بولتن خبري ايران نبرد(1086) جمعه 14 اسفند 1388(5 مارس 2010)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

واکنش منفي آمريکا به تصميم هسته‌اي جديد ايران

سايت راديو آلمان دوشنبه 3 اسفند 1388(22 فوريه 2010)

آمريکا تصميم ايران به ايجاد دو مرکز هسته‌اي جديد را محکوم کرد. در همين حال اعمال تحريم‌هاي جديد عليه ايران کماکان موضوع بحث محافل سياسي اتحاديه اروپا است. اسرائيل نيز خواهان تحريم نفتي ايران شده است.

فيليپ کروالي، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا که در واکنش به اظهارات رئيس سازمان انرژي اتمي ايران سخن مي‌گفت، تصميم ايران را نشانه‌ي ديگري از "امتناع اين کشور از همکاري سازنده با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي " ارزيابي کرد.

صبح دوشنبه، دوم اسفند، علي‌اکبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي ايران اعلام کرد که اين کشور سال آنيده دو مرکز جديد غني‌سازي دائر خواهد کرد.

در سال‌هاي گذشته شوراي امنيت سازمان ملل سه بار ايران را به خاطر غني‌سازي اورانيوم مورد تحريم‌هاي اقتصادي، فني و سياسي قرار داده است، با اين همه، دو هفته پيش اين کشور اعلام کرد که غني‌سازي اورانيوم را تا سطح 20 درصد ارتقا خواهد داد. ايران اين تصميم خود را پس از عدم پذيرش پيشنهاد آژانس اتمي براي مبادله سوخت، اعلام کرد. بنا به اين پيشنهاد ايران در ازاي تحويل 70 درصد از اورانيوم 5 / 3 درصد غني‌شده خود براي .پژوهشگاه اتمي تهران اورانيوم 20 درصد دريافت مي‌کرد.

مذاکرات اتحاديه اروپا در باره‌ي تشديد تحريم‌ها

ژان اسلبرن، وزير امور خارجه‌ي لوکزامبورگ در نشست وزراي خارجه‌ي کشورهاي عضو اتحاديه‌ي اروپا در بروکسل که دوشنبه، 22 فوريه، برگزار شد، خواهان اعمال تحريم‌هاي شديدتر عليه ايران شد. ژان اسلبرن در حاشيه‌ي اين نشست به خبرنگاران گفت، اتحاديه‌ي اروپا اميدوار است، دو کشور چين و روسيه، از اعضاي صاحب حق وتوي شوراي امنيت سازمان ملل متحد، نيز از اين خواست پشتيباني کنند.

کارل بيلدت، وزير امور خارجه‌ي سوئد، ضمن اشاره به اهميت تصميم‌شوراي امنيت درباره‌ي اعمال تحريم‌هاي جديد عليه ايران گفت، محدوديت‌هاي آتي "تنها با همکاري و رأي تمام اعضاي اين شورا، مي‌توانند کارآ باشند."

گزارش نگران‌کننده

ورنر هوير، وزير مشاور وزارت امور خارجه‌ي آلمان و عضو کابينه‌ي اين کشور که در نشست بروکسل شرکت داشت، نيز در رابطه با زمان اتخاذ تصميم از سوي اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل گفت: ايران نبايد تصور کند که اتخاذ اين تصميم تا ابد به‌طول خواهد انجاميد. او اضافه کرد، گزارش اخير آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، "به‌شدت نگران‌کننده است."

اين آژانس چندي پيش، بر اساس "اطلاعات موثق و قابل اعتماد" اعلام کرد که تهران در صدد ساختن بمب اتمي است.

وزير مشاور وزارت امور خارجه‌ي آلمان با اين‌حال خاطر نشان ساخت که اتحاديه‌ي اروپا مثل هميشه خواهان دستيابي به راه‌کاري ديپلماتيک است. او در رابطه با عدم همکاري ايران با مراجع بين‌المللي افزود: با اين وجود، صبر ما بي‌پايان نيست. هوير گفت، اتحاديه‌ي اروپا، روند اتخاذ تصميم از سوي شوراي امنيت را با دقت و "به‌طور فعال" دنبال مي‌کند.

نفت نخريد! بنزين صادر نکنيد!

بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير اسرائيل، نيز روز دوشنبه (22 فوريه‌) جامعه‌ي بين‌المللي را به تحريم فوري عليه ايران فراخواند. او گفت، جهان اکنون در رابطه با کشمکش بر سر برنامه‌ي اتمي ايران، به "مرحله‌ي سرنوشت‌سازي" رسيده است. نتانياهو افزود: جامعه‌ي جهاني اکنون بايد تصميم بگيرد که آيا در اين مرحله مايل به متوقف کردن رهبران تهران هست يا نه! او اعلام کرد، اکنون وقت اعمال تحريم‌هاي "مؤثر" است. نتانياهو قطع خريد نفت از ايران و صدور بنزين به اين کشور را از جمله تحريم‌هاي مؤثر در اين راستا دانست. او گفت: اگر اکثريت اعضاي شوراي امنيت به اين تحريم‌ها رأي ندهند، آن‌وقت بايد بدون همکاري آنان دست به اين اقدامات زد.

شک کارشناسان

کارشناسان مسائل ايران درباره‌ي کارايي تحريم نفت و صدور بنزين به اين کشور اتفاق نظر ندارند. برخي از اين کارشناسان معتقدند که پياده کردن تحريم خريد نفت با دشواري‌هاي بسيار همراه است. بعضي ديگر شک دارند که عدم صدور بنزين، بتواند دولت ايران را از پاي درآورد. گروهي معتقدند که زيان‌هاي ناشي از تحريم‌هاي پيشنهادي نتانياهو بيشتر متوجه‌ي کشورهاي غربي است تا ايران. به‌نظر گروهي ديگر، در صورت پياده‌کردن اين تحريم‌ها، مردم ايران بيش از نهادهاي نظامي اين کشور زيان مي‌بينند.

 

ايران در بين موضوعات اصلي است كه با برزيل در مورد آن بحث خواهد شد و ما در مورد راهي كه با ايران در پيش گرفته شده با برزيل صحبت خواهيم كرد.

وزارت خارجه آمريكا پنجشنبه 6  اسفند 1388(25 فوريه 2010)

سؤال: آيا او [ويليام برنز, معاون وزير امور خارجه] در اساس تلاش خواهد كرد كه آنها را ترغيب نمايد تا نوعي از قطعنامه تحريمات را در شوراي امنيت قبول كنند؟

كراولي: من مطمئن هستم كه برنز, معاون وزير امور خارجه در رابطه با پروسه 5+1 آنها را بروز خواهند كرد و همچنين كلينتون وزير امور خارجه در ملاقاتهاي خود با رئيس جمهور و وزير خارجه [برزيل] در هفته آينده هم به همين ترتيب.

سؤال: در مورد آن سياستمدار روسيه كه ديروز گفت ما معتقد به تحريمات فلج كننده عليه ايران نيستيم چه نظري داريد ؟

كراولي: فكر مي كنم ما معتقد به تحريمات موثر هستيم. و ما در حال بحث  اين [موضوع] با كشورهاي 5+1 هستيم, نوعي از اقدامات كه ما فكر مي كنيم تاثير مطلوبي روي دولت ايران خواهد داشت. و همانطوري كه وزير امور خارجه بطور علني گفته است, يكي از نكات اصلي تمركز ما سپاه پاسداران انقلاب مي باشد, كه ما فكر مي كنيم نقش فزايندهيي در جامعه ايران ايفا ميكند. قصد ما اين نيست كه تحريمات فلج كنندهيي داشتيم باشيم كه تاثير مهمي روي مردم ايران بگذارد. قصد واقعي ما اين است كه راههايي را پيدا كنيم كه در حاليكه مردم را حفاظت مي كند, روي دولت فشار وارد كند.

سؤال: آيا شما فكر مي كنيد كه اين تحريمات واقعا موثر است؟ منظورم اين است كه چه موقع آنها عمل مي كند؟

كراولي: من مي توانم توجه شما را به اجراي قطعنامه 1847 جلب كنم. تقريبا يك هفته يي هست كه خبري از توقف هواپيما در اينجا, محمولهيي در انجا نيست, فكر مي كنم كه روي رهبريت كره شمالي تاثير داشته.

سؤال: گفتگوي سازنده با ايران كجاي كار است؟

كراولي: اما ما اقدام به تعامل با ايران كرده ايم. رئيس جمهور از آغاز دولتش اين را روشن ساخت. ما ملاقاتي در ژنو در سطح خيلي بالا داشتيم, و اين ايران است كه مايل به ادامه مسير سازنده نبوده است.

سؤال: اسد طي ديدار خود با احمدي نژاد در دمشق اظهارات ديروز كلينتون مبني بر اينكه آمريكا از سوريه خواسته تا از ايران دوري جويد را رد كرد و اشاره نمود كه اتحاد سوريه با ايران و مقاومت آنها در برابر آمريكا و متحدينش در منطقه پيروز شده. واكنش شما به رد خواستهاتان جهت دور شده از ايران چيست؟

كراولي: همانطوري كه وزير امور خارجه ديروز تصريح كرد, ما نگرانيهاي خودمان در مورد روابط سوريه با ايران را بطور مستقيم با رئيس جمهور اسد ابراز داشتيم. نهايتا اين به سوريه بستگي دارد تا تصميم بگيرد. اما فكر مي كنم در حاليكه رئيس جمهور اسد منافع درازمدت سوريه را ارزيابي مي كند, او فقط نياز است كه به دور و بر در منطقه نگاه كند و تشخيص بدهد كه سوريه به ميزان زيادي در خارج گود است. ما خواهان اين هستيم كه شاهد ايفاي نقش سازندهتر سوريه  در منطقه باشيم, و يك گام, روشن ساختن اين است كه ضروري است كه ايران بطور متفاوتي عمل كند, و متاسفانه, مدركي از دال بر اين امروز وجود ندارد.

 

پاسخ مكتوب ايران به گزارش مديركل آژانس انرژي اتمي

روزنامه جمهوري اسلامی شنبه 8  اسفند 1388(27 فوريه 2010)

نمايندگي ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي در نشست توجيهي آژانس كه چهارشنبه شب براي اعضاي شوراي حكام برگزار شد تاكيد كرد كه گزارش يوكيا آمانو مدير كل جديد درباره برنامه هسته اي ايران و اجراي پادمان ها در جمهوري اسلامي سنجيده و مبتني بر واقعيت نيست و در عين حال با پرداختن به جزئياتي تكراري باعث نامفهوم شدن و گيج كردن خوانندگان اين گزارش شده است .

علي اصغر سلطانيه تنها موضوع جديد در اين گزارش را اعلام غني سازي 20 درصدي در ايران مي داند و در عين حال مي گويد كه اين گزارش به رغم برخي نقايص يك بار ديگر بر همكاري ايران با آژانس تاكيد مي كند .

در بخشي از نامه علي اصغر سلطانيه نماينده ايران در آژانس آمده است اين گزارش سنجيده و مبتني بر واقعيت نيست زيرا به طور صحيح منعكس كننده توضيحات جمهوري اسلامي ايران به سئوالات يا ارتباطاتي كه با آژانس برقرار شده نيست .

از سويي اين گزارش آن چنان به جزئيات فني پرداخته است كه گروه هاي مختلف خوانندگان ديپلمات ها كارشناسان و به شكل وسيع تري افكار عمومي را گيج كرده است .

تنها تحول جديد از زمان آخرين گزارش مديركل سابق فعاليت غني سازي موفقيت آميز تا 20 درصد در راستاي توليد سوخت لازم براي رآكتور تحقيقاتي تهران پس از آن است كه ايران به دليل فقدان پاسخ مسئولانه به درخواست مشروعش دلسرد شد. اما متن مفصل سابقه تاريخي و تكرار مسائل قديمي نظير مطالعات ادعايي منتسب در لپ تاپ آمريكايي با جزئياتي است كه ابهاماتي را براي افكار عمومي ايجاد كرده است . مطالعات ادعايي از جمله اتهامات بي اساس درباره موشك ها خرج موشك و مواد انفجاري با قدرت بالا در 4 سال پيش مطرح شده بود بنابراين مساله جديدي نيست . بخش پادمان هاي آژانس ممكن است قصد داشته اين مسائل را براي اعضاي شوراي حكام دوباره توضيح دهد يا به بهاي گيج كردن افكار عمومي و صدمه زدن به اعتبار آژانس به اعضاي جديد كمك كند.

همچنين در پي اطلاعيه رسمي ايران مورخ 8 فوريه 2010 (كه به پيوست موجود مي باشد) مبني بر اين كه تصميم گرفته است فعاليت هاي غني سازي تا 20 درصد را آغاز كند ايران دقيقا در 9 فوريه اين كار را آغاز كرد پس از آنكه آژانس به طور رسمي دريافت در سايت نطنز در 9 فوريه 2010 FEP اطلاعيه اش را تاييد كرد و در همان روز به ايران اطلاع داد كه به بازرسان دستور داده شده است در حاضر باشند.

در ادامه نامه سلطانيه آمده است اين واقعيت كه همه مواد هسته اي اعلام شده محاسبه شده اند و تحت دامنه كامل نظارت آژانس قرار دارند در اين گزارش منعكس نشده است .

از طرفي اين واقعيت كه اطلاعات مطالعات ادعايي فاقد اعتبار است آن گونه كه مديركل سابق اعلام كرده است در اين گزارش ديده نمي شود.

لازم به ذكر است تلفيق مفاهيم همه مواد هسته اي مواد هسته اي اعلام شده و مساله اطمينان از نبود مواد هسته اي اعلام نشده در متن توافق پادمان هاي جامع و پروتكل الحاقي به شكل غير حرفه اي همكاري كامل ايران بر اساس تعهداتش در قبال توافق نامه پادمان هاي جامع را تحليل برده و افكار عمومي را گمراه كرده است.

 

يك برآورد جامعه اطلاعات ملي (NIE) جديد در مورد ايران در راه است

سايت  فورين پالسي شنبه 8  اسفند 1388(27 فوريه 2010)

به قلم جاش روگين (Josh Rogin) - خبرهايي از سوي منابع مختلف كنگره, ديپلماتها, و مقامات سابق ميآيد كه دولت اوباما دارد آماده مي شود تا گزارش جديد برآورد جامعه اطلاعاتي ملي را به اتمام برساند. انتظار مي رود كه اين گزارش نتيجه گزارش سال 2007 در مورد برنامه هستهيي ايران را باطل كند.

مطابق پچ پچ هاي گسترده دايره امنيت ملي كه اين هفته درز كرده, چند وقتي است كه انتظار گزارش جديد برآورد جامعه اطلاعاتي ملي NIE مي رود. اما الان به نظر مي رسد كه شايد در دو هفته آينده دارد محقق مي شود. ...  اين برآورد جديد اعلام خواهد كرد كه ايران در مسير مسلح كردن مواد هستهيي است. چندين منبع اظهار داشتند كه به آنها گفته شده است كه نسخه عمومي از اين برآورد جديد وجود نخواهد داشت, و فقط كساني كه اجازه داشتند گزارش سال 2007 NIE را كامل بخوانند, اجازه دارند كه نسخه جديد آن را نيز كامل بخوانند.دولت اوباما  در حالي كه تلاش مي كند هم در سطح سازمان ملل و هم در سطح داخلي تحريمات جديد برعليه ايران اعمال كند, خود را در شرايط خيلي دشواري قرار داده است. خيليها بر اين نظرند كه دولت مي بايد براي درست كردن پرونده, يك طوري نتيجه گيري برآورد جامعه اطلاعاتي در سال 2007 را نفي كند. نتيجه گيري اين بود: ما با اطمينان بالا قضاوت مي كنيم كه در پائيز سال 2003 تهران برنامه سلاح هستهيي خود را متوقف كرد.

اين برآورد جديد شايد به طور مستقيم حكم و قضاوت سال 2007 را رد نكند. اما مي تواند بگويد كه كل جامعه اطلاعاتي هنوز مصمم نيست كه ايران تصميم استراتژيك گرفته است كه سلاح هستهيي بسازد, اما به نظر مي رسد كه دارد روي اجزا توليد آن كار مي كند. ...

يكي از نفرات متخصص در امور خاورميانه كه اطلاعات مستقيم در دست نداشت گفت: اين مانند گفتن اين است كه ما ماشين نمي سازيم, اما داريم موتور آن, شاسي, و لوازم داخلي آن را مي سازيم. .... ....

ديويد آلبرايت (David Albright) كه متخصص تسليحات هستهيي و رئيس بنياد علم و امنيت ملي است گفت, شايد دولت بخواهد از بحثهاي عمومي, طولاني و پيچيده در مورد برآورد جديد پرهيز كند. با اين هدف كه جلوي بحثهاي سرسختي كه بعد از انتشار برآورد سابق به وجود آمد را بگيرد. ...او گفت: آنها به ما بدهكارند, و مي بايد روشن سازند كه موقعيت خود را به طور عمومي بيان كنند. به عنوان يك شهروند, من مي خواهم كه دولتم در مورد چيزي كه پتانسيل وارد كردن حمله نظامي را در خود دارد, شفاف باشد. ....

آلبرايت گفت: برآورد جامعه اطلاعاتي در سال 2007 به لحاظ سياسي بطور جدي به تحريمات و ايجاد محرك  ضربه زد. آنها ميبايد اين موضوع را باز بيني مي كردند. چه كسي مي داند كه آيا اين يك اشتباه واقعي بود يا خير؟ شايد كه در آن زمان آنها به طور واقعي به آن اعتقاد داشتند.   ...سخنگوي كميته اطلاعاتي سنا, كيت بوند (Kit Bond) جمهوري خواه, اطلاع داد كه اين كميته به مدت زيادي بحث كرده كه برآورد سال 2007 NIE جامعه اطلاعاتي ملي, در اظهار خود مبني بر اين كه ايران قصد ندارد سلاح هستهيي توليد كند, خيلي دست درازي كرد.اين سخنگو گفت: آنها شايد قصد داشتند, و شايد نداشتند, اما ته خط اين است كه ما نمي دانيم! متاسفانه NIE برآورد جامعه اطلاعات امنيت مصنوعي به مردم داد, و آنها را وادار كرد كه فكر كنند جامعه اطلاعاتي تشخيص مي دهد كه هيچ گونه قصدي در كار نيست.

 

اجلاس آژانس در وين درمورد برنامه هستهيي ايران

تلويزيون سي ان ان  دوشنبه 10  اسفند 1388(1 مارس 2010)

مجري: تلويزيون دولتي ايران از قول آيت ا... علي خامنه اي در اظهارات روز يكشنبه وي گفت, رهبر عالي ايران, آژانس بين المللي انرژي اتمي را مورد حمله قرار مي دهد كه تحت نفوذ ايالات متحده و همپيمانان آنست.

 اين هفته آژانس بين الملل انروژي اتمي در وين جلسه داردتا كه در مورد برنامه اتمي ايران بحث كنند, مشخصاً آنها به  پاسخ منفي ايران به  تقاضاي بين المللي, مبني بر توقف غني سازي اورانيوم توجه دارند, در اين ميان خبرگزاري فارس ايران گزارش مي دهد كه, فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ايران,  تهديد به تامين سوخت اروپا نمودند, در اين رابطه گزارشگر ما از مسكو متيو چنس گزارش مي دهد.

مجري: شما وقايع را براي چندماه است كه پيگيري مي كنيد در قدم بعد چه اتفاقي خواهد افتاد.

 متيو چنس گزارشگر سي ان ان از مسكو: فكر مي كنم ما بايد منتظر نتيجه اجلاس وين باشيم, اين اولين جلسه آژانس بين المللي انرژي اتمي با رياست , رئيس جديد آژانس يوكيو آمانو مي باشد, وي ديپلومات ژاپنيست كه جايگزين محمد البرادعي شده است,اگر قرار باشد گزارش وي به آژانس, گزارش اولي كه داده بود باشد, از نفر قبلي خود بسيار انتقادي تر در مورد ايران خواهد بود,  اولين گزارش, در اين اجلاس 4 روزه مورد بررسي قرار مي گيرد و موضوعات مختلفي را مطرح نموده و تمامي طرفها را نسبت به فعاليت هاي داخل ايران بروز خواهد نمود, حداقل در مورد اين واقعيت كه ايران اقدام به غني سازي برخي از ذخاير اورانيوم خود به سطح 20 درصد نموده است,  كه اين اقدامي چشمگير بوده و قدمي درجهت توليد اورانيوم با درجه تسليحاتي

 مي باشد, درحالي كه ايران مي گويد با هدف توليد سوخت هستهيي مي باشد, و نگراني شديدي نيز در مورد گزارشي كه ايران درحال حاضرممكن است مشغول توليد كلاهك جنگي باشد, امري كه جمهوري اسلامي بشدت تكذيب مي كند, وجود دارد.

مجري:  : آيا جامعه بين المللي نيازاست كه در مورد اعمال تحريمات تعجيل نموده و به ايران فشار وارد نمايند و آيابراي اين هفته ممكن است كه شاهد قبولاندن اين موضوع(به ايران) باشيم.

 متيوچنس: قطعاً اين هفته ما انتقاداتي دراين اجلاس آژانس در وين خواهيم شنيد, البته آژانس ارگاني نيست كه بتواندبر جمهوري اسلامي اعمال تحريم كندو اين كار توسط شوراي امنيت سازمان ملل درنيويورك صورت مي گيرد, اما آنها, شوراي امنيت ملل متحد, قطعاًبه آنچه كه در اژانس بين المللي انرژي اتمي مي گذرد نظارت دارد و از آنان رهنمود مي گيرد, و ما ظرف چند روز آينده شاهد انتقادات آژانس به ايران خواهيم بود, كه اين فكر مي كنم محرك ملاقات هايي خواهد بود كه قرار است درمورد تشديد تحريمات تصميم گيري كنند, روسيه و چين به نوعي پوشش ديپلوماتيك براي ايران فراهم كرده اند كه در ايران منافع تجاري و سياسي عميقي دارند و مايل نيستند ببينند كه, ايران بوسيله تحريمات شديد آسيب ببيند, دراين چند ماه گذشته علائمي ازاين كه مسكو مايل است موضع خود را نسبت به ايران سخت تر كند وجود داشته است, ولي بايد ببينيم از آن چه نيتجه اي بدست مي آيد.

مجري::  شايعاتي كه در مورد ايران وجود دارد, ايرانيان چگونه پاسخ مي دهند؟

متيو چنس: ايران با سرپيچي نمودن وبا  اقدام به ادامه غني سازي اورانيوم,  با وجود سه دوره تحريمات شوراي امنيت سازمان ملل, كه فعاليت غني سازي اتمي خود را متوقف كنند , پاسخ مي دهد.

همانطوركه گفتيد, رهبرعالي ايران مي گويد كه-- اين گزارش آژانس, كه ايران رادر حال حاضر متهم مي كند كه بطور بالفعل در حال توليد كلاهك جنگي هستهيي مي باشد, امري است  كه موجب مي شود كشورهاي غربي مخالف توسعه اقتصادي ايران باشند- - و ايرانيان تاكيد دارند كه قصد ساختن بمب اتمي را ندارند و كاملاً بدنبال توليد سوخت اتمي  براي صنعت مولدهاي برق مي باشند كه مي خواهند براي آينده كشور خود داشته باشند.

