بولتن خبري ايران نبرد(1105) سه شنبه 7 تير 1390(28 ژوئن 2011)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

ویژه قیام مردم سوریه و لیبی

 

سوریه

 

سربازان سوري بيش از 300تن را در حومه دمشق دستگير کردند

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 15 ارديبهشت 1390(5 مه 2011)

يک فعال حقوق‌بشري گفت، روز پنجشنبه سربازان سوري بيش از 300تن از مردم را در شهر سقبا Saqba درست درخارج دمشق دستگير کردند، درحالي که با سرکوب به شيوه مشت آهنين، 7 هفته اعتراضات بي‌سابقه را تحت فشار قرار مي‌دادند اين فعال حقوق‌بشر به شرط ناشناس ماندن به خبرگزاري فرانسه گفت، ”نيروهاي امنيتي با حمايت سربازان بيش از 300تن از مردم را در سقبا دستگير کردند که درميان آنها تعدادي روحاني بودند

فعالين گفتند، سربازان ”پلاکاردي را که بر روي ساختمان مرکز شهر بود و آنرا به‌نام ميدان شهدا نام گذاري جديد نموده و نيز تصاوير کشته شدگان را به آن وصل کرده بودند را، پاره کردند ”، اين فعالين اضافه کردند که 7تن از ساکنان سقبا از شروع اولين تظاهراتها در 15مارس کشته شده‌اند. وي گفت بيش از 2هزار سرباز و نيروي امنيتي در عمليات پاکسازي اين شهر شرکت داشتند که بازداشت شدگان با اتوبوس هايي که آماده بودند برده شدند.

 

تظاهرات در روز رويارويي در سوريه در 6 شهر برگزار شد

تلويزيون سي ان ان   جمعه 16 ارديبهشت 1390(6 مه 2011)

مجري: تظاهرکنندگان در سوريه تظاهرات ”روز رويارويي ”را عليه دولت بشار اسد در اين روز جمعه برگزار مي‌کنند.

 شاهدان به سي. ان. ان مي‌گويند که اين تظاهرات برنامه‌ريزي شده با حضور گسترده نظامي در شهر جنوبي بانياس و شهر جنوبي درعا روبه‌رو گشته است. عفو بين‌الملل مي‌گويد بيش از 500تن در درگيري هاي بين نيروهاي دولتي و مردم در يک ونيم ماه گذشته کشته شده‌اند، مقامات سوري مکرراً درخواست سي. ان. ان را براي رفتن به اين کشور رد کرده‌اند، اما گزارشگر ريما مکتبي اين تحولات را از پايتخت لبنان، بيروت گزارش مي‌کند.

مجري: به ما بگوييد که با وجود سرکوب آيا امروز تظاهراتها برگزار شد ابعاد آن در چه حد بوده است؟

ريمامکتبي: به نظر مي‌رسيد با وجود سرکوبي که بوده، تظاهراتها امروز بزرگتر بود و دستکم در 6 شهر سوريه جريان داشته است، همان‌طور که گفتيد ما در صحنه نيستيم ولي رسانه‌هاي اجتماعي را مانيتور مي‌کنيم و فيلمهاي ويدئويي بسياري بر روي تويتر و فيس بوک گذاشته شده است، همچانکه ما تصاويري را که از ”ميدان ”ازحومه دمشق به‌دست ما رسيده است، مردم درحال شعار دادن مي‌باشند و خواستار آزادي بوده و شعارهايي عليه بشار اسد مي‌دهند.

در ”ميدان ”و ساير قسمت هاي سوريه مهمترين نکته ديگري که امروز بود اين بود که پايتخت نيز شاهد برگزاري تظاهرات بود.

مجري: در مورد تظاهراتها آمار تلفات از شروع تظاهراتها در 15مارس تاکنون چقدر بوده و چند نفر کشته و دستگير شده‌اندو وضعيت حقوق‌بشري در کليت چگونه است؟

ريما مکتبي: عفو بين‌الملل مي‌گويد حداقل 500تن در 7 هفته گذشته کشته شده و در رابطه با دستگيري ها فعالين حقوق‌بشرمي‌گويند که تاکنون دستکم 3000تن را به اسم دارند که دستگير شده‌اند، آنان انتظار دارند که تعداد دستگيري هايي که بدون شناسايي صورت گرفته بسيار بيش از اين مي‌باشد.

 در آخرين اخباري که از دمشق بر روي فيس بوک گذاشته شده و به‌دست ما رسيده، يکي از اعضا گروه اپوزيسيون در دمشق به‌نام گروه ”نجات جوانان ”امروز درحومه دمشق در ”ميدان ”دستگير شد که همسر وي اين خبر را بر روي فيس بوک قرار داده بود که ما هنوز نتوانسته‌ايم با خانواده وي تماس بگيريم، در فيس بوک گفته شده است که وي يکي از رهبران اپوزيسيون مي‌باشد.

مجري: … از دمشق چه تصويري داريد؟ واکنش رژيم در مورد واکنش فراگير بين‌المللي از جانب آمريکا، سازمان ملل و ساير کشورها در مورد سرکوب چه بوده است؟

ريما مکتبي: تحليلگران مي‌گويند که خروج تدريجي اعلام شده از درعا توسط دولت سوريه، در واکنش نسبت به فشار بين‌المللي بر رژيم بشار اسد بوده است.

 اگر‌چه اين رژيم هم همواره ازگروه هاي تروريستي و گروه هاي مسلحي صحبت کرده است که به نيروهاي امنيتي و تظاهرکنندگان شليک مي‌کنند، ما با مردم در سوريه يا هر جايي که فرصت داشتيم صحبت کرديم آنان به ما گفتند، ما تروريست نيستيم، ما اسلامگرا نيستيم ما مردمي هستيم که در آرزوي آزاي هستيم.

 

ورود تانکها به شهربانياس درسوريه

سايت راديو فرانسه شنبه 17 ارديبهشت 1390(7 مه 2011)

براساس آخرين آماراعلام شده از سوي منابع اپوزيسيون درجريان سرکوب تظاهرات ديروز (جمعه) دستکم ٢٦ نفر از جمله ١٦ نفرتنها در شهر حمص جان خود را از دست دادند. به اين ترتيب ازآغاز جنبش اعتراضي مردم سوريه تاکنون در٦٥٠ حدود نفرجان باخته‌اند

تانک هاي ارتش سوريه بامداد امروز (شنبه) وارد شهر بانياس، يکي از مراکز جنبش اعتراضي مردم اين کشور، شده و به گفته شاهدان عيني راه محلات جنوبي شهر را در پيش گرفتند.

يکي از فعالان حقوق‌بشر طي تماسي تلفني با دفتر خبرگزاري فرانسه درنيکوزيا، پايتخت قبرس، گفت اهالي بانياس براي جلوگيري از پيشروي و استقرار تانکها به تشکيل سپرهاي انساني دست زده‌اند.

برق شهر قطع شده است و کشتيهاي ارتش به گشت‌زني درساحل بانياس در جنوب اين شهر سرگرمند.

افزون بر اين تانک هاي ارتش دهکده ”بيضا“ درنزديکي بانياس را نيزبه محاصره خود درآورده‌اند. البته شهر بانياس يک هفته است که درمحاصره نظامي قرار دارد.

ديروز (جمعه) تانک هاي ارتش درمرکزشهر حمص و درمحلات اطراف اين شهرموضع گرفتند.

بايد يادآوري کنيم که براساس آخرين آماراعلام شده از سوي منابع اپوزيسيون درجريان سرکوب تظاهرات ديروز دستکم ٢٦ نفر از جمله ١٦ نفر تنها در شهرحمص جان خود را از دست دادند. اپوزيسيون سوريه ديروز را ”جمعه چالش“ ناميد و مردم را به تظاهرات عليه دولت فراخواند. تظاهراتي که طبق معمول به‌شدت سرکوب شد.

ازآغازجنبش اعتراضي مردم سوريه تا‌کنون درحدود ٦٥٠ شهروند سوري جان خود را دراثر تيراندازي نيروهاي امنيتي از دست داده‌اند.

مقامات دولتي سوريه نيزبه نوبه خود مدعي شده‌اند که دريک حمله تروريستي درحمص ١٠ تن از افراد ارتش و پليس کشته شده‌اند.

مقامات سوري درعين حال يکي از رهبران اصلي اپوزيسيون به نام رياض سيف را نيز بازداشت کرده‌اند. رياض سيف ٦٤ سال دارد و به بيماري سرطان مبتلاست.

منابع حقوق‌بشري و اپوزيسيون سوريه شمار افرادي را که طي يک ماه و نيم اخير بازداشت يا مفقود الاثر شده‌اند ٨٠٠٠ تن ذکر کرده‌اند.

ديروز، ايالات متحده آمريکا از دولت سوريه خواست دست از خشونت عليه معترضان بردارد. آمريکا به سوريه هشدار داد که دراثرادامه سرکوب به اقدامات تحريمي تازه‌يي عليه اين کشوردست خواهد زد. آمريکا اخيراً شماري از بلندپايگان سوريه را مشمول تحريم قرار داده است اما شخص بشار اسد در اين ميان آنان نيست.

بيست‌وهفت کشورعضو اتحاديه نيزديروزدربروکسل، مقر اين اتحاديه، در مورد تحريم ١٣ مقام سوري به توافق رسيدند اما اين اتحاديه هم در حال حاضر نام بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه، را در اين ليست قرار نداده است.

تحريم تسليحاتي سوريه بخش ديگري از توافق ديروز اتحاديه اروپا براي نشان‌دادن نگراني اين اتحاديه از سرکوب خشونت‌بار جنبش آزادي خواهانه مسالمت‌آميز مردم سوريه به وسيله رژيم اين کشور است.

 

سوريه: درخواست اپوزيسيون سوريه براي برگزاري انتخابات آزاد

راديو فرانسه   شنبه 17 ارديبهشت 1390(7 مه 2011)

اپوزيسيون سوريه که درتشکلي به نام ” انقلاب ٢٠١١ سوريه“ گرد آمده است امروز براي نخستين بار در متني که بر روي شبکه اجتماعي ”فيس بوک“ قرار داد، بشار اسد رئيس‌جمهوري اين کشور را به پايان دادن به خشونت و برگزاري انتخاباتي آزاد طي شش ماه فراخواند.

” انقلاب ٢٠١١ سوريه“ دراين متن به بشاراسد مي‌نويسد اگربتواند سوريه را ازيک رژيم استبدادي خودکامه به يک رژيم دموکراتيک سوق دهيد، مايه فخرومباهات کشورخواهد بود و سوري ها سپاسگزاراوخواهند بود و اين کارکاري ”ممکن“ است.

” انقلاب ٢٠١١ سوريه“ دردنباله متن خود براين نکته انگشت مي‌گذارد که راه‌حل بحران راه‌حلي ”آسان“ است و رئيس‌جمهوري مي‌تواند با پايان دادن به تيراندازي به سوي تظاهرکنندگان، آزاد گذاشتن ادامه تظاهرات مسالمت آميز، برداشتن کليه عکس هاي خود و پدرش حافظ اسد ازدرو ديوار، آزاد کردن زندانيان سياسي، آغاز گفتگوي ملي، موافقت با کثرت‌گرائي سياسي و بالاخره برگزاري انتخابات آزاد و دموکراتيک طي شش ماه به اين بحران پايان دهد.

 

فدراسيون سازمانهاي غيرحکومتي از قيام توده‌يي سوريه حمايت مي‌کند

روزنامه خبات ارگان حزب دموکرات کردستان عراق   دوشنبه 19 ارديبهشت 1390(9 مه 2011)

به‌‌منظور اعلام حمايت از قيام توده‌يي کشور سوريه و اعتراض به سرکوب شهروندان قيام کننده از طرف حکومت سوريه، در شهر اربيل و در يک کنفرانس مطبوعاتي، فدارسيون سازمانهاي غيرحکومتي کردستان که بيش از صد سازمان و جمعيت و مرکز و اتحاديه را در خود مي‌گيرد يک يادداشتي را براي افکار عمومي منتشر کردند. عدنان انور بيگ، رئيس فدراسيون سازمانهاي غيرحکومتي کردستان به ”خبات ”گفت: ما در يک کنفرانس مطبوعاتي در شهر اربيل يادداشتي را در مورد قيام توده‌يي کشور سوريه منتشر کرديم و در آن حمايت خودمان از شهروندان قيام‌کننده اين کشور، بدون تفاوت قائل شدن بين آنها، اعلام کرديم. هم‌چنين نارضايتي خودمان را اعلام مي‌داريم عليه سياست سرکوب حکومت اين کشور که عليه شهروندان خود در پيش گرفته است و روزانه مردم خود را کشتار و مجروح مي‌کند و حتي ارتش اين کشور بجز سلاح سبک، سلاح سنگين و تانک و هواپيماي جنگي عليه تظاهرکنندگان به‌کار گرفته است که اين هم يک کار غيرقابل قبول و وحشيانه است. به همين خاطر ما در اين يادداشتمان اين را اعلام کرده‌ايم که ما خواهان تغيير اين حکومت هستيم.

 

اتحاديه اروپا شماري از مقامات سوري را مورد تحريم قرار داد

راديو فرانسه سه شنبه 20 ارديبهشت 1390(10 مه 2011)

اتحاديه اروپا اعلام کرد 13تن از مقامات نظامي و اطلاعاتي وابسته به دولت سوريه را به‌دليل نقش آنان در سرکوب مخالفان مورد تحريم قرار داده است. روزنامه رسمي اتحاديه اروپا روز سه‌شنبه نوشت داراييهاي اين افراد در بانکهاي اروپايي مسدود ومسافرت آنان به داخل اتحاديه اروپا ممنوع اعلام شده است

اتحاديه اروپا هم‌چنان اعلام کرد تحريمهاي اعلام شده که از امروز سه‌شنبه مورد اجرا قرار خواهند گرفت ممنوعيت صدور اسلحه و مهمات به سوريه را نيز شامل مي‌گردد. سازمانهاي مدافع حقوق‌بشر اعلام کرده‌اند که از هنگام آغاز مخالفتها عليه رژيم سوريه تا‌کنون نزديک به 800تن از مخالفان کشته و نزديک به 8000تن ديگر نيز بازداشت شده‌اند.

در فهرستي که اتحاديه اروپا از اين افراد منتشر کرده، نام ماهر اسد، برادر کوچک بشار اسد و رئيس گارد رياست جمهوري به‌عنوان عامل اصلي سرکوبها در سوريه در صدر اسامي افراد مشمول تحريم اعلام شده است. علي مملوک، رئيس سازمان اطلاعاتي و محمد ابراهيم الشعار، وزير کشور جديد سوريه، محمد ديب زيتون، عبدالفتاح قدسيه و جميل حسن از مسئولان سازمان اطلاعاتي و ارتش سوريه نيز در شمار افراد تحريم شده قرار دارند.

خبرگزاري فرانسه مي‌نويسد به‌دليل اختلاف ميان کشورهاي اتحاديه اروپا بر سر شامل ساختن نام رئيس‌جمهور سوريه در فهرست تحريم شدگان، بشار اسد تا‌کنون از اين تحريمها در امان مانده است.

 

تيراندازي به مردم در درعاي سوريه و نجات مجروحين از صحنه توسط مردم

تلويزيون سي ان ان جمعه 23 ارديبهشت 1390(13 مه 2011)

روز جمعه صبح است. نيروهاي امنيتي سوريه مشغول کسب آمادگي هستند تا با تظاهرات ضدحکومتي که انتظار مي‌رود در سراسر اين کشور برگزار شود مقابله کنند.

 گروههاي حقوق‌بشر گفته‌اند از زمان شروع قيامها 776نفر از تظاهر کنندگان در سراسر سوريه توسط نيروهاي امنيتي کشته شده‌اند. يک فيلم تکاندهنده مي‌بينيم که نشان مي‌دهد نيروهاي بشار اسد به مردم درعا شليک کرده‌اند، و مردم يک مادر و پسرش را که مورد شليک مستقيم قرارگرفته‌اند را از صحنه بيرون مي‌کشند و در همين حال هم نيروهاي امنيتي به شليک ادامه مي‌دهند. هشدار مي‌دهيم تصاوير ناراحت کننده هستند.

آنها شعار مي‌دهند لااله‌الاالله و الله اکبر.

کشاندن اين مادر برايشان مشکل است ممکن است جان باخته باشد. آنها اول با ريسمان تلاش کردند آنها را به کناري بکشند که موفق شدند هر کدام را از طرفي کشيدند و از آخر هم موتورسيکلت آنها را از صحنه خارج کردند. در نهايت، موفق شدند بدون اين‌که خودشان تير بخورند مجروحين را خارج کنند.

ممکن است فکر کنيد اين همه تلاش براي کساني که ممکن است کشته شده باشند براي چيست؟ و اين‌که چرا دولت بايد به مردمي که تلاش دارند جسدي را بيرون ببرند شليک کند. علتش اين است که تشييع جنازه و خاکسپاري اين اجساد، خودش اعتراضات جديدي را برمي‌انگيزد.

