بولتن خبري ايران نبرد(1107) جمعه 24 تير 1390(15 ژوييه 2011)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات بهار عربی

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

اتحاديه اروپا: نامه‌ايران دليل قانع کننده براي ملاقات جديد اتمي نيست

خبرگزاري رويتر  چهارشنبه 21 ارديبهشت 1390(11 مه 2011)

روز چهارشنبه اتحاديه اروپا گفت، پاسخ ايران به يک نامه اتحاديه اروپا با هدف از سرگيري گفتگو در مورد برنامه اتمي تهران، شامل هيچ چيز جديد نيست و به‌نظر نمي‌رسد دليل قانع کننده براي ملاقاتي ديگر باشد.

سخنگوي کاترين اشتون، رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا با اشاره به رئيس مذاکره کننده ايران گفت: ”نامه آقاي جليلي به تنهايي هيچ چيز چديد ندارد و به‌نظر نمي‌رسد که دليل قانع کننده‌يي براي يک ملاقات ديگر باشد“.

او گفت: ”ما از اين‌که ايرانيها در مورد ملاقات صحبت مي‌کنند متعجب شديم. آنها با هيچ پيشنهادي در تماس با ما نبوده‌اند“. او افزود: ”ما با هدف ايجاد پايه‌هايي براي تجديد گفتگو با ايرانيها در تماس خواهيم بود“. . .

سعيد جليلي، مذاکره کننده ايراني روز سه‌شنبه به‌ نامه‌يي که 3ماه پيش توسط اشتون با هدف کشاندن ايران به گفتگوهاي جديد فرستاده بود، پاسخ داد.

 

گزارش ملل متحد: کره شمالي و ايران ازتکنولوژي موشک بالستيک استفاده مي‌کنند

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 25 ارديبهشت 1390(15 مه 2011)

ديپلوماتها روز يکشنبه گفتند، بنا‌به گزارش تحريم هاي سازمان ملل که چين تلاش کرده آن (گزارش) را بلوکه کند، کره شمالي و ايران از تکنولوژي موشک بالستيک استفاده مي‌کنند.

نماينده چين در اين هيأت کارشناسي، در مورد تحريم هسته‌يي کره شمالي، از تأييد اين گزارش امتناع کرد، که در آن گفته شده بود، مواد ممنوعه از طريق ”کشور ثالث همسايه ”منتقل شده است….

 اين گزارش مي‌گويد، ”گمان بر اين است که مواد مربوط به موشکهاي بالستيک ممنوعه، به‌طور خبرگزاري فرانسه 25/2/90: «برنامه‌ريزي شده از جمهوري دموکراتيک کره و جمهوري اسلامي ايران، از طريق پرواز هاي اير کوريو و ايران اير، منتقل شده است ”. اير کوريو و ايران اير، خطوط هواپيمايي ملي کره شمالي و ايران مي‌باشند. هردو کشور به‌خاطر برنامه‌هاي هسته‌يي شان تحت تحريم هاي سازمان ملل قرار دارند…. گزارش کارشناسان که براي 15 کشور عضو اين شورا ارسال شده است، تنها زماني انتشار مي‌يابد که اتفاق آرا باشد.

 

آژانس هسته‌يي سازمان ملل روي ايران و سوريه فشار مي‌آورد

آسوشيتدپرس   سه شنبه 3 خرداد 1390(24 مه 2011)

آژانس اتمي سازمان ملل روز سه‌شنبه، در گزارشي که صحنه را براي ارجاع اين کشور به شوراي امنيت سازمان ملل ظرف چند هفته آينده آماده مي‌کند گفت، قوياً بر اين باور است که سوريه سعي دارد يک رآکتور هسته‌يي بسازد. اين سازمان - - آژانس بين‌المللي انرژي اتمي - - در گزارش جداگانه‌يي گفت، اطلاعات جديدي دريافت کرده که مي‌گويند ايران به‌طور مخفيانه روي اجزا يک برنامه سلاح هسته‌يي کار کرده است. يک مقام آشنا با گزارش ايران گفت، اين اطلاعات نشان مي‌دهد که چنين آزمايشهايي دستکم تا سال گذشته ادامه داشته‌اند…

هر دو اين گزارشهاي محرمانه براي جلسه شوراي حکام 35 کشور آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در 6 تا 10 ژوئيه منتشر شدند. تحقيقات آژانس در مورد ايران و سوريه اصليترين موضوعات اين اجلاس خواهند بود…

 در حالي که ايران به برنامه هسته‌يي خود ادامه مي‌دهد، سرويسهاي اطلاعاتي گفته‌اند، فعاليتهاي مخفي سوريه عملاً با بمباران سايت الکيبار توسط اسراييل پايان يافت.

اعمال اين موضوع هم‌چنين توجهات از روي ايران را، که موضوع اصلي نگراني هسته‌يي است، منحرف خواهد کرد و تلاشها براي پايان دادن به سرکوب خونين سوريه بر جنبش دموکراسي خواهانه مردمي آن را به حاشيه خواهد راند.

ولي ديپلماتها گفتند، گزارش اين موضوع به شوراي امنيت، فراي دادن اين علامت به سوريه که مخالفت با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قيمت گزافي دارد، هم‌چنين تمريني براي اقدام بيشتر عليه ايران خواهد بود.

آنها گفتند، پس از بيش از 4سال به‌نسبت در تلاشهاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي تحقيق حول آزمايشهاي منتسب تسيلحات هسته‌يي ايران، رئيس آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، يوکيا آمانو، هم‌چنين قصد دارد - - احتمالاً تا پايان سال - - برآوردي را تهيه کند که مي‌گويد چنين آزمايشاتي احتمالاً صورت گرفته‌اند.

ديپلماتها گفتند که اين، به نوبه خود، راه را براي ارجاع مجدد ايران توسط آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به شوراي امنيت سازمان ملل باز خواهد کرد و به تشديد احتمالي تحريمهاي موجود يا مجموعه جديدي از مجازات سازمان ملل منجر خواهد شد.

 

گزارش آژانس نشانگر تداوم قصور ايران در اجراي تعهدات خويش است

راديو فردا پنجشنبه 5 خرداد 1390(26 مه 2011)

ايالات متحده مي‌گويد که گزارش تازه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در مورد برنامه هسته‌اي ايران، تأکيدي دوباره بر اين موضوع است که جمهوري اسلامي در اجراي تعهدات بين‌المللي خود هم‌چنان قصور مي‌ورزد. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در تازه‌ترين گزارش خود درباره برنامه هسته‌اي ايران با ابراز نگراني دوباره از «ابعاد نظامي احتمالي» برنامه اتمي ايران «در گذشته و حال»، اعلام کرده است که اطلاعات تازه‌اي در اين باره دريافت کرده است.

اين گزارش که در آستانه نشست فصلي شوراي حکام، از سوي يوکيا آمانو، مديرکل آژانس، به ۳۵ کشور عضو شوراي حکام ارائه شده، هم‌چنين نسبت به دريافت اطلاعاتي درباره تلاش ايران براي طراحي يک کلاهک هسته‌اي و جايگزيني آن با کلاهک‌ متعارف موشک شهاب- ۳ ابراز نگراني کرده است.

مارک تونر، سخنگوي وزارت‌خارجه آمريکا، با اشاره به اين موضوع افزوده است که گزارش جديد آژانس به روشني نشانگر نبود همکاري کامل از سوي ايران با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي است.

آقاي تونر مي‌گويد که اين گزارش حاکي از آن است که ايران هيچ اقدام معناداري در اجابت الزامات شوراي امنيت سازمان ملل يا خواسته‌هاي شوراي حکام آژانس به‌عمل نياورده است.

اين اظهارنظر در حالي است که رامين مهمان‌پرست، سخنگوي وزارت‌خارجه ايران، چهارشنبه شب در نشستي خبري جمهوري اسلامي را فعال‌ترين کشور در زمينه همکاري با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌خواند.

آقاي مهمان‌پرست در اين اظهارات که در خبرگزاري فارس انعکاس يافته اضافه کرد که «بازرسان آژانس به‌صورت دقيق و شفاف گزارشهاي ايران به آژانس را انعکاس داده‌اند به گونه‌اي که حتي آمريکايي‌ها از تعداد دقيق سانتريفيوژهاي ايران آگاهي دارد.

 

وزير اسراييلي: حمله‌اي به ايران ممکن است ضروري باشد

خبرگزاري آسوشيتدپرس   دوشنبه 9 خرداد 1390(30 مه 2011)

يکي از وزراي کابينه اسراييل مي‌گويد که جهان متمدن بايد براي دفع تهديد اتمي ايران، دست به يک اقدام مشترک، از جمله يک حمله پيشگيرانه در صورت ضرورت، بزند.

 موشه ياآلون ، وزير امور استراتژيک، روز دوشنبه قبل از ديدارش از مسکو، در مصاحبه اي با خبرگزاري روسي اينترفاکس اين بيانيه را ارائه نمود ياآلون که نمي‌گويد چه کسي بايستي اين حمله را انجام دهد، اظهار مي‌دارد که تمام جهان، و نه فقط اسراييل، بايد نسبت به خطري که يک ايران مسلح به اتمي در بر دارد، نگران باشند.

 آفر هارل، سخنگوي ياآلون، عصر دوشنبه به آسوشيتدپرس گفت که اين وزير داشت موضع اسراييل، مبني بر اين‌که تمامي گزينه‌ها روي ميز هستند را تکرار مي‌کرد، نه اين‌که از کسي بخواهد، که به ايران حمله کند. ايران تأکيد کرده است که برنامه اتمي‌اش صلح‌آميز است، اما آمريکا و اسراييل و خيلي‌هاي ديگر، معتقدند که اين برنامه، پوششي براي تسليحات اتمي مي‌باشد.

 

گفتگوهاي اتمي، مانعي در برابر بلوف زدن ايران است

سايت گاردين  يكشنبه 8 خرداد 1390(29 مه 2011)

هفته پيش نشانه‌هاي جديدي بارز شد که رهبران جمهوري اسلامي ايران، مي‌خواهند يک بمب اتمي بسازند. اين افشاگري، بخشي از يک گزارش 9 صفحه‌اي منتشر شده توسط ديدبان اتمي ملل‌متحد است. در اين گزارش آمده که“. تهران بر روي يک تکنولوژي ماشه اتمي بسيار پيچيده کار کرده است که به‌گفته کارشناسان، تنها براي يک هدف مي‌تواند مورد استفاده قرار بگيرد: چکاندن يک سلاح اتمي ”. اين اولين باري نيست که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به شواهدي دست پيدا مي‌کند که حاکي از جاه‌طلبی‌های نظامي ايران براي برنامه اتمي‌اش است.

 در سال 2009، آن گونه که توسط گاردين فاش شد، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، از دولت ايران خواست که در مورد ”شواهد موجود مبني بر اين‌که، دانشمندان ايراني روي طراحي يک کلاهک اتمي پيشرفته کار کرده‌اند ”توضيح دهد.

 اين افشاگريها نشان مي‌دهند که جامعه بين‌المللي، دلايل خوب و معتبري دارد که به‌طور جدي نسبت به ادعاهاي دولت ايران مبني بر اين‌که برنامه اتمی‌اش، تنها براي اهداف صلح‌آميز مي‌باشد، ترديد کنند.

 اين افشاگريها هم‌چنين مجوز قابل‌قبول‌تری براي غرب فراهم مي‌کند تا تحريمات حتي سخت‌تري عليه جمهوري اسلامي، به‌خاطر فعاليتهاي غيرقانوني اتمي‌اش اعمال کند. هر چند، تحريمات به تنهايي، کافي نيستند.

 در مورد تلاشهاي موجود براي ممانعت از دستيابي ايران به تسليحات اتمي، از سال 2008 تا کنون، جامعه بين‌المللي و به‌خصوص کشورهاي غربي، يک ابزار قدرتمند ديگري در دسترس خود را، کشف کرده‌اند: ديپلماسي. به همين دليل آنها در منزوي کردن ايران از هر زمان ديگري نسبت به قبل، موفق‌تر بوده‌اند.

 از اين ابزار بايد استفاده بيشتري بشود. مذاکرات مستقيم با دولت ايران بايد با قدرت بيشتري نسبت به قبل، مد نظر قرار بگيرد، چرا که غرب احتمالاً به‌عنوان برنده‌اي در هر دو سناريوي محتمل، ظهور خواهد کرد.

 سناريوي اول اين است که ايران تصميم بگيرد از پيشنهاد مذاکره استقبال کرده و به‌طور جدي وارد آن شود. تحت شرايط کنوني، ايران به‌دليل انزواي فزاينده خود، به احتمال زياد، به‌مثابه يک طرف ضعیف‌تر، پديدار خواهد شد، که خيلي به نفع غرب است. افشاگريهاي جديد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، عرصه را بر ايران، در جلب حمايت چين و روسيه از خود تنگ‌تر مي‌کند، در نتیجه ایران را در سطح بين‌المللي، منزوی‌تر مي‌سازد. اينها، علاوه بر مشکلات منطقه‌اي ايران است ، که به واسطه جنگ سرد آن با عربستان تشدید گردیده، جنگي که در حال حاضر در بحرين جريان دارد.

 به جز عراق، هيچ دولتي در خاورميانه، منحصراً طرف ايران را نمي‌گيرد. نه حتي سوريه (که ايران به رهبر آن، در نبردش براي درهم شکستن اپوزيسيون کمک مي‌کند)، نه مصر، که ايران اميدوار بود به‌عنوان يک هم پيمان بعد از سرنگوني مبارک، روي آن حساب کند، طرف ايران را نمي‌گيرند. چنين انزوايي، به غرب در تبادلات ديپلوماتيکش با ايران، دست بالا را مي‌دهد، و اين چيزي است که غرب مي‌تواند با استفاده از آن، در جريان گفتگوها، امتيازات بيشتري از تهران بگيرد.

 سناريوي دوم اين است که ايران با هدف ديکته کردن درخواستهاي خودش، و يا تنها براي زمان خريدن - همان‌طور که در گفتگوهاي قبلي کرد -- وارد اين مذاکرات شود. اين هم‌چنين به سود غرب هم هست که بر اساس عملکرد اخير سعيد جليلي، مذاکره کننده ارشد اتمي ايران، دست به قضاوت بزند. در حقيقت، تيم مذاکره کننده اتمی کنونی ايران، يکي از غيرحرفه‌اي ترين تیم‌ها در تاريخ جمهوري اسلامي است که بدترين عملکرد را دارد. مذاکره‌کنندگان 1+5 به‌رياست اشتون، اين شانس را داشتند که در جريان دور قبلي مذاکرات در استانبول در 15ژانويه، همين امر را به‌طور دست اول، تجربه کنند.

 در جريان اولين روز از گفتگوها، در ساعت 1200، جليلي براي رفتن به نماز عذر خواست. او همه را به مدت 3ساعت در انتظار نگاه داشت، تا اين‌که تصميم گرفت برگردد. وقتي هم برگشت، مي‌گفت سردرد دارد. . .

 بازگويي چنين سناريويي براي غرب مفيد خواهد بود، چرا که اعضاي 1+5 از جمله چینی‌ها و روس‌ها، حتي بيشتر متقاعد مي‌شوند که ايران علاقه‌اي به مذاکرات جدي ندارد، در نتيجه به غرب کمک مي‌کنند تا طرحهايي را براي اعمال تحريمات سخت‌تر ملل متحد، که مورد حمايت چين و روسيه هم هست، مورد بررسي قرار دهند.

 تحريم عليه ايران، کارايي دارد. ترديدي در اين‌باره وجود ندارد. به‌دليل همين تحريمات است که سرعت برنامه اتمي ايران کاهش يافته است. ديپلماسي هم همينطور. با اين متد، جامعه بين‌المللي، و به‌خصوص غرب، ايران را از بلوف زدن برحذر داشته است. حالا ديگر، ايران نمي‌تواند غرب را متهم کند که تنها به فکر ”تهديد کردن و خصومت ورزي است ”. و به يمن انزواي ايران و رفتاري که از خود نشان مي‌دهد، همان طوري که در استانبول نشان داد، اين گزينه، يک هديه محسوب مي‌شود. غرب بايد به استفاده از اين گزينه ادامه دهد، و چه زماني بهتر از حالا، چرا که هيچ‌کس نمي‌داند فردا چه پيش خواهد آمد. اگر رهبر عالي ايران، تصميم بگيرد که دست از حمايت از تندروهايي مانند احمدي‌نژاد و جليلي، که باعث اين همه آسيب به موقعيت ايران شده‌اند، بکشد، در آن صورت ممکن است اين قوانين عليه غرب عمل کنند. هرگونه تغييري در حمايت وي از محافظه کاراني هم‌چون علي لاريجاني،. . . ممکن است به‌معني معکوس شدن اقبال براي غرب باشد. در چنين صورتي، تصوير ترسناک يک ايران مسلح به اتمي با نفوذ منطقه‌اي، و در دست داشتن اهرمهاي بيشتري عليه غرب، به نظر محتمل‌تر خواهد رسيد.

