بولتن خبري ايران نبرد(1081) چهار شنبه 16 دي 1388(6 ژانويه 2010)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

واکنش ایران به اظهارات هیلاری کلینتون در باره برنامه هسته ای تهران

رادیو فردا:سه شنبه 15 دي 1388(5 ژانويه 2010)

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از اظهارات وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در مورد عدم تعیین زمان مشخصی برای آغاز گفت و گوهای اتمی با تهران از سوی واشینگتن استقبال کرده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز سه‌شنبه در نشست خبری هفتگی خود در تهران، در واکنش به اظهار نظر اخیر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در باره مسئله هسته‌ای ایران گفت: ما هم با ایشان هم عقیده هستیم و معتقدیم هیچ‌گونه ضرب‌الاجلی وجود ندارد و معنا هم ندارد. ما به مسیر درستی که برای اهداف صلح‌آمیز خودمان در پیش گرفته‌ایم ادامه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه با اعلام این که ایالات متحده تلاش‌های خود را برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران آغاز کرده است، در عین حال تاکید کرده بود، واشنگتن هیچ‌ ضرب‌الاجل قاطع و فوری برای آغاز گفت و گوهای اتمی با ایران در نظر نگرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به این سخنان خانم کلینتون افزوده است: امیدواریم کشورهای دیگر هم به مسیر طبیعی تعامل خود به خصوص در بحث فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای برگردند و طبق وظایف آژانس نیازهای کشورهای متعهد و عضو را تامین کنند.

 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اظهارات تازه وزیر امور خارجه آمریکا نوعی عقب‌نشینی این کشور محسوب می‌شود، گفته است: امیدواریم آن‌ها نسبت به فعالیت‌های هسته‌ ای صلح‌آمیز ما رویکرد واقع‌بینانه‌ای داشته باشند... اگر کشورهای دیگری که تاثیرگذار هستند و مسائل سیاسی را دنبال می‌کنند به این نتیجه برسند که باید طبق همان رویه حقوقی نسبت به اعضا رفتار کنند و حرف‌ها و برخوردهای گذشته خود را تصحیح کنند ما از آن استقبال می‌کنیم.

این اظهارات در حالی بیان می شود که هیلاری کلینتون همچنین گفته بود، کشورش راهکار دوگانه مذاکره و تحریم را براى وادار کردن جمهورى اسلامى ایران به منظور تغییر سیاست خود در قبال برنامه اتمی‌اش دنبال مى کند.

در مقابل سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با بی‌اثر دانستن تشدید تحریم‌ها، گفته است: ایران کشوری با اقتدار و غیرقابل انکار است که با تهدید و تحریم از دستیابی به حقوق اساسی خود دست نمی‌کشد. این اقدامات در نهایت یک قضاوت منفی در افکار عمومی را به دنبال خواهد داشت.

معترضان به نتایج انتخابات نماینده ملت ایران نیستند

رامین مهمانپرست در بخش دیگری از اظهارات روز سه‌شنبه خود در باره خبر بازداشت شماری از شهروندان خارجی در جریان تظاهرات روز عاشورا اظهار داشت: در آشوب‌های اخیر برخی اتباع خارجی و یا افرادی که دارای تابعیت مضاعف بوده‌اند، دستگیر شده‌اند که مسیر قانونی آن در حال پیگیری است و اگر این افراد انگیزه و اهداف خاصی نداشته باشند آزاد می شوند و در صورت ارتکاب جرم محاکمه خواهند شد.

پیشتر حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران با اعلام بازداشت عده‌ای از اتباع بیگانه در روز عاشورا گفته بود: مواردی از دستگیرشدگان اتباع بیگانه داشته‌ایم که تنها دو روز مانده به عاشورا به همین منظور وارد ایران شده‌اند و دوربین‌ها و وسایلی که در اختیارشان بوده، کشف شده است.

وی بدون اشاره به تعداد و ملیت بازداشت‌شدگان خارجی، آنها را به نقش‌آفرینی در جنگ‌روانی علیه جمهوری اسلامی متهم کرده بود.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون شمار دقیق بازداشت‌شدگان رویدادهای خونین روز عاشورا را اعلام نکرده‌اند، اما برخی سایت‌های اینترنتی هوادار جنبش سبز در ایران شمار بازداشت‌شدگان را بیش از هزار تن اعلام کرده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود از حمایت برخی از کشورهای جهان از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران به شدت انتقاد کرد.

رامین مهمانپرست بدون نام بردن از کشوری خاص اظهار داشت: برخی کشورها به جای شنیدن صدای ملت، با اغراض خاص به دنبال افرادی هستند که جنجال را پیگیری می‌کنند. افرادی که در تظاهرات شرکت می‌کنند نمایندگان ملت ایران نیستند و مقامات کشورهایی که از این گونه اقدامات استقبال می‌کنند باید بدانند قدم برداشتن در این مسیر، اشتباه و به نفع آنها و مردمشان نیست.

به دنبال سرکوب خونین تظاهرات مسالمت‌آمیز معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز عاشورا، بسیاری از کشورهای غربی از جمله ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه اعمال خشونت علیه تظاهرکنندگان را به شدت محکوم کرده‌اند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در آخرین اظهار نظر خود در این باره گفته است: واشنگتن از نشانه‌هاى روز افزون سرکوب بیرحمانه معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهورى توسط مقام‌های ایرانی نگران شده است.

از زمان آغاز اعتراض‌ها به نتایج انتخابات در ایران در خرداد ماه تاکنون بیش از پنج هزار نفر از سوى نیروهاى امنیتى و لباس شخصی بازداشت شده و دهها تن دیگر نیز کشته شده‌اند.

مقام‌هاى جمهورى اسلامى در روزهاى اخیر بر شدت تهدیدهاى خود علیه معترضان به نتایج انتخابات افزوده و تهدید کرده‌اند، با بازداشت‌شدگان بدون هیچگونه مماشاتى به عنوان محارب که حکم آن اعدام است، برخورد خواهند کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در باره علت لغو سفر هیات پارلمانی اتحادیه اروپا به تهران نیز گفته است: تصمیم داشتیم برای بهره‌مندی از حداکثر ظرفیت‌های دوجانبه زمان انجام این سفر را به مهلت دیگری موکول کنیم.

وی گزارش‌های منتشر شده در باره درخواست هیات پارلمانی اتحادیه اروپا برای دیدار و مذاکره با کاندیداهای معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهور را انکار کرده و افزود: برخی از کشورهای جهان به ویژه آمریکایی‌ها فشارهای مضاعفی را بر هیات پارلمانی اتحادیه اروپا وارد کردند تا از دیدار با ایران منصرف شود. اخباری که مبتنی بر درخواست اتحادیه اروپا برای دیدار با برخی افراد و موسسات خاص است نیز فضاسازی رسانه‌ای تلقی می‌شود.

مهمانپرست همچنین با اعلام این که جمهوری اسلامی قصد دارد به دلیل حمایت پارلمان ایتالیا از مهدی کروبی، به این کشور تذکر بدهد، اظهار داشت، وزارت امور خارجه برنامه‌ای برای کاهش سطح روابط با کشورهایی مانند بریتانیا و ایتالیا ندارد.

 

شرط ایران برای شرکت در کنفرانس لندن

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین با بیان این که از ایران برای شرکت در کنفرانسی در لندن در باره اوضاع افغانستان دعوت شده است، شرط جمهوری اسلامی را برای شرکت در این کنفرانس تمرکز روی نقش ایران در ثبات افغانستان اعلام کرد.

مهمانپرست در این باره اظهار داشت: اگر اجلاس لندن دستور کار مشخصی داشته باشد و اگر احساس کنیم نقش ایران در تامین استقرار ثبات در افغانستان سازنده است و نقش ایران در این اجلاس مورد تمرکز قرار می‌گیرد با دید مثبت این درخواست را پیگیری می‌کنیم.

قرار است در اواخر ماه جاری میلادی کنفرانسی در لندن با شرکت قدرت‌های بزرگ و کشورهای همسایه افغانستان در باره اوضاع جاری در این کشور برگزار شود که از جمهوری اسلامی نیز برای شرکت در این کنفرانس دعوت شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در بخش دیگری از سخنان خود در باره درخواست عربستان سعودی از ایران برای دادن اجازه ترک ایران به دختر اسامه ‌بن‌لادن گفت: اگر شرایطی برای احراز هویت این فرد وجود داشته باشد، دولت ایران با دید مثبت و رفتار انسانی نسبت به آن اقدام می کند.

در حالی که برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که دختر اسامه بن‌لادن با گریز از حبس خانگی در ایران به سفارت عربستان سعودی پناهنده شده است، مقام‌های ایرانی همچنان از حضور وی و برادرانش در ایران اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

تعداد شهروندان شهيد در سال 2009  تا 4500 شهيد كاهش پيدا كرده است

تلويزيون الشرقيه  جمعه 11 دي 1388(1 ژانويه 2010)

تحقيقات جديد نشان مي دهد كه تعداد شهروندان شهيد در سال 2009  تا 4500 شهيد كاهش پيدا كرده ولي بهبود امنيتي در كشور كند است و تهاجمات فاجعه بار جان بسياري را در عراق گرفته است. گروه حقوق بشر  عراق به اسم بادي كوانت آي بي سي در گزارشي كه امروز جمعه منتشر نمود اعلام كرد كه تعداد شهروندان شهيد عراقي تا دسامبر 2009  بالغ بر 4497 تن مي باشد و اين كمترين آمار از شروع جنگ در سال 2003 تا كنون  است, كما اينكه كمتر از نصف كساني است كه در سال 2008 به قتل رسيدند. تعداد كشته هاي سال 2008 بالغ بر 9216 نفر بوده است. گزارشات نظامي آمريكا نشان مي دهد كه اوج خشونت در عراق  در اواخر سال 2006  و اوايل سال 2007 بوده, دوراني كه هر هفته 1700 تهاجم صورت مي گرفت.

 

مردم الانبار و المثني در اعتراض به نفوذ ايران در عراق دست به تظاهرات زدند

تلويزيون البغداديه  پنجشنبه 10 دي 1388(31 دسامبر 2009)

در پي اشغال ميدان نفتي فكه توسط ايران و تجاوز به خاك عراق و دخالت در امور داخلي عراق صدها تن از مردم استان الانبار در يك تظاهرات مسالمت آميز شركت كرده و خواستار قطع رابطه با ايران شدند تظاهركنندگان از دولت  عراق خواستند كه فوراً رابطه خود را با ايران قطع كند وهمچنين از دولت ايران خواستند  كه از ميدان نفتي فكه عقب نشيني كند  و به علت اين ناحقي ودخالت آشكار در خاك عراق  از مردم عراق پوزش بطلبد.

گزارشگر باسم الانباري: درپاسخ به دخالت آشكار در امور عراق توسط همسايه مان ايران و در پي اشغال ميدان نفتي فكه توسط اين كشور هنوز محافل عشائري  در استان الانبار بشدت  اين عمل زشت را محكوم مي كنند و براي دفاع از هر وجب از خاك كشور اعلام آمادگي كردند.

يك شركت كننده: تهاجم ايران و نفوذ ايران به مرزهاي عراق در منطقه فكه تعرض به همه مردم عراق است  و ما بعنوان عراقي  به نيروهاي ايراني و هيچ نيرويي  اجازه نمي دهيم كه وارد مرزهاي عراق بشوند . خيلي متاسف هستيم كه اظهارات دولت بيانگر قدرت و شجاعت عراقيان نبود. ما به دولت اثبات خواهيم كرد كه مردمي متحد هستيم. مردم انبار با مردم ميسان و ذيقار و بصره و همه مناطق عراق متحد هستند.

ادامه گزارش: محافل سياسي نيز اين عمل زشت را محكوم كردند و از دولت عراق خواستند كه  يك موضع قاطعانه در مقابل اين تجاوز داشته باشد همچين  خواستار اخراج سفير ايران از عراق شدند.

احمد العلواني نماينده مجلس: خواسته ها روشن بود, مردم خواستار اخراج سفير ايران از عراق و خواستار بناي ارتش عراق هستيم كه بتواند مانع دخالت ايران و يا هر كسي باشد كه بخواهد در عراق ديدار كند. اين تظاهرات ادامه خواهد داشت خيابان درحال جوشان است زيرا كه موضع دولت در حد ابعاد حادثه نيست. پايين كشيدن پرچم عراق و نصب پرچم ايران موضوع كوچكي نيست و دولت بايد موضع جدي تري اتخاد كند. ما فرزندان يك عراق هستيم  و فرقي بين مردم نست. با ملي گرايي بايد در كشور حكمراني كرد و نه با طايفه گرايي حزب گرايي.

 ادامه گزارش: محافل  مردمي نيز رنجش ونگراني خود را اعلام كرد و در تظاهرات خودجوش شركت كردند و اعلام نمودند كه همه مردم متحد و مساوي هستند..

 اسماء الدليمي عضو مجلس نمايندگان  از فراكسيون توافق گفت برجسته ترين راه حل مناسب  براي خروج از بحران فكه اين است كه دو كشور با هم نشست داشته باشند  و مرزهاي بين دو كشور ترسيم كنند. وي گفت با توجه به اينكه توافقنامه اي امنيتي هنوز معتبر است لذا نيروهاي امنيتي بايد مسئوليت بيشتري در اين رابطه در عهده مي گرفتند ولي  به وظيفه شان عمل نكردند..

عكس العمل ها و انعكاس نفوذ ايران به ميدان نفتي فكه  با عكس العمل هاي زيادي مواجه شده است. مردم اين اقدام ايران را محكوم مي كنند و آنرا دشمني قلمداد مي نمودند دهها تن از مردم استان المثني در اعتراض به اشغال ميدان نفتي فكه عراق توسط ايران دست به تظاهرات زده و از دولت و پارلمان خواستند  كه مواضع ملي ومسئولانه براي متوقف كردن اين تجاوزات اتخاذ نمايد,

گزارش: تجاوزات تكراري كشورهاي همسايه به عراق ادامه دارد مردم استان المثني تجاوز اخير ايران به ميدان نفتي فكه را محكوم كردند.

يك نفر: بنام اين مردم و مردم سماوه  اشغال ميدان نفتي فكه توسط نيروهاي ايراني را محكوم مي كنيم و به دولت ايران مي گوييم كه مي بايست به مردم و دولت عراق كمك مي كرد

يك نفر: اين يك تظاهرات مسالمت آميز است وهدفش اين است كه از دولت عراق بخواهد در اين رابطه موضع گيري قوي كند ما هميشه از گفتگو و كانال هاي سياسي حمايت مي كنيم. ولي اين تجاوز بي سابقه است و بررسي نشده است و ما آنرا رد مي كنيم

يك نفر: حق همسايگي كجاست؟  آيا اين پانسمان كردن زخم هاي عراق است...

