بولتن خبري ايران نبرد(1095) سه شنبه 19 مرداد 1389 (10 اوت 2010)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

تشدید تحریم‌های جمهوری اسلامی از طرف اتحادیه‌ی اروپا

دویچه وله: دوشنبه 4 مرداد 1389 (26 ژوئيه 2010)

اتحادیه‌ی اروپا مجموعه‌ی بزرگی از اقدامات تحریمی علیه ایران تدارک دیده است. هدف اصلی زیر فشار گذاشتن بخش انرژی در کشور است. دولت ایران خواهان مذاکره‌ی فوری با "گروه وین" برای تبادل سوخت شده است.

در دستور کار اجلاس وزیران اتحادیه‌ی اروپا در بروکسل در روز دوشنبه (۲۶ ژوئیه، ۴ مرداد) تشدید اقدامات تحریمی علیه ایران قرار دارد. طرح که به تصویب رسد، از فردا لازم‌الاجرا می‌گردد.

تشدید اقدام‌های تحریمی علیه ایران، به خاطر سرپیچی حکومت اسلامی از قطعنامه‌های سازمان ملل صورت می‌گیرد. این قطعنامه‌ها دولت ایران را موظف کرده‌اند که از غنی‌سازی اورانیوم دست بردارد و فعالیت‌های اتمی خود را شفاف کند.

ایالات متحده‌ی آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا از آن چه در قطعنامه‌های شورای امنیت در مورد فشار بر ایران پیش‌بینی شده، فراتر می‌روند. دولت آمریکا در آغاز ماه ژوئیه‌ی امسال مجموعه‌ای از اقدام‌های تحریمی تازه را آغاز کرد. اکنون اروپا این سیاست را پیش می‌گیرد. رهبران اتحادیه‌ی اروپا بارها لزوم تشدید تحریم‌ها علیه ایران را تأیید کرده و همانند آمریکا از روسیه و چین نیز انتظار همراهی در پیشبرد این سیاست را دارند.

اقدامات پیش‌بینی‌شده

طبق طرح اتحادیه‌ی اروپا از این پس در مورد صدور کالا به ایران سخت‌گیری بیشتری خواهد شد. حساسیت اصلی متوجه کالاهای دارای مصرف دوگانه است، کالاهایی که هم استفاده‌ی عادی صلح‌آمیز دارند، هم می‌توان از آنها استفاده‌ی نظامی کرد. از این جمله‌اند مواد رادیواکتیو، مواد شیمیایی، میکرو ارگانیسم‌ها و برخی تکنولوژی‌های مخابراتی و داده‌پردازی. علاوه بر این، دیگر هواپیماهای باری ایران اجازه‌ی پرواز به اروپا نخواهند داشت.

فشار عمده‌ متوجه بخش انرژی در اقتصاد ایران است. اروپا از سرمایه‌گذاری جدید در صنایع نفت و گاز ایران خودداری خواهد کرد. دولت ایران دیگر مجاز نیست برای فعالیت‌های اقتصادی خود از خدمات بیمه‌ای کشورهای اروپا استفاده برد. تضمین وام‌هایی که مدت آنها بیش از دو سال باشد نیز، مجاز نخواهد بود. همچنین از این پس حواله‌ی ارز به میزانی بیشتر از ۱۰ هزار یورو به ایران از اروپا باید به ثبت برسد و اگر میزان حواله بیش از ۴۰ هزار یورو باشد، باید برای آن اجازه‌ی مخصوص گرفت.

در اروپا فهرستی از برخی مقامات حکومت ایران، بویژه از میان پاسداران وجود دارد که مشمول قاعده‌ی ممانعت از ورود به اروپا می‌شوند. فعالیت مالی آنان در کشورهای اروپایی متوقف شده و دارایی‌هایشان زیر کنترل قرار می‌گیرد. قرار است بر طول این فهرست افزوده شود.

تلاش حکومت ایران

حکومت ایران به مانوور نامه‌نگاری و اعلام آمادگی برای مذاکره رو آورده تا به گفته‌ی کارشناسان بر تصمیم اتحادیه‌ی اروپا تأثیر بگذارد. دیروز (یکشنبه، ۳ مرداد، ۲۵ ژوئیه)، منوچهر متکی وزیر امور خارجه‌ی ایران اعلام کرد که دولت ایران آماده است فورا با قدرت‌های غربی در مورد تبادل سوخت به گفت‌وگو پردازد.

به گزارش خبرگزاری "ایسنا" منوچهر متکی در مصاحبه‌ای مطبوعاتی در استانبول به خبرنگاران گفت تمایل ایران برای گفت‌وگوها در نامه‌ای مطرح خواهد شد که روز دوشنبه در پاسخ به سوالات مطرح شده از سوی گروه وین آمریکا، روسیه و فرانسه در خصوص توافق تبادل سوخت به آژانس تحویل داده می‌شود. او افزود، پس از تحویل نامه به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ما می‌توانیم مذاکرات را درباره‌ی جزییات تبادل سوخت فورا آغاز کنیم. تمامی جزییات مربوط به اینکه این تبادل چگونه باید انجام گیرد، از طریق مذاکرات و گفت‌وگوها در وین مشخص خواهد شد.

متکی که پس از گفت‌وگو با احمد داوود اوغلو و سلسو آموریم همتایان ترک و برزیلی‌اش با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، اعلام کرد که دولت ایران تمایل دارد ترکیه و برزیل در این گفت‌وگوها مشارکت داشته باشند، اما تاکید کرد که این به عنوان یک شرط نیست.

حد تأثیرگذاری

سیاست اعلام شده‌ی اتحادیه‌ی اروپا، استقبال از مذاکره با ایران است. کاترین اشتون در ماه گذشته در دیدار با سعید جلیلی، سرپرست مذاکرات اتمی از طرف تهران، از دولت ایران خواست به پشت میز مذاکره برگردد. اتحادیه‌ی اروپا در عین حال معتقد به تشدید فشار بر ایران است تا حکومت اسلامی از تعلل و وقت‌کشی دست بردارد.

در مورد این که تشدید تحریم‌ها رفتار حکومت ایران را تعدیل می‌کند، در اروپا نیز تردیدهایی وجود دارد. خبرگزاری آلمان در آستانه‌ی اجلاس بروکسل از قول مارکوس کوپریانو، وزیر خارجه‌ی قبرس نوشته است که از آن جایی که همه‌ی کشورها در برابر حکومت ایران یکدست عمل نمی‌کنند، ممکن است نتیجه‌ی تحریم‌ها این شود که کشورهای آسیای جنوب شرقی در اقتصاد ایران جای اروپا را بگیرند.

کارل بیلت، وزیر خارجه‌ی سوئد هم گفته است که باید مواظب بود قاچاقچیانی که به رژیم ایران نزدیک‌اند، از تحریم‌ها سود نبرند و آنها را دور نزنند. او بر مذاکرات تأکید کرده و در مورد تحریم‌ها این نکته را نیز افزوده که نمی‌توان با قطعیت گفت که در کاربست این روش دارد افراط یا تفریط صورت می‌گیرد.

تحریم های سنگین اروپا علیه ایران

رادیو فرانسه: نوشتۀ فرید وهابی

روز دوشنبه، وزیران خارجۀ کشورهای اروپایی در بروکسل گرد خواهند آمد تا سلسله تحریم های سنگینی را علیه ایران به تصویب برسانند. به گفتۀ یک دیپلمات اروپایی "این سنگین ترین مجموعه تحریم هایی است که تاکنون اتحادیۀ اروپا نه تنها علیه ایران، که علیه هر کشور دیگری، تصویب کرده است".

به نوشتۀ خبرگزاری فرانسه، نتیجۀ اجلاس روز دوشنبه از هم اکنون تقریباً روشن است، چرا که قبل از وزرای خارجه، سفیران ٢٧ کشور اروپایی خطوط کلی مذاکرات را مشخص کرده و تصمیم های اصلی را گرفته اند.

بدین ترتیب تصمیم های اتحادیۀ اروپا در مورد ایران باید از روز سه شنبۀ آینده، پنجم مرداد، جنبۀ اجرایی پیدا کنند.

خبرگزاری فرانسه می نویسد که این تحریم ها از قطعنامۀ آخر شورای امنیت بسیار فراتر خواهد رفت. به گفتۀ یک دیپلمات اروپایی "این سنگین ترین مجموعه تحریم هایی است که تاکنون اتحادیۀ اروپا نه تنها علیه ایران، که علیه هر کشور دیگری، تصویب کرده است".

نکتۀ تازه و مهم در این تحریم ها، هدف قرار دادن صنایع نفتی و گازی ایران است. بر اساس تصمیم های جدید اروپایی ها، هر نوع سرمایه گذاری، انتقال فن آوری و حتی نظارت فنی در صنایع نفتی و گازی ایران ممنوع خواهد شد. در طرح این تحریم ها تلاش شده که به ویژه صنعت پالایش مواد نفتی و تکنولوژی های مربوط به گاز مایع محدود گردد.

ایران، با وجود این که چهارمین تولیدکنندۀ نفت خام جهان محسوب می شود، در حال حاضر بیش از چهل درصد بنزین موردنیاز خود را وارد می کند. در واقع، مشکل بزرگ ایران، ناتوانی درگسترش و افزایش توان پالایشگاه هاست.

آژانس بین المللی انرژی در ارزیابی های خود به این نتیجه رسیده است که عملی شدن تحریم های اروپایی، تأثیر محسوسی بر اقتصاد ایران خواهد داشت.

خبرگزاری فرانسه می نویسد که تحریم های سنگین اتحادیۀ اروپا فقط به ایران ضرر نخواهد زد و فعالیت برخی شرکت های اروپایی را نیز به ناچار محدود خواهد کرد. همین نکته، روند مذاکرات کشورهای اروپایی را برای تصمیم گیری در مورد تحریم ها بسیار دشوار ساخته بود. یک دیپلمات اروپایی می گوید: "بعضی کشورهای عضو اتحادیه، به دلیل منافع اقتصادی خود، برای تصویب این تحریم ها با مشکلات زیاد مواجه بودند". اما در نهایت، همۀ این کشورها برای تصویب قطعی مجازات ها به توافق رسیدند.

تحریم های آینده علاوه بر صنایع انرژی، حمل و نقل بین المللی را نیز برای ایران محدود خواهد کرد. به عنوان مثال از این پس، بنادر اروپایی با کشتی های به مقصد ایران سختگیری بیشتری خواهند داشت.

اتحادیۀ اروپا همچنین قصد دارد که به طور کلی امکان مبادلات بازرگانی با ایران را محدودتر نماید. بدین ترتیب، فشار بر بانک های ایرانی افزایش خواهد یافت و بالاخره بیش از چهل نفر دیگر از مقامات ایرانی، به ویژه اعضاء سپاه پاسداران، از دریافت روادید اروپایی محروم خواهند شد.

تاکنون آمریکا و استرالیا به طور جداگانه تحریم های سنگینی را علیه ایران تصویب کرده اند. کشور کانادا نیز بزودی به آنها خواهد پیوست.

به نوشتۀ خبرگزاری فرانسه، حتی روسیه هم به تدریج از جمهوری اسلامی فاصله می گیرد.

در مقابل، دولت ایران همچنان امیدوار است که مذاکرات را با کشورهای غربی از سرگیرد. روز یکشنبه، به مناسبت ملاقات وزرای خارجۀ ترکیه، ایران و برزیل در استانبول، گفته شد که منوچهر متکی، برای ازسرگیری گفتگوها با گروه پنج بعلاوۀ یک، بعد از پایان ماه رمضان، اعلام آمادگی کرده است.

 

ايران به طالبان پول، تسليحات و آموزش ميدهد

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 4 مرداد 1389 (26 ژوئيه 2010)

طبق اطلاعات درز كرده از ارتش آمريكا، ايران در كشور همسايه افغانستان، با تامين پول، تسليحات، آموزش و مأمن امن براي شورشيان طالبان، عليه نيروها ائتلاف به رهبري آمريكا دست به كارزاري مخفي زده است.

در مدارك منتشر شده در وب سايت جاسوسي ويكيليك گفته شده است، جاسوسان افغاني و اطلاع رسانهاي مزدبگير، دولت ايران را به حمايت مستقيم از شورشيان متهم كردهاند.

روزنامه گاردين در گزارش اختصاري خود در يافتههاي مربوط به ايران گفت نميتوان اين 'گزارشات تهديدآميز' را مورد تائيد قرار دادر ولي ارتباطات بالاي ديپلوماتيك حاكي از نگرانيها در مورد دخالت هر چه بيشتر ايران ميباشد.

در خلاصه يك تلگراف مخفي كه مأخذ آن سفارت آمريكا در كابل بوده و توسط نايب رئيس آن نوشته شده آمده است، 'ايران گامهاي جدي را براي توسعه و تعميق نفوذ خودش در افغانستان برداشته است. '

اين تلگراف مخفي همچنين داراي اين اطلاعات از درون وزارتخارجه افغانستان بوده كه ايران به نمايندگان مجلس افغانستان ميليونها دلار آمريكايي رشوه ميدهد و تلاش ميكند تا وزراي اصلاح طلب را از كار بركنار كند. در يك سند مورخ مارس 2009 از اطلاعات ارتش آمريكا، آمده است، گروهي شامل بيش از 100 افغاني و نفرات طالبان با مليت خارجي بودهاند از ايران به منظور اجراي حملات انتحاري به افغانستان سفر كردهاند.

بر اساس اين مدارك، در ماه مه همان سال، ژنرال استانلي مك كريستال، فرمانده وقت آمريكا و ناتو گفته است: ' آموزش (شورشيان) كه ما شاهد آن بودهايم در داخل ايران انجام ميشود و جنگجويان به داخل ايران ميروند. '

يك گزارش تهديدآميز مورخ فوريه 2005 به رهبران طالبان در ايران اتهام ميزند كه در حال طراحي براي حملات در استانهاي هلمند و اروزگان هستند.

در گزارش آمده است، 'رهبران به افغانستان ميروند تا سربازيگيري كنند'.

در اين گزارش آمده است كه دولت ايران به هر يك از رهبران مبلغ 1740 دلار براي كشتن هر سرباز افغاني و 348 دلار براي كشتن هر مقام دولت پيشنهاد كرده است.

گزارش ديگري مورخ ژانويه 2005 گفته است كه سرويسهاي اطلاعاتي ايران 212هزار دلار به شبهنظاميان شورشي حزب اسلامي گلبدين حكمتيار، پرداخت كرده است.

بيانيهيي كه منبع آن 'اطلاعات انساني' در ژوئن 2006 بوده است گفت كه مقامات ايراني اعضاي طالبان و حزب گلبدين را در داخل ايران در بيرجند آموزش ميداده اند.

بمبها و خودروهايي براي افراد عملياتي انتحاري از بيرجند به افغانستان ارسال ميشده است.

در حالي كه در دو گزارش ديگر، صحبت از دستگاه سازنده بمب شده است كه از ايران ارسال ميشده است.

يك گزارش مورخ فوريه 2007 ميگويد ساكنين هلمند بر اين باورند كه ايران سمهايي در اختيار طالبان گذاشته كه آنها را در داخل چاي يا غداي مقامات دولتي بريزند.

حداقل يك مدرك به اين مساله اشاره ميكند كه دولت افغانستان تمايلي به انتشار دعاوي مبني بر اينكه، ايران با دشمنان دولت افغانستان رابطه دارد، از خود نشان نميدهد و تأكيد دارد كه دولت كرزاي ميخواهد ' از اصطحكاك با همسايگان افغانستان جلوگيري كند.

 

چهره واقعی جنگ در افغانستان در سندهای لو رفته آمریکاییان

راديو آلمان  دوشنبه 4 مرداد 1389 (26 ژوئيه 2010)

نود هزار سند نظامی در مورد جنگ در افغانستان در اختیار سایت افشاگر ویکی‌لیکس قرار گرفته است. هفته‌نامه‌ی اشپیگل و روزنامه‌های نیویورک تایمز و گاردین شروع به تحلیل آنها کرده‌اند. در مورد ایران هم سندهایی وجود دارد. تخصص سایت ویکی‌لیکس (wikileaks. org) افشای سندهای محرمانه است. این سایت که در سال ۲۰۰۶ تأسیس شده، هدف خود را افشای کردار غیراخلاقی حکومت‌ها و شرکتها از راه برملا کردن سندهای محرمانه‌‌می‌داند؛ سندهایی که کارکرد واقعی آنها را بنماید و افکار عمومی را هوشیار کند.

از شامگاه یکشنبه ۲۵ ژوئیه، نام سایت ویکی‌لیکس مدام در خبرگزاری‌ها ذکر می‌شود. اسنادی در اختیار آن قرار گرفته که ممکن است تأثیر مهمی بر روی تلقی افکار عمومی، بویژه در آمریکا و اروپا، در مورد جنگ در افغانستان بگذارد.

۹۰ هزار سند قضیه به یکی دو سند محدود نمی‌شود. نود هزار سند نظامی از طریق نامعلومی به دست گردانندگان ویکی‌لیکس رسیده است. ویکی‌لیکس آنها را در اختیار هفته‌نامه‌ی آلمانی اشپیگل، روزنامه‌ی آمریکایی نیویورک تایمز و روزنامه‌ی انگلیسی گاردین قرار داده است. این سه نشریه، که خود بهخاطر افشای رازهای حکومت‌ها نام‌آور هستند، تحلیل این سندها را آغاز کرده‌اند.

 

نور جديدي بر اين ادعاها كه ايران به طالبان كمك ميرساند

فايننشال تايمز دوشنبه 4 مرداد 1389 (26 ژوئيه 2010)

در مدارك نظامي آمريكا كه به بيرون درز پيدا كرده، دخالت ايران در افغانستان افشا شده. براي ساليان، مقامات آمريكا اظهار داشتهاند كه ايران استراتژي مشابه عراق را در افغانستان اتخاذ كرده، يعني درگير كردن نيروهاي آمريكا در يك جنگ درازمدت و پيروز ناشدني، حتي در صورتيكه اين به معني كمك به دشمنان تاريخي مانند طالبان باشد.

اغلب اين ادعاها روي اظهارات آمريكايي‌ها مبني بر اينكه تسليحات ايراني در دست جنگجويان طالبان پيدا شده متمركز بوده است.

اين مدارك درز پيدا كرده نشان ميدهد كه چگونه عناصري در ايران به‌طور فعالانه درگير يك تلاش وسيع براي تامين مالي، آموزش و مجهز كردن شورشيان طالبان و القاعده ميباشند.

بر طبق يكي از گزارشات درز پيدا كرده، دو مقام امنيتي ايران به يك روستا در استان پروان افغانستان فرستاده شدند و مامور كمك به شورشيان در اجراي حملات تروريستي عليه مقامات دولت افغانستان و ائتلاف بهخصوص نيروهاي آمريكايي شدند. سال گذشته، يك گزارش توسط شوراي روابط خارجي كه يك بانك فكري آمريكايي است خاطرنشان كرد بعضي از تحليلگران، استراتژي ايران در افغانستان را؛ پيش بردن خط هرج و مرج مي نامند.

 

همه گزينه ها از جمله گزينه نظامي عليه ايران روي ميز قرار دارد

تلويزيون صداي آمريكا سه شنبه 5 مرداد 1389 (27 ژوئيه 2010)

مايكل هيدن رئيس سازمان اطلاعات مركزي آمريكا سي آي ا در زمان رياست جمهوري جرج بوش در يك مصاحبه تلويزيوني با شبكه تلويزيوني سي ان ان گفت به نظر مي رسد به رغم تحريمها و تلاشهاي آمريكا و متحدانش براي تعامل با جمهوري اسلامي ايران, اين كشور برنامه هاي هسته يي خود را دنبال مي كند و اين امر استفاده ازگزينه نظامي عليه تهران را بسيار برجسته تر كرده. رضا اللهياري گزارش مي دهد:

مايكل هيدن رئيس سابق سي آي ا مي گويد ما به تعامل روي مي آوريم آنها به غني سازي ادامه مي دهند, ما به تحريم رأي مي دهيم آنها برنامه خود را دنبال مي كنند, ما تلاش مي كنيم كه آنها را از ادامه راهشان باز داريم آنها به كار خود ادامه مي دهند, آقاي هيدن مي گويد گزينه نظامي عليه ايران اكنون بيش از هر زمان ديگري مطرح و قابل توجيه مي باشد. به اعتقاد رئيس پيشين سي آي ا استفاده از گزينه نظامي شايد بدترين پيامد را به همراه نداشته باشد. آقاي هيدن مي گويد نزديك شدن ايران به قابليتهاي هسته يي به همان اندازه موجب بي ثباتي خاورميانه خواهد شد كه ايران به سلاح هسته يي مجهز شود.

چنين زمزمه هايي اخيرا از سوي مقامات نظامي آمريكايي نيز به گوش مي رسد كه مي گويند در صورتي كه تحريم ها براي متوقف كردن برنامه هاي هسته يي جمهوري اسلامي ايران كارگر نباشد همه گزينه ها از جمله گزينه نظامي عليه ايران روي ميز قرار دارد. در روزهاي گذشته اسرائيل براي دفاع از خود به تدابير امنيتي بيشتري دست زده و بنا به گزارش روزنامه حارث مقامات دو كشور اسرائيل و آمريكا روز يكشنبه توافقنامه اي را براي ايجاد سپر موشكي توسط موشكهايي موسوم به پيكان بر فراز خاك اسرائيل امضا كردند. نسل سوم موشكهاي پيكان كه در حال تكميل است مي تواند موشكهاي بالستيك دوربرد كه احتمالا از سوي ايران به طرف اسرائيل پرتاب شود را در ارتفاء بالا منهدم كند. طرح توسعه موشكهاي دفاعي پيكان مشتركا توسط يك شركت دولتي اسرائيل و شركت آمريكايي بوئينگ دنبال مي شود.

 

ايران حمايت روسيه را از دست داده است

راديو فردا شنبه 9 مرداد 89 (31 ژوئيه 2010)

روسيه و ايران، دو همسايه با تاريخچهاي از جنگ ها و اختلافات ارضي و آبي، در ساليان اخير نزديکي بيشتري پيدا کرده بودند و جمهوري اسلامي موفق شده بود که روسيه را قانع کند که در شوراي امنيت سازمان ملل از شدت تحريمهاي اين سازمان عليه برنامه هستهاي جمهوري اسلامي بکاهد. . . ولي عمر اين همراهي چندان بلند نبوده و روسيه در يک سال اخير در چرخشي تدريجي هم سو با آمريکا و کشورهاي غربي خواستار شفاف شدن برنامه هستهاي جمهوري اسلاميشده است. بر کسي پوشيده نيست که ايران در يک سال اخير يکي از حاميان پرقدرت خود، يعني روسيه را در کشاکش هستهاي خود از دست داده است. مقامات اين همسايه پرمساحت شمالي، گرچه برخي اوقات نسبت به کشورهاي تحريم کننده ايران لحني عتاب آلود مي گيرند و از جمله تحريمهاي يک جانبه اخير اتحاديه اروپا عليه ايران را منفي و غيرسازنده ميخوانند ولي چه بسا چون به خلوت ميروند، آن کار ديگر ميکنند و از در دست داشتن کارت ايران، در معاملات با آمريکا و غرب، بهرههاي بسيار ميبرند.

پاسخي ازسوي گروه وين براي برگزاري مذاكرات دريافت نكرده‌ايم- خبرگزاري ايسنا (رژيم) 8/5/89: نماينده دايم ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره پاسخ گروه وين به نامه ايران درباره انجام مذاكرات براي تبادل سوخت راكتور تحقيقاتي تهران گفت: تاكنون پاسخي از سوي گروه وين به دست ما نرسيده است. علي‌اصغر سلطانيه - نماينده دايم ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي - با ادامه اين مطلب به خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: همان‌طور كه در چارچوب نامه‌ اخير ايران اعلام كرديم، آمادگي داريم بدون پيش شرط در اولين فرصت كه طرف مقابل آمادگي خود را براي انجام مذاكرات اعلام كند، گفت‌وگو كنيم. وي تأكيد كرد: طرف مقابل بايد حسننيت و عزم سياسي خود را براي انجام مذاكرات درباره تبادل سوخت نشان دهد. در عين حال، ايران همان‌طور كه پيش از اين اعلام كرده، آماده مذاكرات بدون پيش شرط است و منتظر اعلام تاريخ برگزاري مذاكرات از سوي مديركل آژانس است.

 

رئيس ستاد ارتش امريكا ميگويد در صورت نياز آمريكا داراي طرح حمله به ايران است

آسوشيتدپرس يكشنبه 10 مرداد 1389 (اول اوت 2010)

رئيس ستاد ارتش آمريكا گفت ارتش آمريكا داراي طرح حمله به ايران است گرچه او فكر ميكند حمله نظامي ايده خوبي نيست.

آدميرال مايك مولن كه بلند پايهترين فرمانده ارتش آمريكا است اغلب هشدار داده است كه حمله نظامي به ايران داراي تاثيرات غيرقابل پيشبيني در منطقه خاورميانه خواهد بود.

مولن گفت ريسك توليد سلاح اتمي از جانب ايران غيرقابل قبول است.

مولن نگفت كه از نظر او كدام ريسك بدتر خواهد بود. ولي او در برنامه ملاقات با مطبوعات تلويزيون آن بيسي آمريكا گفت كه حمله نظامي كماكان در صورت نياز يك گزينه باقي ميماند.

 رئيس ستاد ارتش آمريكا گفت اگر نياز بشود ارتش داراي طرح در دسترس (حمله به ايران) هست، ولي او وارد جزئيات نشد..