 

درخواست احزاب کرد سوريه؛ آمريکا در پي طرح پرونده اتمي عليه اسد

راديو فردا يكشنبه 25 ارديبهشت 1390(15 مه 2011)

در حالي که احزاب کرد سوريه روز يک‌شنبه از بشار اسد، رئيس‌جمهور اين کشور، خواستند به سرکوب معترضان پايان دهد، خبرها از تلاشهاي آمريکا براي طرح پرونده‌اي اتمي و اعمال فشار بيشتر بر دولت آقاي اسد حکايت دارد. چندين حزب اصلي کردهاي سوريه روز يک‌شنبه در نخستين بيانيه رسمي خود از زمان آغاز اعتراضات در اين کشور از بشار اسد خواستند براي پايان دادن به سرکوب و حاکميت دموکراسي در سوريه «گام‌هاي عيني» بردارد. اين احزاب در بيانيه خود خواستار آزادي هزارها زنداني سياسي محبوس در زندان‌هاي حکومت و برقراري آزادي بيان و اجتماعات «پيش از آغاز هرگونه گفتمان ملي» شده‌اند.

بيانيه‌اين ۱۲ حزب کرد در حالي منتشر شده که خبرها حاکي از تشديد سرکوب نظامي مردم سوريه در دو روز اخير و فرار صدها نفر از ساکنان سوري به لبنان براي گريز از ناآرامي‌ها و سرکوب است.

به گزارش خبرگزاري رويترز، يک روز پس از آغاز اعتراضاتي تازه در شهر تلکلخ در استان حمص، روز شنبه نيروهاي ارتش سوريه تحت حمايت واحدهاي زرهي وارد اين شهر شده‌اند. اين خبرگزاري به‌نقل از «فعالان مدني و شاهدان عيني» مي‌گويد به‌دنبال ورود اين نيروها به شهر تلکلخ دست‌کم پنج نفر کشته شده و «صدها نفر» به کشور همسايه، لبنان، گريخته‌اند. اين فراريان به خبرگزاري‌ها گفته‌اند که تيراندازان سياه‌پوش بشار اسد را ديده و صداي مسلسل در شهر شنيده‌اند.

 

آمريکا بشار اسد را تحريم کرد

بي.بي.سي چهارشنبه 28 ارديبهشت 1390(18 مه 2011)

دولت باراک اوباما بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه، شش مقام ارشد حکومت وي و قاسم سليماني، فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران ايران را به اتهام دست داشتن در سرکوب معترضان سوري تحريم کرده است.

اين تحريم ها يک روز پيش از نطق رئيس جمهوري آمريکا درباره تحولات منطقه خاورميانه اعلام مي شود که قرار است روز پنجشنبه در واشنگتن انجام شود.

مقام هاي سوري تحريم شده از سوي کاخ سفيد عبارتند از: بشار اسد، رئيس جمهوري، فاروق شرع معاون وي، عادل سفر نخست وزير، محمد ابراهيم شعار وزير کشور، علي حبيب محمود وزير دفاع، عبدالفتاح قدسيه رئيس اطلاعات ارتش و محمد ديب زيتون رئيس اداره امنيت سياسي.

وزارت خزانه داري آمريکا نيز طي فرماني جداگانه، قاسم سليماني، فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران ايران و محسن چيذري که او را فرمانده ستاد عملياتي و آموزشي نيروي قدس معرفي کرده، به اتهام کمک به سرکوب ها در سوريه تحريم کرده است.

حافظ مخلوف، از بستگان بشار اسد که يکي از مقام هاي امنيتي ارشد سوريه است در کنار سازمان اطلاعاتي نيروي هوايي و اداره اطلاعات ارتش سوريه تحريم شده اند.

تحليلگران مي گويند تحريم رئيس جمهوري سوريه از سوي واشنگتن، بيانگر اتخاذ سياستي سختگيرانه تر از سوي دولت اوباما عليه حکومت سوريه است.

رئيس جمهوري آمريکا چهارشنبه با صدور فرماني دستور مسدود شدن دارايي هاي احتمالي اين افراد را در کشورش صادر کرده است.

باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا روز جمعه ۲۹ آوريل، طي فرماني سه مقام دولت سوريه، سازمان اطلاعات اين کشور و نيروي قدس سپاه پاسداران ايران را به اتهام شرکت در سرکوب معترضان سوريه مشمول تحريم کرد.

نيروي قدس شاخه برون مرزي سپاه پاسداران ايران است که پيش تر نيز به اتهام فعاليت هاي تروريستي مورد تحريم آمريکا قرار گرفته بود.

آمريکا ايران را به دخالت در خشونتهاي خونين سوريه متهم مي کند، اما ايران و سوريه اين اتهام را بي اساس مي دانند.

علي مملوک رئيس سازمان اطلاعات سوريه، عاطف نجيب پسر خاله بشار اسد و رئيس پيشين اداره امنيت سياسي و ماهر اسد برادر بشار اسد و فرمانده لشگر چهارم زرهي سوريه که گفته مي شود عامل کشتار هاي وسيع در شهر درعا است پيشتر از سوي آمريکا تحريم شده بودند.

"اشتباه نيروهاي امنيتي"

بشار اسد روز چهارشنبه گفت که نيروهاي امنيتي در رويايي با اعتراضات دو ماه گذشته اين کشور دچار اشتباهاتي شده اند.

در اين اعتراضات بيش از ۸۰۰ نفر کشته شده اند.

آقاي اسد در بخشي از اظهارات خود که از طريق روزنامه "الوطن" منتشر شده گفته است که به هزاران نيروي پليس اين کشور آموزش هاي جديد داده خواهد شد.

 

ايالات متحده آمريکا تحريماتي را عليه حاکمان سوريه اعمال کرد

وال استريت ژورنال پنجشنبه 29 ارديبهشت 1390(19 مه 2011)

دولت اوباما بشار الاسد و شش نفر ديگر از مقامات بلندپايه دولت وي را روز چهارشنبه تحت تحريم قرار داد، تحريمات اعمال شده به‌دنبال سرکوب خشونت‌بار تظاهراتهاي سياسي در سوريه ، نشان‌دهنده شدت يافتن و سخت‌ترشدن سياست آمريکا در رابطه با دمشق مي‌باشد...

تحريمات از جمله شامل معاون رياست جمهور، نخست‌وزير و وزير دفاع سوريه مي‌باشد.

وزارت خزانه‌داري آمريکا نيز قاسم سليماني فرمانده بخش خارج کشوري سپاه پاسداران ايران را به‌دليل نقش او در ياري رساندن به رژيم بشار اسد در سرکوب تظاهراتها ، مورد هدف قرار داد...

بر اساس گفته سازمانهاي حقوق‌بشري سوريه بين 650 الي 900نفر در سرکوب تظاهراتهاي کشته شده‌اند. تظاهراتها از اواسط ماه مارس شروع شده‌اند.

سرکوب صورت گرفته در سراسر سوريه محکوميتهاي جهاني عليه دولت سوريه را بهمراه داشته است و اتحاديه اروپا در حال برنامه‌ريزي براي اعمال تحريمات جديدتري بر عليه رهبري سوريه مي‌باشد.

ديپلماتها گفتند سفراي اتحاديه اروپا در يک توافق اوليه با گسترش تحريمات فعلي اتحاديه اروپا عليه سوريه به توافق رسيدند و ليست جديدي از افراد شامل تحريمات جديد خواهند شد ولي تصويب نهايي تحريمات جديد توسط وزراي خارجه در روز دوشنبه آينده انجام خواهد شد.

ديپلماتها گفتند ليست تحريمات جديد احتمالاً پرزيدنت بشار اسد را نيز مورد هدف قرار خواهد داد...

اپوزيسيون سوريه روز چهارشنبه خواهان يک اعتصاب عمومي عليه رژيم اين کشور گرديده بود ولي به‌نظر مي‌رسد اين فراخوان به‌طور عمده مورد استقبال قرار نگرفته است .

خبرگزاري اسوشيتدپرس گزارش کرد که همزمان با حضور شديد نيروهاي امنيتي، مدارس، مغازه‌ها و ديگر اماکن کار در پايتخت و ديگر شهرهاي سوريه باز بودند...

فراخوان براي اعتصاب عمومي تلاشي از جانب نيروهاي اپوزيسيون براي ضربه به رژيم بشار اسد از زاويه جديدي و هدف قرار دادن قابليتها و زيربناي اقتصادي آن بوده است...

اين امر که فراخوان براي اعتصاب عمومي جواب نگرفته است نشان مي‌دهد که بشار اسد کماکان داراي حمايت در جامعه تجاري سوريه بوده و کمپين گسترده آن در امر مرعوب سازي کارا‌ئي داشته است...

يک نفر از اهالي شهر حمص به خبرگزاري اسوشيتدپرس گفت همه جا باز هستند و درحالي‌که حضور امنيتي شديدي در شهر وجود دارد مردم يارايي شرکت در اعتصاب عمومي را ندارند...

آخرين محلي که شاهد سرکوب شديدي از جانب نيروهاي دولتي بوده است شهر talkalakh در غرب سوريه مي‌باشد که بنا‌به گفته فعالين به خبرگزاري اسوشيتدپرس از هفته گذشته تاکنون 27نفر در اين شهر کشته شده‌اند.

اتباع سوريه که در روزهاي اخير به لبنان فرار کرده‌اند صحنه‌هاي وحشتناکي از کشتاري مانند تيرباران و وجود اجساد در خيابانهاي شهر talkalakh را گزارش کرده‌‌اند و گفته مي‌شود که شهر در محاصره نيروهاي امنيتي قرار دارد... بيش از 5000نفر از talkalakh با عبور از رودخانه کم عمق وادي خالد خود را به خاک لبنان رسانده‌اند.

 

تظاهر کنندگان در دمشق، بانياس، القامشلي و حمص خواستار آزادي هستند

تلويزيون الجزيره   جمعه 30 ارديبهشت 1390(20 مه 2011)

تظاهر کنندگان در دمشق، بانياس، القامشلي و حمص خواستار آزادي هستند.

 (مجري با قطع برنامه گفت هم‌اکنون فيلمي مستقيماً از تظاهرات در تلبيسه سوريه به دستمان رسيده است و فيلم آن را پخش مي‌کند. اين هفته تظاهرات در سوريه با نام جمعه آزادي است ـ م)

احمد حسن شاهد عيني از سَقبا در ريف دمشق سوريه: 5هزار تظاهرکننده در شهر سقبا خواستار سرنگوني نظام هستند. مردم شعار مي‌دهند ”الشعب يريد اسقاط نظام ”.

 (فيلم از قامشلي: مردم شعار الشعب يريد اسقاط نظام سر مي‌دهند).

 خبرگزاريها به‌نقل از حقوقدانان: بانياس شاهد بزرگترين تظاهرات از زمان شروع اعتراضات در جنوب سوريه از دو ماه قبل است.

مجري: تظاهر کنندگان در شهر تلبيسه سوريه شعار مي‌دادند: نه سلفي نه تروريسم، تبليغات سوريه کذاب است.

 

اخبار تظاهرات ”جمعه آزادي ”در سوريه

تلويزيون الجزيره  جمعه 30 ارديبهشت 1390(20 مه 2011)

در منطقه رکن الدين دمشق شعار تظاهرکنندگان: آزادي آزادي (تظاهر کنندگان کرد هستند و شعار ”آزادي ”مي‌دهند).

 خبرگزاري فرانسه به‌نقل از شاهد عيني: در حمص، درعا 5تظاهرکننده به ضرب گلوله نيروهاي امنيتي کشته شدند.

 ابوبکر محمد فعال سياسي از انخل: تبليغات سوريه کذاب است. در شهر الصنمين در نزديکي درعا 5 تظاهرکننده به ضرب گلوله نيروهاي امنيتي سوريه کشته شدند (ساعت1515).

 خبرگزاري فرانسه به‌نقل از فعالان: دستکم 34تن از تظاهر کنندگان از جمله يک کودک به ضرب گلوله نيروهاي امنيتي سوريه کشته شدند. رويتر: اکثر کشته شدگان از حمص و معره النعمان هستند.

 حزب تحرير اسلامي اردن در منطقه الرمثا با برپايي تظاهراتي سرکوب تظاهر کنندگان در سوريه را محکوم کرد.

 يک شاهد عيني از حمص: اهالي اين شهر براي مطالبه آزادي فراخوان به اعتصاب عمومي دادند.

 تلويزيون سوريه: نيروهاي امنيتي با تظاهر کنندگان به‌صورت متمدنانه برخورد کرد و درگيري رخ نداده است.

 شاهدان عيني: نيروهاي سوريه منطقه همام در برزه البلد در دمشق را محاصره کردند و گاز اشک‌آور شليک کردند.

 ارتش سوريه به نحو بي‌سابقه‌اي نيروهاي تقويتي به مردم با لبنان در نزديکي شهر العريضه اعزام کرد.

 تصاوير منتشره بر روي اينترنت تظاهرات اهالي جولان که در ناحيه حجر الاسود در دمشق مقيم هستند را نشان داد که خواستار سرنگوني نظام بودند.

 صحنه‌هايي از شهر حماه سوريه افرادي از نيروهاي امنيتي را نشان داد که با تفنگ شکاري بر روي تظاهر کنندگان آتش مي‌گشودند. شيخ قراء بلاد شام، محمد کريم راجح اعلام کرد به علت آن‌چه جلوگيري از حضور مردم در مساجد مي‌ناميد از امامت نماز جمعه استعفاء مي‌دهد. رويتر از قول شاهدان عيني: نيروهاي امنيتي سوريه گاز اشک‌آور بر روي هزاران تظاهرکننده در حماه و شهر التل شليک کردند. يک منبع بيمارستاني: در تظاهرات السويداء در سوريه دو تن از اعضاي رهبري ”اتحاد سوسياليستي ” ”اعلام دمشق ”به‌شدت مجروح شدند. تانکهاي سوريه شهر معره النعمان در ا ستان إدلب را مورد تهاجم قرار دادند که خبرها حاکي از وقوع قربانيان است.

 يک شاهد عيني از حمص: نيروهاي سوريه تلاش کردند تا تظاهر کنندگان را با خودروهاي نيروهاي امنيتي در شهر زير بگيرند

 

فراخوانهاي فزاينده براي گفتگوي اسد با معترضان

سايت گاردين  يكشنبه 1 خرداد 1390(22 مه 2011)

در عين سرکوب وحشيانه‌يي توسط دولت سوريه که دستکم 900 کشته برجاي گذاشته است، پادشاه اردن عبدالله دوم روز يکشنبه از رئيس‌جمهور سوريه بشار اسد خواست با معترضان رابطه برقرار کند.

فراخوان وي توسط عمرو موسي، دبيرکل اتحاديه عرب، يک نامزد رياست جمهوري مصر تکرار شد و او اسد را به تسريع اصلاحات اجتماعي اقتصادي و سياسي، و نيز ارائه آزاديهاي بيشتر و برگزاري انتخابات جديد فراخواند.

عبدالله دوم در برنامه ”ديس ويک“ تلويزيون اي. بي. سي با خاطرنشان کردن اين‌که اسد براي رسيدن به يک راه‌حل صلح‌آميز هنوز تمامي طرفين را پاي ميز نياورده است گفت، ” براي تغيير مسائل و ايجاد آرامش و ثبات، گفتگو، آشتي ملي و برقرار رابطه تنها راهي است که او مي‌تواند اين کار را انجام بدهد.

پادشاه اردن افزود، ”من فکر مي‌کنم بشار بايد با مردم رابطه برقرار کند و مردم را دور ميز بياورد. “ او متذکر شد که پدر وي، پادشاه حسين، به وي توصيه کرده بود که ”تا حد امکان به مردم نزديک باشد. “

موسي هشدار داد، اسد که تحصيل کرده غرب مي‌باشد و زماني يک اصلاح‌طلب تلقي مي‌شود، بايد ”[به کارش] سرعت ببخشد و اصلاحات را سريعاً ، سريعاً به اجرا بگذارد. “ او اظهار داشت که اگر اسد ”مسير به سمت اصلاحات را تسريع کند و به آن چه تظاهر کنندگان مي‌خواهند پاسخ بدهد، مانند آزادي، مانند انتخابات جديد، مانند اين کارهايي که قابل انجام هستند، يک شانس خواهد داشت. “ … پاسخ خشن [نيروهاي امنيتي سوريه] تنها چند روز پس از آن صورت گرفت که رئيس‌جمهور آمريکا باراک اوباما از اسد خواست ”انتقال را هدايت کند يا از سر راه کنار برود. “.

 

ديدبان حقوق‌بشر و عفو بين‌الملل از ملل‌متحد خواستند که نسبت به سوريه اقدام کند

خبرگزاري فرانسه  دوشنبه 2 خرداد 1390(23 مه 2011)

روز دوشنبه، 2 گروه عمده حقوق‌بشري، مصرانه از شوراي امنيت ملل ‌متحد خواستند که براي کمک در خاتمه دادن به 9 هفته خشونت عليه شهروندان سوري، قطعنامه‌اي عليه پرزيدنت بشار اسد تصويب کنند.

 فيليپ بولوپيونbolopion، مدير ديدبان حقوق‌بشر ملل متحد، به خبرگزاري فرانسه گفت، ”زمان آن رسيده است که بشار اسد و آن دسته از اطرافيان او که مسئول نقض حقوق‌بشر عليه شهروندان هستند، مورد تحريم قرار بگيرند ”. . .

 عفو بين‌الملل نيز روز دوشنبه از ملل ‌متحد و اتحاديه عرب خواست که به‌دنبال آخرين تحريماتي که توسط اتحاديه اروپا و آمريکا بر گونه اسد نواخته شد، دست به اقدام بزنند.

