بولتن خبري ايران نبرد(1100) جمعه 5 آذر 1389(26 نوامبر 2010)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

تحریمها و واکنشها

 

آمريکا ميگويد تحريمها آمريکا ميگويد تحريمها عليه ايران گزنده هستند

خبرگزاري رويتر دوشنبه 17 آبان 1389(8 نوامبر 2010)

روز دوشنبه آمريکا گفت، از بازگشت ايران به مذاکرات در رابطه با جاهطلبيهاي هستهيي آن استقبال ميکند، و معتقد است که اقدامات غيرنظامي در حال فشار آوردن روي ايران است.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا گفت، تحريمها عليه ايران، عميقتر از آنچه ايران انتظارش را داشت گزنده است.

منوچهر متکي وزير خارجه ايران گفته است که آماده گفتگو در مورد برنامه هستهيي خود با قدرتهاي اصلي است و پيشنهاد برگزاري اين گفتگوها در ترکيه را داد.

 

آمريکا: تحريمها عليه ايران جواب داشته‌اند

خبرگزاري رويتر دوشنبه 17 آبان 1389(8 نوامبر 2010)

رابرت گيتس وزيردفاع آمريکا روز دوشنبه گفت تحريمها عليه ايران نيشدار هستند و ايالات متحده متقاعد هست که اين اقدامات غيرنظامي مي‌تواند اين فشار را تا خاتمه يافتن کار توسعه برنامه اتمي اين کشور، ادامه بدهد. به گفته منابع سياسي اسراييل، نخست‌وزير اسراييل بنيامين نتانياهو روز يکشنبه به جو بايدن معاون رئيسجمهور آمريکا گفت تنها، يک تهديد نظامي معتبر است که مي‌تواند ايران را از ساختن يک سلاح اتمي بازبدارد. گيتس بعد از گفتگوهاي امنيتي در کنفرانس خبري در ملبورن گفت من موافق نيستم که تنها يک تهديد نظامي معتبر مي‌تواند ايران را وادار سازد که برنامه تسليحات اتمي خود را خاتمه بدهد. رابرت گيتس گفت ما آماده هستيم تا آنچه لازم است را انجام بدهيم. اما در اين نقطه ما بر اين باوريم که رويکرد سياسي و اقتصادي که ما اتخاذ کرده‌ايم در واقع بر ايران مؤثر بوده است. با اينحال گيتس گفت تمامي گزينه‌ها روي ميز باقي هستند.

گيتس گفت تحريمهاي شديد جديد که توسط شوراي امنيت ملل ‌متحد تصويب شده‌اند به ايران فشار وارد کرده‌اند تا حکومت ايران به آن توجه نمايد. گيتس افزود ما آگاهيم که آنها راجع به تأثير اين تحريمها نگران شده‌اند. تحريمها بيش از آنچه انتظارش مي‌رفت نيشدار بوده‌اند.

 

دایملر آلمان همکاری با ایران را متوقف می کند

راديو فردا پنجشنبه 20 آبان 1389(11 نوامبر 2010)

کنسرسیوم خودروی سازی دایملر آلمان اعلام کرده است، در راستای اجرای دور تازه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، همکاری با ایران را متوقف کرده و به مشارکت خود با شرکت موتورهای دیزل ایران نیز پایان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری آلمان،‌ دیتر تسچه، رئیس شرکت دایملر آلمان، روز پنج‌شنبه اعلام کرد،‌ این شرکت کلیه روابط تجاری خود را با ایران متوقف کند.

وی با بیان این که روابط این شرکت در سال‌های گذشته با رژیم ایران در چارچوب قانون بوده، اظهار داشته است، با این حال به دنبال تحولات سیاسی اخیر این شرکت اقدام به بررسی انتقادی این روابط کرده است.

رئیس شرکت دایلمر افزوده است:‌ نتیجه این بررسی‌ها آن شد که ما روابط تجاری خود با ایران به طور کامل قطع کردیم.

علت اتخاذ این تصمیم بالا گرفتن تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است که به تشدید تحریم‌ها از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز اعمال تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران منجر شده است.

در اوایل مهر ماه سال جاری نیز شرکت فولاد سازی توسن‌کروپ آلمان، که از بزرگترین تولید کنندگان فولاد در جهان به شمار می‌آید، اعلام کرده بود، در راستای عمل به تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، به حضور خود در صنایع ایران پایان می‌دهد.

پیشتر نیز چند شرکت دیگر آلمانی که به طور سنتی روابط گسترده‌ای با ایران داشتند،‌ اقدام به قطع روابط خود با ایران یا محدود کردن این روابط کرده بودند که از آن جمله می‌توان به شرکت‌های بیمه آلیانس و مونیش‌ره و نیز بانک‌های کومرتس‌بانک و دویچه‌بانک و شرکت زیمنس اشاره کرد.

در این میان دیتر تسچه، رئیس کنسرسیوم دایملر آلمان که شرکت خودروسازی مرسدس‌بنز، از جمله شرکت‌های زیر مجموعه آن به شمار می‌آید، با بیان این که اقدام این کنسرسیوم در قطع روابط با جمهوری اسلامی، اقدامی علیه مردم ایران نیست، گفته است: سیاست رهبران کنونی ایران به گونه‌ای است که ما را ناگزیر می‌سازد که مراودات تجاری خود با این کشور را قطع کنیم.

 

بريتيش پتروليوم ميدان گاز را به خاطر تحريمها عليه ايران تعطيل مي کند

آسوشيتدپرس  پنجشنبه 20 آبان 1389(11 نوامبر 2010)

بريتيش پتروليوم ميگويد توليد در ميدان گاز رام در درياي شمال را براي تضمين پيروي در تحريمهاي اتحاديه اروپا عليه ايران تعطيل ميکند. اين ميدان تحت مالکيت مشترک شرکت نفت ايران قرار دارد.

بريتيش پتروليوم روز چهارشنبه گفت که تصميم دارد در عين پيگيري توضيح بيشتر از جانب دولت انگليس، در مورد نحوه اجراي تحريمهاي اعلام شده ماه گذشته عليه رام، يک سرمايهگذاري مشترک 50 - 50 با نفت ايران، توليد را بهحالت تعليق در آورد.

بريتيش پتروليوم انتظار دارد کاهش توليد چند روز بيشتر ادامه داشته باشد، و افزود که وضعيت را با مشورت بيشتر از جانب دولت بررسي خواهد کرد.

ميدان رام، که حدود 250 مايلي ساحل شمال شرقي اسکاتلند قرار دارد، از سال 2003 تاکنون مشغول بهکار بوده است.

اتحاديه اروپا در 27اکتبر تحريمهاي سختي را اعلام کرد که بخش حياتي نفت ايران را در تلاش براي شروع مجدد مذاکرات بر سر برنامه هستهيي اين کشور هدف قرار ميداد.

 

بريتيش پتروليوم بموجب تحريمات عليه ايران، ميدان گازي را ميبندد

آسوشيتدپرس سه شنبه 25 آبان 1389 (16 نوامبر 2010)

کمپاني نفتي بيپي ميگويد براي تضمين تبعيت از تحريمات اتحاديه اروپا عليه ايران، فعاليتهاي توليدي در ميدان گازي خود در شمال درياي رام را که با کمپاني نفتي ايران شريک است، بهحالت تعليق درآورده است. روز سهشنبه بيپي گفت که تا وقتي روشنگريهاي بيشتري از جانب دولت بريتانيا در مورد نحوه اعمال اين تحريمات توسط رام را به‌دست آورد، اين فعاليتها بحالت تعليق خواهند ماند

 اين ميدان قابليت توليد بيش از 5. 9 (پنج و نه دهم) ميليون متر مکعب گاز در روز را دارد. . .

هدف از کرم استاکس نت، خرابکاري در جاهطلبيهاي اتمي ايران است- سايت گاردين 25/8/89: دو آزمايش مستقل در مورد کرم کامپيوتري استاکس نت، که گفته ميشود توسط يک آژانس دولتي صورت گرفته، نشان ميدهد که اين کرم به‌طور قطع براي هدف قرار دادن تکنولوژي مورد استفاده در کارخانه اتمي بوشهر، توليد شده است.

 

 

 

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

پخش سخنراني رئيس سازمان ضد جاسوسي بريتانيا MI6 در مورد فعاليتهاي اتمي رژيم

گاردين پنجشنبه 6 آبان 1389(28 اكتبر 2010)

جان سويرز ام. آي 6: تهديدات گسترش تسليحات اتمي، شيميايي و بيولوژيک بسيار فراگير است. اين مساله ميتواند کل تعادل قواي اين منطقه را تغيير دهد. کشورهايي که برخلاف تعهدات حقوقي بينالمللي خودشان، خواهان ساختن تسليحات اتمي هستند بشکل شديدي در اين باره پنهان کاري ميکنند.

نقش سازمان ضد جاسوسي انگلستان اين است که کشف نمايد اين کشورها چه کاري دارند انجام ميدهند و چه برنامهريزي ميکنند و راههاي به تاخير انداختن دستيابي آنها به مواد و تکنولوژي حياتي را کشف نمايد.

تحولي که بر سر افشاي مرکز سري غني‌سازي ايران در قم رخ داد، يک دستاورد امنيتي بود که به تشديد فشارهاي ديپلوماتيک و تحريمهاي سخت‌تر شوراي امنيت و اتحاديه اروپا انجاميد و تحريمات شروع به گزنده بودن کرده است. حکومت ايران بايد به‌طور جد بينديشد که مطلوب‌ترين وضعيت براي آن چيست. خطر بي‌توجهي به اين موضوع عواقب وخيميخواهد داشت. متوقف نمودن گسترش ساخت تسليحات هسته‌اي، با استفاده از ديپلماسي رايج، بهطور کامل امکان پذير نيست، و براي آن که کار براي کشورهايي چون ايران که بهدنبال گسترش سلاحهاي هسته‌اي هستند، سخت شود، نياز به اقدامات امنيتي داريم.

به هر ميزان بيشتري که، تلاشهاي بينالمللي دستيابي ايران به تکنولوژي تسليحات اتمي را به تاخير بيندازد، ما زمان بيشتري براي ايجاد يک راهحل سياسي پيدا ميکنيم.

 

سناتور آمريکايي را جدي نگيريد

خبرگزاري ايرنا يكشنبه 16 آبان 1389(7 نوامبر 2010)

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، منوچهر متکي روز يکشنبه در مصاحبه مطبوعاتي مشترک با جرج يو همتاي سنگاپوري خود افزود: در مورد محل گفت‌وگوها توافق در حال شکل گرفتن است و اميدواريم زمان، دستور کار و محتواي آن نيز بهزودي مورد توافق قرار گيرد.

در ادامه اين نشست، خبرنگار ديگري پرسيد: در پي پيروزي جمهوري خواهان در کنگره آمريکا، گراهام يکي از سناتور هاي جمهوري خواه در مورد آمادگي آمريکا براي حمله نظامي به ايران سخن گفته، پاسخ شما به اين اظهارات چيست؟ متکي گفت: مطلب سناتور آمريکايي را خيلي جدي نگيريد زيرا او خواسته شوخي کند.

وي با بيان اينکه آمريکا در وضعيت خاصي قرار گرفته اضافه کرد: شرايط در درون جامعه آمريکا با برگزاري اين انتخابات بهشدت ملتهب است که بهدنبال آن آمريکاييها در کلاف سردرگمي در سياست خارجي قرار گرفتهاند.

وزير امورخارجه تصريح کرد: ما فکر ميکنيم اگر در گذشته عقلا و شخصيتهاي واقعي آمريکايي لازم بود که در مورد وضعيت آمريکا فکر کنند، اين موضوع امروز تنها گزينه است.

 

سناتور آمريکايي مقابله با چين و جنگ با ايران را پيشبيني ميکند

خبرگزاري فرانسه شنبه 15 آبان 1389(6 نوامبر 2010)

روز شنبه يک قانونگذار ارشد آمريکا هشدار داد که، آمريکا يک جنگ احتمالي با ايران براي مهار جاهطلبيهاي هستهيي آن و پروسهاي از مقابله با چين بر سر ارز آن خواهد داشت.

سناتور جمهوري خواه ليندسي گراهام گفت دوستان محافظهکار وي سرحال از پيروزي تاريخي انتخاباتي خود در اين هفته، از عمل شجاعانه براي مقابله با ايران حمايت ميکنند.

وي به مجمع امنيت بينالمللي هاليفکس گفت، اگر رئيسجمهور اوباما تصميم بگيرد فراتر از تحريمها در مقابله با ايران شدت عمل بخرج دهد، فکر ميکنم حمايت بسياري از جمهوري خواهان، از اين ايده که ما نميتوانيم به ايران اجازه توسعه تسليحات هستهيي بدهيم، را خواهد داشت .آخرين گزينه اي که آمريکا ميخواهد يک درگيري نظامي ديگر است اما آخرين چيزي که دنيا نياز دارد، يک ايران مسلح به سلاح هستهيي است بازدارندگي ديگر روي ميز نيست . . .

شکست انتخاباتي 4تن از دموکراتها که عضو کميته نيروهاي مسلح کنگره بودند موضع جمهوري خواهان را تقويت کرده است.

اما دموکراتها ممکن است حمايت تعجب آوري را براي ادامه ديپلوماسي از جانب برخي از تازه واردان فوق محافظهکار تي پارتي به واشنگتن به‌دست آورند که، بر سر موصوعات سياست خارجي با برادران جمهوري خواه خود اختلاف دارند.

 

سناتور: بررسي از کار انداختن ارتش ايران

آسوشيتدپرس يكشنبه 16 آبان 1389(7 نوامبر 2010)

ليندسي گراهام، سناتور برجسته سناي آمريکا در امور دفاعي روز شنبه گفت، هرگونه حمله نظامي به ايران براي متوقف کردن برنامه هستهيي آن، هم‌چنين بايد تلاش کند تا توانايي ارتش ايران را از کار بيندازد.

ليندسي گراهام، جمهوريخواه از کاروليناي جنوبي که عضو کميته نيروهاي مسلح و کميته امنيت کشور است اظهار داشت، آمريکا نبايد فقط يک حمله دقيق عليه زيرساختهاي هستهيي ايران را مورد بررسي قرار دهد.

او گفت: ديدگاه من از نيروي نظامي فقط خنثي کردن برنامه اتمي آنها نيست، که احتمالاً پراکنده و دشوار خواهد بود، بلکه غرق کردن نيروي دريايي آنها، نابود کردن نيروي هوايي آنها و هدف قرار دادن قاطعانه سپاه پاسداران است.

گراهام که در گردهمايي امنيتي بينالمللي هاليفاکس صحبت ميکرد، افزود: به عبارت ديگر، خنثي کردن اين رژيم است.

 

احتمال انتقال فناوري هسته اي از کره شمالي به ايران

راديو فردا سه شنبه 18 آبان 1389(9 نوامبر 2010)

يک گزارش سازمان مللمتحد که مي‌گويد کره شمالي ممکن است به ايران، سوريه و ميانمار فناوري‌هاي هسته‌اي ممنوعه داده باشد قرار است روز سه‌شنبه منتشر شود.

خبرگزاري رويترز مينويسد اين گزارش در ماه مه به کميته تحريمهاي کره شمالي شوراي امنيت ارائه شده‌بود اما انتشار آن بهخاطر اعتراضهاي چين چندين ماه به عقب افتاد. به نوشته اين گزارش که از سوي هيأتي موسوم به هيأت کارشناسي ميزان پيروي پيونگ‌يانگ از تحريمهاي سازمان ملل متحد تهيه شده، کره شمالي که بهخاطر آزمايش دستگاههاي هسته‌اي در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ ، هم‌اينک تحت تحريم سازمان ملل قرار دارد، خود، تبديل به يکي از اشاعه‌دهندگان فناوري‌هاي ممنوع شده‌است.

اين گزارش ۷۵ صفحه‌اي که به‌دست رويترز نيز رسيده، مي‌گويد که خبرهاي مربوط به ادامه فعاليتهاي کره شمالي در حوزه موشک‌هاي هسته‌اي و باليستيک در چند کشور از جمله در ايران، سوريه و ميانمار جاي نگراني دارد. در حالت عادي، چنين گزارشي پس از بازنگري، براي ملاحظه و اقدام احتمالي به شوراي امنيت سازمان ملل تحويل داده مي‌شود اما اين گزارش، بهخاطر اعتراضهاي چين، به مدت شش ماه مسکوت مانده بود. به گزارش رويترز، ديپلوماتهاي شوراي امنيت به اين خبرگزاري گفته‌اند که سرنوشت اين گزارش تا روز جمعه مشخص شده و قرار است روز سه‌شنبه بر روي وب‌سايت کميته تحريمها منتشر شود.به گفته اعضاي هيأت کارشناسي تحريمهاي سازمان ملل، انتظار نمي‌رود که چين اجازه دهد از اين گزارش براي افزايش تحريمها عليه پيونگ‌يانگ استفاده شود. بنابر اين گزارش، هيأت کارشناسي تحريمهاي سازمان ملل متحد مي‌گويد که کوشش چين براي جلوگيري از تحويل اين گزارش به شوراي امنيت و رسيدن آن به دست عموم، نشانگر اعتماد بنفس فزاينده چين در برخورد با ديپلماسي بين‌المللي براي حمايت از کشورهايي مانند کره شمالي و سودان است.

 

مدير کل آژانس انرژي اتمي: آژانس نمي تواند صلح آميز بودن برنامه هسته اي ايران را تائيد کند.

راديو فرانسه سه شنبه 18 آبان 1389(9 نوامبر 2010)

يوکيا آمانو، مدير کل آژانس بينالمللي انرژي اتمي، روز دوشنبه، در مجمع عمومي سازمان ملل، بار ديگر اعلام کرد که ايران همکاري لازم را نداشته تا آژانس بتواند تأييد کند که همه مواد هستهاي موجود در اين کشور بهمنظور فعاليتهاي صلحآميز مورد استفاده قرار ميگيرند ...

در واکنش به اظهارات مدير کل آژانس بينالمللي انرژي اتمي، نماينده ايران در سازمان ملل تاکيد کرد که اين اظهارات نادرست و گمراه کننده است. وي در ادامه خاطرنشان کرد که گزارش دقيق آژانس بينالمللي انرژي اتمي از فعاليتهاي صلحآميز ايران، نشاندهنده آن است که آژانس به تمامي مواد هستهاي جمهوري اسلامي براي بازرسي دسترسي دارد.

اين نخستين باري است که يوکيا آمانو، در مقام مدير کل آژانس بينالمللي انرژي اتمي، گزارش ساليانه آژانس را در مجمع عمومي سازمان ملل قرائت ميکند.

 

بوش در پي گزينه نظامي عليه ايران بود

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 19 آبان 1389(10 نوامبر 2010)

جرج بوش رئيس جمهور سابق آمريکا در يادداشتي روز سهشنبه گفت که وي فرمان اجراي طرحهايي را به پنتاگون براي حمله احتمالي نظامي عليه ايران بهخاطر برنامه مظنون تهران داده بود که در آن زمان، اين طرحها به بعد موکول شد.

جرج بوش در قسمت نقاط تصميم‌گيري نوشت، من پنتاگون را راهنمايي کردم که الزامات يک حمله را مطالعه کند و گزينه نظامي هميشه بهعنوان آخرين گزينه من روي ميز بود.

رئيسجمهور پيشين که نگران تأثير احتمالي آن روي جنبش نوپاي دموکراسي در ايران بوده گفت، هدف، حداقل بهطور موقتي هم که شده متوقف کردن ساعت زمان بود.

اما بوش گفت بهخاطر شک و ترديدهايي که در مورد تأثيرگذاري و تأثير آن روي ايران و عراق داشت، و همچنين ترديدهاي ناشي از بمباران، -- گزارش [آژانس‌هاي] اطلاعاتي در نوامبر 2007 مبني بر اين که تهران برنامه فعال تسليحات هسته‌يي ندارد، -- اين طرحها را به بعد موکول کرد.

رئيسجمهور پيشين گفت، که برآورد اطلاعات مليدست مرا از جانب اقدام نظامي بست.

وي گفت، دلايل بسياري در مورد نگراني در زمينه پذيرش مسئوليت حمله نظامي به ايران وجود داشت که شامل عدم تعين در تأثيرگذاري و ايجاد مشکلات جديد براي دموکراسي نوپاي شکننده عراق بود.

بوش نوشت، اما بعد از برآورد اطلاعات ملي، چگونه ميتوانستم از گزينه نظامي براي نابود کردن تأسيسات کشوري استفاده کنم که جامعه اطلاعاتي گفته بود هيچ برنامه فعال تسليحات هسته‌يي در آن‌جا وجود ندارد؟

بوش بهعنوان پرزيدنت، هرگز از اين هشدار که براي معامله با ايران تمامي گزينه‌هاي روي ميز هستند کوتاهي نکرد و اين خود، پيام ديپلوماتيک براي چشم‌انداز اقدام نظامي به شمار مي رفت.

 

ادعاي آمانو غير واقعي است؛ البرادعي بهتر عمل مي کرد

خبرگزاري ايرنا چهارشنبه 19 آبان 1389(10 نوامبر 2010)

حجت‌الاسلام والمسلمين غلامرضا مصباحي‌مقدم روز چهارشنبه در حاشيه جلسه علني مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني ايرنا افزود: آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي نظارت بر فعاليتهاي هسته‌اي کشورهاي عضو پيمان ان. پي. تي تشکيل شده است و اين آژانس نبايد سياسي عمل کند، چرا که مقتضاي پيمان ان. پي. تي اين است. . . اين عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: به اعتقاد بنده البرادعي بهتر از آمانو عمل مي‌کرد، گرچه مواضع او هم سياسي بود ولي به اين شدت و حدت نبود و آژانس بايد بي‌طرفي خود را نسبت به کشورها حفظ کند. مصباحي‌مقدم تأکيد کرد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نبايد تحت‌تاثير جريانهاي سياسي ناشي از فشار کشورهاي بزرگ، از وظايف خود منحرف شود.

 

آژانس اتمي اختلال در تأسيسات اتمي ايران را تأييد کرد

راديو آلمان چهارشنبه 3 آذر 1389(24 نوامبر 2010)

گزارش جديد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در مورد فعاليتهاي هسته‌اي جمهوري اسلامي شامگاه سهشنبه، دوم آذر ماه ۱۳۸۹ در اختيار کشورهاي عضو قرار گرفت. اين گزارش هنوز رسماً و بهطور کامل منتشر نشده، اما بخشي‌هايي از آن در اختيار رسانه‌ها قرار گرفته است.

کاهش فعاليت سانتريفيوژها

در روزهاي اخير رسانه‌هاي غربي خبرهاي متفاوتي در مورد وجود اختلال در تاسيسات هسته‌اي جمهوري اسلامي منتشر کرده‌اند که جزييات آن هنوز مشخص نيست. بنابراين گزارش‌ها دست‌کم بخشي از فعاليتهاي غنيسازي در ايران بهطور موقت متوقف شده است. گفته مي‌شود يکي از عوامل اصلي اختلال مي‌تواند رخنه‌ي ويروس استاکس‌نت به رايانه‌هاي تاسيسات هسته‌اي باشد.

اولي هاينونن، سر بازرس پيشين آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي که با فعاليتهاي هسته‌اي جمهوري اسلامي به خوبي آشناست از احتمالات ديگري براي اختلال در کار غنيسازي خبر داده است. هاينونن روز دوشنبه (۱ آذر/ ۲۲ نوامبر) تصريح کرد، مشکلات فني ايران در زمينه‌ي گردش درست سانتريفيوژها احتمالاَ مربوط به نصب نادرست آنها است. او گفت سانتريفيوژها تنها با ۶۰ درصد ظرفيت خود کار مي‌کنند و کارشناسان ايراني صدها سانتريفيوژ را به دلايلي نامعلوم از دور خارج کرده‌اند.

اختلال در تاسيسات نطنز

به گزارش خبرگزاري آلمان تازه‌ترين گزارش آژانس از کار افتادن بخشي از تاسيسات اتمي ايران را تاييد مي‌کند. بنابراين گزارش تاسيسات نظنز دست‌کم در روز شانزدهم نوامبر (25نوامبر) هيچ اورانيومي غني نکرده است. اين گزارش مي‌افزايد ايران بهرغم نصب سانتريفيوژ‌هاي جديد و راه‌اندازي آنها قادر به افزايش ذخاير اورانيوم با غناي پايين خود نشده است.

يکي از ديپلوماتهاي نزديک به آژانس خاطرنشان مي‌کند از آنجا که بازرسان اين نهاد هر روز در تاسيسات حضور ندارند مشخص کردن قطعي زماني که فعاليتهاي غنيسازي متوقف شده امکان ندارد. بهرغم اين، عدم افزايش ميزان دخاير اورانيوم غني شده به تناسب ميزان توليد در مراحل ابتدايي نشان از وجود مشکلات جدي دارد. با گزارش آژانس ايران تاکنون ۳۱۸۳ کيلو اورانيوم با غناي پايين و ۳۳ کيلو اورانيوم ۲۰ درصد توليد کرده است.

ادعاي ايران در آستانه انتشار گزارش

بر پايه‌ي خبرهاي منتشر شده، آژانس در گزارش تازه‌ي خود خاطرنشان مي‌کند، جمهوري اسلامي روز گذشته (۲۲ نوامبر) به اين نهاد اطلاع داده ۲۸ مجموعه‌ي سانتريفيوژ کار غنيسازي اورانيوم را از سر گرفته‌اند. در اين گزارش تصريح شده بازرسان آژانس تاکنون قادر به راستي‌ازمايي اين ادعا نبوده‌اند. برخي ناظران معتقدند اين ادعا مي‌تواند واکنشي به شايعات روزهاي اخير تلقي شود. صبح سهشنبه خبرگزاري مهر از قول علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي ايران نوشت اقدامات خوبي در حوزه علم و فناوري صورت گرفته که خبرهاي مربوط به حوزه هسته‌اي دو يا سه هفته بعد از برگزاري جلسه ۱+۵ ارائه مي‌شود. اين نشست احتمالاً پنجم ماه دسامبر برگزار ميشود. طرفين هنوز بر محل گفتگو و مسائل مورد بخث به توافق نرسيده‌اند.

خوش‌بيني ايران در مورد گزارش آژانس

علي اکبر صالحي همچنين ورود ويروس استاکس‌نت به تاسيسات هسته‌اي ايران از يک سال و نيم پيش را تاييد مي‌کند اما مدعي است با همت جهادگران و محققان حوزه هسته‌اي کشور اين ويروس با ديوار بسته‌اي مواجه شد. صالحي رخنه‌ي اين ويروس را کار دشنمان خواند و افزود در صورت موفقيت دشمنان سازمان انرژي اتمي قادر به ادامه فعاليت خود نبود در حالي که مرور زمان و گزارش‌هاي آژانس هسته‌اي نقض اين گفته را اعلام خواهد کرد.

در بخش‌هايي از گزارش تازه‌ي آژانس که منتشر شده به اين ويروس اشاره‌اي نشده است اما اين گزارش وجود اختلال در تاسيسات را تاييد مي‌کند. منابع آگاه مي‌گويند ايران در سه سال گذشته دست‌کم دو يا سه بار مجبور به توقف کامل غني‌سازي اورانيوم شده است.

بي‌اعتمادي آژانس به فعاليتهاي ايران

کشورهاي غربي جمهوري اسلامي را متهم مي‌کنند به بهانه استفاده صلحآميز از انرژي هسته‌اي در پي ساختن بمب اتمي است. تهران اين اتهام را ناوارد مي‌داند و بر صلح‌آميز بودن اهداف هسته‌اي خود اصرار دارد. بهرغم اين، فعاليتهاي اعلام نشده‌ي جمهوري اسلامي و عدم همکاري در شفاف‌سازي تمام برنامه‌هاي هسته‌اي همواره يکي از انتقادها به تهران بوده است. سوخت تنها نيروگاه هسته‌اي ايران توسط روسيه تامين مي‌شود و ميزان مصرف روزانه‌ي آن فراتر از کل توليد اورانيوم ايران در يک سال است.

