بولتن خبري ايران نبرد(1071) جمعه 17 مهر 1388(9 اكتبر 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

استقبال فرانسه، آلمان و روسیه از نتایج گفت‌وگوهای ژنو

رادیو فردا:جمعه 10 مهر 1388( 2 اکتبر 2009)

فرانسه، آلمان و روسیه سه عضو گروه ۵+۱ که مشغول مذاکره بر سر برنامه هسته‌ای ایران هستند، روز جمعه از توافق‌های به دست آمده در گفت‌وگوهای ژنو، استقبال کردند.

فرانسه روز جمعه نشست ژنو را گامی در مسیر درست خواند که نتایج آن در آینده و بر اساس واکنش‌های تهران مورد قضاوت قرار خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با اعلام این موضع گفت که ایران باید پاسخگوی درخواست‌های جهانی در مورد شفاف‌سازی ابهام‌های موجود در برنامه هسته‌ای خود باشد و تأکید کرد که در غیر این صورت ایران با تحریم‌های بیشتر روبه‌رو خواهد شد.

سرگئی لاروف وزیر خارجه روسیه نیز روز جمعه نسبت به توافق‌های به دست آمده در گفت‌وگوهای ژنو بر سر برنامه هسته‌ای ایران، ابراز خوشبینی کرد.

وزیر خارجه روسیه به هنگام بازدید از منطقه جدایی‌طلب آبخازی در گرجستان با خوشبینانه و الهام‌بخش خواندن توافق‌های اخیر در ژنو گفت که اکنون مهم‌ترین نکته اطمینان یافتن از آن است که این توافق‌ها به طور کامل و به موقع اجرا شوند.

آلمان هم روز جمعه گفت که مذاکرات روز پنجشنبه در ژنو اولین گام در مسیر درست بود اما اکنون باید گام‌های عملی در این زمینه برداشته شود.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان این گام‌های عملی را ادامه گفت‌وگوها در همین ماه، آنچنان که مورد توافق قرار گرفته و ابراز آمادگی ایران برای بر طرف کردن نگرانی‌های جامعه جهانی توصیف کرد.

ایران و کشورهای ۵+۱ در گفت‌وگوهای جدید خود در ژنو، به توافق رسیدند که در همین ماه بار دیگر گفت‌وگوها را از سر گیرند.

همچنین به گفته یک مقام آمریکایی در این گفت‌وگوها، این توافق اصولی حاصل شد که ایران بخش عمده ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود را برای پالایش به روسیه ارسال کند.

این توافق اصولی پس از حدود هفت ساعت و نیم مذاکره در ژنو سوئیس به دست آمد. گفت‌وگوهایی که در آن برای دومین بار در تارخ مذاکرات هسته‌ای ایران، ویلیام برنز دیپلمات ارشد آمریکایی نیز حضور داشت.

در مذاکرات روز پنجشنبه با پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان، تهران همچنین موافقت کرده است که بازرسان آژانس به تاسیسات جدید غنی‌سازی ایران در نزدیکی شهر قم که خبر ساخت آن هفته گذشته منتشر شد دسترسی داشته باشند.

جمهوری اسلامی روز گذشته در حالی درباره برنامه هسته‌ای خود با قدرت‌های جهانی به مذاکره نشست که محمود احمدی‌نژاد، از زمان اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بارها مسئله پرونده هسته‌ای ایران را تمام‌شده خوانده و گفته بود که به هیچ وجه حاضر به مذاکره در این باره نیست.

در همین حال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای از سفر مدیرکل این آژانس، محمد البرادعی، به ایران برای بحث درباره مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی خبر داد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در بیانیه آژانس انرژی اتمی آمده است که محمد البرادعی، مدیرکل آژانس، به دعوت مقامات ایرانی به تهران می‌رود. او به‌زودی برای بحث درباره چند موضوع به ایران سفر خواهد کرد.

 

توافق اصولی تهران برای غنی‌سازی اورانیوم در روسیه

رادیو فردا:جمعه 10 مهر 1388( 2 اکتبر 2009)

یک مقام دولت آمریکا روز پنج‌شنبه گفت در پی مذاکرات ایران با گروه ۵+۱، تهران در مورد ارسال بخش اعظم ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود به روسیه توافق اصولی کرده است.

خبرگزاری فرانسه از قول این مقام آمریکایی می‌گوید ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران برای استفاده به عنوان سوخت رآکتور کوچک تهران که ایزوتوپ‌های پزشکی تولید می‌کند در روسیه پالایش خواهد شد.

توافق اصولی جمهوری اسلامی با شش قدرت جهانی پس از حدود هفت ساعت و نیم مذاکره با این کشورها در ژنو سوئیس حاصل شده است.

محمد البرادعی به‌زودی به ایران سفر می‌کند سولانا: ايران با بازديد آژانس از مرکز اتمى قم موافقت كرد در این مذاکرات با پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان، تهران همچنین موافقت کرد که بازرسان آژانس به تاسیسات جدید غنی‌سازی ایران در نزدیکی شهر قم که خبر ساخت آن هفته گذشته منتشر شد دسترسی داشته باشند.

جمهوری اسلامی روز گذشته در حالی درباره برنامه هسته‌ای خود با قدرت‌های جهانی به مذاکره نشست که رئیس دولت دهم از زمان اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بارها مسئله پرونده هسته‌ای ایران را تمام‌شده خوانده و گفته بود که به هیچ وجه حاضر به مذاکره در این باره نیست.

بر اساس این توافق اصولی که خبرگزاری فرانسه آن را طرحی آزمایشی می‌خواند، ایران بخش اعظم اورانیوم خود را که تا حدود سه و نیم درصد غنی شده به روسیه ارسال می‌کند تا در آنجا بار دیگر تا حدود ۲۰ درصد غنی‌سازی شود.

درجه خلوص زیر ۲۰ درصد برای اورانیوم بسیار پایین‌تر از خلوصی است که برای تولید تسلیحات اتمی لازم است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، اورانیومی که روسیه غنی‌سازی می‌کند سپس توسط متخصصان فرانسوی برای تولید میله‌های سوخت استفاده و به ایران ارسال خواهد شد تا در رآکتور تهران استفاده شود.

به گفته این مقام آمریکایی که نخواسته است نامش فاش شود، تهران در جریان مذاکرات خود در ژنو اعلام کرده است که سوخت رآکتور تهران در ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده پایان خواهد یافت.

این مقام آمریکایی در گفت‌وگو با خبرنگاران در ژنو اشاره کرده است که تهران چند ماه قبل برای جایگزینی سوخت رآکتور خود به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخواست داده است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در پاسخ پیشنهاد مشترک دو دولت آمریکا و روسیه را به ایران ارائه کرده است.

این دو دولت به ایران پیشنهاد کرده بودند که از ذخیره اورانیوم کم‌غنی‌شده خود برای تامین سوخت رآکتور تهران استفاده کند.

در همین حال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای از سفر مدیرکل این آژانس، محمد البرادعی، به ایران برای بحث درباره مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در بیانیه آژانس انرژی اتمی آمده است که محمد البرادعی، مدیرکل آژانس، به دعوت مقامات ایرانی به تهران می‌رود. او به‌زودی برای بحث درباره چند موضوع به ایران سفر خواهد کرد.

 

اوباما خواستار اقدامی سریع از سوی ایران است

رادیو فرانسه:جمعه 10 مهر 1388( 2 اکتبر 2009)

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته و همزمان با پایان نخستین روز مذاکرات گروه شش در نشست ژنو، تهدید کرد چنانچه تهران تضمین های لازم را به جامعۀ جهانی در مورد فعالیت های هسته ای خود ندهد، تحریم ها علیه این کشور افزایش یابد.