يك نفر:  ما مي خواهيم صدايمان را به همه جهان برسانيم و به مردم عراق مي گوييم  خيزش خيزش خيزش.000 بايد از خاك و ثروت هايمان دفاع كنيم.

 

رابطه رژيم با گروگانگيري اتباع انگليسي در عراق

خبرگزاري فرانسه پنجشنبه 10 دي 1388(31 دسامبر 2009)

يك متخصص كامپيوتر و چهار محافظ وي در سال 2007 در عراق به گروگان گرفته شدند, مطبوعات روز پنجشنبه گزارش كردند كه عمليات گروگان گيري توسط سپاه پاسداران ايران طراحي و هدايت شده بود...

بي بي سي نيز از ژنرال ديويد پترائوس فرمانده سابق نيروهاي امريكائي در عراق نقل قول كرد كه گفته است او نود درصد مطمئن است كه گروگانها بخشي از دوران اسارت خود را در ايران گذراندهاند.

اوايل اين ماه يك خبرنگار از پترائوس نقل قول كرده است كه وقتي از پترائوس سوال شد كه آيا ممكن است كه گروگانهاي انگليسي به ايران برده شده باشند جواب داد من بطور كامل مطمئن هستم. من نود درصد مطمئن هستم پترائوس اضافه كرد من بسيار مطمئن هستم, من اطلاعات موثق در اين رابطه ديدهام.

 

اياد جمال‌الدين: ايران، حقيقتي كه انگلستان به آن نمي‌تواند اذعان كند

اينديپندنت: يكشنبه 13 دي 1388(3 ژانويه 2010)

به‌قلم اياد جمال‌الدين (روحاني شيعي و رهبر حزب سكولار احرار در عراق) - روابط بين ايران و عراق تمام جهان را به مخاطره انداخته است.

در شرايطي كه ما بازگشت به سلامت پيتر مور(Peter Moore ) كارشناس كامپيوتر بريتانيايي را جشن مي‌گيريم كه بعد از دو سال نيم گروگان بودن در بغداد آزاد شده، بگذاريد خودمان راگول نزنيم كه اين مذاكرات كه آزادي او را به ارمغان آورد مژده‌يي از توسعه يك خاورميانه صلح‌آميز مي‌دهد. به‌رغم انكارهاي رسمي كه صورت مي‌گيرد آنچه از شروع اين ماجرا مظنون بوده براي همگان تدريجاً روشن مي‌شود. آقاي پيتر مور نه توسط گروههاي تبهكار عراقي كه به‌دنبال باج هستند بلكه توسط نيروهاي سياسي با دستور كاري وسيعتر ربوده شده بود. اين نيروها ايراني بوده‌اند يعني برنامه كارشان اين است كه عراق را كشوري درست كنند كه همان ايران است فقط نامش فرق دارد.

بايد پرسيد چه كسي از اين ماجرا سود مي‌برد؟ همانطور كه آقاي مور به خانواده خودش پيوسته آنها كه در عراق هستند و از ايران و بنيادگرايي اسلامي كه ايران صادر مي‌كند حمايت مي‌كنند نيز آماده مي‌شوند تا به خانواده خودشان بپيوندند. قيمت آزاديِ آقاي مور؛ آزاد شدن قيس الخزعلي آخوند 26 ساله‌يي بوده كه از اعضاي ارشد انجمن زهد يك گروه راديكال تحت حمايت ايران مي‌باشد.

الخزعلي در بازداشت آمريكا بود. او تحويل عراق شده و انتظار مي‌رود كه به‌زودي آزاد گردد. بزودي يك سركرده بنيادگراي ايراني آزاد مي‌شود تا دست به جمع كردن حمايت بيشتري در عراق بزند. اين توافق شومي است كه در ميان بوده است.

دفتر وزارت‌خارجه گفته است هيچ سند مستقيمي از دست داشتن حكومت ايران نبوده است كه من و خيليهاي ديگر چنين چيزي را قبول نداريم. روز جمعه ژنرال ديويد پترائوس رئيس فرماندهي مركزي به يك كنفرانس مطبوعاتي در بغداد گفت من گفته بودم كه ارزيابي اطلاعاتي ما اين است كه او يقيناً بخشي از اين مدت را در ايران بوده است. علاوه براين يك وزير دولت عراق به خبرنگاران گفت اين عمليات براي ربودن آقاي مور و محافظانش فراتر از توان شبه‌نظاميان عراق بوده است.

آنها با يك عضو سابق سپاه پاسداران مصاحبه كردند كه گفته بود اين آدمربايي توسط تيپ قدس از سپاه پاسداران انجام شده است. بنابراين تعجبي نيست كه وزارت‌خارجه، اين موضوع را كمرنگ مي‌كند. باتوجه به روابط ديپلوماتيكي كه آنها سعي دارند با ايران نگهدارند، سودي در چنين ادعاهايي نيست.

متهم كردن كشوري به تباني در يك آدمربايي، مسائل را به حد زيادي تشديد مي‌كند و اين آخرين چيزيست كه آنها مي‌خواهند در اين معامله انجام بدهند ازجمله براي نجات جان آلِن مك مينِمي  اين موضوع قابل توجه است. باتوجه به اينكه او زنده است ما بايد مشتاقانه به آزادي او اميدوار باشيم. ما نبايد تعجب كنيم از اينكه سامي العسكري يك نماينده مجلس كه مشاور نوري مالكي نخست وزير و كسي كه در آزاد كردن آقاي مور دست داشته اصرار كرده كه گفتگوهاي او با گروه آدمربا در داخل عراق انجام شد.

اينكه دولت عراق در مورد روابطش با ايران چه مي‌گويد و اعضاي دولت چطور نسبت به ايران رفتار مي‌كنند مقولات مختلفي هستند. كساني از ما كه نسبت به نفوذ فزاينده ايران در امور سياسي عراق هشدار مي‌داده‌ايم متهم به مسأله سازي شده‌ايم.

مشكل اين نيست كه ما اين مسأله را مي‌سازيم بلكه ما فقط عليه بوجود آمدن اين مشكل هشدار مي‌دهيم. افرادِ كمي هستند كه مي‌توانند حقيقت را راجع به ايران و نفوذ آن در عراق بيان كنند. آنها مانند خودم در موضعي هستيم كه اينكار را مي‌كنيم.

در پشت لفاظي دولت عراق؛ واقعيتِ نفوذ فزاينده ايران هست. حزب دعوه آقاي مالكي حزبي است كه در ايران تأسيس شده است. اعضاي ارشد آن هرگز وفاداري كه به ايران مديون هستند را فراموش نمي‌كنند. ايران در زمان صدام به آنها پناه داده است. نخست وزير عراق نمي‌تواند عليه ايران موضع بگيرد زيرا كه حزب او توسط خود ايرانيها ساخته شده و توسط تهران حمايت مالي مي‌شود. آنها به‌لحاظ روشنفكري، مذهبي و ايدئولوژيك به ايران مرتبط هستند.

نتيجتاً ما همسايه‌يي مواجهيم كه شبه‌نظاميان عراق و جناحهاي حامي خشونت و تروريزم را با سلاح و حمايتهاي لجستيك تأمين مي‌كند. ايران اين كار را نه با اكراه بلكه با حمايت تلويحي بسياري از مقامات در دولت عراق انجام مي‌دهد. پيامدهاي چنين وضعيتي روزانه روشن‌تر مي‌شود. البته ايران مسائل خودش را دارد. قدرت ارتباطات مدرن، معنايش اين است كه ايران نمي‌تواند خبر تظاهرات اعتراضي كه عليه رهبري ايران برگزار مي‌شود را سانسور كند.

كشتن سيد علي موسوي خواهرزاده ميرحسين موسوي رهبر اپوزيسيون، ريختن بنزيني بر اين آتش بوده است. من معتقدم كه مردم ايران آزاده هستند و مي‌توانند تغيير مثبت را در ايران محقق كنند. سي سال قبل آنها در انقلابشان عليه يك رژيم قدرتمند پيروز شدند در حاليكه هيچ تانكي يا تسليحاتي نداشتند و فقط با تظاهراتشان به آن رسيدند.

ايران كشور بزرگيست و مردم آزاده‌يي دارد، فيلسوف و انقلابيوني دارد. آنها به كمك ديگران نياز ندارند. علاوه براين، مداخله خارجي دولت ايران را تنها تقويت مي‌كند.  بنابراين تغيير در راه است اما در اين ميان ما بايد با ايران همينطور كه هست برخورد كنيم. كشورهاي جهان بطوري طبيعي درگيرِ توسعه ظرفيت اتمي ايران بوده اند. اما بااينحال يك خطر بزرگتري هم هست. اين خطر در ايران قرار دارد و در حال كسب كنترل نفت عراق است و آنگاه ما با يك قدرت قادر به بي‌ثبات سازي نه تنها در خاورميانه بلكه در كل جهان مواجه مي‌شويم.

ملاهاي ايران بر اين باورند كه مي‌توانند بر عراق مسلط ‌شوند اگر درست بگويند آنگاه آخرين سرباز آمريكايي كه عراق را ترك كند در پشت سر، يك مستعمره ايران را خواهد يافت كه در كنترل سپاه پاسداران خواهد بود. با توجه به اينكه تا انتخابات عراق دو ماه فاصله هست براي آينده عراق امري حياتيست كه فرصتي براي انتخابات به يك حزب سياسي فراهم شود كه آماده است تا عليه اين گونه نفوذ خارجي بايستد و از حاكميت ملي عراق دفاع كند. به اين جهت بود كه من حزب احرار را تشكيل دادم.

 

پترائوس: ارزيابي اطلاعاتي ما حاكي از آن است كه پيتر مور را به ايران برده بودند

تلويزيون CNN: جمعه 11 دي 1388(1 ژانويه 2010)

مجري: پيتر مور, گروگان سابق, بعد از نزديك به دو و نيم سال, به خانه بازگشت... مدتها اين ظن وجود داشت كه يك تيم ويژه ايراني ممكن است او و بقيه را, به تلافي دستگيري تعدادي از ايرانيان, ربوده باشد. ايران, افراد دستگير شده توسط آمريكا را ديپلمات مي ناميد ولي آمريكا آنها را ماموران نيروي ويژه قدس مي دانست. ژنرال پترائوس در مورد رابطه ايران در اين رابطه, كمي پيشتر, نكاتي را بيان كرد:

ژنرال پترائوس: مشكل بتوان گفت كه سپاه پاسداران, و بطور خاص نيروي قدس, چه نقشي در اين رابطه ايفا كرد. صحبتهاي من ضبط شده كه گفته ام (من قبلا گفته بودم-م) كه ارزيابي اطلاعاتي ما, حاكي از آن است كه او لااقل بخشي از مدت اسارتش را در ايران گذرانده. اما اين حرف بر اساس برآورد اطلاعاتي است و طبعا, من شانس صحبت كردن با او را نداشته ام.

 

ژنرال بلند پايه آمريكايي از اهميت انتخابات عراق ميگويد

آسوشيتدپرس: جمعه 11 دي 1388(1 ژانويه 2010)

روز جمعه ژنرال بلند پايه آمريكايي كه جنگ در افغانستان و عراق را فرماندهي ميكند، گفت: انتخابات ماه مارس عراق در زمانيكه نيروهاي آمريكايي به آمريكا برميگردند مشخص خواهد كرد چه كسي عراق را رهبري خواهد كرد.

ژنرال پترائوس همچنين در ديدارش از بغداد اخطار كرد كه القاعده و همچنين شبه نظاميان وابسته به ايران، تهديداتي براي برهم زدن و گردنكشي به امكانات دولتي، براي آسيب رساندن به انتخابات عراق به شمارميآيند.

پترائوس گفت: عراق در طول اين يكسال زير نظر خواهد بود.

پترائوس در رابطه با گروگان آزاد شده انگليسي پيتر مور گفت: مور يك قسمت از مدت اسارت خودش را در ايران گذرانده است ولي سخت است كه مشخص كنيم نيروي قدس در اين گروگانگيري دست داشته است ياخير.

در رابطه با آزادي قيس الخزعلي رهبر گروهي كه گمان برده ميشود پيتر مور و ديگر گروگانها را به اسارت گرفتهاند، پترائوس گفت: انتقال او از زندانهاي آمريكا به عراق طبق موافقتي بود، كه بين عراق و آمريكا انجام گرفت. به اين ترتيب كه بازداشت شدگاني كه دست آمريكا بودند به عراق تحويل داده شوند و يا آزاد شوند.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

نشست اوباما با مسئولان امنیتی آمریکا

رادیو آلمان:سه شنبه 15 دي 1388(5 ژانويه 2010)

به گفته بارک اوباما، سیستم امنیتی آمریکا نیازمند اصلاحات استدر پی عملیات نافرجام تروریستی در یک هواپیمای آمریکایی، باراک اوباما ۱۶ سرپرست سازمان‌‌های امنیتی این کشور را به کاخ سفید فرا خواند. وی از ناتوانی نهادهای امنیتی این کشور در کشف به موقع این اقدام تروریستی ناخشنود است.

حمله ناموفق تروریستی در هواپیمای شرکت آمریکایی "دلتا ایرباس" نشان داد که سازمان‌های امنیتی آمریکا، به گونه‌ای موثر قادر به پیشگیری از اقدامات تروریستی نیستند. باراک اوباما با انتقاد از کارکرد نهادهای امنیتی این کشور، مسئولان ارشد و سرپرستان این نهادها را برای بررسی این سهل‌انگاری به کاخ سفید فراخواند. این نشست در روز سه‌شنبه ۵ ژانویه به صورت غیرعلنی در پشت درهای بسته برگزار خواهد شد. به گفته آگاهان سیاسی در واشنگتن، این نشست برای رفع بحران موجود بوده و باید روشن کند که چگونه عمر فاروق عبدالمطلب، تروریست نیجریایی، با حمل مواد منفجره موفق به پرواز با یک هواپیمای آمریکایی شده است.

به گفته مسئولان دولتی آمریکا، نام این تروریست نیجریایی در لیست افراد مظنون بوده ولی ممنوعیت پرواز برای وی منظور نشده است. اوباما این "قصور را نابخشودنی" خواند و اعلام کرد که تغییرات اصلاحی پیامد این اهمال‌کاری خواهد بود. جزییات بیشتر این تغییرات اصلاحی پس از نشست با سرپرستان نهادهای امنیتی آمریکا روشن خواهد شد.

تکمیل فهرست افراد مظنون به فعالیت‌های تروریستی

به گفته برخی از تحلیل‌گران سیاسی، تکمیل و تجدید فهرست افراد مظنون به فعالیت‌های تروریستی، یکی از تغییرات اصلاحی در آینده خواهد بود. اوباما خواهان نظارتی کارآمد و موثر از سوی سازمان‌های امنیتی بر فعالیت‌های افراد مظنون است.

