بولتن خبري ايران نبرد(1098) جمعه 9 مهر 1389(1 اکتبر 2010)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

تحریمها و واکنشها

 

كمپاني ديگري روابطش با ايران را قطع كرد

وال استريت ژورنال جمعه 19 شهريور 1389(10 سپتامبر 2010)

ليست شركتهايي كه معاملاتشان را با ايران قطع مي‌كنند در حال افزايش است. اكنون به‌دليل تحريمهاي اقتصادي عليه ايران اين كشور اسلامي، يك شركت مهندسي صنعتي ديگر در مسير قطع تمامي معاملاتش در ايران قرار گرفته است.

اين بار كمپاني ليندي گروپ از آلمان يك شركت مهندسي كه هم‌چنين يكي از بزرگترين فروشندگان صنعتي گاز مي‌باشد معاملاتش با ايران را متوقف مي‌كند. يوئي ولفيگر سخنگوي ليندي به وال استريت ژورنال روز جمعه گفت اين شركت اخيراً تصميم گرفته است فعاليتهايش در ايران را به‌طور كامل متوقف نمايد.

اين حركت قطعاً بر معاملات اين كمپاني با ايران كه طي 6ماه اخير به 39ميليون يورو كه حدود 3 درصد كل فروش گروه ليندي بالغ مي‌شده تأثير مي‌گذارد.

 

شركت كيا كره جنوبي صادرات خود به ايران را متوقف ميكند

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 23 شهريور 1389(14 سپتامبر 2010)

شركت خودرو سازي كيا موتور (kia motors) كه مدل پرايد آن در جادههاي ايران حضور دارد، سهشنبه اعلام كرد، بعد از آن كه سئول تحريمات جديدي در رابطه با موضوع هستهيي را اعلام كرد، صادرات خود به جمهوري اسلامي را متوقف ميكند. مايكل چو (michael choo) سخنگوي كيا به خبرگزاري فرانسه گفت: تحريمات دولت كره جنوبي بخشي از اين تصميمگيري بود. او حاضر نشد كه توضيح بيشتري بدهد.

مطابق گفتههاي شركت كيا، خودروي پرايد 30 تا 40درصد خودروهاي موجود در جادههاي ايران را تشكيل ميدهد. در سال گذشته اين شركت 4210 خودروي كامل و 17040 خودرو بهصورت كيت به ايران صادر كرده است تا بهطور محلي مونتاژ شوند.

كيا اعلام كرد كه ماه گذشته تمامي صادرات خود به ايران را متوقف كرده است، اين شامل خودروهاي كامل، كيتهاي خودرو و قطعات يدكي ميشود. مطابق بررسي كه روز يكشنبه منتشر شد، به دنبال تحريمات سئول، بيش از سه چهارم صادر كنندگان كوچك و متوسط كره جنوبي بهطور كامل يا جزئي صارات خود به ايران را متوقف كردهاند. بررسي از 88 صادر كننده كوچك كه توسط شركتهاي كوچك و متوسط اداره ميشوند نشان ميدهد كه 28 درصد از آنها صادرات خود را متوقف كردهاند. 48 در صد ديگر اعلام كردهاند كه آنها بهطور جزئي صادرات خود را متوقف كردهاند.

اين قطع صادرات بهخاطر ترس از آن ميباشد كه نتوانند پولي در مقابل صادرات خود دريافت نمايند.

وزارت مالي كره جنوبي اعلام كرده است كه بهخاطر نقض قانون معاملات ارزي خارجي مجازات شديدي عليه شعبه بانك ملت در سئول اعمال خواهد كرد. اين وزارتخانه وارد جزئيات نشد اما خبرگزاري يونهاپ (yonhap) گفت احتمال دارد كه اين بانك ايراني با تعليق دو ماهه روبهرو شود. كره جنوبي هم‌چنين گفت كه تضمين صادراتي براي محمولههاي ايران را كاهش خواهد داد، سال گذشته ارزش تجارت ميان اين دو كشور نزديك به 10ميليارد دلار بوده است.

در ماه ژوئيه، شركت مهندسي و ساختماني جي سي (gs) اعلام كرد يك پروژه بيش از يك ميليارد دلاري ساخت كارخانه گاز در ايران كه به آن سپرده شده بود بهخاطر تحريمات سازمان ملل توسط طرف ايراني لغو شد.

[گروه آلماني] ليندي ميگويد از ايران بيرون خواهد كشيد- خبرگزاري رويتر 22/6/89: گروه آلماني ليند (Linde), دومين توليد كننده گازهاي صنعتي جهان, روز دوشنبه گفت كه تمامي عمليات تجاري در ايران را به دليل وقايع سياسي در آنجا متوقف خواهد كرد.

يك سخنگوي اين شركت به رويتر گفت, 'ما چند ماه پيش تصميم گرفتيم كه در ايران هيچ تجارت جديدي انجام ندهيم. '

'با توجه به وقايع سياسي در هفته هاي اخير, ما تصميم گرفتيم در اين حين تمامي فعاليتها در ايران را متوقف كنيم. ' در عين تلاش تحت هدايت آمريكا براي منزوي كردن ايران و تلاشهاي بين المللي براي اعمال تحريمهاي سختتر, تعداد روبه افزايشي از شركتهاي نفتي, شركتهاي تجاري و ساير شركتهاي بين المللي تجارت با ايران را متوقف كرده اند.

شركتهاي آلماني مانند ماشين سازي دايملر, شركت مهندسي زيمنس, و شركت بيمه مونيخ ري و آليانز هم اكنون اقدامات مشابهي را اعلام كرده اند. ليند سال گذشته از فروش به ايران 39 ميليون يورو به دست آورد كه حدود 3 دهم درصد (3/0 %) كل فروش اين گروه را شامل مي شود.

اين سخنگو گفت كه فعاليتهاي كنوني در ايران به خدمات و انتقال قطعات يدكي براي تاسيسات صنعتي محدود است.

 

ممنوعیت صادرات فرش ایران به آمریکا

بی بی سی: سه شنبه 23 شهريور 1389(14 سپتامبر 2010)

فروشندگان فرش در ایران از ممنوعیت صدورانواع فرش به ایالات متحده خبر داده اند.

روز سه شنبه، 23 شهریور (24 سپتامبر)، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از اکبر هریسچیان، رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران، گزارش کرد که دولت آمریکا از 7 مهرماه (29 سپتامبر) سال جاری، واردات هر نوع فرش ایرانی به آن کشور را ممنوع کرده است.

آقای هریسچیان گفت که آمریکا اصلی ترین واردکننده فرش دستباف و بزرگترین بازار صادراتی فرش ایران است و افزود که زمان پایان این تحریم مشخص نیست.

وی گفت که بسیاری از صادرکنندگان فرش ایران با پیش بینی از تصمیم آمریکا برای تحریم واردات فرش، در ماه های اخیر و قبل از اجرایی شدن این تصمیم، به ارسال محموله های فرش به آن کشور مبادرت کرده اند و در حال حاضر هم تعداد قابل توجهی فرش در انتظار ترخیص صادراتی در گمرک ایران وجود دارد.

رئیس اتحدیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران یادآور شد که در دوران زمامداری رونالد ریگان، رئیس جمهوری آمریکا در دهه 1980 میلادی هم دولت آن کشور واردات فرش ایران را ممنوع کرد اما این ممنوعیت چهارده سال بعد لغو شد.

در آن زمان، صادر کنندگان ایرانی فرش خود را از طریق کانادا به آمریکا ارسال می کردند.

در حال حاضر، کانادا از جمله کشورهایی است که به وضع تحریم های یکجانبه علیه ایران مبادرت کرده اما مشخص نیست که آیا این تحریم ها بر واردات فرش به آن کشور به منظور ترانزیت به آمریکا تاثیر هم خواهد گذاشت یا نه.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز تحریم های یکجانبه ای را علیه ایران به اجرا گذاشته اند اما آقای هریسچیان گفت که اروپا، که دومین بازار فرش صادراتی ایران است، تا کنون ممنوعیتی در برابر واردات این کالا وضع نکرده است.

در مورد میزان صدور فرش ایران به خارج، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف گفت که به دلیل شتاب بازرگانان ایرانی برای ارسال فرش به آمریکا قبل از اجرایی شدن تحریم های آن کشور، ارزش صادرات فرش در چهار ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 41 درصد افزایش یافته است.

وی ارزش صادرات فرش دستباف ایران در این مدت را از لحاظ ارزش بیش از یکصد و پنجاه میلیون دلار و از لحاظ وزن حدود دوهزار و پانصد تن اعلام کرد.

فرش دستباف ایران یکی از منابع قابل توجه درآمدهای ارزی و ایجاد کننده اشتغال برای چند صد هزار نفر است که به شیوه صنعت خانگی یا در کارگاه های تخصصی به تولید این کالا مشغول هستند یا در معاملات داخلی و خارجی و در بخش های جانبی آن فعالیت دارند.

 

روسیه سیستم اس-300 به خاطر تحریم سازمان ملل به ایران تحویل نمی دهد

خبرگزاریریانووستی: چهارشنبه 31 شهريور 1389(22 سپتامبر 2010)

روسیه سیستم پدافند موشکی اس-300 را به ایران تحویل نمی دهد چون این سیستم تحت تحریم های شورای امنیت سازمان ملل است. این مطلب را "نیکلای ماکاروف" رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه به خبرنگاران اطلاع داد.

ماکاروف گفت: "تصمیم گرفته شده است که سیستم اس-300 به ایران تحویل داده نشود. این سیستم قطعا تحت تحریم است".

وی تاکید کرد که " این تصمیم مقامات بود که پروسه تحویل متوقف شود و ما آن را اجرا می کنیم".

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به این سوال که آیا قرارداد مربوطه لغو شده است پاسخ مشخصی نداد. وی گفت: "باید ببینیم. این بستگی به عملکرد ایران دارد".

قابل ذکر است قرارداد عرضه سیستم های "اس-300 " به ایران در ماه دسامبر 2005 امضا شده بود، اما رسما از آغاز تحقق این قرارداد اطلاعی داده نشده است. در ماه دسامبر 2008، خبرگزاری " ایرنا"  به نقل از "اسماعیل کوثری" معاون رییس کمیسیون سیاست خارجی و امنیتی مجلس ایران اطلاع داد که روسیه عرضه قطعات سیستم دفاع ضدهوایی "اس-300" به ایران را آغاز کرده است. پس از آن سازمان فدرال همکاری های فنی و نظامی روسیه رسماً اعلام کرد که خبر عرضه سیستم های ضدهوایی "اس-300" به ایران صحت ندارد.

سیستم های "اس-300" ویژه دفاع از موسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن هستند. این سیستم قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است. تازه ترین مدل سیستم "اس-300" می تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله 150 کیلومتری و ارتفاع 27 کیلومتری نابود کند. پیشتر روسیه به ایران مجموعه های ضدهوایی موشکی "تور-ام1" را با برد 12 کیلومتر و ارتفاع 6 کیلومتر عرضه کرده بود.

چهار شرکت بزرگ نفتی به فعالیت خود در ایران پایان می‌دهند

رادیو فردا پنجشنبه 8 مهر 1389(30سپتامبر 2010)

ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد چهار شرکت بزرگ نفتی توتال، شل، استات اویل و انی قول داده‌اند که به سرمایه‌گذاری‌‌های خود در ایران پایان دهند.

جیمز استینبرگ، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده، در این باره گفت: خرسندم که به اطلاع برسانم ما از چهار شرکت بین‌المللی انرژی قول گرفته‌ایم که به سرمایه‌گذاری‌هایشان (در ایران) پایان دهند و از هرگونه فعالیت تازه در بخش انرژی ایران خودداری کنند.
معاون وزارت خارجه آمریکا اقدام این چهار شرکت را لطمه‌ای جدی برای ایران دانسته و گفت این شرکت‌ها با این کار از تحریم‌های ایالات متحده به دور می‌مانند.
جیمز استینبرگ تاکید کرد که این چهار شرکت بزرگ نفتی به ایالات متحده تضمین داده‌اند که معامله با ایران را متوقف کرده‌اند یا متوقف خواهند کرد.
روز سه‌شنبه این هفته، دو سناتور آمریکایی از هیلاری کلینتون وزیر خارجه ایالات متحده،‌خواستند  ترتیبی دهد که شرکت‌های چینی و ترکیه‌ای که گفته می‌شود فرآورده‌های نفتی در اختیار ایران می‌گذراند، به مجازات برسند.
جیمز استینبرگ، همچنین اعلام کرد وزارت خارجه ایالات متحده تصمیم گرفته است شرکت نفتیران را که در سوییس مستقر و وابسته به شرکت ملی نفتی ایران است، مورد تحریم قرار دهدبه گفته معاون جیمز استینبرگ، ایالات متحده، تحقیق و تفحص درباره ارتباط سایر شرکت‌های نفتی با ایران را در دستور کار خود قرار داده است.
جیمز استینبرگ، معاون وزارت خارجه ایالات متحده، با تکرار دوباره موضع واشینگتن تاکید کرد که هدف از این تحریم‌ها این است که به ایران نشان داده شود،  در صورت ادامه برنامه اتمی‌اش باید هزینه  آن را نیز بپردازد.
در همین حال داگلاس انجل، یک مقام وزارت خارجه ایالات، متحده اظهار داشت که شرکت‌های آمریکایی پیشتر،  از داد و ستد با شرکت نفتیران منع شده بودند.
این مقام آمریکایی تصریح کرد، تحریم  نفتیران، پیامی است برای دیگر شرکت‌ها که از معامله با این شرکت خودداری کنند.
این اقدامات تنبیهی در حالی صورت می‌گیرد که یک روز پیش از این، باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، هشت نفر از مقام‌های کنونی و گذشته ایرانی را به دلیل نقض حقوق بشر در رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری مورد تحریم قرار داد.
به گفته هیلاری کلینتون این برای نخستین بار است که ایالات متحده برای نقض حقوق بشر مقام‌های ایران را مورد تحریم قرار می‌دهد ایالات متحده، که  توقف برنامه اتمی ایران را در دستور کار خود قرار داده است، به همراه اتحادیه اروپا، کانادا، استرالیا و چند کشور دیگر افزون بر تحریم‌های  شورای امنیت، تحریم‌های یکجانبه‌ای را علیه ایران وضع کرده‌اند که از جمله سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران را هدف قرار داده است.

 

آمریکا شرکت نفتیران را تحریم کرد

بی بی سی پنجشنبه 8 مهر 1389(30سپتامبر 2010)

وزارت امور خارجه آمریکا کمپانی نفتیران را که در سوئیس مستقر و جزء موسسات اقماری شرکت نفت ایران است تحریم کرده و چهار شرکت اروپایی را به دلیل توقف سرمایه گذاری در ایران از مجازات معاف کرده است.

جیمز استاینبرگ، یکی از معاونان وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه با اعلام این خبر، از همکاری شرکت های نفتی اروپا علیه صنایع انرژی ایران ابراز خرسندی کرد.

آمریکا ایران را به داشتن برنامه مخفیانه سلاح اتمی متهم کرده است و تحریم های شدیدی را علیه این کشور اعمال می کند.

ایران این اتهام ها را رد می کند و می گوید که تحریم های جهانی تاثیری در روند برنامه "صلح آمیز" هسته ای اش نخواهد داشت.

جیمز استاینبرگ گفت که آمریکا چهار شرکت اروپایی را به دلیل تعهد آنها به توقف سرمایه گذاری در ایران، از مجازات معاف کرده است.

این شرکت ها عبارتند از: شرکت فرانسوی توتال، شرکت نروژی استات اویل، شرکت ایتالیایی انی و شرکت هلندی-بریتانیایی رویال داچ شل.

دولت آمریکا اذعان کرد که فشار بر شرکت نفتیران که فعالیتی در آمریکا ندارد، ممکن است تبعات سریعی به همراه نداشته باشد، اما افزود این تحریم ها مانع از همکاری کمپانی های خارجی با این شرکت خواهد شد.

معاون وزارت خارجه آمریکا گفت: "این اقدامات هزینه عدم همکاری ایران با جامعه جهانی را بالا می برد."

وی افزود شرکت نفتیران صدها میلیون دلار هزینه پروژه های توسعه صنایع نفتی ایران را تامین می کند.

او گفت چهار شرکت اروپایی یاد شده اگر به تعهد خود عمل کنند و در ایران فعالیت نکنند، تحت تحریم های آمریکا قرار نخواهند گرفت.

این خبر در حالی اعلام می شود که یک شرکت نفتی ژاپنی هم خروج از طرح اکتشاف و توسعه یک حوزه بزرگ نفتی ایران را در دست بررسی دارد.

خبرگزاری ژاپنی کیودو به نقل از منابع دولتی این کشور گزارش داد که شرکت اینپکس (Inpex) که بزرگترین شرکت ژاپنی فعال در زمینه اکتشاف نفت است، در نظر دارد در واکنش به تحریم های یکجانبه دولت آمریکا، از مشارکت در طرح اکتشاف و توسعه میدان نفتی آزادگان در ایران خارج شود.

قوانین آمریکا در مورد تحریم یکجانبه ایران مشخصا سرمایه گذاری شهروندان و شرکت های آمریکایی در بخش انرژی ایران را ممنوع و برای چنین اقداماتی مجازات هایی را تعیین کرده است؛ شرکت های خارجی نیز در صورت نادیده گرفتن این قانون، با محدودیت هایی در دسترسی به بازارها و امکانات مالی ایالات متحده روبرو می شوند.

با ادامه خروج شرکت های خارجی، دولت ایران اخیرا اعلام کرد که طرح های اکتشاف و بهره برداری از منابع نفت و گاز را در اختیار شرکت های داخلی قرار می دهد، اما مشخص نیست که آیا این شرکت ها توانایی مالی و فنی اجرای موفقیت آمیز چنین طرح هایی را داشته باشند.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که تعدادی از شرکت های مورد نظر دولت ایران برای جایگزینی شرکت های خارجی، در واقع به نهادهای نظامی و امنیتی مرتبط با دولت تعلق دارند و یا صرفا به منظور بر عهده گرفتن این طرح ها و برخورداری از منابع مالی مورد نظر، توسط این نهادها تاسیس شده اند.

 

آمریکا ۸ مقام ایرانی را به اتهام سرکوب اعتراضات تحریم کرد

بی بی سی چهارشنبه 7 مهر 1389(29سپتامبر 2010)

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با صدور فرمانی اسامی هشت مقام نظامی، انتظامی و دولتی ایران را به فهرست تحریم های ایالات متحده اضافه کرده است.

این هشت نفر به دست داشتن در "نقض جدی حقوق بشر و آزار مردم ایران" در جریان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸ متهم شده اند.

دولت ایران اتهام تقلب در آن انتخابات را رد می کند و تاکید دارد که در جریان ناآرامی ها با "اغتشاشگران" برخورد قانونی داشته است.

مقام های جمهوری اسلامی که تحریم شده اند عبارتند از:

                     محمدعلی جعفری (فرمانده کل سپاه پاسداران)

                     صادق محصولی (وزیر رفاه فعلی و وزیر سابق کشور)

                     غلامحسین محسنی اژه ای (دادستان کل کشور و وزیر سابق اطلاعات)

                     سعید مرتضوی (دادستان سابق عمومی و انقلاب تهران)

                     حیدر مصلحی (وزیر اطلاعات)

                     مصطفی محمد نجار (وزیر کشور و جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی)

                     احمدرضا رادان (جانشین فرمانده کل نیروی انتظامی)

                     حسین طائب (معاون اطلاعات سپاه پاسداران و فرمانده سابق نیروی بسیج)

اشاره به سخنان احمدی نژاد

کاخ سفید آمریکا روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که دولت آمریکا همواره در کنار کسانی می ایستد که در ایران "خواهان شنیده شدن حرف هایشان هستند" و تأکید کرد که مصرانه از دولت ایران می خواهد که حقوق این مردم را رعایت کند.

این نخستین بار است که دولت آمریکا به اتهام نقض حقوق بشر، تحریم هایی را علیه اشخاص خارجی اعمال می کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و تیموتی گایتنر، وزیر دارایی آمریکا چهارشنبه ۷ مهر (۲۹ سپتامبر) در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن در مورد تصمیم جدید دولت آمریکا توضیح دادند.

خانم کلینتون گفت: "شهروندان ایرانی تحت نظارت یا فرماندهی این افراد بی جهت بازداشت شدند، کتک خوردند، مورد شکنجه و تجاوز قرار گرفتند، تهدید و حتی کشته شدند".

اما وزیر امور خارجه آمریکا گفت که آن اعمال با "ادعاهایی که اخیرا در سازمان ملل مطرح شده مبنی بر اینکه ایرانی ها از آزادی بیان برخوردارند و هیچ کس در ایران به دلایل سیاسی در زندان نیست" تناقض دارد.

به نظر می رسد اشاره خانم کلینتون به سخنان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در سفر اخیرش به نیویورک باشد.

وزارت دارایی آمریکا اعلام کرده است که افراد تحریم شده، مشمول محدودیت های مسافرتی و انسداد دارایی ها می شوند.

اجرای مصوبه کنگره

تحریم مقام های مذکور در راستای اجرای قانون تحریم گسترده ای که کنگره در ماه ژوئن علیه ایران وضع کرده بود انجام شده است.

قانونگذاران آمریکایی در بند ۱۰۵ آن قانون رئیس جمهوری آمریکا را موظف کرده اند که حداکثر ظرف نود روز طی گزارشی، اسامی مقام ها یا افرادی در ایران را که مسوول صدور دستور، اجرا یا هدایت اقداماتی در "نقض جدی حقوق بشر" پس از وقایع انتخابات خرداد ۸۸ ایران بوده اند به آگاهی کنگره برساند و در این زمینه، به گروه انصار حزب الله و بسیج اشاره کردند.

براساس مصوبه آنها، گزارش رئیس جمهوری در این زمینه باید در وبسایت وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا منتشر و اسامی افراد مندرج در این گزارش به فهرست اشخاص تحت تحریم اضافه شود.

بخش مربوط به حقوق بشر قانون تحریم ایران با تلاش مستقیم سناتور جمهوریخواه جان مک کین و سناتور دموکرات مستقل جو لیبرمن به عنوان متمم به مصوبه اضافه شده بود.

این دو سناتور که همواره موضع سرسختی علیه جمهوری اسلامی داشته اند و به محافظه کار بودن در خصوص سیاست خارجی شهرت دارند، چهارشنبه از تصمیم دولت آقای اوباما استقبال کردند.

آنها با صدور بیانیه مشترکی گفتند: "دستور ریاست جمهوری حاوی این پیام به همه مقام های ایران که حقوق بشر مردم را نقض کرده یا خواهند کرد است: ایالات متحده هویت شما را شناسایی و منتشر خواهد کرد، آزار و اذیت شما را علنی خواهد کرد و شما را مسوول خواهد دانست."

دولت ایران اتهام نقض حقوق بشر از جمله در مواجهه با اعتراضات به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را رد می کند و می گوید آمریکا این اتهام را با اهداف سیاسی مطرح می کند.

کنگره از کاخ سفید خواسته است که برای مقام های ایران که "ناقض جدی حقوق بشر" تشخیص داده می دهد ویزا صادر نکند و در صورت امکان، به مسدود کردن دارایی های آنها مبادرت ورزد.

کنگره در مصوبه تحریم ایران همچنین خواهان افزایش بودجه وزارت امور خارجه آمریکا برای اطلاع رسانی بیشتر درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و به ویژه درباره وقایع پس از انتخابات خرداد ۸۸ شده است.

 

ممنوعیت ورود چند مقام هسته‌ای و نظامی ایران از جمله سردار نقدی به روسیه

خبرگزاری ریانووستی: سه شنبه 23 شهريور 1389(14 سپتامبر 2010)

"دمیتری مدودف" رئیس جمهور روسیه ورود تعدادی از ایرانیان دارای ارتباط با فعالیت هسته ای ایران به خاک روسیه و عبور ترانزیتی آنها از طریق خاک روسیه را ممنوع کرد. در متن فرمان رئیس جمهورکه روز چهارشنبه در سایت کرملین منتشر شده در اینباره صحبت می شود.

فهرست مرکب از دانشمندان و مقامات اداری است. از جمله اسامی "عباس رضایی آشتیانی" ـ  دارای سمت رفیع در اداره اکتشافات زمین شناسی و استخراج  سازمان انرژی اتمی ایران، دکتر "محمد اسلامی" ـ رئیس انسیتوی آموزشی و تحقیقات علمی صنایع دفاعی و سرتیپ"محمدرضا نقدی"، نایب رئیس سابق ستاد مشترک ارتش ایران در تأمین لوژستیکی و تحقیقات صنعتی  در آن ذکر شده است.