از سوي ديگر کارشناسان معتقدند همان ميزان اورانيوم کم‌غني شده‌اي که ايران تاکنون توليد کرده در صورت بالا بردن درصد غناي آن براي ساختن دو بمب اتمي کافي است. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مي‌گويد براي تاييد صلح‌آميز بودن فعاليتهاي هسته‌اي ايران محتاج در اختيار داشتن اطلاعاتي است که تهران از دادن آن امتناع مي‌کند. در گزارش تازه‌ي آژانس بار ديگر تاکيد شده ايران بايد به پرسش‌هاي بي‌شماري پاسخ دهد و اطلاعات لازم را در اختيار بازرسان بگذارد.

آژانس در گزارش خود خواهان بازديد از تمام تاسيسات هسته‌اي، در اختيار داشتن تمام اسناد لازم و گفتگو با اشخاصي است که به نوعي با اين فعاليتها مرتبط هستند. ايران تاکنون بر اين خواسته‌ي آژانس کاملاً گردن ننهاده است. آژانس مي‌گويد موافقت ايران با اين درخواست لازمه‌ي پذيرش ادعاي اين کشور در مورد ماهيت صلح‌آميز برنامه‌هاي هسته‌اي‌اش است.

 

آژانس: نمي توانيم صلح آميز بودن برنامه اتمي ايران را تاييد کنيم

بي.بي.سي فارسي چهارشنبه 3 آذر 1389(24 نوامبر 2010)

آژانس بينالمللي انرژي اتمي از امکان وجود فعاليتهاي هستهاي نظامي سري در ايران ابراز نگراني کرده و خواهان تعامل جدي جمهوري اسلامي براي پاسخ دادن به سوالات آژانس در اين باره شده است.

اين در حاليست که علي اصغر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس بينالمللي انرژي اتمي، گفته است که اين گزارش نشان ميدهد که برنامه هستهاي کشورش کاملا صلح آميز است.

تازهترين گزارش اين نهاد وابسته به سازمان مللمتحد که روز سهشنبه به رسانهها درز کرد، حاکي از دستيابي ايران به بيش از سه هزار کيلوگرم اورانيوم غني شده با غلظت سه و نيم درصد است. . .

آژانس نوشته است که در مراکز هستهاي اعلام شده ايران مواد هستهاي مورد بهرهبرداري نظامي قرار نگرفته، اما ايران بهاندازه لازم همکاري نکرده تا آژانس بتواند تاييد کند که تمام مواد هستهاي در ايران در فعاليتهاي صلحآميز مورد استفاده قرار ميگيرد.

 

 

به رغم خرابيها, ايران توليد اورانيوم غني شده خود را افزايش داده است

لس آنجلس تايمز چهارشنبه 3 آذر 1389(24 نوامبر 2010)

آخرين گزارش سه ماهه آژانس بين ا لمللي انرژي اتمي نشان ميدهد كه به رغم تحريمات بين المللي و گزارشاتي توسط مطبوعات غربي كه يك ويروس كامپيوتري به تجهيزات حساس برنامه اتمي ايران آسيب رسانده است, ايران شتاب توليد اورانيوم غني شده خود را, افزايش داده و ظاهرا توانسته است تا به مشكلات فني فائق آيد و تعداد سانتريفوژهاي حساسي كه سوخت اتمي توليد ميكنند را افزايش دهد.

يك پاورقي مبهم در گزارش آژانس اتمي ميگويد در بازرسي صورت گرفته توسط بازرسان در تاريخ 16 نوامبر ( 25 آبان 89 ) بازرسان شاهد بودند كه هيچ اورانيومي به داخل سانتريفيوژها تزريق نميشوند, ولي ايرانيان روز دوشنبه مدعي شدند كه آنها در عرض چند روز بعد از آن, در حال بهره برداري ( از سانتريفيوژها ) بودهاند.

بعضي از ناظران ظن و گمان داشتند كه ويروس استانكس نت ممكن است باعث توقف در توليد شده باشد ولي روز سه شنبه علي اكبر صالحي رئيس برنامه اتمي ايران چنين ادعاهايي را بعنوان ادعاهاي دروغ رد كرد.

صالحي در صحبتهاي خود با مطبوعات ايران از توضيحي در مورد دليل اين توقف خودداري كرد.

گزارش سه ماهه آژانس اتمي به شوراي حكام آژانس , يك تصوير لحظهيي از برنامه اتمي ايران ارائه ميدهد.

 امريكا و متحدينش متعهد به متوقف نمودن اين برنامه شدهاند. . . . . .

بر اساس اين گزارش جمهوري اسلامي در حدود 7000 پوند اورانيوم غني شده سطح پائين توليد كرده است كه به لحاظ تئوريك اين ميزان از اورانيوم در صورت غني سازي بيشتر آن , براي ساخت تقريبا سه بمب اتمي كافي است. . . ايران داراي 9000 سانتريفيوژميباشد, در طي بازرسي 5 نوامبر ( 14 آبان 89 ), ايران در حال تغذيه اورانيوم غني شده, به داخل حداقل 4756 عدد از سانتريفيوژهاي خود بوده است, اين رقم حدودا 1000 سانتريفيوژ بيشتر از بازرسي صورت گرفته در 28 اوت ميباشد. اين تعداد همچنين بالاترين تعداد سانتريفيوژ از ماه مه 2009 تا كنون ميباشد. از مه 2009 به بعد تعداد سانتريفيوژهاي فعال شروع به كاهش كرد.

اين افزايش چشمگير, نشان دهنده اين است كه ايران توانسته است بر مشكلات فني كه براي ماهها بيش از نيمي از سانتريفيوژهاي آنرا متوقف كرده بود فائق آيد, ولي ممكن در اين گزارش آسيبهاي پيش آمده در طي ماه نوامبر را در نظر گرفته نشده باشد.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

دهها هزار تن بدون محاکمه و در شرايط وخيمي در زندانهاي عراق بهسر ميبرند

تلويزيون دموکراسي ناو جمعه 7 آبان 1389(29 اكتبر 2010)

گزارش خبري، مجري تلويزيون آمريکايي دموکراسي ناو: حالا در مورد درز عظيم اطلاعات توسط ويکي ليکس که بزرگترين درز اطلاعات در مورد اسناد پنتاگون در تاريخ اين کشور است، بحثي را با حضور ديويد لي از روزنامه گاردين لندن، و هم‌چنين روزن، که به تازگي از عراق آمده، و چارتجي که يک روزنامهنگار مستقل ميباشد، بخشهايي از اين اسناد را مورد بررسي قرار ميدهيم.

شما در سايت گاردين، نقشه محاورهاي جالبي ترسيم کردهايد که هر يک از جان باختگان غيرنظامي را نشان ميدهد. آيا ميتوانيد کاري که انجام دادهايد را شرح دهيد؟

ديويد لي: ما سعي کرديم هزاران هزار نفري که از زمان حمله به عراق، به‌طور خشونت‌آميزي در اين کشور کشته شدند، بگونهاي زنده ترسيم کنيم. و شما ميتوانيد ببينيد که بيش از 100هزار مورد است که بيشتر آنها غيرنظامي ميباشند. اين کشتارها به طرق مختلفي رخ دادهاند، برخي بر اثر بمبهاي کنار جادهاي، برخي ديگر بر اثر اقدامات نظامي و از اين قبيل، کشته شدند. اقدامات نظامي که در آن، گاهي اوقات، آمريکا و متحدينش مردم را در سيطرهها به ضرب گلوله به قتل ميرساندند. شما ميتوانيد در اين سايت روي نقطههاي مختلف کليک کنيد و اين حمام خون را در برابر خود ببينيد و اين در واقع، سايت وحشت آوري است.

مجري: آيا ميتوانيد در مورد تيپ گرگ صحبت کنيد؟

ديويد لي: يکي از نکاتي که در اين گزارشات مشاهده ميشود و من فکر ميکنم بايد مورد پيگيري قرار بگيرد، شکنجه است و اينکه مسئول آن چه کسي است. در مورد تيپ گرگ، نقاط ورود گمراه کننده زيادي وجود دارد. اين يک واحد کماندوي ويژه تحت فرماندهي وزير کشور عراق بود. اين تيپ روزانه بيرون ميرفت و مردم که بيشتر، شورشيان سني بودند را بيرون کشيده و ظاهرا آنها را شکنجه و اعدام ميکرده است. برخي اوقات، اين شکنجهها، وحشتناک بودند، از قبيل آويزان کردن يا سوراخ کردن کشکک زانو با دريل برقي که خيلي وحشتآور است. چيزي که هشدار دهنده است اينکه، مشاورين آمريکايي با افراد مزبور در اين اتاق مي نشستند، که بهخوبي مستند شدهاند. سرهنگ جيمز استيل، مشاور نظامي آمريکا، همراه با تيپ گرگ در شهر سامرا بود وقتي که آنها زندانيان را آوردند و خبرنگار نيويورک تايمز ميتوانست صداي ضجه آنها از درد را قبل از اينکه از اتاق بيرون آورده شوند، بشنود. اکنون سؤالي که مطرح ميشود و بايد دنبال شود و فکر ميکنم تحقيقاتي را در آمريکا باعث شود اين است که چه کسي اين دستورات را مي داده؟ او به چه کسي پاسخگو بوده، به ژنرال پترائوس پاسخگو بوده؟ يا شايد به رامسفلد پاسخگو بوده در آن زمان. اينها سؤالاتي هستند در مورد تيپ گرگ، در مورد وحشيگري در عراق و در مورد وحشيگري در آمريکا.

مجري: من ميخواهم به سراغ جف مورل، سخنگوي پنتاگون بروم، کسي که تکذيب کرد که نيروهاي آمريکايي شکنجه عراقيان را ناديده گرفته بودند. او هم‌چنين به هزاران تلفات عراقي غيرنظامي ديگر اشاره کرد.

جف مورل، سخنگوي پنتاگون (نوار): در مورد عدم مداخله ما در مواردي که با زندانيان بدرفتاري ميشده، حقيقت ندارد. منظورم اين است که ريل کارهاي ما و سياستهاي ما همواره اين بوده که وقتي شاهد بدرفتاري اينگونه هستيم، مداخله ميکنيم. وقتي که ما با شواهدي از اين گونه مواجه ميشويم، آن را به سلسه مراتب گزارش کرده و بعد، از عراقيان ميخواهيم که اقدام کنند و اگر آنها واکنش نشان ندهند، بر روي نحوه کار ما با ارتش آنها در آينده تاثير ميگذارد. در مورد تلفات غيرنظامي، ما هر کاري که ميتوانستيم و ميتوانيم ميکنيم تا آن را به حداقل برسانيم يا به‌طور کلي مانع هر گونه تلفات غيرنظاميشويم. ما سعي ميکنيم که اعتماد مردم عراق را به‌دست آوريم و سعي ميکنيم نگذاريم به القاعده و ديگر گروههاي تروريستي در آن کشور ملحق شوند، بلکه با ما و با دولت کار کنند.

مجري: واکنش شما به سخنان جف مورل چيست؟

ديويد لي: البته که آنها ملزم به گزارش دادن بودند، اما ملزم به تحقيق کردن نبودند و من فکر ميکنم شواهدي وجود دارد که در بعضي مواقع، نيروهاي آمريکايي مداخله کردند، اما در بيشتر مواقع در کناري ايستادند.

نير روزن، خبرنگار و نويسنده: من در کتابم به موارد زيادي از همکاري آمريکاييان با ارتش و پليس عراق اشاره کردهام که نسبت به شکنجه و اعدام آگاه بودند. البته اين فقط تيپ گرگ نبود، بلکه تيپها و فرماندهيهاي مختلفي بودند که در سالهاي 2005 و 2006 تشکيل شدند. ساخت و پاخت، حتي ميان ارتش عراق و شبهنظاميان شيعي در سال 2006 وجود داشت خيلي از اين موارد تا به امروز ادامه دارد. دو هفته پيش که هنوز در عراق بودم، با بسياري از افسران پليس و ارتش عراق صحبت کردم که در مورد زندانيهاي خودسرانه و اينکه دهها هزار نفر بدون محاکمه در زندان هستند ميگفتند و اينکه در شرايط وخيمي بهسر ميبرند. وقتي که شما دستگير شده و مورد بازجويي قرار ميگيريد، شکنجه شروع ميشود. آنها با استفاده از استعمال بطري، يا توسط برق و ضرب و شتم زنداني را شکنجه ميکنند

مجري: آيا شما در مورد اين اسناد از قبل چيزي مي دانستيد

روزن: اين اسناد منعکس کننده ديدگاه آمريکاييان نسبت به آنچه رخ داده ميباشد اتهامات ديگر در مورد دخالتهاي ايران و توطئههاي مختلف، اعتبار بيش از حدي به اينگونه اتهامات داده شده. مثلاً نيويورک تايمز، صرفا به اين دليل که آمريکاييان در صحنه در مورد نقش ايران گزارشاتي دادهاند، به نقش مشکوک ايران، پوشش زيادي داده است در نتيجه ممکن است نسبت به برخي از اين اتهامات، ظن زيادي وجود داشته باشد.

اسناد ويكي ليكس خاطرات زندانيان و خانواده قربانيان خشونت در عراق را زنده ميکند - الشرق الاوسط فرامنطقه اي 7/8/89: هم‌چنان پيامدهاي آنچيزهايي که سايت ويكي ليكس حول جنگ عراق و به‌ويژه درباره شکنجهها و کشتارهايي منتشر کرد که عراقيان را در برگرفت توجه اکثر مردم عراق و به‌ويژه زندانيان سابق را برميانگيزد که اعمالي را که آنها را مورد تعرض قرار داد را کابوسهايي توصيف کردهاند که به گفته آنها روزانه در برخوردهايشان و زندگيشان منعکس شده است.

(ا. خ) ميگويد وي در سال 2006 از طرف نيروهاي دولتي در منطقه الدوره دستگير شده بود و تا الآن هم نفهميده است که علت دستگيري او و تعداد ديگري از مردم منطقه سکونت او چه بوده است و تأکيد ميکند او ده ماه در زندان بود بدون اينکه به او اتهامش را بگويند و مي افزايد: قاضي مرا آزاد کرد ولي فرماندهان امنيتي که در زندان حضور داشتند تلاش کردند تا از من اخاذي کنند و از من مبلغي پول براي خارج کردنم از زندان بکنند و از من مبلغ 13هزار دلار پول خواستند و وقتي من اين درخواست را رد کردم هر روز مورد شکنجه و اهانت قرار گرفتم تا اينکه يکي از تيمهاي بازديد کننده آمريکايي آمدند و من با آنها صحبت کردم تا من و همکارم را آزاد کردند، زيرا من صدايم را در مورد فساد مالي و اداري جاري در زندانهاي عراق بلند کردم. او چند ماه بعد آزاد شد ولي بهدليل ضربات که خورده بود آنطور که خودش ميگويد در حين صحبت کردن قادر نيست که به شکل درستي صحبت کند و الآن از ترس اينکه يکبار ديگر دستگير شود در هيچ مکاني تنها نميماند. از او سؤال کرديم دليل اين ترس تو چيست و او با تأکيد به عدم خلافکاري در برابر قانون گفت: با وجود اينکه در طول حياتم عملي خلاف قانون نکردهام ولي دستگير شده و مورد شکنجه قرار گرفتم و هيچ قانوني وجود ندارد که در صورتي که بار ديگر دستگير شدم از من حمايت کند.

اما نجم که 53سال عمر دارد تأکيد ميکند: تمامي برادرانم از طرف نيروهاي نظامي آمريکايي ويژه در سال 2007 در منطقه ابوغريب کشته شدند و اين در زماني روي داد که آنها شب هنگام به خانه شان حمله کردند. وي اضافه ميکند: وقتي از آنها جسد برادرانمان را خواستيم آنها را بعد از پنج روز تحويل دادند و ما تمامي برگههايي که ثابت کند آنها دانشجو و کارمند دواير دولتي بودند را ارائه کرديم ولي هيچ گوش شنوايي نه از طرف دولت و نه از طرف آمريکا نيافتيم. وي ميگويد: من از طريق دوستانم در سايت به جستجو پرداختم تا به سندي دست يابم که شايد ارتش آمريکا را محکوم کند.

وديع خضير محمد وکيل و فعال حقوقبشر توضيح ميدهد: پيگيري خيلي از مسائل تو را در وضعيت غيرعادي قرار ميدهد به‌ويژه وقتي که به زندانهاي ويژه وابسته به وزارت کشور مراجعه ميکنيم چرا که هزاران بازداشتي وجود دارند که بدون هيچ اتهامي دستگير شدهاند و هم‌چنان بازداشت ميباشند و موضوعاتشان در دادگاههاي عراقي دنبال نشده است يا حداقل براي تحقيق کردن عرضه نشدهاند و اين مشکلات بايد که کيفيت آن فاش شود زيرا ما در برابر تيم کاري قرار داريم که توسط برنامه‌هاي خارجي اداره ميشود يا نيروها و شخصيتهايي وجود دارند که تحقيقات را به تعويق مياندازند.

از جانب ديگر سلمان الجميلي عضو فراکسيون العراقيه شگفت زدگي خودش را از سکوت دولت و برخورد سطحي از طرف وزارتخانههاي مربوطه با اسناد ابراز داشته و ميگويد: خيلي از مسائل مجهول و معماها از طريق اسنادي حل خواهند شد که خيلي از کساني را که در حق مردم عراق جنايت کردهاند را محکوم خواهد کرد و نيات واقعي بعضي از کشورهاي همجوار در تسلط بر مردم عراق فاش خواهد شد و عملکرد منفي دولت در اداره امور در آن دوران را افشا خواهد کرد.

 

گفتگو با حيدر الملا حول برگزاري جلسه مجلس نمايندگان

تلويزيون العربيه پنجشنبه 13 آبان 1389(4 نوامبر 2010)

مجري: عادل عبدالمهدي گفت که تا چند روز ديگر ابتکار بارزاني به پايان ميرسد و اگر توافقي به‌دست نيآمد سراغ ابتکار پادشاه عربستان ميروند. آيا اين حرف به‌مثابه تشييع جنازه ابتکار بارزاني است؟

حيدر الملا سخنگوي ليست العراقيه: ما در مرحله تشکيل دولت هستيم اجازه بدهيد توضيحاتي را بدهم. بلافاصله بعد از اعلام نتايج انتخابات رهبران العراقيه نشست گذاشتند و دکتر صالح المطلک نقشه راهي را مشخص کرد و گفت که العراقيه بهعنوان ليست برنده چالشي در پيش دارد که يا رسيدن به حاکميت است و يا تشکيل دولتي است که توان و قدرت داشته باشد که کشور را اداره کند

مجري: ميخواستم وارد پاسخ سؤال بشويد زيرا که موضع العراقيه را ميدانيم.

الملا: امروز العراقيه همراه با بقيه فراکسيونها با ابتکار آقاي بارزاني مثبت برخورد ميکنند ولي توافقاتي نيز صورت گرفته است بهخصوص حول مواردي که به مشارکت و توزيع اختيارات ربط دارد. لذا اگر ابتکار بارزاني موفق نشد که به اين مسائل خاتمه بدهد، انتظار داريم که بقيه فراکسيونها با ابتکار ملک عبدالله خوب رفتار کنند.

مجري: حول دعوت فواد معصوم براي برگزاري جلسه مجلس آيا بهحکم دادگاه ربط دارد.

الملا: فواد معصوم در نشستها شرکت دارد و خوب ميداند که رفتن به مجلس نيازمند توافق ملي درباره دولت و مناصب است و اينکه توزيع مناصب به چه صورت خواهد بود. فواد معصوم ميتواند بر اساس حکم دادگاه مجلس را به برگزاري فرا بخواند ولي عملاً تشکيل جلسه نيازمند حد نصاب است و حد نصاب به توافق ملي ربط دارد و العراقيه موضعش در اين رابطه روشن است و در جلسه مجلس شرکت نخواهد کرد مگر اينکه توافق ملي به‌دست آمده باشد.

 

گفتگو با دکتر صالح المطلک از رهبران ليست العراقيه

تلويزيون الرافدين پنجشنبه 13 آبان 1389(4 نوامبر 2010)

مجري: ليست العراقيه اعلام کرد که در دولتي که بر اساس تمايل ايران و آمريکا تشکيل شود شرکت نخواهد کرد. شما گفته بوديد که اين ليست شرکت در دولت را رد نميکند در صورتيکه براي شما وهمه، ميزان دخالت ايران و آمريکا در عراق روشن است، آيا ميتوانيد اين موضوع را توضيح بدهيد؟

دکتر صالح المطلک عضو ليست العراقيه از بغداد: براي همه عراقيان ميزان دخالتهاي ايران و آمريکا در روند سياسي و در تشکيل دولتها از مدتها پيش وجود داشته و روشن بوده است. حضور ما در روند سياسي براي کاهش اين تاثير است و براي تشکيل يک دولت وحدت ملي واقعي و دولت مشارکت ملي که همه در آن شرکت داشته باشند و تصميمگيريها به‌صورت ديکتاتوري اتخاذ نشود بلکه بايستي تصميمگيريها بر اساس مشورت صورت گيرد و همه در تصميمگيريهاي سياسي و استراتژيکي که مربوط به امنيت کشور و مردم است حق داشته باشند و ثبات کشور را تامين کند تلاش کرديم و انعطاف زيادي از خودمان نشان داديم ولي بهنظر ميرسد که نيتها به سمت ديگري است. همانطوريکه ملاحظه کرديد انفجارهاي زيادي در کشور بود انگار که جنگي در ميان است و نه تشکيل دولت. بهنظر من انفجارها که خيلي قرباني گرفت آتش تهيه نبرد تشکل دولت است که روز دوشنبهصورت خواهد گرفت. ما نميخواهيم که دولت بهدنبال يک جنگ تشکيل شود، ما ميخواهيم که دولت بر اساس توافق تشکيل شود و کسي که چنين فضايي براي تشکيل دولت ايجاد ميکند مسئوليت نتايج انرا برعهده خواهد داشت ولي ما موضع خودمان را اعلام کرديم. اينکه شرکت فعال داشته باشيم و بتوانيم خواستههاي مردممان را برآورده کنيم زيرا که مردم در انتخابات شرکت کردند و ما را انتخاب کردند در غيراينصورت بودن در دولت تنها براي مشروع کردن اين دولت و زيبا کردن چهره آن خواهد بود.

مجري: آنچه چند روز پيش در بغداد رخ داد و به گروگان گرفتن در کليسا و سهشنبه خونين آيا ناشي از عدم تشکيل دولت است و يا خير ناشي از کمکاري ارگانهاي امنيتي است؟

المطلک: دولت که وجود دارد و با اختيارات کامل عمل ميکند حتي قانون اساسي را نيز نقض ميکند و به خودش اختياراتي ميدهد که در قانون نيز نيامده است لذا موضوع عدم تشکيل دولت نيست. بهنظر من ارگانهاي امنيتي و نظامي بر پايههاي اشتباه بنا شده است و يا مورد نفوذ قرار گرفتهاند وگرنه چگونه ميتوان اين خودروهاي بمبگذاري شده وعناصر مسلح به اين مناطق برسند بهرغم اينکه فاصله پستهاي کنترلي از هم ديگر صد متر بيشتر نيست اين موضوع منطقي نيست و لذا بهنظر من کسي که ميخواهد در تشکيل دولت عجله کند و به اين شيوه آن را تشکيل بدهد ميخواهد براي آن توجيه بتراشد که بخشي از اين توجيه خشونت است.

 

استاندار الانبار: ايران از عناصر مسلح که امنيت استان را هدف قرار ميدهند حمايت ميکند

تلويزيون العربيه يكشنبه 16 آبان 1389(7 نوامبر 2010)

در پي دستيابي به اطلاعاتي مبني بر اينکه القاعده ميخواهد مجموعهاي عمليات با استفاده از موتور سيکلت انجام بدهد فرماندهي عمليات استان الانبار تردد موتور سيکلت و دوچرخه در خيابانهاي اصلي شهرها و روستاهاي مختلف استان را ممنوع کرد.

استاندار الانبار ايران را متهم کرد که از عناصر مسلحي که امنيت استان را هدف قرار ميدهند حمايت ميکند. قاسم عبد استاندار الانبار به روزنامه الحيات گفت بعد از اينکه اطلاعات دقيقي به‌دست آمده است که تأکيد ميکند باندهاي القاعده ميخواهند عمليات تروريستي ويژه با استفاده از تعدادي موتور سيکلت اجرا کنند، در هماهنگي با فرماندهي عمليات الانبار حول اين تصميمگيري به توافق رسيدهاند. استاندار گفت اين اطلاعات که از طريق بازجويي عناصر تروريستي وابسته به القاعده به‌دست آمده است که در چهارم ژوئيه گذشته در ساختمان استانداري عمليات تروريستي اجرا کرده بودند.

 

امروز صبح زود منطقه بهشدت حفاظتشده الخضراء خمپارهباران شد

تلويزيون الشرقيه يكشنبه 16 آبان 1389(7 نوامبر 2010)

بار ديگر امروز صبح زود منطقه بهشدت حفاظتشده الخضراء که محل مقرات دولت عراق و پارلمان و بيشتر سفارت خانههاي خارجي از جمله سفارت آمريکا است، خمپارهباران شد. يک منبع در پليس گفت که سه گلوله خمپاره از سمت شرق منطقه الخضراء به اين منطقه شليک شد که در مناطق مختلف آن فرود آمد و اطلاعي از ميزان خسارت وارده در دست نيست. لازم به ذکر است که منطقه الخضراء صبح روز شنبه نيز با سه موشک کاتيوشا هدف قرار گرفته بود.

 

ادامه جلسه سران فراكسيونها در بغداد حول 12موضوع مورد اختلاف

تلويزيون الحره دوشنبه 17 آبان 1389(8 نوامبر 2010)

بعد از رأيگيري بر سر دستور کار اجلاس اربيل که 12 موضوع مهم که سران فراکسيونها بر سر آنها اختلاف نظر دارند را مورد بحث قرار خواهد داد، جلسه امروز به اتمام رسيد و ادامه آن به ساعت 1800 فردا در بغداد موکول گرديد:

سؤال: الآن و در جلسه امروز علي اديب يک موضوع بسيار حساس را مطرح کرد و آن نيز جلسه روز پنجشنبه پارلمان ميباشد. آيا کسي هست که در برابر برگزاري جلسه روز پنجشنبه پارلمان بيايستد؟

فلاح الذهبي مدير دفتر الحره از بغداد: در واقع اينکه جلسه پارلمان روز پنجشنبه و يا روز ديگري باشد اين چيزي است که نتيجه جلسات امروز و يا جلسه ساعت 1800 فردا در بغداد آن را مشخص ميکند چرا که در جلسه اول رئيس پارلمان انتخاب ميشود و موضوع اختلاف اساسي و اصلي بين نيروهاي سياسي، تعيينتکليف منصب رياست پارلمان ميباشد و لذا در ملاحظات علي اديب سه موضوع اساسي را مشاهده کرديم که گفت سه اختلاف اساسي شامل تضمينها، جلسه پارلمان و سه منصب اصلي ميشود. اديب خواستار اين شد که همين سه موضوع اساسي مورد بحث قرار گرفته و تعيينتکليف شوند و بقيه موارد به کميتهها ارجاع داده شوند و لذا تا زماني که بر سر اين سه موضوع توافق صورت نگيرد سخت است که بگوييم روز پنجشنبه جلسه پارلمان برگزار خواهد شد چرا که قانونا مأموريت جلسه اول مشخص کردن رئيس جديد پارلمان است و تا زماني که بر سر اين موضوعات در جلسات امروز و فردا توافق نشود سخت است که جلسهاي باشد ولي اگر توافق صورت نگيرد و برخي نيروها بتوانند با حذف ديگران به حد نصاب قانوني برسند، اين هم درست نيست چون قرار است که همه شرکت کنند.

 

برنامه کار جلسه اربيل و رايگيري جلسه بعدي فردا در بغداد

تلويزيون الجزيره دوشنبه 17 آبان 1389(8 نوامبر 2010)

روژنوري شاويس: جدول کار جلسه عبارت از 15 محور است که 15 محور خوانده شد.

رافع العيساوي: سند اصلاح سياسي و برنامه دولت در جدول کار جلسه نبود.

شاويس: اصلاحات را آورده بوديم اما اگر ميخواهيد ميتوان اينرا نيز وارد جدول کار کرد اما در مورد برنامه دولتي هر کس که مسئول تشکيل دولت شد آن را مينويسد.

