بولتن خبري ايران نبرد(1099) جمعه 7 آبان 1389(29 اكتبر 2010)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

تحریمها و واکنشها

 

چهار كمپاني نفتي از ايران بيرون كشيدند

خبرگزاري فرانسه   پنجشنبه 8 مهر 1389(30سپتامبر 2010)

وزارت‌خارجه آمريكا روز پنجشنبه اعلام كرد غولهاي نفتي توتال (total)، شل (shell) همراه با ساير شركتهاي نفتي متعهد شدند تا به سرمايه‌گذاريهاي خود در ايران خاتمه بدهند. جيمز اشتاينبرگ دستيار وزارت‌خارجه اين حركت را يك ضربه قابل‌توجه براي ايران خواند و گفت من خشنود هستم كه اعلام كنم ما تعهداتي را از طرف چهار شركت نفتي دريافت كرده‌ايم كه آنها به سرمايه‌گذاري‌شان در ايران خاتمه مي‌دهند و از هرگونه فعاليت جديد در اين كشور اجتناب خواهند كرد . اشتاينبرگ گفت اين شركتها با برداشتن چنين گامي، [ديگر] مشمول تحريمها نخواهند شد.

اين شركتها به ما اطمينانهايي داده‌اند مبني‌بر اينكه؛ آنها معاملات با ايران را متوقف كرده يا اينكه گامهايي براي توقف معاملات با ايران برداشته‌اند.

 

يك تصميم ضد ايراني ديگر از سوي مدودف

ايسنا شنبه 10 مهر 1389(2 اكتبر 2010)

دميتري مدودف در همسويي با آمريکا و در ادامه تصميمات ضدايراني خود ايران را از سرمايه‌گذاري در هر نوع فعاليت تجاري مرتبط با استخراج اورانيوم، توليد يا استفاده از مواد و فن‌آوريهاي هسته‌يي در خاک روسيه منع کرد.

خبرگزاري نووستي گزارش داد که اين تصميم دميتري مدودف، رئيسجمهور روسيه در پايگاه اينترنتي کرملين منتشر و در آن تصريح شده است که اين مساله به سرمايه‌گذاري در زمينه غني‌سازي اورانيوم، فرآوري مجدد سوخت هسته‌يي مصرف شده و تمام کارهاي مربوط به آب سنگين يا فن‌آوري مرتبط با موشک‌هاي بالستيک با قابليت حمل کلاهک هسته‌يي مربوط است.

بنابراين گزارش، دميتري مدودف، رئيسجمهور روسيه چهارشنبه ۳۱شهريور در فرماني تحويل سيستمهاي اس ـ ۳۰۰، تسليحات زرهي و هواپيما، هليکوپتر و ناوهاي جنگي به ايران را ممنوع کرد.

فرمان رئيسجمهور روسيه بهدنبال تدابير مربوط به اجراي قطعنامه شماره ۱۹۲۹ شوراي امنيت سازمان ملل مصوب ۹ژوئن سال ۲۰۱۰ صادر شده است. رامين مهمان‌پرست، سخنگوي وزارت امور خارجه‌ کشورمان سه‌شنبه در نشست هفتگي‌ اخيرش تأکيد کرده بود: منافع بلندمدت ملت روسيه با وارد شدن به بازي‌هاي آمريکايي تامين نخواهد شد. اين توصيه‌ي دوستانه ما به همه‌ي کشورهاي همسايه‌مان است. وي در مورد دستور رئيس‌جمهور روسيه براي تحويل ندادن موشک‌هاي S- ۳۰۰ به ايران گفت: اين اقدام به بهانه قطعنامه‌ي ۱۹۲۹ دنبال مي‌شود که خود قطعنامه‌ غيرقانوني و غيرعادلانه است.

سخنگوي وزارت امور خارجه‌ي کشورمان تأکيد کرد: اصولاً قطعنامه‌ي ۱۹۲۹ شامل اين‌گونه ابزارها و سلاحهاي پدافندي نمي‌شود.

مهمان پرست تأکيد کرد: فشارهاي سياسي براي اين که ملت ما از حقوق خود عقب‌نشيني کنند نتيجه‌يي نخواهد داشت و کشور ما براي حفظ استقلال خود بهاي زيادي پرداخت کرده است.

وي گفت: ميان ما و دولت روسيه قراردادي امضا شده است و تعهد دو طرف مشخص است. بنابراين بر اساس آن قرارداد و تعهد عمل خواهد شد.

 

سناتور لندسی گراهام: اگر تحريمات کارايي نداشته باشد خواهان اقدام نظامي است

سايت هرالد آنلاين جمعه 16 مهر 1389(8 اكتبر 2010)

سناتور جمهوريخواه لندسی گراهام از ايالت کاروليناي جنوبي گفت تحريم اقتصادي بايد اقتصاد ايران را فلج کرده و باعث خلعيد از رژيم محمود احمدينژاد بشود.

گراهام روز پنجشنبه در شهر راک هيل در ايالت کاورليناي جنوبي گفت تحريمات صادرات بنزين به ايران، بايد اين هدف را برآورده سازد. نبود بنزين بايد اقتصاد ايران را به زانو درآورد .

 لندسی گراهام گفت اگر تحريمات کارائي نداشته باشد او خواهان اقدام نظامي براي متوقف کردن توسعه تسليحات اتمي توسط ايران است و ادامه داد، اين امر نيازمند وارد شدن نيروي هوائي و نيروي دريايي آمريکا خواهد بود و ضرورتي براي اشغال زميني نخواهد بود.

ايران روزانه 130هزار بشکه بنزين وارد ميکند.

گراهام گفت نياز هست که دولت اوباما فعاليتهاي شرکتهاي چيني را دنبال کند.

او گفت تسليحات اتمي در ايران بزرگترين تهديد براي شرايط زندگي آمريکائيان هست. او اضافه کرد در 24ماه آينده بايد چيزهايي در ايران تغيير کند .

صحبتهاي سناتور گراهام در مورد ايران بعد از گفتگوي او با اعضاي جوانان دفتر بازرگاني منطقه يورک کاونتي، درباره موضوعاتي مانند خدمات درماني، مالياتها، رفرم آموزشي و رفرمهاي مهاجرت انجام شد.

 

ژاپن از بزرگترين پروژه ميدان نفتي ساحلي ايران بيرون ميکشد

خبرگزاري فرانسه جمعه 23 مهر 1389 (15 اكتبر 2010)

کمپاني نفتي ژاپني اينپکس، روز جمعه گفت که، از پروژه ميدان نفتي آزادگان ايران بيرون خواهد کشيد، اين اقدام بهخاطر اجتناب از از ليست شرکتهايي است که موضوع تحريمهاي آمريکا ميباشند.

دربيانيهايي که از طرف اين کمپاني مورد حمايت دولت ژاپن صادر شد آمده است، کمپاني اينپکس با کمپاني نفتي دولتي ايران به توافق رسيده است که شرکت تابعهي آن از پروژه توسعه ميدان نفتي آزادگان بيرون خواهد کشيد

اوايل ماه گذشته ژاپن تحريمهاي جديدي را عليه ايران، از جمله سرمايههاي افراد وموجوديتها در ارتباط با برنامه هستهيي ايران را مسدود نموده و محدوديتهاي سختتري را بر تبادلات مالي اعمال کرده است

ساير کمپانيهاي ژاپني نيز بهدقت فعاليتهاي خود در ايران را مورد بررسي قرار ميدهند. درماه اوت کمپاني عظيم تويوتا صادرات اتومبيل خود به ايران را به‌طور نامحدودي در راستاي تحريمهاي جهاني عليه ايران، معلق نمود.

 

مدودف با امضا حكمي فروش موشكهاي اس 300 و ديگر تسليحات به ايران را ممنوع كرد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 1 مهر 1389(23 سپتامبر 2010)

بعد از چندين هفته بررسي توسط مقامات روسيه، رئيسجمهور اين كشور ديميتري مدودف روز چهارشنبه حكمي را امضا نمود كه بر مبناي آن، فروش موشكهايs-300 و ديگر تسليحات [مشخص شده در اين حكم] را به ايران ممنوع ميكند.

كرملين طي بيانيهيي گفت ديميتري مدودف حكمي را در مورد اقدامات مقتضي براي اعمال قطعنامه 1929 شوراي امنيت سازمان ملل امضا كرد . . . بر اساس حكم امضا شده توسط مدودف، فروش هر نوعي از تانك، جتهاي جنگنده، هليكوپتر، سيستمهاي كشتي و موشك به ايران ممنوع ميباشد.

 

الكساندر گولتس يك تحليلگر مستقل نظامي با اشاره به بيانيه ماكروف رئيس ستاد ارتش روسيه در رابطه با ممنوعيت فروش تسليحات به ايران به خبرگزاري فرانسه گفت اين اولين موضعگيري رسمي و تائيد شده ميباشد و دليل اهميت آن در اين نهفته است .

 

خزانه داري ادامه تلاشها توسط ايران براي اجتناب از تحريمها عليه خطوط کشتيراني را فاش ميکند

سايت وزارت خزانه داري آمريکا پنجشنبه 6 آبان 1389(28 اكتبر 2010)

وزارت خزانهداري آمريکا امروز نامگذاري 37 شرکت پوششي مستقر در آلمان، مالت و قبرس و 5 شخصيت ايراني را بهخاطر مالکيت يا کنترل توسط، يا اقدام از جانب خطوط کشتيراني جمهوري اسلامي ايران و وابستگان آن اعلام نمود. اقدام امروز، که مطابق قانون اجرايي 13382 صورت ميگيرد، شبکه مجتمع خطوط کشتيراني جمهوري اسلامي ايران و شرکتها و مديران کنترل کننده را هدف قرار ميدهد و استفاده ايران از کشتي باربري ملي خود بهمنظور پيشبرد برنامه ممنوعه تسليحات کشتار جمعي خود و حمل محمولههاي نظامي را بيشتر فاش ميکند. استوارت لوي، معاون وزير خارجه در امور تروريسم و اطلاعات مالي گفت، ما به فاش کردن ساختار و تاکتيکهاي پيچيدهيي که ايران براي حفاظت از خطوط کشتيراني خود در برابر تحقيقات بينالمللي بهمنظور امکان ادامه تسهيل تجارت ممنوعه استفاده ميکند ادامه ميدهيم. اين روند مبهم ، بخش خصوصي در سراسر جهان را در عوض ريسک وارد شدن در برنامه‌هاي هستهيي و موشکي آن، به سمت خودداري از تجارت با ايران هدايت ميکند.

بهدنبال نامگذاري خطوط کشتيراني جمهوري اسلامي ايران در سال 2008 توسط خزانهداري ، طبق قانون اجرايي 13382 بهخاطر تامين خدمات لجستيکي آن براي وزارت دفاع و لجستيک نيروهاي مسلح ايران، بال ارتش ايران که بر برنامه موشک بالستيک آن نظارت ميکند، خطوط کشتيراني جمهوري اسلامي ايران جهت کمک به تلاشها براي اجتناب از تاثير تحريمها و تحقيقات افزايش يافته در مورد فعاليتهاي آن، به نحو فزايندهيي مجموعه شرکتهاي پوششي توليد کرده و روي آنها تکيه نموده است و به رفتار فريبنده روي آورده است. با حساب اقدام امروز، خزانهداري نزديک به 70 شرکت و نهادهاي وابسته به خطوط کشتيراني جمهوري اسلامي ايران را نامگذاري کرده و بيش از 100 کشتي را بهعنوان ملک خطوط کشتيراني جمهوري اسلامي ايران يا شرکتهاي پوششي آن شناسايي نموده است.

مطابق قانون اجرايي 13382 - - که هدف از آن مسدود کردن داراييهاي تکثير کنندگان تسليحات کشتار جمعي و حاميان آنها، و از اين‌رو منزوي کردن آنها از سيستمهاي مالي و تجاري آمريکا است - - خزانهداري امروز [نهادهاي زير را] نامگذاري نمود:

پانزده شرکت کشتيراني بهعنوان املاک مسدود شده خطوط کشتيراني جمهوري اسلامي ايران، که مالک ثبت شده تمامي کشتيها هم‌اکنون در ليست اتباع نامگذاري شده و شخصيتهاي مسدود شده ويژه خزانهداري قرار دارند، و 11 شرکت کنترلي که مالک شرکتهاي کشتيراني هستند. تمامي اين شرکتهاي کنترلي در آدرس مشابهي در هامبورگ، آلمان، مستقر هستند.

 

بانک دولتي هند (SBI) پرداخت معاملات دلار را متوقف کرد

سايت فايننشال اکسپرس پنجشنبه 6 آبان 1389(28 اكتبر 2010)

بانک دولتي هند (sbi ) به شعبات خارج کشور خود ابلاغ کرد که معامله با نهادهاي ايراني را متوقف نمايند.

 يک ابلاغيه داخلي توسط بزرگترين بانک هند به شعبات خود در ماه گذشته نشان ميدهد که هند نيز به‌طور تاکتيکي به تحريمهاي بينالمللي هماهنگ شده توسط سازمان ملل عليه ايران پيوسته است. اين تحول تنها چند هفته قبل از ديدار باراک اوباما رئيسجمهور آمريکا از هند در اوايل ماه آينده صورت گرفته است.

اين بانک دولتي اين تصميم را بهدنبال کشف چند مورد تلاش نهادهاي ايراني براي شکست فايروال اين بانک از طريف استفاده از شرکتهاي پوششي براي خريد دلار آمريکا جهت تامين تجارتهايشان اتخاذ نمود. اين ابلاغيه گفت که چنين اعمالي ناقض مقررات دفتر کنترل داراييهاي خارجي وزارت خزانهداري آمريکا است. چنين نقضهايي ميتواند عمليات آمريکايي هر بانکي را در معرض اقدامات تنبيهي از جانب کنترل بانکداري قرار بدهد

اين اقدام بانک دولتي هند احتمالاً توسط دولت تاييد شده و انتظار ميرود بخشي از يک ابلاغيه عمومي توزيع شده به تماميبخشهاي علني در خصوص عمليات خارجي آنها با ايران باشد. در ماه اکتبر، شرکت صنايع رليانس، بزرگترين پالايشگر نفت هند، ظاهراً به آمريکا تضمين داد که توليدات نفت پالايش شده به ايران نخواهد فروخت

شاخه بانک دولتي هند در نيويورک 3 مورد نقض مقررات دفتر کنترل داراييهاي خارجي در ارتباط با موسسات ايراني در ماه ژوئن و ژوئيه 2010 را مشاهده کرد.

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

عمليات گسترده اکتشاف اورانيوم در مرکز و جنوب کشور

مهر دوشنبه 26 مهر 1389(18 اكتبر 2010)

رئيس سازمان انرژي اتمي و معاون رئيس جمهوري از آغاز عمليات گسترده اکتشاف اورانيوم در مناطق مرکز و جنوب کشور خبر داد. علي اکبر صالحي در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با اولويت کاري جديد سازمان انرژي اتمي گفت: ما پس از راهاندازي نيروگاه اتمي بوشهر اولويت نخست خود را بر روي اکتشاف اورانيوم گذاشته ايم تا بتوانيم نياز هاي خود را به طور کلي از داخل تامين کنيم.

وي افزود: در اين خصوص عمليات فني و اجرايي آغاز شده و حمايتهاي مالي و فني نيز با مساعدت رئيس جمهور مهيا شده است و با همين حمايتها ميزان فعاليتها نسبت به گذشته چند برابر شده است.

 

معاون نيروگاهي سازمان انرژي اتمي: رآكتور اراك80 درصد پيش رفته

ايسنا پنجشنبه 8 مهر 1389(30سپتامبر 2010)

محمد احمديان در حالي از زمستان سال گذشته از وزارت نيرو به سازمان انرژي اتمي آمد که برخلاف مديران پيشين اين سازمان در امور نيروگاهي که با تاخير‌هاي پيدرپي روسها در راه‌اندازي نيروگاه بوشهر مواجه بودند، به نظر مي‌آيد مي‌تواند تپش قلب اولين نيروگاه اتمي ايران را در دست گيردوي درباره رآکتور ۴۰ مگاواتي اراک گفت: خوشبختانه اين پروژه بيش از ۸۰ درصد پيشرفت داشته است. طراحي رآکتور تمام و توسط يک شرکت ايراني انجام شده است. در تمامي مراحل طراحي و ساخت رآکتور نظام ايمني هسته‌يي کشور نظارت دارد.

 

تحليل: برنامه انرژي اتمي ايران ترديد برانگيز شده است

خبرگزاري رويتر جمعه 16 مهر 1389(8 اكتبر 2010)

ايران فعاليت اتمي خود را با برنامه‌هايي که براي توليد برق چيده توجيه مي‌کند اما تحليلگران غربي مي‌گويندفقدان معادن و منابع محلي و انزواي فزاينده بين‌المللي تحقق اين جاه‌طلبيها را بعيد مي‌نمايد.

اين موضوع که آيا ايران مي‌تواند تا 20 راکتور طي دو دهه آينده بسازد يا خير؛ به کانون يک منازعه ديپلوماتيک 8ساله در برنامه اتمي جمهوري اسلامي برمي‌گردد ايران مدعي است اولين تأسيساتي که با آن بتواند انرژي برق توليد کند سايت بوشهر در ساحل خليج [فارس] است که بعد از سالها تأخير در اوايل 2011توليد خود را آغاز مي‌کند.

اما آمريکا و متحدان آن بر اين باورند که غني‌سازي اورانيوم بخشي از يک برنامه مخفي تسليحاتي است و به نوبه خود تحريمهايي را عليه تهران اعمال کرده‌اند تا اين کشور را وادار به متوقفساختن اين برنامه کنند.

اوليور تراينرت کارشناس ارشد در مؤسسه آلمان براي امور امنيت بين‌المللي گفته است، اين غيرواقعي است که اين تعداد راکتور در چنين فاصله کوتاهي ساخته شوند.

 اين کارشناس مي‌افزايد ايرانيها چنين تجربه‌يي را ندارند و فاقد زيرساخت مکفي هم هستند و احتمالش هست که بهدليل تحريمها، پول آن را هم نداشته باشند...

مارک فيتزپاتريک مقام ارشد سابق وزارتخارجه و کارشناس کنوني بانک فکري مؤسسه مطالعات استراتژيک بين‌المللي در لندن، اين را به‌عنوان يک خواب و خيال رد کرده و گفته است هيچ معني اقتصادي ندارد.

 فيتزپاتريک گفته است ادعاي توليد 20هزار مگاوات برق بهانه‌يي است براي اينکه برنامه غني‌سازي خود را با آن توجيه کند.

ايان آنتوني از مؤسسه کنترل و منع تکثير تسليحاتي در مؤسسه تحقيق صلح بين‌المللي مي‌گويد، شمار راکتوري که ايران ادعاي ساختنش را کرده بي‌نهايت گران تمامي مي‌شود گرچه غيرممکن نيست.

منتقدين برنامه اتمي ايران گفته‌اند به‌لحاظ اقتصادي و تجاري بي‌معناست که کشوري بدون وجود خارجي يک راکتور، دست به غني‌سازي اورانيوميزده باشد که محلي براي مصرف اين سوخت نيست.

 در صورتي که اگر ايستگاههاي توليد برق اتمي بود آن‌گاه چنين چيزي بيشتر منطقي بهنظر مي‌رسيد. ايان آنتوني مي‌گويد سؤال اين است که آيا اين برنامه براي ايجاد چنين شبکه انرژي اتمي بهخاطر کاهش انتقاداتي است که به برنامه غني‌سازي اورانيوم شده يا اينکه نيت واقعي ايران همين است که چنين راکتورهايي را بسازد.

با توجه به اينکه ايران با انزواي سياسي و اقتصادي فزاينده‌يي مواجه است شرکتهاي انرژي اتمي جهاني بعيد است وارد جمهوري اسلامي بشوند آن هم در شرايطي که خواست بين‌المللي فزاينده‌يي براي مجتمع‌هاي اتمي که ممکن است 4ميليارد دلار هزينه داشته باشد، وجود دارد.

ايان هورلاسي مدير ارتباطات عمومي از انجمن صنايع اتمي جهاني ( wna ) مي‌گويد بازار فروشنده‌ها داغ است. کمپانيهاي خارجي در شرايط فعلي صف نکشيده‌اند که با ايران کار کنند. هورلاسي مي‌افزايد ايران فاقد ظرفيتهاي کليدي براي توليد قطعات ضروري اينکار است.

مارک هيبس کارشناس مؤسسه صلح کارنگي گفته است هيچ کشوري و هيچ فروشنده‌يي از جمله چين و روسيه مادامي که نقض کننده قطعنامه‌هاي ملل ‌متحد باشد به ايران راکتوري نخواهد فروخت.

ايران که در حال حاضر 90 درصد برق خود را از سوخت فسيلي [نفت] تهيه مي‌کند از شرکتهاي خارجي براي سرمايه‌گذاري براي دو راکتور در بوشهر که در سال 2016 راه‌اندازي شوند دعوت کرده بود

انجمن صنايع اتمي جهاني (دبليو. ان. اي) مي‌افزايد مشخص نيست که مناقصه‌يي توسط ايران دريافت شده است يا خير و اين کشور هم‌چنين اعلام کرده که يک راکتور 360 مگاواتي در دارخوين در جنوب شرقي ايران بسازد.

اوليور تراينرت کارشناس ارشد در مؤسسه آلمان براي امور امنيت بين‌المللي مي‌گويد آنها منافعي در استفاده از انرژي اتمي در زمينه مدني دارند اما من تماماً معتقدم که انگيزه مهمتر آنها ايجاد يک گزينه تسليحات اتمي است.

اولي هاينانن رئيس سابق بازرسان ديدبان اتمي ملل ‌متحد که اکنون در دانشگاه هاروارد کار مي‌کند گفت تنها خود ايران مي‌داند که اهداف واقعي اتمي آن چيست. هاينانن گفت اين مسأله به اعتبار و آبروي آنهابه امنيت آنها، به نقشي که در منطقه مي‌خواهند ايفا کنند برمي‌گردد و امري پيچيده است. وي افزود که صرفاً مسأله تسليحات اتمي يا توليد سوخت براي بوشهر نيست.

 

سازمان انرژي اتمي ايران درز اطلاعات را تأييد کرد

بي.بي.سي فارسي شنبه 17 مهر 1389(9 اكتبر 2010)

علي اکبر صالحي، معاون رئيسجمهوري و رئيس سازمان انرژي اتمي ايران گفت که برخي از کارمندان اين سازمان در گذشته اطلاعاتي را به بيرون درز دادهاند، ولي اين سازمان در تلاش است جلوي تکرار اين امر را بگيرد.

آقاي صالحي در يک گفت و گوي اختصاصي با خبرگزاري فارس که روز شنبه ۱۷ مهر (۹ اکتبر) منتشر شد، گفت که کشورهاي غربي با بعضي از کارشناسان سازمان انرژي اتمي ايران تماس گرفتهاند و آنها را با وعده ادامه تحصيل و فراهم آوردن شغل و امکانات رفاهي بهتر در خارج از ايران وسوسه کردهاند و در مواردي موفق شدهاند که اطلاعاتي را از اين طريق به دست آورند.

اما او افزود: خوشبختانه سازمان انرژي اتميتوانست با کسب اعتماد مهندسان نسبت به رفع دغدغههاي فکري آنان از جهت تحصيل و سربازي فرزندانشان اقدام کند تا آنها بدون دغدغه در سازمان کار کنند.

آقاي صالحي از کمک ستاد فرماندهي کل قوا و رئيسجمهوري ايران در فراهم کردن شرايط ويژه براي کارمندان سازمان انرژي اتمي خبر داد و گفت که اقداماتي براي تأمين امکانات رفاهي و مسکن اين کارمندان در اصفهان، بوشهر، کاشان و تهران در حال انجام است. او با اشاره به اينکه در گذشته بعضي از کارمندان سازمان انرژي اتمي در برابر اغواگري کشورهاي غربي لغزشهايي داشتهاند، گفت که در آن زمان افراد به سهولت به اطلاعات دسترسي داشتهاند ولي در حال حاضر اين شرايط عوض شده است. . .

آقاي صالحي به خبرگزاري فارس گفته است که دو روستا به نام هليله و بندرگاه در شعاع ايمني نيروگاه بوشهر واقع شدهاند که شوراي عالي امنيت ملي ايران در حال بررسي احتمال تخليه و جابجايي ساکنان آنها است.

او گفت: در اين زمينه نامهاي براي هيئت دولت ارسال شده است تا نسبت به تأمين هزينههاي انتقال يا محدودسازي اين دو روستا اقدام کنند.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

سازمان ملل از عراق خواست که طارق عزيز را اعدام نکند

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 5 آبان 1389(27 اكتبر 2010)

روز چهارشنبه سازمان ملل از عراق خواستار شد که طارق عزيز معاون نخستوزير پيشين و مشاور صدام را که به مرگ محکوم شده است را، اعدام نکند.

مارتين نسيرکي Martin Nesirky سخنگوي بان کيمون دبيرکل سازمان ملل گفت، موضع سازمان ملل در مورد حکم مرگ کاملاًً شناخته شده است: ما با مجازات اعدام مخالفيم. عزيز روز سهشنبه در کنار دوتن ديگر از ارکان رژيم سابق عراق، سعدون شاکر وزير کشور سابق و عبيد محمود که زماني مشاورصدام بود، به مرگ محکوم شدند.

 

مالكي يعني بازگشت به ديكتاتوري

اصوات العراق جمعه 9 مهر 1389(1 اکتبر 2010)

قاسم الاعرجي از رهبري مجلس الاعلي اسلامي عراق روز جمعه گفت: نامگذاري نوري مالكي رئيس ليست دولت قانون بعنوان كانديداي اتحاد ملي عليرغم اينكه مقبوليت ملي ندارد بمثابه بازگشت به ديكتاتوري خواهد بود وي خاطر نشان ساخت كه مجلس الاعلي اسلامي از فراكسيونها ديگر نخواسته است كه با كانديداتوري نوري مالكي حتي در صورتي كه اتحاد ملي او را بعنوان كانديد انتخاب كنند موافقت بكنند.

قاسم الاعرجي به خبرگزاي (اصوات العراق) گفت: موضع مجلس الاعلي اسلامي عدم پذيرش و عدم قبول مالكي( براي كانديداتوري نخست وزيري - م ) ميباشد. بدليل اينكه شيوهاي مديريت و رهبري منفردانه او در حاكميت(قبلي-م) شكست خورده است، و به تمامي پرونده هاي بزرگ فساد و اداري و مالي و انحصار طلبي در امكانات دولتي، سرپوش گذاشته است. وي افزود: نامگذاري مالكي براي كانديداتوري اتحاد ملي براي منصب نخست وزيري كه از مقبوليت و پذيرش ملي برخوردار نيست به مثابه بازگشت به ديكتاتوري است.

قاسم الاعرجي افزود: مجلس الاعلي از فراكسيونهاي ديگر نخواسته است كه با كانديداتوري نوري مالكي موافقت كنند و در اين رابطه سكوت پيشه خواهد كرد. وي توضيح داد كه ما به آراي اتحاد ملي در صورتي كه مالكي را انتخاب كنند احترام ميگذاريم ولي ما خواهان شركت در دولتي هستيم كه موفق و پيروز باشد و دولت آينده در صورت انتخاب مالكي براي نخست وزيري موفق نخواهد شد.  قاسم الاعرجي روشن ساخت كه مجلس الاعلي جلسه هاي اتحاد ملي را تحريم كرده است به جز هادي العامري رئيس سازمان بدر كه در جلسه روز جمعه شركت خواهد كرد.

