بولتن خبري ايران نبرد(1106) یکشنبه 12 تير 1390(3 ژوييه 2011)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات بهار عربی

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

ویژه بهار عربی ( سوریه، عراق، یمن، مصر و تونس)

 

سوریه

 

اتحاديه اروپا فرمانده سپاه پاسداران ايران را در رابطه با سوريه تحريم کرد

خبرگزاري فرانسه   جمعه 3 تير 1390(24 ژوئن 2011)

مجله رسمي اتحاديه اروپا روز جمعه گفت،   اين اتحاديه تحريماتي را بر عليه سه نفر از فرماندهان سپاه پاسداران از جمله فرمانده آن اعمال کرده است. اتحاديه اروپا آنها را متهم به کمک در سرکوب [قيام کنندگان] در سوريه کرده است.

اين مجله گفت محمدعلي جعفري به‌دليل دخيل بودن در تأمين تجهيزات، پشتيباني و کمک به سرکوب رژيم سوريه عليه تظاهراتها مواجه با انسداد دارائيها و ممنوعيت سفر مي‌باشد.

اتهامات مشابه‌يي نيز بر عليه قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس سپاه و حسين طيب معاون فرمانده در امور اطلاعات مطرح گرديده است... تحريمات جديد اتحاديه اروپا که رسماً روز پنجشنبه تصويب گرديد شامل چهار فرد سوري و چهار شرکت تجاري نيز مي‌باشد. نفرات تحريم شده سوري شامل دو پسر عموي بشار اسد زوليمه شليش رئيس امنيت رياست جمهوري و رياض شليش  رئيس يک شرکت خدمات عمومي نهاد خانه‌سازي نظامي ، مي‌باشند. دو نفر از وابستگان تجاري ماهر اسد برادر رئيس‌جمهور سوريه بشار اسد به نامهاي خالد قادر و ريف الکواتلي نيز در ليست تحريمها قرار دارند...

ليست نفرات و شرکتهاي تحريم شده در  جمعه روز دوم کنفرانس سران (در مجله رسمي اتحاديه اروپا) منتشر گرديده است  ، انتظار مي‌رود سران اتحاديه اروپا [در روز جمعه] خشم خود را از سرکوب در سوريه اعلام نمايند.

 

اعلام تشکيل کميته هماهنگي ملي سوريه توسط اپوزيسيون

خبرگزاري فرانسه   پنجشنبه 9 تير 1390(30 ژوئن 2011)

اپوزيسيون سوريه تأسيس يک کميته هماهنگي ملي را اعلام کرد که از مخالفان تبعيدي و مخالفان حاضر در سوريه تشکيل شده است تا براي رفرمهاي دموکراتيک تلاش نمايد. حسن عبدالعظيم وکيل حقوق‌بشر به خبرگزاري فرانسه گفت يک کميته هماهنگي ملي تشکيل شده است که خواهان تغييرات ملي و دموکراتيک در سوريه مي‌باشد او اضافه کرد يک پيش‌نويس سياسي نوشته شده است و براي احزاب و شخصيتهاي سياسي ارسال شده تا حول آن بحث و به تصويب گذاشته شود. افراد تشکيل‌دهنده کميته در داخل سوريه عبارتند از کساني مانند ميشل کيلو، هيثم الماله و فائز سارا و در خارج از سوريه عبارتند از افرادي مانند برحان گليون و رامي عبدل رحمان اين کميته شامل چندين حزب چپ و اپوزيسيون سوري و 11 گروه سياسي کردي نيز مي‌باشد.

فراخوان براي تظاهرات روز پنجشنبه در حلب

- حلب دومين شهر بزرگ سوريه روز پنجشنبه در انتظار تظاهرات و گردهمايي بزرگي بر عليه دولت سوريه مي‌باشد. براي تظاهرات ضد رژيم فراخوان داده شده است. يک گروه در فيس بوک براي تظاهراتي در حلب که خواهان سرنگوني بشاراسد است فراخوان داده است. آنها هم‌چنين از مردم سوريه خواهان تظاهرات در روز جمعه شدند. در پيامي که در فيس بوک گذاشته شده است نوشته شده است: آتش فشان حلب مردم خواهان سرنگوني رژيم هستند.

- روز چهارشنبه 300نفر از وکلاي سوري در شهر حلب تحصن کرده و شعارهايي در طرفداري از دمکراسي مي‌دادند.

 

آمريکا نيروي انتظامي ايران را به دليل همکاري در سرکوب معترضان سوريه تحريم کرد

راديو فردا   پنجشنبه 9 تير 1390(30 ژوئن 2011)

آمريکا روز چهارشنبه، نيروي انتظامي جمهوري اسلامي، اسماعيل احمدي مقدم، فرمانده اين نيرو به همراه احمد رضا رادان، جانشين فرمانده نيروي انتظامي را به اتهام همکاري با حکومت بشار اسد در سرکوب معترضان در سوريه تحريم کرده است. وزارت خزانه‌داري آمريکا اعلام کرده است علاوه بر نيروي انتظامي ايران، ژنرال جميل حسن، رئيس سازمان اطلاعات نيروي هوايي ارتش سوريه، و اداره امنيت سياسي سوريه را نيز به اتهام سرکوب مخالفان تحريم کرده است. در بيانيه وزارت خزانه‌داري آمريکا آمده است: احمد رضا رادان در ماه آوريل سال جاري به دمشق سفر کرده است تا در زمينه نحوه سرکوب مخالفان به حکومت بشار کمک کارشناسي ارائه کند. در همين زمينه، اتحاديه اروپا هفته گذشته محمدعلي جعفري، فرمانده کل سپاه، قاسم سليماني، فرمانده سپاه قدس، و حسين طائب، فرمانده اطلاعات سپاه ايران، را به اتهام همکاري در سرکوب معترضان سوري تحريم کرد.

 

در کنفرانس دمشق، اپوزيسيون سوريه خواستار انتقال به دموکراسي شد

سايت راديو فردا  سه شنبه 7 تير 1390(28 ژوئن 2011)

حدود ۱۶۰ منتقد حکومت بشار اسد روز دوشنبه با شرکت در کنفرانسي در دمشق، پايتخت سوريه، که با مجوز دولت برگزار شد خواستار انتقال صلح‌آميز به دموکراسي، پايان سرکوب‌ها و آزادي تمام زندانيان سياسي شدند.

اپوزيسيون و منتقدان حکومت آقاي اسد در پايان اين کنفرانس با انتشار سندي با عنوان ميثاق سوگند ياد کردند که جزئي از قيام صلح‌آميز مردم در سوريه براي برقراري آزادي و دموکراسي باقي خواهند ماند.

اين منتقدان هم‌چنين در بيانيه خود خواستار پايان فوري سرکوب، حق تجمعات صلح‌آميز، آزادي تمام زندانيان سياسي، و آزادي مطبوعات شدند.

 

فيلم ضرب و شتم و دستگيري در حمص سوريه بر روي اينترنت

تلويزيون الجزيره   چهارشنبه 8 تير 1390(29 ژوئن 2011)

فعالان هماهنگ كننده انقلاب سوريه بر روي سايتهاي اينترنت اعلام كردند كه دستگاه امنيتي سوريه دست به حمله به خانهها در مناطق مختلف كشور براي دستگيري به عمل آوردند. در تصاوير منتشر شده بر روي سايتهاي اينترنت، اقدام عناصر امنيتي براي ضرب و شتم و دستگيري يك نفر در شهر حمص نشان داده ميشود.

 

تظاهرات مناطق مختلف سوريه

تلويزيون الجزيره   جمعه 10 تير 1390(اول ژوييه 2011)

تظاهرات در شهرهاي سوريه از جمله إدلب، درعا، حماه، حلب و دير الزور جريان دارد.

طي 24ساعت گذشته هيچ پناهندهاي وارد تركيه نشده است.

خبرنگار الجزيره از تركيه: سوريه با تمركز نيروهايش در مناطق مركزي و تمركز دستكم 40فروند تانك در جنگهاي منطقه مانع خروج مردم از سوريه به تركيه شده است.

در شهر ساحلي اللاذقيه بعد از نظام جمعه تظاهركنندگان خواستار رفتن رئيس جمهور بشار الاسد شدند(شعار: الشعب يريد اسقاط نظام).

تظاهركنندگان در شهر عامودا در استان الحَسَكه خواستار سرنگوني نظام شدند.

تصاوير منتشر شده در اينترنت نشان ميدهد كه در آلبوكمال در استان دير الزور در جمعه موسوم به ارحل (بيرون برو) تظاهركنندگان خواستار سرنگوني نظام شدند.

در استان حسكه تظاهركنندگان در شهر رأس العين تظاهركنندگان خواستار سرنگوني نظام شدند.

براساس تصاوير منتشر شده در اينترنت تظاهركنندگان در شهر مَضايا در استان ريف دمشق خواستار سرنگوني نظام شدند.

در منطقه قابون تظاهركنندگان خواستار رفتن رئيس جمهور بشارالاسد و سرنگوني نظام شدند.

مردم سوريه در حي ركن الدين دمشق خواستار سرنگوني نظام و رفتن بشار الاسد شدند. (شعار: إرحل/ واحد واحد واحد، شعب سوري واحد)

فعالان گفتند كه تظاهركنندگان در حي ميدان دمشق خواستار سرنگوني نظام شدند.

در حي قدم در دمشق تظاهركنندگان خواستار رفتن بشار الاسد و سرنگوني نظام شدند (شعار: إرحل إرحل يا بشار).

در شهر درعا تظاهركنندگان خواستار سرنگوني نظام شدند.

اپوزيسيون سوريه: تشكيل هيأت هماهنگ كننده بين اپوزيسيون داخل و خارج سوريه اعلام گرديد.

كلينتون: سوريه براي اجراي اصلاحات دارد فرصت را از دست ميدهد. دمشق بايد يا بايد اصلاحات را شروع كند يا اين كه با اپوزيسيون سازمانيافته تر روبرو خواهد شد.

 

عراق

 

نيروهاي دولتي تظاهرکنندگان را دستگير و شکنجه مي‌کنند

تلويزيون الرافدين دوشنبه 12 ارديبهشت 1390(2 مه 2011)

تلويزيون الرافدين تصويرهاي منحصر بفردي به‌دست آورده است که نشان‌دهنده تعرض وحشيانه نيروهاي دولتي عليه تظاهر کنندگان غيرمسلح در ميدان احرار در موصل مي‌باشد.

يک زخمي : اين نشانه افتخار من است. اين خونها فداي عراقيان باد و ما بايد اولين قرباني مردم در اين راه باشيم اين زخمها مهم نيست. من قبل از اين‌که زخمي بشوم بخودم گفتم که عقب‌نشيني نخواهم کرد.

الرافدين هم‌چنين تصوير يکي از تظاهر کنندگان زنداني را به‌دست آورده است که توسط نيروهاي سوات و نيروهاي دولتي شکنجه شده است. وي در تظاهرات ميدان احرار دستگير شده بود و شديدترين شکنجه‌ها شده بود.

فرد شکنجه شده : روز سه‌شنبه 26/4نيروهاي ارتش و نيروهاي سوات که سياه‌پوش بودند مرا شکنجه کردند.

 

صالح المطلک گفت در مقابل دو راهي قرار دارد

تلويزيون البغداديه چهار شنبه 14 ارديبهشت 1390(4 مه 2011)

صالح المطلک معاون نخست‌وزير در امور خدمات فاش کرد که در اختيارات و وظايف تداخلهايي وجود دارد که ناشي از فعال نشدن اساسنامه داخلي نخست‌وزيري است. المطلک گفت به‌دليل انحصاري کردن اين اختيارات توسط نخست‌وزير اوهيچ اختياراتي ندارد. المطلک گفت او در مقابل دو انتخاب قرار دارد يا اين‌که کارش را رها کند زيرا که در حال حاضر نمي‌تواند کار زيادي انجام بدهد و يا صبر کند تا زمانيکه اساسنامه نخست‌وزيري به اجرا در بيايد و بتواند از همه اختياراتش برخوردار باشد.

 

موضع ليست العراقيه درباره کانديداهاي وزارت‌خانه‌هاي امنيتي

تلويزيون الشرقيه نيوز چهار شنبه 14 ارديبهشت 1390(4 مه 2011)

ليست العراقيه اعلام کرد که به نفع هيچ کانديدايي خارج از کانديداهايي که براي وزارت‌خانه‌هايي امنيتي ارائه شده رأي نخواهد داد. حيدر الملا سخنگوي ليست العراقيه گفت اسامي کانديداهاي معرفي شده مورد قبول و حمايت ليست العراقيه نمي‌باشند چرا که اينکار خارج از کادر توافقات سياسي صورت گرفته مي‌باشد و نقض توافقنامه اربيل به‌شمار مي‌آيد. لازم به توضيح است که نوري المالکي نخست‌وزير روز گذشته اسامي سه کانديدا براي وزارتخانه‌هاي امنيتي معرفي نمود که شامل توفيق الياسري براي وزارت کشور و سعدون الدليمي براي وزارت دفاع و رياض غريب براي امنيتي ملي مي‌باشند.

 

در يک انفجار در منطقه ابودشير40نفر کشته و زخمي‌شدند

تلويزيون البغداديه چهار شنبه 14 ارديبهشت 1390(4 مه 2011)

نتيجه انفجاري که در منطقه ابودشير در جنوب بغداد رخ داد چهل شهيد و زخمي بجاي گذاشته است. منابع امنيتي گفتند که يک خودرو بمب‌گذاري شده در کنار جاده رها شده بوده که منفجر مي‌شود. منابع پزشکي خبر دادند که وضعيت برخي از زخمي‌ها وخيم است.

 

شوراي وزيران قانون پايان دادن به فعاليت دادگاه عالي جنايي را به پارلمان احاله مي‌دهد

سايت راديو سوا پنجشنبه 15 ارديبهشت 1390(5 مه 2011)

علي الدباغ سخنگوي دولت اعلام کرد که شوراي وزيران روز سه‌شنبه با لايحه قانوني پايان دادن به فعاليت دادگاه عالي جنايي عراق موافقت کرد و آن را به پارلمان احاله نمود. دباغ در بيانيه‌اي که امروز صادر کرد گفت شوراي وزيران هم‌چنين با لايحه قانوني تأييد کنوانسيون بين‌المللي براي مبارزه با گروگانگيري از سوي عراق موافقت نمود.

 

بخشي از گفتگو با دکتر اياد علاوي عليه مالکي

تلويزيون بغداد  پنجشنبه 15 ارديبهشت 1390(5 مه 2011)

دکتر اياد علاوي رهبر ليست العراقيه گفت دليل اجرا نشدن توافقات اربيل که قبل از تشکيل دولت صورت گرفته بود ناشي از بي‌اعتمادي بين طرفهاي سياسي و تلاش برخي براي تک روي در حاکميت است. علاوي در برنامه بغداد گفتگو مي‌کند که فردا پنجشنبه از تلويزيون بغداد پخش خواهد شد تأکيد کرد که وي به اتحاديه اروپا و دولت آمريکا گفته است که دمکراسي يا شراکت ملي در عراق وجود ندارد.

