بولتن خبري ايران نبرد(1094) شنبه 2 مرداد 1389 (24 ژوئيه 2010)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

توافق اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه ایران
جمعه 1 مرداد 1389 (23 ژوئيه 2010)

رادیو آلمان: نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا با توافق بر سر بسته‌ی تحریمی علیه جمهوری اسلامی راه را برای تصویب آن در نشست آتی وزیران امور خارجه اروپا هموار کردند. صنایع نفت و گاز ایران در مرکز این اقدامات تنبیهی قرار گرفته‌اند.
سفیران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در بروکسل در روز پنج‌شنبه (۲۲ ژوئیه / ۳۱ تیر) درباره رئوس تحریم‌ها علیه ایران به توافق رسیدند. به گفته‌ی یک دیپلمات اروپایی، بخش انرژی ایران هدف عمده این تحریم‌ها خواهد بود.
کشورهای اتحادیه اروپا به خاطر سرپیچی جمهوری اسلامی از تعهدات بین‌المللی خود، صنایع نفت و گاز ایران را در در مرکز اقدامات تنبیهی خود قرار داده‌اند. وزیران خارجه اتحادیه اروپا در روز دوشنبه (۲۶ ژوئیه) این تحریم‌ها را امضا و آنها را اجرایی خواهند کرد.
به گفته‌ی مقامات اتحادیه اروپا، متن اقدامات تنبیهی علیه ایران مورد پذیرش همه‌ی اعضا قرار گرفته است. بسته‌ی تحریمی اروپا در پی تصویب قطعنامه‌ی شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی تنظیم شده است. آمریکا، استرالیا و کانادا نیز به‌طور یک‌جانبه تحریم‌هایی را علیه ایران برقرار کرده‌اند. آمریکا نیز همچون اتحادیه اروپا صنایع نفت و گاز ایران را مشمول تحریم‌های خود ساخته است.
تحریم در ادامه سیاست دوگانه اروپا
برقراری تحریم‌ها از سوی اتحادیه اروپا پیشبرد سیاست دوگانه‌ای است که کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه در قبال جمهوری اسلامی در پیش گرفته است. اتحادیه اروپا از یک‌سو باب مذاکره با ایران را همچنان باز نگاه داشته و از سوی دیگر با تشدید تحریم‌ها درصدد تغییر سیاست سرسختانه تهران است.
سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ۱۷ ژوئن سال جاری میلادی در نشستی توافق کردند که از سرمایه‌گذاری و ارسال قطعات و کمک‌های فنی به صنایع نفت و گاز ایران خودداری کنند. به گفته‌ی کارشناسان، این تحریم‌ها بویژه بر پالایشگاه‌های فرسوده‌ی ایران تاثیر خواهد گذاشت.
گرچه ایران چهارمین تولید‌کننده‌ی نفت در جهان است، اما بیش از ۴۰ درصد از سوخت مورد نیاز خود را از خارج تامین می‌کند. پالایشگاه‌های ایران قادر به تولید بنزین و سوخت مورد نیاز کشور نیستند.
تاثیرهای بلندمدت تحریم‌ها
روسیه و چین تاکنون با تحریم‌های یک‌جانبه اتحادیه اروپا و آمریکا علیه صنایع نفت و گاز ایران همراهی نکرده و آن را خارج از چارچوب قطعنامه‌ی شورای امنیت دانسته‌اند.
بنا به تخمین سازمان انرژی جهانی، تحریم‌های شدیدتر اروپا و آمریکا در بلندمدت بر صنایع نفت و گاز ایران تاثیر منفی خواهد داشت. به گفته‌ی سازمان انرژی جهانی، بویژه صنایع گاز طبیعی و مایع بیش از صنایع نفت آسیب خواهد دید.
بسته‌ی تحریمی اتحادیه اروپا شامل محدودیت برای حمل و نقل کالا به ایران، جلو‌گیری از پهلو‌گیری کشتی‌های ایرانی در بنادر اروپایی، عدم صدور روادید برای برخی مقام‌های نظامی و سیاسی و تحریم بانک‌ها و شرکت‌های بیمه است.
به گفته‌ی دپیلمات‌های اروپایی، وزیران خارجه اتحادیه اروپا در روز دوشنبه (۲۶ ژوئیه) زمانی را برای از سرگیری مذاکرات با ایران تعیین خواهند کرد. هنوز روشن نیست که واکنش جمهوری اسلامی نسبت به از سرگیری مذاکرات چگونه خواهد بود. آخرین نشست گروه ۵+۱ با جمهوری اسلامی در اکتبر ۲۰۰۹ در ژنو صورت گرفت که به رغم توافقات اولیه، با تغییر رویه‌ی ایران، سریعاَ به شکست انجامید.
موچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، هفته گذشته اعلام کرد که احتمال آغاز گفت‌‌وگوها در ماه سپتامبر (شهریور) امسال وجود دارد.

 

لويدز از پوشش بيمه‌اي محموله‌هاي نفتي به مقصد ايران سر باز مي‌زند

راديو فردا شنبه 19 تير 1389 (10 ژوئيه 2010)

بيمه لويدز لندن که در روزهاي اخير از محدود کردن پوشش بيمه‌اي خود براي کشتي‌هاي حامل مواد نفتي به مقصد ايران خبر داده بود، روز جمعه اعلام کرد که از اين پس به بيمه يا تمديد بيمه اين محموله‌ها نخواهد پرداخت.

بيشتر بخوانيد: بيمه لويدز پوشش محموله‌هاي نفتي براي ايران را محدود مي‌کند. بيمه لويدز لندن، ايران را در فهرست مناطق پرخطر قرار داد. اين تصميم در راستاي تحريمهاي اخير کنگره آمريکا که به تازگي از سوي باراک اوباما تأييد شد و به ويژه صنعت نفت و گار ايران را هدف قرار داده، اتخاذ شده است.

شان مک‌گاورن، از مقامهاي بيمه لويدز، در توضيح اين تصميم به رويترز گفت که ايالات متحده بازار مهمي براي لويدز است و با تشخيص اين موضوع لويدز محموله‌هاي نفتي به سمت ايران را بيمه يا تجديد بيمه نخواهد کرد.

وي اضافه کرده است که بيمه لويدز همواره با تحريمهايي که قابليت اجرا دارند، موافقت خواهد کرد. لويدز پيشتر در اوايل سال جاري خورشيدي، ايران را در فهرست مناطق پر خطر خود قرار داده بود و اعلام کرده بود که کشتي‌هايي که به سمت ايران محموله حمل مي‌کنند اگر از ۱۲ مايل به کناره‌هاي ايران نزديک‌تر ‌شوند، بايد به بيمه‌گرهاي خود اطلاع د‌هند.

اما پس از وضع تحريمهاي مضاعفي که به تازگي کنگره آمريکا عليه ايران به تصويب رساند، لويدز اعلام کرد که پوشش بيمهاي خود را براي کشتي‌هايي که حامل مواد نفتي به مقصد ايران هستند محدود مي‌کند.

آن طور که رويترز گزارش کرده است، شرکت لويدز ۱۵ تا ۲۰ درصد از صنعت بيمه دريايي دنيا را در اختيار دارد.

ايران که خود پنجمين صادرکننده اصلي نفت خام در دنيا است، براي تأمين مصرف بنزين داخلي خود ناچار به وارد کردن بنزين است و بنزين وارداتي، حدود ۴۰ درصد بنزين مصرفي در ايران را تشکيل مي‌دهد.

با اين حال تحريمهاي اخير ايالات متحده کار را براي تأمين اين ميزان بنزين سخت خواهد کرد چرا که بر اساس يکي از بندهاي طرح مصوب کنگره، هر شرکتي که ۲۰۰ هزار دلار بيشتر فرآورده‌هاي نفتي تصفيه شده به ايران بفروشد و يا در طول يک سال و به تدريج بيش از يک ميليون دلار فرآورده‌اي نفتي به ايران بفروشد مشمول تحريمهاي آمريکا قرار خواهد گرفت.

در راستاي همين تحريمهاست که برخي از شرکتهاي عمده نفتي جهان، در ماه‌ها و هفته‌هاي اخير، داد و ستد تجاري خود با ايران را متوقف کرده‌اند که از اين جمله غول نفتي توتال فرانسه است که بهرغم انتقاد از وضع اين تحريمها، به تازگي اعلام کرده که صدور بنزين به ايران را متوقف کرده است.

علاوه بر توتال تا کنون شرکتهاي نفتي لوک اويل روسيه، بريتيش پتروليوم، اني ايتاليا، رويال داچ‌شل، پتروناس مالزي، ريليانس هند، شرکت بين‌الملليترافيگورا، شرکت ويتول، شرکت ‌اسميت اينترناشنال، شرکت سوئيسي گلنکور نيز فروش فرآورده‌هاي نفتي را به ايران متوقف کرده‌اند.

در همين حال رويترز به نقل از بازرگانان نفتي يادآور شده است که ايران در ماه جاري ميلادي، پس از آن که بيشتر تأمين‌کنندگان بنزين، فروش خود را به ايران متوقف کرده‌اند، بنزين مورد نياز خود را از طريق ترکيه و چين تأمين کرده است و ترکيه تأمين‌کننده نيمي از بنزين مورد نياز ايران در ماه ژوئيه بوده است.

 

صالحي: سوخت راكتور تحقيقاتي تهران را تا شهريور آينده توليد مي‌كنيم

خبرگزاري فارس یکشنبه 20 تير 1389 (11 ژوئيه 2010)

رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: اكنون حدود 20 كيلو اورانيوم 20 درصد توليد كرده‌ايم و مشغول ساخت صفحات سوخت هستيم كه انشاء الله تا شهريور سال آينده سوخت را تحويل راكتور تهران بدهيم.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاري فارس، علي‌اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي كه عصر امروز يكشنبه در حاشيه جلسه امروز هيأت دولت با خبرنگاران گفت‌وگو مي‌كرد در پاسخ به اين سؤال كه بحث غني‌سازي اورانيوم 20 درصد به كجا رسيده است، گفت: الان حدود 20 كيلو اورانيوم 20 درصد توليد كرده‌ايم و هم اكنون مشغول ساخت صفحات سوخت هستيم كه انشاء الله تا شهريور سال آينده سوخت را تحويل راكتور تهران بدهيم.

 

مدوديف: ايران به توانايي توليد تسليحات اتمي نزديک‌تر مي‌شود

راديو فردا دوشنبه 21 تير 1389 (12 ژوئيه 2010)

ديميتري مدوديف، رئيس جمهور روسيه، روز دوشنبه اعلام کرد که جمهوري اسلامي ايران به توانايي توليد تسليحات اتمي نزديک‌تر مي‌شود. اين نخستين بار است که کرملين علنا به امکان توليد تسليحات هسته‌اي از سوي جمهوري اسلامي اشاره مي‌کند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، آقاي مدوديف که با سفراي کشور متبوع خود در ديگر کشورها گفت‌وگو مي‌کرد گفت: ايران به راه‌هايي که مي‌تواند به ساخت بمب اتمي منتهي شود نزديک‌تر مي‌شود.

اظهارات رئيسجمهور روسيه پس از آن ايراد شده است که ماه گذشته مسکو از دور چهارم تحريمهاي شوراي امنيت سازمان ملل عليه ايران حمايت کرد، اقدامي که به شکايت و گلايه مقامات جمهوري اسلامي از اين کشور انجاميد.

پيشتر رئيسجمهور روسيه درحاشيه کنفرانس گروه بيست در کانادا با نگران‌کننده خواندن هشدار سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا، سي‌آي‌اي، در مورد کافي بودن دارايي اورانيوم کمترغني شدهايران براي توليد دو بمب اتمي، اين اطلاعات را در صورت تأييد موجب وخيم‌تر شدن مسأله هسته‌اي ايران ارزيابي کرده بود. اين در حالي است که مقامهاي جمهوري اسلامي ضمن رد ادعا‌هاي رئيس سازمان سيا از آن بهعنوان جنگ رواني عليه ايران ياد کردند.

در پاييز سال ۲۰۰۹ با ميانجي‌گري آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، به ايران پيشنهاد شد که ۱۲۰۰ کيلوگرم از اورانيوم ۳. ۵ درصد غني‌شده خود را به روسيه و در نهايت به فرانسه بفرستد و در قبال آن مقدار کمتري سوخت ۲۰ درصدي براي رآکتور تحقيقاتي تهران دريافت کند. ايران با اين طرح که به پيشنهاد وين موسوم شد، در آغاز بهطور اصولي موافقت کرد، اما پس از مدتي با خودداري از پذيرش شرايط آن اعلام کرد تنها در شرايطي حاضر به مبادله سوخت است که اين سوخت در خاک ايران مبادله شود، شرطي که از سوي آمريکا و متحدان غربي‌اش پذيرفته نشد.

سپس جمهوري اسلامي ايران در موافقت‌نامه تهران به مبادله سوخت با ترکيه بجاي روسيه رضايت داد که مورد استقبال سازمان ملل، کشورهاي غربي و روسيه قرار نگرفت. پس از آن شوراي امنيت سازمان مللمتحد با تصويب چهارمين قطعنامه تحريمي عليه ايران، تحريمهايي را عليه جمهوري اسلامي وضع کرد و از ايران خواست که به فعاليتهاي حساس هسته‌اي خود که قابليت کاربرد در ساخت جنگ‌افزارهاي هسته‌اي را نيز دارد پايان دهد. با اين وجود ايران هم‌چنان با سرپيچي کردن از خواسته‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل به توسعه برنامه هسته‌اي و به‌ويژه برنامه غني‌سازي اورانيوم خود ادامه داده است.

کشورهاي غربي و به‌ويژه ايالات متحده آمريکا جمهوري اسلامي را متهم مي‌کنند که در پوشش برنامه هسته‌اي غيرنظامي درصدد ساخت جنگ‌افزارهاي هسته‌اي است، اتهامي که ايران همواره رد کرده و اهداف خود را کاملا صلح‌آميز توصيف کرده است. تازه‌ترين اظهارنظر رئيسجمهور روسيه درباره فعاليتهاي هسته‌اي ايران تاييدي است بر اين که مواضع روسيه و آمريکا در قبال برنامه اتمي ايران به‌ويژه پس از امضاي معاهده استارت دو، در پراگ بر سر کاهش کلاهک‌هاي هسته‌اي دو کشور به يکديگر نزديک‌تر شده است.

 

تحريمات عليه ايران صدور نفت را تحت فشار قرار ميدهد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 22 تير 1389 (13 ژوئيه 2010)

روز سه شنبه آژانس بين المللي انرژي اتمي، آي. ئي. اي (iea ) اعلام كرد، تشديد تحريمها عليه ايران به خاطر سياست هسته يي آن، ضربه يي روي تامين سوخت وارد نموده است كه باعث ايجاد مشكلات و پيچ انداختن در توسعه صنايع نفت و گاز كشور خواهد كرد.

آژانس اظهار داشت، ايران، كشور صادركننده اصلي نفت، براي تهيه سوخت و سهميه بندي كردن آن، و همچنين با مخالفتهاي شديد مصرفكنندگان بهخاطر حذف سوبسيدهاي سوخت، مبارزه مي كند.

در پاسخ به اين مشكلات، دولت خواست كه مصرفكنندگان به خودروهايي كه با گازطبيعي كار مي كند، روي آورند.

تحريمهاي آمريكا و اروپا، علاوه بر در تنگنا قراردادن سوخت مصرفي و آينده صنعت انرژي، همچنين مانعي در برابر تلاشهاي ايران جهت ساختن پالايشگاهي ميشود كه بنزين را در بازارهاي كشور جاري كند.

آي. ئي. اي (iea ) اظهار داشت، تحريمهاي شديدتر جهت اعمال فشار روي انرژي و بخش بانكي ايران، انزواي جمهوري اسلامي را در سطح بينالمللي هر چه عميقتر كرده و بهطور قابل توجهي منابع سوختي آن را كاهش داده است.

نتيجه اين شده است كه توتال شركت بزرگ فرانسه به شركتهاي شل، بي. پي. ريلاينس، و گلنكور در تعليق فروش توليدات تصفيهشده به ايران بپيوندد.

تا اين لحظه، بهره اين كمبودها را كمپانيهاي چيني مانند يونيپك (unipec) و چاينااويل (chinaoil)، اخيراً بيشتر با كمپاني توپراس (tupras) تركيه بردهاند

آي. ئي. اي (iea) گفت كه تحريمهاي آمريكا و اتحاديه اروپا ظاهرا سختتر نسبت به تحريمهاي سازمان ملل ميآيند. زيرا انتظار ميرفت كه تحريمهاي اتحاديه اروپا روي مواد مربوط به صنعت انرژي اين كشور تأثير بگذارد.

آژانس يادآور شد كه اين قابل توجه بود كه چين و روسيه موافقت كرده بودند كه از تحريمهاي سازمان ملل حمايت خواهند كرد. اما اين توافق شامل اقدامات مشخص عليه بخش انرژي ايران را شامل نميشد.

آژانس گفت، دولت ايران در نظر دارد تا 2013 ظرفيت پالايش كشور را با ساختن 7 پالايشگاه جديد دو برابر كند. ليكن با توجه به تحريمهاي بينالمللي كه از انتقال تكنولوژي و تأمين مالي مورد نياز براي توسعه جلوگيري ميكند، اين طرحها به نظر غيرواقعي ميآيد.

تلاشها براي كاهش سوبسيدها و تقاضا، به نظر ميرود كه اين روند به سمت حذف سوبسيدها تا 2011 حركت ميكند كه متعاقباً با اپوزيسيون شديدي درجامعه ايران مواجه خواهد شد. در گزارش آمده است كه اين وضعيت دولت را سوق داده است تا بنزين را سهميهبندي كند و جايگزينهاي ديگري مانند خودروهاي گاز طبيعي را تدابير بيند.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

اظهارات ژنرال رالف بيكر درباره دخالتهاي رژيم در امور عراق

تلويزيون الحره شنبه 19 تير 1389 (10 ژوئيه 2010)

امروز ژنرال رالف بيكر معاون فرمانده كل لشكر مياني آمريكا در يك كنفرانس مطبوعاتي به آنچه آن را دخالت ايران در امور عراق مي ناميد و ادامه كمك ايران به نيروهاي شبه نظامي كه در مناطق مختلف عراق دست به خشونت مي زنند, پرداخت. ژنرال بيكر كفايت نيروهاي امنيتي عراقي و توان آنها در حفظ امنيت و مقابله با عاملان خشونت را مورد تقدير قرار داد:

ژنرال رالف بيكر معاون فرمانده كل لشكر مياني آمريكا: اين واقعيت كه تروريست ها و شورشيان نتوانسته اند از وضعيت موجود براي ايجاد مانع در برابر روند سياسي در عراق سوء استفاده كنند به موفقيت هايي بر مي گردد كه نيروهاي امنيتي عراق محقق نموده اند و براي مثال آمار تلفات اعمال خشونت بار در نيمه سال جاري تا 1008 كشته كاهش داشته و اين در حالي است كه تعداد كشته ها در نيمه اول سال گذشته 1600 كشته بوده و اين نشان دهنده پيشرفت نيروهاي امنيتي و افزايش توان آنها در بهبود فضاي امنيتي مي باشد.

 

گروه مورد حمايت ايران چشم به حمله به پايگاههاي آمريكا در عراق دوخته است

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 22 تير 1389 (13 ژوئيه 2010)

فرمانده ارشد آمريكا روز سهشنبه به خبرنگاران گفت، شبهنظاميان مورد حمايت ايران آموزش ويژه در داخل ايران دريافت كردهاند تا به دست زدن به يك حمله عليه پايگاه آمريكا در عراق به آنها كمك كند.  

ژنرال ري اوديرنو گفت، بهدنبال گزارشات اطلاعاتي مبني بر اينكه حزبالله كتائب، يك گروه وشرشي شيعي مورد حمايت ايران، در حال طراحي يك حمله هستند،   اقدامات امنيتي در تاسيسات نظامي آمريكا افزايش يافته است.

اوديرنو، كه بعدا از حزبالله كتائب بهعنوان يك گروه مورد نظر نام برد، اظهار داشت: اطلاعاتي در مورد اقدام عوامل ايران براي حمله به پايگاههاي آمريكا وجود داشته است، كه ما خيلي بدقت آنرا تحت نظر داريم.

در چند هفته گذشته تهديد فزاينده  يي از يك حمله بالقوه ايران وجود داشته است بنابراين ما امنيت را در تعدادي از پايگاههايمان افزايش دادهايم.

او گفت: اين يك تلاش ديگر توسط ايران و ديگران براي اقدام جهت تاثير گذاشتن در نقش آمريكا در داخل عراق ميباشد.

در حال حاضر 74000 سرباز آمريكايي در عراق هستند و كشف يك تهديد جديد عليه پايگاههاي آمريكا در حاليكه صورت ميگيرد كه واشنگتن نيروهاي رزمي را از اين كشور خارج   ميكند.