عليرغم گذشت بيش از 6ماه از انتخابات پارلماني احزاب و فراكسيونهاي سياسي نتوانسته اند براي تشكيل دولت آينده به توافق برسند بلكه نمايندگان پارلمان حتي در برگزاري يك نشست پارلماني شكست خوردند و بدليل اينكه نتايج انتخاباتي نزديك به هم ميباشد همه فراكسيونها مدعي هستند كه به لحاظ قانوني كانديداتوري نخست وزيري متعلق به آنها ميباشد. . . . . ليست دولت قانون در اتحاد با ائتلاف ملي عراق اتحاد ملي را تشكيل داد كه دادگاه فدرال آنها را بعنوان بزرگترين فراكسيون تعريف كرد و تشكيل دولت را بر دوش آنها گذاشت ولي اعضاي اتحاد ملي (در درون خود- م) به دليل مخالفت شديد جريان صدر با كانديداتوري مالكي براي نخست وزيري نتوانستد موفق بشوند ولي بسرعت (موضع صدر تغيير كرده - م) و از مالكي بطور ضمني حمايت كرده اند ولي اين بار (كانديداتوري نوري مالكي براي نخست وزيري - م) با مخالفت شديد از طرف مجلس الاعلي اسلامي به رهبري حكيم مواجه شده است كه ميگويد مالكي از مقبوليت و پذيرش ملي برخوردار نيست، بويژه اينكه عادل عبدالمهدي بعنوان رقيبي براي وي بعنوان كانديداي نخست وزيري انتخاب شد.

 

تماس جو بايدن با رهبر کردستان عراق

خبرگزاري فرانسه شنبه 17 مهر 1389(9 اكتبر 2010)

در حاليکه 7ماه پس از انتخابات عراق، تلاشهاي پيچ و خم دارد براي تشکيل يک دولت ادامه دارد، روز جمعه جو بايدن معاون رئيسجمهور آمريکا با مسعود بارزاني رهبر کردستان عراق تماس تلفني گرفت.

کاخ سفيد طي بيانيهيي گفت، بايدن تصريح کرد که دولت آمريکا از يک دولت فراگير عراق که منعکس کننده نتايج انتخابات باشد حمايت ميکند. کاخ سفيد گفت، بايدن که سرپرستي سياست رئيسجمهور باراک اوباما در مورد عراق را بر عهده دارد، و بارزاني رئيس قسمت کردستان شمال عراق توافق کردند که دولت جديد بايد دربر گيرنده تمام ائتلافهاي پيروز باشد.

اين بيانيه ميافزايد: معاون رئيسجمهور از يک جلسه بين رهبران اين ائتلافها براي ترتيب دادن يک قدرت مشترک بر اساس قانون اساسي حمايت کرد. در اين بيانه گفته شده: معاون رئيسجمهور آمريکا تصريح کرد که آمريکا از کانديداهاي مشخصي حمايت نميکند و از بارزاني، همانگونه که از ديگر رهبران عراق ميخواهد، خواست تا به تلاشها براي تشکيل يک دولت مشروع و فراگير که پاسخگوي نياز مردم باشد، سرعت بخشند.

 

محورهاي توافق العراقيه با بارزاني

خبرگزاري نينا چهارشنبه 5 آبان 1389(27 اكتبر 2010)

حيدر الملا سخنگوي العراقيه امروز به خبرگزاري ملي عراق/نينا/ گفت: بعد از اينکه دو طرف اوراقشان را حول ديدگاههايشان براي تشکيل دولت ارائه کردند روي چند محور به توافق رسيدند،محوراول اينکه العراقيه و اتحاد کردي دو طرفي هستند که بهعنوان نمايندگان واقعي مناطق مورد اختلاف ميتوانند براي حل مشکلات اين مناطق به راهحل برسند.

حيدر الملا افزود: در محور دوم دو طرف در مورد ضرورت تشکيل دولتي که همه طرفها در آن شرکت داشته باشند و هيچ يک از فراکسيونها از شرکت در آن مستثني نشوند و از طريق توزيع اختيارات بهنحوي که يک روند دموکراتيک درست را در عراق ايجاد نمايد يک دولت خدمت گذار و نه دولت قدرت و حزب تشکيل شود. به گفته حيدر الملا: محور سوم مورد اتفاق تأکيد بر اين نکته است که سياست قطب بندي به تشکيل دولت مشارکت ملي منجر نخواهد شد لذا بايد پايههايي درست و نه موقتي براي تشکيل دولت ايجاد کرد.

 

حکم اعدام براي طارق عزيز و شماري از مقامات سابق عراق

تلويزيون العراقيه سه شنبه 4 آبان 1389(26 اكتبر 2010)

دادگاه عالي جنايي امروز حکم اعدام (حلق آويز تا حد مرگ) عليه محکومين طارق عزيز، سعدون شاکر، عبد حَمد محمود  در رابطه با پرونده تصفيه احزاب ديني را صادر کرد. دادگاه 25تن را در اين پرونده مورد اتهام قرار داد که برجستهترين آنها طارق عزيز، سلطان هاشم، محمود ذياب احمد، عزيز صالح النومان، عبد حمد محمود، سعدون شاکر، وطبان ابراهيم الحسن و سبعاوي ابراهيم حسن بودند.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

اتحاد لبنان: بازديد احمدي نژاد يک تحريک است

خبرگزاري فرانسه شنبه 10 مهر 1389(2 اكتبر 2010)

سفر پيشبيني شده احمدينژاد از جنوب لبنان درخلال بازديد رسمي وي از اين کشور مديترانهاي روز جمعه توسط بزرگترين فراکسيون پارلمان (لبنان) بهعنوان يک عمل تحريکآميز مورد انتقاد قرارگرفت.

احمدينژاد در بازديد دو روزه خود در 13اکتبر قرار است گفتگوهايي با همتاي خود ميشل سليمان که اين رهبر ايراني را دعوت نموده و نيز سعد حريري نخستوزير و نبي بري سخنگوي مجلس انجام دهد.

 فارس سعيد هماهنگ کننده اتحاد 14مارس به خبرگزاري فرانسه گفت، پيام اين است که ايران درمرز اسراييل است . سعيد که ائتلاف وي مورد حمايت نخستوزيري که مورد حمايت غرب و عربستان است گفت، احمدينژاد در اين سفر ميگويد که بيروت تحت نفوذ ايران بوده و لبنان پايگاه ايران در مديترانه است . وي اضافه کرد، بازديد وي از جنوب يک عمل تحريکآميز است و نياز نيست به آن‌جا برود . سعيد هم‌چنين اضافه کرد که احمدينژاد درزماني به بيروت ميآيد که غرب در تلاش براي نجات مذاکرات نوپاي صلح بين اسراييل و فلسطينيان ميباشد. وي گفت، رئيسجمهورايران اين جاست تا بگويد که لبنان سرزمين مقاومت بوده و بر پروژه خود بر ادامه جنگ با اسراييل تأکيد مجدد کند . شيخ علي ياسين يک امام محلي در شهر ساحلي جنوبي تير گفت، اين پيامي براي آمريکا واسرائيل خواهد بود که بفهمند نيرويي منطقهيي وجود دارد که از لبنان پشتيباني ميکند .  جمهوري اسلامي ايران بهشدت در بازسازي جنوب لبنان بعد از جنگ سال 2006 سرمايهگذاري نموده و اخيراً گفته است آماده ارائه کمکهاي نظامي نيز ميباشد.

 

افشاگري وبسايت ويکي ليکس

 

آمريکا: ايران کوهنوردان را در سمت عراقي مرز با ايران دستگير کرده است

آسوشيتدپرس شنبه 1 آبان 1389(23 اكتبر 2010)

بنابه افشاگري اسناد انبوهي که روز جمعه توسط وبسايت ويکي ليکس افشا شده؛ سه آمريکايي که توسط ايران در ژوييه 2009 بهخاطر آنچه گفته شد ورود غيرقانوني به ايران بوده، در زمان دستگيري در واقع در سمت مرز و خاک عراق قرار داشته‌اند. در اين گزارش که در روزي که کوهنوردان دستگير شدند يعني 31 ژوييه نوشته شده، آمده است آمريکاييان دادن هشدارهاي کلي نسبت به اين سفرها را ناديده گرفته بودند. در اين گزارش، گوشزد شده بود که ايران به اين شهروندان آمريکا اتهام جاسوسي خواهد زد. در گزارش ويکي ليکس آمده است که رهبري ايران از متمرکز کردن [افکار] عمومي ايران روي يک تهديد اعلام شده خارجي بجاي تمرکز روي نارضايتيها در داخل، سود مي‌برد. گرچه اين اسناد؛ اصيل بهنظر مي‌رسند اما اصل منابع آنها بلافاصله مورد تأييد قرارنگرفته است و ويکي ليکس از دادن جزئيات بيشتر راجع به منابع آنها خودداري کرده است.

انتشار اطلاعات در روز جمعه از جمله اسامي و ساير جزئيات آن بهنظر رسيد که اديت [و سانسور] شده‌اند .اما روشن نيست که ويکي ليکس تا چه ميزان از فاش ساختن اسامي بهخاطر درخواست و نگرانيهاي پنتاگون، خودداري کرده است.

 

آمار شكنجه و قتل غيرنظاميان و نقش ايران

خبرگزاري فرانسه شنبه 1 آبان 1389(23 اكتبر 2010)

آمار شکنجه، قتلهاي غيرنظاميان و نقش ايران در جنگ عراق در جزئيات در صدها هزار مدارک ارتش آمريکا روز جمعه توسط وب سايت ويکي ليکس علني گرديد.

در حدود 400هزار صفحه گزارشات سري ميداني ارتش که بزرگترين افشاگري تاريخ ميباشد، تصوير مهيبي از پنج سال خونريزي و رنج و عذاب بهدنبال اشغال سال 2003 آمريکا براي سرنگوني صدام حسين را ارائه ميدهد.

بسياري از اين مدارک سري که از سال 2004 تا 2009 را به‌صورت شرح وقايع به‌صورت تاريخ، توضيح ميدهد، مدعي بدرفتاري نيروهاي امنيتي عراقي هستند در حالي‌که ديگر مدارک نشان ميدهند که نيروهاي آمريکايي هيچ کاري براي متوقف نمودن شکنجههاي انجام شده با مجوز دولتي انجام ندادهاند .

مؤسس وب سايت افشا کننده گفت اين پروندهها قتل عامي را در جزئياتي ديده نشده تاکنون، افشا ميکند.

ويکي ليکس چند هفته قبل، پروندههاي مدارک افشا شده را در اختيار روزنامه‌هاي گاردين، نيويورک تايمز، لوموند و هم‌چنين مجله اشپيگل قرار داده بود و درست قبل از علني کردن آنها براي تعدادي از روزنامهنگاران دست چين شده دعوتنامهيي از طريق تويتر ارسال کرد که بعد مشخص شد، دعوتنامه براي پيش نمايش مدارک افشا شده در يک جلسه سه ساعته و پشت دربهاي قفل شده بوده است.

در يکي از گزارشات نيروهاي ارتش آمريکا، توضيحي در مورد بدرفتاري با 95 زنداني عراقي داده شده است، زندانيان توسط نيروهاي عراقي در يک اتاق تکي، در تاسيساتي در بغداد نگهداري ميشدهاند، اين افراد در حالت چشم بسته و پاهايي روي هم انداخته شده در حالي که همه به يک سمت نشانده شده بودند، قرار داشتند.

در گزارش قيد شده است تعداد بسياري از آنها آثاري از بدرفتاري شامل سوختگي با سيگار، کبودي ناشي از ضرب‌وشتم و زخمهاي باز، بر بدن دارند . بر اساس گفته يکي از زندانيان که در محل اين تاسيسات مورد سؤال قرار گرفت، 12نفر در هفتههاي اخير بهدليل بيماري جان خود را از دست دادهاند .

در گزارشات ديگر کتک زدن زندانيان توسط نيروهاي عراقي و کشته شدن زنان عراقي در سيطرههاي آمريکايي توضيح داده شده است. روزنامه گاردين گفت افشاگري نشان ميدهد که مقامات آمريکايي از تحقيق در مورد صدها گزارش بدرفتاري، شکنجه، تجاوز و حتي قتل توسط پليس و سربازان عراقي که رفتار آنها بهنظر ميرسد سيستماتيک بوده و معمولاً بدون مجازات باقي ميمانده است، خودداري کردهاند . گاردين اضافه ميکند بيش از 15هزار شهروند غيرنظامي عراقي در مواردي که قبلاً نامشخص بوده است، کشته شدهاند .

گزارش ادامه ميدهد، مقامات آمريکايي و انگليسي تأکيد داشتهاند که هيچ آمار رسمي از تلفات وجود ندارد ولي گزارشات روزانه حاکي از کشته شدن 66081 (شصتو شش هزارو هشتادو يک) نفر افراد غيرنظامي از کل 109هزار نفر قربانيان دارد .

در گزارش روزنامه گاردين آمده استتعداد بسياري از گزارشات بدرفتاري با زندانيان، در موارد بسياري توسط گزارش پزشکي مورد تأييد بوده است.

در اين گزارشاتتوضيحاتي راجع به زندانيان دست‌بند و پابند زده شده،زندانيانيبا چشمان بسته و بدنهاي آويزان شده از مچ دست و مچ پا ، زندانياني که شلاق زده ميشدهاند و با مشت و لگد و شوک الکتريکي مورد بد رفتاري قرار داشتهاند، داده شده است. روزنامه گاردين اضافه ميکند شش مورد از گزارشات با مرگ زنداني به پايان ميرسد .

گاردين گفت اعتقاد بر اين است که ويکي ليکس آرشيو الکترونيکي اين مدارک را از همان فرد تحليلگر اطلاعاتي معترض در ارتش آمريکا که 90هزار گزارش در مورد جنگ افغانستان را افشا کرد، به‌دست آورده است. ويکي ليکس منبع افشاگريهاي خود را علني نکرده است .

در مورد نقش ايران در اين جنگ مدارک سري آمريکا نشان ميدهد که تهران جنگي در سايه را با نيروهاي آمريکايي در عراق اداره ميکرده است، شامل مواردي از تبادل آتش در مرز، استفاده تهران از شبهنظاميان براي کشتن و به گروگان گرفتن سربازان آمريکايي.

روزنامه‌هاي تايمز (لندن) و گاردين با اشاره به مدارک افشا شده گزارش کردند که مدارک توضيح ميدهد که ايران در حال تسليح و آموزش جوخههاي مرگ براي اجراي حملات عليه نيروهاي ائتلاف و مقامات دولت عراق بوده است و نيروها سپاه پاسداران نقش حياتي در اين امر داشتهاند. نيويورک تايمز در اين رابطه نوشته است، حملات حمايت شده توسط ايران بعد از ورود باراک اوباما به کاخ سفيد در ژانويه 2009 نيز ادامه داشته و هيچ نشانهيي از اينکه لحن مصالحه جويانه رئيسجمهور جديد آمريکا به تغييري در حمايت تهران از شبهنظاميان منجر شده باشد، وجود ندارد. اين مدارک که توصيفات دستگيرشدگان، دفتر روزانه شبهنظاميان دستگير شده و کشف تعداد کثيري از انبارهاي سلاح است را شامل ميشود، تأييدي بر طرحهاي ايران ميداند.

 

اسناد منتشره تأييد خواسته هاي العراقيه در مورد نقضها و تخلفات ميباشد

تلويزيون الشرقيه شنبه 1 آبان 1389(23 اكتبر 2010)

عاليه نصيف از رهبران العراقيه گفت اسناد سري ويژه جنگ آمريکا عليه عراق که سايت ويکيليکس منتشر نمود نشاندهنده بسياري از خواستههاي ليست العراقيه در ضرورت پشت سرگذاشتن شماري از نقضها و تخلفات ميباشد که از جمله آنها خواسته لغو دفاتر ويژه غيرقانوني وابسته به فرمانده کل نيروهاي مسلح ميباشد. نصيف دريک موضعگيري مطبوعاتي گفت که قضات تحقيقي که در دفاتر فرمانده کل نيروهاي مسلح و هم‌چنين در ارگانهاي مبارزه با تروريزم بهکار گماشته شدهاند، براي اين هستند تا تمامي نقضها و تخلفات متعلق به دستگيريها و بسياري از موارد نقض حقوقبشر را توجيه کنند. نصيف به وجود دستگيريهاي خودسرانه و کور و شکنجه عليه زندانيان و بسياري موارد نقض حقوقبشر اشاره کرد و گفت که اينها را برخي از سازمانهاي بينالمللي که وجود چنين اعمالي را مورد تأييد قرار دادهاند فاش نمودهاند.

 

رابطه مالكي با تيمهاي دستگيري

تلويزيون الجزيره شنبه 1 آبان 1389(23 اكتبر 2010)

سايت اينترينتي ويکيليکس جوليا اسانژ گفت که اسناد قانع کنندهاي در رابطه با جنگ آمريکا عليه عراق در سال 2003 وجود دارد، اسانژ در يک کنفرانس مطبوعاتي در لندن توضيح داد که 15هزار قتل در مورد شهروندان صورت گرفته که تا همين الآن هويتشان مشخص نيست، وي گفت که مدارک حقايق جنگ عليه عراق را افشا ميکند و هيچ خطري براي زندگي سربازان يا عراقيان ايجاد نميکند.

الجزيره يک برنامه تحقيقاتي حول مدارک سري جنگ عراق که از سايت ويکيليکس به‌دست آورده است دارد، در بين اين مدارک گزارشاتي از ارتش آمريکا وجود دارد که صحبت از رابطه نخستوزير عراق نوري المالکي با تيمهاي دستگيري ميکند هم‌چنين لاپوشاني نيروهاي آمريکايي از شکنجههاي موجود در داخل زندانهاي عراقي، اين مدارک بيحرمتي و کشتار شهروندان به‌دست نيروهاي عراقي را فاش ميسازد و تعداد کشتههاي شهروندان خيلي بيشتر از آنچيزي است که اعلام شده است و به اضافه اطلاعاتي که نقش مخفي ايران در کمک مالي و تسليحاتي به شبهنظاميان را برملا ميکند.

 

 خشونت در زندان‌ها نتيجه تمرکز قدرت در دست يک فرد است

ايلنا شنبه 1 آبان 1389(23 اكتبر 2010)

علي الدباغ، سخنگوي دولت نوري المالکي، رهبر ائتلاف دولت قانون در واکنش به خبر منتشر شدن اسناد جديد جنگ عراق، گفت که هنوز اين اسناد را نديده است.

ايلنا: ائتلاف العراقيه خشونت در زندان‌هاي عراق نتيجه تمرکز قدرت در اين کشور دانست. به گزارش ايلنا بهنقل از آسوشيتدپرس، مايسون الداملوجي، سخنگوي ائتلاف العراقيه، به رهبري اياد علاوي شنبه در واکنش به اسناد منتشر شده در مورد جنگ عراق گفت که خشونت‌هاي نيروهاي امنيتي عراق نشان مي‌دهد که اينگونه حوادث زماني که تمام قدرت به يک رهبر داده مي‌شود، رخ مي‌دهد. بنابراين گزارش، اکثر قربانيان خشونت در زندان‌هاي عراقي سني بودند که جمعيتي زيادي از آنها طرفدار ائتلاف العراقيه هستند. اين در حالي است که علي الدباغ، سخنگوي دولت نوري المالکي، رهبر ائتلاف دولت قانون در واکنش به خبر منتشر شدن اسناد جديد جنگ عراق، گفت که هنوز اين اسناد را نديده است.

 يکي از ۳۹۱ هزارو ۸۳۱ سندي که ويکي‌ليکس منتشر کرده ويدئويي است که نشان مي‌دهد سربازان ارتش عراق يک زنداني را به خيابان مي‌برند، به روي زمين مي‌اندازند و به او شليک مي‌کنند. در گزارشي ديگر، سربازان آمريکايي احتمال مي‌دهند که مامورين عراقي انگشتهاي يک زنداني را قطع کرده و او را با اسيد سوزانده‌اند. جوليان اسانژ، درباره فشار پنتاگون بر ويکي‌ليکس براي خودداري از انتشار اسناد محرمانه جنگ عراق گفت: متاسفانه پنتاگون هيچ علاقه‌اي براي مذاکره درباره چگونگي کاستن از پيامدهاي انتشار اين اسناد و آسيب‌هاي احتمالي به برخي افراد نداشته است. تنها خواسته آنها از ما نابودي اين اسناد يا بازگرداندن آنها به پنتاگون بود. وي افزود که آنها همچنين از ما مي‌خواستند تا همه اسناد قبلي و اسنادي را که مي‌خواهيم در آينده منتشر کنيم از بين ببريم. در هر صورت پنتاگون به هيچ‌وجه حاضر نبوده است با ما معامله کند ما نيز مجبور شديم تا اين اسناد را منتشر کنيم. از سوي ديگر، وزارت حقوق‌بشر عراق روز شنبه در نخستين واکنش رسمي به انتشار اسناد مربوط جنگ عراق در پايگاه اينترنتي ويکي‌ليکس اعلام کرد که اسناد محرمانه آمريکا که در ويکي‌ليکس منتشر شد حاوي مطالب غيرمنتظره‌اي نيست

 

عفوبين الملل از آمريكا خواست درباره قتل و شكنجه در عراق تحقيق كند

ايرنا شنبه 1 آبان 1389(23 اكتبر 2010)

به گزارش ايرنا اين سازمان مستقر در لندن گفت: افشاگريهاي جديد درباره بدرفتاري و شکنجههاي جاري در عراق بر نگرانيهاي قبلي ما درباره نقض حقوقبشر و قوانين و مقررات بينالمللي در آن کشور افزوده است. عفو بينالملل افزود: اسناد منتشر شده هم‌چنين ارزيابي ها و گزارشهاي قبلي عفو بينالملل را تاييد ميکند و هم‌چنين نشان ميدهد که مقامات آمريکايي براي سالهاي طولاني از اين اقدامات غيرقانوني سيستماتيک آگاه بودهاند.

در اين بيانيه با اشاره به عضويت آمريکا در کنوانسيون منع شکنجه سازمان ملل آمده است: آمريکا بهرغم وجود شواهد و مدارک فراوان در عمل به تعهدات خود در عراق بر اساس کنوانسيون سازمان ملل مبني بر منع شکنجه ناکام بوده و هيچ اقدامي براي جلوگيري از شکنجه و بدرفتاري با زندانيان توسط ماموران عراقي نيز بهعمل نياورده است...

 

افشاي اسناد محرمانه ارتش آمريکا درباره جنگ عراق و نقش ايران

بي.بي.سي شنبه 1 آبان 1389(23 اكتبر 2010)

بر اساس ۴۰۰ هزار سند محرمانه ارتش آمريکا که ويکي ليکس در اختيار رسانهها قرار داده پنتاگون توجهي به شکنجههايي که زير نظر مقامهاي عراقي ميشد نميکرد و سپاه پاسداران ايران حمايتهاي زيادي از شبهنظاميان شيعه عراقي کرده است.

اين اسناد همچنين حاکي از اين است که پس از تهاجم سال ۲۰۰۳ صدها غيرنظامي عراقي در ايستهاي بازرسي ارتش آمريکا کشته شدند.

بر اساس اين مدارک، ارتش آمريکا تعداد کشتههاي عراقي را ۱۰۹ هزار نفر برآورد کرد که ۶۶۰۸۱ تن از آنها غيرنظامي بودند.

آدام بروکس خبرنگار بي.بي.سي در پنتاگون که اسناد منتشر شده ويکي ليکس را بررسي کرده ميگويد اين مدارک حاوي شيوههايي است که مقامهاي عراقي براي شکنجه استفاده ميکردند.

وي ميافزايد شوک الکتريکي، سوراخ کردن بدن با متههاي برقي و حتي اعدام از جمله اين موارد است.

آدام بروکس ميگويد بر اساس اين مدارک، ارتش آمريکا از اين آزارها مطلع بوده اما مقامهاي بالاي ارتش بر روي گزارشهايي که دريافت ميکردند مهر تحقيقات بيشتر لازم نيست زدند.

يکي از ۳۹۱ هزارو ۸۳۱ سندي که ويکي ليکس منتشر کرده ويدئويي است که نشان ميدهد سربازان ارتش عراق يک زنداني را به خيابان ميبرند، به روي زمين مياندازند و به او شليک ميکنند.

در گزارشي ديگر سربازان آمريکايي احتمال ميدهند که مامورين عراقي انگشتهاي يک زنداني را قطع کرده و او را با اسيد سوزاندهاند.

وي گفت اين اسناد صحنههايي از حوادث و اتفاقات مهم و عادي را تشکيل ميدهد و تصويري از همه ماجرا نشان نميدهد.

 

 

اسناد منتشر شده ويکي ليکس همچنين شامل گزارشهاي متعدد و موارد مشخصي است که سپاه پاسداران ايران و به ويژه نيروي قدس متهم به آموزش شبهنظاميان شيعه عراقي، ارسال سلاح، راکت و بمبهاي دستساز پيشرفته ميشود.

مطابق اين مدارک نيروي قدس با حزبالله لبنان شبهنظاميان شيعه عراقي را در اردوگاهي در نزديکي قم آموزش ميدادند که برخي مقامهاي عراقي و همينطور سربازان آمريکايي را به گروگان گرفته شده و يا به قتل برسند.

در برخي موارد گفته شده که منابعي که اين اخبار را به ارتش آمريکا دادهاند چندان موثق نيستند، اما در موارد متعدد ديگري تاکيد شده که مدارک محکمي دال بر دخالت سپاه در اين قتل ها، گروگانگيريها و انفجارها در عراق وجود دارد.

موضوعي که رسانههاي آمريکايي بر آن تاکيد داشتهاند اين است که ايران احتمالاً بيش از تصور عمومي در عراق حضور و دخالت داشته است.

تحليلگران آمريکايي ميگويند حمايتهايي که ايران متهم است از شبهنظاميان عراقي کرده نه فقط در دوران رياست جمهوري جورج بوش در سال ۲۰۰۵ و پس از آن بوده، بلکه حتي ماهها پس از رياست جمهوري باراک اوباما و مدتها پس از اين‌که او اعلام کرد که بهدنبال تغيير سياست واشنگتن در قبال تهران و بهبود روابط با ايران است نيز ادامه پيدا کرده است.

 

گزارشات درز شده جزئيات کمک ايران براي شبهنظاميان عراقي را تشريح ميکند

نيويورک تايمز شنبه 1 آبان 1389(23 اكتبر 2010)

در 22دسامبر 2006 مقامات ارتش آمريکا در بغداد هشدار محرمانهيي را منتشر کردند: فرمانده شبهنظامي شيعي که آدمربايي مقاماتي از وزارت آموزش عالي عراق را هماهنگي کرده است اينک در نظر دارد طرحهايي را براي به گروگان گرفتن سربازان آمريکايي به اجرا درآورد.

چيزي که اين هشدار را به‌ويژه نگران‌کننده ميکرد، گزارشات اطلاعاتي بود که ازهر الدليمي ستيزه گراي عراقي توسط استادان هنرهاي مخفي عملياتي شبهنظامي، يعني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران و متحد لبنانياش حزبالله تحت آموزش قرار گرفته است.

اين گزارش گفته است، بنابرگزارشات دليمي آموزشهايش را از عوامل حزبالله در نزديکي قم در ايران کسب کرده است که خود اين عوامل نيز تحت نظارت افسران نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران بودهاند.

طي حاکميت دولت جرج بوش منتقدين، کاخ سفيد را متهم ميکردند که اين دولت براي منحرف کردن انتقادات از شيوه اداره جنگ و ايجاد حمايت براي يک سياست سخت نسبت به ايران از جمله احتمال يک اقدام نظامي، در رابطه با نقش ايران گزافه گويي کرده است.

ولي گزارشات صحنه که توسط ويکي ليکس فاش شده، گزارشاتي که هيچ‌گاه قرار نبوده که فاش شود، بر جديتي که نقش ايران توسط ارتش آمريکا تلقي مي گشته، انگشت گذاشته است. نبرد سياسي بين آمريکا و ايران براي تاثير بر وقايع عراق هنوز هم در حالي که نخستوزير نوري مالکي بهدنبال گردهم آوردن ائتلافي است که شامل روحاني ضدآمريکايي مقتدي صدر است و اجازه ميدهد کماکان او در قدرت باقي بماند ادامه يافته است. ولي بيشتر نگراني ارتش آمريکا حول نقش ايران در مسلح کردن و کمک به شبهنظاميان شيعي دور زده است.

