بولتن خبري ايران نبرد(1096) جمعه 29 مرداد 1389 (20 اوت 2010)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

جلوگيري از ارسال تجهيزات زيمنس به ايران

دویچه وله يكشنبه 17 مرداد 1389 (8 اوت 2010)

به گزارش هفته نامه آلماني اشپيگل پليس گمرک اين کشور جلوي ارسال يک محموله‌ي شرکت زيمنس به ايران را در فرودگاه فرانکفورت گرفته است. ظاهرا قرار بوده تجهيزات ضبط شده از طريق روسيه به نيروگاه هسته‌اي بوشهر منتقل شود. شرکت زيمنس ژانويه سال جاري ميلادي اعلام کرده بود هيچ معامله جديدي با جمهوري اسلامي انجام نخواهد داد. مسئولان زيمنس پس از انتشار خبر توقيف تجهيزاتي که مقصد نهايي آنها بوشهر اعلام شده تاکيد مي‌کنند هم‌چنان بر سر اين تصميم هستند. محموله‌اي يادشده در فرودگاه فرانکفورت ضبط شده است. . . زيگفريد روس‌وورم، يکي از اعضاي هيات مديره زيمنس که مسئوليت تجارت با ايران را بر عهده دارد به اشپيگل گفته است هيچ نشانه‌اي دال بر سرپيچي از قوانين و ارسال مستقيم تجهيزات از زيمنس به ايران وجود ندارد. بنابر اين گزارش قرار بوده تجهيزات ساخت زينمس در قالب معامله با يکي از شرکتهاي زير مجموعه اتم استروي اکسپورت، در اختيار اين کمپاني روسي قرار گيرد. گفته مي‌شود اين کمپاني قصد داشته اين وسايل را براي راه‌اندازي نيروگاه بوشهر به اين شهر منتقل کند. شرکت روسي، طرف قرارداد جمهوري اسلامي براي تکميل و راه‌اندازي نيروگاه بوشهر است. ساخت نيروگاه اتمي بوشهر در سال ۱۹۷۵ ميلادي توسط يک شرکت آلماني آغاز شد اما ۴ سال بعد، پس از انقلاب اسلامي متوقف ماند. ادامه‌ي ساخت اين نيروگاه از سال ۱۹۹۵ به روسيه واگذار شد و قرار بود تا آغاز سال ۲۰۰۰ به پايان برسد. اين موعد از ده سال پيش مدام به تاخير مي‌افتد. آخرين وعدهيي که براي راه‌اندازي اين نيروگاه اعلام شده تابستان امسال است. نتيجه‌ي تشديد تحريمها توسط اتحاديه اروپافعاليتهاي هسته‌اي تهران بهدليل آنچه عدم شفافيت و احتمال وجود برنامه‌اي براي توليد سلاح هسته‌اي عنوان مي‌شود مورد مناقشه است. شوراي امنيت سازمان ملل تا کنون با تصويب چهار قطعنامه درصدد بوده جمهوري اسلامي را تحت فشار قرار دهد و وادار به توقف غنی سازی اورانيوم کند. هدف از اين درخواست اعتمادسازي و حصول اطمينان از صلح‌آميز بودن فعاليتهاي هسته‌اي تهران ذکر شده. جمهوري اسلامي اتهام داشتن فعاليتهاي پنهان را رد مي‌کند و هدف از برنامه‌هاي هسته‌اي خود را استفاده صلحآميز از انرژي اتمي مي‌داند. در پي صدور قطعنامه ۱۹۲۹، ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا تحريمهاي يک جانبه‌اي عليه جمهوري اسلامي به تصويب رسانده‌اند که محدوديتهاي فراواني براي روابط تجاري و مالي اين کشور ايجاد مي‌کند. ماموران گمرک فرودگاه فرانکفورت با استناد به تحريمهاي جديد اتحاديه اروپا جلو محموله ارسالي به روسيه را گرفته‌اند. قطع کامل معاملات زيمنس با ايراندر تحريمهاي اتحاديه اروپا فروش با واسطه بسياري از قطعات و دستگاهها به ايران نيز ممنوع است. به نوشته‌ي اشپيگل گمرک آلمان از پايان سال ۲۰۰۹ تا کنون حدود شش محموله را که اغلب آنها مي‌بايست از مسير روسيه به ايران مي‌رسيد توقيف کرده است. در ارتباط با تجارت‌هاي غيرقانوني با ايران هم اکنون در چند دادگاه فرانکفورت و نوردراين وستفالن پروندهايي در دست بررسي است. دست‌کم سه شرکت آلماني در اين ماجرا درگير هستند اما ظاهرا پرونده‌اي از شرکت زيمنس در ميان آنها نيست. عضو هيات مديره اين شرکت مي‌گويد، بديهي است که زيمنس تمام موارد پيشبيني شده در تحريمهاي جديد اتحاديه اروپا را در معامله با تهران مد نظر قرار خواهد داد. او تاکيد مي‌کند از نيمه‌ي سال ۲۰۱۰ ميلادي تجارت با ايران بهطور کامل متوقف شده است.

 

ايران از التزامات بين المللي اش متابعت نمي كند

سايت وزارت خارجه آمريكا دوشنبه 18 مرداد 1389 (9 اوت 2010)

سؤال: من امروز ببین المللی را از آژانس بينالمللي انرژي اتمي به‌دست آورده ام كه مي گويد آژانس مشخص كرده كه ايرانيها ماشين آلاتي را راهاندازي كردهاند كه به آنها اجازه ميدهد تا به شاخص 20 درصد برسند، آژانس اظهار داشته كه اين كار در نقض تحريمهاي سازمان ملل است. آيا راجع به اين مسأله نكتهيي داريد؟ و اين مسأله چه نقشي در رابطه با بحث هفته قبل كه اگر آنها در اين مسير پيش بيايند كماكان راه مذاكرات باز است ايفا ميكند در اين رابطه چه فكر ميكنيد؟

آقاي كراولي: خوب، اين مسأله مجدداً بر نگرانيهاي آمريكا و جامعه بينالمللي مهر تائيد ميگذارد. در واقع ايران از التزامات بينالمللياش متابعت نميكند. هيچ توجيهي براي غنی سازی كنوني تا 20 درصد وجود ندارد، و اينكار قطعا هيچ ربطي به راكتور اتمي تحقيقاتي تهران و يا هيچ پروژه ديگري ندارد. ايران بايستي التزاماتش تحت اِن تي پي را برآورده كند.

 

ايران تجهيزات غني سازي را به كار مي اندازد

آسوشيتدپرس سه شنبه 19 مرداد 1389 (10 اوت 2010)

آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت، ايران در اقدامي كه حاكي از سرپيچي از شوراي امنيت ملل متحد است تجهيزاتي را براي غني سازي موثرتر اورانيوم راهاندازي كرده است.

ديدبان اتمي سازمان ملل كه در وين مستقر است روز دوشنبه گفت، ايران در تاسيسات غني سازي سوخت اتمي نطنز شروع به استفاده از سري دومي از آبشار 164 عددي سانتريفيوژ ها براي غني كردن اورانيوم تا 20 درصد كرده است.

يك مجموعه ديگر نيز در همان محل از ماه فوريه مشغول توليد اورانيوم غني شده 20 درصدي بوده است.

اگر اورانيوم در حدود 95 درصد غنی سازی شود ميتواند در ساختن يك بمب اتمي مورد استفاده قرار گيرد. اورانيوم در سطح 20 درصدغني شده خيلي سريعتر ميتواند به غناي مورد نياز تسليحاتي تبديل گردد. خانم گيل تودور سخنگوي آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت، وقتيكه بازرسان آژانس در 17 ژوئيه از اين تاسيسات بازديد كردند، ايران در حال تغذيه مواد هستهيي به به دو مجموعه آبشار بهم پيوسته 164 عددي سانتريفيوژها بوده است.

سخنگوي آژانس بين المللي انرژي اتمي افزود، اين كار در مغايرت با قطعنامه‌هاي شوراي امنيت ميباشد كه تأكيد كرده است، ايران بايستي تمامي فعاليتهاي مرتبط با غنی سازی را بهحالت تعليق درآورد.

تودور گفت، ايران در ماه مارس آژانس را از قصدش براي مرتبط كردن دو ماشين به‌صورت آبشاري مطلع ساخته بود.

ديپلماتها گفتند، اين اقدام با بازيافت مواد زائدي كه از اولين آبشار باقي مانده و با فشرده كردن بيشتر اورانيوم غني شده تا سطح نزديك به 20 درصد، بازده توليد را بهبود ميبخشد. اين ديپلماتها گفتند در ماه مه، براي آسوشيتدپرس فاش ساختند كه تكنسينهاي ايراني دومين آبشار 164 سانتريفيوژي را سرهم كرده اند و بنظر ميرسد آماده راه اندازي آن ميباشند.

 

برزيل تحريمهاي سازمان ملل عليه ايران را امضاء كرد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 19 مرداد 1389 (10 اوت 2010)

روز سه شنبه برزيل بهرغم بدگماني ها نسبت به اقداماتي كه بهدنبال تلاشهايش براي مذاكره معامله تبادل هسته‌يي با اين كشور اسلامي صورت گرفته، روز سهشنبه تحريمهاي سازمان ملل را امضاء كرد.

وزير خارجه برزيل به خبرنگاران گفت، رئيسجمهور لويز لولا اين حكم را امضاء كرد، زيرا براي اجراي قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل، از جمله آنهايي كه ما با آن موافق نيستيم، سنتي وجود دارد.

مقامات برزيل قبلا گفته اند كه بهرغم مخالفتشان با اين تحريمها، تحريمها عليه ايران را رعايت خواهند كرد.

 

تويوتا صدور خودرو به ايران را بهخاطر نزاع هسته‌يي بهحال تعليق در آورد

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 20 مرداد 1389 (11 اوت 2010)

شركت تويوتا روز چهارشنبه گفت، اين شركت در راستاي تحريمهاي جهاني عليه برنامه هسته‌يي تهران، براي مدت نامحدودي صادرات خودور به ايران را بهحالت تعليق در آورده است

تويوتا طي بيانيه‌يي گفت، با در نظر گرفتن فضاي بينالمللي، اين بزرگترين كارخانه خودروسازي جهان ارسال محمولههاي خودرو به ايران را از اوايل ژوئن متوقف كرده است.

تويوتا بدون ذكر توضيحات گفت: شركت ما به مانيتور نزديك شرايط بينالمللي ادامه خواهد داد.

ارسال خودروي توياتا به ايران در سال 2009 به شدت كاهش يافته و از 4000 خودرو در سال 2008 به 250 خودروي لندكروز و برخي ديگر خودروها رسيد. امسال تاكنون تويوتا 220 خودرو به ايران صادر كرده است.

روزنامه نيكيي گزارش كرد كه صادرات تويوتا به ايران ممكن است نقض تحريمهاي آمريكا نباشد، اما اين شركت تصميم گرفته است ارسال آنرا متوقف كند، زيرا شركتهايي كه به معامله با ايران ادامه ميدهند از جانب دولت آمريكا تحت مراقبت قرار گرفتهاند.

 

سقوط فروش بنزين در نتيجه گزش تحريمها

خبرگزاري رويتر سه شنبه 19 مرداد 1389 (10 اوت 2010)

روز سه شنبه، دادههاي انجمن صادرات مواد شيميايي در استانبول، نشان داد كه فروش بنزين تركيه به ايران در ماه ژوييه، 73درصد كاهش يافت، چرا كه تحريمات به رهبري آمريكا، به مرحله اجرا درآمده است.

 بعد از اينكه بسياري از تامين كنندگان سنتي بنزين براي ايران در اروپا و خاورميانه، نسبت به تحريمات آمريكا بيمناك شدند، تهران به تركيه و چين روي آورد.

 بهگفته منابع بازرگاني و كشتيراني، در ماه ژوييه، حداقل جلوي ورود يك تانكر بنزين از تركيه به ايران گرفته شد. بر اساس آمار و ارقام دولت تركيه و وزارت نفت ايران، صادرات بنزين تركيه به ايران در ماه ژوئن، به حدود 10درصد مصرف بنزين جمهوري اسلامي بالغ گرديد.

 آّمار و ارقام گروه صادرات تركيه حاكي از آن است كه اين كشور در ماه ژوييه، تنها دوونيم درصد كل بنزين مورد نياز ايران را تامين كرد. يك منبع در ماه گذشته گفت كه يك كشتي تركي در ميان تنها 3 محموله بنزين بود كه توانستند از طريق دريا به ايران برسند.

 

آمريكا ميخواهد به تحريمهاي ايران زمان بدهد تا كارايي داشته باشند

خبرگزاري رويتر پنجشنبه 21 مرداد 1389 (12 اوت 2010)

يك مشاور ارشد كاخ سفيد روز چهارشنبه گفت كه آمريكا، قبل از روي آوردن به ساير روشها جهت منع ايران از توليد تسليحات هستهيي، براي زمان دادن به تحريمها به منظور عملكرد عليه ايران فضاي مانور كافي دارد

ساعت بنبست هستهيي در حال تيكتاك است ولي جيم جونز، مشاور امنيت ملي باراك اوباما، از گفتن اين كه براي كارايي تحريمها چه ميزان زمان داده خواهد شد خودداري نمود، و گفت: در جامعه جهاني در مورد اين موضوع توافق كلي وجود دارد، و مردم در حال حاضر نسبت به موقعيت ما در اين مسير راضي هستند .

جونز، در پاسخ به اين سؤال كه آيا اوباما دعوت رئيسجمهور ايران، محمود احمدينژاد، براي ملاقات در جلسه مجمع عمومي سازمان ملل در سپتامبر را خواهد پذيرفت، گفت كه جلسه قدرتهاي 1+5 كه آمريكا، چين، انگليس، روسيه، آلمان و فرانسه را شامل ميشود مكان درست براي شروع گفتگوها است. او گفت، رفتن تا حد ملاقات سران كشور را، تنها زمان تعيين خواهد كرد. ولي آنها بايد گامهاي اوليه را بر دارند تا صداقتشان را نشان بدهند. يك ملاقات نمايشي بدون مباني بنيادين كه به آن منجر شود معنايي ندارد.

کارشناسان روس: احتمال حمله آمریکا به ایران واقعی است- خبرگزاري ريا نووستي 22/5/89: در مرکز اطلاع رسانی بنگاه چاپ و نشر "کامسامولسکایا پراودا" در مسکو میزگردی با موضوع "حمله احتمالی آمریکا به ایران: پیآمدها و موضع روسیه" برگزار شد. "ماکسیم کالاشنیکوف" روزنامه نگار و نویسنده اشاره می کند که آمریکا دارای دلایل زیادی برای جنگ است: "انحراف توجه از بحران، جداکردن چین و هند از نفت و گاز ایران، تصرف سواحل خزر، حمل و نقل مستقیم نفت و گاز از جمهوری آذربایجان و ترکمنستان". "میخائیل دلیاگین" مدیر انستیتوی مسائل روند جهانی شدن می گوید:" این امر تاریخ حمله به ایران را دقیق تر می کند: تا آخر سپتامبر استفاده از سلاح بسیار دقیق بخاطر گرما مؤثرو ثمربخش نیست و به این دلیل سه هفته اول ماه اکتبر محتمل ترین دوره برای حمله به ایران است".

 

بريفينگ مطبوعاتي رابرت گيبس

سايت كاخ سفيد جمعه 22 مرداد 1389 (13 اوت 2010)

سؤال: آيا نسبت به اعلان روسيه كه به نيروگاه اتمي ايران در بوشهر سوخت ميدهد واكنشي داريد؟ آيا اخيرا ما از آنها خواستهايم چنين كاري را انجام ندهند؟ گمان ميكنم ما همواره معتقد بودهايم كه نميخواهيم آنها چنين كاري را انجام بدهند تا اينكه (ناتمام)

آقاي گيبس: خوب نگاه كنيد من فكر ميكنم چيزي كه اين‌جا مهم است اين است كه اين كار تحت نظارت و تضمينهاي آژانس بينالمللي انرژي اتمي صورت گرفته است. روسيه براي آنها سوخت را تهيه ميكند و سوخت مصرف شده را از اين كشور برميگرداند. اين مسأله به‌طور آشكاري بر اين نكته كه ايران نيازي به قابليت غنيسازياش ندارد، اگرمقاصدش همانطوركه خودش اظهار ميدارد براي يك برنامه صلحآميز هستهيي است، تأكيد دارد.

بنابراين من فكر ميكنم اين بطرق مختلف مفهومي است كه حلقه سوخت را ميبندد و مجددا فكر ميكنم نشاندهنده، و اثباتي بر جهان است كه اگر ايرانيها در برنامه صلح آميزشان صادق باشند، نيازهايشان ميتواند بدون برعهده گرفتن غنيسازي خودشان كه انگيزههايشان را زير سؤال ميبرد، برآورده كند.

آيا ملاهاي ايران از حمله اسرائيل استقبال ميكنند- كريستين ساينس مانيتور 22/5/89: بخشي از رژيم [ايران]، به ويژه قسمتي از ماشين نظامي آن، از يك حمله، و افزايش تنشها، و حتي رويارويي، استقبال ميكند. استراتژي آنها در واكنش نسبت به آن، صدور درگيري به افغانستان و عراق و لبنان و غزه ميباشد هر كجا كه بتوانند، مانند عربستان سعودي، جهنم به راه خواهند انداخت.

 

ايران ساختن تاسيسات جديد غنيسازي اورانيوم ديگري را در اوايل سال 2011 شروع خواهد كرد

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 25 مرداد 1389 (16 اوت 2010)

ايران ساختن تاسيسات سوم غنيسازي اورانيوم خود را از اوايل سال 2011 ميلادي شروع خواهد كرد، اين مساله سرپيچي از خواست قدرتهاي جهاني كه تحريمات جديدي را عليه تهران به دليل دنبال كردن فعاليت اتمي حساس اعمال كردند، ميباشد.