 در اين بيانيه آمده است، ”ما از اقداماتي که اتحاديه اروپا و دولت آمريکا در حال حاضر عليه پرزيدنت اسد و اطرافيان او به‌عمل آورده‌اند استقبال مي‌کنيم، اما خطري که وجود دارد اين است اين اقدامات، اثبات خواهند کرد که خيلي دير و خيلي کم هستند ”. . . با توجه به نگرانيهاي موجود بر سر احتمال وتوي روسيه يا چين، شوراي امنيت هنوز قطعنامه‌اي در مورد سوريه به تصويب نرسانده است. چنين نگراني هايي، اروپايي ها را از فشار براي يک رأي‌گيري به‌منظور محکوم کردن سرکوب به‌دست رژيم اسد، باز داشته است.

 

سرکوب بي‌رحمانه نيروهاي امنيتي در سوريه و تصاوير قيام کنندگان سوري در يوتيوپ

تلويزيون سي ان ان پنجشنبه 5 خرداد 1390(26 مه 2011)

سرکوب بي‌رحمانه قيام کنندگان توسط نيروهاي سوري و تصاوير تأييد کننده در يوتيوپ

مجري: کشورهاي اروپايي براي ارسال پيام قوي خواهان محکوم کردن سرکوب تظاهرات ضددولتي در سوريه در شوراي امنيت سازمان ملل هستند.

فرانسه، بريتانيا، آلمان و پرتغال با ديگر کشورهاي عضو شوراي امنيت سازمان ملل نشستي خواهند داشت تا پيش‌نويس قطعنامه‌يي که نقض سيستماتيک حقوق‌بشر در سوريه را محکوم مي‌کند مورد گفتگو قرار دهند.

درحالي‌که خشم جهاني درارتباط با سرکوب تظاهراتها ضد حکومتي در سوريه رو به افزايش است شواهد بيشتري از بي‌رحمي حکومت سوريه علني مي‌ شود.

خبرنگار سي. ان. ان اروا دامون از بيروت تحولات سوريه را دنبال مي‌کند و در اين برنامه به ما مي‌پيوندد.

خبرنگار سي. ان. ان اروا دامون از بيروت: از طريق وئديوهايي که فعالين اپوزيسيون در يوتيوپ مي‌ گذارند ما قادر به مشاهده بخشي از اتفاقاتي که در داخل سوريه مي‌ گذرد هستيم در مواردي ما قادر به تأييد مستقل اين تصاوير نيستيم ولي مطمئناً در اين مرحله از قيام به‌نظر مي‌ رسد که اين تصاوير که در يوتيوپ گذاشته مي‌ شوند قويترين ابزار در دست اپوزيسيون مي‌ باشد.

سران جي 8 از بهار عرب حمايت مي‌کنند

خبرگزاري فرانسه   شنبه 7 خرداد 1390(28 مه 2011)

سران جي 8روز جمعه نفوذ و ثقل خود را در حمايت از بهار عرب به‌کار گرفتند و به فشار روي معمر قذافي ديکتاتور ليبي شدت بخشيده و ميلياردها دلار متعهد به دمکراسي هاي نوپا شدند.

پيشروي غرب براي سرنگوني قذافي هم در جبهه نظامي، با فرانسه و انگليس که متعهد به اجراي“فاز جديدي“ در عمليات شدند، و در جبهه ديپلوماتيک با پيوستن روسيه که به برکناري و تبعيد وي فراخوان داده، شامل مي‌شده است.

ديميتري مدودف در يک تغيير چرخش کامل در موضع روسيه که با استقبال نيکلا سارکوزي ميزبان اجلاس، و و مقامات کاخ سفيد روبه‌رو شد، اظهار داشت، “ از نظر جامعه بين‌المللي، معمر قذافي رهبر ليبي نمي‌باشد“.

وي گفت، “اگر بايستي قذافي برود، براي مردم ليبي هم خوب خواهد بود“. …

سارکوزي توانست آخر سر بعد از جلسه دو روزه جي 8، به کشورهاي عربي وعده 40ميليارد دلار جهت توسعه و دمکراسي دهد که طيفي از پيشنهادات بين‌المللي شامل مساعدت و وامهايي نيز بوده است. …

سارکوزي گفت اقدامات نظامي عليه قذافي شدت خواهد بخشيد و ديويد کامرون نخست‌وزير انگليس نيز گفت، درگيري وارد مرحله جديدي شده است.

کامرون تصديق کرد که انگليس هلکوپترهاي جنگي آپاچي جهت هدف قرار دادن نيروهاي ليبي در مقرهايشان گسيل خواهد کرد. وي اضافه کرد، علائمي ديده مي‌شود که به‌طور واقعي عزم حرکت عليه قذافي در حال زياد شدن است. “ وي اضافه نمود، “رژيم وي احساس خطر مي‌کند“. پرزيدنت باراک اوباما بعد از ديالوگ به سارکوزي اظهار داشت، “ما در کارزارمان عليه ليبي پيشرفتهايي را به‌دست آورده‌ايم. اشاره وي به حملات هوايي ناتو بوده است. …

روسيه قبل از اجلاس جي 8 که حملات هوايي ناتو عليه ليبي را مورد انتقاد قرار داده بود و تمايلي به اتخاذ موضعي سخت نسبت به آن نداشت، وي طي جلسه دوويل در فرانسه موضع خود را در اين خصوص سخت نمود.

مددوف بعداً اظهار داشت که فرستاده ارشد خود را به پايگاه شورشيان ليبي در بنغازي جهت تماس با شورشيان خواهد فرستاد. … مدودف هم‌چنين گفت بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه بايستي“حرف زدن را پايان دهد و در عمل وارد شود، “ به سرکوبيهاي مرگبار معترضين به رژيمش را خاتمه دهد.

 

گزارش سي. ان. ان: تظاهرات‌هاي روز جمعه در سوريه

سي ان ان   شنبه 7 خرداد 1390(28 مه 2011)

گزارش سي. ان. ان: روز جمعه تظاهراتهاي بيشتري در شهرهاي سوريه برگزار گرديد و گزارش شده است که تظاهر کنندگان بيشتري به ضرب گلوله کشته شده‌اند.

تظاهرات پر سرو صدايي در شهر حمص برگزار شده است گزارش شده است که کسي در آن‌جا کشته نشده است ولي گفته شده است که در محل ديگري پليس هشت نفر را با شليک گلوله به قتل رسانده است.

در تظاهرات روز جمعه در مواردي شعارهايي در حمايت از ارتش سوريه داده شده است.

مقامات فرانسوي روز جمعه گفتند آنها خواهان اين هستند که شوراي امنيت سازمان ملل اقداماتي عليه سوريه را بتصويب برساند ولي آنها مطرح کردند که هر نوع قطعنامه‌يي عليه سوريه توسط روسيه و چين وتو خواهد شد.

يک ويدئو تکان‌دهنده از سوريه صحنه کشته شدن يک فيلمبردار توسط دو مرد مسلح را که بطرف او در حين فيلمبرداري شليک مي‌کنند را نشان مي‌دهد. دو مرد مسلح با فاصله از او نشان داده مي‌شوند که به‌طور واضحي سلاح خود را بطرف دوربين نشانه روي مي‌کنند و شليک مي‌کنند مشخص نيست که فيلمبردار و مردان مسلح چه کساني بودند.

 

وقتي که مردم سوريه تصاوير نصرالله را ميسوزانند

الشرق الاوسط فرامنطقه اي  يكشنبه 8 خرداد 1390(29 مه 2011)

مردم سوريه سريعاً به فراخوانهاي رهبر حزب‌الله که از آنها خواسته بود ”مقاوم و معترض ”در کنار رژيم سوريه بايستند پاسخ دادند، پاسخ آنها آتش زدن تصاوير خود حسن نصرالله در جمعه ”حافظان ميهن ”بود.

اين پاسخ اولين مورد در نوع خود نبود بلکه قبل از آن هم شعار تظاهرکنندگان سوري اين بود که ”نه به ايران و نه به حزب‌الله. انتخاب يکي است ترس از خدا ”، و اين يعني اين‌که برداشت حزب‌الله و فرماندهانش از قيام سوريه اشتباه است، کما اين‌که برداشت آنها از ساير حوادث منطقه اشتباه بود. مي‌گوييم اشتباه، والا چرا بايد نصرالله چند روز قبل مردم سوريه را فرابخواند که ”از کشور و رژيمشان با مقاومت حفاظت کنند ”، و مردم سوريه تنها چند روز بعد تصاوير او را به آتش بکشند!. . .

. . . نکته ديگري که نصرالله هنوز متوجه نشده اين است که سخنرانيهايش ديگر ارزشي ندارند، اعم از اين‌که تبديل به منبعي براي محکوميت حزبش شده باشد يا اين‌که ضرر آن از فايده‌اش بيشتر باشد، و اين امري است که روز بروز ثابت مي‌شود. فرماندهان حزب نفهميده‌اند که امروز حزب آنها در منطقه منزوي است، و علاوه بر اين ايران غرق در شقه و شکاف است. دلايل انزواي حزب‌الله بسيار است به‌طوري‌که حزب امروز بعد از گذشت 4ماه هنوز نتوانسته در لبنان دولتش را تشکيل دهد، و هنوز تحت پيگرد دادگاه رفيق حريري قرار دارد، و حالا مردم سوريه نيز عليه رژيم متحد حزب و ايران قيام کرده‌اند، و تصاوير او را آتش مي‌زنند، و اين حماس است که وارد مرحله ”اعتدال مثبت ”مي‌شود و از حزب و ايران و سوريه فاصله مي‌گيرد!

بنابراين امروز واضح است که حزب‌الله نتوانسته همه اينها را ببيند، يا اين‌که تحت تأثير ضربه آن را تأييد نمي‌کند. ولي بعد از آتش زدن تصاوير خود نصرالله در سوريه، ديگر عذري براي حزب باقي نيست زيرا خلق سوريه زنگ را براي آنها به صدا درآورده، و بالطبع براي سايرين نيز.

 

براي اولين بار مردم سوريه عليه نيروهاي نظامي اين کشور سلاح به‌دست گرفته‌اند

سايت گاردين  دوشنبه 9 خرداد 1390(30 مه 2011)

اسوشيتدپرس گزارش کرد که براي اولين بار در مدت زمان قيام عليه رژيم بشار اسد در دو ماه گذشته ، مردم سوريه عليه نيروهاي نظامي اين کشور سلاح به‌دست گرفته‌اند.

اسوشيتدپرس از دو نفر از فعالين نقل‌قول کرد که ساکنان در شهرهاي تحت تهاجم در استان مرکزي حمص از روز يکشنبه عليه نيروهاي نظامي و مأموران امنيتي سلاح به‌دست گرفته‌اند.

يکي از ساکنان حمص گفت ارتش مواجه با مقاومت مسلحانه است و قادر به ورود به اين دو شهر نشده است. ارتش کماکان در بيرون اين شهرها هست و به من گفته شده است که خودروهاي ارتش از جمله خودروهاي زرهي نفر بر آتش زده شده‌اند. يک فعال ديگر گفت ارتش سوريه در شهرهاي tabliseh و rastan ”مواجه با مقاومت شديدي شده است ”و ساکنان از سلاحهاي اتوماتيک و نارنجکهاي موشک‌انداز استفاده مي‌کنند.

او گفت تعداد زيادي از مردم در سوريه مسلح هستند و در سالهاي گذشته سلاحهايي از لبنان و عراق به سوريه قاچاق شده‌اند.

آژانس خبري رسمي سوريه گفت چهار سرباز در شهر تبليسه کشته و 14نفر زخمي‌شده‌اند.

 رويتر گزارش کرد که ديده‌بان حقوق‌بشر سوريه گفت حداقل سه شهروند کشته شده‌اند. ويدئو گذاشته شده در يو تيوب در روز گذشته تصويري از بشار اسد را در حمص نشان مي‌‌دهد که آتش زده شده است.

 

آتش زدن تصاوير احمدي‌نژاد و بشار اسد در سوريه

تلويزيون سي ان ان  سه شنبه 10 خرداد 1390(31 مه 2011)

مجري: فيلمهاي ويدئويي جديدي براي شما از سوريه داريم که نشان دهيم که بر روي اينترنت گذاشته شده است، آمار کشته شدگان تظاهرکنندگان به نظر مي‌رسد درحال افزايش مي‌باشد. در آخرين خشونتها در روز دوشنبه، سازمان دهندگان تظاهراتها و شاهدان مي‌گويند که، سربازان با تانکها يک شهر را محاصره نموده و شهر ديگري را براي روز دوم گلوله باران کردند، گزارشات هم‌چنين حاکي است که يک اتوبوس مدرسه حامل کودکان را نيز مورد اصابت قرار داده‌اند. به سي. ان. ان تاکنون اجازه ورود به سوريه داده نشده است و لذا نمي‌تواند مستقلاً اين گزارشات را تأييد کند، با اين حال در فيلم ويدئويي ديگري که بر روي اينترنت گذاشت شده است که در اين جا مشاهده مي‌کنيد چندين تصوير رهبران سياسي به آتش کشيده مي‌شود، يک سازمان حقوق‌بشري مي‌گويد که 800تن در سرکوب ها کشته شده‌اند.

 

اپوزيسيون سوريه در خارج متحد مي‌شوند

واشنگتن پست پنجشنبه 12 خرداد 1390(2 ژوئن 2011)

براي حدودسه ماه تظاهر کنندگان در سوريه شجاعانه در مقابل گلوله‌ها در خيابانها خواهان رفرم و سپس خواستار سرنگوني بشار اسد بوده‌اند.

به‌نظر مي‌رسد جنبش تغيير در سوريه روز چهارشنبه قدم تعيين کننده‌يي رو به جلو براي يک وضعيت احتمالي برداشته است: در يک ساحل آفتابي حدود 300نفر از مخالفان بشار اسد در هتلي تجمع کردند تا تلاش نمايند به جنبشي نا همگون و بدون رهبري ساختار و صدايي ارائه دهند. به‌دليل اين‌که بسياري از فعالان داخل سوريه به‌دليل امنيتي از شرکت در اين کنفرانس محروم بوده‌اند با در نظر گرفتن تاريخ ستيزه جو‌يي و کشمکش در ميان جامعه تبعيدي سوريه، مشخص نيست که اين تلاش تا چه ميزاني موفق خواهد بود.

ولي از اين نظر که مخالفان دولت سوريه نهايتاً براي ارائه يک جبهه متحد گردهم مي‌آيند يک امر چشم گيري مي‌باشد، جهان کماکان نسبت به جنبش اعتراضي سوريه با شک و ترديد نگاه مي‌کند.

عامر العظم استاد تاريخ خاورميانه و يک تبعيدي سوري که در ميان شرکت‌کنندگان در گردهمايي است گفت اينها کساني هستند که براي 100سال نيز بدون کشيدن چاقو يا سلاح نمي‌توانستند با همديگر ملاقات کنند. اين‌که اينها در يک اتاقي نشسته و با همديگر به‌صورت متمدنانه‌يي گفتگو مي‌کنند يک موضوع بزرگي هست حتي اگر هيچ چيز ديگري نيز از کنفرانس به‌دست نيايد اين يک چيز بسيار مهمي است.

در حالي‌که چندين چهره برجسته از جمله فعالان در داخل سوريه انگيزه‌اي اين کنفرانس را زير سؤال مي‌بردند به‌نظر مي‌رسيد که امکان برگزاري اين کنفرانس در شک و ترديد قرار دارد. ولي اتفاق نظري حول اهداف کنفرانس به‌دست آمد و طيف مختلفي از نيروهاي مخالف حضور پيدا کردند.

چيزي که به کنفرانس اعتبار مي‌بخشيد حضور چند تن از جوانان سازمانده تظاهرات بوده که يکي از آنها هنوز جراحت گلوله با خود دارد و توانسته است با عبور از مرز ترکيه خود را به اين‌جا برساند.

فعالان خجول اينترنتي که ويد‌ئوهاي تظاهرات را در دنيا منتشر مي‌کنند در محل کنفرانس حضور داشتند و در حال کار شديد و فعال تويت کردن با لپ تاپهاي خود بودند. هم‌چنين افرادي از نسلهاي قديمي تر در تبعيد، گلچيني از آکادميسينها، تجار، چپها و ليبرالها که اکثر عمر خود را در خارج زندگي کرده‌اند حضور دارند.

و نهايتاً افراد قديمي با موهاي جوگندمي اخوان المسلمين که بعد از يک قيام عمده عليه دولت سوريه در سه دهه قبل از سوريه فرار کردند به‌صورت فعالي در کنفرانس حضور پيدا کردند و براي اين که مطمئن باشند حضور آنها چشم گير باشد، با تاخير درحالي‌که با صداي بلند الله‌اکبر مي‌گفتند وارد مراسم افتتاحيه کنفرانس شدند.

يکي از اولويتهاي شرکت‌کنندگان تأسيس کميته‌يي است که بتواند به‌عنوان سخنگوي اپوزيسيون در تماس با قدرتهاي جهاني خصوصا ايالات متحده آمريکا عمل کند، مي‌باشد. اين کميته روز پنجشنبه انتخاب خواهد شد.

