بولتن خبري ايران نبرد(1083) جمعه 9 بهمن 1388(29 ژانويه 2010)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

نشست اتمی نیویورک 'بدون نتیجه' پایان یافت

بی بی سی:شنبه 26 دي 1388(16 ژانويه 2010)

نماینده روسیه در نشست گروه 1+5 برای بررسی مناقشه اتمی ایران گفت این مذاکرات که معطوف به تحریم های بعدی بود بدون هیچ تصمیمی پایان یافته است.

این در حالیست که نماینده آمریکا در این جلسه مذاکرات نیویورک را "بسیار سودمند" نامیده است.

دیپلمات های شش کشور مذاکره کننده با ایران روز شنبه در حالی برای بحث و بررسی تحولات جدید هسته ای ایران و اقداماتی بعدی گرد هم آمده بودند که کشورهای غربی از جمله آمریکا بدنبال اعمال تحریم های بیشتر علیه تهران هستند.

اما گفته می شود مقام های چینی خواهان ادامه مذاکرات با ایران هستند.

سرگئی ریابکف نماینده روسیه بعد از این جلسه به خبرنگاران گفت این جلسه بدون نتیجه بود به این معنا که به اتخاذ تصمیمی نیانجامید. اما ویلیام برنز نماینده آمریکا گفت "این جلسه ای بسیار سودمند بود."

دیپلماتهای اروپایی اظهار امیدواری کرده اند بزودی نشست دیگری برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران برگزار شود.

در این نشست که با حضور نمایندگان کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان برگزار شد، آخرین تحولات مربوط به برنامه هسته ای ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

چین پیش تر اعلام کرده بود بر خلاف سایر کشورها که در سطح مدیر کل وزارت خارجه، در نشست شرکت می کنند، نماینده ای رده پائین اعزام می کند.

برخی دیپلماتها آن را به منزله عدم حمایت این کشور از وضع هر نوع تحریم جدیدی علیه ایران قلمداد کردند.

چین و روسیه از حامیان ایران در مجامع بین المللی به شمار می روند. این دو کشور قراردادهای متعددی با ایران امضا کرده و از شرکای تجاری مهم این کشور به شمار می روند.

کشورهای غربی خواهان مشارکت و کمک روسیه و چین در وضع تحریم های جدیدی علیه ایران شوند.

این تحریم ها متوجه بخش های بیمه، مالی و تسلیحاتی ایران خواهد بود.

این کشورها خواهان آن هستند تا از طریق وارد کردن فشار بیشتر، ایران را به موافقت با پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه تهیه سوخت هسته ای وادار کنند.

ایالات متحده و فرانسه بارها گفته اند در صورتی که ایران پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم غنی شده با خلوص پایین این کشور با سوخت راکتور هسته ای را نپذیرد، تحریم های بین المللی آن افزایش خواهد یافت.

دولت ایران در مقابل به کشورهای غربی برای تامین سوخت راکتور اتمی تهران یک مهلت یک ماهه داده است. ایران گفته است در صورت عدم پاسخ کشورهای غربی به پیشنهادهای این کشور برای خرید یا تبادل سوخت، جمهوری اسلامی ایران رسما تولید سوخت مورد نیاز خود رابا غلظت ۲۰ درصد، با اتکا به مهندسین و متخصصین فنی این کشور آغاز خواهد کرد.

دولت باراک اوباما این مهلت را رد کرده و در مقابل می گوید که دولت ایران هنوز فرصت دارد به تعهدات بین المللی خود عمل کند.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم می کنند. ایران این اتهام را رد کرده و می گوید برنامه هسته ای این کشور مقاصد نظامی ندارد.

 

گزارش رسانه آمريکايي از نيروگاه هاي هسته اي ايران

سايت عصر ايران دوشنبه 21 دي 1388(11 ژانويه 2010)

سايت آمريكايي آنتي وار، امروز دوشنبه در تحليلي درباره برنامه ي ساخت نيروگاههاي هسته اي ايران نوشت: روزنامه نيويورك تايمز در گزارشي اعلام كرد ايران بخش اعظمي از تاسيسات هسته اش را در شبكه گسترده اي از تونل ها و مخازن بزرگ در دامنه كوه ها پنهان كرده است....

شاخه سياسي گروهک تروريستي منافقين بيستم دسامبر سال 2005 در يك كنفرانس مطيوعاتي اعلام كرد كه 4 مجموعه زيرزميني از تونل ها به برنامه هسته اي ايران مرتبط هستند كه يكي از اين مجموعه تونل ها در نزديكي شهر قم قرار دارد.

اين سازمان تروريستي ، همچنين نهايت تلاش خود را براي اثبات وجود نيروگاه نطنز و وارد كردن فشارهاي بين المللي به ايران در كنفرانس خبري ماه آگوست سال 2002 انجام داد. تعدادي از اتهامات وارد شده توسط اين شورا به سازمان بين المللي انرژي هسته اي براي بررسي بيشتر ارجاع شدند.

اكنون كاملا روشن است كه هنگام وارد كردن آن اتهامات به ايران هيچ خبري در مجموعه تونل هاي قم و برنامه هسته اي ايران نبوده است.

البته با وجود ارتباطات بين سازمان تروريستي منافقين، آمريكا و اسرائيل مقامات ايران مطمئن بودند كه سرويس هاي اطلاعاتي خارجي از آن پس تمام توجه خود را بر تونل هاي شناسايي شده متمركز خواهند كرد.

مقامات آمريكايي و اروپايي تاييد كرده اند كه از سال 2006 از طريق عكس هاي ماهواره اي نظارت دقيق را بر اين محدوده اعمال كرده اند.

آنچه كه پس از آن اتفاق افتاد نكته كليدي در مورد استراتژي ايران در اين مورد است. بنا بر منابع مختلف خبري، يك آتشبار پدافند هوايي به منطقه اي كه تونل ها در آن حفر شده، انتقال داده شد...

مطلب روزنامه نيويورك تايمز در مورد مجموعه تونل هاي ايران نشان مي دهد كه استراتژي ايران براي تحت تاثير قرار دادن آمريكا و اسرائيل درمورد امكان تحقق يافته و مانع از حمله به تاسيسات اتمي ايران شده است.

 

كلينتون : 6 (قدرت جهان ) اين هفته درمورد تحريمات ايران ملاقات مي كنند

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 21 دي 1388(11 ژانويه 2010)

روز دوشنبه هيلاري كلينتون وزير امورخارجه آمريكا گفت , ايالت متحده , روسيه, چين, انگلستان, فرانسه و آلمان اواخر اين هفته براي بحث بر سرتحريمات بر عليه ايران ملاقات مي كنند.

كلينتون كه در پروازي براي هاوايي با خبرنگاران صحبت مي كرد گفت كه, دولت اوباما تحريماتي را در نظر دارد كه رهبري سياسي و پايگاه تجاري آنرا مورد هدف قرار مي دهد, اما اضافه كرد كه هنوز تصميمي اتخاذ نشده است.

كلينتون در مسير خود به هاوايي به خبرنگاران گفت, كشورهاي1+5 درپايان اين هفته در نيويورك مجدداً گرد هم ميايند, و آنها نوع و ميزان تحريماتي را كه ما بدنبال آن هستيم را بررسي خواهند كرد ...

كلينتون گفت, : روشن است كه گروه تصميم گيرنده نسبتاً كوچكي در داخل ايران وجود دارد .

كلينتون گفت, آنها هم در مناسبات سياسي و هم تجاري حضور دارند و اگر ما بتوانيم در مسيري از تحريمات , آنهايي را كه واقعاً تصميم گيرنده هستند, هدف قرار دهيم, فكر مي كنيم مسير هوشيارانه تري براي اعمال تحريمات خواهد بود.

وي گفت, اما با اين همه, بايد در مورد آن تصميم گرفته شود ....

وقتي از كلينتون سئوال شد , آيا علائمي از اين كه ايرانيان تمايل به مصالحه دارند وجود دارد گفت, ما مستمراً اين احساس را داريم كه ايرانيان ممكن است در ديدگاه هايشان به آن توجه كنند .

اما وي هيچ علامتي نداد كه آمريكا از موضع خود تكان خواهدخورد.

 

شش كشور قدرتمند به سمت اعمال تحريمهاي جديد نزديكتر مي شوند

نيويورك تايمز  يكشنبه 27 دي 1388(17 ژانويه 2010)

 

به قلم نيل مك فارگر - روز شنبه 6 قدرت جهان توافق كردند كه پاسخ ايران به پيشنهادها مبني بر تغيير برنامة توسعة هستهييش ناكافي بوده و اين امر, در نظر گرفتن اقدامات بيشتر شوراي امنيت سازمان ملل را مجاز مي شمارد.

آمريكا, چين, روسيه, بريتانيا و فرانسه, پنج كشور عضو دائم شوراي امنيت همراه با آلمان يك سياست دوجانبه را دنبال مي كردند كه تحت آن در پي توافق براي برگزاري يك مذاكره بودهاند, لكن تلاش مزبور با بن بست مواجه شد و بنابراين تحريمهاي بيشتري اعمال خواهد شد.

سرگئي ريابكف كه روسيه را نمايندگي مي كرد, اظهار داشت, ما بيشتر پيرامون مسير دوم صحبت كردهايم, اما اين بدين معنا نيست كه مسير اول را ناديده بگيريم. اين به نوعي بي نتيجه خواهد بود اگر ما فوراً هيچ تصميمي نگيريم.

ديپلمات غربي كه در مذاكرات نقش شركت داشت گفت, يك تهديد قاطع براي فشار بيشتر اهرم فشاري روي سيستم ايران خواهد بود.ديپلماتهاي ارشد به توافق رسيدند تا قبل از برداشتن گام بعد در آخر ماه دوباره تلفني حول اين موضوع مشورت كنند.

بيشتر كشورها در سطح سفير ارشد , مديران سياسي وزارت خارجة خود در اين گردهمايي شركت كرده بودند, ليكن چين به طور واقعي از خود بي اعتنايي نشان داد و كنسول خود از دفتر سازمان ملل را اعزام كرده بود.

هي يافعي  معاون وزير در امور خارجه اكنون به عنوان سفير چين در سازمان ملل در ژنو منصوب گشته است و مشخص نيست كه چه كسي در نهايت جايگزين وي خواهد شد.

ملاقات شنبه در دفتر اتحاديه اروپا در نيويورك برگزار شد كه نمايندگانش اظهار داشتند كه حداقل اجماع نظري بين 6 كشور براي تمركز روي گام بعدي وجود دارد.

رابرت كوپر مقام ارشد اتحادية اروپا گفت, به براي يافتن راه حل ادامه خواهيم داد, اما بررسي دقيق براي اقدامات بعدي متناسب نيز شروع شده است.

روسيه از اين بابت ناراحت بود كه پيشنهادش براي غني سازي بيشتر در تأسيساتش رده شده است و اين كه ايرانيها در وارد شدن مذاكرات جدي به نظر نمي آيند.

يك احساس خطري دربارة اين موضوع وجود دارد. آنها نگران هستند كه همزمان مذاكرات كش داده شود, ايران ظرفيت خود را براي غني سازي در سطح مورد نياز براي تسليحات هستهيي توسعه خواهد داد. علاوه بر آن پيمان منع گسترش هستهيي قرار است در كنفرانسي در ماه مه مورد بررسي قرار گيرد, و قدرتهاي غربي مي خواهند كه هر تحريم جديدي عليه ايران اعمال شود تا مذاكرات بيشتر پيرامون پيمان را پيچيده نكند.

 

پاسخ رسمي رژيم به پيشنهاد بين المللي

خبرگزاري اسوشيتدپرس  سه شنبه 29 دي 1388(19 ژانويه 2010)

ديپلماتها روز سهشنبه گفتند ايران طي يك جواب رسمي پيشنهاد بينالمللي مبني بر صادر نمودن سريع  عمده مواد (اورانيوم غني شده ) خود به خارج را رد كرد, ايران اين  مواد را  براي ساختن يك كلاهك اتمي نياز خواهد داشت.....

ديپلماتها به خبرگزاري اسوشيتدپرس گفتند ايران چنين جواب رسمي را در 6 ژانويه جاري به آژانس بينالمللي  انرژي اتمي تحويل داده است, اين جواب رسمي در ملاقاتي بين علي اصغر سلطانيه نماينده رسمي ايران در آژانس و دبيركل آژانس اتمي يوكايا آمانو تحويل داده شده است. در رابطه با اينكه اين جواب بصورت كتبي و يا شفاهي بوده بين ديپلماتها اختلاف نظر وجود داشت.

 

ايران هرگز كار اتمي را در 2003 متوقف نساخت

واشنگتن تايمز سه شنبه 29 دي 1388(19 ژانويه 2010)

به‌قلنم ايلي ليك -  مقامات آمريكا مي‌گويند آژانسهاي اطلاعاتي آمريكا اكنون مظنون هستند به اينكه ايران هرگز كار روي برنامه تسليحات اتمي را آنطور كه در گزارش تخمين اطلاعاتي ملي سه سال قبل آمده، در 2003 متوقف نكرد.

اختلاف نظر بين تحليگران اكنون روي اين متمركز هست كه آيا رهبر عالي كشور دستور توليد به ميزان توليد براي ساخت سلاح اتمي را داده يا خواهد داد. بنا به اجماع نظري كه راجع به برنامه هسته‌يي تسليحاتي ايران در ميان تحليلگران در ميان 16 آژانس اطلاعاتي آمريكا كه جامعه اطلاعاتي آمريكا را تشكيل مي‌دهد وجود دارد؛ انتظار مي‌رود برجسته ‌شده يك گزارش جامعه اطلاعاتي باشد كه بازبيني آن در حال اتمام است و جايگزين گزارش سال 2007 خواهد شد.

در خلاصه گزارشِ خارج شده از طبقه‌بندي سال 2007 آمده بود كه؛ جامعه اطلاعاتي آمريكا اعتماد متوسط دارد كه برنامه تسليحاتي اتمي ايران در 2003 متوقف شده است.

در يك گزارش ضميمه، توضيح داده شده كه بنا به تعريف، توسعه تسليحاتي به معني ساختن كلاهك جنگي است و نه غني‌سازي اورانيوم. در ايران غني‌سازي اورانيوم برخلاف توافقِ دولتِ ايران كه ديگر تكنيك‌هاي غني‌سازي اورانيوم در خارج از كنترل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را توسعه نمي‌دهد، متوقف نشده است.

يك افسر ارتش آمريكا كه مشروط به ناشناس ماندن صحبت مي‌كرد فاش ساخت كه بحث جديد در ميان تحليلگران در مورد تصميم ايران براي به پيش بردنِ برنامه تسليحاتي كردن مي‌باشد. بحثي هم راجع به اينكه آيا تصميم نهايي گرفته شده يا خير وجود دارد. منصفانه است گفته شود كه رهبر عالي هنوز نگفته است يك سلاح اتمي بايد ساخته شود. اين هم درواقع مهم نيست چرا كه آنها در نقطه‌يي نيستند كه چنين كاري را بتوانند انجام بدهند.

يك مقام كه نسبت به موضوعات عملياتي و اطلاعاتيِ راجع به ايران، آگاه است گفت برنامه اتمي ايران بسيار پيشرفته است و در جهت نقطه‌يي كه بتوان سلاح اتمي ساخت پيش مي‌رود.

مجله نيوزويك در ابتدا روز شنبه گزارش داد كه تخمين جديد در حال تهيه است و ممكن است تا ماه آينده منتشر شود. بنا به تخمين جديد كه در دولت اوباما در دست بررسي است و اين در حاليست كه دولت اوباما در صدد است حمايت بين‌المللي را براي تحريمهاي بيشتر عليه ايران كسب كند.

 

آمریکا بدنبال 'قوی ترین قطعنامه ممکن' علیه ایران است

بی بی سی:پنج شنبه اول بهمن 1388(21 ژانويه 2010)

مقام های ارشد آمریکایی و اروپایی گفته اند در برابر ایران عقب نشینی نمی کنند و بدنبال تحریم های بیشتر علیه برنامه های اتمی تهران هستند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت "بگذارید صریح بگویم ما (برای همیشه) صبر نخواهیم کرد. ما عقب نشینی نخواهیم کرد."

وی که پس از ملاقات با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه بریتانیا صحبت می کرد گفت آمریکا به تماس های نزدیک خود با سایر اعضای دایم شورای امنیت و آلمان برای گام های بعدی علیه ایران ادامه می دهد.

این در حالیست که نشست اخیر گروه 1+5 بر سر ایران بدون نتیجه پایان یافت. عدم همکاری چین و روسیه مانع تحریم های بیشتر شورای امنیت شده است.

اما کشورهای غربی در تلاشند شورای امنیت را وادار به صدور قطعنامه جدیدی علیه ایران کنند.

خانم کلینتون گفت آمریکا بدنبال "قوی ترین قطعنامه ممکن است" تا بتواند بر "رفتار حکومت ایران تاثیر بگذارد."

کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت اروپا با آمریکا برای اقدامات بعدی در مورد ایران همراه است.

وی افزود کشورهای غربی خواهان ادامه گفتگو با ایران هستند اما مذاکرات شش سال گذشته هنوز به نتیجه دلخواه نرسیده است.

گروه 1+5 از ایران خواسته است به پیشنهاد تبادل سوخت آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ مثبت دهد.

اما ایران پذیرش این پیشنهاد را مشروط به همزمانی تبادل اورانیم غنی شده با غلظت پایین با اورانیم غلظت بالا کرده است.

صحبت ها در مورد وضع تحریم های بیشتر علیه ایران پس از آن قوت گرفت که مهلت تعیین شده از سوی کشورهای غربی که پایان ماه دسامبر سال گذشته میلادی را به عنوان زمان نهایی پاسخ ایران در مورد پیشنهاد معاوضه سوخت هسته ای با اورانیوم غنی شده این کشور تعیین کرده بودند، از سوی ایران رد شد و ایران در اقدامی متقابل پایان ماه ژانویه را به عنوان ضرب الاجل این کشور به غرب برای پاسخ دهی به پیشنهاد ایران تعیین کرد.

ایران پیش از این هدف تحریم های متعدد شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته است که به طور خاص صنایع موشکی و برنامه هسته ای ایران را هدف گرفته اند.

کشورهای غربی خواهان مشارکت و کمک روسیه و چین در وضع تحریم های جدیدی علیه ایران هستند که بیشتر متوجه بخش های بیمه، مالی و تسلیحاتی ایران خواهد بود.

دولت ایران در مقابل به کشورهای غربی برای تامین سوخت راکتور اتمی تهران یک مهلت یک ماهه داده است. ایران گفته است در صورت عدم پاسخ کشورهای غربی به پیشنهادهای این کشور برای خرید یا تبادل سوخت، جمهوری اسلامی ایران رسما تولید سوخت مورد نیاز خود را با غلظت 20 درصد، با اتکا به مهندسین و متخصصین فنی این کشور آغاز خواهد کرد.

دولت باراک اوباما این مهلت را رد کرده است اما می گوید که دولت ایران هنوز فرصت دارد به تعهدات بین المللی خود عمل کند.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم می کنند. ایران این اتهام را رد کرده و می گوید برنامه هسته ای این کشور مقاصد نظامی ندارد.

 

هيلاري كلينتون گفت  امريكا و متحدين  آن در رابطه با مساله ايران عقب نشيني نخواهند كرد

خبرگزاري فرانسه  پنج شنبه اول بهمن 1388(21 ژانويه 2010)

هيلاري كلينتون وزير خارجه امريكا روز پنجشنبه گفت جامعه بينالمللي براي فشار آوردن بر روي ايران در رابطه با برنامه اتمي مورد اختلاف اين كشور در حل و فصل مساله متحداست و  عقب نخواهند نشست.....

كلينتون در حالي كه در كنار رئيس روابط خارجي اتحاديه اروپا كاترين آشتون ايستاده بود به خبرنگاران گفت  گفت اجازه بدهيد من صريح و واضح باشم , ما عقب نخواهيم نشست و در انتظار پايان يافتن (مساله نامطلوب ) نخواهيم ماند .

اين اولين سفر رئيس روابط خارجي اتحاديه اروپا كاترين آشتون به امريكا در موضع جديدش ميباشد...

هيلاري كلينتون وزير خارجه امريكا گفت ما متمركز هستيم و در راه حل خود در جهت كار براي فشار روي ايران به دليل رد كردن حركات دوستانه از طرف جامعه بينالمللي متحد هستيم... 

او در رابطه با زمان نشست بعدي 5+1 وارد جزئيات نشد.

نشست كشورهاي 5+1 در سطح مديران سياسي اين كشورها در نيويورك برگزار شد ولي نمايندگان كشورهاي 5+1 در اين نشست  به نتيجه روشني نرسيدند , چين در اين نشست توسط يكي از مقامات سطح پائينتر خود نمايندگي  مي شد.... 

كلينتون گفت نشست آخر (5+1) يك قدم سود بخش ديگر در راستاي دستيابي به اقدام متحد بينالمللي بود  . او اضافه كرد ما بشكل  بسيار متمركز و متحدي در اين مساله وارد خواهيم شد, چرا كه فكرميكنيم مهم است كه پيامي به رهبري ايران فرستاده شود كه جهان اقدام خواهد كرد و با همديگر اقدام خواهند كرد.

آشتون كه نكات كلينتون را منعكس ميكرد گفت اين بسيار مهم است كه ما اين كار را بصورت حساب شده و جمعي انجام دهيم و در حال حاضر قدمهاي بسيار روشني وجود دارند كه نياز است ما بصورت جمعي برداشته و به جلو حركت نمايم . اين به مفهوم يك حركت مصمم  و جمعي هست و به مفهوم اقدام با عجله ( با دستپاچگي ) نيست ...كلينتون گفت ايران انتخاب بسيار روشني بين ادامه انزوا و يا پايبندي به تعهدات بينالمللي خود  دارد .

 

تاکيد آمريکا و ايتاليا بر مقابله با برنامه اتمي ايران

بي بي سي سه شنبه 6 بهمن 1388(26 ژانويه 2010)

وزير امور خارجه ايتاليا بر اتحاد قدرت هاي بزرگ در قبال برنامه اتمي ايران تاکيد کرد

فرانکو فراتيني، وزير امور خارجه ايتاليا، برنامه اتمي ايران را نه فقط مشکلي براي غرب بلکه چالشي براي کشورهاي عرب دانسته و خواهان پررنگ شدن نقش اين کشورها در قبال برنامه اتمي ايران شده است.

اين در حاليست که بر اساس گزارش ها، دولت فرانسه نيز از اتحاديه اروپا خواسته است که براي تشديد تحريم ها عليه ايران آماده شود.

فرانکو فراتيني روز دوشنبه (25 ژانويه) در يک کنفرانس خبري مشترک با هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا در واشنگتن بر جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته اي تاکيد کرد.

هيلاري کلينتون نيز گفت، دولت ايران بايد نگراني جامعه بين المللي درباره برنامه اتمي خود را برطرف کند و به "سرکوب و آزار و اذيت" مردم اين کشور خاتمه دهد.

ايران اتهام نقض حقوق بشر را رد مي کند و ضمن رد موضع کشورهاي غربي، برنامه اتمي خود را صلح آميز مي داند.

اما هيلاري کلينتون گفت، "ايران بايد بين انزوا يا عمل کردن به تعهدات بين المللي اش، يکي را انتخاب کند.".

 

تهديد تازه فرانسه و آلمان به تشديد تحريم ها عليه برنامه هسته اي ايران

راديو فردا سه شنبه 6 بهمن 1388(26 ژانويه 2010)

وزير امور اروپايي فرانسه از همتايان اروپايي خود خواست تا زمينه تحريم هاي جديد عليه جمهوري اسلامي ايران را فراهم كنند و آنگلا مركل، صدر اعظم آلمان، نيز تهديد كرد: اگر ايران در باره برنامه اتمي خود با جامعه جهاني همكاري نكند خطر اعمال تحريم عليه اين كشور افزايش مي يابد.

پير للوش، وزير امور اروپايي فرانسه، روز دوشنبه ابراز اميدواري كرد كه در صورت رد راه حل هاي ارائه شده براي حل برنامه هسته اي ايران، كشورهاي اروپايي با همكاري يكديگر تلاش كنند تا زمينه اعمال تحريم هاي بيشتر عليه تهران را فراهم نمايند.

وي گفت: ما شش سال است كه در حال مذاكره هستيم، ولي تمام پيشنهادهاي غرب رد شده است. اكنون اگر ما بخواهيم منتظر پاسخ ايران بمانيم آنها دست به غني سازي اورانيوم در سطح 20 درصد خواهند زد.

آقاي للوش چنين گزينه اي را گامي به سوي نظامي گري دانست.

شوراي امنيت سازمان ملل تا كنون سه قطعنامه تحريمي عليه جمهوري اسلامي ايران وضع كرده و از اين كشور خواسته است تا روند غني سازي اورانيوم را به حال تعليق در آورد. كشورهاي غربي نگران هستند كه ايران در پوشش اين برنامه به دنبال ساخت سلاح هسته اي باشد.

تهران با رد اين قطعنامه ها گفته است كه فعاليت هاي اتمي اش صلح آميز است و ابهامي ندارد.

مقام هاي جمهوري اسلامي ايران نيز هفته گذشته به طور رسمي پيشنهاد آژانس بين المللي انرژي اتمي براي ارسال اورانيوم كم غني شده خود به خارج و تبديل آن به ميله هاي سوخت اتمي با غناي 20 درصد را رد كرده اند.

 

چگونه اوباما مي تواند مسير خطرناك حركت ايران را معكوس كند

واشنگتن پست چهارشنبه 7 بهمن 1388(27 ژانويه 2010)

نويسنده: رابرت كاگان - پرزيدنت اوباما براي كمك به ايجاد جهاني به مراتب امن تر, طي ماههاي آينده, فرصتي دارد كه طي يك نسل, يك بار, پيش مي آيد. اين فرصت, مذاكره با روسيه بر سر معاملات تسليحاتي, يا تقويت پيمان ان پي تي, يا بستن قراردادي با چين بر سر تغييرات دما, نيست, هر چند , هر كدام آنها ممكن است خيلي هم ارزشمند باشند.

   اين فرصت, كمك به مردم ايران براي بدست آوردن شكل جديدي از دولت است. با توجه به نقشي كه حكومت روحانيون اسلامي در تهران , در رهبري و حمايت از بنياد گرايي ضد دمكراتيك, ضد ليبرال , و ضد غربي , طي سه دهه گذشته ايفا كرده است, واژگون كردن, يا حتي رفرم اساسي اين رژيم, قابل مقايسه با فروپاشي ايدئولوژيكي و ژئوپليتيكي شوروي خواهد بود.

   ايراني را تصور كنيد كه, به مردمان تحصيلكرده, مبتكر, و بسيار با فرهنگ آن, اجازه شكوفايي و جذب كامل در اقتصاد و جامعه جهاني داده شود. تصورش را بكنيد كه يك ايران مدرنيزه و شكوفا, كه در آن, انتخابات بصورت عادي, آزاد و عادلانه برگزار مي شود, چه تاثيري بر روي جهان اسلام و خاورميانه بزرگتر, خواهد داشت. آنهايي كه براي مدتها, طرفدار يك معامله بزرگ بودند, حق داشتند كه در مورد منافع كلان جهاني آن صحبت كنند, به شرط اينكه ايران, با نظم بين المللي , درآميخته مي شد. اشتباه بزرگ آنها اين بود كه فكر مي كردند چنين معامله اي, با وجود رهبران تاريك انديش و متنفر ضد غربي, امكانپذير است. اما اگر دولت كنوني مي توانست همان مسير برژنف و ليگاچف Ligachevs  را طي كند, اين معامله مي توانست جديت پيدا كند.

   تغيير رژيم, از هر معامله اي كه دولت اوباما ممكن است با دولت كنوني ايران, بر سر برنامه اتمي اش دست يابد, مهمتر است. حتي اگر دولت كنوني تهران, پيشنهاد سال گذشته, براي صدور مقداري از اورانيوم كم درصد خود را مي پذيرفت, تازه يك گام نسبتا كوچك در يك جاده طولاني و نامتعين مي بود. چنين امتياز كوچكي, ارزش رها كردن فشار براي يك تغيير واقعي را ندارد.

    به همين نحو, تراژيك و غم انگيز خواهد بود اگر اسراييل, با دست زدن به يك حمله هوايي عليه تاسيسات اتمي ايران در سال آينده, به احتمال تغيير سياسي در اين كشور, آسيب وارد كند. چنين حمله اي, آن هم درست در زماني كه رژيم تهران روي طناب راه مي رود, حمايت عظيمي را برايش فراهم مي آورد. - و اصلا براي چه؟ براي اينكه برنامه اتمي آن را يكي دو سال به عقب انداخت, كه تازه, تضميني هم ندارد؟

   تغيير رژيم, بهترين سياست منع تكثير اتمي است. حتي اگر دولت بعدي ايران, نپذيرد كه برنامه تسليحاتي را رها كند, نياز آن به مساعدت اقتصادي كشورهاي غربي, و تمايل آن به آميختن مجدد در اقتصاد جهاني و نظم بين المللي , موجب خواهد شد كه لااقل, از سرعت پيش رفتن ديوانه وار بسوي تكميل اين برنامه , كاسته,  و براي گفتگوهاي ديپلماتيك, روي خيلي گشاده تري داشته باشد. يك دولت جديد, ممكن است اين برنامه را براي مدتي كنار بگذارد , يا از همه آن دست بكشد. كشورهاي ديگري بودند كه چنين كاري كرده اند. در هر حال, ايراني كه توسط راديكالها با ديدگاههاي هزار ساله , اداره نشود , حتي با داشتن يك سلاح اتمي, چشم انداز ترسناك خيلي كمتري خواهد داشت.

   اين استدلال محكم, استدلالي واقعي و پراگماتيك است. چه چيزي محتمل تر است؟ اينكه رهبري كنوني ايران , با دست كشيدن از برنامه اتمي خود موافقت خواهد كرد؟ يا اينكه اين رهبران سرنگون خواهند شد؟ يك سال پيش, به نظر مي رسيد كه جواب, روشن باشد. علائم چنداني وجود نداشت كه ممكن باشد, روزي مردم ايران قيام كرده و خواستار تغيير شوند, فرقي هم نمي كرد كه آمريكا و ساير كشورهاي دمكراتيك, براي كمك به آنها چه كردند. اگر چشم انداز دست يافتن به معامله اي بر سر برنامه اتمي تهران, دور به نظر مي رسيد, چشم انداز تغيير رژيم, به نظر مي رسيد, كه حتي دورتر هم باشد.