طارق الهاشمي: وقتي شما ميگوييد که برخي مسائل به کميتهها ارجاع ميشود مثلاً شوراي سياسي قرار بر اين بود که در جلسات شما اين موضوع تعيينتکليف شود که نشده است.

عادل عبدالمهدي: برنامه جدول کار خلاصه شده است و فکر ميکنم مناسب است در جلسات بعدي در بغداد ميتوان اين امور را با جزييات بحث کرد

مالکي: اين ابتکار براي سرعت بخشيدن به تشکيل دولت است. اين برنامه که گفتيد اگر بخواهيم به راهحل برسيم يک سال و نيم طول ميکشد و حتماً ما به توافق نمي رسيم چرا که اصلاً برخيشان در صلاحيت ما نيست. بايد روي هر چه که توافق کرديم توافق کنيم و بقيه به کميتههاي ذيربط داده شود.

نصار الربيعي: همانطور که مالکي گفت که اينها نقاطي است که بايد به کميتهها داده شود

حسن السنيد: نقاط اختلاف مثلاً ميگويند فلان ماده مخالف قانون اساسي است ما ميگفتيم که باشه يادداشت کن و زمانش که رسيد در مورد آن صحبت خواهيم کرد

شاويس: مهم الآن برنامه جلسه است. جلسه بعدي فردا ساعت 6 در بغداد است.

 

باراک اوباما شخصاً متعهد مي‌شودکه اختيارات کامل را تضمين کند

تلويزيون العربيه پنجشنبه 20 آبان 1389(11 نوامبر 2010)

باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا در تماس تلفني با اياد علاوي تأکيد کرده است که علاوي به مجلس عراق برود و مجلس طي 15روز آينده اصلاحات لازم را وارد خواهد کرد و شخصاً متعهد مي‌شودکه اختيارات کامل را تضمين کند اوباما گفته است:

يکم: اختيارات شوراي ملي سياست هاي استراتژيک قبل از مکلف کردن المالکي تاييد مي‌شود.

دوم: صد مشاور براي علاوي تعيين مي‌شوند.

سوم: دو گردان امنيتي رياستي براي حفاظت از علاوي به‌جاي يک گردان تعيين مي‌شود.

چهارم: تصميمات ستاد حسابرسي و عدالت لغو و يا تعديل مي‌شود.

پنجم: تصميم‌گيريهاي آشتي ملي به جريان انداخته مي‌شود.

بر اساس توافق فراکسيونهاي سياسي عراق براي سه منصب اصلي، اياد علاوي رياست شوراي ملي سياستهاي استراتژيکي را برعهده مي‌گيرد. رئيس‌جمهور، نخست وزير، وزراي دفاع و کشور وامنيت ملي و رئيس اطلاعات واطلاعات نظامي و فرمانده عمليات بغداد اعضاي اين شورا مي‌باشند. تصميم‌گيريها بر اساس 80 درصد صورت مي‌گيرد بغير از اين بر اساس توافق سياسي خواهد بود. در نتيجه اختيارات رئيس اين شورا مساوي و يا بيشتر از اختيارات نخست‌وزير خواهد بود.

 

بيانيه العراقيه كه امروز در محل پارلمان توزيع شده است

تلويزيون البابليه پنجشنبه 20 آبان 1389(11 نوامبر 2010)

بيانيه العراقيه كه امروز در محل پارلمان توزيع شده است: هم اكنون انتخابات 7 مارس گذشته به بار نشسته و ليست العراقيه با قبول مسئوليت، واقع بينانه و مسئولانه با مسائل كشور روبرو شد و حتي مسائل ملي را به حقوق مشروع وقانوني خودش ترجيح داد. اين ليست تصميم گرفت براي انتخاب هيئت رئيسه پارلمان در جلسه امروز شركت كند. تصميم امروز ليست العراقيه مجددا بيانگر سمت وسوي ملي اين ليست است و همبستگي و پيوستگي اش با مردم عراق را بار ديگر نشان ميدهد و بر تشكيل دولت در كوتاهترين زمان ممكن تاكيد ميكند. اين بيانيه هم چنين به برخي تعهدات و نكات ديگر اشاره ميكند از جمله:

1- تصويب قانون شوراي تعيين سياستهاي استراتژيك طبق ترتيبي كه روي آن توافق شده است.

2- تشكيل يك كميته ملي براي بررسي پرونده هاي بازداشت شدگان و آزادي كساني كه بشكل غير قانوني بازداشت شده اند.

3- امضا و توافق نهائي در مورد همه پرونده هايي كه درحال حاضر مشمول اصلاح و تغيير ميباشند.

4- لغو حكم صادره توسط كميته ريشه كني درمورد حضرات آقايان دكترصالح المطلك و دكتر ظافر العاني و آقاي راسم العوادي.

فراكسيون العراقيه با اين اميد كه التزامات فوق الذكر ظرف يك ماه عملي شود اميدوار است كه همواره دركار سياسي وفادر بماند و براي همگان آرزوي موفقيت مي كند.

 

اسامه النجيفي رئيس مجلس عراق شد

تلويزيون العراقيه  پنجشنبه 20 آبان 1389(11 نوامبر 2010)

مجلس نمايندگان اسامه النجيفي را به عنوان رئيس مجلس انتخاب كرد. وي 227 رأي مثبت از تعداد 295نماينده حاضر در مجلس به دست آورد و 68 برگه باطل بود.

 

طالباني در سمت رياست جمهوري عراق ابقا شد

خبرگزاري فارس پنجشنبه 20 آبان 1389(11 نوامبر 2010)

جلال طالباني با كسب 195 راي اعضاي پارلمان عراق، به‌ مدت چهار سال ديگر در سمت رياست جمهوري عراق ابقا شد. طالباني 77 ساله‌ امشب در جلسه‌اي كه‌ فهرست العراقيه‌ به‌ دليل آنچه عدم توجه‌ به‌ مطالبات خوانده شد ، آن را تحريم كرد با راي 195عضو پارلمان در سمت خود براي 4 سال ديگر ابقا شد. حسين الموسوي قاضي سرشناس عراقي كه‌ در دور اول راي‌گيري براي انتخاب رئيس جمهور با طالباني به رقابت پرداخته بود، در دور دوم از ادامه‌ رقابت با طالباني انصراف داد. طالباني لحظاتي پس از آن در حضور اسامه‌ نجيفي سوگند قانوني ياد كرد و وفادري خود به‌ قانون اساسي و خاك عراق را اعلام كرد.

 

بيانيه مطبوعاتي فراکسيون العراقيه در رابطه با تصميم به مشارکت در جلسه پارلمان روز پنجشنبه 11نوامبر 2010

سايت فراکسيون العراقيه جمعه 21 آبان 1389(12 نوامبر 2010)

فراکسيون العراقيه بعد از اينکه در انتخاباتي که در هفتم مارس گذشته برگزار شد و در صدر نتايج انتخابات قرار گرفت عمداً و به شکل استبدادي از حق مشروعش براي تشکيل دولت مشارکت ملي محروم شد. طي مدت گذشته العراقيه در منتهي مسئوليت پذيري و واقعگرايي با موضوعات ملي که در پيش رو داشت برخورد کرد و به اين موضوعات حتي نسبت به حقوق مشروع خودش نيز اولويت داد.

لذا العراقيه امروز تصميم گرفت که براي انتخاب هيأت رئيسه پارلمان در جلسه مجلس شرکت نمايد، اين تصميم براي تأکيد مجدد به تمايلات ملي العراقيه و تقويت پيوستگيش با مردم عراق و خواسته مردم براي تشکيل دولت در اسرع وقت ممکن بهمنظور متوقف کردن انحطاط حاد در زمينههاي مختلف امنيتي، اقتصادي، خدماتي و غيره بود. اين تصميم العراقيه بعد از التزاماتي بود که جريانهاي سياسي ديگر برعهده گرفته بودند که در مقدمه آنها موارد زير وجود داشت:

1-تصويب قانون شوراي ملي براي سياستهاي عالي بر اساس فرمول و اختيارات مورد توافق.

2-تشکيل کميته ملي براي بررسي پروندههاي دستگيرشدگان و بازداشت‌شدگان و آزادي کسانيکه به شيوه غيرقانوني در بازادشت هستند.

3-توافق نهايي و امضاء همه پروند ههاي اصلاح و تغيير که موضوع مذاکره هستند.

4-لغو احکام ريشه کني آقايان:

-دکتر صالح المطلک

-دکتر ظافر العاني

-آقاي راسم العوادي

فراکسيون العراقيه براي همه آرزوي موفقيت ميکند، و اميدوار است که شرکاي روند سياسي به التزامات بالا طي مدت يک ماه وفا نمايند، و اين موضوع را بهعنوان پايههايي که بر آن تکيه شده است با جديت دنبال ميکند، و اميداور است که مجبور به تجديدنظر در تصميمش مبني بر مشارکت در صورتيکه نتايجي خلاف التزامات مورد توافق حاصل شود نگردد.

فراکسيون العراقيه.

 

ديدار مسعود بارزاني، نوري المالكي، اسامه نجيفي با اياد علاوي

تلويزيون العربيه جمعه 21 آبان 1389(12 نوامبر 2010)

العربيه مطلع شد که مسعود بارزاني رئيس منطقه کردستان عراق و نخست‌وزير نوري المالکي و رئيس مجلس اسامه النجيفي بعدازظهر امروز با رئيس ائتلاف العراقيه اياد علاوي نشست خواهند گذاشت. اين نشست در کادر تلاشهاي جريانهاي سياسي عراق براي حل مشکلاتي است که در جلسه روز گذشته مجلس رخ داد در اين جلسه ائتلاف العراقيه در اعتراض به نقض توافقاتي که با فراکسيونهاي ديگر داشتند ازجلسه مجلس خارج شدند.

 

حيدر الملا: فردا قبل از جلسه مجلس ما نشست خواهيم داشت اميدوارم كه صحنه ديروز تكرار نشود

تلويزيون العربيه جمعه 21 آبان 1389(12 نوامبر 2010)

مجري: آيا نشست اياد علاوي و النجيفي به پايان رسيده است؟

حيدر الملا سخنگوي ليست العراقيه: چنين نشستي وجود نداشته است و نمي دانم اين خبر را از كجا آورده ايد. ولي العراقيه پيام هايي از طرف ائتلاف كردستاني و ائتلاف دولت قانون دريافت كرده است و اين پيام ها مثبت مي باشد آنها تاكيد مي كنند كه نسبت به توافقات متعهد هستند فردا قبل از جلسه مجلس ما نشست خواهيم داشت. العراقيه با اين پيام ها مثبت برخورد كرده است و اميدوارم كه صحنه ديروز تكرار نشود.

مجري: شما وجود نشست را تكذيب مي كنيد آيا ديدارهاي ديگري العراقيه داشته است ؟

الملا: امروز سفير آمريكا در تلاش براي اجراي توافقات آمد ما روي موضع بارزاني تاكيد مي كنيم. حال كه پيام هاي دولت قانون نيز به ما رسيده است اميدوارم كه اين پيام فردا در جلسه مجلس ماده شود.

احمد الجبوري نماينده مجلس از ليست العراقيه گفت ائتلافش از شب گذشته مشورتهاي فشرده‌اي را با فراکسيونهاي ديگر انجام مي‌دهد. الجبوري گفت العراقيه فردا با همه اعضايش در جلسه مجلس شرکت خواهند کرد.

احمد الجبوري: ليست العراقيه شب گذشته تا پاسي از شب مشورتهاي فشرده‌اي با رئيس مجلس داشته است و امروز نيز ادامه داده است هدف از اين مشورتها رسيدن به راه‌حلي براي خروج از بحران فعلي است. با فراکسيونهاي ديگر مثل ائتلاف کردستاني و اتحاد ملي نيز ارتباطاتي برقرار شده است و اميدوارم که پاسخ داشته باشد تا اينکه بتوانيم از اين بحران بيرون بياييم و روند تشکيل دولت را ادامه بدهيم. العراقيه با همه اعضايش در جلسه مجلس شرکت خواهد کرد و قبل از ورود به جلسه مجلس خودش نشست خواهد داشت وحول مواد مورد اختلاف تصميم‌گيري خواهد شد.

 

تماس اوباما براي قانع كردن علاوي

سايت السومريه جمعه 21 آبان 1389(12 نوامبر 2010)

روز پنجشنبه يک منبع سياسي در ليست العراقيه گفت: باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا بعد از ترک جلسه پارلمان توسط علاوي و اعضاي ليست العراقيه با اياد علاوي رئيس ليست العراقيه تماس تلفني گرفت تا وي را براي بازگشت به جلسه پارلمان قانع کند.

اين منبع به السومريه نيوز گفت: باراک اوباما تلفني با اياد علاوي رهبر ليست العراقيه تماس گرفت تا وي را براي بازگشت به جلسه پارلمان قانع کند، (اياد علاوي- م) جزئيات آنچه که در داخل پارلمان به وقوع پيوسته بود را به باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا شرح داد.

رهبر العراقيه و اسامه النجيفي از رهبران العراقيه و رئيس پارلمان منتخب و تعداد زيادي از اعضاي العراقيه بدليل عدم اجراي توافقي که بين نوري مالکي و مسعود باراني و اياد علاوي امضاء شده بود جلسه پارلمان را ترک کردند، و بعد از ترک جلسه توسط اسامه النجيفي، معاون اول پارلمان قصي السهيل رياست پارلمان را بعهده گرفت و وي شروع به راي‌گيري براي کانديداي رياست جمهوري کرد.

 

مجلس اعلا گفت كه تحريم جلسات اتحاد ملي پايان يافت

تلويزيون العراقيه دوشنبه 24 آبان 1389(15 نوامبر 2010)

شيخ جلال الدين صغير عضو ائتلاف ملي عراق از مجلس اعلاي اسلامي عراق گفت كه تحريم جلسات اتحاد ملي پايان يافت. وي تأكيد كرد كه مجلس اعلا جلسات سياسياش را در كادر اتحاد ادامه خواهد داد. الصغير خاطر نشان كرد كه مخالفتي كه مجلس اعلا داشت با توجه به ماهيت روشهايي كه در داخل صحن پارلمان هست منتفي ميشود. مجلس اعلاي اسلامي عراق بعد از اعلام كانديداتوري نوري المالكي براي منصب نخست وزيري در اول ماه اكتبر گذشته، از آنجا كه با اين كانديداتوري مخالف بود، جلسات اتحاد ملي را بايكوت كرده بود.

 

آيا توافق سياسي عراق را ميتوان به اجرا گذاشت؟

سايت بنياد کارنگي دوشنبه 24 آبان 1389(15 نوامبر 2010)

در 11نوامبر، نخستوزير نوري مالکي، رئيسجمهور کردستان مسعود بارزاني، و نخستوزير پيشين و رئيس ائتلاف عراقيه، اياد علاوي، توافقي را به منظور هموار کردن مسير تشکيل يک دولت در عراق، که تمامي احزاب اصلي را در برگيرد، و تماميگروههاي قومي اصلي را نمايندگي کند امضا کردند .

جزئيات توافق 11نوامبر

اجرا اين توافق به دو شرط اصلي بستگي دارد: اول، تشکيل شوراي ملي سياستگذاري استراتژيک، که قدرت اجرايي واقعي خواهد داشت و تنها يک ارگان مشورتي نخواهد بود؛ و دوم، لغو ممنوعيت مشارکت سياسي 3 رهبر برجسته سني - - راسم العوادي، صالح المطلک و ظافر العاني. اين 3، در جريان کارزار انتخابات توسط کميسيون عدالت و حسابرسي، به عضويت در حزب بعث متهم شدند و از شرکت در انتخابات منع گرديدند؛ در نتيجه، آنها نميتوانند در دولت جديد مناصبي داشته باشند مگر آن که اين تصميم فسخ شود. علاوه بر اين، اين توافق هم‌چنين به راهاندازي يک روند آشتي از طريق شوراي ملي سياستگذاري استراتژيک فرا ميخواند. . . . .

قطعاً سياستمداران عراقي، که بر سر غنائم ميجنگند، باور نداشتند که موضوع از اين قرار باشد. در واقع، براي وارد کرد عراقيه و سنيها به ائتلاف حاکم، بايد شوراي ملي سياستگذاري استراتژيک تشکيل ميشد و تحت کنترل علاوي قرار ميگرفت. . . مالكي براي تشکيل يک کابينه و معرفي آن به مجلس نمايندگان جهت تاييد، 30روز فرصت دارد. مذاکرات و چانه زنيها بر سر مناصب دولت در هفتههاي آينده علائميخواهد داد که آيا توافقي که در 11نوامبر اعلام شد، ميتواند در برابر واقعيت سياست زور دوام بياورد يا خير. اگر تا قبل از تشکيل دولت قانون، تشکيل شوراي ملي سياستگذاري استراتژيک تصويب نشود و 3 سياستمدار سني محروم شده به مقام اوليه خود بازنگردند، اجرا اين توافق احتمالاً مرده است.

 

تصميم مجلس نمايندگان عراق: تشكيل کميته‌اي با هدف حمايت از مسيحيان

تلويزيون العراقيه سه شنبه 2 آذر 1389(23 نوامبر 2010)

مجلس نمايندگان تصميم گرفت کميته‌اي از نمايندگان رهبران فراکسيونهاي سياسي براي تهيه توصيه‌هاي فوري به دولت با هدف حمايت از مسيحيان تشکيل دهد. يک منبع پارلماني گفت که در جلسه امروز درباره مسيحيان عراق گفتگو شد و مسئوليت اين کميته اتخاذ تدابير ويژه‌اي در حمايت از آنها و پرداخت غرامت به خسارت ديدگان است. وي افزود مجلس نمايندگان تهاجماتي که مسيحيان را هدف قرار مي‌دهد محکوم مي‌کند و خواستار حفاظت از آنان است. علاوه بر اين مجلس نمايندگان به اتفاق آرا تصميم گرفتند که شروع جلسه مجلس ساعت 1030 هر روز باشد. اين زمانبندي از فردا اجرا خواهد شد.

 

حيدر الملا گفت انتظار دارد كه اجراي توافقات سياسي بيش از يك ماه طول بكشد

تلويزيون السومريه  شنبه 29 آبان 1389(20 نوامبر 2010)

مجري: حيدر الملا در تماس تلفني خود گفت انتظار دارد كه اجراي توافقات سياسي بيش از يكي ماهي كه نوري المالكي براي تشكيل دولت فرصت دارد طول بكشد. الملا گفت اميدوار است كه المالكي بتواند اختلافات را برطرف نمايد و پلهاي اعتماد را در اجراي آنچه حول آن در طرح مسعود بارزاني توافق شده, ايجاد كند.

حيدرالملا سخنگوي ليست العراقيه: كه اميد ميرود قبل از اينكه به دولت راي اعتماد داده شود توافقات سياسي صورت گرفته اجرا گردد. يك سري توافقات سياسي وجود دارد كه به زماني بيشتراز يك ماه داده شده به آقاي المالكي براي تشكيل دولت نياز دارد تا اجرا شوند, در نتيجه آنچه كه براي ما مهم است اين است كه جريانات سياسي موانعي دارند كه از مرحله قبلي است و اميدواريم كه همه تلاشهاي جريانات سياسي بكار گرفته شود تا همه شكافهايي كه در اثر پيامدهاي مرحله گذشته اتفاق افتاده بود برطرف شود و اراده ها به سمت موفق شدن دولت مشاركت ملي باشد و آقاي المالكي و برادران در دولت قانون پيشقدم شوند تا موانع موجود در نزد جريانات سياسي را رفع كنند و پل اعتماد را در جريان اجراي توافقات سياسي ايجاد نمايند.

مجري: حيدرالملا نسبت به صحبتهاي برخي كه ميگويند العراقيه با بدست گرفتن منصب رياست پارلمان همه امتيازات خود را مصرف كرده است انتقاد كرد, و تاكيدكرد, ضروري است كه توزيع مناصب وزرا بر طبق استحقاقات انتخاباتي صورت بگيرد؟

حيدر الملا: برخي صحبتها از جانب جرياناتي كه مي گويند العراقيه امتيازات خودش را با گرفتن منصب رئيس مجلس استفاده كرده , در واقع هيچ پايه واقعي ندارد اگر العراقيه امتياز 91 كرسي خودش را با داشتن منصب رئيس مجلس استفاده كرده, پس برادران در دولت قانون با بدست گرفتن منصب نخست وزيري هيچ امتيازي نخواهند داشت. اين قضيه يك موضوع تابع يك معادله رياضي است و حساب وكتابي وجود دارد كه با توافق همه جريانات سياسي است و بايد كه مناصب وزارتي بر طبق استحقاقات انتخاباتي توزيع شوند و روي اين توافق صورت گرفته و مرحله بعد از عيد يك كميته كوچك تشكيل ميشود كه نماينده همه جريانات سياسي است تا روي مناصب و كانديداهاي آنها و روي مكانيزم اجراي توافقات سياسي بحث كنند.

 

طالباني: من حكم اعدام طارق عزيز را امضاء نخواهم كرد

خبرگزاري اصوات العراق  چهارشنبه 26 آبان 1389(17 نوامبر 2010)

جلال طالباني رئيس جمهور عراق گفت حكم اعدام طارق عزيز معاون نخست وزير و وزير خارجه عراق در رژيم سابق را كه در ماه گذشته بعد از محكوم شدن در كيس تصفيه احزاب مذهبي عليه او صادر شد را امضاء نخواهد كرد.

طالباني در مصاحبه با تلويزيون فرانسه 24 در پاسخ به سئوالي در رابطه با اينكه آيا حكم اعدام طارق عزيز را امضاء خواهد كرد گفت نه. . . حكم اعدام طارق عزيز را امضاء نخواهم كرد چرا كه من سوسياليست هستم و معاهده ممنوعيت اعدام را امضاء كرده ام . طالباني افزود من نسبت به طارق عزيز سمپاتي دارم چرا كه او يك مسيحي عراقي است علاوه بر اينكه مردي است كه هفتاد سال از عمرش گذشته است.

اين دومين بار است كه جلال طالباني مخالفتش با اعدام طارق عزيز را اعلام مي كند ، او در يك تماس تلفني با عمرموسي دبيركل جامعه عرب در شروع ماه جاري مخالفت اصوليش با احكام اعدام و از جمله اعدام طارق عزيز كه حكم اعدامش صادر شده است را اعلام كرد. چندين كشور و سازمان و شخصيت هاي سياسي بين المللي بغداد را به تخفيف در حكم اعدام طارق عزيز و عدم اجراي اين حكم فراخوانده بودند.

 

ویکی لیکس

 

مصاحبه با جوليان آسانج

سايت رايت اسکوپ چهارشنبه 12 آبان 1389(3 نوامبر 2010)

جاج ناپوليتانو مجري برنامه فريدام واچ: بگذاريد راجع به برخي از چيزهاي که شما کشف کردهايد صحبت کنيم. موضوع فراگو 242 (frago 242) چه است و اين حرف چه معني دارد؟

آسانج: ما مدارک زيادي در مورد شکنجه و بد رفتاري با زندانيان کشف کرديم. هم از سوي نيروهاي ائتلاف که بيش از 300 مدرک ميشود، و هم از سوي نيروهاي امنيتي عراق که بيش از 1000 مدرک ميشود. فراگو 242 يک دستور سري و محرمانه است بدين معني که ديگر نياز به مداخله و بيان موضوع نيست، يعني اگر سربازي ميبيند که پليس عراق در حال شکنجه کسي است، مداخلهاي در آن نبايد صورت بگيرد وحتي فراتر از آن، بدون درخواست فرماندهان سطح بالا نياز به تحقيقات هم نيست.

مجري: پس شما ميگوييد که فراگو 242 يک فرمان نظامي، مربوط به ارتش آمريکا است که از سوي فرماندهان به نيروها داده ميشود، که اولاً اگر آنها نيروهاي عراقي را در حال شکنجه يا ارتکاب جرم ديدند بايدچشمپوشي کنند، و دوماً نبايد تحقيق کنند. آيا منظور شما همين است؟

آسانج: بله دقيقاً ، همين درست است. آنها نبايد مداخله کنند و نبايد تحقيق کنند. ما تصاويري به دست آورديم که دونالد رامسفيلد در زماني که وزير دفاع بود به همراه رئيس ستاد نيروهاي مسلح در يک کنفرانس بودهاند که در آن، وقتي که خبرنگاري سؤال کرد که نيروها با چنين موضوعاتي برخورد ميکنند، آيا ميبايد مداخله کنند يا خير؟ و رئيس ستاد وقت گفت بله بايد مداخله کنند، اما رامسفيلد او را تصيح کرد، و گفت که آنها نبايد مداخله کنند.

مجري: آيا دولت آمريکا آمار مرگ شهروندان بيگناه که در اين جنگ کشته شدهاند، چه از سوي نيروهاي آمريکايي، يا نيروهاي عراق يا شرکتهاي حفاظتي را ثبت ميکند؟

آسانج: پنتاگون سالها است که ميگويد چنين آماري را ثبت نميکند، اما اين يک دروغ است. در تمامي اين مدارک، مواردي وجود دارد که همراه آن گزارش شده است. اين اعداد شامل تعداد کشته يا زخمي شدههاي نيروهاي آمريکايي، تعداد کشته يا زخميشدههاي نيروهاي عراقي، تعداد کشته يا زخميشده شهروندان عادي و تعداد کشته يا زخمي يا بازداشت شدههاي نيروهاي دشمن از قبيل شورشيان و غيره ميباشد. وقتي که ما تمامي مدارک را بررسي ميکنيم و آمار آنها را حساب ميکنيم، تعداد کشته شدههاي جنگ عراق بهطور کلي بيش از 285000 ميباشد. نزديک به 170000 بازداشت شده وجود دارد و نزديک به همين ميزان جراحت شديد وجود دارد. همه اين آمار در مدارک وجود دارد. پس بنابراين آنها آمار گيري ميکردهاند.

مجري: در اين 400هزار مدرک که سايت شما افشا کرده است، بدترين اطلاعاتي که دريافت کرديد که باعث شوکه شدن خود تو شد، چه ميباشد؟

آسانج: بايد گفت که وقايع کوچک است که باعث بهم ريختن احساسات ميشود. در يک مورد دختر جواني بود که قبلاً از نيروهاي آمريکايي هديه دريافت ميکرد که يک روز وقتي حضور پيدا ميکند تا هديه دريافت کند يک سرباز از تانک بيرون ميآيد و بدون هيچ دليلي، او را به گلوله ميبندد. در يک مورد ديگر دکتري که داشت زني حامله را به بيمارستان ميبرد، بهخاطر سرعت زياد در يک نقطه ايست و بازرسي کشته ميشود.

مجري: جوليان اين قتلها توسط ارتش آمريکا، يا ارتش عراق، يا شرکتهاي امنيتي آمريکايي صورت گرفته؟

آسانج: در مورد آن دختر جوان، سربازان انگليس اين کار را کردهاند و آمريکاييها در اين باره گزارش کردند. در مورد آن دکتر، او توسط سربازان آمريکايي کشته شد. موارد زيادي هم از قتلهايي که شرکتهاي امنيتي انجام دادهاند وجود دارد. ما 10 مورد کشتن شهروندان عادي ديگر که توسط شرکت بلک واتر انجام شد را کشف کردهايم، که قبلاً گزارش نشده بود.

مجري: آيا تاکنون دادگاهي بهخاطر کشته شدن شهروندان بيگناه عادي تشکيل شده است؟ چه اين دکتر باشد، چه آن دختر و يا هر مورد ديگر که شما فاش کردهايد يا خود دولت در مورد آن مطلع بوده، آيا دادگاهي تشکيل شده است؟

آسانج: نه هيچ دادگاهي تاکنون تشکيل نشده است. ما در حال حاضر شاهد آن هستيم که يک پرونده حقوقي عليه نيروهاي انگليس باز شده است. اين پرونده در مورد 40 مورد قتل اشتباه، که ما آن را فاش کردهايم ميباشد. اما اين فقط اتفاقي است، اين مدارک گزارشات ارتش آمريکا ميباشد، که معمولا، فقط کمي از عملکردهاي ديگران، از جمله بريتانياييها را گزارش ميکنند. آمريکا ميبايد به اين موضوع پاسخ بدهد، اين يک ارگان دولتي آمريکا ميباشد و يک نفر ميبايد بهخاطر تمامي اين کشتارها پاسخ بدهد.