 مجري: تاريخچه اي از سئوالات پيرامون برنامه هستهيي ايران وجوددارد, درسپتامبر سال گذشته ايران پذيرفت كه مخفيانه مشغول ساختن يك مجتمع غني سازي ارورانيوم در نزديكي شهر قم بوده و اين مجتمع براي مصارف صلح آميز است, در 2002 يك گروه ناراضي ايراني اطلاعاتي را در مورد دو سايت مخفي هستهيي در شهرهاي نطنز و اراك را افشا نمود, در 2008 سرويس هاي اطلاعاتي آمريكا اسنادي را ارائه دادند كه ايران بطور مخفيانه درگذشته مشغول توليد سلاح هستهيي بوده است, ايران ادعا كرد كه اين اطلاعات دروغ است, در نتيجه ايران در چندين مورد توسط ديدبان هستهيي سازمان ملل  و نيز شوراي امنيت سازمان ملل مورد بازبيني قرار گرفته است , درميان 5 عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل, روسيه و چين در گذشته هردو تمايلي به اعمال تحريمات شديد بر عليه ايران نداشته اند, رئيس جمهور روسيه ديميتري مدوديف مايل است با رئيس جمهور فرانسه در ملاقاتي كه امروز باوي دارد در مورد برنامه هستهيي ايران گفتگو نمايد, رئيس جمهور ساركوزي از مدوديف براي بازديد از فرانسه دعوت نموده است.

 

آمريكا:  ضروري است ايران به جاي انتقاد كردن, به سئوالات آژانس بينالمللي انرژي اتمي جواب دهد

خبرگزاري فرانسه سه شنبه 11 اسفند 1388(2 مارس 2010)

روز دوشنبه آمريكا گفت, ضروري است ايران به جاي انتقاد به آژانس, شروع به پاسخ دادن به سئوالات مطرح شده در گزارش سازمان ملل مبني بر اينكه تهران ممكن است روي يك كلاهك اتمي فعاليت مي كند, پاسخ دهد.

فليپ كراولي سخنگوي وزارت خارجه به خبرنگاران گفت: بهتر است ايران بجاي اعتراض به اين گزارش, بگونه سازنده برخورد كرده و پاسخ سئوالاتي كه آژانس بينالمللي انرژي اتمي به نيابت از تمامي جامعه بين المللي مطرح كرده را بدهد.

كراولي گفت: اين در مورد سئوالاتي است كه جهان به تفصيل در مورد ايران دارد.

او گفت:, فعاليت آژانس بينالمللي انرژي اتمي نه فقط نگراني آمريكا بلكه نگراني جامعه جهاني را نمايندگي مي كنند.

در جديدترين گزارش آژانس بينالمللي انرژي اتمي نسبت به برنامه اتمي ايران ابراز نگراني ميكند و مي گويد جمهوري اسلامي ممكن است درحال حاضر در حال كار كردن روي يك كلاهك اتمي باشد.

اين گزارش همچنين تائيد مي كند كه ايران غني سازي اورانيوم در سطوح بالاتر, كه بطور نظري آنرا به سطح مورد نياز براي يك بمب اتمي نزديك مي كند, را شروع كرده است.

هيلاري كلينتون روز دوشنبه گفت كه ممكن است تحريمات جديد عليه ايران ممكن است ماهها طول بكشد.

 

پيشنويسِِ جديد تحريمها عليه ايران توزيع شد

نيويورك تايمز چهارشنبه 12 اسفند 1388(3 مارس 2010)

ملل‌متحد - به‌قلم نيل مك فاركوهار - آمريكا در حال مشغولِ توزيعِ پيشنويسِ قطعنامه جديد تحريمهاي شديدتر عليه ايران است. به گفته ديپلوماتهاي شوراي امنيت در روز چهارشنبه، اين تحريمها روي سيستم بانكي، كشتيراني و بيمه بخشهايي از اقتصاد ايران متمركز خواهند بود. آمريكا در حال حاضر منتظر چين و روسيه است كه علامت بدهند كه خواهان شروع مذاكرات بر سر اين تدابير هستند.

تحريمهاي پيشنهاديِ جديد هم در وسعت و هم بر شدت، سه دور تحريمهاي سابق كه از 2006 به اجرا گذاشته شده‌اند افزوده است. هدف، اين است كه؛ ايران غني‌سازي اورانيومِ را متوقف كرده و براي آينده برنامه اتميِ خود به پاي مذاكره بيايد

اين ديپلوماتها گفتند تحريمهاي جديدِ پيشنهادي، خواهان ممنوعيتِ بلادرنگ معاملات مشخصي با ايران مي‌شود كه در تحريمهاي موجود از ملل‌متحد [صرفاً] خواسته‌شده بود تا هوشياري يا خويشتنداري در تبادلات با ايران در برخي از زمينه‌هاي تجارت تسليحاتي، كشتيراني و بانكي، وجود داشته باشد.

تمركز تحريمهاي جديد روي سپاه پاسداران است كه  كه بخش وسيعي از تجارت در ايران را در دست دارد. به گفته ديپلوماتها صنايع نفتي با اينحال شامل اين تحريمهاي جديد نمي‌شوند. تحريمهاي پيشنهادي جديد خواهان گسترش ساير جنبه‌هاي تحريمهاي موجود هستند ازجمله گسترش ليست بانكها كه از قبل مشخص شده‌اند و حداقل بانك مركزي ايران هم به بانك ملي و بانك صادرات كه قبلاً هدف قرار گرفته‌بودند افزوده مي‌شود.

تحريمهاي پيشنهادي جديد هم‌چنين شامل گسترش ليستي از اشخاص است كه به‌دليل دست داشتن در برنامه اتمي با منع مسافرتي و مسدود شدن دارائي‌هايشان مواجه هستند.

 اين تحريمها كه در حدود 6 صفحه توضيح داده شده‌اند كمپانيها و اشخاصي را كه در برنامه‌هاي توسعه اتمي و موشكي دست اندر كار بوده يا به آنها كمك يا تعاول مالي مي‌رسانده‌اند را شامل مي‌شود. تحريمهاي جديد شامل ممنوعيتي هم عليه صادرات تسليحاتي مي‌شود.

تاكنون هيچ واكنشي به اين پيشنويس از طرف چين نبوده است. چين بطور آشكار با تحريمها مخالفت كرده اما ايالات متحده و متحدانش در شوراي امنيت اميدوارند كه جيمز اشتاينبرگ معاون وزيرخارجه آمريكا در گفتگوهايش در پكن بتواند اين موضعگيري را از طرف چين استخراج نمايد.

 

ديپلوماتها گفتند اشتاينبرگ اولين مقام آمريكايي خواهد بود كه مي‌تواند اين پيشنويس را به اعضاي ارشد حكومت برساند. ژانگ ئيسويي (Zhang Yesui ) نماينده دائم سابق چين در ملل‌متحد پست خودش را ترك كرده تا پست جديدش را در واشنگتن برعهده بگيرد. لي بائودونگ (Li Baodong ) سفير جديد كه قبلاً چين را در مقر ملل‌متحد در ژنو نمايندگي مي‌كرد استوارنامه خود را براي شروع كار در روز پنجشنبه تسليم خواهد نمود.

تدابيرِ پيشنهادي كه از پيش بين كشورهاي آمريكا، بريتانيا، فرانسه و آلمان مورد گفتگو قرار گرفته، احتمالاً با گفتگوهاي بيشتر؛ رقيقتر خواهند شد.

به گفته ديپلوماتهاي درگير در اين گفتگوها؛ واكنش اوليه روسيه منفي بوده و گفته است اين تدابير بسيار قوي هستند. با اينحال مسكو از ايده تحريمهاي جديد در گفتگوهاي بعدي حمايت كرده است.

ويتالي شوركين سفير روسيه در ملل‌متحد در كنفرانس خبري در اواخر سه‌شنبه گفت ما تلاش مي‌كنيم كه باب مذاكرات را باز نگهداريم اما ايران با دادن پاسخهاي مناسب كه انتظارش را داشتيم همراهي نكرده است. وي گفت روسيه بطور فزاينده‌يي از نتيجه‌گيريهاي اخير آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ابراز نگراني كرده و اشاره كرده كه ايران ممكنست به‌رغم ادعاهايش مبني‌بر برنامه صلح‌آميز اتمي، در صدد توسعه يك سلاح اتمي باشد

آقاي شوركين افزود اينها ما را نسبت به ماهيت برنامه اتمي آنها نگران مي‌سازد. وي گفت او هنوز دستوراتي از مسكو براي شروع مذاكرات در ارتباط با دور جديد تحريمها را دريافت نكرده است. با اينوصف پكن تنها كشور مانع در ميان شش قدرت اصلي است كه در مذاكره با ايران بوده‌اند.

كشورهاي غربي، خواهان اتمامِ كارِ تصويب يك قطعنامه، قبل از ماه مه هستند يعني وقتي كه قدرتهاي جهان وارد گفتگوها راجع به ان.پي.تي(پيمان منع تكثير) مي‌شوند و زماني كه لبنان يعني مركز گروه راديكال حزب‌الله كه از نزديك با ايران متحد است، رياست شوراي امنيت را در دست مي‌گيرد.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

تعداد رأي دهندگان عراقي  بالغ بر 18 ميليون و 600 هزار نفر مي باشد

تلويزيون الشرقيه چهارشنبه 12 اسفند 1388(3 مارس 2010)

كميسارياي عالي انتخابات اعلام كرد كه تعداد رأي دهندگان عراقي  بالغ بر 18 ميليون و 600 هزار نفر مي باشد و اين در حالي است  كه تعداد كانديداها بالغ بر6292 نفر كه از جمله انها 1813 ناظر  كانديداي زن مي باشند. حمديه الحسيني عضو كميساريا در يك كنفرانس مطبوعاتي كه امروز در بغداد و در حضور نماينده اتحاديه عرب برگزار كرد تاكيد كرد كه تعداد ناظرين بين المللي بالغ بر 1447 ناظر و تعداد ناظرين جريانات سياسي 273 هزار ناظر مي باشد و اين در حالي است كه تعداد خبرنگاران عرب و خارجي 700 خبرنگار و  تعداد سازمانهاي ناظر بر انتخابات351 سازمان است. الحسيني ادامه داد  كه انتخابات خارج در 16 كشور و در 119 مركز رأي گيري برگزار مي گردد. الحسيني گفت تعداد پرسنلي كه در  اداره انتخابات شركت مي كنند بالغ بر 300 هزار پرسنل مي باشد.

 

اياد علاوي بر وحدت دروني ليست خود تاكيد كرد

تلويزيون الشرقيه  پنجشنبه 6  اسفند 1388(25 فوريه 2010)

ياد علاوي رئيس ليست العراقيه بر وحدت دروني ليست خود و ورود آن با تمام قدرت به انتخابات پارلماني آينده تاكيد كرد و خاطر نشان كرد كه تلاش براي تأثير گذاري بر العراقيه و هواداران آن مطلقا موفق   نخواهد بود و به مسير انتخاباتي خود بدون دادن اهميت به اين تلاش ها ادامه خواهد داد. از سوي ديگر صالح المطلك بازگشت كانديداهاي جبهه گفتگوي ملي براي شركت در انتخابات را اعلام كرد:

 اياد علاوي رئيس ليست العراقيه : ديدار امروز براي تاكيد بر امور مهم و اساسي است كه در رآس آنها اين است كه ليست العراقيه ليستي متحد مي باشد و مصمم به ورود به نبرد سياسي براي از بين بردن نيروهاي باطل است كه تلاش كرده و تلاش مي كنند تا به عراقيان بدي كنند و به نيروهاي مبارز عراقي و نيروهاي شركت كننده در روند سياسي و شركت كننده در تدوين اساسي اتهامات باطل و كذب روا دارند.  ديدار امروز با شما براي تاكيد بر اين موضوع  و تاكيدي بر اين است كه ليست العراقيه با  استحكام و عزمي بزرگ براي درهم شكستن طائفي سياسي و گروه گرايي سياسي و بناي عراقي در برگيرنده تمامي شركاء و تمامي شهروندان بدون استثناء  قيام  ادامه مي دهد و از اين جز تروريست ها و قاتلين  مستثني نمي باشند و به همين خاطر ما از مردم شريف عراق مي خواهيم تا  بطور  كامل و مؤثر  در انتخابات شركت كنند, بنحوي كه  هر چه عظيم تر و گسترده تر وارد شويم تقلب و توطئه را از بيخ بر خواهيم كند, تقلباتي كه برخي نيروهاي سياسي كه موقعيت و مراكز آنها كه رو به مرگ و لرزان است درصدد روي آوردن به آن مي باشند:

 صالح المطلك : بخاطر اينكه به آناني كه در كمين نشسته اند فرصت داده نشود كه اين پروژه را از بين ببرند, برادرانتان در جبهه گفتگوي ملي تصميم گرفتند كه با قدرت همراه با برادرانشان در ليست العراقيه در انتخابات شركت فعال داشته باشند. چشم به راه مردم عزيز و شريف و مبارز و قهرمان هستيم تا در ابعادي گسترده و عظيم به  صندوق هاي رأي روي بياورند تا اينكه تغيير را محقق كنند و مي گوييم كه نمي خواهيم كه سر كسي كلاه بگذاريم خير , تقلبات وجود دارد و تقلب در انتخابات صورت خواهد گرفت و متقلبين جز با خيزش عظيم مردمي به پاي صندوق هاي رأي شكست نخواهند خورد.

 

توضيحات اسامه نجيفي درباره اهميت  بازگشت جبهه گفتگوي ملي

تلويزيون البابليه   جمعه 7  اسفند 1388(26 فوريه 2010)

اسامه نجيفي يكي از رهبران فراكسيون العراقيه بازگشت جبهه گفتگوي ملي به صحنه  سياسي  بعد از پايان دادن به خروجش از روند  انتخاباتي را حمايت و تقويت طرح ملي توصيف كرد. نجيفي گفت كه اين اقدامي بود كه انتظار آن مي رفت تا  طرح ملي با آن تقويت شود و اين بازگشت پسنديده در راستاي   دفاع از پرونده دكتر صالح المطلك به شمار مي آيد كه همچنان پا برجا و باز است و منتظر است تا توسط دادگاه فدرال به نفع وي تعيين تكليف شود:

اسامه نجيفي  يكي از رهبران فراكسيون العراقيه : دكتر صالح المطلك يكي از سياسيون ميانه رو و ملي   است كه از منافع عالي عراق دفاع كرده اند و نقشي اساسي در بالغ كردن روند سياسي و تلاش براي اصلاح اشتباهات آن ايفاء كرده و هميشه رويكردي مثبت در ارتباط با اقشار مختلف عراق  به منظور متوقف كردن روند طائفي گرايي منفور  در عراق داشته است. همان طائفيه گرايي كه به عراق ضرر رساند و قربانيان بسياري  را باعث گرديد. دكتر صالح يك شخصيت ملي بوده و همچنان يك شخصيت ملي است كه تلاش مي كند تا روح شهروندي را در جامعه عراق  حاكم كند و هميشه رويكردي مثبت در رفتار با تمامي طرف هاي سياسي عراقي به منظور رسيدن به توافق سياسي و آشتي ملي  براي نزديك  كردن آحاد  مختلف مردم به همديگر و پايان دادن به پرونده طائفيه گرايي و پرونده تروريزم  از خود نشان داده است. من معتقدم كه اين اتهامات داراي اهداف سياسي شناخته شده  است و شخصيتي را هدف قرار داده كه بيشتر عراقيان به پاكي  و  وطن پرستي و صداقت وي در رفتار مي توانند شهادت دهنند. من  معتقدم  طرح اين مسائل همزمان با انتخابات  با هدف خدشه وارد كردن به فراكسيون  العراقيه  و جهت گيري ملي آن و رهبران آن است كه به نفع كشورعمل مي كنند.قوه قضاذيه عراق ضامن رعايت انصاف در حق دكتر صالح المطلك  در برابر  تمام كساني است كه از طريق زدن اتهامات ساختگي به وي تلاش مي كنند تا چهره وي را خراب كنند و تلاش مي كنند تا پرونده طائفي گرايي در كشور را ادامه دهند و  تلاش مي كنند تا از طريق  بهانه  ها و  دخالت هاي خارجي خون مردم را هدر و منافع عالي عراق  را مصادره كنند. تغيير در اوضاع عراق در راه است و نظرسنجي ها بر پيروزي ليست العراقيه با اكثريت كرسي پارلماني تاكيد مي كنند و به  اذن الله اين ليستي است كه دولت آينده عراق را تشكيل خواهد داد و اين چيزي است كه آنها را ترسانده و به  استصيال كشانده   و تلاش مي كنند تا مانع ورود  برخي كانديداها و در رأس انها دكتر صالح المطلك به انتخابات  شوند و تلاش مي كنند تا  به اين شكل چهره شخصيت هاي ملي را خراب و به  آنها اتهامات گزاف روا دارند.

 

صالح مطلك و حزبش تصميم بسيار حساب شده اي گرفتند

تلويزيون سي ان ان  پنجشنبه 6  اسفند 1388(25 فوريه 2010)

مجري: تحولات جديد در مورد انتخابات ماه آينده؛ رهبر حزب عرب سني كه انتخابات را تحريم نموده بود, تغيير عقيده داده است, وي اكنون از هواداران خود و همه عراقيان مي خواهد كه راي بدهند. چه چيزي باعث تغيير عقيده صالح المطلك شد؟

 ايوا ديمن گزارشگر سي ان ان از بغداد: نه او و نه حزبش دلايل مشخصي ارائه نكردند كه چرا تصميم گرفتند كه نظر خود را مبني بر تحريم انتخابات تغيير دهند, اما اين احساس وجود دارد كه در اين انتخابات رقابت بسيار نزديك خواهد بود, و نگراني از اين بابت بود كه اگر حزب صالح مطلك به تحريم انتخابات ادامه دهد، آراي آنها يا از بين برود، يا به حساب يك حزب مخالف ريخته شود.  با نگاهي سريع به علت اين كه چرا اين تحريم صورت گرفت,  علت به اين دليل بود كه صالح المطلك به همراه 145 كانديداي ديگر, به اتهام طرفداري از حزب بعث, عملاً از شركت در اين انتخابات ممنوع شده بودند. اين اقدامي بود كه حزب وي  و بسياري ديگر را خشمگين كرد, بدليل آنكه آنرا نشانه اي از نفوذ مستقيم رژيم ايران در اين انتخابات مي دانند, ومي گويند كه ايران مي خواست او و بسياري از افراد سكولار ديگر را در اين انتخابات بي اعتبار كند, مشخصاً بخاطراين كه ايران ميخواهد متحدين  شيعه خود را در قدرت حفظ كند.

 مجري : به نظر شما تا چه حد اين واقعه مهم در انتخابات موثر است ؟

 خبرنگار سي ان ان از بغداد: به اين اعتبار مهم بود كه اين تحريم مي رفت تا  نگراني هايي در مورد شكافي كه بين احزاب و گروه هاي سياسي شيعه و سني و كرد وجود داشت را دامن بزند, و فكر مي كنم همچنين نشان دهنده سطحي از بلوغ در پروسه سياسي در عراق است,  همانطور كه گفتم قرار است در اين انتخابات رقابت بسيار نزديك باشد و هر راي به حساب ميآيد و فكر مي كنم صالح مطلك و حزبش تصميم بسيار حساب شده اي گرفتند, كه در خدمت بالاترين منافع ليستشان بود اگر كه مي توانستند راي دهندگانشان را با تعداد بيشتري به بيرون مي آورند تا با راي خود بگويند كه ممكن است كه شما توانسته باشيد كانديداي شماره يك مارا حذف كنيد , اما هرگز نمي توانيد مارا از تاثير گذاري بر اين انتخابات باز داريد.

 مجري : اين انتخابات براي 7 مارس برنامه ريزي شده است, كه به سرعت به آن نزديك ميشويم. فضاي انتخابات را برايمان توضيح دهيد

 خبرنگار سي ان ان از بغداد: عراق هنوز جايي است كه بدليل واقعيت  شرايط امنيتي،  نمي توانيد شاهد كارزارهاي بزرگ انتخاباتي در خيابانهاي آن در اشكال معمول باشيد. مبارزه انتخاباتي كه در اين جا جريان دارد بيشتر درقالب پوستر ها و بنرها و تلويزيون مي بينيم. از طرف ديگر يك فعاليت مبارزاتي بسيار خبيث درجريان است, آنچه كه ما شاهد آن هستيم دو فراكسيون اصلي شيعي شامل حزب نخست وزير نوري المالكي نيز مي باشد كه يك كارزار ضد بعثي را پيش ميبرد. يعني آنها بيانيه هايي صادر مي كنند و درتبليغات تلويزيوني پخش مي كنند كه مي گويند حزب بعث تلاش مي كند كه بازگردد و تلاش مي كنند كه مردم را به اين طريق بترسانند و وحشت و بدگماني ايجاد كنند, كه حزب بعث ممكن است بازگردد و تلاش كند كه قدرت را بدست بگيرد, و شيوههاي سركوبگرانه اي را كه در گذشته بكار مي گرفت را مجدداً بكار گيرد. البته هيچ دليلي وجود ندارد كه در حال حاضر چنين موضوعي حقيقت داشته باشد. كارشناسان مي گويند كه اين دوليست شيعي بدليل اين كه همان اشخاصي هستند كه در حال حاضر بر سر قدرت مي باشند, از اين تاكتيك استفاده ميكنند  تا توجه راي دهندگان را از موضوعات واقعي موجود منحرف كنند, موضوعاتي نظير خدمات پايه ايي , بسياري در بغداد هنوز از داشتن برق محرومند,  موضوعات ديگر از جمله, بيكاري و البته موضوع امنيتي در عراق.