 

رئيس اتمي ملل متحد: اطلاعات جديد حاکي از ارتباطات نظامي در ايران است

خبرگزاري رويتر دوشنبه 16 خرداد 90(6 ژوئن 2011)

روز دوشنبه رئيس ديدبان اتمي ملل‌متحد گفت، اطلاعات بيشتري در مورد فعاليتهايي دريافت کرده که ”ظاهرا، به وجود ابعاد احتمالي نظامي برنامه اتمي ايران اشاره دارند ”.

 يوکيا آمانو، رئيس آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در سخنراني خود در برابر هيأت حکام 35 کشوري اين آژانس گفت، ”نشانه‌هايي وجود دارند که اين فعاليتها، ممکن است تا همين اخيراً ادامه داشته‌اند ”.

 بيانيه آمانو، تأکيدي بر نگراني آژانس مزبور است که جمهوري اسلامي، احتمالاً در حال کار کردن بر روي توليد يک موشک مسلح به اتمي مي‌باشد. . .

 آمانو منبع اين اطلاعات جديد را فاش نکرد. . . آمانو گفت که ماه گذشته نامه‌اي به فريدون عباسي دواني، رئيس سازمان انرژي اتمي ايران نوشته و در آن، ”نگراني هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در مورد وجود احتمالي ابعاد نظامي برنامه اتمي اين کشور را تکرار کرده است”.

او هم‌چنين از ايران خواست تا امکان دسترسي مناسب به موقعيتها، تجهيزات، مدارک و مقامات موجود براي کمک در روشن ساختن تحقيقات آژانس را ايجاد کند. آمانو تصريح کرد که واکنش ايران رضايت بخش نبوده است و افزود که نامه ديگري در سوم ژوئن به عباسي دواني فرستاده ”که در آن، من درخواست آژانس از ايران را تکرار کرده‌ام”.

 

فرانسه افزايش غني سازي اورانيوم ايران را به‌عنوان يک اقدام ”تحريک آميز ”محکوم کرد

خبرگزاري فرانسه   چهارشنبه 18 خرداد 1390(8 ژوئن 2011)

فرانسه روز چهارشنبه اعلام ايران مبني بر قصد اين کشور جهت سه برابر کردن ظرفيت غني‌سازي اورانيوم را به‌عنوان يک اقدام ”تحريک آميز ”محکوم نمود و ايران را متهم به نقض مکرر قانون بين المللي کرد.

يک سخنگوي وزارت‌خارجه فرانسه گفت ”ايران به‌جاي نشان‌دادن تحقير و اهانت به قانون بين‌المللي، بايد فورا نقض مستمر قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل و شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را متوقف نمايد ”.

قبلتر رئيس اتمي ايران فريدون عباسي به مطبوعات ايران گفت که تلاشهاي اين کشور براي غني‌سازي اورانيوم تا سطح 20 درصد که مورد نياز براي سوخت اتمي رآکتور مي‌‌باشد به تأسيسات فردو منتقل و افزايش خواهد يافت. . .

کشورهاي غربي مخالف هرگونه ارتقا قابليت غني‌سازي جمهوري اسلامي ايران هستند. . .

برنارد والرو سخنگوي وزارت‌خارجه فرانس گفت ”اين اعلام يک اقدام تحريک‌آميز مي‌باشد. اين مسأله نگرانيهاي جامعه بين‌المللي را در رابطه با ناسازگاريهاي رژيم ايران و نقض مستمر قانون بين‌المللي از جانب آنرا، افزايش مي‌دهد”.

 

راهکار پيشنهادي شش ديپلمات اروپايي براي حل بحران اتمي ايران

راديو فرانسه  پنجشنبه 19 خرداد 1390(9 ژوئن 2011)

شش سفير سابق اروپايي در ايران در مطلب مفصلي که به‌طور هم‌زمان در شماري از نشريات معتبر اروپايي و عربي از جمله الوطن، لوموند و گاردين به چاپ رسيده با اشاره به بحران اتمي ايران و به ويژه به بن‌بست به وجود آمده در مذاکرات جامعه‌ي جهاني با جمهوري اسلامي ايران بر سر برنامه‌ي اتمي اين کشور راه‌کار پيشنهادي خود را براي خروج از اين بن‌بست ارايه داده‌اند...

سفراي سابق اروپايي در ايران معتقدند که فعاليتهاي غني‌سازي اورانيوم از سوي ايران زير نظر آژانس بين‌المللي انرژي اتمي صورت مي‌پذيرد و تاکنون هم بازرسان آژانس موردي را متذکر نشده‌اند که حاکي از تلاش ايران براي استفاده نظامي از غني‌سازي اورانيوم باشد.

سفراي اروپايي معتقدند که جمهوري اسلامي ايران تصميم نهايي خود را براي تبديل شدن به يک قدرت نظامي هسته‌يي بر اساس هزينه‌ها و امتيازهاي عملي شدن چنين اقدامي مي‌گيرد و اين شايد فرصتي براي قدرتهاي غربي باشد تا بر تصميم‌گيري مقامات ايران اثر بگذارند. خاصه اين‌که از نظر نويسندگان مقاله جهان عرب و خاورميانه تحولات چشمگيري را تجربه مي‌کند و جمهوري اسلامي ايران پشتيباني مهمترين بخش از جامعه را از دست داده و نمي‌تواند مصون از تغيير تلقي شود...

سفراي اروپايي در واقع از جامعه‌ي جهاني خواسته‌اند که بکوشند بحران اتمي ايران را از طريق گفتگو و مذاکره حل کنند و در عين حال موضوع نقض حقوق‌بشر در جمهوري اسلامي را از ياد نبرند. آنان هم‌چنين خواستار تشديد و گسترش بازرسي هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بر فعاليتهاي هسته‌يي ايران شده‌اند.

 

آمانو از سه برابر شدن غني سازي در ايران ابراز نگراني جدي کرد

بي. بي. سي  پنجشنبه 16 تير 1390(7 ژوييه 2011)

مدير کل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره برنامه تهران براي سه برابر کردن غني‌سازي ۲۰ درصدي اورانيوم ابراز نگراني کرده و گفته است هفته آينده با علي اکبر صالحي، وزير خارجه ايران ملاقات مي‌کند. يوکيا آمانو روز چهارشنبه در بوگوتا، پايتخت کلمبيا، به خبرگزاري رويترز گفت: ”مهمترين پيام براي ايران اين است که آنها بايد معاهده پادمان و ساير تعهدات خود را به‌طور کامل اجرا کنند. براي اعتماد مجدد جامعه جهاني همکاري بيشتري مورد نياز است“.

 

صالحي براي ادامه‌ي مذاکرات اتمي شرط تعيين کرد

سايت راديو آلمان سه شنبه 21 تير 1390(12 ژوييه 2011)

علي اکبر صالحي با وزير امور خارجه‌ي اتريش ديدار و گفتگو کرد. وزارت امور خارجه‌ي اتريش تأکيد کرده است که اين ديدار، با توافق اتحاديه‌ي اروپا و ايالات متحده‌ي آمريکا صورت مي‌گيرد.

در اعتراض به سفر صالحي به اتريش، در وين تظاهراتي برگزار شد. شماري از نمايندگان پارلماني احزاب اتريش حاضر به ملاقات با صالحي نشدند. . .

به گفته‌ي محافل ديپلوماتيک اتريش، اين کشور از فرصت به دست آمده استفاده خواهد کرد تا درباره‌ي مسائل مربوط به حقوق‌بشر نيز با وزير خارجه‌ي جمهوري اسلامي‌گفتگو کند.

 

درخواست ايران براي تاييد همکاري با آژانس رد شد

راديو فردا چهارشنبه 22 تير 1390(13 ژوييه 2011)

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درخواست ايران را براي اين‌که تأييد کند تهران در شماري از زمينه‌ها با آژانس همکاري کامل دارد، رد کرد. يوکيا آمانو، دبيرکل آژانس پس از ديدار با وزير خارجه جمهوري اسلامي‌گفت: «آژانس در موقعيتي نيست که بتواند چنين چيزي را اعلام کند».

به گزارش خبرگزاري بلومبرگ، آقاي آمانو پس از ديدار ۴۰ دقيقه‌اي با علي اکبر صالحي، وزير خارجه جمهوري اسلامي‌گفت: «مسأله اصلي و اساسي به‌جاي خود باقي است و هنوز هم حل نشده است: ايران به تعهدات خود عمل نمي‌کند».

آقاي صالحي پس از ديدار خود با آقاي آمانو به خبرنگاران گفته بود ايران آماده است در صورتي که آژانس همکاريهاي ايران را تأييد کند، روند نزديک تري در همکاريهاي خود با آژانس اتخاذ کند.

 

تحریمها و واکنشها

 

طبق گزارش سازمان ملل، تحريمها مانع جاه‌طلبيهاي هسته‌يي ايران شده‌ است

خبرگزاري فرانسه جمعه 23 ارديبهشت 1390(13 مه 2011)

محققين سازمان ملل در گزارشي گفتند، تحريمهاي بين‌المللي برنامه هسته‌يي ايران را کند کرده ولي جمهوري اسلامي بارها در پي اين بوده است با ارسال تسليحات به سوريه، تحريم‌ تسليحاتي را نقض کند.

بنا‌به کپي دريافت شده از گزارش، ايران از 9 باري که تسليحات متعارف را ارسال و بنابراين تحريمهاي سازمان نقض را نموده، در 6 بار آن سوريه دخالت داشته است…

هيأتي از کارشناسان ناظر بر تحريمها گفتند ايران تحريمها را دور مي‌زند ولي به‌کار هسته‌يي آن لطمه خورده است. هيأت کارشناسان پيشنهاد دادند که اسامي بيشتري از افراد جديد و کمپاني‌ها به ليست تحريمهاي سازمان ملل اضافه شود. …

اين هيأت گفت ترکيه، قبرس، انگليس و آلمان هم از نقض تسليحات گزارش کرده‌اند.

 

بانک صنعت و معدن ايران در فهرست تحريم آمريکا

سايت راديو آلمان  چهارشنبه 28 ارديبهشت 1390(18 مه 2011)

وزارت خزانه‌داري آمريکا روز سه‌شنبه (۱۷مه/۲۷ ارديبهشت) يک بانک دولتي ديگر ايران را در جهت تضمين تحريمهاي بين‌المللي عليه ايران، به فهرست سياه خود افزود“. بانک صنعت و معدن ايران“ بيست‌ويکمين نهاد مالي ايران است که به فهرست تحريمي آمريکا افزوده مي‌شود. چندي پيش ”بانک تجاري ايران و اروپا“ که يک نهاد مالي ايراني−آلماني است و ”بانک ملت“ در فهرست سياه آمريکا جاي گرفته بودند.

دولت آمريکا بانک صنعت و معدن ايران و بانکهاي ديگر را متهم مي‌کند در گسترش سلاحهاي کشتار جمعي، شکستن تحريمهاي بين‌المللي و نقل و انتقال‌هاي مالي براي دولت جمهوري اسلامي ايران دست داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، ديويد کوهن، معاون وزارت خزانه‌‌داري آمريکا در امور تروريسم و اطلاعات مالي طي بيانيه‌اي گفت که خصلت سختگيرانه‌ي اين اقدامات تحريمي تأثيري مختل‌کننده بر فعاليت‌هاي ايران در گسترش برنامه‌هاي موشکي و اتمي خواهد گذارد.

اين مقام‌آمريکايي گفت که بانک صنعت و معدن با سرمايه‌اي بالغ بر پنج ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار و ۴۱ شعبه، فعاليت‌هاي تجاري خود را به‌طور عمده در خارج از ايران دارد.

وي افزود، چنان‌که از نام اين بانک پيداست، اين نهاد مالي خدمات و اعتبارهاي بانکي به کارخانه‌ها و معادن داخل ايران ارائه مي‌دهد. بانک تجاري ايران و اروپا در نقل و انتقال‌هاي مالي ايران فعال بوده استبه گزارش خبرگزاري رويترز، پس از آن که دولت آمريکا سال گذشته ”بانک تجاري ايران و اروپا“ را تحريم کرد، دولت ايران بانک صنعت و معدن را در نقل و انتقال‌هاي مالي خارج از کشور خود فعال کرد. اين بانک بزرگترين سهامدار بانک تجاري ايران و اروپا است که مقر آن در آلمان است.

وزارت خزانه‌داري آمريکا گفت، بر اساس اطلاعات به دست آمده، بانک صنعت و معدن حلقه‌ي واسط ميان بانک ملت و بانک تجاري ايران و اروپا بوده است.

هرچند بانک تجاري ايران و اروپا هدف تحريم دولت آمريکا قرار گرفته است، ولي اتحاديه اروپا هنوز اين بانک را در فهرست سياه خود وارد نکرده است.

به گزارش خبرگزاري رويترز، اين بانک هنوز به فعاليت‌هاي تجاري بين‌المللي خود ادامه مي‌دهد ولي مقامهاي دولت آلمان مي‌گويند که اتحاديه اروپا نيز به‌زودي اين بانک را تحريم خواهد کرد.

دو شهروند بلژيکي تحت پيگرد مقامهاي آمريکايي

دادگستري ايالت کاليفرنياي آمريکا عليه دو شهروند بلژيکي اقامه‌ي دعوا کرد. اين دو متهم هستند قطعات هليکوپتر و هواپيما به ايران قاچاق مي‌کرده‌اند.

”ويلي د گريف“ ۷۰ ساله و ”فردريک رولاند نيکلاس دپلشن“ ۳۹ ساله به اتهام قاچاق ميليونها دلار لوازم يدکي از طريق شرکت‌شان به ايران تحت پيگرد مقامهاي آمريکايي قرار گرفته‌اند.

 

پيام به کنگره در خصوص تحريمهاي بيشتر بر ايران

سايت کاخ سفيد   دوشنبه 2 خرداد 1390(23 مه 2011)

براي انتشار فوري – به کنگره و ايالات متحده آمريکا:

... رئيس‌جمهور در قانون اجرايي 12957 پي برد که اقدامات و سياستهاي دولت ايران امنيت ملي، سياست خارجي و اقتصاد آمريکا را تهديد مي‌کند. جهت رسيدگي به اين تهديد، رئيس‌جمهور در قانون اجرايي 12957 يک قانون اضطراري ملي را اعلام کرد و ممنوعيت هايي را بر معاملات بخصوصي در رابطه با توسعه منابع نفتي ايران اعمال نمود. جهت پاسخ بيشتر به اين تهديد، .. ، پاسخگويي و کاهش سرمايه‌گذاري در ايران، من فرمان اجرايي 13553 را در 28سپتامبر 2010 اعلام کردم تا تحريمهايي را بر مقامات دولت ايران و ساير اشخاصي که از جانب دولت ايران عمل مي‌کنند و تعيين شده که در موارد مشخص نقض جدي حقوق‌بشر مسئول هستند يا در آن شريک مي‌باشند، اعمال کند. . . . . من يک نسخه از فرمان اجرايي که صادر کرده‌ام را ضميمه مي‌کنم. باراک اوباما کاخ سفيد، 23 مه 2011

 

گزارش: لايحه پيشنهادي تحريمهاي جديد عليه جمهوري اسلامي در کنگره آمريکا

صداي آمريکا سه شنبه 3  خرداد 1390

در گردهمايي سالانه‌ي ايپک -- گروه پرقدرت طرفدار اسراييل -- مسأله‌ي ايران در ابعاد مختلف آن مانند سالهاي گذشته يکي از عمده‌ترين بحثهاي اصلي و جانبي کنفرانس بود.

برد شرمن، نماينده با نفوذ دموکرات از ايالت کاليفرنيا و يکي از پيشگامان و طراحان اصلي تحريمها عليه جمهوري اسلامي ايران، بر اين اعتقاد است که فشار رويدادهاي خاورميانه، انقلابهاي «بهار عرب،» جنگ داخلي در ليبي، کش و قوس روابط با عربستان سعودي، آشتي ملي ميان حماس و فتح، حتي تحولات در هم پيمان ايران --سوريه-- نمي‌تواند مانع از حتي يک لحظه غلفت کردن از برنامه‌هاي هسته‌يي جمهوري اسلامي ايران شود و براي متوقف کردن آنها لازمست فشارهاي اقتصادي عليه تهران را افزايش داد.

آقاي شرمن مي‌گويد، کشور چين در نهايت بعضي از نيازهاي جمهوري اسلامي ايران را مي‌تواند تأمين کند و نه همه آنها را. زيرا اقتصاد و تکنولوژي ايران در زمينه‌هاي گوناگون به غرب وابسته بوده و به‌عنوان مثال لوازم يدکي هواپيماهاي مسافربري که آن کشور در اختيار دارد، اگر از غرب تهيه نشود، آنها مجبور به متوقف کردن پرواز هواپيماهاي خود خواهند بود مگر آن که برنامه‌هاي هسته‌يي خود را متوقف کنند. نماينده‌ي ايالت کاليفرنيا مي‌گويد فشارها بر رژيم ايران بايد تا آن اندازه زياد باشد که يا رژيم عوض شود و يا سياستهاي خود را عوض کند.

