بولتن خبري ايران نبرد(1097) جمعه 19 شهريور 1389(10 سپتامبر 2010)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

تحریمها و واکنشها

 

قطع همکاری يک شرکت تأمين کننده‌ فناوری صنايع پتروشيمی با ايران

رادیو فردا: چهارشنبه 3 شهريور 1389(25 اوت 2010)

سخنگوی شرکت صنايع ليوندل‌باسل، يکی از بزرگترين شرکتهای توليدکننده پلاستيک و مواد شيميايی، روز سه شنبه گفته است که  این شرکت برای اجتناب از تحریم های دولت آمريکا، روابط خود با ايران را قطع می‌کند.

ديويد هارپول، يکی از سخنگويان ليوندل‌باسِل، به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته است: اين شرکت به همکاری خود با سوريه و سودان نيز خاتمه می دهد.

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا ماه گذشته قانون تحريم های يکجانبه عليه ايران را امضا کرد.  شرکت هايی که در بخش تصفيه و پالايش بنزين و ديگر مواد سوختی با ايران همکاری کنند مشمول اين تحريم ها می شوند.

ديويد هارپول در مصاحبه تلفنی خود با خبرگزاری آسوشيتدپرس تصريح کرده است: ليوندِل‌باسِل خود را متعهد می داند که تحريم ها و قوانين دولت آمريکا را اجرا کند.

ديويد هارپول می گويد که تيم جديد مديريت ليوندل‌باسل سال گذشته تصميم گرفته بود که معامله جديد تجاری ایران انجام ندهد.

به گزارش آسوشيتدپرس،ليوندل‌باسل يکی از بزرگترين شرکتهای فعال در صنايع پلاستيک، مواد شيميايی و پالايش است و به زودی قرار است در بازار سهام نيويرک معاملات خود را آغاز کند .

به گفته ديويد هارپول حضور در بازار سهام نيويورک در تصميم اخير موثر بوده است.

روزنامه آمريکايی وال استريت ژورنال  نیز روز سه شنبه  خبر قطع همکاری ليوندل‌باسل با ايران را منتشر کرده بود.

وال استريت ژورنال نوشته بود که اين تصميم اوايل ماه جاری پس از ماه مذاکره بر سر اين مساله در هيات مديره اين شرکت هلندی اتخاذ شده است.

طی سه سال گذشته تعداد از شرکت های طرف مرتبط با صنايع نفت و گاز ايران، از جمله تامين کنندگان بنزين، در پی تحريم های سازمان ملل متحد و همچنين به دليل نگرانی از تحريم های آمريکا به همکاری خود با جمهوری اسلامی خاتمه داده اند.

وال استريت ژورنال گزارش داده بود که تصميم ليوندل‌باسل به معنی توقف خدمات و تکنولوژی تحت ليسانس اين شرکت به صنايع پتروشيمی ايران خواهد بود .

وال استريت ژورنال همچنين می گويد براساس آمار گلوبال فکت ايران در سال گذشته‌ی ميلادی ۵ / ۶ ميليارد دلار صادرات مواد پتروشيمی داشته است.

شرکت اسپانيايی رپسول و رويال داچ شل از همکاری در توسعه بخشی از ميدان گازی پارس جنوبی کناره گيری کردند و توتال فرانسه، لوک اويل روسيه و پتروناس مالزی از جمله شرکت هايی هستند که فروش بنزين به ايران را به دليل تحريم های آمريکا متوقف کرده اند.

 

خطر کاهش درآمدهاي نفتي ايران

سايت راديو آلمان 28/5/89:

روز گذشته بهاي نفت کشورهاي عضو اوپک با کاهشي اندک به مرز بشکه‌اي ۷۳ دلار رسيد. با ادامه‌ي اين روند درآمدهاي نفتي ايران در سال جاري کاهش پيدا خواهد کرد. مشکل مهمتر ايران کمبود خريدار و ارزان‌فروشي اجباري است. دبيرخانه سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک ) روز گذشته، چهارشنبه (۲۷ مرداد / ۱۸ اوت)، گزارش داد، بهاي سبد نفتي اعضاي اين سازمان که روز سهشنبه يک دلار افزايش يافته بود بار ديگر به حدود ۷۳ دلار تنزل پيدا کرد. در صورت ادامه يافتن اين روند درآمد ايران از فروش نفت و گاز در سال جاري کمتر از پيشبيني‌هاي مسئولان جمهوري اسلاميخواهد بود.

 برآوردهاي خوشبينانه؟

. . . به گفته‌ي محمود بهمني، رئيس بانک مرکزي، پيش‌بيني درآمدهاي نفتي ايران بر اساس فروش نفت به بهاي ۷۰ دلار در هر بشکه انجام شده است. بهمني اخيرا در يک نشست خبري درآمد نفتي کشور را در سال جاري ۵۸ ميليارد دلار اعلام کرد. بسياري از کارشناسان اين رقم را خوش‌بينانه ارزيابي مي‌کنند و معتقدند به دلايل فراواني ممکن است کسب اين درآمد ميسر نشود. نخستين خطري که درآمدهاي ارزي را تهديد مي‌کند کاهش احتمالي بهاي نفت است. با توجه به صادرات ۲ ميليون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت در روز با کاهش هر دلار از بهاي مورد محاسبه بانک مرکزي براي هر بشکه نفت، ايران سالانه ۸۰۰ ميليون دلار کمتر درآمد خواهد داشت.

تحريمها و معضل کمبود خريدار- نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس، ناصر سوداني، اول خرداد ماه ۸۹ هشدار داد، در صورت تشديد تحريمها ايران براي فروش نفت با مشکلات جدي روبهرو خواهد شد. در اين فاصله با افزوده شدن تحريمهاي يک‌جانبه آمريکا و اتحاديه اروپا به تحريمهاي شوراي امنيت سازمان ملل، اين اتفاق افتاده است. در مورد مشکل جمهوري اسلامي در فروش نفت گزارش‌هاي زيادي در ماه‌هاي گذشته منتشر شده که معمولا از سوي مقامهاي رسمي تکذيب مي‌شوند. بهرغم اين يکي از باسابقه‌ترين مديران وزارت نفت اين معضل را جدي مي‌داند. علي‌اکبر ترکان، معاون پيشين برنامه‌ريزي وزارت نفت که در دولتهاي مختلف فعاليت کرده و سال گذشته برکنار شد، اول خرداد گفته است در حال حاضر ايران مشکل جذب خريدار دارد. ترکان در گفتگو با خبر آنلاين مي‌گويد در حال حاضر توليد نفت ايران پايين آمده که مقداري از آن بهدليل مشکلات بازار و نبود خريدار است.

 

تصويب تحريمات اقتصادي ژاپن عليه ايران

آسوشيتدپرس جمعه 12 شهريور 1389(3 سپتامبر 2010)

يك مقام ژاپني گفت بعد از اينكه سازمان ملل به دليل برنامه اتمي ايران از توكيو خواهان تشديد محدوديتها عليه تهران شد، اين كشور تحريمات جديدي را روز جمعه عليه ايران بتصويب رساند.

 مقام وزارت تجارت ژاپن گفت اقدامات تصويب شده توسط كابينه نخستوزير نااوتو كان، شامل انسداد دارائيهاي 88 نهاد، 15 بانك و 24نفر ميباشد. ژاپن قبلا دارائيهاي 75 نهاد و 41نفر را مسدود كرده بود.

 اين مقام وزارت تجارت ژاپن گفت اين افراد هم‌چنين از ورود به ژاپن ممنوع شده اند.

ژاپن تحريمات مالي جديدي عليه ايران تصويب كرد

خبرگزاري فرانسه جمعه 12 شهريور 1389(3 سپتامبر 2010)

بر اساس گزارش مطبوعات، كابينه ژاپن روز جمعه تحريمات جديدي را عليه ايران به تصويب رساند كه شامل انسداد اموال افراد در ارتباط با برنامه اتمي ايران و شديدتر كردن محدوديتهاي نقل و انتقال مالي ميشود. جيجي پرس گزارش كرد تحريمات جديد شامل انسداد اموال بيش از 100 گروه و افراد در ارتباط با برنامه اتمي ايران ميباشد، تعداد زيادي از كشورها ترس از اين دارند كه برنامه اتمي ايران پوشي براي دستيابي به تسليحات اتمي ميباشد. گزارشات مطبوعاتي گفتند بسته تحريمات جديد هم‌چنين موسسات ژاپني را از خريد اوراق بهادار صادر شده توسط بانك مركزي ايران منع ميكند. واشنگتن به رغم روابط دوستانه ژاپن با ايران از اين كشور مصرانه خواسته بود كه به افزايش فشارها روي تهران كمك نمايد.

 

آمريكا بانك مستقر در آلمان را مورد تحريم قرار مي دهد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 16 شهريور 1389(7 سپتامبر 2010)

آمريكا روز سه‌شنبه اعلام كرد تحريمهايي را عليه بانك آلماني كه متهم است معاملات چند ميليارد دلاري با حكومت ايران انجام داده اعمال كرده است. آمريكا گفته است اين معاملات در ارتباط با كمك رساني به برنامه اتمي ايران بوده اند. اداره خزانه‌داري اعلام كرد كه بانك يوروپيش ايرانيشه هندلزبانك كه در هامبورگ مستقر است يك شاهرگ مالي براي ايران بوده كه به توليد تسليحات امحاي جمعي كمك مي‌كرده است. اين بانك متهم است كه يك سلسله از معاملات مرتبط با برنامه‌هاي تسليحات اتمي ايران را سهولت بخشيده كه از جمله آنها يك معامله سه ميليون دلاري براي برنامه موشكي ايران در ارتباط با بانك توسعه صادرات ايران مي‌باشد. اين بانك كه هم‌چنين به ئي. آي. اچ معروف است به گفته استوارت ليوي مسئول تحريمها در اداره خزانه‌داري، در حال حاضر از استفاده از نظام مالي منع مي‌شود و بانكهاي آمريكا نيز از معامله با آن منع خواهند شد. ليوي گفت به‌عنوان يكي از معدود امكانات دسترسي به نظام مالي اروپا، ئي. آي. اچ حجم زيادي از معاملات را براي بانكهاي ايران تسهيل كرده است در حاليكه اين بانكها بهخاطر مرتبط بودن با تكثير اتمي نامگذاري شده بودند. اداره خزانه‌داري آمريكا اعلام كرده است كه آمريكا از نزديك با دولت آلمان در برداشتن اين گام عليه بانك ئي. آي. اچ مشورت كرده است.

 

كره جنوبي تحريمات مستقلي عليه ايران اعمال كرد

آسوشيتدپرس چهارشنبه 17 شهريور 1389(8 سپتامبر 2010)

كره جنوبي روز چهارشنبه اعلام كرد، معاملات غيرمجاز مالي با ايران را ممنوع ميكند و مجازاتهاي ديگري نيز در اين رابطه اعمال خواهد كرد، اين مجازاتها بخشي از يك كمپين به رهبري آمريكا جهت اعمال تحريمات عليه ايران در رابطه با برنامه غنيسازي اورانيوم آن ميباشد.

 سخنگوي وزارتخارجه كره جنوبي كيم يانگ سون گفت مجازاتهاي اعمال شده:

- 102 نهاد شامل سپاه پاسداران ايران و خطوط كشتيراني جمهوري اسلامي و 24 فرد را در رابطه با تحريمات خود هدف قرار داده است.

- نقل و انتقالات مالي غيرمجاز با نهادها و افراد مورد هدف در تحريمات كره جنوبي را ممنوع ميسازد.

- روابط بانكي موجود را متوقف مينمايد.

- افتتاح شعبات بانكي جديد يا دفاتر نمايندگي آنها در كره جنوبي را ممنوع ميسازد.

- افراد تحت تحريم از سفر به كرهجنوبي ممنوع ميشوند.

- سرمايهگذاري و قراردادهاي جديدي كه صنعت نفت و گاز ايران را تقويت نمايد ممنوع ميشوند.

- از شركتهاي كره جنوبي خواستار بهكارگيري احتياط و محدوديت در اجراي قراردادهاي موجود با ايران شده است.

- كيم گفت تحريمات كره جنوبي قطعنامه 1929 شوراي امنيت عليه ايران را تقويت مينمايد و كره جنوبي انتظار دارد ايران به تلاشهاي بينالمللي براي عدم تكثير اتمي بپيوندد و با اقدات مقتضي به تعهدات خود تحت قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل عمل نمايد.

يك بيانيه دولت كره جنوبي گفت:

- كره جنوبي شعبه بانك ملت در سئول و 15 بانك ايراني ديگر را به دليل نقض قوانين نقل و انتقالات مالي خارجي تحت مجازات شديد قرار خواهد داد.

- شعبه بانك ملت در سئول صدها ميليون دلار نقل و انتقالات مالي را براي نهادهاي اتمي، دفاعي و موشكي ايران انجام داده است.

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی

رادیو فردا: سه شنبه 16 شهريور 1389(7 سپتامبر 2010)

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درتازه‌ترین گزارش خود در باره برنامه هسته‌ای ایران، از احتمال فعالیت‌های هسته‌ای محرمانه با مشارکت نهادهای نظامی در ایران در گذشته و حال ابراز نگرانی کرده و تاکید کرده است، به دلیل عدم همکاری ایران امکان تایید کاربرد صلح‌آمیز مواد هسته‌ای در ایران برای آژانس وجود ندارد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، عصر روز دوشنبه آخرین گزارش خود را در باره برنامه هسته‌ای ایران به منظور بررسی در نشست پیش روی شورای حکام، در اختیار اعضای شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار داده است.

بر اساس این گزارش جمهوری اسلامی برخلاف مفاد قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان به غنی‌سازی اورانیوم ادامه داده است.

در گزارش مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای آمده است که ایران از ۲۳ نوامبر سال ۲۰۰۹ تا ششم اوت سال جاری میلادی ۹۹۵ کیلوگرم دیگر اورانیوم با غنای کم تولید کرده است که بدین ترتیب میزان اورانیوم کمتر غنی شده ایران به ۲۸۰۳ کیلوگرم رسیده است.

هر چند اورانیوم با غنای پایین به عنوان سوخت در نیروگاه‌های هسته‌ای به کار می‌رود، اما کشورهای غربی و به ویژه ایالات متحده آمریکا از این بابت نگران هستند که ایران با ادامه غنی‌سازی اورانیوم از مواد هسته‌ای خود برای ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای استفاده کند.

این نگرانی‌ها به ویژه پس از آن که جمهوری اسلامی در اوایل سال جاری میلادی اعلام کرد برای تامین سوخت رآکتور تهران، راساً به غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی مبادرت خواهد کرد، فزونی یافته است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در باره آخرین تحولات برنامه هسته‌ای ایران، تا روز بیستم اوت سال جاری میلادی جمهوری اسلامی ۲۲ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی تولید کرده و غنی‌سازی در این سطح همچنان ادامه دارد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در بخش دیگری از گزارش خود، با اشاره به نمونه‌برداری‌های بازرسان آژانس از تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز اعلام کرده است، بازرسان آژانس در یکی از نمونه‌برداری‌های اخیر خود از این تاسیسات به وجود اورانیوم با غنای بین ۵ تا ۷.۱ درصد در این تاسیسات پی برده‌اند، که غنای آن بالاتر از حد اعلام شده برای این تاسیسات است؛دبیر کل آژانس در گزارش خود تصریح کرده است که توضیحات ایران در این باره با یافته‌های آژانس مغایرت ندارد.

همچنین در بخش دیگری از این گزارش به مواردی از شکسته شدن مهر و موم‌های آژانس در تاسیسات نطنز اشاره شده و اعلام شده است، آژانس این موضوع را در آینده پیگیری خواهد کرد؛   بنا برگزارش آژانس ایران در توضیحی این امر را تصادفی دانسته استو

در این میان علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران در باره آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است: در این گزارش مثل گزارش‌های پیشین بر این‌که هیچ انحرافی از مواد هسته‌ای اعلام شده برای مقاصد غیرصلح‌آمیز وجود ندارد تاکید شده است.

همچنین علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای نیز در اظهارنظری مشابه در این باره گفته است: این گزارش پس از هفت سال تاکید می‌کند که هیچ انحرافی از مواد هسته‌‌ای و انحراف فعالیت‌های هسته‌ای ایران به اهداف نظامی مشاهده نشده است و آژانس کماکان قادر است به فعالیت‌های راستی‌آزمایی خود ادامه دهد.

این در حالی است که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارش خود تصریح کرده است: ایران همکاری لازم را با آژانس نداشته است، تا آژانس بتواند تایید کند که همه مواد هسته‌ای موجود در ایران در فعالیت‌های صلح‌آمیز به کار می‌رود.

در همین رابطه آژانس از ایران خواسته است، به ویژه در زمینه موضوعاتی که به نگرانی‌ها در باره جنبه‌های احتمالاً نظامی برنامه هسته‌ای ایران دامن می‌زند، با آژانس همکاری کند.

همچنین در حالی که مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود آورده است که ایران به بازرسان آژانس اجازه دسترسی به کارخانه تولید آب سنگین و نیز نمونه برداری از آب سنگین ذخیره شده در یو‌سی‌اف اصفهان را نداده است، علی‌اکبر صالحی گفته است، بازرسی از این کارخانه در چارچوب پادمان جامع و قرارداد دوجانبه میان ایران و آژانس نیست.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در این باره گفته است: صراحتا می‌گویم آژانس به ما ثابت کند که باید از تاسیسات آب سنگین ایران و آب سنگین تولید شده بازدید کند. اگر ثابت کرد، بنده در اسرع وقت اجازه‌ بازدید به بازرسان را خواهم داد.

این در حالی است که بر اساس گزارش آژانس، فعالیت‌های مرتبط با تولید آب سنگین بر خلاف قطعنامه‌های شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

ایران همواره اعلام کرده است که در چارچوب پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای یا همان ان پی تی با آژانس همکاری می‌کند اما این آژانس و به دنبال آن شورای امنیت از ایران می‌خواهند که ایران پروتکل الحاقی را نیز بپذیرد؛ اگر ایران پروتکل الحاقی را بپذیرد، بازرسان آژانس مجاز خواهند بود از مکان‌های غیرهسته‌ای و به صورت سرزده بازرسی کنند.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بخش دیگری از گزارش خود تحت عنوان ابعاد احتمالاً نظامی برنامه هسته‌ای ایران، تاکید کرده است، جمهوری اسلامی با این استدلال که اطلاعات ارایه شده به آژانس در این باره جعلی است، تاکنون از ارایه اطلاعات بیشتر و یا اجازه بازرسی از سایت‌ها و مصاحبه با افراد مورد نظر را نداده است.

در حالی که در گزارش تازه آژانس به ویژه درباره احتمال فعالیت‌های هسته‌ای محرمانه با مشارکت نهادهای نظامی در ایران ابراز نگرانی شده است، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی این بخش از گزارش مدیر کل آژانس را بزرگ‌نمایی درباره مطالعات ادعایی دانسته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر نیز در گزارش‌های خود در باره فعالیت هسته‌ای ایران با استناد به اطلاعات دریافتی از برخی کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده آمریکا به موضوع‌هایی نظیر انجام آزمایش انفجار با قدرت بالا و تلاش برای ساخت موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای پرداخته بود.

این در حالی است که ایران این اسناد را جعلی خوانده و از آژانس خواسته است، اصل این اسناد و مدارک را برای اظهار نظر در اختیار ایران قرار دهد.

علی‌اکبر صالحی نیز در باره ابراز نگرانی دوباره آژانس در این باره گفته است: لااقل به ما بگویند اصالت اسناد مطالعات ادعایی را قبول دارند و اگر قبول دارند، مدارک اصلی را به ما ارایه دهند؛ در آن صورت ما آماده‌ بررسی آن خواهیم بود.

این در حالی است که ایالات متحده آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دلیل عدم ارایه اسناد مربوط به مطالعات ادعایی به ایران را حفاظت از منابع اطلاعاتی اعلام کرده‌اند.

 

ايران شروع به تغذيه سوخت اتمي به اولين نيروگاه اتمي خود كرد

خبرگزاري فرانسه شنبه 30 مرداد 1389(21 اوت 2010)

ايران روز شنبه گفت شروع به تغذيه سوخت اتمي به نيروگاه هستهيي ساخت روسيه كرده است. اين مساله عليرغم مخالفت شديد قدرتهاي جهاني با برنامه بحثبرانگيز اتمي ايران صورت ميگيرد بيانيه داده شده از جانب سازمان اتمي ايران گفت مهندسين در حضور بازرسان آژانس بينالمللي انرژي اتمي، شروع به تغذيه سوخت اتمي تامين شده توسط روسيه در نيروگاه اتمي كردهاند. اين نيروگاه در شهر بوشهر در جنوب ايران قرار دارد. در بيانيه قيد شده است انتقال سوخت اتمي به راكتور در روز 30مرداد در حضور علي اكبر صالحي معاون رئيسجمهور و رئيس سازمان اتمي ايران و سرگي كيرينكو رئيس نهاد اتمي روسيه انجام گرديد. بيانيه اضافه كرد 163 ميله سوخت اتمي بعد از بازرسيهاي مورد نياز به مخزن راكتور منتقل خواهد شد. علي شيرزاديان سخنگوي سازمان اتمي ايران روز جمعه گفت تاسيسات يك ميليارد دلاري به‌طور واقعي از ماه اكتبر و يا نوامبر هنگامي كه شروع به توليد برق كند به خط برق كشوري وصل خواهد شد.

 

 

واکنش روسیه به پیشنهاد ایران برای تشکیل کنسرسیوم هسته ای: اعتماد به برنامه هسته ای ایران نداریم

عصر ایران: شنبه 6 شهريور 1389(28 اوت 2010)

مسکو به پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم مشترک با تهران را برای تولید سوخت هسته ای در خاک  روسیه پاسخی مبهم داد و آن را منوط به بررسی های بیشتر دانست.

به گزارش عصر ایران ، روزنامه الحیات چاپ لندن در شماره امروز شنبه خود نوشت:"سرگی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که تحریم های شورای امنیت علیه ایران، همکاری با این کشور را در زمینه کاربرد صلح آمیز انرژی هسته ای از جمله ساخت نیروگاه های آب سبک ، منع نمی کند."

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز پنجشنبه گذشته گفته بود تهران پیشنهاد کرده است کنسرسیوم مشترکی با مسکو برای تولید سوخت هسته ای ایجاد شود.

براساس این پیشنهاد، سوخت هسته ای توسط کنسرسیوم مشترک در خاک روسیه تولید می شود.

معاون وزیر خارجه روسیه اضافه کرد: مشکل اصلی در شکیل کنسرسیوم هسته ای با ایران، مسئله غنی سازی اورانیوم است که ممکن است در زمینه های نظامی کاربرد داشته باشد.

ریابکوف ادامه داد: اطلاعاتی را درباره اینکه ایران تصمیم گرفته برای اهداف نظامی،  غنی سازی کند در اختیار نداریم ولی اعتماد کاملی هم نداریم که کل برنامه هسته ای ایران، صلح آمیز است. به همین دلیل اظهارات صالحی برای تشکیل کنسرسیوم هسته ای با روسیه، نیازمند تحلیل بیشتری است.

پیشنهاد ایران برای تشکیل کنسرسیوم با روسیه با هدف تولید سوخت هسته ای برای نیروگاه اتمی بوشهر مطرح شده بود.

نیروگاه اتمی بوشهر روز شنبه هفته گذشته با آغاز سوخت گذاری، راه اندازی شد. این سوخت تنها نیاز نیروگاه را برای یک سال کفایت می کند.

روسیه پیمانکار ساخت و تهیه سوخت نیروگاه اتمی بوشهر است.

ایده تشکیل کنسرسیوم بین المللی برای تولید سوخت هسته ای در خارج از ایران، حدود دو سال پیش از سوی کشورهای 1+5 (کشورهای عضو دائم شورای امنیت و آلمان) مطرح شد ولی ایران آنزمان آن را رد کرد.

 

حذف ایران از خط لوله نابوکو قطعی شد

دويچه وله: پنجشنبه 4 شهريور 1389(26 اوت 2010)

اعضای کنسرسیوم نابوکو، در نشست آنکارا رسما اعلام کردند که خط ‌لوله گاز نابوکو از خاک ایران عبور نمی‌کند و در شرایط سیاسی فعلی، ایران از تامین‌کنندگان گاز آن نیز نخواهد بود. رهبری ایران مایل به همکاری با نابوکو است. کنسرسیوم نابوکو، قصد دارد با انتقال گاز حوزه خزر،  وابستگی مطلق کشورهای اروپائی به گاز روسیه را پایان بخشد. برپایه گزارش پایگاه اینترنتی "اشتیمه روسلند" (صدای روسیه) اعضای کمیسیون مدیریت خط لوله نابوکو این هفته برای تصحیح و تکمیل متن قرارداد این پروژه در آنکارا گرد آمدند. در پایان این نشست، تاکید شد که گاز مورد نیاز نابوکو از آذربایجان، ترکمنستان و عراق تامین خواهد شد.

دلیل حذف ایران 

اعضای کمیسیون مدیریت نابوکو همچنین تاکید کرده‌اند که خط لوله نابوکو از خاک ایران عبور نخواهد کرد و ایران ضمنا جزو تامین‌کنندگان گاز آن  نخواهد بود. کمیسیون معتقد است که با توجه به "شرایط سیاسی فعلی"، همکاری با ایران ممکن نیست. منظور کمیسیون محدودیت‌هائی است که تحریم‌های بین‌المللی ایجاد کرده است. اما برخی از کارشناسان معتقدند که حذف ایران از پروژه نابوکو، تحقق این طرح را در بنیاد دشوار می‌کند. به‌رغم بدبینی کارشناسان، قطعنامه نشست آنکارا، بسیار خوش‌بینانه تدوین شده است. در این متن آمده است:نابوکو، پروژه‌ای است با منابع تامین‌کننده گاز بسیار متعدد و نیازی ندارد که روی یک تامین‌کننده واحد حساب کند. حوزه خزر و خاورمیانه، که با بزرگترین ذخائر گاز جهان توان بالقوه صدور گاز به اروپا را دارند، نقش مهمی در موفقیت و قطعیت طرح نابوکو خواهد داشت.