وب سايت تلويزيون دولتي دير وقت يكشنبه از قول علي اكبر صالحي رئيس سازمان اتمي ايران گفت تحقيقات براي پيدا كردن محل براي ساختن 10 تاسيسات جديد اتمي به پايان رسيده و ساختن يكي از اين تاسيسات تا اواخر سال جاري و يا اوايل سال جديد ايراني (مارس 2011) شروع خواهد شد.

اسرائيل در نظر دارد جتهاي جنگنده اف 35آي از آمريكا خريداري كند- آسوشيتدپرس 24/5/89: وزير دفاع اسرائيل به خريد 4ميليارد دلاري جتهاي جنگده پيشرفته آمريكايي اف 35آي چراغ سبز نشان داد.

دفتر اهود باراك ميگويد، باراك با خريد جنگندههاي استليث به همراه قطعات يدكي و خدمات آن موافقت كرده است. مقامات نظامي گفتد اسرائيل در حدود 20 جت كمپاني لاكهيد مارتين را خريداري خواهد كرد. اف-35آي هم‌چنين به جنگنده جوينت استرايك (شكاري بمب‌افكن) شناخته ميشوند.

هزينه اين خريداري توسط كمك ارتش آمريكا به اسرائيل تامين خواهد شد.

جنگنده اف-35آي ميتواند از سيستم راداري دشمن بگريزد. تحليلگران اظهار ميدارند كه اين خريداري ميتواند به حمله اسرائيل به تاسيسات اتمي ايران كمك كند.

باراك در يك بيانيه، روز يكشنبه گفت كه اين هواپيما به اسرائيل اجازه خواهد داد تا برتري هوايياش را حفظ كند.

 

پاسخ به درخواست‌هاي فراتر از ان.پي.تي ممنوع شد

فارس دوشنبه 25 مرداد 1389 (16 اوت 2010)

رئيسجمهور قانوني را ابلاغ كرد كه بر اساس آن اجابت درخواستهاي فراتر از مقررات عمومي ان. پي. تي توسط دولت ممنوع شده و دولت موظف است در خصوص تحويل سوخت راكتور آموزشي درماني تهران، غنيسازي 20 درصد را به منظور تحويل سوخت راكتور مذكور استمرار ببخشد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، قانون صيانت از دستاورد‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران كه در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي تصويب و به تاييد شوراي نگهبان رسيده بود از سوي رئيسجمهور ابلاغ شد.

بر اساس اين قانون، دولت موظف است با وجود اقدامات زياده‌طلبانه و زورمدارانه برخي قدرتهاي بزرگ با سرمايه‌گذاري در ابعاد مختلف فناوري هسته‌اي صلح‌آميز كشور را به استقلال كامل هسته‌اي برساند.

دولت هم‌چنين مكلف است صرفا در چارچوب مقررات عمومي ان. پي. تي (معاهده منع گسترش سلاحهاي اتمي) با آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي همكاري كند.

در اين قانون هم‌چنين تأكيد شده است كه اجابت درخواستهاي فراتر از مقررات عمومي ان. پي. تي توسط دولت ممنوع است.

بر اساس ماده چهار اين قانون، دولت بايد نسبت به كشورهايي كه به بازرسي كشتي‌هاي ايراني و يا محموله‌هاي باري كشورمان مبادرت مي‌ورزند، عمل مقابله به مثل را به هر صورت ممكن انجام دهد.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

ايران در پشت 12تهاجم كه در منطقه الخضراء رخ داد، قرار دارد

تلويزيون العراقيه دوشنبه 18 مرداد 1389 (9 اوت 2010)

ژنرال رالف بيكر، فرمانده لشكر آمريكايي مسئول بغداد و الانبار، يك كشور همسايه و تشكيلات القاعده را متهم به اجراي تهاجماتي كرد كه اخيراً در بغداد و استانها صورت گرفته است. بيكر در يك كنفرانس مطبوعاتي كه در منطقه الخضراء برگزار شد گفت كه براساس دادههاي اطلاعاتي كه از منابع موثق به دست آمده، ايران در پشت 12تهاجم كه در منطقه الخضراء رخ داد، قرار دارد. وي خاطرنشان كرد كه تشكيلات القاعده در اجراي تهاجماتي كه در بغداد و استانها صورت گرفته با هدف اثبات حضورش در صحنه سياسي عراق، كه در انتظار تشكيل دولت جديد است، قرار دارد.

 

عراق تا سال2020 نياز به حمايت ارتش آمريكا دارد

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 20 مرداد 1389 (11 اوت 2010)

رئيس ستاد ارتش عراق روز چهارشنبه به خبرگزاري فرانسه گفت، ارتش عراق قبل از اينكه امنيت كشور را خودش به دست بگيرد، براي يك دهه ديگر نيازمند حمايت آمريكا خواهد بود. سپهبد بابكر زيباري گفت بعد از خروج نيروهاي آمريكا از اين كشور طبق توافق دو جانبه در پايان سال آينده، سياستمداران عراق بايد براي پر كردن خلاء راهي را پيدا كنند. بابكر زيباري گفت: در اين نقطه، خروج (نيروهاي آمريكا) به‌خوبي پيش ميرود، زيرا آنها هنوز در اين‌جا هستند. اما مشكل بعد از سال 2011 شروع خواهد شد، سياستمداران بايد راههاي ديگري براي پر كردن خلاء پيدا كنند، زيرا ارتش در سال 2020 به‌طور كامل آماده خواهد شد. در صورتيكه از من در مورد اين خروج پرسيده شود، من به سياستمداران خواهم گفت: ارتش آمريكا بايد تا وقتي ارتش عراق در سال 2020 به‌طور كامل آماده شود، باقي بماند.

 

جلسه اوباما با تيم امنيت ملي و وزير خارجه و وزير دفاع و برخي فرماندهان نظامي درباره عراق

تلويزيون الحره چهارشنبه 20 مرداد 1389 (11 اوت 2010)

امروز باراك اوباما رئيسجمهور آمريكا با تيم امنيت ملي آمريكا و برخي فرماندهان نظامي براي اطلاع از آخرين تحولات مرتبط به اوضاع سياسي و امنيتي در عراق همزمان با نزديك شدن موعد پايان مأموريت رزمي نيروهاي آمريكايي در عراق تشكيل جلسه داد. سخنگوي پنتاگون به الحره گفت عمليات خروج نيروها با خارج كردن نزديك به 12هزار سرباز طي دو هفته آينده ادامه دارد تا با اين حساب تعداد سربازان باقي مانده در عراق تا نهايت ماه جاري به 50هزار سرباز برسد. امروز گزارشات مطبوعاتي در واشنگتن از اين خبر دادند كه رايان كراكر سفير سابق آمريكا در عراق دولت اوباما را نصيحت كرد تا تعدادي از يكانهاي رزمي ذخيره تا نهايت سال 2011 در عراق نگه دارد.

 

سفیر جديد آمریکا در عراق وارد بغداد شد

خبرگزاری فرانسه چهارشنبه 27 مرداد 1389 (18 اوت 2010)

سفارت ايالات متحده در يك بيانيه گفت كه جیمز جفری، سفیر جدید آمریکا در عراق، روز چهارشنبه وارد بغداد شد و استوارنامه خود را به وزير خارجه ملت جنگ زده عراق تقديم كرد. بيانيه افزود جفري يك ديپلمات كهنه كار با تجربه اي گسترده از خاورميانه، با جلال طالباني و هوشيار زيباري در مراسمي در بغداد ملاقات كرد.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

گيتس طرح كاهش بودجه پنتاگون را اعلام كرد

تلويزيون سي. ان. ان جمعه 22 مرداد 1389 (13 اوت 2010)

ديروز وزير دفاع آمريكا رابرت گيتس طرح كاهش بودجه پنتاگون را اعلام كرد، و از همين حالا، او با مقاومت روبهرو شده است. خبرنگار ما از پنتاگون، كريس لارنس در اين مورد با ما گفتگو ميكنند

كريس لارنس، خبرنگار: نكته اصلي اين‌جاست كه گيتس ميگويد، در يك دهه گذشته مخارج ما سرسام آور بوده و كنگره سال به سال به بودجه ما اضافه كرده است، و اين ديگر ادامه نخواهد داشت. دليل اصلي آن هم شرايط اقتصادي آمريكا، و علم به اينكه افزايش بودجه ديگر به همين صورت ادامه پيدا نخواهد كرد او ميخواهد فرماندهي نيروهاي مشترك در ويرجينيا را تعطيل كند. اين آژانسي است كه تمامي سيستمها را با هم هما هنگ ميكند. او ميخواهد نزديك به 33000 پيمان كار را، از بودجه وزارت دفاع خارج كند. وي هم‌چنين ميخواهد از دست چند صد غيرنظامي ارشد و امراي بلندپايه خلاص شود و برخي از گزارشگران پنتاگون را از بودجه ساقط كند. در دهه هفتاد، پنتاگون نزديك به 37 گزارش در سال تهيه ميكرد، اما در سال گذشته اين عدد به 700 گزارش رسيد. اين نياز به حدود هزار مقاطعه كار داشت كه تمامي اين كارهاي نوشتني را انجام دهند. در واقع چيزي كه گيتس ميگويد اين است كه ما ديگر نميتوانيم از نظر مالي به اين شكل ادامه بدهيم.

گيتس: فرهنگ پول بينهايت ميبايد، با فرهنگ كاهش و صرفه جويي جايگزين شود. به همين منظور، از اين به بعد هر پيشنهاد كاري و كمكي كه به ما ارائه ميشود، با يك صورت حساب همراه خواهد بود، تا ما ارزش آن كار و نتيجه آن را از نظر مالي و نيروي كار ارزيابي كنيم

خبرنگار: گيتس در اين مورد خوب ميداند، وزارتخانه او در اين يك دهه گذشته نزيك به هزار نفر را وارد ليست حقوق بگيران دولتي كرده است.

مجري: ما در مورد ضربات سياسي اين موضوع صحبت كرديم و من فكر ميكنم كه رئيسجمهور اوباما از اين كه اين موضوع را به وزير دفاع سپرده است خيلي خوشحال ميباشد.

خبرنگار: دقيقاً درست گفتيد، خيلي از جمهوريخواهان عليه اين طرح شوريدند. برخي از آنها گيتس و در كنار آن اوباما را متهم ميكنند كه با انجام اين اصلاحات، ميخواهند پول براي برنامه‌هاي اجتماعي مانند بهداشت و درمان، جمع‌آوري كنند حقيقت اين است كه در سال 2012 آثار خيلي از اين كاهش بودجه ها را خواهيم ديد. بايد در نظر گرفت كه آن سال، سال انتخابات هم است. اما از آن‌جا كه گيتس در دولت بوش هم بوده، و هم سابقه خوبي با سازمان سيا داشته است، مورد احترام هم جمهوريخواهان و هم ارتش ميباشد. براي همين اين موضوع به رئيسجمهور اوباما پوشش سياسي ميدهد.

 

وزير دفاع آمريكا اينكه قصد دارد در سال 2011 منصبش را ترك كند را تائيد كرد

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 25 مرداد 1389 (16 اوت 2010)

روز دوشنبه رابرت گيتس وزير دفاع آمريكا تائيد كرد كه قصد دارد منصب خود را در سال آينده ترك كند، او ميگويد ابتدا ميخواهد از شروع خروج آمريكا در افغانستان طبق ريل مطمئن گردد.

گيتس در مصاحبه با مجله آمريكايي فورين پالسي گفت: فكر ميكنم تا سال آينده در اين منصب خواهم بود، در جايي كه ما خواهيم دانست كه آيا استراتژي در افغانستان كارايي دارد. او اضافه كرد: ما افزايش نيرو را كامل خواهيم كرد. ما در ماه دسامبر ارزيابي انجام خواهيم داد. و بنطر ميرسد در نقطهيي از سال 2011 يك فرصت منطقي براي كنار زدن حريف است.

گيتس گفت اين اشتباه است كه او تا ژانويه 2012 براي تلاش كردن و تحويل دادن امور منتظر بماند، در حاليكه ممكن است در سال انتخابات هنگاميكه كه ممكن است اين دولت كنار برود، انتخاب يك كانديد مناسب دشوار باشد.

گيتس گفت: من فقط فكر ميكنم اين منصبي نيست كه شما بخواهيد در پاييز انتخابات رياست جمهوري آنرا پركرده باشيد. بنابراين فكر ميكنم زماني در 2011 بسيار خوب به نظر ميرسد.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه نوزدهم مرداد 89

بی بی سی

"پرونده زیر میزی پزشکان روی میز نمایندگان" گزارش اصلی روزنامه خبر است، ابتکار خبر از "جدال بر سر تعیین ساعت کاری در ماه رمضان" داده است و آرمان "هشدار دادستان تهران به زندانیانی که به مرخصی آمده اند" را مهم دیده است.

مردم سالاری "اعلام آمادگی مجدد آمريکا برای مذاکره با ايران" را در صدر اخبار خود آورده، ایران از "افشای جزئیات جنگ نرم دشمن در مدارس" نوشته و خراسان از قول وزیر اطلاعات نوشته "استکبار در فتنه سال گذشته هفده میلیارد دلار در ایران هزینه کرد".

کیهان گفته های رهبر جمهوری اسلامی را در دیدار با رییس دولت گینه بیسائو را چنین نقل کرده "پیشرفت ایران به مدد اسلام و امام خمینی است"، حمایت همین خبر را با تیتر "امت اسلامی باید دست دوستی به هم بدهند" منعکس کرده و روزنامه جمهوری اسلامی در عنوان اول خود نوشته "کمک به توسعه گینه بیسائو منطبق با منافع ملی" است.

"مسوولان از اظهارات دشمن شاد کن بپرهیزند" تیتر اول رسالت است و سیاست روز از "اختلافات کوچک،‌ تاثيرات بزرگ" خبر داده است.

تهران امروز از "انتقال ميليارد‌ها دلار سپرده ارزی به داخل" برای مقابله با تحریم ها نوشته، دنیای اقتصاد"فرصت‌سازي جديد در بازار ارز" را در عنوان اصلی خود آورده و جهان صنعت از قول معاون اول رییس جمهور نوشته "دلار و یورو را نجس می دانیم".

گزیده مقالات

مذاکره با آمریکا

حسن بهشتی پور در سرمقاله آرمان درباره احتمال مذاکرات ایران و آمریکا نوشتهتاکیدی که درباره مذاکره وجود دارد این است که باید در مذاکرات سطوح پایین انجام شود؛ حتی پایین تر از سطح وزیران خارجه و در سطح کارشناسان. نمی‌شود که به صورت ناگهانی مذاکره میان روسای جمهور انجام شود. چنین اتفاقی اگر افتاد باید گفت که چنین مذاکره‌ای جنبه نمادین داشته و برای فرو ریختن دیوار بی‌اعتمادی انجام می‌شود.

به نوشته این کارشناس سیاسی اوباما در آغاز می‌گفت که با ایران در همه زمینه‌ها مذاکره می‌کند ولی الان می‌گوید که گفت‌وگوها باید به موضوع هسته‌ای محدود بوده و نه در چارچوب مذاکرات دو جانبه بلکه در قالب 1+5 دنبال شود.

به نظر سرمقاله آرمان این خطی است که اسرائیل به سیاست‌های اوباما داده است. چون یکی از مخالفان اصلی عادی سازی روابط ایران و آمریکا، ‌اسرائیل است. بنابراین سیاست‌های اوباما نسبت به آنچه که در ابتدا می‌گفت تفاوت کرده است. این مذاکرات می‌توانست به نتیجه برسد ولی نرسید.

مذاکره برای چی؟

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته مشخص نيست محمود احمدی نژاد به فرض برگزاری يک چنين مناظره ای در چه سطحی می خواهد به مناظره بنشيند؟ آيا مي خواهد في المثل به نقد ليبراليسم بپردازد؟ که در اين صورت نه باراک اوباما و نه هيچ رئيس جمهوري در چنين جايگاهي نيست و اين بيشتر به حوزه نخبگان سياسي مربوط مي شود. آيا مي خواهد به نقد نظام بين الملل بپردازد؟ که اين هم در حوزه اختيارات رئيس جمهور آمريکا نيست.

به نوشته این مقاله حتی اگر رییس دولت ایران بخواهد به انتقاد از سياست خارجي دولت اوباما بپردازد اين کار هم البته هر روز در مطبوعات و رسانه هاي جهان انجام مي شود و نکته تازه اي نيست. همچنين آيا محمود احمدي نژاد خود را سخنگوي دنياي اسلام مي داند؟ آيا نقد نظام بين الملل جايش در يک مناظره دو نفره است يا تغييرش نياز به يک اجماع جهاني دارد.

مردم سالاری با توجه به این موارد نوشته به نظر مي رسد درخواست مناظره چندان مورد توجه قرار نگيرد.گويا طرح اين گونه مسايل بيشتر مصرف داخلي دارد تا تاثيري بين المللي. چرا که هزينه هاي بسياري براي دولت داشته؛ هزينه هايي که موجب شد تا تعدادي از اصولگرايان معتدل تر به مخالفت با آن بپردازند.

رسانه ای شدن اختلافات

سیاست روز در گزارش اصلی خود نوشته یكی از اتفاقات نادری كه طی چندماه اخير در عرصه سياسی كشور به وقوع پيوسته است، رسانه‌ای شدن صريح و بی‌پرده اختلافات دولت و مجلس بوده و به همين دليل علی لاريجانی با استفاده از اختيارات قانوني طی اين مدت اندک 8 قانون را شخصا جهت اجرا در دستگاه‌های ذی‌ربط به جای رئيس جمهوری ابلاغ كرده است.

به نوشته این گزارش اگرچه وجود اختلاف ميان دولت و مجلس در جمهوری اسلامي ايران امر تازه‌ای نيست و اساسا هيچ عقل سليمی آن را انكار و يا تقبيح نمی‌كند، اما اين اختلافات هيچگاه تا اين حد رسانه‌ای و عمومی نشده بود و به همين دليل امروز كمتر ايرانی را می‌توان سراغ يافت كه از اين اختلاف سليقه‌ها و نظرات اطلاعي نداشته باشد.