وی به مذاکرات ژنو اشاره کرد و گفت:" این آغازی سازنده بود اما هنوز روزهای سختی در پیش روی کشورهای درگیر در مسأله است".

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه صبر آمریکا نامحدود نیست، افزود که مذاکرات بر سر مسألۀ اتمی ایران برای همیشه ادامه نخواهد یافت. باراک اوباما ضمن هشدار به ایران برای اقدامات راهگشا و سودمند گفت:" ما منتظر اقدام سریع از سوی ایران هستیم، مذاکرات تنها برای اینکه مذاکره صورت بگیرد، هیچ اهمیتی برای ما ندارد، اگر ایران در مدت زمان بسیار نزدیک نشان ندهد که به تعهداتش عمل می کند، آمریکا به مذاکرات ادامه نخواهد داد و آمادگی کامل برای افزایش فشارها بر ایران را دارد".

در اجلاس ژنو که از روز گذشته و به منظور ادامۀ مذاکرات بر سر فعالیت های هسته ای ایران میان شش کشور عضو گروه پنج بعلاوۀ یک و ایران آغاز شده است، برای نخستین بار نمایندگان آمریکا و نمایندگان ایران به طور مستقیم به مذاکره نشستند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با اشاره به دومین مرکز غنی سازی اورانیوم ایران، از تهران خواست طی دو هفتۀ آینده، ورود بدون قید و شرط بازرسان آژانس انرژی اتمی به این مرکز را فراهم سازد. وی همچنین به راههایی اشاره کرد که تهران می تواند با استفاده از آنها، اعتماد جامعۀ جهانی را بازگرداند. باراک اوباما همچنین با اشاره به زندانیان ایرانی- آمریکایی در ایران، تاکید کرد آزادی شهروندان ایرانی مسأله ایست که هرچه زودتر باید حل شود.

به نوشتۀ خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما به راههای بازگرداندن اعتماد از سوی ایران را مشخصا اشاره ای نکرده است اما تعلیق غنی سازی اورانیوم توسط ایران و همکاری همه جانبۀ ایران برای شفاف سازی بر سر فعالیت های هسته ای این کشور از جمله راههایی است که کشورهای غربی همواره انجام آن از سوی ایران را خواستار شده اند.

باراک اوباما تاکید کرد اگر ایران اقدامات لازم را انجام دهد، امکان داشتن رابطۀ بهتر با کشورهای جهان و آمریکا را خواهد داشت.

 

براي چند ماه آينده, ما در مورد مذاكرات, تحريمات واحتمال اقدام نظامي اسرائيل, بعنوان راههاي متوقف كردن يك بمب ايراني خواهيم شنيد

واشنگتن پست:يكشنبه 12 مهر 1388(4 اكتبر 2009)

 نويسنده: جكسون ديل - لحن مثبت دولت اوباما در جريان اولين رويارويي ديپلماتيكش با ايران, يك نوميدي عميق و فزاينده در واشنگتن و پايتختهاي اروپايي ايجاد مي كند. 7 ساعت بيهوده گويي در ژنو, تغييري در يك نتيجه گيري در حال ظهور نداده است: هيچيك از گامهاي مورد نظر غرب, براي متوقف كردن برنامه اتمي ايران, احتمالا جواب ندارد.

نه گفتگو, نه تحريمات, حتي از نوع فلج كننده آن, كه دولت اوباما صحبتش را كرده. نه حملات هوايي, نه احتمالا حمايت از تغيير رژيم, از طريق اپوزيسيوني كه هنوز لرزان است.

بدلايل روشني, مقامات ارشد, اين نتيجه گيري كلي را با صداي بلند به زبان نمي آورند. اما پيدا كردن بيانيه هاي بدبينانه علني در مورد سه گزينه از چهار گزينه موجود, كار مشكلي نيست. وزير خارجه, هيلاري كلينتون چشم اندازهاي ديپلماسي را بسيار ترديدآميز ناميده است. وزير دفاع, رابرت گيتس هم گفته است كه اقدام نظامي, فقط كمي وقت مي خرد. وزير امور خارجه سوئد, كارل بيلد, در پژواك اظهارات مشابه خصوصي كه از دولت اوبا شنيدهام, هفته پيش به من گفت كه يك استراتژي حمايت از اپوزيسيون ايران زيادي طول خواهد كشيد, و ممكن است منجر به يك دولتي شود كه سياست هستهيي مشابهي داشته باشد...

دولت اوباما و متحدين آن مكررا گفتهاند كه آنها تا آخر امسال ديپلماسي را دنبال مي كنند و سپس در صورتيكه ديپلماسي كارايي نداشت, تحريمات را در پيش ميگيرند. اين يك مرحله حساس قابل پيش بيني و خيلي ناخوشايندي را ايجاد ميكند. كنت پولاك پژوهشگر مركز انستيتوي سابان بروكينگ مي گويد: در صورتيكه تا اوايل سال آينده, ما چيزي از ديپلماسي و تحريمات بدست نياوريم, مشخص خواهد شد كه اين سياست در تماميتش اشتباه بوده است.

آنوقت چي؟ پولاك كه يك مقام سابق دولت كلينتون است ميگويد يك طرح B وجود دارد: محدود نگاه داشتن, سياستي كه نامش را طي جنگ سرد, بدست آورد. نكته اين خواهد بود كه توانايي ايران براي توليد تسليحات اتمي يا بكارگيري نفوذش در اين منطقه با هر وسيله ممكن, بغير از جنگ, محدود شود, و براي حفظ اين اقدام براي ساليان, شايد دههها, آماده شد. اين يك گزينهيي است كه براي ساليان در مورد آن در خفا بحث شده است. پولاك مي گويد: فكر مي كنم دولت اوباما ته قلبش مي داند كه اين, همان نقطه اي است كه بسويش ميرويم .

من شك دارم كه او درست بگويد. من همچنين از اوباما و دستيارانش انتظار ندارم كه به اين زوديها شروع به صحبت كردن از تغيير سياست بكنند. براي چند ماه آينده, ما در مورد مذاكرات, تحريمات واحتمال اقدام نظامي اسرائيل, بعنوان راههاي متوقف كردن يك بمب ايراني خواهيم شنيد. تا آنجا كه من مشاهده مي كنم, تا حد زيادي, بهترين شانس براي راهگشايي, در پيروزي اپوزيسيون ايران بر رژيم كنوني نهفته است. درصورتيكه اين اتفاق نيفتد, ممكن است بزودي پوشاندن پوچي سياست غرب مشكل تر بشود.

 

گزارش مي گويد كه ايران دانش ساختن يك بمب اتمي را دارد

نيويورك تايمز:يكشنبه 12 مهر 1388(4 اكتبر 2009)

 به‌قلم ويليام براد و ديويد سنگر - اعضاي ارشد آژانس اتمي ملل متحد در يك تجزيه و تحليل محرمانه, نتيجه گيري كرده اند كه ايران اطلاعات كافي كه بر اساس آن, بتواند يك بمب اتمي عملي را طراحي و توليد كند بدست آورده است.

اين گزارش كه توسط كارشناسان آژانس بين المللي انرژي اتمي تهيه گرديده, در مقدمه خود, اظهار مي دارد كه نتيجه گيريهايي كه بعمل آورده اند, مقدماتي بوده و منوط به تاييد شواهد ديگري است كه بگفته اين كارشناسان, از آژانسهاي اطلاعاتي, و نيز از طريق تحقيقاتِ خودشان بدست آمده است.

اما نتيجه گيريهاي اين گزارش, كه توسط مقامات اروپايي بعمل آمده, خيلي فراتر از مواضع علني اتخاذ شده توسط تعدادي از دولتهاي جهان, از جمله آمريكا, مي رود.

