سرد نشان مي‌دهد و ادعا مي‌کند که آنان عليه حکومت برپا خاسته‌اند، و به همين علت براي مقابله با آنان ارتش را به خيابانها کشيده است، اما واقعيت چيز ديگري است و حکومت سوريه نيز مانند حکومتهاي مشابه در خاورميانه و شمال آفريقا، از مبارک و بن علي و قذافي گرفته تا صالح در يمن، به مردمي که در حال دفاع از جان و مال خود برخاسته‌اند، ايادي بيگانه و مزدور مي‌نامد. در عين حال اين حکومت، هنگامي که با تانکها و سلاح سنگين و نفرات ارتش مسلح خود نواميس مردم را زير آتش باري مي‌گيرد و کاشانه مردم خود را ويران و آنان را ناگزير به پناه بردن به ترکيه در همسايگي خود مي‌کند، جنايت‌کار نمي‌خواند. آقاي بشار اسد راه دومي در پيش ندارد و سرنوشت او با کشتارهايي که بيش از 2000نفر از مردم خود را در کارنامه دارد، راهي جز محاکمه و کناره‌گيري از قدرت ندارد. او ديگر مشروعيت خود را از دست داده است.

با نگاهي به روندهاي موجود در محيط بين‌الملل و در نبود ساختاري قدرتمند براي حفظ مردم از ظلم حاکمان ظالم، ائتلافهاي بين‌المللي مي‌توانند مدل يوگسلاوي را پياده کنند مدلي که در افغانستان، عراق، ليبي جواب داده است. در اين مدل نيروي نظامي در اختيار شوراي امنيت ائتلافي از نيروهاي نظامي ناتوست و در حال مشروعيت بخشيدن به مأموريتهاي خود است. حمايت و پشتيباني از خواسته‌هاي ملتهاي تحت ستم حاکمان و ايجاد بستر لازم براي حمايتهاي ملتهاي جهان با پوشش خبري گسترده، ايجاد منطقه پرواز ممنوع، حمله هاي هوايي بي‌امان، تحريم بين‌المللي و برخي اقدامات جانبي. اين کشورهاي خاورميانه هستند که بايد تا شکل گيري سازمانهاي بين‌المللي کارآمد براي هزاره سوم، خويشتنداري کنند و به ساختن جهاني عاري از ظلم بپردازند و از ادامه حکومت جابرانه و موروثي و طولاني بر مردم خويش دست‌بردارند و دموکراسي و مردم‌سالاري را پيشه کنند. سرنوشت رهبران ديکتاتور شمال آفريقا و خاورميانه بايد درس عبرتي براي همه باشد.

 

اتحاديه اروپا سوريه را به‌خاطر سرکوب در ليست قرار مي‌دهد

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 2 شهريور 1390(24 اوت 2011)

اتحاديه اروپا روز چهارشنبه نيروي نخبه قدس ايران و 5تن از ژنرال‌هاي سوريه و شبکه اطلاعات نظامي در دمشق را در ليست جديد تحريم شده‌ها قرار داد، آنهايي که به‌خاطر نقش شان در سرکوب به گفته ملل متحد 2200تن را کشته‌اند.

ترسناک‌ترين بال سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايراني به‌خاطر تأمين کمکهاي تکنيکي، تجهيزات و حمايت از سرويس هاي امنيتي سوري براي سرکوب جنبش اعتراضي غيرنظاميان ، در ليست قرار داده شد.

 ژنرال ها، رفيق شهاده ، جامي جامي ، نوفل الحسين، محمد زميري، غسان خالي به‌خاطر شرکت مستقيم در سرکوب و اعمال خشونت عليه مردم غيرنظامي دمشق در ليست قرار گرفتند.

 درمجموع 15 شخصيت و 5 نهاد ـ ـ شامل 4 آژانس دولتي و اطلاعات نظامي ـ ـ ليست‌گذاري شدند، از جمله 4 همکار نزديک برادر اسد، ماهر ، فرمانده ارتش مي‌باشند.

[ماهر] فرمانده لشکر 4 زرهي ارتش، متهم است که در سرکوب تظاهراتها نقش محوري داشته، کشورهاي اروپايي و آمريکا نيز که اوايل چهارشنبه براي تحريمهاي جديد در سازمان ملل در نيويورک فشار آورده بودند، بر روي او انگشت گذاشته بودند.

ليست اتحاديه اروپا که شامل انسداد سرمايه، ممنوعيت سفر مي‌باشد، اکنون بالغ بر 50 شخصيت و نهاد را در بر مي‌گيرد.

 

اخبار تحولات سوريه

تلويزيون الجزيره چهارشنبه 2 شهريور 1390(24 اوت 2011)

نيروهاي امنيتي سوريه كه با تانك پشتيباني ميشدند به روستاي آلبورحمه در دير الزور حمله كردند.

نيروهاي امنيتي سوريه دست به موج دستگيري در شهر الميادين زدند و با تانك اقدام به گلوله باران شديد نمودند.