طبق عقیده شورای امنیت سازمان ملل متحد محمدرضا نقدی (فرمانده نیروهای بسیج) در تلاش ها برای دورزدن تحریم های برقرار شده بر ضد ایران در دو قطعنامه تحریمی اول شورای امنیت( 1737 مورخه 23 دسامبر 2006 و 1747 مورخه 24 مارس 2007 ) شرکت داشته است.

فهرست اشخاص ذکر شده در فرمان رئیس جمهور روسیه با فهرست شهروندان ایران در قطعنامه تحریمی سوم شورای امنیت سازمان ملل متحد( 1803 مورخه 3 مارس 2007 ) مطابقت دارد. در رابطه با این افراد تدابیر برقرار شده در قطعنامه شماره 1737 عمل می کنند. طبق این تدابیر دارایی های مالی و ذخایر اقتصادی آنها در خاک کشور های قطعنامه توقیف خواهندشد.

 

"دمیتری مدودف" ممنوعیت ارائه خدمات مالی از سوی روسیه به ايران را امضا کرد

خبرگزاریریا نووستی: پنجشنبه 1 مهر 1389(23 سپتامبر 2010)

"دمیتری مدودف" رئیس جمهور روسیه فرمانی را امضا کرد که از جمله ممنوعیت ارائه خدمات مالی از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی روسیه در صورتی را در نظر می گیرد که اساس هایی برای آن وجود داشته باشد که این عملیات دارای ارتباط با فعالیت هسته ای ایران باشند. روز چهارشنبه سند مربوطه در سایت کرملین منتشر شد.

این تدابیرهمچنین ممنوعیت ارائه خدمات بیمه را دربر می گیرند. علاوه بر این طبق فرمان رئیس جمهورهر نوع عملیات با دارایی ها دررابطه با برنامه هسته ای ایران را که در خاک روسیه قرار داشته یا وارد خاک روسیه شوند، ممنوع می سازد.

تدابیر محدود کننده کرملین نه فقط اشخاص حقیقی بلکه اشخاص حقوقی را در بر می گیرند. از جمله این محدودیت ها به تعدادی از مجتمع ها و گروههای صنعتی ایران مربوط می شوند که به تولید تسلیحات و خریداری تجهیزات قابل استفاده برای تحقیقات هسته ای و در دستگاه های تولیدی هسته ای اشتغال دارند.

علاوه بر این، شرکت های بین المللی تحویل دهنده تجهیزات برای برنامه هسته ای ایران یا دارای ارتباط با بانک "ملت" در فهرست اشخاص حقوقی مشمول تحریم ها گنجانده شده اند. بانک "ملت" طی 7 سال اخیر دارای نقش میانجی در انعقاد معاملاتی  به مبلغ صدها میلیون دلار در رابطه با ساختارهای هسته ای، موشکی و دفاعی  ایران بوده است.

محدودیت ها همچنین برای تعدادی از شرکت های تحت کنترل سازمان صنایع دفاعی ایران یا جزو ترکیب سازمان صنایع هوا ـ فضای ایران و همچنین یک شرکت فناوری های معاصر صنعتی برقرار شده اند که مسئولیت طراحی و احداث رآکتور آب سنگین در شهر "اراک" واقع در جنوب تهران را بر عهده دارد.

علاوه بر این، مرکز نظامی فنی و تحقیقات علمی ایران و شرکت های متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گنجانده شده اند.

بسیاری از این شرکت ها در فهرست های تحریمی قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل  از جمله قطعنامه اول(شماره1737 مورخه 23 دسامبر 2006 ) و قطعنامه دوم ( شماره 1747  مورخه 24 مارس 2007 ) قرار دارند. مطابق با مطالبات این قطعنامه ها دارایی های مالی و ذخایر اقتصادی سازمان ها و شرکت های ایرانی در خاک کشورهای حامی قطعنامه توقیف  می شوند.

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

كنفرانس مطبوعاتي مقاومت در واشنگتن در مورد پروژه اتمی رژیم

تلويزيون رويتر جمعه 19 شهريور 1389(10 سپتامبر 2010)

عليرضا جعفرزاده: روز بهخير خانمها و آقايان ميخواستم هم‌چنين از آقاي تنتر تشكر كنم، اين قطعاً بخشي از برنامه تسليحات اتمي مخفي آنها بوده است، واين به هيچوجه داراي مقاصد صلحآميز نيست اين طرحي بوده است كه بوسيله ارتش كنترل، اداره و اجرا ميشده است، توسط وزارت دفاع، و از آژانس بينالمللي انرژي اتمي و جهان خارج مخفي بوده و قصد داشتهاند كه يك تاسيسات مخفي غنيسازي اورانيوم ديگري را آماده كنند، كه حتي وسيعترو جامعتر ازآنچه كه در قم قرار بود باشد، بهخاطر ميآورم همين وضعيت توسط اپوزيسيون ايران افشا شد، كه براي آنها مشكلات بسياري فراهم كرد و فكر ميكنم اين افشاگري امروز نيز براي تهران خردكننده خواهد بود، تاييد بيشتر اين ديدگاه و اجماع جامعه بينالمللي و اطلاعاتي مخفي كه ما از منطقه از شبكه اپوزيسيون به‌دست ميآوريم، اين است كه تهران به وضوح برنامه تسليحات هستهيي خود را مخفي نموده و قصد آنرا دارد و به هر قيمت آنرا دنبال ميكند.

سوناصمصامي: 85 درصد كار ساختماني تا به امروز تكميل شده است، اين سايت در اعماق كوهها ساخته شده است، تاكه در برابر بمباران هوايي مقاومت كندو تاييد ميكند كه رژيم به شدت بهدنبال برنامه تسليحات هستهيي است و به هيچ وجه تصميم ندارد برنامه تسليحات اتمي خود را متوقف كند.

عليرضا جعفرزاده: ايران اظهار داشته بود كه هيچ تاسيسات هستهيي ديگري كه درحال حاضر در دست ساختمان باشد يا در حال كار باشد كه به آژانس اطلاع نداده باشد، ندارد، ايران هم‌چنين گفته بود كه هر تاسيساتي از اين دست را به آژانس بر اساس تعهد ايران به آژانس گزارش خواهد كرد، در نامهيي كه به تاريخ 6نوامبر 2009 ميباشد، آژانس از ايران خواسته است كه تاييدكند كه تصميم به ساختن يا تاييد ساختن تاسيسات ديگر هستهيي كه به آژانس اطلاع نداده باشد، ندارد، اين موضوع درنوامبر 2009 بود و فكر ميكنم مقامات ايران عميقاً در زمان بيان اين اظهارات به آژانس در چند سال گذشته، دروغ ميگفتند.

 

ايران بزرگترين تهديد آمريكا تلقي مي شود

بوستون گلوپ یکشنبه 21 شهريور 1389 (12 سپتامبر 2010)

سناتور اسكات براون، ديروز گفت كه بريفينگهاي اطلاعاتي كه در هفت ماه اخير دريافت نموده، وي را نسبت به اين واقعيت متقاعد كرده كه تروريستها هم‌چنان مصمم به حمله به آمريكا هستند، ولي او بر اين باور است كه بزرگترين تهديد براي امنيت جهاني، يك ايران مسلح به سلاح هستهيي خواهد بود. . . . براون، كه اخيراً از يك سفر 10روزه كنگره به اسرائيل و اردن بازگشته بود، گفت كه او متقاعد است كه بزرگترين تهديد براي امنيت بينالمللي ايران است. او گفت، شاخكهاي اين كشور در حمايت از تروريسم در خاورميانه همه جا وجود دارند و روشن است كه ايران خواهان توليد سلاح هستهيي است. براون گفت، اينكه ايران ادعا ميكند كه سوخت هستهيي را صرفاً براي انرژي مدني ميخواهد مزخرف است، و گفت كه اين كشور روي يكي از بزرگترين منابع نفت در جهان نشسته است. او گفت، اگر ايران سلاح هستهيي توليد كند، اين ميتواند به يك مسابقه فاجعهبار تسليحات هستهيي در خاورميانه، مانند رقابت بين آمريكا و اتحاد شوروي در جنگ سرد منجر شود. براون در مورد ايران با سلاح اتمي گفت من ميتوانم در نتيجه برخوردهايم با تمامي رهبران در آن منطقه به شما بگويم كه اين بزرگترين نگراني است. او گفت كه تحريمهاي آمريكا و ساير كشورها بر ايران افزايش يافتهاند، و به بيكاري و ناآرامي فزاينده منجر شده اند.

 

آيا واقعا يك تأسيسات واقعي مخفي اورانيوم در ايران وجود دارد؟

نيوزويك دوشنبه 22 شهريور 1389(13 سپتامبر 2010)

به قلم مارك هازنبال (mark hoesnball) - عليرضا جعفرزاده به يك صفحه مانيتور اشاره ميكند كه طبق گزارشات، تونلهايي از يك سايت هستهيي ايران را در يك كنفرانس مطبوعاتي در كلوب ملي مطبوعات در 9سپتامبر 2010 نشان ميداد.

كارشناسان منع تكثير تسليحات هستهيي، ابراز ترديد عميقي در مورد دعاوي جنجالانگيز گروه تبعيدي ايراني ميكنند مبني بر اين كه ايران در حال ساختن يك سايت مخفي زيرزميني غنيسازي نه چندان دور از تهران ميباشد.

دو سخنگوي اپوزيسيون ايراني هفته پيش در يك كنفرانس مطبوعاتي در واشنگتن گفتند كه سازمان مجاهدين خلق ايران جزئيات ويژهيي در موري يك سايت مهم مخفي و سايت استراتژيك غنيسازي در 70كيلومتري تهران، نزديك شهر قزوين به‌دست آورده است.

اين دو سخنگو، ايرانيهاي تبعيدي كه خود را سونا صمصمامي و عليرضا جعفرزاده معرفي كردند، گفتند، اين سايت در عمق كوههاي بنا شده، تا بمباران هوايي را تحمل كند و خود تأييدي بر اين است كه رژيم شديداً در جستجوي تسليحات هستهيي ميباشد و به هيچ وجه از آن دست نخواهد كشيد.

اين دو استدلال كردند كه افشاگري آنها نه تنها كه تحريمهاي سختتر و جامعتر غرب عليه ايران را ضروري مي كند، بلكه ايجاب ميكند محدوديتهاي دولت آمريكا عليه سازمان مجاهدين خلق ايران، جنبش تبعيدي ايراني در ليست سياه سازمانهاي تروريستي خارجي برداشته شود.

آنچه گروه اعلان كرد، توجهات بسياري از رسانههاي خبري را با گزارشاتش جلب كرد. اين گزارشات يادآور شد كه گروه قبلاً عكسهاي ماهوارهيي را منتشر كرده است كه به نظر ميرسد يك تونل فعال گسترده در مناطق تپه مانند باشد.

اما مقامات منع تكثير تسليحات هستهيي در داخل دولت آمريكا و كارشناسان مستقل در اين مورد ميگويند كه اين ادعا ثابت نميكند كه اين تونل مربوط بهكار هستهيي باشد. . . .

موسسه علوم و امنيت بينالمللي مستقر در واشينگتن، قبل از هر چيز، بسا مشكوكتر بوده است. اين موسسه در وب سايت خود، يك بانك فكري منع تكثير تسليحات هستهيي به رياست ديويد آلبرايت بازرس پيشين سازمان ملل، يادآور شد كه ايرانيهاي تبعيدي تصاوير ماهوارهيي از تونلها نشان داده و ادعا ميكنند كه منابع داخل ايران به آنها گفتهاند كه تونل به تأسيسات زير زميني مرتبط است تا سانتريفيوژهاي گازي در آن‌جا نگهداشته شوند.

گذشته از منابع ناشناس كه متذكر شدند، [تبعيديها] شواهدي را ارائه نكردند كه تأييدي بر هدف اين سايت باشد كه بهخصوص تأسيسات غنيسازي زميني است. ايران در لحظه بسياري از تأسيسات تونلي در سراسر كشور تحت احداث دارد كه ميشود در كاربردهاي تصويري مانند گوگل ارت (google earth) مشاهده شود.

حال اين كه در واقع اين تأسيسات تونلي يك نيروگاه غنيسازي اورانيوم تحت احداث باشد، قابل تشخيص نيست.

پيمانكار و برخي از كارشناسان فعال در اين پروژه گزارش كردهاند كه اين سايت مشابه [يكي ديگر از پروژههاي زميني مرتبط با غنيسازي در نزديكي شهر] قم ميباشد، و طرحهايي براي نصب سانتريفيوژهايي در آن‌جا وجود دارد. منابع داخلي مشخص كردهاند كه اين سايت موشكي نيست. در عوض يك تأسيسات غنيسازي اورانيوم در شرف تكميل است. تهران اين ادعا را رد كرده است. به عبارت ديگر، طبق گفته روزنامه‌هاآرتص اسرائيل، ادعاي بيگناهي رژيم، در پيچوخمهاي ويژهگويياش، پوشانده شده است.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

واکنش فتح به اظهارات خامنه ای در مورد مذاکرات صلح: جمهوری اسلامی با سوء استفاده از مساله فلسطین منافع خود را دنبال می کند

سه شنبه 23 شهريور 1389(14 سپتامبر 2010)

العربیه نت: جنبش فلسطینی " فتح " که رهبری آن را محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بر عهده دارد ، با صدور بیانیه ای از سخنان علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در مورد فلسطین در روز عید فطر انتقاد کرد.

فتح با متهم کردن جمهوری اسلامی به سرکوب مردم این کشور،آیت الله خامنه ای را به سوء استفاده از مساله فلسطین برای رسیدن به منافع منطقه ای متهم کرد.

آیت الله خامنه ای روز جمعه 10-9-2010 درخطبه های نماز عید فطر، از مذاکرات صلح بین اسرائیل و فسطینیان انتقاد کرد و گفت: " آمریكا و غرب نشسته اند و سركوب ملت فلسطین را تماشا می كنند و آن وقت برای صلح جلسه می گذارند؛ كدام صلح ؛ چه صلحی؟ بین چه كسانی؟" او همچنین هدف از مذاکرات صلح را " سرپوش گذاشتن بر جنایات دشمنان ملت فلسطین " دانست.

بیانیه جنبش فتح که روزنامه " الشرق الاوسط " آن را دوشنبه 13-9-2010 منتشرکرده است اظهارات خامنه ای را " سوء استفاده بی شرمانه از مبارزات ملت فلسطین و رهبری آن و دخالت آشکار در مسائل داخلی " خوانده است.

در این بیانیه آمده است " این سخنان اهداف نظام ایران و رهبری آن برای مصادره مساله فلسطین و مبارزات و از خودگذشتگی های ملت آن به سود مطامع منطقه ای واهداف توسعه طلبانه برملا می کند."

در بیانیه فتح آمده است: " اهداف نظام خامنه ای- احمدی نژاد که ملت دوست و برادر ایران را با تمام تکثرات قومی، دینی و مذهبی اش سرکوب می کند... اهدافی آشکار است که در پی توسعه شکاف میان فلسطینی ها و چند دسته کردن ملت عرب و کشاندن آن به جنگ های داخلی به سود خود است."

فتح در بیانیه خود با آن چه " تلاش های مستمر نظام خامنه ای احمدی نژاد برای استفاده از مساله فلسطین به عنوان برگ برنده ای در چالش با غرب و ابزاری برای دخالت در امور کشورهای عرب و ضربه زدن به منافع ملی فلسطینی ها " خواند، اعلام مخالفت کرده است.

جنبش فتح با اشاره به سخنان پیشین محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی درباره مذاکرات صلح و تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرده است " پیشتر نخواسته بود به سخنان مشابه محمود احمدی نژاد پاسخ دهد زیرا که او به گفته فتح " رئیس جمهوری نامشروع و غاصب قدرت است و مردم ایران را نمایندگی نمی کند."

بیانیه تاکید کرد " هنگامی که خامنه ای سخن می گوید، پس باید با تمام توان در مقابل این دخالت های فضاحت بار در مسائل داخلی ملت فلسطین و جسارت به این ملت ایستاد."

احمدی نژاد در مراسم "روز قدس" با انتقاد از مقامات فلسطینی گفته بود که " سرنوشت فلسطینیان از طریق مقاومت مردم این سرزمین تعیین می شود، نه در واشنگتن، پاریس و لندن."

نبیل ابو ردینه سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین با صدور بیانیه ای درباره سخنان احمدی نژاد گفته بود :" فردی که نماینده مردم ایران نیست و در انتخابات تقلب کرده و مردم ایران را سرکوب می کند و قدرت را دزدیده ، نمی تواند در باره فلسطین و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین سخن بگوید."

فتح تاکید کرده است که "دخالت در تصمیم های ملی و مستقل فلسطین یا تلاش برای تاثیر گذاردن بر آن، خط قرمزی است که نه به نظام حاکم بر ایران و نه به هیچ نظام دیگری، اجازه تجاوز بر آن داده نمی شود."

فتح افزوده است " ملت فلسطین خود رهبری مشروع و منتخب دارد و مشروعیت خود را از دهها سال مبارزه ملی گرفته است و این مشروعیت را غصب نکرده است."

فتح از رهبر جمهوری اسلامی خواسته از دخالت در مسائل داخلی فلسطینی ها دست بردارد.

همچنین از ملت فلسطین و ملت عرب خواسته در برابر آن چه " سیاست ها و نقشه های نظم خامنه ای- احمدی نژاد که هدف آن تاثیر گذاری بر روابط ملت فلسطین و عرب با ملت دوست و برادر ایران " خوانده، بایستند .

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران یکشنبه ۲۱ شهریور

بی بی سی

ایران از قول رهبر جمهوری اسلامی نوشته "ملت ایران به قله‌های عزت و افتخار دست می‌یابد". حمایت، خراسان و جمهوری اسلامی همین گزارش را با عنوان "تنها راه مقابله با دشمنان اسلام تشکیل جبهه متحد امت اسلامی است" منعکس کرده است.

سیاست روز از زبان آیت الله خامنه ای نوشته "مسلمانان جهان به یاری ملت مومن و مصیبت دیده پاکستان بشنابند". "سیل پاکستان فوری ترین مساله جهان اسلام است" در صدر اخبار رسالت و جام جمنشسته و کیهان با عکس بزرگی از مراسم عید فطر نوشته "شکوه حضور، اقتداری امت به ولی امر مسلمین".

ابتکار در تیتر اصلی خود نوشته احمدی نژاد پیگیر آزادی تبعه آمریکایی، دادستان: فرآیند قضایی طی نشده، منتفی است" و تهران امروز همین خبر را با عنوان "ایست قضایی به متهم آمریکایی" منعکس کرده است.

"آمارهای کاهش تورم صحت ندارد" به نقل از آیت الله مکارم شیرازی تیتر اول مردم سالاری، فرهیختگان وآرمان است، جهان صنعت در عنوان اصلی خود از "رد صلاحیت مدیران نه بانک توسط بانک مرکزی" خبر داده و دنیای اقتصاد نوشته "ایران در میانه جدول رقابت ‌پذیری".

خبر در صدر اخبار خود نوشته "افراطی گرائی آمریکائی ناکام ماند".

گزیده مقالات

لغو قرآن سوزان

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته اظهارات "تری جونز" کشیش کلیسای فلوریدای آمریکا، که از چندی قبل تهدید کرد قرآن کریم را در سالروز انفجار برج‌های دوقلوی نیویورک به آتش خواهد کشید، با موج گسترده محکومیت توسط مراجع، علما، دولت‌ها و اقشار مختلف مردم مسلمان مواجه شد و حتی دولت‌ها و مجامع و شخصیت‌های غیرمسلمان در جهان غرب نیز آنرا محکوم کردند و همین فشارها موجب عقب نشینی این کشیش گستاخ شد.

در این ماجرا، قبل از آنکه تهدید این کشیش عملی شود، دولت‌ها و شخصیت‌های غربی از جمله رئیس‌جمهور آمریکا، دولت انگلیس و نخست‌وزیر اسرائیل نیز این تصمیم و تهدید را محکوم کردند و این محکومیت‌ها نشان دهنده درسی است که غربی‌ها از ماجرای سلمان رشدی مرتد گرفته ‌اند.

روزنامه جمهوری اسلامی تاکید کرده که عامل - تهدید برای سوزاندن قرآن کریم نیز "تری جونز" کشیش کلیسای کوچک فلوریدا نبود، بلکه این تهدید مربوط به یک جریان برنامه ریزی شده توسط صهیونیسم جهانی است که در ظاهر قرار بود توسط افراطیون مسیحی صهیونیستی به اجرا درآید. کما اینکه خود انفجار برج‌های دوقلوی نیویورک نیز یک اقدام مرموز توسط همین جریان بود تا به نام مسلمانان تمام شود و اسلام را بدنام سازد و زمینه را برای اجرای چنین برنامه‌هائی فراهم نماید.

راز لغو قرآن سوزان

کیهان در سرمقاله خود نوشته واضح بود که آمریکایی ها توان به آتش کشیدن قرآن- به صورت رسمی- و پذیرش مسئولیت و عواقب ناشی از آن را نداشته و ندارند. پس واقعا قرار نبود قرآنی سوزانده شود- هرچند قلوب رهبران آمریکایی و سران جریانات پشت صحنه مدیریت آمریکا مملو از کینه و حقد نسبت به قرآن کریم است- سؤال این است که چرا از آن با جدیت حرف زده شد؟

به تحلیل این روزنامه دستگاه سیاسی آمریکا که با پا پس کشیدن افکار عمومی- حتی در درون ایالات متحده- مواجه گردیده است با صحنه سازی و بردن انگشت اشاره به سمت مقدس ترین کتاب آسمانی- که مورد احترام پیروان واقعی همه ادیان و سایر خردمندان که پیرو دین هم نیستند، می باشد- دنبال این بودند که مسلمانان را به واکنش هایی بکشانند و با براه انداختن جوی خون در بسیاری از کشورهای اسلامی، در نهایت نوعی جبهه بندی میان غرب و مسلمین به وجود آورند به گونه ای که کشورهای غربی به علاوه آن دسته از کشورهای شرقی که اکثریت جمعیت آنان پیرو آئین های کنفسیوس، بودا و... هستند خود را در جبهه ای ببینند که پرچم آن دست خود آمریکایی هاست.

سرمقاله کیهان تاکید کرده اگر به متن اظهارات اوباما، هیلاری کلینتون، سخنگوی کاخ سفید و نظامیانی نظیر پترائوس مراجعه کنید، در می یابید که هیچکدام از آنان از حرمت و حریم کتاب مقدس مسلمانان حرف نزدند و هیچکدام رأی کلیسای یاد شده را محکوم نکردند. همه به عواقب این حکم در خاورمیانه اشاره کردند و اینکه اجرای آن جان آمریکایی ها را در مناطق اسلامی به خطر می اندازد! راز مطلب این است که هنوز بسیاری از کشورهای غربی با جنگ افروزی آمریکا علیه مسلمانان موافق نیستند و لذا در اکثر موارد حاضر به همراهی با آمریکا نمی باشند همین عامل سبب فروپاشی ائتلاف های امنیتی غرب شده است و این نگرانی بزرگ آمریکاست.

منشور کورش به تهران رسید

فاطمه علی اصغر در گزارشی در تهران امروز نوشته 40 سال انتظار به پایان رسید. منشور کوروش سرانجام پشت محفظه‌های شیشه‌ای موزه ملی ایران قرار گرفت تا بار دیگر ایرانیانی که مبدع نخستین قوانین صلح بشر بودند به این گذشته طلایی از نزدیک مباهات کنند. از طرف دیگر حضور منشور کوروش برای نمایش چهارماهه در ایران نقطه عطفی در روابط فرهنگی ایران و بریتانیا به شمار می‌رود.

این گزارش با نقل جمله جان‌کرتیس، مدیر بخش خاورمیانه موزه بریتانیا که انتقال این لوح را پاسخی به سخاوتمندی ایرانی‌ها می‌داند که امانت‌های بسیاری به موزه بریتانیا سپردند نوشته به نظر می‌رسد که تعامل مستمر با بریتانیایی‌ها سرانجام به نتیجه رسیده است. با این وجود منشور در سکوت خبری کامل به ایران آمد. هواپیمای حامل منشور در ساعت 4:25 دقیقه صبح جمعه در فرودگاه امام خمینی نشست اما خبری از حضور وسیع و چشمگیر دوستداران میراث فرهنگی و خبرنگاران این حوزه نبود.

تهران امروز گزارش داده که به‌جز رعایت مسائل امنیتی یکی از دلایل این سکوت این بود که سال گذشته رئیس سازمان میراث فرهنگی سه ماه پشت سر هم به دوستداران میراث وعده می‌داد که "منشور می‌آید" و بعد هم "منشور نیامد" و همین سابقه تلخ باعث شد که بقایی این بار آمدن این اثر ملی را از ابتدا مخفی نگهدارد. او که این روزها به واسطه اظهار نظرهایش به شدت درگیر واکنش‌های تند و انتقادهای سخت مخالفانش و دستگاه دیپلماسی خارجی است، این بار حاضر نشد به هیچ عنوان درباره تاریخ ورود منشور به ایران خبری به رسانه‌ها بدهد.