 

بازگشت  جبهه گفتگوي ملي  به روند انتخاباتي  اعلام گرديد

تلويزيون البابليه پنجشنبه 6  اسفند 1388(25 فوريه 2010)

بازگشت جبهه گفتگوي ملي  به رياست دكتر صالح المطلك به روند انتخاباتي  بعد از جلساتي كه در درون ليست العراقيه  در بغداد دو روز بطول انجاميد ,  اعلام گرديد و اين به درخواست گسترده هواداران آن براي بازگشت اين جبهه به جايگاه ملي خود كه رهبري اين جبهه آن را  در پيش گرفته مي باشد. اين موضوع را كمي قبل حيدر الملا سخنگوي فراكسيون العراقيه گفت كه بعد از دو روز گفتگوها بين رهبران اين فراكسيون  و با توجه به ميزان   درخواست براي بازگشت بار ديگر تصميم به بازگشت به بين  مردم خود براي شركت در روند انتخاباتي اتخاذ كرديم و اين  عليرغم درد ناشي از حذف شماري از رهبران ملي از جمله دكتر صالح المطلك مي باشد. الملا گفت به خواست توده هاي  اين جبهه  براي بازگشت و تصميم به بازگشت گرفتيم تا اينكه شهروند عراقي و فراكسيون العراقيه هيچ تلاش و  صدايي كه همچنان سر داده مي شود را از دست ندهد و تاكيد كرد كه مسئله  بازگشت اين جبهه همچنان در كادر طرح ملي مي باشد و بودن اين جبهه در بيرون روند انتخاباتي خسارت براي طرح ملي است, همان طرحي  كه اين جبهه و ساير جريانات تشكيل دهنده فراكسيون العراقيه آن را  در پيش گرفته اند. ناظران در بغداد گفتند كه بازگشت جبهه گفتگوي ملي يك پيروزي براي طرح ملي و اراده  و خواست رأي دهنده عراقي است  كه بر بازگشت اين جبهه به روند انتخابات مصر بوده است:

حيدر الملا سخنگوي العراقيه: در واقع طي دو روز گذشته جلساتي گسترده  بين رهبران  و جريانات تشكيل دهنده العراقيه در جريان بود و  اين نظريه در بين آنها بسيار روشن بود كه ما نمي توانيم ادامه دهيم الاي اينكه همه با هم ادامه دهيم كه اين  يا با  تصميم تحريم جمعي  در همراهي با تصميم تحريم جبهه گفتگوي ملي است و يا هم  اينكه ادامه روند انتخاباتي با تمام جريانات تشكيل دهنده العراقيه مي باشد بويژه اينكه جبهه گفتگوي ملي يكي از جريانات اصلي تشكيل دهنده العراقيه مي باشد. بين رهبران العراقيه اين توافق صورت گرفت كه مقدمات ما قبل از انتخابات بصورتي نيست كه اين تضمين را بدهد كه رأي  شهروند عراقي محترم شمرده مي شود و در آن تقلب نمي شود تا اينكه بتواند نقشه تغيير آينده را با رأي خود ترسيم كند و گفتيم كه تهاجمات صورت گرفته به حق مردم عراق و مشخصا عليه كانديداهاي العراقيه تلاشي  براي  مرعوب كردن  رأي دهندگان  عراقي است و  گفتيم كه هدف از تصميمات حذف متشنج كردن صحنه سياسي عراق است كه نشان دهنده روح روند دمكراسي نيست بلكه نشان دهنده رويكرد حذف سياسي است و اينها همه در خدمت صاحبان طرح طائفي مي باشند. ترورها عليه كانديداهاي العراقيه و در رأس آنها  كانديداي تجمع مستقبل از موصل  ادامه دارد,  كميساريا همه جريانات را به يك چشم نگاه نمي كند تمام اينها مقدماتي منفي است ولي ما گفتيم كه همه اين سختي ها را از طريق به صحنه آمدن مردم و رفتن به پاي صندوق هاي رأي به چالش مي كشيم تا به اين شكل بتوان از ميزان تقلب كم نمود. تصميم رهبران العراقيه  و تصميم جبهه گفتگوي ملي كه به تحريم دعوت كرده بود, تصميم به  مشاركت در انتخابات است تا اينكه شهروند عراقي اميد خود به تغيير را از دست ندهد و همزمان نيز  توافق شد كه پرونده حذف سياسي از طريق فعاليت سياسي و قانوني كه انجام مي دهيم باز باشد و به همه جا براي بيان اين ظلم كه رهبران  العراقيه و مشخصا  دكتر صالح المطلك و ظافر العاني و استاد راسم العوادي و ديگران را در بر گرفته , خواهيم رفت چرا كه ما به عدالت اعتقاد داريم  و اينكه اين قضيه چيزي جز  يك تصميم سياسي كه اطلاعات ايران از طريق احمد چلبي و علي اللامي  آلت دستهاي خود در عراق آن را تحميل كرده است و اين چيزي است كه ژنرال اوديرنو و سفير هيل نيز به بر آن تاكيد كردند.

 

بخشي از گفتگو حيدر الملا

تلويزيون البابليه پنجشنبه 6  اسفند 1388(25 فوريه 2010)

سؤال: شانس  العراقيه در انتخابات بعد از بازگشت جبهه گفتگوي ملي چيست؟

حيدر الملا: روز گذشته يك نظرسنجي كه توسط دولت انجام شده بود و از طريق سيد علي موسوي مسؤل مركز تبليغات ملي منتشر گرديد,  آنها خودشان مي گويند كه العراقيه در رتبه دوم قرار دارد, بنحوي كه 28 درصد آراي مردم را در انتخابات كسب خواهد كرد. طبعا ما مطمئن هستيم كه اعتبار و امتياز  العراقيه بسيار بيشتر از اين است ولي وقتي نظرسنجي انجام شده توسط دولت مي گويد كه امتياز و اعتبار العراقيه اينقدر است اين به اين معني است كه اعتبار و امتياز ما سه برابر اين تعداد است و لذا امروز و بعد از بازگشت جبهه گفتگوي ملي عراق به عنوان يكي از جريانات اصلي تشكيل دهنده العراقيه  براي شركت در انتخابات همراه با كانديداهايش و دعوت از مردم عراق براي رفتن به پاي صندوق هاي رأي بصورت گسترده , روز 7 مارس شاهد اراده و خواست واقعي مردم براي تغيير و براي هويت واقعي عراق از طريق دادن رأي خود به العراقيه در پي صندوق هاي رأي خواهيم بود. ما معتقديم كه تغيير  در راه است.

 

جلسه اي اضطراري ليست ائتلاف ملي براي بحث  پيرامون اظهارات اياد السامرايي

تلويزيون الحره  جمعه 7  اسفند 1388(26 فوريه 2010)

در تلاشي براي جلوگيري از بروز هرگونه چند دستگي در درون ليست ائتلاف ملي , جريانات تشكيل دهنده اين ليست شب گذشته جلسه اي اضطراري براي بحث  پيرامون اظهارات اياد السامرايي كه گفته بود     ائتلاف ملي با علاوي بر سر منصب نخست وزيري آينده به توافق رسيده, برگزار كردند:

 جلال الدين صغير يكي از رهبران مجلس اعلا : آنچه كه من و دكتر اياد السامرايي  نزديك به سه ماه و نيم قبل در مورد آن صحبت كرديم, حول تلاش براي گسترش ليست ائتلاف ملي بود كه از جمله امور اين گسترش اين بود كه ما مايل بوديم كه طرفهاي مخالف روند سياسي  را مهار  و جدا كنيم كه انتخاب ليست ائتلاف ملي در اين رابطه  دكتر اياد علاوي بود و مطلقا  صحبتي كه در مورد منصب نخست وزيري در ميان نبوده است.

 

گفتگو با دكتر احمد عبدالغفور السامرائي در برنامه مناظره انتخاباتي

تلويزيون العربيه  جمعه 7  اسفند 1388(26 فوريه 2010)

سهير القيسي مجري: ... در حال حاضر در  عراق چه مي گذرد, آشتي وجود ندارد, و به چه ميزان ما از برگشت خشونت مي ترسيم؟

احمد عبدالغفور السامرائي رئيس اداره اوقاف اهل سنت از ائتلاف وحدت عراق: خيلي از حكم هاي دستگيري كه صادر شده تنها بخاطر اين بوده است كه برخي به آنها شك كرده اند.اين سوء استفاده از دستگاه قضايي بسود شخصي و عشايري است و گفتم كه اينكار باعث مي شود كه ما را به نقطه اول برگرداند...امروز تعداد خيلي زيادي ازمردم از محل هاي خودشان بدليل  شكايت هاي ساختگي بيرون مي روند. عشاير كوچ مي كنند و مناطقي تخليه مي شود.

مجري: چه كسي پشت اين شكايتهاي ساختگي است؟ چه كسي در پشت اين هرج و مرج است؟

سامرائي: اين سوء استفاده توسط بنياد گراهاست كه طايفه گرايي را به عراق برگردانند.

مجري: چه كسي از آنها سوء استفاده مي كند؟ سامرائي: طرح و برنامه هاي خارجي است.

مجري: مي تواند بطور مشخص نام ببري؟ سامرائي: آنهايي كه دستشان به خون عراقيان آغشته شده است و پول دادند تا كلت هاي داراي صدا خفه كن وارد شود, بسته هاي انفجاري وارد شود, بسته هاي انفجاري وارد شود.

مجري: مي شود روشن كني كه منظور شما كدام كشور است؟

سامرائي: از طريق ايران وارد شده است.  كساني هستند كه اين كار را تسهيل كرده اند, حال دولت مي داند و يا نمي داند, حال دولت ايران مي داند و يا نمي داند, اين كار صورت گرفته است, موج گسترده اي از سلاح توسط اينها به شبه نظاميان داده مي شود و به تشكل هاي القاعده داده مي شود و اين شناخته شده است و ابهامي در آن نيست.

مجري: يعني فقط ايران درخشونت طايفه اي نقش دارد؟

سامرائي: برنامه هاي زيادي وجود دارد يهود دخالت دارند, اشغالگر نقش دارد كشورهاي منطقه اي كه منافع دارند دخالت دارند. ولي ما مي گوييم مواردي كه در مرزهاي ديديم با تاسف شديد از طرف شرق وارد مي شود. اعتراف هاي روشني در اين زمينه وجود دارد, خون در اين رابطه ريخته شده است حتي القاعده نيز اعتراف كرده است.

مجري: برخي مي گويند كه بخصوص نفوذ ايران مبالغه شده است و تا بحال اسناد و دلايل كافي ارائه نشده است شما چه چيزي داريد؟

سامرائي: ما به ميزاني كه با چشمانمان وارد كردن سلاح را مي بينيم  از نفوذ ايران صحبت نمي كنيم.ما مي بينيم كه سلاح از اين طريق وارد عراق مي شود كلت هاي داراي صدا خفه كن  و انواع سلاح ها  و بسته هاي چسبنده وارد مي شود و حتي افسران بصورت علني نيز مي گويند كه اين سلاح ها ساخت ايران است.

مجري: بايد كساني باشند كه كمك كنند تا اينكه اين واردات صورت گيرد, آيا اينطور نيست؟. آيا در روند سياسي افرادي نيستند كه در اين رابطه دخالت داشته باشند؟ و همينطوري نشسته اند و سلاح وارد مي شود و نفوذ خارجي وجود دارد؟

سامرائي: من به طرف هاي سياسي عراقي اعتماد دارم كه مي خواهند يك روند سياسي سالمي را بنا بگذارند ولي نبايد فراموش كنيم كه خيلي از اين طرف هاي سياسي طرف هاي ديگري آنها را وارد عراق كرده و در خدمت دستگاههاي خارجي هستند تا اينكه روند سياسي را نابود كنند. آنچه كه در عراق رخ داد و ما آنرا ديديم چه كارهايي كه توسط بنيادگراهاي سني و چه شيعه شد, سلاح گرفته بودند و منفجر كردند و كشتند. ما با شجاعت مي گوييم  هركسي كه اين سلاح ها را بگيرد  و بر اساس اين طرح و برنامه كار كند خائن است و مي خواهند روند سياسي را منهدم كنند گذشته از وابستگي مذهبي  و يا ديني و يا قومي كه افراد داشته باشند, ولي مي گوييم كه كشورهاي بزرگي هستند كه مي خواهند اين كشور را شقه شقه كنند.

 

مالكي در انتخابات آتي، در خطر است

نيويورك تايمز دوشنبه 10  اسفند 1388(1 مارس 2010)

به‌قلم استيون لي مايرز -  چند ماه قبل، نوري مالكي با تكيه بر اعتبارِ اگر نه محبوبيت جهاني ولي با اتكا به يك محبوبيتِ واقعي  بنظر مي‌رسيد كه براي دور دوم هم پيروز شود. اكنون اما كه عراقيها در يكشنبه آماده انتخابات پارلماني مي‌شوند مسيرِ او براي يك دور چهار ساله ديگر بطور فزاينده‌يي بلاتكليف، كمپين او بيحساب و كتاب و در ذهنِ برخي؛ عميقاً نگران كننده شده است.

گذشته از تحكيم قدرت به شيوه‌يي مستبدانه كه تاريخ عراق را فراگرفته است، آقاي مالكي با اين خطر مواجه است كه در انتخابات شكست بخورد. در منطقه‌يي كه  خروج سنتي از قدرت با كودتا بوده يا اينكه با تابوت و پايان عمر. همانگونه كه يك ديپلومات غربي در بغداد اخيراً گفت اين انتخابات يك آزمايشِ حساس از دموكراسي بعد از جنگِ عراق و هم‌چنين آزمايشي براي سرنوشت خود آقاي مالكي است.

اينكه او چطور پيروز شود يا مهمتر اينكه چطور ببازد؛ بيش از هرچيزِ ديگر، مسير كشور را در سالهاي آتي مشخص مي‌كند و اين در حاليست كه پرزيدنت اوباما به وعده خودش براي بيرون كشيدن نيرو عمل مي‌كند. حتي حاميان خودِ مالكي اذعان دارند كه آقاي مالكي اكنون منزوي، مستبدانه و گستاخ بنظر مي‌رسد، چشم‌انداز انتخاب مجدد او با حوادثي كه پيش آمده‌اند و در كنترل او هم نبوده‌اند آسيب ديده است.

عزت شاهبندر از پارلمانترهاي شيعي عراق كه قبلاً جزو ائتلاف انتخاباتيِ نخست‌وزير بود گفت من[ به مالكي] گفتم شما موضع نداريد بلكه واكنش داريد و بنظر رسيد كه وي [در حمايت از] مالكي دچار ترديد شده است. كماكان مالكيِ 59 ساله ممكن است پيروز شود.

 بنا به گفته سياستمداران, نظرسنجي كه توسط احزاب و مقامات آمريكايي انجام شده؛ ائتلاف آقاي مالكي به احتمال قوي جمع بيشتري از مجلس جديد با 325 كرسي را برنده خواهد شد. اما بعيد است كه به هيچوجه نزديك به اختصاص اكثريت كرسيها به خود باشد.....

 

صحبت هاي اياد جمال الدين در ارتباط مستقيم حول آشتي ملي

تلويزيون البغداديه  پنجشنبه 6  اسفند 1388(25 فوريه 2010)

اياد جمال الدين رئيس ليست احرار : امنيت با زياد كردن ارتش و زرهي تامين نمي شود. امنيت تنها از طريق آشتي ملي بدست مي آيد, اگر آشتي ملي نباشد از امنيت خبري نخواهد بود و اگر امنيت نباشد از بازسازي خبري نخواهد بود. طرح ما اين است: آشتي ملي. امنيت. بازسازي.

آشتي ملي بين تركيب هاي جامعه نيست, از روزي كه خدا عراق را خلق كرد تا به امروز سني وشيعه با هم دعوايي ندارند, هيچ درگيري طايفه اي بين مردم و جامعه نبوده است. اين دعوا سياسي است. و برخي از سياست مداران كرد و شيعه عراقي به آمريكاييها دروغ مي گفتند و به آنها مي گفتند كه سني ها دارند شيعه ها را سر مي برنند و آمريكاييها ازآنها پرسيدند كه موضوع شيعه وسني چيست؟ و شروعش كي بوده است؟ گفتند كه فردي است بنام علي بن ابوطالب عليه سلام و يكي ديگر نيز نامش معاويه است, يعني قبل از 1400سال پيش با هم دعوا كردند و اين مشكل هنوز ادامه دارد. آمريكاييها گفتند عجيب است, مردم شما اينطور هستند؟ تمدن شما اينطور است؟ جواب دادند كه مشكل مردم بدبخت عراق همين است. آمريكاييها سوال كردند آيا راه حلي نيست؟ گفتند راه حل هست ولي پول مي خواهد, آمريكاييها 150ميليون دلار به دولت فعلي عراق دادند و گفتند كه سني و شيعه را با هم آشتي بدهيد زيرا كه شركت هاي ما مي خواهند بيايند و نزد شما كار كنند و خودمان بحران اقتصادي داريم و عراق مي بايست يك  كارگاه ومحل كار باشد و هم شما بهره ببريد و هم ما, دولت عراق اين 150ميليون را درجيبش گذاشت و چهاركنفرانس گذاشت, يك شيخ شيعه و يك شيخ سني را آورد  و به آنها گفت در مقابل دوربين لبخند بزنيد كه آنها لبخند زدند, بعد عكس آنها را به آمريكاييها داد و گفتند ببينيد كه سني وشيعه را آشتي داديم.

مجري: همه از آشتي حرف مي زنند ولي سوالي است كه  هيچ كسي دقيق به آن جواب نداده است,آشتي با چه كسي؟

جمال الدين: من به تو پاسخ مي دهم. مشكل بين شيعه وسني نيست, مشكل بين تركيب هاي جامعه نيست, در  عراق شيعه هست, سني هست, اكراد هستند. اي عالم, بين اين تركيب هاي جامعه عراق مشكلي نيست و همه عراقيان گواهي مي دهند, مشكل سياسي است, دو گروه سياسي هستند, گروهي توسط تانك هاي آمريكايي حاكميت را از دست داده است كه بعث است و گروهي توسط تانك هاي آمريكايي اين حاكميت را بدست گرفته است كه دولت فعلي است.

اين دعوا بين اين دو مي باشد. ولي اين مردم هستند كه قيمت مي دهند, آن كسي كه پياده براي زيارت به كربلا مي رود قيمت مي دهد, آن كه دربين كارگران نشسته است, آن كسي كه باقله مي فروشد, اينها قيمت را مي دهند و اين مردم نه با آنهايي هستند كه حاكميت را از دست دادند و نه با آنهايي هستند كه حاكميت را بدست گرفتند, ولي اين دو گروه به اين دعوا اعتراف نمي كنند و آنرا به رسميت نمي شناسند و هر دويشان مردم را متهم مي كنند كه مشكل مردم هستند و شيعه وسني با هم دعوا دارند و ما نيستيم, در صورتيكه آنها دعوايشان روي كرسي است.  ...

مجري: آيا شما وجود بعث را مي پذيريد؟      

جمال الدين: من طرحمان را توضيح مي دهم. اگر در انتخابات برنده شديم از من تعهد بپذيريد كه اگر يك پيروزي بدست آورديم كه بر اساس آن بتوانيم قوانيني كه مي خواهيم را به تصويب برسانيم يعني نصف بعلاوه يك را داشته باشيم. اولين قانوني كه به تصويب خواهم رساند اين است كه: وابستگي به حزب بعث را مطلقاً جرم نمي دانم, ...

مجري: اينكه مي گوييد كار دولت نيست بلكه قانون اساسي است. شما اين قانون را با اين اشكالات تنظيم كرديد و حال داريد از آن مي ناليد و براي رها شدن از آن دعوا  مي كنيد و در تبليغات انتخاباتي نيز آنرا بكار مي گيريد؟

جمال الدين: من ضد اين ماده هستم و در نوشتن قانون شركت نداشتم.

 

 

نوری مالکی: رقبای سیاسی من از خارج پول می گیرند

بی بی سی سه شنبه 11 اسفند 1388(2 مارس 2010)

آقای مالکی این اتهامات را در مصاحبه با بخش عربی بی بی سی عنوان کرد اما نگفت سخنان او متوجه چه کشورهایی است.

انتخابات پارلمانی عراق، یکشنبه هفت مارس برگزار می شود و احزاب و گروه های سیاسی عراق در باره دریافت پول از منابع خارجی، اتهاماتی را متوجه رقبای خود کرده اند.

آقای مالکی گفت: "بسیاری از آنها (رقبای سیاسی) از خارج پول دریافت می کنند و این مشکل از آنجا ناشی می شود که مجلس عراق نتوانست قانونی در باره نظارت بر احزاب سیاسی به تصویب برساند تا طبق آن، بتواند احزاب و گروهها را وادار به پاسخگویی در باره دریافت پول از خارج کند."

تحلیلگران بر این باروند که این مناقشه از آنجا ناشی می شود که برخی احزاب و گروه های سیاسی به همسایگان سنی عرب این کشور ربط داده می شوند و گروهی نیز با ایران شیعه پیوند می خورند.

نوری مالکی با ایران روابط حسنه ای دارد و تا کنون چند بار به ایران سفر کرده و با مقام های این کشور از جمله آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور این کشور دیدار کرده است.

تحلیلگران می گویند ایران مایل است یک دولت شیعه، همچنان در عراق اقتدار داشته باشد و از این رو به گروه های شیعه کمک می کند.

نوری مالکی در این مصاحبه در باره روابط کشورش با ایران نیز سخن گفته است. او در مصاحبه خود با بخش جهانی بی بی سی گفت اظهارات سفیر آمریکا در عراق را که می گوید ایران دارای منافع بدخواهانه و نفرت انگیز در عراق است، رد می کند.

نخست وزیر عراق گفت: "این برداشت (کریستوفر هیل، سفیر آمریکا در عراق) است. عبارت "نفرت انگیز"، قدری اغراق آمیز است. این امر محتمل است که ایرانی ها مانند سایر کشورهای عربی، تلاش کرده باشند تا در سیاست (عراق) به نحوی اثر بگذارند اما عبارت نفرت انگیز به این معنا است که فردی می خواهد چیزی را به کل خراب کند."

آقای مالکی در ادامه گفت: "آیا ایران واقعا می خواهد عراق را از میان ببرد؟ قطعا خیر."

نخست وزیر عراق در این مصاحبه همچنین به ایران و آمریکا هشدار داد که عراق را وارد اختلافات خود نکنند.

آقای مالکی گفت: "همه می دانند که میان ایران و آمریکا بحرانی وجود دارد و این روی عراق هم اثر گذاشته است."

نخست وزیر عراق افزود: "ما به آمریکایی ها و ایرانی ها گفته ایم که آنها هر قدر که بخواهند می توانند با یکدیگر توافق یا اختلاف داشته باشند اما نباید عراق را به میدان نبرد خود تبدیل کنند."

 

خلاصه‌اي از مصاحبه با اياد جمال الدين درباره انتخابات و دخالت رژيم

تلويزيون الجزيره چهارشنبه 12 اسفند 1388(3 مارس 2010)

سؤال: آيا اين انفجارها يك پيام براي كانديداها بطور كلي و انتخابات دارد و آن پيام چيست؟

اياد جمال الدين، رئيس تجمع الاحرار: اوضاع امنيتي از روز 9/4 (سال2003) تا الان ثبات نيافته است. ما 33 ارتش از كشورهاي مختلف و در صدر آن آمريكا را داشتيم به اضافه نيروهاي عراقي را داريم ولي امنيت حفظ نشده است و به نظرم تا آشتي ملي برقرار نشود ما نياز به وحدت ملي داريم و بايد كه مشخص شود كجا درگيري است و چه كسي درگير است  در رسانه‌ها و محافل سياسي و حتي در كشورهاي بزرگ و كوچك بسيار شايعه شده است كه نزاع در عراق بين شيعه و سني است و مردم با يكديگر درگيري دارند و سني وشيعه با هم جنگ مي كنند در حالي كه حقيقت اين است  نزاع در عراق سياسي است و ربطي به مردم ندارد. مردم كسي هستند كه فقط خون مي‌دهند. ولي درگيري در عراق  بين دو تيم,يعني كسي كه حاكميت را  توسط تانكهاي امريكايي از دست داده و كسي كه  با تانكهاي اشغالگر برسر كار آمده اند مي باشد. اين دو تيم درعراق درگير هستند و مردم هستند كه رنج ميبرند وكساني هستند كه بهاي آن را با خون ميپردازند و ما مي گوييم تا زمانيكه مصالحه سياسي بين كسي كه حاكميت را از دست داده و كسي كه حاكميت در دستش است صورت نگيرد  اوضاع به ثبات نمي رسد.

سؤال: شما قبلاً در مطلبي در دار العراقيه  در تاريخ 14 دسامبر 2009  گفته بوديد كه اگر راه حل اين باشد آماده  گفتگو با عزت الدوري هستيد ؟

جواب: من از اشخاص مشخصي نام نبردم ولي فقط گفتم عده اي هستند كه در تاريخ 9/4  بوسيله تانكهاي امريكايي قدرت را از دست داده است يعني حزب بعث و طرفي كه همچنين با تانكهاي آمريكايي برسر كار آمده است, مردم عراق از سني و شيعه و كرد و تركمان هيچ ربطي به آن ندارند آنان نه حاكميت را از دست دادند و نه الان حاكميت را در دست دارند درگيري بين اين دو طرف است و بر دولت فعلي يا پارلمان آينده چون دولت فعلي كه مدت تمام شده است پارلمان آينده بايد قانوني تدوين كند كه قانون ريشه كني بعث را ريشه كن كند چيزي كه باعث همه اين نابسامانيها شده است و ما در مقابل آزمايشي سخت هستيم وبر پارلمان آينده است كه بايد مسئوليت برعهده بگيرد و حراست از امنيت در اولويت مسئوليتهايش باشد و نه حراست از قدرت. مردم نياز به امنيت دارند كساني كه امروز در بعقوبه و ديروز در مسير زيارت كربلاي مقدس كشته شدند مردم بودند و نه حاكميت, از مسئولين عراقي هيچ كدام كشته نشده نه از آنها كه الان هستند ونه آنها كه قبلا بودند.

