بولتن خبري ايران نبرد(1085) چهار شنبه 5 اسفند 1388(24 فوريه 2010)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

حضور رژيم در کنفرانس امنيتي مونيخ

سايت راديو آلمان جمعه 16 بهمن 1388(5 فوريه 2010)

ايران در آخرين لحظات اعلام کرد که منوچهر متکي را روانه کنفرانس مونيخ مي‌کند. متکي گفته است که در سخنراني خود "پيام مهمي" را مطرح خواهد کرد. برنامه جنجال‌برانگيز اتمي ايران يکي از مباحث اصلي کنفرانس مونيخ است

دو روز پس از اظهارات غيرمنتظره محمود احمدي‌نژاد در باره‌ي امکان توافق بر سر مبادله‌ي سوخت اتمي با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، منوچهر متکي، وزير خارجه‌ي ايران نيز به طور ناگهاني خبر از حضور خود در کنفرانس امنيتي مونيخ داده است. او گفته است که حامل پيام مهمي براي کنفرانس است. ناظران سياسي که مسائل کنفرانس مونيخ را دنبال مي‌کنند با اين پرسش روبرو هستند که آيا متکي سعي خواهد کرد ابهام‌ها و ترديدها در باره‌ي چرخش اخير ايران در پرونده هسته‌اي را رفع کند يا پيام او حاوي نکاتي کلي و تکراري در باره‌ي وضعيت امنيتي جهان و تاکيد بر "نقش و اهميت" جمهوري اسلامي در اين زمينه خواهد بود.

همزمان با اعلام حضور متکي در کنفرانس مونيخ، زود دويچه سايتونگ، روزنامه معروف آلمان در گزارشي مبسوط ازسندي خبر داده است که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به آن دسترسي پيدا کرده و حاوي جنبه‌هايي از تلاش ايران براي دستيابي به سلاح اتمي است.

مباحث و موضوع‌هاي کنفرانس

چهل‌وششمين کنفرانس امنيتي مونيخ در بعد از ظهر امروز (جمعه 5 فوريه) زير تدابير شديد امنيتي گشايش مي‌يابد. در روز نخست، سخنران اصلي وزير خارجه چين است.

سياستمداران عاليرتبه، نظاميان ارشد، دانش‌پژوهان و نمايندگان صنايع بزرگ در اين کنفرانس شرکت خواهند جست. شماري از سران و وزيران برخي کشورها نيز در کنفرانس حضور خواهند داشت.

از روز جمعه تا يکشنبه (پنجم تا هفتم فوريه) بيش از 300 شرکت‌کننده از جمله درباره آينده افغانستان، به ويژه در ارتباط با قدرت‌گيري نيروهاي افراطي و اسلام‌گراي طالبان، به بحث و مشورت خواهند نشست. مسئله اتمي ايران نيز يکي از مهم‌ترين موضوع‌هاي کنفرانس خواهد بود.

 

گزارش دنيس بلر رئيس جامعه اطلاعاتي آمريكا به سنا

سايت جامعه اطلاعاتي آمريكا  سه شنبه 13 بهمن 1388(2 فوريه 2010)

ارزيابي سالانه از تهديات توسط جامعه اطلاعاتي براي كميته  اطلاعاتي منتخب سنا - برنامه تسليحات كشتار جمعي و موشكي ايران

رژيم ايران به بي اعتنايي به مقررات شوراي امنيت سازمان ملل  در مورد برنامه اتمي خود ادامه مي دهد.  يك ريسك واقعي وجود دارد كه برنامه هستهيي آن، ساير كشورهاي خاورميانه را هم به گزينه هستهيي ترغيب كند.

ما به ارزيابي خودمان كه ايران  به ميزاني گزينه توسعه تسليحات هستهيي را براي خود باز گذاشته, تا با توانمندي هاي گوناگون هستهيي, آنرا به توانمندي توليد تسليحات نزديكتر مي كند , ادامه مي دهيم. اينكه آيا ايران در صورتي كه نهايتاً تصميم به ساخت سلاح اتمي بـگيرد، اين كار را خواهد كرد يا خير ما نمي دانيم,

مايلم توجه شما را به دو نمونه در سال گذشته كه نشان دهنده توانمندي هايي است كه ايران درحال توسعه آنهاست جلب كنم.

يكم , اطلاعات منتشرشده توسط آژانس بين المللي انرژي اتمي نشان مي دهد كه تعداد سانتريفوژهاي نصب شده در مجتمع غني سازي نطنز، رشد چشمگيري داشته و از 3000 در اواخر سال 2007 به 8000 سانتريفوژ نصب شده، رسيده است.

ايران همچنين در همان مدت زماني حدوداً 1800 كيلوگرم اورانيوم غني شده باغلظت پايين انباشت كرده است. اگرچه براساس اطلاعات آژانس بين المللي انرژي اتمي, ايران به نظر مي رسد مشكلاتي را در رابطه با نظنز  تجربه مي كند و تنها با نيمي از سانتريفوژ هاي نصب شده با تحميل كل ظرفيت توليد بر آنها,  براي توليد كميت بزرگتري از اورانيومِ غني شده باغلظت پايين تر, عمل مي كند.

ثانياً , تاسپتامبر گذشته, دومين مجتمع غني سازي اورانيوم خود را,  در خفا و در اعماق كوهي درنزديكي شهر قم مي‌ساخته است.

 براي ما انگيزه ايران از ساختن اين تاسيسات كه علناً ادعا مي كند به قصد حفاظت از ( اورانيوم) غني شده درصورت حمله است, مشخص نيست, اما وجود تاسيسات و برخي از ويژگي هاي آن براي ما نگران كننده است.

 اين تاسيسات براي توليد منظم ميله‌هاي سوختي براي نيروگاه هاي هستهيي شهري، بسيار كوچك است, اما اگر ايران انتخاب كند آنرا بگونه اي بسازد كه براي توليد اورانيوم غني شده با درجه بالا استفاده كند اين تأسيسات براي مقاصد تسليحاتي به اندازه كافي بزرگ مي باشد,

تاسيساتي با ابعاد كوچك كه براي تامين حفاظت، آنرا در زير يك كوه به خوبي جاداده اند, به هيچ چيزي نمي ارزد و تنها چنانچه تهران تصميم به اين كار بگيرد با استراتژي باز نگاه داشتن گزينه ساخت سلاح اتمي در آينده , همخواني دارد.

پيشرفت فني ايران، به‌خصوص در امرِ غني‌سازيِ اورانيوم؛ گزارشِ ارزيابي 2007 ما (تخمين اطلاعات مليNIE) مبني‌بر اينكه ايران ظرفيت علمي، فني و صنعتي لازم را دارد تا در نهايت بتواند تسليحات اتمي، توليد كند را تقويت مي‌كند و موضوع مهم؛ اراده سياسي براي انجام اينكار است.

 اين پيشرفتها ما را وا مي‌دارد كه قضاوتمان را از سال 2007 مورد تأييد قرار بدهيم كه ايران به‌لحاظ فني قادر است به اندازه مكفي اچ.ئي.يو(HEU ) براي يك سلاح در چند سال آينده در صورتي كه بخواهد چنين كاري انجام دهد، توليد كند.

به قضاوت ما ايران احتمالاً توليدات موشكي را به‌عنوان رَوشي براي ساخت يك سلاح اتمي ترجيح داده است.  ايران پيشاپيش، بزرگترين زرادخانه موشكهاي بالستيك را در خاورميانه دارد. و به گسترش آن ادامه داده است تا به پيچيدگي موشكهاي بالستيك برسد كه بسياري از آن ماهيتاً قادرند باري از مواد انفجاري[كلاهك] اتمي حمل كنند.

ما كماكان قضاوت مي‌كنيم كه تصميم‌گيريِ ايران براي سلاح اتمي، ناشي از يك رويكردِ اقتصادجويانه است كه به جامعه بين‌المللي فرصتهايي براي تأثيرگذاري بر تهران، ارائه مي‌كند.

رهبران ايران، بلاشك وقتي در مورد برنامه اتمي‌شان تصميم بگيرند، امنيت و پرستيژ و نفوذ ايران، علاوه بر فضاي امنيتي و سياسي بين‌المللي را در نظر مي‌گيرند. اين تا جايي است كه؛ من مي‌توانم در چارچوب اطلاعاتِ از طبقه‌بندي خارج شده، صحبت از برنامه اتميِ ايران بكنم.

در اظهارات طبقه‌بندي شده كه من مي‌كنم تا ثبت و ضبط شوند، بطور مفصل‌تري قضاوت جامعه اطلاعاتي در ارتباط با فعاليتهاي مرتبط با برنامه اتمي ايران علاوه بر فعاليتهاي مربوط به سلاحهاي شيميايي و ميكروبي عنوان كرده‌ام كه شما را به آن ارزيابي رجوع مي‌دهم.

زرادخانه موشكهاي بالستيكِ در حال رشدِ ايران و اكتساب و توليد محلي موشكهاي كروزِ ضد كشتي(ASCMs )، توانمنديهايي را فراهم مي‌كند كه با آن، قدرت پرتابي را افزايش مي‌دهد. تهران موشكهاي مسلحِ متعارف خود را به‌عنوان يك بخش لاينفكِ استراتژي‌اش مي‌بيند تا توان باز دارندگي داشته باشد و در صورت لزوم عليه نيروها در اين منطقه، از جمله عليه نيروهاي آمريكا دست به تلافي بزند. موشكهاي بالستيك ايران ماهيتاً قادر هستند به صورت سلاحهاي كشتارجمعي عمل كنند و اگر به اين صورت مجهز شوند در همان استراتژي تركيب مي‌شوند.

 

دنيس بلر: ايران همه گزينه ها براي توليد بمب اتمي را حفظ کرده

سايت راديو بي بي سي چهارشنبه 14 بهمن 1388(3 فوريه 2010)

دنيس بلر، بلندپايه ترين مقام اطلاعاتي آمريکا گفته است، ايران همچنان همه گزينه‌ها براي دستيابي به بمب اتمي را حفظ مي کند و عليرغم بحران داخلي، سياست خارجي اش تغيير نکرده است و براي افزايش نفوذ در منطقه خاورميانه تلاش مي کند.

دنيس بلر، رئيس اداره اطلاعات ملي آمريکا، همچنين افزايش فشارها بر معترضان و رهبران مخالف دولت از سوي طرفداران دولت را پيش بيني کرده است.

اين درياسالار بازنشسته روز سه شنبه (2 فوريه) نظر مشترک 16 سازمان اطلاعاتي ايالات متحده درباره اوضاع ايران را به مجلس سنا اعلام کرد.

او به کميته اطلاعاتي سنا گفت، ايران همه گزينه‌ها براي توليد يک بمب اتمي را حفظ کرده است و در آينده موضع نهايي اش درباره توليد چنين سلاحي بر اساس ملاحظات سياسي، بين المللي و امنيتي خواهد بود نه قابليت هاي فني.به گفته دنيس بلر، ايران قابليت علمي و صنعتي آن را دارد که طي "چند سال آينده" مقدار کافي اورانيوم غني شده براي توليد يک بمب اتمي توليد کند.

ايران بارها با رد چنين اتهام هايي، تاکيد کرده که تمام فعاليت هاي اتمي اش صلح آميز است.

دنيس بلر صراحتا نگفت که ايران چند سال با سلاح هسته اي فاصله دارد. اظهارات او محرمانه نبود هرچند وي بطور خصوصي و محرمانه نيز اطلاعات بيشتر در اختيار اعضاي کميته سنا قرار مي دهد.دنيس بلر با استناد به گزارش اخير آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت که حداقل نيمي از حدود 8000 دستگاه غني سازي اورانيوم- سانترفيوژ - در تاسياست نطنز ظاهرا به دليل مشکلات فني فعال نيستند و ايران حدود 1800 کيلوگرم اورانيوم غني شده با غلظت پائين در اختيار دارد.اورانيومي که حدود 90 درصد غني شود در ساخت سلاح اتمي کاربرد دارد.اين مقام آمريکايي پيش بيني کرد که در صورت توليد سلاح هسته اي در ايران، اين کشور از موشک بالستيک براي حمل آن ها استفاده کند.

 

صالحي: ايران روز سه شنبه  غني سازي اورانيوم 20 درصد را شروع ميكند

خبرگزاري فرانسه یکشنبه 18 بهمن 1388(7 فوريه 2010)

علي اكبر صالحي رئيس اتمي روز يكشنبه به تلويزيون دولتي گفت كه ايران روز دوشنبه ديدبان هستهيي سازمان ملل را نسبت به طرحهاي خود براي غني سازي اورانيوم 20 درصد مطلع خواهد كرد, و افزود كه اين روند روز سهشنبه شروع خواهد شد.

صالحي با اشاره با آژانس بينالمللي انرژي اتمي به تلويزيون عرب زبان العالم گفت, ”ما فردا (دوشنبه) آژانس بينالمللي انرژي اتمي را طي نامهيي نسبت به قصد خود براي غني سازي اورانيوم تا حد 20 درصد مطلع خواهيم كرد.“

او افزود, ”غني سازي بيشتر پس فردا (سهشنبه) در تاسيسات نطنز شروع خواهد شد. نطنز در استان مركزي اصفهان قرار دارد.

اظهارات صالحي تنها چند ساعت پس از آن بود كه رئيس جمهور تندرو محمود احمدينژاد به وي دستور داد كه غني سازي بيشتر اورانيوم را آغاز كند, امري كه مخاطرات را در اختلاف با غرب چند روز پس از ظاهراً پذيرش يك توافق هستهيي تحت وساطت سازمان ملل افزايش ميداد.

اظهارات احمدينژاد به خشم فوري از جانب انگليس منجر شد, كه گفت اين ”قطعاً باعث نگراني جدي است,“ در حالي كه وزير دفاع آمريكا رابرت گيتس به افزايش ”فشار بينالمللي“ روي جمهوري اسلامي فرا خواند.

قدرتهاي غربي بيم آن دارند كه تهران خواهان غني سازي اورانيوم به سطح بسيار بالاتر براي استفاده در يك برنامه سلاح هستهيي است, و از اين رو خواهان انتقال اورانيوم غني شده با غلظت پايين آن از طريق توافق تحت وساطت سازمان ملل هستند.

 

احمدي نژاد به رئيس اتمي [ايران] دستور داد كه اورانيوم را تا 20% غني كند

خبرگزاري فرانسه یکشنبه 18 بهمن 1388(7 فوريه 2010)

در يك چالش تازه عليه قدرتهايي غرب كه تلاش ميكنند به تاخت و تازه اتمي تهران مهار بزنند, روز يكشنبه رئيس جمهور محمود احمدي نژاد به رئيس اتمي ايران دستور غني سازياورانيوم تا 20% را داد.

احمدي نژاد طي سخنراني در نمايشگاه تكنولوژي ليزري كه بصورت زنده از تلويزيون پخش ميشد گفت: ”من گفته بودم كه به آنها (قدرتهاي جهان” دو سه ماهي فرصت بدهيد و در صورتيكه آنها موافق نبودند, ما خودمان شروع خواهيم كرد.”

اين تندرو به رئيس اتمي كه در حضار نشسته بود گفت: ”اكنون دكتر (علي اكبر) صالحي, شروع به توليد 20% با سانترفيوژها بكن.”

 

مهمان‌پرست : توليد سوخت 20 درصد با معاوضه آن منافاتي ندارد

خبرگزاري فارس یکشنبه 18 بهمن 1388(7 فوريه 2010)

سخنگوي وزارت خارجه كشورمان گفت كه توليد سوخت 20 درصد مورد نياز رآكتور تحقيقاتي تهران با معاوضه اين سوخت، منافات ندارد.

رامين مهمان‌پرست در گفتگو با خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، صدور دستور احمدي‌نژاد براي توليد سوخت 20 درصد مورد نياز رآكتور تحقيقاتي تهران را با موضوع مبادله اين سوخت در تناقض ندانست و گفت: اين دو منافاتي با يكديگر ندارند.

وي افزود: ما قبلا نيز اعلام كرد‌ه بوديم كه اين سوخت از سه راه معاوضه، خريد و يا توليد مي‌تواند تامين شود و ما براي هر سه راه آمادگي داريم. هم آماده خريد هستيم و هم اينكه اگر شرايط ما براي معاوضه تامين شود آماده آن كار هستيم و هم اينكه توليد آن را در دستور كار داريم.

سخنگوي وزارت خارجه اضافه كرد: توليد سوخت هسته‌اي و غني‌سازي آن تا حد 20 درصد در محدوده فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي تعريف مي‌شود و اين مسئله جزو حقوق ما به عنوان عضو آژانس و معاهده NPT است و اين فعاليت با همكاري و تحت نظارت آژانس صورت خواهد گرفت.

محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور امروز يكشنبه همزمان با اعلام خبر دستيابي ايران به دانش غني‌سازي اورانيوم با ليزر، از دستور آغاز توليد سوخت هسته‌اي 20 درصد به سازمان انرژي اتمي خبر داد.

 

وستروله: دستيابي جمهوري اسلامي به بمب اتمي به سود هيچکس نيست

سايت راديو آلمان جمعه 16 بهمن 1388(5 فوريه 2010)

ساعاتي پيش از شروع کنفرانس امنيتي مونيخ، وزير خارجه آلمان در يک مصاحبه‌ي راديويي نسبت به خطرات دستيابي ايران به سلاح اتمي هشدار داد. او گفت که رفتار تهران در دو سال گذشته مبتني بر "فريبکاري و وقت‌کشي" بوده است.

گيدو وستروله در گفت‌وگويي با راديو سراسري آلمان تصريح کرد که اگر ايران در ساخت سلاح اتمي موفق شود، خطرش تنها متوجه منطقه نيست، ، بلکه چالشي براي کل جامعه‌ي جهاني خواهد بود، ”زيرا دور جديدي از مسابقه تسليحات اتمي به راه خواهد افتاد“.

وزير خارجه آلمان در ادامه گفت که مناقشه اتمي ايران موضوعي است که هم در ديدار وي با سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در برلين مطرح خواهد شد و هم يکي از مباحث کنفرانس امنيتي مونيخ است. ا ين کنفرانس عصر جمعه، 5 فوريه کار خود را آغاز مي‌کند.وستروله سپس با انتقاد از عدم همکاري ايران در مناقشه هسته‌اي، گفت که رفتار تهران در دو سال گذشته مبتني بر "فريبکاري و وقت‌کشي" بوده است. او خواهان آن شد که جمهوري اسلامي در برنامه هسته‌اي‌اش "شفافيت کامل" داشته باشد و دوباره به پشت ميز مذاکره برگردد.

وي ضمن اظهار بدبيني نسبت به سخنان اخير محمود احمدي‌نژاد مبني بر آمادگي ايران براي مبادله سوخت اتمي، گفت که اگر ايران پيشنهادهاي واقعي براي ختم مناقشه هسته‌اي به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ارائه کند، جامعه‌ي جهاني حتماَ آنها را بررسي خواهد کرد، ولي ايران تا کنون فقط "لفاظي" کرده است.

وزير خارجه آلمان در بخش ديگري از مصاحبه راديويي خود به مذاکرات گروه 5+1 اشاره کرد. او با تآکيد بر اين که طرح تشديد تحريم‌ها عليه ايران کماکان در دستور بررسي است، گفت: ”رفتار فريبکارانه با جامعه جهاني تحمل نخواهد شد“. وستروله افزود: ”دستيابي يک رژيم غيرمنطقي همچون ايران به بمب اتمي براي هيچ کشوري حاوي سود و منفعت نيست.“

وزير خارجه آلمان در باره‌ي زمان تصميم‌هاي تازه براي تحريم شديدتر ايران پاسخ روشني نداد. در حال حاضر چين مانع از تصويب چنين تحريم‌هايي در شوراي امنيت سازمان است.

 

تغيير رژيم ايران : موفقيتي براي اوباما كه ميتوانيم به آن باور داشته باشيم

واشينگتن پست جمعه 23 بهمن 1388(12 فوريه 2010)

ويليام كريستول  William Kristol-

معاون رئيس جمهور جو بايدن قبل از اينكه مخالف جنگ عراق بشود,  موافق آن بود و كسي كه قبل از اينكه با نگاهي به پشت سر تصميم بگيرد افزايش نيرو كارائي داشت,  تبليغ ميكرد افزايش نيرو هرگز كارائي نخواهد داشت , شب چهارشنبه به لري كينگ گفت :

” من در باره عراق بسيار خوش بين هستم . منظورم اين است كه چه بسا عراق ميتواند يكي از بزرگترين موفقيت هاي دولت فعلي آمريكا باشد. شما در پايان تابستان امسال شاهد بازگشت نزديك به 90 هزار سرباز امريكايي به كشور خود خواهيد بود. شما شاهد يك دولت با ثبات در عراق خواهيد بود دولتي كه  به سمت يك دولت نمونه پيش مي رود...... ......( نقطه چين از خود متن اصلي است )  من از مشاهده اينكه چگونه آنها تصميم گرفتهاند تا از روند سياسي به جاي توسل به سلاح براي حل وفصل اختلافات خود  استفاده نمايند شگفت زده بودهام”....

لري كينگ بعد از اين با شيوه خاص خودش از جو بايدن در مورد ايران پرسيد : ” ايران , اتمي ... ..نگراني؟”, بايدن آن را تائيد كرد , بله , ايران  ” يك نگراني است . يك نگراني واقعي, نه يك نگراني فوري به اين مفهوم كه چيزي فردا و يا در چشمانداز نزديك ميتواند اتفاق بيفتد. ....

تحريمات . حتي اگر اين دولت در شوراي امنيت سازمان ملل موفقيتي كسب كند , حتي اگر دولت اوباما قادر باشد فراتر از چيزي كه روسيه و چين در سازمان ملل حاضر به قبول آن خواهند بود را بدست بياورد, حتي اگر اين دولت حاضر به درنظر گرفتن تحريمات ” خردكننده” باشد تحريماتي كه يكبار در مورد آن صحبت كرد ولي در حال حاضر با شرمندگي از آن فاصله ميگيرد و حتي اگر حاضر به ريسك درگيري نظامي از طريق ممانعت از ورود بنزين به ايران است..... ( نقطه چين از خود متن اصلي است ) هيچكدام از اينها احتمال موفقيت در قانع كردن رژيم تهران جهت توقف غني سازي اورانيوم يا نهايتا ممانعت از كسب قابليت تسليحات اتمي توسط اين رژيم را ندارد.

اما ممكن است تحريمات بسادگي براي خريدن زمان طراحي شده اند. يا همانطوريكه يك مقام ارشد دولت اوباما در اين هفته به نيويورك تايمز گفت, ” اين بخاطر برگرداندن آنها به مذاكرات است, زيرا هدف نهايي در اينجا پرهيز از جنگ است.”

يك فرض اين است كه اين مقام به امكان حمله هوايي اسرائيل عليه برنامه اتمي ايران اشاره مي كند. يا اينكه او به يك حمله هوايي آمريكا اشاره مي كند؟ در هر دو حالت, او درست ميگويد كه جنگ يك احتمال واقعي است. در حقيقت, من بايد بگويم, در صورتيكه تغيير رژيم در ايران صورت نگيرد, اقدام نظامي در برخي نقاط طي چند سال آينده محتمل است.

اما به يمن مردم ايران, تغيير رژيم اكنون يك احتمال واقعي است. مطمئنا اين دولت مي تواند براي كمك به افزايش احتمال وقوع اين [خواسته خالصانه], براي اينكه يك هدف دلخواه باشد, احساس فوريت بيشتري داشته باشد. 

شايد پذيرفتن تصور ”تغيير رژيم”, دولت اوباما را بترساند. اين بصورت ترسناكي يادآور جرج دبليو بوش است. اما يكي از شكست هاي بزرگ دولت بوش. ضعف دور دوم آن در رابطه  با ايران بود. بوش با لگد ايران را به آينده موكول مي كرد. آيا اوباما خواهان دستاوري مي باشد كه بوش از آن طفره رفت؟ تغيير رژيم در ايران - اين يك دستاوردي براي دولت اوباما خواهد بود كه جو بايدن, و بقيه ما بطور واقعي ميتوانيم آنرا جشن بگيريم.

ويليام كريستول, سردبير استاندارد ويكلي است, كه بطور ماهانه ستون نويس واشينگتن پست است.

 

آژانس اتمي اشاره كرد كه غني‌سازيِ جديد ايران، اندك بوده است

خبرگزاري آسوشيتد‌پرس پنجشنبه 22 بهمن 1388(11 فوريه 2010)

« به‌قلم جرج يان -  ايران انتظار دارد اولين محموله اورانيوم غني‌سازي شده[20درصدي] خود را طي چند روز آينده توليد كند اما تلاشهاي اوليه‌اش نسبتاً كم بوده است. بنا به اسناد محرمانه كه روز چهارشنبه به دست آسوشيتد‌پرس رسيده براي اين منظور، تنها ميزان كمي از ذخاير اورانيوم و ظرفيت توليد، استفاده شده است اما اين سند هم‌چنين حاكيست ايران در مورد اينكه آيا توليد خود را افزايش دهد يا خير سكوت كرده است. اين توليد، ايران را به توانايي توليد ماده‌الموادِ قابل انشقاق براي سلاح اتمي نزديكتر مي‌سازد.

اين سندِ درونيِ آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، قابل‌توجه بوده است چرا كه اولين گزارش از نگاهي كوتاه به برنامه غني‌سازي 20درصدي ايران بوده كه به گفته مقامات رسمي استناد نكرده است. ايران مي‌گويد خواهان غني‌سازي درحد پايين تر از 90درصد مي‌باشد كه بخشي از برنامه توليد سوخت براي راكتور اتمي است كه براي توليد ايزوتوپهاي پزشكي بكار مي‌رود. به گفته ايران صدها هزار نفر در اين كشور براي پروسه‌درمانيِ سرطان نياز به اين ايزوتوپها دارند.

اما غرب گفته است تهران قادر به تبديل اين مواد به ميله‌هاي سوختيِ مورد نياز در اين راكتور نيست. در عوض، غرب نگران است كه از اين پروسه ايران براي ساختن سلاح اتمي بهره‌برداري نمايد. گرچه ايران اين برداشتها را رد مي‌كند  اما حركت اخير ايران از نظر جامعه بين‌المللي مايه نگرانيست زيرا كه به توليد موادي منجر مي‌شود كه سريعاً مي‌توان آن را با تلاشي كمتر به اورانيوم مناسب بمب تبديل كرد. …

درعينحال اين سندِ در حد محدود منتشر شده آژانس بين‌المللي انرژي اتمي حاكيست كه حداقل در حال حاضر اين توليدات اندك بوده است. بنا به اين سند، تنها يك آبشار[مجموعه] هست كه قادر به غني‌سازي تا 20درصد مي‌باشد. هر آبشار شامل 164 سانتريفيوژ است كه بطور سِري[زنجيره‌يي] به همديگر قلاب هستند. اين سانتريفيوژها گاز اورانيوم را به دَوَران مي‌اندازند تا غني‌سازيِ مطلوب حاصل گردد.

اين سند كه مبتني‌است بر گزارشاتِ بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در صحنه، هم‌چنين به نقل از كارشناسان ايراني در مجتمع غني‌سازي در نطنز گفته شده كه تنها 10 كيلوگرم يا 22 پوند از اورانيوم غني‌شده سبُك به آبشار سوختي وارد شده تا در سطح عاليتري غني‌سازي شود.

در اين سندِ يك صفحه‌يي آمده است كه؛ روز چهارشنبه به بازرسانِ اين آژانس گفته شد كه اين تأسيسات، طي چند روز آينده توليد اورانيوم با غناي 20درصد را شروع مي‌كند…

درحال حاضر ايران 8000سانتريفيوژ دارد كه همه آنها در حال كار نيستند. در مجموع، ايران 1.8 تن اورانيوم غني‌شده سبك توليد كرده است كه درصورتيكه تصميم به تسليحاتي كردنِ آن گرفته باشد؛ براي بيش از يك كلاهك جنگي كافي خواهد بود.

مقاماتِ ايراني گفته‌اند انتظار دارند ماهانه بين سه تا 5كيلوگرم اورانيومِ 20درصدي غني‌سازي كنند

ديويد آلبرايت از مؤسسه مستقر در واشنگتنِ علوم و امنيت بين‌المللي گفت با اين سرعت، براي تهران، سه سال بطول مي‌انجامد تا اورانيوم براي توليد كلاهك جنگي توليد گردد. براي يك كلاهكِ جنگي ميزان 25 كيلوگرم اورانيومِ مناسب توليدِ سلاح لازم مي‌باشد.…

وزارت خزانه‌داري آمريكا دارائيهاي ژنرال رستم قاسمي فرمانده سپاه و 4 شركتِ ساختمان‌سازيِ وابسته به او را مسدود اعلام كرد…

توافقي كه در وين در پاييز گذشته مورد تصويب 6 قدرت قرارگرفت كه طبق آن اورانيوم غني‌شده ايران به خارج ارسال مي‌شد… مي‌توانست توانمنديِ ايران براي ساخت سلاح اتمي را كاهش بدهد… اما از آن زمان، مواضعِ ضدونقيضِ ايران  در ارتباط با اين توافق، آمريكا و متحدانش در اروپا را به خشم آورده است. آنها مدعي هستند كه ايران صرفاً سياستِ وقت‌كشي پيشه كرده و در تلاش براي توليد يك سلاح اتمي مي‌باشد.

 

كنفرانس مطبوعاتي رئيس جمهور آمريكا

 سايت كاخ سفيد سه شنبه 20 بهمن 1388(9 فوريه 2010)

سؤال: ايران - - امروز اخباري دريافت كرديم مبني بر اينكه آنها كارهاي بيشتري از اين نوع انجام ميدهند - - تلاش ميكنند اين اورانيوم را غنيتر كنند. ديروز در پاريس به نقل از وزير دفاع گيتس گفته شد كه به نظر ميرسد گفتگو پايان پذيرفته است و اكنون مسئله تحريمها است. موقعيت ما در خصوص تحريمها چيست؟ چه قدر نزديك است؟ من ميدانم كه شما وقتي آنجا با ساركوزي و براون ايستاده بوديد نوعي ضرب الاجل پايان سال داشتيد. اكنون ماه فوريه است. اين با چه سرعتي پيش ميرود؟

اوباما: با سرعت مناسبي پيش ميرود. من فكر ميكنم ما در گفتن اين موضوع به جمهوري اسلامي ايران كه ما خواهان داشتن گفتگوي سازنده در اين مورد هستيم كه آنها چه طور ميتواند خودشان را با استانداردها و قوانين بينالمللي تراز كنند و مجدداً به عنوان يك عضو كامل جامعه جهاني وارد شوند تلاش بسياري كردهايم.

روشنترين تلاش زماني بود كه ما به آنها پيشنهادي را داديم كه ميگفت ما تبديل ميزاني از اورانيوم غني شده سطح پاييني كه آنها هم اكنون دارند به ايزوتوپهايي كه براي تحقيقات پذشكي خود و براي بيمارستانها به آن نياز دارند كه به يك ميليون شهروند خدمت خواهد كرد تامين خواهيم نمود. آنها اين را رد كردند - - گرچه يكي از مشكلات در برخورد با ايران در ماههاي اخير اين بوده است كه همواره روشن نيست كه چه كسي از جانب دولت صحبت ميكند, و ما علائم بسيار متفاوت و دو پهلويي دريافت ميكنيم. ولي آن چه روشن است, اين است كه آنها به توافقي كه روسيه, چين, آلمان, فرانسه, انگليس و آمريكا همه گفتهاند معامله خوبي است, و مدير كل آژانس بينالمللي انرژي اتمي گفته است كار درستي است و ايران بايد آن را بپذيرد بله نگفتهاند.

اين به ما نشان ميدهد كه آنها, با وجود نشان دادن اينكه انرژي هستهيي آنها تنها براي استفاده مدني است, در واقع به پيگيري مسيري كه به تسليحاتي كردن ميانجامند ادامه ميدهند. و اين نه تنها براي آمريكا, بلكه براي جامعه جهاني هم قابل قبول نيست. بنا بر اين آن چه ما از ابتدا گفتهايم اين است كه ما روي مسير دوگانه حركت ميكنيم. اگر شما ميخواهيد آن نوع توافقهايي را با جامعه جهاني بپذيريد كه شما را در مسيري هدايت ميكند كه شما را يك عضو معتبر ميكند, در اين صورت ما از شما استقبال ميكنيم...

اوباما: اگر نه, در اين صورت گام بعدي تحريمها است. آنها تا اين نقطه تصميم خود را گرفتهاند, گرچه درب هنوز باز است. و آن چه ما در هفتههاي آينده روي آن كار خواهيم كرد ايجاد يك سيستم قابل توجه تحريمها است كه به آنها نشان بدهد چه قدر از جامعه جهاني به عنوان يك تماميت منزوي هستند.

سؤال: منظور شما از ”سيستم تحريمها“ چيست؟...

اوباما: ما دنبال طيفي از روشها خواهيم بود كه در آن كشورها به ايران نشان ميدهند كه روش آنها غير قابل قبول است. و سازمان ملل يكي از وجوه گستردهتر اين تلاش خواهد بود.

سؤال: چين حضور خواهد داشت؟ مطمئن هستيد؟

اوباما: ما در حال حاضر مطمئن هستيم كه جامعه جهاني در خصوص رفتار ايران در اين زمينه متحد است. اينكه چين در شوراي امنيت چه طور عمل خواهد كرد در حالي كه ما تحريمها را دنبال ميكنيم چيزي است كه بايد ببينيم. يك موضوع كه من نسبت به آن خرسند هستم جلو آمدن روسها در خصوص اين موضوع است. من فكر ميكنم آنها به روشني ديدهاند كه ايران در مورد حل آن چه يك اختلاف قابل حل بين ايران و جامعه جهاني است جدي نبوده است.

 

كنفرانس مطبوعاتي مشترك كلينتون و سعود الفيصل وزيرخارجه عربستان

سايت وزارت خارجه آمريكا  دوشنبه 26 بهمن 1388(15 فوريه 2010)

سعود الفيصل:  … در گفتگوهاي ما هم‌چنين مقوله اتمي ايران را در نظر گرفته شده است. پادشاهي عربستان بر حمايت خود از گروه 5+1 براي حل بحران بطور مسالمت‌آميز و از طريق ديالوگ تأكيد مي‌كند و ما خواهان ادامه اين گفتگوها هستيم. ما هم‌چنين از ايران مي‌خواهيم تا به اين تلاشها پاسخ بدهد تا تمامي ظن و ترديدها نسبت به برنامه اتمي در منطقه،به‌خصوص تلاشهاي گروه شش كشور براي تضمين يا به رسميت شناختن حق ايران و تمامي كشورها در اين منطقه براي كاربرد صلح‌آميز انرژي اتمي مطابق مقررات و تدابير آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و زير نظر و تحت مديريت آن برطرف گردد. …

ما هم‌چنين وضعيت در عراق را مورد گفتگو قرار داديم. ما اميدواريم كه انتخاباتِ آينده،خواستهاي مردم عراق براي تأمين امنيت و ثبات و تماميت ارضي را درك كند  و  وحدتِ ملي را بر مبناي مساوات در ميان تمامي عراقيها جداي از عقايد آنها  و اختلافات فرقه‌يي  و براي حمايت از كشورشان عليه هرگونه دخالتِ خارجي در امورشان، تحكيم بخشد.…

ما درعينحال اَعمال دردسرساز و بي‌ثبات كننده ايران را مورد بحث قرار داديم. طي سال گذشته آمريكا تلاشي بيسابقه كرده تا روابطي جديد با ايران برقرار نمايد. با همكارانمان ما تلاش كرده‌ايم تا با  ايران ديدار كنيم تا مسيري را طراحي كنيم كه يك برنامه كاملِ صلح‌آميز در چارچوب تضمينهاي ايمني بين‌المللي بدست آيد.

اما ايران نپذيرفته است كه پاسخگو باشد و از ماه اكتبر هر پيشنهادي را براي ملاقات با نمايندگان 1+5 در مورد برنامه اتمي‌اش رد كرده است. اكنون ايران به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اطلاع داده كه اورانيوم را با غني‌سازي بالاتري توليد مي‌كند. چنين كاري توسط ايران حركتي تحريك‌آميز و در نفي قطعنامه شوراي امنيت ملل‌متحد مي‌باشد. حكومت ايران مي‌داند كه اين، خطراتِ بيشتري در بي‌ثباتي منطقه‌يي دارد و به افزايش انزواي ايران مي‌انجامد.

همبستگي بين‌المللي در برخورد با ايران حائز اهميت است.