تعطیلات زیان زا

عباد مومنی در مقاله ای در آرمان نوشته دولت باز هم اضافه بر‌تقویم اعلام تعطیلی کرد. دقایقی پس از آن که مجلس شورای اسلامی طرح افزایش دو روزه تعطیلات عید فطر را منتفی اعلام کرد هیأت دولت تصمیم گرفت روز شنبه را تعطیل اعلام کند. این چندمین بار است که دولت راسا اقدام به اعلام تعطیلی می‌کند و هر بار نیز‌این اقدام با‌انتقاد مجلس شورای اسلامی روبه‌رو می‌شود‌.

به نوشته این روزنامه ‌‌این همه تعطیلاتِ پى ‏در پى، زیان هایى به بار مى‏آورد که هر چند در‌اوّل کار محسوس نیست، لکن نتایج آن چندان خوشایند نیست. ‌‌هر روز تعطیلات اضافه بر‌تقویم در‌سال جاری 1262 میلیارد تومان به اقتصاد کشور زیان وارد می‌ کند.‌‌

آرمان تاکید کرده هرچه تعطیلات افزایش پیدا کند در‌عمل میزان تولید در‌کشور کاهش پیدا می‌کند و در‌عمل‌ایجاد ارزش افزوده را در‌عرصه ملی کاهش خواهد داد و اولین دستاورد‌این وضعیت وابستگی بیشتر اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی از یک سو و از سوی دیگر افزایش سهم دولت (به عنوان متولی درآمدهای نفتی) در‌تولید ناخالص ملی را به دنبال خواهد داشت.‌‌

دستکاری در آمار و رسیدگی مجلس

جهان صنعت در گزارش اصلی خود نوشته هشت گزارش که حکایتگر بررسی‌های کمیسیون صنایع از وضعیت بخش صنعت و معدن است قرار است در صحن علنی مجلس قرائت ‌شود تا مجلسیان و افکار عمومی کشور با آنچه وزارت صنایع ادعای رشد آن را در بخش‌های صدور پروانه بهره‌برداری صنایع و میزان سرمایه‌گذاری‌های موجود دارد بیشتر آشنا شوند.

به نوشته این روزنامه بررسی نرخ رشد ارزش افزوده صنعت و معدن که برای برنامه چهارم 2/11 درصد هدف‌گذاری شده بود، اختلا‌ف آمارهای وزارت صنایع با مرکز آمار و بانک مرکزی ناشی از دستکاری‌های این وزارتخانه در شاخص‌های صدور مجوز بهره‌برداری و سرمایه‌گذاری صنعتی برنامه چهارم، عدم افزایش تولید در بخش فولا‌د و عقب‌ماندگی آن از اهداف برنامه، رئوس کلی گزارش‌های کمیسیون صنایع است که در صحن علنی قرائت خواهد شد.

روزنامه ‌جهان صنعت‌ در یک مورد که آن هم میزان سرمایه‌گذاری صنعتی برنامه چهارم و سال 87 بود، بررسی‌ کرده و نوشته "برخلا‌ف آنچه وزارت صنایع مدعی است و در سایت خود آورده میزان سرمایه‌گذاری بخش صنعت در برنامه چهارم رقم 70 هزار میلیارد تومان نبوده و این وزارتخانه با دستکاری آمار‌ها، نمایشی نادرست از رشد سرمایه‌گذاری صنعتی را به اجرا گذاشته چه آنکه میزان سرمایه‌گذاری واقعی این بخش تنها حدود 37 هزار میلیارد تومان برای برنامه چهارم بوده است. همچنین سرمایه‌گذاری 22 هزار میلیارد تومانی بخش صنعت برای سال 87 سرابی بیش نیست و رقم واقعی حدود 11 هزار میلیارد تومان است".

آماری که باور نمی شود

طهماسب طلا‌یی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته چند ماهی است که در خصوص آمار و ارقام اعلا‌می از سوی دولت تردید‌های جدی از سوی محافل مختلف مطرح می‌شود و کارشناسان درحوزه‌های متعددی بر صحت‌ روش‌های پردازشی آن اعلا‌م شک می‌کنند اما دولت‌‌ مصرانه همه این تردید‌ها‌را بی‌پایه و اساس دانسته و روش‌های خود را علمی می‌داند.

به نوشته این روزنامه در این خصوص جدی‌ترین آماری که در زندگی مردم به خوبی نمود دارد، آمار‌هایی است که از میزان تورم در کشور اعلا‌م‌ می‌شود و بانک مرکزی به عنوان بیان‌کننده آن‌‌ همواره ژست کارشناسی بودن روش‌های خود را دارد و هر‌گونه تردیدی را غیر علمی فرض می‌کند.چنان که آیت‌الله مکارم شیرازی هم با بیان اینکه آمارهای اعلا‌می دولت از کاهش تورم صحت ندارد، اعلا‌م کرده است‌ وقتی آمارها با واقعیات تطابق نداشته باشد، مردم به واقعیت بدبین نمی‌شوند بلکه اعتماد خود را به آمارهای دولتی از دست می‌دهند‌.

به نوشته سرمقاله جهان صنعت مجلس به عنوان راسی از قوای سه‌گانه که این روزها هم‌ کم مشکلا‌تی با دولت ندارد، باید صحت و سقم آمارهای اعلا‌می را بررسی کند تا دست‌کم مشخص شود حقیقت ماجرا، زندگی مردم است یا آمارهای دولتی‌ و وزارتخانه‌ای. وقتی ماجرای اختلا‌ف مشهود اعداد و ارقام اعلا‌م شده مرکز آمار با بانک مرکزی از درون دولت هم بر صحت آمارها تردید وارد می‌کند، چگونه این انتظار وجود دارد که بتوان آمارهای عجیب وزارت صنایع را باور کرد؟

بورس یا قماربازی

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود به بررسی علل رشد معاملات بورس تهران پرداخته و نوشته تنها گزینه پیش روی سرمایه‌گذاران در شرایط فعلی با حمایت‌های دولت، به گزینه‌ای جذاب و سودآور برای سرمایه‌گذاری بدل شده است؛ اما بورس به عنوان یک بازار مالی باید بازاری کارآ مبتنی بر تحلیل و نگاه کارشناسانه از سوی سرمایه‌گذاران برای تقویت بنیه مالی شرکت‌های بورسی باشد.نقطه مقابل بازار این چنینی، بازار مبتنی‌بر قمار است.

علیرضا کدیور در این مقاله منظور از قمار را سرمایه‌گذاری در یک فعالیت با تکیه حداکثری بر شانس و اقبال تعریف کرده و نوشته متاسفانه باید هشدار داد که در شرایط فعلی، بورس تهران به دلایل متعدد با فاصله گرفتن از یک بازار تحلیل محور مالی، در حال حرکت به سمت یک بازار مبتنی‌بر شانس و اقبال است.

به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد تشکیل صف‌های خرید و فروش برای سهام یک شرکت در فواصل زمانی کوتاه و حتی در طی یک روز معاملاتی بدون انتشار اطلاعات جدید درخصوص شرکت مزبور، حرکت شایعه ‌محور سرمایه‌گذاران در بورس که در اغلب موارد شایعات مطرح‌شده قرین به واقعیت نمی‌شوند، تحلیل‌های سهام بر اساس وجود صف خرید یا فروش و نه صورت‌های مالی و اطلاعات واقعی و سیل ارسال گزارش‌های شفاف‌سازی از سوی شرکت‌های بورسی با اصرار سازمان بورس جملگی دلایلی بر نزدیک شدن بورس تهران به یک بازار بدون تحلیل و متکی‌بر شانس است.

تفنگ خالی مسکن مهر

کمال اطهاری در مقاله ای در آرمان با این مقدمه که تفنگ مسکن مهر هم شلیک شد و همه مشاهده کردند که خالی از فشنگ بود نوشته اکنون می خواهند از روشهای غیر اصولی بازار مسکن را تحت کنترل قرار دهند. حال آن که وقتی مردم در این شرایط اقتصادی نسبت به آینده نگرانند هر لحظه منتظرند با افزایش قیمت بنزین و آزاد سازی نرخ حامل‌های انرژی در آینده نزدیک با مشکلات سخت مالی بیشتری مواجه شوند. طبیعی است که صاحبخانه‌ها نرخ اجاره خانه خود را گران کنند هنگامیکه سود بانکی به صورت مصنوعی پایین نگه داشته می شود.

به نوشته این کارشناس مسکن: در نتیجه چنین اقدامی ودیعه ها کم و کرایه افزایش می یابد. هزینه‌های زندگی از مرغ و گوشت گرفته تا هزینه‌های درمان و دیگر کالاها در سبد خانوار افزایش یافته است. موجر هم از این طریق می خواهد هزینه های زندگی خود را تامین کند. پس بهترین راه این است که به جای گرفتن ودیعه بالا، ترجیح دهد کرایه خانه بیشتری دریافت کند. در نتیجه قانون هدفمندکردن یارانه‌ها هنوز اجرایی نشده تبعات آن به چشم می ‌خورد.

به نظر مقاله آرمان: در شرایط کنونی رکود مسکن، تعیین نرخ اجاره بها یک نوع فرو رفتن در مشکلات است و باعث چالش بیش از پیش مسکن می‌شود.البته وزیر مسکن از تدوین بسته سیاستی اجاره‌بها در سال آینده خبر داده است.اما اینکه آیا بسته های اینچنینی به بازار مسکن کمکی خواهد کرد یا خیر باید گفت که آقای نیکزاد از بسته سیاستی بازاراجاره بها در حالی خبر می دهد که هیچ کس از جزئیات آن خبر ندارد.اگر به وضعیت بخش مسکن در کشورهای پیشرفته نگاهی کنیم مشخص خواهد شد که مردم بیشتر ترجیح می دهند در خانه های استیجاری زندگی کنند تا اینکه صاحبخانه باشند.

 

بررسی روزنامه های دوشنبه تهران ۲۲ شهریور

بی بی سی

روزنامه خبر در صدر اخبار خود از قول روسای فدراسیون های ورزشی نوشته "در بازی های آسیائی با 111 مدال چهارم می شویم"، ابتکار از "صادرات بنزین از اسفند" نوشته، دنیای اقتصاد از "عدم استقبال از املاک مازاد دولتی" خبر داده است.

جام جم، رسالت، کیهان، جمهوری اسلامی، سیاست روز، ایران و حمایت در عنوان های اصلی خود از "واکنش های گسترده به هتک حرمت قرآن در آمریکا" نوشته اند.

مردم سالاری در تیتر اول خود خبر داده "تبعه زن آمریکائی با تودیع وثیقه آزاد می شود" و آرمان هم "آزادی متهم آمریکائی با وثیقه پانصد میلیون تومانی" با اهمیت دیده است.

فرهیختگان از قول احمدی نژاد نوشته "دولت های جمهوری اسلامی را دوست دارم" و جهان صنعت به نقل از نامه احمد توکلی به احمدی نژاد در صدر اخبار خود نوشته "صبر در برابر قانون شکنی همیشگی نیست".

"پیروزی تاریخی اسلامگرایان در تركیه" تیتر اول تهران امروزاست و خراسان نوشته "برگزاری همه پرسی قانون اساسی در ترکیه تلاشی برای وداع با کودتا".

گزیده مقالات

تاخیر در مذاکرات هسته ای

کیهان در سرمقاله خود پیرامون تاخیر در مذاکرات هسته ای ایران و غرب نوشته آمریکا فهمیده كه اگر بخواهد منتظر بماند تا تحریم ها محاسبات ایران را تغییر بدهد، احتمالا این انتظار تا ابد طول خواهد كشید و لذا درمانده است كه چه باید بكند: به سمت تعامل با ایران بیاید كه واضح است در این شرایط مذاكره دستاوردی برای آمریكا نخواهد داشت یا آنكه همچنان از میز مذاكره فرار كند كه این به وضوح به معنای نقض غرض كل فرآیند قطعنامه 1929 است .

به نوشته این روزنامه گزارش اخیر آمانو می گوید ایران اكنون چیزی حدود 22 كیلو اورانیوم 20 درصد غنا دارد و با سرعتی ثابت حجم آن را افزایش می دهد. گروه وین دو راه بیشتر ندارد: یا باید همان ابتدای كار كل فرایند وین 2 را به تعلیق غنی سازی 20 درصد مشروط كند كه در این صورت اساسا هیچ فرایند مذاكراتی شكل نخواهد گرفت. راه دیگر این است كه آمریكا بپذیرد مذاكرات وین منحصر به مسئله مبادله مواد به همان شكلی است كه در بیانیه تهران آمده و ربطی به غنی سازی در ایران ندارد.

حاصل این که به نظر کیهان: مشكل بزرگ آمریكا این است كه قادر به درك ویژگی های یك معامله برد- برد محتمل الوقوع با ایران نیست. برخوردی كه آمریكایی ها با بیانیه تهران كردند این موضوع را كاملا نشان داد. علاوه بر این آمریكا نشان داده است نمی تواند حوادث ریشه دار و نیرومند در ایران را از وقایع عارضی و زودگذر تشخیص بدهد. كار به اینجا رسیده كه به قول داستایفسكی حالا مجبورند با تفنگ خالی به شكار بروند.

قرآن سوزان

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با نقل مخالفت مقامات آمریکائی با قرآن سوزی نوشته با اینحال خبرها از چهار مورد اهانت به قرآن كریم در روز شنبه در آمریكا حکایت دارد که در مقابل چشمان پلیس صورت گرفته. نتیجه‌ این كه یا دولتمردان آمریكائی دروغ می‌گویند و موافق و حتی برنامه ریزان این اهانت هستند و یا اینكه در آمریكا یك جریان افراطی وجود دارد كه هر كاری بخواهد انجام می‌دهد.

به نظر این روزنامه: كوتاهی دولت آمریكا در برابر "تری جونز" كه شروع كننده این جریان بود، نشان داد این تصور كه این كشیش افراطی یك آلت دست است و برنامه ریزان و طراحان این توطئه را باید در كاخ سفید و باند جنایتكار صهیونیسم جهانی جستجو كرد یك تصور درست است. به همین جهت، دولت آمریكا باید در انتظار پرداخت هزینه سنگینی باشد كه برای هیچكس قابل پیش بینی و پیش گیری نیست.

روزنامه جمهوری اسلامی در عین حال پرسیده پاپ، چرا در این ماجرا سكوت اختیار كرده و به وظیفه خود عمل نمی‌كند؟ رهبران كلیساهای پروتستان، ارتودوكس و همینطور كلیساهای آزادیخواه كه با تحجر، تنگ نظری‌ها و تعصبات كور بعضی كلیساهای مبتلا به افكار قرون وسطائی مخالفند و سوابق مبارزاتی درخشانی با این قشر عقب مانده دارند، چرا علیه این اهانت شرم آور موضعگیری نمی‌كنند؟

در کمین بحران‌

غزال بابایی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته سینمای ایران دچار بحران است. این را می‌توان از پس اخبار و لابه‌لای اظهارنظرها دریافت. دولتی‌ها در کمین ورود به نهادهای صنفی سینمایی هستند. در حالی که بسیاری ریشه‌های بحران سینما را در دولتی بودن این نهاد می‌دانند، دولت بر دولتی‌تر کردن آن اصرار دارد.

به نوشته این مقاله مقامات دولتی از ضرورت واگذاری امور به بخش خصوصی سخن می‌گویند اما گویا این جاده چندان هم یکطرفه نیست. اقتصاد سینما و فرهنگ و هنر توسط دولت تعریف می‌شود. تولید در این حوزه به شدت وابسته به دولت است و نهادهای صنفی نیز تحت‌الشعاع تصمیمات دولتی هستند. اما انگار همه اینها کافی نیست.

سرمقاله جهان صنعت افزوده دولت چیزی بیش از اینها می‌خواهد چراکه از یکسو درصدد دولتی‌سازی نهادهایی است که در دست بخش خصوصی است و باید باشد و از سوی دیگر درصدد خصوصی‌سازی اموری که در اختیار دولت قرار دارد. گویا در این میان لازم‌تر از هر چیز تصمیم‌گیری درباره خصوصی ماندن یا دولتی ماندن است.

پرستاران بلاتکلیف

نرگس جودكی در تهران امروز نوشته 30 فروردین، روز پرستار رئیس‌جمهور در حضور پرستاران خطاب به وزیر بهداشت گفت: شما می‌توانید آگهی استخدام 23 هزار پرستار را از فردا اعلام كنید. تا دقایقی پس از سخنان رئیس‌جمهور فقط صدای كف و تشویق ممتد و خوشحالی پرستاران به گوش می‌رسید. اما پس از 7 ماه انتظار دبیركل خانه پرستارخبر می‌دهد كه در كمیسیون تلفیق نماینده دولت با دستور رئیس‌جمهور مخالفت كرده و به نظر می‌رسد استخدام 23 هزار نفر تا پایان سال منتفی است. 

به نوشته این گزارش فردای آن روز یعنی 31 فروردین ماه هیچ آگهی استخدامی منتشر نشد. ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر هم گذشت. این دومین بار بود كه رئیس‌جمهور دستور اجرای قانون استخدام 23 هزار پرستار را صادر كرده بود اما تا نیمه مرداد هم خبری از استخدام نبود. 16 مرداد روز خبرنگار رئیس نظام پرستاری ایران با گلایه از معاونت نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری اعلام كرد در صورت اجرا نشدن این قانون تا پایان ماه رمضان، جامعه پرستاری درخواست برگزاری تجمع خواهد كرد. ماه رمضان هم به پایان رسید اما ازخبر خوش هنوز هم خبری نیست.

سرانجام این که تهران امروز نوشته كمیسیون تلفیق مجلس به دلیل بار مالی با این استخدام‌ها مخالف است اما از سوی دیگر به گفته غضنفر میرزابیگی، رئیس سازمان پرستاری اگر استخدام پرستاران در برنامه پنجم توسعه صورت نگیرد به معنای آن است كه پرستاران از این پس با دلسردی دو چندان به كار ادامه خواهند داد و این ناامیدی سلامت بیماران را به خطر می‌اندازد

واردات بی رویه

مولود حاجی زاده در گزارشی در سیاست روز به نقل از یکی از مسوولان دولتی نوشته "اعلام خبری مبنی بر اینكه واردات دو برابر صادرات یك بی انصافی نسبت به دولت آقای احمدی نژاد است چرا كه این نسبت در ابتدای دولت نهم 6 برابر بوده است و امروز این نسبت از 6 به 2 رسیده كه باید در این خصوص به دولت تبریك گفت" و افزوده که این مقام مسئول با این دیدگاه كه برخی رسانه ها نگاهی غیرمنصفانه به عملكرد تجارت خارجی و واردات در دولت نهم و دهم دارند، نسبت به بكار بردن تیتری با این مضمون كه " واردات 2 برابر صادرات شد"، موضع گرفت.

نویسنده گزارش در مقابل ادعای مقامات دولتی افزوده آمارهایی كه در سایت سازمان توسعه تجارت موجود است، نشان از روند صعودی واردات به كشور در سالهای اخیر دارد. براین اساس باید به رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اعلام كرد كه اگر رسانه ها از بالا بودن حجم واردات به صادرات انتقاد می كنند، همگی برگرفته شده از آماری است كه از سوی مراجع دولتی ارائه می شود و مورد تایید این سازمان نیز می باشد.

گزارش سیاست روز نتیجه گرفته باید قبول كرد كه امروز معضل واردات بی‌رویه و غیرمنطقی در كشور وجود دارد و بهتر است به جای فرار از این واقعیت، راهكاری صحیح و كارشناسی برای حل آن اندیشیده شود.

تصادفات جاده ای

حمیدرضا ناسخ در گزارشی در خراسان نوشته گویا قرار نیست مرگ در جاده های کشور ما سرک نکشد. گویا قرار نیست کام برخی از خانواده ها در تعطیلات مختلف شیرین بماند. گویا قرار نیست دیگر با حداکثر سرعت آن گاه که سوار بر مرکب آهنین می شویم، به استقبال مرگ نرویم. گویا از این همه کشته و زخمی های تصادفات که هر روزه اخبار آن را می شنویم یا برخی صحنه های آن ها را مشاهده می کنیم، درس عبرت نگرفته ایم.

به نوشته این روزنامه زنان،مردان و کودکان باید به کدامین گناه در آتش بی احتیاطی برخی از رانندگان بسوزند و در میان آهن پاره ها با زندگی وداع کنند؟ هیچ کس دوست ندارد، به استقبال مرگ برود و برای در آغوش کشیدنش، سبقت بگیرد.آیا هنوز بس نیست؟ آیا نمی خواهیم با رانندگی اصولی و قانونی کاری کنیم که ایران در رتبه اول آمار حوادث رانندگی قرار نگیرد؟

نتیجه گیری گزارش خراسان این است که رقم ۱39 کشته و ۱۶00 مجروح در طی سه روز اخیر، یک هشدار جدی برای همه است، چه آنانی که خودرو سوار می شوند، یا کسانی که خودرو می سازند و چه متولیان جاده های کشور و البته از همه مهم تر هشداری جدی است برای آنانی که هر تعطیلی را غنیمت شمرده و می خواهند با سفر، کام خود و خانواده شان را شیرین کنند.

گزارشی از شهر

روزنامه جمهوری اسلامی از افزایش كشف حجاب و برداشتن روسری در تهران و شهرهای بزرگ به عنوان یک پدیده جدید در جامعه اسلامی خبر داده و نوشته به تازگی در ساعات میانی صبح و همچنین در ساعات عصرگاهی همزمان با افزایش تردد در معابر و مكان‌های مختلف تهران گروهی از دختركان و زنان با پوشش‌های بسیار زننده و آرایش غلیظ در مكان‌های از پیش تعیین شده می‌ایستند و سوژه فیلمبرداری و عكاسی برخی از رهگذران را فراهم می‌كنند.

به نوشته این روزنامه متاسفانه تاكنون واكنشی در برابر این حركت ضد اسلامی و ضد فرهنگی مشاهده نشده است و جریان مشكوك دایره فعالیت خود را گسترش می‌دهد.

روزنامه جمهوری اسلامی افزوده به گفته برخی نمایندگان مجلس و اعضای كمیسیون فرهنگی و همچنین مشاهدات عینی، بی حجابی در تهران به سمت كشف حجاب رفته است. برداشتن روسری و پوشیدن دامنهای كوتاه و بر تن كردن مانتوهای نازك افزایش معناداری یافته است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۲۳ شهریور

بی بی سی

روزنامه های اطلاعات، مردم سالاری، کیهان، رسالت، حمایت، ابرار، جام جم، جمهوری اسلامی، تهران امروز، فرهیختگان و ایران عنوان های اصلی خود را به بخش هائی از گفته های رهبر جمهوری اسلامی در تقبیح قرآن سوزان اختصاص داده اند.

"دولت نامه استرداد لایحه برنامه پنجم توسعه را پس گرفت" تیتر اول آرمان است، ابتکار همین خبر را با عنوان "استرداد برنامه پنجم منتفی شد" منعکس کرده و جهان صنعت از پیشنهاد مجمع تشخیص مصلحت نظام با تیتر "باید بر توسعه اقتصادی نظارت شود" خبر داده است.

"کاهش فرصت های شغلی برای دختران جوان" عنوان اول روزنامه خبر است، "تغییر روند بازار مسكن" گزارش اصلی دنیای اقتصاد است و سیاست روز با اشاره به اجلاس ایران و آفریقا از "یک قاره در تهران" خبر داده است.

گزیده مقالات

همه پرسی ترکیه

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با استقبال از نتیجه همه پرسی در ترکیه آن را مقدمه ای برای پایان لائیسم در ترکیه دانسته و نوشته رویكرد سیاسی بین‌المللی اردوغان كه در سالهای اخیر محور آن گرایش به شرق بوده است نیز از مواردی است كه مورد استقبال اكثریت مردم تركیه قرار گرفته است. موضع گیری قاطع اردوغان در قضیه فلسطین و مخالفت صریح با سیاستهای رژیم صهیونیستی كه اوج آن در اجلاس دو سال قبل "داووس" متجلی شد با خواست و نظر مردم مسلمان تركیه منطبق است.