اياد علاوي: به‌دليل منطق انحصار طلبي اين فرد است زيرا که همه آن‌چه مورد توافق قرار گرفته، چه در کميته‌هاي تخصصي يا توافق سه‌گانه که با امضاي من و برادر مسعود و برادر مالکي بود هيچکدام اجرا نشده است. اين نشان مي‌دهد که يا اعتمادي وجود ندارد که متاسفانه اعتمادي وجود ندارد و نشان مي‌دهد که منطق تک روي وجود دارد و اين منطق تک روي در عراق به پيش نخواهد رفت و ديگر سودي ندارد، مردم عراق از اين پديده چشيده‌اند و نخواهند پذيرفت. قبل از حدود ده روز پيش، سفراي کشورهاي اروپايي نزد من بودند، همه سفراي کشورهاي اروپايي بجز فرانسه بودند، سفير فرانسه اينجا نبود و کاردارش آمد، صحبت من روشن بود، درباره وضعيت همين طوري‌که شما سؤال مي‌کنيد آنها نيز سؤال کردند و من به آنها گفتم که اگر بگوييم در عراق دمکراسي واقعي است و شراکت ملي وجود دارد، اين يک خيال بافي و دروغ است. و شما توهم داريد يا آمريکا متوهم است و حتي کشورهاي منطقه‌اي اگر فکر کنند که در عراق شراکت و دمکراسي وجود دارد آنها نيز متوهم هستند.

 

رهبران العراقيه به اتفاق آرا کانديداتوري سعدون الدليمي به وزارت دفاع را رد کردند

تلويزيون الشرقيه نيوز  جمعه 16 ارديبهشت 1390(6 مه 2011)

رهبران ليست العراقيه با مشارکت تمام ي اعضاء خود، شب گذشته جلسه‌اي به‌رياست اياد علاوي رئيس اين ليست برگزار کرده و به اتفاق آرا کانديداتوري وزير فرهنگ کنوني، سعدون الدليمي به وزارت دفاع را رد کردند.

 سخنگوي اين ليست گفت که اين کانديداتور براي ما مرز سرخ است چرا که طرفي که حق دارد کانديدا معرفي کند فقط حق ليست العراقيه است و کسي نمي‌تواند اين حق را از العر اقيه بگيرد و هيچ جايي هم براي چانه زدن و مانور وجود ندارد.

 اين سخنگو گفت همه رهبران باتفاق آرا اين تصميم را گرفتند و اين ليست با فراکسيونهاي پارلماني ديگر اين موضع خود را هماهنگ کرده بود تا اين‌که در رابطه با اين موضوع همکاري کنند.

 

گفتگو با حسن جمعه روزنامه‌نگار دستگير شده در تظاهرات امروز-10

تلويزيون البغداديه جمعه 16 ارديبهشت 1390(6 مه 2011)

مجري: شما را دستگير کردند و بعد به اصطلاح آزادت کردند علت چه بود؟

حسن جمعه از سازماندهندگان تظاهرات جمعه: امروز صبح من و رفيقم ناصر ياسري سخنگوي جنبش 15فوريه از تظاهرات خارج شديم که با ماشين من به محلي در خيابان سعدون براي آوردن پلاکارد اقدام کنيم که پشت سر ما يک خودرو هامر مربوط به اطلاعات تيپ 11 ما را متوقف کرد و از ما کارت هويت خواست که من گفتم روزنامه‌نگار هستم ولي ما را به همراه دوستم به شيوه غيرقانوني و با زور سوار هامر کردند و يک کيسه سياه روي سرم کشيدند و درب آن را بستند و ما را بردند که وقتي پياده شديم متوجه شديم در مقر تيپ 11 که همان محل وزارت دفاع سابق بود بردند و سؤال کردند که چرا هر روز و هر جمعه تظاهرات مي‌کنيد که به آنها گفتيم اين ميدان تحرير محلي شده براي آزادگان و محلي شده براي آن انقلابيون مسالمت جوي واقعي که فقط براي خواسته‌هايشان و براي خواسته‌هاي مردم عراق تظاهرات مي‌کنند. ولي آنها کلمات نامناسبي به‌کار مي‌بردند و بعد از چند ساعت بازجويي گفتند که حضور تو در ميدان تحرير و رفيق تو و برخي افراد ديگر به‌خاطر اين بوده که با يک نفر عربستاني همکاري مي‌کرديد که در بين تظاهر کنندگان بوده است و اين فرد از افراد القاعده بوده است. که از وي سؤال کردم اين فرد القاعده چگونه وارد کشور شده است و چرا آن فرد القاعده اي را دستگيري نکرديد؟

مجري: آيا فکر مي‌کنيد که سقف خواسته‌هاي تظاهر‌کنندگان بالاتر رفته است؟

حسن جمعه: ما در جمعه هاي قبل خواهان تغيير دولت نبوديم ولي تظاهر‌کنندگان الآن خواهان تغيير دولت و رفتن اين دولت المالکي هستند و امکان ندارد که از اين به بعد با المالکي تعامل صورت بگيرد اين دولت حافظ مفسدين و رهبران فاسد و رهبران فساد در عراق شده است.

 

جلسه رهبران ليست العراقيه

تلويزيون العراقيه  شنبه 17 ارديبهشت 1390(7 مه 2011)

ميسون الدملوجي سخنگوي رسمي اين ليست گفت که اين جلسه در خانه طارق الهاشمي معاون رئيس‌جمهور برگزار شد خاص بحث حول تعيين‌تکليف کانديد وزيران امنيتي و هم‌چنين تعيين‌تکليف کانديد معاون رئيس‌جمهور صورت گرفت در اين جلسه حول توافقنامه اربيل به اضافه پيامدهاي وضعيت امنيتي فعلي مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

ميسون الدملوجي سخنگوي رسمي ليست العراقيه: اسامي براي برعهده گرفتن مناصب وزارت دفاع و وزارت کشور و وزير مشاور در امنيت ملي مطرح شده است ولي روي اين اسامي توافقي وجود ندارد نه داخل اتحاد ملي و نه خارج آن، و ما احساس مي‌کنيم که جديت کافي در طرح اين اسامي وجود ندارد و يک وقت کشي روشن است تا اين‌که اين وزارت‌خانه‌هاي مهم در اين شرايط سخت و پيامدهاي خطرناکي که منطقه با آن مواجه است همينطور خالي بماند.

 

محمود عثمان:آمريکا معتقد است که بقاي بخشي از نيروهايش در عراق امري ضروري مي‌باشد

تلويزيون الشرقيه نيوز یکشنبه 18 ارديبهشت 1390(8 مه 2011)

محمود عثمان عضو پارلمان از ليست کردي به الشرقيه نيوز گفت دولت آمريکا معتقد است که بقاي بخشي از نيروهايش در عراق بعد از سال 2011 جهت جلوگيري از نفوذ ايران در عراق و تأثيرات آن بر روي خليج و منطقه به‌طور کلي امري ضروري مي‌باشد:

محمود عثمان عضو پارلمان از ليست کردي : آمريکايي ها معتقدند که بقاي بخشي از نيروهايشان در عراق بعد از خروج نيروها امري ضروري مي‌باشد و علت اصلي آن نيز بر اساس آن‌چه من در رسانه‌ها و محافل آمريکايي مي‌شنوم، جلوگيري از نفوذ ايران در عراق و تأثيرات ايران بر روي خليج و بر عراق مي‌باشد.

 

مشعان السعدي: ادعاي اشغال زمينهاي كشاورزان ديالي توسط مجاهدين خلق غير منطقي است

سايت واع جديد   دوشنبه 19 ارديبهشت 1390(9 مه 2011)

مشعان السعدي عضو العراقيه اين ادعاها كه سازمان مجاهدين خلق زمينهاي كشاورزان در ديالي را اشغال كرده و به كمپ اشرف اضافه نموده است را, غير منطقي توصيف كرد.

السعدي در يك اظهار نظر خاص گفت اين ادعاها از اساس هيچ پايه اي ندارد و درست نيست چون زمينهايي كه روي آن كمپ اشرف بنا شده است ملك دولت است و نه ملك مردم برخلاف آنچه كه بعضي ها مدعي آن هستند.

وي اضافه كرد موضع سازمان مجاهدين خلق در رابطه با زمينها قانوني است و امكان تحقيق آن توسط يك ارگان بي طرف وجود دارد. سعدي از اين كه اين موضوعات الان مطرح مي شود ابراز تعجب كرد و در ادامه گفت: اين موضوعات بعد از حمله اي كه به پناهندگان در كمپ اشر ف صورت گرفت, مطرح مي شود.

وي اضافه كرد ساكنان كمپ اشرف ميهمانان مردم عراق هستند و امكان ندارد كه با آنها با اين شيوه غير انساني رفتار كرد. وي تأكيد كرد آنها از حفاظت بين المللي برخوردارند و حمله به آنها از موارد نقض حقوق بشر محسوب مي شود.

 

درگيري در زندان وزارت کشور و قتل 19نفر مشکوک است

تلويزيون البغداديه   دوشنبه 19 ارديبهشت 1390(9 مه 2011)

در درگيري داخل زندان وزارت کشور در بغداد19نفر کشته شدند. يک مقام مسئول در وزارت کشور گفت اين درگيري باعث شد که هشت پليس که چهار افسر از معاونت جنايت بزرگ در بين آنها هستند و هم‌چنين 11زنداني که در بين آنها حذيف بطاوي يکي از رهبران القاعده ملقب به والي بغداد است به قتل برسند. منابع گفتند مدير مبارزه با تروريزم در منطقه کراده سرتيپ مويد صالح از جمله کشته‌ها مي‌باشند. اين منابع خاطرنشان کردند که اين عمليات که بطاوي آن را فرماندهي کرده است هنگامي شروع مي‌شود که يک افسر با درجه سروان از او حول مجموعه ترورهاي اخير بازجويي مي‌کند وي گفت که بطاوي توانسته بود هنگام باز کردن در سلولش کلت آن افسر را بگيرد و زندانياني که از آن سلول خارج مي‌شوند توانستند سلاح و نارنجک هاي دستي به‌دست بياورند که در درگيري با نگهبانان زندان از آن استفاده کردند. با ناپديد شدن فيلمهايي که طي 24ساعته از آن‌چه در زندان و راهروهاي آن مي‌گذرد را ضبط مي‌کند به‌نظر مي‌رسد که داستان وزارت کشور ناقص باشد و باعث سوالات زيادي حول شش ساعت درگيري مسلحانه در زندان مي‌باشد.

گزارش:. . . چرا واقعيتها را مي‌پوشانند؟ آيا اين يک جنگي مسلحانه بوده است که بين طرفداران مالکي و افسران حرفه‌اي در وزارت کشور صورت گرفته است؟ چرا نوارها را مخفي مي‌کنيد؟ آيا اين تلاشي براي ايجاد درگيري در داخل زندان بوده تا اين‌که همه در آنجا کشته شوند، چه آن تروريستهايي که به جنايت انفجار کليساي سيده نجات متهم هستند وچه افسراني که در زندان کار مي‌کنند تا اين‌که عامل اصلي اين جنايت و مسئوليت وزارت دفاع مالکي در دوره قبلي و نقش ارگانهاي امنيتي شخصي اش پوشانده شود؟

 

رئيس ستاد ارتش عراق موضع نظامي عراق نسبت به خروج نيروهاي آمريكايي را اعلام داشت

تلويزيون الشرقيه نيوز سه شنبه 20 ارديبهشت 1390(10 مه 2011)

رئيس ستاد ارتش عراق موضع نظامي عراق نسبت به خروج نيروهاي آمريكايي از عراق بعد از سال 2011 را اعلام داشت و گفت طبق طرح برنامه ريزي شده عراق نمي تواند از آسمان و مرز خود تا سال 2020 حفاظت كند و خروج نيروهاي آمريكايي ها از عراق قبل از اين موعد را براي عراق زيانبخش توصيف نمود. بابكر زيباري رئيس ستاد ارتش عراق در يك موضع گيري مطبوعاتي گفت نزد رياست ستاد ارتش عراق و شوراي امنيتي ملي و نخست وزيري عراق طرحي وجود دارد كه از سال 2008 شروع شده و در مراحل مختلف تا سال 2020 به مرحله اجرا گذاشته مي شود و در آن زمان عراق ارتشي خواهد داشت كه مي تواند از مرز آبي و دريايي و زميني خود حفاظت نمايد. زيباري گفت ارتش عراق در سطح داخلي براي مقابله با تروريزم آماده است ولي توان حفاطت از آسمان و مرز عراق را ندارد و در اين حفاطت بر روي آمريكايي ها حساب مي كند.

 

اسامه النجيفي گفت که رأي‌گيري براي سه معاون رئيس‌جمهور تلاشي براي کاهش خفقان است

تلويزيون الجزيره  پنجشنبه 22 ارديبهشت 1390(12 مه 2011)

مجلس نمايندگان عراق با اکثريت آرا طارق الهاشمي، عادل عبدالمهدي و خضير الخزاعي را به‌عنوان معاون رئيس‌جمهور تأييد کرد. يک منبع در پارلمان عراق گفت که کار رأي‌گيري براي سه معان براساس توافق سياسي و در يک سبد براي خروج از بحران 5 ماهه به علت اعتراض تعدادي از فراکسيونهاي سياسي در رابطه با تعيين خزاعي بود. اسامه النجيفي رئيس مجلس نمايندگان عراق گفت که رأي‌گيري در پارلمان براي سه معاون رئيس‌جمهور به‌ صورت يک بسته سرجمع تلاشي براي کاهش خفقان سياسي در کشور و نزديک کردن نقطه نظرات بين فراکسيونهاي سياسي است.

 

المطلک: هيچ اشغالگري چه غربي و يا شرقي نبايد در عراق باقي بمانند

تلويزيون الرافدين پنجشنبه 22 ارديبهشت 1390(12 مه 2011)

صالح المطلک معاون نخست‌وزير فعلي گفت خروج نيروهاي اشغالگر از عراق در صورتي انجام خواهد شد که همه فراکسيونهاي سياسي براي اداره کشور بدون نياز به هيچ طرف ديگري به توافق برسند. المطلک از همه آنهايي که در دولت شرکت دارند يا در اپوزيسيون هستند خواست که عدم تمايلشان براي بقاي هيچ‌گونه اشغالگري در عراق چه غربي باشد يا شرقي را اعلام کنند.

 

ابوعلي البصري به خارج از عراق فرار کرده است

تلويزيون البغداديه جمعه 23 ارديبهشت 1390(13 مه 2011)

يک منبع پارلماني به البغداديه گفت عبدالکريم عبدفاضل ملقب به ابوعلي البصري بعد از اين‌که از محتواي گزارش کميته حقيقت‌ياب قبل از خواندن آن مطلع مي‌شود به خارج از عراق فرار مي‌کند.

 

گزارشي از همکاري دفتر مالکي با القاعده در فراري دادن زندانيان بصره

تلويزيون البغداديه  شنبه 24 ارديبهشت 1390(14 مه 2011)

کميته حقيقت‌ياب مربوط به فرار زندانيان از زندان مرکزي بصره از دفتر نخست‌وزير و مدير اطلاعات خواست که دليل جابجايي نيروها در آستانه فرار زندانيان القاعده در بصره و عدم اجراي دستورات نظامي مربوط به حسابرسي و عدالت و تغيير دو فرمانده نظامي را توضيح بدهند.

گزارش: کميته حقيقت‌ياب از دفتر نخست‌وزير و مدير اطلاعات خواست که دليل جابجايي نيرو در آستانه فرار زندانيان و عدم اجراي دستورات نظامي مربوط به حسابرسي و عدالت وهم‌چنين جابجايي دو فرمانده نظامي را توضيح بدهد.