شليك گلوله در بابا عَمرو در حمص از سر گرفته شد و خبرها حاكي از انشعاب در ارتش در اين منطقه است.

در حموريه ريف دمشق نيروهاي امنيتي به كودكاني كه تظاهرات ميكردند حمله كردند.

شهر حرستا در ريف دمشق مورد حمله قرار گرفت و در ريف حماه 5كشته برجاي گذاشت.

روز شنبه در قاهره كميته ابتكار عربي براي بررسي اوضاع ليبي تشكيل جلسه فوقالعاده خواهد داد.

الميادين و روستاي آلبورحمه در دير الزور مورد حمله قرار گرفت و در كفر بطنا در ريف دمشق موج دستگيري جريان دارد.

اتحاد هماهنگيها در سوريه: تعداد زيادي از نيروهاي امنيتي و شبيحه (لباس شخصي) وارد شهر الكِسوه در ريف دمشق شدند. اين اقدام به منظور حمله به اين شهر صورت ميگيرد.

هماهنگيهاي انقلاب سوريه: در حي البياضه حمص سه نفر در حملات كشته شدند.

در حلب براي ياري شهرهاي تحت محاصره تظاهرات برگزار شد و تظاهركنندگان خواستار كنارهگيري نظام بشار الاسد شدند.

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 2 شهريور 1390(24 اوت 2011)

ديده‌بان حقوق‌بشر سوريه روز چهارشنبه گفت، در غرب سوريه يک زن در زير شکنجه به قتل رسيد و در 24ساعته گذشته در يکي از حومه هاي دمشق بيش از 150نفر دستگير شدند.

اين گروه مستقر در انگلستان گفت، يک زن 28ساله که هفته گذشته دستگير شده بود،. روز چهارشنبه زير شکنجه در شهر خان شوهون به قتل رسيد.

 

شوراي حقوق بشر سازمان ملل خواستار تشكيل كميته تحقيق نقض حقوق بشر در سوريه موافقت كرد

تلويزيون الحره چهارشنبه 2 شهريور 1390(24 اوت 2011)

شوراي حقوق بشر سازمان ملل با قطعنامهاي كه خواستار تشكيل كميته تحقيق در مورد موارد نقض حقوق بشر در سوريه است، موافقت كرد. 33 عضو اين شورا از جمله 4 كشور عربي به نفع اين قطعنامه رأي دادند و اين در حالي است كه 4 كشور از جمله روسيه و چين با اين قطعنامه مخالفت كردند و 9 كشور نيز از رأي دادن به آن امتناع ورزيدند. اين شورا از مقامات سوريه اي خواستار توقف موج سركوب عليه مخالفين رژيم سوريه و همكاري با كميته تحقيق بين المللي در مورد ارتكاب جرائم ضد بشري احتمالي شد.

 

پيش‌نويس قطعنامه شوراي امنيت درباره بلوکه سپرده بشارالاسد

تلويزيون الجزيره   چهارشنبه 2 شهريور 1390(24 اوت 2011)

خبرگزاري رويتر گفت که پيش‌نويس قطعنامه شوراي امنيت، درباره ممنوعيت اوضاع سوريه که در نزديکترين زمان در شوراي امنيت طرح مي‌شود، خواستار بلوکه سپرده رئيس‌جمهور سوريه بشار الاسد و ممنوعيت فروش سلاح به سوريه و اعمال مجازات عليه 23شخصيت و 4شرکت است مي‌باشد.

 

نامه حمايت طالباني از اسد اشتباه بوده و نامه از طرف مالکي به اسد بوده است

تلويزيون الشرقيه نيوز  پنجشنبه 3 شهريور 1390(25 اوت 2011)

روزنامه رسمي تشرين سوريه نوشت که اين روزنامه ديروز سه‌شنبه خبري را که تحت عنوان نامه رئيس‌جمهور عراق به رئيس‌جمهور سوريه بشار اسد آورده بود و در آن حمايت عراق از سوريه در برابر طرح هايي که امنيت و ثبات سوريه را هدف قرار داده اعلام مي‌کرد، اشتباه بوده است. بر اساس نوشته اين روزنامه اشتباه اين بوده که نامه از طرف رئيس‌جمهور عراق نبوده بلکه از طرف نخست‌وزير عراق نوري المالکي بوده است.

 

اخبار و تحولات سوريه

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 3 شهريور 1390(25 اوت 2011)

در ناآراميهاي سوريه يک زن کشته و يک کاريکاتوريست مورد ضرب‌وشتم قرار گرفت

- فعالين گفتند نيروهاي امنيتي سوريه روز پنجشنبه يک زني را به ضرب گلوله کشتند و يک کاريکاتوريست شناخته شده سياسي سوريه نيز مورد ضرب‌وشتم نيروهاي امنيتي قرار گرفت.

