بولتن خبري ايران نبرد(1093) یکشنبه 20 تير 1389 (11 ژوئيه 2010)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

تحریم‌های یک‌جانبه استرالیا علیه بانک ملت و فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا

راديو فردا پنجشنبه 27 خرداد 1389 (17 ژوئن 2010)

دولت استرالیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که برای وادار ساختن تهران به محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای خود تحریم‌هایی را به طور یک‌جانبه بر یک بانک و یک عضو سپاه پاسداران جمهوری اسلامی اعمال خواهد کرد.

وزارت خارجه استرالیا در حالی این خبر را منتشر کرده است که هفته گذشته شورای امنیت سازمان ملل چهارمین دور تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را تصویب کرد و وزرای خارجه اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه به توافق رسیدند تحریم‌های بیشتری را علاوه بر تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران وضع کنند. استیون اسمیت، وزیر امور خارجه استرالیا، در بیانیه‌ خود به همین مناسبت اعلام کرد که تحریم‌های یک‌جانبه این کشور مشمول بانک ملت،‌ شرکت خطوط کشتی‌رانی جمهوری اسلامی، و رستم قاسمی، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران، خواهد شد.

در این بیانیه آمده است: استرالیا با این اقدامات تازه در خط مقدم تلاش‌های جهانی برای وادار ساختن ایران به تغییر دادن راه فعلی خود قرار می‌گیرد. به گفته استیون اسمیت، وزیر خارجه استرالیا، بانک ملت به علت انجام معاملات مربوط به تجهیزات موشکی و هسته‌ای ایران و شرکت خطوط کشتی‌رانی جمهوری اسلامی به دلیل حمل و نقل این تجهیزات مشمول تحریم‌های این کشور خواهند شد.

آقای اسمیت گفت: استرالیا به این اقدامات تازه دست می‌زند تا نگرانی واقعی خود را از برنامه اتمی ایران نشان دهد.

در صورت عملی شدن تحریم‌های یک‌جانبه استرالیا علیه جمهوری اسلامی، بانک ملت و شرکت کشتی‌رانی ایران مشمول تحریم قادر به انجام معاملات در داخل این کشور نخواهند بود و رستم قاسمی، عضو سپاه پاسداران، نیز از سفر به این کشور محروم خواهد شد.

اما به گفته وزیر خارجه استرالیا با وجود اعمال این تحریم‌ها راه دیالوگ و گفت‌وگو بر ایران هنوز بسته نیست. استیون اسمیت در پارلمان استرالیا در این باره گفت: استرالیا بار دیگر از ایران می‌خواهد به وظایف قانونی بین‌المللی خود بپردازد و این مسئله [هسته‌ای] را از طریق تغییر خط مشی هر چه سریع‌تر حل و فصل کند.

بر اساس تحریم‌های تازه شورای امنیت سازمان ملل که هفته گذشته به تصویب رسید، کشورها مجازند کشتی‌هایی را که به نظر می‌رسد حامل اقلام ممنوعه برای جمهوری اسلامی باشند در آب‌های خود بازرسی کنند.

بر اساس این تحریم‌ها همچنین تعداد افراد و گروه‌هایی که شامل ممنوعیت سفر و تحریم‌های مالی هستند افزایش یافت. تحریم‌های اتحادیه اروپا نیز که احتمالاً از ماه آینده میلادی به اجرا درخواهد‌ آمد همچنین بخش بازرگانی و کالاهایی را که مصرف دوگانه دارد در برخواهد گرفت.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت دهم ایران، در واکنش به تازه‌ترین قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه تهران آن را دستمال مصرف‌شده‌ای دانست که باید در زباله‌دان انداخته شود.

 

تكميلي تحريمات جديد امريكا از AFP

خبرگزاري فرانسه  چهارشنبه 26 خرداد 1389 (16 ژوئن 2010)

تعدادي از افراد تحريم شده كه در ليست سياه وزارت خزانه داري امريكا قرار گرفته اند عبارتند از :

محمد علي جعفري فرمانده كل سپاه از سال 2007

احمد وحيدي وزير دفاع ايران

جواد كريمي ثابت كه داراي ارتباط با سازمان اتمي ايران است .

هاوراد برمن رئيس كميته روابط خارجي كنگره امريكا از تحريمات جديد امريكا استقبال كرد و گفت آنها به طور قابل ملاحظه يي لايحه همه جانبه تحريماتي كه به زودي كنگره تصويب خواهد كرد را تقويت مي كند.

 

بيانيه اتحاديه اروپا در مورد تحريم هاي ايران

خبرگزاري رويتر پنجشنبه 27 خرداد 1389 (17 ژوئن 2010)

ذيلاً متن توافقنامه تشديد تحريم ها بر مورد ايران است كه رهبران اتحاديه اروپا در نشست روز پنجشنبه خود آنرا امضا كردند.

قطعنامه ايران

1. شوراي اروپا بر نگراني فزاينده خود در مورد برنامه هسته يي ايران تاكيد كرده و از پذيرش قطعنامه 1929 توسط شوراي امنيت, كه اقدامات محدودكننده جديد عليه ايران را معرفي مي كند, استقبال ميكند.

2. شوراي اروپا از تلاش هاي اخير برزيل و تركيه براي اطمينان از پيشرفت توافقنامه پيشنهادي به ايران بوسيله آژانس در اكتبر 2009 درمورد رآكتور تحقيقاتي تهران استقبال مي كند. توافق رضايتبخش با ايران درمورد رآكتور تحقيقاتي تهران مي تواند در خدمت يك اقدامي بعنوان اعتماد سازي باشد. اگرچه شوراي اروپا اظهار مي دارد كه اين موضوع اصل موضوع هسته يي ايران را در بر نمي گيرد.

شوراي اروپا از ايران ميخواهد كه وارد گفتگو هاي مربوط به برنامه هسته يي خود شود.

3. شوراي اروپا مجدداً برحقوق و مسئوليتهاي ايران تحت ان پي تي تاكيد مي كند. شوراي اروپا عميقاً متاسف است از اين كه ايران از بسياري از فرصت هايي كه, براي برطرف نمودن نگراني هاي جامعه بينالمللي, درمورد ماهيت برنامه هستهيياش پيشنهاد شده, استفاده نكرده است . تصميم ايران به غنيسازي اورانيوم به سطح 20 درصد, كه در تضاد با تعهدات بين المللي تحت قطعنامه هاي شوراي امنيت و هيئت حكام آژانس بين المللي مي باشد, موجب نگراني هاي بيشتري گشته است. در اين رابطه شوراي اروپا به آخرين گزارش آژانس در 31 ماه مه اشاره مي كند.

4. تحت اين شرايط, اقدامات محدود كننده جديد اجتناب ناپذير گشته است. شوراي اروپا با يادآوري قطعنامه 11 دسامبر 2009 خود و نظر به كار انجام شده پس از آن توسط شوراي روابط خارجي, از شوراي روابط خارجي مي خواهد كه در اجلاس بعدي خود اقداماتي را كه اجراي آنها شامل قطعنامه 1929 شوراي امنيت بهمراه اقدامات ضميمه آن مي باشد را به پذيرد.

به منظور حمايت از قطعنامه, از طريق مذاكره در باره تمامي نگراني هاي حل ناشده, مربوط به توسعه تكنولوژي حساس, در حمايت از برنامه هسته يي و موشكي آن , اقدام كند.

اينها بايد در زمينههاي زير متمركز باشند؛ تجارت, بخصوص محصولات دو كاربرده و تحريمهاي بيشتر در مورد بيمه بازرگاني ؛ بخش مالي, شامل مسدود كردن بانك هاي بيشتر ايران و محدوديت در بانكداري و بيمه؛ بخش حمل و نقل ايران, بخصوص خطوط كشتيراني جمهوري اسلامي ايران و وابسته هايش و بار هوايي؛ بخشهاي كليدي صنايع گاز و نفت با ممنوعيت در سرمايه گذاري جديد, كمك تكنيكي و انتقال تكنولژي, وسايل و خدمات مربوطه در اين زمينه ها, بخصوص مربوط به پالايش, تبديل به مايع و تكنولوژي گاز طبيعي مايع (LNG) ؛ و ممنوعيت ويزا و مسدود كردن دارايي ها بخصوص در مورد سپاه پاسداران.

5 - شوراي اروپا يكبار ديگر تعهد اتحاديه اروپا به فعاليت براي يك راه حل ديپلماتيك در مورد برنامه هستهيي ايران را تائيد ميكند. شوراي اروپا از ايران مي خواهد تا تمايل خود به اعتمادسازي با جامعه جهاني را نشان دهد و به دعوت از سرگيري مذاكرات پاسخ گويد, و روي اعتبار پيشنهاداتي كه در ژوئن 2008 به ايران شده تصريح ميكند.

6 - آنچه مورد نياز است, يك مذاكرات جدي در مورد برنامه هستهيي ايران و ديگر موضوعاتي كه مورد نگراني دو جانبه است ميباشد. شوراي اروپا تاكيد مي كند كه نماينده عالي اتحاديه اروپا در امور خارجه و سياست امنيتي آماده از سرگيري گفتگوها در اين رابطه ميباشد.

 

اتحايه اروپا ايران را در نزاع اتمي با تحريمات شديدتري مورد هدف قرار داد

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 27 خرداد 1389 (17 ژوئن 2010)

منابع ديپلوماتيك گفتند, رهبران اتحاديه اروپا روز پنجشنبه تصميم گرفتند تا تحريمات جديدي را در رابطه با برنامه اتمي ايران عليه آن كشوراعمال نمايند.

اين اقدامات فراتر از آخرين اقدامات تنبيهي سازمان ملل بوده و جهت وارد كردن فشار روي تهران صورت ميگيرد.

براساس متن اين بيانيه تحريمات جديد اتحاديه اروپا شامل يك ممنوعيت منحصر بفرد سرمايه گذاري, كمكهاي فني و انتقال تكنولوژي به صنايع كليدي نفت و گاز ايران ميباشد.

ايران داراي دومين منابع گاز طبيعي جهان است و دومين صادر كننده نفت اوپك ميباشد.

شركتهاي عمده انرژي جهاني, تحت فشار فزاينده بين المللي در رابطه با فعاليتهاي خود در ايران قرار گرفتهاند.

بانكهاي ايران و سپاه پاسداران آن نيز هدف تحريمهاي جديد قرار گرفتهاند.

اين اقدام ( اتحاديه اروپا) يكروز بعد از اينكه آمريكا افراد و شركتهاي ايراني را به ليست سياه خود اضافه نمود و يك هفته پس از انكه شوراي امنيت سازمان ملل با چهارمين دور تحريمها ايران را بخاطر رد توقف فعاليتهاي هستهيي زير ضرب قرار داد , صورت ميگيرد.رهبران اتحاديه اروپا طي يك متن توافق شده نگرانيهاي افزايش يابنده خود در مورد برنامه هستهيي ايران را اظهار داشتند.

تهران ميگويد, برنامه هستهيي آن صرفا براي مقاصد مدني (غيرنظامي) است, اما اسرائيل و قدرتهاي غربي نگرانند كه ممكن است ايران در حال تلاش براي توليد تسليحات اتمي باشد, چنين مسالهاي توازن قدرت در خاورميانه را ميتواند تغيير دهد.

 

گزيده اخبار تكميلي از تحريمات اتحاديه اروپا از AFP

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 27 خرداد 1389 (17 ژوئن 2010)

تحريمات جديد اتحاديه اروپا روز پنجشنبه در كنفرانس سران در بروكسل عليه ايران اعمال شد.

- بر اساس بيانيه صادره اين تحريمات شامل ممنوعيت سرمايه گذاري, كمكهاي فني و انتقال تكنولوژي به صنايع كليدي نفت و گاز ايران, مشخصا در رابطه با پالايش و گاز مايع ميباشد.

- تحريمات سيستم بانكي و بيمه ايران را هدف قرار داده است .

- تحريمات جديد اتحاديه اروپا ممنوعيت جديدي در دادن ويزا به سپاه پاسداران و مسدود كردن دارائيهاي سپاه را شامل ميشود.

- نخست وزير انگليس كه براي اولين بار در كنفرانس سران اتحاديه اروپا شركت ميكرد در رابطه با نياز براي يك بسته قوي تحريمات عليه ايران تاكيد كرد.

- بيانيه سران اتحاديه اروپا به خواست آنها در حل اختلافات از طريق ديپلوماسي تاكيد كرده و از ايران مصرانه خواهان از سرگيري مذاكرات شده است.

- در بيانيه گفته شده است اتحاديه اروپا از ايران ميخواهد تا تمايل خود به اعتماد سازي با جامعه بين المللي را نشان داده و به دعوت براي از سرگيري مذاكرات واكنش نشان دهد.

- روسيه شديدا اقدامات يك جانبه امريكا و اتحاديه اروپا در اعمال تحريمات جديد عليه ايران را مورد انتقاد قرار داد. خبرگزاريهاي روسيه از قول سرگي رايباكوف معاون وزارت خارجه روسيه گفتند اقدامات تحريمي يك جانبه ,از پارامترهاي مورد توافق كه در تحريمات سازمان ملل قيد شده است فراتر رفته و نه تنها مضر بلكه پايههاي كار مشترك صورت گرفته را تضعيف ميكند.

 

گسترش تحريم های آمريکا عليه افراد و شرکت های دولتی ایران

راديو فردا جمعه 28 خرداد 1389 (18 ژوئن 2010)

وزارت خزانه داری آمريکا در در چارچوب اجرای قطعنامه تازه شورای امنيت سازمان ملل متحد علیه ایران ، روز چهارشنبه تعدادی از شرکت ها نفتی، يک بانک دولتی و نيروی هوايی و فرماندهی موشکی سپاه پاسداران را نيز در فهرست تحريم خود قرار داد.

تحريم های روز چهارشنبه نخستين دسته از اقدامات دولت امريکا در چارچوب اجرای قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنيت سازمان ملل متحد عليه ايران است.شورای امنيت سازمان ملل متحد هفته گذشته چهارمين قطعنامه تحريمی عليه ايران را تصويب کرد.

هر گونه همکاری شهروندان و موسسات امريکايی با شرکت ها و موسسات در فهرست تحريم های آمريکا ممنوع اعلام شده و هرگونه اموال و دارايی های اين شرکت در ايالات متحده توقيف و مسدود می شود.

تيموتی گايتنر، وزير خزانه داری آمريکا در يک کنفرانس خبری روز چهارشنبه اعلام کرد اقدامات بيشتری برای افزايش فشار مالی بر ايران طی هفته های آينده انجام خواهد گرفت.

تيموتی گايتنر گفت: آمریکا، نام های چندين سازمان، نهاد و اشخاصی را که در برنامه های اتمی و موشکی ايران سهيم هستند، در فهرست تحريم ها اضافه کرده است. اقدام های امروز ما، برای بازداشتن ساير دولت ها و سازمان های مالی خارجی از ادامه  رابطه با جمهوری اسلامی طراحی شده است.

وزير خزانه داری آمريکا افزود: ما همچنان پشتيبانی های دولت ايران از سازمان های تروريسيتی هدف قرار خواهيم داد و براعمال سپاه پاسداران تمرکز خواهيم کرد.

وی همچنين گفت: ما به افشای تلاش های ايران برای گريز از تحريم ها ادامه خواهيم داد.

تحریم فرمانده سپاه و وزیر دفاع

آمريکا همچنين نيروی هوايی و فرماندهی موشکی سپاه پاسداران را به دليل نقش آنها در توسعه برنامه موشک های بالستيک مورد تحريم قرار داده است. امريکا پيشتر واحدها موسسات وابسته به سپاه را به دليل نقش انها در حمايت از تروريسم و برنامه هسته ای مورد تحريم قرار داده بود.

شرکت مهندسی نفت و گاز سپانير و شرکت راه ساحل وابسته به قرار گاه خاتم الانبيا در فهرست تازه تحريم های امريکا قرار گرفته است. محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ، محمدرضا نقدی، فرمانده بسيج، و احمد وحیدی، وزیر دفاع، در فهرست افراد مورد تحريم قرار گرفته اند.

پست بانک ايران به فهرست تحريم های وزارت خزانه داری امريکا اضافه شده است. آمريکا همچنين تعداد دیگری از خطوط کشتيرانی  ايران را در فهرست تحريم خود قرار داده است. تيموتی گايتنر همچنين گفته است ۲۲ شرکت نفتی، انرژی و بيمه دولتی جمهوری اسلامی در داخل ايران و خارج از اين کشور در فهرست تحريم ها قرار گرفته اند.

دولت باراک اوباما تاکيد کرده است که گام های بيشتری در راستای تحريم بيشتر ايران برخواهد داشت و از ديگر کشور ها نيز خواسته است تا آنها نيز چنين رويکردی را در پيش بگيرند. تيموتی گايتنر گفته است: نيازمند آن هستيم که ديگر کشورها همزمان با چنين اقدامات را انجام دهند.

در کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه، استيوارت لوی، معاون وزارت خزانه داری آمريکا در امور مبارزه با تروريسم و اطلاعات مالی نيز گفت: در نهايت، نتيجه اين تلاش ها بطور فزاينده ای برای دولت ايران روشن خواهد کرد که يا گزينه پيشنهادی پرییس جمهور باراک اوباما و جامعه  جهانی را بپذيرد و يا در مسيری باقی بماند که به انزوای بيشتر می انجامد.

آقای لوی تاکيد کرد که ايالات متحده هيچگونه مشکلی با مردم ايران ندارد. اين دولت ايران و تصميم گيرندگان حکومت ايران است که دشواری موجود را پديد آورده اند و ما می کوشيم تا تحريم ها را بر روی اين تصميم گيرندگان متمرکز کنيم.

شورای امنيت سازمان ملل متحد تاکنون طی چهار قطعنامه تحريمی از يران خواسته است تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. ايران با رد اين در خواست برنامه غنی سازی خود را توسعه داده است.

 

بيانيه رژيم در پاسخ به قطعنامه‌ 1929 شوراي امنيت

خبرگزارى ايسنا جمعه 28 خرداد 1389 (18 ژوئن 2010)

جمهوري اسلامي ايران در پاسخ به قطعنامه‌ 1929 شوراي امنيت با انتشار بيانيه‌اي تأكيد كرد كه ورود شوراي امنيت در فعاليتهاي صلح آ‌ميز هسته‌اي ايران غيرقانوني است. در اين بيانيه آمده است: .... صدور قطعنامه 1929 در فضاي بيانيه تهران و حمله به كشتي آزادي براي جامعه‌ جهاني صحت ديدگاههاي جمهوري اسلامي ايران را اثبات نمود.

 

رابرت گيتس: ايران مي تواند صدها موشك به اروپا شليك كند

خبرگزاري فرانسه جمعه 28 خرداد 1389 (18 ژوئن 2010)

رابرت گيتس روز پنجشنبه گفت, اطلاعات آمريكا نشان مي دهد كه ايران مي تواند با انبوهي يا صدها موشك به اروپا حمله كند, كه تغييرات اساسي در دفاع موشكي آمريكا را مي طلبد. برنامه جديد موشكي به جاي تسليحات اساسا بزرگ كه براي مقابله با موشك هاي برد بلند طراحي شده بودند, از رهگيرهاي دريايي و مستقر در خشكي براي حفاظت از متحدين ناتو در اين منطقه استفاده مي كند.گيتس افزود: اين بيشتر شبيه حمله رگباري خواهد بود, كه شما بالقوه با انبوهي يا حتي صدها موشك از كشورهايي شبيه ايران و كره شمالي مواجه خواهيد بود.

 

مدودف: هشدار سازمان سيا در مورد هسته يي شدن ايران نگران كننده است

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 7 تير 1389(28 ژوئن 2010)

روز يكشنبه رئيس جمهور روسيه ديمتري مدودف گفت, هشدار سازمان سيا مبني بر اين كه ايران به اندازه كافي اورانيوم براي توليد دو بمب اتمي در اختيار دارد نگران كننده است. او همچنين به خاطر مخفي كاري برنامه هستهيي به تهران انتقاد كرد.

او به خبرنگاران گفت: اين اطلاعات بايستي بررسي شود اما چنين اطلاعاتي هميشه نگران كننده است, بخصوص سر اين موضوع چون كه جامعه بين المللي برنامه هستهيي ايران را شفاف نمي داند.

رئيس سازمان سيا لئون پانتا (Leon Panetta) گفت, سازمان سيا بر اين باور است كه ايران به اندازه كافي اورانيوم اندك غني شده در اختيار دارد تا دو بمب اتمي توليد كند, البته اگر كه روشي براي غني تر كردن آنها پيدا كند.

مدودف گفت: اگر كه اين اثبات شود, شرايط وخيمتر مي شود. او اضافه كرد كه احتمال دارد روسيه موضعش در مورد اين موضوع را مورد بازبيني قرار دهد.

به طور سنتي روسيه هميشه متحد ايران بوده است, اما مدودف در مورد بالا رفتن نگراني عمومي بر سر برنامه هستهيي ايران صحبت كرد. واشنگتن و ديگر پايتختهاي غربي نگران هستند كه برنامه هستهيي ايران براي توليد سلاح هستهيي باشد.

علي رغم اعتراضات از سوي غرب, روسيه در حال كمك به ايران است تا اولين نيرو گاه هستهيي خود را در شهر بوشهر بسازد. در سال 2008 شركت عظيم انرژي كازپروم (Gazprom) قراردادي را با ايران بست تا ميادين نفت و گاز اين كشور را توسعه بدهد.

روسيه بر عكس آمريكا, رابطه خود با ايران را قويتر كرده است, و در گذشته مخالف تحريمات سخت تر بوده اما از قطعنامه اخير سازمان ملل حمايت كرده است. اين قطعنامه به خاطر مخالفتهاي تهران در مورد متوقف كردن برنامه غني سازي اورانيوم تصويب شد.

 

امارات 41 حساب ايراني كه توسط ملل متحد ممنوع شده را مسدود مي كند

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 7 تير 1389(28 ژوئن 2010)

روز دوشنبه يك روزنامه محلي گزارش داد كه بانك مركزي امارات متحده عربي دستور داده است كه 41 حساب بانكي كه هدف تحريمات جديد ملل متحد عليه ايران بوده اند, مسدود شوند.

روزنامه بيزنس امارات نوشت كه در يك بخشنامه كه به همه بانكها, محلهاي تبديل ارز, و شركتهاي سرمايه گذاري و مالي كه در امارات مشغول كار هستند, بانك مركزي همچنين دستور داد كه ارسال پول به موجوديتها و افرادي كه در قطعنامه 9 ژوئن ملل متحد ليست شده اند مسدود شود. اين بخشنامه نوشت كه اين امر براي پيروي از قطعنامه در مورد عدم تكثير سلاحهاي هسته اي است. . . اين حركت يه هفته بعد از بسته شدن 40 شركت بين المللي و محلي توسط دوبي براي سختگيري به شركتهاي ناقض تحريمات ملل متحد بر ايران صورت گرفت. دوبي داراي جمعيت زيادي از ايرانيان است.

