بولتن خبري ايران نبرد(1073) شنبه 16 آبان 1388(7 نوامبر 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

البرادعي از ايران خواستار پاسخ سريع بر سرهسته‌يي شد

خبرگزاري آسوشيتدپرس:سه شنبه 12 آبان 1388(3 نوامبر 2009)

رئيس آژانس بين المللي انرژي اتمي روز دوشنبه از ايران خواست كه پاسخ روشني به پيشنهاد مورد حمايت آمريكا، مبني بر ارسال اكثر ماده هسته‌يي خود به خارج براي پردازش بدهد.

مقامات ايراني علا‌ئم مختلفي در مورد پيشنهاد صدور 70 درصد از اورانيوم غني شده _ كه براي ساختن يك بمب كافي است_تا كه در بازگشت بعنوان سوخت رآكتور تحقيقاتي استفاده شود، فرستاده اند، روز دوشنبه وزير امور خارجه گفت كه اين گزينه هنوز وجود دارد در حالي كه يك ديپلومات ارشد خلاف اين را پيشنهاد كرد....

البرادعي كه در مجمع عمومي سازمان ملل سخنراني مي كرد گفت، دعاوي و سئوالاتي مربوط به طبيعت برنامه هسته‌يي ايران باقيست، وي خواستار اقدامات اعتماد سازي از جانب همه طرفها شد.

البرادعي در آخرين سخنراني خود قبل از كناره گيري پس از 12 سال، بعنوان رئيس آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت، من ، از اينرو از ايران مي خواهم كه پاسخ پيشنهاد اخير مرا هرچه سريعتر آماده كند، پيشنهادي كه بر اساس ابتكار عمل آمريكا، روسيه و فرانسه، به هدف تعامل و با مجموعه اي از اقداماتي كه مي تواند اطمينان و اعتماد ايجاد كند ارائه شده است. ...پيام هاي مختلف ايران بنظر مي رسد كه حاميان اصلي طرح را بسمت گفتگوهاي بيشتر ، امري كه آن كشورها با آن بعنوان تاكتيك تاخيري مخالفند، سوق مي دهد.البرادعي در سخنراني اش درخواست هاي روبه ازدياد براي تحريم ها، براي بازداشتن ايران از جاه طلبي هاي هسته‌يي اش را با گفتن اين كه تحريمات به بيگناهان و كساني كه آسيب پذيرند بيشترين صدمه را وارد مي كند، رد كرد..

 

هدف برنامۀ هسته ای تبدیل شدن به قدرت منطقه ای است

چهارشنبه 13 آبان 1388(4 نوامبر 2009)

رادیو فرانسه: محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در روز چهارشنبه در یک سخنرانی در نیویورک گفت هدف از برنامۀ هسته ای ایران وادار کردن جامعۀ بین المللی به برسمیت شناختن این کشور به عنوان یک "قدرت منطقه ای" است.

محمد البرادعی تأکید کرد که ایرانیان بر این باور و اعتقادند که داشتن فناوری هسته ای اعتبار و قدرت به ارمغان می آورد و بسیار دوست دارند که ایالات متحدۀ آمریکا با آنان طرف معامله و گفتگو باشد. مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که در یک همایش مربوط به خلع سلاح هسته ای سخن می گفت افزود بدبختانه این نظریه یا تئوری گونه ای حقیقت را در خود جای می دهد و ایران از زمانی که برنامۀ هسته ای خود را به راه انداخته است جدی گرفته شده است.

البردادعی در این سخنرانی ، برنامۀ هسته ای ایران را وسیله ای برای نیل به یک هدف خواند و گفت این هدف برسمیت شناخته شدن به عنوان یک "قدرت منطقه ای" است. مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که پس از دوازده سال تصدی این مقام در پایان سال جاری میلادی جای خود را به شخص دیگری می دهد بار دیگر این موضع آژانس را که برای اثبات این امر که "ایران دارای یک برنامۀ هسته ای نظامی" است" هیچ دلیل و مدرکی در دست نیست" مورد تأیید قرار داد. محمد البرادعی در این سخنرانی که در شورای روابط خارجی آمریکا ایراد کرد در ارتباط با پیشنهاد اخیر آژانس به تهران مبنی بر غنی سازی اورانیوم مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی ایران در روسیه و فرانسه گفت با پذیرش و امضای این پیشنهاد از سوی جمهوری اسلامی ایران ، خاورمیانه خاورمیانۀ با ثبات تری خواهد شد.

مدیر کل آژانس گفت اگر جامعۀ بین المللی موفق شود ایران را به امضای این پیشنهاد وادارد، این کار راهگشای عصری جدید خواهد بود و ایران و آمریکا خواهند توانست با یکدیگر همکاری کنند. محمد البرادعی از امکان این همکاری در کشورهائی چون افغانستان و عراق و تغییر اوضاع در این کشورها در نتیجۀ این همکاری یاد کرد. مدیر کل آژانس گفت برای نخستین بار شاهد یک تمایل جدی از دو طرف برای همکاری است. سرانجام این که، محمد البرادعی در اظهار نظر پیرامون احتمال بمباران تأسیسات هسته ای ایران به وسیلۀ اسرائیل گفت چنین کاری کل منطقه را به"گلوله ای آتشین" تبدیل خواهد کرد. این برندۀ جایزۀ صلح نوبل گفت "دانش" را نمی توان بمباران کرد. از نظر البرادعی تنها حاصل حملۀ نظامی، سوق دادن ایران به یک مسابقۀ تسلیحاتی هسته ای است. مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی آن چه را که "شرایط در مجموع تهاجمی" غرب توصیف کرد تا حدودی مسئول خودداری ایران از همکاری با جامعۀ بین المللی دانست.

 

پرزيدنت اوباما در پيام خود بمناسبت سالگرد اشغال سفارت آمريکا تمرکز بر آينده را پيشنهاد کرد

سايت صداي آمريكا:چهارشنبه 13 آبان 1388(4 نوامبر 2009)

 رييس جمهوري آمريکا گفت ما براي 30 سال شنيده ايم که جمهوري اسلامي ايران با چه چيزي مخالف است اما سؤال اين است که جمهوري اسلامي در جستجوي چگونه آينده اي است؟

پرزيدنت اوباما افزود که آمريکا در جستجوي مناسباتي با ايران است که مبتني بر منافع متقابل و احترام متقابل باشد

باراک اوباما رئيس جمهوري آمريکا در پيامي بمناسبت سالگرد اشغال سفارت آمريکا در تهران از ايران خواست که پس از اين گذشته را گذشته تلقي کند و توجه خود را به آينده معطوف دارد.

در بيانيه منتشر شده در اواخر سه شنبه پرزيدنت اوباما گفت ما براي 30 سال شنيده ايم که جمهوري اسلامي ايران با چه چيزي مخالف است اما سؤال اين است که جمهوري اسلامي در جستجوي چگونه آينده اي است؟

پرزيدنت اوباما افزود که آمريکا در جستجوي مناسباتي با ايران است که مبتني بر منافع متقابل و احترام متقابل باشد.

 

گزارش سري:   ايران طرح كلاهك جنگي اتمي پيشرفته را آزمايش كرده است

روزنامه گاردين:پنجشنبه 14 آبان 1388(5 نوامبر 2009)

ديدبان، نگران است كه تهران عنصر كليدي براي نصب بمب بر موشكها را داشته باشد -  تهران - به‌قلم جوليان بورجر - گاردين دريافته است كه ديدبان ملل‌متحد از ايران خواسته است تا در مورد اسنادِ حاكي از آزمايش طرح كلاهك جنگي اتمي پيشرفته را توضيح بدهد.

وجود تكنولوژيِ معروف به سلاح انفجار از درونِ دو نقطه‌يي بطور رسمي، هم در آمريكا و هم در بريتانيا مقوله‌يي سرٌي مي‌باشد

اما بنا به اسناد منتشر نشده در پرونده‌يي كه توسط آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تهيه شده، دانشمندان ايراني ممكن است عناصر شديد‌الانفجار اين طرح را آزمايش كرده باشند.

اين تحول توسط كارشناسان اتمي تعجب‌انگيز خوانده شده و به فوريتِ تلاشها براي راه‌حل ديپلوماتيكِ بحران اتمي ايران افزوده است.

اين تكنولوژي پيشرفته وقتي كه به بصورت حرفه‌يي[طي شدن دوره تسلط] در بيايد اين امكان را مي‌دهد كه بتوان كلاهكهاي كوچكتر و ساده‌تر جنگي نسبت به مدلهاي قبلي توليد كرد كه قطر آن كوتاهتر است بطوري كه نصب آن روي موشك ساده‌تر خواهد بود.

 اسنادي كه حاكيست اين آزمايشات روي يك طرح انفجاري دو نقطه‌يي صورت گرفته، بخشي از اسناد تسليحاتي شدن برنامه اتمي ايران است كه توسط آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گردآوري شده‌اند و توسط اين آژانس به ايران ارائه شده‌اند و منتظر پاسخ ايران مي‌باشند.

اين پرونده تحت عنوان امكان ابعاد نظامي برنامه اتمي ايران يك جمعبندي از گزارشاتيست كه توسط آژانسهاي اطلاعات غربي به اين آژانس داده شده‌اند.  اين آژانس، به چنين گزارشاتي را در گذشته به‌خصوص بعد از جنگ عراق با ديده ترديد نگريسته است اما مدير اين آژانس محمد البرادعي گفته است بنظر مي‌رسد اين اسناد از منابع مختلفي طي دوره‌هاي مختلف بدست آمده‌اند و بنظر مي‌رسد بطور كلي منسجم و بطور مكفي جامع و مشروح باشند و لازم است كه ايران به آنها بپردازد.

بخشهايي از اين پرونده، قبلاً منتشر شده‌اند اما در آن زمان مشخص نشده بود كه شامل  اسنادي دال بر اين كلاهكهاي پيشرفته است. يك مشاور دولت اروپايي در زمينه مقولات اتمي گفت اين موضوع كه ايران ممكن است روي اين نوع مواد كار مي‌كند تعجب‌انگيز است.

جيمز آكتون(James Acton ) يك كارشناس تسليحاتي انگليسي در مركز خيريه كارنيگي براي صلح بين‌الملل گفته است قابل توجه است كه قبل از تكميل گام اول، آنها مي‌خواهند مستقيماً وارد گام چهارم يا پنجم شوند. براي شروع با طرحهاي پيشرفته‌تر، حاكي از جاه‌طلبي فني در اين زمينه است كه جاي تعجب دارد.

يك كارشناس غربي ديگر كه بر برنامه اتمي ايران اشراف دارد گفته است چنين وضعيتي، اين سؤال را برمي‌انگيزد كه آن را چه كسي به آنها داده است آيا اِي.كيو خان[AQ Khan عبدالقادر خان پاكستاني] كه در سال 2004 اعتراف كرد يك باند قاچاق اتمي داشته به چنين تكنولوژي دسترسي داشته يا اينكه بازيگر ديگري در كار بوده است.

فاش شدن اين سند در شرايطي است كه تنشها در حال افزايش‌اند. تهران تاكنون اين توافق اتمي پيشنهادي كه بر اساس آن عمده موجودي اورانيوم غني‌شده سبك ايران به مدت يكسال به خارج منتقل مي‌شود را رد كرده است. در خارج از ايران اين اورانيوم قرار بود به ميله‌هاي سوختي اتمي تبديل شوند كه ديگر مشكل مي‌توان آنها را در تسليحات اتمي بكار برد.

حكومت ايران از مذاكراتي كه قرار بود هفته گذشته راجع به ادامه غني‌سازي اورانيوم توسط ايران برگزار شود هم طفره رفته است. ادامه غني‌سازي اورانيوم توسط ايران، نقض قطعنامه‌هاي شوراي امنيت ملل‌متحد مي‌باشد.