 

گفتگو با حيدر الملا درباره گزارش کميته حقيقت‌ياب مربوط به فرار زندانيان از بصره

تلويزيون البغداديه  يكشنبه 25 ارديبهشت 1390(15 مه 2011)

مجري: بعد از اين‌که دفتر مالکي به فراري دادن زندانيان متهم شده است شما خواستار بازتحقيق حول زندانيان شديد، اگر متهم خودش تصميم‌گيرنده است چه طرفي اين تحقيق را انجام مي‌دهد؟

حيدر الملا منشي کميسيون حقوق‌بشر مجلس و عضو ليست العراقيه: فضاحتي که براي افکار عمومي عراق فاش شد توسط کميته حقيقت‌ياب مربوط به فرار زندانيان در استان بصره بود، گذشته از اين‌که اين جنايتي است که آدم عرق شرم مي‌ريزد ولي يک نشانه خطرناک از دست داشتن ارگانهاي امنيتي در ريختن خون عراقيان و سلب آزادي عراقيان است و اين موضوع حرف ما را که طي سالهاي گذشته مي‌گفتيم را اثبات مي‌کند، ما گفته بوديم که ارگانهاي امنيتي نياز به باز سازي و بازبيني دارند تا اين‌که وابستگيها عراق باشد و نه فرقه اي، اين وضعيت تشکيل دولت نهادينه‌اي را مورد تأکيد قرار مي‌دهد در غيراينصورت چه برداشتي مي‌توانيم داشته باشيم که دفترنخست وزير در آزادي عراقيان و سرنوشت عراقيان بازي مي‌کند و با خطرناک‌ترين سازمان تروريستي که القاعده است و طي سالهاي گذشته خون عراقيان را مي‌ريخته است همدستي مي‌کند. اين ناشي از فساد مالي و اداري است ولي شکي نيست که آن‌چه افشا نشده فضاحت‌بارتر است ولي ما از اين نگرانيم که طرح و برنامه منطقه‌اي در پشت اين ارتباطات باشد.

مجري: شما اين را فضيحت توصيف کرديد، آن را يک نشانه خطرناک توصيف کرديد؟ چرا خواستار استيضاح نخست‌وزير نمي‌شويد؟

الملا: من شخصاً براي ميزباني آقاي نخست‌وزير درخواست داده‌ام و 75نماينده مجلس اين درخواست را امضاء کرده‌اند که نوري المالکي به‌عنوان فرمانده کل نيروهاي مسلح ميزباني شود تا اين‌که حول آمادگي نيروهاي عراقي بحث شود.

مجري: آيا فرقي بين ميزباني و تعارف نوشيدني ها با روي ميز گذاشتن اين جنايت و هم‌چنين طرح فراري دادن اعضاي خطرناک القاعده که باز کارهاي تروريستي شان را از سر بگيرند وجود دارد؟

الملا: من با شما موافق هستم که فرقي هست. ولي وقتي که من آن درخواست ميزباني را دادم هنوز کميته حقيقت‌ياب به اين نتيجه‌گيري خطرناک نرسيده بود، هم‌چنين اين گزارش در آخرين جلسه مرحله قانونگذاري مجلس مطرح شد ولي من متعهد مي‌شوم که از اين موضوع نگذريم و بالاترين سطوح را به حسابرسي مي‌کشانيم و استيضاح مي‌کنيم زيرا که کسي بالاتر از قانون و مهمتر از آزادي مردم عراق وجود ندارد. اين پرونده و گزارش کميته حقيقت‌ياب بايستي اقدامات عملي در پي داشته باشد لذا من ديروز درخواستي از رئيس مجلس کردم که کميته اي براي دنبال کردن گزارش کميته حقيقت‌ياب تشکيل شود زيرا که مجلس به اين گزارش رأي داده است. ديگر نمي‌توان دفترخاص نخست‌وزير را در اين وضعيت باقي گذاشت که در همه اين جنايتها دست داشته باشد لذا اين کار نياز به يک درنگ توسط همه اعضاي مجلس دارد تا اين‌که اين‌گونه عملکردها عليه مردم عراق تکرار نشود. ما گفتيم که اين گزارش ميزان درد ورنجي که مردم عراق دارند را فاش کرده است هم‌چنين نشان داده است که هزاران بيگناه به‌زور دستگير شده و به زندان انداخته شده‌اند تا اين‌که جنايتهايي که برخي از رهبران سياسي در کشور مرتکب مي‌شوند را بپوشانند. جنايت بصره نيز چيزي نيست الا نمونه‌اي از اين وضعيت، انبوهي مردم بيگناه را به زندان انداخته‌اند و حتي حکم اعدام آنها را صادر کرده‌اند ولي اين گزارش نشان مي‌دهد که آنها بيگناه هستند، من در مجلس گفتم که اين گزارش نشان مي‌دهد که هزاران بيگناه عراقي در زندان هستند بدون اين‌که جرمي داشته باشند و دليل آن ناشي از فساد مالي و اداري است لذا اين تحقيق را ادامه مي‌دهيم و به دولت فشار مي‌آوريم تا اين‌که پاي پرونده حقوق‌بشر بيايد، موضوع بجايي رسيده است که آقاي ملکرت نماينده دبيرکل سازمان ملل به نخست‌وزير نوشته است که بايد حقوق‌بشر را رعايت کنيد و اين توصيه دليل ديگري بر نقض حقوق‌بشر مردم عراق است.

مجري: اعضاي جديد دولت ساکت شده‌اند و با گزارش زندان بصره خيلي عادي رفتار کردند در صورتي‌که که اين يک جنايت سياسي و جنايي است، لذا مسئوليت شما چيست؟

الملا: برعکس است و اين موضوع نمي‌تواند به اين راحتي سپري شود ما به‌عنوان فراکسيون العراقيه اين درخواست را داده بوديم که کميته اي تشکيل شود و گزارش اين کميته دنبال شود و در جلسه بعدي دولت فراکسيون العراقيه موضع خواهد داشت. . .

مجري: شما در العراقيه و جبهه گفتگوي ملي وقتي که رئيس جبهه و اعضاي ديگر آن ريشه کني شدند دنيا را روي سرتان گذاشتيد ولي حال که يک جنايت خطرناکي صورت گرفته است و به خون بيگناهان در بصره ربط دارد و خونهايي که تروريستها در کليساي سيده نجات و مناطق ديگر ريختند ساکت مي‌شويد؟

الملا: تماس قطع شد.

 

فرمانده تيپ حفاظتي منطقه خضرا به ايران فرار کرده است

تلويزيون الرافدين سه شنبه 27 ارديبهشت 1390(17 مه 2011)

منابع ويژه به الرافدين گفتند که زنداني حيدر حميده متهم به قتل دسته جمعي از زندان تاجي فراري داده شده است. اين منابع مطلع گفتند که حيدر حميده به جنايت قتل دسته جمعي که به 120جرم مي‌رسد متهم مي‌باشد و فراري دادن وي يک هفته پيش توسط ارگانهاي ويژه وابسته به نوري المالکي نخست‌وزير دولت غيرقانوني و ناقص صورت گرفته است و زندان بان سعد سوار که به‌صورت عملي اداره زندان تاجي را به‌دست دارد اين دستور را اجرا کرده است.

در همين رابطه منابع امنيتي فاش کردند که سرتيپ علي فاضل عمران فرمانده تيپ 54ويژه حفاظت منطقه خضراء که نزديک به مالکي است جمعه گذشته به ايران فرار کرده است. منابع گفتند که مالکي به اين فرار کمک کرده است زيرا که فاضل عمران در فراري دادن 12 زنداني از زندان مرکزي بصره و در حمله به ساختمان ارگان مبارزه با تروريزم وابسته به وزارت کشور دست داشته است. لازم بذکر است که سرتيپ علي فاضل عمران به جنايت قتل عمد در مناطق بغداد و کرخ متهم است و يکي از بازوهاي سپاه قدس ايران است.

 

55 عضو پارلمان عراق از طرح پارلمان اروپا براي حل مسالمت آميز بحران اشرف حمايت مي كنند

خبرگزاري مستقل (ايپا)  چهارشنبه 28 ارديبهشت 1390(18 مه 2011)

55عضو مجلس نمايندگان عراق نامه اي به نماينده ويژه دبير كل ملل متحد در عراق آقاي ادملكرت در مورد طرح پارلمان اروپا براي يافتن راه حلي حول بحران كمپ اشرف ارسال نمودند.

حيدرملا گزارشگر كميسيون حقوق بشر پارلمان در بيانيه اي كه خبرگزاري مستقل ايپا نسخه اي از آنرا دريافت كرد گفت اين نامه اشاره مي كند كه اين پرونده از جنبه هاي ملي و انساني براي ما اهميت دارد و فاجعه 8 آوريل گذشته نيز متأسفانه صحت معتبر بودن هشدارها و نگرانيهاي ما را اثبات نمود.

و اضافه مي كند اين حادثه از اين بابت اهميت دارد كه نشانه اي از عدم احترام ارگانهاي ما به قوانين و حقوق بشر از يك سو و عدم استقلال عمل آنها نسبت به فشارها و طرح و برنامه هاي خارجي از سوي ديگر است. اگر چه هنوز ضايعات اين حادثه هنوز معالجه نشده است ولي ما بايد به گونه اي عاجل به راه كارهايي براي مقابله با بروز چنين فاجعه اي بپردازيم.

در بيانيه حيدر ملا آمده است اين نامه اضافه ميكند ديدار نمايندگان پارلمان اروپا از عراق در پايان ماه آوريل و راه حل ارائه شده از سوي آنها بعد از بازگشت به اروپا كه در بيانيه 6 مي هيئت اروپايي فرموله شده است يك راه حل مسالمت آميز و جامع براي پايان دادن به بحران انساني كنوني در اشرف است. اين طرح با حمايت رئيس سياست خارجي اتحاديه ، عاليجناب كاترين اشتون نيز روبرو شده و در اولويت هاي سياست خارجي اتحاديه اروپا قرار داده شده است از اينرو و براي اينكه همه ما با يك صدا صحبت كنيم بر ضرورت حمايت از اين طرح و نيز تمركز همه انرژيها براي عملي ساختن آن را يآد آوري ميكنيم، نياز به تأكيد دارد كه جابجايي اجباري ساكنان اشرف در داخل عراق كه از سوي برخي طرفهاي سياسي مطرح ميشود يك بحران سازي جديد است كه خطرهاي غير قابل پيش بيني جديدي را براي ساكنان بي دفاع اشرف ايجاد ميكند.

نمايندگان در نامه شان تأكيد ميكنند كه: ما معتقديم كه خروج نيروهاي مسلح از اشرف و پايان محاصره آن و همچنين دسترسي فوري مجروحان جنايت 8 آوريل به امكانات پزشكي همزمان با برگرداندن متعلقات ضبط شده ساكنان اشرف مهمترين گامهاي ضروري براي هر راه حلي در قبال ساكنان اشرف است. لازم به تأكيد است كه تحقيق مستقل حول آنچه در جمعه خونين 8 آوريل اتفاق افتاده است و نيز مشخص كردن مسئوليت مقامات دست اندركار در اين جنايت يك گام ضروري براي حل و فصل اين پرونده مهم است.

اين نامه اينگونه خاتمه مي يابد نيروهاي آمريكايي و سازمان ملل تا به جريان افتادن يك راه حل جامع مسئوليت مهمي دارند و ضروري است كه بر اجراي اين شروط نظارت كنند. واضح است كه شانه خالي كردن از اين مسئوليت ها عواقب ناگوار بيشتري را در مسير ما قرار ميدهد.

 

سريال رسواييهاي نور المالکي

تلويزيون الرافدين   پنجشنبه 29 ارديبهشت 1390(19 مه 2011)

1. ابوعلي البصري به فراري دادن زندانيان خطرناک از زندانهاي کاخ رياست جمهوري در بصره متهم است. او عبدالکريم عبد فاضل الديبجراوي است و براي رد گم کردن خودش را البصري ناميده است. او ليسانس زبان انگليسي را دارد.

 همسرش در استکهلم مدير يکي از مدارس عربي است. او يکي از اعضاي حزب‌الدعوه است و فردي خونريز توصيف مي‌شود. او مسئول حفاظتي منطقه خضرا و مسئول امنيتي نامه‌هايي است که براي مالکي فرستاده مي‌شود. يک هسته ويژه به‌نام هسته صقور را فرماندهي مي‌کند که تحت نظارت شخصي مالکي است.

 هنگامي‌که همراه با هسته ويژه‌اش در استانهاي صلاح‌الدين و نينوي و الانبار مي‌چرخد تا افسران را دستگير کند و يا به قتل برساند، لباس رسمي مي‌پوشد، او و نيروهاي همراه تنها با دستور مالکي عمل مي‌کنند.

او روز بعد از رسوا شدن در روز  10 مه 2011 به ايران فرارکرده است و شايد که به سوئد رسيده باشد زيرا که او پاسپورت سوئدي دارد.

2. کاطع نجيمان الرکابي (ابو مجاهد): او برادر مادري مالکي است و خيلي شبيه اوست. انتقال اموال مالکي به خارج به‌خصوص به استراليا زير نظر او صورت مي‌گيرد و رئيس اتاق بازرگاني بغداد ابراهيم البغدادي در قاچاق به او کمک مي‌کند. وقتي که در سال 2009مالکي به استراليا رفت در اصل آن سفر براي اين بود که تلاش کند يکي از پسران کاطع نجيمان که به اتهام قاچاق مواد مخدر به زندان ابد محکوم شده بود را آزاد کند.

3- سرتيپ علي فاضل عمران العبيدي:        

 فرمانده تيپ 54 از لشکر ششم مربوط به منطقه بغداد است. او مسئول مناطق يرموک و منصور و قادسيه و جامعه و حارثيه و العدل و محله داخليه مي‌باشد. او در منطقه سنديه در شهرستان خالص در استان ديالي زندگي مي‌کند و درسليمانيه در شمال عراق خانه ديگري دارد. دو برادر دارد يکي به درجه استوار است که نامش مشتاق مي‌باشد او عضو اين تيپ است و ديگري با درجه سروان مي‌باشد و نامش فائز است که قبلاً توسط عناصر مسلح به قتل رسيده است.

 او قبل از اشغال عراق در گارد رياست جمهوري يک سروان بود و مشمول ريشه کني شد ولي رابطه تنگاتنگش با ابوعلي البصري او را قادر کرد که از اين مانع عبور کند و به ارتش فعلي بپيوندد و در چند منصب کار کند از جمله در تيپ بدنام المثني سپس فرمانده گردان لشکر ششم شد که در آنجا به سرتيپ ارتقاء درجه يافت و به فرماندهي تيپ منصوب شد. او يکي از اعضاي تيم بازهاست که عبدالکريم عبد فاضل مشهور به ابوعلي البصري رياست آن را برعهده‌دارد. اين هسته مسئول قتل و ترور و کوچ دادن در مناطق يرموک و منصور و جامعه و حارثيه و قادسيه و العدل و الداخليه در بغداد مي‌باشد

4 علي حسين جفات ملقب بالح َ جي: او يکي از اعضاي برجسته هسته بازها است.

5. سرهنگ رحيم کاظم رسن البيضاني: فرمانده تيپ بدنام المثني است که نام تيپ اش را به تيپ24 تغيير داده است تا اين‌که جنايتهايش عليه بيگناهان را بپوشاند. او يکي از اعضاي برجسته هسته بازهاست که مالکي طرح هاي فرقه‌گرايانه‌اش را به‌وسيله آنها به پيش مي‌برد. او به‌طور خاص در شهرستان ابوغريب جنايت هاي زيادي مرتکب شده است که برخي با صدا و تصوير مستند شده است.

 

تعداد قربانيان دو انفجار كركوك در عراق به 28كشته رسيد

تلويزيون الجزيره  پنجشنبه 29 ارديبهشت 1390(19 مه 2011)

سه انفجار صبح امروز شهر كركوك را به لرزه درآورد. دو انفجار مديريت پليس كركوك و انفجار سوم يك گشت پليس جنايي را در نزديكي ساختمان استانداري هدف قرار داد. خبرنگار الجزيره به نقل از منابع امنيتي گفت كه 22تن از جمله چهار افسر وابسته به امنيت كركوك كشته و بيش از 100تن مجروح شدند. اين انفجارها دو روز بعداز اعلام دستگيري والي دولت موسوم به اسلامي عراق به نام محمد عارف امين و شبكه اي كه به عقيده مقامات متعلق به تشكيلات القاعده است، رخ داد.