 

كنگره آمريكا تحريمهاي جديد عليه ايران را تصويب كرد

خبرگزاري فرانسه جمعه 4تير 1389(25 ژوئن 2010)

روز پنجشنبه كنگره آمريكا يك بسته جامع از تحريمها سخت جديد مالي و انرژي عليه ايران را براي رئيس جمهور باراك اوباما فرستاد. هدف اين تحريم ها مجبور كردن تهران به متوقف نمودن برنامه مظنون تسليحات اتمياش ميباشد.

سنا و مجلس نمايندگان آمريكا اين قانون را بترتيب با 99 بر صفر و 408 بر 8 تصويب كردند. قانوني كه حاميانش آنرا بعنوان شديدترين تحريم هاي يكجانبهيي كه آمريكا عليه جمهوري اسلامي اعمال كرده, توصيف مي كنند.

اين اقدامات جديد, در بالاي تحريمهاي شوراي امنيت سازمان ملل و اروپا مي باشد و هدفش جلوگيري از دسترسي ايران به وارد كردن محصولات پالايش شده نفتي, مانند بنزين و سوخت جت و جلوگيري از دسترسي آن به سيستم بانكي جهاني است.

هري ريد, رهبر اكثريت دمكرات سنا, كه هشدار داد يك تهران مجهز به اتم امنيت ملي آمريكا و اسرائيل را تهديد ميكند, گفت: قصد ما هدف قرار دادن جايي از ايران است كه بيشترين صدمه را به اين رژيم بزند.

قدرتهاي جهان به رهبري واشينگتن جمهوري اسلامي را متهم كرده اند كه بدنبال ساختن تسليحات اتمي است و خواستار متوقف كردن فعاليت غني سازي اورانيوم آن كه ميتواند يك گام كليدي بسوي توليد زرادخانه اتمي باشد, شدهاند.

اين طرح قانوني بازارهاي آمريكا به روي شركتهايي كه براي ايران محصولات پالايش شده نفتي فراهم مي كنند, را ميبندد

اين طرح قانوني همچنين شركتهايي كه در قسمت انرژي ايران سرمايه گذاري ميكنند را هدف قرار ميدهد, مانند كمپانيهايي غير آمريكايي كه به ايران خدمات مالي, بيمه يا خدمات حمل و نقل فراهم مي كنند.

اين همچنين بانكهاي غيرآمريكايي كه با نهادهاي مشخص ايراني كه در ليست سياه هستند تجارت ميكنند مانند, سپاه پاسداران و چندين بانك, را مدنظر مي گيرد, و سيستم مالي آمريكا را برويشان ميبندد.

 

جان كري:چالش اكنون ما در مورد ايران, تبديل فشار به پيشروي مي باشد

سايت وزارت خارجه جمعه 4تير 1389(25 ژوئن 2010)

از شركت شما در اين بحث مربوط به سياستهاي آمريكا در گامهاي بعدي تشكر مي كنم.

امروز مفتخريم كه به دو تن از طراحان اصلي, سفير ويليام برنز, دستيار وزير خار جه در امور سياسي, و استوارت لوي (Stuart Levey), دستيار وزير خزانهداري در امور تروريسم و اطلاعات مالي خوشامد بگوييم.

اين استماع, مقارن با لحظة حساسي در تلاشهاي ما براي فرونشاندن جاهطلبيهاي هستهيي ايران مي باشد. ما همگي به خطرها اشراف داريم. يك ايران مسلح به بمب اتم, تهديدي غيرقابل تحمل براي اسرائيل كشور متحد ما مي باشد. اين خطر نيز شامل مشتعل نمودن خطر رقابت تسليحاتي در جايي است كه هم اكنون خطرناكترين منطقه در جهان مي باشد. اين در ضمن, موجب تضعيف تلاشهاي بينالمللي براي متوقف ساختن گسترش تسليحات هستهيي نيز مي شود.

به همين خاطر است كه 2 هفته پيش, شوراي امنيت سازمان ملل قطعنامة 1929 را به تصويب رساند. در آن, طيف و ميزان تحريمها عليه ايران را گستردهتر نمود. اين قطعنامة تحريمها, عليه سپاه پاسداران, و مشمول بازرسي كشتيهاي ايران از بالا بر فراز دريا, و شامل ممنوعيت بيشتري در فهرست فروش تسليحات به ايران مي شود و سرمايهگذاري در ايران توسط كساني كه مجاز هستند را محدود مي كند.

قطعنامة 1929 هم چنين حاوي شماري از اقدامات غيرالزامي است كه به وزارت خزانهداري و خارجه, يك ميدان عمل مهم جديدي مي دهد تا بتوانند موسسات مالي, كمپانيهاي نفتي, و ساير كشورها را ترغيب نمايند كه با ايران معامله نكنند.

كنگره نيز در حال قطعي كردن لايحهيي است كه شامل شماري از مجازاتهاي سخت جديد اقتصادي با هدف تشويق ايران در تغيير رفتارش مي باشد. در ميان اقدامات ديگر, آن دسته از كمپانيها را مورد هدف قرار مي دهد كه مواد نفتي تصفيه شده به ايران مي فروشند يا با سپاه پاسداران معامله مي كنند. . .

ما بايستي تأثير تلاشهاي خود بر روي سياستهاي ناپايدار داخلي ايران را فهم كنيم.

همين چند روز پيش, سالگرد انتخابات تقلبي رياست جمهوري در ايران را رد كرديم. در ناآراميهاي بعد از آن, نيروهاي امنيتي مسئول خشونتهاي اعمال شده در سطح وسيع و سوء رفتارهايي است كه عليه شهروندان مرتكب شده است.

دهها تن از فعالان دمكراسي كشته و هزاران نفر ديگر بدون طي پروسة قانوني به زندان انداخته شدند. جوزف فتال (Joseph Fattal), سارا شورد (Sarah Shourd), و شين بائر (Shane Bauer) كماكان بعد از 11 مه به جرم سرگردان شدن در خاك ايران در زندان مي باشند.

ديپلماسي سفير برنز, طي آن 11 ماه, و در همكاري نزديك با سفير سوزان رايس در نيويورك در قطعي نمودن تصويب قطعنامة 1929 شوراي امنيت سازمان ملل بسيار كارآمد بود. تلاشهاي آقاي لوي در منصرف كردن بانكهاي بينالمللي و كمپانيها از معامله با ايران نيز تا هم اكنون نتايج خيرهكنندهيي داشته است.

 

اظهارات رئيس جمهور آمريكا در امضاي قانون تحريم هاي ايران

سايت كاخ سفيد جمعه 11 تير 1389(2  ژوئيه 2010)

رئيس جمهور: بعنوان رئيس جمهور، يكي از بالاترين الويت هاي امنيت ملي من، ممانعت از گسترش تسليحات اتمي است. به همين دليل دولت من فعالانه بدنبال طرح جامع منع تكيثر و امنيت هستهيي بوده است.

به پيروي از همين نمونه ما با روسيه براي كاهش زرادخانه هستهيي مان از طريق پيمان جديد استارت(پيمان نامه كاهش تسليحات اتمي) توافق نموديم و من براي امسال از سنا خواسته ام كه با تاييد آن به پيش برويم.

و با متحدان و شركايمان، ما نظام جهاني منع تكثير راتقويت كرده ايم، ازجمله اساس تلاش هايمان بر ـ پيمان منع تكثير هستهيي بوده است.

اكنون، در تمام جهان، ننها يك امضا كنندهي ان. پي. تي ـ تنها يكي است ـ كه نتوانسته است آژانس بين المللي انرژي هستهيي را متقاعد سازد كه برنامه هستهيي اش صلح آميز است. يك كشور، و آن كشور ايران است. براي ساليان دولت ايران تعهداتش را نقض كرده، از قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل سرپيچي كرده، و برنامه هستهيي خود را پيش برده است ـ اين درحالي است كه از گروه هاي تروريستي حمايت كرده و آرمان هاي مردم ايران را سركوب مي كند. . . .

امروز ما گامي ديگر برميداريم -- گامي كه حمايت وسيع و دو حزبي براي قابل حسابرسي كردن ايران ميباشد. من خوشوقت هستم كه شديدترين تحريمها عليه ايران كه تا كنون توسط كنگره آمريكا مورد تصويب قرارگرفته - جامعترين تحريمها عليه ايران، قانون حسابرسي و خارج كردن سرمايهگذاريها را امضا ميكنم كه بصورت قانون دربيايند.

من مي خواهم از همه اعضاي كنگره كه به نيابت از طرف مجلس تلاش كردند، از جمله يك فرد خستگي ناپذير ديگر كه همواره سخت كوش است - رييس مجلس، نانسي پلوسي، تشكر كنم (تشويق حضار). من مي خواهم از نمايندگان، استني هوير و اريك كنتور بخاطر تلاشهاي ممتاز آنها تشكر كنم (تشويق حضار). مي خواهم از سناتورها، هريد ريد، جان كايل، و ريچارد شلباي، هر چند كه نتوانستند به ما ملحق شوند، قدرداني كنم. همچنين مي خواهم از آنهايي كه اين تلاشها را رهبري كردند تا يك لايحه نهايي حاصل شود، كه از حمايت هر دو حزب برخوردار است - سناتور كريس داد و نماينده هاوارد برمن-تشكر كنم. براي تلاش خوبتان متشكرم (تشويق حضار).

اين لايحه، در راستاي فرمان شوراي امنيت، تحريمهاي موجود را تقويت كرده و تحريمهاي جديدي را مجاز مي دارد، و از استراتژي ديپلماتيك چند جانبه ما براي رسيدگي به برنامه اتمي ايران، حمايت مي كند. اين اقدام، كار را براي دولت ايران جهت خريداري نفت تصفيه شده و كالاهاي مربوطه، خدمات و وسايلي كه ميتوانند بخش نفت و گاز طبيعي ايران را مدرنيزه كنند، مشكلتر مي سازد. لايحه مزبور همچنين، عرصه را براي سپاه پاسداران و بانكهايي كه از برنامه هاي اتمي ايران و تروريسم حمايت مي كنند، براي انجام معاملات مالي در سطح جهان، تنگ تر مي كند. اين لايحه، به كمپاني هايي كه در پي بستن قراردادهاي خدماتي و تداركاتي با دولت آمريكا هستند مي گويد - اگر مي خواهيد با ما تجارت كنيد، ابتدا بايد تاييد كنيد كه با ايران، تجارت ممنوعهيي انجام نمي دهيد. . . .

آمريكا در كنار مردم ايران، كه در پي كسب حقوق جهانشمول خود هستند، مي ايستد. اين قانون، تحريماتي را عليه اشخاصي كه در نقض جدي حقوق بشر دخيل هستند، اعمال مي كند. اين قانون همچنين، فن آوريهايي كه به مردم ايران اجازه مي دهد تا به اطلاعات دسترسي داشته باشند و بطور آزادانه مكاتبه كنند، را از تحريمات تجاري ما مستثني مي كند. در ايران و در سراسر جهان، آمريكا همچنان در كنار كساني كه در پي پيشرفت، عدالت، حقوق بشر و كرامت انساني همه مردم هستند، خواهد ايستاد. . . . لذا به اين ترتيب من اين لايحه را براي تبديل آن به قانون امضا ميكنم. (كف زدن جمعيت) اين لايحه امضا شد. (دست زدن جمعيت).

 

مديران كمپاني سپاه پاسداران ايران هدف تحريمهاي امارات متحده عربي قرار گرفتند

خبرگزاري بلومبرگ سه شنبه 15 تير 1389(6 ژوئيه 2010)

رئيس اتاق بازرگاني ايران و امارات متحده عربي گفت، در پاسخ به چهارمين دور تحريمهاي سازمان ملل بهخاطر برنامه هسته ايران، حسابهاي مالي مديران دو شركت كه بخشي از سپاه پاسداران ايران ميباشند در امارات متحده عربي مسدود شده است.

خبرگزاري دولتي دانشجويي ايران امروز به نقل از مسعود دانشمند، رئيس اين اتاق بازرگاني گفت: [شركت] خاتم النبياء و وابستگان آن، و شركتهايي كه آنها فكر ميكنند در فعاليت هستهيي ايران دخالت دارند در ليست41 شخص و نهادي هستند كه هدف اين اقدام امارات ميباشند. وي گفت: من يك شركت خصوصي را در اين ليست نديدم.

بانك مركزي امارات متحده عربي از نهادهاي مالي در اين فدراسيون خواست تا براي اجابت تحريمهاي شوراي امنيت سازمان ملل كه در 9ژوئن تصويب شده، اين حسابهاي را مسدود كنند.

مراكز ساختماني خاتم النبياء، كه بازوي مهندسي سپاه است، در سايت خود ميگويد كه 1836 پروژه را كامل كرده و 288 پروژه ديگر در دست دارد. اين سايت ميگويد، اين پروژهها از نقت و گاز گرفته تا سازه، توسعه بندر و كشاورزي ميباشد.

دانشمند گفت: ما رفتار اماراتيها را دوست نداريم. وي اضافه كرد: آنها چيزهايي را انجام ميدهند كه توسط تحريمهاي شوراي امنيت سازمان ملل الزامي نيست و بازرگانان ايراني از اين خشنود نيستند.

بر اساس گفته دانشمند، تحريمها موضوع موقتي هستند. ايران و امارات متحده عربي همواره در دو طرف خليج فارس قرار دارند و باد روابط خود را بر اين مبنا استوار نمايند.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

گفتگوي اختصاصي با اياد علاوي در مورد عراق و حملات ايران به كردستان

تلويزيون CNN پنجشنبه 27 خرداد 1389(17 ژوئن 2010)

مجري: عراق در يك دوران گذار حساسي بسر مي برد و در يك بن بست سياسي مي باشد. در تمام طول هفته, ما سئوالات سختي در مورد آينده اين كشور طرح كرده ايم. امشب اياد علاوي به ما ملحق مي شود... آيا نگرانيهاي عراق در زمينه امنيت داخلي كافي نيستند؟ كشورهاي همسايه هم اكنون در حال تست كردن مرزهاي اين كشور هستند. ايران بطور مكرر منطقه كردي را بمباران كرده و مي گويد هدف آن, شورشيان كرد است كه عليه ايران دست به حمله مي زنند. تركيه نيز حملات مشابهي انجام مي دهد... و مي گويد اين حملات عليه شورشيان كردي است كه در منطقه كردي داراي پايگاه هستند و از آنجا به خاك تركيه حمله مي كنند. همه اينها در شرايطي است كه عراق در يك برزخ سياسي مي باشد. 3 ماه بعد از انتخابات, پارلمان هنوز يك نخست وزير انتخاب نكرده است. فراكسيون اياد علاوي بيشترين كرسي ها را برنده شده, اما اكثريت را بدست نياورد, امري كه درب را بر روي يك جنگ قدرت ستيزه جويانه باز مي كند...

اياد علاوي: دولت كنوني عراق قادر به انجام كارها در اين كشور نيست. زيرا پارلماني وجود ندارد و تصميمي گرفته نمي شود و آنها منتظرند دولت جديد تشكيل شود. خلايي كه ايجاد شده، مي تواند براي ثبات كشور كاملا مضر باشد. همه مي دانند كه بايد دولت را بسرعت تشكيل داد، و رئيس دولت را تعيين كرد، ولي ما هنوز فاصله زيادي با آن داريم.

مجري : اين مشكل يك راه حل بسيار سريع دارد. شما مي توانيد به سادگي كنار برويد و بگذاريد جناح مقابل, قدرت را به دست گيريد و نفر ديگر نخست وزير شود؟

علاوي: مشكل اين نيست كه چه كسي نخست وزير شود، چه كسي رئيس جمهور يا چه كسي معاون رئيس جمهور و غيره شود. مسأله بسيار پيچيده تر از اين است. جاي تأسف است كه برخي ها به اين موضوع, با يك ديد ساده مي نگرند، و مي گويند آقاي ايكس برود كنار، و آقاي واي وارد شود و تمام، اين هم خاتمه كار. آنوقت هم نخست وزير داريم، هم رئيس جمهور و بقيه. طي چهار پنج سال گذشته هم اوضاع همين طور بوده است. ولي هنوز اين كشور هيچ پيشرفتي نداشته است.

مجري:رژيم ايران طي يك ماه گذشته روستاي مرزي آلي رش و ديگر روستاهاي اين منطقه را بمباران كرده است. به نظر نمي رسيد كه عراق واكنشي به اين حملات نشان دهد. اوضاع آنجا چگونه است و نگراني شما از اين بابت چيست؟

علاوي: عراق نمي تواند به اين حملات واكنش نشان دهد، زيرا عراق ارتشي ندارد، عراق نيروي هوايي ندارد. عراق حتي يك سياست خارجي روشن و اين كه سياست خارجي بايد بر چه پايهيي باشد، ندارد. به نظر من اين دولت بايد با رژيم ايران مذاكرات خود را آغاز مي كرد و راه حلي براي اين مسأله مي يافت. اين موضوع مسئوليت قدرتهاي منطقه و همچنين قدرتهاي جهاني و جامعه جهاني است. زيرا اين موضوع در شرايط بسيار بدي در عراق اتفاق مي افتد. اين نشان مي دهد كه دولت كنوني بي كفايت است و نميتواند هيچ كاري بكند. اين واكنش به سؤال قبلي شماست كه خلأ قدرت، چيزي كه در حال حاضر وجود دارد، باعث شده ايران دست به چنين كاري بزند.

مجري: هرچه اين خلأ قدرت ادامه يابد، نشان مي دهد كه عراق نخواهد توانست روي پاي خود بدون نيروهاي رزمي آمريكا بأيستد.

علاوي: به نظر من خروج نيروهاي رزمي آمريكايي از عراق باعث بي ثباتي بيشتر خواهد شد، زيرا عراق هنوز نياز به كمك و حمايت دارد، تا بتواند از اين گردنه عبور كند و بتواند مرزهاي خود را امن كرده و ثبات را در كشور ايجاد كند و يك دولت, كه با كفايت و قادر به انجام كار باشد، تشكيل شود تا اوضاع در اين كشور بهبود يابد. ما اينجا با مسؤليت اخلاقي و قانوني مواجه هستيم. به نظر من, مسؤليت با خروج نيروها انجام نمي شود. نيروهاي آمريكايي طي هفت سال گذشته اينجا بودند و يك سال يا بيشتر هنوز اينجا باقي خواهند ماند. آنها در اين مدت دخالتي در امور داخلي عراق نكرده اند. من فكر نميكنم كه در آينده هم تغييري حاصل شود. تنها تغيير توسط خود عراقيها صورت خواهد گرفت، از طريق كمك به عراقيها تا بتوانند يك دولت تشكيل دهند و مرزهاي خود را تثبيت كنند. ثبات منطقه و همسايگان عراق براي ثبات و امنيت عراق بسيار مهم است...

مجري: اياد علاوي هنوز شانس نخست وزير شدن را دارد.... ما روز دوشنبه ساعت 2100 بوقت لندن (حوالي ساعت 2300 بوقت عراق-م) با سفير آمريكا در عراق مصاحبه اي خواهيم داشت و در مورد اظهارات آقاي علاوي از وي خواهيم پرسيد....

 

بيل كلينتون: نتايج انتخابات عراق بايد محترم شمرده شود

تلويزيون CNN: چهارشنبه 9 تير 1389(30 ژوئن 2010)

 

اخيراً توجهات زيادي را بر روي عراق داشتيم, و از نظر من اين (عقب نشيني نيرويهاي آمريكاي -م) تاثير خوبي بر روي عراق نخواهد داشت. نفوذ ايران در عراق و ناتواني در تشكيل دولت جديد عراق نيز خيلي نگران كننده است. شما چقدر در اين مورد نگران هستيد؟

بيل كلينتون: من هم نگران هستم. اما بايد در نظر داشت كه قرارداد ما با آنها اين بود كه به آنها بايد فرصتي داده شود. آنها انتخابات بر حقي را برگزار كردند و نتيجه آن خيلي نزديك بود. حل كردن مشكل بعد از انتخابات, وقتي كه نتايج نزديك باشد, خيلي سخت است. . . من خيلي نگران اين موضوع هستم. اما فكر نمي كنم كه از نظر نظامي, ما بتوانيم كار زيادي انجام دهيم. آنها بايد به وحدت با هم دست يابند. بايد در نظر داشت اين كار براي آنها سخت است, اين اولين بار است كه آنها يك دولت انتخاب شده را تجربه مي كنند. بنا بر اين اگر كسي با اختلاف خيلي كم در انتخابات شكست بخورد, تلاش زيادي خواهد كرد تا با ديگران ائتلاف كند, تا شكست خود را تبديل به پيروزي با اختلاف كم بكند. و يا اين كه مشكلاتي به وجود بياورد تا نتيجه مورد نظر خود را به دست بياورد. تمامي اين اتفاقات طعبيي است.

از نظر من آنها هنوز فرصت خيلي خوبي دارند تا يك دولت كار آمد به دست بياورند. يك كسي بايد به آنهايي كه در انتخابات شكست خورده اند يادآوري كند كه انتخابات ديگري هم در راه است, و اگر آنها به اين انتخابات احترام بگذارند, احتمال خيلي خوبي وجود خواهد داشت كه در انتخابات بعدي، آنها نيز مورد احترام قرار بگيرد. و از آنجاي كه مشكلات اقتصادي زيادي بعد از سالها جنگ وجود دارد, بايد در نظر داشته باشند كه كساني كه در اين انتخابات ناتوان بوده اند, در انتخابات بعدي تواناتر خواهند بود.

همان طور كه گفتم, من خيلي نگران اين موضوع هستم اما, فكر نمي كنم كه با فرستادن نيروي نظامي, اين موضوع حل شود. اين يك مشكل سياسي است و ما بايد به آنها يادآوري كنيم كه اين همان چيزي است كه خودشان مي خواستند, كنترل بر روي سرنوشت خود.

اين انتخابات همان چيزي كه همه مي دانستند را اثبات كرد و آن هم اين بود كه اين كشور هنوز تقسيم بندي شده است. آنها بايد روشي را پيدا كنند تا همه با هم باشند. تا آن طور كه مي گويند, جدا از هم نباشند.