اوديرنو گفت، اطلاعات ويژه دريافت شده است كه نشان ميدهد اين شورشيان براي حمله به پايگاههاي آمريكا طراحي كردهاند، اگر چه مشخص نيست كه آيا دولت ايران در اين دخالت دارد.

وقتي از اين ژنرال آمريكايي پرسيده شد كه آيا رهبريت ايران نقشي در اين ايفا كرده است، او گفت: اين بغرنج است، اين همواره خيلي بغرنج بوده است.

آنچه ما ميدانيم اين است كه نفراتي كه آماده اجراي اين حمله هستند برگشتهاند، و آموزش ويژه در ايران گرفته  آند، آنها برگشتند و ما ميدانيم كه درماه گذشته يا كم و بيش، كارشناساني از ايران به عراق فرستاده شدند تا به آنها در انجام اين كار كمك نمايند.

اوديرنو گفت، اين تهديد اخلالي در كاهش جاري نيروهاي رزمي آمريكا ايجاد نميكند و نيروهاي زرمي آمريكا تا اول سپتامبر عراق را ترك ميكنند، بعد از آن 50000هزار نفر نيروي مشاور دهنده و آموزش دهنده تا دسامبر 2011 باقي خواهند ماند.

 

سخنگوي رسمي مقتدي صدر ديدار بين مقتدي صدر و برخي اعضاي دولت قانون را تكذيب كرد

تلويزيون الشرقيه جمعه 25 تير 1389 (16 ژوئيه 2010)

سخنگوي رسمي مقتدي صدر ديدار بين صدر و برخي اعضاي دولت قانون طبق آنچه برخي منابع ايراني شب قبل گفته بودند, را تكذيب كرد. صلاح العبيدي گفت تمامي اخبار حول ديدار مقتدي صدر با هيأتي از دولت قانون صحت ندارد. وي خاطر نشان كرد كه مقتدي صدر در اين ايام با شخصيت هاي سياسي ديدار نمي كند. در اين ميان دولت قانون خبر سفر هيأت دولت قانون به ايران را تأييد و يا تكذيب نمي كند ولي خالد الاسدي عضو دولت قانون به روزنامه الشرق الاوسط گفت تمامي اعضاي نام برده شده و تمامي اعضاي هيأت گفتگو كننده دولت قانون با ساير ليستها در بغداد هستند و به مكاني خارج از بغداد سفر نكرده اند. در همين رابطه حميد معله عضو ائتلاف ملي خبر وجود يك هيأت از ائتلاف ملي و يا دولت قانون در حال حاضر در ايران را تأييد يا تكذيب نكرد و تنها به اين بسنده كرد كه ما نسبت به وجود چنين ديدارهايي مطمئن نيستيم ولي ما هر گونه تلاش بين المللي براي حل بحران تشكيل دولت را مورد استقبال قرار مي دهيم و به آن به عامل مثبت نگاه مي كنيم.

 

اياد علاوي با بشار اسد ديدار كرد

تلويزيون الشرقيه دوشنبه 28 تير 1389 (19 ژوئيه 2010)

امروز در دمشق اياد علاوي رئيس ليست العراقيه با بشار اسد رئيس جمهور سوريه ديدار و آخرين تحولات مربوط به تلاشهاي جاري براي تشكيل دولت جديد عراق را مورد بحث و گفتگو قرار داد. آژانس خبرگزاري عربي سوريه سانا گفت كه بشار الاسد بر حمايت سوريه از توافق بين عراقيان كه اساس آن حفظ وحدت عراق و عربيت و حاكميت عراق باشد, تاكيد كرد. علاوي پناه دادن پناهندگان عراقي توسط سوريه را مورد تقدير قرار داد و مواضع سوريه در كمك به مردم عراق و تلاشي كه براي حفظ وحدت عراق و ثبات و امنيت آن مبذول مي دارد را مورد ستايش قرار داد. اين ديدار ساعاتي بعد از ديدار بشار الاسد با مقتدي صدر حول بحران تشكيل دولت جديد عراق صورت گرفت.

 

اياد علاوي با مقتدي صدر بحران تشكيل دولت را مورد بحث قرار داد

تلويزيون الشرقيه دوشنبه 28 تير 1389 (19 ژوئيه 2010)

اياد علاوي رئيس ليست العراقيه با سيد مقتدي صدر بحران تشكيل دولت كه ممكن است به خروج دولت جديدي ظرف چند روز آينده منتهي شود را مورد بحث قرار داد. مقتدي صدر در پي ديدار با اياد علاوي در يك كنفرانس مطبوعاتي گفت ديدار وي با علاوي در راستاي تشكيل دولت جديد و توافق بر سر رؤساي سه گانه در اسرع وقت ممكن, ديداري موفق و مثبت بوده است. مقتدي صدر هرگونه توافق و يا ائتلاف با نوري المالكي رئيس ائتلاف دولت قانون را تكذيب كرد و گفت هيچ گفتگويي با دولت قانون انجام نداده كه به توافق منجر شده باشد. مقتدي صدر از هيچ شخصيتي جهت تصدي منصب نخست وزيري در دولت جديد حمايت نكرد ولي تاكيد كرد كه در گفتگو با علاوي ماهيت برنامه دولت كه بتواند عراق را از بحرانهاي مكرر آن از سال 2003 تا كنون خارج سازد، صحبت كرده است.

 

ژنرال آمريكا: ايران از سه گروه در عراق حمايت ميكند

خبرگزاري فرانسه چهارشنبه 30 تير 1389 (21 ژوئيه 2010)

واشنگتن - ژنرال اوديرنو فرمانده ارشد آمريكا در عراق روز چهارشنبه گفت ايران از سه گروه افراطگراي شيعي در عراق حمايت ميكند. اين گروهها تلاش كردهاند به پايگاههاي آمريكا حمله كنند. طي 4سال گذشته ارتش آمريكا ايران را بهخاطر گروههاي ضدآمريكا در عراق كه از خشونت حمايت ميكنند مقصر دانسته اما نتوانسته است رابطه روشن آنها را با دولت تهران مشخص نمايد.

 اوديرنو به خبرنگاران در واشنگتن گفت ايرانيها به كمك مالي، آموزش و تأمين سلاح و مهمات به گروههاي افراطگراي شيعي ادامه داده است.

وي گفت ايرانيها با گروههاي كوچكتري از افراطگراها برنامه پيچيدهتري را دنبال ميكنند و روي سه گروه متمركز هستند كه بهنامهاي حزبالله كتائب، عصائب الحق و تيپ روز موعود شناخته ميشوند. وي گفت اين خيلي مشكل است كه گفته شود اين گروههاي افراطگرا به‌طور مستقيم به حكومت ايران مرتبط باشند.

اوديرنو افزود اما ما ميدانيم كه خيلي از آنها در ايران زندگي ميكنند و در ايران تعليم ميبينند و از ايران سلاح ميگيرند.

اوديرنو گفت مقامات آمريكا معتقدند نيروي قدس سپاه ويژه پاسداران درگير در مسأله است و به اين گروهها آموزش و كمك مالي ميدهد. حزبالله كتائب يك كاميون را در نزديك يك پست مشترك آمريكا و عراقي در 2007 بمبگذاري كرد اما در دو تلاش ديگر در اوايل سال جاري در بمبگذاري مشابه، موفق نبود. اوديرنو در 13 ژوييه جزئيات يك توطئه كه در آن حزبالله كتائب در هفتههاي اخير طراحي عمليات كرده بود كه باعث شد ارتش آمريكا تدابير امنيتياش را افزايش بدهد.

اين گروهها پايگاههاي آمريكا در عراق كه نيروها از آنها در جريان خروج نيرو نيستند هدف قرار ميدهند اما اين حملات سرعت بيرون كشيدن نيروهاي آمريكا را تسريع نخواهد كرد. بنابه نظر سنجي كه در آمريكا شده بهگفته اوديرنو 85درصد از عراقيها دخالتهاي ايران در سياستهاي عراق را رد ميكنند.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - یکشنبه ۲۰ تیر

بی بی سی

"دولت‌ های اسلامی نهراسند مستكبران رو به زوال هستند" تیتر اول ایران است که از قول رهبر جمهوری اسلامی آمده، رسالت از همین مقام نقل کرده "ایران پرچم بیداری ملت ها را به دست گرفته است". روزنامه جمهوری اسلامی "بیداری اسلامی باعث دگرگونی وضع ملت ها شده است" را برگزیده است.

جام جم در عنوان اصلی خود پرسیده "هلند یا اسپانیا؛ پایان یك ماه هیجان" و ابتکار در گزارش اصلی خود نوشته "پیشنهاد ایران، استقبال غرب".

خراسان خبر داده "موج گرما کشور را نیمه تعطیل کرد" ، "شوك گرما" عنوان بزرگ تهران امروز است، دنیای اقتصاد در صدر اخبار خود نوشته "تعطیلی در اكثر استانها" و جهان صنعت نوشته "بحران برق نوزده استان را تعطیل کرد".

گزیده مقالات

فیتیله باز هم تعطیله

مریم بابایی‌ در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به اعلام تعطیل امروز و فردا نوشته درست دوشنبه قبل بود که کارشناسان و مسوولا‌ن هواشناسی در جدال تعیین دما بودند که هوای تهران بین 43 تا 47 درجه سانتیگراد است و خشکی هوا، فقدان رطوبت و آلودگی زیست‌محیطی تهران می‌تواند بلا‌خیز و حتی حادثه‌آفرین شود. اما تعطیل این دو را دولت به دلیل گرما اعلام کرد. در حالی که سازمان مدیریت بحران هنوز هم اعتقاد دارد در حالت بحران نیستیم و در عین حال هواشناسی مژده می‌دهد که از روز سه‌شنبه دمای هوا رو به کاهش خواهد گذارد.

به نوشته این روزنامه در تصمیم تعطیلی دو روزه، کارگران و کارمندان مجزا شدند اما چطور می‌شود که زیر بام آسمان یک شهر، عده‌ای مکلف هستند کار کنند و عده‌ای تعطیل می‌شوند. آیا فرقی بین کارگر و کارمند است، جز آن است که شرایط کارگران سخت‌‌تر است؟ همچنین همه شعب بانک‌ها باز هستند و 18 استان تعطیل دیگر زیرنظر استانداری مجاز به ادامه تعطیلی هستند.

جهان صنعت در نهایت نوشته در گذشته هیچ‌کس جوابگوی آن نبود که تعطیلی‌ها چقدر برای کشور هزینه در بر داشته است. اما امروز باید بپرسیم در سالی که مزین به نام همت مضاعف و کار مضاعف است، این تعطیلی‌ها که در بین‌التعطیلی‌ها و موارد مشابه باب شده است چه میزان است و به چه دلیلی پدید می‌آید. انگار که تعطیلی و اتراق زیرکولر بیشتر از کار می‌چسبد که کسی اعتراضی ندارد.

هجده تیر یازده سال قبل

ایران روزنامه دولت در تحلیلی پیرامون فاجعه هجده تیر سال 1378 آن را حرکت ساختار شکنه در درون انقلاب اسلامی خوانده و نوشتهحادثه‌ای كه به نام دفاع از آزادی مطبوعات و پس از توقیف روزنامه سلام آغاز شد و در كوتاه‌ترین زمان ممكن اساس نظام را هدف قرار داد.

به نظر این روزنامه: حوادث روزهای 18 تا 22 تیریازده سال قبل و شعارهای سرداده شده توسط افرادی كه عمدتاً دانشجو نبودند، نشان داد كه آنها دنبال واتیكانیزه كردن ولایت فقیه بودند. یعنی ولایت فقیهی كه هیچ نوع كنترل و نظارتی بر قوای 3 گانه كشور نداشته و بی‌بهره از هر نوع قوای نظامی و انتظامی باشد. براساس نگاه آنان تنها نقشی تشریفاتی برای ولایت فقیه قابل تصور بود.

ایران نوشته اما بانیان این غائله در یك موضوع اشتباه كردند و آن فهم واقعی از اراده ملت بود؛ اراده‌ای كه به نظر این روزنامه فرزندان مسلمان آنان در دانشگاه در برابر این جریان ایستادند و خود مردم نیز پس از پنج روز ایستادگی، یكپارچه‌ و متحد حماسه عظیم 23 تیرماه 1378 را خلق كردند.

فعالیت های آشتی جو

روزنامه ابتکار در گزارشی نوشته در یک سال اخیر حوادث پس از انتخابات و در بحث پیرامون تلاش برای ایجاد وحدت در میان گروه‌های سیاسی در درون نظام همواره یک نام بیشتر از بقیه برزبان‌ها رانده می‌شد: آیت الله مهدوی کنی.

این روزنامه آیت الله مهدوی را روحانی متنفذ و قابل احترامی خوانده که به دلیل عدم اشتغال در فعالیت‌های اجرایی نظام در دو دهه اخیر و دوری از مجادلات سیاسی توانسته است احترام بسیاری از گروه‌ها بر انگیزد. همین موضوع این آیت الله سالخورده در در مقامی قرار داد که بسیاری از افراد و گروه‌های سیاسی از وی انتظار مداخله در امور و میانجی گری برای حل اختلافات را داشتند.

ابتکار به یاد آورده که در اواخر سال گذشته سخنانی از آیت الله مهدوی کنی منتشر شد که حکایت از ناراحتی وی از برخی افراد و گروه‌ها داشت. وی در حاشیه كنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی در خصوص میانجی‌گری خود در حوادث پس از انتخابات گفت: "كجا قرار بوده بنده این بحث را دنبال كنم.این موضوع بحثی بوده كه در روزنامه‌ها راه افتاده بود.اما در عین حال گفت: طبعا خودم فردی هستم كه خواهان وحدتم.

آشتی جوئی

ابراهیم بهشتی در مقاله اصلی تهران امروز خطاب به یکی از نظریه پردازان جناح محافظه کار از وی پرسیده آقای ایمانی! به نظر شما طیف‌بندی‌های موجود در این جریان چگونه و بر اساس چه مبناهایی است؟

نویسنده خود با تاکید بر این که جریان های داخل جناح راست را نمی توان تقسیم بندی نظری و تئوریک کرد نوشته تفكیك طیف‌ها بیشتر حول محور دولت است. یعنی طیف‌بندی‌ها بر اساس میزان نزدیكی یا دوری با دولت موجود و مدافع یا منتقد بودن نسبت به آن مطرح می‌شود. این البته محل انتقاد جدی است، چون طیف ‌بندی‌های سیاسی نباید بر اساس قدرت موجود بلكه باید بر اساس مبانی تئوریك و نظری باشد.

به نوشته تهران امروز در یك سال گذشته، كانون منازعات سیاسی و رقابت‌ها به داخل جریان اصولگرا تغییر مكان داده است. به نظر شما این پدیده چه تاثیری در جبهه اصولگرایی به لحاظ انسجام درونی خواهد داشت؟ این طبیعی است كه وقتی تنها یك جناح سیاسی و فكری وجود داشته باشد، محل نزاع به درون خودشان بر می‌گردد. این پدیده مبارك و پسندیده ای نیست.

بر باد رفتن فرصت‌ها

دکتر احمد میرمطهری در سرمقاله دنیای اقتصاد به گزارش صندوق بین‌المللی پول اشاره کرده که بر اساس آن پایان سال 2008 فقط سیزده اقتصاد در سطح جهان رشدی حدود 7 درصد به طور متوسط در سال و برای 25 سال یا بیشتر داشته‌اند که 9 کشور آسیایی بوده‌اند یعنی چین، هنگ‌کنگ،‌ اندونزی، ژاپن، کره‌جنوبی، مالزی، سنگاپور، تایوان و تایلند.

این اقتصاد دان با اشاره به این که هند و ویتنام نیز به‌زودی به این فهرست اضافه خواهند شد نوشته نگاهی به فهرست ‌این کشورها یادآور فراز و نشیب‌های زیادی است که هر یک با آن روبه‌رو بوده‌اند. از ویتنام گرفته که سابقه جنگی بزرگ را در تاریخ خود دارد تا چین و هند که نیمی ‌از جمعیت کره زمین را در خود جای داده‌اند یا مالزی و تایلند که بحران بزرگ مالی سقوط ببرهای آسیای جنوب شرقی به مثابه توفانی سهمگین یک بار آنها را در هم نوردید و له كرد؛ ولی به هر حال امروز در ‌این فهرست هستند.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده ایران به رشدی بالای 6 درصد برای غلبه بر مشکلات خود و دستیابی به توسعه‌ای پایدار نیاز دارد، آن هم رشدی متوازن در همه بخش‌های اقتصادی کشور، بنابراین جای برنامه توسعه مصوب با هدف‌هایی در چارچوب اقتصاد ملی واقعا خالی است. سال‌هایی که بی‌برنامه در اقتصاد‌ ایران سپری می‌شود، فقط سپردن فرصت‌ها به باد است.

زلزله نیست

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود از قول معاون پیشگیری سازمان مدیریت بحران شهر تهران نوشته نگرانی‌ها درباره زلزله قریب‌الوقوع در پایتخت را بی‌مورد است و تاكنون از فعالیت گسل‌های تهران به ما رسیده هیچ حركت غیرعادی را اعلام نمی‌كند و این گسل‌ها آرامند.

به نوشته این گزارش این مقام شهری تاکید کرده تهران با زلزله حداقل 5/5 ریشتری آسیب جدی می‌بیند

به گزارش دنیای‌اقتصاد اگرچه این روزها بحث بر سر فعال شدن گسل‌های پایتخت و خالی کردن شهر بالا گرفته و موج نگرانی در این زمینه باعث شده که پایتخت‌نشینان اخبار ضدو‌نقیض زلزله را با حساسیت دنبال کنند، اما معاون سازمان پیشگیری و مدیریت بحران نگرانی‌های شبانه مردم را بی‌مورد دانسته و معتقد است: زلزله حتمی است، ولی فوری نیست و نباید تبدیل به نگرانی شود که خواب شبانه مردم را مختل کند.

سقوط دنیا

رسالت در سرمقاله خود در تحلیل تازه ترین سخنان رهبر جمهوری اسلامی وضعیت فعلی دنیا را بر خلاف سنت های الهی و جاهلانه توصیف کرده و نوشته این شرایط ظالمانه کنونی فانی است و بزودی بساط ساختار ناعادلانه دنیا برچیده خواهد شد. در این ساختار کورسویه های امید به اصلاح و بازگشت از بین رفته است و تئوریسین های زوال قادر به ترمیم ساختارهای بین المللی معیوب نیستند.

به نوشته این روزنامه هوادار دولت بن بست در اصلاح به معنای آغاز فروپاشی است. لیبرال دموکراسی سرنوشتی همانند کمونیسم دارد. امروز بیداری اسلامی فزاینده در کشورهای اسلامی متاثر از امواج پی در پی انقلاب اسلامی به صورت گفتمان عدالت خواهی حتی در کشورهای غیر مسلمان تجسم و حلول یافته است. این اصطلاح در فضای بین المللی فعلی حوزه وسیع تری از مفاهیم مثل عدالتخواهی، تجدید نظر طلبی در ساختار ظالمانه حاکم، زیست سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مستقل و غیر متعهد را در بر می گیرد.

رسالت اظهار عقیده کرده که کشورهای مسلمان با اضمحلال امپراطوری عثمانی در جنگ جهانی اول و پیدایش دولتهای ملی در دارالاسلام در واکنش به نفوذ استعمار در کشورهای مسلمان ، همچنین با طرح مباحث جدید اصولگرایانه که در تمنای بازگشت به الگوی حکومت اسلامی در عصر رسول الله مطرح شد خیزشها و جنبشهای اسلامگرا در سراسر جهان با شداد و غلاظ متفاوت پدیدار شدند . اگر چه جنبش های اسلامی پدیده های جدیدی نیستند و تبار تاریخی دیرینه ای دارند. اما پس از فروپاشی خلافت عثمانی در سال 1924 ، بیداری در جهان اسلام اغلب در تقابل با پدیده استعمار غربی نضج یافت.

 

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران ۲۱ تیر

بی بی سی

آرمان به نقل از رییس جمهور در صدر اخبار خود نوشته "نظام ما تنها یک حزب دارد"، مردم سالاری همین گزارش را با عنوان "نظام ما تنها یک حزب دارد" منعکس کرده و روزنامه جمهوری اسلامی در تیتر اول خود نوشته "پشتیبانی انسانی و علمی حوزه های علمیه از دفاتر نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها".

"آماده‌باش سازمان‌ها در مقابله با پیامدهای گرمای بی‌سابقه" تیتر اول ایران است، "مقاومت شركت‌های دولتی برای خروج از تهران" عنوان اصلی جام جم، خراسان در صدر اخبار خود نوشته "انصراف شاه عربستان ازسفر به فرانسه پس از انتشار اظهارات ضد ایرانی ملک عبدالله در فیگارو".