مارک دابويتز، مدير عامل «بنياد براي دفاع از دموکراسي ها» و يکي از سخنرانان جلسه‌ي روز يکشنبه گفت براي اعمال فشار بر ايران بايد در پي تحريم انرژي ايران باشيم. او که معتقد است ۸۰ درصد درآمد ايران از فروش نفت و گاز حاصل مي‌شود، پيشنهاد مي‌کند پالايشگاههايي که با مخلوط کردن نفت ايران فرآورده هايي مانند بنزين و گازوييل را به بازارهاي آمريکا روانه مي‌کنند، شناسايي شوند و از آنان بخواهيم از پالايش نفت خام ايران جلوگيري کنند.

در راستاي فشار بيشتر به رژيم ايران، برد شرمن بهمراه ايليانا رأس ليتنن، رئيس کميته‌ي امور خارجي مجلس نمايندگان، لايحه اي را به کنگره پيشنهاد داده‌اند که در صورت تصويب تحريمهاي بسيار سخت و گزنده اي در انتظار ايران خواهد بود. آقاي شرمن در توضيح لايحه‌ي پيشنهادي به صداي آمريکا گفت: «تمرکز اين لايحه از تحريم صادرات وسايل و تجهيزات حفاري نفت که دولت ايران از آنها براي استخراج نفت استفاده مي‌کند، گرفته تا محدود کردن ايران براي قرض گرفتن و تا پيش فروش نفت خواهد بود بنابراين لايحه‌ي ما تأمين سرمايه، تحريم تجهيزات حفاري و هم‌چنين تحريمهاي بيشتر در مورد سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را در برخواهد گرفت».

 اريک کانتور، رهبر اکثريت جمهوريخواه و يکي از سخنرانان اولين روز کنفرانس ايپک، در پاسخ به اين سؤال خبرنگار صداي آمريکا که کنگره چه اقدامي را در مورد ايران در دست دارد گفت: «لايحه اي را در مورد کاستن از تهديد هاي ناشي از ايران در دست تصويب داريم که از حمايت دو حزبي برخودار بوده و جوهر آن اين خواهد بود که اگر با ايران معامله مي‌کنيد نمي‌توانيد با آمريکا معامله اي داشته باشيد».

 

بريفينگ مطبوعاتي در رابطه با تحريمهاي ايران

سايت وزارت خارجه آمريکا  سه شنبه 3 خرداد 1390(24 مه 2011)

معاون وزير استنبرگ: صبح همگي به‌خير. من امروز صبح اينجا هستم تا اعلام کنم که وزير خارجه کلينتون تصميم گرفته تحريمهايي را طبق قانون تحريمهاي ايران 1996، اصلاح شده مطابق قانون جامع تحريمها، پاسخگويي و کاهش سرمايه‌گذاري در ايران، که بعضاً به اسم cisada شناخته مي‌شود، بر 7 موسسه خارجي به‌خاطر فعاليتهايشان در حمايت از بخش انرژي ايران اعمال کند. اين شرکتها شرکت تجاري بين‌المللي پتروشميکال، جرسي و ايران؛ رويال اويستر گروپ، امارات متحده عربي؛ اسپيدي شيپ، امارات متحده عربي، ايران؛ تانکر پاسيفيک، سنگاپور؛ اوفر برادرز گروپ، اسرائيل؛ آسوشيتد شيپ بروکينگ، موناکو؛ و پترولس دي ونزوئلا، که بعضاً به اسم pdvsa شناخته مي‌شود، در ونزوئلا هستند.

تمامي اين شرکتها در فعاليتهاي مربوط به تأمين توليدات نفت پالايش شده براي ايران، از جمله تأمين مستقيم بنزين و کالاهاي مربوطه، و نيز تدارک يک تانکر مواد براي خطوط کشتيراني جمهوري اسلامي ايران، موسسه يي که به‌خاطر نقشش در حمايت از فعاليتهاي تکثير ايران توسط آمريکا و اتحاديه اروپا نامگذاري شده، شرکت داشته‌اند. هدف تحريمها بر ايران، فشار آوردن روي آن جهت پيروي از التزامات بين‌المللي آن است. ايران، در تلاش خود براي تأمين منابعي که براي بخش انرژي خود به آنها نياز دارد، بارها به اعمال فريب کارانه جهت دور زدن تحريمها روي آورده است.

اين دولت، که اولين دولتي است که تحريمها را طبق قانون تحريمهاي ايران بر شرکتها اعمال مي‌کند، براي منع ايران از توسعه بخش انرژي خود قوياً تلاش کرده است. ايران از عايدات بخش انرژي خود براي تأمين برنامه هسته‌يي‌اش، و نيز پنهان کردن خريد کالا با کارايي دوگانه استفاده مي‌کند. اعمال امروز به فشار مضاعف روي ايران جهت پيروي از التزامات بين‌المللي اش مي‌افزايند.

طبق قانون تحريمهاي ايران، وزير خارجه اين توانايي را دارد که تحريمها را بر مبناي مورد به مورد تنظيم کند. از اين‌رو، تحريمهاي مختلفي براي هر يک از موسسات، از ممنوعيت انواع مشخصي از کمک دولتي تا تحريمهاي گسترده‌تر بر معاملات دارايي با اشخاص آمريکايي، تعيين شده است.

در برخي موارد، هدف ما قطع فعاليتهاي شرکتهاي هدفگيري شده است؛ در ساير موارد هدف ما بازدارندگي است. ما در تمامي موارد معاملات را در جزئيات بررسي نمودهايم و در مورد تاثير احتمالي روي اعمال ما در بازار انرژي جهاني قضاوتهايي کرده‌ايم.

به‌عنوان مثال، در مورد پرونده pdvsa، تحريمهايي که ما اعمال کرده‌ايم دسترسي pdvsa به قراردادهاي دولت آمريکا و مجوزهاي مالي صادرات – واردات آمريکا براي تکنولوژي کنترل شده را قطع مي‌کند. اين تحريمها pdvsa را از فروش نفت به آمريکا يا ساير بازارها منع نمي‌کنند و تحريمها روي عمليات شرکتهاي تابع pdvsa تاثيري ندارند.

وزارت‌خارجه به‌منظور مقابله با برنامه هسته‌يي روبه گسترش ايران، زمان و تلاش قابل توجهي صرف منصرف نمودن شرکتها از تجارت با ايران در بخشهاي مورد تحريم کرده است.

در واقع، در سپتامبر سال گذشته، من به ياد دارم که بريفينگ مشابهي را برگزار کردم تا اعلام کنم که ما خروج 4 شرکت اصلي بين‌المللي نفتي - - رويال داچ شل، اني، استاتويل و توتال - - از پروژهها در ايران را تضمين نموده‌ايم. و در اکتبر 2010، ما خروج پنجمين شرکت بزرگ نفتي، اينپکس، از پروژهها در ايران را تضمين کرديم. تاثير اين خروجها براي ايران به قيمت صدها ميليون دلار تمام شده است.

ما در بخش پالايش نفت شاهد علائم بسياري بوده‌ايم مبني بر اين‌که از زمان تصويب قانون جامع تحريمها، پاسخگويي و کاهش سرمايه گذاري در ايران، انتقال نفت پالايش شده کاهش قابل توجهي داشته است. برخي گزارشها نشان مي‌دهند که واردات در بعضي ماهها بيش از 60 درصد کاهش داشته است.

ايران با تغيير تاسيسات پتروشيمي جهت توليد بنزين براي تأمين کمبود داخلي خود در واردات بنزين، ميليونها [دلار] ضرر کرده است. علاوه بر اين، وزارت‌خارجه هم‌چنين فروشندگان سوخت جت در 17 شهر در اروپا و آسيا، که ايراناير به آنها پرواز مي‌کند را به متوقف کردن تأمين سوخت متقاعد کرده است.

چندين شرکت ديگر که در بخشهاي مختلفي کار مي‌کنند و پي برده‌اند که مخاطرات تجارت با ايران با توجه به تلاشهاي جاري ايران و برنامه هسته‌يي آن و حمايت آن از تروريسم بيش از حد زياد مي‌باشد، به اين شرکتها ملحق شده‌اند.

در صورت نياز، ما تحريمها را عليه شرکتهايي که فعاليتهاي قابل تحريم انجام مي‌دهند اعمال کرده‌ايم و به اعمال آن ادامه خواهيم داد، همان‌طور که با تحريمها عليه شرکتهاي نفتي شرکت نفت ايران اينترتريد و بلاروس نفت و 7 شرکت ديگر نشان داديم، ما به اين ليست ميافزاييم.

ما با اعمال اين تحريمها، پيام روشني به شرکتها در سراسر جهان مي‌دهيم: آنهايي که به حمايت غيرمسئولانه از بخش انرژي ايران ادامه بدهند يا به تسهيل تلاشهاي ايران براي دور زدن تحريمهاي آمريکا کمک کنند با عواقب جدي مواجه خواهند شد.

 

اتحاديه اروپا نام تحريم‌شدگان جديد ايراني را اعلام کرد

سايت راديو بي. بي. سي   سه شنبه 3 خرداد 1390(24 مه 2011)

اتحاديه اروپا، نام افراد و حدود ۱۰۰ نهاد جديدي را که روز گذشته به ظن ارتباط با برنامه هسته‌يي ايران مشمول تحريم شده‌اند، اعلام کرد. وزراي خارجه ۲۷ کشور عضو اتحاديه اروپا، روز دوشنبه دوم خرداد (۲۳ مه) اين تحريمها را عليه ايران تصويب کردند. شرکتهاي کوچک و بزرگ صنعتي، مثل شرکتهاي صدرا و گروه صنعتي ندا، نهادهاي وابسته به سپاه پاسداران مانند بنياد تعاون، بانک مهر و بانک انصار و موسسه‌هاي مالي و کشتيراني، از جمله نهادهاي هستند که در فهرست جديد تحريم شدگان قرار گرفته‌اند.

اتحاديه اروپا در تصميم جديد خود ممنوعيت سفر علي اکبر صالحي، وزير امورخارجه ايران را که در زمان رياست او بر سازمان انرژي اتمي ايران اعمال شده بود، تعليق کرده است.

بنا‌به تصميم اتحاديه اروپا، چهار نفر از مسئولان سازمان انرژي اتمي ايران مشمول تحريمهايي از قبيل ممنوعيت سفر به کشورهاي اروپايي و مسدود کردن دارايي‌هايشان شده‌اند.

محمد احمديان، ناصر رستخواه، بهزاد سلطاني و مسعود اخوان فرد چهار معاون رئيس سازمان انرژي اتمي هستند که اين تحريمها در خصوص آنها اعمال خواهد شد. هم‌چنين نام محمد حسين داجمر، مدير عامل کشتيراني جمهوري اسلامي در فهرست جديد اتحاديه اروپا گنجانده شده است.

چندين شرکت حمل‌ونقل وابسته به کشتيراني ايران نيز از سوي اتحاديه اروپا تحريم شده‌اند.

 

سخنان اوباما در پارلمان انگلستان اشاره به تشديد تحريم هاي ايران

تلويزيون سي ان ان   چهارشنبه 4 خرداد 1390(25 مه 2011)

سخنراني اوباما در پارلمان انگلستان ـ 25مي2011- ما هم‌چنين منافع مشترکي درمتوقف نمودن گسترش تسليحات هسته‌يي داريم، در سراسر جهان کشورهاي جهان کشورها مواد هسته‌يي را قفل مي‌کنند تا که هرگز به‌دست نا بابي نرسد، اين به‌خاطر رهبري ماست، ازکره شمالي تاتهران ما پيام فرستاديم که کساني که از انجام تعهداتشان سرباز زنند با عواقب آن روبه‌رو خواهند شد، به همين دليل بود که اخيراً آمريکا و اتحاديه اروپا تحريمهاي خود را عليه ايران تشديد کردند، که در ابعاد بسياري به‌خاطر رهبري انگلستان و آمريکا بوده است. ….

اما اشتباه نشود، آن‌چه که ماديديم و آن‌چه که ما در تهران در تونس در ميدان تحرير مي‌بينيم، اشتياق به آزادي است که ما در کشورمان آموخته ايم… بگذاريد جاي ترديدي باقي نگذاريم که آمريکا و انگلستان قوياً در کنار آنهايي هستند که در آروزي آزادي مي‌باشند،. اکنون ما بايد نشان دهيم که عملمان راپشتوانه حرفمان قرار مي‌دهيم.

 

اتحادیه اروپا ممنوعیت سفر علی اکبر صالحی را لغو کرد

دویچه وله: پنجشنبه 5 خرداد 1390(26 مه 2011)

اتحادیه‌ اروپا اعلام کرد که ممنوعیت سفر علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، به اروپا لغو شده است. صالحی به این دلیل که پیشتر رئیس سازمان انرژی اتمی بود، مورد تحریم اتحادیه قرار گرفته و اجازه‌ی سفر به کشورهای عضو اتحادیه را نداشت.

 

سارکوزي: تحريم‌هاي بيشتري براي ايران در راه است

راديو فردا   جمعه 6 خرداد 1390(27 مه 2011)

رئيس‌جمهور فرانسه روز جمعه در پايان نشست کشورهاي عضو گروه هشت، ضمن متهم کردن جمهوري اسلامي به سوء‌استفاده از اوضاع منطقه در جهت پيشبرد برنامه هسته‌اي خود از تحريمهاي بيشتر عليه تهران خبر داد.

نيکولا سارکوزي، رئيس‌جمهور فرانسه، که در نشست خبري پايان نشست رهبران گروه هشت در شهر دوويل فرانسه سخن مي‌گفت به «اقداماتي تازه» براي تشديد تحريمها عليه جمهوري اسلامي اشاره کرد.

خبر تحريمهاي تازه از زبان رئيس‌جمهور فرانسه تنها دو روز پس از آن بيان مي‌شود که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در تازه‌ترين گزارش خود از وضعيت هسته‌اي ايران از دسترسي به اطلاعاتي تازه خبر داد.

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در اين گزارش از برنامه هسته‌اي ايران با ابراز نگراني دوباره نسبت به «ابعاد نظامي احتمالي» برنامه اتمي ايران «در گذشته و زمان حال»، اعلام کرد که اطلاعات تازه‌اي در اين باره دريافت کرده است.

جمهوري اسلامي نيز بلافاصله توسط علي‌اصغر سلطانيه، نماينده خود در آژانس، به اين گزارش واکنش نشان داد و اتهام نظامي بودن برنامه هسته‌اي خود را «تکراري» و «بي‌اساس» خواند.

 

اعتراض در عين اتهام شرکت اسراييلي به تجارت با ايران

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 9 خرداد 1390(30 مه 2011)

پس از سالها فشار براي تحريمهاي سخت عليه ايران، اسراييل بر اثر گزارشهايي مبني بر اين‌که يک شرکت حمل‌ونقل اسراييلي فعالانه با جمهوري اسلامي تجارت کرده سردرگم شده است.

اين رسوايي هفته گذشته، هنگامي رخ داد که وزارت‌خارجه آمريکا اعلام نمود، گروه عوفر برادرز اسراييل و شرکت تابع تانکر پاسيفيک آن مستقر در سنگاپور را تحريم خواهد کرد. اين اعلاميه به يک توفان رسانه‌يي در اسراييل منجر شد. اسراييل يک حامي کليدي تحريمهاي سخت عليه ايران با هدف کنترل برنامه هسته‌يي آن بوده است…

يک تانکر 8. 65 ميليون (هشت ميليون و شصت و پنج هزار) دلاري به خطوط کشتيراني جمهوري اسلامي ايران، شرکتي که به‌عنوان حامي ”فعاليتهاي تکثير“ ايران توسط آمريکا و اتحاديه اروپا نامگذاري شده، فروخته شد.

وزارت‌خارجه گفت، عوفر و تانکر پاسيفيک ”در پيروي کامل ناکام ماندند و به اطلاعات مقدور علني و به سادگي در دسترسي“ که نشان مي‌داد آنها دارند با خطوط کشتيراني جمهوري اسلامي ايران معامله مي‌کنند ”توجهي نکردند. “ …

محمد نهاونديان، رئيس اتاق بازرگاني ايران نيز هرگونه خريد توسط ايران در ارتباط با يک شرکت اسراييلي را رد کرد.

ولي تحقيقات در رسانه‌هاي اسراييل نشان مي‌دهند که 7 کشتي متعلق به عوفر در 13 مورد جداگانه در دهه گذشته در بنادر ايران پهلو گرفته‌اند…

اين مورد به سؤالهايي در خصوص پيروي اسراييل از تحريمهاي ايران منجر شده و اومتز (ometz)، يک گروه محلي که براي طرز اداره بهتر لابي مي‌کند گفت، عوفرتنها شرکت اسراييلي نيست که با ايران تجارت مي‌کند.