دو سال پيش, آژانسهاي اطلاعاتي آمريكا, گزارش دقيقي را منتشر كردند كه طي آن, نتيجه گيري كرده بود, تهران تلاشهاي خود براي طراحي يك سلاح اتمي را در سال 2003 متوقف كرده است. اما در ماههاي اخير, بريتانيا در مخالفت با نتيجه گيري اين گزارش, به فرانسه, آلمان و اسراييل ملحق شد و گفت كه تلاشهاي مزبور ادامه پيدا كرده است.

هفته گذشته, يك مقام ارشد آمريكايي گفت كه ايالات متحده, اكنون نتيجه گيريهاي سال 2007 خود را مجددا مورد ارزيابي قرار مي دهد.

گزارش آژانس اتمي همچنين شواهدي ارائه مي دهد كه ايران, علاوه بر بهبود بخشيدن به اطلاعات گردآوري شده از كارشناسان بد ذات اتمي در سراسر جهان در مورد توليد بمب, تحقيقات و آزمايشات فوق العاده اي نيز در مورد نحوه درست كردن اجزاي يك سلاح بعمل آورده است. اين گزارش نمي گويد كه اين فعاليتها تا چه حد پيش رفته است.

اين گزارش كه عنوان آن , ابعاد نظامي احتمالي برنامه اتمي ايران است, در مشورت با طيفي از كارشناسان تسليحات اتمي در داخل و بيرون از اين آژانس تهيه شده است. گزارش مزبور, تصويري از يك برنامه مركب را كه توسط وزارت دفاع ايران اداره مي شود , ترسيم مي كند كه هدف از آن, توسعه حداكثر بازدهي اتمي است كه توسط سيستم موشكي شهاب 3 پرتاب مي شود. شهاب 3, موشك برد متوسط ايران است كه مي تواند خاورميانه و بخشي از اروپا را مورد اصابت قرار دهد. بر اساس اين گزارش, برنامه مزبور, ظاهرا در اوايل سال 2002 شروع شد...

تجزيه و تحليل ابتدايي اين آژانس همچنين مي گويد كه به احتمال خيلي زياد ايران اطلاعات مورد نياز براي طراحي و ساختن يك بمب درون انفجاري را از منابع خارجي بدست آورده و سپس اين اطلاعات را, با نيازهاي خودش تطبيق داده است.

اين گزارش هيچ چيز مشخصي در مورد منابع خارجي مورد نظر نمي گويد , اما بسياري از آژانسهاي اطلاعاتي بر اين باورند كه ايران طراحي يك بمب را از عبدالقادر خانِ بد ذات پاكستاني دريافت كرده است. بازرسان مي گويند, اطلاعات مربوط به اين طراحي ممكن است توسط دانشمندان تسليحات اتمي روسيه كه مكرر از ايران ديدار مي كردند, تكميل شده باشد.

گزارش داخلي آژانس بين المللي انرژي اتمي نتيجه گيري كرده است كه اعضاي اين آژانس معتقدند كه آزمايشات غير اتمي كه در ايران صورت گرفت, اين اطمينان را ايجاد مي كند كه سيستم انفجار از درون, بدرستي عمل خواهد كرد...

 

آيا تحريمها ميتوانند ايران را فلج كنند؟

واشنگتن تايمز:شنبه 11 مهر 1388( 3 اکتبر 2009)

 به قلم كليفور مي - ... جرج بوش و اوباما هر دو گفتهاند كه قرار گرفتن انگشتان حكام كنوني ايران روي ماشه هستهيي غير قابل قبول است. ولي واقعيت اين است كه دولت بوش هيچ قدم جدي براي جلوگيري از پيشرفت تهران در راستاي اين هدف بر نداشت, و بايد ديد كه آيا دولت اوباما در اين موضوع مهم امنيت ملي و بينالمللي تغييري به وجود ميآورد يا خير. حمله اسرائيل به تاسيسات هستهيي صدام به يك هم سرايي محكوميت بينالمللي منجر شد. ولي با مرور زمان, عقايد تغيير كرد. رئيس جمهور كلينتون بعدتر گفت, با در نظر گرفتن گذشته, آن چه اسرائيليها در سال 1981 در اوسيراك انجام دادند چيز خوبي بود....

آيا تاريخ بايد تكرار شود؟ يك احتمال ديگر وجود دارد, يك شيوه غير نظامي ديگر كه به كار گرفته نشده است: تحريمهاي جدي اقتصادي, يا آنطور كه وزير خارجه هيلاري كلينتون گفت, تحريمهاي فلج كننده....

اگر تحريمها غير موثر واقع شوند, دست كم ما مطمئن هستيم كه تنها 2 گزينه باقي ميماند. اولين آن بد است: استفاده از زور توسط آمريكا, يا محتملتر اسرائيل. دومين بدتر است: نظارت منفعلانه براي دومين بار در كمتر از 100 سال در حالي كه مستبدان فناتيك و ظالم به تواناييهاي دست مييابند كه به اهداف به روشني اعلام شده خود برسند.

 

در معامله با ايران بايد حواس‌جمع بود

روزنامه نيويورك تايمز:شنبه 11 مهر 1388( 3 اکتبر 2009)

 سرمقاله اصلي - در معامله با ايران بايد حواس‌جمع بود و اين قانون را بايد در گفتگو با ايران و جاه‌طلبيهاي اتمي آن رعايت كند. سالهاست كه ايران تقلب كرده و دروغ گفته است و سر بزنگاهها دست به دادن امتيازاتي زده است تا از هرگونه مجازاتي جاخالي بدهد.

بنابراين ما نسبت به پيشنهادِ اين هفته تهران مشكوك هستيم. پيشنهادي كه طبق آن ايران عمده اورانيوم غني‌شده‌ي خفيفِ خود را به روسيه و فرانسه منتقل كند تا در آنجا به سوخت راكتوري تبديل شوند.

اين خبرِ خوشي است كه؛ به ايتصورت، ساخت سلاح اتمي توسط ايران به تعويق بيافتد و اميد مي‌رود كه فراخوانها براي اقدام نظامي در اسراييل، ساكت شوند. اما اين تنها وقتي واقعي است كه؛ ايران بيش از آن، ذخاير اورانيومِ غني‌شده در جاي ديگري نداشته باشد.

نبايد فراموش كرد كه تا همين الان در نطنز ، تهران به غني‌سازي اورانيوم در مغايرت مستقيم با دستور شوراي امنيت ادامه داده است. ايالات متحده و ساير قدرتهاي بزرگ كه مذاكرات با ايران را در اين هفته ازسر گرفتند؛ مي‌خواهند رهبران ايران را تحت فشار زيادي قراردهند تا اين وعده را محقق كنند و نهايتاً تمامي مجموعه اتمي ايران را براي بازرسيهاي موشكافانه بازكنند.

در اين گفتگوها كه اولين جلسه با شركت كامل آمريكايي‌ها مي‌باشد، ايران هم‌چنين گفته است كه مجتمع غني‌سازي اورانيوم كه در نزديكي قم در حال احداث است را در دوهفته ديگر براي بازرسيهاي بين‌المللي باز مي‌كند. البته ايران به اين موضوع كه درحال ساختنِ يك مجتمع در نزديكي قم هست تا همين هفته‌ي گذشته اذعان نكرده بود.

ممكن است دلايل خوبي براي مذاكره و تست نيات ايران وجود داشته باشد. اما تهران ممكن است براي خريدن زمان تلاش بيشتري كند اما با توجه به تمام آشوبهاي سياسي ما بعد انتخاباتِ رياست جمهوريِ به‌سرقت رفته و افشا شدن سايت قم اين احتمال هست كه رهبران ايران نسبت به آينده خودشان به‌شدت نگران شده‌اند آنها هم‌چنين نسبت به توان خود براي طفره رفتن يا ايستادن در مقابل تحريمهاي بين‌المللي دچار نگراني شده‌اند.

