بولتن خبري ايران نبرد(1092) جمعه 28 خرداد 1389 (18 ژوئن 2010)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

قطعنامه جدید شورای امنیت علیه ایران تصویب شد

 

بی بی سی چهارشنبه 19 خرداد 1389 (9 ژوئن 2010)

شورای امنیت سازمان ملل دقایقی پیش قطعنامه جدیدی علیه ایران تصویب کرد که تحریم ها علیه این کشور را تشدید می کند.

این قطعنامه با ۱۲ رأی تصویب شد.

ترکیه و برزیل، اعضای غیر دائم شورای امنیت به این قطعنامه رأی منفی دادند و لبنان رأی ممتنع داد.

نماینده برزیل و ترکیه از اینکه به توافقنامه ای که میان این دو کشور و دولت ایران بر سر پیشنهاد تبادل سوخت امضا شده بود، توجه کافی نشد و پیش از رأی گیری برای تحریم های جدید، برای پیگیری این توافقنامه فرصت کافی در نظر گرفته نشد، انتقاد کردند.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل که در جلسه شورای امنیت حاضر بود، بلافاصله پس از تصویب قطعنامه جدید گفت که دولت آمریکا همچنان مایل به انجام گفت و گوهای سازنده با مسئولان دولت ایران است، اما دولت ایران بارها فرصت هایی که برای برطرف کردن نگرانی های جامعه جهانی در اختیار این کشور قرار گرفته را نادیده گرفته است.

پیش تر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته بود که مجازات های مندرج در این قطعنامه "مهم ترین" تحریم هایی خواهد بود که ایران با آن مواجه شده است.

وی که به اکوادور در آمریکای لاتین سفر کرده، "میزان وحدتی" که در جامعه بین المللی در قبال ایران ایجاد شده را بسیار مهم ارزیابی کرد.

شورای امنیت سال گذشته قطعنامه ۱۸۸۷ خود علیه ایران را با ۱۴ رای موافق در برابر رای ممتنع اندونزی تصویب کرد. قطعنامه های قبل از آن همگی به اتفاق آرا تصویب شده بود.

محمد خزاعی، سفیر ایران سازمان ملل متحد پیش از تصویب قطعنامه جدید در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) تصویب این قطعنامه را "اشتباهی بزرگ" خوانده بود.

به گفته او: "از نظر ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران این اقدام عجولانه راه تعامل را از مسیر طبیعی خود منحرف کرده و نشان دهنده آن است که طرف های مقابل، راه تقابل را برگزیده ‌اند که در این صورت تهران راهی جز برخورد مناسب با راه دوم را نخواهد داشت."

تحریم شرکت های سپاه

نسخه ای از متن کامل پیش نویس این قطعنامه و پیوست های آن که حاوی اسامی افراد و شرکت های ایرانی مشمول مجازات هاست یک روز پیش تر به دست بی بی سی رسیده بود.

فردی بنام جواد رحیقی که یکی از مدیران برنامه اتمی ایران معرفی شده است و نیز ۴۰ شرکت و موسسه ایرانی که به ارتباط داشتن با برنامه های اتمی و موشکی ایران متهم شده اند، در فهرست تحریم های پیش بینی شده قرار داشتند.

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیای سپاه و چهار موسسه زیرمجموعه آن بنام های مکین، رهاب، فاطر و مهندسین مشاور ایمن سازان نیز در فهرست تحریم های شورای امنیت قرار داده شده اند.

دولت آمریکا در ماه مه امسال این نهادها و نیز سرتیپ رستم قاسمی، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا را تحریم کرده بود. این قرارگاه در پروژه های کلان فعال است و بر اساس گزارش ها، فعالیت هایش را در صنایع نفت و گاز ایران گسترش داده است.

مجتمع صنعتی امین، گروه صنایع تسلیحاتی، صنایع فراساخت، صنایع شهید خرازی و صنایع شهید ستاری نیز مشمول تحریم های جدید شده اند.

خط کشتی رانی جنوب نیز یکی از سه نهاد زیرمجموعه خطوط کشتیرانی ایران است که در این قطعنامه در فهرست تحریم ها قرار دارد.

با تصویب این قطعنامه، دارایی های این شرکت ها در بانک های خارجی باید مسدود شود و مسئولان آن ها با ممنوعیت سفرهای بین المللی مواجه خواهند شد.

اقدام کشورها

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، تاکید کرده بود که تصویب این قطعنامه زمینه قانونی را برای تحریم بیشتر ایران فراهم می کند.

او گفته بود: "معتقدم برخی کشورها آماده اند فورا (علیه ایران) اقدام کنند."

انتظار می رود اتحادیه اروپا پس از شورای امنیت به طور جداگانه، تشدید تحریم ها علیه ایران را در دستور کار قرار دهد.

کنگره آمریکا نیز در نظر دارد قانون تحریم گسترده ای که شامل تحریم شرکت های تامین کننده بنزین ایران می شود را پس از وضع تحریم های شورای امنیت به تصویب برساند.

وزیر دفاع آمریکا همچنین گفته بود: "فکر نمی کنم ما فرصت جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای را از دست داده باشیم."

وی گفت هدف این قطعنامه ترکیب کردن فشارهای بین المللی با مذاکره برای تغییر خط مشی اتمی ایران است.

ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران پیش تر به قدرت های بزرگ هشدار داده بود که اگر قطعنامه جدید تصویب شود، "جواب آنها از قبل مشخص است."

آقای احمدی نژاد که برای شرکت در اجلاس سیکا (امنیت و اعتمادسازی در آسیا) به ترکیه سفر کرده بود، در یک نشست مطبوعاتی در استانبول گفت: "نشست تهران یک فرصتی را در اختیار آمریکا و متحدانش قرار داد و ما امیدوار بودیم و هستیم که آنها از این فرصت ها استفاده کنند و می گوییم که این فرصت ها تکرار نخواهد شد."

اشاره رئیس جمهوری ایران به توافق بر سر تبادل سوخت هسته ای برای راکتور تحقیقاتی تهران بود که ماه گذشته میلادی با تلاش ترکیه و برزیل به دست آمد.

تحریم های جدید

قطعنامه جدید ایران را موظف می کند که ساخت تمام مراکز غنی سازی اورانیوم یا تاسیسات اتمی آب سنگین ( مراکز پلوتونیوم) را متوقف کند و از ساخت تاسیسات مشابه خودداری کند.

مجازات های مندرج در این سند عبارتند از:

    * فعالیت های اتمی تجاری ایران در خارج از جمله هرگونه شرکت در طرح های استخراج اورانیوم در کشورهای دیگر یا شرکت در تولید مواد یا تکنولوژی های اتمی در خارج را ممنوع می کند.

    * دولت های دیگر را موظف می کند که از حضور دولت ایران و اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی در موارد فوق جلوگیری کنند.

    * کشورها را موظف می کند که از انتقال مستقیم یا غیرمستقیم هشت نوع سلاح سنگین از جمله تانک، خودروهای زره ای، هواپیماهای جنگی، هلیکوپترهای تهاجمی، کشتی های نظامی و سیستم های موشکی به ایران جلوگیری کنند.

    * منع فعالیت های ایران در خصوص تولید موشک های بالستیک با توانایی حمل کلاهک هسته ای.

    * منع آزمایش های موشکی ایران که در آن از تکنولوژی بالستیک استفاده شده باشد.

    * کشورها را موظف می کند که از ورود شمار دیگری از مقام های ایران به قلمروی خود جلوگیری کنند و دارایی های تعداد دیگری از افراد و شرکت های ایرانی را در فهرست تحریم ها برای مسدود شدن قرار می دهد.

این قطعنامه همچنین خطوط کشتیرانی ایران را هدف قرار می دهد:

    * از دولت ها می خواهد تمام محموله های هوایی و دریایی که به ایران فرستاده می شود یا از آن خارج می شود را در فرودگاه ها، بنادر و آب های قلمروی خود در صورتی که بر این باور باشند که آن محموله ها حاوی مواد اتمی، موشکی یا نظامی ممنوع اعلام شده است، بازرسی کنند.

    * به کشورها اجازه می دهد محموله های دریایی ایران را بر اساس قوانین بین المللی در آب های آزاد بازرسی، توقیف و حتی در صورت لزوم نابود کنند.

    * به کشورها اجازه می دهد از تامین سوخت یا ارائه خدمات دیگر به کشتی های ایران یا کشتی های خارجی حامل محموله های "غیرقانونی" ایران خودداری کنند.

    * از کشورها می خواهد "مراقب" مبادلات مالی اشخاص یا شرکت ها با افراد و کمپانی های ایرانی از جمله شرکت های وابسته به سپاه پاسداران یا خطوط کشتیرانی ایران باشند.

    * از کشورها می خواهد "مراقب" مبادلات مالی بانک های ایرانی از جمله بانک مرکزی این کشور باشند تا از مبادلاتی که مربوط به فعالیت های اتمی حساس ایران یا سیستم های پرتاب کلاهک های هسته ای این کشور می شود، جلوگیری کنند.

    * از کشورها می خواهد که با اتخاذ تدابیر لازم از افتتاح شعبه ها و نمایندگی های بانک های ایران در قلمروی خود در صورتی که معتقدند چنین شعبی با فعالیت های اتمی ایران ارتباط دارند، جلوگیری کنند.

 

گزارش سازمان ملل مي گويد ايران براي دو سلاح اتمي سوخت دارد

نيويورك تايمز سه شنبه 11 خرداد 1389 (1 ژوئن 2010)

به قلم ديويد سنگر - بازرسان بين المللي اتمي در آخرين گزارششان قبل از راي گيري عليه ايران در شوراي امنيت, روز دوشنبه اعلام كردند كه اينك ايران ذخيرهيي از سوخت اتمي را دارا مي باشد كه متخصصين مي گويند با غني سازي بيشتر براي ساختن دو سلاح اتمي كافي است.

اين گزارش توسط آژانس بين المللي انرژي اتمي كه شعبهيي از سازمان ملل است, بنظر مي رسد احتمالا موضع دولت اوباما براي چهارمين دور تحريمات اقتصادي عليه ايران را تقويت كند و علاقه اين دولت را براي معاملهيي كه اخيرا توسط تركيه و برزيل احيا شده بيشتر كاهش دهد, معاملهيي كه در آن ايران بخشي از ذخاير اتمي اش را به خارج كشور مي فرستد.

اين گزارش كه با جملات شديدي بيان شده مي گويد كه ايران كار در يكي از سايتهاي هستهيي اش را گسترش داده است. اين گزارش همچنين گام به گام توضيح مي دهد كه چگونه بازرسان از دستيابي به مجموعهيي از تاسيسات بازداشته شده اند و چگونه ايران از پاسخ دادن به سؤالات مختلف بازرسان در رابطه با فعاليتهايش از جمله چيزي كه آژانس آن را احتمال وجودِ فعاليتهاي مرتبط با توسعه كلاهك حامل هستهيي براي يك موشك مي خواند, طفره رفته است.

سخنگوي كاخ سفيد مايكل همر در بيانيهيي روز دوشنبه گفت, اين گزارش بوضوح ادامه شكست ايران در متابعت از التزامات بين المللي اش و فقدان وجود مشاركت با آژانس بين المللي انرژي اتمي را نشان مي دهد. او گفت اين گزارش, بر اين مسئله تاكيد دارد كه ايران از برداشتن هرگونه گام لازم توسط شوراي امنيت يا شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي اتمي كه براي مهيا كردن مذاكرات بر سربرنامه اتمي اش لازم بوده, خودداري كرده است.

ولي گزارش آژانس بين المللي انرژي اتمي اين سؤال را برجاي گذاشته است كه آيا اسرائيل فشارش را بر واشنگتن و متحدينش افزايش خواهد داد تا نشان دهد, آيا مي توانند با تهديد يك ايران مسلح به سلاح اتمي بصورت ديپلماتيك برخورد كنند. مقامات اسرائيلي همواره خاطر نشان كرده اند كه اگر ديپلماسي شكست بخورد و ايران به قابليت تسليحات اتمي نزديك شود به اقدام نظامي روي خواهند آورد ولي هيچگاه بطور صريح تهديدي نكرده اند.

مقامات دولت اوباما استدلال كرده اند كه تركيب تحريمها كه آنها انتظار دارند از شوراي امنيت بيرون بيايد با تحريمهاي اعمال شده توسط آمريكا و متحديدن اروپايياش ممكن است محاسبات ايران را تغيير دهد. ولي بسياري در داخل و خارج دولت به شدت نسبت به اين مسئله ترديد دارند.

 

بريفينگ مطبوعاتي روزانه فيليپ كراولي

سايت وزارت خارجه چهارشنبه 12 خرداد 1389 (2 ژوئن 2010)

سؤال: آيا ميتوانيد جزئيات بيشتري در مورد تحريمها - - فشار براي طرح تحريمها در سازمان ملل در اختيار ما قرار بدهيد؟ آنها ارائه شده, يا بايد بگويم توزيع شدهاند, درست؟ و گام بعدي راي دادن است. آيا در اين نقطه قرار داريم؟

آقاي كراولي: فكر ميكنم روي ضميمههاي قطعنامه همچنان كار فني صورت مي گيرد, بنا بر اين اعلام موقعيت دقيق اين روند براي من دشوار است. روشن است كه به عقيده ما اين يكي از مهمترين مسائل در پيش روي جامعه جهاني است. و همانطور كه ديروز گفتم, گزارش اخير آژانس بينالمللي انرژي اتمي تاكيد مي كند كه ايران به خودداري از پيروي كامل از التزامات بين المللي ادامه ميدهد. ما اين قطعنامه را در روزهاي آينده ارائه خواهيم كرد و انتظار داريم تمامي اعضاي مسئول جامعه جهاني, خصوصاً آنهايي كه در شوراي امنيت سازمان ملل حضور دارند و با اين مسائل سر و كار دارند, از اين قطعنامه حمايت كنند.

سؤال: وقتي ميگويد ارائه ميكنيم, منظورتان براي راي دادن است؟

آقاي كراولي: همانطور كه ديروز گفتيم, رئيس جمهور گفته است كه او خواهان مشاهده اتمام اين موضوع تا پايان بهار است. ما اين تاريخ را در افق ميبينيم و انتظار داريم به اين هدف برسيم.

سؤال: بله, برخي ديپلماتهاي بينالمللي - - برخي ديپلماتهاي برزيلي و سايرين ميگويند, چرا الان, الان كه توافق برزيل و تركيه با ايران را داريم, و آنها هنوز براي انتقال 1,200 كيلو اورانيوم غني شده با غلظت پايين يك ماه فرصت دارند. چرا همانطور كه وزير خارجه در گذشته گفت, در عين بدگماني به آنها يك ماه ديگر فرصت ندهيم؟

آقاي كراولي: خوب, قبل از همه, اين يكي از مبرمترين موضوعات است. ما نسبت به اين موضوع بسيار هوشيار هستيم و بيانيه ايران را يك ارزش ظاهري تلقي ميكنيم. آنها ميگويند صرف نظر از هر توافقي بر سر راكتور تحقيقاتي تهران, ما به غني سازي اورانيوم تا 20درصد ادامه خواهيم داد. اين نقض آشكار توافق امنيتي و قطعنامههاي متعدد شوراي امنيت سازمان ملل است. بنا بر اين ما طبق معلوماتمان عمل ميكنيم, و آن اينكه ايران به غني سازي ادامه ميدهد. و همانطور كه گزارش آژانس بينالمللي انرژي اتمي نشان داد, از التزامات بينالمللياش پيروي نميكند. به عقيده ما آمريكا با قدرتهاي 1+5 به قضاوت مشتركي رسيدهاند مبني بر اينكه ايران تنها در صورتي تغيير مسير ميدهد كه ما فشاري را اعمال كنيم كه در اين پيش نويس قطعنامه شوراي امنيت ارائه شده است. بنا بر اين گرچه راكتور تحقيقاتي تهران - - بيانيه مشترك در تهران ممكن است به لحاظ فني پيشنهاد 1 اكتبر را به اجرا بگذارد, ولي ما معتقد نيستيم كه به نگرانيهاي بزرگتر در مورد عدم پيروي ايران از التزامات بينالمللياش پاسخ ميدهد. تركيه اين را فهم ميكند. برزيل اين را فهم ميكند. و وقتي اين در معرض وتو قرار گيرد, تركيه, برزيل و ساير كشورها بايد در مورد نحوه پيشرفت قضاوت كنند. . .

سؤال: در ادامه سؤال جيل در مورد قطعنامه ايران. آيا ميتوانيد در مورد جدول زماني دقيقتر باشيد, حدوداً چه موقع انتظار داريد آن را براي راي گيري ارائه كنيد؟ آيا در مورد يك هفته صحبت ميكنيم؟ 2هفته؟

آقاي كراولي: رئيس جمهور گفت كه او ميخواهد تا پايان بهار شاهد انجام آن باشد. يعني 20 يا 21 ژوئن.

سؤال: بيست و يكم.

آقاي كراولي: چيزي بين الان و آن موقع.

 

حسين موسويان براي هميشه در آمريکا مي‌ماند

سايت شبكه ايران  چهارشنبه 12 خرداد 1389 (2 ژوئن 2010)

به گزارش شبکه ايران، حسين موسويان, عضو ارشد تيم هستهاي دولت اصلاحات بود که از قبل به اروپا و آمريکا رفت و آمدهايي داشته، تصميم به اقامت دائم در آمريکا گرفته است.

به نوشته روزنامه مردمسالاري، اين عضو سابق تيم هستهاي ايران که چند ماهي است در آمريکا اقامت کرده، ظاهرا تصميم به اقامت دائم در آن‌جا دارد. اين روزنامه اصلاح طلب در مدعي شده است که موسويان خطر دستگيري خود را مهمترين دليل خودداري براي بازگشت به ايران عنوان کرده است.

حسين موسويان کيست؟

حسين موسويان زماني که حسن روحاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي دولت اصلاحات، مسووليت پرونده هسته‌اي ايران را برعهده داشت، بهعنوان رئيس کميته بين‌الملل شوراي عالي امنيت ملي مشغول به کار شد.

وي عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته‌اي بود و همچنين سخنگوي هيئت ايراني به شمار مي‌رفت.

او بعدها به اتهام جاسوسي بازداشت شد و دادگاه انقلاب تهران او را به اتهام اخلال در امنيت ملي مجرم شناخته شده و براساس ماده ۵۰۷ قانون کيفري، به دو سال حبس تعليقي و پنج سال محروميت از مشاغل دولتي محکوم کرد.

 

سخنان اوباما بعد از تصويب قطعنامه تحريمهاي ايران در ملل متحد

تلويزيون CNN   چهارشنبه 19 خرداد 1389 (9 ژوئن 2010)

پيام غيرقابل اشتباهي در مورد تعهد جامعه بين المللي در زمينه ممانعت از تكثير تسليحات اتمي مي فرستد. سالهاست كه دولت ايران از انجام التزامات خود در كادر پيمان ان پي تي شكست خورده است. ايران تعهدات خود را نسبت به آژانس بين المللي انرژي اتمي نقض كرده , و قطعنامه هاي شوراي امنيت ملل متحد را ناديده گرفته است. در حالي كه رهبران ايران, خود را در پشت لفاظي هايشان پنهان مي كنند, عملكردهايشان عميقا دردسر آفرين بوده است... ايران از تعداد صفر سانتريفوژ در حال گردش, به چند هزار سانتريفوژ رسيده است, و جامعه بين المللي در مورد نحوه برخورد با آن, دچار اختلاف بود... من از ابتداي روي كار آمدن, روشن كردم كه آمريكا آماده است تا بدنبال راه حلهاي ديپلماتيك براي برخورد با نگرانيهاي موجود بر سر برنامه اتمي ايران تلاش كند. من پيشنهاد تعامل بر اساس منافع متقابل و احترام متقابل, دادم. ما همچنين به همراه بريتانيا , روسيه, چين و آلمان, با همتايان ايراني خود نشستيم. ما فرصت يك رابطه بهتر ميان ايران و جامعه بين المللي را ارائه و پيشنهاد داديم. چيزي كه  انزواي سياسي ايران را كاهش مي دهد و فرصتهاي اقتصادي آن را با بقيه جهان افزايش مي دهد. بطور خلاصه, ما به دولت  ايران چشم انداز يك آينده بهتر براي مردمش را پيشنهاد داديم, تنها به اين شرط كه به تعهدات بين المللي خود پايبند باشد. در نتيجه, هيچ معيار دوگانه اي در كار نيست. ما بارها روشن كرديم كه به حق ايران , مانند همه كشورها , براي دست يابي به انرژي صلح آّميز اتمي احترام مي گذاريم. اين حقي است كه در پيمان ان پي تي وجود دارد. پيماني كه بايد بعنوان حافظي در برابر جهاني خدمت كند كه در آن, كشورهاي بيشتري در پي بدست آوردن مرگبارترين سلاح جهان هستند و با قوانين بين المللي, مانند قولهاي توخالي رفتار مي كنند. پيمان ان پي تي توسط تمامي طرفهاي درگير امضا شده... بگذاريد تكرار كنم: ما حقوق ايران را برسميت مي شناسيم, اما اين حقوق, مسئوليتهايي را با خود به همراه مي آورد. دولت ايران بارها در انجام اين مسئوليتها شكست خورده است.

   ايران تأسيسات غني‌سازي اتمي قم را مخفي كرده بود. سؤالهاي جدي راجع به برنامه اتمي ايران وجود دارد. ايران بيش از پيش, التزاماتش نسبت به قطعنامه‌هاي شوراي امنيت را نقض كرده است. اين قطعنامه‌ها از ايران خواسته بود كه غني‌سازي اورانيوم را معلق سازد. اما بجاي اينكار، ايران اقدام به غني‌سازي بيشترِ اورانيوم تا حد 20درصد كرد.

 ايران نتوانسته است از التزامات آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، متابعت نمايد. درواقع ايران تنها امضا كننده پيمان ان.پي.تي در جهان است كه نمي‌تواند آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را قانع كند كه برنامه اتمي آن,  اهداف صلح‌آميز دارد.

 به همين دليل بوده است كه جامعه بين‌المللي مجبور شد,  تا چنين عواقب جدي را اعمال نمايد. اين جامع‌ترين تحريمهايي است كه حكومت ايران با آنها مواجه مي‌شود. بنا به اين قطعنامه، محدوديتهايي بر فعاليتهاي اتمي، برنامه موشكهاي بالستيك, و براي اولين‌بار, نيروي نظامي متعارف ايران اعمال مي‌شود.