 

سفير آمريكا در بغداد: هركس فكر مي‌كند ما عراق را تحويل ايران داديم در اشتباه است

روزنامه الشرق الاوسط- لندن جمعه 11 تير 1389(2  ژوئيه 2010)

عثمان ميرغني - با توجه به ماهيت حضور آمريكا در عراق و از زمان اشغال اين كشور هفت سال پيش، پست سفير آمريكا در بغداد در معيارهاي ديپلوماتيك يك سِمَت عادي نيست. اين وضعيت را چه بسا اقدام واشنگتن به ساختن بزرگترين سفارتش در جهان در بغداد تفسير كند، چه در زمينه هزينه و چه در زمينه حجم و تعداد كاركنان. اين سفارت شش بار از ساختمان سازمان ملل متحد در نيويورك بزرگ تر است و مساحت آن به ميزان 80 استاديوم فوتبال است و براي 9 هزار نفر جا دارد. مجموعه‌هاي مسكوني و بازار و مدارس براي خدمات رساني به كاركنان و خانواده‌هايشان در داخل يك دژ امن كه حدود 700 ميليون دلار هزينه برداشته است در آن قرار دارد.

كريستوفر هيل سفير آمريكا در حال حاضر آماده مي‌شود كه پست خود را در عراق كه در آوريل گذشته تحويل گرفته بود ترك كند. اين چند روز بعد از اين است كه فردي كه جايگزين وي در اين كرسي داغ خواهد شد تا نظارت ديپلوماتيك را در مرحله خروج نيورهاي آمريكايي بر عهده داشته باشد، نامش اعلام شده است. وي ديپلومات جيمز جفري نام دارد. سفير هيل مرحله انتخابات عراق را كه وضعيت پيچيده‌يي را ايجاد كرد و تاكنون منجر به هيچ توافقي بر سر نخست وزير آينده يا شكل دولتي كه ضرورتا ائتلافي خواهد بود، نشده است. قسمتي از مصاحبه در زير آمده است:

س: نظر شما در مورد كسانيكه ميگويند آمريكا عراق را در سيني طلايي به ايران تقديم كرد چيست ؟

كريستوفر هيل: ما ايمان داريم كه عراق يك دمكراسي نوپاست و يك كشور سربلند مستقل و داراي حاكميت است و معتقديم كه عراق يك راه نفوذ به سمت جامعه بين المللي و بسمت ما دارد همچنين معتقديم كه بايستي روابط بهتري نه فقط با اروپا بلكه با كل خاورميانه داشته باشد چرا كه مشاهده كرديم و ديديم كه بعضي از كشورها ديپلماتهاي برجسته اي را براي كار در بغدا د ميفرستند بنابراين ميبينيم كه اين كشور دارد كم كم از انزوايي كه از رژيم قبلي به ارث رسيده خارج ميشود. و كشوري است كه دارد از مرحله ديكتاتوري را پشت سر ميگذارد و حتما مرحله اعمال تروريستي را طي ميكند بنابراين اگر كساني باشند كه معتقدند ما عراق را به ايران تحويل داديم بدون شك اشتباه ميكنند

س: ايران الان با تحريمات سختي روبروست آيا معتقديد كه اين امر باعث مداخله بيشتر آن در عراق ميشود ؟آيا انتظار افزايش خشونت را داريد ؟

كريستوفر هيل: نميدانم بايد از ايرانيها در مورد عكس العملشان نسبت به تحريمات شديد سئوال كنيم اميدوارم ايرانيها بفهمند كه برنامه اتمي آنها امكان ندارد كه محقق شود و برنامه آنها براي توليد سلاح اتمي غير قابل قبول است. فكر ميكنم ايران در روابطش با عراق منافعي دارد و قبلا روابط خوبي با هم نداشتند اگر بنظر سنجي ها در عراق توجه كرده باشيد خواهيد ديد كه عدم پذيرش دخالتهاي ايران بشكل وسيعي وجود دارد ايالات متحده با رابطه ايران و عراق مخالفتي ندارد اما اين رابطه بايد بر اساس احترام به حاكميت باشد

س: آيا اين احتمال وجود دارد كه ايران عراق را بعنوان راهي براي شكستن محاصره بين المللي استفاده كند؟

ج: فكر نميكنم بلكه معتقدم كه عراق بعنوان يك كشور عضو سازمان ملل التزاماتي نسبت به تحريمهاي بين المللي دارد.

 

طالباني با هيأتي از كنگره آمريكا شامل سناتور جان ماكين ديدار نمود

تلويزيون العراقيه شنبه 12 تير 89 (3 ژوئيه 2010)

رئيس جمهور جلال طالباني با هيأتي از كنگره آمريكا شامل سناتور جان ماكين، جوزف ليبرمن، ليندز گراهام و مارك اودال درباره آخرين تحولات اوضاع در عراق گفتگو كرد. طالباني بر ضرورت استمرار گفتگوها و ديدارها بين طرفهاي سياسي براساس مشاركت ملي واقعي تأكيد كرد. وي خواستار برطرف كردن موانع و دستيابي به حل مناسب و واقعي براي خارج كردن كشور از بحران فعلي شد. سناتور ماكين گفت كه آمريكا به دولت جديد براي انتقال به مرحله آينده چشم دوخته است

 

5 فراكسيون اصلي ائتلاف ملي عراق  طي پيامي به نوري المالكي عدم تمايل خود را براي كانديداتوري وي براي نخست وزيري دولت آينده به وي ابلاغ كردند

تلويزيون الجزيره دوشنبه 14 تير 1389(5 ژوئيه 2010)

5 فراكسيون اصلي كه زير چتر ائتلاف ملي عراق به رهبري عمار الحكيم قرار دارند، پيامي به نخست وزير كه دوران حكومتش به پايان رسيده و رئيس ائتلاف دولت قانون نوري المالكي ارسال كردند كه در آن عدم تمايل خود را براي كانديداتوري وي براي نخست وزيري دولت آينده به وي ابلاغ كردند. منتصر الاماره عضو ائتلاف ملي گفت كه اين تصميم از موضع برخورد كاملاً شفاف با ائتلاف دولت قانون و مردم عراق اتخاذ شده است. وي افزود اين تصميم به معني از هم گسستن همپيماني بين دو ائتلاف نيست".

 

بایدن برای گفتگو با مالکی و علاوی وارد عراق شد

بی بی سی شنبه 03 ژوئيه 2010 - 12 تیر 1389

جو بایدن بر احزاب مختلف عراقی فشار خواهد آورد تا هر چه سریعتر به توافقی برسند

با ادامه بن بست سیاسی برای تشکیل دولت جدید عراق، جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا برای گفتگو با طرفهای درگیر وارد بغداد شد.

این سفر در حالی انجام می شود که با گذشت چهار ماه از انتخابات عراق هنوز هیچ برنده روشنی از این رقابت ها بیرون نیامده است.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، آقای بایدن با قانونگذاران عراقی ملاقات می کند و روز یکشنبه که مصادف با روز استقلال کشورش است را با سربازان آمریکایی مستقر در عراق سپری خواهد کرد.

این دومین سفر او به عراق طی سال میلادی جاری است.

جو بایدن در فرودگاه بغداد مورد استقبال هشیار زیباری وزیر خارجه عراق و تنی چند از مقام های ارشد آمریکایی قرار گرفت.

به گفته کاخ سفید او با نوری مالکی نخست وزیر عراق و ایاد علاوی رقیب اصلیش ملاقات خواهد کرد.

نوری مالکی می خواهد در پست خود باقی بماند ولی جناح طرفدار او که عمدتا گروه های شیعه هستند، در انتخابات مجلس با اختلاف جزئی بعد از ائتلاف سکولار عمدتا سنی مذهب به رهبری ایاد علاوی قرار گرفت.

هیچ یک از احزاب سیاسی نتوانستند رای کافی برای تشکیل حکومت کسب کند.

آقای مالکی ممکن است بتواند در صورت اتحاد گروه های شیعه همچنان نخست وزیر بماند، اما آقای علاوی می گوید حزب او بیشترین تعداد کرسی را از آن خود کرده و باید دولت بعدی را تشکیل دهد.

آمریکا نگران است خلاء قدرت منجر به افزایش خشونت ها شود.

در مجموع میزان درگیری ها در سراسر عراق کاهش یافته، اما طی چند هفته گذشته انفجار های متعددی در این کشور رخ داده است.

گابریل گیتهاوس خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید آمریکا در جریان مذاکرات گروه های مختلف عراقی حداقل در ظاهر رویکردی غیرمداخله جویانه داشته است.

خبرنگار ما می گوید اما آمریکایی ها بدنبال خارج کردن کلیه نیروهای رزمی خود از عراق تا پایان ماه آینده هستند و به همین دلیل آقای بایدن بر احزاب مختلف عراقی فشار خواهد آورد تا هر چه سریعتر به توافقی برسند.

 

جريان صدر و مالکی

تلويزيون الشرقيه دوشنبه 14 تير 1389(5 ژوئيه 2010)

جريان صدر رسما به ائتلاف دولت قانون اطلاع داده است كه گفتگوها بين دولت قانون و ائتلاف ملي تا زماني كه نوري المالكي بر كانديداتوري خودش براي منصب نخست وزيري مصر  باشد, متوقف باقي خواهد ماند

5 ژوئيه 2010- منابعي در ائتلاف ملي فاش كردند كه جريان صدر رسما به ائتلاف دولت قانون اطلاع داده است كه گفتگوها بين دولت قانون و ائتلاف ملي تا زماني كه نوري المالكي بر كانديداتوري خودش براي منصب نخست وزيري مصر باشد, متوقف باقي خواهد ماند. اين منابع كه خواستند نام آنها فاش نشود گفتند هيأتي از جريان صدر روز پنجشنبه گذشته با ابراهيم جعفري ديدار نمود و از وي خواسته اند تا نامه اي به دولت قانون بفرستد و در آن تاكيد كند كه شرط از سر گيري گفتگو بين دولت قانون و ائتلاف ملي كوتاه آمدن نوري المالكي از ايده كانديداتوري مجدد براي منصب نخست وزيري مي باشد و بر خلاف اين, گفتگوها رسما متوقف شده اعلام مي گردد. به گفته اين منابع اعضاي جريان صدر به جعفري گفته اند ديگر تحمل شنيدن حرف هاي تكراري نمايندگان نوري المالكي حول گره اساسي يعني منصب نخست وزيري را ندارند و صدري ها زماني آماده گفتكو هستند كه حرف جديدي وجود داشته باشد".

 

كنفرانس مطبوعاتي مشترك بارزاني و علاوي

تلويزيون الشرقيه چهارشنبه 16 تير 1389(7 ژوئيه 2010)

مسعود بارزاني در پي ديدار امروز خود با اياد علاوي در اربيل حول موضوع تشكيل دولت به الشرقيه گفت كه گفتگوها بر روي چگونگي يافتن تفاهمات و راه حلهاي سياسي براي خروج از بحران سياسي فعلي به منظور تشكيل دولت مشاركت ملي دربرگيرنده تمامي طرف ها متمركز بوده است: ليست العراقيه بار ديگر تاكيد كرد كه وارد هيچ ائتلافي نمي شود كه ليست كردي و ائتلاف ملي را مستثني كند و بار ديگر بر اصل مشاركت ملي در حاكميت عراق تاكيد كرد. اياد علاوي در پي اين ديدار به خبرنگار الشرقيه در اربيل گفت العراقيه و ليست كردي شركاء در وطن مي باشند و گفتگوها در راستاي منافع عراق و مافع منطقه بطور عام مي باشد. وي تاكيد كرد كه به موضوعات مربوط به تسريع تشكيل دولت پرداخته شد كه ليست كردي در آن شريكي مؤثر و اساسي است:

 مسعود بارزاني: ديدار برادر با برادر و ديدار يك متحد با متحد خود مي باشد و طبعاً شرايط فعلي گفتگو بين متحدين را طلب مي كند. گفتگوهاي مفيدي به منظور تسريع در تشكيل دولت مشاركت ملي انجام داديم و همه از روابط دوستانه و گرم من با برادرم دكتر اياد علاوي خبر دارند و قطعا ما شرايط فعلي و اوضاع حساس و ضرورت خروج از بحران را مد نظر قرار داديم. بدون شك هر دوي ما توافق داريم كه دولت جديد دولت مشاركت ملي و بدون حذف هيچ طرفي باشد.

اياد علاوي: ما به ديدار با برادران و رئيس منطقه كردستان برادر مسعود بارزاني و برادران در فرماندهي حزب پارتي مشرف شديم و اين مسيري است كه بصورت مستمر آن را پيموده ايم. ما متحدين و شركاء در روند سياسي و وطن هستيم و گفتكوهاي ما در راستاي منافع عراق و ثبات منطقه بطور عام مي باشد. ديدار من اولا براي سلام به برادر رئيس منطقه و همچنين براي گفتگو حول اوضاع بطور عام است. طبعا در ايده ها و ديدگاهها در رابطه با ضرورت تشكيل دولت در اسرع وقت ممكن كه دربرگيرنده تمامي طرفهاي سياسي و دولتي نزديكي وجود دارد, دولتي كه بتواند آنچه بر دوش آن گذشته مي شود را براي مردم عراق انجام دهد و امنيت و ثبات و بهبود اوضاع اقتصادي را تأمين نمايد. گفتگوي مثبتي با برادر رئيس منطقه كردستان در اين خصوص داشتم. بايد بين نيروهاي سياسي و چهار فراكسيون برنده و ديگر فراكسيونها بر سر تشكيل دولت توافق صورت گيرد چرا كه اين راه درست تر و سالم تري براي تحقق ثبات بيشتر در عراق مي باشد و اين چيزي است كه انشاءالله و حتما گفتگوها طي هفته ها و روزهاي آينده تا رسيدن به تشكيل دولت مشاركت ملي واقعي كه بتواند آنچه بايد براي عراق انجام دهد, ادامه خواهد داشت.

 

اياد علاوي عراقيان را خطاب قرار داد و آنها را به نپذيرفتن بازگشت فتنه فرقهاي دعوت نمود

تلويزيون الشرقيه جمعه 18 تير 1389(9 ژوئيه 2010)

اياد علاوي رئيس ليست العرقيه از طريق الشرقيه عراقيان را خطاب قرار داد و آنها را به نپذيرفتن بازگشت فتنه فرقهاي دعوت نمود و مردم عراق را نسبت به بازگشت فتنه فرقهاي از سوي برخي طرفها در پي انفجارهايي كه شماري از زائريني كه عازم شركت در مراسم گرامي داشت وفات امام موسي كاظم (ع) بودند را هدف قرار داد, برحذر داشت. علاوي در پيام خود گفت كه دوران بينش فرقه گرايي سپري شده و غير قابل بازگشت مي باشد و عراقيان در تمامي احوال و شرايط تلاش ها براي از هم گسستن وحدت ملي اصيل هزاران ساله خود را رد كردند و كسي كه تلاش مي كند تا فرقه گرايي را بازگرداند, بداند كه جا پايي در ميان تمامي احاد ملت عراق كه وفاي خود به وطن واحد را اثبات نموده اند, يافت نخواهد كرد. علاوي همزمان مسئوليت حفاظت از خون عراقيان را متوجه ارگانهاي امنيتي دانست و خواستار تسريع در تشكيل دولت جديد شد, دولتي كه بتواند زندگي شرافتمندانه اي را براي مردم عراق فراهم نمايد.

 

بیش از 60 کشته و 300 زخمی در خشونتهای سه روزه در عراق

رادیو فرانسه پنجشنبه 17 تير 89 (8 ژوئيه 2010)

نوشتۀ واسع محسن

در دو انفجار جداگانه در بغداد امروز پنجشنبه چندین نفر کشته و دهها نفر دیگر زخمی شده اند. خبرگزاری فرانسه شمار تلفات خشونتهای سه روز اخیر در عراق را 60 کشته و بیشتر از 300 زخمی برآورد کرده است. بیشتر این افراد در اثر انفجارهایی که در جریان مراسم سالروز مرگ امام موسی کاظم، امام هفتم شیعیان، روی داد هدف قرار گرفته اند.

خبرگزاری فرانسه از بغداد گزارش میدهد که صبح امروز پنجشنبه، که در اثر انفجار یک بمب در منطقه باب المعظم در شمال بغداد 4 نفر کشته و 46 نفر دیگر زخمی شده اند.

در انفجار دیگری که همزمان با این انفجار در جنوب غرب بغداد رخ داد 3 نفر کشته و 31 نفر دیگر زخمی شده اند.

این در حالیست که شام روز چهارشنبه یک حمله کننده انتحاری خود را در میان انبوهی از زائرین در منطقه اعظمیه در بغداد منفجر کرده و باعث کشته شدن 28 نفر و زخمی شدن 136 نفر دیگر گردید.

بگزارش خبرگزاری فرانسه میزان تلفات مربوط به انفجار یک بمب دیروز در منطقه یرموک نیز به 14 کشته وبیش ا زصد ها نفر زخمی رسیده است.

در همین راستا، نظامیان عراقی روز چهار شنبه تلاش کردند با گشودن آتش بروی ماشین یک حمله کننده انتحاری در منطقه ابوغریب وی را مجبور به توقف کنند اما حمله کننده با انفجار دادن ماشین خود چهار پلیس را زخمی کرد.

روز سه شنبه گذشته نیز 6 نفر از زائرین شیعه در اثر حملات انفجاری کشته و 25 نفر آز آنان زخمی گردیده بودند.

حملات یاد شده در بغداد در حالی بوقوع پیوسته اند که تدابیر امنیتی گسترده ای به منظور حفظ جان زائرین و جلوگیری از حملات احتمالی در بغداد به مرحله اجرا در آمده بود.

چهار ماه پس از برگزاری انتخابات در عراق، بن بست سیاسی برای تشکیل یک حکومت جدید در این کشور همچنان ادامه دارد و احزاب سیاسی تا کنون موفق نشده اند بر سر تعیین نخست وزیر و کابینه جدید به توافقی دست یابند.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

ژنرال ماتيس به عنوان فرماندة كل عراق و افغانستان برگزيده شد

خبرگزاري فرانسه جمعه 18 تير 1389(9 ژوئيه 2010)

ژنرال جيمز ماتيس (James Mattis) به عنوان رئيس فرماندهي جديد مركزي آمريكا, سنتكام برگزيده شد كه كنترل كل جنگها در عراق و افغانستان را بر عهده خواهد داشت.

انتصاب ماتيس كه بايستي با تأييد سنا صورت گيرد, جايگزين ديويد پترائوس خواهد بود. پترائوس نيز فرماندهي مستقيم درگيريهاي به خطا رفته را به عهده گرفت. وي اين پست را زماني به عهده گرفت كه سلف وي به دليل مصاحبة مخربش با يك مجله اخراج شد. رابرت گيتس وزير دفاع آمريكا روز پنجشنبه, به خبرنگاران گفت كه فرد مورد نظر خود را به پرزيدنت باراك اوباما معرفي خواهد كرد.

گيتس گفت كه ماتيس يكي از برجستهترين فرماندهان ارشد رزمي و متفكرين استراتژيك نظامي است و اين ژنرال 4ستارة نيروي تفنگداران آمريكا را به خاطر بينش وي در جنگهاي مدرن امروز مورد ستايش قرار داد, و بهطور مشخص در زمينة اين كه چگونه نيروهاي مسلح بايستي براي آينده شكل بگيرند و قرار داشته باشند.

پترائوس هفتة پيش سماً فرماندهي جگ افغانستان, بعد از اخراج ژنرال مككريستال توسط اوباما به خاطر مصاحبه وي با مجلة رولينگ استون را بر عهده گرفت. مككريستال و كارمندان وي اظهارات ناهمخواني در مورد معاون رئيس جمهور و ساير شخصيتهاي ارشد دولت ايراد كرده بودند.

ليكن ماتيس نظرات شخصي خود را در مورد آزادي بيان داشت كه وي را در شرايط ناگواري انداخت.

وي در يك مصاحبه در برابر دوربين در سال2005 گفت: به طور واقعي جنگيدن سرگرمكننده مي باشد. شما مي دانيد كه يك چيز پر صدا و جنجالي است.

وي گفت, شما به افغانستان مي رويد جايي كه 5 سال است مردها, زنان را به خاطر عدم پوشش حجاب مورد ضرب و شتم قرار مي دهند. مي دانيد براي اين مردها ديگر مردانگي باقي نمانده است. بنابراين بسيار مفرح است كه به اين مردها شليك كرد.

گيتس گفت در هر صورت اين اقدام مناسب در زماني انجام شده كه از نظر وي 5سال بعد از آن نشان داده است كه درسهاي داده شده فراگرفته شده است. وي اضافه نمود كه اطمينان خاطر دارد كه متيس به طور علني در مورد انجام مسئوليتهايش به شيوهيي كاملاً مناسب, صحبت خواهد كرد.

متيس به عنوان سرتيپ ژنرال نيروهاي آمريكا را در مراحل اولية جنگ در افغانستان فرماندهي كرده است. شروع فرماندهي وي در اواخر 2001 بعد از حملات 11سپتامبر در آمريكا بوده است. وي به فرماندهي نيروهاي تفنگداران آبي-خاكي در دوران اشغال, و بعد, عملياتهاي ضد شورشگري در جنگ عراق ادامه داد.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - شنبه ۲۹ خرداد

بی بی سی

"پاسخ رسمی ایران به قطعنامه" خبر اول حمایت است." پاسخ متقابل تهران به هرگونه اقدام علیه منافع ایران" تیتر اصلی ایران است. کیهان از "جزئیات پاسخ رسمی ایران به قطعنامه 1929" خبر داده، رسالت از قول بیانیه تهران نوشته "شورای امنیت سریعا جبران کند"و ابتکار از قول رییس مجلس نوشته "اقدام کنید پاسخ می دهیم".

"انتخابات شوراها باید در سال جاری برگزار شود" از قول وزیر کشور تیتر ابرار است، جام جم از "تاكید ائمه جمعه بر گسترش فرهنگ حجاب" خبر داده و فرهیختگان "تصویب طرح صیانت از دستاوردهای هسته ای" را با اهمیت ترین خبر دیده است.

روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از بیانیه دولت نوشته "ورود شورای امنیت به فعالیت های صلح آمیز ایران غیرقانونی است"، تهران امروز از "نشانه‌های تزلزل در اردوگاه تحریم"، خراسان از "انتقاد روسیه از تصویب یک جانبه اتحادیه اروپا علیه ایران" نوشته و "بازار داغ خوش خدمتی به آمریكا" عنوان اول سیاست روز است.

"هشدار درباره اثرات تورمی یارانه ها" از قول یکی از استادان حوزه علمیه قم تیتر آرمان و مردم سالاری است، "تصمیم جدید برای قرض‌الحسنه‌ها" گزارش اصلی دنیای اقتصاد است و جهان صنعت خبر داده "بزرگ ترین معدن طلای کشور در بلاتکلیفی" است.

