بولتن خبري ايران نبرد(1101) یکشنبه 19 دی 1389- 9 ژانویه 2011

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

تحریمها و واکنشها

 

وزارت خزانه‌داري، ساختار شرکت خطوط کشتيراني رژيم ايران و بانک ملت را هدف قرار داد

سايت وزارت خزانه داري آمريکا چهارشنبه 10 آذر 1389(1دسامبر 2010)

وزارت خزانه‌داري آمريکا امروز نامگذاري صاحب منصبان و 10 وابسته تجاري خطوط کشتيراني جمهوري اسلامي يا بانک ملت را اعلام کرد، که دو نهاد سابقا توسط خزانه‌داري به‌خاطر حمايت از برنامه تسليحات کشتار جمعي ايران و حمل محموله‌هاي نظامي، نامگذاري شدند. شرکت انرژي پرل، يک نهاد مستقر در مالزي که متعلق به يک وابسته بانک ملت و مدير آن علي افضلي، و هم‌چنين سرويس هاي انرژي پرل pearl که تماما تابعه شرکت انرژي پرل هستند، نامگذاري شدند. هم‌چنين خزانه‌داري، 4 مدير بلندپايه و 8 شرکت پوششي خطوط کشتيراني جمهوري اسلامي ايران که در جزيره مان (man) مستقر مي‌باشد را نامگذاري کرد. نامگذاريهاي امروز پيرو دستور اجرايي e. o- 13382 که تکثير هسته‌يي و تسليحات کشتار جمعي و حاميان آن را هدف تحريم قرار مي‌دهد، و بدينوسيله آنها را زا سيستم‌هاي مالي و تجاري آمريکا منزوي مي‌کند. اطلاعات هويت:

شخص: علي افضلي متولد 1 ژوئيه 1967 / نهاد: شرکت انرژي پرل (مالزي) / نهاد: سرويس هاي انرژي پرل / شخص: محمد حسين دجمار / شخص: غلامحسين گل پرور / شخص: حسن جليل‌زاده / شخص: محمد هادي پژاند / نهاد: شرکت کشتيراني آشتد / نهاد: شرکت کشتيراني بايفيلد / نهاد: شرکت کشتيراني کوبهام / نهاد: شرکت کشتيراني دورکينگ / نهاد: شرکت کشتيراني افينقام / نهاد: شرکت کشتيراني فارنهام / نهاد: شرکت کشتيراني گامشال / نهاد: شرکت کشتيراني هورشام.

 

دنيس راس: رهبران ايران هزينه خواهند پرداخت

سايت صداي آمريکا پنجشنبه 11 آذر 1389(2 دسامبر 2010)

دنيس راس مشاور ويژه رئيس‌جمهوري ايالات متحده معتقد است ايران مي‌تواند امتيازهاي بسياري بگيرد و يا اين‌که هزينه‌هاي سنگيني بپردازد. زيرا زمان مذاکرات جدي و زمان احترام به مردم ايران و کسب احترام جهاني براي ايران فرا رسيده است.

اين ديپلمات ارشد آمريکايي چهارشنبه در نشست مشترک انستيتوي صلح ايالات متحده و مرکز وود رو ويلسون تحت عنوان بازنگري سياسي، اتمي، نظامي و اقتصادي ايران هم‌چنين گفت رهبران ايران مدتها تصور کرده‌اند با ادامه روش فعلي خود مي‌توانند از انتخاب فرار کنند. ولي هدف ما از ديپلماسي توجيه واقعيتها بوده است.

وي تصريح کرد هدف شفاف ما اين است که اگر ايران به راه فعلي ادامه دهد، بي‌ترديد هزينه خواهد پرداخت. زيرا متاسفانه اين کشور نه تنها تا امروزسياست شفاف و صلح‌آميز در پيش نگرفته بلکه کاملاً خلاف آن عمل کرده است.

آقاي رأس هم‌چنين اضافه کرد سرکوب مردم ايران شدت گرفته و رژيم نسبت به تغيير روش عدم احترام به حقوق شهروندان و رفتار با همسايگان آمادگي نشان نداده است. . .

در اين نشست ديويد اولبرايت فيزيکدان و رئيس انستيتوي علوم وامنيت ملي نيز با اشاره به گزارش اخير آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌گفت ايران طرح غني‌سازي اورانيوم را ادامه مي‌دهد و هدف از اين طرح توليد کربن فايبر است که اگرموفق به توليد اورانيوم غني شده با چرخه کربن فايبرشود، مي‌تواند سانتريفيوژهاي ارزان تري نسبت به نسل پي- ۲بسازد و اورانيوم غني شده توليد کند......

اين کارشناس آمريکايي اضافه کرد ارزيابي متخصصين ما در ارتباط با زمان دستيابي ايران به بمب اتمي با دولت آمريکا که آن را ۱۲ ماه برآورد کرده، کاملاً متفاوت است. زيرا از نظر ما اين زمان ۶ ماه است.

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

صالحي: بازرسي از راکتورهاي آب سنگين خارج از پادمان آژانس است

صداي آمريکا جمعه 5 آذر 1389(26 نوامبر 2010)

رئيس سازمان انرژي اتمي جمهوري اسلامي، بازرسي از رآکتورهاي آب سنگين تاسيسات هسته‌اي ايران را خارج از توافقنامه پادمان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌خواند و گفت تهران فقط درخواستهايي از آژانس را اجابت مي‌کند که در چارچوب پادمان تعريف شده باشد.

علي اکبر صالحي در گفتگو با خبرگزاريهاي ايراني گفت: مقوله آب سنگين مربوط به پروتکل الحاقي است و در اجلاس آن پي تي نيويورک تصريح شده است که پروتکل الحاقي را نمي‌توان به کشورها تحميل کرد و پذيرش آن بايد داوطلبانه باشد.

 

پاسخ منفي اشتون به دعوت ايران براي بازديد از تأسيسات هسته يي

راديو فردا  جمعه 17 ديماه 1389 (7 ژانويه 2011)

کا‌ترين اشتون، مسئول روابط خارجي اتحاديه اروپا، روز جمعه دعوت ايران براي بازديد از تأسيسات هسته‌اي ايران را رد کرد اما تأکيد کرد که اين موضوع به‌معناي به بن‌بست رسيدن گفت‌وگوهاي هسته‌اي ميان ايران و غرب نيست. خانم اشتون که به‌مناسبت آغاز رياست دوره‌اي مجارستان بر اتحاديه اروپا در بوداپست به‌سر مي‌برد، هم‌چنين ابراز اميدواري کرده است که ايران به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي فرصت دهد تا وظيفه خود براي بازديد از تأسيسات هسته‌اي ايران را انجام دهد.

 

از اتحاديه اروپا، چين، روسيه خواسته شده است که از ايران بازديد نکنند

رويتر چهارشنبه 15 ديماه 1389 (5 ژانويه 2011)

روز چهارشنبه ديپلوماتهاي غربي گفتند که، اتحاديه اروپا، روسيه و چين بايد دعوت ايران براي بازديد از سايتهاي اتمي آن را در اين ماه، درست قبل از گفتگوهاي کليدي رد کنند، چرا که اين کار به‌عهده ديدبان هسته‌يي ملل ‌متحد است. در نيويورک چندين ديپلومات که در ميان آنها مقامات اروپايي نيز بودند به شرط ناشناس ماندن گفتند، مسکو و پکن به‌طور موثري از حضور خود به‌دليل آن‌که ممکن است جبهه متحد ه عضو دائم شوراي امنيت و آلمان را بر سر موضوع هسته‌يي ايران تضعيف کند، دلسرد شده‌اند.

يک ديپلومات ارشد در نيويورک گفت، ما اگر روسيه يا چين يا اتحاديه اروپا قرار باشد بروند مايوس خواهيم شد .

اين ديپلومات اضافه کرد، برخي ممکن است بخواهند بروند، ما قطعاً افراد را به رفتن ترغيب نمي‌کنيم. در واقع از رفتن افراد مايوس مي‌شويم. . .

دعوت ايران سؤالاتي را در غرب برانگيخت که آيا دربرگيرنده‌ي اقدامي به سمت شفافيت بيشتر برنامه هسته‌يي است يا يک کار نمايشي روابط عمومي است براي شقه کردن قدرتهاي بزرگ و خريد وقت بيشتر براي پيشرفتهاي اتمي.

 

ایران می گوید به فناوری تولید میله سوخت اتمی دست یافته است

رادیو فرانسه  شنبه 18 ديماه 1389 (8 ژانويه 2011)

نوشتۀ رحمت قاسم بیگلو

بگفتۀ سرپرست وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، سازمان انرژی اتمی ایران در حل حاضرنزدیک به چهل کیلوگرم اورانیوم بیست درصدی دراختیاردارد که به گفته وی ایران امیدواراست تا اواخرنیمه اول سال آینده، شاهد تزریق اولین مجتمع سوخت بیست درصدی ساخت ایران به راکتورتحقیقاتی تهران باشد.

ایران اعلام کرده است که این کشوراکنون می توان "میله های سوخت اتمی" را راساً تولید نماید. به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی "فارس"، "علی اکبرصالحی" سرپرست وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به مذکرات پیش روبا پنج به علاوه یک در ترکیه درخصوص زمان گفت و گوهای دوطرف در استانبول با بیان اینکه این گفت وگوها بعد ازبیستم ژانویه برگزارخواهد شد، به زمان دقیق آغازمذارکرات اشاره نکرد.

صالحی یادآورشد که : سازمان انرژی اتمی ایران در حل حاضرنزدیک به چهل کیلوگرم اورانیوم بیست درصدی دراختیاردارد که به گفته وی ایران امیدواراست تا اواخرنیمه اول سال آینده شاهد تزریق اولین مجتمع سوخت بیست درصدی ساخت ایران به راکتورتحقیقاتی تهران باشد. این مقام ایرانی در ادامه گفت: ما برای صفحه سوخت کارخانه پیشرفته ای را درسایت اصفهان ایجاد کردیم . تحول عظیمی در عرصه تولید میله ها وصفحات سوخت ایجاد شد و ما با تکمیل این کارخانه در اصفهان جزومعدود کشورهائی هستیم که هم میله وهم صفحه سوخت را تولید می کنیم.

همزمان با این سخنان، احمد داود اوغلی امروز در آنکارا تاریخ دقیق مذاکرات را اعلام داشت. بگفتۀ وزیز امورخارجۀ ترکیه، مذاکرات ایران و پنج به علاوۀ یک در روزهای بیست و یکم  و بیست و دوم ماه جاری میلادی در شهر استانبول انجام خواهد شد.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

درباره شوراي ملي سياستهاي استراتژيك

تلويزيون العراقيه پنجشنبه 4 آذر 1389(25 نوامبر 2010)

مجري: نظر شما چيست آيا شورا, اجرايي است؟

محمود عثمان: من گفتم كه رئيس منطقه بارزاني امضاء كرد كه تصميمات اگر داراي اكثريت 80درصد باشد قابل اجرا خواهد بود و حتي رئيس جمهور ميگويد كه اين تصميمات اگر داراي تأييد بيش از دوسوم باشد بايد اجرا شود. . . . تشكيل اين شورا براي راضي كردن اياد علاوي بوده است چون وي انتظار داشت كه نخست وزير شود كه نشد. بعد ميخواست رئيس جمهور شود كه نشد. پس گفت كه العراقيه رياست مجلس نمايندگان و رياست اين شورا را داشته باشد پس اگر اختيارات و قدرت اجرايي نداشته باشد طبعاً قبول نميكند و اخلال ايجاد ميشود. اين واقعيت صحنه است. بايد صريح باشيم و نبايد مسائل ديپلوماتيك را وارد كنيم. بايد صريح صحبت كرد. بايد گامهايي در جهت اعتماد سازي برداريم. توافقات سياسي براثر ابتكار بارزاني صورت گرفته است. اين توافقات بايد اجرا شود. اگر نياز به قانون است بايد قانون صادر شود. ما همه بايد با نخست وزير همكاري كنيم كه اين كابينه موفق شود و نه مثل گذشته. بايد واقعي باشيم. من براساس اطلاعات صحبت مي كنم.

مجري: آيا مكتوب است كه اين شورا مشورتي است.

كاظم الشمري: تغيير بزرگي در روز برگزاري مجلس نمايندگان 11نوامبر صورت گرفت. ديداري در منزل بارزاني تحت نظارت آقاي بارزاني و با حضور سفير آمريكا صورت گرفت و شامل سه شخصيت و افرادي خارج از شخصيتهاي سياسي بود. در اين جلسه توافق شد كه اين شورا داراي اختيارات اجرايي باشد. اگر اين شورا مشورتي باشد العراقيه از اين شورا كنار مي كشد.

 

ليست العراقيه پيشنويس قانون شوراي ملي سياستهاي استراتژيك را به رياست پارلمان ارائه نمود

تلويزيون الشرقيه پنجشنبه 11 آذر 1389(2 دسامبر 2010)

ليست العراقيه پيشنويس قانون شوراي ملي سياستهاي استراتژيك را بعد از اينكه بيشتر اعضاي پارلمان به منظور گنجاندن آن در دستور كار جلسات آينده پارلمان آن را امضاء نموده اند, به رياست پارلمان ارائه نمود. سخنگوي ليست العراقيه گفت اين پيشنويس كه توسط كميته اي در ليست العراقيه نوشته شده در برگيرنده مسئوليتهايي است كه تضمين كننده التزام به قانون و مشخص كردن استراتژي هاي نظامي و امنيتي كشور مي باشد تا اينكه ارتباطات نيروهاي مسلح مجدداً تنظيم شوند. اين سخنگو خاطر نشان كرد كه پيشنويس پيشنهادي دربرگيرنده اين تاكيد است كه از جمله وظايف اين شورا ترسيم سياستهاي عام سياسي , اقتصادي , نفتي , انرژي و سرمايه گذاري باشد و اين علاوه بر ارتقاء و اصلاح نظام قضايي و قوه قضائيه در كشور مي باشد.

 

عراق شهرت بدي به دمکراسي و اصلاحات داده است

بي. بي. سي جهاني 17 ديماه 1389 (7 ژانويه 2011)

مجري: در حالي که نبرد در عراق به سمت يک آينده صلح‌آميز و يک کشور با ثبات پيش مي‌رود. بنابراين پيامدهاي ناخواسته اين جنگ و تأثيرات آن بر روي منطقه چه مي‌تواند باشد. اين سوالي است که مهمان ما در کتاب خود بعد از جنگ آن را مورد بررسي قرار داده است. وي به ما در اين استوديو پيوسته است. نير روزن (nir rosen) خوش آمديد.

دولت بوش با اشغال عراق مي‌خواست تا منطقه را تغيير دهد، فکر مي‌کنم همان‌طور که شما در کتاب خود اشاره کرديد اين کار را کرد ولي به شکل اشتباهي اين را انجام داد.

نير روزن: البته که عراق تغيير کرده است و داراي يک جنگ داخلي است آن‌چه که قبلاً با چنين وضعيت غامضي روبه‌رو نبوده است، صدها هزار کشته، ده‌ها هزار زنداني و ميليونها آواره، و مهمتر از همه منازعات سني شيعي بيش از هر زمان ديگر، چه در عراق و چه در سراسر منطقه شدت يافته است، همان‌طور که در کتابم ليبران نوشته‌ام، به‌طور ويژه درگيريهاي داخلي را از منشور در گيري سعودي و ايران، و درگيريهاي بين سنيها و شيعيان، و هم‌چنين موضوع پناهندگاني در عراق، اردن و سوريه و ساير کشورها و تأثير آن را روي وضعيت اقتصادي اين کشورها، مورد تفسير و بررسي قرار دادم

مجري: بنابراين منظورتان اين است که تأثير بي‌ثبات کننده روي منطقه داشته است.

نير روزن: بله يقيناً همين طور است. عراق هم‌چنين شهرت بدي به دمکراسي و اصلاحات داده است. از اين پس وقتي صحبت از دمکراسي و اصلاحات مي‌شود، عراق و پروژه‌هاي آمريکا در خاورميانه، در ذهن متبادر مي‌شود. اين يک بدخدمتي به ليبرال‌هاي اعراب شده است و البته ديگر کسي نمي‌خواهد با آمريکا معامله کند. هم‌چنين اگر از زاويه جهادگرايان در عراق نگريسته شود، القاعده هسته مرکزي و تاکتيکها و تسليحات خود در عراق را باقي گذاشته است و جهاد گرايان توانسته اند راهشان را در سراسر خاورميانه بازکنيد و حتي تلاش کردند به غرب نفوذ کنند.

مجري: فکر مي‌کنيد که اگر دولت بوش کارش را قدري صحيح‌تر انجام مي‌داد و اگر عمق اختلافات در عراق را درک مي‌کرد، آيا مي‌توانست از برخي از اين اشتباهات جلوگيري کند و بنابراين اين عمليات مي‌توانست مفيد باشد؟

نير روزن: نخير. اختلافات به اين عمق نبودند. ما آن را اين قدر عميق کرديم. فکر نمي‌کنم که جنگ داخلي اجتناب‌ناپذير مي‌بود. ما وارد شديم و يک خلا ئي درست کرديم که شبه‌نظاميان و بي‌قانوني بر آن حاکم شد. جنگ داخلي ناشي از اشغال عراق توسط آمريکا مي‌باشد. سنيها را رودرروي شيعه‌ها قرار داد و طوري رفتار کرد که گويي شيعيان آدمهاي خوب و سنيها آدمهاي بدي هستند. نياز نيست که آمريکا اين قدر بي‌کفايتي از خود نشان دهد. در رابطه با مزيتهاي رفتن به جنگ، حداقل مي‌توانست به‌عنوان يک قدرت امپرياليستي با کفايت باشد، به جاي اين که از خود بي‌کفايتي نشان بدهد که حتي نمي‌تواند به هيچ يک از مزيتهاي سرنگون کردن صدام اشاره کند که حتي ما نتوانستيم نفت عراق را بدزديم، بنابراين بودن آنجا براي ما هيچ فايده‌يي نداشته است.

مجري: بايد اين را پذيرفت که به‌رغم اين که 9ماه طول کشيد، اکنون يک دولت منتخب و ائتلافي بر سر قدرت است، يقيناً بايستي نسبت به زماني که در آنجا يک ديکتاتوري وجود داشت، وضعيت بهتر شده باشد و اين‌که بيشتر اختلافات به‌رغم خشونتهايي که وجود دارد، به‌طور سياسي حل‌وفصل شده‌اند.

نيرو روزن: حتي اگر مالکي بهترين دموکرات در جهان هم مي‌بود براي مردم هزينه‌يي در برداشته است: صدهزار کشته، ميليونها آواره، ده‌ها هزار زنداني. شما يک خانواده عراقي را پيدا نمي‌کنيد که قتل، آدم‌ربايي تجاوز، سر بريدن و آوارگي شامل حالش نشده باشد. بنابراين در اين مقطع مي‌بايستي يک حساب و کتاب کرد که آيا اين ميزان تلفات جاني از طرف عراقيها و هم‌چنين از طرف آمريکاييها ارزشش را داشت که يک کشور بسيار استبدادي و اسماً به يک دمکراسي دست يابد.

مجري: آيا اثري از خوشبيني مي‌بينيد؟

نير روزن: من خوشبين هستم و فکر مي‌کنم که نسبت به 2006 و 2007، اوضاع سالهاي آينده بهتر خواهد بود، ولي کماکان يک دولتي به غايت استبدادي و بي‌رحم و شکنجه به‌طور سيستماتيک وجود خواهد داشت و فکر مي‌کنم که در سالهاي آتي در فقر به‌سر خواهند برد.

 

تكذيبيه ادعاي رژيم توسط علاوي

الشرق الاوسط فرامنطقه اي جمعه 17 ديماه 1389 (7 ژانويه 2011)

ميسون الدملوجي عضو پارلمان عراق از ليست العراقيه و سخنگوي اين ليست آن‌چه را که خبرگزاري فارس ايران مبني بر اين‌که برخي از مخالفين اياد علاوي متن يک نامه سري را که او از طريق يک ميانجي در اکتبر گذشته به ايران فرستاده بود و در آن يک بسته مشوق را در مقابل حمايت ايران از برعهده گرفتن نخست‌وزيري از سوي علاوي و تشکيل دولت بجاي مالکي پيشنهاد کرده بود را فاش کردند تکذيب کرد.

الدملوجي ديروز در يک تماس تلفني از بغداد به الشرق الاوسط گفت چنين خبرهايي مسخره است چرا که موضع دکتر علاوي و رهبران ليست العراقيه در رابطه با موضوع دخالتهاي ايران شناخته شده است، ما همه در مقابل نفوذ رژيم ايران در عراق مي‌ايستيم، رئيس ليست العراقيه به‌مناسبتهاي مختلف و از طريق همه رسانه‌ها خواستار ايجاد روابط متوازن بين عراق و ايران بر اساس احترام به حاکميت و منافع دو خلق همسايه شده است.

خبرگزاري فارس به‌نقل از آن‌چه که آن را منابع نزديک به ليست العراقيه مي‌ناميد مدعي شد که موجي از خشم و غضب بر روابط بين رهبران و اعضاء ليست العراقيه بعد از اين‌که سهميه آنها از مناصب وزارتي بر اساس سهميه بندي که بين سمبلها و سران ليست و به ضرر اعضاء آن انجام شده، داده نشده حاکم گرديده است، و آنها تقسيم سهميه‌ها را تقسيم غنائم بين کسانيکه خودشان را به‌ناحق رهبران العراقيه مي‌دانند توصيف کرده‌اند . اين خبرگزاري گفت نامه علاوي به ايرانيها از طريق يک ميانجي سوريه‌اي رسيده است و علاوي در اين نامه به آنها تعهد داد که براي اخراج اعضاء سازمان اپوزيسيون مجاهدين خلق ايران از عراق به‌محض برعهده گرفتن منصب نخست‌وزيري و تشکيل دولت تلاش نمايد، هم‌چنين علاوي به ايرانيها تعهد داد که کميته‌هاي مشترکي با هدف هماهنگي امنيتي و سياسي در رابطه با توسعه روابط دو جانبه و هماهنگي در رابطه با حوادث منطقه با آنها ايجاد نمايد .

الدملوجي گفت: هدف از جعل چنين اخباري مشخص و روشن است، که همان توهين به رهبران و اعضاء ليست العراقيه و ضعيف نشان‌دادن فراکسيون ما مي‌باشد، درحالي‌که سير حوادث قدرت و همبستگي العراقيه را نشان داد، چنين اخبار دروغي در شرايطي مطرح مي‌شود که دکتر اياد علاوي براي برعهده گرفتن مسئوليتهايش به‌عنوان رئيس مهمترين شوراي سياسي که همان شوراي سياستهاي استراتژيک است آماده مي‌شود و ايران موضع مخالف علاوي را با نفوذ اين رژيم در عراق مي‌داند الدملوجي افزود دکتر علاوي اگر مي‌خواست براي پست و منصب به ايران امتياز بدهد بايد دعوتهاي ايران براي ديدار از تهران را که بارها صورت گرفت و علاوي آن را رد کرد مي‌پذيرفت، ما معتقديم که موضوع تشکيل دولت بر اساس استحقاقات انتخاباتي و قانوني بايد به العراقيه واگذار مي‌شد، و رئيس ليست العراقيه نياز به دادن امتياز به ايران و ديگران نداشت.

در رابطه با موضوع تعهدي که خبرگزاري ايراني گفته است که علاوي در مورد اخراج اعضاء سازمان مجاهدين خلق داده است سخنگوي العراقيه گفت علاوي کسي است که وقتي نخست‌وزير بود مجاهدين خلق را در عراق خلع‌سلاح کرد، و آنها را پناهنده دانست، آنها را از هرگونه فعاليت سياسي منع کرد و نيرويي براي حفاظت از آنها تعيين کرد، و آنها مي‌دانند که عراق هيچ يک از کساني که به آن پناهنده شده‌اند را اخراج نمي‌کند.

 

108 تن از ساكنان از جمله 55 زن مجاهد توسط مزدوران مورد اصابت سنگ قرار گرفتند شماري از آنها مجروح شدند

سايت عراق براي همه  جمعه 17 ديماه 1389 (7 ژانويه 2011)

حوالي ظهر امروز، جمعه 17دي ماه, اجيرشدگاني كه توسط سفارت رژيم آخوندي و دفتر نخست وزيري عراق در ضلع جنوبي اشرف جمع شده بودند، شروع به پرتاب سنگ و شيشه و اشياء تيز به داخل اشرف كردند. بر اثر اين حملات دست كم 70تن از مجاهدان از جمله 40زن مجاهد مورد اصابت قرار گرفتند. شماري از آنها زخمي شدند.

رژيم آخوندي در يك فرار به جلو و دروغ مضحك، از طريق العالم, تلويزيون عربي زبان خود اعلام كرد: ساكنان اشرف كه مسلح هستند، تظاهركنندگان و خبرنگاران را با سنگ مورد حمله قرار داده و شماري از آنان مجروح شده اند. كميته سركوب اشرف هم، عمر خالد، مدير عراقي بيمارستان تحت اشغال اشرف را در يك صحنه سازي مشمئزكننده به نزد مزدوران فرستاده تا مدعي شوند عده يي از آنها مجروح شده اند.

 

مقتدی صدر 'اشغال عراق توسط آمریکا' را محکوم کرد

بی بی سی:شنبه 18 ديماه 1389 (8 ژانويه 2011)

مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی در اولین سخنرانی خود پس از بازگشت به عراق، آمریکا و اشغال عراق توسط این کشور را محکوم کرد.