سؤال: جزييات جديد سه انفجار چيست؟

احمد زاويتي، مدير دفتر الجزيره در كردستان: آمار جديد صادره از بيمارستان كركوك اشاره به 28كشته دارد. اين تغييرات در تعداد كشته ها به علت تعداد زياد مجروحين است كه باعث افزايش تعداد كشته ها ميشود. انفجار اول در پاركينگ خودروهاي كاركنان مديريت پليس كركوك صورت گرفت. وقتي مقامات به سوي محل انفجار رفتند خودرو ديگري منفجر شد و انفجار دوم خطرناك تر از اول بود و منجر به كشته و مجروح شدن تعداد بيشتري شد كه شامل افسران و مأموران پليس و مردم عادي كه در محل انفجار بودند شد. انفجار ديگر خودرو پليس جنايي در 40متري ساختمان استانداري كركوك را هدف قرار داد كه منجر به از بين رفتن 8خودرو از جمله خودرو پليس جنايي شد. تعدادي از مأموران پليس در اين انفجار مجروح شدند. اين حادثه چه بسا با عث ميشود مقامات دولت عراق و استان كركوك را در تنگنا قرار دهد به اعتبار اين كه مقامات استان كركوك در تلاش براي باثبات كردن استان كركوك توافقاتي بين طرف كردي و تركماني صورت گرفت اما طرف عربي اين توافق را كنار گذاشتن خود دانست و به اين خاطر جلسات شوراي استان كركوك را تحريم كردند. همچنين مقامات عراقي در تنگنا قرار خواهند گرفت به اين خاطر كه تشكيل دولت بعد از يك سال و با ابتكار بارزاني تشكيل شده اما پس از گذشت 6ماه اين دولت نتوانسته است كانديداهاي وزارت خانههاي امنيتي را حل كند. در كردستان گفته ميشود كه مسعود بارزاني براي حل مشكلات بين فراكسيونهاي عراقي توسط فراكسيونها و تشكيل كامل دولت به بغداد ميرود. استان كركوك جزو ساير استانهاي بيثبات عراق است.

 

ليست العراقيه خواستار استعفاي دولت در پايان مهلت صد روزه شد

تلويزيون البغداديه  پنجشنبه 29 ارديبهشت 1390(19 مه 2011)

ليست العراقيه خواستار استعفاي دولت فعلي در پايان مهلت صد روزه (قبل از اين‌که تعداد وزارتخانه‌ها را کاهش بدهد) گرديد. حيدر الملا سخنگوي العراقيه نسبت به صداقت مالکي درباره کاهش و ادغام وزارتخانه‌ها شک و ترديد کرد به‌خصوص که او تحت فشار هم‌پيمانانش در اتحاد ملي است. الملا گفت تنها مشکل در اتحاد ملي اين است که فشار منطقه‌اي وجود دارد تا اين‌که استحقاق العراقيه براي تشکيل دولت به سرقت برده شود. الملا گفت بين فراکسيونهاي تشکيل دهنده ائتلاف ملي بحران واقعي وجود دارد. وي خاطرنشان کرد که العراقيه با فراکسيونهاي مختلف براي ترسيم شکل دولت آينده و پيشرفت روند سياسي بر اساس ملي و نه فرقه‌گرايي تفاهم اوليه دارد.

 

فراکسيونهاي سياسي با کانديداتوري خالد العبيدي براي وزير دفاع به توافق رسيدند

تلويزيون البغداديه پنجشنبه 29 ارديبهشت 1390(19 مه 2011)

يک منبع پارلماني فاش کرد که فراکسيونهاي پارلماني توافق کرده‌اند که خالد العبيدي براي وزير دفاع کانديد شود. اين منبع افزودکه فراکسيونهاي سياسي در نشستي که طي روزهاي گذشته زير نظر اکراد در بغداد برگزار شده است با کانديد ليست العراقيه خالد العبيدي بجاي کانديد نخست‌وزير نوري المالکي سعدون الدليمي براي وزارت دفاع موافقت کرده‌اند. اين منبع گفت نخست‌وزير نوري المالکي العبيدي را همراه با دو کانديداي وزارت کشور توفيق الياسري و امنيت ملي رياض غريب در جلسه فوق‌العاده مجلس که در ابتداي ژوئن برگزار خواهد شد معرفي خواهد کرد.

 

نقطه نظرات گيتس در مورد عراق

سايت وزارت دفاع آمريکا  جمعه 30 ارديبهشت 1390(20 مه 2011)

درخلال يک جلسه پرسش و پاسخ امروز در اين جا، وزير دفاع، رابرت گيتس نظرات خود در مورد وضعيت در عراق، افغانستان و پاکستان را براي دانشجويان مهندسي ارتش آمريکا توضيح داد.

اگر‌چه توافق‌نامه جاري بين آمريکا و عراق خواستار خروج تمامي نيروهاي آمريکايي از عراق تا پايان امسال مي‌باشد، گيتس گفت، مقامات آمريکا و عراق ادامه حضور نسبتاً کم آمريکا در آنجا را با ارزش مي‌دانند.

گيتس گفت، من فکر مي‌کنم که اکثر ما در دولت، به ماندن نيروهاي ذخيره آمريکا در عراق اعتقاد داريم ، بر آورد مي‌شود که ابعاد آن نيرو بين 8 هزار تا 15 هزار باشد. وي اضافه کرد، نيروي ذخيره، به آموزش نيروهاي عراقي ادامه خواهد داد.

گيتس اظهار داشت، بعلاوه حضور دائم آمريکا براي بازداشتن ايران از دخالت در عراق و قوت قلب دادن به متحدينمان در منطقه مفيد مي‌باشد، علاوه بر آن، مذاکراتش با رهبران عراقي نشان مي‌دهد که آنها نيز موافقند. اما گيتس تأييد کرد که اين نقطه مشاجره بين مقامات منتخب عراقي مي‌باشد.

وي گفت، اکثرمقامات عراقي تأييد مي‌کنند که نياز به حضور دائم آمريکا مي‌باشد، اما در عراق به‌لحاظ سياسي جنجال برانگيز است. واقعيت اين است که اکثر عراقيان خواهان رفتن ما هستند .

 

بريتانيا به ماموريت نظامي خود در عراق خاتمه مي‌دهد

آسوشيتدپرس  يكشنبه 1 خرداد 1390(22 مه 2011)

روز يکشنبه، آخرين نيروهاي نظامي بريتانيا در عراق لنگر کشيده و به بيش از 8سال جنگيدن با شبه‌نظاميان، و نيز آموزش به نيروهاي امنيتي خاتمه دادند. . .

 تعداد کمي از مقامات دفاعي بريتانيا، به‌کار خود در سفارت اين کشور در بغداد ادامه خواهند داد، و 44تن از پرسنل نظامي بريتانيايي نيز، به‌عنوان بخشي از ماموريت آموزشي ناتو در آکادمي نظامي عراق، در پايگاهي در جنوب پايتخت، باقي خواهند ماند. علي دباغ، سخنگوي دولت عراق گفت که ملوانان آمريکايي، به آموزش نيروهاي عراقي براي تأمين امنيت آبهاي ساحلي اين کشور، تا پايان سال جاري ادامه خواهند داد.

 

مقام دفاعي کردي از تمديد باقي ماندن نيروهاي آمريکايي حمايت مي‌کند

خبرگزاري فرانسه  يكشنبه 1 خرداد 1390(22 مه 2011)

روز يکشنبه يک مقام ارشد کردي از باقي ماندن نيروهاي آمريکايي بعد از ضرب‌الاجل عقب‌نشيني آنها در آخر سال است دفاع کرد و حمايت نادر خود را از تمديد ابقاي اين نيروها درست چند ماه قبل از اين‌که نيروهاي آمريکايي بايستي از عراق بيرون بروند ابراز داشت.

جبارياور دبيرکل و مقام ارشد وزارت امور پيشمرگه در منطقه خودمختار کردستان گفت، ما معتقديم که به دلايل امنيتي و سياسي، عراق هنوز به نيروهاي آمريکايي نياز دارد.

پيشمرگه نيروهاي چريکي کردي مي‌باشند که مسئوليت دفاع خارجي منطقه کردستان را بر عهده‌دارد.

ياور در يک کنفرانس خبري در اربيل پايتخت منطقه کردي گفت، اگر دولت در بغداد و پارلمان عراق خواستار تاخير عقب‌نشيني هستند، ما موافقيم. وي با اشاره به قسمتهايي از اراضي که هم مورد ادعاي مقامات در اربيل و هم دولت در بغداد مي‌باشد گفت، هنوز مشکلات حل ناشده‌يي وجود دارند، مانند مسأله اراضي که مورد مناقشه مي‌باشد. اين مسأله نزاعي است که مقامات آمريکايي از ديرباز به آن به‌عنوان يکي از موانع موجود براي ثبات درازمدت عراق اشاره مي‌کنند. اگر‌چه حضور نيروهاي آمريکايي در کردستان عراق محبوبيت اجتماعي دارد اما حمايت علني ياور در عين اين‌که بغداد در نظر دارد مشخص کند آيا نيروهاي آمريکايي در عراق را بعد از خاتمه سال نگه دارد يا نه، از ميان اولين اظهارنظرهاي اين‌چنيني مي‌باشد.

 

نيروهاي آمريكايي تا سال2016 درتعدادي از استانهاي عراق باقي خواهند ماند

تلويزيون الرافدين 3 خرداد 1390 _24 مه 2011

تلويزيون الرافدين يك سند محرمانه بدست آورده است كه بين سفارت اشغالگر آمريكايي و وزارت خارجه فعلي عراق مي باشد و طبق آن بقا و گسترش نيروهاي اشغالگر را تا سال 2016 تعيين مي كند. اين سند نشان مي دهد كه توافقي صورت گرفته كه بقاي تعداد زيادي از سربازان اشغالگر در پنج استان عراق تا سال 2016 را مورد تاكيد قرار مي دهد و اين توافق قابل تمديد است. بر اساس اين توافقنامه نيروهاي اشغالگر آمريكايي در بصره و كركوك و موصل و بغداد و اربيل در صدها هكتار زمين گسترش خواهند يافت و اين زمينهاي گسترده كه اشغالگر آنرا اشغال مي كند بر اساس اين توافقنامه خواهد بود و وزارت خارجه عراق متعهد مي شود كه تلاش كند كه سفارت اشغالگر به آن دست يابد و آنرا در اداره املاك ثبت كند تا اينكه هرگونه شكايت عليه آنرا تضمين نمايد. منابع مطلع گفتندكه اشغالگر در مقابل هر كدام از اين زمينها يك دينار عراقي بعنوان سمبليك پرداخت مي كند و تاكيد مي نمايد كه اين توافقنامه به بهانه اينكه توافقي بين سفارت اشغالگر و خارجه عراق است، خارج از مجلس نمايندگان فعلي صورت مي گيرد.

 

در شرق بغداد رژه توسط جريان صدر ترتيب داده شد

تلويزيون الشرقيه نيوز  پنجشنبه 5 خرداد 1390(26 مه 2011)

در ميان اقدامات شديد امنيتي امروز صبح در مدينه الصدر واقع در شرق بغداد رژه بزرگي که توسط جريان صدر ترتيب داده شده شروع شد.

 اين رژه از ميدان مظفر شروع شد و تا خيابان فلاح جايي که جايگاه رژه در آنجا قرار دارد، ادامه داشت. مقتدي صدر رهبر جريان صدر و شماري از اعضاي پارلمان و نمايندگان احزاب و فراکسيونهاي سياسي و سازمانهاي اجتماعي براي استقبال از رژه روندگان در اين جايگاه قرار داشتند.

 

قسمتي از كنفرانس مطبوعاتي مشترك علاوي، طارق هاشمي، اسامه نجيفي و. . .

خبرگزاري نينا   پنجشنبه 5 خرداد 1390(26 مه 2011)

اياد علاوي رئيس ليست العراقيه در كنفرانس مطبوعاتي كه با رهبران العراقيه از جمله اسامه النجيفي ، طارق الهاشمي ، ظافر العاني و سلمان الجميلي برگزار كرد گفت جلسه امروز مثبت بود و تصميمات مهمي با اتفاق نظر رهبران ليست در رابطه با آنچه كه در صحنه سياسي در جريان است گرفته شد. علاوي افزود يك پيام واضح و مكتوب در رابطه با اصول شراكت ملي كه در اربيل مورد توافق قرار گرفته ولي تا الان اجرا نشده است به طرفهاي سياسي خواهم فرستاد و اينكه العراقيه تلاش كرد اين طرح را مجددا زنده كند ولي متاسفانه جلسات موفق نبود .

علاوي تاكيد كرد كه ليست العراقيه به مذاكرات ادامه نخواهد داد و ما يك سقف زماني و زمانبندي براي پايان دادن به مذاكرات مشخص خواهيم كرد چرا كه ادامه اين وضعيت در خدمت روند سياسي نيست.

علاوي افزود جلسه اي كه قرار است روز دوشنبه آينده برگزار شد موضع رهبران العراقيه را مشخص خواهد كرد ، كه يك موضع صريح و قاطع در قبال روند سياسي خواهد بود ، علاوي فراكسيونهاي سياسي را فراخوند تا به خواسته هاي العراقيه پاسخ مثبت بدهند در غير اينصورت العراقيه در قبال روند سياسي موضع خواهد گرفت.

در پاسخ به سئوال خبرگزاري نينا در رابطه با اظهارات مالكي مبني بر اينكه مجلس نمايندگان نمي تواند قانون وضع كند ، اسامه النجيفي رئيس پارلمان عراق گفت اظهارات مالگي مبني بر اينكه پارلمان نمي تواند قانون تصويب كند نابجا است. النجيفي گفت از وظايف مجلس نمايندگان تصويب قوانين است و قوانين را براي تعديل آنها بنحوي كه منافع مردم عراق را تامين كند دريافت مي كند و اين معني تصويب قوانين است .

اسامه النجيفي افزود سابقا بعضي ها تلاش مي كردند تا پارلمان را محدود كنند ولي الان وضعيت كاملا متفاوت است.

 

استعفاي عادل عبدالمهدي

تلويزيون بغداد يكشنبه 8 خرداد 1390(29 مه 2011)

منابع موثق گفتند كه عادل عبدالمهدي معاون رئيس جمهور و از رهبران برجسته مجلس اعلاي اسلامي در اعتراض به استمرار بحران سياسي كشور استعفاي خودش را به رئيس جمهور جلال طالباني ارائه كرده است اين منبع گفت كه رئيس جمهور طالباني بزودي تلاش خواهد نمود تا با بررسي اين درخواست يا عادل عبدالمهدي را از استعفا منصرف نمايد و در صورت اصرار عبدالمهدي بر استعفا ، بر روي بررسي اين درخواست متمركز شود.