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود پرسیده "آیا بحران جهانی دیگری در راه است؟"

گزیده مقالات

تعطیل چرا؟

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به اعلام تعطیل دو روزه از سوی دولت نوشته معلوم نیست این تعطیلات بر چه مبنایی اعلام شد و منطق و شاخص تعطیل کردن به دلیل گرمای هوا چیست؟ آیا قانونی در این زمینه وجود دارد یا این یک بحث سلیقه ای است؟ از سوی دیگر مشخص نیست جلسه هیات دولت درچه ساعتی تشکیل شده که خبر تعطیلی، در اولین ساعت بامداد شنبه اعلام شد; به طوری که این شائبه ایجاد می شود که شاید تصمیم برای تعطیلی از قبل اتخاذ شده است.

گزارش این روزنامه تاکید دارد که شهرها و استان های غربی و جنوبی کشورمان طی سال های اخیر در نزدیک به نیمی از روزهای سال درگیر گرد و غبار شدید هوا هستند که گاه تنفس را با مشکل مواجه می سازد، اما هیچ گاه ادارات و سازمان ها و نهادهای این استان ها تعطیل نمی شوند. اما وقتی این گرد و غبار با شدتی کمتر به تهران می رسد، در تهران تعطیل رسمی اعلام می شود و سایر استان ها هم تعطیل می شوند. این موضوع در مورد گرمای هوا هم صدق می کند.

مردم سالاری سرانجام نوشته اگر ما توانایی تامین انرژی مورد نیاز جمعیت فعلی را نداریم و استان های گرم کشور ما با افزایش دمای هوا با قطع برق و آب مواجه می شوند و برای جلوگیری از بروز این مشکل در تهران هم مجبوریم تعطیل رسمی اعلا م کنیم، چگونه تصور می کنیم کشور ما برای جمعیت 120 یا 150 میلیون نفر هم ظرفیت دارد. در کشورهای عربی جنوب خلیج فارس، در بیش از نیمی از روزهای سال شاهد دما و رطوبتی بسیار بیشتر از تهران هستیم ولا جرم آنها هم باید کار را تعطیل کنند.

دلیل لغو سفر پادشاه

خراسان گزارش اصلی خود را به گزارشی اختصاص داده که منبع آن یک خبرگزاری نزدیک به دولت است که نشان می دهد ملک عبدالله پادشاه عربستان که قرار بود این هفته به پاریس برود، از این سفر صرف نظر کرد. صاحب نظران سیاسی معتقدند، او در اعتراض به چاپ گزارشی از سخنان وی در مجله فرانسوی فیگارو، از این سفر صرف نظر کرده است.

خراسان بدون پاسخ گوئی به این سئوال که نوشته یک روزنامه چگونه باعث لغو سفر پادشاه کشوری مانند عربستان سعودی به پاریس شده و بدون ذکر ماخذ نوشته بعد از انتشار سخنان پادشاه سعودی علیه جمهوری اسلامی، قدرت حاکم بر عربستان اشاره ای نکرد که انتشار این اطلاعات از طرف فرانسوی ها بوده است.

مجموع مستند و ماخذ خبرگزاری مورد استناد خراسان این است که در سایت فیگارو مقاله ای هست و در آن ذکر شده: مجموعه ای از دلایل پشت سر لغو سفر ملک عبدالله به فرانسه که برای چند روز آینده پیش بینی شده بود، وجود دارد. سخنان شدیداللحن وی علیه ایران که ۲ هفته گذشته فیگارو آن را فاش کرد فقط قطره ای است که باعث سرریز شدن آب لیوان اختلافات بین پاریس و ریاض شد.

سنگ روی سنگ

حمید رضا فولادگر در مقاله ای با عنوان سنگ روی سنگ بند نمی شود در آرمان نوشته درهمه دولتها تمایل به قانون گریزی و دوری ازنظارت وجود داشته است. درتصویب هر قانونی باید به اسناد بالا دستی توجه داشت و مسائل بخش ها و مناطق را براساس آن اولویت بندی کرد. درباره نحوه تعامل با دولت هم این آفت وجود دارد که برخی سوال ها و امضای استیضاح ها پس گرفته می شود و این سبب می شود که استیضاح ها و تحقیق و تفحص ها که به عنوان ابزار های نظارتی مجلس است، بلا اثر شود.

به نوشته این مقاله قانون گریزی و نظارت‌پذیر نبودن عموما در دولت های گذشته هم بوده و آنها به دنبال آن بودند که نظارت بر آنها کمتر باشد. اگر لایحه دولت در مجلس تغییراتی کرده راهکارش اجرا نکردن نیست، قانون اساسی در این زمینه راهکار دارد.

نماینده اصفهان در مقاله آرمان نوشته کافی است لایحه‌ای با فوریتی به مجلس تقدیم کنند و با ارائه دلایل قانون را اصلاح کند. چون اگر هر قانونی به فرض اینکه اجرایی نیست اجرا نشود، دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود.

بحران تازه اقتصاد جهان

دكتر فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته تا چندی پیش، شاخص‌های متعدد نشان از بهبود نسبی اقتصاد جهانی و پایان بحرانی می‌دادند که از سال 2007، با فروپاشی بازار اوراق قرضه مبتنی بر وثایق ملکی در آمریکا آغاز شد و به تدریج بازارهای مالی و سپس همه بخش‌های اقتصادی را در سراسر جهان در خود فرو برد.

به نوشته این مقاله بحران که به لحاظ شدت و گستره نفوذ خود، تنها با بحران بزرگ دهه 1930 قابل قیاس بود، پس از دو سال و با دخالت دولت‌ها و بسته‌های حمایتی چند تریلیون دلاری در آمریکا، آسیا و اروپا مهار شد و می‌رفت تا شرایط اقتصاد جهانی را به حالتی کم و بیش عادی درآورد. در این میان تنها نرخ بیکاری در اروپا و آمریکا بود که در سطحی غیر قابل قبول (در حدود 10 درصد) باقی مانده و سیاست‌گذاران اقتصادی را نگران می‌کرد.

نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد یادآوری کرده که از چند ماه پیش مشکل دیگری بروز کرد که گرچه در آغاز، صرفا دست و دل بازی یک دولت کوچک و ناتوانی آن در بازپرداخت به موقع وام‌هایش تصور می‌شد، اما رفته ‌رفته دامنه گسترده‌تری یافت و به معضلی تبدیل شد که اروپا را در بر گرفت، ارزش یورو را به شدت پایین کشید و جهان را در آستانه بحران تمام عیار دیگری قرار داد.

مالیات و اصناف

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود به تحلیل مساله و پیچیدگی های وضع مالیات های جدید پرداخته و نوشته از یک سو عملکرد دولت به نحوی بوده که نوعی دست و دلبازی و کم‌دقتی در هزینه‌کرد منابع دولتی برداشت شده است. حجم بالای مصوبات استانی تعهدزا در چندین جلسه ساده این سیگنال را به جامعه منتقل کرده که سختگیری در هزینه کردن دولت وجود ندارد و دولت از منابع مالی زیادی برخوردار است. از این دیدگاه، اگر چنین دولتی بخواهد روی منابع مالی کمی چون مالیات بر اصناف تاکید و اصرار کند، نوعی تناقض القا خواهد شد.

به نوشته این مقاله: روی دیگر این سکه، اعتبار تصمیمات دولت است که در محک آزمون قرار گرفته است. عقب‌نشینی دولت در این آزمون کوچک تردیدهای جدی در آمادگی برای اجرای جراحی بزرگ اقتصاد ایران، یعنی هدفمند کردن یارانه‌ها ایجاد خواهد كرد و این سیگنال را به مخالفان اجرای این اقدام می‌دهد که می‌توانند با کمی مخالفت اجرای آن را ملغی كنند.

سرمقاله دنیای اقتصاد سرانجام گمانه زنی کرده که یک وضعیت معماگونه رخ داده است که از یک سو عقلایی به نظر نمی‌رسد که دولت هزینه سیاسی بالایی برای اجرای طرحی متحمل شود که تاثیر زیادی بر منابع مالی دولت ندارد و از سوی دیگر عقب نشینی دولت هزینه‌های سنگینی برای اقدامات جدی تر دولت در آینده به دنبال خواهد داشت. اگر دولت از ابتدا شیوه سازگار و منسجمی در تصمیم‌سازی را دنبال می‌كرد، اینک می‌توانست با جدیت بیشتری طرح‌های کوچک و بزرگ خود را به اجرا در آورد.

مقاومت شرکت های دولتی

جام جم به نقل از خبرنگار خود نوشته دولت چندی پیش در مصوبه‌ای 138 شركت دولتی را موظف كرد بتدریج ستاد اجرایی خود را از تهران خارج كرده و در شهرهایی كه محل فعالیت ذاتی و اصلی آنهاست، مستقر كنند. اما برخی نشانه ها از بی میلی و بی تحرکی سازمان ها و شرکت های دولتی از خروج از تهران حکایت دارد.

به نوشته این روزنامه دولت معتقد است حضور برخی از این شركت‌ها اصولا در تهران ضرورتی ندارد و برای كاهش و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و همچنین مدیریت كارآمدتر در محل فعالیت‌هایشان بهتر است از تهران خارج شوند. دولت همچنین تسهیلات تشویقی مناسبی را برای كارمندان نیز تعیین كرد كه محل زندگی و كار خود را از تهران به شهرستان‌ها منتقل كنند و اعلام شد پانزده هزار كارمند برای این منظور ثبت‌نام كرده‌اند.

در ادامه گزارش جام جم آمده تاكنون هنوز هیچ شركتی حتی حاضر نشده تا برنامه زمان‌بندی، مقصد و سایر تدابیر خود را برای خروج از تهران اعلام كند؛ هرچند برخی شركت‌ها ترفندهایی دراین‌باره به كار بسته‌اند. برخی، تابلویشان را از سر در ساختمانشان برداشته‌اند، اما فعالیت ها متوقف نشده و رفت‌وآمدهای كاری، انجام مسافرت‌ها، ماموریت‌ها و سایر امور مانند گذشته ادامه دارد و تنها مراجعان این شركت‌ها به دلیل نداشتن تابلو، مدتی برای یافتن آن سرگردان می‌شوند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - سه شنبه ۲۲ تیر

بی بی سی

"دعوت از احمدی نژاد برای مناظره" عنوان اصلی مردم سالاری است، "انتخابات شوراها با ریاست جمهوری یازدهم برگزار می‌شود" تیتر اول ایران، آرمان نوشته "ریاست جمهوری با طعم شوراها".

کیهان از قول رهبر جمهوری اسلامی نوشته "سی و یک سال توطئه آمریکا ایران را قوی تر کرده است"، حمایت از زبان رییس دولت نوشته "جمهوری اسلامی فرصتی تاریخی برای جامعه بشری است".

"اصولگرایان در ادبیات گفتگو تجدید نظر کنند" از قول حبیت الله عسگراولادی تیتر اول رسالت است و گزارشی درباره "آقازاده هائی که به راه پدر نرفتند" گزارش اصلی ابتکار.

" اقتصاد شهر در 2 روز تعطیلی ناخواسته" عنوان اصلی سیاست روز است، جام جم با تیتر "تاثیر ناچیز تعطیلات در كاهش مصرف انرژی" همین موضوع را مطرح کرده و دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود از "علت اقتصادی تعطیلات دو روزه" نوشته است.

" نود و چهار درخواست برای تاسیس بانک خصوصی با وجود رکود در بخش تولید" عنوان گزارش اصلی خراسان است.

"ده سال دیگر در عراق می مانیم" از قول یک ژنرال آمریکائی در صدر اخبار روزنامه جمهوری اسلامی آمده، تهران امروز از "هم پیمانان ایران در گروه وین" نوشته و فرهیختگان از "استقبال اروپا و آمریکا از آغاز مذاکرات" خبر داده است.

گزیده مقالات

جام جهانی امسال

شهرام شریف در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته سال‌ها است جام جهانی را فراتر از یک رویداد ورزشی تفسیر می‌کنند اما برگزاری این دوره از مسابقات جام جهانی نشان داد که گوشه‌های این رویداد ترکیبی به فضای رسانه‌ای و مجازی رسیده است.

به نوشته دنیای اقتصاد تا پیش از برگزاری این دوره از آن به عنوان نخستین جام جهانی که شبکه‌های اجتماعی در آن حضور دارند یاد می‌شد، حال آمارها نشان می‌دهد که جام ‌جهانی نه تنها رکوردهای مربوط به تماشای تلویزیونی، بلکه آمارهای مربوط به ترافیک اینترنتی را هم شکسته است.

این اقتصاددان نتیجه گرفته: جام جهانی در این دوره نشان داد که رویدادهای عظیمی چون جام جهانی تا چه اندازه می‌تواند با بهره‌گیری از تکنولوژی بر بسترهای جدید، کاربردی و منعطفی قرار گیرد که حتی خود برگزار‌کننده هم تصورش را نمی‌کرد؛ اما این همه تازه آغاز راه تکنولوژی در چنین رویدادی است.

جام جهانی

ابتکار در سرمقاله خود به بررسی موقعیت آفریقای جنوبی و قهرمانش نلسون ماندلا پرداخته و نوشته فوتبال توانسته است خود را از حد و اندازه یک ورزش در مستطیلی سبز بیرون بکشاند .این پدیده دیگر تنها یک ورزش برای سلامتی تن و روان نیست که فرصتی است برای شناختن و شناساندن. برای گرفتن و فرستادن پیام‌های نیک.

به نوشته این مقاله: اکنون ماندلا و فوتبال در همین مفهوم به اشتراک رسیده اند. موضوعی که اگربتواند فراگیر شود جهان می‌تواند مستطیل سبزی باشد که آدم هایش اگرچه برای منافع خود مبارزه می‌کنند اما به رقیب هم احترام می‌گذارند. اگرچه می‌کوشند دروازه حریف را باز کنند اما در همان حال می‌کوشند دستش را بگیرند و از زمین بلندش کنند.

سرمقاله ابتکار در پایان نوشته اگرچه نلسون ماندلا یک نام ایرانی نیست،اما فوتبال ایرانی که داریم. از همین فوتبال نیم بند هم می‌توان آموخت که قواعد بازی را رعایت کنیم، حریف را محترم بشماریم، پیروزی را برای خود ابدی ندانیم و شکست را نیز پایان جهان تلقی نکنیم. باور کنیم با قوانین و سنت‌های نیک همین فوتبال می‌توان مملکتی را اداره کرد. بازیکنان دو تیم به قوانین پایبند باشند.

تجمیع انتخابات

سیاست روز در گزارشی نوشته در سال 85 مصطفی پور محمدی وزیر كشور سابق در اظهار نظری خواستار تجمیع انتخابات در كشور شد و اعلام كرد كه برگزاری هرساله انتخابات مضرات اقتصادی و سیاسی و اجتماعی برای كشور به همراه دارد كه می توان با تجمیع انتخابات آن را كاهش داد. در آن دوره كسی گمان نمی‌كرد كه پیشنهاد وزیر كشور چندان جدی باشد، اما حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم مسئولان كشور را مجاب كرد تا در این‌باره به صورت جدی تحقیق و بررسی كننند.

به نوشته این گزارش این طرح در حالی به تصویب مجلس و پس از آن به تایید شورای نگهبان رسید كه دولت بارها مخالفت خود را با انجام این كار اعلام كرده بود و زمانی كه مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز وارد این ماجرا شد، نجار وزیر كشور به نمایندگی از دولت اعتراض خود را در این زمینه اعلام كرد و این انتقادها بارها در سطح رسانه ‌ها مطرح شد.

گزارش سیاست روز اضافه می کند حال با توجه به اینكه وزارت كشور پیش از این با جدیت اعلام كرد بود كه آماده برگزاری انتخابات شوراها در زمستان سال جاری است، باید دید كه آیا دولت این مصوبه مجلس را اجرا خواهد كرد؟ پاسخ این پرسش طی روزهای آینده مشخص خواهد شد.

اصولگرائی

رضا جلالی در سرمقاله مردم سالاری از ظهور یک جریان سیاسی جدید در فضای سیاسی کشور خبر داده که که زمزمه های آن هراز چند گاهی به گوش می رسد. البته فضای سیاسی پس از انقلاب بارها شاهد ظهور جریان سوم در معادلا ت سیاسی جناح های سیاسی بوده است.

این مقاله با اشاره به مجمع روحانیون مبارز و حزب کارگزاران به یاد آورده که گرچه عمر کارگزاران به بیش از دو سال نینجامید، اما زمینه ساز ظهور جریان جدی دیگری در عرصه سیاسی کشور گردید. جریان اصلاح طلب یا دوم خرداد، اگر چه به نوعی از عناصر تشکیل دهنده دو جریان سوم افول یافته (جریان چپ و کارگزاران سازندگی) تشکیل یافت، اما از هویت و ماهیتی متفاوت برخوردار بود.

سرانجام سرمقاله مردم سالاری به این سئوال می رسد که آیا شرایط فعلی کشور، زمینه ساز بروز یک جریان سوم دیگر خواهد بود، اکنون که جریان اصولگرایی به بیش از 10 شعبه اصولگرایی با گرایش های فکری متفاوتی ظهور کرده اند؟ و ریزش ها و رویش های فراوانی در آن دیده می شود آیا نباید منتظر جریان جدیدی در عرصه سیاسی کشور بود؟

تفاهم اصولگرایان

تهران امروز مقاله اصلی خود را به تحولات درون اردوی اصولگرایان اختصاص داده و نوشته این روزها صداهایی از اصولگرایان برای آغاز گفت‌وگوهایی جدی و منسجم شنیده می‌شود. پیش از این نیز تحركاتی در این راستا از سوی دو تشكل روحانی اصولگرا (جامعه روحانیت مبارز تهران و جامعه مدرسین قم) برای تشكیل كمیته‌ای مشترك صورت گرفت.

به نوشته این روزنامه گرچه برخی از این تحركات و گفتارها، ناشی از نگرانی‌هاست اما با توجه به مختصات حوزه سیاست، آغاز گفت‌وگوهایی كه باید با ویژگی "فراگیری" توافق‌گرایانه، اصول‌محور و شاخص‌مند باشد ضروری به نظر می‌رسد. هركدام از خصلت‌های برشمرده را می‌توان عناصر در حاشیه تعاملات اصولگرایانه حوزه سیاست ورزی دانست.

تهران امروز سرانجام نوشته شرایط فعلی كشور نیز به‌گونه‌ای است كه اگر نگاه فراگیر و معطوف به توانمندسازی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی كشور بر اصولگرایی حاكم شود و اجزا و اعضای مختلف به آن پایبندی در قول و عمل داشته باشند. این مسیر برخلاف رویه كنونی برخی از گروه‌ها و مدعیان اصولگرایی است كه در نگاه آنها به این مفهوم دایره چنان تنگ است كه بسیاری از اصولگرایان اصیل نیز در خارج آن قرار می‌گیرند.

نقد تعطیلی دو روزه

روزنامه جمهوری اسلامی سرمقاله خود رابه مساله تعطیلی دو روز کشور اختصاص داده و بر آن ایرادهائی وارد دانسته از جمله این که تعطیلات پیش بینی نشده، فقط در مواردی كه حوادث مهمی رخ دهند و چاره‌ای غیر از تعطیلی نباشد، قابل توجیه و قبول است. در غیر این صورت، عوارضی كه برای مردم به لحاظ كارهای اداری برنامه ریزی شده‌ای كه دارند پیش می‌آید سنگین‌تر از عوارضی است كه درصورت خودداری از تعطیلی پیش خواهد آمد

در بخش دیگری از این نقد آمده: در حالی که كشور از نظر اقتصادی در شرایطی قرار دارد كه به كار و تلاش نیازمند است تا خود را از وضعیت فعلی به وضعیت مطلوب برساند. با اینكه ممكن است مسئولان دولتی قبول نداشته باشند كه شرایط اقتصادی كشور مطلوب نیست، اما واقعیت‌ها چیز دیگری را گوشزد می‌كنند. گرانی، بیكاری، فقر و معضلات ناشی از ركود اقتصادی را نمی‌توان انكار كرد.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته برای مقابله با مشكلاتی از قبیل كمبود برق و آب، می‌توان با توصیه و آموزش و راهكارهای قانونی اقدام كرد، اینطور نیست كه راه حل، پاك كردن صورت مسأله باشد. از هم اكنون این گمانه زنی در میان مردم مطرح است كه اگر گرمای تابستان امسال در ماه مبارك رمضان هم ادامه پیدا كند لابد در آن ماه باید منتظر تعطیلات ممتد و یا اعلام كاهش شدید ساعات كار ادارات باشیم و مثلاً كارمندان فقط یكی دو ساعت كار كنند. با سابقه ‌ای كه در این زمینه در دست می‌باشد بعید نیست چنین تصمیمی هم گرفته شود.

بی تاثیر

در حالی که روزنامه های متعلق به دولت از تاثیر تعطیل دو روزه بر صرفه جوئی برق نوشته اند جام جم تاثیر فوق العاده تعطیلی دو روزه را بر کاهش مصرف رد کرده و از قول معاون امور برق وزیر نیرو نوشته یكشنبه 2 هزار مگاوات مصرف برق در روز كاهش وجود داشته است اما با توجه به فینال مسابقات فوتبال جام‌جهانی اوج مصرف به شب منتقل شد و به نوعی جبران صرفه ‌جویی روز صورت گرفت.