 

جوليان آسانج: آمريكا بايد در مورد جنگ عراق لب به سخن بگشايد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 13 آبان 1389(4 نوامبر 2010)

بنيانگذار ويکي ليکس جوليان آسانج روز پنجشنبه بعد از اين‌که اين سايت اسناد مخفي آمريکا را که مشروح بدرفتاريهاي مرتکب شده در خلال جنگ عراق را افشا کرده است،از آمريكا خواست که بجاي پوشاندن ، لب به سخن بگشايد. وي به خبرنگاران در ژنو با اشاره به اين سنت افتخار آمريکا در مورد آزادي مطبوعات گفت، اکنون زمان آن است که آمريکا بجاي آنکه بپوشاند، لب به سخن بگشايد وي اضافه کرد، اگر از قانون توسط دولت حمايت نشود ارزشي ندارد .

حفظ دولت شکننده عراق به بهاي چشمپوشي آمريکا از بدرفتاري با زندانيان- تلويزيون روسيه 13/8/89: يک شاهد ناشناس: اين ضربات بهصورت، قفسه سينه، و قسمتهاي تحتاني بدن وارد ميآمدند شاهد دوم: وي را از سومين روز تا هفتمين روز اسارتش مورد ضرب و شتم قرار دادند. گزارشات حاکي از آن هستند که نيروهاي عراقي از کابل و شلنگهاي آب استفاده ميکردند. شاهد اول: هنگام استفاده از شوکهاي الکتريکي و کابلهاي لاستيکي، مقدار زيادي خون در کف اتاق جمع ميشد

مجري: و اين همه شواهد. سالها است که مردم عراق تأکيد مي کنند که نيروهاي آمريکايي بر موارد شکنجه سيستماتيک و گسترده نيروهاي امنيتي عراق عليه مردم عادي چشم  پوشي مي  کنند. مدارک افشا شده ارتش آمريکا، نشان ميدهد که اين شکنجهها ناديده گرفته ميشد.

ديويد لي (david leigh) يک خبرنگار تحقيقاتي در گاردين: ما 400هزار مدرک به دست آورديم که اين آمار بسيار زيادي ميباشد. ما در اين مدارک دريافتيم که پروندههاي وجود دارد که خود سربازان آمريکايي به آنها ميگويند پروندهاي بد رفتاري با بازداشت شدگان. وقتي که ما در مورد اين پروندها تحقيق کرديم مدام به اين اصطلاح برخورديم: فراگو 242 (frago 242). ما بعداً دريافتيم که اين يک فرمان است و بدين معني ميباشد که وقتي سربازان درمي يابند که نيروهاي امنيتي عراق، عراقيهاي ديگر را شکنجه ميکنند، نياز به هيچگونه تحقيقاتي نيست.

شاهد اول: سه افسر پليس عراقي او را شکنجه مي کردند ، و انگشتانش را قطع نمودند.

شاهد دوم: اين زندانيان گفتند که در طول بازجويي ، مورد ضرب و شتم و تهديد قرار مي گرفتند و وادار مي شدند که بگويند شورشي بودند

ديويد لي: فرماندهان سطح بالاي ارتش آمريکا در مورد اين موضوع ميدانستند، آنها بودند که ميگفتند، بر روي آن چشمپوشي کنيد اين موارد چيزهايي است که بهعنوان جنايت جنگي محسوب ميشود. اينها چيزهايي نيستند که بشود آنها را اقدام ضدتروريستي ناميد اين افشاگريهاي مرا اصلا متعجب نميکنند

مجري: پيتر ماس (peter maass) از روزنامه نيويورک تايمز با چشمان خودش اين موارد را ديده است. او توانست به محل تکاوران ويژه وزارت کشور عراق، معروف به تيپ گرگ برود و در آن‌جا چنين صحنه  هايي را مشاهده کرد. اغلب اوقاتي که او در سامرا بهسر مي برد ، تحت نظر جيمز ستيل (james steel) مشاور ويژه ژنرال پترائوس بود. جميز ستيل يک متخصص ضدتروريستي دولت آمريکا مي  باشد، که از زمان ال سالوادور تجربه دارد

پيتر ماس: پترائوس به من گفت که ستيل نفر او است. ستيل به همه چيز دسترسي داشت. يک روز جيم ستيل به من گفت که جهادگراها يک نفر اهل عربستان سعودي را دستگير کرده  اند، آيا مي  خواهي با او مصاحبه کني؟

مجري: پيتر ماس اين دعوت را پذيرفت که به محل بازجويي برود.

پيتر ماس: وقتي که به محل رفتيم اولين چيزي که ديدم اين بود که يک سرباز عراقي داشت يک زنداني را کتک مي  زد. بعد هم مرا به محوطه اصلي نبردند، که همان سالن اصلي بود ، اما من از گوشه چشمم مي  ديدم که آنها افراد زيادي را بازداشت کرده بودند و دستهايشان از پشت بسته بود. مرا به يک اتاق کناري بردند جايي که بعد آن فرد اهل عربستان را هم آوردند. در اين اتاق يک ميز بود که از کنار آن خون چکه مي  کرد. در حالي که ما داشتيم مصاحبه خود را انجام مي  داديم ، و جيم استيل هم در اتاق بود ، فريادهاي خيلي وحشتناکي به گوش مي  خورد. نفري به  طور دايم فرياد مي  زد الله الله الله. اين فرياد از روي درد بوده و نه يک فرياد مذهبي. اين فريادها آنقدر وحشتناک و گوشخراش بود که ستيل اتاق مصاحبه را ترک کرد تا دربيابد که چه اتفاقي دارد صورت مي  گيرد ، چون آنقدر بلند بود که مصاحبه را داشت مختل مي کرد. وقتي که او رفت ، اين فريادها متوقف شد بعد او به اتاق بازگشت و مصاحبه را ادامه داديم.

مجري: جيمز ستيل هميشه گفته است که مخالف نقضحقوقبشر ميباشد، او هم‌چنين ميگويد که شکنجه اثار معکوس دارد.

وقتي که از وزارت کشور عراق در مورد شکنجه در سامرا سؤال شد ، آنها در بيانه اي جواب دادند که اجازه نمي  دهند حقوق  بشر زندانيان نقض شود. ما از آقاي ستيل خواستيم تا در مورد افشا گريهاي اخير بد رفتاري با زندانيان و هم‌چنين اتفاقي که آن روز در بازداشتگاه صورت گرفت، موضع  گيري کند. ما هنوز در انتظار جواب او هستيم.

ديويد لي: حال که ما مدارک را در اختيار داريم ميتوانيم چک کنيم که آن روزها چه اتفاقي در سامرا صورت ميگرفت و ما پرونده هاي مربوط به سامرا را پيدا کرديم و در آنها آمده بود که بازجويي هاي بعدي بازداشت شدگان توسط فرماندهي دوم ، صورت خواهد گرفت. من فکر مي  کنم معني اين حرف اين است که آنها به فرماندهي دوم تحويل داده خواهند شد تا در آن‌جا بازجويي شوند. ما در چندين مورد به همين موضوع بر مي  خوريم که زندانيان به اين فرماندهي که در وزارت کشور است ، براي بازجوييهاي بيشتر ، منتقل مي شوند

پيتر ماس: در آن زمان اولويت واضح در عراق اين بود که نگذارند دولت به شدت بي  ثبات اين کشور توسط شبه  نظاميان شکست بخورد. اين اولويت اصلي بود که در مقابل آن اولويتهاي ديگر مانند دموکراسي، حقوق  بشر و غيره نديده گرفته مي  شد.

 

پرونده هاي ويکي ليکس در مورد جنگ عراق

سايت ويكيليكس جمعه 14 آبان 1389(5 نوامبر 2010)

اوباما، اول سپتامبر 2010: ماموريت رزمي تمام شده، اما تعهد ما نسبت به آينده عراق، تمام نشده. اکنون مردم عراق مسئوليت اصلي امنيت کشورشان را بر عهدهدارند.

يک سرباز آمريکايي: دو نفر روي پشتبام هستند بايد آنها را هدف قرار دهيد.

بوش: ما هم‌چنان بيشترين تلاش را براي ممانعت از آسيب رسيدن به غيرنظاميان بيگناه را بهعمل ميآوريم (صحنههاي ضرب‌وشتم غيرنظاميان توسط نيروهاي آمريکايي را نشان ميدهد-م)

مجري: آمريکاييها در ابتدا ادعا ميکردند که آمار کشتهها در عراق را ثبت نميکنند و اين کار را به ديگران واگذار ميکنند، اما در واقع، آنها اين کار را ميکردند. ما در پرونده هاي کشف شده، 109032 مورد مرگ را تاييد کرده ايم. با نرم افزارهايمان، ما توانستيم محلهاي اين قتلها را هم پيدا بکنيم، که اين به ما نشان مي دهد، در اين 6 سال جنگ، هيچ بخشي از اين کشور نبوده که از اين حمام خون در امان باشد. بهرغم تضمينهاي داده شده توسط بوش، اکثريت اينها که بيش از 66000تن ميشود، غيرنظامي بودند، که اين نزديک به دو سوم کشتهها است. ما هم‌چنين کشف کرده ايم که 176000 نفر در عراق مجروح شده اند. در بغداد، گزارشات محرمانه، براي اوليل بار فاش ساختند که آمريکا و بريتانيا، چه کشوري را در پشت سر خود باقي مي گذارند. از آن‌جايي که ما مي توانيم موقعيت هر واقعه را شناسايي کنيم، اين را نيز مي توانيم نشان دهيم که در بغداد، تقريباً هيچ خيابان يا کوچه اي وجود ندارد که در آن، انفجاري، قتلي، و يا هرگونه فاجعه ديگر صورت نگرفته باشد. در اين شرايط، نيروهايي که در نقاط ايست و بازرسي و يا در خيابانها گشت ميدادهاند، در ترس دائميزندگي ميکردهاند. برخي از آنها بدون هيچ دليلي شروع به شليک ميکردند. (صحنههايي از شليک کور ستونهاي آمريکايي عليه شهروندان و زدن به خودروهاي آنها-م) در يکي از پروندهها گزارش شده است، شليک به سوي چرخ جلوي خودرو انجام شد اما آن خودرو متوقف نشد، خودروي گشتي خودي، به سوي آن خودرو شليک کرد که دوتن از شهروندان عادي کشته شدند. کميل و حسين در اين واقع کشته شدند، اما آنها در ماشين، تنها نبودند، گزارش ادامه ميدهد: 6 بچه در صندلي عقب بودهاند که به هيچ کدام از آنها آسيبي نرسيد. دختر 14ساله آنها فرياد ميزد که چرا به ما شليک کردند ما فقط داشتيم به خانه خود ميرفتيم. و حال ما دريافتيم که اين گزارش دقيق نبوده است، يک گلوله به ستون فقرات ريخاين 11ساله خورد که او فلج شد. ارتش آمريکا 7500 دلار به اين خانواده پيشنهاد کرد که اين بدين معني است که 2500 دلار براي هر کشته و 2500 دلار هم براي خودرو.

بوش در 10 ژانويه 2007: اوضاع عراق براي مردم آمريکا قابل‌قبول نيست. و براي من هم قابل‌قبول نيست. نيروهاي ما در عراق شجاعانه جنگيدهاند و هر کاري که از آنها خواستيم را انجام دادند. مسئوليت اشتباهاتي که صورت گرفته، برعهده من ميباشد.

مجري: در يک گزارش ديگر که تصاوير آن هم وجود دارد، بعد از آن که خلبان يک هليکوپتر ادعا مي کند در يک ساختمان 6 شبه نظامي مخفي شده اند، يک موشک هيل فاير (hell fire) توسط او به داخل همان ساختمان شليک مي شود. اما در اين گزارش نظامي اصلاً حرفي از يک شهروند عادي که در زمان شليک موشک، در حال عبور از جلوي ساختمان بود، زده نشد.

در مدارک افشا شده، ما دريافتيم که 80 در صد اين نوع موشکها، که بيش از 1300 عدد مي شود، بعد از شروع سياست افزايش نيروي ژنرال پترائوس شليک شدند.

در يکي از پروندههاي مربوط به حملات هوايي، بنام اسب وحشي يک- هشت، که مربوط به يک واحد هليکوپتر ميباشد، شرح واقعهاين بود که چند شبهنظامي ميخواستند به هليکوپتر تسليم شوند، اما هليکوپتر آنها را به قتل رساند. ما در چهار گزارش ديگر دريافتيم که شبهنظاميان به هليکوپتر تسليم شده بودند. اما در يکي از تصاوير نشان داده ميشود که چگونه چند شبهنظامي که دستانشان بالا بود و ميخواستند تسليم شوند توسط هليکوپتر کشته ميشود.

يکي از بدترين مواردي که ما کشف کردهايم، رفتار آمريکاييها با زندانيان، بعد از اينکه در افتضاح ابوغريب فاش شدند، بود بعد از وقايع ابو غريب و خشم بين المللي که به دنبال داشت، وزير دفاع وقت دونالد رامسفلد قول تغيير داد، تا چنين وقايعي ديگر تکرار نشود اما ما 300 مورد بد رفتاري با زندانيان عراقي از سوي نيروهاي آمريکايي را بعد از وقايع ابوغريب کشف کرديم. در يکي از اين گزارشات آمده است، زنداني ادعا ميکند که در طي اسارتش، مورد بدرفتاري قرار گرفته، چشم راست خود را از دست داده زنداني ديگري ميگويد نيروهاي آمريکايي، با سلاح و مشت او را زده ند. 2- بر روي او ادرار پاشيدهاند. 3- به بدن او شوک الکتريکي وارد کردهاند.

يک مرد ( نام او آورده نمي شود - م ): آنها در سالهاي 2003 تا 2009 بهطور دائمي به نيروهاي امنيتي عراق آموزش و مشاوره ميدادند. اما آنها بهطور سيستماتيک مانع آن چيزي که ميدانستند در حال وقوع است (بد رفتاري با بازداشت‌شدگان از سوي نيروهاي امنيتي عراق-م) نشدند.

مجري: سال 2005 در يک کنفرانس مطبوعاتي دونالد رامسفلد و رئيس ستاد نيروي مسلح وقت ژنرال پيتر پيس، در حالي که سؤال شد اگر نيروهاي ائتلاف موارد شکنجه مشاهد کنند، چه کار ميکنند؟ رئيس ستاد جواب داد که بايد مداخله کنند، اما رامسفلد گفت که فقط گزارش ميکنند.

آمريکاييها به طور علني ادعا کرده اند که از ماه نوابر 2005 تا مارس 2006 در 7 مورد مختلف حول موضوع شکنجه در زندانهاي عراق تحقيق کرده اند. آنها مدعي شدند که در آن 7 بازداشتگاه، بهخوبي با بازداشت شدگان رفتار مي شود، و هيچ مدرک شکنجه اي در آنها وجود ندارد. اما در پرونده مشخص مي شود که در همان زمان، ارتش آمريکا 76 مورد شکنجه که توسط نيروهاي امنيتي عراق انجام مي شد را کشف کرده بود. اين موارد در نقاط ديگر هم بود که سربازان، آنها را به فرماندهان خود اطلاع داده بودند گروههاي مرگ شبهنظاميان عراق مسئول خونريزي فجيح در اين کشور بودهاند، چه آنها که لباس رسمي پليس را بر تن داشتند، چه آنها که نداشتند. آمارهاي ما نشان ميدهد که سياست افزايش نيروي ژنرال پترائوس در سال 2007 بر روي اعضاي القاعده تاثير گذاشته بود. اما در گزارشات آمده است، در حالي که نيروهاي القاعده کشته ميشدند، نيروهاي بسياري بودهاند که جاي آنها را پر ميکردهاند. در سال 2008 سربازان آمريکايي در يک تهاجم نظامي، نواري را به‌دست آوردند که در آن کودکاني را نشان ميداد که در حال آموزش توسط القاعده بودند. ما 10 مورد بمبگذاري انتحاري کودکان که برخي از آنها فقط 11سال سن داشتهاند را کشف کردهايم. نام واحدهاي کودکان القاعده، پرندگان بهشت و يا جوانان اهل بهشت، است. يک عراقي در اين باره گفت، القاعده نابود نشده است، بلکه قويتر از قبل شده است. و خشونتها افزايش خواهد يافت.

قبرهاي بسيار زيادي در عراق وجود دارد که فقط يک کلمه بر روي آنها نوشته شده است و آن کلمه اين است: ناشناس. و آمار اين قبرها در حال افزايش مي باشد.

همان فرد ناشناس: امروزه، در سال 2010، مردم عراق در خشونت شديد و بي ثباتي کامل زندگي مي کنند. به‌طور ميانگين، نزديک به 500 نفر که اکثر آنها شهروندان عادي مي باشند به طور ماهانه به قتل مي رسند. خشونت مانند شکنجه از طريق دولت اعمال مي شود. نيروهاي سياسي فاشد مي باشند. اين کشور محل وحشتناکي براي زندگي کردن مي باشد.

مجري: سالها طول خواهد کشيد تا تاريخ نويسان نظامي تمامي پروندهاي سري را بررسي بکنند. اين پروندها به طور بي سابقه اي، جزئيات جنگ را شرح مي دهند. اما ديگران مانند رئيس جمهور اوباما از همين الآن نتيجه گيري خود را کرده اند. او در سخنراني خود در اول سپتامبر 2010 گفت: آمريکا قيمت عظيمي داده است تا آينده عراق را در دست مردم خودش بگذارد. ما اين کار را به خاطر ايمان مشترکي که با مردم عراق داريم، انجام داده ايم. ما بر اين باور هستيم که از خاکستر جنگ، يک شروع جديد در اين گهواره تمدن آغاز خواهد شد .

مرد عراقي ناشناس: آيا اين دموکراسي بود!؟ آيا اين بهترين کار شما بود؟ شما ما را وادار کردهايد تا در کابوس دموکراسي زندگي کنيم.

توني بلر در 19 سپتامبر 2010: چگونه ميشود که براي کساني که مردهاند متاسف نشد. اين کار غيرانساني است. اما وقتي که از من سؤال ميشود که آيا از تصميم خود متاسف هستم؟ من ميگويم که مسئوليت آن را ميپذيرم اما نميتوانم از تصميمگيري خود متاسف باشم.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

آيا انتخابات سياست اوباما در قبال ايران را تغيير خواهد داد؟

تايم چهارشنبه 12 آبان 1389(3 نوامبر 2010)

به قلم توني کارون ـ محتمل به نظر ميرسد مذاکرات بر سر برنامه هستهيي ايران در اواخر اين ماه در اروپا از سر گرفته شوند، ولي هيچ‌کس انتظار ندارد تهران تنها کلمهيي که آمريکا دوست دارد بشنود را فرياد بزند: عمو.

در واقع، مقامات آمريکايي به آژانسهاي خبري ميگويند که آنها از گفتگوهاي با ايران انتظار چنداني ندارند. ايران جمعه گذشته با دعوت کاترين اشتون، رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا موافقت کرد.

يکي از مقامات بلندپايه به نيويورک تايمز گفت، اين خوب است؛ اين تنها به تحريمها زمان بيشتري براي گزش ميدهد، و در عين حال آمادگي آمريکا براي گفتگو را نشان ميدهد و به ايجاد حمايت بينالمللي بيشتري براي اقدام قهري بيشتر کمک خواهد کرد. و با اوبامايي که با شکست حزب خود در انتخابات ميان دورهيي خونين شده است، برخي در واشنگتن - - قابل توجهتر از همه مقالهنويس ارشد واشنگتن پست ديويد برودر - - حتي به‌صورت علني ميگويند که بهترين اميد اوباما براي انتخاب مجدد ممکن است در متحد کردن کشور پشت خود در يک رويارويي با ايران باشد.

هيچ علائمي از اينکه رئيسجمهور يا ساير تصميمگيرندگان کليدي، شک و ترديد خود نسبت به راهحل نظامي براي اين بنبست را کنار گذاشتهاند، وجود ندارد.

شک و ترديد بر مبناي اين آگاهي است که عواقب شروع يک جنگ ميتواند خطرناکتر از تهديدات کنوني ايران باشد. ولي نيويورک تايمز گزارش کرده است که در دولت اوباما مباحثهيي بر سر اين موضوع که آيا اوباما بايد در صورت ادامه مخالفت ايران تهديد اقدام نظامي را تشديد کند يا خير، در جريان است.

دنيس راس، نماينده دولت در امور ايران، در نوشتههاي خودش در مورد اين موضوع روشن ساخته که به عقيده وي ايران تنها در صورتي عقبنشيني خواهد کرد که معتقد باشد با تهديد معتبر اقدام نظامي روبهرو است.

ولي در حال حاضر هيچ مبناي قانوني براي اقدام نظامي وجود ندارد. . .

اگر در دور بعدي گفتگوها انتظاري براي بنبست شکني وجود داشته باشد، در رابطه با يک مصالحه قابل‌قبول تنها مشکل، فقدان اتفاقنظر در ميان خود قدرتهاي غربي، و بسا کمتر با ساير بازيگران کليدي مانند روسيه و چين ميباشد. ولي به نظر ميرسد هيچ يک از طرفين دنبال چنين چيزي نيستند.

براي آمريکا، گفتگوها فرصتي است تا به ايران اين پيام را برساند که تا آمادگي تهران براي تسليم شدن فشار افزايش خواهد يافت؛ و براي ايران، مذاکرات تنها فرصتي است تا اين موضوع را روشن کند که قصد عقبنشيني ندارد و مطمئن است ميتواند از پس تحريمها و هر فشار ديگري که آمريکا به‌طور حق بجانب توان وارد کردن آن را داشته باشد، بر ميآيد.

همين بنبست در تمام طول دور دوم دولت جرج بوش هم ادامه داشت، و به عبور ايران از آستانه هستهي و رسيدن به توانايي توليد هستهيي با کسب دانش غنيسازي منجر شد.

ولي غيرمحتمل است که اوباما تحت فشار يک کنگره تندروتر و مصمم، از امکاني که رئيسجمهور قبلي (جرج بوش) در حفظ يک مشي سخت و پاسيو همزمان با رشد تواناييهاي هستهيي ايران بهرهمند بود، برخوردار باشد.

 

پيروزي جمهوريخواهان و تأثير آن بر سياست خارجي آمريکا

صداي آمريکا پنجشنبه 13 آبان 1389(4 نوامبر 2010)

موازنه جديد قدرت در کنگره آمريکا، اينک که مجلس نمايندگان يک اکثريت جمهوريخواه دارد و دمکراتهاي سنا، کرسيهايي را از دست دادهاند، ميتواند تاثيرعمدهاي برمسائل بينالمللي داشته باشد.

باراک اوباما رئيسجمهوري آمريکا گفته است مايل است، اگر شرايط اجازه دهد، خارج ساختن نيروهاي آمريکا از افغانستان را تا نيمه سال آينده آغاز کند. تحليلگران ميگويند افزايش شمار جمهوريخواهان در کنگره ممکن است به حمايت بيشتر از جنگ در افغانستان در کوتاه مدت منجر شود. برنامه جمهوريخواهان همچنين تعهد به مقابله سختتر با تروريسم و تاکيد بر سيستم دفاعي موشکي فراگير تري را شامل ميشود. اما هيلاري کلينتون وزير امورخارجه آمريکا روز چهارشنبه اين امکان را که انتخابات روز سهشنبه موجب بروز تغييري در سياست خارجي کشور خواهد شد، مهم ندانست.

 

تفسير سي. ان. ان بعد از اعلام نتايج انتخابات

تلويزيون سي ان ان چهارشنبه 12 آبان 1389(3 نوامبر 2010)

مجري: اگر تغيير شعار باراک اوباما بود که درانتخابات2008 پيروز شد، شب گذشته آمريکاييان يکبار ديگر براي تغيير راي دادند، اما اين بار اين امر با هزينه حزب رئيسجمهور بود.

 جمهوري خواهان بر موجي از خشم عمومي از جهت گيري اقتصادي کشور سوار شدند و کنترل مجلس نمايندگان را به‌دست آوردند، درسنا نيز دستاوردهايي داشتند که به‌اندازهاي نبود که آن مجلس رانيز از دست دموکراتها خارج کنند.

 جان بوهنرjohn bohaner احتمالاًً رئيس بعدي مجلس نمايندگان خواهد بود، موضعي که آن‌‌را سومين موضع قدرت در واشنگتن معرفي ميکنند.

 جاناتان من گزارشگر سي. ان. ان در مورد اين جابه‌جايي بزرگ موازنه قدرت، گزارش ميدهد.

س: ما انتظار داشتيم که جمهوري خواهان زمينههاي زيادي را به‌دست آورند اما در پايان کار آيا اين وضعيت براي دموکراتها بدتر از چيزي بود که انتظار ميرفت؟

جاناتان من‌: بله همينطور است، اين واقعيت که اين انتخابات قرار بود عليه آنها باشد باعث تعجب نبود، اما ابعاد آن چيزي است که مردم را خيره کرده است.

 افکار عمومي پيشبيني کرده بودند که مجلس نمايندگان در دست جمهوري خواهان قرار گيرد و اين امر درمجموع به‌40 کرسي از 435 کرسي بستگي داشت، اما جمهوري خواهان بسيار عالي عمل کردند، درحالي که هنوز بسياري از کرسيها بايد شمارش ميشدند، اکثريتي که آنها نياز داشتند 218 کرسي بود که آنها به‌راحتي به‌اکثريت 233 دست يافتند و کرسيهاي بيشتري رانيز باز هم کسب ميکنند، و آخرين عددي که ما داريم233 ميباشد و دموکراتها 180 کرسي دارند و مجلس نمايندگان بروشني در دست جمهوري خواهان خواهد بود.

در سنا نيز گرايش به‌سمت جمهوري خواهان بود وليکن به اندازهي کافي نبود.

 سنا نهادي است که داراي 100 عضو ميباشد و با انتخابات آن با آراي 47 کرسي براي جمهوري خواهان و51 کرسي براي دموکرات ها به‌پايان رسيد، جمهوري خواهان 6 کرسي به‌دست آوردند که بهتر عمل کردند اما دموکراتها کنترل اکثريت را مجدداً به‌دست آوردند، موضوعي که بايد به‌خاطر داشت اين است که تعداد 51 کرسي که در سنا مورد نياز است اسماً اکثريت است، ولي براي اين‌که شما در واقع امر کاري را در سنا بخواهيد به‌پيش ببريد شما به‌60 کرسي نياز داريد که دموکراتها آن‌‌را به‌دست نياوردند و اکنون حتي ضعيفتر شدند.

 

اوباما به جمهويخواهان گفت با پيمان هسته‌يي بازي نکنيد

آسوشيتدپرس شنبه 29 آبان 1389(20 نوامبر 2010)

روز شنبه پرزيدنت اوباما سناتورهاي جموريخواه را مورد اتنقاد قرار داد که بهعنوان مانعي در جلوي پيمان کاهش تسليحات هسته‌يي با روسيه ايستاده‌اند. او خطاب به آنها گفت که درسهاي ديپلماسي دوران ريگان، يعنيضمن اعتماد در موردش تحقيق کن، را کنار بگذارند.

اوباما اظهار داشت که بدون تصويب اين پيمان، روسيه ممکن است که از خود در اعمال تحريمهاي سخت عليه ايران همکاري کمتري نشان دهد. وي گفت عدم وجود توافقنامه با روسيه بهمعناي اين است که هيچ بازرس آمريکايي روي يکي بزرگترين زرادخانه هسته‌يي جهان نظارت نخواهد کرد.

 

شش کشور اروپايي از آمريکا خواستند که پيمان استارت را به تصويب برساند

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 30 آبان 1389(21 نوامبر 2010)

شش کشور از متحدين آمريکا در ناتو روز شنبه قانونگذاران آمريکا را ترغيب نمودند تا پيمان تسليحات هسته‌يي استارت جديد با روسيه را به سرعت به تصويب برسانند و هشدار دادند که در غيراين صورت، براي امنيت اروپا خطري به همراه خواهد داشت.