ما تشويق شده‌ايم كه انجام گفتگوهاي بيشتر براي اواخر اين ماه تعيين شده است.

اما ديگر اين، زماني براي خود‌خوشنودي [راضي شدن در همين حد] و يا آرزوهاي واهي نيست. آمريكا و متحدانش بايد به ايران فشار وارد كنند تا تمامي تأسيسات اتمي خود را باز كند و به بازرسان اجازه دهد كه بتوانند با هر دانشمند ايراني كه بخواهند مصاحبه كنند و اين تنها راهيست كه مي‌توان مشخص ساخت ايران چه چيز ديگري را پنهان كرده است.

قدرتهاي ارشد درعينحال بايد آمادگي داشته باشند كه تحريمهاي شديدي را در صورتي كه ايران مقاومت كند يا اگر گفتگوها به جايي نرسند اِعمال نمايند.

 

سازمان ملل قرار است تاسيسات جديد اتمي ايران را در روز 25 اكتبر بازرسي كند

خبرگزاري فرانسه:يكشنبه 12 مهر 1388(4 اكتبر 2009)

 محمد البرادعي روز يكشنبه گفت, بارزسان قرار است از تاسيسات جديد غنيسازي اورانيوم ايران در 25 اكتبر بازديد كنند, او اضافه كرد كه نگرانيها نسبت به اهداف ايران باقي است. البرادعي طي يك كنفرانس مطبوعاتي در تهران گفت, ايران تضمين داده است كه به بازرسان آژانس بينالمللي انرژي اتمي دسترسي به اين تاسيسات جديد داده خواهد شد.

او گفت: نگرانيهايي در مورد مقاصد آينده ايران وجود دارد و اين يك چيز تائيد شدهاي نيست. ما نگرانيم ولي ما بههيچوجه در مورد برنامه اتمي ايران مضطرب نيستيم...

البرادعي در اين كنفرانس مطبوعاتي خاطرنشان كرد كه تهران در افشاي اين واقعيت كه در حال ساختن يك تاسيسات جديد غنيسازي اورانيوم در نزديك قم است تاخير داشته است.

بر اساس مقررات آژانس بينالمللي انرژي اتمي, تمام كشورهاي بايد اين آژانس را در روزي كه تاسيسات اتمي را شروع به ساختن مي كنند مطلع نمايند. ايران آژانس را در روز 21 سپتامبر مطلع كرد كه حدود يكسال بعد از شروع ساختن آن ميباشد.

البرادعي همچنين اعلام كرد كه مقاماتي از آمريكا, روسيه, فرانسه و ايران در 19 اكتبر در وين گفتگوهايي را در مورد امكان غني سازي بالاتر اورانيوم تهران در خارج برگزار ميكنند... البرادعي با اشاره به جلسه 19 اكتبر در وين گفت: ما براي بحث بر سر جزئيات تكنيكي جلسهيي خواهيم داشت و اميد است تا هر چه زودتر بعد از بحث هاي مفصل به توافقي دست يابيم.

او گفت كه از اين پروژه غني سازي خيلي خشنود است, زيرا اين يك اعتماد سازي مقدماتي بين قدرتهاي جهان و تهران است.

البرادعي گفت, گفتگوهاي جاري بين المللي با تهران گامي در جهت درست است ولي اخطار كرد كه نگرانيهايي بر سر اينكه تهران چگونه از تكنولوژي هستهيي استفاده خواهد كرد وجود دارد.

ايران در تكنولوژي غني سازي ماهر شده است. ايران چرخه سوخت دارد, و تاسيسات تحقيقاتي دارد و يك تاسيسات اتمي خواهد داشت. اما هنوز سئوالاتي درمورد مقاصد ايران وجود دارد و بنابراين بازرسي ها ادامه خواهد يافت.

وقتي از البرادعي در مورد گزارش روز شنبه نيويورك تايمز مبني بر اينكه يك تحليل محرمانه توسط آژانس با مسامحه نتيجهگيري كرده كه ايران به اطلاعات كافي براي طرح و توليد يك بمب اتمي كارا دست يافته است. سئوال شد, وي گفت آژانس بين المللي انرژي اتمي هيچ دليل قاطعي نسبت به برنامه تسليحاتي كردن در ايران ندارد. البرادعي گفت: اظهاراتي وجود دارد كه ايران مطالعات تسليحاتي كردن داشته... ما هنوز دنبال اين مسئله هستيم, ما بدنبال اين هستيم كه ايران در شفاف سازي آن به ما كمك كند...

اما ما هيچ اطلاعاتي نداريم كه هيچ جزء تسليحات اتمي ساخته شده باشد بههرحال ما نياز به كار با ايران داريم تا اين موضوعات را روشن سازيم.

 

طرح تحريم هاي فراگير سناي آمريکا عليه ايران

سايت راديو بي بي سي:چهار شنبه 15 مهر 1388(7 اكتبر 2009)

 در حالي که کاخ سفيد بر حل ديپلماتيک مناقشه اتمي ايران در چهارچوب مذاکرات گروه 1+5 تمرکز کرده، کنگره آمريکا براي وضع تحريم هاي گسترده عليه ايران آماده مي شود و برخي از سناتورهاي آمريکايي مي گويند که ايالات متحده نبايد موضوع حقوق بشر در اين کشور را فراموش کند. مجلس سنا موضوع تشديد تحريم ها عليه ايران از جمله تحريم بنزين وارداتي ايران را در دستور کار خود قرار داده است، اما دولت باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا، مي گويد که در مقطع کنوني با اقدام يکجانبه کنگره براي وضع تحريم هاي شديد عليه ايران موافق نيست.

سناتور کريستوفر داد، رئيس دموکرات کميته امور بانکي سنا، روز سه شنبه (6 اکتبر) اعلام کرد که برنامه دارد طرح هاي تحريمي موجود عليه ايران را در قالب طرحي واحد وارد روند قانونگذاري مجلس سنا بکند... رئيس دموکرات کميته امور بانکي سنا روز سه شنبه جلسه اي علني براي بررسي چگونگي تشديد تحريم ها عليه ايران برگزار کرد...

سناتور داد گفت که در ماه جاري (اکتبر) در مورد تشديد تحريم ها عليه ايران اقدام خواهد کرد و يک طرح تحريمي 'فراگير' حاوي آن چه بهترين تدابير ارائه شده از سوي همکارانش عليه ايران توصيف کرد، مطرح خواهد کرد...

سناتور دموکرات مي خواهد که شرکت هاي تامين کننده مواد نفتي پالايش شده بويژه بنزين ايران را از حضور در بازارهاي بورس آمريکا منع و ارتباط آن ها را با نظام بانکي و مالي اين کشور قطع کند.

اين مجازات ها شامل شرکت هاي کشتيراني که محموله هاي نفتي و بنزين را به ايران مي برند و شرکت هاي بيمه کننده اين محموله ها نيز خواهد شد. شرکت هندي ريلاينس، شرکت فرانسوي توتال، شرکت هاي سوييسي ويتول و گلنکور و شرکت بريتانيايي بريتيش پتروليوم از جلمه فروشندگان خارجي بنزين به ايران هستند.

شرکت لويدز لندن بيمه کننده بيشتر محموله هاي بنزين صادراتي به ايران است...

در جلسه روز سه شنبه استوارت ليوي، معاون وزير خزانه داري آمريکا در امور تروريسم و اطلاعات مالي و نيز جيمز استاينبرگ، معاون وزير امور خارجه آمريکا، نيز بعنوان شاهد حضور داشتند. از سياستمداران آمريکايي نيز سناتورهاي دموکرات چارلز شومر و رابرت کيسي در کنار سناتور جمهوريخواه سام برانبک و سناتور ريچارد شلبي صحبت کردند.