 

تحريم هاي تازه آمريکا عليه شرکت ها و موسسه هاي بانکي و مالي ايران

راديو فردا چهارشنبه 13 مرداد 1389 (4 اوت 2010)

وزارت خزانهداري آمريکا روز سهشنبه اعلام کرد در راستاي تقويت طرح تحريمهاي ايران، ۲۱ موسسه مالي، بانک و بيمه در ايران و اروپا به فهرست تحريمها اضافه شدهاند. هم‌چنين چند شخص حقيقي و حقوقي به دليل فعاليت هاي تروريستي به فهرست تحريمها اضافه شدهاند.

استوارت لوي، معاون وزير خزانهداري آمريکا در امور مبارزه با تروريسم گفت: با تنگتر شدن فشارها بر ايران، دولت جمهوري اسلامي فعاليت هاي خود را از راه موسسات مرتبط با دولت انجام داده که به تدريج اين موسسات شناسايي شده و در فهرست تحريمها قرار داده ميشوند.

وزارت خزانهداري آمريکا ميگويد فشارها و تحريمها بر موسسات ايراني که در امر حمايت از تروريسم فعال هستند، اضافه ميشود. طبق اعلام وزارت خزانهداري آمريکا، موسسات مرتبط با حزبالله لبنان، حماس، جهاد اسلامي فلسطين و سازمان آزاديبخش فلسطين و طالبان در اين فهرست قرار دارند.

هم‌چنين موسساتي که در پوشش فعاليت هاي اجتماعي با اين گروهها در تماس هستند، در فهرست تحريمها قرار گرفتهاند.

بر اين اساس، چهار شخص حقيقي و عضو سپاه قدس، شاخه برون مرزي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با نامهاي: هوشنگ الله داد، حسين موسوي، حسن مرتضوي و محمدرضا زاهدي در اين فهرست قرار دارند.

طبق اعلام وزارت خزانهداري آمريکا، اين چهارتن انتقال مالي به حزبالله لبنان، گروههاي شبهنظامي فلسطيني و نيز طالبان در افغانستان را به عهدهدارند. تمامي اسامي مختلف و نزديک به اين افراد، آدرس محل سکونت و شماره گذرنامه آنها، در اين فهرست اعلام شده است.

اشخاص حقيقي و حقوقي ديگري از جمله کميته ايراني براي بازسازي لبنان و مدير آن حسام خوشنويس، کميته امداد امام خميني در لبنان و مدير آن علي ضريق هم‌چنين رضا موسوي که يک مقام رسمي ايراني مستقر در سوريه است، به اتهام کمک مالي به حزبالله در اين فهرست قرار دارند.

بر اين اساس هرگونه مبادله و تماس و تجارت آمريکا با اين افراد حقيقي و حقوقي ممنوع است و تمامي داراييهاي مرتبط با اين موسسات و افراد در آمريکا مسدود ميشود.

تمامي شعب مرتبط با کميته امداد امام خميني در لبنان که با اسامي مختلف مانند صندوق امام خميني، کميته امداد امام، صندوق صدقه امداد و ديگر اسامي مشابه فعاليت ميکنند، در فهرست تحريمها قرار دارند.

تحريم موسسات مالي مرتبط با ايران در بلاروس، آلمان، ايتاليا، ژاپن و لوكزامبورگ

وزارت خزانهداري آمريکا طي يک بيانيه ديگر اعلام کرد موسسات مالي و بانكهايي که به شکلي در مشارکت با دولت ايران هستند و در خارج از مرزهاي ايران فعاليت ميکنند، در اين فهرست قرار مي گيرند.

در اين فهرست، ۲۱ شرکت و موسسه مالي و بانکي و بيمه که يا در مالکيت دولت ايران است يا دولت جمهوري اسلامي در مالکيت آن حضور و يا سهام دارد، ذکر شده است.

در اين فهرست بانكهايي چون: اونربانک زائو که در اختيار بانک رفاه کارگران است و به همراه بانک صادرات در بلاروس اداره ميشود، بانک تورگووي کاپيتال زائو در بلاروس که زير نظر بانک تجارت اداره ميشود، بانک توسعه صادرات ايران و بانک سينا که هرچند بهعنوان بانک خصوصي معرفي شده، اما درمالکيت دولت است ديده ميشود.

سه موسسه سرمايه گذاري و بيمه هم در اين فهرست آمده است: شرکت سرمايه گذاري خارجي ايران که شرکتي دولتي است، هولدينگ اي جي، بانک مستقر در دوسلدورف آلمان و ديگر موسسه مرتبط با اين بانک در آلمان اين اسامي هستند.

هم‌چنين ۱۴ شرکت مرتبط در معدن، صنعت، مهندسي و فعاليت هاي وابسته به آن به فهرست تحريمها اضافه شدند. شرکت هايي چون: شرکت گسترش صنايع و معادن، هولدينگ جيام بياچ در دوسلدورف آلمان، ژاپن. کي. کي مستقر در توکيو، شرکت تجارت صنعت و معدن اس اي آر ال در لوكزامبورگ، شرکت ايراسکو مستقر در جنوا در ايتاليا و شرکت ماشين سازي اراک در اين فهرست قرار دارند.

 

لغو قرارداد فروش توپولف روسيه به ايران

سايت تابناك  چهارشنبه 13 مرداد 1389 (4 اوت 2010)

يك شركت روسي مجبور به لغو قرارداد فروش هواپيماهاي توپولف-204 اس. ام به جمهوري اسلامي ايران گرديد، چرا كه در موتور آن از فناوريهاي آمريكايي استفاده شده است. به نقل از خبرگزاري اينترفكس، تحريم‌هاي اعمال شده از سوي دولت آمريكا در قبال ايران باعث شدند تا قرارداد مربوط به فروش هواپيماهاي توپولف-204 اس. ام روسيه به جمهوري اسلامي لغو شود. علت لغو اين قرارداد استفاده از فناوريهاي آمريكايي در ساخت اين نوع هواپيما است كه بر اساس تحريمهاي بكجانبه آمريكا در قبال ايران نبايد به ايران ارسال شوند. طرف روسي اميدوار است كه اين ممنوعيت برداشته شود، ولي بعيد نيست كه اين اتفاق به‌طور مكرر رخ دهد و روسيه مجبور به انتخاب بين انجام تعهدهاي برعهده گرفته قرارداد امضاء شده دوجانبه و منافع سياسي گردد.

وزير نفت ايران در جستجوي سرمايهگذاري جديد راهي چين ميشود- خبرگزاري فرانسه 12/5/89: يك گزارش روز سه شنبه گفت، وزير نفت ايران مسعود مير  كاظمي روز چهارشنبه، در جستجوي سرمايه  گذاريهاي جديد در بخش انرژي كشور، راهي چين مي شود. خبرگزاري شانا (shana) متعلق به وزارت نفت، گزارش كرد كه پكن تمايل خود براي سرمايه  گذاري در بخش پالايش را اعلام كرده است. زمينه  يي كه ايران هنوز در آن خود كفا نيست در اين ميان يك قانونگذار ارشد آمريكا به اعمال تحريمها بر چين و روسيه بهخاطر سرمايه  گذاري در بخش انرژي ايران فراخواند.

نماينده الينا رزلهتينن طي بيانيه يي گفت، اكنون زمان آن است كه تحريمهايمان را اعمال كنيم و به روسيه و چين نشان بدهيم كه تشويق تهران و عدم پيروي از تحريمهاي آمريكا عواقبي دارد.

رزلهتينن، جمهوريخواه ارشد در كميته امور خارجه مجلس نمايندگان گفت، شركتهايي كه توسط دولتهاي روسيه و چين اداره مي  شوند مبالغ هنگفتي را در بخش انرژي ايران سرمايه  گذاري كرده  اند، و برنامه مورد ادعاي تسليحات هسته  يي تهران و حمايت آن از گروه  هاي اسلامي را بهنحو موثري پشتيباني مالي مي  كنند.

او گفت، به نظر مي رسد روسيه و چين مصمم به ادامه تسهيل سياستهاي خطرناك ايران هستند. اين نبايد بدون عواقب جدي اجازه تداوم داشته باشد.

 

وزارت خزانه داري آمريكا, حمايت ايران از تروريسم را مورد هدف قرار مي دهد

سايت وزارت خزانه داري آمريكا سه شنبه 12 مرداد 1389 (3 اوت 2010)

وزارت خزانه داري آمريكا امروز مجموعهيي از ليست گذاريها را كه حمايت ايران از تروريسم و سازمانهاي تروريستي را مورد هدف قرار مي دهد اعلان كرد, اين سازمانها عبارتند از, حزب الله, حماس, جهاد اسلامي فلسطين (پي آي جي), جنبش خلق براي آزادي فلسطين- فرماندهي كل(پي اف ال پي- جي سي) و طالبان. ايران تامين كننده اصلي مالي حزب الله است و از ديرباز بعنوان فعالترين كشور حامي تروريسم شناخته شده است. ليست گذاري هاي امروز, استفاده ايران از دستگاههاي دولتي منجمله سپاه پاسداران , نيروي قدس و سازمانهاي دولتي خدمات اجتماعي براي حمايت از تروريسم تحت پوش تامين نوسازي و كمكهاي توسعه اقتصادي براي خدمات اجتماعي را افشا مي سازد. در نتيجه فرمان اجرايي 13224 - كه با هدف منجمد كردن دارايي هاي تروريستها و حاميانشان مي باشد كه بدينوسيله آنها را از سيستمهاي مالي و تجاري آمريكا منزوي مي سازد, امروز وزارت خزانه داري سازمانهاي زير را ليست گذاري كرد: كميته ايراني براي بازسازي لبنان(آي سي آر ال)- آي سي آر ال كمكهاي مالي, مواد و پشتيباني فني به حزب الله ارائه مي دهد. كميته امداد امام خميني(آي كي آر سي) شعبه لبنان- كميته امداد امام خميني در لبنان يك سازمان خدمات اجتماعي حزب الله است كه توسط ايران در دهه 1980 بوجود آماده و توسط اعضا يا كادرهاي حزب الله اداره مي شود.

آمريكا قصد دارد تاثير تحريمها بر روي ايران را افزايش دهد- خبرگزاري رويتر 14/5/89: وزارت خزانهداري آمريكا روز سهشنبه با نامگذاري كمپانيهاي تحت كنترل ايران و ممنوعيت معامله با آنها، در پي افرايش محدوديتها بر عليه جاهطلبيهاي هستهيي ايران و حمايتش از گروههاي تروريستي ميباشد. استوارت لوي در يك بريفينگ، ايران را با فاصله زياد، قويترين تامين كننده مالي تروريسم در جهان توصيف كرد. وزارت خزانهداري آمريكا گفته است، ' ليست گذاري امروز، استفاده ايران از دستگاههاي دولتياش - از جمله سپاه پاسداران- نيروي قدس و سازمانهاي دولتي خدمات اجتماعي براي حمايت از تروريسم تحت پوشش تامين نوسازي و كمكهاي توسعه اقتصادي براي خدمات اجتماعي را افشا ميسازد.

 

تحليل سپاه از تهديدات آمريکا

روزنامه دنياي اقتصاد شنبه 16 مرداد 1389 (7 اوت 2010)

سردار يدالله جواني، معاون سياسي سپاه در تازه‌ترين اظهارنظر خود طرح حمله نظامي‌از سوي آمريکايي‌ها را تهديد واقعي دانسته و گفته است: بايد تهديدات دشمن را جدي گرفت. در اين صورت آنها نيز بايد خودشان را براي بدترين وضعيت آماده کنند، چرا که اگر دست از پا خطا بکنند با يک پاسخ کوبنده و برخورد جدي مواجه خواهند شد. سردار جواني که با خبرگزاري جمهوري اسلامي ‌‌گفت‌و‌گو مي‌کرد، در پاسخ به ‌اين سؤال که به تازگي بحث حمله نظامي‌ به ‌ايران از سوي برخي رسانه‌هاي خارجي مطرح شده و حدود 50نفر از اعضاي کنگره آمريکا از طرح حمله رژيم صهيونيستي به ‌ايران حمايت کردند، احتمال عملي شدن چنين تهديد‌ها را چقدر ارزيابي مي‌کنيد، گفت: موضوع تهديد و حمله نظامي‌به‌ايران موضوع جديدي نيست. در سالهاي گذشته هم در چندين نوبت موضوع حمله احتمالي آمريکايي‌ها و صهيونيست‌ها به جمهوري اسلامي‌ايران در صدر اخبار رسانه‌هاي مختلف جهان قرار گرفت. سردار جواني با تاکيد بر‌اينکه بر اساس قانون نظامي‌بايد تهديدات دشمن را جدي گرفت‌، گفت‌: نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي‌ايران بالاترين آمادگي براي دفاع از کشور را دارند. وي طرح حمله نظامي ‌از سوي آمريکايي‌ها را تهديد واقعي دانست و گفت: در‌اين صورت آنها بايد خودشان را براي بدترين وضعيت آماده بکنند.

 

ابرهاي طوفاني جنگ ظاهراً بار ديگر در خاورميانه به گردش درآمده  اند

واشينگتن تايمز جمعه 15 مرداد 1389 (6 اوت 2010)

به قلم رابرت بارنيج با نتيجهگيري 27ژوئن لئون پانتا مبني بر اينكه تحريمها احتمالاً مانع تلاش ايران براي گزينه هسته  يي نخواهند شد و اظهارات اخير مايكل هايدن، مدير پيشين سيا در سي. ان. ان، مبني بر اينكه حمله به ايران اجتناب ناپذير به نظر مي  رسد، ابرهاي طوفاني جنگ ظاهراً بار ديگر در خاورميانه به گردش درآمده  اند. يك حمله اسرائيلي ممكن است، تنها با رضايت خصوصي برخي كشورهاي عرب و سايرين، در ميان كارتها وجود داشته باشد يا نداشته باشد، ولي در هر حال اين سؤال مطرح است: آيا يك حمله اسرائيلي به ايران الزاماً مشروع خواهد بود؟

طبق حقوق بين الملل، تنها مي توان در 2 وضعيت استثنايي از زور نظامي استفاده كرد. زماني كه شوراي امنيت سازمان ملل مجوز آن را داده باشد و زماني كه كشوري در دفاع از خود عمل مي  كند، به نقل از ماده 51 منشور سازمان ملل، اگر حمله مسلحانه واقع شود.

هيچ علامتي وجود ندارد كه شوراي امنيت استفاده از زور عليه ايران را مجاز كرده باشد. بلكه، مسأله اين است كه آيا يك حمله اسرائيلي به ايران را مي  توان بر مبناي دفاع از خود مشروع كرد.

طبق حقوق متعارف بين  الملل و طبق آن چه توسط گزارش اصلي هيأت بلندپايه دبيركل سازمان ملل در مورد تهديدات، چالشها و تغيير مورد تاييد قرار گرفته، يك كشور زماني مي  تواند بهطور مشروع در دفاع از خود بهزور متوسل شود كه يك حمله مسلحانه هنوز واقع نشده ولي قريب  الوقوع باشد. جهت اشاره به يك بخش كليدي از مكاتبات ديپلوماتيك قرن نوزدهم بين انگليس و آمريكا در مناقشه معروف كارولاين، چنين حمله  يي مستلزم يك دفاع از خود ضروري، فوري و فراگيري است كه گزينه ديگري باقي نمي  گذارد، و زماني براي تامل وجود ندارد. در واقع، با توجه به موضوع مورد گفتگو، هيچ طعنه  يي در اين واقعيت وجود ندارد كه گرچه قطعنامه 487 شوراي امنيت آشكارا اسرائيل را بهخاطر حمله آن به تاسيسات هسته  يي عراق در سال 1981 محكوم مي  كند، ولي نماينده عراق در شوراي امنيت در آن زمان در واقع به رسميت شناخت كه استفاده از زور عليه يك حمله مسلحانه قريب  الوقوع، بهطور كلي، مشروع خواهد بود.

پس آيا از ديد اسرائيل مي  توان گفت كه تهديد يك حمله مسلحانه از جانب ايران قريب  الوقوع است؟ در اين‌جا، مانند بسياري موارد در حقوق بين  الملل، سند در دسر است

رئيسجمهور ايران محمود احمدي  نژاد، با نقل و قول از آيت  الله روح  الله خميني، به محو اسرائيل از صفحه تاريخ فراخوانده است. حسن نصرالله، رهبر حزب  الله، نماينده شيعه ايران در لبنان، گفته است كه اگر تمام يهوديان در اسرائيل جمع بشوند، ما را از تعقيب آنها در سراسر جهان خلاص خواهد كرد. حماس، نماينده سني تهران در فلسطين، نه تنها براي نابودي اسرائيل بهعنوان يك كشور يهودي تلاش مي  كند، بلكه هم‌چنين طبق ماده 7 ميثاق 1988 آن، به نابودي يهوديان نيز فرا مي  خواند. با در نظر گرفتن شكست ايران در همكاري با جامعه جهاني بر سر برنامه هسته  يي آن و علائمي مبني بر اينكه در پي ايفاي سهم خود در هدايت روز موعود از طريق بازگشت امام غايب است، اينها قطعاً علائم نگران كننده  يي هستند.

اگر اسرائيل بهزودي قريب  الوقوع بودن يك حمله ايراني را نتيجهگيري كند، اين امر غيرمنطقي نخواهد بود.

اگر اسرائيل اين نتيجه را مي  گيرد، حقوق بين  الملل نيز مستلزم آن است كه اسرائيل نشان بدهد كه استفاده آن از زور در دفاع از خود، ضروري و مناسب خواهد بود

منظور اين نيست كه اسرائيل ضرورتاً در دفاع از خودي كه در چشمانداز قرار دارد، مستحق راهاندازي يك حمله هسته  يي به ايران است. بلكه منظور صرفاً تأكيد روي اهميت وضعيت است و اينكه ماهيت موجود تهديد اتخاذ شده در برابر اسرائيل را مي  توان در برآورد مشروعيت روشها و شيوه  هاي بهخصوص جنگ برگزيده وارد نمود.

در پايان، در اين صورت، آيا حمله اسرائيل به ايران نامشروع خواهد بود؟ ضرورتاً خير.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

گفتگو با محمد علاوي از رهبران العراقيه در مورد نتيجه ديدار علاوي و عمار الحكيم

تلويزيون الشرقيه پنجشنبه 31 تير 1389 (22 ژوئيه 2010)

محمد علاوي از رهبران ليست العراقيه: ما امروز ديداري با جريان صدر و شب هم با مجلس اعلا و فردا هم ديداري با ائتلاف ملي داريم و بعد از آن هم با دولت قانون داريم. ما الان گفتگو ميكنيم تا زمينههاي مختلف و گزينههاي موجود در برابر خودمان را بررسي كنيم و انشاء الله روزهاي آينده توافقات علني خواهند شد. ما الان نميخواهيم كه موضوعات مورد بحث و نتايج آن را در رسانهها مطرح كنيم و جلوتر از حوادث حركت كنيم ولي از نظر من ديدار امشب بسيار خوب و مثبت بود. من نميخواهم الان وارد جزئيات شوم ولي گفتگوها بسيار مثبت و موفق بوده و فردا اين ديدار با دو طرف ائتلاف ملي يعني هم جريان صدر و هم مجلس اعلا ادامه خواهد داشت. ما فردا هم‌چنين ديداري با دولت قانون داريم. همانطور كه به شما گفتم تمامي گزينهها در برابر ما قرار دارد. من فكر ميكنم كه روابط ما با همه طرفها خوب است و بايد ببينيم كه روزهاي آينده چه پيش خواهد آمد. ما روابط بسيار خوبي با هر دو قست اصلي ائتلاف ملي يعني هم برادران در مجلس اعلا و هم برادران در جريان صدر داريم. ما الان نميخواهيم كه گزينهها و نتايج را علني كنيم. الان گفتگوها جدي و در جزئيات است چون داريم به موعد تشكيل دولت نزديك ميشويم و بايد ظرف چند روز آينده تصميمگيري صورت گيرد ما الان منتظر گرفتن اسامي هيأت گفتگو كننده ائتلاف ملي هستيم كه بر آن اساس تيم گفتگو كننده خودمان را مشخص كنيم و فردا صبح قرار است اسامي و محل ملاقات را به ما اطلاع دهند و ما هم اسامي خودمان را خواهيم داد و انشاءالله بر سر محل ديدار هم توافق خواهيم كرد. خبر فوري: پايان ديدار بين علاوي و عمار الحكيم: بر سر جلسه گسترده بين العراقيه و ائتلاف ملي براي فردا توافق شد.

 

عمارالحکيم می گويد نوری المالکی بايد از نخست وزيری عراق کناره گيری کند

صداي آمريكا جمعه 1 مرداد 1389 (23 ژوئيه 2010)

عمارالحکيم، رييس مجلس اعلای اسلامی عراق، می گويد برای پايان دادن به انسداد سياسی در عراق، نوری المالکی، نخست وزير عراق، بايد کناره گيری کند. عمار الحکيم، رييس مجلس اعلای اسلامی عراق، از نخست وزير آن کشور خواست از مقام خود کناره گيری کند. آقای حکيم انتقادهای مطرح شده نسبت به مجلس اعلای اسلامی را در رابطه با ايجاد تأخير در تشکيل دولت جديد عراق، رد کرد و با اشاره ای غيرمستقيم به نوری المالکی، خواستار آن شد تا وی با کناره گيری خود شرايط را برای تشکيل دولت جديد عراق مهيا کند. عمارالحکيم گفت مجلس اعلای اسلامی مورد انتقاد قرار می گيرد که چرا از يک شخص خاص حمايت نکرده است. رييس مجلس اعلای اسلامی عراق، که تلويحاً به نوری المالکی اشاره می کرد، گفت هيچکس نمی پرسد چرا اين يک شخص از مقام خود کناره گيری نمی کند. با توجه به اينکه آقای حکيم رهبر يکی از گروه های اصلی شيعه در عراق است، اشارات غيرمستقيم وی به نوری المالکی، که رهبری حزب شيعه حکومت قانون را بر عهده دارد، از اهميت زيادی برخوردار است.

در همين حال، در تحولی ديگر، روز دوشنبه مقتدا صدر، روحانی تندروی شيعه عراقی، با اياد علاوی، رهبر ائتلاف العراقيه که در انتخابات پارلمانی بيشترين کرسی را بدست آورد، ملاقات کرد. صدر تأکيد کرد به منظور حفظ منافع عراق، آماده است به اختلافات سياسی خود با رهبران سياسی کشور پايان دهد.

روز پنجشنبه عمار الحکيم از سياستمداران عراقی خواست با تصميمی قاطع مانع از نقض قانون اساسی و تأخير مجدد در تشکيل پارلمان شوند. حکيم از تمامی گروه های سياسی عراق خواست طی چند روز باقی مانده تا تشکيل جلسه پارلمان عراق، به راه حلی دست يابند.

 

ديدار رافع العيساوي با حكيم و اظهارات زيباري حول جلسه شوراي امنيت

تلويزيون العراقيه جمعه 8 مرداد 1389 (30 ژوئيه 2010)

رافع العيساوي از رهبري ليست العراقيه با رئيس مجلس اعلا سيد عمار الحكيم پرونده تشكيل دولت را مورد بحث قرار داد. طرفين تأكيد كردند كه مرحله فعلي ايجاب ميكند كه راهحلهايي كه زمينههاي مشترك را فراهم ميكند و منجر به سرعت بخشيدن به تشكيل دولت ميشود ارائه كرد و همزمان بايد به اراده مردم عراق احترام گذاشت. طرفين هم‌چنين بر نشان دادن انعطاف لازمه از سوي همه فراكسيونها براي تحقق اين هدف تأكيد كردند.

وزير خارجه هوشيار زيباري به نوبه خود گفت كه جلسه آينده شوراي امنيت سازمان ملل ويژه بررسي مشكل تشكيل دولت عراق نيست. زيباري در يك موضعگيري مطبوعاتي گفت كه اين جلسه دربرگيرنده ارائه توصيه به عراق درباره اوضاع سياسي جاري بين فراكسيونهاي سياسي است. وي خاطرنشان كرد كه عدم تشكيل دولت جديد بعد از گذشت بيش از 5ماه از انتخابات ممكن است كشور را در تنگنا قرار دهد و تصميمات را در طولاني مدت با مانع مواجه ميكند.

 

عزت شابندر اعلام مخالفت با كانديداتوري مالكي را دعوت مستقيم از العراقيه براي تشكيل دولت توصيف كرد

تلويزيون العراقيه يكشنبه 10 مرداد 1389 (اول اوت 2010)

ائتلاف ملي عراق به حالت تعليق درآوردن گفتگوهايش با ائتلاف دولت قانون تا زمان ارائه كانديداي دوم براي نخست وزيري دولت آينده را اعلام كرد. در بيانيه ائتلاف كه توسط احمد چلبي از رهبري اين ائتلاف قرائت مي‌شد، برتمسك به اتحاد ملي، بهعنوان فراكسيون نمايندگي برتر، تأكيد كرد. در اين ميان ائتلاف دولت قانون تأسف خود را نسبت به اين بيانيه كه ائتلاف ملي براي مخالفت با كانديداتوري نخست وزيري منتشر كرد، ابراز داشت. عضو ائتلاف دولت قانون عزت شابندر اعلام مخالفت با كانديداتوري نوري المالكي را دعوت مستقيم از ليست العراقيه براي تشكيل دولت جديد توصيف كرد.

 

ائتلاف شيعي عراق نخست وزيري مجدد نوري مالكي را رد كرد

خبرگزاري رويتر يكشنبه 10 مرداد 1389 (اول اوت 2010)

سياستمداران گفتند يكي از ائتلافهاي اصلي سياسي شيعي عراق، درخواست مالكي براي دور دوم نخست وزيري را رد كرده و گفتگو براي تشكيل دولت با جريان مالكي را تا زمان مشخص كردن كانديداي جديدي از طرف آنها، را متوقف نمودند.

منصب نخست وزيري عراق كماكان بعنوان مانعي جدي در گفتگوهاي تشكيل دولت باقي مانده و اين گفتگوها به دليل اختلافات موجود بر سر خواست مالكي براي قرار گرفتن مجدد در منصب نخست وزيري راه بجائي نبرده است.