سیاست روز نوشته افزایش دما در نخستین هفته‌های فصل تابستان، ‌اتفاق نادری را در كشور ما رقم زد كه هیچ گاه در شهرهایی همچون تهران واقع نشده است؛ تعطیلی 2 روزه که تهران و 18 استان را شنبه و یكشنبه‌ای به تعطیل رساند.

به نوشته این روزنامه دلیل اصلی این تعطیلی دو روزه گرما اعلام شده است. هرچند كه هواشناسی كشور گرمای كنونی را كه از 15تا 30 تیرماه اتفاق می‌افتد را معمولی اعلام كرده است. حتی این مركز اعلام كرده است كه درجه متوسط گرمای كشور خصوصا هوای كلان شهر تهران، كمتر از درجه متوسط گرما در چهار سال گذشته بوده است.

به نوشته سیاست روز متوسط گرمای تهران در چهار سال پیش برابر با 43 درجه بوده است در حالی كه درچند روز اخیر این متوسط معادل 40 درجه اعلام شده است. با این وجود در روزهای اخیر تاكید بسیاری بر گرم بودن هوا شد. البته این تاكیدها چندان هم بی‌اثر نبود.

افزایش تعرفه پزشکی

تهران امروز با عنوان افزایش 30 درصدی تعرفه‌‌های پزشكی سلامت مردم را تهدید می‌كند نوشته مسئولان سازمان نظام پزشکی می‌گویند تنها 15 درصد تعرفه ‌ها گران‌تر شده است. اما مراجعه مردم به مطب پزشکان و مواجهه با ویزیت 25 هزار تومانی چیز دیگری را نشان می‌دهد. وزارت بهداشت پیش‌تر نیز از افزایش 21 درصدی تعرفه در بخش دولتی خبر داده بود.

به گزارش این روزنامه این در حالی است که تلاش ها برای افزایش سرانه سلامت هر فرد ایرانی تا به امروز به نتیجه نرسیده است. مسئله ای که كارشناسان حوزه رفاه و تامین اجتماعی را به این نتیجه رسانده كه گرانی درمان باعث بی تفاوتی مردم نسبت به بیماری‌ها می شود و در نتیجه بیماری‌ها ی خطرناک در جامعه شیوع پیدا می‌كند.

تهران امروز تاکید کرده قرار بود براساس ماده 91 قانون بیمه همگانی در برنامه چهارم توسعه، سهم سرانه درمان مردم و دولت که 55 به 45 بود به 30 درصد بیمار و 70 درصد دولت برسد. اتفاقی كه تا به امروز بوقوع نپیوسته است. از سوی دیگر تصویب شش هزار و 500 تومان برای سرانه درمان در سال 88 همگان را به این نتیجه رساند كه بار بیشتر هزینه‌های درمان روی دوش مردم قرار دارد و این مسئله وضعیت بهداشت عمومی را به طرز خطرناكی كاهش می دهد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - چهارشنبه ۲۳ تیر

بی بی سی

"اظهارات ضد ایرانی مدودف" تیتر اول مردم سالاری است. "ورود محتاطانه به دریای بسته" عنوان اصلی سیاست روز است و خراسان از "واکنش متکی به ادعای مدودف درباره برنامه هسته ای ایران" خبر داده است.

ایران خبر مربوط به بازگشت شهرام امیری را با تیتر "رسوایی تازه آمریكا در جنگ اطلاعاتی با ایران" منعکس کرده و حمایت "عقب نشینی دولت آمریکا" را عنوان همین گزارش قرار داده است.

"درخت تنومند سپاه توان مقابله با هر توفانی را دارد" به نقل از محمود احمدی نژاد، عنوان اول کیهان است. رسالت همین گزارش را با "سپاه سنگر حفاظت از ارزش های الهی است" منعکس کرده و آرمان نوشته "سپاه در حال تبدیل شدن به یک ارتش کلاسیک" است.

"روز طلائی بورس" عنوان اصلی جام جم است، دنیای اقتصاد همین خبر را با تیتر "رکورد زنی بورس در ارتفاع پانزده هزاری" منعکس کرده و جهان صنعت نوشته "قیمت های مدیریت شده بورس را تکان داد".

"اقامه دعوای وکلای شصت کشور از اسرائیل" خبر اول روزنامه جمهوری اسلامی است. "پایان اعتراض" گزارش ابتکار از حوادث بازار است و تهران امروز گزارش اصلی خود را به "تداوم انتقاد چهره های اصولگرا از رییس جمهور" اختصاص داده است.

گزیده مقالات

آیا فشار بیشتر خواهد شد

بهرام گل زاده در سرمقاله ابتکار نوشته مواضع اخیر روسیه ذهن هر شنونده و تحلیلگر و آگاه سیاسی را به خود مشغول می‌کند. به خصوص آخرین موضع این کشور که از لسان دیمیتری مدودیف جاری شد، بسیار تامل برانگیز است. رئیس جمهوری روسیه برای نخستین بار گفت: جمهوری اسلامی ایران به توانایی تولید تسلیحات اتمی نزدیک‌تر می‌شود.

این مقاله سئوال کرده آیا توافقی پشت پرده میان مسکو و واشنگتن صورت گرفته تا روسیه در قبال آزادی جاسوسان از سوی آمریکا، موضع سخت و کم نظیر در ارتباط با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کند؟! آیا تجدیدنظر دوباره روسیه برای تحویل سوخت هسته‌ای نیروگاه بوشهر و خودداری از تحویل و بهانه جویی دوباره متصور است؟

و سرانجام ابتکار پرسیده آیا مسکو، برای جلب رضایت واشنگتن و کسب امتیاز بیشتر، فشار به جمهوری اسلامی را افزایش خواهد داد؟

خوش بینی و بدبینی در رابطه با مسکو

سیاست روز در گزارشی به بررسی مفصل روابط ایران و روسیه پرداخته و نوشته همراهی روسیه با ایران تا پیش از تصویب قطعنامه 1929 سازمان ملل و سپس همراهی با غرب بلافاصله پس از كسب امتیازهای مورد نیاز از مواردی است كه در این راستا می‌توان به آن اشاره كرد. در واقع روسیه در راستای خوش خدمتی به غرب و اسرائیل بر تمام تعهدات خود خط كشیده و منافع خود را در طرف مقابل جمهوری اسلامی جستجو كرده است.

به نظر این گزارش روسیه از ایران به عنوان یك طعمه برای كسب بیشترین منافع استفاده برده است. اگرچه این تناقض گویی‌ها از سوی روسیه موضوع جدیدی و قابل توجهی نیست اما در همین حال نماینده روسیه در سازمان ملل با اشاره به فراهم شدن امكان از سرگیری مذاكرات هسته‌ای با ایران، تاكید كرد كه این مذاكرات می‌تواند جنبه صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران را روشن سازند.

سیاست روز در دنباله گزارش خود نظر نایب رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را منعکس کرده که گفته مدودوف دچار اشتباهاتی است كه بالاخره افراد دیگری هم دچار آن شدند یک نماینده دیگر مجلس به نوشته همین روزنامه گفته پوتین مثل مدودوف فكر نمی ‌كند.

همبرگر آمریکائی زیر دندان تزار

علی ودایع در سرمقاله مردم سالاری نوشته مواضع خصمانه کرملین در پرونده اتمی ایران این روزها به یک خبر عادی تبدیل شده است. در یک سال گذشته رئیس جمهور، نخست وزیر و وزیر خارجه با لحن های مختلف ایران را تهدید کردند تا آن که روسیه همراه چین دست هایش را برای تحریم ایران بالا برد. حدود یک ماه پیش مدودف همراه با جنگ روانی سیا از وضع غنی سازی اورانیوم در ایران ابراز نگرانی کرد.امروز همبرگر آمریکایی در دهان آقای تزارمزه کرده است تا با جسارت ایران را توبیخ کند.

به نوشته این روزنامه تخریب منافع ایران از جانب تزارهای نوظهور تنها به موضوع هسته ای ختم نمی شود آنها در تعیین سهم ایران در دریای خزر به بدترین نحو ممکن کارشکنی کردند. از تحویل پدافند اس 300 خودداری کردند، از برق نیروگاه بوشهر هنوز هم خبری نیست و در نهایت مهندسان ایرانی باید نیروگاه بوشهر را به رغم پرداخت هزینه های کلا ن به روسیه راه اندازی کنند.

سرمقاله مردم سالاری با این سئوال که شعار نه غربی، نه شرقی چه جایگاهی در دستگاه دیپلماسی ایران دارد؟ بدان جا رسیده که: آیا تفاوتی میان روسیه و ایالا ت متحده وجود دارد؟ در حالی که روس ها یکی از همپیمانان اصلی اسرائیل به شمار می روند از حکومت یوگسلا وی در قتل عام مسلمانان بوسنی حمایت کردند. در چچن و داغستان مسلمانان را سرکوب می کنند.

همه مسائل حل می شود

محمدحسین مهرزاد در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به گفته های وزیر نیرو در مورد موفقیت‌آمیز بودن دو روز تعطیلی برای ایجاد صرفه جوئی در تولید برق ابراز نگرانی کرده که این آدرس غلطی برای آینده باشد.

به نوشته این مقاله نگاهی به افزایش تصادفات جاده‌ای، غرق‌شدگان دریای خزر و کاهش تولید در روزگاری که صنعت کشور چندان حال و روز خوشی ندارد اعلام موفقیت در صرفه‌جویی را با تردیدهای فراوانی روبه‌رو می‌کند. هدیه تعطیلی دو روزه 21 استان کشور به مردم بسته‌ای بود که فقط ظاهر کادوپیچ‌شده آن نشان از هدیه داشت در حالی که محتوای این دو روز، عایدی جز پایین آمدن بهره‌وری در سال همت مضاعف و کار مضاعف نداشت.

سرمقاله جهان صنعت به طعنه نوشته البته اگر مسوولان همچنان معتقدند تعطیلی‌ها به نفع صنعت برق کشور بوده، بهتر است مصوبه‌ای بگذارند و کلا تعطیل کنند یا دست‌کم تابستان را تعطیل اعلام کنند تا ناکامی‌هایشان در تامین برق به چشم نیاید. زمستان هم که گاز کم می‌آید باز هم تعطیل کنند تا در مصرف گاز صرفه‌جویی شود.با این شیوه دیگر مساله‌ای نمی‌ماند که در حل کردن عاجز شوند.

پایان اعتصابی که نبود

ابتکار گزارش داده که گره کور مالیات اصناف باز شد تا اعتصاب بازار تهران نیز پایان یابد. گرچه بر اساس گفته رئیس شورای اصناف کشور اعتصابی در بازار رخ نداده بود.

بر اساس این گزارش، اصناف همه ساله با توافق با سازمان امور مالیاتی کشور مالیات خود را تعیین می‌کنند، اما آن‌ها همیشه از توافقات مالیاتی صورت گرفته ناراضی هستند. در سال گذشته نیز این اتفاق رخ داد تا محمود احمدی‌نژاد خود راسا وارد گود شود و دستور توقف افزایش مالیات اصناف را صادر کند اما صنوف مختلف معتقدند با وجود این‌که رئیس جمهور در آن ماجرا دخالت کرد، باز هم به‌ناچار به افزایش رقم مالیاتی خود تن دادند.

ابتکار نوشته اما تعیین مالیات سال 88 با حاشیه‌های فراوانی همراه شد و تفاوت‌های با اعتراض به مالیات در سال‌های گذشته داشت. حدود یک ماه پیش سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد که اصناف باید 70 درصد بیش از سال گذشته مالیات بپردازند. این مسئله برای بازاریان غیر قابل تحمل بود چرا که آن‌ها معتقد بودند مگر چه تغییر اقتصادی بزرگی رخ داده است که این‌گونه مالیات‌ها افزایش یافته است.

رکورد شکنی هدایت شده بورس

در حالی که روزنامه های هوادار دولت در تیترهای اول خود خبر از رکورد زنی بورس داده اند جهان صنعت در مقاله ای نوشته در حالی که کمتر از سه ماه از اولین رکودشکنی تاریخ 43 ساله بورس در سال 89 می‌گذرد، روز گذشته با ثبت رقم 15 هزار واحد بار دیگر فضای معاملات شاهد هیجان فعالان بورسی شد تا به این ترتیب سال سنت‌شکنی بورس با پدیده‌های جدید و کوردشکنی‌های پی در پی موجی از شادی و نگرانی را روانه تالار شیشه‌ای کند.

به نوشته ستاره شهریاری در این مقاله امسال هم شاخص در برابر چشمان متحیر اهالی تالار خلاف روال معمول عمل کرد و به دور از بسیاری از اهرم‌های حمایتی خود تنها بر استقامت در کانال 14 هزار پافشاری می‌کرد به طوری که پیش‌بینی‌ها از رشد بازار گاه با تردید مواجه می‌شد و جو احتیاط بر معاملات سنگین‌تر از پیش سایه می‌افکند.

مقاله جهان صنعت با تاکید بر مدیریت شده بودن تحول بورس نوشته به دنبال برگزاری مجامع پرسود برخی شرکت‌ها در داغ‌ترین فصل بورسی گویی پتانسیل جمع شده بازار در چهارمین ماه سال آزاد شد و در پی بازگشت اعتماد عمومی به فضای معاملات، بازار به ادامه حرکت در مسیر مثبت تمایل نشان داد.

تثبیت نرخ ارز نه

فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده سیاست تثبیت نرخ ارز در شرایط تورم دو رقمی و تاثیر مخرب آن در عرصه ‌های مختلف اقتصاد‌، شاید بیش از‌ اندازه مورد بحث و اظهار نظر قرار گرفته باشد اما به نظر می‌رسد که درباره پیامدهای ‌این سیاست‌، به ویژه تاثیر خسارت بار آن بر تولید داخلی و سطح اشتغال‌، هنوز ابهاماتی وجود دارد.

نویسنده اقتصاددان این مقاله تاکید کرده همه می‌پذیرند که ارزانی نرخ ارز‌، صادرکنندگان غیرنفتی کشور را در مقابل رقبای خود به شدت تضعیف کرده است. اما ‌این واقعیت که ارزانی غیرواقعی نرخ ارز‌، به تولید و اشتغال کشور نیز لطمه جدی زده است و افزایش نرخ ارز شرایط تولیدکنندگان داخلی را هم بهبود می‌بخشد‌، ظاهرا مورد پذیرش همگان نیست. سخنان رییس کل بانک مرکزی در جلسه صبحانه اتاق تهران‌، ‌این نکته را به روشنی منعکس می‌سازد.

سرمقاله دنیای اقتصاد در نهایت با این سئوال که چرا در مورد نرخ ارز نیز همان منطق هدفمند‌سازی یارانه‌ها را مبنای ارزیابی قرار نمی دهیم نوشته آیا منطقی است که ما‌، به نیت اصلاح قیمت‌های نسبی و صرفه‌جویی در مصرف بی‌رویه‌، یارانه‌ای را که به هموطنان خود می‌پردازیم‌، هدفمند کنیم و کاهش دهیم و در همان حال‌، با ارزان نگهداشتن مصنوعی نرخ ارز‌، عملا به تولیدکنندگان خارجی یارانه بپردازیم که با سهولت بیشتری به بازارهای ما رخنه کنند و تولیدکنندگان ما را به حاشیه برانند و بیکاری را گسترش دهند؟

نرخ تورم شک دارد

ابوالقاسم‌ حكیمی‌پور در مقاله ای در آرمان نوشته در حقیقات اقتصادی و بررسی ‌های آماری كه توسط بانك مركزی صورت می‌گیرد از روش‌هایی در تعیین نرخ‌ تورم، قیمت كالاها ونرخ بیكاری استفاده می‌شود که ایرادهائی از سوی مجامع دانشگاهی و غیر‌دانشگاهی و همچنین مركز پژوهش‌های مجلس به آن ها وارد است.

نویسنده این مقاله با اشاره به این که از سوی مجامع بین‌المللی نیز در خصوص قدیمی بودن روشهای مورد استفاده بحث‌هایی مطرح می‌شود نوشته تا زمانی كه این ایراد وجود داشته باشد امكان تجزیه و تحلیل دقیق مدیریتی نیز وجود نخواهد داشت.قدیمی بودن روش‌ها و آمار در برخی مراكز سبب شده تا نسبت به آمار اعلامی اعتماد لازم وجود نداشته باشد.

مقاله آرمان با این نتیجه گیری به پایان می رسد که: از جمله عوامل موثر در ایجاد تورم هم، تزریق بیش از ظرفیت نقدینگی از راه فروش ارز به بانك مركزی و گرفتن ریالی معادل آن است. در این خصوص پیشنهاد می‌شود، رشد نقدینگی در جامعه در حد 10درصد كاهش یابد. انتشار اسكناس‌های درشت 100 هزار ریالی، یكی از عوامل تشدید كننده تورم است. چنان که كسری بودجه دولت و برداشت از حساب ذخیره ارزی به منظور جبران آن هم از جمله عوامل ایجاد کننده تورم است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - پنجشنبه ۲۴ تیر

بی بی سی

"تغییرات جدید در شورای نگهبان" تیتر اول آرمان و مردم سالاری است و ابتکار از "گفت و گوی هاشمی رفسنجانی با صادق لاریجانی درباره وقف دانشگاه آزاد" خبر داده است.

" شهرام امیری در راه ایران" یکی از عناوین اول همشهری است. دنیای اقتصاد و تهران امروز "زمزمه تعویق اجرای قانون یارانه ها" را برجسته کرده اند و جمهوری اسلامی در یکی از عناوین خود به نقل از رییس کل سازمان بازرسی کشور نوشته "باید با بی قانونی در کشور مبارزه کنیم".

اما بیشتر روزنامه های امروز اظهارات آیت الله خامنه ای در دیدار با فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران را در تیتر نخست خود جای داده اند.

"باید برای هر شرایطی آماده باشیم" نقل قولی از آیت الله خامنه ای تیتر مشترک جام جم ، رسالت و ایران است، خراسان نوشته" انقلاب اسلامی همچنان در همان مسیری که امام ریل گذاری کرده اند حرکت می کند"، کیهان بخش دیگری از گفته های رهبر جمهوری اسلامی را مورد توجه قرار داده و نوشته "سپاه چشمه ای جوشیده از مساجد، دانشگاه ها و مدارس است" و سیاست روز هم در تیتر نخست خود"تبلیغات دشمن نشانه تاثیرگذاری سپاه در تداوم حرکت مقتدرانه است" را به نقل از همین منبع برجسته کرده است.

گزیده مقالات

ضرورت افزایش آمادگی در برابر تهدیدها

تهران امروز در سرمقاله امروز خود خبرهای مربوط به اقدام نظامی علیه ایران را مورد توجه قرار داده و نوشته گزینه نظامی توهم یا واقعیت، بلوف سیاسی یا تهدیدهای جدی، تفاوتی در نوع نگاه و رویكرد نظام اسلامی به واقعیت‌های جهان امروز نخواهد داشت. ریشه روش و رویكرد نظام جمهوری اسلامی، امت و رهبری در واقعیت "اعتقادی" و "ایمان نهادینه" شده‌ای نهفته است كه از اسلام ستم‌ ستیز و سلطه‌ ناپذیر سرچشمه می‌گیرد.

حسام الدین کاوه در ادامه این مقاله افزوده ملت ایران، دولت ایران، سپاه، بسیج و نیروهای نظامی، همگی وظیفه‌ای مشترك دارند، حفظ آمادگی در برابر تهدیدات نرم و سخت متنوع و گوناگون دشمن و نیز افزایش سطح آمادگی‌ها. بی‌گمان مفهوم "جنگ نامتقارن"، ایستادگی و مقاومت غیركلاسیك و غیرمتعارف در درون مرزهای ایران اسلامی در برابر دشمن نیست. گرچه ممكن است تنوع روش‌های مقاومت در مرزهای ایران اسلامی، دشمن را دچار شگفت‌زدگی كند اما بعید است كه "جنگ نامتقارن" تنها مرزهای كشور را در بر بگیرد.

نویسنده این مقاله همچنین نوشته دشمن انتظار نداشته باشد كه در صورت واقعیت بخشیدن به تهدیدهای بی‌اثرخود، ملت سلحشور و شهیدپرور ایران، تنها در مرزها از كشور، استقلال میهن و نظام اسلامی‌اش دفاع خواهد كرد. فرزندان غیور ایران اسلامی، دشمن را حتی در دورترین نقاطی كه تصورش هم بعید است، رصد می‌كنند و زیر نظر دارند و آماده‌اند تا در صورتی كه "گزینه نظامی" معروف بر اثر خبط سیاستمداران دولت و دشمن، عملی شود، آنگاه آنان نیز ضرب شست خود را به خصمی كه دور تا دور ما اردو زده است،‌ نشان دهند.