خط لوله نابوکو قرار است بدون عبور از خاک روسیه، از طریق مرزهای گرجستان یا عراق وارد خاک ترکیه شود و گاز را به بندر سیحان برساند. گازپروم، کنسرن دولتی  روسیه که در حال حاضر صدور گاز به اروپا را در انحصار دارد، نابوکو را رقیبی می‌داند که می‌تواند به این انحصار پایان دهد. به همین دلیل می‌کوشد مانع همکاری خریداران اروپائی با نابوکو شود.

کارشکنی روس‌ها

روس‌ها می‌کوشند نقش سیاسی نابوکو را نسبت به نقش اقتصادی آن برجسته‌تر نشان بدهند. والری نستروف تحلیلگر سرشناس رشته نفت و گاز شرکت روسی "ترویکا دیالوگ" از جمله کسانی است که این نظریه را رواج می‌دهد. او درباره نشست آنکارا گفته است:خیلی چیزها درباره نابوکو هنوز روشن نیست. اما کاملا روشن است که این پروژه سهامدارانی کاملا جدی دارد و از پشتیبانی سیاسی جدی‌تری برخوردار است.

به‌نظر این تحلیلگر روسی، احتمال دارد طراحان نابوکو در سال‌جاری به یک تصمیم بنیادی برای آغاز مرحله اجرائی طرح برسند، اما ممکن هم هست که این تصمیم به تاخیر بیافتد. وی معتقد است که در مجموع چشم‌انداز خط لوله "زود استریم" روسیه بهتر است.

خط لوله زوداستریم، به عنوان رقیب نابوکو قرار است گاز روسیه و بخشی از گاز حوزه خزر را از طریق بلغارستان و رومانی به ایتالیا و اتریش برساند. شرکت‌های گازپروم روسیه و انی ایتالیا شرکای اصلی این طرح هستند. هزینه آن بین ۱۸ تا ۲۴ میلیارد یورو پیش‌بینی شده است.

ایران، جانشین بالقوه آذربایجان

حذف ایران از پروژه نابوکو را، پایگاه اینترنتی "ویرتشافت بلات" در آلمان نیز تایید کرده است. به گزارش این نشریه اینترنتی، با احداث خط لوله ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری نابوکو، باید ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز از حوزه خزر به غرب پمپاژ شود. آذربایجان به عنوان بزرگترین تامین‌کننده گاز نابوکو قرار است در سال ۲۰۱۷ منابعی را که برای نابوکو در نظر گرفته شده مورد بهره‌برداری قرار دهد.

ویرتشافتس‌بلات می‌نویسد:ایران، جانشین بالقوه آذربایجان است. رهبری ایران همواره برای مذاکره با طراحان نابوکو تمایل نشان داده است. ذخائر گاز ایران ۲۸ بیلیون متر مکعب برآورد شده است. با این‌حال، اعضای کنسرسیوم نابوکو در نشست دیروز (۲۵ اوت) آنکارا به توافق رسیدند که با ایران همکاری نکنند.

 

معاون سابق مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی: ايران ذخيره کافی اورانيوم غنی شده برای ساخت يکی دو بمب اتمی دارد

رادیو فردا: پنجشنبه 4 شهريور 1389(26 اوت 2010)

اولی هاينونن، رييس پيشين هيات بازرسان آژانس بين‌المللی انرژی اتمی، گفته است: ايران ذخيره کافی اورانيوم غنی شده برای ساخت يکی دو بمب اتمی دارد، اما منطقی به نظر نمی‌رسد که تهران با چنين مقدار ذخيره‌ای بخواهد وارد مرحله ساخت بمب اتمی بشود.

اولی هاينونن، که مسئول مستقيم بازرسی‌های هسته‌ای ايران و سوريه را برعهده داشت، در اظهارنظری درباره برنامه هسته‌ای ايران، که در روزنامه لوموند فرانسه  روز پنجشنبه، ۴ شهريورماه منتشر شد، گفته است: ذخيره اورانيوم غنی شده تهران می‌تواند به عنوان يک تهديد تلقی شود.

اولی هاينون ۶۳ ساله مديريت امور پادمان‌های آژانس را نيز برعهده داشت، که وظيفه راستی آزمايی و نظارت بر برنامه‌های هسته‌ای را برعهده دارد تا هيچ کشوری برنامه اتمی غيرنظامی خود را به سوی کاربردهای نظامی هدايت نکند.

اولی هاینونن اوایل ماه جاری میلادی به دلایل شخصی از سمت خود کناره گیری کرد.

آقای هاينونن که شهروند فنلاند است، در زمان حضور در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی و پس از بازرسی‌های متعددش از تاسيسات هسته‌ای ايران، يکی از کارشناسان اصلی برنامه هسته‌ای ايران بود. وی سوظن‌های غرب را مبنی بر اين که ايران در پی ساخت سلاح هست‌ ای است بی اساس می‌داند.

رييس پيشين هيات بازرسی آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌اش با لوموند که روز پنجشنبه منتشر شد گفته است ايران در حال حاضر در حدود سه تن اورانيوم غنی شده با عيار پايين دارد، که از اين ميزان می‌توان به عنوان سوخت نيروگاه‌های هسته‌ای استفاده کرد و در صورت افزايش عيار آن، می‌تواند در ساخت بمب هسته‌ای به کار رود.

اولی هاينون گفته است: چنين ذخيره‌ای در تئوری برای ساخت يک و يا دو بمب اتمی کافی است، اما برای رسيدن به مرحله نهايی، وقتی (کشوری)اين مقدار ذخيره دارد، به هيچ وجه منطقی به نظر نمی‌رسد.

آقای هاينون در بخش ديگری از اين مصاحبه گفته است اين مقدار ذخيره اورانيوم حتی نمی‌تواند برای ايران اهرمی باشد تا از آن به سود خود در هر مذاکره‌ای استفاده کند.

معاون سابق مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی، با اشاره به ذخيره اورنيوم ايران گفت: اما اين می تواند يک تهديد تلقی شود.

آقای هاينونن با اشاره به گمانه زنی آمريکا مبنی براين که ايران برای تبديل اوانيوم غنی شده  با عيار پايين به اورانيوم غنی شده با عيار بالا به يک سال زمان نياز دارد، گفت: اين برآورد بیراهی نيست.

مقام‌های بلند پايه وزارت دفاع آمريکا در ماه آوريل گذشته به کنگره گفتند، ايران به احتمال زياد قادر خواهد بود تا يکسال ديگر اورانيوم غنی شده لازم را برای يک بمب هسته‌ای توليد کند اما برای سوار کردن، ازمايش و آماده کردن بمب اتمی جهت استفاده از آن، به سه تا پنج سال وقت لازم دارد.

قدرت‌های بزرگ جهان اميدوارند تحريم های جديد سازمان ملل، و تحريم‌های يک جانبه امريکا و اتحاديه اروپا عليه ايران، تهران را به مذاکرات پرمحتوا و موثری برسر برنامه هسته ايش تشويق و ترغيب کند.

آقای هاينونن شايد بيشتر برای گزارشی که در فوريه سال ۲۰۰۸ در مورد ايران به ديپلمات های کشورهای عضو آژانس ارائه کرد، معروف باشد. وی در اين گزارش به ارتباط بين برنامه غنی سازی اورانيوم، آزمايش مواد انفجاری و ايجاد تغييرات در موشک‌ها به گونه‌ای که برای حمل کلاهک اتمی مناسب شوند، اشاره کرده بود.

اطلاعات ارائه شده توسط نهادهای امنيتی غرب درباره ارتباط برنامه غنی سازی ايران با برنامه موشکی ایران باعث افزایش  نگرانی‌ها در اين باره شد.

ايران در واکنش به اين اطلاعات انها را ساختگی و تقلبی دانسته است و به سوالات آژانس در اين باره پاسخ نداد.

 

جمهوری اسلامی به روسیه پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم هسته ای داد

 خبرگزاری ریانووستی: پنجشنبه 4 شهريور 1389(26 اوت 2010)

ایران به روسیه پیشنهاد کرد برای تامین سوخت هسته ای نیروگاه اتمی بوشهر و نیروگاه های اتمی که در آینده ساخته می شوند، تحت مجوز روسیه کنسرسیوم هسته ای تشکیل دهند. به گزارش خبرگزاری "ایرنا" این مطلب را "علی اکبر صالحی" رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرده است.

به گفته صالحی در حال حاضر مسکو در حال بررسی این پیشنهاد است. صالحی همچنین تصریح کرد که ایران قصد ندارد تمامی سوخت هسته ای را در داخل کشور تولید کند.

یادآوری می شود که نیروگاه اتمی بوشهر روز شنبه 30 مرداد مرحله راه اندازی فیزیکی خود را آغاز کرد. این نیروگاه توسط کارشناسان روس در ایران ساخته شده است. ایران پس از سه دهه توفیق پیدا کرد که نخستین نیروگاه اتمی خود را افتتاح کند.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت امسال با امضای توافقنامه تهران با حضور ترکیه و برزیل، آمادگی خود را برای مبادله اورانیوم سه و نیم درصد غنی سازی شده با اورانیوم بیست درصد غنی سازی شده به منظور استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران اعلام کرد.

در 26 مرداد رییس‌جمهور ایران قانونی را ابلاغ کرد که بر اساس آن دولت این کشور موظف است در خصوص تحویل سوخت راکتور آموزشی درمانی تهران، غنی سازی 20درصد را به منظور تحویل سوخت راکتور مذکور استمرار بخشیده و صفحه‌های سوخت مورد نیاز راکتور تهران را تهیه کند.

 

صالحی: تولید 25 كیلو اورانیوم 20 درصد

ایرنا: پنجشنبه 4 شهريور 1389(26 اوت 2010)

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینكه تاکنون حدود 25 کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد تولید کرده ایم گفت: به روسیه هم پیشنهاد ایجاد کنسرسیوم سوخت هسته ای هسته ای داده ایم.

علی اکبر صالحی که در یک شبکه تلویزیونی به مناسبت هفته دولت سخن می گفت درباره تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران گفت : ما تاکنون حدود 25 کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد تولید کرده ایم و در تلاش هستیم اولین مجتمع صفحه سوخت هسته ای را شهریور ماه سال 1390 تولید کنیم .

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین از پیشنهاد جمهوری اسلامی به روسیه مبنی بر ایجاد کنسرسیوم سوخت هسته ای برای تامین سوخت نیروگاه بوشهر و نیروگاه های آینده خبر داد .

وی گفت: ما به روسیه پیشنهاد ایجاد کنسرسیومی، تحت لیسانس این کشور را داده ایم تا بخشی از کارها در روسیه و بخشی از کارها در ایران انجام شود که مسکو در حال بررسی این پیشنهاد است .

معاون رئیس جمهور درباره ضرورت غنی سازی در ایران اظهار داشت : ما باید به دنیا توانمندی های بالقوه و بالفعل خود را در تولید اورانیوم و تبدیل آن به مجتمع سوخت هسته ای نشان دهیم و به این صورت در بحث تجارت بین المللی مسئله تامین سوخت راحت می شود .

 

ترديد کارشناسان آلماني در مورد توان هسته‌اي ايران

راديو آلمان جمعه 12 شهريور 1389(3 سپتامبر 2010)

ايران اعلام کرده است نيروگا‌ه گداخت هسته‌اي اين کشور تا ده سال ديگر به بهره‌برداري مي‌رسد. کارشناسان آلماني مي‌گويند پروژه مشترک اروپا، چين، هندوستان، ژاپن، کره‌جنوبي، روسيه و آمريکا هم تا آن زمان به نتيجه نمي‌رسد. دولت ايران، با ادعاي تازه خود اين‌بار متخصصان فيزيک پلاسما راشگفت‌زده کرده است. جمهوري اسلامي ايران چندي پيش اعلام کرد که طرح احداث نيروگاه‌گداخت هسته‌اي ايران کليد خورد. اصغر صديق‌‌زاده رئيس پژوهشکده فيزيک پلاسما و گداخت هسته‌اي ايران نيز اعلام کرده است بهر‌ه‌برداري از اين نيروگاه تا ده سال ديگر يعني سال۲۰۲۰ ميلادي آغاز خواهد شد. اگر چنين شود جمهوري اسلامي بر پايه تجربه‌اي چند ماهه و بي‌نياز از دانش معتبر‌ترين پژوهشکد‌ه‌هاي فيزيک پلاسما در دنيا از اتحاديه اروپا، چين، هندوستان، ژاپن، کره‌جنوبي، روسيه و آمريکا پيشي خواهد گرفت. البته احتمال ممکن بودن چنين فرضيه‌اي آنقدر ناچيز است که مطرح کردن آن از نظر متخصصان فيزيک پلاسما به يک شوخي بيشتر شبيه است. دانش و تجربه ۴۰ ساله و بودجه‌اي دويست برابر بودجه ايران اتحاديه اروپا، چين، هندوستان، ژاپن، کره‌جنوبي، روسيه و آمريکا سالهاست که در پروژه International Thermonuclear Experimental Reactor همکاري مي‌کنند. اين نيروگاه گداخت هسته‌اي بر اساس برنامه کنوني تا سال ۲۰۱۹ وارد مرحله آزمايشي خواهد شد. تخمين زده مي‌شود که در بهترين حالت هفت سال بعد يعني در سال ۲۰۲۶ شکاف هسته و توليد انرژي در اين نيروگاه آغاز خواهد شد. هزينه‌هاي اين نيروگاه که بر دانش ۴۰ساله فيزيک پلاسما در معتبرترين پژوهشکد‌ه‌هاي دنيا استوار است تا کنون از سقف ۱۵ ميليارد يورو گذشته است.

هان اشتفان بوش از پژوهشکده ماکس−پلانک، بخش فيزيک پلاسما مي‌گويد: در آخرين سمينار تخصصي سال گذشته ايران نيز حضور داشت. از توان علمي و مقاله‌هاي ارائه شده مشخص بود که ايران يک دستگاه گداخت بسيار کوچک دارد که آن را هم از چين تهيه کرده است. در نيروگاه گداخت هسته‌اي، هسته اتم با صرف انرژي بالايي شکافته مي‌شود. انرژي‌اي که در اين فرآيند فيزيکي آزاد مي‌شود فوق‌العاده زياد است. مشکل اينجاست که شکافتن هسته اتم مستلزم اجراي پروژ‌ه بسيار پيچيده‌اي است که تا کنون تنها در مراحل آزمايشي موفق بوده است. دولت ايران اکنون اعلام کرده است با ۳۶ متخصص داخلي بهزودي از تمام دنيا پيشي خواهد گرفت. به گفته اصغر صديق‌زاده رئيس پژوهشکده فيزيک پلاسما و گداخت هسته‌اي ايران تيم متخصصان اين نيروگاه تا ده سال ديگر به دو هزار نفر خواهد رسيد.

تجهيزاتي با کيفيت تجهيزات روسي دهه شصت ميلادي هان اشتفان بوش، متخصص موسسه ماکس پلانگ آلمان ادعاي ايران مبني بر بهره‌برداري از نيروگاه هسته‌‌اي خود را تا سال ۲۰۲۰ غيرقابل باور مي‌داند و مي‌گويد: دلايل علمي زيادي براي اين ترديد وجود دارد. دست‌کم از نظر فيزيکي بايستي دستگاه گداخت توان چنين انفجاري را داشته باشد. ايران تا کنون در هيچ کدام از سمينارهاي علمي تحقيقاتي نتوانسته است مدرکي ارائه کند که ثابت کند توانايي گداخت هسته در چنين ابعادي را داراست. از سوي ديگر به عقيده بسياري از کارشناسان بودجه اعلام شده براي سرمايه‌گذاري در ساخت اين نيروگاه نيز با واقعيت همخواني ندارد.

علي اکبر صالحي رئيس‌سازمان انرژي اتمي ايران ماه ژوئيه در مصاحبه‌اي با شبکه خبري روسي ريا نووستي گفت هزينه در نظر گرفته شده براي ساخت اين نيروگاه ۸ ميليون دلار است. اين در حالي است که مخارج ساخت چنين رآکتوري حدود۲۰۰ برابر بيشتر از اين مقدار است. پروفور لکنر مي‌‌گويد: ظرفيت و توانايي دستگاههايي که ايران در اختيار دارد در حد دستگاههاي دهه ‌شصت روسي است. من ترديد ندارم که ايران در ده سال آينده نمي‌تواند چنين نيروگاهي بسازد. در بهترين حالت شايد موفق به شکافتن هسته تريتيوم و دوتريوم، ايزوتوپ‌هاي هيدروژني شود. در اين‌‌صورت به حداقل موفقيتي که در مرحله آزمايشي بهر‌ه‌برداري از يک نيروگاه گداخت هسته‌اي لازم است، مي‌رسد. ما سالهاست که اين مرحله را پشت سر گذاشتيم.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

سفیر آمریکا: تاثیر ایران بر تحولات عراق ماندگار نیست

بی بی سی: جمعه 5 شهريور 1389(27 اوت 2010)

سفیر جدید آمریکا می گوید که به اعتقاد او گروه های مسلح مورد حمایت ایران در عراق مسئول حداکثر یک چهارم تلفات ارتش آمریکا هستند اما افزود که نفوذ ایران در عراق آنقدر که تصور می شود زیاد نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز جیمز جفری روز پنجشنبه گفت: "تخمین شخصی من، فقط بر اساس یک احساس قلبی، این است که تا 25 درصد تلفات سربازان ارتش آمریکا و بعضی از حوادث هولناک دیگری همچون ربودن سربازان آمریکایی.... را بدون شک می توان به گروه های مورد حمایت ایران نسبت داد."

از زمان شروع جنگ عراق در سال 2003 تحت فرماندهی آمریکا، بیش از 4400 سرباز آمریکایی کشته شده اند.

ارتش آمریکا در این سال ها بارها ایران را به حمایت از گروه های شبه نظامی شیعه در عراق متهم کرده است، اتهامی که ایران رد می کند.

عملیات رزمی آمریکا در عراق رسما در روز 31 اوت یعنی پنج روز دیگر پایان می یابد.

سفیر آمریکا همچنین ابراز عقیده کرد که ایران سعی دارد از طریق عوامل خود محیط نامساعدی برای نیروهای خارجی در عراق ایجاد کند.

با این حال او گفت: "اما من تاثیر درازمدتی، که هرچقدر هم بد، بر تحولات سیاسی و اجتماعی عراق نمی بینم."

جیمز جفری به عنوان نمونه گفت که دولت ایران نتوانسته است نتایج مورد دلخواه خود را بر گفتگوهای مربوط به تشکیل دولت ائتلافی عراق دیکته کند.

با سقوط دولت صدام حسین و تشکیل دولت های تحت کنترل شیعیان در عراق، بسیاری بر این گمان بوده اند که ایران نفوذ زیادی در صحنه سیاسی عراق دارد.

با این حال جیمز جفری سومین مقام آمریکایی است که در هفته های اخیر از بزرگنمایی نفوذ ایران در عراق سخن می گوید.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه گفت که در مورد نفوذ ایران در عراق اغراق شده است.

یک عضو ارشد شورای امنیت ملی آمریکا نیز اوایل ماه جاری گفته بود که ایران با اقداماتش در عراق به ضرر خود عمل کرده و از"سرمایه گذاری های سیاسی" خود در آنجا سود نبرده است.

مقام های آمریکایی تاکید کرده اند که عراقی ها نمی خواهند تحت سلطه هیچ کشوری باشند

 

سخنراني اوباما بهمناسبت اعلام پايان ماموريت رزمي آمريكا در عراق

تلويزيون سي. ان. ان چهارشنبه 10 شهريور 1389(1 سپتامبر 2010)

عصر بهخير، امشب مايلم با شما در مورد پايان ماموريت رزمي ما در عراق، چالشهاي امنيتي كنوني كه ما با آن مواجه هستيم، و نيازي كه به بازسازي كشورمان داريم صحبت كنم. من ميدانم كه اين لحظه تاريخي براي بسياري از آمريكاييان، در دوران يك بلاتكليفي بزرگ پيش آمده است. ما نزديك به يك دهه در جنگ بودهايم. ما يك ركود طولاني و دردناكي را متحمل شديم. و بعضي وقتها، در ميان اين توفانها، آيندهاي كه ما سعي ميكنيم براي كشورمان بسازيم. . . از پشت همين ميز، هفت سال و نيم پيش، پرزيدنت بوش آغاز عمليات نظامي در عراق را اعلان كرد. از آن شب تا كنون، خيلي چيزها تغيير كرده است. جنگي براي خلع سلاح يك كشور، تبديل به جنگي عليه شورشگري، تروريسم، و نزاعهاي فرقهاي، كه عراق را در معرض تهديد تجزيه شدن قرار ميداد، شد. هزاران آمريكايي جانشان را دادند، دهها هزار تن نيز مجروح شدند مردان و زنان آمريكايي در يونيفورم، با شجاعت و عزم راسخ خدمت كردهاند. من بهعنوان فرمانده كل قوا، نسبت به خدمات آنها فوقالعاده مفتخر هستم آمريكايياني كه در عراق خدمت كردند. . . . . عراق فرصت تازهاي دارد كه سرنوشت جديدي را در آغوش بگيرد. بنابراين امشب، من اعلان ميكنم كه ماموريت رزمي آمريكا در عراق خاتمه يافته است. عمليات آزادسازي عراق تمام شده است. مردم عراق اكنون مسئوليت اصلي امنيت كشورشان را بر عهده دارند. . . . . امشب من رهبران عراقي را ترغيب ميكنم كه بفوريت گام برداشته و يك دولت فراگير تشكيل دهند كه نماينده و پاسخگو در برابر مردم عراق باشد. وقتي كه اين دولت بر سر كار بيايد، ترديدي نبايد وجود داشته باشد كه مردم عراق، يك شريك جدي در آمريكا خواهند داشت. ماموريت رزمي ما تمام شده، اما التزام ما نسبت به آينده عراق، تمام نشده است. بعد از اين، يك نيروي انتقالي از نيروهاي آمريكايي با ماموريت ديگري در عراق باقي خواهد ماند. ماموريت آنها، مشاورت و مساعدت به نيروهاي امنيتي عراق، حمايت از نيروهاي عراقي در ماموريتهاي ضدتروريستي، و حفاظت از غيرنظاميان ما خواهد بود.

مطابق توافقنامه ما با دولت عراق، تمامي نيروهاي آمريكايي تا پايان سال آينده، اين كشور را ترك خواهند كرد.

در حالي كه حضور ارتش ماكاهش پيدا ميكند، شهروندان فداكار ما، ديپلوماتها، مددكاران ماو مشاوران ما عراقيان را راهنمايي خواهند كرد تا كه به دولت خود قدرت بخشيده و منازعات سياسي راحل كنند، و آنهايي كه در اثر جنگ، آواره شدند، دوباره به خانههاي خود برگردند، و هم‌چنين روابط خود را در منطقه و جهان بسازند، اين پيامي است كه جو بايدن معاون رئيسجمهور دربازديدامروز خود به‌مردم عراق ارائه ميدهد. . . . .

 مردم عراق مردم سربلندي هستند، آنها جنگ طائفي را رد كردهاند، و آنها هيچ منافعي در نابودي كامل ندارند، آنها درك ميكنند كه در نهايت اين تنها عراقيان هستند كه ميتوانند اختلافاتشان را حل كنند، و نظم وآرامش را درخيابانهاي خود برقرار كنند، اين تنها عراقيان هستند كه ميتوانند در داخل كشور خود دموكراسي را بنا كنند، آن‌چه كه آمريكا ميتواند انجام دهد و انجام خواهد داد، پشتيباني از مردم عراق به‌عنوان دوست و همكارمي باشد.

پايان دادن به‌اين جنگ نه تنهادرجهت منافع عراق است بلكه درجهت منافع ما نيز ميباشد. ايالات متحده هزينه عظيمي پرداخته تا آينده عراق را به‌دست مردم آن بسپارد، ما مردان و زنان جوانمان را براي فداكاري بي مانندي به‌عراق فرستاديم و منابعمان را درخارج در زماني كه بودجه محدودي در كشور داشتيم هزينه كرديم، ما ثابت قدم مانديم چرا‌كه، ما و مردم عراق در باوري شريك هستيم، باوري كه از خاكسترهاي جنگ شروع جديدي ميتواند در بستر اين تمدن متولدشود. . . .

امروز بعدازظهر من با رئيسجمهور پيشين جرج دبليو بوش صحبت كردم، كاملاًًًًًًًًًًًًً مشخص بود كه او و من از ابتدا در مورد جنگ اختلاف داشتيم، اما كسي ترديدي در حمايت رئيسجمهور بوش از نيروهايمان يا عشق وي به كشور و امنيتمان ندارد. هم‌چنان كه گفتم تمامي ميهن پرستاني كه از اين جنگ حمايت كردند يا ميهن پرستاني كه با آن مخالفت كردند و همه ما در قدرداني از مردان و زنان ارتش و اميدهايمان براي آينده عراق متحديم.

عظمت دموكراسي ما بر اين اساس بناشده است كه به ما توانمندي حركت با وجود اختلافاتمان را ميدهد، تا از تجاربمان درس بگيريم، تا كه بتوانيم با چالشهاي بسياري كه در پيش رو داريم مقابله كنيم، و هيچ چالشي مهمتر از امنيتمان كه جنگ عليه القاعده است، نيست. آمريكاييان در هر دوسرطيف سياسي از استفاده از نيرو عليه آنان كه به ما در 11سپتامبر حمله كردند حمايت ميكنند، حال كه ما به دهمين سال جنگمان در افغانستان ميرسيم، كساني كه سؤالات سختي در مورد ماموريتمان در آن‌جا مي كنند.

يكي از تجارب ما در عراق اين بود كه نفوذ آمريكا در سراسر جهان به تنها عملكرد نظاميمان نيست، ما بايد از تمامي عناصر قدرت خود استفاده كنيم، كه شامل ديپلوماسي يا قدرت اقتصادي، و قدرت سرمشق بودن آمريكا مي باشد، تا كه امنيتمان را تامين كرده و كنار متحدانمان قرار گيريم.

ما بايد آيندهاي را تصور كنيم كه نه بر اساس ترس هايمان بلكه بر اساس اميدهايمان استوار باشد. ديدگاهي كه هم‌چنان كه تهديدات واقعي را كه در سراسر جهان وجود دارد به رسميت ميشناسد، امكانات نامحدود زمانمان را نيز ببيند. امروزه تمامي دشمنان قديمي در صلحند، و دموكراسيهايي كه درحال ظهورند همكاران بالفعل مي باشند.