سناتور شومر در اين جلسه خواهان تحريم بانک مرکزي ايران و تحريم فروش بنزين به اين کشور شد.

اما نمايندگان دولت باراک اوباما بطور تلويحي گفتند که کاخ سفيد در حال حاضر از اقدام يک جانبه کنگره براي تشديد تحريم ها عليه ايران حمايت نمي کند. جيمز استاينبرگ گفت که دولت اوباما براي وضع تدابير جديد از جمله تحريم بنزين عليه ايران از کنگره درخواستي نکرده و مايل است که از 'حداکثر انعطاف' در برابر ايران برخوردار باشد.

او از اظهار نظر صريح درباره موثر بودن تحريم بنزين ايران يا اينکه چنين مجازاتي بجاي دولت ايران بيشتر به مردم اين کشور فشار وارد خواهد کرد يا خير، خودداري کرد. معاون وزير امور خارجه آمريکا گفت که کاخ سفيد با کنگره در مورد وضع تحريم هاي 'هوشمند' مشورت خواهد کرد تا بر کساني که درباره برنامه اتمي ايران تصميم مي گيرند، فشار وارد شود.

در جلسه روز سه شنبه کميته امور بانکي سنا، دو سناتور آمريکايي در مورد اوضاع حقوق بشر در ايران ابراز نگراني و تاکيد کردند که سنا بايد در مصوبه تحريمي مورد نظر، موضوع حقوق بشر در ايران را مد نظر داشته باشد...

سناتور جمهوريخواه سام برانبک هم خواهان تعيين نماينده ويژه اي از سوي دولت آمريکا در امور حقوق بشر ايران شد.

به گفته او، وضع حقوق بشر در ايران بايد مهم ترين نگراني آمريکا باشد.

او گفت: 'حقوق بشر بايد آخر چيزي باشد که ما در مقابل ايران درباره آن کوتاه مي آئيم. اين تعهد ما بايد در قانون تحريم هاي جديد ثابت شود. اگر بر حقوق بشر مردم ايران تاکيد کنيم آن ها طرف ما خواهند بود.

 

با كارشكني آمريكا و سه كشور اروپايي ؛ مذاكرات پيوستن ايران به سازمان تجارت جهاني متوقف شد

خبرگزاري فارس:سه شنبه 14 مهر 1388(6 اكتبر 2009)

منابع خبري از توقف مذاكرات عضويت دائم ايران در سازمان تجارت جهاني درپي كارشكني آمريكا و متحدان اروپايي اين كشور در اين سازمان خبر دادند. مذاكرات عضويت دائم ايران در سازمان تجارت جهاني از 26 مي 2005 و پس از پذيرش عضويت ناظر ايران در اين سازمان آغاز شد كه تاكنون بنابر دلايل مختلف داخلي و خارجي به نتيجه نرسيد و با گذشت بيش از 4 سال هنوز گزارش رژيم تجاري ايران عليرغم تدوين نهايي تحويل سازمان تجارت جهاني نشده و جلسه كارگروه ايران نيز تاكنون تشكيل جلسه نداده است. اين در حالي است كه برخي كشورهاي هم رده ايران از جمله عراق كه تقريباً هم زمان يا بعد از ايران به عضويت ناظر در اين سازمان درآمدند، كارگروه آنها بيش از دو بار تشكيل جلسه داده است... خبر توقف مذاكرات پيوستن ايران به سازمان تجارت جهاني و اخبار تازه‌اي كه اخيرا ' از كنگره آمريكا و دولت اوباما مبني بر تشديد تحريمها عليه ايران به گوش مي رسد، حاكي از اين مساله است كه شعار تغيير اوباما تنها در حد شعار باقي مانده است.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

خانم رجوي ازقهرمانان اعتصابي درسراسرجهان خواست به اعتصاب غذاي خود پايان دهند

بعدازظهر چهارشنبه پانزدهم مهر ماه 1388

به براداران و خواهران عزيزم كه در كشورهاي مختلف جهان در اعتصاب غذا هستند

با سلام و درود به همگي شما و رنج جانكاه هفتاد روزه

تبريك، شما پيروز شديد

ساعتي پيش 36گروگان مجاهد در هفتادو‌ دومين روز اعتصاب غذا و در هفتمين روز اعتصاب غذاي خشك، آزاد شدند و به اشرف رسيدند و در بيمارستان اشرف بستري شدند.

من تا همين لحظه با كمك مژگان و صديقه مشغول بحث و جدل با اشرفيان بودم تا قهرمانان اشرف به اعتصاب غذاي جانكاهشان آن‌هم پس از حملهها و ضربات و شهادتها و جراحتهاي روزهاي ششم و هفتم مرداد خاتمه بدهند. اين پيروزي بزرگ را به مسعود و مجاهدان اشرف و اشرفنشانها و هموطنانمان تبريك و شادباش ميگويم.

اشرفيها از آزادي مجاهدان حماسه ساز بسيار شاد و خوشحال و سرفراز بودند و مي‌گفتند كه انگيزه دارند كه تا رسيدن به تضمين حفاظت اشرف و عدم حمله و خشونت و جنايت در آينده، باز هم ادامه بدهند. من براي آنها شمه‌يي از اقدامات بينالمللي را كه در همين راستا در جريان است، توضيح دادم و اصرار و خواهش كردم كه به اعتصاب غذا خاتمه بدهند، تحمل آب شدن پيكر آنها و هم‌چنين تكتك عزيزانم در كشورهاي مختلف را بيش از اين ندارم.

دست آخر توانستم آنها را قانع كنم و اشرفيها با اين شرط كه اگر امنيت و حفاظت آنها تضمين نشود دوباره اعتصاب غذاي خود را از سر خواهند گرفت، درخواست مرا قبول كردند. از آنها واقعا سپاسگزارم،

مجاهدان اشرف گفتند كه سپاس و درود آنها را به اشرفنشانهاي اعتصابي و متحصن در سراسر دنيا برسانم. آنها هم‌چنين از كارزار جهاني حاميان پرشور و غيرتمند اشرف براي تضمين حفاظت و حقوق مجاهدان اشرف تشكر و قدرداني كردند و گفتند به آن افتخار ميكنند. از همه برادران و خواهران اشرفنشانم در كشورهاي مختلف تقاضا و خواهش مي‌كنم، آنها هم به اعتصاب غذاي خود در هر كجا كه هستند پايان بدهند. در همين فرصت وظيفه خود ميدانم از تلاشهاي خستگيناپذير هموطنانمان و عموم ياران وفادار مقاومت شخصيتهاي سياسي و رؤساي عشاير و شهروندان شريف عراقي و تمامي شخصيتها، پارلمانترها، حقوقدانان و سازمانهاي بينالمللي مدافع حقوقبشر در پنج قاره جهان براي آزادي 36گروگان تشكر و قدرداني كنم، مخصوصا از اسقف اعظم كليساي انگلستان، شيخ تيسير التميمي قاضي القضات فلسطين، خانم دانيل ميتران، دكتر ويدال كوآدراس نايب رئيس پارلمان اروپا، سيد احمدغزالي نخستوزير پيشين الجزاير، لردكوربت، دكتر صالح المطلك و از تلاشهاي وقفه ناپذير كميته بينالمللي در جستجوي عدالت، كميته بينالمللي حقوقدانان، كميته عربي - اسلامي دفاع از اشرف، مجمع پارلماني شوراي اروپا و كميتههاي پارلماني در كشورهاي مختلف جهان، بايد سپاسگزاري كرد.