سیاست روز اضافه کرده اگر از اختلافات چندساله روسای جمهوری و مجمع تشخيص مصلحت نظام بگذريم، طي چند هفته اخير اتفاق تازه‌ای رخ داده و آن هم ورود قوه قضاييه به علنی كردن اختلاف خود با قوه مجريه است.

چرا از تریبون عمومی؟

کیهان در سرمقاله خود گله کرده که چرا روسای کشور همچنين از ديگر مضرات استفاده از تريبون هاي عمومی از سوی دو مقام مسئول رواج بازار شايعه است. و هر روز بيش تر از قبل به مسايل دامن زده مي شود و معلوم نيست موج اين شايعات كه گاه به تهمت تبديل می شود و حرف و حديث های پيرامون آن به كجا ختم شود.

این مقاله اشاره کرده در شرايطی كه برخی مسئولان در سطوح مختلف مديريتی بجای حل مشكل از طريق تريبون هاي عمومی با هم به گفت وگو نشسته اند! اين پرسش به ميان كشيده مي شود كه واقعاً راه حل چيست؟ و چه راهكاری می تواند اين معضل را كه می رود همچون بختكی در بسياری از موضوعات پيش رو در آينده جا خوش نمايد از ميان بردارد؟

به نظر کیهان پاسخ به سؤال فوق سخت نيست؛ چرا كه در ساختار نظام جمهوري اسلامي وظيفه هر يک از نهادها و مقامات عالی رتبه مشخص شده بنابراين دو مقام مسئول آنهم در سطح بالاي نظام نبايد به مانند دو بازيكن فوتبال كه در دو تيم رقيب يكديگر حضور دارند از طريق رسانه ها براي يكديگر پيام بفرستند. قطعاً و بدون ترديد اين عمل در شأن هيچ يك از مسئولان كشور نيست و مقامات مسئول در نظام جمهوری اسلامی از اين تمثيل مبرا هستند.

متانت در گفتار

تهران امروز در سرمقاله خود نوشته وقار و متانت در رفتار و كردار و ادب در گفتار و كلام، از نشانه‌های وزانت شأن يك سياست مرد است كه موجب اعتماد اذهان و جلب دل‌ها به سوی او می‌شود. تاريخ انقلاب اسلامی طی سه دهه اخير شخصيت‌ها و چهره‌هايی بزرگ را به ياد دارد كه داراي چنين ويژگی های برجسته‌ای بوده‌اند، شهيد بهشتی، شهيد رجايی، شهيد باهنر، شهيد مفتح، شهيد دانشمند مطهري و... می‌توان بر اين فهرست، نام صدها سياستمدار يا روحانی را افزود.

به نوشته این مقاله با همان ويژگی‌ها و توسط شخصيت‌هايی همچون اشخاص ياد شده، پيام انقلاب اسلامي نخست تا ژرفای جامعه ايران نفوذ و رسوخ كرد و به پيروزی رسيد و سپس در سراسر جهان منتشر شد و پيروان و طرفدارانی بسيار يافت.

تهران امروز بدون نام بردن از رییس دولت نوشته برخي از سياستمردان و دولتمردان طرز رفتار و شيوه گفتار بزرگان سلف را فراموش كرده‌اند و از گونه‌ای لحن و گفتار استفاده می‌كنند كه اگر در گذشته به علت سخافت آن باب نبوده، دست‌كم شاذ و نادر می‌نموده و می‌توان به ضرس قاطع ادعا كرد كه بزرگان عرصه سياست و به‌ويژه روحانيت سياسي در ايران، هرگز بدان زبان و لحن سخن نگفته‌اند.

ادبیات مسوولان

جهان صنعت در گزارش اصلی خود نوشته این روزها اظهارنظرهای زیادی در رابطه با ادبیات برخی مسوولا‌ن در اظهارنظرها به گوش می‌رسد که جای تامل دارد؛ از برخی نمایندگان مجلس شورای اسلا‌می گرفته تا برخی از اعضای کابینه. حتی نگرانی از این طرز بیان به جایی رسیده که غلا‌معلی حداد‌عادل در همایش ایرانیان مقیم خارج از کشور در خصوص استفاده از ضرب‌المثل‌ها به رییس‌جمهور هم گوشزد می‌کند.

به نوشته این روزنامه گاهی حتی شاهد عکس‌العمل‌های بی‌سابقه‌ای در این رابطه هستیم که هر روز هم بر دامنه آن اضافه می‌شود به طوری که در دو روز گذشته آیت‌الله آملی‌لا‌ریجانی در جلسه مسوولا‌ن عالی قضایی در اقدامی که کمتر مشاهده شده به نقد دیگر روسای قوا پرداخت و به عنوان یک شهروند عادی از وی خواست از به کار بردن اصطلاحات خاص خودداری کند اما ظاهرا موضوع پرحاشیه ادبیات گفتاری مورد بحث‌ تنها به آقای احمدی‌نژاد ختم نمی‌شود و این شیوه‌ای شده که برخی آن را ادامه می‌دهند.

جهان صنعت در عین حال به تازه ترین گفته های معاون اول رییس جمهور هم اشاره کرده که در اجلا‌س روسای آموزش‌وپرورش مناطق سراسر کشور سازمان ملل را بی‌خاصیت و وابسته توصیف کرد و گفته 27 کشور اروپایی تحریم جدیدی علیه ایران انجام دادند و استرالیایی‌ها که یک مشت گله‌دار هستند نیز به آنها پیوسته‌اند. در مقابله با تحریم باید یک شیوه جدید اقتصادی طراحی کنیم و به ریش آنها بخندیم.

افزایش بیکاری

فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته آمارهای رسمی ‌نشان می‌دهند که نرخ بیکاری طی یک سال اخیر رو به افزایش داشته است. و سخنان مسوولان دولتی و نمایندگان مجلس تردیدی باقی نمي‌گذارد که ‌ايجاد اشتغال و مهار نرخ بیکاری یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فکری متولیان اقتصاد کشور است.

نویسنده این مقاله با اشاره به وضعیت کشورهای وارد کننده کالا به ایران، دستمزد ارزان آن ها و غفلت از مسائل بهداشتی و زیست محیطی نوشته روشن است که ما نبايد از دستمزد کارگران بکاهیم (‌که با همین دستمزدها نیز چرخ زندگی‌شان به سهولت نمي‌چرخد‌) و نه در مسائل بهداشتی و زیست محیطی سهل‌انگاری کنیم. اما ‌اين نیز غفلتی نابخشودنی است که دست روی دست بگذاریم و اجازه دهیم که صنعت و کشاورزی در برابر سیل بنیان کن واردات و برون مرز سپاری قانونی و غیرقانونی کمر خم کند.

سرمقاله دنیای اقتصاد تنها راه حل مشکل بیکاری کشور را اتخاذ سیاست‌هايی دانسته که تولید داخلی را ارزان تر و برون مرز سپاری را گران‌تر کند. بهبود فضای کسب و کار و کاستن از چالش‌های تولید در داخل کشور‌، افزایش بهره‌وری و کاهش تورم داخلی قطعا در‌اين زمینه تاثیر چشمگیری خواهند داشت‌.

یک ایراد قانونی‌ به بانک مرکزی

خاطره وطن‌خواه‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته دولت تصمیم گرفته تا بدهی‌های خود را از محل واگذاری سهام، رد دیون و وصولی‌های حساب ذخیره ارزی بپردازد. در حالی که در بند د سیاست‌های کلی اصل 44 بخش مصارف درآمدهای حاصل از واگذاری وجوه حاصل از واگذاری سهام بنگاه‌های دولتی را د برای مصارفی چون ایجاد خوداتکایی برای خانواده‌های مستضعف و محروم، اختصاص به تعاونی‌های فراگیر ملی به منظور فقرزدایی، ایجاد زیربناهای اقتصادی با اولویت مناطق کمتر توسعه‌یافته، سرمایه‌گذاری بخش‌های غیردولتی در توسعه مناطق کمتر توسعه‌یافته و مانند این مجاز دانسته است.

به نوشته این روزنامه هیچ کدام از موارد یادشده نشانی از واگذاری و پرداخت بدهی دولت و رد دیون ندارد. این درحالی است که در سال‌های گذشته هر آنچه دولت از واگذاری سهام در بورس فروخته، خرج بودجه کرده و عملا‌ هیچ سرمایه‌گذاری از محل فروش سهام انجام نشده است. اگر دولت توان پرداخت بدهی‌های خود را ندارد، قاعدتا نمی‌تواند سیاست‌های کلی قانون را دور بزند.

به نوشته جهان صنعت طی سال‌های گذشته اگر قانون اجرا نشد و دلیل آن مشکلا‌ت قانون اعلا‌م شد اما همگان بر سیاست‌های کلی نظام به‌عنوان راه روشن و مسیر مشخص اعتقاد دارند. وزیر اقتصاد در شرایطی اعلا‌م می‌کند که الگوی اقتصادی دولت سیاست‌های کلی اصل 44 است که همزمان از پرداخت بدهی دولت به بانک‌ها و صنعت برق از طریق درآمد حاصل از واگذاری‌ها خبر می‌دهد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - پنجشنبه ۲۱ مرداد

بی بی سی

"حمله به کاروان آزادی انتقام از ترکیه بود " تیتر اول کیهان و رسالت است. جمهوری اسلامی به نقل از معاون وزیرخارجه روسیه از "افتتاح نیروگاه بوشهر در شهریورماه" خبرداده و همشهری در یکی از عناوین خود "تاکید حقوقدانان بر استقلال قضات" را منعکس کرده است.

"بورس تهران بر فراز قله تاریخی" تیتر اول دنیای اقتصاد است. جهان صنعت "اجرای بانکداری اسلامی و آماده باش برای هدفمند کردن یارانه ها" را با روتیتر "دو ماموریت تازه رییس جمهور برای رییس بانک مرکزی" برجسته کرده و سیاست روز هم از قول قائم مقام شرکت دخانیات نوشته "70 درصد بازار سیگار کشور دردست قاچاقچیان".

"کارگروهی برای حل اختلافات" تیتر اول جام جم است، خراسان از قول محمود احمدی نژاد نوشته "مشایی همان حرف دولت را می زند البته با ادبیات متفاوت" و مردم سالاری نیز همین اظهارات رییس دولت را این گونه برجسته کرده که "حرف مشایی حرف دولت است".

"دفاع محکم احمدی نژاد از مشایی" تیتر اول ابتکار است و آرمان در عنوان نخست اش "واکنش مشایی به فیروزآبادی" را با جمله "شکایت می کنم" برجسته کرده است.

گزیده مقالات

آنچه مذاکره نیاز دارد

آرمان در مقاله ای به قلم حشمت الله فلاحت پیشه به موضوع امکان یا عدم امکان مذاکره با آمریکا پرداخته و نوشته درباره امکان انجام مذاکره میان ایران و آمریکا باید گفت که علت اینکه چراغ سبز و قرمزهای متناوبی از هر دو طرف صادر می‌شود این است که دو کشور به یک راهبردی مشخص برای دیپلماسی فی ما بین نرسیده‌اند. به عبارتی مذاکره به یک راهبرد در روابط ایران و آمریکا تبدیل نشده است و مسایلی که مطرح شده تنها یکسری بحث‌های کلی بدون راهکار است. ایران و آمریکا به حالت جنگ سرد به سر می‌برند. مذاکره فعلا در رابطه مطرح نیست مگر اینکه شرایط تازه شکل بگیرد و دو طرف احساس کنند که باید برای کاهش تنش ‌ها وارد مذاکره شوند.

این عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه این مقاله یادآور شده علت‌های افزایش تنش در روابط ایران و آمریکا اولا تحت تاثیر لابی صهیونیستی است، یعنی صاحبان بزرگ کمپانی‌های تولید سلاح و دوم به سبب کسانی که نگاه‌شان به سیاست خارجی آمریکا دشمن محور است و معتقدند که دشمن برای سیاست خارجی آمریکا همواره لازم است و اگر نیست باید آن را ساخت.

نویسنده این مقاله در پایان نوشته البته فضایی برای مذاکره شکل نگرفته است، اگر آمریکا خواهان مذاکره است باید نامه رسمی به ایران تحویل دهد، مانند نامه ‌ای که خانم رایس به آقای متکی نوشت. الان رسما موضوعی مطرح نشده است. آمریکا بیشتر برای اینکه به افکار عمومی دنیا بگوید که سیاست‌اش فقط جنگ طلبی نیست، بحث مذاکره را مطرح می‌کند. بنابراین اگر نامه رسمی از طرف آنها به ایران تحویل داده شود، آنوقت می‌شود گفت که آنها راهبردی برای مذاکره دارند. ازسو ی دیگر باید متذکرشد که مشکل میان ایران و آمریکا مناظره نیست. مناظره با هدف اثبات حقانیت انجام می‌گیرد که ما معتقدیم آمریکا در طول 31 سال گذشته سیاست منفی در قبال ما در پیش گرفتند.

درباب ابلاغ دیرهنگام قانون

مردم سالاری در سرمقاله خود اختلاف مجلس و دولت در ابلاغ قوانین مصوب را مورد توجه قرار داده و نوشته بر مبنای تبصره یک ماده یک قانون مدنی کشور هر مصوبه ای که به تایید نهایی مجلس رسیده و به رئیس جمهور ابلا غ شود می بایست ظرف مدت 5روز به روزنامه رسمی ابلا غ شود و آن روزنامه 72 ساعت فرصت دارد تا ابلاغیه رئیس جمهور را منتشر کند زیرا از زمان انتشار، هر حقی از هر فردی ضایع شود قابل استیفا خواهد بود.

کوروش شرفشاهی در این مقاله با اشاره به "ابلاغ 6 قانون توسط علی لاریجانی" اضافه کرده که البته قوانین اول و دوم و سوم ابلاغ شد و دولت آن را جدی نمی گرفت اما به محض آنکه تعداد قوانین ابلاغی از سوی رئیس مجلس بالا گرفت، با ابلا غ دوباره قوانین، دولت به این امر واکنش نشان داد اما نمایندگان مجلس در اظهارات رسمی و قطعی اعلام کردند که ابلاغیه رئیس مجلس کافی است و نیازی به ابلا غ احمدی نژاد نبوده است.

سرمقاله نویس مردم سالاری همچنین اظهارات روزگذشته احمدی نژاد مبنی بر این که رییس جمهور هزارتا کار دارد مورد انتقاد قرار داده و نوشته در توجیه این تاخیر ابلاغ قانون، ادعا شده بود که در گذشته ابلاغیه های دولت تا یک ماه نیز تاخیر داشته و از این که امروز با تاخیر یک هفته ای چنین برخوردی می شود انتقاد و از آن به عنوان پایین آمدن نقطه تعامل توصیف شده بود که این نیز جای نقد دارد که چرا باید به اسم تعامل، اجرای قانون مدت ها به تاخیر بیفتد.

نویسنده مقاله در پایان یادآور شده اکنون که در نقطه ای قرار گرفته ایم که اجرای قانون بر مسایل دیگر ارجحیت یافته و اتفاقاتی که می افتد در مسیر تحقق اهداف نظام جمهوری اسلامی در مورد حاکمیت قانون است به هر حال بهتر آن است که قانون در همه جا محترم شمرده شود و با توجیهات مختلف به حاشیه رانده نشود.

فرش قرمز زیرپای رقیب

جام جم اظهارات اخیر محمدنبی حبیبی دبیر کل حزب موتلفه اسلامی مبنی بر این که "اصولگرایان باید با وحدت و انسجام در صحنه حضور داشته باشند؛ زیرا تفرقه، فرش قرمز جلوی پای رقبا پهن كردن است" را دستمایه یک مقاله قرار داده است.

این روزنامه با محور قرار دادن این موضوع به بازخوانی اختلافات اصولگرایان پرداخته و نوشته اختلافات پیش آمده در جریان اصولگرایی كه این روزها عیان‌تر از قبل شده، دغدغه این روزهای اصولگرایان است. این اختلافات هر بار بر سر یك موضوع است.یك بار بحث بر سر انتخاب كاندیدای واحد در انتخابات ریاست جمهوری دهم، بار دیگر اظهارات جنجالی رئیس دفتر رئیس‌جمهور اصولگرا، روزی بر سر بحث‌هایی نظیر میزان قانونمندی دولت و تنشی كه بین مجلس و دولت به راه افتاد و روزهای بعد در مورد موضوعاتی نظیر حجاب و طرح عفاف. اینها همه از مواردی بوده‌اند كه باعث تشتت آرا در این جریان سیاسی عمده كشور شده است.

روزنامه وابسته به صدا و سیما در ادامه اضافه کرده ریشه این اختلاف هر چه كه باشد، نتیجه‌ای كه از آن حاصل شده یك چیز بیشتر نبوده و آن بروز اختلاف در اردوگاهی است كه پیش از این كمتر تصور می‌رفت چنین روزگاری را به خود ببیند. از این رو بزرگان این طیف وارد عرصه شده و نسبت به تشدید این اختلافات هشدار داده‌اند. این در حالی است كه برخی طیف‌ های این جریان، اختلافات موجود را اتفاقی مبارك در جهت رشد خود می‌دانند، اما در دیگر سو، ‌برخی چهره‌های شاخص اصولگرا تداوم روند موجود را مفید حال جریان منتسب به خود نمی‌دانند.

جام جم همچنین نوشته به همان میزان كه گروه اول معتقدند اصولگرایان طیف گسترده‌ای هستند كه وجود نقد درون‌گفتمانی در میان آنان طبیعی است و نقد رفتار اصولگرایی توسط اعضای این جریان سبب خواهد شد كه ضعف‌ها در نطفه رفع شود، گروه دوم معتقدند اگر این وضعیت ادامه پیدا كند، گروه رقیب یعنی اصلاح‌طلبان، تنها برنده این میدان خواهند بود.در این میان گروه دوم این ادله كه اختلافات بین اصولگرایان در برخی راهكارها و جزئیات است و این نوع اختلافات هیچ اشكالی ندارد؛ بلكه باعث رشد اصولگرایی می‌شود را نه‌تنها قبول ندارند؛ بلكه تاكید دارند نوسانات بین اصولگرایان باعث می‌شود كه این جریان از راه خود دور شده و باعث فرصت‌طلبی جریان اصلاح ‌طلب شود.