نگرانيهايي در واشنگتن و لندن وجود دارد مبني‌بر اينكه؛ اگر هيچ توافقي حاصل نشود تا حتي موقت هم شده تنشها تا آخر دسامبر خنثي شوند، اسراييل ممكن است طرح اقدام نظامي را به جريان بياندازد.

هدف طرح نظامي اسراييل اين است كه برنامه اتمي ايران را با قوه قهريه به تعويق اندازد كه پيامدهاي غيرقابل تخميني براي خاورميانه در بر خواهد داشت.

ايران به انجام آزمايشات [چاشني‌هاي] شديد‌الانفجار كه در كادر مايكروثانيه تنظيم بوده، دست زده است.

تهران به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفته است از انجام چنين آزمايشهايي، اهداف غيرنظامي داشته اما تاكنون از ارائه اسناد آن خودداري ورزيده است.

كارشناسان غربي مي‌گويند هيچ كاربرد شهروندي براي چنين آزمايشاتي وجود ندارند مگر اينكه در توليد كلاهكهاي جنگي اتمي بكار برده شوند كه مستلزم تنظيم و هماهنگ ساختن چند انفجار مي‌باشد. به اين وسيله آنها هسته قابل انشقاق يا پيت از كلاهك جنگي را تا رسيدن به جِرمِ بحراني، فشرده مي‌كنند.

يك تخمين اطلاعات ملي[گزارش جامعه اطلاعاتي آمريكا] كه دو سال قبل منتشر شد گفته بود ايران طرح كلاهك جنگي اتمي را چندين سال مورد تحقيق قرارداده اما احتمالاً در سال 2003 متوقف ساخته است. اما مقامات بريتانيا، فرانسه و آلمان گفته‌اند آنها بر اين باورند كه تسليحاتي شدنِ برنامه اتمي ايران بعد از اين تاريخ هم ادامه داشته است و ممكن است در حال حاضر هم ادامه داشته باشد.

در ماه سپتامبر يك دادگاه آلماني، يك تاجر آلماني- ايراني بنام محسن ونكي را به جرم دلالي در فروش تجهيزات دوگانه با كاربرد در توسعه تسليحات اتمي را متهم ساخت. اين تجهيزات، دوربينهاي با سرعت بالاي تخصصي را شامل مي‌شد كه از نوعي هستند كه در ساخت سلاحهاي انفجار از درون بكار مي‌روند. اين دوربينها را ميتوان در ديتكتورهاي تشعشعي[ردياب اشعه] هم استفاده كرد.

[زيرنويس عكس] - موشك ميانبرد زلزال در حال آزمايش در مانور جنگي در ايران

بنا به يك گزارشِ مؤسسه علوم و امنيت بين‌المللي(آي.اس.آي.سISIS )،  بوندِس ناخريشتِن ديِنست (Bundesnachrichtendienst ) سرويس اطلاعاتي آلمان در اين محاكمه، گواهي داد كه شواهدي هست كه حاكيست توسعه تسليحاتي ايران ادامه داشته است.

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در صدد پيدا كردن اينست كه دانشمندان و نهادهايي كه در اين آزمايشات درگير بوده‌اند چه كساني هستند اما تاكنون پاسخي دريافت نكرده است. درخواستهاي مكرر اين آژانس براي مصاحبه با محسن فخريزاده كه به پدر اتمي ايران معروف است رد شده است.

اين آژانس هم‌چنين از ايران در مورد اسنادي كه حاكيست كارشناس تسليحاتي روسيه به مهندسين ايراني كمك كردند توضيح بدهد. بنا به اين اسناد، مهندسين روسي براي رسيدن به تسلط در سينك و هماهنگ ساختن انفجارهاي شديد به ايران كمك كرده‌اند.

 

كلينتون از ايران خواست كه پيشنهاد هسته‌يي را آنطور كه هست بپذيرد

خبرگزاري فرانسه:جمعه 15 آبان 1388(6 نوامبر 2009)

هيلاري كلينتون روز پنجشنبه از ايران خواست تا كه پيشنهاد توافق هسته‌يي با قدرت هاي جهاني با واسطه سازمان ملل، بر سر برنامه هسته‌يي خود را، بدون تغيير بپذيرد.

كلينتون كه در كنار وزير امور خارجه جديد آلمان گوئيدو وسترولي قرار داشت به خبرنگاران گفت، من گفته ام اين يك لحظه حياتي براي ايران است و ما از ايران مي خواهيم كه توافقنامه را به همان شكل پيشنهاد شده‌ي آن بپذيرد .

كلينتون گفت، ما آنرا تغيير نمي دهيم و براي هميشه منتظر نخواهيم بود.

ايران در آغاز قرار بود پاسخ خود را به توافقنامه تا 23 اكتبر بدهد...

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

اعلان تشكيل جنبش ملي عراق همزمان با اعلان ليست احرار به رياست اياد جمال‌الدين

تلويزيون الحره:شنبه 9 آبان 1388(31 اکتبر 2009)

جنبش وفاق ملي به رياست اياد علاوي و جبهه عراقي گفتگوي ملي به رياست صالح المطلك ادغام خود در يك تشكل جديد به اسم جنبش ملي عراق را اعلام كردند. علاوي در كنفراس مطبوعاتي به مناسبت اعلان اين ادغام نسبت به خطر تقلب در انتخابات آينده هشدار داد و تاكيد كرد كه قضيه كركوك بايد در چارچوب سياسي حل و فصل شود. اين اعلان همزمان بود با اعلان ليست احرار به رياست اياد جمال الدين بود. جمال الدين گفت از اولويت برنامه وي در زمينه سياسي برخورد با كشورهايي است كه رفتاري دوگانه با عراق دارند مثل ايران مي باشد:

گزارش : ادغام ليست العراقيه و جبهه عراقي گفتگوي ملي و فراكسيون ابناء رافدين هرم ائتلافي متشكل از 40 جريان سياسي را تكميل كرد. رياست جنبش جديد را اياد علاوي بر عهده دارد و دبيركلي آن با صالح المطلك مي باشد... اعلان اين جنبش همزمان با اعلان ليست احرار به رياست اياد جمال الدين بود. جمال الدين برنامه سياسي خود را توضيح داد و گفت از اولويتهاي برنامه سياسي وي مقابله به مثل با كشورهاي همسايه اي است كه رفتاري دوگانه با عراق دارند و مشخصا ايران مي باشد:

اياد جمال الدين : از رفتار دوگانه اي كه با ما مي شود مثل رفتار ايران راضي نيستيم. ايران دو موضع دارد. يك موضع خارجي ايران است كه به روند سياسي عراق اعتراف كرده و به رسميت شناخته و در ظاهر حمايت مي كند ولي يك موضوع ديگر هم وجود دارد و آن نيز موضع مخفي ايران است و آن نيز موضع سپاه پاسداران و اطلاعات ايران است.

 

اياد جمال الدين نماينده پارلمان عراق تشكيل ليست آزادگان را بمنظور آمادگي براي انتخابات اعلام كرد

سايت راديو سوا:شنبه 9 آبان 1388(31 اکتبر 2009)

 امروز شنبه در بغداد تشكيل ليست احراربه رياست اياد جمال الدين بمنظور آمادگي براي ورود به انتخابات قانونگذاري آينده اعلام شد. اياد جمال الدين در كنفرانس مطبوعاتي كه در بغداد برگزار شد گفت احرار يك حزب سياسي شناخته شده نيست بلكه يك جريان مردمي است كه اعضاء آنرا ديدگاه ها و روياهايي كه بايد محقق كنند گرد هم آورده است . جمال الدين گفت مشورتهايي با تعدادي از نيروهاي سياسي براي تشكيل يك ائتلاف انتخاباتي گسترده در جريان است از جمله با وثاب شاكر نماينده پارلمان و جرياناتي كه آنرا نمايندگي مي كند .

به نوبه خود وثاب شاكر نماينده مستقل پارلمان در گفتگو با راديو سوا گفت تعدادي از فراكسيون هاي سياسي او را براي مذاكره براي تشكيل يك ائتلاف جديد با اياد جمال الدين مكلف كرده اند ، وي گفت اين ائتلاف بزودي اعلام خواهد گرديد.

 

در حالي كه آمار كشته ها دو برابر شده است, فرستاده ملل متحد, امنيت در بغداد را مورد تحقيق قرار مي دهد

خبرگزاري فرانسه:دوشنبه 11 آبان 1388(2 نوامبر 2009)

روز دوشنبه فرستاده ويژه ملل متحد با مقامات ارشد عراقي براي تحقيق در مورد امنيت در بغداد, ملاقات كرد. اين در حالي است كه, مقامات دولتي نشان دادند كه شمار كساني كه در ماه اكتبر كشته شدند, دو برابر ماه قبل بوده است... هوشيار زيباري گفته است كه قصد دارد با اين ديپلمات ملاقات كند.

اما يك منبع ديپلماتيك به شرط ناشناس ماندن گفت كه ديدار فرناندز تارانكو, يك ماموريت مقدماتي است و آغاز تحقيق در مورد بمبگذاريها, كه مورد درخواست دولت عراق بود, نمي باشد...آمار گردآوري شده توسط وزارتخانه هاي دفاع, كشور, و درماني نشان مي دهند كه 343 غيرنظامي, 42 پليس, و 25 سرباز در ماه گذشته كشته شدند... همچنين 1275 غيرنظامي, 135 پليس, و 90 سرباز در ماه اكتبر مجروح شدند... علاوه بر آن, 8 سرباز آمريكايي در ماه گذشته در عراق كشته شدند كه تعداد كل كشته هاي آمريكا از زمان حمله در سال 2003 را, به 4355 نفر رساند.

 

نگاه ایران به عراق استراتژیک است نه تاکتیکی

پنجشنبه 14 آبان 1388(5 نوامبر 2009)

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی کشورها طراحی خاصی برای عراق دنبال می کنند، گفت: ما وارد این بازی های کثیف نخواهیم شد و نگاه ما برای روابط با عراق نه تاکتیکی بلکه استراتژیک است.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به عراق، علی لاریجانی در دومین روز از سفر خود به عراق پیش از ظهر پنجشنبه در منطقه الکراده بغداد با حضور در بیت شهید حکیم با جمعی از چهره های سیاسی و سرشناس ائتلاف میهنی عراق دیدار و گفتگو کرد.

لاریجانی در این دیدار بیت مرحوم حکیم را بیتی پربرکت برای مردم عراق و شیعیان توصیف کرد و یادآور شد: نقش محسن حکیم را هیچ وقت فراموش نمی کنیم ، نقش شهید حکیم در تاریخ معاصر عراق و نقش مرحوم عبدالعزیز حکیم در رهایی عراق از شرایط اخیر بی بدیل است.

رئیس مجلس با ابراز خرسندی از ملاقات با رجال سیاسی سرشناس عراق، خطاب به آنان گفت: نظرات شما اطمینان می دهد که عراق جدید سرنوشت مثبتی در جو دموکراسی پایدار دنبال می کند و اگر دسایسی هم باشد با خبرگی رجال سیاسی عراق برطرف می شود.

وی با اشاره به اینکه مردم عراق در چند سال اخیر دستاوردهای بزرگی داشته اند، اظهار داشت: اینکه ملت عراق توانست به مجاهدت رژیم دیکتاتور صدام را از سر راه بردارد بسیار ارزشمند است چون جریان صدام و حزب او جنایات بزرگی در عراق و منطقه کردند و ملت عراق این جریان فاسد را از سر راه برداشت.

لاریجانی دستاورد دیگر ملت عراق را در دوران پس از اشغال عنوان کرد و گفت: آمریکایی ها کشور بزرگ عراق را اشغال کردند و زیر بناهای این کشور را تخریب کرده و به عنوان مبارزه با تروریسم خود را مقابل ملت عراق قرار داده اند. اما ملت رشید عراق در این جنجال ها استقلال خود را حفظ و مسیر دموکراسی را دنبال کرد.