گزیده مقالات

سالگرد

تهران امروز در سرمقاله خود به یادآورده که سال پیش یك هفته پس از انتخابات باشكوه ریاست ‌جمهوری كه تجلی حضور ملت با مشاركتی بی‌نظیر در تاریخ سیاسی ایران بود، رهبر با حضور در نماز جمعه به مسائل و شبهات پیش آمده پس از اعلام نتایج انتخابات پاسخ داد و گروه‌ها و جناح‌های سیاسی را به حفظ اتحاد و آرامش و رعایت قانون دعوت و از اتخاذ رویكردهای افراطی و "اردوكشی خیابانی" پرهیز داد تا همه چیز در چارچوب قانون روند طبیعی خودش را طی كند.

به نوشته این روزنامه در این روز كه بسیاری از رسانه‌های خارجی نیز به طور زنده آن را پخش كردند رهبر در نماز جمعه تاریخی خود حجت را بر همه تمام كردند و آنچه را كه می‌بایست گفته شود را فرمودند. اما متاسفانه سران معترضین نخواستند یا نگذاشتند كه بخواهند، یا به هر شكلی كه بود، به ولایت كه اصلی‌ترین ماده قانون اساسی است، گردن ننهادند و به راهی افتادند كه جز خسران و آشوب و درگیری هیچ سرنوشت دیگری در انتظارشان نبود و نیست.

به نوشته تهران امروز این مسئله در حالی اتفاق افتاد كه مهندس موسوی 26 روز قبل از این خطبه‌ها در دانشگاه فردوسی مشهد و در پاسخ به دانشجویی كه از وی پرسید "نظرتان در مورد ولایت فقیه چیست؟" گفته بود: "ما بدون اصل ولایت فقیه در 30 سال گذشته در برابر تهدیدات آسیب ‌پذیر بودیم و هر لحظه ممكن بود كه كشور به وضعیت گذشته برگردد. بنابراین باید توجه داشت كه اصل ولایت فقیه ما را در مقابل كودتاها حفظ كرده است."

قطعنامه های شکست

روزنامه جمهوری اسلامی صدور بیانیه دولت در پاسخ تحریم های شورای امنیت را تحسین کرده و نوشته تحریم های اروپابیش از آنكه دلیلی بر پیروزی سیاستهای ضد ایرانی كاخ سفید باشد نشان دهنده ناكارآمدی تلاشهای آمریكا در صدور قطعنامه چهارم تحریم است زیرا در صورتیكه آمریكا امیدی به كارآمدی و موثر بودن این قطعنامه در به تسلیم كشاندن جمهوری اسلامی ایران می‌داشت، نیازی به این حركتهای قبیله‌ای نبود.

به نوشته این روزنامه اگر آمریكا به كار كرد مثبت و نتیجه بخش قطعنامه‌های شورای امنیت اطمینان داشت و به این نتیجه می‌رسید كه قطعنامه چهارم می‌تواند مانع دستیابی ایران به چرخه فناوری هسته‌ای شود، طبعاً وجهی برای این قبیل اقدامات و تحریم‌های یكجانبه كه در متن و بطن خود، ناكارآمدی و میان تهی بودن مصوبات سازمان ملل را حكایت می‌كند، وجود نمی‌داشت.

جمهوری اسلامی اظهار عقیده کرده که صدور این نوع قطعنامه‌ها و بیانیه‌ها بیش از همه شرکت های اروپائی را متضرر می کند که تحت فشاری هستند كه علیرغم خواست قلبی و منافع اقتصادی شان از مشاركت در طرحهای مشترك با ایران محروم شده اند، چرا که ایران در سالهای پس از انقلاب به قطعنامه‌های خصمانه بسیاری عادت كرده و در این مدت آستانه تحمل خود را افزایش داده است.

وقت کشی غرب

آرمان در سرمقاله خود پرسیده با توجه به توافق های ایران و برزیل و ترکیه آیا واقعاً این چند هفته حتی به گفته غربی‌ها وقت‌کشی ارزش این را نداشت که یک حرکت مثبت با کمک قدرت‌های میانی حداقل در انظار جهانیان با یک واکنش بسیار منفی روبرو نشود؟ که توجیه آن برای حتی سیاستمداران غرب مشکل می‌نماید.

به نوشته این روزنامه دینامیک شرایط داخلی ایران و امریکا و ارتباط آنها شاید بتواند دلیلی برای آن عجله باشد. اگر چه هزینه آن برای غرب، ناخرسندی دو دوست و هم پیمان و پرداخت احتمالاً امتیازات فراوان به روسیه و چین بوده باشد که حاضر شدند فاصله خود را با کشوری که سالها در کنار آنها بودند و امتیازات فراوانی از این نزدیکی کسب کرده بودند زیاد نمایند.

آرمان نوشته منهای امتیازات دریافتی از غرب رفتار روسیه و تا حدی چین بعد از حتی تصویب قطعنامه در ارتباط با ایران و شاید از چند ماه پیش جای تامل دارد و شاید این تغییر ریشه‌ای‌تر از آن باشد که فقط آن را با دریافت امتیازات از غرب توجیه نمود.

وضعیت چاه های مشترک

وحید حاجی پور در گزارشی در روزنامه جوان نوشته عجب بر چسبی است برچسب امنیتی بودن میدان های هیدرو کربوری کشور که با بهره گیری از آن هیچ یک از آگاهان نفتی اظهار نظری در خصوص برخی از مخازن پرانرژی ایران اسلامی نمی کنند.

به نوشته این گزارشگر وزارت نفت به اولویت میدان های مشترک با کشورهای همسایه اشاره می کند و برای توسعه ان ها آرزوهایی پرشکوه را در سر می پروراند و شاهد همین بس که میزهای میدان های مشترک نفتی و گازی در وزارت نفت به بیش از 35 عدد می رسد و البته باید بیشتر آن ها را در میادین مشترک در خلیج فارس ، غرب و جنوب غرب کشور رصد کرد .میدان هایی که میلیارد ها دلار پول را در خود جای داده اند.

جوان تلاش های وزارت نفت را ناموفق خوانده و نوشته گرچه مسولان وزارت نفت بر طبل ایجاد فضایی مسالمت امیز و تعامل بر انگیز در توسعه میدان های نفتی و گازی مشترک می کوبند اما خبرهای رسیده از ضغف در اتخاذ دیپلماسی انرژی کشورحکایت دارد چنان که در مذاکره ایران و سعودی بر سر میدان نفتی اسفندیار طرف ایرانی برای نشان دادن حسن نیت خود اطلاعات خوبی را به طرف سعودی می دهد و در ازای این اقدام ، نمایندگان عربستان در این مذاکرات، از ادامه مذاکره انصراف داده و اعلام می کنند که دیگر حاضر نیستند در این خصوص بر سر میز مذاکره بنشینند.

قرض الحسنه ها

محمدصادق جنان‌صفت همزمان با برپائی همایش صندوق های قرض الحسنه در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته كارنامه و سابقه فعالیت صندوق‌های قرض‌الحسنه در ایران به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، موضوع بحث‌برانگیزی بوده است.گستردگی صندوق‌های قرض‌الحسنه در سراسر كشور، ناشناس بودن موسسان این نهادها و تمایزبخشی فعالیت آنها بانک ‌های دولتی از دلایل بحث ‌برانگیز بودن این نهادها است.

به نوشته این اقتصاددان در چند سال گذشته، اما برخی سوء‌تفاهم‌ها درباره نظارت بر فعالیت‌های صندوق‌های قرض‌الحسنه توسط بانك مركزی با بعضی نهادهایی كه بخشی از این صندوق‌ها را مدیریت می‌كنند، موجب شده است كه بر ابهام‌ها افزوده شود.

در ادامه سرمقاله دنیای اقتصاد آمده بانك مركزی معتقد است، صندوق‌های قرض‌الحسنه به دلیل پرشمار بودن، اگر سازوكارهای مربوط به سیاست‌های پولی را رعایت نكنند، بازار پول به ویژه حجم پول را تحت تاثیر قرار داده و سد راه تنظیم سیاست‌ها به ویژه عرضه پول خواهند شد از طرف دیگر، موسسان صندوق‌های قرض‌الحسنه و به ویژه نهاد متولی این بنگاه های كوچك پولی باور دارند كه سخت‌گیری‌های بانك مركزی، راه فعالیت آنها را ناهموار كرده است و بانك مركزی باید اندازه دخالت و نظارت خود را در چارچوب معینی محدود كند.

پیمانکار طلا رفت

یلا ناطقی‌ در سرمقاله جهان صنعت ابراز نگرانی کرده که مباد این بلاتکلیفی چهار ساله چهل ساله شود چرا که درست چهار سال پیش ریوتینتو یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی دنیا از سرمایه‌گذاری و انجام عملیات اکتشاف در طرح طلای ساری‌گونی کردستان ایران به بهانه اینکه میزان طلای این معدن در حد پیش‌بینی‌های انجام شده‌اش نبوده کناره‌گیری کرد و پس از چهار سال خبری از معرفی سرمایه‌گذار در کار نیست و با وجود تاکیدات موجود بر لزوم اتکا بر توان مهندسی داخل و جذب سرمایه‌های داخلی این امر تاکنون محقق نشده است.

به نوشته این مقاله طرح طلای ساری‌گونی یک طرح ملی است و حساسیت آن از این نظر که بزرگ‌ترین معدن طلای کشور می‌باشد و اجرای عملیات اکتشاف آن موجب اشتغالزایی در منطقه محروم قروه کردستان و سود‌آوری برای کشور می‌باشد، تاخیر بیش از این در عدم معرفی سرمایه‌گذار از سوی وزارت صنایع توجیه‌پذیر نیست.

جهان صنعت در پایان سرمقاله خود نوشته لازم است وزارت صنایع هر‌چه سریع‌تر نسبت به معرفی سرمایه‌گذار یا سرمایه‌گذاران جدید اقدام کند و نگذارد تاخیر چهار ساله به تاخیر 40 ساله تبدیل شود!

اسرائیل و آمریکا

علی شمخانی در سرمقاله ابتکار نوشته اسرائیل همه تلاش‌ها شکلی اوباما را در تنظیم سخن گفتن با جهان اسلام از قاهره و بازدید از ترکیه به عنوان بازدید از نخستین کشور مسلمان برای صحبت و تماس با جهان اسلام و مسلمانان و مشخص کردن نماینده برای رابطه با جهان اسلام و سازمان کنفرانس اسلامی و با حذف تهدید بودن اسلام در سند امنیت ملی آمریکا و تمرکز بر القاعده را این اقدام رژیم غاصب صهیونیستی خنثی کرد.

به نوشته وزیر سابق دفاع سلاح هسته‌ای اسرائیل فاقد اثرگذاری بازدارندگی است و این سلاح در تقابل با ملت‌ها که امروز فعالتر از دولت‌ها در دفاع از مردم فلسطین به شمار می‌آیند؛ فاقد قابلیت بازدارندگی است از یک طرف و از سوی دیگر، کنفرانس بازنگری ان.پی.تی اسرائیل را وادار به شفاف سازی و پرداخت هزینه خواهد کرد و در کنار آن، کمک کنندگان به اسرائیل در به دست آوردن این توانمندی را که مغایر تعهد خویش رفتار کرده اند، رسوا خواهد ساخت، یعنی پتانسیل این را دارد.

در ادامه مقاله ابتکار آمده دراذهان بیدار جهانیان، پازل‌های تصویر بی عدالتی مبتنی بر سیاست یک بام و دو هوای مجامع جهانی شکل برجسته‌ای پیدا کرده و شهروندان و روشنفکران غربی را نسبت به هزینه‌های حیثیتی میزان دفاع از اسرائیل هشیار ساخته و جهان اسلام و مسلمانان را نسبت به برخوردهای تبعیض آمیز با مسلمانان آگاه ساخته، دولتمردان جهان اسلام را با حساس بی هویتی روبه رو ساخته و دولتمرادان غربی را با مزه تلخ بدرگی صهیونیستی آشنا کرده و صهیونیست‌ها بیش از گذشته شدت تنفر رو به تزاید خویش را در آخرین لحظات بیداری شب و نخستین بیداری روز با خود همراه خواهند داشت.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - یکشنبه سی ام خرداد

بی بی سی

"توقف اجرای اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" عنوان اصلی مردم سالاری است، "توقف اجرای اساسنامه در دانشگاه آزاد با حکم دادگاه" تیتر اول ابتکار، تهرانامروز از "ورود قوه قضاییه به پرونده دانشگاه آزاد" خبر داده، "نفس راحت جاسبی" عنوان اصلی آرمان است و ایران روزنامه دولت نوشته "حربه‌های فراقانونی جاسبی در برابرتحولات دانشگاه آزاد".

کیهان به عنوان "آسیب شناسی فتنه 88 در كنگره آمریكا" نوشته حمایت كردیم ولی موفق نبودیم، خراسان از "طرح نظارت بر رفتار و عملکرد قضات" خبر داده که این هفته در مجلس بررسی می شود و ابرار در تیتر اول خود نوشته "بررسی عملکرد برنامه چهارم در کمیسیون تلفیق".

حمایت از زبان معاون قوه قضاییه نوشته "شهید بهشتی الگوی قانون مداری است"، رسالت از همین مقام نقل کرده "حجاب قانون است نباید اعمال سلیقه شود" و جام جم نوشته "جایزه جهانی فردوسی روی میز یونسکو".

"تجارت و سیاست بدون استرات‍ژی تعریف شده" عنوان اصلی سیاست روز است، دنیای اقتصاد از "اوضاع اجاره بها در فصل نقل و انتقال" خبر داده و جهان صنعت در صدر اخبار خود نوشته "سوآپ نفت خانم متوقف شد".

"اعتراف مطبوعات اسرائیلی به شکست طرح محاصره غزه" گزارش اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است.

گزیده مقالات

دانشگاه آزاد و رای دادگاه

کیهان نوشته رای دادگاهی که اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را لغو می کند در حالی صادر شده که شورای عالی انقلاب فرهنگی با ارجاع موضوع دانشگاه آزاد از سوی رهبر به تصویب اساسنامه پرداخته و دادگاه مذكور صلاحیت دخالت در این امر را ندارد به ویژه این كه اساسا وقف اموال عمومی برای انحصار آن در خدمت تیمی خاص كه هیچ مالكیتی بر آن اموال ندارد، كلاهبرداری علنی است و جای تعقیب قضایی دارد.

به نوشته این روزنامه در همین حال گزارش برخی خبرگزاری ها حاكی از دستور تیم حاكم بر دانشگاه آزاد برای طومارنویسی به نام دانشجویان و اساتید این دانشگاه در جهت تعلیق یا تاخیر در اجرای مصوبه دانشگاه آزاد است.

کیهان در عین حال در انتهای گزارش خود از عبدالله جاسبی به عنوان رئیس دایمی دانشگاه آزاد نام برده و نوشته که او اخیرا ادعا كرده بود هیچ تعلقی به ریاست دانشگاه ندارد، حال تصورش را بكنید اگر تعلقی در میان بود چه اتفاقی رخ می داد!

ایران روزنامه دولت است که خبر داده چهار تشکل دانشجویی علیه رییس دانشگاه آزاد نوشته اند و از طومار نویسی به دستور تیم حاکم بر دانشگاه آزاد خبری در روزنامه ها نیست.

روسیه و منافع ملی اش

بهرام امیراحمدیان در سرمقاله آرمان نوشته روسیه دراین قطعنامه‌ها سعی می‌کند کمترین ضرر را برای ایران داشته باشد و تا آنجا که بتواند تلاش می‌کند ازغلظت وحدت این قطعنامه‌ها نسبت به ایران بکاهد، چرا که روسیه منافعی را برای خودش دارد. امااگردرنظربگیریم که ایران فقط یک درصد در روابط تجاری واقتصادی روسیه سهم دارد نباید بیش از این انتظار داشته باشیم.

به نوشته این مقاله این که روسیه سامانه‌های S-300 را تحویل نداده است، آن هم بحثی است که تحت تاثیر مناسبات روسیه با غرب نیز می‌تواند باشد به انضمام این که در نظر گرفتن فضای تحریم چهارم نیز بسیار مهم است. از این منظر با وجود این که ایران و روسیه در سال 2005 این قرارداد را امضا کردند و ایران نیز اعتبارهای لازم را برای آن پرداخت کرده ولی روسیه تاکنون آن را به تاخیر انداخته است، بسیار معنادار است.

این کارشناس مسائل روسیه در مقاله آرمان تاکید کرده مناسبات با روسیه بستگی به نگاه ما به روسیه و نگاه روسیه به ما دارد. ما باید نوع روابط خود را حساب شده تر کنیم .هر کشوری می‌تواند مثل روسیه دو گانه عمل کند. ما باید در دیپلماسی خود کاملا دقیق عمل کنیم. ایران این پتانسیل را دارد ولی باید بیشتر به کار بگیرد.

نقد سخنان رییس جمهور

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود ضمن تائید آن چه رییس جمهور قبل از صدور قطعنامه شورای امنیت در تهدید به قطع مذاکره با اروپا و آمریکا گفته بود انتقاد کرده که چرا رییس دولت بعد از دور قطعنامه جدید نظر خود را تغییر داده و به فاصله كمتر از 10 روز گفته ما آماده مذاکره هستیم و بارها گفته ایم که می خواهیم گفتگو کنیم.

سخنی که به نظر این روزنامه دولتمردان جمهوری اسلامی باید سخنان خود را بگونه‌ای تنظیم نمایند كه همواره خالی از تناقض و ایرادها و اشكالات باشد. دولتمردان كشورهای استكباری در سخنان و اعمالشان گرفتار تضاد و تناقض و دخالت در امور ملت‌ها هستند. این، همان چیزی است كه دولتمردان ما باید از آن پرهیز نمایند.

روزنامه جمهوری اسلامی از گفته رییس جمهور درباره این که دولت باید نجات مردم آمریکا را هم در دستور کار خود قرار داده نیز انتقاد کرده و نوشته نجات ملت آمریكا از حكومت زورگوی آن كشور از 32 سال قبل تاكنون از خواسته‌های مردم ایران است و چیز تازه‌ای نیست، لكن این از ماموریت‌های جهانی دولتمردان ایران نیست.

بی‌نیازی از بازار؟

غزال بابایی در سرمقاله جهان صنعت نوشته در حالی که ترکیه همسایه ایران بدون داشتن حتی یک بشکه نفت و یک مترمکعب گاز درصدد است به تاثیرگذارترین بازیگر عرصه انرژی در آینده تبدیل شود و از این ‌رو سیاست‌های جدی و مهمی را برای عملی کردن این هدف در دستورکار خود قرار داده است، ایران با دارا بودن دومین ذخایر نفتی و دومین ذخایر گازی جهان و همچنین موقعیت استراتژیک و ویژه‌ای که می‌تواند خزر را به خلیج‌فارس متصل کند، آنچه را در حوزه انتقال و سوآپ در دست داشته نیز باید از کف رفته بیانگارد.

به نوشته این مقاله بهتر بود وزارت نفت که این روزها با دوستان ترکمنستانی به منظور امضای قرارداد الحاقیه خرید گاز و رساندن حجم واردات از این کشور به 14 میلیارد مترمکعب در سال نشست و برخاست‌هایی متعدد داشته و خبر از توافقاتی برای رساندن حجم واردات به 20 میلیارد مترمکعب در سال می‌دهد، توضیح دهد در این مسیر، بده‌بستان‌ها چگونه شکل گرفته است که افزایش واردات گاز محقق می‌شود و همزمان سوآپ نفت متوقف می‌ماند یا ممکن است متوقف بماند.

سرمقاله جهان صنعت در پایان نوشته کاش وزارت نفت این بار سریع و صریح توضیح دهد سیاست‌های عملی‌اش برای سوآپ نفت چیست. آیا افزایش قیمت به معنای بی‌نیازی ایران به این بازار است؟

اجاره بها

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته افزایش اجاره‌بها در یک سال منتهی به اردیبهشت‌ماه سال‌جاری، با توجه به کاهش قیمت مسکن در دو سال گذشته و ثبات این بازار در سال‌جاری، تعجب برخی را برانگیخته و شاید موجب دامن زدن به این تصور شده که این افزایش‌ها نشان از وجود حباب در این بازار دارد.

به نوشته محمد صادق الحسینی در این مقاله دولت‌ها نسبت به افزایش قیمت مسکن حساس هستند؛ اما مولفه دیگری که دولت باید در تصمیم خود نسبت به آن حساس باشد، عرضه مسکن در آینده است. یعنی در کنار حساس بودن نسبت به قیمت‌های فعلی باید شرایط را به گونه‌ای رقم زد که عرضه مسکن در آینده به اندازه تقاضای بازار از رشد برخوردار شود؛ چرا که در غیر این صورت، رکود فعلی زمینه‌ساز جهش قیمت مسکن در آینده خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی در سرمقاله دنیای اقتصاد اظهار نظر کرده که اولا افزایش فعلی در اجاره‌بها لزوما حباب گونه نیست و ثانیا این افزایش اجاره‌بها می‌تواند با افزایش عرضه مسکن در آینده همراه شود که نه تنها موجب تحرک بازار مسکن را فراهم می‌آورد، بلکه افزایش قیمت‌های مسکن در آینده را نیز تعدیل می‌نماید.

پنج سال بعد از افتتاح

پریسا پناه‌خواهی در گزارشی در سیاست روز نوشته آزادراه زنجان تبریز یكی از هزاران پروژه پر حاشیه و پر سر و صدای وزارت راه است كه سریال دنباله‌داری را به خود اختصاص داده‌است. با وجود گذشت 6 سال از اولین افتتاح رسمی این پروژه، هنوز ارگان‌های مختلف و ذی‌النفع، مواضع مختلف و متفاوتی را در خصوص این آزادراه اتخاذ می‌كنند و هنوز تكلیف این پروژه مشخص نیست.

به گزارش این روزنامه آزادراه زنجان - تبریز اولین آزادراه کوهستانی کشور به طول 285 کیلومتر است که در سه فاز به اجرا در آمده است و یكی از محورهای كریدور ترانزیت ملی و بین المللی و همچنین بخشی از راه ابریشم محسوب می‌شود که عملیات احداث آن از سال 1375 آغاز شده، اما به دلیل مشكلات مختلف كه ریشه در عدم تامین اعتبار و بدهی شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل به پیمانكار آن دارد، هنوز تكمیل و تحویل سازمان راهداری نشده است.

به نوشته سیاست روز آزادراه زنجان- تبریز از سال 1383 چند بار افتتاح شده و زیر بار ترافیك رفته است. هربار مسئولین وزارت راه وعده جدیدی برای تكمیل و افتتاح این پروژه می‌دهند اما هنوز مناقشه بر سر بهره برداری از آن بین دستگاه‌های مختلف وجود دارد.