اين پيمان که بين ديميتري مدودف رئيسجمهور روسيه و اوباما در آوريل به امضا رسيد، محدوديتي در آرايش کلاه‌هاي [هسته‌يي] هر دو کشور وارد ميکند. هر کشور قرار است ماکزيمم 1550 کلاهک داشته باشد که اين کاهشي نزديک به30 درصد نسبت به محدوديت وضع شده در 2002 مي باشد.

وزراي خارجه لاتويا (latvia) و ليتواني، نروژ، مجارستان، دانمارک و بلغارستان بهطور غيرمنتظره‌يي در گزارش کاخ سفيد در مورد اجلاس ناتو در ليسبون شرکت کردند تا از درخواست باراک اوباما از سناتورها براي تصويب پيمان، حمايت به عمل آورند.

لين اسپرسن (lene espersen) وزير خارجه دانمارک اظهار داشت، اين براي ما مهم است که بر خود تأکيد کنيم که اين امنيت اروپاست که بهطور واقع در خطر ميباشد.

وي ادامه داد، اگر پيمان استارت به تصويب نرسد، يک حادثه ناگوار براي امنيت اروپا محسوب ميشود. بنابراين، البته که ما ميخواهيم و اميدواريم که کنگره آمريکا مقدور به تصويب پيمان استارت در اسرع وقت باشد.

پيمان کاهش تسليحاتي استراتژيک، يک ابتکار عمل سياسي عالي اوباما براي جايگزيني توافقنامه‌يي خواهد بود که در دسامبر 2009 مشمول زمان و از دور خارج شد. اين پيمان جديد همچنين به تأييديه دوما، کنگره پاييني روسيه نياز دارد.

جمهوريخواهان ميگويند لازم ميدانند که از بهبودي زرداخانه آمريکا به ايقان برسند و در برابر تلاشهايي که در زمينه دفاع موشکي هست، اخلالي به وجود نخواهد آمد. اما برخي از منابع خصوصي اذعان کردند نمي خواستند اوباما قبل از انتخابات اخير يک پيروزي ديپلوماتيک به‌دست آورد.

 

کنفرانس مطبوعاتي اوباما در اجلاس سران ناتو_روسيه در ليسبون

تلويزيون سي ان ان 30/8/89:

کنفرانس مطبوعاتي ناتو در ليسبون ، اوباما: طي 60سال گذشته، ناتو اثبات کرده که موفق ترين اتحاد در تاريخ بوده است. اين پيمان، از آزادي و استقلال اعضايش دفاع کرده است و امروز ما در کنار يکديگر در افغانستان ايستاده‌ايم تا تروريسم، که همه ما را مورد تهديد قرار مي‌دهد، هيچگونه پناهگاه امني نداشته باشد و در نتيجه مردم افغانستان بتوانند به آينده‌يي بهتر اميدوار باشند.

ماده 5 از اين پيمان مي‌گويد که حمله به يکي از ما، حمله به همه ما محسوب مي‌شود. لذا براي اطمينان از اينکه اين التزام، داراي محتوا و معنا است، ما توافق کرده‌ايم که وارد سومين عرصه بشويم، تا از آن طريق، نيروهاي متعارف خود را مدرنيزه کرده و طيف کاملي از توانايي‌هاي نظامي را که براي دفاع از کشورهايمان لازم داريم، توسعه دهيم. ما بر روي تکنولوژيهاي موجود سرمايه‌گذاري خواهيم کرد تا نيروهاي هم‌پيمان بتوانند به‌طور موثرتري وارد شده و در کنار يکديگر عمل کنيم. ما تدابير دفاعي عليه حملات سايبري و از اين قبيل را به‌کار خواهيم بست مهمتر از همه، ما موافقت کرديم که براي قلمرو ناتو، يک ظرفيت دفاع موشکي ايجاد کنيم، امري که براي دفاع در برابر موشکهاي بالستيکي و تهديدات آن، ضروري است در مورد تسليحات اتمي هم، اين پيمان نظامي، براي ايجاد شرايطي تلاش خواهد کرد که بتوانيم، تسليحات اتمي را کاهش دهيم و در پي چشم‌انداز جهاني عاري از سلاح اتمي‌باشيم. همزمان، ما بروشني تصريح کرديم که تا وقتي اين سلاحها وجود دارند، ناتو هم‌چنان يک پيمان اتمي باقي خواهد ماند

من خيلي خوشبختم که دوست و شريک من، پرزيدنت ديميتري مدودف، امروز به ما در اجلاس سران ناتو-روسيه، ملحق شده است. ما با هم بسختي کار کرده‌ايم تا روابط ميان روسيه و آمريکا را ريست و از نو بنا کنيم، امري که به منافع زيادي براي هر دو طرف منجر شده است. اکنون، ما در حال ريست کردن روابط ناتو و روسيه هستيم. ما روسيه را يک شريک مي دانيم، نه يک دشمن. ما توافق کرديم که بر عمق همکاريهايمان در چند عرصه مهم، بيفزاييم: مواد مخدر و تهديدات امنيتي افغانستان، دفاع موشکي

اجلاس بعدي سران ناتو در سال 2012 به ميزباني آمريکا خواهد بود

پيمان جديد استارت، عنصر مهمي براي امنيت آمريکا و اروپا است حتي کشورهايي که در نزديکي روسيه قرار دارند، گفته‌اند که اگر اين پيمان مورد تاييد سنا قرار بگيرد، احساس امنيت بيشتري مي‌کنند. ما در حال حاضر هيچگونه مکانيزم تحقيق در ارتباط با زرادخانه روسيه نداريم. رونالد ريگان گفته بود ، اعتماد کنيد ، اما تحقيق هم بکنيد. ما در حال حاضر امکان تحقيق نداريم. پيمان ري ست و استارت بين آمريکا و روسيه ، نتايج زيادي در بر داشته از جمله در برقراري تحريمات عليه ايران ، تحريماتي که از هر زمان ديگري سخت ترند عرصه هاي امنيتي بسياري هستند که ما در آن ، با روسيه همکاري داريم و اين اشتباه بزرگي براي ما خواهد بود که در نتجه عدم تصويب اين پيمان ، به گذشته اي مملو از بي‌ اعتمادي برگرديم

به نظر من ، پرزيدنت مدودف هر تلاشي را به‌عمل آورد تا روسيه را در جهت درست ، به حرکت درآورد. در نتيجه اگر شما با من در اين زمينه موافق هستيد ، پس حائز اهميت است که چنين شريکي را ، بعد از گفتگو و دست يافتن به اين پيمان ، به حال خود رها نکنيم. يک نکته ديگري هم در اين مورد وجود دارد و آن اينکه ما تحريماتي را عليه ايران بنا نهاديم که به يمن تلاشهاي اتحاديه اروپا ، روسيه ، و ساير شرکا بوده است. اينها ، قوي ترين تحريماتي هستند که ما تا کنون اعمال کرده ايم. ما بايد اين فشار را هم‌چنان حفظ کنيم تا ايران به اين محاسبه بپردازد که آيا در مورد برنامه اتمي اش ، به ميز مذاکرات برگردد يا نه. اکنون زمان نامناسبي است براي ما که اين پيام را بفرستيم که در ميان کشورهاي 1+5 اختلاف و عدم اطمينانهايي وجود دارد. در نتيجه ، نکته اي که دارم اين است که طي دو سال آينده ، مباحث زيادي ميان دموکراتها و جمهوريخواهان وجود خواهد داشت اما اين نبايد يکي از آنها باشد

ما به همان صورتي که در عراق ، انتقال و تحويل دهي را انجام مي دهيم ، در افغانستان نيز يک انتقال موافقيت آميزي خواهيم داشت کار ديگري که من کاملاً اطمينان دارم کماکان بعد از 2014  آن را انجام خواهيم داد ، حفظ يک پتانسيل ضد تروريستي است ، تا زماني که ما اطمينان يابيم القاعده ديگر فعال نيست و ديگر تهديدي براي آمريکا و متحدينش نيستند در نتيجه ، اين براي ما مهم است که براي اجراي اين عملياتي ضد تروريستي ، پلاتفرمي داشته باشيم. اين موضوع در مورد عراق هم صدق مي کند ما نمي خواهيم بعد از انجام اين تلاشهاي فوق العاده توسط کشورهاي متعدد ، خود را در شرايطي بيابيم که آنها دوباره به هم پيوسته باشند ، اما هدف من اين است که اطمينان يابم که تا سال 2014، افغانها در راس امور باشند.

 

تلاش رهبران گروه 20 براي رفع اختلافات در گفتگوهاي سئول

بي بي سي جمعه 21 آبان 1389(12 نوامبر 2010)

رهبران گروه 20 اقتصاد عمده جهان درحال برگزاري دومين روز از گفتگوهاي دشوار در سئول پايتخت کره جنوبي هستند. تنش‌ها ميان بعضي از هياتهاي نمايندگي در مورد چگونگي تصحيح سياستهاي ارزي و تجاري بالا گزارش مي‌شود. بعضي نگرانند که اين مناقشه - عمدتا ميان آمريکا و چين - ممکن است رشد اقتصاد جهاني را مختل کند.

با اين حال رئيس‌جمهور کره جنوبي گفت که پيشرفتهاي بزرگي در جريان ديدارهاي مقدماتي ميان مذاکره کنندگان به دست آمده است. اما لي ميونگ باک جزئيات بيشتري ارائه نکرد.

آمريکا به‌خاطر تزريق 600 ميليارد دلار به اقتصاد اين کشور جهت احياي رشد اقتصادي مورد انتقاد بعضي از کشورها قرار گرفته است. و هم‌چنين اختلافاتي در مورد يوان، واحد پول چين، وجود دارد. واشنگتن مي‌گويد که يوان به‌طور مصنوعي ضعيف نگاه داشته مي‌شود و صادرکنندگان چيني از مزيت غيرمنصفانه‌اي برخوردارند و به علاوه باعث شده است که دولت چين ذخاير خارجي عظيمي انباشت کند.

با اين حال مقامهاي چيني استدلال کرده‌اند که پکن تعهدي غيرقابل تزلزل به اصلاح سياستهاي مربوط به واحد پولي‌اش دارد، اما تحقق آن نيازمند ثبات اقتصادي در جهان است.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران 8 آبان

بی بی سی

"مجلس در راس امور است" به نقل از رییس قوه قضاییه تیتر اول مردم سالاری است، "مجلس ابوعطا می خواند دولت ماهور" از قول رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در صدر اخبار آرمان و فرهیختگان آمده وکیهان از قول رهبر جمهوری اسلامی نوشته "جامعه مدرسین مثل همیشه پناهگاه طلاب و حوزویان باشد".

"استقبال ایران از بازگشت 1+5 به میز مذاكره" تیتر اول ایران، حمایت و سیاست روز است، جام جم نوشته "آمادگی ایران برای دور جدید مذاکرات هسته ای"، خراسان و تهران امروز از "موافقت رسمی ایران با درخواست پنج به اضافه یک برای مذاکره" خبر داده اند و دنیای اقتصاد "پاسخ مثبت به نامه اروپا" را در عنوان اصلی خود آورده است.

"ممنوعیت افزایش قیمت 22 قلم کالای اساسی" عنوان اصلی قدس است، "سند چشم انداز عاملی در جهت همگرائی و هم افزائی است" به نقل از محمود احمدی نژاد در صدر اخبار رسالت است و "بی اطلاعی مجلس از زمان اجرای قانون هفدمند کردن یارانه ها" گزارش اصلی خبر.

"جبران کسری بودجه از ذخیره ارزی عادلا‌نه نیست" عنوان اصلی جهان صنعت است و ابتکار از "تبریک آمریكا به احمدی ن‍ژاد" خبر داده است.

گزیده مقالات

سفر رهبر به قم

کیهان در سرمقاله خود با اشاره به نتایج سفر آیت الله خامنه ای به قم نوشته نباید عنایت خاص حضرت آقا به شخصیت ممتاز حضرت آیت الله مصباح یزدی را ناگفته گذاشت كه متاسفانه صداوسیما و سایر رسانه ها به این بخش توجه چندانی نكردند و اظهارات بسیار خاص رهبردر مورد این شخصیت را انعكاس ندادند.

به نظر این روزنامه یك نكته دیگر در این سفر تاریخی، تقدیر از دولت در خدمت رسانی به مردم استان قم است "حضرت آقا در چند جا به زحمات خاص نظام به قم در دوره این دولت اشاره داشتند خود دولت در جریان گزارش این اقدامات- در محضر رهبری- از اختصاص بیش از 1800 میلیارد تومان به قم طی 4-5 سال اخیر خبر داد. نگاهی به مبالغ اختصاص یافته نشان از جهشی بودن آن دارد".

سرمقاله کیهان سرانجام نوشته سفر رهبرانقلاب به قم، سفر ولی امر مسلمین به قم بود نه سفر یك كارگزار نظام اسلامی. اینك وقت آن است كه "بعضی " ها كه از جمع جدا شده اند، به تصویر بی غبار آنچه در این ده روز گذشت نگاه بیاندازند.

مذاکرات هسته ای

صادق زیبا کلام در مقاله ای در خبر نوشته به پیشنهاد پنج به اضافه یک برای تبادل اورانیوم اشاره کرده و نوشته اینکه ما تبادل را بپذیریم یا نپذیریم و مذاکره به چه سمت و سو برود قابل بحث است. اما مسئله اصلی این است که غربی ها و 1+5 با پیشنهاد مشخص می آیند ولی ایران هیچ گاه پیشنهاد مشخصی نداده و به جای آن مسایلی را مطرح می کند که خیلی به بحث هسته ای مربوط نمی شود.

این استاد دانشگاه اضافه کرده در پاسخ به اینکه چرا 1+5 به سوالات نامه آقای جلیلی پاسخ نداد باید گفت 1+5 برای این سه سوال پاسخی نداشت. اینکه آیا اسرائیل باید خلع سلاح اتمی شود یا خیر چیزی نیست که 1+5 در خصوص آن با جمهوری اسلامی ایران مذاکره کند. این موضوع به سازمان ملل و شورای امنیت و سازمان بین المللی انرژی اتمی مربوط است. چیزی نیست که ایران بخواهد به نمایندگی کل جهان با 1+5 مذاکره کند و در خصوص آن تصمیم گیری کند.

در پایان مقاله خبر آمده در خصوص اینکه ما حاضر هستیم با شما مذاکره کنیم ولی شما دست از تهدید و ارعاب بردارید باید گفت که 1+5 هیچ گاه دست به تهدید و ارعاب ایران نزده است.

نمایشگاه مطبوعات

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته از جشنواره دوازدهم تا هفدهم، جشنواره ها بین رویداد و فرآیند گرفتار اند و از بندهائی که هر روز بیشتر به دست و پای سیاستگذاران می پیچد، نمی تواند خود را رها کند و یا شاید هم نمی خواهد؟ راستی راه حل چیست؟

به نوشته این مقاله از هر منظری که بنگری از جمله از منظر سال هایی که این جشنواره از توفیقات بهتری برخوردار بود، حتی تجربه سال هایی که درحاشیه نمایشگاه کتاب برگزار می شد، به راحتی می توان فهمید که نهادهای مدنی مطبوعاتی قادرند و می توانند فاصله دولت و مردم را پر کنند، به شرطی که حمایت شوند و به رسمیت شناخته شده باشند.

سرمقاله مردم سالاری در نهایت تاکید کرده در جشنواره امسال جای خالی نهادهای مدنی مطبوعاتی و جای خالی مطبوعات تعطیل شده به شدت به چشم می خورد. مطبوعات تعطیل شده یا توقیف شده که به خاطر متهم شدن به یک یا چند اشتباه یا خطا یا تخلف یا حتی جرم اثبات شده یا اثبات نشده در یک گستره زمانی معین توقیف هستند، چرا نباید بتوانند از دورانی که اتهامی بر آنها وارد نیست در چنین رویدادی سخن بگویند؟

دولت قافیه را باخته

طهماسب طلایی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته وزارت بازرگانی این روزها از کنترل بازار پس از هدفمندی یارانه‌ها خبر می‌دهد اما همزمان با تبصره‌هایی ناامیدکننده بر گرانی‌های احتمالی صحه می‌گذارد تا برخی با پیش‌بینی‌های برهم‌زننده بازار، به احتکار کالا ترغیب شوند.

به نوشته این مقاله دولتمردان از مدت‌ها قبل زمان اجرا و مبلغ یارانه‌ها را می دانستند اما برای ممانعت از احتکار و سودجویی نگفتند و ناخواسته باعث نگرانی عمومی و سودجویی‌ها شدند. حالا باید از ایشان بپرسیم که رشد خرید مردم و احتکار خانگی که مضاف بر احتکار‌های بازاری اتفاق افتاده همان نتیجه‌ای است که مدنظر داشتند؟

سرمقاله جهان صنعت نوشته اگر پاسخ منفی است باید پرسید که آیا افزایش قیمت‌ها پیش از هدفمندی یارانه‌ها نتیجه عدم شناخت دولت از بازار نبوده؛ همان بازاری که دوران جنگ و پس از آن را به خوبی یاد دارد و احتکار کالا و رمز و راز‌هایش را به خوبی می‌شناسد؟ باید پذیرفت که دولت در این پیشگیری خود قافیه را به تجربه بازار و عقل معاش مردم باخته و خود دلیلی شده برای گرانی‌ها چراکه مخفی‌کاری طولانی دولت هر چه بود به نفع مردم نشد.

با برنامه یا بی‌برنامه

محمدصادق جنان‌صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته نخبگان و میلیون‌ها شهروند ایرانی دو دسته پرسش‌ مرتبط با مسائل روزمره دارند كه باید به آنها توجه شود. شهروندان و مردم عادی می‌پرسند قیمت بنزین، آب، برق، گاز مایع و گازوئیل پس از اجرای قانون هدفمند كردن یارانه‌ها چقدر خواهد شد؟ اما پرسش نخبگان و فرهیختگان از نحوه اجرای برنامه پنجم است.

بر همین اساس نویسنده این مقاله به همایش دو روز پیش اشاره کرده که علاوه بر رییس‌جمهور، برخی از مقام‌های ارشد سیاسی نیز صحبت كردند. دقت در گفتار رییس‌جمهور، نایب رییس اول مجلس، رییس سابق مجلس و مشاور مقام معظم رهبری در آن شرکت داشتند و رییس‌جمهور كه نقش اول در اجرای مفاد سند چشم‌انداز را دارد شرایط تحقق آن را به مسائل و مدیریت جهانی گره زد و به مسائل داخلی اشاره نكرد.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده در چند سال گذشته، دولت برنامه چهارم را اجرا نكرده و در تحقق سند چشم‌انداز نیز هنوزعملكردی ارائه نشده است. این اتفاق به معنای این است كه با برنامه یا بی‌برنامه بودن كشور در بهبود ارزیابی‌ها و نظارت‌ها چندان تفاوتی نداشته است. در چنین وضعیتی است كه باید دست‌كم پاسخ شهروندان را جدی گرفت و دولت را در چارچوب قانون فعلی هدفمند كردن یارانه‌ها تحت نظارت دقیق قرار داد.

چالش ها برابر قانون

محمد‌ خوش‌چهره در سرمقاله آرمان نوشته جدای از چالش‌ها و ایراداتی که به لحاظ محتوایی و شکلی به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها وارد است ، بزرگترین مسئله در این رابطه شیوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در کشور است.

به نوشته این اقتصاددان اگر حتی قائل شویم که بهترین طرح را از نظر جامعیت و اشراف در اختیار داریم‌این تازه 50 درصد مسئله است و 50 درصد مابقی مرحله اجرای این قانون است. برخلاف مرحله قبلی که مرحله برنامه‌ریزی و تصمیم گیری بود این مرحله، مرحله اجرا و برخورد با واقعیات است که به توانمندی‌ها و اشراف به اطلاعات آماری به شدت وابسته است، از این رو نگرانی زیادی برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در کشور داریم.

سرمقاله آرمان در نهایت نوشته اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها توسط دولت استارت می‌خورد، اما اینکه پایداری و جامعیت آن به چه میزان خواهد بود قطعاً ‌جای بحث دارد. در مورد برنامه پنجم توسعه نیز هنوز ایرادات محتوایی به برنامه پنجم وارد است که باید برطرف شود. معیار قضاوت روی تدوین برنامه پنجم سند چشم‌انداز 20 ساله کشور است ، برنامه 5 ساله پنجم توسعه باید بخشی 5 ساله از برنامه 20ساله باشد و متعاقبا ‌نیز برنامه سالانه که زیرمجموعه‌های برنامه 5 ساله هستند هم باید منسجم باشند .

اصولگرایان و انشعاب

عرفان ماندگاردر مقدمه گزارشی درباره انشعاب اصولگرایان در فرهیختگان نوشته: اصولگرایان دیگر خود دو جناح مستقل شده‌اند؛ اصولگرایان سنتی و مجموعه احزاب آنها و طرف دیگر نواصولگرایان، بدون حزب اما با پشتوانه توده‌ها. سنتی‌ها به انشعاب نواصولگرایان خرده می‌گیرند كه چرا اصول قدیمی را رعایت نمی‌كند و نواصولگرایان معتقدند دوران سنتی‌ها دیگر پایان یافته و روش ‌های قدیمی نمی‌تواند نسل امروز و آرای انتخاباتی او را به خود جذب كند. چرا که جریان جدیدی درون اصولگرایان ظهور نكرده بلکه مجموعه‌ای از اصولگرایان كه از طریق ارتباط با آقای احمدی ‌نژاد موقعیتی پیدا كرده‌اند معتقدند باید زمینه جذب قشر خاكستری را در مجموعه جامعه فراهم كنند.

خبرنگار فرهیختگان پرسیده این آرای خاكستری شامل چه بخش‌هایی از جامعه یا كدام افراد می‌شود؟ و حمید رضا ترقی گفته این افراد عمدتاً قشری هستند كه موضع سیاسی چندانی به سمت جناح‌ها ندارند بلكه موضع رفاهی و ملی دارند. یعنی بیشتر به مسائل ملی و رفاهی خودشان توجه دارند و هر جریانی كه به مسائل رفاهی و ملی و كلی آنها توجه كند، به آن سمت گرایش پیدا می‌كنند.

به نوشته این روزنامه خبرنگار از ترکیب این قشر خاكستری پرسیده و جواب شنیده به نظر می‌رسد اینها تقریبا یك قشر 25 درصدی را تشكیل می‌دهند كه برای جذب آنها همان مجموعه اطراف رئیس‌جمهور، گفتمان‌هایی را تا به حال مطرح كرده مانند بحث مكتب ایرانی و منشور كوروش و حساسیت نشان‌ندادن نسبت به برخی موضوعات ارزشی مثل حجاب و... كه این گفتمان در راستای جذب همین قشر است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۹ آبان

بی بی سی

"جلسه غیرعلنی مجلس برای هدفمند کردن یارانه ها" عنوان اصلی روزنامه خبر است، ایران از قول رییس بانک مرکزی نوشته "بانك‌های ایران تحریم‌ها را بی‌اعتبار كردند"، حمایت و رسالت همین خبر را با عنوان "ذخیره سازی نهصد میلیون تن کالای اساسی در آستانه هدفمندکردن یارانه ها" منعکس کرده اند و مردم سالاری هم "ذخایر ارزی ایران قطعا بیش از صد میلیارد دلار است" را برگزیده است.

"چشم انداز محترمانه کنار گذاشته شده است" تیتر اول روزنامه حزب الله است.

کیهان از قول نشریات آمریکائی نوشته "ایران توهم ابرقدرتی آمریکا را در هم شکست"، قدس خبر داده که "آمریکا به دنبال مذاکره گسترده با ایران است"و سیاست روز درباره مذاکرات ایران و پنج به اضافه یک نوشته "ایران در زمین خود بازی می کند."

جام جم از قول دولتمردان نوشته "هیچ فشار سنگینی در راه نیست" جهان صنعت به نقل از آمارهای رسمی از"رشد 126 در صدی هزینه سفرها" خبر داده، خراسان و جمهوری اسلامی از "تصویب کلیات برنامه پنجم در مجلس" خبر داده اند، دنیای اقتصاد همین گزارش را با تیتر "روز اول برنامه پنجم در پارلمان" منعکس کرده ، آرمان از قول رییس دولت نوشته "هشتاد و یکهزار تومان برای دو ماه است" و ابتکار از "ابلاغ قیمت های جدید" نوشته است.

گزیده مقالات

ارعاب مشکل را حل نمی کند

ابتکار در مقاله ای به این موضوع پرداخته که مبحث توسعه سیاسی که در کشور ما کفر آمیز قلمداد می‌شودگرچه گسترده ودر تمام حوزه‌ها فراگیر است، در کنار توسعه اقتصادی می‌تواند نقشی تاثیر گذار ومکمل توسعه حوزه اقتصادی باشد. ابزارهای توسعه سیاسی همچون احزاب ومطبوعات آزاد می‌توانند قبل از اجرای طرحهای مفید وسازنده اقتصادی ابتدا زمینه‌های فکری وفرهنگی آن را بوجود آورند تا بدون هیچ تنش والتهابی آن طرح به اجرا گذاشته شود.

نویسنده بعد از این مقدمه به طرح های اقتصادی لازم برای کشور می رسد و می نویسد لازمه اجرای هرگونه برنامه توسعه گرایانه‌ای ثبات سیاسی وامنیت همه جانبه است. اگر به زیر ساخت‌های جامعه اعم از سیاسی وفرهنگی توجه شود و بنیان‌ها مستحکم وقوی باشند،دولت برای اجرای طرحهای خود در مسیر توسعه با مشکل نگران کننده‌ای روبه رو نمی‌شود. تهدید وارعاب نظامیان ویا استفاده از ادبیات نظامی وامنیتی کردن حوزه اقتصاد نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه بی اعتمادی عمومی ونارضایتی را تشدیدواقتدار نظم مستقر سیاسی را زیر سوال می‌برد.

به نوشته ابتکار وقتی جلوی رشد احزاب ورسانه‌های آزاد می‌گرفته می‌شود باید نگران وضعیت هرج ومرج دراینگونه شرایط هم بود.تنش‌های اجتماعی در مقابل طرحهای تحول گرا،ممکن است اعتراضات وشورشهای کور وبی هدفی رادر پی داشته باشد.

چرا این همه آزادی ؟

کیهان در سرمقاله خود نوشته متاسفانه درباره ارائه نقشه جامع رسانه ای كشور مرتب امروز و فردا می شود و در این میان نیز نباید از شیطنت هایی كه برخی مطبوعات علیه نظام و فعالیت های دولت اصولگرا می كنند، به راحتی عبور كرد. شاید امروز اطلاق پایگاه دشمن به برخی از سایتهای معاند با نظام و انقلاب كه متاسفانه بعضا نام و رنگ و لعاب فریبنده هم دارند، دقیق تر باشد.

به توضیح این روزنامه امروز بیش از 6 هزار سایت اینترنتی علیه مبانی انقلاب و اركان نظام در حال شایعه سازی و سمپاشی هستند، آیا نباید طی سالهای اخیر به سامان رساندن و تدوین نظام جامع رسانه ای كشور به عنوان یكی از اولویت های فوری و ضروری برای متولیان امر شناخته می شد؟

کیهان اضافه کرده اگر امروز برخی از نشریات و روزنامه هایی كه وابستگی آنان به جریان فتنه و اصلاح طلبان فتنه جو اظهرمن الشمس است، قدری سكوت كرده و لب به دندان گزیده اند، به معنای آن نیست كه دیگر پایگاه دشمن نیستند. پایگاه دشمن گاه شرایط را مهیا می بیند و با تمام قوا به جنگ با حق برمی خیزد و گاه ترجیح می دهد خط آتش و حمله را به پایگاهی دیگر بسپارد. همان اتفاقی كه امروز در فضای سایبر ایجاد شده و برخی سایت ها، سنگرهای كمین دشمن شده اند.

آزادی بی سابقه

رسالت در سرمقاله خود به مناسبت پایان کار نمایشگاه مطبوعات تهران نوشته اپوزیسیون نظام شاید حق داشته باشد به واسطه آزادی های موجود در نظام مردمسالاری دینی بر خلاف تمام جوامع به اصطلاح دموکرات، روزنامه و یا حتی خبرگزاری داشته باشد اما این یک پدیده نادر و عجیب است که یک نظام سیاسی و انقلابی از جیب خود جریان معارض گفتمانش را تقویت و حتی تشجیع در مبارزه نماید.