به تصور این روزنامه: با اینحال مردم تركیه برخی اقدامات دولت اردوغان از جمله حفظ مناسبات سیاسی با رژیم صهیونیستی و یا برگزاری مانورهای نظامی با آن رژیم را در تضاد با خواست قلبی و ملی خود می‌دانند و آنرا به عنوان سیاست سئوال برانگیز و ضعف و ذلت پذیری جناح اردوغان تلقی می‌كنند. نتیجه گیری روزنامه جمهوری اسلامی این است که تحولات سیاسی یك دهه اخیر تركیه، غرب را با سردرگمی مواجه ساخته است. غربیها از یكسو نمی‌توانند صراحتاً با این تحولات ابراز مخالفت نمایند چرا كه در آنصورت ادعاهایشان در دفاع از دمكراسی زیر سئوال خواهد رفت و از سوی دیگر، طبیعی است كه قلباً از روند رخدادهای سیاسی تركیه و انزوای روزافزون جناح لائیك و قدرت گیری احزاب اسلامی و به موازات آن، تشدید شكاف آنكارا با غرب و متحدینش، به خصوص رژیم صهیونیستی را ضی نیستند.

استقبال از همه پرسی

جام جم در تفسیر سیاسی خود نوشته هدف عمده همه پرسی ترکیه كاهش قدرت ارتش در ساختار سیاسی كشور، باز كردن راه محاكمه كودتا گران 12 سپتامبر 1908 ، اصلاح ساختار دادگاه قانون اساسی و شورای‌عالی قضات دادستان ها و توسعه آزادی ها و تقویت مردمسالاری است. و تایید اصلاحات قانون اساسی توسط مردم تركیه نشان می‌دهد كه مردم این كشور از طرح‌های رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر این كشور برای تغییر در منشوری كه طی حكومت نظامی در سال ‌‌تنظیم شد، حمایت می‌كنند.

به نوشته این روزنامه.پیروزی اردوغان در این همه پرسی مورد حمایت كشورهای غربی و مجامع بین‌المللی قرار گرفته است. باراك اوباما، رئیس جمهور آمریكا در تماس تلفنی با اردوغان ضمن تبریك این پیروزی، مشاركت بالای مردم تركیه در همه پرسی اصلاحات قانون اساسی و پوپایی دموكراسی در این كشور را ستود.

جام جم علاوه بر این که استقبال اتحادیه اروپا را از همه پرسی ترکیه مهم دیده و نوشته این همه پرسی برای عضویت تركیه در اتحادیه اروپا بسیار حیاتی بود. از سوی دیگر، اتحادیه اروپا نیز از موافقت اكثریت رای‌دهندگان تركیه با اجرای اصلاحات قانون اساسی این كشور استقبال كرد.

دستور جلسه مجلس خبرگان

کیهان در سرمقاله خود از مجلس خبرگان گله کرده که چرا در اجلاس گذشته خود نسبت به اعتراض های پس از انتخابات [به نوشته کیهان:فتنه 88] بی توجه مانده در حالی که سران و عوامل اصلی این جنبش به نظر این روزنامه بخشی از ابواب جمعی دشمنان بیرونی هستند "از این روی نه فقط اختلاف بلكه ضدیت آشكار و بی پرده با آنها در ادامه دشمنی و اختلاف با آمریكا، انگلیس و اسرائیل و دنباله های داخلی آنها، تلقی می شود كه اگر وجود نداشته باشد، تأسف آور است".

این روزنامه تندرو حامی دولت خواستارمحکوم کردن جنبش سبز توسط مجلس خبرگان شده و نوشته "به بهانه دامن زدن به اختلافات! آنهم اختلاف با دشمنان نمی توان از اطلاع رسانی درباره فتنه 88 طفره رفت، بلكه وجود این مرزبندی و اختلاف با ستون پنجم دشمن ضروری و مصداق روشن تبری نیز هست".

مدیر روزنامه کیهان ضمن وارد کردن اتهاماتی مانند وطن فروشی و خیانت و جنایت به سران جنبش سبز از دستور جلسه فعلی اجلاس این هفته مجلس خبرگان انتقاد کرده و نوشته این روزنامه به منظور همكاری و كمك در ارائه اسناد و شواهد غیرقابل انكار علیه سران جنبش سبز به اعضای مجلس خبرگان آماده است.

منشور حقوق بشر و مشائی

مردم سالاری در سرمقاله خود ضمن ابراز خوشحالی از نمایش منشور حقوق بشر کوروش در تهران نوشته بازگشت منشور حقوق بشر به ایران به معنای بی توجهی دولت های گذشته به این منشور تاریخی نیست بلکه به معنای حاشیه امنیتی است که دولت فعلی در قبال برخی کارهای جدید از آن برخوردار است. به عنوان مثال تصور کنید منشور حقوق بشر کوروش در زمان حضور اصلا ح طلبان در راس دولت، به ایران بازمی گشت چه انتقادها می شد.

به نوشته این روزنامه بازگشت منشور حقوق بشر کوروش به ایران را وقتی در کنار سخنرانی دیروز اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر احمدی نژاد قرار دهیم بار دیگر به ارتباطات نزدیک این دو پی می بریم. قطعا بازگشت این منشور به ایران نشانه روشنی از نقش پررنگ رحیم مشایی در تصمیمات دولت احمدی نژاد است.

به نوشته مردم سالاری ارتباطات و نفوذ رحیم مشایی در دولت به حدی است که او می تواند علی رغم مخالفت های گسترده، با حمایت شخص رئیس دولت از حدود 19 منصب دولتی و مرتبط با آن برخوردار شود و تمامی اظهارات انتقاد برانگیز او با حمایت احمدی نژاد همراه شود. هنوز فراموش نکرده ایم که احمدی نژاد در مقابل آخرین موج گسترده انتقاد از رحیم مشایی با جدیت به حمایت از او برخاست و به صراحت اعلا م کرد که حرف رحیم مشایی حرف دولت است.

انصراف از پس گرفتن برنامه

یک نماینده مجلس در مقاله ای در آرمان در توضیح علت پس گرفتن نامه استرداد برنامه پنجم توسط دولت نوشته در هنگام بررسی برنامه پنجم در هر جلسه کمیسیون تلفیق هشت نفر از زوایای مختلف درباره هر پیشنهاد نظر دادند و معاونین رییس جمهور هم حاضر بودند.

به نوشته علی اصغر یوسف نژاد در این مقاله: با وجود تمامی این تمهیدات برای تامین نظر دولت، بعید بود که دولت درخواست استرداد این لایحه را ارائه دهد.به همین منظور پس از اعلام درخواست دولت در این‌باره، برای آنکه کمترین خسارت به جامعه وارد شود، برای ادامه مذاکرات با دولت، کمیسیون تلفیق را تعطیل کردیم و هیات رئیسه نیز خویشتنداری کرد و استرداد را اعلام وصول نکرد. در نتیجه مذاکرات هم دولت، اشتباه خود را پذیرفت و درخواست استرداد را پس گرفت.

مقاله آرمان تاکید کرده اساسا دلایل دولت برای استرداد ناکافی بود و ادعای عدم هماهنگی مجلس با دولت، به هیچ وجه قابل قبول نیست.آمار مصوبات کمیسیون تلفیق حاکی از آن است که بیش از 90 درصد نظرات دولت در بررسی لایحه برنامه پنجم تامین شده و حتی مواد الحاقی به این لایحه نیز در جهت تامین نظر دولت بوده است. کمیسیون تلفیق در جریان بررسی این لایحه این نکته را مدنظر داشت که مصوبه نهایی برنامه پنجم یک تعهد تضامنی میان دولت و مجلس است.

تفحص با چه هدفی؟

مریم باستانی‌ در سرمقاله جهان صنعت با تیتر "تحقیق و تفحص‌های مجلس با چه هدفی صورت می‌گیرد؟" نوشته اعضای تیم تحقیق و تفحص از برنامه چهارم در جمع‌بندی که از تحقیقات خود انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که دولت به جای هزینه کردن 84 میلیارد دلار در بودجه‌های سنواتی پنج سال برنامه چهارم‌ 243 میلیارد دلار هزینه کرده است.

به نوشته این مقاله در مقابل این هزینه: رشد هشت درصدی در هیچ سال اجرای برنامه چهارم محقق نشد، نرخ بیکاری 8/8 درصد در تمام سال‌های برنامه چهارم محقق نشد و نتایجی شبیه اینها،درحالی که این نتایج به دلیل بی‌توجهی به مواد برنامه به روشنی دیده می‌شد و از قبل قابل پیش‌بینی بود کما‌اینکه بسیاری از کارشناسان نیز نسبت به آثار این بی‌برنامگی در اقتصاد هشدار داده بودند.

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده با این حال مجلس که هنگام هشدار کارشناسان می‌توانست اقدام عملی‌تری انجام دهد، سکوت را ترجیح داد. تجربه نشان داده که تحقیق و تفحص اگر خیلی قوی و محکم باشد، می‌تواند به صحن علنی مجلس راه یابد و از تریبون مجلس قرائت شود اما در بسیاری از موارد یا در کمیته تحقیق و تفحص می‌ماند یا نهادها به لابی‌گری روی می‌آورند و در نهایت منتفی می‌شوند. این موضوع برای برنامه چهارم هم تکرار می‌شود.

درباره قانون هدفمند کردن یارانه ها

محمود اسلامیان در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته شرایط مصرف انرژی در كشور به گونه‌ای پیش می‌رود كه مآلا علاوه‌بر اسراف خارج از تصور منابع می‌تواند به تدریج امكان صادرات نفت را محدود و عملا قدرت اقتصادی كشور را با مشكل مواجه كند.

نویسنده این مقاله هدفمند کردن یارانه ها را چاره منحصر به فرد اقتصاد ایران دیده اما نوشته در اجرای عمومی طرح برای مردم هر چند تامین نقدی یارانه‌ها مفید است، لیكن بهتر است در میان‌مدت به كمك سیستم بانكی به گونه‌ای منابع مذكور به صورت سرمایه در اختیار مردم قرار گیرد و در محدوده تامین یارانه جهت صنایع انرژی‌بر كشور بایستی مطالعه و دقت عمل كافی به عمل آید.

به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد آنچه تا حدی باعث نگرانی دست‌اندركاران و مردم است، احتمال افزایش قیمت‌ها به صورت واقعی و ذهنی است. پیشنهاد می‌شود كارگروه صنعت هدفمند كردن یارانه‌ها با همكاری وزارتخانه‌های مربوطه، خصوصا تشكل‌های اقتصادی و صنفی تعامل فعالی را برقرار نمایند. این تعامل امكان دستیابی دقیق و واقعی به میزان افزایش قیمت تمام‌شده هر كالا خصوصا كالاهای استراتژیك و پرمصرف را فراهم می‌سازد؛ كالاهایی همچون فولاد، مس، آلومینیوم، سیمان، مصالح ساختمانی كه تاثیر مستقیم و غیرمستقیمی در افزایش سایر كالاها و خدمات دارند.

سرنوشت یک خط آهن استراتژیک

پریسا پناه خواهی در گزارشی در سیاست روز از سرنوشت راه آهن کرمان زاهدان نوشته و ابتدا تاکید کرده اگر بگوییم اتصال شرق- غرب و شمال- جنوب جهان از ایران میسر است، به واقع حرفی به گزاف نگفته‌ایم. بهترین راه اروپا برای رسیدن به خاور دور گذر از ایران است از همین رو بخش عمده‌ای از جاده ابریشم از خاك ایران می‌گذرد و آرزوی دیرین روسها برای رسیدن به آبهای آزاد تنها با گذر از سرزمین پهناور ما ممكن می‌شود.

این گزارش با اشاره به برنامه ریزی خط آهن 90 كیلومتری زاهدان تا میرجاوه در دوران رژیم گذشته و این که پس از انقلاب از این قطار تنها برای حمل كالا مورد استفاده قرار گرفت نوشته انجام پروژه به دلیل جنگ و تبعات آن دستخوش تاخیر شد تا اینكه طرح راه آهن كرمان- زاهدان از سال 73 كلنگ زده شد و قرار شد در سال 1381 به بهره برداری كامل برسد.

گزارش سیاست روز نشان می دهد هرچند در دولت نهم میزان اعتبارات به نحو مناسب‌تری تخصیص پیدا كرد اما به دلایل مختلف در بهار 88 اعلام شد كه خط آهن كرمان- زاهدان در خردادماه افتتاح خواهد شد و بدون حضور رئیس جمهور و وزیر راه و ترابری افتتاح شد اما طی 16 ماه گذشته هنوز این پروژه به شرکت راه آهن برای بهره برداری تحویل نشده و همچنان درحال تكمیل است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 24 شهریور

بی بی سی

"حرمت‌شکنی قرآن آمریکا را رسوا کرد" تیتر ایران است، "قدردانی از درایت رهبری در اجلاس خبرگان" در صدر اخبار کیهان آمده و ابتکار از "موج جهانی محکومیت اهانت به قرآن" نوشته است.

"تحلیل تازه هاشمی از شرایط کشور" عنوان اصلی جام جماست، رسالت همین خبر را با عنوان "استکبار جهانی ولایت را مورد هجمه قرار داده است"، مردم سالاری با "جریان خودسر، سم کشور است" و روزنامه جمهوری اسلامی با "تخلف از قانون از هیچکس قابل قبول نیست" منعکس کرده اند.

"انتقال کارمندان از تهران شکست می خورد" عنوان اصلی روزنامه خبراست، "هوو، بلای جان مردم با ترمزهای بریده" تیتر یک سیاست روزاست و دنیای اقتصاد "بازگشت بازار مسکن در تابستان" را در صدر اخبار خود آورده است.

خراسان "آمریکا و عربستان در آستانه معامله 60 میلیارد دلاری هواپیماهای جنگنده" را مهم ترین خبر امروز دیده است.

تهران امروز و آرمان در عناوین اصلی خود خبر داده اند "تشکیلات سازمان مدیریت احیا می‌شود".

گزیده مقالات

چرا قرآن سوزان؟

ابتکار در سرمقاله خود نوشته مسئولین سیاسی، نظریه پردازان و آکادمیسین‌های جامعه آمریکایی به خوبی واقفند که اسلام یک صدای واحد نیست، بلکه صدا‌های متفاوت با مشربهای گوناگون و نحله‌های فکری مختلف، که چنان از درون با هم در ستیزند که گاه هر یک به نفی دیگری می‌انجامد. هیچ قرائت و گروهی نمی‌تواند کلیت آن را نمایندگی کند فقط متن مقدس محور مشترک تمام این قرائتها و مشرب هاست.

به نظر این روزنامه اگر منفجر کردن مجسمه بودا توسط طالبان و حادثه قرآن سوزان اخیر را کنار هم بگذاریم گرچه مقایسه این دو با هم تفاوت ماهوی و فرسنگ‌ها فاصله دارند، ولی به یک جا می رسند. گرچه اولی توسط کسانی فرو ریخت که مسیرهای اولیه توسعه را نپیموده اند و در موج اول زندگی بشر زیست میکنند.اما هتاکان به قرآن مقدس کدام قرائت از دین مسیح را نمایندگی می‌کنند؟ آن هم در جامعه‌ای که از بالاترین سطح توسعه برخوردار است و مدعی پرچم داری تمدن بشری است.

سرمقاله ابتکار می پرسد چرا؟ اگر در حادثه 11سپتامبر انسانهای بی گناهی کشته شدند نفس این عمل چه تفاوتی با کشتن انسانها در افغانستان و سایر نقاط جهان دارد اگر در 11 مارس به اعتقادات بسیاری از انسانها اهانت شده است آن انسان‌ها چه تفاوتی با مسلمانان دارند؟ این پرسش‌ها و ده‌ها پرسش دیگر مسائلی است که هر انسان منصف و بی طرفی را به تامل وا می‌دارد.

همه پرسی ترکیه

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته با برگزاری یک رفراندوم جهت تغییر و اصلاح قانون اساسی ترکیه که با رای مثبت 58 درصد مردم مهر تایید خورده است آشکار شد دموکراسی نهالیست که حتی در یک کشور مسلمان می تواند به بار نشیند اگر فعالان سیاسی از شکست ها ناامید نشده و با تکیه و تاکید بر ظرفیت های داخلی و اجتماعی خود عمل کنند.

به نوشته این روزنامه اسلامگرایان ترک با عملگرایی و تکیه بر منافع ملی به فعالان سیاسی کشورهای منطقه این پیام روشن را داده اند که اگر خواهان رشد و توسعه کشور خویش و تحقق دموکراسی هستند باید به جای صرف نیرو و توان خود در جدال های بی پایان نظری با رویکردی عملگرایانه و مبتنی بر منافع ملی در چارچوب های عرفی و قواعد پذیرفته شده حرکت کنند و البته به این نکته نیز باید اعتراف کرد که نظام لائیک این امکان را به اسلامگرایان داده است تا با کم ترین تنش های تئوریک مطالبات خویش را دنبال کنند.

سرمقاله مردم سالاری یادآوری کرده در واقع احزاب و نیروهای اسلامگرا پیش چشم نظامیان و لائیک ها رشد کردند تا جایی که حالا با اقدامی کاملا دموکراتیک آنان را مجبور به عقب نشینی و پذیرش مطالبات مردم کرده اند. حالا دیگر ترکیه صرفا یک کشور مسلمان نیست که به دنبال توسعه و پیشرفت است بلکه در حال تبدیل شدن به الگویی برای نیل به اهداف و مطالبات دموکراسی خواهانه در منطقه نیز هست.

احیای سازمان مدیریت

تهران امروز در گزارش اصلی خود نوشته در شرایطی که شاخص‌های اقتصادی در کشور وضعیت چندان مناسبی ندارند و دولت برای اجرای طرح بزرگ هدفمندی یارانه‌ها آماده می‌شود، احیای تشکیلات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می‌تواند برای اهالی اقتصاد خبر خوبی باشد.

جواد سیدپور در سرمقاله همین روزنامه نوشته معیار اصلاح صحیح ساختار و تشکیلات سازمان‌ها این نیست که لزوما با نظر مدیر ارشد همخوانی داشته باشد بلکه معیار درستی تحولات ساختاری این است که روند اتخاذ تصمیم‌گیری روان، پویا، اثربخش و کارآمد شود و از هرز رفتن انرژی و از دست رفتن فرصت‌های کشور جلوگیری گردد تا در نهایت جامعه‌ای فعال‌تر و کارآمدتر داشته باشیم.

به نوشته سرمقاله تهران امروز: تغییر در اصلاح ساختار سازمان مدیریت سابق و معاونت نظارت و برنامه‌ریزی کنونی رئیس‌جمهور و احیای برخی دفاتر برای عمق بخشی بیشتر به نظارت از آنگونه تصمیماتی است که شایسته تحسین و تقدیرند چرا که می‌تواند به تسهیل بیشتر فرآیند تصمیم‌سازی و شفاف‌سازی مسائل کلان اقتصاد کشور بپردازد.

اثر تحریم ها

محمدصادق جنان‌صفت‌ در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به گفته های دیروز رییس مجلس خبرگان رهبری درباره تحریم های بین المللی و وضعیت کشور نوشته همه نشانه ها حاکی است که مسوولان ایرانی موضوع تحریم ‌را به عنوان یک واقعیت در دستور کار قرار دادند که باید تدابیری برای خنثی‌سازی آن اتخاذ کرد. اما برای رویارویی با اعمال تحریم‌های اقتصادی سه عقیده و نظر وجود دارد که به سه دیدگاه برمی‌گردد.

به نظر این روزنامه یک دیدگاه نادرست و بسیار بدبینانه این است که اعمال تحریم گسترده‌، شیرازه کسب و کار در ایران را از هم می‌پاشاند و دست ایرانیان را می‌بندد. دیدگاهی که توجهی به تجربه‌های جهانی ندارد و قدرت تحریم‌کنندگان در معاملات جهانی را بیش از حد تصور می‌کند.

دومین دیدگاه از نظر نویسنده اقتصاددان خوش‌بینان افراطی هستند که موضوع تحریم را از حد خوش‌بینی عبور داده و نتیجه می‌گیرند که هیچ تدبیری برای مقابله لازم نیست؛ چراکه تاثیرگذاری از این کانال بر کسب‌و‌کار داخلی غیرممکن است. این گروه عموما افراد و شخصیت‌هایی هستند که معنای تجارت و کسب‌وکار را به صورت کامل درک نکرده و فقط از دور دستی بر آتش دارند.

و سرانجام به نظر سرمقاله دنیای اقتصاد گروه سوم واقع‌بینان هستند که ضمن جدی دانستن موضوع تلاش می‌کنند با تدبیر و استفاده از روش‌های اقتصادی دامنه آن را کاهش دهند و میان تحریم‌کنندگان شکاف ایجاد کنند. واقع‌بینی حکم می‌کند در این مقطع از تاریخ اقتصادی ایران، دست بخش خصوصی را برای تعامل با تحریم‌کنندگان به ویژه مدیران و سهامداران بخش خصوصی کشورهای گوناگون باز بگذاریم.

هدفمند کردن یارانه ها

غلامرضا علی بیگی در آرمان نوشته در اینکه در کشور ما پرداخت یارانه نیاز به هدفمند کردن دارد شکی نیست ولی نحوه انجام آن به‌دلیل ارتباط موضوعی با همه اقشار جامعه و نهادهای اجتماعی مشخصاً دارای اهمیت است. چنان که در مبحث تورم تزریق نقدینگی به جامعه؛ این تزریق هرچند درکوتاه مدت چنین استنباط می‌شود که منجر به بالا بردن قدرت خرید مردم می‌شود ولی در بلندمدت به‌ علت تاثیر مستقیم بر سطح عمومی قیمت‌ها کارایی خود را از دست می‌دهد، همانگونه که بارها در افزایش حقوق و دستمزد این موضوع تجربه شده است. در سیستم پرداخت نقدی یارانه‌ها به‌دلیل حذف یارانه‌ها این تاثیر دو برابر خواهد بود.

به نوشته این کارشناس به‌دلیل پرداخت نقدی یارانه‌ها سطح عمومی قیمت‌ها بالا خواهد رفت. دیگر این که به‌دلیل حذف یارانه‌ها قیمت تمام شده کالاها افزایش یافته و منجر به افزایش قیمت توسط تولیدکنندگان و عرضه کنندگان خواهد شد. و باز به‌دلیل دریافت نقدی یارانه‌ها مصرف عمومی مردم بالا رفته و به ‌دلیل افزایش هزینه خانوار به‌دلیل حذف یارانه‌ها و عدم امکان تطبیق دریافت‌ها وپرداخت‌ها به‌دلیل مجزا بودن آنها از نظر زمانی و مکانی سطح عمومی درآمد و سطح رفاه عمومی خانوار کاهش ‌می‌یابد.

مقاله آرمان نتیجه گرفته انتقال و انجام مرحله‌ای حذف یارانه ها توام با ایجاد امتیاز و کاهش هزینه خانوار و به جای پرداخت نقدی انتقال آن به مایحتاج عمومی مردم و حذف هزینه آنها ازقبیل تحصیل، بهداشت، اسکان نه تنها منجر به ایجاد تورم در جامعه نمی‌شود بلکه هدف اصلی دولت مبنی بر انتقال یارانه از بخش مرفه به اقشار ضعیف جامعه را فراهم می‌آورد‌.

ممنوعیت عبور کامیون

مولود حاجی زاده در گزارش اصلی سیاست روز با عنوان "خودروهائی بلای جان مردم با ترمز های بریده" نوشته این روزها بحث ممنوعیت تردد کامیون ها و کشنده های "هوو"، در برخی از محورهای کشور به مسئله ای تبدیل شده که از یک سو راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی و از سوی دیگر، رانندگان این خودروهای سنگین را درگیر کرده است.

به نوشته این گزارش ممنوعیت تردد "هوو" در جاده‌های کشور از آنجا ناشی شد که پلیس راهنمایی و رانندگی دلیل بسیاری از حوادث رانندگی را وجود نقص فنی در سیستم ترمز و مهار تریلرهای هوو و به دنبال آن کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از افراد، عنوان کرد.

سیاست روز با اشاره به اجتماع رانندگان و صاحبان خودروهای هوو در برابر شرکت ایران خودرو دیزل فروشنده این کشنده ها نوشته این کامیون داران در اعتراض خود اعلام می کردند که اگر این خودروها غیر استاندارد است، چرا اجازه واردات رسمی آنها به کشور داده شده است. از سوی دیگر مطرح می‌کردند که در صورت غیراستاندارد بودن چرا نیروی انتظامی اقدام به شماره گذاری این کامیون ها کرده، حالا هم وجه پرداختی و اقساط کامیون‌داران را مسترد کند و یا اینکه خودروهای غیر استاندارد را تحویل گرفته و در عوض خودروی استاندارد به آنها تحویل دهند.

 

بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران ۲۷ شهریور

بی بی سی

خراسان با عنوان "تبیین شرایط روز و تعیین وظایف نخبگان" گزارشی را در صفحه اول خود آورده که روزنامه های ایران، رسالت، کیهان، سیاست روز، جام جم، جمهوری اسلامی، ابتکار، آفرینش، حمایت و تهران امروزهمان را در تیتر های اول خود نقل کرده اند.