فاجعه زیست محیطی در کنار تهران

ایران روزنامه دولت خبر داده دفن سنتی و غیر‌بهداشتی زباله‌های پایتخت در منطقه كهریزك در طول سال‌های گذشته، موجب ایجاد دریاچه شیرابه 12 هكتاری از این زباله‌ها و تجمیع 10 میلیون متر مكعب گاز متان در منطقه كهریزك شده است.

به گزارش خبرنگار این روزنامه توجه نداشتن به شیوه‌های صحیح دفن و امحای زباله در مركز دفن زباله كهریزك و عملكرد مبهم و غیر‌اصولی سازمان بازیافت شهرداری تهران بدون توجه به حفظ ایمنی و سلامت مردم این منطقه بویژه در سال‌های اخیر بهداشت عمومی و سلامت محیط را با تهدید جدی مواجه كرده است، به‌طوری كه طبق آمار و مستندات موجود، بروز یك فاجعه انسانی در كهریزك دور از ذهن نیست.

گزارش ایران نشان می دهد در بخش‌های مختلف مركز دفن زباله كهریزك شاهد ایجاد حوضچه‌های شیرابه زباله هستیم كه از به هم پیوستن این حوضچه‌ها یك دریاچه شیرابه 12 هكتاری به‌وجود آمده است كه بوی نامطبوع آن در تمامی شهر منتشر شده و زندگی را بر اهالی و مردم این منطقه سخت و دشوار كرده است. دین وضعیت بیشتر ساكنان را با انواع و اقسام بیماری‌های پوستی و تنفسی دست به گریبان كرده است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران، دوشنبه ۳۱ خرداد

بی بی سی

"تکلیف اساسنامه و ساماندهی شهریه موسسات آموزش عالی غیردولتی مشخص شد" عنوان اصلی مردم سالاری است، روزنامه جمهوری اسلامی خبر داده که "وقف اموال مراکز آموزش عالی قانونی شد"، جمهوری اسلامی، "مجلس به وقف دانشگاه آزاد رای داد" عنوان اصلی آرمان است و "مجلس با وقف دانشگاه آزاد موافقت کرد" تیتر اول جهان صنعت.

" موافقت سئوال برانگیز 134 نماینده با وقف دانشگاه آزاد" تیتر اصلی کیهان است، "مصوبه بحث برانگیز مجلس" گزارش اول جام جم است، ابتکار از قول هاشمی رفسنجانی در عنوان اصلی خود نوشته "مایلم کناره گیری کنم".

"آغاز رقابت برای خرید سهام سایپا و ایران‌خودرو" تیتر اول روزنامه ایران است و "خصوصی سازی پرحاشیه خودروسازان" عنوان اصلی دنیای اقتصاد.

"ریگی به دار مجازات آویخته شد" گزارش اصلی رسالت و خراسان است و "شادی مردم ایران از مجازات ریگی" تیتر اول سیاست روز.

"قانون، ملاک برخورد با بد حجابی" از زبان رییس قوه قضاییه در صدر اخبار حمایت آمده و "وقایع چهارده خرداد توهین به امام بود" از قول آیت الله جوادی آملی عنوان اصلی ابرار.

گزیده مقالات

گزارش روزنامه دولت

ایران با عنوان "مهر مجلس پای حكم ریاست مادام‌العمر دانشگاه آزاد" خبر مصوبه مجلس را منعکس کرده و در گزارش خود نوشته نمایندگان مجلس دیروز طرحی را تصویب كردند كه علاوه بر آنكه بر‌خلاف نظر صریح بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب بود، مسیر را هم برای اقدامات غیر‌قانونی مسئولان دانشگاه آزاد، بویژه آنچه وقف اموال این دانشگاه خوانده می‌شود، هموار كرد.

روزنامه دولت از قول خبرنگار خود نوشته تصویب این طرح را باید محصول زحمات و تلاش‌های بی‌وقفه و لابی‌های پشت پرده‌ای كه عبدالله جعفر علی جاسبی از روز تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ آن از طرف دولت انجام داد، دانست. در همین راستا برادر همسر جاسبی (علی عباسپور) و رئیس فراكسیون آموزش و تحقیقات مجلس، به عنوان نماینده غیر‌محسوس وی در مجلس، لابی‌های اولیه را انجام داد تا سه‌شنبه گذشته جاسبی با فراكسیون دانشگاهیان جلسه‌ای را برگزار كند و چهارشنبه نیز با حضور در غذاخوری مجلس، امضاهایی را به نفع خود جلب نماید.

عبور از حریم ممنوعه

ایران در سرمقاله خود نوشته اخبار مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی در دو روز پیاپی موجب شگفتی فعالان سیاسی و فرهنگی شده است تا جایی كه مدیریت غیرقانونی این دانشگاه كه نمادی از اتحاد صاحبان قدرت و ثروت محسوب می‌شود دو دستگاه قضا و تقنین را رو در روی نهادی قرار داده است كه از جایگاه والایی در نظام جمهوری اسلامی برخوردار است.

به نوشته این مقاله شگفتی نخست را روز شنبه شعبه 29 دادگاه عمومی حقوقی تهران (مجتمع قضایی شهید بهشتی) با صدور رأی توقف اجرای اساسنامه جدید دانشگاه آزاد رقم زد و این در حالی بود كه این اساسنامه به عنوان خروجی و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نظیر سایر مصوبات این شورای عالی توسط شخص رئیس‌جمهور و سایر مقام‌های كشور نیز قابل ابطال نیست. مگر این كه قانون جدید در این خصوص در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد تا قوانین قبلی ملغی شوند كه این امر نیز از صلاحیت قوه قضائیه و محاكم عمومی خارج است.

در ادامه سرمقاله ایران آمده مجلس نیز در حالی مصوب كرد كه تغییرات اساسنامه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی باید به پیشنهاد هیأت مؤسس و با تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شود كه این شورای عالی پیش تر در مورد دانشگاه آزاد به عنوان بحث‌برانگیزترین دانشگاه غیر دولتی سازوكار مشخصی را ترسیم نموده بود.

واکنش کیهان به مصوب مجلس

حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان به عنوان نمونه ای از مقدمات چیده شده برای مصوبه دیروز مجلس یادآوری کرده که بعد از اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ آن به هیئت موسس دانشگاه كه مطابق قانون، اجرای آن برای این دانشگاه الزامی بوده است، آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار با گروهی از مدعیان اصلاحات و متهمان آزاد شده آشوب های خیابانی، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را حركتی خلاف شرع و قانون اساسی! معرفی می كند و از اقدام آقای جاسبی در وقف دانشگاه آزاد اسلامی با عنوان حركتی خیرخواهانه یاد می كند. و البته توضیح نمی دهند كه كجای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی غیرقانونی! و كدام بخش آن با شرع مقدس مغایرت دارد!

تحلیل مدیر این روزنامه هوادار دولت چنین است که با توجه به دیدگاه و نگاه بارها اعلام شده هاشمی رفسنجانی بسیار بدیهی است كه طراحان پروژه یاد شده به ایستگاه آخر و پله پایانی پروژه پلكانی خود امید بسته و پیشاپیش از داوری نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام به نفع مصوبه غیرقانونی و غیراسلامی دیروز مجلس شورای اسلامی باخبر بوده و اطمینان كامل داشته باشند!

سرمقاله کیهان ضمن آن که رییس مجلس خبرگان را متهم کرده که نگاه جانبدارانه به موضوع دانشگاه آزاد دارد نوشته گزارش های موثق و مستندی دارد که نشان می دهد دنبال كنندگان پروژه یاد شده، به منافع شخصی و حزبی خود بیشتر از مصالح نظام می اندیشند .

نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان مصوبه مجلس را غیرقانونی و خلاف شرع دانسته و خواستار انتشار اسامی نمایندگانی شده که به این طرح رای موافق داده اند و از نمایندگان خواسته توضیح بدهند كه در خروج مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی از حلقه مدیریتی ثابت كنونی چه خسارت و زیان غیرقابل جبرانی برای مصالح نظام دیده اند كه با گردش قانونی این مدیریت مخالفت ورزیده اند.

اعدام مسترریگی !

ابتکار سرمقاله خود را با عنوان "مستر ریگی" به اعدام عبدالمالک ریگی اختصاص داده و به این ترتیب همزمان با رسانه های دولتی وی را متهم کرده که با آمریکا ارتباط داشته و به ماموریت آمریکا دست به اعمال تروریستی زده است.

این روزنامه خواستار آن شده که کشورهای غربی از جمله آمریكا پاسخ بدهند که وقتی پایگاه ماناس در قرقیزستان است، ریگی در آخرین سفر عمر خود چرا می‌خواست به قرقیزستان برود؟ چه كسانی منتظر او بودند؟ علت سفر همزمان هالبروك نماینده ویژه آمریكا و ریگی به قرقیزستان چه بود؟ اساساً پایگاه نظامی ماناس در آن مقطع چه نیازی به بازدید نماینده ویژه آمریكا داشت؟

سرمقاله ابتکار سپس با این سئوال که آیا دولت اوباما با این اقدامات موافق است یا مخالف نوشته اگر مخالف است چرا سیمورهرش نویسنده و روزنامه‌نگار شهیر آمریكایی كه برنده جایزه پولیتزر نیز هست؛ در یادداشت‌های خود عنوان می‌كند كه جندالشیطان! حقوق بگیر سازمان جاسوسی آمریكا؛ سیا است؟

خصوصی سازی حساس

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته هر چند تصور می‌شد واگذاری مدیریت مخابرات حساس‌ترین خصوصی‌سازی دولت باشد، اما موضع‌گیری‌ها و حساسیت‌های قبل از واگذاری دو بلوك ایران خودرو و سایپا، عرضه‌های امروز و فردا را در صدر خبرسازترین خصوصی‌سازی‌ها قرار داده است.

به نوشته این روزنامه هر چند حاشیه‌های عرضه این دو بلوك از حذف آگهی فروش تا وثیقه بودن 5/2‌درصدی سهام سایپا و نامه شورای رقابت برای جلوگیری از حضور وابستگان این دو خودروساز در این معامله بلوكی تا آخرین دقایق نیز ادامه داشت، اما به نظر می‌رسد در معامله امروز زیرمجموعه‌های ایران خودرو و سایپا نقش اساسی را بازی خواهند كرد و در رقابت حاضر خواهند بود.

دنیای اقتصاد پیش بینی کرده که چون در حال حاضر توان قانونی شورای رقابت در ابطال یا ممانعت از قطعی شدن معاملات در‌‌هاله‌ای از ابهام قرار دارد، با توجه به مالكیت‌های مستقیم و غیرمستقیم دو شركت ایران خودرو و سایپا در یكدیگر، خرید یك بلوك از این دو شركت از طریق زیرمجموعه‌‌ها باعث می‌شود این دو خودروساز در كنار همدیگر و مالك یكدیگر باقی بمانند.

خصوصی سازی خودرو سازها

یحیی حساس‌یگانه در سرمقاله آرمان نوشته در رابطه با جایگاه نظام حاكمیت شركتی در واگذاری شركت‌های بورسی از جمله ایران خودرو و سایپا معتقدم نظام در حالی 4 هدف اصلی و مهم شامل پاسخگویی مدیران، شفافیت شركت ها، رعایت انصاف و رعایت حقوق همه ذینفعان را دنبال می‌كند كه در جریان واگذاری سهام عمده شركت ها، مكانیسم‌های درونی و بیرونی شركت‌ها دچار تغییر و تحول می‌شوند.

این کارشناس اقتصادی اظهار نظر کرده که مدیر یك شركت در شرایطی خصوصی فكر و مدیریت می‌كند كه دارای سهامداران خصوصی باشد اما به دلیل انتخاب مدیران شركت‌های دولتی از بدنه، انگیزه و توان مدیر شركت دولتی کمتر می‌شود. بنابراین قبل از واگذاری بلوكی سهام ایران خودرو و سایپا، باید چگونگی اداره این دو خودروساز بزرگ و جایگاه نظام حاكمیت شركتی مشخص شود.

آرمان نوشته با توجه به نبود دستورالعمل نظام حاكمیت شركتی و در دست تهیه بودن آن توسط مسئولان بورس، هم بر این باورم که در قانون تجارت و همچنین قانون بازار اوراق بهادار برخی موارد جزئی آمده است. از طریق نظام حاكمیت شركتی و تحت نظارت بودن شركت‌ها چهار ‌هدف مدنظر این نظام مهم محقق خواهد شد و انگیزه مدیران برای مدیریت و پاسخگویی به سهامداران افزایش خواهدیافت.

کاهش سرمایه های خارچی

پویا نعمت‌اللهی‌ در سرمقاله جهان صنعت اشاره کرده که سازمان آنکتاد (سازمان کنفرانس ملل متحد در تجارت و توسعه) آمارهای مربوط به جریان‌ورودی سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را به همراه جریان خروجی آن برای سال 2008 منتشر کرده است.

به نوشته این مقاله اعداد منتشر شده توسط انکتاد خود موید این مطلب است که فضای حاکم اقتصاد برکشور، چندان توفیقی در عرصه جذب سرمایه‌های خارجی نداشته است.

سرمقاله جهان صنعت افزوده در سال 2008 کل کشورهای در حال توسعه موفق به جذب حدود 621 میلیارد دلار از محل جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی شده‌اند که سهم ایران به زحمت به یک و نیم میلیارد دلار می‌رسد در حالی که سهم کشورهای در حال توسعه از ذخیره تجمعی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی حدود 205 برابر کشور ایران است .

اشتغال

دکتر رضا جلالی در سرمقاله مردم سالاری نوشته وزیر تعاون هفته گذشته با طرح نخ نمای مسوولیت اشتغال کشور توسط رئیس جمهور، نوعی فرار به جلو به منظور گریز از مسوولیت محول شده این وزارتخانه نوپا را مرتکب شد.

به نوشته این مقاله وزیر تعاون خوش خیال نه پیش بینی کرده است که تا پایان برنامه پنجم توسعه حداقل 1000 میلیارد دلار سرمایه گذاری در کشور صورت گیرد که در پاسخ به این ادعا باید اذعان داشت یا وزیر تعاون فرق بین دلار و تومان را نمی داند یا فرق بین میلیارد با میلیون را. اساسا ایشان نمی دانند که سهم مالکیت در بخش خصوصی 55 درصد و در بخش تعاونی 25 درصد است.

سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده که محمد عباسی وزیر تعاون گفته از هزار میلیارد دلا ر سرمایه گذاری 28 درصد آن باید توسط سیستم بانکی و 12 درصد نیز توسط بخش های خصوصی و تعاون محقق شود که کاملا تحقق این ادعا بعید به نظر می رسد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - سه شنبه اول تیر

بی بی سی

"قوانین را دوست ندارند برای مجلس خط و نشان می کشند" به نقل از رییس مجلس عنوان اصلی مردم سالاری است. آرمان همین گزارش را با تیتر "توهین به مجلس توهین به دولت است" منعکس کرده، حمایت خبر از "انتقاد شدید لاریجانی از انتقادها به مصوبه مجلس" داده، ایران نوشته "اعتراض افكار عمومی به حامیان قانون‌گریزی جاسبی" و سیاست روز نوشته "دانشگاهی که همچنان چالش برانگیزست".

"ایران در حال تبدیل شدن به قدرت جهانی است" به نقل از رییس جمهور تیتر اول ابرار است، "ممنوعیت ورود دو بازرس آژانس انرژی اتمی" عنوان اصلی جمهوری اسلامی، کیهان گزارش اصلی خود را به "توافق فراکسیون شیعیان عراق" اختصاص داده و نوشته نخست وزیر بزودی اعلام می شود و ابتکار نوشته "آمادگی سپاه برای مهار لکه نفتی خلیج مکزیک".

"محرومیت از تحصیل در انتظار دانشجویان سیگاری" گزارش اصلی جام جم است و خراسان در تیتر اصلی خود خبر داده که "خراسان 62 ساله شد".

"نرخ تورم در پایان اردیبهشت تک رقمی شد" به نقل از وزیر اقتصاد تیتر اول رسالت است و تهران امروز از قول همین مقام از "برنامه دولت برای مقابله با تحریم ها" خبر داده است، "تسهیلات جبرانی برای فعالان اقتصادی" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است و "اختلاف بانک مرکزی و وزارت صنایع حل شود" گزارش اصلی جهان صنعت.

گزیده مقالات

وضعیت عراق

آرمان در مقاله ای به بررسی وضعیت سیاسی عراق پرداخته و نوشته تایید نتایج انتخابات که قبل از اعلام آن نیز قطعی به نظر می‌رسد، مشکل اصلی عراق در راه تشکیل دولت نیست. در اینجا مشکلات دیگری وجود دارد که تشکیل دولت جدید را به چالش کشیده است. در این میان دخالتهای آمریکا در مسئله تشکیل دولت جدید عراق و اظهارات آتشین مقامات فهرست العراقیه در زمینه لزوم دخالت خارجی از عوامل اصلی است.

این روزنامه با تاکید بر اختلافات گروه های شیعی نوشته مالکی و حکیم آنچنان اختلافات عمیقی با یکدیگر ندارند که پس از گذشت بیش از یک ماه همچنان قادر به حل آنها نباشند، در این جا لجاجت برخی از اشخاص در دو جریان است که مقدمات تشکیل ائتلاف بزرگ عراق، نام جدید برای آن، رئیس ائتلاف و درواقع انتخاب گزینه نخست وزیری را به چالش کشیده است.

سرانجام مقاله آرمان نتیجه گیری کرده جریان‌های سیاسی عراق باید با درک این مسئله که تاخیر در تشکیل دولت به سود مصالح هیچ طرفی نیست، اختلافات را کنار گذاشته و پایه‌های تشکیل عراق جدید را استحکام بخشند. این مسئله البته به کوتاه آمدن از برخی مطالبات و عدم پافشاری بر برخی خواسته ها محتاج است که در صورت نگاه سران و جریان‌های عراقی به مصالح مهم این کشور تحقق آن دور از ذهن نیست.

شکست کره شمالی

تهران امروز با نگاهی به شکست سنگین دیروز کره شمالی از پرتقال از آن به ترکیدن حجاب زرد تعبیر کرده و نوشته آنها زودتر از همه تیم‌ها در آفریقای جنوبی اردو زدند و چنان به جنوبی‌ترین منطقه قاره سیاه قدم گذاشتند كه گویی قوی‌ترین تیم دنیای فوتبال هستند. توهم "قوی ‌ترین كشور جهان" كه سال‌هاست در ذهن كره‌ای‌های شمالی رسوب كرده و آنها را به عادت‌های عجیب سوق داده.

نویسنده تهران امروز با اشاره به پیونگ یانک تنها شهر ایزوله جهان و وضعیت سیاسی آن کشور نوشته باخت خفیف در برابر برزیل، سیل انتقادات را به سوی طلایی‌های آمریكای جنوبی روانه كرد اما بخشی از كارشناسان نیز موجب تشدید این توهم كه كره‌شمالی قدرت جدید فوتبال دنیاست شدند.

به نوشته این روزنامه كره شمالی در عرصه جغرافیا، تنها سرزمین ممنوعه و مرموز دنیاست اما در زمین فوتبال ضعف و كاستی خود را نمی‌تواند پنهان كند ، مردم هر روز صبح رژه نظامی می‌روند، حقوق كارمندان دولت در ماه معادل چهار یورو است و استفاده از دوچرخه نیاز به مجوز مقامات دارد. بازیكنی كه ماهانه هفت یورو درآمد دارد نباید هم حریف كریس رونالدوی 120 میلیون دلاری باشد.

جدابیت های جام

ابتکار جام جهانی را از دریچه جذاب های آن دیده و در مقاله ای نوشته این روزها با دیدن جام جهانی از تلویزیون دیگر دلمان نمی‌سوزد که خیلی خیلی پولدار نیستیم تا بازی‌ها را از ورزشگاه ببینیم چون دوربین‌های شکاری ورزشگاه آنقدر خوب حتی صحنه پریدن پشه از روی زمین را از نزدیک نشان می‌دهند که تکل و خطای هند و تمارض و دیگر وقایع ورزشگاه از تیر رس نگاهمان دور نمی‌ماند. این روزها چه پولی به جیب زده اند بعضی دوستان رسانه.

به نوشته این روزنامه این روزها علاوه بر تب فوتبال، بازار پیامک‌های پیش بینی‌ها هم حسابی داغ است. بیشتر بانک‌ها، شرکت ها، خوراکی فروشی‌ها و برخی دیگر از شرکت‌های اقتصادی، چقدر مهربان تر شده اند و اگر ما نتیجه مسابقه را درست حدس بزنیم جایزه هم می‌دهند آن هم یک عالمه هزار تومانی! چه علمی است این علم اقتصاد.

به نوشته ابتکار فوتبال غیر از هیجانش درس‌های زیادی در زندگی برایمان دارد، اول این که اگر بهترین باشی با یک بار گل نزدن آن هم در جام جهانی بدترین می‌شوی، پس آدم همیشه باید خوب ترین باشد، دوم این که اگر معمولی باشی، اما بتوانی شوت دو سه بازیکن معروف را بگیری و گل نخوری به بهترین تیم‌ها دعوت می‌شوی، پس آدم همیشه باید امیدوار باشد.

باز هم ادعایی دیگر: فرانسه

محمد صفری در مقاله ای در سیاست روز به گفته های نیکلای سارکوزی رییس جمهور فرانسه پرداخته و نوشته اگر چنین پیشنهادی از سوی سارکوزی مطرح شده باشد چند پرسش در زمینه پیشنهاد رئیس‌‌جمهور فرانسه مطرح می‌شود. اول این که فرانسه در مقامی هست که بخواهد به تنهایی پیشنهاد مذاکره بدون پیش‌شرط در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را به ایران بدهد؟

نویسنده مقاله با این تاکید که چرا فرانسه هر روز سیاست‌ها و مواضع تازه‌ای در برابر جمهوری اسلامی ایران اتخاذ می‌کند به یاد آورده که چند روز پیش اتحادیه اروپا نیز مستقلا اقدام به تصویب تحریم‌های مضاعف علیه ایران کرد، رای نماینده فرانسه در این زمینه چه بود؟

در ادامه مقاله سیاست روز آمده اگر مبنای پیشنهاد مذاکره‌ای که سارکوزی مطرح کرده است بیانیه تهران باشد، همه موارد و مفاد این بیانیه روشن است و مطلبی در آن وجود ندارد که نیاز به روشنگری و یا انجام مذاکره بر سر آن داشته باشد؟ بیانیه تهران همان چیزی بود که غرب درخواست داشت، اما پس از تصویب آن، بازهم غرب صفحه‌ بازی را بر هم زد. چه تضمینی وجود دارد، مذاکرات پیشنهادی سارکوزی نیز به همین درد دچار نشود؟

آقای سخنگو و آمارهای متضاد

مریم باستانی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته اگر تا همین چند روز پیش موضوع اختلاف بین وزارت صنایع و معادن و بانک مرکزی از سوی خبرنگاری از یکی از مسوولان دولت پرسیده می‌شد، بی‌تردید مورد غضب قرار می‌گرفت به این دلیل که این سوال حمل بر تخریب دولت یا طرح اختلاف تلقی می‌شود اما برای خبرنگاران که دیروز از زبان سخنگوی اقتصادی دولت به وضوح شنیدند که دلیل اعلام نشدن نرخ رشد اقتصادی سال88 اختلاف بین دو دستگاه در دولت، یعنی بانک مرکزی و وزارت صنایع و معادن است، این موضوعی تعجب‌برانگیز بود.