- روز چهارشنبه در خشونتهاي سوريه 11 شهروند غيرنظامي (هفت نفر در استان حمص، دو نفر در ديرالزور، يک نفر در ادليب و يک نفر در دمشق) وهشت سرباز ارتش کشته شدند.

- روز چهارشنبه مأموران امنيتي در يکي از ميادين دمشق به نام بر روي جواناني شرکت‌کننده در مراسم عزاداري جواني که زير شکنجه کشته شده بود آتش گشودند که باعث کشته شدن يک نفر گرديد.

- ديده‌بان حقوق‌بشر سوريه گفت اين زن در يک عمليات نظامي در روستايي در نزديکي شهر ديرالزور در 460 کيلومتري شمال شرقي دمشق کشته شده است.

- کميته‌هاي هماهنگ‌کننده محلي در بيانيه‌يي گفتيد علي فرزات کاريکاتوريست شناخته شده سوريه ساعت 0430 صبح درحالي‌که در حال برگشت به خانه خود بوده توسط مردان نقابدار از نيروهاي امنيتي و شبه‌نظامي ان شعبيه در ميدان اوميد دمشق دستگير گرديده و آنها او را از ناحيه سر مورد ضرب‌وشتم قرار داده و محتويات کيف دستي او از جمله کاريکاتورهاي او را ضبط مي‌نمايند، مردم او را در حالي که کتک خورده بود در جاده فرودگاه پيدا کرده و به بيمارستان منتقل کردند.

- کاريکاتورهاي اين نقاش که سرکوب در سوريه را محکوم مي‌کند از شروع قيامهاي ضد رژيم سوريه در تظاهراتها مورد استفاده قرار مي‌گيرد، دوستي که او را در بيمارستان عيادت کرده است به خبرگزاري فرانسه گفت نيروهاي امنيتي در انگشت دست چپ او را شکسته‌اند و دست راست او نيز شکسته است.

 

اتحاديه اروپا تحريمهاي سوريه را گسترش مي‌دهد تا ايراني ها را هدف قرار دهد

خبرگزاري آسوشيتدپرس پنجشنبه 3 شهريور 1390(25 اوت 2011)

روز چهارشنبه اتحاديه اروپا تحريمهايي را عليه واحد نخبه سپاه پاسداران ايران اعمال کرد و مي‌گويد، نيروي قدس تجهيزات و حمايت هاي ديگر براي کمک به سرکوب قيام توسط بشار اسد را فراهم مي‌کند.

اين تحريمها با هدف قرار دادن مستقيم ايران که متحد کليدي سوريه است، فشار بين‌المللي روي سوريه را افزايش مي‌دهد. . .

ايران به‌عنوان يک متحد ديرينه، حمايت هاي قوي به سوريه ارائه داده است و گمانه زنيهايي وجود دارد که براي تقويت دولت سوريه که در شروع قيام 17ميليارد دلار ذخاير خارجي داشت، تهران کمک مالي ارائه مي‌دهد.

اما ايران نمي‌تواند به‌طور نامحدود از اين رژيم پشتياني کند. سخنگوي وزارت‌خارجه فرانسه خواهان تحريمهاي شديدتر شد. پاريس هم‌چنين روي شوراي امنيت ملل ‌متحد براي اتخاذ اقدامات تنبيهي عليه سوريه فشار مي‌آورد.

 

اتحاديه اروپا نيروي امنيتي نخبه ايران را در تحريمها بر سوريه هدف قرار مي‌دهد

لس آنجلس تايمز پنجشنبه 3 شهريور 1390(25 اوت 2011)

اتحاديه اروپا روز چهارشنبه تحريمهايي را عليه نيروي امنيتي نخبه قدس ايران اعلام کرد. . . اين تحريمها به‌مثابه مستقيم ترين اتهامات بين‌المللي است مبني بر اين‌که ايران در خاموش کردن کارزار 5ماهه اعتراضهاي اپوزيسيون به سوريه کمک مي‌کند. . . روزنامه‌هاي انگليسي در گذشته از ديپلماتهاي ناشناس غربي نقل و قول کرده‌اند که ايران را به فراهم نمودن تجهيزات کنترل شورش و نظارتي به‌منظور کمک به رژيم اسد در برابر مخالفين متهم مي‌کنند.

 

احمدي‌نژاد خواستار گفتگو ميان سوريها شد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 3 شهريور 1390(25 اوت 2011)

روز چهارشنبه، احمدي‌نژاد، رئيس‌جمهور ايران، هم پيمان اصلي بشار اسد، خواستار ديالوگ ميان دمشق و اپوزيسيون براي خاتمه دادن به ماهها خشونت شد.

او به تلويزيون لبناني المنار، که توسط حزب‌الله اداره مي‌شود گفت، مردم و دولت سوريه بايد گردهم آيند تا به تفاهمي دست يابند . احمدي‌نژاد گفت، وقتي ميان مردم و رهبرانشان مشکلي پيش مي‌آيد، بايد با هم بنشينند و راه‌حلي پيدا کنند، آن هم به دور از خشونت. کسي نبايد کسي را بکشد، زيرا کشتن، از هر طرف که باشد، به نفع صهيونيستها است.