خبر از زبان سردار شمخانی در گزارش اصلی خود نوشته "نیروهای انقلاب را به خودی و غیرخودی تقسیم نکنیم" و مردم سالاری سخن احمد جنتی را با اهمیت دیده و آن را با عنوان "انتقاد از دولتمردان مشکل دار" منعکس کرده است.

"سه پیشنهاد دولت برای واردات" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است و جهان صنعت در تیتر اول خود خبر داده "جیره فصلی‌ ماهانه شد".

گزیده مقالات

بیماری بیش فعالی

عمادالدین پارسا در گزارشی در تهران امروز گفته های رهبر جمهوری اسلامی را در دیدار با رئیس و اعضای مجلس خبرگان درباره بروز و ظهور یكی از بیماری‌های دوران كودكی یعنی بیش‌‌فعالی در نظام جهانی در مقابل نظام اسلامی، با اهمیت دیده است .

به نوشته تهران امروز هفت راهبردی که آیت الله خامنه ای ارائه داده تا در مقابل دشمن غربی بتوان مقابله کرد نشان می‌دهد ایشان تصویر واقع‌بینانه و جامعی از وضعیت كشور و تهدیدها و فرصت‌های پیش‌رو دارند و ضروری است همه دستگاه‌ها، نهادها و رجال سیاسی و مسئولان كشور این هفت پادزهر را به دقت شناسایی كرده و برای مصون‌‌سازی كشور از تهدیدات قدیمی و جدید به كار گیرند.

برداشت نویسنده این مقاله چنین است به نظر رهبر مهم‌ترین كار دشمن در حال حاضر علیه نظام جمهوری اسلامی در دو حوزه متمركز شده است: یكی جدا كردن مردم از نظام و دیگری جدا كردن مردم از بینات دین، اصول دین، واضحات احكام اسلامی و شریعت اسلامی است.

اسلحه آینده ایران

پریسا پناه خواهی در گزارشی در سیاست روز به اهمیت گاز ایران پرداخته که بعد از پایان یافتن منابع نفت همین گاز اهمیت ایران را تداوم خواهد داد و نوشته كشورهای نیازمند انرژی كه در پیرامون ایران قرار دارند از جمله افغانستان، پاكستان، آذربایجان، عراق، ارمنستان ونخجوان به دلیل اینكه به نسبت ایران، خالی از منابع گازی هستند و حتی تركمنستان نیز با وجود ذخایر گازی كه در اختیار دارد، به دلیل جایگاه جغرافیایی و هم مرز نبودن با کشورهای نیازمند به گاز، نمی‌تواند سهم ایران را در منطقه داشته باشد.

سیاست روز نوشته از سویی دیگر همسایگان جنوبی ایران از جمله امارات، كویت، بحرین و عمان نیز از ذخایر غنی گاز برخوردار نیستند و به همین دلیل ایران می تواند با گشایش پلی از جنس گاز میان دو جهت شمال و جنوب کشور در واقع متصل کننده حوزه تولیدی گاز در آسیای میانه به حوزه مصرفی خلیج فارس باشد.

به نظر این گزارشگر ایران می‌تواند با اعمال سیاست‌های هوشمندانه اقتصادی نقش ممتازی در سوآپ گازی منطقه ایفا كند. اجرای این سیستم مبادله گاز در منطقه می‌تواند علاوه بر آثار اقتصادی آشکار، بر قدرت اثرگذاری سیاسی ایران و بازیگری کشورمان در معادلات منطقه ای تاثیری غیر قابل انکار بر جای گذارد.

سود و زیان تولید بنزین

به نوشته تهران امروز مسعود میركاظمی ادامه فعالیت این جبهه از پتروشیمی‌ها را تا خودكفایی از واردات اعلام كرده اما همزمان معاون او به‌طور تلویحی از قطع بخش عمده‌ای از صادرات محصولات پتروشیمی ابراز نگرانی كرده است.

این گزارش نشان می دهد معاون وزیر نفت از سرگیری واردات بنزین را از مهر ماه پیشنهاد داده چرا که به گفته وی تمركز پتروشیمی‌ها به فرآوری بنزین موجب شده است تا این واحدها از تولیدات اصلی خود باز بمانند.

گزارش تهران امروز نشان می دهد در حال حاضر شش مجتمع پتروشیمی، تولید بنزین را در دستور كار خود قرار داده‌اند تا به گفته وزیر نفت میزان تولید و مصرف بنزین برابر باشد "اما اگر احساس نیاز كنیم می‌توانیم سایر مجتمع‌ها را نیز در این كار دخیل كنیم".

هشدار برای رکوردشکنی حبابی بورس‌

فریبرز مسعودی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته از آغاز سال‌جاری بورس تهران همچنان رکوردشکنی می‌کند‌ اما باید توجه داشت که این رکوردشکنی‌ها در بازده زمانی روی داده که اقتصاد کشور دچار رکود تورمی است، صنایع با بحران دست‌وپنجه نرم می‌کنند و بیکاری گسترش یافته تا چنین مسایلی خطری سهمگین را پیش‌رو نمایان سازد.

این مقاله در پاسخ به این سئوال که چرا باید از حباب بورسی بهراسیم نوشته ترکیدن حباب بورس حتی در اقتصادهای قدرتمند نتیجه دهشت‌آوری خواهد داشت. نمونه‌های متعددی از ترکیدن حباب بورس در اقتصادهای کشورهایی چون ایالات متحده آمریکا، روسیه و کشورهای آسیایی با اقتصادهایی به مراتب قدرتمندتر و باثبات‌تر از ایران وجود داشته که چون بهمنی عظیم اقتصاد این کشورها را با تهدیدهای بزرگ روبه‌رو کرده است.

به نوشته سرمقاله جهان صنعت آثار بسیار زیانبار این حباب ترکیدن‌ها به شکل ورشکستگی‌های گسترده در صنایع و سرمایه‌گذاران، بی‌ثباتی اقتصادی و فقر و بیکاری بروز کرده و در نهایت کشورها را دچار بی‌ثباتی‌های سیاسی و تغییر حکومت کرده است.حال بیندیشیم که حباب بورسی ایران چه سرانجامی خواهد داشت وقتی که در رکود و تورم مانده‌ایم اما دلخوش به حبابی عظیم می‌گذرانیم!

عوامل کسادی کسب و کار

"فضای کسب‌وکار و چک‌هایی که برگشت می‌خورند" عنوان سرمقاله دنیای اقتصاد به قلم فرخ قبادی است که در آن با اشاره به خبرهائی درباره افزایش چک های برگشتی و کسادی بازار کسب و کار در کشور، این دو را به هم مربوط دانسته و نوشته: بر اساس آخرین گزارش بانك مركزی، در خرداد ماه سال جاری، حدود 4 میلیون و 232 هزار برگ چك در اتاق پایاپای تهران مبادله شده كه 538 هزار برگ آن برگشت داده شده است، یعنی از هر 8 یا ‌7 چك، یكی به مهر برگشت مزین می‌شود.

این مقاله سپس به نظرسنجی جدید مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد فضای کسب‌وکار در کشور پرداخته که نشان می دهد کسادی كسب‌وكار در ایران به مشكلات دریافت تسهیلات از بانك‌ها مربوط می شود که مهم‌ترین محدودیت برون زای اداره بنگاه‌های ایرانی بوده است.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده این دو خبر، بیش از آنچه که به تصور درآید، با یكدیگر مرتبطند. اگر این فرضیه غیرمعقول را کنار بگذاریم که فعالان اقتصادی کشور ما از سه سال پیش دچار انحطاط اخلاقی شدید و رو به وخامتی شده‌اند و تصمیم به برداشتن کلاه یکدیگر گرفته‌اند، باید بپذیریم که افزایش شدید چک‌های برگشتی طی چند سال گذشته و به ویژه در ماه‌های اخیر، ناشی از گسترش و تعمیق رکود و کسادی بازارها بوده است و فعالان بخش خصوصی، به ویژه در حوزه تولید، از لحاظ نقدینگی به شدت در مضیقه قرار گرفته‌اند.

چرا وام خرید مسكن خطرناك است

دنیای اقتصاد نوشته به دنبال اظهارات اخیر رییس‌كل بانك مركزی مبنی‌بر اینكه وام خرید مسكن می‌تواند به دلیل تحریك بازار خطرناك باشد، این پرسش ایجاد شده است كه آیا با داشتن چنین تصویری از بازار مسكن می‌توان راهكاری برای حل مشكلات نهادینه‌شده این بازار استخراج كرد؟

به نوشته لیلا درخشان در این مقاله حكایت منع دسترسی خریداران مسكن به وام‌ بانكی ماجرای بیماری است كه برای جلوگیری از تشدید بیماری، به جای درمان راهكار حبس‌خانگی را برایش تجویز می‌كنند.

گزارشگر دنیای اقتصاد از قول كارشناسان اقتصاد مسكن تاکید کرده چنانچه روال منطقی و طبیعی حمایت بانكی از خریداران مسكن به شكل ضدتورمی برقرار شود، نه‌تنها محركی برای رشد قیمت مسكن محسوب نمی‌شود بلكه باعث عبور بازار مسكن و ساخت‌وساز از ركود طولانی‌مدت شده و چرخه معیوب فعلی در مبادلات ملكی را اصلاح خواهد كرد.

واردات بی رویه محصولات کشاورزی

خراسان نوشته واردات بی رویه محصولات کشاورزی همچون دیگر کالاها چندی است که همانند موریانه به جان اقتصاد کشور افتاده است.

به نوشته این روزنامه اتفاق نظر کارشناسان اقتصادی و کشاورزی نیز درباره شیوه واردات محصولات کشاورزی بیانگر این است که باید شیوه و زمان واردات محصولات کشاورزی کارشناسی شده باشد تا ضمن حمایت از تولید داخل نیاز جامعه به محصولات کشاورزی تامین شود، اما این اصل مهم چگونه باید به مرحله اجرا درآید و عواقب واردات بی رویه محصولات کشاورزی چه تاثیری بر کل اقتصاد ملی کشور داشته باشد؟

خراسان نوشته ۱۳ ماه پس از آغاز به کار دولت دهم و به دنبال نشست ویژه چهار وزارت خانه اصلی متولی واردات که ظاهرا ۹۰ درصد واردات کشور با اعلام نظر زیرمجموعه های آن ها صورت می گیرد، با این حال به تازگی وزیر جهاد کشاورزی در نامه ای به وزیر بازرگانی خواستار ممنوعیت واردات برخی از محصولات کشاورزی شد.

زندگی مجردی: خطر یا استقلال

ابتکار نوشته مسئولان سازمان ملی جوانان معتقدند که تعداد زیادی از جوانان در تهران زندگی مجردی دارند. آماری که از نظر سازمان ملی جوانان تکان‌دهنده است و نسبت به افزایش آن به خانواده‌ها هشدار داده است درحالی است که بسیاری با شرایط زندگی‌های جدید، این نوع زندگی را انتخاب کرده اند و نمی‌توان به همه این موارد به عنوان آسیب اجتماعی نگاه کرد.

گزارشگر این روزنامه گفته مدیر کل فرهنگی سازمان ملی جوانان را نقل کرده که روی آوردن جوانان و بچه‌های کشور به اتاقهای شخصی را مقدمه‌ای برای روی آوردن آنها به زندگی مجردی در سالهای بعدی زندگی خود دانسته و آن را زنگ خطر زندگی مجردی دانسته است، خطری که متاسفانه در مورد آن سکوت می‌شود.

به نوشته ابتکار در نقطه مقابل ایرج وثوق جامعه شناس و مدرس دانشگاه علامه زندگی مجرد زنان را هم خطری نمی بیند و بر این باور است که افزایش اشتغال زنان امروز که از زمینه‌های توسعه و مدرن شدن هر جامعه‌ای است باعث شده است آنها از نظر مالی به استقلال رسیده و این عمل باعث می‌شود این استقلال را در سایر زمینه‌ها نیز خواستار باشند. اولین گام استقلال طلبی این افراد رها شدن از سلطه خانواده است.

 

بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران ۲۸ شهریور

بی بی سی

"واکنش نمایندگان و حقوقدانان به اظهارات رییس جمهور" عنوان اصلی روزنامه خبر است، "مجلس در شرایط کنونی در راس امور نیست" به نقل از محمود احمدی نژاد تیتر اول مردم سالاریاست، رسالت و جام جم از قول رییس دولت نوشته اند "یارانه ها از مهرماه پرداخت می شود"، "اتاق توطئه، علیه هدفمندی یارانه ها" به نقل از استاندار تهران تیتر اول ابتکار است و "برنامه صنعتی پس از یارانه‌ها" در صدر اخباردنیای اقتصادآمده است.

کیهان در تیتر اول خود "سناریوهای احتمالی در انتخابات افغانستان" را مطرح کرده و حمایت "ضرورت همبستگی و اتحاد کشورهای اسلامی برای حل مسئله فلسطین" را به نقل از رهبر جمهوری اسلامی با اهمیت دیده است.

"سپاه سرنوشت سیاه اشرار سیستان را نوشت" عنوان اصلی سیاست روزاست، "گروگان های محور چابهار- زاهدان با عملیات سپاه آزاد شدند" تیتر اول خراسان،تهران امروز از "عملیات ویژه برای نجات گروگان‌ها" خبر داده و روزنامه جمهوری اسلامی از "نمایش تجهیزات نظامی ارتش در روز 31 شهریور" نوشته است.

"هشتاد درصد فعالیت های اقتصادی در دست دولت" عنوان اصلی فرهیختگان است، آرمان "روایت آیت الله هاشمی از دیدار با امام در خواب" را با اهمیت ترین خبر امروز قرار داده است و ایران از زبان رییس دولت نوشته "تحریم ها را هم بردارند دیگر مناسبات سابق را نمی پذیریم".

گزیده مقالات

تجلیل از سفر به نیویورک

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در گزارشی نظر چند تن از هواداران دولت را درباره سفر رییس دولت به نیویورک منعکس کرده و از جمله از زبان یک نماینده مجلس نوشته برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل موقعیتی برای همه كشورها و سران آنهاست تا بتوانند مطالب خود را به جهانیان ارائه دهند.

کوثری نماینده تهران اهانت به ساحت مقدس قرآن كریم، گزارشات غیرمنصفانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و ضرورت تغییر ساختار سازمان ملل متحد را از جمله مهمترین موضوعاتی برشمرد كه رئیس جمهور می‌تواند در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد عنوان كند.

یك كارشناس مسائل سیاسی نیز به روزنامه ایران گفته تحرك بالای سیاسی در صحنه بین‌المللی را یكی از ویژگی‌های مهم سیاست خارجی در دولت‌ است و‌حضور هرساله احمدی‌نژاد در نشست‌های سازمان ملل فرصت مناسبی را برای طرح مواضع جمهوری اسلامی و دفاع از حقوق ملت ایران فراهم آورده و این مواضع از تریبونی جهانی به گوش دولتمردان كشورهای مختلف و افكار عمومی دنیا رسیده است.

مجلس راس امور است

حسین میرمحمد صادقی در سرمقاله روزنامه خبر نوشته فحوای کلام رییس دولت آن است که وقتی رئیس‌جمهور در رأس امور اجرایی می‌باشد، که او با رأی مستقیم مردم انتخاب شده مسلماً میزان رأی وی از فرد فرد نمایندگان مجلس بیشتر است، باید رئیس‌جمهور و مجموعه قوه مجریه و نه مجلس را در رأس امور دانست. لیکن این پیش‌فرض صحیح به نظر نمی‌رسد.

به نظر این حقوقدان واقعیت آن است که در رأس امور بودن مجلس به تعداد آرای نمایندگان برنمی‌گردد، بلکه به دلیل نظارت و مراقبتی است که این نهاد از سوی ملت نسبت به صاحبان قدرت و در رأس آنها قوه مجریه اعمال می‌کند. بدون این نظارت بیم مطلق‌العنان شدن قوه قدرتمند مجریه می‌رود.

سرمقاله خبر تاکید کرده دربسیاری کشورها نیز دقیقاً همین‌طور است که هر رئیس‌جمهوری از هر تعداد آرایی که برخوردار باشد احترام خود را نسبت به مردم در میزان تقید خود نسبت به نظرات پارلمان می‌داند، و به عبارت دیگر پارلمان در همه جا نماد مردم‌سالاری است. در مناطقی که پارلمان منتخب مردم دست برتر را داشته است هیچ‌گاه سخن از دیکتاتوری به میان نمی‌آید، بلکه خاستگاه و جایگاه همه دیکتاتوری‌های عالم قوه مجریه مطلق‌العنان بوده است.

چرا کوروش عزیز شد

تهران امروز با تیتر عملیات جنگ با نام حسین انجام می شد در مقاله اصلی خود نوشته تكیه بیش از حد رئیس‌جمهور و برخی اطرافیانشان درباره مكتب ایرانی، ایرانیت و كوروش كبیر نشان‌دهنده خط خاصی است كه از سوی دولتمردان برای ایجاد و ساخت سازواره جدید گفتمانی‌در عرصه سیاسی ایران پیگیری‌می‌شود.

به نوشته این مقاله دولتمردان در حالی به طور افراطی به تقویت گفتمان ایرانیت پرداخته‌اند كه مشخص نیست ضرورت احیای چنین چیزی آن‌ هم در چنین زمانی چیست؟ این مسئله تا بدانجایی پیش رفت كه جمعه‌شب رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی زنده با شبكه خبر، منشور كوروش را آن ‌چیزی دانست كه ایران برای مدیریت جهان می‌خواهد.

تهران امروز نوشته البته این سخن كه منشور حقوق‌بشر كوروش جهانی است و حاوی ارزش‌هایی است كه ملت‌ها به آن احترام می‌گذارند البته سخن حقی است و در آن كمتر كسی تردید دارد ولی مسئله اینجاست كه مگر گفتمان انقلاب اسلامی كه امام خمینی مبتنی بر آموزه‌های متعالی اسلام بنا نهاد و با آن ملت ایران و جهان اسلام را بیدار ساخت چه ایرادی دارد كه به نمونه و بدلی از این دست نیازی افتد.

نامه مطهری به احمدی نژاد

روزنامه های مختلف صبح یکشنبه نامه علی مطهری نماینده تهران را به رییس دولت منعکس کرده اند که در آن آمده بدیهی است كه سخن گفتن از ایران باستان و شخصیت‌های آن دوره مانند كوروش در ذات خود اشكالی ندارد، اما در جایی و فرصتی مانند مجمع عمومی سازمان ملل، سخن راندن از تمدن ایران باستان به جای تمدن اسلامی و تبیین منشور حقوق بشر كوروش به جای حقوق بشر مورد نظر اسلام، آنهم توسط مقام اول اجرایی نظام جمهوری اسلامی كه منادی احیای تمدن بزرگ اسلامی است، گذشته از كج سلیقگی، حاكی از یك تز و پروژه در زمینه سیاست خارجی و داخلی است كه البته آثار منفی زیادی از نظر صدور انقلاب اسلامی و نیز سرخوردگی اقشار متدین و حامی اصلی انقلاب كه فرزندان خود را جز برای اسلام و تحقق آرمان‌های اسلامی فدا نكردند خواهد داشت.

بر اساس خبر روزنامه جمهوری اسلامی فرزند اولین رییس شورای انقلاب اسلامی که اولین مقام روحانی بود که بعد از پیروزی این انقلاب ترور شد نوشته بدیهی است كه در منشور كوروش نقاط مثبت نیز وجود دارد، اما موحد بودن كوروش مورد تردید است و به هر حال وی متدین به دین رسمی زمان خود نبوده است.

مطهری در نامه خود از کوروش هخامنشی هم انتقاد هم کرده و نوشته كوروش پس از فتح بابِل، مردم بت پرست را به نام آزادی عقیده در بت‌پرستی خود آزاد گذاشت و این یعنی آزادی عقیده به سبك غربی، در حالی كه ابراهیم خلیل علیه السلام در زمانی كه مردم از شهر خارج شده بودند وارد بتخانه شد و همه بتها را شكست مگر بت بزرگ، و تبر را به گردن او انداخت و وقتی مردم از او سئوال كردند گفت كار بت بزرگ است و باعث شد كه مردم دست از بت پرستی برداشته به توحید باز گردند.

باز آمریکا شکست خورد

کیهان در سرمقاله خود نوشته ایران هزینه غنی سازی 20 درصد را پیشاپیش با قطعنامه 1929 و تحریم های یك جانبه ما بعد آن پرداخت كرده است و حالا نوبت غربی هاست كه راهی برای كنار آمدن با این عرصه جدید كه پیش روی ایران گشوده شده بیابند. احتمالا به دلیل پیش بینی همین تنگناهاست كه غربی ها اكنون قادر به تصمیم گیری در مورد مذاكرات وین نیستند.

به نظر نویسنده این مقاله طراحی های غرب علیه ایران با وجود همه ریزه كاری هایی كه در آن به كار رفته و ابزارهای متعدد داخلی و خارجی كه برای اجرای آن در نظر گرفته شده بود، هیچ كدام حتی به كسری از نتایج تعیین شده نرسیده است. به عبارت دیگر می توان گفت كه ایران یك بار دیگر یك نبرد تركیبی را كه در آن ابزارهای سخت، نرم و نیمه سخت مخلوط شده بود، از امریكا برده است.

سرمقاله کیهان نتیجه گیری کرده غربی ها از این به بعد مجبورند در شرایطی با ایران مواجه شوند كه انبانشان از همیشه تهی تر است. اگر آمریكا استراتژی خود در مقابل ایران در 2 سال گذشته را یك بار جمع بندی كنند، ارزیابی نهایی چیزی غیر از این نمی تواند باشد كه از ایران جا مانده اند.

از کوبا عبرت بگیریم دنیای اقتصاد

علی دادپی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته هر وقت بحث از اصلاح اقتصادی و حرکت به سمت بازار آزاد پیش می‌آید، اکثریت منتقدان و مخالفان را کسانی تشکیل می‌دهند که اعتقاد دارند این اصلاحات باید طوری انجام بگیرد که گروه‌های کم‌درآمد و آسیب‌پذیر جامعه آسیب نبینند؛ اما به جای ایجاد و طراحی شبکه‌های حمایتی هر نوع تلاش برای اصلاحات اقتصادی را متوقف می‌کنند.

به نوشته این مقاله سیاستمداران هم که به هیچ وجه به دنبال ناراحت کردن کسی بر سر مسائل اقتصادی نیستند، ترجیح می‌دهند به جای برنامه‌های مدون و پیوسته از حرکت‌های ضربتی استفاده کنند که اثرشان پس از مدتی خنثی می‌شود.

نویسنده با تکیه بر این فرض که اگر کشوری باشد که در آن اقتصاد میدان‌نبرد به‌شمار می‌آید یا حداقل این طور به‌نظر می‌آمد، بدون شک آن کشور کوبا است پرسیده اوضاع اقتصادی کوبا چطور است؟ و جواب داده در یک کلمه: خراب! راه‌حل دولت کوبا یا درست‌تر بگوییم ابتکار برادران کاسترو برای مواجهه با این وضعیت چیست؟ اجرای یک شبه سیاست‌هایی که طی پنجاه سال گذشته سعی کرده‌اند نادرستی‌شان را به‌دنیا ثابت کنند.

سرمقاله دنیای اقتصاد نتیجه گیری کرده داستان امروز کوبا، داستان کشوری است که آن قدر اصلاحات اقتصادی‌اش را به تاخیر انداخت که اکنون همان مردمی را قربانی می‌کند که ادعای حمایت از آنها را داشت. شاید بد نباشد قبل از آنکه فرصت تمام شود از تجربه کوبا درس بگیریم؛ وگرنه چیزی و کسی برای نجات دادن نخواهد ماند.

مجلس و دولت

سیاست روز مصاحبه ای با حبیب الله عسگراولادی را در صدر اخبار خود آورده که در آن درباره علت اختلاف های سیاسی گفته است ریشه‌اش در تفكر برخی از مسئولان برای پروازهای بلند است. قانون ما هم برای پرواز بلند شرایطی را پیش بینی‌نكرده است. از سوی دیگر كسی كه می‌خواهد پرواز بلندی داشته باشد، ‌انتظار دارد كه همه با او همراه باشند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته مثلاً یك كار آزمایش نشده‌ای تحت عنوان هدفمندی یارانه‌ها را دولت می‌خواهد اجرا كند. خوب این كار قبلاً اجرا نشده و هیچ تجربه‌ای ما در این كار نداریم. ممكن است یكی از نمونه‌های پرواز بلند این باشد كه رئیس جمهوری بخواهد یك باره این یارانه‌ها را حذف كرده و سیاست ‌جدیدی را اجرا كند. كسانی كه متولی قانون در كشورند و قوانین كشور باید از سوی آنها نگاشته و برای اجرا به دولت ابلاغ شود، می‌گویند این كار اگرچه كار درست و ضروری است ‌اما به صورت ضربتی و یك باره اجرا شدنی نیست .