تعامل مجلس و دولت

مردم سالاری با کنایه تعامل مجلس و دولت در برخی موارد را برجسته کرده و نوشته امروزه برخی از افراد تعامل را به معنای بی خیال شدن و کوتاه آمدن تفسیر می کنند، عده ای دیگر تعامل را دور یک میز نشستن همراه با تناول میوه و شیرینی تعیین می کنند، البته به شرط آن که هیچ خروجی مفیدی نداشته باشد. گروهی دیگر تعامل را به معنای حمایت و تسلیم بی چون و چرا شدن به یک تفکر یا جناح خاصی می شناسند و عده دیگری نیز وجود دارند که از تعامل، مفاهیم متفاوتی ارایه می دهند و این مفاهیم به اندازه ای مغایر یکدیگر هستند که شادروان علی اکبر دهخدا به خاطر این همه تناقض در حیرت فرو می رود.

کوروش شرفشاهی در این مقاله پس از تعریف تعامل دولت و مجلس پس از تصویب یک قانون در شورای نگهبان نوشته دولت موظف به اجرای خروجی مجلس در قالب قانون است. در این شرایط معنای تعامل دایره محدود و مشخصی دارد بدین معنا که اگر دولت مشکلی دارد برای رفع آن از طریق راهکارهای قانونی، لا یحه ای را تقدیم مجلس کند و مجلس نیز آن را در کمیسیون های تخصصی مورد بررسی قرار دهد. در این بررسی ها نمایندگان و کارشناسان دولت نیز حضور خواهند داشت تا سوتفاهم های احتمالی را قبل از طرح مصوبات کمیسیون ها در صحن علنی برطرف کنند. اما پس از آنکه مصوبه ای در صحن علنی که آن هم با حضور نمایندگان دولت بررسی می شود به قانون تبدیل شد دیگر جایی برای اجرایی نکردن آن وجود ندارد.

نویسنده مقاله در ادامه نوشته اما در این شرایط مشاهده می کنیم که تعامل یعنی دولت هر قانونی که دلش خواست اجرا کند و از هر کدام خوشش نیامد،بگذرد و در طی 2 ماه مصوبات هیات دولت را برای بررسی به مجلس ارایه نکند یا نمایندگان بارها در مورد عملکرد وزیر تذکر و سوال داده و حتی تا مرز استیضاح رئیس بروند اما باز هم دولت کار خودش را بکند. لا یحه بودجه که می بایست در نیمه اول هر سال ارایه شود در روزهای پایانی سال ارایه می شود، برنامه پنجم توسعه با تاخیر تعجبآور ارایه می شود و صدها مورد دیگر که قابل طرح است.

سرمقاله نویس مردم سالاری در پایان پرسیده در این شرایط مجلس چگونه باید تعامل کند؟ آیا بی خیال شود، یا حمایت بی چون و چرا داشته باشد و یا اینکه در سایه نقد منصفانه، دولت را وادار به اجرای قانون کند و مطمئن باشد که در این صورت به کار شکن و چوب لا ی چرخ دولت گذاشتن متهم نخواهد شد؟به راستی در مبحث تعامل دولت و مجلس نقش مردم به عنوان صاحب حق رای چیست؟ آیا مطالبات عمومی آنان نقش اول را در نحوه تعامل مذکور ندارد؟

درخواست رسیدگی به پرونده قضات متهم در کهریزک

خراسان خبرداده که کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از رئیس قوه قضاییه درخواست تسریع در امر رسیدگی به پرونده قضات متهم در پرونده کهریزک را کرده است.

به گزارش این روزنامه غلامرضا اسدللهی دبیر این کمسیون گفته دادسرای انتظامی قضات پرونده قضات را به دادگاه عالی انتظامی قضات فرستاده و از دادگاه درخواست تعلیق آن ها را کرده است تا بتواند پرونده قضات متهم را برای بررسی به دادسرای عمومی تهران ارسال کند. اما دادگاه عالی انتظامی قضات هنوز در این باره اظهارنظر نکرده است. از این رو کار در همین مقطع متوقف مانده است.

این عضو کمسیون حقوقی و قضایی مجلس همچنین گفته کمیسیون از رئیس قوه قضاییه درخواست تسریع در رسیدگی به این پرونده را کرده است. به هر حال مردم از دستگاه قضا توقع دارند همان گونه که به پرونده مباشران رسیدگی کرد به پرونده آمران این حادثه نیز رسیدگی کند.

به نوشته خراسان پیش از این عبدالحسین روح الامینی پدر محسن روح الامینی از کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک در گفتگو با نشریه مثلث اعلام کرده بود آقای سعید مرتضوی و معاون وی و هم چنین دادیاری که احکام آن ها را به دستور دادستان سابق تهران صادر کرده از جمله قضات متهم در این پرونده هستند که درخواست تعلیق ایشان در دادسرای انتظامی قضات، کیفرخواستش صادر شده تا محاکمه آن ها انجام شود؛ اما متاسفانه بنا به دلایلی که برای ما چندان معلوم نیست، متوقف مانده است.

سهم نود درصدی شبه دولتی ها

جمهوری اسلامی اظهارات یک عضو کمسیون اقتصادی مجلس درباره واگذاری های شرکت های دولتی به بخش خصوصی را مورد توجه قرار داده و به نقل از وی نوشته در سال 88 تنها 10 درصد از واگذاری‌ها به بخش خصوصی و 90 درصد به بخش شبه‌دولتی بوده است.

به نوشته این روزنامه غلامرضا مصباحی مقدم گفته اگر از لحاظ شكلی نگاه شود هیچ مشكلی در این زمینه وجود ندارد اما از نظر جهت‌گیری‌ها، اهداف و مقاصد این مسئله با روح قانون مغایر است؛ لذا مهم این است كه اجرا اصلاح شود و دولت هم‌ وزن با این واگذاری‌ها به بخش خصوصی واگذاری‌ها را قوت ببخشد كه ما این مسئله را نمی‌بینیم.

به گزارش جمهوری اسلامی این عضو کمسیون اقتصادی مجلس تاکید کرده که یكی از مشكلات این قضیه این است كه مسئولان شبه‌دولتی‌ها را دولت تعیین می‌كند و این بخش‌ها با این روند از زیر نظارت سازمان‌های نظارت‌كننده هم خارج می‌شوند.

آقای مصباحی مقدم همچنین گفته روز به روزهم این مسئله پررنگ‌تر می‌شود و این مسئله را می‌توان بازگشت به دولت قلمداد كرد. همین طور این نحوه ‌واگذاری‌ ها به بخش‌های شبه‌دولتی در سال 89 نیز ادامه داشته و هیچ تغییر مثبتی را در این زمینه شاهد نبودیم.

فراموشی یا پنهان‌کاری‌

جهان صنعت در مقاله ایتصمیم دولت برای بازپس گیری شرکت سایپا را دستمایه قرار داده و نوشته - در تاریخ واگذاری‌های صورت گرفته تاکنون کمتر موردی بوده که با چالش و ابهام مواجه نشود. در واقع واگذاری‌های انجام شده بیشتر در راستای خصولتی‌سازی (ترکیبی از خریداران خصوصی و دولتی) بوده تا خصوصی‌سازی.اما این بار به راستی که دولت شاهکار کرده و در میانه راه رقابت خریداران قبلی، تصمیم گرفته سایپا را پس بگیرد.

ستاره شهریاری در ادامه نوشته دولت اعلام کرده که شرکت‌های بنیاد شهید و وزارت رفاه اجازه خرید بلوک 18 درصدی سایپا را دارند و مهم‌تر از آن تصمیم گرفته تا این بلوک را بابت رد دیون خود به این شرکت‌ها برگرداند.این در حالی است که تصمیم هیات وزیران در تاریخ 13 تیرماه سال‌جاری (دو هفته بعد از شروع رقابت) اخذ و در تاریخ 21 تیرماه ابلاغ شده است (که البته مسوولان بورس بی‌خبرند!) و جالب آنکه دو روز پس از ابلاغ اخبار آن منتشر می‌شود.گویا تاکنون خریداران به دنبال نخود سیاه بودند یا به قولی به شدت از سوی دولت سرکار قرار گرفته بودند.

نویسنده این مقاله در پایان تاکید کرده این اتفاق در حالی افتاده که براساس برنامه سازمان خصوصی‌سازی قرار نبوده که این واگذاری بابت رد دیون صورت گیرد و این به معنای زیرپا گذاشتن قوانین از سوی دولت است. از سوی دیگر در صورت پیروزی خریداران تازه‌وارد (که براساس تجربه چندان هم دور از ذهن نیست) و تصاحب بلوک سایپا بابت دیون دولت، نقدینگی بازار نیز به چالش کشیده خواهد شد.

ساختار مالیاتی مطلوب

محمدصادق جنان‌صفت در سرمقاله امروز دنیای اقتصاد بحث ساختار مالیاتی کشور را برجسته کرده و نوشته با وجود اینكه دولت‌ها با استفاده از كارآمدترین و ورزیده‌ترین كارشناسان مالیاتی تلاش می‌كنند ساختار مالیاتی كارآمد را طراحی، اجرا و نوسازی ‌كنند، اما اختلاف میان دولت‌ها و پرداخت‌كنندگان وجود دارد و این چیزی است كه مبنای منازعه شده و می‌شود. دولت‌های ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیست و همواره در اخذ مالیات از شهروندان به ویژه اصناف با مشكل مواجه می‌شود. این اختلاف میان دولت و اصناف در دو سال اخیر تشدید و آشكارتر شده است.

نویسنده این مقاله در ادامه به مشکل کنونی اصناف با دولت بر سر پرداخت مالیات اشاره کرده و افزوده رویدادهای چند روز اخیر از همین دست است و البته چیزی نیست كه منحصر به ایران باشد. تردیدی نیست كه این اختلاف به نحوی حل خواهد شد و اصناف و دولت در نهایت به توافق می‌رسند. برای اینكه این وضعیت تداوم پیدا نكند و به نقطه‌ای مناسب برسد، دولت به عنوان نیازمند درآمد و وابسته به درآمد اصناف باید بتواند مالیات‌دهندگان را نسبت به آنچه تمایل دارد، متقاعد كند.

سرمقاله نویس دنیای اقتصاد درپایان نوشته سخن اصناف این است كه كسب‌وكار در سال 1388 در حالت ركود بوده- كه البته آمارهای كلان غیررسمی كه رشد اقتصاد ایران را در سال 88 حداكثر 2 درصد برآورد می‌كند، این حرف اصناف را تایید می‌كند- و به همین دلیل، انتظار دولت برای دریافت مالیات بیشتر انتظار درستی نیست.از آن سو ، مقامات سازمان مالیاتی هم در استدلالی قابل تامل تاكید دارند كه سهم بازار در تامین مالیات بسیار پایین و حتی از طیف حقوق بگیر هم كمتر است كه اصلاح آن گریزناپذیر است.این دو استدلال باید در فضایی منطقی به بررسی كارشناسانه گذاشته شود و بدترین حالت ممكن آن است كه این مباحث كارشناسی به منازعه‌ای سیاسی تنزل یابد.

 

ایران در هفته ای که گذشت؛ ۱۸ تیر ۱۳۸۹

بی بی سی

روند عملی اجرای تحریم های بین المللی علیه ایران و تنش در روابط ایران و امارات متحده عربی در حوزه سیاسی، تعطیلی بازار تهران در حوزه اقتصادی، توقف مجادله در مورد دانشگاه آزاد در حوزه فرهنگی، و اجرای حکم اعدام چهار نفر در اصفهان در حوزه اجتماعی از مهم ترین رخدادهای ایران در هفته گذشته بودند.

تحریم؛ پروازها و سوخت هواپیماها

روز شنبه ۱۲ تیر دیپلمات های ارشد کشورهای آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان (گروه ۱+۵) در بروکسل، پایتخت بلژیک برای مذاکره درباره مناقشه اتمی ایران دیدار و بار دیگر بر مذاکره با این کشور تاکید کردند.

از سوی دیگر به دنبال لازم الاجرا شدن مقررات تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، مقام های مسئول شرکت بیمه لویدز لندن، اعلام کردند که فعالیت این شرکت در مورد پوشش بیمه کشتی هایی که حامل مواد نفتی برای ایران هستند، محدود خواهد شد. این شرکت پیش تر نیز ایران را در فهرست مناطق پر مخاطره قرار داده بود.

شرکت کره ای GS هم اعلام کرد که از فعالیت و همکاری در زمینه شیرین سازی میدان گازی پارس جنوبی منصرف شده و شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که این شرکت کره ای را از این طرح کنار گذاشته است.

تحریم های فراگیر آمریکا علیه ایران، شرکت هایی را که بنزین در اختیار ایران قرار می دهند، بیمه گران این محموله ها و شرکت های خارجی سرمایه گذار در صنایع نفت و گاز این کشور را هم شامل می شود.

روز چهارشنبه، دادگاهی در شهر تورنتوی کانادا یک ایرانی به نام محمود یادگاری را به جرم تلاش برای فرستادن تجهیزاتی به ایران که در دستگاه غنی سازی اورانیوم کاربرد دارد، گناهکار دانست.

در پایان هفته هم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بار دیگر ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم و تاکید کرد که گزینه نظامی علیه ایران را کنار نگذاشته است.

در مقابل، روز شنبه ۱۲ تیر، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران با اشاره به اعلام آمادگی غرب برای مذاکره، آنان را به فریبکاری متهم کرد و هشدار داد که ایران در مقابل تحریم ها و بازرسی کشتی ها مقابله به مثل خواهد کرد.

دو روز بعد، علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت: "طبق اعلام شورای عالی امنیت ملی درصورت تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران، ایران هیچ اصراری بر ادامه تولید این سوخت در داخل ندارد."

روز سه شنبه، ۱۵ تیر اعلام شد که سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای ایران با ارسال نامه ای برای کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه، با مردود دانستن "راهبرد اعلام شده فشار و گفت وگو"، از او خواسته است دست به اقداماتی بزند که نشان دهد "راهبرد غلط دو مسیره" را کنار گذاشته اند و در صدد جبران خطاها هستند.

در این نامه آمادگی ایران برای گفت وگو و همکاری در زمینه خلع سلاح هسته ای، جلوگیری از اشاعه سلاح های هسته ای و نیز بررسی چگونگی همکاری برای استفاده همه کشورهای امضا کننده پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی از فن آوری صلح آمیز هسته ای اعلام شد.

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که تحریم ها ممکن است فعالیت هسته ای ایران را با کندی مواجه کند اما این فعالیت‌ها را متوقف نمی‌کند.

میر حسین موسوی در یادداشتی عواقب اجرای تحریم‌های جدید علیه ایران را برای اقتصاد و امنیت کشور، بسیار زیان‌آور دانسته و تاکید کرده است که تحریم‌‌ها آسیب هایی جدی بر زندگی مردم وارد خواهد کرد

اما میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت ایران در یادداشتی در مورد آثار اجرای قطعنامه تشدید تحریم ها نوشت: "مانند روز روشن است که این قطعنامه بر امنیت و اقتصاد کشور ما اثرخواهد گذاشت. تولید ناخالص را پائین خواهد آورد، بیکاری را بیشتر خواهد کرد، مردم را در تنگنای مشکلات بیشتر معیشتی و اجتماعی قرار خواهد داد، فاصله ما را از کشورهای در حال رشد جهان به ویژه کشورهای همسایه رقیب بیشتر خواهد ساخت و آخرین میخ را بر تابوت چشم انداز بیست ساله خواهد کوبید."

پروازها

روز سه شنبه ۱۵ تیر، کمیسیون حمل و نقل اتحادیه اروپا اجازه پرواز تعدادی از هواپیماهای شرکت ایران ایر به کشورهای عضو این اتحادیه را لغو و دلیل این اقدام را منطبق نبودن شرایط این هواپیماها با ضوابط ایمنی، اعلام کرد.

اما روز بعد، شرکت هواپیمایی هما گفت که ممنوعیت ورود تعدادی از هواپیماهای این شرکت به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباید باعث نگرانی مسافران شود.

در واکنش به تصمیم کمیسیون حمل و نقل اتحادیه اروپا در ممنوعیت پرواز هواپیماهای بوئینگ ۷ ۷۴، بوئینگ ۷ ۲ ۷ و ایرباس ۳۲۰ متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما)، روابط عمومی این شرکت گفت که پروازهای هما به مقصد کشورهای اروپایی با استفاده از ناوگان ایرباس مورد تایید کمیسیون اروپا ادامه خواهد داشت.

خبرگزاری ایرنا به نقل از مدیرکل روابط عمومی هما گزارش داد که "کمیسیون اروپایی مواردی درباره ناوگان هواپیمایی ایران مطرح کرده بود که پاسخ های لازم به آنان داده شد."

شبکه خبر رادیو و تلویزیون دولتی ایران هم تصمیم اتحادیه اروپا در مورد ممنوعیت پرواز برخی از هواپیماهای ایرانی به قلمرو این اتحادیه را دارای انگیزه های سیاسی و در ارتباط با تحریم های اخیر علیه جمهوری اسلامی قلمداد کرد و رسانه های "معاند جمهوری اسلامی" را به خاطر انعکاس این اخبار به تلاش در راه جنگ روانی متهم ساخت.

سوخت هواپیماها

ایران ایر نسبت به ادامه پرواز هواپیماهایش به اتحادیه اروپا ابراز اطمینان کرده است

در روزهای میانی هفته، خودداری برخی از کشورها از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی گزارش شد.

خودداری از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی ابتدا تبعیت از تحریم های اعلام شده از سوی آمریکا، و اقدامی مغایر معاهدات بین المللی قلمداد شد.

کاظم جلالی عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس ایران، در این مورد گفت: "ایران می تواند با استناد به معاهده های بین المللی به سازمان ملل و سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری شکایت کند."

به دنبال آن، مقام های هوانوردی آلمان، بریتانیا و امارات متحده عربی اظهارات مقام های ایران مبنی بر خودداری از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری در چارچوب تحریم های اعمال شده علیه ایران را رد کردند. اما نسخه آلمانی فایننشال تایمز نوشت که شرکت نفتی بی پی قرارداد خود برای تامین سوخت مورد نیاز خطوط هوایی ایران را تجدید نکرده و یکی از مقامات این شرکت گفته: " ما در همه کشورهایی که در آنها فعالیت داریم به مقررات محلی در ارتباط با تحریم ها احترام می گذاریم."

همزمان گزارش خودداری از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری از سوی مقامات ایرانی هم تکذیب شد. رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نشر چنین خبر هایی را "در راستای جنگ روانی" توصیف کرد و کاظم جلالی، عضو مجلس ایران، از رسانه ها خواست در مورد انتشار این نوع خبرها شتاب زده عمل نکنند.

ایران و امارات؛ اظهار نظرهای تند

پیش تر بانک مرکزی امارات متحده عربی به موسسات مالی این کشور دستور داده بود حساب های بانکی۴۱ شخص حقیقی و حقوقی متهم به ارتباط با برنامه های اتمی ایران را مسدود کنند.

این هفته بابک افقهی، معاون وزیر بازرگانی ایران هم خبر مسدود شدن حساب برخی از شرکت ها در بانک های امارات را تأیید کرد.

همچنین امارات متحده عربی در شمار کشورهایی بود که در گزارش مربوط به خودداری از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی از آنها نام برده شد.

با این همه تنها اظهارات یوسف العتیبه، سفیر امارات متحده عربی در آمریکا نکوهش شد.

او گفت که پیامد های منطقه ای حمله نظامی به ایران از پذیرفتن حضور یک ایران هسته ای در منطقه قابل تحمل تر است و پیشنهاد کرد که در صورت شکست خوردن تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه برنامه هسته ای ایران، گزینه حمله نظامی به این کشور مد نظر قرار گیرد.

در واکنش به این اظهارات کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت: "اظهار نظرهای تند، سخیف و دریده گویی در شأن امت اسلام و کشورهای اسلامی نیست و مماشات دستگاه دیپلماسی با امارات موجب شده کشورهای فاقد تاریخ در منطقه، دریده گویی کنند."

رضا موسوی، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران، هم اعلام کرد که کمیته تورهای خارجی این سازمان به خاطر برخوردهای "تحقیر آمیز" اماراتی ها با شهروندان ایرانی، موضوع لغو اعزام گردشگران ایرانی به این کشور را بررسی خواهد کرد.

به دنبال آن طارق الهیدان، از مقامات وزارت امور خارجه امارات متحده عربی، گفت: "اظهارات سفیر ما در آمریکا بخشی از یک گفتگوی غیررسمی بوده که توسط رسانه ها از متن خود جدا و برجسته شده است."

او تاکید کرد که کشورش از ادامه گفت وگو های غرب با ایران در مورد برنامه هسته ای این کشور حمایت می کند و با طرح هرگونه گزینه نظامی علیه ایران مخالف است.

اعتصاب در بازار تهران

اعتصاب در بازار بزرگ تهران که در اعتراض به بالا بردن مالیات صورت گرفته بود، به دخالت ماموران لباس شخصی و نیروی انتظامی کشیده شد

در اعتراض به اعلام افزایش بی سابقه مالیات اصناف، از روز سه شنبه ۱۵ تیر، بخش بزرگی از بازار بزرگ تهران تعطیل شد.