 

فرعي- اصلي در نقشه آن لاين انقلابها: فرصتهاي فراوان و تهديدهاي محتمل

روزنامه کيهان  پنجشنبه 3 شهريور 1390(25 اوت 2011)

يادداشت روز ـ. . . دگرگوني در نقشه سياسي خاورميانه و جهان سرعت گرفته است. اکنون تغييرات نقشه سياست جهاني علي الدوام به روز مي‌شود. گسل‌هاي فرهنگي، سياسي، اجتماعي و اقتصادي متعددي که ماه‌هاست در صحنه سياست جهاني فعال شده، هر چند روز يکبار زلزله تازه‌اي را پديد مي‌آورد و نقشي تازه بر صورت‌بندي تحولات مي‌زند. در اين جهان پرتلاطم و مدام به روز شونده، سزاوار است که ما نيز مرتبا خاستگاه تحولات و مسير مرحله به مرحله آن را رصد کنيم، فرصتهاي فراوان و تهديدهاي محتمل را در يک فهرست گرد آوريم و با اين برآورد، نگاه دقيق تري به فعل و انفعالات سياست داخلي به‌ويژه در جبهه اصول‌گرايان داشته باشيم.

 

امير قطر بعد از ديدار با احمدي‌نژاد: امکان ندارد که مردم سوريه از خواسته‌هايشان عقب‌نشيني کنند

تلويزيون الجزيره   جمعه 4 شهريور 1390(26 اوت 2011)

شيخ حمد بن خليفه آل ثاني امير کشور قطر با محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور ايران در تهران آخرين تحولات منطقه را مورد بحث قرار داد.

امير قطر: مردم سوريه قيام مردمي واقعي برپا کردند و خواسته آنها آزادي و عدالت است. تلاش کرديم تا برادران در سوريه را به اتخاذ گامهايي براي اصلاحات واقعي تشويق کنيم. راه‌حل امنيتي ثابت کرده که فايده ندارد و امکان ندارد که مردم سوريه بعد از پرداخت بها از خواسته‌هايشان عقب‌نشيني کنند. اميد است که تصميم‌گيرندگان به ضرورت تغيير متناسب با خواسته‌هاي مردم برسند.

 

قیام مردم سوريه، تحریمها و مواضع

خبرگزاري فرانسه   جمعه 4 شهريور 1390(26 اوت 2011)

در شرايطي که ترکيه گفته است در کنار مردم سوريه مي‌ايستد، و در شوراي امنيت هنوز بر سر تحريمات اختلاف نظر وجود دارد، فعالين طرفدار دمکراسي در سوريه خواستار يک گردهمايي سکوت در شهر حلب در آخرين جمعه ماه رمضان شدند. . .

روز پنجشنبه، وزير خارجه ترکيه گفت که اگر کشورش مجبور شود ميان دولت و ملت سوريه انتخاب کند، در کنار مردم سوريه خواهد ايستاد. . .

معاون دبيرکل ملل‌متحد گفت، تيم انساندوستانه ملل‌متحد که بعد از ماهها فشار از جانب سازمان ملل توانست اجازه اسد را براي ورود به اين کشور در هفته گذشته کسب کند، به دمشق، حمص، بانياس، لاذقيه، حماه، و آلپو رفت. فعالين گفتند که نيروهاي امنيتي بعد از ورود تيم ملل متحد، بر روي معترضين محلي آتش گشودند.

پاسکو به شوراي امنيت ملل‌متحد گفت، نيروهاي امنيتي سوريه به استفاده از قوه قهريه مرگبار بر عليه تظاهرات مردمي ادامه داده‌اند.

تلويزيون الجزيره جمعه 4 شهريور 1390(26 اوت 2011)

تظاهرات در تعدادي از مناطق شهر حمص در جمعه صبر و ثبات برگزار شد.

از مقابل مسجد جامع سعد در شهر إدلب تظاهرات شروع شد. تظاهركنندگان خواستار سرنگوني نظام هستند.

نيروهاي امنيتي سوريه براي متفرق كردن تظاهركنندگان در خيابان التكايا در دير الزور گلوله واقعي شليك كردند.

فعالان: تظاهرات در الطيانه، عامودا، رأس العين و درعا در جمعه صبر و ثبات در سوريه برگزار شد.

نيروهاي امنيتي سوريه براي جلوگيري از ورود نمازگزاران به مسجد جامع بزرگ القُصير در ريف دمشق تيراندازي كردند.

در تظاهرات دير الزور 5تظاهركننده به ضرب گلوله نيروهاي امنيتي كشته شدند. تظاهركنندگان شعار سرنگوني نظام ميدهند.