 

در ماه اوت 426نفر در عراق كشته شدند

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 10 شهريور 1389(1 سپتامبر 2010)

بر اساس آمار منتشره از جانب وزارتخانههاي كشور و دفاع عراق در روز چهارشنبه, طي ماه اوت در مجموع 426 عراقي كشته شدهاند. اين آمار دولتي قبل از مراسم تغيير فرماندهي آمريكا در عراق كه روز چهارشنبه برگزار خواهد شد منتشر گرديده است. بر طبق اين آمار كشته شدگان شامل 295نفر غيرنظامي، 77نفر پليس و 54نفر سرباز ميباشند. در آمار منتشره قيد شده است طي ماه اوت 98نفر از شورشيان نيز كشته شدهاند. تعداد كشته شدگان در ماه قبل ميلادي (ژوئيه) 535نفر بوده است. در ماه اوت 3 سرباز آمريكايي كشته شدند كه بر اين اساس تعداد كشته شدگان ارتش آمريكا از زمان اشغال عراق تاكنون رقم 4416نفر ميباشد.

 

ايران مسئول غيرمستقيم يک‌چهارم کشته‌هاي آمريکايي در عراق

راديو فردا جمعه 5 شهريور 1389(27 اوت 2010)

سفير جديد ايالات متحده در عراق روز پنج‌شنبه گفت که به باور او گروههاي مورد حمايت ايران مسئول يک‌چهارم از تلفات آمريکاييها در عراق هستند. وي با اين حال افزود که نفوذ تهران در عراق از آن‌چه فکر مي‌شد کمتر است. به گزارش خبرگزاري رويترز، جيمز جفري به خبرنگاران غربي گفت برآورد خود من اين است که تا حدود يک‌چهارم از تلفات آمريکاييها و شماري از حوادث فجيع‌تري که با ربودن آمريکاييان همراه بوده بدون شک به اين گروههاي ايراني ارتباط دارد. از سال ۲۰۰۳ تاکنون در نبرد با شبه‌نظاميان شيعه در عراق، بيش از چهار هزارو ۴۰۰ سرباز آمريکايي کشته شده‌اند. ايالات متحده همواره از ايران و گروههاي سني بهعنوان حامي اين شبه‌نظاميان ياد کرده‌ است. به گفته سفير جديد ايالات متحده در بغداد، ايران به دنبال استفاده از گروههاي دست‌نشانده براي بي‌ثبات کردن همسايگان خود و سخت کردن شرايط براي نيروهاي خارجي است. وي با اين حال افزود: اما اثر ايران را، هرچند ناهنجار، به شکل اثري طولاني‌مدت بر توسعه سياسي و اجتماعي عراق نمي‌بينم. جيمز جفري همچنين اظهار داشت که تهران نتوانسته نتيجه گفت‌وگوها ميان نيروهاي ائتلافي و عراقيان را پس از انتخابات ماه مارس تحت تأثير قرار دهد.

 

بيانيه در رابطه با كانديد كردن دكتر عادل عبدالمهدي براي نخست وزيري از سوي ائتلاف ملي

سايت فراكسيون العراقيه شنبه 13 شهريور 1389(4 سپتامبر 2010)

حيدر الملا سخنگوي ليست العراقيه در رابطه با كانديد كردن دكتر عادل عبدالمهدي از سوي ائتلاف ملي براي منصب نخست وزيري گفت: العراقيه احترام و تقدير عميقي براي شخص دكتر عادل عبدالمهدي قائل است و تأكيد ميكند كه آنچه كه ديشب با كانديد كردن دكتر عادل عبدالمهدي به وقوع پيوست حق العراقيه را براي اين كه براي تشكيل دولت آينده مكلف بشود تقويت ميكند چرا كه مشخص شده است كه آنچه كه به اصطلاح اتحاد ملي ناميده ميشود هيچ حضور قانوني و سياسي ندارد. بنابر اين يك كانديد از دولت قانون داريم كه آقاي مالكي است كه فراكسيون دوم است و كانديد ائتلاف ملي كه دكتر عادل عبدالمهدي است كه فراكسيون سوم است. با توجه به متن و روح ماده 76 قانون اساسي، العراقيه بايد به اعتبار اينكه بزرگترين فراكسيون است مكلف به تشكيل دولت شود، لذا راه خروج از اين بحران از احترام به اراده مستقيمي كه راي دهندگان عراقي براي مكلف كردن العراقيه به تشكيل دولت ابراز كردهاند ميگذرد و العراقيه با رهبران، اعضاء و هوادارانش هم نظر هستند كه كانديدشان براي اين منصب دكتر اياد علاوي است. فراكسيون العراقيه.

 

جنگ در عراق باعث بوجود آمدن بدترين بحران انساني در خاورميانه از سال 1948 تاكنون شده است

تلويزيون الحره پنجشنبه 11 شهريور 1389(2 سپتامبر 2010)

يك و نيم ميليون نفر از مهاجرين داخل عراق نگران اين هستند كه بعد از خروج نيروهاي آمريكايي موضوع آنان به فراموشي سپرده شود. بحران انسانياي كه بر اساس گفته سازمانهاي وابسته به سازمان ملل يكي از بدترين بحرانها در خاورميانه از سال 1948 تاكنون ميباشد. . . بر اساس گفته كميسارياي عالي پناهندگان سازمان ملل جنگ در عراق باعث بوجود آمدن بدترين بحران انساني در خاورميانه از سال 1948 تاكنون شده است. يك ونيم ميليون مهاجر داخل عراق كه 500هزار تن از آنان در اردوگاه ها يا اماكني كه به‌دست خودشان ساختهاند جاي گرفتهاند. فقط 100هزار تن از آنان در بغداد در 120 اردوگاه زندگي ميكنند. هم‌چنين صدها هزار عراقي نيز در خارج كشور خصوصا در اردن وسوريه زندگي ميكنند. دانيل اندروس نماينده كميسارياي سازمان ملل: مبلغي كه سازمان ملل براي امسال نياز دارد عبارت است از 264 ميليون دلار ميباشد و الان ما 120 ميليون دلار در اختيار داريم واين حتي نصف ميزان مورد نيازمان نيز نميباشد. من مشخصا براي سال آينده نگران هستم.

 

عقب نشيني نيروها از عراق

واشينگتن پست يكشنبه 31 مرداد 1389(22 اوت 2010)

با خروج آخرين تيپ رزمي، اينك حضور نظامي آمريكا در عراق به 50000 نيرو كاهش يافته كه كمترين ميزان در هر زمان از حمله 2003 است. اين تغيير، براي ارزيابي جنگي كه به سرعت تبديل به يك جنگ فراموش شده ميشود، در اينكه چه ميزان از اهداف انجام شده و چه ميزاني باقيمانده تا انجام گردد، يك لحظه مفيد مهيا ميسازد.

از اين ماه آمريكا ديگر نيروي رزمي در عراق نخواهد داشت. حتي مناسب هم نيست، كه تقريبا 50000 پرسنل نظامي آمريكا در عراق باقي ماندهاند و غالب آنها هنوز نيروهاي رزمي ميباشند- و صرفا نام آنها چيز ديگري است. واحدهايي كه هنوز در عراق هستند ديگربنام تيپ تيمهاي رزمي خوانده نميشوند و بهجاي آن، به آنها تيپهاي مشورت و دستياري گفته ميشود.

ولي اختلافات در ساختار و پرسنل اين تيپها در حد مينيمم است. نيروهاي آمريكايي در عراق، وارد راهي خطرناك ميشوند. آنها هنوز با واحدهاي عراقي در ماموريتهاي رزمي همكاري ميكنند- حتي اگر بهعنوان مشاورين باشند. خلبانان آمريكايي كماكان در پشتيباني از نيروهاي زميني عراق ماموريتهاي پرواز رزمي خواهند داشت. و نيروهاي ويژه آمريكايي هنوز بر عليه گروههاي تروريستي عراقي در عملياتي سخت، رودرو خواهند بود. به همين دليل، وقتي كه نيروهاي آمريكايي، پايگاه هايشان را در عراق ترك كنند، كماكان هميشه در هوشياري رزمي و آمادگي جنگي خواهند بود.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

گزيده يي از گفتگوهاي صلح خاورميانه در واشنگتن

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 11 شهريور 1389(2 سپتامبر 2010)

يك مقام وزارتخارجه آمريكا روز پنجشنبه گفت رئيس جمهور فلسطينيان محمود عباس و نخست وزير اسرائيل نتانياهو يك ملاقات رودرو دو نفره را بدون حضور نفرات كاتب و يا مترجم شروع كرده اند، آنها ملاقات خود را در ساعت 1241 به وقت واشنگتن در دفتر بيروني هيلاري كلينتون شروع كردند. اين ملاقات دو ساعت بعد از اولين ملاقات مستقيم صلح بعد از 20سال صورت گرفت و هدف از آن ايجاد اعتماد بين طرفين ميباشد.

-  جرج ميچل نماينده ويژه آمريكا براي صلح خاورميانه روز پنجشنبه  در حالي كه رهبران فلسطين و اسرائيل در حال ملاقات رودرو دو نفره بودند گفت محمود عباس رهبر فلسطينيان و نتانياهو نخست وزير اسرائيل توافق كردند كه گفتگوهاي صلح بين خود را در تاريخ 14 الي 15سپتامبر مجددا  ادامه دهند. او گفت آنها در 14 و 15سپتامبر در منطقه ديدار و بعد از آن نيزهر دو هفته يكبار با همديگر ملاقات خواهند كرد.

-  ميچل گفت گفتگوهاي سه جانبه روز پنجشنبه در واشنگتن 90 دقيقه طول كشيد و هيلاري كلينتون وزير خارجه آمريكا نيز در آن حضور داشت. او اين ملاقات سه جانبه  را  طولاني و سازنده ناميد و اضافه كرد هر دو طرف اظهار داشتند كه قصد ادامه گفتگوها را دارند.

-  ميچل گفت محمود عباس و نتانياهو توافق كردند كه مذاكرات مي توانند در عرض يك سال پايان پذيرند و هدف از مذاكرات حل و فصل موضوعات اصلي و كانوني مي باشد، ميچل در اين رابطه به موضوعات امنيتي، مرزها، استاتو آواره گان فلسطيني و سرنوشت بيت المقدس اشاره كرد.

-  جرج ميچل گفت او نمي تواند تمامي موضوعات صحبت شده را مطرح نمايد چرا كه طرفين گفتگوها، توافق كردند كه موفقيت مذاكرات به خصوصي نگهداشتن مذاكرات  و برخورد با حداكثر حساسيت نسبت به آن بستگي خواهد داشت.

-  محمود عباس و  نتانياهو تمامي اشكال خشونت كه افراد غيرنظامي را هدف قرار دهد محكوم كردند و متعهد شدند كه اقدام به حفظ امنيت بنمايند.

-  ميچل گفت هر دو طرف تعهد خود براي يك  راه حل دو كشوري را مجددا مطرح نمودند.

-  كاخ سفيد روز پنجشنبه گفت پرزيدنت اوباما از جديت رهبران خاورميانه در گفتگوهاي صلح در واشنگتن تشويق و دلگرم شده است. روز چهارشنبه رهبران كشورهاي مصر، فلسطين، اردن و اسرائيل در كاخ سفيد تجمع كرده و با اوباما ملاقات نمودند.

 

حكومت فلسطين احمدي نژاد را به خاطر صحبت هايش شديدا زير ضرب برد

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 14 شهريور 1389(5 سپتامبر 2010)

حكومت خودگردان فلسطين، روز شنبه شديدا احمدينژاد را بهخاطر صحبتهايش در مورد شروع مجدد گفتگوهاي صلح، زير ضرب برد.

نبيل ابو رودينه سخنگوي حكومت خودگردان فلسطينيان طي بيانيهيي كه توسط آژانس خبري رسمي وفا منتشر شد گفت احمدينژاد مردم ايران را نمايندگي نميكند و كسي است كه در انتخابات دست كاري كرده و با تقلب به قدرت رسيده است، او اين حق را ندارد كه در مورد فلسطين، رئيسجمهور فلسطين يا نمايندگان آن صحبت كند.

سخنگوي حكومت خودگردان اضافه كرد ما از حقوق ملي و منافع خودمان دفاع ميكنيم و به كسي اجازه نخواهيم داد كه ما را تهديد كرده و يا مشروعيت سازمان آزاديبخش فلسطين به رهبري رئيسجمهور محمود عباس را زير سؤال ببرد.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

روزنامه‌هاى شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۸۹

رادیو فردا:

اغلب روزنامه هاى ۳۰ مرداد ايران راه اندازى نيروگاه هسته اى بوشهر را در عناوين اصلى خود مورد توجه قرار داده اند.
روزنامه كيهان در تيتر نخست خود نوشته كه اين نيروگاه سوخت گذارى نيروگاه بوشهر با حضور مسئولان اتمى ايران و روسيه امروز انجام مى شود و البته چنين اقدامى را نتيجه ايستادگى توصيف كرده است.
روزنامه جمهورى اسلامى در يادداشتى به قلم رضا امراللهى كه از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۶ رياست سازمان انرژى اتمى جمهورى اسلامى را بر عهده داشت از نيروگاه هسته اى بوشهر با عنوان نيروگاهى كه چند بار پوست انداخت نام برده و از زحمات مهندسان و كارگران و نيز ده ها تن كشته شدگان در اين نيروگاه از جمله يك مهندس آلمانى در سال هاى پيش و پس از انقلاب ياد كرده است.
نويسنده اين روزنامه يادآورى كرده در سال هاى نخست پس از انقلاب نيروهاى حكومت تازه تاسيس جمهورى اسلامى از نيروگاه هسته اى بوشهر به عنوان نماد طاغوت نام مى برند و اولين بار در سال ۱۳۶۱ نخست وزير وقت ، ميرحسين موسوى ، دستور شروع به كار مجدد براى تكميل نيروگاه هسته اى بوشهر را صادر كرد.
به نوشته رئيس اسبق سازمان انرژى اتمى ايران روس ها در زمان يلتسين طى قرار دادى به مبلغ ۷۸۰ ميليون دلار تكميل واحد يكم اين نيروگاه را پذيرفتند و تاكنون نيز تكميل اين نيروگاه به درازا كشيده است.
روزنامه جهان صنعت نيز گزارش داده كه مراسم راه اندازى نيروگاه بوشهر با حضور على اكبر صالحى رييس سازمان انرژى اتمى و سرگئى كرينكو رييس روس اتم برگزار مى شود و قرار است در مراسم امروز ۱۶۳ مجتمع سوخت داخل استخر همجوار قلب رآكتور قرار بگيرد و از آنجا به ترتيب وارد قلب رآكتور شود.
اين روزنامه همچنين نوشته برخى از تحليلگران تصميم روسيه براى راه‌اندازى اين نيروگاه را هماهنگ با آمريكا دانسته اند و از جمله دكتر صادق‌ربانى، قائم‌مقام سابق سازمان انرژى اتمى راه‌اندازى نيروگاه بوشهر را با هماهنگى آمريكا مى‌داند و گفته مسلما روسيه علائم مثبتى از غرب در رابطه با اين موضوع گرفته است ، و مى‌شود گفت كه روسيه اجازه غرب را هم در اين زمينه به نوعى كسب كرده است.
روزنامه جهان صنعت همزمان از قول مديرعامل شركت ساخت و راه‌اندازى نيروگاه‌هاى اتمى ايران نوشته بعد از بحرانى شدن نيروگاه ديگر عجله‌اى براى اينكه خيلى سريع آن را به قدرت نامى برسانيم ، نداريم.
آقاى احمديان تاكيد كرده كه ايمنى نيروگاه و انجام تست‌هاى لازم از آن در اين مرحله براى سازمان انرژى اتمى از رسيدن به حداكثر ظرفيت و توان توليد مهم‌تر است.
تحليل هاى متفاوت از اظهارات آيت الله خامنه اى در روزنامه هاى شنبه
روزنامه هاى رسالت ، جمهورى اسلامى و مردمسالارى تحليل هايى متفاوت از سخنان اخير آيت الله خامنه ای درباره مقابله فرامنطقه اى در صورت حمله نظامى و اختلافات داخلى منتشر كرده اند.
روزنامه رسالت در سرمقاله اى با عنوان مسائل اساسى امروز ما نوشته ايجاد وحدت ، فرونشاندن آتش هاى اختلاف كه در جامعه ايجاد مى شود ، اصلاح ذات البين ، فروبردن خشم و پرهيز از نفرت ، فكركردن به گسترش عدالت در جامعه ، گرد آوردن كسانى كه به هر دليل از مجموعه برادران مومن جدا شده اند ، و مراقبت از زير مجموعه ها و حوزه هاى تاثير گذار كلام و رفتار آن ها هفت مساله اساسى جناح حاكم بر كشور است.
اين روزنامه با اشاره به فعال شدن شكاف ها و گسل هاى سياسى ، اجتماعى و فرهنگى چنين موقعيتى را خواست دشمنان معرفى كرده و ادعا كرده كه هدف دشمن ايجاد يك زلزله سياسى۱۰ ريشترى است كه همه اركان نظام را ويران كند.
سرمقاله نويس روزنامه رسالت به هويت دشمن مورد نظر اشاره اى نكرده اما نوشته كه منظور سخنان اخير آيت الله خامنه اى ايستادن در برابر آتش افروزى هاى سياسى كسانى است كه همگرايى و وحدت اصولگرايان را هدف قرار داده اند.
روزنامه مردمسالارى نيز در سرمقاله شنبه كارنامه جناح حاكم در آنچه پيروى از رهبر و كارنامه جذب حداكثرى و دفع حداقلى ناميده را بررسى كرده و عملكرد جناح حاكم را مورد انتقاد قرار داده است.
اين روزنامه از مردم به عنوان آفريننده اقتدار ملى نام برده و نوشته روش جاذبه هاى جمعى يعنى اين كه احزاب ، گروه ها، نهادها و افراد معتقد و ملتزم به قانون اساسى آزاد باشند به يك اندازه از ظرفيت هاى رسانه اى و اطلاع رسانى جامعه بهره مند شده و ديدگاه و قرائت خود را از مسائل اجتماعى ، فرهنگى، اقتصادى و سياسى وحتى قرائت خود را از بند بند قانون اساسى مطرح كنند و شهروندان را از ديدگاه خود آگاه ساخته و در جهت اقناع و ترغيب آنان برآيند و در رويدادهاى انتخاباتى نظر مردم را نسبت به آنچه كه بيان داشته اند در قالب آراى عمومى جويا شوند و به نسبت راى مكتسبه در چنين فرآيندى در اركان قدرت حضور يابند.
روزنامه مردمسالارى به طور ضمنى به سركوب پس از انتخابات سال ۸۸ اشاره كرده و كارنامه حكام فعلى ايران را با امام على، امام اول شيعيان، مقايسه كرده و نوشته كه امام على حتى با خوارج در منتهى درجه آزادى و دموكراسى رفتار كرد. او زندانشان نكرد و شلاقشان نزد و حتى سهميه آنان را از بيت المال قطع نكرد و آن ها در همه جا در اظهار عقيده آزاد بودند.
روزنامه جمهورى اسلامى در سرمقاله ۳۰ مرداد خود اظهارات آيت الله خامنه اى درباره مقابله گسترده و فرا منطقه اى در صورت حمله نظامى را تحليل كرده است.
اين روزنامه نوشته كه منظور از ميدان گسترده مقابله استفاده از گرايش‌ها و پيوندهاى مستحكم ملت‌هاى منطقه ، كشورهاى اسلامى و بسيارى از نقاط جهان با حكومت ايران است ، و البته ادعا كرده كه آن ها در برابر تعرض نظامى خارجى به ايران بى تفاوت نخواهند ماند.
روزنامه جمهورى اسلامى همچنين از امكاناتى كه بالقوه در اختيار ايران است و مى‌تواند در زمان نياز به فعليت در آيد و عليه هر كشورى كه به ايران تعرض كند فعال شود به عنوان يكى ديگر از ابزارهاى مقابله فرامنطقه اى با حمله نظامى نامبرده است.
مخالفت با لايحه جنجالى خانواده و ازدواج مجدد مردان
روزنامه تهران امروز گزارشى از مخالفان و موافقان لايحه خانواده منتشر كرده و نوشته مجلس شوراى اسلامى بار ديگر شاهد به جريان افتادن يكى از جنجالى‌ترين و چالش‌برانگيزترين لايحه‌هاى چند سال اخير است ، لايحه‌اى كه همه طيف‌هاى جامعه را در برمى‌گيرد و محلى براى بيان بسيارى از ديدگاه‌ها و جريان‌هاى فرو خفته اجتماعى، فرهنگى و سياسى شده است.
اين روزنامه با اشاره به اينكه در ميان همه واكنش‌هاى مثبت و منفى ارائه شده درباره اين لايحه پرسر و صدا، خواسته جمعيت زنان مسلمان نو انديش بسيار متفاوت است ، چرا كه اين جمعيت به هيچ عنوان اصلاحات درباره بند ماده ۲۲ و ۲۳ لايحه حمايت از خانواده كه مربوط به ازدواج مجدد مردان است را نپذيرفته و تاكيد كرده كه ماده مربوط به ازدواج مجدد و ازدواج موقت مردان بايد از لايحه حمايت از خانواده حذف شود.
فاطمه فاطمه راكعى دبير كل جمعيت زنان مسلمان نوانديش تاكيد كرده كه وجود اين ماده در لايحه حمايت از خانواده در واقع به معناى قانونى كردن ازدواج مجدد و ازدواج موقت در جامعه است و وقتى چيزى قانونى مى‌شود، تبديل به فرهنگ مى‌شود و در اين صورت بسيارى از مردانى كه تا كنون به ازدواج مجدد و موقت فكر هم نمى‌كردند به سمت آن گرايش پيدا مى ‌كنند چون آن را حق خود مى ‌دانند
اما لاله افتخارى از حاميان دولت در مجلس شوراى اسلامى به روزنامه تهران امروز گفته رد كردن اين لايحه جفا به زنان است.
خانم افتخارى همچنين گفته به نظر شرع مقدس ازدواج دائم به‌عنوان غذاست در حالى كه ازدواج مجدد بايد در سبد درمان بيايد و با تصويب اين لايحه همه فسادهايى كه در جامعه وجود دارد و مسائل مربوط به ازدواج موقت حل مى‌شود.
براساس مواد ۲۲ و ۲۳ لايحه خانواده كه دولت احمدى نژاد آن را در سال ۸۶ تصويب و براى تصويب نهايى به مجلس ارائه كرده مردان مى توانند به استناد يكى از ۱۰ حالتى كه اين لايحه تعريف كرده و از جمله مواردى چون سوء رفتار يا سوء معاشرت زن بدون رضايت همسر اول ازدواج مجدد كنند.
همچنين در صورت تصويب مواد اين قانون در صورت باردار شدن زوجه ثبت نكاح موقت الزامى است و در موارد ديگر اختيارى خواهد بود.
روزنامه تهران امروز همچنين تاكيد كرده كه مطالعات جامعه‌شناسان نشان داده است كه ازدواج موقت دارد تبديل به شغل مى‌شود و اگر اين لايحع تصويب شود ، ازدواج موقت تبديل به شغلى با حمايت‌هاى قانونى مى شود.
دريافت شهريه از دانش آموزان در مدارس دولتى
روزنامه خراسان در رد ادعاى مقامات دولتى مبنى بر ممنوع بودن دريافت شهريه ثبت نام از دانش آموزان گزارشى منتشر كرده كه نشان می دهد دريافت شهريه از سوى مدارس دولتى همچنان ادامه دارد.
به نوشته اين روزنامه مسئولان مدارس دولتى در مناطق مختلف مبالغى از ۱۰۰ هزار تومان تا ۱ ميليون تومان را به عنوان شهريه ثبت نام از دانش آموزان دريافت مى كنند و شهريه مدارس غير انتفاعى نيز از ۳ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان فزونى گرفته است.
براساس قانون اساسى ، حكومت جمهورى اسلامى موظف است امكانات تحصيل رايگان براى شهروندان ايرانى را از دوره ابتدايى تا پايان دبيرستان فراهم كند.
روز پنج شنبه گذشته نيز روزنامه ها از قول معاون آموزش ابتدايى وزارت آموزش و پرورش خبر داده بودند كه بر اساس آن چه مركز آمار و اداره ثبت احوال شمار دانش‌آموز بازمانده از تحصيل در سال تحصيلى جديد بين ۱۰۰ تا ۱۳۰ هزار نفر خواهد بود.
توسعه محور هراز هم به قرارگاه خاتم الانبياى سپاه رسيد
برخى از روزنامه ها از جمله روزنامه تهران امروز خبر داده اند كه توسعه محور هراز هم از سوى دولت به قرارگاه خاتم الانبياى سپاه رسيده است.
به نوشته اين روزنامه اين قرار داد با دستور محمد رضا رحيمى، معاون اول محمود احمدى نژاد و با تقاضاى سيد على اكبر طاهايى، استاندار مازندران ميان وزارت راه و ترابرى و قرارگاه سازندگى خاتم الانبيا سپاه پاسداران منعقد شده است.

نزديك به ۳ هفته پيش نيز مهرداد لاهوتى ، عضو كميسيون عمران مجلس شوراى اسلامى ايران اعلام كرد كه قرارگاه خاتم الانبيا سپاه پاسداران عنوان كرده از اين به بعد قصد ندارد در پروژه‌هاى كمتر از ۱۰۰ ميليارد تومان وارد شود به همين دليل پروژه احداث آزاد‌راه تهران - شمال به ارزش ۲ هزار و ۴۰۰ ميليارد تومان به اين قرارگاه سپرده شده است.

 

روزنامه‌های يک‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۸۹

رادیو فردا

روزنامه هاى تهران امروز و خراسان گزارش هاى از جزئيات جديد پرونده بازداشتگاه كهريزك و نيز درخواست خانواده هاى كشته شدگان و محاكمه آمران جنايات در بازداشتگاه كهريزك منتشر كرده اند.
روزنامه خراسان از قول عبدالحسين روح الامينى پدر محسن روح الامينى يكى از كشته شدگان بازداشتگاه كهريزك نوشته به لحاظ انسانى افرادى كه در اين جنايت مسئوليت بالاترى داشتند، بايد پاسخگو باشند. حداقل انتظار از مسئولان اين فاجعه، قبول مسئوليت، استعفا و تنبيه مقصران است.