بسیاری از واحد های صنفی بازار تهران در اعتراض به عدم توافق سازمان امور مالیاتی با خواسته های آنها "در زمینه مالیات عملکرد سال ۱۳۸۸،" در روزهای پایانی هفته تعطیل بودند.

مسئولان اخذ مالیات افزایش مالیات ها را به میزان ۷۰ درصد برای بازاریان در نظر گرفته اند. این افزایش بی سابقه اعتصاب بازاریان را به همراه داشت.

نمایندگان اصناف با اشاره به رکود در بازار، عدم رشد اقتصادی و تورم بالا در کشور، افزایش مالیات را تصمیمی غیر منطقی تلقی کردند.

از توافق میان نمایندگان اصناف و مسئولان دولتی و سپس مخالفت با مفاد این توافق و ادامه اعتصاب بازاریان هم گزارش هایی منتشر شد.

در روز چهارشنبه فضای بازار تهران ملتهب بود و مأموران لباس شخصی و مأموران نیروی انتظامی از بازاریان درخواست کردند که به اعتصاب پایان دهند.

توقف مجادله پیرامون دانشگاه آزاد

روز شنبه ۱۲ تیر شورای نگهبان قانون اساسی در ایران مصوبه اخیر مجلس این کشور را که مانع از تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد می شد و وقف اموال آن را قانونی می کرد، مخالف شرع و قانون اساسی دانست.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفت که اعضای این شورا این مصوبه را مغایر اصول ۵۷ و ۱۱۰ قانون اساسی تشخیص دادند و آن را رد کردند.

اصل ۵۷ قانون اساسی ایران قوای سه گانه را موظف می کند که زیر نظر "ولایت مطلقه امر" عمل کنند و اصل ۱۱۰ این قانون "حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه" را از جمله اختیارات رهبر ایران می داند.

همزمان اعلام شد گروهی که خود را "امت حزب الله" نامیده بودند پس از برگزاری نماز جمعه قم، علیه علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، اطلاعیه ای توزیع کردند و از موضع او در مورد دانشگاه آزاد و "خوش بینی" او نسبت به رهبران مخالف دولت انتقاد کردند.

در پی بالاگرفتن اختلافات بر سر مسایل پیرامون دانشگاه آزاد، آیت‌الله خامنه‌ای ناگزیر به دخالت مستقیم در ماجرا شد و با ملال‌انگیز خواندن مباحثات مطروحه، با صدور احکامی جداگانه خواستار توقف مجادلات شد

سرانجام روز دوشنبه ۱۴ تیر اعلام شد که آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در دو "حکم" جداگانه خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد، و محمود احمدی نژاد، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستور داده است هم وقف دانشگاه آزاد و هم تصویب اساسنامه جدید آن متوقف شود.

هیات امنای دانشگاه آزاد به ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی، پیش تر کلیه اموال منقول و غیرمنقول این دانشگاه را وقف کرد و شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی نژاد پیش تر با تغییر اساسنامه این دانشگاه شماری از اعضای هیات موسس آن از جمله میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت را کنار گذاشت.

در حکم رهبر ایران آمده بود: "مجادلات پیرامون دانشگاه آزاد اسلامی گفت ‌و گوهای ملال‌انگیز و غیرلازمی را بر مناسبات برخی از مسئولان تحمیل کرده است."

با این حال روزنامه ایران با اشاره به تصمیم رهبر ایران به توقف مجادلات پیرامون دانشگاه آزاد اسلامی، از قول یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نوشت توقف اجرای اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی موقتی است و روزنامه کیهان نوشت که رهبر ایران در نامه ارسالی "بر حق قانونی شورای عالی انقلاب فرهنگی در تصمیم گیری نسبت به دانشگاه های کشور" تاکید کرده است.

آمار جرائم و اعدام مجرمان

روز دوشنبه ۱۴ تیر وزارت امور خارجه نروژ اعلام کرد سفیر ایران در اسلو را برای اعتراض نسبت به صدور احکام اعدام علیه سکینه محمدی آشتیانی و محمد رضا حدادی، احضار کرده است.

محمد رضا حدادی به جرم قتلی که در سن زیر ۱۸ سالگی مرتکب شده و سکینه محمدی آشتیانی به جرم زنا به اعدام محکوم شده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر نیز در بیانیه ای خواستار خودداری قوه قضاییه ایران از اجرای حکم اعدام محمد رضا حدادی شد.

روز بعد اعلام شد چهار نفر به جرم حمل و قاچاق مواد مخدر در اصفهان اعدام شده اند. حکم اعدام آنان پیش تر، در شعبات دادگاه انقلاب اصفهان صادر شده بود.

قاچاقچیان مواد مخدر بخش بزرگی از مجرمان را در ایران تشکیل می دهند و قوانین کیفری ایران مجازات های سنگین تا حد اعدام برای این جرم مقرر کرده است.

بنا به گفته حسین ساجدی نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران، پلیس ایران روزانه سه هزار کیلو مواد مخدر کشف می کند و در سال گذشته نزدیک به ۲۱۴ هزار نفر قاچاقچی دستگیر شده اند.

در آغاز هفته، سازمان عفو بین الملل مقام های ایران را به ادامه "پنهانکاری" در ارتباط با وقایع بازداشتگاه کهریزک متهم کرد و از ایران خواست "کلیه حقایق" در مورد این پرونده و دو نفری که محکوم به مرگ شده اند را منتشر کند.

سازمان زیباسازی شهرداری تهران هم از مجسمه سازانی که آثار آنها طی ماههای اخیر از پارک ها و اماکن عمومی در سطح شهر تهران به سرقت رفته بود خواست نمونه های مشابه این مجسمه ها را دوباره بسازند.
در روزهای میانی هفته، رضا غنی لو ، معاون اجتماعی پلیس آگاهی تهران گفت که هر هفته دست کم "ده‌ها هزار فیلم مبتذل و خصوصی از مهمانی‌ها و استخرهای شنا" کشف می شود. در ایران تکثیر و توزیع فیلم های خصوصی جرم محسوب می شود.

کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران هم در گزارشی که در مجلس ایران قرائت شد، دست کم هشت نوع از انواع برنج های وارداتی به ایران را آلوده به ماده شیمیایی آرسنیک اعلام کرد و خواستار جلوگیری از ورود و توزیع آنها در بازارهای داخلی شد.

همزمان محمد طحان پور، رئیس اتحادیه کشوری لوازم خانگی در اعتراض به افزایش مالیات اصناف به چهار هزار میلیارد تومان چک برگشتی که "تیتر یک روزنامه ها می شود" اشاره کرد.
وبالاخره در پایان هفته اعلام شد که سکینه محمدی آشتیانی سنگسار نخواهد شد و صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران طی بخشنامه‌ای از روسای دادگستری استان های سراسر کشور خواست شعبات ویژه ای در دادسراها و دادگاه ها برای رسیدگی به جرائم پولشوئی، اختصاص دهند.

امروز ۱۸ تیر یاد آور حمله به خوابگاه دانشجویان دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۸ است. در آستانه ۱۸ تیر، میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت در ایران از این که "با آن رویداد تلخ درست برخورد نشده و مسببان آن فاجعه به صورت آشکار محاکمه و مجازات نشده اند،" انتقاد کرد.

بیش از سی تشکل دانشجویی ایرانیان خارج از کشور هم، بدین مناسبت با صدور بیانیه ای مشترک بر لزوم تداوم مبارزات غیر خشونت آمیز و مدنی مردم ایران تاکید کردند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - شنبه ۲۶ تیر

بی بی سی

"مراکز تولیدی را به شبه دولتی ها واگذار نکنید" گزارش اصلی مردم سالاری است. ایران روزنامه دولت از قول وزیر اقتصاد خبر از "دریافت 3/1 میلیون اظهارنامه مالیاتی از اصناف" داده است و جام جم نوشته "پایان اختلاف مالیاتی اصناف و دولت".

"زخم تروریسم همچنان بر جان مردم ایران" تیتر اول سیاست روز است و روزنامه های کیهان، رسالت،خراسان، جمهوری اسلامی و حمایت گزارش عملیات تروریستی در زاهدان را در صدر اخبار خود آورده اند.

ابتکار از "ارسال گزارش حادثه كوی دانشگاه به دادگاه" خبر داده، آرمان "تغییرات تازه در شورای نگهبان" را مهم ترین خبر روز دیده و دنیای اقتصاد از "وام تركیبی در بازار مسكن" نوشته است.

گزیده مقالات

عملیات ترور در زاهدان

رسالت در سرمقاله خود با اشاره به این که دستگیری و اعدام عبدالمالک ریگی سردسته گروهک شرور جندالله موجی از امنیت و ثبات را در منطقه سیستان و بلوچستان به همراه آورد نوشته حوادث تروریستی آخر هفته پیش نشان داد بقایای این گروهک تروریستی از مردم بی گناه انتقام گرفته اند که نشان می دهد چشم فتنه ریگی کور شده است اما ریشه آن هنوز در نیامده است.

به نوشته این روزنامه منابع درآمدی گروهک تروریستی عبدالمالک ریگی بنا بر اعترافات خودش و برادرش و همچنین هزینه های سفرهای وی، سیستم های ماهواره ای، تجهیزات نظامی تامین مربی و استاد برای آموزش، ایجاد پایگاه و دفاتر در دوبی، امارات، لندن و آمریکا، ماهواره های خبری و پوشش های ماهواره ای ، گوشی های ماهواره ای و شارژ آنها به دلار رایگان و سایر امکانات مستقیما از آمریکا تامین می شد.

سرمقاله رسالت نتیجه گرفته شیعه و سنی در سیستان و بلوچستان قرن ها در کنار هم زندگی کردهاند و مسلما این حرکات مذبوحانه تاثیری در وحدت آنها نخواهد داشت. از زمان نادر شاه افشار تلاش دولت و ملت در ایران وحدت شیعه و سنی و پرهیز از اختلاف افکنی و تفرقه بوده است. پس از صفویه بدین سو هیچ جنگ مذهبی در ایران رخ نداده است و شیعیان و اهل تسنن قرن های متمادی در کنار هم و به شکل مسالمت آمیز زندگی کرده اند.

همبستگی تاریخی

ابتکار در سرمقاله خود با استناد به شاهنامه و اسناد تاریخی از همبستگی بلوچ و سیستانی ها با ایران نوشته و تاکید کرده که پدیده گروه جند الله معجونی از رفتارهای القاعده، وهابیت وتعصبات عشیره‌ای و شعارهای جاه طلبانه سیاسی را به نمایش می‌گذرد و القاعده و طالبان که خود مولود دکترین نفاق مذهبی و قومی می‌باشند اکنون با استفاده از منطقه معروف به مثلث طلایی،بخشی از اهداف خود را به پیش می‌برند.

به نوشته این روزنامه مثلث طلایی ناحیه‌ای بیابانی است که دور از دسترس دولتهای ایران، پاکستان و افغانستان قرار دارد مثلث طلایی پس از سقوط طالبان در افغانستان به محل تجمع عرب افغان‌های القاعده تبدیل شده و پیوندهای مذهبی و قومی و عشایری قبایل این نواحی امکان احتفای آنان را افزایش داده است.

تاخیر اعدام ریگی

روزنامه جمهوری اسلامی در خبری فاش کرده که بین کارشناسان قضائی و امنیتی بر سر اعدام عبدالمالک ریگی رهبر جندالله اختلاف نظر وجود داشته است.

به نوشته این روزنامه انفجارهای شب جمعه زاهدان، نظر آن دسته از كارشناسان را تائید کرد که اعدام شرور عبدالمالك ریگی می‌بایست تا ریشه كن شدن كلیه عوامل گروهك وی به تأخیر ‌افتد. نظری که به آن توجه نشد.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با استناد به اعترافات منسوب به عبدالمالک ریگی بعد از دستگیری اظهار نظر کرده که طبیعی است كه سازمان سیا همچنان پی گیر اهداف خود از طریق بقایای ریگی باشد و شانس خود را با ادامه بودجه و امكانات آزمایش كند.

به نظر این مقاله آمریكا میداند كه وقتی خود شرور عبدالمالك ریگی نتوانست كاری از پیش ببرد و گرفتار پنجه عدالت شد و در تور اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران گرفتار آمد و اعدام شد، از پس مانده‌های او هیچ كاری برنخواهد آمد. اینكه علیرغم روشن بودن این واقعیت، باز هم آمریكا به تلاش ناكام خود ادامه می‌دهد صرفاً یك نمایش است.

خوش بینی پیشین به مسکو

دکتر الهه کولایی در سرمقاله آرمان نوشته برخلاف سال‌های ابتدایی استقلال روسیه که رهبران کرملین می‌کوشیدند تعارضات و مشکلات خود با کشورهای غربی به ویژه آمریکا را نادیده بگیرند و برخلاف دورانی که نگاه به شدت ملی‌گرایانه بر سیاست خارجی این کشور مسلط بود در روسیه دوران مدودف، به دست آوردن منافع هرچه بیشتر در تنظیم روابط با آمریکا هدف است.

این استاد دانشگاه اشاره کرده برخلاف تصور بسیارخوش بینانه، ساده شده و غیرواقع بینانه نسبت به شرایط و پیامدها و چشم‌انداز توسعه روابط ایران و روسیه در سال‌های گذشته که برای این کشور مزایای گوناگونی را به ویژه در آسیای مرکزی و قفقاز و حوزه‌های بسیارحیاتی در برداشته است، گسترش این روابط، ایران را به اهرمی بسیار سازنده و پرمنفعت برای روسیه تبدیل کرده که باید این روابط را در محتوای کلی سیاست خارجی روسیه مورد بررسی و تحلیل قرارداد.

سخنگوی سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در سرمقاله آرمان نوشته همسویی وهمراهی مسکو و واشنگتن در تشدید فشار بر ایران، نه به عنوان پیروی از ایالات متحده بلکه باید در جهت تلاش برای کاهش دغدغه‌ها و رفع نگرانی‌‌های این کشور دیده شود. بنابراین مسکو همراه با واشنگتن و دیگر قدرت‌های جهانی عزم خود را برای کنترل جدی برنامه هسته‌ای ایران جزم کرده‌اند و در واقع باید این رفتار را پاسخ دادن به دغدغه‌های داخلی در این زمینه دانست.

اعتصاب بازار و دخالت موتلفه

محمد عدلی در مقاله اصلی تهران امروز نوشته انتشار اطلاعیه‌ای با امضای عضو ارشد شورای مركزی حزب مؤتلفه اسلامی، روز گذشته ماجرای مناقشات میان دولت و بازار بر سر مالیات اصناف را وارد فاز تازه‌ای كرد. حبیب‌الله عسگراولادی در اطلاعیه‌ای كه عنوان آن به نام "معتمدین امام و رهبری در بازار و اصناف" ثبت شده است، از بازاریان خواسته است تا با پایبندی بر توافق انجام شده میان سازمان امور مالیاتی و اصناف، اظهارنامه مالیاتی خود را تا پایان تیرماه به وزارت اقتصاد تحویل دهند و دكان‌های خود را در بازار باز كنند.

به نوشته این روزنامه پادرمیانی این عضو مؤتلفه اسلامی برای پایان‌بخشی به نزاع میان دولت و بازار شاید به سبب اعتبار ریشه دار این حزب قدرتمند در بازار صورت گرفته باشد. حزبی كه حامی اصلی دولت به حساب می‌آید شاید بتواند از این رابطه دوسویه خود برای تقویت ارتباط بازار با دولتی كه چندان در جلب نظر این قشر تاثیرگذار كشور موفق نبوده است، سود ببرد.

تهران امروز نوشته استفاده از هیات موتلفه اسلامی برای حل مشکل با اصناف فرصتی است كه تاكنون دولت مجبور به استفاده علنی از آن نشده بود.

اولویت در طرح های عمرانی

دنیای اقتصاد در بخشی از سرمقاله خود به به پل خلیج‌فارس اشاره کرده كه اخیرا آگهی مناقصه آن منتشر و مقامات دولتی گفته اند چون بنادر جنوبی ایران در حال حاضر تنها می ‌توانند کشتی‌هایی با ظرفیت حداکثر 100 هزار تن را پذیرش کنند و کشتی‌های خارجی راهی اسکله‌ های اماراتی می‌شوند احداث این پل لازم است.

در حالی که به نوشته این روزنامه استدلال فوق به هیچ وجه قابل پذیرش نیست؛ زیرا مشكل مزبور تنها با احداث یك بندر بزرگ حل می‌شود و ربطی به احداث پل یا راه آهن ندارد. طبیعی است كه پس از احداث این بندر در قشم می‌توان بار كشتی‌های عظیم را تخلیه سپس به كشتی‌های كوچك‌تر منتقل نمود؛ یعنی همان كاری كه در امارات انجام می‌شود. تازه اگر نگوییم این اسكله بزرگ را می‌توان در مجاورت اسكله‌های بندرعباس یا بوشهر ساخت.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده در شرایطی كه به دلیل كمبود برق و ضعف خطوط انتقال، به مدت دو روز ادارات دولتی تعطیل می‌شود، به نظر می‌رسد در حال حاضر اولویت اول در كشور احداث نیروگاه باشد و پل مذكور در اولویت‌های بعدی حتی اولویت دهم هم قرار نمی‌گیرد، لذا بهتر است با اعطای مشوق‌هایی، یا با آزادسازی قیمت برق، بخش‌خصوصی را در عرصه تولید الكتریسیته درگیر نمود نه درگیر ساخت یك پل هزار میلیارد تومانی‌.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲۷ تیر

بی بی سی

جهان صنعت از زبان وزیر نیرو در تیتر اول خود نوشته "برای خاموشی‌ها برنامه‌ریزی می‌کنیم"، دنیای اقتصاد از "خاموشی های حتمی با برق ارزان" خبر داده، قدس در عنوان اصلی خود نوشته "مشکل کنکور فنی حرفه ای ها حل شد" و جام جم از "بازار پر رونق فیلم های تلویزیونی" خبر داده است.

ابتکار به نقل از سخنگوی قوه قضاییه "از دلایل حذف الهام تا علل تعطیلی بازار تهران" خبر داده، تهران امروز از "ناگفته های اژه ای از مدیریت حوادث پس از انتخابات" نوشته و روزنامه ایران از زبان وزیر نفت نوشته است: "شرکت‌های نفتی همسو با تحریم در لیست سیاه ایران".

روزنامه های جمهوری اسلامی، رسالت و کیهان از "محکومیت جهانی حمله تروریستی به مسجد جامع زاهدان" و "تشییع جنازه کشته شدگان در این ترور" نوشته اند و خراسان در تیتر اول خود از قول معاون پلیس نوشته "همسایه شرقی اطلاعات ارائه شده ایران را به تروریست ها داده است".

مردم سالاری از زبان دبیرکل حزب مردم سالاری نوشته "مماشات مجلس، دولتمردان را برای تخلف از قوانین جری تر می کند".

گزیده مقالات

ایران باید حمله پیشگیرانه کند

رسالت با تحلیل تازه ترین گفته های دبیرکل هیات موتلفه اسلامی که گفته بود اگر تهدیدها علیه ایران قطعیت یافت، ایران در حمله پیشدستانه ذره ای نباید تردید کند نوشته است: ما در آزمون جنگ تحمیلی به این نتیجه رسیدیم که نمی توان به انتظار نشست تا دشمن حمله کند و ما از فعل خود در جنگ به عنوان دفاع مقدس یاد کنیم.

این روزنامه می نویسد: "دشمن در حالی که هیچ تهدید نظامی از سوی ایران حس نمی کند به حمله پیشدستانه فکر می کند. ما که مدام در معرض تهدید و تحریم و فشار هستیم و مقامات آمریکایی بارها به این مسئله تفوه کرده اند که گزینه نظامی را هم در دستور دارند، چطور این مهم را در دستور کار نداشته باشیم؟ "

سرمقاله رسالت با اشاره به گفته رهبر جمهوری اسلامی به فرماندهان سپاه پاسداران نوشته بدون تردید یکی از شرایطی که باید به آن فکر کنیم، حمله پیشدستانه است. ایران با قدرت فوق العاده ای که در زمین، هوا و دریا دارد توسط جان بر کفان ارتش و سپاه و بسیج می تواند در حمله پیشدستانه درسی به دشمن بدهد که فجایع نخستین روزهای جنگ تحلیلی هرگز تکرار نشود.

کجدار و مریز روسیه

ابتکار در مقاله ای نوشته برای چند هفته در ماه ژوئن همگان گمان می‌کردند که روسیه در قبال پرونده هسته‌ای ایران تغییر جهت داده و به نوعی در کنار ایالات متحده قرار گرفته چرا که در جریان تحریم‌های نهم ژوئن روسیه در کنار ایالات متحده ایستاد وروسای جمهور روسیه و امریکا بازی را به نهایت رساندند و ماه عسل دو طرف با خوردن ساندویچ در یک رستوران شلوغ به پایان رسید.