با ذکر شهادت بازداشت شدگان، دفتر خاطرات يک شبهنظامي و شماري از انبارکهاي مخفي تسليحات کشف شده در ميان اطلاعات ديگر، گزارشات صحنه نقش ايران را در فراهم کردن راکت، بمبهاي مغناطيسي که ميتواند به خارج ماشينها چسبيده شود، بمبهاي ئي اف پي که مرگبارترين نوع بمبهاي کنار جادهيي در عراقند و ديگر تسليحات براي جنگجويان شبهنظامي عراق را بازگو ميکند. اين تسليحات شامل تفنگهاي کاليبر 5/0 و نسخه ايراني موشکهاي زمين به هواي قابل حمل چيني است که بنابرگزارشات به هليکوپترهاي آمريکايي شليک شدهاند و يک هليکوپتر را در شرق بغداد در ژوئيه 2007 سرنگون کردهاند.

اين گزارشات صحنه اظهار ميدارد، ستيزهگرايان عراقي براي آموزش بهعنوان تک تيرانداز و نحوه استفاده از مواد منفجره به ايران رفتهاند و نيروي قدس سپاه پاسداران با افراطگرايان عراقي براي ترور مقامات عراقي همدستي کرده است.

اين گزارشات تصريح کرده که رقابت مرگبار بين شبهنظامياني که توسط ايران حمايت ميشوند و نيروهاي آمريکايي کماکان بعد از پيگيري پرزيدنت اوباما براي گشايش ديالوگ ديپلوماتيک با رهبران ايراني و تصريح مجدد بر توافقنامه بين آمريکا و عراق براي عقبنشيني نيروهاي آمريکايي از عراق تا خاتمه 2011 ادامه يافته است.

در حالي‌که دولت آمريکا از ديرباز معتقد بوده است که نيروي قدس به کمکهاي مرگبار و آموزش به ستيزهگرايان شيعي در عراق مبادرت کرده، گزارشات صحنه جزئيات جديدي راجع به حمايت ايران براي شبهنظاميان عراقي و عملياتي ارتش آمريکا براي مقابله با آنها ارائه داده است.

اين گزارشات تماما از نقطه نظر ائتلاف تحت رهبري آمريکا نوشته شده است. هيچ گزارش مشابه عراقي يا ايراني در اين زمينه قابل دسترس نيست.

رايان کراکر سفير سابق آمريکا در عراق از سال 2007 تا اوايل 2009 در يک مصاحبه گفت، براي افرادي مانند ژنرال سليماني، که تجربه 8سال جنگ ايران و عراق را داشته است، قطعاً اين نه ننها فروکردن سيخونکي به ما ميباشد بلکه هم‌چنين به‌دست آوردن مزيتهاي استراتژيکي در عراق است.

سياست و شبهنظاميان

بنابر گزارشات، نقش ايران بعلاوه نقش نظامي نقش سياسي هم بوده است. يک گزارش در 27نوامبر 2005 که قبل از انتخابات پارلماني سال 2005 منتشر شده هشدار داده است که اعضاي شبهنظامياني که توسط ايران حمايت ميشوند در درون دولت عراق در حال به‌دست آوردن قدرت ميباشند و به ايران قدرت نفوذ بر روي سياستهاي عراق را ميدهند.

اين گزارش هشدار داده است، ايران در حال به‌دست آوردن کنترل در بسياري از سطوح دولت عراق است.

گزارشات هم‌چنين از مجموعهيي از وقايع مرزي شامل حادثهيي در 27سپتامبر 2006 ذکر ميکند که در آن يک سرباز ايراني، در تلاش براي ترک منطقه مرزي با موشک انداز به سمت يک دسته آمريکايي نشانه رفت و توسط يک سرباز آمريکايي با مسلسل کاليبر5/0 مورد اصابت قرار گرفت و کشته شد . اعضاي اين دسته آمريکايي که با نيروهاي عراقي براي چک مسيرهاي نفوذ که براي قاچاق بمب و ديگر تسليحات به داخل عراق به منطقه مرزي رفته بودند نگران شده بودند که نيروهاي ايراني در تلاش بودهاند تا آنها را محاصره و دستگير کنند. اين گزارش گفته است، بعد از اين واقعه، اين دسته زير آتش از سوي ايرانيها به پايگاه خودش بازگشت و اين در حالي بود که سربازان آمريکايي کاملاً در داخل خاک عراق بودند.

گزارشات ادعا ميکنند که نيروي قدس و سرو‌يس اطلاعاتي ايران همچنين دست به اعمال خشونت‌بار و تاکتيک‌هاي مبهم بسيار زده‌اند.

گزارشات حاوي اشارات متعددي به عوامل ايران ميباشد، ولي مدارک عموماً يک شيوه‌يي را خاطرنشان ميکنند که نيروي قدس ميخواسته با عدم جلب توجه در عراق، تدابيري را براي ستيزه‌جويان حزب‌الله لبنان ببيند تا شبه‌نظاميان عراق را در ايران آموزش دهد، يا به شبه‌نظامي عراقي تحت حمايت ايران دستورالعمل بدهد.

نظر مردم اين است که ترورهاي مقامات عراقي تحت مسئوليت ايران موجب نگراني‌هاي زيادي شده است.

تهيه راکت، خمپاره و بمبهايي را که ايران در اختيار شبه‌نظاميان شيعي ميگذارد همچنين به يک نگراني جدي تبديل شده است.

گزارشي در 22نوامبر 2005، به تلاشي از پليس مرزي عراق اشاره کرده بود که ميخواسته است قاچاق تسليحات از ايران را متوقف کند. در آن به تعدادي تجهيزات ساخت بمب دست يافته که شامل بمبهاي نفوذ کننده زرهي بوده است. اين موشک‌هاي فلزي قادر به نفوذ به [خودروهاي] هاموي زرهدار ميباشد.

طبق گزارشي در 1دسامبر 2006، يک شبه‌نظامي شيعي از ارتش مهدي در پي حمله با خمپاره به منطقه سبز در بغداد بوده است. اين راکت‌ها و خمپاره‌ها توسط نيروي قدس فرستاده شده بودند.

در 28نوامبر 2008، گزارش اشاره کرد که علي السعيدي فرمانده ارتش مهدي با مقامات ايران که طبق گزارشات فرماندهان سپاه بوده‌اند در نوار مرزي ملاقات کرده تا 3 محموله راکت را دريافت کنند.

در 25ژوئن 2009، گزارشي در مورد حمله خونين بمبهاي کنار جاده‌يي، آمده است که 10 سرباز آمريکايي زخميشده و يادآور ميشود که شبه‌نظاميان تاکتيک‌هاي را بهکار ميبردند که توسط اعضاي افراطي‌خشن آموزش ديده بهکار گرفته ميشده که از ايران بازگشته‌‌اند.

از نظر گزارش هدف از اين حمله افزايش مصدومين آمريکا بوده تا شبه‌نظاميان بنوانند ادعا کنند با اشغال‌گران جنگيده و آنها را مجبور به ترک عراق نمودند.

 

واکنش محمود عثمان و قانونگذاران عراق در مورد افشاگري ويکي ليکس

سي ان ان شنبه 1 آبان 1389(23 اكتبر 2010)

روي موضوع افشاگري ويکي ليکس متمرکز هستيم. گزارش محمد جمجون را داريم از بغداد - شما بالاخره واکنشهايي در آنجا داشته‌ايد از جمله از طرف يک قانونگذار عراقي.

خبرنگار از بغداد - برخي قانونگذاران عراقي نسبت به اين مسأله واکنش نشان داده‌اند. ساعتهايي پيش احمد مزاري (mazari) که يک قانونگذار سني است و عضو مجلس از فراکسيون العراقيه مي‌باشد. وي گفت من اسناد ويکي ليکس را مطالعه نکرده‌ و نديده‌ام اما از رسانه‌ها شنيده‌ام و نه متعجبم و نه حيرتزده هستم. اما اين ممکن است يادآورنده همه وقايع قبلي باشد که ما آنها را از سر گذرانده‌ايم. ما هم‌چنين دقايقي قبل با محمود عثمان که يک قانونگذار کرد در اينجاست صحبت کرديم...

سؤال : در گذشته صحبت زيادي راجع به مداخله ايران به‌خصوص در روزهاي اول حمله به رهبري آمريکا به عراق گفته شده است. مداخله ايران در عر اق در حال حاضر به چه صورت است؟

ج : ما طي چند سال گذشته ديده‌ايم که ايران به‌طور فزاينده‌يي در عراق و امور سياسي آن مداخله کرده است و هر روز بيش از قبل مردم؛ ‌دخالت ايران را زير سؤال مي‌برند. عراقيها مي‌گفتند آنها خواهان يک عراق قوي و مستقل هستند که در امور ساير کشورها مداخله نکند. همين هفته گذشته بود که ما ديديم نخستوزير عراق از تهران ديدار کرد . او به ايران رفته بود تا تلاش کند از حاميان خود براي دور دوم نخست‌وزيري حمايت جلب کند.

 او حامياني در عراق دارد که از ساير سياستمداران شيعي در عراق حمايت مي‌کنند اما ائتلاف شيعيان که مالکي رهبر آن تحت حمايت ايران مي‌باشد، روابطي قوي با ايران دارد. طي هفته گذشته ما هم‌چنين اياد علاوي را ديديم که رقيب اصلي و مخالف اصلي نوري مالکي است و نخستوزير سابق مي‌باشد که آمد و ايران را قوياً محکوم کرد. وي گفت ايران در تلاش است در منطقه آشوب ايجاد کند و بايد مداخله در عراق را متوقف سازد. بنابراين آنچه ما مي‌بينيم تنشهاي زيادي نسبت به نقشي است که ايران در اينجا ايفا مي‌کند. بسياري از عراقيها از دخالتهاي ايران سرخورده هستند. آنها احساس مي‌کنند که ايران بايد دخالت در امور داخلي عراق را متوقف نمايد.

 

ويکي ليكس در انتشار اطلاعات عراق جزييات جديدي از تلفات را ارائه ميکند

آسوشيتدپرس يكشنبه 2 آبان 1389(24 اكتبر 2010)

يک خانواده عراقي بدليل اينکه با سرعت خيلي زيادي به يک گشت آمريکايي نزديک ميشد به ضرب گلوله کشته شدند. دهها نفر توسط جوخههاي مرگ فرقه اي، به شيوه اعدام، به ضرب گلوله کشته شدند.

 کشتارهاي مهيب غيرنظاميان، توصيف کننده جنگ عراق گرديدهاند. هر چند، جزييات جديدي که در اسناد دولت پيدا شدند و توسط ويکيليکس منتشر گرديدند، سطح غيرقابل انتظاري از خيلي از حملات را ارائه ميکند و سؤالاتي در مورد اينکه ارتش آمريکا طي ماههايي که سعي ميکرد گزارشات مربوط به قتل عامها را کم اهميت جلوه دهد، چه ميزان اشراف و آگاهي داشت.

 اين اسناد شامل گزارشات سربازان در صحنه ميشد که در مورد خشونتهاي روزمره و حملات انفردي تهيه ميشد - از جمله تيراندازي، بمبهاي کنارجادهاي، و کشتارهايي به سبک اعدام، و نيز ترورهاي هدف گيري شدهاي که در اثر آن، اجساد در خيابانهاي بغداد رها ميشدند، و آن در زماني بود که خشونتهاي فرقهاي به اوج خود رسيده و کشور را به لبه جنگ داخلي سوق داده بود

 گروههاي حقوقبشري، واشنگتن را بهخاطر عدم انتشار اطلاعات مورد انتقاد قرار دادند و تأکيد کردند که اطلاعات موجود در زمينه تلفات، خطري در خصوص امنيت ملي در بر ندارد.

 جميل جعفر از اتحاديه آزاديهاي مدني آمريکا طي ايميلي گفت، مردم آمريکا حق دارند که بدانند جنگهاي عراق و افغانستان در مجموع چه بهاي انساني داشته است. بسياري از اين اطلاعات بايد خيلي وقت پيش در معرض انظار عموم قرار ميگرفت .

 ارتش آمريکا آمار اعضاي خود که در عراق جان باختند را با دقت حفظ کرده است -- تا روز شنبه، 4425نفر. اما آمار تلفات غيرنظامي در اين جنگ، بدليل منافع سياسي در جنگي که بسياري از کشورها و بخش عمدهاي از جامعه آمريکا با آن مخالف بودند، بشدت مورد مشاجره بوده است

 

 دولت عراق آماري منتشر کرده و گفته است که بين ژانويه 2004 و 31اکتبر 2008، حداقل 85694 غيرنظامي و مقامات امنيتي کشته شدند.

 در ژوييه امسال، ارتش آمريکا در پاسخ به درخواستي بر مبناي قانون اطلاعات آزاد (قانوني که به شهروندان عادي اجازه دسترسي به اطلاعات گردآوري شده نمايندگي فدرال را ميدهد-م)، به آرامي، دقيق ترين آمار به روز شده خود را منتشر کرد -- 63185 غيرنظامي و 13754 نيروي امنيتي عراقي در فاصله ژانويه 2004 و اوت 2008 کشته شدند...

پنتاگون در گذشته از تاييد اعتبار افشاگريهاي ويکي ليکس خودداري کرده است اما بيش از 100 تحليلگر آمريکايي را بر آن داشته تا آنچه در گذشته منتشر شده مورد بررسي قرار دهند و هرگز نگفته است که افشاگريهاي سابق ويکي ليکس غيردقيق بودهاند.

 جف مورل، سخنگوي پنتاگون تأکيد کرده است که آمريکا براي ممانعت از کشته شدن غيرنظاميان بيگناه، هر کاري ميتوانسته کرده است.

 مورل روز شنبه گفت، طي 7سالي که از اين درگيري ميگذارد، اين انگيزهاي براي ما، و يک اصل راهنما بوده که هر کاري در توان داريم بکنيم -- شايد بيش از هر ارتش ديگري در تاريخ جهان-- که تلفات غيرنظامي را به حداقل برسانيم .

 اين 391831 سند که تاريخ آنها از آغاز 2004 تا اول ژانويه 2010 ميباشد، يک ديدگاه اوليه از جنگ را ارائه ميدهد که اغلب توسط افسران دون پايه در صحنه، نوشته شدها ند.

ويکي ليکس 3ساعت قبل از افشاي گزارشات خود در روز جمعه، به آسوشيتدپرس و ساير موسسات خبري امکان دسترسي به بانک اطلاعات خود را که تنظيم شده و قابل سرچ کردن است، داد. به چند موسسه خبري از جمله نيويورک تايمز، لوموند، گاردين، و اشپيگل، خيلي پيش از اين، اجازه دسترسي به اين اطلاعات داده شده بود....

 

مصاحبه با عضو سازمان رسيدگيهاي پزشکي به قربانيان شکنجه حول اطلاعات منتشر شده در سايت ويکي ليکس

تلويزيون الجزيره يكشنبه 2 آبان 1389(24 اكتبر 2010)

مجري: شما بهعنوان فردي در سازمان رسيدگيهاي پزشکي به قربانيان شکنجه نسبت به همه اين اطلاعات که سايت ويکيليکس افشا کرده چگونه نگاه ميکنيد؟

کاميلا گلبرت از سازمان رسيدگيهاي پزشکي به قربانيان شکنجه: اين مدارک از نظر ما بيانگر فاجعه آميز و غافلگير کننده از روند کشتن عراقيان است، از نظر ما امر شکنجه چيز جديدي در عراق نيست ما با خيلي از قربانيان شکنجه که توانستند فرار کنند و به آمريکا بيايند کار کرديم و آنچه که خودمان هم به‌دست آورديم چيزي مشابه خيلي از مواردي است که از سايت ويکيليکس درز کرده است اما آنچه که باقي ميماند اينکه خيلي از اين مدراک توسط نفرات آمريکايي تاييد شده است ولي کاري نکردهاند. ما با تمام قوا اقدام ميکنيم تا مسئولين آمريکايي اقدام به تحقيق کنند و کارشان را زير نظر ميگيريم و نه اينکه فقط ببينيم چه چيزي ميگويند.

مجري: الآن چه گامها و تدابيري بايد در رابطه با اين مدارک اتخاذ و پيگيري شود؟

کاميلا گلبرت: مسئولين آمريکايي بايد تضمين کنند که اينگونه اعمال تکرار نميشود و اطلاعاتي که ما در طي اين ساليان جمع کرديم نشان از خطرات روشني دارد من سؤال ميکنم که چرا دولت آمريکا هزاران زنداني را به مقامات عراقي تحويل دادند با وجود خطرات زيادي وجود دارد که آنها مورد شکنجه واقع شوند . دولت عراق هم بايد از خودش و عناصرش بهطور جد سؤال کند از پليس و از اطلاعات نظامي يا سيستمهاي امنيتي عراق، بايد که راهحلهاي را پيدا کند بدون اينکه شکنجه باشد

مجري: ولي آيا ميشود از همه اين اقداماتي که فاش شده تجربه گرفت و در جنگ در افغانستان از آن استفاده کرد؟

کاميلا گلبرت: مهمترين تجربهاي که طي اين دو روز بعد از افشاي مدارک گرفتيم اينکه شکنجه را نميتوان مخفي و لاپوشاني کرد و دولتها هم نميتوانند از کاري که کردند نجات پيدا کنند و مرور ايام آنها را بيرون خواهد داد و اعم از اينکه آمريکاييان انجام داده باشند يا تلاشي باشد که دولت عراق کرده باشد آمريکاييان بايد در مورد آن تحقيق کنند و مانع انجام آن بشوند و مقامات آمريکايي شايد که آموزش زيادي از نحوه برخورد با زندانيان و رفتار سيستمهايشان در آنچه که در عراق و افغانستان ميگذرد گرفته باشند و هم‌چنين در تحويل دادن اشخاص به مقامات ديگر بايدخواهان موارد مشخصي بشوند، دولت انگليس نيز بايد از نحوه عملکرد نيروهايش در عراق درس بگيرد .

 

مولن ميگويد انتشاراسناد توسط ويکي ليکس جان افراد را به خطر مياندازد

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 2 آبان 1389(24 اكتبر 2010)

رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا آدميرال مايک مولن افشاي جديد اسناد جنگ عراق توسط گروه ويکي ليکس را محکوم کرد و گفت که جان افراد را به خطر مياندازد.

مولن در يک جمله که براي وب سايت تويتر اواخر شنبه ارسال کرد گفت، يکبار ديگر ارسال اسندا دزديده شده توسط ويکي ليکس جان انسانها را به خطر انداخته و به دشمنان اطلاعات ارزشمندي ميدهد .

 روز جمعه ويکي ليکس 400هزار اسناد نظامي طبقهبندي شده ارتش آمريکا درجنگ عراق را منتشر کرد و گفت که آنها حقيقت را در مورد اين درگيري آشکار ميکند.

اين انبوه اسناد تصويرترسناکي از آنچه که در خلال سالهاي 2004 تا 2009 در درگيرها بوده ، بهخصوص در مورد بدرفتاري با شهروندان عراقي توسط نيروهاي امنيتي، را ارائه ميدهد.

 

پنتاگون در باره اتهام بدرفتاري با زندانيان در عراق تحقيق نمي‌کند

بي.بي.سي يكشنبه 2 آبان 1389(24 اكتبر 2010)

وزارت دفاع آمريکا ميگويد هيچ برنامهاي براي تحقيق مجدد درباره اتهام بدرفتاري نيروهاي امنيتي عراق با زندانيان که در اسناد تازه منتشر شده توسط سايت ويکي ليکس به آن اشاره شده، ندارد.

اين اسناد و مدارک حاوي شيوههايي است که نيروهاي عراقي براي شکنجه استفاده ميکردند.

وبسايت ويکي ليکس روز جمعه حدود ۴۰۰ هزار گزارش محرمانه ارتش آمريکا در مورد جنگ عراق را در اختيار رسانهها قرار داد.

يک سخنگوي پنتاگون -وزارت دفاع آمريکا- در بيانيهاي کتبي به بي.بي.سي گفت ارتش آمريکا، گزارشها درباره بدرفتاري با زندانيان را در زمان وقوع آنها به مقامهاي عراقي گزارش داده است.

آدام بروکس خبرنگار بي.بي.سي در پنتاگون که اسناد منتشر شده ويکي ليکس را بررسي کرده، گفته است بر اساس اين مدارک، ارتش آمريکا از اين آزارها مطلع بوده اما مقامهاي بلندپايه ارتش بر روي گزارشهايي که دريافت ميکردند، مهر تحقيقات بيشتر لازم نيست زدند.

يکي از ۳۹۱ هزارو ۸۳۱ سندي که ويکي ليکس منتشر کرده، ويدئويي است که نشان ميدهد سربازان ارتش عراق يک زنداني را به خيابان ميبرند، به روي زمين مياندازند و به او شليک ميکنند.

در گزارشي ديگر سربازان آمريکايي احتمال ميدهند که مامورين عراقي انگشتهاي يک زنداني را قطع کرده و او را با اسيد سوزاندهاند. گزارشگر ويژه سازمان ملل در مساله شکنجه از باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا، خواسته است که درباره اين اتهامات، تحقيق کند.

 

گزارشگر ويژه سازمان ملل ميگويد اوباما بايد اتهامات شکنجه را مورد تحقيق قرار دهد

گاردين يكشنبه 2 آبان 1389(24 اكتبر 2010)

بهقلم جيميدووارد ـ پروندههاي افشا شده در رابطه با جنگ عراق توسط ويکي ليکس، اشاره بر اين دارد که نيروهاي ارتش آمريکا ممکن است توافقنامه‌هاي سازمان ملل در مورد شکنجه را نقض کرده باشند.

محقق ارشد سازمان ملل در مورد شکنجه گفت اگر پروندههاي افشا شده در مورد جنگ عراق، اشاره آشکاري بر نقض کنوانسيون سازمان ملل عليه شکنجه داشته باشد، دولت باراک اوباما تعهد آشکاري در تحقيق حول آن دارد.

مدارک افشا شده شک و ترديدهايي را برانگيخته است که نيروهاي آمريکايي در حالي که ميدانستند، اين خطر احتمالي و جود دارد که بازداشت‌شدگان مورد شکنجه و قتل قرار گيرند، آنها را تحويل متناظرين عراقي خود دادهاند.

 مانفرد نوواک گزارشگر ويژه سازمان ملل گفت بر اساس کنفوانسيونهاي حقوقبشر تعهدي براي دولتها وجود دارد که هر شکلي از شکنجه، چه بشکل مستقيم يا غيرمستقيم را جرم تلقي نمايند، و هر نوع اتهاماتي از بدرفتاري را مورد تحقيق قرار دهند.

مانفرد نوواک که ساليان در تحقيقات، حول اتهامات شرکت آمريکا در تسليم کردن غيرعادي زندانيان و بدرفتاري با بازداشت‌شدگان در دست نيروهاي ائتلاف شرکت داشته است و در برنامه امروز بي.بي.سي صحبت ميکرد گفت پرزيدنت باراک اوباما با يک دستور کاري اخلاقي، سر کارآمد که ميگفت ما نميخواهيم بهعنوان کشوري که مس ئ ول نقض جدي حقوقبشر است، شناخته شويم.

نوواک اظهار داشت عدم تحقيقات معتبر، در مورد اتهاماتي مبني بر همدستي نيروهاي آمريکايي در شکنجه، کوتاهي از جانب دولت اوباما در پايبندي به تعهدات آمريکا تحت قوانين بينالمللي خواهد بود.

او گفت اصل نانرفولمان- عدم جابجائي دولتها را از انتقال بازداشتيها به کشور ديگري که احتمال خطري در مورد امنيت شخصي آنها را داراست، منع ميکند.

گزارشگر ويژه سازمان ملل گفت ايالات متحده آمريکا داراي تعهدي است که هر زماني که هر فرد بازداشتي را اخراج، استرداد و يا تحويل مقامات دولت ديگري ميدهند، ارزيابي نمايند که آيا اين افراد، مواجه با تهديد قرار گرفتن زير شکنجه هستند يا نه.

 او ادامه داد اگر اين ارزيابي صورت نگيرد يا اگر مقامات، با اين آگاهي که احتمال خطر، تحت شکنجه قرار گرفتن بازداشتيها وجود دارد، آنها را تحويل دهند، در اينصورت آنها ماده سوم کنوانسيون سازمان ملل را که مانع شکنجه است را نقض ميکنند.

مانفرد نوواک گفت اين بهعهده دولت اوباما خواهد بود که يک تحقيق مستقل و واقعي را به انجام رسانند، با اين ديدگاه که، نه تنها مجرمين را به پاي عدالت بکشاند، بلکه وسايل جبران خسارت مناسب براي قربانيان را فراهم آورده و جبران غرامت نمايد،.

نه آمريکا و نه عراق کنوانسيون بينالمللي جنايي را مورد تأييد قرار ندادهاند تا بر اساس آن، مقاماتي از اين کشورها به جرم جنايات جنگي بتوانند در مقابل دادگاه بينالمللي قرار گيرند.

نوواک گفت تعهدي وجود دارد که هر زماني که اتهامات معتبري وجود داشته باشد، تحقيقات صورت گيرد.

 

پروندهاي مخفي عراق نشاني از جنگ مخفي ميان آمريکا و ايران ميباشد

خبرگزاري فرانسه شنبه 1 آبان 1389(23 اكتبر 2010)

پروندههاي مخفي آمريکا که در روز جمعه منتشر شد نشان ميدهد که ايران در حال انجام يک جنگ مخفي با نيروهاي آمريکايي در عراق ميباشد. يک بار هم در مرز درگيري مسلحانه ميان دو نيرو رخ داده و تهران از نيروهاي شبهنظامي استفاده کرد تا سربازان آمريکايي را بکشد و بربايد.

اين گزارش اطلاعات نظامي که توسط سايت ويکي ليکس منتشر شد و توسط روزنامه نيويورک تايمز و گاردين گزارش شد، جزئيات يک رقابت خطرناک براي داشتن نفوذ در عراق ميان واشنگتن و تهران را نشان ميدهد.

اما ادعاهاي آمريکا در مورد آن که ايران شبهنظاميان در عراق را آموزش ميدهد و تامين مالي ميکند چيز جديدي نيست. خيلي وقت است که مقامات و فرماندهان نظامي آمريکايي، تهران را متهم ايجاد خشونت در عراق ميکنند تا نفوذ آمريکا را تحليل ببرد و اتحاد آن در بغداد را ضعيف کند.

در يکي از اين گزارشات از صحنه آمده است که در 7سپتامبر 2006 وقتي که يک سربازان ايراني يک موشک انداز را به سوي واحد آمريکايي که در حال گشتزني همراه با نيروهاي عراقي در نزديکي مرز بود، نشانه گرفت، تنش در مرز به وجود آمد.

در اين گزارش آمده، نيروهاي آمريکايي آن سرباز ايراني را با تيربار کاليبر 50 کشتند.

در اين گزارش ادعا ميشود که، اين واحد آمريکايي در آن منطقه حضور داشت تا مسيرهاي کليدي نفوذ و رخنه که توسط ايران براي قاچاق سلاح به عراق استفاده ميشود، را شناسايي بکند.

اين گزارش ميگويد، واحد آمريکايي دستور داشته است که بهيچوجه به يک کيلومتري مرز ايران نزديک نشوند، دليل آن هم ايجاد حساسيت مرزي بهخاطر تحريمات سازمان ملل و نگراني ايران از تلاشهاي آمريکا براي اشغال خاک خود بوده است.

اين دو روزنامه در گزارش خود ميگويند که اين مدارک، آموزش و مسلح کردن واحد هاي ضربت عراق توسط ايران را توصيف ميکند تا آنها عليه نيروهاي ائتلاف و مقامات دولت عراق دست به حمله بزنند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران مظنون است که در اين موراد نقش تعيينکنندهاي ايفا کرده است.