به نوشته این مقاله مرور کارنامه وزارت صنایع و معادن طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که نرخ رشد بخش صنعت و معدن همواره یکی از چالش‌های بزرگ این وزارتخانه بوده است؛ چه زمانی که این نرخ بنا به گفته نمایندگان مجلس دستکاری و بیش از واقعیت انعکاس داده شد و چه امروز که با وجود شواهد بسیار از رکود، تعطیلی و کاهش ظرفیت تولید، این وزارتخانه از موفقیت های خود در این حوزه سخن می‌گوید.

نتیجه گیری جهان صنعت این است که زمان اختلاف هرچه طولانی‌تر شود به زیان مجموعه دولت است که ناچار است عملکرد خود را در سال 88 به مردم ارایه کند. هرچند این زمان برای وزارت صنایع و معادن هم نمی‌تواند از روز صنعت‌ومعدن که 10 روز دیگر است، بیشتر باشد زیرا رسم بر این است که مسوولان وزارت صنایع و معادن با اعلام نرخ رشد در روز صنعت‌ومعدن، کارنامه خود را به دولت و فعالان این عرصه عرضه کنند.

چرا از پیش نه؟

روزنامه جمهوریاسلامی در بررسی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به تصمیم دولت در مورد اجرای طرح در چند استان به طور آزمایشی پرداخته و نوشته این رفتار تجربه موفقی است كه در بسیاری از كشورهای جهان پیش از اجرای سراسری طرحهای حساس و مهم در پیش گرفته می‌شود ولی با وجود آگاهی مسئولان هدفمندی یارانه‌ها از آن، مشخص نیست چرا تا پیش از این مرحله چنین رویكردی در مورد مراحل مختلف هدفمندی یارانه‌ها در نظر گرفته نشده بود.

این روزنامه به یادها آورده که تقریباً هر یك از مراحل مختلف اجرای این طرح از زمان اعلام و در مقاطعی مانند ثبت نام و گزارش وضعیت اقتصادی خانوار، مراحل اعلام وضعیت، ناپختگی تصمیمات و پنهان بودن اشكالات از نگاه مسئولان اجرایی كه تا حدود زیادی به علت بزرگی، بی سابقه بودن و پیچیدگی آن بود، چه مشكلات و سرگردانی‌های بزرگی را برای مردم بوجود آورد و دردسرها و هزینه‌های اجرا را نیز برای مسئولان به شدت افزایش داد درحالی كه كاملاً ممكن بود هر یك از این مراحل به صورت آزمایشی در برخی استانها اجرا شود.

روزنامه جمهوری اسلامی ضعف وزیر اقتصاد كه سخنگویی اقتصادی دولت را برعهده دارد را در برقراری ارتباط اعتمادآفرین با رسانه‌ها و افكار عمومی دیده و نوشته اگر قبول داشته باشیم كه برقراری ارتباط با مردم و توجیه و اقناع افكار عمومی، در دنیای پیچیده امروز، یك علم و تخصص به حساب می‌آید كه قطعاً نیز همینگونه است، كدام یك از مسئولان وزارت اقتصاد دارای چه بهره‌ای از این علم و مهارت بودند كه برمبنای آن، وظیفه خطیر اطلاع رسانی به افكار عمومی به آنان سپرده شده ا ست؟

آمار طلاق

محمد قیوم دهقانی در مقاله ای آرمان نوشته چند سال است که طلاق و بالا رفتن آمار آن در کشور، از یک موضوع اجتماعی به یک مشکل اجتماعی تبدیل شده است. حالا دیگر چند سالی می شود که کارشناسان اجتماعی به دنبال پیدا کردن راه حلی برای این مشکل اجتماعی هستند.

به نوشته این مقاله امروز جوانان و نوجوانان نسبت به گذشتگان خود، کار و فعالیت کمتری دارند؛ در مقابل تفریحات کمتری نیز دارند و انرژی در بدن آنها به طور مثبت استفاده نمی‌شود. در ضمن از غذاهایی استفاده می‌کنند که محرک و تقویت کننده است و این لزوم فراهم آوردن شرایط ازدواج برای آنها را تقویت می کند.

مقاله آرمان به این نتیجه رسیده که در شهرهای کوچک فرزندان خود را تحت الامر والدین و خانواده ها می دانند و ازدواج ها با اعمال نظر خانواده ها صورت می گیرد. اما در کلان شهرهایی مثل تهران، ازدواج ها بدون اعمال نظر خانواده ها صورت می گیرد و این روش مشکلات فرهنگی،اجتماعی در پی دارد.دولت باید شرایطی را فراهم کند که جوانانی که در تشکیل زندگی ناتوان هستند با یکسری تسهیلات ویژه، مشکلشان حل شود.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - چهارشنبه دوم تیر

بی بی سی

"انتخابات شوراها برگزار نمی شود" عنوان اصلی مردم سالاری است. "انتخابات ریاست جمهوری و شوراها همزمان برگزار می شود" عنوان اول کیهان، سیاست روز پرسیده " انتخاب شهردار توسط مردم آری یا خیر؟"، "شوراها دو سال تمدید شد" گزارش اصلی ابتکار است، تهران امروز از "رای مجلس به تمدیدشوراهای سوم" خبر داده و آرمان از "تعویق دو و نیم ساله انتخابات شوراها" نوشته است.

ایران خبر داده "فرهنگیان تا دو سال اینده خانه دار می شوند"، "ده ‌هزار تومانی به بازار آمد" خبر اول دنیای اقتصاد است و "اطلاعات اشتباه بدهید یارانه تان قطع می شود" از قول وزارت رفاع در صدر اخبار جهان صنعت آمده است.

"رای دادگاه درباره دانشگاه آزاد خلاف موازین شرعی است" از زبان دادستان کل کشور تیتر رسالت است، "موافقت رییس قوه قضاییه با رسیدگی مجدد به پرونده دانشگاه آزاد" عنوان اصلی حمایت، "نگاه ها به شورای نگهبان" در صدر اخبار جام جم آمده و روزنامه جمهوری اسلامی از زبان رییس مجلس نوشته "تحرکات وهن آمیز تاثیری بر اراده مجلس ندارد".

گزیده مقالات

اسکناس های درشت

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته این روزها در لا به لا ی اخبار اقتصادی کشور رخدادهایی دیده می شود که با مقایسه وضعیت کشور با سایر اقتصادهایی که چنین روزهایی را تجربه کرده اند حس خوبی به انسان دست نمی دهد. روز گذشته چاپ و انتشار اسکناس درشت تر یعنی 10 هزار تومانی که با سروصدای تبلیغاتی بسیار به نظام دادو ستد کشور پاگذاشت از جمله اخباری بود که علی رغم دفاع مقامات عالی نظام بانکی و دولتی از این اقدام عکس العمل جامعه به افزایش قیمتها بوده است.

به نوشته این روزنامه مشابه این اتفاق ناگوار در سالیان دور در کشور کمونیستی اروپای شرقی و تازه استقلا ل یافته شوروی سابق انجام شده بود به طوری که با افزایش شدید قیمت ها در آن کشورها دیگر ارقام کوچک واحد پولی آنها پاسخگویی نیاز خرید مردمانشان نبود و افزایش قیمت در آن کشورها تاجایی پیش رفت که ساده ترین احتیاجات مردم با حجم زیادی از واحد پولی آن کشورها رفع می شد.

سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده حال، در ایران نیز با پیش بینی مسوولین کشوری از انفجار قیمتها در آینده که حاصل ازاجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها ورود اسکناس هایی با ارقام درشت تر به نظام اقتصادی کشور باید طبیعی به نظر برسد اما همین موضوع یعنی ورود پول های درشت تر خود نیز یک تورم انتظاری به وجود خواهد آورد. البته، مسوولین بانک مرکزی اظهار داشته اند که با ورود اسکناس های درشت، چک پول ها از مبادلا ت اقتصادی حذف خواهند شد اما حتی در صورت انجام این کار بازهم اثرات تورمی افزایش ارقام اسکناسها برطرف نخواهد شد.

مجلس و شورای عالی

محمد منصوری بروجنی در سرمقاله آرمان نوشته شاید اگر پس از بازنگری قانون اساسی در سال 68 بخواهیم از یکی از مهم‌ترین اتفاقات حقوقی ایران سخن بگوییم، باید از اقدامات دو روز گذشته یک دادگاه و مجلس شورای اسلامی در قبال مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی یاد کنیم. این در حالی است که بسیاری به ویژه شماری از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و نزدیکان سیاسی به دولت در میان نمایندگان از این اقدامات انتقاد کرده اند و آن‌را بی‌قانونی دانسته اند.

نویسنده مقاله با تاکید بر این که شورای عالی انقلاب فرهنگی در میان تمام نهادهای واجد قدرت در نظام جمهوری اسلامی، جایگاه ویژه‌ای دارد نوشته حیات مستمر این شورا در 25 سال گذشته و مصوبات پرشمار آن قدرت این پیمایش را می‌دهد تا بدانیم این شورا برای خود چه شأنیتی قائل است.حال باید پرسید که آیا دستور موقت دادگاه مبنی بر توقف اجرای اساسنامه جدید دانشگاه آزاد آن گونه که بسیاری مدعی‌اند، غیرقانونی است؟

سرمقاله آرمان در مورد ورود مجلس به وضعیت دانشگاه آزاد هم نوشته قانون‌گذاری به عدم به معنای عدم قانون‌گذاری نیست و اعمال صلاحیت به عدم تعبیر به عدم صلاحیت نخواهد شد. شاید تا پیش از این قانون که دیوان عدالت برای نظارت بر مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از این شورا کسب تکلیف کرد و همین شورا هم رد کرد، می‌شد صلاحیت شورای عالی انقلاب فرهنگی را فراتر از دیوان عدالت و مجلس و... دانست. اما همین که مجلس تعیین تکلیف کرد، یعنی صلاحیت این شورا را در ذیل صلاحیت خود تعریف می‌کند. در صورتی که تصمیم مجلس نیز از شورای نگهبان بگذرد ،قانونیت خواهد داشت.

دانشگاه آزاد به نظر کیهان

کیهان با اشاره به مصوبه دو روز قبل مجلس درباره دانشگاه آزاد نوشته اصل ماجرا این است كه دانشگاه آزاد به مدت چند دهه به صورت جزیره ای، ملوك الطوایفی، الیگارشیك و فراری از نظارت اداره شده است. به دنبال كش و قوس چند سال وزارت علوم با تیم حاكم بر دانشگاه آزاد، موضوع از سوی رهبر معظم انقلاب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع و با حوصله تمام و در فرآیندی كارشناسی ارزیابی شد كه به تصویب اساسنامه دانشگاه آزاد منجر شد. اساسنامه جدید، مدیریت این دانشگاه را قانونمند می كند و ضمن پیش بینی مدیریت 4 ساله بر دانشگاه، نظارت بر اموال و دارایی های گسترده آن را نیز امكان پذیر می سازد.

به نوشته این روزنامه هوادار دولت در این میان دستپاچگی برخی حامیان تیم حاكم بر دانشگاه آزاد در مجلس- از جمله رئیس كمیسیون آموزش كه از بستگان جاسبی است- باعث شد طرح یك فوریتی و ارجاعی به كمیسیون، ناگهان از صحن علنی مجلس سر درآورد و به مصوبه ای شاخ و برگ دار- استتاری!- منجر شود كه به طور خلاصه، اولا زحمات چندساله و كارشناسی شورای عالی انقلاب فرهنگی را دور می زند و ثانیا زمینه فرار مدیران دانشگاه آزاد از نظارت و حسابرسی و توضیح خواهی را فراهم می كند.

کیهان اظهار عقیده کرده با وجود خطای فاحش نمایندگان رای دهنده- و خیانت محرز برخی از آنان- كه جای توبیخ و سرزنش دارد، روند ماجرا به نفع اصولگرایی در كشور تمام خواهد شد كه یكی از ابعاد آن قطعا اعمال مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

بازرسان آژانس

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود از عمل دولت در جلوگیری از ورود دو بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی تحسین کرده و نوشته این حق طبیعی هر كشوری است كه نسبت به عملكرد آژانس حساسیت نشان دهد و از آژانس بخواهد كه اطلاعات مرتبط با فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ایش را كه قاعدتاً در قلمرو "اطلاعات طبقه بندی شده" محسوب می‌گردد، حفظ و صیانت نماید.

این روزنامه با تاکید بر این که ایران از بابت حسن همكاری و ابراز حسن نیت در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده روشنی دارد و با اتكای به این پرونده روشن، می‌تواند از حقوق و منافع و مواضع خود به نحو احسن صیانت كند نوشته ایران چیزی بیش از حقوق و منافع خود در چارچوب مفاد ان. پی. تی نمی‌خواهد و نباید انتظار داشت به چیزی بیش از تعهداتش نیز گردن بنهد و آنرا بپذیرد.

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی با انتقاد از افرادی از جمله "هاینه نون" معاون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشته این روزنامه این افراد به خواسته برخی قدرتها عمل كرده‌اند و اینک ایران با این رفتار هشدار دهنده‌اش در واقع به آژانس و عناصر خاطی و حتی دیگران گوشزد می‌كند كه همه چیز را به دقت زیر نظر دارد و از كنار هیچ موردی از سوءاستفاده ها، به سادگی نخواهد گذشت.

صورت مساله پاک می‌شود

مریم باستانی در سرمقاله جهان صنعت نوشته مطالعات تاریخی از جامعه ایرانی نشان می‌دهد که ایرانی‌ها همواره از پرداخت مالیات و ارایه هرگونه اطلاعات اقتصادی به دولت‌ها اجتناب کرده‌اند. شاید این موضوع ریشه روانی داشته باشد، چه آنکه تصور مردم ایران از درآمد دولت، خرج منابع از جمله درآمد نفت در محل‌هایی است که اغلب اسناد آن هم ارایه نمی‌شود.

به نوشته این مقاله وقتی پای پول نفت به میان می‌آید چه کسی است که خواهان ارثیه خود از سرزمینش نباشد. اگر این پیشینه را در کنار اطلاعیه اخیر وزارت اقتصاد قرار دهیم داستان همان پول نفت را تداعی می‌کند که قرار بود سر سفره‌ها بیاید و بعد به کلی تکذیب شد. وزارت اقتصاد اعلام کرده که اگر اطلاعات غلط بدهید، خبری از پول نفت (یارانه) نیست.

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده به فرض که اطلاعات غلط باشد،آیا راه‌حل آن قطع یارانه‌هاست یا یافتن ریشه‌های رفتاری و رفع بی‌اعتمادی بین مردم و دولت است. وقتی قریب به اتفاق مردم یارانه‌ها را به منزله پول نفت تلقی می‌کنند، آیا بهتر نیست وزارت اقتصاد به جای پاک کردن صورت مساله به فکر یافتن راه‌حل باشد؟

تامین اجتماعی

محمدصادق جنان‌صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد به یاد آورده که در سال 1604 هنری چهارم (پادشاه وقت بریتانیا ) دستور داد مبلغی از درآمد هر معدن در این كشور برای خرید دارو و مداوای كارگران مصدوم شده در همان معادن اختصاص یابد و این اقدام شاه آن زمان انگلستان را پایه تاسیس سازمان تامین‌اجتماعی می‌دانند. که در سال های بعد آلمان بیسمارک و ایالات متحده آمریکا هم تامین اجتماعی را وارد نظام خود کردند.

نویسنده این مقاله با اشاره به تجربه اولین تامین اجتماعی در ایران به سال 1301 نوشته كارفرمایان ایرانی می‌گویند: این سازمان كه حیات مادی و منابع درآمدی‌اش وصل به بنگاه‌های صنعتی و اقتصادی است، علاوه بر اینكه در دریافت حق بیمه و برخی الزام‌ها، كارآمدی ندارد، در اداره منابع نیز از كارفرمایان استفاده نمی‌كند و به دلیل اینكه مدیر ارشد آن توسط دولت تعیین می‌شود، به دولت نزدیك‌تر است تا كارفرمایان.

سرمقاله دنیای اقتصاد افزوده از طرف دیگر، كارگران و بیمه‌شده‌ها نیز همواره به نوع خدمت‌رسانی این نهاد اعتراض دارند و معتقدند كه این سازمان به میزانی كه از آنها حق بیمه دریافت می‌كند، خدمت باكیفیت و مطلوب ارائه نمی‌كند. این مجادله همیشگی در دهه‌های اخیر با یك مشكل تازه مواجه شده است و آن نوع پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تامین‌اجتماعی است.

ارزش های اخلاقی کجاست

بهرام گل زاده در سرمقاله ابتکار نوشته به هر طرف که می‌نگری رفتار و کردارها و افعال و اقوال، هیچکدام نشانی از اخلاق ندارند. در سیاست دروغ و بی اخلاقی بهاوج خود رسیده است. دیگر تنها به گفتن دروغ برای ماندن اکتفا نمی‌کنیم بلکه بی‌اخلاقی آن هم از نوع آشکارش را به عنوان ابزار در اختیار گرفته و به کار می‌بریم. در اقتصاد و تقویت قدرت اقتصادی نیز به همین شکل! اندکی به عرصه فعالیت‌های اقتصادی و نوع روابط حاکم بر آن نظر بیفکنید، چه می‌بینید؟

به نوشته این مقاله در حوزه اجتماعی و رفتار فردی نیز اوضاع اگر نگوییم بغرنج‌تراست، اما بهتر از حوزه سیاست نیست البته بخش اعظم آن متاثر و نشات گرفته از رفتارهایی است که در روابط سیاسی و رابطه میان حاکمان و محکومان صورت می‌پذیرد. گویی هیچ سامان و ضابطه و قاعده‌ای وجود ندارد، هر کس قدرتمندتر بود بازی را برده به قیمت نابودی رقیب ضعیف!

نویسنده سرمقاله ابتکار نتجیه گرفته که در چنین شرایطی، شما بگویید آیا سنگروی سنگ بند می‌شود؟ امیدی باقی می‌ماند؟ البته تحت هر شرایطی نباید امید را از دست داد. در چنین فضایی نشاط را باید در کجا جستجو کرد؟ خوشبختی و بهروزی را در کجا؟ انسانیتی باقی می‌ماند؟ کجا باید به دنبال ارزش‌هایی مانند، گذشت کردن، اخلاقی بودن، نوع‌دوستی، کمک به دیگران، خود را جای دیگران قرار دادن، گشت.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۳ تیر

بی بی سی

"مجلس عقب نشست" با رو تیتر "نتیجه اعتراضات به مصوبه وقف دانشگاه آزاد" تیتر نخست ابتکار است. "رشد اقتصادی سال 88 تنها 1.5 درصد بود" نقل قولی از محمد رضا باهنر عنوان اول مردم سالاری است و آرمان در یکی از عناوین برجسته اش از قول رییس سازمان زندان ها نوشته "در اعطای مرخصی به زندانیان امنیتی بنای اولیه بر عدم اعطاست".

"مهمترین نیاز امروز کشور اتحاد و یکپارچگی است" نقل قولی از آیت الله خامنه ای تیتر اول کیهان ، ایران و رسالت است. جام جم هم به نقل از همین منبع نوشته" حرکات تفرقه افکن خلاف مصالح کشور است".

"مهار لکه های سیاه بدبینی در خلیج مکزیک" یکی از عناوین اول سیاست روز است. جمهوری اسلامی از قول آیت الله استادی نوشته" بی احترامی به مراجع به انقلاب ضرر می زند" و حمایت به نقل از رییس قوه قضاییه نوشته "توهین به نهادهای قانونی را نمی پذیریم".

"مجلس نظر شورای نگهبان را تامین می کند" یکی از عناوین همشهری است که اشاره دارد به بیانیه 165 تن از نمایندگان مجلس در توضیح مصوبه اخیر درباره حمایت از تاسیس و تقویت مراکز آموزش عالی غیر دولتی، "آمادگی مجلس برای برای انصراف از وقف دانشگاه آزاد" عنوان برجسته دنیای اقتصاد است و جهان صنعت با انتشار گزارش دیوان محاسبات از عملکرد دولت از "افت 8 درصدی تولید و رشد 2 درصدی مصرف نفت" خبر داده است .

گزیده مقالات

پرهیز از تفرقه ضرورت و تكلیف

تهران امروز در سرمقاله امروز خود اظهارات اخیر آیت الله خامنه ای در جمع اعضای بسیجی هیات‌های علمی دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشی كشور مورد توجه قرار داده و با محور قرار دادن این قسمت از گفته های رهبر جمهوری اسلامی که "‌امروز مهم‌ترین نیاز كشور اتحاد و یكپارچگی است و هرگونه سخن، حركت و نوشته‌ای كه حتی با نیت صادقانه باشد ولی موجب شكاف و انشقاق در جامعه و ظلم به افراد شود، برخلاف مصالح كشور و نظام است" به تحلیل این سخنان پرداخته است.

حسام الدین کاوه در این مقاله نوشته شناخت دقیق از شرایط و اوضاع و احوال كنونی بر همگان واجب است. در جهانی پرتلاطم به سر می‌بریم و حساسیت‌ها از آن‌رو فزونی می‌یابند كه صف‌آرایی‌ها هر روز پرتراكم‌تر و دشمنان در برابر حركت اسلامی و به‌ویژه نظام جمهوری اسلامی ایران كه پیشاهنگ حركت اسلامی است، بیشتر و بیشتر اردوكشی می‌كنند.

سرمقاله نویس تهران امروز در ادامه با اشاره به این که از نفاق حیله ‌گر و دوستان نادان نباید غافل ماند، دوستان نادان را باید با درایت و تدبیر متوجه راه پرمخافت و نیز مواقع و مواضع خطیری كه در آن قرار داریم كرد نوشته با تعبیر و تعریف مقام معظم رهبری درباره اهداف و شاخص‌های اصلی و نیز ضرورت مرزبندی‌ها و ارائه مشخصات دقیق آنها، دیگر هیچ‌گونه جای شك و شبهه‌ای باقی نمی‌ماند. وظایف روشن و معلوم است. مرزها نیز روشن و مشخص‌اند و اردوگاه‌ها نیز معلوم و مشخص‌اند. تجاهل العارف در چنین شرایطی نه تنها سودی نخواهد داشت كه ظن حق‌محوران را نسبت به كسانی كه خود را به غفلت زده‌اند، برخواهد انگیخت.