به نوشته اين روزنامه آقاى روح الامينى و نيز على كامرانى و على جوادى فر پدران سه تن از بازداشت شدگان پس از انتخابات كه در بازداشتگاه كهريزك كشته شده اند با اشاره به برگزارى دادگاه براى تعدادى از ماموران نظامى مجرم در بازداشتگاه كهريزك تاكيد كرده اند كسانى كه در اعزام افراد به كهريزك نقش داشتند ، افرادى كه دستور انتقال را صادر كردند و مامورانى كه به اذيت و آزار زندانيان پرداختند ، همه در گروه عاملان و آمرين حادثه كهريزك هستند و بخشى از اين افراد در بدنه نيروى انتظامى و بخشى ديگر در قضات هستند كه بايد در دادگاه هاى بعدى در برابر قانون قرار گيرند.

على جوادى فر پدر امير جوادى فر با اشاره به اينكه به نظر من روند دادگاه به كلى خوب بود و مشكلى نداشتيم ، اما آن چه را كه من و پدران جان باختگان روح الامينى و كامرانى در شكايت نامه خود نوشتيم ، متاسفانه محقق نشده گفته ما نه تنها در متن شكايت ارائه شده به قوه قضاييه ، بلكه در ديدارهاى خود با مقام رهبرى و مسئولان قوه قضاييه خواهان برخورد قاطع و محاكمه عاملين و آمرين اصلى اين ماجرا بوديم كه تا به امروز اين موضوع تحقق نيافته است.

وى همچنين گفته كه مطالبه اصلى و اوليه ما همان محاكمه و مجازات آمرين اين جنايت است و اميدواريم رئيس قوه محترم قضاييه و ساير مسئولان هرچه سريع تر مرحله بعدى پرونده را نيز اجرايى كنند و تاكيد كرده كه اين حق مسلم ماست و خداوند براى ما مشروع قرار داده است كه مطالبه خون به ناحق ريخته فرزندان مان را داشته باشيم.

روزنامه تهران امروز نيز از شكايت چند هفته پيش على كامرانى از سعيد مرتضوى دادستان وقت تهران خبر داده و نوشته در يكى از شعب دادسراى كاركنان دولت براى شكايت عليه سعيد مرتضوى قرار منع تعقيب صادر شده اما اين نظر بازپرسى مورد اعتراض پدر محمد كامرانى قرار گرفته و با ارائه مداركى تازه از سوى شاكيان در هفته گذشته اين شكايت در شعبه‌اى ديگر از دادگاه عمومى تهران در دست رسيدگى است.

اين روزنامه همچنين نوشته گزارش‌هايى درباره عملكرد ۳ قاضى متهم به آمريت در جنايات بازداشتگاه كهريزك كه در گزارش مجلس شوراى اسلامى و ديگر گزارش‌هاى تهيه شده به عنوان مقصران اصلى شناخته شدند در گردش كارى در شهريور ماه سال ۸۸ دادگاه انتظامى قضات مورد بررسى قرار گرفته بود اما اكنون پس از گذشت ۱۱ ماه اين پرونده ، با ارجاع به يكى از شعب اين دادگاه در دست بررسى و صدور راى است تا پس از تعليق قضات ، به اتهامات آنها رسيدگى شود.

روزنامه تهران امروز اسامى هيچ يك از سه قاضى متهم در پرونده بازداشتگاه كهريزك را منتشر نكرده اما يك سال پيش شمارى از نمايندگان مجلس و حتى فرماندهان نيروى انتظامى از سعيد مرتضوى دادستان وقت تهران به عنوان يكى از مقام هاى قضايى آمر در پرونده بازداشتگاه كهريزك نام بردند.

محسن روح الامينى ، اميرجوادى فر و محمد كامرانى سه نفر از بازداشت شدگان پس از انتخابات در بازداشتگاه كهريزك كشته شده اند و از رامين آقازاده قهرمانى نيز به عنوان از ديگر بازداشت شدگان پس از انتخابات كه بر اثر شكنجه هاى بازداشتگاه كهريزك جان باخته به عنوان چهارمين قربانى اين پرونده نام برده مى شود.

بازتاب سوخت گذارى نيروگاه بوشهر در روزنامه ها
اغلب روزنامه هاى يك شنبه با انتشار عكس ها و گزارش هايى آغاز سوخت‌گذارى نيروگاه اتمى بوشهر را مورد توجه قرار داده اند و روزنامه ايران ، ارگان رسمى دولت ، از آن به عنوان روز تاريخى نام برده و نوشته با راه‌اندازى نيروگاه بوشهر، ايران اولين كشورى در خاورميانه خواهد بود كه به نيروگاه برق هسته‌اى مجهز مى‌شود.

اين روزنامه در عين حال از انعقاد ۳ قرارداد تازه با روسيه خبر داده و نوشته كه يكى از اين قراردادها به تاسيس شركتى براى بهره بردارى ازنيروگاه اتمى بوشهر است.

روزنامه ايران درباره دلايل اصرار جمهورى اسلامى براى ادامه غنى سازى اورانيوم در حالى كه روسيه متعهد به تامين سوخت نيروگاه اتمى بوشهر است از قول على اكبر صالحى رييس سازمان انرژى اتمى ايران نوشته در مورد طرف روس اطمينان كامل داريم و مى‌دانيم متعهد به اجراى تعهداتشان هستند ، ولى ما در كنار نيروگاه اتمى بوشهر كه تعهد تأمين سوخت ۱۰ ساله‌اش به عهده روس‌ها است ، نيروگاه‌هاى ديگرى داريم كه بايد به فكر تأمين سوخت آن باشيم.

روزنامه تهران امروز در سرمقاله يك شنبه خود نوشته سى ام مرداد در آخرين سال دهه ۸۰، در پى آغاز سوخت‌گذارى نيروگاه اتمى بوشهر شانه به شانه روزهايى چون ۱۳ آبان روز دانش‌آموز ، ۱۶ آذر روز دانشجو ، ۲۲ بهمن سالروز پيروزى انقلاب ، ۱۲ فروردين روز جمهورى اسلامى ، و ۲۷ تير سالروز پذيرش قطعنامه ۵۹۸ نقطه عطفى در تاريخ شد.

اين روزنامه همچنين نوشته نيروگاه بوشهر گرچه دروازه ورود ايران به علم و فن‌آورى و تكنولوژى هسته‌اى است اما پايان آن نيست همانگونه كه موجب توسعه توانايى‌هايى در كشور در زمينه‌هايى چون غنى‌سازى اورانيوم شده است.

روزنامه همشهرى همزمان با سوختگذارى نيروگاه اتمى بوشهر از سوى روسيه به بررسى آينده روابط اين كشور با جمهورى اسلامى پرداخته و با يادآورى اينكه روسيه از ايران به عنوان برگ برنده بهر مى برد نوشته شواهد بسيارى وجود دارد كه روسيه از يك سو از اختلافات ايران و آمريكا و از سوى ديگر از سياست اتخاذى واشنگتن مبنى بر همكارى به جاى رقابت ، جهت تقويت موضع خود بهره‌بردارى كرده است.

به نوشته اين روزنامه پس از فروپاشى اتحاد جماهير شوروى ، ايران به‌عنوان تنها پايگاه روسيه در غرب آسيا شناخته شد ، و بر اين اساس طى سال‌هاى گذشته، ايران از يك سو امكان دسترسى روسيه به بنادر موجود در آب‌هاى خليج‌فارس و اقيانوس هند را فراهم كرده و از سوى ديگر نقش يك حائل را در بخش جنوبى روسيه در مقابل يكجانبه‌گرايى‌هاى ايالات متحده ايفا كرده است.

همشهرى با اشاره به مخالفت همزمان روسيه با حمله نظامى به ايران و البته مخالفت اين كشور با هسته اى شدن جمهورى اسلامى نوشته ايران بايد در قبال روس‌ها اصل مقابله به مثل را در كنار تاكتيك‌هاى مختلف در خدمت راهبردهاى كلان خود قرار دهد و با طرح و اجراى يك استراتژى تلفيقى و با تأكيد بر موقعيت ژئوپليتيك و نفوذ ايران در جهان اسلام مى‌توان به رقابت و همكارى پاياپاى با روس‌ها بپردازد تا ديگر شاهد مواضع دوگانه و بعضا بهانه‌تراشى روس ها نباشد.

روزنامه رسالت نيز در سرمقاله خود از فرصت سوختگذارى نيروگاه بوشهر براى حمله به منتقدان داخلى مواضع هسته اى چند سال اخير و سياست خارجى دولت احمدى نژاد استفاده كرده است.

فعاليت خانه احزاب از سوى دولت ممنوع شد
روزنامه هاى جام جم ، رسالت و كيهان سه روزنامه نزديك به دولت محمود احمدى نژاد از ممنوع شدن فعاليت خانه احزاب گزارش داده و به نقل از معاون سياسى وزارت كشور نوشته اند خانه احزاب غيرقانونى است.

به نوشته روزنامه جام جم اين مقام دولتى گفته وزارت كشور فعاليت خانه احزاب را غيرقانونى مى‌داند، و تا زمانى كه خانه احزاب اساسنامه خود را اصلاح نكند و ايراداتى را كه وزارت كشور به آن گرفته است مرتفع نسازد ، منتخبان آنان نمى‌توانند به عنوان تشكل خانه احزاب فعاليت كنند.

اين روزنامه نوشته كه صولت مرتضوى در واكنش به تصميم مجلس شوراى اسلامى براى بررسى طرح نمايندگان به دليل تاخير دولت در اصلاح قانون احزاب گفته مجلس بايد منتظر لايحه قانون احزاب بماند.

وى طرح پيشنهادى مجلس را حاصل پيشنهاد مركز پژوهش‌هاى مجلس و جمعى از نمايندگان دانسته اما گفته مجلس بايد اساس كار در اصلاح قانون احزاب را لايحه‌ اى قرار دهد كه وزارت كشور تا چند هفته آينده آماده و به دولت ارائه مى كند.

روزنامه هاى كيهان و رسالت نيز از قول صولت مرتضوى نوشته اند كه علاوه بر خانه احزاب دو حزب اصلاح طلب نيز همچنان ممنوع هستند و هرگونه فعاليت احزاب مشاركت و مجاهدين انقلاب اسلامى غيرقانونى و غيرشرعى است و با فعاليت هاى اين دو حزب برخورد خواهد شد.

به گفته معاون سياسى وزارت كشور كميسيون ماده ۱۰ احزاب مستقر در اين وزارتخانه فعاليت اين دو حزب را غيرقانونى دانسته ولى انحلال اين تشكل‌ها از وظايف دستگاه قضايى است.

احزاب مشاركت و مجاهدين انقلاب اسلامى هر دو اصلاح طلب و از حاميان ميرحسين موسوى در انتخابات رياست جمهورى سال ۸۸ بودند كه بسيارى از اعضاى آن ها از شب انتخابات تاكنون بازداشت شده اند. خانه احزاب كه تشكلى صنفى و متشكل از نمايندگان تمام احزاب داراى پروانه فعاليت در كشور است از زمان پيروزى نمايندگان احزاب اصلاح طلب در انتخابات داخلى تحت فشار وزارت كشور براى توقف فعاليت خود قرار گرفته بود.

پيشنهاد ابوالفضل فاتح درباره لزوم گفت‌وگوى داخلى براى مقابله با تهديد خارجى
روزنامه مردمسالارى در شماره ۳۱ مرداد خود سرمقاله اى با عنوان لزوم گفتگوى داخلى براى مقابله با تهديد خارجى از ابوالفضل فاتح مشاور رسانه اى ميرحسين موسوى در جريان انتخابات رياست جمهورى سال ۸۸ منتشر كرده است.

آقاى فاتح در اين سرمقاله با اشاره به اينكه بر اساس شواهد و قرائن، تهديدات خارجى نسبت به كشور روندى رو به تزايد يافته است نوشته انكار نمى كنم كه اينك برخى بى كفايتى ها و شكاف و نابسامانى هاى داخلى، ماجراجويان خارجى را به طمع بيشتر انداخته و سوداى عقب نگه داشتن كشور را چه با تحريم و چه تهديد دامن زده است.

وى در ادامه با تاكيد براينكه بايد با صداى رسا و با همه امكانات بر سر بيگانه فرياد كشيد و او را بر حذر داشت نوشته در اين موقعيت، بهره گيرى از حداكثر ذخيره عقلانى و مديريتى كشور بدور از هرگونه حب و بغض براى تدبير متمايز و راسخ و در اتخاذ مواضع ، وظيفه دست اندركاران امور است تا آنچه ملت هزينه آن را مى پردازد داراى بيشترين سنجيدگى و پشتوانه ملى باشد.

ابوالفضل فاتح با اشاره به اينكه در اين شرايط همين طور بازگشت به قانون ولو گام به گام ، آزادى رسانه هاى منتقد و آزادى هر زندانى پاسخ مثبتى است كه تداوم آن غلبه بر مشكلات عميق خواهد بود نوشته شايسته است امكان گفت وگو در مسائل مهم ملى باز شود. گفت وگو نه به خودى خود حرام است نه واجب. نه كسى را به خودى خود عزيز مى كند نه ذليل ، اما در ميان ملت هاى بزرگ سنتى است جا افتاده و معقول ترين و ابتدايى ترين راه اصلاح.

وى با تاكيد براينكه تاريخ هرگز از حاكمان و نخبگانى كه براى سعادت ملتشان باب گفت وگو را گشوده اند به بدى ياد نخواهد كرد در پايان سرمقاله روزنامه مردمسالارى نوشته مى دانم كه برخى جريان هاى نفوذى منحرف به ظاهر انقلابى كه در داخل بر طبل خشونت مى كوبد و جز سيطره و منافع باندشان ، ايران و آينده انقلاب پشيزى برايشان اهميت ندارد اين نوشته را حمل بر ضعف خواهند كرد ، البته از آن ها باكى نيست. هر چه بگويى آنها بر نمط خود خواهند راند. مخاطب اين نوشته آن ها نيستند.

استعفاى غير منتظره رئيس سازمان خصوصى‌سازى
روزنامه جهان صنعت از استعفاى غلامرضا حيدرى كرد زنگنه از رياست سازمان خصوصى‌سازى خبر داده است.

در‌حالى كه پرونده خصوصى‌سازى در كشور در مرحله بسيار حساسى قرار گرفته و سيل انتقادها از جمله به خاطر ابطال معامله ايران خودرو متوجه اين سازمان است اين روزنامه نوشته كه استعفاى غلامرضا حيدرى كرد زنگنه تائيد شده است.

اين مقام دولتى هفته گذشته به همراه مسئولان سازمان بورس براى بررسى علت ابطال معامله ايران خودرو به مجلس رفته بود.

عملكرد سازمان خصوصى سازى و نيز اقدام دولت محمود احمدى نژاد در واگذارى شركت هاى دولتى به شركت هاى شبه دولتى به ويژه واگذارى بسيارى از شركت هاى دولتى به موسسات وابسته به سپاه پاسداران ، بسيج و نيروى انتظامى انتقادات گسترده اى را در ميان چهرهاى سياسى و اقتصادى و اعضاى مجلس برانگيخته است.

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه اول شهریور

بی بی سی

"دیدگاه صریح مرتضی نبوی درباره خاتمی، کروبی و موسوی" تیتر اول خبر است، "فقط 1000 نفر از تهران مهاجرت کردند" عنوان اصلی مردم سالاریاست، سیاست روز از "پایان خوش حق التدریسی ها" خبر داده، "اوراق ارزی ایران در بازار جهانی" گزارش اصلی دنیای اقتصاد است و "بسته صنعتی برای مقابله با تحریم" عنوان اول جهان صنعت.

"هر کس اصول را قبول ندارد از دایره وحدت خارج است" به نقل از رهبر جمهوری اسلامی در صدر اخبار روزنامه ایران آمده، کیهان همین گزارش را با عنوان "وحدت فقط بر مبنای اصول پذیرفتنی است"، رسالتنوشته "با هر کسی که اصول را قبول دارد متحدیم"، جام جم نوشته "هر کسی اصول را قبول ندارد از دایره اصولگرائی خارج است"، تهران امروز نوشته "وحدت تنها بر مبنای اصول" و فرهیختگان نقل کرده "هر کس اصول را قبول ندارد از دایره وحدت خارج است".

"پاسخ های شفاف رهبر انقلاب به سوال های صریح دانشجویان" تیتر اصلی خراسان است، جمهوری اسلامی در عنوان اول خود نوشته "مسوولان باید پاسخگوی سئوالات قشر فهیم دانشجو باشند" و حمایتاز "استقبال گسترده از فرمایشات رهبر" خبر داده است.

گزیده مقالات

خط قرمز غرب چی شد؟
رسالت در سرمقاله خود نوشته با راه اندازی نیروگاه بوشهر ایران رسما به باشگاه هسته ای جهان پیوست. این در حالی است که ورود ایران به باشگاه هسته ای جهان خط قرمز غرب بود. آمریکا و انگلیس و اسرائیل با فشار به مجامع بین المللی از جمله شورای امنیت همه قوانین و مقررات جهانی را زیر پا گذاشتند تا ایران را از یک حق مسلم محروم کنند. تهدید، تحریم و فشارهای سیاسی بین المللی و منطقه ای نتوانست ملت و دولت ایران را به زانو در آورد. 

به نوشته این روزنامه اکنون نیروگاه اتمی بوشهر، نه یک نیروگاه برق هسته ای بلکه نماد پایداری ملت ایران در برابر فشار و تهدید و تحریم قدرت های جهانی است. نیروگاه هسته ای بوشهر بر طبق قوانین و مقررات ان پی تی راه اندازی شد و آمریکا و دیگر همپیمانان او می خواستند این قوانین را نادیده بگیرند و مقررات نانوشته ای را بر روابط ایران و آژانس حاکم کنند.

به نوشته رسالت از همه جالب تر اینکه درست در اوج همه فشارها، تهدیدها و تحریم ها آمریکا پیشنهاد مذاکره و گفتگو می دهد. در حالی که رهبر در دیدار با مسئولان درباره چنین مذاکره و گفتگویی گفته ما مذاکره را در سایه تهدید و تحریم مذاکره نمی دانیم. جمهوری اسلامی زیر بار هیچ فشاری نخواهد رفت و به سبک خود به هر فشاری پاسخ می دهد.
رد صلاحیت نمایندگان مجلس
صبا شعردوست در تهران امروز نوشته امکان رد صلاحیت نمایندگان مجلس در طول دوره نمایندگی توسط شورای نگهبان فراهم می‌شود. این عبارت واكنش‌برانگیز، بخشی از طرحی است كه در راستای نظارت بر عملكرد نمایندگان مجلس در كمیسیون اصل 90 مجلس در حال بررسی و تدوین است.

بر اساس این گزارش، در صورت عدم صلاحیت نماینده در طول دوره، اعتبارنامه وی باطل خواهد شد. 

به نوشته این روزنامه در حال حاضر، نمایندگان مجلس (دو بار) یک ‌بار هنگام كاندیداتوری، صلاحیت‌شان توسط شورای نگهبان بررسی می‌شود و بار دوم اعتبارنامه نمایندگان در مجلس بررسی می‌شود و در صورت تصویب‌این طرح،‌ سومین فرآیند نظارتی نیز در مسیر فعالیت نمایندگان گسترده می‌شود. پیش از این، زمزمه‌هایی مبنی بر عملیاتی‌شدن چنین طرحی شنیده شد ولی با مخالفت‌های آشكار و پنهان ره به جایی نیافت.

تهران امروز نوشته در واقع مهمترین استدلال این است كه اعمال چنین نظارتی در دایره اختیارات شورای نگهبان تعریف نشده و به همین سبب تاكنون قابلیت طرح و تصویب نیافته است. اما آیا بند تازه مدنظر اعضای كمیسیون اصل 90 در صحن علنی طرح می‌شود؟ 
اعتراض دولتمردان

روزنامه جمهوری اسلامی از قول منابع خبری از اعتراض اعضای هیأت دولت به اظهارات اسفندیار رحیم مشائی خبر داده و نوشته در تازه ترین اتفاق ها جلسه‌ای كه با حضور رئیس‌جمهور و رئیس دفتر وی برگزار ‌شد با انتقاد برخی از وزرا به بحث مكتب ایرانی شروع شد و نهایتاً رئیس‌جمهور به برخی از اظهارات مطرح شده از سوی وزرا پاسخ داد.

براساس این گزارش بعد از انتقاد پنج وزیر از اظهارات رئیس دفتر رئیس‌جمهور، که معتقد بودند این اظهارات باعث ایجاد هزینه برای دولت می‌شود رئیس‌جمهور به دلیل ضیق وقت اجازه نداد و به انتقادات مطرح شده پرداخت و تاكید كرد كه منتقدین سخنان مشائی را كامل مطالعه نكرده و تحت فضاسازی‌های رسانه‌ای بودند. باند ثروت و قدرت به دنبال تخریب من هستند برای همین از مشائی شروع كردند.

روزنامه جمهوری اسلامی در خبر دیگری به انتشار نشریه‌ای تمام رنگی حاوی اظهارات مشائی اشاره می کند كه با نام "آفتاب حُسن" به صورت تمام رنگی و با كاغذ گلاسه در تیراژ بالا منتشر شده كه موجب واكنش كاركنان نهاد ریاست جمهوری شده است.

در دنباله این خبر آمده: در این نشریه 36 صفحه‌ای حاوی مطالبی با محوریت سخنان اخیر اسفندیار رحیم مشایی در همایش ایرانیان خارج از كشور است مطالبی با كنایه به موضوع ایرانیسم به تحریر درآمده است. تصویر بزرگ و رنگی دختر كرد سوار بر اسب با مضامینی همچون در سرزمین آفتاب و برف... بهار دل انگیز و تابستان طلایی، پائیز ارغوانی و زمستان نقره‌ای ...

مشائی و شغل تازه

تهران امروز در مقاله ای نوشته آقای رئیس جمهور به نیکی می داند مباحث نه چندان خوشایندی که اخیرا در عرصه سیاسی کشور رخ داد، یکی از دلائل آن به نوع موضع‌گیری‌های رئیس دفتر رئیس جمهور بر می گردد. با بروز اعتراض به مواضع رئیس دفتر رییس جمهور نه تنها به این اعتراضات توجهی نمی شود که بر عکس گوینده سخنان جنجالی ارتقای مقام هم می گیرد. 

به نظر این روزنامه حتی اگر ایرادی که در بخش اول به انتخاب مشاور رئیس‌جمهور در امور خاورمیانه وارد شد، صحیح نباشد که صحیح است - باز هم به یک دلیل دیگر اعطای این پست به آقای مشایی به صلاح نبود. چرا که در حال حاضر آقای مشایی نه تنها رکورد دار شغل‌های مختلف در دولت بلکه رکورد دار شغل های مختلف بین تمام مقامات رسمی ایران است و شاید در هیچ کجای جهان نتوان فردی را یافت تا این حد شغل های مختلف دولتی را نصیب خود کرده باشد.

تهران امروز نوشته آقای مشایی علاوه بر ریاست دفتر رئیس‌جمهور، پست‌های دیگری نظیر عضو كمیسیون اقتصادی دولت، دبیر كمیسیون فرهنگی دولت، ریاست شورای هماهنگی مناطق آزاد، قائم مقامی رئیس جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از كشور را در اختیار دارد و دیروز هم شغل دیگری به شغل های او اضافه شد. سوال ساده این است که آقای مشایی چگونه به تمام شغل هایی که در اختیار دارد، رسیدگی می کند ؟

به نوشته این گزارش رئیس جمهور که یکی از محورهای سخنانش انتقاد از انحصاری کردن پست‌های مملکتی است، حال خود در برابر اعطای این همه پست و شغل به یک نفر چه توجیهی دارد ؟

بن بست در طرح‌انتقال کارمندان
طهماسب طلایی در جهان صنعت نوشته مهلت یک ماهه برای انتقال شرکت‌های دولتی از تهران تمام شد و با آغاز شهریور ماه معلوم شد که تمام زیربخش‌های دولت هنوز جدیتی در اجرای دستورات ندارند چرا که آمارهای اعلام شده از سوی مسوولان ذی‌ربط که بسیار هم به نظر خوشبینانه می‌رسد، ناامیدکننده است.

به نوشته این روزنامه انگار که دولتیان، دولت و خواسته‌اش برای ترک دیار کارمندان را جدی نگرفته‌اند که تنها یک‌هزار کارمند و حدود شش هزار نفر از تهران رفته‌اند چرا که در اواسط مردادماه اعلام رسمی دولت این‌گونه بود که 163‌شرکت منتقل شوند که با انتقال ‌شرکت، حدود 50 شرکت دیگر تا پایان مردادماه باید منتقل ‌می شدند که هنوز نشده‌اند.

جهان صنعت نوشته معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور که اسامی 112 شرکت دولتی منتقل شده از تهران را اعلام کرده است اما از شواهد و قرائن بر می‌آید که انتقال به معنای واقعی صورت نپذیرفته چرا که قرار بوده است 40 درصد کارمندان دولت که جمعی 800 هزار نفره است، تهران را ترک کنند اما تنها 18 هزار نفر در این طرح ثبت‌نام کردند و هم‌اکنون حرف از خروج تنها هزار نفرست.

راهی برای رشد صنعتی
مریم باستانی‌در سرمقاله جهان صنعت نوشته از روزی که دکتر مسعود نیلی و گروهی از همکارانش به سفارش وزارت صنایع و معادن استراتژی برای توسعه صنعتی ایران نوشت نزدیک به یک دهه می‌گذرد، پژوهشی که در آن سال‌ها در نوع خود بی‌نظیر بود و از مهم‌ترین بدنه کارشناسی کشور استفاده شده تا نقشه راهی برای آرزوی چندین و چند ساله ایران ترسیم کند.