 

گفتگو با سلمان الجميلي در مورد نتيجه جلسه العراقيه و دولت قانون

تلويزيون الشرقيه نيوز  دوشنبه 9 خرداد 1390(30 مه 2011)

سؤال: با توجه به اين‌که ليست العراقيه در پايان اجلاس امشب تصميم گرفت تا شرکت خود در تمامي جلسات را زمان پاسخ اتحاد ملي به بندهاي توافقنامه اربيل به‌حالت تعليق دربياورد گفتگويي داريم با سلمان الجميلي رئيس هيأت گفتگو کننده ليست العراقيه. آيا شما ممکن است ما را در جريان جزئيات اين خبر قرار دهيد؟

سلمان الجميلي رئيس فراکسيون پارلماني العراقيه: ما در ابتدا تلاش برادران در ليست کردي براي جمع کردن طرفهاي سياسي و ادامه تلاششان براي فعال کردن توافقنامه اربيل را تقدير مي‌کنيم. آن‌چه رخ داد چهارمين جلسه بود. ما از اولين جلسه منتظر برادران در اتحاد ملي بوديم تا به ما پيرامون دو مسأله پاسخ دهند يکي مسأله شوراي عالي سياستهاي استراتژيکي و ديگري متعلق به وزارتخانه‌هاي امنيتي و به ما قول داده بودند که هفته قبل اين جوابها را خواهند داد. آنها در جلسه قبلي خواستند تا پاسخ تا جلسه امروز به عقب بيافتد که دليلش هم اين بود که مي‌گفتند بايد جلسه اتحاد ملي برگزار کنند. لازم به ذکر است که ديدگاه جريان صدر و مجلس اعلا و ليست کردي با ديدگاه العراقيه تطابق دارد ولي برادران در دولت قانون مي‌خواهند جداي از اتحاد ملي جواب خودشان را بدهند. ما امروز به‌رغم اين‌که پيشاپيش مي‌دانستيم که جوابي دريافت نخواهيم کرد، چون مي‌دانستيم که اتحاد ملي تشکيل جلسه نداده و برادران در اتحاد ملي گفتند که به‌دليل غياب برخي اعضاء تشکيل جلسه نداده‌اند ما نيز به نوبه خود تصميم گرفتيم تا شرکت در جلسات را به‌حالت تعليق در بياوريم و العراقيه فردا براي ارزيابي وضعيت تشکيل جلسه خواهد داد و ما توجه و تمايل براداران در گروههاي سياسي ديگر مبني بر فعال کردن توافقنامه اربيل را ارج مي‌گذاريم به‌ويژه تمايل برادران در ليست کردي. ما مشتاق اجراي توافقنامه اربيل هستيم و به آنها گفتيم که ما تا بي‌نهايت ادامه نخواهيم داد و بايد سقفي براي اين گفتگوها وجود داشته باشد و همينطور جديتي براي اجراي التزاماتي که برعهده تمامي طرفها هستند وجود داشته باشد و تصميم گرفتيم که شرکت خودمان در جلسات تا زمان دريافت جواب اتحاد ملي به‌حالت تعليق دربياوريم.

سؤال: تاکنون اتحاد ملي به چه موضوعاتي پاسخ داده و به کدامها پاسخ نداده است؟

سلمان الجميلي: در واقع جلسات حول سه موضوع بود يکي تشکيل کميته پيگيري و دو موضوع ديگر يکي شوراي عالي سياست‌ها و ديگري وزارتخانه‌هاي امنيتي مي‌باشد، بر سر اين دو موضوع جوابي از سوي اتحاد ملي دريافت نشده و گفتند که اعضاي اتحاد ملي نيستند و نتوانسته‌اند تشکيل جلسه دهند و ما نيز به نوبه خود به آنها گفتيم که اين امور مهم هستند و متعلق به آينده کشور و احساس مسئوليت در قبال کشور و شراکت مي‌باشد و نبايد بيش از اين به تأخير بيافتد و لذا ما شرکت در جلسات را تا زمان دريافت جواب به‌حالت تعليق در ميآوريم و در صورتي که در جلسه آينده جواب دريافت نکنيم موضعي ديگري اتخاذ خواهيم نمود.

 

عمار الحکيم گفت استعفاي عادل عبدالمهدي، در پاسخ به خواسته مردم بوده است

تلويزيون العراقيه   دوشنبه 9 خرداد 1390(30 مه 2011)

عمار الحکيم رئيس مجلس اعلا گفت استعفاي عادل عبدالمهدي از منصب معاون رئيس‌جمهور، در پاسخ به خواسته مردم بوده است. اين هم‌چنين حرف شنوي از توصيه‌هاي مرجعيت ديني مبني بر حذف مناصب غيرضروري در دولت است. الحکيم در يک کنفرانس مطبوعاتي گفت: اين گامي در جهت هر چه لاغر تر کردن دولت و کم کردن مناصب غيرضروري در دولت و افزايش خدمات مناسب براي مردم است.

عمار الحکيم رئيس مجلس اعلا: آن‌چه که انجام شد اين‌که ما در مقابل سه معاون رئيس‌جمهور قرار داده شديم که برخلاف خواسته مردم و برخلاف ارج نهادن به مصلحتي است که مرجعيت تعيين کرد. ما در مجلس اعلا اين موضوع را مورد بررسي قرارداديم که چگونه رفتار کنيم و چگونه به اراده مردم خودمان پاسخ بدهيم و چگونه اين مشکلي که به‌وجود آمد را پشت سر بگذاريم؟ نتيجه‌اش اين شد، يکي از معاونهاي رئيس‌جمهور از مجلس اعلا بود با برادران ديگر هم صحبت کرديم که ما کانديد خودمان را بيرون بکشيم تا اين‌که براي رئيس‌جمهور دو معاون باقي بماند.

 

علاوي: اجراي انتخابات زودرس يک ضرورت مبرم براي اصلاح مسير روند سياسي است

خبرگزاري ملي عراق (نينا)  پنجشنبه 12 خرداد 1390(2 ژوئن 2011)

اياد علاوي رئيس ليست العراقيه به اجراي انتخابات زودرس فراخواند چرا که تبديل به يک ضرورت مبرم براي اصلاح مسير روند سياسي و قرار دادن آن در يک چارچوب درست که به يک فرجام درخشان و روشن و بدون شکست و پيچ و خم هايي که امروز در آن قرار دارد شده است.

اياد علاوي در مصاحبه اي که با خبرگزاري ملي عراق/نينا/انجام داد گفت: عدم اصلاح مسير روند سياسي در عراق فجايعي را پيش خواهد آورد و روند سياسي را در تماميتش به سقوط خواهد کشاند چرا که در مسير نادرست و غيرمتوازني پيش مي‌رود و در صورتي‌که به همين وضعيت فعلي باقي بماند روند سياسي به پس‌رفت بزرگي دچار خواهد شد که مسئوليت آن برعهده کساني است که در روند سياسي هستند .

علاوي اضافه کرد ما امروز نياز به اصلاح مسير روند سياسي داريم که اين با ساختن عراق براي همه عراقيان به استنثاء قاتلان و جنايتکاران ميسر مي‌شود و با اين جامعيت است که کشور و نهادهاي آن ساخته مي‌شود و فرقه‌گرايي سياسي که در جسم موسسات حرفه‌اي سالم نفوذ کرده است از بين مي‌رود .

علاوي اضافه کرد اجراي انتخابات زودرس مستلزم انجام اقدامات مقدماتي به‌منظور تضمين موفقيت آن است از جمله تصويب قانون انتخابات و قانون احزاب که تهيه اين دو قانون بيش از يک ماه بطول نخواهد انجاميد ، در نتيجه انتخابات نيروهاي حاکم و اپوزيسيون را از يکدگر جدا خواهد کرد، علاوي تأکيد کرد که نيروهاي حاکم نبايد به‌مثابه ولي امر همه باشند بلکه بايد مکانيزم هايي براي همکاري با فراکسيونهاي ديگر و اپوزيسيون جهت موفقيت روند سياسي و دموکراتيک و رساندن عراق و عراقيان به ساحل امن ايجاد نمايند.

علاوي گفت روند سياسي از حذف و در حاشيه قرار دادن عمدي رنج مي‌برد، همه توافقات ايجاد شده از جمله ابتکار مسعود بارزاني رئيس منطقه کردستان ناديده گرفته مي‌شود لذا العراقيه برخي از اقدامات از جمله تعليق شرکت در جلساتي که طي روز هاي گذشته تحت نظر روژ نوري شاويس معاون نخست‌وزير برگزار شد را در پيش گرفت و اقدامات بعدي نيز انجام خواهد داد که در مجموع به نفع مردم عراق است .

 

آمريکا شرکتها و سرمايه‌داران آمريکايي را به سرمايه‌گذاري در عراق تشويق مي‌کند

تلويزيون الحره شنبه 14 خرداد 1390(4 ژوئن 2011)

هيلاري کلينتون وزير خارجه آمريکا: پرزيدنت اوباما و من و دولت آمريکا معتقديم که گسترش پهنه‌هاي اقتصادي بايد دوشادوش ايجاد نهادهاي دموکراتيک در عراق پيش برود و اين به امري حياتي براي کساني که تحت تغييرات و تحولات منطقه قرار دارند، تبديل شده تا اين‌که نقشي پيشگامانه براي عراق در اين طرز تفکر در نظر بگيرند که دمکراسي سازنده و فعال است کما اين‌که به اين سؤال اساسي پاسخ مي‌دهد که حيات شهروندان به چه ميزان بهبود يافته و آيا جوانان به زمينه کاري بهتري دست پيدا کرده‌اند؟

مجري: کلينتون از عراقيان خواست تا نقش زنان را در جامعه از طريق دادن زمينه کار مساوي به زنان براي برعهده گرفتن مناصب مهم در دولت و نهادها را فعال نمايند. وي خاطرنشان کرد که دختران دانشجوي عراقي هميشه برتري خود در دانشگاههاي عراقي را اثبات کرده‌اند و اين امري رضايت بخش مي‌باشد.

 

اعتراف ابوترابي به دخالت رژيم در امور عراق

خبرگزاري ايسنا   يكشنبه 15 خرداد 1390(5 ژوئن 2011)

حجت‌الاسلام و المسلمين سيدمحمدحسن ابوترابي فرد که به‌مناسبت سالروز رحلت بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران در مسجد امام خميني (ره) ستاد آجا سخن مي‌گفت، اظهار داشت:. . . .

ابوترابي هم‌چنين با اشاره به رهبري‌هاي داهيانه مقام معظم رهبري در جريان فتنه نيز گفت: در حقيقت مقام معظم رهبري در بحث جريان فتنه در سه جبهه هم‌زمان کار مي‌کردند. جبهه اول عراق بود که دقيقاً هم‌زمان با فتنه 88 مسأله عراق پيش آمد. آمريکا و غرب به صحنه آمدند تا يک دولت و نخست‌وزير مدنظر آمريکا به قدرت برسد. جبهه دوم در بحث هسته‌يي بود که ايشان به خوبي مسائل اين دوجبهه را مديريت کردند و تحت مديريت ايشان و قدرت جمهوري اسلامي، دولت و نخست‌وزيري روي کارآمدند که نقطه مقابل خواسته‌هاي آمريکا و مورد نظر جمهوري اسلامي و مردم عراق بود.

نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي در پايان گفت: رهبري هم‌چنين در جبهه فتنه داخلي، اين مسأله را به خوبي مديريت کردند و به مسائل پايان دادند لذا هم‌زمان در سه جبهه مديريت کردن و در سه جبهه بزرگ روياروي نظام سلطه پيروزي را به دست آوردن کار کوچکي نيست.

 

فعال حقوق‌بشر عراقي در برنامه تلويزيوني زنده نخست‌وزير عراق را مورد انتقاد قرار داد

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 16 خرداد 90(6 ژوئن 2011)

يک فعال حقوق‌بشر برجسته عراقي، روز يکشنبه نسبت به خوانده شدن گروه هاي حقوق‌بشري به‌عنوان جبهه تروريسم، نوري مالکي نخست‌وزير عراق را در يک برنامه تلويزيوني زنده به‌طور رودرو مورد چالش قرار داد.

مالکي در افتتاحيه کنفرانسي در مورد طرح اقدام حقوق ملي عراق سخنراني کرد و در اين سخنراني به دستگيري مردي توسط نيروهاي امنيتي اشاره کرد و گفت او در قتل‌عام افراد شرکت‌کننده در يک مراسم عروسي در سال 2006 شرکت داشته است ولي نقش يک فعال حقوق‌بشري را بازي مي‌کرده است.

مالکي در سخنراني خود گفت متاسفانه هم‌چنان که شما در تلويزيون ديديد سازمانهاي حقوق‌بشري هستند که تحت اين نام فعاليت مي‌کنند ولي متاسفانه در کشتار شرکت دارند .

او اضافه کرد هم‌چنان که شما ديديد ر‌ئيس يک سازمان حقوق‌بشري مردم بي‌گناه را با دستان خودش در يک مراسم عروسي مي‌کشت و از اين جنايت فيلمبرداري کرده است .

اشاره مالکي ظاهراً به فارس فليه بود که ماه گذشته به اتهام شرکت در کشتار 70نفر در يک جشن عروسي دستگير شده است. مقامات مي‌گويند که او با استفاده از نقش يک فعال حقوق زندانيان خودش را مخفي نگه مي‌داشته است.

بعد از اين‌که سخنراني مالکي و ادملکرت نماينده ويژه سازمان ملل به اتمام رسيد هنا ادور به قسمت جلوي سالن کنفرانس آمد و در مقابل مالکي ايستاد و فرياد زد آيا اين عاقلانه است که ما متهم به تروريسم مي‌شويم؟ .

او با اشاره به دستگيري چهار نفر از تظاهر کنندگان در هفته گذشته در مرکز بغداد طي يک گردهمايي هفتگي اضافه کرد: آزادي عقيده کجاست؟ آزادي تظاهرات مسالمت‌آميز و تجمعات مدني کجاست؟ .

تصاوير رودرويي [هنا ادور با نوري مالکي] به‌طور زنده از تلويزيون عراقيه که متعلق به دولت است پخش مي‌شد و براي چند دقيقه ادامه پيدا کرد و نهايتاً هنا ادور را نشان داد که درحالي‌که پوستري به‌دست داشت از محل دور مي‌کنند. هنا ادوار براي اظهارنظر در اين رابطه قابل دسترسي فوري نبود.

 

حيدر الملا رفتار با هناء ادور در كنفرانس حقوق بشر را مورد انتقاد قرار داد

تلويزيون البغداديه دوشنبه 16 خرداد 90(6 ژوئن 2011)

حيدر الملا منشي كميسيون حقوق بشر مجلس، رفتاري كه روز گذشته در كنفرانس حقوق بشر با حضور مالكي و ادملكرت با فعال حقوق بشر شده است را مورد انتقاد قرار داد. الملا گفت وضعيت حقوق بشر درعراق دردناك است و بايد براي يافتن راه حلي براي آن درنگ واقعي كرد و تنها راه حل تشخيص اشكال مي باشد. وي گفت گزارشات حقوق بشر چه داخلي وچه بين المللي نشان مي دهد كه عراق بلحاظ حقوق بشردر بدترين وضعيت است. الملا گفت رفتار با زندانيان و روزنامه نگاران و عدم وجود حقوق زنان و كودكان و بيكاري رو به گسترش و رفتار با تظاهركنندگان از برجسته ترين نشانه هاي اين وضعيت است.

 

حيدر الملا: تمديد مهلت 100روزه از سوي نوري المالکي تلاشي براي فرار به جلو است

تلويزيون الحره   سه شنبه 17 خرداد 1390(7 ژوئن 2011)

حيدر الملا: تمديد مهلت 100روزه از سوي نوري المالکي تلاشي براي فرار به جلو و شانه خالي کردن از بار مسئوليت در قبال مردم مي‌باشد.

محمود عثمان: دولت مرکزي هيچکدام از مواد مربوط به خواسته‌هاي کردها را، اجرا نکرده است.

روزنامه الصباح الجديد 17/3/90: يکي از نمايندگان پارلمان از ائـتلاف کردي فاش ساخت که هيچ يک از 19 محور طرح کردي که در خلال مذاکرات براي تشکيل دولت در اربيل توافق شده بود، تا الآن به اجرا گذاشته نشده است.

محمود عثمان به خبرگزاري آکانيوز گفت: دولت عراق به‌رياست نوري مالکي هيچکدام از 19 محوري که کردها خواستار آن بودند و فراکسيونهاي سياسي در مذاکرات خود براي تشکيل دولت توافق کرده بودند را اجرا نکرده است.