وی با تاکید بر اینکه ایران حامی عراق جدید و مدافع دستاوردهای این کشور و استقلال آن است، تصریح کرد: ایران چه در زمان صدام دیکتاتور و چه بعد از آن در کنار ملت عراق بوده است.

لاریجانی اضافه کرد: همه رهبران ایران در حمایت از عراق مصرند و دفاع ما از ملت عراق از مبنایی دینی برخواسته است.

رئیس مجلس کشورمان با تقدیر و تشکر از مواضع رجال سیاسی عراق در حمایت ایران از مردم غزه گفت: شما می دانید ایران بر اساس احساس مسئولیت دینی درباره سرنوشت مسلمانان راهی را که امام (ره) در نظر گرفت و رهبر انقلاب به آن رهنمود می دهد دنبال می کند.

وی افزود: عراق امروز مسیر روشنی را طی می کند و با توجه به نقش استراتژیکی که ایران و عراق در منطقه دارند برخی کشورها نگران هستند که ایران و عراق نقش مثبتی در منطقه داشته باشند به همین دلیل تلاش می کنند روابط این دو کشور را تخریب کنند.

لاریجانی با اشاره به مواضع برخی کشورها در قبال روابط ایران و عراق گفت: جنب و جوش های غیر متعارف و غیر طبیعی نسبت به حوادث عراق به خصوص انتخابات پارلمانی پیش روی ملت عراق در جریان است.

رئیس قوه مقننه کشورمان یادآور شد: همان کشورهایی که در جریان اشغالگری نه تنها به عراق کمک نکردند بلکه تروریست های خود را به عراق اعزام کردند ، امروز دلسوز عراق شده اند و بازی جدیدی را طراحی کرده اند و مقاصد خاصی را دنبال می کنند.

وی افزود: ما وارد این بازی های کثیف نخواهیم شد و نگاه ما با روابط به عراق نگاهی تاکتیکی و بر اساس منافع نیست بلکه نگاهی استراتژیک با در نظر گرفتن عزت مردم عراق است.

لاریجانی با بیان اینکه ایران از تمامیت ارضی عراق، وحدت ملی، تکامل توسعه و پایداری ملت عراق حمایت می کند، یادآور شد: رجال سیاسی عراق آنقدر توانایی دارند که گروه هایی که در جنایات صدام مشارکت داشتند یا در عملیات های تروریستی حضور پیدا کرده اند را شناسایی می کنند و این گروه ها قابلیت به دوش کشیدن بار سنگین مسئولیت دفاع از مردم عراق را ندارند.

در دیدار لاریجانی با ائتلاف میهنی عراق موفق الربیعی مشاور امنیت ملی عراق، احمد چلبی از رهبران کردستان عراق، سید باقر الموسوی از سازمان مجاهدین عراق، حسن ططاری از حزب الله لبنان، جباره هویدی از سازمان زنان مسلمان عراق، شیخ المولی از رهبران ترکمن عراق، حاج العامرین از رهبران جریان بدر عراق، شیخ نعمانی از رجال سیاسی کرد عراق، عبدالرزاق از چهره های اصلاح طلب عراق، جواد عطار از جنبش العمل، شریف بن علی از چهره های سیاسی عراق، سید حسین صدر از چهره های سیاسی مستقل و نیار صدر از رجال سیاسی عراق حضور داشتند.

چهره های سیاسی حاضر در این نشست با تقدیر و تشکر از جایگاه ایران در دفاع از ملت عراق پیش از سرنگونی صدام و بعد از آن بر تداوم و استمرار همکاری های سیاسی، اقتصادی، عمرانی و صنعتی بین دو کشور ایران و عراق تاکید کردند.

همکاری ایران در آبرسانی به عراق از جمله درخواست های رجال های بلند پایه عراق بود.

وزیر اقتصاد عراق نیز در این نشست فعال شدن توافقنامه های دو کشور ایران و عراق را در موضوع همکاری های اقتصادی خواستار شد.

همچنین دبیر کل سپاه بدر از مواضع ایران در حمایت از فلسطین، مقابله با رژیم صهیونیستی و حمایت از مردم غزه تقدیر کرد.

همچنین چهره های سیاسی حاضر در جلسه با ابراز خرسندی از دنباله روی از نظرات حضرت امام خمینی (ره) از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به مسلمانان جهان تقدیر و تشکر کردند.

 

عراق و کنسرن‌های نفتی

رادیو آلمان:پنجشنبه 14 آبان 1388(5 نوامبر 2009)

نفت عراق در انتظار صادرات انبوهعراق از نظر ذخایر نفتی سومین کشور جهان است. بسیاری می‌گویند آمریکا حمله به عراق را آغاز کرد تا منابع نفتی این کشور را زیر کنترل خود درآورد. اما کنسرن‌های نفتی این کشور هنوز در خرید نفت عراق سهیم نیستند.

پس از رخداد تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی بسیاری از کارشناسان منطقه بر این نظر بودند که دیگر عربستان سعودی، کشوری که بیشتر این تروریست‌ها از آن آمده بودند، نمی‌تواند متحد شماره یک آمریکا در منطقه باشد. آنها خواستار آن بودند که این کشور متحد دیگری برای خود در نظر گیرد.

دولت عراق و قراردادهای جدید

این که گفته می‌شود آمریکا حمله به عراق را آغاز کرد تا منابع نفتی این کشور را به دست آورد تایید نشده، زیرا تاکنون کنسرن‌های آمریکایی در خرید نفت از عراق سهیم نبوده‌اند. در ماه ژوئن سال جاری، سرانجام دوکنسرن توانستند در یک مزایده قراردادهایی با دولت عراق ببندند. یکی از این دو، یک کنسرن بریتانیایی- چینی و دیگری کنسرنی زیر نظر شرکت ایتالیایی ِ اِنی (ENI) بود.

دولت عراق نظر دقیق و روشنی در مورد قراردادهای نفتی با کشورهای خارجی یافته است. این نظر با برنامه‌های کنسرن‌های نفتی چندان مطابقتی ندارد. دولت عراق در قراردادهایش با کنسرن‌ها، که آنها را قراردادهای خدماتی می نامد، شرط می‌کند که این کنسرن‌ها باید طی ۲۰ سال آینده به میزان تولید امروز عراق، برای هر بشکه دو دلار به دست آورند. این در حالی‌ست که کنسرن‌ها مبلغی بسیار بالاتر از این رقم را برای تولید هر بشکه نفت برای خود در نظر گرفته بودند.

بسیارند گروه‌هایی که بر این نظرند که آمریکا جنگ با عراق را بخاطر نفت این کشور آغاز کردحسن شهرستانی، وزیر نفت عراق، در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که عراق در نظر ندارد ملی شدن نفت‌اش را از دست بدهد و هیچ کشوری نیز در بستن قرارداد با عراق از مزایای ویژه‌ای برخوردار نخواهد شد. او خاطرنشان کرد که روابط داخلی و خارجی عراق دیگر نمی‌توانند تاثیری بر قراردادهای نفتی داشته باشد.

در قراردادهای دولت عراق با کنسرن‌ها دیگر چون گذشته سهیم شدن کنسرن‌ها در سود فروش نفت، در نظر گرفته نمی‌شود. شهرستانی، وزیر نفت عراق، اعلام کرد که کنسرن‌های آمریکایی در سال‌های اخیر چندین بار سعی کردند راهی به منابع نفتی عراق بیانبد، اما این کوشش بی‌نتیجه ماند.

ذخایر نفت عراق

گفته می‌شود که منابع نفتی عراق ۱۵ میلیارد بشکه است. این در حالی‌ست که ذخایر نفتی دیگر این کشور هنوز کشف نشده‌اند و راه‌های استخراج نفت در عراق بسیار سهل‌تر از کشورهای دیگر نفت خیز است. در چنین شرایطی عراق می‌تواند به زودی صادرات نفت خود را به شدت افزایش دهد.

اما عراق طی  سال‌های طولانی نتوانست به اندازه‌ای که می‌خواهد نفت بفروشد، چه در دوران جنگ با ایران، چه در دوران اشغال کویت و چه پس از اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی از طرف آمریکا. در حال حاضر صادرات نفت عراق در روز ۳/ ۲ میلیون بشکه در روز است، یعنی در سطح  سال ِ ۲۰۰۳ میلادی. دولت عراق بسیار خشنود خواهد شد اگر این سطح در پنج سال آینده به دو برابر رقم کنونی برسد.

ذخایر نفت و گروه‌های قومی

بیشترین ذخایر نفت عراق در بخش شیعی‌نشین جنوب و مناطق کردنشین ِ شمال این کشور قرار دارد. اما مردم این دو منطقه هیچ علاقه‌ای ندارند که شهروندان سنی‌مذهب این کشور در سود نفت مناطق‌شان سهیم گردند. به همین جهت است که کردها به طور نمونه خود در امر بستن قراردادهای صادرات نفت با شرکت‌های خارجی تصمیم می‌گیرند و قرارداد با ترکیه نمونه‌ای از این تصمیم است.

 

گزارشي از سفر لاريجاني به بغداد

تلويزيون العربيه:پنجشنبه 14 آبان 1388(5 نوامبر 2009)

پارلمان  عراق بار ديگر در رسيدن به راه حلي كه همه را براي تصويب قانون انتخابات راضي كند, شكست خورد. آخرين روز اين راي گيري امروز پنجشنبه مي باشد. تعدادي از نمايندگان مجلس نيز به ديدار علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي ايران از بغداد اعتراض كردند و خواستار عدم استقبال از وي شدند.

گزارش: رؤساي فراكسيونهاي پارلماني بار ديگر در رسيدن به حل وفصل اختلاف بر سر قانون انتخابات, عليرغم اينكه سازمان ملل نيز پيشنهاد توافقي داده بود تا اينكه عراق از اين بحران خارج شود, شكست خوردند و موضوع كركوك بزرگترين مانع در روند تصويب آن مي باشد. كميساريا نيز از مجلس خواسته بود كه ماكزيمم تا روز پنج شنبه بايد اين قانون به تصويب برسد.

محمد التميم  از فراكسيون عربي در كركوك: تا اين لحظه گفتگوها و مشورت ها با فراكسيون كردي حول پيشنهاد داده شده ادامه دارد.

ادامه گزارش: در اين فضاي دسته بندي پارلماني,  علي لاريجاني رئيس پارلمان ايران به بغداد آمد, وي از فرودگاه بغداد براي ديدار با همتاي عراقيش و برخي از رهبران فراكسيونهاي سياسي در مجلس رفت تا مجموعه‌اي از مسائل را مورد بحث قرار بدهند. علي لاريجاني تاكيد كرد كه در امور داخلي عراق دخالت نمي كنند ولي اين ديدار مورد استقبال برخي از نمايندگان مجلس قرار نگرفت و آنها خواستار توقف حمايت ايران از شبه نظاميان مسلح شدند.

اسامه النجيفي: رئيس مجلس ايران دربغداد مورد استقبال نيست و اين ديدار را رد مي كنيم.

اياد السامرائي: كساني اين ديدار را مورد انتقاد قرار مي دهند. ما در كشوري دمكرات هستيم و در چنين كشوري هركسي اظهار نظر خودش را مي كند برخي از اين اظهار نظرات معتدل و برخي بنيادگرايي است.

ادامه گزارش: عنوان اصلي ديدار دوم لاريجاني طي يك سال از عراق, مطرح كردن مسائل مشترك بين دو كشور مي باشد كه برجسته ترين آن پرونده آب, ميدانهاي نفتي مشترك, ميدانهاي مين, تبادل تجاري و كنترل مرزها مي باشد. ديدار لاريجاني چند روز ادامه خواهد داشت و طي آن با مسئولين عراقي حول پرونده مجاهدين خلق گفتگو خواهد كرد. تهران خواستار اخراج آنها  از عراق و يا تحويل آنها به ايران مي باشد.