به نوشته این گزارشگر آن پژوهش در تلاطم تغییر دولت‌ها و وزیران به بایگانی رفت. یک دهه بعد معاون وزیر صنایع و معادن از تدوین سند تازه‌ای برای توسعه صنعتی کشور خبر می‌دهد. سندی که به گفته وی برخلاف سند قبلی قابلیت عملیاتی بیشتری دارد و سند به روز بوده و این درحالی است که سند قبلی هم یک دهه پیش سند به روزی بود و می‌توانست در صورت اجرا طی 10 سال گذشته با هدف گیری رشد صنعتی 12 درصد در هر سال و هدایت کردن منابع به سوی سرمایه‌گذاری‌هایی که منجر به افزایش تولید ناخالص داخلی کشور طی 10 سال اخیر شود.

جهان صنعت تاکید کرده مسیر صنعتی شدن مسیر مشخصی است که با اختراع اسب بخار آغاز شده و تا به امروز رسیده است. بسیاری از کشورها هم مثل کره‌جنوبی همزمان با ایران تصمیم به صنعتی شدن گرفتند و امروز در رده کشورهای صاحب تکنولوژی قرار گرفته‌اند اما کشور ما صرفنظر از مقطع جنگ تحمیلی همچنان برسر راه رسیدن به صنعتی شدن چانه‌زنی می‌کند و در این میان زمان به عنوان مهم‌ترین عنصر صنعتی شدن که می‌تواند در کنار نقشه راه توسعه صنعتی را تسریع ببخشد، ارزان از دست می‌رود. 

معلمان حق التدریسی

علیرضا بندری در گزارش اصلی سیاست روز نوشته بابا نان داد. دارا سیب دارد. آن مرد با اسب آمد. معلم اما نان و سیب و اسب ندارد. معلم ما حق‌التدریس است. او آینده ندارد. می‌گفتند امنیت شغلی ندارد. به قول‌هایی که به معلم ما داده‌اند، عمل نمی‌شود. اما معلم ما همچنان امیدوار است...

سیاست امروز نوشته موضوع این گزارش چندان شیرین نیست. خواندنش سخت است و البته حکایتی است که انگار پایان خوشی دارد. چند سالی بود که بحث رسمی شدن ـ ولااقل قراردادی شدن ـ معلمان حق‌التدریس مطرح می‌شد اما عملا اتفاق خوشایندی برای این قشر زحمتکش نمی‌افتاد. حالا مسئولان در آخرین اظهارنظرها وعده داده‌اند این مشکل را برای همیشه حل کنند.
فرناز اسماعیل‌زاده یک معلم حق‌التدریسی در گفتگو با خبرنگار سیاست روز گفته انتظار معلمان حق‌التدریس برای تعیین تکلیف خود به سریالی طولانی مبدل شده و مشخص نیست چه کسانی از تماشای این سریال غم‌انگیز، لذت می‌برند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران سه شنبه دوم شهریور

بی بی سی

"آماده ایم در کنار مجلس در خدمت مردم باشیم" به نقل از محمود احمدی نژاد عنوان اصلی رسالتاست. کیهان از زبان همین مقام نوشته "حمله به ایران بازی کامپیوتری نیست"، مردم سالاری به نقل از یک نماینده مجلس نوشته "احمدی نژاد به تحزب اعتقاد ندارد" و ابتکار نوشته"مجلس:خوب اجرا کنید، دولت: خوب تصویب کنید".

ایران به نقل از رییس بانک مرکزی نوشته "ذخایر ارزی کشور بعد از تحریم ها دو برابر شد"، سیاست روزدر سالگرد پایان جنگ نوشته "عراق موظف به پرداخت غرامت جنگی به ایران است"، "شناسائی 5/5 میلیون نفر در مناطق محروم برای دریافت یارانه بیشتر" تیتر اول روزنامه جمهوریاسلامی است وفرهیختگان خبر از " 3/5 میلیون دانشجو پشت دروازه های بازار کار" داده است.

"چك و اختلافات خانوادگی؛ ركورددار پرونده‌های قضایی" عنوان اصلی جام جم است، خبر نوشته "لایحه جنجالی در انتظار چالش موافقان و مخالفان"، "روز زنانه مجلس" در صدر گزارش های تهران امروزاست، "توافق ایران و پاکستان برای تشکیل نیروی امنیتی مشترک" تیتر اول خراسان است و "مدیریت واردات با دو فوریت" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است.

گزیده مقالات

بوشهر، کلید معادلات منطقه

کیهان در سرمقاله خود نوشته در حالی كه آمریكایی ها سعی می كنند راه اندازی بوشهر را یك پدیده عادی و كم اهمیت جلوه بدهند، دقت بیشتر نشان می دهد سوخت گذاری نیروگاه بوشهر بسیاری از معادلات كلیدی در مورد پرونده هسته ای ایران و فراتر از آن معادلات كلان امنیت منطقه ای را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به نوشته این روزنامه ابتدایی ترین مسئله ای كه آمریكایی ها و به دنبال آنها فرانسوی ها در مورد راه اندازی نیروگاه بوشهر مطرح كرده اند این است كه با وجود یك قرارداد 10 ساله برای تامین سوخت بوشهر میان ایران و روسیه، ایران دیگر نیازی به غنی سازی در داخل خاك خود نخواهد داشت. ظاهرا این تصمیم مشترك روس ها و آمریكایی هاست كه با تكرار این استدلال، مبنایی برای احیای دوباره درخواست تعلیق غنی سازی در مذاكرات آینده فراهم كنند. در حالی که موضوع كاملا برعكس است.

سرمقاله کیهان تاکید کرده اگر تا امروز فقط راكتور تحقیقاتی تهران در ایران وجود داشت اكنون اما ایران یك راكتور قدرت 100 مگاواتی دارد كه سالانه چیزی حدود 80 تن اورانیوم 5/3 درصد غنا مصرف می كند. درست است كه روس ها متعهد شده اند برای 10سال سوخت این نیروگاه را تامین كنند اما سوال این است كه حقیقتا چه تضمینی وجود دارد كه روسیه به این تعهد خود پای بند بماند.

کیهان اظهار نظر کرده که تا امروز خود نیروگاه بوشهر موضوع معامله روسیه و غرب بود و از این به بعد سوخت این نیروگاه می تواند موضوع چنین معامله ای باشد. آنچه این نگرانی را اضافه می كند تحلیل های برخی منابع روس در همین 2-3 روز گذشته است كه تاكید می كنندایران به عنوان تنها دارنده یك نیروگاه هسته ای در خاورمیانه اكنون بدل به الگویی شده است كه بی گمان بسیاری از كشورهای منطقه مایل خواهند بود پشت سر آن حركت كرده و راه آن را ادامه بدهند.

غرامت از عراق

سیاست روز همزمان با سالگرد پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق این سئوال را در گزارشی مطرح کرد که آیا دریافت غرامت از عراق ممکن است و از قول یک تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی نوشته امروز روزی نیست كه ما بخواهیم از عراق غرامت جنگی دریافت كنیم، فضای سابق بین دو كشور با رفتن صدام از حكومت عراق از بین رفته است و در حال حاضر یك دولت شیعی بر سر كار آمده و اكنون عراق به كمك‌های جمهوری اسلامی نیاز دارد تا به ثبات برسد.

ناصر ایمانی یک تحلیل‌گر دیگر مسائل سیاسی نیز گفته عراق به عنوان همسایه مرزی ما كه در حال حاضر تحت اشغال است و با مشكلات جدی اقتصادی هم روبروست اما از نظر حقوقی این راهكار وجود دارد و ایران از طریق شورای امنیت سازمان ملل می‌تواند و دبیركل سازمان ملل به پیگیری این موضوع بپردازد.

یکی دیگر از تحلیل گرانی که سیاست روز با آنان گفتگو کرده گفته است حتی اگر سازمان ملل از پیگیری این موضوع سرباز بزند با مراجعه به كنوانسیون‌های بین‌المللی می‌توانیم این موضوع را پیگیری كنیم اما با توجه به روابط فعلی حسنه دو كشور ایران و عراق بهتر آن است كه از پیگیری این موضوع خودداری كنیم.

لایجه زنان

تهران امروز در گزارشی نوشته اگرچه اكثریت مطلق مجلس شورای اسلامی را مردان تشكیل می‌دهند اما امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز زنانه‌ای را در پیش دارند. هرچند بررسی لایحه خانواده از ابتدای هفته شروع شده بود اما هرچه به بندهای 23،22 و 25 نزدیك می‌شود، جنجال‌ها و حساسیت جامعه زنان نیز بیشتر می‌شود.

به نوشته این روزنامه اگرچه بخشی از اصولگرایان موافق لایحه هستند اما نقطه اشتراك مخالفت خانم‌ها حتی مرزهای سیاسی را هم كنار زده و فارغ از دسته بندی‌های سیاسی برخی زنان اصولگرا نیز به جرگه مخالفان لایحه پیوسته اند. یك سر طیف مخالف‌بندهای جنجالی، عشرت شایق اصولگرا ایستاده و در دیگر سو فائزه هاشمی. پس باید برای بار دوم لایحه خانواده مسكوت خواهد ماند؟

تهران امروز یادآوری کرده که لایحه حمایت از خانواده به‌پیشنهاد قوه قضائیه در جلسه هیات دولت در تیر ۱۳۸۶ تصویب و به مجلس ارسال شد. دولت دو ماده مورد اعتراض فعالان سیاسی و اجتماعی یعنی ماده‌های 23 و 25 رابه این لایحه اضافه كرد که اعتراضات گسترده در پی آورد.

احکام سه قاضی

جاماسب محمدی بختیاری در مقاله ای در ابتکار نوشته اعلام حکم تعلیق سه تن از دست اندرکاران قضایی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و خارجی داشت به گونه‌ای که صاحبنظران آنرا بی سابقه ترین احکام در تاریخ قضاوت نوین در قبل و بعد از انقلاب ارزیابی کردند، چرا که پس از پایه گذاری دولت مدرن در ایران افراد منتفذ نه تنها به دلیل موقعیت شغلی بلکه به خاطر موقعیت و جایگاه سیاسی و اجتماعی شان از نوعی مصونیت پنهان نیز برخوردار بودند.

به نوشته این مقاله تا قبل از صدور این حکم و پس از رخداد وقایع تلخ کهریزک منتقدین قوه قضاییه با فضاسازی رسانه‌ای سعی در مشابهت سازی آن با پرونده حوادث کوی دانشگاه را داشتند و فرجام مثبتی برای صدور این حکم پیش بینی نمی‌کردند که این نتیجه تعلل آن روز قوه قضاییه در رسیدگی به پرونده کوی بود که سوالات زیادی را که در این خصوص در اذهان بیدار جامعه وجود داشت بی پاسخ ‌گذاشت.

سرمقاله ابتکار با تاکید بر گام های مثبت قوه قضاییه در جهت توسعه و استقلال سیستم نوشته تعلل و بلاتکلیف ماندن این گونه پرونده‌ها همچون استخوان لای زخم است که اگر با سرعت و عدالت به فرجام نرسند این زخم‌ها همه بدن را فرا خواهند گرفت.

مسائل اقتصاد و قانون اساسی

سرمقاله رسالت با تاکید بر این که کشور در عرصه های اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مقوله های اجتماعی علی رغم پیشرفت های غیر قابل انکار دچار کاستی های جدی است نوشته در حوزه اقتصاد کشور به طور جدی دچار مشکلات عدیده ای است و در واکاوی مقوله فقر به این واقعیت می رسیم که دولت و مجلس طی سه دهه گذشته در تنظیم برنامه و بودجه بر اساس اصول قانون اساسی قصورها و تقصیرهایی داشته اند.

سردبیر این روزنامه با این اشاره که برخی از مناقشه دولت و مجلس به همین مباحث اختصاص دارد نوشته دولت طبق قانون اساسی مامور به ارائه لایحه بودجه است. بررسی بودجه در مجلس نباید به سمتی برود که لایحه دولت به صورت طرح در آید، این ناقض اصل52 قانون اساسی است.

به نوشته رسالت اگر فقر در جامعه وجود دارد، برای این است که در حل مشکلات اقتصادی و اجرای اصول قانون اساسی قصورهایی رخ داده. به مطالبات اقتصادی مردم در حدی که شایسته آنان باشد پاسخ داده نشده و همه به علت عدم اجرای قانون اساسی در عرصه اقتصاد.

انتقال كاركنان بلاتكلیف

پریسا پناه خواهی در سیاست روز در انتقاد از تصمیم وزارت راه به انتقال این وزارت خانه به اصفهان نوشته انتقال یك وزارتخانه تنها بخش سخت افزاری آن نیست و به طور قطع نیروی انسانی این وزارتخانه نیز می‌بایست به شهر اصفهان منتقل شده و درآنجا مستقر شوند. آیا برای انتقال هزاران نفر از كاركنانی كه تمایل قلبی به این انتقال ندارند، روش‌های تشویقی و تسهیلاتی وجود دارد كه انگیزه آنها را برای این مهاجرت اجباری تقویت كند؟

به نوشته این روزنامه استاندار اصفهان كه پیشنهاد دهنده انتقال وزارت راه به اصفهان بوده مدعی شده در صورت انتقال این وزارتخانه به استان اصفهان، توسعه زیرساخت‌ها و تحول در صنعت حمل و نقل و تحول را شاهد خواهیم بود. اما وی نگفته است كه در این جابه‌جایی محل استقرار چه نكته مثبتی وجود دارد كه چنین تحول عظیمی را منجر شود؟ اصفهانی ها آیا می‌توانند به یكباره پذیرای چندین هزار مهاجری باشند كه باید اصفهان را شهر خود بدانند؟ آیا اقتصاد این شهر می‌تواند پاسخگوی این تعداد مهاجر باشد؟ آیا تبعات این امر از نظر آسیب‌های مردم شناسی و جامعه شناسی مورد بررسی دقیق قرار گرفته است؟

به گزارش سیاست روز به هر حال وزیر راه و ترابری و سایر مسئولین كه داوطلبانه و بااشتیاق از خروج یك ماهه از تهران وعده داده‌اند، باید برای تنویر افكار عمومی در مورد آنها پاسخ دهند. امیدواریم اجرای این طرح نه از سر عجله و برای رفع تكلیف بلكه با درایت انجام پذیرد تا چند صباح دیگر هزینه‌های چندین برابری برای باز گشت به تهران صرف نشود.

انهدام صنایع نساجی

فرهیختگان در مقاله ای نوشته اگر سری به بازار تهران بزنید، نماد عینی بازار وارداتی را می‌بینید. در میان آن همه پارچه، نام و نشان محصولات نساجی ایران گم است. نه كه پارچه ایرانی نیست، هست، از چیت، كودری، چلوار، فاستونی، ماهوت، ژاگار، كانگا، ژرسه، متقال و قدك گرفته تا گی‌پور، تور، حریر، پوپلین و ملحفه اما در بازار هیچ نمودی ندارند. واردات، بازار ما را بلعیده است. پارچه‌های چینی و ترك، دور بازار را در دست گرفته‌اند و بعد از آنها پارچه‌های ژاپنی، سنگاپوری و چند خرده كشور اروپایی تولیدات وطنی را پشت سر گذاشته‌اند.

به نوشته این روزنامه در همین زمان بی‌توجهی به كشت محصول پنبه باعث شده است تا قیمت تمام‌شده صنعت نساجی افزایش یابد و تولیدات ایرانی در مقایسه با مشابه خارجی قدرت رقابت را از دست بدهند. 40 سال پیش، میزان تولید پنبه در ایران 250 هزار تن بود، اما در حال حاضر این میزان به 80 هزار تن كاهش یافته است. اوج بحران تولید پنبه در سال‌های 83 و 84 بود که سطح زیر كشت پنبه به یك باره به حدود 35 درصد كاهش یافت.

فرهیختگان در عین حال خبر داده پانزده نماینده‌ای كه وزیر صنایع را به مجلس فراخوانده‌اند، می‌گویند قصد دارند تا پس از محرابیان، غضنفری وزیر بازرگانی و بهمنی رئیس‌كل بانك مركزی را هم به مجلس فراخوانند تا به توضیح درباره تعرفه‌ها و وضعیت وام‌های بانكی نساج‌ها بپردازند. اما به نظر می‌رسد جای وزیر كشاورزی هم در این میان خالی است تا توضیح دهد كه براساس چه ایده‌ای وضعیت كشت پنبه كه تاثیری حیاتی بر صنعت نساجی دارد، به چنین حضیض ذلتی افتاده است؟

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - چهارشنبه سوم شهریور

بی بی سی

"تغییر هفده رییس دانشگاه در هفده روز" تیتر اول روزنامه خبر است. "قربانیان جنایت کهریزک شهیدند" عنوان اصلی مردم سالاریاست، سیاست روز با چاپ عکسی از سفیر بریتانیا در تهران نوشته "ناكامی‌های یك سفیر"و ایران از "جزئیات طرح ضربتی دولت برای مشاغل خانگی" خبر داده است.

"دیدار صمیمی مالکی و حکیم "تیتر اصلی کیهان است که در آن پایان اختلافات شیعیان در عراق را گمانه زنی کرده است، رسالت از زبان واشنگتن نوشته "نگران قدرت نظامی ایران هستیم"، "توافق ایران و پاکستان برای تشکیل نیروی امنیتی مشترک" در صدر اخبار خراسان آمده و روزنامه جمهوری اسلامی از "گسترش مخالفت ها با مذاکرات حکومت خودگردان با اسرائیل" نوشته است.

"گام هائی برای تغییر تعطیلات" گزارش اصلی حمایت است، ابتکار از "تغییر در تعطیلات رسمی" نوشته و تهران امروز از "طرح تعطیلات سه روزه عید فطر" خبر داده است.

"دلیل دیدار رضائی و احمدی نژاد" گزارش اصلی آرماناست، جهان صنعت از "تدوین اساسنامه برای شرکت نفت توسط مجلس" خبر داده، جام جم از "سرنوشت مبهم کارت هوشمند درمان" نوشته، دنیای اقتصاد از "بازگشت دیوار غیرتعرفه ای" گزارش داده و فرهیختگان در جواب سایت های هوادار دولت در تیتر اول خود نوشته "دانشگاه آزاد همواره حافظ ارزش های انقلاب و اسلام بوده است".

گزیده مقالات

انتقاد از تعطیلات سه روزه

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود از افزایش سه روز به تعطیلات کشور انتقاد کرده و نوشته اگر مقصود همگرائی با کشورهای اسلامی است پس خوبست در این امر به پای آنها برسیم و مثل عربستان سعودی كه 16 روز برای عید فطر تعطیلی در نظر گرفته ما هم همین كار را انجام دهیم یا لااقل مثل كشورهای دیگر اسلامی كشور را یك هفته برای عید فطر تعطیل نمائیم.

به نظر این روزنامه اینكه دولت برخلاف قانون عمل نماید و خارج از چارچوب مقررات و اختیارات خود و بدون اخذ مجوز از مجلس، ساعات كاری ماه رمضان را كاهش دهد و سپس مجلس برای رفع و رجوع تخلف دولت، طرحی تهیه کند و با دادن اختیار به دولت برای كاهش ساعات كاری، قضیه را جمع و جور نماید، از عجایب روزگار است. فلسفه وجودی مجلس رفع و رجوع كردن تخلفات دولت نیست.

روزنامه جمهوری اسلامی سرانجام به این جا رسیده که اصولاً كاهش ساعات كاری كارمندان در ماه مبارك رمضان اقدامی خلاف فلسفه روزه است. در تاریخ اسلام نیز سابقه ندارد كه به مردم گفته شده باشد از كار موظفتان كم كنید. با این قبیل توجیهات نادرست، اسلام را دین تنبلی معرفی می‌ ‌كنیم.

قواعد انتقاد از احمدی نژاد

کیهان در سرمقاله خود با استناد به تازه ترین گفته های رهبر جمهوری اسلامی خواستار آن شده که مسائل کم اهمیت جای موضوع های مهم را نگیرد و به عنوان مثال نوشته احمدی نژاد در میان شخصیت های سیاسی جهان و در عرصه بین المللی یك شخصیت شجاع و ضد استكباری به حساب می آید بنابراین در هنگام انتقاد از دولت و چنین شخصیتی نباید بی مهابا وارد میدان شد و هر گمانه زنی را در این ارتباط روا شمرد.

به نظر این روزنامه دولت و رئیس جمهور را نمی توان و نباید در قاب یك شخص هرچند كه بسیار به رئیس جمهور نزدیك باشد، به تماشا نشست چرا كه دولت مجموعه ای از افراد، سیاست ها، اصول و برنامه هاست و ارتباط چندانی با یك نفر خاص پیدا نمی كند. خوب وقتی كه ما اعضای كابینه، سیاست ها، رویكردها، اصول و برنامه ها را- جز در موارد بسیار اندك- آرمان گرایانه و دین محورانه می بینیم نباید به دام تصویر برجسته سازی شده نادرستی بیفتیم.

تاکید کیهان بر این که در این ماه ها و هفته های اخیر بعضی از فتنه جدید و یا فتنه بزرگتر حرف زده اند. بعضی هم وانمود كرده اند كه رهبر در دیدار با تعدادی از نمایندگان مجلس از چنین واژه ای استفاده كرده اند در حالی كه نمایندگان شركت كننده بكار رفتن چنین عبارتی در سخنان رهبر معظم انقلاب را بكلی تكذیب می كنند. چرا عده ای راه افتاده اند و قبل از اینكه این فتنه جدید یا بزرگتر واقع شود مرتب از آن حرف می زنند و مردم را از شرایط سخت تر می ترسانند. آیا متهم كردن افراد جبهه اصولگرایی به اینكه این ها سردمداران فتنه آینده اند برای پرده انداختن بر فتنه ای كه اگرچه مرده ولی هنوز هم كشور هزینه های آن را می پردازد، نیست؟

توریست خارجی کجاست؟

جام جم در ابتدای گزارشی نوشته آیا شما از ابتدای سال جاری تاكنون، گردشگر خارجی در شهرتان دیده‌اید؟ سال گذشته چطور؟ چند تا؟ در نگاهی كلی و با استناد به مشاهدات‌تان فكر می‌كنید آمار گردشگران خارجی در ماه‌های اخیر كاهش داشته است یا افزایش؟ اگر معتقدید برای یافتن پاسخی قاطع در این باره باید به اظهارات مسوولان سازمان گردشگری و فعالان غیردولتی این حوزه استناد كنید در اشتباهید، چون اظهارنظرهای این دو گروه، در این زمینه با هم كاملا در تضاد است.

به نوشته این روزنامه فعالان حوزه گردشگری می‌گویند آمار توریست های خارجی كاهش دارد ولی مسوولان سازمان گردشگری تاكید می‌كنند که افزایش دارد.اختلاف نظرها درباره آمار گردشگران خارجی ورودی به كشور نكته تازه‌ای نیست و از سال‌ها پیش، این پدیده بارها و بارها رخ داده و مورد انتقاد رسانه‌ها قرار گرفته است اما آنچه بهانه این گزارش شده، تضاد كاملی است كه میان گفته‌های مسوولان دولتی و غیردولتی در این باره وجود دارد.

جام جم در تلاشی برای گفتگو با معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی متوجه شده که او به پاسخگویی نیست و مدیركل دفتر توسعه گردشگری به ذكر چند جمله كوتاه در پاسخ به پرسش جام‌جم بسنده می‌كند و می‌گوید: كاهش آمار را تایید نمی‌كنم و معتقدم ایران امسال نسبت به سال گذشته 40ـ30 درصد افزایش آمار در شمار گردشگران خارجی داشته است.

خلاصه این که هیچ آمار رسمی و دقیقی از شمار گردشگران خارجی ورودی به كشور در سال جدید ارائه نشده و مرجع آماری معتبری برای محاسبه شمار گردشگران ورودی و خروجی از كشور وجود ندارد.

واردات چشم و گوش بسته

پروانه کُبره در جهان صنعت نوشته بسیاری از صنایع کشور تاوان مدیریت و سیاست غلط دولت در بحث واردات را می‌دهد زیرا کمتر مدیریتی پیدا می‌شود که درهای کشورش را به روی محصولات کشورهای دیگر تا آخر باز ‌کند. این بحث مدت‌ها ست که سر زبان‌ها افتاده و تقریبا تابوی آن شکسته شده به‌طوری که وزرای بازرگانی و اقتصاد در مواجهه با انتقادات وارداتی با یک شانه بالا انداختن سر و ته قضیه را جمع می‌کنند‌.

به نوشته این روزنامه عمق فاجعه در اقرار وزارت بازرگانی در واردات کالاهای بی‌کیفیت و از رده خارج کشورهایی چون چین و تایوان است که اخیرا فهرستی بلندبالا از واردات این مدل کالاها اعلام کرده چین با به کار بستن سیاست عرضه کالا زیر قیمت تمام‌شده کالای داخلی ما ، هم فاتحه تولیدات داخلی‌مان را خوانده و هم ایران را مجبور به پذیرفتن کالاهای بنجل خود کرده است.

جهان صنعت تاکید کرده بالا رفتن حجم کالاهای وارداتی به کشور باعث افزایش چک‌های برگشتی تولیدکننده‌ها شده است از این‌رو کار به جایی کشیده که رییس محتاط بانک مرکزی هم نسبت به واردات کالا هشدار می‌دهد‌. در حال حاضر کارشناسان بین‌المللی از ایران به عنوان کشوری چشم و گوش بسته نام می‌برند که قادر به گفتن نه در واردات محصولات غیر ضروری و بی‌کیفیت نیست .

سیل واردات بنیان کن

حمید زمان زاده در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته سال‌های سال است که حجم عظیم واردات متکی بر درآمدهای نفتی به معضلی برای تولید ملی ایران بدل شده اما اکنون و در دوره تشدید تحریم‌ها، بحث بر سر مدیریت و کنترل واردات به عنوان روشی برای مقابله با تحریم‌ها شدت گرفته است.