قصي السهيل يك عضو ارشد جنبش سياسي صدر كه يكي از گروههاي اصلي در ائتلاف ملي عراق است به خبرگزاري رويتر گفت تمامي احزاب ائتلاف ملي در اين امر توافق نظر دارند كه اصرار بر كانديداتوري مالكي مانع اصلي ميباشد .

چلبي در يك كنفرانس مطبوعاتي كه نمايندگان ائتلاف ملي نيز در آن شركت داشتند گفت ما بر تبعيت خودمان از ائتلاف ملي بهعنوان بزرگترين فراكسيون پارلماني، تأكيد ميكنيم .

بسياري از سياستمداران گفتهاند كه اواسط ماه سپتامبر و يا ديرتر، زمان تشكيل دولت جديد خواهد بود.

 

ائتلاف ملي تصميم گرفت كه شركت خود در مذاكرات حول تشكيل دولت جديد عراق را متوقف كند

تلويزيون الجزيره دوشنبه 11 مرداد 1389 (2 اوت 2010)

ائتلاف ملي تصميم گرفت كه شركت خود در مذاكرات حول تشكيل دولت جديد عراق را متوقف كند، قصي السهيل از رهبران جريان صدر كه يكي از گروههاي اصلي ائتلاف ملي است گفت همه طرفهاي اين ائتلاف بر اين نظرند كه مانع تشكيل دولت همان اصرار المالكي بركانديداتوري منصب نخست وزيري براي دوره دوم است، اما حاچم الحسني سخنگوي ائتلاف دولت قانون گفت كه اين ائتلاف متمسك به ادغام با ائتلاف ملي است ولي در عين حال به كانديدا بودن المالكي ادامه ميدهد، در همين رابطه اياد علاوي رئيس ليست العراقيه در اربيل با مسعود بارزاني رئيس منطقه كردستان ديدار كرد و حول آخرين تحولات تشكيل دولت بحث و گفتگو كردند، قصي السهيل از جريان صدر گفت خواسته ائتلاف ملي مبني بر اينكه دولت قانون كانديد جايگزين بهجاي نوري المالكي ارائه دهد شرطي براي تعويق انداختن شروع مذاكرات في مابين نيست. قصي السهيل عضو ائتلاف ملي از جريان صدر: ما به دولت قانون گفتيم شما جايگزيني بهجاي المالكي معرفي كنيد ولي اين حرف يك شرط براي به تعويق انداختن مذاكراتمان نيست بلكه يك شرطي كه ترجيح ميدهيم يك جايگزيني از طرف دولت قانون ارائه شود به همين جهت فكر ميكنم هر وقت كه اين جايگزين ارائه شد ميتواند اين امور به شكل صحيح پيش برود.

 

دبيركل سازمان ملل تشكيل دولت جديد عراق را خواستار شد

ايسنا چهارشنبه 13 مرداد 1389 (4 اوت 2010)

بان كي مون، دبيركل سازمان ملل در گزارش 14صفحه‌اي خود اعلام كرد: از جمله مسائلي كه دولت جديد عراق بايد به آن توجه كند پيشرفت‌ در زمينه اجراي طرح صيانت علامت‌ها‌ي مرزي ميان عراق و كويت، ‌مساله اسيران كويتي و دارايي‌هاي به سرقت رفته كويت است و دولت جديد عراق بايد نهايت تلاش خود را در خصوص حفظ حرمت مرزهاي زميني و دريايي‌اش با كويت به كار بگيرد.

بان كي مون همچنين نسبت به تاخير تشكيل دولت جديد عراق ابراز نگراني كرد و گفت:‌ اين مساله موجب مي‌شود كه نگراني‌ها در خصوص پيچيدگي اوضاع عراق بيشتر شود. وي در اين راستا از تمامي رهبران فراكسيون‌هاي سياسي عراق خواست‌ از طريق يك روند فراگير و گسترده به ركود سياسي كنوني كشور پايان دهد. دبير كل سازمان ملل در ادامه نسبت به وضعيت حقوق بشر در عراق ابراز نگراني كرد و گفت: خشونت‌ها و ترورها عليه مسئولان دولتي و اعضاي پارلمان و اعضاي رسانه، نمايندگان فراكسيون‌هاي اقليت و گروه‌هاي نژادي و ديني در عراق افزايش يافته است. بان كي مون همچنين نسبت به ادامه فعاليت كارمندان سازمان ملل در فضايي بسيار پيچيده در عراق ابراز نگراني كرد و گفت: خروج نيروهاي آمريكايي در عراق در پايان ماه جاري ميلادي تاثير حتمي بر سازمان ملل خواهد داشت.

 

سناي آمريكا سفير در عراق را تائيد كرد

خبرگزاري فرانسه جمعه 15 مرداد 1389 (6 اوت 2010)

روز پنجشنبه سناي آمريكا به اتفاق آراء جيمز جفري را بهعنوان سفير در عراق تائيد كرد تا جايگزين كريستفر هيل شود. جفري بهعنوان سفير كنوني آمريكا در تركيه خدمت كرده است

جفري قبل از اينكه بهعنوان سفير در تركيه منصوب شود، در دوران بوش بهعنوان معاون مشاور امنيت ملي و دستيار رئيسجمهور در كاخ سفيد خدمت ميكرد. بر خلاف كريستفر هيل، تجربيات او هم‌چنين شامل چندين تجربه در بغداد و سراسر خاورميانه ميشود:

 

استوارنامه سفير جديد ايران تقديم وزير خارجه عراق شد

ايلنا پنجشنبه 14 مرداد 1389 (5 اوت 2010)

سفير جديد ايران در عراق رو نوشت استوارنامه‌اش را به وزير خارجه اين كشور تقديم كرد. به گزارش ايلنا، حسن دانايي‌فر ـ سفير جديد ايران در عراق ـ كه از جمعه گذشته در سفارت ايران در بغداد مستقر شده است، در ديدار با هوشيار زيباري رو نوشت استوارنامه‌اش را تقديم وي كرد. گفتني است حسن كاظمي قمي تاكنون سفير ايران در عراق بوده است كه به تازگي حسن دانايي‌فر جانشين وي شده است.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

بازي پوكر پوتسدام بر سر كاتانگا

مجله فوكوس (آلمان) شماره 30 سال 2010

تاريخ انتشار  دوشنبه 4 مرداد 1389 (26 ژوئيه 2010)

اداره حراست از قانون اساسي براندنبورگ (Brandenburg)گول يك جاسوس دو طرفه ايراني را خورد. اداره مربوطه سعي در لاپوشاني اين شكست دارد.

بر اساس گزارش اداره حراست كه توسط وزير كشور ديمزير (de maiziere) معرفي شد كشورهايي كه در آلمان جاسوسي ميكنند عبارتند از روسيه, چين و در مقام سوم ايران. فرستادگان ايران بسيار خشن عمل ميكنند. همچنان كه در پاييز 1992 در رستوران ميكونوس چهار ايراني عضو اپوزيسيون را با 37گلوله گشتند.

اگرچه آبها از اسياب افتاده اما دستگاه سركوب ملاها واواك همچنان نيروهاي اپوزيسيون كه در آلمان زندگي ميكنند را مورد تعقيب قرار ميدهد. اينكه اين فرستادگان با چه مهارتي به كار خود مشغول هستند را مي توان در مدارك پنهاني اداره حراست مطالعه كرد. در اين نوشته ها گزارشاتي از عملياتي وجود دارند كه هميشه محرمانه باقي خواهند ماند. موردي مثل ارهان ـ ر (نام فرد مورد نظر تغيير داده شده) از اين موارد است كه چندين مامور را گول زده است. اين جاسوس دو طرفه ظاهرا اعلام آمادگي كرده است كه با اداره حراست همكاري كند اما در واقع از همان ابتدا براي سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين كار ميكرده . ارهان ـ ر  آنچنان كه از شواهد و قرائن بر ميآيد يك جاسوس دو طرفه بوده است. هشت سال پيش اين فرد خود را به عنوان دانشجوي ايراني كه مشكل سياسي داشته و هم جنس باز نيز بوده به اداره حراست معرفي كرد. بزودي اداره حراست پوتسدام (Potsdam) قراردادي با اين فرد بست و اسم مستعار كاتانگا به او داده شد (نام نظامي بيرحمي از كشور كنگو) اداره حراست شهر كلن اما انتظارات را تا حد زيادي پايين آورد و كشف كرد كه فرد مذكور بعد از ملاقات با افراد اداره حراست پوتسدام، چند مهمان ازجانب اداره جاسوسي ايران را نيز پذيرا شده است. اداره حراست كلن خواستار كنترل و مراقبت تلفني  اين فرد شد ولي با مقاومت شديد رئيس اداره حفاظت از قانون اساسي پوتسدام خانم ونيزير شوايبر (Winfried Schreiber)كه بعنوان مادر اوبرين Oberin معروف است مواجه شد كه فرد مورد نظرش را بهيچوجه نميخواست مورد تعقيب و تجسس قرار بدهد.

دو نفري كه كاتانگا را به خدمت خود در آورده بودند و ماهيانه چند صد يورو به او مي پرداختند نيز مخالف زير نظر گرفتنش بودند. بخصوص كه ارهان ـ ر گزارشات درجه يكي راجع به گروه اپوزيسيون ايراني, سازمان مجاهدين خلق و يا گروههاي چپ افراطي ارائه ميكرد. اما آنگونه كه يكي از صاحبنظران ميگويد, تمامي اين اطلاعات , تنها براي گمراه كردن ما بوده است.

ايرانيها جاسوس خود را به اطلاعات جالبي مجهز كردند تا در پيش ما سابقه خوبي پيدا كند. اما وظيفه اصلي او كشف كردن شبكه اطلاعاتي ما و افشاي كارمندان مخفي وزارت كشور و حدود اطلاعات آنها بوده است. يعني چك جاسوس دو طرفه واقعي. شخصيت جاسوس مورد نظر هنگامي مورد ترديد قرار گرفت كه كارمندان در تحقيقات متوجه شدند كه او با خانمي رابطه دارد, با اينكه خود را همجنس باز معرفي كرده بود. اين خانم محل كار بسيار جالبي داشته آنهم سفارت ايران در برلين بود كه او اتاقهاي محصوص آنرا تميز ميكرده است.

يك مامور اداره حفاظت ميگويد اين در واقع مانند يك بمب صدا كرد. چرا كه تمامي افرادي كه اجازه ورود به اتاقهاي سفارت ايران در برلين را داشتند شديدا مورد كنترل و بازرسي قرار ميگرفتند وابستگانشان نيز همينطور. اين غير ممكن به نظر مي امد كه سفارت ايران به نامزد فردي كه تحت تعقيب است اجازه كار كردن در سفارت را بدهد.

آيا فرد مورد نظر واقعا يك جاسوس ايراني بوده كه سر همه را كلاه گذاشته؟ دادستان برلين ميگويد: اگر اينگونه باشد ميتوان او را بعنوان جاسوس تحت تعقيب قرار داد اما دلايل و مدارك بسيار اندك هستند و تقريبا غير قابل مصرف. كاركنان اداره حفاظت هيچ علاقه اي به محاكمه كاتانگا ندارند. تمامي فعاليتهاي جاسوس ايراني اكنون قطع و ممنوع شده است و مدارك مربوط به او و فعاليتهايش مهر سري خوردهاند. وزارت كشور پوتسدام نيز همينگونه رفتار ميكند و از دادن هر =گونه اطلاعات بيشتر به دلايل خاصي خودداري كرده است.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران شنبه ۲ مرداد

بی بی سی

"گرانی اظهر من الشمس است، گزارشی در صدا و سیما نیست" به نقل از محمد خامنه ای در صدر گزارش های مردم سالاری آمده. ابرار از قول همین مقام نوشته "اصلاحات همزاد انقلاب و عضو جدانشدنی آن است" و "جریانی از اختلافات سطحی بین قوا بهره برداری می کند" نظر مدیر روزنامهرسالت است که در تیتر اول این روزنامه آمده است.

تهران امروز از "حذف دلار و یورو از معاملات نفتی ایران" خبر داده، جهان صنعت هم "خدا حافظی دلار و یورو از سبد نفتی ایران" را با اهمیت دیده. دنیای اقتصاد از "سهم ایران از سرمایه های خارجی" نوشته است و "قرارداد جدید یک میلیارد یوروئی فروش گاز به ترکیه" در صدر اخبار روزنامه جمهوری اسلامی آمده است

"طرح فوق سری دشمن برای تحركات نظامی در منطقه" تیتر اصلی روزنامه ایران است، خراسان از "اظهارات احمدی نژاد درباره سناریوی جدید آمریکا در منطقه" نوشته، آرمان "افشای سناریوی جدید غرب وآمریكا علیه ایران" را در صدر اخبار خود آورده و کیهان از قول رییس جمهور اسرائیل نوشته "مخالفت جهانی با اسرائیل هر روز بیشتر می شود".

"پاسخ به درخواست گروه وین به زودی" تیتر اول حمایت است، "همه چیز برای ابقای مدیریت دولتی" عنوان اصلی سیاست روز است، جام جم از "مناقشه بر سر نقل و انتقال خودرو" نوشته و ابتکار خبر داده "امسال گرم ترین سال تاریخ" است.

گزیده مقالات

تشنج و فقر کره شمالی

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد به افزایش تشنج بین دولت های آمریکا و کره شمالی اشاره کرده و نوشته تولید ناخالص كره‌شمالی در سال گذشته بر یک اساس 40 میلیارد دلار و براساس شاخص مبادله جهانی 27 میلیارد دلار بود. این ارقام در مورد كره ‌جنوبی 1350 یا 810 میلیارد دلار بود؛ یعنی اینكه ثروت ساكنان كره‌جنوبی حدود 30 برابر ثروت مردمان كره‌ شمالی شده است.

به نوشته این مقاله فقر جانكاه كره‌شمالی، مردم این كشور را مستاصل كرده و رهبران آن را به پرخاشگری وا داشته است؛ اما همین كشور فقیر از نظر نظامی از همسایگان ثروتمند خود؛ یعنی كره‌جنوبی و ژاپن نیرومندتر است و قدرت برهم زدن امنیت این دو كشور را دارد. همین نابرابری‌های اقتصادی و نظامی، شبه‌جزیره كره را به آتشفشان آماده فوران تبدیل كرده است و اگر راهی برای ایجاد توازن تازه پیدا نشود، احتمال وقوع جنگ افزایش می ‌یابد.

سرمقاله دنیای اقتصاد نتیجه گرفته گزینه‌های زیادی پیش روی رهبران كره‌شمالی نیست. آنها اگر بخواهند به روش كنونی ادامه دهند فاصله اقتصادی خود را با دیگر كشورهای جهان افزایش می‌دهند و اگر به همه خواسته‌های آمریكا تن دهند، فرجام محتوم این پذیرش، فروپاشی است. تولید 40 میلیارد دلار ثروت توسط 22 میلیون نفر جمعیت، در كنار همسایگانی كه ده‌ها برابر آن به ثروت جهان اضافه می‌كنند، انگیزه كافی برای پاسداری از این رقم ناچیز ایجاد نمی‌كند.

انتقاد از استیضاح رهبر

رسالت در سرمقاله خود به نامه محسن کدیور به رییس مجلس خبرگان پرداخته که در آن تاکید شده که رهبر فعلی جمهوری اسلامی به اتهام دیکتاتوری و اعمال خودسری و به خطر انداختن و قانون و نظام باید استیضا ششود

نویسنده سرمقاله این روزنامه هوادار دولت نوشته آقای کدیور با اشاره به عدم نظارت افکار عمومی و فقدان مطبوعات آزاد و احزاب سیاسی و انجمنهای مدنی غیر دولتی می خواهد نشان دهد که هیچ نظارتی بر رهبری نیست و مجلس خبرگان هم عملا هیچ نظارتی بر عملکرد رهبری، عملکرد دفتر رهبری و عملکرد نهادهای پرقدرت تحت امر رهبری از قبیل قوه قضائیه، شورای نگهبان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای نظامی و انتظامی، سازمان صدا و سیما، مجمع تشخیص مصلحت نظام، آستان قدس رضوی و سازمان اوقاف، بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن، بنیاد پانزده خرداد، بنیاد شهید، کمیته امداد، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه نداشته است.

سرمقاله رسالت ضمن رد نظر آقای کدیور نوشته هر نظارتی، سازوکار و مجرایی دارد. طبق قانون اساسی، مجلس خبرگان بر وجود شرایط ولایت و رهبری در شخص رهبر نظارت دارد و سازوکارش این نیست که هر تخلفی در گوشه و کنار نهادهای زیر نظر رهبری، به نام رهبر نوشته شود، چرا که در این صورت، هیچ مصداقی برای رهبر جامع الشرایط نخواهد ماند. مگر در حکومت امیر المومنین علیه السلام هیچ تخلفی در هیچ گوشه حکومت صورت نمی گرفت؟! اصولا رهبر یک تنه نمی تواند کل امور را هدایت کند، تدبیر کند، خاطیان را خود تنبیه کند .

دانشگاه هائی که معتبر نیست

شیرزاد عبدالهی در سرمقاله آرمان نوشته روسیه، چین و ونزوئلا ممکن است از نظر سیاسی و قتصادی برای کشور ما مفید باشند، اما در دنیا جایگاه علمی معتبری ندارند و خود مصرف کننده دست دوم تولیدات علمی غرب هستند. دل بستن به مبادلات علمی و دانشگاهی با این گونه کشورها ما را به قهقرا می‌برد.

با این مقدمه این کارشناس مسائل آموزشی با اشاره به تصمیم تازه دولت نوشته ما با دولت‌های غربی مشکلات سیاسی و اقتصادی داریم، اما اگر در مبادلات علمی، دنباله رو دیپلماسی و سیاست باشیم و سطح مبادلات علمی ایران با مراکز علمی و دانشگاهی معتبر دنیا را تنزل دهیم، دچار زیان می‌شویم و جایگاه علمی دانشگاه‌های ما پایین می‌آید.

سرمقاله آرمان سرانجام نتیجه گرفته ایران با کشورهای فقیر و عقب مانده آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین روابط سیاسی و اقتصادی دوستانه دارد، اما این کشورها از نظر علمی چیزی برای عرضه کردن به ما ندارند.درست است که ما با کشورهایی پیشرفته که امروز مرکز علم ودانش بشری هستند مشکلات سیاسی و اقتصادی داریم، اما بر اساس همان مبانی اعتقادی ما باید دانش را از هر جا که هست، به دست آوریم.

دستاورد نفت گران چیست

اسحاق جهانگیری وزیر سابق صنایع در مصاحبه ای با مردم سالاری از دولت پرسیده که چرا با وجود افزایش بی سابقه بهای نفت تحولی در زندگی معیشتی مردم رخ نداده است.

به گفته وزیر سابق اگر مهمترین شعار گروه حاکم در دوران مبارزات انتخاباتی را متهم کردن رقیب به کم توجهی به مفاسد اقتصادی بدانیم بعداز گذشت پنج سال چه دستاورد مهمی در این زمینه وجود دارد که قابل طرح است؟ اگر هست چرا اعلام نمی شود، صرفا نباید چند شعار تحویل مردم داد.

مردم سالاری از قول آقای جهانگیری نوشته متاسفانه طبق اظهار نظر برخی از چهره های شاخص اصولگرایی فساد در بالاترین سطوح مدیریتی که در هیچ دولت دیگری مطرح نبوده امروز مطرح هست، متعجب ام که چرا از کنار موضوعی به این مهمی به سادگی می گذرند، هر چه سریعتر قوه قضائیه باید به این مسئله رسیدگی و ختم آن را هر آنچه هست اعلام کند. اینکه بگویند ما سفر زیاد کردیم، درست، ولی دستاورهای آن برای مردم و کشور چیست؟ در بخش اقتصادی با هزینه کردن منابع هنگفت نفت چه دستاوردی وجود دارد.

گرم ترین در تاریخ

ابتکار در گزارش اصلی خود با عنوان گرم سال تاریخ نوشته در حالی که طی ماه گذشته کشور ما و برخی کشورهای منطقه گرم ترین روزهای خود را تجربه می‌کنند و حتی کشور ما نیز به دلیل دمای بالای هوا دو روز تعطیل اعلام شد، خبر می‌رسد که اطلاعات سازمان‌های هواشناسی دنیا و ایستگاه‌های ماهواره‌ای جهان سال 2010 را گرم ترین سال تاریخ بشر تاکنون می‌دانند.

همین روزنامه در گزارش دیگری نوشته وزیر بهداشت پس از جنجال یک هفته‌ای که به خاطر گفته‌هایش در مورد آلوده بودن آب تهران به نیترات به وجود آمده بود، حرف‌های خود را پس گرفت و تأکید کرد: آب تهران به هیچ وجه آلودگی ندارد.

آلودگی آب

ابتکار سرمقاله خود را به همین موضوع اختصاص داده و نوشته آرامش روانی جامعه ما به صورت متوالی در تلاطم است اینکه با هر پدیده روانی بپرسیم که بر هم زنندگان آرامش روانی چه کسانی هستند صورت مسئله را پاک می‌کند حل مسئله با جواب به این پرسش صورت نمی‌گیرد این پرسش پاسخ واحدی ندارد گاهی یک موضوع تخصصی به شکل عوامانه در رسانه‌ها مطرح می‌شود و بحران می‌آفریند گاه نیز مسئولی با اظهار نظر شتاب زده موجی از التهاب را در سطح جامعه ایجاد می‌کند.

به نوشته این مقاله در موضوع آلودگی آب تهران که پیش از این نیز بارها از زبان کارشناسان مختلف در حوزه‌های بهداشت و زیست محیطی هشدار‌هایی را شنیده و حتی در سال 87 مدیر عامل وقت شرکت آب و فاضلاب تهران با حضور در شورای شهر تهران خبر از آلودگی آب تهران داد و در آن زمان این وزیر بهداشت بود که آنرا تکذیب می‌کرد حال مسئله برعکس .

سرمقاله ابتکار با این توصیه به پایان می رسد که بهترست وزیر محترم بهداشت که در عین مسئولیت سلامت جامعه، مسئولیت روانی جامعه را هم برعهده دارد،کمی بیشتر در اظهار نظرها دقت نماید باور اینکه این مسئله بحران است یا بحران نمایی مشکل شده است اگر در موارد اینچنینی که مسئله‌ای تخصصی و مربوط به سلامت مردم مطرح است، نهادهای علمی و غیر دولتی حضور موثر داشته باشند و البته از امنیت لازم جهت اظهار نظر برخوردار باشند.

دشواری رسانه ها

حمیدرضا طهماسبی‌پور در سرمقاله جهان صنعت از معلوم نبودن وضعیت رسانه ها در کشور نوشته و مثال آورده که در موردشائبه‌های آلوده بودن آب تهران و برنج‌های هندی که چندی باعث مشکلات در این ارتباط شد در نهایت بدون دلیلی موجه خبررسانی نهادها و مدیران دولتی که توسط رسانه‌ها منتشر شده بود، دلیلی شد تا به رسانه‌ها اتهام سیاه‌نمایی زده شود.

به نوشته این مقاله هیچکس نگفت که رسانه‌ها چه باید می‌کردند؛ زمانی که وزیر بهداشت از آلوده بودن آب برخی نقاط تهران می‌گوید یا رییس استاندارد تهران از سمی بودن برنج‌ها خبر می‌دهد! آیا رسانه‌ ها که وظیفه ذاتی خود (اطلاع ‌رسانی و پردازش اخبار) را انجام داده‌اند مقصر هستند یا مسوولی که خبررسانی صحیحی انجام نداده است؟

سرمقاله جهان صنعت پرسیده چرا هیچ‌گاه دولت به ریشه این موضوعات نمی‌پردازد که دو وزیر کابینه درخصوص آلودگی آب تهران کاملا حوزه‌ای اندیشیده ‌اند و اذهان عمومی را با چالشی خطرناک مواجه کرده‌اند. مقصر شایعه ‌پراکنی گوینده شایعه است یا رسانه. چرا همیشه دست آخر و در پی اشتباه مسوولان، رسانه‌ها متهم شده و همچون گوشتی می‌شوند که هم در عزا و هم عروسی ذبح می‌شوند.

پروژه های ناتمام

سیاست روز در گزارشی نوشته پروژه‌ های عمرانی و راه‌سازی در هر كشوری از مهم‌ترین كارهای دولت است. درواقع كارنامه عملكرد دولتی بهتر است كه در زمان تصدی امور پروژه‌ های عمرانی بیشتری را اجرا كرده و به بهره ‌برداری رسانده باشد. اما ظاهرا این امر در كشور ما مصداق معكوس دارد و هر دولتی كه میزان كلنگ زنی بیشتری داشته باشد احتمالا عملكرد بهتری داشته است.

به نوشته این روزنامه بسیاری از پروژه‌های راه مدت‌هاست كه كلنگ خورده‌اند اما در عملیات اجرایی همچنان در نیمه راه هستند. تا جائی که به گفته رییس كمیسیون عمران، میانگین زمان اجرایی پروژه‌های ملی در وزارت راه و ترابری 11 سال و 7 ماه است. رقمی كه واقعا جای تامل دارد.

به نوشته سیاست روز وزارت راه تكمیل این پروژه‌ها را منوط به نحوه تخصیص منابع دولت و مجلس عنوان می كند. مجلس نیز معتقد است وزارت راه بودجه كافی برای تكمیل پروژه‌ها را در اختیار دارد و نباید كلنگ پروژه جدیدی را بر زمین بزند. دولت هم در سفرهای استانی پروژه‌ هایی را مصوب می‌كند كه وزارت راه و ترابری موظف به اجرای آنهاست. در این بین پیمانكاران بلا تكلیف طلبكار باقی می‌مانند كه نمی ‌دانند باید چه بكنند؟

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۳ مرداد

بی بی سی

"توان مالی نداریم" از قول معاون رییس جمهور تیتر اول مردم سالاری است، ایران روزنامه دولت از "طرح 100 هزار میلیاردی دولت برای متروی كلانشهرها" خبر داده، ابتکار در صدر اخبار خود نوشته "مجلس به جای دولت" و تهران امروز از "فشار مجلس برای اجرای قانون مترو" نوشته است.