بنا اين قطعنامه، چارچوب جديدي در عمل، اجرا مي‌شود تا ايران را از كار قاچاق باز دارد,  و بر بانكها و معاملات مالي ايران تدابير سختگيرانه لازم را اعمال كند. اين قطعنامه, اشخاص و موجوديتها و مؤسساتي كه با سپاه پاسداران مرتبط هستند را هدف قرار مي‌دهد، سپاه پاسداراني كه از برنامه اتمي ايران، حمايت كرده است, و با پرداخت قيمت از جيب مردم ايران, با فعاليتهاي غيرقانوني به سود و رونقِ خودش رسيده است.

ما مطمئن مي‌شويم كه اين تحريمها بطوري جدي به اجرا در بيايند.  ما نيز به همين ترتيب در امتداد دوستان و متحدانمان به اِعمال تحريمهاي خودمان عليه ايران دست مي‌زنيم. قطعنامه قوي كه امروز به تصويب رسيد از يك حمايت قوي بين‌المللي برخوردار بود. اين قطعنامه، از حمايت كشورها,  از آسيا، اروپا و آمريكاي لاتين, از جمله روسيه و چين برخوردار بوده است. اين تحريمها منظر و چهره متحد جامعه بين‌المللي را نشان داد مبني‌بر اينكه يك رقابت تسليحاتي اتمي در خاورميانه، به نفع هيچ طرفي نيست. كشورها بايستي بخاطر به چالش گرفتن نظامِ منع تكثيرِ جهاني، مورد حسابرسي قرار بگيرند. حكومت ايران بايد فهم كند كه امنيت واقعي از طريق دنبال كردن تسليحات اتمي بدست نمي‌آيد. امنيت واقعي از طريق تبعيت از قوانين بين المللي و  ابراز مقاصد صلح آميز آن بدست مي آيد. ما مي دانيم كه دولت ايران, رفتار خود را يك شبه تغيير نمي دهد, ولي راي امروز نشاندهنده اين است لجاجت ايران, هزينه فزاينده اي در بر دارد. 

من مي خواهم صريح باشم.   اين تحريمات درب را روي ديپلماسي نخواهد بست.  ايران همچنان اين فرصت را دارد  كه راه متفاوت و بهتري را برگزيند, من چيزي بيشتر از اين دوست ندارم كه روزي برسد كه  دولت ايران به مسئوليتهاي بين المللي خود عمل نمايد.  روزي كه اين تحريمات و تحريمات قبلي  برداشته شوند و مردم ايران نهايتا بتوانند عظمت ملت ايران را به نمايش بگذارند.

درواقع اين تحريمات متوجه مردم ايران نيست, همچنان كه در قاهره گفتم, براي دهه ها دولت ايران با كشور من مخالفت داشته است, اما در رويارويي براي يافتن فرصت هاي جديد و حركت روبه پيش , كه به مردم خودشان استفاده خواهد رساند, دولت ايران انتخاب كرده است كه زنداني گذشته باشد.  روزشنبه سالگرد روزي است كه  انتخابات توجه تمامي جهانيان را به خود اختصاص داد, واقعه اي كه بايد بخاطر بماند, كه چگونه مردم ايران در آن, با احساسات قابل تحسين شركت كردند, و در مقابل بايد بخاطر داشت كه چگونه دولت ايران, بيرحمانه مردم نجيب و بيگناه را كشته وسركوب كرد, از جمله زن جواني كه در خيابان جان سپرد.

 اعمال, عواقب دارد, و امروز دولت ايران با برخي از آن عواقب مواجه مي شود, زيرا ,خواه بخاطر تهديد نظام منع تكثير تسليحات هستهيي, يا حقوق بشر مردم خود, يا ثبات همسايگان خود با حمايت از تروريزم , دولت ايران با ادامه اعمال ستمگرانه خود نشان مي دهد, تهديدي براي عدالت در  همه جا مي باشد, من

مي خواهم, و به خاطر مردم ايران اميدوارم, كه دولت ايران انتخاب ديگري بكند. مي تواند انتخاب متفاوتي داشته باشد ومسيري را دنبال كندكه اطمينان دهد كه ان پي تي, اساسِ منع تكثير و خلع سلاح مي باشد.

 مسيري كه  امنيت و خوشبختي را در ايران, و صلح را در جهان ارتقا مي دهد. تحريم هاي امروز نشانه ديگريست كه اگر دولت ايران به متزلزل ساختن ان پي تي و صلحي كه آن( پيمان ان پي تي)  از آن حفاظت مي كند, ادامه دهد, خود را ايزوله تر و كمتر خوشبخت و نا امن تر خواهد يافت.

 

سپاه پاسداران ايران قراردادهاي ميلياردي گاز را به كيسة خود مي ريزد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 25 خرداد 1389 (15 ژوئن 2010)

رسانههاي دولتي گزارش كردند, روز سه شنبه ايران قراردادهايي را بالغ بر 21 ميليارد دلار براي توسعة 6 ميدان گازي با كمپانيهاي محلي امضا كرد, كه برخي از آنها به سپاه پاسداران اعطا گرديد.

وبسايت تلويزيوني دولتي گفت, قراردادهاي توسعة فازهاي 24 و 23، 22, 19, 14, 13 ميدانهاي پارس جنوبي, به امضاي 3 شركت رسيد كه شامل خاتمالانبيا, غول صنعتي متعلق به سپاه پاسداران مي شد.

ايران قبلاً بحث كرده بود كه فازهاي 13 و 14 به رويال داچ شلِ (Royal Dutch Shell) آلمان و رپسول واي. پي. افِ (Repsol YPF) اعطا شود, اما اين دو غول [نفتي], بعد از اعمال تحريمهاي جديد سازمان عليه ايران به خاطر جاهطلبيهاي هستهيي آن, اين دو از تصميم نهايي دست نگه داشتند.

محمود احمدي نژاد در پخش مستقيم سخنرانياش از طريق تلويزيون دولتي بعد از امضاي قراردادها توسط وزير نفت گفت, اين روز بزرگي براي صنعت نفت ايران مي باشد. اين ميادين از طريق سرمايهگذاريهاي داخلي توسعه خواهد يافت.

 

روسيه براي به هم زدن فروش موشك به ايران اقدام مي كند

خبرگزاري فرانسه جمعه 21 خرداد 1389 (11 ژوئن 2010)

بعد از تحريمهاي تازه سازمان ملل عليه برنامه هستهيي تهران, روسيه در يك تغيير اساسي كه كرملين گفت ضروريي است, روز جمعه علامت داد كه فروش جنجال برانگيز موشك هاي اس-300 به ايران را بهم زده است.

يك منبع كرميلين در تاشكند جايي كه مدويدف در يك اجلاس ارگان امنيت منطقهيي كه توسط مسكو و پكن هدايت ميشود, شركت كرده. به شرط ناشناس ماندن گفت: بنابراين اين نوع از تسليحات نمي تواند به ايران ارسال شود.

در رگباري از اظهارنظرها, تعدادي از ديگر مقامات ارشد روسيه روشن ساختند كه در رابطه با اين موشك ها مسكو تغيير مسيرداده

سرگي ريابكوف (Sergei Ryabkov) معاون وزير خارجه روسيه طي بيانيه يي كه در وب سايت وزارت خارجه گذاشته شده, گفت: ما اكيدا و قويا ازشروط و التزامات در اين قطعنامه پيروي مي كنيم.

كونستانتين كوسچف (Konstantin Kosachev), رئيس كميته امور خارجه ايالت دوما كه علنا به منعكس كننده تفكرات سياسي كرملين شناخته ميشود گفت, فروش اس - 300 بايد متوقف گردد.

 

بيانيه پرزيدنت اوباما به مناسبت سالگرد انتخابات در ايران

اين بيانيه توسط سامانتا پاورز، مدير ارشد امور چند جانبه در شوراي امنيت ملي (NSC) قرائت شد

سايت وزارتخارجه امريكا سه شنبه 25 خرداد 1389 (15 ژوئن 2010)

روز شنبه يادآور انتخاباتي خواهد بود که توجه جهانيان را به خود معطوف داشت - رويدادي که بايد يادآورنده روزهايي باشد که چگونه مردم ايران با اشتياق فراوان در يک روند دموکراتيک شرکت جستند، اما به جاي آن ياد آور آن است که چگونه دولت ايران با وحشيگري مخالفان را سرکوب کرد و بي گناهان را به قتل رسانيد- مانند زن جواني که تا لحظه مرگ در خيابان رها گشت. طي سال جاري، مردم ايران خواستار به کاربستن حقوق جهاني خود بوده اند. اما آنها با ضرب و جرح در خيابانها، زنداني شدن بدون دليل و اتهامات بي اساسي داير بر اين که به جاي خدمت به منافع خود براي يک زندگي بهتر، کمر به خدمت منافع بيگانه بسته اند، مواجه شده اند. شجاعت چنان تعداد انبوهي از ايرانيان در برابر سرکوبي شديد الهام آفرين است. اين شجاعت جنبش هاي دموکراتيکي را که آزادي بيشتر و احترام براي حقوق جهاني را به همه مناطق جهان به ارمغان آورده اند، به ما ياد آوري مي کند. اين شجاعت ما را بر مي انگيزد تا چشم انتظار روزي باشيم که ايرانيان قادر به بيان آزادانه افکار خود، گرد هم آمدن بدون ترس و ابراز عقايد خود بدون مواجهه با انتقامجويي باشند- روزي که دولت ايران به جاي اين که نماينده ترس باشد، نماينده و پرورش دهنده آرمانهاي مردم خود خواهد بود.

اين وظيفه همه مردم آزاد و همه کشورهاي آزاد است که به روشني نشان دهند که ما با همان يقيني که اميد و تاريخ در جانب آنها است، در کنار کساني هستيم که به جستجوي آزادي، عدالت و منزلت انساني برخاسته اند. شجاعت مردم ايران براي همه ما به صورت يک نمونه و الگو در آمده است و همه ما را براي اين که به کوشش خود به خاطر خم کردن کمان تاريخ در جهت عدالت ادامه دهيم، به چالش مي طلبد.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

دادگاه عالي عراق نتايج انتخابات را تائيد كرد

خبرگزاري آسوشيتدپرس سه شنبه 11 خرداد 1389 (1 ژوئن 2010)

دادگاه عالي عراق نتايج انتخابات پارلماني 7 مارس را تائيد كرده است, و بطور رسمي اعلام كرد كه ائتلاف سكولار العراقيه برنده بيشترين آراء مي باشد. اين حكم كه روز سه شنبه در تلويزيون اعلام شد, نشانگر اولين گام اساسي بسوي حل بحران انتخابات عراق و برپايي يك پارلمان جديد مي باشد. اما تا برطرف شدن بن بست دولت, راه زيادي مانده, در حاليكه اين ممكن است هفته ها, و اگر نه ماهها, طول بكشد تا قانونگذاران رهبران جديد را انتخاب كنند.

 

اظهارات اوديرنو در خصوص تائيد نتايج انتخابات

سايت نيروهاي آمريكايي در عراق چهارشنبه 12 خرداد 1389 (2 ژوئن 2010)

فرمانده نيروهاي آمريكايي در عراق, ژنرال ري اوديرنو بعد از اين كه دادگاه عالي نتايج انتخابات 7مارس را تاييد كرد, به مردم عراق و دادگاه عالي عراق تبريك گفت.

در 7مارس وقتي كه تعداد زيادي از عراقيان در صندقهاي راي گيري حاضر شدند, ميل و خواسته خود براي ساختن آينده روشن يك عراق مستقل, با ثبات و خود كفا را نشان دادند. انتخابات توسط مردم عراق, همسايگان منطقهاي عراق و جامعه بين المللي معتبر, مشروع و قانوني شناخته شد. و امروز تاييد نتايج به طور رسمي اين واقعيت را تاييد مي كند.

رهبران عراق به نشان دادن حمايت خود از يك روند شفاف سياسي براي تمامي عراقيان كه از قانون اساسي عراق و حاكميت قانون تبعيت مي كند, ادامه مي دهند. مردم عراق شديداً از يك دولت مشاركتي كه مقامات انتخاب شده را مسئول عمل كردهايشان مي داند و براي تمامي عراقيان منفعت دارد, حمايت مي كنند. آنها فلسفه ورشكسته افراطگرايانه را رد مي كنند.

وقت آن فرا رسيده است كه تمامي طرفهايي كه در روند سياسي درگير هستند يك دولت فراگير و نمونه را به سوي آينده عراق تشكيل دهند. ما انتظار استقرار دولت جديد را مي كشيم, و خواهان فرصتي براي تقويت همكاري دراز مدت استراتژيك ميان كشور مستقل عراق و ايالات متحده آمريكا هستيم.

 

دادگاه عالي عراق نتايج انتخابات را تاييد ميكند

آسوشيتدپرس سه شنبه 11 خرداد 1389 (1 ژوئن 2010)

دادگاه عالي عراق روز سهشنبه اولين گام عمده را در راستايي حل بحران انتخابات كشور اتخاذ كرد, نتايج را تاييد نمود و يك ائتلاف سكولار را به عنوان بزرگترين برنده در انتخابات پارلماني 7 مارس اعلام نمود.

با وجود تاييد رسمي نتايج توسط دادگاه, بنبست دولت هنوز حل نشده چرا كه انتخاب رهبران جديد توسط قانونگذاران ميتواند هفتهها يا ماهها به طول انجامد.

قاضي ارشد مدحت المحمود (Midhat al-Mahmoud) حين اعلام اين تاييد, نتايج انتخابات را معتبر توصيف كرد. اين انتخابات به اتحاد سياسي عراقيه به رهبري اياد علاوي, نخست وزير سابق و يك شيعه سكولا, 91 كرسي اعطا كرد. اين ائتلاف شديداً تحت حمايت اقليت عرب سني قرار دارد كه در گذشته در عراق دست بالا را داشتند. . .

دولت بعدي عراق مسئوليت نظارت بر يك خروج عمده ارتش آمريكا از اين كشور جنگ زده و دموكراسي نوپاي آن را بر عهده خواهد داشت, و اين در حالي است كه تعداد نيروهاي آمريكايي تا پايان ماه اوت به 50,000 كاهش مييابد. مطابق يك توافق امنيتي, تمامي نيروهاي آمريكايي بايد تا پايان سال 2011 خارج شده باشند. . .

حسين الشعلان, يك سياستمدار ارشد شيعه از عراقيه گفت كه تصميم روز سهشنبه بايد تضمين كند كه به محض تشكيل پارلمان ما بزرگترين بلوك باقي خواهيم ماند.

شعلان گفت, اين خواست عراقياني است كه به ما راي دادند.

مالكي روز سهشنبه حين سخنراني در شهر كردي سليمانيه در شمال عراق به تصميم دادگاه اشارهيي نكرد.

حسين شهرستاني وزير نفت عراق و عضو ارشد دولت قانون طي مصاحبهيي با آسوشيتدپرس گفت كه اين ائتلاف به اين تصميم احترام خواهد گذاشت گرچه همچنان معتقد است كه كرسيها از آن ربوده شده است. . .

ولي در يك نظريه حقوقي در 25 مارس, دادگاه عالي اين مسئله كه بزرگترين بلوك ميتواند بلوكي باشد كه در انتخابات مارس بيشترين كرسي را كسب كرد - - يعني ائتلاف علاوي - - يا ميتواند بعد از انتخابات تشكيل شود را باز گذاشت.

دولت قانون مالكي در ماه مه با پيوستن به ائتلاف ملي عراق براي تشكيل يك ائتلاف به اصطلاح سوپر شيعه با مجموع 159 كرسي موافقت كرد. اين ائتلاف براي اكثريت تنها 4 كرسي كم دارد. . .

المحمود گفت كه بزرگترين بلوك بعد از جلسه پارلمان رسماً اعلام خواهد شد. به هر حال, تاييد نتايج توسط دادگاه نهايي است و قابل استيناف نيست.

نتايج تاييد شده روز سهشنبه, تصميم گيري در مورد 2 نامزد - - يكي از ليست عراقيه و ديگري از ائتلاف ملي عراق - - را كه شايستگي آنها به چالش كشيده است, شامل نمي شد.

 

تعداد كشته هاي آمريكا در عراق به 4402 كشته رسيد

تلويزيون الشرقيه جمعه 14 خرداد 1389(4 ژوئن 2010)

ارتش آمريكا از كشته شدن اولين سرباز آمريكايي در ماه ژوئن خبر داد و اين در حالي است كه پنتاگون از درگذشت يك سرباز آمريكايي روز يكشنبه هفته گذشته در يك مركز پزشكي بغداد در اثر جراحت هاي برداشته بخاطر انفجار بمب, خبر داد. يا كشته شدن اين دو سرباز آمريكايي تعداد كشته هاي آمريكا در عراق از زمان شروع جنگ آمريكا عليه عراق به 4402 كشته مي رسد.

 

گفتگو با فتاح الشيخ عضو ليست العراقيه

تلويزيون البغداديه پنجشنبه 13 خرداد 89 (3 ژوئن 2010)

مجري: سخنگوي رسمي العراقيه كيست كه موضع گيريهاي منتاقض را متحد كند. يكي گفت كه العراقيه در صورتيكه شكست بخورد عادل عبدالمهدي را مي پذيرد و يكي ديگر اعتراض كرد؟

فتاح الشيخ عضو ليست العراقيه: سخنگوي رسمي ليست خانم ميسون الدملوجي است ولي دركنارش سخنگوياني هستند شامل فتاح الشيخ وحيدر الملا و ما سخنگويان مطبوعاتي هستيم ولي موضع گيريهايي كه اين جا و آنجا مي شود نظرات فردي است و ربطي به ديدگاه فراكسيون ندارد و امروز آقاي جمال البطيخ با حفظ احتراممان به اقاي عادل عبدالمهدي آنچه رسانه ها به نقل از وي گفته بودند را تكذيب كرد.

ليست العراقيه چنين تصميمي اتخاذ نكرده است و آنچه در رسانه منتشر شده بود حرف شخصي آقاي البطيخ بود و شايد كه برخي تلاش كردند بخشي از صحبتهاي او را بردارند و به آن دامن بزنند و معني آنرا مخدوش كنند و امروز صبح من با او ديدار كردم و با صراحت به من گفت كه رسانه ها تلاش كرده اند كه اينطور معني كنند و انرا تكذيب كرد. ليست العراقيه بر استحقاق قانوني خود تاكيد مي كند و كانديدش براي نخست وزيري آقاي اياد علاوي است.

مجري: گفتگوهاي شما با ائتلاف ملي آيا مخفي است و يا علني و نتايج آن چيست؟

الشيخ: گفتگوهاي ما تنها الان نيست بلكه قبل از انتخابات با ائتلاف ملي و ائتلاف كردستاني گفتگو داشتيم ولي وقتي كه ائتلاف ملي با دولت قانون وارد گفتگو شد بنوعي ظلم واقع شد. بنظر من گفتگوهاي بين ائتلاف ملي و دولت قانون عقيم و اتلاف وقت است. اينكه آقاي المالكي روي كانديداتوريش براي دور بعدي تاكيد دارد امري غير ممكن است. لذا باعث مشكلات در اين روند و گفتگوها شده است و در نتيجه خبرهايي كه تا به امروز به ما رسيده اين است كه بدليل چسبيدن المالكي به منصبش و كانديداتوريش براي دور بعدي نشست بين آنها به بعد موكول شده است. پيش بيني ميكنم كه روزهاي آينده شاهد گفتگوهاي جدي و واقعي بين ما و ائتلاف ملي و ائتلاف كردستاني باشد تا اينكه اين پروسه طي شود و در نهايت رئيس جمهور ليست العراقيه را بعنوان ليست برنده به تشكيل دولت مامور كند.

مجري: صحبت از مناصب است چه چيزي به العراقيه پيشنهاد شده است؟

الشيخ: تا اين لحظه العراقيه به كسي پيشنهادي نداده است و هيچ پيشنهادي نيز به ما داده نشده است. العراقيه بر حق خودش بعنوان ليست برنده تاكيد مي كند ما منتظر تاييد نتايج بوديم كه دو روز پيش اين نتايج تاييد شد و منتظر دعوت رئيس جمهور هستيم كه آقاي علاوي را براي تشكيل دولت مامور كند. اين گفتگوها بين دو ائتلاف كه مي خواهند يك فراكسيون بزرگي را تشكيل بدهند تا اين لحظه به نتيجه اي نرسيده اند و وقت تلف كرده اند و مطمئن هستم كه آنها بدون توافق وارد مجلس مي شوند. ائتلاف ملي و كردي به ما خيلي نزديك هستند و ما ائتلافي با شركت همه فراكسيونها تشكيل خواهيم داد ولي برعكس آنچه يكي از اعضاي دولت قانون مي گفت, سهميه بندي در آن نخواهد بود.

 مجري: آيا با دولت قانون گفتگو كرديد؟

الشيخ: ما تلاش مي كرديم كه فضاي بين العراقيه و دولت قانون را بهبود ببخشيم ولي بنظر مي رسد كه دولت قانون در مقابل العراقيه تكبر دارد و آقاي مالكي دكتر اياد علاوي را متهم كرد كه علاوي به اين ملاقات نياز دارد كه عكس بگيرد. ولي ما نيازي به عكس گرفتن نداريم. عكس هاي المالكي نيز در دنيا پرشده است. ما مي خواستيم ديدار تاريخي بين آقاي مالكي و علاوي باشد براي اينكه يك دولت ملي و تاريخي ترسيم شود و عراق از بحران خارج شود ولي تا بحال دولت قانون عليرغم همه كاستي هاي نخست وزير در دولت قبليش و شكستي كه در عملكرد دولتش خورده است ولي تا اين لحظه روي كانديداتوري او تاكيد دارد انگار كه مي خواهند وضعيت را تكرار كنند. مي داند كه اگر به سمت العراقيه آمد اين منصب را نخواهد داشت و اگر به سمت ائتلاف ملي برود نيز از نخست وزيري وي استقبال نخواهد شد. اين مشكلي است كه ايجاد كرده اند و مالكي خودش را براي نخست وزيري دوره آينده كانديد كرده است. پيش بيني مي كنم كه نيروها طي روزهاي آينده دولت قانون را پشت سربگذارند و سه ائتلاف دولت را تشكيل بدهند. . .

مجري: خبرها حاكي است كه ممكن است پروسه 15 روز جلسه اول تمديد شود.

الشيخ: اين يك موضوع قانوني است و زمان 15 ماه ژوئن زمان اعلام شروع جلسه است. شايد كه جلسه باز بماند و تا اوت دولت تشكيل نشود ولي تاخير و تمديدي وجود ندارد و جلسه اول بايد برگزار شود و بنظرم جلسه اول بيشتر پروتكلي خواهد بود تا اينكه توافقات در داخل مجلس صورت گيرد. تا اين لحظه توافقات بر اساس فرقه اي و سهميه بندي است و نه دمكراتيك ولي اگر همه وارد مجلس بشوند و در آنجا رئيس جمهور و رئيس مجلس انتخاب كنند دمكراتيك تر خواهد بود.