به مثابه نخستین اقدام، مقامات آمریکایی نظارت در فرودگاه‌های این کشور را تشدید کردند. از این پس به ویژه در مورد مسافران ۱۴ کشور جهان بازرسی و نظارت بیشتری صورت خواهد گرفت. در این فهرست نام کشورهایی چون، ایران، افغانستان، یمن، لیبی، پاکستان، نیجریه، سومالی و کوبا دیده می‌شود. کوبا با انتقاد از تصمیات جدید آمریکا، افزایش کنترل در فرودگاه‌های آمریکا را "پارانویای ضدتروریستی" خواند. برخی کشورهای غربی با نصب اسکنرهای بدن‌نما در فرودگاه‌های خود خواهان پیشگیری از ورود اسلحه و مواد منفجره به هواپیما هستند.

احتمال برکناری برخی از مقامات امنیتی آمریکا

به‌رغم حملات ‌جمهوری‌خواهان آمریکا به سیاست‌های امنیتی اوباما، نشست سرپرستان نهادهای امنیتی در کاخ سفید بیانگر اراده رئیس‌جمهور آمریکا برای جلوگیری از تکرار مجدد این اشتباهات در مبارزه علیه تروریسم است. "جان برنان" یکی از مسئولان امنیتی آمریکا گفت: در اینجا قصوری انسانی و اشتباهاتی رخ‌داده است. حال سرپرستان سازمان‌های امنیتی باید به روشنی به رئیس‌جمهور توضیح دهند که در پرواز هواپیمای شرکت "دلتا ایرباس" چه خطایی صورت گرفته است.

به نظر تحلیل‌گران سیاسی، شاید اوباما و نهادهای امنیتی آمریکا با تشکیل کمیسیونی، به بررسی همه‌جانبه حادثه نافرجام تروریستی در دو هفته‌ی پیش مبادرت کنند. اما این احتمال نیز وجود دارد که برخی از مسئولان امنیتی از مقام‌های خود برکنار شوند.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران:هشتم دی

بی بی سی:سه شنبه 8 دي 1388(29 دسامبر 2009)

"ورود مجلس به وقایع تاسوعا و عاشورا "تیتر اول آرمان است، "وزیر کشور و مسوولان امنیتی در مجلس" عنوان اصلی تهران امروز است، اعتماد در گزارش اصلی خود نوشته "آغاز بررسی حوادث عاشورا توسط نمایندگان مجلس،" جام جم و خراسان از "محکومیت گسترده حرمت شکنی روز عاشورا" خبر داده اند، رسالت از زبان مردم پرسیده "چرا برخورد با اغتشاشگران صورت نمی گیرد" و کیهان از قول ملت نوشته "صبرمان لبریز شده است."

"منازعات سیاسی یکپارچگی ملی را در آتش تفرقه می سوزاند" عنوان اسرار است، "منازعات، امنیت ملی را می سوزاند" تیتر مردم سالاری است و ابتکار خبر داده "حوادث ایران روی خط جهان."

"میانگین سن اعتیاد در کشور سی و دو سال و نیم است" در صدر اخبار ابرار آمده، "رشد نود در صدی سرمایه گذاری غیرواقعی است" گزارش اصلی جهان صنعت است، فرهیختگان "صادرات 1200 میلیارد دلاری چین" را تیتر اول خود قرار داده، دنیای اقتصاد "گمانه زنی از سرنوشت دلار" را با اهمیت دیده و ایران روزنامه دولت خبر داده "شبکه های بازاریابی هرمی قانونی شد."

در سالگرد حمله ارتش اسرائیل به غزه روزنامه جمهوری اسلامی از "تظاهرات ضد صهیونیستی در نقاط مختلف جهان" خبر داده است.

فرزانه آئینی در گزارش اصلی اعتماد نوشته پس از تکذیب اولیه کشته شدن یک نفر از شرکت کنندگان در مراسم عزاداری عاشورا و به دنبال آن تایید مرگ چهار نفر از شهروندان تهرانی در این مراسم از سوی سردار احمدرضا رادان جانشین فرمانده نیروی انتظامی، و صحه گذاشتن بیانیه نیروی انتظامی بر کشته شدن پنج نفر در حوادث اخیر، و رد و تایید استفاده نیروی انتظامی از سلاح گرم، تعداد مجروحان و مصدومان این درگیری ابهامات متعددی درباره حوادث تاسوعا و عاشورا در اذهان شکل گرفت.

به نوشته این گزارشگر واکنش ها به گونه ای است که مجلس برای در جریان قرار گرفتن روند حوادث صورت گرفته جمعی از فرماندهان نیروی انتظامی و وزرای کشور و اطلاعات را به کمیسیون امنیت ملی فراخواند. آنچه سبب شده است مسوولان امنیتی و انتظامی را به مجلس بکشاند اهمیت استفاده یا عدم استفاده نیروی انتظامی از سلاح گرم و ارائه آمار دقیق و نزدیک به واقعیت درباره تعداد مصدومان و کشته شدگان این درگیری هاست.

رسول رضایی در مقاله ای در تهران امروز نوشته حوادثی كه روز یک‌شنبه و همزمان با عاشورای حسینی در تهران و چند شهر دیگر كشور رخ داد، از نظر شدت خشونت و میزان تقدس‌شكنی در حدی بود كه ناگزیر می‌بایستی زنگ‌های خطر را برای عقلای قوم و طرفداران میانه رو و قانونگرایی به صدا درآورد. حوادث روز یكکشنبه نقطه خطرناكی در ماجراهای خسارت بار هفت ماه اخیر است.

به نوشته این مقاله گروهی كه ظاهرا چندان با قانونگرایی میانه‌ای ندارند با تمام قدرت به حرمت‌شكنی می‌پردازند و پرده‌ها ‌دریده می‌شود و در پایان هم جز ایجاد نگرانی بیشتر برای بخش‌های وسیعی از مردم كه از حوادث اخیر به ستوه آمده‌اند، حاصلی در پی ندارد. به همین دلیل حوادث روز یكکشنبه به مثابه زنگ خطر برای تمام طیف‌های میانه رو كشور بود كه اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، می‌بایستی در انتظار حوادث شوم بیشتری بود.

در ادامه مقاله تهران امروز آمده اگر چه برخی شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و مذهبی كشور به طور دائم نگرانی خود را از تشدید اوضاع فعلی بیان كرده‌اند، اما با این وجود ابراز نگرانی‌های آنان برآورد كننده انتظاراتی كه از آنان می‌رود، نیست و جامعه دل نگران انتظار ایفای نقش بیشتری از آنان دارد.

رسالت در سرمقاله خود دستگیری شماری از سیاسیون را نشانه آتش افروزی آن ها در روز عاشورا دانسته و از همین جا نتیجه گرفته که آن ها شبیه به مجاهدین خلق شده اند که یک بار در خرداد سال 60 پاسخی شایسته از ملت دریافت کردند که مجبور شدند به بغداد بروند. امروز بار دیگر در صحنه سیاسی کشور با بسترسازی سران فتنه به میدان آمده اند.

سردبیر این روزنامه ضمن حمله شدید به میرحسین موسوی و مهدی کروبی نوشته پروژه کشته سازی آنها نگرفت علی رغم آنکه حساب شده و سازمان یافته حضور یافته بودند. در همان لحظات اولیه پاسخ مردم ، نظم سازمانی خود را از دست دادند. شرارت منافقین در عاشورای امسال یک نقطه عطف است چرا که دو سوال کلیدی در ذهن مردم شکل گرفته است :

سرمقاله رسالت از جانب مردم نوشته چرا سران فتنه محاکمه نمی شوند و سکوت برخی خواص تا کجا ادامه دارد؟ آیا حساب سران فتنه با جریان نفاق همچنان جداست؟ یا سران فتنه در خدمت جریان نفاق ماموریت بسترسازی دارند؟

جواد سادات رضوی در تهران امروز نوشته كشاكش هفت ماهه این افراطیون و میدان‌داری آنها چه نتیجه‌ای جز آشوب، هرج و مرج، حرمت‌شكنی، ناامنی، بی‌ثباتی، ضعف و افزایش سوءتفاهمات، ضربه به اتحاد ملی و وحدت فرزندان انقلاب به بار آورده است؟ یكی از این گروه بنشیند و جمع و تفریق كند و سود و زیان چنین رویكردی را بسنجد و به سایر عقلا هم بگوید كه این درخت چه به بار خواهد آورد زیرا هرچه نگریسته می‌شود هیچ چشم‌انداز مطلوبی در این افق پیدا نمی‌شود.

به نوشته این مقاله در این اتمسفر آنچه به چشم می‌آید این است كه احساسات جای عقلانیت را می‌گیرد و در نبود عقلانیت هر اتفاقی ممكن است رخ دهد بدون آنكه هیچ‌كس به عاقبت آن بیندیشد و نتیجه‌ای برای كشور داشته باشد و یا مسئولیت آن را بپذیرد. زیرا هر چیزی كه به دست آید قطعا و قهرا به ضرر و زیان ملت است.

روزنامه جمهوری اسلامی با تاکید بر این که وزیر خارجه عراق به جای آنكه از كمك های ایران تشكر كند مدعی شده است نوشته هوشیار زیباری در گفتگو با یك شبكه تلویزیونی گفت: از سال 2003 در روابط با ایران با مشكلاتی مواجه شدیم كه اگر این مشكلات حل و فصل نشود در آینده بر تعداد آن ها افزوده خواهد شد.

به نوشته این روزنامه وزیر خارجه عراق گفته در 3 سال اخیر ایرانی ها را به پذیرش برخی موارد مربوط به مرزها در خارج از چهارچوب بیانیه الجزایر وادار كرده ایم و ایرانی ها چند توافق نامه نیز باعراق امضا كرده اند كه مسائل مالی مانع از اجرای آنها شده است.

ابتکار در گزارشی نوشته این برای چندمین بار طی ماه های گذشته است که یک مقام عراقی نسبت به ایران ادعاهایی را مطرح می کند، البته ادعاهای هوشیار زیباری وزیر امورخارجه عراق و طرح موضوعاتی مانند هواپیماهای عراقی در ایران و یا وادار کردن ایران به پذیرش مواردی خارج از قرار داد "الجزایر" که البته وی مشخص نکرده است این موارد چه بوده در نوع خود رویکرد جدیدی محسوب می شود.

به نوشته این روزنامه به نظر می رسد با مماشات و بعضا کوتاهی بیش از حد مقامات کشورمان در پیگیری مطالبات ملت ناشی از جنگ تحمیلی واجرای کامل قراداد الجزایر، در مدت زمانی نه چندان دور باید برای دلجویی از کشور همسایه غرامت نیز پرداخت کنیم.

جهان صنعت که در گزارش اصلی خود افزایش نود در صدی سرمایه گذاری در کشور را نادرست خوانده در سرمقاله خود نوشته در حالی که وزیر صنایع موقع رای اعتماد از 22 هزار میلیارد تومان در سال 87 و رشد 90 درصدی آن نسبت به سال 86 گفت و در یک همایش هم از آن با افتخار یاد کرد اما بررسی آمارهای وزارت صنایع در سال 87 بیانگر این واقعیت تلخ است که در ارایه آمارها رعایت امانتداری نشده است.

به ادعای این روزنامه وزارت صنایع برای بالا نشان دادن آمارها، در پروانه‌های بهره‌برداری از صدور مجوز به واحدهایی اشاره کرده که در سال‌های گذشته فعال بودند و به صورت تجمعی میزان سرمایه‌گذاری آنها را به سال 87 اضافه کرده است.

به نوشته جهان صنعت یک نمونه آن مجتمع فولاد مبارکه اصفهان است که براساس گزارش وزارت صنایع سرمایه ثابت آن سه هزار و 160 میلیارد تومان ذکر شده و تاریخ صدور مجوز پروانه بهره‌برداری آن 26 دی‌ماه سال 87 اعلام شده است. این در شرایطی است که این مجموعه در تاریخ 28 اسفندماه سال 69 با همین آمار و ارقام دارای پروانه بهره‌برداری بوده است.

حمید رضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری غیبت وزیر نفت ایران را در اجلاس اوپک با توجه به اهمیت تصمیم گیری ها مهم دانسته و نوشته سطح حضور کشورها در اجلاس با رتبه بندی مقامات و نمایندگان شرکت کننده از سوی آن کشورها مورد سنجش قرار می گیرد و اینجاست که ضرورت حضور وزیر نفت در اجلاس اوپک، محسوس تر می شود.

به نوشته این مقاله از آغاز دوران فعالیت دکتر میرکاظمی به عنوان وزیر نفت مدت زمان زیادی سپری نمی شود و او تنها در یک اجلاس اوپک شرکت کرده است. با توجه به نقش مهم ایران در اوپک و ضرورت حضور پررنگ تر ایران در آستانه بر عهده گرفتن ریاست اوپک، به نظر می رسد که باید وزیر نفت حضور موثرتری در اوپک داشته باشد.

خراسان در گزارش اصلی خود نوشته بی شک صابون بانک ها برای گرفتن مبلغی نه چندان کلان به عنوان تسهیلات به تن همه خورده بعضی برای گرفتن چند میلیون تومان وام ازدواج مجبور به گذشتن از هفت خان شده اند. نامه کارگزینی، ضامن، سفته، چک و ... در آخر هم این جمله ملال آور معروف: "بروید، خودمان خبرتان می کنیم."

گزارشگر خراسان نوشته این درحالی است که معوقات بانکی در نظام مالی کشور هم اکنون به مهم ترین مشکل سیستم بانکی تبدیل شده و ارقام نجومی رسمی و غیررسمی اعلام شده و ماهیت بدهکاران نشان می دهد که موضوع معوقات فراتر از یک مشکل اقتصادی است و گروهی که تعداد آن ها از ۲۰۰۰ نفر تجاوز نمی کند، بدهکاران عمده به بانک ها هستند.

به نوشته این گزارش اعلام رقم ۴۰ هزار میلیارد تومان بدهی بدهکاران به خودی خود کافی است تا اقتصاد یک کشور را فلج کند در این حال اگر نگاهی به بدهکاران ومدت معوق شدن بدهی آن ها بیندازیم فاجعه را بیشتر درک خواهیم کرد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۹ دی

بی بی سی:چهارشنبه 9 دي 1388(30 دسامبر 2009)

"جزئیات حوادث روز عاشورا" عنوان مهم ترین گزارش آرمان است، اسرار با تیتر "دولتمردان بهانه به دست مخالفان نظام ندهند" سخنان آیت الله مکارم شیرازی را در صدر اخبار خود منعکس کرده، "مجلس خواستار برخورد شدید با متهمان حوادث روز عاشورا شد" تیتر اول اعتماد است و کیهان از قول مردم نوشته "به سران فتنه امان ندهید".
"لزوم مذاکره برای حل اختلافات" عنوان اصلی آفتاب یزد است، "معتدل ها به میدان آمده اند" گزارش اصلی تهران امروز است، "واکنش مراجع عظام به حرمت شکنان عاشورای حسینی" عنوان اصلی رسالت است و"تلا ش برای تفاهم ملی" عنوان مردم سالاری است.