درباره هدفمند کردن یارانه ها

جهان صنعت در سرمقاله امروز خود اظهارات وزیر رفاه و تامین اجتماعی درباره زمان اعلام هدفمندکردن یارانه ها را برجسته کرده و نوشته صادق محصولی، وزیر رفاه و تامین اجتماعی اعلام کرده است که زمان اجرای قانون یارانه‌ها ابتدا در کارگروه تصویب و سپس تاریخ دقیق آن به‌منظور پیشگیری از بروز التهاب در جامعه، یک روز قبل از اجرا اعلام خواهد شد، این اظهار‌نظر‌گره‌کوری بر کلاف سردرگم و پر گره طرح هدفمندی یارانه‌هاست.

غزال بابایی با طرح این پرسش که آیا قرار نیست طرح هدفمندی یارانه‌ها منجر به بهبود زندگی مردم و ارتقای سطح رفاه آنان شود؟ در ادامه این مقاله نوشته مسوولان بارها اعلام کرده‌اند، شیوه اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها پلکانی و تدریجی و گام به گام است، به این ترتیب که قیمت یک گروه از کالاها در یک زمان افزایش یافته و قیمت گروه دیگر در زمانی دیگر و‌.‌.‌. تا مردم به تدریج بتوانند با این وضعیت خو بگیرند. اتخاذ راهکاری چون راهکار سهمیه بندی بنزین برای طرح عظیمی چون هدفمندی یارانه‌ها که سراسر زندگی تمامی اقشار جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، می‌تواند قابل دفاع و منطقی باشد؟

نویسنده این مقاله درادامه خاطرنشان کرده که طرح هدفمندی یارانه‌ها طرح جدیدی نیست، به گفته کارشناسان سال‌هاست دولت‌ها و نمایندگان مردم از ترس تبعات اجرای این طرح، عطایش را به لقایش بخشیده‌اند، حالا که از پس سال‌های طولانی قرار است این جراحی عظیم صورت گیرد، نمی‌توان چشم بسته و بدون ارایه هر‌گونه اطلاعاتی از آنچه در جلسات می‌گذرد پیش رفت. سهیم کردن کارشناسان در روند تصمیم‌گیری‌ها و ایجاد فضای رسانه‌ای در این بخش می‌تواند بازخوردهای مردمی در این حوزه را به دولت منعکس کرده و دولتمردان را در اتخاذ تصمیمات مناسب‌تر یاری دهد.

نویسنده مقاله جهان صنعت در پایان با اشاره به این "نمی توان مردم را از آنچه باید بدانند محروم کرد" نوشته در سایه توجیه و توضیح‌، هیچ جزییاتی درباره طرح هدفمندی یارانه‌ها منتشر نمی‌شود و همین امر می‌تواند سبب‌ساز دلهره و اضطراب باشد. قرار است چه خبر شود؟

یك میلیون بیكار اضافه شد؟

دنیای اقتصاد در گزارشی واکنش وزیر کار به آمار ارایه شده از سوی مرکز آمار ایران را منعکس کرده و نوشته به گفته وزیر كار، آمار رسمی جدید از بیكاری دارای خطا است، چراكه اگر چنین باشد مفهوم آن افزایش یک ‌میلیون بیكار به بیكاران در سال گذشته خواهد بود.

این روزنامه نوشته مركز آمار ایران نرخ بیكاری در فصل بهار 89 را 14.6 ‌درصد اعلام كرده است كه نسبت به مدت مشابه سال قبل یعنی بهار 88 افزایش 3.5 ‌درصدی نشان می‌دهد اما شیخ‌الاسلامی گفت: این آمار دارای خطا است با این وجود اگر از ما بپرسند نرخ بیكاری چقدر است، به‌رغم میل باطنی، آمار مركز آمار را اعلام می‌كنیم.

به نوشته این روزنامه وزیر کار گفته این آمار با واقعیات جامعه همخوانی ندارد و درصدی از خطا در آن دیده می‌شود. افزایش 3.5 درصدی بیكاری یعنی اینکه از سال قبل تا به حال باید دست‌کم یک میلیون نفر به افراد بیکار کشور اضافه شده باشند و آثار آن هم در مقرری ‌بگیران بیكاری تامین اجتماعی دیده شود. این در حالی است که تنها 20 هزار نفر به مقرری بگیران بیكاری اضافه ‌شده و به همین دلیل بین آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار با واقعیات موجود تفاوت وجود دارد‌.

دنیای اقتصاد اضافه کرده که پیش از این نرخ بیكاری بهار سال گذشته 11.1 درصد و تابستان و پاییز گذشته 11.3 درصد اعلام شده بود. همچنین پیش تر مركز آمار ایران، نرخ بیكاری سال گذشته را 11.9 درصد اعلام كرده بود.

افزایش واردات بنزین به کشور

جمهوری اسلامی در گزارشی از افزایش قابل توجه واردات بنزین در چهارماه نخست سال خبر داده و نوشته طی چهار ماهه نخست امسال میزان واردات بنزین به ایران نسبت به مدت مشابه درسال گذشته از نظر وزن و ارزش به ترتیب 12 و 13 درصد افزایش یافته است.

به گزارش این روزنامه در چهار ماهه نخست سال جاری به میزان یك میلیون و 383 هزار تن بنزین به ارزش بیش از 980 میلیون دلار و به قیمت متوسط 0/7 دلار برای هر کیلو وارد كشور شده است که این میزان واردات از نظر وزن و ارزش به ترتیب 40.9 و 31.5 درصد از مجموع واردات ایران طی چهار ماهه امسال سهم داشته است.

به نوشته جمهوری اسلامی سه كشور امارات، تركیه و تركمنستان كشورهایی هستند كه عمده بنزین‌های وارداتی به ایران از این كشورهاست.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران شنبه ۲۳ مرداد

بی بی سی

"اگر در پی خدمت نباشید مردم رایشان را پس می گیرند" تیتر اول روزنامه خبر است. مردم سالاری با عنوان "سخنان مشایی با خط امام فاصله دارد" همین گزارش را مطرح کرده، جهان صنعت از قول دولتمردان نوشته "مصلحت فراتر از قانون است"، تهران امروز با "تذكرات اصولگرایانه به رئیس‌ جمهور" به مهم ترین موضوع امروز پرداخته و آرمان در عنوان اصلی خود از قول احمدی نژاد نوشته "به رهبری نامه نوشتم".

"راه ‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر در ایستگاه آخر" مهم ترین خبر روزنامه ایران است، رسالت با عنوان "نیروگاه بوشهر سی مرداد آغاز به 8 کار می کند" نظر رییس سازمان انرژی اتمی را منعکس کرده وحمایت در صدر اخبار خود نوشته "گروه وین بیانیه تهران را پذیرفت".

سیاست روز "عقب ‌نشینی وین، گمانه ‌زنی‌های یك دیدار" را در صدر اخبار خود آورده، ابتکار از زبان وزیر خارجه آمریکا نوشته "اوباما با احمدی نژاد دیدار می کند" و روزنامه جمهوری اسلامی از "تحرکات گسترده سران عرب برای آغاز مذاکرات سازش با اسرائیل" خبر داده است.

"صد میلیارد تومان برای حذف زیر میزی پزشکان" عنوان اصلی جام جماست و "ابطال معامله خودرویی بورس" تیتر یک دنیای اقتصاد است.

کیهان و خراسان از زبان رهبر جمهوری اسلامی نوشته اند "تلاوت قرآن باید مقدمه عمل بدان باشد".

گزیده مقالات

امکان مذاکره با آمریکا

حشمت الله فلاحت پیشه در سرمقاله آرمان نوشته درباره امکان انجام مذاکره میان ایران و آمریکا باید گفت که علت اینکه چراغ سبز و قرمزهای متناوبی از هر دو طرف صادر می‌شود این است که دو کشور به یک راهبردی مشخص برای دیپلماسی فی ما بین نرسیده‌اند.

به نوشته این نماینده مجلس، مذاکره فعلا مطرح نیست مگر اینکه شرایط تازه شکل بگیرد و دو طرف احساس کنند که باید برای کاهش تنش‌ها وارد مذاکره شوند. علت‌های افزایش تنش در روابط ایران و آمریکا برای این است که اولا تحت تاثیر لابی اسرائیل و دوم به سبب کسانی که نگاه‌شان به سیاست خارجی آمریکا دشمن محور است.

سرمقاله آرمان نتیجه می گیرد که اگر نامه رسمی از طرف آمریکا به ایران تحویل داده شود، آنوقت می‌شود گفت که آنها راهبردی برای مذاکره دارند. ازسوی دیگر باید متذکر شد که مشکل میان ایران و آمریکا مناظره نیست. مناظره با هدف اثبات حقانیت انجام می‌گیرد که ما معتقدیم آمریکا در طول 31 سال گذشته سیاست منفی در قبال ما در پیش گرفتند.

دولت و اصولگرایان

ابتکار در توضیح مسائلی که بین اصولگرایان و دولت احمدی نژاد به وجود آمده نوشته حوادث چند سال گذشته نشان داد آقای رحیم مشایی نزدیکترین یار احمدی نژاد میدان دار، تعریف احمدی نژادی از اصولگرایی است در حالی که وی در این مدت،نشان داده است که نگاهی متفاوت با مبانی فکری متمایز با دیگر اصولگرایان دارد .

به تعبیر این روزنامه در دولت قبلی گفته می‌شد که طیف احمدی نژاد از آقا تهرانی تا مشایی را شامل می‌شود . در دور اول ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، تمام تلاش اردوگاه اصولگرایان این بود که نشان دهند، احمدی نژاد به قرائت آقا تهرانی، صحیح می‌باشد ولی کسانی چون دکتر الهام، صفار هرندی و بخش مهم روحانیت حامی دکتر احمدی نژاد، همراه تر و نزدیک تر از دیگران بودند.

ابتکار نتیجه گرفته احمدی نژاد بر خلاف خاتمی، تصمیم دارد که وسط نایستد. خاتمی آن روز که راهها جدا شد، تصمیم گرفت وسط بایستد و البته آن استراتژی ناجی فروپاشی اصلاح طلبان نشد. بلکه اجماع مرکب علیه خود او شکل گرفت. بخش تند روی اصلاح طلبان، ابتدا شعار عبور از خاتمی سر دادند، آنگاه نوبت به اعلام جنگ کروبی علیه خاتمی رسید. هر دو گروه به نوعی سعی کردند خاتمی را مقصر تمام شکستها قلمداد نمایند. شاید دکتر احمدی نژاد با استفاده از این تجربه، تصمیم گرفته است که پای یکی از این قرائت‌ها امضاء دهد و حاضر شود، هزینه آن را بپردازد.

دولت و اصولگرایان

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته اگر رئیس دولت نظر موافقی با یك قانون نداشته باشد، جایگاه ویژه او كه برای جامعه نقش آموزندگی و الگودهی دارد ایجاب می‌كند همراه با روشن نمودن نظر خود، در كمال خضوع به آن قانون عمل كند.

به نظر این روزنامه تمكین در برابر قانون توسط دولتمردان، در روابط اجتماعی و اقتصادی آحاد جامعه نیز اثر مطلوب می‌گذارد. اگر این روزها روند قیمت‌ها بدون حساب و كتاب رو به افزایش است، یكی از دلایل آن اینست كه فروشندگان به پیروی از بعضی مسئولان، خود را به موازین قانونی پای بند نمی‌دانند.

به تاکید روزنامه جمهوری اسلامی مجادلات مربوط به موضوع بد حجابی‌ها، اظهارات مربوط به "مكتب ایرانی" و اینكه "انسان می‌تواند خدا شود" نمونه‌های روشن این مباحث هستند. اصولاً افرادی كه در مقولات دینی صاحبنظر نیستند نباید در این زمینه‌ها اظهارنظر كنند و اگر به هر دلیل وارد این عرصه شدند هنگامی كه با انتقاد صاحبنظران مواجه می‌شوند باید انتقادها را بپذیرند و عذرخواهی و تصحیح كنند.

مقاله با ملی گرائی

سیاست روز در سرمقاله ای به قلم مدیر این روزنامه ضمن انتقاد از گفته های رحیم مشائی نوشته وطن‌پرستی و به تدبیری دفاع از وطن‌ و خانه و کاشانه در همه ادیان به‌خصوص دین اسلام تاکید فراوانی بر آن شده است و بسیجیان و دیگر نیروهای مسلح ما در جنگ تحمیلی نشان دادند که از تمام کسانی که داعیه‌ ملی‌گرایی داشتند وطن‌پرست‌تر بودند که با خون خویش اجازه ندادند حتی یک میلیمتر از خاک کشور هم در دست دشمن باقی بماند،

به نوشته این مقاله رژیم پهلوی که داعیه‌ ملی‌گرایی باستانی در مقابل اسلام ‌گرایی داشت به راحتی قسمتی از خاک ایران را از دست داد.

سیاست روز اظهار عقیده کرده استکبار جهانی برای تسلط خویش در جهان نیاز به ایجاد تفرقه و قطعه قطعه کردن ملت‌ها و کشورها دارد چنان که برای اضمحلال امپراطوری عثمانی کردستان بزرگ ـ ارمنستان بزرگ، عربستان بزرگ ـ سوریه بزرگ ـ ترکستان بزرگ و عراق را مطرح کردند، در ایران هم با اشاعه پان ایرانیسم ملت‌ ما را در مقابل دیگر ملل اسلامی که در آنها پان عربیسم، پان ترکیسم را مطرح می‌کردند قرار دادند.

دولت منفعل نشود

رسالت در سرمقاله خود نوشته طی هفته های اخیر موجی از انتقادات سیاسی و فرهنگی علیه برخی از اعضای نزدیک به رئیس جمهور به راه افتاده است. هر چند قسمتی از این انتقادات طبیعی ومتاثر از رفتارها و گفتارهای نابجای این افراد است اما به نظر می رسد دامن زدن به آن و اصرار بر مواضع ناصواب ناشی از کارگردانی معارضین برای آ فرینش فضای سیاسی به منظور مخالفت با دولت باشد.

به نظر این روزنامه پذیرش واقعیت خطای نظری رحیم مشایی از سوی رئیس جمهور می توانست یک فضای همدلی بین دولت و اصولگرایان منتقد ایجاد نماید، اما اصرار غیر قابل توجیه بر حمایت از وی دستاویزی را برای مخالفین فراهم کرده است تا این موضوع را محملی در راستای تسویه حساب های سیاسی و جناحی قرار دهند.

رسالت نوشته در مواجهه با این پدیده بخش های مختلف دولت به هیچ وجه نبایدمنفعل شوند و قطار اصولگرایی رامتوقف کنند، اصولگرایان نیز با حمایت مجدانه از دولت که پیشانی محبوبیت گروه های اصولگراست رئیس جمهور و کابینه اش را نسبت به عقبه خود دلگرم سازند. اما در عین حال نمی توان چشم ها را بر واقعیت ها نیز بست.

تحریم بی فایده

کیهان در سرمقاله خود نوشته در دنیای امروز اقتصاد یك پدیده بی مرز و جهانی شده است - و این چیزی است كه آمریكایی ها خود با افتخار آن را بوجود آورده اند- آیا دیگر می توان از تحریم به عنوان ابزاری كه سعی می كند به بازار دستور بدهد، انتظار توفیق ویژه ای داشت؟ واقعیت این است و همه كیس های قبلی تحریم در یك دهه گذشته هم نشان داده كه اقتصاد جهانی شده فقط منطق سود را می شناسد.

به نوشته این روزنامه ایران در 20 سال گذشته به خوبی این موضوع را درك كرده كه جهانی شدن اقتصاد امكان های منحصربفرد بوجود آورده است كه باعث می شود تحریم- آن هم تحریم كشوری مانند ایران- چیزی بیش از یك گزینه تبلیغاتی نباشد كه به درد حفظ آبروی غرب می خورد اما تاثیری بر رفتار كشور هدف نخواهد داشت.

تنوع فروشندگان و تنوع در روش های مبادله به نظر کیهان باعث می شود كه همه بدانند مقررات تجارت بین المللی فقط مجموعه ای از قواعد صوری است كه برای نظم بخشیدن و تسهیل فعالیت های پراكنده و بسیار متنوع بازرگانی در سراسر جهان ایجاد شده و به دلیل برخوردار بودن از همین ویژگی به هیچ وجه امکان تحریم وجود ندارد.

تغییر سبد ارزی مبهم

زهرا علی اکبری در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به گفته رییس بانک مرکزی در این باره که ایران آمادگی دارد معاملات نفتی خود را با کشور خریدار با واحد پول همان کشور انجام دهد. نوشته تغییر سبد ارزی ایران که از مدت‌ها پیش در محافل اقتصادی رسمی و نیمه‌رسمی درباره آن سخن گفته شده با اظهارات اخیر مقامات دولتی وارد فاز جدیدی شده است‌.

به نوشته این روزنامه مقامات بانکی نیز پیشتر اعلام کردند به دلیل تضعیف دلار قصد دارند یورو را جایگزین دلار کنند. اما در این میان بحث بر سر سبد ارزی و ترکیب آن و چرایی جایگزینی یورو، دلار و‌... نیست، بحث بر سر نکاتی است که در قالب خبر‌، مبهم مطرح می‌شود و مبهم می‌ماند و مبهم مورد تحلیل و نقد و بررسی قرار می‌گیرد‌.

سرمقاله جهان صنعت چنین نحوه ای برای اطلاع رسانی را مبهم دانسته و نوشته رییس بانک مرکزی در جواب سئوالات می گوید ما آمادگی چنین کاری را داریم‌. و آن چه باقی می ماند این نحوه اطلاع‌رسانی است که گویا شیوه جدیدی است که می‌توان آن را اطلاع‌رسانی مخدوش، ناقص و بی‌سر و ته نام گذاشت.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲۴ مرداد

بی بی سی

"تهیه منشور اخلاقی برای گروه های سیاسی" تیتر اول آرمان است، ابتکار در عنوان نخستش پرسیده" آیا افطاری های سیاسی اصولگرایان را بر یک سفره می نشاند"، رسالت به نقل از آیت الله مکارم شیرازی نوشته" تضعیف دولت در شرایط فعلی صحیح نیست" و مردم سالاری هم از قول همین منبع خبرداده که "مردم از گرانی ارزاق و اجاره بها شکایت دارند".