به‌رغم کشته شدن بيش از 1000نفر در سرکوب دولت عليه تظاهر کنندگان هيچ رهبر جهان خواهان برکناري بشار اسد نشده است. فعالان مي‌گويند آنها مي‌‌دانند که عوامل نا معلوم و ناشناخته مانعي براي رهبران آمريکا و ديگر نقاط جهان براي زير ضرب بردن بشار اسد بوده است. پرزيدنت اوباما استفاده از خشونت توسط دولت سوريه را محکوم کرده و از بشار اسد خواسته است اقدام به رفرم کرده و يا اين‌که کنار بکشد. اين موضع با موضع آمريکا در مورد ليبي اختلاف دارد در ليبي ارتش آمريکا در کمپين بمباران ناتو حضور دارد و به نيروهاي شورشي در ليبي کمکهاي تعيين کننده‌يي مي‌رساند.

ملهم الدروبي رئيس هئيت اخوان المسلمين در اين کنفرانس گفت ما بايد به دنيا نشان دهيم که اپوزيسيون سوريه داراي سازماندهي بوده و آلترناتيوي را ارائه دهيم....

در برنامه کار کنفرانس تشکيل ساختاري مانند يک دولت در تبعيد وجود ندارد. از طرفي هئيتهاي شرکت‌کننده خواهان کميته‌يي از جانب تظاهر کنندگان براي به‌دست گرفتن رهبري قيام در داخل سوريه نيستند.

ردوان زياده از سازماندهي کنندگان و مديران مرکز مطالعات سياسي و استراتژيک سوريه که در واشنگتن مستقر است گفت هيچ‌کسي نمي‌تواند از جانب انقلاب سخن بگويد. نقشه مسير براي تغيير يکي از اولويتهاي اين کنفرانس مي‌باشد و قرار است نقشه مسيري براي برکناري بشار اسد آماده گردد اين خواسته همه بوده و مي‌‌توانند روي آن بتوافق برسند.

به‌نظر مي‌رسد که اکثر هئيتهاي شرکت‌کننده اميدهاي خود را بر شقه در ارتش بسته‌‌اند ولي آنها در رابطه با چگونگي دسترسي به اين وضعيت مبهم و نامشخص هستند.

فعالان در سوريه در شروع مشکوک بودند که ممکن است اپوزيسيون در تبعيد طرفدار مذاکره با بشار اسد باشد امري که تظاهر کنندگان از مدتها قبل آن را رد مي‌کنند. ولي بعد از اين‌که افراد شرکت‌کننده در مراسم افتتاحيه روي صندلي ها پريده و شعار دادند ”مردم خواهان سرنگوني رژيم هستند ”افرادي که ظاهراً نگران بودند خاطر جمع شدند. اين کنفرانس هدفي براي ارائه نسخه‌‌يي براي سوريه که بعد از بشار اسد اين کشور چه وضعيتي خواهد داشت ندارد. به‌رغم اين‌که رهبران اخوان المسلمين گفتند آنها خواهان داشتن يک نقش برجسته در کميته‌يي که تشکيل خواهد شد ندارند، تعداد بسياري از فعالان سکولار در مورد حضور عمده اخوان المسلمين اظهار نگراني کرده‌اند.

بسياري از گروههاي کردي کنفرانس را تحريم کردند و مشاجره‌يي که در تالار ورودي محل بين يک نفر از هئيت عربي و يک نفر از هئيت کردي در گرفت تنشهايي که مي‌تواند بعد از سقوط دولت فعلي بين جوامع مختلف مذهبي و نژادي صورت بگيرد را نشان داد. دولت حاکم توسط اقليت علوي در سوريه رهبري مي‌شود.

بعضي از هئيتهاي شرکت کننده انگشت اتهام همکاري با دولت و يا وابستگي به عبدل حليم خدام را بطرف ديگران نشانه مي‌رفتند. . . با در نظر گرفتن پايين بودن انتظارات از کنفرانس، بعضيها برگزاري کنفرانس را يک موفقيت مي‌نامند. . .

اسامه الثمن 25ساله که يک فعال اينترنتي است و يک سيستم ارسال ويدئوهاي تظاهرات را اداره مي‌کند گفت دو معيار من براي موفقيت کنفرانس حمايت از انقلابيون داخل سوريه و فراخوان براي سرنگوني بشار اسد بوده و با دستيابي به آنها هر چيز ديگري دريافت اضافي مي‌‌باشد.

 

گزارشي از تظاهرات در سوريه و آتش زدن پرچم رژيم

تلويزيون الجزيره شنبه 14 خرداد 1390(4 ژوئن 2011)

خبرگزاري رويتر به‌نقل از سازمان سوري حقوق‌بشر گفت که تعداد کشته شدگان روز گذشته تظاهرات به دست نيروهاي امنيتي سوريه به 63نفر افزايش يافت. از اين تعداد 53نفر در حَماه، 6نفر در الرَستن و دو تن در إدلب و يک نفر در دمشق کشته شدند. بسياري از شهرهاي سوريه از جمله پايتخت دمشق شاهد آن‌چه بزرگترين تظاهراتي که کشور از زمان شروع جرقه اعتراضات مردمي در 15مارس گذشته به خود ديده، بوده است.

در گزارشهاي اوليه گفته شد که سوريه شاهد بزرگترين تظاهرات اعتراضي از زمان شروع جرقه‌اي در 80روز قبل که تظاهر کنندگان آن را انقلاب مردمي توصيف مي‌کنند، بود. از پايتخت دمشق و برخي نواحي آن مثل داريا، بجاسم، المَسيفرَه در نزديکي دَرعا در جنوب و حَماه در شمال و جَسَر الشَفور، کَفَرَنبَل، کَللي، إدلب در شمال غربي بعد عامودا، قامشلي، رأس العين و حَسَکَه، در شمال شرقي و کَفَر زَبَداني و مَزايا در غرب، بانياس، حمص و حلب در مرکز هزاران نفر شعارهاي سرنگوني رژيم بشار الاسد سردادند.

اما ”جمعه کودکان آزاد ”، بدون ريختن خون کودکان ديگر پايان نيافت. همراه با آن ده‌ها تن از پدران‌شان که مشتاق ديدارشان بودند مي‌گويند خواستار زندگي شرافتمندانه‌تر از آن هستند که در چهار دهه گذشته زندگي کردند. شهر حماه را بايد به‌عنوان نمونه‌اي آشکار از سرکوبگري نظام حاکم در حوادث ابتداي هشتاد ذکر کرد، الآن وقتي صحبت از کشته شدن ده‌ها تن از مردم آن به ضرب گلوله نيروهاي امنيتي و کساني که شبّّيهَه توصيف مي‌شوند و اعضاي جوخه‌هاي اعدام، انگار که مي‌خواهد سرشت خونريز اوليه خود را مجدداً عيان کند.

تظاهرات گسترده پس از چند روز از فرمان عفو صادره از سوي رئيس‌جمهور اسد صورت مي‌گيرد که شامل صدها زنداني سياسي است و بيانگر پاسخ قاطعي است که بر فروپاشي محبوبيت رژيم حاکم تأکيد مي‌کند…

بنابراين عجيب نيست که تظاهر کنندگان سوريه جامعه عرب را به‌خاطر سکوتش در قبال آن‌چه بر سر آنها مي‌آيد، سرزنش کردند و پرچم ايران کشور هم‌پيمان رژيم حاکم بر کشورشان را همراه با پرچمهاي چين و روسيه به اعتبار اين‌که مانع صدور قطعنامه بين‌المللي براي جلوگيري از تراژدي خونين در سوريه شده‌اند ، به آتش کشيدند.

 

ادامه تظاهرات در سوريه

تلويزيون الجزيره  شنبه 14 خرداد 1390(4 ژوئن 2011)

در عامودا در نزديكي قامشلي در شمال سوريه تظاهرات برگزار شد. تظاهركنندگان خواستار آزادي و سرنگوني نظام بودند.

تصاويري كه مستقيماً از درعا در سوريه مخابره ميشود، تظاهركنندگان خواستار آزادي و سرنگوني رژيم هستند.

خبرگزاري فرانسه: خدمات اينترنتي در دمشق و اللاذقيه قطع شده است.

در انخل در نزديكي دَرعا در جنوب سوريه به رغم محاصره شهر تظاهرات برگزار شد.

در مناطق دمشق، إدلب، حَمص، حَماه وحوران تظاهرات برگزار شد. تظاهركنندگان خواستار آزادي هستند.

در شهر رأس العين در استان الحَسَكَة در شمال سوريه تظاهركنندگان خواستار آزادي هستند.

در دير الزور نيروهاي امنيتي تظاهركنندگان را به گلوله بستند.

در حماه 50هزار تظاهركننده خواستار آزادي هستند(خبرگزاري فرانسه از حقوقدانان).

در حمص 20هزار نفر تظاهرات كردند. (حمزه حمصي فعال سياسي از حمص)

در حماه 10تظاهركننده به ضرب گلوله نيروهاي امنيتي سوريه به قتل رسيدند.

 

نيروهاي سوريه روز جمعه 70 معترض را کشتند

خبرگزاري رويتر  يكشنبه 15 خرداد 1390(5 ژوئن 2011)

فعالان گفتند، نيروهاي امنيتي روز جمعه، در يکي از خونين‌ترين ايام از شروع 11 هفته قيام عليه حکومت استبدادي رئيس‌جمهور بشار اسد، دستکم 70 معترض را کشتند.

ده‌ها هزار نفر روز جمعه در مخالفت با نيروهاي امنيتي مصمم به در هم کوبيدن قيام، به خيابانها ريختند و برخي معترضين گفتند که تعداد کشته‌ها مي‌تواند به 100 برسد…”تعداد نفراتي که به خيابانها ريختند مي‌تواند پيامي از جانب اخوان المسلمين به رژيم باشد مبني بر اينکه: ”اکنون ما داريم با تمام قوا در انقلاب شرکت مي‌کنيم“.

 

شرکت 100هزار نفر در مراسم تشيع جنازه شهداي روز جمعه در حما

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 15 خرداد 1390(5 ژوئن 2011)

کلينتون: ايالات متحده آمريکا از قطع اينترنت در سوريه عميقا نگران است

واشنگتن - ايالات متحده آمريکا روز شنبه از تعطيل شدن اينترنت در سوريه اظهار نگراني کرد و هشدار داد که رژيمي که شديداً تحت فشار قرار دارد و تلاش براي ساکت کردن تظاهر‌کنندگان دارد ”نمي‌تواند از تغيير و‌گذاري که در حال حاضر در جريان است جلوگيري نمايد ”.

درحالي‌که تظاهراتهاي مرگبار ضددولتي در سوريه شدت مي‌يابد، هيلاري کلينتون وزير خارجه آمريکا طي بيانيه‌يي گفت ”ما از گزارشاتي مبني بر تعطيلي اينترنت و بعضي از شبکه‌هاي موبيل ارتباطي در سراسر سوريه عميقا نگران هستيم ”.

او اضافه کرد ”ما هر تلاشي براي سرکوب حقوق آزادي بيان ، آزادي اجتماعات و آزادي تشکل مردم سوريه را محکوم مي‌کنيم ”. شاهدان عيني گفتند که روز جمعه در دمشق و شهر ساحلي لاتاکيا خطوط اينترنت قطع گرديدند، يک شرکت مانيتور کننده اينترنت که در آمريکا مستقر است گفت دو سوم شبکه‌هاي کشور از دسترسي به وب قطع شده‌اند.

ديپلومات ارشد آمريکا [کلينتون] گفت ”دولت سوريه بايد درک کند که تلاش جهت ساکت کردن مردم، از تغيير و‌گذاري که درحال حاضر در جريان است جلوگيري نخواهد کرد. ما معتقديم که حتي در صورت وجود موانع عمده‌يي مردم سوريه راهي را براي شنيده شدن صدايشان خواهند يافت و بايد بيابند ”. . . کلينتون گفت ”ما چنين قطع کردني را با قويترين زبان محکوم مي‌کنيم ”. . . يک گروه حقوق‌بشري گفت روز شنبه بيش از 100هزار نفر از مردم در مراسم تشيع جنازه و عزاداري تظاهر‌کنندگان کشته شده توسط نيروهاي امنيتي در حما شرکت کردند. قربانيان جزو 53نفر کشته شده در تظاهراتهاي ضد رژيم در روز جمعه در سراسر سوريه بودند.

 

اپوزيسيون سوريه کنفرانس خود را در بروکسل برگزار کرد

العربيه يكشنبه 15 خرداد 1390(5 ژوئن 2011)

امروز در بروکسل کنفرانسي که ائتلاف ملي براي حمايت از انقلاب در سوريه به آن فراخوان داده بود شروع شد و به مدت دو روز ادامه خواهد داشت. در اين کنفرانس بيش از 180شخصيت سوري شرکت خواهند کرد. در بيانيه‌اين ائتلاف آمده است که هدف از برگزاري هماهنگ کردن فعاليتهاي خارج و حمايت سياسي، تبليغاتي و حقوقي از انقلاب سوريه مي‌باشد. ائتلاف ملي بر اهميت حمايت از جوانان انقلاب در سوريه در هيأتها و محافل بين‌المللي تأکيد کرد و گفت که از تلاشهايي که جوانان انقلاب در سوريه انجام مي‌دهند حمايت مي‌کند.

 

سوريه مي‌گويد 23تن در اثر گشودن آتش توسط اسراييل در جولان کشته شدند

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 15 خرداد 1390(5 ژوئن 2011)

در حالي که معترضين از سوريه به يک خط آتش‌بس در ارتفاعات اشغالي جولان يورش بردند، نيروهاي اسراييلي روز يکشنبه آتش گشودند و دمشق مي‌گويد 23 تظاهرکننده کشته شدند.

صدها معترض، در تکرار تظاهراتهاي ماه گذشته که شاهد تجمع هزاران نفر در امتداد شمال اسراييل بود، در تلاش براي ورود به ارتفاعات جولان به خط آتش‌بس يورش برده و از سيمهاي خاردار عبور کردند…

سخنگوي ارتش، سرهنگ دوم آويتال ليبوويتز (avital leibovitz) سوريه را به هماهنگ نمودن اعتراض جولان به‌منظور منحرف کردن توجهات از روي تظاهراتهاي مرگبار داخلي ضد رژيم متهم نمود.

 

شمار تلفات سرکوب معترضان در شمال غرب سوريه به ۳۵ نفر افزايش يافت

صداي آمريکا دوشنبه 16 خرداد 90(6 ژوئن 2011)

سوريهاي مدافع حقوق‌بشر مي‌گويند شمار تلفات سرکوب دو روزه معترضان توسط نيروهاي دولتي در شمال غرب سوريه، به ۳۵ نفر افزايش يافته است.

اين در حالي است که چهره‌هاي اپوزيسيون در خارج از کشور خواهان در انزوا قرار دادن بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه شده‌اند. زد و خوردهاي خشونت‌آميز ميان تظاهرات کنندگان و نيروهاي دولتي که از روز شنبه و پس از حضور ده‌ها هزار نفر در مراسم خاکسپاري و ترحيم قربانيان سرکوب هاي قبلي شروع شده بود، روز يکشنبه نيز ادامه داشت.

تعداد جديد کشته شدگان، شامل ۶ مأمور امنيتي سوريه نيز مي‌شود که در جريان علميات در شهرک شمالي جسرالشغورو هم‌چنين خان شيخون کشته شدند. . . . آمريکا و اتحاديه اروپا آقاي اسد و دايره دروني دولت وي را تحريم کرده‌اند. گروههاي حقوق‌بشري مي‌گويند از زمان آغاز سرکوب معترضان در سوريه، دستکم ۱۱۰۰ نفر کشته و بيش از ده‌هزار نفر بازداشت شده‌اند.

 

'ارجاع پرونده اتمی سوریه به شورای امنیت از سوی آژانس اتمی'

بی بی سی پنج شنبه 09 ژوئن 2011 - 19 خرداد 1390

به نقل از دیپلماتهای غربی گزارش شده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی در نظر دارد که پرونده این کشور را در خصوص برنامه مخفی اتمی‌اش به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع دهد.

به گفته همین دیپلماتها ۱۷ کشور از اعضای هیات رئیسه آژانس بین المللی اتمی به ارجاع پرونده سوریه به شورای امنیت رای مثبت دادند. بر اساس همین گزارشها شش کشور از جمله روسیه و چین با این اقدام مخالفت کردند

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی معتقد است که سوریه در حال ساخت یک رآکتور اتمی بوده است.

سوریه مدعی است که این سایت نظامی و غیر اتمی بوده است.

جنگنده‌های اسراییلی در سال ۲۰۰۷ هدفی را در سوریه مورد حمله قرار دادند که به احتمال زیاد همین رآکتور اتمی بوده است.

در آن زمان مقامات سوریه گفتند این محوطه - در نزدیکی دیر الزور در شمال شرقی این کشور - یک مرکز نظامی درحال ساخت بود و هنوز مورد استفاده قرار نگرفته بوده است.

در همان موقع آمریکا ادعا کرد که سوریه در این نقطه با کمک کره شمالی مشغول ساخت یک رآکتور اتمی مخفی بوده است؛ ادعایی که سوریه آن را رد کرده است. کره شمالی نیز انتقال فناوری اتمی به سوریه را تکذیب کرده است.

سوریه از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح های اتمی است که به آن کشور حق غنی سازی برای نیروگاه های غیرنظامی را می دهد البته در صورتی که زیر نظر آژانس اتمی سازمان ملل باشد.