مقتدی صدر که در برابر جمعیت زیادی در شهر نجف که پایگاهش است، صحبت می کرد گفت فقط نظامیان و افراد معینی باید اسلحه داشته باشند.

او از پیروان شیعه مذهب خود خواست که به دولت جدید عراق فرصت دهند که نشان دهد می تواند به مردم خدمت کند.

وی خطاب به جمعیت گفت :" ما هنوز پیکارجو هستیم. ما هنوز مقاومت می کنیم. ما هنوز مخالف اشغال نظامی، فرهنگی هستیم."

گفت و گو با حمدی ملک، تحلیلگر مسائل عراق، درباره بازگشت مقتدی صدر به عراق و استقبال از او

بشنویدمدت: 03:00

مقتدی صدر افزود چنانچه دولت جدید به مردم خدمت کند او و هوادارانش از دولت حمایت خواهند کرد و در غیر این صورت رویاروی دولت خواهند ایستاد.

سخنرانی مقتدی صدر کوتاه بود و چندین بار به دلیل ابراز احساسات و شعارهای جمعیت قطع شد.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید اگر چه لحن سخنرانی مقتدی صدر طبق روال همیشه پرشور و آتشین بود ولی توصیه اصلی او به عراقی ها حفظ وحدت و مصالحه بود.

جیم میور می افزاید سخنان مقتدی صدر موجب اطمینان خاطر یافتن سنی های عراقی خواهد شد ولی آنها مایلند ببینند که این سخنان جامه عمل خواهد پوشید یا نه.

مقتدی صدر پس از سه سال اقامت در ایران به عراق بازگشته است.

سپاه مهدی، گروه شبه نظامی که مقتدی صدر پایه گذاری کرده بود، پس از سال 2003 بارها با نیروهای آمریکایی و دولتی عراق درگیر شد.

اما ماه گذشته، جنبش سیاسی آقای صدر طی توافقی با سایر گروه ها، بخشی از دولت جدید شد.

گروه مقتدی صدر 39 کرسی پارلمانی و کنترل هفت وزارتخانه را به دست آورده است.

 

دادگاه اسپانيا تحقيق خود در کشتار در عراق را آغاز مي‌کند

آسوشيتدپرس سه شنبه 14 ديماه 1389(4 ژانويه 2011)

بنا‌به يک دستور دادگاه که نسخه‌يي از آن روز سه‌شنبه به‌دست خبرگزاري آسوشيتد‌پرس رسيده؛ يک قاضي اسپانيايي تحقيقي را راجع به حمله‌يي که در آن نيروهاي عراقي متهم به کشتار 11نفر از اعضاي يک گروه تبعيدي ايراني در کمپي در عراق در سال ۲۰۰۹ مي‌باشند، باز کرده است.

قاضي فرناندو اندرو (fernando andreu) گفته است او درحال تحقيق جنايتهاي احتمالي عليه بشريت است و از سپهبد عبدالحسين الشمري خواست تا در 8مارس در برابر اين دادگاه ملي در مادريد حاضر شود تا به سؤالها در مورد اين حادثه، پاسخ بدهد. در اين دستورآمده است که شمري حمله عليه اين کمپ را هدايت کرده است.

در اين سند اندرو گفت اسپانيا در حال تحقيق در مورد اين مسأله است زيرا که اين دادگاه ادعاي عراق مبني‌بر اين‌که خودش اين کيس را تحقيق مي‌کند ناکافي دانسته است. فرناندو اندرو در ماه دسامبر از عراق خواسته بود آيا اين کيس را مورد تحقيق قرار مي‌دهد يا خير.

مطابق دکترين عدالت جهاني اسپانيا، جنايتهاي بزرگ که گفته مي‌شود در ساير کشورها صورت گرفته‌اند مي‌توانند در اسپانيا تحت شرايط معيني مورد تحقيق قراربگيرند از جمله به اين خاطر که کشور مربوطه که جنايت در آن اتفاق افتاده کيس را مورد تحقيق قرار ندهد.

شرط جديدي اخيراً گذاشته شده است مبني‌بر اين که خود موضوع بايستي ارتباطي با اسپانيا داشته باشد. با اينحال در صورتي‌که جنايت انجام شده نقض معاهدات بين‌المللي باشد که اسپانيا آنها را امضا کرده، قضات اسپانيايي کماکان مي‌توانند اقدام نمايند. . . .

شکايت صورت گرفته در دادگاه اسپانيا، توسط وکلاي حقوق‌بشر اسپانيا که اعضاي سازمان مجاهدين خلق ايران را نمايندگي مي‌کردند انجام شده است.

به‌دست آوردن اظهارنظر مقامات عراقي در اين ارتباط در لحظه، امکان پذير نبود.

از زماني که مجلس به‌دنبال انتقاد از طرف متحدان اسپانيا مبني‌بر اين‌که اسپانيا مانند يک پليس جهاني عمل مي‌کند، حوزه قانون را در اکتبر ۲۰۰۹ محدود کرد و هم‌چنين بعد از اين است که شکايات خشمگينانه از طرف برخي کشورها که در حال تحقيق شدن هستند مانند اسراييل و چين صورت گرفت، اين اولين کيس است که عدالت جهاني توسط دادگاه ملي برعهده گرفته مي‌شود.

نظارت اسپانيا بر عدالت جهاني از سال ۱۹۹۸ زماني که قاضي بالتازار گارزون baltasar garzon موجب دستگيري و پيگرد آگوستو پينوشه حاکم پيشين شيلي در لندن شد، شهرت يافت، که در نهايت براي آن‌که در مادريد به اتهام شکنجه و تروريزم و ساير جرايم که دردوران ديکتاتوري‌اش مرتکب شده بود محاکمه شود. به نتيجه‌اي نرسيد.

در سال ۲۰۰۳ گارزون از اين دکترين براي متهم کردن اسامه بن لادن براي حملات تروريستي 11سپتامبر۲۰۰۱ درآمريکا استفاده کرد.

اگر‌چه استرداد و محکوميت تحت پروسدور اسپانيا بسيار نادر بوده است. ارتش آمريکا از کمپ اشرف از زمان سقوط صدام حسين در سال ۲۰۰۳ حفاظت کرده بود.

 

رئيس پليس عراق، دست داشتن در حمله به کمپ را انکار مي‌کند

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 14 ديماه 1389(4 ژانويه 2011)

 

يک رئيس پليس عراقي که، به‌عنوان بخشي از يک تحقيقات حول حمله مرگبار نيروهاي عراقي به کمپ اپوزيسيون ايراني، براي حضور در مقابل دادگاه اسپانيا فراخوانده شد، روز سه‌شنبه، دست داشتن خود در اين حمله را انکار کرد.

 نيروهاي امنيتي عراق در 28 ژوييه 2009 با تهاجم به کمپ اشرف واقع در استان ديالي، موجب درگيريهاي خشونت باري گرديدند. اين کمپ محل سکونت حاميان مجاهدين خلق ايران (pmoi )، اپوزيسيون اصلي تبعيدي جمهوري اسلامي است.

 منابع درماني و امنيتي عراقي گفته‌اند که در اين حمله، 11تن کشته و صدها تن ديگر مجروح گرديدند.

 سرلشگر عبدلحسين شمري، رئيس پليس ديالي به خبرگزاري فرانسه گفت، من بي‌گناهم . شمري گفت، نيرويي که وارد اين کمپ شد، از بغداد بود و آنها نيروهاي ارتشي بودند، نه نيروي پليس من تکرار مي‌کنم که نيرويي که وارد کمپ شد، از خارج از استان ديالي آمده بود

 شمري متهم است که حمله به کمپ را فرماندهي کرده است، کمپي که در سالهاي 1980، هنگامي که صدام حسين، ديکتاتور اعدام شده عراق، در جنگ با ايران بود، به‌عنوان پايگاهي براي عمل کردن عليه دولت ايران برپا شد.

 

آمار کشته‌هاي عراق در سال 2010 فراتر از سال 2009 مي‌باشد

خبرگزاري فرانسه شنبه 11 ديماه 1389(1 ژانويه 2011)‏

مطابق آمار رسمي که روز شنبه منتشر شد، تعداد کشته شدگان مردم عادي و پرسنل نيروهاي امنيتي ‏عراق که سال 2010 در خشونتهاي کشته شدند فراتر از سال گذشته مي‌باشد. ‏

آمار گردآوري شده توسط وزارتخانه‌هاي دفاع، کشور، و بهداشت نشان مي‌دهد که 151نفر شامل 89 ‏شهروند عادي، 41 پليس، و 21 سرباز در ماه دسامبر 2010 کشته شدند. ‏

مطابق آمار خبرگزاري فرانسه که بر پايه آمار منتشر شده اين سه وزارتخانه در طول سال 2010 ‏مي‌باشد، 3605 (سه هزارو پنج) عراقي که شامل شهروندان عادي، پليس و پرسنل ارتش ‏مي‌شود در سال گذشته کشته شده‌اند. اين تعداد 124نفر بيشتر از 3481 (سه هزارو چهارصد ‏وهشتاد و يک) نفري که در سال 2009 کشته شدند مي‌باشد. در حالي که آماري کلي کشته شدگان ‏سال 2010 از سال گذشته بيشتر است، آمار کشته شدگان شهروندان عادي که در خشونتها کشته شده‌اند ‏به‌طور قابل توجهي از سال 2009 تا 2010 پايين آمده است. ‏

مطابق آمار خبرگزاري فرانسه 2505 (دو هزار و پانصد و پنج) شهروند عادي در سال 2010 کشته ‏شدند، که اين 295نفر کمتر از 2800 (دو هزاروهشتصد) نفر سال گذشته مي‌باشد. ‏

دليل افزايش آمار مرگ در 2010 افزايش تعداد کشته شدگان نيروهاي امنيتي مي‌باشد. 215 پليس و 204 ‏پرسنل ارتش از سال گذشته بيشتر کشته شده‌اند. ‏

از زماني که آمريکا تعداد نيروهاي رزمي خود را در عراق کاهش داده است و تمرکز اصلي خود را از روز رزمي ‏بر روي آموزش و توصيه نيروهاي عراق گذاشته است، نيروهاي امنيتي عراق به‌طور افزاينده‌اي بر روي خود ‏اتکا کرده‌اند. ‏

آمار رسمي که در روز شنبه منتشر شد هم‌چنين نشان مي‌دهد که در ماه دسامبر 271نفر مجروح شدند، که ‏‏114نفر از آنها شهروند عادي بوده‌اند، 77نفر پليس و 80نفر سرباز. ‏

با آمار اين ماه تعداد مجروحين در سال 2010 به 7713 (هفت هزارو هفتصد و سيزده) نفر ‏مي‌رسد که اين آمار به‌طور قابل ‌توجه‌اي از آمار 10562 (ده‌هزار‌و‌پانصد و شصت‌و دو) نفر سال ‏گذشته کمتر است. ‏

آمار مرگ ماه دسامبر کمترين از نو خود از ماه نوامبر 2009 به اين طرف بوده است.‏

 

ميسون الدملوجي فاش كرد كه بين العراقيه و اتحاد ملي اختلاف نظر وجود دارد

تلويزيون السومريه يكشنبه 12 ديماه 1389(2 ژانويه 2011)‏

ميسون الدملوجي عضو پارلمان از ليست العراقيه فاش كرد كه بين العراقيه و اتحاد ملي در رابطه با تعداد ‏اعضاي شوراي ملي سياستها اختلاف نظر وجود دارد و خاطر نشان كرد كه اتحاد ملي خواستار افزايش تعداد ‏اعضاي اين شوراي است در حاليكه ليست العراقيه خواهان كاهش تعداد اعضاي اين شورا مي باشد. ‏الدملوجي توضيح داد كه اتحاد ملي مي خواهد كه دادگاه فدرال عضو اين شورا باشد و اين در حالي است كه ‏دادگاه فدرال بايد از از سياست جدا باشد و نبايد دادگاه  فدرال در اين شورا حضور داشته باشد. وي تاكيد كرد ‏كه بر سر تشكيل شوراي ملي سياستها توافق صورت گرفته و پيشنويس قانون اين شورا هفته آينده در ‏پارلمان خوانده خواهد شد. الدملوجي همچنين اشاره كرد كه  تصميمات اين شوراي  در صورتي كه ‏‏80 درصد آرا را به دست بياورد, الزام آور خواهد بود.‏

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

موضوع تصويب استارت جديد در سناي آمريکا

وال استريت ژورنال پنجشنبه 4 آذر 1389(25 نوامبر 2010)

به‌قلم جوزف بايدن، معاون رئيسجمهور آمريکا- در سپتامبر 2009، وقتي که پرزيدنت اوباما تصميم گرفت که طرح دفاع موشکي خلف خود در اروپا را تغيير دهد، برخي از منتقدين ادعا کردند که متحدين خود را فداي منافع از سرگيري با روسيه کرده‌ايم

در جلسه هفته پيش ناتو در ليسبون، پرزيدنت با اروپا بر سر طرحهاي دفاع موشکي متحد شد و حمايت بسيار قوي براي پيمان استارت جديد دريافت کرد که اکنون در برابر سنا براي تصويب شدن قرار دارد.

تهديد بالستيکي موشکي بهخصوص از طرف ايران، براي متحدين، شرکا و براي صفوف نيروهاي اعزامي [در اروپا] واقعي و در حال رشد ميباشد.

 برخلاف مشي‌هاي گذشته، سيستم دفاع موشکي ناتو نه بخشي از کشورهاي عضو ناتو، بلکه از تمامي آنها حفاظت خواهد کرد.

اين سيستم نيز نسبت به آنچه که جايگزين ميشود، سرزمين‌هاي بيشتري در اروپا را در زماني سريع‌تر حفاظت ميکند.

استارت جديد همچنين سرفصلي از تلاشهاي ما براي تجديد روابط با روسيه ميباشد که اين روابط در 2سال اخير. ميزان قابل‌توجهي بهبود يافته است. تجديد روابط براي امنيت آمريکا و جهان منافع واقعي به همراه داشته است.

همکاري روسيه اين را ممکن ساخت تا تحريمهاي سخت عليه ايران بهخاطر جاه‌طلبيهاي هسته‌يي آن تضمين گردد، روسيه نيز فروش سيستم دفاع موشکي پيشرفته خود به ايران را لغو کرد که ميتوانست به طرز خطرناکي بي‌ثبات کننده باشد.

اجلاس ليسبون نشان داد که رهبري آمريکا در اروپا کماکان امري ضروري است و اهميت استارت جديد براي منافع ما را خاطرنشان نمود. نيروهاي نظامي و متحدين اروپايي ما از آن نيز حمايت ميکنند.

منافع امنيت ملي در معرض خطر قرار دارد و زمان آن رسيده که سنا استارت جديد را به تصويب برساند.

 

سفر پنج روزه هیلاری کلینتون به کشورهای خلیج فارس

رادیو فرانسه  شنبه 18 ديماه 1389 (8 ژانويه 2011)

نوشتۀ شاهرخ بهزادی

سفر پنج روزه هیلاری کلینتون به کشورهای حوزه خلیج فارس ازشنبه آغاز شد. وی در این سفر برای دیدار و گفتگو در باره مسائل منطقه ای و همچنین روابط  آمریکا با کشورهای منطقه خلیج فارس به ترتیب وارد کشورهای امارات متحده عربی، عمان و قطر خواهد شد. روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس میتوانند از موضوعات مهم مورد گفتگوی هیلاری کلینتون با سران عرب منطقه باشند.

 وزیرامورخارجه آمریکا در این سفر همچنین در "تالار گفتگو برای آینده" که در قطر برگزار میشود، شرکت خواهد کرد.

ناظران سیاسی اعتقاد دارند که پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران و روابط این کشور با کشورهای حوزه خلیج فارس میتوانند از موضوعات مهم مورد گفتگوی هیلاری کلینتون با سران عرب منطقه باشند.

یادآور میشویم که "تالارگفتگو برای آینده" ابتکار مشترک کشورهای گروه هشت G8(آلمان، کانادا، آمریکا، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، انگلستان و روسیه) و 20 کشورخاورمیانه و شمال آفریقا، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب بوده است. تصمیم آغاز به کار این تالار گفتگودر اجلاس G8 در سال 2004اتخاذ گردید. در چارچوب برگزاری این تالار، کشورهای گروه هشت  G8 متعهد شده اند که از اصلاحات و برقراری گفتگوهای غیر رسمی ، قابل انعطاف ، باز و فراگیر با کشورهای این منطقه حمایت نمایند. این تالار گفتگو، در"تالار گفتگو برای آینده این تالار گفتگوای منطقه منحصر به فرد می باشد، زیرا در چارچوب گفتگوهای موازی به اعضای جامعه مدنی کشورهای منطقه اجازه میدهد که در مورد اصلاحات اظهار نظر نموده و در جهت اجرای آن با دولت ها همکاری نمایند.

در باره سفر هیلاری کلینتون به کشورهای حوزه خلیج فارس و امکان طرح و گفتگوی روابط جمهوری اسلامی با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در این سفر گفتگوئی انجام داده ایم با جواد طالعی روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل خاورمیانه.

جواد طالعی میگوید که بطور کلی ظرف دوسال اخیر، بخش بزرگی از اهداف تمام سفر های مقامات بلند پایه آمریکائی به منطقه، به منظوراطمینان دادن به آنها و جلب حمایت کشورهای عربی، بخصوص کشورها همسایه ایران در خلیج فارس در جهت تحکیم مجازات های بین المللی علیه جمهوری اسلامی بوده است. یکی از هدفهای مهم هیلاری کلینتون دراین سفر میتواند بستن مجراهایی باشد که هنوز باز است و جمهوری اسلامی از آنها برای دور زدن تحریم های جهانی استفاده می کند

 

تاثير جمهوريخواهان بر سياست خارجي پرزيدنت اوباما

صداي آمريکا چهارشنبه 15 ديماه 1389 (5 ژانويه 2011)

سال ۲۰۱۱ افزون بر مسائل حل نشده سياست خارجي آمريکا با به قدرت رسيدن اکثريت جمهوريخواهان مشتاق مقابله با سياستهاي پرزيدنت اوباما در مجلس نمايندگان نيز همزمان شده است. سالي که به اعتقاد ناظران مي‌تواند براي رئيس‌جمهوري آمريکا چالشهاي جدي به همراه داشته باشد.

کم نيستند کساني که از ايران به‌عنوان يکي از عمده‌ترين چالشهاي آمريکا در اين سال نام مي‌برند. ايليانا رزلهتينن نماينده جمهوريخواه ايالت فلوريدا که چهره شناخته شده‌اي براي رژيمهاي کوبا و کره شمالي به‌شمار مي‌رود از امروز چهارشنبه- بر صندلي رياست کميته امور خارجي مجلس نمايندگان تکيه مي‌زند. اين در حالي است که ايران مسئله بزرگ حل نشده براي پرزيدنت اوباما و گروه کاري او و يک نگراني براي انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۱۲ به‌شمار مي‌رود...

در سال ۲۰۱۰ گروههايي در کنگره آمريکا دست در دست هم دادند تا دولت را در اتخاذ تحريمهاي محکمتر عليه جمهوري اسلامي ايران تحت فشار قرار دهند. در ماه آوريل گذشته جسي جکسون نماينده دمکرات ايالت ايلي نوي و مايک پنس نماينده جمهوريخواه ايالت اينديانا در نامه‌اي به پرزيدنت اوباما که امضاي صدها نماينده ديگر را نيز به همراه داشت، از او خواستند تا به عهدي که در ماه ژوئن سال ۲۰۰۸ بسته بود، عمل کند.

آقاي اوباما در آن تاريخ گفته بود هر آن‌چه در توان دارد را به کار خواهد گرفت تا از دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي جلوگيري کند. حال با در دست داشتن کنترل مجلس نمايندگان توسط جمهوريخواهان انتظار مي‌رود چنين تلاشهايي افزايش يابد. خانم ايليانا رزلهتينن با عزمي راسخ ايران را در جايگاه اول، دوم و سوم عمليات در دست اقدام در کميته امور خارجي مجلس نمايندگان قرار داده است.

 

لبنان به يک شکاف ژرف خيره شده است

سايت گاردين جمعه 10 دی 1389(31 دسامبر 2010)

يک بار ديگر لبنان در ورطه يک تحول مهم سياسي قرار گرفته است. ‏شايعاتي مبني بر درگيري قريب‌الوقوع مسلحانه بين حزب‌الله و دولت ائتلافي طرفدار غرب مانند يک حريق ‏بزرگ در ميان مردم زبانه کشيده است. اين امر موجب شده است که مردم به‌خاطر ترس از خراب شدن اوضاع ‏به احتکار غذا و سلاح روي بياورند. ‏

يک اعلام جرم از سوي دادگاه اجتناب‌ناپذير مي‌باشد؛ شواهدي زيادي وجود دارند که دادگاه اعضاي حزب‌الله، ‏جنبش مقاومت اکثراً شيعي را به‌عنوان اين‌که نقشي در ترور رفيق حريري داشته‌اند را متهم خواهد کرد. اگر ‏اين درست باشد، مي‌تواند جرقه‌يي براي شعله‌ور کردن رويارويي آينده باشد. ‏

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله، بارها اين دادگاه را به‌عنوان ابزاري در دست آمريکا- اسرائيل ‏ناچيز شمرده، مبني بر اين‌که دادگاه بدين وسيله مي‌خواهد اختلافات فرقه‌يي را در لبنان دامن ‏بزند. ‏

وي هشدار داده است که اين محکوميت قريب‌الوقوع، يک جنگ عليه اين گروه به‌شمار مي‌آيد. ‏وي خواسته است که دولت لبنان به رهبري سعد حريري، پسر نخست‌وزير فقيد، از ديوان ‏محاکمات سازمان ملل فاصله بگيرد و قبل از اعلام کيفرخواست، از آن تبري بجويد. ‏

دادگاه محکمه حريري، ضمن صحت اين دادخواهي، به اين محاکمه کمک مي‌کند. ‏

سه نهاد اصلي لبنان، که رياست جمهوري، کابينه، و پارلمان مي‌باشند، عاجز از حل اين بحران در انتظار، در ‏اين کشور مي‌باشند. علاوه بر آن، لبنان پهنه نبرد براي رويارويي شديد بين آمريکا و متحدين ‌وي در منطقه ‏از يک طرف، با ايران و سوريه و دوستان متحد بومي خود از طرف ديگر مي‌باشد. يک درگيري ناگوار، دقيقاً ‏تاثيرات سنگيني را روي ثبات و امنيت اين کشور کوچک وارد کرده و دستگاههاي دولتي را فلج‌تر کرده است. ‏

نبرد بر سر ديوان محاکمات سازمان ملل، به نوعي ادامه رقابت بين آمريکا و ايران مي‌باشد. حزب‌الله مي‌ترسد ‏که دادگاه سياسي شود، زيرا يک ابزار سياسي براي آمريکا جهت تضعيف و نابودي مقاومت عليه اسراييل ‏خواهد شد. دولت اوباما اميدوارست که اعلام جرم عليه حزب‌الله، عيوبي (‏warts‏) هم چون ايران و سوريه و ‏دست نشاندگان آن در لبنان را افشا مي‌کند و يک ميخ مرگبار بر موقعيت اخلاقي حزب‌الله در سراسر منطقه ‏مي‌کوبد. ‏

آن‌چه را که مقامات آمريکا ناديده مي‌گيرند، تأثيرات اين چنين اتهامي روي تناسب و توازن اجتماعي و صلح در ‏لبنان مي‌باشد. ‏

لبنان بين يک گزينه صريح بين عدالت و ثبات قرار گرفته است. علاوه بر اين اگر عدالت برقرار نشود، يک خطر ‏واقعي براي لبنان به‌شمار خواهد آمد و قيمت آن بسيار زياد مي‌باشد. ‏

به‌رغم شواهدي که دادگاه تدابير مي‌بيند، اين تصميم به احتمال زياد بنزين روي آتش غضب ‏خواهد ريخت و داستان خصومت دو اردو را مستدل‌تر و قوي‌تر مي‌کند: پيروان حزب‌الله آن را ‏به‌عنوان دسيسه‌يي مي‌بينند، و طرفداران حريري، آن را مدرکي قاطع در گناهکاري اردوي ايران ‏و سوريه مي‌دانند. ‏

مهم اين نيست که لبنان اين توفان را از سر بگذراند و تحمل کند، زيرا اين اولين و آخرين بحران آن نخواهد بود. ‏معضل اين کشور ساختاري است: تا زماني که طبقات سياسي لبنان، هويت سياسي را جايگزين نهادهاي ‏قراردادي مي‌کند، کماکان به‌لحاظ سياسي ناپايدار خواهد بود. تا زماني که رهبران لبنان، روي مداخلات ‏خارجي‌ها اتکا کنند تا تعادل قدرت در داخل کشور به نفع آنها برگردانده شود در تصميم‌گيري آينده ‏کشورشان، هم‌چنان به مانند تماشاچياني منفعل باقي خواهند ماند.‏

 

غيرمحرمانه کردن اسناد عربستان سعودي

نيويورک تايمز شنبه 11 ديماه 1389(1 ژانويه 2011)‏

از تمام مکانهايي که تحت‌تاثير تلگرامهاي ويکي‌ليکس قرار گرفته تعداد اندکي مانند عربستان سعودي ‏مي‌باشند که به يمن موقعيت استراتژيکي و تصوير بحث‌برانگيز و وضعيت اقتصادي‌اش، اينقدر توجهات را به ‏خودشان جلب کرده باشند. بنابرگفته بسياري از خارجيان، عربستان کشوري در شرف غليان بنيادگرايي و ‏خشم ضدغربي مي‌باشد و با چنين وضعيتي است که اسناد نشان مي‌دهند، رياض در حال تباني با واشنگتن ‏بوده است. ‏

اين درست است. دولت به درستي قضاوت کرده است که بيشتر سعوديها به اين نتيجه رسيده‌اند که اسناد ‏ويکي‌ليکس اخبار قديمي هستند: طنيني از لفاظيهاي معمول (دورويي و روباه صفتي سياست ‏خارجي آمريکا) يا يک واقعيت تصديق شده (يعني نگراني دولت راجع به جاه‌طلبيهاي هسته‌يي ‏ايران.) ‏

علاوه بر اين بنابر گفته فؤاد الفرهان (‏fouad al-farhan‏) يک فعال اجتماعي، رياض به‌طور ماهرانه اذعان داشته ‏است که بسياري از اسناد درز شده آنقدرها هم به تصوير عربستان سعودي آسيبي وارد نياورده است، و ‏مابقي آنها نيز به‌طور واقعي آسيب کمي به آن رسانده است. ‏

جامعه سعودي بدون نگرانيها و تنشهايي خود نمي‌باشد. ولي در اين مورد، مکاني که بسياري مي‌پندارند يک ‏ديگ در حال جوشش که با جمعيتي جوان و قوانين محافظه کارانه است، مشخص شده است که اسناد ‏ويکي‌ليکس بيشتر به‌عنوان يک مايع خنک کننده عمل کرده تا سوختي براي آتش.‏

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران شنبه ششم آذر

بی بی سی

روزنامه های ایران، جمهوری اسلامی، کیهان، خراسان، رسالت، جام جم، سیاست روز، جوان و حزب الله عنوان های اصلی صفحه اول خود را به گفته های رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با صد هزار بسیجی اختصاص داده اند.