سیاست روز از زبان این عضو برجسته هیات موتلفه اسلامی نوشته همه قوای سه‌گانه كشور و همه مسئولان طراز اول باید آهنگ واحد داشته و آن هم آهنگ ولایت است، زمانی كه برای اجرای یك كار میان دولت و مجلس اختلاف پیش می‌آید ما باید به نظر ولایت رجوع كنیم. نظر رهبری در این زمینه چیست؟ ایشان می‌فرمایند هر آنچه كه مجلس تصویب كرده و به تأیید شورای نگهبان رسیده لازم الاجراست و دولت باید برای اجرای آن شتاب كند.

چرا گلستان استثنا شد؟

آرمان در گزارشی نوشته اعلام معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی مبنی بر تعدیل صورت حساب برق در استانهای گیلان و مازندران و مستثنی شدن گلستان از این مصوبه، اهالی این استان را شوکه کرد. مستثنی شدن گلستان از تعدیل صورتحساب برق، درحالیست که استانهای شمالی بویژه گلستان و مازندران دارای وضعیت آب و هوایی مشابهی هستند و صورت حساب برق آن ها تعدیل شده است.

به نوشته این روزنامه مشترکان گلستانی به دلیل گرمای بی سابقه و رطوبت بالای منطقه، خواهان تعدیل در صورتحسابهای برقشان هستند، درحالیکه معاون وزیر نیرو چندی پیش اعلام کرد: بزودی و پس از بررسی‌های تکمیلی، تعرفه مصرف برق استان‌های مازندران و گیلان براساس معیار مناطق گرم اما در عمل گلستان استثنا شد.

به گزارش آرمان رقم قبض‌های برق مشترکان استان گلستان در خرداد تا مردادماه چند برابر دورهای قبلی بوده است و این امر مایه نگرانی برخی مشترکان شده است و حال می پرسند چطور دو استان همجوار که از همه جهت مناسب‌تر از گلستان هستند در این لیست قرار می‌گیرند ولی استان گلستان از آن مستثنی می‌شود.

 

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران ۲۹ شهریور

بی بی سی

"برای مقابله با دیکتاتوری مجلس در راس امور است" تیتر اول خبر است که نظر رییس مجلس را منعکس کرده، مردم سالاری همین خبر را با عنوان "اختیارات رئیس جمهور در زمان امام خمینی بیشتر بود" آورده و آرمان از قول رییس دولت نوشته "ایران جامعه چند صدائی است".

ایران خبر داده "یارانه نقدی از مهرماه در حساب خانوار" است، "سهمیه بندی برخی حامل های انرژی تا ۳ سال ادامه می یابد" تیتر اصلی خراسان است، حمایت از زبان رییس مجلس خبرگان نوشته " همیاری همه مردم برای حذف یارانه ها وظیفه ملی است" و آفرینش و جمهوری اسلامی از قول همین مقام نوشته "انتقاد جدی با حفظ اصول برای پیشرفت جامعه لازم است".

کیهان از زبان هیلاری كلینتون در صدر اخبار خود نوشته "همه امید آمریكا در ایران به مخالفان داخلی است" و رسالت همین خبر را با تیتر "هدف ما حمایت از مخالفان دولت ایران است" منعکس کرده است.

"سنگ‌ریزه زیر پای صادرات سنگ خام" گزارش اصلی سیاست روز است، "تغییر ساعات کار در پایتخت" عنوان اول جام جم است، ابتکار از "توقف پذیرش دانشجو در برخی رشته‌های علوم انسانی" خبر داده،فرهیختگان از "ارائه هزار و 641 میلیارد ریال وام به دانشجویان" نوشته، دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود از "ركوردزنی ساخت‌وساز در پایتخت" نوشته و جهان صنعت خبر داده که "16 میلیارد تومان از جیب کارگران سایپا پرید".

گزیده مقالات

واکنش فاطمه رجبی به باستان گرائی دولت

ابتکار از زبان فاطمه رجبی نوشته سخنان احمدی‌نژاد در خصوص كورش بار علمی نداشت و در شأن یك رئیس جمهور هم نبود كه نیم ساعت از وقت مردم را به مطالب اینچنینی اختصاص دهد. معتقدم دولت در یك ورطه هولناك باستان‌گرایی گرفتار شده است.

حامی شدید اللحن احمدی نژاد که در دولت پیشین و در حالی که همسر وی رییس دفتر و مشاور رییس جمهور بود کتاب "احمدی نژاد معجزه هزاره سوم" را نوشت و با نوشتن مطالب تند و صریحی همه منقدان دولت را نواخت به نوشته این روزنامه اینک معتقدست متاسفانه با توجه به بحث‌هایی كه اكنون آقای احمدی‌نژاد مطرح می‌كند ما شاهد یك واژگونی گفتمانی در دولت دهم هستیم.

خانم رجبی به نوشته ابتکار با بیان اینكه باستان گرایی قبل از انقلاب در دوران پهلوی، بعد از انقلاب اسلامی توسط روشنفكران و در دوران اصلاحات مطرح شد اما این مباحث بصورت بارزی كه آقای احمدی‌نژاد امروز مطرح می‌كند نبوده است، من معتقدم در هرشرایطی هرشخصی كه از موضع انقلاب تخطی كند نباید در مقابل آن سكوت كرد و احمدی‌نژاد هم از این مسئله مستثنی نیست.

واکنش کیهان در برابر کوروش

حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان مقاله ای را که به مناسبت همزبانی با سفر احمدی نژاد به نیویورک نگاه داشته بود چاپ کرده تا اهمیت موقع را یادآور شده باشد.

در سرمقاله این روزنامه آمده مدتی است احمدی نژاد- و رئیس دفتر ایشان كه بدون رأی ملت، این روزها صاحب رأی ملت شده است- اصرار دارد به جای مكتب اسلام از مكتب ایران یاد كرده و ترویج و تبلیغ آن را، همان تبلیغ و ترویج مكتب اسلام معرفی كند. كه باید پرسید اگر از نگاه شما مكتب ایران همان مكتب اسلام است، چرا و با چه انگیزه ای مكتب اسلام را كنار می گذارید؟

سرمقاله کیهان نوشته ممكن است آقای احمدی نژاد بفرمایند كه منظور ایشان از مكتب ایران و الگوی مدیریت جهان، همان الگوی كوروش است! كه در این صورت باید پرسید؛ اولاً؛ آیا با چند كلمه خشت نوشته كوروش می توان یك روستا را اداره كرد؟! ایران و جهان بماند! ثانیاً؛ جناب احمدی نژاد چه شناختی از روش و منش حكومتی كوروش دارند كه می خواهند براساس آن جهان را اداره كنند؟

در پایان سرمقاله کیهان آمده وقتی رئیس جمهوری مانند احمدی نژاد با اعتقادات راسخ اسلامی چنین سخنان نسنجیده ای بر زبان می آورند، اولا؛ می دانیم كه پیامدهای این اظهارات را نمی دانند و اگر می دانستند به یقین بر زبان نمی آوردند و ثانیاً؛ بیم آن می رود كه كسانی به غلط تصور كنند نظر مطرح شده از جانب ایشان، همان دیدگاه و نظر انقلاب و نظام است.

واکنش به مجلس راس امور

مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مقاله ای در آرمان نوشته این گفته که حضرت امام زمانی مجلس رای امور را مطرح کردند که رئیس قوه مجریه مستقیما از مردم رای نگرفته بود یک برداشت کاملا اشتباه است بنی صدر مستقیما از مردم رای گرفته بود ولی مجلس منتخب مردم او را برکنار کرد، حضرت امام هم بر رای مجلس در برکناری بنی صدر صحه گذاشتند.

در این مقاله تاکید شده در مجلس اول و سوم در موضوعات مختلف که خدمت امام می‌رسیدیم یا وقتی طی نامه‌ای در مورد برخی از دستوراتی که امام در دوران جنگ صادر می‌کردند که به حسب ظاهر فراتر از قانون اساسی بود پرسش کردیم ایشان با صراحت حق را به نمایندگان مجلس دادند و فرمودند اگر اقداماتی فراتر از قانون شده بخاطر ضرورت‌های جنگ بوده و همه مصمم هستیم در چهارچوب قانون عمل کنیم. آیت الله خمینی با تواضع حتی تذکر نمایندگان را در مورد شخص خود پذیرفتند چه برسد به رئیس جمهور.

نایب رییس سابق مجلس در آرمان نوشته رئیس جمهور اگر صد در صد آرای مردم را هم بگیرد یعنی 46 میلیون واجد شرایط رای همه در انتخابات شرکت کنند و صد در صد هم به یک نفر رای بدهند این فرد شأنی جز اجرای مصوبات مجلس ندارد. مردم رئیس جمهور را برای اجرای مصوبات مجلس انتخاب می‌کنند .

واکنش به مجلس راس امور

جاماسب محمدی بختیاری در سرمقاله ابتکار نوشته رئیس جمهور بعنوان شخص دوم کشور پاسدار و مسئول اجرای قانون اساسی است نباید مجلس را به حاشیه براند. نظارت مجلس بر تمام دستگاهها و تحقیق و تفحص در همه زمینه‌ها نافی نظارت رئیس جمهور بر حسن اجرای قانون اساسی نیست بلکه نوعی همکاری با رئیس جمهور بعنوان سمبل وحدت ملی است.

به نظر این مقاله وقتی احمدی نژاد مجلس را به دلیل نقش نظارتی آن در راس امور نمی‌داند و منکر نقش آن می‌شود، باید موضع خود را در مورد نقش نظارتی شورای نگهبان که خود با آن سازکار انتخاب شد عیان کند.

سرمقاله ابتکار پیشنهاد کرده جریان سیاسی فعال یا حاکم بر کشور که بر خود اجازه می‌دهد که بعضی از نظرات بنیان گذار جمهوری اسلامی را بر حسب شرایط روز تعریف و بازسازی کند، این اجازه را نه به رقیب، بلکه به نوه خود بنیانگذار جمهوری اسلامی بدهند که نسبت به نشر و پخش بعضی از سخنان آن از صدا و سیما معترض باشد.

دولت و برنامه چهارم

محمدرضا خباز‌ در مقاله ای در آرمان نوشته سند چشم انداز 20 ساله در صورت اجرای دقیق، قرار است در افق 1404 ایران را به کشور اول منطقه تبدیل کند. اما اگر در امر قانون‌گذاری و یا اجرا و نهایتاً در امر نظارت اگر تعللی به وجود آید، آن هدف مهم تحقق پیدا نخواهد کرد

به نوشته این مقاله مجریان حق تفسیر ندارند اما شاهدیم که در جایی که با ذوق و سلیقه شان جور در نیاید اجرا نمی‌کنند. یعنی یا تفسیر می‌کنند، یا توجیه می‌کنند و یا دور می‌زنند. در عین حال چون دستگاه‌های نظارتی از ابزاری که در اختیار دارند درست استفاده نمی‌کنند، این قانون در کشور در حال افزایش است و این امر به هیچ وجه به مصلحت کشور نیست.

نویسنده مقاله آرمان تاکید کرده در همان زمانی که دولت اعلام کرد قانون برنامه چهارم را قبول ندارد به دلیل اینکه مجلس و دولت سابق این قانون را تهیه و تصویب کرده‌اند، نمی‌توانست بی‌برنامگی پیشه کند و بدون استراتژی اقتصادی کشور را اداره کند؛ چنین امری غیر قابل قبول است. دولت یا باید بر اساس قانون برنامه چهارم که یک برش پنج ساله از سند ‌چشم‌انداز است را پذیرفته و اجرا کند و یا برای آن اصلاحیه ارائه دهد و یا اصلا به طور کامل آن را دگرگون کرده و برنامه جدیدی ارائه دهد.

هدفمند کردن یارانه ها

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به گفته های رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشتهپرداخت نقدی یارانه‌ها و واقعی كردن قیمت‌ها تنها كفه‌ای از ترازوی اصلاح اقتصادی است و در كفه مقابل آن، تولیدكنندگان بخش خصوصی و مصرف‌كنندگان قرار دارند. اینجا نقطه‌ای است كه در خرق عادتی شگفت‌انگیز، منافع بنگاهداران بخش خصوصی و مصرف‌كنندگان در هم تنیده شده و بار مسوولیت اخلاقی هر دو آنها بر دوش دولت قرار می‌گیرد.

به نظر نویسنده این مقاله در سال های گذشته نتیجه طبیعی كوچك شدن دولت و نیرومند شدن بخش خصوصی، شكل‌گیری رقابتی عادلانه بین بخش‌های دولتی و خصوصی و منتفع شدن مصرف‌كنندگان از این رقابت بود؛ اما اكنون ممكن است شوك قیمت‌ها، (به ویژه در بخش انرژی) پیش از آنكه به مصرف‌كنندگان برسد، دامن بنگاه‌های بخش خصوصی را بگیرد.

به همین علت سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده دولت در كنار اقدام بایسته یارانه‌زدایی از اقتصاد، وظیفه‌ای بسیار مهم پیش رو دارد. این وظیفه، همانا ایجاد شرایط برابر برای رقابت عادلانه بنگاه‌های دولتی و بنگاه‌های خصوصی است. یعنی اینكه اگر قرار باشد، اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، تكمله‌ها و تبصره‌هایی داشته باشد، ذی‌حق واقعی، بنگاه‌های خصوصی و مصرف‌كنندگان هستند، نه بنگاه‌های دولتی.

تغییر مدیران بانک ها به چه مجوزی

فریبرز مسعودی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته پس‌لرزه انتشار اسامی مدیران تایید شده بانک‌های دولتی از سوی بانک مرکزی که فقط 9 مدیر از 25 مدیر بانک‌ها مورد تایید قرار گرفته بودند روز‌به‌روز گسترده‌تر می‌شود. وزیر اقتصاد با اشاره به قانون شورای انقلاب اعلام کرد که تمامی عزل و نصب‌های مدیران بانکی باید به تایید مجمع عمومی بانک‌ها که ریاست آن با وزیر اقتصاد است، برسد.

به نوشته این مقاله در همین حال گفته شده این قانون دو سال پیش توسط مجلس ملغی شده و تایید صلاحیت اخلاقی و حرفه‌ای مدیران عامل بانکی مانند همه جای دنیا باید بر عهده بانک مرکزی باشد.

سرمقاله جهان صنعت در نهایت نوشته قانون پولی و بانکی مصوب سال 1351 وجود دارد که در آن بر تایید صلاحیت حرفه‌ای و اخلاقی مدیران بانک‌ها اعم از دولتی و خصوصی توسط بانک مرکزی تاکید شده اما باید از مجلس محترم پرسید بر چه پایه‌ای قانونی خلاف قانون پولی و بانکی سال 1351 تصویب شده است؟

 

بررسی روزنامه های صبح تهران سه شنبه ۳۰ شهریور

بی بی سی

"نقش هاشمی، رضائی، خاتمی و موسوی در پایان جنگ" تیتر اول روزنامه خبر است، فرهیختگان وآفرینش به نقل از هاشمی رفسنجانی نوشته اند "اگر جنگ بیست سال هم طول می کشید، می ایستادیم"، سیاست روز گزارشی درباره "فاصله درک نظامی تا درک سیاسی" را در صدر اخبار خود آورده است.

" دویست هزار بیکار روی دست پنج کشور تحریم کننده ایران" سخن معاون اول رییس جمهور در صدر اخبار روزنامه ایران آمده، "روزهای شلوغ رییس جمهور، مصاحبه با رسانه ها و مذاکره با سران" تیتر اولکیهان است، تهران امروز "ماجراهای نیویورکی" را با اهمیت دیده و جام جم از "مشکلات دانشجویان در تهیه خوابگاه" نوشته است.

رسالت به نقل از فرستاده رهبر نوشته "سیل یک پنجم پاکستان را نابود کرده است"، حمایت "تمهیدات ویژه برای بازگشائی مدارس" را مهم دیده و خراسان از "موفقیت ایران در ساخت ۳ دستگاه پیشرفته گداخت هسته ای" خبر داده است.

ابتکار نوشته "میزان یارانه نقدی اعلام شد"، دنیای اقتصاد از "گمانه زنی درباره یارانه نقدی" نوشته وآرمان خبر داده "وضعیت بعد از هدفمندی مشخص نیست".

گزیده مقالات

همراهان سفر نیویورک

تهران امروز در گزارشی پیرامون همراهان رییس جمهور در سفر به نیویورک به زنانی اشاره کرده که این بار تعدادشان جلب توجه می کرد و تنها یکی از آن ها قطعی بود و آن هم اعظم السادات فراحی (همسر احمدی‌نژاد) قطعی است. فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی فراحی در طول ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد دارای فراز و فرودهای زیادی است. وی در سال 87 با نگارش نامه‌ای به همسر مبارک ورود رسمی خود را به عرصه دیپلماتیك اعلام كرد و بعد از آن هم در چند سفر با همسرش راهی كشورهایی مانند زیمبابوه و اوگاندا شد.

این روزنامه از دیگر زنانی كه گفته می‌شود در سفر به نیویورك حضور دارند، فاطمه بداغی را شناخته که در قالب یك حقوقدان مشاور رئیس قوه‌ قضاییه بود و در دولت فعلی به معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری رفت، دیگری طاهره نظری همسر منوچهر متکی است که مشاور وزیر خارجه و مدیرکل امور سیاسی شده و خانم مریم مجتهدزاده بیشتر نامش با سرنوشت همسرش (محسن كاظمی، یكی از چهار دیپلمات ربوده شده در لبنان) گره خورده بود و همان کسی است که هفته پیش سارا شورد را بدرقه کرد.

ناشناخته‌ترین خانم همراه رییس جمهور به نوشته تهران امروز فرحناز تركستانی است معاون دانشجویی وزارت بهداشت که متخصص بیماریهای زنان و زایمان است و جانشین عصمت باروتی همسر حسین شریعتمداری که به نوشته این روزنامه از سوابق سیاسی وی اخباری منتشر نشده و بعید است همراهی او با هیات همراه در نیویورك، در راستای مسائل غیر علمی باشد.

تحلیل انتخابات افغانستان

کیهان در سرمقاله خود به انتخابات افغانستان پرداخته و بعد از تحلیل آن نوشته ایران از زمان آغاز فرایند سیاسی افغانستان موضع ثابتی داشته و اگرچه با هرگونه حضور نظامی نیروهای ناتو افغانستان مخالفت كرده و مقاومت در برابر این نیروها را حق طبیعی مردم مظلوم افغانستان دانسته است ولی آن را نافی حضور فعال مردم این كشور در صحنه انتخاب و حق رأی نمی داند بلكه آن را یكی از راهكارهای كلیدی- در كنار مقاومت- برای آزادسازی افغانستان از اشغال تلقی كرده است.

این مقاله ابراز تاسف کرده که صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران در روز برگزاری انتخابات، بیش از اخبار خود انتخابات، اخبار انفجارها و اتفاقات منفی را پوشش داد كه احیاناً حداقل در بخشی از مخاطبان تلقی نادرستی از موضع ایران نسبت به انتخابات افغانستان به وجود آورد.

سرمقاله کیهان سرانجام نوشته این انتخابات حدود 5/2 میلیون آواره افغانی مستقر در پاكستان و ایران حضور نداشتند، حتی آن ها که به موطن خود بازگشته اند که باید پرسید این یك انتخاب افغانی است یا آنكه آمریكایی ها و كمیسیون انتخابات آنان كه به تایید سرفرماندهی نظامی آمریكا رسیده است که حضور مهاجرین را كه تعداد آنان از 5 میلیون نفر تجاوز می كند- را یك خطر ارزیابی كرده اند.

کدام مجلس در راس امور است

ابتکار در نقد گفته های رییس دولت در مورد قدرت مجلس نوشته مجلس هشتم در بحث مربوط به قانونگرایی نتوانسته انتظارات از یک مجلس مستقل و مردمی را برآورده کند وبه علاوه نمیتواند پای قوانین مصوب خود نیز بایستد. همگان مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره وقف اموال دانشگاه آزاد را به یاد داریم که با اعتراض تعداد اندکی با عنوان دانشجو و تجمع آنان در برابر مجلس به فاصله یک روز آن را پس می‌گیرد.

این مقاله با اشاره به عقب نشینی‌های مکرر مجلس در برابر دولت نوشته از عجایب این مجلس وجود افرادی است که بیش از آن که در بند نام و جایگاه مجلس شورای اسلامی باشند سودای کامرانی دولت را در سر دارند .حتی اگر این سودا به قیمت تنزل جایگاه مجلس تمام شود.

و سرانجام سرمقاله ابتکار اظهار عقیده کرده مجلسی را می‌توان در راس امور دانست که نمایندگانش برآیندی از افکار عمومی باشند و شجاعت دفاع از حقوق شهروندی موکلان خود را داشته باشد. مجلسی که نمایندگانش از مراجعان پشت در معطل مانده وزراو معاونین آنان باشند تا بتوانند حکم عزل و نصب مدیرروابط عمومی یک اداره در شهرستانی دور را امضا کنند آن مجلسی نیست که قرار بود در راس امور باشد.

سیاست مهم است از اقتصاد

محمدصادق جنان‌صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته زنان و مردان ایرانی شاید به دلیل دلایل ویژه بیشتر از شهروندان سایر جامعه‌ها به رویدادهای سیاسی داخلی و مسائل پیرامون مجادله میان سیاستمداران علاقه‌مند باشند اما آنها نیز همانند دیگر مردم دنیا بیشتر از هر چیز به كسب‌و‌كار، معیشت و شغل امروز و فردای خود و فرزندانشان می‌اندیشند. آنها از نهادهای قدرت به ویژه دولت كه میلیاردها دلار از درآمد مردم ناشی از فروش نفت و سایر ثروت‌های طبیعی و اقتصادی را در دست دارد،‌ انتظار دارند به‌گونه‌ای عمل كند كه دلشوره‌ها كم و كمتر شود.

به نوشته این اقتصاددان این روزها خبرهای نه‌چندان خوشحال‌كننده‌ای از كسب‌و‌كار ایرانیان نیز منتشر می‌شود كه باید نسبت به پیامدهای این وضعیت، چاره‌ای اندیشید. براساس آخرین گزارش‌های بانك مركزی 43 هزار میلیارد تومان از منابع بانكی در اختیار كسانی است كه در پرداخت بدهی خود تعلل دارند، آمار چك‌های برگشتی نیز روندی فزاینده دارد، رشد تولید ناخالص داخلی در دو سال گذشته کاهش گرفته، نرخ بیكاری به حدود 15 درصد رسیده و برخی آمارها از نرخ بیكاری 25 درصد در میان جوانان خبر می‌دهند.

سرمقاله دنیای اقتصاد ابراز عقیده کرده که در چنین شرایطی، به نظر می‌رسد اهمیت دادن سیاستمداران و مسوولان گوناگون به امور سیاسی و غفلت نسبی از مسائل كسب‌و‌كار و شغل و معیشت مردم موجب تعجب می‌شود. در شرایطی كه قرار است ماراتن‌ هدفمند كردن یارانه‌ها به زودی اجرا شود و خانواده‌ها پرسش‌های پرشماری دارند، پررنگ شدن برخی اختلاف‌های سیاسی آیا نباید موجب حیرت شود؟

این خصوصی سازی نیست

موسی غنی نژاد در مقاله ای در آرمان نوشته اقتصاد ایران چنان درگیر دیوان سالاری در فضای كسب وكار است كه امكان رشد و توسعه بخش خصوصی در این فضا امكان پذیر نیست. در واقع، دخالت دولت در تمامی بازارها شامل بازار كالا، سرمایه و بازار كار، ابتكار عمل را از بخش خصوصی سلب نموده است. در این فضای تحدیدكننده، بخش خصوصی قادر به گسترش فعالیت‌های خود نیست، ضمن این كه امنیت لازم برای سرمایه گذاری را نیز کمتر دارا می باشد.

به نوشته این استاد دانشگاه در دولت‌های قبلی و نیز دولت نهم از كاهش دخالت دولت در عرصه‌های اقتصادی سخن به میان آورده می‌شود، ولی در عمل، شاهد افزایش سرمایه گذاری دولتی در بخش‌ها و حوزه‌ها و حتی در شركت‌های دولتی و افزایش هزینه‌های جاری و عمرانی دولت و در نهایت، دخالت و تصدی دولتی در كل بازارها هستیم. در كل، با توجه به محیط كسب وكار كنونی، بخش خصوصی رغبتی برای خرید شركت‌های دولتی و مالكیت آنان نخواهد داشت.