"خروش ملی علیه حرمت‌شکنان عاشورا" تیتر اول ایران روزنامه دولت است، "خروش عاشورائی ملت" در صدر گزارش های جام جم آمده، "غیرت عاشورائی مردم را به میدان کشاند" عنوان خراسان است و جوان نوشته "امروز سکوت جایز نیست".
"منتظر تودهنی ایران باشید" به نقل از وزیر خارجه تیتر اول ابتکار است، ابرار خبر داده "لایحه موافقنامه ایران و سوریه در زمینه حفظ نباتات تصویب شد" و روزنامه جمهوری اسلامی " واکنش شدید ایران به اظهارات مداخله جویانه غربی ها" را در صدر گزارش های خود آورده است.

"بسته تحول مسکن برای تهران" گزارش اول دنیای اقتصاد است و جهان صنعت خبر داده "درآمد اصل ۴۴ و نفت در بودجه خرج شد".

تهران امروز با عنوان "راهکارهای هفت چهره سیاسی‌و‌مذهبی" نوشته: طیف‌های معتدل و دوراندیش کشور روز گذشته پس از سکوتی کوتاه‌مدت به صحنه آمده و ضمن تقبیح اتفاقات و اغتشاشات تلخی که در روز عاشورا به وقوع پیوست از مسئولان مربوطه خواستند هرچه زودتر زمینه ایجاد آرامش در کشور را فراهم کنند.

به نوشته گزارشگر تهران امروز در پی اتفاقات هفته‌های اخیر به نظر می‌رسید جای نیروهای خردگرا و عقلانی در عرصه سیاسی خالی است و تندروی‌هایی بر فضای سیاسی غالب شده؛ اتفاق‌های روزهای گذشته باعث شد افراد شناخته‌شده جریان میانه‌رو اقدام به موضع‌گیری کرده و پیشنهاداتی را برای حل مسائل پیش‌آمده ارائه دهند.

مریم بهروزی نماینده سابق مجلس در اعتماد نوشته شرایط موجود به این معنی نیست که اعتدال در جامعه از بین رفته است بلکه به این معنی است که زمینه یی فراهم شده تا برخی دست به کارهای افراط گرایانه بزنند. شرایط موجود بیانگر این است که هم افراط در جامعه وجود دارد و هم تفریط.

به نوشته این فعال سیاسی بخش اعظم هر دو جناح موجود در کشور یعنی اصلاح طلبان و اصولگرایان وضعیت متعادلی دارند. ناهنجاری در برخی طیف های حامی این دو جناح را نیز نمی توان به حساب افراط عمده بدنه این جناح ها گذاشت. از سوی دیگر باید در نظر داشت که افراط در هر دو گروه وجود دارد. ولی این افراطیون طیف خاصی هستند.

در ادامه مقاله اعتماد آمده اگر اصلاح طلبان و اصولگرایان حامیان افراطی خود را به آرامش دعوت و طیف قلیل افراطیون را به سمت اعتدال هدایت کنند، مطمئناً اثری از افراط و تفریط و حتی افراطیون باقی نمی ماند. این نکته یی که گفته شد مبنی بر هدایت افراطیون توسط سران جناح ها و گروه ها یکی از راهکارهای موثر میانه روی و اعتدال و از بین بردن فضای فراهم شده برای افراط است.

حسین مرعشی در مقاله ای در اعتماد نوشته چه ضرورتی دارد وقتی انقلابی به این خوبی و کم هزینه یی را به دست آوردیم از تعادل فاصله بگیریم؟ ۱۶ سال پس از رحلت امام مدیریت به گونه یی بود که همه چیز به تعادل گرایش داشت اما اکنون با مشاهده حرمت شکنی های اخیر به بیراهه نرفته ایم اگر بگوییم برخی گروه های سیاسی و مدیران باید در نحوه مدیریت خود تردید کنند و تا حدی هم در جهت تغییر مدیریت شان گام بردارند.

به نظر معاون سابق رییس جمهور شعارهای افراطی (در رابطه با بحق بودن و نبودن آنها صحبتی نمی کنم) این روزها بسیاری را آزرده کرده است. چرا بزرگان باید چنین مواردی را تحمل می کردند؟

نویسنده مقاله اعتماد اظهار عقیده کرده صبر زیاد بزرگان باعث شد افراطی ها پا به صحنه بگذارند و دست به حرمت شکنی بزنند و مخالفان خود را زیر سوال ببرند. در صورتی که اگر از همان ابتدا با آنها برخورد می شد هرگز شاهد حوادث اخیر و مخصوصاً برخی حرمت شکنی ها نبودیم.

تهران امروز در سرمقاله خود نوشته حوادث در ایران شتابی روبه فزاینده یافته است. اعتراضات به سرعت به‌دیوار اغتشاش می‌رسد. اتهامات علیه همدیگر ضرورت دادرسی، دادگاه و اثبات اتهام حتی ارائه دلیل و برهان را ضرورت نمی‌داند. صبر و تحمل حاکمیت، نظام و دلسوزان با مانورها و جولان‌های خارج از کنترل روبه‌رو می‌شود.

به نوشته این مقاله اقتصاد، فرهنگ و سایر حوزه‌های جامعه به حاشیه رانده می‌شوند. این است حاصل حاکم شدن حوادث حاشیه‌ای بر متن وقایع کشور که در ماه‌های اخیر نگرانی دلسوزان را برانگیخته است.

به نظر نویسنده تهران امروز اگر از دریچه سیاست‌ورزی مدبرانه به مقوله وجود اختلاف و حتی اعتراض در سطوح سیاسی و عمومی کشور بنگریم، قوانین موضوعه و اساسی ارزش‌ها و هنجارهای دینی و میثاق‌های ملی هرگز اجازه خدشه‌دار کردن منافع عمومی و مصالح کلان کشور را نمی‌دهد.

روزنامه ایران در گزارشی در صفحه اول خود با چاپ عکسی از دختر دوم هاشمی رفسنجانی حضور وی را در تظاهرات مهم دیده است.

به نوشته روزنامه دولت حضور فائزه هاشمی نماینده سابق مجلس در تجمعات غیر قانونی پس از انتخابات، نشان از تلاش او برای تازه نگه داشتن حضور خود در فضای جامعه داشت؛ هرچند که پس از بازداشت یک روزه‌اش، مدتی حاشیه‌نشینی کرد و غیر از حرف‌های پراکنده‌ای که در سطح رسانه‌ها از وی منتشر می‌شد، خبری از او نبود.

ایران نوشته حضور دوبار فایزه هاشمی در حاشیه مراسم۱۶ آذر و روز دانشجو در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد و سخنرانی در جمع تعدادی از حامیان موسوی و همچنین حضوری دیگربار در میان اغتشاشگران روز عاشورا در تهران، حکایت از تقلای او برای پیوستن به ناآرامی‌ها دارد.

شهربانو امانی یکی دیگر از نمایندگان مجلس در اعتماد نوشته آنچه اکنون دیده می شود، گواه این مطلب است که عنصر اعتدال و تفاهم برای اداره کشور تا حدودی نادیده گرفته شده است در صورتی که اگر بخواهیم جامعه یی معتدل و پر از آرامش و تفاهم داشته باشیم باید این عنصر را در راس امور خود قرار دهیم و اجازه ندهیم افراطیون سطح منازعات را به جایی بکشانند که فضا برای اقدامات افراطی مناسب شود.

به نظر این فعال سیاسی بخشی از جامعه که امکانات محدودی در اختیار دارند برخی حوادث و اتفاقات را به منتقدان داخلی منتسب می کنند و از سوی دیگر بخش دیگری از جامعه که امکانات کافی در اختیار دارند، صدای مردم را از رسانه های رسمی مثل مجلس و حتی بخش هایی که نمایندگان اقلیت را داشتند، نشنیدند.

اعتماد اضافه کرده در حالی که اگر در جامعه یی آرامش وجود داشته باشد و همه چیز در حد تعادل پیش رود، زمینه های بحث و گفت وگوهای پرثمر گسترده خواهد شد؛ گفت وگوها و هم اندیشی هایی رخ می دهد که نتیجه آن می تواند ایجاد تفاهم و از بین رفتن نزاع و تنش در جامعه باشد.

ابتکار در سرمقاله خود نوشته درتاریخ معاصر ایران.نهضت تنباکو،انقلاب مشروطیت،ملی شدن صنعت نفت،قیام پانزده خرداد وبالاخره انقلاب اسلامی وجنگ تحمیلی مهمترین حوادث یکصدساله اخیرند که با بررسی دقیق آن ها آشکارمیشود عرق وغیرت ملی وروحیه واعتقادات دینی مردم آنها را به صحنه کشانده واین تحولات رارقم زده اند در حالی که همیشه مسائل ومشکلات اقتصادی وجود داشته است.

به نظر این مقاله در تاریخ کمتردیده شده تنگی وسختی درمعیشت باعث واکنش عمومی وحضورعموم مردم جهت تغییرات بنیادین بشود.لذا میزان ظرفیت وتعادل روانی جامعه ایرانی رادرعرق وغیرت ملی وارزشهای الهی مکتب شیعی نهفته است.

بهمن کشاورز در سرمقاله آرمان نوشته در ادارات وابسته به دولت این که مرئوسی دستورات رئیس را انجام ندهد یا درست انجام ندهد، به مشکلات مالی وفنی منجر می‌شود که البته در حد خود درخور توجه و باعث نگرانی است. اما همین نافرمانی یا کم‌کاری یاعدم توجه یا بی مبالاتی می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

این حقوقدان با این مقدمه و با اشاره به جند ماده از قانون به این نتیجه رسیده که ضابط دادگستری تعریف و حدود وظایف و اختیاراتش با دقت و وسواس تعیین شده است. اولا، بدون دستور و نظارت مقام قضایی امکان هیچ حرکت و اقدامی ندارد و اگر در مواردی در غیاب مقام قضایی به حکم ضرورت ناچار به اقدام بود، مکلف است در کمترین زمان مقام قضایی را از اقدامات خود آگاه کند. ثالثا، امکان اخذ هیچ تصمیمی را که طبع قضایی دارد نداشته باشد.

به نظر رییس سابق کانون وکلا در مقاله آرمان در اینکه امنیت عنصر حیاتی زندگی اجتماعی است، تردیدی نیست و بی‌گمان هیچ توسعه‌ای بدون امنیت قابل تجسم و تصور نیست. اما از طرف دیگر حقوق و آزادی‌های فردی و اجتماعی مردم همه چیزی نیست که قابل اغماض باشد. موضوع آن قدر مهم است که قانونگذار نوشته : ... هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور آزادی‌های مشروع را هر چند با وضع قوانین و مقررات سلب کند.

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته وقتی خواندم که اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۱۴ جزو ۱۶ اقتصاد برتر دنیا قرار می‌گیرد با وجودی که ربط زیادی به ما ندارد و حداقل نباید ناراحت می‌شدم اما با توجه به اینکه کسی در مورد اقتصاد کشورمان از این پیش‌بینی‌ها نمی‌کند، ناراحت شدم.

به نوشته این مقاله زمانی بود که اقتصاد ایران را با اقتصاد کره‌جنوبی مقایسه می‌کردند، امروز کسی این مقایسه را نمی‌کند. بعد اقتصاد ایران را با مالزی مقایسه می‌کردند، تا زمان گذشت و گذشت و دیگر کسی این دو اقتصاد را با هم مقایسه نکرد. باز بعدتر اقتصاد ایران را با ترکیه مقایسه می‌کردند، این روزها دیگر کسی این مقایسه را هم نمی‌کند... و من به خاطر اینکه در آینده ناراحت نشوم تصمیم گرفته‌ام دیگر اقتصادمان را با جایی مقایسه نکنم.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۱۰ دی

بی بی سی:پنجشنبه 10 دي 1388(31 دسامبر 2009)

گزارش های مربوط به راه پیمائی دیروز تهران در صدر عنوان های بیشتر روزنامه های امروز صبح است: ابتکار با "اتمام حجت"، اسرار با "تجمع بزرگ و باشکوه عاشورائیان در تهران"، ابرار با "راه پیمائی اعتراض به حوادث روز عاشورا در تهران" و روزنامه ایران با "آخرین اخطار ایرانیان به فتنه گران".

تهران امروز با "میثاق با نظام"، جام جم با تیتر "اتمام حجت میلیونی مردم با فتنه گران"، جوان با عنوان "بغض عاشورا شکست"، کیهان با "آرزوهای آمریکا و اسرائیل زیر پاهای مردم لگد مال شد"، خراسان با "پاسخ میلیونی مردم به حرمت شکنان"، رسالت با "بی سابقه ترین راه پیمائی تاریخ ایران" و وطن امروز با "عاشورائیان بی شمارند" همین گزارش را در صدر اخبار خود آورده اند.

"گزارش جالب یك سایت اصولگرا از دو آمار دولتی" گزارش اصلی آفتاب یزد است، " محدودسازی پرداخت نقدی روزانه" تیتر اول دنیای اقتصاد است، جهان صنعت خبر داده "شرکت ملی صادرات گاز منحل شود"و مردم سالاری از قول یک عضو هیات رییس قانونگزاری نوشته "مجلس مخالف سفر جان کری به تهران است".

رسالت در سرمقاله خود نوشته دیروز مردم ایران شورانگیزترین روز خود را گذراندند. تهران دیروز عظیم ترین تظاهرات تاریخ سیاسی اش را به خود دید . مردم آمده بودند بگویند تا پای جان برای اسلام و انقلاب ایستاده ایم . مردم آمده بودند بگویند به پسمانده های عمر سعد و شمر رحم نخواهیم کرد. مردم آمده بودند از سران فتنه تبری بجویند .

به نظر سردبیر روزنامه رسالت هوادار دولت مردم آمده بودند بگویند وقتی ما در عزای حسین گریه می کردیم و به سر و سینه می زدیم چرا اینها آمدند کف و سوت زدند و رقصیدند و خندیدند؟ آنها چطور توانستند از غفلت ما استفاده کنند و این فاجعه را به بار آورند؟

روح الله دهقانی در مقاله ای در ابتکار نوشته به نظر میرسد، اعتراض به نتیجه انتخابات که حتی در شکل شورشهای خیابانی نیز خود را نشان دادهاست، شکل آشکار و روبنایی مساله را نشان میدهد و چالش موجود، بیش از آن که سیاسی باشد و مبارزهای برای کسب قدرت، وضعیت خاص اجتماعی را به تصویر میکشد که تحلیل و موشکافی آن، میتواند کمک بهتری به حل مساله نماید.