"هوای تهران معلق میان هشدار و اضطرار" تیتر اول ابتکار است، قدس "حمایت بیش از 100 كشور از برنامه هسته ای ایران" را با اهمیت دیده و تهران امروز خبر داده "ورزش ایران خودش را غافلگیر کرد".

آفرینش و حمایت از "تشریح جزئیات هدفمند سازی یارانه ها به زودی" خبر داده اند، روزنامه خبر در عنوان اصلی خود از "پرداخت یارانه ها ابهام ها و پرسش های مردم" نوشته و مردم سالاری نوشته "آغاز هدفمندی یارانه ها در هفته جاری".

"بسته بازار مسكن نهایی شد" تیتر اول دنیای اقتصاد است و"انحراف از منابع‌قرض الحسنه ها" در صدر اخبار جهان صنعت آمده است.

گزیده مقالات

بیانیه تازه آژانس

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به این که مدیر كل آژانس، بار دیگر صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای مورد تأیید قرار داد به شدت به آژانس بین المللی انرژی اتمی حمله کرده و این نهاد وابسته به سازمان ملل را غیرمستقل و تحت تاثیر قدرت های جهانی خوانده و نوشته مدیر كل آژانس براساس مأموریتی كه قدرت‌های غربی برعهده او گذاشته‌اند، باز هم ایران را متهم كرده است كه برای راستی آزمائی حاضر نشده با آژانس همكاری كند.

به نوشته این روزنامه ایراد دیگر، عدم تمكین ایران به قطعنامه‌های شورای حكام و شورای امنیت است در حالی که ایران بارها اعلام كرده است كه به كلیه مقررات ناشی از معاهده "ان. پی. تی" كه در چارچوب قانونی قرار داشته باشند احترام می‌گذارد و به آنها عمل می‌كند، لكن هرگز زیر بار الزاماتی كه بر خلاف قانون و چارچوب‌های شناخته شده "ان. پی. تی" باشد نخواهد رفت. قطعنامه‌هائی كه علیه ایران صادر شده‌اند با اغراض سیاسی تهیه گردیده.

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی نظر داده مطالبه اجرای "پروتكل الحاقی" نیز مطالبه مضحكی است كه غیرقانونی بودن آن بر همگان روشن است. پذیرش "پروتكل الحاقی" طبق مفاد "ان. پی. تی" برای كشورهای عضو، امری اختیاری است و چون مجلس شورای اسلامی پذیرش این پروتكل را به تصویب نرسانده، ایران ملزم به اجرای آن نیست، این، نكته ایست كه مدیر كل آژانس از آن مطلع است.

تعطیلی چاره آلودگی هوا نیست

آلودگی هوای ابرشهر ایران، یعنی تهران موضوع سرمقاله ابتکار است که در آن نوشته بار دیگر باعث تعطیلی مدارس و ادارات شد تا بتوان هوای تهران را از وضعیت هشدار و اضطرار خارج کرد. اما آنچه که مسئولان همواره از آن غافلند ارائه راهکار اصولی برای مقابله با این پدیده است زیرا تعطیلی نمی تواند برنامه مناسبی برای خروج از وضعیت کنونی باشد. چنان که بررسی ها و گزارشهای سازمان هواشناسی و مرکز بررسی آلودگی هوای شهر نشان می دهد که با تعطیلی هم وضعیت آلاینده ها فرق چندانی نکرد.

گزارش این روزنامه از قول مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نوشته شرایط هوای تهران روز به روز به مرحله بحرانی نزدیک‌تر می‌شود. یوسف رشیدی توضیح می‌دهد: کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران تنها در مواقعی که شرایط پایدار در آسمان تهران استقرار می‌یابد و یا آلودگی در شرایط خاصی باشد تشکیل جلسه می‌دهد. مسئولان برای رفع آلودگی، جدی نیستند و عزم جدی برای مهار آلودگی ندارند. آلودگی هوا در اولویت کار مسئولان نیست. مسئولان دغدغه‌های دیگری مانند مشکلات اقتصادی دارند اما برای حل بحران آلودگی هوا، با وجود برنامه جامع کاهش آلودگی هوا هیچ عزمی برای اجرای آن ندارند.

ابتکار نوشته معصومه ابتکار، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با انتقاد از تاخیر در اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران گفته زمان اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران که در سال 79 تصویب شده بود سال گذشته به پایان رسید و لازم بود که برنامه اصلاح شده آن مجددا ابلاغ شود اما هنوز خبری از ابلاغ این برنامه نیست.

تعطیلات و قفل شدن جاده ها

علیرضا بندری در گزارشی در سیاست روز نوشته وقتی تعطیلات از راه می‌رسد بوی سفر همه جا می‌پیچد. جاده‌های شمال و جنوب، شرق و غرب در دریای اتومبیل غرق می‌شوند. پلیس طبق معمول غافلگیر می‌شود و مسئولان امر در مصاحبه با رسانه‌ها شركت‌های خودروساز و وارد كنندگان خودرو را سرزنش می‌كنند. خودروسازان هم بیكار نمی‌نشینند و در گفت و گو با رسانه‌ها از مالیات و عوارض سنگینی سخن می‌گویند كه برای توسعه راههای كشور پرداخت می‌شود.

به نوشته این گزارش تعطیلات عید قربان و غدیر با جاده‌های گره خورده و شهروندان كلافه تمام شد. مسئولان ذیربط از هم اكنون می ‌توانند خود را برای غافلگیری در هفته های آینده آماده كنند. استدلال‌ هایی از جنس توجیه كه هیچ كس را قانع نمی‌كند.

گزارشگر سیاست روز نوشته در این تعطیلات باز هم جاده‌های كشور سر ناسازگاری گذاشتند و انبوه مسافران را به بند اسارت كشیدند.در یكی دو روز گذشته چهره‌های مطرح علمی و فرهنگی، تصمیم وزارت آموزش و پرورش را در خصوص تعطیلی هفته گذشته، نادرست ارزیابی كردند و از مقامات كشور خواستند در تصمیم‌های خود كارشناسانه تر عمل كنند.

رییس بانک مرکزی به کابنیه نرود

حسین عبده تبریزی در مقاله ای در خبر نوشته تصمیمی که مجلس شورای اسلامی در واپسین روزهای آبان ماه اتخاذ کرد، شبهات و سؤالات بسیاری را در خصوص محقق سازی استقلال بانک مرکزی جمهوری اسلامی و نیز باید و نباید های آن ایجاد کرده است. واقعیت امر این است که استقلال بانک مرکزی به معنای استقلال سیاست‌های پولی از نیازهای دولت است.

به نوشته این مقاله اگر سیاست‌پولی در خدمت سیاست‌های بودجه‌ای دولت باشد، طبعاً از هدف تأمین نیازهای اقتصاد ملی دور افتاده، نمی‌تواند به حفظ ارزش پول که همان نگه داشتن حجم پول در سطح مناسبی برای تولید، رشد اقتصادی و افزایش ظرفیت اشتغال است، منجر شود.

این اقتصاددان در پایان مقاله خبر نوشته اینکه ترکیب مجمع چگونه باشد تا استقلال بهتر حفظ شود، موضوعی جداگانه است. قطعا می‌شود از ترکیب‌های دیگری صحبت کرد که بتواند به استقلال مورد نظر مجلس بیشتر کمک کند. شکل غالب در جهان آن است که اعضای مجمع بانک مرکزی توسط دولت تعیین شده اما توسط دولت قابل تغییر نباشند؛ بدان معنا که این اعضا با دولت هماهنگ بوده اما تحت انقیاد و دستور دولت نباشند. به‌نظر می‌رسد در طرح مجلس نیز همین مسئله کم و بیش رعایت شده است. البته قدم بعدی باید این باشد که رئیس‌کل بانک مرکزی عضو کابینه نبوده و به جلسات کابینه نرود.

نقش منفی بورس

علیرضا كدیور در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته بورس تهران پس از ثبت میانگین بازدهی 7/1- درصدی در مهرماه 89، دومین ماه پاییز را نیز با بازدهی منفی نیم درصدی سپری كرد. وضعیتی كه باعث شد میانگین بازدهی بورس در پاییز امسال به 2/2- درصد برسد و بورس تهران پس از ثبت بازدهی خیره‌كننده 48 درصدی در نیمه اول امسال، شاهد افت بازدهی به 6/44 باشد.

به نظر این کارشناس اقتصادی افت این نسبت بدون تغییر در متغیرهای كلان و تاثیرگذار اقتصادی، نشانگر نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به وضعیت آتی بورس است. در واقع بورس و سرمایه‌گذاران آن بیش از دو ماه است كه با اجرای طرح تحول اقتصادی و هدفمندی یارانه‌ها دست و پنجه نرم می‌كنند. هر چند اجرای این طرح می‌تواند در درازمدت آثار مثبتی برای اقتصاد داشته باشد؛ ولی اثرات هزینه‌ای اجرای طرح در كنار آثار تورمی آن در كوتاه مدت می‌تواند بورس تهران را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد در حقیقت آغاز واریز یارانه‌‌ها در 24 مهرماه و خاتمه آن در 21 آبان ماه امسال، در عمل، اصلی‌ترین علامت‌دهی دولت به فعالان اقتصادی برای آغاز هدفمندسازی یارانه‌ها بود؛ اما اكنون با گذشت 15 روز از خاتمه واریز یارانه‌ها، نه تنها خبری موثق از زمان اجرای طرح تحول منتشر نشده، بلكه كم و كیف اجرای آن و قیمت جدید حامل‌های انرژی نیز مشخص نشده است. وضعیتی كه با اعلام قبلی مسوولان اقتصادی در خصوص اجرای یك شبه و ناگهانی طرح تحول، ابهام بیش از پیش فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران بورسی را به همراه داشته است.

پول ها کجا رفت

نرگس حسین پور در سرمقاله جهان صنعت نوشته رییس کل بانک مرکزی از تخلف بانک‌ها در تسهیلات قرض‌الحسنه خبر داده و اعلام کرده که در بررسی‌ها مشخص شده که این منابع سر از آپارتمان‌های شمال شهر درآورده‌اند، اگرچه آقای بهمنی دقیقا اعلام نکرده که حجم این منابع چه میزان است اما با توجه به اینکه سقف منابع تسهیلاتی که از محل قرض‌الحسنه به متقاضیان پرداخت می‌شود مشخص است، این سوال مطرح می‌شود که مگر حجم این تسهیلات چقدر بوده که سر از آپارتمان‌های شمال شهر تهران درآورده است.

به نوشته این مقاله همان‌طور که رییس کل محترم بانک مرکزی مطلع هستند چند نوع تسهیلات قرض‌الحسنه داریم که شامل: تسهیلات بابت ازدواج (دو میلیون تومان)،کمک هزینه خرید خودرو (تا سقف هفت میلیون تومان)، لوازم خانگی (سقف آن حداکثر سه میلیون تومان) و درمان بیماری که بنا به درخواست متقاضی و با ارایه اسناد مربوط به بیمارستان به متقاضی پرداخت می‌شود. همان‌گونه که ملاحظه شد مجموع این تسهیلات به 40 میلیون تومان هم نمی‌رسد، حال آنکه آقای بهمنی استحضار دارند که قیمت هر متر مربع آپارتمان در شمال شهر بین 5/2 تا 5 میلیون تومان است و با این پول‌ها قاعدتا نمی‌توان آپارتمان خرید.

سرمقاله جهان صنعت اضافه کرده اگر قرار باشد این پول‌های کوچک از آپارتمان‌های شمال شهر سر درآورد، پس وام‌های کلانی که بابت اشتغال، بنگاه‌های زودبازده و تولید پرداخت شد از کجا سر در آورده‌اند؟ پاسخ این سوالات را آقای بهمنی بهتر از همه می‌داند اما برای منتقدان سیستم بانکی هر از گاهی خبری اعلام می‌کند که بدانند بانک مرکزی به وظیفه‌اش عمل می‌کند.

شوهر کن پاداش بگیر

ابتکار در ابتدای گزارشی نوشته این روزها همه جا صحبت از خدیجه آزادپور است. بانویی که در شانزدهمین دوره مسابقات آسیایی درخشید و توانست نامش را به عنوان اولین بانوی طلای ایرانی در اولین ها به ثبت برساند. وی از فرستادن حریفان به بیمارستان برایمان گفت که تعجب حاضرین در سالن مسابقات را در برداشت.

به نوشته این روزنامه این خانم ورزشکار و مدال آور در پاسخ این سئوال که به عنوان اولین بانوی طلایی ایران پس از انقلاب چه توقع و انتظاری از مسئولین دارید تا بتوانید همچنان به درخشش خودتون ادامه بدید؟ آیا پاداشی گرفته اید پاسخ داده نه هنوز پاداشی دریافت نکرده ام و مسئولین هنوز به وعده خودشان عمل نکرده اند. قبل از اعزام به من وعده اهدا منزل در صورت کسب مدال طلا را دادند و عنوان کردند پس از بازگشت شما از مسابقات کلید آپارتمان در همان فرودگاه اهدا خواهد شد که متاسفانه اینگونه نشد و پس از پیگیری هایی که انجام دادم اعلام کردند که شرایط تغییر کرده است و تنها در صورتی که متاهل شوید این پاداش به شما تعلق خواهد گرفت.

ورزشکار گله مند به ابتکار گفته است من تلاش های فراوانی کردم تا توانستم به این مدال دست پیدا کنم و امیدوارم مسئولین اقدامی ترتیب دهند تا من ورزشکار مستاجر با خیال راحت تری در تمرینات حاضر شوم. ورزشکار قطری در وزن من به مقام سومی دست پیدا کرد و پس از پایان مراسم و در حضور من 40 هزار دلار به او پاداش دادند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۷ آذر

بی بی سی

کیهان در صدر اخبار خود نوشته "آمریکا باز هم ناکام، حریری به تهران آمد"، سیاست روز نوشته "پانزده سال پیش به همراه پدر، این بار در كسوت نخست وزیر" و ایران با تیتر "پاسخ بیروت به دیپلوماسی صلح طلبی تهران" همین خبر را با اهمیت دیده است.

"کشف بزرگ ترین شبکه تروریستی در عراق" تیتر اول رسالت است و خراسان "اعتراف دومای روسیه به نقش استالین در قتل عام ۱۱ هزار اسیر لهستانی در کاتین" را مهم ترین خبر امروز دیده است.

"جشن بزرگ اتصال برق نیروگاه بوشهر به شبکه سراسری بهمن ماه" خبر اول حمایت است، قدس همین گزارش را با تیتر "آغاز بازی برد برد، گاز ایران و اروپا" منعکس کرده و روزنامه جمهوری اسلامی نوشته است: "بهره برداری از طرح بزرگ گازی خاومیانه".

"آلودگی هوا سالی پنج هزار ایرانی را می کشد" تیتر اول جام جماست، "خیمه هوای آلوده بر تهران ادامه دارد" عنوان اصلی تهران امروزاست و خبر پرسیده "تعطیلی چقدر آلودگی هوا را کاهش می دهد".

"حداخافظ کوپن" گزارش اصلی جهان صنعتاست، آفرینش از قول هاشمی رفسنجانی نوشته "بسیج باید پرچمدار اعتدال و امور فرهنگی باشد" و ابتکار خبر از "سایه انتخابات نهم بر سر مجلس" داده است.

گزیده مقالات

سعد حریری در تهران

تهران امروز در مقاله اصلی خود نوشتهدر حالی كه قرار است در روزهای آینده حكم دادگاه بین‌المللی ترور رفیق حریری صادر شود، سفر نخست‌وزیر لبنان پراهمیت است در حالی که از این سفر پاریس میزبان سعد حریری خواهد بود؛ جایی كه حریری و نیكولا ساركوزی قصد دارند حول محور تحولات اخیر لبنان رایزنی كنند. قبل از اینكه حریری به تهران بیاید وی میزبان رجب طیب اردوغان بود.

به نظر این روزنامه به جز نخست‌وزیر تركیه امیر قطر نیز چند روز پیش به صورت سرزده وارد لبنان شد چند ماه پیش بشار اسد به اتفاق ملك عبدالله پادشاه عربستان به لبنان سفر كردند این تحركات دیپلماتیك نشان می‌دهد كه حكم دادگاه بین‌المللی ترور رفیق حریری نزدیك است و سفر‌های دیپلماتیك نخست‌وزیر لبنان در راستای مدیریت تبعات صدور این حكم قرار می‌گیرد.

تهران امروز نوشته ایران و سوریه و عربستان بر خلاف عراق توافق دارند که حكم دادگاه بین‌المللی برای جلوگیری از آغاز جنگ داخلی در لبنان به تعویق بیفتد. حكمی كه در آن اعضای حزب‌الله لبنان به عنوان عامل ترور حریری شناخته می‌شوند. این در حالی است كه حزب الله تا كنون نه تنها پیشاپیش این حكم را باطل می‌داند بلكه شهادت‌هایی كه بر اساس آنها حكم صادر می‌شود است را دروغین می‌داند. در همین راستا تحلیلگران، سفر اخیر سعد حریری به تهران را با توجه به ارتباط نزدیك حزب‌الله و ایران در ارتباط با صدور حكم احتمالی ارزیابی می‌كنند.

آمریکا و جنگ دو کره

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود ادعا کرده آمریكایی‌ها هر چند مدعی هستند به دنبال راه حل سیاسی برای بحران شبه جزیره كره می‌ گردند ولی عملكرد آنها ثابت كرده این ادعای آنان دروغ است. با شروع مذاكرات موسوم به "گفتگوهای شش جانبه" در سه سال قبل، چنین پیش‌بینی شد كه تحولی در بحران این منطقه صورت می‌گیرد ولی این مذاكرات پس از چند دور با شكست مواجه شد و كره شمالی علت آن را اتخاذ موضع مبتنی بر یكجانبه گرائی، زور و قلدری از سوی آمریكا عنوان كرد.

این مقاله از سیاست کره شمالی حمایت کرده و نوشته كره شمالی برای نشان دادن حسن نیت خود به جهان، فعالیت بزرگترین نیروگاه هسته ایش را به حال تعلیق در آورد ولی دولت جورج بوش، در مقابل، به وعده هایش، از جمله خارج ساختن پیونگ یانگ از فهرست به اصطلاح كشورهای حامی تروریسم و لغو تحریم این كشور عمل نكرد. كره شمالی پس از مواجه شدن با این بدقولی و رفتار فریبكارانه آمریكا، بار دیگر فعالیت هسته‌ای خود را از سر گرفت و به این ترتیب همه چیز به وضعیت قبلی بازگشت.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود افزوده اگر سایه نظامی و سیاسی آمریکا از شبه جزیره كره دور شود ملتهای این منطقه با هم به صلح و تفاهم خواهند رسید زیرا با تشدید مداخلات آمریكا در طول سالهای اخیر، ثبات و امنیت روز به روز از این منطقه رخت بربسته است. باید در نظر داشت كه سیاست ماجراجویی نظامی در منطقه، در نهایت به ضرر كره جنوبی و ژاپن كه متحدین آمریكا محسوب می‌شوند تمام خواهد شد چرا كه این كشورها به دلیل اقتصاد كاملاً وابسته شان به آمریكا، بسیار آسیب پذیر هستند.

راه حل نهایی آلودگی هوا چیست؟

آفرینش در سرمقاله خود درباره راه حل نهائی آلودگی هوا پرسیده آیا با تعطیل کردن مدارس و ادارات دولتی این کار میسر می شود.هرگاه که از سوی ستادهای بحران ایامی به علت آلودگی هوا تعطیل اعلام می شود با لغو طرح ترافیک نیز شاهدیم که مردم به سفرهای درون شهری خود جهت خرید از بازار ویا دید و بازدیدهای فامیلی ادامه می دهند و از این فرصت برای استفاده از خودروهای شخصی خود اقدام می کنند.

حمید رضا عسگری در این مقاله توصیه کرده مسوولان حمل و نقل و ترافیک و ستاد مبارزه با آلودگی هوای تهران با کمی ژرف اندیشی به اقدامات منطقی تر و ریشه دار تری اقدام کنند . آیا فروش مجوز برای ورود به منطقه محدود شهر که باعث افزایش ترافیک و آلودگی در مرکز شهر می شود و جان هزاران تن از مردم بی گناه که یا ساکن این مناطق هستند و یا محل کارشان آنجا قرار دارد، یکی از راه های کاهش آلودگی هوای تهران است؟آیا تعطیل کردن مدارس درمقاطع مختلف آموزشی با این حجم ازتعطیلات که ما در کشور داریم باعث کاهش افت تحصیلی و کیفیت آموزشی فرزندان ما نمی شود؟ یا تعطیل کردن ادارات دولتی که زمینه تعطیل شدن غیر مستقیم شماری از واحدهای صنفی و تجاری می شود باعث ضررهای کلان اقتصادی برای کشور نمی شود؟

به نظر آفرینش اگر هزینه گزاف تعطیل شدن ادارات و واحدهای اقتصادی که به سبب آلودگی شهر ایجاد می شود، صرف راهکارهای بنیادی جهت کاهش آلودگی هوا و بالا بردن سطح تکنولوژی و کیفیت خودروها و صنایعی شود که باعث افزایش آلاینده ها می شوند، نماییم دیگر به این گونه بن بست های مدیریتی جهت رفع آلودگی هوای تهران نمی رسیم .

هوای ناسالم تهران

مونااسلامی بلده در گزارشی در سیاست روز نوشته كلانشهر‌ها با تعاریفی كه امروزه از آنها ارائه می‌شود، پدیده‌ای قرن بیستمی هستند.تهران هم به عنوان پایتخت و بزرگترین كلانشهر ایران به دلیل كم توجهی و یا نارسایی در حل مسائل و مشكلاتش آهسته آهسته تبدیل به شهری غیر متعادل شده و هر لحظه با مشكلات عدیده‌ای دست به گریبان می‌شود.

نویسنده گزارش با تاکید بر این که دو سوم سال هوا ناسالم است از قول منابع مطلع نوشته اگر استانداردهای مصوب امسال را ملاك عمل قرار دهیم ، تهران به لحاظ آلاینده ذرات معلق 127 روز را در شرایط نا سالم ، بسیار ناسالم و یا خطرناك سپری كرده است.

سیاست روز نوشته یك بار دیگر با هم معنای جو، آلودگی هوا و هر آنچه كه به هوا مربوط است را مرور می‌كنیم تا باور كنیم اگر دوسوم روزهای سال و آن هم هر سال هوا آلوده است حرف از حادثه و تغییرات ناگهانی جو نباید بزنیم. ده سال از روزی كه دولت تصمیم گرفت برنامه‌ای با عنوان برنامه جامع آلودگی هوای تهران را به اجرا درآورد می‌گذرد و در حالی كه به نظر می‌رسید ظرف مدت 10 سال كیفیت هوای پایتخت باید به شرایط قابل تنفس و سالم می‌رسید اما هوای امسال از هر سال آلوده‌تر شده است.

چشم سوزان پایتخت

طهماسب طلایی در گزارش اصلی جهان صنعت به طعنه نوشته پایتخت ایران برای برتر بودن در جهان هرچه نداشته باشد، یک شاخص بد دارد که در جمع15 پایتخت مطرح جهان قرار گیرد؛ آلودگی آب و هوا!

نویسنده این گزارش با اشاره به تصمیم هائی که در گذشته گرفته شده و همگی با رسیدن بهار به فراموشی سپرده می شود نوشته همه چیز به فراموشی سپرده شده تا فراموش کنیم که سرب هوای تهران خود دلیلی است برای پریشانی‌های روزمره‌مان و این فراموشی‌های آلزایمر گونه.به هر سو دولت در این راستا تنها زمانی که سیاهی به سطح زمین رسید و آلودگی چشمانمان را سوزاند راهکاری قدیمی را به روی میز می‌آورد و طرح تعطیلی را مطرح می‌کند تا دریابیم که دولتمردان هم از این هوای سربی تنفس کرده‌اند و در روزهای سیاه آلودگی‌هوا این مشکل را به خاطر می‌آورند.