به نوشته این تحلیلگر مسائل اقتصادی تجارت خارجی ایران، دارای یک فاکتور بسیار مهم و تعیین کننده است که نادیده انگاشتن آن می‌تواند هزینه‌هایی گزاف را بر دوش اقتصاد کشور تحمیل كند. این فاکتور مهم و تعیین‌کننده، درآمدهای سرشار نفتی است. مشکل این جا است که بخش عمده واردات از طریق درآمدهای نفتی، تامین مالی می‌گردد و این امر نه به هم‌پیوندی اقتصاد ایران با اقتصاد جهانی که به وابستگی اقتصاد ایران به اقتصاد جهانی و درآمدهای نفتی انجامیده است.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده سیل وارداتی که از طریق درآمدهای نفت تامین مالی گردد، نتیجه‌ای جز وابستگی روز‌افزون اقتصاد ملی ایران و تضعیف تولید داخلی و گسترش بیکاری در کشور ندارد. بر این اساس جای تردید نیست که جلوگیری از واردات گسترده کالاهای خارجی یکی از مهم‌ترین ابزارهای نجات تولید داخلی کشور است؛ اما سوال مهم این است که آیا افزایش تعرفه‌های تجاری یا دیوار غیر تعرفه‌ای تنها ابزار و بهترین ابزار برای مدیریت و کنترل واردات است؟

اعتراضی که آبرو می‌برد

محمدحسین مهرزاد در سرمقاله جهان صنعت از فاصله معناداری نوشته که بین حمل‌ونقل هوایی ایران با کشورهای دیگر وجود دارد، فاصله‌ای که در ابعاد فنی از نوع هواپیماها و امکانات فرودگاهی آغاز می‌شود و در نیروی انسانی به تخصص‌ها و رفتار عوامل مرتبط ختم می‌شود.

نویسنده این مقاله با اشاره به اعتصاب هائی که در شرکت های بزرگ هوائی در جهان رخ می دهد و این که اتحادیه‌های کارگری در سال‌جاری اتحادیه اروپا را با چالش اعتصاب خلبانان و کادر پروازی روبه‌رو کردند نوشته اما در ایران اگر اعتراض و اعتصابی هم بین خلبانان رخ دهد مربوط به این معضلات نیست. آنها به دنبال حفظ شان خود هستند اما گویا تعریفشان از شان و جایگاه با آنچه در عرف نامیده می‌شود، متفاوت است.

سرمقاله جهان صنعت اضافه کرده در حالی که مردم با مشکلات بسیار بزرگ‌تر و جدی‌تری مواجهند، دغدغه این بزرگواران که حاضرند مردم ساعت‌ها معطل شوند و وقت و انرژی خود را صرف غرور برخی افراد کنند، تاسفبار است. اعتراض و اعتصاب همیشه هم خوب نیست گاهی مایه سرافکندگی است و متاسفیم که خلبانان هما اسباب این سرافکندگی را فراهم کردند.

گرانی نان در تهران

مریم‌ موسی‌پور در گزارشی در تهران امروز نوشته سال گذشته را شاید بتوان سالی پر فراز و نشیب برای نان و تغییرات قیمتی آن در تهران دانست به‌طوری‌كه تقریبا در ماه‌هایی از اواسط سال گذشته قیمت انواع نان افزایش یافت و تصویب طرح هدفمند‌سازی یارانه‌ها نیز انتظار را برای افزایش دوباره قیمت آن دو‌چندان كرد؛ اینكه قیمت نان پس از هدفمندكردن یارانه‌ها چقدر خواهد شد، سوالی است كه تاكنون بی‌پاسخ مانده و پاسخ‌های آن تنها بر پایه حدس و گمان استوار است.

به نوشته این گزارش بسیاری همسطح شدن قیمت نان یارانه‌ای با قیمت نان آزاد را محتمل‌ترین اتفاق ممكن پیش‌بینی‌می‌كنند. در حال حاضر قیمت هر كیلو آرد یارانه‌ای 75 ریال و قیمت هر كیلو آرد آزاد 410 تومان است كه این تفاوت نرخ‌های متفاوتی را برای نان‌های یارانه‌ای و آزاد رقم زده است.

گزارش تهران امروز حاکی است که در حال حاضر تنها می‌توان در مورد نرخ آرد آزاد سخن گفت در حالی كه با هدفمند كردن یارانه‌ها، یارانه حامل‌های انرژی مورد نیاز نانوایی‌ها نیز حذف می‌شود. موضوعی كه نمی‌توان در حال حاضر تخمین قابل قبولی از افزایش قیمت این حامل‌ها و تاثیر آن بر قیمت نان ارائه كرد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - پنجشنبه ۴ شهریور

بی بی سی

"خبرهای جدید بنزینی" تیتر اول تهران امروز است. جهان صنعت با انتشار گزارشی از جلسه وزیر بازرگانی با نمایندگان مجلس نوشته "75 درصد واردات دولتی است" و دنیای اقتصاد با برجسته کردن هشدار سازمان توسعه تجارت به دستگاه های دولتی از "ضرب الاجل برای فیلتر واردات" خبرداده است.

"بحث جنجالی ازدواج موقت در مجلس" تیتر اول جام جم است که به موضوع بررسی جزییات لایحه حمایت از خانواده در مجلس اختصاص دارد. سیاست روز هم در رابطه با همین موضوع تیتر "لایحه جنجالی با چاشنی ازدواج موقت و مجدد" را برگزیده است.

"لزوم 10 سال خدمت پس از انتقال" تیتر گزارش اول آرمان است که به مصوبات اخیر دولت در رابطه با انتقال کارمندان از تهران پرداخته، مردم سالاری از قول مهدی کلهر مشاور رییس دولت نوشته "احمدی نژاد گفت خوشم نمی آید به مجمع تشخیص بروم"، ابتکار هم با انتشار همین اظهارات مهدی کلهر این تیتر را برگزیده که" چرا احمدی نژاد به سازمان ملل می رود اما به مجمع تشخیص نمی رود؟"

"یک میلیارد دلار بخشی از کمک غرب به سران فتنه است" تیتر مشترک رسالت و کیهان است، ایران از قول محمود احمدی نژاد نوشته "اصولگرایی حزبی دربرابر اصلاح طلبی نیست"، خراسان در گزارشی از"پاسخ مثبت ایران به درخواست میشل سلیمان برای تجهیز ارتش لبنان" خبرداده است.

جمهوری اسلامی و همشهری هم "آزمایش موفق نسل سوم موشک فاتح 110" را در صفحات نخست خود برجسته کرده اند.

گزیده مقالات

جذب حداکثری

آرمان در مقاله ای به قلم یکی از نمایندگان مجلس اظهارات آیت الله خامنه ای درباره "جاذبه حداکثری و دافعه حداقلی" و تکرار این گفته از سوی وی در دفعات مختلف را دستمایه قرارداده و نوشته در استفتایی که اخیرا از ایشان در مورد التزام عملی به ولایت فقیه شده بود به این مسئله اشاره کردند که همه افرادی را که داخل چهارچوب نظام اسلامی قرار دارند یعنی کسانی که قانون اساسی را پذیرفته اند و به سایر قوانین نیز احترام می‌گذارند و زیر سایه حکومت ولی فقیه زندگی می‌کنند جزو ملتزمین عملی ولایت فقیه بر می‌شمرند.

جواد آرین منش در این مقاله اضافه کرده در دیدار اخیر سران نظام هم ایشان همین موضوع را به زبان دیگر بیان داشتند. مصداق سخنان ایشان جذب همه کسانی بود که نظام را پذیرفتند و به قانون اساسی اعتقاد دارند، ولایت فقیه را قبول دارند و در این کشور و در این قانون و در این نظام زندگی می‌کنند. همین افراد جنگ را اداره کردند و دوران سازندگی را به سرانجام رساندند و اکنون نیز دارند خدمت می‌کنند. همه این افراد در چهارچوب اصولگرایی قرار می ‌گیرند.

این نماینده مجلس سپس با طرح این پرسش که "چرا رهبری تاکید مجددی بر این مساله دارند؟" در پایان نوشته اکنون استکبار جهانی، صهیونیسم بین المللی با تمام امکاناتشان در برابر ایران قرار گرفته اند و از آنجا که رشد و توسعه ایران را در تعارض با منافع خود می‌بینند، هر روز به یک شیوه‌ای مخالفت می‌کنند. یک روز تهدید می‌کنند، روز دگر قطعنامه می‌دهند و روز دگر توطئه می‌کنند. در زمانی که با این چنین دشمنی روبرو هستیم برخی درصدد دنبال کردن سیاست طرد هستند. درحالی که جامعه نیازمند وحدت است و این نیاز، امروزه بیش از گذشته باید مورد توجه همه گروه‌ها باشد.

استراتژی بازدارندگی ایران

ابتکار رونمایی اولین هواپیمای بدون سرنشین جت ایران را محور سرمقاله امروزش قرار داده ودر ضمن بررسی علت های چنین رویدادی نوشته استراتژی نظامی ایران مبتنی بر بازدارندگی دفاعی همه جانبه است. منظور از بازدارندگی همه جانبه هم بازدارندگی متقارن است هم بازدارندگی غیرمتقارن. دلیل این که جمهوری اسلامی ایران این نوع استراتژی را انتخاب کرده است این است که نوع تهدیداتی که جمهوری اسلامی در محیط پیرامونی خودش و در سطح بین‌المللی با آنها مواجه است از هر دو جنس است. یعنی بخشی از این تهدیدات، تهدیدات سنتی متقارن است نظیر تهدیداتی که از جانب اسرائیل یا آمریکا وجود دارد.

رحمان قهرمان پور در ادامه این مقاله نوشته بخش دیگری از این تهدیدات، تهدیدات نامتقارن است نظیر نفوذ گروه‌های تروریستی به مرزهای ایران و حمایت بعضی کشورها از این گروه‌ها یا انجام برخی اقدامات دیگر که می‌تواند شکل یک نوع جنگ نامتفارن به خود بگیرد. بر این اساس استراتژی نظامی جمهوری اسلامی بر مبنای بازدارندگی دفاعی همه جانبه شکل گرفته است. منظور از دفاعی در این استراتژی این است که همانطور که ایران بارها اعلام کرده است جمهوری اسلامی قصد تهاجم به هیچ کشوری را ندارد و عمده تسلیحاتی که ایران توانسته آنها را طراحی و آزمایش کند و بسازد خصلت تدافعی دارد و نه تهاجمی.

نویسنده مقاله همچنین اضافه کرده از نظر سیاسی هم به طورطبیعی رونمایی از سلاح‌های جدید، انجام مانورهای نظامی و اقدامات دیگر خصلت بازدارندگی دارند و در معنای سیاسی به نوعی ارسال پیام به طرف مقابل است مبنی بر این که ایران آمادگی نظامی لازم را دارد تا طرف مقابل را از انجام هرگونه ماجراجویی در مورد ایران منصرف سازد.

هشدار نسبت به جریان نوظهور تهران امروز

هشدارهای عماد افروغ از نمایندگان اصولگرای مجلس هفتم درباره شکل گیری یک جریان حامی و نزدیک به محمود احمدی نژاد که بر فاصله میان اصولگرایان اصرار دارد را مورد توجه قرار داده و از قول وی نوشته این جریان نه اصولگراست و نه اصلاح‌طلب بلكه یك جریان نوظهور است كه متناسب با فهم خود از هر فرصتی برای حفظ قدرت یا دستیابی بیشتر به آن استفاده می‌كند. جریان نوظهور از هر موقعیتی استفاده ابزاری می‌كند. این جریان نه اصولگرای ملتزم به انقلاب اسلامی و نه اصلاح‌طلب ملتزم به انقلاب اسلامی است.

به گزارش این روزنامه این استاد دانشگاه و نماینده سابق مجلس در ادامه گفته این جریان نوظهور دیر یا زود كار دست نظام می‌دهد و ارزش‌ها و فلسفه سیاسی مبتنی بر مردم سالاری دینی را با چالش رو به‌رو می‌كند. تقریبا اكثر یا تمام كسانی كه مواجهه مستقیم با این جریان نوظهور داشتند یا متوجه استفاده ابزاری این گروه از خود شدند یا به ‌زودی متوجه خواهند شد. تقریبا اكثر قابل توجه این افراد یك تاریخ مصرف داشته‌اند و متناسب با موقعیت اجتماعی خود مورد بهره برداری قرار گرفته‌اند.

عماد افروغ در ادامه این اظهاراتش با اشاره به این که گفته می شود بین محمود احمدی نژاد و اسفندیار رحیم مشایی اختلاف ماهوی وجود دارد، افزوده نسبت فرد مذكور با رئیس‌جمهور نسبت عرضی نیست بلكه نسبت ذاتی است و اصلا نباید فكر كنیم كه فرد مذكور نسبت ثانوی و فرعی با رئیس‌جمهور دارد. رابطه فرد مذكور با رئیس‌جمهور یك رابطه این همانی است و این دو با هم تعریف می‌شوند و به تعبیر دیگر این دو فرد یك روح در دو جسم و دو روی یك سكه هستند.

استقبال دولتمردان از تعطیلی سه روزه

مردم سالاری در سرمقاله اش به تهیه طرح افزودن تعطیلات سه روزه به پایان ماه رمضان و حذف روزهای تعطیل 15 خرداد و 29 اسفند از سوی برخی نمایندگان مجلس و استقبال مقامات دولت از این طرح انتقاد کرده و نوشته در وهله اول این طرح در مقابله با نام گذاری سال همت مضاعف و کار مضاعف قرار می گیرد زیرا در حالی که مقام معظم رهبری تشخیص داده اند که کشور به تلاش و همت بیشتری نیاز دارد طراحان تعطیلات عید فطر تشخیص داده اند که بهتر است تلاش و همت مضاعف را در تعطیلی بجوییم که اگر این فتح باب اتفاق بیفتد از این پس باید در انتظار افزایش تعطیلات باشیم.

کوروش شرفشاهی در ادامه این مقاله با اشاره به این که "ایران بیشترین تعطیلات در جهان را دارد" افزوده این نیز فراموش نشود که تعطیلات یک روزه با 3 روزه متفاوت است.دولتی که سابقه تعطیل کردن با کوچکترین بهانه ای را دارد اگر تعطیلی 3 روزه عید فطر در وسط هفته مثلا دوشنبه باشد بقیه روزها نیز تعطیل می شود و یک باره 3 روز تعطیلی به 7 روز تبدیل می شود.

نویسنده مقاله ادامه داده که نکته دیگر درمورد کاهش ساعات کار و تبعیض آشکار این طرح بین کارکنان دولت با سایر اقشار جامعه است. به باور طراحان، کاهش ساعات کار فقط شامل دولتیان می شود و گویی قانون برای مردم یکسان نیست یا شاید هم فقط کارکنان دولت روزه می گیرند و مراسم ماه مبارک رمضان را به جا می آورند و کارگران یا شاغلان سایر بخش ها تابع قوانین دیگری هستند که گویای سیاست یک بام و دو هوا است.

سرمقاله نویس مردمسالاری در پایان یادآور شده در حالی که دولت به تذکرات مکرر مجلس توجه نمی کند و همواره آنچه را خودش تصمیم می گیرد اجرایی می کند و مدتهاست نمایندگان از قانون گریزی دولت فریادشان به آسمان بلند است چرا مجلس به جای آنکه از دولت بخواهد برای تعیین ساعات کار لایحه بیاورد،پیش قدم شده و قانونی را مصوب می کند که در آن به دولت اختیار می دهد هرکاری که می خواهی انجام بده و هر جور که دلت می خواهد ساعت کار ماه رمضان را تعیین کن! البته شاید این نیز نوع دیگری از تعامل با رنگ و بویی تازه باشد که درعرصه سیاست کشور جاری شده است.

خسته نشدید از این همه تناقض آماری؟

جهان صنعت در مقاله ای ادامه تناقض های آماری میان مراکز رسمی دولتی را برجسته کرده و نوشته مرکز آمار ایران و بانک مرکزی هر کدام ساز خودشان را کوک می‌کنند. چند وقتی است که تناقض آماری این دو نهاد دولتی به امری عادی تبدیل شده و انگار هیچ کس به فکر اعتماد مجروح جامعه نیست. بحث راجع به چرایی این زخم‌های نشسته بر اعتماد مردم در این فرصت نمی‌گنجد اما آنچه جای طرح کردنش دقیقا همین‌جاست یک سوال ساده از مسوولان دولت دهم است؛ خسته نشده‌اید از این همه آمار متناقض؟

محمدحسین مهرزاد سپس در ادامه به برخی تناقضات آماری اعلام شده در مدت اخیر اشاره کرده و نوشته نرخ رشد صنعتی، میزان سرمایه‌گذاری‌های خارجی، نرخ تورم، نرخ رشد بیکاری و حالا هم نرخ کاهش صدور پروانه‌ های ساخت‌وساز واحدهای مسکونی! واقعا این همه شاخص مهم چرا باید در میان اعداد متناقض سردرگم شوند؟

نویسنده این مقاله با اشاره به اعلام "کاهش 48.1 درصدی میزان صدور پروانه های ساختمانی تهران در سال 88 از سوی مرکز آمار ایران و سپس تکذیب و اعلام کاهش 21.7 درصدی از سوی بانک مرکزی درباره همین موضوع" نوشته استفاده از ریاضیات دوران ابتدایی نشان می‌دهد که بین آمار دو مرکز مهم دولتی راجع به موضوعی واحد بیش از 26 درصد اختلاف هست!به نظر می‌رسد وقت آن رسیده که اعداد دیگر شکنجه نشوند و نهادی مستقل از دولت مسوول بررسی شاخص‌های مهم اقتصادی کشور شود، البته این مهم یک شرط ساده دارد؛ اینکه به این نهاد اجازه داده شود تا در استقلال کامل و دور از تاثیر آمار دولتی‌ها در راه از پیش رفته بانک مرکزی و مرکز آمار ایران قدم نگذارد.

 

روزنامه‌هاى شنبه ۶ شهريور ۱۳۸۹

رادیو فردا:

روزنامه هاى ابتكار و تهران امروز تيتر نخست شماره شنبه خود را به وقوع ۳ سانحه براى هواپيماهاى مسافربرى ايرانى در يك روز اختصاص داده اند.

به نوشته اين روزنامه ها دو فرود اضطرارى و حادثه خروج يك هواپيما از باند فرودگاه، مهم‌ترين اتفاقات صنعت حمل و نقل در چند ماه اخير بود كه همگى در روز پنج‌شنبه رخ داد و آخر هفته ناخوشايندى براى سه ايرلاين بزرگ هما ، آسمان و ماهان رقم زد.

علاوه بر دو هواپيماى عازم آلمان و سوئد كه به دليل نقص فنى ناچار به فرود اضطرارى در تركيه شدند به نوشته روزنامه تهران امروز يك فروند هواپيماى فوكر- ۱۰۰ كه از تهران به مقصد تبريز در حركت بود نيز هنگام فرود در فرودگاه تبريز دچار سانحه شد و پس از خروج از باند فرودگاه در كانالى فرو افتاد.اين حادثه هرچند خساراتى را به هواپيما وارد كرد اما بيش از۱۰۰ مسافر آن جان سالم به در بردند.

اين روزنامه نوشته اين سه ‌رخداد هوايى هرچند تلفات جانى نداشت اما بيش از ۵۰۰ مسافر اين پروازها ، هيچ‌گاه مصائبى را كه در اين سفر از سرگذراندند، فراموش نخواهند كرد.

روزنامه تهران امروز همچنين خبر داده نماينده تبريز در مجلس شوراى اسلامى كه از مسافران اين پرواز بود ، پس از اتمام ماجرا ، به فرودگاه تبريز نمره صفر داده و از نبود نيروهاى امداد و نجات در زمان خروج مسافران و همچنين شرايط غير استاندارد فرودگاه بين‌المللى تبريز به شدت انتقاد كرده است.

روزنامه ابتكار نيز با اشاره به اينكه سه حادثه هواپيمايى كه منجر به دو فرود اضطرارى و يك خروج از باند در فرودگاه‌هاى ايران و تركيه باز خبرها را به سوى پروازهاى هواپيماهاى كشور برده نوشته اگرچه اين سه فرود به سقوط تبديل نشد و تلفات جانى در بر نداشت اما مشخص نيست با شرايط فعلى و خبرهايى كه هر روز از نشستن اضطرارى هواپيماها مى‌گويد ديگر چه كسى حاضر خواهد بود پرواز‌هاى خود را با هوپيما انجام دهد و جانش را در دستانش نگه دارد.


در آمد يك سال دولت ۶۹ ميليارد دلار، بدهى دولت ۱۴۰ هزار ميليارد تومان

روزنامه دنياى اقتصاد اظهارات وزير اقتصاد درباره وضعيت ويژه اقتصادى در سال ۸۹ را منتشر كرده و از قول وى نوشته امسال، سالى حساس و تعيين‌كننده در تاريخ انقلاب است.

به نوشته اين روزنامه شمس‌الدين حسينى در همايش اصناف و بازاريان كشور از تحريم هاى ناشى از قطعنامه ۱۹۲۹ شوراى امنيت سازمان ملل به عنوان يكى از عوامل تعيين كننده اقتصادى در سال جارى سخن گفته و همزمان به اجراى طرح حذف يارانه ها از سوى دولت به عنوان ديگر عامل تاثير گذار در سال جارى نامبرده است.

وزير اقتصاد همچنين با تاكيد براينكه اصناف بسيجى و بسيج اصناف يكى از بازوان قدرتمند در اداره امور اقتصادى كشور است درباره حذف يارانه ها گفته اين يك انتخاب نيست ، يك اجتناب است. منتها دولت‌هاى نهم و دهم پذيرفته كه اين كار را به دوش دولت‌هاى ديگر نياندازد . دولت‌هاى نهم و دهم مى‌توانستند كشور را همين‌گونه اداره كنند ، دولت‌ يازدهم هم مى‌توانست با همين شرايط اداره كند ، اما دولت دوازدهم ديگر نمى‌توانست.

همزمان روزنامه جهان صنعت گزارش داده كه درآمد نفتى دولت دهم طى يك سال اخير به ۶۹ ميليارد دلا‌ر رسيده است.

اين روزنامه با اعلام در آمد دولت دهم از قول معاون برنامه‌ريزى وزير نفت نوشته ميزان درآمد نفتى دولت نهم نيز به طور متوسط سالى ۳۸ ميليارد دلا‌ر بوده است.

روزنامه جهان صنعت در عين حال به در آمد نفتى ايران در دوره رياست جمهورى محمد خاتمى نيز اشاره كرده و نوشته دولت هشتم سالا‌نه ۲۲ ميليارد دلا‌ر درآمد نفتى داشت.
روزنامه مردمسالارى نيز تيتر نخست شنبه ۶ شهريور ماه خود را به بدهى ۱۴۰ هزار ميليارد تومانى دولت اختصاص داده است.

اين روزنامه نزديك به دو ماه پيش ميزان بدهكارى دولت احمدى نژاد را ۱۲۷ هزار ميليارد تومان اعلام كرده بود اما نوشته كه به دنبال تكذيب چنين بدهكارى از سوى پايگاه اطلاع رسانى دولت ، بررسى آمارهاى مستند بانك مركزى و طلب كاران دولت نشان مى دهد دولت بسيار بيشتر از ۱۲۷ ميليارد دلار بدهى داخلى و خارجى دارد كه هنوز پرداخت نكرده است.

به گزارش روزنامه مردمسالارى ، دولت محمود احمدى نژاد با وجود هزينه كرد ۲۵۶ هزار ميليارد تومانى از اول مرداد ۸۴ تا آخر مرداد ۱۳۸۸ بدهى هاى سنگينى به سازمان ها ، شركت ها و كشور هاى خارجى دارد كه رقم دقيق اين بدهى ها به بيش از ۱۴۰ هزار ميليارد تومان مى رسد و با روند فعلى پرداخت اين بدهى ها بيش از ۱۰ سال طول مى كشد.

اين روزنامه تاكيد كرده كه براساس بخش گزيده آمارهاى اقتصادى اعلام شده از سوى بانك مركزى مهمترين بدهى دولت و شركت هاى دولتى ، بدهى ۵۵۴۰۰ ميليارد تومانى به بانك هاى كشور و بانك مركزى است كه عدم پرداخت اين بدهى به بانك ها ، باعث قفل شدن سيستم بانكى و ناتوانى بانك ها در پرداخت وام به صنعت گران و نيازمندان شده است.

انتشار همزمان اظهارات متناقض فرماندهان سپاه پاسداران

روزنامه هاى جام جم و تهران امروز در شماره شنبه خود همزمان اظهارات متناقض دو فرمانده ارشد سپاه پاسداران درباره حملات احتمالى اين نيرو به كشورهاى منطقه درصورت درگيرى با امريكا يا اسرائيل را منتشر كرده اند.

به گزارش روزنامه تهران امروز رمضان شريف مسئول روابط عمومى سپاه پاسداران ادعا كرده كه رسانه هاى بين المللى و برخى رسانه‌هاى منطقه‌اى نقل قول‌هاى ساختگى از فرماندهان سپاه منتشر مى‌كنند تا چهره‌اى خشن و تهديد كننده از ايران و سپاه نشان دهند.

مسئول روابط عمومى سپاه پاسداران همچنين رسانه هاى منطقه اى و جهانى را متهم به ارائه تصوير غيرواقعى از سپاه كرده و گفته آن ها بدون اينكه نامى از فرمانده‌اى ببرند ، اقدام به انتشار سخنان تهديدآميزى عليه كشورهاى منطقه از قول اين فرماندهان مى كنند ، اما تمام مواضع و نظرات سپاه پاسداران انقلاب اسلامى از طريق روابط عمومى سپاه رسما منعكس مى‌شود.

رمضان شريف همچنين گفته قدرت نظامى ايران تنها براى دفاع از كشور است و به هيچ‌ عنوان تهديد كننده كشورهاى دوست در منطقه نيست.

اما همزمان با ادعاى مسئول روابط عمومى سپاه پاسداران ، روزنامه جام جم گقت و گويى با سرتيپ پاسدار على فدوى ، فرمانده نيروى دريايى سپاه پاسداران منتشر كرده و از قول وى نوشته اگر محلى پايگاه آمريكاست ، بنابراين مربوط به كشورهاى منطقه نيست.

وى پايگاه هاى آمريكا در كشورهاى منطقه را بخشى از آمريكا دانسته و تاكيد كرده فلان محل پايگاه آمريكاست ، بنابراين اين محل متعلق به آمريكاست و ما در صورت هرگونه تقابلى ، آمريكايى ها را مورد اصابت قرار خواهيم داد.  

فرمانده نيروى دريايى سپاه در پاسخ به اين پرسش روزنامه جام جم كه آيا احتمال وجود دارد كه پايگاه‌هاى نظامى دشمنان در سواحل خليج‌فارس نيز مورد حمله قرار گيرند به موشك هاى زمين به زمين و زمين به درياى سپاه اشاره كرده و گفته است هيچ محلى كه مربوط به دشمنان ماست ، به هيچ وجهى از امنيت برخوردار نخواهد بود. هيچ تفاوتى هم نمى ‌كند كه اين محل‌ها در دريا باشند يا در سواحل و خشكى ها.