 

مالکي احمد الچلبي را از رياست هيأت حسابرسي و عدالت برکنار کرد

خبرگزاري سومريه نيوز متمايل به دولت   چهارشنبه 18 خرداد 1390(8 ژوئن 2011)

مظفر البطاط مدير دفتر هيأت حسابرسي و عدالت امروز چهارشنبه اعلام کرد که نخست‌وزير نوري المالکي فرمان به برکناري احمد الچلبي رئيس هيأت حسابرسي و عدالت داد، و محمد شياع السوداني را وکالتا بجاي احمد الچلبي منصوب کرد، البطاط اين موضوع را علامت خطرناکي براي به قتل رساندن هيأت حسابرسي و عدالت دانست.

 

نخست وزير عراق از مهلت 100روزه عقب‌نشيني مي‌کند

خبرگزاري فرانسه   چهارشنبه 18 خرداد 1390(8 ژوئن 2011)

يک محدوده زماني 100روزه که توسط نخست‌وزير عراق نوري مالکي براي اعضاي کابينه عراق مشخص شده بود روز سه‌شنبه به پايان مي‌رسد ولي نخست‌وزير از تهديدي که کرده بود اگر پيشرفتي صورت نگرفته باشد آنها را کنار خواهد گذاشت، عقب‌نشيني کرده است.

به هرحال روزنامه‌ها اصرار دارند که دولت بايد پيشرفت ملموسي را نشان بدهد، روزنامه مستقل العالم دريک سرمقاله: دولت آقاي مالکي شخصاً خودش را مسئول اين 100روز نمود . به هرحال بعد از پايان 100روز، بايد يک دستاورد واقعي و ملموس در اختيار مردم بگذارند، نه فقط شعارها و سخنراني ها و بايد صحبت درباره دستاوردهاي جعلي را متوقف کنند، يا حتي 100روز ديگر درخواست کنند.

 

اظهارات حيدر الملا عليه تمديد مهلت صد روزه

روزنامه الدستور عراق  چهارشنبه 18 خرداد 1390(8 ژوئن 2011)

حيدر ملا نخست‌وزير را به پذيرفتن مسئوليت شکست در اداره پرونده امنيتي طي دوره گذشته و هم‌چنين مسئوليت 1800روزي که مسئوليت دولت اولش را برعهده داشت فراخواند. حيدر ملا گفت: اگر مالکي از وزرا مي‌خواهد تا در رابطه با صدروز گذشته گزارشاتي ارائه کنند، آيا خود او هم گزارشات مشابهي از وزارتخانه‌هاي دفاع، کشور و امنيت ملي که مسئوليت آن را در حال حاضر بر عهده‌دارد و شاهد پس‌رفت زيادي در عملکردشان بوده‌اند ارائه خواهد کرد . حيدر الملا سخنگوي ليست العراقيه تمديد مهلت صد روزه از سوي نخست‌وزير نوري المالکي را، تلاش او براي فرار به جلو و انکار مسئوليت هايش در قبال مردم عراق که عليه خرابي وضعيت امنيتي و خدماتي و بيکاري و دستگيري بيگناهان به اعتراض بر خواسته‌اند دانست.

 

آيا آمريکا به واقع از عراق و افغانستان خارج خواهد شد؟

سايت گاردين  پنجشنبه 19 خرداد 1390(9 ژوئن 2011)

باراک اوباما اکنون با دو چالش مشابه روبه‌رو است: چطور نيروهاي آمريکايي را با حداقل خونريزي و حداکثر سرعت از افغانستان و عراق خارج کند. اجتناب از تنزل در هرج‌ومرج پس از خروج يک امتياز مضاعف خواهد بود...

 با نزديک شدن کارزار انتخاب مجدد وي در سال 2012، قيمت جنگ، که 2ميليارد دلار در هفته يا 110ميليارد دلار در سال برآورد مي‌شود، شديداً غيرقابل تحمل است. آمريکاييها نيز مانند انگليسيها، از ادامه بهاي انساني حالشان بهم خورده است

مانند کرزاي در کابل، دولت نوري مالکي در بغداد ضعيف، بدخلق و غيرمحبوب است. اين دولت با چالش جديدي از جانب ايران از طريق مقتدي صدر و ارتش مهدي وي روبه‌رو است.

وزارتخانه‌هاي کليدي مانند دفاع و کشور هم‌چنان رئيسي ندارند. و مالکي در برابر بهار عرب مصون نيست؛ انتظار مي‌رود اعتراضهاي جديد ضددولتي بر سر مشاغل، برق و فساد اين جمعه برگزار شوند.

 با توجه به اين موضوع، تعجبي نيست که برخي رهبران کردي و سني ترجيح بدهند آمريکاييها خروج خود را، در صورت امکان به‌طور نامحدود، به تأخير بياندازند. آمريکا مي‌گويد حاضر به پذيرش اين عقيده است.

 

يک گروه در ارتباط با القاعده مسئوليت کشتن يک مقام شيعي را به‌عهده گرفت

واشنگتن پست جمعه 27 خرداد 1390(17 ژوئن 2011)

يک گروه در ارتباط با القاعده مسئوليت کشتن يک مقام برجسته شيعي را پذيرفت. مقام کشته شده مسئوليت تصفيه وفاداران به صدام حسين، حاکم سرنگون شده عراق را به‌عهده داشت.

دولت اسلامي عراق در بيانيه خود که در وب سايتش در روز جمعه منتشر کرد گفت که اين گروه مسئول کشتن علي اللامي مي‌باشد. علي اللامي در 26ماه مه در بغداد با شليک گلوله کشته شد. . . او يک بار به اتهام رابطه با شبه‌نظامي ان شيعه و دست داشتن در بمب‌گذاري که منجر به کشته شدن آمريکاييان گرديد دستگير شده بود.

اين گروه گفته است که علي اللامي به‌دليل داشتن رابطه با ايران و فعاليتهايش عليه سني ها مورد هدف قرار گرفته بود.

 

اسامه النجيفي گفت كه پولهاي مفقود شده عراق به حدود 18ميليارد دلار ميرسد

تلويزيون الجزيره سه شنبه 31 خرداد 1390(21 ژوئن 2011)

اسامه النجيفي رئيس مجلس عراق گفت كه پولهاي مفقود شده عراق به حدود 18ميليارد دلار ميرسد و اين بخشي از درآمد فروش نفت عراق و پولهاي بلوكه شده و سود پولهاي برنامه نفت در برابر غذا است. از سوي ديگر ناظر ويژه برنامه سازندگي عراق گفت كه مفقود شدن اين مبلغ چه بسا بزرگترين سرقت پول در تاريخ آمريكاست.

 

هيات هماهنگي فعاليتهاي مردمي اعلام كرد كه با دولت وارد مذاكره نخواهد شد

تلويزيون الرافدين پنجشنبه 2 تير 1390(23 ژوئن 2011)

هيات هماهنگي فعاليت هاي مردمي اعلام كرد كه آنچه قاسم عطا در باره مثبت بودن نشست بين نمايندگان وزيران و سازماندهندگان تظاهرات ميدان تحريرگفته است صحت ندارد. اين هيات در بيانيه خود مذاكرات با دولت ناقص و غير قانوني و يا ديدار با مالكي را رد كرد و اعلام نمود كه خواسته فردي ندارد كه در باره آن مذاكره كند وخواسته هايش مردمي است بخصوص كه دولت در تامين حتي يك خواسته مردم كه يك زندگي شرافتمندانه براي آنها را فراهم كند شكست خورده است.

همچنين اين هيات هيچ نماينده اي به اين نشست نفرستاده است كه با دولت تشكيل كميته بدهند. اين بيانيه مي افزايد كه روز شنبه اين هيات نشست داشته است و در اين نشست تصميم گرفته شد كه خائنان از اين هيات اخراج شوند، آنهايي كه بدون مشورت با هيات و بصورت فردي در اين مذاكره با دولت شركت كرده اند كه چيزي جز ننگ براي آنها نداشته است.

آنها خواسته هاي مردم را در مقابل خواسته هاي فردي شان و كسب مقداري پول ترجيح داده اند. لذا گروههاي زير از هيات هماهنگي فعاليت هاي مردم اخراج شدند: تجمع 25فوريه         ، تجمع فرسان انترنت (تجمع الفرسان اللكترونيين)، سازمان حق من كجاست (منظمة اين حقي)

اين بيانيه مي افزايد كه از خائن درحق مردم و كشور انتظاري نيست الا اين‌كه در هر حرفي كه مي زند دروغ بگويد.

 

معاون رئيس پارلمان، پيش بيني ميكند كه حضور نيروهاي امريكايي در عراق تمديد بشود

راديو سوا  سه شنبه 7 تير 1390(28 ژوئن 2011)

معاون رئيس پارلمان پيش بيني ميكند كه ادامه حضور نيروهاي امريكايي در پايان سال جاري تمديد بشود. وي خاطر نشان ساخت كه دولت عراق و طرف امريكايي مكانيزم تعامل با جريان صدر را كه تهديد به روي آوردن به قوه قهريه در صورت ادامه حضور نيروهاي امريكايي در عراق كرده است را مشخص خواهند كرد.

طيفور در گفتگو با راديو سوا به كساني كه مسبب اين هستند، كه جريان صدر در صورت ادامه حضور نيروهاي امريكايي به قوه قهريه روي بياورد، كه وضعيت امنيتي در كشور روبه وخامت برود هشدار داد.

 

کميته پارلماني، طرح مشترک براي بستن کمپ اشرف را غيرقانوني قلمداد مي‌کند

آکا نيوز کردستان  چهارشنبه 8 تير 1390(29 ژوئن 2011)

کميته روابط خارجي پارلمان، دولت عراق را متهم کرده است که با تشکيل يک کميسيون مشترک با ايران براي بستن کمپ اشرف، که محل سکونت هزاران مخالف غيرقانوني رژيم ايران مي‌باشد، قانون را نقض کرده است. ارکان ارشد ، نماينده پارلمان از ليست العراقيه به آکانيوز گفت، به کميته روابط خارجي، هيچ اطلاعي در مورد تشکيل اين کميسيون يا کارايي در نظر گرفته شده براي آن، داده نشده است.

 او گفت، هفته آينده ما از دولت فدرال [دولت ائتلافي] خواستار توضيح در مورد اين کميسيون و ماهيت کارکرد آن خواهيم شد . وي افزود، کميته پارلماني در کار اين کميسيون مداخله، بر نحوه عملکرد آن نظارت خواهد کرد .

 روز شنبه در حاشيه اجلاس ضدتروريستي سران در تهران، پرزيدنت جلال طالباني، تشکيل يک کميسيون 3 جانبه که صليب‌سرخ بين‌المللي در عراق را نيز شامل مي‌شد، به‌منظور بستن اين کمپ تا قبل از پايان سال جاري را اعلام نمود.

 صليب سرخ بين‌المللي بلافاصله بيانيه رئيس‌جمهور عراق را تکذيب کرد و اعلام نمود که آنها به هيچ‌وجه به چنين توافقي دست نيافته‌اند و به‌طور مستقل به فعاليتهاي انساندوستانه جاري خود در قبال جامعه 3400نفري اين کمپ ادامه خواهد داد.

 

جنگهاي عراق، افغانستان و پاکستان براي آمريکا 7/3 تريليون دلار هزينه داشته است

تلويزيون الشرقيه نيوز   پنجشنبه 9 تير 1390(30 ژوئن 2011)

يک گزارش آمريکايي: به‌طور کلي جنگهاي عراق، افغانستان و پاکستان براي آمريکا 7/3 تريليون دلار و شايد هم 4 / 4 تريليون دلار هزينه در بر داشته است. بر اساس اين گزارش تلفات انساني در اين سه جنگ 258 هزار کشته و 365 هزار زخمي 8/7 ميليون آواره مي‌باشد.

 

صدها عراقي در ميدان تحرير بغداد تظاهرات بزرگي برگزار كردند

تلويزيون الشرقيه نيوز   جمعه 10 تير 1390(اول ژوييه 2011)

صدها عراقي با رفتن به ميدان تحرير واقع در مركز شهر بغداد تظاهرات بزرگي تحت عنوان جمعه نوادگان انقلاب بيستم برگزار كردند. تظاهر كنندگان با سر دادن شعارهايي خواستار سرنگوني دولت فعلي شدند و شعارهايي در محكوميت اقدامات سركوبگرانه دولت ضد تظاهر كنندگان سر دادند. تظاهر كنندگان ميدان تحرير خواستار محاكمه فاسدين و مقامات رشوه گير در دولت فعلي در برابر انظار عمومي و مخفي نكردن قاتلين و فراري دهندگان مجرمين و تجارت كنندگان با قوت مردم عراق شدند. طبق معمول نيروهاي امنيتي عراقي اقدامات شديدي در ميدان تحرير اتخاذ كردند و با هدف فشار وارد كردن بر تظاهر كنندگان راههاي منتهي به ميدان تحرير را بستند:

 شعار مردم مردم خواهان سرنگوني نظام هستند.

 

یَمَن

 

پيشنهاد علي عبدالله صالح براي برگزاري انتخابات زودهنگام در يمن

سايت راديو فردا شنبه 31 ارديبهشت 1390(21 مه 2011)

پس از هفته‌ها تلاش از سوي کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس براي خاتمه بحران سياسي در يمن، علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهور يمن، نظر اين شورا مبني بر کناره‌گيري از قدرت را رد کرد اما پيشنهاد داد که انتخابات پيش از موعد در يمن برگزار شود.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، وي که روز جمعه در صنعا، پايتخت يمن، در برابر ده‌ها هزار تن از هوادارانش سخن مي‌گفت، پيشنهاد داد که انتخابات رياست‌جمهوري زود هنگام در يمن شد اما در مورد زمان انجام چنين انتخاباتي توضيحي نداد. سخنراني وي در حالي انجام شد که همزمان، صدها هزار تن از مخالفانش با تجمع در در ميداني نزديک به محل سخنراني او، خواستار برکناري فوري آقاي صالح از قدرت شدند.

 

وقوع درگيري هاي خونين در پايتخت يمن

بي. بي. سي  چهارشنبه 4 خرداد 1390(25 مه 2011)

درگيري مسلحانه شديدي بين نيروهاي دولتي و مخالفان در صنعا، پايتخت يمن به وقوع پيوسته است.

نيروهاي وفادار به علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهوري يمن، با محافظان شيخ صادق الاحمر، رهبر يکي از قبيله هاي مخالف دولت درگيري شده‌اند. مقام هاي بيمارستاني مي‌گويند که حداقل ۳۸ نفر کشته و تعداد زيادي زخمي‌شده‌اند.

درگيري ها در حوالي منزل شيخ صادق الاحمر آغاز شد. گزارشها حاکيست که مخالفان مسلح چند ساختمان دولتي را تصرف کرده‌اند. مقام هاي دولتي مي‌گويند که ۱۴ سرباز کشته شده‌اند.

تحليلگران طي روزهاي گذشته درباره امکان آغاز يک جنگ داخلي تمام عيار در يمن هشدار داده‌اند.

علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهوري يمن روز يکشنبه از امضاي يک طرح آشتي ملي با مخالفان که قرار بود به بحران سياسي در کشورش خاتمه دهد خودداري کرد.

سازمان شوراي همکاري خليج فارس مي‌گويد که تلاشهاي ديپلوماتيک خود براي ميانجيگري بين دولت يمن و مخالفان را متوقف کرده است. علي عبدالله صالح مي‌گويد که اين طرح را فقط در حضور رهبران مخالفان امضا خواهد کرد. رهبران مخالفان دولت طرح پيشنهادي کشورهاي عرب را روز شنبه امضا کرده بودند. براساس اين طرح، رئيس‌جمهوري يمن طي ۳۰ روز کناره گيري و حکومت را به معاونش منتقل خواهد کرد و در ازاي آن تحت تعقيب قرار نخواهد گرفت.