جهان صنعت نوشته نکته جالب این جلسه، تصمیم‌گیری در خصوص زنگ ورزش مدارس بود که تا حدی تامل‌برانگیز است چرا‌که هم‌اکنون تیم‌های اورژانس در میادین تهران مستقر هستند و کودکان و سالمندان با هیولای آلودگی مرگبار دست و پنجه نرم می‌کنند و مسوولان وقتی که وضعیت از هشدار عبور کرده است یاد کاری افتاده‌اند که باید همیشه مراقبش ‌بودند.

بسیجی دیروز قهرمان میدان های جنگ

ابتکار در سرمقاله خود نوشته بسیجی دیروز قهرمان میدان های جنگ بود و امرو نجابت و حیثیت او مظلومانه قربانی رقابت ها و کشمکش های سیاسی . متاسفانه جناح های سیاسی کشور هر کدام به گونه ای شان و منزلت بسیج را تنزل می دهند . یکی با پنهان شدن پشت سر بسیجی در صدد تحمیل و حتی تزریق منویات و خواسته های سیاسی خود به جامعه است و دیگری با فضا سازی های تبلیغاتی سعی در فرو کاستن رسالت بسیج به سطح خواسته های مادی را دارد .

به نظر نویسنده این مقاله تنها قشری که کمترین فساد مالی و اقتصادی را دارد و هنوز دچار آلودگی های دنیوی نشده است بسیجیان هستند، چرا که بسیجی بودن یک فرهنگ و یک راه است نه اشخاص حقیقی یا حقوقی . میدان رانت و رانت خواری و فساد اقتصادی جولانگاه آقا زاده هایی است که از مصونیت پیدا و پنهان بهره مندند نه بسیجیان مستضعفی که عاشقانه در راه وطن جنگیدند و آثار زخم های به جای مانده از جنگ بر پیکر آنهاهنوز سنگینی می کند و امروز حقوق و مزایای یک جانباز شیمیایی حتی پول داروی او هم نمی شود .

ابتکار غمگنانه نوشته بسیجیان نمی دانند مشکلات زندگی و وضعیت معیشتی فلاکت بار خود را تحمل کنند یا زخم زبان ها و تهمت های رایج زمانه را پاسخ دهند . نه تنها حرمت و احترام قهرمانان ملی پاس داشته نمی شود بلکه نگرش جامعه نسبت به مصداق قهرمانی عوض شده است . بسیج می تواند به دور از موضع گیری های سیاسی و غلتیدن در بازی جناح ها و گروها محور و سنبل وحدت ملی باشد . تمام کسانی که از گرایش های گوناگون سیاسی کشور پیروی می کنند باید به دور از حب و بغض های سیاسی به بسیج به عنوان یک نیروی ملی و قابل احترام بنگرند و در حفظ شان و جایگاه آن بکوشند. دولت ها باید صرف نظر از خواستگاه سیاسی خود به وضعیت معیشتی این قشر توجه بیشتری نشان دهند چرا که شرایط فعلی اقتصادی و سطح زندگی این قشر در شان و منزلت آنان نیست.

فتنه اقتصادی چیست

حسن خسته بند در مقاله ای در روزنامه خبر به تشریح سخنی پرداخته که در تبلیغات سیاسی تکرار می شود و آن فتنه اقتصادی و یا کارشکنی علیه هدفمند کردن یارانه هاست . وی نوشته وقتی مسئولین اصطلاح فتنه گری اقتصادی مطرح میکنند ممکن است اشاره ای نیز به گروه های سیاسی باشد که قصد بر اندازی دارند و بخواهند از این تحول اقتصادی و تنش های آن بهره برداری سیاسی کنند.

نویسنده این مقاله با فرض وجود کسانی که بخواهند در اجرای قانون کارشکنی کنند نوشته این مخالفت ها و تنش ها راهش این نیست که قانون را اجرا نکنیم. این تنش ها امروز اسم قتنه به خود گرفته است اما این بحث بحث جدیدی نیست ودر گذشته هم وجود داشته است و در همه پروژه های اقتصادی شاهد مقاومت ها و تنش هایی بوده ایم.

مقاله خبر اظهار نظر کرده هدف از عنوان کردن بحث فتنه گری اقتصادی مسئله شناسایی این افراد نیست و نمی توان روی افراد خاصی دست گذاشت، هنوز گزارشی به مجلس مبنی بر ضرورت پیگیری ردپای این افراد داده نشده بلکه این بحث بر مبنای تجربه گذشته باز شده است ؛ حضور این افراد اخلال گر در موارد مشابه و در مقاطع حساس دیگر باعث شده این هشدار داده شود تا تهدیدی باشد برای این گروه ها تا برای اخلال گری خود را بر مبنای منافع شخصی در شرایط حساس کنونی برنامه ای نریزند.

بیع متقابل تنها راه معامله

محمودرضا فیروزمند در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته در ادامه بررسی لایحه برنامه پنجم بخشی به تصویب نمایندگان رسید که برای پنج سال آینده، تکلیف بسیاری از سرمایه‌گذاری ها در صنعت نفت را روشن می کند به این معنا که بر خلاف برنامه چهارم که به صراحت امكان استفاده از سایر روش‌های مختلف قراردادی بین‌المللی را در كنار بیع‌متقابل مجاز دانسته بود، این بار بیع متقابل به عنوان ابزار قراردادی اصلی (و شاید تنها روش مجاز) جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت نفت تجویز شده است.

نویسنده این مقاله چنین تصمیمی را یک عقب گرد خوانده و پرسیده آیا بیع متقابل قادر به علاج دردهای مزمن و عقب‌ماندگی‌های صنعت نفت كشور، به‌خصوص در حوزه‌های استراتژیکی مانند میادین مشترك خواهد بود؟ با توجه به پیشینه نه چندان درخشان این روش قراردادی، آیا رسیدن به اهداف ترسیم شده برای صنعت نفت در افق 1404 با تكیه بر این روش قراردادی ممكن است؟

سرمقاله دنیای اقتصاد سرانجام پرسیده چه اتفاق خاصی رخ داده یا قرار است رخ دهد یا چه جذابیت جدیدی به ویترین جذابیت‌های این روش قراردادی افزوده شده است که بتوان از آن انتظار داشت، چهار برابر سرمایه‌ای را که تاکنون وارد چرخه توسعه صنعت نفت كرده است، در یک بازه زمانی کوتاه جذب كند؟ چه تحولی در روابط سیاسی و اقتصادی ما با دولت‌هایی که بیشترین توانایی مالی و تکنولوژیک برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت را دارند، حاصل شده است که اجازه چنین خوش‌بینی را به ما بدهد؟

 

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران، ۸ آذر

بی بی سی

 

"رادیودارو از روسیه وارد می کنیم " تیتر اول مردم سالاری است، ایران خبر داده "شبكه گازرسانی داخلی و صادراتی ایران تكمیل شد"، "بهره برداری از دو طرح بزرگ گازی با حضور روسای جمهور ایران و ترکمنستان" در صدر اخبار خراسان آمده و جام جم در گزارش اصلی خود نوشته "ایدز بیرحمانه می تازد".

کیهان به نقل از رهبر حزب الله لبنان از "حیرت صهیونیست ها از نفوذ حزب الله در سیستم مخابراتی اسرائیل" خبر داده، قدس پرسیده "مسئول امنیت جانی زایران ایرانی در عتبات کیست"، جمهوری اسلامیاز قول آیت الله خامنه ای نوشته "باید هر چه می توانیم خود را در دریا و ساحل تقویت کنیم"، حمایت هم از "ضرورت به کارگیری استعدادها و ابتکارها برای آینده نیروی دریائی" نوشته است.

"اطلاعات کم از یک برنامه بسیار رسانه ای شده" گزارش اصلی سیاست روز است، ابتکار از "آرایش سیاسی در انتخابات مجلس آینده" نوشته، رسالت در همین گزارش از قول محمد رضا باهنر نوشته "هاشمی و خاتمی در فتنه جدید مردود شدند" و تهران امروز "واکنش شورای نگهبان به اعتراض مجلس" را با اهمیت دیده، آفرینش از قول رییس قوه قضاییه نوشته "برخی هیبت و شجاعت قوه قضاییه را زیر سئوال نبرند" و "قرار مجرمیت بیست متهم دیگر حوادث کوی دانشگاه" تیتر اول آرمان است.

"تثبیت دلار در زمان هدفمندی" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است و "دخل و خرج کشور در بلاتکلیفی" تیتر یک جهان صنعت.

گزیده مقالات

روابط ایران و لبنان

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته آنچه تاکنون مبنای رابطه ایران و لبنان بوده مسائل سیاسی بوده ‌است و به دلیل پایداری این مسائل، این رابطه نیز تداوم داشته است؛ اما پیوندهای اقتصادی مبنای محکم‌تری برای روابط بلندمدت فراهم می‌کند. اما سوال این است که میان این دو کشور چه رابطه اقتصادی ممکن است برقرار شود؟

به نوشته این مقاله اقتصاد لبنان اقتصاد ضعیفی است و اشتهار چندانی در تولید اقتصادی برخی کالاها ندارد، اما به لحاظ توریستی و عرضه خدمات مرتبط با توریسم شناخته شده است. درآمد سرانه در ایران رو به رشد است و این افزایش درآمد به شکل نابرابری صورت می‌گیرد به همین دلیل، تقاضا برای سیر و سفر و تفریح در بخش بزرگی از جامعه شکل گرفته است که انعکاس آن به شکل سفرهای درون شهری، سفرهای فراوان ایرانیان به ‌ترکیه و دبی ظاهر شده است. دو کشوری که با تسهیل یا لغو روادید بخش مرفه جامعه ایران را جذب کرده اند.

سرمقاله دنیای اقتصاد اظهار نظر کرده حال که روابط سیاسی میان دو کشور ایران و لبنان رو به رشد بوده و تماس‌ها در سطوح بالای سیاسی گسترش یافته است، می‌شود تسهیل یا لغو روادید را نیز مطرح کرد و به این ‌ترتیب زمینه گسترش توریسم به این کشور را فراهم کرد. این امر برای هر دو کشور نفع متقابل دارد. از منظر اقتصادی کشور میزبان توریسم منتفع می‌شود؛ زیرا خدمات مختلفی را عرضه می‌کند و از مشکل بیکاری‌اش کاسته می‌شود؛ کما اینکه سوریه از محل توریسم مذهبی به مراتب منتفع شده است.

روابط ایران و اروپا

آرمان در مقدمه مقاله ای درباره رابطه ایران و اروپا به ترکیه پرداخته و نوشته در حوزه هسته‌ای، مواضع ترکیه با ایران در مورد خلع سلاح عمومی هسته‌ای در خاورمیانه (خلع سلاح اسرائیل) و استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای یکی است. چون ترکیه خود به دنبال بهره‌گیری از انرژی هسته‌ای است از مواضع ایران حمایت می‌کند. در مسائل منطقه‌ای نیز مواضع دو کشور در بحران‌های عراق، افغانستان، لبنان و فلسطین روز به روز نزدیک‌تر می‌شود.

به نوشته این مقاله تضعیف نقش اتحادیه اروپا به عنوان یک بازیگر مستقل و واسطه‌ای در روند مذاکرات هسته‌ای ایران، فراتر از زیان‌های اقتصادی، پیامدهای منفی استراتژیک و سیاسی نسبت به توان و جایگاه این اتحادیه در کل منطقه خاورمیانه داشته که البته برای خود منطقه هم در بلندمدت خوب نیست.

کیهان برزگر در مقاله آرمان تاکید کرده تقویت رویکرد مستقل اروپایی در مسائل سیاسی ـ امنیتی و استراتژیک منطقه‌ای هم به سود اتحادیه اروپا و هم منطقه و ایران خواهد بود. مذاکرات هسته‌ای آینده بین ایران و گروه 1+5 فرصت خوبی برای اتحادیه اروپا برای بازگشت به نقش مستقل و واسطه‌ای خود با هدف کاربرد دیپلماسی تا دستیابی به یک راهکار پایدار است. این سیاست، می‌تواند زمینه‌های اعتمادسازی دوباره بین ایران و اتحادیه اروپا را فراهم کند.

آتش جانسوز

سرمقاله جهان صنعت با نقل بیتی از مولانا "گفت آتش بی‌سبب نفروختم دعوی بی‌معنی‌ات را سوختم‌" نوشته کم توجهی مسوولان‌جانسوزتر از سوختن جنگل‌های ملی است‌

زیبا ورمزیاری با این مقدمه تاکید کرده فاجعه زیست‌محیطی دیگر برای همه عادی شده، یک روز می‌گویند دریاچه ارومیه خشک شده، روز بعد هم آتش‌سوزی و خشک شدن ده‌ها تالاب.

به نظر سرمقاله جهان صنعت اما تنها چیزی که در این میان به چشم نمی‌خورد اقدام به موقع مسوولان است که یا می‌‌گذارند به کلی ویرانی به بار آید و یا نوشدارو بعد از مرگ سهراب. اما در جدیدترین فاجعه‌های به بار آمده، آتش‌سوزی جنگل‌های گلستان است که از پنجشنبه شب آغاز شده و هر لحظه در حال گسترش است البته این اولین‌بار نیست که این جنگل طعمه حریق می‌شود.

وعده ها در هدفمند کردن یارانه ها

سیاست روز در گزارش اصلی خود نوشته برنامه ریزان و دست اندركاران طرح و اجرای هدفمندی یارانه ها هر روز از زاویه تازه این مقوله را به گفت و گو می گذارند. هرچند كه محتوای اصلی این گفته ها مثل هم هستند و یا با تغییراتی جزیی در گفت و گو با رسانه ها باز فرآوری می شود. از این رو به نظر می رسد كه با وجود انبوه و فزونی تحلیل ها و خیرها در زمینه هدفمندی یارانه ها، این بحث راهبردی همچنان با كمبود اطلاع رسانی روبروست .

به نوشته این مقاله طرف دیگر این ماجرا مردم هستند. به ویژه مردمانی كه حقوق بگیر ثابت هستند و ماهیانه از میزان مشخصی از درآمد برخوردارند . این عده اغلب تنها دونكته را در هدفمندی یارانه ها می دانند. یكی پرداخت نقدی یارانه ها و دوم پیش بینی نوسان تند قیمت ها...

سیاست روز نوشته یكی دیگر از اتفاقاتی كه در پس زمینه های فكری و ذهنی جامعه به وجود آمده است به وعده های دست اندركاران در خصوص زمان اجرای این برنامه باز می گردد. به طوری كه از ابتدای امسال چندین وعده زمانی برای آغاز هدفمند شدن یارانه ها به صورت رسمی از سوی دست اندركاران مطرح شده است.

آلودگی و ناوگان حمل و نقل تهران

مردم سالاری در گزارش اصلی خود پرسیده به راستی چرا مردم در شهر تهران از خودروی شخصی استفاده می کنند؟ اگر فردی از مسوولان فقط یک بار از ناوگان حمل ونقل عمومی در تهران استفاده کرده باشد، قطعا به خود اجازه نمی دهد پیش از رفع مشکلات موجود، از مردم درخواست کند با خودروهای شخصی از منزل خارج نشوند. موضوع بسیار ساده است: مترو گنجایش تمام مسافران را ندارد و مسافران فعلی مترو، هر روز فشرده شدن در واگن ها را تجربه می کنند. وضعیت اتوبوس ها هم بهتر از این نیست و از تاکسی هم خبری شود.

در ادامه مقاله آمده فرض کنید، حجم جدیدی از مسافرانی که قصد دارند دیگر خودروی شخصی خود را از خانه خارج نکنند به حجم فعلی مسافران ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه شود. آن وقت آیا مترو و اتوبوس گنجایش حجم جدید مسافران را دارند؟ پاسخ روشن تر از آن است که بخواهیم حتی لحظه ای به آن فکر کنیم. اما عجیب آن است که در چنین شرایطی، باز هم برخی تصور می کنند با ترغیب مردم به عدم استفاده از خودروی شخصی، مشکل آلودگی هوا رفع می شود.

مردم سالاری اضافه کرده ناوگان حمل ونقل عمومی تهران، همچنان از بی توجهی دولت رنج می برد و معلوم نیست پول هایی که پس از آغاز طرح سهمیه بندی بنزین از صرفه جویی در مصرف سوخت حاصل شده و قرار بود برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی هزینه شود، در کجا هزینه شده که روز به روز مشکل حمل ونقل عمومی در پایتخت افزایش می یابد و آلودگی هوا به مرز هشدار و بحران می رسد. شاید زمانی توجه دولتمردان به این موضوع جلب شود که دیگر خیلی دیر شده باشد.

ناکامی ها متعلق به کیست

بهنام مددی در تهران امروز نوشته كسب عنوان چهارمی بازی‌های آسیایی با 20 مدال طلا مسئولان ورزش را به شدت هیجان‌زده كرده و همان طور كه انتظار می‌رفت درگیری بر سر تصاحب این موفقیت‌ها بیش از هرزمان دیگری بالا گرفته است. رئیس فعلی كمیته ملی المپیك كه رئیس سابق سازمان تربیت‌بدنی هم محسوب می‌شود، در اكثر مصاحبه‌هایش تلاش می‌كند موفقیت ورزشكاران ایرانی در گوانگژو را به برنامه‌ریزی‌هایی ربط بدهد كه از سه سال قبل و در زمان حضور او در راس امور سازمان تدارك دیده شده.

به نوشته این گزارشگر از سویی دیگر رئیس فعلی هم مدام تاكید می‌كند از روزی كه وارد ورزش شده با ویرانه‌ای مواجه بوده كه برای سروسامان دادنش خون دل‌ها خورده است!

اما به نظر تهران امروز سوال كلیدی اما این است كه آیا هیچ كدام از آنها حاضرند ناكامی هفت فدراسیونی را كه در ادامه به آنها اشاره خواهد شد، به گردن بگیرند؟

رقابت های آبرو ریز

فضل الله یاری در سرمقاله ابتکار نوشته در روزهای گذشته اخباری از حواشی دو اتفاق ورزشی در فضای رسانه ای کشور منتشر شد که اگر چه از نظر ارزش خبری جالب توجه بود ، اما برای آنان که دل در گرو مفاهیم و ارزش های ذیل نام " ایران" دارند ، تاسف برانگیز بود .

این روزنامه اضافه کرده حادثه اول رقابت آشکار دو مسئول مهم ورزش کشور در بازی های آسیایی کوانگجو بر سر اهدای مدال ورزشکاران کشور و دلخوری ها و عصبانیت های پیش آمده ای که از دید خبرنگاران دیگر کشورها پنهان نماند و حادثه دوم درگیری شدید یک ورزشکار ایرانی با همسر خود در آمریکا و مداخله پلیس در اختلافات علنی شده یک خانواده ایرانی و رسانه ای شدن این موضوع خصوصی.

به نوشته این مقاله این دو تصویر و صدها تصویر دیگر که در آنها یک نفردر خارج از کشور با نام ایرانی ، اعمالی انجام می دهد که نشانی از فرهنگ ایرانی با خود ندارد. هنوز هم در بسیاری از خانواده های ایرانی اختلافات به بیرون از خانه راهی ندارند و حجب و حیا و آبروی ایرانی پرده پوش اختلافاتی می شود که ارتباطی با خارج از حصارهای خانه ندارد. این در حالی است که در خانه بزرگتری به نام ایران ساکن هستیم .

به نظر سرمقاله ابتکار هر کدام از خطاهای ما در منظر جهانیان سنگی است که به سوی این تابلوی بزرگ پرتاب می کنیم. فرقی نمی کند که چه کسی باشیم. فردی ساده در گوشه ای از خیابانی در نیویورک ، پاریس، لندن و شهرهای دیگر جهان. یا مسئولی بلند پایه بر صفحه تلویزیون و صفحه اول روزنامه ها. .

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - سه شنبه نهم آذر

بی بی سی

 

"می‌خواستند بانک مرکزی را از حاکمیت ملت خارج کنند" به نقل از رییس دولت تیتر اول روزنامهایراناست. آرمان هم نوشته "بانک مرکزی باید در دست منتخب ملت باشد" اما دنیای اقتصاد همین خبر را با عنوان "مخالفت با استقلال بانک مرکزی" نقل کرده است.

خبر برای مصاحبه مطبوعاتی احمدی نژاد عنوان "نامه آیت الله جنتی هم نظرات مرا تامین نمی کند" را برگزیده، مردم سالاری هم نوشته "آن چیزی که در تفسیر قانون اساسی مدنظر من بود هنوز محقق نشده است"، "شیطنتهای ویکی لیکس بر روابط ما و همسایگان اثر ندارد" در قدس آمده، ابتکار و جهان صنعت از زبان رییس دولت نوشته اند "منتظرم روزاجرای هدفمند کردن یارانه ها برسد" و خراسان در صدر اخبار خود از "پاسخ رئیس جمهور به سوال اختصاصی خراسان درباره غفلت برنامه پنجم از تحکیم خانواده" خبر داده است.

کیهان از قول رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با نخست وزیر لبنان نوشته "اگر حزب الله نبود اسرائیل از طرابلس و بیروت هم عبور می کرد"، آفرینش همین گزارش را با عنوان " ایران از وحدت و استقلال لبنان حمایت می کند" آورده، تهران امروز "لبنان نیازمند مقاومت است" را برگزیده و روزنامه جمهوری اسلامینوشته "تا زمانی که اسرائیل وجود دارد لبنان نیازمند مقاومت است". عنوان اصلی سیاست روز "ایران همچنان قربانی تروریسم" است و "باز هم ترور دانشمندان هسته ای" تیتر یک جام جم.

گزیده مقالات

ترور دانشمندان هسته ای

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود دشمنان فرضی را عامل ترور دو دانشمند هسته ای ایران دانسته و نوشته این قبیل اقدامات تروریستی در راستای حرکتهای تخریبی و ایذایی کشورهایی قابل تحلیل است که در سالهای اخیر در شکل‌های گوناگون از قبیل گزارش‌های خلاف واقع، صدور قطعنامه، برخوردهای خصمانه، انواع تهمت‌ها و تحریم‌ها در صدر مانع تراشی و ایجاد اخلال در مسیر دستیابی ایران به فناوری هسته‌ای و طرحهای استراتژیک ملی بوده و طبعاً توسل به روشهای تروریستی در زنجیره این حرکات تخریبی قابل ارزیابی است.

به نوشته این روزنامه تلاشهای از این دست، تنها نشان دهنده ضعف دشمن در عرصه تحمیل زیاده خواهی‌ها و ناکام ماندن ایادی آنان در رسیدن به مقاصد شان بوده و به تعبیر دیگر، نوعی انتقام گیری به خاطر شکست غربی‌ها از ملت ایران می‌باشد که بدون تردید موجب تقویت همت دانشمندان ایرانی و منشاء قدرت نمایی‌های دیگر ایرانیان در عرصه خودکفایی خواهد شد.

سرمقاله جمهوری اسلامی در عین حال نظر داده که حرکت تروریستی دیروز نشان داد دستهایی درصدد ناامن کردن جامعه و ایجاد ترس و ارعاب در میان مردم هستند، ولی مسئولان اطلاعاتی و امنیتی باید با دقت مضاعف و رصد دقیق توطئه ها، اقدام شوم دشمنان را خنثی کرده و با عمل به مسئولیت‌های خود، جامعه را در برابر این توطئه بیمه کنند و دشمنان و بدخواهان را ناکام نمایند.

دشمنان و ترور دانشمندان

مجید صفاتاج در سرمقاله قدس درباره ترور دو دانشمند هسته ای نوشته استکبار جهانی به خوبی دریافته است ایران اسلامی از طریق اقدامهای نظامی گسترده، قابل حذف نیست. در موضوع جنگ نرم نیز آنها حداکثر قدرت خود را در فتنه سال 88 آزمایش کردند، لذا اکنون تنها راه باقیمانده انجام اقدامهای تروریستی کور برای ایجاد نگرانی در میان مردم به قصد کوچ دانشمندان ایرانی و جلوگیری از سرعت روزافزون پیشرفت علمی ایران است.

به نظر این روزنامه دایره نفوذ تفکر انقلاب اسلامی تا کنار مرزهای ایالات متحده گسترش یافته است در 30 ساله گذشته، اسرائیل که روزی سودای سرزمین بزرگ "نیل تا فرات" را در سر می پروراند، نه تنها به گوشه ای از این رؤیای خام نیز دست نیافته است، بلکه بخشی از سرزمینهای اشغال شده را هم به مردم آن بازگردانده و در سرزمینهای اشغالی محدود شده است. ایران که زمانی تنها ژاندارم آمریکا در منطقه خاورمیانه بود، امروز به قدرت بزرگ منطقه تبدیل شده است.

قدس ترور روز گذشته دو تن از دانشمندان ایرانی را در همین راستا باید ارزیابی کرده و نوشته حتی می توان آن را با هواپیما ربایی اخیر مرتبط دانست . همچنین، احتمال ارتباط این اقدامها را با سفر سعد حریری به ایران نباید نادیده گرفت، زیرا دشمنان نگران گسترش مناسبات ایران با کشورهایی همچون لبنان، سوریه و عراق و حتی همسایگان عرب ما در حوزه خلیج فارس هستند.

آلودگی هوا به هر دلیل

صادق جنان صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد به مباحثی اساسی اشاره کرده که زمینه ساز فاجعه آلودگی هوای شهر شده است، از همین روز نوشته آنهایی که مسائل اقتصاد سیاسی ایران را تعقیب می‌کنند یادشان هست که وقتی مجلس هفتم شروع به کار کرد، یکی از نخستین قوانینی که تصویب کرد، تثبیت قیمت بنزین و کنار گذاردن بخشی مهم از قانون برنامه 5 ساله چهارم بود.