در برابر مسجد اموي دمشق، تظاهركنندگان شعار سرنگوني نظام سر ميدهند.

 

ايران بعد از سقوط بشار اسد

راديو فردا   شنبه 5 شهريور 1390(27 اوت 2011)

واکنش سريع جمهوري اسلامي به اظهارات روز پنج‌شنبه باراک اوباما داير بر رسيدن زمان کناره‌گيري بشار اسد از قدرت در سوريه نشانه نگراني فوق‌العاده تهران نسبت به نتايج از دست رفتن هم‌پيماني است که در غياب آن، علاوه بر آسيب ديدن مناسبات و ارتباطات تهران با حزب‌الله د ر لبنان، و حماس در غزه، به تغيير موازنه قوا در منطقه انجاميده و ضريب آسيب‌پذيري امنيتي ايران را افزايش خواهد داد.

با توجه به اهميت خاص جغرافياي سياسي سوريه براي تهران، و قرار گرفتن آن کشور در مقابل اسراييل از يک سو، و از سوي ديگر تأمين ارتباط زميني، دريايي و هوايي ايران با لبنان و حزب‌الله و هم‌چنين تسهيل ارتباطات با حماس در غزه، جدايي دمشق از تهران به تنهايي قادر خواهد بود معادل امتياز‌هايي که جمهوري اسلامي طي ۸ تا ۱۰ سال گذشته با سقوط صدام در بغداد، و طالبان در کابل به دست آورده، از حساب موقعيت منطقه‌اي آن کسر کند.

 

ابتکار رئيس اتحاديه عرب براي حل بحران سوريه

خبرگزاري فرانسه   يكشنبه 6 شهريور 1390(28 اوت 2011)

بيانيه منتشره در اوايل روز يکشنبه بعد از نشست ويژه وزراي خارجه اتحاديه عرب در قاهره گفت، نبيل العريبي رئيس اتحاديه عرب با ابتکاري براي حل بحران سوريه به اين کشور سفر خواهد کرد.

بيانيه گفت وزراي خارجه از دبيرکل اتحاديه عرب خواستار انجام يک مأموريت فوري با رفتن به دمشق جهت انتقال ابتکار عربي به رهبري سوريه جهت حل‌وفصل اين بحران شدند. . .

نبيل العربي، رئيس اتحاديه عرب، در يک اشاره آشکار به بحران سوريه، به‌کارگيري قوه قهريه بر عليه قيامها را بي ثمر دانست و آن را محکوم کرد.

وزراي خارجه اتحاديه عرب هم‌چنين خواستار احترام به حقوق مردم سوريه براي زندگي در امنيت و احترام به آرزوهاي مشروع آنها در جهت رفرمهاي سياسي و اجتماعي گرديد.

 

تشكيل اپوزيسيون سوريه درخارج كشور بنام شوراي ملي انتقالي سوريه با 94 عضو

تلويزيون الجزيره  دوشنبه 7 شهريور 1390(29 اوت 2011)

يك عضو اپوزيسيون سوريه بنام ضياء الدين دغمش تشكيل اپوزيسيون سوريه درخارج كشور بنام شوراي ملي انتقالي سوريه با 94 عضو به رياست دكتر برهان غليون را اعلام كرد. جوانان انقلاب قشر خاموش سوريه را مورد خطاب قرار دادند و گفتند زمان آن فرارسيده كه پيام حقيقي انقلاب را دريافت كنيد.

 آنها هدف اين تشكل را اعلام كردند كه عبارت است از: سرنگوني رژيم سوريه به رياست بشار الاسد. آنها هم چنين گفتند اين تشكل هيچ وابستگي ديني و ايدئولوژيك و طائفه اي ندارد، بلكه تحت شعار دموكراسي و آزادي و حقوق بشر فعاليت مي‌كند. هم‌چنين اين تشكل به التزامات سوريه در قبال حقوق بشر وساير التزامات بين المللي اين كشور پاي بند خواهد بود. هم چنين متعهد شده كه يك دولت دموكراتيك بدون وابستگي طائفه‌اي و ديني تشكيل دهد و همه شهروندان سوري به يك اندازه از حقوق شهروندي برخوردارند و يك ملت يكپارچه را تشكيل مي‌دهند.

 

قیام سوريه ادامه دارد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 8 شهريور 1390(30 اوت 2011)

فعالان سوري روز سه‌شنبه اعتراضات گسترده ضد رژيم را در اولين روز از عيد فطر در سراسر سوريه گزارش کردند. آنها گفتند حداقل 7نفر توسط نيروهاي امنيتي روز سه‌شنبه کشته شده‌اند. . .

کميته‌هاي هماهنگ‌کننده محلي طي بيانيه‌يي گفتند در اولين روز از عيد فطر در سوريه هفت نفر کشته شدند. چهار نفر در شهر الحرا و دو نفر در اينخيل در استان درعا و يک نفر در حمص کشته شدند. . .