هموطنانمان در داخل و خارج ايران با هر گرايش و ديدگاه و با هر عقيده و مرام همبستگي ملي ايرانيان را در حماسه پايداري مجاهدان اشرف در اين كارزار جهاني با موضعگيريها و اعتراضها و تظاهرات و تحصنها و اعتصابهايشان به دنيا نشان دادند.

پيروزي امروز شما، پيروزي قيام مردم ايران براي آزادي را مژده ميدهد.

مريم رجوي

 

مصاحبه با اياد جمال الدين دربرنامه ميهمان و گفتگو (ضيف و الحوار)

تلويزيون العربيه: شنبه 11 مهر 1388( 3 اکتبر 2009)

محمد شبارو خبرنگار العربيه در لندن: اخيرا اياد جمالالدين به همراه سه تن از دوستانش از ليست العراقيه خارج شدند و ليست جديد آزادگان (الاحرار) را تشكيل دادند. او دخالتهاي ايران در عراق را مورد انتقاد قرار داده است و بشدت رفتار دولت با پرونده مجاهدين خلق را مورد انتقاد قرار مي دهد و خواستار رفتار انساني و عدالت با موضوع بعث زدايي است كه درجامعه عراق تراژدي ببار آورده است.

سؤال: خروج شما از ليست العراقيه در پي اين بود كه دكتر علاوي هياتي از ليست براي گفتگو به ايران فرستاد. مي گويند كه خروج شما بدليل اعتراضي بوده است كه نسبت به رئيس ليست العراقيه داشتيد.

اياد جمال الدين، عضو پارلمان عراق: ليست العراقيه يك ائتلاف انتخاباتي است و 15 جريان سياسي را در بر مي گيرد و بنام ليست العراقيه شناخته مي شود. لذا ما اعلام كرديم كه از اين ليست جدا شده ايم همانطوريكه در بقيه ليست ها رخ داده است و اين كار دلايل مختلفي دارد. آخرين آن اين بود كه برادر  رئيس ليست  هياتي از برخي از اعضا را بدون مشورت به ايران فرستاد. درظاهر اين هيات براي ديدار با مرحوم عبدالعزيز حكيم رفته بودند ولي موكداً اين هيات با مقامات مربوط به دولت ايران كه امور عراق را دنبال مي كنند ديدار داشته اند و اينكار باعث اعتراض ما شد نه بخاطر اينكه ما مخالف تفاهم ونزديكي با ايران باشيم بلكه اين كار بدون مشورت با اعضاي برجسته  و مهم ليست العراقيه صورت گرفته بود, بدون اينكه بدانيم براي چه اينكار صورت گرفته است و چرا در اين زمان و چه رخ داده است و چه چيزي تبادل  شده است اين سوالاتي است كه هنوز درابهام باقي مانده است و من برائت خودم را اعلام كردم كه نمي توانم چنين مسئوليتي را بر عهده بگيريم.

مجري: بطور مشخص اعتراضات چيست آيا در رابطه با ملاقاتها است و يا حول مسائلي است كه درديدارها مطرح شده است و يا تنها بخاطر اين است كه با شما مشورت نكرده اند؟

اياد جمال الدين: واقعيت اين بود كه از طرف رئيس ليست العراقيه براي نزديك شدن با ايران تمايل وجود داشت. من مخالف تصحيح توازن بين ايران و عراق نيستم ولي بشرطي كه بايد همه پرونده هاي معلق باز شود و حتي اگر موضوع را گسترده تر كنيم بايد همه پرونده هاي بين ايران و كشورهاي  عربي باز شود. زيرا كه اين پرونده هاي معلق درعراق و لبنان و فلسطين و يمن و بقيه كشورها است. من اعضاي ليست العراقيه را نصيحت كردم كه اگر نزديكي به ايران اجباري است پس بايد با موضع رسمي عربي و بطور مشخص با مصر و سعودي منسجم باشد و همه پرونده ها بين ايران و كشورهاي منطقه باز شود كه منافع مشترك دارند و بايد با توقف جنگ تبليغاتي شروع كنيم. نمي خواهيم يك تلويزيون ازلندن برنامه عليه شيعه پخش كند و نمي خواهيم كه تلويزيونهاي ايران به سني ها دشنام بدهند. اين جنگ تحريك آميز  بين مسلمانان و قوميت ها متوقف شود و سپس بقيه پرونده ها را دنبال كنيم. من خواستار تشديد بحران با ايران نيستم ولي اينكه درپشت پرده كار شود و بي اطلاع باشيم  اين باعث اعتراض مي شود.

مجري: آيا شما احساس مي كنيد كه ايران در منطقه هژموني دارد؟

اياد جمال الدين: حضور ايران در مناطق مختلف فرق مي كند. ولي در عراق  حتي در هوا نيز  ايران را نفس مي كشيم يعني در همه فعاليتها در عراق حضور دارد. درفعاليت هاي سياسي. اقتصادي و يا اجتماعي و يا فرهنگي ايران حضور دارد . بازوهايي دارد و احزابي دارد, شبه نظامي دارد, بانكهايي دارد و چيز هاي ديگر و دخالت ايران و نفوذ ايران حتي به سطوح خاص نيز رسيده است يعني نجف اشرف و حوزه عمليه نجف مورد نفوذ و فشار ايران است  و كسي منكر آن نيست و اين وضعيت نيازمند توازن است ما نمي خواهيم تراژدي هاي نظام سابق را تكرار كنيم ولي بايد ويژگي هاي ما بعنوان يك كشور مورد احترام باشد و درامور ما دخالت نشود درغير اينصورت عراق مي تواند كارت هايي براي فشار به دخالت ايران را به حركت در بياورد ولي تا بحال عراق از هيچ كارتي استفاده نكرده است.

مجري: دكتر علاوي گفته است كه خروج شما سه تن از ليست, اعضاي اصلي نبوده ايد...

اياد جمال الدين: مردم عراق به ما بعنوان اعضاي غير اصلي نگاه نمي كنند و من متاسفم كه اين حرفها را  از برادر دكتر اياد مي شنوم  فكر مي كنم كه اشتباه لپي بوده و قصدي نداشته است زيرا كه وي جايگاه آنها را مي داند از طرفي ديگر العراقيه يك ائتلاف انتخاباتي است وحزب نيست ما حول يك طرح سياسي توافق داشتيم و ديگر ضرورتي نداشت ...

مجري: شما دكتر علاوي را متهم مي كنيد كه از مشي ليبرالي و ملي خود كناره گيري كرده و رنگ طايفه اي گرفته است.  آيا اين حرف درست است كه صدريها به دستور ايران او را كانديد مي كنند و يا مي خواهد نخست وزير بشود...

اياد جمال الدين: برادر دكتر اياد افكار غير مذهبي اش را كنار نگذاشته است و ما با او اختلاف فكري نداريم بلكه اختلاف حول مشي سياسي است  ازجمله فرستادن يك هيات به ايران و گفتگو با آنها كه نمي دانيم هدفش چه بوده است ولي او آزاد است و خط غيرمذهبي و ملي در عراق متكي به يك فرد نيست  و اين جريان بازدارنده و مانع نفوذ ايران در عراق  با تغيير موضوع يك فرد به سمت طرح ايران در عراق آب نمي شود اين خط باقي خواهد ماند و عراقيان هژموني و نفوذ ايران را رد مي كنند و ما آنرا رهبري خواهيم كرد...

مجري: چهار بار تلاش شده است كه شما را ترور كنند. نفوذ ايران درعراق چه ميزان است, يا اينكه اين تلاش از طرف دوستان كشورهاي غربي و آمريكايي هاست  كه تلاش مي كنند از تهاجم شما به ايران و عليه نفوذ ايران بهره برداري كنند...   