به نظر این نویسنده تثبیت قیمت بنزین در حالی که نرخ تورم عمومی در سال‌های گذشته همواره دو رقمی بود، ترمزی برای کاهش مصرف این محصول بود. بنزین ارزان اشتیاق استفاده بی‌ رویه اتومبیل شخصی را در غیاب وسیله نقلیه عمومی کارآمد و ارزان را در شهروندان حتی با درآمدهای پایین افزایش داد. این کار 3 سال دنبال شد ومصداق دوم و ملموس‌تر، اختلاف‌نظر در تخصیص اعتبارات برای توسعه متروی تهران است که به یک داستان عجیب تبدیل شده است.

سرمقاله دنیای اقتصاد نتیجه گرفته مسوولان دولتی و شهرداری و شرکت مترو در 2 سال گذشته بارها و بارها طرف دیگر را به کوتاهی در انجام وظایف و ناکارآمدی متهم کرده و البته دود این اختلاف‌ها به چشم شهروندان پایتخت می‌رود. در حالی که سهم مترو در جابه‌جایی مسافران درون شهری به ویژه کلانشهرهایی مثل تهران روندی فزاینده در شهرهای مشابه دارد، رشد بطئی و آرام این سهم در تهران به هر دلیل که باشد یک رخداد غریب و غم‌انگیز تلقی می‌شود.

افشاگران ویکی لیکس

سرمقاله مردم سالاری نوشته زلزله ای در دنیای دیپلماسی آمده است و پس لرزه های آن خواب را از چشمان سیاستمداران و رهبران کشورهای مختلف به ویژه آمریکا ربوده است. ویکی لیکس یقه آمریکا را گرفته و ماجرا را خاتمه نمی دهد و پس از آمریکا، عزم آن کرده سراغ کشورهای دیگر همپیمان آمریکا هم برود. برخی ناظران عدم انتشار اسنادی جدی درباره اسرائیل را مشکوک می دانند.

به نظر این روزنامه اقدامات ویکی لیکس صرفنظر از صحت و سقم آن- که البته مطالبی که مرتبط با ایران بوده با واکنش جدی مقامات کشورمان مواجه شده و تردید جدی در مورد آن وجود دارد- یک موضوع را به رخ رسانه ها کشید و آن هم بحث روزنامه نگاری افشاگرانه است. خبر که دراصل یک خدمت اجتماعی است برای بسیاری از فعالان عرصه رسانه متاعی است برای ترقی و پیشرفت اقتصادی.

سرمقاله مردم سالاری افشاگری ویکی لیکس را جنجال رسانه ای تلقی کرده و نوشته گویی رسانه ها فراموش کردند وظیفه اصلی آنها اطلا ع رسانی صحیح، جامع و کامل است و آنها نباید با وجه المصالحه قرار دادن رویکرد خود به جامعه خیانت کنند. روزنامه نگاری افشاگرانه در واقع ابزاری برای آگاهی و حکومت مردم برمردم است. اواخر قرن نوزدهم آمریکا و بریتانیا شاهد ظهور روزنامه نگاران افشاگر بودند، در آن زمان خبرنگاران در مواردی که در دستگاه های دولتی سو استفاده و فسادی رخ داده بود گزارش های مفصلی تهیه و منتشر می کردند.

انتظار به سر نرسید

رسول رضایی در گزارش اصلی تهران امروز نوشته کنفرانس مطبوعاتی روز گذشته محمود احمدی نژاد رئیس‌جمهور در شرایطی انجام شد که با توجه به مباحث احتمالی که پیش بینی می‌شد در جریان این کنفرانس عنوان شود و خودبه‌خود انتظاراتی را ایجاد کرده بود اما در پایان اینگونه نشد و پاسخ‌های احمدی‌نژاد به سئوالات خبرنگاران به ویژه در حوزه اقتصاد و اجتماع و مسائل شهری راضی‌کننده نبود.

به نوشته این گزارش، پاسخ ها حتی به بروز ابهامات بیشتر به‌خصوص درباره زمان اجرای قانون یارانه ها کمک کرد و نه تنها انتظارات برای تعیین زمان دقیق و حتی تقریبی اجرای آزاد سازی قیمت‌ها برآورده نشد که معلوم گردید رئیس‌جمهور هم خود دقیقا مطمئن نیست که این قانون چه زمانی اجرا خواهد شد و خود منتظر فرا رسیدن زمان اجرای قانون یارانه هاست.

تهران امروز نوشته پاسخ رئیس جمهور با این شیوه به سوالاتی درباره مهمترین برنامه اقتصادی دولت که به گزاف نیست بگوییم انتظار برای اجرای آن به نوعی بخش‌هایی از اقتصاد کشور را در حالت انتظار و عدم پویایی لازم قرار داده است ، نه تنها به رفع ابهام در افکار عمومی کمکی نکرد که بر آن افزود. چرا که هر‌چه به روزهای پایان سال نزدیک می‌شویم زمان و فرصت کافی برای اجرای بهینه آزادسازی قیمت‌ها به‌عنوان مهم‌ترین و اصلی ترین بخش قانون یارانه ها تنگ‌تر می‌شود و بیم آن می رود که به تدریج فرصت‌ها از بین برود.

زمانی که از دست می رود

علی عزتی در مقاله ای در آرمان نوشته سال هشتاد و نه وارد ماه نهمش شده است؛ سالی که بنا به لایحه تقدیمی دولت و قانون مصوب مجلس سال آغاز اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ‌ها بوده و هست. رئیس‌ جمهور در سفر استانی هیأت محترم دولت به استان زنجان از اجرای 90 درصد طرح هدفمند‌سازی یارانه‌ها خبر داده‌اند که به احتمال زیاد منظور 90 درصد مقدمات اجرای این طرح بود.

این نماینده مجلس تاکید کرده کلیت قانون جلوگیری از عرضه حامل‌های انرژی به قیمت‌های یارانه‌ای و مصرف ناکارآمد ناشی از آن است که تا این روزها اجرایی نشده است. آنچه باعث شد هدفمندسازی یارانه‌ها به قانون لازم‌ الاجرا تبدیل شود اتفاق‌نظر همه دلسوزان و کارگزاران نظام و کارشناسان بخش خصوصی و متولیان تقنین و اجرا بر این نکته اساسی بود که ادامه روند جاری عرضه و مصرف حامل‌های انرژی به هیچ وجه منافع ملی را تأمین و تضمین نمی‌کند.

مقاله آرمان با این نکته به پایان می رسد که دو سوم از زمان اجرای طرح در سال اول تمام شده است و دولت قریب به نیمی از سهم یارانه نقدی خانوارها را که در قانون مصوب برای یک سال پیش‌بینی شده به حساب خانوارها واریز کرده. هر روز بلکه هر ساعت تأخیر در اجرای طرحی که افکار عمومی و فعالان اقتصادی هر لحظه انتظار آغازش را می‌کشند خسارتی قابل توجه به منافع ملی است و باید گفت فرصت طلایی به سرعت برق و باد در حال گذر است.

باز هم مترو نرسید

خراسان در گزارش اصلی خود نوشته امروز 89.9.9 است و خبری از تحقق وعده مدیرعامل شرکت بهره برداری قطار شهری مشهد مبنی بر روی ریل رفتن واگن های چینی قطار شهری و تست و آزمایش آن نشد. ظاهرا خلف وعده ها برای پروژه پیر مشهد هم چنان ادامه دارد.

به گزارش خراسان، آخرین وعده مدیرعامل قطار شهری مشهد ۱۶ اسفند ماه سال گذشته بود که تاریخ 89.9.9 را زمان روی ریل رفتن واگن های ساخته شده کشور چین و اولین تست قطار شهری مشهد اعلام کرد و با رد هرگونه تأخیر در ساخت واگن ها گفت: با پی گیری های انجام شده ۲ماه نسبت به زمان بندی خود جلوتر هستیم.

این روزنامه اضافه کرده او پیشرفت خط یک قطار شهری را ۹۸ درصد اعلام کرد، یکی از اعضای شورای شهر مشهد گفت مردم و ما اعضای شورا تاریخ دیگر باور نمی کنیم چرا که خلف وعده هایی که تاکنون دیده ایم، کم نبوده است، اما مدیرعامل قطار شهری مشهد روز 89.9.9 را تاریخ حتمی آغاز به کار قطار شهری مشهد با استفاده از ۳ واگن نمونه چینی اعلام کرد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - چهارشنبه ۱۰ آذر

بی بی سی

"یارانه ها دو برابر می شود" به نقل از رییس دولت تیتر اول مردم سالاری، ایران، رسالت و آفرینش است و جام جم از "پیامدهای تاخیر در اجرای هدفمند کردن یارانه ها" نوشته است.

خراسان از "نشست ویژه برای بررسی ترور ۲ دانشمند هسته أی" خبر داده، روزنامه جمهوری اسلامی از "اعلام انزجار مردم و مسئولان از ترور دو دانشمند دانشگاه" نوشته و کیهان به نقل از روزنامه ایندیپندنت نوشته "ترورها کار موساد، سیا و ام آی ۶ بود"

"احتمال بازگشت بانک مرکزی به دولت" تیتر اول ابتکار است، آرمان خبر داده "ضرر هر روز تعطیلی ۳۵۰ میلیارد تومان" و دنیای اقتصاد از تصویب "نقشه راه پنج سال آینده" نوشته است.

قدس خبر مذاکرات پنج به اضافه یک و ایران را با عنوان "عذرخواهی اروپا از ایران" منعکس کرده و تهران امروز در عنوان اول خود نوشته "ایران؛ هدف اصلی اسناد ویکی لیکس".

گزیده مقالات

ارزش افشاگری ویکی لیکس

علی بیگدلی در مقاله ای در آرمان نوشته اسنادی که اخیرا توسط پایگاه اینترنتی ویکی لیکس منتشر شده است و اطلاعات محرمانه ای را که درباره روابط امریکا و دیگر کشورها و هم چنین عملکرد این کشور در مناطق مختلف جهان افشا کرده است، اعتبار دیپلماتیک چندانی ندارد. یعنی مستنداتی نیست که کسی بتواند با اتکا به آنها روابط امریکا را با دیگر کشورها خدشه دار کند. اما به نظر می رسد که افشای بعضی از این اسناد به پرستیژ دولت اوباما لطمه بزند.

به نظر این استاد دانشگاه بنیان گذار سایت ویکی لیکس توانسته است تا حد زیادی با این فعالیت اینترنتی مخاطب جلب کند و جنجال بیافریند. برخی این بحث را مطرح می کنند که انتشار گزارش های این پایگاه اینترنتی، با آگاهی دولت امریکا و به طور عامدانه انجام می شود، باید از این افراد این سئوال را پرسید که اگر افشاگری سایت ویکی لیکس عامدانه است، چه نتیجه ای می تواند برای دولت امریکا به ارمغان آورد؟

سرانجام مقاله آرمان این است که اگر برنامه‌ریزی و عمدی هم در رابطه با افشاگری سایت ویکی لیکس در کار باشد، بیشتر به ضرر دولت امریکا است تا به نفع این کشور. چرا که این گزارش‌ها نشان می دهد که دولت امریکا کنترلی بر امور ندارد و علی رغم شعارهای بسیار نتوانسته است به اهداف خود دست پیدا کند. به طور کلی باید گفت این قبیل کارها با هدف تاثیرگذاری بر افکار عمومی مردم امریکا و در گستره وسیع تر مردم دنیا انجام می شود، و بیشتر اثر روانشناختی دارد تا اثر دیپلماتیک.

لزوم حفظ امنیت استادان

خراسان در سرمقاله خود نوشته به نظر می رسد با توجه به این دو حادثه تروریستی تاسف بار، از این پس بتوان به دور از هیاهوهای سیاسی، به طور جدی مسئله استفاده از دوربین در سطح شهرها برای حفاظت از امنیت شهروندان را در دستور کار قرار داد، وقتی برای کنترل ترافیک و تهیه گزارش های ترافیکی و شناسایی خودروهایی که مثلا از چراغ قرمز عبور می کنند و جریمه آن ها از دوربین هایی در سر چهارراه ها و ... استفاده می شود چرا برای کنترل و رصد مسائل حفاظتی و امنیتی شهروندان از دوربین استفاده نشود مضافا این که امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته فناوری های جدید نقش موثری در کشف جرم، پی گیری و شناسایی عوامل اقدامات خشونت بار، سرقت های مسلحانه و حوادث تروریستی ایفا می کند.

به نوشته این روزنامه ایجاد فضای رعب و وحشت و ناامنی و هراس در بین مردم از جمله اهداف اصلی چنین اقدامات جنایتکارانه ای محسوب می شود و اگرچه مردم ایران برای رسیدن به استقلال و حفظ این عزت و نعمت گرانسنگ و بی بدیل با جان و دل هزینه های فراوانی پرداخت کرده اند و در این فراز و نشیب ها همچو پولاد آبدیده شده اند و مقاوم و سرفراز ایستاده اند اما به هر صورت انجام اقدامات موثر برای جلوگیری از تکرار چنین جنایت هایی باید در صدر اولویت های انتظامی امنیتی قرار گیرد.

سرمقاله خراسان در عین حال اظهار نظر کرده دست زدن به چنین اقدامات جنایتکارانه ای در آستانه برگزاری نشست ایران با ۱+۵ به خوبی نشان می دهد که پیشرفت های علمی تکنولوژیکی کشورمان در زمینه های گوناگون از جمله فناوری های هسته ای و بومی سازی این فناوری توسط متخصصان و دانشمندان ایرانی به مرحله ای ارتقاء یافته که دیگر بازگشتی برای آن متصور نیست.

ترور ها و دلایلش

سیامک باقری در سرمقاله قدس نوشته اقدام تروریستی علیه دو تن دیگر ازدانشمندان هسته ای ایران ناظر بر این است که مخالفان دسترسی و تسلط ایران به فن اوری پیشرفته هسته ای، از جمله مثلث آمریکا، اسرائیل و انگلیس، از هر ابزاری برای ایجاد مانع بر سر راه توسعه این توانمندی در ایران و تأخیر سازی در آن، استفاده می کنند.

بنابه تحلیل این نویسنده فشارها و تحریمهای اقتصادی بخشی از این فرآیند است که با وجود رویکرد تزایدی، نتوانسته آنها را به اهدافشان نزدیک کند. به همین دلیل، در دو سال اخیر شاهد عملیات روانی دیگری در قالب تهدید به حمله نظامی و اقدام مستقیم علیه تأسیسات هسته ای ایران نیز بوده ایم که بخش مکمل عملیات روانی و هجمه تبلیغاتی آنها را برای تأثیرگذاری بر فضای عمومی جامعه و افکار عمومی مردم ایران، تشکیل داده است.

و خلاصه مقاله قدس این است که عملیات روانی نمی توانست از مرزهای یک جنگ رسانه ای و تبلیغاتی فراتر رود، زیرا آنها نه توان اجرای چنین پروژه ای را داشته و دارند و نه می توانند تبعات و آثار نامشخص و در عین حال هراس آمیز آن را متحمل شوند، طراحی راهبردی جدیدی را برگزیده اند که مبنای آن شروع یک جنگ غیرمستقیم و ایذایی علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران است.

اقتصاد بیمار و منتظر

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با تشریح وضعیت فعلی اقتصاد کشور و انتظار برای اجرای هدفمند کردن یارانه ها آن را به بیماری بدحال تشبیه کرده و نوشته این شرایط به اندازه کافی آزار دهنده و فرسایشی است چه رسد به اینکه بیمار مثالی ما و خویشاوندانش هر روز با اظهارات مختلف و بعضا متناقض تیم پزشکی روبرو شوند؛ پیش از بستری شدن دائما به آنان هشدار داده می‌شد که هر لحظه تاخیر در جراحی عواقب غیر قابل برگشتی را برای سلامتی بیمار به دنبال خواهد داشت و حال تمام این گفته‌ها و هشدارها در روزهایی که تاریخ عمل مرتب به تعویق می‌افتد مانند پتک بزرگی بر سر بیمار فرود می‌آید.

به نوشته این روزنامه مسئولان تدوین و اجرای قانون دائما به کارشناسان اطمینان می‌دادند که با استفاده از مدل‌های اقتصادی پیشرفته و قابل اطمینان، تمام پیامدهای محتمل، جهش‌های قیمتی و پیامدهای قابل تصور را بررسی و برای همه آنها برنامه ربزی‌های اقتصادی لازم را انجام داده‌اند اما به موازات این اعتمادسازی، به این واقعیت هم اذعان داشتند که تنها مسئله‌ای که نه چندان قابل پیش‌بینی و به همین خاطر هم بسیار دغدغه آفرین است، عوامل روانی و اصطلاحا تورم‌های انتظاری خواهد بود.

جمهوری اسلامی در نهایت نوشته در این اتفاق بی‌تردید خلا برنامه ریزی مناسب برای اطلاع رسانی کاملا مشهود و تاثیرگذار بوده است؛ در ماه‌های اخیر شاهد آن بودیم که مسئولان مختلف دائما از تدوین بسته‌های سیاستی برای حوزه‌های متعدد مانند بسته سیاستی صنعت، آرد و نان، کشاورزی و... خبر دادند ولی حتی یک بار هم خبری از تدوین بسته سیاستی اطلاع رسانی داده نشد چراکه به طور قطع اساسا از تدوین این بسته غفلت شده است. تغییرات چند باره متولی اطلاع رسانی در این مورد نشانه غیر قابل انکاری بر این مدعا است؛ اخبار مکرر و متناقض در مورد سیاست دولت در آزادسازی قیمت آرد و نان، رواج شایعات متعدد در مورد قیمت حامل‌های انرژی هم.

تناقض در هدفمند کردن

سید علی محقق در سرمقاله ابتکار نوشته هفته گذشته دکتر احمدی نژاد درجمع مردم زنجان گفت که تقریبا ۹۰ درصد طرح هدفمند کردن یارانه ها به اجرا گذاشته شده و با یک یا حسین دیگر الباقی آن نیز اجرا خواهد شد. کمی پیش ۶۰ لیتر بنزین ۱۰۰ تومانی به عنوان سهیمه آذرماه به کارت سوخت خودروسواران ایرانی واریز شد. پس از آن هم مسئولین وزارت نیرو افزایش قیمت و یا به اصطلاح، اصلاح قیمت برق را به پایان سال و اسفندماه موکول کردند وخبری ازسرنوشت اصلاح و تغییر قیمت سایر حامل های انرژی هم در دست نیست .

به نوشته این کارشناس به عبارت دیگرعلیرغم دورخیز چندماهه اقتصاد خرد و کلان کشور برای ماراتن نفس گیر تغییر قیمت ها در قالب هدفمندسازی یارانه ها، ظاهرا بازهم به هر دلیل توافق شده است که دوره انتظار برای چکاندن ماشه طپانچه آغاز این رقابت تمدید شود.چیزی که شبیه نگهداری یک رقم چند هزارمیلیاردی در یک متکا یا بالش بزرگ برای مدت چند ماه! و یا به عبارتی جمع آوری نقدینگی دولت و تمرین نوعی ریاضت اقتصادی دولتی در دخل و خرج اعتبارات عمرانی و شاید جاری است.

خلاصه مقاله ابتکار این است که این برزخ انتظاری اما درکنار رکود و کسالت بازار و اقتصاد به اعتقاد بسیاری از اقتصاددانان تورم انتظاری را نیز بر تورم قابل پیش بینی ناشی از ماراتن هدفمندی و اصلاح قیمت ها اضافه خواهد کرد. در نهایت اینکه جناب آقای رئیس؛ شواهد نشان می دهد که بالتبع مردم به تب راضی شده اند دیگر، مرحمت فرموده، یا اجازه دهید مثل سابق برویم سرخانه و زندگی هایمان، یا هم آن ماشه را بچکانید و دستور فرمایید ماراتن را آغاز کنند... لطفا.

تعطیلی ها و زیان های اقتصادی آن

تهران امروز در گزارش اصلی خود نوشته هر چند بسیاری از منتقدین به طرح تعطیلی تهران اقدامات پیشگیرانه را مقدم بر تعطیلی دانسته و معتقدند، تعطیلات پیش‌بینی نشده موجب وارد آمدن ضررهای جبران‌ناپذیر به اقتصاد کشور می‌شود. گواه این ادعا نیز محاسبه سرانگشتی از ضرر و زیانی‌است که تعطیلات پیش بینی نشده بر اقتصاد کشور وارد می‌کند. در حقیقت ضرر و زیان هر روز تعطیلی در تهران، حدود ٣۵۰ میلیارد تومان است.

تهران امروز اضافه کرده دولت در این شرایط بحرانی تعطیلی تهران را بر هر تصمیم دیگری مقدم دانسته، حتی اگر برخی از نهاد‌های شبه دولتی و خصوصی و حتی برخی از ارگان‌های دولتی با این تصمیم همراه نشوند و در هوای آلوده تهران به فعالیت اقتصادی خود ادامه دهند.

و خلاصه این که در کنار تمام تدابیری که دولت برای کاهش آلودگی هوا در نظر گرفته تعطیلی شعب بانک‌ها مسئله‌ای‌است که مخل روند انجام کار تولید کنندگان و بازاری‌هاست.

مردم از تهران فرار کردند

جام جم در گزارش اصلی خود نوشته آلودگی هوای تهران، مردم این کلانشهر را کلافه کرده است، تا جایی که وقتی اعلام شد آلودگی هوا تا آخر هفته نیز ادامه دارد و مدارس و مراکز دولتی نیز در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه تعطیل شدند راه‌های خروجی پایتخت شلوغ شد. اگر پیش از این بهانه سفر برای شهروندان تهرانی صرفا محدود به تفریح و گشت و گذار بود، حالا آنها انگیزه محکم‌تری برای سفر به دیگر شهرهای ایران یافته‌اند.

به نوشته این روزنامه زمانی که دولت و مسوولان چاره‌ای برای هوای آلوده پایتخت پیدا نکردند، مردم این شهر راه چاره را در خارج شدن از زیر سقف آسمان تیره و تار تهران دانستند؛ آسمانی که حالا یک هفته‌ای است رنگ آبی همیشگی‌اش را به خود ندیده است. آلودگی هوای تهران حالا اتفاق چندان تازه‌ای نیست و شهرهای دیگر ایران نیز (مثل شهر اصفهان) از آلودگی هوا و البته تعطیلی بی‌نصیب نمانده‌اند.

گزارش جام جم چنین به پایان می رسد سال‌هاست که تماشای آسمان آبی در پایتخت‌ و حتی شهرهای دیگر ایران به یک رویا تبدیل شده است، به طوری که اگر سرتان را بلند کنید و به آسمان بنگرید، چیزی جز سیاهی و دود و گرد و غبار عایدتان نخواهد شد. حالا با تعطیلی آخر هفته و آلودگی هوای تهران شاید تهران و تهرانی‌ها نفسی تازه کنند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - پنجشنبه ۱۱ آذر

بی بی سی

"اعراب اسراییل را تهدید می دانند نه ایران را" نقل قولی از دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس تیتر اول جام جم است، رسالت و ایران تیتر مشترک "نخستین نشست اندیشه های راهبردی در حضور رهبر انقلاب" را برگزیده اند و قدس هم در گزارشی مرتبط از "بررسی الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت و عدالت" خبرداده است.

"سناریوهای جدید برای قیمت بنزین" تیتر نخست تهران امروز است، "حق با رهبر ایران بود اوباما از اول دروغ می گفت" در صدر گزارش های کیهان قرار دارد و خراسان از "ساخت ژنراتور آهن ربایی در کشور" خبر داده است.

با توجه به اعلام تعطیلی شهر تهران به دلیل آلودگی هوا در روز پنجشنبه سایر روزنامه ها که اکثرا غیر دولتی هستند و چشم به تک فروشی دارند، منتشر نشده اند.

گزیده مقالات

مجلس چرا در راس امور است؟

تهران امروز با محور قرار دادن گفته آیت الله خمینی درباره این که "مجلس در راس امور است" نوشته اگر در بررسی علت و چرایی در "راس امور بودن" این نهاد، نگاه واقع بینانه حاكم شود، با نهادی مواجه می‌شویم كه در دوران تثبیت انقلاب، اداره جنگ، تصویب برنامه‌های توسعه، اصلاح سیاست‌های اقتصادی و سیاسی دولت‌ها، حمایت از آرمان‌های انقلاب، پیشقراولی مبارزه با دشمنان و... نقش بی‌بدیلی داشته است به علاوه اینكه مجلس با ویژگی‌های فوق الذكر، امكان عملی بالندگی سیاسی، اعمال نظارت بر دستگاه‌های اجرایی كشور، افزایش مشاركت و نشاط سیاسی و اجتماعی مردم در اداره كشور و... را فراهم نموده است.

حسن احمدی در ادامه این مقاله افزوده البته طبیعی است همواره بین این نهاد و دیگران به‌خصوص نهاد اجرایی اختلاف ‌نظراتی شكل گرفته است كه در همه دوران مجلس و همه دولت‌ها وجود داشته است، اما مسئله این است كه این اختلاف نظر‌ها نباید مانع از ایفای نقش اصلی هیچ نهادی شود. جایگاه در راس امور بودن مجلس ایجاب می‌كند كه همگان به ابعاد نمادین این نهاد به عنوان سمبل مردم‌گرایی و مردمی بودن ام‌القرای اسلام توجه داشته باشند... اما مجلسی كه نام آن به دو رهبر بزرگ سیاسی و مذهبی تاریخ اخیر كشور (آیت‌الله مدرس امام خمینی) گره خورده، نباید وارد چالش‌های جایگاهی از سوی برخی مجریان شود.