به نوشته این روزنامه امروزه این مسئله کاملا پذیرفته شده است که رسانه ها نوعا عواملی خنثی نبوده و نیستند. هر رسانه برای پاسخ به یک نیاز تاسیس می شود و بسته به هنجارها و ایستارهای خود به تولید پیام می پردازد. رسانه ها بیشتر هم ایدئولوژیک هستند و هم سیاسی.فهم گفتمان حاکم بر مطبوعات پیوند مستقیمی با ارزشها و ایدئولوژی یک روزنامه دارد.

رسالت سرانجام به این نتیجه رسیده که اغلب روزنامه ها و خبرگزاری های داخلی جزء آن دسته از متون رسانه ای هستند که نگاه ایدئولوژیک سیاسی بر بیشتر آنها حاکم است و تحلیل گفتمان می تواند رویکردها و عملکرد آنها را قابل فهم نماید. ‏

انحلال نامنتظر یک دانشگاه

نرگس جودكی در تهران امروز نوشته خبر غیرمنتظره انحلال دانشگاه علوم پزشكی ایران دیروز در‌حالی روی سایت وزارت بهداشت قرار گرفت و رسانه‌ای شد كه این حكم هنوز به رئیس دانشگاه علوم پزشكی ایران ابلاغ نشده و رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم از این اتفاق اظهار بی‌اطلاعی كرد.

به گزارش این روزنامه علی ابطحی رئیس دانشگاه علوم پزشكی ایران گفته هنوز ابلاغیه رسمی انحلال دانشگاه علوم پزشكی ایران را دریافت نكردیم، وی معتقد است این تغییرات برای بیمارستان‌ها و مراكز بهداشتی تفاوتی نمی‌كند اما اتفاق بزرگ این است كه یك دانشگاه از تهران كم می‌شود و از طرفی دانشگاه علوم پزشكی كرج شلوغ‌تر می‌شود و تعدادی از نیروها كه حاضر به سكونت در كرج باشند برایشان امكاناتی فراهم می‌شود.

گزارش تهران امروز نشان می دهد ابطحی در پاسخ به این سوال كه در حال حاضر در تهران در باره مراكز بهداشتی و درمانی و بازرسی بر نحوه خدمات رسانی این مراكز و از طرفی تكمیل شبكه بهداشت تهران مشكل داریم آیا این طرح موجب افزایش این مشكل نمی‌شود.احتمالا برنامه‌های دیگری برای تكمیل این طرح وجود دارد و ما هنوز از برنامه‌های دیگر خبر نداریم.

سال همت مضاعفف

سید عمار كلانتری در مقاله ای در آرمان این سئوال را مطرح کرده که با گذر از نیمه سالی که سال همت مضاعف و كار مضاعف نامگذاری گردید، آیا اقدامات درخورتوجهی انجام شده است .آیا مردم و مسئولان در طول 6 ماه گذشته در عمل به این مفهوم توجه بیشتری داشته اند؟

نویسنده پاسخ داده یكی از موانع اصلی بهره وری و هرز رفتن نیروی كشور، تعطیلات فراوان به ویژه تعطیلات نوروزی بود كه امسال نیز با وجود قرار گرفتن 14 فروردین در آغاز هفته، در 16 روز نخست سال كشور و به ویژه پایتخت عملا در ركود به سر می‌برد، دیگری به تاخیر افتادن 7 ماهه اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها كه به معنای از دست رفتن نیمی از فرصت سالانه و تداوم هرز رفتن منابع كشور در سال 1389 بود.

نکته دیگر نویسنده مقاله آرمان طرح موضوع خطر زلزله در تهران و انتقال چند میلیون نفر از جمعیت كشور به ویژه در دستگاه‌های دولتی و دانشگاه‌ها ست که اراده مضاعف و تلاش مضاعف را تا مدتی تحت الشعاع قرار داد، و سرانجام شاید برخی تاكید دولت بر افزایش سریع جمعیت را با در نظر گرفتن جایزه یك میلیون تومانی در راستای همت مضاعف و كار مضاعف بنامند؛ اما با توجه به واقعیت‌های جامعه و شرایط اقتصادی، این موضوع به هزینه مضاعف و فشار مضاعف بر اقتصاد خانوار خواهد انجامید.

گفتند تبلیغات؛ اما نه در این حد

نیما پورنیک در سرمقاله جهان صنعت نوشته وقتی مراجع عظام تقلید و رجال سیاسی وارد مقوله گرانی می‌شوند، دیگر بحث سیاسی و سیاه‌نمایی نیست. افزایش قیمت‌ها و در مقابل عدم افزایش متناسب درآمد مردم با افزایش قیمت مواد و خدمات مورد استفاده مردم در هر جامعه‌ای می‌تواند بحران‌ساز باشد.شاید استدلال شود که در دوران هاشمی رفسنجانی نیز شرایط مشابهی به وجود آمده بود اما مگر یک ملت چقدر می‌تواند بحران تجربه کند.

به نوشته این مقاله بحران‌های سیاسی ناشی از انتخابات سال 88، توجه اذهان را به خود معطوف کرده بود اما این بحران یا فتنه دیگرتمام شده و اثری از آن باقی نمانده، آیا زمان آن نرسیده که به طور جدی عملکرد دولت نهم و یک سال دولت دهم در مورد مساله معیشت مردم مورد توجه جدی قرار گیرد.

جهان صنعت در پایان نوشته تا زمانی که هیچ‌کس زیر بار وضعیت بد معیشت مردم نمی‌رود، شعار دادن در تریبون‌ها و مصاحبه‌ها چه فایده‌ای دارد؟ وقتی که یک کارشناس در تلویزیون داد سخن سر داده و همه منتقدان وضعیت معیشت مردم را سیاه‌نما و... معرفی می‌کند، مردم خورش‌های قرمه سبزی و قیمه خود را می‌بینند که از گوشت تهی شده است. علمای ارتباطات و جامعه‌شناسی و سیاست گفته‌اند تبلیغات مهم است؛ اما نه در این حد.

126 در صد گرانی

میرهادی انواری در گزارش اصلی جهان صنعت نوشته اگر بحث‌های سیاسی و بحران‌های مربوط به مکتب ایرانی، کورش و... را فراموش کنیم، احتمالا‌وقتی برای فکر کردن به سفره‌هایمان داریم. تقریبا هر جا که باشید از صندلی اتوبوس و تاکسی تا کلا‌س درس دانشگاه و جلسه درس حوزه، همه جا وقتی صحبت از خرید می‌شود، آهی جگرسوز پیش‌بندش می‌آید و بعد این عبارت گرانی شده تمام حدیث حقوق اول برج و قرض دهم ماه را بازگو می‌کند.

نویسنده این گزارش تاکید کرده بله؛ گرانی هم شده اما کمتر کسی می‌گوید چه چیزی، چقدر گران شده!نمودار بازی نکنیم و اسیر قیمت گوجه فرنگی از میدان ونک تا نارمک هم نشویم، دست به نقد، روی همین آمار رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلا‌می ایران توافق کنیم و آن را رسما معیار قرار بدهیم تا ببینیم براساس این آمار رسمی که حتما مورد قبول همه مسوولا‌ن هم هست، چه چیزی، چقدر گران شده است.

گزارش اصلی جهان صنعت در چند نمونه نوشته احمدی‌نژاد در هفته اول تیرماه سال 84 در دور دوم انتخابات، رسما رییس‌جمهور ایران شد. حدودا یک ماه جابه‌جایی‌ها طول کشید. در این خصوص جهان‌صنعت با بررسی قیمت مواد غذایی براساس جداول قیمتی بانک مرکزی در هفته اول مردادماه 1384 با قیمت‌های همان جدول در هفته چهارم مهرماه 1389 را مقایسه می‌کند و می نویسد از مرداد 84 تا مهر 89 126 در صد هزینه سفره های مردم افزایش یافت.

گرانی دارو

حمید رضا عسگری در سرمقاله آفرینش نوشته اما متاسفانه مسؤولان سلامت کشور هر از گاهی از تریبون رسمی کشور ادعا می کنند که دارو گران نشده است و نمی‌شود و گاهی نیز خبر از پوشش بیمه ای داروها می دهند اما حقیقت این است که بین آنچه که مردم و به طور کلی بیماران با آن دست و پنجه نرم می کنند با آنچه که مسؤولان می گویند تفاوت معناداری وجود دارد.

به نوشته این مقاله گرانی دارو تنها در بخش بیماران خاص و داروهای خارجی مطرح نیست بلکه قیمت داروهای تولید داخل نیز در بسیاری از موارد گران شده است. اما آنچه که باعث تعجب است این است که گرانی داروهای داخلی به گونه ایست که شرکتهای دارو ساز قیمت واحدی در یک داروی مشخص را ندارند. و برخی از آنها قیمت تمام شده دارو را افزایش داده اند.

نتیجه این که به نظر سرمقاله آفرینش در این شرایط آنچه لازم به توجه مسئولان می باشد لزوم پیگیری و نظارت برامر تولید و پخش دارو در کشور می باشد تا نوعی هرج و مرج در قیمت دارو پیش نیاید . همچنین توجه بیشتر به امر فروش غیر قانونی دارو در بازار سیاه و ایجاد بازار کاذب برای برخی داروهای کمیاب می باشد.ودر آخر آنچه از همه مهمتر جلوه می کند بحث حمایت دولت از بیماران خاص و کم بضاعت است.

 

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران 10 آبان

بی بی سی

"ترویج اسلام ایرانی کاملا انحرافی است" به نقل از رییس قوه قضائیه تیتر اول آرمان، حمایت و مردم سالاری است، کیهان و رسالت در تیتر اول خود از قول نمایندگان مجلس نوشته اند "قوای سه گانه رهنمودهای رهبری را مبنا قرار دهند".

"تیتر یک برای دریاچه ارومیه" عنوان اصلی ابتکار است و سیاست روز با چاپ عکس بزرگی از سیلزدگان پاکستان نوشته "دستانی که یاری جهانیان را طلب می کند".

خراسان از قول محمود احمدی نژاد نوشته "انبارهای محتکران را خالی می کنیم"، ایران در تیتر اول خود از همین مقام نوشته "زندگی اكثریت مردم بهتر می‌شود"، جام جم از "تشکیل گروه ویژه برای کاهش بهای ارز" خبر داده، "مجادله بر سر نرخ دلار" عنوان اول تهران امروز است و دنیای اقتصاد در صدر اخبار خود نوشته "فرمان دلاری از تلویزیون".

"رای جدید برای پرداخت وام مسکن" تیتر اول قدس است، "کسری 120 میلیارد دلاری منابع برنامه پنجم" عنوان اصلی جهان صنعت است و خبر از "پس لرزه های انحلال یک دانشگاه" نوشته است.

"دعوت از اصلاح طلبان برای حضور در صحنه سیاسی" عنوان اصلی حزب الله است.

گزیده مقالات

امیدی به مذاکرات نیست

داوود هرمیداس باوند در سرمقاله آرمان نوشته در ارزیابی مذاکرات میان ایران و 1+5 در ماه نوامبر در حال حاضر این تاکید وجود دارد که این مذاکرات با 1+5 دنبال شود. علاوه بر آن موضوعی در رابطه با مسئله ‌تبادل سوخت مطرح شده است، که الان میزان اورانیومی را که باید از ایران انتقال پیدا کند به 2400 کلیوگرم افزایش داده‌اند. این پیشنهاد با توافق 1+5 به صورت دست جمعی ارائه خواهد شد. به نظر می‌رسد که غرب موضع سختی در پیش گرفته است.

به نظر این کارشناس مسائل خارجی نشانه‌هایی دیده می‌شود که حاکی از آن است که آنها در این موضع سخت جدی هستند. ایران پیش شرط‌هایی پیرامون سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل، امنیت جهانی، مبارزه با تروریسم مطرح کرده است، با این حال 1+5 تاکید دارد که مذاکرات صرفا پیرامون مسئله هسته‌ای باشد. احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات بستگی به این دارد که طرفین تا چه حد مواضع اولیه‌شان را برای رسیدن به مذاکرات سازنده، تعدیل خواهند کرد.

سرمقاله آرمان با تاکید بر این که امکان اینکه یک راه حل مرضی الطرفین پدیدار شود، بسیار بعید خواهد بود نوشته ایران و آمریکا پیش از این و به طور جداگانه راجع به موضوعاتی مانند افغانستان با یکدیگر مذاکره کرد‌ه‌اند. مسایل عراق و افغانستان مسایلی است که ظاهرا در آن زمینه‌های مشترکی میان دو کشور وجود دارد و می‌تواند در صورت رسیدن به تفاهم‌های جدیدی در این موارد، بر فضای مذاکرات هسته‌ای هم اثر گذار باشد.

زلزله دانشگاهی

فاطمه علی اصغر در گزارشی در تهران امروز نوشته اگرچه با حكم وزیربهداشت دانشگاه ایران منحل و در دانشگاه تهران و شهید بهشتی ادغام شد اما دیروز وقتی دانشجویان دانشگاه ایران برای پذیرش به دانشكده پرستاری دانشگاه علوم پزشكی تهران مراجعه كردند، با درهای بسته مواجه شدند؛ كادر دانشگاه تهران دانشجویان و اساتید دانشگاه منحل شده ایران را نپذیرفتند.

به نوشته این گزارشگر این اتفاق در حالی روی داد كه پیش‌تر باقر لاریجانی در پیام تبریكی از ورود دانشجویان و اساتید به مجموعه دانشگاه علوم پزشكی تهران استقبال كرده و شادباش داده بود كه باید از اینكه به دانشگاهی با رتبه علمی بالاتری می‌روند، خوشحال باشند.

گزارش تهران امروز اضافه کرده عدم اطلاع‌رسانی به دانشجویان، استادان و كادر این دانشگاه و انحلال دانشگاه تنها با ابلاغیه معاونت انسانی ریاست‌جمهوری، شوك بزرگی را نه تنها به دانشجویان حتی به جامعه و نمایندگان مجلس وارد كرد؛ شوكی كه اعتراض آنان را به همراه داشت. شش هزار دانشجو و731 اساتید هیات علمی و 14 هزار پرسنل و به دنبال پاسخ این پرسش هستند. چرا این اتفاق افتاد و آن‌هم یك شبه؟

اهمیت آمار و مخاطبان

فضل الله یاری در سرمقاله ابتکار نوشته طبق آمارهای دولتمردان، کشور در دو دولت اخیر به رکوردهایی از "ترین"‌ها دست یافته است: قدرتمندترین، باثبات ترین، ثروتمندترین،آزادترین وده‌ها "ترین" دیگرازجمله مواردی است که درسخنان مسئولان به وفور یافت می‌شود. همین هفته گذشته معاون اول رئیس جمهور نوید داده "در پایان دولت دهم کسی بدون خانه نمی‌ماند" و یکبار دیگر هم گفته "با اجرای هدفمندی یارانه‌ها هیچ فقیری در کشور نخواهیم داشت".

به نوشته این مقاله مخاطبان پس از شنیدن آمارهای این چنینی شاخک‌های حساس تری نسبت به حوزه‌های مورد بحث پیدا خواهند کرد و آمارهای داده شده را با وضعیت موجود می‌سنجند. این آمارها زمانی میتوانند مخاطب را قانع کنند که تناسبی با وضع موجود داشته باشند. وضعیتی که مخاطب بدون استفاده از هر متر و ترازو، وسایل اندازه گیری دقیق تری چون گوشت وپوست واستخوان دارند و پیشرفت‌ها و پسرفت‌ها را با همین‌ها احساس و ادراک می‌کنند.

سرمقاله ابتکار در نهایت نوشته اعلام کنندگان این آمارها زمانی به هدف خود می‌رسند که مخاطبان قدرت پردازش این همه اطلاعات وتطبیق آن با وضعیت موجود را داشته باشند پس برمسئولان وآماردهندگان است که ضمن آن که به فکر حوزه کاری خود هستند، نیم نگاهی نیز به مخاطبان داشته باشند.همان‌ها که قرار است اعتبار خود و آمارهایشان را از آنان بگیرند.

همه برای حذف یارانه کالاهای

پویا جبل عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها بالاخره به مرحله اجرا رسیده است. لایحه‌ای که کمتر نظیرش را از حیث میزان بحث میان کارشناسان، تصمیم‌گیرندگان و فعالان سیاسی، می‌توان سراغ گرفت. دیگر امروز بیش از نقدی که اساس لایحه را زیر سوال می‌برد باید در جهت اجرا و کاهش عوارضی که می‌تواند در حین اجرای لایحه ‌ایجاد شود، قدم برداشت.

به نوشته این اقتصاددان اکنون می‌توان ‌این گرایش را در بدنه کارشناسی کشور مشاهده کرد؛ چرا که اغلب نظرها با فرض اجرای‌این قانون، توصیه‌های مکملی را در چنته دارند. آن‌چنان که نظیرش را می‌توان در توصیه برای تصحیح نرخ ارز و حمایت از تولیدکنندگان مشاهده کرد. اما فراتر از ‌این، توجه به ‌این مساله است که موفقیت نسبی در حذف یارانه کالاها، تنها موفقیت برای دستگاه تصمیم‌گیری فعلی نیست، بلکه می‌تواند یک موفقیت ملی تلقی شود و حتی مخالفان سیاسی نیز از آن بهره ببرند.

نویسنده فرض کرده که ‌این قانون به بن بست برسد و نوشته نتیجه‌ای که از ‌این شکست حاصل می‌شود بسیار گزاف خواهد بود؛ زیرا فراتر از همه هزینه‌ها و صرف وقت، مردم و سیاسیون در پی بازگشت به وضعیت قبل و تخصیص دوباره یارانه‌ها خواهند بود و‌این به خودی خود؛ یعنی شکست تلاش تمامی‌ کارشناسان و اقتصاددانانی که برای زمانی طولانی به دنبال اجماع برای حذف یارانه‌ها بودند. شکست حذف یارانه کالاها نه تنها شکست دولت، بل به مقصود نرسیدن آمال کارشناسانی است که یکی از دردهای ساختاری اقتصاد ‌ایران را در همین یارانه کالاها می‌دیدند.

سرمقاله دنیای اقتصاد افزوده توقف حذف یارانه کالاها ‌این پیام انحرافی را در خود دارد که پس باید تخصیص یارانه‌ها را ادامه داد. با ‌این وصف، حتی اگر از منظر منتقدان منصف به قضیه بنگریم، شکست ‌این قانون در زمان فعلی به سود هیچ‌کسی نیست و باید همه در موفق شدنش تلاش کنیم.

ذخایر قانونی بانک‌ها و معضل نقدینگی‌

پویا نعمت‌اللهی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته میزان سپرده قانونی در سال 1384 چیزی معادل 8/12 هزار میلیارد تومان بوده که این رقم در سه‌ماهه سوم سال 1388 به حدود 5/23 هزار میلیارد تومان رسیده است. اما در همین دوره و در سال 1384 میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی حدود 59/3 هزار میلیارد‌تومان بالغ شده که همین شاخص در سه ‌ماهه ‌سوم سال 1388 به مرز 70/18 هزار میلیارد تومان رسیده است.

به نظر نویسنده این مقاله چنین آماری به خوبی گواهی است بر این ادعا که حربه ذخایر قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی نمی‌تواند از عهده وظایف خود که یکی از مهم‌ترین آنها مهار نقدینگی است، برآید.

سرمقاله جهان صنعت توجه داده که: میزان نقدینگی کشور در سال 1384‌ حدود 921 هزار ‌میلیارد ریال بوده که این رقم در سه‌ماهه سوم سال 1388 به مرز 2171 هزار میلیارد ریال رسید، یعنی تقریبا بیش از 3/2 برابر شده است. اما سوال اساسی این است که چرا با وجود این افزایش دو برابری، باز هم معضل نقدینگی همچنان بخش‌های مختلف اقتصادی کشور را مانند بخش صنعت یا بازرگانی آزار می‌دهد؟

هدفمند کردن و مشکلاتش

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته یکی از این مسایل که فراموش شده، میزان صرفه جویی حاصل ازسهمیه بندی بنزین است. آقای احمدی نژاد می گویند اگر بنزین به شیوه قبل از سهیمه بندی توزیع می شد، به جای روزی 65 میلیون لیتر، شاهد مصرف روزانه 115 میلیون لیتر بنزین بودیم. اکنون پرسش اینجاست که مبلغ حاصل از این صرفه جویی چگونه صرف شده و به کجا رفته است؟

نویسنده به یاد آورده در آن زمان که سهمیه بندی بنزین آغاز شده بود و البته خبری هم از عرضه بنزین آزاد نبود، بر سرچگونگی بهره گیری از مبالغ حاصل از صرفه جویی بنزین دعوا بود! عده ای می گفتند مبالغ حاصل از صرفه جویی در مصرف بنزین باید صرف توسعه حمل و نقل درون شهری شود و عده ای هم معتقد بودند در توسعه حمل ونقل ریلی برون شهری باید هزینه شود و حتی عده ای هم بر ضرورت بهره گیری از این مبالغ برای بیمه همگانی تاکید می کردند! اما سوال مهم این است که مبالغ حاصل از صرفه جویی درمصرف بنزین پس از سهمیه بندی، چگونه صرف شد؟

مردم سالاری نوشته وقتی در مورد موفقیت یک طرح سخن می گوییم و آن را با طرح جدیدی مقایسه می کنیم قطعا بایدتمام شاخص های مرتبط با آن را در نظر بگیریم. تنها در این صورت است که نگرانی ها کاهش می یابد و شاهد افزایش اطمینان و اعتماد مردم به طرح های اقتصادی خواهیم بود.

کدام الگو توسعه

سیدجواد سیدپوردر سرمقاله تهران امروز نوشته نمایندگان مجلس ماده‌ای دیگر از برنامه پنجم توسعه را تصویب كردند كه براساس آن دولت موظف شد با همكاری سایر قوا الگوی توسعه اسلامی ایرانی كه مستلزم رشد و بالندگی انسان‌ها بر مواد حق و عدالت و دستیابی به جامعه‌ای متكی بر ارزش‌های اسلامی و انقلابی باشد را تا پایان سال سوم برنامه تدوین و جهت تصویب به مجلس ارائه دهد. یعنی قرار است این الگو نیز پس از تصویب در مجلس، مبنای تهیه برنامه ششم و برنامه‌های بعدی قرار گیرد.

به نوشته این مقاله با این وصف اگر بنا باشد برنامه پنجم از سال 90 شروع و تا سال 95 ادامه یابد. باید منتظر بود كه از سال 96 برنامه‌ای مبتنی بر الگوی توسعه اسلامی ایرانی تهیه و اجرا شود. این در حالی است كه مطالبه رهبر معظم انقلاب برای تهیه و تدوین الگوی توسعه اسلامی ایرانی مربوط به سال 86 است. یعنی بین مطالبه رهبری و اجرای آن 10 سال فاصله افتاده است.

تهران امروز به یاد آورده که رهبر در سال 86 گفته بود ما باید پیشرفت را با الگوی اسلامی ایرانی پیدا كنیم. این برای ما حیاتی است. چرا می‌گوییم اسلامی و چرا می‌گوییم ایرانی؟ اسلامی به خاطر اینكه برمبنای نظری و فلسفی اسلام و مبانی انسان شناختی اسلام استوار است... و چرا می‌گوییم ایرانی؟ چون فكر و ابتكار ایرانی، این را به دست آورده، اسلام در اختیار ملت‌های دیگر هم بود. این ملت ما بوده است كه توانسته است یا می‌تواند این الگو را تهیه و فراهم كند. پس الگوی اسلامی - ایرانی است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - سه شنبه ۱۱ آبان

بی بی سی

"توضیحات اژه ای درباره پرونده مرتضوی"تیتر اول مردم سالاری است، "پاسخ های اژه ای به خبرنگاران درباره چند پرونده جنجالی" در صدر اخبار خراسان آمده و آرمان از "آخرین وضعیت پرونده مرتضوی" خبر داده است.

رسالت از "دعوت برای حضور در تظاهرات ضد استکباری سیزده ابان" خبر داده، حمایت از قول محمود احمدی نژاد نوشته "روح کار رسانه ترویج مهر و محبت میان ملت هاست"، "ائتلاف نانوشته" در صدر عنوان های ابتکار آمده است و حزب الله در تیتر اول خود نوشته "باید از مغالطه مکتب ایرانی پرهیز کرد".

"یك دانشگاه زیر چادر اكسیژن" گزارش اصلی سیاست روز است، "موسسات غیر مجاز بمب ساعتی هستند" تیتر اول جهان صنعت است، خبر از "تحلیل علی جنتی از سی سال رابطه ایران و اعراب" نوشته و روزنامه جمهوری اسلامی از قول یک سناتور آمریکائی خبر داده "آمریکا اشاعه دهنده مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه است".

"دستور بازگشت قیمت ها به حالت قبل صادر شد" در صدر اخبار قدس آمده، ایران نوشته "قیمت 22 قلم کالای اساسی ثابت می ماند"، دنیای اقتصاد نوشته "تثبیت قیمت 22 گروه کالائی"، کیهان خبر داده "دستگاه قضائی با اخلالگران در هدفمند کردن یارانه ها برخورد قاطع می کند" و جام جم نوشته "آغاز دور جدید کنترل قیمت ها".

گزیده مقالات

کمک های ایران به افغان ها

کیهان در سرمقاله خود از فراکسیون اقلیت مجلس به خاطر سئوال از وزیر خارجه درباره پرداخت کمک های نقدی به حامد کارزای انتقاد کرده و نوشته سرنوشت افغانستان و ماهیت دولتی كه زمام امور این كشور را به دست می گیرد، با امنیت ملی ما رابطه ای مستقیم دارد. اگر نیروهای اشغالگر در پروژه اشغال به پیروزی می رسیدند- كه نتیجه معكوس گرفته اند و حاكمیتشان بر افغانستان امكان پذیر نیست- امتیازی به نفع خود و علیه ایران اسلامی به دست آورده بودند.

به نوشته این مقاله كمك مالی جمهوری اسلامی به افغانستان، مخصوصا با توجه به كانون دریافت كننده و محل هزینه آن كه با هوشمندی از سوی مسئولان كشور انتخاب شده بود، كمترین هزینه ای است كه برای حفظ امنیت جمهوری اسلامی ایران و در راستای استراتژی منطقه ای و بلند مدت كشور پرداخت شده است.

سرمقاله کیهان از هفت نماینده اصلاح طلب مجلس پرسیده: كمك مالی جمهوری اسلامی ایران كه براساس توافقنامه اجلاس "بن" و مشخصاً به دولت قانونی افغانستان با تعیین محل هزینه آن پرداخت شده و سؤال برانگیز است یا مبالغ نجومی و پنهانی كه آمریكا و متحدانش برای اسلام زدایی، حاكمیت دشمنان ایران اسلامی و تهدید امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران هزینه كرده و می كنند؟

چانه‌زنی‌اروپا و‌آمریکا درباره ایران

احمد بخشایشی در مقاله ای در آرمان در پاسخ این سئوال که اهداف آمریکا از پیشنهاد جدیدش در رابطه با تبادل سوخت 1995 کیلو به جای 1200 کیلو چیست؟ نوشته طرح این پیشنهاد به این دلیل است که از یک سو آمریکا فکر می‌کند که ایران طی این مدت ذخایر استراتژیک‌اش را افزایش داده و میزان اورانیوم غنی شده 5 درصدی ایران در حدود دو تا سه هزار کیلوگرم است .بنابراین آمریکا با طرح این پیشنهاد می‌خواهد ذخایر ایران را از دست‌اش خارج کند.

نویسنده مقاله با این نظر که آمریکا با طرح این پیشنهاد می‌خواهد به این بیانیه تهران بی توجهی کند نوشته: اوباما، داسیلوا را مامور کرد تا مسئله تبادل سوخت را حل کند، آمریکا احساس می‌کرد که ایران پیشنهاد برزیل و ترکیه را نخواهد پذیرفت و در نتیجه آمریکا با انجام تبلیغات منفی علیه ایران خواهد توانست این دو را در کنار خود قرار دهد. زمانی که ایران حاضر شد این بیانیه را امضا کند، بیشتر از همه روسیه ناراحت شد چون این امتیازات را حق خودش می‌دانست.