سؤال: يعني  شما اياد جمال الدين و ليست احرار با پروژه آمريكايي هستيد؟

جواب: ما در عراق و با كشورهاي خليج عربي (فارس ـ م) و با  قطر و با همه كشورهاي خليج  مي‌گوييم كه بايد با آمريكا روابط داشته باشيم. اما طرف ايراني شبه نظاميان عراق را آموزش ميدهد و بمب هاي چسبنده ارسال ميكند به همين جهت مي گوييم اگر به ما احترام بگذارند احترام ميگذاريم, به حاكميت ما اهانت كنند به حاكميت شان اهانت مي كنيم روند سياسي در عراق روند امريكايي است هيچ نيروي سياسي در عراق وجود ندارد  نه در حاكميت و نه در مجلس مگر نسبت ايمان داشته باشد و توافقنامه استراتژيك عراقي امريكايي را امضا كند.

سؤال: پس  آمريكا حق دارد كه حاكميت عراق را نقض كند؟

جواب: حاكميتي كه الان در عراق ساخته شده حاكميتي است كه امريكا درست كرده است هر كس اين را انكار مي كند دروغگو است اين آمريكا بوده كه صدام را ساقط كرده  است او بوده كه اين معادله سياسي را آورده است چه كسي خارج از اين معادله است؟ بگو چه كسي؟ نه فقط احرار,  همه, ولي ما به صراحت مي گوييم ما ميخواهيم مثل برادران در خليج, مثل برادران در قطر از روابط سالم با امريكا استفاده كنيم ميخواهيم روابط عربي مستمر با قطر و غير قطر داشته باشيم و روابط مان با امريكا را گسترش بدهيم.

سؤال: حال در رابطه با همين موضوعاتي كه حول امريكا توضيح داديد آيا مدير بسيج انتخاباتي شما مدير انتخابات اوباماست؟.

جواب: بله درست است ولي فقط او نيست من يك تيم  دارم كه تبليغات انتخاباتي را مديريت مي كند كه يكي از آنها از تيم اوباما و همچين از استراليا و و انگليس و كارشناسان بين المللي ساير كشورها هم هستند. ما در زمينه دمكراسي و در مديريت تبليغات انتخاباتي  فقير هستيم و آنها كارشناسان بين‌المللي هستند و كمك مي كنند.

سؤال: آيا درست است كه تعداد آنها به 600كارشناس ميرسد؟.

جواب: آنها در تبليغات انتخاباتي شركت ندارند تبليغات انتخاباتي نياز به 600 كارشناس ندارد آنها در تدوين برنامه  اداره اقتصاد عراق و پيشرفت عراق  كمك كردند اين 600 كارشناس را من به دولت آينده عراق مي دهم اعم از اينكه خودم رئيس دولت باشم يا كسي ديگر, مجاني ميدهم بدون هيچ مابه ازايي نه مالي نه سياسي و نه منصب, ابداً, من بيش از 600 كارشناس دارم اگر من دولت را اداره كنم همين برنامه را اجرا مي كنم اگر كس ديگر بود من همين برنامه و كارشناسان را در خدمت آن قرار ميدهم بطور مجاني.

سؤال: آيا درست است كه  گفته مي‌شود ليست شما به 700كانديدا رسيده است و تبليغات انتخاباتي براي هريك از آنان به يك ميليون و صدهزار دلار رسيده است ؟

جواب: اولاً كانديداهاي ما 300كانديدا داشتيم. 20نفر حذف شدند ولي بعداً سه نفر برگشتند و الان عدد نهايي بعد از حذف و تغييراتي كه شد  287 كانديدا داريم در همه استانها و سه استان كردي .

سؤال: عدد 70 در تاريخ ژانويه 2010 بود در خلال يك ماه به 300 نفر رسيد؟

جواب: نه نه از همان ابتدا 300 عدد بود و اين ها حرفهاي تبليغاتي دروغ است ما اول 70 نفر نداديم كه بعد بكنيم 300 نفر از همان ابتدا كانديداها 300 نفر بودند ولي در تبليغات وغيره گفتند 70 نفر, اما دررابطه با پول دادن, دروغ است چنين چيزي نبوده است و به غنا مشهوريم و نه به فقر.

سؤال: اينكه عدد نگوييد حق شماست ولي پول اين تبليغات را از كجا كمك مي‌گيري آيا يك كشور خارجي كمك ميكند مثلا واشنگتن, امريكا؟

جواب: ما از كسي كمك نمي‌گيريم نه از دولت نه از سيستم اطلاعات و نه از طرف سياسي در كل كره زمين اما پول تبليغاتمان را چنانكه كه مبالغه شده كه 3 ميليارد دلار و نبوده و مبالغ آن زياد نيست و بعد از پيروزي در يك كنفرانس مطبوعاتي توضيح ميدهيم كه چه ميزان براي تبليغات انتخاباتي خرج كرديم و چه كساني كمك كردند سپس همه آنها را جمع مي كنيم و اسامي شان را اعلام مي كنيم و آنها همه عراقي هستند و از تجار هستند و ميليونر هم نيستند ولي تجار خوبي هستند و بارك الله به آنها, ولي تبليغات موضوعات را بزرگ ميكنند و من خوشحالم از اينكه بزرگ ميكنند همچنانكه مثل عراقي مي گويد به غنا مشهور باش و نه به فقر.

سؤال: از شما نقل مي كنند كه گفتيد با هيچكس قبل از انتخابات ائتلاف نمي كنيد و بدون اينكه هيچ طرف سياسي را به قتل و دزدي متهم كنيد گفتيد كه دررابطه با همه علامت سوال وجود دارد و نمي خواهم خودم را آلوده كنم و تصميم گرفتم كه صبر كنم آيا شما همه را به قتل و سرقت متهم مي كنيد؟

جواب: من هيچكس را متهم نكردم سازمان ملل متهم كرد سازمان ملل مي گويد كه عراق در صدر كشورهاي فاسد در دنيا است, و مردم عراق مي گويند كه اين دولت فاسد است, درست نيمي از وزارت انرژي فعلي از ائتلاف دولت قانون است   تركيب دولت نيمي از ائتلاف دولت قانون است و نيمي ديگر از ائتلاف ملي و ليست العراقيه و ائتلاف كردها است, سوال من و سوال مردم عراق و سوال سازمان ملل است كه وزاري فاسد كجا رفتند ما؟  ما در ليست احرار وزير يا كارمند فاسد نداشتيم ابداً. اما مي گويم كه بعد از انتخابات ائتلاف مي كنيم چون بايد كه براي تشكيل دولت ائتلاف كنيم و تنها خواسته مان هم اين است با هر فراكسيون پارلماني كه با آن ائتلاف كنيم براي تشكيل دولت بايد كه موافق ما باشند كه اولين قانوني كه مجلس  تدوين كند قانون ريشه كن كردن قانون ريشه كني بعث باشد هركس با ما در اين نقطه موافق ما باشد با وي ائتلاف مي كنيم.

سؤال: شما الان اتهامات خطرناكي به فراكسيون هاي پارلماني مي زنيد و بعد با همان ها هم ائتلاف مي كنيد؟

جواب: نه الان در مقابل ما الويت ها وجود دارد هر نيروي پارلماني كه با ما برسرازبين بردن ريشه كني بعث توافق كند با او همكاري مي‌كنيم جداي از در نظر گرفتن مسائل ديگر.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

تعداد كشته هاي آمريكا در جنگ افغانستان به رقم 1000 رسيد

خبرگزاري فرانسه  سه شنبه 4 اسفند 1388(23 فوريه 2010)

بر اساس گزارس انتشار يافته روز دوشنبه در  وب سايت (website icasualties.org ),  تعداد كشتههاي امريكا در جنگ افغانستان به رقم 1000 رسيده است. اين يك امر  سخت در درگيري كه هشت سال قبل شروع شده است, ميباشد.

 اين وب سايت مستقل كه آمار كشتهها در عراق و افغانستان را پيگيري ميكند گفت كه در سال جديد ميلادي 54 سرباز امريكائي در مقايسه با رقم 316 نفر در كل سال قبل كشته شدهاند .

رئيس ستاد امريكا آدميرال مولن همزمان با اجراي يك عمليات  تهاجمي در جنوب افغانستان در شهر مارجه نسبت به تلفات بيشتر  هشدار داد , در اين عمليات نيروهاي خارجي با مقاومت شديد شورشيان مواجه شدهاند.....آمار كشتههاي نيروهاي انگليسي در جنگ افغانستان به رقم  264 نفر رسيده است, در عين حال نيروهاي كانادائي 140 و نيروهاي فرانسوي نيز 40 نفر از نيروهاي خود را تا كنون از دست دادهاند.

مخالفان جنگ افغانستان در امريكا گفتهاند بمناسبت كشته شدن1000 سرباز امريكائي,  امشب در نيويورك مراسم ويژه شبزندهداري برگزار خواهند كرد. ....

بر اساس آمار وب سايت (website icasualties.org )  در جنگ عراق از زمان اشغال در سال 2003 تا كنون 4378 سرباز امريكائي جان خود را از دست داده اند.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۵ اسفند

بی بی سی چهار شنبه 5 اسفند 1388(24 فوريه 2010)

ابرار از قول محمود احمدی نژاد در تیتر اول خود نوشته "به روسای جمهور کشورهای اطراف اسرائیل گفتم آماده باشید"، "نامه جدید ایران به آژانس اتمی" عنوان دنیای اقتصاد است، جهان صنعت خبر داده "صنعت برق رو به خاموشی می رود" و آرمان از قول وزیر ارشاد نوشته "غنی سازی اوقات فراغت کمتر از اورانیوم نیست".

سیاست روز در عنوان اصلی خود نوشته "وزارت اطلاعات دل مردم ایران را شاد کرد"، "اقتدار اسمانی سربازان گمنام ریگی به دام افتاد" عنوان گزارش اصلی کیهان است، "ریگی در پیشگاه قانون" تیتر برگزیده آفتاب یزد است، ایران نوشته "عملیات پیچیده اطلاعاتی ریگی در فضای ایران شکار شد"، جام جمخبر داده "شرور شرق در آسمان زمین گیر شد"، مردم سالاری از "بازتاب گسترده دستگیری شرور شرق کشور" نوشته، جوان در عنوان اصلی خود آورده "شرور شرق به دام افتاد"، رسالت "ریگی سرکرده تروریست ها دستگیر شد" را برگزیده و خراسان از "عملیات پیچیده دستگیری عبدالمالک ریگی" خبر داده است.

"وفاداران با ساختار شکنان مرزبندی کنند" به نقل از رییس مجلس خبرگان تیتر اول ابتکار است، پول از "دفاع هاشمی رفسنجانی از هدفمندی یارانه ها" خبر داده و اعتماد نوشته "وفاق و همدلی مسئولان و دلجوئی از معترضان" را منعکس کرده است.

آرمان در سرمقاله خود ضمن تجلیل از موفقیت وزارت اطلاعات در دستگیری ریگی خواستار آن شده که طرح مشهور به توسعه شرق که از زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی طرحی در دست اقدام بود دوباره در دستور قرار گیرد.

به نوشته این مقاله اگر این فعالیتهای اقتصادی در این استان انجام شود بسیاری از نا امنی‌ها ریشه کن خواهد شد. درصورتیکه خط ترانزیت کالا از دریای عمان به کشورهای محاط در خشکی از جمله افغانستان، پاکستان، تاجیکستان وقرقیزستان در دستور کار دولت قرار گیرد، بگونه‌ای که سرمایه گذاری دههامیلیاردی حتی با جذب سرمایه‌های خارجی در این رابطه انجام شود، امنیت پایدار در منطقه بوجود خواهد آمد.

آرمان نوشته وگرنه گروهکهای ریگی دیگری در این منطقه بوجود خواهد آمدهمچنان که قبل از آن هم وجود داشت. تعامل ایران با کشورهای افغانستان وپاکستان ازجمله دیگر عوامل کاهش دهنده فعالیت تروریسم در منطقه شمار آید، البته محبت مسئولان نظام به مردم نیز می‌تواند یکی از موضوعات مهم وتاثیرگذاردر این زمینه باشد، زیرا افرادی که در حاشیه نوار مرزی زندگی می‌کنند، می‌توانند نگهبانان خوبی برای مرزهای کشور باشند.

ایران روزنامه دولت نوشته سرنوشت ریگی نشان داد كه بیگانگان از طریق تأمین و حمایت گروه‌های تروریستی نمی‌توانند مسیر پیشرفت ملت ایران را مسدود كنند. چنانچه قبلاً نیز با تجهیز گروهك تروریستی منافقین نتوانستند راه به جایی ببرند و غیر از این‌كه ماهیت پنهان آنها برای همگان آشكار شد، نتیجه‌ای جز رسوایی و بی‌آبرویی برای بیگانگان در برنداشت.

این روزنامه از ماجرای دستگیری ریگی به معترضان به انتخابات و دولت پرداخته و نوشته مخالفان و دشمنان داخلی می‌بایست آگاه شوند در شرایطی كه دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی كشور تا به این حد مقتدرانه می‌توانند چنین عملیات مهمی را انجام دهند، اگر تاكنون برخی سران فتنه را بازداشت نكرده‌اند نشانه سیاست هدایت‌گرانه‌ای است كه جمهوری اسلامی در دستور كار خود دارد، اگرنه اراده مردم و نظام در عملیات دیگری جلوه‌گر خواهد شد.

ایران نوشته بر همین اساس و اینگونه عملیات‌ها، مخالفان خارج‌نشین نیز بایستی زودتر توبه كرده و به دامان ملت بزرگ ایران باز گردند؛ چراكه خارج‌نشینی و مصاحبه با رسانه‌هایی كه برنامه‌هایی برای برپا كردن فتنه‌های جدید دارند، نشانه مصونیت نیست.

کیهان در سرمقاله خود ضمن با اهمیت شمردن دستگیری ریگی نوشته گروه ریگی محصول ادغام و تلاقی اشغالگری، تحت الحمایگی و مزدوری است در این سناریو آمریكایی ها و انگلیسی ها ضلع اول، دولت های عربستان و پاكستان ضلع دوم و ریگی و گروه او ضلع سوم را تشكیل داده اند بر همین اساس می توان گفت جدال 11 سال اخیر در شرق ایران جدال جنایتكاران بی ریشه با ملتی ریشه دار است.

سرمقاله این روزنامه با تاکید بر این که با دستگیری مالك ریگی محیط فعالیت اشرار ناامن شد و هزینه فعالیت های تروریستی بالا رفت آن را مقایسه کرده با افشای نقش کشورهائی که در ترور محمود المبحوح در دوبی دست داشتند و نوشته محیط تصمیم گیری سرویس های اطلاعاتی غرب ناامن شده است.

به ادعای کیهان دستگیری ریگی باید یك هشدار جدی برای امارات هم باشد. اگر امارات در كنار جاسوسان و تروریست ها قرار دارد پس باید در انتظار چشم های اطلاعاتی كشورهای هدف هم باشد و این حق را برای كشوری نظیر ایران قبول كند كه اگر قبول هم نكند با چنین واقعیتی مواجه می باشد پس بهتر است دولت امارات در پی منافع ملی مردم خود باشد و از تكمیل زنجیره تروریسم خودداری نماید.

مهرداد خدیر در سرمقاله پول دفاع هاشمی رفسنجانی را از طرح هدفمند کردن یارانه ها به بحث کشیده و نوشته این دفاع در مرتبه نخست نمایش رویکردی اخلاقی و تفکیکی است. با اینکه اختلافات رییس مجلس خبرگان رهبری و رییس دولت، عیان‌تر و عریان‌تر از آن است که انکار شود اما هاشمی از منظری بالاتر و با نگاهی ملی ارزیابی می‌کند. با این دفاعیه، طرح تحول اقتصادی از دولت فراتر می‌رود و به موضوعی ملی بدل می‌شود.

نویسنده این مقاله تاکید کرده دفاع هاشمی رفسنجانی از این منظر نیز قابل تحلیل است که می‌داند هدفمند کردن یارانه‌ها در یک بسته کلی قابل تعریف است و خواه ناخواه دولت را به پاسخگویی بیشتر و بها دادن به اهل فن و کارشناسان ترغیب می‌کند.

در سرمقاله پول آمده چه با این طرح موافق باشیم و چه نباشیم دفاع رییس‌مجلس خبرگان رهبری که در جایگاه ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز قرار دارد، قابل توجه و حتی ستایش است. خاصه اینکه گفتار او چند بخش داشت و بحث یارانه‌ها را در کنار موارد دیگر مطرح کرد. مهم‌تر از همه اینکه وقتی از مردم می‌خواهیم عوارض آن را تحمل کنند، وظیفه داریم ابتدا اطمینان آنان را به صحت اجرا جلب و سپس چشم‌اندازی مناسب را ترسیم کنیم.

زمان زاده در سرمقاله دنیای اقتصاد به نقد ادعای دولت در مورد پائین آوردن نرخ تورم به پنج در صد در صورت اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها پرداخته و نوشته بر مبنای نظریات علم اقتصاد و تجربه تاریخی اقتصاد‌ایران، مهم‌ترین و اساسی‌ترین الزام جهت دستیابی به تورم 5 درصدی در برنامه پنجم، اتخاذ سیاست مهار پولی از سوی دولت است. براساس رابطه مقداری پول در نظریه اقتصادی، با فرض رشد اقتصادی خوشبینانه حدود 6 تا 8 درصدی در برنامه پنجم، جهت دستیابی به نرخ تورم 5 درصدی، دولت ملزم به مهار نرخ رشد حجم نقدینگی در محدوده 13 تا 15 درصد می‌باشد.

این کارشناس اقتصادی پرسیده آیا پایبندی به چنین الزامی، در لایحه برنامه پنجم توسعه تدارک دیده شده است؟ و خود پاسخ داده در برنامه توسعه‌ای که اساسا از الزام کنترل و مهار رشد حجم پول در اقتصاد ‌ایران بحثی به میان نیامده است و به علاوه، واژه تورم تنها یک بار و آن هم در یکی از تبصره ها آمده چگونه می‌توان انتظار داشت كه نرخ تورم به پنج درصد برسد؟

مردم سالاری با تیتر دعا کنیم در تهران زلزله ای اتفاق نیفتد از قول یک مقام دولتی مسئول مدیریت بحران نوشته اگر زلزله ای اتفاق بیفتد بخش قابل توجهی از بیمارستان های تهران آسیب می بیند.

به نوشته این روزنامه قائم مقام سازمان مدیریت بحران معتقد است اگر زلزله در شهری اتفاق بیفتد که مرکزیت سیاسی کشور در آن شهر نباشد پایتخت خیلی راحت مساله را مدیریت می کند و کارها آسان تر و روان تر انجام می شود ولی اگر پایتخت دچار حادثه شود کار مشکل تر است.

مردم سالاری از قول همین مقام نوشته تهران از معدود شهرهای کشوراست که اگر در آن حادثه ای اتفاق بیفتد مشکلات آن بیشتر از سایر شهرها و استان های کشور است. جمعیت زیاد ساکن در تهران و مشکلات ترافیکی پایتخت و همچنین وجود اماکن سیاست گذاری و تصمیم گیری در تهران عامل اصلی است.

جهان صنعت در سرمقاله خود با عنوان گازی که می‌سوزد و می سوزاند! نوشته در حال حاضر روزانه و به طور متوسط حدود 10 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در مشعل فازهای مختلف پارس جنوبی بدون کوچک‌ترین استفاده‌ای می‌سوزد تا علاوه بر هدررفت ثروت ملی، افزایش آلودگی آسمان آبی جنوب ایران و نارضایتی مردم را شاهد باشیم.

این مقاله تاکید کرده برافروخته شدن فلرهای هر فاز پارس جنوبی از سوی مدیران به عنوان نماد استخراج گاز و موفقیت ایران در برداشت از میدان مشترک تلقی می‌شود و این سوختن بیهوده به عنوان نماد پیشرفت نفتی هم به حساب می‌آید!اما کهنه‌کاران و دلسوزان صنعت نفت که در عسلویه حضور دارند، افزایش اشتعال این فلرها و شعله‌ورتر شدن آنها را عاملی برای افزایش تاسف به حال ایران و ایرانیان می‌دانند چراکه به اعتقاد آنها برافروخته‌تر شدن شعله‌های فلرها به معنی هدرروی گاز استخراج شده است.

سرمقاله جهان صنعت با تاکید بر این که روزانه حدود 10 میلیارد و 800 میلیون تومان درآمد کشور در هوا دود می‌شود که البته آلودگی ناشی از این امر نیز باعث شکایت برخی از کشورهای منطقه خلیج فارس نیز شده نوشته هم‌اکنون روزی 36 میلیون متر مکعب گاز در فلرها می‌سوزد که با در نظر گرفتن مسایل زیست‌محیطی این امر و میانگین قیمت هر متر مکعب گاز صادراتی (حدود 300 تومان میانگین قیمت گاز صادراتی فعلی به ترکیه) در صورت جمع‌آوری این میزان گاز می‌توانستیم چهار تریلیون تومان درآمد عاید کشور کنیم.

گزارش اصلی روزنامه خراسان نشان می دهد 39 هزار روستا طی ۱۰ سال خالی از سکنه شده که حدود نیمی از کل روستاهای کشورست که در سال 75 حدود 85 هزار بود

به نوشته این روزنامه ۳۹ هزار روستای کشور طی این مدت خالی از سکنه شده اند و جمعیت آن ها به سمت شهرها حرکت کرده اند.به این ترتیب در حالی که حدود ۶۸ درصد جمعیت کشور در سال ۱۳۳۵ در مناطق روستایی سکونت داشتند، اکنون وضعیت برعکس شده و ۶۸ درصد جمعیت در مناطق شهری سکونت دارند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۶ اسفند

بی بی سی  پنجشنبه 6  اسفند 1388(25 فوريه 2010)

"اعلام دلایل کاهش رشد اقتصادی کشور" به نقل از وزیر امور اقتصاد و دارایی تیتر اول اعتماد است، "روایت فرمانده سپاه از حوادث اخیر در مجلس خبرگان" عنوان برجسته ابتکار است و آفتاب یزد از قول احمد توکلی در یکی از عنوان های اصلی اش نوشته "این که 88، سال اول اجرای هدفمندی است خنده دار است".

نقل قولی از نطق قدرت الله علیخانی در مجلس با عنوان "دست از تخریب هاشمی و یادگار امام بردارید" تیتر یک آرمان است، مردمسالاری "چرخش کمسیون تلفیق به سوی دولت" را عنوان اول خود کرده و "متن بیانیه هفتمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری" نیز یکی از عناوین اصلی همشهریاست، بهار هم " افزایش امید به آزادی زندانیان سیاسی " را در عنوان اصلی خود جای داده است.

"همدلی و آرامش حول محور رهبری ضروری است" عنوان اول جام جم است، تهران امروز در تیتر یک خود از " جزییات تازه از دستگیری ریگی " خبر داده ، جمهوری اسلامی هم با پرداختن به همین موضوع "بازتاب گسترده داخلی و خارجی دستگیری عبدالمالک ریگی" را به عنوان تیتر یک خود انتخاب کرده است.