به نوشته این روزنامه دمیتری مدودف و باراک اوباما صمیمانه‌ترین ژست‌های ممکن را گرفتند. این هفته اما روسیه لحن خود را تغییر و وزیر انرژی آن کشور به صراحت اعلام کرد که کشورش مایل به ادامه معاملات در زمینه سوخت و نفت با ایران است: تحریم‌ها نمی‌تواند ما را متوقف کند.

اما به نوشته ابتکار بعد از آن که مقام‌های ایرانی نیز از این رویکرد روسیه استقبال کردند و تاکید دارند که کشورهای مستقل مسیر خود برای ادامه تجارت با ایران را دنبال می‌کنند نوبت به بحث جنجالی فروش موشک‌های اس سیصد به ایران رسید. روسیه پیش از این در چند روز پس از تشدید تحریم‌ها تاکید کرده بود که موشک‌های اس سیصد را در اختیار ایران قرار نخواهد داد.

تعطیلی بازار و مشتی اجیر

مدیر کیهان در سرمقاله این روزنامه گفتگوی خود را با جوانی نقل کرده که پرسیده چرا بازاریان کم مالیات می دهند در حالی که اصناف و بازاریان با آن ثروت های انبوه و درآمدهای کلانی که بسیاری از آنها دارند سهمشان خیلی بیشتر از آن است که می پردازند.

با این مقدمه حسین شریعتمداری از اعتصاب به عنوان حرکت ناپسند یاد کرده و نوشته دولت می تواند و مطابق قانون حق دارد از عوامل اصلی این حرکت ناپسند که می دانیم از ثروت های افسانه ای برخوردارند بپرسد از کجا آورده اید این عده معدود و اندک مال مردم خوار از صدقه سر این ملت مظلوم، ثروت های افسانه ای اندوخته اند و تابستان ها در جزایر هاوایی لم می دهند و زمستان ها در پیست های اسکی سوئیس قیقاج می روند.

به نوشته سرمقاله کیهان مالیات حق مردم است و دولت حق ندارد در مقابل کسانی که با شانتاژ و توهم پراکنی و یا توسل به تهدید از طریق مشتی افراد اجیر شده بازار را به تعطیلی می کشانند، کوتاه بیاید. چنان که در چند روز اخیر تلفن های کیهان از نفس نمی افتاد و مردم از کوتاهی مسئولان در مقابله با توطئه مشتی سرمایه دار مرفه و بی درد، آنهم در شرایط حساس کنونی گلایه می کردند.

نظام مالیاتی نامعلوم

تهران امروز در مقاله اصلی خود با تاکید بر این که مالیات حقی است که دولت از مودیان دریافت می‌کند تا بتواند خدمات و وظایفی را که برعهده آن گذاشته شده به نحو احسن انجام دهد نوشته گمان نمی‌رود نه اصناف و نه هیچ یک از شهروندانی که پرداخت مالیات مشمول حال آنان می‌شود، در این موضوع شک و تردیدی داشته باشند اما شفاف‌سازی در زمینه فعالیت‌های اقتصادی و نیز استیفای حقوق دولت و ملت در قالب مالیات ضروری است.

به نظر نویسنده این روزنامه هنوز راهکار مناسبی که بتواند در عین رعایت عدالت مالیاتی، وضعیت پرداخت و دریافت مالیات را شفاف سازد، وجود ندارد. همین امر موجب دامن زدن به برخی اعتراضات اصناف به رفتار و رویکرد سازمان امور مالیاتی شده است. در بسیاری از کشورهایی که دولت درآمدی جز کسب مالیات ندارد، در کوچک‌ترین داد و ستدها نیز میزان مالیات معین و از خریدار به‌صورت نقدی دریافت می‌شود و خریدار کالا نیز می‌تواند در پایان سال کل مالیات‌هایی را که بدین صورت پرداخته، در اظهارنامه مالیاتی خود درج کند.

تهران امروز در پایان اظهار عقیده کرده که هنوز نظام مالیاتی کشور چندان که باید و شاید از وضوح و شفافیت برخوردار نیست و افزون بر این، کسی نمی‌داند در طول سال چقدر مالیات مستقیم پرداخت کرده و چقدر مالیات غیرمستقیم.

سایه بحران برق

تهران امروز خبر داده که کاهش چند درجه‌ای دمای هوا رنگ بحران برق را کمرنگ تر کرد اما هنوز این بحران سایه خود را از سر توزیع برق کشور برنداشته است. در این شرایط برق خانگی به‌طور پراکنده قطع می‌شود تا مشترکان خانگی چند روز گذشته را که با اطلاعیه‌های هشدار در مصرف آب و برق شرکت‌های آبفا و توانیر پشت سر گذاشته بودند، فراموش نکنند.

به نوشته این روزنامه این آرامش نسبی به لطف صنایع و به عبارتی به لطف محدودیتی که در مصرف برق واحدهای تولیدی به صنایع کشور تحمیل شد به دست آمده است و اکنون، وزیر نیرو که توانست با کمک وزارت صنایع و معادن و تفاهمی که برای قطع برق صنایع برای تامین برق خانگی، آرامش نسبی را بر روزهای بحران برق حاکم کند از برقراری آرامش کامل در صورت آزادشدن بهای برق سخن می‌گوید.

تهران امروز نوشته وزیر معتقد است اگر هر کیلو وات ساعت برق ۴۳۰ ریال فروخته شود، مشکل صنعت برق حل می‌شود و نیازی به یارانه ندارد که این صنعت را بدهکار کند. در این شرایط برق صنایع قطع می‌شود تا نگرانی‌ها از تامین برق خانگی برطرف شود، صنایع باید تولید خود در ساعترا از ۱۲ تا ۱۸ به نصف کاهش دهند.

بازنده صنعت

روزنامه جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته قطعی برق صنایع که صدمات شدیدی را روانه صنایع کرد اگر هیچ پیامدی نداشت یک پیام داشت؛ انداختن توپ مسوولیت مسوولان به زمین یکدیگر. وزارت صنایع می‌گوید وزارت نیرو باید محدودیت برق صنایع را با اطلاع قبلی انجام دهد و توپ مسوولیت را به زمین وزارت نیرو شوت می‌کند. وزارت نیرو در مقابل از بدهی صنایع گلایه می‌کند و در نهایت دولت توپ بدهی‌هایش به صنعت برق را به زمین مجلس ارسال می‌کند!

به نوشته سارا ثابت در این مقاله حاصل این پاس‌کاری‌ها تنها یک چیز است؛ خسارت سنگین به صنایع و از پا درآمدن آنها. صاحبان صنایع از آسیب به دستگاه‌های صنعتی، فاسد شدن مواد اولیه، تعطیلی خطوط، عدم اجرای تعهدات صادراتی، بیکاری کارگران و اختلال در تامین آب و خطوط تلفن به دلیل قطعی‌های مکرر شکوه می‌کنند. حالا سوال اینجاست چه کسی برای خسارات سنگین به اقتصاد کشور و توسعه صنعت که موتور محرکه اقتصاد است، چاره‌اندیشی کرده است؟

به نوشته سرمقاله جهان صنعت تابستان با تمام سختی‌ها می‌گذرد اما آنچه باقی می‌ماند بی‌تردید خسارت‌هایی هستند که هرگز جبران نمی‌شوند زیرا همیشه صنایع قربانی می‌شوند و بازنده اصلی ناهماهنگی‌ها و رفع مسوولیت‌ها در نهایت تولید و تولیدکنندگان هستند.

مشکلات مردم و دولت

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته در اغلب روزنامه های اصولگرای حامی دولت، مشکلا ت اقتصادی و معیشتی مردم، نه تنها در صفحه اول بازتابی ندارد، بلکه در صفحه اقتصادی این روزنامه ها هم همه خبرها حکایت از رشد و توسعه و رونق و ارزانی در ایران و البته بحران اقتصادی و انحطاط و فروپاشی اقتصادی در کشورهای غربی به ویژه آمریکا می کند.

به تاکید این روزنامه در شرایطی که طی روزهای اخیر افزایش بی سابقه قیمت مرغ و گوشت فشار زیادی روی خانواده ها واردکرده رسانه های دولتی چیزی نمی نویسند در حالی که قیمت هرکیلوگرم گوشت وارداتی در ارزان ترین عرضه ها بیش از ۱۲ هزار تومان است. حال، خود در نظر بگیرید که با توجه به حقوق های ۳۰۰ یا۳۵۰ هزار تومانی کارگری و کارمندی و خانوار در ماه چقدر می تواند گوشت بخرد و اگر مهمان به خانه کسی آمد او چه باید بکند؟

سرمقاله مردم سالاری به یادآورده که در دوران اصلاحات هر روز تیتر اصلی روزنامه های اصولگرا به مشکلا ت اقتصادی و معیشتی مردم اختصاص داشت و دولت اصلا ح طلب را به بی توجهی به مطالبات اقتصادی و معیشتی مردم متهم می کردند. همان زمان بود که اصولگرایان به افزایش ۲۰تومانی قیمت هر لیتر بنزین در ۱۵ فروردین هر سال اعتراض می کردند و مدعی می شدند قیمت بنزین نه ۱۰۰تومان، بلکه ۳۵ تومان است. حالا چه شده که قیمت ۴۰۰ تومانی برای هر لیتر بنزین آزاد را هم ارزان می دانند؟ بگذاریم و بگذریم که همه چیز آشکارتر از آن است که نیاز به توضیح بیشتری داشته باشد.

رشد بورس از کجاست

علیرضا کدیور در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته هر چند رشد معاملات بورس موفقیتی چشمگیر و حتی خارق‌العاده برای بورس ۷۰ میلیارد دلاری تهران است،‌اما نگاهی به دلایل این رونق می‌تواند تصویری واضح‌تر نسبت به بازار سرمایه ایران به دست دهد. در حقیقت اصلی‌ترین عامل دستیابی بورس تهران به این بازدهی را باید در ترکیب نامناسب صنایع و شرکت‌های بورسی جست‌وجو کرد.

به نوشته این مقاله عامل دیگر رشد جهشی بورس به سیاست‌گذاری‌های دولت در بازارهای رقیب بورس به ویژه بازار پول و مسکن بازمی‌گردد. به بیان دیگر در شرایطی که سرمایه‌های سرگردان و تشنه کسب سود، بازارهای غیر از بورس را پیش رو ندارند، عمق کم این بازار و پایین بودن درصد سهام شناور آزاد، چاره‌ای جز رشد قیمت‌ها را پیش روی سهام قرار نمی‌دهد.

در پایان سرمقاله دنیای اقتصاد آمده در نهایت مهم‌ترین عاملی که طی چند ماه گذشته، بورس تهران را به تناوب دچار صعود و سقوط‌های مقطعی کرده، زمان و نحوه هدفمندسازی یارانه‌ها است.سیاستی که به جراحی اقتصاد تعبیر شده و کل اقتصاد از جمله بورس و شرکت‌های بورسی را تا حد زیادی تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در این خصوص به جرات می‌توان گفت، اجرای این سیاست یا تعویق آن در هفته‌های آتی، استحقاق شاخص بورس در دستیابی به سطح فعلی را مشخص می‌کند.

بچه های خیابان

ابتکار گزارشی از کودکان خیابان دارد که در آن نوشته شده نود در صد کودکانی که در خیابان ها به گدائی مشغولند ایرانی نیستند و از کودکان مهاجرند چنان که از ۳ هزار کودک از شهرداری به بهزیستی تحویل داده شده است که همان طور که پیشتر اشاره شد، بسیاری از آن‌ها اتباع بیگانه هستند. البته بر اساس آمارهای موجود، بسیاری از کودکان تا ۱۰ بار به خیابان باز می‌گردند ولی تاکنون افرادی را که ترخیص کرده‌ایم به خیابان برنگشته‌اند.

در گزارش ابتکار از قول سازمان بهزیستی تهران آمده خیابان خواب ها و کارتن خواب‌ها بیشترین مشکلشان این است که .هیچ گونه کارت شناسایی ندارند و حتی از خانواده خود بی اطلاع هستند. بیشتر آنها نیاز به درمان دارند که متأسفانه وزارت بهداشت و درمان وارد این مسئله نشده است.

گزارشگر این روزنامه از زبان یک مقام دولتی تاکید کرده افزایش تعداد کودکان در تابستان امسال نشان می‌دهد که خانواده‌ها به کار فرزندانشان نیاز دارند و کمتر راضی به رها کردن کار کودکانشان هستند. یک مددکار هم گفته اکثر کودکان کار دانش‌آموزانی هستند که در تابستان مجبور به کار کردن شدند، به ظاهر خرج تحصیل سال آتی را درمی‌آورند و به تازگی برای کار در خیابان‌ها اقدام کرده‌اند اما عده دیگری نیز با تجربه درآمد کودکان خود وسوسه شده و از ادامه تحصیل کودکان خود سرباز می‌زنند.

 

بررسی روزنامه های تهران - دوشنبه ۲۸ تیر

بی بی سی

"کارت زرد مجلس به وزیر بازرگانی" عنوان اصلی مردم سالاریاست، دنیای اقتصاد از "بحث داغ واردات در پارلمان" خبر داده، جهان صنعت از قول وزیر صنایع نوشته "برق تولید کنید"، ابتکار از زبان دادستان کشور نوشته "74 ضربه شلاق یا دو ماه زندان، مجازات بدحجابی."

"تأمین 11 هزار میلیارد تومان برای 600 هزار شغل" عنوان اصلی روزنامه ایراناست، "بودجه یازده هزار میلیارد تومانی برای ششصد هزار شغل" تیتر اول قدس است.

"فرمان هسته ای مجلس به دولت" تیتر اول تهران امروزاست، روزنامه های جمهوری اسلامی و کیهان خبر داده اند که "دولت موظف به خودکفائی هسته ای شد"، "خوداتکائی در زمینه فن آوری هسته ای صلح آمیز" عنوان اصلی رسالت است.

"تردید در سلامت آب تهران" گزارش اصلی جام جماست، "پیام کنگره آمریکا برای مذاکره با ایران" در صدر اخبار آرمان آمده و خراسان از "نشست ویژه وزرای اطلاعات، کشور و جانشین فرمانده ناجا درباره حادثه تروریستی زاهدان در کمیسیون امنیت ملی مجلس" خبر داده است.

گزیده مقالات

وعده برای بلوچ ها

روژیا یکتا در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته با شنیدن خبر به شهادت رسیدن تعدادی از هموطنانمان در استان سیستان‌و‌بلوچستان در اثر حمله انتحاری از سوی تروریست‌ها ناخودآگاه به یاد نقل قولی از وزیر کشور افتادم که دقیقا یک روز قبل از این حادثه گفته بود این استان کاملا امنیت دارد و در تعطیلات نوروز سال جاری نسبت به سال‌های پیش مسافرهای بیشتری را در خود جای داده و اینها همه به خاطر امنیت موجود در این استان است.

به نوشته این مقاله استان سیستان‌و‌بلوچستان سال‌هاست محرومیت را به عنوان یکی از صفات ویژه برای خود انتخاب کرده است. از زمانی که محمود احمدی‌نژاد فعالیت‌های خود را با شعار محرومیت‌زدایی آغاز کرد تا به امروز در این استان تفاوت زیادی دیده نمی‌شود به طوری که نماینده زابل در جمع خبرنگاران گفته بود که در این استان گاهی مردم در 24 ساعت فقط دو ساعت آب آشامیدنی دارند، به عبارتی دیگر شعارهایی داده شد که به آنها عمل نشد.

نویسنده سرمقاله جهان صنعت افزوده از سوی دیگر شکی وجود ندارد که کشورهایی نظیر آمریکا از نا‌امن نشان دادن ایران بهره‌برداری می‌کنند اما هر چه فکر کردم به نتیجه‌ای در این باره نرسیدم که به چه دلیل یک فرد در سن نوجوانی یا اوایل جوانی می‌تواند به خاطر وعده‌های کم اهمیت به راحتی دست به کشتن مردم بزند.

هدف آمریکائی ها

کیهان سرمقاله خود را به تحلیل ماجرای شهرام امیری اختصاص داده و ضمن آن که کنه این ماجرا را نامعلوم دانسته نوشته مهم ترین موضوع كه در میان مباحث داغ درباره جزئیات اطلاعاتی پرونده امیری، تقریباً به طور كامل مغفول مانده این است كه این پرونده به گویاترین شكل ممكن ثابت می كند، سیاست آمریكا درباره برنامه هسته ای ایران از عملیات حقوقی به سمت عملیات اطلاعاتی تغییر جهت پیدا كرده است.

به نوشته این روزنامه هوادار دولت بهترین راه برای فهم موضوع آن است كه توجه كنیم امیری چه زمانی ربوده شد و در چه مقطع زمانی در اختیار آمریكایی ها قرار داشت: فاصله زمانی خرداد 88 تا تیر 89 تا آنجا كه به برنامه هسته ای ایران مربوط است، دو ویژگی داشته است . اول صفر شدن فهرست پرسش های پادمانی آژانس از ایران با تكمیل اجرای مدالیته ای كه در اوت 2007 توافق شد و دیگر زیر سوال رفتن اعتبار و وثاقت موضوع مطالعات ادعایی كه خصوصاً در ماه های پایانی مسئولیت محمد البرادعی در آژانس.

کیهان اظهار نظر کرده که با تهی شدن گزارش های آژانس از اتهامات دندان گیر، توان استدلال آمریكایی ها برای همراه كردن بقیه كشورها با خود علیه ایران (پروژه اجماع سازی) تا حد بسیار زیادی افت كرده بود و آمریكایی ها برای زنده نگهداشتن پروژه خود ناچار باید به روش های جدیدتری متوسل می شدند. آنچه این ناتوانی را تشدید می كرد این بود كه طرف های مذاكراتی آمریكا دائماً به برآورد اطلاعاتی این كشور در سال 2007 استناد می كردند كه با اطمینان نتیجه گرفته بود اگر هم چیزی به نام برنامه هسته ای نظامی ایران وجود داشته در سال 2003 متوقف شده است.

استقلال بانک مرکزی

طهماسب مظاهری در سرمقاله آرمان درباره لزوم استقلال بانک مرکزی پرسیده چرا باید بانک مرکزی در مقابل درخواستهای دولت به مثابه یک مشتری، استقلال عمل داشته باشد و سخت گیری کند و از انتشار بی رویه پول برای تامین نیازها و کمبودهای مالی دولت خودداری کند؟ و چرا نباید نیازهای مالی نامحدود دولت را تامین کند تا دولت با آسودگی خاطر و بدون دغدغه درآمد، بتواند خدمات عمومی و وظایف حاکمیتی خود را به صورت گسترده انجام دهد؟

رییس سابق بانک مرکزی خود توضیح داده که تامین و انتشار پول توسط بانک مرکزی، نقدینگی در دست دولت را افزایش می‌دهد لیکن تولید ثروت نمی‌کند، بلکه موجب کاهش ارزش پول در دست مردم می‌شود. پول موجود در شبکه بانکی متعلق به مردم است و متعلق به سهامداران بانک نیست. این یک اصل کلی است و از این نظر تفاوتی بین بانک‌های دولتی و خصوصی و تعاونی وجود ندارد. پول موجود در بانک دولتی متعلق به دولت نیست و پول موجود در بانک خصوصی متعلق به سهامداران آن نیست. مدیرعامل و هیات مدیره بانک‌ها را سهامداران آن، انتخاب و پس از تائید بانک مرکزی مبنی بر داشتن تخصص و تجربه بانکی، آنان را منصوب می‌کنند.

به تاکید سرمقاله آرمان وجوه موجود در بانک ها نباید برای نیازمندی‌های مالی سهامداران آن بانک اختصاص یابد. این وجوه باید به طر‌ح‌ها و فعالیت هایی اختصاص یابدکه برای سپرده گذاران و صاحبان وجوه آن واجد منافع باشد. این یکی از دلایل محکم و مستندی است که رفتار مستقل بانک مرکزی در قبال دولت به مثابه مشتری را اقتضا می‌کند. اقدام کمیسیون تلفیق قدمی جدی و محکم برای حفظ و صیانت از نظام پولی و دارائی‌های مردم در بانکهاست.

بنگاه های زود بازده

در حالی که روزنامه های هوادار دولت مانند جوان خبر داده اند که یک میلیون و صد هزار شغل تا پایان سال تامین می شود و این را مستند به سخن رییس جمهور در جلسه شورای عالی اشتغال نوشته اند جام جم خبر داده که رییس جمهور دستور ششصد هزار شغل تازه را با تامین یازده هزار میلیارد تومان داده است.

جوان از قول محمود احمدی‌ نژاد اظهار امیدواری کرده که با تحقق این تعداد شغل جدید بخش عمده‌ای از دغدغه والدین به اشتغال فرزندانشان رفع شود.

روزنامه ایران نوشته که ششصد هزار شغل از طریق بنگاه های زودبازده به دست خواهد آمد که قرار شده بانک ها و دولت اعتبارات لازم را برایشان فراهم آوردند.

در همین حال آرمان خبر داده که مدیر كل دیوان محاسبات هرمزگان گفت: در پی بازدید تصادفی از 19 بنگاه اقتصادی در قشم متوجه شده‌ایم كه از این تعداد 11 واحد علاوه بر اخذ تسهیلات بانكی هیچ وجود خارجی ندارند.