ما فعالانه با همكاران منطقه‌يي‌و بين‌المللي‌مان كار مي‌كنيم كه در چارچوب سياست دو مسيري‌مان ايران را متقاعد سازيم مسيرش را تغيير دهد. ما هم‌چنين به صحبت عليه نقض فعلي حقوق بشر در ايران اعتراض داريم كه مجدداً اين هفته آن را مشاهده كرديم.…

سؤال:  …هيلاري كلينتون وزيرخارجه اوايل امروز عهد كرد كه از متحدانش در اين منطقه عليه تجاوزات ايران حمايت كند. … آيا فكر مي‌كنيد ايده چتر امنيتي در خليج فارس معني داشته باشد؟ آيا شما با چنين ترتيباتي احساس راحتي و امنيت مي‌كنيد؟

سعود الفيصل وزيرخارجه:  … همانطور كه گفته‌ام شامل كردن تسليحات اتمي در اين منطقه خطرناك است زيرا كه تاريخاً هم ما  چنين سلاحي در اين منطقه نداشته‌ايم. … تكثير سلاح كشتارجمعي چيزي نيست كه آن را بتوان ناديده گرفت. شما گذاشتيد اين تكثير در اين منطقه رخ بدهد اما اين ديو از يك نقطه ديگر وارد مي‌شود.

بطوري كه اگر خطي كه  در جريان است ادامه يابد قوه محرك براي  تكثير بيشتر را ارائه كند و خدايناكرده اين منطقه، مملو از تسليحات اتمي گردد. بنابراين اين تهديد، چيزي است كه ما حتي حاضر به تصور آن هم نيستيم. …

سؤال:  در اوايل امروز هيلاري كلينتون هشدار داد كه حكومت ايران به دست يك نيروي مرموز ناشناخته بنام سپاه پاسداران افتاده كه ممكنست به ديكتاتوري نظامي در ايران بيانجامد. آيا با اين اظهاراتِ وي موافق هستيد و چطور فكر مي‌كنيد قدرتِ فزاينده ايران بر خواست عربستان مبني‌بر تعادلِ سنتي اين منطقه اصرار دارد، تأثير بگذارد …

سعودالفيصل:  … اگر ما خواهان امنيت براي اين منطقه هستيم نياز به ايراني هست كه در صلح و صفا با خودش باشد. و ما اميدواريم كه اين مسأله هرچه زودتر حل و فصل شود. كه موضوعي است كه بايد آرام شود اما اكنون موضوع افراط‌گرايي است. من فكر مي‌كنم كه آينده سختي  براي اين منطقه در آينده باشد.

هيلاري كلينتون:  بگذاريد نكاتي به سخنان سعود الفيصل اضافه كنم. من فكر كنم [تغيير در ايران براي دولتهايي كه بطور دموكراتيك انتخاب شده‌اند و اگر حمايت مردم ايران را داشته باشد يا نه]، با آنچه كه ما امروز شاهدش هستيم فرق مي‌كند و كاملاً غم‌انگيز و آزاردهنده است.

به‌تدريج جنبه‌هاي بيشتري از جامعه ايران، دستگاه امنيتي، اقتصاد آن به كنترل رهبري آخوندي آن درآمده‌اند و نه توسط رهبري سياسي بلكه بدست سپاه پاسداران افتاده است. من با اين اميدِ وزيرخارجه [عربستان] موافق هستم كه اين يك تغيير دائمي نباشد و اينكه درعوض ، رهبران مذهبي و سياسيِ ايران براي پس گرفتن قدرتي كه آنها بايد بتوانند از طرف مردم عمل كنند را اقدام كنند.

 البته با استانداردهاي ايران، يك دشواري و صعوبتي در اِعمال سياستِ معمول هست. در گفتگوهايي كه من با كارشناسانِ امور ايران و هم‌چنين با تبعيديان ايراني و با زندانيان سابق ايراني داشتم؛ پيام بسيار واضح است يعني فضا براي رهبريِ ديني يا مدني در حال تنگ‌تر شدن است و يك چيز ديگري اين فضا را پر مي‌كند و تا جايي كه ما مي‌توانيم بگوييم قدرت افزايش يافته‌ي سپاه پاسداران بوده است. …

سؤال:  … ايران كنترل مي‌كند(نامفهوم- از خود متن.م) و اين مي‌تواند منافع اقتصادي و (نامفهوم-از خود متن.م) را تهديد كند و بحراني با مقامات ايراني را بوجود بياورد. با توجه به اين موضعِ ايران، موضعِ كشورهاي صادركننده نفت چيست و چرا اين تدابير(نامفهوم) شما مي‌توانيد نوعي موضع بين‌المللي، عليه ايران اتخاذ كنيد؟

سعود الفيصل:  اگر اين درست باشد، اين يك اقدامِ جنگي محسوب مي‌شود. اين اعلانِ ايران به‌عنوان يك عمل خصمانه تلقي مي‌شود(نامفهوم) و علاوه بر اين، صلح و امنيت بين‌المللي را مورد تهديد قرار مي‌دهد چون عملي خطرناك است كه توسط مقامات ايراني برداشته شود. ما اميدواريم اين اعلانِ ايران غلط باشد اما اگر درست باشد بسيار خطرناك و تهديدآميز مي‌باشد.

 

كلينتون مي گويد واهمه دارد كه ايران به سمت ديكتاتوري نظامي پيش رود

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 25 بهمن 1388(14 فوريه 2010)

وزير خارجه آمريكا هيلاري كلينتون روز دوشنبه گفت  با شركتهايي كه توسط سپاه پاسداران اداره مي شود, مي ترسد كه ايران به سمت يك ديكتاتوري نظامي حركت كند و سپاه دولت را جايگزين سازد.

كلينتون به دانشجويان دانشگاه در قطر گفت, ”ما مي بينيم كه دولت ايران... در حال جايگزين شدن است و ايران به سمت يك ديكتاتوري نظامي پيش مي رود.”

 

هشدار كلينتون به ايران/درخواست نتانياهو از روسيه براي تحريمات فلج كننده عليه ايران

تلويزيون سي.ان.ان دوشنبه 26 بهمن 1388(15 فوريه 2010)

مجري: وزير خارجه آمريكا, هيلاري كلينتون, تنها چند روز بعد از آنكه ايران گفت كه قصد دارد غني سازي اورانيوم را به سطح بالاتري برساند, با رهبران كشورهاي حوزه خليج در قطر , در مورد برنامه اتمي ايران به گفتگو نشست. كلينتون از ايران خواست كه نسبت به تصميمات خطرناك خود, بازبيني كند.

   كلينتون: ما معتقد نيستيم كه ايران بايستي يك قدرت اتمي باشد. ما معتقديم كه اين كشور حق داشتن انرژي صلح آميز اتمي را دارد, و ما آماده ايم كه با آنها وارد گفتگو شويم, اما ظاهرا, بدليل فقدان يك پاسخ مثبت, مجبوريم كه گامهاي بعدي را برداريم.

   مجري: نخست وزير اسراييل گفت كه از تلاشهاي كلينتون به منظور كسب حمايتهاي بين المللي براي تحريمات سخت تر عليه ايران حمايت مي كند. روز يكشنبه, بنجامين نتانياهو به روسيه پرواز كرد تا از اين كشور خواستار حمايت از تحريمات سخت تري, كه به گفته او, بايد فلج كننده باشند, شود. او قرار است با رييس جمهور و نخست وزير روسيه ملاقات كند. مسكو بدليل روابط مستحكم اقتصادي و نظامي با ايران, نسبت به تنبيه كردن تهران, اكراه داشته است.

 

روسیه از عدم همکاری ایران و آژانس انرژی اتمی 'به شدت نگران' است

جمعه 30 بهمن 1388(19 فوريه 2010)

بی بی سی:روسیه ایران را به عدم همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی متهم کرده و آلمان و فرانسه تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران را اجتناب ناپذیر دانسته اند.

در واکنش به انتشار گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی، روز جمعه 30 بهمن (19 فوریه)، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفت که دولت او "از فقدان همکاری ایران با آژانس بین المللی به شدت احساس نگرانی می کند."

آقای لاوروف که در یک مصاحبه رادیویی سخن می گفت، با اشاره به محتوای گزارش اخیر مدیرکل آژانس، افزود "ما نمی توانیم این موضوع را بپذیریم که ایران از همکاری با آژانس بین ا لمللی طفره رفته است."

پیشتر سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از ایران خواسته بود تا با همکاری نزدیکتر با آژانس، بکوشد "جامعه جهانی را در مورد صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود قانع سازد" و تاکید کرده بود که "لازم است تهران همکاری فعالانه تری با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته باشد و دامنه این همکاری را گسترش دهد."

همزمان، سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در یک نشست خبری گفت که با توجه به گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، "جامعه جهانی چاره دیگری جز بررسی جدی وضع تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران ندارد."

وی گفت "اگرچه دست دوستی ما هنوز به سوی ایران دراز است اما در حالیکه این کشور همچنان آژانس بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت را نادیده می گیرد و با توجه به سیاست خطرناک جمهوری اسلامی، جامعه جهانی خود را ملزم می بیند تحریم های جدیدی را علیه رژیم تهران به اجرا بگذارد و دولت آلمان در چنین فرآیندی با کمال جدیت مشارکت خواهد داشت."

در فرانسه نیز برنار والرو، سخنگوی وزارت امور خارجه، گفته است که گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی "دقیقا نگرانی جدی جامعه بین المللی در مورد برنامه های اتمی ایران را موجه جلوه می دهد" و افزود که "این گزارش تاکیدی بر آن است که نشان دادن اراده جدی و اقدام لازم در واکنش به این عدم همکاری تا چه اندازه فوریت دارد."

اظهارات مقام های روسیه، آلمان و فرانسه، که در کنار آمریکا، بریتانیا و چین، اعضای گروه 1+5 را تشکیل می دهند، یک روز پس از ارائه گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی، در مورد برنامه های اتمی ایران منتشر می شود.

آقای آمانو در گزارشی که در اختیار اعضای شورای حکام آژانس بین المللی قرار گرفت، ضمن تایید آغاز غنی سازی اورانیوم با خلوص بیشتر در تاسیسات نطنز، نسبت به "فعالیت های افشا نشده گذشته و حال" جمهوری اسلامی در زمینه ساخت کلاهک های اتمی ابراز نگرانی کرد.

ابراز نگرانی آژانس

اگرچه آژانس بین المللی در گذشته بارها از ایران خواسته بود اطلاعات شفافی را در مورد برنامه های هسته ای خود در گذشته و حال در اختیار این نهاد قرار دهد، این نخستین بار است که احتمال ارتباط "فعالیت های افشا نشده" با برنامه های تسلیحاتی را مطرح می کند.

به نظر می رسد که تصمیم ایران به افزایش خلوص اورانیوم غنی شده داخلی از 3.5 درصد به 20 درصد در تاسیسات نطنز باعث نگرانی آژانس بین المللی در زمینه هدف نهایی برنامه های اتمی حکومت این کشور شده است.

مقامات ایرانی دلیل این تصمیم را تامین سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران عنوان کرده اند اما برخی کارشناسان غربی هشدار داده اند که ایران ممکن است در صدد ادامه غنی سازی اورانیوم 20 درصدی تا دستیابی به اورانیوم با خلوص مناسب برای تولید بمب اتمی باشد.

علاوه بر این، به نظر می رسد که برخی تحولات سیاسی ایران، از جمله افراطی تر شدن گرایش برخی مقامات ارشد در سیاست خارجی و هسته ای، شدت عمل کم سابقه حکومت در مقابله با مخالفان که نشانه ای از افزایش نفوذ نظامیان تندرو در تصمیم گیری های سیاسی دانسته شده، و اقداماتی مانند ایجاد یک مرکز جدید غنی سازی بدون اطلاع رسانی به آژانس، در تشدید نگرانی جهانی نسبت به هدف های برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی بی تاثیر نبوده است.

اوایل هفته جاری، وزیر امور خارجه آمریکا هنگام دیدار از منطقه خلیج فارس، در مورد حرکت ایران به سوی استقرار یک دیکتاتوری نظامی و تسلط سپاه پاسداران بر نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی سخن گفت و افزود که نظامیان مسلط بر دولت کنونی همان کسانی هستند که می کوشند به اسلحه اتمی دست یابند.

مقامات ایرانی این اظهارات را غیرواقعی خوانده و آن را رد کرده اند.

براساس پیشنهادی که آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل بحران هسته ای ایران ارائه داده بود، ایران می بایست بخش اعظم اورانیوم غنی شده تا خلوص 3.5 درصد را برای افزایش خلوص آن تا 20 درصد به روسیه ارسال دارد و این اورانیوم سپس در فرانسه به میله های سوخت قابل استفاده در رآکتور تهران تبدیل شود.

پیشنهاد مبادله بیش از هفتاد درصد از ذخیره اورانیوم غنی شده داخلی با سوخت رآکتور تهران در جلسه نمایندگان ایران، روسیه، فرانسه و آمریکا در وین در ماه اکتبر مطرح شد و اگرچه این سه کشور آن را پذیرفتند، ایران با طرح اشکالات مختلف، به آن پاسخ قطعی نداده است.

تحولات داخلی ایران و نگرانی بین المللی

با اجرای این طرح، بخش عمده ذخیره اورانیوم غنی شده ایران از این کشور خارج می شد و در نتیجه، نگرانی جامعه جهانی در مورد افزایش خلوص این آن را، دست کم تا زمان دستیابی جمهوری اسلامی به مواد اولیه برای غنی سازی اورانیوم، برطرف می ساخت.

کشورهای غربی عملا آغاز تولید اورانیوم با خلوص 20 درصد را نشانه تصمیم ایران به رد پیشنهاد آژانس دانسته اند به خصوص اینکه به گفته برخی کارشناسان، استفاده از این اورانیوم در رآکتور تهران مستلزم تبدیل آن به میله های سوخت مناسب برای کاربرد در این رآکتور است.

گزارش آقای آمانو با تلاش کشورهای غربی برای وضع تحریم های بین المللی شدیدتر علیه جمهوری اسلامی از طریق تصویب قطعنامه جدیدی در شورای امنیت سازمان ملل متحده همزمان بوده است.

این کشورها تاکید داشته اند که تحریم های جدید باید افراد و نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی به خصوص اشخاص و موسسات مرتبط با فعالیت های هسته ای و سپاه پاسداران را هدف قرار دهد و تا حد امکان، از وارد کردن فشار بر مردم عادی این کشور خودداری کند.

تصویب چنین قطعنامه ای، که احتمالا شامل ممنوعیت ارتباط و مبادلات مالی و تجاری خارجی با این گروه از افراد و نهادهای جمهوری اسلامی و موسسات مالی سرویس دهنده به آنها خواهد بود، به رای مثبت اکثریت پانزده عضو شورای امنیت و عدم مخالفت پنج عضو دایم این شورا بستگی دارد.

آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه و چین اعضای دایم شورای امنیت بوده و حق وتوی مصوبات این شورا را دارند.

مقامات روسیه، که با توجه به نزدیکی جغرافیایی به ایران، اتمی شدن این کشور را طبیعتا باعث نگرانی می دانند، از احتمال حمایت از قطعنامه جدیدی علیه جمهوری اسلامی سخن گفته اند اما چین، که روابط اقتصادی نزدیکی با ایران دارد، هنوز از چنین اقدامی حمایت نکرده است.

در عین حال، این کشور، همراه با سایر اعضای شورای امنیت، به قطعنامه های قبلی تحریم ایران رای مثبت داده است.

 

نگرانی آژانس از تلاش احتمالی ایران برای ساخت کلاهک اتمی

بی بی سی پنجشنبه 29 بهمن 1388(18 فوريه 2010)

این نخستین بار است که آژانس از فعالیت های "کنونی" ایران نیز ابراز نگرانی می کند

آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود ابراز نگرانی کرده ایران ممکن است در حال ساخت کلاهک اتمی برای نصب بر روی موشک های خود باشد.

در این گزارش ده صفحه ای که روز پنجشنبه (18 فوریه) بی بی سی به نسخه ای از آن دست یافته است، آغاز غنی سازی اورانیم با غلظت بالاتر در تاسیسات نطنز نیز تایید شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به "فعالیت های افشا نشده گذشته و حال" ایران برای ساخت کلاهک اتمی ابراز نگرانی کرده است.

این نخستین بار است که آژانس از فعالیت های "کنونی" ایران نیز ابراز نگرانی می کند. این در حالیست که پیش تر آژانس خواهان پاسخ ایران به فعالیت های "مخفی" گذشته خود بود.

این اولین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی از هنگام آغاز کار یوکیا آمانو مدیر کل جدید این آژانس است.

گزارش آژانس می افزاید بازرسان در هنگام بازدید از تاسیسات اتمی نطنز در ماه نوامبر متوجه شدند سانتریوفوژهای کمتری مشغول غنی سازی هستند، اما تولید اورانیم غنی شده در مقایسه با گذشته افزایش یافته است.

به گفته کارشناسان این نشان می دهد ایران در نصب سانتریفوژها به مشکل برخورده اما بازدهی سانتریفوژهای فعال افزایش یافته است.

در همین حال وزارت خارجه آمریکا گفته است گزارش آژانس نگرانی از برنامه های اتمی ایران را افزایش داده است.

پی جی کراولی روز پنجشنبه گفت نتایج گزارش آژانس با دیدگاه هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا همخوانی دارد و ایران پاسخ های قانع کننده ای به آژانس نداده است.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید نیز نسبت به "تبعات" عدم همکاری ایران هشدار داده است.

اما علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس می گوید گزارش یاد شده نشانگر "صلح آمیز بودن" برنامه اتمی این کشور است.

وی افزود گزارش آقای آمانو تایید کنده گزارش های شش سال گذشته آژانس مبنی بر "غیرنظامی بودن" تلاش های هسته ای ایران است.

به گفته او این گزارش حاکی از ادامه همکاری های ایران با آژانس است.

این در حالیست که آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است ایران از "همکاری های لازم" برای تایید صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ایش خودداری کرده است.

ایران تلاش برای تولید سلاح اتمی را رد می کند اما کشورهای غربی در صدد اعمال تحریم های بیشتر علیه این کشور هستند.

گزارش یاد شده در نشست بعدی شورای حکام از اول تا پنجم مارس مطرح خواهد شد. به گفته کارشناسان انتشار این گزارش اختلافات موجود بر سر برنامه اتمی ایران را تشدید خواهد کرد.

این گزارش از ایران می خواهد "بدون تاخیر" امکان دسترسی به مدارک، اطلاعات و تجهیزات مورد نظر بازرسان را فراهم کند.

گزارش یاد شده گفته است ایران بر خلاف تعهد خود در زمان مقتضی آژانس را در جریان آغاز غنی سازی بیست درصدی نگذاشته و بازرسان نتوانسته اند نظارت های لازم را در این فرایند اعمال کنند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد با اعمال تحریم های متعددی از ایران خواسته اند غنی سازی اورانیم را متوقف کند.

کشورهای غربی در حال رایزنی برای دور جدیدی از تحریم ها علیه ایران هستند.

 

آمريكا، روسيه و فرانسه از نياتِ اتمي ايران نگران هستند

خبرگزاري فرانسه  سه شنبه 27 بهمن 1388(16 فوريه 2010)

آمريكا، روسيه و فرانسه روز سه‌شنبه گفتند تسريع غني‌سازي اورانيوم با درصد بيشتر، بيش از پيش، اعتمادِ بين‌المللي در برنامه اتمي ايران را تضعيف مي‌كند. اين سه قدرت، نامه‌يي روز سه‌شنبه به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ارائه كردند و نگراني جديد خود را راجع به اَعمال ايران ابراز كرده و براي اِعمال فشار جديدي به اين كشور اسلامي، علامت دادند.

در اين نامه مشترك كه بين كشورهايِ عضو، توزيع شده و نسخه‌يي از آن به خبرگزاري فرانسه رسيده آمده است كه اگر ايران به تشديد فعاليت اتمي بپردازد نگرانيها نسبت به نيات اتمي ايران افزايش مي‌يابند.

اين نامه مي‌افزايد غني‌سازي ال.ئي.يو[اورانيوم غني‌شده سبك] با غلظت بيشتر، نه تنها ضروري نيست بلكه اعتمادِ جامعه بين‌المللي را بيش از پيش نسبت به فعاليتهاي ايران تضعيف مي‌كند. …

سه كشور آمريكا، روسيه و فرانسه طي نامه‌يي به يوكيا آمانو رئيس ديدبان اتمي ملل‌متحد نوشتند اعلانِ ايران براي غني‌سازي براي غلظت بيشتر توسط خودِ ايران و اطلاع رسمي اينكار به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، اساساً غيرقابل توجيه است.

 اين نامه توسط فلورانس مانگين(Florence Mangin ) سفير فرانسه و الكساندر زِميِوسكي(Alexander Zmeyevskiy ) سفير روسيه و گلين ديويس(Glyn Davies ) سفير آمريكا به امضا رسيده است.…

اين نامه كه بين كشورهاي عضو اين آژانس، توزيع شده بود ابتدائاً توسط ايران به‌عنوان پيشنهادي جديد تلقي شده بود.… منوچهر متكي وزيرخارجه ايران روز سه‌شنبه گفت اين نامه ابتدائاً در ترجمه آن براي ايران يك پيشنهاد جديد بنظر رسيده بود. اما مسكو، پاريس و واشنگتن تأكيد كردند كه چيز جديدي در اين نامه نبوده است. …

اين سه كشور در اين نامه خاطر نشان ساختند كه ما روي يك پروژه لازم‌الاجرا و تأمين سوختي توافق كرديم. ما توافق كرديم كه از طريق آژانس اتمي كمكهاي فني كنيم تا عملياتِ ايمنِ راكتور تحقيق را تضمين كنيم. ما خواست خودمان را براي قرار گرفتن اورانيوم غني‌شده سبك ايران در كشور ثالث را عنوان كرديم تا پروسه توليد سوخت اتمي تكميل گردد. در اين ميان ايالات متحده هم تضمينهاي سياسي عمده‌يي را داده تا اين توافق به اجرا در آيد.

 

واكنش روسيه به گزارش جديد آژانس انرژي اتمي درباره ايران

خبرگزاري فارس جمعه 30 بهمن 1388(19 فوريه 2010)

وزارت امور خارجه روسيه بعد از انتشار گزارش جديد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، از ايران خواست تا همكاري بيشتري با اين نهاد بين‌المللي داشته باشد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري روسي "اينترفكس "، وزارت امور خارجه روسيه روز جمعه گفت كه ايران بايد فعالانه با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي همكاري كند تا جهان را متقاعد سازد كه برنامه هسته‌اي اين كشور صلح‌آميز است....

وي با اعلام اينكه "تهران بايد اطلاعاتي را فراهم كند كه بدگماني‌ها درباره ماهيت برنامه هسته‌اي خود را برطرف كند "، تاكيد كرد: جامعه جهاني بايد به طور يقين بداند كه اين [برنامه] صلح آميز است. ».

فرانسه خواهان بكارگيري”عزم” عليه فعاليتهاي اتمي ايران شد

خبرگزاري فرانسه 30/11/1388:« پاريس - بعد از اينكه يك گزارش ديده بان اتمي سازمان ملل ابراز نگراني كه تهران ممكن است درحال كار روي يك كلاهك اتمي باشد, فرانسه روز جمعه قدرتهاي جهان را  ترغيب كرد تا با ”عزم”  دست به اقدام عليه فعاليتهاي اتمي ايران بزنند.

برنارد والرو Bernard Valero), سخنگوي وزارت خارجه فرانسه به خبرنگاران گفت: ”اين گزارش دقيقا همان نگرانيهاي جدي جامعه بينالمللي” در مورد برنامه اتمي ايران ” را مورد تائيد قرار مي دهد.”

” اين نشان مي دهد كه چقدر فوريت دارد كه در واكنش به فقدان همكاري ايران, اقدامي مصمم انجام دهيم.”

 

مركل: گزارش اتمي سازمان ملل در مورد ايران, ”نگراني عمده را تائيد مي كند.”

خبرگزاري فرانسه جمعه 30 بهمن 1388(19 فوريه 2010)

سخنگوي آنگلا مركل روز جمعه گفت, يك گزارش ديده بان اتمي سازمان ملل كه ابراز نگراني مي كند ايران ممكن است در حال تلاش براي توليد كلاهك اتمي باشد, ”نگراني هاي عمده” آلمان  را مورد تائيد قرار مي دهد.يلريچ ويل هلم (Ulrich Wilhelm), سخنگوي [مركل] در بريفينگ معمول دولت گفت: ”گزارش آژانس بينالمللي انرژي اتمي …… نگرانيهاي اصلي كه دولت آلمان براي مدت مديد در مورد برنامه اتمي ايران داشته را مورد تائيد قرار مي دهد.”

 

سازمان بين المللي مبارزه با پولشويي ايران را در فهرست سياه خود قرار داد

سايت راديو فردا جمعه 30 بهمن 1388(19 فوريه 2010)

يک سازمان بين المللي مبارزه با پولشويي و حمايت مالي از تروريسم، روز پنجشنبه اعلام کرد: ايران، آنگولا، اکوادور، کره شمالي و اتيوپي در فهرست کشورهايي قرار دارند که سيستم مالي جهان را با خطر مواجه مي کنند.گروه اقدام عليه پولشويي Financial Action Task Force در نشست اخير خود در ابوظبي فهرست تازه را منتشر کرده است.فهرست سياه پس از آن منتشر مي شود که کشور هاي قدرتمند اقتصادي عضو گروه 20 سال گذشته براي مقابله با پولشويي از گروه اقدام عليه پولشويي در خواست کرده بودند کشورها و حوزه هاي قضايي که در اين زمينه همکاري نمي کنند را معرفي کند.

 

ژنرال پترائوس ميگويد ايالات متحده امريكا مسير فشار را در مورد ايران پي خواهد گرفت

خبرگزاري فرانسه  يكشنبه 2 اسفند 1388(21 فوريه 2010)

ژنرال ارشد امريكائي ديويد پترائوس روز يكشنبه گفت امريكا در تلاش براي متوقف نمودن برنامه اتمي ايران تهديدها عليه ايران را افزايش داده  و موضوع را ”روي مسير فشار” قرار داده است.به دليل سرپيچي ايران از تبعيت از اولتيماتومهاي مكرر براي تعليق غني سازي اورانيوم و موافقت با قرار داد سوخت اتمي هماهنگ شده توسط سازمان ملل , امريكا و ديگر قدرتهاي جهان در حال جمعآوري حمايت براي چهارمين دور از تحريمات سازمان ملل عليه ايران هستند ......

ژنرال پترائوس گفت دولت امريكا در نظر دارد تا ” علائمي از نگراني بسيار جدي كشورهاي ديگر منطقه و مطمئنا سراسر جهان را  به ايران ارسال كند......اين نگرانيها در مورد فعاليتهاي ايران در رابطه با برنامه اتمي آن كشور ميباشد”.

اعلام اين مساله توسط آژانس بينالمللي انرژي اتمي در هفته قبل كه آژانس مشكوك است كه ايران ممكن است تا بحال در تلاش براي توسعه يك كلاهك اتمي بوده باشد, باعث افزايش نگرانيها در مورد ايران شد .....

آژانس بينالمللي انرژي اتمي روز پنجشنبه گفت كه تهران شروع به غني سازي اورانيوم در سطح بالاتري كرده است اين مساله بلحاظ تئوريك ايران را به سطحي از اورانيوم كه مورد نياز در توليد بمب اتمي است نزديكتر كرده است.

 

شمارش معكوس هسته يي

نيويورك پست شنبه اول اسفند 1388(20 فوريه 2010)

آژانس بينالمللي انرژي اتمي اكنون نه تنها به كار ايران روي كلاهك هستهيي اذعان ميكند, بلكه اعلام ميدارد كه ايران - - با وجود عدم پايان عذرها, وعدهها و قولها - - هيچگاه كار روي آنها را متوقف نكرده است.

جامعه اطلاعاتي آمريكا, كه به دليل اشتباه خود در مورد تسليحات كشتار جمعه عراق سوخته است, در خصوص اين يكي بيش از حد محتاط عمل كرده است, و مدتها تاكيد كرده است كه ايران جستجوي كلاهك هستهيي را در سال 2003 متوقف كرد.

صداهاي مخالف بسياري وجود داشت. ولي رئيس جمهوري جرج بوش خواهان يك جنگ ديگر نبود, و رئيس جمهور اوباما هم اكنون گيج بود.

اكنون جن از بطري ايزوتوپها بيرون آمده است. با خروج محمد البرادعي, رئيس ضد اسرائيلي آژانس بينالمللي انرژي اتمي, ناظر هستهيي سازمان ملل ميتواند سرانجام واقعيت را اعلام كند.

و واقعيت اين است كه ايران به شدت خواهان كلاهك هستهي است.

رئيس جمهور محمود احمدينژاد و رژيم تهران هيچگاه اعلام قصد خود براي نابودي اسرائيل را متوقف نكردند. ديپلماتهاي ما و كاخ سفيد كه دچار دردسر شده بودند, تاكيد داشتند كه اين ايرانيهاي با مزه دارند تنها شوخي ميكنند. اكنون حتي سازمان ملل هم آنها را جدي ميگيرد.

آيا ما نيز همچنين؟

بله, برنامه ايران مشكلاتي دارد. يك لاك پشت است نه يك خرگوش. ولي اين لاك پشت احتمالاً از خط پايان عبور خواهد كرد - - مگر آن كه با توسلبه  زور متوقف شود.

احتمال اين است كه اين دولت تامل, ترديد و تظاهر نمايد تا اسرائيل احساس كند كه بايد دست به اقدام بزند, چيزي حدود چند سال ديگر. و اين يك فاجعه خواهد بود. اسرائيل براي موجوديت خودش ميجنگد و اوباماي غير موثر خشمگينانه, در حالي كه كار نيمه تمام باقي مانده است, خواهان آتش بس ميباشد.

حتي اگر اسرائيل اقدام نكند, و حتي اگر ايران از سلاح هستهيي خودش استفاده نكند, چنين تسليحاتي در چنگال تهران تعادل قواي منطقه را نابود خواهد كرد. ايران در خليج فارس دست بالا را خواهد داشت - - توليد كنندگان عربِ نفت را مرعوب خواهد كرد, تنگه هرمز را كنترل خواهد كرد و نيروهاي تروريستي را به شدت تقويت خواهد نمود. نفوذ ما از بين خواهد رفت.

چرا بايد مشتي سلاح هستهيي, با وجود زرادخانه هستهيي ما, به ايران چنين قدرتي بدهد؟ متعصبها در ايران ماشه را خواهند چكاند. ولي ما نه.

برنامه تسليحات هستهيي ايران متوقف نشده است, ما با يكي از اين 2 سناريوي مخرب روبرو خواهيم شد: يك جنگ هستهيي ايران و اسرائيل كه غير قابل كنترل خواهد بود, يا كنار آمدن با چنگال ايران روي شير نفت جهان.

از بين بردن برنامه هستهيي ايران نيز ساده نخواهد بود. تنها يك حمله هوايي دراماتيك شبانه, همراه با مراسم جوايز در كار نخواهد بود. ايران تاسيسات هستهيي خود را پراكنده كرده است, برخي را عميقاً در زير زمين حفر كرده است و برخي سايتهاي كليدي ديگر را در مناطق شهري قرار داده است - - و از شهروندان ايراني به عنوان سپر انساني استفاده ميكند.

آن چه به پيچيدگي الزامات هدف قرار دادن سايتهاي هستهيي ميافزايد, حمله موثري است كه براي نابود كردن تواناييهاي تلافي جويانه ايران لازم است - - از نيروي دريايي و هوايي آن تا عوامل سپاه پاسداران.

در غير اين صورت, ايران با پرتاب كلاهكهاي شيميايي به سمت اسرائيل پاسخ خواهد داد - - و در عين حال براي گسترش اين درد به تاسيسات سعودي و كشورهاي نفت خيز خليج حمله خواهد كرد. ما مشتاقانه از 4 دلار براي يك گالن بنزين ياد خواهيم كرد.

پاسخ نظامي به برنامه هستهيي ايران طرح وحشتناكي است. ولي, به استثناء تغيير به موقع رژيم در تهران, زور [نيروي نظامي] تنها چيزي است كه كارايي خواهد داشت.

رئيس جمهور ما دارد در وسط اين آشوب شيطاني, هدف دراز مدت خلع سلاح هستهيي جهاني خودش را پيش ميبرد - - جنون قديمي چپ كه از پذيرش اينكه اين زرادخانه هستهيي آمريكا بود كه مانع جنگ جهاني سوم شد و امروز نيز همچنان ما را حفاظت ميكند (ولو در حالي كه دارد بر اثر غفلت ميپوسد) امتناع ميكند.

و باقي جهان چطور؟ برزيل اين هفته اعلام كرد كه از تحريمهاي اقتصادي عليه ايران حمايت نخواهد كرد. آهاي مرد, اين يك پرچم قرمز روشن است. اين بدين معني است كه اگر ايران هستهيي بشود, برزيل قصد دارد اولين قدرت مسلح به سلاح هستهيي در آمريكاي لاتين شود.

فاجعه در چشم انداز در ايران يك پايان نيست, بلكه يك شروع است.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

گفتگو با سفير آمريكا در بغداد كريستوفر هيل حول تصميم هيات تمييز

تلويزيون العربيه جمعه 16 بهمن 1388(5 فوريه 2010)

آمريكاييها كه جزئيات مشكل عراق را از نزديك دنبال مي كردند توسط سفيرشان در بغداد كريستوفرهيل موضع تندي عليه ستاد حسابرسي و عدالت گرفتند. هيل گفت تصميم به ريشه كني بعث مشكل ايجاد كرده است  و اين تصميم بطور كامل بررسي نشده است. وي  مستقيماً احمد چلبي مسئول آنرا مورد انتقاد قرار داد. اين اظهارات هيل باعث موجي از موضع گيريها شد....

مجري: تصميم دادگاه عراق براي شركت در انتخابات توسط كساني كه از انتخابات حذف شده بودند آيا ناشي ازدخالت شماست؟

كريستوفر هيل: خير, اين يك تصيمم يك دادگاه عراق و هيات تمييز است و بر اساس درك من يك تصميم اجرايي است ولي حكم نكرده است كه اين افراد گناهكارند و يا بيگناهند بلكه تصميمي متكي بر پايه مادي اتخاذ كرده تا اينكه انتخابات روند خودش را طي كند و وضعيت اين افراد قبل از تحويل گيري كرسي شان بعد از انتخابات تعيين كند, اين يك تصميم اجرايي است  و فكر مي كنم كه خيلي مهم است زيرا كه تنها يك ماه به شروع انتخابات باقي مانده است  و بسيج تبليغاتي كانديداها مي تواند شروع شود....

مجري: شما گفتيد كه پل برمر حاكم مدني عراق وقتي كه در سال2003 تصميم به ريشه كني حزب بعث گرفت اين تصميم گيري باعث مشكلاتي شد و عكس العمل هايي توسط برخي از سياستمداران عراقي در پي داشت و كماكان باعث نگراني است تفسيرتان چيست؟

هيل: بياد مي آوريد كه اين در سال 2003 يعني هفت سال پيش بود كه يك مدت طولاني است. در سال 2003 حاكم موقت ائتلاف و اعضاي آن كه عراقي بودند و خارجي نبودند اين تصميم حول ريشه كني بعث  را گرفتند ولي آنچه كه اكنون بايد رخ بدهد رفتاري است كه  عراقيان بايد  با اين موضوع داشته باشند, حال حكم دادگاه صادر شده است كه يك حكم اجرائي است و بايد بسيج انتخاباتي را شروع كنند, آنچه كه در سال 2003بود و برخي از تصميمات پايه اي كه اتخاذ شد توسط اجانب بود و نه عراقيان  و امروز توسط عراقيان اتخاذ مي شود و اين درست است.

مجري: چرا تصميم ستاد حسابرسي و عدالت كه مورد حمايت احمد چلبي است را تصميمي غير حكيمانه توصيف كرديد؟

هيل: نگراني ما حول مواد قانون ريشه كني است كه بايد بصورت شفاف اجرا شود و همه بدانند كه چه رخ مي دهد و فكر مي كنم كه اين نوع شفافيت ضروري است ... دادگاه يك تصميم اجرايي گرفته است و اين بدان معني نيست كه اين افراد صلاحيت بودن در مجلس را ندارند ولي به اين معني است كه انتخابات ادامه پيدا مي كند  و مردم عراق از فرصتي كه براي راي دادن به كانديداها بدست آورده اند استقبال مي كنند. (پايان مصاحبه با كريستوفر هيل ـ م).

گوينده العربيه: پاسخ قوي توسط نخست وزير عراق نوري المالكي به سفير هيل داده شد كه گفت به سفير آمريكا اجازه نمي دهيم كه از وظايف ديپلماتيكش تجاوز كند.شايد بتوان گفت كه اين نوع زد وخورد كلامي بين بغداد و واشنگتن  شديدترين از نوع خود از سال 2003 كه آمريكايي ها وارد عراق شدند مي باشد.