کیهان از زبان کره شمالی خطاب به آمریکا در تیتر اول خود تهدید کرده "رزمایش برگزار کنید حمله اتمی می کنیم"، رسالت از "سناریو جدید غرب علیه ایران به کارگردانی آمریکا" خبر داده، حمایت از "واکنش رییس جمهور به بازی مدودف در نمایشگاه آمریکائی" نوشته و سیاست روز در تیتر اول خود نوشته "غرب به دنبال مدیریت هسته ای ایران".

"افت و خیز بازار مسكن در سال 88 " تیتر اول دنیای اقتصاد است، جام جم در عنوان اصلی خود نوشته "قیمت گوشت همچنان روی خط قرمز"، جهان صنعت از " خروج دارایی‌های ایران از کشورهای محروم‌کننده" خبر داده و آرمان در صدر اخبار خود نوشته "هفت استاد دانشگاه الزهرا اخراج شدند".

خراسان از قول معاون وزیر کشور نوشته "تعدادی از عوامل مرتبط با اقدام تروریستی زاهدان دستگیر شدند" و روزنامه جمهوری اسلامی از "هشدار گروه ها و شخصیت های عراقی درباره تاخیر در تشکیل دولت" نوشته است.

گزیده مقالات

فقط مذاکره چاره است

صادق خرازی در سرمقاله ابتکار با اشاره به جدی شدن تحریم ها و تهدیدها علیه ایران نوشته فارغ از این که آیا سیاست خارجی جمهوری اسلامی می‌توانست هوشمندتر از این رفتار کند و یا اینکه خوش باوری نسبت به تعهدات روسیه و چین و یا حتی برزیل و ترکیه می‌توانست جمهوری اسلامی را در این ایام با مسائل بین المللی به گونه دیگری روبرو سازد، موضوع از جهات دیگر قابل بحث است.

معاون سابق وزارت خارجه ضمن تاکید بر این که در صورت تهدیدها همه گروه‌ها و احزاب سیاسی که در منظومه حامیان دولت و یا معارضان و مخالفان دولت با همه وجود از کیان و ازهمه هستی نظام دفاع خواهند کرد نوشته در برابر دشمنان خارجی حفظ وحدت و اطاعت از رهبری امری ضروری است.

این دیپلومات سابق در سرمقاله ابتکار نوشته ایران امروز با چند پدیده و چند واقعیت در میان دوستان و دشمنان خود روبروست از لابی‌ صهیونیست ها تا نئوکان‌های اروپائی و امریکایی و حتی اعراب فرصت طلب روبروی ایران قرار گرفته اند، همان ها که بیشترین کمک را به تروریسم القاعده و طالبان کردند و متهم ردیف اول واقعه یازده سپتامبر بودند، و حالا در پی وارونه جلوه قرار دادن واقعیت‌ها، ایجاد بحران و تشویق قدرت‌های فرامنطقه‌ای به حضور در منطقه هستند.

روس ها و ایران

حسن بهشتی پور در گفتگوئی با سیاست روز علت موضع گیری رئیس جمهور روسیه علیه ایران هسته ای را این دیده که ادامه غنی‌سازی در ایران ازدو بْعد برای این كشور ایجاد نگرانی می‌كند. اول اینكه روسیه ممكن است یك مشتری خوب در زمینة سوخت هسته‌ای را از دست بدهد و نگرانی دوم روس‌ها این است كه از دید آنها هر كشوری كه بتواند غنی‌سازی اورانیوم انجام دهد، بالقوه می‌تواند بمب هسته‌ای نیز تولید كند.

به گفته این کارشناس سیاسی: روس‌ها به هیچ وجه موافق دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نیستند. اما نمی گویند ساختن بمب هسته‌ای برای کشوری که می‌تواند غنی سازی اورانیوم کند امکان پذیراست، ولی نگهداری امن بمب هسته‌ای به دانش بالاتری نیاز دارد ضمن آنکه بکار بردن بمب هسته‌ای به دانش بسیار پیشرفته تری نیاز دارد.

مصاحبه شونده در سیاست روز در پاسخ این سئوال کهدر شرایط فعلی آیا ابراز نگرانی روس‌ها وجاهت دارد یا خیر گفته است: به هیچ وجه جای نگرانی نیست. چرا كه ایران نه برنامه‌ای برای ساخت بمب اتم دارد و نه اینكه داشتن بمب اتم می‌تواند تامین کننده منافع ملی ایران باشد. باید توجه داشت به فرض اینكه ایران ده بمب اتم هم تولید کند، این مسئله نه تنها توازن قدرت در منطقه را به نفع ایران به هم نمی‌زند.

بانک ها و یورو و دلار

یک روز بعد از اعلام این که یورو و دلار از سبد ارزی نفتی ایران خارج شده است به نوشته ابرار رییس کل بانک مرکزی اعلام داشته که دارایی‌های خارجی بانک مرکزی از سال 84 تا 87 معادل 1/32 درصد افزایش یافته است، گفته بود: با داراییهای خارجی می‌توانیم شرایط بحران را به خوبی پشت سر بگذاریم. به گفته وی، بیش از 50 درصد سبد ارزی ایران، یورویی است.

در همین گزارش بدون اشاره ای به گفته های یک سال پیش مدیران دولتی که تبدیل دلارهای ذخیره کشور را به یورو تصمیم بزرگ و عاقلانه ای می دانستند از زبان معاون اول رییس جمهور نوشته او با انتقاد از ذخیره منابع و سرمایه‌های ایرانی با سود کم در بانکهای اروپایی و قراردادن آن در جیب دشمنان گفت: اگر این سرمایه‌ها با سود بالا به داخل کشور بازگردد می‌تواند در پارس جنوبی هزینه و سرمایه گذاری شود.

از سوی دیگر رییس بانک مرکزی هم بدون اشاره ای به تغییرات مدام در نوع روابط پولی با جهان و ارز موجود در سبد ذخایر کشور به نوشته ابرار گفته: در برخی رسانه‌ها مطرح شد که بانک مرکزی 45 میلیارد دلار از ذخایر یورو خود را به سایر ارزها تبدیل کرده است که چنین چیزی اصلا صحت ندارد.البته بانک سیاست هایی که هم اکنون در دست اجرا دارد را اعلام نمی‌کند، نتایجش چند ماه بعد اعلام خواهد شد.

چرا به این شکل

جواد سادات رضوی در مقاله اصلی تهران امروز نوشته یكی از اتفاقات نادری كه در كشور رخ داده، حواشی عجیب اختصاص دو میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی برای توسعه مترو تهران است که براساس مصوبه مجلس قانون رسمی كشور شده اما دولت تن به این كار نمی‌دهد و استدلال می‌كند كه نمی‌تواند چنین پولی را بدهد.

به نوشته این روزنامه اینكه دولت اعتقادی به مترو نداشته باشد چیز عجیبی نیست ولی نمی‌تواند در برابر قانون از اعتقاد یا عدم اعتقاد سخن بگوید. شاید دولت قانونی را نپسندد ولی نباید مانع اجرای آن شود ضمن آنكه به لحاظ اعتبار و موجودی حساب ذخیره‌ ارزی نیز این استدلال موجه نیست زیرا در بدترین پیش‌بینی‌ها موجودی حساب ذخیره ارزی باید بیش از این ارقام باشد.

در ادامه مقاله آمده بودجه دولت در سال جاری 368 هزار میلیارد تومان یا به تعبیری 368 میلیارد دلار است در این میان بودجه دو میلیارد دلاری مترو تنها 54 صدم درصد از كل بودجه كشور را شامل می‌شودپپپ، یك درصد بودجه كل كشور هم نمی‌شود، آیا دولت برای همین سهم ناچیز هم پول ندارد؟

مقاله تهران امروز در عین حال اشاره می کند که روز گذشته رئیس ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل و مصرف سوخت از طرح 10 هزار میلیارد تومانی یا به تعبیری 10میلیارد دلاری دولت برای توسعه مترو تهران و كلانشهرها خبر داد در حالی كه هنوز مصوبه دو میلیارد دلاری مجلس برای توسعه مترو تهران معطل مانده و معاون پارلمانی دولت از اجرا نشدن آن خبر می‌دهد.

صدای کفگیر درته دیگ

مهرداد میهن‌دوست‌ در سرمقاله جهان صنعت با عنوان "صدای کفگیر به ته دیگ" نوشته قانون را اجرا نمی‌کنند، به همین راحتی! دولت در برابر قوانین مصوب مجلس ایستاده و می‌گوید نه منابع مالی دارد و نه توان اجرا و منتظر است که قوه مقننه هم این تخلف را ستایش کرده و دم از تخلفات نزند اما انگار دیگر صبر بهارستان‌نشینان هم سرآمده و طاقتشان از این همه انحراف طاق شده است.

به نوشته این مقاله: قانون اساسی می‌گوید دولت تنها مجری است و وظیفه‌اش اجرای قوانین مصوب مجلس است. امام راحل هم می‌فرمود مجلس در راس امور است. بنابراین ماجرای قوانین عمل نشده یا از سر لجاجت است که البته امیدواریم این‌گونه نباشد یا واقعا منابع کم آمده است.

سرمقاله جهان صنعت با اشاره به این که برخی نمایندگان هم راجع به موجودی حساب ذخیره ارزی آمار نگران‌کننده‌ای می‌دهند نوشته کمبود منابع اگر با این همه شواهد واقعی باشد ممکن است کشور با بحران اقتصادی مواجه شود که تاکنون سابقه نداشته است.

آب آلوده

آرمان در گزارش اصلی خود نوشته هفته‌ای که گذشت، روزهای پر استرسی برای شهروندان تهرانی بود؛ تا پیش از آن، حرف و حدیث‌هایی درباره آلودگی آب تهران مطرح بود ولی هیچ کدام از آنها، از سوی مراجع رسمی نبوده‌اند و از‌این رو، می‌شد به حساب شایعه و یک کلاغ و چهل کلاغ شان گذاشت و با خیال آسوده آب تهران را سرکشید.‌‌اما ناگهان، وزیر بهداشت سخنانی گفت که تن پایتخت نشینان لرزید.

به نوشته این گزارش بعدا معلوم شد تنها مشکل موجود چند حلقه چاه بود که آب شرب منطقه یافت آباد تهران را تامین می‌کرد و میزان نیترات موجود در آنها ‌اندکی فراتر از حد متعارف بود اما یکی از کاربران یک سایت خبری نوشت حالا من چه خاکی بر سرم کنم، یک سال است که به کودک شیرخواره ام آب تهران داده ام. چه بلایی قرار است سر فرزندم بیاید؟!

آرمان نوشته اما خانم وزیر که با سخنان خود، باعث استرس یک هفته‌ای مردم تهران شده بود، به جای عذرخواهی از نحوه اطلاع رسانی‌اش‌، رسانه‌ها را متهم کرده که رعایت امانت نکرده‌اند و از آنها خواست مردم را مضطرب نکنند. ‌‌این در حالی است که رسانه‌ها، از نزد خود چیزی ننوشته بودند.

در ادامه این گزارش آمده: ‌‌به‌هر حال، گذشت آنچه گذشت ؛ اما درس بزرگی که از آن به جای ماند‌این است: اگر خبرهای خوب اعلام شده توسط مسئولان برای مردم عادی است، اما خبرهای بد آنان را بسیار جدی می‌گیرند. بنابراین مسئولان، بیش از پیش مراقب سخنان خود باشند.‌

ناکامی خاویار ایران

پروانه کُبره در گزارشی در جهان صنعت نوشته از زمانی که روسیه تصمیم گرفت قطعنامه کنوانسیون ماهیان در حال انقراض را امضا نکند، کشور ما حق برداشت و صادرات خاویار را از کف داد از این رو چیزی حدود 150 میلیارد ریال ضرر کردیم.

به نوشته این گزارش: امروز و فردا کردن‌های روس‌ها در حالی حوصله مقامات ایرانی را سر برده بود که روسیه‌انگیزه‌ای برای پاسخ دادن نداشت. هرچند توقف صادرات خاویار ایران در بخش تغییر مدیران شیلاتی تلفاتی در پی داشت اما واقعیت این بود که روسیه زیر بار صادرات خاویار ایران که بهترین خاویار جهان محسوب می‌شود، نرفت بنابراین سکوت بی‌موقع روس ها بازار صادراتی ایران را فلج کرد، این در حالی بود که ایران در داخل هم نتوانست بازاری برای فروش خاویارهای دپو شده‌اش دست و پا کند. این همان چیزی بود که روس‌ها هدف قرار داده بودند.

به نوشته جهان صنعت توقف صادرات خاویار ایران زمانی مسجل شد که هیات مذاکره‌کننده ایرانی با طرف‌های مذاکره در اجلاس تهران ناکام ماند. اتفاقی باورنکردنی که حتی بدبین‌ترین کارشناسان شیلاتی هم تصور شکست اینچنینی را نمی‌کردند.

در ادامه این گزارش از قول سرپناه، رییس پیشین سازمان شیلات آمده چون فرآورده خوب داریم دنیا طالب خاویار ایران است و حتی تحریم‌ها نیز جواب نمی‌دهد. در حالی که علیرغم این سخن پرونده صادرات خاویار ایران در سال گذشته با عدد صفر بسته شد تا در سالی که روسیه خاویارش را در کشور خود و برای مهمانان خارجی‌اش سرو می‌کند، ایران ناکام بزرگ نام بگیرد.

 

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران چهارم مرداد

بی بی سی

"تحریم بنزین از آرزوهای من است" به نقل از رییس دولت تیتر اول مردم سالاری، آرمان و ابتکار است. روزنامه ایران از قول همین مقام نوشته "هر كشوری با سناریوی امریكا همراهی كند دشمن ماست".

کیهان در عنوان اصلی خود نوشته "بیانیه تهران محور مذاکرات سه جانبه استانبول"، رسالت نوشته "ترکیه و برزیل: بیانیه تهران زنده است".

"انتقال چهل درصد کارکنان تا پایان مرداد ماه" تیتر اول حمایت است، تهران امروز همین خبر را با عنوان "خروج چهارصد هزار تهرانی تا پایان مرداد" آورده و جهانصنعت نوشته "تصمیم پرهزینه برای خروج اضطراری".

سیاست روز با چاپ عکس هائی از محمود احمدی نژاد و حبیت الله عسگراولادی از "گمانه‌‌ها درباره یك دیدار" نوشته، خراسان از پاسخ رهبر به یک استفتاء با عنوان "فرصت و راهبردی وحدت بخش" یاد کرده و روزنامه جمهوری اسلامی از "اعلام آمادگی علمای اهل سنت و شیعه استان بلوچستان و سیستان برای خنثی سازی توطئه های تفرقه افکنانه" خبر داده است.

دنیای اقتصاد در صدر اخبار خود پرسیده "بازار طلا جذاب می‌ماند؟"

گزیده مقالات

مذاکرات هسته ای

آرمان در سرمقاله خود نوشت در پرونده هسته ای این نکته اساسی را نباید فراموش کرد که اروپا و آمریکا از ابتدا با هم همنوا و دارای یک هـــدف مشــترک می‌باشند، یعنی محروم کردن ایران از تکنولوژی هسته ای؛ زیرا غرب نمی‌خواهد ایران خارج از مدار غربی‌ها از توان هسته ای ولو صلح آمیز برخوردار باشد.

به نوشته این روزنامه هر گونه مذاکره و مصالحه بر سر پرونده هسته ای ایران باید مبتنی بر درک واقعیت‌های موجود و پذیرش حق کشورمان به داشتن چرخه سوخت و اعتماد سازی بیشتر از طرف مقابل باشد. اروپا تا امروز از قبول گزینه سازش و شناسایی حق مسلم ایران در بهره مندی از فناوری صلح آمیز هسته ای طفره رفته است.

آرمان سرانجام نتیجه گرفته اتحادیه اروپا با دو مشکل اساسی روبروست. یکی دنباله روی صرف از سیاست‌های یکجانبه گرایانه کاخ سفید در موضوع هسته ای ایران و مسائل خاورمیانه و دیگری مشکل عدم هماهنگی و موضع واحد بین سران این اتحادیه (اختلافات درونی) که نحوه تعامل و مواجهه با ایران را نیز با مشکلاتی روبرو کرده است.

شکایت به محاکم بین المللی

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته مذاكراتی كه دو ماه پیش در تهران آغاز شد و اكنون در استانبول ادامه دارد، در چارچوب همین روش سیاسی شكل گرفته است و اگر كشورهای دیگری به آن بپیوندند یا از آن حمایت كنند، احتمال تاثیرگذاری آن افزایش خواهد یافت.

این نویسنده اشاره کرده روش دیگری كه مقام‌های ایرانی به آن اشاره كرده‌اند، رجوع به محاكم بین‌المللی است. این محاكم اگر چه از زیرمجموعه‌های سازمان ملل هستند و اعضای دائم شورای امنیت روی آنها نفوذ دارند، اما لزوما این نفوذ در آرای قضات آن تاثیر نمی‌گذارد. تجربیات تاریخی نشان می‌دهد هرگاه كشوری زیر فشار قدرت‌های جهانی قرار می‌گیرد، موثرترین ابزار آن برای دفع فشار همین ابزار سیاسی و حقوقی در كنار تحریك افكار عمومی جهان است

سرمقاله دنیای اقتصاد نتیجه گرفته: با رجوع به محاكم بین‌المللی، وجه حقوقی پرونده هسته‌ای را بر وجه سیاسی آن غالب كند و ثالثا آمریكا و اروپا را در تنگنای افكار عمومی جهان قرار دهد.

حمله نظامی ممکن است

کیهان در سرمقاله خود به این سئوال پرداخته که گزینه نظامی در استراتژی غرب چه جایی دارد؟ و خود پاسخ داده اساسا با موضوع جدیدی مواجه نیستیم و غربی ها در حال تكرار همان حرف هایی هستند كه قبلا هم می زدند. آنچه جدید است این است كه در داخل و خارج ایران اراده ای عمدی وجود دارد كه این اظهارات به گونه ای متفاوت با گذشته تعبیر شود گویی به راستی چیزی دگرگون شده است.

به نظر کیهان مهم ترین گام برای درك فضای فعلی این است كه فضای رسانه ای را از فضای واقعی تفكیك كنیم. در فضای واقعی هیچ كدام از مجموعه استدلال هایی كه پیش تر ایران را به این نتیجه رسانده بود كه در میان مدت حمله نظامی در كار نیست تغییر نكرده است. آمریكا برای طراحی هرگونه درگیری نظامی با ایران دارای 3 دسته مشكل اطلاعاتی، عملیاتی و مشكلات مربوط به تبعات و نتایج است كه نه تنها هیچ كدام از آنها حل نشده است.

کیهان نتیجه گرفته: شكست خوردن پروژه هایی مانند كشف فردو و ربایش شهرام امیری هم تنگنا را برای آمریکا جدی تر كرده است. به لحاظ عملیاتی هم اطلاعات موجود نشان می دهد در آرایش عملیاتی آمریكایی ها در منطقه هیچ تغییر محسوس و جدی كه نشان دهنده قطعیت حمله در كوتاه مدت باشد مشاهده نمی شود.

خروج کارمندان از پایتخت

جهان صنعت در گزارش اصلی خود نوشته کارشناسان اقتصادی تصمیم دولت برای خروج دستگاه‌های اجرایی از تهران طی کمتر از 30 روز آینده را پرهزینه اعلام می‌کنند، نسبت به اجرای این تصمیم دولت تردید دارند چنان که یکی از آنان گفت این تصمیم اگرچه در سطح وسیع مطرح شده اما عملی نخواهد شد. ضمن آنکه این تصمیم برای دولت هزینه زاست و اصولا دولتی که معروف به دولت پرهزینه است با اجرای چنین طرحی بر هزینه‌های خود می‌افزاید.

بر اساس این گزارش وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره موضوع زلزله تهران و انتقال وزارتخانه‌ها گفت: با توجه به اینکه تهران روی گسل زلزله قرار دارد بحث انتقال از پایتخت باید به لحاظ بحران‌های ناشی از زلزله مورد توجه قرار گیرد. اما عبدالرضا ثروتی نماینده مجلس گفته پروازها، رفت‌وآمدها و پراکندگی کارها از مواردی بوده که ظاهرا دولت این موضوع را در نظر نگرفته است. شکی وجود ندارد که بعد از اتمام این جار و جنجال‌ها دولت به خانه اول برمی‌گردد.

جهان صنعت نوشته همین نماینده مجلس گفت: یک نفر خواب دیده که در تهران زلزله می‌آید؛ آیا می‌توان براساس خواب هزینه‌ای اینچنینی بر کشور تحمیل کرد. هر احتمالی وجود دارد اما نباید فراموش کرد که هر تصمیمی باید به تصویب مجلس برسد.

اعتراف و عقب نشینی

جام جم در گزارشی در مورد اعتراض کارکنان سازمان میراث فرهنگی به تصمیم برای خروج از تهران نوشته سازمانی که بر اساس مستندات آشکار نتوانسته وظایف خود را در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به خوبی انجام دهد و رضایت حداقلی جامعه، کارشناسان متخصص و فعالان این بخشها را تامین کند؛ اکنون با از هم گسستگی و عدم تمرکز در مدیریت و پراکنده کردن بخشهای مختلف چگونه می خواهد به وظایف خود عمل کند؟

به نوشته این روزنامه اعتراض کارکنان سازمان میراث فرهنگی به انتقال معاونتهای آن به استانهای دیگر در حالی ادامه دارد که این سازمان الزامی برای خروج از تهران نداشته و تنها از شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی در فهرست شرکتهای انتقالی زیرمجموعه این سازمان نام برده شده است.

دانشجویان را به روسیه و چین نسپارید

داریوش قنبری در سرمقاله آرمان ضمن مخالفت با اعزام دانشجویان ایرانی به روسیه و چین نوشته این دو کشور و ونزووئلا از نظر علمی برتری ندارند و ما نباید از هر جهت خود را وابسته به‌این کشورها نماییم‌.

این نماینده مجلس تاکید کرده چین و روسیه در حال حاضر خود وابسته و محتاج به تکنولوژی روز اروپای غربی و آمریکای شمالی هستند و بسیاری از موارد و مباحث علمی و تکنولوژی را در سطح پایین و بی کیفیت از‌این کشورها الگوبرداری می‌کنند و می‌توان ‌این کشورهارا قدرتهای علمی درجه 2 یا غیر برتر جهان معرفی کرد‌.‌‌

مقاله آرمان تاکید کرده تصور ما براین است که روابط اقتصادی امیدوار کننده‌ای داریم، غافل از‌اینکه‌این طور نیست‌.‌‌این رفتار را می‌توان از معاملات آنها پیش بینی کرد‌. ما از روسیه ادوات جنگی می‌خریم اما نه آنها یی را که آخرین متد هستند‌. چین هم ‌اینچنین با ما رفتار می‌کند و بهترین کالاهای خود را در اختیار ما نمی‌گذارد‌. پس بهتر است بابت ‌این تصمیم وزارت علوم اظهار نگرانی کنیم‌. چرا که ممکن است چینی‌ها و روس‌ها رفتار و نگرش دانشجویان ما را هم تغییر دهند‌.

ناوگان فرسوده و ناتوان هوائی

پریسا پناه‌خواهی در گزارشی در سیاست روز نوشته شركت‌های هوائی کشورهای دیگر از اوضاع نابسامان صنعت هوایی ایران نهایت سود را می‌برند. چرا که هواپیمایی جمهوری اسلامی به دلیل تحریم‌های 30 سال اخیر بسیاری از شرایط خوب بازار را از دست داده و اگر حمایت دولت نبود، شركت زیان ده هما به طور كامل ورشكست می شد و برای همیشه باید نام هواپیمایی ملی را فراموش می‌كردیم.

به نوشته این گزارش ناوگان فرسوده و ناتوان هما توان رقابت با ناوگان جوان و نوپای خطوط هوایی تركیش، الاتحاد، الامارات را ندارد و به سمتی پیش رفته كه نه تنها در بازارهای منطقه و بین‌المللی توان رقابت با این شركت‌ها را ندارد، بلكه به تدریج بازار داخلی را هم از دست می‌دهد.

سیاست روز نمونه از دست دادن بازارها را قطع پروازهای تهران-توكیو هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بود كه شركت هواپیمایی الاتحاد به سرعت جای هما را در فرودگاه توكیو گرفت و در همان حال ورود شركت هواپیمایی تركی به همه خطوط پروازی داخلی ایران است که پروازهای استانبول-مشهد و استانبول-تبریز آغاز شده است.

سیگار آلوده

تهران امروز در گزارشی نوشته چند ماهی بیشتر از خبر آلوده بودن سیگارهای وارداتی به خون خوك نمی گذرد كه احتمال آلوده بودن سیگارهای آمریكایی به رادیو اكتیو ضعیف شده، نگرانی را به جمع مصرف كنندگان سیگارهای وارداتی آورده است. این در حالی است که نتیجه تحقیق محققان هلندی نشان داد كه مشتقات خون خوک در تولید 185 محصول صنعتی به کار رفته است.

به نوشته این روزنامه در حالی که کارشناسان دخانیات خون خوک در سیگارها را تکذیب می کنند که شركت دخانیات ایران نمونه‌های مختلفی از سیگارهای قاچاق شده به كشور را برای بررسی احتمال وجود اورانیوم ضعیف شده در توتون آنها به سازمان انرژی اتمی برای تست ارسال می‌كند. و گفته شده اسرائیل اخیرا از شركت فیلیپ موریس به دلیل صادرات سیگارهای آلوده به پولونیوم (رادیو اكتیو ضعیف شده) به آن کشور شکایت کرده است.