   اين احتمالات, از 12 ژوئن تغيير كرده اند. اكنون, احتمال تغيير رژيم, بيشتر از احتمال موافقت رژيم كنوني با دست كشيدن از برنامه اتمي اش است. با تحريمات سخت تر, حمايت علني اوباما و ساير رهبران غربي, و برنامه هايي براي تامين اطلاعات و ارتباطات بهتر براي اصلاح طلبان, احتمال تغيير رژيم, ممكن است هيچوقت بهتر از اين نباشد. همانطور كه اخيرا, ريچارد هس Haass  هم  نوشته است, حتي يك فرد واقع گرا بايد تشخيص دهد كه اين , فرصتي است كه نبايد از دست داد.

   آيا اوباما اين فرصت را تشخيص مي دهد؟ تا اين نقطه, دولت اوباما در واكنش به وقايع ايران, تغييرِ جهت اندكي داشته است. دولت اوباما بگونه اي حركت كرده , كه گويا تحولات تند سياسي در ايران, فقط اهميت حاشيه اي داشته اند, و پيروزي واقعي , همچنان در گرو معامله اي با تهران است. پرزيدنت, بيش از حد, محتاط بوده است. حتي در حاليكه رهبران اپوزيسيون ايران, از او خواسته اند كه طرف آنها را بگيرد, و كارشناساني مانند كريم سجاد پور و ري تكيه , خواستار تلاشهاي فعالانه تري به نيابت از اصلاح طلبان ايران شدند, اوباما , اندك گفته و عمل كرده.

   رييس جمهور لازم است تشخيص دهد كه اين, همان لحظه فرو ريختن ديوار (برلن-م) براي او است. و اينكه, چنين لحظه اي, زودگذر است.

   رهبران ايران براي بدست آوردن يك سلاح اتمي, با عجله پيش مي روند. يك دليل آن اين است كه آنها معتقدند, داشتن يك بمب, موضع آنها را, هم در داخل كشور و هم از نظر بين المللي, تقويت خواهد كرد. احتمالا حق با آنهاست. علاوه بر اين, صبر اسراييل, نامحدود نخواهد بود. اگر بيش از حد زمان بگذرد و تغييري در ايران بوجود نيايد, ممكن است اسراييل احساس كند كه راهي جز حمله ندارد, و ديگر به احتمال موفقيت و اينكه نتايج آن تا چه حد خطرناك خواهد بود, نينديشد.

   هر چند, اگر قرار باشد كه رژيم ايران با نظارت اوباما ساقط شود, و اگر او نقش قابل رويتي در كمك به آن ايفا كند, جايگاه او در تاريخ, بعنوان يك رهبر دگرگون كننده جهاني, به ثبت خواهد رسيد. سي سال پيش, انقلاب ايران, به كمك بي كفايتي مقامات ارشد دولت كارتر, كه برخي از آنها, تا همين امروز, خواستار عادي سازي روابط با جانشينان بي رحم آيت الله خميني هستند, به پيروزي رسيد. اكنون اوباما اين شانس را دارد, تا افتضاح استراتژيك و ايدئولوژيك آنها را برگردانده و معكوس كند. اما , او نمي تواند مدت خيلي زيادي منتظر بماند.

رابرت كاگان, يكي از وابستگان ارشد در بنياد خيريه كارنگي براي صلح بين المللي است كه بطور ماهانه , مقاله اي در واشنگتن پست مي نويسد.

 

دو مقام: آمريكا آماده اعمال تحريمهاي جديد عليه ايران در ملل‌متحد مي‌شود

خبرگزاري آسوشيتد پرس پنجشنبه 8 بهمن 1388(28 ژانويه 2010)

به‌قلم ماتيو لي -  به گفته مقامات آمريكا در روز چهارشنبه دولت اوباما آماده مي‌شود تا تحريمهاي جديد پيشنهادي در ارتباط با برنامه اتمي ايران را تا اوايل اين هفته در ملل‌متحد توزيع نمايد.

اين تدابير پيشنهادي كه عناصر سپاه پاسداران و نهادهاي مالي كه در حال حاضر هم تحت قطعنامه‌هاي تحريم ملل‌متحد هستند را هدف مجازاتهاي جديد قرار مي‌دهند. اين مقامات كه بشرط ناشناس ماندن صحبت كردند زيرا كه گفتگوها حول  تحريمها هنوز در ميان اعضاي دائم شوراي امنيت ملل‌متحد كماكان جاري هستند. اين مقامات پيش بيني نكردند كه چه موقع رأي گيري حول اين موضوع انجام مي‌شود اما گفتند گفتگوها در مورد دورِ چهارم از تحريمهاي شوراي امنيت ملل‌متحد ممكنست ظرف چند هفته شروع شوند.

هيلاري رادوم كلينتون وزيرخارجه آمريكا روز چهارشنبه تحريمها عليه ايران را در لندن با سرگي لاورف وزيرخارجه روسيه مورد گفتگو قرار دادند. كلينتون هم‌چنين قرار است گفتگوهاي مشابهي را روز پنجشنبه با يانگ جيچي (Yang Jiechi ) همتاي چيني خود انجام بدهد.

كلينتون با يك سلسله از وزيران خارجه در لندن در هفته جاري ديدار مي‌كند, جايي كه او همكارانش در كنفرانس بين المللي در مورد يمن و  افغانستان شركت مي كنند و روز جمعه در پاريس او در مورد امنيت اروپا سخنراني ايراد خواهد كرد.

كلينتون گفت, او فكر مي كند رسويه, چيني و ديگران دور اين ايده گرد آمده اند كه الان زمان اين است كه دولت ايران براي شكست در اثبات صلح آميز بودن برنامه اتمي اش با عواقبي مواجه گردد.

كلينتون گفت او از پاسخ هايي كه گرفته خشنود است, و به خبرنگاران گفت كه اعتقاد رشد يابنديي در جامعه بين المللي نسبت به اينكه ايران بخاطر سرپيچي از التزامات بين المللي بايد با عواقبي مواجه باشد وجود دارد. 

كلينتون از صحبت در مورد زمان ارائه رئوس مطالب خودداري كرد.

من قصد ندارم از پيش در مورد اينكه چكار مي كنيم پيش گويي كنم.

 

كلينتون در لندن: ايران بايد با عواقب مقابله جويي اش مواجه شود

تلويزيون سي.ان.ان چهارشنبه 7 بهمن 1388(27 ژانويه 2010)

مجري: سالهاست كه يمن, با مشكلات اقتصادي و امنيتي مواجه است...

   جيل دورتي, خبرنگار از لندن: چند ساعت پيش, يك كنفرانس مختصري برگزار شد ... در حقيقت هيلاري كلينتون, وزير خارجه, از سخنراني سالانه اوباما گذشت تا بتواند در اجلاس لندن شركت كند, و اين نشانه اي از آن است كه اين موضوع, تا چه حد, در واقع حائز اهميت است...

   كلينتون: ما مي دانيم كه چالشهاي مربوط به يمن نمي تواند تنها با اقدامات نظامي حل و فصل شوند... مردم يمن شايسته فرصتي هستند كه آينده خودشان را تعيين كنند... براي كمك به مردم يمن, ما بايد كار بيشتري انجام دهيم, اما بايد كار را در ارتباط با دولت يمن انجام دهيم. هر چند, دولت يمن هم بايد كار بيشتري انجام دهد. اگر خواهان يك پيامد موفقيت آميزي هستيم, بايد يك همكاري ميان ما وجود داشته باشد.

   خبرنگار: در نتيجه, امشب براي آماده سازي كنفرانس فردا,  كلينتون قرار است با حامد كرزاي ملاقات كند, و يكي از موضوعات كليدي در اين كنفرانس , برگرداندن برخي از عناصر طالبان و جذب آنها در دولت افغانستان خواهد بود.

   مجري: گفته مي شود كه ايران هم مطرح شده و در واقع وزير كلينتون, بوضوح بخش زيادي از اين موضوع را پيش مي برد

خبرنگار: بله, درست است, اين در واقع فرصت خوبي است. بسياري از اعضاي كشورهاي 1+5 در اينجا هستند و او با آنها در حال گفتگو بوده است, و درست بعد از اينكه ما از آن كنفرانس خبري بيرون آمديم, او گفت ايران بايد با عواقب آنچه كه وي آن را مقابله جويي اين كشور با مسئوليتهاي بين المللي اش ناميد, مواجه شود. در نتيجه, او بطور قطع بر سر اين موضوع در حال لابي كردن است , اما آنها هنوز بطور مشخص نمي گويند كه آيا چين موضوع مشتركي با آنها دارد يا نه.

 

رایزنی وزرای خارجه ۵ کشور برای تحریم بیشتر ایران

دویچه وله پنجشنبه 8 بهمن 1388(28 ژانويه 2010)

وزرای خارجه آمریکا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و بریتانیا در حاشیه کنفرانس افغانستان به رایزنی پیرامون احتمال تصویب قطعنامه‌ای تازه برای تحریم بیشتر ایران پرداختند. روسیه نیز نسبت به انفعال ایران ابراز ناخشنودی کرده است.

در حاشیه کنفرانس افغانستان در لندن روز پنجشنبه (۲۸ ژانویه / ۸ بهمن)، هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا با همتایان اروپایی خود از کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا و بریتانیا درباره برنامه اتمی ایران به رایزنی پرداخت.

 

اعمال دقیق تحریم‌هایی که تاکنون تصویب شده، بخشی از رایزنی‌های وزیران خارجه پنج کشور صنعتی در لندن بود.

کارشناس امنیتی آمریکایی، استوارت لیوی برای این گروه پنج نفره، گیدو وستروله وزیر خارجه آلمان و همتای آمریکایی او هیلاری کلینتون، برنارد کوشنر وزیر خارجه فرانسه، فرانکو فراتتینی وزیر خارجه ایتالیا و دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا، امکانات سرویس‌های مخفی برای کنترل نقل و انتقال‌های پولی بین‌المللی را تشریح کرد.

دیدار کلینتون و لاوروف

هیلاری کلینتون وزیرخارجه آمریکا پیش از گفت‌وگو با همتایان اروپایی خود، روز چهارشنبه با سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه دیدار و مذاکره کرده بود. در این دیدار، لاوروف از این که رهبری ایران پیشنهاد جامعه جهانی را برای صدور اورانیوم کم غلظت خود به روسیه رد کرده است، ابراز تاسف کرد. وی تاکید کرد که روسیه نمی‌تواند برای همیشه منتظر اقدام جمهوری اسلامی بماند.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود افزود:ایران مهلتی را که تا پایان ماه دسامبر سال ۲۰۰۹ برای تصمیم‌گیری داشت ندیده گرفت و به این طریق خطر تحریم‌های تازه را به وجود آورده است.

موافقت سبزهای آلمان با تشدید تحریم‌ها

همزمان با رایزنی وزرای خارجه آمریکا و ۴ کشور اروپایی، حزب سبزهای آلمان نیز در اعتراض به اعدام دو جوان ایرانی خواستار جدی گرفتن طرح تحریم جمهوری اسلامی شد. اما این حزب تاکید کرد که دلیل تحریم‌ها نباید فقط اعتراض به برنامه‌های اتمی ایران باشد، بلکه جمهوری اسلامی باید به خاطر نقض حقوق بشر نیز مجازات شود.

خبرگزاری آلمان به نقل از امید نوری‌پور نماینده حزب سبزها در مجلس فدرال آلمان نوشت: کسی که در جامعه جهانی علیه برنامه اتمی ایران اقدام می‌کند، نباید در زمینه نقض حقوق بشر در این کشور خاموش بماند.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

ایاد علاوی، نخست وزیر سابق عراق تشکیل یک ائتلاف انتخاباتی را رسما اعلام کرده است.

بی بی سی:شنبه 26 دي 1388(16 ژانويه 2010)

این ائتلاف جدید که "عراقیه" نام دارد در انتخابات پارلمانی آینده عراق که ماه مارس سال جاری میلادی برگزار می شود، شرکت خواهد کرد.

ائتلاف عراقیه، غیر فرقه ای است و سیاستمداران سنی و شیعه مذهب را در یک گروه ملی گرای عمدتا سکولار در یک جا گرد می آورد.

خبرنگاران می گویند ائتلاف جدید می تواند رقیب مهمی برای احزاب سیاسی شیعه باشد که در دولت کنونی عراق در اکثریت قرار دارند.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق نیز یک ائتلاف جدید انتخاباتی تشکیل داده است که در آن شخصیت های عرب سنی و کرد به حزب عمدتا شیعه وی موسوم به "دولت قانون" ملحق شده اند.

ایاد علاوی که طرفدار غرب است یک سیاستمدار شیعه است که در پی اشغال عراق توسط نیروهای به رهبری آمریکا در سال 2003، به مدت کمتر از یک سال در سال 2004 نخست وزیر عراق بود و سپس جای خود را به ابراهیم جعفری داد.

پس از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق،نوری المالکی جانشین ابراهیم جعفری شد.

در تحولی دیگر، در پی رد صلاحیت 500 کاندیدا توسط کمیسیون انتخاباتی عراق، محمد الحیدری، نماینده پارلمان و از اعضای مجلس اعلای اسلامی عراق، این رد صلاحیت را تایید کرده و حزب سابق بعث عراق را که غیر قانونی اعلام شده بدتر از حزب نازی آلمان دانسته است.

رد صلاحیت کاندیداها در پی تسلیم اسامی کاندیداها به کمیسیون انتخاباتی، توسط نهادی بود که در باره ارتباط نامزدها با حزب سابق بعث عراق که غیرقانونی اعلام شده تحقیق می کند.

صدام حسین رئیس جمهوری سابق عراق رهبر این حزب بود.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید این مسئله بسیار بحث انگیز است چون بعضی از سیاستمداران سنی مذهب ممکن است از کسانی باشند که هنوز تمایلاتی به این حزب منحله دارند و رقبای سیاسی شان از این مسئله برای فاقد صلاحیت دانستن آنان استفاده می کنند.

طبق مقررات، رد صلاحیت شدگان نمی توانند تقاضای تجدید نظر در تصمیم کمیسیون انتخاباتی را بکنند.

عبدالقادر العبیدی، وزیر دفاع عراق و صالح المطلک یک سیاستمدار ملی گرا از جمله ۴۹۹ کاندیداهایی هستند که از شرکت در انتخابات پارلمانی که قرار است 7 مارس برگزار شود، محروم شده اند.

صالح المطلک نماینده کنونی مجلس عراق که در انتخابات محلی سال گذشته در مناطق عرب نشین سنی، رأی قابل توجهی به دست آورده بود، در ائتلاف جدید ایاد علاوی عضویت دارد.

بسیاری از عرب های سنی عراق، انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۵ را تحریم کرده بودند.

انتخابات پارلمانی آینده عراق یک محک واقعی برای موفقیت روند آشتی ملی است و قبل از تخلیه کامل عراق از نیروهای آمریکایی برگزار خواهد شد.

 

هوشيار زيباري: قانون اساسي عراق نمي گويد كه همه بعثي ها هدف هستند

تلويزيون العربيه يكشنبه 27 دي 1388(17 ژانويه 2010)

هوشيار زيباري وزير خارجه عراق درگفتگويي با العربيه زمانبندي اقدامات ستاد حسابرسي و عدالت كه به رياست احمد چلبي است را مورد انتقاد قرار داد و گفت اين اقدمات طبق قانون اساسي همه بعثي ها را شامل نمي شود.

هوشيار زيباري: قانون اساسي عراق نمي گويد كه همه بعثي ها هدف هستند. آنهايي كه مناصب و موقعيت هاي مهمي داشتند ويا ديگران را اذيت و آزار داده اند. سوالات زيادي حول اين اقدمات ستاد حسابرسي و عدالت وجود دارد, چه بلحاظ زمانبندي وسقف زماني انتخابات زيرا كه حل وفصل همه اين درخواست ها زمان نياز دارد, درست اين بود كه اين اقدامات خيلي پيش اتخاذ مي شد تا اينكه بر روي انتخابات تاثيرنداشته باشد. بخصوص اينكه همه كارها متوقف مي ماند حتي كميسارياي عالي انتخابات نيز نمي تواند ليست هاي كانديدها را چاپ كند بدليل اينكه اين موضوع حل نشده است.

 

تماس تلفني جو بايدن با نوري المالكي

تلويزيون الشرقيه سه شنبه 29 دي 1388(19 ژانويه 2010)

كاخ سفيد اعلام كرد كه جو بايدن معاون رئيس جمهور آمريكا با نوري المالكي نخست وزير تلفني تماس گرفته و از وي خواستار تضمين برگزاري يك انتخابات شفاف و فراگير و عادلانه شده است. از سوي ديگر يك مقام در وزارت خارجه آمريكا اعلام كرد كه مقامات آمريكايي در حال تماس و ارتباط با كميسارياي عالي انتخابات و مقامات عراقي به منظور تضمين برگزاري يك انتخابات شفاف و  دربرگيرنده همه طيف هاي عراقي مي باشند. از سوي ديگر برخي منابع پارلماني در بغداد احتمال دادند كه جو بايدن روز چهارشنبه به منظور مهار بحران حذف كانديدها به عراق بيايد.

اين منابع گفتند بايدن مي خواهد از نزديك از موضوعات بلاتكليف در عراق اطلاع پيدا كند و اين در حالي است كه يك وساطت آمريكايي براي حل اين بحران از طريق پارلمان و هيأت دولت و شوراي رياست جمهوري وجود دارد.

 

ديدار طارق الهاشمي با كريستوفر هيل سفير آمريكا در عراق

تلويزيون الحره چهارشنبه 30 دي 1388(20 ژانويه 2010)

طارق الهاشمي معاون رئيس جمهور عراق با كريستوفر هيل سفير آمريكا در عراق حول  بحران تصميمات ستاد حسابرسي و عدالت ديدار كرد و سفير هيل بر داخلي بودن اين  بحران تاكيد كرد. هيل تاكيد كردكه وي با طرف هاي دولتي ذيربط بحث اين بحران را تكميل خواهد كرد و گفت كه از تلاش سياسي  براي خروج به شيوه توافقي مورد رضايت همه طرفها,حمايت خواهد نمود.

 

موضعگيري جوزف بايدن در باره انتخابات عراق

خبرگزاري فرانسه  سه شنبه 29 دي 1388(19 ژانويه 2010)

برجسته پارلمان صالح مطلك كه يك منتقد پيگير دولت تحت كنترل شيعيان است نيز جزو كساني هست كه از شركت در انتخابات منع شده است.

وزير دفاع عراق عبدل قادر جاسم العبيدي نيز جزو اين ليست سياه بوده است ولي مالكي روز سهشنبه به تلويزيون دولتي گفت اشتباهي صورت گرفته  بوده و نام او بعدا از ليست حذف شده است....

سخنگو دولت عراق علي الدباغ تائيد كرد كه جوزف بايدن معاون رياست جمهوري امريكا راجع به اين موضوع با مالكي, طالباني و هاشمي در روزهاي اخير صحبت كرده است ولي موضع بغداد اين بود كه خوب نيست اين موضوع سياسي شود.

دباغ گفت ما درك ميكنيم كه آنها در مورد اين اقدامات كه ممكن است پروسه انتخابات را پيچيده كند نگران هستند.

او اضافه كرد معمولا بايدن نظرش را ميگويد. آنها ميخواهند كه اين پروسه در جهت درستي حركت كند.

يك بيانيه كه توسط دفترطارق الهاشمي بطور مستقل صادر شده است گفت جوزف بايدن نسبت به پروسه ممنوعيت كانديداها قبل از انتخابات انتقاد كرد و پيشنهاد داد كه هر نوع رويه كنار گذاشتن  به بعد از انتخابات موكول شود تا از دوري گزيدن گسترده  سنيها از انتخابات جلوگيري شود.

 

ممنوع شدن دمكراسي در عراق

نيويورك تايمز دوشنبه 28 دي 1388(18 ژانويه 2010)

نويسنده كِنِت پولاك و ميشل اوهانلون ـ در حاليكه توجه واشنگتن به شكل قابل فهمي روي موضوع هاييتي متمركز است, عراق به الويت بعدي تبديل ميشود. با اين وجود, يك مشكل مهم, كه ميتواند طرح اوباما براي بيرون كشيدن از عراق و پايان دادن به جنگ طايفهاي را به مخاطره بيندازد, در حال شكلگيري است.

...با وجود همه سردرگميها, شايع است كه روز سه شنبه روند استيناف خواهي كوتاه بپايان خواهد رسيد, اما در حال حاضر چشمانداز بهبود اوضاع به نظر نميرسد.

دو كميسيون ( انتخابات) از مقاماتي تشكيل شدهاند كه توسط نوري كمالالمالكي, نخست وزير عراق منصوب شدهاند. در نتيجه براي خيلي از عراقيها تعجبي ندارد كه دولت شيعي مالكي در صدد برآيد از تعداد زيادي از رقباي سني خود, بخصوص آقاي مطلك كه قبلاً با اياد علاوي, نخست وزير سابق و خطرناكترين رقيب مالكي ائتلاف كرده است, سلب صلاحيت كند.

...در عين حال خيلي از منابع مطلع عراقي و آمريكايي احمد چلبي را كه زماني چهره سياسي مطلوب دولت بوش بود , متهم اصلي اين ماجرا ميدانند. آنها ميگويند كه آقاي چلبي تلاش ميكند با دستكاري در روند انتخابات و ايجاد يك خلأ, خودش به نخست وزيري برسد.

... درست است كه خيلي از سياستمداران عراق قبلاً بعثي بودهاند, اما در حال حاضر عراق به آشتي ملي نياز دارد و نه تلافي كردن. براي هرگونه ممنوعيتي بايد حساب شدگي و توضيحات كامل در نظر گرفته شود. آنها نبايد كساني مثل وزير دفاع را كه خودش زماني بعثي بوده و در سال 1990 به جرم مخالفت با رژيم عراق زنداني وشكنجه شده است, سلب صلاحيت كنند. علاوه بر اين وي در سالهاي اخير به خدمتگزاري دولت جديد عراق وفادار بوده است.

... در نتيجه سال گذشته با ايجاد ائتلافهاي مختلطي از گروههاي شيعه و سني و كرد, يك تغيير سازمان كامل در صحنه سياسي عراق بوجود آمده كه جايگزين فراكسيونهاي فرقهاي گذشته شده است. يكي از نشانههاي بارز اين پيشرفت, بطور خاص, ائتلاف حزب سني آقاي مطلك با بعضي از احزاب سكولار شيعي بود كه آزمندانه از طرف آنها, از جمله جريانهايي به رهبري آقاي مالكي و آقاي علاوي پذيرفته شد.

... اگر اين ممنوعيتها ادامه يابند, اين ديگر بيش از يك چوب لاي چرخ گذاشتن در روند انتخابات است. اين كار به خيلي از عراقيان تلقين ميكند كه مالكي و ديگر چهرههاي شيعي, مثل چلبي, از موضع و اختيارات خود در مكانيزمهاي انتخاباتي براي به زانو در آوردن رقبا سؤاستفاده ميكنند.

همچنين اين تفكر به خيلي از سنيها القاء ميشود كه اگر بخواهند قانوني عمل كنند, هيچگاه امكان برنده شدن نخواهند داشت و خشونت تنها گزينه است.

اين خطرناكترين پيامي است كه در حال حاضر ميتوان صاتع كرد. آنهم در زماني كه ايالات متحده در صدد است دهها هزار نفر از نيروهاي خود را از عراق بيرون بكشد و حضور 50 هزار نيرو در عراق را از حالت عملياتي به صورت مشاورين و مربيان نظامي در بياورد. اگر ممنوعيت اخير بر سر جاي خود باقي بماند, باحتمال زياد خشونتهاي انتخاباتي بالا ميگيرد و سربازان آمريكايي مجبورند براي فرونشاندن آنها مداخله كنند.

...سفارت آمريكا در بغداد با بيتابي مشغول وادار كردن عراقيها به تغيير اين مسير است. در حال حاضر, زمان حائز اهميت بسياري است ـ بخصوص اگر زمانبندي روند استيناف خواهي كميسيون عدالت تا سه شنبه باشد. اگر آمريكا تا روز سه شنبه كاري نكند, برگرداندن اين اوضاع كار سختتري خواهد بود.

تهديد بروز بحران آنقدر وجود دارد كه جو بايدن, معاون رئيس جمهور آمريكا, كه نقش مفيدي در پشتيباني رساندن به كريستوفر هيل در بسياري از رخدادهاي اخير داشته است, مجبور شد كه براي كمك وارد شود. حتي دخالت مستقيم اوباما نيز ارزشش را دارد. همين مشكلات به ظاهر كوچك هستند كه باعث فروپاشي ساختار سياسي عراق در تماميتش مي.شوند.

 

ابوالغيط و النجيفي شيوه هاي حمايت از روند سياسي در عراق را مورد بحث قرا  دادند

سايت الاخبار سه شنبه 29 دي 1388(19 ژانويه 2010)

احمد ابوالغيط وزير خارجه مصر روز دوشنبه هيجدهم ماه جاري با هيئتي از پارلمانترها عراقي متشكل از اسامه النجيفي و عزالدين الدوله در قاهره پايتخت مصر ديدار كرد و تحولات اوضاع در عراق و ابعاد منطقه اي و عربي آنرا مورد بحث قرار دادند .

در اين ديدار كه حدود يكساعت بطول انجامد اسامه النجيفي نماينده پارلمان عراق نسبت به دخالت هاي ايران و تاثيرش بر توازن سياسي در عراق و انتخابات در عراق هشدار داد و بر ضرورت ادامه ارتباط اعراب با عراق از طريق جامعه عرب و بر نقش پيشتاز مصر در مجموعه كشورهاي عربي تاكيد كرد .

النجيفي گفت عراق در معرض نفوذ ايران و گسستگي داخلي تحت تاثير برخي هيئت ها داخلي كه هدفشان تجزيه عراق و تبديل آن به مذاهب و فرقه هاي مختلف مي باشد قرار دارد ...النجيفي گفت در اين ديدار شاهد تفاهم زيادي از سوي وزير خارجه مصر كه بر اهميت بازگشت عراق به هويت و عملكرد و كنش و واكنش با محيط عربيش تاكيد كرد و نگرانيش را نسبت به تلاش برخي نيروهاي سياسي براي حذف نام كانديداهاي انتخابات عراق ابراز كرد بوديم.

النجيفي تاكيد كرد كه مصر همچنان قلب اعراب است و خواستار حمايت مصر از جريان عربي عراقي و تلاش براي حمايت از ايجاد يك دولت مستقل ملي در عراق گرديد چرا كه اين اساس يك عراق عربي است همچنين از مصر خواست تا از انتخابات عراق و سالم بودن آن و انطباقش با معيارهاي بين المللي با نظارت بر اين انتخابات حمايت كند.

 

بحران انتخابات عراق آزمايشي براي آمريكا مي باشد

لس آنجلس تايمز چهارشنبه 30 دي 1388(20 ژانويه 2010)

تحريم كانديداهاي اهل تسنن از شركت در انتخابات آتي عراق, آزمايشي از نفوذ آمريكا در عراق مي باشد با وجود اين كه نيروهاي آمريكايي اواخر سال جاري آمادة خروج از عراق مي باشند.

فشارهاي ديپلماتيك آمريكا در روزهاي اخير در روي مقامات دولت براي پيدا كردن راه حل حول بحراني است كه بسياري را نگران كرده است زيرا مي تواند كشور را هم قبل و بعد از انتخابات بي ثبات كند.

ممنوعيت 515 كانديد, در حالي كه تعداد در حال افزايش است, بيشتر مشمول حال احزاب سني و سكولار مي باشد كه مخالف با چيرگي احزاب ديني شيعي در دولت كنوني هستند. اخراج آنها اين ريسك را دارد دوباره جرقة تنشهاي فرقهيي زده شود و كشور وارد درگيريهاي مدني شود كه سنيها بار آخر به اين خاطر در پروسة سياسي شركت نداشتند.آنها ممكن است در خواست استيناف كنند, اما روشن نيست كه آيا دادگاه وقت داشته باشد اين بار روي اين تعداد پرونده قبل از انتخابات 7 مارس رأي بدهد.

در علائمي كه به بحران با جديت نگريسته شده است, مقامات آمريكا مي گويند كه به شكل آرامي به عراقيها هشدار دادند كه يك احتمال واقعي وجود دارد آمريكا و جامعة بينالمللي اين انتخابات را به عنوان يك انتخابات مشروع قبول نكنند, زيرا تمامي تلاشها به رهبري آمريكا را براي آوردن دمكراسي به عراق را تضعيف خواهد كرد و دولت عراق را به طور بالقوهيي از به رسميت شناختن و حمايت داخلي بيبهره خواهد كرد.

 

دولت اوباما بايستي در بحران انتخابات عراق مداخله كند

واشنگتن پست چهارشنبه 30 دي 1388(20 ژانويه 2010)

سرمقاله- گام برداشتن عراق به سمت يك انتخابات حياتي سراسري, با اتهامات تهوع آور و جلوگيري كردن و از خط خارج كردن هاي آشكار مكرر, احساس پيمودن نازل يك كارناوال را داشته است. اينك پيچ جديد جدي ترين تهديد تا به الان, نسبت به چشم انداز يك انتخابات آزاد و منصفانه- ويك خاتمه موفقيت آميز ماموريت  آمريكا- را مطرح مي كند. هفته گذشته ظاهرا بدون هيچ هشدار اوليه يك كميسيون گمنام و غيرشفاف حكم  داد كه بيش از 500 كانديدا از انتخابات پارلماني سلب صلاحيت خواهند شد- در بيشتر موارد بر اساس اينكه روزي آنها از حزب بعث صدام حسين حمايت كرده اند.

در ميان اين افراد ممنوع شده, رهبران ارشد سني شامل وزير دفاعي كه در حال خدمات است و رئيس يك ائتلاف عمده سياسي مي باشند. اگر اين ممنوعيت پابرجا بماند, انتخاباتي كه به آن بعنوان يكي از آزادترين انتخابات در تاريخ جهان عرب نگريسته مي شود بطور ناخوشايندي خوار خواهد شد. در  بدترين صورت, جنگ طائفهيي كه تقريبا عراق را از هم گسسته بود مي تواند مجددا افروخته گردد.