 

كميسارياي عالي مستقل انتخابات شروع بسيج تبليغاتي را تأييد كرد

تلويزيون العراقيه  جمعه 16 بهمن 1388(5 فوريه 2010)

كميسارياي عالي مستقل انتخابات شروع بسيج تبليغاتي براي بيش از 6هزار كانديدا در كادر موعد شروع اين بسيج را تأييد كرد. كميساريا مشخص كرد كه در انتظار حكم دادگاه فدرال درباره حذف شدگان مشمول حكم هيأت تمييز براي تكميل اقداماتش است

گزارش از امجد طليع: كميسارياي عالي انتخابات 6170كانديدا را تأييد كرد تا از 12ماه جاري تبليغات انتخاباتي خود را شروع كنند و درها را در برابر باقيماند‌ها كه شامل تصميم ستاد حسابرسي و عدالت شدند تا زمان دريافت حكم دادگاه فدرال را باز گذاشته است. به اين معني كه حكم هيأت تمييز لازم الاجراء است و به آنان اجازه مشاركت داده مي‌شود يا نه؟ كميساريا گفت كه حكم هيأت تمييز در حق حذف شدگان در دستور كارش تأثير نخواهد داشت و هرگونه به تعويق افتادن انتخابات را بعيد دانست و دليل تصميم به تعويق زمان بسيج تبليغات را سازماندهانه مي‌داند.

سعد الراوي، عضو كميسارياي عالي مستقل انتخابات: به تعويق انداختن 5روز به خاطر يك موضوع مشخصي است. يعني اميدواريم كه دادگاه فدرال در دو روز آينده اين تصميم را تعيين تكليف كند. يا قبول مي‌كند و مي‌گويد كه تمامي كانديداها باز مي‌گردد يا ممكن است تصميم هيأت تمييز را رد مي‌كند يا تصميم ستاد حسابرسي و عدالت و قانوني بودن آن را رد مي‌كند. نمي‌دانيم كه دادگاه فدرال چه تصميمي خواهد گرفت.

 

بيانيه ليست العراقيه ملي : ريشه كني بي قاعده و سياسي را محكوم ميكنيم

سايت الجيران یکشنبه 18 بهمن 1388(7 فوريه 2010)

ليست العراقيه بيانيه اي در باره بحران حذف صدها نفر از  كانديداهاي انتخابات بر طبق حكم هيئت حسابرسي و عدالت صادر كرد ، متن  اين بيانيه كه نسخه از آن بدست سايت الجيران رسيده است بدين شرح است

العراقيه ملي هر جنايتي را عليه خلقمان را محكوم ميكند و جنايات رژيم پوسيده را نيز محكوم  ميكند و خواهان مجازات شديد مسئولان ارتكاب جنايات و مسئولان گورهاي جمعي  و هر جنايتي كه قبل و بعد از سرنگوني رژيم صدام صورت گرفته است ميباشد .

افرادي از همه ليست و منجمله از ليست دولت قانون ( حاكم ) و ائتلاف ملي عراق و ليست وحدت عراق و ليست الاحرار و فراكسيون العراقيه و همچنين ليست هاي ديگري مشمول ريشه كني شدند . چگونه فراكسيونهاي تاييد كننده ريشه كني عضويت صدامي ها را در درون خودشان پذيرفتند ؟!

نميواند كه گفت حذف شدگان  از انتخابات كه تعدادشان از 500 نفر هم تجاوز كرده است اعضاي حزب بعث و از صداميان ميباشند كساني هم در بين آنها هستند كه با شجاعت با رژيم سابق جنگيدند و كساني هم كه در اساس وابسته به حزب بعث باشند و كساني هم در بين انان هستند كه در پروسه سياسي از همان ابتدا شركت كرده اند و در نتيجه حذف شدگان از كليه ليست ها ميباشند و منجمله احزابي كه خود داراي تفكر و فرهنگ ريشه كني ميباشند و معقول به نظر نميرسد كه آنان بعثي باشند . ليست العراقيه ملي ريشه كني بي رويه و سياسي را محكوم ميكند و با حداكثر مجازات براي كساني كه مردم عراق را كشته اند و با باز گشايي كامل پرونده ها براي كساني كه ترويج كننده و حامي و عاملي در رژيم صدام بودند موافق ميباشد . هيئت  ريشه كني بعث بايد خود مورد حسابرسي حول نحوه بروخورد با اين موضوع قرار گيرد  و نميتواند حاكم مطلق باشد .

اجازه كانديد شدن ندادن به حذف شدگان بدون اينكه اتهامات وارده به آنان در دادگاههاي عادلانه و شفاف اثبات گردد امري است كه براي دمكراسي و پروسه سياسي  بسيار خطرناك ميباشد .

منطق قانون اساسي و قانون و حق بايد در اتخاذ هر گونه حكمي عليه متهمان مد نظر قرار بگيرد و تا زمان اثبات ادله و يا عدم اثبات انها  بر طبق اصل برائت كه ميگويد متهم تا زماني كه محكوم نشده است بي گناه است ميتوانند كانديد بشوند و تا زماني كه اتهامات وارده اثبات نگردند اين نمايندگان ميتوانند به كارشان ادامه دهند . 

ليست العراقيه ملي اشاره ميكند كه قانون اساسي عراق كه به روشني در باره بعثي هاي صدامي صحبت كرده است كما اينكه بوضوح در باره كساني كه براي افكار بعث ترويج ميكنند صحبت كرده است و در اين جا تاكيد ميكنيم كه حذف و به حاشيه راندن و گروه گرايي و فرقه گرايي سياسي و ترور و كشتار و ظلم و تصفيه رقبا اين ها همه اجزاي تفكرات صدامي و رفتارهاي صدامي ميباشند و لذا بايد از تكرار اين و يا تكرار اجزايي از  آن دور كنيم .

اين حذف شدگان و برخي از آنان از رهبران جنبش انتفاضه شعبانيه ميباشد و نميتوان قبل از محاكمه آنان گفت كه همه آنان ترويج كننده افكار صدام و يا از قاتلان ميباشند و مرتكب جنايت شده اند ، اين يك اشتباه عمدي است كه با اصول قانون اساسي و منطق قوانين منافات دارد و از آن مهمتر با عدالت الهي هم مغايرت دارد .

بعث حاكم تك رو و منفرد پديده اي است كه پايان يافته و مردم ما اجازه تكرار  آن را نخواهند داد . ليست العراقيه ملي 6فوريه 2010

 

كنفرانس مطبوعاتي اياد السامرائي درباره تشكيل جلسه فوق‌العاده مجلس

تلويزيون العراقيه یکشنبه 18 بهمن 1388(7 فوريه 2010)

اياد السامرائي، رئيس مجلس: (ابتداي صحبتهاي وي صدا قطع و وصل مي‌شد ). وقتي كه هيأت تمييز حكمي صادر مي‌كند نهايي است و جايي براي شكايت وجود ندارد براي اين كه نماينده از حمايت مردم برخوردار خواهد بود و انتخاب خواهد شد. اين كه گفته مي‌شود كه به بعد از انتخابات موكول شود نكات منفي بسياري دارد. ما نسبت به سياسي شدن نگران هستيم. …(قطعي صدا) بعد از انتخاب بايد به رأي رأي دهنده احترام گذاشت. … من اين موضوع را  در جلسه رياستي مطرح كردم. گفتم كه قبل از انتخابات بايد موضوع تعيين تكليف شود و نبايد جايي براي كنار گذاشتن بعداز انتخابات باشد. دو مشاور قانوني از مجلس نمايندگان و دو مشاور نخست وزير و كميته نمايندگي ذيربط مجلس به هيأت تمييز رفتند و حول اين موضوع گفتگو كردند. نسبت به تعداد پرونده‌هاي ارائه شده بازنگري شد و بعد از آن هيأت تمييز ديد كه تعداد پرونده‌هاي ارائه شده به اين گستردگي نيست و مي‌تواند تا مدت مشخص شده تا 12 فوريه آنها را تعيين تكليف كند. آنها گفتند كه حسابرسي و عدالت بايد اسناد رسمي را بدهد و نه كپي چون امكان تقلب در آن وجود دارد و اين حق آنان است و در تمام دعاوي بايد اسناد اصلي داده شود و به اسناد كپي نبايد اكتفاء كرد. ما به ستاد حسابرسي و عدالت گفتيم تمام اين اسناد اصلي را به هيأت تمييز بدهند. امروز قرار بود ساعت 1600 جلسه در مجلس داشته باشيم ولي مي‌خواستيم مشورتها را تكميل كنيم. مشاوران برگشتند و به ما خبر دادند و منتظر  اين هستيم كه گزارش نهايي از هيأت تمييز برسد. همچنين موضع نخست وزير درباره اين جلسه فوق العاده را داشته باشيم و اگر خواستار لغو اين خواسته باشد كه ديگر نيازي به برگزاري جلسه نيست اگر مي‌خواهد كه اين جلسه برگزار شود اين حق قانوني وي است. چون اين نخست وزير بود كه صاحب اين جلسه بود. براي مجلس نمايندگان بايد مشخص كند كه چه مسائلي بايد در مجلس مطرح شود به ويژه اين كه ممكن است به سؤالاتي كه صبح امروز مطرح كرديم هيأت تمييز پاسخ بدهد. اين چيزي بود كه مي‌خواستيم به شما بگوييم.

سؤال از سومريه: برخي نسبت به تصميمات هيأت تمييز شك  كردند. پاسخ شما چيست.

جواب: در چنين موضوع حساسي بايد به قانون توسل جست و نه آن را سياسي كرد. سياسي كردن مسائل به موضوع قانوني كمك نمي‌كند.  هيأت تمييز از بالاترين ارگانهاي قضايي است. هيأت تمييز و دادگاههاي تمييز بارها اعتماد ما را نسبت به قضاي عراق جلب كرده اند. اين درست نيست كه به اقدامات قضا شك كرد.

ماجد حميد از تلويزيون رشيد: گفتيد كه به تعويق ا نداختن رسيدگي به بعد از انتخابات منفي ا ست. اما الان هيأت تمييز مي‌گويد كه نه اطلاعات كافي دارد و نه وقت كافي؟

جواب: اگر موضوع را ارائه كنيم و  هيأت تمييز از ستاد حسابرسي و عدالت درخواست اطلاعات بكند. مفروض است كه تمامي اطلاعات فراهم باشد. براي اين كه برچه اساسي ستاد حسابرسي و عدالت تصميم گرفته است كه فلان فرد مشمول است. تا زماني كه سند قاطع كه اين امر را اثبات كند نمي‌توان اين را گفت. اگر اسناد وجود ندارد روي اين تصميم بايد شك كرد. معقول نيست كه هيأت تمييز دنبال اسناد بگردد. مفروض است كه اسناد در دستش باشد. همان روز كه درخواست سند بكند بايد سند در اختيارش باشد. اگر ستاد حسابرسي نتواند اسناد را بدهد اين حق هيأت تمييز است كه شكايت نماينده را قبول كند و آنرا به خاطر نبود اسناد كافي از سوي ستاد حسابرسي و عدالت غير مشمول اعلام كند.

سؤال از نيويورك: ايا انتخابات به تعويق مي‌افتد؟

جواب: تا الان ما مصر هستيم كه انتخابات در موعد مقرر برگزار شود. موضوع تأخير مطرح نيست. نيازي به تأخير را در چشم انداز نمي‌بينيم. به رغم وقت كمي كه تا زمان شروع بسيج تبليغاتي وجود دارد.

ايسر علي از تلويزيون بغداد: برخي طرفهاي سياسي مي‌گويند كه تصميم تمييز تحت فشار سياسي است.

جواب: نمي‌شود اين شك و شبهه ها را مطرح كرد. سيل شك و ترديدها پايان ناپذير است. هرگروه يك تيم ويژه شبهه پراكني تشكيل داده است. اين بخشي از پروپاگانداي انتخابات است. …بايد دنبال قانون حركت كرد.

سؤال از راديو ساوا: مفروض اين بود كه از هيأت تمييز سلب اعتماد شود. دستور كار فرداي جلسه چيست؟

جواب: جلسه مجلس فردا مثل امروز است و تنها درباره موضوعي است كه مجلس براي تشكيل آن فراخوان داده است. مجلس خواستار سلب اعتماد از هيأت تمييز نيست. ترديدي از نظر قانوني درباره سلب اعتماد بود. ما ملزم هستيم كه در كادري كه قانون مشخص كرده عمل كنيم. امروز تعداد حضار حد نصاب نداشت. ممكن است كه نخست وزير فردا بگويد كه نيازي به جلسه استثنايي نيست. …ممكن است كه هيأت تمييز اين خواست را قبول كند. ما از هيأت تمييز خواستار بررسي شكايتها شديم و آنها هم اين را قبول كردند و آنها به مسائل ديگر ربطي ندارند. نماينده شكايت مي‌كند و او هم شكايت را بررسي مي‌كند و حكم مي‌كند. آنها گفتند كه در زمان مشخص مي‌توانند اين را بررسي كنند.

سؤال از احمد علا از تلويزيون مشرق: در رابطه با همه حذف شدگان اوراق اثباتي درباره وابستگي آنان به حزب بعث است.

جواب: من هيچ پرونده‌اي را نمي‌دانم.

عباس ناعم سؤال از العراقيه: آيا توافقي كه با هيأت تمييز صورت گرفته نهايي است. دخالتهايي از برخي از طرفها و اعتراضات است. سؤال دوم موضع مجلس نمايندگان درباره درخواست كميسيون قانوني حول مشمول شدن معاون رئيس جمهور طارق الهاشمي به  قانون ريشه كني بعث چيست؟

جواب: درباره شق اول ما بايد به قانون احترام بگذاريم. اگر هركس به قانون ملتزم باشد مشكلي نداريم. … مشاركت در انتخابات حق همه است. قانون مشخص مي‌كند كه چه كسي مستثني شود. مسئوليت قانوني و قانون اساسي ما اين است كه به اين قوانين وفادار باشيم و تمايلات سياسي مان را كنار بگذاريم. اميدوارم كه اين پيام به همه فراكسيونهاي سياسي باشد كه اين مسائل را سياسي نكنند. اما درباره موضوع دوم كه امروز شنيدم كه استاد بهاء الاعرجي به صفت شخصي اقدام به اين امر كرده است. به صفت شخصي اين اقدام را كرده است و از موضع كميسيون قانوني نبوده است. اين موضوع به خودش و به كميته يعني ستاد حسابرسي برمي‌گردد كه اين موضوع را مورد بررسي قرار دهد.

سؤال مصطفي  مرفق از تلويزيون متحد: آيا هيأت تمييز مي‌تواند در اين مدت كوتاهي كه باقي مانده اين كار را انجام دهد.

جواب: به نظرم مي‌تواند. …بايد به اسناد نگاه كند كه آيا كافي است براي حذف يا نيست؟ به اين خاطر به نظرم اين مسئوليت ساده است و سخت نيست. … ما به هيأت تمييز اعتماد داريم و اين تنها راه ما براي حل مشكلات است.

سؤال از محمد جبار از تلويزيون فيحاء: گفته مي‌شود كه اگر حذف شدگان در انتخابات شركت نكنند آمريكا و كشورهاي اروپايي را وا مي‌دارد كه انتخابات را قبول نكنند.

جواب: اگر تلاش كنيم كه انتخابات ما دموكراتيك و براساس قانون باشد جهان را وا مي‌داريم كه آنرا قبول كند.

سؤال  از فرات: با توجه به جدالي كه بين ستاد حسابرسي و هيأت تمييز است، آيا جلسه مجلس نمايندگان برگزار مي‌شود. اگر جلسه برگزار نشود موضع نهايي مجلس چيست.

جواب: ارزيابي شخصي ما اين است كه هيأت تمييز جواب مي‌دهد. ما اقداماتمان را شروع خواهيم كرد. … كار ما قانوني صرف است و از طريق اين هيأت مسأله تعيين تكليف مي‌شود.

سؤال از عصام ساده از بلاد: چرا تصميم هيأت تمييز در اين زمان گرفته شده ا ست. آيا روي هيأت تمييز فشار است.

جواب: اطلاعي ندارم  كه روي هيأت تمييز فشار است. بعيد مي‌دانم. ما ديروز با مدحت محمود روي مسأله صحبت كرديم. … (هيأت تمييز ديد كه تعداد زيادي از پرونده‌ها تعويض شده و نيازي به بررسي نيست). وقتي هيأت تمييز ديد كه تعداد پرونده‌هاي موجود را مي‌تواند در مدت مشخص بررسي كند ديد كه مي‌تواند در مدت مشخص بررسي كند. اين چيزي است كه من شنيدم و اميدوارم كه مكتوب آنرا هم دريافت كنم.

سؤال مصطفي كامل از خبرگزاري تبليغات عراق: چرا رئيس جمهور در رؤساي چهارگانه نبود؟

جواب: با رئيس جمهور تماس گرفتيم. وقت بسيار محدود بود و او در سليمانيه بود و عذرخواهي كرد. او التزامات ديگري داشت. او نفر ديگري را جاي خود تعيين كرد و نماينده او حضور داشت. بهتر بود كه او نه به مثابه رئيس جمهور حتي به مثابه فراكسيوني كه وابسته به آن بود درجلسه حضور مي‌داشت. او پاسخ مثبت داشت اما التزاماتش مانع شد.

سؤال: امكان متوسل  شدن به دادگاه فدرال در صورت عدم تعيين تكليف پرونده حذف شدگان است.

جواب: مفروض است كه هيأت تمييز حكم نهايي در اين رابطه را صادر كند.

 

قرائت نامه المالكي در جلسه فوق‌العاده مجلس حول هيأت تمييز

تلويزيون العراقيه دوشنبه 19 بهمن 1388(8 فوريه 2010)

اياد السامرائي، رئيس مجلس: بسم الله الرحمن الرحيم. آقايان و خانمهاي عضو مجلس نمايندگان. به درخواست جناي آقاي نخست وزير براي گفتگو درباره موضوع مشخص مربوط به هيأت تمييز اين جلسه استثنايي را تشكيل داديم. روز گذشته با تلاشهايي كه صورت گرفته امروز نامه‌اي از آقاي نخست وزير رسيده است كه مي‌گويد:  بسم الله الرحمن الرحيم. از جناب رئيس مجلس نمايندگان و جنابان اعضاي هيأت رئيسه و اعضاي مجلس نمايندگان به خاطر پاسخگويي و آمادگي براي برگزاري جلسه استثنايي كه خواستار آن شده بودم تا درباره پيامدهاي تصميم هيأت قضايي تمييز مبني بر به تعويق انداختن بررسي شكايت مشمولين قانون حسابرسي و عدالت به بعد از برگزاري انتخابات پارلماني گفتگو شود؛ با توجه به تهديدي كه اين موضوع براي روند سياسي و تجربه دموكراتيك داشت، تشكر مي‌كنم. همچنين از موضع مسئولانه رياستها كه برسر توسل به قانون و ضرورت اين كه هيأت تمييز مسئوليتش را براساس اسلوبهاي قانوني قبل از بسيج تبليغات انتخاباتي اتفاق نظر داشتند تشكر مي‌كنم. با توجه به اين كه هيأت تمييز بررسي شكايتهاي ارائه شده به آن را شروع كرده، نياز به برگزاري جلسه استثنائي مجلس نمايندگان كه قرار بود اين اشكالي كه مشاركت مشمولين قانون حسابرسي و عدالت در انتخابات ايجاد كرده بود را حل نمايد، منتفي مي‌شود. از همه تشكر و قدرداني مي‌كنم. نوري كامل المالكي

اياد السامرائي: منهم از شما و از فراكسيونهاي سياسي آقايان نمايندگان به خاطر اين كه به اين ابتكار براي برگزاري جلسه فوق‌العاده پاسخ مثبت داديد تشكر مي‌كنم. من مي‌دانم كه شما در چه شرايطي بوديد و از بغداد دور بوديد. به اين ترتيب جلسه فوق‌العاده منتفي مي‌شود.

 

مصاحبه با طارق الهاشمي حول انتخابات و نقش رژيم در عراق

تلويزيون الجزيره سه شنبه 20 بهمن 1388(9 فوريه 2010)

سؤال: در ديدار با اوباما روي چه موضوعي متمركز بوديد؟

طارق الهاشمي معاون رئيس جمهور: روي توافقنامه سوفا و زمانبندي خروج نيروهاي آمريكايي و همچنين تأمين خدمات و نيازهاي عراق و التزاماتي كه آمريكا در قبال عراق دارد. موضوع آمادگي نيروهاي مسلح عراق نگراني ماست تا بتواند تاپايان سال 2011 آمادگي كسب كنند تا كشور دچار خلاء امنيتي نشود.

سؤال: پرونده انتخابات عراق چه سهمي در ديدارت با بالاترين سطح مقامات آمريكا داشت.

جواب: دولت آمريكا نسبت به بحراني كه الان ايجاد شده بسيار نگران است. روي اين موضوع در سطوح مختلف گفتگو كرديم. دولت آمريكا از طريق سفارت آمريكا در عراق خدماتي ارائه مي‌كند. در اين رابطه هم احساس كردم كه نگران هستند و اصرار دارند كه دخالتي صورت نگيرد و به نيابت از مردم عراق تصميم گرفته نشود. تمامي تلاشش را براي نزديك كردن نقطه نظرات ارائه مي‌كند. ....

سؤال: صحبت درباره جنگ به نمايندگي، آمريكا و ايران، دقت اين توصيف چقدر است؟

جواب: قطعاً وقتي كه يك شخصيت رهبري كننده در جمهوري اسلامي ايران مي‌گويد كه تمامي يگانهاي آمريكا در عراق گروگان ايران هستند معنيش چيست؟ اين تعبير بيانگر  نفوذ گسترده بيسابقه در خاك عراق است. اگر ارتش آمريكا گروگان دست جمهوري اسلامي ايران در خاك عراق است، پس وضعيت نيروهاي مسلح عراق چيست. قطعاً ايران تلاش مي‌كند كه نه تنها مشكلات داخلي خود را به عراق منتقل كند، بلكه تمامي فشارهاي جامعه جهاني به ويژه در زمينه جدال در پرونده اتمي، هر فشاري از آمريكا و اروپا و جامعه جهاني در خاك عراق تأثير منفي خواهد داشت.

سؤال: البته برخي اين را تأييد و برخي رد مي‌كنند. افرادي كه اين توصيف را تأييد مي‌كنند، آيا اين آمريكا مسئول فراهم كردن زمينه براي ايران براي ايفاي نقش در عراق نبود؟

جواب: قطعاً اوضاع عراق در سال 2003چنين چيزي نبود. دولت آمريكا اشتباهات استراتژيك داشته است. توطئه‌اي نبوده است كه هدف سرنگوني عراق تسليم آن به ايران بوده است. اما حقيقتي كه نمي‌توان آنرا مخفي كرد نقش بيسابقه ايران در عراق است، چه بسا از امكانات آمريكا هم فراتر رفته است. ايران امروز حتي در تصميم‌گيري دخالت مي‌كند. من در اين مسأله مبالغه نمي‌كنم. من در عمق روند سياسي و در قلب بحرانهاي سياسي هستم و مي‌دانم كه چه چيزي در كشورم رخ مي‌دهد. براين اساس اين امر تحصيل حاصل است. نفوذ ايران در عراق بسيار زياد و در زمينه‌هاي مختلف است.

سؤال: براي تدقيق مي‌گويم. شما مي‌گوييد كه آمريكا زمينه را در عراق براي ايران فراهم كرده است، استراتژي عمدي نبوده است بلكه محصول اشتباهات آمريكا بوده استء.

جواب: همانطور كه گفتم تحصيل حاصل است. جنگ عراق زمينه را براي ورود تاريخي نفوذ ايران در داخل عراق در زمينه‌هاي مختلف فراهم كرده است. اين حقيقتي است. چه نظريه توطئه باشد و چه ناشي از اشتباهات. مهم اين است كه نتيجه يكي است.

سؤال: چون تحصيل حاصل است آيابراين اساس آمريكا قادر به مقابله با نفوذ ايران در عراق نيست.

جواب: در نهايت ما روي آمريكا كه حساب نمي‌كنيم. اميدوارم كه اوضاع بهتر شود. اما مايل نيستم كه نزاع آمريكا و ايران در عراق رخ دهد. اين موضوع را بايد به عراقيان واگذار كرد. امروز توافق ملي بين تمامي طرفهاي سياسي باعث پايان دادن به دخالت كشورهاي همسايه از جمله ايران خواهد شد. تا اين لحظه اين موضوع حاصل نشده است. آنچه كه باعث فراهم كردن زمينه براي اين دخالت و استمرار آن مي‌شود شقه بين سياستمداران و فراكسيونهاي سياسي عراق است. بنابراين راه حل درست در تحريك اين طرف يا آن نطرف براي برطرف كردن اين دخالت از طريق جنگ در خاك عراق نيست بلكه از طريق تفاهم بين خود عراقيان است.

سؤال: … وقتي ايران فكه را تصرف كرد نسبت به موضع آمريكا تعجب نكردي؟

جواب: من آنموقع موضع گرفتم و گفتم كه موضع آمريكا كه مي‌گويد اين موضوع بين عراق و ايران است درست است اما معني حضور 130هزار سرباز آمريكايي در عراق زماني كه امنيت عراق مورد تهديد قرار مي‌گيرد و كشور همسايه يك چاه نفت را تصرف مي‌كند بدون اين كه يك حرف مثبت در اين رابطه بگويد، چيست؟ ما نمي‌خواهيم كه آمريكا با موشك كروز در واكنش به اين مسأله به ايران شليك كند اما مي‌خواهستيم كه  دولت آمريكا پيام قوي بفرستد تا طرف عراقي مطمئن شود كه دولت آمريكا به توافقنامه سوفا ملتزم است. به معني اين كه اگر امنيت عراق مورد تعرض قرار گرفت، تا پايان دسامبر 2011 آمريكا از نيروي نظامي براي دفاع از حاكميت عراق استفاده مي‌كند. اين موضوع به دست نيامد و من بيانيه‌اي در انتقاد از موضع آمريكا صادر كرد. ما نمي‌خواهيم كه آمريكا به خاطر مشكلات مرزي بين ما و ايران وارد جنگ با ايران بشود. اما تنها يك پيام مي‌توانست اگر در زمان خود صادر مي‌شد قويترين موضع بود. 

(در ادامه درباره رابطه عراق با كشورهاي ديگر و نگراني از عربيت عراق سؤال مي‌كند، كه مي‌گويد عربيت عراق از طرفهاي مختلف در خطر است. اين كشور عربي است و بايد قانون اساسي براساس اين تنظيم شود. اين بخشي از دخالتهاي نامشروع در امور عراق است كه به تغيير زبان، سنتها و … منجر مي‌شود. همه نگران غيبت كشورهاي عربي در صحنه عراق هستند. الان روزانه ايران در امور عراق دخالت مي‌كند. ما نمي‌گوييم كه امروز كشورهاي عربي براي مقابله با نفوذ ايران وارد جنگ براي اخراج ايران شوند. اين موضوع بايد به عراقيان واگذار شود. عرب در زمينه‌هاي مختلف بايد در عراق حضور داشته باشند ـ م).

سؤال: در مورد مشكل كنار گذاشتن كانديداها، از بارزاني شنيدم كه از آقاي صالح مطلك دفاع كرده است. آيا اين پيامي كردي به طرفهاي سني است كه شما نماينده آن هستيد يا آقاي صالح مطلك نماينده آن است يا اين كه جنبه ديگري دارد؟

جواب: اين واقعي است. بحران داراي بعد قانوني و سياسي است. اين مرد از مشروعيت اين تصميم كه اتخاذ شده است صحبت كرده است. راستش درباره مفاد آن توافق ملي صورت گرفته است. اين تصميمات، تصميمات باطلي است. براي اين كه طرفي كه اين تصميمات را اتخاذ كرده، قانوناً براي اتخاذ چنين تصميماتي موظف نشده بود. بنابراين من از بيانيه‌اي كه از طرف آقاي مسعود بارزاني صادر شده تقدير مي‌كنم. اين بيانگر موضعي واقعي و منصفانه درباره بحران عراقي است. بله اين قانوني است اما بعد سياسي دارد.

سؤال: آيا هيچ محاسبه انتخابي در موضع بارزاني در بعد از انتخابات با توجه به مشكلاتي كه در رابطه با تشكيل دولت آينده وجود دارد نيست.

جواب: برادر مسعود بارزاني مرد اصولي است. مردي است كه دنبال استفاده از فرصت نيست. اين مرد از قلبش صحبت مي‌كند و در كادري صحبت مي‌كند كه به آن اعتقاد دارد و ايمان دارد. با او توافق يا اختلافي داريم. اين موضع تاكتيكي نيست بلكه بيانگر موضع مشاركت واقعي در عراق متحد است. برادران كرد از ما دور نيستند. برادران كرد بخشي اصلي از بافت عراقي است. براين اساس بايد چنين احساسي از طرفهاي ديگر داشته باشيم. آنها بايد موضعي براي خاموش كردن اين آتش كه طرفهاي مشخصي در شرايط بسيار سخت آن را شعله ور كردند داشته باشند. به اين خاطر من اين موضعي را كه برادر مسعود بارزاني داشته و بيانگر موضع واقعي و جاي تقدير مردم عراق را دارد قدرداني مي‌كنم.

 

نخست وزير سابق [عراق] مي گويد: ممنوعيت در انتخابات خطر جنگ داخلي را ايجاد مي كند.

تلويزيون رويتر چهارشنبه 21 بهمن 1388(10 فوريه 2010)

اياد علاوي، نخست وزير سابق عراق و رئيس ليست العراقيه طي مصاحبهيي با خبرگزاري رويتر گفت ممنوعيت شركت كانديداها به اتهام ارتباط با حزب بعث در انتخابات پارلماني هفتم مارس عراق را تهديد به يك جنگ داخلي خواهد كرد. وي گفت اين ممنوعيت، جرقه حملات فرقهيي را مجددا خواهد زد. اين اقدام عراق را در چارچوب فرقه گرايي و جاده منتهي به جنگ داخلي ميبيند. وي افزود اگر ممنوعيت به همين صورت، مانند پوششي روي مردم عراق بدون اتهامي عليه آنها ادامه يابد، تنشهاي شديد فرقه گرايي را  از نو برخواهد انگيخت…

علاوي، يك شيعه سكولار كه گفته است از يك توطئه ترور توسط عوامل حزب بعث بخاطر مخالفتش با آن جان سالم بدر برده، گفت از مجازات اعضاي بعث كه عليه مردم عراق مرتكب جنايت شده اند، حمايت ميكند. ولي افزود ممنوعيت كانديداها قبل از انتخابات مهمي كه با هدف تثبيت دموكراسي جوان عراق، حل منازعه هاي مرزي و منابع غني نفت برگزار ميشود، ناشي از تبعيض بوده با هدف حذف رقبا در اين انتخابات و منحرف كردن توجهات از بي كفايتي دولت كنوني است.

اياد علاوي گفت: ”حقيقت اين است كه من بي  كفايتي شديدي را در ارائه خدمات، امنيت، كاهش بيكاري و يك سياست خارجي روشن توسط اين دولت مي بينم و براي پوشاندن اين بي كفايتيها، آنها دارند به ديگران حمله ميكنند و اين كار را يا با استفاده از بعث زدايي يا قوانين ضدتروريستي، و يا با استفاده از قانون سري لودادن ميكنند. به نظر ما دولت براي مخفي كردن اين بي كفايتيها به سايرين حمله ميكند”.

ممنوعيت كانديداها عمدتا شيعيان را در برميگيرد، ولي شامل تعداد نامتناسبي از گروههاي كوچكتر از اتحادهاي ديگر هست. رويتر گفت: آنها نشان داده اند كه در انتخابات آينده شانس زيادي براي پيروزي دارند، زيرا بسياري از مردم عراق ميگويند از سالها خشونت كه از زمان روي كار آمدن احزاب فرقه يي و اسلام گرا وجود دارد، ديگر خسته شده اند. ليست العراقيه سكولار شامل سنيها و شيعه باهم است. دادگاه استيناف پرونده 177 درخواست را مورد بررسي قرار داده، ولي علاوي ميگويد پرونده هركدام بايد به درخواست شخص خود آنها مورد بررسي قرار گيرد و نه بطور جمعي.

 

اعتراض جبهه گفتگوي ملي عراق به نقض قانون اساسي

تلويزيون البغداديه  پنجشنبه 22 بهمن 1388(11 فوريه 2010)

جبهه گفتگوي ملي عراق برخي از فراكسيونهاي سياسي  كه براي قانون اساسي زياد ترويج كرده بودند  ولي امروز مي خواهند آنرا آشكارا نقض كند را مورد انتقاد قرار داد و نسبت به پيامدهاي اين رفتار بر جامعه عراق و كشور جديد عراق هشدار داد. جبهه در بيانيه خود اعلام كرد كه اين جبهه طي پروسه گذشته  در كار اين قانون اساسي عمل كرده است عليرغم اينكه اعتراض مشخصي حول آن داشته است, زيرا كه عقيده داريم كشور بدون قانون اساسي در وضعيت نگران كننده اي باقي مي ماند  ولذا كماكان تاكيد مي كنيم  كه بايد نهادهاي قانوني را بنا گذاشته شود زيرا كه پايه هاي بناي دولت مدرن مي باشد.

ستاد حسابرسي و عدالت فراكسيونها و شخصيتهاي سياسي از شركت در انتخابات محروم كرده بود كه برجسته ترين آنها صالح المطلك وظافر العاني مي باشند كه جبهه اين را نقض قانون قلمداد كرده است.

 

ساعدي مالكي را شكست خورده توصيف كرد

وطني عراق پنجشنبه 22 بهمن 1388(11 فوريه 2010)

صباح الساعدي رئيس كميسيون سالم سازي در مجلس نمايندگان  تهاجم سختي را عليه نخست وزير نوري المالكي كرد و وي متهم كرد كه نخست وزير شكست خورده اي است زيرا كه در امر انتخاب وزراي با كفايت و كارآمد دقت لازم را نمي كند . الساعدي طي اظهاراتي گفت كه نميتوان در سايه اين خرابي وضعيت كشور و بودجه هاي ميليارد دلاري كه به هدر رفته و كسي نميداند به كجا رفته است صحبت از حكومت موفق نمود  ، وي به اين اشاره كرد كه مالكي نميتواند مجددا به نخست وزيري باز گردد زيرا كه كاري و خدماتي ارائه  نكرده است ، در حاليكه مرحله آينده مرحله نوسازي و خدمات رساني است ،  (وبه گفته وي )  نه مرحله مليتاريزه كردن مجدد جامعه.

 

ليست سكولار عراقي بدليل ممنوعيت كانديداها شركت در مبارزه انتخاباتي را به حالت تعليق در مي آورد.

خبرگزاري فرانسه  جمعه 23 بهمن 1388(12 فوريه 2010)

ليست اصلي سكولار عراقيه روز شنبه گفت پس از اين كه چند تن از كانديداهاي آن بخاطر داشتن رابطه با حزب غير قانوني بعث سلب صلاحيت شدند درمبارزه انتخاباتي براي انتخابات7 مارس, شركت نخواهد كرد.ميسان الدمولجي نماينده و سخنگوي آن به خبرنگاران گفت كه ” عراقيه تصميم گرفته است كه  مبارزه انتخاباتي خود را به حالت تعليق درآورد” .

مبارزه انتخاباتي رسماً روز جمعه در ميان نزاع شديد بر سر كانديدا هايي كه متهم به داشتن رابطه با حزب بعث ِ صدام حسين, ديكتاتور اعدام شده بودند, شروع شد......

دونماينده مصمم سني , صالح المطلك و ظافر العاني از ليست سكولار عراقيه , متعلق به نخست وزير پيشين, اياد علاوي درميان آنها هستند كه حذف شده اند.

علاوي وهمكار وي جواد بولاني كه رهبرليست سكولار بوده و درحال حاضر وزير كشور است هردو درصدند تا كه نخست وزير نوري المالكي كه يك شيعه است را, سرنگون كنند.

دملوجي گفت كه, عراقيه خواستار تشكيل جلسات اضطراري دادگاه عالي و همينطور پارلمان براي بحث پيرامون ممنوعيت مي باشد.وي اضافه كرد كه عراقيه همچنين خواستار ملاقات با رئيس جمهور جلال طالباني, سخنگوي مجلس اياد السامرايي و مالكي ” در سه روز آينده براي بررسي توانايي ايجاد بهترين فضاي انتخاباتي”, مي باشد.

دملوجي بدون ذكرتوضيحات گفت, ” اگرما پاسخي نگيريم ما تصميمات سختي خواهيم گرفت” .....

اين انتخابات كه دومين انتخابات پارلماني از زمان سرنگوني صدام است,  بعنوان آزمايش آشتي بين اقليت سني و اكثريت شيعي كه توسط دولت مالكي نمايندگي مي شود, تلقي مي شود.