تهران امروز از زبان کارشناسی که نام وی برده نشده نوشته جان مك كین سناتور جمهوریخواه و نامزد سابق ریاست جمهوری آمریكا یك بار گفته بود كه ما باید از طریق سیگارهای آمریكایی، مرگ را برای ایرانیان ارسال كنیم.

این بخش از گزارش تهران امروز در هیچ منبع دیگری نیامده است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - چهارشنبه ۶ مرداد

بی بی سی

"100 سال نفت تولید می کنیم هنوز واردکننده بنزین هستیم" عنوان اصلی مردم سالاری است. "آشفته بازار موسسات آموزش زبان خارجی" گزارش اصلی جام جم است، جهان صنعت خبر داده از سوی شورای رقابت "انحصار در خصوصی سازی محدود می شود" و دنیای اقتصاد "اقتصاد پس از هدفمند کردن یارانه ها" را در تیتر اول خود آورده است.

"مذاكرات هسته‌ای بدون پیش‌شرط" در صدر اخبار روزنامه های ایران، آرمان، رسالت و تهران امروز آمده است و خراسان "نامه ایران به آژانس برای آغاز بدون پیش شرط مذاکرات تبادل سوخت" را عنوان اصلی خود کرده است.

روزنامه جمهوری اسلامی و حمایت "افشای اسناد تکان دهنده جنایات آمریکا و متحدانش در افغانستان" را عنوان اصلی خود قرار داده اند.

"دفاع مقدس دستخوش سیاست ورزی نشود" به نقل از رییس مجلس تیتر اول سیاست روز است، ابتکار در صدر گزارش های خود پرسیده "آیا انجمن حجتیه برمی گردد؟" و کیهان از "افزایش خدمات بیمه ای با هدفمندی یارانه ها" خبر داده است.

گزیده مقالات

حمله اسرائیل ممکن است ؟

حسین علایی در سرمقاله آرمان نوشته اسرائیل رژیمی ‌است که از بدو تولد تاکنون به طور مکرر به کشورهای مختلف و خصوصا به همسایگان خود حمله نظامی ‌کرده بنابراین هر اقدام نظامی ‌از این دست از سوی رژیم اسرائیل همیشه متصور است. اما به نظر نمی‌رسد که در شرایط کنونی اسرائیل دست به حمله نظامی ‌علیه کشورهای منطقه یا گروه‌های نظیر حماس و حزب الله بزند؛ چرا که شرایط برای چنین کاری مهیا نیست.

به نوشته این سردار سابق سپاه هرچند فضای رسانه‌ها این گونه است و در رسانه‌ها به این فضا دامن زده می‌شود. البته این که اسرائیل بخواهد به چه کشور یا گروهی حمله کند هم مهم است. به گروه‌های فلسطنیی که اسرائیل به طور مرتب حمله می‌کند ولی این حمله‌ها محدود است. اما درگیر شدن با کشورهایی مثل لبنان یا مثلا جنگ با حزب الله وضع را برای اسرائیل وخیم خواهد کرد.

در ادامه سرمقاله آرمان آمده این که آمریکا می‌تواند بپذیرد که اسرائیل شرایط جدیدی را در خاورمیانه به وجود بیاورد که ناامنی و بی ثباتی را که الان در بسیاری از مناطق خاورمیانه از جمله درافغانستان، پاکستان، عراق و فلسطین وجود دارد به خلیج فارس، ایران توسعه دهد، مسئله‌ای است که بعید به نظر می‌رسد. آمریکا ده سال است که به افغانستان وارد شده و نتوانسته خود را از این جنگ رها کند.

انجمن حجتیه باز می گردد

ابتکار در گزارش اصلی خود با این خبر که انجمن حجتیه می‌خواهد قانونی شود نوشته این مجمع مذهبی که در سال‌های پیش از انقلاب تاسیس شد در پس از انقلاب جنجال برانگیز شده و حساسیت‌های فراوانی را برانگیخت. اما ممکن است هنوز در پس گذشت 27 سال از "تعطیلی" فعالیت‌های این انجمن، امکان بقای تشکیلاتی آن وجود داشته باشد.

این روزنامه به یاد آورده که در مورد فعال شدن انجمن ‌حجتیه، علی‌اکبر محتشمی‌پور، عضو سرشناس مجمع روحانیون گفته بود رد پای این تشکل در "فتنه پس از انتخابات" قابل رویت بوده است. مشابه چنین اظهار نظری را نیز یکی از اصول‌گرایان منتقد داشت.

نکته دیگر را به نوشته ابتکار عماد افروغ یادآوری کرد که گفت انقلاب مخملی در راه است ولی توسط حجتیه‌ای‌ها؛ بنابراین آیا واقعاً چنین خبری صحت دارد؟ هر چه هست، نشان از آن دارد که انجمن حجتیه به عنوان یک تشکل غیرسیاسی، هنوز هم واجد اهمیت است. اهمیتی که بیش از همه سیاست‌مداران به آن توجه دارند.

آمار سایت های فارسی

آمنه شیر افكن در گزارشی در تهران امروز نوشته رده بندی سایت‌های خبری ایران نشان می‌دهد كه سایت‌های غیررسمی كه قالب خبرگزاری ندارند، وضعیت بازدید كننده و مخاطب‌شان بهتر از خبرگزاری‌های رسمی ایران است.

این گزارش بر اساس بررسی الكسا (پایگاه اینترنتی سنجش وضعیت سایت‌های اینترنتی) نوشته سایت خبری تابناک در این رده بندی در مقام هفتم ،عصر ایران در مقام بیست و‌نهم، جهان نیوز در مقام چهل و چهارم و رجا نیوز در مقام چهل و هفتم قرار گرفته در شرایطی كه خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران در مقام هفتاد و هفتم ، ایسنا در مقام شصت و پنجم و واحد مركزی خبر در رتبه هفتاد و چهارم قرار دارند.

به نوشته تهران امروز مهدی فرقانی ، استاد دانشگاه در رشته علوم ارتباطات و روزنامه نگاری معتقد است كه دلیل پایین تر قرار گرفتن آمار رتبه خبرگزاری‌ها به دلایل مختلفی بستگی دارد كه از این میان می‌توان به دستچین شدن اخبار یا به عبارتی فیلتر شدن برخی خبرها در خبرگزاری‌ها اشاره كرد.

در بخشی از گزارش آمده تابناك كه در رده بندی اخیر سایت الكسا در مقام هفتم سایت‌های پر بیننده در ایران و مقام نخست در میان رسانه‌های خبری به خود اختصاص داده در حدود 10 كارمند اصلی دارد. این در حالی است كه خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران بیش از 270 نفر عضو هیات تحریریه دارد و سرجمع كارمندان این خبرگزاری در بخش های مختلف به رقم دو هزار نفر می‌رسد.

وعده تحول اقتصادی

محمدصادق جنان‌صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته شهروندان ایرانی اعم از كارگران یا كارخانه‌داران، مدیران و مسوولان دولتی و میلیون‌ها كارمند از سه سال پیش كه رییس جمهور در پیام نوروزی خود وعده تحول اقتصادی را داد تا همین امروز با این موضوع برخورد داشته و دارند.

به نوشته این مقاله 850 روز انتظار برای شهروندان درباره پیامدهای اجرای هدفمند كردن یارانه‌ها، به اندازه كافی ذهن‌ها را آماده شنیدن اخبار موثق درباره زمان دقیق اجرای آن و همچنین گزینه‌های دولت برای ایجاد تعادل تازه پس از به هم خوردن تعادل فعلی در بازار كار، سرمایه، كالا و خدمات كرده است.

سرمقاله دنیای اقتصاد اضافه کرده تاخیر و تعلل در اطلاع ‌رسانی دقیق و همه‌سویه برای اجرای این قانون و ایجاد تردید درباره اجرا نشدن احتمالی آن چیزی نیست كه به شهروندان آرامش دهد بلکه پیشنهاد می‌شود دولت و متولیان نزدیك‌تر اجرای طرح، دیدگاه علمی كارشناسی خود را با نتایج پژوهش انجام شده توسط بخش خصوصی اعلام كرده و در نقطه‌ای كه كمترین آسیب به اقتصاد برسد، به تفاهم برسند.

سهمیه بنزین و تخلیه جمعیت تهران

مژگان فرجی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته زمانی که بنزین سهمیه‌بندی شد کارشناسان انتقادات بسیاری بر آن وارد کردند و عمده محور سخنان آنان بر این محور بود که این طرح با مشکلات فراوانی روبه‌رو خواهد شد اما امروز با گذشت تقریبا سه سال از آن، دولت به منتقدان خود می‌گوید با وجود تمام اماواگرهای شما این کار انجام شد و به نتیجه رسید.

نویسنده این مقاله یادآوری کرده که همزمان با شروع سهمیه‌بندی بنزین ،‌ اعضای هیات دولت از هر برنامه خبری سود می‌جستند تا به منتقدان خود یادآوری کنند با وجود تمام غرولندها در مصرف بنزین صرفه‌جویی صورت گرفته است اما امروز که میزان مصرف بنزین مردم آن هم به نرخ آزاد و غیریارانه‌ای از رشد برخوردار شده است باید این نکته را به دولت یادآوری کرد که آیا صرفه‌جویی مدنظر به دلیل عدم ارایه بنزین نبوده است؟

به نوشته سرمقاله جهان صنعت اجرای طرح تخلیه تهران بسیار سخت است و علاوه بر کارشناسان، نمایندگان مجلس هم‌ بجد معتقدند این روش در نیمه راه باز خواهد ماند و به سرانجام نمی‌رسد چون زمینه آن فراهم نیست.در مورد بنزین هم این‌گونه می‌گفتند و امروز به نظر می‌رسد با توجه به افزایش میل خرید بنزین غیریارانه‌ای سخن آنان چندان بیراه نبود پس باید پرسید اگر طرح خروج از تهران به همان سرنوشت بنزین مبتلا شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

علیه سعودی

آرمان نوشته دبیر شورای نگهبان از وجود سندی یك میلیارد دلاری خبر داد كه نشان می‌دهد سعودی‌ها و آمریكا، برای ضربه‌زدن به ایران با هم همكاری داشته‌اند. آیت‌الله جنتی با اشاره به اینكه در سفر اخیرش این سند را دیده است، گفت: برخی كشورهای اسلامی به‌ویژه سعودی‌ها با دلارهایی كه از آمریكا به آنها داده می‌شود به فكر از بین بردن نظام جمهوری اسلامی هستند.

به گزارش این روزنامه جنتی مدعی شده آمریکایی‌ها حتی حاضر هستند تا 50 میلیارد دلار دیگر هم برای كمك به براندازی نظام ما هزینه كنند.

آرمان نوشته در طول یك‌سال گذشته، انتقادات متعددی از رفتارهای سیاستمداران عربی در قبال ایران مطرح و حتی بحث قطع اعزام حجاج به این كشور مطرح شده بود ولی انتقادات دبیر شورای نگهبان تندترین انتقاداتی است كه در این مدت علیه سعودی‌ها مطرح می‌شود.

زیر میزی در بیمارستان های دولتی

خراسان در گزارش اصلی خود از رایج شدن زیر میزی در سطوح مختلف خدمات دولتی خبر داده و به شرح ماجرائی پرداخته که نشان می دهد یک بیمار بد حال را پزشک بیمارستان دولتی نمی پذیرفته و خواستار دو میلیون تومان زیر میزی بوده است.

به نوشته گزارشگر این روزنامه یرمیزی امروزه در موارد زیادی به یک عرف در ارتباط پزشک و بیمار تبدیل شده است و اگر چه همه مسئولان بر غیرقانونی و ظالمانه بودن آن تاکید دارند، اما تا به حال تنها صحبت از برخورد با این موضوع در کشور مطرح شده است و اقدام جدی و اساسی برای مقابله با آن صورت نگرفته است.

یک عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور در گفتگو با خراسان زیرمیزی را یکی از آفت های ناشی از تعرفه گذاری بد و غیرواقعی دانسته و گفته وضعیت ایده آل حذف رابطه مالی بین پزشک و بیمار است که سرانه سلامت و درمان در کشور باید بالا رود .

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - پنجشنبه ۷ مرداد

بی بی سی

"افتتاح دو طرح پتروشیمی در عسلویه" تیتر اول جمهوری اسلامی است. تهران امروز از "آغاز پراکنده سازی وزارتخانه ها" خبر داده و مردم سالاری از قول امام جمعه قم نوشته " ادعای تعیین ظهور کذب محض است".

همشهری به نقل از وزیر کشور از "مذاکرات ایران و ترکیه در زمینه امنیتی و تجاری" خبر داده، ابتکار در گزارشی از گفته های معاون اول رییس دولت "شرایط استخدام در دستگاه های دولتی" را منعکس کرده و آرمان در تیتر نخست خود از قول محسن دعاگو امام جمعه شمیرانات نوشته " بازگشت هاشمی به نماز جمعه یک ضرورت ملی است".

"افشای 90 هزار سند جنگ افغانستان؛ سرپوش کدام واقعیت" تیتر برجسته کیهان است، رسالت خبرداده که " ایران به باشگاه صادرکنندگان اوره جهان پیوست"، ایران هم به نقل از محمود احمدی نژاد نوشته "حلقه تحریمی باندهای چند ملیتی را شکستیم".

جام جم از "ودیعه 12 میلیونی اجاره مسکن برای بافت های فرسوده" خبرداده، "مواضع روسیه در فراز و نشیب سیاست" تیتر اول سیاست روز است، جهان صنعت هم نوشته "رشد اقتصادی جهان کاهش می یابد".

دنیای اقتصاد با روتیتر "برای سه ماه آینده تصمیماتی گرفته اند" از قول محمود احمدی نژاد "سناریوی آمریکا برای منطقه" را برجسته کرده و خراسان هم از همین منبع نوشته "آمریکا و اسراییل برای فشار آوردن بر ایران در سه ماه آینده به 2 کشور خاورمیانه حمله کنند".

گزیده مقالات

دیکته های پر غلط

کیهان در سرمقاله امروز خود تحریم های جداگانه اتحادیه اروپا و کانادا برعلیه ایران را برجسته کرده و نوشته اتحادیه اروپا و كانادا چند روز پیش تحریم های جدیدی را علیه ایران تصویب كردند كه شامل ممنوعیت سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز و همچنین اعمال محدودیت های بیشتر در كشتیرانی و بانكداری است. علاوه بر آن به موجب این تحریم های غیرقانونی، 41 نفر از مقامات جمهوری اسلامی، 57 شركت و زیرمجموعه های آن و همچنین 15شركت وابسته به سپاه نیز در فهرست تحریم های خصمانه اتحادیه اروپا قرار گرفتند.

سرمقاله نویس این روزنامه در ادامه اضافه کرده اتحادیه اروپا علیرغم آنكه 27 عضو داشته و قاعدتا بایستی در تصمیم گیریهای خود مستقل عمل نمایند، اما عملا دیكته خود را از روی دست آمریكا می نویسند، آن هم دیكته های پرغلط و نسخه های بی اثری كه بارها ناكارآمدی خود را در برابر عزم و اراده ملت ایران نشان داده است. اتحادیه اروپا پیش از این نیز در مسایل جهانی و واكنش در قبال آنها، نشان داده كه چشم و گوش بسته دنباله رو سیاست ها و تصمیم گیریهای آمریكاست.

نویسنده مقاله همچنین نوشته اتحادیه اروپا در تصمیم گیری اخیر خود، جمهوری اسلامی را تحریم نكرده بلكه در واقع تحریم علیه شركت های اروپایی به تصویب رسانده است چرا كه عملا این شركت ها از كار با ایران محروم شده و از دایره امور تجارت و بازرگانی ما خارج می شوند. بنابراین اولین ضربه اعمال این تحریم ها قبل از آنكه به ایران وارد شود بر سر خود اروپایی ها خواهد نشست. آنها مطمئن باشند كه دنیای تجارت و اقتصاد آن قدر راه گریز دارد كه كشورمان علاوه بر تكیه بر توانمندی و ظرفیت های داخلی، راهی برای طرف شدن با شریك تجاری خارجی خود پیدا نماید.

سرمقاله نویس کیهان در پایان آورده مسلما تحریم ها مشكلاتی برای بخش های اقتصادی كشورمان ایجاد خواهد كرد اما می توان با اعمال مدیریت و استفاده از روش های اقتصادی موثر با اتكا به اراده بلند ملت ایران، تبعات آن را به حداقل رساند. مردم بارها ثابت كرده اند كه تا آخر پای كار ایستاده اند.این دوره هم خواهد گذشت. تحریم ها بسان سابق هیچ تاثیری در اراده ملت بزرگ ایران در دستیابی به قله های رفیع پیشرفت و سرافرازی نخواهد داشت و با اتكاء به توانمندیها و ظرفیت های قابل خود، از این "پیچ" هم به سلامت عبور خواهیم كرد.

بهترین شیوه

جام جم به موضوع اختلافات دولت و مجلس را چالشی جدید میان دوقوه مجریه و مقننه دانسته و و نوشته اختلافات 2 قوه كه بیشتر آن به اجرایی نشدن قوانین مصوب قوه مقننه توسط قوه مجریه بازمی‌گردد، در شرایط فعلی وارد مرحله جدیدی شده؛ به طوری كه مجلسی‌ها را بر آن داشته است تا در اقدامی ضربتی، مصوبات خود را كه به صورت اجرایی درنمی‌آید، براساس قانون در روزنامه رسمی كشور به چاپ برسانند تا برای دستگاه‌های اجرایی كشور لازم‌الاجرا شود.

فاطمه امیری در این مقاله افزوده طبق قانون، رئیس‌جمهور ظرف مدت 5 روز مهلت دارد این‌گونه قوانین را امضا و به مجریان ابلاغ كند؛ اما عدم امضاء و ابلاغ در مدت مذكور، این اجازه را به رئیس مجلس می‌دهد كه شخصا دستور چاپ این قوانین را به روزنامه رسمی ارائه كند تا اجرای آن برای دستگاه‌های اجرایی الزام‌آور باشد.

نویسنده این مقاله سپش نوشته عدم اجرای برخی مصوبات مجلس از جمله بحث مترو، هدفمند كردن یارانه‌ها و... و حتی عدم ارسال آیین‌نامه‌های اجرایی دولت به مجلس، این روزها روابط دو قوه را به چالشی تبدیل كرده كه حاصل آن جز اختلاف و تشتت نخواهد بود؛ هرچند باید دلایل و توجیهات دولت را نیز شنید.

نویسنده جام جم در پایان مقاله خود آورده به هر حال محوریت قانون و تاكید بر اجرای آن بر هیچ‌كس پوشیده نیست و نباید در مقابل اجرای آن تعلل كرد یا آن را دور زد، چون در غیر این صورت ابزارهای نظارتی و قانونی زیادی وجود دارد كه قانون‌گریزی را محدود كند. شاید بهترین راه و روش در شرایط فعلی 2 قوه تبادل‌نظر، گفتگو و همدلی در اجرای قوانین قبل از ایجاد سوتفاهم باشد تا چالش ایجاد شده كه منجر به اصطكاك‌های فعلی شده است، در شرایط اقتصادی و سیاسی كشور كه تحریم‌های مختلف از سوی كشورهای قدرتمند در حال طراحی علیه ایران است، رابطه لغزنده فعلی را تشدید نكند.

روس ها به تهران نیاز دارند

حسن بهشتی پور در سرمقاله آرمان موضوع عدم تحویل موشک های اس 300 روسیه به ایران را دستمایه مقاله ای درباره روابط ایران و روسیه قرار داده و نوشته در حوزه نظامی، ایران به روسیه نیاز ندارد، بنابراین لغو اس 300 هیچ مسئله ای را در ارتباط با قدرت دفاعی کشور به وجود نمی‌آورد. روس‌ها به غیر از ایران بازاری را برای اس 300 ندارند، چون سایر کشورها به دنبال این سامانه دفاعی نیستند.باید این موضوع را پذیرفت که روسیه بر اساس منافع ملی خودش عمل می‌کند، روسیه برنامه ای را برای چند سال آینده خودش ترسیم کرده که این برنامه افزایش جایگاه بین المللی مسکو و همچنین حل مسائل اقتصادی در حوزه سرمایه گذاری و فناوری است.

نویسنده این مقاله در ادامه با اشاره به این که روسیه در حال حاضر یک ابرقدرت نیست، نوشته ایران باید یک رابطه منطقی با روسیه به عنوان یک کشور همسایه داشته باشد. باید دیپلماسی را فعال کنیم، در نوع نگرش خود با روسها تغییری ایجاد کنیم و نباید مسکو را به سوی همسویی و نزدیک شدن به غرب سوق دهیم. دوم اینکه ایران باید وزن سیاسی خود را با روسیه در دو جهت افزایش دهد.

سرمقاله نویس آرمان همچنین اضافه کرده باید به روسیه نشان داد که نمی‌تواند ایران را به دلیل منافع خود نادیده بگیرد و دیگر اینکه تهران باید نشان دهد در عین حال که می‌خواهد با روسیه رابطه داشته باشد باید یک بازنگری را در روابط خود با اتحادیه اروپا، آمریکا، چین، هند، ژاپن و تمام دنیا انجام دهد.همچنین ایران می‌تواند به روسیه نشان دهد در مواردی که در سیاست‌های روسیه تاثیر گذار است، می‌تواند از اهرم فشار استفاده کند، چنانچه در حال حاضر مناسبات جمهوری اسلامی ایران با گرجستان می‌تواند بر مناسبات تهران با مسکو تاثیرگذار باشد.

تنش زدایی در درون، ایستادگی در بیرون

تهران امروز در سرمقاله خود با توصیف دشواری های شرایط کشور پس از تحریم اخیر و اشاره به این که اکنون ایران در یک جنگ روانی- اقتصادی قرار گرفته است به اختلافات دولت با سایر قوا پرداخته ونوشته به نظر می‌رسد در شرایط موجود، دولت می‌باید برای حل و رفع مناقشات پیش آمده پیشقدم شود. برخی از اختلافات میان دولت و مجلس، دولت و دیوان محاسبات، دولت و شهرداری، دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام، دولت و شورای نگهبان و دولت و نیروهای اصیل اصولگرا، به سادگی قابل حل است. در وضعیت كنونی تاكید بر اختلافات قابل حل و بزرگنمایی آنها، نه‌تنها سودی برای دستگاه‌های اجرایی، قوه مجریه، قوه مقننه و سایر موسسات عمومی و خدماتی نخواهد داشت كه دشمنان كشور را در پافشاری بر خواست‌های ناحقشان جری‌تر و جسورتر خواهد ساخت.

حسام الدین کاوه در این مقاله ادامه داده تهدیدها و تحریم‌های دشمن، فرصتی مطلوب برای وحدت نیروهای اصولگرا در جایگاه‌ها و نقش‌های گوناگون نیز به‌شمار می‌رود. تجربه نشان داده است كه هر چه فشارها بر نظام جمهوری اسلامی ایران بیشتر شده، نیروهای وفادار به نظام متمركزتر، همدل‌تر و موثرتر شده‌‌اند. البته همچنان كه مقام معظم رهبری در توصیف و تحلیل شرایط امروز ایران و جهان فرموده‌اند، شرایط كنونی با آنچه كه طی سه دهه گذشته تجربه كرده‌ایم، بسیار متفاوت است، با تحلیل دقیق شرایط پیش‌آمده و تاكید بر تفاوت‌ها و ویژگی‌های اوضاع كنونی، می‌باید راهبردها و رویكردها چه در عرصه بین‌الملل و چه در عرصه داخلی تعیین و تبیین شوند. مبادا با دامن‌زدن بر اختلافات و فرصت‌سوزی‌ها، وضعیتی پیش آید كه خدای ناخواسته، دشمن شاد شویم.

نویسنده سرمقاله تهران امروز در آخر نوشته عرصه سیاست، عرصه تبادل و تعامل است و منظور از سیاست در اینجا سیاست‌ورزی در عرصه داخلی است، پافشاری بر نقاط افتراق و دوری جستن از فصل مشترك‌ها، همچون زهر هلاهل است، زهری كه هیچ پادزهری ندارد. اگر قرار است در عرصه سیاست جهانی در برابر نظام سلطه و استكبار مقاوم، استوار و سربلند، ایستادگی كنیم كه چنین است لازمه آن، معیارهایی است كه بتوان با آن معیارها به كنش و تعامل حداكثری با دیگر نیروهای وفادار به نظام جمهوری اسلامی پرداخت.

چقدر از اصولگرایان بنویسیم

فضل الله یاری در سرمقاله ابتکار نوشته نگاهی به مطالب تحلیلی چند ماه اخیر روزنامه‌ها و پایگاههای خبری و تحلیلی وابسته به هر دو جناح کشور نشان می‌دهد که تحلیل گران و مفسران مسایل سیاسی کشور در یک محدوده کوچک مشغول به تحرک هستند؛ عناوین مختلفی چون "اردوگاه اصولگرایی"، "انشعاب اصولگرایان"، "اصولگرایان افراطی"، "اصولگرایان معتدل"، "مدعیان اصولگرایی"، "شبه اصولگرایان"، "اصولگرایان تقلبی" و تعابیری دیگر از این دست به وفور در مطالب روزنامه ‌ها و سایت‌ها دیده می‌شود.