مقاله آرمان نتیجه گیری کرده واگذاری سهام از طریق سهام عدالت نیز به معنای خصوصی‌سازی واقعی نیست. راهكار اصلی برای تحقق خصوصی سازی، ایجاد فضای حمایتی برای توسعه بخش خصوصی است. این در حالی است كه اجرایی كردن سیاست آزادسازی اقتصادی، چندان پیچیده و دست نیافتنی نیست. آزادسازی اقتصادی، مقررات زدایی و كاهش دخالت دولت نه تنها هزینه چندانی دربرندارد، بلكه با كاهش یارانه‌ها و دیگر هزینه‌ها می‌تواند بر درآمدهای دولت بیفزاید.

ناتمامی طرح ها

حسین سلیمی در گزارشی در فرهیختگان نوشته آمارها خبر از 19 هزار و 583 طرح نیمه‌تمام صنعتی در كشور با سرمایه 505 هزار و 197 میلیارد و 853 میلیون ریالی و اشتغال 682 هزار و 18 نفر می‌دهند و اینكه استان‌های آذربایجان شرقی با دو هزار و 536 طرح دارای بیشترین طرح صنعتی نیمه‌تمام و استان خراسان‌شمالی با 88 طرح صاحب كمترین طرح نیمه‌تمام صنعتی در كشور است.

به نوشته این گزارش كاهش سرمایه‌گذاری‌ها و عدم تامین ماشین‌آلات و تجهیزات مهم‌ترین عوامل در ناتمام ماندن طرح‌های صنعتی است. مشكلات موجود اقتصادی از عواملی است كه سرمایه‌گذاری را طی امسال و سال گذشته نسبت به سال‌های قبل كاهش داده و بر مشكلات موجود بیش از گذشته دامن زده است. علاوه‌بر آن وجود تحریم‌ها و عدم تامین ماشین‌آلات از خارج كشور را نیز باید به این مسائل افزود. این درحالی است كه متاسفانه ماشین‌آلات در سال‌های گذشته به دلیل كاهش سرمایه‌گذاری خریداری نشد و حال باید دید كه در آینده اقتصاد كشور دستخوش چه تغییر و تحولاتی خواهد شد.

و سرانجام فرهیختگان نوشته از آنجا كه بانك‌ها به دلیل معوقات بانكی نقدینگی برای وام جدید نداشته‌اند نتوانستند در سال جاری اقدام به اعطای میزان وام كنند، بنابراین میزان آن را كاهش دادند. این مساله از شش ماهه دوم سال گذشته شروع شد و امسال نیز افزایش بیشتری یافت. هرچند راه‌حل‌هایی برای كاهش این معوقات صورت گرفت ولی بازهم این مسائل به‌طور كامل برطرف نشده است.

ترافیک و محیط زیست

ابتکار نوشته مدیر كل اداره محیط زیست استان تهران در اظهارات جالبی كه در نوع خود بی‌نظیر است ادعا کرده وقتی می‌توانیم در مهر امسال روز سالم داشته باشیم، بی‌تردید روزهای ناسالم نیز خواهیم داشت و این نشان می‌دهد با این که بیش از 80 درصد آلودگی تهران ناشی از خودروهاست اما اگر مقداری خودرو نیز به جمع خودروهای دیگر اضافه شود به تنهایی نمی‌تواند اثر معناداری داشته باشد.

به نوشته این روزنامه جالب آن كه همین مقام در ادامه این گفت‌وگو با نقض صحبت‌های قبلی خود كه بیش از 80 درصد آلودگی تهران را ناشی از خودروها دانسته بود گفته علی‌رغم برخی نظرات كارشناسی، ترافیك خیلی نمی‌تواند در آلودگی هوای تهران مؤثر باشد.

ابتکار نوشته به نظر می‌رسد مدیركل محیط زیست استان یا اطلاعی از ورود و شماره‌گذاری روزانه حدود 2 هزار دستگاه خودرو جدید به تهران ندارد یا آن كه واقعا تصور می‌كنند كه قرار است با بازگشایی مدارس فقط 2 هزار خودرو وارد خیابان‌ها شود!

حیرت خانواده روستایی از قبض برق

آرمان نوشته قبض نیم میلیون تومانی برق ، یک خانواده روستایی را در خواف حیرت زده کرد . صاحب این منزل مسکونی گفته در دوره های قبل مبلغ قبض برق خانه اش 5 هزار تومان بود که این دوره این مبلغ به 547 هزار تومان افزایش یافته است .

به نوشته این روزنامه جلیل مقیمی افزود : اداره برق شهرستان خواف کنتور و مسیر برق خانه را کنترل و آزمایش کرد و معلوم شد که مشکلی ندارد . اداره برق خواف هم درباره مبلغ اضافی که در قبض برق هست پاسخگو نیست .

آرمان نوشته این خانواده روستایی که خانواده سه نفره است در خانه ای با مساحت 150 مترمربع زندگی می کنند . 20 روز پیش هم قبض آب 4 میلیون تومانی برای یکی از شهروندان سبزواری خراسان رضوی صادر شد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران چهارشنبه ۳۱ شهریور

بی بی سی

مردم سالاری از زبان محمدرضا باهنر نوشته "مجلس می تواند عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور را مطرح کند" و آرمان از قول هاشمی رفسنجانی خطاب به خانواده زندانیان سیاسی نوشته "خواسته های شما را پیش رهبری پی گیری می کنم".

روزنامه ایران از زبان محمود احمدی نژاد نوشته "دهه صلح با جنگ، آوارگی و فقر سپری شد"، آفرینش از همین مقام نقل کرده "آمریکا توان حمله به ایران ندارد"، خراسان نوشته "رئیس جمهور اسامی ۵۳ زن محکوم به اعدام در آمریکا را رسانه ای کرد".

سیاست روز همین خبر را با تیتر "کسی به پناهندگی این 53 تن فکر نمی کند" منعکس کرده، کیهان به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته "آمریکا دروغ می گوید تحریم بی اثر بوده است" و رسالت از زبان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نوشته "افراد مورد نظر ما باید در تهران به قدرت برسند".

"حدس می زنید چقدر یارانه دریافت کنید" گزارش اصلی روزنامه خبر است، "خبرهای متفاوت از آغاز زمان هدفمند کردن یارانه ها" عنوان اول حمایت است و فرهیختگان نوشته "زمان اجرای هدفمندی یارانه ها در ابهام" است.

"اولین وعده مهرماه آموزش و پرورش" تیتر اول جام جم است و "آغاز هفته دفاع مقدس در سراسر کشور" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است.

ابتکار از زبان رییس بانک مرکزی خبر داده "نرخ تورم 7 درصد می‌شود"، تهران امروز نوشته "گره‌گشایی از مترو با اوراق مشاركت" و "فهرست جدید از واردات ممنوعه" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است.

گزیده مقالات

سالگرد جنگ

سیدجواد سیدپور در مقاله اصلی تهران امروز به بهانه سالگرد آغاز جنگ هشت ساله ایران و عراق نوشته چند روز پیش كه خبری از عایشه دختر معمر قذافی منتشر شد كه صدام را عمو خطاب می‌كرد، ظریفی گفت اگر نبود ایثار و استقامت رزمندگان و دلیرمردان و شیر زنان ایرانی، ‌ای‌بسا اكنون كودكان ما نیز مجبور بودند كه آن دیكتاتور معدوم را عمو خطاب كنند.

به نوشته این مقاله ایستادگی و پایمردی ایرانیان رویای خام ناپختگانی كه می‌خواستند "ناهار را در تهران بخورند" یكسره باطل ساخت و تاریخ را دیگرگونه رقم زد. دگرگونی‌هایی كه موازنه قدرت در منطقه را به نفع ایران تغییر داد و راه را بر هرگونه زیاده‌خواهی بست تا سایر كشورها و دیگر قدرت‌ها حساب كار خود را در مواجهه با ملت ایران بكنند.

تهران امروز اظهار عقیده کرده مروری بر كارنامه كشورهای كمك‌كننده به صدام نشان می‌دهد كه ایران یك تنه در برابر جبهه بی‌پایانی از كفر و عناد قرار گرفته بود و جز ایمان راسخ و توكل به خداوند و ملتی از جان گذشته چشم‌امید به هیچ كسی نداشت و این‌چنین بود كه نبردها و ایستادگی‌ها و ایثارهای ایرانیان زبانزد و آموزنده شد و اكنون برخی از نبردهای همین رزمندگان در كلاس‌های مختلف دانشگاهی دنیا تدریس می‌شود در جنگ تحمیلی هر كشوری هر چه می‌توانست، تلاش كرد كه ایران را شكست دهد.

سالگرد جنگ، درس تاریخ

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته از تاریخ درس ها می‌توان آموخت. قرار بود عراق در ایران نقش آفرینی كند ولی امروزه دنیای معاصر اعتراف می‌كند و دشمنان اسلام باخشم و كینه از این واقعیت بزرگ یاد می‌كنند كه نقش و نفوذ ایران در عراق، انكارناپذیر است. دنیا به چشم خود دید كه در اوج بحران عراق و در روزهای رنج و سختی ملت عراق، این ایران بود كه برای كمك رسانی و كاستن از رنج و محرومیت آنها به یاری شتافت.

این مقاله سپس می نویسد ارتجاع عرب از هر فرصتی برای شكل دادن به فجایع تروریستی و صدور بحران به عراق، بهره برده‌اند تا بلكه به درگیری‌های قومی - نژادی و مذهبی دامن بزنند و عراق را ویران‌تر از دیروز، در كام حوادث روزمره گرفتار سازند.

به نظر روزنامه جمهوری اسلامی امروزه از بلوك شرق كمونیستی، اتحاد شوروی، پیمان ورشو، یوگسلاوی و طیف وسیعی از حامیان شرور صدام در جنگ تحمیلی هم اثری جز در موزه‌های تاریخی باقی نمانده است. این پدیده نشان داد كه هیچكس از سرمایه گذاری علیه انقلاب اسلامی سودی نبرد و پاداش آنهمه تلاش برای تیز كردن شمشیر طغیان صدام علیه ایران غیر از بدنامی و انزوای سیاسی و درماندگی چیزی نبود.

پاسخ دولت به حملات

ایران روزنامه دولت در صفحه اول خود اظهار نظر محمد رضا باهنر نماینده مجلس را در جواب رییس دولت "تخریب بی‌سابقه رئیس‌جمهور" خوانده و نوشته سخنان وی نشانه عدم شناخت از مردم و حتی مجلس بود چرا که از احتمال بررسی "عدم کفایت رئیس‌جمهور در مجلس" سخن به میان آورد.

این روزنامه بعد از نقل نظر دو تن از نمایندگان هوادار دولت نوشته رئیس جمهور منتخب ملت ایران در سفری مهم در نیویورك و سازمان ملل متحد به سر می‌برد تا در آنجا صدای ملت ایران را به جهانیان برساند و از سویی دیگر كانون توجه رسانه‌ها و مقامات جهان شده است، برخی اظهارنظرهای نسنجیده و دور از شأن از سوی برخی مقامات پارلمانی آن هم در این روزهای حساس، عجیب و دور از انتظار به نظر می‌رسد و موجب همداستانی ناخواسته برخی نمایندگان با رسانه های امریکایی و صهیونیستی در تضعیف رئیس جمهور شده است.

گزارش روزنامه ایران افزوده به نظر کارشناسان حمله به رئیس جمهور و شخص دوم مملكت توسط برخی افراد آن هم با "تفسیر به رأی" و سوء برداشت از اظهارات اخیر رئیس قوه مجریه، نه تنها در جهت تعامل قوا نیست بلكه خواسته یا ناخواسته تأمین‌كننده آتش توپخانه اختلاف‌افكنی است.

اتحاد و اختلاف

فرهیختگان در گزارشی نوشتههنوز مدت‌زمان زیادی از سخنان رهبر درخصوص لزوم متحد بودن قوای كشور و رفع اختلافات در سایه تدبیر و به دور از هیاهو نگذشته كه سخنانی که محمود احمدی‌نژاد پیش از رفتن به نیویورك، درخصوص جایگاه مجلس بر زبان آورد، واكنش تند رئیس ‌مجلس و برخی از نمایندگان را در پی داشت.

به نوشته این روزنامه بعد از تذکر رهبر که بنای قوا و مسوولان رده بالای نظام بر وحدت باشد مصاحبه احمدی‌نژاد با روزنامه ایران بار دیگر بهانه اختلاف جدیدی را فراهم آورد.

فرهیختگان سپس به آخرین موضوع اختلاف آفرین پرداخته که اظهارنظر اخیر رئیس‌جمهور درباره این است كه مجلس در رأس امور نیست و این موضوع با اعتراض شخصیت های مختلف روبرو شد تا جائی که آیت‌الله مظاهری رییس حوزه علمیه اصفهان هم گفت حرمت قوای كشور مورد توجه قرار گیرد.

سرگیجه مردم در سیاست

مهدی نورمحمدزاده در ابتکار نوشته سالهاست که در ایران همه چیز بر مدار سیاست می‌چرخد. شاخص‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حتی اعتقادی هم بسته به اوضاع کواکب عالم سیاست تعبیر و تفسیر می‌شوند. در چنین جامعه‌ای تحلیل و بررسی علمی و کارشناسی در بسیاری از مواقع مفهومی شعاری و کلیشه‌ای پیدا می‌کند. برای همین هم نخبگان علمی،فرهنگی و هنری کشور در تحلیل و تفسیر شاخص‌های تخصصی خود نظریاتی گاه متناقض باهم ارایه می‌کنند.

به نظر نویسنده مقاله در چنین اوضاعی مردم همیشه گیج و سردرگم می‌مانند. چراکه نمی‌توانند هیچ تصویر روشن و شفافی از حال و آینده و حتی گذشته خود داشته باشند. روزی بر حسب اوضاع سیاسی حاکم، کوروش به عنوان سمبل حکومت‌های طاغوتی و پادشاهی شناخته شده و مورد هجمه قرار می‌گیرد و روزگاری دیگر به عنوان نماد تمدن و تاریخ افتخار آمیز ایران زمین مورد تکریم و بزرگداشت.

ابتکار افزوده گرایش به فحشا در میان جوانان غوغا می‌کند. آن وقت تلویزیون ما سریال می‌سازد و ازدواج دوم یک مرد را بزرگترین گناه بشریت معرفی می‌کند.مردم، حتی دین دارترین آنها تا خرخره غرق اقساط وام‌های بهره دار نظام بانکی هستند. سالانه چند میلیون "زائر" ایرانی عازم سواحل ترکیه می‌شوند و رسانه‌های ارزشی ما هم نگران یهودی الاصل بودن کارتون تام و جری و لباس‌های رنگی باربی هستند.

ابهام در هدفمند کردن

شهرام صدوقی در مردم سالاری نوشته این که مردم باید یارانه های نقدی را بعدا دریافت دارند پرده از ناهماهنگی جدیدی از اجرای طرحی برداشت، خیل کثیر مردم دارای درآمد متوسط و پائین توانایی تحمل افزایش قیمت ها بعد از حذف یا کم رنگ شدن یارانه های کالا های مصرفی خویش را ندارند، و وظیفه اجرا کنندگان این طرح بایستی تامین مابه التقاوت حذف یارانه ها قبل از هجمه گرانی ها باشد.

به نوشته این مقاله دولتمردان و دست اندرکاران اجرای طرح تحول اقتصادی و حتی شخص رئیس جمهور گفته اند قبل از شروع طرح، منابع مالی مابه التفاوت حذف یارانه ها در حساب مردم قرار می گیرد اما از لابه لای اخبار منتشره واقعیت طور دیگری جلوه می کند. علا وه بر اطلا عیه کارگروه تحولا ت اقتصادی مبنی بر عدم برداشت یارانه های نقدی تا زمان محاسبه دقیق قیمت حامل های انرژی در کشور، معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز از واریز هر دو ما ه یکبار این یارانه ها به حساب های مردم خبر داده است.

به نوشته مردم سالاری همین تنوع خبری در خصوص نحوه اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها، صدای نمایندگان مردم در خانه ملت را نیز درآورد و حتی برخی نمایندگان اصول گرا که همواره طرفدار بی قید و شرط طرح های دولت هستند نیز به واکنش واداشت.

پشت دروازه اروپا

"لوله‌های نفت ایران پشت دروازه اروپا" عنوان گزارش پریسا پناه خواهی در سیاست روز است که در آن تاکید شده ایران یكی از بزرگترین دارندگان ذخایر هیدروكربوری است كه به واسطه آن درآمدهای اقتصادی كشور تامین می‌شود. مراودات انرژی بین ایران و سایر كشورهای جهان بالاست و در طول یكصد سال گذشته، كشور همیشه به عنوان یك فروشنده خوب نیازهای مشتریان تشنه نفت را پاسخ داده است.

با این مقدمه گزارش به بررسی مناسبات ایران و ترکیه پرداخته و نوشته دو کشور از دیرباز مناسبات فرهنگی و سیاسی نزدیكی با هم داشته‌اند. تركیه كشوری است كه در سابقه تاریخی ما ایرانی‌ها همواره به عنوان كشور دوست و برادر یاد می‌شود. نزدیكی زبانی و فرهنگی بین مردم ایران و تركیه موجب شده است همواره روابط مناسب و نزدیكی با هم داشته باشیم. تركیه از لحاظ جغرافیایی ارتباط ایران را با اروپا برقرار می‌كند.

سیاست روز سپس با اشاره به افزایش مبادلات دو کشور و قراردادهای جدید نوشته پس از به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه در تركیه روابط سیاسی بین ایران و آن كشور به طرز قابل ملاحظه‌ای توسعه پیدا كرد تا آنجا كه براساس آمار حجم مبادلات تجاری ایران و تركیه 86 درصد رشد یافته است و به رقم 30 میلیارد دلار رسیده و رئیس جمهور تركیه از 3 برابر شدن حجم این مبادلات خبر داده است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - پنجشنبه یکم مهر

بی بی سی

"قطعنامه چهار قدرت جهانی علیه تحریم ها" تیتر اول تهران امروز است، همشهری در یکی از عناوین خود نوشته"5+1 درباره از سرگیری مذاکرات هسته ای تشکیل جلسه می دهد" و مردم سالاری در صدر گزارش های خود به دفاع حدادعادل از مواضع علی لاریجانی درقبال اظهارات اخیر احمدی نژاد پرداخته و از قول او نوشته "باید در مجلس تصمیم گیری شود".

"شرایط بازگشایی سفارت آمریکا آسان است" نقل قولی از محمود احمدی نژاد تیتر نخست آرماناست، ابتکار "شهادت زنان و کودکان در انفجار تروریستی مهاباد" را برجسته کرده و جمهوری اسلامی در یکی از عناوینش از "انتقاد شدید رییس دیوان عالی کشور از غفلت درباره مساله حجاب" خبر داده است.

"آنها که خود تمام شده اند انقلاب را تمام شده می پندارند" نقل قولی از آیت الله خامنه ای در صفحه نخست کیهان جای دارد، رسالت هم با انعکاس همین اظهارات از قول رهبر جمهوری اسلامی نوشته "خودمحوری موجب شد برخی مقابل انقلاب بایستند" و در همین باره سیاست روز هم از قول همین منبع نوشته" مدعیان تمام شدن انقلاب اسیر وسوسه ریاست و قدرت شدند".

"فتح قله تاریخی در بازارطلا" عنوان گزارش اصلی دنیای اقتصاد درباره سیرصعودی و بی سابقه قیمت طلا در جهان است. ایران در یکی از عناوین اولش از قول رئیس کل بانک مرکزی نوشته "نرخ تورم به 7 درصد رسید" ، خراسان از "اعتراض تولیدکنندگان به تبعیض در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده" خبر داده است و جهان صنعت در تیتر نخستش نوشته" قانون تغییر ساعت کار ابلاغ نشد".

گزیده مقالات

اجرای قانون و جایگاه قوا در نظام

مردم سالاری در مقاله ای به اختلافات اخیر دولت و مجلس پس از اظهارات محمود احمدی نژاد درباره این که مجلس دیگر در راس امور نیست پرداخته و نوشته جلوتر دانستن و حتی همردیف دانستن قوه مجریه و قوه قضائیه حاصل برداشتی نادرست و ناقص از قانون اساسی و اصل تفکیک قوا است.زیرا مشروعیت هیات وزیران- جز رئیس قوه مجریه- از طرف مجلس کسب می شود ... وعلاوه بر آن اختیاراتی که مجلس برای طرح سوال، استیضاح و عزل بالاترین مقامات دولتی دارد کاملا منحصر به فرد است. همچنین ساختار مجلس که تصمیم گیری در آن بر اساس خرد جمعی است و "عصاره فضایل ملت" محسوب می شود، بر دولت که به شکل قائم به فرد عمل می کند رجحان دارد.

محسن دقت دوست درباره برخی علت های اظهاراتی این چنین از سوی دولتمردان درباره اختیارات مجلس نوشته این نکته قابل کتمان نیست که انعطاف و نرمش مجلس در مقابل دولت های نهم و دهم، در بسیاری از موارد بیشتر از قاعده و معمول بوده و کمتر شاهد استفاده به جای نمایندگان از اختیارات قانونی خود بوده ایم. به همین علت این پتانسیل ایجاد شده که امر را بر هر دولتی مشتبه کند.

نویسنده این مقاله همچنین افزوده نمونه بارز این مساله را می توان در همین قانون هدفمندسازی یارانه ها دید و قضاوت کرد. قانونی که شش ماه از زمان تعیین شده برای اجرایی شدن آن می گذرد و هنوز هم ساز و کار دقیق و عملی آن مشخص نیست... با این همه خیال دولت راحت است که در برابر این تخلف آشکار، با واکنش عادی مجلس هم روبرو نخواهد شد.

مجلس در راس امور است

جمهوری اسلامی هم در مقاله ای اظهار نظر رییس دولت درباره ترجیح داشتن قوه مجریه بر مقننه را متناقض با قانون اساسی و نظر رهبر جمهوری اسلامی دانسته و نوشته این جمله كلیدی و معروف هنوز در گوش همه افرادی كه حیات امام را درك كرده‌اند زنگ می‌زند كه "مجلس در رأس امور است" زیرا كه مجلس عصاره و تبلور قدرت نظارت عمومی جامعه بر سایر قواست و لذا مسئولیت و استیضاح و عزل قوای دیگر نیز برعهده آن گذاشته شده است.

نویسنده این مقاله در ادامه افزوده همچنین مجلس تصویب كننده قوانینی است كه قوه مجریه و مقننه ملزم به اجرای آن هستند و همه این امور، تثبیت كننده استیلای خدشه ناپذیر قوه مقننه بر سایر قواست ولی متأسفانه سخنان رئیس‌جمهور و استدلال‌های مخدوش ایشان كه نتیجه‌ای جز ایجاد تشنج در جامعه و اتلاف وقت مسئولان ندارد، پرده از نوعی تفكر و تلقی برمی‌دارد كه نیاز به اصلاح اساسی دارد.

نویسنده در پایان این مقاله نوشته مشخص نیست كه تشكیك در بدیهیهات و مسلمات قانونی كه اظهارات امام و رهبری را نیز در پشت سر خود دارد، با چه هدفی انجام می‌شود ولی قدر مسلم اینست كه این قبیل اظهارات، باعث صف بندی میان قوا می‌شود...طبعاً در چنین فضایی، زنجیره‌ای شدن ماجراهایی همچون اسطوره سازی كوروش و بسیجی خواندن وی و همچنین برتر دانستن مكتب ایرانی بر اسلامیت كفایت می‌كند كه دلسوزان جامعه را به این سمت دلالت كند كه عده‌ای در دولت بدنبال ایجاد انحراف در مسیر تفكرات انقلاب و تشنج آفرینی در سطح افكار عمومی جامعه هستند. متأسفانه جنجال آفرینی از سوی منسوبین دولت این روزها افكار عمومی را به شدت نگران كرده و مشخص نیست كه این روند به كجا ختم خواهد شد؟

تهیه طرح استیضاح وزیر نیرو

کیهان به نقل از نماینده دهلران در مجلس هشتم خبرداده که طرح استیضاح وزیر نیرو هفته آینده از سوی كمیسیون كشاورزی به مجلس ارائه می شود.

به گزارش این روزنامه علی عزتی در این باره گفته این طرح پشتوانه كار تخصصی دارد و از 18 محور تشكیل شده و 50 نفر آن را امضاء كرده اند و امضاكنندگان همچنان در حال افزایش هستند. تمام اعضای كمیسیون كشاورزی پیگیر طرح استیضاح مجید نامجو هستند و پس از بازگشایی مجلس در روز چهارم مهر این طرح پیگیری می شود.

به نوشته این روزنامه حامی دولت این عضو كمیسیون كشاورزی تأكید كرده که طراحان استیضاح به هیچ وجه حاضر به برگزاری نشست با وزیر نیرو نخواهند بود و به طور شفاف در پی استیضاح نامجو هستند چون وزیر نیرو استیضاح خود را بی علت می داند.