 

صالح المطلك: اجازه نخواهيم داد عراق را به ايران تحويل دهند

تلويزيون البابليه جمعه 23 بهمن 1388(12 فوريه 2010)

در پي اخبار منتشر شده در مورد حذف دكتر صالح المطلك از شركت در انتخابات پارلماني,  المطلك گفت كه اجازه نخواهيم داد تا طرحهاي خود را كه مي خواهند كشور را به ايران تحويل دهند, پيش ببرنند و اگر   فكر مي كنند كه ما پرچم سفيد بلند مي كنيم سخت در اشتباه هستند و با آنها با تمامي شيوه ها مبارزه خواهيم كرد:

صالح المطلك رئيس جبهه گفتگوي ملي : در واقع تا كنون ما هيچ چيزي از دادگاه دريافت نكرده ايم و عجيب و غريب اينكه ما اين حكم را از طريق كسي كه در كانال الفرات صحبت مي كرد يعني احمد چلبي دريافت كرديم و اين كسي است كه عليه ما شكايت كرده است.  كجا در تاريخ عراق بوده كه كسي نزد دادگاه تمييز شكايت كند و تصميمات را مورد شكايت قرار دهد و  سپس حكم دادگاه به رقيب داده شود. تا كنون در تاريخ قوه قضائيه  حكمي به اين شكل نبوده است. ما مي گوييم كه اين شروع نبرد است, افت و خيز دارد  ولي نبرد طولاني است و تمام نخواهد شد و ما هم تسليم نخواهيم شد. ما  باقي خواهيم ماند و با آنها  از طريق جامعه جهاني و عراقيان و اتحاديه عرب  و سازمان كنفرانس اسلامي  و دادگاه بين المللي به مقابله برخواهيم خاست و نخواهيم گذاشت كه اين حكم  را به راحتي  بگذرانند. من معتقدم كه با اينكار آنها به سمت خودكشي سياسي رفتند. احمد چلبي آمريكا و جهان را به دنبال خودش كشاند و آنها را به عراق آورد و ميلياردها دلار خسارت ديدند و هزاران تن از افراد خود را  قرباني دادند و آنها  الان مي دانند كه  به اين ورطه كشانده شده اند و امروز نيز مي خواهد ديگران  را به اين ورطه بشكاند  تا عراق را به  ايران تحويل دهد. ما همه مي دانيم كه احمد چلبي به ايران رفته بود و همه باز مي دانيم كه دو روز قبل از حكم دادگاه,  احمد چلبي دستوراتي را با خود از ايران آورده بود. همراه و همزمان با اين موضوع, اظهارات احمدي نژاد را داشتيم كه گفت بر نخواهند گشت  كه منظورش اين بود كه تحت هر فشاري افراد حذف شده باز نخواهند گشت و چنين گفت. ما انتظار داشتيم كه تصميمات سياسي باشند ولي اينكه دادگاه تمييز حكمي در تعارض با حكم اول خود حكم صادر كند, برايمان بسيار غير منتظره بود و فكر آن را نمي كرديم و همانطور كه گفتم تا كنون چيزي دريافت نكرده ايم ولي اين عجيب نيست كه چيزي اتفاق بيافتد چرا كه  تمامي امور در مسيرهايي اشتباه سير مي كنند و اين عجيب نيست كه به اتهامات و اقداماتي بيشتري براي تضعيف ما  روي بياورند. بگذاريد مردم عراق بدانند كه آنها مي خواهند با ما اينگونه اقدامات خودشان را ادامه دهند ولي براي اطمينان مردممان مي گويم كه دستان ما از اموال و خون عراقيان پاك است و در طول حياتمان خطاي استراتژيكي مرتكب نشده ايم كه كسي بخواهد ما را به چيزي متهم كند و ما را حذف كند و يا خداي نكرده ما را در معرض چيري قرار دهند كه مي خواهند. ما پايداري مي كنيم  و اين امكان براي ما هست كه مثل ديگران تسليم بشويم ولي تسليم نخواهيم شد چرا كه تسليم يعني پايان عراق و  پايان آينده عراق . عراقيان و فرزندان ما و نوادگان ما اين مسئوليت را بر گردن ما نهاده اند كه اگر ديگران تسليم شدند ولي ما نبايد تسليم شويم و ما بايد بايستيم و اگر آنها فكر مي كنند كه ما پرچم سفيد بلند مي كنيم, سخت در اشتباهند  و در تمامي زمينه ها با آنها به مقابله برخواهيم خاست.

 

240 وكيل و حقوقدان عراقي دخالت هاي آشكار ايران در عراق را محكوم كردند

تلويزيون الرافدين   يكشنبه 25 بهمن 1388(14 فوريه 2010)

وكيل و حقوق دان عراقي دخالت هاي آشكار ايران در امور عراق و اعمال فشار بر قضائيه كشور را محكوم كردند. اين وكلا در نامه سرگشاده اي به مدحت محمود رئيس شوراي عالي قضائي  فعلي تاكيد كردند كه روزهاي گذشته شاهد افزايش فشار سياسي خارجي بر هيات تمييز بصورت نگران كننده اي  بوده است, بنحويكه حكم صادر شده حول موكول كردن رسيدگي به شكايت هاي كانديداهاي حذف شده به بعد از انتخابات پارلماني, بطور كامل ناديده گرفته شده در صورتيكه اين حكم قطعي محسوب مي شود.

مجري: شما به دخالت هاي ايران درعراق بويژه در پروسه انتخابات چگونه نگاه مي كنيد؟

دكتر فراس الجبوري استاد قانون بين المللي و حقوق دان فعال عراقي از قاهره: وقتي كه در تلويزيون گفته مي شود كه ما به نقطه اي رسيده ايم كه داراي حاكميت كامل مي باشيم و بر اساس اين حاكميت رفتار مي كنيم تعجب مي كنم. بخصوص كه برخي مدعي هستند كه دخالت ايران در  عراق وجود ندارد ولي همزمان مي گويندكه برخي از كشورهاي عربي در امور داخلي عراق دخالت مي كنند. واقعيت فاش شده است و ديگر نيازي به پوشاندن نيست.

 

سخنان صالح المطلك عليه رژيم

تلويزيون الجزيره  دوشنبه 26 بهمن 1388(15 فوريه 2010)

صالح المطلك رئيس جبهه گفتگوي ملي گفت كه ليست وي قبول نمي‌كند كه حكام ايران قانون جديدي را براي انتخابات عراق اعمال كند. اين اظهارات در كنگره‌اي متشكل از شيوخ عشاير و سياسيون عراق براي مخالفت با تصميمات ستاد حسابرسي و عدالت براي كنار گذاشتن كانديداهاي انتخابات آينده ابراز گرديد.

صالح المطلك، رئيس جبهه گفتگوي ملي: ”قبول نمي‌كنيم، قبول نمي‌كنيم كه حكام ايران قانون جديد يا طريق جديدي را در انتخابات بر ما اعمال نمايد. مصلحت تشخيص نظام در ايران (منظورش شوراي نگهبان است ـ م) مي‌تواند آن چه را مي‌خواهد براساس قانون اساسي ايران هر كسي را كه مي‌خواهد حذف كند، اما نمي‌تواند هركس را كه مي‌خواهد در داخل عراق حذف نمايد”. المطلك مخالفت با حكم هيأت تمييز براي بازگشت حذف شدگان براي مشاركت در انتخابات كه براساس اوامر احمد چلبي براي كنار گذاشتن سمبلهاي ملي صورت گرفته، محكوم كرد.

 

موضعگيري طارق الهاشمي  عليه سخنان احمدي نژاد

سايت صوت العراق   دوشنبه 26 بهمن 1388(15 فوريه 2010)

معاون رئيس جمهور طارق الهاشمي : اظهارات رئيس جمهور احمدي نژاد دليل جديدي كه بيانگر دخالت آشكار رژيم ايران در امور عراق است.

طارق الهاشمي معاون رئيس جمهوري  در دفتر خود در بغداد در تاريخ 15 فوريه 2010 با كاظمي قمي سفير ايران در عراق ديدار كرد . در طي اين ديدار روابط دو جانبه بين جمهوري عراق و جمهوري اسلامي ايران بحث شد ، آنجناب در ابتداي ديدار نسبت به اظهاراتي كه از جانب رئيس جمهور ايران محمود احمدي نژاد اعتراض نموده و اين اظهارات را بمثابه مدرك و سند جديدي بر دخالت آشكار رژيم ايران در امور عراق دانست ،  امري كه عراقيان آن را رد ميكنند . خواستار روشن كردن موضع رژيم ايران نسبت به وضعيت سياسي حاضر و اختلاف بر سر محروميت بعضي از افراد از مشاركت در انتخابات آينده گرديد .

كما اينكه در باره جزئيات ديدار هيئتي از دفتر حقوق بشر از سوي معاون ريئيس جمهور از تهران در آينده نزديكي بمنظور پيگيري امور بازداشت شدگان و شهرونداني از استانهاي ذيقار ، بصره ، ميسان و واسط بحث شد و سفير از اين ديدار استقبال بعمل آورد و قول تسهيل كار آن را دادند.

 

علاوي موضع خود را اعلام نمود

روزنامه الشرق الاوسط(بين المللي) چهارشنبه 28 بهمن 1388(17 فوريه 2010)

ليست العراقيه به رهبري نخست وزير اياد علاوي ديروز كه آخرين روز معلق كردن تبليغات انتخاباتيش بود اعلام كرد كه عليرغم اينكه دو تن از رهبرانش صالح المطلك و ظافر العاني از شركت در انتخابات منع شده اند در انتخابات شركت خواهد كرد ، عدنان الدنبوس عضو ليست العراقيه اعلام كرد ”ليست العراقيه در انتخابات شركت خواهد كرد و بعنوان يك جنبش ملي همراه با فراكسيون هايي كه در حمايت از نظام دمكراتيك در عراق تلاش مي كنند به انجام وظيفه ملي اش در عراق عمل خواهد كرد . عراق بزرگتر از آن است با يك يا دو نفر يا بيشتر كنار برود ، لذا ما با قدرت در انتخابات شركت كرده و به مشاركت در انتخابات نيز تشويق مي كنيم و حتي صالح المطلك هم دعوت به شركت در انتخابات كرد چرا كه اين راه نجات عراق از مشكلاتش است.

 

بخشي از گفتگو با صالح المطلك در برنامه ساعه حره حول بحران حذف كانديداها

تلويزيون الحره  سه شنبه 27 بهمن 1388(16 فوريه 2010)

صالح المطلك رئيس جبهه گفتگوي ملي :.. آيا احمد چلبي با اشغال نيامده است؟ رابطه  احمد چلبي با ايران روشن است و خودش هم اين را انكار نمي كند. امروز نامه اي كه رئيس پارلمان به  شوراي عالي قضائي داد اگر دو هفته قبل مي داد همه چيز را حل مي كرد. امروز نخست وزير مي تواند اين مشكل را حل كند. امروز شوراي رياست جمهوري و پارلمان به درخواست ما كه خواستار اجلاس  رؤساي سه گانه و يا چهارگانه حول اين موضوع شديم مي خواهد تشكيل جلسه دهد ولي چرا نخست وزير مي گويد كه من در اين جلسه شركت نمي كنم؟ چرا سه روز است كه ما مي گوييم  كه اي برادران شما ما را به تحريم وادار مي كنيد و مي گوييم بياييد بنشينيم و مشكل را حل كنيم و ببينيم كه ما مقصر هستيم و يا نيستيم؟ چرا بايد اين تجاوز دردناك همه ما را به سمت تحريم سوق مي دهد, مثل آنچه كه در گذشته رخ داد... شما مي دانيد كه من صاحب يك طرح ملي هستم و شما با حذف صالح المطلك فقط صالح المطلك را حذف نكرده ايد بلكه اين جريان را در تماميت آن حذف كرده ايد. اگر به آمار و ارقامي كه من دارم رجوع كنيم كه مي گويد 73 درصد مناطق مياني و غربي و شمالي با صالح المطلك هستند( مجري مي گويد منظورتان مردم اهل سنت است-م) شما بر اين اساس تنها يك كرسي و يا 5 كرسي و 10 و يا 20 كرسي را حذف نمي كنيد, بلكه شما حداقل 50 كرسي را حذف مي كنيد و  برادر علي دباغ اين را فهم كنيد.  فهم كنيد كه صالح المطلك نياز ندارد كه عضو پارلمان شود بگذار اين روشن باشد و فهم كنيد كه اگر شما مي خواهيد ما را وارد جنگ كنيد و يا اينكه صالح المطلك شركت نكند خيلي خوب تمام. اي برادر من شركت نمي كنم. ما نمي خواهيم وارد جنگ شويم بلكه ما خواهان صلح و زندگي خوب هستيم مي خواهيم با هم دست بدهيم... آنچه كه مرا ناراحت مي كند اين نيست كه عضو پارلمان نمي شوم, من نمي خواهم عضو پارلمان باشم. من صاحب طرح نجات براي عراق هستم, حال چه عضو پارلمان باشم و چه عضو پارلمان نباشم ولي وقتي امروز شاهد اين فشار زياد بر روي عراقيان به دليل ظلم بزرگي كه بر آنها روا داشته شده مي باشم, احساس ناراحتي مي كنم. اين ظلم غير قابل قبول و خارج از تعليمات اسلام مي باشد. اگر شما اهل ارزشهاي عرب هستيد, عربي باشيم , اگر خواهان ارزش هاي ملي هسيد , ملي هستيم... من آماده حل و فصل مسائل هستم, اگر موضوع منصفانه باشد و عراقيان بتوانند در امن و امان در انتخابات شركت كنند و بدون اينكه در انتخابات مشكلاتي رخ دهد و بدون اينكه كسي احساس ظلم كند و در آنصورت من آماده هر نوع تسويه براي حل اين مشكل هستم كه از جمله آنها عدم شركت در انتخابات مي باشد...آنچه امروز براي من مهم است اين است كه عراقيان  در انتخابات شركت كنند. امروز با اين فضاي متشنجي كه هست و يأس بزرگي كه در بين مردم ايجاد شده و خفقان بزرگي كه وجود دارد و  احساس ظلمي كه وجود دارد و نااميدي كه در بين مردم وجود دارد , مردم مي گويند كه اگر صالح المطلك كه شريك آنها بوده و اگر صالح المطلك كه يكي از رهبران روند سياسي در عراق بوده و به اين شيوه دردآور حذف شده چگونه مي توانيم حياتمان را تضمين كنيم و در انتخابات شركت كنيم و چگونه مي توانيم تضمين كنيم كه آراي ما براي طرح ملي در عراق خواهد رفت.

سؤال: آيا گزينه تحريم براي شما مطرح است و چه وقت در اين رابطه تعيين موضع مي كنيد؟

صالح المطلك:  تحريم تلخ است و نتايج آن فاجعه بار است ولي اگر احساس كنيم كه ظلم ادامه دارد و نتايج از پيش مشخص شده مي باشند, در آنصورت مردم خودمان را دچار توهم نخواهيم كرد.

 

 

ژنرال اوديرنو گفت علي اللامي و احمد چلبي مرتبط به ايران مي باشند

تلويزيون الشرقيه  چهارشنبه 28 بهمن 1388(17 فوريه 2010)

ژنرال اوديرنو فرمانده نيروهاي آمريكايي در عراق گفت كه آمريكا  اسناد و مدارك اطلاعاتي  در دست دارد كه ثابت مي كند علي اللامي و احمد چلبي دو مسئول در ستاد حسابرسي و عدالت ويژه جلوگيري از ورود اعضاي ارشد  حزب بعث به  روند سياسي مرتبط به ايران مي باشند. ژنرال اوديرنو گفت كه اين تماما روشن است كه علي اللامي و احمد چلبي تحت نفوذ ايران قرار دارند و در جلسات سطح بالا با  يكي از نزديكان فرمانده سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران و مكلف به عمليات مخفي  شركت داشته اند و  براي تأثير گذاري بر انتخابات در عراق بطور فعال مورد  استفاده  سپاه قدس قرار گرفته اند چرا كه مي توانند اينكار را انجام دهند و اين منبع نگراني ما مي باشد. لازم به ذكر است كه اللامي سال 2008 به اتهام دست داشتن در انفجاري در بغداد و تهاجم به نيروهاي آمريكايي دستگير شد. اوديرنو گفت كه دليل اصلي آزادي علي اللامي در سال 2009 عدم وجود اسناد كافي براي ارجاع وي به دادگاه بوده است. ژنرال اوديرنو در سخنان خود در مركز تحقيقات جنگ در واشنگتن گفت كه علي اللامي براي مدتهاي طولاني در بسياري از فعاليت ها در عراق دست داشته و اضافه كرد كه اين مأيوس كننده است كه چنين شخصي براي رياست ستاد حسابرسي و عدالت مكلف شود. اوديرنو گفت معتقد نيست كه ستاد حسابرسي و عدالت به اندازه كافي در كار خود شفافيت بخرج داده باشد و اضافه كرد كه موضوعي كه اخيرا حول محروم كردن برخي از كانديداها از شركت در انتخابات دامن زده شد, خطرناك نمي باشد و ابراز اميداوري كرد كه اين موضوع بر روي انتخابات تأثير نگذارد. اوديرنو گفت كه قسمت اول  مرحله بسيج انتخابات  به  گفتگو حول ريشه كني تبديل شده  و اين چيزي است كه مسائل فرقه‌اي را به اذهان مردم باز مي گرداند ولي ابراز عقيده كرد كه گفتگو حول انتخابات با نزديك شدن موعد آن به موضوعات محتوايي تبديل خواهد شد. اوديرنو در حالي كه نسبت به آينده عراق ابراز اميدواري مي كرد گفت كه آمريكا دو ماه بعد از انتخابات اوضاع در عراق را ارزيابي قرار خواهد داد و خواهد ديد كه آيا اوضاع نگران كننده است و بعد از اعلان نتايج انتخابات روزانه اوضاع عراق را از نزديك زير نظر خواهد گرفت.

 

صالح مطلك ميگويد رژيم ايران از يك عراق سكولار واهمه دارد

تلويزيون سي ان ان سه شنبه 27 بهمن 1388(16 فوريه 2010)

مجري:  مقامات در عراق عليه افزايش خشونتها در آستانه انتخابات ماه آينده هشدار ميدهند. كارزار انتخاباتي تاكنون روي اختلافات فرقهيي متمركز بوده است. گزارشگر سي.ان.ان در بغداد گفت سياستمداران شيعه با بدنام سازي رقباي سني خود قصد وحشت آفريني عليه آنان دارند.

گزارشگر سي.ان.ان در بغداد:  اين صحنه ها آنقدر نفرت انگيز است كه نميتوان آنرا در تلويزيون نشان داد… تلويزيون آفاق متعلق به نخست وزير عراق به عنوان بخشي از كارزار انتخاباتي خود تصاوير سربريدن و ديگر اقدامات نفرت انگيز را در راستاي بعث زدايي نشان ميدهد. اين تنها كانال تلويزيوني نيست كه نشان ميدهد حزب بعث دوباره قصد بدست گرفتن قدرت را دارد. تلويزيون الفرات نيز متعلق به يك گروه ديگر شيعي از همين تاكتيكها استفاده ميكند. كارزار بدنام سازي گروههاي سني تاكنون مؤثر بوده است. اين كارزار باعث خراب كردن چهره صالح مطلك، يك سياستمدار سني كه درليست سكولارها تلاش ميكند, شده است. وي جزو يك صد كانديدايي بود كه در جريان ممنوعيت كانديداها از انتخابات حذف شد.

صالح مطلك اين ادعا را مسخره توصيف كرد و گفت كه وي عليه رژيم صدام حسين بوده است. صالح مطلك معتقد است كه وي و ديگر سياستمداران بطور ناعادلانه يي مورد هدف قرار گرفته اند، زيرا آنها را تهديدي عليه حزب شيعي كه اكنون در قدرت است توصيف ميكنند.

صالح مطلك: از آنجا كه آنها هيچ چيزي ندارند به مردم ارائه دهند، آنها هيچ كار خيري براي مردم عراق نكرده اند، لذا چيزي ندارند كه بر اساس آن بخواهند انتخاب شوند. به همين جهت تلاش ميكنند روي يك دشمن فرضي تمركز كنند.

گزارشگر سي ان ان در بغداد:  صالح مطلك دستان رژيم ايران را در اين كارزار بدنام سازي مقصر مي بيند. او ميگويد رژيم ايران از يك عراق سكولار واهمه دارد، و مي خواهد متحدين شيعي خود را در قدرت نگهدارد.

احمد چلبي نيز در يك ليست ديگر تبليغ ميكند كه شامل برخي از بزرگترين احزاب شيعي است. او همچنين رئيس كميسيون حسابرسي و عدالت است كه مسئول ممنوعيت سياستمدار سني از شركت در انتخابات شده است.

چلبي: يك نفر بايد اين كار را ميكرد. ما هيچ قانون عراقي را نقض نكرده ايم، و منافع انتخاباتي خود را در مكانيسمهاي اين كار دخالت نداده ايم.

گزارشگر سي ان ان در بغداد : او دخالت رژيم ايران در اين ممنوعيت را نفي ميكند و ميگويد بعث هنوز يك تهديد هولناك است.

 

كريستوفر هيل: حذف كانديداها تصفيه حساب سياسي بود

تلويزيون الجزيره  پنجشنبه 29 بهمن 1388(18 فوريه 2010)

كريستوفر هيل سفير آمريكا در عراق گفت كه  موضوع حذف كانديداها از انتخابات براساس معيارهاي شفاف صورت نگرفته است. وي در يك كنفرانس مطبوعاتي كه در انستيتوي صلح آمريكا برگزار شد گفت كه حذف كانديداها تصفيه حساب سياسي بود اما واشنگتن آنرا قبول كرده و از اين مرحله عبور كرده است.

كريستوفر هيل، سفير آمريكا در عراق: اين كاري كه صورت گرفت، براي اين كه با شما صريح باشم، كار شفافي نبوده است. حذف افراد براي جلوگيري از مشاركت آنان در انتخابات بدون اجراي روند قانوني صورت گرفته است. ما نسبت به آن نگران بوديم و به دولت عراق ابلاغ كرديم، تلاش كرديم كه موضعمان را به عراقيان تفهيم كنيم، مثلاً اين كار تصفيه حساب بوده و بخشي از جدال حول كار حذف بوده است. اما با نزديك شدن به زمان برگزاري انتخابات، به آنها ضرورت تعامل با بعثيها براساس قانون را تأكيد كرديم و اين مرحله را پشت سر گذاشتيم.

 

سفير آمريكا در عراق تاخير در تشكيل دولت را مي بيند

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 29 بهمن 1388(18 فوريه 2010)

سفير آمريكا در عراق روز چهارشنبه گفت كه بعد از انتخابات ماه آينده, ممكن است تشكيل يك دولت جديد ماهها طول بكشد, اما تاكيد كرد كه آمريكا مصمم است تا همه نيروهاي رزمي خود را تا پايان اوت از اين كشور خارج كند. …

در مورد ايران, اين سفير گفت, آمريكا بايد ” پيچيدگيهاي اشتراك تاريخي اين دو كشور را درك كند.”

اما او گفت, ” شكي وجود ندارد كه ايران يك چهره خيلي بدخواهي را در عراق نشان داده است. و اين بدين معني است كه ضروري است ما خيلي در فكر ادامه دخالت هاي بدخواهانه از طرف ايران باشيم.”

هيل در بانك فكري انستيتوي صلح آمريكا سخن مي گفت. او و ژنرال ري اوديرنو, فرمانده آمريكا درعراق, اوخر روز چهارشنبه با رئيس جمهور باراك اوباما و معاون رئيس جمهور جو بايدن ملاقات كردند.

دفتر بايدن طي بيانيهيي گفت, اين مردان در مورد انتخابات آتي عراق بحث كردند و روي حمايت آمريكا از اقدامات عراق براي اينكه مروج يك كشور متحدي باشد, تصريح كردند. آنها همچنين چگونگي توسعه مشاركت آمريكا با عراق در بخشهايي مانند اقتصاد و آموزش را مورد بحث قرار دادند.

در اين بيانيه اضافه شده, هيل و اوديرنو همچنين در جلسه يي در مورد عراق كه بايدن در روز جمعه تشكيل خواهد داد, شركت خواهند كرد.

 

هشدار اياد علاوي به  تحريم انتخابات 

سايت ملف  پنجشنبه 29 بهمن 1388(18 فوريه 2010)

اياد علاوي نخست وزير سابق عراق اعلام كرد كه اگر مسير پروسه انتخابات در عراق تصحيح نگردد ليست العراقيه نظر متفاوتي اتخاذ خواهد كرد و ممكن است كه ليست العراقيه دست به انتخابهاي سختي بزند و از مردم بخواهد كه اين انتخابات را تحريم كنند .

علاوي طي مصاحبه ويژه اي كه با الانباء كويت داشت  افزود كه ليست ها و طرف هاي ديگري وجود دارند كه مورد هدف قرار نميگيرند ولي ما در معرض دستگيري و به حاشيه راندن و حذف قرار ميگيريم و به اين دليل بسييج انتخاباتي خودمان را تا وقتي كه حكومت  براي ما فضاي طبيعي فراهم كند به حالت تعليق در آورديم  زيرا كه ما فكر ميكنيم ، و اگر انتخابات بصورت آرام و متناسب به نياز جامعه برگزار نگردد يعني كه  پروسه سياسي بيانگر ايده الها و آمال مردم عراق نيست و به نتيجه نخواهد رسيد ، بايد كه مردم عراق آراي خود را  به انتخاباتي  آزاد و پاك و شفاف بدهند . ما ديدگاهي در رابطه با مقاومت مسالمت آميز داريم در صورتي كه ما جزئي از اين پروسه سياسي نباشيم . اين امر تنها در رابطه با انتخابات نيست و در رابطه با امورديگر نيز صدق ميكند .

علاوي تاكيد كرد كه مظاهر جنگ داخلي در كشور شروع به نمايان شدن كرده است . وي به حرفهاي سخنگوي رسمي حكومت عراق علي الدباغ اشاره ميكند كه در باره علل بروز چنين جنگي ميگويد : ( ) جنگ را فردي مانند من توليد نميكند كساني توليد ميكنند كه مانند سخنگوي دولت  باند و شبه نظاميان مسلح و نيرو و نفوذ داشته باشند )  وي هشدار داد كه ادامه اين وضعيت موجب كشتار و جنگ وحشتناكي ميگردد كه از جنگ هاي قبلي خشن تر و خطرناكتر ميگردد .

 وي گفت كه حكومت عراق قادر به بناي موسسات سياسي ، نظامي و امنيتي كه توان حفظ و حراست از شهروندان را داشته باشند نيست .

 

سخنان كريستوفر هيل درباره عقب نشيني نيروهاي آمريكا از عراق

تلويزيون العراقيه  پنجشنبه 29 بهمن 1388(18 فوريه 2010)

كريستوفر هيل سفير آمريكا در عراق گفت كه آمريكا در مسير درستي براي بيرون كشيدن نيروهايش از عراق، صرفنظر از نتايج انتخابات، پيش مي‌رود. هيل در ديدار از واشنگتن به روزنامه نگاران گفت كه طرح عقب نشيني شامل كاهش حجم نيروها به تعداد 50هزار نظامي تا پايان اوت آينده است. وي افزود كه توجه دولت آمريكا به انتخابات عراق به منظور بيرون كشيدن نيروها نيست بلكه به توصيف وي براي گسترش روابط طولاني مدت بين دو كشور است.

سخنگوي ارتش آمريكا اليزابت (فست) گفت كه تعداد نيروهاي اين كشور در عراق براي اولين با از سال 2003 تاكنون به صدهزار تن رسيده است. در اين ميان مسئولين نيروهاي آمريكايي، كار انتقال تجهيزات نظامي براي زمينه سازي جهت خروج از عراق، به مثابه بزرگترين جابجايي لجستيكي از زمان جنگ جهاني دوم را پيش مي‌برند.

 

تحريم انتخابات پارلماني آينده توسط جبهه گفتگوي ملي عراق

تلويزيون البابليه پنجشنبه 29 بهمن 1388(18 فوريه 2010)

حيدر الملا سخنگوي رسمي جبهه گفتگوي ملي تحريم انتخابات پارلماني آينده توسط جبهه گفتگوي ملي عراق را اعلام كرد. الملا گفت كه اين جبهه به دليل تصميمات ظالمانه اتخاذ شده توسط ستاد حسابرسي و عدالت و حذف شخصيتهاي ملي عربي از شركت در انتخابات و عدم وجود فضاي سالم براي برگزاري انتخابات تصميم به تحريم انتخابات پارلماني گرفت:

حيدر الملا سخنگوي رسمي جبهه گفتگوي ملي: امروز و بعد از اظهارات ژنرال اوديرنو و سفير كريستوفر هيل مبني بر اينكه ستاد حسابرسي عدالت توسط سپاه قدس ايران كنترل و اداره مي شود و يك خواست ايراني شناخته شده در اتخاذ تصميمات سياسي حساس كه طي هفته هاي گذشته به  روند سياسي عراق عرضه شده وجود دارد. در واقع ما در جبهه گفتگوي ملي عراق, در برابر مردم و هوادارانمان در برابر يك تنگاي بزرگي قرار داشتيم و لذا بيش از اين نمي توانستيم به بودن در روند سياسي كه توسط يك طرح خارجي اداره مي شود ادامه دهيم و لذا تصميم رهبران جبهه گفتگو و اعضاء و كادرهاي آن اين بود كه موضع خودمان مبني بر تحريم انتخابات را اعلام كنيم و ما به عنوان يكي از جريانات تشكيل دهنده فراكسيون العراقيه از بقيه جرياناتي كه العراقيه را تشكيل داده اند دعوت گشاده مي كنيم تا همين موضع را اتخاذ كنند و معتقديم كه خواسته همه امروز همان است كه دكتر اياد علاوي مطرح كردند و آن هم اينكه وارد انتخاباتي در فضايي شفاف و سالم شويم ولي آنچه امروز رخ داد پيام منفي به جامعه عراق مي دهد. موضوع فقط منحصر به تصميمات حذف نمي شود بلكه موضع دكتر اياد علاوي و بقيه رهبران العراقيه در اين خصوص روشن بود و آن هم اينكه فضاي مناسب براي انتخابات از طريق مقدمات مثبت و توقف دستگيري هاي كوركورانه و عدم تسخير و تصرف امكانات دولت به نفع يك جريان و يا حزب مشخص ايجاد مي شود, كما اينكه از طريق اين است كه كميساريا پيام واقع گرايانه اي در مستقل بودن خودش بدهد و نه اينكه پارتي بازي به نفع يك فراكسيون از جيب فراكسيون ديگر بكند. اين فضاي مناسب همچنين از طريق آمادگي فرماندهان امنيتي براي ايجاد فضاي مناسب امنيتي جهت برگزاري انتخابات مي باشد و نه اينكه برخي احزاب از طريق عناصري كه وارد ارگانهاي امنيتي كرده اند پوسترهاي تبليغاتي ديگران را در خيابانهاي بغداد و ساير استانهاي عراق پاره كنند و به شخصيتهاي آنها اهانت نمايند. تمامي اين عوامل ما را در جبهه گفتگوي ملي به اتخاذ اين موضع وا داشت و معتقديم كه امروز تمامي فراكسيونهاي سياسي خواستار پايان دادن به اين تجاوزات هستند و اينكه روند سياسي در فضايي سالم و پاك ادامه يابد تا به مردم عراق اين پيام مثبت را بدهد كه مي توانيد از طريق صندوق هاي رأي تغيير را ايجاد كنيد. من معتقدم كه اگر وضعيت به همين شكل ادامه يابد عدم استقبال از انتخابات وجه غالب در جامعه عراق خواهد بود و اين چيزي بود كه باعث شد تا تصميم به تحريم انتخابات بگيريم.

 

مسعود بارزاني با اياد السامرايي ديدار كرد

تلويزيون الحره يكشنبه 2 اسفند 1388(21 فوريه 2010)

مسعود بارزاني رئيس منطقه كردستان امروز با اياد السامرايي رئيس پارلمان در مقر اقامت خودش در شهرك صلاح الدين در شهر اربيل ديدار كرد و واقعيت سياسي مرحله آينده و آرايش ائتلافات سياسي بعد از انتخابات را مورد بحث و گفتگو قرار داد. در بيانيه دفتر السامرايي آمده است كه طرفين همچنين حول پروند حذف شدگان از شركت در انتخابات به تبادل نظر پرداختند.

از سوي ديگر بارزاني موافقت خود با موضع السامرايي مبني بر تكيه بر اصل آرامش و گفتگو و وحدت صفوف به عنوان تنها راه برون رفت از تمامي بحرانها را ابراز داشت و خواستار مشاركت  براي   گشودن كانالهاي گفتگوي مستقيم بين طرفهاي ذيربط در استان نينوي به منظور تقويت امنيت و ثبات در اين استان شد.

 

موضع وزير دادگستري و رئيس سابق كانون وكلاي فلسطين در قبال اشرف

سايت عراق براي همه  شنبه اول اسفند 1388(20 فوريه 2010)

آقاي فريح ابومدين وزير دادگستري و رئيس سابق كانون وكلاي فلسطين گفتگويي با دفتر قاهره خبرگزاري اخبار عراق داشت

سئوال : بعنوان يك حقوقدان نظر شما در مورد حذف كانديداها در عراق چيست ؟

جواب : اين يك رسوايي و تراژدي براي مردم عراق است چگونه فرزندان كشورت را حذف مي كني براي محقق شدن آنچه كه به اسم دمكراسي و آزادي اشغالگر و نيروهاي سياسي وابسته اش در عراق به ارمغان آوردند خونهاي زيادي در دجله و فرات جاري شد ، دمكراسي و ادعاهايي كه در اين زمينه وجود داشت چه شد اين اعمال غير قانوني و با انگيزه هاي سياسي است كه هدف از آن حذف هويت عربي عراق است .

سئوال : نظر جنابعالي در مورد حمله مستمر به ساكنان اشرف و تهديد آنها به كوچ دادن و اخرج و تحميل محاصره كامل عليه آنها و نقش ايران در اين رابطه چيست ؟

جواب :آنها ميهمانان مردم عراق هستند و بر اساس معيارهاي حقوق بشري و قوانين بين المللي و حق پناهندگي و حفاظت از پناهندگان از مصونيت برخوردار هستند آنچه كه در حق آنها انجام شده است نقض اين قوانين است و اين رژيم ايران است كه پشت اين موضوع قرار داد بنحوي كه همه مخالفينش در داخل و خارج را مورد هدف قرار مي دهد مزدوران اشغالگر كه امروز بر عراق حاكم هستند مزدوران رژيم آخوندي هم هستند و به دستورات آنها گردن مي گذارند .

سئوال : نظر شما در رابطه با حمله به مخالفين و نقض حقوق بشر در ايران و ادعاهاي رژيم ايران به پايبندي به دمكراسي و تعاليم اسلامي چيست ؟

جواب : اين اقدامات غير اسلامي و غير دمكراتيك و بيانگر اوج عقب ماندگي و جهالت است كه چهره اسلام و تمدن  و ترقيخواهي آنرا مخدوش مي نمايد ، اقدامات رژيم ايران اعم از قتل مخالفين و اعدامهاي مستمر در داخل كشور و حمله به مخالفين در خارج و مشخصا ساكنان اشرف بيانگر اوج ديكتاتوري اين رژيم است .

سئوال :ارگانهاي حقوقي عربي و بين المللي چگونه با موضوع اسراي عراقي اعم از مردان و زنان و كودكان برخورد مي كنند؟

جواب : اسراي عراقي بيش از اسراي ما نزد اشغالگر اسرائيلي رنج مي برند چرا كه ما تحركات بين المللي داريم و از سوي سازمان هاي عربي و بين المللي حمايت مي شويم ولي اسراي عراقي كسي را ندارند كه از آنها حمايت نمايد و يا مشكل آنها را دنبال كند و من نشنيده ام كه در اين زمينه دعواي قضايي در داخل و يا خارج عراق اقامه شده باشد اميدوارم كه سازمانهاي عربي و بين المللي موضوع آنها را دنبال كنند و آنرا با قدرت و آنطوركه در خور اين موضوع است به افكارعمومي بين المللي ارائه نمايند .

سئوال : نظر شما در مورد اقدامات مقامات عراقي و ايراني مبني بر ممانعت از ديدار خانواده هاي ساكنان اشرف با فرزندانشان در اين قرارگاه چيست ؟

جواب : اين اقدامات شبيه به رفتار اشغالگران اسرائيلي با اسراي ما در فلسطين است . مقامات عراقي تحت فشار رژيم ايران شبيه همان شيوه هاي صهيونيستي را در رفتار با خانواده هاي ساكنان اشرف و همينطور با خانواده هاي اسراي عراقي در داخل زندانهاي حكومت عراق و زندانهاي اشغالگران بكار مي گيرند .

 

گفتگوي اختصاصي با كريستوفر هيل حول انتخابات عراق و نفوذ ايران

تلويزيون سي.ان.ان  يكشنبه 2 اسفند 1388(21 فوريه 2010)

مجري: عراقيان قرار است تا چند هفته ديگر, در اوايل مارس, انتخابات خودشان را برگزار كنند. آيا پيامد اين انتخابات بر روي خروج نيروهاي آمريكايي تاثير مي گذارد؟

   هيل: ما قطعا در حال حاضر, بخاطر انتخابات در آنجا خواهيم بود و به عراقيان در حفظ يك محيط امن و امان كمك مي كنيم. در نتيجه, ما روزانه خيلي روي آن كار مي كنيم تا اطمينان حاصل كنيم كه اين انتخابات با موفقيت به پايان برسد. اين براي آينده عراق, خيلي مهم است.