به نوشته این مقاله اگر نخبگان سیاسی درگیر در این منازعه، به آشتی و مصالحه رضایت دهند و به هر شکل، این دعوای سیاسی را خاتمه بخشند، باز هم چالش موجود ادامه خواهد داشت چون درست است که اعتراضات با دستاویز تقلب در آرای انتخاباتی آغاز شد، اما شدت اعتراضات و شکل مبارزات و شورشها و عمق مخالفتها، با آن شروع، اصلا قابل مقایسه نیست.

در ادامه این مقاله آمده مطالبات طبقه متوسط تفاوت زیادی با مطالبات طبقه پایین جامعه دارد. با این که در سطح طبقه پایین، مطالباتی چون رفع فقر و بیکاری بیش از همه به چشم میخورد، طبقه متوسط خود را از سطح این مطالبات فراتر آورده و حضور و مشارکت در عرصه های مختلف اجتماعی سیاسی و فعالیتهای فرهنگی و هنری را دنبال می کند.

اسماعیل فردوسی در سرمقاله ابتکار نوشته آنچه در روز عاشورا در تهران و چند شهر دیگر کشور اتفاق افتاد، بی شک ریشه در افراط گری هایی دارد که بی توجه به منافع ملی، در طول چند ماه پس از انتخابات، بر دامن تنش ها افزود و به تعبیر آیت الله سبحانی، روی آتش بنزین ریخت.در طول چند ماه گذشته می شد جلو اتفاقات ناگوار را گرفت.

نویسنده مقاله سپس به طرح علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس برای آشتی ملی اشاره کرده و نوشته با توجه به شرایط موجود بعید به نظر می رسد طرف های درگیر این پیشنهادها را بپذیرند.

عباس عبدی در مقاله ای در اعتماد با اشاره به طرح هفت ماده ای آشتی که از سوی علی مطهری نماینده مجلس برای پایان دادن به بحران و اعتراض ها داده شده نوشته اصرار به اینکه فردی در صدا و سیما حاضر شود و رفتار گذشته خود را در مناظره تلویزیونی خطا بنامد و عذرخواهی کند، خواسته یی است که با واقعیات ایران و به طور مشخص فرد مورد نظر تطابق ندارد و اقدام به چنین کاری به معنای پذیرش مسوولیت کلیه تبعات به وجودآمده از آن مناظره هم خواهد بود.

نویسنده اعتماد با اصلاح بندهائی از طرح مطهری بندی هم خود بر آن افزوده و نوشته هر یک از دو طرف منازعه بندهای مربوط به خود را زودتر اجرا کند و حتی انجام آن را منوط به اجرای طرف مقابل نکند که در این صورت پیش دستی کرده است و به نظر من برنده اصلی بازی خواهد بود .

به نوشته روزنامه اعتماد اسفندیار رحیم مشائی رییس دفتر رییس دولت در یک سخنرانی گفته به عنوان یک کارشناس که دستی در مسائل سیاسی دارم می گویم منتظر بحران های تندتری در آینده باشید، ولی نگرانی وجود ندارد، این ماجرا طبیعی است و مسائلی که رخ می دهد تصفیه حساب است .

مسوول دفتر رئیس جمهور به نوشته این روزنامه گفته است عده یی از نخبگانی که در صدر نظام هستند در انحرافات بیش از این سهیم هستند، اما جسارت اصلاح آن را ندارند چراکه خود نیز باید پاسخگو باشند.

مردم سالاری به نقل از شبکه تلویزیونی العربیه نوشته است عبدالله رمضان زاده قائم مقام جبهه مشارکت دو روز پیش با حضور سرزده در دانشگاه تهران در جمع دانشجویان به سخنرانی پرداخت و همان جا تاکید کرد اوضاع روز به روز رادیکال تر می شود و از دانشگاهیان خواست با رادیکالیزم در جامعه مخالفت کنند.

به نوشته این روزنامه سخنگوی دولت اصلاحات با این تاکید که " ایجاد فضای رادیکال درشرایط فعلی جهان به نفع هیچ کس نیست." درباره دوره زندان خود گفته 116 روز را در سلول انفرادی گذرانده و از دو ماه پیش به همراه صفایی فراهانی، میردامادی، ابطحی و عطریانفر در اتاق بزرگی که یک محوطه باز و حیاط نیز داشت.

بنا به این گزارش مرخصی عبدالله رمضان زاده بعد از عاشورا هم تمدید شده است.

اعتماد خبر از تشدید حلقه حفاظت از سران اصلاحات داده و نوشته در پی رصد و تحلیل وضعیت فعلی کشور از سوی نهادهای امنیتی- اطلاعاتی و بررسی گزارش های مختلف، این نهادها تصمیم به افزایش حفاظت از سران جریان اصلاحات گرفتند. نهادهای ذیربط تصمیم گرفته اند علاوه بر حلقه های حفاظتی موجود، حلقه های محسوس و نامحسوس دیگری نیز برای حفاظت از سران جریان معترض به کار گیرند.

به نوشته این روزنامه مسوولان بر این عقیده اند هرگونه آسیب به سران جریان فوق، موجبات تبلیغات شدید علیه نظام می شود به همین جهت نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران از آغاز انتخابات ریاست جمهوری دهم، تدابیر معمول را برای نامزدهای انتخاباتی به کار برده بودند، اینک در پی دریافت گزارش های موثق در مورد احتمال ترور میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، سیدمحمد خاتمی و مهدی کروبی، آنان تصمیم به تشدید حفاظت از این افراد گرفتند.

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به لایحه هدفمند کردن یارانه و سازمانی که به اصرار دولت قرار است برای این کار برپا شود نوشته با هر درجه خوش گمانی، از هم‌اكنون معلوم است كه از چنین سازمان یا شركتی نمی‌توان انتظار سرعت عمل و حل و فصل سریع و قاطع مساله یارانه‌ها را داشت.

نویسنده این مقاله تاکید کرده این پیشداوری كه بدبینانه و خرده‌گیرانه به نظر می‌رسد، ناظر به توانایی یا ناتوانی مجریان لایحه هدفمندسازی یارانه‌ها نیست، بلكه اشاره‌ای است به فضای مبهم و چشم‌انداز ناروشنی كه پیش پای مجریان قرار دارد .

به نوشته سردبیر دنیای اقتصاد نارضایتی امری اجتماعی است، اما تاثیر آن به تصمیم‌های اقتصادی آتی، اجتناب‌ناپذیر است. وقتی شروع هدفمندسازی یارانه‌ها نه در قالب تقسیم مساوی و بی‌تفسیر، بلكه با روش انتخاب واجدان شرایط باشد، بی‌تردید سازمان یا شركت مسوول این كار، زیر آوار ابهام‌ها و تفسیرها می‌ماند و احتمالا داستان یارانه‌ها از نو و در قالبی دیگر نوشته می‌شود.

آفتاب یزد گزارش اصلی خود را به شرح گزارش های نادرستی اختصاص داده که توسط سازمان های دولتی ارائه می شود و چند نمونه از آن را ذکر کرده مثلا ده میلیون و 903 هزار تن تولید فولاد خام داریم در حالی كه اعلام می‌كنند تولید 15 میلیون تن است. سیمان در كشور ما به میزان 45 میلیون تن تولید می‌شود، در حالی كه اعلام می‌كنند 69 میلیون تن تولید سیمـان وجـود دارد. در مـورد آلـومییوم اعلام كـرده‌انـد كـه 457 هـزار تـن تولید داشته‌ایم در حالی كه رقم واقعی 250 هزار تن است. تولید مس نیز 206 هزار تن است كـه اعلام كـرده‌اند 260 هزار تن.

به گزارش آفتاب یزد دو گزارش رسمی دولتی در صنعت نساجی را مورد اشاره قرار داد كه یكی از آنها، نشان دهــنــــده صــــادرات 608 مـیلـیـــون دلار محصـولات نساجی در هشت ماهه اول سال 87 و آمار دوم دولتی حاكی از صادرات 578 مــیلــیــــون دلار در مـــدت مـشــابــهدر سالجاری می‌باشد و در عین حال دولتی‌ها ادعا می‌كنند كه صادرات در هشت ماهه اول سـال 88 نـسـبـت به سال 87 حدود 11 درصد رشد داشته است.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته این روزها در گوشه و کنار شهرمان با تابلوهای بزرگی روبه رو می شویم که نام یک خبرگزاری دولتی و سازمان ملی جوانان و شعار معروف آن آینده اینجاست، کنار شما به چشم می خورد; در این باره طرح چند سوال و ابهام ضروریست: تاکنون کدام خبرگزاری آن هم از نوع دولتی اش در سطح شهر با صرف این هزینه گزاف، مبادرت به تبلیغ برای خود کرده است؟ مگر خبرگزاری یک کالای فرهنگی مثل روزنامه ها یا مجله است که به تمنای فروش بیشتر، این گونه خود را برای شهروندان عرضه می کند؟

نویسنده این مقاله با اشاره به خبری درباره همکاری سازمان ملی جوانان ایران با ونزوئلا وظیفه اصلی و اساسی سازمان ملی جوانان همانا سیاستگذاری برای ایجاد ساختارهای بنیادین در جهت رفع معضلات و مشکلات خاص قشر جوان است و نه تبلیغ خبرگزاری که قرار است دستاوردهای خود را منتشر نماید.

تهران امروز در مقاله ای نوشته هر روز در بخش‌های مختلف خبری رادیو تلویزیون، خبر از کشف یا دستاورد جدیدی در زمینه داروها یا تجهیزات پزشکی می‌شنویم و در اینترنت درباره آن می خوانیم. از تولید داروی جدید چروک پوست و کپسولی که از ترکیبات فلفل ساخته شده و برای لاغری معجزه می‌کند، گرفته تا جدیدترین متدهای جراحی زیبایی بینی و کشف کاربرد لیزر در درمان انواع دردها.

به نوشته این مقاله این ها نشان‌دهنده نیاز و عطشی است که در جامعه برای این موارد وجود دارد اما این نیازها تا چه اندازه واقعی و تا چه اندازه القایی است و از دید فنی و کارشناسی، جایگاه مواردی از این دست در چرخه بهداشت و درمان ما کجاست؟ آیا واقعا هر داروی جدیدی که در آمریکا یا اروپا تولید می‌شود یا دستگاه جدیدی که با قابلیت خاص اختراع می‌‌‌شود، برای کشور ما هم مفید خواهد بود؟

در ادامه مقاله تهران امروز آمده وقتی وزیر بهداشت همنوا با وزرای بهداشت گذشته، از کسر بودجه شدید حوزه مسئولیتش می‌نالد و از کمبود 1200میلیارد تومانی حرف می‌زند یا رئیس بزرگ‌ترین سازمان بیمه کشور از کسری حدود 600 میلیارد تومانی فقط در بخش درمان خبر می‌دهد، دغدغه برخی از مردم و حتی اصحاب رسانه، کمبود فلان داروی گرانقیمت برای گروهی خاص از بیماران یا نداشتن دستگاه‌های بهمان عمل جراحی لوکس در کشور است.

 

بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران: دوازدهم دی

بی بی سی:شنبه 12 دي 1388(2 ژانويه 2010)

اعتماد در گزارش اصلی خود از "راهکار محسن رضایی برای حل مشکلات اخیر کشور" نوشته و آرمان همین گزارش را با عنوان "پیشنهاد موسوی می تواند سرآغاز تفاهم باشد" نقل کرده، تهران امروز از "امید های تازه در فضای سیاسی" خبر داده و "تاکید آیت الله جوادی آملی بر وحدت و انسجام ملی" تیتر اول روزنامه جمهوریاسلامی است.

آفتاب یزد در عنوان اصلی خود از قول حبیب الله عسگراولادی نوشته "قاتلان خواهرزاده موسوی همان حمله كنندگان به جماران هستند" و اسرار از همین منبع نوشته "صف معترضان از هتاکان جداست".

"فراخوان 22 میلیون ایرانی در طرح كشوری دیابت" گزارش اصلی روزنامه ایران است، جام جم خبر داده "وام گرفتن سخت تر می شود"، دنیای اقتصاد از "اجماع فقها بر تعیین قیمت سود بانکی در بازار" گزارش داده و جهان صنعت از قول رئیس شورای اصناف در تیتراول خود نوشته گرانفروشی نداریم گرانی داریم".

"انتقاد شدید کنگره آمریکا از تصمیم هیئت پارلمان اروپا برای سفر به تهران" تیتر اول خراسان است.

"تجلیل مراجع عظام تقلید از حضور مردم" تیتر اول رسالتو " آشوبگران مفسد فی الارض هستند" از زبان احمد جنتی عنوان اصلی کیهان.

کیهان میزان شرکت کننده در تظاهرات عاشورا را در كل كشور از مرز 40 میلیون نفر و در تهران از مرز سه میلیون نفر رسانده و نوشته مطلعین و خبرگان منصف میزان حاضران تهران را حدود 4 میلیون نفر ذكر كرده اند بعضی هم كه خواسته اند حداكثر احتیاط را لحاظ كنند گفته اند در تهران سه میلیون نفر آمده اند.

به نظر سرمقاله کیهان این عدد یعنی اینكه مجموع رای دهندگانی كه در تهران به احمدی نژاد و میرحسین موسوی رای دادند و این از نظر كمیت و كیفیت بخوبی نشان داد كه انقلاب اسلامی علیرغم گذشت سه دهه هنوز از آبشخور انقلاب 57 تغذیه می كند و البته پویاتر و پرحرارت تر و معنادارتر. اگر انقلاب اسلامی با حضور حدود 30 میلیون نفر ایرانی به پیروزی رسید، اینك ده ها میلیون ایرانی و صدها میلیون مسلمان در دنیا و ده ها نظام سیاسی از آن حمایت می کنند.

رسالت در سرمقاله خود نوشته راهپیمایی روز چهارشنبه گذشته در ایران چشم ناظران جهانی را خیره کرد و معادلات و محاسبات شش ماه گذشته آنها را پس از انتخابات به هم ریخت. تهران روز چهارشنبه گذشته یک روز تاریخی را پشت سر گذاشت. مردم کیلومترها در خیابان های آزادی، انقلاب تا امام حسین در صفوف به هم فشرده آمده بودند.

به نوشته این روزنامه تحلیلگران خارجی فکر نمی کردند مردم تهران در یک روز غیر تعطیل ساعت 3 بعد از ظهر که شلوغ ترین ساعت کاری است به خیابان ها بریزند. ساعت یاد شده یک ساعت اداری نبود که بگویند کارمندان دولت را آورده اند. همه آمده بودند با هر وسیله ای که شده بود خود را به "آزادی"، "انقلاب" و "امام حسین" رساندند!

ایران روزنامه دولت در سرمقاله خود ادعا کرده که در تظاهرات عاشورا همه متن مردم به صحنه آمده بودند و سلیقه‌های سیاسی كنار رفته بود. در این بین حضور كسانی كه در انتخابات 22 خرداد به كاندیداهای غیر پیروز - از جمله به میرحسین موسوی - رأی داده بودند هم چشمگیر بود.