سرانجام مقاله آرمان به این نتیجه می رسد که از نظر آمریکا همین که گفته شود ایران حاضر به مذاکره شد، یک نقطه ضعف برای ایران و پیروزی برای آمریکا محسوب می‌شود. اروپایی‌ها منافع خودشان را دنبال می‌کنند و دوست ندارند مشکل ایران با آمریکا به سرعت حل شود. در واقع اروپا میخواهد با آمریکا بر سر ایران چانه زنی کرده و امتیاز بدست بیاورد. آمریکا علاقمند است بگوید که تحریم‌های هوشمند اثر گذار بوده و باعث شده است ایران هزینه‌هایی را بپردازد.

دانشگاه زیر اکسیژن

علیرضا بندری در گزارشی در سیاست روز دانشگاه علوم پزشکی را زیر اکسیژن دیده و نوشته زمانی نام دانشگاه علوم پزشكی ایران لرزه بر اندام سودجویانی می‌انداخت كه با تولید خوراكی‌های غیر بهداشتی به افزودن صفرهای حساب بانكی خود مشغول بودند ولی این روزها پس از اعلام خبر انحلال دانشگاه علوم پزشكی ایران در كنار گمانه‌های گوناگون این شایعه هم به گوش می‌رسد كه بالاخره لابی های مافیای تولید كنندگان خوراكی‌های غیر مجاز جواب داد و تنها دستگاه ناظر بر این محصولات غیرقانونی از میدان به در رفت.

گزارشگر این روزنامه با این سئوال که از انحلال دانشگاه علوم پزشكی ایران چه كسانی سود می‌برند؟ نوشته آیا تهران خلوت می‌شود؟ آیا سطح علمی دانشگاههای دیگر بالا می‌رود؟ آیا پشت این انحلال یك تصمیم ویژه سیاسی نهفته است؟

سیاست روز پس از اشاره بهناهماهنگی ها در پذیرش دانشجویان این دانشگاه در دانشگاه های دیگر ابراز امیدواری کرده که اعتراض دانشجویان این دانشگاه که هر روز ابعاد تازه‌تری پیدا می‌كند و حمایت گسترده نمایندگان خانه ملت از آنان شعله این امیدواری را فروزان‌تر می‌كند كه شاید علوم پزشكی ایران باقی بماند.

مکتب اسلامی ایرانی چیست

غلامرضا کمالی پناه در سرمقاله ابتکار نوشته طرح مکتب و اسلام ایرانی مدتی است در فضای سیاسی جامعه آهسته آهسته چتری افشاند.بانیان و حامیان این طرح که در دو تعبیر ولی با یک مفهوم بیان شده، رئیس جمهور محترم و رییس دفتر وی هستند. برخی از علمای مذهبی و سیاسیون غالباً اصولگرا،در برابر این نگرش علم اعتراض افراخته و به انتقادهای شدیدی پرداخته اند. داغ ترین انتقادی که تازه از تنور سیاسی بیرون آمده مربوط به آقای آملی لاریجانی، رئیس محترم قوه قضاییه است.

به نوشته این روزنامه البته این روزها دغدغه ‌های مردم چیزهای دیگری است و هیبت ظهور غول اجرای هدفمندی یارانه ‌ها آنها را به وحشت انداخته و بیم خرد شدن استخوان هایشان در زیر پای این غول دلهره ‌ها آفریده است و هرم نفس این هیولا (یعنی گران شدن زودرس برخی کالاها) آن قدر رعب انگیز و جان سوز است که قدرت شنیدن و اندیشیدن به حرفهای دیگر را از آنها گرفته است.

سرمقاله ابتکار نوشته با وجود این مردم می پرسند مشخصات این نوع اسلام چیست؟ چه تفاوتی با اسلام سیاسی دارد؟ و اصلا چندتا اسلام داریم؟ آنچه تاکنون از این نوع اسلام برداشت می‌شود در همان سخن آقای مصباح یزدی نهفته است که راجع به این طرح مکتب و اسلام ایرانی گفته این طرح تعبیر دیگری از همان ایده مرحوم مهندس بازرگان است که اسلام را برای ایران می‌خواست و سرانجام این که، نمی ‌توان در باره مکتب ایرانی اسلامی پیش داوری کرد. پیشنهاد می‌شود رئیس جمهور محترم و سایر حامیان این ایده، کمیته‌ای از کارشناسان و پژوهشگران را انتخاب کنند، تا به چند و چون این موضوع بپردازند.

بنزین، سفره پرزرق و برق

علیرضا توکلی در آرمان نوشته فرض کنید به یک میهمانی دعوت شده‌اید. سفره‌ای گسترانیده‌اند رنگارنگ . آن‌قدر در سفره غذا هست که همسایه‌ها و رهگذران عبوری هم که دعوت نیستند، ناخنکی به آن می‌زنند و کسی هم خم به ابرو نمی‌آورد. عده‌ای از میهمانان، آداب نمی‌دانند یا وفور نعمت وسوسه ‌شان می‌کند معلوم نیست اما اقدام به فروش غذا و پرکردن ظرف همسایه می‌کنند. ساعتی می‌گذرد و جمع تازه‌ای از میهمانان که با دعوت قبلی هم آمده‌اند با تاخیر خود را می‌ رسانند و از آن خوان رنگ ‌رنگ جز ته‌مانه‌ای نمی‌ بینند.

نویسنده ادعا کرده که این حکایت برگرفته از شرایط امروز انرژی در ایران است. خوان نعمتی پهن است و چاشنی هوس‌انگیزی چون یارانه‌ها هم همه را ترغیب به مصرف بیشتر می‌کند. همسایه‌ها چشم به سفره پر زرق و برق ما دارند و بعضی ‌هاهم به هزار و یک دلیل اقدام به فروش سهم هموطنان می ‌کنند. علل چنین رفتاری اگرچه می‌تواند متنوع و گسترده باشد اما تردیدی نیست که علت ‌العلل آن وجود شرایط قاچاق و ترویج روحیه اسراف و تبذیر است.

به نوشته آرمان در کنار تدوین طرحی برای جلوگیری از افزایش مصرف سوخت در صنایع ، تردیدی نیست که استفاده خانگی و بخش حمل و نقل هم چندان واقعی نیست. لذا در شرایط فعلی، هدفمندی یارانه‌های بنزین و دیگر فرآورده های سوختی از معدود نسخه‌های آماده‌ای است که امتحانش را پس داده و می‌توان به نتیجه مفیدش امید داشت.

با هدفمند کردن چه کنیم

سارا فرزان در روزنامه ابتکار هدفمند کردن یارانه‌ها را بسیار مهم دیده و نوشته این روز‌ها نقل محافل شده وحتی در مكان‌های عمومی مثل مترو، اتوبوس، و....كمتر كسی پیدا می‌شود كه در این باره حرفی به میان نیاورد. اما واقعا این طرح چیست؟ آیا منجر به بهبود قدرت خرید مردم خواهد شد؟ درآمد دولت از آن چقدر خواهد بود؟ مزایا و معایب آن چیست؟ اینها سوالاتی است كه ذهن ا كثر مردم را مشغول كرده است. اساسا هدفمندی یارانه‌ها معادلی محترمانه برای حذف یارانه‌ها و یا همان سوبسید است.

نویسنده مقاله تاکید کرده دولت در این طرح قصد دارد در طی یک بازه زمانی یارانه‌های اصلی شامل انرژی، مواد غذایی، بهداشت و درمان، حمل و نقل و را حذف و قیمت واقعی را عرضه نماید. در واقع با روندی که طراحی شده است در طی یک بازه 5 ساله قیمتها واقعی خواهند شد.بسیاری از كارشناسان معتقدند همزمان با هدفمندكردن یارانه‌ها مردم باید تصمیم‌گیری كنند که فقط نیازهای واقعی خود را خریداری كنند.

به نوشته ابتکار اهمیت این طرح در این است كه قیمت‌ها از شفافیت لازم برخوردار شود و قیمت واقعی خود را در بازار داشته باشد لذا میزان تقاضا برای كالاها با توجه به قیمت واقعی آن توسط خانوارها رقم زده می‌شود.

بمب دست‌ساز پولی‌

نرگس حسین‌زاده‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته هشدار قائم‌مقام بانک مرکزی به حضور فعال موسسات غیرمجاز پولی در شرایطی مطرح می‌شود که سابقه تشکیل این موسسات بیش از عمر دولت نهم و دهم است. حضور و گسترش این موسسات از ابتدای انقلاب آغاز شده و ادامه دارد از همین رو اگر بانک مرکزی عزم کرده که بازار غیرمتشکل پولی را ساماندهی کند شاید بهتر باشد ابتدا قانون بانکداری بدون ربا را به صورت کامل تعریف کند.

به نوشته این مقاله بانک مرکزی بارها عنوان کرده که هر نوع تصمیمی در حوزه پولی و بانکی براساس قانون بانکداری بدون ربا اخذ می‌شود حال آنکه برخی‌ها معتقدند آنچه بانک مرکزی به عنوان ابزار در هدایت سیستم بانکی به کار می‌برد براساس شرع و قوانین اسلام نیست و بانک مرکزی در واقع ابزار ربا را در حوزه بانکی گسترش می‌دهد.

جهان صنعت در نهایت نوشته گروهی خود را مقید به اجرای قوانین و ضوابط بانک مرکزی نمی‌بینند و به گفته آقای پورمحمدی، 97 هزار میلیارد تومان پول را به این راحتی جذب می‌کنند. حال آنکه بانک‌ها با تمام امکانات و ابزار‌های تبلیغاتی قادر به حفظ منابع خود نیستند. بمب ساعتی که قائم ‌مقام بانک مرکزی به آن اشاره می‌کند، بی ‌تردید بمبی دست‌ ساز است که می‌توان با تدبیر آن را خنثی کرد به شرط آنکه بانک مرکزی هم با مردم صادق باشد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران چهارشنبه ۱۲ آبان

بی بی سی

"تعریف جرم سیاسی، مطالبه مردم و مطبوعات" از قول یک مقام قضایی تیتر اول مردم سالاری است.آرمان نوشته "تعریف نشدن جرم سیاسی یک خلا بزرگ است"، جام جم از "شش هزار پرونده قاچاق مواد مخدر روی میز دادستان" خبر داده و ابتکار از " آشپزخانه هائی که شیشه پخت می کنند" گزارش داده است.

"کودک سه ساله حافظ کل قرآن شد" خبر اول اعتدال است، خراسان از "ادامه رایزنی های منطقه ایران و عربستان در ریاض" نوشته، کیهان خبر داده "پرونده حقوق بشر آمریکا روی میز سازمان ملل" است وحمایت "انتقاد شدید اردوغان از آمریکا وا روپا" را با اهمیت دیده است.

"خدمات حمل‌ونقل شهری گسترش می‌یابد" به نقل از وزیر کشور تیتر اول ایران است، "آزاد راه خرم آباد زابل افتتاح شد" در صدر اخبار روزنامه جمهوری اسلامی آمده، "آب مشمول هفدمند کردن یارانه ها نیست" عنوان اصلی تفاهم است و جهان صنعت نوشته "گرانی هفت کالا از فهرست 22 کالای گرانی ممنوع".

"برائت از ساختار شکنی ها تنها راه بازگشت اصلاح طلبان به صحنه" تیتر اول رسالت است و آفرینش از "هشدارنسبت به تلاش دشمن برای ایجاد تردید در کلیت نظام" نوشته است.

"بحث داغ برنامه پنجم در بهارستان" عنوان اصلی قدس است، "روز دانشگاهی مجلس" نوشته تهران امروز است، خبر از قول وزیر بهداشت در صدر اخبار خود نوشته "استعفا نداده ام" و دنیای اقتصاد از "جذب دانشجو با شهریه بدون کنکور" خبر داده است.

گزیده مقالات

نمایشگاه پر ریخت و پاش

ابتکار در گزارشی نمایشگاه مطبوعات امسال را ادامه تصاعدی ریخت و پاش‌های تجمل گرایانه سالهای اخیر دانسته و نوشته امسال تمام نگاه‌ها در نمایشگاه مطبوعات به دکورهای پرهزینه و پرزرق و برق جلب شده بود. در سوی دیگر ماجرا اگرچه نمایشگاه عنوان بین المللی را با خود یدک می‌کشید و غرفه‌های زیادی به خارجی‌ها اختصاص یافته بود اما این حضور بسیار مبهم و با کمترین کارایی در تبادل اندیشه‌ها و تجارب بود.

به نوشته این روزنامه یکی موارد خاصی که این نمایشگاه را با دوره‌های پیشین آن متمایز کرده بود حضور مستمر معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی در نمایشگاه و بازدیدهای مکررایشان از غرفه‌ها و سایر اجزای نمایشگاه بود. این موضوع زمانی بارزتر گردید که او که طبیعتا باید متولی امور کلانی مانند تعیین استراتژی‌های امور مطبوعات و خبرگزاری‌ها از سوی دولت باشد، تقریبا در تمامی امور ریز و کلان و روزانه نمایشگاه مستقیما اعمال مدیریت و صدور دستورو تذکر می کرد که در مواردی خبرساز نیز شد.

ابتکار نوشته از سوی دیگر اگر چه درماه های اخیر کشور روزهای آرامی را سپری می ‌کند و حوادث ناخوشایند پایان یافته، اما پرداختن به این موضوع و همچنین تشدید اختلافات سیاسی درون جبهه اصولگرایان به رویکرد محوری برخی روزنامه ها، خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری خاص در طول نمایشگاه مبدل شده بود. این رسانه‌ها در طول برگزاری نمایشگاه در قالب توزیع سی دی، تراکت، ویژه نامه و پخش صوتی و تصویری مستمرفیلم‌هایی علیه برخی چهره‌های سیاسی خاص در فضای بسته نمایشگاه حوادث سال 88 و نیز اختلافات عقیدتی و سیاسی موجود را به عنوان ابزاری برای ارائه و نمایش مبدل کرده بودند.

در نهایت این که هیچ وقت معمول نبوده است هیات‌های داوری آثار یک جشنواره و بخصوص جشنواره مطبوعات از یک طیف خاص و از میان افراد ذینفع انتخاب شوند. اما بخش جشنواره‌ای مطبوعات هم مشابه بخش نمایشگاهی آن از این جهت هم متفاوت عمل کرد و برای اولین بار داوری مراحل میانی و نهایی بجای اینکه توسط اساتید حوزه روزنامه نگاری و عرصه خبرانجام شود به طیفی خاصی از مدیران مطبوعاتی و روزنامه نگاران سپرده شد که نه صلاحیت اثباتی انجام چنین داوری‌هایی را داشتند و نه از جایگاهی فراصنفی که مورد وثوق قاطبه فعالان رسانه باشند برخوردار بودند.

بی خبری دانشجویان

مردم سالاری در سرمقاله خود به بهانه سیزده آبان سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران نوشته بعد از امضای متن بیانیه الجزایر از سوی وارن کریستوفر معاون وقت وزارت خارجه آمریکا، ایران گروگانها را 442 روز پس از تسخیر سفارت، سه دقیقه پس از پایان ریاست جمهوری جیمی کارتر آزاد کرد تا او بتواند خبر آنرا در آخرین نطق خود در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ریگان اعلام کند وریگان موفق شود در اولین نطق ریاست جمهوری اش آزادی گروگان ها را ناشی از اقدامات خود بداند.

به نوشته این روزنامه نکته مهم این است که آیت الله خمینی ضمن اعلام شرایط چهارگانه که عبارت بود از: استرداد دارایی شاه، لغو درخواست های مربوط به خسارات توسط آمریکا، رفع توقیف دارایی های ایران در آمریکا و تعهد آمریکایی ها دایر بر عدم دخالت درامور داخلی ایران، اجرای امر را بر عهده مجلس گذارد و مجلس نیز که بعد از دوماه افتتاح شد همان شرایط را تایید کرده و دولت شهید رجائی را مامور مذاکره و اجرای تصمیمات متخذه کردند. گروگان ها آزاد شدند اما تسخیرکنندگان اصلی سفارت آمریکا هیچ نقشی در پایان امر نداشتند.

مردم سالاری سپس نظر معصومه ابتکار مترجم آن زمانی دانشجویان را نقل کرده که گفته ما دانشجویان هیچ گاه در اجرای فرآیند آزادسازی دخالت نداشتیم. هیچ کس با ما مشورت نکرد و ما را در جریان نگذاشت. تنها پس از تکمیل همه کارها بود که بهزاد نبوی رئیس گروه کاری مجلس در ماجرای گروگانگیری درخواست ملاقاتی از رهبران ما برای بحث درباره جزئیات آزادی گروگان ها به عمل آورد. در آن جلسه مودبانه از ما پرسید درباره این توافق چه نظری دارید ولی چون قبلا تصمیم ها اتخاذ شده بود در پاسخ تنها لبخند زدیم.

جاسوسی و سیزده آبان

کیهان با نقل خبری از واشنگتن تایمز نوشته، شورای امنیت ملی و سازمان جاسوسی آمریكا (سیا) ایران را در اولویت و رتبه نخست فعالیت جاسوسی قرار داده اند و چین در رتبه دوم قرار گرفته است که این خبر به خودی خود جایگاه قدرت فزاینده و پیش رونده ایران را در معادلات بین المللی نشان می داد، و تأكید می كرد تسخیر لانه جاسوسی آمریكا در 30 سال پیش به معنای خاتمه عملیات جاسوسی و اخلال و خرابكاری علیه ایران نیست.

این روزنامه نتیجه می گیرد سی سال پس از تسخیر و تعطیلی سفارت آمریكا، ابعاد و كیفیت جاسوسی و جنگ اطلاعاتی- روانی بسیار فرق كرده است. پیچیدگی هایی در این فرآیند پدید آمده كه گاه باعث شده فلان عضو تیم سابق مذاكرات هسته ای هم از ابعاد آن غافل شود و به تعبیر وزیر وقت اطلاعات در آذر 86، برخلاف مصالح و امنیت كشور، به افراد بیگانه از جمله سفارت انگلستان اطلاعات بدهد.

کیهان سپس به جبهه گیری های داخلی می پردازد و می نویسد طبیعتا هیچ كس دوست ندارد حتی یك نفر از دایره اصحاب انقلاب كم شود اما انقلاب و كشور به یقین مهم تر از تك تك اشخاص است و ملاك سنجیدن اشخاص میزان تعهد آنها به "وحدت با محوریت ولایت فقیه"، "عدالت خواهی و خدمتگزاری"، "مبارزه با استكبار"، "وفاداری به خط امام و قانون اساسی"، "مرزبندی و مبارزه با فقر و فساد و تبعیض" و در یك كلام تولا و تبرّا بر محور رهنمودهای ولایت و رهبری است.

ایران و شکایت به دیوان لاهه

دکتر یوسف مولایی در مقاله ای در آرمان نوشته پیگیری عدم فروش سوخت به هواپیماهای ایرانی در محاکم بین‌المللی، نیازمند بررسی کارشناسی است و ایران به این دلیل سراغ وکلای بین المللی رفته است که باید این مسئله و راه‌های حل آن از طرق حقوقی بررسی شود. از نظر حقوقی این تنها امکانی است که در حال حاضر برای ایران موجود است. اما باید دید که ایران می‌خواهد از کدام کنوانسیون‌ها و موافقت‌نامه‌ها برای پیگیری این مسئله استفاده کند.

این کارشناس حقوقی یادآوری کرده مراجعه ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه اقدامی مثبت و در راستای استیفای حقوق قانونی ایران است. بحث عمل متقابل هم که توسط ایران مطرح شده است، ‌مبنای حقوقی دارد. هر جا کشوری عملی علیه کشور شما انجام دهد که مغایر با حقوق بین‌الملل تشخیص داده شود، می‌توان اقدام متقابل انجام داد که اگر همراه با توسل به زور نباشد، که در این مورد نیست،‌ در عرف حقوق بین الملل قابل قبول است.

مقاله آرمان تاکید دارد کشورها با استناد به این که عدم فروش سوخت به هواپیماهای ایرانی از سوی شرکت‌های خصوصی انجام می‌گیرد،‌ مسئولیت بین المللی را از دوش خود سلب می‌کنند. درباره پیگیری اقدامات شرکت‌های خصوصی باید به موافقت نامه‌های منعقد شده میان ایران و این شرکت‌ها مراجعه کرد. در صورتی که دعوا میان دولت و یک شرکت خصوصی مطرح باشد،‌ دیوان لاهه به این دعوی رسیدگی نمی‌کند چون لاهه نمی‌تواند درباره شرکت‌ها تصمیم‌گیری کند و صلاحیت رسیدگی به دعاوی دولت‌ها را دارد. به همین دلیل باید دید که ایران قصد دارد به کدام قراردادها و کنوانسیون‌ها استناد کند.

رفتار با ایرانیان در مرزها

آفرینش در سرمقاله خود نوشته کوچکترین و ضعیف ترین کشورها در مقابل تضییع حق و توهین و تحقیر شهروندانشان در دیگر كشورها که مغایر با قوانین بین المللی باشد واکنش نشان می‌دهند و دیده شده كه روابط سیاسی دو کشور تنها به علت نوع برخورد غیر محترمانه با شهروند کشوری دچار تحولاتی گشته است. به طور كلی می توان گفت در سطح جهان یکی از معیار هایی که نشان دهنده ارزش، قدرت دیپلماتیک و سیاسی و اعتبار هرکشور چگونگی دفاع آن دولت از حقوق و شان اتباع خود در دیگر کشورها است.

این مقاله سپس سئوال کرده وضعیت کشور ما چگونه است آیا به راستی شهروندان ایرانی در خارج از میهن خود ارج و احترام می‌بینند یا اینکه در پرتو دلایل مختلف سیاسی و...همواره با مشکلاتی چند لایه دست به گریبان هستند و این مقامات دیپلماتیک وسیاسی کشور هستند که با عدم توجه کافی به آن زمینه بروز و تداوم آن را برای شهروندان ایرانی ایجاد کرده اند؟

به نوشته علی رمضانی در سرمقاله آفرینش در چند سال اخیر همواره بر دامنه برخوردهای موهن زشت و گاه ناجوانمردانه با اتباع ایرانی در مرزها و فرودگاه‌های کشورهای خارجی و داخل این کشور ها افزوده شده است. برخی از این برخوردها به قدری غیرعادلانه، تحقیرآمیز و زننده است که شهروندان قربانی از بازگو کردن آن خودداری می کنند و شماری نیز رسانه ای میشود و همگان از آن آگاهی می یابند.

نرخ واقعی ارز در ایران چقدرست

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود این سئوال را مطرح کرده که نرخ بهینه ارز در اقتصاد ایران چیست؟ و در پاسخ نوشته نرخ بهینه ارز، نرخی است که از یک طرف قدرت رقابتی اقتصاد کشور را در بازارهای بین‌المللی حفظ كرده و شکاف گسترده میان صادرات غیرنفتی و واردات را که منجر به بروز کسری بزرگ تراز تجاری شده است، کاهش دهد و از طرف دیگر، قدرت رقابتی تولیدکنندگان در اقتصاد داخلی را در برابر رقبای خارجی و سیل واردات کالاهای آنان حفظ كند و به تبع آن موجب رونق امر تولید و کاهش بیکاری شود.

به نوشته این مقاله بحث نرخ بهینه ارز، اکنون و در آغاز دوره اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها از اهمیت بیشتری نیز برخوردار شده است. دوره اجرای قانون یارانه‌ها به هر حال با افزایش قابل ملاحظه قیمت‌ها همراه خواهد بود. اشتباه بزرگ این است كه دولت اراده نماید تا با افزایش عرضه ارز و در نتیجه کاهش نرخ ارز و ارزان كردن واردات، در صدد مقابله با اثرات تورمی اجرای قانون یارانه‌ها برآید.

سرمقاله دنیای اقتصاد یاد آور شده ذخایر ارزی چین در حال حاضر حدود 2500 میلیارد دلار؛ یعنی احتمالا حدود 35 برابر ذخایر ارزی ایران است. آیا سیاست‌گذاران دولت می‌دانند که چرا چین با وجود ذخایر ارزی حدود 2500 میلیارد دلاری، از تزریق ارز به بازار و کاهش نرخ ارز خودداری می‌كند؟ حکایت چینی‌ها این است که با انباشت ذخایر ارزی و بالا نگه داشتن نرخ ارز خود، کالاهای خود را برای خارجیان ارزان نگه می‌دارند و به این ترتیب، بازارهای جهانی را تسخیر می‌کنند. در نقطه مقابل حکایت ما این است که با کاهش ذخایر ارزی و پایین نگه داشتن نرخ ارز خود، کالاهای خارجی را در بازار داخلی ارزان نگه می‌داریم و به این ترتیب بازار خود را به تسخیر خارجی‌ها در می‌آوریم.

شرط فرمان به بازار

محمد دادرس در سرمقاله جهان صنعت نوشته افزایش قیمت برخی اقلام و کالاهای خوراکی بنا به روایت رسمی بانک مرکزی در شرایطی اعلام می‌شود که از مدت‌ها پیش موضوع افزایش قیمت‌ها مطرح بود اما بانک مرکزی و مسوولان اقتصادی کشور این افزایش‌ها را قابل بررسی در میانگین نرخ تورم نمی‌دانستند. اگرچه بانک مرکزی نرخ تورم نقطه به نقطه را ملاک عمل نرخ تورم قرار داده اما به‌ هیچ روی عنوان نشد که قیمت اقلام خوراکی و مواد غذایی از ابتدای سال افزایش داشته است.

به نوشته این مقاله بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت‌های مواد غذایی‌ با وجود واردات روند افزایشی دارد. حتی اگر دولت دستور دهد که قیمت برخی اقلام به دلیل اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها باید ثابت باشد اما بازار شیوه خود را دارد و نمی‌توان به بازار دستور داد که بیش از آنچه دولت عنوان کرده گران نکنند. علم اقتصاد می‌گوید قیمت را بازار و عرضه و تقاضا تعیین می‌کند.

سرمقاله جهان صنعت در پایان نوشته دولت بهتر است به جای فرمان به بازار، شرایط را برای اجرای قانون مهیا کند زیرا بازار تابع ضوابط خود است و هرگونه فرمان به بازار می‌تواند منجر به تبعات دیگری شود. از سوی دیگر سخن گفتن از افزایش قیمت‌ها در شرایطی که هنوز میزان افزایش قیمت‌ها مشخص نیست از سوی دولت و برخی مسوولان و خلاء اطلاعاتی خود عامل دیگری بر افزایش انتظارات تورمی است از همین رو بهتر است مسوولان به جای محکوم کردن اخبار مربوط به افزایش قیمت‌ها خلاء اطلاعاتی را پر کنند.

طرح خروج کارمندان را پس بگیرید

علی اکبر اولیا در آرمان نوشته مطابق برنامه چهارم توسعه دولت ماموریت داشت بار وزارتخانه‌ها را بکاهد تا‌ تنها کارهای حاکمیتی را انجام دهند.‌ اما در‌این برنامه تاکید شده که باید از نیروی انسانی هم استفاده بهینه شود تا‌منافع کارمندان و نیاز دستگاه‌های اجرایی رفع شود ‌اما دولت بر خلاف آن طرحی مبنی بر خروج کارمندان از پایتخت را ارائه کرد که تنها سبب تکه تکه شدن وزارتخانه‌ ها و سازمان‌ها شد.

به نوشته این مقاله در‌حال حاضر با‌کم شدن کارمندان از یک یا دو نهاد دولتی مشکل پایتخت حل نخواهد شد چون از طرفی اگر مردم قصد مراجعه با‌آن مرکز را داشته باشند سردرگم می‌شوند و از طرف دیگر خود کارمندان دچار مشکل می‌شوند. پس درخصوص بخش‌های نظامی در‌کشور هم چنین آمادگی برای انتقال نیست چه رسد به نهادهای دولتی که مردم عادی در‌آن مشغول هستند. خروج 4 یا 5 هزار خانواده از تهران حلال مشکل نیست بلکه می‌بایست در‌عرصه‌های علمی، درمانی و‌اشتغال مرحله به مرحله گام برداشت تا‌با‌بهینه سازی‌این حوزه‌ها در‌شهرستان‌ها مهاجرت به مرکز کشور متوقف شود.