هيچ شفافيت زيادي راجع به اينكه چه كسي پشت اين مانور كثيف است وجود ندارد- ولي بنظر مي رسد يك بازيگر عمده, يك رهبر تبعيدي بدنام گذشته و استاد دغلكاري سياسي بنام احمد چلبي پشت آن باشد. آقاي چلبي كه اينك توسط اكثر مقامات آمريكايي بعنوان يك عامل ايراني نگريسته مي شود بهمراه همدستانش به منافع ايران به علاوه خودش با ممنوعيت رهبران سني خدمت كرده است. شماري از آنهايي كه در ليست سياه گذاشته شده اند اخير به ائتلافهاي سكولار غيرطائفهيي پيوسته بودند كه در حال رقابت با ائتلاف شيعي مي باشد كه آقاي چلبي جزئي از آن است بعلاوه ليستي كه رهبري آن را نخست وزير نوري مالكي بعهده دارد. در طي آخر هفته, مشخص شد كه آقاي مالكي از اين سلب صلاحيت حمايت كرده است- گامي كه حمايت گذشته اش را براي رفرمهاي مترقي انتخاباتي بي اثر مي كند.

مقامات آمريكا و سازمان ملل كه با اين تصميم ناگهاني غافلگير شده بودند تلاش كردند تا آن را تعديل كنند. معاون رئيس جمهور بايدن كه از نفوذش براي تاثير خوبي در طي مشاجره قبلي بر سر انتخابات استفاده كرده بود مجددا كارش را با تلفن زدن شروع كرد. يك روند استيناف به كانديداهاي رد صلاحيت شده اجازه خواهد داد تا شكايت قانوني خود را در برابر پنلي از قضات مطرح كنند ولي اين پروسه مي تواند به سادگي در گل فرو رود و در كمك به بسياري از كانديداها قبل از انتخابات برنامه ريزي شده 7 مارس شكست بخورد. اگرچه دولت اوباما به خاطر بحران در هائيتي و جاهاي ديگر تحت فشار است , ولي بسيار ضروري است كه از تمامي اهرمهاي نفوذ در دسترسش براي فشار آوردن براي يك مصالحه در روزهاي آينده استفاده كند كه با اين كار رهبران مشروع سني به صندوقهاي راي برخواهد گشت. اينك نه تنها آينده عراق بلكه همچنين تعهد خود پرزيدنت اوباما براي يك خاتمه مسئولانه به جنگ در خطر است.  

 

بخشي از كنفرانس مطبوعاتي جلال طالباني درباره صالح المطلك

تلويزيون العراقيه پنج شنبه اول بهمن 1388(21 ژانويه 2010)

سؤال از تلويزيون ماهواره‌اي آفاق: جناب رئيس جمهور، شما گفتيد كه حزب بعث دو قسمت است بعث صدامي و بعث آقاي صالح المطلك در كداميك از اين دسته‌بندي قرار مي‌گيرد، آيا بعث صدامي است يا از بعثيهايي است كه همانطور كه در ابتداي صحبتت گفتيد، حق اوست كه در انتخابات مشاركت كند؟

جلال طالباني، رئيس جمهور: من به دكتر صالح المطلك اطلاع دادم و به او گفتم كه من براي تو گواهي مي‌دهم كه به من گفت كه نه الان زمانش نيست كه براي من گواهي بدهي. من استاد صالح المطلك را از قبل از سقوط نظام مي‌شناسم. نمي‌توانم او را بعث صدامي نامگذاري نمايم، بعثي بعثي است و نه بعثي صدامي.  .

طالباني مشاركت بعثيها در انتخابات نمايندگي آينده را تأييد كرد

تلويزيون الجزيره 1/11/88  : رئيس جمهور جلال طالباني گفت كه شوراي رياست جمهوري مشروعيت تصميم اتخاذ شده توسط ستاد حسابرسي و عدالت درباره جلوگيري از شركت 511كانديدا در انتخابات پارلماني آينده، به خاطر ارتباط با حزب بعث را مورد بررسي قرار مي‌دهد. طالباني در يك كنفرانس مطبوعاتي كه در بغداد برگزار كرد گفت كه پارلمان عراق ستاد حسابرسي و عدالت را كه تأسيس آن پيشنهاد شده بود، تأييد نكرده است. طالباني مشاركت بعثيها در انتخابات نمايندگي آينده را تأييد كرد.

 

طارق الهاشمي سندي كه متضمن بلوكه كردن هيئت حسابرسي و عدالت است را به طالباني ارائه كرد

خبرگزاري اصوات العراق پنج شنبه اول بهمن 1388(21 ژانويه 2010)

 سخنگوي مطبوعاتي طارق الهاشمي معاون رئيس جمهور عراق روز پنجشنبه گفت ، طارق الهاشمي سندي را كه در سال 2008 از سوي شوراي رياست جمهوري صادره شده و متضمن تصميم بلوكه كردن هيئت حسابرسي و عدالت تا زمان راي دادن به هيئت جديد است را به جلال طالباني رئيس جمهور عراق ارائه كرده است .

عبدالاله كاظم در بيانيه اي كه خبرگزاري اصوات العراق نسخه اي از آنرا دريافت كرد گفت ديدار اخير طارق الهاشمي و طالباني شاهد ارائه سندي بود كه در سال 2008 از سوي شوراي رياست جمهوري صادر شده بود و متضمن تصميمي از اين شورا مبني بر بلوكه كردن هيئت حسابرسي و عدالت و منع آن از صدور هر تصميمي تا زماني كه در پارلمان به يك هيئت جديد راي داده شود و از سوي شوراي رياست جمهوري مورد تصويب قرار بگيرد وي گفت با اين سند هيئت حسابرسي و عدالت هر گونه پوش قانوني براي صدور هر تصميم جديدي را از دست مي دهد و ماموريتش به اداره امور و اجراي تصميمات سابق منحصر مي شود .

 

طالباني : من با شركت اعضاي حزب بعث  در انتخابات مخالفتي ندارم,

تلويزيون سي ان ان  پنج شنبه اول بهمن 1388(21 ژانويه 2010)

مجري: در عراق دو ماه مانده به انتخابات, رئيس جمهور عراق وارد يك منازعه

 مي شود كه مربوط به ممنوع ساختن برخي از كانديداهاست, خبرنگار سي ان ان از بغداد گزارش مي دهد.

 دايانا مگ نت خبرنگار سي ان ان از بغداد: ممنوعيت درمورد كانديداها, كه شامل بيش از 500 تن از سياستمداران شيعه سني مي شود, كه از شركت در انتخابات ماه مارس قرار است منع شوند, بدليل اين كه مفروض است كه آنان عضو حزب بعث صدام حسين بوده اند كه درحال حاضر درعراق ممنوع است, و شامل اسم سياستمدار برجسته سني, صالح مطلك و همينطور وزير دفاع مي باشد, امروز رئيس جمهور طالباني گفت كه وي شخصاً مي تواند راي دهد كه بسياري از اسامي در اين ليست هرگز عضو حزب بعث نبوده اند و بايد بين عضو حزب بعث بودن كه بسياري از مردم مجبور بودند كه عضو حزب شوند و وفاداران به حزب بعث تفاوت قائل شد.

طالباني:من با شركت اعضاي حزب بعث عربي در انتخابات مخالفتي ندارم, و من از اين شركت  حمايت مي كنم, و نيز من از شركت بعثي هايي كه وفاداران به صدام نيستند,در انتخابات ها و در تمامي جنبه هاي زندگي حمايت مي كنم

دايانا مگ نت خبرنگار سي ان ان از بغداد: آنچه كه در اين جاست, ليستي از سياستمداراني است كه خود در انتخابات شركت دارند و ساير سياستمداران را از شركت منع مي كنند, و درگيري منافع آنان بايكديگر به وضوح پيداست, رئيس جمهور طالباني همچنين از كميته اي كه سياستمداراني كه خواستار اين ممنوعيت شده اند خواست ابتدا خود را تعيين صلاحيت كنند,زيرا كه انتصاب آنان در حقيقت هرگز توسط پارلمان تاييد نشده است, وي خواستار حكم دادگاه عالي دراين مورد شد كه آيا خودِ اين هيئت, مشروعيت دارد ؟!!,بدليل اينكه كل اعتبار پروسه انتخابات را زير سئوال مي برد.

 مجري : ما شنيده ايم كه معاون رئيس جمهور آمريكا, قصد داشته كه در اين مورد صحبت كند, پيشنهاد وي احتمالاً چيست؟

 دايانا مگ نت خبرنگار سي ان ان از بغداد: وي قرار است بزودي از بغداد بازديد كند, تا كه موضوع خود را بحث كند, رئيس جمهور طالباني امروز گفت كه وي قرار است احتمالاً پيشنهاد دهد كه اين ممنوعيت تا بعد از انتخابات به تاخير بيافتد, و پس از آن هركدام از آن سياستمداران كه انتخاب شوند, سپس بايد موردبررسي قرار گيرند كه آيا مشمول بعث زدايي مي باشند ياخير واگر ثابت شود وي مي تواند باامضاي  سندي  ديكتاتوري وي و ايدئولوژي بعث را محكوم  كند, رئيس جمهور طالباني گفت كه وي لزوماً ممكن است اين پيشنهاد را دنبال نكند ولي اين مي تواند يك گزينه باشد و البته وي توصيه هاي آمريكا را مي پذيرد, اما در اين مرحله كه انتخابات بسيار نزديك است, و مبارزات انتخاباتي دوهفته ديگر شروع مي شود, براي رسيدگي به اسامي 500 نفر كه آيا مي توانند شركت كنند ياخير, يك پروسه طولاني خواهد بود كه عملاً انتخابات را به تاخير خواهد انداخت.

 

مصاحبه با صالح المطلك درباره موضع طالباني حول حذف كانديداها از انتخابات و بعثيها

تلويزيون الجزيره پنج شنبه اول بهمن 1388(21 ژانويه 2010)

سؤال: برداشت شما در رابطه با اظهارات امروز طالباني چيست؟

صالح المطلك، رئيس فراكسيون گفتگوي ملي مجلس نمايندگان و دبيركل جنبش ملي عراق از بغداد: راستش، سخنان رئيس جمهور سخنان خوبي بود و بيانگر افق جديدي در برخورد با مسائل موجود است. مي‌خواهد به ميزان زيادي از تشنج دوري شود و به عراقيان فرصت داده شود كه خود سرنوشت خود را تعيين كنند كه چه كسي در مرحله آينده براي آنان تصميم بگيرد و صندوق رأي براي اتخاذ تصميم حرف آخر را بزند. الان چه رخ مي‌دهد، رئيس جمهور پيشنهاد كرده است كه موضوع به دادگاه قانون اساسي احاله شود. .... به نظرم ما نياز به تصميم شجاعانه، سريع و روشن داريم كه بگويد كميسارياي عالي مستقل انتخابات نبايد نامه از ستادي كه دوران مأموريتش پايان يافته است دريافت كند و بايد حذف اسامي از ليستهاي كانديداها را پايان دهد و درها را براي هركس كه مي‌خواهد باز كند و بعد از آن قانون مسيرش را طي كند. اگر فردي مرتكب جرم شده است اين قانون است كه او را حذف مي‌كند يا نمي‌كند. اما رفتن به دادگاه تمييز اين وقت گير است و چه بسا منجر به تعويق انتخابات شود. روشن است كه مردم عراق هرگونه به تعويق انداختن انتخابات را رد مي‌كند و مي‌خواهد از اين وضعيت فاجعه بار امروز عراق كه از آن رنج مي‌برد، خلاصي يابد...

 

سلسله اي از انفجارهابغداد را به لرزه درآورد و صدها كشته و مجروح برجاي گذاشت

تلويزيون الشرقيه دوشنبه 5 بهمن 1388(25 ژانويه 2010)

سلسله اي از انفجارها بغداد را به لرزه درآورد و صدها كشته و مجروح برجاي گذاشت. اين انفجارها كه همزمان رخ داد , هتلهاي اطراف منطقه حفاظت شده الخضراء را هدف قرار داده بود. انفجار اول در نزديكي هتل عشتار شرايتون  در خيابان ابو نواس رخ داد و  چند دقيقه بعد انفجار دوم  رخ داد و دود غليظي بعد از اين انفجار  در منطقه اي نزديك به منطقه الخضراء  در بخش كرخ در نزديكي رودخانه دجله جايي كه مقر دولت قرار دارد, به آسمان رفت. انفجار سوم در نزديكي هتل الحمراء در منطقه جادريه رخ داد. منابع امنيتي گفتند كه هر سه انفجار توسط خودروهاي بمب گذاري شده صورت گرفته و تاكيد كردند كه هتلهاي هدف قرار گرفته از بزرگترين هتلهاي بغداد به شمار مي آيند كه در آنها شمار زيادي خارجي و خبرنگار روزانه تردد مي كند. انفجار هتل عشتار شرايتون خسارتهاي مادي زيادي برجاي گذاشت. يك عضو كميسيون امنيت و دفاع در پارلمان عراق دولت فعلي را مسئول مستقيم اين انفجارها معرفي كرد. وي اضافه كرد كه مسئوليت دولت در اين انفجار خود را در وارد كردن دستگاههاي كشف  مواد انفجاري خراب و توزيع آن بين ارگانهاي امنيتي و نقاط ايست و بازرسي نشان مي دهد. تنها خاصيت اين دستگاهها ايجاد ترافيك و از كسب و كار انداختن مردم مي باشد.

 

مصاحبه ژنرال ديويد پترائوس

تايمز دوشنبه 5 بهمن 1388(25 ژانويه 2010)

سؤال: هيچ تغيير جدول زمانبندي وجود نخواهد داشت؟

پترائوس: نه هيچ تغيير جدول زمانبندي وجود ندارد. هنوز بهرحال بايستي يك هوشياري در اين موضوع و شماري ديگر از موضوعات وجود داشته باشد و من فكر مي كنم نگراني باقيمانده از اين موضوع مشخص توسط رهبران عراقي اين است كه  چگونه رهبران سازمان گذشته, كه اين كميسيون حسابرسي و عدالت را تاسيس كرده اند تا جايگزين كميته سابق بعث زدايي گردد, كه قرار بود توسط قانون از بين برود, ظاهرا رهبران اين سازمان بدون تائيد شدن, رهبري آن را ربوده اند و بنابرگزارشات آلت دست نيروي قدس ايران شده اند.

سؤال: شما به سي ان ان گفته ايد كه آمريكا داراي طرحهاي احتمالي براي پرداختن...(سؤال ناتمام مي ماند)

پترائوس: خير, در حقيقت چيزي كه من به كريستين امانپور گفتم اين است كه بطور واقعي غيرمسئولانه است كه فرماندهي مركزي تعدادي از احتمالات شامل آنهايي كه در رابطه با ايران است را در نظر نگيرد وبراي آن احتمالات طرحريزي نكند.

سؤال: اين طرحهاي احتمالات براي ايران چه مي باشند؟

پترائوس: خوب آيا شما از من مي خواهيد تمامي آنها را براي شما با جزئيات توضيح دهم؟

سؤال: خوب بله.

پترائوس: [باخنده] مجددا, فكر نمي كنم كه وارد شدن به هر نوعي از بحث در اين رابطه فراتر از جوابي كه بطور واقعي به كريسيتن داده ام مفيد باشد. اگرچه شما تلاش خوبي كرديد.

 

قسمتي از سخنان صالح مطلك

تلويزيون العربيه دوشنبه 5 بهمن 1388(25 ژانويه 2010)

صالح مطلك رئيس جبهه گفتگوي ملي مطلع بودنش نسبت به اينكه اسم وي بين 62 اسمي كه از ليست حذف شدگان خارج شدند را تكذيب نمود. مطلك توضيح داد كه جبهة گفتگوي بخشي از حزب بعث نمي باشد كه وي از آن تبري بجويد بلكه جرياني است كه وضعيت ويژه اي دارد.

صالح مطلك: من در اينباره دقيق نشدم. واز اينكه اسمم از ليست حذف شدگان خارج شده باشد اطلاعي ندارم. ودر نتيجه من فكر مي كنم كه توافقات سياسي بصورت كاملا انحصاري درآمده است. بعد از بيانيه اي كه هيأت رياست جمهوري صادر كرد, توافق سياسي بسيار كاهش پيدا كرد و شايد كه مسئله روشن نباشد. ما به قوه قضاييه مراجعه خواهيم كرد   عليرغم اينكه چه بسا كه مدت زمان باقيمانده اين اجازه را به قوه قضاييه ندهد كه حرفش را بزند ودر نتيجه انتخابات انجام خواهد شد وما را از دور انتخابات خارج بكنند, اين آن چيزي است كه آنها مي خواهند. جبهه گفتگوي ملي اسمش جبهه گفتگوي ملي است وداراي برنامه اي بنام برنامه جبهه گفتگوي ملي است ودر نتيجه رابطه اي با هيچ حزب ديگري ندارد وچرا ما را به چيزي كه بخشي از آن نيستيم نسبت مي دهند؟

سوال اين است.من فكر مي كنم كه تجاوز به حقوق ماست. ما جرياني هستيم با حمايت توده اي ووضعيتي خاص وداراي هوادار در جامعه هستيم. منظور از اين موضوع امتحان كرامت برخي  است كه موضوعي نادرست وغير قابل قبول است.

 

مصاحبه با صالح المطلك درباره سفر بايدن به عراق

تلويزيون الحره شنبه 3 بهمن 1388(23 ژانويه 2010)

سؤال: چگونه به ديدار جو بايدن از عراق و پيشنهاد وي مبني بر به عقب انداختن اجراي تصميم ستاد حسابرسي و عدالت به بعد از انتخابات نگاه مي كنيد؟

صالح المطلك يكي از رهبران العراقيه : فكر مي كنم كه ايجاد اين بحران در اين زمانبندي و شيوه اي كه اين بحران هدايت مي شود, با تأسف شديد نشان داد كه روند سياسي در عراق تا  الان يك روند پخته اي نيست و يك ناپختگي در بسياري از رهبران سياسي عراق وجود دارد و اين ادعا كه خواهان دمكراسي واقعي براي اين كشور هستند...( مجري قطع مي كند و مي گويد من از شما در مورد سفر بايدن سؤال كردم).. بلي بلي به شما جواب مي دهم. تماميت جامعه جهاني  از جمله آمريكا نسبت به آنچه در عراق مي گذرد نگران هستند و آمريكا ديگر توجيهاتي كه جنگ عليه عراق را با آن شروع كرد را ندارد و تنها توجيهي كه دارد پايه ريزي و برقراري دمكراسي در عراق مي باشد و اگر  موضوع دمكراسي در عراق نيز به دليل حذف بسياري جريانات و شخصيتهاي سياسي از شركت در انتخابات و تلاش براي سياسي كردن آن تا اين اندازه,  در حال احتضار باشد و معتقدم كه اين موضوعي است كه براي مردم غير قابل قبول مي باشد و بسيار سخت خواهد بود بخصوص اينكه مانع خروج نيروهاي آمريكايي از عراق در اين شرايط نيز مي شود و در صورت ادامه روند سياسي به اين شيوه , دولت آينده  معتبر نخواهد بود و از حمايت بين المللي نيز برخوردار نخواهد شد و لذا به لحاظ بين المللي دولتي منزوي خواهد بود.

سؤال: نظر شما در مورد ايده به عقب انداختن رسيدگي به تصميم ستاد حسابرسي و عدالت به بعد از انتخابات چيست؟

صالح المطلك: من معتقدم كه راه حل در گرو منحل كردن هيات ريشه كني بعث مي باشد و اين چيزي است كه در اساس به لحاظ قانوني اصلا وجود نبايد داشته باشد و اين به يك تصميم از يك سوي شوراي رياست جمهوري و يا رؤساي چهارگانه نياز دارد كه تصميم بگيرند كه آنچه وجود دارد, غير قانوني است و بايد كميساريا اسامي را بدون حذف هيچ اسمي اعلام كند و به عراقيان اجازه دهند تا عراقيان هر كه را مي خواهند در انتخابات حذف كنند. فكر مي كنم كه موضوع عقب انداختن ممكن است كه رهبران سياسي و يا برندگان در انتخابات را به موضوع باج خواهي در بعد از انتخابات بكشاند و اين چيز درستي نيست ولي به هر حال بايد براي اين موضوع يك راه حل سريعي براي پايان دادن به اين پرونده  وجود داشته باشد چرا كه به لحاظ زمان داريم ضرر مي كنيم تا امروز نزديك به سه هفته است كه درگير اين موضوع مي باشيم در حاليكه مي توانستيم از اين مدت براي تبليغات و بسيج انتخاباتي استفاده كنيم ولي متأسفانه ما را با موضوعاتي غير ضروري مشغول كردند.

سؤال:  در بيانيه نخست وزيري به نقل از بايدن آمده است كه دولت آمريكا موافق اجراي ماده 7 قانون است  كه مي گويد حزب بعث نبايد به حيات سياسي بازگردد. نظر شما چيست؟

صالح المطلك: ماده 7 در قانون است و حتي كساني كه بر سر قانون حرف دارند بايد كه قانون فعلي را بپذيرند و ما عليرغم عدم باورمان به بسياري از ماده هاي قانون ولي معتقديم كه بايد به حكم قانون پايبند بود و عليرغم اعتراضمان به شماري از ماده هاي قانون ولي اين قانون امروز وجود دارد. اختلاف در موضوع تفسير اين ماده مي باشد. اين ماده جريانات را ممنوع مي كند و نه شخصيتها را و اين ماده بايد برايش قانوني تدوين شود و تا كنون در مورد اين ماده هيچ قانوني تدوين نشده است و طبق قانون نبايد به آن اقتدا كرد الا بعد از تفسير اين قانون كه منظور از ترويج و تكفير و منظور از حزب بعث چيست؟ چون طبق چيزي كه رواج دارد حزب بعث صدامي وجود دارد كه در قانون نيز آمده است و لذا تا زماني كه اين قانون وجود ندارد اتكاء به اين ماده به نظر شخصي من قانوني نيست.

سؤال: امروز در يك موضوع گيري مخالفت خود با امضاي تبري جستن از حزب بعث را اعلام كرديد. چرا مخالفت كرده ايد؟

صالح المطلك: در واقع ما جزو كساني نيستيم كه بايد از آنها برائت خواسته شود. برائت بطور عام در فرهنگ و قاموس عراقيان براي هر كسي و بطور خاص براي افرادي در اين سطح عيب و شرم آور است. من معتقدم كساني كه بايد از آنها برائت خواست كساني هستند كه در حق عراقيان جنايت كردند يعني صاحبان نيروهاي شبه نظامي و صاحبان احزاب فرقه‌گرا كه روزي از روزها مردم عراق را به قتل با همديگر كشاندند و دستشان به خون مردم عراق و به سرقت اموال عراقيان آغشته است. ما هر عمل جنايتكارانه ضد كرامت و شرف عراقيان كه به مردم عراق و اموال  و حيات آنها بدي كند را محكوم مي كنيم.

سؤال: كسي كه  قبل از همه به  مردم عراق بدي كرده حزب بعث است. موضع شما در قبال حزب بعث چيست؟

صالح المطلك: من هر جنايتي كه در دوران حزب بعث و قبل از حزب بعث و بعد از حزب بعث و در زمان رژيم فعلي رخ داده را به شدت محكوم مي كنم و در صف مردم براي مقابله با كساني هستم كه دست به اين جنايت ها زده اند و خواستار ارجاع آنها به دادگاه و محاكمه هستم.

 

گفتكو با هوشيار زيباري در مورد سفر بايدن به بغداد

تلويزيون الحره شنبه 3 بهمن 1388(23 ژانويه 2010)

سؤال: شما عمدتا در ديدارهاي امروز جو بايدن با مقامات عراقي شركت داشته ايد. ممكن است در مورد فضا و محتوي اين ديدارها  بگوييد؟

هوشيار زيباري وزير خارجه عراق: در واقع اين ديدار يك ديدار برنامه ريزي شده از قبل بود كه در اين زمانبندي مشخص صورت گرفت يعني در جريان اين بحران سياسي كه شاهد آن هستيم يعني دوران كسب آمادگي براي ورود به انتخابات و موضوع  حذف شماري از كانديداها از شركت در انتخابات اين ديدار صورت گرفته است. بايدن يك مقام آمريكايي است كه از سوي دولت حزب دمكرات در آمريكا مكلف به پي گيري  پرونده عراق مي باشد. بايدن تاكيد كرد كه موضع آمريكا اين است كه انتخابات در موعد مشخص شده آن برگزار شود و اينكه انتخابات سالم و شفاف و عادلانه و از اعتبار عراقي و بين المللي برخوردار باشد و گفت اينكه رهبران عراقي چگونه مي خواهند اين موضوع را حل كنند به خود عراقيان بر مي گردد. من در ديدار با نخست وزير كه امروز شركت داشتم مي توانم بگويم كه  ديدار بايدن و نوري المالكي ديداري طولاني بود و حول تمامي موضوعات بود و در واقع  بايدن فقط براي اين موضوع يعني تصميمات ستاد حسابرسي و عدالت به عراق نيامده بلكه موضوعات ديگري است كه متعلق به مرحله انتقالي بين انتخابات و تشكيل دولت جديد  مي باشند كه مطرح گرديدند كه از جمله آنها موضوعات سياسي , خدماتي و امنيتي بودند و اينكه نقش دولت در اين زمينه ها چه خواهد بود چرا كه در آن مرحله دولت به دولت اجرايي تبديل خواهد شد. موضوع مهمي كه بحث شد موضوع كميته هماهنگي مشترك در روابط بين عراق و آمريكا بود. اين كميته كار خود را بزودي در بغداد شروع خواهد كرد.

 

اياد جمال الدين تهديد كرد كه به سازمان ملل مراجعه خواهد كرد

روزنامه الزمان(مستقل) یکشنبه 4 بهمن 1388(24 ژانويه 2010)

يكي از رهبران فراكسيون هاي انتخاباتي تهديد كرد كه براي لغو تصميم حذف كانديدهاي حزبش به سازمان ملل مراجعه خواهد كرد اين در حالي است كه نگراني هايي وجود دارد كه بحران حذف شدگان منجر به زير علامت سئوال بردن بين المللي مشروعيت پارلمان و دولت آينده شود .

اياد جمال الدين ديروز در اظهاراتي گفت او وارد جنگي عليه تصميم حذف 20 تن از اعضاء تجمع احرار كه رياست آنرا بر عهده دارد در صورتيكه اين تصميم حذف نشود خواهد گرديد. اياد جمال الدين در ادامه گفت او سازمان ملل و ايالات متحده را به دخالت مستقيم فرا مي خواند و آنها به موجب قطعنامه شوراي امنيت ملزم به اين كار هستند

از سوي ديگر روزنامه آمريكايي لس انجلس تايمز نوشت مسئولين دربغداد به سرعت براي حل بحران حذف شدگان از انتخابات تلاش مي كنند چرا كه دارند درك مي كنند كه واشنگتن و جامعه بين المللي ممكن است مشروعيت پارلمان و دولت آينده را در صورتيكه مشاركت گسترده مردمي در انتخابات وجود نداشته باشد زير علامت سئوال ببرند .

در گزارش روزنامه لس آنجلس تايمز آمده است محروم كردن صدها نفر از كانديداهاي شركت در انتخابات آزمايشي براي ميزان نفوذ آمريكا در عراق است و در اشاره اي به اهميت آنچكه كه در جريان است مسئولين ارشد آمريكايي گفتند كه آنها به آرامي عراقيان را بر حذر داشتند كه اين احتمال واقعي وجود دارد كه آيالات متحده و جامعه بين المللي از پذيرش مشروعيت انتخابات در صورتيكه از حذف نمايندگان چشم پوشي نكنند را ، نپذيرند... .

 

سخنان  جو بايدن قبل از ترك عراق

تلويزيون الحره یکشنبه 4 بهمن 1388(24 ژانويه 2010)

جو بايدن معاون رئيس جمهور آمريكا : يكي از موضوعاتي كه من امروز با رهبران عراقي بحث كردم جدلي بود كه اخيرا به سبب حذف برخي از كانديداها از شركت در انتخابات ناشي شده بود. مي خواهم به روشني بگويم كه من براي تسويه اين موضوع در اينجا نيستم و اين مشكلي است كه عراقيان بايد آن را حل كنند ولي بعد از گفتگوهاي امروز به اين اعتماد رسيده ام كه رهبران عراقي براي يافتن راه حلي عادلانه و نهايي تلاش مي كنند. بگذاريد از اين فرصت استفاده كنم و مراتب تأسف شخصي خودم از بابت خشونت صورت گرفته در ميدان النسور توسط نگهبانان شركت بلاك واتر در سال 2007 را ابراز كنم. آمريكا عزم دارد كه هر كسي كه مرتكب جرمي عليه مردم عراق شود را بازخواست و محاكمه كند و در حاليكه ما بيطرفي و استقلال قوه قضائيه آمريكا را محترم مي شماريم ولي در عين حال تأسف و يأس خود از بابت حكم يك قاضي آمريكايي مبني بر ساقط كردن اتهامات به دليل شيوه اي كه در آن برخي اطلاعات جمع آوري شده را  ابراز مي داريم. من مي خواهم روشن كنم كه ساقط كردن اتهامات به معني حكم به برائت نيست و امروز اعلام مي كنم كه دولت آمريكا اين حكم را استينا ف خواهد داد. وزارت دادگستري آمريكا اينكار را هفته آينده انجام خواهد داد.

 

نوري المالكي بر ضرورت اجراي قانون حسابرسي و عدالت تأكيد نمود

تلويزيون العراقيه یکشنبه 4 بهمن 1388(24 ژانويه 2010)

نوري المالكي، نخست وزير: من بر ضرورت تطبيق قانون براي كسانيكه همچنان به وابستگي خودشان به اين حزب بدنام اصرار دارند تاكيد مي كنم,  اين چيزي است كه در قانون اساسي است و ضروري است كه به آن براي انتخابات و چيزي كه حول آن الان جار و جنجال شده است عمل كنيم, قطعاً كاري كه انجام شده  مذهب يا مليتي را هدف قرار نداده است, محاسبات سياسي بدنبال آن نبوده است من ناظر صحنه بودم ناظر كارشان بودم ناظر بيطرفي شان بودم به همين جهت كسانيكه شامل قانون حسابرسي و عدالت شدند از همه ليست ها بودند همه ليست ها بدون استثناء و اين از سلامتي دستگاه و حرفه اي بودن و بيطرف بودن آن بر مي آيد و همچنين از اجراي قانون بر مي آيد وگرنه چرا قوانين را تصويب مي كنيم.همچنين نخست وزير تاكيد كرد كه حزب بعث منحله توان انجام كودتا يا تغيير روند سياسي را ندارد ولي هشدار داد و گفت كه وابستگان اين حزب تلاش ميكنند كه نقش تخريبي در تجربه دمكراسي داشته باشند.