روزنامه نيويورک تايمز مينويسد، در ژانويه 2009 وقتي که رئيسجمهور اوباما بر سر کارآمد، هيچ علامتي تغيير در حمايت از شبهنظاميان توسط تهران ديده نميشد، و اين بهرغم لحن مصالحه آميز رهبر جديد آمريکا بود.

اين مدارک نکاتي از بازداشت‌شدگان و از دفتر خاطرات يک شبهنظامي دستگير شده و کشف چندين انبار ذخيره سلاح که اثبات ميکند که ايران پشت اين طرح بوده است، را توصيف ميکند.

گاردين گزارش کرده است که مطابق يکي از مدارک، ايران توطئه کرده بود تا با استفاده از موشک و يک خودروي زرهدار که در آن گاز شيميايي بوده است به منطقه سبز که در آن ساختمانهاي کليدي دولت و سفارتخانههاي غربي مستقر است، حمله کند.

گاردين نوشته است که، مطابق يک گزارش ديگر ايران موشکهاي فرآهم کرد بود که ماموران خود آنها را براي فلج کردن قربانيان طراحي کرده بودند.

گزارش شده است که در نوابر 2005 پليس مرزي عراق در شهر بصره تجهيزات ساخت بمب پيدا کرد که در آن بمبهاي اي ف پي (efp) که يک بمب کنار جادهاي خطرناک ميباشد را شامل ميشد، مقامات آمريکايي ميگويند اين بمبها از سوي ايران ميآيد.

 

مدارک درز پيدا کرده: جنگ از آنچه فکر ميشد زشتتر است

تلويزيون سي بي اس دوشنبه 3 آبان 1389(25 اكتبر 2010)

ارتش ايران بهگونهيي تجاوزکارانه (و بيشتر از آنچه قبلاً معلوم بود) با فراهم کردن تسليحات، آموزش دادن و مخفيگاه در حمايت از جنگجويان شيعي دخالت ميکند.

مارتين ميگويد، اين مدارک به‌طور مشخص نشان ميدهد که اقدامات دولت اوباما براي برقراري رابطه با ايران هيچ نتيجهيي نداشت. مارتين ميگويد: فرض بر اين بود که يک شروع جديدي نسبت به سياست دولت بوش در مقابله با ايران اتخاذ گردد. او اضافه کرد: اما اين اسناد، که تا سال 2009 را در بر ميگيرد، نشان ميدهد که در آخرين روز سال 2009 يک حمله موشکي به منطقه سبز بغداد با حمايت ايران صورت گرفت.

 

اسناد ويکي ليکس از ادعاهاي بوش راجع به نقش ايران در عراق حمايت ميکند

واشينگتن تايمز دوشنبه 3 آبان 1389(25 اكتبر 2010)

بزرگترين افشاي غيرمجاز اسناد طبقهبندي شده دولتي در تاريخ آمريکا، ادعاهاي ديرينه پرزيدنت بوش در ابتداي بسيج نيرو در سال 2007 را اثبات ميکند: ايران هماهنگ کننده يک طرف از شورشگري عراق است...

در يک مورد ارتش اخطاري را به تاريخ 22دسامبر 2006 توزيع کرده است که گروهي موسوم به المهدي در نظر دارد سربازان آمريکايي را بربايد. اين سند گفته است، مردي که اين عمليات را طراحي کرده، شيخ ازهر الدليمي نام دارد که توسط تروريستهاي حزبالله نزديک شهر ايراني قم آموزش داده شده است. حزبالله يک گروه شبهنظامي مستقر در لبنان است که توسط سپاه پاسداران ايران بنيانگذاري گشته، آموزش داده شده و تامين مالي ميشود.

کنت کتزمن يک متخصص امور خليج در سرويس تحقيقاتي کنگره گفت، اين (افشاگري) درجهيي از درگيري عملياتي سپاه پاسداران انقلاب در عملياتي ضد آمريکايي در عراق را تأييد ميکند.

 اين (افشاگري) سطحي را تأييد ميکند که ايران در عملياتي درگير بوده که مستقيماً نيروهاي آمريکايي را مورد هدف قرار داده است. افشاگريها راجع به نقش ايران در شورشگري عراق ابتدا توسط نيويورک تايمز گزارش شده بود. به اين روزنامه همراه با روزنامه گاردين و الجزيره قبل از اينکه اسناد روز جمعه بر روي اينترنت گذاشته شود اجازه دسترسي به اسناد رويدادهاي جنگ عراق داده شده بود.

امروز تحليلگران بحثي راجع به نقش ايران در ارائه حمايت مخفي سياسي و تسليحاتي به شورشيان در عراق ندارند ولي در سال 2007 اين يک مسأله مهم سياسي بود.

در سپتامبر 2007 سناتور جمهوريخواه جان کايل از آريزونا و سناتور مستقل جو ليبرمن از کانتيکت پيشنهاد قطعنامهيي را در محکوميت نقش ايران در خرابکاري در عراق دادند. اين لايحه پيشنهادي خواستار در ليست قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب ايران بهعنوان يک گروه تروريستي خارجي ميشد، کاري که آقاي بوش آن را در سال 2008 انجام داد.

باراک اوباما بهعنوان يک سناتور دموکرات از ايالت ايلينويز نه تنها با اين قطعنامه در آنزمان مخالفت کرد بلکه هم‌چنين از رايي که هيلاري کلينتون که در آنزمان سناتور دموکرات از نيويورک بود در حمايت از اين اقدام کرده بود براي حمله به اعتبار ضد جنگ او در جريان مناظره علني قبل از گردهمايي حزب دموکرات در آيوا استفاده کرد.

آقاي اوباما در نامهيي به راي دهندگان در گردهمايي آيوا گفته بود، اين قطعنامه خطرناک است چرا که جرج بوش و ديک چيني ميتوانند از اين زبان براي توجيه، نگهداشتن نيروهايمان در عراق تا مادامي که ميتوانند به تهديد از سوي ايران اشاره کنند استفاده نمايند، و بهخاطر اينکه آنها ميتوانند از اين زبان براي توجيه يک حمله بر روي ايران بهعنوان بخشي از جنگ جاري در عراق استفاده کنند.

ديگر افشاگريها از ويکي ليکس شامل گزارشاتي است که نشان ميدهد نيروهاي آمريکايي در برخي از موارد براي متوقف کردن بدرفتاري با بازداشت‌شدگان توسط نيروهاي امنيتي عراق مداخله کردهاند....

 

خشم مقامات عراقي از انتشار اسناد ويکي ليکس

سايت صداي روسيه دوشنبه 3 آبان 1389(25 اكتبر 2010)

مقامات عراقي از انتشار اطلاعات طبقهبندي شده پنتاگون راجع به جنگ عراق توسط صاحبان وب سايت ويکي ليکس عصباني شدهاند. اين پروندهها که در روي اين سايت گذاشته شده ادعا ميکنند، نخستوزير نوري مالکي، جوخههاي مرگي را که بر عليه مخالفين سياسي سني و شيعي جنگيدهاند را اداره کرده است. مقامات در بغداد احساس ميکنند که اين انتشار توسط مخالفين دولت صورت گرفته است و اطلاعات در اين اسناد تماما دروغ است. پنتاگون و وزارت دفاع انگلستان نيز انتشار اسناد توسط ويکي ليکس را مورد انتقاد شديد قرار دادند. اين اسناد شماري از موارد سورفتار توسط ارتش آمريکا و نيروهاي امنيتي عراق در طي جنگ عراق را علني ساخته است. بنابر اطلاعات منتشر شده، اين جنگ که در ماه مارس 2003 شروع شد، باعث کشته شدن بيش از 109000 عراقي گشته است که دو سوم آنها غيرنظامي بودهاند.

 

ويکي ليکس: آمريکاييان بازداشتي ها را به گروه شکنجهگران عراقي تحويل ميدادند

روزنامه تلگراف دوشنبه 3 آبان 1389(25 اكتبر 2010)

 

بنا بر پرونده هايي كه جديداً منتشر شده و از وقايع نگارهاي زمان جنگ توسط ويکي ليکس است، سربازان آمريکايي در عراق بازداشتي ها را به گروه شکنجه گران بدنام تحويل ميدادند.

مدارک ظاهراً نشان ميدهد که فرماندهان آمريکا بازداشت‌شدگان را به تيپ گرگ که واحد وحشت آفرين تحت کنترل وزارت کشور است تحويل دادند.

در اسنادي که توسط نيويورک تايمز مشاهده شده يک بازجوي آمريکايي به زنداني ميگويد که: قرار است در معرض تمامي درد و رنجي که تيپ معروف به گرگ بر روي بازداشتي ها اعمال ميکند، قرارگيرد. 

در سامرا گزارشات روزانه در سال 2004 و 2005 تهاجمات مکرر سربازان آمريکايي را توصيف ميکند که بعد از آن دستگير شدگان را براي بازجويي بيشتر به تيپ گرگ تحويل ميدادند.

پيتر ماس ( peter maass ) نويسنده نيويورک تايمز که در آنزمان در سامرا بوده به گاردين گفت، در حالي‌که اعضاي تيپ گرگ زندانيان را مورد ضرب‌وشتم و شکنجه قرار ميدادند، سربازان آمريکايي، مشاوران آمريکايي در کناري مي ايستادند و کاري انجام نمي دادند.

آقاي ماس با سرهنگ جيمز استيل ( james steele )، مشاور نظامي آمريکايي تيپ گرگ مصاحبه کرد.

اين گزارشگر ادعا ميکند که اين مصاحبه در سال 2005 بواسطه ضجههاي يک زنداني مختل شد.

پروندههاي منتشر شده توسط ويکي ليکس در آخر هفته نشان داد که ارتش آمريکا يک دستور محرمانه داد که شکنجه توسط مقامات عراقي را مورد تحقيق قرار ندهند.

اما افشاگري روز يکشنبه مبني بر اينکه نيروهاي آمريکا فعالانه دستگيرشدگان را تحويل شکنجهگران معروف عراقي ميدادند، به‌طور فزايندهيي به يک تحقيقات کامل فراخوان ميدهد.

 

ايران بيشترين سهم را در افشاء ويكي ليكس دارد

تلويزيون العربيه دوشنبه 3 آبان 1389(25 اكتبر 2010)

در مدارك افشاء شده توسط ويكيليكس, ايران بيشترين سهم را دارد. بر اساس اين مدارك كه براي دومين روز جامعه جهاني را بخود مشغول كرده است ايران حامي اصلي و اول خشونت در عراق محسوب شده است.

گزارش: بر اساس افشاگري ويكيليكس ايران براي قتل مسئولين عراقي آموزش داده و طراحي مي كرده است و ازجمله طرح هايش, تهاجم به منطقه الخضرا با موشك و سلاح شيميايي بوده است. ايران بر اساس اين اسناد سلاح هايي وارد عراق كرده است كه باعث فلج اعصاب مي شود و اضافه بر اين, كاميونهاي حامل گازهاي شيميايي و موشك براي عمليات بزرگ وارد عراق مي كند. همچنين ايرانيها بصورت غير قانوني وارد عراق مي شوند و تعدادي از آنها در قتل آمريكاييها و انگليسي ها در عراق دست دارند. اين اسناد از حمايت و پشتيباني مستقيم سپاه پاسداران ايران از عمليات ترور در بصره در همكاري با نيروهايي در عراق صحبت مي كند.

سپاه پاسداران همه نيازمنديهاي نيروهاي وابسته به حزب الله, حزب فضيلت, نيروهاي سيد الشهداء و سپاه بدر براي اجراي عمليات و انفجارها در بصره را تامين مي كند و رهنمودهاي ترور را به آنها مي دهد كه در اين رهنمود نوع سلاح و نوع نشانه گيري كه بايد سر و يا گردن و يا قلب باشد را تعيين مي كند و اين رهنمودها به شيوه هاي مختلفي به آنها مي رساند تا اينكه رسانه ها و نيروهاي اطلاعاتي را گمراه كند. شبه نظاميان اطلاعات مورد نياز را به افراد مربوطه براي اجراي ماموريت مي رسانند. بر اساس اين مدارك آنچه غير قابل انتظار بوده اينكه مامورين اجراي اين ماموريت افرادي هستند كه در پليس عراق مي باشند كه آنها را در يكانهاي روابط داخلي و نهاد مبارزه با تروريزم تحميل شده اند و غالباً نهاد مبارزه با تروريزم افراد كافي براي اجراي ماموريتهايش را ندارد. بر اساس اين اسناد, ايران در تلاش براي ترور اياد علاوي دست داشته است ولي جزئيات آن گفته نشده است. همچنين ايران متهم شده است كه به عناصر انتحاري يونيفرم نظامي داده است كه در آن دوربين و دستگاههاي كنترلي نصب شده است. از اين طريق فردي كه ناظر بر كار عنصر انتحاري است كارهاي او را هنگام اجراي ماموريت دنبال مي كند و زير نظر مي گيرد و در صورتيكه نخواهد ماموريت را اجرا كند خود ناظر از طريق دستگاه كنترلي او را منفجر مي كند. خيلي از اين اسناد خاطر نشان مي كند كه ايران منبع اصلي سلاح هايي است كه عناصر مسلح در عملياتشان در داخل عراق از آن استفاده مي كنند.

 

مصاحبه الجزيره با صالح المطلک در مورد اسناد افشا شده ويکي ليکس

سايت الجزيره ـ انگليسي دوشنبه 3 آبان 1389(25 اكتبر 2010)

طي 10هفته گذشته، الجزيره با مؤسسه خبرنگاري تحقيقاتي در لندن همکاري کرده و از ميان دهها هزار نسخه سند سري که توسط ويکيليکس افشا شده، به مخفي کاري مقامات عراقي در شکنجه زندانيان پي برده است.

مجري: سؤال از جوليان آسانژ، مدير ويکيليکس: نوري مالکي نخستوزير عراق در يک کنفرانس مطبوعاتي شما را متهم به توطئه عليه انتخابات آزاد وي کرده است، واکنش شما چيست؟

جوليان آسانژ: به هيچوجه. ما در حقيقت تلاش ميکنيم به مردم عراق تاريخ واقعي اين سالها را بازگو کنيم.

 تاريخ نحوه کشته شدن خانواده و عزيزانشان و اين‌که کشورشان چه رنجي را تحمل کرده است. اين تاريخ واقعي است که مردم عراق ميتوانند از آن استفاده کنند و ببينند ميخواهند از چه کسي حمايت کنند که بر دولت آيندهشان حکومت کند.

صالح المطلک: از زماني که اين دولت کنوني سر کارآمده، من انتظار ندارم مردم عراق به حقوق خود برسند. ما ميدانيم که قضات چگونه کار ميکنند. آنها زير فشار شديد دولت هستند. قانون مستقل نيست. همه چيز در قانون به سياست وابسته است. لذا از اين دولت کنوني هيچ کاري برنخواهد آمد.

مجري: آيا در نتيجهاين افشاگري چيزي تغيير خواهد کرد؟

صالح المطلک: تا زماني که اين دولت هست، هيچ تغييري نخواهد بود. وقتي اين دولت تغيير کند، آنوقت است که خواهيم فهميد جناياتي که گزارش شده با يک ضريب بسيار بالا افشا خواهد شد.

 در آن زمان مردم عراق تمامي حقوقشان را خواهند داشت و آزادانه خواهند گفت که چه بلايي بر سر آنها آمده است. ولي اين گزارشها تنها از سوي ما بيان ميشود. مردم عراق نميتوانند به جهان بگويند بر سر اين کشور چه گذشت. ولي وقتي مردم عراق آزادانه توانستند صحبت کنند، آنوقت جهان به واقعيات جناياتي که در اين کشور رخ داد، پي خواهد برد.

مجري: چرا مردم عراق آزادانه نميتوانند بگويند در کشورشان چه ميگذرد؟

صالح المطلک: اگر بگويند به زندان خواهند افتاد. بسياري را من شخصاً ديده ام که چون هيچ کاري نکرده بودند، از زندان آزاد شدند، ولي به فجيعترين وجه شکنجه شده بودند. من از آنها پرسيدم چرا به رسانهها نميگوييد، چرا به بقيه نميگوييد، آنها ميگفتند که به آنها گفته شده اگر حرفي به کسي بزنيد، آنها را دوباره به زندان برميگردانند. به همين خاطر همه سکوت کردهاند و منتظر زماني هستند که آزادانه به دادگاه شکايات خود را بازگو کنند. آنوقت است که حرفشان را خواهند زد.

مجري: شما ميگوييد ميخواهيد دولت را تغيير دهيد، ولي انتخابات بود و يک بخش عظيمي از سنيها هم در اين دولت هستنذ. افراد زيادي هستند که ميتوانند در اين دولت تغيير ايجاد کنند. چه تغييري ميتوانند ايجاد کنند؟

صالح مطلک: ما نياز به دولتي داريم که بتواند اين کشور را تغيير دهد. انتخابات انجام شد و العراقيه بيشترين رأي را آورد و به‌طور قانوني بايد دولت را تشکيل بدهد، ولي رژيم ايران ايستاده است و راه را براي العراقيه براي تشکيل دولت بسته است. متأسفانه دولت مالکي مدتهاست که از حمايت آمريکا برخوردار بوده است. ولي شايد بعد از اين افشاگري آمريکا ديگر از مالکي حمايت نکند و از بازگشتن او به قدرت حمايت نکند. مالکي ميخواهد در اين پست بماند تا اين جنايتش را بپوشاند. اين جنايات تا زماني که اين دولت برکنار نشود، افشا نخواهد شد و يک دولت عادل و غيرفرقهيي بايد در عراق بر سر کار بيايد و به مردم نشان دهد که زندگيشان در دموکراسي چگونه ميتواند تغيير کند. ولي اکنون هيچ دموکراسي واقعي در عراق نيست، زيرا رژيم ايران تا اين حد در اين کشور دخالت ميکند و جهان چشم خود را به آنچه در اين کشور ميگذرد، بسته است.

 

آمريکا تحت فشار از اتهامات ويکي ليکس ميباشد

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 3 آبان 1389(25 اكتبر 2010)

واشينگتن روز يکشنبه براي تحقيق در مورد اسناد منتشر شده جنگ عراق توسط ويکي‌ليکس، که معاون نخست وزيرانگلستان آن را شوکه آور خواند، تحت فشاري فزاينده قرار گرفت

نيک كلگ معاون نخست ويز انگلستان اين اتهامات را بي نهايت جدي توصيف کرد و گفت مردم خواهان شنيدن پاسخ هاي آن هستند. وي به تلويزيون بي.بي.سي گفت، ما ميتوانيم افسوس بخوريم که چگونه اين اطلاعات درز کرده است اما فکر ميکنم نفس اتهاماتزده شده بينهايت جدي است. خواندن آنها مضطرب کننده است. من مفروض ميگيرم که دولت آمريکا خواهان تهيه پاسخ هاي خود ميباشد، هر چيزي که نشان دهد که قوانين پايهاي جنگ و درگيري نقض شده يا شکنجه چشمپوشي شده است، بسيار جدي است و بايد که بررسي شود. مردم خواهان شنيدن پاسخ به آنها ميباشند که در اصل اتهاماتي بسيار بسيار جدي است که فکر ميکنم براي هرکسي شوکه آور است .

هيچ پاسخ سريعي از طرف دولت اوباما به اين درخواستهاي تحقيق داده نشد و در ميان جمهوريخواهان اشتياق کمي براي بررسي دقيق در نکات نازل جنگي که توصيفي از دولت جرج بوش بود، وجود داشت.

 پيت هواکسترا نماينده عاليرتبه جمهوريخواه کنگره و عضو کميته اطلاعات به تلويزيون فاکسنيوز گفت، انتشار اين اسناد زخمهاي کهنه را باز ميکند، اگر اطلاعاتي در مورد عمل جنايتکارانهاي هست دبنال کنيد. اگر مشکلات سيستماتيک بوده آنرا دنبال کنيد، اما درجايي که چيزي نيست جنجال بپا نکنيم. در عراق بهاندازه کافي بدون بازگشت به آن عرصه وجود دارد .

اسنادي که روز جمعه منتشر شده شامل گزارشات تصويري از شکنجه، کشتن شهروندان و شرکت ايران در جنگ عراق ميباشد که سالهاي خونين و دردآور پس از حمله به رهبري آمريکا در سال 2003 را که به سرنگوني ديکتاتور صدام حسين انجاميد را مستند ميکند.

 در گزارشات ديگري کتک زدن زندانيان توسط عراقيان و کشتن زنان در نقاط بازرسي آمريکاييان تشريح شده است.

 اين پروندهها هم‌چنين يک جنگ در سايه توسط ايران با آمريکا در عراق را نشان ميدهد که ايران را متهم ميکند که از شبهنظاميان براي کشتن و دزديدن سربازان آمريکايي استفاده ميکرده است.

ديدبان حقوقبشر گفت عراق بايد در مورد گزارشاتي که مربوط به شکنجه سيستماتيک و سوء رفتاربا زندانيان بوده تحقيقات کند. ديدبان حقوقبشر اضافه کرد، دولت آمريکا بايد در مورد اين‌که نيروهاي آن با انتقال هزاران تن از دستگيرشدگان عراقي، با وجود تهديدات روشن شکنجه، به عراق تحويل داده شدهاند، تحقيق کند .

 عفو بينالملل ازواشنگتن خواستار تحقيقات در مورد اين‌که مقامات آمريکا تا چه ميزاني در مورد اين سورفتارها مطلع بودند شد. سخنگوي عفو، مالکوم اسمارت گفت اين اطلاعات داده شده باعث اين نگراني ميشود که مقامات آمريکايي مرتکب نقض جدي قوانين بينالمللي شدهاند، زماني که عجولانه هزاران تن از بازداشتي ها را به نيروهاي امنيتي عراقي که ميدانستند به شکنجه و سورفتار با بازد اشت شدگان در ابعاد به واقع تکاندهنده مشفولند، تحويل دادهاند.

 

اسناد ويکي ليکس تصوير کاملتري از جنگ به عراقيان ارائه ميدهد

لس آنجلس تايمز دوشنبه 3 آبان 1389(25 اكتبر 2010)

به قلم ليز اسلاي (liz sly) - براي عراقياني که آنجا هستند فاش سازيهاي سازمان ويکي ليکس راجع به جنگي که آنها با آن زندگي ميکنند، که اين جنگ وحشيانه و خونين بوده، مسأله غافلگير کنندهيي نبوده است.

وقتيکه عراقيها در پستهاي بازرسي نمي ايستادند آمريکاييها با بيتوجهي روي آنها آتش مي گشودند. شبهنظاميان و شورشيان در خيابانها پرسه ميزدند و اعضاي فرقه ديگر را به قتل ميرسانند. نيروهاي امنيتي عراق، مظنونين را بهطور دلخواه دستگير و شکنجه ميکردند. ايران در شبهنظاميان شيعي که مسئول مرگ هزاران تن هستند، نفوذ کرده، آنها را تسليح نموده و آنها را تحت نفوذ خود داشت. نجاح لوکن که 33سال دارد گفت، ما تمامي اين چيزها و حتي بيشتر از آن را ميدانيم. وي گفت، اين افشاگريها چيز زيادي به ما نميگويد. اگرچه اين افشاگريها حاوي هيچ مسأله تعجب انگيزي براي بيشتر عراقيان نيست، اما اين اسناد حاوي ارقامي است که پيش از اين فاش نشده بود، مانند 109032نفري که ارتش آمريکا تخمين زده است در طي جنگ تا پايان سال 2009 کشته شدهاند که شامل 66081 شهروند عادي و 15196تن از اعضاي نيروهاي امنيتي عراق است. مسألهيي که پديدار شده است تصويري از ارتش آمريکا است که چيزهاي بيشتري راجع به مقياس کشتار فرقهيي که از سال 2005 تا 2007 شدت داشت و بدرفتاريهاي نيروهاي امنيتي عراق ميدانست، که حاضر به اذعان کردن در آن زمان، نبود و مستمرا انتخاب کرده تا آنها را انکار نمايد.

اعضاي عراقيه از گزارشات درگير بودن نيروهاي امنيتي عراق در بدرفتاري در طي دوره تصدي نخستوزير نوري مالکي بهعنوان گواهي که او نبايستي دور دوم نخستوزير شود بهره بردند.   اين اتهامات در لحظه بسيار حساسي در مذاکرات روي داده است. مالکي بعد از تامين حمايت از جناحي که توسط روحاني شيعي افراطگرا مقتدي صدر پشيباني ميشود به علاوه تأييد ايران، بهعنوان محتملترين کانديد براي رياست دولت بعدي پديدار شده بود.

 

مصاحبه لري کينگ با جوليان آسانچ راجع به اسناد جنگ عراق

تلويزيون سي ان ان سه شنبه 4 آبان 1389(26 اكتبر 2010)

لري کينگ: در اواخر اين هفته، ويکي ليکس 400هزار سند جنگ عراق را فاش ساخت. او در لندن است و ما از او در اينجا استقبال مي‌کنيم. ما اين اسناد را مي‌بينيم. چه نکته‌يي در اين گزارشات حائز اهميت است که قبلش نمي‌دانستيم و بايد از آن ياد بگيريم.

ويکي ليکس: يک جواب دقيق براي اين سؤال وجود دارد. نهاد شمارش اجساد، نهادي است که اين گزارشات راجع به کشته شدن مردم عراق در رسانه‌ها را از سال 2003 جمعآوري مي‌کرده است. ما هم به اين کار پيوستيم و دريافتيم که تعداد 15هزار تلفات انساني بوده که هيچ‌گاه قبلش در جايي گزارش نشده است و البته انبوهي از ساير اطلاعاتي هست که هنوز فاش نشده‌اند.

 اما بگذاريد يادآوري کنيم که 15هزار کشته بين 2004 و پايان 2009 که ما در اين گزارشات اشاره کرده‌ايم معادل شش برابر تلفات 11سپتامبر است.

ساير اطلاعات هم به ميزان فوقالعاده‌يي هستند. در مورد ابوغريب هم ما 300 مورد شکنجه داشتيم و 284 مورد گزارش آنها هست و هزاران کيس بدرفتاري عليه بازداشتيهاي عراقي توسط دولت جديد عراق را مشاهده کرده‌ايم که اينها يا لاپوشاني شده‌اند يا مورد تحقيق قرارنگرفته‌اند و حتي آمريکا هم مداخله‌يي نکرده است.

س: اينها را چه کسي پنهان کرده است؟

ج: اين سؤال خوبي است. پنتاگون ديروز آمده و گفته است اين اطلاعات، چيزهاي جديدي نيستند و اين دقيقاً همان حرفي است که در مقابل افشاگري ما در افغانستان زدند.

البته که براي آنها جديد نيست، اما اينها براي مردم جهان جديد است. البته خودشان بهخوبي از اين جنايات آگاه بودند.

 اين گزارشات را در درونشان رفتار قابلتوجه مي‌خواندند بنابراين، اين چيزي است که ارتش آمريکا بهلحاظ داخلي آن را قابلتوجه مي‌داند بطوري که بايد آنها را ديد و ثبت نمود.

بنابراين چيزي که ما مي‌بينيم اينست که؛ مرگ شهروندان از سال 2004 شمارش مي‌شده گرچه در اطلاعيه‌هاي رسمي آمريکا مکرراً گفته شده که؛ ما توان اين را نداريم که شمار کشته‌هاي شهروندي را شمارش يا تخمين بزنيم.

 پنهان کردن اين اطلاعات، چيزهايي نيستند که شامل همه جوانب جنگ مي‌شوند. ما مي‌توانيم صدها مورد را ببينيم که آنچه به‌طور عموميگفته شده با آنچه به‌طور خصوصي بوده [متفاوت هستند]. اما اين گزارشات در واقع مربوط به خود پنتاگون و در واقع کلکسيون خاص ارتش هستند.

س: روز جمعه کريس لورنس خبرنگار ما با جف مورل سخنگوي پنتاگون صحبت کرد.

مورل: بزرگترين نگراني ما اين است که اين اطلاعات نيروهاي ما را در معرض خطري بيش از آنچه در صحنه و به‌طور ذاتي هستند قراربدهد. با اين اطلاعات تاکتيکها و روش کارها را در معرض خطر قرار مي‌دهد.