ديده‌بان حقوق‌بشر نيز گزارش کرد که نيروهاي امنيتي بر روي تظاهرات بسيار بزرگي در الحرا بعد از نماز عيد آتش گشودند که سه نفر کشته و نه نفر زخمي‌شدند. . . بيانيه کميته‌ها گفت اعتراض بسيار بزرگي بعد از نماز از مسجد العمري در درعا شکل گرفت و آنها تا محل قبرستان راهپيمايي کردند. در بيانيه گفته شده است در روستاي ديل در استان درعا کودکاني که به‌جاي لباس عيد کفن بتن داشتند در جلوي 10هزار تظاهرکننده که از مسجد شروع شده بود حرکت مي‌کردند.

اين بيانيه هم‌چنين تظاهرات در حومه دمشق در شهر حلب، ديرالزور و لاذقيه و قاميشلي را گزارش کرده است.

در دمشق در مناطق مسکوني قابون و قادسيه تظاهرات صورت گرفت و نيروهاي امنيتي به تعداد زياد در بيرون بازار و ديگر مناطق پايتخت مستقر شده بودند. اين گروه گفت هزاران نفر از مردم در شهر پالميرا بعد از نماز عيد بطرف قبرستان راهپيمايي کردند و شعارهاي ضد رژيم مي‌دادند و در شهر حما براي جلوگيري از تظاهرات شليکهاي متناوبي توسط نيروهاي امنيتي صورت مي‌گرفت. در استان حمص نيروهاي امنيتي بسيار زيادي مستقر شده‌اند و در نزديکي قلعه شهر حمص تيراندازي صورت گرفته است و ارتباطات به‌صورت وسيعي قطع هست. . . ديده‌بان حقوق‌بشر گزارش کرد روز دوشنبه در آخرين روز از ماه رمضان در اثر يورش نيروهاي امنيتي 17نفر در سراسر سوريه کشته و ده‌ها نفر زخمي‌شدند.

 

وليد معلم يک ابزار بي‌شرمانه، رابط با تهران و تقويت کننده اتکاي بشار اسد به تجهيزات و مشورتهاي تهران در سرکوب قساوت بار

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 9 شهريور 1390(31 اوت 2011)

وزارت خزانه‌داري آمريکا تحريمهايي را عليه وزير امورخارجه سوريه و دو تن از مقامات ارشد آن روز سه‌شنبه اعمال کرد و فشار جديدي را بر روي رژيم غرقه در بحران رژيم بشار اسد وارد نمود.

وزارت خزانه‌داري گفت، انسداد سرمايه و ممنوعيت روابط تجاري عليه وليد معلم وزير خارجه و بوطينه شعبان مشاور ارشد رياست جمهوري و علي عبدالکريم علي سفير سوريه در لبنان اعمال شده است.

- ويکتوريا نولند تحريمات اعمال شده جديد (عليه سه نفر) را به نقش آنها در گسترش و دامن زدن به نظام وحشت که بشار اسد بر مردم خودش اعمال مي‌کند ربط داد.

- سخنگوي وزارت‌خارجه آمريکا وليد معلم وزير خارجه سوريه را متهم به ادامه کوبيدن بر طبل توطئه بين‌المللي و تلاش براي پوشاندن فعاليتهاي وحشتناک اين رژيم با ادعاي اين‌که تروريستها و ديگران مسئول هستند نمود. . .

- مقام بلندپايه دولت آمريکا گفت علاوه بر اين وليد معلم به‌عنوان يکي از رابطهاي بين دمشق و تهران و تقويت کننده اتکاي بشار اسد بر روي تجهيزات و مشورتهاي تهران در سرکوب بي‌رحمانه و قساوت بار عليه جامعه سوريه، خدمت کرده است.

 

رزلهتينن از تحريمهاي جديد عليه مقامات رژيم سوريه حمايت مي‌کند و خواهان اعمال همين تحريمها عليه احمدي‌نژاد و خامنه‌اي شد

سايت کميته امورخارجي چهارشنبه 9 شهريور 1390(31 اوت 2011)

ايليانا رزلهتينن نماينده جمهوري خواه مجلس نمايندگان آمريکا و مدير کميته امورخارجي کنگره، خواهان تحريمهاي مستقيم دولت اوباما عليه علي اکبر صالحي علاوه بر محمود احمدي‌نژاد و رهبر عالي ايران گرديد.

اين درخواست خانم رزلهتينن بعد از آن است که؛ دولت اوباما امروز تحريمهايي را عليه وزيرخارجه و ساير مقامات سوريه اعمال نمود.

دولت آمريکا قبل از اين هم، تحريمهايي را عليه بشار اسد ديکتاتور سوريه و ساير مقامات اين رژيم اعمال کرده است. رزلهتينن طي اطلاعيه خود گفته است رژيمهاي ايران و سوريه شريک جرم هستند و آمريکا بايد همان تحريمها را عليه هر دوي اين ديکتاتورها اعمال نمايد. چرا که رژيم ايران به سرکوب خونين سوريه عليه مردم اين کشور کمک مي‌رساند.