   مجري: پس, مهم نيست كه بعد از انتخابات چه پيش بيايد, مثلا بروز خشونت, چون آمريكا در هر حال بيرون مي كشد؟

   هيل:  من نمي گويم كه ما بيرون مي كشيم. ما در پي يك رابطه دراز مدت با عراق هستيم و بزرگترين سفارت جهان را در آنجا داريم. ما طي نسلهاي آينده, در عراق, بسيار درگير خواهيم بود. در نتيجه, وقتي كه مي گويم ما داريم بيرون مي كشيم, در واقع سعي مي كنيم نيروهاي رزمي را بيرون بكشيم و يك رابطه عادي را با يك كشور عادي شروع كنيم.

   مجري: آمريكا يك حضور ديپلماتيك و يك حضور اقتصادي خواهد داشت كه شامل بسياري از افراد غيرنظامي مي شود, اما من در مورد ارتش صحبت مي كنم, اين كه آيا اين نيروها, بخاطر همه آن اهداف عملي, بيرون كشيده مي شوند؟

   هيل: بله, دقيقا. ارتش بسختي كار مي كند تا مطمئن شود كه ارتش عراق مي تواند اوضاع را بدست بگيرد و همين حالا هم اوضاع را در دست دارد, در نتيجه, بله, به نظر مي رسد همه چيز طبق برنامه پيش مي رود.

   مجري: آيا شما از اين بابت كه انتخابات , آزاد و عادلانه خواهد بود, آسوده خاطر هستيد؟

   هيل: آنها تلاشهاي زيادي براي آماده سازي آن كرده اند و ما هم با آنها كار كرده ايم, ما قانون انتخابات را داشتيم كه وضعيت دشواري بود, و بهرحال, شما بايد طي چند هفته آينده, كمربندهايتان را سفت كنيد. اما ما اطمينان داريم كه اين , انتخابات خوبي خواهد بود.

   مجري:  شما اين گزارشات را كه مي گويند نخست وزير عراق, از ارتش براي اهداف سياسي استفاده مي كند تا بر دستاوردهاي سياسي اش بيفزايد را ديده ايد. آيا اين گزارشات, دقيق هستند؟ آيا آنها دارند چنين كاري مي كنند؟

   هيل: در اين مورد, من تا اين حد جلو نمي روم. منظورم اين است كه طبعا نهادهاي كشور, آنگونه كه بايد باشند, نيستند, و بايد روي آنها كار كرد و اين هم, سالها طول خواهد كشيد. اما من فكر مي كنم كه رويهم رفته, اين روند, در جهت درستي حركت مي كند, و فكر مي كنم كه آنها انتخابات مثبتي خواهند داشت.

   مجري: در دولت عراق, شيعيان دست بالا را دارند, آيا سني ها در اين انتخابات, سهم عادلانه اي خواهند داشت؟

   هيل: سني ها قطعا, بخشي از هر دولتي در آينده خواهند بود. در واقع, آنها همين حالا هم بخشي از دولت را تشكيل مي دهند. بنابراين, يكي از سئوالات عمده اي كه وجود دارد اين است كه كدام سني ها, بخشي از دولت آينده خواهند بود, آيا سني هاي سكولارتر , يا فرقه اي تر, بخشي از دولت آينده خواهند بود. در نتيجه بايد ببينيم كه انتخابات چطور پيش خواهد رفت, اين به راي دهندگان عراقي مربوط مي شود.

   مجري: آيا شما متقاعد هستيد كه نتايج نهايي , در آخر خط, و هنگامي كه همه گرد و غبارها خوابيد, يعني در سالهاي آينده, يك عراق باثبات و دمكراتيك وجود خواهد داشت؟

   هيل: همانطور كه عراقيان مي گويند انشاالله, ما اميدواريم كه همينطور باشد

   مجري: اين چيزي است كه به آن اميد داريد, اما آيا واقع خواهد شد؟

   هيل: من فكر مي كنم دلايل زيادي براي اميدواري در مورد عراق وجود دارد. آنها در ماههاي گذشته, قراردادهاي زيادي در زمينه نفت بسته اند, منظورم اين است كه آنها ابزار كار را در اختيار دارند. عراق ظرف 10 سال به لحاظ توليد كننده نفت, مي تواند تبديل به رقيبي براي عربستان شود. در نتيجه, آنها توانايي و ابزار لازم براي برخورد با اين چيزها را دارند...

   مجري: ... من از تام ريكس سئوال كردم كه اگر بواقع نفوذ آمريكا در عراق در حال كاهش است, آيا نفوذ ايران در حال افزايش است, و او گفت:

   تام ريكس: من نمي دانم كه نفوذ ايران از آنچه كه تا همين حالا هم هست, بيشتر مي تواند بشود يا نه. من فكر مي كنم كه ايران تنها و بزرگترين برنده اين جنگ است.

   هيل: من از اينكه چنين فكري بكنم كه ايران برنده اين جنگ است, متنفر هستم. من معتقدم كه ايران اشتباهات زيادي كرده و تبديل به يكي از منزوي ترين كشورها در جهان شده. اما سئوال اين است كه اگر اين احساس وجود داشته باشد كه ما نسبت به عراق علاقمند نيستيم, كدام كشورها به آن علاقمند خواهند بود, و بطور قطع, آمريكا بايد به اين كشور علاقمند باقي بماند, زيرا ما نمي خواهيم شاهد شرايطي باشيم كه ايران بتواند نفوذ بيشتري در آنجا اعمال كند.

   مجري: آيا فكر مي كنيد اتحادي ميان شيعيان عراقي و شيعيان ايراني پديدار شود؟

   هيل: شما بايد بخاطر داشته باشيد كه در دوران صدام حسين, او با ارتشي كه 80 درصد آن شيعي بودند, يك جنگ 8 ساله را با ايران پيش برد.

   مجري: اما سني ها غالب بودند.

   هيل: خب, در هر حال, آن ارتشي بود كه 80 درصدش شيعي بود. در نتيجه, من آنقدر جلو نمي روم كه بگويم به طريقي, شيعيان عراق همانند شيعيان ايران هستند.

  مجري: ايران در حال حاضر چه ميزان نفوذ در عراق دارد؟

   هيل: ايران در آنجا حضور دارد. آنها نه تنها يك حضور اقتصادي دارند, بلكه يك حضور نسبتا بدخواهانه اي دارند. به همين خاطر, آنها به برخي از گروههاي شبه نظامي كمك مي كنند. در نتيجه, ما بايد نسبت به آن خيلي هوشيار باشيم و به شما اطمينان مي دهم كه من و ژنرال اوديرنو هوشيار هستيم. 

  مجري: كردها در اين صحنه, كجا قرار دارند؟

   هيل: كردها هم پيشينه سختي داشته اند. آنها هم بخشي از عراق خواهند بود و خيلي علاقمند هستند كه در عراق باقي بمانند, اما يك عراق دمكراتيك , و به همين خاطر هم آنها بدقت دنبال مي كنند تا ببينند آيا, اين يك عراقي است كه به قوانين دمكراتيك خود پايبند خواهد بود؟ ...

 

بيانيه فراكسيون العراقيه

سايت وفاق (فراكسيون العراقيه) شنبه اول اسفند 1388(20 فوريه 2010)

سه روزي كه فراكسيون العراقيه تعيين كرده بود به پايان رسيد و ما اميدوار بوديم كه طرفهاي ذيربط از جمله نهادهاي رسمي (دولتي) و سياسي به فراخوانهاي چند روز پيش فراكسيون پاسخ مثبت بدهند عليرغم اينكه اين فراكسيون در را براي توافقهاي سياسي باز گذاشته بود.

برخي فراكسيونهاي سياسي و نيز برخي آقايان مسئولين كه مخاطب قرار گرفتند پاسخ مثبت دادند ولي برخي ديگر نپذيرفتند، ولي عليرغم  اين، مواضع العراقيه همگان را به ضرورت مهار كردن بحران حاصله در وضعيت سياسي به منظور فراهم كردن فضايي آرام جهت انتخابات آينده متقاعد كرد. بنابراين، «پيمان شرف» صادر شد كه آن را جرياناتي سياسي معتبر چند روز پيش امضا كردند پيماني كه به منزلهٴ پايه‌هاي رفتار انتخاباتي به شمار مي‌رود و به نظر ما گامي در جهت درست مي‌باشد.

همچنين آقاي رئيس پارلمان نامه‌يي به شوراي عالي قضائي فرستاده و در آن خواستار موضعي روشن در قبال تصميمات حذف شده بود، چرا كه اميد همچنان به قوهٴ قضائيه دوخته شده است تا حرف آخر و تعيين كننده را بر پايهٴ عدالت و برداشت واقع بينانه از قانون اساسي و قوانين معتبر با قطع نظر از هر گونه دخالتهاي غير قانوني بزند.

 بدينگونه فراكسيون العراقيه  به برخي خواسته‌هاي خود كه چند روز پيش به فراكسيونهاي سياسي مختلف  ارائه داده بود رسيده است.

با توجه به اين امر فراكسيون العراقيه بعد از مشورت با هوادارانش و توده‌‌هايش و بعد از تحقيق و بررسي عميق وضعيت موجود و بررسي راه‌حلها و گزينه‌هاي مختلف سياسي پيش پاي خود، تصميم گرفت فعاليت تبليغاتي انتخاباتي خود را كه طي سه روز گذشته به حالت تعليق درآورده بود آغاز كند.

ولي اين تصميم فراكسيون همچنان بستگي به ميزان علاقه مندي طرفهاي ديگر و دست برداشتن آنان از سمپاشي و مسموم كردن فضا و بحران آفريني دارد. فراكسيون العراقيه از طرفهاي امضا كنندهٴ پيمان شرف و پايه‌هاي رفتار انتخاباتي خواستار پايبندي به آن به منظور فراهم آوردن يك محيط و فضاي سالم براي انتخابات آينده مي‌باشد فضايي كه خواسته و آرزوهاي عراقيان را برآورده سازد.

از سوي ديگر فراكسيون العراقيه همچنان مسألهٴ قانوني خود  و تأمين حقوق رهبران و كانديداهاي خود را پيگيري خواهد كرد رهبران و كانديداهايي كه به ناحق و بدون هيچ سند قانوني از مشاركت در انتخابات حذف شده‌اند. فراكسيون العراقيه به توده‌هاي خود قول مي‌دهد كه تلاشهايش در زمينه‌ٴ داخلي و خارجي ادامه خواهد يافت و تصميماتش را با توافق و اتفاق آراء همهٴ رهبران العراقيه در راستاي منافع ملت عراق و روند سياسي اتخاذ خواهد كرد.در اين زمينه العراقيه متعهد به بازگذاشتن اين پرونده تا رسيدن حق به حقدار مي‌گردد و از همهٴ طرفهاي رسمي (دولتي) و مردمي و ملي و دوست كه چه با موضعگيري يا اظهارات يا صدور بيانيهٴ محكوميت و تقبيح از آرمان و خواست العراقيه ابراز حمايت كرده‌اند سپاسگزاري مي‌كند و همگان را به ادامهٴ اين حمايت و تقويت مشاركت در انتخابات آينده فرامي‌خواند.

فراكسيون العراقيه كه با چالشها و فشارهاي زيادي روبرو است عقيده دارد كه بهترين پاسخ به اين امر همان مشاركت توده‌اي و مردمي گسترده در انتخابات آينده و رأي دادن در آن براي كسب پيروزي قاطع مي‌باشد پيروزيي كه چشمان افراد مخلص و صادق را كه با شور و شوق منتظر تغيير مورد نظر و ساختن يك آيندهٴ بهتر براي عراق عزيز هستند روشن كند. موفق باشيد. فراكسيون العراقيه20 فوريه 2010 (1 اسفند 1388)

 

صالح المطلك موضع خود  نسبت به تحريم انتخابات را تعيين تكليف كرد

تلويزيون الحره جمعه 30 بهمن 1388(19 فوريه 2010)

بعد از يك جدل طولاني چند هفته اي جبهه گفتگوي ملي به رياست پارلمانتر صالح المطلك موضع خود  نسبت به تحريم انتخابات و عدم مشاركت در آن را تعيين تكليف كرد. در بيانيه رسمي جبهه گفتگوي ملي كه يك نسخه از آن به دست  الحره رسيده  تاكيد شده است كه حكم هيأت تمييز وابسته به ستاد حسابرسي و عدالت مبني بر حذف صالح  المطلك علت اصلي تحريم انتخابات توسط اين جبهه بوده و به نظر مي رسد كه اين تصميم با توجه به اينكه جبهه گفتگوي ملي با داشتن 150 كانديدا از تعداد كل 650 كانديدا ثقلي در ائتلاف العراقيه به شمار مي آمد, ائتلاف العراقيه را در وضعيتي قرار داده كه كسي آرزوي آن را نمي كند.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 27 بهمن

بی بی سی سه شنبه 27 بهمن 1388(16 فوريه 2010)

"برخی بین مقامات عالیه نظام القای اختلاف می کنند" به نقل از رییس مجلس خبرگان در تیتر اولآرمان آمده و آفتاب یزد "اظهارات هاشمی رفسنجانی در خصوص ارتباطش با رهبری" را در صدر اخبار خود آورده است.

تهران امروز از "پینگ پونگ هسته ای" گزارش داده، مردم سالاری از "پيشنهاد تازه آمريکا، روسيه و فرانسه به ايران" نوشته، خراسان تیتر اول خود را به اظهارات صالحی درباره "پیشنهاد جدید غرب و واکنش روسیه و فرانسه" اختصاص داده و دنیای اقتصاد از "بازتاب جهانی خیز هسته ای ایران" گزارش داده است.

"شفاف سازی قیمت ها برای مهار تورم" عنوان اصلی جام جم است، جهان صنعت از "قیمت بنزین و گازوئیل در بلاتکلیفی محض" خبر داده و پول از "بازار در محاصره بازرسان دولت" نوشته است.

"طرح کاهش روابط با انگلیسی در کمیسیون امنیت ملی نهائی شد" گزارش اصلی اعتماد است.

"حباب فتنه آمریکا ترکید" تیتر اول کیهان است، "جشن سی و یک سالگی انقلاب جهان را مبهوت کرد" عنوان اصلی رسالت است وروزنامه جمهوری اسلامی با "مردم با راهپيمايي 22 بهمن دشمنان انقلاب را مايوس کردند" را مهم ترین خبر خود دیده.

محمود صدري در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به گفته های تازه هیلاری کلینتون در سفر به منطقه نوشته آمريكايي‌ها در دو روز اخير به تكاپويي دو وجهي دست يازيده‌اند كه يك وجه آن فشار مستقيم بر برنامه هسته‌اي ايران است و وجه ديگرش مي‌تواند مهار جمهوري اسلامي را در درازمدت دنبال کند.

به نوشته سردبیر دنیای اقتصاد علت بي‌اثري اين استراتژي در كوتاه‌مدت ‌اين است كه تفاوت چنداني با اقدام‌هاي پيشين ندارد و علي‌الاصول نتايج متفاوتي هم به بار نخواهد آورد. ضرورت توجه به آثار درازمدت هم از اين واقعيت نشات مي‌گيرد كه ضعف و فتور در كشورهاي اسلامي مي‌تواند مقدمه تغييرات تدريجي، اما ريشه‌اي در اين كشورها باشد.

بر اساس این مقاله اگر آمريكايي‌ها و متحدان اروپايي آنها مديريت جهاني و منطقه‌اي تغيير سياسي در كشورهاي اسلامي را به دست بگيرند، فشار اصلي دگرگوني متوجه جمهوري اسلامي ايران خواهد شد. زيرا تغييرات موردنظر آمريكا و غرب در كشورهاي اسلامي به احتمال زياد الگوهايي مانند امارات و قطر خواهد بود. امارات متحده عربي، تغييرات تدريجي را در قالب تجارت انجام داده و قطر از روش تلفيقي اقتصاد و سياست خارجي استفاده كرده است.

بيژن مقدم در مقاله ای در جام جم درباره 22 بهمن نوشته رسانه‌هاي تبليغي آمريكا، انگليس و اسرائيل از قبل مي‌كوشيدند اين «فرصت» را به «تهديد» مبدل كنند و در اين راه از ارائه تحليل‌هاي متناقض و كم مايه بهره‌ها جستند، اما حضور ميليوني و يكپارچه مردم در سراسر كشور بهت و سردرگمي آنان را چنان رقم زد كه برخي گويا دچار هذيا‌ن‌گويي شدند.

نویسنده این روزنامه برخی اظهار نظرها را بدون اشاره نام بردن و یا ذکر منبع آن ها نقل کرده و نوشته برخي از سر عدم شناخت واقعيت‌ها اعلام كردند، ما پيروز شديم! به عنوان نمونه يكي نوشت: به راهپيمايان 80 تا 100 هزار تومان در همان راهپيمايي پول دادند. ديگري ادعا كرد: مردم به عشق سانديس و كيك و شيركاكائو آمده بودند.

به نظر این نویسنده جناح محافظه کار بررسي همه اين تحليل هاي متضاد نشان مي‌دهد كه اين جنبش تا امروز رهبران زيادي به خود ديده است، رهبراني كه قصد داشتند با طراحي تاكتيك هائی عملياتي غافلگيرانه انجام دهند. اما وقتي 22 بهمن گذشت و روسياهي به ذغال ماند، با انتشار تحليلي ديگر، اعتراف كردند، اشتباهي بزرگ را مرتكب شده‌اند و نبايد به جاي رهبري اصلي جنبش به مردم رهنمود غلط مي‌دادند.

محمد هاشمی در مقاله ای در اعتماد به نقد پاسخ ضرغامی به حسن خمینی پرداخته و نوشته بايد از آقاي ضرغامي سوال کرد آيا مشکل فعلي جامعه ما با توسل به خشونت و رفتارهاي غيرمنطقي قابل حل است؟ آيا نمي توان با رافت و رفتارهاي منطقي و رعايت حقوق شهروندي با مشکلات برخورد کرد؟ در حالي که شواهد نشان داده اند رفتارهاي غيرمنطقي و خشونت طلبانه هيچ گاه راه حل مناسبي براي حل مشکلات نبوده اند.

رییس پیشین صدا و سیما به حانشین خود نوشته آیت الله خميني يک شخصيت جهاني و بزرگ به خصوص در دنياي اسلام هستند. ايشان رهبر يک گروه خاص نبوده اند که حالا بگوييم براي همان گروه خاص هم بايد برنامه ساخت. از اين گذشته صدا و سيما يک رسانه ملي است و يک رسانه قشري، حزبي و گروهي نيست. يک رسانه قشري نيست که رياست صدا و سيما توصيه مي کنند براي نظرخواهي بايد به ميان پابرهنگان رفت

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته در راه پيمائي 22 بهمن امسال مثل سالهاي گذشته اقشار مردم از همه ي سليقه هاي سياسي و فكري حضور داشتند و اين واقعيت زيبا مي تواند راهنماي عمل براي از ميان بردن اختلافات و حل همه ي مشكلات باشد. قانون اساسي جمهوري اسلامي سند خدشه ناپذير ميثاق اين ملت است كه با ظرفيت بالاي خود مي تواند با تامين منافع عموم وحدت و انسجام ملي را تضمين نمايد و پاسخگوي همه ي خواسته هاي مشروع باشد.

نکته دیگر به نوشته این روزنامه چنین است: مردم در اين صحنه تاريخي برگ زرين ديگري بر كارنامه خود افزودند و اكنون نوبت مسئولان است كه با عمل به وظايف قانوني خود در همه زمينه ها حقوق اساسي مردم را آنگونه كه مورد نظر اسلام است و در قانون اساسي جمهوري اسلامي منعكس شده تامين نمايند. مسئوليت ها به هيچكس وفادار نيستند و دولت ها نيز مي آيند و مي روند آنچه ميماند عمل به وظيفه قانوني و خدمت خالصانه به مردم و تلاش براي حفظ وحدت و انسجام جامعه است.

سردبیر رسالت نوشته یکی از پيام هاي کليدي راهپيمايي22 بهمن وزن انقلاب و ضد انقلاب بود و نشان داد ضد انقلاب در ايران حتي کمتر از دو درصدي است که سال 58 در رفراندوم جمهوري اسلامي به سر تا سر جهان اعلام شد. راهپيمايي 22 بهمن امسال در حقيقت يک برائت فراگير از فتنه گران بود.

به نوشته سرمقاله این روزنامه هوادار دولت رويش هاي جديد و بويژه در نسل سوم به قدري حيرت انگيز است که به جهان اطمينان مي دهد تا ظهور امام زمان (عج) اين انقلاب ماندني است و حتي گردي بر رخ زيبايش نخواهد نشست. روز 22 بهمن 88 وزن انقلاب در برابر ضد انقلاب يک تصوير مبهوت کننده بود. اين بهت را از لحن بوق هاي دشمن به درستي مي شود درک کرد.

باقر قالیباف شهردار تهران در سرمقاله تهران امروز نوشته وقتي به حوادث قبل و بعد از انتخابات مي‌نگريم و نتايج حاصل از كنش‌ها را مي‌بينيم، مي‌توان شواهد بسياري آورد كه نخبگان درگير در انتخابات، ظرفيت‌ها و قابليت‌هاي لازم براي آن رويداد قابل ملاحظه را نداشته‌اند. بايد به اين نكته اذعان كرد كه آنها تحت‌تاثير جو‌ عمومي اطراف خود قرار گرفتند وگرنه به‌طور متعدد اين پديده را ديده‌ايم كه افراد گمان پيروزي داشته‌اند، ولي پيروز نگشته‌اند.

به نوشته نامزد دوره پیشین ریاست جمهوری انتخابات خردادماه هيجان مثبت و خارق‌العاده‌اي را در كشور ايجاد كرد و نياز بود تا نخبگان ما قبل از چنين كارزاري قابليت‌هاي عمل سياستمدارانه را در خود به‌وجود آورده باشند تا بتوانند در مقطعي چون روزهاي پس از انتخابات بر هيجان‌ها غلبه كنند و منطقي رفتار نمايند. امري كه به دليل نبود همين بصيرت تحقق نيافت.

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به جشن پیروزی هواداران دولت نوشته بسترسازي براي سو تعبير رسانه ها و افکار عمومي خارج و دامن زدن به کژي ها و اشتباهات در داخل، منافع پايدار و آينده ساز ما را با چالش مواجه خواهد کرد. در صورتي که جشن انقلاب نه ميدان رقابتي براي تاييد يا گزينش رفتار اين و آن، که اعلام حمايت از اساس نظام و دفع فتنه حقيقي يعني تحليل ها و توطئه هاي دشمنان انقلاب در داخل و خارج کشور است.

به نوشته این مقاله حضور حماسي مردم نبايد دستاويزي باشد تا پيگيري مطالبات مردم از مسوولين در راستاي رشد و توسعه اجتماعي و اقتصادي و اعتلاي اعتبار بين المللي ايران و نظارت دائمي بر عملکرد آنان در راه رسيدگي به مشکلات و نواقص را به حاشيه براند.

در پایان سرمقاله مردم سالاری آمده مسئولان باید به هر ترتيبي که مصلحت مي دانند زمينه بازگشت به ميهن براي صدها جوان آزرده اي که ظرف چند ماه اخير در ديار غربت سرگردان شده اند را فراهم آورند. آن هائی که علاقه مند به کوبيدن ميخ بر تابوت فتنه هستند اگر اينگونه اقدامات را نيز مدنظر داشته باشند، بسيار زودتر و کم هزينه تر از فضاي امنيتي به مراد خويش خواهند رسيد.

نجفقلی حبیبی در سرمقاله آرمان نوشته رسانه‌های غربی تصور می‌کردند که اصلاح طلبان که منتقد وضعیت موجود هستند در راه پیمایی حاضر نمی‌شوند بنابراین این‌طور تحلیل می‌کردند که در 22 بهمن اصلاح طلبان حضور پیدا نخواهند کرد اما با حضور اصلاح طلبان این پیش بینی رسانه‌های غربی نیز غلط از کار در آمد.

به نوشته سرمقاله آرمان اشتباه رسانه‌های غربی از فقدان شناخت از اصلاح‌طلبان نشات می‌گیرد زیرا برخلاف تصور این افراد، اصلاح طلبان افرادی هستند که درپیروزی این انقلاب سهیم هستند و در طول سالهای طولانی سکاندار مدیریت این جامعه شدند و نسبت به برخی مدیریت‌ها منتقد هستند اما حاضرنیستند منافع ملی کشور را با هر چیزی معاوضه کنند بلکه به خاطر دفاع از کشور از بذل جان نیز دریغ نمی‌کنند.

جهان صنعت که در عنوان اصلی خود از بلاتکیلفی در تعیین نرخ بنزین و گازوئیل خبر داده در سرمقاله اش نوشته تعیین قیمت بنزین هر سال چالش دولت و مجلس بوده اگرچه در سال‌های قبل چنین آزادسازی مدنظر نبود اما همین که قیمت بنزین تغییری ولو اندک می‌کرد در قیمت کالاهای سال بعد تاثیر می‌گذاشت.

به نوشته این روزنامه این تاثیر تا به آنجا بوده که خرید و فروش املاک نیز متاثر از تغییرات ولو ناچیز بنزین می‌شد. حالا در نظر بگیرید این افزایش قیمت از 10 یا 20 تومان ناگهان به 300 و 400 تومان برسد، چه اتفاقی می‌افتد؟ صرفنظر از اینکه این افزایش قیمت- که اولین نتایج آن تورم است- موضوع مهمی است هنوز کسی به بی‌خبری مردم توجهی ندارد.

در ادامه سرمقاله جهان صنعت آمده اگر به ماه‌های قبل‌تر برگردیم و وقایع را مرور کنیم، تغییرات بسیاری در فهرست برنامه‌های اعلامی دولت می‌توانیم پیدا کنیم که نشان می‌دهد تصمیم‌گیری‌های کلان در دولت دچار بلاتکلیفی است. اینکه این بلاتکلیفی چقدر برای دولت هزینه دارد به خود دولت مربوط می‌شود اما انصافا مردم این وسط چه کاره‌اند؟

جام جم در گزارش اصلی خود نوشته در حالي‌كه اجراي قريب‌الوقوع هدفمندي يارانه‌ها قيمت بسياري از كالاها و خدمات را افزايش مي‌دهد، كارشناسان براي جلوگيري از تبعات و سوءاستفاده‌هاي محتمل از اين امر، پيشنهاد تهيه و انتشار قيمت مصوب كالاها و خدمات مهم را به دولت ارائه مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار جام جم رشد قيمت‌ها بر اثر حذف يارانه‌ها پديده‌اي است كه دولت، مجلس و كارشناسان اقتصادي به عنوان يكي از اثرات طبيعي و لاجرم هدفمندي يارانه‌ها آن را پذيرفته‌اند. براساس طرح اعلامي دولت در مرحله اول، يارانه هفت حامل انرژي مهم شامل بنزين، گازوئيل، نفت سفيد، نفت كوره، آب، برق و گاز به يكباره يا بتدريج حذف خواهد شد.

گزارشگر این روزنامه تاکید کرده این روش قيمت نهايي فروش بسياري كالاها را افزايش خواهد داد. اما از نظر اثر غيرمستقيم، ماجرا را بايد فراتر از اين ديد؛ چرا كه به خاطر اثر رواني تورم، قيمت بسياري كالاها كه ربط چنداني به يارانه حذف شده حامل‌هاي انرژي ندارد رشد خواهد يافت.

اعتماد با طرح این سئوال که قيمت نفت در لايحه بودجه 1389 چقدر است؟ پاسخ داده بشکه يي 65 دلار که دولت گفته است، يا رقم ديگري که در محاسبه روشن مي شود و تشریح کرده قيمت نفت در لوايح بودجه همواره از مواردي است که نگاه تيز کارشناسان را به خود جذب مي کند که اين هم به وابستگي اقتصاد ايران به ارز حاصل از صادرات نفت برمي گردد.

گزارشگر اقتصادی اعتماد با تاکید بر این که هر سال در تعيين اين قيمت ميان سازمان تدوين کننده بودجه- يعني سازمان مديريت و برنامه ريزي- و کارشناسان به ويژه مراکز پژوهشي چالش هاي زيادي بوده نوشته اين چالش در دولت هاي نهم و دهم بيشتر شده است و اخيراً دولت در لايحه بودجه 89 قيمت نفت را 65 دلار اعلام کرده اما يک بررسي ساده از رديف هاي بودجه يي نشان مي دهد قيمت واقعي نفت نه بشکه يي 65 دلار بلکه بيش از 72 دلار است.

روزنامه پول از قول رییس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی دز گزارش اصلی خود از ارسال تقاضای تاسیس 6 بانک خارجی به مجلس برای رفع محدودیت‌های حضور این بانک‌ها در ایران خبر داد و وشته نباید رسیدگی به این موضوع به سال آینده موکول شود.

سوریه، سودان و چین سه کشوری هستند که در گزارش پول از آن ها نام برده شده به عنوان متقاضایان تاسیس بانک در ایران که از قرار درخواست‌هایشان به مجلس ارسال شده و کارگروهی ویژه در کمیسیون تجاری مجلس نیز در این خصوص تشکیل شده است اما مشکلات قانونی دارد که به نظر دولت باید مجلس آن را حل کند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 28 بهمن

بی بی سی چهارشنبه 28 بهمن 1388(17 فوريه 2010)

"قدرت خرید مردم افزایش یافته" به نقل از محمود احمدی نژاد عنوان اصلی تهران امروز، پول، آفتاب یزد و بهاراست. روزنامه ایران از قول همین مقام نوشته "سال آینده کسب و کار پررونقی خواهیم داشت"و ابتکار از همین منبع در تیتر اول خود آورده "خبر دارم چه کسانی در کجا دولت را تخریب می کنند."

"دفاع قاطع احمدی نژاد از مشایی" تیتر بزرگ مردم سالاری است، "پاسخ ما به دشمن مقابله به مثل است نه مذاکره" عنوان اول کیهان، جام جم از "پاسخ رییس جمهور به 42 سئوال خبرنگاران" خبر داده ورسالت از همین مصاحبه نقل کرده "غربی ها را پشیمان می کنیم".

خراسان با تیتر "اظهارات رئیس جمهور درباره تبادل سوخت هسته ای، هدفمند کردن یارانه ها و رشد اقتصادی" مصاحبه دیروز را منعکس کرده، "نظر صریح دولت برای یارانه 89" عنوان اصلی دنیای اقتصاداست و جهان صنعت از زبان احمدی نژاد نوشته "عده ای رشد 9 و 6 دهم درصدی را باور نمی کنند."

تنها روزنامه ای که موضوعی دیگر را در صدر اخبار خود نقل کرده جمهوری اسلامی است که سخن هانس بلیكس رییس پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی را مهم دیده که گفته است " ایران حق دارد سوخت هسته ای خود را تامین كند."

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به تحرکات این چند روزه دولتمردان آمریکائی و اسرائیلی اشاره کرده و نوشته این ها در واقع نوعی تهاجم سیاسی ـ تبلیغاتی برای بزرگنمائی طرحهائی است كه واشنگتن در نظر دارد به كمك آن بر شكست های بزرگ خود در عراق و افغانستان و یمن سرپوش بگذارد و چنین وانمود سازد كه گویا هنوز ابتكار عمل را در اختیار دارد.

به نوشته این روزنامه حتی اگر ستاد مركزی هماهنگی ها در اجرای طرح جدید واشنگتن هم در تل آویو مستقر نمی شد باز هم تمامی ابعاد این بازی رسوا آشكار می بود و همه می دانستند كه واشنگتن برای تامین چه اهدافی و برای سرپوش گذاشتن بر چه چیزی تصمیم به جو سازی های كنونی گرفته است.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته واشنگتن مایل است چنین وانمود كند كه اولا ایران یك « كانون خطرساز » است . ثانیا در منطقه گویا همه از قدرت روزافزون ایران دچار وحشت شده اند ثالثا در منطقه گویا تمام دنیا به آمریكا پناه برده اند كه واشنگتن دست به كار شود و كاری صورت دهد هرچند این آرزوی آمریكا و اسرائیل است كه دنیای معاصر چنین دروغها و جوسازیهائی را باور كند.

علی ودایع در سرمقاله مردم سالاری نوشته دستگاه دیپلماسی ایران روزهای سرنوشت سازی را پشت سر می گذارد.ایران پنجه در پنجه غرب ایستاده است تا از حقوق هسته ای خود دفاع کند; کاخ سفید به دنبال تحریم ایران است. در میان این نبرد شرکایی که تا دیروز روی آنها حساب می کردیم گاه مواضعی به خود می گیرند تا نگرانی منتقدین دیروز رنگ واقعیت به خود گیرد.

به نوشته این مقاله روس ها دلا یل عدم همکاری خود در زمینه های گوناگون از جمله مساله موشک های اس-300 و نیروگاه بوشهر را مشکلات فنی اعلام می کنند و دائم ژست های متفاوتی مقابل ایران می گیرند; سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران آنان را به رعایت عهدنامه های خود با تهران فرا می خواند و اصول اخلاقی را یاد آوری می کند اما در چرخشی ناگهانی روسها علنا از تحریم ایران حمایت می کنند.

در انتهای مقاله مردم سالاری آمده امروز چین تنها کشوری است که با تحریم ایران مخالفت می کند; این کشور به دلیل منافع اقتصادی خود مانع از تصویب قطعنامه جدیدی علیه تهران شده اند. ما بازارهای داخلی را قربانی کالاهای نامرغوب وارزان چینی می کنیم احتمالا نوع روابط دیروز با روسیه را فراموش کردیم تا پکن نیز امتیازاتی که از واشنگتن طلب می کند را به چنگ آورد.

کیهان در سرمقاله خود بار دیگر ادعا کرده در تظاهرات 22 بهمن ریزش شدید آرای جریان فتنه كاملاً نمودار بود. تردیدی نیست كه نزدیك به چند میلیون از جمعیت واجدشرایط رأیی كه در تظاهرات 50 میلیونی 22 بهمن هم آمده بودند در انتخابات به میرحسین موسوی رأی داده بودند این ها بر حسب شعارها و تصاویری كه در دست شان بود با یك حس و حال مضاعف شركت داشتند آنان از یك سو فریاد شوق انگیز تجدید عهد و پیمان با رهبری را سر دادند و از سوی دیگر بغض فرو خفته خود را علیه كسانی كه به نام پاسداری از رأی آنها به فتنه گری علیه نظام و رهبری مظلوم آن روی آوردند، خالی كردند.

سرمقاله کیهان با نقل جمله ای از عباس عبدی نتیجه گیری کرده که تظاهرات عظیم 50 میلیونی روز 22 بهمن از یك سو استحكام نظام را به رخ جهانیان كشید و از سوی دیگر میرایی و رو به پایان بودن جریانی كه ادعا می كرد آینده ایران را در دستان خود دارد را به اثبات رساند .

کمیل خجسته در سرمقاله ابتکار پرسیده چرا روشنفکران یعنی کسانی که تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی دارند و منبع ذهنیشان محصولات مدرنیته است نمی توانند رفتار ایرانیان را تحلیل کنند؟ چرا برخی اساتید که بعضا در دانشگاه های خودشان هم دارای مقبولیت هستند نمی توانند درک درستی از معرفت و اندیشه ایرانیان داشته باشند؟ چرا "بی بی سی فارسی" اگر حتی برنامه هایش را از 5 ساعت در شبانه روز به 24 ساعت تبدیل کند نمی تواند در رفتار ایرانیان اثر بگذارد.

پاسخ نویسنده به این سئوال ها چنین است:عدم درک محیطی که حوادث در آن رخ می دهد:متاسفانه بخشی از قشر دانشگاهی-روشنفکری، محیط "رخ داد حوادث" در ایران را با محیط غرب یکی می دانند. از این رو هنگام تحلیل مسائل ایران، ابتدا شبیه سازی غربی می کنند و سپس به دنبال نسخه های غربی آن می روند.

نویسنده سرمقاله ابتکار اظهار نظر کرده دانشمندان و روشنفکران بدون توجه به اقتضائات یک سیستم اجتماعی خاص، حکمی از سیستم اجتماعی دیگر لتخاذ کرده و خواهان آن هستند که همان نسخه ها را اجرا کنند. آنان سعی می کنند از ادبیات فضای "مدرنیته" برای جامعه "ولایی" استفاده کنند. به همین دلیلی است که آنان "پیوند" مردم با امامشان را "پوپولیسم"، جامعه "ولایی" را "اقتدارگرا"، حضور قوانین مترقی اسلام در جامعه را "تحجر"یکی می دانند.