بنگاه های زودبازده موضوع تردید جدی مرکز پژوهش های مجلس است که معتقدند بخش عمده ای از این ابتکار دولت به نتیجه نرسیده و شکست خورده است اما به نوشته روزنامه ایران رییس دولت همچنان بر ادامه کار این بنگاه ها اصرار دارد.

آلودگی آب تهران

انوشیروان محسنی‌بندپی در آرمان نوشته زنگ خطر آلودگی آب تهران سالها پیش زده شد اما این زنگ خطر جدی گرفته نشد‌. در حال حاضر وزارت نیرو مسئول آب است و اگر مردم در شهر تهران آب آلوده مصرف می کنند وزیر نیرو باید پاسخگو باشد .اما متولی آنالیز آب را هم نمی توان در این ماجرا بی تقصیر دانست که وزارت بهداشت و درمان است .

به نوشته این نماینده مجلس قانون گذار به لحاظ کیفی وزارت بهداشت را مامور می کند تا کیفیت آب را هر چه زودتر آنالیز کند و تشخیص دهد ،اما شاهد هستیم که وزیر بهداشت هم خبر می دهد که آب آلوده است و هم اظهارمی کند که جای نگرانی نیست و مردم عادی می توانند استفاده کنند و در واقع گفته خود را نقض می کند. گاهی شاهد بودیم که این آلودگی محرز از سوی وزیر بهداشت تایید شده و گاهی هم تایید نشده است.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس به نوشته آرمان تاکید کرده نیترات بالا در آب تهران باعث می شود تا هموگلوبین تبدیل به مت هموگلوبین شود که در نهایت انتقال اکسیژن مختل می شود‌. برای همین است که وزیر بهداشت توصیه می کند کودکان از این آب ننوشند چرا که نوشیدن آب برای کودکان زیر 6 ماه خطر خفگی را به همراه خواهد داشت.

وزیر بازرگانی در مجلس

هادی چاوشی در گزارشی در دنیای اقتصاد نوشته مهدی غضنفری خوش اقبال بود که دیروز، روز کسب رای اعتماد او از مجلس ‌نبود؛ چرا که در این صورت شانس حضور مجدد در ساختمان وزارت بازرگانی را به کلی از دست می‌داد. آن جا نمایندگان مجلس چندان عملکرد وزارتی غضنفری را به چالش کشیدند و او را به ارائه آمارهای نادرست در مورد میزان واردات و صادرات کشور متهم کردند که جلسه سوال از وزیر بازرگانی بیشتر به جلسه محاکمه شبیه شد.

به نوشته این گزارش در پایان این جلسه در رای‌گیری پایان جلسه، وزیر بازرگانی تنها 56 نماینده موافق داشت و 120 نفر از 194 نماینده حاضر در صحن علنی اعلام کردند که توضیحات غضنفری را درباره واردات و صادرات قانع کننده نمی‌دانند. در حالی که وی گفت ما در سال 1388 در زمینه صادرات غیر نفتی با درصد تحقق 166 درصدی موفق شدیم ركورد خوبی را ثبت كنیم و نسبت واردات به صادرات كشور از سال 84 تا 88 ركورد خوبی را نشان می‌دهد.

به نوشته دنیای اقتصاد نماینده ورامین که به عنوان سوال کننده از وزیر بازرگانی سخن می‌گفت بخشی از آمارهای ارائه شده از سوی غضنفری را غیرواقعی دانست. علاوه بر او، حسن ونایی، نماینده ملایر نیز در تذکری آیین نامه ای، مهدی غضنفری را به دروغ گویی متهم کرد. ونایی گفت: آقای وزیر راست راست توی چشم مردم نگاه می‌کند و دروغ می‌گوید. همه می‌دانند که واردات میوه افزایش پیدا کرده است. همه این آمارها دروغ است..

گزارش دنیای اقتصاد نشان می دهد اما نقوی حسینی با بیان اینكه سیاست‌های تجاری در سال‌های اخیر به نفع واردات بوده است گفته براساس آمار فائو (سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد) ایران در سال‌های اخیر یكی از پنج كشور نخست واردكننده میوه در جهان بوده است؛ این در حالی است که ایران زمانی بزرگ‌ترین تولیدکننده میوه در خاورمیانه بود.

فعالیت های هنری

روزنامه جمهوری اسلامی چند خبر در ستون جهت اطلاع خود نوشته علیرغم اعتراضات فراوان، جریان برپائی كنسرت زنان ادامه دارد "آوای شورانگیز" به سرپرستی آوا پازوكی فردا در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران كنسرت موسیقی سنتی ایرانی ویژه بانوان برپا می‌كند. این قبیل اقدامات در دولت‌های گذشته توسط اصولگرایان تقبیح می‌شد ولی اكنون با سكوت و حتی حمایت آنان برگزار می‌شود.

دومین خبر این است که عربستان سعودی در زمینه وارد ساختن زنان به این عرصه از ایران هم جلو زده است. چنان که روزنامه الوطن چاپ ریاض گزارش داد نخستین تئاتر زنان در عربستان سعودی به نمایش درآمد. این تئاتر با نام "مسیار كوووم" توسط كمیته زنان انجمن فرهنگ و هنر منطقه نجران در جنوب عربستان سعودی برگزار شد. تمامی بازیگران این تئاتر را زنان تشكیل می‌دهند.

و سومین خبر روزنامه جمهوری اسلامی این است که سعید حدادیان از مداحان تهران در یكی از مراسم‌های اخیر خود از بازگشت تعدادی از خوانندگان لس آنجلسی انتقاد كرد و گفته درحالی كه می‌شنویم برخی خوانندگان لس آنجلسی درحال بازگشت به كشور هستند، به برخی مداحان هم می‌‌گویند كه باید از فلان امامزاده‌ها بروید.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی این مداح گفته به گونه‌ای اوضاع درحال چرخش است و عده‌ای درحال وارونه كردن وضعیت هستند. می‌خواهند خوانندگان لس آنجلسی را به ایران بیاورند و ما را به لس آنجلس بفرستند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - سه شنبه ۲۹ تیر

بی بی سی

"خروج قطعی 144 شرکت از تهران" عنوان اصلی جهان صنعت است. "مذاكرات اصناف نتیجه داد" تیتر اول ابتکار، جام جم "هشدار، فروش غیرقانونی ابزار شنود" را در صدر اخبار خود آورده و دنیای اقتصاد از "تغییر رفتار مالکان در بازار اجاره" خبر داده است.

"ملت ایران با هر سلیقه‌ای در برابر تحریم‌ها می‌ایستد" از زبان رییس دولت تیتر روزنامه ایران است، خراسان و رسالت همین گزارش را با عنوان "اسنادی داریم که نشان می دهد تروریست ها توسط ناتو تجهیز و هدایت اطلاعاتی می شوند" آورده اند.

روزنامه جمهوری اسلامی در گزارش اصلی خود نوشته "دریافت تسهیلات بانکی بزرگ ترین مشکل تولید کنندگان" است، قدس خبر داده "مجلس افزایش حقوق بازنشستگان را پی گیری می کند" و آرمان از "سه شرط ایران برای مذاکره با آمریکا" نوشته است.

"فرانسه در آتش، نظامیان در جنوب مستقر شدند" تیتر اول روزنامه کیهان است.

گزیده مقالات

سالگرد پایان جنگ

مردم سالاری در سرمقاله خود به مناسبت سالگرد پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق جلسه سران سه قوه را به یاد آورده که در 25 تیر 1367 تشکیل شد سیداحمد خمینی و توسلی رییس دفتر بینان گذار جمهوری اسلامی و آیت الله مهدوی کنی نیز شرکت داشتند و پیشنهادهای مختلفی از جمله قبول وساطت الجزایر، سازمان کنفرانس اسلا می و پاکستان مطرح شد، که مورد تصویب قرار نگرفت و در نهایت قرار شد رسما پذیرش قطعنامه به شخص دبیر کل سازمان ملل و با امضای رئیس جمهور اعلا م شود.

این روزنامه نوشته روز بعد که خبر این تصمیم از رادیو تهران پخش شد موجب واکنش های بسیار گسترده ای در داخل و خارج کشور شد، به طوری که بسیاری از دیپلمات ها آن را با ناباوری نقل می کردند. هاشمی رفسنجانی فرمانده کل قوا، که فرماندهی جنگ را به عهده داشت در کنفرانس مطبوعاتی آن را اعلام کرد و میرحسین موسوی نخست وزیر وقت در دیدار با سفرا و مسوولین وزارت خارجه تصمیم را تشریح کرد.

مردم سالاری یادآوری کرده آیت الله خمینی روز چهارشنبه 29 تیر پیام تاریخی و مهمی صادر کردند که گلواژه آن پیام عبارت بود از این که: "قبول قطعنامه برای من از زهر کشنده تر است، ولی راضی به رضای خدایم و برای رضایت او این جرعه را نوشیدم."

شکست های آمریکا پیروزی های ایران

کیهان در سرمقاله خود با استناد به گفته های شهرام امیری نوشته اگر سیا حاضر است در ازای 10 دقیقه مصاحبه یك متخصص فیزیك بهداشت 10 میلیون دلار- دقیقه ای یك میلیون دلار- بدهد تا او جور همه بدبیاری های 7-6 سال گذشته این سازمان عریض و طویل را بكشد یا 50 میلیون دلار بدهد كه همان پژوهشگر عادی درخواست پناهندگی كند و این اعتباری برای سازمان CIA باشد، حدس بزنید رقم هنگفت خسارت های آمریكا از پیشرفت های ایران چه قدر است؟ 500 میلیارد دلار؟ هزار میلیارد دلار؟

به نوشته این مقاله با اندازه گیری هزینه های گزاف و بر باد رفته آمریكا در چالش های عراق و افغانستان و لبنان و فلسطین و بحرین و یمن می توان فهمید اوباما و دولت وی به چه میزان ورشكسته شده است؟

سرمقاله کیهان در مقابل موفقیت های اطلاعاتی ایران را چنین برشمرده: ایران قرار اطلاعاتی به كلّی سرّی آمریكا در مسیر دوبی- بیشكك را در آسمان قیچی می كند، دیپلمات ربوده شده خود (حشمت الله عطارزاده) را از پاكستان آزاد می كند و به كشور بر می گرداند، با تبعه ربوده شده خود در عربستان و منتقل شده به آمریكا ارتباط ویدیویی می گیرد و سیا را وادار به عودت تبعه مذكور می كند.

ریش سفیدی‌های بی جواب

ابتکار در تشریح اختلافات درون اصولگرایان نوشته باید این ها با ریش سفیدی حل شود اصولگرایان بزرگان و ریش سفیدانی که می‌توانند با تجربه اجرایی و کارهای سیاسی و همچنین با توجه به احترامی که در میان گروه‌های ریشه دار اصولگرا دارند، به حل مشکلات بپردازند،اما این تجربه در یک سال اخیر پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری چندان در اردوگاه اصولگرایی حتی تجربه هم نشد. در حقیقت فرصتی برای تجربه کردن آن دست نداد.

به نوشته این مقاله ناطق نوری؛ بعد از آن چه در انتخابات ریاست جمهوری پیش آمد ریش سفید منزوی شد، آیت الله مهدوی کنی که می‌توانست یک سرمایه بزرگ برای اصولگرایان باشد. عملا تلاش هایش بی فرجام ماند و ریش سفید دلخور شد.

مقاله ابتکار سرانجام به آن جا رسیده که آیت الله محمد یزدی نیز به جهت سال‌های حضورش در راس قوه قضائیه و شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی و مناصب دیگر اجرایی و همچنین عضویت و ریاست بر مهم ترین تشکل روحانی حوزه علمیه قم یعنی "جامعه مدرسین" می‌توانست یکی از ظرفیت‌های جریان اصولگرا برای انجام تلاش‌های ریش سفیدانه باشد. اما این شیخ باسابقه در حوادث پس از انتخابات آن چنان که انتظار می‌رفت نتوانست نقش خود را بازی کند و ریش سفید عصبانی شد.

حاکمیت قانون

دکتر سید احمد میرمطهری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته در قرن بیست و یکم، توسعه اقتصادی فراتر از افزایش صادرات، توسعه زیر ساخت‌ها یا اعمال سیاست‌های پولی و مالی مناسب بوده و بیش از هر زمانی آرمان توسعه اقتصادی در تحقق حاکمیت قانون است.

به نوشته این اقتصاددان امروزه به شهادت آمار، حجم و ارزش مبادلات اقتصادی در کشور در مقایسه با یک دهه قبل افزایش چشمگیری پیدا کرده است، به جمعیت کشور افزوده شده، روند شهرنشینی به سرعت رو به گسترش بوده، مشارکت‌های مردم در امور اقتصادی و تعداد شرکت‌های فعال در امور تولیدی رشدی فزاینده داشته، تعداد بانک‌ها زیاد و مبادلات پولی آسان و بدهکاران و طلبکاران دو صد چندان شده‌اند و خلاصه آنکه همه این گسترش‌ها زمینه بروز برخی از ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی و ایجاد اختلافات و طرح دعاوی اعم از کیفری و حقوقی را به دنبال داشته ‌اند.

نتیجه گیری سرمقاله دنیای اقتصاد این است که برای کمک به اقتصاد ایران در تجهیز پس‌اندازها، افزایش اشتغال، استفاده بهینه از ثروت نفت و گاز، اصلاحات ساختاری در بخش مالی، توسعه بخش صنعت، سرمایه‌گذاری خارجی و گسترش تامین اجتماعی، قوه‌قضائیه هم باید خود را به قوانین مورد نیاز و به روزمجهز نماید.

آمار واقعی تورم

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به فاصله معناداری كه مردم در معاملات و خرید و فروش‌های روزمره خود میان قیمت‌های واقعی و نرخ‌های اعلامی از سوی نهادهای مسئول و رسمی می‌بینند پرداخته و نوشته اگر تورم به همان میزانی كه بانك مركزی اعلام می‌كند، پایین آمده پس چرا ما آن را نمی‌بینیم؟ واقعیت هم این است كه گوشت گوساله كیلویی 13 هزار تومانی، گوشت مرغ 3700 تومانی به بالا، لبنیات سبكتر و گران‌تر و اجاره بهایی كه به گفته بنگاه ‌داران 20 درصدی افزایش یافته است.

به نوشته این روزنامه به نظر نمی‌رسد تلاش‌های دولت و بانك مركزی هم برای توجیه و رفع دغدغه جامعه و رهایی از این دوگانگی چندان موثر واقع شده باشد و تورم همچنان به عنوان بزرگترین دغدغه معیشتی مردم ذهن افكار عمومی را می‌آزارد و قطعا ادامه آن هزینه‌های هنگفتی به سرمایه‌های اجتماعی كشور تحمیل می‌كند.

روزنامه جمهوری اسلامی پیشنهاد کرده مسئولان در كوتاه‌ترین زمان ممكن راه‌ها و روش‌های جدید، همه فهم و آسان تری را برای تنویر و اطمینان بخشی افكار عمومی در مورد نرخ‌ها و آمارهای اعلامی از سوی مراجع رسمی انتخاب و اجرا كنند آنها را از كم وكیف محاسبه نرخ تورم و تغییرات سبد كالاهای بانک مركزی آگاه سازند تا اصحاب رسانه بتوانند ذهنیت افكار عمومی را روشن ‌تر سازند.

آلودگی همه چیز

سیدجواد سیدپور در مقاله اصلی تهران امروز نوشته مدتی است خطی از "خبرهای آلوده" درباره كالاهای آلوده‌تر به راه افتاده و سر پایانی هم ندارد و انگار ما باید به این خبر‌ها عادت كنیم؛ گوشت آلوده، خون آلوده، برنج آلوده، میوه آلوده، هوای آلوده، اسباب‌بازی آلوده، نمك آلوده، سبزی آلوده، دام آلوده، چای آلوده، سیگار آلوده، داروی آلوده، بطری آلوده و... اكنون آب آلوده كه البته خود حكایتی جدا دارد.

به نوشته این روزنامه به‌رغم این‌همه خبرهای ضد و نقیض كه از این آلودگی‌ها منتشر شده و می‌شود هنوز هیچ‌كس به درستی و به قطعیت نگفته كه بالاخره آلودگی هست یا نیست؟ آیا برنج‌های وارداتی به سم آرسنیك آلوده هست یا نیست؟ آیا گوشت‌ها و دام‌‌ها تب برفكی دارند؟ آیا میوه‌های ما مملو از كود شیمیایی است؟ آیا خون‌ها به HIV آغشته است؟ ‌آیا اسباب‌بازی كودكان ما سرطان‌زاست؟ آیا داروی "گرایپ واتر" آلودگی باكتریایی دارد؟ آیا آب آشامیدنی تهران مملو از نیترات است؟‌ واقعا در دنیایی با این‌همه پیشرفت علمی و در كشوری با این‌همه آزمایشگاه و متخصص ورزیده، پاسخ دادن صریح، روشن و واضح به این پرسش‌ها مگر چقدر طول می‌كشد؟

تهران امروز تاکید کرده مردم حق دارند نسبت به این‌همه خبرهای آلوده واكنش نشان دهند و نگران بهداشت و سلامت خود و خانواده‌هایشان باشند و مسئولان موظف و مكلفند كه برای حفظ سلامت جامعه همه ‌گونه اقدامی انجام دهند و با سریع‌ترین روش و بهترین امكانات به صیانت از بهداشت عمومی بپردازند. اینكه وزیری اعلام كند آب تهران آلوده است و وزیر دیگری از همان دولت فردا آن‌را تكذیب كند جز نگرانی بیشتر افكار عمومی مشكلی را حل نمی‌كند.

پاسخ برای آب آلوده

محمدحسین مهرزاد در سرمقاله جهان صنعت نوشته مجید نامجو و مرضیه وحید دستجردی دو وزیر کابینه دهم هستند که در اوج هماهنگی یکی از آنها می‌گوید نیترات آب تهران تحت کنترل است و دیگری زنان باردار را دقیقا به دلیل افزایش غیرمجاز میزان نیترات از خوردن آب لوله ‌کشی بر حذر می‌دارد.

به نوشته این مقاله موضوع آلودگی آب شرب نه اختلاف پلیس و خودروسازان است و نه استاندارد نبودن جاده‌ها! موضوع به واسطه ارتباط مستقیم با سلامت مردم از چنان اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که هر خبر کوچکی در این رابطه می‌تواند امنیت روانی جامعه را با مخاطراتی جدی روبه‌رو کند.بی‌اعتمادی به آب شرب لوله‌کشی شده اتفاق نامیمونی است اما اگر در برابر آمار رو به افزایش جنین‌های سقط شده در تهران و سرطان دستگاه گوارش قرار گیرد، ترجیح می‌دهیم بی‌اعتماد باشیم تا روی تخت بیمارستان.

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده همه جای دنیا وقتی میلیون‌ها نفر با آلودگی آب شرب مواجه می‌شوند فوری ستاد بحران تشکیل می‌دهند اما اینجا وزیر بهداشت گزارش وزارت نیرو را در رسانه‌ها می‌خواند و یک مدیر میانی در وزارت نیرو سخنان شخص اول سلامت کشور را ادعای بی‌اساس می‌خواند. بد نیست وزرای محترم نیرو و بهداشت جلسه مشترکی گذاشته و لا‌اقل حرفشان را یکی کنند تا شهروندان تهرانی بدانند بالاخره آب را از لوله بنوشند یا بطری‌های بسته‌بندی شده.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - چهارشنبه ۳۰ تیر

بی بی سی

"کوه های مرزی ایران پیشنهاد آمریکا به منافقین" تیتر اول روزنامه خبر است. کیهان از قول وزیر امور خارجه نوشته "امنیت افغانستان باید به افغان ها واگذار شود"، رسالت همین گزارش را با عنوان "نیروهای خارجی عامل ناامنی افغانستان" منعکس کرده و خراسان نیز از "گفت و گوی متکی و اشتون در حاشیه اجلاس کابل" خبر داده است.

سیاست روز از "پاسخ منفی به سومین درخواست كنگره آمریكا" نوشته است و فرهیختگان در بالای صفحه اول خود خبر داده که " ایران از مذاکرات هدفمند استقبال می کند".

"تحمیل حقوق بشر غربی امکان پذیر نیست" به نقل از رییس قوه قضاییه در صدر اخبار حمایت آمده، جمهوری اسلامی از قول هاشمی رفسنجانی در گزارش اصلی خود نوشته "عقلانیت، اتحاد و سیاست خارجی فعال راه مقابله با تحریم ها"و آرمان از همین مقام نوشته "ضربه خوردگان از انقلاب خیز برداشته اند".

"مشوق‌های تازه برای نوسازی بافت‌های فرسوده" به نقل از معاون وزارت مسکن تیتر اول روزنامه ایران است، جام جم از "خرید و فروش شصت میلیارد تومانی بازیکتان فوتبال" خبر داده، تهران امروز مهم ترین خبر امروز را این دیده که "دستور اجرای بودجه مترو از سوی رییس مجلس" و <