لاريجاني: منافقين يك گروه تروريستي هستند و نبايد در  عراق بمانند زيرا كه يك گروه جنايت كار است و كشتارهاي زيادي مرتكب شده است و تعدادي ازمردم ايران توسط آنها كشته شده اند.

ادامه گزارش: ديدار لاريجاني در حالي صورت مي گيرد كه اختلاف و دسته بندي جدي بين فراكسيونهاي بزرگي است كه طي سالهاي گذشته عراق را رهبري كردند و اين اختلاف بطور مشخص در ائتلافهاي انتخاباتي است لذا 

برخي به اين ديدار مي نگرند كه بر موضع برخي قبل از انتخابات تاثير بگذارد.

 

احمد العلواني: روي ديدار هيات پارلماني ايران به رياست لاريجاني از عراق زياد حساب نمي شود

تلويزيون بغداد ( وابسته به حزب اسلامي عراق):پنجشنبه 14 آبان 1388(5 نوامبر 2009)

 احمد العلواني نماينده مجلس گفت بر روي ديدار هيات پارلماني ايران به رياست علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي ايران از عراق زياد حساب نمي شود, زيرا كه از كشوري مي آيد كه دخالت خيلي زيادي در تصميم گيريهاي سياسي در عراق دارد. وي به تلويزيون بغداد گفت كه اين ديدار بمنظور بهبود بخشيدن فضاي بين دو ائتلاف دولت قانون و عراقي ملي مي باشد.

 

لاريجاني در ديدار با حكيم: جريان جديد سياسي عراق اجازه نخواهد داد

تلويزيون شبكه يك: پنجشنبه 14 آبان 1388(5 نوامبر 2009)

 هيأت پارلماني ايران دومين سفر خود به عراق را با ديدار ائتلاف ملي عراق آغاز كرد. اعضاي حاضر در اين جلسه كه با هيأت پارلماني ايران ديدار داشتند از جمله اثرگذارترين شخصيتهاي سياسي عراق هستند كه تحت عنوان ائتلاف ملي عراق گرد هم آمدند.

احزاب عمدهيي مانند مجلس اعلاي عراق به رياست عمار حكيم, حزب كنگره ملي, جنبش اصلاحيون, جريان صدر و سياسيون گروهها و جناحهاي مختلف عراق در اين ائتلاف حضور دارند. در اين نشست رؤساي احزاب عراقي جايگاه مؤثر ايران در منطقه را ستودند و از ايران به خاطر پشتيباني قدرتمندانه از عراق و فلسطين تقدير كردند. احزاب سياسي از هيأت پارلماني ايراني خواستند تجارب خود در حوزهي مسائل پارلماني در اختيار عراق قرار دهد. آقاي لاريجاني هم در اين نشست گفت ايران و عراق ظرفيت صحنهگرداني وقايع منطقه را دارند. رئيس مجلس ايران افزود جريان جديد سياسي عراق ظرفيتهاي بسيار بالايي دارد و اجازه نخواهد داد حاميان تروريسم و باقيماندههاي حزب بعث ادارهي امور عراق را به دست گيرند..

 

برخي منابع گفتند كه در دستور كار لاريجاني در سفر به بغداد ادغام دو ائتلاف شيعي در همديگر مي باشد

تلويزيون الشرقيه:پنجشنبه 14 آبان 1388(5 نوامبر 2009)

بيش از صد پارلمانتر عراقي علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي كه هم اكنون در حال ديدن از عراق مي باشد را تحريم كردند. پارلمانترهاي عراقي علي لاريجاني را نماينده اشغال ايران عليه عراق مي دانند. اعضاي پارلمان از اياد السامرايي رئيس پارلمان كه به محض ورود لاريجاني به عراق با وي ديدار كرد, خواستند تا ليستي از اتهامات ايران حول دخالتهايش در امور سياسي و امنيتي عراق را به لاريجاني ارائه كند. برخي منابع گفتند كه لاريجاني تلاش ائتلاف ملي عراق و دولت ائتلاف قانون براي ادغام در همديگر را مورد تاييد قرار داد. اين منابع گفتند كه در دستور كار لاريجاني ادغام اين دو ائتلاف و تأييد آن مي باشد. اين اعضاي پارلمان از السامرايي خواستند تا در ديدار با تمامي مقامات خارجي پارلمان عراق را نمايندگي كند و در ارائه مواضع و ملاحظات اعضاي پارلمان در قبال سياستهاي آن مقامات هيچ ترديدي به خود را ندهد, بويژه كشورهايي كه با عراق مشكل دارند مثل ايران كه دلائل زيادي نزد دستگاههاي امنيتي و نيروهاي آمريكايي حول حمايت مستمر ايران از نيروهاي شبه نظامي با سلاح و مواد انفجاري كه با آنها عراقيان را كشتار مي كنند, وجود دارد. اين دخالت تا جايي است كه قومي گرايي و طائفه گرايي را در بين عراقيان دامن زده است. در اين ميان برخي منابع پارلماني مطلع گفتند كه در جلسه اياد السامرايي و علي لاريجاني, اياد السامرايي به دخالت ايران در عراق از طريق حمايت از نيروهاي شبه نظامي و فرستادن اعضاي گروههاي ويژه و دست داشتن ايران در برخي از انفجارهاي صورت گرفته, هيچ اشاره نكرده است. اين منابع گفتند كه اياد السامرايي در گفتگو با لاريجاني تنها به اين اكتفاء كرده است كه مشتركات زيادي بين دو كشور وجود دارد و بايد مرحله گذشته را با افزايش همكاري در تمامي زمينه ها پشت سر گذاشت. علي لاريجاني در جريان ديدار خود با اياد السامرايي به رژيم عراق در دوران رياست رئيس جمهور فقيد عراق صدام حسين حمله كرد و گفت كه در آن دوران اعضاي پارلمان توسط خود صدام حسين انتخاب مي شدند. لاريجاني همچنين برخي كشورهاي منطقه كه از آنها اسم نبرد را مورد حمله قرار داد و گفت از تروريزم و ضربه وارد كردن به عراق به بهانه جنگ با آمريكا و تروريزم حمايت مي كنند ولي در باطن آمريكايي ها را دوست دارند.

 

طارق الهاشمي ديدارش با علي لاريجاني را ناخوشآيند و چه بسا متشنج توصيف كرد

تلويزيون العراقيه:جمعه 15 آبان 1388(6 نوامبر 2009)

 طارق الهاشمي معاون رئيس جمهور فضاي ديدارش با رئيس مجلس شوراي ايران علي لاريجاني را ناخوشآيند و چه بسا متشنج توصيف كرد. الهاشمي امروز در اظهارات مطبوعاتي افزود كه از لاريجاني خواستار ارائه توضيح درباره روابط ايران درباره بسياري از پرونده‌ها از جمله قطع 42رود بر روي عراق و تجاوزاتي كه عليه چاههاي نفت مشترك صورت گرفته و همچنين آزادي عراقيان بازداشت شده در ايران شد. اين درخواست پس از آن صورت گرفت كه لاريجاني خواستار آزادي تعدادي از ايرانيان بازداشتي در عراق شده بود كه در رابطه با موضوعات مربوط به عبور غير مجاز از مرز يا پايان يافتن مدت اقامت رسمي آنان در بازداشت بسر مي‌برند .

 

رئيس كميسارياي عالي مستقل انتخابات: برگزاري انتخابات قانونگذاري در زمان تعيين شده آن امكان پذير نيست

تلويزيون العراقيه:جمعه 15 آبان 1388(6 نوامبر 2009)

 رئيس كميسارياي عالي مستقل انتخابات فرج الحيدري گفت كه ديگر برگزاري انتخابات قانونگذاري در زمان تعيين شده آن امكان پذير نيست. حيدري در گفتگو با العراقيه گفت كه اين امر بسيار سخت شده است. وي خاطر نشان كرد كه كميساريا ناچار است به اصولي كه باعث برگزاري شفاف اين انتخابات مي‌شود احترام بگذارد. وي گفت كه حرف آخر درباره موعد نهايي به پارلمان بر مي‌گردد.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۱۰ آبان

بی بی سی:يكشنبه 10 آبان 1388(اول نوامبر 2009)

آفتاب یزد هشدار چند نماینده مجلس را عنوان اول خود قرار داده "احتكار كالاها بر‌ای گران‌فروشی پس از حذف یارانه‌ها"، پیشنهاد مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره "انتقال پایتخت به نقطه ای دیگر" در صدر اخبار آفتاب یزد، ابتکار و مردم سالاری نشسته است، ایران از "کاهش مالیات حقوق بگیران و فعالان اقتصادی" خبر داده و جام جم با عنوان "پول بانک ها در جیب بدهکاران" از گزارشی درباره انباشتگی بدهی های معوقه در بانک ها نوشته است.

"خاتمی: در مقام نقد باقی می مانیم" تیتر اول روزنامه های اعتماد و سرمایه است، "ساختن فردا را از امروز آغاز کنیم" به نقل از میرحسین موسوی عنوان اصلی حیات نو است و رسالت از قول معاون اول قوه قضاییه در عنوان اصلی خود نوشته "برخی خود را از نعمت ولایت محروم کرده اند".

روزنامه خبر با عنوان "چه اشکالی دارد چند زن استاندار باشند" سئوالی را مطرح کرده که رییس دولت پرسیده است، خراسان به نقل از رهبر جمهوری اسلامی نوشته "خراسان در عرصه دفاع مقدس از نقاط برجسته کشور بود"، "سی و شش میلیون نفر صاحب حساب عدالت می شوند" در صدر اخبار کیهان آمده، " آماده باش دولت برای وصول مطالبات معوق بانکی" تیتر سرمایه است و " پیشنهاد متفاوت برای وام مسكن" عنوان اول دنیای اقتصاد است.

روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از دو نماینده مجلس نوشته "ماهیت سلطه گری آمریكا تغییر نكرده تفكر برقراری رابطه ساده اندیشی است".

کیهان در چند مقاله از پیامی که میرحسین موسوی درباره روز سیزده ابان منتشر کرده و از هواداران خود خواسته در مراسمی که در این روز بر پا می شود شرکت کنند انتقاد کرده و در چند مقاله از وی خرده گرفته که چرا از اشغال سفارت آمریکا در تهران تجلیل نکرده و تنها به گفتن این نکته که در آن زمان رهبر جمهوری اسلامی چه کرد اکتفا کرده است.

گفتی است که بر اساس پیام نخست وزیر پیشین ایران که چند روزنامه بخش هائی از آن را منعکس کرده اند بینان گذار جمهوری اسلامی در جریان اشغال سفارت از دانشجویان پیروی کرد و دانشجویان آن روز و مبرازان با اسکتبار امروز در زندانند.

کیهان به تازه ترین گفته های محمد خاتمی رییس جمهور اصلاح طلب سابق ایراد گرفته چرا که گفته ما همچنان به نقد قدرت ادامه می دهیم و در چارچوب قانون اساسی مبارزه خواهیم کرد.

کیهان بدون اشاره به مدعیات اصلاح طلبان درباره انتخابات ریاست جمهوری اخیر، نوشته آن چه اصلاح طلبان در انتخابات اخیر انجام دادند، تن ندادن به انتخاب اكثریت مردم به عنوان قاعده ومنطق قانون اساسی بود. طیف مذكور همچنین به مكانیزم های پیش بینی شده در قانون اساسی برای حل و فصل اختلاف های انتخاباتی هم تن نداد حال آن كه به عنوان مثال وقتی در آمریكا، دادگاه فدرال درباره اختلاف بسیار اندك میان آراء بوش و جان كری، حكم داد، حزب بازنده به این حكم گردن نهاد و مانند برخی مدعیان بی صداقت جمهوری خواهی و دموكراسی در ایران كار را به اردوكشی خیابانی و تهدید و ارعاب نكشاند .