نویسنده این مقاله در پایان نوشته جداسری یا دور ساختن نیروهای وفادار به انقلاب و نظام اسلامی، ظلم در حق افراد به شمار می‌رود، این همان تاكیدی است كه ایشان در فرازی دیگر از بیانات‌شان بدان اشارات داشته‌‌اند. جغرافیای حق و باطل را مرزهای طبیعی یا حدود و شغور قراردادی، تعیین نمی‌كند. جغرافیای حق و باطل از سنخ جغرافیای نرم است. ذهنی است، نرم‌افزاری است، اعتقادی است، هم بدین‌روست كه وظیفه یكایك امت است كه همچون مرزبانانی آگاه از این جغرافیای نرم حفاظت و پاسداری كنند. دشمن درصدد شبیخون است و مبادا كه به گاه شبیخون او، ما همچون مدافعان تنگه احد در پی گردآوری غنایم باشیم و شكست را به اردواگاه توحید، تحمیل كنیم.

استقرار ستاد فرماندهی نیروی دریایی سپاه در بندرعباس

مردمسالاری اظهارات اخیر فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره انتقال ستاد فرماندهی این نیرو به بندرعباس را مورد توجه قرار داده و از قول وی نوشته ستاد فرماندهی نیروی دریایی سپاه تا آخر تیرماه سال جاری در بندرعباس مستقر خواهد شد.

به گزارش این روزنامه علی فدوی در این باره گفته ستاد فرماندهی نیروی دریایی سپاه در راستای کنترل و حفاظت از آبهای خلیج فارس و به لحاظ استراتژیک بودن منطقه جنوب و با توجه به دستور مقام ارشد سپاه و در راستای خروج سازمانها از تهران در بندرعباس مستقر خواهد شد.

به نوشته این روزنامه علی فدوی با بیان این که تاکنون اقدامات لازم در این باره صورت گرفته شده است و در آینده نزدیک رسما اعلام خواهد شد همچنین از استقرار فرماندهی نیروی دریایی ارتش، صنایع دریایی وزارت دفاع، شیلات و سایر دستگاه های مرتبط دریایی در بندرعباس خبر داده است.

مردمسالاری درهمین خبر همچنین به نقل از قنبرعلی صلاحیان فرمانده منطقه پدافند هوایی جنوب کشور نیز درباره اقدامات و توانایی های منطقه پدافند هوایی جنوب، در منطقه خلیج فارس نوشته رزمندگان قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا در جنوب کشور با بهره گیری از تنوع تجهیزات پدافندی، اعم از رادارهای دوربرد و میان برد، اخطار هوایی و سامانه های موشکی مختلف از جمله سامانه موشکیS200 ، هاگ و اورلیکن و دوش پرتاب های میثاق و استرلا و با بهره گیری از دیده بانی منطقه و استفاده از رادارهای ملی چون مطلع الفجر، پوشش هوایی خوبی را در منطقه جنوب دارند.

لب تیغ؛ جنگ یا صلح و امنیت پایدار

ابتکار در مقاله ای با تکیه بر این که صلح؛ نیاز مبرم جامع بشری در قرن بیستم و یکم است و این که جنگ، ناکارآیی خود را برای ایجاد صلح وامنیت پایدار اثبات کرده است و فراتر از آن اسباب رشد تروریسم، خشونت و بی ثباتی شده است به بررسی و مذمت جنگ پرداخته است.

سلمان صفوی در این مقاله نوشته هشت سال جنگ عراق علیه ایران به نمایندگی بلوک غرب و برخی دول عربی؛ نه اسباب واژگونی حکومت ایران شد، نه موجب تغییر رفتار ایران به سود منافع غرب گردید؛ بلکه حکومت و نیروهای نظامی ایران حتی مستحکم تر شدند. تحریک اقوام ایرانی (کردها، ترکمن‌ها و عرب‌های خوزستان) به شورش و حمایت از گروه‌های تروریستی نیز نه تنها موجب تضعیف انقلاب ایران نشد؛ که تقویت رابط ملت حکومت ایران را در پی داشت.

نویسنده این مقاله در ادامه افزوده امروز نیز هر گونه حمل نظامی اسرائیل یا آمریکا به ایران، نه تنها منجر به واژگونی حکومت ایران یا تسلیم ایران در برابر خواسته‌های بلوک غرب در زمین تکنولوژی هسته‌ای و غیره نمی‌شود؛ که با واکنش سهمگین، خردکننده و جهانی ایران در قبال منافع اسرائیل و آمریکا، مدت‌های مدید امنیت و ثبات منطقه دچار آسیب جدی خواهد شد. این آسیب برخی از حکومت‌های عرب که مستقیم یا غیرمستقیم خوش آمدگوی حمله اسرائیل به ایران هستند را نیز شامل می‌شود. واکنش ملت‌ها و جنبش‌های مسلمان منطقه به اهداف اسرائیلی و آمریکایی نیز نه قابل احصاء است، نه قابل کنترل. لذا شروع جنگ با اسرائیلی هاست اما پایان آن، نه در اختیار آنهاست و نه حتی حکومت ایران.

نویسنده سرمقاله ابتکار با این توضیح که امروز منطقه بر لب تیغ قرار گرفته است؛ در یک سو پایان دادن به دَبِل استانداردهای غرب در خاورمیانه، خلع سلاح هسته‌ای اسرائیل، بازگردانیدن حقوق فلسطینی ها، احترام متقابل ایران، دول غربی و عربی به یکدیگر وَ قبول نقش سازنده طرفین در مسائل منطقه‌ای و بین المللی است و در سوی دیگر جنگ و آتش و خون، بی ثباتی و ناامنی برای مدت‌های غیر قابل پیش بینی در منطقه.

سرمقاله نویس ابتکار در پایان تنها راه عملی و سازنده برای حل وفصل، یا کاهش اختلافات را راه گفتگو و دیپلماسی دانسته و نوشته نتایج به دست آمده از گفتگو و دیپلماسی ماندگارتر از روش‌های خشونت آمیز و نظامی است.

قوه قضاییه برخورد کند

آرمان واکنشکاظم دلخوش یکی از نمایندگان مجلس به تجمع حامیان دولت در مقابل مجلس و توهین به نمایندگان پس از تصویب طرح مجلس درباره طرح وقف دانشگاه آزاد را برجسته کرده و از قول وی نوشته قوه قضاییه باید با توهین کنندگان به قوا برخورد کند، ما از وزارت اطلاعات هم می‌خواهیم که‌این قضیه را بررسی و با متخلفان برخورد کند.

کاظم دلخوش در صحن مجلس با اشاره به این که برخی آقایان صحنه گردان‌این موضوع شدند و حتی مجلس هم شامل اصولگرایان و سایر نمایندگان حوصله ‌این 3-2 نفر را ندارند گفته ‌این تجمع بدون مجوز بوده است و باید جلوی آن گرفته می‌شد اگر تجمع روز گذشته در مقابل وزارت کشور برگزار می‌شد و چنین شعارهایی سر داده می‌شد چه برخوردی صورت می‌گرفت؟

به نوشته این روزنامه این عضو فراکسیون اصولگرایان همچنین گفته در طی چند دوره گذشته اگر دفاعی از بسیج و جانبازان و خانواده شهدا شده بود، جمیع نمایندگان انجام داده اند، آقایانی که دیروز رهبری برخی کارهای خلاف را بر عهده گرفتند و تدارک دیدند به نام دانشجو برخی افراد را مقابل مجلس آوردند، سابقه کاملا مشخص دارند که در دادگاه ویژه روحانیت قابل بررسی است.

به گزارش آرمان کاظم دلخوش همچنین با بیان این که در تجمع روز سه‌شنبه توهین‌های زیادی به رئیس مجلس و سایر نمایندگان اصولگرا شد، خطاب به لاریجانی گفته آیا‌این رسم اصولگرایی است؟ مگر شما رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس نیستید؟ چطور می‌شود که احزاب باید برای راهپیمایی مجوز بگیرند ولی‌اینجا در پشت پرده برای افراد ناهار تهیه می‌کنند، آب میوه تهیه می‌کنند، اتوبوس و مینی بوس می‌آورند و بلند گو می‌آورند و جلوی مجلس 150 نفر را به اسم کل ملت جمع می‌کنند؟

دانشگاه آزاد به مثابه یک مثال

علی سرزعیم طی مقاله ای در دنیای اقتصاد به بحث های مطرح پیرامون دانشگاه آزاد پرداخته و این موضوع را به پیچیدگی های سیاستگذاری در اقتصاد بازارایران ربط داده و نوشته دانشگاه آزاد بنا به تعریف، دانشگاهی غیردولتی است و دولتی کردن آن با رویکرد اساسی کشور مبنی بر کاهش مداخلات و تصدیگری‌های دولتی ناهمخوان است، بنابراین تکیه بر کرسی ریاست دانشگاه آزاد برای مدتی طولانی همانند حضور در دیگر مسوولیت‌های دولتی امر نامطبوعی است، اما اصولا نمی‌توان ‌این خوشامد یا بدآمد را ملاک مداخله در امر یک بنگاه غیردولتی نمود. آنچه اهمیت دارد کیفیت ارائه خدمات آموزشی و هزینه ارائه‌این خدمات است.‌

نویسنده این مقاله در ادامه نوشته این دو مقوله‌ای است که دولت به عنوان یک نهاد سیاست‌گذار می‌تواند به شکل بسیار محدود، حساب شده، حداقلی و محتاطانه در آن ورود نماید. به دلیل عدم حضور چشمگیر دیگر دانشگاه‌های خصوصی در کشور، دانشگاه آزاد وضعیتی انحصارگونه در ارائه خدمات آموزش عالی پیدا کرده و می‌تواند قیمت گذاری انحصاری در خدمات خود ارائه کند یا احیانا کیفیت آموزشی را برای کاهش هزینه‌ها از یک حد استاندارد تقلیل دهد. ‌اینها مقولاتی است که یک نهاد سیاست‌گذار می‌تواند دل‌نگران آن باشد و از ‌این زاویه با مساله روبه‌رو شود.

سرمقاله نویس دنیای اقتصاد در ادامه افزوده امروزه در اقتصادهای مبتنی بر بازار وضعیت‌هایی پیش می‌آید که عرضه خدمات یک بخش خاص در اختیار چند شرکت بخش خصوصی قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، مخابرات و خصوصا شبکه تلفن همراه و امثالهم معمولا عرصه‌هایی هستند که تعداد بسیار زیادی رقیب همزمان نمی‌توانند فعالیت کنند (قضیه انحصارات طبیعی). در ‌این موارد خصوصی بودن آنها موجب نمی‌شود تا دولت به نمایندگی از مصرف‌کنندگان هیچ مداخله‌ای نداشته باشد. از آن طرف نیز، دغدغه حمایت از مصرف‌کننده دلیل نمی‌شود تا دولت در هر نهاد بخش خصوصی هر نوع مداخله‌ای انجام دهد. مداخلات دولت در‌این قبیل بنگاه‌ها نیز به شکل تغییر مسوولان آن بنگاه نیست، بلکه به شکل اعمال برخی محدودیت‌ها در استاندارد خدمات، مالیات‌گیری یا سوبسیددهی و احیانا قیمت ‌گذاری است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۶ تیر

بی بی سی

مردم سالاری به نقل از آیت الله مهدوی کنی نوشته "انتقاد از نامه بسیج دانشجویی به مراجع تقلید"، ایران از قول رییس دولت در صدر اخبار خود نوشته "شرایط گفتگو را این هفته اعلام می کنیم"، خراسان از "اظهارات متناقض دو مسئول درباره حذف سهمیه بنزین" خبر داده و تهران امروز نوشته "ایران آماده نبرد بنزین".

حمایت از سخنان تازه رهبر جمهوری اسلامی این جمله را برای تیتر اول خود برگزیده "اقتدار واقعی حق دولت است"، "بصیرت توده مردم گاه بیشتر از برخی از خواص است" انتخاب کیهان از همین سخنان است، رسالت "راه علی در دوران فتنه شاخص است" را با اهمیت دیده، "آگاهی بخشی از نیازهای اصلی دنیای اسلام و جامعه است" در عنوان اصلی سیاست روز و جمهوری اسلامی آمده است.

"گرمای غافلگیر کننده آغاز گر خاموشی ها" تیتر اول جام جم است، "هشدار شدید کرملین به واشنگتن" عنوان اصلی ابتکار است، "استانی شدن طرح عفاف و حجاب" تیتر اول آرمان است و "فرصت‌سازی جدید در بورس" در صدر اخبار دنیای اقتصاد آمده.

گزیده مقالات

تحریم های اضافی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به شدت به دولت آمریکا برای تصویب تحریم های جدید علیه ایران در کنگره آن کشور حمله کرده و نوشته باراك اوباما، این روزها در باتلاق افغانستان دست و پا می‌زند و در عراق نیز علیرغم همه‌ی تلاشها و پول خرج كردن‌های بی حساب و كتاب نتوانسته مهره‌های دلخواه خود را به حاكمیت برساند. در چنین شرایطی، كاملاً طبیعی است كه دولتمردان آمریكائی درصدد فرافكنی برآیند و دست به دامن طرح‌هائی از قبیل تشدید تحریم‌ها علیه ایران شوند تا با استفاده از سودی كه مصرف داخلی این قبیل اقدامات دارد تا حدودی خود را از نگاه منفی افكار عمومی آمریكا دور نگهدارند.

به نوشته این روزنامه بحران اقتصادی، بیكاری، فقر، تورم و اخیراً ناتوانی دولت در مهار لكه‌های نفتی خلیج مكزیك، اوباما را دچار شرایط بسیار سختی كرده است. طبعاً راه خروج اوباما از این بحران در سطح تبلیغاتی اینست كه به اقداماتی از قبیل تشدید تحریم ایران متوسل شود.

با این همه روزنامه جمهوری اسلامی نوشته شرط موفقیت مسئولان كشور برای مقابله با تحریم‌ها و ناكام نمودن آمریكا اینست كه اختلافات داخلی را كنار بگذارند و به وحدت كلمه روی و از سخنان تفرقه انگیز بپرهیزند.

مشخصات دولت ها

ابتکار در سرمقاله خود به مقایسه دولت احمدی نژاد و دولت پیشین پرداخته و نوشته در اردوگاه اصلاح طلبان همواره کسانی بودند که خود را در اصلاح طلبی جلوتر از خاتمی و برای خود نقش راهبری قایل بودند بنابراین صدای بدنه بر صدای سر غلبه داشت و در انتها تن اصلاح طلبی هیچ فرمانبری از سر نداشت. اما نسبت احمدی نژاد به جریانش برعکس است نقش احمدی نژاد در جریان موسوم به وی آنقدر غلیظ و محوری است که هیچ تناسبی بین سر و تن جریان موسوم به او وجود ندارد.

به نوشته این مقاله احمدی نژاد به عنوان سر،نقش اصلی و منحصر به فرد ایفا کرده و می‌کند او هم در نقش جریان ساز فکری، رهبریت جریانش را عهده دار است هم در جایگاه رئیس دولت تفاوت فاحش با وزراء خود دارد. در اردوگاه او هیچ صدایی به جز صدای احمدی نژاد شنیده نمی‌شود و بدنه همواره فرسنگ‌ها با او فاصله دارند .

بر اساس سرمقاله ابتکار تا کنون ویژگی‌های شخصی خود احمدی نژاد بوده که این تفاوت و تمایزها را خلق کرده و بدنه جریانش همچون طفل صغیری است که توان راه رفتن مستقل را ندارد و این ویژگی‌های سر است که نابالغی تن را پوشانده است. با این توصیف باید پرسید احمدی نژاد برای رهبری جریانی که بناست در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری نمایندگی افکارش را داشته باشد چه اندیشیده و می‌اندیشد؟

نتیجه کنترل جمعیت

مصطفی ایزدی در سرمقاله مردم سالاری به نظریه محمود احمدی نژاد در مخالفت با کنترل جمعیت اشاره کرده و نوشته در شروع جنگ و با سهمیه بندی ارزاق عمومی و امکانات دولتی، جمعیت خانوارها رو به افزایش نهاد، از طرفی برنامه ریزی برای کشور، به دلیل نامشخص بودن آینده فرزندزائی و نبود کنترل جمعیت بسیار سخت می نمود. عده ای صاحب نفوذ هم برنامه ریزی را یک دستاورد غربی و در نتیجه خلاف آموزه های دینی می دانستند، اما بالاخره بعد از چندین سال، کشور دارای برنامه توسعه شد که هر پنج سال، تجدید می گردد.

به نوشته این سردار سابق سپاه: نتیجه بی مبالاتی و بی توجهی به امر افزایش جمعیت در دهه 60 چنان شد که تحصیلات، بهداشت، تغذیه، تربیت و کار فرزندان کشور در دهه های 70 و 80 با مشکلات جدی و موانع سخت روبه رو شد. در حال حاضر که فقر دامنگیر اقشار آسیب پذیر شده و شرایط کشور به گونه ای نیست که امکانات بیشتری در خدمت آموزش و پرورش و بهداشت و درمان قرار گیرد و سیاست هزینه کردن به سمت و سوی دیگری است، چگونه دم از افزایش بی رویه جمعیت زده می شود؟

سرمقاله مردم سالاری افزوده بیکاری های موجود که همه دلسوزان کشور از چپ و راست را نگران کرده است، نتیجه همان بی توجهی به زاد و ولد خانواده هاست و اگر قرار باشد دوباره به همان روزها برگردیم و جمعیت کشور به 150 میلیون نفر برسد، بر مشکلات افزوده خواهد شد. اگر حالا 4 میلیون نفر بیکار داریم، آن وقت 12 میلیون بیکار خواهیم داشت. اگر امروز 2/5 میلیون نفر معتاد داریم، آن وقت به عدد 5 میلیون می رسیم. اگر امروز نیمی از جوانان آماده ازدواج نمی توانند خانواده تشکیل دهند، آن وقت سه چهارم جوانان نمی توانند از بن بست ناملایمات مجردی خارج شوند. امروز که خودکشی ها و قتل های خانوادگی در حد فاجعه آمیز است، آن وقت با چند برابر شدن؟ این فجایع چه می توان کرد؟

برای اوقات فراغت

امان الله قرایی مقدم در مقاله ای در آرمان نوشته بررسیها نشان می‌دهد از نیمه دوم خردادماه تا پایان شهریور میزان جرایم نسبت به سایر ماههای سال افزایش می‌یابد. ‌دولت باید در‌این زمینه سرمایه گذاری کند، جمعیت کشور ما جوان است بنابراین برنامه ریزی در‌این زمینه باید پررنگ تر شود.‌ دولت در ‌این زمینه کار اندکی انجام داده است.

به نوشته این جامعه شناس مسئولان کشور به جای پر کردن اوقات فراغت به فکر غنی‌سازی‌ این اوقات باشند تا از میزان آسیبها و جرایم کاسته شود. ‌در‌ایران اوقات فراغت بیش از سایر کشورهاست زیرا در کشور ما حدود صد روز تعطیلی وجود دارد‌ این در حالی است که در کشورهای دیگر‌این تعطیلات حدود 25 روز است.‌‌ در تمامی کشورها در مورد اوقات فراغت برنامه ریزی و سرمایه گذاری می‌شود در کشور ما کار زیادی برای غنی‌سازی اوقات فراغت انجام نشده و امکانات برای استفاده از‌این اوقات برای جوانان مهیا نیست.‌‌

در ادامه مقاله آرمان اشاره شده یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در بروز انواع آسیبهای اجتماعی مربوط به عدم مدیریت و برنامه ریزی صحیح برای بهینه سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان است.‌ برخلاف آنچه در‌ ایران در خصوص اوقات فراغت اتفاق می‌افتد و مسئولان تنها در فصل تابستان به فکر پر کردن آن هستند حال آنکه در کشورهای دیگر برنامه ریزی در خصوص اوقات فراغت، از جمله برنامه‌های اولویت دار به شمار می‌رود.‌

چرا این همه تعطیلات؟

ابتکار در مقاله ای پرسیده چرا این همه تعطیلات، و با بهره گیری از احادیث مذهبی نوشته با توجه به این كه گرامیداشت و تعظیم یك روز مذهبی یا ملی در گرو تعطیلی آن نیست و در قرآن مجید تنها موردی كه سفارش به ترك كار و جهد شده است می‌توان از تعطیل كردن مبعث رسول، میلاد حضرت علی و روز شهادت امام جعفر صادق صرفنظر كرد، حتی می‌توان كار در روزی مانند عید سعید قربان را با چند ساعت تأخیر آغاز كرد تا مؤمنان بتوانند در نماز این روز شركت كنند.

به نوشته این مقاله روز 13 فروردین نیز یكی دیگر از روزهایی است كه می‌توان تعطیل بودن آن را لغو كرد چرا كه معمولا مردم در طول سال بارها به دامن طبیعت می‌روند و دلیل محكمی برای تعطیل بودن روز طبیعت وجود ندارد. لازم به ذكر است كه بنا به اظهارت مسؤولان سازمان محیط زیست كشور، بیشترین آسیب به طبیعت در طول سال مربوط در روز 13 فروردین است!

سرمقاله ابتکار با پیشنهاد کاهش تعطیلات مدارس و دانشگاه‌ها در ایام نوروز به 4 روز نوشته در عوض تعطیلات شناور زمستانی را برای مراكز آموزشی درنظر گرفت تا دولت بتواند با درنظر گرفتن مسایل مختلف (از جمله آب و هوا) این تعطیلات را اختصاص دهد. بدین ترتیب ضمن جلوگیری از تعطیلی 14 الی 15 روزه امور كشور، دانش‌آموزان و دانشجویان كمتر از فضای درس فاصله می‌گیرند و ایام بیشتری برای تدریس و تولید علم در اختیار معلمان و اساتید قرار می‌گیرد.

این مقاله با این نکته پایان می گیرد که كاهش تعطیلات رسمی كشور نیاز به شجاعت و همت مضاعف دارد اما امكان‌پذیر است و تعطیلات غیر ضروری اموری نیستند كه نتوان از ابتکار آنها عدول كرد.

بدون بارداری کسی بچه دار نمی شود

محمدصادق جنت در مقاله ای در آرمان نوشته سالانه 100 میلیارد دلار یارانه توسط دولت پرداخت می‌شود كه حدود یك چهارم تولید ناخالص ملی است. در این میان بخش انرژی، سهم عمده‌ای را به خود اختصاص داده و به همین منظور صنایع، مردم و بنگاه‌هایی كه از انرژی استفاده می‌كنند با اجرای هدفمند سازی یارانه‌ها بیشتر در معرض آسیب قرار خواهند گرفت.