اياد جمال الدين: اولا غرب حامي دوستان ايران در عراق است. خيلي از شخصيتهايي كه درحاكميت هستند و همچنين سياستمداران در عراق نفرات ايران  هستند ولي توسط نيروهاي آمريكايي و دولت آمريكا حفاظت وحمايت مي شوند. يعني تفاهم بين آمريكا و ايران در رابطه با عراق وجود دارد وشكي نيست كه برجسته ترين شخصيتهاي سياسي  وحاكميت در عراق ايراني هستند نه اينكه پاسپورتها و شناسنامه هايشان ايراني باشد خير  ولي خواسته وعقيده و تفكرشان ايراني است و راه رسيدن به بهشت را در اطاعت از ولي فقيه مي بينند و عليرغم اين, رابطه شان با دولت آمريكا خوب است وتوسط دولت آمريكا حمايت مي شوند و شكي در اين رابطه نيست. من عليه ايران بعنوان يك كشور نيستم و عليه مردم ايران و فرهنگ و تمدن نيستم. من مي گويم كه ايران بايد به عراق بعنوان يك كشور همسايه احترام بگذارد و ما نيز به آنها احترام مي گذارم. اگر در امور ما دخالت كردند و دخالت منفي كردند ما نيز مي توانيم در امورشان دخالت منفي كنيم.  نمي خواهيم گذشته را تكرار كنيم ولي بايد ويژگي عراق را درك كنند و اجازه نخواهيم داد  و عراقيان رضايت نخواهند داد كه يك افسرسپاه پاسداران اين وزير و يا سفير را تعيين كند, اين كارزشتي است. اين چيزي است كه از زمان سرنگوني صدام رخ مي دهد آنها در خيلي از عزل ونصب ها دست دارند حتي درسطح سفير و دستيار وزير و مدير كل نقش دارند. من نمي گويم كه همه وزرا توسط ايران تعيين شده اند ولي آنها در اين كار دست دارند.

مجري: شما مي گوييد كه منافع عراق و ايران است كه حول عدم دخالت توافق كنند...

اياد جمال الدين: اين روابط بايد از طريق وزارت خارجه دو كشور و از طريق سفارت خانه ها باشد و با عراق بعنوان يك كشور مستقل كه هست رفتار شود. عراق كشوري قوي و مستقل مي ماند هركسي رضايت ندارد نداشته باشد, عراق منافع خودش را حفظ مي كند و هركسي كه چه ايران و يا غير از ايران بخواهد در امورمان دخالت كند ما وسايل كافي براي پاسخ دادن  و پس زدن در اختيار داريم  و مي توانيم از مخالفت هاي داخلي اين و آن كشور استفاده كنيم. عراق كشوري باز است و نه تنها دولت بلكه برخي ازاحزاب سياسي عراقي نيز مي توانند به اين و آن كشور فشار بياورند.

مجري: ما حول مرجعيت و نقش آينده آن در انتخابات آينده صحبت كرديم آيا درعراق بعد از سرنگوني نظام سابق مرجعيت منبعي براي حاكميت شده است...

اياد جمال الدين: اين دوران به اتمام رسيده و در دوره آينده بنظرم به سود مرجعيت نيست كه بسود اين و يا آن دخالت كند..

مجري: برخي مي گويند كه سيستاني ايراني الاصل است آيا دخالتش معني خاصي دارد؟

اياد جمال الدين: بلحاظ ديني زياني ندارد. اكثر مراجع غير عراقي بوده اند, و در امور ديني قابل احترام هستند ولي درامور سياسي  شايد براي كساني كه خودشان را رهبران سياسي مي دانند  محظوريت هايي ايجاد كند اين مرحله طي شده است و نيروهاي سياسي عراقي درصحنه هستند وبايد مسئوليت خودشان را برعهده بگيرند..  ونبايد با سوء رفتار سياسي شان به مراجع زيان برسانند. خيلي از وزراء كه خودشان را مومن مي دانستند به دزدي متهم شدند...

مجري: واقعيت پول سياسي درعراق براي كانديداها  چيست؟

اياد جمال الدين: پولي وارد عراق مي شود و پولي نيز از عراق خارج مي شود. آنچه كه به بيرون مي رود توسط مسئوليني است كه پولهاي عراق را مي دزدند وبه بانك ها خارج منتقل مي كنند. پول سياسي كه وارد مي شود براي پيش بردن امور احزاب است حتي عراقيان نيز به اين و آن كشور مي روند كه كمك بخواهند .  اين مرحله بايد به پايان برسد... بايد قانون احزاب تنظيم شود. ما بايد قوانين را تنظيم كنيم و سپس آنرا به اجرا بگذاريم درصورتيكه كه درحال حاضر قوانين بر اساس مذهبي وقومي بكارگرفته مي شود...

مجري: آيا كميسارياي انتخابات مستقل است

اياد جمال الدين: اين كمسياريا نيز مثل دولت  و مجلس طايفه اي درست شده است اين معادله در همه مفصل هاي دولت وجود دارد لذا ما خواستار نظارت بين المللي در انتخابات آينده شده ايم...

مجري: شما در پارلمان بوديد پارلمان را چگونه مي بينيد آيا در خدمت مردم بوده است؟

اياد جمال الدين: آنچه كه باعث شد پارلمان دركارش شكست بخورد سهميه بندي طايفه اي بود. مشكل طايفه گرايي بود و مشكل در افراد و اعضا نبود اميدواريم كه پارلمان آينده پارلمان نمايندگان مردم باشد و نه طايفه و احزاب.

مجري : فساد در عراق را چگونه مي بينيد؟

اياد جمال الدين: نيروهاي سياسي عقيده دارند كه آمريكا صدام را سرنگون كرده است و آنچه كه بعد از 2003 در عراق رخ داد كار آمريكا بود و نيروي ديگري نقش نداشته است ولي نيروهاي وابسته به ايران مي گويند كه آمريكا شرور و شيطان بزرگ است وحضورش موقت است و طرح و برنامه بعدي دارد و خودشان مي گويند مگر مي شود آمريكا بيايد و صدام را سرنگون كند كه ما عناصر ايراني حاكميت كنيم. لذا بايد از فرصت استفاده كنيم  و خودمان را خودكفا كنيم و خودمان را كامل كنيم زيرا كه آنها به خودشان اعتماد و به آينده شان اعتماد ندارند  فكر نمي كنند كه فردا سركار باشند  لذا دزدي در پيش مي گيرند. وقتي كساني كه در حاكميت كشورهستند چنين ديدگاهي داشته باشند بايد فاتحه اين كشور را خواند..

مجري: چه كسي نخست وزير آينده خواهد شد...

اياد جمال الدين: بعنوان يكي از رقباي سياسي نمي توانم كانديد معرفي كنيم ولي عراقيان در انتظار يك رهبر مخلص هستند و همه عراقيان از دست اين حاكميت موجود خسته شدند انتظار كسي هستند كه مخلص مردم باشد.

مجري: در رابطه با دادگاه بين المللي با سوريه... آيا دولت محقق بود حول دادگاه بين اللملي

اياد جمال الدين: اتهامات جديد نيست وكارهاي تروريستي تازگي ندارد. چه ضرورتي دارد كه اين رابطه بدين صورت خراب شود..

 

توافق در تهران، امضا در بغداد

شنبه 11 مهر 1388( 3 اکتبر 2009)

اعتماد: گروه سياسي؛ در پي حضور رئيس مجلس عراق در تهران و رايزني با همتاي ايراني اش قرار شد علي لاريجاني نيز ماه آينده به عراق سفر کند.