"درخزانه پول کافی داریم" از قول وزیر اقتصاد عنوان برجسته و اول جهان صنعت است، تیتر یک دنیای اقتصاد"پیشنهاد فراملی برای رونق اقتصاد" است و پول این گفته وزیر صنایع و معادن دولت اصلاحات را برجسته کرده که " خوشبین ترین آدم ها می گویند رشد اقتصادی 89 منفی است".

کیهان در یکی از عناوین اصلی خود نوشته" کمسیون ملی انتخابات خلاف قانون اساسی است" ،"مبارزه با تروریست ها را از ایران یاد بگیرد" به نقل از محمود احمدی نژاد تیتر یک ایران است و خراسانهمدر یکی از عناوین اولش از" تصویب پیشنهاد دولت درباره نفت 65 دلاری و دلار 985 تومانی در کمسیون تلفیق" خبر داده است.

آرمان در سرمقاله امروزش موضوع " تدوین سیاست های کلی برگزاری انتخابات " در مجمع تشخیص مصلحت نظام را مورد توجه قرار داده و نوشته" در اصل مشکل جای تردید نیست به عبارتی دیگر مشخص شده است که باید سازوکارهای جدید در رابطه با انتخابات به کار گرفته شود. بنابر این باید فکری کرد و راه حلی پیدا کرد مجمع تشخیص بهترین نهاد برای ایجاد تغییر در ساختار برگزاری انتخابات است."

رسول منتجب نیا از اعضای حزب اعتماد ملی در ادامه این مقاله افزوده " یکی از راه‌حل‌ها این پیشنهادی است که از سوی برخی دلسوزان نظام و نیروهای انقلابی مطرح شده است. بهترین نهاد هم این پیشنهاد را مورد نظر قرار داده چرا که اگر این مسئله در دولت بررسی می‌شد زیر سوال می‌رفت، دولت و مجلس در این مسئله ذی‌نفع هستند و متهم به خودبینی می‌شوند اما مجمع تشخیص چون ترکیبی از ارکان نظام، مسئولین سابق، نماینده دولت و... است و در یک جمله منصوبین مقام معظم رهبری هستند، می‌تواند آن را بررسی نماید. "

نویسنده سرمقاله آرمان در پایان تاکید کرده " به نظر من این مسئله در جای مناسبی مطرح شده است و آن‌ها باید نهایت دقت را در این زمینه به عمل بیاورند. باید سازوکاری در نظر گرفته شود تا اعتماد مردم بیشترجلب‌گردد و حق همه به‌طور کامل رعایت شود. برخی این همه موضع‌گیری کردند و بد و بیراه به ریاست مجمع و اعضای آن گفتند.باید روی این مسئله فکر شود. آنچه که مهم است این است مردم در این ساختار حضور داشته باشند و طوری نباشد که مسئله را تغییر دهیم اما ماهیتش همان ماهیت قبلی باشد. مسئله اقتدار یک نهاد نیست. در راس همه مسائل اقتدار اصل نظام اهمیت دارد."

مردمسالاری ماجرای دستگیری عبدالمالک ریگی را دستمایه سرمقاله امروز خود قرار داده و با برشمردن تعدادی از جرایم گروهک جندالله از جمله کشتار شهروندان عادی در چند سال اخیر نوشته "هر نقطه اوجی یک نقطه افول دارد و امروز عبدالمالک ریگی در پایین ترین رده های این افول قرار گرفته است و جالبتر این که با وجود همه حمایت ها و هدایت هایی که از سوی چهره های پنهان در مورد این شخص اعمال شده به همت نیروهای مخلص و جان برکف ایران شناسایی می شود و طی برنامه ای مشخص و هدفمند در حالی که هواپیمای حامل وی بر فراز آسمان ایران پرواز می کرده با اسکورت جنگنده های ایرانی در خاک ایران فرود میآید و دستگیر می شود."

مردمسالاری در این مقاله همچنین رسانه های خارجی را مورد سرزنش قرار داده و نوشته که " رسانه های بیگانه برای بی ارزش جلوه دادن این حرکت بزرگ نیروهای اطلاعاتی، امنیتی، نظامی ایران; حاشیه سازی کرده و سعی دارند. این کار بزرگ نظامی امنیتی را بی ارزش جلوه دهند در حالی که بهتر بود به جای طرح چنین مسایلی، واقع بینانه رفتارکرده و می پذیرفتند که این عملیات در نوع خود بی نظیر بوده است."

ابتکار در گزارشی از گفته های رییس کل بانک مرکزی درباره شرایط پولی و اقتصادی کشور در سال آینده و این که "سال آینده نیز دولت سیاست انبساط پولی را دنبال می کند" از قول وی نوشته"در زمانی که قصد کمک به بخش اشتغال، افزایش سرمایه گذاری و تولید را داریم، اگر فکرمان صرفا انقباضی، کاهش نقدینگی و تورم باشد، به بخشهای مورد نظر لطمه وارد می شود، بنابراین باید نقطه بهینه ای را انتخاب کنیم تا بتوانیم اشتغال و سرمایه گذاری را همزمان با حفظ نرخ تورم داشته باشیم."

به نوشته این روزنامه محمود بهمنی همچنین با بیان اینکه بسته سیاستی نظارتی سال 89 بانک مرکزی بزودی در جلسه شورای پول و اعتبار بررسی می شود گفته"در این بسته بیشتر در خصوص مسائل اساسی نظیر نرخ سود بانکی، نسبتهای قانونی، بخشهای اقتصادی و مسائلی که می تواند با توجه به شرایط روز روی نرخ سود تاثیر بگذارد، کار شده است که کمیسیون تخصصی شورای پول و اعتبار مفاد بسته را تجزیه و تحلیل می کند و به زودی بسته به تائید شورای پول و اعتبار می رسد، همچنین برای اعلام نرخ سود سال آینده لازم است رئیس جمهوری آن را تائید کند."

حسین صفارهرندی در صفحه 2 کیهان با نقل قول از وبلاگ فرزند خود در روز پیش از 22 بهمن با این مضمون که "فردا دقیقن هشت ماه می شود که ما در کوچه و خیابان های تهران بر سرآینده جهان با هم سروکله می زنیم! دانسته یا نادانسته" به مرور تاریخ جمهوری اسلامی و به زعم خود مبارزه با "دشمنان خارجی" طی 31 سال گذشته پرداخته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت نهم با این مقدمه در ادامه نوشته" هركس دستی در آتش این نبرد 31ساله برای به زیركشیدن پرچم شیطان داشته، سرمستی و خلسه این توفیق بزرگ، گوارایش باد! اما بدا به حال آنان كه در هر مرحله از این جدال سرنوشت، با دشمنان خدا هم اردو و هم كاسه شدند. سلاح آنها را تیز كردند و زیر بغل دشمن علیل، عصا گذاشتند و كوشیدند با تنفس مصنوعی، این خصم نیمه جان را از مرگ نهایی برهانند."

سردبیر سابق کیهان با این توضیح افزوده" امثال آقای موسوی و كروبی و كسانی از این دست، چه بخواهند و چه نخواهند در چنین نقش رسوایی ظاهر شدند؛ بی آنكه خود و مخدوم خویش را نفعی برسانند. اما در كارنامه ایشان، ننگ ابدی هم پیاله شدن با نوچه های شكست خورده غرب، امثال منافقین، سلطنت طلبان، هرزه های لس آنجلسی و جانیانی همچون عبدالمالك ریگی به ثبت رسید."

پول همزمان با افزایش انتقادها و ابراز نگرانی ها از رشد منفی اقتصاد ایران سال آینده با انتشار گفت وگوی با وزیر سابق صنایع و معادن دولت اصلاحات از قول وی نوشته " رشد اقتصادی نتیجه عملکرد تمام قسمت‌های تولیدی و خدماتی در طول یک دوره زمانی خاص است که به طور معمول این نرخ در ایران و سایر کشورهای جهان سالانه حساب شده و طی گزارش‌هایی اعلام می‌شود.این شاخص برای سنجش موفقیت یا عدم موفقیت سیاست‌های اقتصادی یک کشور استفاده می‌شود.هر اندازه که میزان رشد اقتصادی در طول این دوره یکساله بالاتر باشد بدین معناست که شکوفایی اقتصادی در آن دوره بیشتر بوده است چرا که این نرخ در مقایسه با سال قبل از آن سنجیده می‌شود."

اسحاق جهانگیری در ادامه این گفت و گو آمارهای ارایه شده از سوی محمود احمدی نژاد در رابطه با رشد اقتصادی در سالهای گذشته را رد کرده و آن را مغایر با آمارهای بانک مرکزی و صندوق بین الملی پول دانسته و گفته" بانک مرکزی در کشور مرجع رسمی اعلام نرخ رشد اقتصادی است و هیچ نهاد یا فرد دیگری از لحاظ قانونی نمی‌تواند به طور رسمی چنین شاخصی را منتشر کند.همین آمار بانک مرکزی است که در اختیار نهادهای بین‌المللی مثل صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی هم قرار می‌گیرد.حالا اینکه چرا بانک مرکزی به طور رسمی پیش از این نرخ رشد را اعلام نکرده بود من نمی‌توانم اظهارنظر دقیق بکنم اما ممکن است این مرجع از طرف دولت منع شده باشد البته این نظر من است و شاید در حقیقت اینگونه نباشد."

وزیر سابق صنایع و معادن در باره پیش بینی خود از رشد اقتصادی درسال آینده نیز به پول گفته" افرادی که در حال حاضر مقداری بدبین شده‌اند نسبت به اقتصاد رشد سال آینده را منفی می‌دانند. خوش‌بین‌ترین افراد هم که با مدل‌ها و الگوهای مختلف این رقم را بررسی و پیش‌بینی کرده‌اند زیر 2 درصد این رقم را اعلام می‌کنند."

اعتماد در مقاله ای نقش مردم در حاکمیت را محوری و اساس تحولات دانسته و نوشته " حالا در عصر انفجار ارتباطات و اطلاعات نقش مردم در سیر حوادث بیشتر از هر زمان دیگری مشخص شده است و دیگر آن گونه نیست که بگویند تقدیر و جبر روزگار جامعه یی را به فلاح یا به فساد کشاند. حکومت ها از دیرباز چه خوب شان و چه بدشان برآیندی از اخلاقیات جامعه اند، چه آنکه مردم تنبل حکومتی تنبل پیدا می کنند و جامعه خلاق زمامداری متکبر می یابند، آنجا هم که حاکمیت دچار تباین میان خود و جامعه شده به سرعت راه اضمحلال را خواهد پیمود."

جعفر گلابی در این مقاله همچنین افزوده" به معنای دیگر حکومت متمایز از معدل جامعه تنها زمان کوتاهی می تواند خود را تحمیل کند، مگر اینکه نبض مردمان را بشناسد و در جهت همراهی با بطن اجتماع کوشش کند، بالاتر از آن تاثیرگذاری یک حکومت بر مردم کمتر از سلطه نامرئی مردم بر حکومت است و کمتر دیده شده است که حکومتی مردم را به راهی غیر از معمول و معهود آنها فرا بخواند و در درازمدت موفق شود."

نویسنده مقاله اعتماد در پایان یادآور شده "میزان تولید، میزان سرمایه گذاری، کمیت و کیفیت آموزش، میزان ناهنجاری های گوناگون اجتماعی، خبری دقیق از رابطه دولت ها و ملت ها می دهد، چنان که هیچ تظاهر له یا علیه یی قادر به ارائه خبر و گزارشی تا به این حد موثق و غیرقابل انکار و گویای نوع رابطه دولت و ملت نیست. برای رشد و اعتلای کشور هیچ راهی جز رصد کردن دقیق احوال مردم و هماهنگی با معدل احوالات جامعه وجود ندارد. باید بطن اجتماع را در ورای جار و جنجال ها شناخت و اصل را بر تعامل با مردم گذاشت و چنانچه کلمه یی می گوییم، سخنی از آنها را بشنویم و اگر تمنای پذیرفتنی داریم، امتیاز و حقی را تقدیم کنیم."

دنیای اقتصاد طی مقاله ای به اهمیت بررسی صحیح بودجه دولت توسط نمایندگان مجلس تاکید کرده و نوشته " بررسی بودجه دولت‌در یك اقتصاد نفتی فرصت خوبی در اختیار نمایندگان مردم می‌گذارد تا هدف اصلی آن یعنی سهم بودجه در رفاه اكنونیان و آیندگان را بررسی كنند. اهمیت بودجه در این كشورها علاوه بر كشورهای در حال توسعه غیرنفتی، در این است كه نوسانات قیمت نفت از طریق بودجه به پیكره اقتصاد ملی سرایت می‌كند. توجه به نیازهای آیندگان و سهم آنان از این ثروت ملی ایجاب می‌كند كه نمایندگان مجلس، توسعه‌پایدار موردنظر برنامه‌های پنج‌ساله را در برنامه‌های یك ساله بودجه‌ای دولت دور از ملاحظات سیاسی و بده بستان‌های متداول لحاظ نمایند."

دکتر احمد یزدان پناه در این مقاله همچنین افزوده" برخی كشورهای نفتی با تزریق حداقلی ارز نفت به تقاضای امروز جامعه و انتقال درست ثروت ملی به آیندگان به این هدف دست یافته‌اند. در یك كلمه، مدیریت سیكل‌های درآمد نفت و هموارسازی تامین مالی پروژه‌های عمرانی و سایر مصارف از منبع یك بار مصرف پول نفت از ابعاد مهم رسالت بودجه‌نویسی در یك كشور نفتی است. برپایی صندوق ذخیره ارزی و توسعه ملی تنها یك راه‌حل است، ولی كافی نیست."

نویسنده مقاله همچنین در 3 بند پیشنهاداتی را در این باره ارایه کرده از جمله این که نمایندگان در شرایط حاضر به " هموارسازی مخارج عمومی در راستای معالجه پدیده كم رشدی اقتصاد، تعبیه سازوكاری كه به‌طور خودكار درآمد نفت را وقتی از آستانه یك حد معینی بیشتر شود به پس‌انداز تبدیل نماید و آنها را برای سرمایه‌گذاری تجهیز نماید و خرج خودكار از پس‌اندازهای انباشت شده وقتی قیمت نفت افت می‌نماید" اقدام کنند .

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۸ اسفند

شنبه 8  اسفند 1388(27 فوريه 2010)

"انتشار نامه درباره مواضع سید حسن خمینی" تیتر اول آرمان است و "خاورمیانه ای بدون صهیونیست ها در راه است" از زبان محمود احمدی نژاد عنوان اصلی آفتاب یزد است.

ابتکار با عنوان "پذیرش آرای اکثریت شرط حضور در چهارچوب نظام است" آخرین گفته های رهبر جمهوری اسلامی را نقل کرده، جام جم همین خبر را با تیتر "مخالفان قانون و رای اکثریت از چهارچوب نظام خارج اند" منعکس کرده، خراسان نوشته "کسانی که هندسه و هویت نظام را زیر پا می گذارند به دست خود صلاحیت حضور در نظام را از دست می دهند"، رسالت با " باید مرزها روشن و از دشمنان نظام اعلام برائت شود"، کیهان با "فتنه گران صلاحیت حضور در چهارچوب نظام را از دست داده اند" همن خبر را آورده و روزنامه جمهوری اسلامی نوشته "مساله اساسی، حفظ هویت نظام و مرزها و شاخص های آن است".

"سه شرط دادستان برای عفو بازداشت‌شدگان" تیتر اول تهران امروز است، "گرانی های شب عید را کنترل کنید" عنوان اصلی مردم سالاری است، اعتماد "واکنش ها به برنامه تغییرات اساسی در تعرفه واردات خودرو" را در صدر اخبار خود آورده و "پیشنهاد فراملی برای رونق اقتصاد" گزارش اول دنیای اقتصاداست.

جمهوری اسلامی در سرمقاله خود دستگیری عبدالمالک ریگی را یکی از نشانه های قدرت نظام دانسته و گفتگوی مادر همسر برادر ریگی را نقل کرده که همراه با اشك های فراوانی كه در سوگ كشته شدن دختر و پسر خود كه به دست دامادش عبدالرحیم ریگی و عوامل قسی القلب گروهك عبدالمالك ریگی صورت گرفته می ریزد خطاب به عبدالرحیم گفته بود اینها همه جنایاتی است كه به دستور برادر تو عبدالمالك صورت گرفته و بعد افزوده بود من با آه و ناله هایم عبدالمالك را زنده دستگیر می كنم و اگر این كار را نكنم زن نیستم و مادر دو شهید نیستم.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی اینكه بعد از این سخنان از دل برخاسته و با گذشت مدت كوتاهی همانطور كه این زن با ایمان گفته بود عبدالمالك زنده دستگیر شده و به سرعت زبان به اعتراف گشوده از رویدادهای شگفت انگیز تاریخ معاصر ماست كه از یكطرف ایمان قوی این زن مومنه را نشان می دهد و از طرف دیگر تاثیر ایمان را در سركوب كردن ظلم و تایید حق به نمایش می گذارد.

در دنباله این مقاله به غافلگیر شدن دستگاه های اطلاعاتی بعضی كشورهای عربی منطقه از دستگیری عبدالمالك ریگی اشاره شده با این تاکید که: در عربستان سعودی مسئولان اطلاعاتی و امنیتی این كشور برای بررسی این موضوع جلسه اضطراری تشكیل دادند. قطعا آنها از شنیدن اعترافات ریگی بیش از دستگیری وی شگفت زده شده اند زیرا اعترافات به زیان آنها نیز هست . بنابر این بهتر است سران كشورهای عربی منطقه با مواجه شدن با اقتدار نظام جمهوری اسلامی در خصومت خود با این نظام و ملت ایران تجدیدنظر كنند .

تهران امروز در سرمقاله خود نوشته شادی و شعف حاصل از بازداشت ریگی دقیقا همان چیزی است كه كشور خسته از حوادث اخیر به آن احتیاج داشت. یك پیروزی ملی كه می‌تواند محوری باشد برای پیوستگی بیشتر جامعه ما. تنها گشت‌و‌گذاری در شهر به‌خصوص در پاتوق‌های جوانان طبقه متوسط تهران- یعنی همان گروه‌هایی از جامعه كه در حوادث اخیر به عنوان بخش مهمی از معترضان محسوب می‌شدند- به راحتی نشان می‌دهد كه غرور حاصل از این اتفاق بزرگ چگونه آنها را نیز در بر گرفته است.

نویسنده این مقاله پیشنهاد کرده امروز که نشانه‌های آرامش در سطح جامعه ملموس‌تر از همیشه است این اتفاق بزرگ ملی را به فال نیك بگیریم و سال 89 را به سال وفاق ملی تبدیل كنیم. با پای‌فشاری بر اصول نظام و در كنار آن مدارا با یكدیگر و احترام به خواسته‌های همه طیف‌ها و طبقات. سنتی، متوسط، تحصیلكرده، روستایی، كارگران، معلمان، دانشجویان، روحانیون، نظامیان و.... همه و همه.

در ادامه سرمقاله تهران امروز آمده حالا با مسئولان كشور است كه این نهال وفاق و همدلی را پاس بدارند و با گفته‌های تند بیهوده و احیانا طرح‌های متعصبانه و پر حاشیه در حوزه فرهنگ، اجتماع، جوانان و پوشش، فضا را دوباره مغشوش نسازند. حفظ این نهال آن هم در آستانه سال سرنوشت‌ساز 89 (به لحاظ مساله هدفمندسازی یارانه‌ها) نیازمند عنصری كلیدی است كه بهترین تعبیر آن همان عبارت گویای بصیرت است.

حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان به عنوان تحلیل تازه ترین گفته های رهبر جمهوری اسلامی رهبران جریان معترض را نه فقط مرتب با دشمن که ستون پنجم خوانده و نوشته مطابق قوانین جاری كه در همه كشورهای دیگر نیز پذیرفته شده است هیچكدام از آنها نمی توانند و نباید در هیچیك از پست ها و مسئولیت های نظام به كار گرفته شوند و از جمله، شورای نگهبان نباید و حق ندارد صلاحیت هیچیك از آنان را در هیچیك از انتخابات تایید كند.

به نوشته مدیر روزنامه کیهان توبه و بازگشت، مانع از محاكمه و مجازات مجرم نیست و اگر چنین بود، هر جنایتكاری می توانست با ادعای توبه از مجازات بگریزد و در نتیجه دست جانیان برای همیشه بر جان و مال و نوامیس مردم باز بماند! و بالاخره، تردیدی نیست كه عوامل فتنه بعد از محاكمه و مجازات قانونی می توانند به عنوان یكی از اعضای جامعه از مواهب حضور در جامعه اسلامی برخوردار باشند.

رسالت روزنامه هوادار دولت نوشته اگر در جوامع به اصطلاح دموکراتیک از مردم تعبیر به توده می شود اما در نظام مردمسالاری دینی انتخابات یک امر واقعی و نه صوری و تقلیدی است و مردم ولی نعمتان مسئولان هستند و حاکمان می باید خدمتگزاران مردم باشند.

این روزنامه تاکید کرده خواص و نخبگان سیاسی باید ضمن باورمندی به گفتمان انقلاب و توافق بر هویت مردمسالاری دینی خود را پاسدار اسلامیت، جمهوریت، رای و نظر مردم بدانند. کسانی که بخواهند با برنتابیدن رای ملت در مقابل نظام بایستند خواسته یا ناخواسته از قطار انقلاب پیاده خواهند شد.

سرمقاله رسالت حکم داده که این قطار در ایستگاه حوادث22 خرداد برخی از خواص زیاده طلب و خودخواه و نه ملت و کشور خواه را برای همیشه پیاده کرد.

مردم سالاری در سرمقاله خود از سیاست های فرهنگی دولت انتقاد کرده و نوشته اگر فردی پیوند خود را ازحوزه فرهنگ از دست بدهد، وی از لحاظ فرهنگی می میرد و اگر درصد بالا یی از جامعه پیوند خود را با حوزه فرهنگی از دست بدهند، جامعه از لحاظ فرهنگی می میرد و این مرگ از مرگی که افراد پیوند خود را با حوزه زیستی از دست بدهند، یعنی از لحاظ مادی بمیرند، به مراتب سخت تر، بدتر و زیانبارتر است.

نویسنده این مقاله با اشاره به اتفاقاتی که در ماه های گذشته در حوزه فرهنگ پیش آمده نوشته برای برای فرار از اتهام سیاه نمایی از ذکر آنها در دانشگاه ها، دنیای نشر، جهان سینما و تئاتر و مطبوعات خودداری می کند.

در ادامه سرمقاله مردم سالاری با نقل جمله معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد که امکان پاک کردن مطبوعات از عناصر نامطلوب گفته آمده کاش به جای این اظهار، امید می داد که قصد حمایت، دلجویی، تشویق، تقدیر و حمایت از چهره های مطبوعاتی را دارند، حتی اگر مصداقی استثنایی درست یا نادرست را در ذهن دارد کاش به آشفتگی فرهنگی دامن نمی زد.

خراسان گزارش داده که کمیسیون تلفیق مجلس تعرفه واردات خودرو را کاهش داد و از نود در صد به هفتاد در صد رساند آفتاب یزد از قول سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن مجلس نوشته این کار در صورت تصویب ضربه سنگینی بر ‌پیكره صنعت خودروسازی كشور وارد می کند.