در اين اطلاعيه آمده است که هر دوي اين رژيمها از گروههاي افراط‌گرا و خشونتگرا حمايت مي‌کنند و به‌دنبال سلاحهاي غيرمتعارف و توانمندي موشکي هستند تا آمريکا و متحدش اسراييل و ساير کشورهاي آزاد را تهديد کنند. هيچ‌يک از اين رژيمها مشروعيتي براي حکومت بر مردم را ندارند.

رزلهتينن در اين اطلاعيه افزوده است با توجه به اجلاس مجمع عمومي ملل‌متحد در نيويورک در هفته‌هاي آتي ايالات متحده آمريکا بايد بايد قاطعانه هيچ‌يک از مقامات رژيمهاي ايران و سوريه را اجازه ورود به خاک آمريکا را ندهند.

 

آمريکا وزير سوري را يک ابزار بي‌شرم بشار اسد خواند

خبرگزاري آسوشيتدپرس پنجشنبه 10 شهريور 1390(1 سپتامبر 2011)

ايالات متحده آمريکا روز چهارشنبه شديداً از تصميم خود براي اعمال تحريم عليه ديپلومات ارشد [وزير خارجه] سوريه دفاع کرد و با خواندن او به‌عنوان يک ابزار بي‌شرم و يک سخنگوي بشار اسد ر‌ئيس جمهور سوريه وي را مورد تمسخر قرار داد و او را فردي که شخصاً مسئول ارتکاب جنايتهاي دولت سوريه در سرکوب پنج ماهه عليه قيام مردمي بوده توصيف کرد.

ويکتوريا نولند سخنگوي وزارت‌خارجه آمريکا با استفاده از زبان غيرديپلوماتيک و غيرمعمول گفت وليد معلم وزير خارجه سوريه گرچه نقش کليدي در تلاش براي مخفي کردن کشتار و شکنجه اتباع سوريه دارد ولي او کماکان بدون هرگونه پشيماني باقي مانده است.

او گفت وليد معلم هم‌چنين در حفظ تأمين کمکهاي ايران در سرکوب مردم سوريه نقش تعيين کننده‌يي داشته است. . .

او توضيح داد که رابطه وليد معلم با ايران بيش از حد گرم و خطرناک است ولي نولند نگفت که چگونه آمريکا اطلاع دارد که وليد معلم يکي از رابطين اصلي ديپلوماتيک و تأمين کننده با تهران مي‌باشد.

 

نخستين نشانه‌هاي فروپاشي در رژيم سوريه

سايت راديو آلمان پنجشنبه 10 شهريور 1390(1 سپتامبر 2011)

جنبش اعتراضي سوريه اعلام کرد که روز پنجشنبه (۱ سپتامبر/۱۰ شهريور)، در شهر ديرالزور واقع در نزديکي مرز عراق، درگيريهاي مسلحانه‌ي شديدي ميان سربازان فراري ارتش سوريه و ميليشياي شبيهه روي داده است. در اين درگيريها شمار زيادي از اعضاي ميليشياي شبيهه زخمي‌شده‌اند.

مخالفان رژيم سوريه در اينترنت ويديويي منتشر کردند که در آن عدنان بکور، دادستان کل ايالت حما، در اعتراض به سرکوب‌هاي خونين معترضان توسط نيروهاي امنيتي سوريه، استعفاي خود را اعلام مي‌کند.

اعتراض به اعدام‌هاي دسته‌جمعي

بکور در پيام ويديويي خود مي‌گويد که روز ۳۱ ژوئيه در زندان مرکزي حما، ۷۲ تن از فعالان سياسي اعدام شده‌اند. به گفته‌ي بکور هم‌چنين ده‌ها غيرنظامي در جريان عمليات ارتش در شهر حما کشته يا زير شکنجه جان باخته‌اند.

از سوي ديگر، خبرگزاري دولتي سوريه ادعا کرد که عدنان بکور، دوشنبه‌ي قبل توسط تروريست‌ها ربوده شده است. طبق اين گزارش، آدم‌ربايان وي را با تهديد به خشونت مجبور کرده‌اند درباره‌ي نيروهاي امنيتي سوريه و عملکرد آنان دروغ‌پراکني کند.

جنبش اعتراضي سوريه از هجوم غافلگيرکننده‌ي شبانه به خانه‌ها در شهر حما، در شامگاه چهارشنبه گزارش داد. اين شهر يکي از پايگاه‌هاي مخالفان رژيم بشار اسد است. در اين گزارش هم‌چنين آمده است که روز چهارشنبه در تظاهرات عليه رژيم بشار اسد، روي هم سه تن کشته شده‌اند. در ميان قربانيان دختر جواني به چشم مي‌خورد که در شهر ديرالزور هدف گلوله‌ي نيروهاي امنيتي قرار گرفته است.