شوراي همکاري خليج فارس متشکل از کشورهاي عرب اين منطقه طي اعلاميه گفته است که اقدام هاي خود براي حل بحران يمن را به علت عدم وجود شرايط مناسب به‌حالت تعليق در مي‌آورد.

ديپلماتهاي آمريکايي، اروپايي و عرب که براي آشتي ملي در يمن تلاش مي‌کنند روز يکشنبه ناچار شدند که سفارت امارات متحده عربي در صنعا، پايتخت يمن را با هليکوپتر ترک کنند زيرا اين ساختمان به محاصره طرفداران مسلح آقاي صالح درآمده بود. علي عبدالله صالح ماه گذشته نيز در آخرين لحظات از امضاي اين طرح خودداري کرده بود.

 

درگيريهاي يمن 4 کشته برجاي گذاشت

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 5 خرداد 1390(26 مه 2011)

صبا (saba) آژانس خبري رسمي‌گفت، درگيريهاي خشمگينانه صنعا در پايتخت کشور بين نيروها طرفدار و مخالف علي عبدالله صالح رئيس‌جمهور يمن، 4 کشته ديگر بر جاي گذاشت.

تعداد کشته شدگان از روز دوشنبه تا کنون، طبق آمار دريافتي خبرگزاري فرانسه از گزارشات رسانه‌ها، دولت و منابع عشاير، حداقل بالغ بر 48 عدد بوده است.

درگيري بين نيروهاي امنيتي وفادار به دولت عليه صديق الاحمر (sadiq al-ahmar)، شيخ قدرتمند رئيس عشيره مي‌باشد که در ماه مارس اپوزيسيون را گردهم آورد و در آرهاد (arhad)، ناحيه‌يي در شمال فرودگاه متمرکز شد.

منابع فرودگاه و عشاير گفتند، چهارشنبه فرودگاه به‌خاطر درگيري بسته شد و پروازها تغيير مسير دادند.

صبا گزارش کرد، ناجي المرغب (naji al-marqab) مدير فرودگاه اصرار داشت که فرودگاه روز پنجشنبه به‌صورت نرمال به‌کار خود ادامه مي‌دهد.

 

قيام يمن و بالا گرفتن خشونت و سرکوب در اين کشور

تلويزيون سي ان ان   دوشنبه 9 خرداد 1390(30 مه 2011)

در حالي که نيروهاي دولتي يمن تلاش مي‌کنند تا تظاهراتهاي ضد رئيس‌جمهور علي عبدالله صالح را نابود کنند، تنشهاي مرگبار اين کشور به چندين شهر ديگر گسترش مي‌يابد. تعز(taiz) از ماشينهاي آبپاش استفاده شد تا اعتصاب چهار ماه‌‌اي تظاهر کنندگان اين شهر درهم‌شکسته شود.

تصاوير وجود دارد که نشان مي‌دهد نيروهاي امنيتي در حال تير اندازي بر روي تظاهر کنندگان مي‌باشد، سي. ان. ان نمي‌تواند اين تصاوير را به‌طور مستقل تأييد کند.

خبرنگار ما محمد جمجون از مقر سي. ان. ان در عبوزوي خبرهاي اين قيام را دنبال مي‌کند، و الآن با ما در تماس است تا ما را در اين‌باره بروز کند.

خبرنگار محمد جمجون: ما خبرهاي بسيار تکان دهندي را از شهر جنوبي تعز به‌دست آورديم. وقايع اين شهر از ظهر ديروز شروع شد و از شب تا صبح ادامه داشت. ما با تظاهر کنندگان بسياري و مقامات بيمارستان صحبت کرديم. تظاهر کنندگان مي‌گويند که نيروهاي دولتي به‌طور مستقيم بر روي آنها آتش گشودند و در همان حين سه تن از جنبش ضد حکومتي کشته شدند، 90تن ديگر مجروح گرديدند.

شاهدان عيني به ما گفتند که چند ساعت بعد از آن نيروهاي دولتي شروع به حمله، به چادرهايي که در ميدان آزادي شهر تعز برپا شده بود، کردند. اين محل تحصن جنبش جوانان انقلابي مي‌باشد که به شکل صلح‌آميز اقدام در شهر تعز فعاليت مي‌کنند.

در چهار ماه گذشته ده‌ها هزار نفر به اين ميدان مي‌آمدند تا خواسته خود مبني بر استعفاي رئيس‌جمهور علي عبدالله صالح را بيان کنند. به ما گفته شد که نيروهاي دولتي وارد صحنه شدند و شروع به سوزاندن چادرهاي و تير اندازي بر روي تظاهر کنندگان کردند. من با يکي از مقامات بيمارستان هم صحبت کردم، او گفت که خودش از ديشب تا الان، شخصاً شاهد 11 کشته و بيش از 160نفر مجروح به‌خاطر گلوله خوردن بوده است.

اين يک واقع بسيار نگران کنند مي‌باشد و بسياري از اعضاي جنبش جوانان سؤال مي‌کنند، که چرا اين اتفاق دارد رخ مي‌دهد. آنها مي‌گويند که جنبش آنها صلح‌آميز است و آنها اهل خشونت و تنش نيستند. آنها درک نمي‌کنند که چرا نيروهاي امنيتي دارند به آنها حمله مي‌کنند.

آنها بسيار خشمگين هستند، اما مي‌گويند که به تظاهرات در خيابانها ادامه خواهند داد، آن هم نه تنها در شهر تعز بلکه در شهرهاي ديگر يمن هم همين طور. آنها مي‌گويند که خواسته اشان اين است که رئيس‌جمهور استعفا بدهد و علي رغم هرگونه خشونتي از سوي نيروهاي دولتي به اين جنبش خود وفادار هستند.

 

37تن در جريان درگيري هاي تازه در يمن کشته شدند

سايت راديو فردا  چهارشنبه 11 خرداد 1390(اول ژوئن 2011)

گزارشها حاکي است در جريان درگيريهايي که از سه‌شنبه شب در صنعا پايتخت يمن آغاز شده و هنوز ادامه دارد، دستکم ۳۷ تن کشته شده‌اند. يک شاهد عيني گفته که بيشتر کشته شدگان، از شبه‌نظاميان مخالف حکومت هستند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، از ساعتهاي اوليه روز چهارشنبه درگيري سنگين ميان نيروهاي مخالفان و نيروهاي دولتي در صنعا درگرفته است. يکي از امدادگران بيمارستان جمهوريه در صنعا مي‌گويد شمار زيادي از طرفداران شيخ صديق الاحمر کشته شده‌اند.

شيخ صديق الاحمر، از رهبران قبايل شاخص در يمن است که به يکي از مخالفان جدي علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهوري، تبديل شده است.

اين دو گروه جمعه پيش قرارداد آتش بسي امضا کرده بودند ولي از روز سه‌شنبه اين قرارداد معلق شده و درگيري ها ميان دو طرف به‌طور جدي ادامه دارد.

 

حمله معترضان به کاخ رياست جمهوري يمن، رئيس جمهور زخمي شد

راديو فردا شنبه 14 خرداد 1390(4 ژوئن 2011)

گزارشها حاکي است در حالي که نبرد شديدي ميان نيروهاي دولتي با معترضان در صنعا، پايتخت يمن، جريان دارد، رئيس‌جمهور اين کشور به همراه شش مقام ديگر در اثر حمله به کاخ رياست جمهوري زخمي‌شده است. به گزارش خبرگزاري رويترز و خبرگزاري فرانسه، در جريان حمله مخالفان حکومت يمن علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهور يمن، زخمي‌شده است.

در همين حال يک شبکه تلويزيوني متعلق به نيروهاي اپوزيسيون يمن مي‌گويد که رئيس‌جمهور در جريان حمله به کاخ رياست جمهوري کشته شده است. اما از سوي ديگر مقامات دولتي يمن در گفتگو با خبرگزاري رويترز گفته‌اند که علي عبدالله صالح سالم و سرحال است و به‌زودي کنفرانس خبري برگزار خواهد کرد.

خبرگزاري فرانسه در گزارشي اعلام کرد در جريان حمله‌هاي روز جمعه به کاخ رياست جمهوري يمن، نخست‌وزير و رئيس پارلمان اين کشور هر دو زخمي‌شده و شماري از مقامات دولتي هم کشته شده‌اند.

 

علي عبدالله صالح براي مداواي پزشکي وارد عربستان سعودي شد

سي ان ان يكشنبه 15 خرداد 1390(5 ژوئن 2011)

مجري: رهبر ديرينه يمن ديگر بر سر قدرت نيست. به گفته منابع، علي عبدالله صالح بعد از اين‌که در حمله روز جمعه در مسجد واقع در کاخ رياست جمهوري زخمي گرديد، براي رسيدگي پزشکي در عربستان سعودي به‌سر مي‌برد. معاون رئيس‌جمهور مسئؤليتهاي رياست جمهوري او را به‌عهده گرفته است.

خبرنگار: در صنعا ده‌ها هزار نفر تظاهرکننده براي برکناري رئيس‌جمهور علي عبدالله صالح ادامه مي‌دهند. بر اساس گفته شاهدان، درحالي‌که صداي انفجار و درگيري بين نيروهاي دولتي و جناح عشايري بگوش مي‌رسيد، جمعيت زيادي از معترضين ضددولتي به خيابانها آمدند.

 

اپوزيسيون يمن متعهد شد از بازگشت صالح به کشور جلوگيري خواهد کرد

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 15 خرداد 1390(5 ژوئن 2011)

روز يکشنبه اپوزيسيون يمن متعهد شد که از بازگشت علي عبدالله صالح رئيس‌جمهور به ستوه آمده يمن که به عربستان سعودي رفته براي معالجه جراحاتي که بر اثر انفجارات برداشته بود، ممانعت خواهد کرد.

محمد قحطان (mohammad qahtan)، سخنگوي اپوزيسيون مجلس به خبرگزاري فرانسه گفت، ما با تمام قوا در ممانعت از بازگشت وي به کشور خواهيم کوشيد. وي ادامه داد، ما اين را آغازي براي پايان يک رژيم خودکامه فاسد مي‌بينيم.

قحطان گفت، بايستي روي پسران صالح فشار گذاشته شود تا قدرت به عبد رابوح منصور هادي (معاون رئيس‌جمهور)، که تحت قانون اساسي جايگزين صالح در غيبت وي است، منتقل شود. احمد بزرگترين فرزند صالح، فرمانده گارد نخبه جمهوري، در يمن باقي مانده است. اپوزيسيون مي‌گويد احمد قبل از شروع قيامهاي توده‌يي اواخر ژانويه آماده شده بود تا جايگزين پدرش شود. هادي روز يکشنبه با جرالد مايکل فيرزتاين، سفير آمريکا در صنعا، پيرامون اهميت همکاري در يک تبادل نظر مشترک ائتلافي از مخالفين پارلمان، مذاکراتي را برگزار نمود.

نيروهاي امنيتي رئيس‌جمهور عليه تظاهر کنندگان که خواهان سرنگوني وي هستند به يک سرکوب مرگبار اقدام نمودند. صالح بارها از امضاي طرحي که کشورهاي سلطنتي خليج براي رسيدن به انتقال قدرت صلح‌آميز وساطت کرده بودند امتناع ورزيده بود. طبق آمار خبرگزاري فرانسه، بيش از 200 تظاهرکننده از شروع تظاهرات اعتراض آميز عليه صالح کشته شده‌اند. نيروهاي صالح از اواخر ماه مه درگير جنگهاي مرگباري با عشاير اپوزيسيون شده‌اند.

نظرسنجي: کمتر از يک درصد مصريها طرفدار حکومت مذهبي اسلامي به سبک ايران هستند

واشينگتن تايمز 15/3/90: يک نظرسنجي، که روز يکشنبه منتشر شد، نشان مي‌دهد که در اين لحظه تنها اقليت کوچکي از مصريها از اخوان المسلمين قدرتمند حمايت مي‌کنند و کمتر از يک درصد طرفدار حکومت مذهبي اسلامي به سبک ايران هستند.

يک نظرسنجي گالوپ، که پس از سقوط رئيس‌جمهور حسني مبارک برگزار شد، نشان مي‌دهد در حالي که 69 درصد مصريها مي‌خواهند رهبران مذهبي در قانون جديد يک نقش مشورتي داشته باشند، اکثر آنها خواهان يک دولت بر مبناي مذهب نمي‌باشند. تنها 15 درصد گفتند که آنها از اخوان المسلمين حمايت مي‌کنند، در حالي که بيش از 60 درصد آن را به‌لحاظ سياسي ترجيح نمي‌دهند. به نظر مي‌رسد نتايج با اين تصور گسترده که اخوان المسلمين برنده اصلي در انتخابات پارلماني سپتامبر خواهد بود تقابل دارد. اخوان المسلمين خواهان رژيمي تحت هدايت قانون شرعي اسلام است.

اخوان المسلمين، که در دوران آقاي مبارک ممنوع بود، در ماه آوريل گفت، در انتخابات پارلماني مصر در ماه سپتامبر براي نيمي از کرسيها رقابت خواهد کرد. امري که به نگرانيهايي در ميان نيروهاي سياسي سکولار يک پارلمان تحت سلطه اسلامگرايان، منجر شده است. اين گروه در رابطه با طرحهايش براي يک کشور بر مبناي قانون اسلامي صريحتر شده و از شبکه بزرگ گروههاي اجتماعي و حاميان خود، که اجازه داشتند تحت نظارت شديد امنيتي توسط رژيم مبارک عمل کنند، بهره مي‌برد. رأي دهندگان مردد در ميان 60 درصدي که هيچ ارجحيتي اعلام نکردند، روي نتايج اين نظرسنجي تاثير بسياري گذاشته‌اند، ولي نتايج نشان مي‌دهند که اگر انتخابات همين حالا برگزار شود، اخوان المسلمين عامل تعيين‌کننده نخواهد بود.

اين نظر سنجي، در علامتي از بردباري مذهبي در مصر، نشان داد که مصر و لبنان محتمل ترين کشورها در خاورميانه هستند که از يک همسايه با دين ديگري استقبال کنند. مسيحيان 10 درصد جمعيت مصر را تشکيل مي‌دهند.

انقلاب مردمي روي موضع مصريها در قبال آمريکا تاثيري نگذاشت. داليا موگاهد، مدير مرکز گالوپ در ابوظبي گفت، اکثريت مصريها سياست آمريکا را بر مبناي فرض حمايت اين کشور از اسرائيل، رد کردند.

اين نظر سنجي در خصوص مسائل محلي نشان داد، نيمي از مصريها معتقدند که شرايط اقتصادي بدتر شده است. با اين وجود، به نظر مي‌رسد اکثريت مردم در مورد يک آينده سياسي و اقتصادي بهتر خوشبين هستند.

اين نظرسنجي، که در ماه آوريل انجام شد، 1000 مصري 15سال به بالا را از اواخر مارس تا اوايل آوريل مورد سؤال قرار داد و ميزان خطا را 3 درصد اعلام کرد.

نظرسنجي دوم، که در ماه آوريل توسط موسسه بين‌المللي جمهوريخواهان برگزار گرديد، نشان داد که مسائل اقتصادي براي بيش از نيمي از پاسخ دهندگان بيشترين اهميت را دارد و بيش از 80 درصد مصريها اقتصاد خود را ضعيف رده‌بندي مي‌کنند.

اين نظر سنجي نشان داد، 64 درصد مصريها طرفدار روابط قويتر با آمريکا هستند در حالي که 23 درصد طرفدار روابط قويتر با ايران مي‌باشند. اين نظر سنجي 1200 مصري را مورد سؤال قرار داد و ميزان خطي را (78/2) دو مميز هفتادو هشت درصد اعلام کرد.