به نوشته این روزنامه علی اصغر یوسف نژاد گفت كاهش تعرفه واردات خودرو از 90 به 70 درصد باید كارشناسی شده و اصولی ‌صورت گیرد تا امكان رقابت برای ‌خودروساز داخلی در مقایسه با خودروساز خارجی وجود داشته باشد.

آفتاب یزد نوشته این نماینده مجلس یادآور شده ‌كاهش قیمت خودرو در سال آینده، شرایط ركود اقتصادی را در صنعت خودروسازی كشور ایجاد می كند. تورم در سال آینده به رغم ركود اقتصادی، رشد چشمگیری خواهد یافت، و سبب ‌بالا رفتن قیمت مواد اولیه، كارگران و حقوق پرسنلی خواهد شد.‌

دكتراحمد یزدان‌پناه در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته بررسی بودجه دولت‌در یك اقتصاد نفتی فرصت خوبی در اختیار نمایندگان مردم می‌گذارد تا هدف اصلی آن یعنی سهم بودجه در رفاه اكنونیان و آیندگان را بررسی كنند. اهمیت بودجه در این كشورها علاوه بر كشورهای در حال توسعه غیرنفتی، در این است كه نوسانات قیمت نفت از طریق بودجه به پیكره اقتصاد ملی سرایت می‌كند.

به نوشته این کارشناس اقتصادی توجه به نیازهای آیندگان و سهم آنان از این ثروت ملی ایجاب می‌كند كه نمایندگان مجلس، توسعه‌پایدار موردنظر برنامه‌های پنج‌ساله را در برنامه‌های یك ساله بودجه‌ای دولت دور از ملاحظات سیاسی و بده بستان‌های متداول لحاظ نمایند.

سرمقاله دنیای اقتصاد یادآوری کرده که برخی كشورهای نفتی با تزریق حداقلی ارز نفت به تقاضای امروز جامعه و انتقال درست ثروت ملی به آیندگان به این هدف دست یافته‌اند. به زبان دیگر مدیریت سیكل‌های درآمد نفت و هموارسازی تامین مالی پروژه‌های عمرانی و سایر مصارف از منبع یك بار مصرف پول نفت از ابعاد مهم رسالت بودجه‌نویسی در یك كشور نفتی است.

آرمان در سرمقاله خود نوشته مصرف بنزین در ایران به دلیل یارانه‌های هنگفت، بسیار بیشتر از استاندار‌های جهانی است و علاوه بر تحمیل هزینه سنگینی به بیت المال، باعث كندتر شدن ترافیك و آلوده ترشدن هوا و شیوع بیماری‌های عصبی، تنفسی شده است. از سال 1386 قرار بود طبق قانون توسعه حمل ونقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت، به تدریج همزمان با كارآمد‌سازی و تجهیز حمل و نقل عمومی در كشور، سهمیه‌های بنزین كاهش یابد .

به نوشته این مقاله متاسفانه در اجرای این قانون كوتاهی شد و نه تنها به‌موقع سهمیه‌ها كاهش نیافت، بلكه با ارایه لایحه هدفمند كردن یارانه‌ها قصد دارند بجای حذف تدریجی یارانه‌ها، این كار را به صورت ناگهانی انجام دهند. در میان این سیاستگذاری، اظهارات مقامات وزارت نفت در افزایش توقع عمومی درباره سهمیه نوروزی بنزین، دیگر كار را عجیب كرده‌است.

آرمان نوشته این سالها خواهد گذشت و آیندگان این سوال را خواهند پرسید كه مجلس و نخبگان چگونه عمل كرده‌اند؟

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه نهم اسفند ۸۸

بی بی سی یکشنبه 9  اسفند 1388(28 فوريه 2010)

"دادگاه متهمان عاشورا ادامه دارد" تیتر اصلی روزنامه آرمان است، ابتکار از "آغاز ماجرای استیضاح های بی فرجام" خبر داده، خراسان نوشته "افشاگری خبرنگار مشهور آمریکایی درباره حمایت های سازمان سیا از ریگی" و آفتاب یزد در عنوان اول خود نوشته، "کسانی که بر طبل تک صدائی می کوبند به آخر راه رسیده اند".

"بازتولید خوشه‌بندی یارانه‌ای؟" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است، پول در تیتر اصلی خود نوشته "هیچ کس آمار تولید نمی کند"، مردم سالاری خبر داده "نفت ۶۵ دلاری یعنی حذف صندوق توسعه ملی" وتهران امروز "پیش بینی اقتصاد ایران در سال ۸۹" را در عنوان اصلی خود آورده است.

"کاهش قیمت میوه شب عید با حذف تعرفه‌ها" تیتر اصلی روزنامه ایران است، اعتماد از قول وزیر اقتصاد نوشته "کسانی که نیاز ندارند یارانه نگیرند"، جوان از "قول محکم وزیر برای کاستن از قیمت ها" نوشته، و جام جم نوشته "دریافت خسارت از شرکت های بیمه روز به روز دشوارتر می شود".

"آمریکا مغلوب قطعی مقاومت فلسطین" از قول آیت الله خامنه ای تیتر اصلی رسالت، جمهوری اسلامی و کیهان است.

اعتماد در گزارشی نوشته در حالی که سران جناح راست به سیدحسن خمینی به خاطر همراهی با هاشمی رفسنجانی ایراد می گیرند، جمعی از اصولگرایان خواستار رفع کدورت بین رئیس مجلس خبرگان و محمود احمدی نژاد شدند.

به نوشته این روزنامه بیش از هفت ماه از غیبت هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان در نماز جمعه می گذرد و شمار جلسات مجمع که با عدم حضور احمدی نژاد برگزار شده است نیز از یک سال فراتر رفته و این امر اختلاف نظر و تقابل دیدگاه این دو جریان فکری را بیش از پیش آشکار می سازد.

گزارشگر اعتماد اظهار نظر کرده که اگرچه در ظاهر این غیبت ها اشتراکی با هم ندارند اما عملاً عدم حضور هاشمی در نماز جمعه و غیبت های مستمر احمدی نژاد در جلسات مجمع در به رخ کشیدن اختلافات درونی مقامات نظام باعث ارتباط منطقی این غیبت ها شده است.

کیهان در سرمقاله خود با اشاره به اعترافاتی که از عبدالمالک ریگی منتشر شده نوشته ایران می تواند و باید علیه آمریکا در مجامع بین المللی یا نهادهای قضایی بین المللی به عنوان تروریسم دولتی طرح دعوا کند.

نویسنده سرمقاله کیهان در عین حال توضیح داده که برای چنین کاری دولت با موانعی روبرو خواهد شد اما با این حال، باید نسبت به پیگیری قضایی خود در عرصه بین المللی اقدام کند و دستگاههای دیپلماسی، قضایی و اطلاعاتی کشور باید به کمک یکدیگر و از طریق مجاری و کانال هایی همچون سازمان کنفرانس اسلامی و یا حتی مجمع عمومی سازمان ملل متحد اقدامات قضایی خود علیه مقامات آمریکا را دنبال کنند.

این روزنامه تاکید کرده اگر مجامع بین المللی بخواهند با مسئله به گونه ای سیاسی- و غیرحقوقی- برخورد کنند حقانیت جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل بطور رسمی ثبت خواهد شد و افکار عمومی دنیا عاملان تروریسم دولتی را محکوم و مطرود خواهند کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با تاکید بر این که هویت اسلامی فلسطین در خطر است و اقدام فوری و عاجل مسلمانان و مجامع اسلامی را طلب می کند نوشته مسلمانان با توجه به ظرفیتها و توانایی های خود قادر هستند اگر اراده کنند توطئه های خطرناک اسرائیل را خنثی کنند.

سرمقاله این روزنامه با اشاره به این که تمامی راه ها و گزینه ها برای اینکه اسرایئل از راه گفتگو و بر سر میز مذاکره به رعایت حقوق ملت های منطقه ترغیب شود بی تاثیر و بدون نتیجه بوده پیشنهاد کرده کشورهای اسلامی باید حامیان این رژیم را از طریق اعمال فشارهای سیاسی و اقتصادی تحت فشار قرار دهند.

جمهوری اسلامی در پایان مقاله اش نوشته هرگونه تعلل و ادامه سکوت و بی تفاوتی شرایطی را پدید خواهد آورد که قطعا جبران آن اگر ناممکن نباشد بسیار دشوار خواهد بود. اگر چه مسلمانان درحال حاضر تاوان بی تفاوتی و سکوت حاکمان گذشته کشورهای عربی و اسلامی را در اشغال خاک فلسطین می دهند ولی اکنون که اسرائیلی ها برای اشغال و محو هویت اسلامی فلسطین خیز برداشته اند سکوت و تعلل ضربه جبران ناپذیر دیگری را بر پیکره جهان اسلام وارد خواهد ساخت.

در حالی که روزنامه های مختلف همچنان از افزایش گرانی ها در آستانه نوروز می نویسند روزنامه های دولت و هوادار دولت در تیترهای بزرگ خود از زبان وزیر اقتصاد نوشته اند دستور ارزانی مواد مصرفی مردم صادر شده است.

روزنامه ایران از قول شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد نوشته در جهت کنترل بازار میوه شب عید، به شرط عدم افزایش قیمت‌ها در بازار، تعرفه واردات میوه صفر شده است .

از جمله دیگر مژده های رییس بخش اقتصادی کابینه به نوشته روزنامه دولت این هاست: یک میلیارد یورو اوراق مشارکت با سود ۵/۵ تا ۷ درصد یک تا ۳ سال، برای تأمین مالی طرح‌های توسعه ۴ میدان گازی پارس جنوبی منتشر می‌شود، نرخ رشد ۴/۷ درصدی صنعت و ۹/۵ درصدی خدمات در دنیا کم‌نظیر است و ارزش صادرات غیرنفتی ۱۱ ماهه امسال به ۵/۲۲ میلیارد دلار رسید و واردات در حدود ۴۹ میلیارد دلار بوده است .

گرانی در خراسان

روزنامه خراسان در گزارشی نوشته افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم در بازار همچنان ادامه دارد و در حالی که تنها ۲۰ روز دیگر تا پایان سال باقی است قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ با ۲۰ درصد افزایش نسبت به یک ماه گذشته، دیروز در بازار مشهد به ۳ هزار تومان رسید.

مشاهدات خبرنگار این روزنامه از ۲ بازار مطرح فروش گوشت قرمز و مرغ مشهد حاکی است در حالی که قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ ساعت ۱۰ صبح روز گذشته ۲ هزار و ۸۹۰ تومان بود، این قیمت ساعت ۱۲ و ۴۵ دقیقه به ۳ هزار تومان افزایش یافت.

مهرداد خدیر در سرمقاله روزنامه پول زیر عنوان هنر دخالت نکردن نوشته اعلام تعیین کف و سقف دستمزد برای بازیگران تئاتر ایران هرچند نزد برخی از اهالی این رشته هنری مصداقکاچی به‌از هیچی است اما در نگاهی کلان‌تر، جلوه‌ای دیگر از دخالت‌های غیرضرور دولت در جزئی‌ترین شئون زندگی شهروندان است که فایده‌ای بر آنها مترتب نیست و تنها به نارضایتی‌ها دامن می‌زند. این در حالی است که پاره‌ای سخت‌گیری‌ها و تضییقات سیاسی با توجیه و استدلال امنیتی ایجاب می‌کند که دست‌کم در عرصه‌های دیگر خصوصا اجتماعی و فرهنگی گشایش‌هایی صورت پذیرد.

به نوشته این مقاله ملزم ساختن فروشگاه‌ها به بستن محل کسب خود در ساعتی مشخص، ارسال پارازیت‌بر روی شبکه‌های ماهواره‌ای ولو غیرسیاسی، فیلترینگ سایت‌ها و ایجاد محدودیت مقطعی برای سفر به برخی از کشورهای خارجی، مواردی است که شهروندانی را که درگیر زندگی روزانه خود هستند و چندان کاری به سیاست و قدرت ندارند نیز نسبت به پاره‌ای رفتارها و گفتارها حساس می‌کند و می‌تواند از آنها شهروند ناراضی بسازد.

سرمقاله پول پرسیده آیا انبوه دستگاه‌های دیگر که همه ساله بر سر خوان بودجه دولتی می‌نشینند نیز ابتدا باید به اثبات ارتزاق گنجشکی خود بپردازند و آنگاه طلب روزی کنند؟ مگر نه گاهی لازم است سیاست، کاری به کار مردمان نداشته باشد و حساسیت و مته به خشخاش گذاشتن‌های بودجه‌ای هم صرف جاهایی شود که تفاوت ورود و خروج آنها سر به میلیاردها بزند.

آرمان با تیتر از ترکیه عقب نیفتیم در سرمقاله خود نوشته ترکیه پذیرای ۲۶ میلیون و سیصد هزار توریست بوده است و در سال ۲۰۰۹ علی رغم بحران اقتصادی جهانی این رقم به ۲۷ میلیون و صد هزار نفر رسیده، رشد سریع جذب سرمایه گذاری خارجی، رشد سریع طرح های عمرانی در بخش هایی چون راه و جاده سازی ، سد سازی و آبیاری صنعتی، رشد سریع صنعت هوایی ترکیه به طوری که اردوغان به مردم ترکیه قول داد که در سال ۲۰۱۵ نخستین هواپیمای مسافربری ترکیه مطابق با آخرین فناوری های روز جهان به بازار عرضه خواهد شد از جمله پیشرفت های آن کشورست.

سرمقاله ارمان با اشاره به رشد سریع علمی ؛ اردوغان خبر از ساخت هزاران واحد دانشگاهی ، خوابگاهی ، مدرسه در بخش های مختلف آن کشور خبر داده و نوشته علی رغم بحران اقتصادی آن کشور سال گذشته موفق به صادرات بیش از ۱۰۲ میلیارد دلار کالا و خدمات به جهان شده است.

نتیجه گیری مقاله این است با این شاخص ها و آمارهای فوق باید توجه شود که این تنها ما نیستیم که می‌خواهیم به توسعه برسیم و در همسایگی ما کشوری با توان و پتانسیل بسیار بالا با سرعتی بیشتر از ما در حال حرکت است و نکته اینکه متاسفانه همین الان هم در زمینه های متعددی از ما جلو است و طبیعتا وقتی سرعت حرکت آن بیش از ما باشد ، بسیار زودتر از ما به نقطه‌ای که ما می‌خواهیم از آن خود کنیم خواهد رسید و او زودتر پرچم خود را به زمین خواهد زد.

آفتاب یزد از قول یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نوشته اگر دولت در اختصاص بودجه به متروی ‌تهران همچنان کوتاهی کند پیش‌بینی می‌شود که مشکلات ترافیکی و حمل‌ونقلی مردم خصوصا در زمینه ‌مترو طی دو هفته آینده بحرانی شود.

‌محمدعلی نجفی به نوشته این روزنامه با اشاره به افزایش سفرهای بین شهری و تقاضای مردم برای ‌تردد در سطح شهر به ویژه با نزدیک شدن عید نوشته هفته گذشته در بخشی از خطوط متروی تهران نواقص زیادی به چشم خورد که باعث ‌عصبانیت شهروندان نسبت به دولت و مدیریت شهری شد به طوری‌که آشکارا نسبت به دولت و مدیریت ‌شهری اظهار شکایت می‌کردند. پیش‌بینی می‌شود که مشکلات حمل‌و نقلی طی دو هفته ‌آینده حادتر شود. ‌

ابتکار در گزارشی با اشاره به این که سن روسپی گری در ایران کاهش یافته نوشته وقتی در کشوری امنیت روانی و اجتماعی و ارزشهای دینی کاهش می یابد باید منتظر بروز چنین رفتارهای پر خطری نیز بود و اولین تاثیرات آن روی زنان که قشر ضعیف و اسیب پذیر جامعه هستند خود را نشان خواهد داد.

دکتر مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاری ایران به نوشته ابتکار گفته این ناهنجاری اجتماعی در تمام دنیا با انواع و اقسام گوناگون دیده می شود در هر کشوری براساس اینکه جهان اول یا سوم باشد متفاوت است. اما در کشور ما با توجه به آماری که گاه از سوی سازمان بهزیستی اعلام می شود سن این زنان در جامعه رو به کاهش و تعداد آنها رو به افزایش است.

از قول همین کارشناس مسائل اجتماعی اضافه شده انتقادی به سازمانهای مرتبط با این مسئله است این است که چرا آمار درست و مشخصی در این مورد وجود ندارد. می توانم با اطمینان بگویم دستگاههای قضایی و سازمان بهزیستی در این خصوص آماری با ضریب ا تا ۲ درصد خطا در اختیار دارند اما به دلیل ملاحظاتی که در جامعه وجود دارد از اعلام آن اجتناب می کنند.

ایران روزنامه دولت با چاپ عکس هائی از مانکن ها با نوعی روسری و چادر خبر داده که از سه نمونه پوشش زنان شاغل و کارمند در طرح پوشش کارکنان زن با هدف حفظ مواریث فرهنگی و دینی رونمایی شد.

به نوشته این روزنامه معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم رونمایی از پوشش کارکنان زن گفت: بعد از ثبت حجاب اقوام ایرانی، رئیس‌جمهور درخصوص طراحی پوششی مناسب برای بانوان، وظیفه خطیری را بر عهده ما گذاشت که این طرح ارائه ‌شده، نمونه‌ای از پوشش بانوان کارمند است.

 

مروری بر روزنامه های یکشنبه ۹ اسفند ۱۳۸۸

سایت جرس یکشنبه 9  اسفند 1388(28 فوريه 2010)

آرمان چاپ تهران

سرمقالۀ امروز آرمان، با نقد سند موسوم به "چشم انداز بیست ساله" - که مهم ترین سند راهبردی کشورمعرفی شده- و اشاره ای تفصیلی به کشورهای رقیب ایران در منطقه (مانند ترکیه)، خاطرنشان می کند "...نکته قابل توجه این است که ترکها نیزهمانند ما یک طرح توسعه همه جانبه در دستور کار دارند که بنا به اعلام مقامات این کشور از جمله نطق هفتگی (جمعه 26 فوریه ) نخست وزیر ترکیه قرار گرفتن در جمع 10 کشور پیشرفته دنیا در سال 2023 (صدمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه ) را در سر می‌پرورانند..." این سرمقاله اضافه می کند "این هدف برای ترک ها هدفی غیر قابل دسترس نیست؛ اگر ترکیه در سال مذکور در جمع 10 کشور برتر جهان هم نباشد ، با روند حرکت کنونی خود جایگاهی بسیار بهتر از امروز خواهد داشت..."

این روزنامه همچنین در صفحه اول امروزِ خود، به اظهارات قابل توجه مهدی کلهر، مشاور رسانه‌ای و جنجال ساز محمود احمدی نژاد اشاره می کند که روز گذشته گفت "لفظ سران فتنه را قبول ندارم"، "برپایی جشن پیروزی احمدی نژاد در میدان ولی عصراشتباه بود"، "الان زمانی است که حتی اصلاحات می‌تواند خطرناک باشد و یا کمک کننده باشد."

مهدی کلهر همزمان خاطرنشان ساخت "به احساس مسئولیت افراد ساده دل راهپیمایی اعتراضی مردم در 25 خرداد ماه احترام می‌گذارم اما معتقدم در راهپیماییهای بعدی همه بازی خوردند ...من نگران جنبش سبز هستم. افرادی که بعضاً متخصص یا جوانان جویای علم و تخصص هستند که نمی‌توان آنها را حذف کرد.این تعداد را متاسفانه چند ماه پیش در اتوبوس خود سوار نکردیم و راننده آنها خودش را با برآوردهای غلط بیرون انداخته است. نگران هستم که این تعداد که بسیار متفرق و سلائق گوناگون دارند را راننده دیگری بر اتوبوس دیگری سوار کند. اتوبوسی غیر از اتوبوس نظام..."

مشاور احمدی نژاد همچنین ادعا کرد "5 شب قبل از رای گیری تعداد رای احمدی نژاد 25 میلیون نفر بود که چهار میلیون آن را در مناظره با موسوی از دست داده بود وگرنه حدود 30 میلیون رای داشت. احمدی نژاد برخلاف مناظره با دکتر محسن رضایی که یک مناظره منطقی بود در مناظره با موسوی خوب عمل نکرد... من هرگز لفظ سران فتنه را در مورد دو کاندیدای رقیب آقای احمدی نژاد استفاده نکرده ام و نخواهم کرد..."

مهدی کلهر همچنین پیرامون شهدای جنبش اعتراضی مردم ایران و ندا آقاسلطان می نویسد "سئوال این است که چرا تنها برای خانم ندا آقا سلطان بورسیه در کشورهای خارجی درست می‌شود؟ چرا بورسیه برای ترانه موسوی و یا عاطفه امام ایجاد نشد؟! وی ادامه داد: به معنای اسم ندا آقاسلطان توجه کنید. ترجمه اسمش به انگلیسی می‌شود "فریاد آقای شاه" یعنی این مملکت با سابقه 30 سال جمهوری به جایی نرسید و باید آقای رضا پهلوی برگردد!! آنها نمی‌دانستند که سلطان در فارسی دیگر این بار را ندارد...آنها روی این واژه ها کار کرده‌اند. اینها ابزار جنگ نرم است اما ندا آقاسلطان دختر ساده‌ای بود و نمی‌دانست بعد از فیلمی که بازی می‌کند و در آن خودش را به مردن می‌زند در آمبولانس واقعا کشته می‌شود آن هم به دست همین آقای پزشک؛ فراری به انگلیس."

کیهان چاپ تهران

سرمقالۀ امروز روزنامۀ تحت امر رهبر جمهوری اسلامی، ضمن حمله به میرحسین موسوی بدلیل اظهارات اخیرایشان پیرامون رخدادهای جامعه، او، رهبران اصلاحات و همچنین حامیان جنبش سبز را، مورد اهانتی غبر حرفه ای قرار داده و می نویسد "نامزد نشان شده جبهه استكبار برای فتنۀ پس از انتخابات، سه هفته بعد از راهپیمایی دشمن شكن 22بهمن به موضع گیری علیه این خیزش ملی پرداخته و مواضع رسانه های ضدانقلاب را طوطی وار تكرار كرده است."

سرمقاله نویس روزنامه کیهان همچنین خشمگینانه می نویسد "موسوی هرچند در برابر انتخاب اكثریت ملت به صورت یك یاغی و راهزن عمل كرد، اکنون مدعی حمایت از انتخابات آزاد و رقابتی شده و این در حالی است كه تایید صلاحیت فردی با مختصات ساختارشكنانه وی از سوی شورای نگهبان در هیچ سیستم سیاسی دنیا امكانپذیر نیست و نفس تایید عنصر آلوده و قانون شكنی چون وی، واقعیت انتخابات آزاد و رقابتی را نشان می دهد."

اعتماد چاپ تهران

روزنامه اعتماد امروز- یکشنبۀ- تهران، اظهارات علی یونسی وزیر اطلاعات دوران اصلاحات، پیرامون بازداشت رهبر گروه تروریستی جندالله را منعکس کرده است که "ایجاد فرصت های شغلی و مشارکت سیاسی" در منطقه سیستان و بلوچستان را عاملی معرفی کرده است که "می تواند جلوی یارگیری تروریست ها را بگیرد."

به نوشتۀ روزنامه اعتماد، وزیر اطلاعات دولت خاتمی با ذکر این نکته که "بی تردید دستگیری عبدالمالک ریگی ضربه هولناکی بر پیکره تروریسم کورِ ضدملی زده و این مسئله برای منطقه شرق کشور بسیار مفید واقع خواهد شد"، خاطرنشان کرده است:

"الان این فرصت به دست آمده که در منطقه سیستان اقداماتی شایسته انجام گیرد و عمران و آبادانی منطقه و ایجاد فرصت شغلی برای مردم منطقه فراهم شود و فرصت مشارکت سیاسی مردم نیز محیا گردد تا زمینه نفوذ و یارگیری گروهک های شرور و ضدتروریستی از بین برود..."