همچنین بر اساس موافقتنامه پادمان که با آژانس امضا کرده است موظف به مطلع کردن آژانس اتمی از هرگونه طرحی برای ساخت تاسیسات تازه اتمی است.

اقدام آژانس بین المللی اتمی در حال صورت می گیرد که نیروهای سوری با معترضان در این کشور درگیر شده اند و در تازه ترین واکنش به سرکوبی معترضان از سوی نیروهای امنیتی سوریه، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد از دولت سوریه خواسته است از "سرکوب وحشیانه" معترضان در این کشور دست بردارد.

ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر در سازمان ملل که در ژنو سخن می گفت اظهار داشت که سوریه قصد دارد مردم این کشور را به زور و با استفاده از تانک، توپ و تفنگ وادار به فرمانبرداری کند.

 

آژانس اتمي ملل ‌متحد سوريه را به شوراي امنيت مي‌فرستد

خبرگزاري آسوشيتدپرس   جمعه 20 خرداد 1390(10 ژوئن 2011)

ناظر اتمي ملل ‌متحد روز پنجشنبه رأي داد که سوريه براي نقض قانون ضمانتي اش بايد به شوراي امنيت ملل ‌متحد گزارش شود، سوريه براي ساختن يک رآکتور اتمي پنهان شده و ناشناخته و سرپيچي کردن از دادن اطلاعات ارجاع داده مي‌شود. اين حرکت توسط آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درميان تظاهراتهاي سياسي در سوريه صورت مي‌گيرد، ولي واشنگتن و متحدينش اصرار دارند که همزماني اين پيشنهاد هيچ ربطي به سختگيري درباره تظاهرات هواداران دموکراسي ندارد و از تلاشي که ملت هاي اروپايي براي گرفتن محکوميت شوراي امنيت ملل متحد عليه رژيم بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه از هم جدا مي‌باشد.

 

سوريه اي هاي مجروح، ايران را به شرکت در سرکوب محکوم مي‌کنند

خبرگزاري فرانسه  پنجشنبه 19 خرداد 1390(9 ژوئن 2011)

پناهندگان مجروح سوريه اي که از مرز به داخل ترکيه عبور کرده‌اند روز پنجشنبه گفتند که نيروهاي ايراني نقشي فعال در سرکوب تظاهراتهاي طرفداران دموکراسي عليه رژيم بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه داشته‌اند. چندين پناهنده مجروح که از روي تخت بيمارستان در مرز ترکيه صحبت مي‌کردند گفتند، نيروهايي بودند که يونيفرمهاي مشکي بتن داشته و به تظاهرت کنندگان شليک مي‌کردند.

مصطفي يکي از ده‌ها سوريه اي جواني بود که به‌خاطرجراحات گلوله در بيمارستان ترکيه تحت درمان بود، وي گفت، ”افسران پليس لباس‌شخصي حضور داشتند ولي سربازان ايراني نيز بودند”.

يک فروشنده‌ي 23ساله. . . گفت، ”آنها ريش داشتند. داشتن ريش درارتش سوريه ممنوع است”، وي اضافه کرد، يونيفرم سياه آنها نيز در کشور ما ناشناخته است. . . اکرم که از ناحيه ساق پا مورد اصابت قرار گرفته بود گفت. . . او هيچ شکي نداشت که آنها ايراني بودند. وي گفت، ”آنها ايراني و بسيجي هستند”، اشاره وي به نيروهاي شبه‌نظامي ايران مي‌باشد. . . واشنگتن ماه گذشته گزارش کرد، ايران مربياني را براي مشورت به سوريه و کمک به سرکوب تظاهرات هايي که تهديدي براي سرنگوني مهمترين متحد ايران در اين منطقه هستند، فرستاده است.

اين روزنامه گفت، نيروي قدس، واحدهاي زبده ارتش ايران نقشي کليدي در اين سرکوب داشته‌اند.

 

سوريه: متوسل شدن ارتش سوريه به هلي کوپتربراي سرکوب مردم

راديو فرانسه شنبه 21 خرداد 1390(11 ژوئن 2011)

شهرهاي کثيري پس ازنماز جمعه صحنه‌ي تظاهرات ضد رژيم بود و ارتش نيز حتي از استفاده از هليکوپتر نيز براي آتش گشودن به روي مردم به خود ترديدي راه نداد. در روز گذشته دستکم بيست‌و پنج نفر در اثر تيراندازي ارتش و نيروهاي امنيتي جان باخته‌اند.

در ادامه‌ي سرکوب مردم معترض سوريه به وسيله‌ي نيروهاي دولتي که تا‌کنون بيش از هزارو دويست کشته از خود برجاي گذاشته است، امروز (شنبه) واحد هاي ارتش به دروازه هاي شهر ”جسر الشغور“ رسيدند.

يکي از فعالان سوري ضمن اعلام اين خبر گفت البته واحدهاي ارتش هنوز وارد شهر نشده‌اند.

اين فعال سوري در عين حال تأييد کرد که بين چهار تا پنج هزار تن از مردم اين منطقه براي فرار از سرکوب از کشور خارج شده و وارد خاک ترکيه شده‌اند.

در روزهاي اخير سرکوب خشونت‌بار مردم به ويژه در استان ”ادلب“ شديد بوده و تنها در روز گذشته دستکم بيست‌و پنج تن از مردم جان خود را از دست داده‌اند.

ديروز، شهرهاي کثيري پس از نماز جمعه صحنه‌ي تظاهرات ضد رژيم بود و ارتش نيز حتا از استفاده از هليکوپتر نيز براي آتش گشودن به روي مردم به خود ترديدي راه نداد.

هم‌زمان با تلاش کشورهاي غربي براي به تصويب رساندن قطعنامه‌اي درشوراي امنيت سازمان ملل‌متحد براي محکوم کردن رژيم بشار اسد، تلاشي که با مخالفت چين و روسيه رو به روست، يک سخنگوي بان کي- مون، دبيرکل سازمان ملل ديشب گفت بشار اسد ديگر به تلفن دبيرکل اين سازمان جواب نمي‌دهد. دبيرکل سازمان ملل‌متحد بار ديگر ضمن ابراز نگراني عميق خود ار ادامه‌ي خشونتها عليه مردم خواستار متوقف شدن سرکوبها شد و چنين خشونتي را غيرقابل قبول خواند

دراين اوضاع و احوال، دولت سوريه مدعي شد که تصويب هرگونه قطعنامه‌اي در شوراي امنيت حاصلي جز تقويت ”ترويستها و افراطيون“ نخواهد داشت.

 

یورش نیروهای سوریه برای سرکوب ناآرامی‌های جسر الشغور

سايت راديو آلمان يكشنبه 22 خرداد 1390(12 ژوئن 2011)

ارتش سوریه با به‌کارگیری تانک و زره‌پوش، هلی‌کوپتر و واحدهای ویژه بامداد یکشنبه (۱۲ ژوئن/۲۲ خرداد) به شهر کوچک جسر الشغور یورش برد و عملیاتی خشونت‌بار را برای سرکوب معترضان آغاز کرد. خبرگزاری رسمی سوریه در این راستا «از پاکسازی بیمارستانهای ملی از اعضای گروههای مسلح» توسط ارتش این کشور سخن گفت.

رسانه‌های خبری به‌نقل از تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده‌اند که درگیریهایی میان نیروهای دولتی و افراد مسلح مستقر در گوشه و کنار این شهر کم و بیش متروکه روی داده است. به گفته‌ی منابع دولتی سوریه، دستکم دو فرد مسلح کشته و چندین نفر نیز بازداشت شده‌اند.

گریز ساکنان شهر به ترکیه       

علی‌رغم محدودیت‌های شدید اطلاع‌رسانی در سوریه، گزارشها و اطلاعات شاهدان عینی به بیرون منتقل می‌شود. به گفته آنها، ارتش سوریه در آغاز حمله خود به جسر الشغور، شهر را با تانک زیر آتش گرفت و نیروهای ارتش پس از ورود به شهر، با مسلسل دست به یورش زدند. آوارگانی که موفق به نجات جان خود شده‌اند، برخلاف گزارشهای دولتی، از کشته شدن افراد غیرنظامی در جریان عملیات تهاجمی ارتش سخن می‌گویند.

آوارگان سوری در ترکیه            

به گزارش رسانه‌ها، هزاران نفر برای نجات جان خود به مناطق مرزی در ترکیه گریخته‌اند. گشتهای مرزی ترکیه آوارگان را که بسیاری از آنها خسته و مجروح هستند، به اردوگاه‌های موجود منتقل می‌کنند. به گفته‌ی شاهدان عینی، سربازان ارتش دست به تخریب مزارع و زمین‌های کشاورزی حومه شهر زده‌اند که اساس زندگی ساکنان شهر محسوب می‌شده‌اند.

در این میان سازمان کمک به آوارگان وابسته به سازمان ملل، نگرانی خود را از خطراتی ابراز داشته است که انتظار آوارگان را در صورت بازگشت به کشورشان می‌کشد.

ایالات متحده آمریکا نیز وضعیت حاکم بر سوریه را در آستانه‌ی ”بحرانی انسانی“ تلقی می‌کند. یک سخنگوی رئیس‌جمهور آمریکا گفت، دولت بشار اسد باید به سرکوب خشن تظاهرکنندگان معترض هر چه سریع‌تر خاتمه دهد. وی از دولت سوریه خواست که به سازمانهای امدادی مانند صلیب‌سرخ جهانی امکان کمک‌رسانی به فراریان، زندانیان و مجروحان را بدون هرگونه محدودیتی بدهد.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل از سوی دیگر کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، شامگاه شنبه (۱۱ ژوئن) نگرانی عمیق خود را از وضعیت انسانی در سوریه ابراز داشت و از دولت این کشور خواست، سیاست خود را تغییر دهد و تمامی‌زندانیان سیاسی را که به‌ویژه در موج اعتراضها دستگیر شده‌اند، آزاد کند.

 

ارتش سوريه شهر ناآرام بعد از طغيان نيروهاي دولتي به دست گرفت

خبرگزاري آسوشيتدپرس دوشنبه 23 خرداد 1390(13 ژوئن 2011)

نيروهاي نخبه ارتش با پشتيباني هلکوپترها وتانکها توانستند روز شنبه کنترل شهري را به‌دست گيرند که در آن پليس و سربازان به تظاهر‌کنندگان پيوسته بودند. در واشنگتن، سناتور ليندزي گراهام جمهوريخواه از ايالت کاروليناي جنوبي در برنامه فيس د نيشن) شبکه سي. بي. اس، احتمال دخالت نظامي در اين کشور مانند ليبي را مطرح کرد. وي گفت، “اما نياز به همکاري منطقه‌يي و بين‌المللي براي رسيدن به آن مرحله را داريم. اگر شما به‌طور واقعي براي مردم سوريه اهميت قائل هستيد، بايستي از قتل‌عام آنها جلوگيري کنيد و نياز است تمامي گزينه‌ها را روي ميز بگذاريد که شامل نمونه ليبي مي‌باشد“. . . ساکناني که به ترکيه گريخته‌اند گفتند از هزاران مرد جوان و نيروهاي طغيان کرده ارتش که خود را مسلح کرده و در ورودي شهر ديناميت کار گذاشته‌اند.

 

ادامه حملات تانک‌هاي سوريه به شهرهاي شمالي اين کشور

بي. بي. سي سه شنبه 24 خرداد 1390(14 ژوئن 2011)

گزارشها حاکي است عمليات گسترده نيروهاي دولتي سوريه عليه معترضان در شمال اين کشور روز سه‌شنبه نيز ادامه يافته و نيروهاي بشار اسد با تانک وارد شهرهاي مختلف استان ادلب شده و دستکم ۶ تن را کشته‌اند. در همين حال بنا‌به گزارشهاي رسيده، با وجود سرکوب خشونت‌بار اعتراضات در سوريه، راهپيمايي‌ها عليه بشار اسد، رئيس‌جمهوري اين کشور، شب سه‌شنبه نيز در شهرهاي مختلف سوريه از جمله در حلب، درعا، حمص و دمشق ادامه يافت.

با وجودي که در پي ادامه سيل ورود پناهندگان از سوريه به ترکيه، انتقادهاي بين‌المللي به سرکوب‌ها توسط دولت بشار اسد شدت گرفته، اما مخالفت روسيه و چين با محکوم شدن بشار اسد باعث شده‌است که صدور قطعنامه عليه وي از سوي شوراي امنيت سازمان ملل هم‌چنان در بن‌بست بماند.

 

ارتش سوريه مرکز تظاهرات را که اکنون يک شهر ارواح است کنترل مي‌کند

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 26 خرداد 1390(16 ژوئن 2011)

شهر پر مخاطره جسر الشغور در شمال سوريه، روز چهارشنبه علائم اندکي از زندگي عادي نشان مي‌داد و سربازاني که بين کيسه هاي شن و گشتهاي نظامي سنگر گرفته بودند، اين سرزمين را در کنترل خود داشتند…

رسانه‌هاي رسمي سوريه گفتند که ”باندهاي مسلح“ 120 مأمور پليس را کشتند.

فعالين و پناهندگان سوري از اين شهر، که در ترکيه پناه يافته‌اند، حضور گروههاي مسلح را انکار کرده‌اند و مدعي هستند که ماموران فراري پليس توسط هم نوعان خودشان قتل‌عام شدند و گزارشهاي دلخراشي از خشونت مرگبار ارائه کردند.

مقامات سوري، خبرنگاران از جمله يک گزارشگر خبرگزاري فرانسه را به يک بازديد بسيار کنترل و هماهنگ شده از اين شهر بردند.

 

با نزديک شدن تانکها، سوريها از شهر شمالي فرار مي‌کنند

خبرگزاري رويتر نجشنبه 26 خرداد 1390(16 ژوئن 2011)

هزاران سوري براي فرار از نيروها و تانکهايي که در يک کارزار نظامي روبه گسترش جهت در هم کوبيدن اعتراضها عليه رئيس‌جمهور بشار اسد به سمت شمال فشار مي‌آورند، از شهر تاريخي معرات النعمان گريختند.

در ترکيه، که هزاران پناهنده سوري که از حملات نظامي فرار کرده‌اند را پذيرفته است، نخست‌وزير طيب اردوغان روز چهارشنبه با يک نماينده اسد گفتگو نمود و آنکارا روي همسايه جنوبي خود فشار آورد تا به حملات نظامي در شهرها و شهرکهاي سوريه، که آن را ”وحشيگري“ ناميده، پايان بدهد…

يک شاهد از روستاي معارشمشا در حاشيه معرات النعمان از طريق تلفن به رويتر گفت، ”نيروها براي ترساندن مردم در حومه معرات النعمان شليکهاي اتفاقي مي‌کنند، که امشب به فرار تعداد بيشتري از مردم منجر شد”. او گفت، تيراندازيها به مرگ يک نفر، محمد العبدالله، منجر شد و اين‌که تيراندازي آنقدر شديد بود که مجبور بودند او را در باغ خانه‌اش دفن کنند.

يک شاهد ديگر از اين شهر 10000نفري، که از بزرگراه شمالي جنوبي دمشق تا دومين شهر بزرگ سوريه، مرکز تجاري آلپو امتداد دارد گفت، ”ماشينها هم‌چنان از تمامي جهات از معرات النعمان خارج مي‌شوند. مردم همه چيز را بار آنها مي‌کنند: روکش، تشک”. . . ».

معرات النعمان يک مرکز زائران مسلمان و محل يک قتل‌عام در دوران قرون وسطي در جنگهاي صليبي است. اين شهر در عصر جديد مرکز کارزاري براي در هم کوبيدن اسلامگرايان و چپهايي بوده که پدر بشار، حافظ اسد را به چالش کشيدند.

 

تحولات مربوط قيام در سوريه

خبرگزاري فرانسه جمعه 27 خرداد 1390(17 ژوئن 2011)

فعالان سوري در نيکوزيا به خبرگزاري فرانسه گفتند مأموران امنيتي در روز جمعه بر روي تظاهر‌کنندگان آتش گشودند که حداقل شش نفر از جمله دو نفر در شهر حمص در شمال سوريه کشته شدند.

- حداقل يک نفر در شهر شرقي دير ازور دو نفر در دعيل در استان جنوبي درعا و يک نفر در دوما در حومه دمشق کشته شده‌اند.

- درحالي‌که مردم بعد از نماز جمعه در نقاط مختلف سوريه در تظاهرات شرکت داشتند و شعارهايي در رابطه با آزادي و دمکراسي مي‌دادند مأموران امنيتي بسوي تظاهر‌کنندگان آتش گشودند که باعث کشته و مجروح شدن تظاهر‌کنندگان گرديد.

- هزاران نفر در سراسر سوريه در روز جمعه تظاهرات کردند.

- در يک اقدام نادر خبرگزاري رسمي سوريه بدون اين‌که در جزئيات وارد شود گزارش کرد که در چندين شهر سوريه از جمله در حماه در شمال و در شهر شرقي دير ازور تظاهرات در جريان است و تظاهر‌کنندگان شعارهاي گوناگوني مي‌دهند.

- در بانياس در غرب سوريه مأموران امنيتي شديداً به طرف تظاهر‌کنندگان شليک مي‌کردند تا تظاهر‌کنندگان را متفرق نمايند.

- در شهر حمص بعد از نماز جمعه 5هزار نفر راهپيمايي کردند در جبليه در غرب سوريه و در شهر دير ازور در شرق نيز تظاهرات برگزار گرديد.