نویسنده مقاله در پایان خاطر نشان کرده بنابراین هرگونه تمایل به دولت‌گرا ساختن این نهاد و تلاش برای دولت محوری، علاوه بر آنكه امكان از بین رفتن فرصت‌های متنوع كشور را سبب می‌شود، به آسیب دیدن وجهه مردمی نظام یاری خواهد كرد. همانطور كه ذكر شد این نهاد صرفا نقش حاكمیتی ندارد كه تغییرات كمی و كیفی دامنه اختیارات آن در راستای كارآمد ساختن روش اداره كشور تفسیر شود. بلكه مجلس را می‌توان شاقول نظارت عامه مردم بر اداره كشور توصیف كرد. بنابراین تعرض سیاسی به این نماد، موازنه مثلت قانونگذاری، اجرا و نظارت را نامتعادل خواهد كرد.

درباره مذاکرات ژنو

کیهان در سرمقاله امروزش اعلام خبر مذاکره ایران و کشورهای غربی در ژنو را دستمایه قرار داده و این موضوع را به مثابه یک پیروزی برای ایران و یک عقب نشینی برای کشورهای غربی قلمداد کرده است.

محمد ایمانی در این مقاله با بررسی برخی اتفاقات چند ماه گذشته نوشته ریچارد دالتون (سفیر سابق انگلیس در تهران) نه امروز بلكه 7 ماه پیش عنوان كرد كه "به نظر می رسد در چالش هسته ای، ایران در موضع نیرومندی است و مذاكرات برای تحریم و مهار ایران با دشواری پیش خواهد رفت". آیا اكنون دست آمریكا و انگلیس- و فرانسه نگون بخت اعتصاب زده- پای میز مذاكره پرتر از 7 ماه پیش است؟! آنها چه چیزی را باید به عنوان برگ برنده روی میز بگذارند، براساس آن چانه زنی كنند، به عنوان امتیاز بفروشند یا فشار بیاورند و به تناسب چیزی بخواهند؟ ته كیسه پاره 7 قطعنامه و بیانیه كه از اوت 2006 تا ژوئن 2010 صادر شده چه چیزی مانده جز اظهارات عجزآلود.

نویسنده سرمقاله پس از روایت این گونه ماجرا ادامه داده مثلث استكبار همه ترفندها را به كار بست تا برای ایران هزینه بتراشد و محاسبه ایران بر مبنای استراتژی "پایداری و پیشرفت" را به هم بزند. اكنون نوبت ایران است تا كدهای جدید و اطلاعات واقعی را وارد معادلات آن مثلث كند و محاسبات آنها را به هم بزند. حق ایران است كه به اعتبار جنایت تروریستی اخیر علیه دو دانشمند هسته ای خود، مذاكرات هفته آینده را تعطیل كند. همچنین ایران محق است میز مذاكره در ژنو سوئیس را تبدیل به میز محاكمه غرب در زمینه تروریسم كند.

سرمقاله نویس کیهان همچنین نوشته عقلانیت و تدبیر و طمأنینه ایران جای خود محفوظ. اما طرف غربی نباید خیال كند نجابت -آمیخته با پیروزی- ایران، بدیلی از شدت و ضربه ندارد. باید پای میز مذاكره به آنها تفهیم كرد كه اگر زبان نصیحت راه سبعیت و تروریسم سرویس های جاسوسی آمریكا و انگلیس و رژیم صهیونیستی را نبست، تلافی و مقابله به مثل ممكن است و به بهترین وجهی به آنها شیرفهم كند كه "اگر خانه ات از شیشه است، سنگ نینداز". امنیت برای دو طرف و ناامنی هم- اگر حربه شد- برای هر دو به راستی اگر قرار بر تهدید ایران و دانشمندان و تأسیسات اتمی آن است، چرا افراد و مراكز مشابه در لندن و تل آویو و واشنگتن از این به بعد باید امنیت داشته باشند.

جای خالی نظارت بر تسهیلات دهی بانکها

خراسان در مقاله ای با اشاره به نزدیک شدن "موعد نامعلوم آغاز اجرای هدفمندی یارانه ها" و ارایه بسته های حمایتی دولت در قالب تسهیلات بانکی جای نظارت بر عملکرد بانکها در این باره را خالی دیده و نوشته براساس بسته های حمایتی ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای بخش صنعت، حدود ۵۰۰ میلیارد تومان برای صادرات غیرنفتی اختصاص می یابد. سهم بخش های کشاورزی، حمل ونقل، اصناف و تولید نان صنعتی هنوز به صورت دقیق اعلام نشده است، با این حال با توجه به سهم ۳۰ درصدی بخش تولید از درآمد ۲۰ هزار میلیارد تومانی هدفمند کردن یارانه ها حدود هزار میلیارد تومان می شود. این حجم وسیع تسهیلات در حالی ارائه می شود که مطلوبیت این تسهیلات به دلیل سود اندک آن ممکن است انگیزه فرصت طلبان را برای انحراف این تسهیلات به بخش های غیر مولد اقتصاد تقویت کند.

مهدی حسن زاده در بخش دیگری از این مقاله افزوده به اعتقاد بسیاری از فعالان و کارشناسان اقتصادی وضعیت تامین منابع مالی با وجود سود بالای تسهیلات بانک ها و قوانین و ضوابط پیچیده و سخت گیرانه چندان رضایت بخش نیست.با وجود تک رقمی شدن نرخ تورم نه تنها ازکاهش سود تسهیلات بانکی خبری نیست بلکه برخی بانک ها و موسسات مالی با سوء استفاده از فضای رکودی اقتصاد و نیاز جدی تر فعالان اقتصادی به تسهیلات بانکی، سود بالاتری نسبت به سال های قبل از مشتریان خود اخذ می کنند، لذا در این شرایط وجود بسته ای برای نظارت بر عملکرد بانک ها در اعطای تسهیلات به بخش تولید ضروری است.

نویسنده در پایان یادآور شده در حقیقت بانک ها خط مقدم حمایت از تولید در راستای اجرای هدفمند کردن یارانه ها می باشند و هرگونه انحراف در اعطای تسهیلات علاوه بر این که اهداف حمایتی دولت از بخش تولید در اجرای هدفمند کردن یارانه ها را محقق نمی کند، می تواند باعث هدایت نقدینگی به بخش های غیرمولد و افزایش تورم ناشی از هدفمند کردن یارانه ها شود.

برخورد با درج غیر واقعی قیمت ها

رسالت به نقل از رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان درباره تغییرقیمت کالاها پس از هدفمندی یارانه ها نوشته تغییرات حامل‌های انرژی یک سری تغییرات را برحسب گروه‌های كالایی كه وجود دارد ایجاد می‌كند این تغییرات محاسبه می‌شود و برخی از كالاها در اولویت قرار می‌گیرند. ما دو گروه كالای اولویت ‌دار داریم كه براساس مصوبات كارگروه بر روی آن‌ها تمركز بیشتری می‌شود و با توجه به این كه ما دارای یك چارچوب مشخص هستیم كالاهایی كه تغییرات قیمتشان بالاتر از این چارچوب باشد با ‌آن‌ها برخورد می‌كنیم ولی قرار نیست ما بر روی همه كالا قیمت‌گذاری كنیم.

به گزارش این روزنامه محمد حسین نکویی مهربا اعلام این که "البته قیمت گذاری بر روی تمامی یک میلیون کالای موجود در کشور ممکن نیست" همچنین گفته درج غیر واقعی قیمت‌ها بر روی برخی از كالاها پدیده بسیار بدی است و ما نسبت به این موضوع بسیار معترض هستیم و كسانی كه درج غیر واقعی قیمت می‌كند متخلف به حساب می‌آیند.‌ما برای مبارزه با این بحث تدابیری اندیشیده‌ایم. قیمت‌ها با اسناد موجود مقایسه می‌شود و در مواردی كه تخلف صورت گرفته، یعنی درج غیر واقعی قیمت‌ها، هم كارخانه و هم فروشنده متخلف محسوب شده و با آن‌ها برخورد می شود.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - شنبه سیزدهم آذر ۸۹

بی بی سی

مردم سالاری از قول یک نماینده مجلس نوشته "جریان اصلاح طلبی را نمی توان انکارکرد" و روزنامه های جمهوری اسلامی، کیهان، رسالت، سیاست روز، قدس، جام جم، ایران، دنیای اقتصاد و جهان صنعت تیترهای اول خود را به سخنان آیت الله خامنه ای در همایش کاربردی کشور اختصاص داده اند.

"افشای همدستان ترور دانشمندان هسته ای" عنوان اصلی خبر است، حمایت نوشته "عاملان ترور اخیر به تیغ عدالت گرفتار خواهند شد"، ابتکار و خراسان از قول وزیر اطلاعات در صدر اخبار خود نوشته اند" تعدادی از عوامل ترورهای اخیر شناسایی و بازداشت شدند."

ابتکار در گزارش اصلی خود نوشته "جنگل ها در آتش سوء مدیریت می سوزد".

"پی گیری بین المللی ترور فیزیکدان ها" تیتر اول تهران امروز است و آرمان "بازداشت برخی از عوامل ترور فیزیکدان ها" را برای عنوان اصلی خود برگزیده است.

گزیده مقالات

تیم هسته ای در ژنو چه می کند

کیهان در یادداشت روز خود با اشاره به دورهای پیشین مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای اروپایی و پنج به اضافه یک به این نتیجه رسیده که: کشورهای طرف گفتگو قصد تفاهم ندارند پس جای این پرسش جدی و منطقی است که تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران در ژنو دنبال چه می گردد؟ و براساس کدام توضیح قابل قبولی قرار است در این نشست شرکت کرده و با قاتلان دانشمندان هسته ای کشورمان دور یک میز به مذاکره بنشیند؟

حسین شریعتمداری در ادامه مقاله نوشته: تصور کنید تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با نمایندگان ۱+۵ در ژنو دور میز مذاکره نشسته اند. طرف مقابل از ابتدا، خواستار توقف کامل فعالیت هسته ای شده و برای رسیدن به این مقصود از تمامی اهرمهای ممکن نیز استفاده کرده است. تحریم های اقتصادی، قطعنامه های شورای امنیت، فتنه ۸۸، ترور دانشمندان هسته ای. حالا تیم مذاکره کننده ما، قرار است چه بگوید؟ و اساساً چه نقطه مشترکی بین طرفین مذاکره وجود دارد که به عنوان کف مذاکرات انتخاب شود؟ و چه تفاهمی در میان است که به عنوان توافق نهایی مورد تایید قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در کیهان در پایان یادداشت روز خود تاکید کرده بالاخره، انتظار آن است امروز که بارها قدرتمندتر از روزهای آغاز چالش هستیم، مذاکره با ۱+۵ را که از ابتدا نیز بیرون از بستر قانونی بوده است، ترک کنیم و به جای حضور در ژنو، خرمای ختم مذاکره را پخش کرده و یقین داشته باشیم که به قول حضرت امام آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

قطر چطور انتخاب شد

حمیدرضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری نوشته انتخاب قطر به میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ فوتبال، اگرچه تا حدی تعجب برانگیز بود اما باورنکردنی نبود.جام جهانی، زمانی در قطر برگزار می شود که زمان کوتاهی به پایان موعد چشم انداز بیست ساله کشور ما باقی مانده است; موعدی که بنا به ابلاغیه رهبر قرار است ایران به قدرت اول منطقه تبدیل شود. خیز بلند قطر برای میزبانی جام جهانی، یک زنگ هشدار دهنده برای ما بود که با این حرکت لاک پشتی، آیا هنوز می توان امیدوار بود که اهداف سند چشم انداز بیست ساله در موعد مقرر تحقق یابد؟

به نوشته این مقاله میزبانی جام جهانی فوتبال، بهترین شاخص برای سنجش رشد و توسعه یک کشور نیست اما شاخص بسیار مناسبی است چرا که کشورهایی می توانند میزبان جام جهانی شوند که به حد قانع کننده ای از رشد و پیشرفت رسیده باشند. پیگیری موثر سران کشورها برای کسب میزبانی مسابقات جام جهانی، موید این مطلب است.

مردم سالاری نوشته: اکنون که چنین کشوری که یکی از کشورهای کوچک همسایه ماست میزبانی جام جهانی را به دست آورده، زنگ خطر را جدی تر می شنویم. به راستی در شرایط کنونی، آیا چشم انداز مثبتی برای این که روزی ما میزبان جام جهانی فوتبال، یا حتی جام ملت های آسیا باشیم وجود دارد؟ با بررسی روند احداث ورزشگاه ها در ایران، پاسخ به این پرسش نه فقط تا ۲۰ سال دیگر، بلکه تا نیم قرن دیگر هم، حتی اگر سایر کشورها در جا بزنند منفی است.

تحریم ها موثر یا نه

سیاست روز در گزارشی نوشته: مقامات آمریکایی تغییر لحن داده‌اند. آنها که پیش از این عنوان می‌کردند که تحریم‌ها کارساز نخواهد بود و تاثیری بر تصمیم ایران ندارد اما در یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای هم اکنون عنوان می‌کنند که تحریم‌ها تاثیر داشته است. اکنون ادعای تاثیرگذاری تحریم‌ها بر ایران نشان از آن دارد که گزینه دیگری که همان گزینه نظامی است از دستور کار خارج می‌شود.

به نوشته این روزنامه با وجود اینکه فعالیت‌های هسته‌ای ایران همچنان بر ریل پیشرفت خود در حال حرکت است و بدون توجه به بحث تحریم‌ها که به منظور تاثیرگذاری بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران تصویب و سپس تشدید شدند راه خود را ادامه می‌دهد و در عین حال علیرغم تاکید بسیاری از مقامات غربی مبنی بر اینکه تحریم‌ها بر پیشرفت‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاثیرگذار نیست اما همچنان برخی از مقامات غربی در امید تاثیرگذاری تحریم‌ها دم از اثر کردن آنها می‌زنند.

سیاست روز در نهایت می نویسد واشنگتن بر این باور است که تهران به تلاش برای توسل به روش‌های غیرقانونی جهت گریز از تحریم‌ها ادامه خواهد داد.

تسهیلات تازه در دسترس

مهدی محسنیان راد در آرمان در باره اطلاعات منتشر شده توسط وبسایت ویکی لیکس نوشته: از یک دیدگاه می‌توان فرض کرد که منتشر کردن این اطلاعات طرحی خاص با اهدافی ویژه است که دولت امریکا برای انتشار آن تسهیلاتی قرار داده است و قصد دارد که از انتشار آن در زمان خاص با هدف مورد نظرش بهره‌برداری کند.

این استاد رشته ارتباطات دانشگاه های ایران نوشته: به عقیده من این پدیده‌ای است که در آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت و روشن خواهد شد که اصل ماجرا چه بوده است. اما آنچه مسلم است این است که اگر چنین اتفاقی مثلا هشتاد سال پیش در آمریکا افتاده بود و انتشار چنین اسنادی در روزنامه‌ای چاپ و یک سری اطلاعات منتشر می‌شد، در مقایسه با شرایطی که امروزه در جهان وجود دارد به هیچ وجه نمی‌توان تصور کرد که اطلاعات با چنین سرعتی جابجا می‌شد و طبیعتا به دنبال آن نیز چنین بازخوردی را به همراه نداشت.

در ادامه مقاله آرمان آمده از نمایش وسعت گردش ارتباطات به این نتیجه برسیم که تا چه اندازه سرعت آگاه شدن و به دنبال آن وسعت آگاه شدن نیز رو به افزایش است. سرعت و وسعتى که در کنار حجم عظیم اطلاعات که حتی تحلیل و مطالعه این میزان اطلاعات توسط سازمان‌های متخصص امور خارجه هم شاید مدت‌ها زمان ببرد تا به دقت بررسی شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت که هم اکنون جامعه جهانی در حال بررسی لایه‌های نازک و همان موج‌های روی این اقیانوس اطلاعات است.

نوعی تازه از روزنامه نگاری

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته در دنیای روزنامه‌نگاری، به ویژه روزنامه‌نگاری آمریکایی اصطلاح داستان (Story) جایگاه ویژه‌ای دارد. این اصطلاح به لحاظ حرفه‌ای نشان‌دهنده یک نوع اطلاع‌رسانی است که براساس آن همه یا بیشتر جنبه‌های خبر در گزارشی کامل ارائه می‌شود و خواننده را به نقطه‌ای می‌رساند که برای همه یا بیشتر پرسش‌های خود، پاسخ‌هایی قانع‌کننده می‌یابد.

نویسنده تاکید کرده معمولا در رخدادهایی که عیار خبر بر عیار شایعه غلبه دارد، داستان با ابهام شروع می‌شود و با روشنی پایان می‌یابد. اما در رخدادهایی که شایعه بر خبر غالب است این رابطه معکوس می‌شود؛ یعنی اینکه گزارش با شفافیت آغاز می‌شود و با ابهام تمام می‌شود. آنگاه که حضور مخالفان سیاسی دولت‌ها در داستان پررنگ می‌شود، احتمال پررنگ شدن شایعه و رنگ باختن خبر بیشتر است.

به نظر سرمقاله دنیای اقتصاد در ماجرای ویکی لیکس که این روزها بر سر زبان‌ها افتاده نیز چنین رابطه‌ای برقرار است. گروهی از خبرنگاران و فعالان سیاسی چینی و همتایان آنان از دیگر کشورهای جهان از سال ۲۰۰۶ میلادی تاکنون پایگاهی اینترنتی راه انداخته‌اند و به گفته خود اسرار هویدا می‌کنند. بخشی از خبرهایی که تاکنون در این پایگاه منتشر شده از جنس خبر- شایعههایی است که مدام در روزنامه‌های جهان (به ویژه آمریکا و اروپا) منتشر می‌شود.

فرصتی برای دیپلماسی ایران

محمد فرازمند در مقاله ای در آرمان نوشته: انتشار اسناد ویکی لیکس یک شوک بزرگ برای دیپلماسی آمریکا و کشورهایی است که دارای روابط دیپلماتیک فشرده با آمریکا هستند. گذشته از سوالات و ابهامات فراوانی که درباره چرایی و چگونگی انتشار این اسناد وجود دارد، به نظر می‌رسد که دیپلماسی پنهان پس از این شوک دچار تحولی اساسی خواهد شد. دیپلمات‌ها و مقامات سیاسی از این پس با دقت بیشتری در جلسات غیرعلنی سخن خواهند گفت.

به نظر نویسنده مقاله تطابق اطلاعات منتشر شده با قرائن آشکار، از اهمیت این اطلاعات نمی‌کاهد زیرا از یک سو این تطابق تکذیب صحت اطلاعات را سخت می‌کند و از سوی دیگر باید در نظر داشت که همواره اسناد دیپلماسی پنهان، حتی آنهایی‌ که پس از چند دهه منتشر می‌شود منبع قابل اعتنایی برای پژهشگران و تحلیل‌گران سیاسی است.

مقاله آرمان نتیجه گیری کرده که پاره‌ای از اسناد منتشر شده ویکی لیکس برای دیپلماسی ایران می‌تواند فرصت باشد به شرط آنکه فرصت سوزی نکند و موشکافانه و با اعتبار دادن به نظرات کارشناسی با شرایط جدید برخورد کند و از این فرصت خوب استفاده کند.

استدلال سفیر سابق ایران در بحرین بر این اساس است که کشور‌هایی مانند ایران که روابطی با آمریکا ندارند از خطرات انتشار این اسناد مصون هستند و نباید نگران آثار ناشی از این انقلاب اطلاعاتی باشند. اما رسانه‌های مستقل تر عربی عصبانیت افکار عمومی‌ عربی را از خبر طرفداری سران عرب از حمله به ایران منعکس کرده اند و سوال می‌کنند چرا باید سران عرب از جنگ دیگری در منطقه و حمله آمریکا و اسرائیل به ایران حمایت کنند؟

چالش های بازار پتروشیمی‌

پویا نعمت‌اللهی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته سازمان کشورهای عربی صادرکننده‌‌ نفت در گزارش جدید خود پیش‌بینی کرده که این سازمان در نظر دارد در آینده میران حدود نیمی از کل تولید پتروشیمی دنیا را به خود اختصاص دهد. در سال ۲۰۰۷ کشورهای این سازمان حدود ۹ درصد از بازار پتروشیمی دنیا را در اختیار داشتند.

به گزارش این مقاله در حال حاضر کشور عربستان تمرکز ویژه‌ای روی فعالیت‌های صنعت پتروشیمی پیدا کرده و در سازمان ‌OAPEC هم مقام اول تولید است. به نظر می‌رسد این فعالیت‌ها در راستای متنوع‌سازی درآمدهای صادراتی اعراب باشد به‌گونه‌ای که از خام‌فروشی به سوی تولید کالاهای با ارزش‌افزوده‌‌ بیشتر سوق یافته‌اند.

سرمقاله جهان صنعت یادآوری کرده با دورخیز کشورهای عربی، عملا تولیدکننده‌های غربی چه‌بسا پروژه‌های پتروشیمی خود را به صورت معلق درآورند چرا‌ که منابع خام این صنعت به‌ وفور در اختیار کشورهای عرب قرار دارد و تولید محصولات پتروشیمی از توجیه‌پذیری بیشتری برخوردار بوده و اقتصادی‌تر است. توضیح اینکه اعراب حدود ۶۰ درصد از ذخایر قابل ‌استحصال دنیا را در اختیار دارند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۱۴ آذر

بی بی سی

"متکی و کلینتون بر سر یک میز" تیتر اول مردم سالاری است، "متکی و کلینتون خبرسازان نشست بحرین" عنوان اصلی جامجم است، آرمان از "ماجرای سلام‌ کلینتون و پاسخ ‌متکی" نوشته است،"حقوق ملت ایران را به مذاکره نمی گذاریم" به نقل از دبیر شورای عالی امنیت ملی تیتر اول کیهان است، قدسهمین گزارش را با تیتر "موافقت مشروط ایران با تشكیل بانك سوخت هسته ای" منعکس کرده وخراسان نوشته "حقوق ملت ایران نمی تواند موضوع گفت وگو با ۱+۵ باشد".

"راهبرد غلط گذشته را کنار بگذارید" به نقل از رییس دولت تیتر اول حمایت است، همین گزارش با تیتر "همسوئی با تروریسم رسوائی برای شورای امنیت" در رسالت آمده، ایران با "غرب راهبرد غلط گذشته را كنار بگذارد" و آفرینش با "دست از دشمنی بردارید و برای همکاری های سازنده مذاکره کنید" همین گزارش را منعکس کرده است.

"مسئولیت‌های فراموش‌شده در یك كلان شهر" گزارش اصلی سیاست روز است، ابتکار پرسیده "مسئول تامین امنیت جانی زائران ایرانی کیست"، "مخالفت مراجع با نمایش چهره حضرت عباس" تیتر تهران امروز است، جمهوری اسلامی از قول آیت الله صافی نوشته "استقلال حوزه ها باید حفظ شود" و خبردر صدر اخبار خود نوشته "اصولگرایان تلاش برای وحدت یا فعالیت زودرس انتخاباتی".

"اصلاح قریب‌الوقوع قیمت‌ها" تیتر اصلی دنیای اقتصاد و جهان صنعت "فرصت 14 روزه دستگاه‌ها برای بودجه 90" را در صدر اخبار خود آورده است.

گزیده مقالات

مذاکره ژنو و بی اعتمادی ها

کیهان برای دومین روز در سرمقاله خود با مذاکرات ژنو مخالفت کرده و نوشته غربی ها بحث مبادله مواد هسته ای را دقیقا از روزی پیش كشیدند كه از یك طرف مطمئن شدند درخواست تعلیق غنی سازی از ایران یك مطالبه دست نیافتنی است و از طرف دیگر به لحاظ منطقه ای خود را بیش از هر وقت دیگری نیازمند تعامل با ایران یافتند.

به نوشته این روزنامه بحث از مبادله وارد ادبیات مذاكراتی 1+5 با ایران شد برای اینكه در همان حال كه آبروی غرب محفوظ مانده، راهی برای كوتاه آمدن و طلب همكاری از ایران، گشوده شود. ایران در اصل با مكانیسم مبادله مخالفت نكرد و بحث فقط بر سر این بود كه چه ضمانتی هست كه در ازای موادی كه تحویل می دهد، چیزی هم دریافت كند؟ برخورد آمریكا با بیانیه تهران نشان داد كه نگرانی ایران در این مورد كاملا به جا بوده است.

کیهان افزوده آخرین خبرها نشان می دهد فرمول هایی كه طرف غربی با خود به ژنو می آورد بسیار ارتجاعی تر از پیشنهاد وین است. اگرچه همانطور كه مقام های كشورمان به طور رسمی هم اعلام كرده اند بحث درباره مبادله و اساسا هیچ بحث هسته ای به جز مواردی كه در بسته 2008 ایران آمده، در دستور كار مذاكرات با 1+5 نخواهد بود اما اگر هم بنا باشد كه روزی مذاكرات با گروه وین از سر گرفته شود، جز بیانیه تهران مبنای دیگری برای آن قابل پذیرش نیست.

مذاکرات آتی متفاوت است

روژیا یکتا در سرمقاله جهان صنعت نوشته نزدیک به 15ماه از آخرین‌ گفت‌وگوهای ایران با گروه 1+5 می‌گذرد و قرار است این امر هفته آینده طی دو روز یعنی در ششم و هفتم ماه دسامبر انجام شود.اما ظاهرا این بار با دفعات قبل تفاوت‌هایی دارد که شاید در تصمیم‌گیری‌ها (گرچه بسیار بعید به نظر می‌رسد) تاثیر‌گذار باشد.