لازم به ذکر است طی هفته ای که گذشت و بعد از عملیات ویژه و موفقیت آمیز دستگاههای امنیتی برای دستگیری تروریست شرق کشور، سایت جرس در یکی از گزارش های خبری فقر، محرومیت و عدم رسیدگی و تقسیم عادلانۀ ثروت و امکانات در منطقۀ بلوچستان را، از "علل یارگیری" گروهها و دسته جات تروریستی ذکر کرده بود که مورد حملات شدیدی از طرف رسانه های خاص در همین زمینه قرار گرفته بود.

جوان چاپ تهران

سرمقالۀ روزنامۀ وابسته به سپاه، با تیتری تحت عنوان "حجت تمام شد" و قلم عباس حاجی نجاری، اشاره ای دارد به حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری و اعتراضات مردمی ماههای اخیر را نیز "با هدایت بیگانگان و کارگزاری عوامل داخلی فتنه و سران آن" ذکر می کند. وی با نعل وارونه زدن به وقایع ادعا می کند "یکی از مطالبات اصلی توده‌های اجتماعی این است که چرا در حالیکه عاملان رده دوم  و سوم فتنه دستگیر و محاکمه می‌شوند، با سران اصلی فتنه در داخل برخورد نمی‌شود و اینها آزادند و ضمن فتنه‌انگیزی از هر فرصتی برای دامن زدن به آشوب‌ها استفاده می‌کنند."

سرمقاله نویس روزنامۀ جوان ضمن اینکه ادعا می کند "روند تحمل و مدارا و البته روشنگری نظام سبب شده تا آنها با عملکرد خود، به تعبیر زیبای رهبری خود را از کشتی نظام به بیرون بیندازند"، خاطرنشان کرد " اکنون اگرچه نمی‌توان فتنه را تمام شده تلقی کرد، چرا که قدرت‌های بیرونی درپی جبران شکست خود هستند و کارگزاران داخلی نیز خواهند کوشید با تشبث به هر حیله‌ای از غرق شدن خود در گنداب فتنه جلوگیری کنند، این رسالت مدافعان نظام است تا با روشنگری و هدایت آحاد اجتماعی و به ویژه معدود هواداران باقی مانده جریان فتنه، ریشه‌های اجتماعی آن را خاموش کنند..."

مردم سالاری چاپ تهران

نعمت احمدی در سرمقالۀ امروز مردمسالاری، نکاتی حائز اهمیت پیرامون استیضاح وزیر راه و ترابری خاطرنشان می کند.

ایشان با ذکر این نکته که "قدرت لابی های دولت در مجلس قدرتمند است"، "ارتباط میان رخدادهای مرگبار جاده ای و استعفای مقامات ذیریط" را در ایران و کشورهای جهان مورد تحلیل قرار می دهد و متذکر می شود "بر خلاف رویه ساده و معمولی جهانی که درپی وقایع ملی، حداقل وزیرمربوطه نه ازباب تقصیریا حتی قصوراستعفا می دهد، بلکه راه را برای نیروی کارآمدتری باز می کند، در کشورما نه وزیری یا مسوولی استعفا می دهد و نه مردم دیگرباوردارند که حوادث مهم ملی باعث جا به جایی مسوولی بشود."

ایشان معتقد است "اما ممکن است اندک اختلاف رئیس جمهور با فلان وزیر، باعث شود حتی وزیر قدرتمندی مانند وزیر اطلاعات یا وزیری مانند وزیر کشور در میانه انتخابات میان دوره ای از کار برکنار شود."

سرمقاله نویس امروزِ مردمسالاری همچنین خاطرنشان می سازد "به عنوان عضوی کوچک ازجامعه دانشگاهی، به جایگاه علمی آقای بهبهانی احترام می گذارم ولی به عنوان وزیر ناموفق می باشد. فراموش نمی کنم ازرادیو مصاحبه ایشان را در مورد فرودگاه امام شنیدم که ضمن بازدید از فرودگاه می گفتند، این فرودگاه هیچ اشکالی ندارد تنها دستشویی ها بودند که دستورات لازم داده شد... قطعا جناب وزیربه کشورهای مختلف سفر کرده اند و می داند فرودگاه مبدا کشور، ویترین آن کشور و نخستین چشم انداز مسافربه داخل سرزمینی است که وارد آن می شود. الحق و الانصاف فرودگاه امام، از فرودگاههای پرواز داخلی کشورهای اروپایی هم بی اهمیت تر است. باوردارم کشورهای کوچکی مانند گینه بیسائو و کومور و جزایر شیسل هم فرودگاهی بهتراز فرودگاه امام خمینی دارند که به گفته وزیرراه تنها مشکل دستشویی داشت که همین مشکل هم متاسفانه هنوز برطرف نشده است..."

ایران چاپ تهران

عبدالرضا داوری در مصاحبه با روزنامۀ ایران (ارگان رسمی دولت)، به تصریح اظهارات خود در مناظره تلویزیونی با محمد باقر نوبخت (دبیركل حزب اعتدال و توسعه) - كه تعجب و اعتراض بسیاری از مخاطبان آن برنامه را نیز در پی داشت- پرداخت و با تکرار این ادعا که "یکی از اهداف دولت دوم محمد خاتمی کاهش سالیانه20درصد بودجه نظامی و به جای آن پیوستن و عضویت در پیمان منطقه‌ای یا پیمانی نظامی بین‌المللی" بود، خاطرنشان کرد "‌البته آنجا رویشان نشد بنویسند پیمان ناتو، در حالی که منظورشان همان ناتو بود و کاری که دنبال می‌کردند به ناتو می‌رسید."

این فعال اصولگرا و عضو جهاد دانشگاهی همچنین ادعا کرد "طرح موضوعاتی مطابق با نظرات ناتو و آمریکا از سوی دولت خاتمی سبب شد امریکا در انتخابات ریاست جمهوری نهم دخالت صریحی نکند وعلت آن هم این بود که امریکا روند حرکتی موجود را مطابق میل خود می‌دید و نیز گمان می‌کرد که جز چهره‌های مورد نظرش، کسی از صندوق آرای ملت بیرون نمی‌آید."

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 10 اسفند

بی بی سی دوشنبه 10  اسفند 1388(1 مارس 2010)

"فیلم حمله کوی دانشگاه مونتاژ است" به نقل از رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس عنوان اصلی ابتکار است و "احتمال آزادي دستگير شدگان در آستانه سال نو" از زبان دادستان تهران تیتر اول مردم سالاری است.

از میان گفته های تازه رهبر جمهوری اسلامی ابرار "جنجال سازی برخی از کشورهای غربی به زیان خودشان تمام خواهد شد" را برگزیده، جام جم از "انتقاد رهبر از تاثیر پذیری آژانس از آمریکا" خبر داده، تهران امروز نوشته "مختصات سیاست ضد نظام سلطه" و روزنامه های ایران و جمهوری اسلامی این بخش را مهم دیده اند "دیپلوماسی ایران بر سیاست ضد سلطه ایستادگی کند".

خراسان نوشته "رهبر انقلاب: برخی گزارش های آژانس برای حیثیت این نهاد بین المللی بسیار بد است"، جوان در صدر اخبار خود نوشته "نقشه راه دیپلوماسی ایران"، رسالت نوشته "پیشرفت در صنایع هسته ای تا خودکفائی ادامه دارد" و کیهان خبر داده "فن آوری هسته ای تا هرجا لازم باشد پیشرفت خواهد کرد".

"از فشارهای اولیه هدفمند کردن یارانه ها نترسید" از قول وزیر بازرگانی تیتر اول آفتاب یزد است، دنیای اقتصاد "تحليل بورس از بودجه سال آينده" را در صدر اخبار خود آورده، روزنامه پول از "دو راهی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها" نوشته و "عزل روسیه از پادشاهی گاز نفت جهان" عنوان اصلی جهان صنعت.

در تجلیل از گفته های تازه رهبر جمهوری اسلامی رسالت در سرمقاله خود نوشته مشکل آمريکايي ها اين است که با پديده انقلاب اسلامي و منطق ضدسلطه آن آشنايي ندارند و عمدتا در تجزيه و تحليل مسائل و تحولات سياسي - اجتماعي ايران دچار اشتباه محاسباتي مي شوند. آنها نه شناخت درستي از پيچيدگي هاي جامعه اسلامي ايران دارند و نه ارزيابي درستي از تحولات آن برايشان مقدور است.

به نوشته این روزنامه امروز نوبت آن است که آمريکايي ها منطق انقلاب اسلامي ايران را درک کنند و با ما وارد گفتگو شوند. نظام اسلامي به سرعت در حال تغيير معادلات منطقه و جهان است. امروز منافع ملي ايران از مرزهاي چين تا سواحل مديترانه در جريان است و دستگاه ديپلماسي کشور هر از گاهي به حياط خلوت قدرتهاي بزرگ نيز سرک مي کشد.

سرمقاله رسالت نظر داده نظام اسلامي در داخل، از يک ثبات و انسجام خوبي برخوردار است و با اتکا به آراء، عواطف و ايمان مردم مسير رو به رشدي را طي مي کند. حماسه ميليون ها ايراني در نهم دي و22 بهمن امسال خواب هاي دشمنان انقلاب را بيش از گذشته آشفته ساخت. در موضوع دستاوردهاي هسته اي ملت ايران زير دين هيچ کشور و دولتي نيست و سرافرازانه به قلل رفيع پيشرفت ميانديشد و حاضر نيست به هيچ دولتي در اين زمينه باج دهد.

کیهان در سرمقاله خود نوشته رسانه ها اقدام اخير سرويس اطلاعاتي ايران را با عملیات تازه موساد در دوبي و به شهادت رساندن محمود عبدالرئوف المبحوح مقايسه كردند. اگرچه اين قياس تا حدود زيادي مع الفارق است و شهيد المبحوح فرمانده يك جنبش مردمي براي مبارزه با اشغالگران بود، اما نشان مي دهد كه موساد در اين اقدام، اولا حقوق بين المللي را زيرپا گذاشت ثانيا به يك عملیات كاملا ساده در محل هتل اقامت شهيد المبحوح متوسل شد ثالثا از كمك برخي سرويس هاي اطلاعاتي اروپايي- و احتمالا منطقه اي- استفاده كرد و رابعا حركت اخير به يك رسوايي و شرمندگي بزرگ براي اسرائیل تبديل شد.

به نوشته سرمقاله کیهان اما در مقابل جمهوري اسلامي با اقتدار و افتخار تمام ، بدون هيچ پنهانكاري و شرمندگي، بي هيچ جنايتي، به تنهايي و بدون كمك گرفتن از ديگران، با رعايت و احترام به موازين حقوق بين الملل و به صورت زنده سركرده تروريست هاي وابسته به موساد و سيا و ام آي6 را بازداشت كرد.

جهان صنعت در سرمقاله خود با عنوان "رژه ارقام، پشت شیشه مه گرفته‌" نوشته دولت در لایحه بودجه 89 مجموعه‌ای از اجازه‌ها و اختیارات را درخواست کرده است که بر اساس آن می‌خواهد طبق مصلحت‌اندیشی‌های خودش تصمیم بگیرد و چون از حدود و ثغور این مصلحت‌اندیشی‌ها هیچ‌کس خبر ندارد بنابراین هیچ برآورد مشخصی از بودجه وجود ندارد و حتی نمایندگان درگیر بودجه هم نمی‌توانند پیش‌بینی کنند که چه اتفاقی خواهد افتاد.

به نوشته این مقاله ماجرا از انضباط مالی و ضوابط خاص بودجه‌ریزی گذشته است و گویا اساسا این بودجه را برای بی‌انضباطی مالی تدوین کرده‌اند بنابراین آنچه امسال به عنوان لایحه بودجه تدوین شده را نمی‌توان بودجه نامید.

مثال جهان صنعت این است: دولت در بودجه سال 89 در بخش عمومی بیش از 60 درصد و در بخش عمرانی بیش از 30 درصد اجازه جابه‌جایی خواسته‌که اگر این اتفاق بیفتد در حقیقت بودجه به ورقه‌های بی‌خاصیت تبدیل می‌شود.

روزنامه پول در گزارش اصلی خود مصاحبه ای کرده با یک کارشناس درباره میدان های مشترک نفت و گاز ایران با همسایگان، و در آن نوشته عراق، کویت، عربستان، قطر، عمان، امارات، حتی در شمال کشور با همسایگان میدان های مشترک داریم و همه جا با مشکلات خاص خود روبروئیم.

شیرین سعیدی در این مصاحبه از غلامحسین حسن تاش کارشنان این رشته انرژی پرسیده مشکل کجاست و وی جواب داده می‌توان گفت در تمام میادین مشترک، ایران در برداشت از طرف مقابل عقب است. این عقب‌ماندگی هم به لحاظ زمان و تاریخ تاخیر در برداشت است هم از نظر میزان بهره‌برداری از میادین مشترک. تا این لحظه عراق تنها همسایه‌ای است که با وجود داشتن میادین مشترک در بهره‌برداری از ایران عقب‌تر است و آن هم به دلیل وضعیت خاص این کشور بوده که اقدامی نکرده است.

به گفته این کارشناس به خبرنگار پول با توجه به شرایط کنونی و اقدامات عراق در زمینه جذب سرمایه، این احتمال وجود دارد که ایران از عراق هم عقب بماند. عراق در مناقصه دوم میادینش بسیاری ازمخازن مشترک و حتی ‌آنهایی که احتمال اشتراک آن وجود داشته برای بهره‌برداری از آنها اقدام کرده و حتی قرارداد نیز بسته است و اگر ایران تحرک لازم را نداشته باشد به طور حتم از عراق هم جا خواهد ماند.

دنیای اقتصاد با اشاره به مشکلات اقتصاد کشور نوشته در اين شرايط شركت بورس اوراق بهادار به عنوان عالي‌ترين نهاد اجرايي بازار سرمايه در كشور، پيشنهادهاي 11 گانه‌اي را براي تقويت حضور بخش خصوصي در اقتصاد و حمايت دولت از بورس ارائه كرده است. از جمله اين پيشنهادها مي‌توان به اولويت‌دهي پرداخت بدهي دولت به بانك‌هاي بورسي است.

بخش های دیگر این پیشنهاد به نوشته دنیای اقتصاد این هاست: اعمال قيمت‌هاي ترجيحي حامل‌هاي انرژي براي شركت‌هاي بورسي، معافيت شركت‌هاي زيان‌ده و در جريان واگذاري دولتي از پرداخت 40 درصد سود ابرازي به دولت، تخصيص تسهيلات خريد سهام شركت‌هاي مشمول واگذاري از محل صندوق توسعه ملي، واگذاري‌صندوق‌هاي بازنشستگي شركت‌هاي دولتي به وزارت رفاه، حضور نمايندگاني از بازار سرمايه در صندوق توسعه ملي و اولويت‌دهي به شركت‌هاي بورسي از سهم 30 درصدي اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها براي كمك بلاعوض به بنگاه‌هاي توليدي

علیرضا کدیور در سرمقاله این روزنامه تاکید کرده که هر چند تجربه سنوات گذشته نشان داده پيشنهادهايي از اين دست به دليل بانك پايه بودن اقتصاد ايران نتوانسته چندان فرصتي براي عرض اندام پيدا كند و دولت در عمل بدون توجه به بخش غير دولتي، اقدام به تدوين بودجه سنواتي كرده است؛ اما در حال حاضر به نظر مي‌رسد توانمندسازي بخش خصوصي و توجه ويژه به بازار سرمايه براي استفاده از كاركردهاي آن،‌الزامي اجتناب‌ناپذير براي اقتصاد ايران محسوب مي‌شود.

روزنامه جمهوری اسلامی سرمقاله خود را به موضوع انتشار اوراق مشارکت ارزی اختصاص داده که دولت دو روز پیش اعلام داشت و نوشته اگرچه استفاده از ابزاري به نام اوراق مشاركت كه البته در عرف بين المللي اوراق قرضه نام دارد روشي متداول و شناخته شده است اما به نظر مي رسد موفقيت اين روش مستلزم تحقق چند پيش شرط اساسي است كه درصورت عدم آنها انتشار اوراق ارزي چندان مثمرثمر نخواهد بود.

به نوشته این روزنامه نخستين پيش شرط برخورداري از قوانين و زيرساخت هاي حقوقي روشن و شفاف در حوزه سرمايه گذاري خارجي در ايران است به عبارت ديگر صاحبان سرمايه و نقدينگي در بازارهاي جهاني بايد به روشني بدانند كه درصورت خريد اوراق مشاركت ارزي ايران از چه حقوقي برخوردارند.

روزنامه جمهوری اسلامی دومين شرط را از زاويه اقتصاد داخلي چنین شرح داده با توجه به عمر بالاي طرح هاي عمراني در كشور ما و تاخيرهايي كه در ساير فازهاي پارس جنوبي در بهره برداري رخ داد بيم آن مي رود كه در مدت زمان مقرر سه ساله براي اين اوراق طرح هاي مدنظر (فازهاي 15 تا 18 پارس جنوبي ) به بهره برداري نرسد و اصل و فرع اوراق فروخته شده ناگزير از محل درآمدهاي ارزي کشور بازپرداخت شود.

تهران امروز گفت‌گو خبرنگار خود را با معاون پارلماني رئيس‌جمهور منعکس کرده که در آن محمدرضا ميرتاج‌الديني به تشریح دلايل تهديد دولت در مورد عدم اجراي قانون هدفمند‌سازي يارانه‌ها پرداخته و گفته تعيين سقف 40 هزار ميليارد تومان درآمد براي دولت از محل هدفمندسازي يارانه‌ها كاملا قانوني است و دولت در صورت كاهش 40 هزار ميليارد تومان قادر به اجراي هدفمندسازي يارانه‌ها نيست.

پاسخ دیگر نماینده دولت به سئوال خبرنگار تهران امروز این بوده است: دولت با قاطعيت از نظرخود درمورد قرار دادن سقف 40 هزار ميليارد درلايحه بودجه سال آينده دفاع مي‌كند و در اين زمينه اين انتظار از نمايندگان وجود دارد كه بر نظر دولت صحه بگذارند. دولت اعتقاد دارد با 20 هزار ميليارد تومان قادر به اجراي قانون هدفمند‌سازي يارانه‌ها نيست و اگر اين ميزان كاهش پيدا كند شرايط براي دولت بسيار سخت مي‌شود چرا كه دولت براي تمام اين 40 هزار ميليارد تومان برنامه‌ريزي كرده است و به هيچ عنوان توانايي اجراي لايحه هدفمند‌سازي يارانه‌ها را با كاهش سقف اعتباري كه پيش‌بيني كرده، ندارد.

روزنامه دنیای اقتصاد نوشته بسياري از اقتصاددانان مجلس از جمله دكتر توكلي اعتقاد دارند كه استدلال دولت در مورد 40 هزار ميليارد تومان هدفمند‌سازي يارانه‌ها به هيچ عنوان قانوني نيست، استدلال اصلي دولت در رد نظر منتقدان چيست؟

به نوشته این روزنامه استدلال دولت این است که رقم 20 هزار میلیارد تومان زمانی که به تصویب رسید، برای پنج دهک جامعه بود که این رقم در صحن مجلس شامل همه دهك‌ها شد، پس به طور طبيعي اين مبلغ كفايت نمي‌كند.

در حالی که روزنامه ها از استیضاح وزیر راه می نویسند مردم سالاری در سرمقاله خود با عنوان دم خروس را باور کنيم يا قسم حضرت عباس را نوشته به تازگي نمابري از وزارت راه و ترابري به روزنامه مردم سالاري- و احتمالا ساير رسانه ها- ارسال شده که در نوع خود جالب توجه است چرا که دراين متن يک شهروند سخنان احمد خرم وزير راه و ترابري دولت خاتمي در گفت و گو با روزنامه همشهري را تکذيب کرده و هرچقدر که عليه اين وزير اسبق قلم فرسايي کرده، به همان اندازه به تعريف و تمجيد از مديران فعلي وزارت راه پرداخته است.

به نوشته حمیدرضا شکوهی در این مقاله شهروندی در نامه ای که روابط عمومی وزارت راه برای روزنامه ها فرستاده وزیر و مسئولان فعلی همه متخصص خوانده شده اند در حالی که همين وزير متخصص و صاحب کرسي و نخبه، به دلايل مختلفي همچون سوانح متعدد هوايي، ريلي و جاده اي، انتصابات کارشناسي نشده و پروژه هاي ناتمام، در آستانه استيضاح از سوي نمايندگان مجلس قرار گرفته است. اما صرفنظر از اين موضوع، اينگونه تبليغ کردن به نفع يک وزارتخانه را، آن هم با هزينه کردن از يک شهروند که نه نامش مشخص است و نه معلوم است نوع جدیدی است.

نامه ای که مردم سالاری بدان اشاره کرده ضمن حمله شدید به دولت اصلاحات و وزیر راهش نوشته که احمد خرم خواستار برقراری ارتباط مستقیم با آمریکا هم بوده است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 11 اسفند

بی بی سی سه شنبه 11 اسفند 1388(2 مارس 2010)

"چاره انديشي براي آزادي بازداشت شدگان" عنوان اصلی مردم سالاری است، آفتاب یزد از زبان رییس دولت نوشته "وحدت موجود در كشور بي‌نظير است"، "تصمیمات مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون توشیح رهبری یک قرآن هم ارزش ندارد" به نقل از وزیر سابق ارشاد عنوان اول ابرار است و آرمان از قول محمد خاتمی در تیتر اول خود نوشته "از مردم صحبت کنیم نه از طرف مردم".

"متقاضیان کار به وزارت تعاون بروند" به نقل از وزیر کار تیتر اصلی جهان صنعتاست، جوان همین خبر را با "کمک به جویندگان کار با تسهیلات تعاونی" منعکس کرده، دنیای اقتصاد پرسیده "بازار خودرو به سوی ارزانی؟"، ابتکار از "میزان سهمیه و قیمت بنزین در سال آینده" خبر داده و "تدارك ويژه براي نوروزي شاداب و با نشاط" در صدر گزارش های خبری ایران آمده است.

"ايران در دفاع از جهان اسلام مقابل غرب ايستاده است" عنوان اول کیهان است، "حمایت صد کشور غیرمتعهد از برنامه هسته ای ایران" تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی، "تحرکات دیپلوماتیک هسته ای در وین و ژنو" گزارش اصلی تهران امروز است، جام جم از "انتشار مستندات سی سال عهدشکنی هسته ای غرب" خبر داده و خراسان نوشته "نامه ايران به آژانس در باره کارشکني هاي آمريکا ، فرانسه و آلمان در تامين سوخت هسته اي".

تهران امروز در خبری از زبان رییس دادگستری تهران و در خبر دیگری از قول رییس سازمان بازرسی کشور از مسوولان کشور خواسته به جای آن که در جهت حذف همدیگر هستند به دنبال پیشرفت کشور باشند. کاری که کمبودش باعث نگرانی شده است.