نویسنده این مقاله ادامه داده در یک ساله گذشته اصلاح طلبان گرفتار وضعیتی بی سابقه شده اند که عملا امکان رقابت و حتی حضور در عرصه سیاسی کشور را ندارند و از این رهگذر نیمی از ظرفیت‌های کشور عملا بلا استفاده مانده است .اصولگرایان با در دست داشتن قوای سه گانه کشور و دیگر مناصب سیاسی به فعال مایشاء عرصه عمومی کشور تبدیل شده اند.حریفی پیش رو نمی‌بینند که مانع یا حتی منتقد اقداماتشان شود.بدون تردید در یک ارزیابی عمیق درونی از شرایط اصلاح طلبان و اصولگرایان در وضعیت کنونی، با همه تحرکی که اصولگرایان دارند و علیرغم همه رکودی که بر فعالیت ‌های اصلاح طلبان حاکم است نمیتوان گفت شرایط چندان به نفع اصولگرایان است.

سرمقاله نویس ابتکار در ادامه افزوده اصولگرایان در یک سال گذشته سرمست از توهم نابودی رقیب قدرتمند گذشته همه مسائل و اختلافات درونی خود را چنان بر روی دایره ریخته اند که هر کدام از آنها که روزی تنها اختلاف سلیقه‌ای کوچک به نظر می‌رسید اینک به انگیزه‌ای برای انشعاب تبدیل شده است.بدون تردید اگر این غیبت رقیب قدرتمند به درازا کشد، اختلافات اصولگرایان چنان بزرگ خواهد شد که شاید روزی بتوان شاهد اختلاف شدید و حتی انشعاب میان دو نفر مانند حسینیان و رسایی نیز بود

فضل الله یاری در پایان خاطر نشان کرده تبعات منفی این وضعیت خاص که برای اصلاح طلبان بوجود آمده است بیش از آنکه دامنگیر اصلاح طلبان باشد گریبانگیر اصولگرایان خوهد بود.برخود اصولگرایان فرض است که خود دست به کار شوند و حریف نه چندان ضعیف (و البته فعلا غایب) را وارد بازی کنند تا مجبور به پاس کاری بی هدف در یک نیمه زمین بازی نشوند. وجود حریفی قدرتمند در نیمه دیگر زمین است که آنان را ورزیده تر از قبل خواهد کرد.اصولگرایان از یک مسئله نیزباید بترسند و آن این است که در دام ساختن یک رقیب ساختگی یا "اصلاح طلبان تقلبی" بر نیایند تا به افکار عمومی وانمود کنند که در حال رقابت با یک حریف قدرتمند هستند.

 

بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران ۹ مرداد

بی بی سی

"سه برابر نیاز کشور، برنج وارد شده است" به نقل از وزیر بازرگانی تیتر اول مردم سالاری است، ایران از "اعلام جزئیات طرح تحول اجتماعی" خبر داده و جام جم در عنوان اصلی خود خبر داده "تکلیف ثبت معاملات املاک مرداد ماه تعیین خواهد شد".

کیهان از نگرانی آمریکا از تحریم ایران خبر داده و نوشته "آسیا همکاری نمی کند"، "انعطاف در غنی سازی بیست در صدی" تیتر اول تهران امروز است، "آمادگی ایران برای توقف مشروطه غنی سازی بیست در صد" تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است و در صدر گزارش های خراسان آمده "نشست بیروت پس از افشاگری حزب الله درباره دادگاه حریری".

رسالت از قول رییس مجلس نوشته "وحدت درونی بازدارنده دشمنان است"، حمایت همین گزارش را با عنوان "وحدت و انسجام بیشتر در شرایط فعلی" آورده و آرمان و ابتکار آن را با تیتر "تیراندازی در اردوگاه اصولگرای" منعکس کرده اند.

"انتقاد از سهم كم اصناف در مالیات" تیتر اول دنیای اقتصاد است و "ناکامی در اخذ مالیات اصناف" عنوان اصلی جهان صنعت و سیاست روز از "استاندارد گریزی با عبور از واگذاری‌های بورسیس" خبر داده است.

گزیده مقالات

خواست سوریه از لبنان

مردم سالاری در مقاله ای نوشته لبنان در چند ماه گذشته بر حجم رابطه های دیپلماتیک خود با سوریه افزوده است و سعد حریری با در دست گرفتن دستان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در مقابل دوربین خبرنگاران تمام تلاش خود را به کار گرفت تا از جنگ اجتناب کند. البته ایجاد اطمینان و اعتماد میان دو کشور نیازمند زمان بیشتری است.

به نوشته این روزنامه لبنانی ها امیدوارند که از بشار اسد شاهد مواضع متفاوتی باشند; چیزی شبیه سخنرانی 20 سال پیش وی در زمان روی کار آمدنش که امیدهای زیادی برای برقراری روابطی متفاوت ایجاد کرد.

علی ودایع در مقاله مردم سالاری تاکید کرده لبنانی ها تنها خواهان روابط دوستانه میان دو کشور نیستند، بلکه خواهان ایجاد فضای اعتماد در روابط دوجانبه هستند. سفر بشار اسد به لبنان چه به تنهایی باشد و چه با ملک عبدالله دوم، پادشاه عربستان، تنها پاسخی معقول به سفرهایی است که مسئولان لبنانی تا کنون طی ماه های اخیر به این سوریه داشته اند و روابط دو کشور را متوازن می کند.

کنفرانس اعراب در لبنان

حسام ‌الدین كاوه در سرمقاله تهران امروز نوشته نشست سه‌جانبه بیروت در حالی برگزار می‌شود كه منطقه آبستن تحولات ویژه‌ای است. صرف‌نظر از تعارفات دیپلماتیك و بیانیه‌های رسمی، باید دید نشست سه‌جانبه بیروت چه اهدافی را پیگیری می‌كند؟ در اینكه ملك عبدالله حامل پیام كاخ ‌سفید برای بشار اسد نیز بوده است تردیدی نیست اما واشنگتن از سوریه و لبنان چه می‌خواهد كه ملك عبدالله حاضر شده است تحت تدابیر امنیتی شدید به سوی دمشق و بیروت بار سفر ببندد؟

به نوشته این مقاله دست‌ كم یكی از اهداف این نشست، عربیزه كردن مسئله لبنان، فلسطین و نوار غزه باشد. اگر این راهبرد با موفقیت اجرا شود، می‌تواند به معنی خارج ساختن سوریه از مدار اتحادیه ضد اسرائیلی ایران، سوریه و حزب‌الله لبنان باشد.

در دنباله این مقاله آمده سوریه از گذشته‌های دور در لبنان منافعی داشته و احساس می‌كند كه صرف‌نظر كردن از منافع پیشین به آسانی امكان ‌پذیر نیست، واقعیت تاریخ نشان می‌دهد كه روزگاری لبنان بخشی از سوریه بزرگ به شمار می‌رفته است.

سرمقاله تهران امروز تاکید دارد که هم واشنگتن و هم ملك عبدالله به خوبی می‌دانند كه بیرون راندن سوریه از اتحادیه ضداسرائیلی، مستلزم حفظ منافع سوریه در لبنان، بازپس‌دادن بلندی‌های جولان به سوریه و كاهش فشارهای دیپلماتیك و اقتصادی بر دمشق است.

اجلاس لبنان

کیهان در سرمقاله خود ادعا کرده که اجلاس بیروت به خوبی نشان داد كه ایران اولین پیروز میدان در نشست دیروز بیروت است چرا كه توانسته بزرگترین مخالف منطقه ای مقاومت را وادار به اعتراف به اقتدار مقاومت نماید. چرا که به محض آنكه مقام آمریکائی سوریه را به كنار گذاشتن رابطه با ایران ترغیب كرد یک مقام سوری گفت آمریكا حق ندارد برای سوریه سطح روابط با كشورهای منطقه را تعیین كند.

بر اساس این مقاله اسرائیلی ها با مجوز و بدون مجوز -حداقل طی سه سال آینده- قادر به آغاز هیچ جنگی علیه هیچ كشوری نیستند. در واقع اینك تهدید خارجی علیه حزب الله وجود ندارد كما اینكه تهدید داخلی هم وجود ندارد و این بزرگترین مصیبت اسرائیل و آمریكا به حساب می آید چرا كه این دو رژیم خود هم در محیط داخلی و هم در محیط خارجی با انواع چالش ها و تهدیدات مواجه هستند.

سرمقاله کیهان تاکید کرده لبنان هم از شرایط درگیری های 25 ساله داخلی و هم از شرایط جنگ های خارجی عبور كرده و لذا می توان گفت اجلاس چهارجانبه دیروز بیروت یكی از این نشانه های روشن است. كما اینكه سوریه نیز شرایط دشوار گذشته را پشت سر گذاشته است و می تواند با امنیت خاطر مطالبات تاریخی و ملی خود را پیگیری كند.

مقاومت در برابر تحریم ها

روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به تصمیم های تازه مبنی بر تحریم های بیشتر ایران نوشته تجربه 31 ساله ما نشان داده ما می‌توانیم در برابر تحریم ‌ها بایستیم و از این عرصه كارزار نیز پیروز بیرون بیائیم. در جنگ تحمیلی 8 ساله علاوه بر مشكلات خود جنگ، تحریم‌ها هم هر روز بیشتر می‌شدند و ملت ایران با مقاومت شجاعانه در صحنه دفاع و همبستگی هوشیارانه در عرصه‌های دیگر به ویژه مقابله با تحریم‌ها توانست كلیه توطئه‌ها را خنثی كند و راه را برای پیشرفت در زمینه‌های مختلف هموار نماید.

این روزنامه تاکید کرده که ملت ایران یكبار دیگر دشمنان خود را مأیوس خواهد كرد اما تحریم‌ها را نادیده گرفتن یا كوچك شمردن درست نیست. ما اگر هنری داریم كه داریم، اینست كه در برابر تحریم‌هائی كه كوچك نیستند می‌ایستیم و موفق هم میشویم.

نتیجه گیری سرمقاله جمهوری اسلامی این است که حفاظت از نظام به عنوان یك وظیفه حتمی و همگانی، ایجاب می‌كند مسئولان از دو اهرم كارآمد بطور همزمان استفاده كنند. مقاومت در برابر زیاده خواهی‌ها و تدبیر برای خنثی كردن توطئه ‌ها.

افزایش جمعیت و تعادل بد

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته پس از طرح‌ این دیدگاه كه باید به جمعیت ‌ایران افزوده شود، نقدهای متعددی بر ‌این دیدگاه مطرح و در رسانه‌های مختلف منعكس شد. به‌رغم همه‌این نقدها، ظاهرا ‌این دیدگاه به اجرا در آمده و مقرر شده است از نیمه شعبان پرداخت‌هایی در ‌این راستا صورت گیرد تا انگیزه‌ای برای افزایش جمعیت فراهم شود.

به نوشته این اقتصاددان جای چندان نگرانی وجود ندارد؛ چرا كه پاداش در نظر گرفته شده آن‌چنان زیاد نیست كه بتواند در تصمیم مهمی ‌چون بچه‌دار شدن، تاثیر قابل توجهی داشته باشد. اصولا تصمیم به داشتن فرزند، تصمیم بسیار مهمی ‌است و مسوولیت بلندمدتی به دنبال دارد. از ‌این رو انسان‌ها با حساسیت زیاد نسبت به ‌این مساله تصمیم‌ گیری می‌كنند.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده دو حالت تعادلی پیش روی جوامع قرار دارد و جوامع ناگزیر به‌ این نقاط تعادل سوق خواهند یافت. در تعادل بد،‌ نرخ باروری بالا و میزان انباشت سرمایه انسانی پایین است. ‌در تعادل خوب، ‌نرخ باروری پایین بوده و نرخ انباشت سرمایه بالا است؛ به ‌این معنی كه افراد سال‌های تحصیل بالایی دارند.

اخراج کارمندان از تهران

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به طرح اخراج کارمندان دولت از تهران نوشته استان های قزوین، قم و سمنان به خصوص سمنان بهترین گزینه های کارمندان برای پاسخ مثبت به سیاست های تشویقی مهاجرت از تهران است

به نوشته این روزنامه مردم ایران اساسا نه به معنای سیاسی بلکه از نظر معرفتی محافظه کارند و رفتار سیاسی و پاسخ های سیاسی دولت ها به مسائل اجتماعی شان آنها را شهودا به این احساس رسانده است که جهات اجتماعی سیاست های اتخاذ شده از سوی دولت، مجموعه ساختارهای مستبدانه ای است که نهایت ندارد. این ساختارها، پایدار می مانند چرا که آنها را به پرسش نمی کشیم و در برابر زیر سوال بردنشان مقاومت می شود و این نگرش مانعی بزرگ بر سر راه شکل گیری جهات اجتماعی واقعی است.

با این مقدمه سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده که باید اقرار کرد که صرفنظر از مشکلات و موانع بسیار اجرایی طرح دولت با پاسخ منفی اجتماعی مواجه شده است و تداوم این نوع سیاست ها آسیب جدی به اعتماد و مفروضات مردم وارد خواهد کرد. سیاستگذاران باید مساله اجتماعی را بیان و دقیقا آن را توصیف و در مرحله بعد تحلیل کنند و از منظر کنشگران مربوط به بحث بگذارند .

شورای رقابت در دور تسلسل‌

مریم السادات خرمگاه‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته پرونده واگذاری دو غول خودروساز کشور در حالی بسته شد که با توجه به تجربه واگذاری جنجال‌برانگیز مخابرات انتظار می‌رفت پروسه خصوصی‌سازی کشور از کانال قانونی خود و در راستای اجرای سیاست‌های اصل 44 اجرایی شود اما نه تنها این امر محقق نشده بلکه صحنه اقتصاد کشور شاهد نوع جدیدی از ایجاد انحصار در بازار مالی کشور است .

به نوشته این مقاله گرچه در روزهای اخیر مدارک معامله سایپا و ایران‌خودرو به شورای رقابت رفته اما شورایی که از بدو تاسیس نشان داده که توانایی روبه‌ رو شدن با عبور از قوانین را ندارد از امروز مشخص است که نمی‌تواند تغییری در سرنوشت واگذاری خودروسازان ایجاد کند. این در حالی است که این شورا با داشتن اختیارهای قانونی قویا می‌تواند از ایجاد انحصار جلوگیری کرده و معامله را فسخ کند.

سرمقاله جهان صنعت سرانجام پرسیده آیا این بار شورای رقابت می‌تواند در میان هیاهوهایی که ایجاد کرده و با وجود افزایش دامنه اختیارات تنها به سخن گفتن اکتفا کند؟ هرچند که شورای رقابت هم برای فرار از فسخ معامله راه‌های جدیدی برگزیده و آن اینکه دیگر معامله ‌ای فسخ نمی‌شود بلکه تنها خریدار وادار می‌شود سهمی را که خریده واگذار کند! با این اوصاف می‌توان از امروز پیش‌بینی کرد که سرنوشت خودروسازان چه خواهد شد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۱۰ مرداد

بی بی سی

"برخورد قانونی در صورت تداوم تخلفات دولت" از قول رییس مجلس تیتر اصلی مردم سالاریاست و آرماناز قول همین مقام نوشته "مسائل قوا باید از طریق تعامل حل شود".

"سی و یک مرداد پاسخ عملی ایران به تحریم ها" از زبان وزیر دفاع تیتر اول رسالت است، خراسان از "مخالفت چین با تحریم یک جانبه ایران در آستانه سفر مقام های آمریکائی به پکن" نوشته، سیاست روز از قول هاشمی رفسنجانی نوشته "غرب به دنبال بستن راه های تفاهم است"، جام جم از همین نقل کرده "غربی ها لجاجت می کنند" ، ابرار از قول رییس سازمان انرژی اتمی ایران نوشته "پاسخی از سوی گروه وین دریافت نکرده ایم" و حمایت از مخالفت نمایندگان مجلس با مصالحه بر سر غنی سازی اورانیوم با تیتر "تداوم غنی سازی بیست در صدی" خبر داده است.

ایران روزنامه دولت در صدر اخبار خود نوشته "مردم در هیچ شركت بازاریابی شبكه‌ای عضو نشوند"،ابتکار پرسیده "آیا کوپن از چرخه اقتصادی کشور حذف می شود"، دنیای اقتصاد در تیتر اول خود نوشته "تغییر سود سپرده به نفع اجاره بها" و تهران امروز در عنوان اصلی خود از "آمار تکان دهنده از تلفات جاده ای" خبر داده است.

"شکست سناریو ریاض، تل آویو علیه حزب الله لبنان" گزارش اصلی کیهاناست و روزنامه جمهوری اسلامیاز "اخطار رییس مجلس لبنان به توطئه گران علیه حزب الله" نوشته است.

گزیده مقالات

حمله نظامی آمریکا به ایران

محمد زندی در سرمقاله ابتکار با اشاره به گسترش شایعاتی بر سر احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران نوشته در طول تاریخ، ایران چه قبل از اسلام و چه بعد از آن همیشه به عنوان یکی از محوری ترین تمدن‌های جهان بوده است. همین محوریت ایران باعث شده است که در بسیاری از کتب‌های قدیمی و جدید ایران به عنوان یکی از کشورهای تاثیر گذار در معادلات جهانی نام برده شده است و حتی در کتبهایی چون کتاب عهد قدیم و عهد جدید انجیل و پیش گویی‌های نستراداموس هم ایران به عنوان کشوری که در سرنوشت جهان در آخرالزمان تاثیر گذار خواهد معرفی شده است.

این مقاله با اشاره به جنگ های بزرگی که ایران در آن شرکت داشت نوشته این تنها گوشه‌ای از موجهای پر تلاطمی بود که ایران در تاریخ خود پشت سر گذاشته است و حوادثی چون آن بسیار بوده است.

سرمقاله ابتکار با این هشدار به پایان می رسد در زمان کنونی که بعضی کشورهای به اصطلاح ابر قدرت به خود جرات داده و ایران و ایرانی را تهدید به حمله می‌کنند تا به خیال خود از مسیر رو به پیشرفت منحرف کنند، بدانند که پارس سرزمین مقدسی است که نظر پروردگار و امام زمان به آن است و اگر روزی آمریکا و یا هر کشور دیگر چنین اشتباهی را بکند، مطمئن باشد به همان سرنوشتی دچار خواهند شد که کشورهای پیشین به آن دچار شدند.

توطئه آمریکا در لبنان

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به اوضاع لبنان و اجلاس سران سه کشور عرب در بیرون اشاره کرده و نوشته پشت اقدام تروریستی قتل حریری نیز همچون سایر اقدامات تروریستی منطقه، اسرائیلی ها قرار دارند چرا كه بیشترین نفع و بهره‌برداری را از آن كرده‌اند. جای تاسف است كه حكام عرب منطقه به جای اینكه در مقابل این توطئه شوم علیه لبنان بایستند، خائنانه وارد این بازی اسرائیل ‌شوند.

این روزنامه مشاركت سوریه در نمایش اخیر را باعث شگفتی خوانده به خصوص با سوابق دولتمردان كنونی سوریه و گمانه‌زنی کرده که این کار بیشتر به خاطر وعده‌هائی بوده که به دولتمردان سوری در ماجرای رفیق حریری داده شده .

سرمقاله جمهوری اسلامی این همه را نشان از خطرناك بودن اوضاع و شرایط برای لبنان دانسته و نوشته در نهایت، این مقاومت لبنان است كه پیروز خواهد شد و این بار نیز اسرائیل و حامیان بین‌المللی آنها و شركای منطقه‌ای‌شان، شكست دیگری را تجربه خواهند كرد.

مشکل اصلی بیکاری است

محمدخوش چهره در سرمقاله آرمان نوشته وضعیت اشتغال و افراد بیکار در جامعه مطلوب نیست و با توجه به بیکاری متراکم از سال‌های گذشته این موضوع به یک اولویت اصلی برای کشور تبدیل شده است. اولویت اصلی دولت درحال حاضر، با توجه به شرایط کنونی اقتصاد در کشور و شرایط حاکم در جهان، باید رفع بیکاری برای بهره‌وری بهتر ودر نتیجه‌ایجاد پویایی بیشتر در اقتصاد باشد.

به نوشته این استاد دانشگاه سیاست‌های اقتصادی و در راس آن سیاست‌های متناسب‌پولی با استفاده از ابزار نرخ بهره‌مناسب، سیاست‌های مالی و نرخ تعرفه‌و مانند آن از جمله مواردی است که می‌تواند برای رسیدن به اقتصاد پویا، مفید و موثر باشد. با این همه برای رسیدن به این اهداف سیاست‌های تکمیلی هم باید مورد توجه قرار گیرد.

سرمقاله آرمان تاکید کرده آنچه به عنوان رکود اقتصادی در سطح جهان و ملی هم‌اکنون در برخی از بخش‌ها حاکم است، در ادبیات اقتصادی ناشی از کاهش تقاضا یا به اصطلاح نبودن بازار از یک مزیت کلی که همان وجود بازار بزرگ 70میلیونی کشور است که در آن تقاضاهای اجابت نشده زیادی در زمینه‌های مسکن، پوشاک و خوراک وجود دارد. در حقیقت این موضوع فرصت مغتنمی در شرایط رکود اقتصاد جهانی برای کشوری چون ایران به حساب می‌آید.

گرانی چاره نیست

حمیدرضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری نوشته از زمانی که بحث هدفمند کردن یارانه ها در ایران مطرح شده، موضوع مقایسه قیمت ها در ایران با سایر کشورهای جهان به ویژه کشورهای اروپایی، از جمله موضوعاتی است که همواره توسط مسوولا ن مطرح می شود تا اثبات کنند قیمت ها در ایران بسیار پایین و در کشورهای دیگر بسیار بالا ست. به عنوان مثال می گویند قیمت هر لیتر بنزین در ایران در حالی 100 یا 400 تومان است که در منطقه خلیج فارس بین 500 تا 700 تومان و در اروپا بیش از 2000 تومان است.

به نوشته این کارشناس تردیدی نیست که فرهنگ نادرست استفاده از حامل های انرژی موجب شده میزان مصرف بنزین، گاز، برق در ایران بالا تر از حد استاندارد باشد و باید برای این مشکل چاره ای اندیشید. اما متاسفانه مسوولا ن برای حل این مشکل، صرفا تنها راهکار را افزایش قیمت می دانند.

سرمقاله مردم سالاری نتیجه گرفته مسوولا ن امر تنها ترجیح می دهند قیمت ها را در ایران با کشورهای اروپایی مقایسه کنند و هیچگاه نشده که میزان دستمزدها را در ایران با کشورهای اروپایی مقایسه کنند. در حالی که همگان می دانیم اگر قیمت بنزین در ایران لیتری400 تومان و در فلا ن کشور اروپایی لیتری 2200 تومان است، میزان دستمزدها و درآمد مردم هم در آن کشور اروپایی چندین برابر بیش از درآمد مردم در ایران است.

حذف کوپن ؟

ابتکار در گزارشی نوشته موضعگیری غیرشفاف مسئولان اجرایی درباره سرنوشت کالابرگ در اقتصاد ایران این روزها زمزمه حذف کوپن از چرخه اقتصادی کشور را بیشتر بر سر زبانها انداخته است. چرا که 175 روز است که کالابرگ اعلام نشده و همچنان هم خبری از اعلام کالابرگ جدید تا اطلاع ثانوی نیست.

این روزنامه با ارائه شماره ها و ترتیب کوپن هائی که اعلام نشده نوشته نگرانی زمانی بیشتر می‌شود که روزها برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به شماره می‌افتد. براساس اعلام دولت، اجرای این قانون در نیمه دوم سال جاری آغاز می‌شود و اعلام نشدن کالابرگها این تداعی را در ذهن به وجود می‌آورد که ظاهرا دولت دیگر قصد ندارد کالابرگی اعلام کند.

به نوشته ابتکار اگر دولت هم در حال حاضر قصد دارد یارانه کالاهای کالابرگی را حذف کند به صورت شفاف، مردم را در جریان قرار دهد تا کارگران و کارمندان و جامعه از سرگردانی خارج شوند.

واقعیتی که گم شد

سیاست روز در گزارشی نوشته وقتی روزنامه های آخر هفته نوشتند وزیر بهداشت عقب نشینی كرد و نظر مرضیه وحید دستجردی را در خصوص آب تهران نشان دادند با واكنش نخستین وزیر زن جمهوری اسلامی ایران رو به رو شدند و خانم وزیر از رسانه‌ها خواست دست از جنجال سازی بردارند و امانتدار باشند.

این گزارش با طرح سئوالی درباره منبع اطلاعات اولیه وزیر بهداشت نوشته بازار گمانه زنی در این خصوص داغ است اما تنها موضع گیری صریح توسط مرتضی تمدن- استاندار تهران- اتخاذ شده استکه از مافیای آب معدنی پرده برداشت و اعلام كرد آن ها قصد ایجاد اضطراب و ترس در بین شهروندان تهرانی است.

گزارش سیاست روز با اشاره به تب و تاب بالای شایعه آلودگی آب تهران و به تبع آن توزیع رایگان بطر‌ی‌های آب معدنی در برخی نقاط پایتخت و بهره برداری سیاسی برخی جریان‌های سیاسی نوشته اگر ادعای استاندار تهران مقرون به حقیقت داشته باشد، هرگونه مصلحت اندیشی و پنهان كردن واقعیت، خیانت به شهروندانی است كه هرچند وقت یكبار با شیوع اخبار این چنینی دچار بحران روحی- روانی می‌شوند.

مرگ و میر جاده ای

تهران امروز در گزارشی در صفحه اول خود نوشته گزارش رسمی مرکز تحقیقاتی وزارت راه نشان می دهد ایران از نظر میزان مرگ و میر تصادفات جاده ای در صدر کشورهای جهان قرار گرفته است به گونه ای که طی دوره 14‌ساله 1373 تا 1386تعداد نزدیک 268 هزار نفر در تصادفات جاده ای برون و درون شهری جان خود را از دست داده اند .

به نوشته این روزنامه طبق اظهار نظر مقامات راهنمایی و رانندگی و نیز تحلیل داده های آماری به ازای هر کشته معمولا 10 نفر مجروح داریم که اگر این آمار را ملاک قرار دهیم طی دوره 14 ساله حدود سه میلیون نفر نیز در تصادفات جاده ای دچار مصدومیت شده اند .