س: واکنش شما در اين مورد چيست؟

ج: پنتاگون يک خط تبليغاتي هم در عراق داشته است مبني‌بر اينکه جنگ در عراق تمام شده است. اما اگر چنين چيزي واقعيت دارد اظهارات جف مورل ديگر بي‌معني است. اما واقعيت اين است که اين اطلاعات که ما فاش کرده‌ايم هيچگونه اسامي سربازان يا حتي شهروندان عراق را شامل نمي‌شود. اما تنها جانهايي که در اينجا به خطر مي‌افتد ببخشيد تنها چيزي که به خطر مي‌افتد؛ اعتبار و آبروي سياستمداران و بوروکراتهايي است که اين سربازان را در معرض آسيب و خطر قرار داده‌اند. در واقع اين اطلاعات فاش مي‌‌کند که؛ بهجان عراقيها يعني 285هزار تلفات شهروندي و غيره طي اين جنگ آسيب وارد شده است که بنابه اين اسناد، 60درصد آنها شهروندان عراقي هستند.

س: شما گفته‌ايد که اسناد ارتش عراق که توسط ويکي ليکس منتشر شده جنايات جنگي را شامل مي‌شوند. جان کينگ خبرنگار ما از همين سخنگو يعني جف مورل روز جمعه در اين ارتباط پرسيده است که آيا اين اطلاعات سري نگهداشته شده تا چنين شواهدي به اطلاع عموم مردم نرسد اين، جوابي است که او داد:

مورل: ما تکتک اين اسناد را ديديم و کلمه به کلمه و صفحه به صفحه هيچ چيزي وجود ندارد که حاکي از ارتکاب جنايت جنگي باشد چرا که اگر چنين چيزي بود ما مدتها قبل آن را مورد تحقيق قرار داده بوديم. آنچه عواقب اين کار هست اين است که نيروهاي ما در صحنه را بيش از پيش به خطر مي‌اندازد. 300 نام افراد عراقي هست که ما فکر مي‌کنيم به‌طور خاص با فاش شدن نامشان به خطر مي‌افتند. ما اطلاعات آنها را به نيروهاي آمريکا در عراق داده‌ايم. ما در پروسه تماس با اين عراقيها هستيم تا براي سلامت آنها تلاش کنند.

س: واکنش شما به او چيست؟

ج: در ارتباط با اظهاراتي از اين قماش، اعتبار پنتاگون هم در اين ارتباط مانند کره شماليست. در اين افشاگريها که ما منتشر ساخته‌ايم هيچ نامي معلوم نيست. البته در نسخه‌هاي خود پنتاگون اين اسامي هستند که ما آنها را نياورده‌ايم. اما در ارتباط با جنايات جنگي اينها حرف ما نيست، صحبت وکلاي انگلستان را ببينيد، حقوقدانهاي حقوقبشري را ببينيد که کيسهاي بيشمار از جمله مواردي را ببينيد که عراقيها در حال تسليم هستند اما به رگبار بسته مي‌شوند، شليک به يک دختر بچه با لباس زرد که در مسير قدم مي‌زده با مسلسل تانک را مي‌توانيد ببنيد. موارد از اين قبيل بسيار بسيار زياد هستند.

 جنايات ديگري هست که در مورد وضعيت نيروهاي آمريکا وجود دارند، کنوانسيوهاي ژنو هستند که شرايط مشخصي تعيين کرده است که چطور بازداشتيها به دولتي که انتظار هست که مرتکب شکنجه بشود، تحويل داده مي‌شوند.

س: در اين جا دانيل الزبرگ تحليگر سياسي سابق پنتاگون با ماست که يک هزار برگ از اسناد تاريخي جنگ ويتنام را در سال 1971افشا کرد، شما گفتيد که 40سال منتظر بوديد تا که کسي اطلاعاتي درابعادي که شما افشاکرديد و تغيير ايجاد کرد را افشا کند، اين ويکي ليکس براي شما چه مفهومي دارد؟

دانيل الزبرگ: اين سطح متفاوتي از تصميمگيري در صحنه جنگ است، و در واقعيت امر جنايات جنگي در سطحي که اسناد خود پنتاگون آن را اعلام نميکندرا افشا ميکند، آنها 7000 برگ را علني کردند، و اين ميزاني بود که من با تکنولوژي آن روزگار خودم توانستم زيراکس کنم، و طبعاً من نميتوانستم 400هزار سند را که درعصر ديجيتالي امروز تهيه ميشود را تهيه کنم، اما آنچه که آنها افشا کردند از شروع براي فريب افکارعمومي مردم آمريکا بود به نوعي که ما را به جنگ عراق راه برد.

لذا آن نوع فريبکاري و آن تصميمگيري که در بالاترين سطح در کاخ سفيد انجام شد، در اين اسناد نيست واينها اسناد پنتاگون نيستند و به همان دليل اسناد پنتاگون هم حرف آخر را نميزدند، آنها اسناد سيا يا کاخ سفيد نبودند، اما اين اسناد مربوط به صحنه است ونشان دهنده ابعاد تاثيرات انساني اين جنگ است که تماما ً توسط پنتاگون و دولت پنهان شده بود آن هم توسط دو دولت، که هرساله به ما ميگفتند که ما نمي دانيم و حساب نکرده بوديم که چند شهروند غيرنظامي کشته شدهاند، برخلاف آنچه که در مطبوعات گفته ميشد، اکنون ميدانيم که يک فريب بوده است.

 آنها شمارش ميکردند و ميدانستند که آمار بيش از آن چيزي است که در مطبوعات گفته شده است و تا بحال اعلام کرده بودند، اما در خصوص موضوع شکنجه من بهعنوان يک مقام سابق پنتاگون، من شرمنده شدم از اين‌که جف مورل گفت که او و همکارانش هيچ چيزي از جنايت جنگي در اين اسناد مشاهده نکردهاند.

 اين جهل آنها را نسبت به پيچيدگيهاي حقوقي و اخلاقي اين موضوع و التزامات عملي بهخاطر سلامت نيروهايمان در آنجا را ميرساند.

 شکنجه که کاملاًً براي عراقيان و قربانيان آن شناخته شده است، اما براي مردم آمريکا شناخته شده نيست، اصراري که در اين دولت و دولت قبلي وجود داشت، نه تنها قانوني نيست بلکه پوشاندن آن هم غيرقانوني استو جان سربازان باقي مانده مارا نيز به خطر مياندازد و بايد متوقف شود.

واقعيت اين است که نمونههاي فراواني در آنجا وجود دارد که قانون توسط سربازان انگليسي و آمريکاي نقض شده و امروز گفتند که انگلستان اعلام کرده است که آن را دنبال خواهد کرد، که ظاهراً اين کار درآمريکا انجام نميشود.

 اما پوشاندن و انکار کردن آن چيزي است که دولت بايد توضيح دهد و اين ويکي ليکس نيست که بايد توضيح دهد که چرا اين اسناد را افشا کرده است و آنها خواستار پيگرد آن (ويکي ليکس) شوند، بلکه به عهده دولت است که بايد توضيح دهد که چرا اين کاررا انجام داده است.

س: دانيل آيا شما فکر ميکنيد که آنها توضيح خواهند داد.

دانيل الزبرگ: جف مورل که شروع خوبي نداشت، ولي او هم خطي را که روسايش بدهند را اجرا ميکند، آنچه که از اسناد پنتاگون برايم جالب است اين است که دراسناد پنتاگون هيچ خبري در مورد رئيسجمهور جانسون ومقامامت آن نبودکه من يکي از آنها بودم، آنها آن اسناد را مي نوشتند و ميدانستند که چه چيزي در آنها وجود دارد، در اين مورد گزارشات از صحنه وجود داشته است سؤال اصلي اين جاست، آيا رابرت گيتس وزير دفاع ميداند که گزارشات صحنه اين واقعيتها را افشا ميکنند که در حضور نيروهاي آمريکايي شکنجههاي وحشيانه نسبت به افرادي اعمال ميشده که ما تحويل داده بوديم.

 جلاد پيشين صدام حسين که همين اعمال وحشيانه را انجام ميداد تحقيقات ما را موجه ميکرد، آيا گيتس ميدانست و آيا اوباما، رئيسجمهور اوباما از آن مطلع است، ولي اکنون آنها ميتوانند با خواندن روزنامه‌ها مطلع شوند.

لاري کينگ: جوليان آسانج کمي قبل از انتشار اسناد انبوه جنگ عراق وي مصاحبه با آتيکا شوبرت خبرنگار سي. ان. ان را ترک کرد که از وي در مورد وجود بهم ريختگي در درون ويکي ليکس سؤال کرده بود، در مورد اتهامات مربوط به تجاوز و مسائل اخلاقي با دو زن سوئدي ازوي سؤال کرده بود؟

س: چرا به آن سؤال جواب نداديد؟

جوليان آسانج: من ترک نکردم و تمام شده بود ولي شايد بايد ترک ميکردم، ما 400هزار اسناد طبقهبندي شده را منتشر کرديم، تاريخ فوقالعادهاي از جنگ که تاکنون در تمدن ما منتشر شده بود، اين اسناد شامل آمار109هزارتن کشته ميباشد که موضوعي جدي است و به آن افراد بينهايت بياحترامي است که اولين افشاي آن اسناد را با شايعه پراکني روزنامهنگاري قاطي کرد، و سي. ان. ان بهتر از اين ميداند و معتقدم سي. ان. ان از آنجا که يک سازمان است بهتر ميداند که چه بايد بکند.

س: من فکر ميکنم او در مورد انتشار اسناد و منتشر کننده آن اسناد سؤال ميکرد، آيا شما فکر ميکنيد سؤال کردن از فردي که اطلاعات را ارائه ميدهد منصفانه نيست يا ما هم مانند سخنگوي پنتاگون هر آنچه را که رئيس آن به وي ميگويد را تکرار کنيم، ما از کجا بدانيم، ما اين را فرض ميگيريم، بنابراين ماهم مانند شما سؤال ميکنيم، تا که قابل اعتماد بودن شما را تاييد کنيم اين کار چه اشکالي دارد؟!

جوليان آسانچ: بايد روشن باشد که اين چيزها متوازن نيست و متناسب نيست، و درست نيست که دعاوي احساسي و در واقع غلط را به ميان آورد، که نسبت به مرگ 109هزار نفر موضوعات بيارزشي است، و سي. ان. ان بايد از انجام چنين کاري شرم کند، و شما لاري کينگ خودشما هم بايد به اين خاطر شرم کنيد.

 

کنفرانس مطبوعاتي مهمانپرست

 تلويزيون شبکه خبر سه شنبه 4 آبان 1389(26 اكتبر 2010)

سؤال: سايت اينترنتي ويکي ليکس اتهاماتي را عليه ايران مطرح کرده، ميخواستم نظر شما را در ارتباط با اون موارد بدونم.

مهمانپرست: راجع به اسنادي که منتشر شده ترديد و ابهام جدي وجود داره نسبت به نيات و اهدافي که اين اقدام داره دنبال ميکنه. ما فکر ميکنيم مطالبي که به ظاهر بهصورت مستقل داره منتشر ميشه داراي اهداف مشکوکي است. با توجه به اين‌که حضور جمهوري اسلامي ايران در منطقه پررنگتر از گذشته مشاهده ميشه، توسعه روابط ما با کشورهايي که در منطقه خليجفارس هستند از هميشه داره قويتر و نزديکتر داره برنامه‌هايش رو دنبال ميکنه. حضور رياست محترم جمهوري در لبنان و بحث همکاريهاي گسترده اقتصادي، فرهنگي و سياسي در آينده و همينطور انتخاباتي که در عراق برگزار شد و تشکيل دولت مردمي عراق رو در آينده نزديک بهدنبال خواهد داشت از جمله اهداف انتشار اين اسناد هست که معلوم نيست با چه نياتي توسط چه کساني و با چه ارتباطي داره دنبال ميشه. اون چيزي که مسلمه اين است که به هيچوجه مطالب منتشر شده در اين اسناد و اتهاماتي که وارد شده به کشور ما مورد تأييد نيست، اينها انگيزههاي سياسي خاصي رو دنبال ميکنه و حرکت شيطنتآميزي است ما بهشدت با اينگونه بياخلاقيها مقابله خواهيم کرد و به هيچوجه اون رو مورد تأييد قرار نخواهيم داد.

 

ايران به شبهنظاميان عراقي تسليحات شيميايي داده بود

ديلي تلگراف سه شنبه 4 آبان 1389(26 اكتبر 2010)

ايران به شبهنظاميان عراقي براي حمله بر عليه اهداف غيرنظامي و آمريکايي تسليحات شيميايي داده بود. بنابرگزارشاتي که در پروندهها ميباشد، راکتهاي ايراني با عوامل گاز فلج کننده اعصاب بعنوان تهديدي براي نيروهاي آمريکايي و انگليسي در طي جنگ عراق شناخته شدهاند.

 

بنابر ارزيابيهاي ويکي ليکس، نيروهايي که توسط ايران حمايت ميشدند براي شورشياني که به نيروهاي ائتلاف حمله ميکردند جليقههاي انفجاري تامين ميکردند و نوع جديدي از جليقههاي انفجاري را براي القاعده درست کرده بودند. اين اسناد ادعا ميکنند که افسران اطلاعاتي ايران در داخل عراق، در يک نقطه، با شبهنظاميان محلي پستهاي بازرسي را کنترل ميکردند، و تبادل آتشي را در مرز توضيح ميدهد که در آن نيروهاي آمريکايي يک نگهبان مرزي ايران را با شليک به قتل رساندند و سپس در حالي‌که به پايگاه خود برمي گشتند زير حمله گسترده قرار گرفتند.

نيروهاي عراقي به‌طور سيستماتيک زندانيان از جمله زنان و کودکان را مورد ضرب‌وشتم و شکنجه قرار ميدادند. نيروهاي آمريکايي افراد دستگير شده را به جوخه شکنجه بدنام تيپ گرگ، يک واحد مخوف که توسط وزارت کشور عراق کنترل ميشود تحويل ميدادند.

 

 

گزارشات جنگ عراق مدعي ميشود که ايران سلاح شيميايي وارد عراق کرده است

ديلي تلگراف سه شنبه 4 آبان 1389(26 اكتبر 2010)

به قلم نيک کولينز: مدارکي که توسط ويکي ليکس منتشر شده است ادعا ميکند ايران به شبهنظاميان عراق سلاح شيميايي ميداده است تا آن را عليه شهروندان و آمريکاييها استفاده کنند.

مطابق يکي از گزارشاتي که در پروندهها آمده است، موشکهاي ايران که توان فلج کننده داشتهاند در حين جنگ بهعنوان تهديد عليه نيروهاي آمريکايي و انگليسيي محسوب ميشدند.

در مدارکي که ويکي ليکس شب جمعه منتشر کرد، ميان 400 هزار سند گزارش مربوط به موشکها برجسته شده بود.

در اين گزارش آمده است که در 17ژانويه 2006 يک گروه شبهنظامي عراقي توانست 50 عدد موشک فلج کنند از قاچاقچيان اسلحه بخرد.

در آن آمده است که اين موشکها ميتواند شرايط فلج کنند، همانطور که زهر مار گزيدگي به وجود ميآورد، ايجاد نمايد.

نام اين گروه که موشکهاي 82 ميلي متري خريدهاند، آش شاميه ميباشد که اين نام توسط مقامات اطلاعاتي ثبت نشده است.

اين مدارک نشان ميدهد که مهمات مربوطه از ايران آمده است و به مقصد بصره ميرفت.

مطابق اين مدارک ماموران ايران طرح داشتند تا ماشيني را به مواد منفجره و مواد شيميايي زهر آلود مجهز کنند تا با آن به منطقه سبز بغداد حمله نمايند.

يک خودروي جميس سياه رنگ، مانند همانهاي که توسط مقامات آمريکايي و پيمان کاران استفاده ميشود، قرار بود که در يک نقطه ايست و بازرسي منفجر شود و باعث گردد که اين گاز در سراسر اين منطقه امن پراکنده شود.

درگزارشات جنگ مدارکي وجود دارد که به قاچاق سلاح و حملاتي که از سوي تهران هما هنگ شده است اشاره ميکند، و حتي ادعا ميکند که عناصر ايراني ديکته ميکردهاند که اهداف ترور در کجا ميبايد کشته شوند.

افشاگري ويکي ليکس و نقش سپاه پاسداران در عراق. - روزنامه المشرق 4/8/89: . سايت ويکي ليکس اسناد سري را فاش ساخت که سخن از نقض حقوقبشر و تجاوزات در جنگ آمريکا عليه عراق را نشان ميدهد. و نيروهاي آمريکايي چشم خود را نسبت به خيلي از اين تجاوزات و نقض هايي که صورت ميگرفت بسته بودند. اين اسناد نشان ميدهد که ايران شبهنظاميان زيادي (در عراق- م) دارد که تحت امرش ميباشند و از رژيم ايران دستورات خود را دريافت ميکنند. به‌ويژه در استان بصره (رژيم ايران داراي نفوذ بيشتري است- م) اين اسناد نشان ميدهد که سپاه پاسداران ايران و به‌ويژه سپاه قدس دست در قاچاق سلاح به عراق دارند.

 

استقبال مردم عراق از اسناد ويکي ليکس

تلويزيون سي ان ان سه شنبه 4 آبان 1389(26 اكتبر 2010)

25اکتبر 2010، گزارش خبري، جاناتان من، مجري: سايت افشاگر ويکي ليکس اسناد نظامي را فاش کرده که شامل گزارشات دقيقي است مبني بر اينکه نيروهاي امنيتي عراق، از جمله يک تيپ مخوف معروف به تيپ گرگ، به‌طور سيستماتيک با زندانيان بدرفتاري کرده و اينکه نيروهاي آمريکايي از آن مطلع بودند نگاهي به اين تصاوير که توسط فيلمبردار سي. ان. ان در سال 2005 گرفته شده بکنيد. اين تصاوير، ناراحت کننده هستند، اما اگر همراه با ما به آن نگاه کنيد، خواهيد ديد که پليس عراق در حال کشيدن و هل دادن يک زنداني بر روي زمين است و در همين حال يک افسر پليس در حال لگد زدن بهسر او است، و يک پليس ديگر ميگويد او را نزن، اما ضرب و شتم آنها ادامه پيدا ميکند. چند تن از نيروهاي آمريکايي هم در آن نزديکي هستند و ميتوان آنها را ديد. يکي از آنها سعي ميکند اوضاع را آرام کند

اين افشاگريها تا چه حد براي عراقيان غيرمنتظره است؟

محمد جمجوم، خبرنگار از عراق: بهمحض اينکه اين اسناد منتشر شدند، ما شروع به گفتگو با عراقيان کرديم و آنها به ما ميگفتند که با ديدن اين اسناد، شگفتزده نشدهاند. آنها مدتهاست معتقدند که، تا آن‌جا که به تعداد کشتههاي غيرنظامي طي چند سال گذشته برميگردد، خيلي فراتر از آن چيزي است که در گذشته، يا توسط آمريکا و يا دولت عراق اعلام شده بود. آنها بر اين باور هستند که موارد شکنجه و بدرفتاري خيلي بيشتر از آن چيزي است که گزارش شده و فکر ميکنند که بايد يک تحقيق کامل انجام شود. بنابراين، اسناد ويکي ليکس آنها را متعجب نکرده است و نسبت به افشاي اين اسناد هم خشمگين نيستند. آنها در واقع از اين تعجب ميکنند که بقيه جهان، با ديدن اين اسناد شوکه شدهاند. ما با عراقيان در خيابانها صحبت کرديم و از آنها سؤال کرديم که نظرشان چيست. حرف ديگري که آنها داشتند اين بود:

يک مرد عراقي: ما ميخواهيم که اين اسناد منتشر شوند تا عراقيان بتوانند خواستار حقوقشان شوند و بخواهند که اين حقوق به آنها برگردانده شود. حقوقي که از دست دادهاند، و اين اسناد آن را تضمين ميکند.

يک مرد عراقي ديگر: من فکر ميکنم که اين افشاگري در يک زمانبندي اعلام شده که مانعي بر سر روند سياسي ايجاد ميکند. اين غيرقابل قبول است. ما ميخواهيم که اين پروسه سياسي به پايان برسد و کساني که در اين خشونتها، که در اسناد مزبور آمده، مشارکت داشتهاند، تنبيه شوند.

خبرنگار: بله، برخي از عراقيان، زمانبندي اين افشاگري را مورد سؤال قرار ميدادند و اينکه آيا يک انگيزه سياسي در پشت آن بوده يا نه. اما آنها به‌طور واقعي، اغلب، ميگفتند که بيرون آمدن اين اسناد، امر خوبي است چرا که عراقيان قادر خواهند شد تا به حوادثي که رخ داده بنگرند و حقايقي که در پشت اين حوادث بوده را دريابند .

مجري: حوادثي که در اين اسناد آمده به سالها قبل برميگردد. آيا مردم، امروز هم هنوز، از وزارت کشور بيم دارند، آيا از تيپ گرگ و آنهايي که هنوز در اين وزارتخانه بر سر کار هستند، ميترسند؟

خبرنگار: مردمي که ما با آنها صحبت کرديم، به ما گفتند که بله، هنوز ميترسند. آنها تنها از تيپ گرگ يا از وزارت کشور نميترسند، آنها از وزارت دفاع ميترسند، از نيروهاي امنيتي ميترسند، از ارتش ميترسند، از پليس ميترسند، منظورم اين است که، عرصههاي خيلي زيادي در اين‌جا وجود دارد که آنها ميترسند مورد بدرفتاري قرار بگيرند، يا به‌طور ناعادلانهاي به زندان بيفتند، واهمههاي زيادي هنوز در اين‌جا وجود دارد، آن هم با وجوديکه دولت در اين‌جا ميگويد که سعي ميکند، امنيت آنها را تامين نمايد. حال، تنها براي اينکه به شما بگويم دامنه اين واهمهها تا کجا است، بايد اضافه کنم که تنها شهروندان عادي عراقي را در بر نميگيرد. ما کمي پيشتر با يک سياستمدار سني عراقي صحبت کرديم و او حاضر نبود نامش را بدهد، زيرا بيم داشت که مورد تلافيجويي قرار بگيرد. او گفت که معتقد است اين تيپ گرگ هنوز وجود دارد، همان تيپي که از آن ميترسند، البته ابعاد فعاليتهاي آن مانند گذشته نيست، ميزان بدرفتاريها مانند گذشته نيست، و تعداد جوخهها مرگ بهاندازه قبل، در خيابانها و مناطق خاصي در بغداد نيست، اما هنوز هست و وجود دارد و هنوز فرقهگرايي در جريان است، شکنجه هست، و بايد جلوي آن گرفته شود.

 

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران شنبه ۱۰ مهر

بی بی سی

"احتمال وقوع فتنه اقتصادی" تیتر اول مردم سالاریاست. کیهان در عنوان اصلی خود از زبان فرمانده نیروی انتظامی نوشته "فتنه گران اقتصادی در خدمت پروژه تحریم"، رسالت از قول ائمه جمعه نوشته "قوه قضاییه سران فتنه را مجازات کند"، ابتکار "هشدار به اعتصاب کنندگان" را در صدر اخبار خود آورده و ایرانخبر داده "تب سکه طلا و دلار فرونشست".

"پایان بحران هشت ماهه سیاسی عراق" تیتر اول حمایت است و "میلیون ها دلار از جیب مالیات دهندگان آمریکائی به جیب طالبان ریخته شد" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامیاست.

"عرصه نامحدود سکه و ارز از امروز" عنوان اول جام جم است، "چشم مشتاقان و مضطربان به صعود ارز در بازار" گزارش اصلی سیاست روز است، دنیای اقتصاد از قول رییس بانک مرکزی نوشته "هدف رسمی دلار 1060 تومان است" و جهان صنعت پرسیده عامل گرانی ارز کیست "دولت با سفته بازان".

"بسیج در صحنه انتخابات چرا به صحنه آمد" سئوالی از فرمانده سپاه عنوان یک روزنامه خبر است، "تجهیز پزشكان به وسایل دفاع شخصی" گزارش اصلی تهران امروزاست، فرهیختگان خبر داده "بنزین از آبان گران می شود" و آرمان از "انتقاد مراجع تقلید از واردات بی رویه" نوشته است.

گزیده مقالات

نخبگان علیه نظام

کیهان در سرمقاله خود ادعا کرده که در طول 31 سال گذشته بگومگوهای فراوانی در حوزه نخبگان پیرامون نظام سیاسی شاهد بوده ایم در این میان بخشی از نخبگان نظام ناپذیر بوده اند و شیرین اینكه فراوان پیش آمده كه این نخبگان نظام ناپذیر مناصب رسمی نظام جمهوری اسلامی را - حتی در سطح رئیس یك قوه- اشغال كرده اند. اما در طول این 31 سال هیچگاه توده های مردم در مورد حقانیت نظام و لزوم پیروی از آن تردید نكرده اند.

این مقاله با اشاره به نخبگان مذهبی- نظیر آیت الله ها سید كاظم شریعتمداری و حسینعلی منتظری- یا بخش هایی از نخبگان سیاسی- نظیر ابوالحسن بنی صدر، میرحسین موسوی و سیدمحمد خاتمی- آنان را کسانی خوانده که با نظام در ستیز بوده اند.

نتیجه گیری کیهان این است که گاهی اوقات لجاجت بعضی از نخبگان كار را به جایی می رساند كه صرف وقت برای ایجاد وحدت میان آنان و نظام سیاسی نوعی وقت تلف كردن به حساب می آید. از این رو باید به كسانی كه دلسوزانه و مشفقانه از وحدت و همگرایی این گروه سیاسی با آن گروه سیاسی حرف می زنند گفت "سعیكم مشكور" ولی بهتر این است كه برای افزایش رضامندی مردم از نظام و فهم عمیق تر آنان از مصالح و مفاسد نظام گام بردارند كه این یكی "نقد سهل" است و آن "نسیه دشوار".

انتقاد از لاریجانی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود از رییس قوه قضائیه به خاطر سخنانی که درباره وقف دانشگاه آزاد و خطاب به هاشمی رفسنجانی گفته انتقاد کرده و نوشته افراد زیادی در این ایام با زبانی خارج از چارچوب‌های متناسب با بزرگان درباره آقای هاشمی رفسنجانی سخن گفته‌اند كه ما پرداختن به آنها و اظهاراتشان را نوعی اتلاف وقت میدانیم. اما كسی در جایگاه رئیس قوه قضائیه، در كسوت روحانیت، از خانواده ریشه ‌دار روحانیت حساب جدائی دارد.

نویسنده این مقاله ضمن تجلیل از خدمات هاشمی رفسنجانی نوشته وی "در دو نهاد مهم یعنی مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری رئیس شماست، انتظار اینست كه شما درباره ایشان و هر بزرگ دیگری محترمانه سخن بگوئید و در جلسات رسمی از الفاظ و عباراتی استفاده نكنید كه بكارگیری آنها در شأن كسی كه در جایگاه شما قرار دارد نیست. شاید زیره به كرمان بردن باشد كه به شما گفته شود: "بزرگش نخوانند اهل خرد - كه نام بزرگان به زشتی برد."

سرمقاله جمهوری اسلامی با اشاره به تاکید چندی قبل آیت الله لاریجانی که از رییس جمهور خواسته بود ادبیاتش متین و فاخر و با تعابیر جا افتاده باشد پرسیده اكنون چه شده است كه آن ناصح ناقد نافذ، خود در دام "رطب خورده منع رطب كی تواند كند" گرفتار آمده است؟

مقاله با این تاکید به پایان می رسد به كار بردن كلمه "منبطل" که در هیچیك از كتب لغت وجود ندارد و از اختراعات شما محسوب می‌شود، نویسنده این سطور را دچار این سئوال كرده است كه نكند رئیس محترم قوه قضائیه تصور كرده‌اند مسند قاضی القضاتی این قدرت را نیز به ایشان میدهد كه هر صیغه ‌ای را به هر بابی كه می‌خواهند ببرند و هر اصطلاحی كه مایل هستند را استخراج كنند؟!