به نوشته این روزنامه رئيس دادگستري استان تهران گفته يكي از اشكالاتي كه در مديريت ها وجود دارد آن است كه با ورود مدير جديد مي‌گويند كه چرا قلع و قمع نمي‌كنيد. اين‌ها نيروهاي مدير قبلي هستند و ممكن است به او خبر دهند. اين چه فرهنگي است كه در جامعه جا افتاده كه يك مدير براي اثبات خودش سعي بر نفي مديران قبلي مي‌كند. تقريبا اين بدعت در كشور ما در بخش‌هاي مختلف وجود دارد كه با انجام يك جابه جايي همه نگران مي‌شوند.

خبر دیگر تهران امروز از سخنرانی مصطفی پورمحمدي وزیر سابق کشور در دانشگاه قم است که گفته نبايد بگذاريم فضاي آرامي كه در كشور به وجود آمده به ناامني كشيده شود و وقتی با سئوال دانشجویانی روبرو شده که پرسیده اند چرا هيچ يك از عوامل فتنه دستگير نشده‌اند گفت: امور كشور بايد با تدبير و با در نظر گرفتن همه جوانب امر پيگيري شود و بايد مطالعه صورت گيرد كه آيا يك دستگيري به آرامش جامعه كمك مي‌كند يا به بيشتر شدن جامعه مي‌انجامد.

به گفته رییس سازمان بازرسی کشور که در این روزنامه نقل شده: دستگيري افراد سرشناس حتما بايد در سطوح بالا انجام شود و حتما مسئولان مربوطه تا به‌حال به اين نتيجه نرسيده‌اند كه اين اقدام صورت گيرد.

اهمیت گفته های رییس بازرسی کشور در زمانی است که روزنامه های هوادار دولت در تمام هفت ماه گذشته مدام خواستار دستگیری میرحسین موسوی و مهدی کروبی و حتی محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی بوده و آن را به عنوان نظر نظام جلوه داده اند.

عماد افروغ در سرمقاله آرمان نوشته در جامعه امروز، گریزی از نقد نیست و شرط تحقق جامعه سالم و با نشاط، در گرو گسترش نقد است به این مساله هم اشاره شده است که بین نقد و هتک حرمت تفاوت وجود دارد. هنگام مجادله باید با روش احسن برخورد کرد و نهایت ادب و نزاکت را به کار گرفت.

به نوشته این جامعه شناس متاسفانه فاصله بین ما و آموزه‌های دینی بوجود آمده است زیرا بین نقد یک اندیشه و هتک حرمت و هتاکی خلط کردیم و روش‌های معمول نیز منجر به نتیجه نخواهد شد. بنابراین اگر آداب مناظره را رعایت کنیم و تفکری را نقد کنیم ادب خود را به رخ کشیده ایم که در نهایت به رشد و تعالی جامعه منجر خواهد شد و این مهم زمانی محقق خواهد که اخلاق به سیاست خط بدهد.

مردم سالاری در سرمقاله خود سخنان تازه مهدی کلهر را تعدیل مواضع افراطی گذشته خوانده و نوشته کوشش مردان احمدي نژاد براي اصلاح مواضع ناصواب گذشته در حالي انجام مي شود که بخشي از لايه هاي افراطي اصولگرا هنوز بر نفي ميراث سياسي و انقلابي دهه هاي 60 و 70 اصرار دارند. در واقع جريان افراطي، فارغ از پيش فرض هاي ناصواب و با ژست دفاع از نظام، بخش مهمي از تاريخ انقلاب و نظام را مورد هدف قرار داده است.

سرمقاله این روزنامه تاکید کرده تخريب سرمايه هاي مديريتي نظام يعني امثال هاشمي رفسنجاني قبل از آن که به منزله تخريب يک فرد قلمداد شود به منزله تضعيف ساز و کارهاي نظارتي و فرايندهاي قانوني تلقي مي گردد. ترديدي نيست هيچيک از اين سرمايه هاي سياسي نظام -اعم از اصلا ح طلب و اصولگرا- در عرصه رقابت هاي سياسي و تصميم گيري هاي مديريتي مصون از خطا نبوده و نخواهند بود. اما اين فرايند خطا پذيري مديران باعث نمي شود که تمام خدمات و زحمات آنان يکباره ناديده گرفته شود!

سئوال نهائی مردم سالاری این است آيا تخريب مديران گذشته به اين معنا نيست که نسل هاي امروز و فردا، اعتماد و اميد به آينده بهتر را از دست بدهند و بر اين پندار خطا بروند که نظام سياسي و مديريتي در دوره هاي جنگ تحميلي، مرحله سازندگي واصلاحات- يعني پشتوانه 30 ساله نظام- فاقد نظارت هاي قانوني و مردمي بوده است؟

"از جورج حبش تا عبدالمالک ریگی" تیتر سرمقاله ابتکارست که در آن دستگیری ریگی را با ترور و ربودن سران جنبش های فلسطین توسط سازمان های اطلاعاتی اسرائیل برابر دانسته و مقایسه شده است.

در این مقاله آمده براي فهم بيشتر گستردگي و ظرافت کار نيروهاي اطلاعاتي امنيتي جمهوري اسلامي ايران در دستگيري بي عيب و نقص عبدالمالک ريگي، بدون شک قياس اين عمليات با انواع مشابه خود مي تواند کارساز باشد. دکتر جورج حبش، دکتر وديع حداد و ابوحسن سلامه، سه نام بسيار معروف در تاريخ سياسي و نظامي جنبش ملي فلسطين هستند.

در ادامه این مقاله ابتکار به جریان ترور و دستگیری این هر سه توسط سازمان های اسرائیلی پرداخته و نوشته موفقيت امنيتي ايران در دستگيري عبدالمالک ريگي در يک عمليات مشابه نشان مي دهد که دسترسي هاي امنيتي ايران به جغرافياي پيرامون خويش و آگاهي از فعاليت ها و رفت وآمد نيروهاي ضد انقلاب و ضد نظام جمهوري اسلامي، بسيار بالا و قابل توجه بوده است.

یک روز قبل روزنامه کیهان دستگیری ریگی را با عملیات ترور المحبوح از سران حماس در دوبی قابل مقایسه دانسته بود.

کیهان در سرمقاله خود با عنوان "تا سقوط؛ يك انتفاضه ديگر" نوشته بعد از شكست سنگين ارتش اسرائیل در جنگ 22روزه برخي از تحليلگران گمان مي كردند كه اين رژيم با تحمل اين شكست تا مدتي سر بلند نخواهد كرد و اوضاع در اراضي اشغالي قدري آرام خواهد شد، اما اينگونه نبود و حملات اسرائیل خصوصا پس از روي كار آمدن دولت راستگرا و افراطي نتانياهو، شدت بيشتري يافت.

این روزنامه با اشاره به ملاقات سران فلسطنی با رهبر جمهوری اسلامی که هفته گذشته اتفاق افتاده نتیجه گرفته انتفاضه ديگري در راه است. آزادي فلسطين در گرو مقاومت و مبارزات مردمي است. و حتما روزي خواهد آمد كه فرزند فلسطيني در سايه درخت زيتون و در سرزمين آزاد فلسطين با حاكميت اسلامي مردم مظلوم و رنجديده اين ديار نفس بكشد.

ابتکار در گزارش اصلی خود نوشته درحالي که مردم به گراني قيمت کالاها در آستانه نوروز عادت کرده اند، بانک مرکزي گراني را تائيد مي کند و مقامات نيز وعده "تدابير ويژه" مي دهند. آخرين گزارش هاي بانک مرکزي در هفته آخر حاکي از افزايش قيمت ميوه تازه، سبزي تازه، گوشت مرغ و تخم مرغ به ترتيب 8.7، 4.2، 7.6 و 6.3 درصد در مقايسه با هفته پيش از آن دارد.

به نوشته این روزنامه گفته ها و وعده هاي شيرين مسئولان درحالي است که مي توان گفت بخشي از جامعه قادر به تهيه آنچه که مي خواهند، در نزديکي سال جديد نيستند..بلکه افزايش قيمت برخي از مواد خوراکي ضروري مردم نسبت به سال گذشته قطعی است.

روزنامه جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته وزیر کار در اقدامی تعجب‌برانگیز اعلام کرده که متولی ایجاد اشتغال وزارت تعاون است و از این پس متقاضیان کار به این وزارتخانه مراجعه کنند. اگر زمان را همین‌جا متوقف کنیم و با یک دوربرگردان نوار این صحبت را به عقب برگردانیم، به سخنان وزیر کار دولت نهم می‌رسیم که این وزارتخانه را متولی حمایت از تولید می‌دانست و با ایجاد طرح بنگاه‌های زودبازده به دنبال ایجاد شغل بود.

به نوشته سرمقاله جهان صنعت جهرمی وزیر سابق کار دولت احمدی نژاد در میان انبوه انتقاداتی که از این طرح و در کنار آن اظهارنظرهایی که در حوزه‌های تولید و بانکداری ارایه می‌کرد، عملا این ذهنیت در بین جویندگان کار ایجاد شد که باید مطالبات خود را از وزیر کار بخواهند و چه بسیار تولیدکنندگانی که با استفاده از نفوذ و قدرت وزیر پیشین کار از وزارت صنایع و معادن رویگردان شده و فریاد تظلم‌خواهی خود را به گوش محمد جهرمی می‌رساندند.

به نوشته این مقاله اکنون دولت نهم همانند سایر دولت‌ها به تاریخ پیوسته اما میراثی که بجا گذاشته به دعوای دو وزارتخانه برای اشتغال منجر شده است. وزارت کار می‌گوید متقاضیان کار به وزارت تعاون پاس می دهد.

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته شاید مهم‌ترین خبر اقتصادی اخیر، اعلام رسمي کاهش شدید رشد اقتصادی امسال و احتمالا سال آینده است. در حالی که قیمت نفت چندان کاهش شدیدی نداشته و کشور در سال‌های گذشته از وفور منابع نفتی برخوردار بوده است.

به نوشته این کارشناس اقتصادی دولت با اتکا به درآمدهای هنگفت نفت دیدگاهی را در دستور کار خود قرار داد مبنی بر اینکه دولت مي‌تواند جایگزین بخش‌های دیگر شود و مخارج دولت مي‌تواند جبران‌کننده سرمایه‌گذاری بخش خصوصی شود. پیامد این دیدگاه این بود که مداخلات دولت در بخش‌های مختلف اقتصاد تشدید شد. دولت با اتکا بر درآمد زیاد نفت بی‌محابا در حوزه‌های گوناگون مداخله نمود و بی‌توجه به تجربه‌های کسب شده از قبل سیاست‌های شکست خورده‌ای چون تثبیت قیمت‌ها، دولتی کردن امور و تقویت صوری پول ملی را دنبال كرد.

سرمقاله دنیای اقتصاد نتیجه گرفته نتیجه طبیعی حاصل از این مسیر سیاست‌گذاری، فرورفتن اقتصاد ایران به رکودی است که بیم آن مي‌رود دامنه آن بسیار گسترده شود. شبیه این وضع دقیقا در سال‌های پس از جنگ رخ داد. در آن سال‌ها نیز شور و شوق سازندگی بر مسوولان حاکم بود و تصور اینکه هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری دولتی صورت گیرد، کشور به توسعه نزدیک‌تر خواهد شد، در نتیجه کاهش درآمد نفت و رسیدن سررسید وام‌ها، بحران بدهی را به وجود آورد که در نتیجه آن اقتصاد ایران تا قریب به 6 سال در رکودی عمیق فرو رفت.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 12 اسفند

بی بی سی چهارشنبه 12 اسفند 1388(3 مارس 2010)

"اقتدار حقیقی اقتدار فرهنگی است" به نقل از رهبر جمهوری اسلامی عنوان اصلی جام جم، جمهوری اسلامی، کیهان و رسالت است، خراسان همین خبر را با عنوان "اگر کار فرهنگي به درستي انجام شود هيچ عاملي نمي تواند کشور را منزوي کند" منعکس کرده و "راهکارها و لوازم دستيابي به وحدت" تیتر مردم سالاریاست.

"اغواي فرانسوي روس‌ها" تیتر اصلی تهران امروزاست و "اعتراف مقام اطلاعاتی آمریکا به ارتباط با گروهک ریگی" تیتر آفتاب یزد.

"اختصاص ۲۰ ليتر سهميه بنزين ويژه نوروز" تیتر اول ابرار است، "شانزده هزار تومان یارانه هر ایرانی" گزارش اصلی ابتکار، "عیدی دولت به مردم فقط بیست لیتر" عنوان جهان صنعتاست، دنیای اقتصاد از تصمیمات مجلس به عنوان "سرعت‌گير در مسير اصلاح قيمت" خبر داده و "انتقادهای شازده اقتصاد از مرکز پژوهش های احمد توکلی" تیتر اصلی پول است.

تهران امروز که در گزارش اصلی خود از اغوای روسیه توسط فرانسه خبر داده در مقاله ای به یادآورده که شش سال پيش، ژاك شيراك، رئيس‌جمهور وقت فرانسه در كاخ اليزه پذيراي ولاديمير پوتين نخست‌وزير فعلي و رئيس‌جمهور سابق روسيه بود تا در مورد مواضع مسكو و پاريس درباره جنگ آمريكا عليه عراق مشورت كنند. اكنون پس از شش سال رئيس‌جمهور روسيه دوشنبه اول مارس مهمان نيكلا ساركوزي بود تا فرانسه و روسيه اين‌بار در مورد پرونده هسته‌اي ايران رايزني كنند.

به نظر تهران امروز اين ديدار از آن‌رو حائز اهميت بود كه دو كشور در مذاكرات اول اكتبر ژنو و 27 اكتبر وين تعهد كردند سوخت كم‌غناي ايران را ابتدا در روسيه تا 20 درصد غني و سپس در فرانسه به ميله‌هاي سوخت تبديل كنند.

نتیجه گیری این روزنامه چنین است: به‌نظر مي‌رسد روس‌ها زنجيره پيمان‌شكني‌هاي خود را عليه كشورمان تكميل مي‌كنند. اين‌بار قرارداد هنگفت نظامي با فرانسه عزم مسكو را در همراهي با تحريم‌هاي جديد عليه ايران جزم كرده است .

ابتکار با اشاره به سفر رییس جمهور روسیه به پاریس نوشته روسيه خواستار خريد سه ناو ميسترال شده که دومين ناو جنگي بزرگ در ناوگان فرانسه است. اين اولين بار است که ناتو چنين تسيلحات پيشرفته اي را براي روسيه تامين مي کند، در حالي که گرجستان و آمريکا هم در خصوص اين فروش تسليحاتي ابراز نگراني کرده اند.

این روزنامه بااشاره به این که نيکولا سارکوزي از طرفداران سرسخت تشديد تحريم هاي ايران است نوشته سارکوزي در اين ديدار باز هم پرونده هسته اي ايران را بحراني جدي خوانده و از مدودف خواست که در اين مسير با غرب همراه شود که رئيس جمهوري روسیه هم پاسخ قطعي نداد.

روزنامه های امروز با چاپ عکس هائی که مهدوی کنی هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری را در کنار هم نشان می دهد به کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی اهمیت داده و نوشته اند برگزاري این كنفرانس عاملي شد تا سه نفر از چهره‌هاي سياسي باسابقه كشور گردهم آيند و علاوه‌بر گرفتن عكس‌هاي يادگاري، سخناني مهم حول موضوع وحدت و ضرورت آن در شرايط امروز به زبان آورند.

تهران امروز نوشته اگرچه شنيدن سخناني با اين مضمون از آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني غيرمنتظره نبود ولي وقتي آيت‌الله مهدوي‌كني و حجت‌الاسلام ناطق‌نوري در اين مهم به وي پيوستند، باعث شد مجددا موضوع وحدت در صدر اخبار سياسي روز گذشته قرار گيرد، به‌خصوص كه مهدوي‌كني و ناطق‌نوري طي ماه‌هاي گذشته كمتر سخن گفته‌اند و به طرح نظرات خود پرداخته‌اند. كنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي محلي بود كه پذيراي بزرگان اصولگرا شد.

روزنامه جمهوری اسلامی در تفسیر تازه ترین گفته های رهبر جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته اين انقلاب و نظام برآمده از آن قرار بود گم شده ملت ها در عصر جاهليت مدرن را پيدا كند و به آنها معرفي نمايد. اين قرار بنا نبود بهيچوجه نفي شود و هيچ چيز نبايد مانع عملي شدن آن گردد. بنابر اين اكنون نيز قرار است نظام جمهوري اسلامي گم شده ملت ها را به آنها معرفي كند و آنها را از جاهليت جديد خارج سازد.

به نوشته این روزنامه ملت ها در جهان امروز گمشده اي به نام صنعت و موشك و هواپيما و ماهواره ندارند گمشده آنها اخلاق است . ما فقط زماني مي توانيم اين گمشده را به آنها معرفي كنيم كه خودمان متخلق به اخلاق اسلامي باشيم و در راهي گام برداريم كه پيامبر خدا پيش پاي ما قرار داده است . اين رسالت بزرگ را ما فقط هنگامي مي توانيم به انجام برسانيم كه ملازم هميشگي حق باشيم اهل صبر باشيم اهل عفو باشيم سعه صدر داشته باشيم گشاده دست باشيم و اهل مدارا انصاف و تواضع باشيم .

روزنامه اصولگرای صبح تهران نوشته در دوران جنگ اخلاق اوج گرفت اما در سال های اخیر نه مورد غفلت قرار گرفت . رقابت هاي سياسي كه خواسته يا ناخواسته به جنگ قدرت تبديل شد به تدريج اخلاق را تحت الشعاع خود قرار داد و بسياري از سجاياي اخلاقي به فراموشي سپرده شدند. ما امروز از عدالت سخن مي گوئيم ولي در فضائي كه انصاف مدارا صبر و ملازم حق بودن وجود ندارد چگونه مي توان عدالت را محقق کرد.

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته کاهش حدود 75 درصدی سهمیه بنزین سفرهای نوروزی (در مقایسه با سال قبل) در حالی اتفاق می‌افتد که پیش از این، مسوولان سازمان گردشگری از رشد 20 درصدی سفرهای نوروزی امسال می دهند و پیش بینی می کرد که مردم بیشتر به سفرمی‌روند.

این روزنامه یادآوری کرده بیش از نیمی از سفرهای کشور در جاده‌ها انجام می‌شود و هر خانواده‌ای که با یک خودرو شخصی به سفر می‌رود، شش هزار تومان برای یک سفر نوروزی از دولت عیدی می‌گیرد. زمانی که قیمت بنزین آزاد 400 تومان است و نرخ حقیقی آن هم کمتر از 600 تومان بر آورد می‌شود، یعنی دولت تنها حدود 6 تا 10 هزار تومان عیدی را به خانوار‌ها پرداخت کرده‌که ای‌کاش این کار را هم نمی‌کرد! شاید مردم در شرایط هدفمند کردن یارانه‌ها قرار بگیرند.

جهان صنعت پرسیده در روزگاری که قدرت خرید مردم کاهش یافته آیا این سهمیه اندک می‌تواند پیش‌بینی‌ها را برای رشد سفر محقق کند؟باید توجه داشت که سفرهای نوروزی تنها تفریح اقشار متوسط و کم درآمد است که با لطف رییس جمهور رو به کاهش خواهد گذاشت . ای‌کاش دولت به جای این هزینه همان شش هزار تومان را به عنوان هزینه آژانس یک خانواده به ترمینال اتوبوسرانی عیدی می‌داد تا هم حمل‌ونقل عمومی پرتقاضا‌تر شود و هم خیال خودرو‌سواران راحت‌تر.

روزنامه پول در گزارشی خبر داده که یک گروه از بر و بچه‌های هموطن آستین‌ها را بالا زده‌اند تا برای آدم‌های متفاوت، خودرو متفاوت بسازند؛ کاری که اگر بگیرد، مثل توپ صدا می‌کند.

نوشته این گزارش همیشه آدم‌هایی پیدا می‌شوند که حاضرند برای یک اتاق فلزی متحرک چک‌های10 رقمی بکشند. اما خریداران این اتاقک‌های فلزی که خودرو نام دارند و 10رقم می‌ارزند، معمولا ایرانی نیستند. در خارج از ایران و در حاشیه خلیج‌فارس زندگی‌می‌کنند. شیخ‌های پولداری هستند که برای سوار شدن به خودرویی متفاوت، پول خوبی می‌دهند. خودروهای متفاوت، همیشه برای آدم‌های متفاوت تولید شده است. کارخانه‌های با سابقه اروپایی، خط تولیدی را برای خودروهای سفارشی اختصاص می‌دهند.

امیر هادی انواری در گزارش پول یادآوری کرده بین این همه ماشین سیاه و سفید و یک شکل که بعضی‌هایشان شانسی ترمز می‌گیرند، یک شرکت پیدا شده که می‌خواهد کار نویی انجام دهد. همان که شش ماه قبل، روزنامه گاردین، چاپ لندن هم از حضورشان خبر داد که خودروهای کلاسیک را بازسازی کرده‌اند. در این گزارش آمده بود که گروه خودروسازی به نام آریامن موتورز، رولزرویس رضا‌شاه مدل 1919 را دوباره ساختند.

همزمان با انتقادی که از وضعیت مخابرات و تلفن همراه در چند استان کشور می شود خراسان از قول کارشناسان نوشته دليل اختلالات شبکه نامرغوب بودن دستگاه ها و تجهيزات چيني استفاده شده در شبکه است

به نوشته خراسان مردم می گویند بحث اختلال شبکه در تمام ساعات روز و به صورت تناوبي ادامه دارد؛ بنابراين نمي توان علت آن را وجود ترافيک زياد شبکه در طول روز عنوان کرد ، چرا که اگر اين گونه باشد، اين اختلال بايد در ساعاتي از روز افزايش يابد و در ساعات شب کاهش پيدا کند اما ادامه اين اختلال در همه ساعات شبانه روز قطعا به يک عامل فني که همان تجهيزات نامرغوب چيني است، بازمي گردد.

"آیا زمستان های پربرف باز می گردد" گزارش پوریا ناظمی در جام جم است که در آن آمده مدت طولاني است كه مردم كشور ما خبرهايي درباره موضوعي مي‌شنوند كه شايد در نگاه اول چندان مرتبط با زندگي روزمره آنها نباشد؛ گرمايش جهان. دانشمندان مي‌گويند افزايش ميزان گازهاي گلخانه‌اي موجود در جو زمين باعث شده تا دماي ميانگين سياره ما بالاتر رود و با افزايش اين روند، جهان در خطر قرار خواهد گرفت.

به نوشته این روزنامه براي خواننده‌اي كه در ايران و در ميان ده‌ها و صدها مشكل ريز و درشت زندگي روزمره‌اش اين مطالب را مي‌خواند، ‌شايد حرف زدن درباره اين موضوع با حرف زدن از سياره‌اي دوردست يكسان باشد. مگر ما چه نقشي در گرم شدن زمين داريم و مگر من شهروند چه كاري مي‌توانم براي اين مساله انجام دهم كه لازم باشد اين موضوع را دنبال كنم؟ به عبارت ساده‌تر، مساله بزرگ مردم اين است كه اين موضوع مساله من نيست‌!

جام جم نوشته به زمستان پرگرماي امسال نگاهي بيندازيد. امسال نه خبري از بارش برف‌هاي معروف تهران بود كه خيابان‌ها را سپيدپوش كند و نه آن سرماي استخوان‌سوزي كه تا همين چند سال پيش خاطره آن از زمستان‌هايمان مانده است. امسال زمستان زمستان نبود و همه ما مردم شهر و روستا اثرات آن را بر زندگي خود ديديم، همه ما نگران بهار و تابستان هستيم كه نكند بارش‌هاي اندك زمستان امسال، تابستانمان را با بحران مواجه كند.