 

تعداد معلولين در عراق بين 2 تا 3ميليون نفر برآورد شد

تلويزيون الشرقيه جمعه 14 خرداد 1389(4 ژوئن 2010)

وزارت بهداشت عراق از آمار بزرگ معلولين عراقي پرده برداشت. عبدالناصر كامل مدير بخش جلوگيري از معلول شدن در وزارت بهداشت گفت كه وزارت خانه هاي دفاع و كشور و بهداشت تعداد معلولين در عراق را بين 2 تا 3 ميليون نفر برآورد مي كنند. وي اضافه كرد كه وزارت بهداشت عراق پيشنهادي براي تشكيل سازمان ملي معلولين مطرح كرده و اين پيشنهاد الان در مجلس شوراي دولت است كه اين شوراي نيز به نوبه خود آن را به هيأت دولت و سپس به پارلمان جديد براي رأي گيري بر سر آن, ارجاع خواهد داد.

 

اكراد مي گويند كه ليست العراقيه مي تواند دولت تشكيل دهد

يو. پي. آي دوشنبه 17 خرداد 1389 (7 ژوئن 2010)

رهبران اكراد روز دوشنبه گفتند, هرچند سايرين بايستي نقش فعالي در تشكيل دولت داشته باشند, لكن ليست سكولار العراقيه اين حق را دارد كه دولت جديد را تشكيل دهد. عراق بعد از 3 ماه گذشته از انتخابات پارلماني هنوز بدون دولت جديد مي باشد. ليست العراقيه با اختلاف كمي ائتلاف دولت قانون را شكست داد, با اين حال هيچ يك از طرفين حائز اكثريت نشدند تا دولت جديد را تشكيل دهند.

آژانس خبري صداي عراق گزارش كرد, مسعود بارزاني, پرزيدنت دولت خودگردان كردستان در عراق گفت كه العراقيه به عنوان برندة انتخابات 7 مارس اين حق را دارد تا دولت جديد را تشكيل دهد.

وي به رسانههاي كردي گفت, العراقيه اين حق را دارد, ليكن برندگان ديگري هستند كه بخشهاي مهم ديگري را نمايندگي مي كنند كه داراي نقش ضروري در پهنة سياسي عراق مي باشند. دولت قانون مشغول صحبت با ائتلاف بزرگ شيعي ملي پيرامون يك فراكسيون مي باشد كه با اين حال با كمبود 4 كرسي براي كسب اكثريت لازم براي حكومت مواجه خواهند بود.

يك ائتلاف با ليست كردستان كه در انتخابات 7 مارس 43 كرسي را به خود اختصاص داد, در موقعيتي قرار دارد كه مي تواند از دو برندة بالاي انتخاباتي بهره ببرد. ليست دولت قانون نوري مالكي را به عنوان نخست وزير كانديد مي كند. ليست ائتلاف ملي در حال مذاكره با ابراهيم جعفري نخست وزير اسبق و عادل عبدل مهدي معاون رئيس جمهور مي باشد. انتظار مي رود كه جلال طالباني درخواست تشكيل جلسة پارلماني در تاريخ 15 ژوئن دهد.

 

آمريكا قرار است پايگاه نزديك به كمپ محل اسكان تبعيديان ايراني را ببندد

آسوشيتدپرس پنجشنبه 20خرداد 1389 (10 ژوئن 2010)

بغداد-  ارتش آمريكا كنترل پايگاه نزديك به مجموعه اي كه گروه اپوزيسيون ايراني را در خود جاي مي دهد را ماه آينده رها خواهد كرد. اقدامي كه فصلي بغرنج در روابط بين آمريكا و عراق را خواهد بست. حضور سازمان مجاهدين خلق ايران در كمپ اشرف براي مدتهاي مديدي باعث تحريك دولت شيعي عراق بوده است و اين تبعيديان ابراز نگراني كرده اند كه آنها در غياب حفاظت امريكاييان مورد خشونت قرار خواهند گرفت.

اعلام بستن اين پايگاه در روز پنجشنبه بعد از نزديك به يك سال از حمله نيروهاي عراقي به اين كمپ صورت مي گيرد, كه باعث درگيري شد كه مقامات اعلام كردند كه 11 نفر از ساكنان طي آن كشته و دهها نفر مجروح شدند.

ارتش امريكا از زمان سقوط صدام حسين در سال 2003 حفاظت اين كمپ را بر اساس توافقنامه اي كه ساكنان آن  كه بيش از 3 هزار نفر هستند را افراد حفاظت شده تحت كنوانسيون  ژنو شناسايي مي كند, بعهده گرفت. ارتش آمريكا رعايت اين توافقنامه را بعد از يك پيمان امنيتي جديد با دولت بغداد كه سال گذشته به اجرا در آمد ولي پايگاه خود را در نزديكي آن را حفظ كرد.

سرهنگ دوم باب اوئن, سخنگوي ارتش آمريكا روز پنجشنبه گفت كه بستن اين پايگاه آمريكاييها كه به عنوان كمپ گريزلي شناخته ميشود بخشي از انتقال نيروهاي آمريكايي براي خروج از اين كشور در پايان سال آتي مي باشد.

او گفت نيروهاي آمريكايي به كم كردن حضور خود در عراق ادامه ميدهند و در حالي كه ما به تغيير نقش خود به نيروي ثبات دهنده ادامه ميدهيم. اين يك پايگاه ديگر است كه به دولت عراق تحويل داده خواهد شد.

اعضاي اين گروه ايراني كه در كنارنيروهاي صدام حسين عليه تهران در جنگ عراق و ايران بين سالهاي 1980 تا 1988 جنگيد دعاوي متعددي در مورد سلسله اي از نقض حقوق و تاكتيكهاي فشار از جانب مقامات عراقي كه خواهان اخراج آنها از كشور هستند بعمل آورده است.

ساكنان اشرف بشدت اكراه دارند كه كمپ را ترك كنند به اين دليل كه بيم آن را دارند كه بازداشت شده و مورد تهديد اخراج قرار گيرند. مقامات عراقي براي ارائه نظر قابل دسترس نبودند.

در گذشته دولت عراق گفته است كه اين تبعيديان به زور به ايران بازگردانده نخواهند شد جايي كه رهبران اسلامي مجاهدين خلق يا ام اي ك را دشمن كشور تلقي مي كنند.

ايالات متحده ام اي ك را در ليست تروريستي قرار داده است با اين وجود اين گروه اطلاعات در مورد ايران در اختيار امريكائيان قرار داده است. اتحاديه اروپا سال گذشته از ليست تروريستي خود اين گروه را خارج ساخت.

شهريار كيامنش سخنگوي اين گروه كه در كمپ مزبور زندگي مي كند نسبت به آينده ابراز نگراني كرد. در يك مصاحبه تلفني از داخل اين كمپ او گفت دولت امريكا مسئوليت آينده افراد در اين كمپ را بعهده دارد. وي افزود اين اقدام چراغ سبزي به رژيم ايران براي حمله اي در آينده خواهد داد. بويژه اينكه دولت جديد در عراق هنوز تشكيل نشده است.

 

چگونه عراق مي‌تواند دموكراسي شكننده‌اش را مستحكم كند

واشينگتن پست پنجشنبه 20خرداد 1389 (10 ژوئن 2010)

به‌قلم اياد علاوي:متأسفانه برخي عناصر در خارج از عراق كماكان در تلاشند تا دموكراسيِ شكننده ما را تضعيف نمايند. آنها به تهديد، دستگيريها، ادعاهاي بي‌اساسِ تقلب و خواستهاي بي‌پايان براي بازشماري متوسل شده‌اند. باوجود انگيزه‌هاي مورد سؤال ديگري كه بود ما اين بازشماريها را پذيرفتيم.

كميسارياي عالي مستقل انتخابات، نتايج آراي ماه گذشته را مورد تأييد قرارداد و دادگاه عالي عراق نيز اين نتايج را تأييد نمود. عراقيه توانست 91كرسي در پارلمان را از آنِ خود سازد اما به تنهايي قادر به تشكيل دولت نيست، ما بايد يك ائتلاف محكم و قوي داشته باشيم كه عراقيها از تمامي گروهها را شامل شود تا اين ائتلاف بتواند كشور ما را بطور واقعي نمايندگي كند.

دولت فعليِ فرقه‌گرا نتوانسته است چنين اصولي را محقق سازد ازجمله؛ امنيت پايدار، خدمات اوليه‌ي ارتقا يافته و چشم‌اندازهاي بهتري براي اشتغال. گرچه دموكراسي در كانون يك گذارِ صلح‌آميزِ قدرت سياسي است و باوجود شكست آن در برگرداندن و قلب نتايج انتخابات، نوري مالكي نخست‌وزيرِ فعلي نپذيرفته است كه به شكست خود در اين انتخابات اذعان كند. وي هم‌چنين نپذيرفته است به خواست روشن مردم براي تغيير و براي پيشرفت ملي، تن بدهد. حق كانديداي پيروز اين انتخابات يعني فراكسيون سياسي ما مي‌باشد كه اولين فرصت براي تشكيل دولت از طريق ائتلاف با ساير احزاب را داشته باشد. با اين‌وجود، مالكي به تلاش براي تغييرِ اين گزينه، دست زده تا آن را متناسب و قواره خودش بكند. اينكارِ او با قانون اساسي و خواست مردم مغايرت دارد. چرا كه فراكسيون او در رديف دوم قراردارد و تنظيم ما بصورت رو در رو خواهد بود.

ما مصمم هستيم يك دولت بسازيم كه بر اساس لياقت و حرفه‌يي‌گرايي و نه بر اساس هويت قوميتي و فرقه‌يي باشد. متأسفانه مالكي تاكنون از ديدار با ما اكراه نشان داده است.

عراقيه همچنين نگران تهديدات اعمال شده توسط ايران است كه، دولت آن از فراكسيون هاي بازنده, در ميانجيگري براي يك معامله براي تشكيل دولت بعدي عراق, دعوت كرده بود كه, به تهران بروند.

اين طرح بطورفعالي شيعيان و سني ها, غير مسلمانانِ غيرطائفي را از هرگونه نمايندگي محروم نموده و عراق را بسيارعميق تر به منطقه‌ي تحت نفوذ ايران سوق مي دهد. بطور خلاصه, بازگشت به دوران سياست هاي گذشته طائفه گرايي و خشونت را تضمين مي كند.

مداخله توسط يك قدرت خارجي به شيوه ‌يي غيرشفاف، غير قابل قبول است.

عراق بايد فرصت اين را كه دولتي باثبات و موثر تشكيل دهد, داشته باشد تا به مردم خدمت نموده و از داشتن روابط خود با همسايگانش بدون مداخله خارجي برخوردار شود. ما براي عراقي قوي با نهادهاي شفافِ دموكراتيك تلاش مي‌كنيم, كشوري كه بهشتي براي سكولاريزم و فرصت براي همه عراقيان و نه فقط نخبگاني محدود باشد, جايي كه نظم و قانون عليه قدرت خودكامه و آشوب, چيره مي شود. من از تمامي رهبران احزاب عراقي مي‌خواهم كه با يكديگر در جهت منافع مشترك كار كنيم. راي دهندگان روشن كردند: آنها به اندازه كافي تقسيم بندي طائفي و قومي داشته اند, خواهان توقف خشونت و خونريزي مي باشند. علاو بر اين، ما اميدواريم كه آمريكا و ملل متحد كمك كنند تا فراكسيون هاي عراق براي دستيابي به دولتي در جهت منافع ملي, گرد هم آيند.

من صميمانه اميدوارم كه ايالات متحده در عراق بطور فعال, براي كمك به حفاظت از دموكراسي شكننده ما, در مقابل مداخلات خارجي و نيروهايي كه خواهان متزلزل كردن دموكراسي مي باشند, متعهد بماند.

واشينگتن هنوز از نفوذ بي نظيري در عراق برخوردار است, كما اينكه تعهدي اخلاقي نسبت به مردم عراق كه آنها را از استبداد آزاد نموده دارد, تا هرآنچه در توان دارد, براي ماده كردن صلح پايدار و با ثبات، به كار گيرد.

معاون رئيس جمهور جو بايدن اخيراً گفت, ايالات متحده براي كاهش نيروها در عراق به سطح 50 هزار تا اين تابستان, مي خواهد نسبت به تعهداتش پايبند باشد.

در حالي كه من همواره از خروج نيروهاي آمريكايي حمايت كرده‌ام, نبايد گذاشت عراق به كشوري بي ثبات از فتنه طائفي كه توسط نفوذ منطقه‌اي اعمال شود, بازگردد. چنين وضعيتي توهين به دهها هزار مردم عراق است كه در حملات تروريستي زندگي خود را از دست داده و همچنين هزاران سرباز امريكائي كه زندگي خود را فدا كردهاند. همچنين همه اولويتهاي سياسي امريكا و بين المللي در منطقه را با خطر مواجه ميكند-- برنامه عقب نشيني نيروها, مهار اتمي, تامين با ثبات انرژي, حتي شانس موفقيت در موضوع اسرائيل و فلسطين. عراق داراي فرصت بي نظيري در ايجاد يك نيروي ميانهروانه در قلب خاورميانه است.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

طراحي آمريكا براي عمليات سري، دندان قروچه‌هايي را برانگيخت

يونايتدپرس اينترنشنال پنجشنبه 13 خرداد 89 (3 ژوئن 2010)

فاش شدن اين خبر كه ارتش آمريكا عمليات مخفي خود را در خاورميانه، آسياي مركزي و شاخ آفريقا و ايران به‌عنوان يكي از اهداف خود، گسترش داده يك تحول خطرناك تلقي شده است.

آمريكا و متحدانش مدتهاست كه يك جنگ سايه‌يي را عليه جمهوري اسلامي شروع كرده‌اند و براي تهران هم از اين بهتر نمي‌شود(often giving as good as it gets ).

جندالله دوبار تاكنون تلاش كرده تا پرزيدنت احمدي‌نژاد تندرو را ترور كند. اين گروه يكي از گروههاي شورشي است كه با رژيم تهران در جنگ است دستگيري برادرِ ريگي عبدالمالك ريگي رهبر و مؤسس اين گروه، ضربه بزرگي به اين سازمان بود و محتمل است كه آمريكاييها آن را بازسازي كنند چرا كه قرار است عمليات پنهان آمريكا افزايش يابند.

چهار شورشي كرد در زندانِ رسواي اوين اعدام شدند كه همگي به گروه جدايي‌طلب كردي پژاك مرتبط بودند گفته شده كه آمريكاييها و اسراييلي‌ها در كمك به كردها فعال هستند.

با گسترش فعاليتهاي پنهانِ ارتش آمريكا در منطقه‌يي كه القاعده و متحدانش فعالتر هستند به اين معناست كه نيروي ويژه آمريكا از اين پس مأموريتهايي را پيش خواهد برد كه مدتها بصورتهاي مدني توسط سيا انجام مي‌شده است. وقتي نوبت به زمينه نظامي مي‌رسد پنتاگون دست بازتري را خواهد داشت. اين تغيير در جهت عمليات نظاميِ سري، احتمالاً رقابت بين لانگلي[سيا] و پنتاگون را تشديد مي‌كند.

برخلاف سيا، عمليات نظامي از اين قبيل، نيازي به تأييد رئيس جمهور يا گزارشات معمول به كنگره ندارد. دستور اين عمليات سري در 30 سپتامبر 2009 توسط ژنرال ديويد پترائوس صادر شده است. اينكه تا چه ميزان ارتش آمريكا كمپانيهاي امنيتي خصوصي را براي اين منظور بكارگيرد روشن نيست. اين كمپانيها معمولاً مركب از افراد نظامي سابق و عاملان سابق سيا مي‌باشند.

در سوم ماه مه رجا نيوز يك شاخه رسانه‌ييِ محافظه‌كارِ ايران، گزارش كرد كه؛ كمپاني امنيتي آمريكاييِ ايكس‌ئي سرويسِز(Xe Services ) كه سابقاً بلك‌واتر(Blackwater ) ناميده مي‌شده كه در عراق بخاطر عملكردش بدنام شد، با ناراضيان ايرانيِ مجاهدين خلق يا جنگجويان مقدسِ مردم، براي جمع‌آوري اطلاعات و عمليات خرابكاري در ايران كار مي‌كند.

گرچه واشنگتن اين گروه را در ليست تروريستي نگهداشته است اما بخاطر مرموز بودن كار اطلاعاتي، چنين چيزي مافوق تصور نيست. ام. ئي. كا سالها تنها گروه شورشي بوده كه با رژيم ايران در جنگ بوده است. بال نظامي آن، از اواسط سالهاي 1980در عراق مستقر بوده است تا اينكه رژيم صدام حسين در مارس 2003 سقوط كرد.

باور بر اين است كه سيا بطور گسترده‌يي شمار قابل‌توجهي از عوامل ام. ئي. كا را براي مأموريتهاي اطلاعاتي به داخل ايران اعزام كرده است.

بانك جهاني مشورتي اطلاعاتي استراتفور(Stratfor) اين گزارش رجا نيوز را رد كرده و آن را اگر نه جعلي ولي مبالغه‌آميزخوانده است. استراتفور گفته است چنين گزارشي راجع به ام. ئي. كا براي مصرف منافع سياسيِ داخلي ايران توليد شده است.

استراتفور ادامه مي‌دهد كه آوردن نام ام. ئي. كا در كنار كمپاني امنيتيِ ايكس ئي(Xe) به اين دليل است كه؛ اين كمپاني بخاطر عملياتي كه طي آن، شهروندان عراقي كشته شدند بدنام شده است و اشاره به اين دو با هم به اين هدف است كه برداشتها در ميان سياست‌سازانِ ايراني را تحت تأثير قراربدهد كه ممكن است مايل به گرم شدن روابط با آمريكا باشند.

 

گروه شانگهاي بدون احمدي نژاد براي گسترش گام برميدارد

خبرگزاري فرانسه جمعه 21 خرداد 1389 (11 ژوئن 2010)

سازمان امنيتي منطقهيي كه روسيه و چين بر آن تسلط دارند روز جمعه به توافق رسيد كه درهاي خود را به روي اعضاي جديد به اسثتناي ايران, كه اخيرا از جانب تحريمها بخاطر برنامه اتمي اش ضربه خورده, باز كند.

سازمان همكاري شانگهاي (SCO) در اجلاس سالانه خود در تاشكند, پايتخت ازبكستان دستورالعملي را اتخاذ كرد, كه بنظر مي رسد بطور بالقوه به كشورهاي ناظر هند و پاكستان اجازه پيوستن به آنرا مي دهد.

ديميتري مدويدف رئيس جمهور روسيه رهنمود جديد را بعنوان ايجاد مبناي گسترش چارچوب سازمان همكاري شانگهاي مورد تقدير قرار داد.

اما احمدي نژاد, كه يكي ديگر از رهبران كشورهاي ناظر در سازمان همكاري شانگهاي مي باشد, بعد از اينكه كشورش از تحريمهاي تازه تصويب شده توسط شوراي امنيت سازمان ملل در اين هفته ضربه خورد, كنار نگه داشته شد.

سرگي لاوروف وزير خارجه روسيه گفت, رهنمود جديد اتخاذ شده اجازه نمي دهد تا كشورهايي كه تحت تحريمهاي سازمان ملل قرار دارند به عضويت در آيند, اين يك ضربه جدي به ايران كه بشدت نيازمند حمايت بين المللي است, ميباشد.

لاوروف به خبرنگاران گفت: بروشني نوشته شده است كه يكي از شرايط (عضويت) اين است كه ضرورتا نبايد تحت تحريمهاي شوراي امنيت سازمان ملل باشد.

او افزود: در صورتيكه شوراي امنيت تحريمهايي را معرفي كند, آنوقت آن كشور نمي تواند يك عضو كامل باشد.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - سه شنبه ۱۱ خرداد

بی بی سی

"حمله به کاروان آزادی غزه" تیتر اول آفتاب یزداست، "جهان در شوک و نفرت از اسرائیل" عنوان اصلی ایران، جام جم نوشته "جهان در بهت حمله به کاروان آزادی"، خراسان از "محکومیت جهانی حمله خونین به کاروان آزادی غزه" خبر داده، رسالت نوشته "تهران خواهان اقدام شورای امنیت سازمان ملل شد"، کیهان و جمهوری اسلامی از "خشم و بهت جهانی از تازه ترین جنایت اسرائیل" نوشته اند.

"تصمیم نهائی برای حقوق کارمندان" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است، پول از زبان محمد رضا باهنر نوشته "تخلفات دولت از قانون مفصل است" و جهان صنعت از قول یک اقتصاددان نوشته "اطمینانی به اجرای درست قانون یارانه ها ندارم".

"همدلی در عرصه داخلی و تعامل در سیاست خارجی" از زبان رییس مجلس خبرگان تیتر اول ابتکار است، مردم سالاری از قول دادستان تهران نوشته "نادمان جرایم بعد از انتخابات عفو می شوند" و تهران امروز همین خبر را با عنوان "درخواست رسمی عفو محکومان انتخاباتی" منعکس کرده است.

گزیده مقالات

محو کامل اسرائیل

کیهان در سرمقاله خود نوشته حمله اسرائیل به ناوگان آزادی و صلح، سران سازشكار عرب را از پشت میز مذاكرات به اصطلاح صلح-بخوانید سازش- به بیرون پرتاب كرده و حریف واقعی و راستین رژیم صهیونیستی، یعنی ملت ها را به میدان مقابله آورده است، اما نه پشت میز مذاكره، بلكه در آوردگاهی به وسعت جهان اسلام.

حسین شریعتمداری در این مقاله پرسیده آیا مردم مسلمان و غیرتمند تركیه به ادامه روابط سیاسی كشورشان با رژیم صهیونیستی رضایت می دهند؟ آیا سران سازشكار عرب بازهم می توانند با سران اسرائیل پشت میز مذاكره بنشینند؟ و آیا برای ملت های مسلمان كمترین تردیدی باقی می ماند كه تنها راه حل گره گشا، نابودی اسرائیل و محو كامل این رژیم از جغرافیای سیاسی منطقه است؟

بازی خطرناکی با جامعه جهانی

رسالت با این تاکید که یکی از اهداف اسرائیل ،ایجاد واهمه در میان طرفداران حماس است نوشته حمله به کشتی ها در آبهای بین المللی علاوه بر اینکه نقض کنوانسیونهای جهانی محسوب می شود، به لحاظ حقوق بین الملل عمومی نیز قابل توجیه و تفسیر نیست.ایالات متحده آمریکا به عنوان اصلی ترین حامی اسرائیل در برابر حادثه اخیر سکوت کرده است. پس از حمله به کاروان آزادی اوباما باید میان آزادیخواهی و اسرائیل یکی را انتخاب کند.