- در شهر سويده در جنوب سوريه نيروهاي امنيتي با چماق به صدها تظاهر کننده حمله کردند.

- تظاهرات در شهرهاي لاتاکيا و معارات النعمان و در حومه دمشق نيز برگزار گرديد. در تمامي شهرها تظاهر‌کنندگان شعارهاي ضد حکومتي مي‌دادند و با شهرهاي اشغال شده توسط ارتش اعلام همبستگي کردند.

- يک فعال سوري گفت دوهزار‌و‌پانصد نفر در شهر ريگا تظاهرات کردند و مأموران امنيتي که در تعداد زيادي در بيرون مسجد تجمع کرده بودند واکنشي نشان ندادند.

- يک فعال حقوق‌بشر سوري گفت در شهر شمالي آمودا 3هزار نفر بعد از نماز جمعه در مسجد بزرگ شهر اقدام به تظاهرات کردند و خواهان آزادي و دمکراسي در سوريه شدند. در شهر قامشلي در شمال غربي سوريه 4هزار نفر تظاهرات کردند.

 

اپوزيسيون سوري شوراي ملي تشکيل دادند

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 30 خرداد 1390(20 ژوئن 2011)

فعالان اپوزيسيون سوري، گروه مخالفيني که شامل جميل صعيب سخنگوي آن مي‌باشد، روز يکشنبه اعلام کردند که اقدام به تأسيس “شوراي ملي“ جهت مبارزه عليه رژيم دمشق نمودند.

آنها به خبرنگاران نزديک مرز ترکيه و سوريه گفتند، «ما تشکيل شوراي ملي را جهت راهبري انقلاب سوريه اعلام مي‌کنيم، که تشکيل شده از تمامي جوامع و نمايندگان سياسي در داخل و خارج سوريه مي‌باشد».

صعيب گفت به‌طور چشمگيري اعضاي شورا شامل عبدالله تراد الملهم، يکي از سازماندهندگان گردهمايي اپوزيسيون در اين ماه در ترکيه بود و هم‌چنين حثيم الماله، و ذوهير العطاسي، عارف دليلا مي‌شود که هر سه در سوريه مستقر هستند. در ميان آنها هم‌چنين شيخ خالد الخلف و معمون الهمسي حضور دارد.

 

انگليس مي‌گويد اسد بايستي اصلاحات کند در غيراين صورت کنار برود

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 30 خرداد 1390(20 ژوئن 2011)

ويليام هيگ وزير خارجه انگليس روز دوشنبه گفت که بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه بايستي در کشورش اصلاحات کند يا اين کنار برود. . .

هيگ در بدو ورودش به اجلاس وزراي خارجه اتحاديه اروپا در لوکزامبورگ گفت اميدوارست از نفوذ خود بر روي دمشق استفاده و به رژيم بگويد که آنها در حال از دست دادن مشروعيت خود مي‌باشند. و اسد بايستي دست به اصلاحات بزند، در غيراين صورت کنار برود. وي اضافه نمود، اميدوارست ترکيه “بسيار صريح و جسور در اين مورد با مقامات سوري برخورد کند“. مدير ديپلماسي انگليس گفت که “تحولات مهمي در سوريه وجود دارد.

 

آمريكا: سوريه از راه کارهاي ايراني استفاده مي‌کند ما در مورد دخالت ايران در سوريه نگران هستيم

سايت وزارت خارجه آمريکا دوشنبه 30 خرداد 1390(20 ژوئن 2011)

ويکتوريا نولند سخنگوي وزارت‌خارجه آمريکا روز دوشنبه گفت همان‌طوريکه وزير خارجه (هيلاري کلينتون) گفته است سوريه از راه کارهاي ايراني [در سرکوب مردم سوريه] استفاده مي‌کند و ما در مورد دخالت ايران در سوريه نگران هستيم. . . اين حقيقت که مردم سوريه هر هفته به تظاهراتهاي خود ادامه مي‌دهند نشانگر اين است که براي آنها حرف زدن [بشار اسد] کافي نيست و آنها خواهان عمل هستند..

 

هفت نفر در تيراندازي نيروهاي امنيتي سوريه کشته شدند

راديو فردا   چهارشنبه اول تير 1390(22 ژوئن 2011)

فعالان سياسي سوري مي‌گويند روز سه‌شنبه در جريان درگيري هواداران حکومت بشار اسد و مخالفان وي در چند شهر سوريه دستکم هفت نفر کشته و شماري نيز زخمي‌شده‌اند.

عمار قرابي، رئيس سازمان حقوق‌بشر سوريه، به خبرگزاري رويترز گفته است: به‌دنبال درگيري طرفداران و مخالفان بشار اسد، نيروهاي امنيتي و ارتش به حمايت از طرفداران حکومت در اين درگيري دخالت کردند و در اين درگيري ها تعدادي از مخالفان کشته و مجروح شده‌اند.

به گفته عمار قرابي در شهرهاي «حماه»، «حمص» و «ميادين» درگيريهايي رخ داده است و نيروهاي امنيتي و ارتش به سمت مخالفان شليک کرده‌اند.

به گزارش رويترز، در شهر ميادين در استان دير الزور و در چهل کيلومتري شرق دمشق و در نزديکي مرز عراق دستکم يک نفر کشته و ۱۰ نفر زخمي‌شده‌اند.

 

بان كي مون من: در رابطه با آنچه كه اسد ميگويد اعتبار زيادي قائل نميشوم

تلويزيون الجزيره پنجشنبه 2 تير 1390(23 ژوئن 2011)

بان كي مون دبيركل سازمان ملل از رئيس جمهور سوريه بشارالاسد خواستار اقدامات مؤثر براي حمايت از غيرنظاميان و شروع گفتگوهاي واقعي و فراگير براي پايان دادن بحران در كشورش شد.

بان كي مون، دبيركل سازمان ملل: مهم است كه به خواست مردم براي برگزاري آزادانه تظاهرات احترام گذاشته شود و از جان مردم براي برپايي تظاهرات آزاد بايد حفاظت شود. اما من در رابطه با آنچه كه اسد ميگويد اعتبار زيادي قائل نميشوم براي اين كه اين شيوه برخورد همچنان ادامه دارد. چقدر بايد به اين شيوه ادامه داد. دو روز قبل عفو عمومي صادر كرد و ما از آن استقبال كرديم. اما تمامي اين اقداماتي كه اتخاذ شده يا اتخاذ خواهد شد بايد با گفتگوي واقعي فراگير همراه باشد.

 

تظاهرات در شهرهاي مختلف سوريه عليه رژيم حاكم بر اين كشور

تلويزيون الجزيره پنجشنبه 2 تير 1390(23 ژوئن 2011)

امروز تصاوير منتشره بر روي اينترنت گسترش ارتش سوريه در روستاي خربت الجوز در نزديكي مرز تركيه را نشان ميدهد. رويتر به نقل از شاهدان عيني: صدها تن از اتباع سوريه از خربت الجوز از مقابل ارتش سوريه فرار كرده و از مرز تركيه رد ميشوند. تصاوير منتشره بر روي اينترنت تظاهرات روز گذشته در منطقه بَرزه در دمشق عليه نظام حاكم بر سوريه را نشان ميدهد كه خواستار سرنگوني نظام هستند. تصاوير منتشر شده بر روي اينترنت در شهر الوَعر در استان حمص مخالفان نظام سوريه تجمعي برپا كردند.

 

فعالان سوري: ارتش سوريه به روستاي مرزي هجوم مي‌برد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 2 تير 1390(23 ژوئن 2011)

يک فعال سوري درصحنه به خبرگزاري فرانسه گفت، نيروهاي سوريه با پشتيباني تانکها روز پنجشنبه به روستايي در امتداد مرز ترکيه حمله کردند، جايي که هزاران نفر به‌خاطر سرکوب خشونت‌آميز عليه ناراضيان، در آن‌جا تجمع کرده‌اند. يک فعال سوري در تماس با خبرگزاري فرانسه درنيکوزيا درحالي که درمرز ترکيه در روستاي گوهچي شاهد صحنه بوده گفت، آنها سربازان و تانکها را ديده‌اند که به خط مرزي نزديک مي‌شوند وي گفت، نيروهاي امنيتي سوريه به داخل روستاي خيربت الجز در اوايل صبح حمله کردند.

 

تحولات مربوط به سوريه

خبرگزاري فرانسه   جمعه 3 تير 1390(24 ژوئن 2011)

يک فعال سوري روز جمعه به خبرگزاري فرانسه گفت نيروهاي امنيتي سوريه بر روي تظاهر کنندگان در شهر در جنوب دمشق آتش گشودند و تعداد نامشخصي از قيام کنندگان را زخمي‌نمودند.

- فعالين حقوق‌بشري ديگري گفتند روز جمعه بعد از نماز جمعه هزاران نفر در چندين شهر و شهرستان سوريه به خيابانها ريختند و خواهان سرنگوني رژيم ديکتاتوري بشار اسد گرديدند.

- احمد داوود اوغلو وزير خارجه ترکيه روز جمعه گفت ترکيه به تماسهاي خود براي اجرا رفرمها و خاتمه دادن به ناآراميهاي خونين در سوريه ادامه مي‌دهد. در حدود 12000 آواره سوري در حال حاضر در ترکيه به‌سر مي‌برند.

- خبرگزاري آناتولي گفت داوود اوغلو گفت او با همتاي سوري خود وليد معلم در روز پنجشنبه صحبت کرده و ”نگرانيها و نظرات ”ترکيه را در ارتباط با شرايط حاضر در مرز دو کشور به او انتقال داده است.

- اتحاديه اروپا روز جمعه فشار را بر روي رژيم سوريه افزايش داد و هشدار داد که مشروعيت آن به‌دليل سرکوب بي‌رحمانه و قساوت بار تضعيف شده است.

- رهبران اتحاديه اروپا در حال برگزاري کنفرانس سران در بروکسل هستند و قرار است تا بيانيه‌يي در محکوميت رژيم سوريه را صادر نمايند. بر اساس نسخه‌يي از پيش‌نويس اين بيانيه که خبرگزاري فرانسه آن را رويت کرده است    ، بيانيه ”ادامه غيرقابل قبول خشونت تکان‌دهنده رژيم سوريه بر عليه شهروندانش ”را محکوم مي‌نمايد.

- در پيش‌نويس اين بيانيه هم‌چنين قيد شده است ”با انتخاب راه سرکوب به‌جاي برآورده ساختن تعهدات خود در ارتباط با رفرمهاي گسترده رژيم سوريه مشروعيت خود را زير سؤال مي‌برد ”. در بيانيه اضافه شده است ”آناني که در رابطه جنايت و خشونت عليه شهروندان مسئول هستند بايد مورد مواخذه قرار گيرند ”.

- بيانيه اتحاديه اروپا خواهان محکوميت بين‌المللي سرکوبها در شوراي امنيت سازمان ملل و تصويب قطعنامه‌يي در زير ضرب بردن سرکوب اعمال شده توسط بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه عليه تظاهراتهاي هوادرار دمکراسي شده است.

- بيانيه حمايت کامل از تلاشهاي ديپلوماتيک با هدف تضمين اينکه، شوراي امنيت بتواند مسئوليت خودش را به‌عهده گرفته و واکنش مناسبي در رابطه با شرايط سوريه داشته باشد را اعلام مي‌نمايد.

- در پيش‌نويس بيانيه کنفرانس سران اتحاديه اروپا در بروکسل از تصويب تحريمات جديد بر عليه سوريه و افزودن نام سه تن از فرماندهان سپاه پاسداران ايران به آن استقبال شده است.

فرانسه / افغانستان - پرزيدنت سارکوزي روز جمعه اعلام کرد که تا قبل از پايان سال 2011 چند صد نفر از نيروهاي نظامي ارتش فرانسه را از افغانستان خارج خواهد نمود.

يمن - سخنگوي سازمان ملل‌متحد گفت سازمان ملل‌متحد روز دوشنبه هئيتي براي بررسي وضعيت حقوق‌بشر در يمن اعزام خواهد کرد. او گفت اين يک بازديد 10روزه توسط يک هئيت 3نفره خواهد بود و هدف اصلي آنها ارزيابي از شرايط خواهد بود. اين هئيت با فعالين و مقامات دولتي و اعضاي اپوزيسيون و قربانيان خشونتها و هم‌چنين زندانها ديدار خواهد کرد.

 

تحولات مربوط  اپوزسیون سوریه

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 6 تير 1390(27 ژوئن 2011)

شخصيتهاي اپوزيسيون در دمشق براي بحث پيرامون ”چگونگي حل اين بحران ”که از اواسط مارس زماني‌که تظاهراتهاي مرگبار عليه بشار اسد سراسر سوريه را فراگرفت، به بحث مي‌نشينند.

- بيش از 100نفر از مخالفان روز دوشنبه جلسه علني در دمشق برگزار کردند. برگزاري چنين جلسه‌يي در پنج دهه گذشته در سوريه که تحت حاکميت حزب بعث بوده، ديده نشده است. تمامي شرکت‌کنندگان چهره‌‌هاي مستقل از احزاب سياسي هستند و در هتلي در دمشق گردهم آمده‌اند تا در رابطه با اين‌که ”چگونه اين بحران را حل کرد ”صحبت کنند. آنها سرود ملي سوريه را خوانده و يک دقيقه براي ”شهداي شهروندان غيرنظامي و هم‌چنين ارتش ”يک دقيقه سکوت کردند. آنها خواهان انتقال مسالمت‌آميز به دمکراسي شدند.

- مقامات ترکيه روز دوشنبه گفتند بعد از اين‌که چند صد نفر از پناهندگان سوري به سوريه برگشتند، تعداد آواره گان سوري در اين کشور کاهش يافته و به تعداد 11122نفر رسيده است

وزير خارجه فرانسه: بشار اسد سوريه ممکن است نقطه بازگشت‌ناپذير را رد کرده باشد

- آلن ژوپه وزير خارجه فرانسه روز يکشنبه به راديو ار تي ال (rtl radio) گفت بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه ممکن است در سرکوب خود عليه هوادران دمکراسي فراتر از نقطه برگشت ناپذير رفته باشد و راه برگشتي [ براي او ديگر] وجود نداشته باشد.

- او گفت ”من خوشحال خواهم بود که قبول کنم اشتباه مي‌کردم ولي چنين فکر نمي‌کنم ”.

- وزير خارجه فرانسه گفت ”متأسفم که ادامه سرکوب راه به‌جايي و شرايطي خواهد برد که امنيت منطقه را زير سؤال ببرد چرا که ما به نقطه‌يي رسيديم که در ترکيه 10هزار آواره حضور دارند“. . .

- او هم‌چنين در رابطه با خودداري چين و روسيه از متوقف کردن مخالفتشان با قطعنامه‌يي که سرکوب در سوريه را محکوم مي‌کند صحبت کرد. او در اين رابطه گفت ”ما به تلاش خودمان براي تغيير دادن (موضع) روسيه و چين براي دستيابي به قطعنامه‌يي که از بشار اسد خواهان شروع پروسه رفرمها باشد، ادامه مي‌دهيم ”.

- آلن ژوپه به راديو ار تي ال گفت ”در حال حاضر معتقد نيستم که رئيس‌جمهور سوريه توانايي چرخاندن امور را داشته باشد مسائل فراتر از اين رفته است، سرکوب بيش از حد بي‌رحمانه و بسيار قساوت بار بوده است ”.

- فعالين سوري گفتند درحالي‌که نيروهاي نظامي بشار اسد در شهرهاي مياني سوريه سرکوب مرگباري را پيش مي‌برند هم‌زمان در حال پيشروي بطرف مرزهاي لبنان هستند.

- آخرين خشونتهاي صورت گرفته در در مجاورت شهر حمص ”صدها نفر ”را مجبور به فرار به لبنان کرده است. فعالين حقوق‌بشر به خبرگزاري فرانسه در نيکوزيا گفتند صداي شليک گلوله‌ها در شهر که در 15 کيلومتري مرز لبنان قرار دارد شنيده مي‌شود. آنها گفتند روز شنبه صدها نفر از ساکنان شهر به لبنان فرار کردند.

- در لبنان رئيس يک روستا گفت صدها نفر از مردمي که عمدتا لبنانيهايي هستند که در سوريه زندگي مي‌کردند به منطقه آکار وارد شده و پناه آورده‌اند.

 

لیبی

 

فرانسه ۱۴ ديپلمات دولت معمر قذافي را از پاريس اخراج کرد

سايت راديو فردا   جمعه 16 ارديبهشت 1390(6 مه 2011)

وزارت‌خارجه فرانسه دستور داده است ۱۴ ديپلومات ليبي که هنوز وفادار به حکومت معمر قذافي هستند ظرف ۴۸ ساعت آينده از خاک فرانسه خارج شوند. سفارت ليبي در پاريس از يک ماه پيش تعطيل شده است.

يک مقام دولتي فرانسه به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت: «افراد ياد شده با توجه به تعطيلي سفارت ليبي، ديپلومات سابق محسوب مي‌شوند و ديگر اجازه حضور در خاک فرانسه را ندارند و به آنها گفته شده ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آينده کشور را ترک کنند».

فرانسه از کشورهايي است که تشکيلات دولت انتقالي در بنغازي را به‌رسميت شناخته و از فعال‌ترين اعضاي ناتو در اجراي قطعنامه شوراي امنيت در حوزه حفظ جان شهروندان غيرنظامي ليبي به‌شمار مي‌رود.