به نوشته این روزنامه رد و بدل سلا‌م بین منوچهر متکی با هیلا‌ری کلینتون در اجلا‌س منامه‌ حتی اگر با عنوان سنت اسلا‌می مطرح شود، بی‌تردید از آغاز تغییر شرایط خبر می‌دهد. مشخص نیست که این عقب‌نشینی دولت آمریکا از سیاست‌های دوگانه‌اش به چه دلیل است‌ اما آنچه غیر‌قابل انکار است تاثیر انتشار اسنادی در سایت ویکی‌لیکس است که سبب شده تا طرف آمریکایی در سیاست‌های خود فعال‌تر از گذشته به نظر رسد‌ زیرا چنین‌رفتارهایی ‌آن هم در شرایط فعلی با وجود‌ این همه تهدید و بگیر و ببند جای تفکر دارد.

سرمقاله جهان صنعت معتقد است بحث سوال برانگیز‌تر این است که آیا دست‌اندر‌کاران سیاست خارجی ایران به این نتیجه رسیده‌اند که باید در سیاست خارجی خود تجدید نظر کنند؟ پاسخ این سوال مثبت است، بهتر است در این‌باره با مردم دقیق‌تر صحبت شود.

سلام و علیک سرد متكی و كلینتون

تهران امروز در گزارش اصلی خود نوشته نشست منامه در حالی در بحرین با حضور وزرای خارجه ایران و آمریكا آغاز شد كه هم توام با حاشیه های جالب بود و هم سخنان كم سابقه‌ای از سوی مقامات ایرانی و آمریكایی بیان شد. هیلاری كلینتون از بی اعتنایی منوچهر متكی در مواجهه با خود گلایه كرد اما متکی تاكید كرد كه بنابر سنت اسلامی به سلام كلینتون پاسخ داده است. وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص ادعای خانم كلینتون مبنی بر بی اعتنایی وزیر خارجه ایران به دادن پاسخ سلام گفت: خانم كلینتون در زمان احوالپرسی من با پادشاه اردن ابتدا به من سلام كرد و من نیز بر اساس سنت اسلامی جواب سلام ایشان را دادم.

به نوشته این روزنامه سلام و علیک سرد متکی و کلینتون در حالی صورت گرفته که قرار است روز دوشنبه نمایندگان ایران و گروه 1 + 5 گرد هم بیایند تا پس از ماه‌ها وقفه گفت‌وگوهای خود را از سر بگیرند. اما در منامه این تنها حاشیه نبود که توجه خبرنگاران را به خود جلب کرد. بلکه سخنان وزیران امور خارجه آمریکا و ایران نیز قابل توجه بود.

تهران امروز در عنی حال نوشته خانم کلینتون از پذیرش غنی سازی در ایران در شرایطی خاص سخن گفت و از سوی دیگر متكی از ایجاد بانك سوخت خبر داد.

اعدام شهلا و چه کسی شلیک کرد

مصطفی بدرالسادات دو روز بعد از اعدام شهلا جاهد در آرمان نوشته صبح روز چهارشنبه هنوز امیدوار بودم خانواده لاله سحرخیزان، پای چوبه دار، از گناه شهلا جاهد بگذرند و زندگی دوباره شهلا را، خیراتی برای روح لاله کنند. اما هنگامی که خبر آمد شهلا قصاص شد انگار آبی سرد روی سرم ریختند؛ دیگر هیچ کاری نمی شد کرد.

به نوشته این مقاله باید واقع بین بود و در مسیر نجات یک انسان از مرگ، حساب شده و به دور از احساسات حرکت کرد و در همه مراحل، عواطف و غم‌های خانواده داغدار را در نظر گرفت والا با یک طرفه کردن موضوع، کورسوهای امید نیز از بین می‌روند و نتیجه همان می‌شود که دیدیم. اگر رسانه‌ها بهتر حرکت می‌کردند، خانواده لاله حتما رضایت می‌دادند اما هر چه باشد، باید گفت که سهم رسانه‌ها در تصمیم نهایی اولیای دم، اندک نبوده است و این چیزی است که خود آنها نیز بدان تصریح داشته و گفته‌اند مصاحبه‌های شهلا و وکیل اش با رسانه‌ها، ما را بر آن داشت که رضایت ندهیم.

آرمان اضافه کرده شهلا جاهد، هر چند مرتکب قتل شد اما تاوانش را پس داد و آنچه از این ماجرا به جای می‌ماند، این واقعیت است که شهلا از ابتدا قاتل و جانی نبود.

راهكار اقتصادی مقابله با آلودگی

ناصر یارمحمدیان در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته این روز‌ها پدیده آلودگی از مهم‌ترین مسائل شهر تهران و اصفهان به شمار می‌رود كه منجر به تعطیلی چندین روز در این دو شهر شده است. با وجود اینكه هدف از تعطیلی‌ها حفظ سلامت شهروندان و محافظت آنان در برابر آلودگی ذكر شده، اما متاسفانه با وجود تعطیلات برای فروكش كردن آلودگی نه تنها شاهد بهبود آلودگی نبودیم، بلكه حتی با افزایش حرکت های شخصی سایه تیره آلودگی بر سطح شهر اصفهان بیشتر شده است.

به نوشته این مقاله حوزه اقتصاد محیط زیست سال‌ها است برای پدیده آلودگی هوا، پیشنهادهایی ارائه داده و اجرای آن در بسیاری كشور‌ها با موفقیت روبه‌رو بوده است. آلودگی هوا یك پدیده خارجی است كه دارای اثرات خارجی منفی می‌باشد؛ به این معنی كه عاملانی كه فعالیتشان منجر به انتشار آلودگی می‌شود، خود هزینه انتشار آلودگی را تحمل نمی‌كنند و این هزینه را به سایر عاملانی كه مسوولیتی در انتشار آلودگی ندارند، تحمیل می‌كنند.

دنیای اقتصاد اضافه کرده اثرات خارجی همیشه باعث می‌شود میان فایده‌های اجتماعی و خصوصی تفاوت ایجاد شود؛ به این معنی كه رفتار بهینه یابی شخصی با بهینه اجتماعی در تضاد است و بهینه‌یابی خصوصی منجر به بهینه اجتماعی نمی‌شود. اگر بخواهیم از دریچه علم اقتصاد به علت آلودگی نگاه كنیم، علت آلودگی را باید در وجود اختلاف میان فایده خالص شخصی و فایده خالص اجتماعی ببینیم.

خصوصی سازی و واقعیتش

حسین عبده‌تبریزی در مقاله ای در آرمان نوشته اصلی‌ترین مشکل پیش‌روی واگذاری شرکت‌های دولتی و خصوصی‌سازی این است که می‌گوییم بخش‌خصوصی ضعیفی داریم و این بخش‌خصوصی به دلیل بزرگ بودن دولت، نقدینگی لازم را برای خرید دارایی‌های دولت ندارد. در تمام دنیا اینگونه است که در زمان خصوصی‌سازی بخش زیادی از سهام به وسیله سرمایه‌گذارانی از دیگر کشورها خریداری می‌شود.

به نوشته این کارشناس اقتصادی یکی از مشکلات دیگر خصوصی‌سازی اشکالات ساختاری برخی بنگاه‌های دولتی است. به طوری که اگر اصلاح ساختار صورت نگیرد، انحصار بخش دولتی به بخش‌خصوصی منتقل می‌شود که خطرناک‌تر است. اما با وجود نیاز به تجدید ساختار در برخی صنایع و شرکت‌های دولتی، نظر به این که مقوله خصوصی‌سازی در کشور ما با تاخیر انجام می‌شود و آثار مخرب آن بسیار است، این نگرانی وجود دارد که تجدید ساختار بهانه‌ای شود برای تاخیر بیشتر خصوصی سازی و از این نظر از موضع اجرایی تاکید روی اصلاح ساختار وجود ندارد.

نویسنده مقاله آرمان ابراز عقیده کرده اجرای قوانین یکی دیگر از مشکلاتی است که پیش روی واگذاری‌ها قرار دارد. ما هر قدر هم بخواهیم عادلانه و بی‌طرفانه قضاوت کنیم، در مورد برنامه چهارم توسعه، انحرافاتی مشاهده می‌شود. در مورد سایر قوانین نیز اجرای این قوانین مشکلاتی دارد. با این وجود احساس می‌شود که اکنون بیشتر از کمبود قوانین به درست اجرا شدن قوانین نیازمندیم.به طور کلی خصوصی‌سازی در دولت‌های قبلی هم با کندی همراه بوده است. بسیاری از آن ها که امروز داعیه بازار آزاد دارند، وقتی خودشان در راس امور بودند، متاسفانه از اسب پیاده نشدند.

کمبود آب شرب در خراسان

خراسان در گزارش اصلی خود نوشته قصه پروژه های بزرگ در مشهد و از جمله آب شرب و مقابله با کمبود آب جدا جای تامل دارد!! و به عبارت دیگر برای شکست طلسم برخی پروژه های بزرگ در مشهد معلوم نیست که چه باید کرد.روزگاری مشهد تشنه بود و شرایطی پیدا کرده بود که مدیران تدبیر را در سهمیه بندی دانستند و هر روز آب یک محله و منطقه را قطع می کردند اما دولت نهم با حفر بیش از ۱۰۰ حلقه چاه و سرعت بخشیدن به خط انتقال آب سددوستی به مشهد بحران کمبود آب شرب را در مشهد شکست تاجایی که دیگر نیازی به سهمیه بندی نبود.

به نوشته این گزارش در حال حاضر از سد دوستی هر ثانیه ۶مترمکعب آب می تواند وارد شبکه شود و تشنگی مشهد را کامل برطرف کند. حال این که چرا تنها از یک سوم ظرفیت بهره برداری می شود خود از سوالاتی است که آن هم معلوم نیست از چه کسی باید پرسید.در تاریخ بهره برداری اعلام شد به دلیل این که شبکه توزیع پاسخ گو نیست از ۶مترمکعب آب، 2.5 متر وارد شبکه می شود و به مرور این ظرفیت کامل خواهد شد اما با گذشت حدود ۲۲ماه هنوز مردم در تامین آب مشکل دارند و سرمایه گذاری انجام شده و ظرفیت به وجود آمده مورد بهره برداری قرار نگرفته است.

خراسان اضافه کرده نباید فراموش کرد آن روزی را که احمدی نژاد سوار بر مینی بوس برای راه اندازی و بهره برداری، مسیر لوله را طی می کرد و مژده انتقال آب سددوستی را به مشهد داد همه تحسین کردند و تقدیر اما...

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه پانزدهم آذر

بی بی سی

"خودکفایی ایران در تولید انبوه کیک زرد" تیتر اول روزنامه های ایران، رسالت و خراسان است، تهران امروزاز "بدرقه مذاکره کنندگان با کیک زرد" خبر داده و مردم سالاری از "استقبال از مذاکرات با کیک زرد".

آرمان، خبر و جهان صنعت از "حذف چهار وزارتخانه" خبر داده است.

"شکست تحریمها با تجارت 60 میلیارد دلاری" عنوان اصلی قدس است و تفاهم همین خبر را با واردات چهل میلیارد دلار و صادرات هفده میلیارد" منعکس کرده است.

"گسترش چتر حفاظتی برای دانشمندان هسته ای" عنوان اول حمایت و آفرینش است.

"جزئیات سهمیه بندی کنکور نود" در صدر اخبار جام جم آمده، "آغاز علنی نشست های انتخاباتی" گزارش اصلی ابتکار است و "رشد تیراژ در کنار افت متراژ" تیتر یک دنیای اقتصاد است.

گزیده مقالات

مذاکرات هسته ای و تهدیدها

حسن بهشتی‌پور در مقاله ای در آرمان به ارتباط بین افشاگری ویکی لیکس و ترور دانشمندان ایرانی با مذاکرات هسته ای پرداخته و نوشته اسناد ویکی‌لیکس نمی‌تواند سنخیتی با مذاکراتی با این ابعاد داشته باشد و تنها و بزرگترین ضرر انتشار این اسناد برای آمریکا این است که طرف مقابل مذاکره بعد از این در ملاحظات خود در برابر ایالات متحده تجدیدنظر می‌کند. اسناد منتشر شده توسط ویکی‌لیکس نقطه ضعفی به آن معنا محسوب نمی‌شود تا بتوان از آن در مذاکرات استفاده کند.

به نظر نویسنده این مقاله در مورد ترورهای اخیر در تهران هم اگر ایران اسنادی برای اثبات ارتباط مستقیم این ترورها با دولت های دیگر به دست آورد برگ برنده‌ای مبنی بر تناقض در رفتار و گفتار غرب خواهد بود.

سرانجام مقاله آرمان این است که بحث در این است که غرب همواره می‌خواهد نظر خود را بر ما تحمیل کند. توقف غنی‌سازی خط قرمز ما به شمار می‌رود و غرب نیز این موضوع را می‌داند، زمانی که 2 سال و نیم غنی‌سازی را متوقف کردیم غرب هیچ اقدام مناسبی در برابر حسن نیت ما انجام نداد. اگر رویه غرب در برابر موضوع هسته‌ای ایران تغییر کند آن وقت می‌توان بحث تغییر که از سوی آنها مطرح شد را باور کرد.

نگاه عرب های همسایه به ایران

آفرینش در سرمقاله خود اظهار نظر کرده که دشمنی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ایران به دوران بعد از انقلاب محدود نمی شود بلکه کشورهای فعلی عضو شورای همکاری خلیج فارس به ویژه عربستان در دوره شاه نیز سیاست مهار ایران را دنبال می کردند. در جنگ هشت ساله عراق بر ضد ایران اعراب (به جز کشور هایی چند) حمایت از عراق را با اهرم های حمایت سیاسی تبلیغاتی مالی و... در پیش گرفتند.

به نوشته این مقاله اظهارات مقامات و سیاست‌های کشور های عرب حاشیه خلیج فارس بویژه امارات و عربستان در مواردی همچون حمایت از حمله به ایران، مقایسه ایران با اسرائیل و همکاری بیشتر با تحریم ها بر ضد ایران نشان از افزایش همگرایی با غرب در این کشورها بر ضد ایران است تا جایی که حتی اظهارات خیلی عریان وگستاخانه‌ای نیز انجام گرفته است. علاوه بر این در رویکرد اعمالی و در صحنه واقعی سیاست خارجی این کشور ها بویژه کشور هایی نظیر عربستان امارات وبحرین کوشیده اند تا با استفاده از ابزار های گوناگون اقتصادی وسیاسی فشار هایی را بر ایران وارد کنند.

علی رمضانی در سرمقاله آفرینش نتیجه گرفته که نباید با دیدی سیاه و سفید به کشورها نگریست و آنان را دشمنان مطلق یا دوستان متحد دانست چه اینکه واقعیات سیاست خارجی هر کشوری بویژه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس متاثر از دلایل چندی است دلایلی که از یک سو به منافع ملی این کشور های کوچک و بزرگ ارتباط دارد و از سوی دیگر پیوند های سیاسی و امنیتی این کشور ها با غرب بویژه واشنگتن مرتبط است همین امر است که بیش از هر زمانی باید از نگاه های صرفا خوش بینانه به رویکرد این کشور ها در قبال ایران پرهیز کرد.

روایت متفاوت از سرنوشت دو آلمانی

مطهره شفیعی در گزارش اصلی تهران امروز نوشته هنوز سه ماه از اعتراض دستگاه قضایی به اقدامات دولت در‌خصوص اعلام اخباری که به این دستگاه مرتبط است، نگذشته بود که بار دیگر اسفندیار رحیم‌مشایی در گفت‌وگو با نشریه فرانکفورتر آلگماینه آلمان از پرونده قضایی که برای دو متهم آلمانی در قوه‌قضائیه گشوده شده است، سخن گفت و وعده‌هایی به خانواده این دو بازداشت شده، داد.

به نوشته این روزنامه رئیس دفتر رئیس‌جمهور در مصاحبه‌ای که روز گذشته منتشر شد، اتهام دو تبعه آلمانی که با ویزای توریستی وارد ایران شدند و سپس در پوشش خبرنگار با خانواده سکینه آشتیانی به گفت‌وگو پرداخته بودند را جاسوسی ندانست و حتی وعده داد که احتمال دارد که این دو بازداشت شده بتوانند شب کریسمس را در کنار خانواده‌هایشان در سفارت آلمان در تهران جشن بگیرند.

تهران امروز نوشته مشایی در حالی اتهام جاسوسی را از این دو بازداشت شده آلمانی رد کرد که اخیرا حجت الاسلام اژدر شریفی، رئیس قوه‌قضائیه استان آذربایجان شرقی اعلام کرده بود که جرم جاسوسی دو تبعه آلمانی محرز و ثابت شده است. یک مقام دیگر قضائی هم گفته بود دو آلمانی در ایران دنبال اهداف خاصی بودند که به محض اثبات این موضوع، دستگیر شدند و هم اکنون نیز در بازداشت به‌سر می‌برند.

توطئه ویکی لیکس

روزنامه جمهوری اسلامی درباره افشاگری ویکی لیکس نوشته موضوع مهمتر به رفتار مشکوک واشنگتن باز می‌گردد. پیش از این مقامات آمریکا و دستگاه‌های اطلاعاتی حتی در مورد مظنونین و کسانی که ممکن است به نحوی به اطلاعات طبقه بندی شده دسترسی یابند، بیشترین شدت عمل ممکن را نشان می‌دادند ولی اکنون با علم به اینکه چنین حجم عظیمی از اطلاعات وزارت خارجه آمریکا به بیرون درز کرده، واکنش قابل ذکری که متناسب با ابعاد خسارات و لطمه‌های وارده باشد، به چشم نمی‌خورد چیزی که به شدت مشکوک است.

مقاله سئوال کرده آیا حیثیت ملی و جهانی دستگاههای اطلاعاتی آمریکا با در نظر گرفتن انتشار این همه سند و اطلاعات، البته اگر عمدی نباشد، خدشه‌دار نمی‌شود؟ به ویژه آنکه انتشار 4 میلیون سند را نمی‌توان "درز اطلاعات" نامید. چرا که در سیستم‌های اطلاعاتی، "درز اطلاعات" معنی خاصی دارد که در حد یک یا چند سند خلاصه می‌شود و در نتیجه با علم به لو رفتن 4 میلیون سند باید به مقامات ارشد اطلاعاتی، "مدال لیاقت" داد.

روزنامه جمهوری اسلامی ابهام بزرگتر را آن جا دیده که در این افشاگریها، تقریباً کسی غافلگیر نشده و حتی در سلسله مراتب فرماندهی و مدیریت اطلاعات هم هیچگونه اتفاقی رخ نداد. نه کسی برکنار شد، نه کسی استعفا داده و نه حتی کسی مورد بازخواست قرار گرفته که چرا بر اثر بی کفایتی، وی و دستیارانش چنین فاجعه‌ای رخ داده است. حتی این احتمال جدی وجود دارد که طراحان این طرح جدید "یورش اطلاعاتی واشنگتن"، مورد تشویق نیز قرار گیرند. چرا که توانسته‌اند از اسناد اطلاعات "بایگانی راکد" وزارت خارجه آمریکا چنین موج تصنعی و فریبکارانه‌ای را به وجود آورند.

دو مصوبه مجلس و یک سوال‌

طهماسب طلایی در سرمقاله جهان صنعت نوشته مصوبه‌های جدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی روز گذشته که در قالب برنامه پنجم توسعه کشور بود دو نکته جالب به همراه داشت که اندکی تامل‌برانگیز نیز بود. اول آنکه دولت باید تا سال دوم برنامه چهار وزارتخانه را منحل کند و از 21 وزارتخانه به 17 وزارتخانه برسد. موضوع دیگر هم اجازه‌ای بود که مجلس به دولت داد و در قالب آن دولت می‌تواند بدون جلب‌نظر موافق کارمندان، آنها را از اداره‌ای به اداره دیگر در سطح شهرستان منتقل کند.

به نظر این مقاله باید یک سوال جدی را مطرح کرد که چرا در شرایطی که دولت از استخدام‌های جدید می‌گوید، لایحه‌اش برای چهار انحلال بزرگ توسط مجلس تصویب می‌شود و مجلسیان این سوال را نمی‌پرسند که این دو اقدام دولت چگونه در یک اقلیم گنجیده است. از سوی دیگر انبوه کارمندان این وزارتخانه‌ها و احتمال ریزش بخشی از آنها با چه تدبیری مواجه است که سرنوشت طرحی چون انتقال از تهران را نبینیم.

سرمقاله جهان صنعت سرانجام پرسیده آیا این که دولت بر کارمندان خود مسلط باشد نقض حقوق کارمندان برای آسایش دولت در انحلال چهار وزارتخانه نیست؟ با طرح این دو نکته از مصوبات روز گذشته را به عنوان یک سوال مطرح می‌کنیم تا شاید ذهن انبوه کارمندانی که از شنیدن این خبر نگران می‌شوند را پاسخگو شود.

از مالیات تورمی تا مالیات تنفسی!

مهدی نصرتی در سرمقاله دنیای اقتصاد پیشنهاد کرده که مالیات تنفسی وضع شود که شباهت‌های جالبی با مالیات تورمی دارد. مالیات تورمی که از آن با عنوان مالیات خاموش یا مالیات پنهانی یاد می‌شود وقتی که دولت ها اقدام به انتشار پول کرده و کسری بودجه خود را از این طریق جبران می‌کنند.

نویسنده مقاله مالیات تنفسی جهت مقابله با آلودگی هوا مطرح می کند چرا که معتقد است ما نه تنها نفت و سرمایه‌های تجدیدناپذیرمان را هزینه می‌کنیم، بلکه بر مهم‌ترین سرمایه شخصی افراد- یعنی سلامتی- نیز چوب حراج می زنیم. به غیر از بیماران قلبی و افراد کهنسالی که مالیات تنفسی خود را نقدا- و در قالب سکته و بیماری‌هالی قلبی می‌پردازند.

سرمقاله دنیای اقتصاد این نوع مالیات را یک الگوی مدیریت می خواند و می نویسد می‌توانیم این الگو را به مردم جهان معرفی کنیم و به این‌ترتیب بسیاری شهرهای گران دنیا مانند مسکو، لندن و توکیو با به کاربردن ابزار مالیات تنفسی تبدیل به شهرهایی ارزان و البته غیرسالم خواهند شد! اما یک نکته را فراموش نکنیم: در دنیای صنعتی و شهرنشینی امروز،‌ داشتن هوای پاک، مجانی نیست و باید برای آن هزینه کرد. اگر حاضر نیستیم این هزینه را بپردازیم،‌ باید از سلامتی شهروندان مایه بگذاریم!

راهی برای خروج داوطلبانه

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته تعطیلی پایتخت شاید باعث کاهش میزان آلودگی هوا شود اما تبعات منفی این تعطیلی ها هم که در آینده خود را نشان خواهد داد کمتر از اثرات منفی آلودگی هوا نیست به ویژه تاثیراتی که این تعطیلی های پی درپی در آینده توسعه و اقتصاد و بهره وری کشور خواهد داشت. این یک امر مسلم است که پایتخت هر کشوری نماد توسعه و پیشرفت، فرهنگ و تمدن همگانی، ارزش ها و هنجارهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی آن کشور است و بنابرین هر اتفاقی که در آن روی دهد کل کشور را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

به نوشته این مقاله اگر تمام سعی و کوشش مان بر این باشد که کل آلودگی را از بین ببریم شاید به دور از منطق و عقلا نیت باشد به هر حال برای توسعه و پیشرفت بالا جبار نیاز به کار و تلا ش و کارخانه و صنعت و ترافیک و آلودگی و این قبیل مقولا ت است و این پدیده ها نیز طبعا آلوده زا هستند. بنابراین باید به صورت برنامه ریزی شده و دقیق دنبال طرح های دیگر رفت که شاید پایه و اساس این طرح ها و برنامه ها کاستن از حجم بالا ی تراکم و تمرکز در شهر تهران است.

سئوال نهائی سرمقاله مردم سالاری این است که را شهری که شاید کمتر از یک سی ام فضای مسکونی کشور را دارد یک ششم جمعیت را که بیشتر کارآمد و فعال هستند در خود جای دهد؟ دولت باید برنامه هایی برای ایجاد روزافزون مراکز صنعتی، تولیدی، عمرانی و ایجاد اشتغال در سایر استانها داشته باشد تا بدون اینکه نیازی به اصرار و تمنا و ابلا غ و بخشنامه به ادارات باشد متقاضیان با میل و اراده و اشتیاق تهران را ترک کنند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 16 آذر

بی بی سی

کیهان از قول دبیر شورای امنیت ملی ایران نوشته "پنج به اضافه یک باید در مورد ترور دکتر شهریاری پاسخگو باشد"، حمایت از "سردرگمی پنج به اضافه یک در برابر تیم مذاکره کننده ایران"، ابتکار نوشته "مذاکره داغ در سرمای ژنو"، سیاست روز معتقد است "سایه سنگین خون شهید شهریاری بر سر گروه پنج به اضافه یک" افتاده است، خراسان نوشته "مذاکرات ایران و ۱+۵ پس از ۱۴ ماه از سر گرفته شد" وتهران امروز خبر داده "سایه دانشمند شهید بر مذاکرات ژنو".

"حکم اعدام برای 7 واردکننده مواد مخدر به زندان" تیتر اول جام جم است، "قیمت بنزین در 173 نقطه از جهان" گزارش اصلی آرمان است و آفرینش از زبان رهبر جمهوری اسلامی نوشته "اقدامات موثر در حج امسال را نهادینه کنید".