به نظر نویسنده این مقاله پرداخت یارانه‌ها، اقتصاد را از فضای رقابتی خارج می‌كند و به سبب آن تولید ناخالص ملی را كه تحت تاثیر سه اصل تقسیم كار، رقابتی شدن تولید و مالكیت خصوصی است، كاهش می‌دهد. این برنامه جزء ریاضت‌های اقتصادی است و باید دانست كه بدون تحمل مشقات دوران بارداری، هیچ كس بچه‌دار نخواهد شد و اقتصاد ایران هم به همین شكل است.

در پایان مقاله آرمان آمده عمده مشكلات اقتصادی كشور در بخش رقابت است و اقتصادی كه 80 درصد آن توسط دولت مدیریت می‌شود، هیچ گونه فضای رقابتی در آن وجود ندارد. درست است كه با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، شوكی بر جامعه وارد می‌شود ولی این طبیعی است و بعد از مدتی رفع خواهد شد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۷ تیر

بی بی سی

"در برخورد با مفاسد مقاومت هایی وجود دارد" گفته ای از رییس قوه قضاییه در همایش قضائی است که مردم سالاری آن را در راس اخبار خود آورده، ایران روزنامه دولت با عنوان "نیازمند مجریان عادل و قانوندانان پایبند به عدالت هستیم" همان گزارش را منعکس کرده، کیهان نوشته "انتظار مردم از قوه قضاییه مبارزه جدی با فساد اقتصادی است"، رسالت با تیتر "عزم جدی در برخورد با مفاسد اقتصادی" و حمایت با "مبارزه جدی با مفاسد اقتصادی" از همان مراسم گزارش داده اند.

جام جم از قول آیت الله آملی نوشته "مقاومت‌ها را در پرونده مفاسد اقتصادی در هم می‌شكنیم"، تهران امروز از "ملاقات سران قوا در همایش قضا" خبر داده، خراسان در صدر اخبار خود نوشته "اظهارات سران ۳ قوه درباره قانون، استقلال دستگاه قضا و مبارزه با مفاسد اقتصادی" و آرمان خبر داده "اسامی مفسدان اقتصادی به زودی اعلام می شود".

روزنامه جمهوری اسلامی در صدر گزارش های خود از زبان هاشمی رفسنجانی نوشته "مراسم شهدای هفت تیر باید پرچم وحدت و همدلی باشد" و جهان صنعت از زبان رییس مجلس نوشته " دولت نمی تواند حقوق مردم را محدود کند".

"سیاست حمایتی پس از یارانه‌ها" تیتر اصلی دنیای اقتصاد است و "تحریم ایران سرپوشی برای مشكلات اقتصادی غرب" عنوان اصلی سیاست روز.

گزیده مقالات

انسجام در برابر دشمنان

"درس هائی از هفتم تیر" عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی است که در آن آمده: انتظار این بود كه انفجارهای ششم و هفتم تیر و هشتم و چهاردهم شهریور 60 و ترورهای قبل و بعد از آن، برای درس گرفتن از تاریخ گذشته و حال كافی باشد و راه را بر تزویر ببندد و دیگر كسی نتواند به همان حربه‌ای متوسل شود كه امام بارها درباره آن هشدار دادند و درباره عظمت مظلومیت بهشتی نیز شهادت او را در برابر مظلومیت او ناچیز دانستند.

روزنامه جمهوری اسلامی اضافه کرده انتظار این بود كه تفرقه میان علمای دین كه نهضت مشروطیت را ابتر كرد و استبداد رضاخانی را بر مردم مسلط نمود، درس بزرگی باشد كه در انقلاب اسلامی بكار گرفته شود و علمای دین با وحدت و انسجام در برابر دشمنان داخلی و خارجی این انقلاب بایستند و به هیچكس اجازه نفوذ در دژ مستحكم روحانیت را ندهند.

به نوشته این روزنامه در مرحله بسیار حساس كنونی كه دشمنان اسلام و انقلاب برای انتقام گرفتن از ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی درحال صف بندی هستند، وحدت كلمه اقشار مردم به ویژه روحانیت امری ضروری است. حریم همه‌ی علمای دین با هر تفكر سیاسی و سلیقه، فقط با این ویژگی كه به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی وفادار باشند، باید حفظ شود تا همه‌ی بهانه‌ها از دشمنان و از جریان‌های معاند گرفته شود.

"قانون با توصیه"

مژگان فرجی در سرمقاله جهان صنعت با عنوان "آیا قانون با توصیه اجرا می شود" و با اشاره به هفته قوه قضاییه نوشته مراسم امسال نیز در حالی برگزار شد که هرگاه بحث اجرای قانون به میان می‌آمد هریک از قوا قصد دارند دیگری را مقصر نشان دهد و در این بین مواردی از جمله عدم دقت کافی در تنظیم قانون، کمبود بودجه و ناتوانی اجرا براساس نبود امکانات لازم مورد اشاره قرار می‌گرفت.

به نوشته این روزنامه هفته گذشته اعتراضاتی از سوی تعدادی از دانشجویان در برابر مجلس به مصوبه اخیر آن و رای یک قاضی در دادگاه به نفع دانشگاه آزاد صورت گرفت اگرچه با حکم رییس قوه قضاییه برای بررسی بیشتر آن مجددا وارد دادگاه شد که این امر اتفاقا با اعتراض نمایندگان هم به دلیل توهین به آنان مواجه شد و اعضای خانه ملت مجددا از دولت خواستند تا قانون مورد احترام قرار گیرد.

در پایان سرمقاله جهان صنعت آمده نکته قابل توجه در این سال‌ها که تمام قوا همدیگر را به قانون‌مداری توصیه می‌کنند این می تواند باشد که اجرای قانون و قانون نویسی از مباحثی به شمار می‌رود که ظاهرا با گذشتن بیش از 30 سال از انقلاب اسلامی هنوز داغ و به روز است. پس آیا بهتر نیست به راهکاری موثرتر برای اجرای قانون فکر کرد.

رشد اقتصادی بالاتر

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در عنوان صفحه اول خود به نقل از گزارش صندوق بین المللی پول خبر داده که رشد اقتصادی ایران از صد و ده کشور جهان بالاتر رفت. چرا که در سال 2008 بسیاری از کشورهای جهان رشد اقتصادی كمتر از ایران داشته‌اند و رتبه ایران بین 182 كشور، 72 بوده است كه به نظر رتبه قابل‌قبولی است.

به گزارش این روزنامه نرخ رشد پائین اقتصادی در سال گذشته دامنگیر بیش از 87 درصد كشورهای دنیا بوده است و 128 كشور رشد اقتصادی كمتر از 3 درصد، 144 كشور رشد كمتر از 4 درصد و 160 كشور دنیا رشد اقتصادی كمتر از 5 درصد را تجربه كرده‌اند.

روزنامه ایران نتیجه گرفته رشد اقتصادی ایران در سال گذشته از تمامی كشورهای توسعه‌یافته جهان بیشتر بوده است و در نتیجه كشورهای منطقه یورو و هفت كشور صنعتی نیز عقب‌تر از ایران قرار می‌گیرند.

نقدینگی و تورم

پویا جبل عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد به تاکید درباره رابطه نقدینگی و تورم نوشته شاید اگر بخواهیم یکی از معدود گزاره‌های اقتصادی را نام ببریم که اجماع اقتصاددانان بر آن است، می‌توان از همبستگی مثبت و قوی میان نقدینگی و تورم به خصوص در بلندمدت نام برد.

به نوشته این مقاله اقتصاد ایران چون اقتصادهای توسعه یافته نیست که در دوران رکود بتوان با شوک نقدینگی راهش انداخت که رکود مزمن ما از طرف عرضه و فقدان انباشت سرمایه و از طرف آنها کمبود تقاضا است. آمدن سرمایه نیازمند عوامل مختلفی است؛ اما بالاتر از همه داشتن پیوندی ناگسستنی و قوی با اقتصاد جهانی است و تا این نباشد، سرمایه نیست و تنگناهای عرضه سرجایش هست، تولید هم اگر هزاران هزار کارگر آماده به خدمت داشته باشد که حاضر باشند 18 ساعت در روز کار کنند، فلج است و رشد اقتصادی مایه شرمساری.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده اگر حتی بپذیریم نقدینگی می‌تواند در کوتاه مدت، اثر واقعی در اقتصاد - منظور از اثر واقعی تاثیر بر رشد اقتصادی یا بیکاری است - داشته باشد، بسیاری نشان داده‌اند این اثر نامتقارن است؛ به این اعتبار که وقتی اقتصاد در رکود باشد یا رونق، اثر واقعی یک درصد افزایش در نقدینگی، متفاوت است.

همه چیز به خاطر نفت

مردم سالاری بخش هائی از گفته های رحمانی فضلی رییس دیوان محاسبات وابسته به مجلس را منعکس کرده که گفته عده ای نفت را عامل اصلی همه عقب ماندگی ها می دانند لیکن به نظر می رسد اگر نخواهیم نقش نفت را کاملا بی اثر بدانیم لااقل باید عوامل دیگری را نیز در این امر دخیل بدانیم. عواملی اگر چه پنهان اما شاید به جرات بتوان گفت تاثیرگذار همچون نفت در اقتصاد ایران.

به نظر این مقام: مشکل بزرگ شدن دولت است و یکی از عوامل آن آرمانگرایی افراطی است. با چنین نگاهی به عرصه سیاست و جهان، کوچک شدن دولت نه تنها یک حسن نیست بلکه به معنای تنزل و ضعف آن نیز قلمداد می گردد لذا می بینیم که دولت علی رغم مسائل و مشکلات فراوان برای در دست گرفتن هر چه بیشتر بخش های مدیریتی تلاش می کند; نظیر تلاش دولت برای در اختیار گرفتن مترو یا مدیریت شهری.

به نوشته مردم سالاری رییس دیوان محاسبات نظر داده دولتی که در مقابل کوچک سازی و افزایش کارآمدی به شدت مقاومت می کند و در این راه هر ضرر و زیانی را به جان می خرد به وضوح نشان می دهد که از بخش خصوصی و نهادهای مدنی به شدت می هراسد و آنان را نه یاوران خویش در حل مسائل جامعه بلکه رقبایی می بیند که به هر قیمتی باید از رشد و توسعه آنان جلوگیری کند. بنابراین به هر وسیله و شیوه ای برای از میدان به در کردن رقبا استفاده می کند.

فاحش‌ترین اشتباه در تاریخ جام‌جهانی

در حالی که روزنامه های مختلف تهران باخت تیم ملی انگلستان به تیم ملی آلمان در بازی های جام جهانی فوتبال را با اهمیت دیده و با تیترهائی شبیه "انگلیسی ها خرد شدند" یا "انگلیس تحقیر شد" منعکس کرده اند تهران امروز در مقاله اصلی خود با عنوان "نسل نفرین شده و جام دیوانه" نوشته این تقاص بی فكری انگلیسی ها بود.وقتی آنگونه مغرور و بی خطر در برابر آمریكا و الجزایر متوقف شدند رب النوع فوتبال نیز از آنها روی برگرداند.

به نوشته تحلیلگر ورزشی این روزنامه گل دقیقه 90 آمریكایی ها به الجزایر در آخرین لحظه، انگلیس را از سرگروهی خلع كرد و آنها را به دهان شیر انداخت. جایی كه باید با آلمان های جوان و مبتكر دیدارمی كردند كه با اندیشه های انقلابی یواخیم لو آمده اند تا جام را به خانه ببرند. قهر رب النوع فوتبال اما باز هم ادامه داشت .

تهران امروز با اشاره به گل دوم انگلستان که داور آن را نپذیرفت آن را فاحش ترین اشتباه داوری در تاریخ جام جهانی خوانده و نوشته وقتی كمك داور اروگوئه ای عبورنیم متری شوت لمپارد از خط دروازه را ندید و سپس در نیمه دوم تیر افقی هم انگلیسی ها را مجازات كرد و بعد آلمانی‌ها در دو ضد حمله تعداد گل های خود را خلاف جریان بازی به چهار گل رساندند تا انگلیسی‌ها درك كنند كه قوانین پنهان دنیای فوتبال چگونه سهل انگاران را مجازات می كند.

سد سیوند و آثار باستانی

خراسان در گزارشی از گفته های ضد و نقیض درباره رابطه آب اندازی به سد سیوند با حفظ آثار باستانی پاسارگاد پرداخته و از قول یک استاد مرکز آموزش عالی سازمان میراث فرهنگی نوشته افزایش رطوبت در خاک و هوای محوطه های باستانی در کنار فقدان مراقبت های کارشناسی و علمی موجب رشد گل سنگ بر سنگ های تاریخی و در نتیجه تخریب آن می شود.

به نوشته گزارشگر این روزنامه یکی دیگر از استادان گفته سدی که ساخته شده ممکن است به پاسارگاد و بناهای تاریخی آن ضربه وارد کند اما نه به این صورت غلو شده به ویژه آن که در شرایط فعلی هوای شیراز فوق العاده گرم و خشک است و منطقه مذکور از شیراز خشک تر است و سد سیوند هم تاثیر چندانی در ایجاد رطوبت ندارد.

خراسان نوشته اگر چه طی تمام این سال ها بالاخره مسئولان مرتبط موفق شدند تا حدی نگرانی های مربوط به پاسارگاد و حتی بحث روز سال های ابتدایی دهه ۸۰ را در مورد به زیر آب رفتن پاسارگاد رفع کنند اما این امر نتوانسته و نمی تواند همه آن چه باشد که مردم از مسئولان سازمان میراث فرهنگی در مورد منطقه باستانی پاسارگاد، نخستین پایتخت هخامنشیان توقع دارند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - سه شنبه 8 تیر

بی بی سی

"شروط جدید ایران برای مذاکره با 1+5" تیتر اول ابتکار است، دنیای اقتصاد و خراسان نوشته اند "رییس جمهور شرایط جدید ایران را برای مذاکرات هسته ای اعلام کرد"، همین گزارش در تهرانامروز با عنوان " پنج شرط ایران برای آغاز مذاکرات هسته ای" آمده و خبر نوشته "مذاکره 57 روز دیگر".

"شهید بهشتی تحزب را عامل پیشرفت جامعه می دانست" به نقل از فرزند اولین رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی در تیتر اول مردم سالاری آمده و رسالت از قول آیت الله خامنه ای نوشته "شهید بهشتی بر سر اصول با کسی معامله نمی کرد"

"دستگاه قضائی باید پناهگاه مظلومان باشد" عنوان اصلی کیهان است، حمایت، آفرینش و جمهوریاسلامی "تاثیرناپذیری قوه قضاییه از جوسازی های سیاسی" را از قول رهبر جمهوری اسلامی در صدر اخبار خود آورده اند، صبح صادق همین گزارش را با عنوان "دشمن اتحاد و انسجام ملی را هدف گرفته است" منعکس کرده و جام جم نوشته "قوه قضاییه از جریان سازی سیاسی تاثیر نپذیرد".

"تثبیت پایه‌های انحصار با فروش میلیون‌ها سهام" عنوان اصلی سیاست روز است و جهان صنعت از قول رییس بانک مرکزی نوشته "هدفمندی یارانه ها بلاتکلیفمان کرده".

گزیده مقالات

محاسبات تغییر کرد

کیهان در سرمقاله خود نوشته محاسبه ایران این است كه هیچ نوع تحریم موثری وجود ندارد، اگر وجود داشته باشد درباره آن اجماعی صورت نخواهد گرفت و اگر تحریمی با اجماع یا بی اجماع تصویب شود اجرا نخواهد شد چرا كه كشورها مدت هاست منافع تجاری خود را به تبلیغات سیاسی ترجیح می دهند. 1929 ششمین قطعنامه ای است كه درستی این محاسبه ایران را تایید می كند

به نوشته سرمقاله این روزنامه محاسبه دیگر ایران این است كه غرب در هر حال پای میز مذاكره بازخواهد گشت و چاره ای جز تداوم مذكره با ایران ندارد. هر قدم خصمانه ای كه غرب علیه ایران بر می دارد تنها به این نتیجه منجر می شود كه ایران كف های مذاكراتی خود را بالاتر ببرد. تا 6 ماه قبل غربی ها باید در مورد غنی سازی 5/3 درصد و تاسیسات نطنز صحبت می كردند، امروز اما باید در مورد غنی سازی 20 درصد و فردو حرف بزنند.

کیهان تاکید کرده محاسبه دیگر ایران این است كه هرگونه حمله نظامی منتفی است واسراییلی ها در حال فروختن یك برگ سوخته به روسیه، چین، اروپا و غرب آن هم به قیمتی گزاف هستند و نهایتا این كه غرب پس از امتحان كردن همه گزینه ها، گزینه دیگری جز پذیرش ایران هسته ای و تلاش برای كنار آمدن با آن ندارد.

هنر دیپلماسی

سلمان صفوی در مقاله ای در ابتکار نوشته گسترش تحریم ها بیانگر شکست سیاست‌های تیم دیپلماسی دولت اصول گرای ایران و پیروزی دیپلماتیک غرب علیه حکومت ایران است. در واقع در تاریخ سازمان ملل طی شصت سال گذشته چنین اتفاقی رخ نداده بود. چنین وضعیتی بی شک به زیان پرستیژ، نفوذ و اعتبار بین‌المللی ایران است و به منزل آسیب جدی به موقعیت دیپلماتیک و نفوذ و قدرت سیاسی ایران در ساختار جهانی قدرت و روابط بین الملل به شمار می‌رود.

مقاله با تاکید بر ضرورت باز سازی دیپلماسی کشور نوشته ما بایستی همواره باید در سطح دولت‌ها و افکار جهانی، با ارائ پیشنهادهای سازنده برای حل و فصل مناقش هسته ای؛ راه گفتگوهای دیپلماتیک را باز بگذاریم؛ اما نباید انفعالی برخورد کنیم. شکل و محتوای پیشنهادات ما می‌بایست با توجه به سه مولف 1-آرایش جهانی قدرت، 2-اهداف ملی و3- توانایی‌ها و ظرفیت‌های ما باشد.

نویسنده سرمقاله ابتکار برای بازسازی پیشنهاد کرده در چند سطح دیپلماسی فعال ایجاد شود وزارت خارجه و شورای عالی امنیت ملی و دیپلماسی نظامی که تا کنون از این پتانسیل استفاده نشده مانند سرلشگر صفوی دستیار نظامی رهبری و وزیر دفاع و برای تیم مذاکره کننده هسته‌ای هم افراد با تجربه وزارت خارجه و امور استراتژیک نظیر دکتر ولایتی، دکتر کمال خرازی، دکتر محسن رضایی، دکتر جواد ظریف، سید صادق خرازی و دریادار علی شمخانی را پیشنهاد کرده است.

تهدید مجلس

علی رمضانی در آفرینش با اشاره به تحرکات علیه مجلس در هفته گذشته نوشته در واقع ما با تهدیدی مواجه شدیم که دقیقا پس از یک سده بر علیه مجلس به کار گرفته شد.تهدیدی که در اوایل مشروطه بر علیه مجلس شورای ملی به کار گرفته شد و اینک بر ضد مجلس شورای اسلامی.حال تفاوت در آن است که تهدید نخست توسط محمد علی شاه به اجرا در آمد و تهدید کنونی توسط نیروهایی که خودسر خوانده می شوند، همراه با حرمت شکنی هایی رخ داد که به نگاه بسیاری در طول چند دهه گذشته چنین اتفاقی نیفتاده و امری بی سابقه و تلخ به شمار می رود.

به نوشته این روزنامه در واقع گروه های ذی نفوذ و فشار در هر کشوری وجود دارند.گروه هایی که می کوشند از مجاری خاص و ویژه که در چارچوب قانون است به حمایت یا مخالفت با تصمیم ها و نظرات سیاسی و... دست بزنند; اما این مخالفت ها و موافقت ها در هر جایی پا از چارچوب قانون بیرون نگذاشته و جدا از آنکه کار به توهین و تهدید های شگفتی نیز نمی گذارد.

سرمقاله آفرینش نتیجه گیری کرده حادثه هفته گذشته در مقابل مجلس هرچند با واکنش هایی از سوی مقامات قضایی و مجلس روبرو شده اما بیش از هر زمان دیگری نیازمند واکاوی و بررسی است. چه اینکه اینگونه حرکات خودسرانه در صورت تبدیل شدن به قاعده می تواند آسیب های بسیاری را بر کشور و جایگاه قانونی نهاد ها وارد کند.

از مرقد تا مجلس

هوشمند سفیدی در سرمقاله آرمان نوشته آنچه که در چهاردهم خردادماه سال جاری و در مرقد مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران رخ داد، سناریویی خطرناک بود که حتی بعضی از دلسوزان نظام نسبت به امکان تکرار آن هشدار دادند.اینکه عده‌ای با شعارهایی مانع از رویدادی شوند که نظام آن را به رسمیت شناخته است امری مذموم محسوب می‌شود. گرچه مسئله دانشگاه آزاد اسلامی در این رویداد فقط یک مصداق است لیکن نحوه تعارض و موضع‌گیری‌ها همان است که در 14 خرداد ماه رقم خورد.اینکه آنان با شعار علیه افراد مورد اعتماد نظام بخواهند خواسته‌ای را بر نظام یا بخشی از آن تحمیل کنند که باید از مجاری صحیح و قانونی خود پیگیری شود، هیچ خاصیتی جز ایجاد اختلاف و دامن زدن بر جریان غوغاسالاری نخواهد داشت.

به نوشته این روزنامه 14 خرداد، سیدحسن خمینی یادگار امام را نشانه می‌گیرند و تیرماه دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی را! و جالب آنکه در هر واقعه معترضان فرصت اظهارنظر یافتند و مانعی را بر سر راه خود ندیدند.

آرمان سرانجام نوشته جالب‌تر اینکه هر دو این واقعه با مخالفت دلسوزان نظام مواجه شد و تنها عده قلیلی که به نظر می‌رسد تابع منطق و گفتمان آزاد نیستند، از آن استقبال کردند.نتیجه اینکه دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و آنان که به حل اختلاف و توسعه وحدت در کلام و عمل گرایش دارند باید با هوشیاری و پرهیز از چنین رویدادهایی به مبارزه با غوغاسالاری بپردازند و اجازه ندهند چنین واکنش‌هایی به هنجار تبدیل شود.

همسایگان در سایه تحریم

حمید رضا آصفی در مقاله ای در خبر نوشته زمانی که تحریم ها در فاز اجرایی قرار گرفته و محدودیت ها زیاد می شود، علاوه بر اینک