نقد کیهان از وقف دانشگاه آزاد

مدیر روزنامه کیهان در یادداشت خود به نقد گفته های رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد وقف دانشگاه آزاد اشاره کرده و آن جا که وی این وقف را درست و بر اساس تشخیص چهار مجتهد خوانده که عبارتند از موسوی اردبیلی، هاشمی رفسنجانی، حسن خمینی و آیت الله بجنوردی نوشتهنگارنده فقیه نیست و مخاطب آقای هاشمی رفسنجانی نیز فقط "فقها" نبوده اند. بلكه چگونگی وقف دانشگاه آزاد اسلامی را برای افكارعمومی توضیح داده اند، بنابراین نگارنده نیز به عنوان یكی از مخاطبان عمومی ایشان درباره توضیحاتی كه ارائه داده اند گفتنی هایی دارد.

حسین شریعتمداری با قاطعیت اظهار نظر کرده که رهبر، برخلاف آنچه ادعا شده با وقف دانشگاه آزاد موافق نیست و نوشته علاوه بر موانع قانونی كه در این زمینه وجود دارد، نظر فقهی معظم له نیز با وقف دانشگاه آزاد مغایرت دارد. در این نكته بیش از این وارد نمی شویم و فقط بر قطعی بودن مخالفت آقا با وقف یاد شده تاكید می ورزیم.

نویسنده یادداشت روز کیهان ضمن آن که نظر چهار مجتهد به علت آن که در هیات موسس دانشگاه آزاد هستند مورد مناقشه است نوشته حضرت آیت الله موسوی بجنوردی كه از وی به عنوان "ناظر بر شرعی بودن وقف" یاد شده نیز، سابقه نه چندان هوشمندانه "دانشگاه جعلی هاوایی" را با خود دارند.

ارز و سفته بازی

جهان صنعت در گزارش اصلی خود نوشته افزایش نرخ ارز درروزهای گذشته بازار سفته بازی ایجاد کرده بود به طوری که دلار تا 1220 تومان نیز رسید. اگرچه بازار دیروز تعطیل بود اما باید دید که سیاست‌هایی که آقای رییس کل [بانک مرکزی] وعده داده این هفته منجر به کاهش نرخ ارز می‌شود؟

به گزارش این روزنامه وعده کاهش نرخ ارز و کنترل بازار در شرایطی از سوی بانک مرکزی مطرح می‌شود که در بازار جهانی قیمت دلار و سایر ارزها کاهش یافته است. با این حال مسوولان بانک مرکزی عنوان می‌کنند که با عرضه ارزهای مورد تقاضای بازار می‌توانند نرخ دلار را به 1060 تومان برسانند.

جهان صنعت یادآوری کرده دولت در هفته جاری و هفته‌های بعد قصد عرضه اوراق مشارکت به بازار را دارد. افزایش قیمت ارزها از جهاتی به نفع دولت است تا علاوه برآنکه نقدینگی سرگردان این بازار را به دولت برمی‌گرداند از سویی موجب از دست رفتن جاذبه این بازار برای سفته بازان می شود و در واقع دولت به دنبال مشتری برای اوراق مشارکت است که بانک‌ها به زودی عرضه می‌کنند.

چرا این همه پول؟

ابتکار در سرمقاله خود نوشته در کشورهای صنعتی میانگین پول نقد در خرده فروشی‌ها، املاک، کارخانجات، نفت و طلا چیزی حدود 10درصد می‌باشد و بقیه آن وام است به عبارت ساده تر اقتصاد در کشورهای پیشرفته بر اساس وام می‌چرخد اما در کشورما این عدد بر عکس است یعنی 90 درصد زندگی مردم و اقتصاد برپایه پول نقد است و ده درصد آن بر اساس وام و اعتبار می‌باشد. پس انگیزه افزایش ناگهانی شاخص‌های سهام بورس،طلا و ارز در کشور ما چیست؟

نویسنده این مقاله افزوده در شرایط فعلی،تورم بر فراز آمارهای رسمی و غیر رسمی به عنوان یک واقعیت خود را بر زندگی مردم هر روز بیشتر تحمیل می‌کند و بدانیم تورم مالیاتی است که از جیب فقرا برداشت و به جیب اغنیاء ریخته می‌شود بنابراین اقتصاد تورم زده با عدالت فرسنگ‌ها فاصله دارد و راه حل‌های مقطعی، شتابزده و غیر جامع که محصول دوران اضطرار می‌باشد جوابگوی بحران‌های به وجود آمده نیستند.

سرمقاله ابتکار تاکید کرده بخش‌های مختلف اقتصاد جزایر منفک از هم نیست که هر کدام تابع یک نوع سیاست باشد.مجموعه سیاست‌ها و برنامه‌ها می‌بایست مجموعه اقتصاد کشور را به حرکت درآورد. اگر علایم بهبودی، رشد و توسعه اقتصاد خود را نشان دهد آنگاه می ‌توان به آینده امیدوار شد.

ارز بیدار شد

نازنین نامور در گزارشی در سیاست روز نوشته نرخ ارز در بازار كشور در هفته گذشته ناگهان از خواب طولانی خود برخاست و به یك باره مسیری را طی كرد كه بسیار غیر منتظره بود. به گونه ا‌ی كه تنها ظرف چند روز قیمت برابری ارز های مطرح كشور به نحو چشم گیری افزایش یافت.

به نوشته این گزارش جدا از رشته عواملی كه به فزونی نرخ ارز، آن هم فقط ظرف جند روز انجامیده است، برخی از كارشناسان این تغییر نرخ را بسیار مثبت ارزیابی می كنند و براین باورند كه مجموعه این تحولات، چشم انداز های مناسب تری را پیش روی اقتصاد كشور می گشاید .

سیاست روز نوشته بر اساس پیش بینی این دسته از كارشناسان صعود نرخ برابری ارز با ارز های موجود در كشور در نخستین گام باعث می شود روند واردات به شتاب بیشتری به سوی توازن و تعادل حركت كند. از سوی دیگر با وقوع اتفاق های تازه در بازار ارز بیش از گذشته، زمینه صادرات كالا های ساخت داخل فراهم تر می شود.

تحریم هراسی

رسالت در سرمقاله خود با اشاره به تحریم هشت تن از مقامات نظامی و دولتی توسط آمریکا به اجرای قانون هفدمند کردن یارانه ها و این گمانه زنی که معترضان به انتخابات ریاست جمهوری گذشته قصد دارند مردم را نومید کنند نوشته "وظیفه نخبگان و خبرگان جامعه و نیز اهل رسانه و قلم است كه نگذارند فجایعی كه سال گذشته توسط اهل فتنه رخ داد از حافظه تاریخی ملت پاک شود".

روزنامه هوادار دولت گمانی زنی کرده که اهل فتنه از یك سو با سیاست "تحریم هراسی" مشغول همزبانی با دشمن برای خالی كردن دل مردم هستند و از سوی دیگر با اخلال در هدفمند كردن یارانه‌ها می خواهند مردم و نظام را از انجام یک پروژه خطیر ملی كه برای كارآمدی نظام اقتصادی كشور ضروری است، منصرف كنند.

سرمقاله رسالت با استناد به گفته های وزیر اطلاعات نوشته "جریان فتنه در داخل و خارج كشور سعی می‌كند در بین مردم درباره اجرای هدفمند یارانه‌ها با القای نا امیدی، آنها را از اجرای قانون بترساند این جریان قصد دارد از طریق اخلال در اجرای هدفمند یارانه ها كارآمدی دولت را زیر سئوال ببرد. لذا دولت و مردم بویژه مجلس باید با پشتیبانی از دولت جلوی این اخلال را بگیرد".

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۱۱ مهر

بی بی سی

"طلا در انتظار آرامش، دلار همچنان سردرگم" گزارش اصلی خبر است، " بانک مرکزی: قیمت سکه و دلار این هفته کاهش می یابد" عنوان اول جام جم و جهان صنعت از "پرداخت طلب چهار بانک از ذخیره ارزی" خبر داده است.

ایران نوشته است: "یارانه نقدی از هفته آینده واریز می‌شود". "اجرای ناگهانی اصلاح قیمت‌ها" گزارش اصلی دنیای اقتصاداست.

"پایان کمای سیاسی در عراق" عنوان اصلی مردم سالاریاست، خراسان در تیتر اول خود از قول رویترز نوشته "توتال، شل، انی و استات اویل درخواست آمریکا را برای تحریم ایران رد کردند" و تهران امروز از "چهار غول‌ نفتی در مقابل آمریكا" نوشته است.

کیهان و جمهوری اسلامی از زبان رهبر جمهوری اسلامی نوشته اند: "تلاش آمریکا علیه محور مقاومت هرگز به نتیجه نمی رسد". حمایت همین خبر را با تیتر "روند خوب همکاری ایران و سوریه پربارتر ادامه می یابد" منعکس کرده و آفرینش نوشته "روابط ایران و سوریه دارای استحکامی بی نظیرست".

رسالت از قول ائمه جمعه نوشته "قوه قضاییه سران فتنه را مجازات کند"، "نقض آشكار معاهده الجزایر با تحریم 8 مقام ایرانی" تیتر اول سیاست روزاست، ابتکار "ادامه جنگ در سینمای ایران" را با اهمیت دیده و "مقصران کوی دانشگاه و سبحان شناسائی شده اند" عنوان اصلی آرمان است.

گزیده مقالات

تحریم آمریکا

نعمت احمدی در سرمقاله آرمان نوشته ایالات متحده سال‌هاست که نسبت به خیلی از کشورها مثل کره شمالی، کوبا و تا زمانی که روابطش با چین به حالت عادی بازنگشته بود، نسبت به چین، تحریم‌های یک طرفه‌ای وضع کرد که این تحریم‌ها مطابق با مواد 40 و 42 منشور سازمان ملل متحد نیست. اگر تحریم‌هایی از این دست را شورای امنیت یا دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی وضع کند، آن وقت هم حقوق بین الملل مجوزش را داده و هم از سوی سازمان ملل معتبر شناخته می‌شود.

به نوشته این حقوقدان تحریم‌های یک‌جانبه کشورها با این که پشتوانه حقوق بین المللی ندارد و تابع مقررات بین المللی نیست اما مسبوق به سابقه است و کشورها چنین تحریم‌های یک‌جانبه‌ای را اعمال می‌کنند و اثر آن به شرایط کشور وضع کننده و کشور مورد تحریم بستگی دارد. کما این که در مورد تحریم بنزین، گرچه سازمان ملل چنین تحریمی‌ را علیه ایران وضع نکرده اما ایالات متحده این تحریم را اعمال و اجرا می‌کند و به کشورهای دیگر هم فشار آورده که فروش بنزین را به ایران متوقف کنند.

مقاله آرمان نتیجه گرفته تحریم‌های یک‌جانبه صرف نظر از این که موافق با مقررات و قواعد حقوق بین الملل باشد یا مخالف، صورت عملیاتی به خود می‌گیرد . واژه تحریم اشخاص برای اولین بار وارد ادبیات حقوقی ما شده است. این مسئله توجیه حقوق بین المللی ندارد .این بیانیه را دولت آمریکا صادر کرده است و مبین یک وضعیت داخلی است.

دیپلماسی پولی

امید ملكی در تهران امروز جمله ای را نقل کرده که چنین است "روز گذشته در دیدار با معاون رئیس‌جمهور آمریکا گفتم ما روابط مهم و تاریخی با ایران داریم و با این کشور همسایه و دارای منافع مشترکی هستیم و قطعا وی از این سخن من خوشش نیامده است اما ما با هیچ‌کس تعارف نداریم.

نویسنده بعد از این تاکید کرده این سخنان نه از سوی بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه و نه هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا بیان شده است بلکه اظهارات شیخ محمد حاکم دوبی و نخست‌وزیر امارات عربی متحده در دیدار با رئیس جمهوری ایران در اردیبهشت ماه 1386 است که از 10 روز پیش تا کنون کشورش به عنوان مهم ترین مرکز فشار بر بازرگانی خارجی ایران شناخته می‌شود.

به نوشته تهران امروز سیاست‌های پولی به آن دسته از سیاست‌هایی گفته می‌شود که دولت سعی می کند تا با کاربست آنها ازطریق تغییر و کنترل درحجم پول و تغییر درسطح و ساختار نرخ بهره یا سایر شرایط اعطای اعتبار و تسهیلات مالی، به اهداف معین اقتصادی خود نایل شود. اگر قائل به نظریه های اجتماعی در سیاست بین الملل باشیم، می‌توان ما به ازای سیاست های مالی و پولی در سیاستگذاری عمومی را در روابط بین الملل دیپلماسی مالی و دیپلماسی پولی خواند.

خط و نشان برای همه

کیهان در سرمقاله خود نوشته چه فرقی می كند كدام عنوان را داشته باشی، حجت الاسلام و آیت الله یا مهندس و دكتر؟ معمم باشی یا مكلا؟ در حلقه الف باشی یا دسته ب و گروه ج؟ مجمعی باشی یا مجلسی و دولتی و قضایی؟ پنجاه هزار رأی آورده باشی یا 10 میلیون و 20 میلیون؟ اصلا رأی آورده باشی یا مردم به تو رأی نداده باشند؟ احمدی نژاد و هاشمی رفسنجانی و لاریجانی و قالیباف و رضایی باشی یا خاتمی و كروبی و موسوی و بنی صدر و عمرو و زید؟ مگر نام و عنوان و جایگاه و سابقه و شهرت، فرد را بیمه و واكسینه می كند از اینكه با انواع هیجان های بیرونی و درونی آزموده نشود؟

به نظر کیهان آنچه بیش از هر زمان دیگر ضرورت دارد مراقبت از تبدیل شدن به تكیه گاه اهرم فشار دشمن است، چه آنها كه در دولت و مجلس و دستگاه قضایی و مجمع تشخیص مصلحت حضور دارند و چه دیگرانی كه منتقدان هر كدام از این مجموعه ها به شمار می آیند.

و سرانجام این که: نقدها باید اضلاع جبهه انقلاب- آنها را كه به اصول آن یعنی اسلام، ولایت و رهبری، قانون اساسی و مرزبندی با دشمنان وفادارند- به هم نزدیكتر كند و به الفت و وحدت ذیل رهنمودهای رهبری رهنمون سازد.

یک اقتصاد بی سابقه

فرشاد مومنی در مقاله ای پیرامون مشکلات ساختاری اقتصاد ایران در آرمان نوشته تنها در دوران جنگ هشت ساله پدیده‌ منحصر به فرد در طول تاریخ ایران اتفاق افتاد که شایسته ردگیری عمیق و عالمانه پژوهشگران است چرا که هیچ بیماری همه گیر و مهلکی رخ نداد در حالی که در جنگ جهانی دوم که تنها بادی از جنگ به چهره اقتصاد و جامعه ایران خورده شد، همین منشأ‌ بروز تعداد قابل ملاحظه‌ای از اپیدمی‌ها و قحطی‌ها در مناطق گوناگون كشورمان شد.

به نوشته این اقتصاددان گرچه برای حصول چنین دستاوردی هزاران نفر شبانه‌روز تلاش‌های گسترده‌ای را در سراسر كشور انجام دادند اما سهم شهید دكتر بهشتی، میرمصطفی عالی‌نسب و رئیس‌جمهور محمدعلی رجایی و همه نخست‌وزیران پس از وی استثنایی و كم‌نظیر است.

مقاله آرمان اشاره می کند از این قبیل امور كه یا اصلاً گزارش مكتوب جامعی درباره‌اش منتشر نشده و هیچ كتاب یا مقاله‌ای درباره آن نوشته نشده، در این دوره كم نیستند. ولی همه این بی‌توجهی‌ها چیزی از عظمت هیچ‌كدام از آنها كم نمی کند.

اوضاع اشتغال در آمار بیكاری

سرمقاله دنیای اقتصاد با این تاکید آغاز می شود که نرخ بیکاری در کنار نرخ تورم و نرخ رشد اقتصادی، یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصاد کلان است که مسیر حرکت اقتصاد را نشان می‌دهد. نرخ پایین بیکاری در سه سال گذشته نویدبخش این است که بازار کار کشور از وضعیت نسبتا مناسبی برخوردار بوده است. آیا واقعا این چنین است؟ همزمان با کاهش نرخ بیکاری، برای میزان اشتغال در کشور چه اتفاقی افتاده است؟

نویسنده این مقاله تاکید می کند طول سه سال گذشته، میزان اشتغال کشور در وضعیت نامناسبی بوده‌است. اما آمار نرخ بیکاری را با میزان ایجاد اشتغال در کشور باید سنجید تا واقعیت‌ها نمایان خواهد شد چنان که در سال 86 حدود 289 هزار شغل ایجاد شده و در سال 87 نه تنها شغلی ایجاد نشده، بلکه 592 هزار شغل از دست رفته و در نهایت در سال 88 معادل 491 هزار شغل ایجاد شده است.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید دارد که جالب‌ترین نکته مربوط به سال 87 است. در سال 87 نرخ بیکاری به 4/10 درصد رسید که به جز سال 1383، کمترین میزان نرخ بیکاری در طول دهه گذشته از سال 1376 بوده‌است. اما همزمان با کاهش نرخ بیکاری به پایین‌ترین سطوح، بازار کار ایران یکی از بحرانی‌ترین سال‌ها را تجربه كرد؛ چراکه در سال 87، نه تنها شغلی در اقتصاد ایران ایجاد نشده، بلکه 592 هزار شغل از دست رفته است!

حرکت لاک‌پشتی بانکداری الکترونیکی‌

فریبرز مسعودی‌ در سرمقاله جهان صنعت از پیشرفت بانکداری الکترونیک در جهان و کندی آن در ایران نوشته و یادآور شده که در صورت استفاده فراگیر از بانکداری الکترونیک سالانه میلیاردها تومان هزینه چاپ اسکناس و قبض‌های گوناگون آب، برق، تلفن و صرف میلیون‌ها ساعت وقت مردم در بانک‌ها و ترافیک صرفه‌جویی خواهد شد اما سهم ایران در این میان چقدر است؟

به نوشته این مقاله از حدود 37 میلیون دستگاه خودپرداز در جهان سهم ایران چیزی حدود 300 هزار دستگاه است که البته این تعدادی است که طبق برنامه تا سال 89 قرار بوده نصب شود. همچنین هنوز کمتر از 10 میلیون کارت اعتباری در ایران وجود دارد اما چرا بانکداری الکترونیک در ایران گسترش نیافته است؟

سرمقاله جهان صنعت مهم‌ترین چالش‌های بانکداری الکترونیک در ایران را مشکل زیرساخت مخابراتی و مشکلاتی مثل نبود سیستم یکپارچه بانک‌ها، تعداد تراکنش بسیار کم پایانه‌های فروش، نبود زیرساخت‌های امضای الکترونیک، پاسخگو نبودن بانک‌ها به مشکلات مشتریان بانکداری الکترونیک و ضعف فرهنگی که باعث می شود کشور برای رسیدن به پله‌های اول تجارت الکترونیک راه درازی را در پیش داشته باشد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - چهارشنبه ۱۴ مهر

بی بی سی

خبر به عنوان وعده رئیس جمهور در تیتر اول خود نوشته "بازار طلا و ارز آرام می شود"، "دست اخلالگران در هدفمند کردن یارانه ها را کوتاه می کنیم" به نقل از محمود احمدی نژاد عنوان اصلی ایران، رسالت، قدس و آفرینش است. کیهان و حمایت از قول همین مقام نوشته اند "به شایعات توجه نكنید هدفمندی یارانه ها مشكلی ایجاد نمی كند" و "هشدار رییس جمهور به اخلالگران اقتصادی" گزارش اصلی جام جم و ابتکار است.

"رمزگشایی از طغیان یك هفته ‌ای دلار" در صدر اخبار تهران امروز آمده، "تب و تاب های بازار ارز در پیاده روها" تیتر اول سیاست روز است و"قصد اخلال در بازار ارز دارند" عنوان اصلی دنیای اقتصاد.

جهان صنعت خبر داده ایران "رتبه 124 جهان در شفافیت سیاست گذاری" است، مردم سالاری از قول رییس سازمان انرژی اتمی از "دستیابی به قدرت اسمی نیروگاه بوشهرتا بهار آینده" نوشته و خراسان از "تشریح برنامه های گسترده توسعه گداخت هسته ای".

"زنگ خطر برای حوزه های علمیه" از زبان ایت الله مکارم شیرازی تیتر اول اعتدال است، فرهیختگان وجمهوری اسلامی از "اولین جلسه متهمان حوادث کوی دانشگاه" خبر داده و آرمان نوشته "دادگاه حوادث کوی دانشگاه با 44 متهم".

گزیده مقالات

گسترش "پوپولیسم" در جهان

علی ودایع در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به انتخابات عراق نوشته نکته جالب اینجاست که برخی کشورهای اروپایی نیز بیماری عراق را گرفته اند. هلند و بلژیک با گذشت حدود 4 ماه از انتخابات هنوز نتوانسته اند دولت ائتلافی را تشکیل دهند. و با تشریح وضعیت چند کشور اروپائی و آمریکای لاتین به این نتیجه می رسیم که حال و روز دموکراسی در دنیا خوب نیست.

به نوشته این روزنامه در کشورهای مختلف اروپایی جدل های لفظی برای قدرت گیری راست ها و نژادپرست ها سخن به میان می آید اما از بدرفتاری با مهاجران، چشمان اشک آلود کولی ها و پایمال شدن حقوق بشر سخن به میان نمی آید.جهان از نزدیک روند انتقال قدرت کره شمالی و یا حتی مصر را دنبال می کند اما فقر و گرسنگی مردم رنج دیده را از دور نظاره می کند.

مردم سالاری نتیجه گرفته ویروس پوپولیسم و خود خواندگی سیاستمداران در طول چند سال گذشته رشد قارچ گونه ای را در کشورهای مختلف داشته است فرقی نمی کند کجا باشد رفته رفته شاهد آن هستیم که مردم اسیر سونامی اطلا عات نامرتبط و دستگاه های سخن پراکنی شده اند یا اسیر دیکتاتوری حاکمان.تنها راه برون رفت از این آفت مهلک قدرت یافتن رسانه های مستقل و جلوگیری از تجمیع قدرت در دست سیاستمداران است.

رتبه 129 جهان‌ در شفافیت سیاست‌گذاری‌

مصطفی سعیدی ‌پور در گزارش اصلی جهان صنعت نوشته سومین شاخص از شاخص‌های هشت‌گانه حکمرانی خوب پس از مشارکت و حاکمیت قانون به موضوع شفافیت اختصاص دارد. در آخرین گزارشی که مجمع جهانی اقتصاد منتشر کرده جایگاه ایران چندان مطلوب نیست. به عبارتی از آخر دهمین کشور دنیا شده‌ایم.

به نوشته این روزنامه مجمع جهانی اقتصاد پس از بررسی 139 کشور دنیا در شاخص‌های حکمرانی خوب رتبه ایران را 129 دنیا معرفی کرده است. اگرچه در برنامه چهارم توسعه اقداماتی برای افزایش شفافیت در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی مطرح شد و برمبنای آن برخی قوانین از جمله قانون پولشویی و خصوصی‌سازی تدوین شد اما هنوز هم بسیاری از قوانین کشور نیاز به بازنگری یا تدوین دارد.

جهان صنعت تاکید کرده قوانین مرتبط با خصوصی‌سازی یکی از مواردی است که به افزایش ابهام در سیاست ‌گذاری کشور می‌انجامد به این معنا که هنوز با گذشت سه سال از شروع خصوصی‌سازی ترکیب بخش‌خصوصی و دولتی به صورت شفاف روشن نیست و از سویی طی سال‌های اخیر بخش دیگری در اقتصاد ایران به نام شبه‌دولتی ایجاد شده که شفافیت در سیاست‌گذاری‌ها را زیرسوال می‌برد.

نگرانی از فاصله مردم و پزشکان

علی محقق در ابتکار نوشته مروری بر اتفاقات یکی دو ماهه اخیر از تیره و تلخ شدن روابط بخشی از مردم و خانواده‌ها با فعالان حوزه درمان کشور و به طور مشخص جامعه پزشکان حکایت می‌کند. قتل دو پزشک متخصص و باسابقه در تهران به دلایل شخصی، تهدید به قتل چند پزشک دیگر در پایتخت و شهرهای دیگرتوسط خانواده‌های بیماران، حمله بستگان یک بیمار متوفی به بیمارستانی در رشت، حمله همراهان دو بیمار به پرستاران بیمارستان‌های یاسوج و رشد غیر متعارف درخواست هزینه‌های اضافی میلیونی ( زیرمیزی) از بیماران از جمله خبرهای دلگزاست.

به نوشته این روزنامه شاید شنیدن خبر قتل یک پزشک و یا حمله خانواده بیماری به پرستار، پزشک یا مدیر بیمارستانی صرفا یک اتفاق تلقی گردد و به تنهایی ارزش بحث و بررسی به عنوان یک مساله اجتماعی نداشته باشد اما تکرار کم سابقه وقایعی از این دست در یک دوره زمانی کوتاه و وقوع زنجیروار اینگونه در اتفاقات در سطح کشور را می‌توان به جد نشانه‌هایی از یک بحران و بروز خراشی قابل توجه بر روابط انسانی اقشاری از جامعه با هم تفسیر نمود.

ابتکار ابراز نگرانی کرده که با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه و افزایش تعرفه بسیاری از خدمات پزشکی معضل اخیر ابعادی دیگری نیز به خود بگیرد. از این رو است که بر ارگان‌های نظارتی و اجرایی کشور مانند کمیسیون مربوطه درمجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی است که در کنار تلاش برای مسلح کردن پزشکان، به دیوار بی اعتمادی بوجود آمده نگاهی عمیق تر بیندازند و به دنبال ریشه بگردند.

سود دولت از گرانی ارز

تهران امروز در گزارش وضعیت صرافی ها نوشته گروهی تقصیر را بر دوش صرافان می اندازند كه قصد به راه انداختن فساد دارند اما عده‌ای از كارشناسان سیاست‌های دولت را در به‌وجود آمدن این التهاب بی تقصیر نمی‌ دانند چنان که یک نماینده مجلس گفته افزایش قیمت ارز یك مقدار با اقدامات بانك مركزی بوده است چرا كه در طول 2 یا 3 روز از تزریق ارز خودداری كرده و كمتر ارز به بازار تزریق كرده كه این اقدام در افزایش نرخ دلار و سایر ارزها اثر گذاشته است.

گزارشگر این روزنامه نوشته خبر می‌رسد كه بانك مركزی حدود 500 میلیون دلار را با نرخ یك هزار و 70 تومان عرضه كرده است كه با یك حساب ساده می‌توان به درآمدی در حدود 55 میلیارد تومان برای دولت رسید كه البته می‌توان آن را یك سود بادآورده و غیر قابل پیش‌بینی ارزیابی كرد. چرا كه افزایش ناگهانی نرخ دلار بی تردید خسارت‌های هنگفتی به بخش‌های دولتی اقتصاد نیز وارد كرده است.

تهران امروز تاکید کرده این ماجرا موجب شد تا انتقاد همیشگی بسیاری از فعالان اقتصادی به كنترل نرخ ارز توسط دولت بار دیگر سرباز كند. رئیس كمیسیون تجارت اتاق بازرگانی تهران گفته برخلاف آنچه رئیس‌جمهور اعلام كرد، التهاب در بازار ارز از جایی شروع شد كه بانك مركزی بر خلاف رویه قبلی، كاهش تزریق فیزیكی ارز به بازار را انجام داد. وقتی صرافی ‌ها نتوانستند نیاز مشتریان خود را تامین كنند و مراجعه صرافان به بانكها نیز بدون نتیجه ماند، فضای بی ‌اعتمادی در بازار به‌ وجود آمد.