نوري المالكي: نه بعث و نه غير بعث نمي‌توانند اقدام به كودتا يا تغيير مسير روند سياسي بكنند ولي آنها تلاش ميكند نقش تخريبي در هر موسسه اي از موسسات انجام دهند با هدف اينكه بگويند وضعيت بهتر از وضعيت روزي كه حاكميت ديكتاتور بود نيست و از اين زاويه من روي صحبتم با برادران است كه شديداً نسبت به روبرو شدن با كارهاي تخريبي و شايعاتي كه درست مي كنند و در وزارت خانه هاي شهري و وزات خانه هاي امنيتي انعكاس پيدا ميكند آگاه باشيد. خيلي جوسازي ها وجود دارد و اسنادي كه درست ميكنند و به رسانه هايي كه از آنها استقبال مي كنند ميدهند همانها كه صحبت از برگشت آنها به روند سياسي و ترويج آن مي كنند اين انديشه ها دروغ و نوشته ها هم تقلبي است كه اين طرف وآنطرف صادر مي شود و به رسانه ها ميدهند تا روند سياسي را ضايع كنند .

 

عراق 59 كانديد انتخاباتي را به مقام سابق خود بازگرداند

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 5 بهمن 1388(25 ژانويه 2010)

روز دوشنبه يك مقام ( عراقي) گفت,  عراق 59 كانديد انتخاباتي را از ميان بيش از 500 تن كه در ليست سياه,  بدليل اين كه متهم به داشتن پيوندهايي با ديكتاتور سابق صدام حسين بودند, به مقام سابق خود بازگرداند.

علي الامي يك مقام ارشد از كميته حسابرسي و عدالت گفت, 150تن درخواست حذف نامشان از ليست جنجالي كانديداهايي كه از انتخابات 7 مارس محروم شده اندرا كرده اند.....

الامي با اشاره به خطاهايي در نام , تاريخ تولد و ساير جزييات شخصي كه تا كنون تصحيح شده است به خبرگزاري فرانسه گفت , پس از آن كه ما اطلاعات جديدي بدست آورديم تصميم گرفتيم درخواست 59 كانديدرا بپذيريم .

وي بدون آنكه به وضعيت 91 درخواست ديگر كه هنوز در دست اقدام است گفت, ما مجموعاً 150 درخواست را دريافت كرديم . بنا به گفتهي الامي 458 نفر در حال حاضر از رقابت در انتخابات محروم شده اند.

 

گفتگو با دكتر صالح المطلك در مورد حذف  جبهه گفتگوي ملي توسط كميساريا

تلويزيون البابليه سه شنبه 6 بهمن 1388(26 ژانويه 2010)

دكتر صالح المطلك رئيس جبهه گفتگوي ملي : كميسارياي عالي انتخابات از حيطه اختيارات خود عدول كرده و دارد نشان مي دهد كه اين كميساريا غير مستقل است و سياسي مي باشد و تصميماتي كه اين كميساريا اتخاذ مي كند, بسيار عجيب و غريب مي باشد.  با وجود چنين كميساريايي اين انتخابات در كليت سالم و بيطرفانه نخواهد بود و تعجب مي كنيم كه اين كميساريا شروع به حذف جريانات نموده و شروع به اتخاذ تصميمات عجيب و غريب نموده كه كاملا بدور از دمكراسي و منطق مي باشد. از كميسارياي عالي انتخابات مي خواهيم كه تا اين ميزان از حد و حيطه خود تجاوز نكند و جريانات سياسي معروف و شناخته شده  كه از سالها قبل در انتخابات مختلف شركت داشته  و آراي زيادي كسب كرده اند را به اين شكل حذف نكند. امروز مراكز تحقيقات آمريكايي و بين المللي گزارش مي كنند كه 73 درصد آراي مردم در مناطق ميانه و غرب عراق متعلق  به جبهه گفتگوي ملي خواهد بود و همزمان كميساريا تلاش مي كند اين  فراكسيون را از صحنه سياسي حذف كند و اين به چالش كشيدن خواست و اراده رأي دهنده   عراقي است و اين امري مطلقا غير قابل قبول مي باشد. من فكر مي كنم كه مشروعيت انتخابات به ميزان بسيار زيادي با اين تصميم به زير علامت سؤال خواهد رفت و  در صورتي كه اين سياست ادامه يابد ما در العراقيه به سمت به رسميت نشناختن مشروعيت اين انتخابات پيش خواهيم رفت.

 

مصاحبه با قاسم العبودي حول مكانيزمهاي تبليغات انتخاباتي

تلويزيون العراقيه چهارشنبه 7 بهمن 1388(27 ژانويه 2010)

سؤال: بعد از اعلام ضوابط تبليغات انتخابات آيا اقدامات محكمي در رابطه با جرياناتي كه با اين موضوع مخالف هستند اتخاذ كرده است؟

قاسم العبودي قاضي كميسارياي انتخابات: طبعاً, كميساريا ضوابط خاصي براي تبليغات انتخاباتي كه همان ضوابط شماره 19 قانون سال 2009 مي باشد و شامل مجموعه اي از مواردي است كه حقوق متناسب با همان قانون انتخابات مجلس نمايندگان شماره 19 سال 2005كه تعديل شده است و به نوعي موضوعات مربوط به تبليغات انتخاباتي واگذار به  قانون انتخابات شوراي استان شماره 36 در سال 2008 شده است در فصل هفتم آن روشن شده كه مجموعه اي از ضوابط خاص براي تبليغات انتخاباتي وجود دارد كه از جمله مهمترين آنها عدم اجازه در بكار گيري نقش دولت و تاسيسات آن و كارمندان و شعار دولت و غيره كه اموال عمومي براي تبليغات انتخاباتي است و همچنين عدم اجازه به دادن شعارهايي كه فرقه گرايي و مليت گرايي را ترويج بدهد و همچنين عدم اجازه براي بكار گيري خشونت و تهديد و فشار و مانع شدن و حتي توزيع هدايا و رشوة و غيره براي تغيير آراء راي دهندگان مي باشد, در واقع كميساريا اقدامات بازدارنده اي براي جرياناتي كه از قوانين تجاوز كنند دارد به همين جهت در هفته گذشته كميساريا 16جريان شركت كننده را جريمه كرده است جريمه اي برابر با 15ميليون دينار عراقي, براي اينكه قبل از اجازه كميساريا براي تبليغات انتخاباتي شروع به تبليغات كرده بودند و اگر اين عدول كردن به حدي برسد كه بايد كانديد را حذف كنيم يا اينكه مراكز مشخصي را تعطيل كنيم چه بسا كميساريا تاييد آن جريان را پس بگيرد يا اينكه نتايج آن جريان در آن منطقه و مركز را باطل مي كند.

سؤال: چنانكه اين اشكالات و تخلفات صورت بگيرد در كار كميساريا چه مشكلاتي ايجاد مي شود؟

قاسم العبودي: در حقيقت موضوع به قانون برمي گردد ما هميشه گفتيم كه كميساريا نمي تواند خودش قانون يا مجازاتي را تعيين كند براي اينكه يك قاعده قانوني وجود دارد كه نه جريمه ونه مجازاتي صورت نمي گيرد مگر با نص قانون و بايد كه شيوه هاي قانوني براي كميساريا باشد و نوع مشخصي از مجازاتها را انجام بدهد ولي متاسفانه عليرغم اينكه از طرف احزاب اين طرف و آنطرف  درخواست شده كه مجازاتها شديدتر بشود ولي به صراحت بگويم كه همچنان قوانين خيلي ضعيف است و خيلي وقتها مجازات از حدي كه در قانون مجازاتهاي عام وجود دارد هم كمتر است. يعني صحبت از حمل سلاح و تهديد و ممانعت يا تقلب يا از بين بردن مواد ميكند همه اينها در قانون مجازاتها آمده است كه به نفع عراقيان است و عجيب اينكه قوانين موجود پايين ترين درجه مجازاتها است معمولا وقتي يك قانون مخصوص نوشته ميشود به نسبت قانون عام بايد شديدتر باشد ولي در واقع اينجا برعكس است مجازاتها كمتر است ولي يك بحثي دائماً در شوراي كميساريا وجود دارد براي بكار گيري اختيارات مشخصي كه در قانون كميساريا آمده قانون11 سال 2007 كه اگر تخلفات بزرگ و عظيم بود شامل عدم تاييد جريان يا باطل كردن نتايج جريان سياسي مي باشد   

سؤال: شروع تبليغات انتخاباتي از روز 5 ماه آينده مي باشد آيا اين موعد نهايي است و آيا روز سكوت تبليغات انتخاباتي را هم مشخص كرديد؟

قاسم العبودي: در واقع روز پنجم ماه دوم روز شروع تبليغات انتخاباتي مي باشد بعد از اينكه تاييد يا عدم تاييد آنها توسط وزارت دفاع و كشور مشخص شد و همچنين اگر شامل قانون حسابرسي و عدالت بشوند در نتيجه روز پانزدهم روز شروع مي باشد در رابطه با قسمت دوم سوالاتان اين را قانون مشخص كرده كه 24 ساعت قبل از شروع راي گيري ديگر سكوت انتخاباتي مي باشد.

سؤال: در رابطه با راي دهندگان خارج كشور, براي آنان تبليغات انتخاباتي چگونه صورت مي گيرد؟

قاسم العبودي: در واقع در 16 كشور دفاتر باز مي شود و يك طرحي تبليغاتي وجود دارد كه از طرف كميساريا صورت ميگيرد و يك مبلغ خوبي براي پوشش دادن آن مشخص شده و همچنين يك تبليغات خاص هر كشور هم وجود دارد كه درواقع تبليغات مجاز است و بيشتر از چيزي است كه براي عراقيان پخش مي  شود و همچنين توافقي با العراقيه كه بر اساس نظر سنجي كه كميساريا انجام داده, بيشترين بيننده را در خارج دارد و با مدير كل شبكه العراقيه صحبت كرديم كه همه فيلم هاي تبليغي و تصويري را براي عراقيان خارج هم داشته باشد تا بتوانند كارشان براي انتخابات با سهولت انجام شود.

 

ديدار حسني مبارك با اياد علاوي

تلويزيون الشرقيه چهارشنبه 7 بهمن 1388(27 ژانويه 2010)

حسني مبارك رئيس جمهور مصر با اياد علاوي نخست وزير پيشين عراق و رئيس ليست العراقيه اوضاع سياسي عراق و بازتابهاي آن بر اوضاع انتخاباتي را مورد بحث و گفتگو قرار داد. اين گفتگوها در ديدار حسني مبارك با اياد علاوي در مجتمع شرم الشيخ امروز ظهر صورت گرفت. منابعي در هيأت همراه اياد علاوي گفتند كه اين ديدار با درجه اي عالي از اهميت بود و به طرفين فرصت تبادل نظر حول راههاي حمايت از ثبات  در عراق و تضمين وحدت آن و تأمين انتخاباتي شفاف و بيطرفانه با حمايت از جامعه جهاني و به عنايت از سوي كشورهاي اصلي عربي را داد. اين ديدار بيش از يك و نيم ساعت بطول انجاميد  و مختص به هر دو نفر بود. لازم به توضيح است كه علاوي در حال حاضر در سفر به برخي  كشورهاي عربي مي باشد.

 

عقب نشيني رژيم از چاه فكه

تلويزيون العراقيه چهارشنبه 7 بهمن 1388(27 ژانويه 2010)

علي الدباغ، سخنگوي رسمي دولت تأكيد كرد كه نيروهاي ايراني به صورت كامل از چاه فكه به مواضع خود در اراضي ايران در قبل از تجاوز عقب نشيني كردند. الدباغ در كنفرانس مطبوعاتي امروز گفت كه نيروهاي ايراني صبح امروز از مواضع سابق خود در مرز ايران و عراق عقب نشستند و اقدام به پركردن سنگرهاي مواضعي كه از آن پيشروي كرده بودند نمودند و خاكريزي را كه در نزديكي چاه برپا كرده بودند برداشتند. وزير خارجه هوشيار زيباري خاطر نشان كرد كه با طرف ايراني براي عاديسازي اوضاع مرزي بين دو كشور و بازگرداندن اوضاع به وضعيت سابق توافق صورت گرفته است.

 

بخشي از كنفرانس مطبوعاتي اياد السامرائي

تلويزيون العراقيه چهارشنبه 7 بهمن 1388(27 ژانويه 2010)

اياد السامرائي رئيس مجلس نمايندگان: طبعاً مسير مجلس با توجه به وجود كشمكشهاي سياسي مسير راحتي نيست. البته تلاش مي‌كنيم كه ماوراء اين كشمكشها باشيم و اجازه سياسي كردن برخي از مسائل مهم را ندهيم. چه بسا يكي از اين  موضوعات كه جنجال برپا كرد حول موضوع كميته حسابرسي و عدالت و اقداماتي بود كه اتخاذ كرده است. ما در كادر مجلس اصرار داشتيم  كه اين ستاد تشكيل شود اما تشكيل اين ستاد نياز به توافق سياسي دارد. بعد از اين كه توافق سياسي به دست آمد، با بروز اختلاف برسر برخي از اعضا يا يكي از اعضا مواجه شديم و مجلس رأي گيري را متوقف كرد. (منظورش اختلاف برسر رئيس پيشنهادي اين هيأت يعني وليد الحلي است كه از رهبران حزب الدعوه است ـ م) به نخست وزير مراجعه كرديم و از او خواستيم كه كانديداي ديگري را معرفي كند. اميدوار بوديم كه چيزي از نخست وزير  دريافت كنيم و همچنين مي‌گوييم كه اگر چيزي به دست آوريم جلسه فوق العاده براي تصويب اين موضوع تشكيل خواهيم داد. اما اشكال اين است كه قانون ما را ملزم به تدقيق اسامي مي‌كند و چيزي جز ستاد سابق نداريم كه ستاد اجرايي بود اما اين اين ستادي بود كه با تمامي حرفهايي كه برسر ستاد سابق وجود داشت دست به اينكار زد. اما مجلس به سرعت دو اقدام انجام داد تا به اين روند نيرو بخشد و آن تشكيل كميسيون نمايندگي ويژه است كه اقدام به تدقيق نمود و تمامي آنان از اعضاي كميسيون حسابرسي و عدالت در داخل مجلس هستند. اين كميسيون روزانه از صبح تا شب در ستاد حسابرسي و عدالت براي تدقيق اسامي تشكيل جلسه مي‌داد. عملاً توانستيم برخي از اسامي را كه در تدقيق مشخص شد كه مشمول اين قانون نمي‌شوند از ليست خارج كنيم. همچنين هيأت تمييزي تشكيل داديم و شاكي مي‌تواند به اين هيأت تمييزي شكايت كند. به نظرم هيچكس نمي‌تواند هيأت تمييزي را فهم كند، اگر جلسات مجلس را دنبال كرده باشيم مي‌دانيم كه برخي تلاش مي‌كردند كه نسبت به تشكيل هيأت تمييزي با شك كردن به آنان كه چه بسا آنان شامل حسابرسي و عدالت باشد، كار مجلس را متوقف كنند(اظهارات بهاءالاعرجي كه گفته بود سه تن از اعضاي اين هيأت مشمول ريشه‌كني بعث هستند ـ م). موضع ما روشن است و نمي‌توانيم قبل از تدقيق اين موضوع آنرا مطرح كنيم. طبعاً اين افراد از سوي شورايعالي قضايي كانديد شدند. آنها الان كارشان را انجام مي‌دهند و طبعاً اگر اعتراضي باشد اعتراض خواهند كرد و مجلس كانديدا را تعويض خواهد كرد. بنابراين اصرار كرديم كه كار اجرا شود و عملاً هيأت تمييزي تصويب شد و شاكي مي‌تواند به هيأت تمييزي مراجعه كند. ما در اين كادر به تمامي جنبه‌هاي قانونگذاري و قانوني كه اين كار را در برابر سياسي كردن حمايت كند وفا كرديم. افراد ذيربط و صاحبان جريانهاي سياسي بايد با اين امر تعامل كنند.

 

رهبر عشاير عراق خواهان عفو بعثي هاست

رويتر پنجشنبه 8 بهمن 1388(28 ژانويه 2010)

يك رهبر عشاير سني برجسته, دولت عراق به رهبري شيعي را ترغيب كرد كه آنچه را او سياست انتقام گيري عليه آنهايي كه با حزب بعث غيرقانوني اعلام شده صدام حسين همدست بودند مي خواند را متوقف كند و خواهان عفو شد.احمد ابو ريشه, رهبر شوراهاي بيداري سني در استان غربي الانبار, اقدامات ممنوع كردن دهها تن از كانديدها از انتخابات 7 مارس بخاطر گذشته مشكوك بعثي آنها را مورد انتقاد قرار داد.

او گفت از يك قانون عدالت و حسابرسي كه جايگزين قانون بعث زدايي شده كه هدفش دور نگه داشتن وفاداران صدام از قدرت بود, براي جلوگيري از شركت رقبا در انتخابات سوء استفاده شده.  

ابو ريشه گفت: هيچ عدالتي در قانون عدالت و حسابرسي وجود ندارد.

او در اين هفته به رويتر گفت: ما خواهان قانون عفو هستيم, نه يك قانون انتقام قانوني كه صفحات گذشته را ببندد.

يكي از اتحادهاي سكولاري كه مورد هدف قرار گرفته, فهرست سني- شيعي بنام ليست عراق متحد بود كه توسط ابو ريشه و جواد بولاني وزير كشور تشكيل شده است. ابو ريشه گفت: آراء بايد معيار حذف كانديداها يا احزاب باشد. آراء بايد مشخص كند چه كسي مي ماند و چه كسي خارج مي شود.

هفتاد تن از كانديدهاي عراق متحد شامل ليست ممنوعه اين هيئت است, هيئتي كه توسط سياستمداران شيعي كه از طرف منتقدين, نزديك به ايران ديده مي شوند, هدايت مي شود.

همچنين مشروعيت اين هيئت در دادگاه به چالش كشيده شده.

ابو ريشه نفوذ فزاينده ايران بعد از بدست گرفتن قدرت توسط شيعيان در عراق را مورد سرزنش قرار داد و خواهان افزايش دخالت كشورهاي عربي شد. تعدادي از مقامات عراقي ميگويند, هم ايران و هم كشورهاي عربي در اين انتخابات دخالت ميكنند. ابو ريشه گفت عراق تصرف چاه نفت در ماه دسامبر توسط دهها سرباز ايراني را بد اداره كرد. او گفت, عراق به اين تعدي بايد با نيروها مقابله مي كرد. با چنين اقداماتي بايد با تانك ها مقابله كرد, نه محكوم كردن.

ابو ريشه گفت, او يك ستوان ارتش عراق بوده كه بعد از تهاجم صدام در سال 1990 به كويت در اعترض آنرا ترك كرده. بعد از اينكه  برادرش كه رهبر پيشين نيروهاي بيداري بود در يك حمله انتحاري در سال 2007 كشته شد, او رهبر نيروهاي بيداري گشت.قبل از انتخابات استاني در سال گذشته, ابو ريشه جنبش بيداري را به يك جناح سياسي تبديل كرد. به ميزان زيادي انتظار مي رود او در انتخابات پارلماني ماه مارس با نوري مالكي متحد شود.

او گفت كه مالكي از او خواسته تا به ائتلاف كشور قانون او بپيوندد.

ابو ريشه گفت: ما آنرا رد كرديم. او گفت كه اصرار كرده كه بعنوان يك شريك مساوي با او رفتار شود و اينكه اين اتحاد نام آنچه مالكي دارد يعني كشور قانون را نداشته باشد, مالكي اين را نپذيرفت.

 

پترائوس و ايران

واشينگتن تايمز پنجشنبه 8 بهمن 1388(28 ژانويه 2010)

ژنرال ديويد پترائوس، اخيرا به اين سؤال كه آيا وزارت  خارجه ايران بطور واقع ديپلوماسي كشور را كنترلميكند، پاسخ داد.

اين ژنرال چهار ستاره، فرمانده سِنتكام و يك رهبر موفق در برنامه ضدتروريسم در عراق از سال 2007 تا 2008 هفته پيش گفت، قدرت حقيقي در ايران در دست فرمانده نيروي قدس، يك سازمان ويژه شبه نظامي كه همچنين با برنامه هستهيي ايران مرتبط است، ميباشد.

ژنرال پترائوس در روز 25 ژانويه اين تماس را چنين توضيح داد: او گفت، ژنرال پترائوس! شما بايد بدانيد كه من، قاسم سليماني، سياست ايران را در رابطه با عراق، لبنان، غزه و افغانستان كنترل ميكنم. [ ژنرال پترائوس در ادامه گفت .م]: در حقيقت سفير ايران در بغداد يك عضو سپاه قدس است. فردي كه قرار است جاي او بيايد هم يك عضو قدس است.

نيروي قدس واژه عربي بيت المقدس است و به عنوان آموزش دهنده و پشتيباني كنند اصلي عوامل تروريستي ايران در سراسر خاور ميانه عمل ميكند. نام بسياري از آنها در تحريمهاي شوراي امنيت ملل متحد عليه ايران، شامل خود سليماني، ذكر شده است. ژنرال پترائوس پس از بازگوكردن اين قضيه گفت: حالا، اين كار، ديپلوماسي را مشكل ميكند، چونكه اگر شما فكر ميكنيد داريد روند ديپلوماسي را با يك كشور ديگر به شيوه سنتي آن از طريق وزارت خارجه آنها دنبال ميكنيد، اينطور نيست. زيرا در اين رابطه وزارت خارجه (كارهيي) نيست. منوچهر متكي وزيرخارجه ايران كسي نيست كه سياست خارجي ايران را حداقل در رابطه با اين كشورها كنترل ميكند. اين يك سلسله مراتب امنيتي است، نيروي قدس، اين فعاليتها و عملياتها را هدايت ميكند.

در ميان فعاليتهاي مرگباري كه گروههاي ايراني (درعراق) انجام ميدادند، ارسال مخفيانه بمبهاي جهت دار يا EFP به شبه نظاميان عراقي بود. اي.اف.پي بمبهايي خاصي با قدرت انفجاري قوي  است كه قادر به نفوذ در زرة خودروهاي زره دار مي باشد.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

قسمتي از سخنراني سالانه اوباما

تلويزيون صداي آمريكا پنجشنبه 8 بهمن 1388(28 ژانويه 2010)

در حاليكه با القاعده مي جنگيم ما عراق را داريم به شهروندان خود عراق مي سپاريم. بعنوان يك كانديداي رياست جمهوري من وعده داده بودم كه اين جنگ عراق را تمام مي كنم. و بعنوان رئيس جمهور دارم اينكار را مي كنم. ما تمام سربازان رزمي آمريكا را تا آخر همين ماه اوت از عراق خارج خواهيم كرد. ما حمايت خواهيم كرد از دولت عراق موقع برگزاري انتخابات و كمك خواهيم كرد به ملت عراق براي پيشبرد رونق و صلح منطقه يي, ولي اشتباه نكنيد اين جنگ داره  تمام مي شود ....

 اين تلاشهاي ديپلماتيك كمك كردند به اينكه ما بتوانيم به آن كشورهايي كه مي خواهند توافقهاي بين المللي را در واقع بهم بزنند, بتوانيم با آنها بيشتر مقابله كنيم. كره شمالي الان با انزواي بيشتر و تحريمات بيشتري روبروست. به همين خاطر است كه جامعه بين المللي متحدتر است و جمهوري اسلامي ايران منزويتر است, در حاليكه رهبران ايران  تعهداتشان را  ناديده مي انگارند, نبايد رهبران ايران هيچ ترديدي داشته باشند, رهبران ايران با پيامدهاي فزايندهيي روبرو خواهند بود....

ما در كنار دختري هستيم كه در افغانستان برود مدرسه. حمايت مي كنيم از حقوق انساني زناني كه در خيابانهاي ايران راهپيمايي بكنند. يا كمك مي كنيم به پسر جواني كه در گينه گرفتار شده. براي اينكه آمريكا بايد هميشه در سوي آزادي و شرافت انساني باشد. و در خارج آمريكا بزرگترين منبع قدرت آمريكا انديشه ها و آمالهاي ما بوده است. ....

. الان مي دانم خيلي از آمريكائيان هستند كه مطمئن نيستند كه اصلا بتوانيم تغيير كنيم, يا اينكه من بتوانم اين تغيير و تحول را ايجاد كنم. به ياد داشته باشيد من هيچوقت نگفتم تغيير و تحول آسان خواهد بود يا اينكه من مي توانم به تنهايي انجام دهم. دمكراسي در يك كشور 300 ميليون نفري مي تواند پرسرو صدا و مشكل باشد, بغرنج باشد, وقتي سعي ميكنيد كارهاي عمده انجام دهيد. ايجاد غليان احساسات و جنجال مي كند. آنهايي كه مثل ما در كارهاي دولتي هستند مي توانند به اين واقعيت برسند با گناهكار شناختن ديگران. يا اجتناب از اينكه پاسخ واقعي را بدهند و بعد همينطور وقت را تلف كنيم تا برسيم به انتخابات بعدي به جاي اينكه كار درست را براي نسل بعد انجام دهيم. ولي من اينرا مي دانم, اگر افراد 50 سال پيش اين تصميم را نگرفته بودند ما امشب اينجا نبوديم, . تنها دليلي كه اينجا هستيم بخاطر اينكه نسل هايي از آمريكاييها ترس نداشتند از آنچه بايد انجام دهند. از آنچه كه بايد انجام داد حتي وقتي موفقيت معلوم نبود, انجام بدهند.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 22 دی

بی بی سی سه شنبه 22 دي 1388(12 ژانويه 2010)

اعتماد "حرف های تازه خاتمی و هاشمی" را در صدر اخبار خود آورده، "سکوت نکرده ام" به نقل از هاشمی رفسنجانی تیتر اول آرمان است، رسالت از زبان رییس قوه قضائیه نوشته "هیچ فتنه گری در حریم امن قرار نخواهد گرفت" و خراسان از همین مقام در عنوان اصلی خود نقل کرده "در نظارت بر مطبوعات و رسانه ها باید قانون و اعتدال رعایت شود".

"تکاپوی آمریکا برای مصالحه هسته ای با ایران" عنوان اصلی جوان است، "پاسخ دیپلوماتیک ایران به پیشنهاد آمریکا" خبر اول تهران امروز، "رقابت 75 فیلم در اولین جشنواره تلویزیونی" تیتر اول جام جم، ایران از "عملیات ضربتی علیه شرکت های هرمی" خبر داده و آفتاب یزد از "برخورد محتاطانه اصولگرایان با رحیم مشائی".

مردم سالاری در گزارش اصلی خود از "سخنگويي در مقابل دوربين صدا و سيما" نوشته، دنیای اقتصاد از "اقتصاد پس از یارانه های هدفمند" گزارش داده، جمهوری اسلامی از قول مجلس نوشته "اول بودجه 89 بعد برنامه" و جهان صنعت در تیتر اول خود خبر داده که 39 هزار میلیارد تومان سهام معلق است".

عنوان اصلی کیهان این است "رشوه سه میلیارد دلاری عربستان برای سقط کردن دولت مالکی".

کیهان در سرمقاله خود نوشته در هفته هاي گذشته، زير پوسته آشكار جامعه سياسي در ايران، بازي هايي شكل گرفته كه هدف همه آنها يك چيز بيشتر نيست و آن هم اين است كه جريان فتنه و خصوصا سران آن را به اصطلاح قسر در ببرند. تا امروز، فقط بخش اندكي از اين پروژه علني شده و بخش هاي بسيار مهم و بزرگتر آن به دليل اختلالي كه در گام اول پروژه رخ داد، معطل مانده است.

این روزنامه ادعا کرده سران جناح اصلاح طلب اكنون دريافته اند، روند فعلي ديگر قابل ادامه دادن نيست و بايد هرچه زودتر راهي براي خروج از آن بيابند. بر اين مبنا اگر وضع فعلي ادامه پيدا كند تنها حاصل آن اين خواهد بود كه با پرونده هايي سنگين تر و در شرايطي بسيار بدتر مجبور مي شوند كوتاه بيايند و عقب بنشينند.

به نوشته کیهان برخي از محافل مرتبط با فتنه گران احساس مي كنند با تداوم شرايط امنيتي حتي اگر با آنها برخورد نشود مجال هرگونه فعاليت سياسي در آينده از آنها ستانده خواهد شد به همين دليل تصميم گرفته اند براي متوقف نماندن پروژه هاي سياسي شان كه فعلا بر انتخابات شوراها متمركز است، هر طور شده از وضع فعلي خارج شوند.

رسالت در سرمقاله خود نوشته جريان دوم خرداد امروز در جغرافياي مکاني و زماني يک تصميم گيري بزرگ قرار دارد. مکان و مجالي که فرصت محدودي براي انتخاب از بين دو کاسه است. دو کاسه اي که هيچ وقت يک کاسه نمي شوند و همپالگان را ياراي همدمي نيست. مسئله سرکشيدن يکي از اين دوکاسه است. جامي مملو از شوکران تلخ يا ظرفي پر از نوشداروي شفابخش.

به نظر این روزنامه هوادار دولت: جام زهر جريان سياسي دوم خرداد را براي هميشه از صحنه سياسي ايران حذف مي کند و نوشدارو حيات سياسي اين جريان را دوباره باز مي گرداند. دوم خرداد محتضر بايد بين مرگ و زندگي سياسي انتخاب کند. البته اين مهم بدين شرط است که دوم خردادي ها به بيماري صعب العلاج و وضعيت در حال احتضار خود اعتراف کنند و بپذيرند. اطاله تصميم گيري شايد حتي فردا خيلي دير باشد. سينه سهراب شکافته شده و پرنده مرگ بالاي سر او در حال پرواز است.

کیهان نامه علی مطهری را در رد نوشته های دیروز مدیر این روزنامه با این مقدمه چاپ کرده که به احترام آیت الله مطهری دست به این کار می زند. نامه ای که در بخشی از آن این نماینده تهران نوشته برای آن که فتنه ها خاموش شود خوب است شريعتمداري و همكارانش براي چند ماهي به يك منطقه مصفا سفر كرده و استراحت بفرمايند و البته هزينه آن را دلسوزان واقعي انقلاب اسلامي خواهند پرداخت، آنگاه خواهيد ديد كه اين فتنه به آساني خاموش مي شود

مدیر کیهان در پاسخ به پيشنهاد علی مطهري نوشته قبل از شما نيز بسياري از كساني كه جنابعالي امروزه سنگ حمايت آنها را به سينه مي زنيد از اينگونه رشوه ها به كيهان پيشنهاد كرده بودند ولي ما آبروي فقر و قناعت نمي بريم و گردش و خوشگذراني در نقاط خوش آب و هوا ارزاني كساني باد كه به قول حضرت امير دین آن ها دینارهایشان است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به روابط مجلس و دولت پرداخته و نوشته با توجه به مشکلات معیشیتی موجود در کشور انتظار مي رفت دولتمردان ضمن رفع مشكلات اجرايي برنامه نقطه نظرات خود را كه قاعدتا مي بايست مرزبنديهاي شفاف عمده و مقتضي با روح كلي حاكم بر برنامه چهارم مي داشت ارائه كنند تا زمينه تصحيح برنامه چهارم فراهم شود ولي اين اتفاق نيفتاد.