در همين حال اعضاي گروه ليبي متشکل از ۲۲ کشور خارجي روز پنج‌شنبه اعلام کردند صندوقي با نظارت بين‌المللي تشکيل مي‌دهند تا براي تشکيلات موقت در بنغازي و رفع مايحتاج مردم ليبي هزينه شود.

 

در رابطه با مخالفين درليبي چه مي‌دانيم؟

تلويزيون بي.بي.سي جهاني شنبه 17 ارديبهشت 1390(7 مه 2011)

مجري: امروز درليبي معمرقذافي درباره طرح قدرت هاي جهان دراستفاده از مسدود کردن داراييهاي وي و تأمين مالي شورشيان عصباني است، درحاليکه گفتگوها درباره تأمين مالي و کمک تسليحاتي ادامه دارد، ما چقدر درباره نيروهاي مخالف مي‌دانيم؟

يک مرد جوان از شهر درنا که قبلاً براي جنگ با آمريکائيها به خارج اعزام شده بود! و اين نگراني درباره کمک به آنها را افزايش مي‌دهد.

خبرنگار: اگر جايي باشد که بخواهيد درباره انقلاب ليبي بدانيد، درنا محل خوبي براي آن مي‌باشد، اين شهر ساحلي که زياد از مرز مصر دور نيست، به‌خاطر راديکاليسمش معروف شده است، پيدا کردن علت اين موضوع زياد سخت نيست.

طارق المجيري فردي است که سال 2003 به عراق رفت که داوطلبانه با آمريکا بجنگد، وي چند هفته بعد درحاليکه مجروح شده بود به دفتر ليبي در آنجا برگشت.

امروز مردان جوان درنا براي جنگ متفاوتي آموزش مي‌بينند، براي ساقط کردن کلنل معمرقذافي از قدرت! آنهاالبته الآن مي‌دانند که از حمايت قدرتهاي غربي برخوردارهستند، ولي ممکن است که خيلي زود صدايشان به‌عنوان شبه‌نظاميان عليه غرب بچرخد.

يک جوان: ما مدره هستيم و براي دموکراسي و آزادي مي‌جنگيم .

يک جوان: اين قذافي است که به جهان مي‌گويد که ما افراطيون اسلامي هستيم.

خبرنگار: درحقيقت درنا مدت طولاني است که مرکز مخالفان عليه قذافي مي‌باشد

عبدلکريم بن طاهر سخنگوي شوراي داخلي دردرنا: وقتي که آزادي بيان ودموکراسي حاکم گردد، مي‌بينيد که مردم مانند هر فردي، در هر کجا يک زندگي طبيعي ونرمال خواهند داشت.

خبرنگار: با هرکس که صحبت مي‌کني مشابه همين نکته را مي‌گويد که قذافي درباره درنا به‌عنوان شهري که محل افراطي گري و خطرناک است مي‌گويد درحاليکه اين خود وي بود که افراد را تشويق و تأمين مالي مي‌کرد که به خارج براي جنگ بروند.

گزارشگر: انقلابيون ليبي تأکيد دارند که ما ديگر افراطي گري نمي‌خواهيم و اين مسأله جزوي از آينده صلح طلبانه ما نيست.

 

قذافي پس از دو هفته در تلويزيون ليبي ظاهر شد

بي. بي. سي پنجشنبه 22 ارديبهشت 1390(12 مه 2011)

تلويزيون دولتي ليبي معمر قذافي را پس از دو هفته غيبت در انظار عمومي، در ديدار با رهبران قبائل در تريپولي نشان داده است. مقام هاي ليبي مي‌گويند که اين تصاوير روز چهاشنبه در پايتخت گرفته شده است، اما منابع مستقل هنوز آن را تأييد نکرده‌اند.

سرهنگ قذافي از ۳۰ آوريل گذشته که حمله ناتو کوچکترين پسر و سه نوه‌اش را کشت ديده نشده است.

در همين حال، گزارشها حاکي از آن است که مخالفان مسلح او، پس از چندين روز نبرد سنگين توانسته‌اند فرودگاه شهر مصراته را به کنترل خود در آورند. نيروهاي وفادار به آقاي قذافي هفته‌هاست که براي تصرف مصراته در تلاش هستند، اما کنترل آن هم‌چنان در دست مخالفان است. در همين حال گزارش شده است که انفجارهاي جديدي روز چهارشنبه در تريپولي رخ داده است. ناتو گفته است که از اواخر مارس که رهبري عمليات ليبي را برعهده گرفته تاکنون ۶ هزار ماموريت هوايي در اين کشور انجام داده است.

 

شکري غانم وزير نفت ليبي جدا شد و وارد تونس شد

تلويزيون الجزيره سه شنبه 27 ارديبهشت 1390(17 مه 2011)

خبرگزاري آسوشيتدپرس به‌نقل از يک مقام امنيتي تونس: شکري غانم وزير نفت ليبي جدا شد و وارد تونس شد.

سؤال : در رابطه با جدايي شکري غانم و پيوستن او به انقلابيون چه اطلاعاتي داري؟

نصرالدين اللواتي، خبرنگار الجزيره از تونس: به گفته منابع امنيتي تونسي که قبول نکرد اسمش را که اعلام نمايد، شکري غانم هم‌اکنون در اراضي تونس است و ممکن است روز شنبه گذشته وارد تونس شده باشد.

 قطعي شدن جدايي و انشعاب وي روز گذشته بود و پيوستن او به انقلابيون و ورود او با انقلابيون هنوز قطعي نيست. اما شکري غانم در تونس است و ممکن است مشخصاً در جزيره جربه باشد.

 

گزارش بي. بي. سي جهاني در رابطه با شورشيان ليبي که خود را شهداي آزاد ليبي مي‌نامند

بي. بي. سي جهاني  يكشنبه 1 خرداد 1390(22 مه 2011)

اين گروه از شورشيان ليبي که با همديگر دوست بوده اند خودشان را شهداي آزاد ليبي مي‌ نامند. آنها قبلاً شغلهاي مختلفي داشته اند، مأمور حفاظتي، مغازه‌داران و مهندسين.

در حال حاضر آنها جنگجويان شورشي هستند که در بيابان زندگي مي‌کنند و منتظر هستند تا با نيروهاي قذافي روبه‌رو و درگير بشوند. نيروهاي قذافي 20 کيلومتر با آنها فاصله دارند. اين جنگ در بيش از يک جبهه جريان دارد. . .

خطوط نبرد مستمر در حال تغيير است و اين مردان مانع نزديک شدن نيروهاي قذافي به شرق ليبي هستند.

خبرنگار بي. بي. سي از صحنه: جنگجويان ضد قذافي يا آنطوري که آنها خودشان را شهداي آزاد ليبي مي‌نامند دو نقش بسيار جدي دارند اول حفاظت از پالايشگاهي است که 5 کيلومتر با اينجا فاصله دارند نقش دوم آنها حفاظت از پشت نيروهاي جلويي و شورشياني هست که جلوتر و در 25 کيلومتري اينجا با نيروهاي قذافي در شهري به‌نام برگا درگير هستند. . .

اين واحدي که مي‌بينيد هيچ موقع توسط مطبوعات خارجي فيلمبرداري نشده‌اند، آنها ما را با خودروهاي چهار چرخ خود به محل امن مورد استفاده اين جنگجويان منتقل مي‌کنند. آنها از منطقه خود در طي 24ساعت در شيفتهاي سه و يا چهارتايي حفاظت مي‌کنند. ولي اين زندگي نيست که آنها براي خودشان انتخاب کرده باشند.

مصاحبه با يکي از شورشيان: ما دوست نداريم که سرباز باشيم ولي ما بايد اين کار رابکنيم. جبري در انجام اين کار وجود دارد، که آن قذافي هست.

مجري: اين برقکار مي‌ گويد سختيها و مشکلاتي که با آنها مواجه است برايش مهم نيست و صرفاً افتخار مي‌ کند که با قذافي در جنگ است. درحالي‌که دوستان آنها در حال جنگ در غرب ليبي در تريپولي هستند شورشيان در شرق خواهان شکستن بن‌بست و رفتن بطرف تريپولي هستند.

 

ناتو پايتخت ليبي را به شديدترين صورت تاکنون مورد بمباران قرار داد

خبرگزاري فرانسه   سه شنبه 3 خرداد 1390(24 مه 2011)

روز سه‌شنبه درحالي‌که شورشيان ليبي به‌لحاظ ديپلوماتيک ارتقا جديدي پيدا کردند انفجارات پر سرو صدايي تريپولي را لرزاند. ناتو سنگين‌ترين حمله خود تاکنون را با هدف سرعت بخشيدن به بيرون راندن معمر قذافي انجام داد. . .

ائتلاف کشورهاي غربي با هدف وارد کردن يک ضربه قاطع عليه دولت قذافي و در تغيير در شدت حملات خود تريپولي را با شديدترين حملات تاکنون مورد ضرب قرار داد.

يک مقام ارشد نظامي ناتو گفت ”اين رژيم در 15روز گذشته بسيار بي‌روح و بي‌تفاوت شده است و ابتکار عمل نظامي خود را از دست داده است و به‌نظر مي‌رسد در وضعيت دفاعي قرار گرفته است که علامتي از اين است که ما در مسير درستي قرار داريم ”.

اين مقام گفت ”ما فکر مي‌کنيم بايد به سرعت خود بيافزاييم و گام عملياتي خود را براي چيدن ميوه آن افزايش دهيم ”او اضافه کرد کشورهاي ائتلاف اميدوارند که تا ”پايان ژوئن و اوايل ژوئيه قذافي سقوط خواهد کرد ”. . .

يک خبرنگار خبرگزاري فرانسه گفت حملات در ساعت يک صبح بوقت ليبي بيش از نيم ساعت بطول انجاميد و انفجارات قدرتمندي در حوالي باب العزيزيه محل سکونت قذافي شنيده مي‌شد.

درحالي‌که صداي غرش پرواز هواپيماها در بالاي سر شنيده مي‌شد بيش از 15 انفجار شديد در اين منطقه صورت گرفت. . .

جفري فلتمن معاون وزير خارجه آمريکا در امور خاور نزديک روز دوشنبه با شورشيان در بنغازي گفتگوهايي را انجام داد.

فلتمن در يک کنفرانس مطبوعاتي در بنغازي در روز سه‌شنبه گفت که از شوراي انتقال ملي شورشيان دعوت کرده است تا دفتري را در واشنگتن باز نمايند. او گفت ”من يک دعوت رسمي را به شوراي انتقال ملي براي افتتاح يک دفتر نمانيدگي در واشنگتن تحويل دادم ”فلتمن اين امر را ”يک سرفصل ”مهم خواند. . . او اشاره کرد که اين شورا در عمل تنها نماينده براي ليبي در واشنگتن مي‌باشد. او گفت روابط ديپلوماتيک و سياسي و ديالوگ در جريان با اعضاي اين شورا وجود دارد و آنها به‌عنوان نمايندگان با اعتبار و مشروع مردم ليبي از نظر ما هستند ”. . .

اردن نيز گفت که شوراي انتقالي ملي را به‌عنوان ”نمايندگان مشروع” مردم ليبي به‌رسميت مي‌شناسد و در نظر دارد تا نماينده‌يي در بنغازي مشخص نمايد.

 

سفير ليبي در اتحاديه اروپا با تمام کارمندانش از ليبي جدا شد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 5 خرداد 1390(26 مه 2011)

در آخرين نمونه سلسله کناره‌گيري ديپلماتهاي ارشد از معمر قذافي، روز سه‌شنبه حديبه هادي، سفير ليبي در اتحاديه اروپا گفت، او با تمام کارمندانش براي پيوستن به نبرد براي دمکراسي، جدا شده است.

اين سفير طي بيانيه‌يي به خبرگزاري فرانسه گفت: ”بعد از بيش از 4ماه که از مردم ما خون مي‌ريزد، من و همکارانم در دفتر ليبي در بروکسل تصميم خود مبني براينکه بيش از اين اين رژيم را نمايندگي نکنيم را اعلام نماييم“.

يک منبع ديپلماتيک اروپايي که اين جدا شدن را مورد تأييد قرار مي‌داد گفت، هادي ”يک ديپلومات ليبايي بانفوذي ”است. . .

اين سفير در بيانيه‌اش هم‌چنين مي‌گويد، او و کارمندانش خود را در ”خدمت مردم ليبي براي مبارزه‌اشان جهت دمکراسي، نهادها و حکومت قانون و حفاظت از يکپارچگي ليبي ”قرار مي‌دهند. . .

هيلاري کلينتون وزير امورخارجه آمريکا گفت وزير نفت ليبي نيز کشور را ترک کرده و در تونس است، اما طرابلس اين ادعا را رد کرده است.

 

شورشيان ليبي اسمشان را به ارتش آزاديبخش ملي تغيير مي‌دهند

خبرگزاري فرانسه   سه شنبه 10 خرداد 1390(31 مه 2011)

رهبران شورشي ليبي، شوراي انتقالي ملي، روز دوشنبه اعلام کرد که نيروهاي مسلح خود را به ارتش آزاديبخش ملي (nla) تغيير نام داده‌اند. اين بيانيه گفت، ”شوراي انتقالي ملي اميدوار است اين نامگذاري موقت به تعريف بهتري از تلاشهاي حرفه‌يي و با انضباط نظامي براي غلبه بر رژيم قذافي کمک کند. “.

 

گزارش تلويزيون سي. ان. ان: پناهنده شدن هشت ژنرال ارتش قذافي به ايتاليا

تلويزيون سي ان ان  سه شنبه 10 خرداد 1390(31 مه 2011)

علائم جديدي از وجود شقه جدي در رژيم قذافي ديده مي‌شود روز دوشنبه هشت ژنرال ارتش ليبي به ايتاليا پناهنده شدند و کنفرانس مطبوعاتي در رم برگزار کردند.

وقتي آنها ليبي را بسوي تونس ترک کردند 100نفر از سربازان اين ژنرالها به آنها پيوستند.

ژنرالها گفتند که آنها براي حمايت از شورشيان مخالف قذافي کشورشان را ترک کرده اند.

 

مصاحبه با مصطفي عبدالجليل رئيس شوراي انتقالي ملي ليبي

تلويزيون سي ان ان  دوشنبه 9 خرداد 1390(30 مه 2011)

مصطفي عبدالجليل رئيس شوراي انتقالي ملي ليبي: ما مايليم که دولت آمريکا براي کناره‌گيري قذافي فشار بيشتري روي او وارد کند. ما هم‌چنين خواهان حمايت اقتصادي آمريکا براي آزاد ساختن بخشي از دارائيهاي مسدود شده ليبي در آمريکا هستيم.

خبرنگار سي. ان. ان: شوراي انتقالي ليبي براي موافقت با آتش‌بس چه خواسته‌يي دارد؟

مصطفي عبدالجليل رئيس شوراي انتقالي ملي ليبي: ما با هر آتش بسي که راه به کناره‌گيري قذافي ببرد موافق هستيم. هر چيزي کمتر از اين غيرقابل قبول است هر آتش بسي بايد بخشي از يک توافقي باشد که نتيجه آن کناره‌گيري معمر قذافي و پسرانش و معاونين او باشد.

خبرنگار سي. ان. ان: سؤال از شما به‌عنوان وزير دادگستري سابق رژيم قذافي، اگر معمر قذافي به اتهام جنايت عليه بشريت به دادگاه کشانده شود، چه کسي بايد او را محاکمه کند آيا بايد در اين‌جا در ليبي محاکمه شود يا اين‌که دادگاه بين‌المللي جنايي بايد او را محاکمه نمايد.

مصطفي عبدالجليل رئيس شوراي انتقالي ملي ليبي: ما ترجيح مي‌دهيم که براي تضمين شفافيت قذافي در خارج از ليبي مورد محاکمه قرار گيرد. شواهد کافي براي محکوميت او در رابطه باجنايتهاي صورت گرفته در اين‌جا و يا در خارج از ليبي وجود دارد. ما داراي سيستم قضايي خوبي در اين‌جا هستيم ولي ترجيح مي‌دهيم که دادگاه او به‌صورت بين‌المللي صورت گيرد.

خبرنگار سي. ان. ان: چرا شما دادگاه بين‌المللي جنايي را ترجيح مي‌دهيد آيا سيستم قضايي شما آماده نيست؟

مصطفي عبدالجليل رئيس شوراي انتقالي ملي ليبي: چون که تمامي مردم ليبي قربانيان حاکميت معمر قذافي هستند لذا به‌لحاظ حقوقي ما نبايد او را محاکمه نماييم تمامي مردم ليبي از اقدامات او آسيب ديده‌اند.

خبرنگار سي. ان. ان: شما گفتيد که يک هئيت روسي براي گفتگو با شوراي انتقالي ملي به ليبي مي‌آيند، خواسته شما از روسيه چيست؟

مصطفي عبدالجليل رئيس شوراي انتقالي ملي ليبي: ما از تصميم اخير روسيه که ر‌‌ئيس جمهور آن در کنفرانس سران جي 8 اعلام کرد استقبال مي‌‌کنيم ما از اين تحول بزرگ در ارتباط با رابطه روسيه با انقلاب استقبال مي‌کنيم. ما به‌خوبي مي‌دانيم که روسيه با رژيم قذافي رابطه دارد لذا اين تماسها در جهت منافع انقلابيون براي يافتن راهي براي کناره‌گيري قذافي خواهد بود تا اين‌که خونهاي کمتري ريخته شود.