رسالت در سرمقاله خود نوشته اصلاح طلبان در جریان اغتشاشات اخیر در برخی خیابان های تهران از حمایت صریح الهجه و بی سابقه برخی مقامات آمریکایی نظیر اوباما و کلینتون برخوردار شد قصد دارد در13 آبان امسال به دولت ایالات متحده ادای دین کند .

صالح اسکندری نویسنده رسالت بسیار غیر محتمل دانسته که در هدایت اتفاقات روز قدس و برنامه های اعتراضی که برای13 آبان تدارک دیده شده، آمریکایی ها و اسرائیلی ها وجود نداشته باشند. دشمن در صدد است از این طریق ابزار چانه زنی دست و پا کند و عزت و استقلال ایران را مورد تعرض قرار دهد .

به نوشته این روزنامه موسوی نامزد رقیب انتخابات در جریان سبز در روز قدس از این تجمعات غیر قانونی تحت عنوان حرکت های خودجوش مردم یاد کرد و حتی رسانه های داخلی را متهم ساخت که بدون دلیل جریان سبز را به بیگانگان پیوند می زنند و سعی در وارونه نشان دادن حقایق می کنند . در حالی که اقدامات سبزها از چندین روز قبل توسط جریاناتی خارج از مرزهای کشور در محیط های مجازی به صورت گسترده تبلیغ شده و پس از آن توسط بی بی سی و صدای آمریکا انعکاس داده و تبلیغ می شود.

مردم سالاری در سرمقاله خود به مناسبت سیزده آبان که در ایران روز مبارزه با استکبار جهانی نامذگذاری شده نوشته وجود شعار نه شرقی، نه غربی ادبیات مبارزه مردم ایران به خوبی این موضوع را نمایان می کند که هر کشوری و هر ظالمی چه شرقی باشد و چه غربی و چه داخلی می تواند نماد استکبار باشد. شاید دولت مردان بخواهند تاکید کنند که تنها مصداق استکبار همان آمریکا و اسرائیل است اما لزوما تفسیر مردم این گونه نیست.

به نوشته این مقاله مردم آگاهی که در حیات اجتماعی و سیاسی شان مشارکت می کنند تفسیر خودشان را از استکبار دارند. از دید آن ها کماکان هر کسی در هر جایی ظلم می کند مستکبر است. اگر ما مردم را به عنوان صاحبان اصلی کشور بپذیریم باید به تفسیر آن ها از استکبار نیز هرچند که مخالف نظر ما باشد وفادار مانده و احترام بگذاریم. صاحبان قدرت باید بدانند که مردم مبارزه با استکبار را آن طور که خودشان می فهمند ادامه خواهند داد.

حیات نو در مقاله با انتقاد از ورود سپاه به مباحث سیاسی نوشته از همان روزى که نهاد مردمى سپاه پاسداران شکل گرفت کسى گمان نمى‌کرد که مردمى بودن این نهاد که مورد اعتراف دوست و دشمن است، به نحوى مدیریت شود که با مطالبات صنفی، سیاسى و اجتماعى برخى لایه‌هاى جمعى در افتد.

به نوشته ناصرالدین قاضی زاده در حیات نو فلسفه هشدارهاى مکرر بنیان گذار جمهوری اسلامی و قوانین مصرحه در کشورهایى که تفکیک قوا دخالت نظامیان را در امور سیاسى منع کرده است بر این واقعیت تاکید دارد که جایگاه مردم به عنوان بهترین منبع مشروعیت بخش به دیگر ارکان نظام، در اولویت اول قرار دارد و به چالش کشیدن آن نه تنها موجب تقویت پایه‌هاى نظام نمى‌شود، بلکه اعتماد عمومى را متزلزل مى‌سازد .

در ادامه این مقاله اشاره شده که نه تنها پدیده دخالت نظامی، بلکه جابه‌جایى و مشارکت سوال‌برانگیز نیروهاى نظامى در عرصه‌هاى فرهنگى و مدنى مانند حضور چشم‌گیر نیروهاى غیرمطبوعاتى در نمایشگاه مطبوعات امسال صداى غیرمنتقدان را هم بلند کرد. هیچ اهل قلمى انتظار ندارد که فضاى نقادى و پرسشگرى میراث انحصارى و ملک مطلق آنان شود. زیرا این مقام نظامى نیز به عنوان یک صاحب دیدگاه مى‌تواند، نظراتش را در مورد نهادهاى دیگر اعلام کند و پاسخ آن را در فرصت برابر دریافت کند.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به شدت به کسانی که سخن از احتمال مذاکره بین ایران و آمریکا می گویند تاخته و نوشته چرخش 180 درجه ای برخی جناحهای منتسب به دولت برای مذاكره با هیاتهای آمریكایی و باز كردن باب گفتگوهای هسته ای به اصطلاح موثر و مقتدرانه با آمریكا جای شگفتی بسیار دارد. این تعجب وقتی بیشتر و دامنه دارتر می شود كه در گذشته مذاكره بر سر حق هسته ای مردم ایران با كشورهای غربی توسط این جناح غلط ارزیابی شده و به شدت با آن مخالفت می شد اما امروز نه تنها در حاشیه مذاكرات هسته ای باب مذاكرات دوجانبه با مقامات آمریكایی باز می شود بلكه تحویل اورانیوم های غنی شده كشورمان به غرب یك پیروزی قلمداد گردیده و از منتقدان این كار به شدت انتقاد می شود.

به نوشته این روزنامه برخی تحلیل می کنند این جریان سیاسی كه خود را متولی رسمی خط انقلاب معرفی می كند و در بیانیه های سیاسی و اطلاعیه های تبلیغاتی خود را نوك پیكان مبارزه با آمریكا قلمداد می نماید در خفا تلاش دارد زمینه هایی را در مفاهمه با آمریكا بازگشایی كند كه سرانجامی جز معامله برای آن متصور نیست .

روزنامه جمهوری اسلامی در عین حال تاکید کرده پذیرفتنی نیست افراد و جریانهایی كه وجاهت و مقبولیت گذشته خود را از خط امام كسب كرده اند امروز در قبال بزرگترین و با اهمیت ترین رویداد تاریخی انقلاب و موضوع دخالتهای شیطان بزرگ و جنایتهای آمریكای جهانخوار دچار چنین گنگی بزرگ و سكوت سنگینی شده باشند چرا كه اكنون بیش از هر زمان دیگری احساس می شود نیروهای خط انقلاب در مسائل اصلی و كلیدی باید بر مواضع امام و نظام پافشاری كرده و خط خود را از جریانات سرسپرده جدا كنند .

رسالت در گزارشی به نقل از خبرنگار خود که برای یک گزارش یک همایش همراه وزیر خارجه به سری لانکا سفر کرده نوشته این جا مردم محمود احمدی نژاد را دوست دارند چنان که یک بانوی میانسال کلمبویی نام ایران را با احمدی نژاد همراه کرد. او که به کمک پسر 9 ساله خود به زبان انگلیسی سخن می گفت، از واژه "ایجاد کردن چالش" برای اقدامات رییس جمهوری ایران استفاده کرد و اظهار داشت: آقای احمدی نژاد به خاطر چالش هایی که می کند، بسیار خوب است .

به نوشته خبرنگار رسالت ایجاد چالش از سوی احمدی نژاد، توجه مردم سریلانکا را جلب کرده است به طوریکه یکی از اهالی کلمبو در گپ و گفت با خبرنگار ایرنا گفت: آقای احمدی نژاد بسیار مردم خوی است زیرا نمی ترسد و با هر قدرتی حتی آمریکا چالش می کند؛ کاری که دیگران نمی کنند .

جوان دیگر با اشاره به سفر سال گذشته رییس جمهوری اسلامی ایران به سریلانکا برای شرکت در اجلاس "ساس"، در حالی که دست خود را روی سینه گذاشته بود، گفت: او وقتی به اینجا آمد بسیار خالصانه و صمیمی رفتار می کرد .

بر اساس خبری که روزنامه سرمایه منعکس کرده در حالی که اختلاف نظرها درخصوص نحوه اجرای هدفمندکردن یارانه ها و پیامدهای تورمی آن بالا گرفته یک نماینده مجلس، خواستار به رفراندوم گذاشته شدن لایحه هدفمندکردن یارانه ها شده است.

علیرضا محجوب رئیس فراکسیون کارگری مجلس به نوشته این روزنامه با بیان اینکه پیشنهادهای متعددی تاکنون در حین بررسی لایحه ارائه شده و هیچ کدام رای نیاورده گفت: باید هدفمندسازی یارانه ها به رفراندوم گذاشته شود. چرا که اجرای لایحه هدفمندکردن یارانه ها به ارتقای درآمد دولت می انجامد و باعث فربه تر و بزرگ ترشدن دولت می شود و این مغایر با سیاست های کلی اصل 44 است.

سرمایه در گزارش اصلی خود از قول رئیس کل بانک مرکزی از تشکیل تیم های ویژه در سراسر کشور برای وصول مطالبات بانکی خبر داده و نوشته که رقم مطالبات معوق بانکی به مرز 40 هزار میلیارد تومان رسیده است.

بر اساس گزارش سرمایه محمود بهمنی گفته بانک مرکزی برای وصول مطالبات معوق بانک ها، برنامه ای را تبیین کرده و تیم های کارشناسی در استان ها تشکیل داده است. و از بانک ها هم خواسته شده موضوع وصول مطالبات بانکی را با جدیت پیگیری کنند.

گفتنی است که مطالبات معوقه بانک ها یکی از اولین و مهم ترین اتنقتاد محمود احمدی نژاد در مبارزات انتخاباتی خود علیه دولت های گذشته بود ولی بر اساس گزارش ها در چهار سال گذشته بیش از هر دو ره تاریخ ایران مطالبات بانک ها انباشته شده است .

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته انبوه‌سازان بسته‌ای حاوی راهكارهای رسیدن به رونق مسكن را تدارك دیده‌اند كه قرار است به زودی تقدیم مقام ارشد دولت شود؛ مهم‌ترین موضوع در بسته پیشنهادی، درخواست تحول در تسهیلاتی است كه بانك‌ها در حال حاضر به بخش مسكن پرداخت می‌كنند.

بر اساس نوشته این روزنامه در بسته پیشنهادی آمده سقف وام ساخت به 50میلیون تومان افزایش یابد و جریان پرداخت تسهیلات خرید مسكن نیز در قالب وام 30میلیون تومانی مجددا برقرار شود .

اما دنیای اقتصاد از قول یك عضو شورای عالی مسكن نوشته وام خرید مسكن در دولت فعلی احیا نخواهد شد؛ ضمن اینكه سقف وام ساخت نیز به دو دلیل نمی‌تواند بیش از رقم فعلی افزایش یابد.

مقداد همتی به خبرنگار این روزنامه گفته دولت برنامه‌ای برای ارتقای اثرگذاری وام ساخت مسکن دارد به این ترتیب كه طول مدت سپرده‌گذاری برای دریافت وام 30میلیون تومانی ساخت مسكن از یك سال به 6 ماه كاهش پیدا كند.

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 11 آبان 88

بی بی سی:دوشنبه 11 آبان 1388(2 نوامبر 2009)

"یارانه نسیه، تورم نقدی ایجاد می کند" عنوان اصلی روزنامه خبر است، "یارانه نقدی برای پنجاه میلیون نفر" تیتر روزنامه ایران، کیهان در تیتر بزرگ خود نوشته "همه یارانه می گیرند کم درآمدها بیشتر" و مردم سالاری از پیشنهادی برای "رفراندوم برای هدفمندسازی یارانه ها" خبر داده است.