به نوشته روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در واقع این حضور به این معنا بود كه از نظر ملت انتخابات دیری است كه تمام شده و اینك باید همدوش هم در میدان دفاع از انقلاب، نظام و كشور خود حضور داشته باشند. این حضور - بخصوص در تهران - بسیار چشمگیر و معنادار بود.

این روزنامه اظهار عقیده کرده که تظاهرات عاشورا نشان داد آنهایی كه تلاش می‌كنند معنای سیاسی جدا انگارانه از آرای مردم ارائه دهند، كاملاً خطا می‌كنند. رأی مردم اول برای نظام و در مرحله دوم برای فردی كه نام او روی ورقه رأی ثبت شده است به صندوق ریخته می‌شود.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته در شرایط حساس كنونی همه باید با توصیه های خیرخواهانه و از هر راه دیگری كه می توانند جلوی افراط ها را بگیرند و برای اصلاح ادبیات سیاسی جامعه به ویژه مطبوعات و سخنرانان و رسانه ملی و پاكسازی آن از پرخاشگری تلاش نمایند.

به نوشته این روزنامه یك جریان خطرناك تشنه قدرت در كشور درحال برنامه ریزی و پیاده كردن آن برای ادامه تنش ها و تشنج هاست . این جریان موجودیت خود را در بحران جستجو می كند و آرامش را برای بقای حیات خود خطرناك می بیند. به این جریان قدرت طلب نباید میدان داده شود.

تهران امروز در سرمقاله خود نوشته از دید اعتدال‌گرایان، افراط گرایی سمی است كه اگر در رگ‌های جامعه ساری شود تمام فعالیت‌های عادی كشور را در تمامی حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی متوقف می‌كند و انرژی نیروی خلاق و كارآمد جامعه به جای اینكه برای بهبود اوضاع كشور به كار رود، صرف تنش‌های بی‌حاصل سیاسی می‌شود كه امنیتی شدن فضا هم نتیجه آن خواهد بود.

به نوشته این روزنامه به دلیل آگاهی از تبعات منفی افراط‌گرایی است كه شخصیت‌هایی كه به عقلای قوم مشهور هستند به تدریج و در پی تمایل عمومی برای ایفای نقش بیشتر در كنترل اوضاع بر میزان فعالیت‌های خود افزوده‌اند. از هفته گذشته تا كنون نمود اقدامات اعتدال‌گرایانه از قم تا تهران و در بین چهره‌های سیاسی تا چهره‌های مذهبی دیده می‌شود.

تهران امروز ادامه داده اگر تمایل عمومی كه برای ایجاد فضای آرام در كشور دیده می‌شود و علی لاریجانی رئیس مجلس هم دیروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مشهد به آن اشاره كرد و ایجاد فضای آرامبخش را فوری‌ترین نیاز كشور دانست، حاصل شود، آن گاه می‌توان امیدوار بود توان و پتانسیل‌های موجود در كشور برای بهبود و افزایش رفاه عمومی به كار گرفته شود.

جعفر گلابی در مقاله اعتماد در تفسیر بیانیه اخیر مهندس موسوی نوشته پذیرش دولت دهم توسط مهندس میرحسین موسوی فصل جدیدی از تحولات را در کشور رقم خواهد زد. این موضع جدید و متفاوت که پس از شش ماه فراز و فرودهای سنگین پس از انتخابات و حوادث عمدتاً تلخ به منصه ظهور می رسد می تواند آغاز فصلی از آرامش را که هم اینک کشور به شدت به آن محتاج است، رقم بزند.

این نویسنده پیش بینی کرده که این موضع از سوی هواداران جوان جنبش سبز با چهره یی عبوس و شاید عصبانیت آسا نگریسته شود ولی تاکید کرده که مهم تر از هر چیز و اولویت دارتر از هر امری منافع ملی و امنیت کلی کشور است که هر انسان مسوولیت شناسی خود را مقید به آن می داند و چه بسا مجبور می شود به رغم تمایلات شخصی و منافع فردی اهتمام ویژه یی نسبت به آن داشته باشد.

رضا اکرمی در مقاله ای در اعتماد خشونت های روز عاشورا را محکوم کرده و نوشته در جامعه ما باید به مسائل اخلاقی بیشتر پرداخته شود چرا که بی توجهی به این امر عامل اصلی بسیاری از اتفاقات است. اگر اخلاق را بر همه کارها مقدم بداریم هیچ گاه شاهد اتفاقات ناشایست نخواهیم بود چرا که ذات اخلاق و گرایش به اخلاق گرایی نیکوست، بنابراین گرایش به اخلاقیات انسان را از دست زدن به اعمال ناشایست باز می دارد.

نویسنده مقاله اعتماد تاکید کرده قانون به درستی مشخص خواهد کرد که چه کسی انقلابی است و چه کسی ضد انقلابی. قانون مشخص خواهد کرد که چه کسی گناهکار و متهم است و چه کسی از اتهام مبرا است. اینها مواردی است که باید بر اساس انصاف، آگاهی و اخلاق بررسی شود.

جهان صنعت که در تیتر اول خود از قول رییس شورای اصناف نوشته گرانفروشی نیست گرانی هست در سرمقاله این شماره خود نوشته بالاخره یک نفر پیدا شد که اصل گران بودن کالاهای اساسی را تایید کند! روز گذشته رییس شورای اصناف با تایید گران بودن کالاها سعی کرد خرده‌فروش‌ها و اصناف را از مظان اتهام گرانفروشی دور کند و بار سنگین گرانی را به دوش نهادی دیگر بیندازد.

به نوشته این روزنامه گرچه همه تقصیر را به گردن هم می اندازند اما آنچه بالاخره نمود داشت اذعان یکی از مسوولان کشور به وجود گرانی است. تا پیش از این همه گرانی را تکذیب می‌کردند اما گویا این پنج حرفی لعنتی آنقدر آشکار شده که دیگر توان تکذیبش وجود ندارد.

اجماع علما

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود خبر داده که در آستانه آغاز بحث‌های همیشگی بر سر تعیین نرخ سود بانكی برای یك سال دیگر، یک عضو روحانی كارگروه بانكداری بدون ربا هشدار داده است كه تا زمانی كه تك رقمی شدن نرخ تورم در حد یك آرزو است، بانك مركزی نباید اقدام شتابزده‌ای در تعیین نرخ سود بانكی انجام دهد.

عباس موسویان كه به نوشته این روزنامه در سال‌های اخیر به عنوان یكی از كارشناسان برجسته اقتصاد اسلامی مطرح شده است، ضمن تشریح ابعاد شرعی، قانونی و اقتصادی نرخ سود بانكی و نرخ تورم گفته فقها به این جمع‌بندی رسیده‌اند كه در شرایط عادی و طبیعی، قیمت باید در بازار تعیین شود.

آرمان در گزارشی خبر داده ایران که دومین دارنده ذخایر گاز اعلام می شود اما در عمل اوضاع به صورتی پیش رفته که کشور ما از این ثروت‌های زیر زمینی خود به نحو مطلوبی استفاده نمی کند و در بین صادر کنندگان گاز جایگاه پائینی دارد.

به نوشته این روزنامه افزایش مصرف داخلی گاز کشور، باعث شده ظرفیت توانایی صادرات گاز ایران تقلیل یابد. بروز چنین وضعی برخی نگرانی‌ها را در بین کارشناسان و نمایندگان مجلس به وجود آورده است. چنان یک عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت که در حال حاضر کشور به یک واردکننده گاز تبدیل شده است.

موید حسینی صدر، عضو کمیسیون انرژی مجلس بر اساس گزارش آرمان گفته در حالی که در بخش ذخائر گاز دارای دومین ذخیره عظیم گازی است و ما برای تامین گاز خوراک کارخانه‌های پتروشیمی و صادرات با مشکل مواجه هستیم.

 

بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران: سیزدهم دی

بی بی سی:يكشنبه 13 دي 1388(3 ژانويه 2010)

"گسترش چتر نظارتی بر بازار مسكن" تیتر اول ایران است، "پزشکانی که به روز نمی شوند" عنوان جام جم است، "شمارش معکوس برای تولید سوخت بیست در صد" گزارش اصلی سیاست روز است، "غرب فقط یک ماه دیگر برای تامین سوخت رآکتور تهران فرصت دارد" در صدر اخبار خراسان آمده، جوانوتهران امروز از "اولتیماتوم هسته ای ایران به غرب" خبر داده اند.

کیهان در تیتر اول خود مدعی شده "بیانیه جدید موسوی رونویسی از روی دست سیا و موساد" است، روزنامه جمهوری اسلامی از قول هاشمی رفسنجانی نوشته "تقویت وحدت و همدلی موجب آرامش روزافزون می شود"، ابتکار خبر داده "محسن رضائی در کانون حملات" و اعتماد از "مخالفت اصولگرایان تندرو با طرح سازش سیاسی" نوشته است.

رسالت به نقل از بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نوشته "صانعی فاقد ملاک های لازم برای مرجعیت است"، ابرار خبر داده که "کاریکاتوریست دانمارکی از ترور جان سالم به در برد" و فرهیختگان در تیتر اول خود نوشته "زمینه های کودتا در پاکستان".

جهان صنعت خبر داده "دولت در برزخ هدفمند کردن یارانه ها"، مردم سالاری در گزارش اصلی خود نوشته "تهدید مجدد دولت" و "زمزمه مجدد استرداد لایحه یارانه" تیتر اول دنیای اقتصاد است.

ابتکار در سرمقاله خود نوشته اگر ما بتوانیم در داخل کشور به نوعی مصالحه ملی دست یابیم می توانیم در بیرون از مرزها و در مباحث بین المللی بسیار قوی تر از گذشته حاضر باشیم اما اگر شرایط داخلی به شکل کنونی ادامه یابد بعید نیست که طرف های مقابل ایران بیش از گذشته تجری کرده و بر اعمال فشارهای سخت تر متمرکز شوند.

به نوشته این روزنامه در شرایط کنونی امریکا، انگلیس و فرانسه به تحریم ایران تمایل دارند اما به دلیل مخالفت چین و روسیه، اجماع بین المللی موجود نیست اما چنانچه روسیه و چین به تحریم های جدید در مورد ایران تن دادند، قطعا این تحریم ها در سطح بالا نبوده و به مانند سه قطعنامه پیشین شاهد تحریم هایی سطحی، کمرنگ و بی اثر خواهیم بود.

رسالت در سرمقاله خود نوشته روز عاشورا ، روز عزای حسین جماعتی به تحریک منافقین و با کارگردانی آمریکا، انگلیس و اسرائیل در تهران فاجعه آفریدند و با حمله به مردم و دسته های سینه زنی و حمله به نماز ظهر عاشورای مردم و نیز آتش زدن قرآن، خون به دل ملت کردند فیلم و عکس آنها در رسانه های خارج به گونه ای انعکاس یافت که گویی نظام در حال سرنگونی است .

ادامه سرمقاله رسالت درباره بیانیه اخیر میرحسین موسوی است و در آن نوشته شده: در این بیانیه تبهکاران روز عاشورا مردمی خداجو توصیف شده و تمام آن آتش افروزی را مسالمت آمیز خوانده در حالی است که سرکرده منافقین رسما مسئولیت آشوب و اغتشاش را در روز عاشورا پذیرفته و اعلام کرده ما در این معرکه همراه فرقه موسوی بودیم!

حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان و در نقد نامه محسن رضائی به رهبر نوشته رضایی به خیال خود، هوشمندی به خرج داده و می نویسد "شك ندارم كه افراط گرایان هر دو طرف با رفتارهای نادرست از یكسو و دشمنان كمین كرده ملت ایران با بغض و عصبانیت از سوی دیگر تلاش خواهند كرد آثار و دستاوردهای این حركت عظیم - تظاهرات روز چهارشنبه- را خنثی كنند."

مدیر کیهان از نویسنده نامه پرسیده چه كسانی دست به این حركت خائنانه زده و می زنند؟ مگر غیر از این است و مگر آقای رضایی نمی بیند و نمی داند كه آمریكا، اسرائیل، اروپا، بهایی ها، منافقین، سلطنت طلب ها و همه دشمنان تابلودار اسلام و انقلاب بلافاصله بعد از حماسه عظیم روز چهارشنبه، با بهره گیری از هزاران سایت اینترنتی، صدها شبكه تلویزیونی و خبرگزاری برای خنثی كردن این حضور حماسی دست به كار شده و همان مردمی كه آقای رضایی از حضور باشكوه آنها سخن می گوید را به دریافت پول و ساندویچ و ساندیس برای حضور در راهپیمایی متهم می كنند؟

ایران روزنامه دولت در سرمقاله خود نوشته بیانیه شماره 17 میرحسین موسوی كه در آن ضمن دفاع از حرمت‌شكنان در روز عاشورا و ایراد اتهامات واهی به نظام پنج شرط اولیه برای پایان دادن به حركت‌های غیرقانونی و آشوب‌طلبانه تعیین شده است، در حالی از سوی محسن رضایی نوعی عقب‌نشینی تلقی می‌شود و وی بر آن مبنا در نامه‌ای به رهبر انقلاب راهكارهایی برای حل بحران خود ساخته آنان ارائه می‌دهد كه فعالان سیاسی بیانیه اخیر موسوی را در تداوم 16 بیانیه گذشته با همان لحن طلبكارانه ارزیابی و به تبع آن نامه رضایی را در راستای یافتن راهی برای فرار سران فتنه از محاكمه تحلیل كرده‌اند.

این روزنامه از قول یک نماینده هوادار دولت نوشته: محورهایی از نامه و بیانیه سیاسی محسن‌رضایی و موسوی با هم مشترك است كه این امر نشان می‌دهد اینگونه نامه‌ها و بیانیه‌ها از یك مركز مشترك برنامه‌ریزی می‌شود.

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به حملاتی که در دو روز گذشته علیه بیانیه میرحسین موسوی و نامه محسن رضائی صورت می گیرد بدون نام بردن از آن ها نوشته برخی از نویسندگان و رواج دهندگان اهانت ها که بارها و بارها مبادرت به اهانت کرده اند بدون کمترین تذکر و پیگردی همچنان به رویه ناصواب خود ادامه می دهند.

نویسنده این روزنامه خواستار آن شده که دستگاه های نظارتی و متولیان امر قضا باید در برخورد با عوامل تخریب ها هیچ کس را استثنا ننموده و کسی در این عرصه در حاشیه امن قرار نگیرد. برخوردهای به موقع، شفاف و یکسان مراجع قانونی با چنین اشخاصی می تواند تا حدودی در تلطیف کردن فضا کمک کند.

در ادامه سرمقاله مردم سالاری آمده: بزرگان و معتمدین مورد وثوق که می توانند به عنوان حکم و داور مورد قبول طرفین واقع شوند; بیش از این درنگ روا نداشته و با ورود به عرصه میانجی گری; تلاش های عملی خویش را برای پایان دادن به مناقشات و اختلافات آغاز نمایند.