به نوشته این روزنامه سازمان ملل متحد نیز تنها از تل آویو خواسته است تا در برابر این جنایت توضیح دهد! با این حال ترکیه خواستار تشکیل جلسه اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل متحد شده است.

رسالت تاکید کرده برخورد جامعه جهانی با رژیم اسرائیل این بار گسترده تر و سخت تر از برخورد با این رژیم بر سر پرونده گلدستون و حتی بیانیه نیویورک خواهد بود. تل آویو با حمله به کاروان آزادی، بازی خطرناکی را با جامعه جهانی آغاز کرده که پایان دهنده آن نخواهد بود.

همچون دزدهای دریائی

به نوشته مردم سالاری ترکیه در نظر دارد با استفاده از فشارهای دیپلماتیک بر تل آویو حصر غزه را بشکند و روز دوشنبه می توانست روز آزادی و پیروزی بر خودکامگی حکومتی باشد که به هیچ مرجعی پاسخگو نیست.

این روزنامه اشاره کرده اسرائیل ورود هرنوع کالا یی به این سرزمین رنج کشیده ممنوع کرده تا مردم شهر ویران شده خود را نتوانند از نو بسازند. ورود مصالح ساختمانی یا مواد غذایی چگونه می تواند در راستای آنچه که حملا ت حماس تلقی می کنند به کار آید؟

به تاکید مردم سالاری فقط در فیلم های قدیمی بود که دزدان دریایی با آن پرچم سیاه کشتی ها را به تسخیر خود درمیآوردند و اموال آن را به تاراج می بردند. گرچه دزدان دریایی سومالی نه یک حکومت بلکه یک گروه تروریستی هستند اما اسرائیل به عنوان یک دولت همچون دزدان دریایی به کاروان صلح یورش برد تا آزادی را باز هم به تاراج ببرند.

سازمان های بین المللی

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته سازمانهای بین المللی، اتحادیه عرب شورای امنیت سازمان ملل و سازمان كنفرانس اسلامی در برابر آزمون حساسی قرار گرفته‌اند. این سازمانهای عریض و طویل تحت نظر افكار عمومی جهان و ملت‌های مسلمان قرار گرفته‌اند تا با این اقدام چگونه برخورد می‌كنند. این مجامع باید با واكنش مناسب به اسرائیل ننگ رفتارهای خائنانه‌‌آمیز گذشته را از پیشانی خود پاك كنند و بخشی از آبروی از دست رفته خود را جبران نمایند.

این روزنامه در عین حال نوشته حادثه دیروز یكبار دیگر این واقعیت برای همه ملت‌ها و مجامع جهانی به اثبات رسید كه فلسطینی‌ها چاره‌ای جز مقاومت و مبارزه با اسرائیل ندارند. اكنون حجت بر همه تمام است و جهان نباید بیش از این منتظر بماند.

پیش بینی جمهوری اسلامی این است که این حادثه در تقویت موضع فلسطینی‌ها نزد افكار عمومی و افزایش انزجار از اسرائیل تأثیر خواهد گذاشت و نتیجه‌ای برخلاف انتظارات و اهداف صهیونیست ‌ها خواهد داشت.

سرنا از سر گشاد

روزنامه پول در سرمقاله خود نوشته هر چند قرار دادن نام جمهوری‌ اسلامی ایران در کنار کشورهایی چون آنگولا، اکوادور، اتیوپی و کره شمالی توسط صندوق بین المللی پول دور از انصاف است اما ضرورتی ندارد نهادهای رسمی‌، کشور را از هر نوع پول‌شویی مبرا و عاری نشان دهند چرا که ترانزیت گسترده مواد مخدر که از جنوب شرقی تا شمال‌غربی کشور امتداد دارد و همه ساله بهای سنگین شهادت شماری از پرسنل نیروی انتظامی برای مقابله با‌آن پرداخت می‌شود، غیر قابل انکار است.

به نوشته این روزنامه در ایران از یک‌سو این تصور وجود دارد که پذیرش وقوع پول‌شویی‌، به منزله قبول اتهامات نهادهایی چون صندوق بین‌المللی پول است و از جانب دیگر گاه سورنا را از سرگشاد آن می‌نوازیم و به جای اینکه بدانیم پول‌هایی که با عناوین مختلف و حتی با پوشش امور عام‌المنفعه واریز می‌شود از کجا نشات گرفته‌اند برداشت ازحساب کنترل می‌شود.

روزنامه پول اظهار امیدواری کرده دستگاه‌های مرتبط اقدامات عملی خود را در مقابله با جرم اول و جرم دوم تشریح کنند تا اتهاماتی از جنس آنچه صندوق بین‌المللی پول به تازگی وارد ساخته بیش از این تصویر سازوکار مالی و اقتصادی در ایران را در اذهان جهانیان مشوه نکند و شرط اول همان است که سورنا را از سرگشاد آن ننوازیم .

عدالت را مسخره کردن

کرامت جهانگرد در سرمقاله جهان صنعت نوشته اخیرا سایت رسمی وزارت صنایع و معادن خبر داده که به زودی 500 هزار شغل در واحدهای صنعتی کوچک تحت عنوان طرح عدالت صنعتی اجرایی می‌شود و براساس قول رییس‌جمهور بودجه این طرح در قالب وجوه اداره شده در ریاست‌جمهوری پرداخت خواهد شد.

نویسنده این مقاله حساب کرده که اگر زیرساخت ها موجود باشد برای اجرای این طرح 25 هزار میلیارد تومان‌، یعنی معادل 25 میلیارد دلار منابع لازم است و اگر زیر‌ساخت‌ها موجود نباشند این رقم به 40 هزار میلیارد تومان‌ یا به عبارتی 40 میلیارد دلار می‌رسد این موضوع در حالی مطرح می‌شود که سازمان زیر‌مجموعه وزارت صنایع و معادن در پرداخت‌های خود دچار مشکل است.

سرمقاله جهان صنعت هشدار داده که مدیران عدالت را کمتر به سخره بگیرند و از ریاست جمهوری کمتر هزینه کنند‌، چنین بودجه‌ای در ریاست جمهوری موجود نیست‌ اما شاید با عنوان کردن عدالت صنعتی و تامین اعتبار لازم برای 500 هزار شغل صنعتی از قول رییس ‌جمهور، کسانی سعی در تخریب و به سخره گرفتن شعار عدالت و شخص رییس‌جمهور را دارند.‌

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - چهارشنبه ۱۲ خرداد

بی بی سی

"اعزام نمادین کاروان های ازادی به غزه باید تکرار شود" به نقل از رهبر جمهوری اسلامی تیتر اول تهران امروز است، رسالت همین گزارش را با عنوان "آمریکا انگلیس و فرانسه پاسخگوی اعمال صهیونیست ها باشند" نقل کرده و خراسان نوشته "حمله اسرائیل به کاروان امدادی، حمله به وجدان های بشری سراسر جهان است".

ایران به نقل از آیت الله خامنه ای در عنوان اصلی خود آورده "نباید به کمتر از محاکمه سران اسرائیل قانع شد"، کیهان نوشته "آمریکا و دولت های اروپائی مسئول جنایات اسرائیل هستند"، روزنامه جمهوری اسلامی این جمله را برگزیده "آمریکا و کشور های حامی اسرائیل باید پاسخگوی حمله دریائی آن کشور باشند"، جام جم و ابتکار نوشته اند "صهیونیزم خشن تر از فاشیسم است".

آفتاب یزد از قول موسوی اردبیلی نوشته "امام شخصیتی استثنائی بود"، آرمان از زبان حسن خمینی نقل کرده "کسانی در کشور از بردن نام امام وحشت دارند".

تثبیت سهمیه 60 لیتری بنزین" عنوان اول دنیای اقتصاداست، جهان صنعت از قول اقتصاددانان نوشته "در فضای انحصاری ازاد سازی معنا ندارد" و پول مناظره دو اقتصاددان را با تیتر "لیبرال در برابر نهاد گرا" در صدر گزارش های خبری خود آورده است.

گزیده مقالات

اسرائیل می توانست

حسین علایی در سرمقاله آرمان نوشته حمله نظامی اسرائیل در حالی صورت گرفت که بسیاری از تحلیلگران بر این باور بودند که حداکثر گامی را که این کشور در مقابل ابتکار صلح و ازادی غزه خواهدبرداشت، توقیف کشتی‌ها و بردن آنها به یکی از بنادر اسرائیل خواهد بود.اما اسرائیل حاضر نشد شرایطی را به وجود بیاورد که از نظر افکار عمومی به عنوان یک رژیم جنایتکار محکوم نشود.

به نوشته این مقاله پس ازگذشت سه سال از محاصره نوار غزه اگر این شیوه ای که انجام شد، که مردم به صورت خود جوش حرکت بکنند به طرف نوار غزه و کمک‌های خودشان را به آنجا برسانند، با موفقیت توأم می‌شد، طبیعتا گروه‌های بیشتری به طرف نوار غزه به راه می ‌افتاد و می‌توانست برنامه اسرائیل برای تداوم محاصره غزه را بدون استفاده از زور و سلاح و با یک حرکت مدنی و مردمی با شکست فاحش مواجه کند.

سرمقاله آرمان اظهار عقیده کرده نقش ایران در شرایط بوجود آمده مهم است و می‌تواند ابعاد این کار اسرائیلی‌ها را از طریق رسانه‌های خودش بیشتر به جهان منعکس بکند ایران می‌تواند در محافل دیپلماتیک و سیاسی تلاش بکند برای محکوم شدن جهانی اسرائیل تا در سازمان ملل قطعنامه ای صادر شود.

زمان سنجی اسرائیل

جهان صنعت در سرمقاله خود به یاد آورده که زمان این حمله اسرائیل مشابهت نزدیکی به حمله آن ها در سال 87 به غزه دارد. آن زمان المپیک چین بود و اکنون ایام جام‌جهانی فوتبال.آن زمان بسیاری درگیر رویدادی جهانی بودند اما این بار کشتار 20 انسان بی‌گناه و گروگان‌گیری 612 نفر از صلح‌جویان شرایطی ایجاد کرد که پیش از این سابقه نداشت.

به نظر این روزنامه می‌توان این پیش‌بینی را مطرح کرد؛ اسرائیل با انتقام‌جویی از ترکیه به دنبال فضاسازی برای ظلم بیشتر به غزه است و بعید نیست اگر جامعه جهانی کوتاه آید فاجعه‌ای انسانی در غزه ایجاد و بار دیگر نسل‌کشی تازه‌ای آغاز شود.

بیانیه آژانس

کیهان در سرمقاله خود ادعا کرده که آژانس انرژی اتمی تاكنون 21 گزارش درباره برنامه هسته ای ایران منتشر كرده و 21 بار تاكید كرده كه انحرافی در فعالیت های اتمی كشورمان مشاهده نكرده است. از سوی دیگر ایران در بیانیه 3جانبه تهران پذیرفت كه محل تبادل سوخت كشور ثالث (تركیه) باشد، اما بازهم آمریكا ادعای خود علیه پرونده هسته ای كشورمان را تكرار كرده و یك روز پس از امضاء بیانیه تهران، پیش نویس قطعنامه تحریم ها را به شورای امنیت می فرستد!

به نوشته این مقاله گزارش راهبرد امنیت ملی دولت اوباما در ظاهر دم از حمایت از مراكز نفوذ و قدرتهای در حال ظهور می زند. این در حالی است كه پاسخ منفی به تلاش اخیر برزیل و تركیه در زمینه تبادل سوخت هسته ای با ایران نشان می دهد كه واشنگتن همچنان خود را قدرت یكه تاز دنیا می داند و در عمل اعتباری برای كشورهای دیگر قائل نیست.

بر این اساس کیهان نتیجه گرفته زاویه شیب فروپاشی آمریكا روز به روز تندتر می شود. آمریكا چشمان خود را به روی واقعیات بسته و یكه تازی می كند اما باید بداند كه این مسیر به دره ای منتهی می شود كه پیش از این ابرقدرتی چون شوروی و قبل تر از آن امپراطوریهای بزرگ دیگر با سر سقوط كرده و جزیی از تاریخ شده اند.

اشتغال غیرممکن

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود به همایش بهره‌وری و برنامه پنجم توسعه که در تهران برگزار شده اشاره کرده و نوشته یکی از سخنرانان با بررسی شرایط جمعیتی کشور و ورود متولدین دهه 60 به بازار کار‌، نتیجه گرفت که طی چند سال آینده‌، ‌باید همه ساله یک تا 2/1 میلیون شغل در کشور‌ایجاد شود و‌این مساله را یکی از مهم‌ترین چالش‌های فراروی دولت‌ها در سال‌های پیش رو دانست.

به نوشته این مقاله طی دو سال گذشته‌، مساله شدت و ضعف رکود اقتصادی در کشور و ظرفیت واقعی مورد استفاده صنایع ‌، همواره مورد بحث و مناقشه بوده است. اتاق بازرگانی‌ایران از فعال بودن کمتر از 50 درصد واحدهای صنعتی کشور سخن گفته‌، در حالی که رییس شرکت شهرک‌های صنعتی‌ایران اعلام کرده است که 86 درصد از واحدهای موجود در شهرک‌های صنعتی مشغول فعالیت هستند.

نتیجه گیری جهان صنعت این است که: سیاست ارزان نگهداشتن نرخ ارز‌، نفوذ به بازارهای ما را برای صادرکنندگان خارجی آسان‌تر و رقابت با آنها را برای تولیدکنندگان داخلی دشوارتر کرده و با تداوم‌این سیاست و عقب افتادن روزافزون تولید‌کنندگان داخلی از رقبای خارجی‌شان‌، نه تنها ‌ایجاد اشتغال برای بیش از یک میلیون نفر‌، که حفظ اشتغال موجود نیز چالشی جدی به نظر می‌آید.

اتفاق نظر اقتصاددانان

مهرداد خدیر در سرمقاله پول نوشته یکی از دلایلی که دولت‌ها در ایران دیدگاه‌های صاحب‌نظران اقتصادی را چندان جدی نمی‌گیرند و نسخه‌های آنان را راه درمان نمی‌دانند این است که اقتصاددانان ایرانی هنوز خود بر سر اصول به اتفاق نظر نرسیده‌اند و در حالی هر یک از دریچه‌‌ای سری بیرون می‌آورد و دیدگاه خود را مطرح می‌سازد که در اندرونی رابطه‌ای با یکدیگر ندارند.

به نظر این اقتصاددان در اقتصاد مادام که زبان مشترک ایجاد نشود و مفاهمه حاصل نیاید، ناظر بیرونی درنمی‌یابد که اقتصاددان ایرانی در پی چیست. یکی از دریچه اقتصاد اسلامی بانک را بنگاه رباخواری می‌خواند، دیگری از پنجره اقتصاد آزاد به تبعیت از توماس فریدمن پول را کالایی مثل دیگر کالاها قلمداد می‌‌کند که در بنگاهی به نام بانک عرضه می‌شود.

سرمقاله پول نوشته وقت آن است که اقتصاددانان ایران، از "مقدمه" به درآیند و به بحث بر سر بدیهیات پذیرفته شده و آزموده در دنیای امروز و تجربه شده در تاریخ معاصر ایران، پایان دهند و وارد "ذی‌المقدمه" ‌شوند که همانا استنتاج بر پایه اصول مشترک و پذیرفته شده جهانی اقتصادی است تا دولت‌ها گزیری جز اجرای آنها به مثابه اصول علمی و غیرقابل انکار نداشته باشند.

نامه به نوری زاد

همزمان با اعلام رای دادگاه تجدید نظر که حبس شش ساله محمد نوری زاد نویسنده و فیلمساز را تائید کرده است جام جم نامه یک روحانی را منتشر کرده که به این زندانی نوشته در این فتنه، شما نه تعقل كردید و نه تعبد ورزیدید بلكه سرخود و نفسانی و من عندی شروع به تحلیل و سخن گفتن كردید و خیال می كردید و شاید اكنون نیز خیال می كنید كه هم چنان از موضع یك انقلابی و ولایی و اصولگرا سخن می گویید، درحالی كه ملاك انقلابی و ولایی و اصولگرا بودن در قضایای حكومت و سیاست، امتثال حكم الله است.

محمد قائم مقامی نویسنده نامه توصیه کرده: اعلام كنید كه دچار اشتباه و توهم بوده اید و از وجود پر بركت مقام معظم رهبری كه اگر هیچ دلیلی بر حقانیت ولایت ایشان جز همین مدیریت بی نظیر و الهی ایشان در فتنه اخیر نبود، كفایت می كرد، پوزش بخواهید و بدانید كه تحقق حاكمیت كامل خداوند كه حاكمیت تمام ارزش ها و خوبی ها و زیبایی هاست،همچون هلوی پوست كنده نیست كه قلفتی در گلوی انسان بپرد!

به نوشته جام جم در این نامه آمده: انتظار ما از برادر نوری زاد این است كه همچون برخی از غافلان و ساده لوحان كه پس از انقلاب مبارك اسلامی و تشكیل حكومت دینی، تنها نگاهشان به برخی حوزه های مفتوحه به روی شیطان و جریان شیطانی است و از دیدن صدها و هزاران حوزه مفتوحه به روی اسلام و ایمان، غفلت می كنند نباشد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۱۳ خرداد

بی بی سی

"هشدار ایران به غرب از قلب اروپا " تیتر اول تهران امروز است. آفتاب یزد به نقل از علی لاریجانی نوشته "کسی حق ندارد قوانین مجلس را اجرا نکند" و ابتکار از "لزوم بازگشت به آرمان های امام خمینی" خبر داده است.

"اعلام آمادگی اقشار مختلف مردم برای اعزام به غزه" تیتر اول کیهان است. جام جم از "عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومین قضایای پس از انتخابات" خبر داده و رسالت از قول وزیر خارجه ایران نوشته" اعمال تحریم جدید علیه ایران مبنای رویارویی است".

آرمان از قول هاشمی رفسنجانی نوشته "مریدان امام نگذارند انقلاب به دست نااهلان بیافتد" ، "14 خرداد روز به اوج رسیدن فریاد مرگ بر اسراییل" تیتر اول مردمسالاری است و همشهری دریکی از عناوین اول خود به نقل از رییس مجلس نوشته" مشکل صنعت خودروی ایران، انحصار و رانت دولتی است".

حرم امام خمینی ، میزبان سوگواران بیست و یکمین سالگرد" عنوان برجسته جمهوری اسلامی است، ایران با پرداختن به همین موضوع در تیتر اولش نوشته "14 خرداد خیزش ایرانیان با یاد امام، همراه رهبر" و خراسان در یکی از عناوین خود خبرداده "گرد و غبار عربی تمام شهرهای ایران را تهدید می کند".

"ضرب و توزیع نیم ربع سکه بهار آزادی" به نقل از رییس کل بانک مرکزی تیتر اول جهان صنعت است، دنیای اقتصاد برای عنوان نخست اش "بحث داغ میلیاردرها در اتاق" را برگزیده و پول هم با پرداختن به همین موضوع از "جنجال میلیاردرها در ساختمان شماره 275 " خبرداده که هر دو اشاره دارند به واکنش نمایندگان بخش خصوصی به گزارش اسامی میلیاردرهای ایرانی در رسانه ها.

گزیده مقالات

مسائل مهمی که لاریجانی آنها را دید

دنیای اقتصاد در سرمقاله امروز خود به اظهارات علی لاریجانی در میان صنعتگران ایرانی درباره وضعیت اقتصاد ایران پرداخته و نوشته به گفته رییس مجلس ایران، ارزش صادرات صنعتی مالزی 129 میلیارد دلار و ارزش صادرات كره جنوبی 365 میلیارد دلار بوده است، ‌در حالی كه ارزش صادرات صنعتی ایران 11 میلیارد دلار بوده است. یك محاسبه ساده نشان می‌دهد ارزش صادرات صنعتی كره جنوبی 33 برابر و ارزش صادرات صنعتی مالزی حدود 11 برابر ایران بوده است.

محمدصادق جنان صفت در این مقاله پرسیده چرا چنین عدم تعادلی وجود دارد؟ آیا ایرانیان بهره هوشی كمتری از شهروندان كره‌ای یا مالزیایی دارند؟ آیا سابقه صنعتی شدن ایرانیان كمتر از سابقه صنعتی دو كشور یاد شده است؟ وبعد در ادامه نوشته پاسخ هر دو پرسش منفی است و دلایل این وضعیت اندوهبار را باید در جایی جست‌وجو كرد كه اتفاقا رییس مجلس آن را به طور غیرمستقیم مورد توجه قرار داده است.

سرمقاله نویس دنیای اقتصاد سپس آمارهای ارایه شده توسط رییس مجلس درباره روند خصوصی سازی اشاره کرده و نوشته به گفته رییس مجلس، از كل ارزش ریالی خصوصی‌سازی در سال‌های اخیر كه پس از اجرای قانون مربوط به خصوصی‌سازی اتفاق افتاده است، ‌تنها 4 تا 5 هزار میلیارد تومان به بخش خصوصی فروخته است كه در برابر ارزش كل خصوصی‌ها كه معادل 67 هزار میلیارد تومان است، رقم ناچیزی به حساب می‌آید و كمتر از 8 درصد ارزش كل خصوصی‌سازی است.

نویسنده این مقاله با این توضیحات و استناد به گفته های علی لاریجانی در پایان یادآور شده که تا وقتی اقتصاد ایران دولتی است و سیاست‌های اقتصادی بر پایه آموزه‌هایی برخلاف جریان عمومی اقتصاد و بر پایه اراده و سلیقه دولتی‌ها تعیین و اجرا می‌شود، نباید انتظار داشت روزگارمان بهتر از این باشد. دولتی بودن كسب‌و‌كار شهروندان همچون موریانه پیكره اقتصاد ملی را خورده و تنها اسكلت آن باقی است كه این اسكلت همان درآمدهای نفتی است كه این یكی نیز روندی كاهنده را تجربه می‌كند.

ما و مشکلات ثروت‌

جهان صنعت در مقاله ای با اشاره به جلسه روز گذشته هیات نمایندگان تهران که تحت تاثیر انتشار فهرست میلیاردها و واکنش ها به آن برگزار شده بود به دلایل این موضوع پرداخته و نوشته در همه کشورهای جهان ثروتمند بودن، بهانه‌ای است برای افتخار. بسیاری تلاش می‌کنند نامشان در فهرست میلیاردرها بگنجد و آنها که نامشان در این فهرست است تلاش می‌کنند که نه تنها رتبه خود را از دست ندهند بلکه جایگاهشان را با فعالیت‌های بیشتر در نوبت بعدی اعلام میلیاردرها ارتقا دهند. اما در ایران تاکنون هیچ خبری در مورد میلیاردرها منتشر نشده و معروف‌ترین میلیاردر ایرانی نیز همان شهرام جزایری است که هنوز باید در زندان سال‌هایی را سپری کند تا شاید بتواند بار گناه جمع‌آوری ثروت غیرقانونی‌اش را سبک کند.