تهران امروز تاکید کرده اگر چه این برای اولین بار نیست که مراکز کارشناسی درباره صعود ایران به صدر کشورهای پر تلفات در تصادفات جاده ای هشدار داد ه اند اما با این وجود، این برای اولین بار است که یک گزارش کارشناسی با داده های ریز آماری درباره تلفات جاده ای در ایران منتشر می شود. آمارهایی که زنگ‌های خطر را به صدا در می آورد.

 

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران - یازدهم مرداد 89

بی بی سی

"اصلاح طلبان در انتخابات آينده حضور خواهند داشت" به نقل از سخنگوی شورای نگهبان تیتر اول مردم سالاری است، خراسان از زبان همین مقام نوشته "نگاه ما اين نيست که اصلاح طلبان نبايد در انتخابات آينده حضور داشته باشند"، "شکايت احمدي‌نژاد از علی مطهری" تیتر اول آرمان است، ابتکار از قول احمدی نژاد نوشته "رحیمی حتی یک خط تخلف ندارد" و رسالت از "آینده اصولگرایی و ارزیابی عملکرد اصولگرایان" نوشته است.

"راز موفقیت و آرزوهای شاگرد اول‌های كنكور" عنوان اصلی ایران است، جام جم نوشته "قاچاقچیان شیشه اعدام می شوند"، سیاست روز خبر داده که " آزادراه تهران - شمال این بار روی میز رئیس مجلس" است.

کیهان از زبان دولت ژاپن نوشته "در تحریم ایران پیرو آمریکا نیستیم"، حمایت از "تشدید شکنجه در زندان های آمریکا" خبر داده و روزنامه جمهوری اسلامی از قول بشار اسد نوشته "اجازه تضعیف حزب الله را نمی دهیم".

تهران امروز از "افزایش بیکاری در کشور تهران" خبر داده، دنیای اقتصاد از "تغییر مسیر نرخ بیکاری" و جهان صنعت نوشته "قیمت بنزین منطقه ای می شود".

گزیده مقالات

ایران با غرب و عرب

ابتکار در سرمقاله خود به بررسی روابط ایران و کشورهای عربی پرداخته و نوشته این رابطه تابع نوع نگاه تاریخی ایرانیان به اعراب است و اگر چه انقلاب تلاش کرد در روابط ایران و کشورهای مسلمان عامل وحدت بخش بحساب آید اما وقایعی چون جنگ هشت ساله عراق علیه ایران، فاجعه مکه، حمایت همه جانبه شورای همکاری خلیج فارس از عراق و ادعاهای امارات در خصوص جزایر سه گانه باعث شد تا فرهنگ سیاسی مردم در خصوص اعراب از قاعده برتری تاریخی و نژادی و فرهنگی نشات گیرد.

به نوشته این مقاله فرهنگ سیاسی ایرانیان به دلیل ترکیبی بودن دارایی رویه‌ای و باطنی متفاوت می‌باشد. همین تفاوت، موجب گمراهی آمریکایی‌ها شده است. ظاهر فرهنگ سیاسی ایرانیان، گویای علاقمندی آنها به زیست مسالمت آمیز با همه کشور‌ها بخصوص غربی‌ها می‌باشد و بخش اعظم سیاست‌های دولتمردان آمریکا معطوف به این ظاهر بوده است. آنان هر گاه خواسته اند سیاست خصمانه در خصوص ایران اتخاذ نمایند تلاش کرده اند سهم مردم و حکومت را جدا نمایند غافل از اینکه باطن فرهنگ سیاسی ایرانیان تابع اصل بدبینی نسبت به نیات غربی هاست و در طول تاریخ هم نشان داده اند که ممکن است نسبت به وضع موجود کشورشان نا راضی باشند اما در مقابل سیاست‌های دیگران که به تحقیر کشورشان می‌انجامد بسیار حساس هستند.

نویسنده سرمقاله ابتکار نتیجه گرفته در منازعات کنونی غرب با ایران مردم شاید به فرآیند تصمیم گیری و مواضع حاکمان انتقاد داشته باشند که دارند اما انرژی هسته‌ای را حق خود می‌دانند. تلاش غرب برای منصرف کردن ایران را ناشی از غرور و انحصار طلبی نژادی می‌خوانند و در تعارض با غرور ایرانی خود قلمداد می‌کنند.

موقع خطیر و اختلافات داخلی

محمد غروی در سرمقاله آرمان نوشته ایران و جهان اسلام در موقعیت خطیری قرار دارند و توطئه‌های غرب نسبت به جهان اسلام و ایران که ام القرای جهان اسلام است، به اشکال مختلف خود را نشان می‌دهد. مسئله تحریم و به دنبال آن تهدیدهای نظامی و برخی فشار‌های بین المللی نوید خوبی ارزیابی نمی‌شود. به نظر می‌رسد در این شرایط آنچه کشور به آن نیاز دارد استقامت و پافشاری بر حقوق حقه ملت است.

به نظر این روحانی عقب‌نشینی حد‌ی ندارد و اگر دشمن به این نتیجه برسد که راهکار خوبی انتخاب کرده، دیگر حقی برای ما قایل نمی‌شود. البته این استقامت و پافشاری باید توام با دیپلماسی فعال در سطح منطقه و جهان و با تدبیر باشد. اظهارنظرها باید کنترل و حساب شده باشد. گاهی اوقات ممکن است اظهارنظرها مصرف داخلی داشته باشند ولی دشمن را در مقاصد شوم اش راهنما و برای کشور و نظام آسیبی در پی داشته باشد.

مسئله دومی که در سرمقاله آرمان آمده این است که اگر دانسته و ندانسته به وحدت و یکپارچگی داخلی آسیبی برسد، در این کارزار بین المللی کشور و نظام آسیب خواهد دید. لذا امروز خودداری از دامن زدن به فضای تهمت و افترا وظیفه همه است و باید اختلافات داخلی را به حداقل ممکن رسانده و نگذاشت به کدورت سیاسی مبدل شود. اختلاف سلیقه لازمه جامعه پویا است. ولی نباید به رودررویی سیاسی انجامیده و سبب رواج بازار شایعه، دروغ و افتراء شود.

انتقاد از دولت و بازار

تهران امروز خبر داده که یک جمعیت هوادار دولت با صدور بیانیه‌ای به تحولات اخیر بازار و نوع واکنش دولت به خواسته مالیاتی اصناف واکنش انتقادی نشان داد و برخی اتحادیه‌های صنفی بازار تهران را به سوء استفاده از موقعیت و نفوذ سیاسی خود متهم ساخت.

به گزارش این روزنامه در بیانیه جمعیت ایثارگران با اشاره به اعتصاب بازارها آمده تحولات تیرماه 89، تلخ ولی بسیار آموزنده بود. از وزارت امور اقتصادی و دارایی انتظار می‌رود در تعیین و دریافت مالیات اصناف، اولا اصناف و افكار عمومی را درباره میزان و نحوه تعیین مالیاتها كاملا توجیه كند و ثانیا برای دریافت مالیات تعیین شده، با اقتدار و قاطعیت تصمیم بگیرد و به هیچ وجه زیر بار فشار تجار زیاده خواه و باندهای قاچاق نرود.

به نوشته گزارشگر تهران امروز این اولین بار نیست كه بی‌تدبیری در اطلاع‌رسانی و توجیه مودیان و اجرای بدون تمهیدات لازم یك سیاست مالیاتی، به آبرو و اقتدار دولت ضربه می‌زند. دو سال پیش نیز در جریان اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، شاهد تكرار همین اشتباه بودیم و دیدیم قاچاقچیان و رانت‌خواران فعال در بازار با جلب همكاری اصنافی كه درباره مالیات بر ارزش افزوده توجیه نشده بودند، چطور توانستند از شفاف كردن درآمدهایشان فرار كنند و دولت را به عقب‌نشینی سریع از اجرای قانون وادار سازند.

ماموریت بزرگ‌بانک های خارجی

مهدی احمری‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته بعد از دولت آقای هاشمی‌رفسنجانی که پای وام‌های خارجی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی به کشور باز شد، زمزمه حضور بانک‌های خارجی مطرح گردید اما موانع قانونی مانع از حضور آن ها بود. اکنون در بحبوحه تحریم‌های یکجانبه علیه کشورمان این قانون شرایط را برای خارجی‌ها تسهیل کرده است. اما در چنین شرایطی کدام بانک خارجی حاضر به حضور در ایران است؟

به نوشته این مقاله پاسخ به این سوال این بار در گرو قانون یا دستور دولت به انجام این کار نیست بلکه اجرای این قانون به هنر دیپلماسی اقتصادی کشورمان بستگی دارد. اگر رایزن‌های اقتصادی بتوانند شرایط اقتصادی ایران را برای سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به حضور در ایران درست ترسیم کنند، شاخص‌های امنیت در سرمایه‌گذاری بدون توجه به آمارهای یکسویه موسسات اقتصادی وابسته به کشورهای تحریم‌کننده را تشریح کنند، تحریم، بهانه‌ای برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی و بانک‌های خارجی در کشور نیست.

به نظر سرمقاله جهان صنعت اقتصاد دنیا به سرمایه‌های اروپا و آمریکای گرفتار بحران اقتصادی خلاصه نمی‌شود. امروزه دیپلماسی موفق به اتحادهای منطقه‌ای گره خورده است. بانک‌های بسیاری در بین هم پیمانان منطقه‌ای کشورمان وجود دارند که فقط کافی است، وزارت خارجه به خوبی از عهده این ماموریت بزرگ برآید.

صندوق ارزی در شکل جدید

آرمان در گزارش اصلی خود نوشته اطلاعات پراکنده‌ای که جسته و گریخته در مورد وضع حساب ذخیره ارزی حاصل از فروش نفت خام ایران منتشر می‌شود حکایت از آن دارد که این حساب ملی که محل ذخیره درآمدهای بین نسلی کشور (حاصل از فروش نفت خام) است، موجودی قابل توجهی ندارد. در حالی که یک نماینده هوادار دولت آن را شش تا هفت میلیارد دلار برآورد کرده است.

این مقاله یادآوری کرده که بر اساس قانون برنامه پنج ساله سوم و برای مقابله با نوسان‌های درآمدهای ارزی و به منظور ایجاد یك جریان ثابت درآمد ارزی، راه ذخیره‌سازی مبالغ ارزی مازاد و خارج از انتظار برنامه‌ریزان حساب ذخیره ارزی کشور تشکیل شد. و مقرر شد که 50‌درصد از موجودی این حساب به منظور سرمایه‌گذاری به صورت وام به بخش خصوصی واگذار شود و در صورت کاهش درآمدهای دولت، کابینه با مجوز مجلس بتواند از این حساب به منظور رفع نیازهای خود استفاده کند.

آرمان سرانجام نوشته برداشت ‌های مکرر دولت از این حساب، بر پایین آمدن موجودی آن تاثیر گذاشت و یکی از دلایل این کاهش، برداشت از این حساب برای واردات چندین میلیارد دلاری بنزین( بدون کسب مجوز) بوده است.

ماجرای یک بزرگراه

پریسا پناه‌خواهی در گزارش اصلی سیاست روز از آزادراه تهران شمال نوشته که در سی و چند سال اخیر تنها یك سوژه خبری و طرحی روی كاغذ بوده تا پروژه عملیاتی و جدی كه بالاخره راه تهران به شمال را چند ساعتی كوتاه‌تر كند. تا حالا بعد از مدت‌ها سكوت پای مجلس هم به این آزادراه ساخته نشده پر سر و صدا كشیده شده و دستور ساخت سریع‌تر آن از سوی رییس مجلس صادر شده است.

به نوشته این گزارشگر مسئولین تنها راه حل مشكل آزادراه تهران-شمال را ورود بخش خصوصی به این پروژه می دانند و بخش خصوصی، ‌قرارگاه خاتم‌‌الانبیاء است و گویا این قرارگاه به علت توان فنی بالایش برای این پروژه مورد توجه قرار گرفته است. اما مهم‌تر از توان فنی،‌ تامین منابع مالی برای این پروژه مورد توجه است كه قرارگاه برای تامین منابع مالی و جذب فاینانس سایر پروژه‌هایی كه در دست دارد موفق نبوده و به نظر نمی‌رسد در مورد جذب فاینانس این پروژه هم موفق شود.

گزارش سیاست روز از قول نماینده چالوس و نوشهر نوشته با وضعیت فعلی، به جرأت می‌توان گفت عملیات احداث این آزاد‌راه ظرف 30 سال آینده هم به اتمام نخواهد رسید. مشكلات این پروژه هر چه كه باشد از تامین منابع مالی و تملك اراضی گرفته تا مشكلات پیمانكاری و مدیریتی به هر حال این آزادراه هنوز پیشرفت قابل توجهی نداشته است.

کاهش قیمت مواد مخدر

جام جم در گزارش اصلی خود نوشته "شیشه"، جوانان ما را هدف گرفته است. سوداگران مرگ شیشه را ارزان كرده‌اند تا بازار فروش این ماده مخدر خطرناک را قبضه كنند. مجازات بازدارنده برای قاچاقچیان شیشه وجود ندارد. اینها همه خبرهایی است كه خواب راحت را از خانواده‌ها ربوده است.

گزارشگر جام جم نوشته اما این خبر حتما برای همه خوشایند است كه روز گذشته رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر از پایان اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر در مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد و گفت: با تصویب این قانون مجازات‌های سنگینی از جمله اعدام در انتظار قاچاقچیان شیشه است.

این گزارش از قول ستاد مبارزه با مواد مخدر نوشته قیمت ماده مخدر شیشه در یك سال اخیر از 120 میلیون تومان برای هر كیلو به 25 میلیون برای هر كیلو كاهش یافته است و این مساله نشان می‌دهد كه میزان مصرف این ماده مخدر خطرناك بسیار بالا رفته و ما نیز شاهد میزان افت قیمت آن هستیم.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۱۲ مرداد

بی بی سی

"صنعت نفت واقعا ملی نشده" از قول رییس دولت تیتر اصلی خبر است و"صهیونیست ها آدم اجیر کردند که مرا ترور کنند" عنوان اول مردم سالاری.

ایران در گزارش اصلی خود نوشته "احمدی‌نژاد اوباما را به مناظره مستقیم طلبید"، حمایت همین خبر را با تیتر "اعلام آمادگی احمدی نژاد برای مذاکره با آمریکا" منعکس کرده، جام جم از قول وی نوشته "برای گفتگو با اوباما آماده ام" ، آرمان نوشته "آماده ام مانند دو تا مرد با اوباما گفتگو کنم" و دنیای اقتصاد هم "گفتگوی رو در رو با اوباما" را مهم ترین خبر امروز خود دیده است.

کیهان از "وحشت و نگرانی در تل آویو" به خاطر انتقال اطلاعات سری اسرائیل به ایران خبر داده، رسالت از قول منوچهر متکی نوشته "دفاع ایران در برابر حمله نامحدود است"، سیاست روز ادعا کرده که "فشارها به اوباما برای مذاکره با ایران" تشدید شده و خراسان از "توصیه رئیس کمیته روابط خارجی سنا به اوباما برای تعامل با ایران" نوشته است.

"افت چهل و هشت درصدی ساخت و ساز در تهران" تیتر اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است، ابتکار از "نگرانی‌هایی برای انتخابات آینده" خبر داده، تهران امروز در صدر گزارش های خود از قول شهردار تهران نوشته "گسترش جغرافیای خودی‌ها با فتوای رهبری" و "صد هزار میلیارد تومان بر دوش اقتصاد ایران" عنوان اول جهان صنعت است.

گزیده مقالات

راه جلوگیری از جنگ

صادق خرازی در سرمقاله ابتکار با تاکید بر این که این روزها ایران در کانون گرم اخبار عالم قرار گرفته است. گویا موضوع ایران پایان ناپذیر است و روز به روز دامنه سوء تفاهمات افزوده می‌شود پرسیده آیا می‌توانیم با دیپلماسی و اتخاذ تصمیمات سنجیده و به هنگام، دامنه تهدیدات و اصولا نوع زبان و ادبیات نا موزون سیاسی نسبت به کشورمان را تغییر دهیم؟ یا اینکه بایست در انتظار روز واقعه بنشینیم ودست بر روی دست بگذاریم تا ببینیم سرشت و سرنوشت و مقدرات کشور و ملت چه می‌شود؟

به نوشته سفیر سابق ایران در فرانسه امروزه یکی از جدال آمیزترین و مهم‌ترین چالش‌های ایران مسائل مربوط به سیاست خارجی است. آیا می‌شود گفت تعامل به تنهائی یک راهبرد است، همانگونه که مذاکره به خودی خود یک راهبرد تلقی نمی‌شود؟ لفاظی‌های متوهم، راهبردهای شکست خورده به همراه داشته است. اصولا چرا جهان این مقدار با عدالت فاصله پیدا کرده است؟

معاون سابق وزارت خارجه در سرمقاله ابتکار نوشته غرب خوب می‌داند همکاری ایران با آژانس تاکنون از قلب حقایق نسبت به برنامه هسته‌ای ایران جلوگیری کرده است ولی اهداف سیاسی آنان رو در رو قرار دادن ایران با نظام بین‌المللی است. حتی عده‌ای که در اطاق بحران سازی غرب نشسته‌اند بی تمایل نیستند که ایران از NPT خارج شود و فضای بین‌المللی را برای برخورد نظامی فراهم آورند. عقل سیاسی و همت و منطق ملی حکم می‌کند تا بررسی محاسبه‌های دقیق با پدیده ایران هراسی امروز مواجه شویم و با تدبیر بتوانیم مسائل را درک و سپس حل و فصل نمائیم.

آمریکا از ایران می ترسد

کیهان در سرمقاله خود با تاکید بر این که ایران دردسر بزرگی برای امریكا شده نوشته شاید هیچ كشوری در ابعاد ملی، منطقه ای و فرامنطقه ای چنین امریكا را آزار نداده است. 30 سال پس از انقلاب اسلامی، اگر نگوییم بیشتر، لااقل به همان اندازه سال های 1980- 1981 انقلابی است. با روی كار آمدن یكی از انقلابی ترین دولت های ایران پس از انقلاب شكاف دولت وملت هرگز چنان كه باید رشد نكرد و در معدود مواردی كه اعتراض سیاسی به پدیده امنیتی تبدیل شد، قبل از هر كس خود مردم جلوی آن ایستادند.

به ادعای این مقاله ساختار نظام ایران تا امروز به خوبی از خود مراقبت كرده است. این ساختار به وقت لزوم كاملا منعطف یا متصلب بوده و به همین دلیل هرگز نشكسته است. راس این ساختار همچنان موثرترین و برای آمریكا ناشناخته ترین نیرویی است كه با آن مواجه بوده است.

سرمقاله کیهان در عین حال نوشته در محیط منطقه ای، امریكا از وقتی كه با ایران همسایه شده تازه به عمق قدرت آن پی برده است. پس از 10 سال از آغاز لشكر كشی امریكا به خاورمیانه اكنون شما (فرقی نمی كند خودتان را به جای كدامیك از آقایان گذاشته اید) بهتر از هر كسی می توانید شهادت بدهید كه چگونه همه چیز وقتی به رویارویی با ایران می رسد قفل می شود.

غافلگیری در نیروگاه اتمی

خبری در سیاست روز از قول معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر حاکی است که این مقام استان درباره خبری مبنی بر انهدام سه هواپیمای بدون سرنشین روی نیروگاه اتمی بوشهر توضیحاتی داه و از جمله گفته تیمی از ستاد كل نیروهای مسلح به بوشهر سفر كرده و با هدف ارزیابی میزان آمادگی سكوهای پدافند هوایی مستقر در اطراف نیروگاه بوشهر مانوری را اجرا كردند.

به نوشته این روزنامه مقام بوشهری گفته است تیم ستاد نیروهای مسلح اصل را بر غافلگیری گذاشته بود و حتی مسئول پدافند هوایی بوشهر نیز از انجام چنین مانوری بی اطلاع گذاشته شد در حالی كه به نظر ما بهتر بود برخی از مسئولان استان از انجام چنین مانوری اطلاع داشتند تا جلوی برخی نگرانی ها گرفته می شد.

با این ترتیب سیاست روز نوشته صدای تیراندازی و فعالیت پدافندهای اطراف نیروگاه بوشهر به دلیل مانور غافلگیر كننده ستاد نیروهای مسلح بوده كه بعد از ظهر روز گذشته و در دو مرحله انجام شده است.

غرامت جنگی چه شد

مردم سالاری در سرمقاله خود به مساله غرامت جنگی پرداخته و نوشته در 31 شهریور سال 1359دولت بعثی عراق خاک ایران اسلا می را از زمین و هوا مورد حمله قرار داد تا جنگ خونین 8ساله بر ایران تحمیل شود. نیروهای عراقی در زمان حمله به ایران موافقتنامه دوجانبه 1975، کنوانسیون چهارگانه ژنو 1949 درباره حقوق جنگ و پروتکل 1925 درباره منع به کارگیری سلا ح های شیمیایی را صریحا نقض کردند. اما سرانجام جنگ با پذیرش قطعنامه 598 پایان یافت.

به نوشته این مقاله 8 سال جنگ تحمیلی بیش از 220 هزار شهید، 500 هزار جانباز و 2/5 میلیون آواره به مردم ایران تحمیل کرد. در پرونده غرامت پرونده لا کربی، دولتهای بریتانیا و آمریکا به ازای هر مسافر هواپیمای پان آمریکن که در لا کربی توسط لیبی منهدم شد مبلغ 10 میلیون دلا ر غرامت دریافت کردند. اگر مقیاس پرونده لا کربی درباره شهدای ایرانی اعمال شود تنها خون بهای شهدای ایرانی چقدر خواهد شد؟

سیاست روز با تاکید بر این که مقامات دولتی انگار اعتنائی ندارند نوشته گاه گفته می شود عراق فقط به کویت برای پرداخت غرامت متعهد هستند و برخی حتی خود را در جایگاه شاکی از ایران قرار می دهند.

اقدام متقابل از حرف تا عمل‌

مهرداد میهن دوست‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته تحریم و اقدام متقابل مساله‌ای است که در چند ماه گذشته از سوی برخی مسوولان کشور مطرح شده است. چنان که در مقابل تحریم سوخت هواپیماهای ایرانی در فرودگاه‌های اروپا وزیر صنایع و معادن گفته است: واردات کالاهای مصرفی از کشورهای تحریم‌کننده ایران ممنوع می‌شود.این صحبت در حالی مطرح می‌شود که نگاهی به تراز تجاری ایران نشان می‌دهد حجم واردات ایران از اروپا و آمریکا آنقدر زیاد است که نتوان به این راحتی درباره تحریم آنها صحبت کرد.

در ادامه این مقاله آمده براساس گزارش رسمی که چند ماه پیش منتشر شد، ارزش دلاری واردات ایران از آمریکا در سال 88 به میزان 222 میلیون دلار بود. در عین حال مجموع واردات ایران از اروپا در سال 2009 میلادی به 4/10 میلیارد یورو رسید. در کنار اروپا و آمریکا کشورهای دیگری هم هستند که ایران را تحریم کرده‌اند.اگرچه افزایش حجم مبادلات تجاری ایران خود نشان از تاثیر محدود تحریم‌هاست اما تجمیع آمار آمریکا و اروپا نشان می‌دهد طی یک سال حدود 6/10 میلیارد یورو واردات رسمی ایران از آنهاست.

سرمقاله جهان صنعت در نهایت پرسیده حال در شرایطی که درخواست عضویت ایران درWTO هنوز روی میز این نهاد است و ایران نیز در حال پاسخگویی به سوالات مربوط به رژیم تجاری است، مشخص نیست با کدام توان و راهکار قرار است از واردات کالاهای مصرفی محصول کشورهای تحریم‌کننده جلوگیری شود.

برای اجاره مسکن

مهران دبیرسپهری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته پس از آنكه طی یكی دو ماه اخیر، نرخ اجاره مسكن قدری افزایش یافت برخی از مسوولان به تكاپو افتادند تا بلكه جلوی آن را بگیرند. در اولین اقدام از مردم خواسته شد كه خانه‌های خالی را با این شماره تلفن شناسایی كنید. بعد از مدت كوتاهی دولت به این نتیجه رسید كه بهتر است به جای كار پلیسی، از ابزار تشویق برای مالكان خانه‌های خالی، استفاده شود.

به نوشته این مقاله افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش عرضه پول است و نه هیچ چیز دیگر. بنابراین دولت اگر واقعا مایل است جلوی افزایش نرخ اجاره‌ها را بگیرد باید بداند كلید آن در دست بانك مركزی است که از دی ماه سال 1387 تا پایان سال 1388 حجم نقدینگی را از 173 هزار میلیارد تومان به بیش از 235 هزار میلیارد تومان رسانده است.

به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد این كار به معنی خلق 62 هزار میلیارد تومان نقدینگی در عرض 14 ماه می‌باشد. یعنی طی این دوره، با رشد 36 درصدی نقدینگی مواجه بوده‌ایم (احتمالا رشد اقتصادی این دوره نمی‌تواند از 2 درصد بیشتر باشد). بدیهی است كه این حجم از خلق پول بدون توجه به رشد اقتصاد، تبدیل به تورم می‌شود.

مشکلات انتقال آب

ابتکار در گزارشی نوشته طرح‌های انتقال آب از رودخانه کارون یا سرشاخه‌های آن در حالی از سوی وزارت نیرو به عنوان یک راهبرد اساسی دنبال می‌شود که تحقق این امر باعث وارد شدن خسارت‌های فراوانی به کشاورزی استان خوزستان می‌شود.

به گزارش این روزنامه خوزستان بیشترین میزان برداشت خرما و خارک در کشور را به خود اختصاص داده است، این در حالی است که نخل‌های فراوانی از این استان به خصوص در شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان در زمان هشت سال جنگ تحمیلی از بین رفته و این موضوع لزوم سرمایه گذاری برای حل مشکل آب دهی به نخیلات را ضروری کرده است.