نتيجه انتخابات از ۸۲ به بعد؛ بركت رهبرى رهبر

روزنامه رسالت اظهارات غلامعلى حدادعادل عليه مطبوعات ،رسانه ها و اينترنت را منتشر كرده و از قول وى نوشته جنگ نرم را بايد جدى گرفت و آماده دفاع بود.

به نوشته اين روزنامه حدادعادل كه علاوه بر پدر عروس آيت الله خامنه اى ، رياست كميسيون فرهنگى مجلس هشتم را نيز بر عهد ه دارد ، در اظهاراتى تازه ادعا كرده كه ميليون ها سايت اينترنتى براى مقابله با انقلاب اسلامى فعاليت مى كنند و البته گفته ابزار مهم انقلاب هاى مخملى و رنگين در ۱۵ سال اخير تبليغات و اطلاع رسانى غلط بوده است.

حدادعادل همچنين فضاى به نسبت باز سال هاى ابتدايى دوره رياست جمهورى محمد خاتمى را زمينه ساز انقلاب مخملى توصيف كرده و گفته با پيروزى اصلاح طلبان يك سلسله روزنامه و مجله وارد ميدان شدند و عكس هاى بزرگى از افرادى كه پيش از انقلاب، ضد مذهب بودن آنها بر همگان اثبات شده بود در صفحات نخست اين روزنامه ها چاپ شد.

وى همچنين گفته مجلاتى در اين زمان منتشر شد كه سخنان دشمنان انقلاب به راحتى در آن تبليغ مى شد و جبهه دوستداران انقلاب از سال۷۶ تا۸۲ به صورت مداوم زير بمباران تبليغاتى و رسانه اى اصلاح طلبان قرار داشتند. وى در عين حال خواستار ارسال هرچه زودتر لايحه جامع رسانه از سوى دولت به مجلس شده است.

حدادعادل در عين حال نتايج انتخابات هاى اخير را ناشى از رهبرى رهبر توصيف كرده و گفته به بركت رهبرى هاى رهبر انقلاب اسلامى و آگاهى هاى مردم از سال۸۲ تاكنون در هر عرصه اى كه انتخابات صورت گرفت ، مردم اجازه ندادند وضعيت سال هاى ۷۶ و۷۸ تكرار شود.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۷ شهریور

بی بی سی

"تغییر در دروس علوم‌انسانی دانشگاه‌ها" عنوان اصلی روزنامه های ابتکار و آرمان است، "زلزله هشدار دوباره بهت هران" تیتر یک جام جم است و"اعلام مهم ترین خبرهای پولی و بانکی کشور توسط وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی" در صدر خبرهای خراسان آمده است.

"پیشنهاد تامین سوخت نیروگاه های هسته ای ایران" گزارش اصلی ایران است، "تاکبد از حمایت از انتفاضه و دفاع از حقوق ملت فلسطین" عنوان اصلی روزنامه جمهوریاسلامی، رسالت نوشته " ایجاد تنفس برای اسرائیل طرحی خیانت کارانه است."

"جزئیات برنامه جدید وارداتی" در صدر اخبار دنیای اقتصاد آمده، " بانک‌ها همچنان از ذخایر قانونی عبور می کنند" گزارش اصلی جهان صنعت است و "گزارش کارگروه رفع اختلا ف به زودی به مقام معظم رهبری ارائه می شود" تیتر اول مردم سالاری.

گزیده مقالات

کنسرسیوم سوخت هسته ای

ندا سلامیان در مردم سالاری نوشته مسکو به پیشنهاد تهران درخصوص تشکیل یک کنسرسیوم مشترک برای تولید سوخت هسته ای ایران در خاک روسیه پاسخ منفی داد.

به نوشته این روزنامه این در حالی است که ایران همواره دیدی مثبت به تمایل روسیه برای همکاری با خود داشته است چنانچه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران چندی قبل گفته بود:"برخلاف حرف و حدیث های بسیاری که درباره تاخیر روس ها مطرح بود باید گفت همه کوتاهی ها نیز برعهده روس ها نبوده و ما نگرانی از بابت بدقولی روس ها نداریم."

مردم سالاری یادآوری کرده پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم غنی سازی پس از آنکه از سوی ایران مطرح شد و با استقبال چندانی مواجه نشد در حالی که دو سال پیش همین ایده از سوی کشورهای 1+5 روی میز قرار گرفت که ایران آن را نپذیرفت اما حالا با پاسخ مبهم روسیه به این پیشنهاد باید دید نتیجه تحلیل های بیشتر روسیه و واکنش دیگر مقامات آن درمورد این پیشنهاد چه خواهد بود.

ایران و ترکیه

اسدالله اطهری در سرمقاله آرمان نوشته ترکیه و برزیل درباره پرونده هسته‌ای رابطه ویژه‌ای با ایران برقرار کرده‌اند ومواضع ترکیه برای ایران بسیار اهمیت دارد، چرا که ترکیه با توجه به این که عضو گروه بیست و ناتو است معتقد است نه تنها نباید با همه همسایگان خود از جمله ایران مشکلی داشته باشد، بلکه روابط این کشور با همسایگان و به خصوص ایران باید رابطه‌ای دوستانه و مبتنی بر همکاری باشد.

به نظر این کارشناس سیاست خارجی شرکت ترکیه و برزیل در مذاکرات، باعث می شود این کشور تلاش‌هایی برای شرکت در مذاکرات هسته ای ایران انجام ‌دهد. چرا خود ترکیه هم منافعی از به نتیجه رسیدن مذاکرات به نفع ایران دارد.

به نوشته سرمقاله آرمان ترک‌ها از آن جا که خودشان قصد دارند در زمینه انرژی هسته‌ای فعال شوند و قراردادهایی هم با روسیه و کره جنوبی در این مورد امضا کرده‌اند با حمایت از برنامه هسته‌ای ایران راه را برای برنامه هسته‌ای خود باز می کنند و از مدل ایران برای توسعه انرژی هسته‌ای خود استفاده می برند.

سیاست آمریکا علیه ایران

کیهان در سرمقاله خود نوشته تناقض آن است كه آمریكایی ها تمركز فشار خود را روی سپاه قرار داده اند، اما هنوز در نیافته اند -یا شاید هم فهمیده اند و عمدا تجاهل می كنند- كه فشار به نهادی مانند سپاه به جای اینكه آن را تضعیف كند، آن را قدرتمندتر خواهد كرد. برای سپاه (و همه نهادهای انقلابی دیگر در ایران) هیچ چیز با ارزش تر از آن نیست كه به آن بگویند: ضد آمریكایی!

به نظر این مقاله پارادوكس دوم این است كه آمریكایی ها عملیات در محیط مجازی را به یكی از اركان استراتژی جدید خود در مقابل ایران تبدیل كرده اند بی آنكه هیچ برآورد روشنی از ضریب نفوذ اینترنت در ایران داشته باشند. به فرض اینترنت چنین اثری داشته باشد توقع براندازی یا تغییر رفتار نظام از ابزاری كه همچنان بسیاری در ایران نگاهی فراتر از یك سرگرمی به آن ندارند، بسیار ساده دلانه است.

تناقض سوم به نظر سرمقاله کیهان آن است که آمریكایی ها از یك سو، می گویند هدف آنها از اعمال تحریم ها فشار آوردن به مردم ایران نیست و از سوی دیگر می دانند كه تا وقتی فشار به مردم ایران وارد نشود قادر به نتیجه گیری از طراحی هایی كه كرده اند نخواهند بود. پس آنچه آمریكایی ها تحریم هوشمند می نامند در واقع چیزی جز بسته ای از ابزارهای ایذایی برای مقابل قرار دادن دولت و مردم در ایران نیست و مستقیما آرامش داخلی و زندگی ایرانیان را هدف گرفته است.

وحدت از چه طریق؟

رسالت در سرمقاله خود برای سومین روز درباره لزوم وحدت بین گروه های سیاسی در کشور نوشته چرا تمام دعواها و مشاجرات سیاسی بین خواص و سیاسیون تا به آنجا کشیده می شود که باید از رهبری نظام هزینه شود تا مثلا فلان مسئله در قبال فلان دانشگاه فیصله یابد؟! آیا تنها مکانیسم جلوگیری از سیاست ورزی های بی منطق و افراطی، هزینه کردن رهبری است؟!

به نظر این روزنامه متعلق به محافظه کاران انتظار همه نخبگان و سیاسیون دور اندیش این است که التهابات سیاسی کشور به حداقل برسند و آداب سیاست ورزی در چارچوب گفتمان جمهوری اسلامی باز تعریف شود. اگر از قبل همین سیاست ورزی های رادیکالیستی عده ای، به هر میزان و به هر کیفیت که باشد، خللی در نظام اسلامی و ضعفی در ارکان و اجزای آن پیش آید، همه ما مسئول هستیم و در پیشگاه تاریخ همه ما بایستی پاسخگو باشیم.

به نظر رسالت همه نخبگان و کارگزاران و دست اندرکاران نظام باید نسبت به گفتارها و رفتارها و نوشتارهای خود حساسیت ویژه داشته باشند تا ذره ای حرف و حدیث و قیل و قال از آن ساخته و پرداخته نشود و همگان باید تقوای سیاسی و اخلاق سیاسی را در لحظه لحظه سیاست ورزی خود لحاظ نمایند تا مبادا در نظام اسلامی که ثانیه ها در وصول به اهداف و چشم اندازها ارزشمند هستند، از دست بروند.

چه کسانی ضربه می زنند

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به سخنان رییس دولت درباره ستادهای پنهان مفاسد اقتصادی در کشور که گفته است کسانی ستاد تشکیل داده اند تا به طرح هدفمند کردن یارانه ها ضربه بزنند پرسیده چرا کسی به غیر از دولتمردان این ستادها را نمی شناسد و چرا شواهد روشنی دال بروجود آن در دست نیست؟ باید پرسید کدام مخالفت ها با طرح هدفمند کردن یارانه ها جزو مخالفت های افرادی است که منافعشان با این طرح به خطر افتاده است؟

به نوشته این مقاله تاکنون هر انتقادی در مورد طرح هدفمند کردن یارانه ها مطرح شده،نه در مورد کلیت آن بلکه در انتقاد از روش اجرای این طرح است و مشخص نیست منظور دولتمردان از کسانی که منافعشان به خطرافتاده و به همین دلیل با هدفمند کردن یارانه ها به مخالفت برخاسته اند چه گروه هایی است.

مردم سالاری تاکید کرده تجربه نشان داده که رئیس جمهور، هیچگاه این ستادهای پنهان را معرفی نمی کند و به همین دلیل نباید انتظار داشت که مردم از ماهیت این ستادها آگاه شوند; کما این که هنوز پس از چند سال، اسامی مفسدان اقتصادی از جیب کت رئیس جمهور خارج نشده است. وقتی دولتی به زعم یک وزیر،دولت امام زمان باشد و به زعم وزیر دیگری به اندازه هشت برابر دولت های قبلی کارکرده باشد، آیا هیچ ستادی می تواند در کار آن خلل ایجاد کند؟

هشدار درباره آینده کشور

دکتر مسعود نیلی در نوشته ای در آرمان که آن را یک هشدار خوانده تاکید کرده کُندی کم سابقه در اقتصاد، به هیچ وجه سازگار با ایجاد تعداد شغل در حدود مورد نیاز نیست. علاوه بر آن، افزایش‌های بزرگ و جهشیِ اجتناب‌ناپذیر قیمت انرژی طی سالهای نزدیک آینده، کُندی مضاعفی را بر حرکت بسیار آرام اقتصاد خواهد افزود و این کار را دشوار‌تر خواهد کرد.

به نوشته این مقاله هر چند عدم افزایش قیمت انرژی، تداوم رشد بالای مصرف را در پی خواهد داشت که در این‌صورت، کمبود انرژی گلوگاه رشد اقتصادی خواهد بود. اما افزایش قیمت انرژی، علاوه بر کُندی فعالیت‌های اقتصادی، در کوتاه‌مدت افزایش‌های قابل توجهی را هم در سطح عمومی قیمتها ایجاد خواهد کرد که تبدیل شدن یا نشدن به تورم بستگی به میزان انضباط مالی و پولی و نیز انتظارات تورمی دارد.

به نظر مقاله آرمان یکی از ویژگی‌های بارز اداره جوامع، عدم قطعیت در زمینه‌های مختلف است. بروز بلایای طبیعی، حوادث و سوانح ملی، بحران‌های مالی و اقتصادی و بسیاری موارد دیگر، مثال‌هایی از این عدم‌قطعیت‌ها هستند. در چنین فضایی، آنچه می‌تواند از فشارهای ناشی از این عدم قطعیت‌ها بکاهد، توجه جدی به قطعیت‌ها و اجتناب از مواجه شدن منفعلانه با آنهاست آرمان

حاشیه استخدام‌های پر از ابهام‌

مژگان فرجی در سرمقاله جهان صنعت نوشته روزهای پایانی فصل بهار وزارت آموزش ‌و پرورش اعلام کرد قصد دارد نیروهای متخصص و جوان را به خدمت گیرد و همین امر سبب شد تا جویندگان کار به سایت اینترنتی این وزارتخانه مراجعه کنند و در توضیحات فرم درخواست کار این سایت اینترنتی آمده بود که این افراد به مدت سه سال قراردادی خواهند بود و پس از آن به استخدام وزارتخانه مورد اشاره در خواهند آمد.

به نوشته این مقاله آموزش و پرورش از جمله وزارتخانه‌هایی است که همواره از کمبود بودجه گله‌مند است و در همین ارتباط باید گفت که اخیرا عده‌ای از نیروهای این سازمان عریض و طویل خواستار بازنشستگی پیش از موعد شده بودند اما به علت همین کمبود بودجه موافقتی صورت نگرفت.

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده حال با توجه به این شرایط وزارت آموزش و پرورش سوال این است اگر نهاد فوق هدف دیگری غیر از جذب نیرو به سازمان خود را ندارد چرا از همین گروه‌های قراردادی خود استفاده نمی‌کند؟ یا اگر بودجه دارد برای استخدام‌های جدید به چه دلیل به افرادی که تقاضای بازنشستگی پیش از موعد کرده‌اند پاسخ مثبت نمی‌دهد؟

خلاصه این که: سئوال این است که آیا کسانی که جدیدا از سه امتحان گذر کرده‌اند و هر روز برای دیدن اسم خود به سراغ سایت آموزش‌وپرورش می‌روند، می‌توانند با امید بر فرض که اسم‌شان در فهرست قبولی‌ها باشد یا اصلا اسمی اعلام شود به این کار لبیک گویند؟

راه حل مشکل واردات

فرخ قبادی سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته حل و فصل ریشه ای مساله واردات بی رویه نیازمند اقداماتی است که هزینه تمام شده کالاهای داخلی را با حفظ کیفیت، کاهش دهد و کم و بیش به قیمت‌های کالاهای وارداتی نزدیک سازد. مساله اینجا است که رقابت‌پذیر ساختن بنگاه‌های اقتصادی داخلی، مستلزم اقداماتی است که ظاهرا سیاست‌گذاران ما تمایلی به انجام آنها ندارند یا آنها را به مصلحت نمی‌بینند.

این اقتصاددان تاکید کرده تولیدکنندگان حدود ده سال است که در منگنه فزونی تورم داخلی نسبت به تورم خارجی، همراه با ثبات نسبی نرخ ارز گرفتار بوده‌اند. واردات بی‌رویه سال‌های اخیر (که عمدتا ناشی از همین معضل بوده) بازارهای آنها را محدود ساخته و آنها را به حاشیه رانده است. کمبود شدید نقدینگی، مختل شدن زنجیره مطالبات و بدهی‌ها، فشارهایی که از هر سو به آنها وارد می‌شود و در یک کلام، فضای به شدت نامساعد کسب‌وکار، رمقی برای آنها باقی نگذاشته است.

به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد سخن از راه‌حلی است که رقابت نابرابر تولیدکنندگان داخلی با رقبای خارجی‌شان را عادلانه‌تر می‌سازد این راه‌حل، واقعی‌سازی نرخ ارز است که سال‌ها است از آن غفلت کرده‌ایم و از این بابت، تاوان سنگینی هم پرداخته‌ایم. لطمه وارد شده به تولید داخلی و گسترش بیکاری تنها دو نمونه از هزینه‌هایی است که با ارزان نگه‌ داشتن مصنوعی نرخ ارز یعنی پرداخت یارانه به صادرکنندگان خارجی - به اقتصاد کشور تحمیل شده است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه هشتم شهریور

بی بی سی

"جاسوسی در دانشگاه ها" به نقل از وزیر علوم تیتر اصلی ابتکار است، "حفظ وحدت با انتقادات دلسوزانه منافات ندارد" عنوان اصلی مردم سالاری است، آرمان خبر داده که "اعضای پارلمانی اروپا به ایران می آیند" و جهان صنعت از "برنامه ای برای تمام فصول" نوشته است.

" تعیین مالیات واقعی اصناف با طرح صندوق فروش" خبری است که در روزنامه ایران آمده، دنیای اقتصاددر گزارشی از بورس تهران از "پرواز دو درصدی در یك روز" خبر داده است.

جام جم از جلسه مجلس با تیتر "دولت در ترازوی نقد مجلس" گزارش داده، خراسان از " تشکر ۲۱۶ نماینده از پیگیری ماجرای کهریزک و درخواست برای به سرانجام رساندن پرونده کوی دانشگاه" نوشته است.

"اعلام خطر فلسطینی ها درباره برپائی کنگره جهانی یهودیان در قدس" خبر اول روزنامه جمهوری اسلامیاست، "تظاهرات پانصدهزار نفری آمریکائی علیه سیاست های اوباما" تیتر اول کیهان است و رسالت از قول وزیر خارجه نوشته "اسرائیل زبانی جز مقاومت نمی فهمد".

گزیده مقالات

بی‌اعتمادی به قلب 

محمدحسین مهرزاد در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به سئوال روز گذشته نادران از متکی در مجلس نوشته به این ترتیب بار دیگر اسفندیار رحیم مشایی سوژه خبری شد، و اینکه مشایی چند مسوولیت همزمان دارد و چه می‌گوید یا اینکه همایش ایرانیان خارج از کشور را چگونه اداره می‌کند و در سخنرانی‌هایش چه می‌گوید.

به نوشته این روزنامه آنچه دیروز در خانه ملت رخ داد سوال الیاس نادران از وزیر امور خارجه بود که نه شخص مشایی بلکه شخص رییس دولت را نشانه رفت. نادران و بسیاری از مردمی که او وکالتشان را برعهده دارد چیزی که می‌خواهند بدانند این است که شورای عالی ایرانیان خارج از کشور با کدام مجوز قانونی موازی با دستگاه دیپلماسی رسمی کشور فعالیت می‌کند؟

جهان صنعت این همه را موازی‌کاری در دستگاه‌های مختلف کشور دیده که گرچه پس از روی کار آمدن احمدی‌نژاد نمونه‌های فراوانی دارد اما در این مورد آخر فضا کمی ابهام‌آمیزتر است، چه آنکه وزیر امور خارجه جایگاه خاصی در سیاست ایران دارد که باید در جریان تمام مذاکرات با طرف‌های خارجی قرار بگیرد تا موضعی برخلاف نظر نظام نگیرد و همسو با اهداف کلان به رایزنی‌های دیپلماتیک بپردازد.

این مقاله نتیجه گرفته که کلید این ماجرا در آن است که بدانیم چرا آقای احمدی‌نژاد یا لااقل بخشی از اطرافیان او وزارت خارجه را محرم نمی‌دانند؟

زنان در مجلس

توران ولی مراد در مقاله ای در روزنامه آرمان نوشته زنان اصولگرای مجلس به جای اینکه خود را در مقابل زنان و کودکان پاسخگو بدانند در مقابل مردان جوابگو هستند. پس از نشست اتئلاف اسلامی زنان به دنبال این بودیم که با هیات رئیسه مجلس دیدار و جلسه‌ای با آقای لاریجانی داشته باشیم که این وقت ملاقات به ائتلاف اسلامی زنان داده نشد و فقط خانم هایی می‌توانستند وارد مجلس شوند که کارت داشته باشند.

نویسنده مقاله با اشاره به این که زنان مجلس به اعتراضات کارشناسان به لایحه حمایت از خانواده پاسخ نمی‌دهند. هرگز به اشکالات ما جواب کارشناسی ندادند و اینگونه عنوان می‌کنند که مخالفتها با لایحه حمایت از خانواده سیاسی است.

به نوشته مقاله آرمان در مورد اظهار نظرهای مطرح شده مبنی بر تهیه لایحه حمایت از خانواده بر اساس شرع مقدس باید گفت که در قرآن آمده است که اگر می‌ترسید که عدالت رعایت نشود پس به یک زن قانع شوید. شرایط عرف اجتماعی ما هم به گونه‌ای نیست که مرد عدالت را رعایت کند. تحقیقات نشان داده مردانی که به دنبال ازدواج مجدد رفته‌اند هم به همسر و فرزندانش اول خود بی عدالتی کرده‌اند و هم به خانواده دوم.

مخالفت با وجود مجمع

نسرین وزیری در روزنامه خبر با اشاره به این که رهبر جمهوری اسلامی بر ضرورت وحدت و همدلی تاکید کرده است نوشته در حالی که انتظار می‏رفت پس از این توصیه‏های روشنگرانه ایشان دیگر نه کسی دولت را متهم به گردن کشی در برابر قانون کند و نه کسی اتهام استبداد طلبی و مشی دیکتاتوری به دیگری ببندد، اما گویا بار دیگر اختلافات دولت و مجلس رونمایی خواهند شد و اینبار از سوی دولت.

نویسنده با این مقدمه اشاره کرده که علی‏اکبر جوانفکر مشاور رسانه‏ای رئیس جمهور در یادداشتی با عنوان انحراف خطرناک، نمایندگان را به بدفهمی قانون و اصرار بر وضع قانون خلاف شرع و مغایر با قانون اساسی متهم کرده که شائبه حرکت به سمت استبداد پارلمانی در جامعه را تقویت می‏کند.

گزارش خبر نشانه می دهد که آقای جوانفکر نوشته نمایندگان نباید بر تصویب قوانین که از سوی شورای نگهبان خلاف قانون اساسی و شرع شناخته شده است، اصرار ورزند چرا که رئیس جمهور نیز بر اساس اصل 113، به عنوان دومین مقام رسمی کشور مسوول اجرای قانون اساسی است و نمی‏تواند قوانین خلاف شرع و قانون اساسی را اجرا کند.

مشکلات هدفمند کردن یارانه ها

جبار کیانی پور در تحلیل اقتصادی خود در آرمان نوشته از آن‌جایی که هزینه تولید در کشور ما با توجه به نرخ تورم و تحریم‌های جهانی روز‌به‌روز افزایش می‌یابد و نرخ تسهیلات بانکی هم رقم بسیار بالایی بوده و هزینه‌های تحمیل شده بر تولید هر روز بیشتر می‌شود، اجرای بدون برنامه هدفمندکردن یارانه‌ها فضای کسب‌و‌کار تولید را با توجه به عدم رقابت‌پذیری آن با دیگر کشورها دچار آسیب‌های جدی خواهد کرد.

به نظر این اقتصاددان بار روانی ناشی از گرانی انرژی هم اکنون آرام‌آرام خود را نشان می‌دهد و تناسب گرانی عوامل تولید به مراتب بیشتر از افزایش نرخ هدفمندکردن یارانه‌ها است. بنابراین تولید توان رقابت خارجی را نخواهد داشت و تنها تولید، مصرف داخلی داشته و به پسماند تبدیل می‌شود.

مقاله آرمان نظر داده افزایش بی‌رویه واردات عرضه را بر تولید داخلی تنگ‌تر خواهد کرد، به‌طوری‌که تولید داخلی در رقابت با نوع خارجی جوابگوی هزینه‌های خود نخواهد بود و در نتیجه تولید متوقف و بحران بیکاری پدید می‌آید و کارخانجات به تعطیلی کشانده می‌شوند.

دولت و واردات

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود یادآوری کرده که بر اساس تغییر قانون برنامه چهارم كه دولت را از جلوگیری واردات كالاهای غیرممنوعه، بازداشته است، دولت حق ندارد با روش‌هائی مانند اعمال تعرفه‌های غیرمتعارف در برابر درخواست واردات محصولات مقاومت نماید و مانعی ایجاد كند.

تاکید دیگر این مقاله بر این است که در سالهای اخیر و در پی افزایش شدید نرخ تورم در ایران، ارزش برابری پول ملی و قدرت خرید آن در بازارهای بین‌المللی كاهش یافت ولی دولت با حفظ این ارزش برابری به صورت غیرطبیعی كه از آن به مدیریت نرخ ارز تعبیر می‌كنند، اجازه نداد تغییر چندانی در نرخ برابری ریال ایران و سایر ارزهای رایج جهان نمایان شود. این سیاست گرچه به ارزان ماندن واردات و كنترل سهم كالاهای وارداتی در تورم داخلی انجامید ولی پس از مدتی در پس وقوع بحران جهانی و پیامدهای آن برای اقتصادهای تولید كننده و مبداء واردات كشور ما، این ارزانی واردات به بلیه‌ای بزرگ برای تولید كنندگان داخلی تبدیل شد.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی اقتصاد ایران همزمان با دو اهرم فشار مواجه شده، ارزان‌تر شدن واردات و بالا رفتن هزینه‌های تولید در داخل به علت افزایش تورم. ادامه این روند بنیه و توان رقابتی صنایع داخلی را بیش از پیش كاهش می‌دهد و باعث می‌شود با كاهش تولیدات داخلی دولت برای مهار تقاضا مجبور به واردات بیشتر شود.

قربانی کردن تاریخ انقلاب

روزنامه جمهوری اسلامی با تیتر 12 فروردین، قربانی بعدی طرفداران افزایش تعطیلات عید فطرشد خبر داده که كمیسیون فرهنگی مجلس با عقب نشینی در برابر اعتراضاتی كه به حذف تعطیلی 15 خرداد شد، مقرر كرد به جای 15 خرداد، تعطیلی 12 فروردین حذف شود تا طرح افزایش تعطیلات عید فطر بتواند عملی شود.