سودجوئی صرافی ها

آرمان گزارش داده با وجود عرضه نامحدود دلار در بازار اما هنوز عطش مردم برای خرید دلار با قیمت‌های بی سابقه كنونی فروكش نكرده است. به گزارش ایسنا، حوالی چهار راه استانبول تهران باز هم به شلوغی سپری شد و مردم همچنان خرید دلار و ارز را ادامه می‌دهند. دیروز بانک مرکزی دلار را با قیمت 1065 تومان در اختیار صرافی‌های بانک‌ها قرار داد و آنها نیز مجاز بودند که دلار را با قیمت 1070 تومان عرضه کنند.

به گزارش این روزنامه دیروز با وجود اینکه اکثر صرافی‌های تهران قیمت دلار را روی تابلوهای خود درج کرده بودند، اما در مراجعه مردم برای خرید مطرح می‌کنند که دلار برای فروش نداریم، این صرافی‌ها عنوان می‌کنند که فعلا دلار با قیمت بانکی به دست آنها نرسیده است. بر این اساس اکثر صرافی‌های واقع در میدان فردوسی تهران دیروز قیمت خرید و فروش دلار را در تابلوهای خود نصب کرده بودند اما عملا فروشی برای این ارز نداشتند.

آرمان یادآور شده که برخی از صرافی‌ها از وضعیت بازار ارز سوء‌استفاده می‌کنند به نحوی‌که قیمت‌های دیگری برای فروش ارز خود به طور غیر رسمی مطرح می‌کنند، یعنی در مراجعه مردم برای خرید قیمت‌ها را 1090 تا 1100 تومان نیز اعلام می‌کنند. دیروز بیشتر صرافی‌ها قیمت یورو را مانند سایر ارزها در تابلوهای خود حک نکرده بودند، اما برخی از آنها در مراجعه مردم قیمت فروش را 1500 تا 1520 اعلام می‌کردند و برخی دیگر مطرح می‌کردند که یورو برای فروش ندارند.

آن شش نفر سود می برند

کیهان در سرمقاله خود با اشاره به 108 تنی که به عنوان میزان طلا و جواهری ذکر شده که هر سال به کشور قاچاق می گیرد و محاسبه ارزش این میزان به این نتیجه رسیده که سالانه سه هزار و ششصد و هفتاد و دو میلیارد تومان سود نصیب شش تن می شود که این انحصار را در دست دارند که هر نفر 612 میلیارد تومان سود می برند.

حسین شریعتمداری در این مقاله ادعا کرده که یكی از این 6 نفر برای یك سال فقط 150 هزار تومان مالیات می پردازد، یعنی ماهیانه 12 هزار و پانصد تومان و این در حالی است كه یك كارگر و یا كارمند با حقوق ماهیانه 600 هزار تومان، برای هر ماه مبلغ 16هزار و 250 تومان مالیات حقوق می پردازد. یعنی 3هزار و هفتصد و پنجاه تومان بیشتر از آن تاجر قاچاقچی طلا و جواهرات. منصفانه است؟!

مدیر کیهان بر اساس محاسبه ای که مآخد اطلاعات موجود در آن آشکار نیست نوشته همین گروه 6 نفره از صنف طلا و جواهر با قاچاق سالانه 3672میلیارد تومان، با بهره گیری از عوامل اجاره ای، حمایت های بیرونی و پشتیبانی روانی تبلیغاتی رسانه های بیگانه، بازار طلا و جواهر را به تعطیلی كشانده اند. آنها دو سال قبل نیز، هنگامی كه "قانون مالیات بر ارزش افزوده" وارد فاز عملیاتی و اجرایی شده بود، با توهم پراكنی و دروغ بافی درباره اهداف این قانون، تن به اجرای آن ندادند.

همه درآمد نفت دست دولت

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد از جلسه شورای رقابت خبر داده که در آن نمایندگان مجلس و دولت از رفتار اصناف در قبال اعمال مالیات‌های بیشتر انتقاد کردند و نوشته در آن جلسه نکاتی درست مطرح شد که باید با آنها موافقت نمود؛ اما در عین حال نکات دیگری نیز مطرح شد که لزوما درست نیست.

به نظر این اقتصاددان نکته مهم و درستی که در آن جلسه مطرح شد این بود که اقشار مرفه و به طور خاص صنف طلافروشان که معمولا از تمکن مالی خوبی برخوردارند، از یکی از خدمات دولت که همانا امنیت می‌باشد بیش از بقیه اقشار جامعه منتفع می‌شوند و از این رو باید سهم بیشتری نسبت به بقیه اقشار جامعه نسبت به تامین مالی خدمات دولت متقبل شوند. اما نکته نادرست مقایسه نرخ پائین مالیات در ایران با نرخ بالای اروپاست.

به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد این را همه‌کس می‌داند که درآمدهای نفت در عمل، جبران‌کننده این تفاوت نرخ مالیات است. همه درآمد نفت که به مردم تعلق دارد، گویی به شکل یکجا به عنوان یک مالیات قبل از واگذاری توسط دولت مصادره می‌شود. اگر این درآمد نفت را نیز ملاحظه کنیم، آیا می‌توان روی تفاوت نرخ مالیات‌ها پافشاری کرد؟

بنزین لیتری صد تومان بود

مهدی احمری‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته رییس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرده که بنزین 400 تومانی از ابتدا در بودجه مصوب شده بود این درحالی است که آنچه مجلس تصویب کرد، فروش بنزین بر مبنای لیتری 100 تومان بوده است و هیچ کجای قانون بودجه سخنی از بنزین 400 تومانی نیست.

به نوشته این مقاله آقای فتحی‌پور ظاهرا فراموش کرده‌اند که از زمان اجرای قانون بودجه تنها شش ماه گذشته و حافظه مردم آنقدر هم کوتاه‌مدت نیست که یادشان برود وکلایشان در مجلس چه چیزی را مصوب کرده‌اند. آقای رییس کمیسیون اقتصادی گویا خودشان هم فراموش کرده‌اند که این مجلس بود که در مقابل اختصاص منابع 40 هزار میلیارد تومانی برای هدفمند کردن یارانه‌ها در بودجه ایستاد و این رقم را به 20 هزار میلیارد تومان کاهش داد.

سرمقاله جهان صنعت در نهایت نوشته اگر مبنای قیمت بنزین از همان ابتدای سال 400 تومان بود، پس چرا شش ماه بعد و پس از برگزاری جلسات بسیار در کارگروه‌های گوناگون ناگهان دولت به این نتیجه رسیده که بنزین را با لیتری 400 تومان عرضه کند؟ اگر قرار بود بنزین با نرخ 400 تومان عرضه شود، چگونه هیچ نماینده‌ای هنگام تصویب قانون بودجه اعتراض نکرد؟ مگر نه این است که براساس قانون هدفمندکردن یارانه‌ها باید آزادسازی ظرف پنج سال صورت بگیرد؟

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۱۵ مهر

بی بی سی

"در این اوضاع ریش سفیدی کارساز نیست" نقل قولی از علی اکبر ناطق نوری در صفحه نخست ابتکارجای گرفته، همشهری در یکی از عناوین خود از قول دادستان تهران نوشته "به شبهات مطرح شده درباره قتل پزشکان پاسخ می دهم" و مردم سالاری این گفته رییس سازمان زندانها را برجسته کرده که "مجرم سیاسی نداریم زندانی امنیتی داریم".

"مسیر متفاوت طلا و دلار" با روتیتر "التهاب ارزی فروکش کرد، طلا همچنان بالا می رود" در صدر گزارش های دنیای اقتصاد قرار دارد، آرمان از "کلاهبرداری شرکت خارجی در بازار کامپیوتر ایران" خبرداده و جهان صنعت در گزارشی از طرح جدید نمایندگان مجلس نوشته "استیضاح ها ساماندهی می شود".

سایر روزنامه های امروز تیترنخست خود را به گفته های آیت الله خامنه ای در دیدار با نخبگان جوان اختصاص داده اند.

"ایران قبل از سال 1404 به رتبه اول علمی منطقه می رسد" نقل قولی از رهبر جمهوری اسلامی تیتر مشترک کیهان و رسالت است، ایران و خراسان همین گفته های آیت الله خامنه ای را اینگونه برجسته کرده اند که " یافته های علمی باید تولید ثروت کند" و جمهوری اسلامی و جام جم هم با پرداختن به همین اظهارات نوشته اند" نگذارید پیچ و خم های اداری کام نخبگان را تلخ کند".

گزیده مقالات

از استیضاح نترسیم

مردم سالاری در سرمقاله اش نوشته مدتی است که نمایندگان در واکنش به عملکرد دولت، بحث بازخواست را جدی گرفته و به ابزارهای گوناگون قانونی متوسل می شوند اکنون در هر جلسه علنی مجلس یکی از وزرا برای پاسخ به سوال نمایندگان حاضر می شود و تا کنون دو وزیر بازرگانی و امور خارجه درکابینه دهم از مجلس کارت زرد گرفته اند اما نمایندگان مردم در خانه ملت همچنان اصرار دارند که تغییر محسوسی پس از طرح سوال رخ نمی دهد لذا به ابزارهای قانونی جدی تر استیضاح متوسل شده اند اما اشکال اینجاست که هر از چند گاهی با امضای نمایندگان، طرح استیضاح مطرح می شود اما پس از مدتی و بدون آن که هیچ تغییری در رفتار وزارتخانه صورت گیرد استیضاح با کم شدن امضاها رنگ می بازد.

کوروش شرفشاهی با این مقدمه ادامه داده سوال اینجاست که چرا وزرا از استیضاح تا به این اندازه هراس دارند که لابی های گسترده ای را در مجلس آغاز می کنند. نکته مهمتر آن است که استیضاح باید تابع شرایط خاصی باشد بدین معنا که نمایندگان امضاکننده باید اطلاعات و آمار دقیق از عملکرد نادرست وزیر داشته باشند که بحث استیضاح را مطرح کنند. اما چه اتفاقی می افتد که در عرض یک هفته تا نهایت یک ماه هم این آمارها رنگ می بازد و عملکرد اشتباه توجیه پذیر می شود؟

سرمقاله نویس مردم سالاری در ادامه پرسش هایش افزوده نکته بعدی آن است که طی ماه های اخیر بارها از هیات رئیسه به دلیل اعلام وصول نکردن استیضاح انتقاد شده و در نادرترین اتفاق، پس گرفتن امضای استیضاح وزیر آموزش وپرورش بود زیرا استیضاح اعلام وصول شده باید به جریان بیفتد مگر هیات رئیسه از حقوق نمایندگان دفاع نمی کند؟ مهمتر آن که چرا باید از استیضاح تا بدین حد وحشت داشت؟ اگر وزیر مربوطه برای عملکرد خود توجیه دارد و می تواند نمایندگان مردم را قانع کند، آیا بهترین مکان برای توجیه عملکردها، صحن علنی مجلس و حضور در بین نمایندگان مردم نیست؟

نویسنده این مقاله در پایان خاطر نشان کرده اکنون که همه روزه نمایندگان در نطق ها و تذکر ها یشان سعی دارند در راس امور بودن مجلس را اثبات کنند بهتر است یک بار هم شده اجازه دهند استیضاح مطرح شود و این تابوی ترس از پاسخگویی برای همیشه شکسته شود تا مجلس به معنای واقعی در راس امور بودن خودش را ثابت کند.

تاخت و تاز به ادبیات

جهان صنعت الفاظی که اخیرا دولتمردان در اظهارات خود مورد استفاده قرار می دهند را دستمایه سرمقاله امروزش قرار داده ونوشته چندی است که پس از روی کار آمدن دولت دهم شاهد به کار بردن ادبیاتی از سوی دولتمردان هستیم که نه تنها درخور شان و جایگاه آنان نیست بلکه امروزه این‌گونه سخن گفتن در بین عوام ‌الناس هم جایی ندارد.

محمد حسین مهرزاد در این مقاله ادامه داده روز گذشته حاجی‌بابایی، وزیر آموزش‌وپرورش که به تازگی از تیغ استیضاح رهانده شده است در جمع خبرنگاران گفت: "یکبار به فرهنگیان افطاری دادیم، گفتند از کجا آوردی؟ از قبر جنابعالی."

نویسنده پس از روایت این گفته ی وزیر آموزش و پرورش افزوده جای تعجب نیست. وقتی رییس دولت از لولو سخن می‌گوید و جای سوخته ، توقعی از وزرا نباید داشت.جالب آنجاست که سوالی که حاجی ‌بابایی پاسخ داده از محورهای سوالاتی است که نمایندگان مجلس از او پرسیدند. همان نمایندگانی که هنوز هم مماشات می‌کنند و یکی‌یکی امضاهایشان را از پای برگه استیضاح پس گرفتند تا امروز شاهد باشند این‌گونه بر حرمتشان تاخت و تاز می‌شود.

دلایل غیبت ناطق نوری

جمهوری اسلامی اظهارات علی اکبر ناطق نوری درباره غیبت اش در جلسات جامعه روحانیت مبارز را برجسته کرده و از قول وی نوشته به دلیل رعایت نشدن قواعد و ضوابط تشكیلاتی در جامعه روحانیت مبارز و افشای مواضع و رأی‌های مخفی در این تشكل به نشانه اعتراض در جلسات آن شركت نمی‌كنم.

به گزارش این روزنامه، رییس سابق مجلس شورای اسلامی همچنین درباره دلایل جدایی از صحنه سیاسی هم گفته از صحنه سیاسی جدا نشده‌ام سیاست ما عین دیانت و دیانت ما عین سیاست ماست و این روشی كه اتخاذ كرده‌ام نیز یك روش سیاسی و اعتقادی است.

به نوشته جمهوری اسلامی ناطق نوری با اشاره به این که ریش سفیدی و پا در میانی در شرایط فعلی كار ساز نیست گفته نگاه جذب حداكثری و دفع حداقلی و پررنگ كردن مشتركات و پرهیز از اعمال سلیقه‌ها موجب وحدت و پیوند عمیق‌تر و همگرایی بیشتر میان جریانات سیاسی و نیروهای انقلابی و در نتیجه تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی خواهد شد.

برخورد با صرافی های متخلف

ایران به نقل از معاون بانک و بیمه و شرکت های دولتی وزیر اقتصاد خبرداده که قیمت دلار به 1060 تومان در هفته جاری و 1030 تومان در هفته آینده خواهد رسید.

به گزارش روزنامه رسمی دولت اصغر ابولحسنی با تایید نوسانات ارزی گفته با این حال ذخایر ارزی كشور بسیار مناسب است و هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد، زیرا ذخایر ارزی در 30 سال پس از انقلاب بهترین وضعیت را پیدا كرده است و به دلیل مدیریت بانك مركزی و دولت نوسانات بازار ارز و طلا محدود شده و نرخ دلار تا پایان هفته جاری در بازار به 1060 تومان كاهش پیدا خواهد كرد.

به نوشته این روزنامه معاون وزیر اقتصاد همچنین با اعلام این که درحال حاضر بازرسان بانک مرکزی بر عملکرد صرافی ها نظارت می کنند و با صرافی‌های متخلف هم برخورد می‌ کنند گفته این افراد باید روند كاهش دلار را مورد توجه قرار دهند زیرا روند فعلی بازار به ضرر آنها است و دولت هر مقدار ارز نیاز باشد وارد بازار می‌كند. مردم عادی هم نباید وارد بازار فعلی ارز و طلا شوند چون با ضرر مواجه خواهند شد.

بدهکاران بزرگ بانکی را چرا معرفی نمی کنید؟

دنیای اقتصاد در سرمقاله امروز خود با اشاره به تاکید شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد درباره تعیین تکلیف معوقات بانکی و تاکید او بر این نکته که افراد حقوقی و شرکت های دولتی هم جزو بدهکاران بانکی هستند، نوشته به این ترتیب وزیر اقتصاد و سخنگوی دولت، آب سردی بر آتش روشن شده توسط جریانی ریخت كه می‌خواهند از این داستان به زیان بخش خصوصی شعله ‌ور كنند.

محمد صادق جنان صفت در این مقاله ادامه داده اكنون كه سخنگوی اقتصادی دولت یك‌گام در ابهام‌زدایی به جلو برداشته و صراحتا بدهی شركت‌های دولتی را بخشی از مطالبات معوقه می‌داند، می‌تواند و باید كار را ادامه داده و اسامی همه بدهكاران بزرگ را به اطلاع افكار عمومی برساند.این اقدام ضرورت است و چیزی نیست كه دلبخواه باشد. شهروندان مستاصلی كه پول خود را به بانك‌ها داده‌اند، آیا نباید بدانند كدام شخصیت حقوقی (دولتی یا خصوصی) دسترنج آنها را با قیمت‌های ارزان از بانک‌ها گرفته و حاضر به استرداد آن نیست؟

سرمقاله نویس دنیای اقتصاد همچنین نوشته برخی رسانه‌ها به عمد یا به سهو برای برجسته ‌تر كردن اخبار مطالبات معوقه بانكی به ویژه بدهكاران بزرگ به گونه‌ای رفتار می‌كنند كه گویی همه 100 نفری كه بدهكاران بزرگ نام گرفته‌اند، از بخش خصوصی یا از مقامات دولتی سابق هستند. همان‌طور كه پیش از این، رییس سازمان بازرسی كل كشور خبر داده بود كه اسامی آنها نزد دولت است و گفته وزیر اقتصاد نیز این خبر را تایید می‌كند، فاش‌كردن نام بدهكاران به تفكیک نوع شركت، میزان و سهم بدهی هر كدام از بدهكاران، مدت زمانی كه از سر رسید بدهی آنها می‌گذرد و میزان خسارتی كه به شهروندان وارد شده است، یك ضرورت است كه باید به آن عمل شود.

بازگشت کوپن

جام جم در گزارشی به از سر گیری اعلام کوپن کالاهای اساسی از سوی وزارت بازرگانی پرداخته و نوشته در حالی‌كه برخی اخبار غیررسمی حاكی از آغاز اجرای هدفمندی یارانه‌ها و اصلاح قیمت 7 حامل انرژی در آبان‌ماه دارد و سخنگوی اقتصادی دولت نیز این مساله را رد نكرده است، وزارت بازرگانی دور جدیدی از اعلام كالابرگ‌های كالاهای اساسی را از دیروز آغاز و اذعان كرده است كه این اعلام‌ها در 6 ماهه دوم سال افزایش خواهد یافت.

این روزنامه در ادامه این گزارش افزوده حتی به طور تلویحی خبر از این می‌رسد كه كالاهای اساسی تحت پوشش كالابرگ احتمالا افزایش خواهد یافت. دولت قبلا اعلام كرده بود كه علاوه بر پرداخت یارانه نقدی به مردم، حمایت‌های كالایی و اعتباری از آنها صورت خواهد داد اما كمتر كسی فكر می‌كرد این حمایت‌های كالایی با زنده كردن كوپن و كالابرگ همراه باشد. اما ظاهرا دولت در آستانه اجرای هدفمندی یارانه‌ها برای این ابزار قدیمی تنظیم بازار نقشه‌هایی در سر دارد كه نشانه‌های آن امروز آشكار شده است.

جام جم در ادامه ضمن اشاره به تاخیرهای چندین ماهه دولت در اعلام کوپن کالاهای اساسی از قول رئیس ستاد بسیج اقتصادی نوشته یكی از تصمیمات دولت این است كه رفاه مردم برای تامین كالای مورد نیازشان را از طریق كالابرگ ایجاد كند. لذا نقش این ابزار احتمالا پررنگ خواهد شد. در این راستا ممكن است به كالاهای تحت پوشش كالابرگ افزوده شود. یعنی كالاهای بیشتری با كوپن‌های مرحله سیزدهم یا قیمت كمتر از بازار اعلام شود. هم‌اكنون حدود 70 درصد كالابرگ‌های مرحله سیزدهم اعلام نشده و در دست مردم مانده است. اما روند اعلام كالابرگ از 6 ماهه دوم امسال تسریع خواهد شد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران شنبه ۱۷ مهر

بی بی سی

"غرامت یک میلیارد دلاری روسیه به ایران" عنوان اول مردم سالاری است، قدس از "اعتبار از دست رفته روس ها " نوشته و تهران امروز "تهران و مسکو را دورتر از همیشه" توصیف کرده است.

ایران از"واریز یارانه نقدی 2 ماه به‌حساب خانوار" خبر داده، سیاست روز از "ضربه‌ های مهلک طرح‌های ضربتی" نوشته، جام جم خبر داده "پرونده های پولشوئی گشوده می شود" و جمهوری اسلامی و جهان صنعت نوشته اند "کشف پنج پرونده بزرگ پولشوئی"، "پنج ترفند دشمن برای مقابله با نظام افشا شد" تیتر اول رسالت است و "هراس از جنگ جهانی ارزی" در صدر گزارش های دنیای اقتصاد آمده است.

کیهان در تیتر اول خود را با نقل یک مجله آمریکائی از افکارعمومی جهان خواسته قضاوت کنند "آمریکا ناقض حقوق بشر است یا ایران"، خراسان خبر از "آغاز جشن های دهه کرامت در سی کشور و هفده استان" داده است، "انزجار گسترده اهل سنت از عملیات تروریسی سنندج" گزارش اصلی حمایت است و آرمان هم در تیتر اول خود از "حمله تروریستی در میدان آزادی سنندج" نوشته است.

"کنگره‌ای برای هشدار" عنوان اصلی ابتکار است و آفرینش از زبان رییس سازمان انرژی اتمی ایران نوشته "سوخت رآکتورتهران را تا شهریور90 تامین می کنیم".

"پیش بینی دیپلماسی احمدی نژاد در لبنان" عنوان اصلی روزنامه خبر است.

گزیده مقالات

سفر به لبنان

مسعود ادریسی در سرمقاله آرمان با اشاره به وضعیتی که بعد از جریان دادگاه رفیق حریری در لبنان به وجود آمده نوشته در حال حاضر وضعیت لبنان وضعیت بسیار حساسی شده و در این وضعیت حساس قطعا اسرائیل به دنبال تشدید اختلاف گروه‌های لبنانی است که زیرا در سایه اختلاف بین گروه‌هاى لبنان است که اسرائیل مى‌تواند به خواسته‌هایش در لبنان دست پیدا کند.

به نوشته این مقاله با چنین وضعیتى اگر سفر آقاى احمدى‌ن‍ژاد به لبنان ظرف چند روز آینده انجام شود با توجه به این که بعضی از افراد و گروه‌ها در لبنان مثل گروه 14 مارس مخالفت کرده‌اند، ‌این سفر از حساسیت وی‍ژه‌اى برخوردار شده است.

سرمقاله آرمان اظهار عقیده کرده که اگر اهداف این سفر به نحوى باشد و این سفر طوری برنامه ‌ریزی شود که بتواند به این وحدت ملی در لبنان کمک کند باید گفت سفر بسیار موفقی خواهد بود اما اگر خداى ناخواسته برنامه ریزی‌ها به شیوه‌اى باشد که این احساس را در لبنان ایجاد کند که ایران مى‌خواهد فقط از یک گروه در لبنان حمایت کند، طبیعی است که این هم به ضرر جمهوری اسلامی است و هم به ضرر مقاومت.

سفری متفاوت

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار با عنوان "سفری متفاوت به کشوری متفاوت" نوشتههنوز روزهای زیادی از سفر پر سرو صدای ایشان به آمریکا نگذشته است، که جریان رسانه ای تمرکز خود را بر پیامد‌های احتمالی سفراحمدی نژاد به لبنان قرار داده اند در این مدت گمانه زنی در محافل خبری منطقه ‌ای رو به افزایش است یکبار خبر از قصد اسراییل به منظور ترور رئیس جمهور تیتر می ‌شود، لحظه ‌ای بعد، خبر قصد احمدی نژاد برای حضور در مرز لبنان و اسراییل و پرتاب نمادین سنگ تیتر می‌شود و همه نشان از اهمیت این سفر به کشوری متفاوت است چرا؟

به نظر ابتکار ویژگی شخصی دکتر احمدی نژاد در کنار عوامل دیگر باعث اردوکشی سیاسی رسانه‌ای در منطقه گردید بطوریکه کمتر رسانه عربی وجود دارد که این روز‌ها در حوزه‌های تحلیلی، بخشی را به این سفر اختصاص نداده باشد به دلیل حساسیت بیش از حد رسانه‌های جهان بر سفر‌های خارجی دکتر احمدی نژاد و این که ایشان در سفر‌ها بسیار پر کار و انرژیک از فرصت‌ها بهره لازم را می‌برد، توانسته در میدان دیپلماسی عمومی بسیار موفق ظاهر شود.

این روزنامه نظر داده است که آنچنان که در سفر اخیر به مجمع عمومی سازمان ملل مشهود بود بر این اساس قابل پیش بینی است که سفر ایشان به لبنان به ناگاه نظام رسانه‌ای جهان را به مدد آورده تا همچنان مواضع و حرف هایش روی آنتن خبری به گوش‌های جهانیان برسد. دیگر کسی نگران سانسور حرفهای رئیس جمهور ایران توسط کمپانی‌های رسانه‌ ای نیست .

پایان روسی ماجرای موشک ها

بهروز فرهمند در تهران امروز نوشته آنچه از ظاهر ماجرا به نظر می رسد، داستان دراماتیك و پر فراز ونشیب فروش "اس 300" ها به ایران، یك پایان "روسی" خواهد داشت: "مسكو تنها پول موشكهای اس 300 را به ایران پس می دهد!"

این روزنامه یادآور شده که روسیه با وجود مخالفت و اعتراض شدید تهران به لغو این قرارداد از اقدام خود را در چارچوب قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران توجیه كرده است.

اظهارنظر اخیر در داستان فروش "اس 300"ها، نقطه پایانی است كه روسها برای آن در نظر گرفته اند، پایانی كه دلخواه و بسیار مورد پسند آمریكاییهاست و بیش از آن، قند را در دل عموزاده های صهیونیست آنها آب می كند. اما ماجرا به اینجا ختم نخواهد شد، زیرا در آن سوی دیگر، ایرانیان عقاید و واكنشهای خاص خود را دارند و بی تردید، دست

تهران امروز اضافه کرده نكته ای مهم تر از پرداخت اصل پول قرارداد و غرامت آن برای روسیه وجود دارد، همان که سردبیر مجله "دفاع ملی" روسیه یادآوری کرده: زیان هایی كه روسیه به دلیل لغو قرارداد "اس-300" با ایران متحمل می شود، تنها به پرداخت غرامت محدود نمی شود و فراتر از آن، به اعتبار روسیه لطمه وارد می كند.

گزارش تهران امروز چنین پایان می گیرد ایران تأكید كرده است كه از سوی مراجع قضایی، لغو این قرارداد را پیگیری می كند، اما از این مقوله و نیز اینكه دادخواهی ایران در این بحث به چه فرجامی می رسد، بگذریم، از كنار یك واقعیت نمی توان به آسانی گذاشت: آسمان ایران هرگز برای متجاوزان، امن نبوده و نخواهد بود؛ با اس-300 روسی یا مشابه چینی و یا نمونه ایرانی آن. كسی چه می داند، شاید هم اكنون نیز ایرانیان مجموعه ای از تمامی این موارد را در اختیار داشته باشند؛ اینكه چگونه و از كجا زیاد مهم نیست.