خشکی روستاهای مرزی

خراسان گزارشی دارد درباره انهدام روستاهای شمال این استان که با این جملات شروع می شود: همیشه بغضی این چنینی بدنم را می لرزاند. به خصوص اگر این بغض از گلوی پیرمردی رنجور بیرون بریزد. دستش را بر روی پوست خشکیده تنه تنومند درخت چند صد ساله می گذارد و می گوید: تا همین چند سال پیش، هر سال حدود ۲۲ هزار گردو از همین یک درخت برداشت می کردم، ولی حالا ببینید چه شده، خشکیده، پوسیده، مرده، مرده".

به نوشته این گزارش به گفته اهالی روستا، قنات آب دهی خوبی هم دارد، ولی تخریب شده و برای احیای آن نیاز به کمک دولت دارند. چنان که روستای بزرگ کلات که ۴۰۰ خانوار جمعیت داشته و باغ های بزرگ و سرسبز میوه ولی اکنون تا دور دست ها فقط درخت های خشکیده دیده می شود و روستایی خلوت و بدون شور و حال.

گزارشگر خراسان در نهایت پرسیده با این اوصاف و احتمالا با ادامه خشکسالی، چه بر سر این روستاها، درختان باقی مانده و روستاییان خواهد آمد؟ مسئولان چه برنامه هایی برای مقابله با این بحران و توقف مهاجرت از روستا به شهردارند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۱۳ مرداد

بی بی سی

"درآمد هزار و پنجاه میلیارد تومانی شرکت های تامین اجتماعی" تیتر اول خبر است، "آهنگ هایی متفاوت در اطراف احمدی نژاد" به نقل از صفارهرندی عنوان اصلی مردم سالاری، سیاست روز در گزارش اصلی خود نوشته "صنعت خودروسازی نه دولتی است و نه خصوصی" و آرمان "ابلاغ پنجمین قانون به جای احمدی نژاد" را مهم ترین خبر امروز دیده است.

"بازیگران جام زهر با سناریوی دشمن هماهنگ شده‌اند" به نقل از رییس دولت تیتر اول ایران است، "با تجاوزات اسرائیل مقابله جدی می کنیم" از زبان وزیر خارجه عنوان اصلی رسالت است، روزنامه هایجمهوری اسلامی و تهران امروز از "پاسخ قاطع ایران به تهدید نظامی آمریکا" خبر داده اند.

"پشت صحنه درگیری چند ساعته ارتش لبنان و اسرائیل" تیتر بزرگ کیهان است، حمایت نوشته "بحران در مرزهای لبنان"، خراسان از "واکنش قاطع ارتش لبنان به تجاوز نظامی اسرائیل" خبر داده و ابتکار در صدر اخبار خود نوشته "جنوب لبنان زیر آتش اسرائیل".

"رسانه ملی ،خط مقدم در برابر اندیشه استکباری" عنوان اصلی جام جم است، دنیای اقتصاد "نحوه فعالیت نخستین صندوق‌ ارزی" را گزارش اول خود قرار داده و جهان صنعت از "نقدینگی و مطالبات معوق رکورد زدند".

گزیده مقالات

زبان زور، زبان سیاست

صادق ملکی در آرمان نوشته عرصه سیاست عرصه تعامل بوده و زبان آن نرم افزاری است. در این عرصه حتی زبان تعارض تبدیل به زبان تعامل می شود. ادبیات و واژگان نظامی حق ورود به عرصه ادبیات سیاسی را ندارند. در بدترین شرایط جنگی، عرصه سیاسی بسترساز تعامل منجر به صلح و آشتی است. اگر ادبیات نظامی وارد این عرصه شود دیگر سیاست میدان کارزار خواهد بود.

به نوشته این مقاله سیاست وظیفه و حق ورود به عرصه نظامی را دارد، لیکن عرصه نظامی حق ورود به عرصه سیاسی و ادبیات آن را ندارد. این حق ناشی از وظیفه و مسئولیت کشورداری برای سیاست و سیاستمداران است. کشورداری و تنظیم روابط بین‌الملل حوزه عمل سیاسی است و با میدان نظامی که محل مانور وحضور آن حوزه مرزهاست تفاوت ماهوی دارد.

در پایان مقاله آرمان آمده حوزه سیاست بستر تاریخی گذشته، حال و آینده عنصری فرهنگی بوده و یا به تعبیر بهتر ویژگی فرهنگی آن بر سایر خصوصیات آن غلبه داشته است. زبان برآمده از این بستر زبان فرهنگی بوده است. قیاس فرهنگ‌ها بیشتر ابعاد این موضوع را روشن می‌کند. در این ارتباط حتی زبان و ابزار زور در روابط بین‌الملل نیز زبان نرم، حقوقی و تعامل شده است.

رویه درخواست از واشنگتن

خبر نوشته رییس جمهور برای چندمین بار بحث گفت و گو با اوباما مقابل رسانه ها یا به نوعی مناظره را پیش کشید. این درخواست در دولت نهم و دهم بارها از سوی احمدی نژاد مطرح شده است و در حال تبدیل شدن به یک رویه است. رویه ای که یک طرف آن مقامات آمریکایی هستند که طی سی سال گذشته سیاست های خصمانه شان علیه حقوق ملت ایران بر همگان روشن شده است.

به نوشته این روزنامه با وجود اینکه نه جرج بوش رییس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و نه باراک اوباما رییس جمهور فعلی آمریکا که احمدی نژاد همانند بسیاری از سیاست مداران نسبت به شعار تغییر و سیاست های جدیدش خوش بین بودند، به پیشنهادات رییس جمهور ایران نه تنها پاسخ مثبت ندادند بلکه کوچکترین واکنشی نشان ندادند ولی همچنان رئیس جمهور کشورمان بر رویه گذشته اصرار دارد.

روزنامه خبر به یاد آورده که به مناظره طلبیدن اوباما از سوی رییس جمهور کشورمان در حالی مطرح می شود که رییس جمهور دمکرات ایالات متحده آمریکا دو نامه که یکی اش تبریک احمدی نژاد به وی بود را بی پاسخ گذاشته است.

مذاکره دوجانبه رنگ باخت

داوود هرمیداس باوند در سرمقاله آرمان با ترسیم فضای سیاسی و تهدیدها نوشته با این اوصاف ورود به یک مذاکرات، تحلیل درستی است و باید از این فرصتی که در پیش است برای ورود به مذاکرات مرضی الطرفین استفاده کرد.

به نظر این استاد دانشگاه شش سال پیش ایران سیاست نگاه به شرق را پیشه ساخت و خواست چین، روسیه وهند را وارد مذاکرات کند. دیدیم که هند از همان ابتدا علیه ایران رای داد و مواضع روسیه وچین هم در قطعنامه اخیرتعدیل شد و این دو کشور همسویی بیشتری با آمریکا پیدا کردند. الان ایران می‌گوید ترکیه و برزیل هم در مذاکرات شرکت داشته باشند.

سرمقاله آرمان با این جملات پایان می گیرد: اوباما درمبارزات انتخاباتی خود اعلام کرد که آماده مذاکره دوجانبه با ایران است و در همین راستا پیام نوروزی هم داد. ولی به تدریج موضع اوباما عوض شد ومشخص شدکه دنبال مسایل دیگری است. بنابراین استراتژی مذاکرات دو جانبه بدون شرط رنگ باخت.

خاورمیانه در آستانه جنگ

تهران امروز در سرمقاله خود نوشته جریان تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه چندی است به مسیر تهدیدهای نظامی تغییر جهت داده است. این تغییرات در لبنان بیشتر از كشورهای دیگر قابل رویت است. مردم لبنان از وقوع جنگ تحمیلی قریب‌الوقوع ارتش اسرائیل علیه نیروهای مقاومت اسلامی لبنان سخن می‌گویند و زمان آن را به آمادگی ارتش اسرائیل برای حمله مجدد به لبنان محدود می‌كنند.

به نوشته این مقاله حتی رئیس جمهور ایران چند روز قبل از سناریوی حمله به دو كشور دوست ایران از سوی اسرائیل و آمریكا خبر داد كه به نظر می‌رسید یكی از این كشورها همان لبنان بوده است. رئیس جمهور سوریه نیز اخیرا در سالگرد تاسیس ارتش سوریه اعلام كرد كه به‌رغم تلاش‌های ظاهری آمریكا برای از سرگیری مذاكرات صلح خاورمیانه منطقه در حال حركت به سوی یك جنگ جدید پیش می‌رود.

تهران امروز نتیجه گرفته اگر نگاهی به ادعای اخیر مایكل مولن، رئیس ستاد مشترك ارتش آمریكا داشته باشیم آنگاه در ادعای وقوع جنگ جدید در خاورمیانه قطب سومی نیز ایجاد می‌شود كه این ضلع سوم را لاجرم ایران تشكیل خواهد داد.

مذاکره با اوباما

رسالت با اشاره به پیشنهاد محمود احمدی نژاد برای مذاکره با آمریکا نوشته در مقابل رئیس جمهور کشورمان فردی قرار دارد که مانند اسلافش با قوانین و پیش شرطهای گفتگو با دیگران بیگانه است.بنابر این سکوت مقامات آمریکایی در برابر اظهارات اخیر رئیس جمهور کشورمان بی دلیل نبوده و ناشی از هراس آنها از حضور در گفتگویی واقعی است.

به نوشته این روزنامه اواخر شهریور امسال رئیس جمهور برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک می رود. این سفر در حالی صورت می گیرد که آمریکایی ها فهرست تحریم های افزون بر قطعنامه1929 و حتی گزینه نظامی را روی میز دارند.

سردبیر رسالت نوشته اما با این حال هیچ استعداد و آمادگی و روحیه ای برای گفتگو پا نهادن در عرصه دیپلماسی عمومی ندارند. مردم جهان بویژه جهان اسلام در انتظار این هستند که ببینند چه کسی در این دوئل دیپلماتیک به خاک می افتد.

تبعات انتخابات بر بانک مرکزی

طهماسب طلایی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته داستان نرخ واقعی تورم در ایران هم برای خود ماجرایی است مثال‌زدنی. درست در ایام مناظره‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری در سال 88 بود که این داستان به اوج خود رسید و با وجود اعلام نظر تورم نقطه‌به‌نقطه توسط ریاست‌جمهور دولت نهم این بانک مرکزی بود که تورم سالانه را اعلام داشت و دولت را به حاشیه‌ای برد که حقیقی بود اما مورد انتظارش نبود.

به نوشته این مقاله خبر دیروز که اعلام شد قرار است نرخ تورم از مرجعی دیگر به نام مرکز آمار ایران اعلام شود، بدعتی تازه در اقتصاد ایران است زیرا در تمام دنیا بانک‌های مرکزی، مرجع رسمی و اصلی میزان تورم و شاخص‌های اقتصادی محسوب می‌شوند اما ایران قرار است اتفاق دیگری بیفتد که نشان می‌دهد تبعات مناظره‌های انتخاباتی به تدریج بر بانک مرکزی موثر افتاده است.

سرمقاله جهان صنعت افزوده بماند که جیب مردم با نرخ اعلام شده تورم در ماه‌های اخیر و تعابیر تازه از آنکه توسط همان مرجع مورد وثوق اعلام می‌شد هم همگون نبود و نرخ اعلام شده از سوی بانک مرکزی هم با حقیقت فاصله معناداری داشت.هرچند که تاکنون بانک مرکزی خود را مستقل و علم‌گرا می‌دانست اما پس از این باید منتظر ماند و دید در صورت تصویب این موضوع که مرکز آمار تورم را اعلام کند، تطبیق تورم با جیب مردم و حقایق اقتصاد( پس از اجرای این بدعت) چه میزان می‌شود.

آمار کجاست

پویا جبل عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته چند روزی است كه بانک مرکزی ایران نماگرهای اقتصادی سه ماهه سوم سال 1388 را منتشر کرده است، اما باز در ستون تولید ناخالص داخلی و سرمایه‌گذاری علامت رقم در دسترس نیست به چشم می‌خورد.

به نوشته این اقتصاددان اگر این واقعیت را بپذیریم که رشد اقتصادی به همراه نرخ تورم دو شاخصی است که معدل کل عملکرد اقتصاد را نشان می‌دهد، اکنون پس از قریب دو سال هنوز معلوم نیست عملکرد اقتصاد در سال 1387 چگونه بوده است؟ به این اضافه کنید نظر اكثر کارشناسان را که معتقدند از سال گذشته تا به حال اقتصاد ایران عملكرد نامطلوب‌تری داشته است كه آمار بیكاری این نظر را تایید می‌كند.

سرمقاله دنیای اقتصاد نتیجه گرفته فراموش نکنیم که آمار فارغ از نشان دادن عملکرد گذشته خود ابزاری است برای آنکه نقشه راه آتی تدوین شود. شما تا آنچه را كه گذشته است، ندانید به هیچ رو نمی‌توانید سیاست‌گذاری مطلوبی برای آینده سامان دهید. فراتر از این، عاملان اقتصادی هستند که هر چند آنان برای خود معیارهایی دارند، اما موثرترین آنان از آمار رسمی ‌برای داشتن تقریبی مناسب از وضعیت کلان اقتصادی بهره می‌برند و عدم وجود این آمار باعث می‌شود آنان به رفتاری نامتناسب با وضعیت اقتصاد دست زنند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۱۴ مرداد

بی بی سی

"کالاهای نامرغوب ساخت ایران در بازار کشورهای همسایه" تیتر اول سیاست روز است، جهان صنعت در همین باره از نگرانی بخش خصوصی از کاهش تجارت باهمسایه ها خبرداده و نوشته"آبروریزی کالاهای ایرانی در عراق" و جام جم در گزارش اول خود" جزییات بومی گزینی در کنکور 89" را منعکس کرده است.

"گروه 1+5 مذاکره بر پایه بیانیه تهران را پذیرفت" تیتر اول کیهان است، رسالت از قول محمود احمدی نژاد خبرداده که" تحریم کنندگان در بازار آینده ایران جایی ندارند" و خراسان در یکی از عناوین به نقل از رییس مجلس نوشته"امروز برخی حرف هایی می زنند که دیگران را وادار به واکنش می کند و این در مسیر خواست دشمنان است".

"صدای پای گرانی در آستانه رمضان" عنوان نخست تهران امروز است، همشهری در گزارشی از سخنان رییس دولت در همدان از "ابراز تمایل دوباره احمدی نژاد برای گفت و گو با اوباما" خبرداده و جمهوری اسلامی در تیتر اول خود این گفته سید حسن نصرالله را برجسته کرده که" اگر اسرائیل باردیگر به لبنان تجاوز کند دستش را قطع خواهیم کرد".

روزنامه های دیگر در عناوین نخست خود هر کدام به گزینش خود اظهارات محمود احمدی نژاد درباره آغاز هدفمند کردن یارانه ها را برجسته کرده اند؛ "مهرماه ؛ واریز قسط اول یارانه ها" تیتر نخست ابتکار وآرمان و دنیای اقتصاد است و مردم سالاری از قول همین منبع نوشته"با اجرای هدفمند کردن یارانه ها هیچ فقیری در ایران یافت نمی شود".

گزیده مقالات

مذاکره فایده ای ندارد

جهان صنعت در مقاله ای اظهارات اخیر اسفندیار رحیم مشایی مبنی بر این که " در مذاکرات هسته‌ای فهمیده‌ایم انجام مذاکرات با اروپا فایده‌ای ندارد" را مورد توجه قرار داده و نوشته اگر به قول آقای مشایی مذاکرات هسته‌ای با اروپایی‌ها فایده ندارد پس با کدام کشور که احیانا طرف مذاکره ایران هم هست فایده دارد؟

این روزنامه در ادامه نوشته به عبارتی دیگر اگر نظر ایشان ایالات متحده آمریکاست باید یادآوری شود روز پس از آنکه رییس‌جمهور ایران پیشنهاد مناظره تلویزیونی با باراک اوباما، همتای آمریکایی خود را داد، مشاور مطبوعاتی اوباما در جمع خبرنگاران حاضر شد و به نوعی تلاش کرد به این پیشنهاد رییس‌جمهور ایران پاسخ دهد و ادعا کرد که ایران در گفت‌وگو با جامعه جهانی حول محور پرونده هسته‌ای خود مصمم نیست و رابرت گیتس، سخنگوی کاخ سفید نیز درباره پیشنهاد اخیر احمدی‌نژاد برای مناظره رودررو با باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا با رد این موضوع گفت که پیشنهاد ایران برای گفت‌وگو ناشی از فشارهای تحریم‌های جدید علیه این کشور است.

جهان صنعت همچنین نوشته افزون بر این رییس دفتر رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرده است که اگر آمریکا نمی‌خواهد به ایران حمله کند در این صورت راه دوم، راه گفت‌وگو است. بحث این است که آیا دولت حمله نظامی آمریکا به ایران را تا این اندازه جدی می‌داند که آن را چنین مطرح می‌سازد، اگر این‌گونه است نباید با مردم در این زمینه صادق‌تر بود؟

عزت، شرط اول سیاست خارجی

تهران امروز در سرمقالهامروزش از درخواست محمود احمدی نژاد برای گفت و گو با رییس جمهور آمریکا انتقاد کرده و نوشته سخنان چند باره محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور برای گفت‌وگوی مستقیم با رئیس‌جمهور آمریكا و پاسخ منفی كاخ سفید به این درخواست، این سوال اساسی را ایجاد كرده است كه مبنای كارشناسی پیشنهاد رئیس جمهور چیست و چرا در شرایطی كه آمریكا به پرچمدار تحریم‌ها علیه ایران تبدیل شده است و از سوی دیگر قدرت نظامی خود را به رخ می‌كشاند و فرمانده ارشد این كشور از وجود نقشه‌ها برای حمله به ایران سخن می‌گوید اما در همان حال هم عالی‌ترین مقام اجرایی كشور از یك تریبون عمومی از آمادگی برای گفت‌وگو با رئیس جمهور چنین كشوری سخن گوید؟

حسین رضایی در این مقاله یادآور شده رئیس جمهور ایران خود تاكید دارد كه برای بار چندم است كه خواستار گفت‌وگو با روسای جمهور آمریكا از بوش تا اوباما بوده است و البته درخواست‌های او هم یا بدون پاسخ مانده یا از سوی طرف مقابل پذیرفته نشده است. رئیس‌جمهور هر چند خواسته خود را در قالب مناظره یا گفت‌وگوی رو در ‌رو با رئیس‌جمهور آمریكا و در حضور رسانه‌ها مطرح می‌كند اما در عرف دیپلماتیك معنای سخنان رئیس‌جمهور چیزی جز درخواست رسمی از سوی عالی‌ترین مقام اجرایی كشور برای گفت‌وگو با طرف مقابل یعنی آمریكایی‌ها به دست نمی‌آید.

نویسنده این مقاله در ادامه افزوده از همین رو مقامات آمریكایی هم از این فرصت استفاده كرده و با ژستی دیپلماتیك درخواست رئیس‌جمهور ایران را برای گفت‌وگو رد می‌كنند و در عین حال از ایران می‌خواهند پای میز مذاكرات هسته‌ای بنشیند. نحوه بیان مقامات كاخ سفید جز با انگیزه تحقیر بر زبان نیامده است و در همان حال هم رسانه‌های بین‌المللی تیتر می‌زنند كه آمریكا درخواست گفت‌وگوی رئیس جمهور ایران را رد كرد.

سرمقاله نویس تهران امروز در پایان نوشته حال سوال این است كه مبنای دولت برای پیشنهادی كه نوع واكنش مقامات آمریكایی به آن هم قابل تشخیص بود، چیست؟ حفظ پرستیژ دیپلماتیك كشور در عرصه بین‌الملل كه در ترجمان سیاست خارجی ما از ان تحت عنوان عزت یاد می‌شود، یكی از وظایف و تكالیف اصلی دولت است. این برای بار چندم است كه رئیس جمهور محترم آزموده را دوباره می‌آزماید؟

راهی جز اصلاح نیست

آرمان در مقاله ای به قلم ناصر تکمیل همایون پس از تعریف واژه اصلاح و بررسی روند تاریخی اصلاحات در پیشینه تاریخی ایران و اسلام نوشته با همه معضلات و کارشکنی‌هاباور دارم که، جهان سرانجام به اصلاح و عدالت خواهد رسید. از رحمت خدا نباید ناامید شد. اصلاحات در عصر ما اثرات مثبت خود را گذاشته است. مردم با هر عقیده و مرام به ارجمندی اصل اصلاحات، آگاهی یافته‌اند و شیوه‌های شناخت مقایسهای، حقانیت آن را آشکارتر کرده است.

این جامعه شناس در ادامه این مقاله نوشته این نوع شناخت مقایسه ای اصلاح‌طلبان را هم در خط و ربطی قرار داده است که بدانند:

1- اصلاحات یعنی چه؟ از کجا شروع می‌شود و با چه شیوه‌هایی تحقق می‌یابد؟

2- مخالفان اصلاحات چه کسانی هستند و برای جلوگیری از فساد چه تغییراتی در چه نهادهایی باید پدید آورد؟

3- اصلاح‌طلبان خود به چه اصولی باید اعتقاد بورزند و عمل کنند؟

4- اصلاح‌طلبی را منحصر به گروه خاص ندانند و همه جامعه را به اصلاح دعوت کنند و همه جامعه را دارای پتانسیل اصلاح شدن و اصلاح کردن بدانند.

5- اگر گمان می‌برند که در برهه‌ای شکست خورده‌اند، پیش از آنکه مقصران حیطه ضد اصلاحات را شناسایی کنند، خود و یاران خود و هنجارهای خود را نیز نقادی کنند...

ناصر تکمیل همایون در پایان خاطر نشان کرده که نگارنده هنوز هم به اصلاحات دلبستگی دارد و راهی جز اصلاح بنیادی و ریشه‌دار، از طریق مسامحه و مدارا، نمی‌شناسد و استقلال وطن و آزادی و عدالت را در مسیری می‌داند که مصلحان و صالحان در آن راه گام برداشته‌اند و مسلما راهی آسان و بی‌دردسر نیست و از عشق باید مدد خواست .

لزوم تایید صلاحیت مدیران سهام عدالت

جمهوری اسلامی درمقاله ای نوشته با وجود قابلیتهای نظام حاكمیت شركتی، به منظور حفظ حقوق شهروندان وبا توجه به تاثیر تعیین‌كننده عملكرد برخی از زمینه هاو رشته های فعالیت برنظام اقتصادی و اجتماعی، نهادهای ناظری وجود دارندكه صلاحیت حرفه ای و رفتاری مدیران عالی و میانی شركتها و بنگاههای اقتصادی را تایید میكنند و انتصاب مدیران از سوی سهامداران شرط كامل اشتغال مدیران نیست ولازم است صلاحیت آنها از سوی نهادهای مذكور هم تایید شود.

حسن خوشپور سپس افزوده براساس پیش بینی های اعلام شده، نزدیك به 42 میلیون نفر از مردم ایران مشمول دریافت سهام عدالت هستند و ارزش سهام انتقال داده شده به مشمولین بالغ بر420000 میلیارد ریال خواهد بود. این میزان سهام و سهامدار در دو مرحله توسط 30شركت استانی و سپس بیش از 330شركت شهرستانی مدیریت خوهند شد. سهامداران عدالت هیچ آگاهی و اطلاعی از روش سهامداری و پیگیری صرفه و صلاح خود در شركتهای مذكور ندارند و همچنین 420000میلیارد ریال سهام گردش منابع وسیعی را در جامعه ایجاد میكند كه آثار آن بر زندگی سهامداران(بیش از نیمی از شهروندان كشور) ونظام اقتصادی و اجتماعی جامعه بسیار تعیین‌كننده است.

نویسنده این مقاله در پایان تاکید کرده شاید تا قبل از واگذاری شركتهای دولتی در برنامه اعطای سهام عدالت، مدیران این شركتها از سوی دولت و نه بصورت كاملا حرفه ای تعیین می شدند و ارزیابی آنها هم جنبه ای تشریفاتی ومصلحت جویانه داشت، اما لازم است بعد از واگذاری، برای حفظ حقوق مردم مرجع یا نهادی صلاحیت اخلاقی و تخصصی مدیران شركتهای سرمایه گذاری استانی و عدالت شهرستانی را تایید كند. این مرجع میتواند در بدنه تشكیلات وزارت امور اقتصادی و دارائی و یا شركت بورس اوراق بهادار سازماندهی شود.

نگرانی ها را دشمنی تلقی نکنید

مردم سالاری اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد مبنی بر این که "یک عده ای که زمانی می خواستند یارانه ها را حذف کنند، امروز مردم را از این طرح می ترسانند" را دستمایه سرمقاله امروزش کرده و نوشته همانطور که بارها مطرح شده اقتصاددان و سیاستمداری را نمی توان یافت که موافق وضع کنونی تقسیم یارانه ها در کشور باشد، اتفاق نظر عمومی برای اصلاح و چه بسا جراحی اقتصادی کشور وجود دارد، اما نگرانی که وجود دارد و چه بسا دولتمردان گذشته نیز بر آن تاکید جدی دارند، ایجاد زمینه سازی و بسترسازی مناسب برای اجرای این طرح است.

سروش ارشاد در ادامه این مقاله افزوده نمی توان یک بیمار که نیاز به جراحی دارد را بدون طی کردن مراحل پیش از عمل به یکباره جراحی کرد. چه بسا این جراحی، تبعاتی در پی داشته باشد که جبران ناپذیر باشد. لذا، نگرانی کارشناسان غیرهمسو با دولت در این است که باید در روش اجرا دقت ها و کارشناسی های لا زم صورت گیرد. چرا که راه برگشت در این طرح و اعمال سیاست آزمون و خطا، ضررهای بسیار به همراه خواهد داشت.