"معمای نرخ رشد صنعتی" تیتر اول تهران امروز است، "نرخ رشد صنعت 8 درصد است" با روتیتر "آمار وزیر صنایع آب رفت" عنوان برجسته جهان صنعت است و دنیای اقتصاد با اشاره به رکورد منفی برخی از شاخص ها از "تغییر مسیر بورس تهران" گزارش داده است.

جام جم در عنوان اولش از "فشار برکمیته تحقیق و تفحص از ورزش" نوشته، خراسان خبرداده که"سازمان انرژی اتمی توزیع رادیو دارو ها را سهمیه بندی کرد" ، جمهوری اسلامی هم وضعیت کشور پاکستان را با اهمیت دیده و نوشته"وبا و گرسنگی جان میلیون ها سیل زده پاکستانی را تهدید می کند".

بازتاب جهانی راه اندازی نیروگاه هسته ای بوشهر" عنوان برجسته کیهان و همشهری است، "حکایت منتقدان رییس جمهور" گزارش اول سیاست روز است و ایران در تیتر نخست خود نوشته"دستگاه قضایی دربرابر اهانت به رییس جمهور سکوت نکند".

گزیده مقالات

تاکتیک سیاسی یا وسیله دستیابی به حقیقت

مردم سالاری در سرمقاله امروز خود درخواست مناظره محمود احمدی نژاد از باراک اوباما رییس جمهور آمریکا را دستمایه قرار داده و نوشته سوال اینجاست که چرا باید رئیس جمهور آمریکا به درخواست احمدی نژاد برای مناظره زنده تلویزیونی پاسخ دهد و اکنون که حاضر به این مناظره نشده حکایت از نقاط ضعف برجسته این سیاستمدار غربی دارد اما شخص احمدی نژاد یا اعضای کابینه اش چرا حاضر نمی شوند در مناظره های زنده تلویزیونی با کارشناسان و فعالان عرصه های سیاست، اقتصاد، جامعه و فرهنگ در داخل کشور به مناظره بنشینند.

کوروش شرفشاهی در ادامه این مقاله پرسیده اکنون که تمام رسانه های جهان به ویژه ایرانیان، پاسخ منفی اوباما به احمدی نژاد برای برگزاری یک مناظره زنده را نقطه ضعف رئیس جمهور آمریکا می دانند سکوت دولتمردان به درخواست مناظره با فعالان سیاسی داخل کشور را چگونه باید توجیه کرد؟

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده نکته دیگر که براهمیت مناظره ها می افزاید سابقه این مناظره ها در انتخابات ریاست جمهوری اخیر است که در آن برخی حرمتها شکست در هر صورت به نظر می رسد که امروزه درخواست مناظره علا وه برتاکتیک سیاسی وسیله ای برای دستیابی به حقیقت است که منتقدان و به ویژه آنهایی که دستهایشان از اطلا عات، آمار و ارقام پر است خطاب به صاحبان قدرت مطرح می کنند.

نویسنده مقاله در پایان یادآور شده که اگر جناب ضرغامی همانگونه که در مناظره های انتخابات ریاست جمهوری برای برگزاری مناظره ها اعلام آمادگی کرد برای مناظره های امروز نیز اعلام آمادگی می کرد و اسامی دعوت کنندگان به مناظره ثبت می شد آنگاه بیشتر مشخص می شد که چه کسانی باید در مقابل یکدیگر بنشینند و در برابر نگاه مردم به صورت زنده به ابهامات پاسخ دهد. از سوی دیگر انتظار می رود آنان که برای مناظره اعلام آمادگی کرده اند پیگیر مناظره های درخواستی باشند تا شاید یک نفر پیدا شود که از حرف ها و نظریاتی که ارایه داده دفاع کند.

قانون وغیبت در مجمع تشخیص

سیاست روز در سرمقاله خود این گفته محمود احمدی نژاد قانون کمک 2 میلیارد دلاری به مترو مبنی بر این که ما این را اصولا قانون نمی‌دانیم که بخواهیم آن را ابلاغ کنیم را مورد توجه قرار داده و نوشته هنگامی که شورای محترم نگهبان مصوبه‌ای از مصوبات مجلس را مغایر شرع یا قانون اساسی تشخیص داد و مجلس نیز بر مصوبه خود اصرار کرد، آنگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام وارد عمل می‌شود تا این اختلاف قانونی را حل و فصل کند. در بحث مصوبه مجلس برای اختصاص بودجه به مترو نیز همین کار انجام شده است.

محمد صفری در ادامه این مقاله نوشته این وضعیت امکان دارد برای مجلس نیز پیش بیاید. یعنی مجلس هم احتمال دارد که در زمانی نسبت به رد مصوبه‌ای از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام اعتراض کند. اما باید پذیرفت هنگامی که مجمع رای داد، باید طبق قانون اساسی از آن تمکین کرد.

نویسنده این مقاله سپس این موضوع را به غیبت احمدی نژاد در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام ربط داده و اضافه کرده اگر آقای احمدی‌نژاد به عنوان رئیس قوه مجریه در جلسات مجمع شرکت کند و دیدگاه‌ها ونظرات خود را درباره مصوباتی که به دولت مربوط می‌شود بیان کند و درصدد روشنگری و آگاه‌سازی اعضای مجمع برآید، دیگر شاهد این‌گونه اختلافات نخواهیم بود. این که رئیس‌جمهور می‌گوید محل تامین بودجه 2 میلیارد دلاری برای مترو کجاست درست است. اما همین مباحث اگر در جلسه مجمع مطرح می‌شد شاید اختلافات جزئی که می‌تواند در جلسات خصوصی حل شود وارد رسانه‌ها و افکار عمومی نمی‌شد.

پس از نیروگاه بوشهر

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد خبر راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر را مورد توجه قرار داده و با اشاره به شادمانی ایرانیان از این خبر نوشته شادمانی ایرانیان از این جهت است كه نیروگاه بوشهر با تامین برق و گسترش دانش و تكنولوژی، صرفه اقتصادی و بهره‌های علمی دارد و باید از آن خرسند بود؛ اما بازتاب بیرونی این خبر موضوعی در حوزه سیاست خارجی و به‌ویژه تاثیر این رخداد بر روابط آینده ایران با بازیگران بین‌المللی است.

نویسنده این مقاله سپس اضافه کرده که نیروگاه بوشهر پس از 35 سال انتظار، در هفته‌های آینده به عنوان نخستین نیروگاه اتمی ایران وارد چرخه فعالیت‌های فنی و اقتصادی خواهد شد؛ اما این همه داستان نیست و حالا این پرسش مطرح است كه آیا راه‌اندازی نیروگاه بوشهر به عنوان تسهیل‌كننده برنامه هسته‌ای ایران عمل خواهد كرد یا اینكه موجب افزایش فشار بین‌المللی بر این برنامه خواهد شد؟

سرمقاله نویس دنیای اقتصاد همچنین خاطرنشان کرده آنچه از هم‌اكنون قطعی به نظر می‌رسد این است كه ایران نیروگاه بوشهر را صرفا بخش كوچكی از برنامه هسته‌ای خود می‌داند و تكمیل سایر طرح‌ها را ادامه و مكمل آن به شمار می‌آورد و آمریكا در نقطه مقابل این نظر، به این نكته پای می‌فشارد كه نیروگاه بوشهر نیازهای هسته‌ای ضروری ایران را تامین می‌كند و ادامه طرح‌های دیگر موضوعیت ندارد.بنابراین ادبیات و منطقی كه از این پس، طرفین در برابر یكدیگر به كار می‌برند بر نتیجه كشمكش‌ها تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

محمود صدری در ادامه با اشاره به این که تجربه 30سال گذشته نشان داده است كه روسیه شریك مطمئنی نیست در پایان این مقاله نوشته حفظ نیروگاه بوشهر و گسترش آن به تدابیری پیچیده‌تر از آنچه تاكنون در كار بوده، نیاز دارد و سرآغاز تدابیر تازه، ایجاد شرایطی است كه دفاع از برنامه هسته‌ای ایران را برای كشورهای بیشتری توجیه كند. طبیعی است كه این كشورهای تازه را باید در اردوگاه صنعتی جست‌وجو كرد نه در حامیانی كه حداكثر رایی در مجمع عمومی سازمان ملل دارند.

جهت اطلاع کاخ سفید

جام جم در مقاله ای به واکنش مقامات کاخ سفید به خبر راه اندازی نیروگاه هسته ای بوشهر پرداخته و نوشته انتشار خبر سوخت‌گذاری نیروگاه بوشهر طی روزهای آینده و راه‌اندازی این نیروگاه در نیمه دوم شهریور ماه جاری، مقامات كاخ سفید را به واكنش شتابزده واداشت و سخنگوی كاخ سفید اعلام كرد که آمادگی ایران برای راه‌اندازی نخستین نیروگاه هسته‌ای خود با حمایت روسیه نشان می‌دهد كه تهران نیازی به پیگیری طرح‌های جنجال‌برانگیز خود برای غنی‌سازی اورانیوم ندارد.

مهدی فضایلی در این مقاله نوشته بهره‌برداری از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای از جمله غنی‌سازی اورانیوم هیچ ارتباطی به داشتن نیروگاه ندارد و كشورها می‌توانند بدون داشتن نیروگاه و به دلیل داشتن مزیت‌های نسبی دیگر، اقدام به غنی‌سازی اورانیوم كنند.بنابراین، اظهارنظر سخنگوی كاخ سفید فاقد وجاهت قانونی است.

مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس همچنین ادامه داده که فعالیت‌های چرخه سوخت هسته‌ای از جمله غنی‌سازی اورانیوم نه در معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) و نه در اساسنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مادامی كه انحراف به سمت مقاصد غیرصلح‌آمیز نداشته باشد مشمول هیچ گونه محدودیتی نیست.مطابق مفاد معاهده NPT، فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای نه‌تنها محدودیتی ندارد بلكه براساس برخی مواد این معاهده، آژانس و كشورهایی كه دارای این فناوری هستند موظفند به كشورهای فاقد این فناوری كمك كنند.

نویسنده این مقاله در پایان تاکید کرده اگر سخنگوی كاخ سفید تأمین سوخت نیروگاه بوشهر از سوی روسیه را دلیلی برای توقف غنی‌سازی ایران می‌داند باید به این سوال‌ها پاسخ دهد كه اولا در طول چندین سال تأخیر روسیه از تحویل سوخت، چرا آمریكا ضمن كارشكنی در روابط روسیه و ایران با غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران مخالفت كرده است؟ علی‌القاعده این تأخیر باید مجوزی برای ایران محسوب می‌شد. ثانیا چه تضمینی وجود دارد كه روسیه همواره به تأمین سوخت نیروگاه بوشهر ادامه دهد و اگر به هر دلیلی ارسال سوخت از سوی روسیه متوقف شد، میلیاردها سرمایه‌گذاری ایران در نیروگاه بوشهر یا نیروگاه‌های مشابه چه سرانجامی خواهد داشت؟

آمار خوب، آمار بد

جهان صنعت در مقاله ای اظهارات وزیر کار درباره نادرست بودن آمار ارایه شده از سوی مرکز آمار ایران درباره رشد نرخ بیکاری در کشور را برجسته کرده و نوشته بازی اعداد و آمار گویی تنها در ایران تا این اندازه عجیب دنبال می‌شود. کار به جایی رسیده که آمار اعلام شده رسمی هم با اقبال و اعتماد مردم مواجه نمی‌شود، وقتی وزیر دولت در آمار شک می‌کند چرا مردم کوچه و بازار که اتفاقا واقعیت‌ها را بهتر از دیگران می‌فهمند، باور کنند؟

محمد حسین مهرزاد در ادامه این مقاله با استناد به این اظهارات وزیر کار افزوده دیوارهای اعتماد مردم ابتدا نسبت به بانک مرکزی و حالا نسبت به مرکز آمار ایران در حال فرو ریختن است و احتمالا از این به بعد باید هم مردم و هم وزرا چشمشان به وب‌سایت اکونومیست و بانک جهانی بماند.

نویسنده این مقاله در پایان یادآور شده اما سوالی که در میانه این بی‌اعتمادی نباید از آن غافل شویم این است که آیا ایجاد شبهه در آمار رسمی مشکل را حل می‌کند؟ اصلا تصور کنیم مرکز آمار نرخ بیکاری را با روندی کاهنده نشان می‌داد و حتی آن را به صفر می‌رساند، آیا مشکل بیکاری حل می‌شد؟ خیر. مشکل روی کاغذ و رقص اعداد نیست، مشکل دقیقا اینجاست، در بطن جامعه!

ناخرسندی از ضرب سکه های 500 تومانی

ابتکار در گزارشی به موضوع ضرب ضرب سکه های 500 تومانی در ساختار پولی کشور توسط بانک مرکزی پرداخته و نوشته از دیرباز سکه‌ها در ذهن مردم به عنوان پول خرد مطرح بودند، اما هم اکنون بانک مرکزی اسکناس 500 تومانی نسبتا درشت مردم را به سکه‌ای خرد تبدیل کرده است. رونمایی از سکه‌های درشت و ضرب سکه‌هایی با ارقام بالا حتی با استدلال کاهش هزینه‌های چاپ اسکناس برای مردم پذیرفتنی نیست. اگرچه بانک مرکزی هزینه امحاء اسکناس را در هر سال 20 میلیارد تومان اعلام می‌کند، اما استفاده از تکنولوژی‌های نوین، توسعه بانکداری الکترونیک و فرهنگ سازی می‌تواند این هزینه را کاهش دهد تا سرانه اسکناس در کشور کاهش یابد.

این روزنامه در ادامه ضرب این سکه ها را اعلام رسمی افزایش تورم دانسته و اضافه کرده که با ضرب سکه‌های 200 تومانی و 500 تومانی، قطعا باید منتظر خروج سکه‌های 25، 50 و حتی 100 تومانی از چرخه مبادلات مردم بود. البته نباید از اثرات روانی افزایش تورم ضرب سکه‌های درشت با توجه به اجرای هدفمندی یارانه‌ها غافل ماند. حتی اگر این اقدام به علت انتظارات تورمی ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز باشد، ضرب سکه به معنای اعلام قطعی بودن این تورم به مردم است.

ابتکار همچنین نوشته عمدتا پس از کاهش نرخ تورم، طرح حذف صفر از واحد پولی کلید می‌خورد، اما بانک مرکزی با ضرب سکه‌های 500 تومانی نشان داد برنامه میان مدتی برای اصلاح پولی ندارد. حتی شدیدتر آن که با این اقدام به تورم دامن می‌زند.ضرب سکه‌های 500 تومانی برای بسیاری از مردم خوشایند نبوده و این ناخرسندی را می‌توان در نظرات اخیر مردم به خوبی متوجه شد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 25 مرداد

بی بی سی

"دفاع رییس مجلس از مصوبات مجمع" تیتر اول تهران امروز است، آرمان با پرداختن به همین موضوع از قول علی لاریجانی نوشته "مصوبات مجمع عین قانون است" و مردم سالاری این گفته سیدعلی حسینی یکی از اعضای کمسیون فرهنگی مجلس را برجسته کرده که "التزام به ولایت فقیه با سرپیچی از قوانین مجلس سازگاری ندارد".

ابتکار با گزارشی درباره پایان حکم 22 مرکز آموزش عالی در کشور از "خانه تکانی در دانشگاه ها" خبر داده، جام جم "نشستی مشترک برای تفاهم قوا" را در صفحه نخستش برجسته کرده و همشهری از قول رییس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نوشته "ایران به تنهایی از پس 1+5 بر می آید".

"دعوت حضرات آیات صافی و موسوی اردبیلی از مسلمانان برای کمک به سیل زدگان پاکستان" عنوان اول جمهوری اسلامی است، کیهان به نقل از حزب الله لبنان نوشته"تعداد دیگری از جاسوسان اسراییل را معرفی می کنیم"، "شرکت های بزرگ نفتی تحریم ایران را شکستند" هم تیتر برجسته ایران است.

رسالت به نقل از آیت الله مهدوی کنی "راه های رسیدن به وحدت در بین اصولگرایان" را به عنوان تیتر اول خود برگزیده، "عدد بزرگ آقای وزیر" با روتیتر "بهبهانی: 4 هزار پروژه در هفته دولت افتتاح می شود" تیتر نخست سیاست روز است و دنیای اقتصاد هم با انتشار جزییات آیین نامه معاملات آتی ارزی از "گریز از نوسانات عرض" خبر داده است.

در کنار تمام تیترهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی البته بیشتر روزنامه های امروزتهران موضوع اخراج علی کریمی فوتبالیست ملی پوش کشور از تیم باشگاهی اش را نیز با تیترها، عکس ها و جهت گیری های مختلف برجسته کرده اند.

گزیده مقالات

لزوم تشكيل مرجع آماری مستقل از دولت

تهران امروز در مقاله ایکشمکش دولت، بانک مرکزی و مجلس بر سر اعلام نرخ رشد اقتصادی را مورد توجه قرار داده و نوشته در رابطه با رشد اقتصادی كشور اختلاف آماری زيادی ميان گفتار رئيس‌جمهور و بانك مركزي وجود دارد. نمايندگان مجلس هم رقم سومي را در اين زمينه اعلام كرده‌اند. اين موضع مناقشات زيادي را به راه انداخت اما در نهايت، دولت موضع مشخصي در اين خصوص نگرفت. رئيس كل بانک مركزی مي‌گويد به زودي رقم دقيق رشد اقتصادي را اعلام مي‌كنيم. مي‌گويند به زودي بر سر نرخ رشد صنعت به توافق مي‌رسيم و رشد اقتصادي را هم پيرو آن اعلام خواهيم كرد. ولي اين به زودي نزديك به يك سال به‌طول انجاميده است و همچنان خبري در اين زمينه نيست.