این روزنامه ابراز تعجب کرده که اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس به این نكته بدیهی توجه نكرده‌اند كه حذف 12 فروردین كه "روز جمهوری اسلامی" است، به معنای به فراموشی سپردن خاطره كنار گذاشتن رژیم شاهنشاهی و تأسیس نظام جمهوری اسلامی با آراء مردم ایران است.

عملی که به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی زمینه را برای فاصله گرفتن نسل‌های آینده از تاریخ انقلاب و نظام جمهوری اسلامی فراهم می‌سازد.

تعجب از بانک مرکزی

پویا جبل عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته شاید جای بسی شگفتی باشد وقتی بانک مرکزی ابزار نرخ ارز را برای تاثیرگذاری بر تجارت خارجی در دست دارد به دولت توصیه کند که حجم وارداتش را کاهش دهد.

به نظر این اقتصاددان وقتی خود بانک مرکزی می‌داند و دریافته است که اقتصاد‌ایران امروز به جای آنکه درآمد نفتی را تبدیل به سرمایه کند آن را مبدل به کالای نهایی مصرفی کرده، چرا وارد گود نمی‌شود و حداقل اگر ارزش پول ملی را به عنوان یک سیاست راهبردی برای توسعه کاهش نمی‌دهد، ارزش واقعی آن را حفظ کند.

سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته آخر کجای متون اقتصادی توصیه شده و کجای دنیا ارزش اسمی ‌ارز را تثبیت می‌کنند؟ وقتی یک سیاست‌گذار سخن از تثبیت نرخ ارز می‌زند، منظور نرخ واقعی ارز است و البته برای فلان کشوری که تورمش در حد و مرز تورم جهانی است دو مفهوم نرخ ارز اسمی ‌و واقعی یکی است و نیاز به اشاره نیست؛ اما در ‌ایران اگر به هر دلیلی سیاست‌گذاران ما به دنبال تثبیت نرخ ارز هستند باید در هر دوره، نرخ اسمی‌ارز را نسبت به تورم داخلی و خارجی تعدیل کنند.

سرانجام این که: بانک مرکزی، به عنوان سیاست‌گذار پولی در ‌ایران هدف و مسوولیتش کنترل نرخ تورم است؛ اما برای ‌این مسوولیت، ابزاری در دست ندارد. اوراق قرضه‌ای که وجود ندارد، نرخ بهره وابسته به نظر دولت است و نرخ ذخیره قانونی هم که به خاطر فشار دولت بر بانک‌ها برای وام دهی - هرچند به نظر می‌رسد ‌این فشار‌ها کم شده است - آن‌چنان موثر نیست.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران سه شنبه ۹ شهریور

بی بی سی

"شعار نه غزه نه لبنان از کجا آمد" تیتر اول خبر است. مردم سالاری از قول حبیب الله عسگر اولادی نوشته "به رئیس جمهور گفتم اطرافیان شما امتحان خوب ی پس نداده اند" و "گفته های عسگر اولادی از دیدار با احمدی نژاد" عنوان اصلی آرمان است.

"پایبندی به شعارهای انقلاب رمز توفیق دولت است" در صدر گزارش های روزنامه ایران آمده، جام جمهمین گزارش را با تیتر "توصیه های رهبر به دولت" منعکس کرده، کیهان "تذکر نسبت به موازی کاری در فرهنگ و دیپلوماسی" را نقل کرده و رسالت از قول رهبر جمهوری اسلامی نوشته "تسهیل زندگی مردم باید اهتمام دولت باشد".

"یادگار پیر جماران فرصتی برای تظلم خواهی فلسطینیان" عنوان اصلی حمایت است، "سایه قدس بر سر نشست سازش" در راس اخبار سیاست روز آمده و ابتکار از "روز قدس روزی برای وحدت" نوشته است.

"عبور موقت مجلس از ازدواج مجدد" خبر اول تهران امروز است، گزارش اصلی دنیای اقتصاد "آینده دلار در نظام پولی جهانی" است و جهان صنعت از "بررسی دوباره طرح افزایش سرمایه بانک ها" خبر داده است.

گزیده مقالات

هفته دولت و هدفمند کردن یارانه ها

زهرا علی‌اکبری‌ در سرمقاله جهان صنعت درباره هفته دولت نوشته دولت دهم درست همین روزها در سال گذشته بود که کارش را آغاز کرد و حالا از آن همه فرصتی که می‌خواست و برای تحقق آن همه شعاری که می‌داد تنها سه سال باقی مانده است ؛ سه سالی که در تعجیل عجیب عقربه‌ها به سرعت باد سپری خواهد شد.

سرمقاله جهان صنعت سپس در تشریح سالی که گذشت نوشته نه فقط در طول سال گذشته که سال‌های قبل‌تر از زبان رییس دولت نهم درباره هدفمندی یارانه‌ها بارها و بارها شنیده بودیم اما یک سال از عمر چهار ساله دولت دهم گذشت و یارانه‌ها در خم همان کوچه ‌ای مانده است که سال‌های قبل مانده بود. جالب اینجاست که در طول یک سال گذشته مقامات دولتی هیچ‌ کدام درباره جزییات این طرح اظهارنظری نکردند.

این مقاله با اشاره به تازه ترین اظهار نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی پایان می گیرد که گفته می‌داند سقف و کف یارانه‌های پرداختی چقدر است اما فعلا صلاح نمی‌داند چیزی در این مورد بگوید.

خطاب وزیر به امام

ایران روزنامه دولت سرمقاله خود را به نوشته ای از سید محمد حسینی وزیر ارشاد داده که چنین شروع می شود:ماما! اینك از عمر دولت دهم قریب به سالی گذشته است. دولت دهم، دولت جوش و خروش و تلاش و تلاطم، دولت مهرورز مظلوم هدف تهاجم، دولت طرح و برنامه و اقدام، سختكوشی و جرأت و قیام، دولت ولایت، در جان بركفی به نهایت، در طی مسیر تو رهبرا، آیت! از ناحیت مردم و رهبری مستظهر به حمایت و ان‌شاءالله مورد عنایت! عنایت مولایمان صاحب لوای هدایت! و اما هنوز هم اماما تویی مرجع روایت كه اگر بدایت با تو بود و ولایت از تو احیا گشت، حكایت همچنان باقی است.

وزیر ارشاد مطابق سرمقاله ایران باز خطاب به امام نوشته اماما! سال پر حادثه‌ای بود، مریدان مدعی، كتاب كلامت را بر سر نیزه كرده بودند تا شكست را مانع شوند. به حكمیت اجبار می‌كردند. تیرها به سنگ خورد و اینك در محضر روح خدایی تو، بی‌باور جدایی تو! گزارش می‌دهیم كه: گر تیغ بارد در كوی آن ماه/ گردن نهادیم الحكم‌ لله

نماینده ویژه رییس جمهور و جایگاهش

جاوید قربان اوغلى در مقاله ای در آرمان نوشته پست نماینده ویژه یک مسئولیت صد در صد دیپلماتیک است. به این معنی که این کار باید به دیپلمات‌های حرفه‌ای واگذار شود. یعنی کسانی باید به عنوان نماینده ویژه انتخاب شوند که به فنون دیپلماسی آشنا هستند و در این کار متبحر و خبره هستند. حتی سیاستمداران برجسته هم نمی‌توانند این وظیفه را انجام دهند.

به نظر این دیپلومات سابق ممکن است که یک دیپلمات بتواند در انجام یک ماموریت سیاسی موفق باشد، اما یک سیاستمدار لزوما نمی‌تواند در کار دیپلماتیک موفق باشد. کسی که به عنوان نماینده ویژه تعیین می‌شود باید واجد شرایط ذیل باشد. نماینده ویژه باید سابقه فعالیت دیپلماتیک در سطح عالى داشته باشد و مسائل استراتژیک آن حوزه را بداند و با سیاست‌های کلان کشور در چارچوب منافع ملی کشور بر اساس قانون اساسی در آن حوزه به خوبی آشنا باشد. اگر چنین آشنایی‌هایی نداشته باشد وقتی وارد عرصه عمل می‌شود با مشکلات جدی مواجه خواهد شد و ممکن است با اظهارنظر‌ها و رفتار خود به اهداف و منافع کشور در آن حوزه آسیب بزند.

در ادامه مقاله آرمان آمده در کشور ما بر اساس قانون اساسی، علاوه بر وزارت امور خارجه که دستگاه مجری دیپلماسی در اهداف سیاست خارجی است، مقام معظم رهبری، قوه مجریه و مشخصا رئیس جمهور، کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی‌‌و شورای عالی امنیت ملی در مسائل سیاست خارجی دخالت مستقیم دارند و اگر این نهادها در مورد آن فرد اجماع و موافقت کامل نداشته باشد مطمئنا باعث تصادم و تزاحم چه در نزد آن دستگاه‌ها و چه در رابطه با ماموریتهاى وزارت خارجه که مسئولیت اصلی اجرای سیاست خارجی است ایجاد خواهد شد.

تعطیلات رسمی و مجلس

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته چرا طراحان افزایش تعطیلات عید فطر، به فكر سروسامان دادن به تعطیلات نوروز كه رسماً دو هفته و بطور غیررسمی یكماه كشور را فلج می‌كند نمی‌افتند؟ اصل تعطیلات نوروز را قبول داریم، اما ترتیبی بدهید كه به همان 5 روز (یك روز 29 اسفند و 4 روز اول فروردین) اكتفا شود و از روز پنجم فروردین همه چیز به حال عادی برگردد آنگاه با تدابیر صحیح درصدد متعادل ساختن سایر تعطیلات برآئید.

به نوشته این روزنامه اینكه با عجله درصدد افزودن به تعطیلات عید فطر بر میآئید و ابتدا پیشنهاد دو فوریت می‌كنید و سپس بر یك فوریت آن پای می‌فشارید و آنگاه در كمیسیون فرهنگی آنرا با سرعت بی‌سابقه پی گیری می‌كنید تا حتماً قبل از عید فطر آنرا به نتیجه برسانید، چه دلیلی دارد؟ آیا مشكل مردم این كشور همین است و دیگر هیچ كار زمین مانده‌ای وجود ندارد؟

به تاکید روزنامه جمهوری اسلامی مشكل بیكاری وتورم و فقر و هزاران درد بی درمان موكلان خود در گوشه و كنار كشور را حل كرده اید و فقط مانده است همین افزایش تعطیلات عید فطر كه اینگونه شتابان به دنبال تصویب آن هستید؟! مسأله میزان تعطیلات كشور را كه نمی‌توان با این عجله حل كرد.

اسلام و راه نجات غرب از سقوط اقتصادی

روزنامه کیهان در سرمقاله خود نوشته دو سال پیش و در همان ماههای آغازینی كه واشنگتن با این بحران مالی لجام گسیخته دست و پنجه نرم می كرد شورای ملی آمریكا طی گزارشی پیرامون وضعیت اقتصادی این كشور كه زیربنای سیاست داخلی و خارجی آن را تشكیل می دهد تصریح می كند، آمریكا در آستانه افول و زوال قرار گرفته و مشكلات فراوانی پیش روی دارد، اوباما میراثی بحرانی و پرچالش را از بوش تحویل گرفته است و آمریكا دیگر ابرقدرت جهان نیست.

به نوشته این روزنامه بسیاری از رسانه ها و مطبوعات غربی راه برون رفت از بحران مالی آمریكا و غرب را بازگشت به دستورات و فرامین دینی می دانند. به عنوان نمونه هفته نامه ژورنال دفاینانس در سرمقاله خود به قلم رولان لاسكین ریشه بحران های مالی غرب را مضاربه های خیالی و غیرقانونی توصیف می كند و در بحبوحه آغاز بحران مالی كشورهای غربی خواستار اجرای شریعت اسلامی در حوزه مالی و اقتصادی می شود.

کیهان بدون ذکر ماخذ مدعی شده که با تداوم و استمرار این بحران مالی كار به جایی می رسد كه سال گذشته پارلمان فرانسه نیز قانونی به تصویب می رساند كه به موجب آن اوراق بهادار اسلامی در این كشور صادر شود با این توجیه و منطق اقتصادی كه اگر این مهم اتفاق بیفتد تا سال 2020 سرمایه ای تا مرز 120میلیارد یورو بدست می آید.

واردات و راه مهار آن

مهدی نصرتی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته ثابت بودن نرخ ارز در چند سال اخیر در مقایسه با تورم دو رقمی ‌این سال‌ها،‌ موجب شده ‌است كه قدرت تولیدكنندگان داخلی در رقابت با كالاهای وارداتی رسمی ‌و غیررسمی‌ كاهش یابد و حجم عظیمی ‌از واردات به كشور سرازیر شود.

به نظر این روزنامه درباره نقش نرخ ارز در این باره سخن بسیار گفته شده و دغدغه اصلی این است كه چه می‌توان كرد كه همزمان تولید ملی افزایش یابد و در عین حال، كیفیت كالاهای داخلی نیز بهبود یابد. به نظر می‌رسد حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری خارجی یكی از راهكارهایی است كه می‌تواند دستیابی به دو هدف یاد شده را تسهیل كند.

نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد سرمایه‌گذاری خارجی را موجب دستیابی به منابع مالی جدید، ایجاد اشتغال، انتقال دانش مدیریت و فناوری و دستیابی به بازارهای جدید می داند اما می نویسد همه كسانی كه دستی در تولید دارند اذعان دارند كه با وجود محدودیت‌های خود ساخته و بوروكراسی سنگین حاكم بر فضای تولید و انواع و اقسام موانع، فضای كشور فضای مناسبی برای كسب‌وكار نیست. طبیعی است كه این فضا جذابیتی برای جلب سرمایه‌گذاران خارجی نداشته باشد.

تشویق به ارامنه به مهاجرت

سیاست روز در یک گزارش مدعی شده ارامنه که اقلیتی مورد احترام با قدمت طولانی در ایران هستند با کمک یک مرکز از طریق سفارت اتریش به تهران با وعده‌های مختلف ترغیب به مهاجرت از کشور شده و ضمن دریافت کمک‌های متنوع، به سهولت اقدام به ترک کشور می‌کنند.

این روزنامه با نقل این که آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد در خطبه‌های هفته گذشته آن شهر خواستار اخراج سفیر اتریش در تهران به علت برگزاری پارتی مبتذل در ماه رمضان شده نوشته افراد حاضر در انجمن کمک به مهاجرت با طرح ادعاهایی چون سختگیری بر روی اقلیتهای مذهبی، آینده شغلی بهتر، وضعیت اقتصادی بد ایران و تحریم‌ها، تلاش می‌کنند دغدغه‌های فرهنگی ، اجتماعی و عاطفی اقلیتهای مذهبی ایرانی برای ترک وطن را بی دلیل جلوه دهند.

سیاست روز ضمن توصیه به ستادهای امنیتی برای رسیدگی به فعالیت سفارت اتریش در ایران نوشته اند تاکنون ده ها تن از ارامنه که در زمان جنگ با عراق در کنار سایر اقوام ایرانی می جنگیدند، با کمک های مالی و تسریع در دادن روادید به آن ها از کشور مهاجرت کرده اند.

 

بررسی روزنامه های پنج شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۸۹

رادیو فردا:

اغلب روزنامه های ايران از انتشار شماره پنج شنبه به دليل تعطيلی روزهای چهارشنبه و جمعه خودداری کرده اند اما برخی نيز چون روزنامه آرمان ، خراسان و روزنامه قدس امروز پنج شنبه نيز به چاپ رسيده اند.

روزنامه آرمان تيتر نخست خود را به اظهارات تازه محمدتقی مصباح يزدی درباره لزوم سرکوب مخالفان در زمان استقرار دولت اسلامی اختصاص داده و از قول وی نوشته اگر حاکم اسلامی ياور داشت ، بايد کمر را محکم ببندد، و احکام اسلامی را دقيقا اجرا کند و در اين جا ديگر بحث دموکراسی ، آزادی و حقوق بشر جايی ندارد.

به گزارش اين روزنامه مصباح يزدی از روحانيان تندرو و حامی محمود احمدی نژاد طی سخنانی که در محل دفتر آيت الله خامنه ای در قم ابراز کرده با اشاره به اينکه اگر مردم آمدند و تسليم شدند و رهبری ولی امر مسلمين را پذيرفتند، اگر کسانی شلوغ کردند ، آشوب کردند و خواستند که کودتا کنند، اينجا بايد با قوه قهريه جلويشان را گرفت تاکيد کرده که وقتی مردم با امام خويش بيعت کردند و جامعه اسلامی تشکيل شده و حکومت حق تحقق پيدا کرده است ، اما اگر بعد از آن کسی مخالفت کرد ، بايد با او برخورد کرده و او را سرجايش نشاند.

وی همچنين خواهان اجرای احکام اسلامی از جمله قطع يد و به ويژه احکام محاربه عليه مخالفان حکومت اسلامی و اعدام يا قطع دست و پای مخالف آن ها شده و گفته اسلام، احکامی دارد و کسانی که مسلمان شدند و اين احکام را قبول کردند، بايد به اين احکام تن در دهند؛ تا قبول نکردند کسی هم مسئولش نيست، و حتی حاکم اسلامی هم، به دليل اين که ياوری ندارد ، وظيفه ندارد، اما اگر حاکم اسلامی ياور داشت ، بايد کمر را محکم ببندد ، و احکام اسلامی را دقيقا اجرا کند و در اين جا ديگر بحث دموکراسی ، آزادی و حقوق بشر جايی ندارد.

به نوشته روزنامه آرمان مصباح يزدی همچنين درباره شمول آيه معروفی از قرآن که تاکيد دارد در دين اجباری نيست نيز گفته که اين آيه تا پيش از پذيرش اسلام و برای غيرمسلمانان اعتبار دارد و لا اکراه فی الدين برای پذيرش اصل دين است اما وقتی مسلمانان با حکومت اسلامی و رهبر آن مخالفت کنند بايد سرکوب شوند.

۴۰ تا ۵۰ درصد اقتصاد ايران زير زمينی است

روزنامه خراسان گزارشی درباره اقتصاد زير زمينی منتشر کرده و خبر داده که دستکم ۴۰ تا ۵۰ درصد اقتصاد ايران اقتصاد زير زمينی و اقتصاد سياه است.

اين روزنامه از قول ابوالقاسم حکيمی پور استاد اقتصاد دانشگاه های تهران نوشته برآورد می شود اقتصاد زيرزمينی، بين ۴۰ تا ۵۰ درصد کل اقتصاد ايران را در بر گرفته است و اين اقتصاد سياه که متزلزل کننده اقتصاد هر جامعه ای است، در ايران وجود دارد.

وی حجم اقتصاد زير زمينی از جمله قاچاق کالا به کشور نزديک به ۲۰ ميليارد دلار اعلام کرده و گفته وقتی از اقتصاد زيرزمينی صحبت به ميان می آيد، منظور واردات قاچاق کالا است که برآورد می شود سالانه حدود ۲۰ ميليارد دلار باشد که همين اقتصاد سبب شده صنعت نساجی و مواد غذايی کشور دچار بحران شود .

روزنامه خراسان به نقل از آقای حکيمی پور نوشته گمرکات غيرقانونی است که در دست اشخاص يا سازمان های خاص است و دولت نمی تواند از اين گونه گمرکات ماليات وصول کند.

وی يک نمونه از اسکله ها و فرودگاه های تحت اختيار نهادهای حکومتی و نهادهای نظامی قرار دارند را فرودگاه پيام در اطراف کرج معرفی کرده و گفته سال های سال از اين محل کالا وارد و خارج می شد.
مهدی تقوی اقتصاددان و استاد دانشگاه نيز درباره اقتصاد زير زمينی در ايران گفته هيچ اطلاعاتی از فعاليت اين بخش در دست نيست به همين دليل فعالان اين بخش با وجود درآمدهای کلان هيچ گونه مالياتی نمی پردازند و شايد اين بزرگ ترين لطمه ای باشد که اقتصاد زيرزمينی به شالوده اقتصادی - اجتماعی يک کشور می زند.

روزنامه خراسان اقتصاد زير زمينی را ناشی اقتصاد سياسی دانسته و با تاکيد براينکه تقريبا همه کارشناسان به اين حقيقت اذعان دارند که ما به جای آن که سياست اقتصادی منسجمی داشته باشيم از اقتصاد سياسی رنج می بريم ، و ظاهرا اقتصاد زيرزمينی نيز به نوعی زاييده همين اقتصاد سياسی است.

پيشنهاد وزير بازرگانی برای حل گرانی؛ مردم نبايد گوشت ۲۰ هزار تومانی بخرند  

روزنامه قدس خبر داده که وزير بازرگانی دولت احمدی نژاد ضمن تأييد اينکه قيمت گوشت گوسفندی هر کيلوگرم ۲۰ هزار تومان است راه حل تازه ای را برای مقابله با گرانی به مردم پيشنهاد کرده و گفته مردم نبايد گوشت کيلويی ۲۰ هزار تومان بخرند.

به نوشته اين روزنامه درحالی که قيمت گوشت به ويژه گوشت گوسفندی در خرده فروشی ها همچنان قيمت های بالا را تجربه می کند و سياست های وزارت بازرگانی برای تنظيم بازار اين کالای استراتژيک هنوز پاسخگو نبوده مهدی غضنفری وزير بازرگانی گفته است در مورد گوشت قرمز گوسفندی کاهش توليد بسيار جدی است و انتظار می رود تا دستگاه های توليدی برنامه ويژه ای در اين خصوص داشته باشند. چرا که وقتی توليد نمی تواند نياز بازار را فراهم کند ديگر بحث مطرح نيست بلکه بايد سياستهای توليدی جدی گرفته شود.

غضنفری که وزارتخانه تحت امرش مسئوليت تنظيم بازار به ويژه اقلام خوراکی را بر عهده دارد پس از ناکارآمدی سياست ها و وعده های مختلف ، اين بار به مردم پيشنهاد کرده برای مقابله با گرانی مردم نبايد گوشت کيلويی ۲۰ هزار تومان بخرند.

محمد کاظم نجاتی معاون امور دام جهاد کشاورزی در استان تهران نيز يک سال پيش به دنبال رسيدن قيمت گوشت مرغ به مرز ۴ هزار تومان گفته بود مردم نبايد مرغ‌هايی با قيمت بالا خريداری کنند.

اولين بار مسعود ميرکاظمی وزير بازرگانی دولت پيشين محمود احمدی نژاد به هنگام گران شدن مرغ در زمان وزارتش به مردم توصيه کرده بود که مرغ نخرند.وی حتی در سال ۸۷ ادعا کرده بود که چون مردم ايران فرهنگ استفاده از مرغ منجمد را ندارند و در عوض تمايل به استفاده از مرغ تازه را دارند ، ضوابط عرضه محصولاتی چون مرغ کمی دچار مشکل شده است.

مسعود ميرکاظمی اکنون به عنوان وزير نفت در دولت احمدی نژاد ارتقاء يافته و جانشين او، مهدی غضنفری نيز برای مديريت گرانی از حذف برخی اقلام خوراکی از جمله گوشت از سبدخانوار مردم سخن می گويد.

سلب عضويت ۵ عضو شورای شهر اهواز از سوی وزارت کشور و بازداشت اين شورا

روزنامه آرمان خبر داده که وزارت کشور با دخالت مستقيم در امور شورای شهر اهواز از ۵ عضو شورای اسلامی شهر اهواز سلب عضويت کرده و همزمان رييس اين شورا نيز بازداشت شده است.
به نوشته اين روزنامه حميد حسن‌زاده، رمضان منجزی،داريوش ممبينی، آرزو بابادی و قاسم حمادی اعضای شورای اسلامی شهر اهواز هستند که از سوی وزارت کشور سلب عضويت شده اند. اکثريت شورای شهر اهواز تا پيش از دخالت اخير وزارت کشر از منتقدان دولت به شمار می آيند.

روزنامه آرمان به دلايل وزارت کشور برای چنين دخالتی مستقيمی اشاره نکرده اما همزمان خبر داده که حميد حسن‌زاده، رئيس شورا شهر اهواز و رئيس ستاد انتخاباتی محسن رضايی در استان خوزستان نيز در اهواز بازداشت شده و تاکنون از علت بازداشت و اتهام احتمالی وی اطلاعی در دست نيست.

۵ سانحه هواپيمايی طی ۵ روز 

روزنامه خراسان از وقوع دو سانحه ديگر برای هواپيماهای مسافربری خبر داده و نوشته از ۵ شنبه تا دوشنبه دستکم ۵ سانحه هوايی در ايران روی داده گکه تازه ترين آن آتش سوزی لاستيک و نشت گاز در دو هواپيمای مختلف بوده است.

به نوشته اين روزنامه دو سانحه اخير روز دوشنبه ۸ شهريور رخ داده و در حادثه مربوط به هواپيمای توپولف مشهد - تهران به دليل نقص فنی و آتش سوزی لاستيک مجبور به فرود اضطراری شد و در حادثه دوم در پرواز شيراز - تهران به دليل انتشار مقدار زيادی گاز منواکسيدکربن در فضای درونی هواپيما، پرواز لغو شد.

روزنامه خراسان در عين حال نوشته که پنج شنبه هفته قبل نيز شاهد سانحه و نقص فنی برای ۳ هواپيمای ايرباس و فوکر بود که موجب فرود اضطراری ۲ فروند هواپيمای ايرباس در فرودگاه استانبول و خروج يک فروند فوکر از باند فرودگاه تبريز شد.

 

بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران - ۱۳ شهریور

بی بی سی

خبر از قول معاون رییس جمهور نوشته "به زنان حق طلاق بدهید"، "بازنگری واردات در 10 روز" تیتر اصلی دنیای اقتصاد است، جهان صنعت از "اولتیماتوم ده روزه برای مدیریت واردات" خبر داده و آرمان از آیت الله مکارم شیرازی نوشته " فقر در برخی مناطق کشور بیداد می کند."

"اوباما نمی تواند صلح برقرار کند" به نقل از رییس دولت تیتر اول مردم سالاری است، "انزجار جهانی از سازش آمریكایی، صهیونیستی در روز قدس" گزارش اصلی ایران است، کیهان خبر داده "فریاد بلند جهان اسلام مرگ بر اسرائیل" و رسالت و جمهوری اسلامی شعارهای روز قدس را چنین نقل کرده اند "رهائی قدس و اعلام