اومتز و آري الداد (arye eldad)، بازرس حسابداري دولت اسراييل و دادستان کل را به گشودن يک تحقيق وسيع در مورد اين موضوع فراخواندهاند، ولي پيروي از قوانين اسراييل در اين موضوع هم‌چنان يک مشکل است.

بنا‌به گفته رسانه‌هاي اسرائيل، در حالي که در کتابها آمده که قانون شرکتهاي محلي را از تجارت با ايران منع مي‌دارد، ولي هيچ وزارت اسراييلي تاکنون منحصراً مسئوليت اعمال اين محدوديتها را برعهده نگرفته است.

 

منع بانک هاي جمهوري آذربايجان از ارائه خدمات مالي به ايراني ها

راديو فردا  يكشنبه 8 خرداد 1390(29 مه 2011)

رناد منشو (باکو) بانکهاي آذربايجان از ارائه سرويس هاي بانکي، از جمله نقل‌و انتقال پول براي شهروندان و بازرگانان ايراني منع شده‌اند.

مدير عامل يک بانک آذربايجاني که نخواست نامي از وي برده شود، در گفتگو با راديو فردا با تاکيد بر منع بانکهاي آذربايجان از ارائه سرويس هاي نقل‌و انتقال پول به شهروندان ايراني، اذعان داشت که اين سياست در راستاي عملکرد غيرشفاف ايران و سوء‌استفاده اين کشور از سيستم بانکي ديگر کشورها براي انجام پولشويي است.

پيشتر خبرگزاري مهر گزارش داده بود که بانکهاي جمهوري آذربايجان از گشايش حساب براي شهروندان ايراني که قصد فعاليتهاي بازرگاني دارند، خودداري مي‌کنند.

بر اساس اين گزارش، روز جمعه، شماري از ايرانيان به روزنامه «بيزيم يول» چاپ باکو اطلاع دادند که براي گشايش حساب به بانک «رسپوبليکا» مراجعه کرده‌اند ولي درخواستشان رد شده و به آنها گفته شده که اين مسأله مربوط به سياست داخلي دولت باکو است. روزنامه «بيزيم يول» مي‌گويد تلاش خبرنگارش براي تماس با مديريت اين بانک و روشن کردن مسأله بي‌نتيجه مانده است. تاکنون مقامات جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان در اين مورد اظهارنظر نکرده‌اند.

 

آمریکا سپاه، بسیج و نیروی انتظامی ایران را تحریم کرد

بی بی سی پنج شنبه 09 ژوئن 2011 - 19 خرداد 1390

آمریکا سپاه پاسداران، سازمان بسیج، نیروی انتظامی و اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران را به اتهام نقض جدی حقوق بشر تحریم کرده است.

دولت باراک اوباما روز پنجشنبه گفت که این سازمان ها و نیز فرمانده نیروی انتظامی ایران در سرکوب معترضان و نقض جدی حقوق بشر پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ نقش مهمی ایفا کرده اند.

براساس این تحریم، کلیه دارایی های احتمالی آنان در آمریکا مسدود و هرگونه معامله تجاری از آمریکا با آنها ممنوع می شود و نیز از دریافت ویزای ایالات متحده محروم خواهند شد.

دولت باراک اوباما پیشتر ۱۰ مقام جمهوری اسلامی از جمله محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات و محمد رضا نقدی، فرمانده سازمان بسیج را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرده بود.

ایران با سیاسی خواندن این تحریم ها، اتهام نقض حقوق بشر را رد می کند.

کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، ماه پیش از طرح تحریم ۲۶ مقام آمریکایی "دارای سوابق نقض حقوق بشر" توسط ایران خبر داد.

این در حالیست که برخی چهره های محافظه کار در واشنگتن می گویند که آیت الله خامنه ای، رهبر ایران و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور نیز باید تحریم شوند.

کنگره تابستان گذشته به اصرار محافظه کاران به ویژه سناتور جمهوریخواه جان مک کین در حین تشدید تحریم های اقتصادی و سیاسی علیه ایران، وزارت امور خارجه آمریکا را به شناسایی و تحریم "ناقضان" حقوق بشر در ایران موظف کرد.

"سرکوب از بالاترین سطوح"

آدام زوبین، مدیر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا پنجشنبه در بیانیه ای گفت که دولت ایران تمایل خود برای استفاده از دستگاه های دولتی در بالاترین سطوح برای سرکوب خشن آرمان های دموکراسی خواهانه مردم خود را نشان داده است.

او گفت که این تدابیر تازه در پی دستور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سپتامبر سال ۲۰۱۰ اتخاذ می شود.

آقای زوبین گفت تا زمانی که محرومیت مردم ایران از حقوق اساسی خود ادامه دارد، آمریکا به تلاش برای منزوی کردن مسئولان ایران از نظام مالی بین المللی ادامه خواهد داد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای حکومت ایران را به "دورویی" متهم کرده است.

در ماه های اخیر پس از شروع قیام های عمومی در کشورهای عرب مقام های آمریکایی بارها چنین اتهامی را علیه ایران مطرح کرده اند.

خانم کلینتون گفت درحالی که رهبران ایران "مزورانه" برای معترضانی که خواستار تعیین سرنوشت خود در خارج هستند کف می زنند، بسیاری از شهروندان این کشور فقط به خاطر بیان دیدگاه های مخالف رهبران ایران در زندان هستند.

او گفت آمریکا در کنار ایرانیانی می ایستد که آرزوی دولتی را دارند که به حقوق بشر، حیثیت و از آزادی آنها احترام می گذارد.

وزارت خزانه داری ایالات متحده در بیانیه خود به اتهامات علیه سه نهاد ایرانی مورد تحریم اشاره می کند.

این وزارتخانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از جمله به بدرفتاری با زندانیان سیاسی در بخشی از اوین که در اختیار این نهاد است متهم می کند.

در این بیانیه آمده است که سازمان بسیج که بخشی از سپاه است در حمله به دانشجویان ایران، بدرفتاری با معترضان بازداشتی، و خشونت علیه تظاهرکنندگان صلح آمیز دست داشته است.

دولت آمریکا در ماه فوریه محمد رضا نقدی فرمانده بسیج را تحریم کرده بود.

وزارت خزانه داری همچنین می گوید که پلیس ایران نقش مهمی در سرکوب اعتراضات پس از انتخابات داشته است.

در این بیانیه از جمله به حمله این نیرو تحت فرماندهی اسماعیل احمدی مقدم به خوابگاه دانشگاه تهران در روزهای پس از انتخابات اشاره شده است.

وزارت خزانه داری در این بیانیه می نویسد که بازداشتگاه کهریزک که تعدادی از معترضان در آن جان باختند تحت کنترل نیروی انتظامی ایران بوده است.

شورای ملی ایرانیان آمریکای تبار در بیانیه ای از این تحریم ها استقبال کرده است.

در بیانیه ای شورا آمده است: "این تلاشی مهم و مثبت است که باعث می شود مساله حقوق بشر در ایران از توجهی برخوردار شود که مستحق آن است."

اتحادیه اروپا نیز حدود دو ماه پیش ۳۲ مقام ایرانی را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرد.

 

وزارت خزانه‌داري و خارجه تحريماتي را عليه نيروهاي امنيتي رژيم اعلام کردند

سايت وزارت خارجه آمريکا   جمعه 20 خرداد 1390(10 ژوئن 2011)

وزارت خزانه‌داري و خارجه امروز تحريماتي عليه سه نهاد و يک شخص در کانون دستگاه امنيتي ايران به‌خاطر مسئوليت براي همدستي در نقض جدي حقوق‌بشر در ايران از ژوئن 2009 در زدو خورد هاي انتخابات رياست جمهوري اعمال کردند.

اقدام امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران (اي. آر. جي. سي)، نيروي مقاومت بسيج و پليس ملي ايران و رئيس آن، كه همگي در نقض جدي حقوق‌بشر جدي و مداوم در ايران شريک هستند، را هدف قرار داده است.

آدام سوزبين مدير دفتر کنترل دارايهاي خارجي گفت ”اقدام امروز تمايل ايران به چرخش سيستم دولتي اش در بالاترين سطح آن عليه مردم خودش براي سرکوب خشونت‌بار آرمانهاي دموکراتيشان را افشا مي‌کند“.

”تا هرزماني که اين حقوق پايه ايي بشر ناديده گرفته مي‌شود، ما درتلاشهايمان براي منزوي کردن کساني که از سيستم بين‌المللي مالي مسئوليت دارند هشيار باقي خواهيم ماند “.

اقدام امروز پيرو فرمان اجرايي 13553 امضا شده توسط اوباما رئيس‌جمهور در سپتامبر 2010، مقاماتي از دولت ايران و اشخاصي که از طرف دولت ايران از انتخابات ژوئن 2009 عمل مي‌کنند، را هدف قرار مي‌دهد.

درنتيجه اقدام امروز، هرگونه مايملکي در آمريکا و يا در تصاحب و يا کنترل اشخاص آمريکايي که نامگذاري شدند، منافع آنها بلوکه مي‌گردد، و اشخاص آمريکايي از معامله با آنها ممنوع مي‌گردند. اين نامگذاريها و تمام اعضاي شرکتهاي نامگذاري شده تحت تحريم ويزا توسط وزارت‌خارجه قرار مي‌گيرند.

مايکل پوزنير دستيار وزير خارجه براي دموکراسي، حقوق‌بشر و کارگر اضافه کرد ”با نامگذاري آي. آر. جي. سي، بسيج و پليس ملي، ما اين را نشان مي‌دهيم که آژانس‌هاي اجراي قانون نه فقط مسئوليت تنفيذ اين قانون را دارند بلکه هم‌چنين بايد به قوانين حقوق‌بشر جهاني و قانون اساسي خود ايران متعهد باشند.

 

شوراي امنيت حکم هيأت ديدبان تحريم هاي ايران را تمديد مي‌کند

سايت سازمان ملل در نيويورک پنجشنبه 19 خرداد 1390(9 ژوئن 2011)

امروز شوراي امنيت مأموريت يک هيأت از کارشناسان که سال گذشته براي مانيتور و اعمال تحريمها بر عليه ايران تأسيس شد را به‌دليل شکست ايران در همکاري با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در خصوص برنامه هسته‌يي اش تمديد کرد.

قطعنامه امروز که به اتفاق آرا مورد تصويب قرار گرفت اختيارات اين گروه را براي يکسال ديگر تا 9ژوئن 2012 تمديد مي‌کند.

شوراي امنيت چهار دور تحريمات را عليه ايران از سال 2006 اعمال کرده است که ممنوعيت بر تمامي اقلامي که مي‌تواند به غني‌سازي اورانيوم که گامي ضروري، هم براي استفاده از انرژي اتمي صلح‌آميز و هم نظامي اين کشور است و فروش تسليحات و انجماد داراييها را نيز شامل مي‌باشد.

 

آمريکا کشتيراني ايران را مورد تحريمها قرار مي‌دهد.

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 30 خرداد 1390(20 ژوئن 2011)

آمريکا شرکتها و اشخاصي را که در ارتباط با خط کشتيراني ملي ايران مي‌باشند را با اقدام به ايزوله نمودن آنها از (سيستم. م) مالي و بازرگاني آمريکاهدف قرار داد.

در تحريم هاي مستقيم 10 شرکت و سه تن از اشخاص که در ارتباط با خطوط کشتيراني ايران بودند، وزارت خزانه‌داري گفت که ”به تلاشهاي ايران براي فرار از تحريمها و ايجاد و استفاده از شرکتهاي پوششي، تابعه و در ارتباط براي حفاظت از خطوط کشتيراني ايران و پيشبرد فعاليت هاي تکثير هسته‌يي آن دست به اين اقدام زده است”. اين اقدامات اعمال خطوط کشتيراني جمهوري اسلامي ايران در انگلستان، چين. سنگاپور و امارات متحده عربي را هدف قرار مي‌دهد.

 

آمريکا شرکتهاي فرانسوي و امارات متحده عربي را متهم به صادرات به ايران کرد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 2 تير 1390(23 ژوئن 2011)

روز پنجشنبه مقامات آمريکايي شرکتهاي فرانسوي و امارت متحده عربي را متهم به تباني براي صادرات بدون مجوز قطعات به ايران، براي هليکوپترها و جت هاي جنگي نمود.

وزارت دادگستري گفت که در ميان شخصيتها و 5 شرکتي متهم شده، ايروتکنيک مستقر در پينسگوئل فرانسه و رئيس آن فيليپ سانچز و مدير فروش لوک تولي مي‌باشند که فراري مي‌باشند..

وزارت دادگستري در بيانيه‌اي گفت، ”اين کيفر خواست آنهايي را که در سرمايه‌گذاري چنين اعمال غيرقانوني معاملات تسليحاتي مي‌باشند و انهايي ر اکه در خريد قطعات از مسير ارتش آمريکا و ارسال از آمريکا به ايران کمک نموده‌اند را متهم مي‌کند ”. مقامات گفتند که دو تن از متهمان که در امارات مستقرند: شرکت جنرال آلترا، يک شرکت در دوبي که تحت عنوان ”شرکت تجاري عمران و سلطان” و سيد امير احمد نجفي يک تبعه ايراني که نفر خريد براي شرکت آلترا بوده است

سه متهم که در ايران مستقرند شامل شرکت صبانيکان و رئيس آن حسن سيفي و مدير اجرايي آن رضا سيفي مي‌باشند.

تاد هينن معاون دادستان کل براي امنيت ملي گفت، ”متهمين اين پرونده متهم به تباني براي فريب آمريکا از طريق به‌دست آوردن غيرقانوني و صادرات قطعات هليکوپتر وجت هاي جنگي و صادرات آن مي‌باشند”.

حفاظت از چنين سلاح پيشرفته اي که براي حفاظت از مردان و زنان نيروهاي مسلح ما دفاع از منافع ملي ما طراحي شده است، تا به‌دست کشورهاي حامي تروريزم نيفتد تا‌کنون اين حد مهم نبوده است”.

 

بيانيه مشترک وزير خزانه‌داري گايتنر و وزير خارجه هيلاري کلينتون بر سر تحريمهاي ايران

سايت وزارت خزانه داري آمريکا   جمعه 3 تير 1390(24 ژوئن 2011)

وزارتخانه‌هاي خزانه‌داري و خارجه امروز بيانيه ذيل را از سوي وزير خزانه‌داري تيم گايتنر و وزير خارجه هيلاري کلينتون در رابطه با تحريمهاي اضافي آمريکا عليه ايران صادر کردند:

” امروز ايالات متحده آمريکا تحريمهايي را بر روي کمپاني تايدواتر  خاورميانه، يک متصدي بنادر ايران که متعلق به سپاه پاسداران انقلاب است و داراي پيوندهايي با فعاليتهاي تکثير اتمي ايران مي‌باشد را مورد تحريم قرار مي‌دهد . ما هم‌چنين تحريمهايي را بر عليه شرکت هواپيمايي ايران اير اعمال مي‌کنيم، اين ليست‌گذاري به‌خاطر ارائه حمايتهاي مادي و خدمات به سپاه پاسداران انقلاب و وزارت دفاع و لجستيک نيروهاي مسلح صورت گرفته است ايران اير هم‌چنين تسهيلاتي را براي فعاليتهاي مرتبط با تکثير اتمي انجام داده است”.

 

تروریسم رژیم ایران

 

کنگره آمریکا: نیروی قدس با القاعده همکاری دارد

رادیو فرانسه: پنجشنبه 15 ارديبهشت 1390(5 مه 2011)

یک گزارش امنیتی که به سفارش کنگرۀ آمریکا تهیه شده، اطمینان می‌دهد که به رغم اختلافات مذهبی، نیروهای ویژۀ سپاه پاسداران ایران با سازمان القاعده همکاری محکمی دارند. در این گزارش آمده است که این همکاری برای مقابله با نفوذ آمریکا در خاورمیانه و آسیای جنوبی شکل گرفته است. نویسندۀ گزارش معتقد است که اگر این موضوع جدی گرفته نشود، می‌تواند برای آمریکا بسیار خطرناک باشد.

گزارشی که روز چهارشنبه -۱۴ اردیبهشت- توسط کنگرۀ آمریکا در واشنگتن منتشر شد، در بارۀ روابط نیروهای ویژۀ سپاه پاسداران، معروف به سپاه قدس، با سازمان القاعده سخن می‌گوید.

 این گزارش به سفارش گروهی از نمایندگان کنگره، توسط یک مؤسسۀ مشاوره در اموراستراتژیک، به نام شرکت کرونوس Kronos در بارۀ مبارزه با تروریسم تهیه شده است. این گزارش به دنبال کشته شدن اسامه بن‌لادن به دست نیروهای آمریکایی منتشر می‌شود.

در این گزارش از جمله آمده است: "ایران آرام آرام روابط کاری محکمی با رهبران اصلی القاعده ایجاد کرده است". نویسندۀ گزارش که مایکل اس. اسمیت نام دارد، می نویسد: "این روابط برای مقابله با نفوذ آمریکا در خاورمیانه و آسیای جنوبی شکل گرفته است".