"آخرین وضعیت زندانیان اصلاح طلب" گزارش اصلی آفتاب یزد است، اعتماد نوشته "در دادگاه نبوی اتهام تبليغ عليه نظام و اخلال در ترافيک مطرح شد" و حیات نو در صدر گزارش های خود نوشته "توجه به نظر اکثریت هدف انقلاب بود".

"سازمان بازرسی: ابطال واگذاری مخابرات، سازمان بورس: نمی شود" تیتر اول تهران امروز است، "درخواست سازمان بازرسی برای ابطال معاملات مخابرات" گزارش اصلی جام جم و ابتکار نوشته "بازرسی: مزايده باطل است، بورس: هيچ مرجعي حق ابطال ندارد".

"افشاي طرح سري وزارت خارجه آمريكا براي انتقال يهوديان يمن به واشنگتن" عنوان اصلی روزنامه جمهوریاسلامی است و "هر نوع پیش شرط برای تحویل سوخت قابل پذیرش نیست" تیتر اول رسالت که از قول ابوترابی نایب رییس مجلس نقل شده است.

حميد قزوينی در مقاله ای در حیات نو نوشته پرونده هسته‌اى و نحوه پيگيرى آن طى 13 سال گذشته همواره موضوع اول دستگاه ديپلماسى کشور بوده و جريان موسوم به اصولگرا تا مى‌توانست اصلاح‌طلبان را به عدم دفاع از حق مسلم ايرانيان و انعطاف بيش از حد مقابل غربى‌ها متهم مى‌کرد.

به نوشته این روزنامه اکنون پرونده هسته‌اى به مراحل اصلى و شايد پايانى خود نزديک شده است. دولت اصولگرا و رئيس آن از حق هسته‌اى چه‌ها که نمى‌گويند. ديگر اثرى از ديپلمات‌هاى اصلاح‌طلب نيست که متهم به غرب‌زدگى شوند، نمايندگان مجلس هشتم به جاى نمايندگان اصلاح‌طلب آمده‌اند و خود را مدافع پر و پا قرص حقوق هسته‌اى مى‌دانند. در چنين شرايطى همه آن سر و صداها، آسمان و زمين را به هم وصل کردن‌ها و ادعاها به اينجا ختم شده که آقايان تضمين‌ها و تعهدات فراوانى بدهند و در مقابل مقدارى اورانيوم غنى شده براى رآکتور تهران وارد کنند.

جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته سردمداران كاخ سفيد در طول 30 سال گذشته به دفعات توطئه هاي سنگين و همه جانبه اي را عليه انقلاب اسلامي ايران تدارک ديدند كه براي هر يك ميلياردها دلار از بودجه خود يا جيب شيوخ منطقه و آتش بياران معركه هزينه كرده ولي كوچكترين نتيجه اي نگرفتند.

به نوشته این روزنامه امروز ضروري ترين وظيفه نخبگان و سرخط هاي جريان هاي سياسي براي خنثي كردن توطئه هاي نرم افزارهاي آمريكا، ايجاد فضاي رسانه اي مناسب براي بي اثر كردن تلاشهاي دشمن افشاي توطئه هاي آمريكا ايجاد همگرايي منطقي بين نيروهاي درون نظام و تحقق بخشيدن به شعار اتحاد ملي به عنوان رهيافت استراتژيك نظام اسلامي است.

رسالت در مقاله نوشته متاسفانه دشمنان در شبيخوني نيرنگ آميز با هتک حرمت اين نماد ديني و فرهنگي، به محتواي آن نيز جسارت روا داشته اند از اين رو است که حرکت مکتبي و مردمي جنبش سبز علوي در خيزشي عمومي و فراگير عليه انحصاري ساختن اين رنگ اعلام موجوديت کرده و اولين بيانيه خويش را منتشر کرده است.

بر اساس نوشته رسالت در بیانیه اول این گروه آمده از اين پس و بخصوص در مراسم مذهبي در پيش رو همچون عيدين سعيدين قربان و غدير خم، و نيز محرم و صفر با تظاهر و بر تن کردن لباس ها، شال ها و پرچم هاي مزين به اين نماد مقدس سبز در مجامع عمومي و مذهبي همچون مساجد، تکايا، حسينيه ها، مدارس، دانشگاه ها، خيابانها، حوزه هاي علميه، مجامع کارگري و کشاورزي، صنعتي و تجاري، بازار، جشن ها و ميهماني ها و محيط فعال ایجاد می کنیم.

صادق زیبا کلام در حیات نو با اشاره به تظاهرات گذشته هواداران جنبش سبز نوشته سردادن بعضى شعارهاى تند و راديکال، باعث مى‌شود که وظيفه رهبران جنبش سبز -يعنى آقايان موسوى و کروبى و تا حدودى آقاى خاتمي- سنگين تر شود.

به نظر این استاد دانشگاه معلوم است که صدها هزار نفرى که در نماز جمعه آقاى‌هاشمى يا در تظاهرات روز قدس شرکت کرده اند، با يک حرف آقاى موسوى دست از بعضى شعارها بر نمى‌دارند. اما مهم اين است که رهبرى جنبش سبز در اين زمينه‌ها با هوشيارى و دقت تمام برخورد کند. ضمن اينکه راست افراطى هم بسيار مايل است تا شعارهاى راديکالى در اعتراضات سر داده شود تا راحت تر زمينه برخورد فراهم شود.

حیات نو در گزارش اصلی خود نوشته يارانه نقدى به تمام اقشار جامعه و با تشخيص دولت پرداخت خواهد شد، اين حاصل مذاکرات ديروز نمايندگان مجلس بود که پس از طى کردن فرآيند 10 پيشنهاد سرانجام به تصويب مجلس رسيد.

به نوشته این روزنامه مصوبه اى که با عقب نشينى مجلس از تصميم قبلى کميسيون ويژه بررسى کننده لايحه هدفمندى يارانه‌ها همراه بود. چرا که اين کميسيون پيش از اين مصوب کرده بودکه 50 درصد درآمد حاصل از آزاد سازى قيمت ها بر مبناى 5 دهک درآمدي که مجلس آنها را تعيين مى کرد توزيع شود.

مرجان نماینده در تهران امروز نوشته با اجراي هدفمند كردن يارانه‌ها، مردمي كه در شرايط فعلي توان خريد مسكن را ندارند، ديگر هرگز نمي‌توانند صاحبخانه شوند. اين چشم‌اندازي است كه تحليلگران و كارشناسان بازار مسكن از آثار تعديل يارانه‌ها در ساخت‌وساز عنوان كرده‌اند. به اعتقاد آنها اجراي طرح مزبور در شرايط فعلي، موجب افزايش تورم خواهد شد، امري كه تاثير مستقيمي در ساخت‌وساز و بازار مسكن خواهد گذاشت.

به نوشته این روزنامه طرح دولت كه بنا بر اظهارات كارشناسان در برنامه‌هاي توسعه‌ سوم و چهارم نيز لحاظ شده بود، به‌دليل فراهم نبودن زيرساخت‌هاي مناسب تاكنون اجرايي نشده است، اكنون نيز تصويب كليات اين طرح، اظهارنظرهاي متفاوتي را از سوي كارشناسان به‌دنبال داشته است.

محمد طبیبان در مقاله ای در تهران امروز نوشته اينكه گفته مي‌شود دهك‌هاي مشمول لايحه هدفمند كردن يارانه‌ها مشخص نيست، معنا ندارد. ايراد نمايندگان به دولت براي اين موضوع كاملا بجاست. مفهوم دهك امري اجرايي نيست بلكه بايد از طريق آمار به اين مفهوم دست يافت. درواقع در يك بررسي آماري بايد مرز بين دهك‌ها را مشخص كرد چراكه با يك اقدام رفاهي چنين مفهومي كاربردي ندارد.وقتي پاي منافع عمومي در ميان است بايد مشخص شود كه پول از چه منبعي به دست آمده و در كدام بخش مصرف مي‌شود.

به نوشته این کارشناس اقتصادی: دولت به پخش كردن پول مجاز نيست؛ كاري كه در اين سال‌ها تا حدودي انجام داده است، اما بيش از اين نبايد بدون ضوابط به توزيع پول پرداخت. دولت بايد بداند كه براي هزينه كردن درآمدهاي كشور بايد تابع قوانين بودجه سنواتي باشد.

در ادامه مقاله تهران امروز آمده در خصوص هدفمندكردن يارانه‌ها و پرداخت نقدي آن بايد دقت بيشتري كرد. اين موضوع حساس است و معيشت مردم را تحت تاثير قرار مي‌دهد.به همين جهت بايد دقت لازم در تعيين ميزان پرداخت نقدي يارانه‌ها و همچنين تعيين مشمولان اين طرح صورت گيرد.

علی شادکام در مقاله ای در اعتماد نوشته احمدي نژاد در چهار سال گذشته آنقدر وزير، معاون، مديرکل و استانداران مسوول در وزارت کشور را تغيير داده است که برخي وزارت کشور را وزارت تغييرات کشور مي نامند. خانه تکاني هاي پياپي البته شامل حال تيم اقتصادي جديد دولت نيز شد.

به نوشته این مقاله داستان تغييرات پياپي در کابينه و بدنه مديريتي دولت البته از ابتدا مشخص بود اما کسي آن را جدي نگرفت. رئيس دولت نهم در همان ايام انتخاب وزراي دوره اول فعاليتش از آنها ميثاق نامه يي را به امضا گرفت که در صورت تخلف هر وزيري از آن، رئيس جمهور اين حق را داشت با ايجاد تغيير از عقب ماندن يک وزارتخانه از مسير حرکت دولت جلوگيري کند. خانه تکاني هاي مديريتي البته در ايام انتخابات مورد انتقاد کانديداهاي رقيب احمدي نژاد بود.

آفتاب یزد در سرمقاله خود به بررسی تبلیغاتی پرداخته که در رسانه های مختلف پیرامون شخصیت و عملکردهای محمود احمدی نژاد صورت می گیرد، تبلیغاتی که به نوشته این مقاله معلوم نیست مقصود از آن چیست.

با این مقدمه سردبیر آفتاب یزد به یکی از آخرین تبلیغات اشاره می کند که مربوط به سفر اردوغان به تهران است، در حالی که وی در بازگشت از تهران گفته ايران پيشنهاد جذابي به ما داده، آیا ما نبايد به منافع كشورمان فكر كنيم؟ ايران اين امكان را به تركيه داده است كه بدون شركت در مناقصه، اجراي پروژه در توسعه فاز 3‌پارس جنوبي را به عهده بگيرد، ازطرفی آنكارا حق بازاريابي بيش از 50 درصد از گاز استخراجي از ايران را خواهد داشت.

به نوشته سردبیر این روزنامه مفهوم سخن نخست‌وزير باهوش تركيه آن است كـه نفع در این معاملات نصیب کشوری است که منافع خود را بیشتر محافظت می کند در حالی که متاسفانه هيچ‌كس از اصولگرايان مسلط، و نه دیگران امروز سوال نمي‌كنند اختيار تفويضي براي بازاريابي گاز استخراج شده از ايران، براي دولت امروز و دولت‌هاي بعد از دولت دهم، چه تعهدات و هزينه‌هايي ايجاد خواهد كرد؟

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته دولت احمدي نژاد به مردم پايتخت بي توجه بوده است. نزديک به 10 ميليون نفر از مردم ايران در تهران زندگي مي کنند اما سهم اين جمعيت از وعده هاي آقاي احمدي نژاد چيست؟ اگر چه در فوايد سفرهاي استاني، ابهامات فراواني وجود دارد، اما به هر حال، به عنوان برنامه اي که توسط دولت انجام مي شود، بايد به تساوي اجرا شود و منافع احتمالي اين سفرها توسط دولتي که عدالت را محور شعارهاي خود قرار داده، با عدالت بين همه استانهاي کشور تقسيم شود.