زهرا علی اکبری در این مقاله افزوده حال در این شرایط که معروف‌ترین پولدار ایرانی کسی نیست جز یک زندانی، نام 30 نفر از اعضای اتاق بازرگانی تهران به عنوان میلیاردر منتشر شده است. بدیهی است که با این پشتوانه فرهنگی و با نگاه منفی و مذموم افکار عمومی به پدیده ثروت، این افراد ناراحت باشند.

نویسنده این مقاله با اشاره به این موضوع نوشته وقتی مردانی بر مهم‌ترین پایگاه و جایگاه بخش خصوصی ایران تکیه زده‌اند به انتشار اسمشان در چنین فهرستی تا این حد تند واکنش نشان می‌دهند تکلیف باقی مردم ایران روشن است. باید چاره‌ای بیندیشیم. فرهنگ‌سازی در این حوزه ضروری است. سریال دارا و ندار را هنوز خیلی‌ها به یاد دارند. تبلیغ مستقیم فقر و القای مثبت بودن آن. آیا زمان آن نرسیده است که با نگاهی جامع‌تر مساله ثروت را بررسی کنیم و این تصور را که همه ثروتمندان دزد و قاچاقچی نیستند، جا بیندازیم. فقر به خودی خود ارزش نیست. اتفاقا ریشه در فرهنگی دارد که کار و تلاش را برای زندگی بهتر برنمی‌تابد.

نویسنده در پایان مقاله اش نیز نوشتهاگر قرار باشد فهرستی از میلیاردرها تهیه شود نام خیلی از شهروندان عادی ایرانی نیز در آن جا می‌گیرد. به یمن افزایش‌های یکباره قیمت‌ها در زمین و مسکن و... برخی یک‌شبه میلیاردر شده‌اند و کسی که خانه‌ای خوب و دفتر کار و اتومبیلی خوب در ایران داشته باشد، می‌تواند به جرگه میلیاردرها بپیوندد. نگرانی لازم نیست با این وضعیت تورمی به زودی همه ما میلیاردر می‌شویم. بهتر است از انتشار نام کسی در فهرست میلیاردرها برنیاشوبیم. منتظر بمانید همه با هم به این فهرست وارد خواهیم شد.

حذف سهمیه بنزین همزمان

خراسان اظهارات رییس ستاد حمل و نقل و مدیریت سوخت کشور درباره حذف سهیه بنزین همزمان با هدفمند کردن یارانه ها را مورد توجه قرار داده و به نقل از او نوشته از زمانی که قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اجرا شود، بنزین سهمیه‌ای خودروهای شخصی نیز حذف خواهد شد.

به نوشته این روزنامه محمد رویانیان با اشاره به اینکه با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها قیمت های حامل های انرژی آزاد می شود و سهمیه خودروهای شخصی حذف می شود گفته اما به خودروهای عمومی برای بنزین، یارانه اختصاص داده خواهد شد.

به گزارش خراسان رییس ستاد حمل و نقل و مدریت سوخت درباره در پاسخ به این پرسش که در صورت اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها بنزین از چه سقفی افزایش قیمت خواهد داشت و آیا این افزایش قیمت از 400 تومان به بالا شروع می شود نیز گفته گزینه های متعددی در این زمینه است اما یکی از این گزینه‌ها افزایش قیمت بنزین از 400 تومان است.

ارسال نامه تخلفات نفتی برای احمدی نژاد

ابتکار واکنش معاون حقوقی و امور مجلس دیوان محساسبات کشور به اظهارات محمود احمدی نژاد در دیدار با اعضای کمسیون اصل نود را برجسته کرده و از قول او نوشته به زودی طی نامه‌ای توضیحاتی مفصل و نمونه‌هایی از تخلفات گسترده در حوزه نفت در طول چند سال را به رئیس جمهور اعلام خواهیم کرد.

به گزارش این روزنامه فریدون همتی با اشاره به اظهارات آقای احمدی نژاد که گفته بود گزارش تخلف یک میلیاردی دیوان محاسبات برای تضعیف دولت در انتخابات بود و ثابت نشد، تاکید کرده که موضوع عدم واریز یک میلیارد دلار در گزارش تفریغ بودجه سال 1385 به عنوان یکی از اقلام انحراف از حکم قانون در بخش نفت مربوط به دوره مدیریت آقای رحیمی است که این موضوع بعد از بررسی در هیات عمومی به ریاست ایشان و تصویب توسط هیات مزبور، در گزارش تفریغ، درج و در تاریخ 27/12/1386 به مجلس تسلیم شده است .

به نوشته ابتکار فریدون همتی با بیان این که متاسفانه موارد مشابه این اختلاف حساب که ناشی از فقدان اساسنامه‌ای است که بتواند رابطه نفت و دولت را شفاف کند به میزان فراوان در این دولت و دولتهای پس از انقلاب وجود داشته است، گفته قانون به هیچ مرجعی از جمله دیوان محاسبات و مجلس اجازه نداده که حتی یک کلمه از گزارش تفریغ بودجه را پس از تصویب و نهایی شدن در هیات عمومی دیوان کم یا زیاد کنند. گزارش تفریغ به عنوان سند معتبر ملی مالی و محاسباتی به مجلس تسلیم می‌شود و مطابق قانون باید خلاصه‌ای از آن در مجلس قرائت و در دسترس عموم قرار گیرد.

امام و حفظ وحدت

مردمسالاری با انتشار مقاله ای به قلم سید کاظم اکرمی بر برخی از خصوصیت ها و رفتارهای آیت الله خمینی در مقام رهبری را برجسته کرده و نوشته بارها درباره مردم گرایی امام و اهمیتی که این رهبر بزرگ برای نقش و جایگاه مردم قائل بودند سخن گفته شده است. برای افرادی که دوران حیات ایشان را درک کرده و چه در سال‌های مبارزه و چه پس از پیروزی انقلاب به مشی و روش ایشان توجه داشته اند این توجه به مردم بیش از پیش قابل لمس است. ایشان در برخی موارد بر اساس شرایط خاص تاکید می‌کردند که بر اساس اختیار شرعی اقدام کرده اند اما در غالب موارد، بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی خود را تنفیذ کننده رای و نظر مردم اعلام می‌کردند. ایشان فقاهت و مردمی بودن را در کنار یکدیگر قرار داده و بر اساس آن عمل می‌کردند.

این عضو مجلس خبرگان قانون اساسی و وزیر پیشین آموزش و پرورش در بخش دیگری از این مقاله نوشته امام هیچ گاه اجازه ندادند که یک گروه یا جریان سیاسی خاص بر دیگری تفوق یابد و در مورد خودشان هم به این شیوه عمل می‌کردند. مخالفان برخی نظرات رهبر فقید جمهوری اسلامی در مجالس اول و دوم خصوصا ماجرای 99 نفر به خوبی سعه صدر امام (ره) در مقابل منتقدان خود را نشان می‌دهد.

سید کاظم اکرمی همچنین در ادامه یادآور شده ایشان عملکرد خود را قابل نقد می‌دانستند و بر همین اساس اگر احساس می‌کردند که حضور برخی چهره‌های منتقد برای کشور و مردم مفید است هیچ گاه اجازه نمی دانند آنها از فرایند انتخابات به روش غیر دموکراتیک حذف شوند. این حذف تنها شامل گروه هایی شد که نه منتقد بلکه محارب بوده و به تعریف حقوقی و فقهی، در مقابل جمهوری اسلامی دست به سلاح برده بودند.

نویسنده این مقاله در پایان خاطر نشان کرده امام به رغم موقعیت بی نظیر در بین مردم از خود رایی به شدت فاصله گرفته و آن را یک نقطه ضعف اخلاقی و شخصیتی قلمداد می‌کردند که با تعالیم دینی و اساس جمهوریت و اسلامیت نظام در تضاد است. ویژگی‌های شخصیتی امام دارای گستردگی و جامعیت است اما بی شک، جمع میان اسلام و دموکراسی و تاکید حقیقی و عملی بر نقش مردم در ایجاد و دوام نظام را می‌توان بارزترین این وجوه دانست.

مدعیان اصولگرایی و آروزی شکست احمدی نژاد

آفتاب یزد اظهارات مشاور و رییس دفتر محمود احمدی نژاد درباره اختلاف برخی از اصولگرایان با رییس جمهور را برجسته کرده و از قول وی نوشته برخی از مدعیان اصولگرایی آرزوی شكست احمدی‌نژاد را دارند، زیرا آنها از ابتدا هم با او نبودند. كسانی كه از ابتدا هم با احمدی‌نژاد نبودند پس از پیروزی ایشان گفتند ما احمدی‌نژاد را به پیروزی رساندیم این افراد به تدریج بـاطن خود را آشكار كرده و از احمدی‌نژاد عبور خواهند كرد.

به گزارش این روزنامه اسفندیار رحیم مشایی گفته برخی كه خود را میزان‌الاسلام و میزان الولایه می‌دانند با اینكه خودشان هم در دنیای خود جا نمی‌شوند، می‌خواهند همه را در دنیای كوچك و حقیر خود جای دهند و دوست دارند هر آنچه آنان می‌پسندند را دیگران هم پذیرفته و تابع محض آنان باشند.

به نوشته آفتاب یزد رییس دفتر محمود احمدی نژاد همچنین افزوده كسانی كه به رغم ظاهر و ادعای خود به امام زمان ایمان ندارند و از اینكه احمدی نژاد از مدیریت امام زمان سخن می‌گوید، آشفتـه مـی‌شـونـد و بـه تمسخـر می‌پرسند پس چرا فلان كالا گران است؟

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۱۶ خرداد

بی بی سی

"رهرو امام نمی تواند با معارضان وی همراه شود" تیتر اول روزنامه ایران است که از میان گفته های آیت الله خامنه ای در سالگرد درگذشت بینان گذار جمهوری اسلامی برگزیده است دیگر روزنامه ها نیز یا مانند ابرار، آرمان، جام جم، کیهان، جهان صنعت و رسالت درهمان سخنرانی این نکته را مهم دیده اند که "حال فعلی افراد ملاک قضاوت است" و یا مانند حمایت، سیاست روز، خبر و آفتاب یزد جمله ای را به این مضمون که "تولی و تبری باید تابع امام باشد" انتخاب کرده اند. جوان همین گزارش را با عنوان "بیعت ملت با رهبر در حضور روح الله" منعکس کرده و مردم سالاری از زبان رهبر جمهوری اسلامی نوشته "خط امام یعنی اهمیت دادن به نقش مردم".

"ایده های سرعت بخش در مسکن مهر" عنوان اصلی روزنامه دنیای اقتصاداست و پول در گزارش اصلی خود از "مصائب مرتضوی" نوشته است.

گزیده مقالات

نارضایتی از تندروها

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته سید حسن خمینی در مراسم سالگرد درگذشت امام با علم به این که تشنج ها منطبق با اهداف جناحی و به منظور برهم زدن سخنرانی ایشان صورت گرفت ترجیح داد دیگر در خصوص پدربزرگش صحبت نکند و در آرامگاه آن عزیز سفر کرده مجبور به سکوت شود.

به نوشته این روزنامه هر چند مقام معظم رهبری برخوردی مهربانانه با سیدحسن داشتند که برای هر عاقلی می توانست معنادار باشد و نارضایتی ایشان را نسبت به اقدامات تندروها اثبات نماید. با وجود همه این اتفاقاتی که در 14 خرداد سال 89 شاهد بودیم به نظر می رسد که پاسخ به چرایی اتفاقات این روز بسیار واجب است.

به نظر آفتاب یزد آن چه این عده انجام دادند دشمنان را شاد كرد و هیچ ضد انقلابی نمی‌توانست انجام دهد و خوراكی شد برای رسانه‌های بیگانه و مغرض.امروز بر همه دلسوزان و پیروان راستین امام راحل است كه جلوی حركات یك گروه خودسر كه ممكن است در آینده نیز هزینه‌هایی را برای نظام داشته باشند را بگیرند.

دفاع از شعارها

کیهان در سرمقاله خود به دفاع از کسانی که با شعارهای خود مانع سخنرانی سید حسن خمینی شدند پرداخته و اعتراض کرده است که چرا منابع مستقل از یكسو، اعتراض كنندگان را یك اقلیت اندك و تحریك شده معرفی كردند كه به دلایل پیش گفته، دروغی بزرگ است و تمامی شواهد و اسناد غیرقابل تردید از اعتراض سراسری، میلیونی و یكپارچه مردم در آن روز حكایت می كند و از سوی دیگر تلاش كرده و می كنند كه اعتراض مردم را اهانت به حضرت امام وانمود كنند.

حسین شریعتمداری نویسنده سرمقاله کیهان استدلال همیشگی خود را تکرار کرده و نوشته آیا می توان پذیرفت كه بهایی ها و منافقین و سایت های وابسته به اسرائیل و آمریكا و انگلیس نگران اهانت به حضرت امام باشند؟! كاش آقای سیدحسن خمینی نگاهی به گردانندگان این سایت ها و برخی از اطرافیان خود می انداخت. آن یكی اسلام را عامل عقب افتادگی می داند! این یكی معتقد است خط امام باید به موزه تاریخ برود، دیگری می گوید اصلی ترین مشكل دموكراسی در ایران اسلامی، آن است كه در ایران، هنوز خدا نمرده است!

کیهان نتیجه گرفته اعتراض مردم به آقای سیدحسن خمینی از اوج ارادت آنان به حضرت امام و ژرف اندیشی و بصیرت آنها حكایت می كند و یكی از شعارهای آن روز مردم بسیار عبرت انگیز و درس آموز بود و حكیمانه و هوشمندانه این بود که "نواده روح الله، سیدحسن نصرالله".

ای غافلان

ابرار ابراز تاسف کرده که عده ای مرد اول بیت امام را دشنام دادند و نگذاشتند حتى كلامى درباره جدش حرف بزند آنچنان سوت زنان و جیغ كشان مانع از سخنرانى یادگار امام شدند كه تو گویى چندین دهه از رحلت آن امام عزیز گذشته است و نوه بزرگوار او چه نیك هشدار داد كه اى غافلان فقط بیست سال از رحلت امام گذشته و شما این چنین با بیتش رفتار مى كنید.

به نظر نویسنده این مقاله كیست كه نداند این افراد از كدام محافل فكرى افراطى ارتزاق مى كنند براى شناخت این افراد هیچ نیازى نیست كه نامى بنویسیم و نشان و شاهدى بیاوریم بلكه كافیست مطبوعاتى كه همین امروز و پس از تعطیلات به روى دكه رفته اند را تورقى كنیم و ببینیم چه كسانى از شادى این اتفاق هلهله سرداده اند.

به نوشته ابرار حتماً روزى فرا خواهد رسید كه چهره این افراد براى مردم هویدا شده و امت خمینى بزرگ این بى احترامى را بى پاسخ نخواهند گذاشت.

چرا سخنرانی نشد

بیژن مقدم در سرمقاله جام جم نوشته: شاید در چنین مراسمی بهره‌گرفتن از سخنان حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی چه به لحاظ تشریفاتی و مسوولیتی و چه به جهت نسبی امری طبیعی و مورد انتظار بود. هر چند ایشان می‌توانست بدون توجه به برخی شعارهای انقلابی كه به هیچ وجه متعرض شخص وی نبود، به سخنرانی خود ادامه داده و با استفاده از فرصت پیش آمده، به بسیاری از شبهات و سوالات افكار عمومی در كنار مزار امام پاسخ گوید. دریغا كه از این فرصت بهره گرفته نشد.

نویسنده این مقاله تاکید کرده ممكن است برخی بگویند با وجود شعارها، امكان ادامه سخنرانی نبود، ولی خوب است به یاد آوریم چنین صحنه‌هایی در محیط‌های مختلف از جمله برخی دانشگاه‌ها آن هم هنگام سخنرانی رئیس‌جمهور ایجاد و حتی عكس رئیس‌جمهور در مقابل خود او به آتش كشیده شده اما سخنرانی ادامه یافت.

سردبیر جام جم با این سوال که چرا شرایط این‌گونه رقم می‌خورد نوشته در یك سالی كه از آغاز فتنه‌ای بزرگ در پی انتخاباتی حماسی ولی تلخ می‌گذرد، مردم انتظار داشتند بزرگان جامعه و خواص موثر، هوشمندانه در صحنه‌ای كه تمام میراث امام خمینی مورد تاخت و تاز قرار گرفته بود، حاضر شوند و یكصدا در مقابل دشمنان و دوستان غافل و جاده صاف‌كن كینه‌ورزان بایستند.

بقای اسرائیل و ماجرای غزه

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته حتی در هنگامه جنگ سرد كه بلوك‌های شرق و غرب برسر همه مسائل جهان اختلاف داشتند و شوروی، چریك‌های فلسطینی را مسلح می‌كرد، هرگز محو اسرائیل و حتی تضعیف آن در دكترین سیاست خارجی كمونیست‌های كرملین قرار نگرفت. اما در پی وقایع هفته گذشته، كمتر كشوری بود كه تصریحا یا تلویحا به اسرائیل خرده نگیرد. حتی آمریكا كه حامی سنتی رژیم تل آویو است و از همه سیاست‌ها و رفتارهای این رژیم حمایت می‌كند، اكنون ناچار به اتخاذ موضع انتقادی شده است.

به نظر نویسنده بحران ناوگان كمك‌های انسان‌دوستانه به هر حال پایان می‌پذیرد؛ اما ضربه آن به مشروعیت سیاسی، اخلاقی و ایدئولوژیك رژیم تل‌آویو، آثاری عمیق به جا خواهد گذاشت و دفاع از این حكومت را دشوارتر از پیش خواهد كرد.

نتیجه گیری سرمقاله دنیای اقتصاد این است که افسانه قوم سرگردان، زیر سایه رهبرانی كه مردمانی از ملیت‌های گوناگون و دست بر قضا عمدتا غربی و در حوزه فرهنگی عبری مسیحی را كشته‌اند، رنگ می‌بازد. چنین واقعه‌ای سلاح اصلی؛ یعنی تشبث به عواطف جهانی را از دست رهبران تل‌آویو خارج خواهد كرد و به فلسطینی‌ها فرصت خواهد داد كه از سلاح مظلومیت، بهتر استفاده كنند.

تورم و آمار رسمی

مهدی تقوی در سرمقاله آرمان با اشاره به تازه ترین ادعای بانک مرکزی در مورد نرخ تورم که گویا به 9/9 درصد رسیده نوشته است من به عنوان اقتصاددان نمی‌توانم بگویم که آمار بانک مرکزی غلط یا درست است اما اگر به طور مثال جهش قیمت‌ها را دریک سال اخیرتا الان در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که قیمت گوشت، سبزی مواد خوراکی و میوه بالا رفته است. همچنین اگر میزان مصرف بنزین را مورد توجه قرار بدهیم، می‌دانیم که میزان سهمیه‌بندی بنزین کاهش یافته و 60 لیتر شده است. در این حالت خانوارها مجبورند هزینه اضافی بیشتری بپردازند و این هزینه به بودجه خانوارها تحمیل می‌شود.

در ادامه مقاله آمده به عنوان اقتصاددان که کار تحقیقی انجام می‌دهم، نمی‌توانم احساس خودم را در مطالعات اقتصادی دخالت دهم. ما هیچکدام نه پول زیاد داریم و نه وقت که بخواهیم میزان تورم را محاسبه کنیم و فرضا بگوییم الان میزان تورم 12 درصد است یا 18 درصد و تورم تک رقمی اعلام شده از سوی رئیس کل بانک مرکزی درست نیست.

با این همه سرمقاله ارمان نتیجه گرفته اشکالاتی به نحوه محاسبه تورم از سوی نهادهای رسمی وارد است وممکن است که ما احساس کنیم نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی، کمتر از واقعیت‌های موجود است.

سوسک های هفده میلیارد دلاری

پول در گزارش اصلی خود نوشته ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از بدو تاسیس تاکنون دو سردار و دو قاضی را به خود دیده است؛ اما در این رفت و آمدها، قاچاق فقط یک روی خود را نشان داده؛ اینکه قاچاق و سوسک‌های اقتصاد- به گفته معاون اول رییس‌جمهور- پروارتر شده‌اند.

به نوشته این گزارش سوسک‌هایی که نشان داده‌اند نه از ستاره‌های روی شانه‌های محمدباقر قالیباف و محمدرضا نقدی بیم و هراسی دارند و نه از احکام قضایی غلامحسین الهام شاید به همین دلیل بوده است که طی سال‌های اخیر، ترازوی پروار شدن قاچاقچیان یا همان سوسک‌های اقتصاد ارقام سنگین‌تری انداخته است. این را می‌توان از حجم و ارزش میلیاردی قاچاق دریافت. 19‌میلیارد دلار قاچاق دریافت.

پول نوشته سعید مرتضوی تابوشکنی کرد و برخلاف روسای قبلی ستاد مبارزه با قاچاق کالا که از اعلام دقیق حجم ارزشی قاچاق گریزان بودند، 19‌میلیارد دلار را به زبان آورد. او پرده دیگری از واقعیت‌های اقتصاد زیرزمینی در ایران کنار زد. سردار نقدی، چندی پیش گفته بود رقم قاچاق در سال 84، هفت‌میلیارد دلار اعلام شده بود. این یعنی افزایش 171 درصدی قاچاق طی سال 84 تا 87 در كشور.

سئوال از رییس مجلس

خاطره وطن‌خواه‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته رییس مجلس شورای اسلامی در سخنانی عنوان کرده نحوه برنامه چهارم از نظر چارچوب‌ها بد نبود اما اینکه چرا خوب اجرا نشد، جای سوال است.

به نوشته این مقاله اگر واقعا آقای لاریجانی در کسوت ریاست مجلس نسبت به نحوه اجرا برنامه چهارم و دست نیافتن به اهداف آن اظهار ناراحتی و نگرانی می‌کند، حداقل کاری که می‌توانست در این دو سال انجام دهد، اجازه طرح سوال از رییس‌جمهور بود اما آقای لاریجانی نه تنها عملا نشان داد که هیچ علاقه‌ای به روند اجرای برنامه چهارم ندارد بلکه به دولت اجازه می‌دهد که سه ماه بی‌برنامگی را بدون تسریع در روند تصویب برنامه پنجم تجربه کند.

سرمقاله جهان صنعت نتیجه گرفته بررسی رفتار سیاسی آقای لاریجانی حکایت از انتقادهای گاه و بیگاه رییس مجلسی دارد که علاقه‌مند است منتقدی باشد که به دنبال به نتیجه رسیدن انتقادهای خود نیست. حال از آقای لاریجانی باید این سوال را پرسید که چه اصراری به ادامه چنین مواضعی دارد؟ مگر نه این است که منتقد به دنبال اصلاح امور است؟

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه هفدهم خرداد

بی بی سی

"از امام آموختیم به جای تكیه بر غرب یا شرق باید روی پای خود بایستیم" تیتر آفتاب یزد است و کیهان خبر داده که 247 نماینده مجلس بیانات رهبر را فصل الخطاب دانستند".