به نوشته این دولت در چهار سال گذشته همواره با بي ميلي فراواني گزارش عملكرد خود را در مورد برنامه چهارم به مجلس ارائه داده است . درحالي كه بنابر حكم همين برنامه اين گزارش بايد تا پايان نيمه هر سال در مورد سال گذشته ارائه شود البته با مرور بندهاي فوق مي توان تا حدود زيادي ريشه و علت اين رفتار دولت را درك كرد

روزنامه جمهوری اسلامی در ادامه نوشته بايد پذيرفت كه اين مسئله متاسفانه پايبنديهاي دولت بر بسياري از احكام برنامه و موفقيتهاي آن را در تحقق بخشي از اهداف برنامه كه حتي در مواردي بيشتر از هدف گذاريهاي صورت گرفته هم بوده تحت الشعاع خود قرار داده و اين تفكر را دامن مي زد كه علت تاخير در ارائه گزارش عملكرد ناكامي در تحقق اهداف است درحالي كه لزوما اينگونه نبود.

رسالت از قول یکی از نمایندگان قم در مجلس درباره تازه ترین اظهار نظر اسفندیار رحیم مشائی نوشته اين پروژه اي است که در تمامي سخنراني وي چه در داخل و چه در خارج از کشور دنبال مي شود و حکايت از آن مي کند که اين فرد به دنبال ايجاد يک نوع بستر سازي براي مکتبي خاص است.

کیهان در مقاله ای از رییس دفتر رییس جمهور پرسیده مباحث كارشناسي و نظري و تخصصي دقيق چه ربطي به شما دارد كه هر از چندگاهي اصرار و تعمد داريد وارد آن مباحث شده و اظهارات شائبه برانگيز به زبان جاري كنيد و هزينه هاي آن را پاي دولت خدمتگزار بنويسيد؟ شما اگر رئيس دفتر رئيس جمهور هستيد بايد با امانتداري و تحفظ با اين جايگاه برخورد كنيد چرا كه اساساً بدون عنوان و جايگاه، اهميت و موضوعيتي نداريد كه به مراسمي دعوت شويد يا اظهارات شما محل بحث و انتقاد و اعتراض قرار گيرد؟

کیهان پيشنهاد کرده با توجه به علايق اسفنديار رحيم مشايي، وي به جاي مديريت دفتر رئيس جمهور به علايق فكري و نظري و تاريخي خود بپردازد و مثلاً به عنوان دانشجوي يكي از رشته هاي الهيات يا تاريخ يا تاريخ اديان و... سراغ تحقيق و پژوهش و مطالعه برود يا اينكه يكي از مديريت هاي پژوهشي محدود و تاريخي را به آقاي مشايي واگذار كنند تا هم او به فرضيه پردازي ها و آزمون و خطا و علايق كذايي خود بپردازد .

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته تعداد صفرهای 39 هزار میلیارد تومان 12 تاست. دو رقم با 12 صفر مقابلش. اشتباه نکنید سرمقاله را با کلاس ریاضیات دبستان اشتباه نگرفته‌ایم. دیروز دراخبار آمده بود : مدیریت 39 هزار میلیارد تومان از سرمایه کشور به علت عملیاتی نشدن 30 شرکت سرمایه‌گذاری استانی و لغو حکم واگذاری مدیریت سهام عدالت به دولت روی هوا مانده است.

به نوشته این مقاله این مبلغ چیزی حدود نیمی از درآمدهای نفتی سالانه ایران است. سهام عدالت، عبارت جالب و دلنشینی بود که بارها به نام‌های گوناگون خوانده شد. یکی آن را پول نفت می‌گفت که قرار بود سر سفره‌ها بیاید ،‌دیگری سهم 50 هزار تومانی برایمان در نظر گرفته بود. آن یکی اولی مسابقه را برد و پول نفت را سهام عدالت نامید. حالا همان عبارت جالب و دلنشین کابوس مدیریتی شده است که نمی‌تواند برایش تصمیم درستی بگیرد.

جهان صنعت در نهایت پرسیده راستی با 39 هزار میلیارد تومان چند گرسنه سیر می‌شوند؟

مجید سلیمی بروجنی در سرمقاله مردم سالاری نوشته بالاخره، پس از حرف و حديث هاي فراوان و آمد و شدهاي بسيار طرح هدفمند کردن يارانه ها با رفع ايرادات ابلاغ شده از سوي شوراي نگهبان به تصويب مجلس نشينان رسيد. با اينکه لايحه مذکور به تصويب مجلسيان رسيد اما شاهد بوديم که بزرگان مجلس هنوز از بابت چگونگي اجراي آن دل نگراني هاي بسياري دارند.

به نوشته این روزنامه نزديک به سه دهه است که بزرگان و دولتمردان ما تصميم بر هدفمند کردن يارانه ها داشته اند، وليکن هر بار به دلايلي اجراي کار به بن بست خورده است. شرايط اقتصاد ايران به گونه اي است که اگر طرح هدفمندسازي يارانه ها پيروز شود گامي بسيار بزرگ برداشته شده است و چنانچه سرانجام آن شکست باشد باعث تحميل خساراتي بر پيکره اقتصاد ايران مي شود که تا سال هاي سال آن را آزار خواهد داد.

محمدصادق الحسینی در سرمقاله دنیای اقتصاد با این مقدمه که هوگو چاوز بار دیگر در دنیا خبرساز شد نوشته از یک سو افزایش نرخ دلار، در کشوری با تورم بالای سالانه همانند ونزوئلا اجتناب‌ناپذیر است و از سوی دیگر تثبیت نرخ ارز با توجیه جلوگیری از نرخ تورم در ماه‌ها و سال‌های آینده به عنوان یک سیاست پوپولیستی که موجب می‌شود تا سیاستمداران بتوانند به راحتی اقدام به خرج کردن ارزهای نفتی در اقتصاد نمایند.

در ادامه سرمقاله دنیای اقتصاد آمده چاوز به درستی فهمیده است که ادامه وضعیت موجودِ تثبیت نرخ ارز ناممکن است؛ چرا که علاوه بر ورشکستی‌های گسترده در صنایع داخلی، موجبات کاهش درآمد شرکت‌های دولتی و عدم توانایی آنها را برای اداره خود فراهم آورده است. اما در این شرایط هم چاوز باز رویکردی نادرست را اتخاذ کرده است.

محمد دادخواه در مقاله ای در اعتماد نوشته در اخبار روزنامه ها آمده بود شمار اندکي از مجلسيان در پي آنند با ارائه طرحي چندفوريتي مدت زمان حق اعتراض به راي دادگاه بدوي متهمان به جرم محاربه را کاهش دهند و فاصله آن را از 20 روز کنوني به پنج روز تقليل دهند. ديدم به قول سعدي اگر خاموش بنشينم گناه است،

این حقوقدان در مخالفت با طرح نمایندگان هوادار دولت نوشته کلام نخست آنکه در شرع و عرف، عجله را مذموم داشته اند و به ويژه در کار دادگستري و دادباني و دادگري، دعوت به تاني و تامل و توقف بسيار شده است. چه بسيار تصميم هاي قضايي را که امکان بازگشت و جبران مافات نيست.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 23 دی

بی بی سی چهارشنبه 23 دي 1388(13 ژانويه 2010)

"استاد برجسته فیزیک ترور شد" عنوان اعتماد است، " ترور دانشمند فیزیک هسته ای ایران" تیتر اول آفتاب یزد. روزنامه ابتکار با کلمه بزرگ "ترور" همین گزارش را منعکس کرده. روزنامه رسالت در صدر اخبار خود نوشته "دانشمند هسته ای ایران توسط سیا و موسا ترور شد" و خراسان هم همین گزارش را پراهمیت ترین خبر روز دیده است.

جوان از "جزئیات حادثه تروریستی در تهران" نوشته، کیهان "رد پای موساد در ترور استاد متعهد دانشگاه تهران" را عنوان اصلی خود قرار داده است، جام جم "ترور در ساعت هشت صبح" را در بالای صفحه خود قرار داده و "هر صدمه ای م ی خوریم از تندروی هاست" تیتر اول مردم سالاری است.

آرمان از "صدور کیفرخواست متهمان نظامی کهریزک" خبر داده، "مصوبه مترو در انتظار تشخیص مصلحت" تیتر اصلی تهران امروز است، روزنامه ابرار در صدر گزارش های خود نوشته "ایران آماده معاوضه سوخت به صورت مرحله ای است،" ایران از "ضوابط استخدام و پرداخت حقوق در سال آینده" را تیتر مهم امروز خود قرار داده و دنیای اقتصاد از "سیاست‌های اقتصادی برنامه پنجم" نوشته است.

روزنامه جمهوری اسلامی به عنوان مهم ترین خبر می نویسد، "آمریكا، انگلیس و اسرائیل بدنبال ایجاد افغانستانی دیگر در یمن هستند.".

رسالت "استاد علیمحمدی را که دیروز در برابر خانه اش در شمال تهران ترور شد" استادی حزب الهی دانسته و می نویسد، تردیدی نیست این اقدام وحشیانه و ضد بشری در راستای استراتژی تحکم آمیز بیگانگان و دشمنان زخم خورده انقلاب و به منظورتهاجم به توانمندی های علمی کشور صورت پذیرفته است.

رسالت در عین حال ترور مسعود علی محمدی را ننگی دامن گیر در کارنامه آنهایی است که در چند ماه گذشته فضای کشور را آبستن خشونت و رادیکالیسم کردند و در آخرین مواضع رسمی خود مردم را با عبارت یک "سیکل خطرناک اعمال خشونت آمیز و برخوردهای افراطی" تهدید کردند.

ایران روزنامه دولت اسرائیل را عامل ترور دانشمند اتمی ایران معرفی کرده و نوشته "اسرائیل به عنوان بخشی از یک جنگ غیرمستقیم و پنهانی علیه برنامه هسته‌ای ایران، در حال ترور دانشمندان هسته‌ای ایران است." اگر گمان کرده‌اید که این جمله را یک تحلیلگر سیاسی یا امنیتی کشورمان صبح دیروز و در پی شهادت دکتر علی محمدی بیان کرده است، اشتباه می‌کنید. این جمله بخشی از گزارش مفصلی است که روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف 11 ماه قبل منتشر کرده است.

روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی از قول همین روزنامه انگلیسی نقل کرده که مرگ مشکوک دکتر "اردشیر حسن‌پور"، دانشمند برجسته هسته‌ای ایرانی در نیروگاه اصفهان که سه سال پیش در اثر خفگی با گاز فوت کرد نیز کار اسرائیل است.

روزنامه جوان دست سازمان مجاهدین خلق گروه مخالف جمهوری اسلامی را که هنوز بخشی از آن ها ساکن عراق هستند عامل ترور استاد هسته ای نشان داده و نوشته مریم رجوی از سرکردگان گروهک تروریستی منافقین اخیرا" نامه ای به مقصد تهران ارسال کرده است.

به ادعای این روزنامه هوادار دولت گیرنده آن نامه یکی از دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در خرداد امسال بوده و در نامه نوشته شده به شرط آنکه در تصمیم گیری برای ادامه اغتشاشات مصمم باشند حاضر است از افراد و امکانات این گروهک به نفع جریان به انحراف رفته موسوم به سبز استفاده کند.

آرمان در سرمقاله خود به این سئوال پرداخته که ریشه افراط گرایی در کشور کجاست و خود پاسخ داده یكی از اصلی ترین دلایل افراطی شدن،تغییر ادبیات سیاستمداران و نخبگان و افراطی شدن نگاه‌های ایشان است والبته نباید از برخوردهای تند صورت گرفته غافل شد.

نویسنده این مقاله اشاره کرده هر یک از دو جناح سیاسی ایران دیگری را با این واژه مورد خطاب قرار داده و همدیگر را به افراطی‌گری متهم می‌كنند. افراطی‌گری نخبگان به شكل تصاعدی به طبقه‌های پایین‌تر جامعه منتقل می‌شود و البته نمود و بروزهای آن نیز صریح تر خواهد بود.

در پایان این مقاله آرمان پرسیده شده: " این مسابقه تا كجا پیش خواهد رفت؟ پیداست هركس مواضعش تندتر و رادیكالتر باشد، بیشتر مورد توجه قرار گرفته و تبدیل به چهره می‌شود. اما این نتایج ناگواری برای ما رقم خواهد زد؟"

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد درباره تحریم های اقتصادی علیه ایران نوشته مذاكرات، رایزنی‌ها، بیانیه‌ها و قطعنامه‌های تالی آن برای تحریم ایران تازگی ندارد؛ اما همزمان شدن بحث‌تحریم‌ها در شورای امنیت با تحریم‌های تازه‌ای كه قرار است آمریكا راسا علیه ایران وضع كند، موضوع را قدری پیچیده‌تر از گذشته كرده است.

نویسنده سرمقاله این روزنامه افزوده موافقان و مخالفان تحریم در آمریكا و دیگر كشورهای موثر در وضع تحریم علیه ایران هم در این باره بسیار سخن گفته‌اند؛ اما درباره نسبت تحریم‌های آمریكا و شورای امنیت با فلسفه اقتصاد آزاد و نظام بازار كمتر گفته و نوشته شده است.

سرمقاله دنیای اقتصاد نظر می دهد كم كاری در این حوزه باعث شده كه سیاستمداران آمریكایی و دیگر كشورهای شریك تحریم، نمایندگان اقتصاد آزاد و نظام بازار شمرده شوند و از این ناحیه گناه ستمی كه سیاستمداران روا می‌دارند به گردن اقتصاد و اقتصاددانان حامی اقتصاد آزاد و نظام بازار بیفتد.

ابتکار در ابتدای گزارشی نوشته سخنان علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در تلویزیون، همه کسانی را که خواهان این بودند، ایران به خاطر خلف وعده های روسیه در اتمام نیروگاه هسته ای بوشهر، این کشور را تحت فشار بگذارد، ناامید کرد.

به گزارش این روزنامه علی اکبر صالحی، دو شب پیش در تلویزیون اعلام کرد: اگر ایران بخواهد به خاطر خلف وعده های روسیه، در مجامع بین المللی شکایت کند، در پایان چهل تا پنجاه میلیون دلار نصیبش می شود، در حالی که ایران تا کنون حدود یک میلیارد و سیصد میلیون دلار به روس ها پول داده است.

به نظر ابتکار تفسیر جمله رییس سازمان انرژی اتمی این است که اگر ایران از روسیه شکایت کند، احتمالا ایران در بهترین حالت، چهل تا پنجاه میلیون دلار از این کشور غرامت دریافت خواهد کرد و در مقابل، روسیه نیز نیروگاه را نیمه کاره رها خواهد کرد، آنگاه آن یک میلیارد و سیصد میلیون دلار ایران فنا خواهد شد; بنابراین، ایران چاره ای نخواهد داشت که هر چه روسیه می خواهد، فراهم کند.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته وجود فاصله میان ادعاهای داخلی با برخی واقعیات ملموس برای مردم تردید هائی به وجود آورده که وقتی در امور داخلی است شاید بتوان راه حل‌هایی برای آن پیدا نمود اما زمانی که به مسائل بین المللی می رسد زیان کم اهمیت شمردن آن ها واضح است.

به نوشته سردبیر این روزنامه سخنگوی وزارت خارجه اعلام می کند با رایزنی‌ها و اقدامات ما، کشورهای منطقه در جریان جزئیات موضوع هسته‌ای ایران قرار گرفتند و نگرانی‌های آنها برطرف شده اما یك روز قبل از این اظهارات، رسانه‌های داخلی و خارجی از مكاتبه عراقی‌ها با مجامع بین‌المللی در مورد "نگران كننده بودن بعضی برنامه‌های هسته‌ای ایران" خبر داده بودند.

آقتاب یزد اشاره کرده همان روز وزیر خارجه امارات هم شورای امنیت سازمان ملل را تشویق كرد تا برای تحت فشار قرار دادن ایران در موضوع هسته ای، قطعنامه چهارم را تصویب کرد و وزیر خارجه عربستان هم به پیشنهاد 1+5 پاسخ دهد. اگر هدف موفق بینی دولت است به شرط آنكه تنها منبع خبرگیری مردم، همین رسانه های داخلی باشد می‌توان مسئولان را موفق دانست.

مردم سالاری در سرمقاله خود به مساله سخنگویان دولت پرداخته و نوشته اطلاع رسانی و ارائه گزارش یک مسیر یک طرفه است و اگر قرار است که سخنگوی جدید دولت فقط از طریق صداوسیما به بیان مصوبات بپردازد طبعا با ماهیت کار سخنگویی متفاوت است.چرا که در هر سازمانی سخنگو تعریف می شود تا سوالا ت افکار عمومی و نقدهای جامعه را نیز مطرح کند تا پاسخ شفاف و روشنی ارائه شود.

به نوشته این روزنامه تصورش سخت است که معاون اول احمدی نژاد با نظر به تعدد جلسات و سفرهایش بتواند تریبون سخنگویی را به خوبی روشن نگه دارد. باید منتظر ماند و دید که تجربه جدید دولت احمدی نژاد در امر پاسخگویی با معرفی دو سخنگو چه خواهد بود.

مقاله مردم سالاری با این گمان به پایان می رسد که شاید سخنگویی اساسا در دولت دهم به سبک جدیدی است که با نادیده انگاشتن خبرنگاران صرفا باید از طریق دوربین صدا و سیما با مردم سخن گفت.

ابتکار نوشته بالاخره بعد از گذشت شش ماه از آغاز کار دولت دهم و مطرح شدن گزینه های مختلف به عنوان سخنگویان دولت دهم و نیز گمانه زنی های رسانه ای در این باره در نهایت محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور و شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد به عنوان سخنگویان دولت معرفی شدند; خبری که باعث شوکه شدن اصحاب رسانه شد چرا که آنان انتظار فرد یا افرادی را داشتند.

به نوشته این روزنامه معاون اول رئیس جمهور سرش آنقدر ها خلوت نیست که بخواهد پست مضاعف و البته چندمی به عنوان سخنگویی یدک بکشد مگر این که سخنگویی، تنها یک عنوان باشد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 24 دی

بی بی سی:پنجشنبه 24 دي 1388(14 ژانويه 2010)

"گام های پایانی برای هدفمند کردن یارانه ها" عنوان اصلی ابتکار است، "انتقاد شدید از عربستان" تیتر اول آفتاب یزد است، مردمسالاری عنوان اصلی اش را به " داغ ترین مناظره پس از انتخابات" اختصاص داده است ، و "واکنش ها به عملیات تروریستی وابستگان به آمریکا و صهیونیسم" یکی از عناوین اصلی همشهری است.

"آماده باش اقتصادی برای اجرای لایحه یارانه ها" عنوان اصلی تهران امروز است، "تحریم هیچ کمکی به حل مساله هسته ای ایران نمی کند" از قول مقامات چینی تیتر اول جمهوری اسلامی است،"شب های مناظره" تیتر اصلی جام جم است و ایران " اجرای هدفمندی یارانه ها از3 ماه آینده" را در صفحه نخست خود برجسته کرده است.

"ترور استاد دانشگاه تهران نتیجه بستر سازی سران فتنه است" عنوان اصلی کیهان است،" گزارشی از آمار نگران کننده قاچاق سلاح به کشور" از عناوین اصلی خراسان است، "یارانه هدفمند لازم الاجرا شد" تیتر یک دنیای اقتصاد است و "دولت ایستاده تا فقر و محرومیت را از بین ببرد" عنوان اصلی رسالت است و فرهیختگان تیتر اصلی اش را به " کاهش سطح روابط با کشورهای مداخله گر" اختصاص داده است.

روزنامه کیهان در سرمقاله امروزش مناظرات تلویزیونی درباره ریشه یابی حوادث پس از انتخابات را مورد توجه قرار داده و حضور برخی از نمایندگان مجلس را "پروژه رقیق سازی" تقصير و نقش سران فتنه در ماجراهاي اخير دانسته و نوشته "اكنون كه غبار فتنه فروكش كرده و دست فتنه گران و انديشه ناپاك آنان براي مردم و نظام رو شده است، برخي از شخصيت ها و گروه هاي سياسي تلاش مي كنند تا تقصير سران فتنه را كمرنگ تر كرده و نقش آنان را در برپايي فتنه اخير تا جاي ممكن، هرچه رقيق تر نشان دهند."

این روزنامه حامی دولت در ادامه نوشته حكم همفكران و به اصطلاح آنهايي كه جايگاه و وزن سياسي شان در اردوگاه اصلاح طلبان تعريف مي شود، معلوم است. آنها تلاش مي كنند تا با تطهير سران فتنه راه نجاتي براي دوستانشان كه سر نخ ماجراهاي پس از انتخابات به آنان ختم مي شود و اكنون ملت خواستار محاكمه و مجازات آنان شده اند، بيابند و در پوشش پروژه رقيق سازي جلوي مرگ سياسي جناح و تفكر خود را نيز بگيرند. اما ديگراني كه سابقه و تفكر سياسي آنان نشان مي دهد، سنخيتي با اين گروه ندارند، چرا در اين پروژه سهيم شده اند.

کیهان همچنین نوشته فتنه اي كه به پا شد، دعواي بين دو جناح سياسي نبود تا بتوان آن را با ريش سفيدي و كدخدامنشي و يا شيوه هايي چون لويي جرگه!! حل و فصل كرد. تقليل تقصيرهاي فتنه گران و يا حتي سهيم كردن جناح مقابل در تقصيرهاي پيش آمده، دردي را دوا نخواهد كرد. مردم در راهپيمايي 9 دي اتمام حجت كرده و خواسته خود را فرياد زدند. حال وظيفه مسئولان امر است تا وظايف خود را در قبال اغتشاشگران و سران فتنه به انجام رسانند.

روزنامه خراسان در گزارش اصلی خود از قاچاق گسترده اسلحه به کشور خبر داده و نوشته "اکثر متهمان دستگیر شده در پرونده های جرایم خشن مدعی شده اند که سلاح های جنگی را از شهرهای غربی کشور تهیه کرده اند و تعداد بسیار اندکی نیز می گویند این سلاح ها را از قبل در منزل مخفی کرده بودند."

خراسان در ادامه از قول رییس پلیس آگاهی خراسان رضوی نوشته برخی از سلاح های جنگی نیز از سوی قاچاقچیان مسلح مواد مخدر که از سوی کشورهای اشغالگر حمایت می شوند وارد کشور می شود و در جرایم خشن مورد استفاده قرار می گیرد.

این روزنامه در گزارش خود با اشاره به افزایش 10 درصدی قاچاق اسلحه به کشورنسبت به سال گذشته به نقل از رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی ناجا نوشته در ۹ ماه نخست سال جاری شش هزار و ۴۳۰ قاچاقچی اسلحه در کشور دستگیر شده اند که ۴۰ درصد از سلاح های کشف شده جنگی و ۶۰ درصد آن ها اسلحه شکاری بودند و بیشتر آن ها از جنوب غربی کشور قاچاق شده بودند.

رسالت در سرمقاله اش نوشته تصويب يک فوريت طرح الزام دولت به پيگيري و استيفاي حقوق ديپلمات ها و اتباع ايراني آسيب ديده از اقدامات اشغالگران آمريکايي، اقدامي شايسته از سوي مجلس بود.

این روزنامه سپس نوشته مجلس شوراي اسلامي در موارد خاصي با صدوربيانيه ها و امضاي نامه هايي موضع خود را در قبال سياست هاي آمريکا در منطقه و در قبال کشورمان اعلام کرده است. اما بايد اين اقدام با تصويب قوانين حقوقي قابل اجرا تکميل شود.

رسالت در ادامه تاکید کرده طبق طرح اخير کميسيون امنيت ملي، که فوريت آن به تصويب رسيد، دولت موظف است که ظرف 3 ماه دستگاه يا دستگاههاي مسئول استيفاي حقوق ايران توسط اشغالگران آمريکايي را مشخص نمايد.

دنیای اقتصاد درمقاله ای به قلم دكتر مسعود نيلي تقدیم لایحه برنامه پنجم از سوی دولت به مجلس و کمبود وقت برای بررسی این لایحه را برجسته کرده و نوشته دولت، لايحه برنامه پنجم را تقديم مجلس شوراي اسلامي ‌كرده و اين در حالي است كه زمان مفيد باقيمانده تا شروع سال 1389، كمتر از دو ماه است. مسلما حتي اگر لايحه بودجه سال آينده هم، همزمان به مجلس تقديم مي‌شد، فرصتي براي بررسي اين دو لايحه در اختيار نبود چه رسد به آنكه هنوز لايحه بودجه هم به مجلس نرسيده است.

دنیای اقتصاد همچنین نوشته بررسي دو لايحه به طور همزمان ضمن آنكه غيرمنطقي است، غيرعملي نيز هست و يك فعاليت پنج ماهه را نمي‌توان ظرف دو ماه به سرانجام رسانيد. به نظر نگارنده، ظرفيت توان تصميم‌گيري كشور (اعم از دولت و مجلس) به طور بسيار ناكارآ صرف بررسي لايحه هدفمند كردن يارانه‌ها شد كه جاي آن در برنامه پنج‌ساله بود. تصويب قانوني دائمي‌براي كاري كه صرفا‌عمري حداكثر پنج‌ساله دارد، كمي ‌بي‌معني است.

مسعود نیلی در پایان نوشته پيشنهاد مي‌شود قانون برنامه چهارم كه در شكل موجود هم نقشي در تصميمات مهم ندارد، براي سال آينده تمديد شود و مجلس زمان بسيار محدود باقيمانده را صرف بودجه سال آينده كند كه آن خود نيز اگر قرار است در برگيرنده تحولات قيمت‌هاي يارانه‌اي باشد، از اهميت ويژه برخوردار است. در غير اين صورت داشتن تصوير برنامه مصوب پنج‌سال آينده در كنار بودجه دو يا سه دوازدهم براي سال اول برنامه، خنده دار خواهد بود.

آفتاب یزد انتقادات شدید محمود احمدی نژاد از عربستان را دستمایه گزارش اصلی خود کرده و نوشته رئـيــس‌جـمـهــور، دلايــل درگـيــركـردن عــربـسـتــان در جنـگ يمـن تـوسط ‌آمـريكـا، انگلستان و رژيم صهيونيستي را تخريب اين كشور براي ‌تسلط بر آن و استفاده از سلاح‌هاي در اختيار آن كشور عليه برادران ‌مسلمان يمني عـنــوان كــرد.

آفتاب یزد در این گزارش از سخنرانی احمدی نژاد در خوزستان به نقل از او نوشته عربستان با وارد شدن به اين جنگ تخريب مي‌شود كه هم ‌باعث تسلط راحت‌تر غربي‌ها بـر ايـن كـشـور مي‌شود و هم ‌سلاح‌هايي كه به عربستان داده شده تا به نفع مسلمانان به كار ‌گرفته شود، عليه مردم منطقه و مسلمانان ودر جهت برادركشي مورد ‌استـفاده قرار مي‌گيرد.

به نوشته این روزنامه رییس جمهورخطاب به مقامات عربستان گفته انتظار اين بود كـه در دعواي ‌خانگـي يمن، پـدري و برادربزرگتري مي‌كرديد و با وارد شدن به قضيه، صلح و دوستي ايجاد ‌مي‌كرديد؛ نه اين كه خود نيز وارد جنگ شويد و عليه مسلمانان، سلاح‌ها را بـه كار بيندازيد.

مردمسالاری در مقاله ای نوشته از آغازين روزهاي شکل گيري جنبش اصلاح طلبي در ايران همواره اصلاح طلبان به دوري و بيزاري از خشونت در همه ابعاد آن تاکيد داشته و تساهل و تسامح را سرلوحه کارهاي خويش قرار دادند و اتفاقا به همين خاطر مورد حمله و شماتت طالبان خشونت قرار گرفتند ليکن آنان نه تنها در شعار که در عمل نيز در طي اين سال ها با به جان خريدن تهديدها و تهمت ها اعتقاد و ايمان راسخ خود را به پرهيز از خشونت نشان دادند تا جايي که سعيد حجاريان حاضر نشد عليه ضارب خود شکايت کند.

مردمسالاری با این مقدمه و برشمردن خصوصیات قانونمداری اصلاح طلبان نوشته از اين منظر ترور ناجوانمردانه استاد فيزيک دانشگاه تهران در روز سه شنبه با هرانگيزه و هدفي و از سوي هر فرد يا گروهي نه تنها به شدت مورد تنفر جنبش اصلاح طلبي ايران است که همواره بر پرهيز از هرگونه خشونت و افراط و تفريط پاي فشرده است بلکه دقيقا در جهت عکس خواست ها و مطالبات اصلاح طلبانه ملت و کشور نيز است.

سرمقاله نویس مردمسالاری در پایان نوشته چرا که هر گونه اقدام ساختارشکنانه و خشونت طلبانه و ترور، فضاي سياسي کشور را به سمتي پيش خواهد برد که پاسخ به مطالبات مردمي را به تعويق انداخته و موجبات خشنودي طالبان خشونت را فراهم مي آورد و اين همان نکته اي است که سران و نخبگان جنبش اصلاحات همواره بر آن تاکيد داشته و دارند. اما آيا اين قبيل خشونت ها براي تروريست هاي کوردل و پديدآورندگانش سودي خواهد داشت؟ براي پاسخ به اين سوال کافيست نگاهي از سر عبرت آموزي و تعمق به تاريخ داشته باشند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۲۶ دی

بی بی سی:شنبه 26 دي 1388(16 ژانويه 2010)

"رهبری جلو خیلی از تندروی ها را گرفته اند" به نقل از سردار رحیم صفوی تیتر اول آفتاب یزد و مردم سالاری است، آرمان از "نامه سرگشاده علی مطهری به رییس قوه قضاییه" خبر داده و رسالت از زبان امام جمعه موقت تهران در عنوان اصلی خود نوشته "راه پیمائی نه دی نقشه دشمنان را خنثی کرد".

"تب تند مناظره ها" عنوان اول ابتکار است و ابرار "مناظره های تلویزیونی نباید ساختگی باشد" را به عنوان تیتر اصلی خود برگزیده است.

"تحرك و جلسات ویژه در دولت" گزارش اصلی روزنامه ایران است، تهران امروز خبر داده "چهار غول اقتصادی از خرید سهام منع شدند" و "دادگاه ویژه برای مطالبات بانكی؟" عنوان اول دنیای اقتصاد است.