 گزارش می‌افزاید که "ایران احتمالاً القاعده را در بسیج تروریست‌ها کمک می‌کند تا بتوانند سوءقصدهایی علیه آمریکا و متحدانش به اجرا بگذارند". به باور نویسندۀ گزارش، رژیم جمهوری اسلامی با پشتیبانی از القاعده، به گسترش شعاع عمل این سازمان کمک می‌کند.

گزارش می‌افزاید که تاکنون روابط سپاه قدس و سازمان القاعده به اندازۀ کافی مورد توجه قرار نگرفته، زیرا معمولاً این پیشداوری وجود دارد که ایرانیان شیعه و غیرعرب هیچگاه با اعضاء عرب و سنی مذهب سازمان القاعده همکاری نخواهند کرد.

شرکت کرونوس در گزارش خود برای نمایندگان آمریکایی توضیح می‌دهد که شروع روابط میان رژیم ایران و القاعده به دهۀ ۹۰ میلادی بازمی‌گردد، یعنی زمانی که سپاه قدس، حزب‌الله لبنان را در آموزش دادن افراد اسامه بن‌لادن یاری می داد.

 در این گزارش آمده است: "از یازده سپتامبر به بعد، همکاری‌ها تقویت شده است. صدها عضو سازمان القاعده و همچنین برخی اعضاء خانوادۀ‌ رهبران اصلی این سازمان، به ایران پناهنده شدند".

در سال ۲۰۰۹، فاش شد که حداقل یکی از همسران اسامه بن‌لادن و پنج فرزند وی، مدت‌ها در تهران زندگی می‌کرده‌اند. این موضوع با پناهنده شدن یکی از دختران بن‌لادن به سفارت عربستان در تهران، در رسانه‌ها منعکس شد.

گزارش به نمایندگان کنگره در پایان هشدار می‌دهد که "اگر هیچ اقدامی صورت نگیرد، روابط ایران و القاعده ممکن است برای آمریکا و متحدانش گران تمام شود".

دائرة‌المعارف ویکی‌پدیا نیروی قدس را "نیروی ویژه و زیرشاخه‌ای از نیروهای پنج‌گانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی" معرفی می‌کند که مسئولیت فعالیت‌های نظامی برون‌مرزی را به عهده دارد و فرماندهی آن در حال حاضر در دست قاسم سلیمانی است. تعداد نفرات آن پانزده هزار تخمین زده شده است.

 ویکی‌پدیا می‌افزاید: "نیروهای قدس در جنگ ایران و عراق به‌عنوان نیروی مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکیل شد و فعالیتش را با حمایت از کردها برای مقابله با صدام حسین در زمان جنگ ادامه داد. همچنین با حمایت از احمدشاه مسعود در جنگ شوروی در افغانستان و بعدها در مقابله با طالبان دامنه فعالیتش را گسترش داد".

با اینحال، مقامات نظامی آمریکایی تاکنون چندین بار گفته‌اند که رژیم ایران و سپاه قدس، با طالبان افغانستان همکاری می‌کنند. به عقیدۀ آنان، جمهوری اسلامی در این موارد بازی دوگانه‌ای را پیش می‌برد و به عنوان مثال، احتمال قدرت گرفتن دوبارۀ طالبان را از نظر دور نمی‌دارد.

 

بريف مطبوعاتي مارک تونر

سايت وزارت خارجه آمريکا دوشنبه 26 ارديبهشت 1390(16 مه 2011)

سوال: آيا شما نقش ايران را در کشمکش‌هاي مربوط به عبور از مرز لبنان مي‌بينيد؟

آقاي تونر: سوريه و ايران کماکان نقش غيرمفيدي و بي‌ثبات کننده‌يي در منطقه‌ايفا مي‌کنند

سوال: گزارش جديدي از سازمان ملل بيرون داده شد که ارتباط مشارکت تکنولوژي موشکي بين ايران و کره‌شمالي را نشان مي‌داد. آيا در اين خصوص چيزي براي گفتن داريد؟

آقاي تونر: من اين گزارش را ديده‌ام. تلاش مي‌کنيم در اين رابطه واکنشي از خود نشان دهيم. بديهي است اين امر نگراني‌هايي که در گذشته داشتيم را برجسته مي‌کند. ليکن تلاش مي‌کنم واکنش‌هاي بيشتر مادي به شما ارائه دهم.

سوال: بخشي از اين گزارش مي‌گويد چين شراکت مزبور را تسهيل مي‌کند. آيا اين اصلاً شما را نگران مي‌کند؟ آيا اين چيزي است که شما با آنها صحبت کرده‌ايد؟

آقاي تونر: تکرار مي‌کنم، ما به اين گزارش نگاه مي‌کنيم و آن را بررسي خواهيم کرد، ولي اين نگراني‌ها در زمينه شراکت اطلاعاتي بين کره شمالي و ايران مي‌باشد که قبلاً آن را مطرح کرده‌ايم. ببخشيد منظورم شراکت در زمينه تکنولوژي هسته‌يي موشکي بود. ما اين را در گذشته مطرح کرده و ادامه خواهيم داد.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

15 سرباز آمريکايي در ماه ژوئن توسط شبه‌نظاميان شيعه کشته شدند.

واشنگتن پست  جمعه 10 تير 1390(اول ژوييه 2011)

شبه‌نظاميان شيعه مورد حمايت ايران حملات عليه نيروهاي آمريکا در عراق را افزايش دادند، و ماه ژوئن را مرگبارترين ماه در دوسال اخير براي نيروهاي آمريکايي ساختند.

  هدف شبه‌نظاميان براي جلوگيري از ادامه حضور ارتش آمريکا در اين کشور بعد از پايان امسال است.

سه گروه شبه‌نظامي جداگانه در حملات دخالت دارند، به‌طور خاص يک گروه کوچک و کشنده به نام تيپ حزب‌الله، که به نظر مي‌رسد توسط سپاه پاسداران ايران و شاخه عملياتي ويژه‌اش، نيروي قدس تاسيس و آموزش ديده‌اند…

آنها هم‌چنين به تلاشهاي  مستمر اکثريت شيعه ايران، رقيب بلندپايه منطقه‌اي آمريکا براي نفوذ در عراق بعد از خروج آمريکائيها اشاره کردند.

اسامه نجيفي سخنگوي مجلس عراق روز پنجشنبه،   دريک بيانيه با هدف قرار دادن شبه‌نظاميان، همه گروهها را براي حمايت از دولت بغداد در صورتي که وي نهايتاً تصميم به ماندن نيروهاي آمريکايي بگيرد، فراخواند.

 

گفتگو با خانم ميسون الدملوجي در مورد روابط العراقيه و دولت قانون

تلويزيون الحره یکشنبه 12 تير 1390(3 ژوييه 2011)

سؤال: با توجه به اجلاس شب گذشته العراقيه آيا هيچ نرمشي در برخورد با دولت قانون از سوي العراقيه وجود دارد؟

 ميسون الدملوجي سخنگوي ليست العراقيه: خير خير مطلقا. در حال حاضر هيچ گفتگويي بين العراقيه و دولت قانون وجود ندارد و مي خواهم كه اين موضوع براي شما روشن باشد. اجلاس شب گذشته يك جلسه داخلي العراقيه بود كه بيشتر اعضاي پارلمان و وزراي العراقيه بعلاوه صالح المطلك و اسامه النجيفي در آن شركت داشتند. . . توافقي بوده و طرفي هست كه اين توافق را محقق نكرده و امور به دستش مي باشد. يك تجاوزگر وجود دارد و كسي هم هست كه به آن تجاوز شده ما طرفي هستيم كه به ما تجاوز شده است. ما نمي خواهيم كه امور شدت پيدا كند و در انتظار هستيم و همچنان مناصب امنيتي خالي هستند و هيچ چيزي از درخواستهايي كه طي دو تا سه و چهار هفته خواسته بوديم محقق نشده است ولي ما رويكردي مثبت با موضوع داريم ما براي مردم عراق حل و فصل مسائل را مي خواهيم و نمي خواهيم كه امور به همين شكل امروز باقي بمانند. ما خواهان خدمات براي شهروندان هستيم و مشاركت همه را مي خواهيم و نمي خواهيم كسي را حذف كنيم.

سؤال: اگر آنچه مي خواهيد عملي نشد و اگر دولت قانون بر موضع خود اصرار بورزد موضع احتمالي ليست العراقيه چه خواهد بود؟ ما زياد از تهديد العراقيه به خروج شنيده ايم.

 ميسون الدملوجي: خير خير در واقع اين تنها العراقيه نخواهد بود، ما بيرون نخواهيم كشيد بلكه براي ساقط كردن دولت در صورتي كه آنچه بر سر آنها توافق شد محقق نشود، تلاش خواهيم كرد.

 

آمريکا در شهر عراقي بصره کنسولگري باز مي‌کند

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 14 تير 1390(5 ژوييه 2011)

بنا‌به يک بيانيه، آمريکا روز سه‌شنبه يک کنسولگري در شهر بندري بصره در جنوب عراق، باز کرد، که داراي تاسيسات کليدي نفت و ترمينال‌هاي صادرکننده مي‌باشد. دريک بيانيه از اين دفتر جديد آمده است که جيمز جفري سفير آمريکا رسماً اين کنسولگري را در بصره -عراق باز کرد. بيانيه اضافه کرده است ”دراثناي مراسم افتتاحيه، سفير جيمز جفري به تعهد مشترک عراقيها و آمريکائيها براي آزادي و دموکراسي فراخواند.

 

رئيس مجلس كردستان گفت عراق آماده خروج نيروهاي امريكايي نيست

تلويزيون العراقيه چهارشنبه 15 تير 1390(6 ژوييه 2011)

كمال كركوكي رئيس مجلس منطقه كردستان عراق گفت وضعيت عراق آماده بيرون رفتن نيروهاي امريكايي در پايان سال جاري نيست. كركوكي كه از مسئولين برجسته حزب دمكرات كردستان است دليل حرفش را وجود شكافهاي امنيتي در جنگ ضد تروريسم دانست و گفت اميدوار است كه يك توافق عراقي وجود داشته باشد اعم از اينكه خواهان بقاي نيروهاي امريكايي باشد يا اينكه حضورشان را رد كنند. وي در عين حال از اينكه يك يا دو جريان موضع انفرادي در اين رابطه بگيرند برحذر داشت.

 

آمريکا 10000 نيرو براي عراق را به‌عنوان گزينه براي تمديد ماموريت آمريکا پيشنهاد مي‌کند

واشينگتن پست چهارشنبه 15 تير 1390(6 ژوييه 2011)

با وجود مخالفت از جانب برخي عراقيها و متحدين کليدي حزب دموکرات، که از رئيس‌جمهور باراک اوباما مي‌خواهند ارتش آمريکا را مطابق وعده داده شده به کشور بازگرداند، مقامات آمريکايي مي‌گويند، کاخ سفيد حفظ 10000 نيرو در عراق در سال آينده را پيشنهاد مي‌کند.

ولي هرگونه تمديد حضور نظامي به يک درخواست رسمي از جانب بغداد بستگي دارد. بغداد بايد سؤالها در مورد آمادگي نيروهاي امنيتي عراق را در برابر ترس از تجديد حملات ستيزه گران و ناآرامي در صورت باقي ماندن سربازان آمريکايي فراتر از ضرب‌الاجل خروج دسامبر، سبک و سنگين کند. انتظار نمي‌رود عراق در سريعترين حالت تا ماه دسامبر تصميم‌گيري کند، يعني زماني که 46000 نيروي باقي مانده آمريکا در کشور اميدوار بودند به کشورشان بازگردند. ولي به گفته مقامات ارشد دولت اوباما و ارتش آمريکا در مصاحبه‌هايي با آسوشيتدپرس، کاخ سفيد هم‌اکنون گزينه‌هايي را براي حفظ 8500 تا 10000 نيروي فعال به‌منظور ادامه آموزش نيروهاي امنيتي عراق در سال 2012 آماده کرده است. اين آمار توسط ديپلماتهاي خارجي در بغداد، که در رابطه با اين موضوع توجيه شده بودند نيز اعلام شد.

 

محمود عثمان: هشدارهاي مالكي نسبت به حمام خون در صورت تشكيل ايالت ها بيشتر سياسي است تا قانوني

تلويزيون الشرقيه نيوز جمعه 17 تير 1390(8 ژوييه 2011)

محمود عثمان عضو پارلمان از ليست كردي هشدارهاي نوري المالكي نسبت به حمام خون در صورت تشكيل ايالت ها را بيشتر سياسي دانست تا اينكه بار قانوني داشته باشد چرا كه ايده تشكيل ايالت ها در قانون اساسي عراق آمده است. عثمان در يك موضع گيري مطبوعاتي گفت كه اين هشدارها و اظهارات نوري المالكي در كادر تبادل اتهامات و بدنبال اتهام علاوي در اجلاس ناتو به دولت مبني بر شكست در تأمين امنيت و از بين بردن فساد و حضور نيروهاي شبه نظامي صورت مي گيرد.

 

تظاهر كنندگان در ميدان التحرير در بغداد، ديدار رحيمي را محكوم كردند.

الشرق الاوسط بين المللي   شنبه 18 تير 1390(9 ژوييه 2011)

ديروز تظاهر كنندگان در ميدان التحرير بغداد، ديدار محمد رضا رحيمي معاون اول رئيس جمهور ايران و توپباران مناطق مرزي بين ايران و عراق را محكوم كردند. تظاهر كنندگان از سكوت دولت عراق در رابطه با توپباران روستاهاي كردي در مناطق مرزي ابراز شگفتي كردند. تظاهر كنندگان شعار ميدادند” بغداد آزاد آزاد / ايران اخراج اخراج ”. . . . . . . . تظاهر كنندگان از دولت خواستار ممانعت از تجاوزات ايران به اراضي عراق و متوقف كردن دخالت هاي ايران در امور داخلي عراق شدند.

 

سران و نمايندگان فراكسيونهاي سياسي عراق با تشكيل كميته اي براي حل اختلافات پايان دادند

تلويزيون الشرقيه نيوز   شنبه 18 تير 1390(9 ژوييه 2011)

سران و نمايندگان فراكسيونهاي سياسي عراق به اجلاس خود در مقر جلال طالباني با توافق بر سر تشكيل كميته اي براي حل اختلافات موجود در روند سياسي پايان دادند. جلال طالباني در يك كنفرانس مطبوعاتي بعد از اين ديدار گفت كه گفتگوها پيرامون فعال كردن توافقات اربيل و شراكت واقعي در حكومت بود و هر طرفي نظر خودش بر سر اين موارد را به صراحت بيان داشت. وي افزود كه اين كميته پيشنهاداتي را براي تنظيم توافقات ظرف دو هفته جمع آوري خواهد نمود. طالباني افزود كه شركت كنندگان در اجلاس بر سر برگزاري اجلاس ديگر سران سياسي بعد از دو هفته به منظور اطلاع از نتايج كار كميته مزبور به توافق رسيدند. منابع موثق در بغداد گفتند كه در اجلاس سران هيچ ديداري بين علاوي و المالكي صورت نگرفت كما اينكه طرفين در جلسه به هم دست ندادند و هر كدام از محل خود خارج شدند.

اين منابع گفتند كه نظر نوري المالكي و حسين شهرستاني و برخي طرفهاي ديگر در اتحاد ملي اين بود كه شراكت محقق شده و مناصبي در رياست جمهوري و نخست وزيري به آنها داده شده ولي نظر علاوي و تمامي اعضاي ليست العراقيه متفاوت بود بنحوي كه مي گفتند كه شراكت بزرگتر از موضوع مناصب مي باشد و موضوع به شكل دولت و اتخاذ تصميمات مربوط مي شود. همين منابع گفتند كه نوري المالكي در اين اجلاس ايده رفتن به پارلمان براي تعيين تكليف موضوعات مورد اختلاف بين العراقيه و دولت قانون را مطرح كرده كه علاوي با اين ايده موافقت مي كند، مشروط به اينكه تمامي موضوعات مورد اختلاف از جمله منصب نخست وزيري و همينطور معاونين نخست وزير و رياست ها و وزراء و تماميت ساختار دولت در پارلمان مورد بحث و تعيين تكليف قرار گيرد تا اينكه بار ديگر ساختار دولت در داخل پارلمان تشكيل شود و اين چيزي بود كه نوري المالكي از آن استقبال نكرده و به همين دليل بخاطر اختلاف در نظرات در مورد موضوعاتي كه بايد در پارلمان به منظور تعيين تكليف اختلافات فعلي مورد بحث قرار گيرد، هر دو طرف از ايده رفتن به پارلمان دست كشيدند. ليست العراقيه از زبان رئيس خود اياد علاوي بر ضرورت اجراي تمامي توافقات متعلق به شراكت و تشكيل ساختار دولت و شيوه اتخاذ تصميمات تاكيد كرد. در اين اجلاس مطلقا در مورد تمديد و يا لغو توافقنامه امنيتي بين عراق و آمريكا صحبت نشد. بيشتر شركت كنندگان در اين اجلاس از جمله ابراهيم جعفري و طالباني و عمار الحكيم در گفتگوها شركت داشتند.