به نوشته مردم سالاری گويا دولتمردان حق دارند هزينه هاي حضور خود در پايتخت را به مردم تهران تحميل کنند، اما در تقسيم آنچه که آن را معيار عدالت مي خوانند، مردم پايتخت را فراموش کنند. اينها همه نشان مي دهد که احمدي نژاد چندان توجهي به مرکز نشيناني نداشته که از بين همه اقشار- ضعيف، متوسط و مرفه- در آن ديده مي شوند و در حقيقت، طيفي متنوع از افراد ساکن در پايتخت را فراموش کرده است.

 

مرور روزنامه های صبح تهران: چهارشنبه 13 آبان

بی بی سی:چهارشنبه 13 آبان 1388(4 نوامبر 2009)

اکثر روزنامه های صبح روز چهارشنبه، 13 آبان، مطالبی را به سالگرد اشغال سفارت سابق آمریکا در تهران و تبعات آن اختصاص داده اند.

ناصرالدین قاضی زاده در مقاله ای در حیات نو نوشته سى‌سال از رخداد عبرت‌آموز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ سپرى شد. بى‌گمان ۱۳ آبان مانند هر رخداد سیاسى از خلأ پدید نیامد که فراموش شود. آن روز تاریخى که بنابر زمینه‌هاى فکرى و سیاسى و انگیزه‌ها و اهداف مشخصى در برابر قانون‌ستیزی و حاکمیت داغ و درفش پدیدار شد، ظرفیت‌هایش آن هنوز فعال است.

به نوشته این روزنامه واقعه ۱۳ آبان به ما گوشزد مى‌کند که لایه‌هاى بیدار جمعى نسبت به حقوق شهروندى خود واقفند و براى به دست آوردن مطالبات خود از هر کوششى فروگذار نخواهند بود. امروز دانشگاه و دانشجویان به عنوان پیشروان جنبش مطالبات مدنى این پیام را به نسل کنونى بشارت مى‌دهند که در پرتو خردگرایى جمعی، مطالبات دست‌یافتنى است ، اگر دولتمردان از وظایف خود کوتاهى کنند، حق تلاش مدنى تا نیل به حاکمیت قانون، حق همگانى خواهد بود و کسى نمى‌تواند صاحبان اصلى قدرت را از حقوق خودشان محروم کند.

رسالت در سرمقاله خود نوشته ۳۰ سال است روابط ایران و آمریکا تیره شده است. در این۳۰ سال آمریکا هر چه خواسته و توانسته علیه ملت ایران از باب خصومت بی حد وحصر انجام داده و آمریکا تمامی پلهای ارتباطی با ملت ایران را پشت سر خود خراب کرده و تنها با سرنگونی انقلاب اسلامی و تشکیل یک دولت دست نشانده در تهران می تواند روابط خود را با ایران سامان دهد.

به نوشته سردبیر این نشریه، منطق آمریکایی ها برای گفتگو با دولتمردان این است که دستهایشان را روی جیب خود می گذارند و بعد می گویند هر چه دارید روی میز بگذارید برای تقسیم! بعد موقع تقسیم هم آنچه را که خود پذیرفته اند سهم آن هاست، برمی دارند و می روند! پیشنهاد آنها در مورد معاوضه ذخایر اورانیوم۳/۵ درصد ایران با اورانیوم۲۰ درصد به همین معنا می باشد.

کیهان در ادامه حمایت های خود از دولت احمدی نژاد، همزمان با سیزده آبان در سرمقاله خود درباره امنیت اجتماعی نوشته و ضمن تجلیل نوشته که قانون جامع امنیت اجتماعی مسیر سوء استفاده را برای اخلال گران و آشوبگران هموار می سازد، ابعاد پیچیده و تو در تو این مقوله مهم و در عین حال حساس و ظریف مورد غفلت قرار رفت. در حالی که نیروی انتظامی از طریق دولت می بایست لایحه ای را به مجلس تقدیم کند

نویسنده کیهان در عین حال قوه قضاییه را در مضان اتهام قرار داده و نوشته اگر دستگاه قضا در این زمینه از قاطعیت و صلابت برخوردار نباشد و در اجرای مجازات آشوبگران و اخلال گران تزلزل از خود نشان بدهد آن وقت مهم ترین سرمایه نظام که همانا اعتماد به مسئولان و بخصوص دستگاه قضا است مورد خدشه جدی قرار خواهد گرفت.

این روزنامه خواستار محاکمه دستگیر شدگان با اتهام هوادار دولت که مخالفت خود را با توقف دادگاه های بعد از انتخابات بار ها اعلام داشته است، امروز هم نوشته تحریک افکار عمومی و فراهم آمدن بستری برای اغتشاشگران برای به آتش کشاندن اموال عمومی و خسارت به اتوبوس ها، بانک ها و... اخلال در امنیت اجتماعی بی شک اطلاع رسانی به موقع و به هنگام در برخورد با اراذل و اوباش و آشوبگران اجتماعی احساس امنیت را که به مراتب از خود امنیت هم مهم تر است به جامعه و عموم مردم برمی گرداند.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته سی سال از روزهای انفعال و درماندگی آمریکا و متحدانش می گذرد زمانی که آنها به دنبال راه نفوذی می گشتند و از آنها دریغ می شد. ولی امروز عده ای با دست و دلبازی و صدالبته با بی درایتی سعی دارند طیف عظیم کسانی که هم فکر و هم سلیقه با آنها نیستند را یکسره سرباز دشمن و متحد آمریکا و اسرائیل معرفی کنند!

به نظر این روزنامه طرد کردن کسانی که زیر خیمه انقلاب بودند بخشی از ترفندهای آمریکاست آیا ما از این پس فرصت خواهیم داشت چنین جماعتی را مجددا به جمع نیروهای انقلاب جذب کنیم و اساسا اجازه و اختیاری برای طرد نیروها از جمع نیروهای انقلاب داریم

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی اگر نگاهی گذرا به تیترها و محتوای مطالب برخی روزنامه ها در همین روزهای اخیر بیندازیم بهتر درک خواهیم کرد که بغض و کینه علیه رقیبان بر اظهار خشم و نفرت ما علیه آمریکا می چربد و اصولا قابل مقایسه نیست . قطعا آمریکا و صهیونیستها بسیار خشنود می شوند که برخی عناصر افراطی در هر جناحی که باشند آب به آسیاب آنها بریزند و آنها نیز خود را پرطرفدار جلوه دهند.

صادق جنان صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته با وجود گفت‌وگو، چانه‌زنی، مذاکره، تبادل‌نظر و نشست‌های مشترک چند ماهه، در صحن علنی مجلس نمود بیشتری پیدا کرد و موجی از تعجب برانگیخت. مجادله روسای مجلس و دولت و تهدید ضمنی دولت مبنی بر احتمال بازپس‌گیری لایحه، نشان داد که اختلاف دیدگاه‌ها ژرف‌تر از چیزی است که پیش از این تصور می‌شد.

در ادامه این مطلب آمده است که این اختلاف آشکار شده در صحن علنی مجلس درباره چگونگی اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها دلایل متعددی دارد. نخستین دلیل، اهمیت و ابهام در پیامدهای آن است. در حالی که دولت معتقد است اجرای لایحه، ریشه تورم را می‌سوزاند، نمایندگان معتقدند اجرای این لایحه منجر به تثبیت نرخ تورم در سطوح بالا در سال‌های آتی خواهد شد. یک دلیل عمده دیگر این است که نمایندگان دولت و مجلس که از طرف روسای خود برای مذاکره و چانه‌زنی انتخاب شده بودند، نتوانستند طرف دیگر را متقاعد کنند .

علی میرفتاح در مقاله خود در خبر نوشته طبیعی است که دولتی که تحمل برنامه و بودجه و صندوق ذخیره ارزی و بعضی قوانین دست و پاگیر اقتصادی را ندارد، به هیچ‌وجه زیر بار چنین صندوقی نمی‌رود... اما حقیقت این است که قضیه جدی‌تر از این حرف‌هاست. آن‌قدر جدی که از وسط همین مطلب دست و دلم برای گفتن آن می‌لرزد.

به نوشته خبر دولت کار کارشناسی کرده، قبول. مجلس هم کار کارشناسی کرده. هر دو هم دغدغه قشر آسیب‌پذیر و مستضعف و همین دهک‌های پایین جامعه را دارند. اما بحث صندوق که به میان آمده، این سؤال پیش می‌آید که نکند اصلاً این اقشار آسیب‌پذیر از موضوعیت افتاده‌اند؟ آیا با وجود صندوق نمی‌شود صف شیر را کوتاه کرد و کود شیمیایی را راحت‌تر به دست کشاورزان رساند؟

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود با عنوان جراحی بزرگ، تیم بزرگ ، با نقل جملاتی که به طور خودکار از تلفن های همراه شنیده می شود و نشانگر گران شدن نرخ مکالمه تا دو برابر است نوشته اگر از آن دسته از هموطنانی هستید که از کارت های تلفن بین الملل یکی از این شرکت های کارتی استفاده می کنید حدود سه چهار ماهی می شود که در ابتدای هر تماسی این پیام مودبانه اما عصبانی کننده را شنیده اید.

مرتضی شاملی در این مقاله نوشته خود من بار اول فکر کردم اشتباهی در کار است و این توضیحات مربوط به تلفنی که من می خواهم بزنم، نیست. نگاهی به کارت تلفن کردم، دیدم نه، همان کارتی است که قبلاً هم بوده و استفاده کرده ام.فکر کردم؛ پس این طور؟، ضرر میلیاردی قطع پیامک ها و تلفن ها را من باید بدهم،به شماره تلفنی که روی کارت بود زنگ زدم بلکه توضیحی بخواهم. از آن طرف خط صدای ضبط شده دخترخانمی گفت؛ به سامانه تلفنی شرکت های... و... خوش آمدید. لطفاً تلفن داخلی مورد نظر خود را وارد نمایید. در غیر این صورت برای تماس با بخش اینترنت و تلفن بین الملل کلید یک، بخش وب و خدمات هاستینگ کلید دو

یک روز بعد از این که چند روزنامه هوادار دولت از قول مقامات امنیتی خبر داده بودند که اعضای یک گروه تروریستی که برای ترور شخصیت‌های سیاسی کشور و همچنین مسوولان ارشد نظام برنامه‌ریزی می‌کردند، توسط نیروی امنیتی کشور دستگیر شدند، برخی از روزنامه ها به این موضوع پرداخته اند.

این خبر که ایران روزنامه دولت نیز در صفحه اول خود آن را منعکس کرده به گونه ای منعکس شده که به نظر می رسد رییس دولت هدف عملیات تروریستی بوده است اما دنیای اقتصاد و خبر گزارش داده اند که فرد مورد نظر این گروهک تروریستی کامران دانشجو ، وزیر علوم دولت دهم و رییس سابق ستاد انتخابات کشور بوده است.

 

مرور روزنامه های صبح تهران: پنجشنبه 14 آبان

بی بی سی:پنجشنبه 14 آبان 1388(5 نوامبر 2009)

فرهیختگان با تیتر "احترام به ایران" پیام رییس جمهور آمریکا را منعکس کرده و" ابتکار با تیتر "پشیمان نیستم" نامه محسن میردامادی را در صدر خبرهای خود آورده که از زندان نوشته است.