محسن بهرامي ارض اقدس در ادامه این مقاله افزوده اين اختلافات آماري ميان دستگاه‌هاي دولتي و عدم تفاهم آنان بر يك آمار مشخص موجب شده است تا فعالان اقتصادي بيشتر به آمارهاي اعلام شده از سوي مراجع بين‌المللي اعتماد كنند. با ورود مركز آمار ايران به ماجراي ثبت اطلاعات اقتصادي خانوار، بهتر است مرجعي جديد و مستقل از دولت براي اعلام آمارهاي رسمي برگزيده شودتا نمايندگان مجلس و كارشناسان بتوانند با استناد به آمارهاي آن، كار نظارت بر عملكرد وزارتخانه‌ها را انجام دهند.

این عضو اتاق بازرگانی تهران همچنین تاکید کرده که نكته ديگر بحث ميزان رشد اقتصادي در كشور است. شرايط حاكم بر اقتصاد كشور كه ناشي از بحران جهاني است و مسائلي از قبيل سه‌قفله كردن خزانه بانك مركزي بر آن سلطه پيدا كرده است نشان مي‌دهد كه نرخ رشد اقتصادي كشور در حال حاضر اگر منفي نباشد، نزديك صفر است. مسئولان در اين شرايط با به راه انداختن دعواي زرگري عدم توافق بر سر نرخ رشد صنعت، از اعلام نرخ رشد اقتصادي شانه خالي مي‌كنند.

وی درپایان با اشاره به اعلام رشد 8 درصدی صنعت توسط وزیر صنایع نوشته در حالي كه ميزان رشد اقتصادي در كشور مشخص نيست چطور درخصوص جزئيات آن كه نرخ رشد صنعت باشد، اظهارنظر مي‌كنند؟ در اين شرايط بهتر است آقايان به جاي اعلام آمارهاي مختلف از يك موضوع واحد اقتصادي، بازي را تمام و يك مرجع مستقل تعيين كنند كه بررسي و اعلام آمار را به دست آن بسپارند.

کاهش ساعت کاری

مردم سالاری در سرمقاله امروزش دستور کاهش ساعات کاری در ماه رمضان از سوی دولت را دستمایه قرار داده و نوشته امسال هم همانند سه- چهار سال اخير دولت ساعات کاري ماه رمضان را کاهش داده است. بنابراين کارمندان دولت بايد از ساعت 9 صبح تا 14 در محل کار خود حاضر شوند و اين يعني 5 ساعت حضور در محل کارکه البته يک ساعت پاياني آن هم به دليل اقامه نماز جماعت و برنامه هاي جانبي آن، از آن 5 ساعت بايد کسر شود. اما به راستي چه عاملي موجب شده دولت به کاهش ساعت کار در ماه مبارک رمضان اصرار داشته باشد؟

حمیدرضا شکوهی در این مقاله اضافه کرده اين اصرار دولت، نه تنها از نظر قانوني دچار شبهه است بلکه از جهات ديگر نيز از توجيهات قابل قبولي برخوردار نيست. از منظر قانون طبق مصوبه سال 1359 شوراي انقلاب، ساعت کار براي کارگران و کارکنان دولت به طور يکسان و 44 ساعت در هفته تعيين شده و تنظيم و تقسيم ساعت کار بر عهده دولت و واحدهاي توليدي گذاشته شده است. در حقيقت، تقسيم اين 44 ساعت کار هفتگي بر عهده دولت است، نه کاهش ساعت کار. اما مشخص نيست چرا دولتي که خود را قانونگراترين دولت پس از انقلاب مي داند- کما اين که آقاي احمدي نژاد هم بر اين موضوع تاکيد کرده- نسبت به اين قانون بديهي بي توجهي نشان مي دهد؟

نویسنده این مقاله همچنین نوشته اغلب مردم در مراجعه به ادارات دولتي به دليل مشکلاتي همچون پاسخگو نبودن برخي ادارات يا ازدحام و شلوغي بيش از حد آنها، در روزهاي عادي سال هم از دريافت پاسخ در زمان کوتاه بي نصيب مي مانند. حال، خود تصور کنيد که وقتي ساعات کاري هم کاهش يابد- آن هم نه فقط در يک يا دو روز، بلکه در طول يک ماه- چه اتفاقي براي مردم مي افتد؟ مراجعه به سازمانهايي که مردم به منظور حل مشکلاتشان نيازمند مراجعه به آنها هستند، به روشني اين مشکل را نشان مي دهد.

هدفمند کردن یارانه ها

ابتکار در مقاله ایبه موضاعاتی از جمله افزایش تورم پس از اجرای هدفمند کردن یارانه ها و تاثیر آن بر زندگی قشرهای مختلف مردم پرداخته و نوشته هدفمند کردن يارانه‌ها که به جراحي اقتصادي معروف است و به قول دولت اجراي عدالت است، به اقرار همگان طرح تورم زا خواهد بود. اما اختلاف نظر در ميزان تورم است. مطابق ديدگاه‌هاي مختلف، تورم محتمل از 15 درصد تا 35 درصد ذکر شده است. هنوز مشخص نيست که گزاره مورد نظر دولت کدام است. معلوم نيست دولت بر اساس تورم 15 درصد يا 30 درصد در حال برنامه ريزی است.

محمدعلی وکیلی در ادامه این مقاله با اشاره به این که دود تورم بيش از پيش بيني‌ها، به چشم دهک‌هاي پايين جامعه مي‌رود خاطرنشان کرده اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها، تنها در صورتي مي‌تواند به سود فقرا باشد که سيستم توزيع يارانه نقدي کارآمدي بالا داشته باشد و اعتماد عمومي نسبت به اين کارآمدي به وجود آيد. بنابراين هر اتفاقي که اعتماد مذکور را مخدوش سازد، مي‌تواند کليت اجراي طرح را با چالش جدي مواجه نمايد که يکي از آن اتفاقات ناميمون،ضد و نقيض گويي مسئولين و بلاتکليفي در مورد جزئيات طرح است.

نویسنده سرمقاله ابتکار همچنین با اشاره به این تناقض گویی ها یادآور شده اجرا يا عدم اجراي طرح در هاله‌اي از ابهام قرار گرفته است. مجموعه ابهامات، اعتماد عمومي جامعه را نشانه رفته است. اولين تشکيک و ترديد جامعه در خصوص فرآيند تعيين دهک‌هاي درآمدي دريافت کننده يارانه نقدي است. همان چيزي که در بحث خوشه بندي، افتضاح به بار آورد و به سرعت به فرهنگ لطيفه گويي تبديل شد. بسياري که در خوشه 3 بودند در طراحي دولت در خوشه يک و بسياري از مشمولان خوشه يک،در خوشه 3 قرار گرفته بودند. در نهايت هم برغم، هزينه‌هاي بسيار براي طرح خوشه بندي، دولت مجبور شد خوشه بندي را به عنوان مبناي محاسبه، کنار بگذارد. اما هنوز مشخص نشده است که مکانيزم واقعي تشخيص دهک‌هاي دريافت کننده يارانه‌ها چگونه است؟

مذاکره با اوباما قابل تحقق نیست

آرمان در مقاله ای با اشاره به درخواست محمود احمدی نژاد از باراک اوباما رییس جمهور آمریکا برای گفت و گوی رودررو به این موضوع پرداخته و نوشته پیشنهاد آقای احمدی نژاد درارتباط با انجام مذاکره رودررو و در فضای رسانه‌ای با باراک اوباما را می‌توان نمونه‌ای از ابتکارات دیپلماتیک دانست. اما تحقق این امر نیازمند زیرساخت‌هایی است که هنوز در روابط ایران و آمریکا انجام نگرفته است. چنین دیدار‌هایی در تاریخ سابقه داشته است. مثلا در سال 1972 نیکسون ملاقاتی از این جنس با مائو به انجام رساند اما آن دیدار در شرایطی صورت گرفت که قبل از آن مشاور امنیت ملی آمریکا دیدارهایی را با مقامات و رهبران چینی به صورت محرمانه انجام داده بود و به نتایج موردنظر نائل شده بود.

ابراهیم متقی در ادامه این مقاله نوشته بنابراین هرگونه ابتکار دیپلماتیک نیازمند زمینه‌هایی است که طبعا تحقق آن می‌تواند فضای دیدار رهبران را در چارچوب مذاکرات سران فراهم کند. در وضعیتی که آمریکایی‌ها حتی حاضر نیستند سخنان مقامات ایرانی را در اجلاس‌های بین‌المللی بشنوند طبعا انجام مذاکره در چنین قالب و فرمی‌کاری دور از ذهن است. اگرچه ایران آمادگی خود را برای انجام مذاکره به این شکل اعلام کرده است اما باید بدانیم که مذاکره چیزی فراتر از اعلام مواضع است.

نویسنده این مقاله سپس اضافه کرده چنین ابتکارات دیپلماتیکی در فضایی که آمریکایی‌ها تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ایران اعمال کرده اند، فشارهای بین المللی را علیه ایران تشدید کرده‌اند، موج ضد ایرانی در رسانه‌هایشان گسترش داده‌اند و جلوه‌هایی از تهدید علیه ایران را در رسانه‌ها و افکار عمومی ‌بین‌المللی منعکس می‌کنند کار دور از ذهنی به نظر می‌رسد. اگرچه ایران آمادگی این را دارد که چنین ابتکاری را انجام دهد و این دیدار در مقابل رسانه‌ها صورت پذیرد اما تحقق این ابتکار در کوتاه مدت امکان پذیر نخواهد بود.

مسیرهای وحدت برای اصولگرایان

رسالت با انتشار گفت و گویی از آیت الله مهدوی کنی دبیر کل جامعه روحانیت مبارز تهران از ابراز نگرانی شدید او از اختلافات میان اصولگرایان خبرداده و راه حل های ارایه شده توسط وی برای وحدت درمیان اصولگرایان را برجسته کرده است.

این روزنامه به نقل از آیت الله مهدوی کنی در این باره نوشته اصولي که اصولگرايان به آن معتقد و پايبند هستند اولا بايد مشخص شود و تنها به نام گذاري بسنده نشود يعني اصولگرايان بايد بنشينند و اصول مشترک را بازنگري و سپس به آن متعهد و نسبت به آن هم پيمان شوند. در مرحله بعد با توجه به اصول مشترک و مورد قبول، موارد جزئي و فرعي و اجرايي مورد اختلاف را بر اصول عرضه، ارزيابي کنند و با اين کار موارد اختلاف را کاهش دهند و با تعامل و تقريب حتي المقدور به اجماع برسند.

به گزارش این روزنامه دبیرکل جامعه روحانیت مبارز تهران همچنین اضافه کرده که مردم انقلابي ايران صف آراييهاي دوستان انقلاب را برنمي تابند. مردم ايران پايبند اصولند و اگر به شخص يا گروهي بيشتر اظهار علاقه مي کنند به خاطر پايبندي به آن اصول است و اگر احساس کنند فرد يا گروهي اصول انقلاب را ابزار پيشرفت شخصي و گروهي قرار داده و يا به هر دليلي اصول را به خود اختصاص داده و ديگران را نفي مي کند موضع ديگري اتخاذ خواهند کرد. تاريخ و تجربه انقلاب نشان داده که مردم شاخص را در حفظ اصول قطعي مي دانند و با آن معامله نمي کنند و انحراف از آن را تحمل نمي کنند.

این روحانی شناخته شده و رییس دانشگاه امام صادق همچنین به انتقاد از برخی اصولگرایان پرداخته و گفته برخي گمان دارند که شاخص خود آنها هستند و اين اشتباهي بزرگ است که عده اي مرتکب شدند و خود را از مردم جدا کردند. توصيه من آن است که اصولگرايان بايستي ادبيات مشترک را حفظ کنند و آنها که از ادبيات انقلاب و امام پيروي نمي کنند سخت در اشتباهند و بر خود و انقلاب ستم مي کنند و خودآگاه يا ناخودآگاه به انقلاب و مملکت ضربه مي زنند هرچند به خيال خود حسن نيت داشته باشند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - سه شنبه ۲۶ مرداد

بی بی سی

"درخواست غرامت جنگ جهانی دوم؛ شعار یا واقعیت" تیتر اول خبر است. مردم سالاری از "نامه کدخدایی درباره غیرقانونی بودن کاهش ساعات کار" خبر داده و آرمان هم با پرداختن به همین موضوع "چهره متفاوت آقای سخنگو" را برجسته کرده است.

جمهوری اسلامی از "مخالفت 11 گروه فلسطینی با از سرگیری مذاکرات" خبرمی دهد. رسالت نوشته "محاسبات اوباما درباره ایران اشتباه بود" و کیهان از "خشم اوباما از اردوغان" خبرداده و این تیتر را برگزیده که " ترکیه دیگر متحد آمریکا نیست".

خراسان در تیتر نخستش نوشته "رییس جمهورمقابله به مثل با بازرسی کشتی های ایرانی را ابلاغ کرد"، ایران از "تصمیم ایران برای ساخت سومین مرکز غنی سازی اورانیوم" خبر داده و همشهری هم برای گزارشی مرتبط تیتر "استمرار غنی سازی 20 درصد برای تحویل سوخت راکتور تهران" را برگزیده است.

"هیچ کس بدون تست وبا از مرز ایران نخواهد گذشت" با زیر تیتر "وبا پشت دروازه های ایران" عنوان برگزیده سیاست روز است، "کنترل قیمت با تمام ظرفیت" در صفحه نخست دنیای اقتصاد چشمگیر است،جهان صنعت هم این گفته رییس سازمان ثبت احوال را تیتر کرده که "روزی را خداوند می دهد".

"دریاچه ارومیه سرخ شد" همراه با تصویری از رنگ این دریاچه در حال خشک شدن عنوان برجستهابتکار است و جام جم نوشته که "قانون پیش فروش، ساخت و ساز را رونق می دهد".

گزیده مقالات

پنج سال برای تبدیل آرزوها به وعده

جهان صنعت در مقاله ای معرفی و مجازات مفسدان دانه درشت، مبارزه با رانت خواری، برابری مردم در مقابل قوانین را از جمله آرزوهای ایرانیان دانسته و نوشته این آرزوهای حدا‌قلی، موضوعاتی هستند که بسیار در خصوص آنها سخن رانده شده و همیشه هم با وعده‌های رنگارنگی در ایام انتخابات همراه شده‌اند. در این بخش به جرات می‌توان دولت نهم و دهم را یکی از پیشرو‌ترین دولت‌ها در این وعده سپاری دانست که به خوبی توانسته است رویا‌های ایران را به وعده تبدیل کند.

طهماسب طلایی در ادامه این این مقاله افزوده شاهد این مدعا نیز سخنان محمود احمدی‌نژاد در ایام انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری بود ‌که در مناظرات خود با دیگر کاندیداها بر موضوع فساد اقتصادی و نا‌برابری اقتصادی اشاره داشت و بر عدالت‌گستری و معرفی مفسدان اقتصادی مانور داشت. اما اکنون پس از چهار سال اول ریاست‌جمهوری ایشان و نزدیکی به ایام دومین سال از دوره دهم ریاست‌ جمهوری‌، یک سوال بزرگ برای مردم و رسانه‌ها باقی است که چرا رییس ‌جمهور از اقدامات خود در این حوزه‌ها چیزی نمی‌گوید و گزارشی رسمی در این خصوص ارایه نمی ‌کند؟

نویسنده مقاله با اشاره به این که " برخی سیاسیون می‌گویند رییس کابینه در اصل این توان را ندارد که مفسدان را معرفی کند‌و این مشکلات به دست رییس دولت قابل حل نیست" در پایان نوشته انگارکه گفته‌های گذشته نیزچیزی در حد وعده بوده و چنین مبارزه‌ای عمیق مربوط به قوای دیگر است و پنج سال گذشته، آرزویمان تنها وعده‌ای شده بلاتکلیف،‌ چرا‌ که اگر جز این بود بعد از پنج سال محمود احمدی‌نژاد‌که به مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام و... خرده‌های قانونی گرفته است می‌توانست واکنشی نیز در این خصوص بدهد و کاری کند که این‌گونه نیندیشیم.

کنترل قیمت با تمام ظرفیت

دنیای اقتصاد در گزارشی اظهارات معاون اول محمود احمدی نژاد درباره کنترل قیمت ها را منعکس کرده و نوشته محمدرضا رحیمی با اشاره به اعمال تحریم‌های اخیر علیه كشورمان و با بیان اینكه هم ‌اكنون در آستانه اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها هستیم، اعلام كرد كه برخی افراد سوء‌استفاده‌گر از طریق احتكار و بالا بردن قیمت ‌ها در زمان هدفمندسازی به دنبال افزایش سود خود هستند، ولی دولت به شكل جدی و با تمام قوا دست سوء‌استفاده‌گران را كوتاه خواهد كرد و اجازه نخواهد داد مردم كشورمان متحمل فشارهای ناشی از تحریم و دیگر مشكلات شوند.

این روزنامه در ادامه با اشاره به این که این اظهارات رحیمی تازه ترین اظهارات مقامات دولت درباره کنترل و نظارت برقیمت ها است نوشته پیش از‌این هم برخی مقامات دولت هشدار داده بودند که دولت مانع افزایش قیمت‌ها به بهانه اجرای قانون یارانه‌ها خواهد شد. از جمله سازمان تعزیرات حکومتی در بهمن 88 با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با هر نوع تورم برنامه‌ریزی شده به بهانه اجرای قانون یارانه‌ها مقابله جدی می‌شود‌. مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی هم در تاریخ 24 تیر ماه با ابلاغ دستورالعمل چهاربندی به سازمان‌های بازرگانی استان‌ها خواستار نظارت بر وضعیت حمل و نقل و افزایش احتمالی قیمت ‌ها در آستانه اجرای قانون یارانه‌ ها شد‌.

به نوشته دنیای اقتصاد رحمی با بیان این که "تحریم نباید توجیهی برای گرانی و بروز سایر مشکلات برای مردم باشد" همچنین ابراز امیدواری کرده که دستگاه‌های ذیربط با کنترل و نظارت دقیق بر وضعیت بازار، از بروز آثار روانی ناشی از تحریم‌ ها جلوگیری کنند.