نماینده یزد در مجلس در مقاله آرمان با اشاره به این که به همان میزان که کم‌ کاری در‌ادارات تهران وجود دارد در‌شهرستان‌ ها هم هست نوشته کارمند مازادی در ‌تهران نیست که دولت بخواهد آنها را به شهرستان‌ها منتقل کند. رفتن آنها به شهرستان ها و استان ها نیاز به مطالعه و وقت بیشتری دارد و دولت باید با‌مهلت و مطالعه بیشتری‌ این کار را انجام دهد، و بهترست طرح انتقال از پایتخت را پس بگیرد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۱۳ آبان

بی بی سی

"مهلت یک هفته ای برای لغو انحلال دانشگاه علوم پزشکی" تیتر اول جهان صنعت است، آرمان از تغییرات اساسی در هیات امناء دانشگاه آزاد" خبر داده، ابتکار در گزارشی مرتبط از "جزئیات اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد" نوشته و این جمله که "هیچ یک از تسخیر کنندگان پشیمان نیستند" نقل قولی از معصومه ابتکار از جمله دانشجویان حاضر در واقعه 13 آبان 1358 هم در مردم سالاری برجسته شده است.

"تشدید بازرسی از بانک ها، صرافی ها و لیزینگ ها" یکی از عناوین همشهری است، "موضع ارزی بخش خصوصی" در صدر گزارش های دنیای اقتصاد قرار دارد و خراسان خبرداده که بر اساس مصوبه مجلس در برنامه پنجم توسعه سازمان "شبه دولتی تامین اجتماعی از بنگاه داری منع شد".

تیتر نخست شماره امروز سایر روزنامه ها به اظهارات روز گذشته آیت الله خامنه ای اختصاص یافته است. "فتنه 88 را جوانان مهار کردند" تیتر نخست کیهان است، سیاست روز و جام جم به نقل از همین منبع نوشته اند "صحنه گردانان فتنه در پی تسخیر ایران بودند"، ملت ما این گفته رهبر جمهوری اسلامی را برجسته کرده که "توطئه خطرناک نهفته در فتنه 88 سال ها بعد مشخص می شود" وجمهوری اسلامی این گفته آیت الله خامنه ای را پررنگ کرده "13 آبان نماد شجاعت و جسارت نسل جوان انقلابی است".

گزیده مقالات

خانوارها پول یارانه ها را هدر ندهند

آرمان در مقاله ای رفتار اقتصادی خانوارها پس از هدفمند کردن یارانه ها و مدریت یارانه های دریافتی را مورد توجه قرار داده و نوشته برای طبقه ‌مرفه جامعه، هدفمند سازی تفاوت چندانی نمی‌ كند ولی طبقه پایین جامعه به دلیل بالا بودن میل نهایی به مصرف، تمام یارانه‌های دریافتی از دولت را به سرعت هزینه می‌كنند. به هر میزان که یارانه به حساب خانوارها واریز شود چنانچه مجوز برداشت آن نیز داده شود به همان نسبت تقاضاها افزایش می ‌یابد. این در حالی است که به نظر نمی‌رسد عرضه موجود بتواند پاسخ تقاضاهای جدید را بدهد لذا باید منتظر افزایش قیمت‌ها بود‌.

دکتر محمود جامساز در این مقاله اضافه کرده پس از هدفمندسازی یارانه‌ها به دلیل هزینه‌بیشتر، طبقه متوسط جامعه ضعیف‌تر می‌شود‌، در مرحله اول اجرای قانون طبقه‌پایین جامعه خوشحال می‌شوند ولی ممکن است این شادمانی دیری نپاید و پس از آن وضعیت مصرفی آنان نیز مجدداً به حالت قبل بازگردد. مدیریت مصرف بسیار مهم است. وقتی مدیریت بهینه اعمال نشود، پول یارانه توسط سرپرست خانوار به مخارج غیرضروری منتهی می‌شود. بنابراین ممكن است نتواند نیازهای اصلی‌ تر خانواده را به قیمت واقعی تهیه كند. طبیعتا مصارف خانوارهای كم درآمد با پرداخت یارانه‌های نقدی افزایش می‌یابد و این زمینه‌ساز ایجاد اختلال در تغذیه و نحوه‌زندگی آن‌هاست.

این اقتصاددان در پایان مقاله اش تاکید کرده که مدیریت مصرف در خانوارهای كم درآمد بسیار حائز اهمیت است و كارشناسان اقتصادی درصدا‌ و سیما و سایر رسانه‌ها باید خانوارها را با مدیریت هزینه آشنا و در جهت روشن كردن آن‌ها برآیند تا پول یارانه‌های نقدی را هدر ندهند و همچنین از این یارانه‌ها سوء مصرف نكنند. ‌خانوارها، یارانه‌های نقدی دریافتی را دقیقا در جهت کالاهای ضروری و مورد نیاز که قیمت‌هایشان واقعی شده‌اند هزینه کنند و برای هزینه‌ها مدیریت لازم را اعمال كنند.

راز توفیق در هدفمندسازی یارانه‌ها

جام جم طی مقاله ای نوشته چالش به خودی‌خود تهدید نیست اما به مدیریت نیاز دارد. چالش اگر مدیریت نشود تبدیل به تهدید می‌گردد ولی مدیریت می‌تواند چالش را به فرصت مبدل كند. پس چالش هم می‌تواند تهدید باشد و هم فرصت و این بستگی به مدیریت ما دارد. چالش اگر به مرز تهدید برسد باید برای رفع آن هزینه كرد. پرداخت غیرهدفمند یارانه‌ها چالش بزرگ و شكاف عظیم اقتصادی كشور است كه طی سالیان متمادی اقتصاد كشور را بیمار، سرمایه‌ها و ذخایر كشور را هدر داده و در صورت ادامه این روند سرمایه‌های نسل آینده را نیز از بین خواهد برد.

نویسنده مقاله در ادامه نوشته همراهی مردم با اجرای طرح بزرگ هدفمندسازی یارانه‌ها، عامل مهم و اصلی موفقیت دیگر این طرح است كه در صورت اجرای آن توزیع عادلانه ثروت بین آحاد مردم صورت خواهد گرفت. قصد واضح نخستین سوبسید یا همان یارانه، حمایت از اقشار آسیب‌پذیر بود؛ اما متاسفانه این طرح به گونه‌ای پیش رفت و تغییر ماهیت داد كه هم‌اكنون هر شخصی كه درآمدش بیش، بهره‌مندی از یارانه‌اش بیشتر شده است، لذا شاید بتوان گفت ارزش اجرای این طرح از دلاوری‌ها و رشادت‌های رزمندگان در دوران دفاع مقدس كمتر نباشد.

حسن افشاری همچنین از دولت دهم به عنوان دولت الکترونیک یاد کرده و افزوده با توجه به عزم جدی دولت در اجرایی كردن هدفمندی یارانه‌ها، شبكه گسترده الكترونیك ودولت الكترونیك كمك شایان و قابل توجهی برای اجرایی شدن این طرح ملی كرد كه در صورت نبود این زیرساخت‌ها عملی شدن این طرح بسیار مشكل یا حتی غیرقابل تصور می‌نمود. ثبت‌نام تمامی خانوارهای متقاضی دریافت یارانه، افتتاح حساب بانكی و اعلام آن در سایت‌های اعلام شده و واریز یارانه‌ها در زمان كوتاه در سراسر كشور و ... همگی نمونه ‌ای از زیرساخت‌های فنی ایجاد شده برای اجرایی شدن این طرح و نیز طرح‌های آتی كشور است.

درقبال ذخایر ارزی بی احتیاطی نکنیم

سعید لیلاز طی مقاله ای در آرمان نگرانی ها درباره کاهش ذخایر ارزی کشور و پایین نگه داشتن نرخ ارز توسط دولت را دستمایه قرار داده و نوشته درست است که ذخایر ارزی ما از استانداردهای جهانی بیشتر است، اما با توجه به وضعیت بین‌المللی ایران نباید در قبال این ذخایر بی‌احتیاطی کرد. چون کاهش ارزش دلار باعث کاهش درآمد دولت می‌شود و به کسری بودجه دولت اضافه می‌کند. اثرات تورمی کاهش درآمد دولت، اثرات ضد تورمی افزایش واردات را خنثی خواهد داشت.

نویسنده این مقاله در ادامه افزوده ما باید شرایط تحریم خود را در نظر بگیریم و در قبال ذخایر ارزی خود بی‌احتیاطی نکنیم. ذخایر ارزی ایران در مقایسه با سایر کشورهای نفتی چندان مناسب نیست ،به عنوان مثال در سال 2009 تراز تجاری عربستان 105.2 میلیارد دلار و تراز تجاری روسیه 152 میلیارد دلار مازاد بوده است. حتی تراز تجاری کشور ونزوئلا در 12 ماه گذشته 31 میلیارد دلار مازاد داشته است. اگرچه رونق نفتی ایران در طول تاریخ بی‌سابقه بوده، اما ما از محل آن تنهاحدود 100 میلیارد دلار ذخیره کرده ایم و این عملکرد در قیاس با دیگر کشورهای مشابه بسیار ضعیف است.

سعید لیلاز در پایان این مقاله با اشاره به پایین نگه داشتن نرخ ارز توسط دولت خاطر نشان کرده اگر بنای پایین نگاه داشتن نرخ دلار را داریم باید سطح عمومی قیمت‌ها را ثابت نگاه داریم. وقتی قادر به این امر نیستیم، دلار باید به اندازه نرخ تورم افزایش یابد. با این اقدام چند اتفاق می‌افتد، اولا کسری بودجه دولت کاهش یافته، رشد نقدینگی کم می‌شود و نتیجتاً تورم کاهش می‌یابد. ثانیا واردات کنترل می‌شود و از این طریق تولید ملی رونق می‌گیرد و با رونق گرفتن تولید ملی، هم رفاه و هم اشتغال بهبود می‌یابند.

شوک به جامعه بدون پاسخگویی

مردم سالاری در سرمقاله امروزش انحلال دانشگاه علوم پزشکی از سوی وزارت بهداشت را مورد توجه قرار داده و نوشته این روزها، در حالی که جامعه درگیر این مشغله فکری است که بالاخره با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها، قرار است چه اتفاقاتی در کشور رخ دهد به یک باره انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران، شوکی خبری حداقل در بین قشر دانشگاهی پدید می آورد. انحلال دانشگاهی با ریشه، آن هم یک شبه، موضوعی است که دانشجویان این دانشگاه را بیش از بقیه دچار شوک کرده است.

سروش ارشاد با طرح این موضوع که هیچ مقامی رسمی از دولت یافت نمی شود که به این سوال پاسخ دهد که علت این انحلا ل شبانه چه بوده است؟ همچنین اضافه کرده شوک این موضوع تا آن حد تکان دهنده است که حتی نمایندگان مجلس نیز ازاین اقدام شوکه شده اند. به طوری که خواستار آن شده اند که ایرادات خود را نسبت به این تصمیم به وزارت بهداشت اعلام کنند. دانشجویان نیز همچنان معترض اند و هیچ مقام رسمی نیز وجود ندارد که آنها را اقناع کند. این سردرگمی ها همچنان بدون پاسخ مانده است. حال سوال اساسی آن است که چرا دولت، علاقمند است در حوزه های مختلف به یک باره شوک به جامعه وارد کند؟

نویسنده مقاله وارد کردن شوک به جامعه را یک رسم نامطلوب دولت قلمداد کرده و نوشته جامعه منتظر است بداند، با چه توجیه علمی و اجتماعی این اقدام صورت گرفته است؟ اما در کنار این موضوع یک مساله اساسی دیگر هم وجود دارد این که دولت تا چه حد به پاسخگویی و ارائه توضیح به مردم پایبند است؟ نمی توان یک شبه شاهد اجرای تصمیمات مهم بود و در مقابل هیچگونه توضیحاتی ارائه نشود. دولت موظف است در قبال اعمالی که انجام می دهد پاسخگوی مردم باشد در غیر این صورت مردم در قبال تصمیمات آنی دولت در مورد موضوعات عام تر و مهمتر نیز دچار نگرانی می شوند.

اجرای طرح امنیت اجتماعی دراستانهای کشور

خراسان در گزارشی به نقل از معاون اجمتماعی نیروی انتظامی نوشته بزودی طرح های امنیت اجتماعی نیروی انتظامی که شامل برخورد با اراذل و اوباش، مبارزه با معتادان و طرح توسعه عفاف و حجاب است در برخی استان های کشوراز جمله استان اصفهان به مرحله اجرا گذاشته می شود.

به گزارش این روزنامه سردار بهمن کارگر همچنین از طرح ایجاد ایستگاه های محلات نیروی انتظامی خبرداده و گفته از آن جا که محله، مسجد و مدرسه سه نهاد مهم ارتباطی خانواده‌ها می باشند، یکی از برنامه‌های این معاونت ایجاد ارتباط بین این سه نهاد با پلیس است و ما معتقدیم در صورت ایجاد این ارتباط بسیاری از مشکلات موجود در جامعه نیز رفع می شود.

به نوشته خراسان معاون اجتماعی نیروی انتظامی گفته این ایستگاه‌ها با همکاری شورایاری محلات با هدف پیش گیری اجتماعی ایجاد می شوند و هم اکنون نیز مقدمات عملی شدن آن انجام شده است. نیروی انتظامی به دنبال پیش گیری اجتماعی است و این مساله یکی از اولویت های معاونت اجتماعی ناجا است.

سخنی با برخی فاتحان لانه جاسوسی

سیاست روز سرمقاله امروزش را دستمایه انتقاد از دانشجویان خط امام و حاضران در واقعه 13 آبان 58 کرده و نوشته جمعی از دانشجویان كه به دانشجویان پیرو خط امام شهرت یافتند در اقدامی شجاعانه، سفارت آمریكا را تسخیر كردند و پس از آن بود كه این سفارتخانه به لانه جاسوسی آمریكا تعبیر شد. اسناد و مدارك بسیاری از آنجا به دست آمد كه نشان‌دهنده همان نامی بود كه بر روی آن گذاشته شد.30 سال از آن واقعه می‌گذرد، اما پس از این همه سال‌شاهد هستیم كه برخی از كسانی كه در تسخیر لانه جاسوسی آمریكا نقش داشتند تغییر موضع داده‌اند.

محمد صفری در ادامه نوشته اقدام دانشجویان در تسخیر لانه جاسوسی به كشورهای تحت سلطه جهان و منطقه نشان داد كه می‌توان ابرقدرت بزرگی مانند آمریكا را نیز خوار كرد. تا آن روز سابقه نداشت كه سفارت آمریكا در كشوری دیگر به تسخیر مردم درآید ، اما دانشجویان انقلابی این تجربه را برای آمریكا‌یی‌ها رقم زدند.پس از آن بود كه مسیر حركت انقلاب كه در دست دولت موقت بود تغییر پیدا كرد. مسیری كه توسط لیبرال‌های نهضت آزادی به بیراهه می‌رفت.یكی از اهداف انقلاب اسلامی قطع نفوذ و دخالت امپریالیسم آمریكا بود و اگر این اتفاق نمی‌افتاد چگونه می‌توانستیم سیاست ضد آمریكایی خود را حفظ كنیم.

نویسنده این مقاله در پایان با طرح این مساله که "واقعا بر سر برخی از تسخیر‌كنندگان لانه‌جاسوسی چه آمده است؟ آن ها به شدت استحاله سیاسی و فرهنگی شده‌اند و نیازمند بازآفرینی خود هستند" در ادامه از گروه دیگری یادکرده و نوشته در میان دانشجویان پیرو خط امام اما هستند افرادی كه در حاشیه قرار گرفتند و بر روی آرمان‌های خود پافشاری می‌كنند و هیچگاه هم از اقدام شجاعانه تسخیر لانه جاسوسی ابراز ندامت نمی‌كنند، اما گمنام باقی مانده‌اند.

ایست آمریکایی‌ها به سیاست‌های اوبامایی

جهان صنعت در سرمقاله امروز خود پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای ایالات متحده آمریکا را مورد توجه قرار داده و نوشتهپیروزی جمهوریخواهان در انتخابات اخیر را می‌توان نوعی علامت ایست بزرگی به دموکرات‌ها و منتخب آنها اوباما تلقی کرد. به عبارت دیگر سیاست به کمک اقتصاد می‌آید تا اجازه ندهد آزمون و خطای یک سیاستمدار یا فراتر از آن، یک حزب و گروه عملی شود.

نیما پورنیک در ادامه نوشته پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات اخیر اگرچه برای ما با توجه به سابقه جمهوریخواهان در رویکردشان به ایران زیاد خوشایند نیست اما ظاهرا با تلاطمی که در بازارهای مالی آمریکا ایجاد کرده است، نوید دوره‌ای جدید از اقتصاد را برای مردم آمریکا دارد.

نویسنده سرمقاله جهان صنعت در پایان خاطرنشانکردهاین انتخابات و تغییرات زودهنگام در نظام سیاسی کشور ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد این کشور سرمایه‌دار اگرچه در ابعاد بین‌المللی عملکرد قابل دفاعی ندارد اما زمانی که پای منافع اساسی‌تری در میان باشد با هیچ‌کس شوخی ندارد و خبری از لابی‌های سیاستمداران برنده برای ابقای یک فرد یا حزب به هر قیمتی نیست.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه 15 آبان

بی بی سی

"ضعف اطلا ع رسانی در مورد هدفمندکردن یارانه ها" عنوان اول مردم سالاریاست، ایران از "كاهش قیمت محصولات 100 شركت" خبر داده، جام جم نوشته "ایران چک ها می مانند"، "رتبه‌ها در كسب و كارآسان" تیتر دنیای اقتصاداست، "72سال امید ایرانیان به زندگی" عنوان اصلی تهران امروز است و جهان صنعت نوشته "کالابرگ باز هم به کمک دولت می آید".

کیهان از قول مدیر صدا و سیما در تیتراول خود نوشته "جبهه استكبار مقابل ایران اسلامی خانه عنكبوت است"، رسالت از همین مقام نقل کرده "نتیجه انتخابات نتیجه شکست سیاست های اوباما است"،حمایت از "واکنش سازمان ملل به نقض حقوق بشر در آمریکا" نوشته، قدس نوشته "سازمان ملل خواستار توقف شکنجه در آمریکا شد"و روزنامه جمهوری اسلامی هم از "اعتراض شدید به دخالت عوامل سازمان یافته در جنایت های عراق" خبر داده است.

"تبادل سوخت تنها بر اساس بیانیه تهران" در صدر اخبار سیاست روزآمده و خراسان از "اختلاف انگلیس و فرانسه با آمریکا درباره پیشنهاد جدید تبادل سوخت" خبر داده است.

"روایت بهروزی از اصولگرا بودن احمدی نژاد" عنوان اصلی فرهیختگان است، خبر نوشته "علی لاریجانی تنها گزینه اصولگرایان"، "تاسیس حوزه عالی علمیه مخصوص فرهنگایان" گزارش اصلی آرمان است وآفرینش نوشته "نیابد از کارهای جزئی مردم غافل بمانیم".

گزیده مقالات

انتخابات آمریکا

رسالت در سرمقاله خود به تحلیل انتخابات میاندوره ای آمریکا و شکست دموکرات ها پرداخته و نوشته هر چند که تهدیدات اقتصادی عظیمی متوجه آمریکا بود، ولی باراک اوباما نبرد کوبنده‌ و سهمگینی در قبال این تهدیدات به نمایش گذاشت، و البته تلاش‌های او در مقابل مقاومت‌های کنگره کافی نبود، و به رغم تمام مساعی بلیغ خود، در مقابل تندبادها کمر خم کرد.

به نظر این روزنامه اشتباه خواهد بود اگر کسی فکر کند که تنها پس از دو سال، و با گذر از مقاومت‌های خردکننده کنگره در مقابل تغییر، آمریکایی‌ها از انتخاب دو سال پیش خود پشیمان شدند. و اشتباه است اگر گمان کنید که انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره رفراندومی علیه تغییرات اوباما و جناح دموکرات کنگره بود.

رسالت نوشته جمهوریخواهان یک بار، و همین اخیراً، شکست سهمگینی را متحمل شده بودند، و این رأی منفی به دموکرات‌ها، چیزی بیش از بازگشت تاب یا پاندولی نیست که از هر دو سوی نوسان خود گریزان است و اگر رهایش کنی و دیگر هلش ندهی، میل دارد که هم از چپ و هم از راست تبری جوید، و در نزدیک‌ترین نقطه به زمین آرام گیرد و از شر هر دو خلاص شود.

نویسنده مقاله در این جا تاکید کرده که میان این تحولات و رفت و آمد نیروهای سیاسی در سیاست ایرانی مشابهت‌هایی هست .

انفجارهای عراق

کیهان در سرمقاله خود به تحلیل انفجارهای اخیر عراق پرداخته و آن ها را "انفجارهای نیابتی" خوانده تا نشان داده باشد که هر کس عامل این انفجارها باشد تفاوتی ندارد و بلکه به نیابت از سوی قدرت هائی است که با دولت المالکی و به کار افتادنش مخالفت دارند.

سرمقاله کیهان انگشت اتهام خود را علاوه بر آمریکا به سمت سعودی گرفته و نوشته این دو کشور در صحنه انتخابات عراق علیرغم همه تلاشها دچار نوعی بلاهت سیاسی شدند. آنان طی سالهای گذشته و بخصوص طی 8 ماه گذشته، نظم فعلی عراق، نخست وزیری مالكی و ریاست جمهوری طالبانی را محصول طرحی ایرانی خواندند و از این طریق درصدد بودند كه ساختار جدید عراق را زیر سوال ببرند.

این روزنامه هوادار دولت نوشته جالب این است كه دو كاندیدای انتخابات- الوسی و ایاد جمال الدین- كه تبلیغات خود را روی ایرانی بودن ساختار عراق متمركز كرده بودند، رای نیاوردند! این در معنای گسترده تر یعنی اینكه نظم فعلی در عراق نهادینه و دایمی می شود.

و سرانجام این که با یك بررسی روی فضای سیاسی عراق و مواضع طیف های مختلف و مواضع آمریكایی ها، سعودی ها و... می توان با قاطعیت زیاد گفت كه انفجارهای هفته گذشته عراق انفجارهای نیابتی بوده كه بعثی ها و بقایای القاعده به نیابت از آمریكا و عربستان به اجرا گذاشته اند.

میهمان ناخوانده

چند روزنامه تهران در صفحه اول خود خبر از میهان ناخوانده ای داده و نوشته اند که جک استروا وزیر خارجه پیشین بریتانیا که زمانی پنج بار برای حل ماجرای هسته ای به تهران سفر کرد اینک نیز میهمان تهرانی ها خواهد بود اما نه دولت بلکه رییس مجلس علی لاریجانی و در نقش رییس هیات پارلمانی دوستی ایران و بریتانیا.

مجتبی‌نجفی در گزارش تهران امروز نوشته استراو همان وزیر امور خارجه‌ای بود كه به همراه همتایان آلمانی و فرانسوی‌اش بیانیه سعدآباد را در جریان مذاكره با حسن روحانی دبیر وقت شورایعالی امنیت ملی كشورمان امضا كرد. او اكنون به عنوان رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس مجلس عوام بریتانیا منصوب شده است.

خبر نوشته جالب اینجاست كه استراو به خاطر بیانیه سعدآباد برای ایرانی‌ها چهره نام آشنایی است. بیانیه‌ای كه لاریجانی یكی از منتقدین جدی‌اش بود. استراو در دوره‌ای به ایران -احتمالا- خواهد آمد كه چند ماهی است حاكمیت چندین ساله حزب كارگر بر بریتانیا پایان یافته و محافظه‌كاران بریتانیایی زمام امور را در دست گرفته‌اند.

تهران امروز سخن جک استراو را در گفت‌وگو با ایرنا نقل کرده که گفته است ما اخیرا دعوت نامه‌ای از سوی مجلس شورای اسلامی ایران برای سفر هیاتی از اعضای گروه دوستی پارلمانی به تهران دریافت كرده‌ایم. این دعوت‌نامه از سوی پارلمان انگلیس پذیرفته شده و قرار است من به اتفاق بن والاس،نماینده مجلس عوام از حزب محافظه‌كار و دیگر رئیس مشترك گروه دوستی پارلمانی به جمهوری اسلامی ایران سفر كنیم.

روابط ایران و مصر

محمد مهدی مظاهری در سرمقاله آرمان نوشته به رغم اختلاف دیدگاه های ایران و مصر در موضوعات منطقه ای، از جمله روند سازش در خاورمیانه و ترتیبات امنیتی منطقه، دو کشور در برخی از مسائل اشتراک نظر دارند. عمده ترین مسئله ای که می‌توان از آن به عنوان پایه ای برای شروع همکاری های آینده دو کشور نام برد، مبارزه با تسلیحات هسته ای اسرائیل است.

نویسنده این مقاله با اشاره به قراردادی که اخیرا بین تهران و قاهره برای برقراری پرواز هوایی بین دو کشور صورت گرفت نوشته ایران و مصر در زمینه گسترش تسلیحات هسته ای و لزوم خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته ای دغدغه های مشترکی دارند که این امر می‌تواند در برقراری مجدد روابط رسمی تهران - قاهره تاثیر گذار باشد. نیازهای امنیتی متقابلی که میان مصر و ایران ، خواه در منطقه خلیج فارس و خواه در کل خاورمیانه وجود دارد ، شاید مهمترین بخش این نیاز در تلاش دو کشور برای به کنترل درآوردن سلاح های هسته ای اسرائیل توسط جامعه بین المللی باشد.

سرمقاله آرمان تاکید کرده آمریکا در سایه تبلیغات رسانه های صهیونیستی، ایران و چند کشور عربی را متهم به تلاش برای رسیدن به این نوع سلاحها می‌کند، بدون آنکه از تسلیحات هسته ای و کشتار جمعی اسرائیل حرفی به میان آورد. این مسائل باعث شده که دو کشور بزرگ و تاثیر گذار در منطقه خاورمیانه، برای مقابله با تهدیدات هسته ای اسرائیل لزوم همکاری را یک امر حیاتی قلمداد کنند.

کاهش ارزش پول های ارزی

موسی غنی نژاد در سرمقاله دنیای اقتصاد با بررسی وضعیت اقتصاد جهانی در ماه های اخیر توضیح داده که اصرار کشورهای جهان برای کاهش نرخ پول ملی خود به منظور تشویق تولید ملی از طریق توسعه صادرات و ممانعت از واردات است. علت در گرفتن جنگ ارزی در وضعیت رکود فعلی اقتصاد جهانی نیز همین واقعیت است و اگر اقتصاد جهانی در وضعیت رونق کسب و کار قرار داشت مساله به‌گونه‌ای دیگر می‌شد.

این استاد دانشگاه در تشریح وضعیت فعلی اقتصاد ایران به این جا رسیده که : به جز بورس اوراق بهادار (بازار دارایی‌های مالی) تقریبا همه بازارها در وضعیت رکود یا نزدیک به رکود به سر می‌برند. با توجه به پایین آمدن شدید نرخ رشد تولید ناخالص داخلی از سال 1387 به این سو و افزایش تقریبا همزمان نرخ بیکاری می‌توان گفت که اقتصاد ایران در این سال‌ها گرفتار رکود جدی شده است. علت رونق بورس در چنین شرایطی حرکت گسترده نقدینگی عظیم ایجاد شده در چند سال اخیر به بازار دارایی‌های مالی به علت رکود در سایر بازارها از جمله بازار مسکن است.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده سیاست‌هایی مانند چند نرخی کردن یا دادن جوایز صادراتی و غیره ناکارآمدی خود را در همه کشور‌ها از جمله در ایران نشان داده و در عمل نتیجه‌ای جز اتلاف منابع و فساد نداشته است. کنار گذاشتن نرخ ارز یکسان بدترین استراتژی به لحاظ علمی و عملی است. از سوی دیگر، شکی نیست که سیاست کاهش نرخ ارز در وضعیت فعلی به معنای پایین انداختن سپر درجنگ ارزی است، اما در عین حال نباید تصور کرد که به صرف بالا بردن نرخ ارز همه مشکلات اقتصاد ایران حل خواهد شد.

و سرانجام این که: همزمان با اصلاح سیاست‌های ارزی باید در سایر عرصه‌های نظام اقتصادی نیز اصلاحات هماهنگ در جهت آزادسازی بازارها صورت گیرد تا بتوان موتور رو