خبرنگار سي. ان. ان: 95 درصد صادرات ليبي نفت است وضعيت نفت چگونه است آيا کماکان توليد نفت وجود دارد و شما چگونه موفق به فروش نفت مي‌شويد؟

مصطفي عبدالجليل رئيس شوراي انتقالي ملي ليبي: من گفتم که ما نيازمند شديد به پول هستيم ما جدا نياز به پول داريم فکر کنم اين مسأله کاملاً روشن است ما درگير يک بحران اقتصادي در حال حاضر هستيم.

خبرنگار سي. ان. ان: ولي موفق به فروش نفت نشده‌ايد.

مصطفي عبدالجليل رئيس شوراي انتقالي ملي ليبي: ما يک محموله نفتي صادر کرديم ولي مدت کوتاهي بعد از آن معمر قذافي تأسيسات نفتي را بمباران کرد.

 

مقام ناتو: حق حمله به معمر قذافي را داريم

سايت راديو فردا   جمعه 20 خرداد 1390(10 ژوئن 2011)

يک مقام سازمان آتلانتيک شمالي، ناتو، که مأموريت اجراي قطعنامه شوراي امنيت براي حفاظت از شهروندان غيرنظامي ليبي را برعهده‌دارد اعلام کرد حق قانوني براي حمله به معمر قذافي براي اين نيروها محفوظ است. اين مقام با اين حال از اظهارنظر در اين‌باره که آيا ناتو در حال حاضر چنين برنامه‌اي را دنبال مي‌کند يا اين‌که در پي اهداف استراتژيک ديگري است خودداري کرد. به گزارش شبکه تلويزيوني سي‌ان‌ان، يکي از افسران ارشد ناتو گفته است که هدف قرار دادن و حمله به شخص معمر قذافي حقي است که در قطعنامه شوراي امنيت براي ناتو به‌طور غيرمستقيم قيد شده و حذف قذافي مغايرتي با قطعنامه حمايت از شهروندان ليبي ندارد.

اين مقام ارشد ناتو که نام او در گزارش ذکر نشده، در همين حال حاضر نشده از مأموريت فعلي ناتو براي حذف قذافي يا احتمال وجود چنين استراتژي خبر دهد.

آندرس فوگ راسموسن، دبيرکل ناتو، هم روز چهارشنبه گفت: «کشورهاي جهان بايد براي دوران ليبي پس از قذافي خود را آماده کنند، چرا که دوران حکومت قذافي خيلي زود به پايان مي‌رسد».

ناتو در آخرين فرمان رسمي خود اعلام کرد مدت حضور خود در عمليات ليبي را براي ۹۰ روز ديگر تمديد کرده است.

از سوي ديگر معمر قذافي در آخرين اظهارنظر رسمي خود گفته است که تسليم نمي‌شود و کنار هم نخواهد رفت و در مقابل حمله‌ها مي‌ايستد. در همين زمينه روز پنج‌شنبه هيلاري کلينتون، وزير خارجه آمريکا، با شماري از نمايندگان مخالفان و معترضان قذافي در امارات متحده عربي ديدار کرد.

هم‌چنين کشورهاي مداخله‌کننده در ليبي روز پنج‌شنبه در کنفرانسي در ابوظبي وعده دادند صدها ميليون دلار به شورشيان مخالف معمر قذافي کمک کنند. اين در حالي است که شماري از مقامهاي بلندپايه اين کشورها پيش‌بيني کردند حکومت معمر قذافي به‌زودي از هم مي‌پاشد. در حالي که حمله‌هاي نيروهاي ناتو به طرابلس، پايتخت ليبي، شدت يافته، هيلاري کلينتون، وزير خارجه آمريکا، که در اين کنفرانس شرکت کرده بود اظهار داشت مذاکراتي با نزديکان معمر قذافي در جريان است که به گفته او «امکان» انتقال قدرت در اين کشور را افزايش داده است. با اين حال هيلاري کلينتون تأکيد کرد که «هنوز راه مشخصي در پيش رو نيست.

 

کانادا تشکيلات مخالفان ليبي در بنغازي را به رسميت شناخت

راديو فردا چهارشنبه 25 خرداد 1390(15 ژوئن 2011)

کانادا روز سه‌شنبه به‌طور رسمي تشکيلات مخالفان معمر قذافي در ليبي را به‌رسميت شناخت و اعلام کرد که تشکيلات شورشيان و انقلابيون ليبي «نمايندگان رسمي و واقعي» مردم اين کشور به‌شمار مي‌آيند.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، جان بيرد، وزير خارجه کانادا، روز سه‌شنبه به پارلمان اين کشور گفت که با به‌رسميت شناختن تشکيلات مخالفان کانادا تلاش مي‌کند موجبات همکاري بيشتر با دولت انتقالي و موقت در ليبي را فراهم کند.

کانادا با اين اقدام به‌شمار ديگر کشورها از جمله فرانسه، اسپانيا، ايتاليا، آلمان، قطر و امارات متحده عربي مي‌پيوندد که تشکيلات مخالفان در شرق ليبي را به‌رسميت شناخته‌اند.

 

تاکيد قذافي بر ماندن در قدرت و درخواست دوباره ناتو از او براي کناره گيري

سايت راديو فرانسه  چهارشنبه 18 خرداد 1390(8 ژوئن 2011)

وزيران دفاع کشورهاي عضو سازمان پيمان اتلانتيک شمالي (ناتو) امروز در پايان نشست خود در بروکسل، مقر اين سازمان، اعلام کردند عزم جزم کرده‌اند که تا هر زمان که لازم باشد و با استفاده از تمامي امکانات خود به مأموريت اين پيمان در ليبي، حفظ جان غيرنظاميان اين کشور در برابر حملات نيروهاي طرفدار قذافي، ادامه دهند. . ..

پس از فرانسه و ايتاليا، اسپانيا سومين کشور اروپائي است که شوراي ملي انتقالي ليبي را به رسميت مي‌شناسد. آمريکا تا به امروز تنها به دادن اجازه‌ي گشايش دفتر نمايندگي اين شورا در واشنگتن بسنده کرده است.

دراين حال، باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا، شب گذشته با اشاره به‌عمليات ناتو عليه ارتش ليبي هشدارداد که فشارنظامي عليه رژيم ليبي بيشترخواهد شد، تا جايي‌که قذافي به پذيرد از قدرت کناره‌گيري نمايد.

هم‌زمان با اين تهديد رئيس‌جمهوري آمريکا، معمرقذافي رهبرليبي نيز، طي پيامي در تلويزيون سراسري ليبي، اعلام داشت که ترجيح مي‌دهد درليبي شهيد شود، ولي کشورش را ترک نخواهد کرد.

قذافي تأکيد کرد که ”دربرابراين هجومها شکست نخواهد خورد وترجيح مي‌دهد بميرد تا تسليم شود“. وي درپيام خود خطاب به مردم ليبي نيزگفت: ازمرگ هراسي ندارد، و از آنها خواست که به مبارزه با ”دشمن“ ادامه دهند.

به گزارش منابع خبري: تنها طي سه روز گذشته، نيروي هوائي ناتو حداقل بيست بارمقر رهبري و نواحي اطراف اقامتگاه قذافي را هدف بمباران هاي شديد قرار داده است. . . ».

 

تحولات مربوط به ليبي

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 31 خرداد 1390(21 ژوئن 2011)

باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا و رجب اردوغان نخست‌وزير ترکيه در يک تماس تلفني موضوعات سرکوب در سوريه و تلاش براي سرنگوني معمر قذافي را مورد گفتگو قرار دادند. بيانيه کاخ سفيد در اين رابطه گفت ”رهبران دو کشور توافق داشتند که دولت سوريه بايد الان به استفاده از خشونت خاتمه دهد و اقدام به رفرمهاي جدي نموده و به خواسته‌ها و آرزوهاي مردم سوريه احترام بگذارد ”. اردوغان و اوباما موضوع ليبي را نيز مورد گفتگو قرار دادند. کاخ سفيد گفت ”رئيس‌جمهور و نخست‌وزير ترکيه هم‌چنين توافق داشتند براي انتقال به دولتي جديد که خواسته‌هاي مردم ليبي را نمايندگي کند، ادامه فشارهاي بين‌المللي بر روي قذافي مهم مي‌باشند ”.

درحالي‌که چين تلاشهاي خود براي حل بحران ليبي را افزايش داده است، محمود جبرئيل رهبر بلندپايه شورشيان ليبي سه‌شنبه وارد چين مي‌شود. چين داراي منافع عظيم اقتصادي در ليبي مي‌باشد. درحالي‌که شوراي انتقالي ليبي براي شش ماه آينده بودجه‌يي برابر با سه و نيم ميليارد دلار مشخص کرده است، جبرئيل مي‌تواند از چين خواهان کمکهاي مالي گردد.

 

گزارشي از آموزش زرهي انقلابيون ليبي

تلويزيون الجزيره   چهارشنبه اول تير 1390(22 ژوئن 2011)

گزارش از عبدالعظيم محمد از جبل غربي: در شهر زنتان در مرکز جبل غربي رزمندگان با تمام توان براي نبرد آتي آماده مي‌شوند. اين‌جا در اين محل، کارگاه اصلي تجهيزات نظامي قرار دارد. در اين‌جا زرهي وتانکهايي که انقلابيون از گردانهاي قذافي به غنيمت گرفته‌اند، آماده و تجهيز مي‌شوند. غنائم مهمترين منبع تسليح انقلابيون است. بعد از آماده‌سازي اين خودروهاي زرهي به صحنه اصلي نبرد يا به خطوط اصلي دفاعي شهر فرستاده مي‌شوند.

يک رزمنده: ما اين غنائم را از ارتش معمر قذافي گرفته‌ايم. ما به شهروندان معمولي براي به‌کارگيري اين تسليحات آموزش مي‌دهيم. آنها فعال هستند و انشاء الله به‌خوبي آموزش مي‌بينند.

گزارشگر: اين جوان يکي از کساني است که رانندگي تانک را آموزش ديده است. هر چه بر تعداد غنائم افزوده مي‌شود، تعداد هنرجويان نيز افزايش مي‌يابد. ولي همه مي‌خواهند در صحنه‌هاي آزاد‌سازي کشور از دست گردانهاي قذافي شرکت داشته باشند. همه اين جوانان شور و شوق فراواني براي به‌کارگيري خودروهاي زرهي در ميدان نبرد دارن.

 

تبادل آتش سنگيني با نيروهاي قذافي

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 5 تير 1390(26 ژوئن 2011)

يک خبرنگار خبرگزاري فرانسه گزارش کرد شورشيان ليبي روز يکشنبه درگير تبادل آتش سنگيني با نيروهاي قذافي در نزديکي کوههاي نافوسا در جنوب غربي طرابلس هستند. خبرنگار خبرگزاري فرانسه گفت صداي شليک موشکها و تيربارها تا 15 کيلومتري محل درگيري بگوش مي‌رسد. فرماندهان شورشيان مي‌گويند درگيري در 80 کيلومتري طرابلس در بير الغانم در شمال بير اياد متمرکز است. شورشيان اين منطقه را سه هفته قبل تصرف کرده‌اند.

- رئيس‌جمهور افريقاي جنوبي روز يکشنبه گفت قطعنامه سازمان ملل در مورد ليبي اجازه تغيير رژيم يا کشتن قذافي را نمي‌دهد.

- شورشيان ليبي گفتند آنها در انتظار دريافت پيشنهادي از جانب معمر قذافي از طريق ميانجيگران فرانسوي و افريقاي جنوبي هستندکه مي‌تواند به درگيريهاي چهار ماهه خاتمه دهد.

- کميته اتحاديه افريقا در مورد ليبي روز يکشنبه در پروتوريا افريقاي جنوبي تشکيل جلسه دادند. آنها در تلاش براي ميانجيگري بين طرفين درگيريهاي ليبي و پايان دادن به جنگ چهار ماهه در اين کشور هستند. سخنگوي زوما رئيس‌جمهور افريقاي جنوبي گفت آنها خواهان پيدا کردن يک راه‌حل مسالمت‌آميز براي اين بحران از طريق يک ديالوگ سياسي مي‌باشند. او گفت ما معتقد به يک راه‌حل افريقايي براي اين مشکل افريقايي هستيم. وزير خارجه افريقاي جنوبي در يک بيانيه‌يي گفت رهبران افريقايي در اين کميته تلاشهاي صورت گرفته براي رسيدن به يک آتش‌بس را مورد بررسي قرار خواهند داد تا کمکهاي بشردوستانه، حفاظت از اتباع خارجي تأمين شده و رفرمهاي ضروري براي از بين بردن زمينه‌هاي بحران اخير انجام گردد.

 

صدور حکم بازداشت معمر قذافی توسط دادگاه کيفری بين‌المللی

رادیو زمانه  دوشنبه 6 تير 1390(27 ژوئن 2011)

دادگاه کيفری بين‌المللی لاهه در بررسی جنايت‌های حکومتی در ليبی حکم بازداشت معمر قذافی، رهبر اين کشور به اتهام «جنايت عليه بشريت» را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، معمر قذافی، امروز دوشنبه ششم تير به گروهی از رهبران کشورهای جهان پيوست که مجامع قضايی جهانی آن‌ها را مورد پیگرد قانونی قرار داده‌اند.

دادگاه کيفری بين‌المللی چنين حکمی برای رهبر يک کشور را که هنوز بر مسند قدرت است، يک بار پيش از اين در مورد عمرالبشير، رهبر سودان به اتهام «نسل‌کشی» صادر کرده بود.

سانجی ماسنونو موناگنگ، قاضی دادگاه کيفری بين‌المللی امروز در لاهه گفت: «دلايل منطقی برای چنين حکمی وجود دارد... معمر قذافی در هماهنگی با دايره اطرافيانش طراحی و هدايت برنامه‌ای را به‌منظور سرکوب مردمی که عليه حکومت بودند، در پيش گرفت.»

بر پايه رأی دادگاه لاهه، سيف‌الاسلام، پسر قذافی و عبدالله السنسوی، رئيس وزارت اطلاعات ليبی نيز مورد تعقيب جزايی قرار خواهند گرفت.

مورد مشابه در اين رابطه عمرالبشير، رئيس جمهور سودان است که دادگاه کيفری بين‌المللی در سال ۲۰۰۹ حکم بازداشت وی را صادر کرد اما وی همچنان رهبر سودان باقی مانده است

لوئيس مورنو اوکامپو، دادستان دادگاه کيفری بين‌المللی گفت آن‌ها به‌عنوان «مهم‌ترين وزير» و «دست راست» سرهنگ قذافی، «نقشی کليدی در اجرای اين طرح ايفا کرده‌اند.»

با تصميم شورای امنيت سازمان ملل متحد، دادستان دادگاه لاهه در تاريخ ۱۲ اسفندماه سال گذشته، دو هفته پس از آغاز شورش‌ها در ليبی، پرونده رويدادهای اين کشور را گشود.

به نظر دادستان اوکامپو، سرکوب‌های حکومتی در ليبی جان هزاران نفر را گرفت و راه را برای تجاوز به مردم باز کرد.

بر پايه آمار سازمان ملل اين سرکوب‌ها منجر به فرار ۶۵۰ هزار نفر از شهروندان ليبی به خارج از اين کشور و جابه‌جايی ۲۴۳ هزار نفر ديگر در خاک آن گرديد.

بمباران‌های ناتو برای کمک به شورشيان ليبی در اين مدت مانع از کاهش اين اعمال توسط حکومت نشده است و سرهنگ قذافی همچنان در قدرت باقی است.

اين تصميم دادگاه لاهه بلافاصله موجب شادی شورشيان در شهر بنغازی، دومين شهر بزرگ ليبی شد. اما ممکن است اين حکم بر روی کاغذ بماند.

مورد مشابه در اين رابطه عمرالبشير، رئيس جمهور سودان است که دادگاه کيفری بين‌المللی در سال ۲۰۰۹ حکم بازداشت وی را صادر کرد اما وی همچنان رهبر سودان باقی مانده و چند روز پيش نيز برای شرکت در نشست «مبارزه عليه تروريسم» به ايران سفر کرد و امروز قرار بود به چين برود.

وی تنها می‌تواند به کشورهايی سفر کند که مشروعيت دادگاه کيفری بين‌المللی را به‌رسميت نمی‌شناسند.

عمرالبشير به دليل نسل‌کشی در جنگ داخلی دارفور، واقع در غرب سودان، محکوم گرديد. بر پايه آمار سازمان ملل بيش از ۳۰۰ هزار نفر در آن کشته، هزاران روستا نابود و چند ميليون نفر آواره شدند.

در رابطه با سودان، اتحاديه آفريقا با حکم دادگاه لاهه عليه عمرالبشير مخالفت نمود و عدم اجازه سفر وی به کشورهای آفريقايی را رد کرد.

در مورد ليبی نيز روز گذشته جاکوب زوما، رئيس جمهور آفريقای جنوبی به‌نام آفريقا عليه ناتو اعلام کرد که اين سازمان وظيفه «قتل سياسی» معمر قذافی را بر عهده ندارد.

به همين خاطر به‌نظر می‌رسد که اين‌بار نيز اتحاديه آفريقا با تصميم دادگاه لاهه مخالفت کند.