احیای بازار انحصاری خودرو

مردم سالاری در سرمقاله خود موضوع افزایش قیمت و واردات خودرو در پی اختلاف وزارت صنایع با وزارت بازرگانی در مورد ممنوعیت واردات خودرو را برجسته کرده و نوشته بازار خودرو چندی پیش شاهد رشد افزایش قیمت برخی خودروهای داخلی بود. در حالی که وزارت صنایع خبر از ادامه واردات طبق روال گذشته داد. وزارت بازرگانی خبر از ممنوعیت واردات خودرو داد تا این موضوع امروز بین دو وزارت خانه نیمه معلق بماند. نکته جالب در ممنوعیت واردات خودرو اینجاست که در 4 ماه گذشته نسبت به سال گذشته 36 درصد رشد داشته است.

علی ودایع سپس با اشاره به این که "این نخستین بار نیست که در زمینه واردات کالا به ایران چنین تصمیماتی گرفته می شود" یادآور شده چند سال پیشتر نیز در زمینه واردات تلفن همراه به کشور ناگهان تعرفه گمرک افزایش چند برابری را تجربه کرد. در آن برهه زمانی دولت با وضع تعرفه 60 درصدی وراه اندازی 4 خط تولید گوشی همراه تنها گروهی از مافیای واردات را سودمند کرد و تنها این مصرف کنندگان بودند که هزینه گزافی برای خرید تلفن همراه پرداختند...مسوولا ن وقت دلیل این تصمیم را مراقبت از مصرف کننده اعلام کردند در حالی که به نفع جیب دلا لا ن بازار تمام شد.

نویسنده این مقاله در پایان نوشته امروز بازار خودرو نیز راهی را می رود که بازار تلفن همراه رفته بود، این درست است که از صنایع داخلی و به خصوص صنایع خودروسازی ایران باید حمایت کرد اما ممانعت ار واردات خودرو به ایران تنها می تواند به شکل گیری بازار انحصاری خودرو که به هیچ کس پاسخ گو نیست منتهی شود و در کنار این موضوع دلال های مافیایی خودرو بیش از پیش سود خواهند برد.

لزوم محوریت قانون در جلسات سران

محمد رضا خباز طی مقاله ای در خبر برگزاری نشست میان سران سه قوه (مقننه ، مجریه و قضاییه) را مورد توجه قرار داده و نوشته مسلما هدف از برگزاری نشست مشترک میان روسای قوای مجریه و مقننه و قضاییه، همگرایی بیشتر مسئولین است اما مهم آن است که برنامههای این نشستها حول محور قانون باشد. چنانچه هر یک از روسای قوا بپذیرند که محوریت برنامهها و رویکردهایشان فقط باید قانون باشد و بس، کافی است. ولی اگر برخی بنا داشته باشند که به جای عمل به قانون، اعمال سلیقه کنند و هرکس نظر خودش را پیاده کند و در جلسات تفوق طلبی شود، جلسات سران قوا هم راه به جایی نخواهد برد.

این عضو کمسیون اقتصادی مجلس در ادامه نوشته از آنجا که عمده مشکلات و گرفتاریهای موجود و اختلاف نظرها بین دولت و مجلس و قوه قضاییه بر سر بی حرمتی به قانون است، با فصل الخطاب قرار گرفتن قانون، این مشکلات حل می‏شود. در غیراین صورت برخورد سلیقهای با قانون خطرناک است و باید در عمل معالجه شود.

نویسنده این مقاله درپایان خاطر نشان کرده که اگر قرار باشد برخی خودشان را قانون بنامند و هرچه بکنند مر قانون باشد و هرچه نکنند، غیرقانونی تلقی شود، دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد. چرا که اجرای قانون نمیتواند حول محور اشخاص باشد بلکه این افراد هستند که باید حول محور قانون عمل کنند. نباید فراموش کنیم که قانون برای همه حتی اشخاص حقوقی محترم است. از این رو لازم است که محور جلسات مشترک سران قوا که باید الگوی قانون گرایی باشند، "قانون" باشد.

الزامات نشاط سیاسی

آرمان در مقاله ای به قلم دکتر نجفقلی حبیبی به موضوع لزوم نشاط سیاسی در کشور پرداخته و آورده نشاط سیاسی به معنی فعالیت سیاسی است. فعالیت و نشاط سیاسی در حالی می‌تواند در یك جامعه به درستی تحقق پیدا كند كه چندصدایی در آن جامعه وجود داشته باشد. وقتی چندصدایی وجود داشته باشد، نشاط سیاسی هم وجود خواهد داشت و در نتیجه در مورد هر موضوع نظرات مختلف مطرح می‌شود و دست‌اندركاران جامعه می‌توانند از بهترین دیدگاه‌ ها استفاده كنند.

نویسنده این مقاله در ادامه نوشته در حال حاضر چندصدایی در جامعه‌ما وجود دارد. اماچندان فعال نیستند که شاید نتوان اسم این وضعیت را نشاط سیاسی گذاشت،چرا که چند صدایی لازمه نشاط سیاسی است. نشاط سیاسی تناقضی با آرامش سیاسی ندارد و این‌طور نیست كه اگر جامعه‌ای دارای نشاط سیاسی است، آرامش سیاسی نداشته باشد. گاهی برخی افراد فكر می ‌كنند كه بحث‌های جدال‌انگیز سیاسی می‌تواند امنیت سیاسی را از كشور بگیرد در حالی كه این‌طور نیست.

این عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین همچنین ادامه داده که در بسیاری از كشورهای دنیا احزاب و گروه‌های مختلف بحث، فعالیت و نقد می‌كنند و این‌طور نیست كه نا امنی سیاسی داشته باشند؛ بنابراین باید بیشتر در تعاریف خود دقت كنیم. متاسفانه عده‌ای وقتی می‌خواهند مغالطه كنند می‌گویند بحث سیاسی عامل تشنج می‌شود؛ در حالی كه این‌طور نیست و چالش، فعالیت و نشاط سیاسی با نا امنی سیاسی برابر نیست.

این استاد دانشگاه و رییس سابق دانشگاه علامه طباطبایی در پایان نوشته رابطه‌نشاط اجتماعی و نشاط سیاسی، رابطه متقابل است .نشاط اجتماعی و نشاط سیاسی با یكدیگر ملازمه دارند، یعنی وقتی نشاط و امنیت اجتماعی وجود دارد، معلوم است كه نشاط سیاسی هم هست و بالعكس وقتی یكی از این دو وجود ندارد، دیگری هم دچار مشكل خواهد بود. نمی‌توان گفت كه از بین نشاط اجتماعی یا نشاط سیاسی كدام‌یك بر دیگری تقدم دارد، ولی عملا یك تقارن و تاثیر متقابل بین این دو وجود دارد و به نوعی یكدیگر را نشان می‌دهند.

تهدید واقعی

سیاست روز در سرمقاله امروز خود افزایش فروش تسلیحات از سوی آمریکا به کشورهای حوزه خلیج فارس مورد توجه قرار داده و نوشته اگر بهانه آمریکا برای سوق دادن اعراب به خریدهای تسلیحاتی، فعالیت‌های هسته ‌ای جمهوری اسلامی ایران نیز باشد که آژانس بین‌الملل انرژی اتمی و جامعه جهانی همواره بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ ای ایران اذعان و تحرکات غرب را صرفا اقدامی سیاسی دانسته که برای مقابله با حقوق هسته‌ای ملت ایران صورت می‌گیرد و در واقع هیچ نگرانی در قبال آن وجود ندارد.

علی تتماج در ادامه این مقاله اضافه کرده که پروژه ایران هراسی آمریکا برای فروش تسلیحات به کشورهای عربی برگ دیگری از فریب‌کاری آمریکا برای نابود‌سازی درآمدهای نفتی کشورهای عربی در عرصه نظامی‌گری و توجیه ادامه حضور نظامی‌اش در منطقه است که مسلما جز افزایش محاصره نظامی کشورهای عربی و هزینه‌های آنها برای تامین بودجه پایگاه‌های نظامی آمریکا در این کشورها نتیجه‌ای به همراه ندارد.

نویسنده این مقاله در پایان نوشته با توجه به اثبات این اصل اساسی که آمریکا هرگز هم پیمان قابل اطمینانی برای کشورهای جهان نبوده چنانکه به رغم همکاری‌های گسترده با صدام و اعطای کمک‌های نظامی به آن، براساس منافع خود، تمام این همکاری‌ها را نادیده گرفته و به اشغال عراق پرداخته، اکنون زمان آن رسیده تا کشورهای عربی به جای رویکرد به نظامی‌گری، همگرایی منطقه‌ای با محوریت ائتلاف با ایران برای تامین امنیت منطقه و اصل مقابله با تهدید واقعی منطقه یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی را اجرایی سازند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - چهارشنبه ۲۷ مرداد

بی بی سی

"جنجال؛ این بار سر نرخ بیکاری" تیتر اول جهان صنعت است. همشهری در یکی از گزارش هایش خبرداده که " تعداد بیکاران کشور از مرز 3.5 میلیون نفر گذشت"، دنیای اقتصاد "تغییر شیوه قیمت گذاری دولتی" را برجسته کرده و خراسان با پرداختن به همین موضوع نوشته "کارگروه طرح تحول مسئول قیمت گذاری تمام کالاها و خدمات دولتی شد".

"هشداری های وزیر دفاع" تیتر نخست تهران امروز است. ایران به نقل از وزیر دفاع از "آزمایش موشک های دوربرد جدید ایران" خبرداده، رسالت در تیتر برگزیده اش از قول ولادمیر پوتین نوشته"نیروگاه بوشهر آماده افتتاح است" و کیهان در گزارشی "فاجعه انسانی در پاکستان" را با اهمیت دیده است.

"یارانه ها: رقابت غیر متعارف بانکی" تیتر اول جام جم است، خبر به "راهبردهای ضروری اصولگرایان برای بازیابی وحدت" پرداخته و جمهوری اسلامی از قول آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشته "تدبیر، عقلانیت و حفظ وحدت موجب ناکامی دشمنان خواهد شد".

"آرامش بدون نشاط سیاسی آرامش گورستانی است" نقل قولی از عماد افروغ است که در تیتر نخست آرمان جای گرفته، ابتکار از "دوئل گازی ایران و قطر" خبرداده و مردم سالاری در عنوان برجسته اش نوشته "مصوبات مجمع تشخیص قانون است".

گزیده مقالات

جدول ضرب منتقدان و اشتباه دولت‌

جهان صنعت در سرمقاله امروزش موضوع اختلاف آماری میان وزارت کار و مرکز آمار ایران بر سر تعداد بیکاران کشور را مورد توجه قرار داده و نوشته ماجرای اختلاف بانک مرکزی و وزارت صنایع در اعلام نرخ رشد صنعت که در نهایت به اقرار سخنگوی اقتصادی کابینه به اختلاف آماری در دولت منجر شد این بار میان وزارت کار و مرکز آمار ایران شکلی تازه یافته تا اعتقاد کارشناسانی که بر آمار‌های اعلامی از سوی دولت تشکیک می‌کردند، تایید شود.

حمیدرضا طهماسبی پور در این مقاله اضافه کرده دلیلی بر پذیرش یا رد گفته‌های هیچ‌یک از طرفین این دعوی وجود ندارد چرا که فضای آمار و اطلاعات در کشورمان آنچنان مه‌آلود است که نمی ‌توان نتیجه‌گیری کرد.اما در نهایت آنچه را که می‌توان از این جنجال تکراری دریافت این است که صحت آماری در دولت، میان خود وزرا و مسوولان دولتی هم مورد شک است و در نهایت باید گفت که چگونه است که دولتمردان و شخص رییس‌جمهور بارها در مقام نقد رسانه‌ها بر آمده که آمارهای درست را اعلام نکرده‌اند.

نویسنده در ادامه افزوده سال‌های قبل زمانی‌که رسانه‌ها نوشتند بیکاران به سه و نیم میلیون تا چهار میلیون نفر رسیده‌اند دولت از سوی وزیر کار سابق بارها انکار کرد‌اما وزیر کنونی دولت تایید می‌کند که آمارهای گذشته هم صحیح نیست.
سرمقاله نویس جهان صنعت در پایان تاکید کرده از خود دولتمردان می‌پرسیم که جدول ضرب اشکال دارد‌یا منتقدانی که امروز حقانیتشان روشن است یا آنانی که آمار بیکاری را به دلخواه سازمان خود اعلام می‌کردند؟ای کاش این بار دولت شجاعت پذیرش اشتباهاتش در موضوع بیکاری و آمارهای تغییر یافته‌اش را بیابد و اندکی با منتقدانش گفتمان داشته باشد تا شاید راهی بهتر برای ادامه راه بیابد، نه آنکه برای اثبات خود به اشتباهی تازه‌تر مبتلا شود.

بدهی دولت به بخش خصوصی

دنیای اقتصاد در مقاله ای موضوع بدهی چند هزار میلیارد تومانی دولت به بخش خصوصی را برجسته کرده و نوشته یكی از خبرهایی كه در هفته‌های اخیر اعلام شد، ولی حساسیتی را كه شایسته آن بود برنیانگیخت مساله بدهی چند هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به شركت‌های پیمانكار و مشاور طرف قرارداد با این وزارتخانه بودیم. می‌دانیم شركت‌هایی كه خدمات فنی مهندسی ارائه می‌كنند، تعداد بی‌شماری از نخبگان كشور را در خدمت دارند و به سهم خود، بخشی از اشتغال كشور را به دوش می‌كشند؛ بنابراین شایسته است به این موضوع با یك دید ملی توجه شود.

مهران دبیرسپهری در ادامه این مقاله با اشاره به "تاکید آموزه های دینی و اخلاقی در پرداخت بدهی" نوشته بر اساس اطلاعات موجود، این مشكل، علاوه بر وزارت نیرو در شركت‌های طرف قرارداد با برخی دستگاه‌های دیگر دولتی نیز وجود دارد؛ اما سوالی كه مطرح می‌شود این است كه چطور در چنین وضعیتی، دولت قصد دارد به كودكان متولد 1389 به بعد، مبلغ یك میلیون تومان هدیه بدهد و آیا اصولا این كار با توجه به بدهی‌های دولت اشكال شرعی ندارد؟

نویسنده این مقاله همچنین اضافه کرده که در حال حاضر، سیاستی اتخاذ شده است كه با گسترش اعطای وام‌های خرید در میان مردم، میزان مصرف داخلی افزایش یابد. باز جای این سوال مطرح می‌شود كه اگر قدرت وام‌دهی وجود دارد، چرا از این قدرت برای تسویه بدهی طلبكاران استفاده نمی‌شود؟ اگر برای مثال خودروسازان به دلیل تولیدكننده بودن، حق انتفاع از این نوع وام‌ها را دارند، پیمانكاران و مشاوران نیز تولید‌كننده هستند؛ منتهی، تولید‌كننده خدمات فنی مهندسی.

میدان امروز برای آزمون فردا

مردم سالاری سرمقاله امروزش این طور آغاز کرده که دیگر واژه "گرانی" برای مردم عادی شده است، حتی اگر وعده های فراوان دولتمردان حکایت از تلا ش برای کاهش نرخ تورم و پایین آوردن قیمت کالا های مصرفی داشته باشد، اما واقعیت با آنچه از زبان دولتی ها مطرح می شود متفاوت است.

مهدی عباسی در ادامه به ذکر مثال پرداخته و نوشته درحالی که مرتضی تمدن، استاندار تهران از کنترل قیمت ها و به طور نمونه قیمت مرغ، سخن به میان میآورد و از رساندن قیمت این کالای مصرفی به خصوص در ماه رمضان به زیر سه هزار تومان حرف می زند، اما آمار مردم کوچه و بازار حکایتی غیر از دیده های دولتمردان دارد. علت این اختلاف نظر میان دولتمردان و آنچه در واقعیت، مردم با آن روبرو هستند چیست؟ این موضوعی است که باید به صورت جدی تر به آن پرداخته شود چرا که حل هر مشکل نیازمند آن است که تصمیم سازان و تصمیم گیران آن، احاطه کامل بر آن موضوع داشته باشند.

نویسنده این مقاله سپس اضافه کرده این روزها، دولت خود را آماده اجرای طرح بزرگ تحول اقتصادی می کند و استان به استان به مردم فراخوان می دهد که حساب های بانکی خود را اعلام کنند. افزایش تورم، مهمترین موضوعی است که کارشناسان غیر همسو با دولت همواره نسبت به آن احساس نگرانی می کنند و با نظر به این که هنوز تصویر دقیقی از اجرای هدفمندکردن یارانه ها، نه تنها پیش روی مردم، بلکه پیش روی نمایندگان مجلس نیز وجود ندارد، با این تفاسیر، آیا آن روز هم باید اختلاف دیدگاه درخصوص گرانی را شاهد بود؟

سرمقاله نویس مردم سالاری در پایان با اشاره به این که نمی توان در جامعه شاهد گرانی بود و دولتمردان از کنترل قیمت ها سخن به میان آورند خاطر نشان کرده اختلاف نظر امروز در قیمت ها، در حالی که گرانی بر سر سفره مردم جای گرفته است و در مقابل، دولتی ها از کنترل تورم سخن به میان می آورند، نویدبخش خوبی برای آینده ای که دولت نیز افزایش تورم را قبول دارد، نیست.

ایران چگونه خواهد جنگید؟

سیدجواد سیدپور در تهران امروز درباره حمله احتمالی به نیروگاه اتمی بوشهر می نویسد، همه می‌دانند كه نیروگاه اتمی بوشهر صرفا مركز و محل تولید برق است و سال‌های سال است كه تحت نظارت مراكز بین‌المللی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و اتفاقا هیچ چیز پنهانی هم ندارد. واقعا راه‌اندازی نیروگاه تولید برق چگونه می‌تواند امنیت كشورهای دیگر را تهدید كند؟! روشن است كه این بهانه‌جویی‌ها چیزی فراتر از نیروگاه بوشهر را هدف قرار داده و آن‌هم تهدید امنیت ملی ایران است و به همین دلیل است كه جنگ‌طلبان و آنان كه نبض‌شان به شاخص فروش اسلحه وابسته است خواهان تهاجم به ایرانند.