اين‌که از آغاز ناآراميهاي سياسي در سوريه تا‌کنون چند تن کشته شده‌اند، دقيقا روشن نيست. فعالان حقوق‌بشر از بيش از ۲۲۰۰ قرباني سخن مي‌گويند. صدها تن نيز به گفته‌ي خانواده‌ي آنان مفقودالاثر شده‌اند. بيم آن مي‌رود که شمار زيادي از اين افراد به قتل رسيده و در گورهاي دسته‌جمعي به خاک سپرده شده باشند.

پشتيباني مسکو از ابتکار بشار اسد

وزارت خارجه‌ي روسيه تعجب خود را از رويکرد منفي جامعه‌ي جهاني نسبت به ابتکار بشار اسد براي گفتگو با مخالفان اعلام کرد. به اعتقاد مسکو، اين ابتکار مي‌تواند به راه‌حلي آشتي‌جويانه منجر گردد.

به گزارش خبرگزاري ريانووستي، سرگئي لاورف، وزير خارجه‌ي روسيه، روز پنجشنبه در ديداري با دانشجويان در دانشگاه ديپلوماتيک مسکو گفت، شمار زيادي از کشورهاي بانفوذ، مصرانه اپوزيسيون سوريه را به بايکوت کردن پيشنهادهاي بشار اسد و افزايش رويارويي‌ها تحريک مي‌کنند.

وي افزود، شرکاي بين‌المللي حتي رد مي‌کنند که پيشنهادهاي بشار اسد براي انجام اصلاحات مورد بررسي قرار گيرد. به گفته‌ي لاورف، اين پيشنهادها اگر‌چه با تأخير ارائه شده‌اند، ولي تحقق‌پذيرند. لاورف افزود، بديهي است که کاربرد خشونت عليه مردم غيرنظامي قابل‌پذيرش و مجاز نيست.

لاورف گفت، روسيه موضع خود را دقيقا فرمولبندي کرده است. اين کشور هرگونه دخالت در امور داخلي سوريه را غيرمجاز مي‌داند و هم‌زمان از مقامات سوريه مي‌خواهد، بي‌درنگ اصلاحات سياسي و اجتماعي ـ اقتصادي انجام دهند.

جنبش اعتراضي در سوريه نيز مانند ديگر کشورهاي عربي با تظاهرات مسالمت‌آميز و خواست انجام اصلاحات دمکراتيک آغاز شد. ولي اين اعتراضها با واکنش خشن و سرکوبگرانه‌ي نيروهاي امنيتي سوريه پاسخ داده شد.

 

حملات نيروهاي امنيتي به برخي شهرها و استمرار تظاهرات در سوريه

 تلويزيون الجزيره پنجشنبه 10 شهريور 1390(1 سپتامبر 2011)

به گفته فعالان نيروهاي امنيتي و شبّيحه به منطقه الصابونيه در حماه حمله كرده و اقدام به تهاجم خشونتبار به خانهها كردند. آنها همچنين دست به شليك و دستگيري كور در منطقه مرابط در شهر زدند. شهر رامي در جبل الزاويه در گذشته شاهد عمليات مشابه همراه با تيراندازي شديد بود. همچنين بسيج دستگيري در منطقه القابون در دمشق جريان داشت. خبرها حاكي از انشعاب در پادگان طلائع در نزديكي شهر إدلب است و صداي تيراندازي شديد شنيده شده است

تظاهركنندگان در بصر الحرير در درعا شعار دادند رئيس جمهور سوريه اعدام بايد گردد.

تظاهركنندگان در حي القدم در دمشق خواستار رفتن رئيس جمهور بشارالاسد شدند.

تظاهرات در الكِسوه در ريف دمشق بعد از نماز عشاء شعار كنار رفتن رئيس جمهور سوريه بشار الاسد سر دادند.

نيروهاي امنيتي هنگام حمله به حيالخالديه در حمص از خودروهاي نظامي مملو از سرباز استفاده كردند. بعد از خروج نيروهاي سوريه از حي الخالديه اهالي منطقه بار ديگر از خانههايشان خارج شده و با برپايي تظاهرات خواستار خروج رئيس جمهور بشار الاسد شدند.

شب گذشته در منطقه هزانو إدلب تظاهركنندگان شعار سرنگوني نظام سردادند.

 

دادستان شهر حماه عدنان البكور در اعتراض به عملكرد رژيم بشار الاسد از سمت خود استعفاء داد

تلويزيون الجزيره پنجشنبه 10 شهريور 1390(1 سپتامبر 2011)

دادستان شهر حماه عدنان البكور در اعتراض به عملكرد رژيم بشار الاسد از سمت خود استعفاء داد. البَكور در نواري تصويري كه فعالان آنرا بر روي اينترنت گذاشتند نظام سوريه را به سربه نيست كردن 72زنداني از زندانيان زندان مركزي حماه متهم نمود.