"هائیتی" جدال با مرگ و دیگر هیچ" عنوان اصلی جام جم است، وطن امروز در صدر گزارش های خود از "فاجعه در هائیتی" خبر داده است. "فتوای جهاد دویست نفر از علمای یمن علیه تهاجم نظامی آمریکا و بیگانگان" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است و کیهان همین خبر را با تیتر "هشدار 150 عالم یمنی :آمریکا از یمن بیرون نرود بیرونش می کنیم."

جوان در عنوان اصلی خود از "هدف موساد از ترور دانشمند فیزیک ایرانی" نوشته و خراسان در تیتر اصلی خود نوشته " ترور شهید دکتر علی محمدی انگیزه دشمنان برای ضربه زدن به جهاد علمی کشور را افشا کرد".

مردم سالاری در سرمقاله خود ضمن تحسین از مناظره های سیاسی تلویزیونی چند انتقاد هم مطرح کرده از جمله این که به جای افراد جناح های سیاسی نباید کسانی دعوت شوند مانند حسین شریعتمداری مدیر کیهان که از جناح اصولگرا نیستند و چهره های اصلی اصولگرائی را قبول ندارند.

به نوشته این مقاله مدیر روزنامه کیهان در مناظره تلویزیونی اول بیشتر صحبت های خود را به اجرای قانون اختصاص داد و البته الزام به اجرای قانون را فقط برای اصلاح طلبان در نظر می گرفت و هر کاری که توسط حامیان دولت صورت گرفته بود از نظر وی کاملا قانونی جلوه می کرد. وی تجمع حامیان میرحسین موسوی در روز 25 خرداد غیر قانونی اعلام می کند در حالی که یک روز قبل از آن حامیان احمدی نژاد در یک اقدام سریع تجمعی را با حضور شخص احمدی نژاد در میدان ولیعصر تدارک دیده بودند، که آن هم هیچ مجوزی نداشت.

در ادامه این مقاله آمده این مناظره نشان داد برخی فقط قائل به تفکر خود هستند و تفکرات مخالف را بر نمی تابند. در حالی که در جامعه تفکرات مختلفی وجود دارد و نمی توان یک کشور را فقط در اختیار یک تفکر خاص قرار داد. این همان خطری است که بسیاری از اصلا ح طلبان نسبت به آن هشدار داده اند و اعتقاد دارند که تفکری خاص در پی حذف تفکرات مخالف است.

رسالت در سرمقاله خود به شدت از مناظره های تلویزیونی انتقاد کرده و نوشته مردم در رفراندوم تاریخی9 دی ماه88 حکم خود را در مورد سران فتنه و فتنه گران و در یک قطعنامه سراسری صادر کردند لذا جایی برای بحث در سطح ملی باقی نمی ماند.

به نظر سردبیر رسالت ادامه برگزاری این مناظرات نادیده گرفتن نتیجه قانونی حضور حماسی مردم در انتخابات22 خرداد و نیز نادیده گرفتن رفراندوم تاریخی و ماندگار ملت ایران در روز9 دی ماه88 است. لذا از نظر زمانی حداقل7 ماه دیرتر برگزار می شود .

آرمان در سرمقاله خود با اشاره به جدل هائی که بر سر دور تازه مناظره های تلویزیونی در گرفته نوشته مناظره بر سر مسائل سیاسی و اعتقادی اگر چه در تاریخ اسلام و انقلاب اسلامی سابقه دارد اما گویی هنوز نتوانسته در مناسبات سیاسی و اجتماعی ما جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

گزارش آرمان با اشاره به سوابق مناظره به روزهای اول انقلاب نوشته جامعه ملتهب وبه شدت سیاسی شده بود و به غیر از مناظراتی که در سطح دانشگاه ها روزنامه ها وحتی کوچه و خیابان از سوی فعالان سیاسی گروه های مخلتف برگزار می شد، کسانی مانند دکتر بهشتی، آیت الله مصباح یزدی، دکتر عبدالکریم سروش از طرف نظام نوپای اسلامی و نورالدین کیانوری و بابک زهرایی در مناظره ها، عزم نظام سیاسی را برای روشن شدن فضا نشان می داد.

علی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته مناظره های تلویزیونی همان است که مسئولان صدا و سیما وعده آنرا می دادند و تب آن در زمان انتخابات به اوج رسید،اما رسانه ملی به هر دلیل،حاضر نشد در زمان لازم به این مهم بپردازد و اکنون اگر چه دیر هنگام، حاضر شده است به این خواست پاسخ دهد.

به نظر نویسنده این مقاله دیر هنگامی این اقدام خود موجب تبعات و آسیب هایی شده و می شود چرا که با گذشت 7 ماه از انتخابات و زنجیر اتفاقات ریز و درشت، وضعیت به گونه ای شده که همگان خواهان برگشت آرامش به فضای عمومی هستند و طبیعی است برگرداندن آرامش با نبش قبر گذشته ها محقق نمی شود.بازخوانی گذشته با روایت های متناقض و گاه بدون رعایت انصاف نه فقط موجب تنویر افکار عمومی نیست که بلکه نمک پاشیدن بر زخم های جامعه است .

انتقاد دیگر ابتکار این است که فضایی که اکنون در آن بسر می بریم لبریز از بدبینی،تهمت و افترا است در چنین فضایی امکان گفتگوی سالم فراهم نیست، جامعه در حال حاضر احتیاج به آرامش و اعتدال دارد تا اولاً فضای غبارآلود،‌ شفاف‌تر شود،‌ و ثانیاً جامعه به‌لحاظ روانی، استراحت كند. بیدار كردن دیو خفته افراطی‌گری از سوی هر طرف كه باشد ـ اعم از مخالفین و موافقین ـ قابل قبول نیست.

بیژن مقدم در مقاله ای در جام جم ضمن انتقاد از طرف های منقد دولت در مناظره های تلویزیونی نوشته مناظره‌ها نباید به محلی برای طرح بیانیه‌های سیاسی از پیش نگاشته شده تبدیل شود، بلكه باید گره‌های كور سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در آن گشوده شده و از طرح مباحثی پرهیز شود كه ریشه در مسائل شخصی و گروهی دارد .

در بخشی از این مقاله ضمن انتقاد از دکتر جواد اطاعت که در آخرین مناظره در هواداری اصلاح طلبان سخن گفت آمده اقتصاد یك علم است؛ بدیهی است وقتی یكی از طرفین مناظره بدون توجه به موضوع مناظره بحثی اقتصادی را مطرح می‌كند، در درجه اول خود باید در آن حوزه صاحبنظر بوده و در ثانی طرف مقابل او نیز از چنین تسلطی برخوردار باشد تا مباحث در قالب كارشناسی به نتیجه برسد . نه پراكنده‌گویی مانند دكتر جواد اطاعت.

نویسنده نشریات محافظه کار در مقاله جام جم ادعا کرده که بسیاری از اصلاح طلبانی که برای مناظره تلویزیونی دعوت شده اند حاضر به شرکت در این برنامه ها نیستند و افزوده این مناظره ها می‌تواند دستاورد بزرگی برای كشور داشته باشد. افرادی كه در مناظره‌ها شركت می‌كنند باید از سطح و وزن قابل قبولی برخوردار بوده و به قواعد یك مناظره روشنگر پایبندی نشان دهند .

جوان در گزارشی که آن را پراهمیت ترین خبر امروز خود قرار داده نوشته دکتر علیمحمدی نماینده ایران در طرح سزامی بوده که یک طرح علمی برای شتابگرهاست و مرکزش در اردن و ایران، اسرائیل و اردن فعال ترین اعضای آن هستند و ایران قرار بود محل این استقرار پروژه سزامی باشد اما به دلیل مخالفت های اسرائیل و محدودیت های ایران عملی نشد ولی دکتر علیمحمدی با جدیت این طرح را دنبال می کرد.

بنا به گزارش جوان گرچه سازمان انرژی اتمی اعلام کرده که مسعود علیمحمدی دانشمند هسته ای نبوده است اما اگر پزوژه سزامی به نتیجه برسد حاصل آن مستقیم در فن آوری هسته ای به کار خواهد افتاد و این خود دلیلی است بر دست داشتن اسرائیل در ترور این استاد معتبر.

بر اساس این اطلاعات روزنامه جوان بر خلاف دیگر ناآرامی های داخلی را بی ارتباط با ترور دکتر علیمحمدی دانسته و نوشته حتما ترور کار اسرائیل بود و دو مقصود از این مترتب بود اول جلوگیری از پیشرفت شتابگر ها در زمینه هسته ای و دیگر جلوگیری از پیشرفت های علمی هسته ای ایران.

روزنامه جمهوری اسلامی سرمقاله خود را به پی آمدهای ترور دکتر علیمحمدی اختصاص داده نوشته قدرت های بزرگ جهانی به همان دلایلی که با انقلاب ایران مخالف بودند و می دانستند از رهگذر انتشار تفكر آزادیخواهی ناشی از این انقلاب اكنون در نقاط مختلف منطقه خاورمیانه و جهان با خیزش های ضد استعماری و ضداستكباری مواجه می شود، با پیشرفت علمی ایران نیز مخالف هستند.

به نوشته این مقاله امروز جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از رشته های علوم از جمله پزشكی صنایع دفاعی و فناوری هسته ای در ردیف معدود كشورهای رتبه بالای جهان قرار دارد. به همین دلیل تردیدی نیست كه آمریكا و انگلیس و اسرائیل از هر راهی كه بتوانند درصدد جلوگیری از پیشرفت علمی ملت ایران بر می آیند و اهداف خود را حتی از طریق ترور دنبال می کنند .

در ادامه این مقاله آمده دشمنان ملت ایران با ترور دانشمندان حداقل دو هدف را دنبال می كنند اول آنكه راه پیشرفت های علمی را مسدود نمایند و دوم آنكه با تبلیغات گمراه كننده ما را حتی بر سر اینكه عامل ترور كیست به جان همدیگر بیاندازند و به دعواهای سیاسی مشغول نگهدارند.

مردم سالاری درباره برنامه پنجم که توسط دولت تهیه شده نوشته اجرای برنامه چهارم که مراحل قانونی و شرعی خود را طی کرده واجب است از همین رو مجلس اول باید تحقیق و تفحص درباره این برنامه را به سامان برساند و اگر قرار بر تمدید این برنامه است بودجه سال 89 بر اساس آن تنظیم شود.

به نوشته مردم سالاری اگر مجلس اجرای برنامه چهارم را در حد قابل قبول تایید کرد، ابتدا برنامه پنجم توسعه را که قبلا اساس آن تعیین و ابلاغ شده همراه با سند چشم انداز، تصویب می کند و بر اساس آن بودجه سالانه را مورد بحث و بررسی قرار می دهد و هم از دولت می خواهد علت عدم ارائه گزارش سالانه چگونگی اجرای برنامه را توضیح دهد.

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد با این اشاره که بالاخره سیاست هدفمند کردن یارانه‌ها که سال‌ها به عنوان موضوع یكی از چالش‌های اقتصاد ایران مطرح بود، به شکل قانونی درآمد یادآوری کرده تا همین چندی پیش ‌این سیاست، مطرود شناخته می‌شد و توصیه بانک جهانی برای تضعیف اقتصاد‌ ایران تلقی می‌شد؛ اما جالب ‌اینجا است که ‌اینک در کانون توجه دولت قرار گرفته و مهم‌ترین دستور کار دولت برای سال‌های آتی قلمداد می‌شود.

اقتصاددان نویسنده این مقاله با اشاره به سخنان تازه محمود احمدی نژاد که گفته است پس از چند سال از اجرای ‌این طرح فقر و بیکاری در کشور به کلی ریشه‌کن خواهد شد، نوشته چنین برداشت می‌شود که اقتصاددانان مورد اعتماد دولت در‌این مسیر بیش از حد پیش رفته و انتظارات نابه‌جا از کارکرد‌ این سیاست ‌ایجاد نموده‌اند و بیم آن می‌رود که وقتی انتظارات غیرواقعی با دنیای سرد واقعی روبه‌رو شود.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده که هدفمند کردن یارانه‌ها دو کارکرد خیلی مهم دارد: بهبود توزیع درآمد و اصلاح رفتار مصرف‌کننده. هر دو ‌این امور در سطح خرد اتفاق خواهد افتاد و اساسا انعکاس فوق‌العاده و چشمگیری در سطح کلان نخواهند داشت.

تهران امروز نوشته تا دیروز دلواپس بودیم كه مبادا برنامه پنجم توسعه از سوی دولت به موقع ارائه نشود امروز باید نگران باشیم كه آنچه به مجلس ارائه شده به برنامه توسعه شباهت ندارد و بیشتر شبیه انشای خوب اما بدون شاخص‌های روشن و مشخص است.

به نوشته این مقاله اگر قرار بود كشور بدون برنامه‌های دقیق،‌ روشن و مشخص پیشرفت كند دلیلی نداشت كه رهبر جمع كثیری از نخبگان كشور را مكلف به ارائه پیشنهاد برای سند چشم‌انداز و سیاست‌های كلی برنامه‌های توسعه كنند. برنامه قرار است قانون شود و قانون در ذات خود باید شفاف، بدون ابهام و روشن باشد. اینكه متنی بنویسیم كه هركس بتواند در جیبش بگذارد، نه هنر است و نه باعث توسعه كشور می‌شود بلكه باید برنامه‌ای نوشت كه جیب مردم را درست پر كنیم.

دکتر مسعود نیلی در مقاله ای در آرمان با اشاره به کمبود زمان نمایندگان مجلس برای رسیدگی به برنامه پنجم یادآوری کرده دو ماه زمان باقی است در حالی که بودجه خود سه ماه زمان می برد و هنوز لایحه آن به مجلس نرسیده و وقتی رسید مجلس باید به هر دو کار مشغول باشد.

معاون سابق سازمان برنامه که خود در تهیه چهار لایحه بودجه دست در کار بوده در این مقاله اضافه کرده بهتر بود دولت تغییرات مد نظر خود را در نظام قیمت‌ها، همراه با آثار و پیامدهای برآورد شده در برنامه پنج‌ساله می‌گنجاند و این لایحه را در شهریور به مجلس تقدیم می‌کرد. به هر حال از آنجا که بنظر می‌رسد مجلس محترم تنها می‌تواند از میان گزینه‌های مختلف انفعال، کم زیان‌ترین را انتخاب کند.

نویسنده مقاله آرمان سرانجام پیشنهاد کرده قانون برنامه چهارم که در شکل موجود هم نقشی در تصمیمات مهم ندارد، برای سال آینده تمدید شود و مجلس زمان بسیار محدود باقیمانده را صرف بودجه سال آینده کند که آن خود نیز اگر قرار است در برگیرنده تحولات قیمت‌های یارانه‌ای باشد از اهمیت ویژه برخوردار است. در غیر اینصورت داشتن تصویر برنامه مصوب پنج‌سال آینده در کنار بودجه دو یا سه دوازدهم برای سال اول برنامه، خنده دار خواهد بود.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران: یکشنبه 27 دی

بی بی سی:يكشنبه 27 دي 1388(17 ژانويه 2010)

"پاسخ مرتضوی به کمیته ویژه مجلس" تیتر اول آرمان است، " مقابله با جنگ نرم ماموریت جدید مطبوعات" نوشته اعتماد است، ابرار از "دفاع رادان از حسینیان" خبر داده و ابتکار در تیتر اول خود نوشته "حج عمره متوقف شد."

"طرح اشغال نظامی دراز مدت كردستان عراق توسط آمریكا" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است، رسالت از قول سید حسن نصرالله نوشته، "چهره منطقه را با هر جنگ رژیم صیهونیستی تغییر می دهیم" و کیهان همین خبر را با تیتر "صهیونیست ها حمله کنند چهره منطقه را تغییر می دهیم" منعکس کرده است.

"سناریوهای داغ برای بنزین" در صدر اخبار جام جم نشسته، تهران امروز از "گردش اقتصادی از چپ به راست" خبر داده، دنیای اقتصاد گزارش اصلی خود را به "گمانه زنی بنزین برای سال 89" اختصاص داده، "190 میلیارد تومان در چاله بدهی های دولت" عنوان اول جهان صنعت است و جوان از "مبانی درخواست غرامت ایران از انگلیس" نوشته است.

"طراحان ایرانی مد و لباس به صحنه بیایند" از زبان محمود احمدی نژاد تیتر اول روزنامه ایران است، "دوست را به دشمن تبدیل کردن هنر نیست" به نقل از ری شهری نماینده سابق ولی فقیه در امور حج و زیارت تیتر اول آفتاب یزد است، مردم سالاری در واکنش به مناظره های تلویزیونی در عنوان اصلی خود نوشته "رو به فردا، واکنش رسانه ملی به انتقادهاست" و خراسان به نقل از خبرگزاری های غربی از "اختلاف در ۱+۵ برای تحریم ایران" خبر داده است.

ابتکار در سرمقاله خود نوشت زلزله مرگبار هائیتی زنگ خطری برای همه جهان به ویژه برای ما بود.زنگ خطر از آن جهت که اگر خدای ناکرده چنین زلزله ای در تهران اتفاق بیافتد چه خواهیم کرد؟ از سال ها پیش تا کنون هم مسئولان امور و هم مردم به خوبی می دانند که تهران روی گسل های عظیم زلزله خیز قرار دارد و هر آن آبستن وقوع زلزله ای ویرانگر است.

در دنباله این مقاله آمده به نظر نمی رسد برنامه ای جامع و کامل برای کاستن از تبعات و تلفات زلزله تهران به مورد اجرا در آمده باشد. گرچه برنامه هایی در حال اجرا بوده است از جمله برگزاری مانورهای زلزله، توزیع جزوات آموزشی، آگاه سازی های عمومی و... اما این برنامه ها هر چند لازم اند اما کافی نیستند.

نویسنده مقاله ابتکار اضافه کرده تهران نیازمند یک ستاد همیشگی و دایمی بحران است که در آن برنامه ریزی برای میلیون ها زلزله زده صورت گرفته باشد، مکان هایی از پیش تعیین شده با امکانات کامل برای استقرار آسیب دیدگان زلزله مهیا شده باشد، بیمارستان های مجهز و مراکز درمان سیار و ثابت برای درمان صدها هزار مصدوم پیش بینی شده باشد، آذوقه مورد نیاز و لوازم امدادی برای بیرون کشیدن زیر آوار مانده ها مهیا شده باشد.

اعتماد از قول عباس عبدی نوشته پس از آنکه هفت ماه از بحران گذشته تازه به این نتیجه رسیده اند که مناظره هایی برگزار کنند. به نظر می رسد چون رسانه دولتی ایران از سایر رسانه های رقیب به نحو فاحشی عقب مانده به ساختن چنین برنامه هایی روی آورده است، چراکه رسانه های رقیب توانسته اند رادیو و تلویزیون ایران را عقب بزنند .

به گفته این جامعه شناس گرچه مناظره معرف وجود آزادی در رسانه است اما در درجه نخست در رسانه آزاد باید اصل بی طرفی و صداقت در پخش خبر رعایت شود و چون احتمال اندک هم وجود ندارد که در شرایط کنونی رادیو و تلویزیون ایران بتواند با بی طرفی و صادقانه خبر ها را پوشش دهد بنابراین مناظره ها نمی توانند به جایگاه واقعی خود برسند و به جای مناظره به مجادله منتهی خواهد شد.

در ادامه مقاله اعتماد از قول آقای عبدی نوشته شده تلویزیون به سختی می تواند برنامه نود را پیش ببرد که یک برنامه ورزشی است. در واقع پس از برنامه های ورزشی باید سراغ برنامه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاست بین الملل و در نهایت سیاست داخلی برود اما رسانه ای که هنوز جسارت این را ندارد که در تمامی حوزه ها چنین نشست ها و گفت وگوهایی را برگزار کند و مهم تر آنکه قادر نیست خبر را به صورت منصفانه منتقل کند، این مناظره ها برایش صرفاً مسکن موقتی برای خارج شدن از فشار رسانه های خارجی فارسی زبان است.

قدرت الله علیخانی در اعتماد نوشته مدتی است صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مجدداً برگزاری و پخش مناظرات را از سر گرفته است. هر چند من فکر می کنم کمی دیر این اقدام صورت گرفته اما همین که مجدداً فضایی برای مناظره فراهم شده خوب است. این مناظرات اثرات بسیار خوب و تامل برانگیزی در جامعه دارد چرا که باعث شفاف سازی در سطح جامعه می شود.

این نماینده مجلس پیشنهاد کرده صدا و سیما برای جبران برخی اقدامات گذشته خود دامنه مناظرات را وسیع تر کند تا همه فرصت صحبت کردن، انتقاد یا ارائه پیشنهاد داشته باشند. یکی از اصول مناظره این است که دو گروه مخالف یا منتقد در مقابل یکدیگر قرار گیرند یعنی یک اصلاح طلب در مقابل یک اصولگرا قرار گیرد نه اینکه دو اصولگرا با این تفاوت که یکی از آنها اصولگرای منتقد است و دیگری اصولگرای غیرمنتقد حامی دولت به مناظره با هم بپردازند.

اسدالله اطهری در مقاله ای در آرمان نوشته سیاست های روسیه در قبال برنامه هسته‌ای ایران در مقاطع مختلف تحت تأثیر عوامل متعدد دارای نوسان بوده و با اتخاذ مواضع ضد و نقیض نه تنها در روند همکاری‌ها‌ی هسته‌ای خود با ایران اخلال نموده است بلکه عملاً به جبهه کشورهای غربی و در بهترین حالت به عنوان یک کشور بی طرف مطرح بوده است.

به نوشته این کارشناس سیاسی پیش از حادثه یازده سپتامبر که روابط غرب با روسیه تنش‌زا بود، همکاری های هسته‌ای ایران و روسیه در حد مطلوبی برای هر دو طرف قرار داشت،روسیه به رغم فشارهای آمریکا به همکاری هسته‌ای خود با ایران ادامه می‌داد. اما پس از حادثه یازده سپتامبر شرایط تا حد بسیار زیادی تغییر کرد.

همایون دارابی در گزارشی در دنیای اقتصاد نوشته بازار داد‌وستد سهام روز گذشته شاهد جریان متعادلی از خرید و فروش‌ها بود، به گونه‌ای که بازار بدون تشکیل صف‌های خرید و فروش قابل‌ملاحظه‌ای به فعالیت پرداخت.

به نوشته گزارشگر این روزنامه در حوزه سیاسی، خبرهای ضد و نقیض در مورد جلسه‌گروه 1+5 سبب شده است بازار نتواند تصمیم قطعی را در این مورد اتخاذ کند. انتظار می‌رود با برگزاری احتمالی این جلسه در سطح پایین و عدم حصول نتیجه‌ای مناسب از آن، بازار بتواند تا جلسه بعدی واکنش خود را سامان‌ دهی کند.

آرمان تنها روزنامه امروز است که نامه سعید مرتضوی را به رییس مجلس منعکس کرده که در آن محتوای گزارش تحقیقی مجلس که وی را عامل اصلی فاجعه زندان کهریزک معرفی کرده رد شده و در چند جا به مطبوعات داخلی و خارجی تاخته و خود را کاملا از اتهام ها مبرا دانسته است .

به نوشته این روزنامه در این نامه دادستان سابق تهران ادعا کرده که در زمان وقوع حوادث و حوادث 25 خرداد از مرخصی های خود برای گرفتن دکترا استفاده کرده و در مرخصی بوده و قبل از رفتن هم به معاونان خود دستور اکید داده که قانون را رعا یک کنند.

قاضی سابق دادگاه مطبوعات بر اساس گزارش آرمان شاکیان خود را اكبر گنجی و وكیل مدافع وی خوانده كه چند ماه پیش پس از پاسخگویی كامل مردود اعلام و مختومه گردید و مدیران روزنامه‌هائی که آنان را زنجیره‌یی خوانده ، خانم شیرین عبادی و متهمین و مجرمینی كه در حال حاضر فراری بوده و در خارج از كشور به سر می برند که از نظر وی چنان فرد یا افرادی اگر از قضات شكایتی داشته باشند نیازی به نامه‌نگاری‌های تبلیغاتی ندارد زیرا این اقدامات نتیجه‌ای جز تشویش اذهان عمومی و آلوده نمودن فضای رسانه‌ای ندارد.

صادق جنان صفت در سرمقاله دینای اقتصاد این پرسش را پیش کشیده که یارانه نقدی كه قرار است دولت به شهروندان واجد شرایط بدهد چقدر است، دامنه تغییرات آن چه محدوده‌ای را شامل می‌شود و به چند خانوار پرداخت خواهد شد و تاچه زمان تداوم دارد؟ اگر این پرسش به صورت كارشناسانه و مطابق با آمارهای دقیق پاسخ داده نشود، هرگونه كارآمدی را با نقصان مواجه می‌كند.

پرسش دیگر این اقتصاددان مربوط به فعالان اقتصادی و صاحبان بنگاه‌های صنعتی و حمل و نقل است که پرسیده معیار مناسب، كارآمد و عادلانه برای تقسیم و توزیع یارانه پرداختی با هدف جبران افزایش قیمت عوامل تولید میان آنها چیست و كدام گروه باید دراین‌باره تصمیم بگیرد كه حرف و حدیث از آن بیرون نیاید. مسوولان ارشد و تصمیم‌گیر درباره تقسیم این منابع باید توجه داشته باشند و تصمیم غیركارشناسانه و شتابزده درباره نحوه توزیع این منابع راه را برای اجرای قانون در این بخش ناهموار خواهد كرد.

نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد پرسیده آیا دولت و مسوولان درك و تحلیل و اطلاعات دقیق از پیامدهای تورمی ناشی از اجرای این قانون دارند؟ در صورتی كه چنین گزارش دقیقی از تحولات تورمی تهیه نشده و قرار است كار به آزمون و خطا پیش رود، فاصله اجرای ناكارآمد و كارآمد این قانون از صفر تا 100 است و سرنوشت یك نسل و حتی نسل‌های بعدی را رقم می‌زند و سهل‌انگاری، سیاسی كاری و رفتار سلیقه‌ای را نباید در اجرا دخالت داد.

تهران امروز در مقاله ای نوشته در فضای هیجان‌زده و هیاهوی پرشتاب ناشی از دستور تسریع در توزیع سهام عدالت، هشدار در مورد شكست برنامه توزیع عمومی حق مالكیت سهام بنگاه‌های اقتصادی دولتی، مورد توجه قرار نگرفت. ابراز نگرانی ها از فروپاشی ساختار مالی و اقتصادی شركت‌های دولتی، بدهكار شدن دولت و بروز بحران‌های اجتماعی و اقتصادی ناشی از صدور دستور صرفا اداری برای پرداخت سود سهام عدالت در ماه‌های پایانی سال قبل، هیچ تاثیری بر تصمیم متولیان به جا نگذاشت پس حالا هم که خبر می رسد امكان پرداخت سود سهام عدالت به سهامداران وجود ندارد علی‌القاعده نباید تصمیم‌گیران به فكر اقدامات اصلاحی بیفتند.

در ادامه این مقاله با استناد به گفته های مدیرعامل شركت سرمایه‌گذاری استانی آمده مبلغ 1900 میلیارد تومان سود به سهام عدالت تخصیص داده شده است كه محاسبه این مقدار سود سهام با توجه به ارزش تقریبی سهام واگذار شده به مردم، نشان نمی دهد چه ارتباطی بین ارزش سهام واگذار شده و سود متعلق به آن وجود دارد.

به نوشته مقاله تهران امروز مشخص نیست مبلغ 1500 میلیارد تومان اقساط دولت به چه صورتی محاسبه شده است. مبلغ 400 میلیارد تومان بدهی سال‌های گذشته به دولت چگونه ایجاد شده است؟‌ بدهكار كیست؟ ‌آیا این بدهی غیر از بدهی بابت اقساط است؟

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 28 دی

بی بی سی:دوشنبه 28 دي 1388(18 ژانويه 2010)

"راز سر به مهر صندوق ذخیره ارزی" عنوان اصلی جام جم است، "وام خرید مسکن افزایش نمی یابد" تیتر اول روزنامه ایران است و مردم سالاری "اختلاف سازمان تامين اجتماعي را حل کنيد" را گزارش اصلی خود قرار داده است.

اعتماد خبر داده " قاضی مرتضوی گزارش ویژه مجلس را نپذیرفت"، خراسان در صدر اخبار خود نوشته "پاسخ مرتضوی به گزارش کمیته ویژه مجلس در باره کهریزک" و تهران امروز همین خبر را با تیتر "اتهامی متوجه من نیست" نقل کرده است.

"پیشنهاد آیت الله جوادی آملی برای پایان اختلافات" گزارش اصلی آرمان و آفتاب یزد است، ابرار از قول استاندار تهران نوشته "از اول می دانستیم اتاق فکر فتنه آن سوی مرزهاست"، رسالت از قول آیت الله نوری همدانی نوشته "باید آماده مقابله با جنگ نرم باشیم" و کیهان به نقل از هیات اروپائی نوشته "ویرانی غزه ما را شوکه کرد، سران اسرائیل باید محاکمه شوند".

دنیای اقتصاد از "نشست بی نتیجه برای تحریم هسته ای" خبر داده، جوان در تیتر اول خود نوشته "سه ساعت نشست بی نتیجه در لندن" و روزنامه جمهوری اسلامی از قول وزیر خارجه در عنوان اصلی خود نوشته "تنها راه به رسمیت شناختن حقوق هسته ای ایران است".

فرزانه روستائی در مقاله ای در اعتماد با اشاره به مناظره های تلویزیونی نوشته از مجموع فضاي سياسي کشور که اين روزها شاهد تهديد، تعطيل و توقيف يکي بعد از ديگري روزنامه ها و مجلات است برنمي آيد که اراده يي براي باز نگه داشتن فضاي سياسي- اجتماعي شکل گرفته باشد، زيرا نمي توان از يک سو در برنامه رو به فردا چند ده ميليون مخاطب را جذب ناگفته هاي هفت ماه گذشته کرد و از طرف ديگر آن شمشير غدار را در دست آن معاونت مطبوعاتي معروف بر فراز سر مطبوعات چرخاند.

این نویسنده و منتقد تاکید کرده فقط در يک صورت است که مي توان سوءظن و اعتماد از دست رفته و سلب شده به رسانه ملي و طراحان مناظره ها را بازيافت و آن اينکه صدا و سيما، ساعاتي پربيننده نيز به منتقدان و کساني اختصاص دهد که ناگفته هاي غيردولتي بسياري دارند و در صورت فراهم شدن شرايط مي توانند برنامه هايي را پيرامون فرداي انتخابات تدارک ببينند که حتي از مناظره هاي شب انتخابات نيز طرفدار و بيننده بيشتري را به خود جلب کند.