 

آمريكا كنسولگري خود در منطقه كردستان را افتتاح كرد

تلويزيون الشرقيه نيوز دوشنبه 20 تير 1390(11 ژوييه 2011)

آمريكا كنسولگري خود در منطقه كردستان را افتتاح كرد. اين كنسولگري در شهر اربيل و طي مراسمي با حضور مسعود بارزاني برهم صالح و جيمز جفري سفير آمريكا در عراق و ديگر مقامات افتتاح شد. سركنسول آمريكا در اربيل در سخنان خود در اين مراسم گفت امروز در تاريخ ديپلماسي آمريكا و رشد و گسترش روابط بين منطقه كردستان و آمريكا روز مهمي مي باشد.

 

پانه تا: نيروهاي آمريکايي به شورشيان شيعي عراق حمله مي‌کنند

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 20 تير 1390(11 ژوييه 2011)

تقريباً يک سال بعد از اين‌که ارتش آمريکا رسماً اعلام کردکه به ماموريت هاي رزمي خود در عراق پايان داده است، وزير دفاع آمريکا روز دوشنبه گفت، نيروهاي آمريکايي در حال انجام عمليات عليه شورشيان شيعي مي‌باشند.

پانه تا به خبرنگاران ، در مورد شبه‌نظاميان شيعي مورد حمايت ايران که واشنگتن آنان‌را مسئول حمله به سربازان آمريکايي مي‌داند گفت، ” ما بايد به‌طور يک جانبه قادر باشيم که به‌دنبال آن تهديدات برويم. ما در حال انجام اين کار هستيم”.

روز دوشنبه لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا در بغداد در جلسه ای با حضور 150تن از نیروهای آمریکایی در کمپ ویکتوری که یک پایگاه هوایی نزدیک بغداد است گفت، ”ما در مورد ایران و تسلیحاتی که برای افراطیون در این‌جا، در عراق فراهم می‌کنند، بسیار نگرانیم. ما در نتیجه این کار تعداد بسیاری ازآمریکاییان را از دست داده‌ایم. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که این امر ادامه یابد ”.

ژنرال لوید آستین فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در عراق به خبرنگاران گفت اقدام یک‌جانبه ”ممکن است شامل بسیاری از چیزها شود ”.

وی گفت، ”اگر راهی برای انجام این کار با نیروهای امنیتی عراق نباشد در آن صورت من محیط اطراف خود را گشت‌زنی نموده و کاری را که برای حفاظت از نیروهایم لازم باشد را انجام خواهم داد”. . .

 کالین کال یک مشاور پانه تا به خبرنگاران گفت نیروهای آمریکا حق انجام عملیات رزمی برای خود در عراق را محفوظ می‌دارند وی گفت، ”ما اختیارات دفاع ازخود، تحت توافقنامه امنیتی با عراق داریم، که خود دست به اقدام بزنیم”.

 

اعلام ادغام العراقيه و وحدت عراق

الشرقيه نيوز دوشنبه 20 تير 1390(11 ژوييه 2011)

ليست العراقيه و وحدت عراق عصر يكشنبه پس از اعلام ادغام يك كنفرانس مطبوعاتي با حضور علاوي، صالح مطلك، طارق هاشمي، جواد بولاني، سلمان الجميلي، ابوريشه، حيدر الملا و ساير رهبران العراقيه برگزار كردند.

حيدرالملا گفت اين ادغام پيام مشخصي به كساني است كه روي از هم پاشيدن العراقيه حساب كرده بودند.

علاوي گفت: اين اقدام پاسخگوئي به الزامات اين مرحله است كه عراق را به سمت ثبات ورفاه پيش ميبرد. وي گفت شخصيتها و نيروهاي سياسي ديگري هستند كه دركادر پروژه ملي العراقيه به ما خواهند پيوست. بولاني گفت: گفت اين يك اقدام تاريخي در كادر روند سياسي عراق بود و محصول آن روي كار آمدن يك دولت ملي است. ابوريشه گفت ميخواهم به همه اطمينان بدهم كه اين پروژه ملي العراقيه درحال گسترش است. صالح مطلك گفت: اين ادغام، پيام به همه كساني است كه فكر ميكنند كه شايد بتوانند پروژه ملي عراق را متلاشي كنند. ما چيزي بنام ريشهكني وحذف نيروها را قبول نداريم. جاي خالي امريكائيها را فقط عراقيها پر ميكنند و اجازه نميدهند كه كسي اين خلاء را پركند. ما مقابل طمع ورزيهاي كشورهاي خارجي مي ايستيم. علاوي گفت هم چنان قانون اساسي براي ما راه نما است عليرغم اينكه فدراليسم يك ماده قانون اساسي است ولي الان به آن ايمان نداريم چون فكر مي‌كنيم كه اوضاع عراق هنوز آماده پذيرش فدراليسم نيست. ولي الان دنبال اختيارات بيشتر براي استانها هستيم كه بعدا سمت و سوي عراق مشخص شود. طارق هاشمي گفت: مالكي طي سال هاي گذشته پرونده امنيتي را فقط در دستان خودش نگهداشته بودبنابراين ما امروز نه ميتوانيم درمورد آماده بودن نيروهاي امنيتي صحبتي بكنيم و نه ميتوانيم پيش بيني كنيم كه بعد از 2011 وضعيت امنيتي عراق چگونه خواهد شد.

 

پانتا عراق را براي تصميم‌گيري در مورد نيروها تحت فشار گذاشت

روزنامه نيويورك تايمز سه شنبه 21 تير 1390(12 ژوييه 2011)

وزير دفاع آمريکا لئون پانتا روز دوشنبه نوري مالکي نخست‌وزير عراق را تحت فشار گذاشت تا به آمريکا بگويد که آيا او خواهان باقي ماندن بخشي از نيروهاي آمريکايي از سال 2012 به بعد هست يا نه. لئون پانتا گفت ارتش آمريکا ضروريست تا اين مسأله را بداند، زمان در حال اتمام است.

- آقاي پانتا به نيروهاي آمريکايي که تجمع کرده بودند در يک بيان خشمگينانه در مورد دولت عراق گفت آيا آنها مي‌خواهند ما بمانيم يا نمي‌خواهند ما بمانيم؟

- وزير دفاع آمريکا از مالکي و طالباني خواست تا وزير کشور و دفاع را معرفي نمايند.

- داگ ويلسون سخنگوي پنتاگون که به‌همراه وزير دفاع آمريکا سفر مي‌کند گفت آقاي پانتا در ملاقات با مالکي و طالباني روشن ساخت اين امر براي او کليدي است تا بتواند نفر همتاي خود (وزير دفاع) را در عراق داشته باشد. بيانيه‌يي که بعد از ملاقات از سوي دفتر نوري مالکي منتشر شد به اين موضوع اشاره مستقيمي نکرده است و فقط گفت که نيروهاي مسلح عراق داراي قابليت رشد يافته‌يي هستند و آماده هستند که تا با هر هدفي که تهديدي براي امنيت و ثبات عراق باشد برخورد نمايند.

- داگ ويلسون سخنگوي پنتاگون گفت وزير دفاع آمريکا هم‌چنين مالکي و طالباني را تحت فشار قرار داد تا عليه شبه‌نظامي اني که به گفته‌آمريکا از سلاحهاي تأمين شده توسط ايران براي حمله به نيروهاي آمريکايي در عراق استفاده مي‌کنند، اقدام نمايند. آقاي پانتا در صحبتهايش براي نيروهاي آمريکايي گفت ما نمي‌توانيم فقط عقب کشيده و اجازه بدهيم که اين مسأله [حمله شبه‌نظاميان به نيروهاي آمريکايي] ادامه پيدا کند من به شما اطمينان مي‌دهم که اين موضوعي نيست که ما از کنار آن بگذريم ما نسبت به اين مسأله مستقيماً برخورد خواهيم کرد. . . مقامات ارتش آمريکا مشخص نکردند که منظور و قصد او چيست.

 

حمايت 525 هزار تن از اهالي ديالي از اشرف

خبرگزاري رسمي عراق(نينا) دوشنبه 20 تير 1390(11 ژوييه 2011)

بيش از نيم ميليون نفر از مردم استان ديالي، از سازمان ملل متحد خواستند تا حفاظت از قرارگاه اشرف محل استقرار سازمان اپوزيسيون مجاهدين خلق ايران را بر عهده بگيرد.

 بيانيه شوراي عشاير ملي عراق در ديالي دولت عراق را از “اين كه دستش را بيش از اين بخون مجاهدين خلق آغشته كند“ بر حذر داشت و از نيروهاي مسلح خواست تا از سلاح كشيدن وتعرض به مجاهدين، خودداري كنند.

بيانيه مطبوعاتي- ژوئيه 2011

ما مردم ديالي، مجاهدين را ميهمانان عزيز خود و حضور آنها را در عراق و در اشرف يك ضرورت ملي دربرابر دخالتهاي رژيم ايران دانسته و براين موارد تاكيد مي كنيم:

1-به دولت عراق هشدار مي‌دهيم بيش از اين دستش را بخون ساكنان اشرف آلوده نكند و از نيروهاي مسلح مي‌خواهيم از سلاح كشيدن و تعرض به مجاهدين، خودداري كنند.

2-از همه احزاب مستقل و ملي، اعضاي پارلمان و رهبران مذهبي مي‌خواهيم، با بلندترين صدا به جنايت 8 آوريل اعتراض كرده و اجازه ندهند دولت كنوني، براي كسب حمايت بيشتر از رژيم ايران، به جنايت عليه اشرف ادامه دهد.

3-ساكنان اشرف 25 سال است كه در عراق حضور قانوني داشته و پناهنده سياسي تحت حفاظت كنوانسيون چهارم ژنو محسوب ميشوند و حضور آنها در عراق در راستاي منافع مردم عراق است. بنابراين تصميم دولت عراق مبني بر اخراج آنان از عراق , نقض قوانين و كنوانسيونهاي بين المللي بوده و به خواست رژيم ايران براي نابودي آنان برنامه ريزي شده است.

4-از سازمان ملل و آمريکا ميخواهيم تا زماني كه مجاهدين در اشرف حضور دارند حفاظت آنان را بر عهده بگيرند و طرح جابجايي آنها را در داخل عراق، كه در اساس توطئه اي از سوي رژيم ايران و عوامل عراقي اش براي كشتن آنهاست، قويا محكوم كنند.

5-ما از راه حل پارلمان اروپا وپيش شرطها و الزامات آن قويا حمايت كرده و خواستار خروج فوري نيروهاي مسلح از اشرف،

دسترسي آزادانه به امكانات پزشكي،خاتمه فوري محاصره مجازات مسئولان كشتار 8 آوريل و بازگرداندن اموال به سرقت رفته هستيم.

دبيرخانه شوراي عشاير ملي عراق ـ ديالي2/ ژوئيه/2011.

 

تعداد کشته‌هاي ارتش آمريکا در عراق به 4472نفر رسيد

روزنامه واشينگتن پست چهارشنبه 22 تير 1390(13 ژوييه 2011)

بر اساس آمار و ارقام خبرگزاري اسوشيتدپرس تا روز سه‌شنبه 12 ژوئيه 2011 حداقل 4472نفر از اعضاي ارتش آمريکا از مارس 2003 تاکنون در عراق کشته شده‌اند. آمار اسوشيتدپرس سه نفر کمتر از آمار وزارت دفاع آمريکا مي‌باشد.

 

الهاشمي به شيوه اداره پرونده امنيتي از سوي مالكي انتقاد كرد

روزنامه بغداد چهارشنبه 22 تير 1390(13 ژوييه 2011)

طارق الهاشمي معاون رياست جمهوري به اسلوب پيگيري مالكي حول اداره پرونده امنيتي انتقاد كرد. هاشمي طي كنفرانس مطبوعاتي توضيح داد كه مالكي اداره دستگاه امنيتي را به انحصار خودش در آورده است, وي اضافه كرد كهروشن نيست كه نيروهاي عراقي در چه زماني بعد از خروج نيروهاي آمريكايي در پايان امسال آماده ميشوند.

روز شنبه گذشته نيروهاي سياسي نشستي براي گفتگو حول موضوع خروج نيروهاي آمريكايي و رسيدن به يك تصميم مشترك جهت پايان دادن به جدلهاي موجود حول ماندن يا رفتن نيروهاي آمريكايي بر اساس يك جدول زماني مشخص برگزار كردند.

 

جنگهاي عراق، افغانستان و پاکستان براي آمريکا 7/3 تريليون دلار هزينه داشته است

تلويزيون الشرقيه نيوز   پنجشنبه 9 تير 1390(30 ژوئن 2011)

يک گزارش آمريکايي: به‌طور کلي جنگهاي عراق، افغانستان و پاکستان براي آمريکا 7/3 تريليون دلار و شايد هم 4 / 4 تريليون دلار هزينه در بر داشته است. بر اساس اين گزارش تلفات انساني در اين سه جنگ 258 هزار کشته و 365 هزار زخمي 8/7 ميليون آواره مي‌باشد.

 

تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا

 

اتحاديه اروپا از مراکش خواست تا رفرمها را به سرعت اجرا نمايد

خبرگزاري فرانسه  شنبه 11 تير 1390(2 ژوييه 2011)

اتحاديه اروپا روز شنبه از تأييد قانون اساسي جديد در مراکش که قدرت پادشاه اين کشور را کاهش مي‌دهد، استقبال کرد و از دولت مراکش خواست تا اين رفرمها را سريعا اجرا نمايد.

- کاترين اشتون رئيس سياست خارجي و استيفان فيول کميسيونر سياست همسايگان اتحاديه اروپا در يک بيانيه مشترک گفتند ”ما از نتايج مثبت اين رفراندوم در رابطه با قانون اساسي جديد در مراکش استقبال مي‌کنيم و روحيه مسالمت‌آميز و دموکراتيک موجود در انتخابات را ستايش مي‌کنيم ”.

- وزير کشور مراکش اوايل روز شنبه اعلام کرد که 98 درصد رأي دهندگان در رفراندوم از قانون اساسي حمايت کردند.

 

بحرین

 

لغو وضعيت فوق‌العاده در بحرين

سايت راديو آلمان  چهارشنبه 11 خرداد 1390(اول ژوئن 2011)

در منامه، پايتخت بحرين پرچم‌هاي عربستان سعودي در اهتزازند. در همه جا عکس‌هاي بزرگ پادشاه عربستان سعودي به چشم مي‌خورند. خاندان پادشاهي حاکم بر بحرين به اين وسيله سپاسگزاري خود را از کمکهاي هم‌پيمان خود ابراز مي‌کند. در عين حال اين وضعيت نشان‌دهنده اين است که در اين کشور چه گروهي سخن آخر را به زبان مي‌آورد.

با وجود اعلام لغو حالت فوق‌العاده در بحرين، سربازان عربستان سعودي و امارات متحده عربي در اين کشور باقي خواهند ماند. شيخ خالد احمد بن خليفه، وزير خارجه بحرين اخيراً در مصاحبه با شبکه تلويزيوني آمريکايي ”پي بي‌اس“ اظهار داشت که نيروهاي نظامي به پادگانها بر‌مي‌گردند. وي افزود: «اما نيروهاي پليس در تمام مدت در حال آماده‌باش خواهند بود».

وزير خارجه بحرين هم‌چنين بر اين نکته تأکيد کرد که لغو حالت اضطراري در بحرين «دوره ويژه‌اي خواهد بود که در آن ما مي‌خواهيم اطمينان حاصل کنيم، همه چيز به‌خوبي پيش مي‌رود و در کشور دوباره هرج‌ومرج و بي‌نظمي به‌وجود نمي‌آيد.

 

بحرين گفتگوها‌ئي که با پيوستن شيعيان اميدوار کننده‌تر شده است را شروع کرد

خبرگزاري فرانسه  شنبه 11 تير 1390(2 ژوييه 2011)

حاکمان سني بحرين روز شنبه يک ”گفتگو ملي ”را شروع کردند و هدف آنها شروع مجدد رفرمها بعد از سرکوب مرگبار عليه تظاهر کنندگان شيعي در ماه مارس مي‌باشد. شيعيان بعد از يک نشست 11ساعته تصميم به شرکت در اين گفتگوها گرفتند و اين مسأله باعث بالا بردن اميدواريها در مورد گفتگوها شده است.

- رئيس پارلمان بحرين در جلسه افتتاحيه گفتگوها که از تلويزيون دولتي پخش مي‌شد گفت هيچ پيش‌شرطي براي گفتگوها و هيچ سقفي در مورد طرح خواسته‌ها از جانب هئيتهاي شرکت‌کننده وجود ندارد.

- مارک تونر سخنگوي وزارت‌خارجه آمريکا گفت دولت آمريکا از پيوستن شيعيان به گفتگوها دلگرم شده است و پيوستن آنها به افزودن صداي مهمي به اين گفتگوها مي‌باشد.