"هدف آمریکا فشار بر ایران برای خروج ایران از ان پی تی است" تیتر اول سیاست روز است، ده پیشنهاد ایران به اجلاس جده برای مقابله با اسرائیل" عنوان اصلی روزنامه های ایران، رسالت، خراسان و جمهوری اسلامی است و دنیای اقتصاد از زبان محمود احمدی نژاد نوشته "روسیه مواظب باشد".

مردم سالاری خبر داده "تعیین ضریب حقوق شش درصدی کارمندان غیرقانونی است"، حمایت از زبان رییس مجلس نوشته "مجلس در حقوق خود اهل مجامله نیست"، "انحصار بیمه های دولتی شکسته می شود" گزارش اصلی جام جم است، ابرار از "کاهش پنج میلیون ریالی قیمت سمند" خبر داده، "ناگفته های علی آبادی از چهار سال مدیریت ورزش" عنوان اول خبر است و فرهیختگان نوشته "25 میلیارد دلار برای ترمیم شاهرگ اقتصادی".

ابتکار از "آغاز نام نویسی تسهیلات مهررضا" نوشته، "هجوم برای استفاده از تسهیلات اشتغال"، "هجوم وام جویان به صندوق مهررضا" تیتر آرمان است، پول خبر داده که "بنیاد مستضعفان 5 درصد سهام بانک صادرات را خرید" و جهان صنعت در گزارش اصلی خود از "بهت اقتصادی از نرخ تازه دلار" نوشته است.

گزیده مقالات

مقصر در عدم اجرای قانون

مژگان فرجی در سرمقاله جهان صنعت پرسیده کدام نهاد در عدم اجرای قانون مقصر است‌ و در پاسخ به سخنان محمود احمدی نژاد در جلسه کمیسیون اصل نود مجلس اشاره کرده که در توضیح عدم ابلاغ قانون دو میلیارد دلار تسهیلات برای قطار شهری و نیز قانون حمایت از تولید مسکن گفته قانون تسهیلات دو میلیاردی قطار شهری دارای تبعات و خطرات بسیار بسیار نامناسبی بوده و قانون حمایت از تولید مسکن نیز در صورت ابلاغ مشکلات فراوانی را به وجود می‌آورده و در قیمت مسکن و زمین اثر می‌گذاشته است.

به نوشته این مقاله این اولین بار نیست که مجلس از دولت می‌خواهد تا قانون را رعایت کند و البته دولت هم برای عدم اجرای دلایل مختلفی می‌آورد که از نظر خود کفایت می‌کند اما ظاهرا تصور نمایندگان این‌گونه نیست و احمدی‌نژاد باید بر فرض برای بر زمین ماندن حدود یکصد قانون در حوزه بهداشت با شیوه دیگری اعضای خانه ملت را مجاب سازد.

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده در کنار انتقاداتی که به دولت در عدم اجرای بعضی قوانین گرفته می‌شود باید به مجلسی‌ها هم گفت که بهتر است به جای طرح صورت مساله به فکر حل آن باشند و از ابزارهای نظارت به درستی استفاده کنند.

ایران و روسیه

ابتکار در سرمقاله خود نوشته دمیتری مدودف روزهاست که حرکات مارپیچ بسیاری را در عرصه دیپلماتیک از خود نشان می‌دهد. وی روز گذشته مهمان آنگلا مرکل آلمانی بود که این روزها کم در داخل کشورش با دردسرهای داخلی رو به رو نشده ولی همچنان برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران اصرار دارد و البته در این مسیر توانسته است حمایت روس‌های سرسخت را نیز به دست آورد.

به نوشته این مقاله پیش از وارد شدن ترکیه و برزیل به بازی هسته‌ای ایران، روسیه و چین از اصلی ترین مدافعان تهران در این مسیر بودند. اما پس از ورود این دو کشور، روس ها در آغوش غربی‌ها مامن گزیده اند. روسیه نشان داد که درسیاست به هیچ اصل اخلاقی پایبند نیست حال که مشتش برای ایران بازشده به دنبال انتقام است.

ابتکار پیش بینی کرده که همراهی امروز روسها با غرب علیه ایران در خاطر ملت ایران خواهد ماند و بدون تردید برای آن کشور هزینه‌های جبران ناپذیر خواهد داشت.

کار بیکاری

هادی حق شناس در مقاله ای در روزنامه خبر نوشته مـی خـواهم عـدد 7/24 درصـد را گـرد نـمـایم و بـگـویم 25‌ درصد، مطمئناً كسی مخالف نیست، عدد مذكور ‌مربوط به درصد بیكاران سنین 15 الی 24 ساله ها مـی بـاشـد یعنـی همـان كسـانی‌كه طـی سـالـهـای 1364 ‌لـغـایـت 1373 به دنیا آمده بودند این جمعیت بیكار غـیــر مــولـد حـدود 30 سـال دیگـر، در میانگین سنی ‌بازنشستگی و پیری قرار می‌گیرد یعنی در محدوده سنی 45‌ الـی 64 سـال بـدون هـیـچـگـونـه تولیدی، انتظار ‌دریافت خدمات اجتماعی و درمانی از جامعه دارند، یعنی انتظار دارند مشكلات پزشكی حل و همچنین ‌مقرری مكفی از دولت دریافت نمایند.

به نوشته این نماینده مجلس ایران مجبور است در دهه های آینده برای اداره جامعه از محل مالیات ها برنامه ریزی ‌مناسب داشته باشد، نه صرفاً فروش نفت خام یا سایر فرآورده های نفتی و گاز که در ‌حال اتمام هستند . منشأ افزایش مالیات نیز افزایش تولید است یعنی اگر جامعه بتواند تولیدات كالا و خدمات خود را ‌افزایش دهد دولت ها می توانند از آنها مالیات اخذ نمایند، در غیر این صورت دریافتی مالیات دولت‌ها كم ‌می شود و وقتی درآمد دولت ها كم گردد نمی توان از دولت ها انتظار دریافت خدمات اجتماعی و درمانی ‌داشت.

بر اساس مقاله خبر حال كه مجلس هشتم در آستانه بررسی و تصویب برنامه پنجم است، مفاد ‌برنامه پنجم را طوری تـنـظیم نماید كه خروجی آن اشتغال برای بیكاران باشد. باید با تدوین سیاست‌ها و راهبردهای پولی، مالی و ارزی در بخش های صنعتی و كشاورزی و درنهایت بخش خدمات، بیكاری را ‌به نرخ بیكاری طبیعی رساند، به شرطی كه مجریان به برنامه باور داشته باشند و این بزرگترین ‌نقص در تاریخ برنامه ریزی 60 ساله ایران زمین است.

بهت اقتصادی از نرخ تازه دلار

حمیدرضا طهماسبی‌پور در گزارش اصلی جهان صنعت نوشته روز گذشته نسبت برابری یورو به دلار به 1965/1 رسید تا تاریخی‌ترین رقم دلار در بازار ایران به ثبت برسد. هر چند در عرصه جهانی واکنش اقتصاد بحران‌زده اروپا باعث سقوط ارزش یورو در برابر دلار شد اما در این میان، بهبود اقتصاد آمریکا هم بی‌تاثیر نبود که قیمت نفت کاهش و ارزش دلار سیری صعودی یافته است.

به نوشته این روزنامه فارغ از این که این جابه‌جایی نرخ‌ها چه زیان مهلکی به بخش تولید و اشتغال کشور وارد می‌کند آنچه به صورت عینی و ملموس در این اتفاق اقتصادی مهم است؛ موضوع تبدیل بخشی از ذخایر ملی بانک مرکزی به یورو است که چندی پیش انجام شد و بانک مرکزی رقم زیان آن را در قبال سود تبدیل دلار به طلا ناچیز دانست.

نویسنده گزارش جهان صنعت از سیاست‌گذاران ذخایر کشور پرسیده اقتصاد ملی در تبدیل دلار به یورو چه میزان زیان (یا شاید هم عدم‌النفع) دیده است؟ آیا رشد 40 درصدی ذخایر در تبدیل دلار به طلا با چنین افزایش قیمتی باز هم همان 40 درصد مانده یا آب رفته است؟

هجوم برای دریافت تسهیلات بانکی

مهرداد خدیر در سرمقاله روزنامه پول نوشته به گزارش خبرگزاری‌ها تنها در یک ساعت اول صبح دیروز 120 هزار نفر برای دریافت تسهیلات مهررضا ثبت‌نام کردند. فارغ از ابعاد کمی شمار بیکاران در ایران، ‌جاذبه این تسهیلات را نزد ثبت‌نام‌ کنندگان می‌توان در کارمزد 4 درصدی و بازپرداخت پنج ساله آن جست. در اقتصادی با نرخ تورم بالای 10 درصد طبیعی است که کارمزد 4 درصدی مورد استقبال قرار می‌گیرد، اما آیا وام اشتغال، دارو و درمان درد بیکاری در وضعیت رکودی اقتصاد ایران است؟

به نوشته این اقتصاددان چند سال پیش و با اینکه انتظار می‌رفت تجربه ناموفق وام خوداشتغالی سه میلیون تومانی در دولت آقای خاتمی مدنظر قرار گیرد و تکرار نشود، اما در دولت آقای احمدی‌نژاد در ابعاد بزرگ‌تر تشدید و در قالب کارگاه‌های زودبازده ارقام بسیار بیشتری نسبت به طرح قبلی توزیع شد، ولی این یک نیز به طریق اولی افاقه نکرد تا جایی که تازه‌ترین آمارها از انحراف در بنگاه‌های زودبازده تا میزان 30 درصد حکایت می‌‌کند که به منزله سوق بخش قابل توجهی از این پول به بازارهای دیگر همچون مسکن است.

سرمقاله پول با این پرسش پایان می گیرد اولویت دولت آیا کاهش نرخ تورم است یا نرخ بیکاری؟ راه شناخته‌شده و مطمئن هم سرمایه‌گذاری است

فرسودگی ناوگان هوائی

پریسا پناه‌خواهی در گزارشی در سیاست روز نوشته فرسودگی ناوگان هوایی كشور بزرگترین معضلی است كه صنعت حمل و نقل هوایی و مردم با آن درگیر هستند و این مشكل روز به روز جدی‌تر رخ می‌نماید. وقوع 7 حادثه خونین در بخش هوایی كشور طی یكسال گذشته، حاكی از وخامت اوضاع در این حوزه است. شدت بحران به نقطه‌ای رسید كه وزیر راه و ترابری نیز در نهایت مجبور شد بپذیرد به جای پاك كردن صورت مسئله برای این موضوع باید راه‌حلی یافت.

به نوشته این گزارش هرچند كارشناسان صنعت هوانوردی از ریسك بالای هواپیماهای توپولوف خبر می‌دادند، اما وزیر راه همواره معتقد بود هواپیماهای شرقی هیچ مشكل جدی ندارند. اما پروازهای پر حادثه هواپیماهای شرقی در سال گذشته و در نهایت پرواز مرگبار هواپیمای توپولوف حامل نخست وزیر لهستان، همه دنیا را متفق‌القول كرد كه هواپیماهای شرقی پرخطر هستند.

سیاست روز پرسیده تكلیف 4 فروند توپولوف 204 كه حدود 4 سال پیش از كشور روسیه خریداری شد، چه می‌شود؟ آیا قرار است این توپولوف‌ها را در ناوگان بپذیریم؟ آیا قراداد، ابطال خواهد شد؟ موتوری كه در توپولوف 204 استفاده می‌شود همان موتور توپولوف 154 است. اگر تا پایان سال، پرونده خروج توپولوف‌های 154 بسته شود، با ورود توپولوف‌های 204 مجددا پرونده دیگری با همین مضمون گشوده نخواهد شد؟

اشتغال یا تورم

تهران امروز در مقاله اصلی خود نوشته كمبود اشتغال و افزایش بیكاری از متغیرهای آزار دهنده در اقتصاد كلان كشور است. آسیب‌های مترتب بر این عارضه كه از آن به عنوان بیماری لاعلاج در ادبیات اقتصادی كشور یاد می‌شود، چنان است كه موجب می‌شود گاه دولت‌هایی مانند دولت نهم در تدوین برنامه‌های بودجه سالیانه، اشتغالزایی هر چند همراه با افزایش تورم را بر برنامه‌ریزی‌های كلان اقتصادی ترجیح دهند.

به نوشته این روزنامه افزایش بیكاری در جامعه كه معمولا قشر جوان را بیش از سایر اقشار تهدید می‌كند در واقع به معنای تقدیم سفره خالی به خانوارهای جوان كشور است. از این رو بود كه طرح ارائه تسهیلات به بنگاه‌های زودبازده با استراتژی تولید شغل و تاكتیك سرعت‌افزایی در اشتغال جامعه بیكار و جوان در دستور كار دولت نهم قرار گرفت.

تهران امروز نوشته این طرح در سه سال اخیر از دو جنبه نقد و بررسی شد. اول اینكه آیا این طرح نسخه مناسبی برای درمان بیكاری است؟ و دوم اینكه چه تضمینی برای اجرای درست آن وجود دارد؟ پاسخ این بود كه طرح یاد شده، به عنوان یك طرح مكمل در كنار سایر برنامه‌ریزی‌ها موجب كاهش نرخ بیكاری خواهد شد. این پاسخ البته یك‌سال پس از اجرای طرح با چالشی اساسی مواجه شد و گزارش‌های غیررسمی از انحراف بنگاه‌های زودبازده حكایت داشت.

خرید سهام توسط بنیاد مستضعفان

پول در گزارش اصلی خود نوشته بنیاد مستضعفان چابک و چالاک در حالی که 400 شرکت خود را واگذار یا منحل کرده و در حالی که رییس آن اعلام کرده است دیگر به بنگاه‌داری علاقه‌ای ندارد در معامله‌ای نفس‌گیر که شش روز به طول انجامید، موفق شد 5‌ درصد سهام بانک بزرگ صادرات را از آن خود کند.

به نوشته این روزنامه گفته محمد فروزنده به اثبات رسید که "بنیاد در استراتژی سرمایه‌گذاری‌هایش تغییر جهت اساسی ایجاد کرده است."

پول روشن کرده دیروز پس از آنکه کارگزار به‌گزین به نمایندگی از بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، دکمه اینتر را فشار داد، همه در تالار بورس فهمیدند که بنیاد، 5‌ درصد بانک صادرات را تصاحب کرده است. ارزش دادوستد بزرگ دیروز چیزی فراتر از 168‌ میلیارد تومان بود و بنیاد با خرید این بلوک بزرگ مالی نشان داد اگرچه به نگهداری بنگاه‌های زیان‌ده علاقه‌ای ندارد اما نمی‌تواند کیک بزرگ 5‌ درصدی بانک را نادیده بگیرد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - سه شنبه ۱۸ خرداد

بی بی سی

"نامه احمدی ‌نژاد به شورای نگهبان" تیتر اول دنیای اقتصاد است، "نامه احمدی نژاد به جنتی در پاسخ لاریجانی" عنوان اصلی ابتکار، ابرار همین خبر را با " برخی قوانین مصوب مجلس مغایر قانون اساسی است" منعکس کرده، ایران نوشته "اعتراض به مصوبات خلاف قانون اساسی مجلس" و مردم سالاری از "پاسخ به نامه احمدی نژاد" خبر داده است.

"چین ایران را مصرف کننده کالای دست چندم خود می داند" به نقل از یک نماینده مجلس در صدر اخبار افتاب یزد آمده، "نقد برنامه پنجم سر میزصبحانه" عنوان اصلی پول است، "مجلس قانون اصل 44 را اصلاح می کند" تیتر یک جهان صنعت است و سیاست روز از "نگاه ناآرام بازار به صعود خاموش دلار" خبر داده است.

جمهوری اسلامی به نقل از فعالان صلح نوشته "مبارک شریک جنایات اسرائیل است"، کیهان نوشته "افزایش فشارهای جهانی برای لغو محاصره غزه"، تهران امروز از "کشتی های ایرانی در راه غزه" خبر داده، "ناوگان آزادی محاصره را می شکند" عنوان اول جوان است و حمایت از زبان رییس قوه مقننه نوشته " ایران در مقابله با یاغیان جهانی شجاعانه عمل می کند".

"آغاز اجلاس امنیت آسیایی با حضور احمدی نژاد، پوتین، بشار اسد، کرزای و عبدالله گل در استانبول" عنوان اصلی خراسان است، "تصویب بررسی توان هسته ای اسرائیل در شورای حکام" گزارش اول رسالت و جام جم نوشته " اظهارات امیری و رسوائی دیگری برای آمریکا".

گزیده مقالات

پیشنهادها برای جنگ

کیهان در سرمقاله خود نوشته ایران احیاگر آرمان فلسطین است باید اعزام پی درپی كشتی به سمت سواحل غزه را رسما اعلام كند و از كشورهای اسلامی بخواهد كه به او بپیوندند در این صورت اعزام كاروانهای كمك معنا و مفهوم خاصی پیدا می كند و به یك موج سنگین سیاسی در كشورهای اسلامی منتهی می گردد. این در حالی است كه اینك حركت كاروانها فاقد شور و انرژی لازم می باشد.

پیشنهاد بعدی کیهان این است که حركت به سمت غزه و تلاش برای شكستن محاصره غزه فقط نباید ابعاد دریایی داشته باشد. غزه دارای یك فرودگاه بین المللی است. كشورهای اسلامی باید رسما اعلام كنند كه خط هوایی پایتخت های خود به غزه را فعال می كنند. در این بین اسرائیل قطعا به اولین پروازها شلیك می كند و یا آنها را وادار به نشستن در فرودگاههای فلسطین می كند ولی برای همیشه قادر نیست با كشورهای اسلامی چنین مواجهه ای داشته باشد.

و سرانجام به نظر این روزنامه: مصر، اردن و سوریه سه ظرفیت مهم در مواجهه با اسرائیل اند. این كشورها در شرایط فعلی نیاز به تضمین های خاص برای برخورداری از حمایت عملی و همه جانبه جهان اسلام دارند. دولت سوریه می تواند ضرب الاجلی را تعیین كند و بگوید اگر تا این تاریخ محاصره برداشته نشود توسل به اقدام نظامی برای بازپس گرفتن مناطق اشغال شده سوریه را حق خود می داند..

ترکیه نمی تواند

روزنامه جمهوری اسلامی هم اظهار عقیده کرده که كنون در بسیاری از كشورهای عربی، مردم این كشورها با تقدیر از اقدامات و تحركات دولت تركیه، سكوت و بی عملی دولتمردان خود را محكوم می‌كنند و به آنها نگاه تحقیرآمیزی دارندبا اینحال، باید در نظر داشت كه دولت آنكارا در مسیر مقابله با سیاستهای صهیونیستها و دفاع از آرمان ملت فلسطین، با موانعی نیز مواجه است كه عمده‌ترین آنها، ارتش و نقش نظامیان در ساختار قدرت آن كشور است.

این روزنامه یادآوری کرده که از سوی دیگر، دولت تركیه، هم عضو ناتو و هم از متحدین نزدیك آمریكا می‌باشد و محدودیت‌هایی را باید رعایت كند. همچنین آنكارا در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا مجبور است در چارچوب‌های مشخصی حركت نماید. از اینرو نباید انتظار اقدامات حاد و خارق العاده‌ای را از آنكارا داشت.

حرمت حکومت و مردم

امیر محبیان در سرمقاله رسالت اظهار عقیده کرده که چند نوع حرمت در یک جامعه لازم است حرمت مردم در چشمان حاکمان، -حرمت حاکمان درنزد مردم، حرمت قانون، حرمت ارزش های سودمند برای جامعه که عموما ریشه در باورهای دینی دارد، حرمت نخبگان در نزد توده های مردم و حرمت توده های مردم در نزد نخبگان.

با این مقدمه نویسنده سرمقاله رسالت اظهار عقیده کرده که آنچه در مرقد حضرت امام رخ داد نشان از آن داشت که حرمت هایی در حال فرو ریختن است؛ بی گمان نخبگان نیز بویژه آنان که درون مرزهای حرمت های ارزشمند جامعه نظیر انتساب به شخصیت های بس ارجمند زیست می کنند نیز باید دغدغه رفتار خویش را بگونه ای داشته باشند که مرزهای محترم مخدوش نگردد.

در ادامه این مقاله آمده در عین حال آنان نیز که چه با باور به انحراف افراد از ملاک ها و میزان های موجود و یا بر حسب منافع سیاسی مرزها را براحتی در هم می ریزند و با بیرون راندن هر فرد از دایره خودی ها گمان می برند جایی برای خود گشوده اند ؛ باید هشیار باشند که گاهی هر چند ممکن است انسان در نبردی کوچک پیروز گردد ولی چه بسا در نهایت جنگ را ببازد.

نامه ای ماندگار

نعمت احمدی در سرمقاله مردم سالاری نوشته نامه احمدی نژاد به شورای نگهبان یک ماجرای جدید است و باید از چند منظر به آن نگریست.نخست ادبیات به کارگرفته شده در نامه 5 صفحه ای که از چنان تشتت و پراکندگی برخوردار است که معلوم است در تنظیم این نامه که به امضای رئیس جمهور رسیده است چند مجموعه دخالت داشته اند و پراکندگی و تشتت نوشتاری ناشی از مراجع مختلف تنظیم کننده آن می باشد.

نویسنده حقوقدان این مقاله تاکید کرده که اگر قرار باشد بین دولت و مجلس، یکی را که از حدود اختیارات خود تجاوز می کند، ذکر کنیم این دولت است که از عدم ابلاغ قوانین گرفته تا عدم اجرای قوانین(نمونه آن قانون هدفمند کردن یارانه ها) در کارنامه خود دارد و باید رئیس مجلس به عنوان ناظر اجرای مصوبات خود به رئیس دولت تذکر دهد.

به تاکید سرمقاله مردم سالاری، ظاهرا رئیس دولت دهم، دیدگاه خاص خود در خصوص نحوه اداره کشور دارد وقتی دولت خارج از مصوبه مجلس بنزین خریداری می کند و در مقابل تخلف به این گفته اکتفا می کند که مردم بنزین نیاز داشتند و ما خریدیم.

خطر فقر مطلق و نسبی در کشور

غلامرضا کیامهر در روزنامه پول نوشته اگر آن ضرب‌المثل معروف را که می‌گوید شکم گرسنه ایمان ندارد به طور نسبی هم که شده مقرون به واقعیت بدانیم، در آن صورت باید از شنیدن اظهارات صادقانه اخیر رییس مرکز آمار ایران در مورد وجود 10میلیون جمعیت زیر خط فقر مطلق و 30میلیون زیر خط فقر نسبی در کشور سخت احساس نگرانی کنیم.