جهان صنعت در تیتر اصلی خود از قول رئیس جمهور نوشته برخی رشد شش و نه درصدی را باور نمی کنند و در سرمقاله خود به جست و جوی علت این ناباوری برآمده و نوشته دیروز محمود احمدی‌نژاد مدعی شده حقوق کارمندان و کارگران 20 درصد بالا رفته، قدرت خرید مردم افزایش یافته و با وجود رشد 9/6 درصدی اقتصاد ایران، عده‌ای نمی‌خواهند این پیشرفت را ببینند.

سرمقاله جهان صنعت آمار سالانه بانک مرکزی را به یاد رییس دولت آورده که اعلام کرده بود رشد اقتصادی کشور در سال قبل 2/3 درصد است و در نتیجه توضیح داده آمار مورد اشاره احمدی نژاد مربوط به سال 86 و زمانی است که قیمت نفت در اوج بود، نه سال 87 که رشد اقتصادی کاهش محسوسی داشته و پیش‌بینی سال بعد هم تا حدود یک درصد برآورد شده است.

این مقاله چنین پایان می گیرد آقای احمدی‌نژاد اگر ناراحت نمی‌شوید و این مطلب را هم منفی نویسی نمی دانید ، باید یک سوال زیربنایی بپرسم. وقتی شما آمار دو سال قبل را برای امسال اعلام می کنید چگونه انتظار دارید مردم آمارهایتان را باور کنند؟ ای کاش در کنار خبر دو سال قبل حال و روز امروز و پیش‌بینی سال بعد را هم می‌گفتید تا باورپذیری‌مان رشد یابد.

زهرا واعظ در گزارش اصلی دنیای اقتصاد نوشته افزایش انتقاد نمایندگان از حجم درآمد یارانه‌ای دولت در لایحه بودجه 89 واكنش صریح محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهور را به دنبال داشت چنان که از وی سوال شد برابر قانون هدفمندی یارانه‌ها كه مجلس آن را تصویب كرده است، دولت در سال اول اجرای این قانون مجاز است از محل هدفمندسازی یارانه‌ها درآمدی بین 10 هزار تا 20 هزار میلیارد تومان كسب كند اما دولت این رقم را به 40 هزار میلیارد تومان افزایش داده است.

پاسخ رییس دولت به نوشته دنیای اقتصاد این بوده است: از نظر دولت سال آینده سال دوم اجرای قانون یارانه‌ها به حساب می‌آید و امسال را سال اول اجرای این قانون می‌دانیم به همین دلیل منافاتی بین قانون هدفمندی یارانه‌ها با لایحه بودجه تنظیم شده از سوی دولت وجود ندارد.

گزارشگر دنیای اقتصاد نوشته البته احمدی‌نژاد در شرایطی این استدلال را به كار برد كه تعدادی از نمایندگان مجلس معتقدند دولت برخلاف مصوبه مجلس درآمد بیشتری را از محل هدفمندی یارانه‌ها برای خود تدارك دیده است كه علاوه بر اینكه خلاف قانون مصوب مجلس است، بار تورمی سنگین را نیز به دنبال خواهد داشت.

رسالت روزنامه هوادار دولت در سرمقاله خود انتقاد کرده که چرا نمایندگان مجلس در نشست مشترک دولت و مجلس و در رسانه ها در مورد عملکرد شرکت ملی نفت چیزی نمی گویند در حالی که : این شرکت عنوان بزرگترین بنگاه اقتصادی دولت را دارد و برای بیان حساسیت موضوع کافی است بدانیم که بودجه شرکت ملی نفت در سال89 رقمی نزدیک به کل بودجه عمومی دولت است.

به نوشته سردبیر این روزنامه سال گذشته هنگامی که بند7 بودجه که مربوط به شرکت ملی نفت می شد مطرح شد هیچ موافق و مخالفی بحث نکردند و پیشنهاد کمیسیون تلفیق ظرف چند ثانیه رای آورد. در حالی که دهها موضوع برنامه ای و بودجه ای در لابه لای اجزای پیشنهاد که هر کدام در اندازه یک لایحه و طرح مستقل است مطرح بود. اما حساسیت کسی را برنینگیخت و همین عدم حساسیت در شورای نگهبان دیده شد.

فرهاد فزونی در سرمقاله روزنامه پول نوشته خبر رسید که وزیر دادگستری اعلام کرده‌براساس وظایف سازمان تعزیرات حکومتی و برای مبارزه با گران‌فروشی لایحه‌ای تهیه شده است اما معاون وزیر بازرگانی و رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و وزارت بازرگانی که وظیفه تنظیم بازار را به عهده دارند، از تدوین این لایحه بی‌خبرند.

به نوشته این مقاله ظاهراً وزارت دادگستری به این نتیجه رسیده که وزارت بازرگانی قادر به کنترل و تنظیم بازار نیست و بهتر است بدون استعلام با آنان بگیر و ببندها شروع شود و نیازی هم نیست وزارت بازرگانی در این مورد دخالتی داشته باشد.

در انتهای مقاله پول آمده از این آشفتگی که بگذریم باید از مسئولان وزارت دادگستری بپرسیم که چند سال است که با گران‌فروشی به صورت بگیر و ببند برخورد می‌شود ولی به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ایم؟

آرزو تركتاز در گزارشی در تهران امروز نوشته باز هم تداوم ابهامات سهام عدالت و این‌بار تاخیر شركت‌ها در پرداخت سود سهام در هشت ماه مهلت قانونی. در حالی که رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام کرده بود که به دلیل مشکلات ناشی از هجوم سهام عدالتی‌ها که این بار بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی هستند، پرداخت سود سهام عدالت از 5 بهمن به 10 بهمن موکول شد، این افراد همچنان برای دریافت سود خود با مشکل مواجه هستند.

محمدرضا رستمی در گفت‌و‌گو با تهران‌‌امروز در پاسخ به این سوال كه آیا دارندگان سهام عدالت هم می‌توانند از این راهكار برای دریافت سود خود اقدام كنند، گفت: با توجه به اینكه میزان درصد سهام دارندگان سهام عدالت مشخص نیست بنابراین شركت‌های سرمایه‌گذاری استانی هستند كه می‌توانند از این قانون برای پرداخت به‌موقع سود توسط شركت‌ها اقدام كنند.

تهران امروز نوشته آخرین مرحله پرداخت سود متعلق به بازنشستگان تامین اجتماعی است كه این دسته از دارندگان سهام عدالت با مشكلات زیادی مواجه شده‌اند اما از بهمن‌ماه سال‌جاری مدیران سازمان خصوصی‌سازی قول پرداخت سود سهام را داده بودند كه به‌رغم این وعده و وعیدها هنوز سود این افراد پرداخت نشده است.

پول در گزارش اصلی خود خبر داده رسول تقی‌گنجی یک چهره مشهور صنعت ایران که نام وی بر روی چندین برند مشهور غذائی هست و عضو موسس یک بانک خصوصی و هیات رییس اتاق صنعت و بازرگانی بوده با حکم رسمی دادگاه از عضویت از یکی از موسسات خود محروم شد.

گنجی که به نوشته پول مدیرعامل ۵۴ شركت تولیدی، هفت بازرگانی، خدماتی، بانك و بیمه با ۱۲۵۰۰ نفر پرسنل در داخل كشور و دوازده شركت تولیدی، بازرگانی و خدماتی در امارات متحده عربی، آلمان، انگلیس، آمریكا و ژاپن بود فکرش را هم نمی‌کرد در دورانی که قسمت زیادی از بینایی‌اش را هم از دست داده و با ویلچر رفت‌وآمد می‌كند، از موسسه سرمایه گذاری ملت که زمانی آن را 42 میلیارد تومان در سال 81 خرید اخراج شود.

در گزارش هادی مومنی در این روزنامه آمده مردی که زمانی دو میلیارد دلار دارایی داشت، روزی در بیان از خاطراتش گفت:«روزگاری پول نداشتم، ارتباط نداشتم ولی جوانی داشتم، اما حالا پول دارم، ارتباط دارم، جوانی ندارم» به همه چیز فکر کرده بود، غیر از غرق شدن در دارایی‌های کاغذی که خود گفته بود بخش عمده‌ای از آن در آینده از دستش می‌رود.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۲۹ بهمن

بی بی سی پنجشنبه 29 بهمن 1388(18 فوريه 2010)

"بررسی پرونده کهریزک بدون حاشیه و جنجال" به نقل از رییس قوه قضاییه تیتر اول آفتاب یزد است، "دلایل مهدی هاشمی برای خروج از کشور" یکی از عناوین اصلی آرمان است، مردمسالاری هم تیتر اول خود را به " انتقاد از مواضع دوگانه روس ها" به نقل ازسفیر ایران در مسکو اختصاص داده است و بهار نیز "توصیه رهبری به حفظ حرمت هاشمی" را قول حداد عادل را منعکس کرده است .

"تغییر در نظام آموزشی کشور" عنوان برجسته ابتکار است که با زیر تیتر " پیش دانشگاهی حذف شد" همراه شده، "پاسخ ایران به پیشنهاد اخیر آمریکا، فرانسه و روسیه" یکی از عنوان های همشهری است و روزنامه اعتماد دریکی از تیترهای اولش "عزم مجلس برای اصلاح لایحه بودجه" را بااهمیت دیده است.

"طرح لاریجانی برای کنترل بودجه" تیتر اول تهران امروز است، جمهوری اسلامی هم این گفته رییس مجلس را برجسته کرده که" لایحه بودجه 89 با روح قانون خدمات کشوری مغایرت دارد" و دنیای اقتصادنیز با اتکا به همین اظهارات علی لاریجانی دریکی از عناوین اصلی اش نوشته" مخالفت با تصمیم یارانه ای دولت".

جهان صنعت واکنش نمایندگان به اظهارات محمود احمدی نژاد را با اهمیت دیده و این نکته را برجسته کرده که "نرخ رشد اقصادی سال گذشته 2.7 درصد بوده نه 6.9 درصد"، "معاون اداره نشر اسکناس بانک مرکزی جان باخت" یکی از عناوین اصلی پول است و خراسان در یکی از تیترهای اولش از قول رییس کل دادگستری تهران نوشته" تاکنون هیچ قاضی در ارتباط با پرونده کهریزک تعلیق نشده است".

"ملت ایران، حجت را بر همه تمام کرد" به نقل از آیت الله خامنه ای تیتر اول جام جم است، رسالت و کیهاننیز از همین منبع در تیترهای اصلی خود نوشته اند " نمی گذاریم نظام سلطه با سرنوشت دنیا بازی کند".

ابتکار در سرمقاله خود راهپیمایی 22 بهمن را مورد توجه قرار داده و نوشته اگر چه سخنران راهپیمایی22 بهمن، به سیاق 30 سال گذشته رئیس جمهوری بود، اما درست به مانند راهپیمایی حماسی 9دی، تصاویر یا جملات بسیار محدودی از رئیس جمهوری در دستان راهپیمایان قرار داشت و تقریبا هیچ شعاری در حمایت از دولت سر داده نمی شد. این نکته به معنای نفی حمایت از دولت نیست، بلکه نشانه ای است از آن که مساله مردم، دولت نیست و آن ها به درستی تشخیص داده اند که جدال فرسایشی 8 ماهه گذشته بر سر موضوعاتی فراتر از آرای ریخته شده به صندوق هاست.

در ادامه مقاله ابتکار آمده هر دولتی به طور طبیعی دارای هواداران و مخالفانی در سطح سیاسیون و مردم است ( ودولت فعلی به طرز بی سابقه ای فاقد حمایت های گروه نخبگان) و طبعا نمی تواند گرانیگاه وحدت و هم دلی عمومی باشد، از این رو مردم تلاش کرده اند تا همان محورهای وحدت بخش قدیمی (امام، رهبری، اسلام و انقلاب) را بازیابی کنند و بر این اساس تجمعات اخیر حال و هوایی کاملا غیردولتی داشته و دارند .

سرمقاله نویس ابتکار با تشریح اتفاقات و حوادث هشت ماه گذشته کشور در پایان تاکید کرده مردم با وجود همه سختی ها و ابهامات، یک بار دیگر آمدند و فارغ از مرزبندی های رایج خواهان آرامش و عدالت شدند; آن هم در چارچوب جمهوری اسلامی. این تجدید میثاق چندباره، چراغ راه آینده است برای عبور از دوران بحران.هشت ماهی که میان 2 بیست و دوم گذشت، قطعه ای فراموش نشدنی در تاریخ انقلاب بود و آرامش روانی ایجادشده از ناحیه حضور مردم در 22 بهمن می تواند دست یابی به یک آرایش جدید در نحوه تنظیم برخوردهای امنیتی و فرهنگی با فضای عمومی را (که مقدمه آن جایگزین کردن اقدامات ایجابی به جای رفتارهای سلبی است) تسهیل کند.

آرمان طی مقاله ای به بررسی سیاست های خاورمیانه ای دولت آمریکا در چند ماه اخیر پرداخته و نوشته به نظر می‌رسد که به مرور ایام، با سیاست خاورمیانه‌ای آقای اوباما آشناتر می‌شویم. ایالات متحده آمریکا در پرونده‌های خاورمیانه‌ای خود تلاش دارد از سیاست فشار از بیرون استفاده کند. آمریکایی ها در دوران اوباما به دنبال آن هستند که از کلیه فاکتورها و فرایندهای تاثیرگذار بر یک موضوع استفاده کرده و بر خلاف رویکرد نظامی زمان جرج بوش و محافظه کاران، با به کار گیری سیاست فشار از بیرون در پرونده اتمی ایران ایفای نقش کند.

حمیدرضا دهقانی در این مقاله تاکید کرده همچنین این سیاست در برخورد با کشورهای عربی نیز قابل ارزیابی است. اگر کمی به عقب برگردیم دو مسئله همواره مورد توجه دستگاه سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه بوده است؛ اول تاکید اوباما بر این نکته که در صورت حل مسئله هسته‌ای ایران نیازی به استقرار سیستم دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا نیست و دوم اختلاف نظر میان اسرائیل و آمریکا در مسئله فلسطین و ارتباط این مسئله با موضوع هسته‌ای ایران است.

رییس مرکز مطالعات خاورمیانه وزارت امور خارجه درادامه اما استقرار سیستم دفاع موشکی در چهار کشور عربی را مورد استناد تحلیل خود قرار داده ونوشته برخی معتقدند که می‌توان سیستم دفاع موشکی را به جای استقرار در شرق اروپا در نزدیکی ایران- کشورهای عربی حوزه خلیج فارس- مستقر ساخت.به این ترتیب برخی تحلیل‌گران استقرار موشک‌های پاتریوت در چهار کشور حوزه خلیج فارس را به معنای یکسان کردن دو طرح سامانه موشکی در شرق اروپا می‌دانند. این مسائل نشان دهنده رهبری هماهنگ آمریکا در موضوع هسته‌ای ایران است که هدف آن متحد ساختن کشورهای موثر منطقه و جهان علیه جمهوری اسلامی است .

کیهان در یادداشتی سیاست های منطقه ای آمریکا بویژه در رابطه با ایران را مورد تاکید قرار داده و نوشته ظاهرا در واشینگتن همه كودن شده اند. تا همین چند وقت پیش، منطقی بود كه تصور كنیم كسانی در امریكا هستند كه علیه ایران «فكر» می كنند و «نقشه» می كشند. اما ظاهرا اشتباه می كرده ایم. اقدامات و اظهارات اخیر امریكایی ها، بویژه آنچه طی چند روز گذشته در منطقه رخ داده، به وضوح نشان می دهد كه ما بی جهت خود را برای یافتن رگه های خردمندی در باشگاه دیوانگان خسته كرده ایم.

روزنامه تحت نظر رهبری با ابراز ناراحتی از اظهارات هیلاری کلینتون درباره تحریم های متمرکز بر سپاه پاسداران نوشته مقام های امریكایی چند روزی است در منطقه دوره افتاده اند و درباره خطری به نام «سپاه» حرف می زنند، آن هم حرف هایی كه اصرار دارد ثابت كند مقصر همه شكست های امریكا نه فقط در داخل ایران بلكه در تمام منطقه سپاه است و توجه نمی كنند كه این به جای آنكه به سپاه صدمه بزند آن را صد چندان محبوب تر خواهد كرد.

کیهان در ادامه این اظهارات وزیر خارجه آمریکا را نشانه موفقیت سپاه پاسداران دانسته و نوشته امریكایی ها با سپاه چه می توانند بكنند؟ و كدام فعالیت سپاه تا حالا از دید امریكایی ها مجاز بوده كه حالا می خواهند آن را ممنوع كنند؟! اقدامات امریكایی ها در چند روز گذشته نشان می دهد آنها اصلا نمی دانند سپاه چیست، چه رسد به اینكه بخواهند یك استراتژی دقیق برای برخورد با آن تدوین كنند.

مردمسالاری در گزارشی موج گرانی و دامنه فقر در تهران را برجسته کرده و نوشته هفت سین عید امسال قرار است با آجیل کیلویی 10-15 هزار تومانی، میوه هزار تا 2 هزار تومانی و شیرینی چند هزار تومانی پر شود. نوروز برای بسیاری جز سردی و تلخ کامی، ارمغانی ندارد .

مردمسالاری در باز انتشار این گزارش که خبرگزاری ایلنا اول بار آن را منتشر کرد با روایت میدانی از مراکز خرید در سطح شهر تهران در ادامه اضافه کرده که چهره کریه فقر، هر روز خود را واضح تر و عریان تر در پیش چشم مردم به نمایش می گذارد. اینها سیاه نمایی نیست . بیانی است واقعی از آنچه بخش نه چندان کوچکی از مردم را به سختی آزار می دهد.

بنا بر این گزارش مقصر این وضع هم فقط دولت نیست، هرچند شاید تقصیر آنها بیش از سایرین باشد.شهرداری ها که هر روز برای زیور و آزین بستن فلان پل یا چهارراه، عوارض نوسازی و بازسازی و هزاران مورد دیگر را افزایش می دهند، تا فلان نماینده مجلس که به جای شکم خالی مردم حوزه خود، به فکر لابی برای تامین اعتبار جاده ای برای تضمین پیروزی در دوره بعدی انتخابات است، همه و همه در پیدایش وضع موجود مقصرند.

اعتماد موضوع تصویب حذف دوره پیش دانشگاهی از نظام آموزشی کشور توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی را دستمایه یکی از گزارش های اصلی اش کرده و نوشته این تصمیم به تعبیری آب پاکی روی دست کسانی بود که از همان اول با طرح تازه حمیدرضا حاجی بابایی- وزیر آموزش و پرورش- اعلام مخالفت کرده بودند و در راهروهای مجلس به دنبال راهی قانونی گشتند تا بلکه دولت را از صرافت ایجاد تغییری جدید در نظام آموزشی بیندازند، غافل از اینکه ساختار موازی مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی در قانونگذاری آموزشی، دست دولت را باز می گذارد تا مجلس را دور زده و طرح خود را در شورا به تصویب برساند؛ شورایی که فعلاً برآیند آن، به مراتب بیش از مجلس همسو با دولت است.

اعتماد در ادامه گزارش خود به اعتراض و انتقادات نمایندگان مجلس به این مصوبه پرداخته و از قول سعد الله نصیری یکی از اعضای کمسیون آموزش مجلس نوشته مصوبات آموزش در شورای عالی انقلاب فرهنگی صلابت و جامعیت ندارد.

این گزارش در پایان ضمن روایت اعتراض ها و نامه نگاری های نمایندگان به رییس مجلس در مخالفت با این مصوبه از نگرانی آنها خبر داده و نوشته کلیات تغییرات نظام آموزشی کشور (تقسیم نظام آموزشی به یک دوره شش ساله و دو دوره سه ساله) به تصویب کمیسیون آموزش مجلس هم رسیده، اما به نظر می رسد بحث از آنجا بالا گرفته است که نمایندگان نگران باب شدن موضوع ارسال لوایح دولت به نهادهایی غیر از مجلس هستند. با ورود نماینده باسابقه یی چون حمیدرضا حاجی بابایی به بدنه دولت، انتظار می رفت وزنه قانونگذاری در خلاء میان دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی، بیشتر به سمت مجلس میل گرایش پیدا کند، که این انتظار تحقق نیافته است .

تهران امروز دریکی از گزارش اصلی اش از طرح علی لاریجانی برای کنترل لایحه بودجه ارایه شده از سوی دولت پرداخته و نوشته علی لاریجانی، رئیس مجلس پیشنهاد كرده است به منظور كنترل هر نوع بی‌انضباطی در چگونگی هزینه كردن درآمدهای نفتی، دولت و وزارت نفت ملزم شوند تمام درآمدهای نفتی را به خزانه واریز كنند. لاریجانی این پیشنهاد را دیروز در جلسه كمیسیون تلفیق مجلس بیان كرد. پیشنهادی كه در واكنش به رفتارهای نفتی دولت محمود احمدی‌نژاد و وزارت نفت ارائه شده است.

این روزنامه در ادامه نوشته استدلال لاریجانی برای ارائه پیشنهاد خود به این موضوع بازمی‌گردد كه دولت در پاسخ به اعتراض مجلسیان برای واردات بدون مجوز بنزین اعلام می‌كند كه بودجه واردات بنزین از محل شش درصد درآمدهای نفتی است كه در اختیار وزارت نفت قرار دارد. این در حالی است كه بر اساس قانون بودجه سال جاری، دولت به هیچ‌وجه اجازه واردات بنزین و فروش آن با قیمت یارانه‌ای را ندارد.

دنیای اقتصاد در سرمقاله اش غیاب نقد و منتقدان در روزهای داغ اقتصاد ایران را برجسته کرده و نوشته قانون سرنوشت‌ساز هدفمندكردن یارانه‌ها كه جامعه ایرانی را با پرسش‌های زیاد مواجه كرده است، هنوز سامان پیدا نكرده و بر سر اجرای آن مجادله وجود دارد. لایحه برنامه پنجم توسعه كه باید راهنمای علامت اقتصاد ایران در سال‌های آتی باشد، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و ماهیت و شكل آن ناپیدا است. لایحه بودجه 1389 كل كشور كه دیرتر از موعد مقرر به مجلس ارائه شد، اكنون در كمیسیون‌های گوناگون و كمیسیون تلفیق در حال بررسی است.موضوع نرخ ارز با اما و اگرهای متعددی مواجه است و كسی نمی‌داند كه تحولات آتی حول این عنصر مهم اقتصادی بر پایه كدام تصمیم‌ها شكل خواهد گرفت. آمارهای مربوط به رشد تولید ناخالص داخلی، میزان مطالبات معوقه بانك‌ها با ابهام مواجه است.

محمد صادق جنان صفت در ادامه این مقاله این پرسش را مطرح کرده که در سال‌های پیشین و در فضای خاص سیاست داخلی، نقد برنامه، نقد بودجه، نقد قانون‌های بسیار مهم مثل قانون هدفمندكردن از سوی تفكرات گوناگون اقتصادی در دستور كار بود و این انتقادها در نهایت تاثیرگذار بود. این روزهای داغ، اما در فضای نقد واقعی و كارشناسانه به كجا منجر خواهد شد، چرا نقد اقتصادی به چند چهره معدود محدود شده است و فضای نقد اقتصادی یخ زده و منجمد است؟

نویسنده این مقاله در پایان تاکید کرده که تعامل مجلس و دولت در این سال‌ها به گونه‌ای بوده كه منتقدان به این نتیجه رسیده‌اند كه دولت آنچه را كه می‌خواهد از مجلس می‌گیرد و آنچه را كه خود صلاح می‌داند در نهایت انجام می‌دهد. در چنین فضایی كه هر نقدی از سوی هواداران دولت تاثیری از خود به دنبال ندارد، منتقدان علاقه كمتری دارند كه به این وادی گام نهند. در غیاب نقدهای شجاعانه، غیرجناحی و متاثر از دیدگاه كارشناسی، لایحه بودجه و لایحه برنامه درخشندگی نخواهد داشت. راه نقد را باز بگذاریم و یادمان باشد كه در غیاب نقد در شرایط امروز، كار در آینده سخت‌تر می‌شود.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۱ اسفند

بی بی سی:شنبه اول اسفند 1388(20 فوريه 2010)

"هاشمی رفسنجانی به نماز جمعه برگردد احمدی نژاد به مجمع" عنوان اصلی آرمان است، ابتکارهمین گزارش را با تیتر "بازگشت هاشمی به نماز جمعه و احمدی نژاد به مجمع تشخیص" منعکس کرده است و آفتاب یزد از زبان رییس مجلس نوشته "عده ای می خواهند فتنه گر بسازند".

"حضور بیگانگان امنیت منطقه را مخدوش می کند" به نقل از رهبر جمهوری اسلامی تیتر یک روزنامهجمهوری اسلامی است، "اعتقادی به بمب اتمی نداریم" از همین مقام در صدر گزارش های خبری جهان صنعت نشسته، جوان "سلام جماران به خلیج فارس" را گزارش اصلی خود قرار داده ، "لبخند خلیج فارس به سلام عزتمندانه اولین ناوشکن تمام ایرانی" عنوان خراسان است و کیهان همین گزارش را با |افتتاح بزرگ ترین پروژه دفاعی تاریخ ایران" منعکس کرده است.

"بازتاب متفاوت گزارش جدید آژانس" گزارش اصلی دنیای اقتصاد است، ایران روزنامه دولت از "برخورد نیروی انتظامی با دلالان وام بانکی" خبر داده، رسالت از قول منابع خارجی "ده شاخص مثبت اقتصاد ایران" را نقل کرده و روزنامه پول خبر داده که "ناجا شرکت سابق مهدی هاشمی رفسنجانی را خرید".

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود گزارش تازه آژانس را توطئه علیه ایران دیده و نوشته بدون شك این گزارش در زمانی منتشر شده که رهبر جمهوری اسلامی ترفند فریبكارانه غربی ها برای خروج اورانیوم غنی سازی شده از ایران و مبادله آن با میله های 20 درصدی در خارج را عقیم گذاشتند.

این روزنامه بدون اشاره به این که محمود احمدی نژاد همچنان بر تبادل اروانیوم تاکید دارد و حتی در آخرین مصاحبه مطبوعاتی خود ابراز آمادگی کرده که با آمریکائی ها هم تبادل سوخت صورت گیرد نوشته اكنون غربی ها به قصد انتقام گیری از عقیم ماندن آن طرح و به صورت آشکار وارد صحنه برای تحت فشار قرار دادن فعالیتهای هسته ای ایران شده اند.

" گزارش آژانس بودار است" عنوان سرمقاله جهان صنعت است که نوشته با وجود آنکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش پنجشنبه گذشته خود روند تولید اولین محموله سوخت اورانیوم 20 درصدی ایران را تایید کرد اما در آن نکاتی آورده که تازگی دارد. چرا که نوشته بدون توجه به همکاری‌های مسوولانه و داوطلبانه هسته‌ای ایران مدعی شده است که ایران به اندازه‌ای همکاری نکرده است تا آژانس بتواند روند صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای آن را به طور کامل تایید کند.

این مقاله به یاد آورده که نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی قبلا با اشاره به برخی اخبار رسانه‌های خارجی مبنی بر فعالیت‌های هسته‌ای غیرصلح‌آمیز ایران گفته بود برخی رسانه‌ها با بیان این ادعاهای پوچ و بی‌اساس که به استناد لپ‌تاپ آمریکایی است، اعتبار رسانه خود را در جهان زیرسوال می‌برند و ادعاهایی تکراری را مطرح می‌کنند.

کیهان گزارش تازه را اولین دست پخت مدیر كل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی دیده و نوشته آن را دروغ گویی درباره ابعاد مختلف برنامه هسته ای ایران توصیف کرده است .

به نوشته این روزنامه گزارش جدید آمانو ضمن تأیید این نكته كه ایران موفق به غنی سازی اورانیوم تا سطح 20 درصد شده تلویحاً ادعا كرده است كه بازرسان آژانس به این موضوع اشراف نداشته اند. و یك مقام مسئول به كیهان گفته آمانو به زودی مجبور خواهد شد بابت این موضع خود عذرخواهی كند».

کیهان با تاکید بر این که مدیركل جدید آژانس در بخش دیگری از گزارش خود سعی كرده است حسابرسی مواد هسته ای اعلام شده ایران را مخدوش جلوه داده و این داستانسرایی خود را به مسئله مطالعات ادعایی مرتبط كند بار دیگر از قول مقام مسئولی که نامش را ذکر نکرده نوشته این هم یك دروغ دیگر است چون حتی یك میلی گرم مواد هسته ای در ایران بدون اطلاع آژانس جابجا نمی شود.

فریبا نهاوندی در گزارشی در آرمان نوشته غیبت آیت الله هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران ازماه‌های پس از برگزاری انتخابات، همچنان موضوع بحث شخصیت‌ها وچهره های سیاسی است.این در حالی است که برخی تلاش دارند تا این شخصیت تأثیرگذار جمهوری اسلامی دوباره به نماز جمعه برگردد.

در ادامه این گزارش یادآوری شده از آغاز دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد وی درمجموع جلسات رسمی مجمع تشخیص مصلحت نظام غیبتهای زیادی داشته . بیش از5/4سال ازریاست جمهوری محمود احمدی نژاد گذشته است و وی درجلسات مجمع تشخیص به عنوان یكی از اعضای ثابت به جز چند جلسه پراكنده حضور نداشته است

با این مقدمه گزارشگر ارمان نظر یک عضو ارشدجامعه روحانیت مبارز را منعکس کرده که پیشنهاد داده که برای ایجاد وحدت و وفاق بازگست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به نماز جمعه پس از گذشت حدود 9‌ماه ونیز حضور احمدی نژاد در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌تواند اثر مطلوبی بر فضای کشور داشته باشد.

حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان سابقه مجمع تشخیص مصلحت نظام را در رسیدگی به لایحه ای برای نظم دادن به انتخابات سال های آینده منعکس کرده و نوشته بر این اساس مجمع طرحی را تهیه کرده که بخش های اول آن خوب و مفیدست اما در جاهائی از آن قصد دارد از اشراف شورای نگهبان بر انتخابات جلوگیری کند.

مدیر کیهان با دفاع از عملکرد شورای نگهبان در نظارت استصوابی نوشته از اولین سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و مخصوصاً طی دو دهه اخیر، تمامی گروههای ضدانقلاب داخلی و خارجی و قدرت های استكباری حمله مشترك و هماهنگی را علیه نظارت شورای نگهبان آغاز كرده و بی وقفه ادامه داده اند چنان که یکی از دو لایحه ای که دولت خاتمی تهیه کرد هم حذف نظارت شورای نگهبان بود.

ایراد دیگری که نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان آمده آن جاست که "به گونه ای زیركانه درباره یكی از شرایط داوطلبان نوشته اند تعهد و پایبندی داوطلبان نسبت به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و التزام عملی نسبت به احكام اسلام " و با ظرافت خاصی، التزام عملی به اصل ولایت فقیه حذف شده در حالی که فلان كاندیدا بعد از حضور در مسئولیت می تواند قانون اساسی و حكم و نظر ولی فقیه را نادیده بگیرد و در پاسخ ادعا كند كه بنده، مثلاً مقلد آقای صانعی!!و یا ... هستم!

سرمقاله کیهان پیش بینی کرده که این طرح در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به حضور افرادی همانند دبیر شورای نگهبان رد شود.

روزنامه پول با انتقاد از صدا و سیما به خاطر پخش سریالی که در آن سرمایه داران شخصیت های منفی قرار داده شده اند نوشته وقتی در محیط یک کارخانه این دیدگاه (که در این مجموعه القا می‌شود) تقویت شود، کارگران، کارمندان و مدیران می‌گویند برای چه کسی کار کنیم؟ برای کسی که همه را به فساد می‌کشاند، برای خانواده مفسدش یا برای یک حقه‌باز این کار را بکنیم؟ ببینید تقویت چنین دیدگاهی چقدر می‌تواند ‌روی بهره‌وری تاثیر‌گذار باشد.

نویسنده این روزنامه تاکید کرده کشور دقیقا مثل کویری که تشنه آب باشد، تشنه سرمایه‌گذاری است و بیش از هر زمان دیگری تشنه رشد، پیشرفت و توسعه است.صدا و سیما با توجه به گستره تاثیرگذاری که دارد، باید فرهنگ کارآفرینی، توسعه، پیشرفت و رفاه را ترویج بدهد. اگر ما به‌دنبال رشد فردی هستیم، باید همه جامعه مشارکت کند. یعنی همه افراد جامعه خود را در ابعاد علمی، فرهنگی، مهارتی، مالی و معنوی ملزم به توسعه بدانند.

احمد ترک نژاد در مقاله روزنامه پول نوشته بارها پیش آمده است که همین مطالب را در جلسه مجمع نمایندگان اتاق بازرگانی به عنوان یگانه پارلمان بخش خصوصی در کشور عنوان کرده‌ایم اما متاسفانه تاکنون واکنش یا پاسخی از سوی مسئولان صدا و سیما دریافت نکرده‌ایم .

مردم سالاری در سرمقاله خود با یادآوری سالگرد سقوط هواپیمای نظامی و کشته شدن دو تن از مقامات اول انقلاب از قول یکی آن ها که سرپرست موسسه کیهان بود نوشته خطر عوام زدگی گسترده است و عوام فریبی یکی از بلایای کشورست.

به نوشته این مقاله باید برای آن فکری کرد و کاری کرد کارستان. مجلس یکی از میراث داران شهیدانی چون شاهچراغی و رسانه ها میراث دار چنین اسوه های تدبیر و اندیشه مسوولیتی بس عظیم دارند و باید راه رشد عوام زدگی و عوام فریبی را در لوایح و قوانین و نظارت دقیق و آگاهی بخشی به مردم مسدود کنند.

رضا طهماسبی در گزارش اصلی روزنامه پول خبر داده که شرکت ناجی‌غرب که از زیرمجموعه‌های موسسه سرمایه‌گذاری مهرگان وابسته به بنیاد تعاون نیروی انتظامی است در مزایده‌ای 49 درصد از سهام شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران را خرید. شرکتی که گزارشگر این روزنامه آن را شرکت سابق مهدی هاشمی رفسنجانی معرفی کرده است.

این گزارش نشان می دهد که این انتقال سهام به نیروی انتظامی که زیر عنوان خصوصی سازی صورت می گیرد در حالی است که هیچ‌کس متصور نبود که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های وابسته‌اش وارد این کارزار کاملا اقتصادی شوند.

در این گزارش آمده بدین‌گونه پس از بنیاد تعاون سپاه که چندی‌است در زمینه‌های اقتصادی و سازندگی فعال شده است و شرکت‌هایی دارد که همیشه یک پای ثابت مزایده واگذاری‌ها هستند، بنیاد تعاون نیروی انتظامی نیز وارد این حیطه شد و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه ساخت و تجهیز سکوهای نفتی دریایی را با قیمتی بیش از 140میلیارد تومان خریداری کرد. در حالی که موسسه سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت با پیشنهاد 136میلیارد تومانی موفقیتی در این مزایده حاصل نکرد.

خراسان در گزارش اصلی خود از زبان رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن نسبت به وضعیت صنایع تولیدی کشور بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها ابراز نگرانی کرده است به خصوص آن جا که رییس کارگروه تحول اقتصادی دولت خبر از روش های تازه ای برای حمایت از صنایع بزرگ شامل فولاد، سیمان ، پتروشیمی ، آلومینیوم و نساجی داده است.

خراسان نوشته محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با تشبیه هدفمندکردن یارانه‌ها به "ارکستر سمفونی"، از شوک غیرقابل تحملی که بر بخش تولید وارد خواهد شد، ابراز نگرانی کرد و گفت: نباید بگذاریم سرنوشت خوشه‌بندی خانوار برای بنگاه ها و واحدهای تولیدی هم تکرار شود.

سرمقاله ابتکار گمانه زنی کرده که اصلاح طلبان دیگر یارای هماوردی در صحنه سیاسی ایران را نخواهند داشت. اما زنجیره حوادث موجب شد تا گردونه سیاست بر پاشنه همراهی و موافقت برای اصلاح طلبان نچرخد و نشانه هایی ظاهر شد که نشان می داد افکار عمومی تفکر اصلاح طلبان را پس زده است.

وکیلی نویسنده این مقاله نوشته دوم خرداد 88 نقطه آغاز شکل گیری و بازتعریف آلترناتیوها بود.به تعبیر دیگر تحلیل رفتار زیرپوستی گروههای مختلف اصولگرا،حکایتگر جدال آلترناتیوهاست. جدال آلترناتیوها در زیر پوست رفتار ظاهری گروههای سیاسی جریان دارد چرا که آشوب های خیابانی پس از انتخابات تاکنون مانع عریان شدن جدال مذکور بوده است; و به مرور که فضا آرام و آرامتر شود و به انتخابات شوراها که در 89 برگزار خواهد شد نزدیکتر شویم ابعاد جدال نمایانتر خواهد شد

سرمقاله ابتکار با این وجود و با اشاره به انتخابات چهارمین دوره شوراهای شهروروستا که در سال 89 برگزار می شود،آن را نخستین وزن کشی سیاسی بین جایگزین های اصلاح طلبان از یکطرف و جریان حامی احمدی نژاد دانسته و نوشته جدال آلترناتیوها،صحنه اصلی آرایش سیاسی آینده کشور را رقم می زند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲ اسفند

بی بی سی:يكشنبه 2 اسفند 1388(21 فوريه 2010)

"بررسی سیاست‌های کلی انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت" تیتر اول آرمان و مردم سالاری است و روزنامه جمهوری اسلامی از قول هاشمی رفسنجانی نوشته "هرگونه حركت مخدوش كننده وحدت باید مورد مذمت دلسوزان انقلاب اسلامی قرار گیرد".