اعتماد در گزارشی با عنوان مگر مرجعیت را می توان پس گرفت نوشته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تنها چند روز پس از درخواست حامیان دولت، تقاضای آنها را اجابت و در قالب یک پرسش و پاسخ فقهی آیت الله یوسف صانعی را فاقد شرایط مرجعیت اعلام کرد.

به نوشته این روزنامه تصمیم این جامعه در سلب ویژگی های مرجعیت از یک مرجع تقلید طی 30 سال گذشته - پس از پیروزی انقلاب - برای دومین مرتبه است که به وقوع می پیوندد. تاکنون تنها آیت الله سیدمحمدکاظم شریعتمداری در سال 61 با چنین آرایی روبه رو بوده است. اما فراتر از اعلام چنین مواضعی، موضوع آن است که آیا یک تشکل، نهاد یا حتی اشخاص می توانند مرجعیت را از یک روحانی بگیرد.

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته درخصوص تزلزل جایگاه ایران در اوپک احتمال داده درجا زدن تولید نفت در 5/3 میلیون بشکه در مقابل خیز عراق برای افزایش تولید نفت از 5/2 میلیون بشکه کنونی به 12 میلیون بشکه موضوعی است که روز به روز قدرت ایران را در اوپک به چالش کشیده است.

به نوشته این روزنامه این موضوع در مقابل انتخاب دبیرکلی اوپک از سوی ایران که اینک به رویا‌های دست نیافتنی تبدیل شده بر دشواری شرایط افزوده و جایگاه ایران در این دبیرخانه در سال‌های گذشته تنزل یافته و پست‌های کلیدی و حساس در اختیار ایران نیست.

در ادامه مقاله جهان صنعت آمده وزیر نفت جایگاه ایران در دبیرخانه اوپک را بسیار خوب ارزیابی می‌کند، معلوم نیست این خوش‌بینی‌ها که به چنین نتایجی منجر شده، چه نتایج وخیم‌تری را در پی خواهد داشت؟

مرتضی شاملی در مقاله ای در اعتماد درباره دخالت مجلس در امور اقتصادی و تصمیم های دولت نوشته وضع تولید و تجارت و بازار کار این است که از محصولات کشاورزی مان گرفته تا تولیدات کارگاه های کوچک و قابل ملاحظه صنعتی مان منکوب اجناس و تولیدات مشابه خارجی و عمدتاً چینی شده اند و این روند نامبارک همچون غده بدخیمی ریشه در اعماق اقتصادی کشور دوانده و در حال گسترش است.

به نوشته این کارشناس اقتصادی هر کس نداند و بازارها و خیابان های ما را ببیند فکر می کند این مملکت آفریده شده تا دکه ها و واحدهای صنفی اش در گرو تولیدات چین باشد و تجار و بازاری هایش خانه شاگردان و فروشندگانی باشند در خدمت تجار و صنعتگران چینی. آیا بازاری های امروز ما خلف صالح همان هایی هستند که روزگاری کوزه های قلیان را شکستند و تنباکو را تحریم کردند؟

در ادامه مقاله اعتماد آمده آیا بازاری های امروز ما هیچ نشانی از حاج محمدحسن شمشیری و امثال او دارند که در 50 ، 60 سال پیش سرمایه و هستی شان را در گرو استقلال مالی و سیاسی کشور گذاشتند تا با خرید و تبلیغ اوراق قرضه ملی و تشویق تولیدات داخلی از هر نظر پشتوانه یی باشند برای مبارزات ملی شدن نفت و استقلال اقتصادی کشور که همین نمایندگان مجلس نثار چند نفر از وزرای بازرگانی و اقتصاد هنگام رای اعتماد به آنها می کردند.

کیهان از قول یک خبرگزاری هوادار دولت نوشته نام میدانی در شهر رفسنجان كه تحت عنوان سردار سازندگی نامگذاری شده بود تغییر یافت.و ادعا کرده که این عمل در پی راهپیمایی عظیم مردم ایران در سراسر كشور، توسط راهپیمایان رفسنجان صورت گرفت

کیهان مدعی شده که مردم رفسنجان با نصب تابلویی جدید نام میدان سردار سازندگی را به میدان امام حسین(ع) تغییر دادند. ولی هنوز از تصمیم شورای اسلامی شهر رفسنجان برای اجابت این مطالبه مردمی و تغییر رسمی نام این میدان خبری مخابره نشده است.

کیهان از قول امام جمعه اسدآباد همدان نوشته 286 نفر از فرزندان عوامل پشت پرده فتنه ها در لندن مشغول تحصیل هستند و یكی از شرایط اصلی گرفتن مدرك دكترا در انگلستان، ارایه ریز اطلاعات داخلی كشور توسط هر فرد است. فرزندان برخی سران فتنه به دشمنان اطلاعات می دهند.

علی زادسر به نوشته کیهان گفته اگر نظام جمهوری اسلامی كروبی، موسوی و خاتمی را دو روز بازداشت انفرادی كند، حتما لب به اعتراف باز می كنند و می گویند كه چرا دلخوش اوباما و شبكه های بیگانه و كانالهای ماهواره ای شده اند. هاشمی رفسنجانی هم باید هرچه زودتر موضع خود را از این جریان فتنه مشخص كند چرا كه ملت با فتنه گران هیچ شوخی ندارد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران: دوشنبه چهارده دی 88

بی بی سی:دوشنبه 14 دي 1388(4 ژانويه 2010)

کیهان از قول رییس قوه قضاییه خطاب به مردم نوشته "پيام شما را شنيدم با سران فتنه برخورد مي كنيم"، رسالت در گزارش اصلی خود از قول محمد یزدی نوشته "برخی آرای فقهی صانعی بدعت و خلاف قرآن است" و "تبادل نظر سران سه قوه در ساختمان مشروطه" تیتر اصلی اعتماد است.

"قيمت كالاها در سال آينده چه سرنوشتي پيدا مي‌كند؟" سئوالی است که آفتاب یزد مطرح کرده، ایران و فرهیختگان نوشته اند "مجلس لايحه يارانه‌ها را به دولت پس نداد"، مردم سالاری "اقتدار مجلس در برابر دولت" را در صدر اخبار خود آورده و جوان نوشته "لایحه هدفمند کردن یارانه ها، انصراف دولت، اصرار مجلس".

سیاست روز به نقل از دولت نوشته "با اين وضعيت نمي‌توانيم"، ابتکار از "مخالفت مجلس با درخواست دولت" خبر داده، "دست رد مجلس بر سینه دولت" تیتر اول تهران امروز است، جهان صنعت نوشته "نمی توانیم لایحه را اجرا کنیم"، خراسان در گزارش اصلی خود آورده "مجلس تقاضای دولت برای استرداد لایحه هدفمند کردن یارانه ها را رد کرد" و دنیای اقتصاد در صدر گزارش های خود نوشته "رد تقاضاي استرداد توسط مجلس".

الهه کولائی در مقاله ای در اعتماد نوشته امروز حرکت به سوي گفت وگو، مذاکره، مصالحه و تاکيد بر منافع عمومي و کلان جامعه، پرهيز از هيجانات و عواطف و کنترل رويکردهاي افراطي، که جز به تقابل ها و تعارض هاي داخلي دامن نمي زند، از سوي همه کساني که نگران سرنوشت ايران، انقلاب اسلامي، آموزه هاي ديني و جايگاه بين المللي کشور ما هستند، نيازمند پيگيري است.

نماینده سابق مجلس تاکید کرده هيچ کس از سوراخ کردن اين کشتي سودي نخواهد جست، چرا که امواج بلا همه را در خود فرومي برد. اينک همه کساني که دل در گرو اين آب و خاک و انقلاب اسلامي دارند، بايد براي اصلاح و بازسازي اعتماد عمومي از راه گفت وگو و مصالحه، شرايط را براي آشتي ملي فراهم آورند.

نویسنده مقاله اعتماد ادامه داده با وجود همه دگرگوني هاي گسترده و عميق در عصر جهاني شدن، هنوز اين مرزهاي ملي ما ايرانيان است، که منافع ما را از ديگران جدا مي سازد. ايرانيان با هم و در کنار هم قادر به دفاع از آن در برابر ديگران خواهند بود. امروز مهار افراط گرايي رمز پايداري و بالندگي ملتي است، که تاريخي پرافتخار را در راه تلاش براي دستيابي به حقوق خود ثبت کرده است.

علی اکبر وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته: در تاريخ مرجعيت شيعه هيچگاه مراجع خود پيشقدم اعلام مرجعيت خود نبوده اند بلکه اصرار علما و اقبال مردم و احساس تکليف آنان را وادار به پذيرش اين مسئوليت مي نمود. رهبري و زعامت مردم شايسته کسي است که داراي علو و قدرت استنباط باشد تا بتواند جوابگوي نيازهاي فکري و فرهنگي مردم باشد.

به نوشته این روزنامه کسي صلاحيت مرجعيت فکري مردم را دارد که از بصيرت و بينش سياسي و اجتماعي برخوردار باشد. شجاعت اقدام در مسايل سياسي و اجتماعي را داشته باشد. مسئوليت مرجعيت بايد بر دوش انساني باشد که توان اداره امت و جامعه را داشته باشد. سياست و مديريت،علم و آگاهي را به هم آميخته باشد و بتواند متناسب با روح زمان،اسلام را تبيين و تفسير کند.

عماد برقعی در سرمقاله مردم سالاری نوشته ديروز محمد نبي حبيبي دبيرکل حزب موتلفه اسلامي گفته بود که انتخابات مي تواند ابزاري براي جنگ نرم باشد. وي با اشاره به انتخابات دهم رياست جمهوري و حواشي آن گفته بود که دشمن از طريق دعوت مردم به شرکت در انتخابات قصد براندازي نرم جمهوري اسلامي را داشته است.

به نوشته سرمقاله این روزنامه اين اظهارات براي اولين بار است که در عرصه سياسي کشور مطرح مي شود. گويا برخي از اصولگرايان در اين روزها به اين نتيجه رسيده اند که براي حذف رقيب سياسي خود استفاده از هر راه و حربه اي مجاز است. حتي اين که اين موضوع حمله به مسائل بنياديني مثل انتخابات باشد.

مردم سالاری نوشته اين ديدگاه دبيرکل موتلفه حامل انديشه هايي است که درصورت مقبول واقع شدن آن مي تواند نگراني هاي جدي را براي آينده کشور رقم بزند. اين اظهارات مي تواند پيش زمينه اين نگاه باشد که مي توان به بهانه وجود مشکل و پيامدهاي سياسي ناشي از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري،حتي اصول اوليه اي مانند انتخابات چشم پوشي کرد.

ایران روزنامه دولت خبر رد تقاضای دولت در مورد استرداد لایحه هدفمند کردن یارانه ها را با گلایه در تیتر اول خود آورده و نوشته: لايحه هدفمندكردن يارانه‌ها كه نزديك به يك سال است در بهارستان معطل مانده نه‌تنها هيچ راه حل و شاه‌كليدي براي بازكردن قفل‌هاي آن پيدا نشده بلكه در اين ميان رايزني‌ها و نشست‌هاي مشترك مجلس و دولت نيز افاقه‌اي نداشته است.

به نوشته این روزنامه پس از آن كه نمايندگان مجلس باز بر سر حرف خود پافشاري كردند، دولت نيز با ارسال نامه استرداد لايحه هدفمندكردن يارانه‌ها اعلام كرد كه دست دولت براي اجراي لايحه هدفمندكردن يارانه‌ها بسته است. هرچندكه نمايندگان با استرداد لايحه مخالفت كردند اما سرنوشت هدفمندكردن يارانه‌ها همچنان در پرده ابهام باقي ماند.

محمود صدري در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته تفاسير مجلس و دولت در باب اقتصاد و خير عمومي از حد تفاوت‌هاي ديدگاهي و كارشناسي فراتر رفته و انتظارات آنها از يكديگر به مساله‌اي كشدار و علي‌الظاهر لاينحل تبديل شده است. اين مشكل البته از نظر حقوقي و قانوني راه‌حلي روشن دارد و منطقا به بن‌بست منجر نمي‌شود؛ اگر قوه قانونگذاری تصویب کرد جنبه قانوني مي‌يابد و دولت موظف به اجراي آن است.

سردبیر دنیای اقتصاد اظهار نظر کرده که راه‌حل حقوقي هميشه كارگشا نيست. قوه مجريه و به ويژه رييس آن، هنگام اجراي قانون، اگر درباره آن به اقناع وجداني نرسيده باشد، احتمال اجراي كامل و موفقيت‌آميز قانون كم خواهد شد.

سرمقاله این روزنامه اقتصادی نتیجه گرفته اكنون قواي مجريه و مقننه ايران در معذور قرار دارند. زيرا اگر دولت ناچار به اجراي قانون ناخواسته شود و در اين راه ناكام شود،‌ممكن است مجلس را شريك ناكامي خود به شمار آورد. و اگر دولت از اجراي تمام و كمال قانون استنكاف ورزد و يا احيانا بخش‌هايي از آن را با بهره‌گيري از تفاسير، اجرا نكند،‌اقتدار قوه مقننه خدشه‌دار خواهد شد.

رسالت در سرمقاله خود نوشته امسال فرصتي است که دولت و مجلس مشفقانه براساس راهکار قانون اساسي و راهکار قوانين مادر (قانون برنامه و بودجه و قانون محاسبات) در تدوين برنامه پنجساله پنجم و بودجه سال89 دقيق عمل کنند. لايحه هدفمند کردن يارانه ها جزئي از برنامه پنجساله پنجم است که در برنامه هاي پنجساله قبل نوشته مي شد ولي عمل نمي شد، اکنون بايد هم نوشته شود و هم به آن عمل شود.

به نوشته کاظم انبارلوئی در این مقاله بودجه هاي سالانه براساس برنامه و در چارچوب چشم انداز برنامه بيست ساله بايد نوشته شود . اگر مجلس و دولت مقياس و متراژ معيني در دست نداشته باشند که داده هاي کارشناسي را با آن بسنجند به بيراهه مي روند کما اينکه تاکنون به بيراهه رفته اند.

سردبیر رسالت نوشته چرا حجم داده هاي کارشناسي در ايران پيرامون يک مقوله اقتصادي آن قدر زياد است که در تصميم سازي دچار حيرت مي شويم و از تصميم گيري بازمي مانيم. به نظر مي رسد اين موضوع خيلي عادي نيست ، آنها که نمي خواهند مملکت پيشرفت کند و مانع کارآمدي نظام هستند ، در رسيدن به تصميمات کارشناسي درست اخلال مي کنند.