نویسنده مقاله با تاکید بر این که بیش از نیمی از جمعیت کشور در زیر نوعی خط فقر قرار دارند. نوشته این جمعیت 10 میلیونی از شهروندان ایرانی در شرایطی به سر می‌برند که برای ادامه حیات که با مفهوم زندگی کردن فاصله زیادی دارد،‌ شدیدا نیازمند دریافت کمک و اعانه از افراد خیر یا موسسات خیریه نظیر کمیته امداد هستند که این قبیل کمک‌های صدقه‌ای ضمن‌آنکه کفاف زندگی افراد زیر خط فقر مطلق را نمی‌دهد کرامت انسانی آنها را به شدت خدشه‌دار می‌سازد.

به نوشته روزنامه پول احساس حقارتی که از این رهگذر در فرزندان جوان خانواده‌های اعانه و صدقه‌بگیر ایجاد می‌شود درآینده به صورت انواع آسیب‌های اجتماعی نمایان خواهد شد.

از طلا گشتن پشیمان گشته ‌ایم‌

محمدحسین مهرزاد در سرمقاله جهان صنعت اشاره کرده که مرکز آمار ایران در گزارشی از افزایش 3/4 درصدی قیمت مسکن در زمستان گذشته نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن خبر داد ودو روز پیش هم محمد عباسی، وزیر تعاون گفته بود که غول اشتغال را مانند غول مسکن از پای در می‌آوریم.

به نظر نویسنده سرمقاله جهان صنعت این دو جمله را که کنار هم گذاشتیم راهی نماند جز اینکه به جناب وزیر تعاون عرض کنیم اگر قرار است غول اشتغال را هم با این شیوه از پای درآورید، خواهش می‌کنیم کاری به این غول نداشته باشید چراکه به اندازه کافی مردم از بیکاری در رنج هستند. همان یک غول کافی است.

ابهام در سلامت آب تهران

حمایت در گزارش اصلی خود خبر داده کلانشهرهای کشور به خصوص شهر تهران به لحاظ ابهاماتی در زمینه وجود نیترات و برداشت از آبهای زیرزمینی به مشکلی تبدیل شده اند که برخی مسئولان آن را رد می کنند و برخی دیگر بر آن صحه می گذارند اما موضوع آلودگی آب شرب تهران از چند سال قبل مطرح بوده و هر از چندگاهی رسانه ها به آن می پردازند و دوباره فراموش می شود تا اینکه اتفاق ناگواری رخ دهد تا شاید اذهان را متوجه خود سازد.

به نوشته این روزنامه وزیر اسبق بهداشت و نماینده تهران در مجلس گفته نمی توان نسبت به آلودگی آب شرب تهران بی اعتنا بود اما معاون محیط زیست تهران می گوید هیچ سندی مبنی بر آلوده بودن منابع تامین آب شرب تهران وجود ندارد ولی به عنوان دستگاه ناظر تاکید داریم مواد آلوده کننده آب نباید وارد جریان رودخانه ها و مخازن سدها شود.

گزارش روزنامه حمایت نشان می دهد سال گذشته بود که معاون وزیر نیرو در یک توصیه بهداشتی از شهروندان تهران خواست از آبهای بسته بندی شده استفاده کنند که همین موضوع در آن زمان با واکنشهای متفاوتی از سوی برخی مدیران شهری و کارشناسان بهداشتی و محیط زیست مواجه شد. چون اگر آب شرب شهر تهران سالم و بهداشتی است نیازی به استفاده از بطریهای آب معدنی نیست و اگر مسئله مبهم است نباید موضوع پنهان بماند تا سلامت شهروندان تهدید شود.

هشدار درباره ایدز و شیوع آن

تهران امروز در گزارشی نوشته هشدار متولیان مبارزه با ایدز در ایران، درباره هجوم موج سوم ایدز، اكنون رنگ قرمز به خود گرفته است چنان که مینو محرز، رئیس مركز تحقیقات ایدز وزارت بهداشت خبر از هجوم بی‌سابقه این بیماری از راه ارتباط جنسی می‌دهد. به گفته او 99 درصد موارد جدید شناسایی شده ابتلا به ویروس ایدز در كشور از طریق ارتباط جنسی بودند و انتقال جدید از طریق اعتیاد بسیار محدود است.

به نوشته این روزنامه خانم محرز حتی آمار صد درصدی را اغراق شده نمی‌داند و می گوید اگر نگویم صد درصد، باید بگویم 99 درصد موارد جدید شناسایی شده ابتلا به بیماری ایدز مواردی است كه از طریق ارتباط جنسی مبتلا شده‌اند و من واقعا از این مسئله نگران هستم. اگر هم موارد محدودی به علت تزریق مشترك و اعتیاد به این بیماری مبتلا شده و امروز شناسایی شوند، مربوط به گذشته است كه اكنون شناسایی می‌شود و انتقال ویروس این بیماری از طریق اعتیاد تقریبا كنترل شده است.

تهران امروز تاکید کرده وقتی سن ازدواج بالا می‌رود و آمار طلاق هم رو به افزایش است به تبع تماس جنسی محافظت نشده نیز افزایش یافته و در نتیجه شیوع موارد ابتلا به بیماری ایدز از طریق این شكل از تماس‌های جنسی شدت می‌یابد. تاكنون پروتكل‌های درمانی و پیشگیری از ایدز در ایران، همه بر اعتیاد متمركز بوده است و ارائه سرنگ رایگان به معتادان تزریقی، زندانیان و حتی خودپردازهای سرنگ، مواردی بوده است كه باعث شده بیماری از آن طریق کمتر منتقل شود.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - چهارشنبه نوزدهم خرداد

بی بی سی

"ترکیب مجلس شاداب، مومن و انقلابی است" به نقل از رهبر جمهوری اسلامی تیتر اول مردم سالاریاست. کیهان و روزنامه جمهوری اسلامی نوشته اند "نیاز امروز کشور همکاری مجلس و دولت است" و رسالت این جمله را از زبان رهبر برگزیده "همکاری صمیمانه مجلس و دولت باید محقق شود".

"همکاری دولت و مجلس فراتر از فعالیت های حزبی باشد" تیتر اول ایران، جوان، حمایت، سیاست روز، جام جم و خراسان است. دنیای اقتصاد نوشته "نیاز امروز همکاری دولت و مجلس"، ابتکار این تیتر را برگزیده "تاکید رهبر انقلاب بر همکاری صمیمانه دولت و مجلس" و جهان صنعت نوشته "نباید در دولت انگیزه نافرمانی از مجلس به وجود آید".

"پاسخ ما به چماق تحریم مشخص است" از زبان رییس دولت تیتر اول ابرار است و تهران امروز از "آخرین هشدار ایران به شورای امنیت" خبر داده است.

"لطفاً کالای بنجل به عراق نفرستید" عنوان اصلی روزنامه پول و "نگرانیم از بازار عراق رانده شویم" تیتر اول آرمان است.

گزیده مقالات

به سود کیست

کاظم اکرمی در مقاله ای در آرمان درباره حوادثی که در سالگرد درگذشت آیت الله خمینی رخ داد نوشته کسانی چون بنده اول تصور کردیم این حرکت بی‌هیچ برنامه‌ای از بعضی افراد نادان سر زده است اما اینک متوجه شدیم که عمق این حادثه تلخ چقدر بوده است؟ اما چه کسانی از این حادثه تلخ سود می‌برند؟

نویسنده آرمان تاکید کرده آیا مردم هند که پس از نیم قرن از درگذشت گاندی هنوز به او احترام می‌گذارند و فلسفه تربیتی او را در دانشگاه‌ها به معلمان آینده خود یاد می‌دهند ما را مردمی بی‌وفا و قدرناشناس نخواهند خواند؟ بنده اگر به جای نمایندگان مجلس بودم قطعا مسئولین برگزارکننده مراسم را جهت ادای توضیح به مجلس دعوت می‌کردم و به سادگی از اشخاص غرض‌ورزی که پیش از بیانات مقام معظم رهبری فرصت سخنرانی به یادگار امام عزیز ندادند، نمی‌گذشتم.

سرمقاله آرمان اضافه کرده به‌‌رغم تلاش‌هایی که در زمینه اسلامی‌تر کردن دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش می‌شود این قبیل حوادث و بی‌تفاوتی برخی از مسئولین نسبت به آنها عامل‌ عمده‌ دوری نسل جوان از انقلاب اسلامی خواهد شد.

باهنر باز هم رییس شد

تهران امروز خبر داده محمدرضا باهنر پس از حذف از هیات رئیسه مجلس در سال سوم کاری مجلس این‌بار در نقش متفاوتی در مجلس ظاهر شد و با رای معنادار اعضای کمیسیون تلفیق به عنوان رئیس کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور انتخاب شد .

به نوشته این روزنامه حذف باهنر از هیات رئیسه مجلس هرچند برای حامیان دولت در مجلس شیرین بود ولی این موضوع چیزی نبود که نمایندگان اصولگرای مستقل و منتقد به راحتی ازآن بگذرند‌. آن ها ،پیشنهاد حضور او را برای ریاست کمیسیون برنامه وبودجه ومحاسبات مجلس ارائه کردند تا بعد از تصدی ریاست این کمیسیون بتواند ریاست کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه را به دست بگیرد .

تهران امروز افزوده. بررسی برنامه پنجم توسعه در کمیسیونی به ریاست باهنر می‌تواند آغازگر فصل جدیدی در نگاه روابط دولت و مجلس و اختلافات آنها با یكدیگر باشد چرا كه باهنر با تقویت استقلال و نگاه انتقادی مجلس به برنامه می تواند باعث واكنش دولت شود.

گرد و غبار خفه کننده

عادل علیبازی در روزنامه ابتکار نوشته گرد و غبار برای چند مین سال متوالی ساکنان غرب و جنوب غرب کشور را آزار می‌دهد به گونه‌ای که تنفس برای آنها بسیار مشکل شده است . سال گذشته هم با وقوع چنین پدیده‌ای و البته با به پایتخت رسیدن آن !! رئیس وقت سازمان محیط زیست کشور در سفری قریب الوقوع به کشور عراق رفت و با انعقاد تفاهم نامه‌ای میان ایران و عراق راههای کاهش و جلوگیری از این وضعیت را بررسی کردند . جالب آنکه این تفاهم نامه فقط سندیت تاریخی دارد نه اثرات اجرایی !! چرا که این روزها شاهد افزایش بیش از پیش این آلودگی در کشور هستیم .

به نوشته این روزنامه رئیس سازمان هواشناسی پیش بینی کرد از فردا توده جدیدی از گرد و غبار استان‌های غربی كشور را تحت تأثیر خود قرار دهد. به گفته وی عراق به دلیل نابودی كشاورزی و مشكل كم آبی به دلیل ایجاد سد آتاتورك توسط تركیه دچار محدودیت شده و مكان‌هایی كه به نوعی فیلتر هوا محسوب می‌شدند در حال حاضر به كانون گرد و غبار تبدیل شده است.

ابتکار نوشته با توضیحات این مقام مسئول می‌شود فهمید که گرد و غبار امسال بدتر از سال قبل است .موضوعی که می‌تواند سلامت انسانها را تهدید کند . وظیفه سازمانهای مسئول در این مورد چیست؟ سازمان حفاظت از محیط زیست چه کرده است و چه می‌کند؟ وزارت خارجه چه تلاش‌هایی را برای تعامل میان نهادهای مسئول ایرانی و عراقی به عمل آورده است؟ مردم چه باید بکنند؟ آیا می‌شود نفس نکشید؟

این بازار هم از دست می رود

غزال بابایی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته سال‌هاست از فروپاشی شوروی و تولد انبوهی کشور در منطقه‌ای تحت عنوان آسیای میانه می‌گذرد. کشورهایی که روزگاری جزیی از ایران بوده‌اند و هنوز ایران بسیاری از آنها را پاره تن خود می‌داند، به جای آن که بازار کالاهای ایرانی باشد، پذیرای انبوهی گردشگر ایرانی است که در جست‌وجوی کالای ترکی و چینی بازارهای این کشورها را زیرورو می‌کنند.

به نوشته این مقاله در افغانستان نیز وضع بهتر از این نبود. بازار افغانستان هم بالاخره تن به حرکت خزنده چینی‌ها و پاکستانی‌ها و ترک‌ها داد و حالا نوبت عراق است که بزرگ‌ترین خریدار کالاهای ایرانی محسوب می‌شود، اما کم‌کم بی‌برنامگی‌ها در حال خودنمایی است.

جهان صنعت نوشته کم نیستند بازرگانان عراقی که از بدقولی طرف ایرانی می‌نالند. کالاها به موقع نمی‌رسند، خرید از ایران پایدار نیست و ایرانی‌ها به تعهدات خود عمل نمی‌کنند اینها گوشه‌هایی از گلایه عراقی‌هایی است که هنوز از تاجران ایرانی کالا می‌خرند.

بزرگترین خریدار

حمید حسینی در سرمقاله روزنامه پول نوشته عراق به عنوان بزرگ‌‌ترین خریدار کالای ایرانی شریک اول صادراتی کشور به شمار می‌رود. رسیدن به این سطح از مبادلات نتیجه‌ تلاش مجموعه‌ فعالان اقتصادی یعنی صا‌در‌کنند‌گان و گمرک، مسئولان دیپلماسی و سایر دست‌اندرکاران است.

سرمقاله پول اضافه کرده در رابطه با عراق ما از یک الگوی ویژه برای توسعه مبادلات تجاری استفاده کردیم که بسیار موثر بود و شایسته است به عنوان یک الگو از طرف نظام مورد حمایت جدی قرار بگیرد و ما شاهد گسترش این الگو به سایر بازار‌ها نظیر روسیه، چین،‌هند، و حتی عربستان سعودی‌ باشیم.

این بازرگان موفق اظهار عقیده کرده که با حضور سفیر تازه ایران در عراق و با توجه به سوابقی که در عراق دارد و نفوذ او در دستگاه دیپلماسی که باعث شده مسئولان دولتی نیز با اعتماد کامل توصیه‌ها و تصمیمات او را پذیرفته و اجرا کنند، موفقیت بیشتر در انتظار بازرگانان ایرانی باشد.

وضعیت بد اقتصادی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با تاکید بر این که وضعیت اقتصادی کشور خوب نیست نوشته کمبود شدید نقدینگی در بنگاه‌های تولیدی و خدماتی. با اجرای سیاستهای انضباطی بانك مركزی كه در واكنش به افزایش شدید نرخ رشد نقدینگی در سالهای 85 و 86 از اواسط سال 87 آغاز شد، بسیاری از بنگاه‌های تولیدی كشور در جنبه‌های مختلف دچار مشكل كمبود نقدینگی شدند. ركود در بخش مسكن و ساخت و ساز. اگرچه مسئولان بخش مسكن و خصوصا وزیر مسكن از پذیرش.این مسئله ابا دارند.

به نظر این روزنامه ادامه ركود كه ناشی از كمبود میل به خرید در پی انتظار كاهش بیشتر قیمتها و همچنین فاصله پرنشدنی قدرت خرید و قیمتهای فعلی است، تولید كنندگان را در این حوزه از فعالیت باز می‌دارد و با اینكه چنین سیاستی در مقطع فعلی، بازار مسكن را در آرامش فرو برده ولی این سكوت در آینده نه چندان دور طوفانی از كمبود مسكن و افزایش قیمت را به دنبال خواهد داشت.

روزنامه جمهوری اسلامی در مورد بیكاری نوشته اگرچه نرخ بیكاری براساس آمارهای رسمی طی 6 ماه گذشته افزایش معنی‌داری نداشته است، اما آمار نگران كننده این معضل در نسل جوان و در برخی استانهای كشور، لزوم اتخاذ تدابیر جدی تری را نمایان می‌سازد. به عقیده كارشناسان تصحیح نگاه به مقوله اشتغالزایی كه مستلزم كاهش نقش دولت به عنوان مسئول شغل آفرینی و بازگرداندن این نهاد به جایگاه تسهیل كننده فضای كسب و كار است، شاه كلید حل معضل بیكاری است.

در پایان این مقاله آمده انكار معضلات اقتصادی، مشكلی را حل نمی‌كند كما اینكه اظهار ناامیدی كردن از امكان حل این معضلات نیز راه درستی نیست. به نظر می‌رسد اقتصاد كشور به همتی والا و اراده‌ای قوی برای معالجه نیاز دارد، كاری كه اگر امروز انجام نشود فردا برای آن دیر است.

اعتراض در بازار تهران

محمد عدلی در گزارشی در تهران امروز نوشته یك سال و نیم از غائله اعتصاب بازاریان تهران، اصفهان، مشهد و چند شهر بزرگ دیگر گذشته است كه از بازار بزرگ تهران خبر تعطیلی راسته كیف‌فروشان درز می‌كند. شیوه سنتی اعتراض در بازار بار دیگر به عاملی برای بازپس‌گیری حقوق میدان‌داران اقتصاد خرد بدل شد و بازاریان بار دیگر به سبك اسلاف خود، اعتراض‌شان را با تعطیلی حجره‌ها در بازار تهران نشان دادند.

به نوشته این گزارشگر حدود 200 سراجی روز گذشته در اعتراض به فعالیت افغانی‌ها در تولید كیف و عدم توان رقابت با این تولیدكنندگان، حجره‌هایشان را در راسته مشیر خلوت بازار بزرگ تهران تعطیل كردند تا با این اعتصاب دسته جمعی، خاطره اعتصاب بازاریان در برابر قانون مالیات بر ارزش افزوده را زنده كنند هرچند كه پیش از اوج‌گیری این شیوه اعتراض در سال 87، سابقه تعطیلی بازار به پیش از انقلاب بازمی‌گشت اما بازاریان و تولیدکنندگان کیف که دیگر قدرت ادامه رقابت با سراجان افغانی را نداشتند، دست از فعالیت کشیدند و مدت این تعطیلی را تا اطلاع ثانوی اعلام کردند.

یكی از معترضان به تهران امروز گفته حضور افغانی‌ها در بازار كه بیشتر در چهارراه سیروس فعال هستند، در حالی رخ می دهد که مسوولان عملا دست روی دست گذاشته‌اند تا افاغنه بی صدا بازار را تسخیر کنند. البته در در مقاطعی با دستور مراجع چند صنف غیر مجاز افغانی هم پلمب شد اما باز هم دوباره پلمب‌ها بدون مجوز شکسته شد وافاغنه دوباره شروع به کار کردند.

کارون بیماری زا

حمایت در گزارشی نوشته كارون پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رود ایران به طول 890 كیلومتر در مسیر خود از بالادست و سرچشمه‌های پاك و زلالش تبدیل به منبع آلودگی و عامل بیماری‌زا در پایین دست شده است.روستاهای شوشتر به دلیل نداشتن آب سالم آشامیدنی مشكلات جدی داشته و برخی از روستاها به همین دلیل، خالی از سكنه شده‌اند، برخی دیگر مانند روستای "درخزینه" بخش زیادی از سكنه خود را از دست داده‌اند.

به نوشته این روزنامه 56 روستا كه همگی از مشكلات آب رنج می‌برند و دارای آب شرب مناسب نیستند و حتی برخی از روستاها مستقیما آب مورد نیاز خود را از رودخانه برداشت می‌كنند به این دلیل آب استفاده شده مردم در برخی از روستاها حتی ناسالم و بیماری زاست.

بخشدار مرکزی شوشتر با تاكید بر اینكه در پایین‌دست روستاهای حاشیه گرگر آب رودخانه به گندآب تبدیل می‌شود، به گزارشگر حمایت گفته در منطقه "بندقیر" كه رودخانه گرگر و شطیط به هم متصل می‌شوند آب در رودخانه گرگر، گندآب است این درحالی است كه همین منبع آب مورد استفاده مردم در بالا دست بوده كه باعث ایجاد بیماری‌های بسیار زیادی می‌شود. وی با اشاره به برخی از بیماری‌هایی ناشی از آب می‌افزاید: در سال‌های گذشته در برخی از روستاهای شهرستان شوشتر به دلیل استفاده از آب ناسالم مردم به بیماری‌های گوارشی مبتلا شدند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۲۰ خرداد

بی بی سی

"پایان فرصت غرب در پرونده هسته ای" تیتر اول تهران امروز است. ابتکار "پاسخ آمریکا، فرانسه و روسیه به بیانیه تهران" را در عنوان اول خود برجسته کرده و همشهری واکنش محمود احمدی نژاد به تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه ایران را مورد توجه قرار داده و از قول او نوشته "این قطعنامه ها برای ملت ایران پشیزی نمی ارزد".

ابرار از قول نایب رییس شورای اصنفاف نوشته" اخذ مالیات 80 درصدی شوک ناگهانی به اصناف است"، " مسائل اساسی مورد نظر رهبری مبنای عمل مجلس است" نقل قولی از علی لاریجانی تیتر اول جمهوری اسلامی است و مردم سالاری از" تداوم واکنش مراجع در محکومیت هتک حرمت در حرم امام خمینی" خبرداده است.

"اولین مرحله هدفمندی یارانه ها از دوشنبه در 6 استان" تیتر اول ایران است، خراسان از "هشدار رییس شورای رقابت درباره تشکیل برخی کنسرسیوم ها برای خرید سهام شرکت های دولتی" خبرداده و جام جم "هیجان فوتبال در تلویزیون" را برای تیتر نخست خود برگزیده است.

"واکنش ایران به قطعنامه غیرقانونی؛ منتظر پاسخ قاطع ما باشید" تیتر اول کیهان است ، رسالت هم به نقل از رییس سازمان انرژی اتمی خبر داده که "پاسخ گروه وین تحویل ایران شد".

"جایگاه مسکن در برنامه پنجم" برگرفته از گزارش مرکز پژوهش های مجلس تیتر اول دنیای اقتصاد است، "به نام خصوصی به کام دولتی" تیتر اول جهان صنعت است که کنایه دارد به ارایه طرح صندوق توسعه ملی به مجلس و پول هم از "انتقاد معاون اول از پولدارهای شمال شهر" بخاطر مصرف بالای آب خبرداده است.