مقاله اعتماد چنین پایان می یابد: سري جديد مناظره هاي داغ ممکن است به گشايش برخي از کژي ها و معضلات پس از انتخابات منجر شود که بنا بر اتفاق عمومي همه امور را تا اطلاع ثانوي قفل کرده است. در غير اين صورت، به سادگي مي توان انتظار داشت که افکار عمومي جامعه ايران در معرض يک مهندسي ناميمون جديد قرار گرفته است. فرداي آن مناظره هاي قبلي را که ديديم؛ عاقبت مناظره هاي جديد را خدا به خير کند.

مردم سالاری در سرمقاله خود ابراز نگرانی کرده که در مناظره های سیاسی یک سمت اتهاماتی وارد می کند در حالی که دیگری حتی حق دفاع و پاسخگوئی ندارد در حالي که متاسفانه با اين روش هاي نادرست علاوه بر اين که به نتيجه اي نمي رسيم حتي مشکلات موجود را حادتر کرده و رفته رفته دو دستگي بين مردم و جامعه را افزايش مي دهيم.

نویسنده سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده در صورت تداوم مناظره ها به شيوه فعلي اگر چه حرف دل بسياري از مردم از زبان اصلاح طلبان مطرح مي شود، اما روش برخي اصولگرايان موجب مي شود که باز هم به 7 ماه پيش و دوران مناظره هاي انتخاباتي برگرديم که با اتهام زني هاي مکرر و البته طرح هزاران سوال بي جواب همراه بود بدون آنکه نتيجه اي داشته باشد.

صادق زیباکلام در مقاله ای در اعتماد نوشته نه اصولگرايان مي توانند مدعي دانستن راه حل کامل و جامع براي برون رفت از وضعيت موجود باشند و نه لزوماً سبزها. اگر راه حل ها و سياست هاي اصولگرايان جملگي درست و کامل مي بودند، علي القاعده بحران موجود مدت ها پیش تمام شده بود. اما واقعيت آن است که مسائل و رويدادهايي که پس از اعلام نتايج انتخابات در کشور به وجود آمده، همچنان ادامه دارد و به رغم آن چه اصولگرايان حاکم به کار برده اند، هيچ علائمي که حکايت از پايان يافتن بحران داشته باشد در افق ديده نمي شود.

به نوشته این استاد دانشگاه شکاف هاي به وجود آمده پس از انتخابات همچنان در حال گسترده تر شدن هستند. ايضاً سبزها نيز به جز اعتراض خيلي نتوانسته اند يک دستورالعمل کامل و يک برنامه جامع براي رفتن به جلو و چه بايد کرد ارائه دهند.

نویسنده مقاله اعتماد تاکید کرده تلاش در جهت يافتن راهکارها و برون رفت از بحران موجود در مناظره ها، کمترين سودي که در بر خواهد داشت آن است که از يک سو باعث صلابت فکري و انسجام سياسي سبزها خواهد شد و از سويي ديگر سبب مي شود اصولگرايان تندرو قدري از انگاره هاي فکري توهم توطئه و فرضيه هاي دايي جان ناپلئوني که در آن فرورفته اند به درآيند و بتوانند شرايط و وضعيت کشور را نه آن گونه که خود مي خواهند باور کنند بلکه آن گونه که در عالم واقعيت است، ببينند.

حسام الدین کاوه در سرمقاله تهران امروز نوشته در پي التهابات نگران‌كننده چند ماهه اخير، نشانه‌هاي اميدواركننده‌اي از استيلاي آرامش بر فضاي سياسي كنوني و تلطيف اظهارات و گفته‌هاي كنشگران سياسي ديده مي‌شود. اينكه آرامش يافتن فضاي سياسي و در نيام شدن زبان‌هاي آخته و تافته بر رقيبان و مخالفان، نيازمند چه كوشش‌ها و پويش‌هايي بوده و هست، يك موضوع است و حفظ و تداوم آرامش و افزايش آن، نكته‌اي ديگر است.

به نوشته این روزنامه افكار عمومي تابعي از متغير گفتمان سياسي است؛ نرم گفتاري در عرصه سياست، "نرم رفتاري"‌در عرصه كنش‌هاي افكار عمومي را نيز در پي دارد. همين است كه حاكميت عقلانيت "نظام‌محور" مي‌تواند، چشم‌اندازهاي موجود را از تيرگي و غبارآلودگي به سوي روشني و شفافيت، رهنمون شود.

ابرار سخنان استاندار مرکزی را در صدر اخبار خود آورده که گفته ما از اول می دانستیم اتاق فکر فتنه در خارج از کشورست. مصطفی صادقی در سرمقاله همین روزنامه از استاندار پرسیده اگر شما از اول می دانستید چرا از همان اول نگفتید و به اطلاع مردم نرساندید تا چهره واقعی خیلی از وقایع روشن شود.

سرمقاله ابرار خطاب به استاندار تهران نوشته همین حالا هم اگر نشریات یومیه را تورق بفرمائید می بینید که برخی مطبوعات طرفدار هنوز هم برخلاف عقیده شما بر این طبل می کوبند که برخی از بزرگان انقلاب از سران فتنه هستند و همین جا آری در کشور خودمان فرمانداری فتنه را به عهده دارند.

سروش فرهادیان در مقاله ای در اعتماد پیشنهاد کرده برنامه ای مانند نود که تنها به امور ورزشی می رسد برای مسائل سیاسی پخش شود و مدت زمان آن مشخص باشد و مجری هم نقش داور یک مسابقه ورزشی را بازی کند و گرچه تا صدور مجوز براي روي آنتن رفتن برنامه يي به نام 90 سياسي فاصله زيادي هست اما بد نيست اگر مسابقه پيامکي هم برگزار شود و مانند 90 ورزشي بالا و پايين رفتن آمارها نشان داده شود، چه آنکه جدال از درستي و نادرستي برخي از آمارها شروع شده است.

در حالی که پنج روز از اعلام توقیف هفته‌نامه همت توسط قوه قضائيه می گذرد تهران امروز خبر داده، چاپ دوم اين نشريه همچنان روي دكه‌هاي مطبوعاتي قابل دسترسي است و گفته مي‌شود تاكنون 200 هزار نسخه از اين نشريه چاپ شده است.

گفتنی است که سابقه انتشار هفته‌نامه همت به سال 85 باز مي‌گردد. اين نشريه نامش در واقع تلفيقي از حروف ابتدايي عبارت هسته‌هاي مقاومت تاكتيكي است كه به صاحب امتيازي موسسه حفظ و بسط ارزش‌ها و سردبيري علي سيناييان منتشر مي‌شود، موسسه‌اي كه به نظر مي‌رسد كانون فعاليت‌هايش در كرج باشد. اين موسسه در سال‌هاي اخير هفته‌نامه موج انديشه را نيز منتشر مي‌كند. هفته‌نامه موج انديشه، پيش از تغيير صاحب‌امتيازش، چهل ماه نام داشت. موج انديشه نيز يك بار توسط دادستاني كرج توقيف شده است. هفته‌نامه همت نيز مانند موج انديشه در سال 87 توسط هيات نظارت بر مطبوعات توقيف شد.

به نوشته تهران امروز در دوره پيشين انتشار نشريه همت، تلاش‌هاي رسانه‌اي زيادي براي كشف مسئولان نشريه صورت گرفت و در نهايت گمانه‌زني‌ها متوجه دو نام شد؛ حسين نوبختي، فردي كه سايتي به نام نوسازي را اداره مي‌كرد و توهين اين سايت به حجت‌الاسلام سيدحسن خميني سبب توقيف اين سايت شد. فرد دوم علي بدري نام داشت و از اعضاي انصار حزب‌الله كرج بود. نوبختي چنين انتصابي را تكذيب كرد ولي علي بدري درباره اين اتهامات توضيحي نداد .

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد و در تحلیل رای چین در اجلاس پنج به اضافه یک که به شکست طرح تحریم هوشمند ایران انجامید نوشته: حجم تجارت ايران و چين كه از زمان انقلاب ايران تا يك دهه پيش، همواره كمتر از 600 ميليون دلار بود، در يك دهه اخير رو به افزايش گذاشته و بيش از 20 ميليارد دلار شده است. به همين علت براي چيني‌ها حفظ ثبات در ايران اهميت زيادي دارد.

به نوشته این مقاله: آمريكايي‌ها شايد بتوانند به چيني‌ها هم وعده مشوق‌هايي بدهند و آنان را به تقابل با ايران بكشانند؛ اما در حال حاضر با توجه به هزينه‌هاي فزاينده دولت آمريكا در افغانستان و عراق و كسري بودجه و تعهدات تامين اجتماعي در داخل و ايضا دست برتر چين در ترتيبات امنيتي شرق آسيا، بعيد است آمريكا متاعي براي اغوا كردن چين در اختيار داشته باشد.

سردبیر دنیای اقتصاد تاکید کرده اگر آمريكايي‌ها بخواهند به چيني‌ها امتيازي بدهند، روسيه هم وارد مسابقه امتيازگيري مي‌شود و هزينه‌هاي بين‌المللي ايالات متحده افزايش مي‌يابد. اين تنگناهاي آمريكا و آن انگيزه‌هاي چيني‌ها فرصتي است كه تا آينده‌اي نامعلوم اما نه لزوما هميشگي، در اختيار ايران است .

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته صداقت و يكرويي با جامعه در مورد پيامدهاي هدفمندي يارانه ها شاه كليد موفقيت آن به حساب مي آيد و اين همان حلقه مفقوده اي است كه مجريان و پيشنهاد دهندگان تا اكنون از آن غفلت كرده اند.

به نوشته این روزنامه مجريان قانون هدفمندي يارانه ها بايد بپذيرند كه برخورداري از خرد جمعي و نقطه نظرات كارشناسان و اساتيد حوزه اقتصاد در رابطه با اين طرح حساس نيازمند آستانه پذيرش بالا و قابليت بكارگيري اين ديدگاه ها است . اين تحمل پذيري البته شامل رسانه هاي جمعي و ارباب جرايد و مطبوعات نيز مي شود.

سرمقاله جمهوری اسلامی سرانجام نتیجه گرفته اقتصاد ايران با مشكلات فراواني مواجه است كه برطرف كردن آنها مستلزم صرف زمان زيادي است و حل همه آنها از قانون هدفمندي يارانه ها ساخته نيست چرا كه اساسا تمام اين معضلات زائيده توزيع نادرست يارانه ها نيست از اين رو پافشاري بر اينكه با اجراي اين طرح تمام مشكلات كشور اعم از بيكاري، فقر، گراني، فساد مالي و رانت خواری حل مي شود تنها به افزايش توقعات عمومي و طبيعتا شكست اين قانون مي انجامد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران، سه شنبه 29 دی

بی بی سی:سه شنبه 29 دي 1388(19 ژانويه 2010)

"چه کسانی یارانه نقدی می گیرند" عنوان اصلی جام جم است، " آخرين تصميم براي يارانه نقدي" گزارش اصلی دنیای اقتصاداست، "انتقاد شدید روحانی از عملکرد اقتصادی دولت" تیتر یک اعتماد است، آفتاب یزد از زبان همین مقام نوشته "کلمه ایران آینده تداعی کننده همه امیدها و آرزوهاست" و جهان صنعت همین گزارش را با این تیتر نقل کرده "امیدوارم رشد اقتصادی منفی نشود".

"روز پرکار هیات نظارت بر مطبوعات" عنوان اصلی تهران امروز است و "اظهارات سخنگوي دولت بدون حضور خبرنگاران" عنوان اول مردم سالاریاست.

ایران روزنامه دولت خبر داده "بیست کرسی اضافی برای مجلس آینده" در نظر گرفته شده و ابتکار از زبان کودکان در تیتر اول خود نوشته "ما اعتراض داریم به هوای پاک نیاز داریم".

روزنامه جمهوری اسلامی "نشست مشترك كابينه اسرائیل و دولت آلمان در برلين" را مهم ترین خبر امروز دیده است.

"مهاجرانی و کدیور در دادگاه حقوق بشر" تیتر اول جوان است، "نخستین جلسه علنی محاکمه متهمان اغتشاشات روز عاشورا برگزار شد" عنوان اصلی خراسان، رسالت از "اعتراف منافقین به حضور فعال در کلیه اغتشاشات" خبر داده و کیهان از "ارتباط محفلی آشوبگران عاشورا با اسرائیل" نوشته.

مردم سالاری در گزارش اصلی خود خبر داده که سخنگوی جدید دولت در جلسه ای بدون حضور خبرنگاران اطلاع رسانی کرده است.

اعتماد امروز مطابق خبرها بار دیگر با تذکر وزارت ارشاد روبرو شده با چاپ نامه معاونت وزارت ارشاد به پاسخ گوئی پرداخته. تذکر دولت به گزارشی در شماره های گذشته این روزنامه است که توهین آمیز به رییس دولت دانسته شده.

مطابق توضیح روزنامه اعتماد گزارش مورد اعتراض عینا از خبرگزاری دولت نقل شده و جملات مورد اشاره در گزارش از قول وزیر سابق ارشاد "در گیومه قرار داشته و او هم دولت را منشاء فتنه ندانسته اند، بلکه گفته فتنه به بهانه دولت شروع شده است".

اعتماد از هيات نظارت بر مطبوعات که دیروز سه نشریه را لغو امتیاز کرد خواسته يک بار ديگر گزارشی را که نسبت به آن تذکر داده بخوانند، "چراکه اصولاً نه تعابير اهانت آميزي در آن وجود دارد و نه آنچه از آن برداشت شده است".

تهران امروز در سرمقاله خود به توقیف نشریه همت پرداخته و با اشاره به صفت تهتک که به عنوان اتهام آن نشریه به کار رفته نوشته "تهتك" شبهه‌ناك است. نشریه همت شبيه به گفتمان "نظام محور" دارد و چنین مي‌نمايد كه صرفا با بهره‌گيري از نمادها و نمايه‌هاي نظام، در پي بر كرسي نشاندن حرف خويش است. اما فاصله بسياري ميان آن نمادها و نمايه‌ها با روش‌ها و منش‌هايي كه موجب انتشار چنين هفته‌نامه‌اي شده‌اند، ديده مي‌شود.

به نوشته تهران امروز گرچه دادستان حتما دلايل مقنعي براي درخواست توقيف اين نشريه داشته است، اما مي‌بايد از تجربه اندوخته در طول سال‌هاي گذشته دريافته باشيم كه توقيف ولو قانوني و مستدل چنين نشرياتي، پاياني بر پرونده همواره مفتوح گرايش‌هاي تندرو در عرصه رسانه و مطبوعات نبوده و در آينده نيز نخواهد بود.

ابتکار در سرمقاله خود به خبری پرداخته که چند روز قبل توسط فرمانده نیروی انتظامی اعلام شد و آن کنترل پیامک ها و ئی میل های مردم توسط پلیس بود.

به نوشته این روزنامه گرچه نویسندگان قانون اساسي سی سال پیش که قانون را می نوشتند نسبت به سازه هايي نظير رايانامه و پيامک خالي الذهن بودند. اما هيچ ترديدي براي هيچ حقوق خوانده اي وجود ندارد که قانون اساسی جمهوری اسلامی وقتی شنود را ممنوع می کند و اجازه نمی دهد به هیچ بهانه بسته های پستی بازرسی شود، این ها را هم در بر می گیرد.

نویسنده ابتکار یادآوری کرده که قانون اساسی استثنا هم قابل شده اما به حکم قانون و همين دو کلمه حکايتگر دو پروسه پر اهميت است: نخست اين که اجازه تجسس در پيامک ها و رايانامه هاي شهروندان بايد توسط مجلس صادر شود و توسط قوانيني چنين حقي براي نيروي انتظامي و قضات دادگاه ها به رسميت شناخته شود، دوم آن که کلمه حکم دلالت بر لزوم وجود روند قضايي مي کند.

مردم سالاری در سرمقاله خود به تجلیل از مناظره های تلویزیونی پرداخته و نوشته اين رسانه با اتخاذ شيوه هاي نامناسب بخش زيادي از مخاطبان خود را از دست داده است و حالا باید با روش های بهتر به رسانه فراگير تبدیل شود که در شرايط حساس سياسي- اجتماعي، لازم است.

نویسنده این مقاله تاکید کرده مناقشه علمي نخبگان علوم ارتباطات با آنکه دستاوردهاي گرانسنگي هم بر جا گذاشته است، اما هيچ گاه از حوزه آکادميک خارج نشده است. تاسف بارتر آنکه معلوم نيست که چرا مديريت ارشد خبري الگوي حاکم بر اطلاع رساني را فراتر از يافته هاي کارشناسان و نخبگان علوم ارتباطات طراحي، برنامه ريزي و اجرا مي سازد.

کیهان در سرمقاله خود با تاکید بر این که باید برای ساخت کشور آشتی کرد نوشته البته این آشتی جوئی نصیب کسانی که زير همه چيز زدند و به هيچ صراطي مستقيم نشدند، نمی شود.

کسانی که به نوشته کیهان ذاتاً سرشان براي چنين آشوبي درد مي كرد. رويكرد همه جانبه و بي پروایشان به آنارشيسم مبتني بر ترويج شكاكيت مغالطه در كنار اباحي گري و لاقيدي مطلق بود. منطق بزن زير همه چيز اگرچه پس از انتخابات، هويت خود را تماماً نشان داد اما قبل از انتخابات، رگه هايي از ماهيت خود را عيان كرده بود.

به نوشته این روزنامه ملت ما جز براي انزجار از دشمنان به خيابان نيامد و نمي آيد. دشمن خيال كرده بود، خيابان خالي است اگر كه سخن از جمهوريت و انتخابات است. عمله دشمن روز عاشورا آمدند و رعد و برقي زدند و قيام 9 دي ماه 88، پاسخ يك ملت به غرش نابه جاي دشمن بود.

رسالت در سرمقاله خود نوشته امروز مسئله اصلي ما همين قانون اساسي است . قانون اساسي نقشه راه جمهوري اسلامي براي تحقق جامعه نمونه اسلامي است. قانون اساسي نقشه راه گفتمان پيشرفت، خدمت و عدالت است. قانون اساسي تعيين کننده همه مدار حرکت قوا و مردم در مسير ثبات پايدار و توسعه روز افزون است .

به نوشته این روزنامه هوادار دولت مسئله امروز ما ارائه تصويري کارآمد از نظام اسلامي درهمه ابعاد براساس نقشه راه يعني قانون اساسي است. مي خواهند ما را از اين مهم منحرف کنند بايد با هوشمندي براين صراط بمانيم و مطالبات قانوني مردم را پاسخگو باشيم.

جهان صنعت در سرمقاله خود با اشاره به گفته های تازه حسن روحانی در مورد این که کشور با یک جناح و یک تفکر اداره شدنی نیست نوشته در واقع کسی نیست که به این جمله معتقد نباشد یا حداقل به صورت علنی با آن مخالفت کند. اما ارتباط این جمله با حوادث اخیر چیست که آن را بر سر زبان‌ها انداخته است.

به نظر این روزنامه ارتباطش در این است که بخشی از جامعه که کوچک هم نیستند در مقابل بخش دیگر از جامعه قرار گرفت که آنها هم کوچک نیستند.

دكتر فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به این که ایران سومین کشور جهان از نظر بالابودن تعرفه های وارداتی اعلام شده و تنها جزایر باهاما و جیبوتی بالاتر از ایران قرار دارند پرسیده چرا تعرفه‌ها در کشور ما تا‌ اين حد بالا است و ‌اين تعرفه‌های سنگین چه پیامدهايی دارد؟

به نوشته این اقتصاددان این یک بیماری است و ریشه آن در نرخ غیر واقعی ارز است که توان رقابت را از تولیدکنندگان (وصادرکنندگان) کشور گرفته است. این تدابیر درست همان اقداماتی است که بر جذابیت واردات غیرقانونی مي‌افزاید و خلافکاران اقتصادی را به تکاپوی بیشتر و‌ ترفندهای گستاخانه‌تر وا مي‌دارد. امتناع ازرویارويي با ریشه بیماری و تلاش در تسکین موقتی عوارض آن‌، تنها در ظاهر کم هزینه‌تر جلوه مي‌کند.

سرمقاله دنیای اقتصاد اضافه کرده شاید اگر همه هزینه‌های‌ اين سیاست محاسبه گردد و درآمدهای از دست رفته دولت‌، خسارت‌های سنگین و دیرپا به تولید و اشتغال کشور و مهم‌تر از همه‌اين‌ها‌، گسترش فرهنگ فساد و تبهکاری اقتصادی که قاچاق کالا جلوه‌اي از آن است‌، در نظر آورده شود، تدابیر مصلحت‌اندیشانه کنونی بسیار پرهزینه‌تر از کار درآيد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۱ بهمن

بی بی سی:پنج شنبه اول بهمن 1388(21 ژانويه 2010)

"کشمکش ها روحیه خردمندی را از جامعه می گیرد" به نقل از علی لاریجانی تیتر اول آفتاب یزد است، "آیا تنور مناظره های سرد می شود" یکی از عناوین اصلی ابتکار است، مردم سالاری "پاسخ ایران به آژانس درباره نحوه تبادل سوخت" را به عنوان تیتر اول خود برگزیده و " 300 میلیارد تومان بدهی شبه دولتی ها" عنوان اصلی جهان صنعت است.

"پرونده وقف دانشگاه آزاد همچنان در ابهام" عنوان اصلی تهران امروز است، " دولت از نظارت فرار نمی کند" به نقل از معاون پارلمانی محمود احمدی نژاد تیتر یک جام جم است و "افراط باعث ضربه خوردن کشور و شادکامی دشمن می شود" از قول علی لاریجانی یکی از عنوان های اصلی جمهوری اسلامی است.

"یارانه نقدی در2 مرحله به همه مردم پرداخت می شود" از قول رییس جمهور تیتر یک خراسان است، "ادعای رسانه های غرب در مورد پاسخ ایران رد شد" از عناوین اصلی همشهری است و دنیای اقتصاد در تیتر یک خود "تحلیل لاریجانی از وضع اقتصاد" را برجسته کرده است.

"یارانه هدفمند به همه مردم می رسد" تیتر اول ایران است، "پاسخ نهایی به پیشنهاد وین: کوتاه نمی آییم" عنوان اصلی کیهان است، رسالت هم برای عنوان اصلی اش " تمام مردم ایران یارانه می گیرند" را انتخاب کرده است و جوان نیز "پرداخت دو مرحله ای یارانه به همه مردم " را با اهمیت دیده است.

روزنامه آفتاب یزد گفته های سخنگوی کمسیون انرژی مجلس درباره کمبود نیروی متخصص نفتی به دلیل مهاجرات را مورد توجه قرار داده و به نقل از وی نوشته مهاجرت متخصصان نفتی طی سال های گذشته با رشد زیادی ‌همراه بوده؛ به طوریكه در بسیاری از پروژه ها و طرح های صنعت نفت و گاز كشور، با كمبود نیروی بومی ‌متخصص مواجه شده ایم.

این روزنامه در ادامه از قول سید عماد حسینی نوشته متخصصان نفتی ایرانی با وجود آنكه سرمایه های ما هستند و با هزینه ‌این كشور تحصیل كرده اند؛ اما به دلیل پیشنهاد حقوق های تقریبا 5 برابری نسبت به حقوق دریافتیشان در ‌ایران، ناچار به مهاجرت از ایران شده اند.

مردمسالاری در سرمقاله خود وعده های پیشین رییس کل بانک مرکزی برای تک رقمی کردن نرخ تورم تا پایان سال جاری را با گفته های اخیر او درباره دشوار دانستن چنین امری مقایسه کرده و نوشته آقای محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلا می ایران طی مصاحبه های خویش، همواره اصرار بر رساندن نرخ تورم به یک عدد تک رقمی تا چند وقت آینده داشته اند. اما تازه ترین اظهارات ایشان نشان می دهد که با وجود آن ابراز اطمینان، هدفمند کردن یارانه نیل به این هدف را با دشواری هایی روبرو می سازد .

در این مقاله همچنین آمده به عقیده کارشناسان علم اقتصاد، افزایش انفجاری نرخ تورم بارزترین نشانه پس از اجرای قانون هدفمند سازی یارانه خواهد بود به طوری که در خوشبینانه ترین حالت با افزایش حدود 30 درصدی نرخ تورم درکشور مواجه خواهیم بود . جالب اینجاست که مقامات حوزه بازرگانی کشور نیز به افزایش انفجاری قیمت ها در قانون فوق اذعان دارند.

در ادامه این مقاله طبق برنامه ریزی هایی که از سوی سخنگوی دولت اعلام شده است، سال 89 سال ابتدایی اجرای این قانون در کشور است به طوری که حذف یارانه ها از حامل های سوخت ظرف 3 سال آینده از بارزترین نشانه های هدفمندسازی یارانه هاست . طبق این قانون ظرف 3 سال آینده قیمت بنزین مصرفی مردم باید به بهای فوب خلیج فارس برسد. قیمتی که امسال برای بهای آزاد بنزین در منطقه خلیج فارس اعلا م شده است هشتصد و پنجاه تومان بابت هر لیتر است. حال با رسیدن قیمت بنزین به ارقام مذکور پیش بینی افزایش صد درصدی نیز در حمل و نقل باری و مسافری متصور است که همین یک قلم افزایش قیمت، تاثیر سو خود را در تمام ارکان زندگی مردم خواهد گذاشت .
مردمسالای در پایان این مقاله یادآور شده این که اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در مورد تک رقمی کردن نرخ تورم تا پایان سال جاری و حفظ آن در آینده چگونه تحقق خواهد یافت،بر هیچ کس مشهود نیست زیرا وی در آخرین اظهارات خود اعلا م کرده که در مورد پائین آوردن نرخ تورم در شرایط هدفمند کردن یارانه ها نمی توان معجزه کرد ،ضمن این که نکته را هم نباید از یاد برد که حتی اگر نرخ تورم به 10 درصد نیز برسد تازه به همان خانه اول در چهارسال قبل می رسیم; زمانی که دولت هشتم، با تورم 10 درصدی، جای خود را به دولت نهم داد .

تهران امروز در گزارش اصلی خود به موضوع و کشمکش هیات امنای دانشگاه آزاد با دولت در ماجرای وقف اموال این دانشگاه پرداخته و از قول مدیر روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی نوشته بررسی موضوع وقف اموال دانشگاه آزاد اسلامی از دستور كار این شورا خارج شده است واعضای شورا به این نتیجه رسیدند كه موضوع وقف اموال دانشگاه آزاد اسلامی، موضوعی فقهی است كه ربطی به اساسنامه ندارد لذا باید در مراجع ذی‌صلاح بررسی شود.

در این گزارش همچنین به نقل از کبکانیان آمده تمامی اموال و دارایی‌های دانشگاه آزاد به عنوان منابع عمومی تلقی شد، یعنی نه متعلق به دولت است و نه متعلق به بخش خصوصی بلكه متعلق به عموم ملت است.

تهران امروز نوشته او می‌گوید كه با استناد به این موضوع، ماجرای وقف در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح نشد اما در اساسنامه جدید قابل بررسی حقوقی و شرعی است و تصمیم‌گیری در مورد آن باید براساس اساسنامه اصلاح‌شده صورت گیرد.

جمهوری اسلامی با انتشار گفت و گویی با عماد افروغ به دیدگاه های این نماینده پیشین مجلس درباره حوادث اخیر اهمیت خاصی داده و از قول وی نوشته برای حل مسایل پیش آمده باید اول ریشه آن را بشناسیم و بعد راهكارهای حل آن را بیابیم . به نظر من امروز حفظ نظام و ایجاد وحدت ملی زیر سایه ركن ركین ولایت فقیه از اوجب واجبات است . نباید به اختلافات دامن بزنیم و باید اجازه دهیم مر قانون در مورد همه تخطی ها از هر كسی كه سر زده باشد اعمال و از اعمال خودسرانه پرهیز شود.

افروغ در این گفت و گو با انتقاد از صدا و سیما در خصوص پرداختن به مسایل انتخابات ریاست جمهوری و پس از آن تاکید کرده زمانی كه در كمیسیون فرهنگی بودم به ضرغامی گوشزد كردم كه نباید صدا و سیما در اختیار یك جناح و یا ابزار هژمونی كسی شود. در زمان لاریجانی شاهد برگزاری جلسات نقد و بررسی تصمیمات دستگاه ها بودیم اما الان چنین نیست . در حوادث اخیر نیز صدا و سیما یك طرفه رفتار كرد .

رسالت با تکیه بر گفته های اخیر آیت الله خامنه ای در سرمقاله خود نوشته حماسه تاریخی نهم دی ماشین اغتشاشگر به اصطلاح سبز را متوقف کرد و آن را به تعمیرگاه برد اما دشمن در صدد است در راهپیمایی22 بهمن امسال این حرکت انحرافی را مجددا ترمیم و بازسازی کند. در این فضا که اصل انقلاب و شعارهای نهضت اسلامی ملت ایران در سیبل دشمنان قرار گرفته است دوپهلو گویی خواص نه تنها هیچ گونه توجیهی ندارد بلکه همراهی با بیگانگان و دشمنان انقلاب تفسیر می شود .

در ادامه این مقاله آمده مردم در روز تاریخی نهم دی با این دسته از خواص اتمام حجت کردند و اعلام کردند که خواص تکلیف خود را با نظام، مردم و دشمن مشخص کنند. اگر چه به ظاهر پس از نهم دی برخی از خواص از مواضع گذشته خود عقب نشینی کرده اند اما مردم امروز از آنها تضمین می خواهند که این حرکت مقطعی و تاکتیکی نباشد.

سرمقاله نویس رسالت در ادامه در سه محور خواستار صدور تضمین "خواص" شده و نوشته اولا این دسته از خواص اگر واقعا نادم و پشیمان هستند باید برادری خود را با انقلاب، نظام و مردم اثبات کنند. بدون اثبات برادری مطمئنا نه امروز و نه هیچ فردای دیگری در قدرت سهمی نخواهند داشت و در مقابل چشمان مردم خوار خواهند شد . ثانیا ندامت عملی این خواص مردود تنها با تبری از ضد انقلاب و شرارت های7 ماه گذشته اغتشاشگران ممکن است. برای اثبات این برائت آنها باید در صف مقدم مقابله با دشمنان انقلاب حاضر شوند و هزینه های لازم را بپردازند . ثالثا مواضعی در حمایت از اسلامیت و جمهوریت نظام اتخاذ کنند و التزام عملی خود را به قانون اساسی نشان دهند. در حوادث چند ماه گذشته به واسطه عملکرد و مواضع این دسته از خواص اسلامیت و جمهوریت نظام در معرض تهدید قرار گرفت .

اعتماد در یکی از گزارش های اصلی خود ماجرای بازنشتگی و ممنوع التدریس شدن اساتید دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه را از زبان رییس این دانشگاه روایت کرده و نوشته استادان قصد اختلال در امتحانات داشته اند.