 

معترضين يمني خواستار شوراي موقت شدند

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 18 خرداد 1390(8 ژوئن 2011)

روز سه‌شنبه معترضين خواستار يک شوراي موقت رياست جمهوري براي جلوگيري از بازگشت علي عبدالله صالح به قدرت شدند. ده‌ها هزار تن از معترضين درحالي‌که در برابر محل سکونت معاون رئيس‌جمهور عبدالابوه منصور هادي تظاهرات مي‌کردند شعار مي‌دادند، مردم خواستار يک شوراي موقت هستند.

گروه جوانان انقلابي در بيانيه‌يي بعد از اين تظاهرات خواستار، اعلان بلادرنگ يک دوره يکساله انتقال و تشکيل يک شوراي موقت رياست جمهوري متشکل از اشخاصي که معروف به امانت و صلاحيت مي‌باشند شدند.

 

مقامات سعودي: رئيس‌جمهور صالح به يمن بازنمي‌گردد

خبرگزاري فرانسه جمعه 27 خرداد 1390(17 ژوئن 2011)

يک مقام ارشد عربستان روز جمعه، به خبرگزاري فرانسه گفت رئيس‌جمهور غرقه در بحران يمن، علي عبدالله صالح، که به‌دليل جراحات ناشي از گلوله انفجاري در رياض تحت درمان است به کشور خود بازنخواهد گشت، اين امر برخلاف ادعاي صنعا که وي به کشور بازخواهد گشت، مي‌باشد.

اين مقام رسمي به شرط ناشناس ماندن گفت، رئيس‌جمهور يمن به يمن بازنخواهد گشت.

 

300سرباز پيوستن خود را به انقلابيون در صنعاء اعلام كردند

تلويزيون الجزيره   چهارشنبه 8 تير 1390(29 ژوئن 2011)

در صنعا 300سرباز از گارد جمهوري، امنيت مركزي و پليس كلانتري يمن پيوستن خود را به انقلابيون در ميدان تغيير در صنعاء اعلام كردند. سخنگوي نيروهاي وابسته به انقلاب اعلام كرد كه اخبار غافلگيركننده بسياري در روزهاي آينده در رابطه با پيوستن نيروهاي امنيت مركزي به انقلابيون خواهيم داشت.

يك افسر يمني (كه بيانيهاي را قرائت ميكند): ما براي دفاع و حفاظت از اين وطن سوگند خورديم و نه براي دفاع از شخصيتها يا افراد كه تمام هم و غم آنان براي حفاظت از خودشان است. ما همچنين ابزاري جز براي دفاع از حيثيت و خون مردم نخواهيم بود. ما براي حفاظت از اين مردم هستيم كه ظلم و حكومت موروثي را رد ميكند. (نامفهوم) به شما بشارت ميدهيم در پشت سر ما تعداد زيادي از نيروهاي امنيت مركزي هستند كه مايلند با شما ديدار كنند. (شعار سربازان: با جان با روح. فدايت اي يمن).

 

رييس جمهوري يمن دستور مذاکرات انتقال قدرت را صادر کرد

سايت صداي آمريکا   پنجشنبه 9 تير 1390(30 ژوئن 2011)

علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهوري يمن که نزديک به يک ماه پيش طي يک حمله به کاخ رياست جمهوري‌اش مجروح و در عربستان سعودي بستري شد، به معاونش اعلام کرده است بر اساس يک طرح انتقال قدرت، مذاکرات با اپوزيسيون را آغاز کند. اين طرح از حمايت کشورهاي عربي حاشيه خليج‌فارس برخوردار است. اما ائتلاف اصلي اپوزيسيون يمن، اين موضوع را رد کرده است.

 

مصر

 

درگيري بين مسلمانان و مسيحيان در مصر

تلويزيون الجزيره   یکشنبه 18 ارديبهشت 1390(8 مه 2011)

در درگيري بين مسلمانان و مسيحيان در منطقه امبابه در استان جيزه مصر 11تن کشته و 150تن زخمي‌شدند.

شورشيان ليبي مي‌گويند ايتاليا با تامين تسليحاتي آنها موافقت نموده

خبرگزاري فرانسه 18/2/90: دولت شورشي ليبي روز شنبه گفت که ايتاليا با تأمين تسليحاتي آنها براي جنگ عليه معمر قذافي موافقت نموده، ولي منابع دولتي در رم گفتند تنها مواد دفاع از خود ارسال خواهد شد

عبدالحافظ جوگا (abdul hafiz ghoga)، معاون رئيس شوراي انتقالي ملي، در بنغازي پايتخت شورشيان به خبرنگاران گفت، آنها ما را با تسليحات تأمين خواهند نمود و ما آنها را به‌زودي دريافت خواهيم کرد.

جوگا گفت، افسران نظامي از شوراي شورشي به ايتاليا، حاکم مستعمراتي سابق ليبي، سفر کرده‌اند و با مقامات در آنجا براي تأمين تسليحاتي به يک توافق رسيده‌اند.

او در اين باره که چه تسليحاتي تحويل داده خواهد شد جزئياتي ارائه نکرد.

 

درگيري مجدد مسلمانان و مسيحيان قبطي در مصر

راديو آلمان يكشنبه 25 ارديبهشت 1390(15 مه 2011)

در شامگاه شنبه (۱۴ مه / ۲۴ ارديبهشت) گروهي از جوانان مسلمان حومه‌ي قاهره با مسيحيان قبطي که در برابر ساختمان تلويزيون در قاهره بست نشسته بودند، وارد درگيري شديدي شدند.

اين جوانان با پرتاب کوکتل مولوتوف ۱۰ دستگاه خودرو را به آتش کشيدند. در اين درگيري بيش از ۶۰ نفر زخمي‌شدند.

به گفته‌ي يکي از سخنگويان وزارت بهداشت و درمان، بيشتر جراحت‌ها بر اثر ضربات و شکستگي استخوان بوده است.

به گفته‌ي پليس، علت اين درگيري مشاجره ميان يک جوان مسلمان از حومه‌ي قاهره و قبطي‌هايي بوده که در برابر ساختمان تلويزيون تجمع کرده و بست نشسته بودند. پس از مدتي، جوان مسلمان با گروهي از دوستان خود، که مسلح به سلاحهاي شکاري بوده‌اند، بازمي‌گردد.

 

حمایت گروه ۸ از تحولات دمکراتیک در ایران و کشورهای عربی

دویچه وله: جمعه 6 خرداد 1390(27 مه 2011)

کشورهای صنعتی  گروه ۸ قصد دارند با  حمایت مالی گسترده از تحولات سیاسی و دمکراتیک در مصر و تونس به روند این تحولات شتاب و ثبات بیشتری ببخشند. در بیانیه پایانی اجلاس رهبران گروه ۸ در دویل فرانسه که روز جمعه (۲۷ مه/ ۶ خرداد) پایان یافت، از اعطای وام‌هایی به مبلغ ۲۰ میلیارد دلار به دو کشور یادشده سخن به میان آمده است. این وام‌ها تا سال ۲۰۱۳ در اختیار این کشورها قرار خواهند گرفت.

موضوع محوری اجلاس دو روزه رهبران گروه ۸ تحولات جاری در شمال آفریقا و خاورمیانه بود. رهبران کشورهای مصر و تونس نیز به اجلاس دعوت شده بودند تا همراه با سران کشورهای آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، ایتالیا، کانادا، ژاپن و روسیه این موضوع را بررسی کنند.

 "لزوم کناررفتن قذافی"

در بیانیه پایانی اجلاس، رهبران گروه ۸ ضمن تاکید بر حمایت خود از اصلاحات دمکراتیک در سراسر جهان، دموکراسی را بهترین راه برای دستیابی به آزادی، ثبات و رفاه توصیف می‌کنند. این گروه خود را متحد کشورهایی دانسته‌ که گام در راه اصلاحات یادشده بگذارند. آنها ضمن مقایسه تحولات جاری با فروریختن دیوار برلین، گفته‌اند که از سرکوب اعتراضات مردم در کشورهای عربی و ایران نگرانند و حمایت خود را از تحولات دمکراتیک در این کشورها اعلام می‌کنند.

در بخشی از بیانیه که به لیبی اختصاص یافته، ضمن تاکید بر لزوم کنار رفتن معمر قذافی از قدرت، از حکومت این کشور خواسته شده که به اعمال خشونت علیه شهروندان پایان دهد. این بیانیه از طرح‌های مخالفان دولت قذافی نیز که در "شورای ملی انتقالی لیبی" گرد آمده‌اند، حمایت کرده است.

رهبران گروه ۸ همچنین از برخورد خشونت‌آمیز دولت سوریه با معترضان و مخالفان ابراز انزجار کرده و آزادی همه زندانیان سیاسی این کشور را خواستار شده‌اند. به تصریح بیانیه، تنها گفت‌وگو با مخالفان و انجام اصلاحات بنیادین است که سوریه را به دموکراسی رهنمون خواهد کرد. در ببانیه تهدید شده است که اگر دولت سوریه به این راهکارها اعتنایی نکند، رهبران گروه ۸ "اقدامات و تدابیر تازه‌ای" را علیه رهبری این کشور در دستور کار قرارخواهند داد.

حمایت از مذاکرات خاورمیانه بر مبنای مرزهای ۱۹۶۷

 به نظر رهبران گروه ۸، تحولات و انقلاب‌های جاری در منطقه خاورمیانه یافتن راه‌حلی برای مناقشه اسرائیل و فلسطینیان را برجسته‌تر و مبرم‌تر می‌کند. این رهبران در بیانیه خود، ضمن تاکید بر لزوم از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه، موکدآ از سخنان اخیر باراک اوباما دایر بر قرارگرفتن مرزهای ۱۹۶۷ به عنوان مبنای مذاکرات حمایت کرده‌اند.

وضعیت اقتصاد جهانی پس از بحران دو سه سال اخیر نیز موضوعی محوری در کانون گفت‌وگو‌های رهبران گروه ۸ بود. در بیانیه پایانی گفته می‌شود که اقتصاد جهانی با خروج از بحران قوی‌تر می‌شود، ولی همچنان در معرض تهدیدها و نوسان‌های متعددی است. اروپا متعهد شده است که با جدیت با بحران بدهی برخی از کشورهای عضو مقابله کند.

اصلاحات انقباضی در بودجه این کشورها و اصلاحات ساختاری در آنها از جمله راهکارهای پیشنهادی در بیانیه گروه ۸ است. آمریکا نیز برای اولین بار قول داده است که با مدیریت بدهی‌های گسترده خود و دامن‌زدن به رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال، سامان بیشتری به اقتصاد خود بدهد.

فاجعه اتمی فوکوشیما در ژاپن نیز موضوع بحث اجلاس رهبران گروه ۸ بود. دربیانیه این اجلاس بر لزوم بازرسی و تست استانداردهای ایمنی نیروگاه‌های اتمی در سراسر جهان تاکید شده است.

رهبران گروه ۸ همچنین ضمن تاکید بر نقش اینترنت در پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر، هشدارداده‌اند که کاربرد اینترنت نباید به ضرر حریم خصوصی شهروندان،  مالکیت معنوی و مصونیت دربرابر جرم و بزهکاری  تمام شود.

 

مقامات مصري يک ديپلومات ايراني را به اتهام خبرچيني و عضوگيري جاسوس از مصر اخراج کردند

تلويزيون الجزيره   دوشنبه 9 خرداد 1390(30 مه 2011)

مقامات مصري يک ديپلومات ايراني را به اتهام خبرچيني و عضوگيري جاسوس براي دستگاه اطلاعات ايران از مصر اخراج کردند. مقامات مصري گفتند ديپلومات ايراني سيد قاسم حسيني منشي دوم در دفتر نمايندگي حفاظت از منافع ايران در قاهره يک روز بعد از انجام تحقيقات مصر را ترک کرد.

مجري: آيا جزئياتي در مورد اخراج حسيني داري؟

سمير حسن گزارشگر الجزيره از قاهره: عملاً ظهر امروز آقاي حسيني فرودگاه قاهره را به سمت دبي و از آنجا به سمت ايران ترک کرد. دادستاني کل کشور بعد از انجام تحقيقات از وي در مورد جمع‌آوري اطلاعات حوادثي که مصر از 25ژانويه به اين طرف شاهد آن بوده، وي را آزاد نمود. دستگاه اطلاعاتي مصر تحرکات آقاي حسيني را زير نظر داشت و متوجه شد که وي بر خلاف موازين ديپلوماتيک اقدام به تشکيل شبکه اطلاعاتي نموده است. بنابر‌اين اطلاعات، وي عناصري را موظف به جمع‌آوري اطلاعات اقتصادي، سياسي و نظامي از مصر در مقابل دادن مبالغي به آنها نموده بود.

اين اطلاعات حاکي است که آقاي حسيني اين اتهامات را رد نموده و گفته است اين اطلاعات، اطلاعات عمومي بوده که هيچ ضرري براي منافع منطقه‌اي مصر نداشته است.

 

تونس

 

نقشه جريانهاي اسلامي در تونس

سايت مکتوب بين العربي  شنبه 31 ارديبهشت 1390(21 مه 2011)

جنبش قيام ـ رهبر آن راشد الغنوشي است، بيانيه تاسيس آن در 6ژوئن 1981 صادر شد که طي آن به رژيم سياسي در تونس انتقاد کرد. . . اسلاميون پيشرو

يک پديده فرهنگي ديناميک که از ريشه‌هاي جنبش قيام بيرون آمد، و در نتيجه اقدام بعضي از روشنفکران و اساتيد دانشگاه و دانشجويان داراي گرايشات اسلامي، با مراجعه به ميراث تفکر اخوان المسلمين که زمينه ايدئولوژيکي جنبش اسلامي را نمايندگي مي‌کرد، ظاهر شد.

گروه اسلاميون پيشرو که هسته‌هاي اوليه آن در اواخر دهه 1970 شکل گرفت، تعصب و انجماد فکري را رد مي‌کند، و موضعي منطقي روشن شده از ميراث اسلامي اتخاذ مي‌نمايد و نسبت به گرايشات مختلف فکري پيشرو سني و شيعه روي باز دارد، و نسبت به ليبرالها و سوسياليستها نيز روي باز دارد.

بعضي از محققان آن را پديده اسلامي چپ توصيف مي‌کنند. اين جريان زماني که خواسته‌هايش با رد و طرد رهبران اخوان مواجه شد، استقلال کامل خود را اعلام نمود، و کنگره تاسيس خود را در 24 و 25 ژوئيه 1980برگزار کرد، و به‌صورتي ترقيخواهانه از ريشه خود جنبش نهضت مادر جدا شد.

اين جريان از مکاتب چپ‌گراي سني مانند فتحي عثمان و حسن حنفي، و از چپ شيعه مانند مجاهدين خلق و علي شريعتي تاثير پذيرفته است، و دمکراسي همراه با نوعي از سوسياليزم را قبول کرده است. مشغله ذهنيش سياست و رسيدن به حکومت نبوده است.

 

رئيس جمهور سابق تونس غيابي به زندان محکوم شد

بي. بي. سي سه شنبه 31 خرداد 1390(21 ژوئن 2011)

يک دادگاه تونسي، زين العابدين بن علي رئيس‌جمهور فراري اين کشور و همسرش، ليلا، را به جرم دزدي و چند فقره اتهام ديگر به ۳۵ سال زندان محکوم کرده است. آقاي بن علي و همسرش که در ژانويه گذشته به‌دنبال يک قيام عمومي به عربستان سعودي گريختند، به‌طور غيابي محاکمه شدند. اين دادگاه هم‌چنين آنها را به پرداخت ۶۶ ميليون دلار جريمه محکوم کرده است.