آفتاب یزد از قول حسن روحانی نوشته "پیشنهاد مبادله سوخت غربی‌ها را به طمع انداخت"، کیهان در تیتر اصلی خود از "بررسی خروج از ان پی تی، واکنش به گزارش آژانس" خبر داده است و رسالت نوشته "ناوشکن جماران حباب تهدیدهای خارجی را شکست".

"آزمون پذیرش دستیاری باطل شد" گزارش اصلی ابرار است، "سووالات لو رفت ازمون باطل شد" تیتر اول ابتکار. جام جم و ایران از "بركناری متخلفان و ابطال آزمون دستیاری" خبر داده اند و جوان نوشته "ابطال ازمون مساله دار با حکم مردانه وزیر".

"نزول رشد اقتصادی كشور" عنوان اصلی تهران امروز است، "سال آینده تورم 22 درصدی داریم" به عنوان پیش بینی خوش بینانه وزارت اقتصاد تیتر اول جهان صنعت است،"بودجه بیش از همیشه بوی نفت می دهد" تیتر اول پول ، خراسان پیش بینی وزارت اقتصاد را با عنوان "افزایش نرخ تورم و کاهش رشد اقتصادی سال آینده" منعکس کرده و دنیای اقتصاد از "پیش‌بینی از روند رشد اقتصادی"نوشته است.

جام جم نوشته خبر این است كه وزارت بهداشت با دستور شخص وزیر، آزمونی را كه همین چهارشنبه گذشته با حضور بیش از 16هزار پزشك برگزار شده بود، باطل كرد. در اطلاعیه ابطال این آزمون آمده است كه در بررسی اعتراضات و شكایات برخی از داوطلبان پس از برگزاری آزمون و وارد دانستن برخی از آنها، چنین دستوری صادر شده است.

ایران روزنامه دولت در گزارش اصلی خود مدعی شده که فساد در آزمون پزشگی به سال 1372 بر می گردد و در زمان دولت اصلاح طلب هم این حوادث بوده اما دولت توجهی نکرده تا امروز که با اعلام تخلف در آزمون دستیاری 88، ابطال آزمون و بویژه بركناری همه عوامل آن را باید اقدامی شجاعانه دانست.

روزنامه دولت در ریشه‌یابی علت اصلی تقلب در آزمون دستیاری تخصصی پزشكی به موضوعی اشاره کرده و نوشته تفاوت عایدی یك پزشك عمومی با یك متخصص گاه تا یكصد برابر است و اگر پزشك عمومی با همه تلاش خود، ماهانه یك میلیون تومان درآمد داشته باشد، یك متخصص گاه ماهانه به طور میانگین تا 100 میلیون تومان درآمد دارد، بنابراین چندان به ضرر نخواهد بود اگر میلیون‌ها تومان برای خرید سؤالات هزینه كنید چون این رقم در كمترین مدت جبران خواهد شد.

آفتاب یزد با تیتر ریشه فساد کجاست نوشته در حالی كه دو روز پیش وزیر بهداشت مدعی شده بود كه با اقدامات متعدد در آزمون و با طراحی متفاوت چینش سوال‌ها، امكان هرگونه تخلف و تقلبی را سلب می‌كنیم، این تمهیدات چاره‌ساز نشد و بنابه اعتراض‌ها و شكایت‌های برخی از داوطلبان و وارد تشخیص داده شدن این اعتراض‌ها، آزمون ابطال شد.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به آمریکائی ها تاخته و نوشته بعد از شكست طرح خارج ساختن اورانیوم 3 5 درصدی ایران توسط گروه 1 +5 و اصرار مقامات ایرانی بر معاوضه آن با اورانیوم 20 درصدی در خاك ایران مقامات آمریكائی در نیمه بهمن ماه رسما ایران را به یكی از دو گزینه تشدید تحریم ها و یا حمله نظامی تهدید كردند. این تهدید نشان می دهد آمریكائی ها در ادعایشان مبنی بر اینكه هیچگاه تمایلی به حمله نظامی به ایران نداشته و ندارند صادق نیستند.

به نوشته این روزنامه احتمال قوی این است كه آمریکا و اسرائیل درصدد بررسی راه هائی هستند كه بتوانند بدون آنكه با شكست مواجه شوند به ایران حمله نظامی كنند. قطعا اگر این كارشناسان درك صحیحی از واقعیت ها داشته باشند به این نتیجه خواهند رسید كه چنین حمله ای هیچ نتیجه ای جز شكست مهاجمان نخواهد داشت هر چند ممكن است به مصلحت ندانند این نتیجه را اعلام نمایند.

کیهان که در تیتر بزرگ صفحه اول خود از خارج شدن ایران از معاهده ان پی تی به عنوان پاسخی به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داده در گزارش خود از قول یك نماینده مجلس كه به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود نوشته برآورد ما این است كه غربی ها با این گزارش كه با گزارش های دوران البرادعی قابل مقایسه نیست، می خواستند یك پیام به ما بدهند و آن پیام هم این است كه آژانس از این به بعد «ادعا» را به جای «واقعیت» مبنای قضاوت در مورد ایران قرار خواهد داد.

کیهان از قول همین نماینده مجلس که نامش را نیاورده اضافه کرده برداشت ما این است که با این رویه جدید عضویت در NPT دیگر برای ایران هیچ فایده ای نخواهد داشت چرا كه ما باید یك طرفه اطلاعات بدهیم و همكاری كنیم و در عوض همه همكاری های ما به ضرر ما استفاده خواهد شد. در این صورت این سؤال وجود دارد كه ما چه نفعی در تداوم این عضویت داریم.

در بخش دیگری از گزارش کیهان از قول یک نماینده دیگر مجلس نقل شده که باز هم نام وی برده نشده چنین است: ممكن است دولت فعلا به طور مستقل مایل به انجام این كار نباشد ولی نمایندگان مجلس همانطور كه در یك مقطع خاص دولت را ملزم به توقف كلیه اقدامات داوطلبانه كردند، احتمال دارد این بار هم در مورد تجدیدنظر در عضویت NPT پیش قدم شوند حالا دیگر حتی مقام های دولتی هم به ما می گویند كه نمی توانند ازاین معادله دفاع كنند.

کیهان در سرمقاله خود موضوع بحران هسته ای را به انتقادهای جهانی از نقض حقوق بشر در ایران مرتبط دانسته و نوشته امروز افكار عمومی دنیا دریافته است و بسیاری از دولت ها نیز بر آن صحه می گذارند كه ایران یك كشور توانمند هسته ای است و تنها راه سخن گفتن با ایران هسته ای، گزینه تعامل و دیپلماسی است و ادبیات سخت و تحكم گونه با ایران راه به جایی نخواهد برد.

با این مقدمه کیهان نتیجه گیری می کند ظاهرا غرب به سركردگی آمریكا بازی تبلیغاتی جدیدی با عنوان «حقوق بشر» را در دستور كار كنونی خود دارد. موضوع و چالشی كه چیز تازه ای نیست و محافل غربی همواره در سه دهه گذشته با ژست حامیان سرسخت حقوق بشر! اتهامات بی اساسی را به ایران نسبت داده اند و كوشیده اند از این ماجرا به عنوان یك اهرم سیاسی علیه ایران اسلامی استفاده كنند.

این مقاله با اشاره به نشست هفته گذشته گروه كاری حقوق بشر در ژنو اشاره كرده كه در این نشست كشورهای غربی و آمریكا سعی كردند با پیش كشیدن اتهام نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و به دنبال آن مطرح كردن ادعاها و اتهامات واهی و پوچ، ایران اسلامی را محكوم نمایند اما با روشنگری هیئت ایرانی نمایندگان كشورهای اسلامی تلاش های ایران در زمینه ارتقا و تحكیم حقوق بشر را تمجید و تحسین كردند.

تهران امروز در سرمقاله خود در همین باره نوشته بحران اعداد و شاخص‌های اقتصادی نادرست همچنان پابرجاست و روزانه بر تعداد و میزان آنها افزوده می‌شود و هر لحظه رنگ و شكلی تازه می‌یابد. جدیدترین نوع از این سنخ مسائل، ابهامی است كه پیرامون رشد واقعی اقتصاد ایران بروز كرده است.

به نوشته این مقاله در حالی كه رئیس‌جمهور در كنفرانس اخیر مطبوعاتی خود از رشد اقتصادی 6.9 درصدی برای سال گذشته (سال 87) خبر داده، رئیس كل بانك مركزی با حضور در جلسه كمیسیون تلفیق مجلس رشد همان سال را 2.3‌درصد ذكر كرده و نه 6.9 درصد. در كنار این اظهارات، رئیس مركز پژوهش‌های مجلس نیز از احتمال 1.5 تا 2 درصدی رشد اقتصادی برای سال جاری خبر داده و با بیان تذكری جدی از احتمال صفر شدن رشد یا منفی شدن آن در سال آینده خبر داده است.

به نوشته سرمقاله تهران امروز اكنون هشدار، بسیار جدی‌تر از رشد‌های حداقلی است زیرا براساس پیش‌بینی‌های مركز پژوهش‌های مجلس، رشد اقتصادی در سال آینده با اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها یا صفر خواهد شد یا منفی؛ مساله‌ای كه در صورت وقوع می‌تواند به ركود، بیكاری و بحران اقتصادی می انجامد.

روزنامه پول خبر داده تابستان سال گذشته احمدی نژاد گفت خودروسازی ایران تا 10سال دیگر به سطح اول خودروسازی دنیا می‌رسد اما بهمن امسال منوچهر منطقی مدیرعامل سابق ایران خودرو گفت رقیبان بسیار قدرتمندی داریم و آنها برای پیشرفت روزانه خود برنامه دارند در صورتی که در خودروسازی ما چنین نیست... اگر استراتژی مناسبی در نظر بگیریم... می‌توان طی سال‌های آینده به مکان چهارمی در آسیا امیدوار بود.

به نوشته این روزنامه آنچه که مدیر کارآزموده خودروسازی ایران می‌گوید دورنمایی است از اتفاقاتی که طی چهار سال گذشته در صنعت خودروسازی ایران رخ داده است. اتفاقاتی از جنس «سفرهای استانی» و شروع ماجرا از نخستین سال آغاز به کار دولت نهم بود.

در گزارش پول آمده چندان مهم نیست در کدام دور از سفرهای استانی، وعده احداث کارخانه خودروسازی در سه استان مازندران، فارس و کرمانشاه را به مردمی که به استقبال آمده بودند، داده شد. آنچه هم اکنون بیش از هر چیز دیگری در این زمینه مهم است، عملی نشدن این وعده ها و البته تردیدهایی است که در اقتصادی بودن و سودزایی آنها وجود دارد.

جهان صنعت در سرمقاله خود به بررسی تراز تجارت دو‌جانبه ایران و آمریکا پرداخته و نوشته در سال گذشته میلادی کسری تجاری ایران با آمریکا 6/2 برابر کاهش یافته، خبری در نگاه اول شاید خوشحال‌کننده باشد اما اگر دقیق تر نگاه کنیم در می‌یابیم که مجموع تجارت ایران و آمریکا 5/384 میلیون دلار بوده است که نسبت به سال پیش که این رقم در سطح 3/787 میلیون دلار بود، کاهش 50 درصدی ثبت شده است.

به نوشته این مقاله به نظر می رسد عدم اعلام آمار‌های رسمی از سوی ایران به تنهایی گویا باشد که گفتن از واردات چهار برابری (نسبت به صادرات ایران) برای مسوولان شیرین نیست و با وجود آنکه کسری تجاری ایران با آمریکا در سال 2008 حدود 579 میلیون دلار بود و هم‌اکنون حدود 6/2 برابر کاهش داشته باز هم دلیلی برای تحلیل آن از سوی مقام های مسوول دیده نمی‌شود.

نویسنده سرمقاله جهان صنعت به این موضوعات عدم رابطه مستقیم و شفاف اقتصادی ایران و آمریکا و فشارهای سیاسی و تهدید‌های این کشور را اضافه کرده و نوشته شاید هم چرخش و تمایل سال قبل ایران به سوی کالاهای درجه چندم چین و حضور همکار جدید اقتصادی چون ترکیه نیز یکی از دلایل این کاهش تجارت میان دو کشور باشد.

مردم سالاری در سرمقاله خود توجه داده تحقق عدالت نیز تنها با شعار ممکن و میسر نیست و برای تحققش نیازمند ساختارها و قوانین خاص خود است که اقتصاد تجاری برای برپایی آن فاقد جدیت لازم است. از سوی دیگر اصولگرایان به خاطر تعلقات طبقاتی خود تعریف خاصی از عدالت را در ذهن دارند. این تعریف اگر چه در فرهنگ سنتی ما ریشه دارد لیکن در جامعه مدرن فاقد کارایی لازم است.

به نوشته این روزنامه شاهد آنیم که علی رغم شعارهای بسیار اصولگرایان در لزوم برقراری عدالت هر روز بر پیچیدگی ها و مشکلات اقتصادی جامعه و مردم افزوده می شود و اصولگرایان گرفتار در تعارضی درونی هر روز کسی یا چیزی را متهم کرده یا زیر سوال می برند.

مردم سالاری در پایان اظهار عقیده کرده که این به تعویق انداختن نیاز اساسی جامعه صرفا بحران های اجتماعی گسترده تری را برای ملت رقم می زند چنان که در آخرین اظهار نظر مسوولین آمده سالیانه 60 هزار زن به زنان سرپرست خانوار افزوده می شود. آیا این پایان ماجرا خواهد بود؟ به نظر می رسد با افزایش شکاف های طبقاتی و کاهش توان اقتصادی طبقات پایین جامعه، راه برای رشد افکار افراطی باز شود و این مهم ترین خطری هست که جامعه را تهدید می کند.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود به نقد تصمیم دولت در مورد آزاد سازی چهل هزار میلیارد تومان برای اجرای هدفمند کردن یارانه ها پرداخته و نوشته با توجه به مستثنی شدن دارو و كود كشاورزی از آزادسازی قیمت و با احتساب یارانه پرداختی دولت برای آب،‌گندم، قند و شكر، روغن و سایر اقلام خوراكی، كل یارانه‌پرداختی دولت به میزان 65 هزار میلیارد تومان می‌شود.

علیرضا کدیور در سرمقاله این روزنامه نتیجه گیری کرده که تصمیم دولت برای دریافت 40 هزار میلیارد تومان در سال آینده به معنای آزادسازی دو سوم یارانه پرداختی طی سال 89 است. به این ترتیب قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده باید دچار جهش چشمگیر شود كه به نظر می‌رسد اثرات تورمی آن می‌تواند بیش از برآوردهای اولیه مقامات اقتصادی و نمایندگان مجلس باشد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه چهارم اسفند

بی بی سی:دوشنبه 3 اسفند 1388(22 فوريه 2010)

"جزئیات برنامه اجلاس آینده خبرگان" تیتر اول ابرار است، آرمان "علت حضور کمرنگ هاشمی در صدا و سیما" را مهم ترین خبر امروز خود دیده، بهار همین گزارش را با عنوان "دیش صدا و سیما به بازار می آید" منعکس کرده و "استیضاح وزیر راه و ترابری کلید خورد" تیتر یک مردم سالاری است.

"فرهنگیان زمین و وام مسكن می‌گیرند" تیتر اول روزنامه ایران است. "معمای افزایش حقوق کارگران" عنوان اصلی جام جم، روزنامه جوان از "اجرای طرح سه ضربتی کنترل قیمت ها" خبر داده، دنیای اقتصاد از "دو تحلیل از پی آمدهای بودجه 89" نوشته، جهان صنعت "نشست مشترک دولت و مجلس درباره بودجه" را با اهمیت دیده و تهران امروز از "دو میلیارد دلار مترو در ایستگاه آخر" نوشته است.

روزنامه جمهوری اسلامی از قول وزیر خارجه سابق فرانسه نوشته، "اسرائیل تهدید بزرگی است،" کیهان از انتخابات عراق به عنوان "صف آرائی مردم در برابر اشغالگران" خبر داده، روزنامه رسالت از هاآرتص نقل کرده که "ایران ابرقدرت منطقه است" و خراسان در تیتر اول خود نوشته "نخستین ماموریت ناوشکن جماران در خلیج فارس آغاز شد."

آفتاب یزد از قول رئیس مجلس در تیتر اول خود نوشته، "اوباما فكری به حال وزیر خارجه خود كند" و ابتکارنوشته "فکری به حال هیلاری بکنید."

روزنامه جوان با نقل خبر روز پیش روزنامه ها در این باره که احمدی‌نژاد در جلسات مجمع تشخیص حاضر شود، هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه به نقد این گفته پرداخته و نوشته این پیشنهاد شاید در نگاه اول، ایده‌ای دلسوزانه و برای ایجاد وحدت بین مسوولین کشور به نظر آید اما آیا واقعاً چنین مقایسه‌ای قیاس مع‌الفارق نیست؟ آیا جلسات مجمع تشخیص مصلحت را با نماز جمعه باید برابر گرفت که حضور افراد در این دو جایگاه را به صورت پایاپای و معامله گونه پیشنهاد داد؟

به نوشته روزنامه هوادار دولت دلیل عدم شرکت آقای احمدی‌نژاد در جلسات مجمع تشخیص مصلحت را باید از خود او پرسید که شاید پاسخی از این جنس داشته باشد که وقتی آقای هاشمی در جلسه تنفیذ رئیس‌جمهور منتخب ملت حاضر نمی‌شود و صراحتاً از وجود تردید در انتخابات سخن به میان می‌آورد، دکتر احمدی‌نژادی که رئیس‌جمهوری‌اش برای آقای هاشمی محل تردید است نمی آید که این جلسات برای رئیس مجمع شبهه ناک نشود.

تحلیلگر روزنامه جوان ادامه داده جلسه مجمع تشخیص مصلحت، یک جلسه اداری است و نماز جمعه یک اجتماع اعتقادی. حضور در نماز جمعه یک عمل عبادی و اعتقادی است که ترک پیاپی آن بیش از 3 بار بدون دلیل به شدت مذمت شده است.

حمیدرضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری نوشته گرچه جرقه استیضاح وزیر راه و ترابری، زمانی زده شد که مهماندار یونانی خط هوایی کیش - تهران از واژه مجعول خلیج عربی استفاده کرد، اما زمینه این استیضاح ماه ها پیش فراهم شده بود. وزیر راه و ترابری، از جمله وزیرانی است که علاقه فراوانی به انجام برخی کارهای تبلیغاتی دارد و از بدو آغاز به کار خود در دولت نهم، این علا قه را به طرق مختلف نشان داده است.

به نوشته این روزنامه بازدیدهای سرزده از فرودگاه و راه آهن و... که از قضا در همگی این بازدیدهای به اصطلاح سرزده، دوربین های خبری صدا و سیما هم همراه او هستند، نمونه ای از این علاقه وزیر راه است. البته او علایق دیگری هم دارد. از جمله افتتاح نمایشی پروژه هایی که به اتمام نرسیده اند. نمونه آن، راه آهن شیراز - اصفهان و آزادراه تهران - پردیس است که هر دو مدت کوتاهی پس از افتتاح، بدون استفاده باقی ماندند; اما ناگوارتر از همه اینها، حجم بالای تلفات حوادث جاده ای، ریلی و هوائی است.

به نوشته مردم سالاری پروژه های نیمه تمام سال های گذشته هم که وزیر راه در بدو آغاز به کار خود، برای تکمیل آنها وعده های فراوانی داده بود، همچنان نیمه تمام و بعضا در حال رکود باقی مانده اند. مصداق بارز آن آزاد راه تهران- شمال است که در طول دوران وزارت آقای بهبهانی با وجود وعده های فراوان، هنوز روند گذشته دنبال می شود. معضل حوادث هوایی هم که اظهر من الشمس است.نیازی به تکرار ندارد.

تهران امروز نوشته استفاده از نام جعلی خلیج عربی در نقشه مسیر پرواز 7081 هواپیمایی كیش‌ایر موجب شد تا وزیر راه‌‌و‌‌ترابری كه همواره به‌دنبال سوانح هوایی و ریلی سكوت اختیار می‌كرد، دستور اخراج سرمهماندار یونانی پرواز یادشده را صادر كند.

این روزنامه که تنها روزنامه ای بود که دیروز ماجرای سرمیهماندار هواپیمای کیش ار و نشان دادن نقشه ای با نوشته خلیج عربی را افشا کرده بود اضافه کرده روز‌گذشته وزیر راه‌و‌ترابری طی اطلاعیه‌ای دستور اخراج سرمهماندار یونانی پرواز یادشده را كه به‌دنبال اعتراض مسافران به استفاده از نامی جعلی به جای خلیج‌فارس آنها را تهدید به بازداشت کرده بود‌را صادر كرد.

آفتاب یزد خبر داده یك روز پس از آن كه مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه خود تصویب كرد كه طرح انتخاباتی پیشنهادی مصطفی‌پور‌محمدی وزیر سابق كشور را در دستور كار قرار دهد، دولت نسبت به ایـن اقـدام واكنش نشان داد ومعاون پارلمانی رئیس جمهور در گفتگویی از مخالفت دولت با طرح مجمع برای انتخابات گفته است.

به نوشته این روزنامه به جز دولت، برخی حامیان دولت هم بر انتقاد از طرح انتخاباتی مجمع تشخیص پـرداخـتـه و اعلام كرده‌اند كه مجلس، قانون جامع انتخاباتی، تصویب شده در مجمع تـشـخیص مصلحت را رد خواهد كرد.

آفتاب یزد از قول معاون پارلمانی رئیس جمهور نوشته شكل‌گیری كمیسیون ملی انتخابات كه از سوی مجمع تـشـخـیص مصلحت نظام به بهانه ‌بازنگری در قانون انتخابات و رفع ایرادات و نواقص آن دنبال می‌شود،اقدامی در جهت تضعیف شورای ‌نگهبان و حذف آن مــرجــع است.

روزنامه ایران خبر داده که جمعی از صاحبنظران و كارشناسان مسائل هسته‌ای در گفت‌وگوهای جداگانه ای نسبت به ادعاهای اخیرحسن روحانی موضع گرفته و سخنان او را خلاف تصمیمات راهبردی نظام دانستند.

این نوشته در حقیقت پاسخی است به گفته های دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی که اخیراً در اظهارنظری مدعی شده است كه طرح مبادله سوخت به مفهوم چهار سال تعلیق تحمیلی است چرا كه منجر به از دست دادن محصول چهار سال غنی‌سازی در داخل كشور می‌شود. و در عین حال مدعی شده بود كه سال ۸۱ (دوران مسئولیت وی در شورای عالی امنیت ملی) نقطه بسیار مطلوب در روند برنامه هسته‌ای ایران محسوب می‌شود.

در گزارش ایران روزنامه دولت دو تن از نمایندگان هوادار دولت در مجلس درباره گفته های حسن روحانی اظهار نظر کرده و از جمله موسی قربانی گفته است این اظهارنظرها برای ادامه حیات سیاسی است، در حالی که احمدی‌نژاد در دولت‌های نهم و دهم ابتدا شجاعانه تعلیق را تعلیق کرد و سپس با آغاز مجدد فعالیت‌های هسته‌ای، برنامه‌های تدوین شده نظام را به سرانجام رساند.

رییس دولت سابق و مقامات هسته ای تاکنون بارها توضیح داده اند که تعلیق دوساله غنی سازی اورانیوم که برای ادامه مذاکره با کشورهای سه گانه غربی پذیرفته شد سه ماه قبل از پایان کار دولت سابق لغو شد.

دنیای اقتصاد از زمزمه كاهش سرعت هدفمندسازی یارانه‌ها در كمیسیون تلفیق مجلس خبر داده و نوشته محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس از وجود برخی چالش‌های اساسی در بودجه خبر داده است كه به گفته او شامل سقف هدفمندسازی یارانه‌ها و نیز نحوه اداره مازاد درآمدهای ارزی است.

به نوشته این روزنامه از سوی دیگر، الیاس نادران انتقادهای تندی از كلیات لایحه بودجه به عمل آورده است؛ چرا كه به گفته او آن چیزی كه با عنوان لایحه بودجه 89 تدوین شده، نه لایحه بودجه كه درخواست مجموعه‌ای از اجازه‌ها و اختیارات است.

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته بودجه 89 از حیث منابع و مصارف بی‌انضباط‌ترین بودجه‌ای است که طی چهار سال گذشته به مجلس رفته است. این سخن روزنامه یا یک روزنامه نگار نیست بلکه تقریبا تمام اقتصاددانان مجلس به علاوه مرکز پژوهش‌های مجلس این موضوع را اذعان می‌کنند. یادمان نرفته که دولت نهم در آغاز کار اعلام کرد که می‌خواهد انقلابی در بودجه نویسی ایجاد کند.

به نوشته این مقاله سال بعد هم آقای احمدی‌نژاد وعده دیگری داد، براین مبنا که این چه شیوه بودجه نویسی است. بودجه باید آنقدر کوچک باشد که مثل یک کتاب در جیب همه ایرانی‌ها جا بگیرد. اگرچه اغلب کارشناسان از این موضع گیری تعجب کردند اما برخی‌ها هم منتظر ماندند تا این کتاب جیبی کوچک برسد! غافل از اینکه این کتاب کوچک سال به سال بزرگ‌تر شد و تا به آنجا پیش رفت که ناگهان رشد 32 درصدی را در خود جا داد. حالا این بودجه بی انضباط تصویر مبهمی پیش روی اقتصاد ایران قرار داده که همه را نگران کرده است. از تولیدکننده گرفته تا سرمایه‌گذار.

در ادامه سرمقاله جهان صنعت آمده حتی عامه مردم هم نمی‌دانند که سال آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. این سردرگمی به اندازه‌ای است که به تعبیر الیاس نادران تنها تدوین‌کننده بودجه می‌داند که چه بودجه‌ای را نوشته است. در کنار این تصویر مبهم بجز آینده‌ای غیرقابل پیش‌بینی برای تولید، کارگران قرار می‌گیرند که نمی‌دانند از درون گردونه دولت و مجلس درنهایت چه قرعه‌ای بیرون می‌آید که به سرنوشت آنان گره می‌خورد.

دکتر موسی غنی نژاد در سرمقاله دنیای اقتصاد با انتقاد از وضعیتی که بودجه به خود گرفته به آمار های رسمی بانک مرکزی اشاره کرده و نوشته روند كاهشی رشد تولید ناخالص داخلی از سه ماه سوم سال 1386 آغاز شده و اگر این ارزیابی‌ها درباره عملكرد اقتصادی كشور درست باشد، واضح است كه پیش از هر تصمیم‌گیری جدیدی باید در فكر تبیین و تحلیل این وضعیت نامطلوب بود.

به نوشته این استاد دانشگاه به نظر می‌رسد كه سیاست‌‌های پولی و مالی به شدت انبساطی كه طی چند سال گذشته به اجرا درآمده، موجب بسط ید هر چه بیشتر دولت بر اقتصاد از یك سو و تضعیف بخش خصوصی از سوی دیگرشده كه حاصل نهایی آن تورم توام با ركود نسبی فعالیت‌های تولیدی بوده است. اما در هر صورت، هر گونه تصمیم‌گیری عاقلانه و موثر نیازمند اطلاعات شفاف، دقیق و به روز است. تاخیر و تعلل مراجع ذی‌ربط در تهیه و ارائه داده‌های آماری به مصلحت اقتصاد كشور نیست.

تحریم ‌ایران و هشت‌پای چینی عنوان مقاله ای است در جام جم که در آن به سازوكارهای پیچیده رهبران نسل پنجم چین در نظام بین‌الملل اشاره شده که اقتصادشان همچون هشت پایی چینی چنبره‌ای روی نظام بین‌الملل زده است كه هیچ گوشه‌ای از این جهان خارج از دسترس این اقتصاد با نرخ رشد 2 رقمی نیست. 5 قاره دنیا همراه اقیانوس‌ها و جو زمین را 7 پای این هشت پایی در سلطه دارد كه یك پای آن هم اضافه است!

نویسنده مقاله این روزنامه سپس به روابط تهران و پکن پرداخته و نوشته تراز تجاری یكطرفه چین با ایران و واردات كالای مصرفی ارزان‌قیمت و بی‌كیفیت چینی بسیاری از تولیدكنندگان ایرانی را از بازار بیرون رانده و موجب بیكاری بسیاری دیگر از كارگران ایرانی شده است. تنها در یك نمونه آن واردات بی‌رویه منسوجات چینی در چند سال گذشته در كمتر از چند ماه موجبات ورشكستگی بیش از 15 كارخانه نساجی در ایران را فراهم كرد.

به نوشته جام جم از این منظر می‌توان دلایل مخالفت چین با تحریم ایران را بیشتر درك كرد؛ چراكه چین نه‌تنها نسبت به ایران كه در مواجهه با دیگر كشورها هم تمایل خاصی به استفاده از گزینه تنبیهی و تحریم‌های تجاری و بازرگانی شورای امنیت ندارد؛ چرا كه این راهبرد بیش از همه به اقتصاد چندوجهی چین ضرر می‌رساند.

 

 

 

 

 

 

 

گزارش دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

 

متن كامل جديدترين گزارش آژانس اتمي درباره برنامه هسته‌اي ايران....

جمعه 30 بهمن 1388(19 فوريه 2010)

به گزارش فارس، "يوكيا آمانو " مدير كل ژاپني آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اولين گزارش خود درباره برنامه هسته‌اي ايران را پنجشنبه منتشر كرد كه متن كامل آن به شرح زير است:

اجراي توافقنامه پادمان‌هاي ان‌پي‌تي و مفاد مرتبط با قطعنامه‌هاي 1737 (2006)، 1747 (2007)، 1803 (2008) و 1835(2008) شوراي امنيت در جمهوري اسلامي ايران

 

گزارش مديركل

1. مديركل در تاريخ در 16 نوامبر 2009 درباره اجراي توافقنامه پادمان‌هاي ان‌پي‌تي و مفاد مرتبط با قطعنامه‌هاي شوراي امنيت در جمهوري اسلامي ايران به شوراي حكام گزارش داد (GOV/2009/74). مديركل دو گزارش بيشتر در 8 و 10 فوريه 2010 منتشر كرد (GOV/INF/2010/1 and GOV/INF/2010/2, به ترتيب).

 

A. فعاليتهاي مرتبط غني‌سازي فعلي

A.1. نطنز: تاسيسات غني‌سازي سوخت و تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت

2. در نوامبر 2003 ايران به آژانس اطلاع داد كه تمام فعاليت‌هاي مرتبط غني‌سازي و بازفرآوري در اين كشور را تعليق خواهد كرد. به ويژه، ايران اعلام كرد كه تمام فعاليت‌هاي در سايت نطنز را تعليق كرده، مواد تزريقي براي فرآيندهاي غني‌سازي را توليد نكرده و موارد مرتبط غني‌سازي را وارد نخواهد كرد. در فوريه 2004، ايران دامنه آن تعليق را گسترش داد تا مونتاژ و تست سانتريفيوژها، و اجزاي سانتريفيوژ ساخت داخل را نيز شامل كند. در ژوئن 2004، ايران اجراي اقدامات داوطلبانه گسترده در رابطه با ساخت اجزاي سانتريفيوژ و مونتاژ و تست سانتريفيوژها را متوقف كرد. در نوامبر 2004، ايران به آژانس اطلاع داد كه اين كشور تصميم گرفته بود "به طور داوطلبانه و بر اساس اقدامي فراتر به منظور اعتمادسازي، به تعليق تمام فعاليتهاي مرتبط غني‌سازي و بازفرآوري ادامه داده و آن را گسترش دهد ". در ژانويه 2006، ايران به آژانس اطلاع داد كه تصميم گرفته است "فعاليتهاي تحقيق و توسعه در زمينه برنامه هسته‌اي صلح آميز را كه داوطلبانه و غيرالزام‌آور به لحاظ قانوني تعليق كرده بود "، از سر بگيرد كه اين شامل فعاليتهاي انجام شده در تاسيسات غني‌سازي سوخت و تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت واقع در نطنز بود. ايران تست‌هاي غني‌سازي در تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت را در فوريه 2006 دوباره آغاز كرد؛ تاسيسات غني‌سازي سوخت در فوريه 2007 آغاز بكار كرد.

 

3. دو بخش آبشاري در تاسيسات غني‌سازي سوخت وجود دارند: بخش توليد A و ناحيه توليد B. با توجه به اطلاعات طراحي ارائه شده توسط ايران، 8 واحد (واحد A21 تا A28) براي بخش توليد A در نظر گرفته شده‌اند كه 18 آبشار براي هر واحد در نظر گرفته شده است. هيچ اطلاعات طراحي دقيق و مفصلي براي بخش توليد B ارائه نشده است.

 

4. در 31 ژانويه 2010، ايران گاز يواف6 طبيعي به 17 آبشار واحد A24 و شش آبشار واحد A26 در تاسيسات غني‌سازي سوخت تزريق مي‌كرد. يك آبشار واحد A24 و يك آبشار واحد A26 در آن تاريخ تحت خلا بودند. تعدادي از سانتريفيوژهاي 11 آبشار باقي مانده واحد A26 قطع شده بودند. 16 آبشار واحد A28 نصب شده بودند. از دو آبشار باقي مانده واحد A28، تمام سانتريفيوژها از يك آبشار جدا شده بودند و تفكيك سانتريفيوژها از آبشار ديگر در حال انجام بود (1). كار نصب در واحد A25 و A27 در حال انجام بود. تمام سانتريفيوژهاي نصب شده تا آن تاريخ دستگاههاي IR-1 با 164 دستگاه در هر آبشار هستند. هيچ كار نصبي سانتريفيوژها در بخش توليد B انجام نشده است.

 

5. آژانس مابين 21 نوامبر 2009 و دوم دسامبر 2009 يك راستي‌آزمايي فهرست اقلام فيزيكي در تاسيسات غني‌سازي سوخت انجام داد و تاييد كرد كه از فوريه 2007 تا 22 نوامبر 2009، 21 هزار و 140 كيلوگرم گاز يواف6 طبيعي به آبشارها تزريق شده است و در مجموع، يكهزار و 808 كيلوگرم يواف6 با درصد غناي پايين توليد شده است. ميزان غني‌سازي محصول يواف6 با درصد غناي پايين، آنگونه كه توسط آژانس اندازه‌گيري شده است، 47/3 درصد U-235 بود. آژانس به ارزيابي راستي‌آزمايي فهرست اقلام فيزيكي خود ادامه داده و درباره نتايج آن با ايران مذاكره مي‌كند. ايران تخمين زده است كه بين 23 نوامبر 2009 و 29 ژانويه 2010، 257 كيلوگرم يواف6 با درصد غناي پايين بيشتر توليد كرده است، (2) كه بنابراين مجموع توليد يواف6 با درصد غناي پايين از زمان آغاز بكار تاسيسات غني‌سازي سوخت به دو هزار و 65 كيلوگرم مي‌رسد. مواد هسته‌اي در تاسيسات غني‌سازي سوخت (شامل تزريق، محصول و دور‌ريز) بعلاوه تمام آبشارهاي نصب شده و ايستگاههاي تزريق و تخليه تحت نظارت و مهار آژانس باقي هستند. (3)

 

6. نتايج نمونه‌هاي محيطي گرفته شده در تاسيسات غني‌سازي سوخت تا 21 نوامبر 2009 نشان مي‌دهند كه در آن مركز، حداكثر ميزان غني‌سازي از ميزان اعلام شده توسط ايران در پرسشنامه اطلاعات طراحي مرتبط (كه همان كمتر 5 درصد غني‌سازي U-235 است) فراتر نرفته است. (4) از زمان آخرين گزارش، آژانس 4 بازرسي سرزده را در تاسيسات غني‌سازي سوخت با موفقيت انجام داده است، كه مجموع چنين بازرسي‌ها از مارس 2007 تا كنون را به عدد 35 مي‌رساند.

 

7. آژانس بين 14 و 16 سپتامبر 2009 يك راستي‌آزمايي فهرست اقلام فيزيكي را در تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت انجام داد، كه نتايج آن فهرست اقلام را همانگونه كه توسط ايران اعلام شده بود، تاييد كرد، البته با نامعلومي‌هاي اندازه‌گيري كه به طور طبيعي در چنين تاسيساتي است. بين 28 اكتبر 2009 و دوم فوريه 2010 در مجموع حدود 113 كيلوگرم گاز يواف6 طبيعي به يك آبشار 10 دستگاهه IR-2m، يك آبشار 10 دستگاهه IR-4، يك آبشار 20 دستگاهه IR-2m و سانتريفيوژهاي تكي IR-1، IR-2، IR-2m و IR-4 در تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت تزريق شد.