ناهماهنگی در رابطه با مصر

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته معلوم نیست همزمان با انتشار اظهارات مداخله جویانه حسنی مبارك درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران و حمایت‌های بی حد و مرز وی از اسرائیل علیه منافع ملت فلسطین و تلاش وی برای توجیه برخورداری اسرائیل از سلاح اتمی، چرا هیأت ایرانی در مصر قرارداد برقراری خطوط هوائی میان تهران و قاهره را امضا می‌كند و اعضای این هیأت به گرمی دست مسئولان مصری را میفشارند و در مناطق گردشگری مصر دور از چشم خبرنگاران مصری و بین ‌المللی از آنها به گرمی پذیرائی می‌شود؟

به نوشته این روزنامه از كنار همدیگر قرار دادن موضع وزارت امور خارجه و سفر هیأت سازمان میراث فرهنگی به مصر اینگونه نتیجه گیری می شود كه وزارت خارجه از تحولاتی كه در مناسبات میان ایران و مصر درحال رخ دادن است اطلاعی ندارد. چنین چیزی البته در شرایط فعلی كشورمان كه سیاست خارجی در جای دیگری پخت و پز می‌شود، كاملاً قابل درك است، اما آنچه موجب تأسف است كه با چه هزینه سنگینی قرار است سیاست خارجی در چنین مسیرهای غیركارشناسانه‌ ای حركت كند؟

روزنامه جمهوری اسلامی پرسیده درباره خط هوائی تهران - قاهره نیز هر چند جزئیات قرارداد منتشر نشده ولی گفته می‌شود این خط قرار است از مصر تا آمریكا نیز ادامه یابد و مسیر بازگشت نیز "آمریكا - مصر - ایران" باشد. درصورت صحت این خبر، پاسخ این سؤالها چه می‌تواند باشد كه: آنچه محور خط پروازی "ایران - مصر - آمریكا" را تشكیل می‌دهد چیست؟ مسافران این خط پروازی چه كسانی خواهند بود و در مصر چه هدفی را دنبال خواهند كرد؟

هدفمندی و کوپن در کنار هم

طهماسب طلایی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته با وجود آنکه مقرر بود از نیمه دوم سال 89 هدفمندی یارانه‌ها کلید بخورد هنوز که هنوز است زمان دقیق اجرا و چگونگی آن به بهانه سودجویی‌های احتمالی مخفی می‌شود تا مردم نگران‌تر از همیشه به این بیندیشند که چگونه می‌توانند برنامه‌ریزی اقتصادی خود را پیش ببرند زیرا هم‌اکنون با افت ارزش پول ملی ایران در برابر ارزهای جهانی بیشتر از قبل جیب مردم آب رفته و در همین فضا گفته‌های بعضا متفاوت دولتی‌ها برای مردم آزاردهنده شده است.

به نوشته این روزنامه مسوولان از بهبود وضع مردم می‌گویند اما آمارهای بانک مرکزی همین حالا و در یک هفته از گرانی اقلام خوراکی (تا 20 درصد) پیش از هدفمندی یارانه‌ها خبر می‌دهد. آن سوتر نیز با وجود تاکید ویژه این طرح بر کاهش یارانه‌ها و آزادسازی نرخ‌ها شنیده می‌شود که قرار است نظام کوپنی دوباره برقرار شود تا اهداف اصلی هدفمندی یارانه‌ها زیر علامت سوالی بزرگ قرار گیرد.

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده که باید از مسوولان پرسید که چه قرار است بشود، هدفمندی و نظام کوپنی که کلا یارانه‌ای است قرار است هر دو با هم دنبال شوند؟ راستی اگر بازگشت به روش اقتصادی دهه 60 ایران به واقع کمکی برای هدفمندی یارانه‌هاست پس می‌توان ادعا کرد که دوران مدیریت اقتصادی جنگ آغاز هدفمندی یارانه‌ها بوده نه سال 89.

گرانی میوه با منع وارداتش

آرزو بیور در خبر اول اقتصادی تهران امروز به نقل از یک مقام در اتحادیه صادرکنندگان میوه نوشته ممنوعیت واردات انواع میوه باعث شده است تا قیمت برخی میوه‌های تولید داخل در حد 30 تا 50 درصد افزایش پیدا كند. طی چند سال اخیر به دلیل بالا بودن هزینه تولید میوه در داخل كشور نه ‌تنها صادرات نداشتیم بلكه بیش از نیمی از میوه‌های عرضه شده در بازار از طریق واردات تامین می‌شد.

گزارشگر این روزنامه تاکید کرده نمی‌توان منكر آن شد كه در برخی مواقع وارد ات نادرست میوه باعث متضررشدن تولید كنندگان داخلی شده‌است اما چندی پیش وزیر جهاد كشاورزی اعلام كرد كه ورود سیب فرانسوی، گلابی چینی، پرتقال مصری، انگور شیلی، عسل و سیر چینی هیچ مفهومی ندارد زیرا هم از نظر كیفیت و هم از نظر كمیت نیازی به این محصولات نداریم و بسیاری از محصولاتی كه به كشور وارد می‌شود به حیثیت كشور ما لطمه می‌زند.

به نوشته تهران امروز وزیر گفته است طبق ارزیابی‌ای كه انجام شده در طول سال اصلا نیازی به واردات میوه در كشور وجود ندارد، به غیر از فروردین ماه كه هنوز زمان برداشت میوه‌ها شروع نشده است كه در این مورد هم با ملاحظاتی انجام خواهد شد. وی دلیل واردات میوه را بالا بودن تقاضای مردم عنوان كرده‌ و از مردم خواسته است که برای جلوگیری از واردات، "مراعات کنند و هر میوه‌ای را تقاضا نکنند."

نرخ ارز و طرح تحول

بیژن كیامنش در سیاست روز نوشته آزاد‌سازی مدیریت شده نرخ ارز که به نوسان برابری نرخ ارز در بازار آزاد انجامید، رویکرد تحولات اقتصادی را آرام آرام به سوی اجرای تدریجی طرح هدفمند شدن یارانه‌ها برد.

به نوشته این روزنامه به طور کلی اقتصاد ایران به دلیل حضور پررنگ نفت و درآمدهای نفتی، همواره سمت و سوی ویژه‌ای در پیش رو داشته است. بی ‌نیازی دولت از مالیات و اتکای شدید دستگاه اجرایی کشور به درآمدهای نفتی، باعث شده است که دولت‌های گذشته، کمتر درصدد شناسایی منابع مالیاتی و طراحی روش‌های نوین برای دریافت مالیات باشند.

سیاست روز اظهار نظر کرده بی‌میلی آشکار دولت‌هایی که در طول نیم قرن اخیر بر سر کار آمده‌اند به درآمدهای مالیاتی، آثار بسیار تعیین‌کننده‌ای بر شکل ‌گیری روابط کمتر تعاملی و بیشتر یک سویه، میان دولت و بخش خصوصی شده است. پیامد این رویداد در دیدگاه دو بخش دولتی و خصوصی به یکدیگر همواره نمایان بوده است. از یک سو دولت‌های یک سده اخیر در خرج و مخارج خود، همواره بسیار گشاده دست بوده‌اند، از سوی دیگر بخش خصوصی کشور، همواره گرایش بسیار اندکی به پرداخت مالیات هم‌سنگ دخل و خرج خود داشته است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۱۸ مهر

بی بی سی

"استخدام بیست و سه هزار پرستار منتفی است" عنوان اول مردم سالاری است و "آغاز عملیات اجرایی آزادراه حرم تا حرم و قطار سریع‌السیر مشهد- تهران" تیتر اصلی خراسان است، جهان صنعت از زبان مسئولان خصوصی سازی نوشته "پول واگذاری ها محقق نمی شود" و "همه در راس امورند" از قول سخنگوی شورای نگهبان تیتر اول آرمان است.

"کمک به سیل زدگان پاکستان با کاستن از هزینه حج" عنوانی است که روزنامه خبر برای سخنان رهبر جمهوری اسلامی برگزیده، کیهان "امروز جنگ احزاب است" را انتخاب کرده و همین خبر با تیتر "وحدت در حج روحیه دشمن را می‌شكند" در صدر اخبار ایران، حمایت، قدس، جام جم، جمهوری اسلامی و آفرینشنشسته است.

"معمای قیمت بنزین کی حل می شود" خبر اول ابتکار است، "مقابله به مثل اقتصادی با فرانسه و امارات" گزارش اصلی تهران امروز است، سیاست روز در گزارشی پرسیده "این پاپوش برای چه كسی دوخته شده است؟" و دنیای اقتصاد از "عرضه مستقیم دلار به صرافی‌ها" نوشته است.

گزیده مقالات

موشک و عوارض لغو فروش آن

مردم سالاری در گزارشی این موضوع را به بحث گذاشته که فسخ یک طرفه قرارداد خرید موشکهای اس 300 از روسیه چه اتفاقی می افتد آن هم در حالی که ایران حق خود می داند پیگیر دریافت غرامت باشد ئ مقامات روسی می گویند غرامت مطرح نیست و تنها پیش قرارداد آن قابل پرداخت است.

در گزارش این روزنامه از قول یوسف مولائی استاد دانشگاه آمده در حقوق بین الملل قرارداد غیر قابل فسخ نداریم، اما روسیه باید خسارت قراردادی را که یکطرفه فسخ کرده بپردازد.از طرفی این امکان وجود دارد که چین مثل روسیه قطعنامه شورای امنیت را تفسیر نکند، چینی ها به لحاظ نظامی و فنی جای آنها را در این قرارداد بگیرند.

مردم سالاری نظر یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را هم منعکس کرده که گفته برگشت دادن وجوه پرداختیS300 به ایران از سوی روسیه، حکایت از این دارد که عدم تحویل موشک ها مطابق با قرارداد، ناشی از فشارهای سیاسی است.

بازنشستگی، به جای اخراج

علی عباسپور در مقاله ای در آرمان نوشته نمایندگان مجلس پیش‌تر از این بازنشستگی استادان را از دغدغه‌های اصلی این نهاد عنوان کرده بودند . متاسفانه عنوان بازنشستگی مدتی است که جایگزین واژه خروج استادان دانشگاه از مراکز علمی و پژوهشی شده است. نخستین موج بازنشستگی استادان از چند سال پیش آغاز و این روزها روندی پرشتاب گرفته است. این در حالی است که سنت گذشته دانشگاهی ما چنین نبوده است. مثلا دکتر قریب و دکترحسابی تا آخرین لحظات عمرشان در دانشگاه تدریس می‌کردند و دانشجویان از وجود آنها بهره‌مند می‌شدند.

به نوشته رییس کمیسیون آموزش عالی مجلس اکثر بازنشستگی‌هایی که در دانشگاه اتفاق افتاده به دلیل ضعف قانون در مورد بازنشستگی استادان است چرا که هم‌اکنون در مورد قوانین بازنشستگی استادان خلاهای بسیاری وحود دارد که با استفاده از این خلاها برخی از آنها که سال‌ها در دانشگاه‌ها زحمت می‌کشند به راحتی بازنشسته می‌شوند.

مقاله آرمان تاکید می کند تدریس علم و دانش تا زمانی که یک استاد از صلابت قوانین و سلامت جسمی برخوردار باشد، نباید مانعی در دانشگاه‌ها داشته باشد. علاوه بر بازنشستگی زودهنگام برخی استادان، کاهش واحد‌های درسی ارائه شده برای بعضی استادان از دیگر روش‌های اخراج است. چنانکه در ترم تحصیلی جدید به برخی استادان دانشگاه تهران تنها یک یا دو واحد درسی برای تدریس ارائه شده است.

استیضاح و فضاسازی ها

مولود حاجی زاده در گزارشی در سیاست روز نوشته به دنبال اعلام برنامه تعدادی از نمایندگان مجلس برای استیضاح وزیر صنایع و معادن ، طی روزهای اخیر برخی از سایت های خبری اقدام به نشر اخباری كرد‌ند كه از تقاضای یك نماینده مجلس برای وارد كردن بیش از سه هزار خودرو خارجی خبر می داد. حكایت چیست ؟

به گزارش این روزینامه تعدادی از نمایندگان، طرح استیضاح وزیر صنایع را با 30 محور تهیه كردند که وساطت هم بی نتیجه ماند، تا آنجا كه بحث استیضاح همچنان از سوی گروهی از نمایندگان دنبال شد.اما پس از چندی اتفاق دیگری رخ داد . بطوری كه یكی از سایت های خبری اقدام به انتشار خبری با تیتری مبنی بر " پشت‌پرده استیضاح 450میلیارد ریالی وزیر صنایع توسط مافیای واردات خودرو" كرد.

سیاست روز نوشته در خبرها گفته شد این نماینده مجلس از طریق عقد قرارداد با یكی از بزرگترین واردكنندگان خودروهای خارجی، متعهد می شود مجوز واردات سه هزار دستگاه خودرو بی ام و، را از وزیر صنایع اخذ كند كه گویا پس از مراجعت به دفتر محرابیان، تیر این نماینده به سنگ می خورد چرا كه وزیر با درخواست وی موافقت نمی كند.

به گزارش این روزنامه آن چه در مجلس رخ داده بسیار غیر منتظره به نظر می رسد .از همین رو از همراهی یكی از نمایندگان مجلس با مافیای واردات خودروهای لوكس سخن می رفت تا جائی که استیضاح منتفی شد. براین اساس می توان مطرح كرد كه نویسندگان این خبر توانسته اند فضا‌سازی كنند.

ستادهای پنهانکجاست

حمیدرضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری نوشته مدتی است که طرح هدفمند کردن یارانه ها مورد توجه مردم و رسانه ها قرار گرفته و مسوولا ن نیز درصدد اطلا ع رسانی به مردم در مورد زوایای مختلف اجرای این طرح هستند. هرچند که اطلا ع رسانی ها چندان کامل وجامع نبوده و مردم و حتی نمایندگان مجلس هم از چگونگی اجرای این طرح و جزئیات آن اطلا ع چندانی ندارند.

این روزنامه یادآوری کرده احمدی نژاد و تعدادی دیگر از مقامات دولتی، طی هفته های گذشته چندین بار درمورد تشکیل ستادهای پنهان برای ضربه زدن به طرح هدفمندی یارانه ها سخن گفته اند و حتی مقامات نیروی انتظامی هم در این مسیر با دولتمردان هم راستا شده اند. این در حالیست که هیچ اطلا ع رسانی دقیقی در مورد ماهیت این ستادهای پنهان صورت نمی گیرد و هیچ کس از زوایای این ستادها خبر ندارد.

مردم سالاری نتیجه گیری کردهمردم به اندازه کافی نگران تبعات اجرای نادرست طرح هدفمندی یارانه ها هستند و مصداق مثل معروف سالی که نکوست از بهارش پیداست طلیعه این طرح را با افزایش بی سابقه قیمت روغن نباتی و برخی دیگر از مایحتاج ضروری خود شاهد هستند و حتی در افزایش اجاره بهای منازل مسکونی و آپارتمانها نیز ردپای نگرانی از تبعات این طرح دیده می شود. در این شرایط، افزایش نگرانی مردم با سخن گفتن ازستادهای پنهان، چه فایده ای خواهد داشت؟

قیمت بنزین و حرف و حدیث ها

ابتکار نوشته حرف‌ها و حدیث‌ها درخصوص قیمت نهایی بنزین وجود دارد و هنوز مشخص نیست قیمت بنزین چقدر تعیین شده است. اما کاملا واضح است که صحبت درباره جزییات سناریوهای قیمت بنزین حتی ازسوی رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و مصرف سوخت کشور فعلا ممنوع است و به گفته محمدرویانیان و میرتاج الدینی،شخص رئیس جمهور در زمان مقتضی، قیمت نهایی بنزین را اعلام خواهد کرد.

به گزارش این روزنامه سناریوهای مختلفی درمورد تعیین قیمت بنزین در کارگروه تحول اقتصادی در حال بررسی است اما هنوز قیمت مشخصی در نظر گرفته نشده است. بررسی‌های صورت گرفته در كارگروه هدفمندی یارانه‌ها نشان می‌دهد در میان گزینه‌های ارائه شده به این كارگروه كه از سوی دولت مسئولیت بررسی قیمت حامل‌های انرژی را عهده دار هستند، ‌افزایش قیمت بنزین به 650تومان از احتمال بیشتری نسبت به سایر گزینه‌ها برخوردار است.

گزارش ابتکار نشان می دهد پیشنهادات مختلفی درباره افزایش قیمت بنزین تاكنون ارائه شده است. که دراین میان بنزین 960، 900و 500 تومان بیشتر به چشم می‌خورد.هر چند تاكنون هیچ كدام از مقامات رسمی دولت حاضر به اظهارنظر درباره میزان افزایش قیمت بنزین نشده‌اند.

کار حزب مداحی نیست

یدالله اسلامی در آرمان نوشته اساسی‌ترین و مهم‌ترین دغدغه احزاب موجود برای فعالیت سیاسی سرنوشت‌ کشور است به گونه‌ای که کشور برای اداره امور و مدیریت اجرایی خود دچار مشکل نشود و با بحران‌های متعدد روبه‌رو نگردد. دغدغه مدیریت صحیح کشور از اولویت‌های مهم احزاب سیاسی به شمار می‌رود.

به نظر این نماینده سابق مجلس ارائه برنامه از سوی یک حزب بعد از تلاش برای حضور در قدرت از اساسی‌ترین اولویت‌های احزاب محسوب می‌شود. به همین منظور احزاب بزرگ در هر کشوری و از جمله ایران با بهره‌گیری از کارشناسان مجرب سعی می‌کنند در عرصه اقتصاد، سیاست و بین‌الملل برنامه‌هایی را ارائه دهند.با وجود آنکه لحن احزاب در ارائه برنامه و راهکار، لحنی دلسوزانه است اما برخی اوقات از این برنامه‌ها استقبال نمی‌کنند.

مقاله آرمان تاکید دارد احزاب کشور سعی می‌کنند که در کنار ارائه برنامه تدابیری را بیندیشند که حاکمیت قانون نهادینه شود. به‌گونه‌ای که آزادی احزاب سیاسی ، نه فقط در متن قانون اساسی بلکه در متن جامعه نیز اجرایی شود. برخی از احزاب انتظار دارند به جای نقد، باب مدح و ستایش باز کنند که چنین رویکردی از سوی بسیاری از احزاب پذیرفته شده نیست. زیرا این رویکرد، احزاب را از وظیفه اساسی و اصلی خود یعنی تأمین منافع ملی کشور دور می‌کند.

مطبوعات و دولت

روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به تصمیم های دولت برای قطع حمایت از روزنامه های منقد در سرمقاله خود نوشته مگر درحال حاضر نشریه‌ای كه در جهت خلاف اهداف نظام حركت كند و به عبارت روشن‌تر نشریه ضد انقلابی وجود دارد؟ اگر چنین نشریه‌ای وجود دارد چرا مجوز آن لغو نمی‌شود؟ و اگر وجود ندارد، لابد مقصود از نشریاتی كه در جهت خلاف اهداف نظام حركت می‌كنند، نشریات منتقد دولت هستند كه در اینصورت باید توجه وزیر ارشاد را به این واقعیت‌ها جلب نمود كه اولاً انتقاد از دولت، حق قانونی مطبوعات است، ثانیاً دولت باید از انتقاد استقبال كند تا متوجه نواقص خود شود و درصدد رفع آنها برآید و ثالثاً مجلس شورای اسلامی كه یارانه را تصویب كرده پرداخت آن را به حمایت از دولت و خودداری از نقد دولت مقید نكرده است.

به نوشته این روزنامه علاوه بر اینها، مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یقین داشته باشند كه از راه اعمال تبعیض در پرداخت یارانه‌ها و دادن آگهی‌های دولتی هرگز نمی‌توانند مشكل خود را با مطبوعات حل كنند. اكثر قریب به اتفاق اصحاب مطبوعات از وفاداران به نظام جمهوری اسلامی و انقلاب هستند و آنها را با روش‌های مثبت می‌توان جذب كرد.

روزنامه جمهوری اسلامی در عین حال یادآوری کرده که قانون مصوب مجلس و تأیید شده توسط شورای نگهبان، همانند احكام شرعی الزام آور است و عدم پای‌بندی به آن به بهانه‌های سلیقه‌ای، مسئولیت شرعی و عقاب اخروی دارد. روشی كه اكنون توسط وزارت ارشاد در پیش گرفته شده و درحال وارد آوردن ضربه‌های سنگینی به مطبوعات است، هیچ توجیه آخرتی ندارد.

پیشرفت های کشور و تحریم

محسن ابوالحسنی در کیهان نوشته کشور ما در سی سال گذشته نتیجه تحریم ها را به تمامی درك كرده است. تحریم ها اثر دارد. البته نه از نوعی كه منظور و دلخواه آقای اوباماست و در داخل نیز عده ای هر روز بر تاثیر آن با شدت اصرار می ورزند. تحریم ها از آن جهت اثر دارد كه محرومیت سرچشمه رشد است و نیاز، عامل اختراع.

شاخص ترین نمونه به نظر نویسنده کیهان جنگ با عراق است و دفاع پیروزمندانه مردان و زنان ایران و مورد دیگر این که شاید اگر یك سال پیش در مجلس نمایندگان آمریكا تصمیم نمی گرفتند كه ما را با ندادن بنزین فلج كنند هرگز به فكر خودكفایی در تولید بنزین نمی افتادیم، چه رسد به صادرات این كالای استراتژیك.

به نوشته کیهان همه این ها را در نظر بگیرید تا كوچكترین و شاید پیش پا افتاده ترین مسائل فوتبال. اگر روزی تیم های درجه دو و سه اروپایی حاضر می شدند تا با تیم ملی فوتبال ایران مسابقه تداركاتی برگزار كنند و بارها به اصرارها و درخواستهای ما علی رغم حتی دادن رقم های بالا جواب منفی نمی دادند، دیگر ما اصلا حتی فكر برگزاری مسابقه فوتبال با برزیل را هم نمی كردیم.

 

بررسی روزنامه های دوشنبه تهران ۱۹ مهر

بی بی سی

"تحقیق و تفحص از شورای عالی ایرانیان" تیتر اول مردم سالاری است، "تحقیق از همایش ایرانیان مقیم خارج از کشور" نوشته آرمان، "تجدیدنظر تهران در روابط اقتصادی با تحریم‌كنندگان" عنوان اصلی ایراناست و "وقف دانشگاه آزاد شرعی و قانونی نیست" در صدر گزارش های خبری کیهان آمده است.

"ایران در جنگ رسانه ای موفق عمل کرده است" به نقل از مقامات آمریکائی خبر اصلی رسالت است وسیاست روز از "راهبرد دیپلماسی از زبان یك ژنرال" نوشته است.

" یک جلسه ویژه دیگر برای تعیین تکلیف یارانه ها" خبر اول جهان صنعت است، قدس از "دلایل افزایش قیمتها قبل از واریز یارانه ها" پرسیده، "تب یارانه‌‌ها در بهارستان و پاستور" گزارش اصلی تهران امروزاست و "حضور شبه دولتی ها در برنامه پنجم کنترل می شود" عنوان اصلی روزنامه جمهوریاسلامیاست.

خراسان از زبان رئیس قوه قضاییه نوشته "جدیت ایران در برخورد با فاجعه کهریزک را با عملکرد آمریکا در ابوغریب و گوانتانامو مقایسه کنید" و آفرینش از زبان همین مقام نوشته "باید موجبات تفرقه مسلمانان را از بین ببریم".

"بازار دلار به سوی آرامش" گزارش دنیای اقتصاد است و جام جم از "مصدومان رانندگی؛ قربانی‌تخلف بیمه‌ها" نوشته است.

گزیده مقالات

لغو وقف دانشگاه آزاد

کیهان در گزارشی نوشته وقف اموال دانشگاه آزاد در وهله اول از نگاه كارشناسان امری مبارك و میمون به نظر می آمد تا آنكه نكته ای قابل توجه، دیدگاه كارشناسان حقوقی و آموزشی را درباره وقف اموال دانشگاه آزاد تغییر داد. آنجایی كه هیئت موسس دانشگاه آزاد تاكید می كنند: فقط متولیان حق دارند تمامی فعالیت های مربوط به اداره و توسعه دانشگاه آزاد اسلامی را به انجام برسانند و به طور كلی اداره موقوفات منحصرا تابع مفاد وقفنامه و اصول و قواعد معتبر فقهی است.

به نوشته این روزنامه یكی از نكاتی كه در بیانیه وقف اموال دانشگاه آزاد بیش از همه چیز جلب توجه می كرد، اشاره هیئت مؤسس دانشگاه آزاد در این بیانیه بر استیذان از مقام معظم رهبری و موافقت ایشان با این وقف بود. اما تأكید و اصرار مسئولان دانشگاه آزاد بر استیذان- كسب اجازه- از رهبری موجب شد كه رسانه ها در تماس های مختلف با دفتر اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری صحت و سقم این موضوع را جویا شوند.

کیهان در انتهای گزارش خود نوشته در حالی كه منابع موثق از اعلام نظر هیئت رسیدگی به وقف اموال دانشگاه آزاد مبنی بر امكان نداشتن وقف اموال این دانشگاه خبر می دادند، محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه خبر از اعلام نظر این هیئت به رهبر معظم انقلاب داد و آیت الله صادق آملی لاریجانی هم در واكنش به سخنان هاشمی رفسنجانی اعلام كرد: وقف دانشگاه آزاد از ابتدا كار باطل و اشتباهی بوده است و این پاسخ اظهارات آقای هاشمی رفسنجانی بود كه چند روز قبل از آن، اعلام كرده بود وقف دانشگاه آزاد انجام پذیرفته و خدا اجازه نمی دهد این وقف باطل شود!!

سفر احمدی نژاد به لبنان

محمد صفری در یادداشتی در سیاست روز با اشاره به احتمال سفر محمود احمدی نژاد به لبنان که نخستین سفر وی به این كشور پس از 5 سال ریاست جمهوری است نوشته از ابتدای اعلام سفر تاكنون واكنش‌های گوناگونی از سوی آمریكا و اسرائیل نسبت به آن اتخاذ شده است.

به نظر نویسنده این مقاله تحركات گسترده‌ آمریكا و اسرائیل حتی فشار برای لغو این سفر نشان می‌دهد كه آمریكا خواستار گسترش مناسبات ایران و لبنان نیست و این مخالفت و مقاومت شدید با محوریت حزب الله دو چندان می‌شود.

سیاست روز در نهایت نوشته گروههای مردمی با تداركات ویژه برای استقبال از رئیس جمهوری اسلامی ایران آماده می‌شوند. در این استقبال شاهد خواهیم بود كه مردم قدردان لبنان هنگام دیدار رئیس جمهور ایران چه خواهند كرد و آنگاه غرب متوجه می‌شود هنگامی كه یك مقام ارشد آنها به لبنان سفر كند چه استقبالی خواهد شد. مقایسه آن دو نزدیك است.

دغدغه بازنشستگی استادان

محمد ضیمران در مقاله ای در روزنامه خبر نوشته مسئله بازنشسته‌کردن اجباری اساتید دانشگاه‌ها بدل به دغدغه مسئولان دانشگاه‌ها و وزارت علوم شده است. مسئله‌ای که خواه‌ناخواه فضای علمی و آکادمیک کشور درحال توسعه‌ای چون ایران را تحت‌الشعاع خود قرار خواهد داد و این نکته در بلندمدت خود را بیشتر نشان خواهد داد.

به نوشته این استاد دانشگاه تهران طبیعی است که در صورت ادامه‌ یافتن چنین رویکردی باید با تخصص که مهم‌ترین مولفه پیشرفت هر جامعه‌ای است، خداحافظی کرد. اساتید نمونه ‌و مجرب‌ و بی‌بدیل ‌دانشگاه‌ها از سرمایه‌های‌ کشور محسوب ‌می‌شوند و طبعا مسئولان خود بهتر می‌دانند که هیچ‌کدام از این اساتید دغدغه‌ای جز ارتقای سطح علمی دانشجویان ندارند و مهم‌تر از همه عقاید سیاسی آنها هیچ‌دخلی به کار علمی ایشان ندارد.

نویسنده مقاله خبر با تاکید بر این که در سالهای اخیر دانشگاه‌ها با فقر قابل ملاحظه اساتید برجسته مواجه‌اند نوشته می‌باید برای رفع این معضل چاره‌ای از سر تدبیر و نه سیاسی‌کاری و سیاسی‌نگری اندیشید. آقایان به‌فکر جامعه علمی کشور باشند پیش‌از آنکه لطمات جبران‌ناپذیر این سوء مدیریت دامن آینده این مرز و بوم را بگیرد .

نامه مجلس به دولت

تهران امروز در گزارشی نوشته کمیسیون امنیت ملی مجلس با نوشتن نامه ای خطاب به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور خواستار توجه جدی د