به گزارش اعتماد صدرالدین شریعتی دلیل بازنشتگی این 12 استاد صاحب نام اقتصادی کشور را عملکرد سیاسی برخی از استادان اعلام کرده و گفته تمام اعضای این گروه در یک جریان خاص سیاسی حرکت می کردند و به دنبال اختلال در امتحانات بودند.

اعتماد در ادامه به نقل از رییس دانشگاه علامه نوشته ما یک استاد از دانشکده اقتصاد را بازنشسته کردیم و بقیه این افراد با درخواست های خودشان سه سال قبل بازنشسته شدند. یکی از این افرادی که نام وی در خبرها عنوان شده نیز اکنون در امریکا به سر می برد. دکتر برادران شرکا به درخواست خود در تابستان سال گذشته بازنشسته شد و اکنون به امریکا رفته است. در مورد آقای خطایی نیز من نمی خواستم وی بازنشسته شود اما او به درخواست خود بازنشسته شد. آقای زنوز نیز دو سال قبل به همین شکل بازنشسته شده است . تنها فردی که امسال بازنشسته شده آقای ستاری فر است.

رییس دانشگاه علامه همچنین در عین حال که انحلال گروه توسعه این دانشگاه را تکذیب کرده گفته این افراد آنجا را به یک پایگاه سیاسی بدل کرده و اطلاعیه یی برای عدم برگزاری امتحانات هفته قبل صادر کرده بودند. تدبیر شد و جلوی این موضوع گرفته شد و حال که این افراد احساس می کنند کار نادرستی کرده اند، اعلام می کنند گروه منحل شده است. متاسفانه مدیر گروه به جای کار آموزشی به عنوان یک حرکت سیاسی عمل می کرده است که با کلیت نظام آموزشی و مسائل مربوط به آن منافات داشته است. یک مدیر گروه نمی تواند در برابر موضوعات آموزشی و امتحانات بایستد و اخلال در امر آموزش کند.

ابتکار در سرمقاله خود نوشته فضای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این روزهای ایران هنوز هم تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری سال جاری است. اگرچه حدود هفت ماه از انتخابات گذشته، اما رخدادها و بعضا اغتشاش های روزهای پس از انتخابات دلیلی شده تا کماکان سیاست زدگی بیش از ماه های پیش از انتخابات بر فضای کشورمان حاکم باشد. اگر چه در این بین هستند آنانی که معتقدند در روزهای گذشته سایه بحران از آسمان سیاست ایران دور شده است و آرامش قدم به قدم جلو تر می آید، اما مرور دوباره بر تعاملات اجتماعی و اقتصادی این موضوع را تائید می کند که خواه نا خواه هنوز ایران سیاست زده است.

نویسنده این مقاله در ادامه پرسیده اما آیا سیاست زدگی فضای کشور اتفاقی خجسته است که بر آن دامن بزنیم و یا آفتی کشنده است که باید از آن دوری جوییم؟ آیا در فضای سیاست زدگی و افراط ها می توان قدم در راه توسعه پیش برد و پیشرفت کرد یا باید تنها زمان صرف آرام کردن این و آن نمود؟ سوال دیگر اینجاست که این چنین فضایی چه تاثیراتی در تعاملات عمومی کشور می گذارد و چه پیامد هایی دارد؟

در ادامه این مقاله آمده اظهار نظرها، سخنرانی ها، مصاحبه ها، یادداشت ها، نامه ها، اطلاعیه ها و بیانیه ها که در هفته ها و ماه های اخیر از سوی افراد و جناح ها و گروه های مختلف منتشر شده و می شوند، اگرچه بعضا مورد توجه رسانه ها و مخاطبانشان قرار می گیرند، اما با نگاهی دقیق و موشکافانه به آنها می توان دریافت که ادبیات موضع گیری های سیاسی که به طرق مختلف انجام می شوند، این روزها تغییرات ملموسی کرده است، تغییراتی که کمتر می توان آن را در چارچوب تغییرات مثبت جای داد و بعضا باید از آنها به عنوان موضع گیری های تند و افراطی یاد کرد.

در پایان مقاله مردمسالاری بر رعایت ادب در ادبیات سیاسی تاکید شده و آمده این روزها باید به این مهم توجه داشت که کلمه به کلمه اظهارات در ایران امروز مورد تحلیل و بررسی دقیق قرار می گیرد و گویندگان در هر جایگاهی که هستند باید بیش از گذشته سخنان خود را پالایش کرده، اظهار نظر کنند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران، شنبه سوم بهمن

بی بی سی:شنبه 3 بهمن 1388(23 ژانويه 2010)

"برترین های نخستین جشنواره فیلم های تلویزیون" عنوان اصلی جام جماست، ابرار از زبان امام جمعه شیراز نوشته زنان نیز مانند مردان باید در رشته تیراندازی فعالیت کنند"، "آلاینده سرطان زای تهران پنجاه برابر اروپا و آمریکا" تیتر اول ابتکار است.

"ادامه بازي دوگانه روس‌ها" تیتر اول تهران امروزاست، روزنامه ایران از "تكميل اطلاعات اقتصادي خانوار از امروز" خبر داده، اعتماد از "پیشنهاد افزایش چهار برابری قیمت نفت" نوشته، دنیای اقتصاد در عنوان گزارشی از اقتصاد جهان نوشته "مسابقه رشد در اقتصاد 2010" و جهان صنعت از "هشت سناریو برای اصلاح قیمت حامل های انرژی" خبر داده است.

"هر کشور مخالف سلطه دوست ایران است" از قول رهبر جهوری اسلامی در تیتربزرگ کیهان آمده روزنامه جمهوری اسلامی از همین منبع نوشته "سیاست ایران بر مخالفت با نظام سلطه استوار است"، رسالت از زبان امام جمعه موقت تهران نوشته "مواضع دوپهلو آتش فتنه را شعله ور تر می کند" و خراسان و آفتاب یزد همین خبر را با جمله "معترضینی را که در چارچوب قانون اساسی حرکت کنند برانداز نمی دانیم" نقل کرده و مردم سالاری در عنوان اصلی خود پرسیده "مناظره یا گفت گوی یکسویه".

علیرضا رجائی در مقاله ای در اعتماد نوشته رشد و بالندگي مطبوعات کشور در گرو توسعه رسانه ها و افزايش سرانه مطالعه روزنامه هاست و اگر معتقد به نوعي از انحصار رسانه يي باشيم در رقابتي نابرابر مغلوب رسانه هاي خارجي خواهيم شد. اما اگر مرادمان برداشتن موانع گردش آزاد اطلاعات در جهت تسريع رسيدن به جايگاه مطلوب مطبوعات باشد نتيجه اين رقابت به گونه يي ديگر رقم خواهد خورد.

به نوشته این مقاله اين پيش فرض که رسانه ها به صورتي تمام و کمال و به طور صد درصدي بايد در چارچوب و قواعد از پيش تعيين شده يي حرکت کنند نتيجه اش اين مي شود که علاوه بر تضعيف رسانه ها موجي از انتقاد و اتهام به سوي رسانه هايي که تنها قصدشان حرکت در چارچوب هاي حرفه يي فعاليت رسانه يي است به راه افتد. نمي توان انتظار داشت اخبار و تحليل هاي رسانه يي تنها بر اساس موازين و مولفه هايي از پيش تعيين شده باشد.

سادات رضوی در مقاله ای در تهران امروز یادآور شده وزارت ارشاد در اقدامي كم‌سابقه به 15 روزنامه سراسري از جمله تهران‌امروز بابت چاپ سخنان آقايان خاتمي رئيس‌جمهور سابق، روحاني دبير سابق شوراي عالي امنيت ملي، عضو كنوني مجمع تشخيص و مجلس خبرگان رهبري و مطهري نماينده اصولگراي كنوني مجلس تذكر داده است. اما اين تذكرات چندان وارد نیست.

از جمله دلایلی که نویسنده تهران امروز ذکر کرده این است: تاكيد رهبر این بوده است که نخبگان سكوت نکنند. به تبع چنين خواسته درستي، سه نفر از نخبگان و خواص نكاتي را مطرح كرده‌اند و روزنامه‌ها نيز به چاپ آن اقدام کردند و تذكرگرفتند. اگر اين سه‌ نفر جزو خواص و نخبگان نيستند پس چه كسي خواص و نخبه محسوب مي‌شود؟ و اگر روزنامه‌ها اجازه چاپ مطالب اين خواص را ندارند پس اين افراد چگونه مواضع خود را به گوش ملت برسانند و فاصله خود را با دشمنان عيان سازند؟

ابتکار در سرمقاله خود سياست را همچون مسابقه فوتبال دانسته و نوشته در جام حذفی به اندازه ليگ جذابيت نیست چرا که آن جا استرس حذف يک مرحله اي هست و این جا پلکاني امکان ورود به فينال وجود دارد گاهي يک اشتباه کوچک موجب حذف يک تيم مقتدر مي شود به همين دليل هم گفته مي شود ليگ برتر به عدالت نزديکتر است.بازي سياست هم چنین است.

علی اکبر وکیلی نویسنده سرمقاله ابتکار تاکید کرده جام حذفي سياست، امکان اجرا استراتژي جذب حداکثري و دفع حداقلي را نمي دهد.در جام حذفي سياست اميدي به آينده وجود نخواهد داشت.اما هنگامي که عرصه سياست به مدل ليگ برتر تبديل شد هر کس خود را در مقابل قوانين حاکم بر مسابقه،متعهد مي داند و ليگ تا لحظه آخر هم جذابيت دارد.بازنده خود را حذف شده مطلق نمي پندارد . رسالت در سرمقاله خود در توجیه ولایت فقیه و اهمیت آن نوشته طي30 سال گذشته همواره کساني بوده اند که از رسانه هاي دشمن براي ملت ايران شکلک درآورند اما اين ادا و اطوارها شيوع نداشته است اما ظهور امپرياليسم در دهه چهارم در اندازه اي متفاوت بود، که رهبر چون چشمي بيدار همه را رصد کرده بود.

سردبیر این روزنامه اظهار نظر کرده که برخي نخبگان از همان ابتدا نمي خواستند اين هشدارها را جدي بگيرند چون خود آنها در دام فريب دشمن بودند و يا قيمت فروش خود را دريافت کرده بودند.

به نظر کاظم انبارلوئی امپرياليسم در ايران طي30 سال گذشته بارها شکست خورده است. چرا؟ براي اينکه نتوانسته است امام يا رهبر را بخرد.

مردم سالاری در مقاله ای ضمن اشاره به توجه مردم به مناظره های هفته گذشته نوشته ما پنج شنبه شب آب سردي به آتش اميد آنها ریخته شد ، طرفين شرکت کننده در مناظره نه تنها اختلافي و بحثي با هم نداشتند، که هر دو درخت افراط را آبياري کردند و سخنان مناظره کنان چند جلسه گذشته را در غياب آنها به سخره گرفتند و راه گشوده شده بر واقعه سازي را مسدود و تلاش دلسوزانه پي گرفته شده را ناکام وهمچون گذشته به همگان القا نمايند که جز نگاه سياه وسفيد، نگاه ديگري را باور نداشته باشند.

به نوشته این مقاله به هر علت از جمله علتي که مجري برنامه روبه فردا بر آن تکيه داشت اين برنامه نه تنها مناظره نبود بلکه مباحثه هم نبود و به لحاظ اخلاق رسانه اي طعن و تمسخر شرکت کنندگان قبلي که احترامي به اين برنامه روا داشتند و آبرويي به آن دادند نه حق بود ونه انصاف و نه مفيد، زيرا اين تصور که گفتمان رسانه ها مستقيما در افکار عمومي تغيير ايجاد مي کند، پنداري غير علمي و ساده بينانه است.

فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته تازه ترین ارزیابی‌ها از ارزش برابری واحد پول کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا حاکی است که ریال ایران تنها از واحد پول سائوتام و ویتنام با ارزش‌تر است. این در حالی است که 5 سال قبل‌، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیا بود.

این اقتصاد دان برای نشان دادن بی اعتبار چنین نگرشی نوشته به زودی با برداشته شدن سه صفر از اسکناس‌ها‌ که ظاهرا در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد‌، ارزش برابری پول ملی نسبت به دلار، یک شبه هزار برابر بالا مي‌رود اما متاسفانه این دگرگونی‌، هیچ تغیيری در ارزش واقعی پول ملی ما‌، به معنای قدرت خرید آن برای مردم کشور‌، پدید نخواهد آورد

یک روز بعد از آن که پایگاه اطلاع رسانی دولت آمار حسن روحانی را درباره درآمدهای ارزی دولت تذکیب کرده بود به نوشته مردم سالاری روابط عمومي مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام به یاد آن ها آورده که گرچه در گزارش دولت درآمد چهارسال دولت احمدی نژاد 339 میلیارددلار گفته شده اما درآمدهای دیگری هم هست.

بر اساس این گزارش عملکرد وزارت نفت در معاوضه نفت خام با فرآورده هاي نفتي در دوره چهار ساله مورد محاسبه قرار گيرد تا روشن شود که رقمي بالاي 23 ميليارد دلار از درآمدهاي ارزي دولت به خزانه واريز نشده ومبلغي که براي بازپرداخت بدهي بيع متقابل از طريق فروش نفت خام داده شده است بيش از 3 ميليارد دلار مي باشد.

تهران امروز در سرمقاله خود نوشته روس‌ها مجددا در خصوص نيروگاه بوشهر تعهد دادند. پس از آنكه علي‌اكبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي كشورمان اعلام كرد كه نيروگاه بوشهر در نيمه اول سال 1389 افتتاح مي‌شود، روسيه نيز اعلام كرد نيروگاه بوشهر بدون ترديد در سال جاري ميلادي ساخته مي‌شود.

به گزارش این روزنامه رئيس سازمان انرژي اتمي روسيه‌ گفته است همه آزمايش‌ها با موفقيت انجام شده و بدون ترديد نيروگاه اتمي بوشهر در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازي مي‌شود هر چند از تعيين زمان مشخص آغاز به کار اين نيروگاه خودداري ورزيد. روسيه 15 سال پيش ساخت اين نيروگاه هزار مگاواتي را آغاز کرد اما راه‌اندازي آن بارها به تعويق افتاده است. به گونه‌اي كه تقريبا هر چند وقت يك بار خبر از اتمام و راه‌اندازي نيروگاه مي‌دهند اما بعد به دلايلي از آن سر باز مي‌زنند

ابتکار در تیتر اول خود از گزارشی خبر داده که حاکی است جديدترين اندازه گيري هاي انجام شده نشان مي دهد غلظت آلاينده سمي، بسيار خطرناک و سرطانزاي آزبست در هواي شهر تهران 50 برابر شهرهاي اروپايي و امريکايي است.

به نوشته این روزنامه آلاينده آزبست جز گروه سرطان زا A تقسيم بندي شده است که وجود اين آلاينده در هوا مي تواند سبب بروز سرطان ريه شود و سلامتي شهروندان را با خطر مواجه کند. از سوي ديگر افرادي که در مدت طولاني در معرض آزبست باشند احتمال ابتلاي آنها به سرطان ريه بسيار زياد است

خراسان در گزارشی نوشته ماهانه ۸۰ هزار سیم کارت به دلیل پر شدن کانتر می سوزد و این بدان معناست که این تعداد سیم کارت در ماه صرفا به دلیل به کارگیری یک فناوری منسوخ شده از سوی مخابرات از بین می رود

به نوشته این روزنامه به تازگی معاون فنی شرکت ارتباطات سیار اعلام کرده است. البته تعداد کل سیم کارت های سوخته خیلی بیشتر از این میزان است اما رقم ۸۰ هزار ،آماری است که مخابرات اذعان می کند به دلیل پرشدن کانتر در هر ماه رخ می دهد و در واقع به نوعی کاربر در بروز آن مقصر نیست.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۴ بهمن

بی بی سی یکشنبه 4 بهمن 1388(24 ژانويه 2010)

"مسافران جاده های مرگ" عنوان اصلی ابتکار است و "خروج مرگبار قطار از ریل" تیتر آرمان.

اعتماد در گزارش اصلی خود از "تصمیم درباره کاهش روابط ایران و انگلیس" خبر داده ، ایران روزنامه دولت از قول دبیر شورای عالی امنیت ملی نوشته "در شبکه جنگ نرم قدرت جهانی را در هم می شکنیم".

"مشكلات فعلی كشور با تدبیر رهبری و كمك افراد معتدل از هر دو جناح قابل حل است" به نقل از هاشمی رفسنجانی تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است، "هنوزهم به پیشنهاداتم در نماز جمعه معتقدم" از همین گزارش عنوان اصلی مردم سالاری است و رسالت از قول وزیر خارجه آمریکا نوشته "جنبش سبز موثرتر از تحریم ها برای براندازی است".

"جشنواره ای متفاوت" گزارش اصلی جام جم است، "ارائه لایحه بودجه ۸۸ توسط رئیس جمهور و طرح دوفوریتی نمایندگان برای تمدید برنامه چهارم" تیتر خراسان. دنیای اقتصاد خبر از "بن بست در پیشبرد تحریم" داده است و کیهان از قول خالد مشعل نوشته "غزه هرگز شکست نخواهد خورد".

اعتماد در گزارشی همزمان با آغاز جشنواره های هنری فجر ابراز تعجب کرده که چرا مسوولان این جشنواره ها سعی دارند در حالی که فضا غیرطبیعی است این را انکار کنند و از جمله پنهان دارند که کسی برای داوری آماده نشده است.

به نوشته امیرپوریا در این مقاله شاید واقعاً برای افراد دخیل در جشنواره فیلم امسال راه دیگری در مواجهه با مشکلات این دوره جشنواره، متصور نیست.ولی می توان به عنوان یک نمونه معقول تر، نوع برخورد دبیر جشنواره تئاتر فجر اشاره کرد که یک روز پیش از کنفرانس مطبوعاتی جشنواره فیلم، با تاکید بر اینکه بعد از پایان جشنواره از مسوولیت دولتی خود کناره گیری خواهد کرد و در خانه خواهد نشست، هوشمندانه زهر انتقادات و اعتراضات طبیعی روزنامه نگاران را به میزان محسوسی گرفت.

نویسنده اعتماد اشاره کرده که دبیر جشنواره تئاتر بعد از این همه اظهار بی اطلاعی و انکار شرایط حاد از سوی مدیران سینمایی، با صراحتی صادقانه گفت پیامدهای انتخابات هیچ بخش از فعالیت های فرهنگی و از جمله جشنواره تئاتر را از خود بی نصیب نگذاشته. یعنی سال و شرایط و جشنواره، همه وضعیت خاص و حساس و لب مرزی دارند.

مردم سالاری در مقاله ای به آخرین مناظره تلویزیونی انتقاد کرده و نوشته اگر قرار بود مناظره ها با محتوای مجادله گرایش های گوناگون و... به ادامه هجوم یکجانبه علیه اصلاح طلبان و اصولگرایان میانه رو تبدیل شود دیگر چه دلیلی داشت برخی مفاهیم اطلاع رسانی بی طرفانه، روشنگری عمومی، آگاهی بخشی و تعاطی آرا و نقد برابر اهالی سیاست و فکر به هندسه ذهنی مخاطبان القا شود .

به نوشته این روزنامه در واقع هنگامی که صداوسیما در طول 7 ماهه گذشته هزاران ساعت خبر، گزارش و تحلیل علیه اصلاح طلبان پخش کرده است، بدون آن که فرصتی برای پاسخگویی منتقدان فراهم آورد، تکرار این روند نا برابر آن هم پس از گذشت 7 ماه کدام یک از پرسش های افکار عمومی را پاسخ خواهد داد و کدام یک از گسست های اجتماعی خانواده ها را و شکاف های سیاسی مسوولین را ترمیم می کند.

مقاله مردم سالاری با این تاکید به پایان می رسد برون رفت از تک صدایی شدن هنگامی میسر می شود که میدان رقابت سیاسی بیش از یک دروازه داشته باشد. زیرا اگر قرار بود بحران کنونی با حذف رقیب پاسخ داده شود، راه حل تندروها نقش بر آب نمی شد.

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان نوشته خبر رسید آیت الله هاشمی رفسنجانی ای شورای مركزی حزب موسوم به اعتدال و توسعه از یك سو تاكید كرده اند كه مقام معظم رهبری صالح ترین فرد برای حل مشكلات فعلی است و از سوی دیگر اظهار داشته اند برای برون رفت از وضعیت فعلی، راه حل هایی را كه با توجه به تجربیاتم به ذهنم می رسید در خطبه نماز جمعه مطرح كرده ام و توضیح نداده اند كه اولا؛ وقتی رهبر را فصل الخطاب می دانند پیشنهادات خود در نماز جمعه تهران را با مواضع صریح، مستدل و منطقی رهبری چگونه جمع می كنند؟ ثانیا؛ افراد معتدل هر دو جناح به چه معنی است؟

مدیر روزنامه کیهان از رییس مجلس خبرگان پرسیده آیا هنوز متوجه نشده اند كه ماجرای اخیر درگیری میان دو جناح نیست؟

نویسنده مقاله با چندین علامت استفهام و از زبان مردم از هاشمی رفسنجانی پرسیده آیا در مقابل این که به فرزند او از گل نازک تر گفته شده ایشان به دفاع برمی خیزد اما به اهانت کنندگان به امام حسین نمی آشوبد.

رسالت مقاله حسین مروی را چاپ کرده که نوشته وحدت همیشه خوب است، به شرط آنکه مجرمان و معاندان یا چونان رجوی و بنی صدر فرار کنند، یا چون بازرگان خانه نشین شوند یا چون قطب زاده به دار مجازات آویخته شوند و آنگاه با آنان که یا با تحلیل غلط، یا به دلیل غلیان احساسات، یا به دلیل انتقادات به حق، یا به دلیل ناتوانی ها وناراستی های جناح رقیب، یا به دلیل آرمان خواهی در آن جبهه قرار داشتند، وحدت ملی و اسلامی باید بازسازی شود.

نویسنده مقاله رسالت تاکید کرده انقلاب مخملی معکوس در ایران به نقطه اوج خود نزدیک شده است و مشخص است که اینان درپایان راه، با شعار وحدت به جنگ وحدت آمده اند . چگونه معقول و مشروع است که با یک فرد متوهم که در طی دوره هفت ماهه با حدود بیست بیانیه جنگی و با فرمان های پشت سر هم برای آتش باری و هتاکی و دقیقا در نقطه شکست و ناکامی اش، باخواست خود او؛ وحدت کنیم!

خراسان در مصاحبه ای با یکی از نمایندگان استان خراسان رضوی که عضو کمیسیون رسیدگی به پرونده حمله به کوی دانشگاه و تخلفات در کهریزک است از زبان وی نوشته مسا ئلی که در سال ۸۸ در کوی دانشگاه اتفاق افتاد شبیه فاجعه ای است که ده سال پیش یعنی سال ۷۸ در کوی دانشگاه اتفاق افتاد؛ و اگر آن زمان با عوامل مربوط چه در دولت وقت و چه در نیروی انتظامی یا عناصر موسوم به لباس شخصی برخورد قانونی می شد، امروز این مسائل در کوی دانشگاه دوباره اتفاق نمی افتاد.

عضو هیئت ویژه شورای عالی امنیت ملی برای بررسی حوادث پس از انتخابات به نوشته این روزنامه با بیان این که اتفاقاتی مثل فاجعه کهریزک به دلیل انحرافاتی است که در گذشته در قوه قضاییه وجود داشته است گفته همان طور که باید با مأمور متخلف در کهریزک برخورد شود، باید با فردی که بستر این فجایع را فراهم کرد نیز برخورد شود.

خراسان از قول این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در واکنش به پاسخ مرتضوی به گزارش کهریزک گفت: مرتضوی به خود بنده گفت که با هماهنگی او زندانیان به کهریزک رفته اند. این موضوع را همه مقامات مسئول می‌دانند و پنهانی نیست، پس در این مورد قوه قضاییه باید رسیدگی کامل کند و قضیه را به وضوح برای مردم روشن کند.ضمن این که انتصاب مرتضوی به عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با توجه به اتهامات بسیاری که دارد هیچ توجیهی ندارد.

صادق خرازی در مقاله ای در اعتماد به نقد سیاست های هسته ای دولت احمدی نژاد پرداخته و نوشته آنچه در مذاکرات هسته ای ژنو رخ داد علامت نادرستی را به طرف مقابل منتقل کرد. باید بپذیریم مذاکرات ژنو، جمهوری اسلامی را در برابر یک مخمصه جدی قرار داد که هوشمندی و دقت و تیزبینی رهبر در این راستا قابل ستایش است .

به نوشته معاون سابق وزارت خارجه و سفیر پیشین ایران در پاریس غنی سازی بااهمیت ترین موضوعی است که هر حرکت و اقدام باید در ورای آن صورت گیرد. بازگشت به میز مذاکره نباید نیازمند رفتار تاکتیکی برخی کشورها از جمله چین و روسیه باشد.

مقاله اعتماد چنین پایان می گیرد هزینه یی که ملت نجیب ایران در مصاف دستاوردهای تکنولوژیک متقبل شده است نباید دستمایه ساده انگاری در تحلیل ها و عملکردهای متولیان امور شود.

مهران دبیر سپهری در سرمقاله دنیای اقتصاد با افزایش مالیات مسکن مخالفت کرده و ضمن اشاره به رکود بازار مسکن نوشته شاخص‌های اقتصادی نشان می‌دهد هم‌اكنون سود سرمایه گذاری در بخش مسكن كاهش قابل توجهی داشته است، بنابراین اخذ مالیات از این گروه در شرایط فعلی عاقلانه نیست. در مورد مصرف‌كننده نیز كه مربوط به خانه‌های غیرنوساز است این مالیات غیرعادلانه است زیرا خریداران این بخش هم بیشتر در طبقه متوسط به پایین قرار دارند.

به نو شته این اقتصاددان یكی از اصول اولیه علم اقتصاد آن است كه مالیات در زمان رونق، افزایش و در زمان ركود كاهش می‌یابد. البته در خصوص افزایش مالیات، الزامی‌ وجود ندارد؛ زیرا بسیاری از اقتصاددانان، مالیات را ضد تولید می‌دانند و معتقدند كه مالیات، هر چه كمتر بهتر .

در ادامه سرمقاله دنیای اقتصاد آمده بخش مسكن بیشترین میزان شغل را نسبت به بخش‌های دیگر در خود دارد و در زمانی كه اشتغال، یكی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های مردم و مسوولان است، تعمیق ركود مسكن از طریق افزایش مالیات فروش آن، غیر‌قابل درك است. به عبارت دیگر بخش مسكن در حال حاضر محتاج اتخاذ سیاست‌هایی است كه ورود نقدینگی را به این بخش افزایش دهد نه سیاست‌هایی كه منجر به خروج نقدینگی از آن شود.

جمهوری اسلامی روزنامه صبح با یادآوری این که امریكایی دو بار قببلا هیائیی را اشغال کرده بودند نوشته با توجه به تحولات اخیر تردیدی باقی نماند كه آمریكائی ها حالا هم درصدد گرفتن ماهی مقصود از آب گل آلود در هائیتی هستند .

به نوشته این روزنامه نماینده ویژه آمریكا در سازمان ملل ضمن تایید تلویحی اشغال هائیتی توسط نظامیان آمریكایی تاكید كرد كه این نیروها تا مدت طولانی در هائیتی خواهند ماند .

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی هم نوشته اینجا فرودگاه پورتوپرنس است! فرودگاه یکی از فقیرترین کشورهای جهان در شبه جزیره کارائیب. شهری که زمین‌لرزه هفت ریشتری کابوس مرگ را بر آن سایه انداخته است . 200 سورتی پرواز طی هر روز از این فرودگاه در آیند و روند هستند، حجمی از پرواز که دور از انتظار می‌باشد، قریب به اتفاق این پروازها متعلق به نظامیان امریكا است!

به نوشته این روزنامه در روزهای گذشته خبری منتشر شد که هر انسان آزاده‌ای با شنیدن آن، از روح تمامیت‌خواهی میلیتاریسم امریكا واستبداد لیبرال دموکراسی منزجر می‌شود و آن این که به دلیل به دست گرفتن مدیریت فرودگاه این شهر مصیبت‌زده از سوی ارتش امریكا، سازمان پزشکان بدون مرز قادر نشد تجهیزات پزشکی خود را به این شهر برساند .

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 5 بهمن

بی بی سی  دوشنبه 5 بهمن 1388(25 ژانويه 2010)

"قانون بودجه کاملا هدفمند و منسجم است" از زبان محمود احمدی نژاد در صدر اخبار رسالت آمده، دنیای اقتصاد همین گزارش را با تیتر "انبساط مالی در بودجه 89" منعکس کرده، تهران امروز از "خداحافظی با بودجه انقباضی" خبر داده و کیهان از "آغاز بحث های فشرده در مجلس" نوشته است.

آفتاب یزد در عنوان اصلی خود از زبان رییس دولت نوشته "ایران امروز بالاترین جایگاه را در 250 سال اخیر دارد" و جوان نوشته "گام بلند ایران به سوی غنی سازی بیست در صدی".

خراسان از زبان رئیس قوه قضاییه نوشته "جریان آشکاری قصد فتنه انگیزی و ایجاد تفرقه میان مردم و مسئولان را دارد"، روزنامه جمهوری اسلامی از قول همین مقام نوشته "یک جریان آشکار در حال اختلاف افکنی است" و ابتکار لاریجانی علیه لاریجانی" را تیتر گزارشی درباره گفته های جواد لاریجانی قرار داده است.

"اصلاح طلبان حذف شدنی نیستند" از قول محمدرضا عارف تیتر اول بهار است، "فتنه تمام شده است؛ مسئولین به كارشان برسند" از زبان نایب رییس مجلس عنوان اصلی آرمان است، جام جم با عنوان "بخشنامه نگران کننده" از یک بخشنامه برای بازنشستگان خبر داده و مردم سالاری "هشتمین کنگره حزب مردم سالاری" را مهم ترین خبر امروز خود قرار داده است.

احمد شیرزاد در مقاله ای با عنوان حقایق کتمان نشود در روزنامه بهار نوشته به لحاظ اعتقادی و ارزشی هر نوع مماشات و انعطاف در مقابل مخالفان و رقیبان خود به خود مذموم نیست اما چند میان باید وجود داشته باشد.

به نوشته این نماینده سابق مجلس یکی از شرایط مماشات این است که به خاطر منافع مردم و جنبش مردمی می توان تغییر تاکتیک ها داشت اما برای حفظ امنیت خود اگر اصول زیر پا گذاشته شود در حقیقت به آرمان ها پشت شده است معیار دوم هم دروغگوئی است اگر هر کس به هر شکلی