 

8. آژانس در 8 فوريه 2010 نامه‌اي را به تاريخ 7 فوريه 2010 دريافت كرد كه به "اعلام رئيس جمهوري اسلامي ايران درباره توليد سوخت مورد نياز براي رآكتور تحقيقاتي تهران " و در آن رابطه به ارائه يك نسخه بازبيني شده پرسشنامه اطلاعات طراحي براي تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت اشاره داشت. ايران به آژانس اطلاع داد كه "تدارك توليد اورانيوم با درصد غناي پايين‌تر از 20 درصد در اين نسخه بازبيني‌ شده پرسشنامه اطلاعات طراحي، ديده مي‌شود. " پرسشنامه اطلاعات طراحي "توليد يواف6 غني‌شده تا 20 درصد " را تدراك مي‌بيند.

 

9. آژانس در 8 فوريه 2010 نامه‌ جداگانه‌اي را به تاريخ 8 فوريه 2010 از ايران دريافت كرد كه به آژانس اطلاع مي‌داد كه اپراتور تاسيسات غني‌سازي سوخت قصد دارد يواف6 با درصد غناي پايين توليد شده در تاسيسات غني‌سازي سوخت را به ايستگاه تزريق تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت منتقل كند و تمام اين فعاليتهاي در 9 فوريه 2010 انجام خواهند شد. ايران از آژانس خواست تا در آن تاريخ در سايت فوق حاضر باشد.

 

10. آژانس در 9 فوريه 2010 به ايران نامه‌اي را نوشت تا توضيحاتي درباره تاريخ آغاز فرآيند توليد يواف6 با درصد غناي تا 20 درصد U-235 و ساير جزئيات فني ارائه شوند، و آژانس در اين نامه همچنين درخواست كرد تا مطابق ماده 45 توافقنامه پادماني، هيچ اورانيوم با درصد غناي پايين در اين فرآيند در تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت به منظور غني‌سازي مواد تا 20 درصد قبل از بكار گرفتن روند پادمان‌هاي بيشتر ضروري تزريق نشود.

 

11. در 10 فوريه 2010، زماني كه بازرسان آژانس در تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت رسيدند، به آنها اطلاع داده شد كه ايران تزريق يواف6 با درصد غناي پايين را در يك آبشار در تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت، عصر روز گذشته آن روز آغاز كرده است. به آنها همچنين گفته شد كه قرار است اين تاسيسات توليد يواف6 با درصد غناي تا 20 درصد را طي چند روز آغاز كند. همانگونه كه قبلا به شورا اطلاع داده شد، در حال حاضر فقط يك آبشار نصب شده در تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت وجود دارد كه قابليت غني‌سازي يواف6 تا 20 درصد را دارد.

 

12. ايران در 14 فوريه 2010 در حضور بازرسان آژانس حدود يكهزار و 950 كيلوگرم يواف6 با درصد غناي پايين را از تاسيسات غني‌سازي سوخت به ايستگاه تزريق تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت منتقل كرد. بازرسان آژانس سيلندر حاوي مواد به مقصد ايستگاه تزريق را مهر و موم كردند. ايران نتايج طيف سنجي را كه نشان مي‌دهد ميزان غني‌سازي تا 8/19 درصد در تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت بين 9 و 11 فوريه 2010 حاصل شده را در اختيار آژانس قرار داد.

 

13. در حالي كه مواد هسته‌اي در تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت، بعلاوه ناحيه آبشاري و ايستگاههاي تزريق و تخليه تحت نظارت و مهار آژانس باقي هستند، نياز به بكارگيري اقدامات بيشتر به منظور تضمين توانايي مستمر آژانس براي راستي‌آزمايي نبود انحراف مواد هسته‌اي در تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت است. آژانس طي نامه‌اي به ايران به تاريخ 9 فوريه 2010 درخواست ترتيب دادن يك نشست براي بحث درباره رويكرد پادمان‌هاي بازبيني شده براي تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت ارائه كرد.

 

A.2 قم: تاسيسات غني‌سازي سوخت فردو

14. در 21 سپتامبر 2009، ايران آژانس را از اين امر مطلع ساخت كه قصد داشته "تاسيسات غني سازي سوخت آزمايشي جديدي " بسازد كه تاسيسات غني‌سازي سوخت فردو (FFEP) نام دارد و در نزديكي شهر قم واقع است. مقامات آژانس با مقامات ايران از تاريخ 25 تا 28 اكتبر 2009 ديدار كردند، در اين تاريخ آژانس راستي آزمايي اطلاعات طراحي را در تاسيسات فردو انجام داد و با مقامات ايران درباره زمانبندي طراحي و ساخت تاسيسات فردو و همچنين وضعيت و هدف اصلي آن گفتگوهايي انجام داد. آژانس تاييد مي‌كند كه تاسيسات فردو ساخته مي‌شود تا 16 آبشار را كه در جمع شامل حدود سه هزار سانتريفيوژ است، در خود جاي دهد. ايران اعلام كرد در حال حاضر در نظر دارد تا فقط سانتريفيوژهاي IR-1 را در تاسيسات فردو نصب كند اما اينكه اين تاسيسات بتوانند براي جاي دادن سانتريفيوژهاي پيشرفته‌تر مجددا طراحي شوند، بستگي به تصميم ايران براي به كار بستن چنين سانتريفيوژهايي در آينده دارد. در 28 اكتبر 2009، ايران يك نسخه از پرسشنامه‌ اطلاعات طراحي به روز شده مربوط به تاسيسات فردو را در اختيار آژانس قرار داد.

15. در نامه‌اي به تاريخ دوم دسامبر 2009 در پاسخ به پرسش‌هاي نامه شش نوامبر 2009 آژانس درباره زمانبندي تصميم ساخت سومين تاسيسات غني سازي در ايران كه به غير از تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت و تاسيسات غني سازي سوخت است، جمهوري اسلامي اعلام كرد كه "اين مكان [نزديك قم] اساسا به عنوان يك ناحيه عمومي براي پناهگاه‌هاي احتمالي پدافند غيرعامل براي كاربردهاي متفاوتي در نظر گرفته شده است. نتيجتا اين مكان در نيمه دوم سال 2007 براي ساخت تاسيسات غني سازي سوخت انتخاب شد. " در تاريخ 16 دسامبر 2009، آژانس در نامه‌اي به ايران اعلام كرد كه برخي از پاسخ‌هاي آن به طور كامل درخواست‌هاي آژانس براي شفاف سازي در خصوص تاسيسات فردو را تحت پوشش قرار نداده است. در اين نامه، آژانس به طور خاص به اين درخواست خود اشاره كرده كه ايران تاييد كند چه هنگامي تصميم به ساخت تاسيسات غني سازي سومي (به غير از تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت و تاسيسات غني سازي سوخت) گرفته است و نياز براي دسترسي به شركت‌هاي دخيل در طراحي و ساخت تاسيسات فردو به منظور تاييد اظهارات ايران در خصوص زمانبندي و هدف اين تاسيسات را تكرار كرده است. آژانس ايران را از اين موضوع مطلع ساخت كه اطلاعات گسترده‌اي از تعدادي منابع دريافت كرده كه شرح دهنده طراحي تاسيسات فردو هستند. اين اطلاعات با اطلاعات طراحي كه آژانس در طي راستي‌آزمايي اطلاعات طراحي دريافت كرده بود، مطابقت داشت و اينكه اين منابع مدعي هستند كه كار طراحي تاسيسات فردو در سال 2006 آغاز كرده است، به عبارت ديگر زماني كه ايران خود پذيرفته بود ملزم به كد تعديل شده 3.1 براي مطلع ساختن آژانس است.

16. در نامه‌اي به تاريخ 22 ژانويه 2010 آژانس به ايران پرسشنامه‌ اطلاعات طراحي كاملي را به ايران ارائه داد و مجددا تقاضاي اكتبر 2009 خود مبني بر دسترسي به اسناد طراحي مرتبط و شركت‌هاي دخيل در طراحي اين تاسيسات غني سازي سوم در ايران را تكرار كرد. ايران تا كنون به اين درخواست‌ها پاسخي نداده است.

17. از 26 اكتبر 2009، آژانس پنج راستي‌آزمايي اطلاعات طراحي را در تاسيسات فردو انجام داده است. در طي سه مورد اين از راستي‌آزمايي‌ها، آژانس نمونه‌هاي محيطي گرفت. نتايج تحليل‌ها [آناليزهاي] نمونه‌هاي گرفته شده در 27 اكتبر 2009 از دو تانكر غيرفعال سازي تاسيسات فردو وجود مقدار اندكي ذرات اورانيوم استفاده شده را نشان داد كه شبيه ذرات يافته شده در نظنز است. بر اساس اعلام ايران، اين تانكرها از سايت نطنز به فردو آورده شده‌اند.نتايج آناليز نمونه‌هاي بعدي هنوز آماده نشده است. آژانس تاييد كرده است كه ساخت تاسيسات فردو ادامه دارد، اما تا تاريخ 16 فوريه 2010 هيچ سانتريفيوژي به اين تاسيسات وارد نشده است.

 

B. فعاليت‌هاي بازفرآوري

18. آژانس به نظارت استفاده و ساخت سلول‌هاي داغ در راكتور تحقيقاتي تهران (TRR) و تاسيسات توليد راديوايزوتوپ موليبدنيوم، يد و زنون (MIX) ادامه داده است. آژانس يك بازرسي و يك راستي‌آزمايي اطلاعات طراحي را در راكتور تحقيقاتي تهران در تاريخ 11 نوامبر 2009 و در تاريخ 23 ژانويه 2010 در تاسيسات MIX انجام داد. هيچ نشانه‌اي از فعاليت‌هاي مرتبط با بازفرآوري در اين تاسيسات وجود نداشت. در حاليكه ايران اعلام كرده است هيچ گونه فعاليت‌ مرتبط با بازفرآوري در اين كشور ندارد، آژانس اين امر را فقط در ارتباط با اين دو تاسيسات مي‌تواند تاييد كند، همانگونه كه مفاد پروتكل الحاقي در حال حاضر براي آن در خصوص ايران در دسترس نيستند.

 

C. پروژه‌هاي مرتبط با راكتور آب سنگين

 

19. شوراي امنيت در قطعنامه 1737 (2006) و در بند مهم 2 تصميم گرفت كه ايران بايد فعاليتهاي مشخصي را تعليق كند كه شامل "كار بر روي تمام پروژه‌هاي مرتبط با راكتور آب سنگين شامل ساخت يك رآكتور تحقيقاتي كه توسط آب سنگين كار مي‌كند، همچنين توسط آژانس راستي‌آزمايي شود ". شوراي امنيت در آن قطعنامه همچنين تصميم گرفت كه، ميان چيزهاي ديگر، ايران "چنين دسترسي و همكاري را مادامي كه آژانس نيازمند قادر بودن براي راستي‌آزمايي تعليق در نظر گرفته شده در بند 2 و حل مسائل باقيمانده مشخص شده در گزارش‌هاي آژانس است،‌ فراهم كند. "

 

20. همانگونه كه در GOV/2009/74 اشاره شده، آژانس در جريان راستي‌آزمايي اطلاعات طراحي انجام شده در تاسيسات تبديل اورانيوم اصفهان (UCF) در تاريخ 25 اكتبر 2009، تعداد زيادي مخزن مشاهده كرد كه ايران گفته است شامل آب سنگين هستند. آژانس در نامه‌اي به تاريخ 10 نوامبر 2009 از ايران خواست تا تعداد مخزن‌ها و محتواي آنها را به منظور تامين اطلاعات درباره منشأ آب سنگين تاييد كند. ايران طي نامه‌اي به تاريخ 18 نوامبر 2009 در پاسخ به آژانس اعلام كرد كه "منشأ آب سنگين جمهوري اسلامي ايران است ".

 

21. با توجه به درخواست شوراي امنيت مبني بر اينكه آژانس تعليق توسط ايران، در ميان چيزهاي ديگر، پروژه‌هاي مرتبط با راكتور آب سنگين را راستي‌آزمايي كند و اينكه گزارش كند كه آيا ايران تعليق كامل و مداوم آن را انجام داده است يا نه، آژانس نيازمند قادر بودن براي تاييد محتواي مخازن و منشا آب سنگين كه گفته مي‌شود در مخزن‌ها وجود دارد، است. به اين منظور، آژانس در نامه‌اي به تاريخ ژانويه 2010 به ايران اطلاع داد كه در جريان راستي‌آزمايي اطلاعات طراحي در تاسيسات تبديل اورانيوم كه براي 17 ژانويه 2010 برنامه‌ريزي شده بود، قصد دارد نمونه‌هاي آب سنگين براي آناليز تخريبي بردارد. ايران در نامه‌اي به تاريخ 14 ژانويه 2010 به چنين نمونه‌برداري اعتراض و اعلام كرد كه هيچ مفادي در توافقنامه پادمان‌ها براي نمونه‌برداري از مواد غيرهسته‌اي براي آناليز تخريبي وجود ندارد. آژانس در جريان راستي‌‌آزمايي اطلاعات طراحي در تاريخ 17 ژانويه 2010، تعداد مخازن 756 هزار و 50 ليتري را كه ايران گفته حاوي آب سنگين است، را شمرد و تعدادي از مخزن‌هاي انتخاب شده به طور تصادفي را وزن كرد، اما به آن اجازه داده نشد از آب سنگين به منظور تاييد محتواي مخزن‌ها نمونه‌برداري كند.

 

22. آژانس در 13 ژانويه 2010 يك راستي‌آزمايي اطلاعات طراحي در تاسيسات توليد سوخت (FMP) انجام داد. اين راستي‌آزمايي تاييد كرد كه هيچ تجهيزات فرآوري جديدي در اين تاسيسات نصب نشده و اينكه هيچ مجموعه جديد، ميله‌ يا صفحه‌اي از ماه مي 2009 به بعد توليد نشده بود. آژانس در 18 ژانويه 2010 يك پرسشنامه اطلاعات طراحي براي تاسيسات توليد سوخت دريافت كرد كه شامل اطلاعات درخواست شده توسط آژانس در ژوئن 2009 درباره ويژگي‌هاي طراحي ميله‌هاي سوختي راستي‌آزمايي شده توسط آژانس در جريان بازرسي‌هاي ماه مي 2009 آن در تاسيسات توليد سوخت است.

 

23. آژانس در 8 فوريه 2010 يك راستي‌آزمايي اطلاعات طراحي در رآكتور IR-40 اراك انجام داد. آژانس راستي‌آزمايي كرد كه ساخت اين تاسيسات در حال انجام بود. هر چند همانگونه كه پيشتر به شورا اعلام شده بود، با توجه به امتناع ايران در اجازه به دسترسي آژانس به مركز توليد آب سنگين (HWPP)، آژانس بايد بر تصاوير ماهواره‌اي براي نظارت بر وضعيت آن مركز تكيه كند. بر اساس تصاوير جديد، به نظر مي‌رسد كه مركز توليد آب سنگين دوباره در حال فعاليت است. اما، بايد خاطر نشان كرد كه اين تصاوير فقط مي‌توانند اطلاعاتي را درباره اينكه چه اتفاقي در آن زمان كه تصاوير گرفته مي‌شدند، مي‌افتاد، در اختيار قرار دهند. طبق درخواست شوراي امنيت كه آژانس تعليق پروژه‌هاي مرتبط با آب سنگين در ايران را راستي‌آزمايي كند و به ويژه با توجه به حضور در تاسيسات تبديل سوخت كه ايران آن را به عنوان منشا ايراني آب سنگين توصيف كرد، آژانس نيازمند دسترسي مستقيم به مركز توليد آب سنگين است.

 

24. آژانس در نامه‌اي به تاريخ 15 فوريه 2010 بر درخواستهاي خود تاكيد كرد مبني بر اينكه ايران ترتيبات لازم براي فراهم ساختن دسترسي هر چه سريعتر آژانس به موارد زير را مهيا كند: مركز توليد آب سنگين؛ آب سنگين ذخيره شده در تاسياست تبديل اورانيوم به منظور نمونه‌برداري براي آناليز تخريبي؛ و هر مكان ديگري در ايران كه پروژه‌هاي مرتبط آب سنگين در حال انجام هستند.

 

D. ديگر موضوعات اجرايي

 

D.1 تبديل اورانيوم

25. بر اساس اطلاعات طراحي كه توسط ايران ارائه شده و تا تاريخ 12 نوامبر 2009 مورد بازبيني قرار گرفته است، تاسيسات تبديل اورانيوم اصفهان (يوسي‌اف) در نهايت شامل خطوط فرآروي زير خواهد بود:

 

* توليد هگزا فلوريد اورانيوم طبيعي از كنستانتره سنگ معدن اورانيوم به منظور غني سازي بيشتر (تكميل شده و فعال)؛

 

* توليد دي اكسيد اورانيوم طبيعي از كنستانتره سنگ معدن اورانيوم براي سوخت راكتور IR-40 (پيش بيني مي‌شود تا مارس 2010 تكميل شود)؛

 

* توليد شمش‌هاي فلز اورانيوم طبيعي از تترا فلوريد اورانيوم براي اهداف تحقيقات و توسعه (تكميل شده اما هنوز عملي نشده است)؛

 

* توليد دي اكسيد اورانيوم با درصد غناي پايين (حداكثر پنج درصد غني سازي اورانيوم 235) از هگزا فلوريد اورانيوم براي سوخت راكتور آب سنگين (در دست ساخت)؛

 

* توليد فلز اورانيوم با درصد غناي پايين (حداكثر 7/19 درصد غني سازي اورانيوم 235) از هگزا فلوريد اورانيوم براي اهداف تحقيق و توسعه (هنوز تجهيزاتي نصب نشده است)؛

 

* توليد پودر تترافلوريد اورانيوم مصرف شده از هگزافلوريد اورانيوم براي فرآيند تبديل بيشتر به فلز اورانيوم (در دست ساخت)؛

 

* و توليد فلز اورانيوم استفاده شده از تترافلوريد اورانيوم براي مقاصد ذخيره‌اي و دفاعي (ساخت و ساز آن هنوز آغاز نشده است).

 

ايران در نامه‌اي به تاريخ 11 فوريه 2010 نسخه به روز شده‌اي از پرسشنامه اطلاعات طراحي در خصوص مركز يوسي‌اف اصفهان را تقديم آژانس كرد كه شامل اشاره‌اي به فعاليت تحقيق و توسعه اضافي درباره تبديل هگزافلوريد اورانيوم استفاده شده به U3O8 بود.

 

26. در اكتبر 2009، آژانس از ايران خواست تا اطلاعاتي در خصوص طراحي، تجهيزات و برنامه نصب يك لابراتوار تحليلي را ارائه دهد كه پيش از اين اعلام كرده بود در مكاني زيرزميني در يكي از نواحي ذخيره سازي (انبار) يو‌سي‌اف نصب خواهد كرد. در نامه‌اي به تاريخ 13 دسامبر 2009، ايران نسخه‌اي به روز شده از پرسشنامه اطلاعات طراحي درباره يوسي‌اف اصفهان كه از جمله شامل طراحي اين لابراتوار بود، ارائه داد. در 9 فوريه 2010، آژانس اظهاراتي درباره پرسشنامه اطلاعات طراحي فوق به ايران ارائه داد و تقاضاي خود مبني بر اينكه ايران اطلاعات مرتبط با تجهيزات و برنامه نصب اين آزمايشگاه را ارائه دهد، تكرار كرد.

27. در 17 ژانويه 2010 آژانس يك بازرسي و يك راستي‌آزمايي اطلاعات طراحي را در مركز يوسي‌اف اصفهان انجام داد. در آن زمان، اين مركز در مرحله تعمير و نگهداري قرار داشت. از 10 آگوست 2009 هيچ هگزافلوريد اورانيومي توليد نشده است؛ با اين همه، از آن تاريخ پنج تن اورانيوم به صورت هگزافلوريد اورانيوم كه پيش از اين توليد و در فرايند تبديل قرار داشت در تاريخ 15 نوامبر 2009 از اين فرايند خارج شد. بنابراين مقدار كلي اورانيوم به شكل هگزافلوريد اورانيوم توليد شده در مركز يو‌سي‌اف از مارس 2004، 371 تن است (مقداري از آن به تاسيسات غني سازي سوختي و تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت انتقال داده شد) كه هنوز تحت نظارت آژانس قرار دارد. در حال حاضر، 42 تن اورانيوم به صورت كنستانتره سنگ معدن اورانيوم در مركز يوسي‌اف نگهداري مي‌شود.

 

D.2 اطلاعات طراحي

 

28. ايران در نامه‌اي به تاريخ 29 مارس 2007 با آژانس اطلاع داد تصميم به تعليق اجراي متن تعديل شده بخش عمومي ترتيبات تكميلي موسوم به كد 3.1 گرفته است كه در سال 2003 پذيرفته بود. در 30 مارس 2007، آژانس از ايران خواست تا تصميم فوق را مجدد مورد بررسي قرار دهد. آژانس اين درخواست را در نامه‌اي به تاريخ 16 اكتبر 2008 تكرار كرد.

29. كد 3.1 تعديل شده‌اي كه ايران در سال 2003 آن را پذيرفته بود، ارائه اطلاعات طراحي تاسيسات جديد به آژانس را در سريع‌ترين زمان ممكن از اتخاذ تصميم ساخت آنها يا صدور اجازه ساخت تاسيساتي جديد، ممكن مي‌ساخت. كد 3.1 تعديل شده همچنين ارائه اطلاعات طراحي بيشتر در مرحله ابتدايي تعريف پروژه، طراحي مقدماتي، مراحل ساخت و ساز و صدور اجازه را ممكن مي‌ساخت.

30. بر اساس بند 39 "توافق پادماني ايران "، ترتيبات تكميلي موافقت شده نمي‌تواند يكطرفه تغيير داده شود؛ همچنين اين سازوكاري نيست كه در توافق پادماني فوق براي تعليق يكي از بندهاي موافقت شده در ترتيبات تكميلي به كار رفته است. بنا بر اين، كد 3.1 تعديل شده همانگونه كه ايران با آن در 2003 موافقت كرد، براي ايران لازم الاجراء باقي مي‌ماند.

31. هم در مورد تاسيسات دارخوين و هم در مورد تاسيسات فردو، ايران آژانس را در زمان مناسب در خصوص تصميم ساخت يا اجازه ساخت اين تاسيسات همانگونه كه در كد 3.1 تعديل شده ذكر شده، مطلع نكرده است و فقط اطلاعات طراحي محدودي را ارائه داده است. اقدامات ايران در اين زمينه مغاير با تعهد آن بر اساس ترتيبات تكميلي براي توافق پادماني آن است و نگراني‌هايي را درباره تكميل بودن اعلان‌هاي ايران به وجود مي‌آورد.

32. آژانس در نامه‌اي به تاريخ 6 نوامبر 2009 با اشاره به تصميم ايران براي ساخت تاسيسات نطنز از ايران به علاوه موارد ديگر درخواست كرد تا تاييد كند كه تصميمي براي ساخت يا اجازه ساخت تاسيسات هسته‌اي ديگري اتخاذ نكرده است و اينكه در حال حاضر هيچ تاسيسات اين چنيني در ايران وجود ندارد كه به آژانس اطلاع داده نشده باشد. ايران در پاسخ خود به تاريخ دوم دسامبر 2009 اعلام كرد كه "جمهوري اسلامي ايران آژانس را، همانگونه كه پيش از اين اعلام كرده بود، در خصوص وجود تاسيسات هسته‌اي ديگر در ايران بر اساس توافق پادماني با آژانس مطلع خواهد ساخت (INFCIRC/214). "

33. آژانس در نامه‌اي به تاريخ دوم دسامبر 2009 به اعلام عمومي ايران درباره قصد آن براي ساخت 10 تاسيسات غني سازي اورانيوم جديد اشاره كرد و همچنين به اظهارات ايران مبني بر اينكه 5 سايت در حال حاضر درباره آنها تصميم گيري شده و پنج سايت ديگر كه در سراسر ايران ساخته خواهند شد، اشاره كرد و از ايران پرسيد كه آيا اطلاعات درج شده در اين گزارش‌هاي صحيح بوده يا خير. آژانس همچنين درخواست كرد در صورتيكه تصميم ساخت تاسيسات غني سازي جديد گرفته شده است، ايران به آژانس اطلاعات بيشتري درباره طراحي و برنامه ريزي ساخت چنين تاسيساتي ارائه دهد. در پاسخي به تاريخ 17 دسامبر 2009 كه ايران در آن به نامه 29 مارس 2007 خود درباره تعليق اجراي ترتيبات تكميلي 12 فوريه 1976 اشاره كرده بود، ايران اعلام كرد كه در صورت نياز به آژانس اطلاعات مورد نياز را ارائه خواهد داد.

34. بند 45 توافق پادماني ايران اعلام مي‌كند اطلاعات طراحي درباره تعديل مرتبط با مقاصد پادماني به شكل كافي بايد پيش از اقدامات پادماني هنگامي كه ضروري است، ارائه شود. افزايش اعلام شده سطح غني سازي اورانيوم 235 از 5 درصد به 20 درصد آشكارا با مقاصد پادماني مرتبط است و بر همين اساس، بايد به آژانس در زمان مناسب اطلاع داده مي‌شد تا اقدمات پادماني موجود در تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت را تطبيق دهد.

35. ايران تاكنون اجراي كد 3.1 تعديل شده را از سر نگرفته است. اين تنها مورد از فعاليت‌هاي هسته‌اي قابل ملاحظه است كه توافق پادماني جامعي در اجرا دارد اما در حال اجراي مفاد كد 3.1 تعديل شده نيست. مهم است يادآوري شود كه نبود چنين اطلاعات اوليه اي زمان مورد نياز براي آژانس براي برنامه ريزي ترتيبات پادماني ضروري به ويژه براي تاسيسات جديد را كاهش مي‌دهد و سطح اعتماد را در نبود ديگر تاسيسات هسته‌اي كاهش مي‌بخشد.

 

D.3 ديگر موارد

36. در تاريخ 8 دسامبر 2009 به درخواست ايران، مهر و موم از 31 مخزن در نيروگاه برق هسته‌اي بوشهر باز شد تا بررسي فني مجموعه‌هاي سوخت وارد شده از روسيه براي استفاده در نيروگاه بوشهر انجام شود. با توجه به تكميل بررسي فني، مجموعه‌هاي سوخت توسط آژانس مجدد تاييد خواهد شد و مجددا مهر و موم مي‌گردد.

37. در تاريخ 9 ژانويه 2010، آژانس يك راستي‌آزمايي اطلاعات طراحي در لابراتوار تحقيقاتي چند منظوره جابر ابن حيان در تهران انجام داد كه در طي آن به آژانس اطلاع داده شد كه فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه فرآوري دماي بالا در لابراتوار جابر ابن حيان آغاز شده تا توليد الكترومكانيكي فلز اورانيوم مورد مطالعه قرار گيرد. در نامه‌اي به تاريخ سوم فوريه 2010، آژانس از ايران خواست تا اطلاعات بيشتري در خصوص اين فعاليت‌ها ارائه دهد.

38. بر اساس تصاوير ماهواره‌اي، آژانس برآورد مي‌كند كه فعاليت‌هاي بازيافت اورانيوم در منطقه تاسيسات توليد اورانيوم بندر عباس ادامه دارد.

39. از ابتداي سال 2008، آژانس از ايران خواست تا دسترسي به مكان‌هاي ديگر مرتبط با توليد سانتريفيوژها، تحقيق و توسعه درباره غني سازي اورانيوم و استخراج و خرد كردن اورانيوم را فراهم كند(GOV/2008/15, para. 13). با توجه به توسعه‌هاي اخير به طور خاص انجام شده در ايران و اعلام توسط اين كشور، ايران در حال بررسي ساخت و ساز برنامه ريزي شده تاسيسات هسته‌اي جديد است و آژانس از ايران درخواست مي‌كند تا ايران دسترسي به اين مكان‌ها را هر چه زودتر فراهم كند.

 

 

E. ابعاد نظامي احتمالي

 

40. به منظور تاييد اينكه تمام مواد هسته‌اي در ايران در قالب فعاليت‌هاي صلح آميز هستند (همانطور كه توسط توافق پادماني درخواست شده است)، آژانس بايد به نبود بعد نظامي احتمالي برنامه هسته‌اي ايران اطمينان يابد. گزارش‌هاي قبلي مدير كل آژانس مسايل باقيمانده و اقدامات مورد نياز ايران را شرح داده است كه شامل اين است كه ايران پروتكل الحاقي را اجرا كند و اطلاعات و دسترسي مورد نياز براي حل سوالات مرتبط با مطالعات ادعايي را فراهم كند تا به اين شكل شرايط تحصيل سند فلز اورانيوم، تهيه و فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه موسسات نظامي مرتبط و شركت‌هايي كه مي‌تواند به موضوع هسته‌اي ربط داشته باشد شفاف سازي شود. همچنين با اين روش توليد تجهيزات و قطعات مرتبط با برنامه هسته‌اي توسط شركت‌هاي متعلق به صنايع دفاعي شفاف سازي گردد.

41. اطلاعات در دسترس آژانس كه مرتبط با اين مسايل باقيمانده است، گسترده هستند و از منابع مختلفي در طول زمان جمع آوري شده است. همچنين از لحاظ جزئيات فني مهم و معتبر است كه چهار چوب زماني كه اين فعاليت‌ها در آن انجام شد و افراد و سازمانهايي كه دخيل بوده‌اند، مشخص شوند. روي هم رفته، اين امر نگراني‌هايي را درباره وجود احتمالي فعاليت‌هاي گذشته و حال اعلام نشده در ايران مرتبط با توسعه كلاهك هسته‌اي يك موشك به وجود مي‌آورد. اين فعاليت‌هاي ادعايي متشكل از شماري از پروژه‌ها و پروژه‌هاي فرعي شامل جنبه‌هاي موشكي و هسته‌اي است كه توسط سازمان‌هاي نظامي مرتبط اداره مي‌شود.

 

42. از جمله فعاليتهايي كه آژانس تلاش داشته با ايران گفتگو داشته باشد عبارتند از: فعاليتهاي در برگيرنده سيستم‌هاي انفجاري همزمان با دقت بالا؛ مطالعات در باره چاشني‌هاي انفجارات با قدرت زياد و مهندسي بدنه موشك با قابليت بازگشت؛ يك پروژه براي تبديل UO2 به UF4 مشهور به "پروژه نمك سبز " و فعاليتهاي مختلف مرتبط با خريد. بطور اخص آژانس از جمله درپي ابهام زدايي در خصوص موارد زير بوده است: آيا ايران در فعاليتهاي اعلام نشده براي توليد هگزافلوريد اورانيوم UF6 (نمك سبز) كه شركت كيميا معدن در آن درگير بوده، وارد شده؛ آيا فعاليتهاي ايران در مورد سيم هاي ارتباطي چاشني ها انفجاري منحصرا براي مقاصد غير نظامي يا متعارف نظامي بوده؛ آيا ايران يك سيستم كروي انفجار از داخل احتمالا با مساعدت يك كارشناس خبره خارجي در زمينه فناوري انفجاري را ساخته، آيا طراحي مهندسي و مطالعات مدلسازي كامپيوتري با هدف ساخت يك طراحي جديد براي محفظه چاشني يك موشك براي يك چاشني هسته‌اي بودند؛ و ارتباط بين تلاش‌هاي مختلف مقامات ارشد ايراني داراي ارتباط با سازمانهاي نظامي در ايران بمنظور كسب فن آوري و تجهيزات مرتبط با هسته اي.

43. آژانس همچنين مايل است با ايران در خصوص اين موارد گفتگو نمايد: پروژه و ساختار مديريتي فعاليتهاي ادعايي مرتبط با انفجارات هسته‌اي؛ ترتيبات ايمني مرتبط با هسته‌اي براي شماري از پروژه هاي ادعايي؛ جزئيات مربوط به با ساخت قطعات براي سيستم چاشني انفجارات با قدرت زياد؛ و آزمايشهاي مربوط به توليد و تشخيص نوترونها. بررسي اين موضوعات براي ابهام زدايي از نگراني هاي آژانس در خصوص اين فعاليتها و موارد يادشده بالا كه به نظر مي رسد پس از 2004 ادامه يافته، حائز اهميت است.

44. ايران از آگوست سال 2008 با اظهار اينكه ادعاهاي مرتبط با ابعاد نظامي احتمالي برنامه هسته‌اي آن بي پايه بوده و اطلاعاتي كه آژانس به آنها اشاره دارد مبتني بر جعليات است، از گفتگو در مورد مسائل ياد شده بالا با آژانس يا ارائه هرگونه اطلاعات و دسترسي بيشتر ( به اماكن و اشخاص ) براي پرداختن به اين نگراني ها امتناع ورزيده است.

45. به مرور زمان و احتمال از بين رفتن شانس شدن دسترسي به اطلاعات، اهميت دارد كه ايران بدون تاخير با آژانس در مورد اين موضوعات وارد گفتگو شده و اينكه آژانس اجازه يابد از كليه سايتهاي مربوطه بازديد نمايد، به تمامي تجهيزات و اسناد مربوطه دسترسي يابد و اجازه يابد كه با اشخاص مربوط مصاحبه نمايد. توافق واقعي ايران آژانس را قادر خواهد ساخت كه در كارش پيشرفت داشته باشد. بواسطه همكاري فعالانه ايران پيشرفت در موارد خاصي كه سوالاتي مطرح بوده در گذشته انجام شده است؛ اين امر مي تواند در مورد اين سوالات در باره ابعاد مربوطه نظامي نيز امكان پذير باشد.

 

F- خلاصه

46. درحالي كه آژانس به راستي آزمايي عدم انحراف مواد هسته اي اظهار شده در ايران ادامه مي دهد، ايران براي اجازه دادن به آژانس بمنظور تاييد اينكه تمامي مواد هسته اي در ايران در فعاليتهاي هسته اي صلح آميز قرار دارند، همكاري مورد نياز را فراهم نساخته است.

47. ايران ملزومات مندرج در قطعنامه‌هاي مربوطه شوراي حكام و شوراي امنيت شامل اجراي پروتكل الحاقي را كه براي اعتماد سازي نسبت به مقاصد منحصرا صلح آميز برنامه هسته‌اي ايران و حل وفصل مسائل باقيمانده اهميت اساسي دارد اجرا نمي‌نمايد. بويژه ايران براي شفاف سازي موضوعات باقيمانده كه موجب نگراني نسبت به ابعاد احتمالي برنامه هسته اي ايران هستند و اجراي متن اصلاح شده كد 3.1 از ترتيبات فرعي بخش عمومي مبني بر ارائه پيش هنگام اطلاعات طراحي نياز به همكاري دارد.

48. ايران برخلاف قطعنامه هاي مربوطه شوراي حكام و شوراي امنيت، به عمليات در تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت و تاسيسات غني سازي سوخت در نطنز و احداث يك تاسيسات جديد غني سازي در فردو ادامه داده است ايران همچنين قصد خود براي ساخت 10 كارخانه غني سازي جديد اعلام داشته است. ايران اخيرا تزريق هگزافلوريد اورانيوم (UF6) با غناي پايين توليد شده در تاسيسات غني سازي سوخت به يك آبشار تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت را با هدف غني سازي تا سطح 20 درصد بصورت اورانيوم 235 را آغاز كرد. مدت زماني كه ايران براي اعلام در خصوص تغييرات مربوطه ايجاد شده در تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت فراهم آورد براي اينكه آژانس بتواند قبل از اينكه ايران تزريق مواد به تاسيسات غني‌سازي آزمايشي سوخت را آغاز كند رويه‌هاي موجود پادماني را تنظيم نمايد، ناكافي بود. كار آژانس براي راستي آزمايي تاسيسات فردو و درك هدف اوليه اين تاسيسات و زمانبندي طراحي و احداث آن در دست انجام است. ايران دسترسي به اطلاعاتي از قبيل اطلاعات طراحي اوليه براي تاسيسات فردو يا دسترسي به شركتهاي درگير در طراحي و احداث كارخانه را فراهم نمي نمايد.

49. ايران همچنين برخلاف قطعنامه هاي مربوطه شوراي حكام و شوراي امنيت احداث راكتور IR-40 و ديگر فعاليتهاي مرتبط با آب سنگين را ادامه مي‌دهد. آژانس اجازه نيافته است كه از آب سنگين كه در يوسي‌اف انبار شده است نمونه برداري نمايد و به كارخانه توليد آب سنگين دسترسي نيافته است.

50. مديركل از ايران درخواست مي نمايد اقداماتي را در جهت اجراي كامل موافقتنامه پادمان خود و ديگر وظايفش شامل اجراي پروتكل الحاقي اتخاذ نمايد.

51. مديركل به نحو مقتضي به گزارش دهي ادامه خواهد داد.