 

سوریه

 

سوريه، تظاهرات در شهر حماه 

خبرگزاري فرانسه جمعه 17 تير 1390(8 ژوييه 2011)

بنا‌به گفته فعالين حقوق‌بشر در سوريه، 450هزار نفر از مردم شهر حماه بعد از نماز روز جمعه راهپيمايي کردند و خواهان سرنگوني رژيم بشار اسد گرديدند.

- رئيس ليگ حقوق‌بشر سوريه به خبرگزاري فرانسه گفت نيروهاي امنيتي در روز جمعه سه نفر از تظاهر کنندگان را در سوريه به قتل رساندند او گفت دو نفر از آنها در مرکز تجارتي شهر دمشق به قتل رسيدند.

- رئيس ليگ حقوق‌بشر سوريه گفت ”نيروهاي امنيتي دو نفر از تظاهر کنندگان را در منطقه مدان در دمشق و يک نفر ديگر را نيز در منطقه دمير در شرق پايتخت به قتل رساندند.

- رامي عبدالرحمان رئيس ديده‌بان حقوق‌بشر سوريه گفت تظاهرکنندگان، تأکيد بر رد هرگونه گفتگو با رژيم بشار اسد دارند و خواهان سرنگوني رژيم بشار اسد شدند.

- دولت سوريه روز جمعه سفير آمريکا در سوريه را متهم به ملاقات با خرابکاران در شهر حماه و دامن زدن به تظاهرات عليه رئيس‌جمهور بشار اسد کرد. وزارت کشور سوريه در بيانيه خود گفت ”سفير آمريکا در حماه با خرابکاران ملاقات کرد و از مردم خواست تا سرکار نروند. . . سفير آمريکا اين خرابکاران را تشويق به خشونت، تظاهرات و رد گفتگو نمود ”.

- سفير آمريکا در سوريه روز پنجشنبه از شهر حماه ديدار کرد و اين امر باعث اين شد تا رژيم سوريه واشنگتن را متهم به دخالت در امور داخلي سوريه و دامن زدن به ناآرامي بنمايد.

- وزارت‌خارجه سوريه نيز در بيانيه‌يي گفت حضور سفير آمريکا در حماه بدون اجازه قبلي يک گواه آشکار از دخالت آمريکا در حوادث جاري مي‌باشد و نشان‌دهنده تلاش آنها براي افزايش تنشهاي است که به امنيت و ثبات سوريه آسيب زده است.

- سخنگوي وزارت‌خارجه فرانسه به خبرنگاران گفت سفير فرانسه در سوريه براي نشان‌دادن همبستگي فرانسه با قربانيان سرکوب تظاهرات ضد حکومتي روز پنجشنبه به شهر حماه سفر کرد. او گفت سفير فرانسه براي نشان‌دادن تعهدات فرانسه با قربانيان و شهروندان غيرنظامي از شهر حماه ديدار کرد.

- برنارد والرو سخنگوي وزارت‌خارجه فرانسه گفت سفير فرانسه ديروز به حماه رفت و به‌طور مشخص از يکي از بيمارستانهاي اصلي شهر بازديد و با تيمهاي پزشکي و مجروحان و خانواده آنها ملاقات نمود.

- او تأکيد کرد فرانسه نگراني خود از سرنوشت ساکنان شهر حماه را تکرار و خشونت به‌کار گرفته شده توسط مقامات سوري عليه تظاهر کنندگان و شهروندان غيرنظامي را مجدداً محکوم مي‌‌کند.

به گزارش تلويزيون الجزيره در تظاهرات روز جمعه ”نه به گفتگو ”در حمص سوريه تظاهر کنندگان پرچم رژيم، تصاوير سران رژيم و آرم حزب‌الله را به آتش کشيدند.

 

دولت آمريکا با فرستادن هيأتي به شهرهاي ناآرام، همزمان به سوريه و منتقدين در کنگره پيام مي‌دهد

واشنگتن پست   شنبه 18 تير 1390(9 ژوييه 2011)

دولت اوباما با اعزام سفير آمريکا جهت ملاقات با تظاهر‌کنندگان ضددولتي در شهر تحت محاصره درآمده2 پيام صريح به بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه فرستاد: اول به بشار اسد، همين حالا دست به اصلاحات بزن. و دومي به منتقدين در آمريکا، نسبت به سياست تعامل دولت ايراد نگيريد.

رابرت فورد فرستاده آمريکا که با استقبال تظاهر‌کنندگان با گل رز و شادباش روبه‌رو شد، روز جمعه به سفر 2روزه خود به ”حماه ”شهر ناآرام پايان داد. هدف وي از اين سفر بردن پيام به آن‌جا بود که آمريکا در کنار کساني ايستاده است که در خيابانها در برابر سرکوبي هاي بي‌رحمانه دولت شجاعانه رويارويي مي‌کنند. . . خانم ويکتوريا نولند سخنگوي وزارت‌خارجه گفت، فورد اين شانس را داشت تا با بسياري از شهروندان، مانند مغازه‌داران، مردم در خيابان و مردان جوان صحبت کند. وي وقتي وارد شهر شد، تظاهر‌کنندگان خوش برخورد سريعاً دور خودروي وي جمع شده و روي شيشه جلوي آن گل و روي خودرو شاخه‌هاي زيتون ريختند و شعار مرگ بر رژيم سر مي‌دادند. صحنه بسيار جالبي بود.

 

تحريم «گفتگوي ملي» بشار اسد توسط مخالفان دولت

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 19 تير 1390(10 ژوييه 2011)

سوريه قرار بود روز يکشنبه يک “گفتگوي ملي“را را گشايش کند که آن را به‌عنوان گام مهمي در راستاي اصلاحات تبليغ کرده بود، اما بعد از تحريم از سوي اپوزيسيون، اعتبار آن به خطر افتاد.

فاروق الشرع معاون رئيس‌جمهور قرار بود با سخنرانيش جلسه گفتگو بين نمايندگان را افتتاح کند که نکات اصلي آن در سخنراني 20ژوئن بشار اسد، سومين سخنراني بعد از فوران تظاهرات اعتراضي بي‌سابقه عليه حکومتش اشاره بود.

انتظار مي‌رفت نمايندگاني شامل برخي از نمايندگان مستقل، هم‌چنين اعضاي حزب حاکم بعث که از 1963 در قدرت بودند حضور يابند.

شخصيتهاي اپوزيسيون گفتند، در اعتراض به استمرار سرکوبيهاي مرگبار دولت عليه مخالفين اين جلسه را تحريم مي‌کنند.

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 20 تير 1390(11 ژوييه 2011)

وزارت‌خارجه آمريکا گفت تظاهر کنندگان هوادار دولت سوريه در اعتراض به سفر سفير آمريکا به شهر حما، طي 31ساعت تظاهرات در مقابل سفارت آمريکا گوجه فرنگي، تخم مرغ و سنگ بطرف سفارت آمريکا پرتاب کردند.

- يک مقام ارشد وزارت‌خارجه آمريکا گفت دو نفر از پرسنل سفارت با مواد غذايي مورد هدف قرار گرفتند. مقامات آمريکايي گفتند تنها بعد از اين‌که افسر امنيتي سفارت از مقامات سوري خواهان فرستادن نيروي حفاظتي بيشتري شد تظاهرات پايان داده شد.

- مقام آمريکايي گفت سفير آمريکا در طي ملاقاتي با وزير خارجه سوريه رنجش و ناخشنودي خودش از تظاهرات را به او اطلاع داد وليد معلم متعهد شد که از سفارت آمريکا حفاظت خواهد شد.

- یک مقام سفارت آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفت جمعیت خشمگین روز دوشنبه سفارت آمریکا در دمشق پایتخت سوریه را مورد حمله قرار دادند. طی روزهای آخر هفته تنشها بین واشنگتن و دمشق افزایش یافته است. این مقام گفت هیچ یک از پرسنل سفارت آسیبی ندیدند ولی واکنش دولت سوریه در دادن حفاظت بیشتر به سفارت کند بوده است.

- فعالین حقوق‌بشری سوری گفتند در چندین شهر سوریه شبانه تظاهراتهایی بر علیه ”گفتگوی ملی ”برگزار شده است.

 

کلينتون گفت بشار اسد مشروعيت خود را از دست داده است

خبرگزاري رويتر سه شنبه 21 تير 1390(12 ژوييه 2011)

در حالي که تنشهاي به‌دليل حمله هواداران بشار اسد به سفارتهاي آمريکا و فرانسه افزايش پيدا کرده است، وزير خارجه آمريکا هيلاري کلينتون روز دوشنبه گفت بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه مشروعيت خود را از دست داده است و ايالات متحده هيچ سرمايه‌گذاري روي او نكرده است»

- هيلاري کلينتون در حالي که در کنار کاترين اشتون رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا قرار داشت گفت بشار اسد براي سرکوب مردم خودش خواهان کمک از ايران بوده و اين کمکها را پذيرفته است.

- صحبتهاي کلينتون يک تشديد چشمگير در صحبت عليه بشار اسد مي‌باشد.

 

لیبی

 

دبیرکل ناتو شورشیان لیبی را به بروکسل دعوت کرد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 14 تير 1390(5 ژوييه 2011)

یک دیپلومات ائتلاف روز سه‌شنبه گفت دبیرکل ناتو آندرس راسموسن اعضای اپوزیسیون لیبی را برای اولین بار دعوت خواهد کرد تا در هفته آینده از مرکز ناتو در بروکسل دیدار کنند.

 

گزارش روسيه: قذافي به‌طور مشروط براي کناره گيري آماده است

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 14 تير 1390(5 ژوييه 2011)

در نسخه روز سه‌شنبه روزنامه تجاري کامرسانت از يک مقام ارشد روسيه نقل و قول شد که گفته است، رهبر ليبي معمر قذافي براي واگذاري قدرت در عوض تضمينهاي امنيتي آماده است.

اين گزارش مطبوعاتي يک روز پس از آن منتشر شد که رئيس ناتو، آندرس فاگ راسموسن، در روسيه با رئيس‌جمهور دميتري مدويدف در مورد ليبي گفتگو نمود. اين روزنامه تجاري معتبر به‌نقل از اين مقام ناشناس روسي گفت، ”سرهنگ علائمي مي‌دهد مبني بر اين‌که او آماده است قدرت را در عوض تضمينهاي امنيتي واگذار کند“.

اين منبع روسي افزود، به نظر مي‌رسد فرانسه کشوري است که حاضر است با خارج کردن بخشي از داراييهاي خانواده قذافي از انجماد و وعده به کمک به وي جهت اجتناب از دادگاه بين‌المللي جنايي در لاهه، در اين اقدام نقشي ايفا کند.

 

رهبر شورشيان: قذافي مي‌تواند در ليبي بماند اما اول بايد از قدرت كناره‌گيري كند

تلويزيون سي. ان. ان يكشنبه 5 تير 1390(26 ژوئن 2011)

قذافي تأکيد داشته که شورشيان هرگز وي را مجبور به ترک کشور نخواهند کرد، و حالا، ممکن است آنها حتي تلاشي در اين زمينه هم به‌عمل نياورند. مصطفي عبدالجليل، رئيس شورشيان مي‌گويد قذافي اگر بخواهد مي‌تواند در ليبي بماند، اما اول بايد از قدرت کناره‌گيري کرده، تحرکات و ارتباطات خودش را تحت نظارت بين‌المللي درآورد. تا پيش از اين، شورشيان بر روي تبعيد اين رهبر ليبيايي اصرار مي‌ورزيدند. معاون وزير خارجه او گفت که دولت در ارتباط با شورشيان است.

 

افغانستان القائده

 

اوباما آغاز پايان جنگ افغانستان را اعلام مي‌کند

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 2 تير 1390(23 ژوئن 2011)

روز چهارشنبه پرزيدنت باراک اوباما دستور داد تا تمامي 33000 نيروي آمريکايي که براي بسيج نيرو (سرج) به افغانستان فرستاده شده بودند تا تابستان آينده به خانه باز گردند و آغاز پايان جنگ را اعلان نمود و عهد بست تا به ساختن کشور در خانه بپردازد. . . . در يک نقطه عطف در سياست خارجي آمريکا، اوباما هم‌چنين به‌طور چشمگيري اهداف جنگي آمريکا را مختصر کرد و گفت ما ديگر تلاش نخواهيم کرد تا يک افغانستان بي‌نقص را از کشوري که توسط تاريخچه غرقه به خونش شوکه شده بسازيم. . . رئيس‌جمهور استدلال کرد که نيروهاي آمريکايي گامهاي بزرگي را به سمت اهداف استراتژي بسيج نيرو که وي در دسامبر 2009 فرمان داده بود برداشته‌اند، اين بسيج نيرو براي اين بود تا شتاب طالبان را معکوس سازد، القاعده را در هم بکوبد و نيروهاي افغاني را آموزش دهد.

اما وي سرانجام درخواستهاي پنتاگون را براي يک کاهش نيروي آهسته‌تر براي تضمين دستاوردها بر عليه طالبان رد کرد و اين تصميم رئيس‌جمهور به‌عنوان يک شکست سياسي براي بخت‌آور جنگ، ژنرال ديويد پترائوس مي‌باشد. …

اوباما گفت، اين آغاز- اما نه پايان- تلاشهاي ما براي خاتمه دادن اين جنگ مي‌باشد“.

بهرحال با وجود کلمات پرهيجان اوباما، امکان دارد نيروهاي طالبان با نشانه‌هايي از يک خروج شتابان آمريکا از اين منازعه، تشجيع گردند. …

سخنراني رئيس‌جمهور در هنگامي صورت مي‌گيرد که سؤالات در داخل آمريکا بر سر هدف جنگ افغانستان بعد از کشته شدن اسامه بن لادن رئيس القاعده توسط نيروهاي ويژه نيروي دريايي در ماه گذشته بالا گرفته است و در هنگامي است که واشنگتن از گفتگوهاي شکننده مصالحه افغانستان با طالبان حمايت مي‌کند. . . اما با وجود اين عقب‌نشيني نيرو، وقتيکه اوباما در انتخابات نوامبر 2012 به‌دنبال دومين دور رياست جمهوري‌اش باشد کماکان بيش از 65000 نيروي آمريکايي در افغانستان به‌سر خواهند برد. … طرحهاي اوباما موجب واکنشهاي مختلفي در آمريکا شده است. …

سناتور تندروي جمهوريخواه جان مک کين گفت اوباما ريسک غيرضروري را به‌جان خريد و يادآور شد که پترائوس و گيتس عقب‌نشيني آهسته تري را توصيه کرده بودند. و ميت رامني کانديد رياست جمهوري از حزب جمهوريخواه اظهار داشت که انگيزه اوباما در اين امر سياسي بوده است.

رامني گفت، ”ما همگي خواستار اين هستيم که نيروهايمان هرچه زودتر به خانه برگردند، ولي ما نبايستي به يک جدول زماني خودسرانه بر سر عقب‌نشيني نيروهايمان از افغانستان بچسبيم“.

 

ظواهري به‌عنوان رئيس جديد القاعده معرفي شد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 26 خرداد 1390(16 ژوئن 2011)

روز پنجشنبه القاعده طي بيانيه‌اي گفت که به‌دنبال کشته شدن بن لادن، رهبر ديرينه اين جهادگرايان توسط حمله کماندوهاي آمريکايي در دو ماه مه، ايمن الظواهري را به‌عنوان رئيس جديد خود معرفي کرده است.

 

مصر

 

تظاهرات در مصر

خبرگزاري فرانسه جمعه 17 تير 1390(8 ژوييه 2011)

هزاران نفر روز جمعه در سراسر مصر به خيابانها ريختند تا از قيامي که حسني مبارک رئيس‌جمهور مصر را سرنگون کرد دفاع نمايند. آنها خشم خود را متوجه حاکمان جديد نظامي کشور و اقدامات کند در جهت رفرم کرده‌اند. در ميدان تحرير نماز گزاران تجمع کردند تا به سخنان امام نماز جمعه گوش کنند و در مرکز ميدان تحرير چادرها و سايه بانهاي بزرگي برپا شده‌‌اند. روي يک بنري در ميدان نوشته شده است ” انقلاب ما ادامه پيدا مي‌کند ”.

- طارق الخولي يکي از رهبران جنبش 6آوريل که به قيام ماه ژانويه کمک رسانده بود گفت شعارهاي قيام ”تغيير، آزادي، عدالت اجتماعي ”هنوز سرجاي خودش هست. اوگفت ما خواهان تصفيه تمامي نهادهاي دولتي از اعضا رژيم سابق هستيم از جمله در دانشگاهها و در قوه قضاييه.

- روز جمعه هزاران نفر در شهر اسکندريه تظاهرات کردند.

- درخواستهاي اصلي تظاهراتهاي روز جمعه در مصر خاتمه دادن به دادگاههاي نظامي براي شهروندان غيرنظامي، برکناري و دادگاهي کردن پليس که در کشتن تظاهر کنندگان دست داشته‌اند و هم‌چنين دادگاه شفاف براي مقامات رژيم سابق مي‌‌‌باشد.