متن چیست حاشیه کدام است

رسالت در سرمقاله امروزش نوشته یكی از پیچیدگی‌های فهم نبرد نرم شناخت "متن" و پرهیز از "حاشیه" است. ما در متن این نبرد وظایفی داریم. رصد كردن حركت دشمن، شناخت ترفندهای آنان كشف دستور روزانه آنها در اخلال در روابط قوا، اتحاد ملی و انسجام اسلامی و شناسایی خط تولید شبهه افكنی آنها از جمله وظایف ما در این قلمرو است.

محمد كاظم انبارلویی با این مقدمه سپس با اشاره به موضوعات مطرح در میان اصولگران ادامه داده گاهی مسائلی پیش می‌آید كه "حاشیه" به جای متن می‌نشیند و ترفندهای اتاق فكر جنگ نرم دشمن یكی پس از دیگری عملیاتی می‌شود. گاهی موضوعی در دولت یا مجلس یا در یكی از اضلاع اصولگرایی مطرح می‌شود و هفته‌ها روی آن بحث می‌شود بی آنكه ربط آن را با مسائل اصلی نظام بدانیم در حالی كه آن موضوع را می‌توان با حسن ظن به یكدیگر و تفاهم به راحتی حل كرد و نیازی به مجادله و كشمكش و اره بردن و تیشه آوردن نیست. اما برخی رسانه‌ها رندانه از همان موضوع تولید حاشیه می‌كنند و بزرگان را مدتی مشغول می‌سازند تا از متن مسائل اصلی فاصله بگیرند.

سرمقاله نویس این روزنامه در پایان نوشته اگر عزم این را داریم كه وحدت ملی و انسجام اسلامی را ارتقا بخشیم به طور طبیعی باید روی مشتركات برای رسیدن به وحدت حقیقی تاكید كنیم اما نمی‌دانم چه اصراری وجود دارد كه نقد خودمان را بدون رعایت آداب نقد همیشه در دستور داشته باشیم.

یارانه‌های هدفمند و الزامات دوران‌گذار

تهران امروز در سرمقاله امروزش موضوع اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در مهرماه و نقش مردم در اجرای این قانون را مورد توجه قرار داده و نوشتهآزادسازی قیمت كالاها و خدماتی كه دولت در زمان مقتضی آن را اعلام خواهد كرد به میزانی كه پس از یك دوره زمانی كوتاه‌مدت موجب افزایش رونق فضای كسب و كار و تولید خواهد شد نیازمند مدیریت محاسبه‌گرانه مردم بر یارانه‌هایی است كه به صورت نقدی به حسابشان واریز می‌شود. به عبارت دیگر اكنون كه كشور در آستانه ورود به یك فضای جدید اقتصادی است، رفتارهای خرد و كلان خانوارها و واحدهای تولیدی، خدماتی و... باید متناسب با الزامات دوره جدید بازمدیریت شود.

نویسنده مقاله با بیان برخی نگرانی ها در میان مردم و مسئولان نوشته به نظر می‌رسد كه گرچه افق اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها از چشم‌انداز مطلوبی برخوردار است اما شرط رسیدن به آن، عبور از دوران حداقل یک ‌ساله‌ای است كه در صورت موفقیت، زمینه را برای افزایش بهره‌وری اقتصادی كشور فراهم خواهد آورد. صاحبنظران از این دوران به عنوان مقطع "ریاضت عمومی" یاد می‌كنند كه شبیه آن را بسیاری از كشورهای توسعه یافته تجربه كرده و به اصطلاح مردم در آن شرایط ویژه كمربندهایشان را سفت‌تر بسته‌ اند.

سرمقاله نویس تهران امروز در پایان خاطر نشان کرده اهمیت و حساسیت این دوره آن است كه یك تمرین عمومی آغاز می‌شود تا به تدریج كنترل و مدیریت بخشی از منابعی كه تاكنون ذیل لوایح بودجه دولت، مدیریت می‌شد به عموم مردم واگذار شود. بدیهی است برای طی موفقیت ‌آمیز این دوره، مردم باید رفتار اقتصادی خود را با مناسبات جدید تنظیم كنند و اگر لازم است، قدری كمربندها را سفت‌تر ببندند. معنای این سخن، آن است كه در این شرایط باید به میزان داشته، هزینه كرد زیرا از این پس قرار است هر كس، همه بهای كالاها و خدمات مصرفی خود را به تدریج از جیب خود بپردازد.

تورم 7 درصدی

روزنامه دولتی ایران از کاهش نرخ تورم در کشور خبرداده و به نقل از رییس کل بانک مرکزی نوشته با ادامه كاهش نرخ تورم، این رقم در اول مهرماه 7 درصد است و تداوم كاهش نرخ تورم قطعی خواهد بود.

به گزارش این روزنامه محمود بهمنی با اعلام این خبر گفته اما تورم ناشی از آزادسازی قیمت‌ها خارج از اراده بانك مركزی است. برای كنترل نرخ تورم باید سیاست‌های پولی و مالی با یكدیگر در نظر گرفته شوند، تمام مسائل مربوط به كنترل تورم نیز به بانك مركزی مربوط نمی‌شود.

به نوشته این روزنامه رئیس كل بانك مركزی با بیان این‌كه بانك مركزی با كمك ابزارهای پولی و نرخ‌ها، همچنان نرخ تورم را كنترل می‌كند، افزوده با افزایش نرخ‌های سود سپرده‌ها قطعا منابع بیشتری جذب بانك‌ها می‌شود كه این امر یك نوع شیوه برای كنترل نرخ تورم است. اما با كاهش نرخ‌های سود سپرده، منابع از بانك‌ها خارج و كمتر جذب بانک ‌ها می‌شود و وارد بازارهای مالی دیگری نظیر بورس می‌شود، در كشور ما نیز نقدینگی بجز بانك‌ها وارد بورس می‌شود، زیرا راه‌های سوق یافتن منابع مالی به دیگر بازارها نظیر طلا و ارز را بسته ایم.

 

بررسی روزنامه های شنبه تهران سوم مهر

بی بی سی

"مجلس حرف آخر را می زند" به نقل از آیت الله صافی در صدر اخبار مردم سالاری و آرمان آمده است و "تاکید ائمه جمعه بر ترویج فرهنگ دفاع مقدس در میان نسل جوان" تیتر اول حریم است.

ایران از "خشم آمریكا از پیشنهاد رئیس‌جمهور در سازمان ملل" نوشته، کیهان هم خبر داده "احمدی نژاد از تریبون سازمان ملل قدرت های جهانی را به محاکمه کشید"، سیاست روز از "اخلال در ترجمه همزمان سخنان رئیس‌جمهور" خبر داده، جام جم از "پنج پیشنهاد احمدی نژاد در سازمان ملل" و خراسان از "پیشنهاد رئیس جمهور برای تشکیل گروه حقیقت یاب درباره ۱۱ سپتامبر".

رسالت در صدر گزارش های خود نوشته "سیاست راهکارهای عملی برای وحدت و همگرائی"، ابتکار از "هشدار وزیر اطلاعات درباره صهیونیسم شیعی" خبر داده و روزنامه جمهوری اسلامی از زبان هاشمی رفسنجانی نوشته "اگر متحد بمانیم می توان بر دشمنی ها غلبه کرد".

"جولان 43 بدهكار بزرگ بانكی" عنوان اصلی تهران امروز است، هاشمی رفسنجانی به نوشته آفرینشگفته "دانشگاه آزاد اسلامی را یادمان حضرت امام می دانیم" و جهان صنعت خبر داده "سه مدیر اقتصاد خوانده در کابینه تحول اقتصادی".

گزیده مقالات

گوش ها در اختیار احمدی نژاد

کیهان در سرمقاله خود با تجلیل از سخنان رییس دولت در نیویورک ادعا کرده که این سخنان به شدت مورد استقبال افكار عمومی غرب قرار گرفته به طوری که یك گزارش بیانگر آن است كه در سال گذشته نزدیك به دویست میلیون نفر حداقل یكی از سخنرانی ها و یا مصاحبه های دكتر احمدی نژاد را با دقت شنیده اند ولی نطق سال گذشته رئیس جمهور آمریكا در مجمع عمومی سازمان ملل را فقط 7 درصد آمریكایی ها شنیده و یا در رسانه های مكتوب خوانده اند.

این روزنامه بدون اشاره به ماخذ آمار خود ادعا کرده که پانصد میلیون نفر از شهروندان اروپایی و آمریكای شمالی- شامل ایالات متحده و كانادا- نطق دكتر احمدی نژاد در مجمع عمومی پارسال را شنیده و یا در مطبوعات خوانده اند. این یك اتفاق بسیار بزرگ است به گونه ای كه رسانه روسیا الیوم اعلام كرد هیچ سخنرانی به اندازه احمدی نژاد نتوانسته است، توجه مخاطب را در غرب برانگیزد.

روزنامه کیهان علت این استقبال را آن جا دیده که احمدی نژاد در نطق ها و مصاحبه های خود همواره از یك سو به نقد مبانی فكری و دستاوردهای تمدن غرب و اندیشه لیبرالیزم و كاپیتالیسم پرداخته و از سوی دیگر راه حل های برون رفت از بن بست های موجود در اندیشه و كاركرد غرب را با بیانی صریح و در هیاتی منطقی ارائه كرده است پس می توانیم بگوئیم احمدی نژاد حرفهایی می زند كه ملت ها آماده شنیدن آن هستند و خود را نیازمند آن می بینند.

حل المسائل احمدی نژادی

آرمان در سرمقاله خود از نگاه حل المسایلی ایران به موضوعات منطقه‌ای خبر داده و نوشته مهمترین موضوعات منطقه‌ای با تاثیرگذاری جهانی که ایران می تواند در آن نقش فوری ، کارساز و حل‌المسایلی داشته باشد عبارتند از اول کمک به حل بحران‌های منطقه‌ای در عراق، افغانستان و صلح در خاور میانه دیگر مبارزه با تروریسم منطقه‌ای و جهانی و سوم خلع سلاح عمومی منطقه ای که سرتیتر‌های اصلی صلح و امنیت بین المللی هستند.

به نظر نویسنده این مقاله سفر آقای احمدی نژاد معمولا با دو هدف صورت گرفته است . یکی ارتباط مستقیم با جامعه آمریکایی و تلاش در جهت نزدیکی با دیدگاه‌های ایران و امریکا در حل مسایل منطقه‌ای و دوم طرح دیدگاه‌های ایران در مجمع عمومی سازمان ملل. هر دو جنبه دارای اهمیت زیادی است .

آرمان نوشته رسانه‌های امریکایی بخش مهمی از تبلیغات عمومی جهانی و به تبع شکل گیری سیاست‌های له یا علیه ایران هستند. مجمع عمومی نیز بخش مهمی از ایجاد ارتباطات سیاسی در سطح عالی سران دولت ها و طرح مسایل روشنفکری و انتقادی در سطح جهانی است . آرمان نوشته اظهارات هدفمند هیلاری کلینتون مبنی بر تقویت نقش نظامیان در ایران درست قبل از سفر آقای احمدی نژاد نیز به نوعی با این هدف صورت گرفت.

علیه روسیه و بدقولی هایش

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به این که روسیه خبر داشت که فعالیت های هسته ای ایران صلح آمیزست اما از حق وتوی برای جلوگیری از تصویب قطعنامه 1929 استفاده نکرد نوشته متأسفانه روس‌ها نه تنها به وظیفه اخلاقی خود در جریان مطرح شدن این قطعنامه غیرقانونی عمل نكردند بلكه خود نیز به آن رأی دادند و در واقع آنچه اكنون بهانه خودداری از تحویل موشك‌های "اس 300" شده همان چیزی است كه خود روس‌ها نیز در تكوین آن شركت داشته‌اند.

به نظر این مقاله روس‌ها چگونه می‌توانند یك سامانه پدافندی را مشمول قطعنامه‌ای بدانند كه مدعی است میخواهد ایران را از داشتن سلاح تهاجمی محروم نماید؟ این نكته نشان می‌دهد روس‌ها با آمریكائی‌ها در وارد آوردن فشار بر ایران آنهم خارج از چارچوب مقررات و حقوق شناخته شده بین‌المللی هماهنگ هستند. و پنجم آنكه همین هماهنگی در قطعنامه پیشنهادی مورد اشاره وزیر خارجه برزیل نیز مشهود است.

روزنامه جمهوری اسلامی تاکید کرده روشن است كه دولتمردان روسیه با این قبیل اقدامات خود كاملاً درصدد بازی با ایران با هدف گرفتن امتیازهای بیشتر از آمریكا هستند. به عبارت روشن تر، قانون، اخلاق و منافع مشروع ایران را فدای معامله با آمریكا می‌نمایند و از قربانی كردن شرافت و اصالت خود به همراه مصالح ملت‌ها برای چانه زنی‌های كثیف سیاسی با آمریكا ابائی ندارند.

ترکیب هیات دولت

امیر هادی انواری در گزارشی در جهان صنعت نوشته شاید همه انتقاد‌های سیاسی به دولت در یک کفه ترازو قرار بگیرد و تنها بحث گرانی و تورم در کفه دیگر، باز هم کفه دوم سنگینی می‌کند. در بحث اقتصادی دوست و دشمن و منتقد و موافق وجود ندارد، همه از نامساعد بودن اوضاع اقتصاد شکایت می‌کنند، انتقاد مراجع، بزرگان نظام از آن جمله است.

نویسنده این گزارش با تاکید بر ای که از بین 22 نفر اعضای کابینه، تنها سه نفر اقتصاد خوانده اند نوشته از بررسی رشته تحصیلی اعضای هیات دولت مشخص می‌شود فارغ‌التحصیلا‌ن رشته‌های فنی و مهندسی جمعا با شش مورد که با احتساب احمدی‌نژاد به هفت مورد می‌رسد، بیشترین تعداد را به خود اختصاص دادند بالا‌خره فنی خوانده‌ها حرف همدیگر را بهتر می‌فهمند.

به گزارش جهان صنعت بعد از رشته‌های فنی، رشته‌های مدیریت قرار دارند، فارغ‌التحصیلا‌ن این رشته هم پنج مورد هستند. الهیات، فقه و حقوق هم همین سه مورد هستند و در رتبه بعدی اقتصاد خوانده‌ها قرار دارند که آنها هم سه نفر هستند یعنی آقایان: حسینی (وزیر اقتصاد و دارایی)، غضنفری (بازرگانی) و خلیلیان (وزیر جهاد کشاورزی) سه مورد هم فارغ‌التحصیلا‌ن رشته‌های دیگر مثل زنان و زایمان (وزیر بهداشت) و نامشخص هستند.

این گزارش چنین پایان می گیرد که کابینه دولت دهم دو فصل سرد و سخت پیش‌روی دارد. پاییز و زمستانی که در آن قرار است هدفمندسازی یارانه‌ها عملیاتی شود، تحول اقتصادی با 22 نفر و سه نفر اقتصاد خوانده در ترکیب هیات دولت دهم.

معوقات بانکی و هشتاد و چهار نفر

رضا سید پور در مقاله اصلی تهران امروز با استناد به گفته یک عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نوشته هشت هزار میلیارد تومان از معوقات بانكی مربوط به 84 نفر است. ضمن اینكه 6 هزار میلیارد تومان از این مبلغ را 43 نفر به دوش می‌كشند. به بیان دیگر این 84 نفر اعم از حقیقی و حقوقی هشت میلیارد دلار وام از نظام بانكی گرفته‌اند و بعد از گذشت چند سال هنوز بدهی خود را بازپرداخت نكرده‌اند.

به نوشته این مقاله نفس وجود بدهی به نظام بانكی به خودی خود ایرادی ندارد بلكه مشكل‌ از آنجا ایجاد می‌شود كه میزان بدهی‌ و زمان بازپرداخت شرایطی را دامن می‌زند كه باعث اختلال در نظم اقتصادی جامعه و برنامه‌های توسعه‌ای كشور می‌شود. وقتی هشت هزار میلیارد تومان از منابع كشور معطل می‌ماند، روشن‌ترین پیامد آن، كاهش سرمایه‌گذاری است. وقتی سرمایه‌گذاری كاهش یابد به تبع آن باید منتظر كندی رشد اقتصادی بود.

تهران امروز تاکید کرده زمانی كه رشد اقتصادی كاهش پیدا می‌كند بازار كار و اشتغال وضعیت نابسامانی می‌یابد و بر خیل بیكاران افزوده خواهد شد. وقتی كار، اشتغال و سرمایه‌گذاری كم شود درآمدهای مالیاتی دولت نیز فروكش می‌كند. كاهش درآمد دولت یعنی افت كیفیت زیرساخت‌های اقتصادی و تنزل خدمات عمومی در جامعه. اقتصاد یك ارگانیسم زنده و سیستم به هم وابسته است. نه می‌شود آن‌را جزیره‌ای دید و نه می‌توان آن را پاره پاره ارزیابی کرد.

نوسان های بورس

علیرضا کدیور در سرمقاله دنیای اقتصاد نسبت به آینده بورس تهران ابراز نگرانی کرده و به یاد آورده که معروف‌ترین و به یادماندنی‌ترین حباب قیمتی بورس تهران طی سال‌های ابتدایی دهه 80 رخ داد و در نیمه دوم سال 83، پس از آغاز تخلیه حباب قیمتی تشكیل شده، بورس تهران را با 5/3 سال ركود دامنگیر مواجه كرد.

به نوشته این اقتصاددان دوره رونق هیجانی بورس مصادف با ركود مسكن و دوره رونق بخش مسكن با ركود بورس و تخلیه حباب قیمت سهام مصادف شده است. شرایطی كه در حال حاضر نیز پس از 5/2 سال ركود بخش مسكن و افت قیمت‌های اسمی و واقعی در این بخش، اكنون مصادف با شكل‌گیری حباب قیمت سهام برای اكثر شركت‌های بورسی و جذاب شدن بخش مسكن، به لحاظ سرمایه‌گذاری شده است.

سرمقاله دنیای اقتصاد چنین پایان می گیرد که در واقع اجرای طرح‌تحول اقتصادی به واسطه افزایش هزینه انرژی شركت‌های بورسی و رشد چشمگیر قیمت سهام طی 5/1 سال گذشته، ‌انگیزه قابل‌توجهی برای خروج سرمایه‌گذاران از بورس ایجاد می‌كند و در عین حال بخش مسكن در پی افت شدید قیمت‌ها طی 5/2 سال گذشته می‌تواند مقصد مناسبی برای سرمایه‌های خروجی از بورس باشد. روندی كه هفت سال پیش نیز بدون اجرای طرح تحول به وقوع پیوست.

خصوصی سازی در پتروشمی

محمدحسن پیوندی در آرمان نوشته صنعت پتروشیمی همیشه و بر طبق یک عادت مالوف در ذیل اهداف وزارت نفت بوده نه درصدر آن. تلاش‌های چندین ساله بر این مبنا بود که پتروشیمی به عنوان یک صنعت پتروشیمی قبولانده شود، وزاری نفت نگاه مثبتی به این صنعت دارند اما بدنه این وزارتخانه هنوز نگاهی به جز این دارد.

این مدیر سابق صنایع پتروشیمی تاکید کرده در سال های اخیر خصوصی سازی به نحوی صورت گرفت که فقط سرمایه‌گذاری از یک بخش به بخش دیگر منتقل شد. در حالی که صنعت پتروشیمی یک صنعت یکپارچه و به مثابه دانه‌های یک زنجیر به هم پیوسته است. بسیار بهتر این بود که کل صنعت پتروشیمی که در بخش دولتی قرار داشت از طریق بورس و سهام به کل ملت ایران عرضه می‌شد.

مقاله آرمان تاکید کرده اگر می‌خواهیم صنعت پتروشیمی کشور از پا نیفتد باید خوراک صنعت پتروشیمی از واقعیت قانون هدفمند کردن یارانه‌ها برخوردار شود. این صنعتی کاملاً ایرانی است و در خدمت اشتغال کشور.

و نهایت این که کمتر از 10 درصد هیدروکربورهای کشور در بخش صنایع پتروشیمی و شیمیایی مصرف می‌شود اما همین صنایع حدود 40 درصد صادرات غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده اند. حال سوال این است که آیا نباید این معیار را به عنوان ایده ای در هدفمند کردن یارانه‌ها به سمت هدفمند کردن واقعی مورد توجه قرار دهیم؟

مرگ تدریجی جنگلهای 400 ساله

ابتکار در گزارشی نوشته خشکسالی بی سابقه و سیزده ساله جنوب کرمان علاوه به تهدید زیستگاههای جانوری در جنوب کرمان جنگلهای کهن اورس و 50 گونه گیاهی منحصر بفرد استان کویری کرمان را در معرض انقراض قرار داده است.

به گزارش این روزنامه سیزده سال خشکسالی پدیده طبیعی است که باعث شده تا کم آبی علاوه بر صدمه شدید به بخش کشاورزی و تامین آب شرب روستایی و شهری صدمات جبران ناپذیری نیز به عرصه‌های طبیعی و زیستگاههای جانوری و گیاهی استان وارد آورد.

ابتکار تاکید کرده کاهش شدید بارندگی و عدم سرد شدن هوا در بسیاری از نقاط استان طی زمستان سال گذشته در کنار افزایش گرمای بی سابقه در طول تابستان موجب شده شرایط برای شیوع انواع آفات نیز فراهم شود و بسیاری از گونه‌های طبیعت بکر استان بخصوص در جنوب استان کرمان در معرض تهدیدی جبران ناپذیر قرار گیرند.

 

بررسی روزنامه های یکشنبه تهران چهارم مهر

بی بی سی

"ماجرای سه دیپلومات ایرانی" تیتر اول روزنامه خبر است، "آماده باش برای پاکسازی کرم جاسوسی" عنوان اصلی ابتکار است، فرهیختگان از قول یک فرمانده ارتش نوشته "ایران قدرت بازدارندگی نظامی را دارد"، آفرینش تاکید کرده "آمریکا برای مذاکره باید ادبیات خود را تغییر دهد" و مردم سالاری با عنوان "مجلس هشتم مانع دست اندازی به حریم خانه ملت شود" بیانیه حزب مردم سالاری را نقل کرده است.

"اعتراض طلا فروشان تهران" خبر اول آرماناست، جهان صنعت همین گزارش را با "جنگ زرگری بر سر مالیات" نقل کرده، تهران امروز از "اعتراض مالیاتی در روزهای طلائی" نوشته و دنیای اقتصاد از "پاسخ مالیاتی به طلا فروشان".

"آمریکا و دولت های غربی مانع نظارت بر تاسیسات اتمی اسرائیل شدند" در صدر اخبار روزنامهجمهوری اسلامی آمده، "ایران را تحریم کردند اروپا در بحران فرورفت" عنوان اصلی کیهان است، ایران از قول محمود احمدی نژاد نوشته "واکنش اوباما ناشیانه است"، رسالت از "مناظره روسای جمهور ایران و آمریکا" نوشته، سیاست روز خبر داده که "چماق یازده سپتامبر سر آمریکائی ها را شکست"، حمایتنوشته "اعتراف اوباما به شکست تحریم ها" و خراسان خبر داده "پاسخ های صریح احمدی نژاد به پرسش های فاکس نیوز".

گزیده مقالات

مصاحبه اوباما

محمد صفری در مقاله ای در سیاست روز نوشته مصاحبه اختصاصی بی‌بی‌سی فارسی با باراک اوباما نشان از شتابزدگی رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخگویی به سخنان محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری کشورمان بود. این گفت‌وگو با محوریت ایران انجام شد در واقع پس از آن صورت گرفت که رئیس‌جمهوری کشورمان در سخنان خود در سازمان ملل، 11 سپتامبر را زیر سوال برد و خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در این باره شد.

به نظر این نویسنده احمدی‌نژاد برای نخستین بار با استفاده بهینه و هوشمندانه از تریبون رسمی و بین‌المللی دنیا مطرح کرد که 11 سپتامبر کار دولت آمریکا بوده است. دلایلی هم که رئیس‌جمهوری ایران در اثبات خود‌زنی آمریکا در ماجرای 11 سپتامبر مطرح کرد، دلایلی روشن و قاطع بود که پس از گذشت حدود 10 سال هنوز به آنها پاسخ داده نشده است.

مقاله سیاست روز با تاکید بر این که ابهامات 11 سپتامبر زیاد است نوشته ایالات متحده آمریکا در گذشته نیز دست به اقدامات مشابه زده بود. در یک فیلم آمریکایی به نام منطقه صفر مشاهده می‌کنید که در یک رزمایش سربازان به منطقه‌ای اعزام می‌شوند که قرار است یک بمب اتم آزمایش شود و سپس تاثیرات تشعشات اتمی بر روی سربازان نیز مورد آزمایش قرار گیرد.