گزیده مقالات

برنامه های مانع توسعه

موسی غنی نژاد در سرمقاله امروز پول به رابطه میان برنامه ریزی و توسعه اقتصادی در اقتصاد ایران پرداخته و نوشته برای توسعه‌یافتگی اساسا نیازمند یک برنامه توسعه كه توسط دولت تدوین شده باشد نیستیم اما در مورد اقتصاد ایران مساله متفاوت است زیرا ما در یک وضعیت مشخص اقتصادی قرار داریم که وزن دولت در اقتصاد بسیار زیاد است و حدود 80‌درصد اقتصاد ملی ایران یا با مالکیت دولتی است یا با مکانیسم‌های دولتی درباره تخصیص منابع تصمیم‌گیری می‌شود و دولت نیز در مکانیسم قیمت‌ها دخالت می‌کند در چنین شرایطی ما باید اقتصاد را غیر دولتی کنیم و دامنه حضور دولت در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی را کاهش بدهیم. در این شرایط ما نیازمند برنامه هستیم، منتها برنامه‌ای كه تنها بر غیر دولتی کردن اقتصاد متمركز شود.

این اقتصاد دان در ادامه نوشته اگر شرایطی را داشتیم كه اقتصاد ایران در طول این سال‌ها به این شکل دولتی نشده بود برای توسعه اقتصاد کشور نیازی به برنامه‌های توسعه پنج ساله نبود زیرا این برنامه‌ها اساسا مربوط به بنگاه‌ها و سازمان‌هاست و دولت نیز صرفا به عنوان یک سازمان باید برای اداره خودش برنامه داشته باشد نه اینكه برای اداره كل اقتصاد برنامه بنویسد: مثلا سند بودجه سالانه نمونه‌ای از این شكل از برنامه است. اما اینکه دولت در شرایطی كه خود در عرصه تصمیم‌گیری دچار اغتشاش است و حضور 80‌درصدی در اقتصاد دارد برای کل اقتصاد برنامه بنویسد، كارآمدی نخواهد داشت زیرا دولت با این کار تنها روند توسعه را کند می‌کند كه مانع تداوم آن می‌شود.

نویسنده این مقاله همچنین در بخش دیگری نوشته چون در شرایط فعلی دولت حضور شدیدی در اقتصاد دارد، غیر دولتی کردن نیازمند وجود برنامه برای خود دولت است و اولین کار دولت نیز در این زمینه باید آزادسازی باشد؛ یعنی دولت ابتدا تصمیم بگیرد در 20 درصد بخش خصوصی فعلی دخالت نکند؛ این اولین قدم است و بعد از آن بحث خصوصی‌سازی مطرح می‌شود. یعنی این دو مرحله باید به صورت متوالی انجام شود ابتدا آزادسازی به این معنی كه دولت در تخصیص منابع دخالت نکند و سپس خصوصی‌سازی به این معنی كه دولت مالکیت‌های دولتی را واگذار کند. به نظر من برنامه دولت باید تنها شامل این دو مرحله شود اما در حال حاضر که دولت دخالت زیادی در اقتصاد دارد باید با یک نقشه راه ابتدا این مسیر دولتی شدن را به عقب برگرداند.

وام اشتغال

دنیای اقتصاد با انتشار دستورالعمل صندوق مهر امام رضا درباره شرایط پرداخت وام اشتغال نوشته در این دستورالعمل تاكید شده كه تسهیلات ارائه شده مشمول افراد بیکاری است که دارای مهارت بوده و توانایی انجام فعالیت و شروع کسب و کار را در رشته‌های خدماتی، فنی، کشاورزی و بازرگانی داشته باشند. متقاضیانی که فاقد مدارک دانشگاهی یا گواهینامه فنی و حرفه‌ای مرتبط باشند، واجد شرایط دریافت تسهیلات از صندوق نبوده و ثبت نام آنها در پایگاه اینترنتی دریافت تسهیلات اشتغال، جز اتلاف زمان و هزینه و کندی کار سایر متقاضیان، ثمری در پی نخواهد داشت.

به گزارش این روزنامه تابعیت جمهوری اسلامی‌ایران،دارا بودن کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت دائم ،عدم استفاده قبلی از تسهیلات اشتغال صندوق مهر امام رضا ،بیکار بودن یا اشتغال به صورت شاگردی، داشتن مجوزهای مورد نیاز طرح از مراجع ذی‌صلاح،عدم اشتغال در دستگاه‌های دولتی و عدم دریافت حقوق باز نشستگی و نیز عدم اشتغال در شرکت‌ها و موسسات غیردولتی در زمان دریافت تسهیلات،دارا بودن حداقل سن ‌١٨ و حداكثر ‌٥٠ سال از جمله شرایط دیگر برای دریافت این وام اشتغال است.

به نوشته این روزنامه در صورت داشتن تمام شرایط دریافت وام اشتغال حداکثر تسهیلات پرداختی به مشاغل خانگی تا مبلغ ‌٥٠ میلیون ریال و حداکثر تسهیلات پرداختی به مشاغل خویش فرمایی و خود اشتغالی تا مبلغ ‌١٥٠ میلیون ریال خواهد بود که با سود 4 درصد برای بازپرداخت و با ضمانت معتبر یک کارمند دولت در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

تعامل دولت با مجلس

مردمسالاری در مقاله ای با اشاره به دیدار نمایندگان مجلس با رهبری و تاکید آیت الله خامنه ای بر همکاری صمیمانه دولت با مجلس و این نکته که نباید در دولت انگیزه نافرمانی از مجلس به وجود آید نوشته امروز آنچه که در دولت اهمیت دارد باورها و برنامه های قوه مجریه است و آنچه که در مجلس مصوب می شود چنانچه مغایر دیدگاه های دولت باشد به مرحله اجرا نمی رسد و اگر هم اجرایی شود در قالب آیین نامه با قانون مصوب تطبیق ندارد. طی 5 سال گذشته که کمتر موردی را می توان یافت که دولت مخالف آن بوده اما به احترام نظرات نمایندگان مردم در خانه ملت، آن قانون را مطابق مصوبه اجرا کرده باشد.

کوروش شرفشاهی در ادامه به ذکر مثال هایی در این باره پرداخته و نوشته لایحه جامع ایثارگران از سوی دولت تامین اعتبار نشد در حالی که دولت می توانست آن را در قالب لایحه بودجه سال های آتی تامین اعتبار کند تا اجرایی شود و در مجمع تشخیص خاک نخورد.یا بحث لا یحه هدفمند کردن یارانه ها که قرار بود از اردیبهشت ماه اجرایی شود اما به دلیل آن که دولت به دنبال اعمال دیدگاه های خودش در اجرای این لا یحه است آن را با تاخیر اجرایی می کند البته از این دست موارد بسیار است که هریک جای بحث و تامل دارد اما در این جا یک سوال مطرح می شود که چرا دولت گمان می کند مصوبات نمایندگان مردم در خانه ملت کارشناسانه نیست.

نویسنده این مقاله در پایان خاطرنشان کرده شاید ما از تفسیر قانون اساسی بی خبریم و نمی دانیم که قوه مجریه هیچ برتری و الزامی نسبت به قوه مقننه و قضاییه ندارد شاید نمی دانیم که قرار است همه چیز را دولت تعیین کند و بقیه گوش به فرمان باشند و شاید خیلی چیزها را نمی دانیم اما آنچه را که نمی توان نادیده گرفت فرمایشات امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران است که مجلس را در راس امور معرفی کرده اند.

هزینه‌های رویارویی

حسام‌الدین كاوه در سرمقاله امروز تهران امروز به تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه ایران پرداخته و نوشته نشست اعضای شورای امنیت سازمان ملل زیر فشار آمریكا و برخی از متحدان غربی آن صرف‌نظر از تصویب مفاد قطعنامه‌ای كه خواستار تشدید تحریم‌ها علیه ایران است، میزان توان و اثرگذاری تحریم‌ها بر تهران را بیش از پیش به چالش خواهد كشید.

سرمقاله نویس تهران امروز در ادامه این موضوع را شکست سیاست گفت و گوی رودروی آمریکا با ایران دانسته و نوشته در اینكه جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌ای عزم خود را جزم كرده است، هیچ‌گونه تردیدی نیست، اما اگر از نگاه یك ناظر بی‌طرف به كنش و واكنش‌های طرف‌های درگیر در مناقشه هسته‌ای بنگریم، ورود آمریكا و متحدان غربی آن به لابی‌های شورای امنیت سازمان ملل، بیانگر این واقعیت است كه پتانسیل مذاكرات دیپلماتیك واشنگتن از طریق گفت‌وگوی رودررو با تهران، به‌طور جدی زیرسوال رفته است.

نویسنده این مقاله همچنین یادآور شده جمهوری اسلامی ایران تقریبا از بدو تاسیس تاكنون همواره با انواع تحریم‌ها رویارو بوده است. از این رو آزمون دگرباره تحریم‌های تازه، آزمونی پیشاپیش غیرموثر خواهد بود. پس از برقراری آتش‌بس میان ایران و عراق، تهران همواره كوشیده است، به توانمندی‌های تكنیكی و امكانات داخلی خود متكی باشد، تهران همواره با سوء‌ظن به قدرت‌های جهانی نگریسته است و بی‌درنگ باید افزود كه تاریخ دو قرن اخیر ایران نشان می‌دهد كه تهران به اندازه كافی شواهد و مستنداتی برای این نگاه تردید آمیز، در اختیار دارد.

جایگاه مجمع تشخیص

آرمان در یادداشت کوتاهی به قلم مجید انصاری به تعریف جایگاه و چگونگی تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام در ساختار سیاسی کشور پرداخته و نوشته هرچند قانون اساسی راهكارها و ساختار نظام سیاسی كشور را تنظیم كرده بود، ولی به تدریج و در مرحله‌اجرا برخی نواقص موجود در ظرفیت دستگاه‌ها برای پاسخگویی به نیاز‌ها در زمینه‌های مختلف مشخص شد كه یكی از این زمینه‌ها بروز اختلاف نظر میان مجلس و شورای نگهبان در موارد متعدد بود، امام نیز با ابتكار خویش، مجمع را جهت شكستن بن‌بست‌ها به وجود آوردند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه نوشته در بازنگری قانون اساسی خبرگان احساس نیاز كردند که این نهاد جایگاه قانونی داشته باشد، لذا مجمع تشخیص مصلحت به عنوان یك نهاد رسمی و قانونی كه اعضای آن توسط رهبری برای انجام وظایف مشخصی تعیین می‌شوند در قانون اساسی پیش‌بینی و تعبیه گردید. با توجه به جایگاه رفیع این نهاد و تصمیم‌گیری برای مصالح نظام و ارائه‌نظر مشورتی به مقام معظم رهبری علی‌الاصول اعضای مجمع تشخیص مصلحت باید فارغ از گرایشهای سیاسی و حزبی خود و فراتر از مقطع زمانی كنونی باشند و صرفاً باید طبق مصالح نظام كار كنند.

مجید انصاری در پایان نوشتار خود همچنین یادآورشده بهتر است ارتباط میان مجلس و شورای نگهبان به گونه‌ای باشد كه موضوعات مورد اختلاف در جلسات مشترك حل شود و مصوبه‌ای به مجمع نرود، چرا كه طبق آئین نامه داخلی مجمع، هر موضوعی كه توسط مجمع تشخیص مصلحت تصویب شد، دیگر نمی‌تواند به مجلس بازگردد.

روابط با چین و روسیه

جمهوری اسلامی اظهارات یک عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره روابط ایران با روسیه و چین پس از همراهی آنها با غرب برای تحریم ایران را مورد توجه قرار داده و از قول او نوشته در گذشته نزدیك یكی از دلایل همسویی كشورهای غربی با ایران نزدیكی سیاست ایران به روسیه بود و اكنون این برای ما جالب توجه است كه روس‌ها همسو با غرب می‌شوند و خواستهای آنان را برآورده می‌كنند.

به گزارش این روزنامه حشمت الله فلاحت پیشه گفته در كوتاه مدت یك سری امتیازاتی كه ما در خصوص رابطه با چین و روسیه قائل شدیم و در واقع به عنوان بهای حمایت سیاسی آنان از ایران در مقابله با روند صدور قطعنامه‌ها بوده است در این رابطه باید تجدید نظر صورت گیرد و در بلند مدت باید به سمت تابو شكنی در رابطه روسیه و چین با ایران برویم و به عبارتی این تابو را باید حتما بشكنیم.

به نوشته جمهوری اسلامی این نماینده مجلس تاکید کرده این یادآوری خیانت روس‌ها به ایران حتما طبق امنیت ملی كشور است زیرا در این شرایط این موضوع می‌تواند طرفداران تجدید نظر در رابطه با روس‌ها و عدم اعتماد بیش از حد به آنها و طرفداری از این راهبرد را یك مقدار تقویت كند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران - شنبه ۲۲ خرداد

بی بی سی

مردم سالاری از قول محمود احمدی نژاد نوشته "هیچ مانعی برای توسعه روابط ایران و چین وجود ندارد"، "سرسپردگی شورای امنیت به آمریکا و اسرائیل" تیتر اول حمایت است، "قطعنامه جدید تیرخلاص به شورای امنیت و اوباما است" عنوان اصلی ایران، کیهان نوشته "تحریم با هدف حمایت از فتنه" و سیاست روز از " توانایی‌های ایران عامل بازدارنده تحریم‌ها".

"قطعنامه جدید غیرقانونی و بی ارزش است" عنوان اصلی رسالت است، ابرار و دنیای اقتصاد نوشته اند"قطعنامه کاغذی بی ارزش است" خراسان و پول از "واکنش ها به تصویب قطعنامه 1929 علیه ایران" خبر داده اند، "طرح دو فوریتی تجدید نظر در همکاری با آژانس انرژی اتمی" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است.

ابتکار از "ابراز تاسف کلینتون از لغو راه پیمایی 22 خرداد" خبر داده، آرمان از قول استاندار تهران نوشته "هیچ مجوزی برای راهپیمائی صادر نشده است"، جام جم نوشته "انتخابات به پالایش انقلاب منجر شد".

"اولتیماتوم بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود" تیتر اول تهران امروز است، جهان صنعت در عنوان اصلی خود نوشته "صادرات گندم نابود می شود".

گزیده مقالات

تحلیل قطعنامه

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته حالا که چین و روسیه هم با آمریکا و بریتانیا و فرانسه علیه ما همداستان شده اند همه‌ی كسانی كه در مورد مسائل داخلی حرفی دارند نیز باید با درك حساسیت زمان و شرایط خاص كشور، این اقدام را با صراحت محكوم كنند.

دوم نکته ای که این مقاله تاکید کرده این است که تصمیم سازان و تصمیم گیرندگان در حوزه‌های اقتصادی و مدیریتی در شرایط كنونی می‌توانند نقش مهمی برای عبور دادن كشور از تنگناها، كاستن از بار مشكلات، بهره برداری از ابزارهای موجود و ایجاد ابزارها و امكانات تازه برای تبدیل نمودن تهدیدها به فرصت‌ها ایفا كنند. مردم هم برای تطبیق دادن وضعیت خود با شرایط جدید آمادگی دارند.

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی نتیجه گرفته قطعنامه چهارم در شورای امنیت سازمان ملل نشان داد واقعیت‌های موجود در صحنه بین الملل با آنچه در تحلیل‌ها و ارزیابی‌های متولیان سیاست خارجی ما وجود دارد متفاوت است. تعدادی از كشورهای آفریقائی و آسیائی، كه دولتمردان آنها خود را دوستان صمیمی وانمود می‌كنند، علیرغم برخورداری‌هائی، به قطعنامه رأی موافق دادند.

صادرات برای مقابله با تحریم

مهدی راسخ در سرمقاله روزنامه پول به مردم کوبا، کره شمالی زیمبابوه که گرفتار تحریم هستند اشاره کرده تا نشان دهد تحریم‌های اقتصادی دربرخی زمینه‌ها ضربه‌هایی به اقتصاد یك كشور می‌زنند و زندگی مردم آن كشور را نابسامان می‌كنند.

نویسنده اقتصاددان پرسیده اما باید دید چنین نتیجه‌ای برای مردم ایران هم قابل تصوراست؟ پاسخ مشخص است که چنین نتیجه‌ای برای مردم ایران قابل تصورنیست به این دلیل که ایران دولت ثروتمندی دارد و پایه‌های تولید در ایران بسیار قدرتمند‌تر از کشورهایی نظیر کره‌شمالی و کوباست. ایران قدرت قابل توجهی در ذخیره کالا دارد و جنگ تحمیلی هم قدرت خلاقانه‌ای برای این کشور ایجاد کرده است.

مقاله پول نتیجه گیری کرده که تحریم‌ها، هزینه‌های اقتصادی را افزایش می‌دهند و باعث می‌شوند بازارهای هدف کالاهای صادراتی کشورها از بین برود که چنین تاثیری می‌تواند منجر به ازدست رفتن بازارهای صادراتی شود اما همه فعالان سیاسی واقتصادی کشور باید از بروز تنش چه درداخل وچه در خارج پرهیز کنند و همه سیاست‌های کشور به گونه‌ای تعیین شود که بازارهای صادراتی تقویت شود.

وضعیت بعد از قطعنامه

ابتکار در سرمقاله خود نوشته بیانیه تهران مشروط به عدم تصویب قطعنامه بود اکنون دیگر دلیلی برای عمل به بیانیه تهران وجود ندارد حال که ایران مطابق بیانیه تهران مبادله سوخت را پذیرفت، نشان داد که آمریکابه هیچ وجه به دنبال حل مسئله هسته‌ای نیست و موافقت اولیه آن کشور با مبادله تنها یک بهانه بود و امید داشتند که با مخالفت ایران راه برای ادامه زنجیره تحریم‌ها فراهم آید اما با قبول ایران و مخالفت آمریکا و دیگر اعضاء شورای امنیت، معلوم گردید اراده‌ای بر حل مسالمت آمیز پرونده هسته‌ای وجود ندارد.

به نوشته این روزنامه گام بعد تجدید نظر اساسی در رابطه ایران با npt است و دیگر این که گروههای سیاسی کشور باید یکصدا شوند چرا که از ابتدای بحران هسته ای گروه های سیاسی تعابیر متفاوت و تفسیرهای حزبی از مواضع دولت‌های وقت داشتند و سعی کردند از آن به عنوان یک اهرم و ابزار سیاسی در رقابت‌ها بهره جویند در ابتدا متولیان پرونده متهم به سازشکاری و کوتاه آمدن و در نهایت هم خیانت شدند همه توافقات آنان با این عناوین تفسر گردید.بعد که ورق برگشت و منتقدین خود متولی امور شدند حال آنان به بی تدبیری و ضعف در تصمیم متهم می‌شوند.

سرمقاله ابتکار نتیجه گرفته در خصوص خواست دوم غرب یعنی تاثیرگذاری برتحولات و معادلات سیاسی داخلی یک صدای لازم وجود ندارد بنابراین تفسیر قطعنامه چهارم به بی لیاقتی و ماجراجویی دولت و تبدیل آن به اهرمی برای فشار علیه نظام مطابق خواست آمریکاست.

انحراف خواص

کیهان در تحلیل حوادث یک سال گذشته نوشته در 22 خرداد پارسال مردم سخن خود را به صراحت گفتند و بعد كناری نشستند تا ببینند خواص - خواصی كه رای مردم نزد آنها امانت است- با آن چه خواهند كرد؟ اكنون پس از یك سال می توان گفت كه متاسفانه برخی خواص خوش سابقه از این آزمون مردود بیرون آمده اند اگرچه افزایش بصیرت و غنای عمل و اندیشه مردم مومن این سرزمین بركتی است كه می توان همه این هزینه ها را در مقابل آن ناچیز انگاشت.

به نوشته این روزنامه دروغ تقلب فقط آغاز یك بازی بود. بازی كه تصور می كردند می توانند در آن مردم را مقابل هم قرار داده و بعد همگان را به جنگ علیه نظام جمهوری اسلامی بفرستند. این دروغ بیش از هر جای دیگر توسط اشرافی ساخته شد كه خود را همواره از رای جمهور مردم بالاتر دانسته اند و این بار فراتر از فخر فروشی، قصد داشتند به زور آشوب آفرینی و اغتشاش، خواسته خود را به اكثریت مردم تحمیل نمایند.

به نظر روزنامه کیهان نكته مهم تر این است كه البته بسیاری از خواص خیلی زود دریافتند كه راه را اشتباه آمده اند. هم اقتدار نظام و باج ندادن به اقلیت خودخواه و هم آشكارشدن این نكته كه انتهای این بازی، دشمن كینه توز خارجی ایستاده است كه اگر غلبه كند به خادم و خائن رحم نخواهد كرد - و بلكه خائنان را زودتر از پیش پا بر خواهد داشت.

کودکان خیابان بچه های فقر

حمیدرضا طهماسبی‌پور در سرمقاله روزنامه جهان صنعت از فراوانی کودکانی نوشته که از آن ها به‌عنوان کودکان کار یاد می‌شود.گلفروشی‌، فال‌فروشی‌، واکسی یا بادکنک‌فروشی‌در خیابان‌ها و مراکز تردد عمومی نمونه‌های عیانی هستند که جملگی هر روز می‌بینیم اما زباله‌گردی‌های شبانه، کارگری در کوره‌پزخانه، مزارع و کارگاه‌های نمور و مخفی نمونه‌های تاسف‌بار دیگری هستند که همه نمی‌توانیم ببینیم اما یک حقیقت است.

به نوشته این مقاله تجربه کار سخت و مزد اندک، حکایت معاش سخت و فقر است که با اجبار خانواده‌های کم‌درآمد به معضل اجتماعی تبدیل شده است چراکه به شهادت آمارهای غیررسمی، حدود یک‌تا دو میلیون کودک زیر 15 سال در ایران شاغل هستند تا به یاد آوریم که وظیفه دولت‌برای شادی و بهره بردن کودکان از زیبایی‌های دوره رشد آنها انجام نمی‌شود و به قانون بی توجهیم.

نویسنده سرمقاله جهان صنعت با اشاره به این درد اجتماعی گلایه کرده که انگار این کودکان را چشم‌ها هم نمی‌بیند و هیچ مسوولی پاسخگو نیست و نمی‌گوید که این کودکان زجر کشیده پس از گذر از ایام نوجوانی در ایام جوانی چه نگاهی به زندگی و چه سرنوشتی خواهند داشت.شاید به همین دلیل است که حتی آماری نیز وجود ندارد که بتوان با استناد به آن حقایق را منعکس کرد.

نمایشگاه شانگهای

اسدالله عسگر اولادی در مقاله ای در روزنامه پول به هیات بلند پایه ای اشاره کرده که همراه رییس دولت به نمایشگاه شانگهای رفته اند و نوشته حتی اگر به صحبت‌های آقای احمدی‌نژاد در این نمایشگاه هم توجه کنیم باز هم می‌بینیم که بر زبان راندن این گونه صحبت‌ها و گلایه و خط‌ونشان کشیدن‌ها در حاشیه همایشی اقتصادی، پیام بهتری به مردمان جهان مخابره می‌کند.

به نوشته این بازرگان هر نمایشگاهی درجهان می‌تواند فرصتی برای اقتصاد ایران باشد والبته بسیار بهتر این است که ه