تلويزيون الجزيره در روز  17 تیر گزارش کرد که، هزاران مصري براي مشاركت در جمعه ”تقدم انقلاب” (الثورة اولاً) درميدان تحرير قاهره و ساير ميدانها حضور يافتند. تظاهركنندگان خواستار سرعت بخشيدن به محاكمه شخصيتهاي نظام سابق شدند.

تظاهرات ميليوني ”تقدم انقلاب” انتظار ميرود بزرگترين تظاهرات از نظر تعداد شركت كننده از زمان سقوط نظام مبارك باشد. در تظاهرات ميليوني تمامي احزاب و نيروهاي سياسي مصري شركت كردند.

در اين تظاهرات نيروهاي پليس و ارتش در ميدانها حضور ندارند و كميتههاي مردمي انقلاب مسئوليت تأمين امنيت را برعهده گرفتند. جوانان انقلاب در ميدان تحرير قاهره پرسشنامهاي پيرامون نظر افكار عمومي در مورد عملكرد شوراي نظامي و دولت توزيع كردند. جمعيت عظيمي در ميدان تحرير قاهره در حال برگزاري نماز جمعه هستند. در ميدان تحرير فراخوانهايي براي برگزاري تحصن نامحدود تا تحقق كامل خواستههاي انقلاب داده ميشود. جمعيت ميدان تحرير قاهره شعار ”مردم خواستار سرنگوني نظام هستند” (الشعب يريد اسقاط نظام) كه اشاره به باقي ماندن بقاياي نظام سابق است سر مي دهند.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

نام اعضاي حزب‌الله در کيفرخواست دادگاه مورد حمايت سازمان ملل تحويل لبنان شد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 9 تير 1390(30 ژوئن 2011)

مقامات رسمي به خبرگزاري فرانسه گفتند دادگاه مورد حمايت سازمان ملل که در مورد قتل رفيق حريري نخست‌وزير سابق لبنان تحقيقات مي‌کرد روز پنجشنبه کيفر خواست مهر و موم شده و احکام جلب را تحويل دادستان کل لبنان داد. . . يک مقام دولتي لبنان که خواست نام وي برده نشود تأييد کرد که دادگاه ويژه براي لبنان که در لاهه هلند مستقر است يک کيفر خواست همراه با احکام جلب را صادر کرده است. . .

گزارشات تلويزيوني گفتند که نام چهار نفر مظنون که دو نفر از آنها اعضاي حزب‌الله هستند در کيفر خواست ذکر شده است، ولي محتواي آن هنوز علني نشده‌اند. . . سعد حريري کيفر خواست را يک پيروزي بزرگ و يک روز تاريخي براي لبنان توصيف کرد. سعد حريري گفت ”بعد از ساليان صبر و شکيبايي و مبارزه. . . امروز ما شاهد يک لحظه تاريخي براي سياست، عدالت و امنيت لبنان هستيم“..

او از دولت جديد لبنان که تحت هژموني حزب‌الله است تا به تعهدات خود در رابطه با قطعنامه‌هاي بين‌المللي پايبند باشد. . .

بنا‌به گفته متخصصان، لبنان الآن 30روز وقت دارد تا احکام جلب را جاري نمايد. اگر متهمان در اين محدوده زماني دستگير نشوند، دادگاه ويژه لبنان (مورد حمايت سازمان ملل) کيفر خواست را علني کرده و متهمان را به دادگاه فرا خواهد خواند.

 

امضاي توافق آشتي گروههاي فلسطيني

تلويزيون الحره  سه شنبه 13 ارديبهشت 1390(3 مه 2011)

گروههاي فلسطيني توافق آشتي را در جلسه اي كه در مقر سرويس اطلاعات مصر در قاهره برگزار شد، امضاء نمودند.

 

رهبران جهان در فرانسه با بحرانهاي جهان گلاويز مي‌شوند

خبرگزاري فرانسه  پنجشنبه 5 خرداد 1390(26 مه 2011)

رهبران غنيترين کشورهاي جهان روز پنجشنبه جلسه‌يي را در ساحل نورماندي فرانسه شروع مي‌کنند که موضوعات اصلي آن بهار عرب، اقتصاد و فاجعه هسته‌يي ژاپن هستند.

رئيس‌جمهور نيکولا سارکوزي ساعت 1245 (1045 به وقت گرينويچ)، قبل از جلسه 24ساعته‌يي که بعدازظهر جمعه پايان خواهد يافت، از دوستان سنگين وزن خود استقبال خواهد کرد.

اين جلسه اولين فرصت واقعي را در اختيار رهبران انگليس، کانادا، فرانسه، آلمان، ژاپ، روسيه و آمريکا قرار مي‌دهد بلکه در مورد ”بهار عرب“ که تمامي مستبدين در جهان عرب را در بر گرفته، بحث کنند…

روسيه روز چهارشنبه هشدار داد، اين جلسه نبايد به‌عنوان سکويي براي ”تحريک فشار و تحريمها“ عليه رژيمهاي عرب شريک مسکو مورد استفاده قرار گيرد…

شب قبل از جلسه، واشنگتن از شرکاي جي8 خواست به مصر کمک کنند بلکه بدهيهاي خود را، به‌عنوان بخشي از تلاشها براي تقويت اقتصاد ضعيف و دموکراسي نوپاي آن، به سرمايهگذاري براي شغل تبديل کند.

انتظار مي‌رود به‌دنبال جلسه شخصيتهاي اصلي صنعتي ”e-g8“ قبل از جلسه [اصلي] در پاريس، فرانسه بيانيه‌يي را در خصوص ”احترام به آزاديها“ در وب پيشنهاد کند، که يک ضربه به سانسور در قدرتهاي در حال ظهوري مانند چين مي‌باشد…

هزاران پليس به‌عنوان بخشي از يک عمليات گسترده امنيتي اعزام شده‌اند و نقاط چک و بازرسي در تمامي مسيرهاي منتهي به دوويل (deauville) جهت ممانعت از تظاهراتهاي ضد جهاني سازي برقرار شده است.

روز شنبه، چند هزار نفر در لوهاور (le havre)، نزديکترين شهر بزرگ [به محل جلسه] جهت اعتراض عليه جي8، بدون هيچ حادثه جدي، دست به راهپيمايي زدند.

 

اطلاعات عمومي در مورد فرمانده سابق صرب که دستگير شده است

سي ان ان   پنجشنبه 5 خرداد 1390(26 مه 2011)

ملاديچ (mladic) که فرمانده سابق ارتش صربهاي بوسني بود از سال 1995 مورد پيگرد دادگاه جنايي بين‌المللي مي‌باشد. او متهم به قتل‌عام و جنايت عليه شهروندان است که اين شامل شکنجه و تجاوز مي‌باشد.

صربستان 14 ميليون دلار جايزه براي کمک در بازداشت ملاديچ تايين کرده بود، اين کشور مي‌دانست که بدونه بازداشت ملاديچ نمي‌تواند براي عضويت در اتحاديه اروپا کانديدا شود.

16سال بعد از حکم دادگاه بين‌المللي، جستجو براي ملاديچ به پايان رسيده است. ساليان است که راکو ملاديچ (ratko mladic) فراري بوده است.

اقدامات او از اين قرار است.

او در سال 1992 رهبري حمله به ساراجيو (sarajevo) را برعهده داشت. اين حمله بيش از دو سال طول کشيد و باعث مرگ هزاران نفر شد.

در سال 1995 نزديک به 7000 (هفت هزار) مرد و پسر مسلمان در حمله به سربنيسا (srebrenica) کشته شدند.

24ماه ژوئيه همان سال ملاديچ و 51تن ديگر توسط دادگاه جنايي بين‌المللي در مورد يوگوسلاوي سابق احضار شد. او متهم به جنايتهاي که در 4سال جنگ داخلي رخ داد بود شد.

در سال 2007 مقامات صربستان 1. 4 ميليون دلار به‌عنوان جايزه براي دادن اطلاعاتي که باعث بازداشت ملاديچ شود، را تايين کردند.

در سال 2010 اين ميزان را به 14 ميليون دلار افزايش دادند. بعد از آن آمريکا هم 5 ميليون دلار به‌عنوان جايزه براي اطلاعاتي که باعث بازداشت ملاديچ شود را تايين کرد.

رادوان کاراديچ (radovan karadzic) رئيس سابق ملاديچ در ماه ژوئيه 2008 بازداشت شد و الآن در دادگاه لاهه مي‌باشد.

بازداشت ملاديچ 10سال بعد از بازداشت رئيس‌جمهور سابق صربستان ميلسويچ مي‌باشد.

آتيکا شوبيرت (atika shubert) از لندن با ما در تماس است تا درباره اين بازداشت به ما پاسخ بدهد.

آتيکا چگونه ملاديچ توانست براي اين مدت طولاني مخفي بماند؟

اتيکا: خوب جواب کوتاه اين است که ما نمي‌دانيم. رئيس‌جمهور صربستان اصلاً وارد جزئيات اين بازداشت نشد و فقط گفت که به نيروهاي امنيتي که اين بازداشت را انجام داده‌اند افتخار مي‌کند و هم‌چنين يک تحقيق جنايي کامل صورت خواهد گرفت تا مشخص شود که چه کسي يا کساني به ملاديچ کمک کردند تا مانع از بازداشت وي شوند.

 

لايحه تصويب شده در کنگره آمريكا

لس آنجلس تايمز   جمعه 6 خرداد 1390(27 مه 2011)

روز پنجشنبه مجلس نمايندگان آمريکا، با کنار زدن اعتراضات کاخ سفيد، يک لايحه 690ميليارد دلاري در زمينه هزينه‌هاي دفاعي را تصويب کرد که بر قدرت رياست جمهوري براي تعقيب تروريستها در سراسر جهان خواهد افزود، و در همان حال، گزينه‌هاي دولت براي تحت پيگرد قرار دادن زندانيان را محدود مي‌سازد.

اين لايحه، پنتاگون را تأمين مالي کرده و 119ميليارد دلار براي جنگهاي موجود در عراق و افغانستان اختصاص مي‌دهد. سنا هنوز نسخه قانوني خودش را بايد از تصويب بگذراند.

کاخ سفيد از بخشهايي از اين لايحه حمايت مي‌کند، اما تهديد نموده که ممکن است برخي از مواد آن را وتو کند.

 

دادگاه جنايت جنگي در مورد يوگسلاوي سابق

سي ان ان شنبه 14 خرداد 1390(4 ژوئن 2011)

مجري: راتکو ملاديچ (ratko mladic) فرمانده سابق صرب که معروف به قصاب بالکان بود، در دادگاه نشان داد که به‌طور آرامي محاکمه نخواهد شد. او در اولين روز خود در دادگاه اتهامات عليه خود را مسخره توصيف کرد. خبرنگار ارشد بين‌المللي سي. ان. ان نيک رابرتسون (nic robertson) در اين باره گزارشي را تهيه کرده است.

خبرنگار نيک: ملاديچ درحالي‌که کلاه نظامي بر سر داشت وارد دادگاه شد. او بدينوسيله کم اهميت بودن دادگاه را نشان مي‌داد. … در حالي که قاضي دادگاه اتهامات جنايتهاي جنگي را مي‌خواند، او فقط بسوي خانواده قربانيان قتل‌عام سربنيستا خير شده بود و پوزخند مي‌زد. … ملاديچ به قاضي گفت که او تا بحال اين اتهامات را نشنيده بود و براي بررسي آنها به وقت نياز دارد.

ملاديچ گفت: ”من مي‌خواهم برگي از آن‌چه شما همين الآن عليه من خوانديد را دريافت کنم. من مي‌خواهم اين اتهامات مسخره عليه خود را به‌طور مناسب بررسي کنم و با وکلاي خود آنها را بررسي کنم. چون من براي بررسي اين کلمات بسيار مخوف که تا بحال نشنيده بودم بيشتر از يک ماه نياز دارم“. …

خبرنگار: در اين دادگاه خانواده قربانيان عليه ملاديچ فرياد زدند، او خنديد و آنها را به تمسخر گرفت. او به‌طور کامل و رو باز مخالفت خود با اين دادگاه را نمايان کرد. …

بعد از 22دقيقه بحث، جلسه دادگاه ادامه يافت و ملاديچ دفاعيات خود را بيان کرد.

او گفت: ”من از هيچ خبرنگاري، هيچ‌کسي و يا هيچ کشوري نمي‌ترسم، من از مردم خود و کشورم دفاع کرده‌ام“.

خبرنگار: و اين همان دفاعي است که او در جنگ سه ساله بالکان استفاده کرد. مردي که به‌عنوان قصاب بالکان شناخته مي‌شد واضح ساخت که او تا به آخر خواهد جنگيد.

 

دولت ميقاتي بعد از خروج فراكسيون 14آذر از پارلمان رأي اعتماد گرفت

تلويزيون الجزيره پنجشنبه 16 تير 1390(7 ژوييه 2011)

دولت ميقاتي بعد از خروج فراكسيون 14سپتامبر از پارلمان رأي اعتماد گرفت.

جلسه مجلس لبنان براي رأي گيري برسر دادن رأي اعتماد به دولت لبنان به رياست نجيب الميقاتي شاهد درگيريهاي كلامي بود. اين رأي گيري در ميان اختلافات بين فراكسيونهاي لبنان برسر دادگاه ويژه ترور رفيق الحريري صورت گرفت.

ميقاتي: جنايت ترور نخست وزير پيشين رفيق الحريري با هدف ضربه زدن به ثبات لبنان صورت گرفت و ما آنرا محكوم ميكنيم. . . هم‌چنان به التزاماتم و باورم مصر هستم و تحت هيچ فشاري از آن كوتاه نخواهم آمد.

 

سودان جنوبي به عنوان يک کشور جديد اعلام موجوديت کرد

راديو فردا    شنبه 18 تير 1390(9 ژوييه 2011)

سودان جنوبي در نخستين دقايق بامداد روز شنبه به‌عنوان جديدترين کشور جهان اعلام موجوديت کرد و به‌طور رسمي پس از دو جنگ داخلي طي پنج دهه گذشته از کشور سودان اعلام استقلال کرد.

گزارش خبرگزاري‌هاي خارجي حاکي از آن است که هزاران نفر از مردم جوبا، پايتحت اين کشور جديد، با اعلام رسمي استقلال به خيابانها ريختند و به جشن و پايکوبي پرداختند. مردم سودان جنوبي در جريان رقص و شادي خود نام سالوا کي ير، رئيس‌جمهور، را فرياد مي‌زدند.

جمهوري سودان جنوبي در ساعت ۱۲ و يک دقيقه بامداد استقلال خود را به دست آورد و به‌طور رسمي بزرگترين کشور آفريقا يعني سودان را به دو پاره تقسيم کرد. اين استقلال پس از آن به دست آمد که مردم بخش جنوبي سودان در ژانويه سال جاري در يک همه پرسي تحت نظارت سازمان ملل به جدايي از شمال رأي دادند. . .

به گزارش خبرگزاري رويترز، از اوايل روز شنبه جمهوري سودان سه چهارم از ذخاير ارزي خود را از دست داد و هم‌اکنون با چالشهاي ديگري چون شورشيان دارفور و مناطق جنوبي کوردوفان روبه‌رو است. عمرالبشير، رئيس‌جمهور سودان، به خبرنگاران گفت که اواخر روز شنبه در جشنهاي استقلال سودان جنوبي شرکت خواهد کرد. . .

به‌نوشته خبرگزاري رويترز، حضور عمرالبشير در جشنهاي استقلال سودان جنوبي نوعي شرمساري براي برخي از ديپلماتهاي غربي است. دادگاه بين‌المللي جنايتهاي جنگي براي رئيس‌جمهور سودان به اتهام ارتکاب جنايتهاي جنگي در سودان حکم جلب بين‌المللي صادر کرده است.

تلويزيون سي ان ان يكشنبه 19 تير 1390(10 ژوييه 2011)

ده‌ها هزار نفر بعد از خوانده شدن بيانيه اعلام استقلال در جنوب سودان، به جشن و شادي پرداختند. جامعه جهاني، از کشورهاي همسايه گرفته تا کانادا، از تولد اين کشور جديد استقبال کردند. اما اين جديدترين کشور جهان، بلافاصله تبديل به يکي از مشکل آفرين‌ترين کشورها مي‌شود. زيربناي اقتصادي ضعيف و تنشها در مرز جديد، در زمره اين مشکلات هستند. آن‌چه جنوب سودان از آن برخوردار است، نفت زياد است.

سالوا کر، رئيس‌جمهور سودان جنوبي: ما بايد [وقايع گذشته و از دست دادن جانها] را ببخشيم، هر چند نمي‌توانيم آنها را فراموش کنيم.

- هنوز هيچ توافقي بر سر مسائل اصلي، مانند تقسيم درآمدهاي نفتي، ترتيبات امنيتي، و مرز ميان دو کشور حاصل نشده است.