جمهوری اسلامی از "آغاز عملیات اجرائی طرح عظیم احداث راه آهن شرق" خبر داده، دنیای اقتصاد از "رونمایی اولیه از بودجه سال نود" نوشته و "خانه تکانی ردیف بودجه های نود" تیتر اصلی جهان صنعتاست.

گزیده مقالات

انتقاد از ترکیه

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود از رفع تیرگی روابط ترکیه و اسرائیل انتقاد کرده و نوشته ترکیه و اسرائیل 60 سال پیش درحالی که مسلمانان و کشورهای خاورمیانه و اسلامی با شکل گیری اسرائیل و توسعه طلبی‌های آن مخالفت می‌کردند، با یکدیگر رابطه برقرار کردند و حکومت ترکیه از سال 1328 با این توجیه که رابطه با رژیمی که در سازمان ملل پذیرفته شده، در زمره نیازهای حقوق بین الملل است، اسرائیل را به رسمیت شناخت و در بالاترین سطح با آن روابط استراتژیک برقرار کرد و این رابطه هیچگاه تحت الشعاع تحولات خاورمیانه قرار نگرفت.

این روزنامه که در ماه های گذشته از سیاست های دولت اردوغان در ابراز مخالفت با تل آویو تحسین کرده بود در سرمقاله امروز خود نوشته - چگونگی نگاه به اسرائیل در میان برخی از کشورها از جمله ترکیه و حتی بعضی مسلمانان، به خاطر عدم شناخت صحیح شرایط موجود است. ترکیه به جای نگاه استراتژیک به تحکیم روابط با اسرائیل باید براساس شناخت و نگاهی استراتژیک و ایدئولوژیک در مقابله با سیاستهای تل آویو دست یابد.

به نظر روزنامه جمهوری اسلامی شاید مهمترین عامل در سیاست خارجی دولت ترکیه، نقش پذیری و تبعیت دستگاه دیپلماسی این کشور از سیاستهای آمریکاست؛ از سویی دولت اسلام گرا بدون لائیک ها قادر به تصمیم گیری نیست. این ضعف در قدرت، آنچنان چشمگیر است که دولت اردوغان طی چند سالی که روی کار آمده، نتوانسته مهمترین شعار خود را مبنی بر آزادسازی حجاب در دانشگاههای این کشور محقق سازد.

انقلاب ویکی لیکس

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته تنها چند هفته کافی بود تا وب سایت ویکی لیکس به آن میزان از شهرت برسد که در کنار ویکی پدیا به معروفترین ویکی‌های جهان تبدیل شوند. ویکی لیکس، با انتشار اسناد محرمانه وزارت خارجه آمریکا، خشم کشورهای مختلف را برانگیخته است و البته متناسب با ماهیت اسناد، واکنشهای متفاوت و متناقضی را در پی داشته است.

به نوشته این مقاله شاید اغراق نباشد اگر بگوئیم تمامی کشورها میل به پلیسی کردن اطراف خود دارند چیزی که بعد از واقعه 11 سپتامبر به سرعت رخ داد. آمریکا تمام تلاش خود را صرف امنیتی کردن فضای دنیا نمود و البته پشت سیاست امنیتی کردن دنیا، اتفاقات ناگواری چون اشغال عراق، افغانستان و فروش تسلیحات به کشورهای منطقه رخ نمود. بدیهی است سالها، جهان مجبور به پرداخت تاوان این اقدامات خواهد بود.

سرمقاله ابتکار تاکید می کند آنچه تا کنون پیرامون ایران در افشاگری های ویکی لیکس مشاهده شده بیشتر مجموعه ای تحلیل بوده است و کمتر شاهد سند معتبر می‌باشیم. بنابراین نمی‌توان گفت هرآنچه را که ویکی منتشر کرده است از ارزش سندیت برخوردار می‌باشد بخشی از آنچه در این اسناد وجود دارد ارزش خبری دارند ولی بخشی از آن تنها ارزش تحلیلی و برداشت یک نویسنده را داراست که فاقد ارزش داوری خواهد بود. به هر حال ویکی لیکس نشان داد که انقلاب سایبری اتفاق افتاده است و آثار این انقلاب هر روز نمایان می‌گردد.

هدفمند کردن فرسایشی

محمدصادق‌ جنان‌صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد به گفته های رییس جمهور و معاون وی و بانک مرکزی درباره به تاخیر افتادن اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و بالارفتن تورم اشاره کرده و نوشته مجموعه این رویدادها، اخبار و گزارش‌ها نشان می‌دهد که به‌رغم همه خوش‌بینی‌های دولت و البته انتقادهای کارشناسان و منتقدان درباره فضای کسب‌وکار ایران در دوره اخیر، ابهام و ناشفافی جایگاه ویژه‌ای دارد.

به نوشته این مقاله مساله مهم در چنین فضایی، سرگردانی و سردرگمی فعالان اقتصادی، صنعتی، بازرگانی و اکثریت شهروندانی است که باید دخل و خرج خود را برای یک‌سال بعد تنظیم کنند. فعالیت‌های اقتصادی در سطوح ملی، بنگاه و خانواده، یک کل واحد است و هر کدام از دیگری تاثیر گرفته و بر دیگری تاثیر می‌گذارد. باید از کجا شروع کرد؟

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده کلید حل این تاخیرها و ابهام‌هایی که گوشه‌ای از آن بیان شد را باید در اجرای قانون هدفمندشدن یارانه‌ها دانست. فرسایشی‌شدن اجرای این قانون، علاوه بر اینکه تنظیم لایحه بودجه 1389 را با دشواری مواجه می‌کند، اجرای قانون برنامه پنجم را با مشکل مواجه می‌کند. بلاتکلیفی خانواده‌ها و بنگاه‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

درآمدهای مالیاتی در بودجه

پویا نعمت‌اللهی‌در سرمقاله جهان صنعت به یادآورده که صندوق بین‌المللی پول در یکی از گزارش‌های سالانه خود پیشنهاد کرده بود که ایران برای تقویت هرچه بیشتر اوضاع مالی و اقتصادی‌اش به ویژه در میان‌مدت باید میزان هزینه و نرخ بهره را کاهش دهد، یارانه‌های مشخص را از میان ببرد، افزایش میزان مالیات را به اجرا درآورده و نظام پرداخت مالیات را سر و سامان دهد.

به نوشته این مقاله موضوع‌مالیات بر ارزش‌افزوده و همچنین واکنش شدید برخی اقشار کشور از جمله بازاریان نسبت به آن به روشنی نشان داد که چه دیدگاه معوجی درباره مفاهیم اقتصادی نزد فعالان اقتصادی در کشور (خصوصا همان قشری که بیشترین اعتراض را به این مساله داشتند) وجود دارد.

جهان صنعت تاکید کرده صندوق بین‌المللی پول بر ضرورت قالب‌بندی سیاست مالی بر پایه یک چارچوب میان‌مدت تاکید می‌کند و آن را برای کاهش سیاست‌های چرخه‌ای و بهبود هماهنگی‌های سیاست تجاری لازم می‌داند اما در ایران چنین وضعیتی برقرار نیست، یعنی مالیا‌ت‌های مستقیم به خاطر سهل‌الوصول بودن از محبوبیت بیشتری برخوردار است و اتفاقا نقش مهم‌تری را در تامین مخارج دولت ایفا می‌کند. از سوی دیگر تعدد نرخ‌های مالیاتی و خصوصا ویژگی تصاعدی بودن دریافت مالیات هم از دیگر مشخصه‌های ساختار مالیاتی کشور است.

مشکلات مسکن و راه حل های مقطعی

نصرالله‌کمالیان در مقاله ای در آرمان به بررسی وضعیت مسکن و برنامه های دولت پرداخته و نوشته کشور در منطقه زلزله‌خیزی قرار دارد. در ماه گذشته چندین زمین‌لرزه جای‌جای ایران را لرزانده است. چند شب گذشته شهر آرادان با زلزله‌ای چهار و شش دهم ریشتری لرزید. هنگام وقوع زلزله، این ساختمان‌های غیر استاندارد هستند که باعث ایجاد خسارت و تلفات جانی می‌شوند والا زلزله به خودی خود خسارت‌آفرین نیست. برای مطالعه بیشتر مسائل زلزله و نشانه‌های خرد لرزه‌ها ایران تجهیزات و امکانات کمی دارد.

نویسنده تاکید کرده در مورد اینکه برنامه پنجم توسعه تا چه میزان به سند چشم‌انداز 20 ساله نزدیک است؛ اگر واقعاً این برنامه تحقق پیدا کند شاید بتوان گفت بسیار جلوتر از سند چشم‌انداز 20ساله خواهیم بود. حدود 90 درصد مشکلات مسکن حل خواهد شد ولی مشکل اینجاست که بسیاری از شاخص‌های مورد نظر در برنامه چهارم تحقق نیافت و ممکن است که در این برنامه هم محقق نشود ضمن اینکه در برخی موارد هم برنامه به اجرا درآمد.

مقاله آرمان افزوده ما به راحتی می‌توانیم آرمان‌های خود را در یک کتابچه چاپ کنیم ولی برای برنامه باید ابتدا بدانیم کجا هستیم، چه امکاناتی داریم و قرار است به کجا برسیم. آیا می‌توانیم با داشته‌هایمان به مقصد برسیم؟ متأسفانه در برنامه پنجم بیشتر ازچه باید بشود‌ها صحبت شده، ولی به اینکه چگونه باید به این حرف‌ها عمل کرد چیزی به میان نیامده است. اصولاً در برنامه پنجم منابع در بسیاری از موارد دیده نشده است. به عبارت دیگر در متن برنامه بیشتر گفته شده که دولت اجازه دارد، دولت مکلف است و... ولی جایی از آن اشاره نشده که دولت می‌تواند چه میزان از اعتبارات و منابع برداشت کند.

اعدام بدون قانون؟

نعمت احمدی در مقاله ای در آرمان از این که یکی از نمایندگان مجلس درباره اعدام کسانی سخن گفته که فتنه اقتصادی ایجاد کنند ابراز تعجب کرده و نوشته تعجب بیشتر این که گوینده مورد نظر یکی از قضات با سابقه دادگستری است.

به نوشته این مقاله آقای یوسفیان‌ملا اعلام داشته اند... دستگاه قضائی و مسئولان اجرایی کشور باید برای افراد و عوامل سازمان یافته‌ای که قصد برهم زدن و تخریب در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها را دارند، مجازات اعدام درنظربگیرند، چرا که طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در کشورمان به یک قانون تبدیل شده و در اجرای این طرح و قانون نوپای کشور، دستگاههای نظارتی نظیر تعزیرات حکومتی، دادگاه‌های عمومی و انقلاب و اصناف در نظارت و بازرسی از واحدها نقش تعیین کننده و وظیفه مهمی دارند.

مقاله آرمان حاکی است اگر فرض کنیم ایشان هنوز پشت میز دادگستری مشغول قضاوت باشند، یکی از همان چند نفر- رفاه طلب و فرصت طلب را که در لایحه یا قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اخلال کرده، را نزد ایشان بیاورند با کدام قانون و چه مجوزی می‌خواهند این فرد را اعدام کنند؟

این مقاله در نهایت اظهار نظر می کند که مگر قرار نیست که اجناس به قیمت واقعی خود برسند و طبیعتاً بهای اجناس با نرخ فعلی متفاوت است کدام عقل سلیم می‌پذیرد که کسی بتواند خارج از چرخه عرضه دولتی، جنسی را با قیمت ارزان تر پیدا کند و گران تر بفروشد. قانونی می‌خواهد اجرا شود که یارانه‌های دولتی را هدفمند کند، دولت هم قبل از عملیاتی کردن این قانون به هر نفر 81 هزار تومان پرداخته است که تفاوت قیمت را بپردازند اگر خیال دیگری دارند، آن را اطلاع‌رسانی کنند.

اختلاف بر سر آب پاشی

تهران امروز در گزارشی نوشته در حالی استاندار تهران از به‌کارگیری 5 هواپیماهای آب‌پاش و مصوبه نصب 100 دستگاه تهویه هوا برای کاهش آلودگی هوای تهران خبر داده است که مسئولان شهرداری این مصوبات را جزو مصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوا ندانسته و این اقدام را کارشناسی و موثر نمی دانند آنها معتقدند مکان های دربسته کوچک مثل منازل با اتمسفر قابل قیاس نیست.

به نوشته این گزارش نمایندگان شهرداری در کمیته اضطرار هوای تهران اعلام کرده‌اند که تنها باد طبیعی می تواند در شرایط فعلی موثر واقع شود. این در حالیست که بر اساس اعلام کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران شاخص کیفیت هوای پایتخت همچنان در هشدار است. به گفته تمدن استفاده از هواپیماهای آب‌پاش برفراز شهر تهران و برخی اقدامات کاهنده آلودگی از جمله طراحی و ساخت دستگاه‌های تهویه هوا برای 100 نقطه در دستور کار سازمان محیط زیست تهران قرار گرفته است که اجرای این طرح‌ها از فردا آغاز می‌شود.

گزارش تهران امروز نشان می دهد نماینده شهرداری تهران در کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران که اعتقاد دارد مصوبات اخیر نیازمند ارائه اطلاعات دقیق‌تری است، می‌گوید: هنوز مشخص نیست چند سورتی پرواز قرار است برای آب پاشی تهران در روز انجام شود، از سوی دیگر با شرایط توپوگرافی و جوی تهران تاثیر این آب‌پاشی چه میزان است؟ او درباره نصب 100 دستگاه تهویه هوا در پایتخت هم می‌گوید: هنوز نمی‌دانیم که این دستگاه‌های تهویه هوا جایی ساخته شده‌اند یا از طریق طرح جامعی قرار است، ساخته شوند.

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 17 آذر

بی بی سی

"ناگفته های دانش جعفری از هدفمند کردن یارانه ها" عنوان اول روزنامه خبر است، جام جم خبر داده "بانک ها برای پرداخت یارانه های نقدی آماده می شوند"، دنیای اقتصاد "بخشنامه آماده‌باش یارانه‌ای" را با اهمیت دیده و جهان صنعت از "واریز هشت میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی" نوشته است.

"حركت قطار شرق كشور در دولت دهم" گزارش اصلی روزنامه ایران است، قدس خبر داده "ششصد دشت کشور در خشکسالی غرق می شود".

کیهان از قول سعید جلیلی در تیتر اول خود نوشته "شرط ادامه مذاکرات توقف فشارهاست"، رسالت از زبان رییس دولت نوشته "برای گفتگو با ایران تحریم ها را لغو کنید" و خراسان از "توافق برای ادامه گفت وگو در ترکیه اختلاف نظر درباره موضوع مذاکره" خبر داده است.

"خودکفائی کامل ارتش در تولید انواع اژدر و موشک های دریائی" تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامیاست، "دغدغه هایی برای محرم" گزارش اصلی ابتکاراست و تهران امروز از "جنگ نابرابر در آسمان تهران" نوشته، آرمان از "طرح کاهش روابط ایران و امارات" نوشته و آفرینش از زبان هاشمی رفسنجانی نوشته "دانشجویان نگذارند کشور با لالائی خرافه گرائی به خواب برود".

"اصلاح طلبی در متن توده های ایرانی است" عنوان اصلی مردم سالاریاست، سیاست روز به عنوان مهم ترین خبر خود از "تقاطع غیرهمسطح اصولگرایی" نوشته و حمایت از قول رییس جمهور نوشته "اصلاح ساختار بانکی و مالیاتی سال آینده".

گزیده مقالات

مذاکرات جدی تر شد

آرمان در مقاله ای درباره مذاکرات ژنو نوشته دور دوم مذاکرات به نسبت جدى‌تر بوده است. توافقات انجام شده در رابطه با برگزاری دور بعدی مذاکرات در استانبول و همچنین ادامه مذاکرات بر اساس همکاری بر روی نقاط مشترک نشان می‌دهد که نظر ایران با این توافق بیش از نظر گروه 1+5 در مذاکرات فیمابین تامین شده است.

به نوشته این روزنامه بعد از 14 ماه به نظر می‌رسد که نظر ایران در این توافقات تامین شد و اینکه اگر قرار باشد مذاکرات ادامه بیابد گام مثبتی است، البته باید مقداری نیز در رابطه با تغییر رویکرد کشورهای پنج به علاوه یک تردید داشت. سابقه قبلی از مذاکرات بین ایران و 1+5 به تجربه ثابت کرده است که آنها پس از دیپلماسی به رویکرد فشار روی می‌آورند و سعی می‌کنند ایران را در موضع ضعف به میز مذاکره بکشانند و البته شرایط امروز چندان برای آنها مساعد نبود، زیرا پس از شکست اوباما در انتخابات و پیروزی ایران در عراق و لبنان شرایط بین المللی در مذاکرات به نفع ایران بود.

حشمت الله فلاحت پیشه در مقاله آرمان نوشته ایران با وزنی که در منطقه و عرصه جهانی دارد نباید در جایگاه پاسخ دادن به سئوالات آنها می‌بود که در این مذاکرات به عینه مورد توجه قرار گرفت. باید منتظر بود که طیف افراطی گروه 1+5 با برجسته ساختن بخش‌های دیگر از قطعنامه سعی کنند یک فضای تشدید شده فشار را بر علیه ایران اعمال کنند. البته از سوی دیگر نیز چین و روسیه در این روند با احساس اینکه بازیچه آنها قرار گرفتند نسبت به اقدامات آنها وارد یک واکنشی خواهند شد.

مذاكرات هسته‌ای و اسقاط اتهام

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته مذاكرات ایران و گروه 1+5 در ژنو پایان یافت و نماینده ایران در مذاكرات از حصول دو توافق خبر داد. ظاهر این دو توافق از بی‌حاصلی مذاكرات ژنو حكایت دارد؛ اما براساس نمادشناسی دیپلماتیک، می‌توان از تحولی تازه و درخور اعتنا سخن گفت. اینكه ایران و بازیگران اصلی صحنه بین‌المللی، پس از یك‌سال قطع مذاكره، حاضر به مذاكره شده‌اند و پس از مذاكرات از نقاط مشترک سخن گفته‌اند به این معنا است كه طرفین مذاكره از یكدیگر ناامید نشده‌اند.

به نظر نویسنده تركیه به همراه ایران و برزیل یكی از اضلاع مثلث توافقنامه تهران است كه سال گذشته پیشنهادی غافلگیركننده به طرف‌های غربی داد و به نوعی ابتكار عمل را از دست آمریكا و اروپا خارج كرد. توافقنامه تهران، خواستار مبادله اورانیوم نیمه فرآوری شده ایران با اورانیوم فرآوری شده در تركیه شد؛ اما غربی‌ها این پیشنهاد را نپذیرفتند. كامیابی اجلاس تهران در این بود كه پیش از آن، روسیه پیشنهاد مشابهی داده و غرب آن را پذیرفته بود و امتناع غرب در برابر پیشنهاد اجلاس تهران، اروپایی‌ها و آمریكا را پیرو معیار دوگانه تصویر می‌كرد.

دنیای اقتصاد نوشته اجلاس تهران البته نتیجه عملی و معطوف به هدف ایران در پی نداشت؛ اما برای دیپلماسی آمریكا و اروپا نوعی خجلت اخلاقی ایجاد كرد. حال اگر نمایندگان ایران و طرف‌های بین‌المللی در استانبول تركیه گرد آیند و احیانا برزیل و تركیه به عنوان میهمان و ناظر در مذاكرات شركت كنند، ایران دست كم از تنهایی ژنو خلاص می‌شود و در زمینی بازی دیپلماتیک خواهد كرد كه برخی قواعد بازی آن را خودش نوشته است.

مذاکرات ژنو در زمین خود

رسول رضایی در مقاله اصلی تهران امروز نوشته تازه ترین مذاکرات ایران و غرب در ژنو در شرایطی به پایان رسید که بیانیه پایانی کاترین اشتون رئیس گروه مذاکره کننده 1 + 5 بیش از هر چیز فرار از پاسخ غربی ها به جای مذاكرات سازنده را آشکار کرد. چرا که تحلیل مذاکرات ژنو نشان می دهد امیدهای اولیه برای تداوم مذاکرات سازنده و حصول نتیجه با بیانیه خلاف توافق و دور از انتظاری که اشتون در پایان مذاکرات منتشر کرد تا حدودی کمرنگ شد.

به نوشته این مقاله اگر مذاکرات ژنو را خلاصه کنیم دو نتیجه از آن حاصل می شود. اول توافق بر سر ادامه مذاکرات در استانبول ترکیه و دوم اختلاف بر سر موضوع مذاکره. اختلافی که طی یک سال و نیم گذشته باعث شده بود امکان مذاکرات ایران و غرب مهیا نشود. چرا که ایران اصرار دارد عنوان مذاکرات از مذاکره بر سر فعالیت‌های هسته ای ایران به مذاکره بر سر مسائل مهم جهانی تغییر نام دهد و اساسا حاضر بر سر حقوق مسلم خود نیست.

تهران امروز نظر داده غربی‌ها اگر چه در ظاهر و برای از سر گیری مذاکرات موافقت خود را با موضوعات پیشنهادی ایران اعلام می کنند اما در نهایت و هنگام صدور بیانیه های پایانی به همان راه سابق می روند و دوباره فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته ای ایران را موضوع مذاکره اعلام می کنند و این نکته ای است که مورد اعتراض ایران است و حتی سایه اعتراض ایران به مواضع غرب بر مذاکرات ژنو هم دیده می شد.

نحوه خانه دار شدن ایرانی ها

آرمان در مقاله ای نوشته از سال‌های دور در كشور مرسوم بوده كه به محض تشكیل یك خانواده جدید، اعضای آن خانواده تمام توان و تلاش خود را صرف پس‌انداز و دریافت تسهیلات می‌كردند تا بتوانند سرپناهی تهیه كنند. به عبارت دیگر اولین كالایی كه خانوار‌های ایرانی به شدت به دنبال تهیه آن هستند مسكن است و حتی افرادی كه دارای مسكن هم هستند به محض به دست آوردن سرمایه، آن را در بازار مسكن سرمایه‌گذاری می كنند.

به نوشته این مقاله یک عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به این‌كه مردم برای خانه‌دار شدن باید 50 درصد درآمد خود طی 10 سال را پس‌انداز كنند، گفته افزایش قیمت مسكن نسبت به رشد قیمت سایر كالاها بسیار بیشتر است.

آرمان نوشته در بسیاری از كشورهای دنیا تسهیلات و اعتبارات بسیاری برای خرید مسكن اختصاص می‌یابد. آماری كه درباره این شاخص در كشور ما اعلام می‌شود حدود 40 درصد است، درحالی‌كه خانوارها در كشور ما اگر بیش از 50 درصد از درآمد خود را طی 10 سال پس‌انداز كنند به شرط ثابت ماندن قیمت مسكن می‌توانند صاحب خانه شوند.

یک کلا‌ف هوایی پر از آلودگی

طهماسب طلا‌یی در سرمقاله جهان صنعت نوشته دو روز پیش بود که یکی از خبرگزاری‌ها خبری با این تیتر منتشر کرد درباره بارش باران مصنوعی بر تهران، اما زمانی که در متن این خبر جست‌وجو می‌کردید متوجه می‌شدید که قرار است برای مقابله با آلودگی شهر تهران با تصمیم ویژه مسوولا‌ن مرتبط، بر فراز آسمان تهران آب‌پاشی انجام شود تا آلودگی‌ها با این روش که نام باران مصنوعی را بر آن نهاده بودند کمتر شود‌!

به نوشته این مقاله پیش از این واژه باران مصنوعی را جز بارور‌سازی ابرها برای وادار کردن آسمان به گریه نمی‌شناختیم. این روش هر چند تیری در تاریکی آلودگی هوای تهران بود اما با این حال حتی با پذیرش اینکه این اقدام مثمرثمر باشد، باز هم نکته‌ای نادیده دارد که باید بیشتر به آن وقع نهاد.

و سرانجام سرمقاله جهان صنعت نوشته با ریزش آب بر فراز دود و آلودگی‌های صنعتی شهر تهران چه اتفاقی در عمل می افتد؟ مگر نه آن است که آلا‌ینده‌ها از بالا‌ی سرمان به زیر پایمان می‌ریزد؟ در چنین اتفاق نادری که درست برعکس عملکرد مبارزات با آلا‌یندگی در جهان است (انتقال آلودگی از زمین به هوا) آب‌های زیرزمینی و بخارات سمی ایجاد شده به کجا خواهند رفت.

دست آخر هم اگر بخواهیم بگوییم که آب اندکی منتشر شده و به سفره‌های زیرزمینی نرسیده باز هم باید پرسید که با وجود تاثیر قابل تردید اجرای این طرح چه میزان هزینه برای پروازهای پرشماری شده است که خود آلا‌یندگی داشته‌اند؟

نفس می کشد تهران

تهران امروز نوشته در این چند روزه كه آلودگی هوا، نفس را برای ساكنان كلانشهرهایی چون تهران، اصفهان و اراک تنگ كرده است در كنار نقش پررنگ آلاینده‌هایی چون خودروها، خودروهای فرسوده، كارخانه‌ها و پتروشیمی‌ها و... كه وجود شان هم اتفاق تازه ای به شمار نمی رود، این سوال مطرح است كه از نظر اقلیمی چه اتفاقی افتاده كه تهران تبدیل به دره ای سمی شده كه باد و بارانی برای جابه‌جایی این هوای آلوده آن‌هم در فصل پاییز به كمك نمی‌آید و آیا این مسئله از قبل قابل پیش بینی بود و مسئولان چه تدابیری اندیشیده بودند