سیدجواد سیدپور سپس اضافه کرده هم آمریكایی‌ها و هم اسرائیلی‌ها می‌دانند كه می‌توانند آغازگر جنگ باشند ولی قطعا نمی ‌توانند آن‌را به اتمام برسانند زیرا شیوه جنگیدن ایرانیان را نمی‌دانند. در عین حال می‌دانند كه ایران توانایی آن‌را دارد كه "میدانی عمیق" برای جنگ طراحی كند زیرا قطعا "نسبت‌های آغازین" نتیجه را تعیین نمی‌كند بلكه این قدرت كسب ابتكار عمل است كه سرنوشت‌ها را رقم می‌زند. هركس ابتكار عمل را در دست بگیرد خواه نیرویش كمتر باشد یا بیشتر، خواه مهاجم باشد یا مدافع، پیروز خواهد شد و ایران در جنگ تحمیلی نشان داد توانایی قابل ستایشی در به دست گرفتن ابتكار عمل دارد.

نویسنده این مقاله با اشاره به این که "هر كسی كه امنیت ملی ایران را به هر نحو تهدید كند باید منتظر تحقق جنگ كامل باشد"، همچنین نوشته از منظر نشانه‌شناسی جنگ، نبردی كه ایران از پس حمله احتمالی آمریكا و متحدانش برای متجاوزان تدارك دیده مبتنی بر "ویرانی انبوه" و "تولید كارخانه‌ای مرگ" كه بر مبنای ضربه به "هسته پیشبرنده" جنگ و "گرانیگاه امنیت ملی متجاوزان" نخواهد بود. نوعی از نبرد كه عملا پارامترهای كلاسیك جنگ همچون "برد"، "كشندگی" و "شتاب" را به چالش خواهد كشید و قطعا هزینه سهمگینی برای متجاوزان به این آب و خاك تدارک خواهد دید.

آرامش گورستانی

آرمان در گزارشی اظهارات عماد افروغ نماینده سابق مجلس درباره لزوم نشاط و آرامش سیاسی کشور را مورد توجه قرار داده و از قول وی نوشته آرامش منهای نشاط شبیه به گورستانی است که در آن هیچ حرکت، حیات، رقابت و پرسش و پاسخی مشاهده نمی شود و آرامشی که مثل گورستان می ماند مقبول نیست.

به گزارش این روزنامه این نماینده سابق مجلس گفته نشاط سیاسی هم در صورتی اتفاق می افتد که ما با رفتارهای قاعده مند، منضبط، قابل پیش بینی و مشترک روبرو باشیم. یعنی اگر این قاعده ها مشترک نباشند و از سوی دیگر، متغیر و متلون باشند، مسلم است که اعتماد به دست نمی آید و اعتماد هم مقدمه نشاط سیاسی است.

آرمان همچنین از قول افروغ نوشته اعتماد در صورتی به دست می آید که هنجارها و ارزش های مشترکی به صورت قاعده و انضباط بین مردم و صاحبان قدرت تجلی پیدا کند و به ویژه رفتار صاحبان قدرت باید از روی این ارزش ها و هنجارهای مشترک و قواعد و اصول تعریف شده باشد. اعتماد نداشتن، هم موجب سست شدن باورهای گروه های خاص و مربوط به مولفه تفکیک در جامعه می شود و هم در درازمدت می تواند اثری روی سست شدن باورهای مردم داشته باشد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۲۸ مرداد

بی بی سی

"200 هزار صندلی خالی در دانشگاه ها" تیتر اول جام جم است، ابتکار با پرداختن به موضوع تعیین تکلیف دانشگاه آزاد "مذاکره هاشمی رفسنجانی با آملی لاریجانی" را برجسته کرده و همشهری در یکی از عناوین خود از"پیگیری طرح سوال از رییس جمهور در مجلس" خبرداده است.

تهران امروز با تیتر "رقابت 16 هزار میلیارد تومانی" از جنگ تبلیغاتی بانکها بر سر افتتاح حساب برای یارانه نقدی خبر داده، "تشکیل صندوق ذخیره ارزی 30 میلیارد دلاری" گزارش اول جهان صنعت است، "فارغ التحصیلان در بازار کار" هم نقل قولی از وزیر کار است که دنیای اقتصاد آن را برای تیتر نخست خود برگزیده است.

"زیر فشار تهدید و تحریم با آمریکا مذاکره نمی کنیم" نقل قولی از آیت الله خامنه ای تیتر اول ایران ورسالت است، کیهان به نقل از همین منبع نوشته "اهل مذاکره ایم اما نه با آمریکا" ،مردم سالاری هم باپرداختن به همین اظهارات این تیتر را برگزیده که "اگر تهدید نظامی عملی شود میدان مقابله ملت ایران فقط منطقه ما نخواهد بود" ، خراسان اما در تیتری متفاوت این نقل قول رهبر جمهوری اسلامی را برجسته کرده که"حفظ وحدت مسئولان فریضه و تعمد در مخالفت با آن خلاف شرع است".

"بازپس گیری غرامت جنگ در مسیر 22 ساله" تیتر اول سیاست روز است و جمهوری اسلامی در یکی از عناوینش از قول رییس سازمان انرژی اتمی نوشته" در ساخت سایت های جدید غنی سازی به قطعنامه ها توجهی نمی کنیم".

گزیده مقالات

نیروگاه بوشهر درمسیرغیرقابل بازگشت

ایران در مقاله ای موضوع راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر را مورد توجه قرار داده و نوشته روندي كه نيروگاه هسته‌اي بوشهر طي كرد از تأسيس تا راه‌اندازي، مسيری طولانی بود اما اكنون با همت متخصصان ايراني و همكاري كشور روسيه، اين نيروگاه مراحل نهايي خود را طي مي‌كند و بزودي افتتاح خواهد شد؛ با افتتاح نيروگاه بوشهر و توليد برق هسته‌اي، ما به عنوان يك كشور هسته‌اي در عرصه بين‌الملل شناخته خواهيم شد.

زهره الهیان در ادامه این مقاله با اشاره به این که موضوع غنی سازی اورانیوم و تولید سوخت 20 درصد از بحث نیروگاه بوشهر متفاوت است نوشته اخيرا سخنگوي كاخ سفيد در اظهاراتي غيركارشناسانه تأكيد كرده بود كه ايران بعد از راه‌اندازي نيروگاه بوشهر، نيازي به غني‌سازي و توليد سوخت 20 درصد ندارد و بايد آن را تعطيل كند. چنين موضعي در حالي اتخاذ مي‌شود كه غني‌سازي 20 درصد مربوط به رآكتور تحقيقاتي است و توليدات آن راديوداروها هستند و كاملاً مصارف پزشكي، صنعتي و كشاورزي دارد.

این عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه افزوده آنها در بهانه‌جويي اخير خود مي‌خواهند ما را وادار به توقف غني‌سازي كنند. در حالي كه غني‌سازي اورانيوم جهت مصارف صلح‌آميز هسته‌اي براي همه كشورها قابل دفاع است و جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه مستثني نيست. بدون شك اين دور از تلاش‌هاي ضد ايراني آنها نيز بي‌ثمر خواهد بود، چرا كه استمرار غني‌سازي در جهت مصارف صلح‌آميز به عنوان يكي از حقوق هسته‌اي مردم ايران همواره مورد تأكيد ما بوده و خط قرمز ما در مذاكرات محسوب مي‌شود و بهانه‌تراشي آنها در زمينه مبادله سوخت نمي‌تواند محدوديتي براي غني‌سازي در كشور ايجاد كند.

بازشناسی مبانی اصلاح طلبی

سید حسین موسوی تبریزی در سرمقاله امروز آرمان بر لزوم بازشناسی و بازتعریف اصلاح طلبی تاکید کرده و نوشته ممکن است گروه یا جریانی در موقعیت‌هایی کارهائی را انجام دهد که نتیجه‌اش خوب باشد، اما در شرایط دیگری به خاطر عوض‌شدن موقعیت‌ها، نتیجه مطلوب نباشد. همه باید به مسأله بازشناسایی و بازتعریف توجه ویژه داشته باشند، بازشناسایی و بازتعریف برای همه گروه‌ها و افراد لازم است و این طور نیست که اگر در موقعیتی اقدامی را انجام دادند، باید همان کار را ادامه دهند.

دبیر کل مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم سپس اضافه کرده از 3 جهت باید در این راستا حرکت کنیم؛ یکی اینکه چه‌کاری در گذشته انجام داده‌ایم، دیگری اینکه آیا آن کار مناسب بوده است و سوم اینکه اکنون شرایط عوض شده و چه کاری مناسب است. اگر هر‌کسی که بر اساس شرایط موجود اصلاحات را در نظر بگیرد، یک اصلاح‌طلب واقعی است، همه افراد باید به این 3 دیدگاه عمل کنند، در غیر این صورت به انسانی که قابل تکامل نیست تبدیل خواهند شد.

نویسنده این مقاله در پایان همچنین نوشته اصلاح‌طلبان باید با یکدیگر در مورد اصول و مبانی اصلاح‌طلبی گفت‌و ‌گو کنند، دامنه اصلاح‌طلبی به اندازه اطلاعات مردم از اصلاح‌طلبی است و اصلاح‌طلبی در محدوده خاص نمی‌گنجد. اصلاح‌طلبی باید بر اساس منافع مردم و مطابق شرایط زمان پیش رود و در غیر این صورت درجا زدن است... در پیشبرد اهداف اصلاح طلبی می‌توان یک سلسله کلیاتی را انجام داد، اما این طور نیست که باید همه گروه‌ها مرامنامه‌ای را بنویسند و هر کسی که ننوشت، اصلاح‌طلب نیست. تحول‌خواهی باید در راستای منافع مردم باشد، خواه اطلاح‌طلب باشد خواه اصول‌گرا.

طرح سوال از رییس جمهور

همشهری در گزارشی به تلاش برخی از نمایندگان برای سوال از محمود احمدی نژاد در مجلس خبرداده و نوشته بعد از آنکه احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس چندی پیش با گلایه از امتناع رئیس‌جمهور از اجرای برخی قوانین، اظهار داشته بود مجلس برای مقابله با این رفتار قانون‌شکنانه دولت، می‌تواند از اختیارات قانونی خود استفاده کند، روز گذشته علی مطهری، خبر داد که به همراه عده دیگری از نمایندگان پیگیر فراخواندن رئیس‌جمهور به صحن علنی مجلس و طرح سؤال از وی است.

به گزارش همشهری پیگیری برای طرح سؤال از رئیس‌جمهور علاوه بر عدم‌ابلاغ قوانین مصوب مجلس از سوی رئیس‌جمهور که در روزهای اخیر دیگر تکرار نمی‌شود، به اصرار احمدی نژاد در عدم‌اجرای قانون مصوب مجلس درباره کمک 2 میلیارد دلاری به متروی کلانشهرها و تهران نیز مرتبط است.

به نوشته این روزنامه علی مطهری دیروز ابراز امیدواری کرده که موضوع سؤال از رئیس جمهور به نتیجه برسد و رئیس‌جمهور با حضور در صحن مجلس به ابهامات و سؤالات نمایندگان درخصوص عدم‌اجرای قانون و مسائل دیگر که مد نظر نمایندگان است پاسخ دهد. مطهری از ارائه اطلاعات بیشتر درباره این اقدام نمایندگان خودداری کرده و تنها گفته که مجلس در برابر قانون شکنی و بی‌حرمتی به قانون واکنش نشان می‌دهد.

بانکها در چاله ناکارآمدی

جهان صنعت در مقاله ای ناکارآمدی ساختار نظام بانکی کشور و تاثیرآن در اقتصاد کشور را برجسته کرده و نوشته به نظر می‌رسد که حجم سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران به نرخ بهره بانکی حساسیتی نشان نمی‌دهد. همچنین به دلیل محدودیت‌های عرضه، الزاما افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری تا حدودی به شکل تورم بروز می‌کند (تا به شکل افزایش تولید واقعی) در عین حال سیاست‌های مالی دولت هم از ثبات لازم برخوردار نیستند.

پویا نعمت الهی در ادامه با اشاره به عدم عملکرد مطلوب بازار سرمایه در اقتصاد کشوراضافه کرده کسری جبرانی بودجه از طریق استقراض از بانک مرکزی و نسبت ناموزون هزینه‌های جاری دولت به تولید ناخالص داخلی در نهایت شرایط تورمی نامساعدی را به وجود می‌آورد. از طرف دیگر ناکافی‌بودن استمرار تقاضای داخلی و خارجی برای کالاهای صنعتی ایرانی و همچنین شرایط تورمی (که باعث افزایش هزینه‌های تولید می‌شود)، همگی نتیجه‌ای جز کاهش قدرت خرید کالاهای ایرانی ندارد بنابراین کاهش در رشد ارزش‌‌افزوده و سرمایه‌گذاری در بخش صنعت هم چندان دور از انتظار نخواهد بود.

نویسنده این مقاله در پایان نوشته دخالت دولت در امر اعتباردهی مستقیم (چه در قالب دستورالعمل‌های بانک مرکزی و چه در قالب اعتبارات و تسهیلات تکلیفی)، نیز عاملی است که بخش بانکی را از تاثیر‌گذاری مهم در رشد و بهبود اقتصادی کشور به دور نگه داشته است.

علت رشد نرخ بیکاری

دنیای اقتصاد در گزارشی اظهارات اخیر وزیر کار پس از اختلاف نظرش با مرکز آمار ایران بر رقم اعلام شده نرخ بیکاری را مورد توجه قرار داده و از قول وی نوشته نرخ بيكاري اعلام شده توسط مركز آمار را قبول دارم و ترجيح مي‌دهم تحليل آمار بیکاری را مركز آمار ارائه كند، اما به نظر مي‌آيد بيشترين علت بیکاری‌، افزايش جمعيت فعال و ورود فارغ‌التحصيلان به بازار كار است.

به گزارش این روزنامه عبدالرضا شیخ‌الاسلامي گفته من نگفتم نرخ بيكاري را واقعي نمي‌دانم، من گفتم تنها مرجع رسمي در كشور مركز آمار است و هر چه بگويد درست است؛ اما اگر فردي حرف و نقدي راجع به اين موضوع دارد، غيررسمي است و نمي‌تواند ملاك باشد و در غير اين‌صورت سنگ روي سنگ بند نمي‌شود. مركز آمار هر نرخي راجع به بيكاري اعلام كند قبول داريم؛ اما سخت است، ولي به ناچار مي‌پذيريم.

دنیای اقتصاد اضافه کرده وزیر کار در شرایطی از پذیرش نرخ رسمي ‌بیکاری اعلام شده از سوی مرکز آمار سخن به میان مي‌آورد که بحث درباره نرخ بیکاری همواره وجود داشته است‌. به خصوص از زمان روی کار آمدن دولت نهم نحوه تعریف افراد شاغل و بیکار تغییر کرد و از نظر دولت نهم هر فردی که درهفته دو ساعت مشغول به کار بود، از جرگه بیکاران خارج مي‌شد و شاغل به حساب مي‌آمد‌. با این وجود از سال گذشته که دولت دهم بر سر کار آمد‌، نرخ بیکاری به صورت خزنده روند صعودی گرفت تا اینکه مرکز آمار در تازه‌ترین آمار خود رقم 6/14 درصدی را نرخ رسمي ‌بیکاری در کشور در بهار سال 89 اعلام کرد که به معنای وجود 5/3 میلیون بیکار در کشور است‌.

ماراتن بانک ها

جمهوری اسلامی در مقاله ای از رقابت شدید بانک ها برای تصاحب منابع مالی اجرای هدفمندی یارانه ها را دستمایه قرار داده و نوشته رقابت شديد بانكها براي تصاحب منابع مالي اجراي هدفمندي يارانه‌ها كه 16 هزار ميليارد تومان برآورد شده، اين روزها بيش از گذشته شده و تبليغات آنها تهران و ديگر شهرها را فرا گرفته است. با نزديك شدن به پايان مهلت تعيين شده براي اعلام شماره حساب براي طرح هدفمندي يارانه‌ها، بانكها ماراتن تازه‌اي را براي جذب مشتريان و افتتاح حساب يارانه‌هاي نقدي آغاز كرده‌اند.

این روزنامه با اشاره به این که رقابت بانکها خارج از عرف و مقررات نیست در ادامه افزوده اما برخي از بانكها براي جذب مشتريان بيشتر راههايي را خارج از عرف و مقررات انتخاب كرده اند، به نحوي كه برخي خبرها حاكي از آن است كه اخيرا برخي از بانكها بدون رضايت مشتريان براي آنها تصميم گيري كرده و نسبت به افتتاح و اعلام حساب يارانه نقدي به سامانه وزارت رفاه اقدام كرده‌اند كه تخلف آشكار ارزيابي مي‌شود.

جمهوری اسلامی همچنین نوشته اين بانكها مطرح مي‌كنند كه پس از اين كار با ارسال پيامك به مشتريان عنوان كرده‌اند كه اگر تا 3 ساعت اعتراض خود را از طريق پيامك اعلام نكنند، به منزله تائيد اين اقدام بوده، اين در حالي است كه چنين پيامكي از سوي بسياري از افرادي كه اين حساب براي آنها باز شده، دريافت نشده است.گرچه رقابت بانكها براي جذب منابع طرح هدفمندي يارانه‌ها و جذب مشتريان بيشتر از اين طريق منطقي است، اما اين امر باعث نمي‌شود كه بانكها در جذب مشتريان فراتر از قانون عمل كنند و موجبات نارضايتي مردم را فراهم آورند.بانك مركزي به عنوان مقام ناظر بر عملكرد بانكها و مسئولان اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها بايد از اينگونه اقدامات بانكها جلوگيري به عمل آورند و به آنها هشدارهاي لازم را بدهند.