اعتماد در گزارش اصلی خود نوشته شايعه شده بود نزديکان دولت اجراي لايحه هدفمند کردن يارانه ها را در شرايط کنوني به صلاح دولت نمي دانند و اعتقاد داشتند بايد از پافشاري بر اجراي آن دست برداشت. هر چند اين شايعه هيچ وقت از سوي دولت به طور رسمي به زبان بيان نشد اما رفتارهاي اخير دولت و اصرار بر تمرکز منابع چنين تصوري را تقويت کرده که سازمان هدفمند کردن يارانه ها بهانه يي شده تا دولت اصل لايحه را نشانه رود.

به نوشته این گزارش آنچه روز گذشته در صحن علني مجلس در خصوص استرداد لايحه اتفاق افتاد، آن هم در شرايطي که هنوز نمايندگان در ابتداي بررسي لايحه بودند حاکي از اين ظن است که دولت مترصد چنين بهانه يي بوده است.

بهمن کشاورز در مقاله ای در اعتماد ضمن اشاره به لزوم علنی بودن دادگاه های رسیدگی کننده به مسائل مهم نوشته رسيدگي سري يا غيرعلني سابقه شرعي ندارد و در گذشته هاي دور رسيدگي در دکه القضا يا محضر قاضي با حضور مردم انجام مي شد و حتي در مواردي محل رسيدگي- به رغم وجود حديثي که مفاداً از منع قضا در مسجد حکايت دارد- در مساجد صورت مي گرفت.

رییس کانون وکلای دادگستری در این مقاله با اشاره به ماجراي کهريزک و ابعاد وسيع اجتماعي آن که گمان نمي رود کسي نسبت به آن بي اعتنا باشد نوشته رسيدگي علني به اين پرونده باعث مي شود؛ مردم آگاه شوند دقيقاً چه اتفاقي افتاده است. مردم بدانند قضيه يک روند سيستماتيک و برنامه ريزي شده داشته يا ناشي از جهالت و خيره سري و خودسري بوده است. ثالثاً مردم بدانند آنها که محاکمه مي شوند چقدر مسووليت دارند؟ آيا مامور معذور بوده يا مسوول و مجبور بوده يا مختار.

این حقوقدان بر تذکر خود در مقاله اعتماد افزوده با علنی بودن دادگاه بالاخره مردم متوجه خواهند شد قوه قضائيه آنجا که بحث برخورد با عوامل و کارگزاران مستقيم و غيرمستقيم خودش مطرح است، چگونه عمل مي کند. اين يعني نظارت مردمي بر کار دادگاه ها و قوه قضائيه. در عين حال افراد هوشمندي که ناظر اين محاکمه باشند تصوير روشن تري درباره آنچه طرفداران حقوق جزا از يک طرف و جرم شناسان از طرف ديگر مي گويند پيدا خواهند کرد.

روزنامه سیاست روز نوشته شنیده شده است حجت الاسلام سید حسن خمینی و سایر اعضای خانواده امام خمینی تصمیم گرفته اند در حرکت اعتراض گونه، ایران را ترک و به نجف اشرف عزیمت کنند و این تصمیم را با تعدادی از نزدیکان خود در میان گذاشته اند.

به گزارش این روزنامه هنوز مشخص نشده است بیت آیت الله خمینی می خواهند بطور دائم به عراق مهاجرت کنند یا صرفا یک تصمیم کوتاه مدت و مقطعی است.

در ادامه خبر سیاست روز آمده حمله اخیر جمعی از لباس شخصی ها به حسنیه جماران در هنگام سخنرانی سید محمد خاتمی، یکی از دلایل رنجش شدید حجت الاسلام حسن خمینی است، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی بعد از انتخابات خرداد 88 ، در بسیاری از مراسمات رسمی در حرم امام غایب بود.

تهران امروز گزارش داده با وجود اينکه بيش از چهار روز از مهلت مقرر بانک مرکزي براي جمع‌آوري پول‌هاي دارای شعار و نوشته باقي نمانده است، مسئولين يكي از شعب بانك‌ها گفته ما هم برپايه خبر‌هاي رسانه‌ها به نقل از بانک مرکزي در جريان قرار گرفتيم.

قبلا اعلام شده بود بانک مرکزي اسکناس‌هايي که روي آن نوشته، مهر يا هر‌گونه علامت اضافه وجود داشته باشد از 17 دي‌ماه بي‌اعتبار مي‌کند. اما يك منبع آگاه به این روزنامه گفته هر اسکناس خط‌خورده‌اي معاوضه نمي‌شود و تنها اسکناس‌هايي که روي آنها داستان‌سرايي شده يا منقش به شعار‌ها و اشکال مختلف است، قابل معاوضه خواهد بود.

ماجرای اسکناس ها از افزایش شعارهای ضد دولتی و ضد حکومتی شروع شد که بانک مرکزی بی اعتباری اسکناس های شعاردار را اعلام داشت اما همان موقع گفته شد که چنین طرحی غیرقابل اجراست.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران : سه شنبه 15 دی

بی بی سی:سه شنبه 15 دي 1388(5 ژانويه 2010)

آفتاب یزد از زبان وزیر سابق کشور نوشته ‌"‌تازه از راه‌رسيده‌ها به دنبال حذف پيشكسوتان هستند" و مردم سالاری از قول دبیرکل حزب موتلفه نوشته "برخی از دوستان احمدی نژاد تنها به حذف هاشمی می اندیشند".

آرمان در تیتر اول خود نوشته "سایه بحران های اجتماعی بر سر خانوارهای ندار"، جام جم از "بازگشت شرکت های هرمی با ترفندهای جدید" خبر داده، خراسان در گزارش اصلی خود از زبان محمود احمدی نژاد نوشته "هدفمند کردن تدریجی یارانه ها ظرف پنج سال به ضرر کشورست"، جهان صنعت در مورد علت تقاضای استرداد لایحه هدفمند کردن یارانه ها توسط نوشته "دولت به دلایل غیراقتصادی منصرف شد" و دنیای اقتصاد گزارشی دارد با عنوان "زمزمه مقابله با اقتصاد چنین".

ابتکار از قول وزیر اطلاعات از "اعدام، به عنوان حکم قیام کنندگان علیه نظام" خبر داده، تهران امروز همین گزارش را با عنوان "اتمام حجت" در صدر اخبار خود آورده، رسالت از زبان وزیران اطلاعات سابق و فعلی نوشته "برخی از دستگیرشدگان حوادث عاشورا از اتباع بیگانه اند" و کیهان همین خبر را با عنوان بزرگ "مردان خداجوی موسوی بهائی و تروریست از کار در آمدند" منعکس کرده است.

"تشدید حملات هوائی و زمینی عربستان به یمن" تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است.

مردم سالاری در مقاله ای نوشته مسوولان نبايد اجازه دهند از تريبون ها حرف هاي تند و خشني مطرح شود و يا حرکت هاي خشني صورت بگيرد. طرفداران نظام بايد به هوش باشند که رسانه ها و شخصيت هايشان رعايت کنند.

به نوشته رسول منتجب نیا سران اصلاح طلب هم نبايد اجازه دهند از فرصت هاي به وجود آمده ديگران استفاده کنند، بلکه آن ها بايد در حرکت ها و برخوردهايي که انجام مي شود به هوش باشند و اگر شعارهاي انحرافي داده مي شود، موضع گيري و مرز خود را از تندروها جدا کنند.

نفر دوم حزب اعتمادملی در مقاله مردم سالاری اظهار امیدواری کرده که اگر هم مسوولان نظام و هم اثرگذاران اصلاح طلب به وظيفه خود در مرزبندي ها و جداسازي ها عمل کنند، خواهيم ديد که اختلافات به حداقل رسيده و دشمنان انقلاب بسيار محدود و ناچيز مي شوند و در گوشه اي قرار مي گيرند.

فروزان آصف نخفی در سرمقاله مردم سالاری یادآوری کرده که محمدرضا باهنر عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي مي گويد پيدا کردن هزار خائن و محاکمه آنها، راه حل کنوني کشور نيست را اصولگرايان، به ويژه اصولگرايان افراطي بايد به آن توجه جدي داشته باشند اين سخن در درک واقعيات و ارائه راه حل ها بسيار نزديک است. همچنين بردن فضاي کشور به شرايط ياباما يا برما نيز گذراز اصل عدالت و عدم تمايز ميان معترضان قانوني با براندازان است که مي تواند در التهاب ناشي از آن شاهد صدور احکام غير عادلا نه باشيم.

نویسنده سرمقاله این روزنامه به یادآورده که رییس قوه قضاييه هم ديروز با تاکيد بر اين که تسريع و قاطعيت نبايد به حکم غير عادلانه منتهي شود، نافي آن بوده است. بي ترديد باما يا برما کردن امرسياسي در شرايط کنوني هم با فضاي انقلا ب اسلا مي 57 و هم فتح مکه در زمان پيامبر مغايرت دارد. این هر چند دو اصولگراي ميانه رو با توجه به خاستگاه خود سخناني مهم را عليه راديکاليسم مطرح کرده اند اما اميد است آرامش و امنيت رواني با اطلا ع رساني به موقع به جامعه برگردد.

ابتکار در سرمقاله خود نوشته اصلاح طلبان به علت تقابل دروني و ريزش زياد از درون و بيرون نتوانستند قدرت را برای چهار ساله سوم هم حفظ کنند. اما هنگامي که مشاهده کرد جريان مقابل با برنامه پيش مي رود نهضت جديدي را آغاز کردند. اين نهضت بيشتر در درون انديشه مي ساخت و در بيرون با القاي شبهه نيرو جذب مي کرد.

به نوشته این روزنامه اصلاح طلبان با بررسی درست شرايط دريافتند که از طريق انتخابات اين امر ممکن نيست پس در سال 86 پروژه جديد اين جريان براي پائين کشيدن دولت حاکم به جاي بالا کشيدن خود را آغاز کردند. مي توان نتيجه گرفت حوادث بعد از انتخابات سال 88 همه آن چيزي بود که جريان اصلاح طلب در چنته داشت و اين جريان براي چند دوره نمي تواند قدرت را به دست بگيرد.

نویسنده مقاله ابتکار که عنوان اصلاحات در گرداب هلنیسم برای آن انتخاب شده افزوده با بررسي عصرهلنيسم به اين نتيجه مي رسيم که جريان صلاح طلب طي تلاشي که در انتخابات براي خروج از عصر هلني خود داشت شکست خورد و همچنان در حال تاختن بر تفکرات دوره اول مديريت خود است.

کیهان سرمقاله خود را به موضوع پایان ضرب الاجل رئيس جمهور امريكا به ايران اختصاص داده و نوشته باراك اوباما به صراحت تاكيد كرد پايان سال ميلادي را زماني مي داند كه در آن بايد پيشرفتي محسوس درگفت وگوهاي هسته اي با ايران رخ داده باشد و الا جامعه بين المللي اقداماتي عليه ايران به عمل خواهد آورد.

به نوشته سرمقاله این روزنامه امريكايي ها خود بهتر از هر كسي مي دانند ورود به فاز تحريم ها، قدم نهادن در همان راهي است كه جرج بوش بر پيمودن آن اصرار كرد و نهايتا هم به شكستي چنان فاحش انجاميد كه باراك اوباما توانست در مبارزه انتخاباتي خود در مقابل كانديداي جمهوري خواهان، صرفا با تكيه بر همين يك مورد و تاكيد بر ضرورت تغيير آن، همه چيز را به نفع خود تمام كند.

در ادامه مقاله کیهان آمده حالا پس از چيزي حدود يك سال، زمزمه هايي وجود دارد كه اوباما مي خواهد به راه بوش بازگردد. سوال اين است كه اگر آن مسير در دوران بوش جواب نداد چرا بايد در دوران اوباما جواب بدهد؟ آيا اوباما مي تواند از بوش، بوش تر باشد.

جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به بحران یمن اشاره کرده و نوشته از پيام جدید اوباما بهتر مي توان به رمز و راز قضاياي پنهان و آشكار پي برد بويژه برروي طرحهاي از قبل ساماندهي شده كه با هر اقدام تروريستي بموقع توسط القاعده و طالبان كليد مي خورند متمركز شد. آن جا که رییس جمهور آمریکا می گويد براي بازنگري در امنيت ملي آمريكا و مقابله با حملات القاعده روابط خود با دوستان يمني گسترش داده به آموزش و توانمندسازي دستگاه امنيتي آنها كمك می کنیم .

به نظر این روزنامه از محتواي پيام اوباما بوي جنگ تازه به مشام مي رسد و تلاش واشنگتن براي ايجاد يك كانون جديد بحران در يمن را آشكار مي سازد. علاوه بر اين پيام همزمان لندن بيانگر تلاش براي بين المللي ساختن اين بحران در اولين فرصت ممكن است واضح است بدون توجه به حادثه مشكوك پرواز آمستردام ـ ديترويت با تمامي اجزاي بهم پيوسته اش اين صحنه سازي آمريكائي توجيه چنداني براي افكار عمومي جهان نخواهد داشت .

در ادامه مقاله روزنامه جمهوری اسلامی آمده واشنگتن و لندن به دنبال بهانه اي براي حضور در مركز مسائل يمن هستند و با اين اطلاع رسانيهاي مشكوك درخصوص فعال شدن طالبان و القاعده تصور مي كنند بهانه هاي مورد نظر را به دست آورده اند. حال آنكه اين پديده بيشتر به يك صحنه سازي اطلاعاتي شباهت دارد.

یک هفته بعد از آن پایان مهلت غرب برای ایران و سه روز بعد از آن که وزیر خارجه ایران تبادل اورانیوم را در جزیره کیش پذیرفت گزارش اصلی تهران امروز نشان می دهد که منوچهر متكي تركيه و جزيره كيش را به عنوان دو محل پيشنهادي براي مبادله 400 كيلو اورانيوم ايران به غرب پيشنهاد كرده است.

گزارش این روزنامه نشان می دهد سخنگوی وزارت خارجه گفته ايران آماده است تا در صورت اعتمادسازي طرف مقابل (گروه 1+5) بحث خريد سوخت را در چارچوب معاوضه مرحله‌اي انجام دهد. تاکنون كشورهاي مختلفي براي اين موضوع اعلام آمادگي كرده‌اند كه در اين رابطه مي‌توان به كشورهاي برزيل، ژاپن، تركيه و جزيره كيش اشاره كرد.

کیهان گزارش داده که گروه موسوم به ارتش سایبری ایران که بزرگ ترین قدرت سایبری جهان است توانست شبكه تويتر را از کار بییندازد در حالی که این شبکه همراه فیس بوک برای القای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری فعال بود و به همین جهت هم توانست جایزه ای بگیرد.

کیهان ادعا کرده شبکه های تویتر و فیس بوک که بیشترین فعالیت را در جریان ناآرامی های اخیر داشت الان توسط مراکز امنیتی اطلاعاتی ایران به وسیله ای برای شناسائی و دستگیری فعالان مخالف تبدیل شده است.