"امریکا از مردم سالاری دینی وحشت دارد" بخشی از سخنرانی حدادعادل در مراسم سیزده آبان است که تهران امروز آن را با اهمیت یافته، "سی امین سیزده ابان تاریخی شد" عنوان اول روزنامه ایران است و "گزارش راه پیمائی سیزده آبان" در پیشانی اعتماد قرار گرفته، "سیزده آبان پرشورتر از همیشه" عنوان جام جم است، "فریاد مرگ بر آمریکا در سالگرد تسخیر لانه جاسوسی" در صدر اخبار روزنامه جمهوری اسلامی است، رسالت "طنین فریاد مرگ بر آمریکا در سراسر کشور" را گزارش اصلی خود قرار داده و کیهان نوشته "سیلی ملت اشک آمریکا را در آورد."

"حقوق ملت قابل معامله نیست" عنوان اول حیات نو است، "کسانی که در تریبون رسمی افراطی گری می کنند در دانشگاه ها جواب آن را می بینند" تیتر اصلی آفتاب یزد، "پرواز مجدد قیمت جهانی طلا" تیتر اول دنیای اقتصاد است و"نباید اجازه داد انحرافات و خرافات راجع به امام زمان گسترش یابد" به نقل از ایت الله موسوی اردبیلی تیتر اول مردم سالاری.

کیهان در گزارشی نوشته سایت ها و رسانه های وابسته به ضدانقلاب دیروز برای ساعت ها هنگ کردند!

در ادامه این گزارش آمده استقبال گرم و جانانه مردمی از تظاهرات ضدآمریکایی و ضداستکباری یوم الله ۱۳آبان و در عین حال بی اعتنایی عمومی به دعوت ضدانقلاب، علت اصلی هنگکردن سایت های ضدانقلاب بود. برخی از این سایت ها و رسانه ها نیز برای خالی نبودن عریضه، از تصاویر آرشیوی تجمعات چند روز پس از انتخابات استفاده کردند تا برخی از مخاطبان ساده دل خود را فریب دهند.

به نوشته کیهان این رسانه ها روی دعوت کروبی و موسوی برای تجمعی در روز ۱۳ آبان سرمایه گذاری کرده بودند و این در حالی بود که دعوت مذکور از آن جهت که در تناقض و تعارض با مناسبت روز ملی مبارزه با استکبار بود، از ابتدا بی معنا به نظر می رسید ضمن اینکه سران اغتشاش با توجه به آبروریزی روز قدس در سر دادن شعارهای اسرائیل پسند و آمریکایی، این بار نسبت به تکرار شعارهای تندی که ماهیت آنان را نشان دهد، ابراز نگرانی کرده بودند.

سعید الله بداشتی در مقاله ای در حیات نو نوشته رسانه ملى از شب‌ها و روزهاى قبل مردم را به حضور در این مراسم دعوت کرده بود. اما گویا میزبان آمادگى پذیرایى از سیل انبوه میهمانان را نداشت. گزارش‌ها از برخى برخوردهاى دور از شأن با مردمى خبر مى‌دهد که بدون هیچ نماد و علامتى فقط جهت حضور در مراسم ۱۳ آبان آمده بودند و ماموران مانع حضور آنها مى‌شدند. نمى‌دانم این تناقض‌ها را چگونه باید حل کنم؟

به نوشته حیات نو در برخى دانشگاه‌ها بسته بود و اجازه حضور همان دانشجویان بانى و برگزارکننده مراسم ۱۳ آبان سال‌هاى قبل از آنها گرفته شده بود. آیا دانشجویان دعوت نبودند؟ بسیارى از شهروندان که دوران دانشجویى را سپرى کرده‌اند نیز اجازه حضور نیافتند. بسیارى از چهره‌هاى موثر در حوزه سیاست نیز مستقیم یا غیرمستقیم منع شده بودند. این محدود کردن برگزارکنندگان، میهمانان و میزبانان مراسم ۱۳ آبان تا کجا ادامه خواهد داشت؟

در پایان مقاله آمده مگر گروه‌ها و چهره‌هاى اصلاح‌طلب از روزهاى قبل، نسبت به حرکت‌هاى انحرافى و حضور در محلى غیر از خیابان طالقانى هشدار نداده بودند؟ پس چرا با خیل جمعیتى که از نقاط مختلف عزم حضور در مکان مورد نظر را داشته‌اند، برخورد شده است؟رئیس پلیس امنیت تهران اعلام کرده بودند که حمل علائم سبز جرم نیست، پس برخورد با برخى سبزپوشان ساکت و آرام چه توجیهى دارد؟ مگر آنها هدفى جز حضور در مراسم ۱۳ آبان داشتند؟

حمید قزوینی در مقاله ای در حیات نو نوشته دیروز یکى از متفاوت‌ترین مراسم ۱۳ آبان برگزار شد. هزاران تن از شهروندان و دانش‌آموزان به طرق مختلف در مراسم رسمى این روز شرکت کرده و علیه سیاست‌هاى سلطه‌طلبانه آمریکا شعار دادند و البته مراتب رضایت و حمایت خود را از وضع موجود هم اعلام کردند. در مقابل هزاران تن نیز در این مراسم شرکت کرده و شعارهایى متفاوت با آنچه که از تریبون رسمى بیان مى‌شد را سر دادند و انتقاداتى را نیز نسبت به وضع موجود بیان داشتند.

به نوشته این مقاله حضور هر دو طرف را باید به فال نیک گرفت و مراسم دیروز را یک ضیافت بزرگ دانست. ضیافتى که براى گرامیداشت ۱۳ آبان و پیام‌هاى منبعث از آن برگزار شد و البته هر یک از دو طرف براى بخشى از پیام‌ها اولویت قائل بودند. بهتر است مسئولان موج اجتماعى این ضیافت را پیش از آنکه دیر شود دریافت کنند.

رسالت در سرمقاله خود نوشته بررسی همزمان اخبار رسانه های معاند و نحوه و محل حضور اغتشاشگران نشان می دهد که عوامل اغتشاش در تهران از خارج از مرزهای ایران و رسانه هایی که عمدتا درخلاف مسیر خواست عمومی مردم ایران سخن پراکنی می کنند،خط می گیرند و عمده جریان ازدست عواملی مانند کروبی و موسوی خارج شده است.

به ادعای این روزنامه العربیه ، الجزیره ، بی.بی.سی ، سی.ان.ان و فرانس۲۴ با پخش گزارش ها و تصاویری غیرواقعی از راهپیمایی دیروز مردم تهران به مناسبت سالروز تسخیر لانه جاسوسی و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی درصدد القای ناآرامی گسترده و خشونت پلیس علیه مردم بر آمدند.

در ادامه مقاله سردبیر رسالت آمده دیروز همه آمده بودند و با همان شور و حرارت سال۵۸ شعار مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل می دادند. دیروز همه آمده بودند و همان مطالبات ملت در سال۵۸ را فریاد می زدند. دیروز هیچ کس در درستی راهی که می رویم تردید نداشت.

غلامعلی رجائی در مقاله ای در حیات نو با اشاره به تازه ترین گفته های رهبر جمهوری اسلامی پرسیده آیا آقاى احمدى‌نژاد سخنان صریح رهبرى را در ابتداى امسال در مشهد مبنى بر عدم مناسب بودن شرایط برقرارى ارتباط با آمریکا نشنیده است که اینگونه در این جاده یکطرفه برقرارى رابطه با آمریکا پیش مى‌تازد؟ آیا او نمى‌داند مسئله رابطه با آمریکا از اختیارات رهبرى است؟ یا اینکه مى‌داند و هدفى دیگر را دنبال مى‌کند؟

سئوال دیگر نویسنده مقاله حیات نو این است که آقاى احمدى‌نژاد بر چه مبنا و طبق کدام معیار و بر اساس کدامین موازنه و معادله سیاسى برقرارى رابطه با آمریکا - که رهبرى بارها آن را در این شرایط و موقعیت به مصلحت نمى‌داند- را مفید و به نفع ملت انقلابى ایران مى‌داند که رهبرى و مجلس و ملت از منافع سرشار آن بى‌خبر و غافلند؟ اگر واقعا ایشان در این ارتباط، منافعى مى‌بیند چرا درکمال شجاعت آنها را با افکار عمومى در میان نمى‌گذارد تا از عکس‌العمل مردم خود در این ارتباط باخبر شود؟

آفتاب یزد در سرمقاله خود فاش کرده بعد از آن که این روزنامه خبر مربوط به واگذاری اجازه فروش پنجاه در صد گاز ایران به ترکیه، از قول نخست وزیر آن کشور به نقل از خبرگزاری نیمه دولتی ایسنا چاپ شده این خبرگزاری آن را تکذیب کرده است.

سردبیر آفتاب یزد پرسیده اگر این تکذیب درست است چرا از زمانی که منتشر شد هیچ یک از دستگاه‌های رسمی کشور که معمولا برای کشف ‌‌اهانت به مقامات رسمی ایران و پاسخگویی به آن، همه رسانه‌های خارجی را رصد می‌کنند هنوز هیچ واکنشی نسبت به این موضوع مهم نشان نداده‌اند.

مجتبی واحدی در این مقاله نتیجه گیری کرده که می‌توان فرض کرد که اصل خبر، چندان هم دروغ نیست اما نخست‌وزیر ترکیه، بی احتیاطی کرده و آن را <لو> داده است. اگر غیر از این است، مردم حق دارند که تکذیب فوری و رسمی این خبر را از یک مرجع رسمی ایرانی خواستار باشند زیرا تلویزیون رسمی و دولتی ترکیه که قاعدتا حق ندارد سخن دروغ به بالاترین مقام کشور خود نسبت دهد هنوز به تصحیح خبر منتشره اقدام نکرده و مقامات رسمی ترکیه نیز در این مورد واکنشی نشان نداده‌اند.

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به لغو امتیاز روزنامه سرمایه نوشته مطابق آنچه در حکم هیات نظارت آمده است، به دلیل آنچه تغییر قطع و اندازه و انتشار خارج از زمینه مصوب عنوان شده با حکم لغو امتیاز روبرو شده است.اگر به واقع این روزنامه رویه ای غیر قانونی در پیش گرفته بود، آیا هیات محترم نظارت در طول این چهار سال و اندی از انتشار آن، در این مورد تذکری مطرح کرده و موضوع را با مدیران آن در میان گذاشته است؟

نویسنده این مقاله پرسیده آیا روا بود که حدود ۱۰۰ نفر از پرسنل این روزنامه از اعضای تحریریه گرفته تا فنی، تصحیح و چاپ از کار بیکار شوند؟ آیا به واقع راه دیگری نبود؟

در پایان مقاله مردم سالاری آمده در زمانه ای که فعالیت های رسانه ای بسیار بیش از گذشته درحول و حوش اخبار و حوادث ایران متمرکز شده است، توقیف یک روزنامه داخلی چه معنا و مفهومی می تواند داشته باشد؟ این مورد جدای از تحدید و تهدید هایی است که چنین لغو امتیازهایی برای سایر رسانه های منتقد در پی خواهد داشت و آنان را به صورت طبیعی در ایفای وظایف ذاتی شان دچار تردید خواهد کرد.

تهران امروز در مقاله اقتصادی خود نوشته در روزهای نه چندان دور سرمایه‌گذاران بازار طلا رویای یک هزار و یکصد دلاری شدن قیمت طلا را در سر می‌پروراندند. در آن روزها خیلی‌ها چنین رویایی را به رنگ خاکستری دیدند اما روز گذشته رویای فعالان بازار طلا تا آستانه تحقق پیش رفت تا تحلیلگران رویه جدیدی را در تحلیل‌های خود بگنجانند.

به نوشته این گزارشگر اقتصادی قیمت طلا در حالی روز گذشته فعالان این بازار را غافلگیر کرد که در روزهای قبل از آن روند قیمت طلا رو به نزول گذاشته بود. طی ۱۰ روز گذشته قیمت فلز زرد رنگ برخلاف رویه قبلی، کاهش یافته بود، هرچند جزئی اما همین موضوع برخی تحلیلگران اقتصادی را به تحلیل‌های جدید از بازار طلا ترغیب کرده بود.