سفر رئيس مجلس ايران به دعوت اياد السامرايي رئيس مجلس عراق انجام خواهد شد. السامرايي که اواخر هفته گذشته در راس يک هيات عالي رتبه سياسي به تهران آمده بود علاوه بر لاريجاني با تعدادي از مقامات عالي رتبه ايران نيز گفت وگو کرد. لاريجاني و السامرايي طي جلساتي که با يکديگر داشتند بر سر توافقنامه هايي پارلماني به تفاهم رسيدند و به گفته سفير ايران در عراق به رغم آماده شدن متن اين توافقنامه ها قرار شد امضاي آنها در سفر لاريجاني به بغداد صورت بگيرد. به گزارش مهر، لاريجاني و السامرايي از مذاکرات خود درباره مسائل مختلف سياسي، امنيتي، اقتصادي و رايزني در موضوعات فرهنگي ايران و عراق خبر دادند و اعلام کردند يادداشت هاي تفاهم ميان دو کشور در سفر لاريجاني به عراق نهايي و امضا خواهد شد. به گزارش مهر، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در ديدار پاياني با رئيس مجلس و هيات پارلماني عراق که پنجشنبه در تالار آفتاب مجلس برگزار شد، اظهار کرد؛ مسائل مختلف سياسي، امنيتي، بالا بردن سطح همکاري هاي اقتصادي و رايزني در موضوعات فرهنگي از جمله مباحث دو هيات پارلماني مجلس شوراي اسلامي و مجلس عراق بود.رئيس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه شرايط امروز شرايطي بسيار مناسب براي ارتقاي همکاري هاي پارلماني دو کشور است، تصريح کرد؛ سفر رئيس مجلس عراق به ايران کمک کرد تا ارتباط کميسيون هاي مختلف پارلمان هاي دو کشور افزايش يابد و به دوستي و ارتباط بيشتر ميان مسوولان و دو ملت بينجامد.لاريجاني افزود؛ قرار شد در سفر رئيس و هيات پارلماني عراق به ايران و مباحث مطرح شده ميان اعضاي پارلمان دو کشور بحث هايي همچون مسائل حقوقي، مرزي دو کشور و مسائل مربوط به کميته يي که درباره آب تشکيل شده بررسي شود و نحوه همکاري هاي دو کشور براي حضور زائران ايراني در عراق و زائران عراقي در جمهوري اسلامي ايران مشخص شود. همچنين مسائل ديگري که جنبه منطقه يي و همکاري هاي بين المللي داشت در اين سفر مورد بررسي قرار گرفت.رئيس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد سفر رئيس مجلس عراق و برخي اعضاي پارلمان اين کشور به جمهوري اسلامي ايران براي ما بسيار مهم است و حتماً تاثير خود را بر روابط دو کشور خواهد گذاشت.در ادامه اين ديدار اياد السامرايي گفت؛ در حقيقت زماني که وارد ايران شديم حامل پيام هاي بسياري بوديم که باعث حل برخي از مسائل مي شد و در اين رابطه توافقاتي صورت گرفت، ما نيز آمادگي خود را براي طرح مسائل از سوي جمهوري اسلامي ايران اعلام کرديم.وي با بيان اينکه در ديدارهايي که هيات پارلماني عراق انجام داد مسائل مورد نظر خود را به خصوص درباره نياز شهرهاي جنوبي عراق به آب هايي که از جمهوري اسلامي ايران به اين منطقه مي ريزد مطرح کرديم، تصريح کرد؛ در اين ديدارها همچنين ما مسائل انساني را مطرح کرديم که از جمله آن مي توان به مسائلي درباره اسرا، مفقودين يا زندانيان دو کشور هم اشاره کرد که اميدواريم بر اساس قوانين بين المللي و مسائل انساني بتوانيم اين موضوعات را حل کنيم.السامرايي ادامه داد؛ از ديگر مسائل مطرح شده در ديدارهاي هيات هاي پارلماني دو کشور بحث درباره نقطه گذاري مرزها به رغم مين هايي که در آن مناطق وجود دارد، بود که اميدواريم هر چه زودتر حل شود. همچنين توافق کرديم اروندرود براي کشتيراني و مسائل دريايي آماده شود.وي با اشاره به آماده شدن يادداشت تفاهمي بين هيات هاي پارلماني دو کشور ابراز اميدواري کرد با سفر لاريجاني به بغداد و انجام توافقات نهايي اين يادداشت تفاهم به امضاي مقامات پارلماني دو کشور برسد.در همين حال حسن کاظمي قمي سفير ايران در بغداد از سفر لاريجاني طي ماه آينده به عراق خبر داد.

 

آیت الله سیستانی هشدار داد که انتخابات عمومی عراق را تحریم می کند

صدای آمریکا:دوشنبه 13 مهر 1388(5 اكتبر 2009)

آیت الله علی سیستانی، روحانی ارشد شیعه در عراق، هشدار داد که ممکن است از رأی دهندگان بخواهد انتخابات عمومی ماه ژانویه را تحریم کنند، مگر آن که احزاب، نامزدهای خود را برگزینند.

یکی از دستیارهای آیت الله سیستانی می گوید او خواستار فهرستی سرگشاده است که حاوی نام تمامی افرادی باشد که به پارلمان راه پیدا می کنند. این فرد که روز دوشنبه و به شرط فاش نشدن هویتش سخن می گفت همچنین ابراز داشت سیستانی معتقد است این روند شفاف، افراد بیشتری را به رأی دادن ترغیب می کند.

قانون گذاران عراقی یک نظام بسته رأی گیری را بررسی می کنند که تنها نام احزاب و نه کاندیداها را در بر می گیرد.

دستیار آیت الله سیستانی هشدار داد اگر پارلمان تصمیم بگیرد در روند انتخابات نظامی بسته را در پیش بگیرد، آیت الله سیستانی در عرصه سیاسی نقش پررنگی بر عهده نخواهد گرفت.

انتخابات عمومی عراق قرار است در ۱۶ ژانویه برگزار شود. این کشور پیش از این در سال ۲۰۰۵ انتخابات برگزار کرده بود. 

 

محسن حكيم در گفت‌وگو با فارس: بدنبال معرفي يك ليست واحد در عراق هستيم

پنجشنبه 16 مهر 1388(8 اكتبر 2009)

خبرگزاري فارس: محسن حكيم گفت:با توجه به چالشهاي موجود در عرصه سياسي عراق يك ائتلاف واحد و قوي بجاي دو ائتلاف بسيار سنجيده تر است و با توجه به تلاشهاي صورت گرفته احتمال انجام اين امر زياد است.

محسن حكيم فرزند سيد عبدالعزيز حكيم در گفتگو با خبرنگار بين الملل خبرگزاري فارس با اشاره به انتخابات آتي پارلمان عراق گفت: در عراق قانون جامع انتخاباتي وجود ندارد و هر سال يك قانون جديد مرتبط به انتخابات عراق تدوين ميشود و تدوين اين قانون بر اساس شرايط روز عراق شكل ميگيرد اكنون نيز نظر مرجعيت عراق و شخص ايت الله سيستاني بر فهرست باز است و نمايندگان پارلمان عراق نيز در حال بررسي اين موضوع هستند

وي گفت: در سالهاي پيش و از بعد از سقوط صدام چندين مدل براي انتخابات پارلماني عراق انجام گرفت كه بر اساس ان مردم فقط ميتوانستند به ليست رآي بدهند يك بار نيز ميتوانستند افرادي را از يك ليست انتخاب كنند و اكنون نيز خواسته بيشتر مردم و مرجعيت اينست كه مردم خود اسامي را كه ميخواهند انتخاب كنند.

محسن حكيم افزود: يكي از مهمترين دلايل مرجعيت براي انجام سيستم فهرست باز حضور حد اكثري مردم در پاي صندوقهاي رأي است .

وي افزود: اكنون يكي از ضروريتهاي موجود وحدت ميان احزاب عراقي و ارائه يك ليست واحد و مشترك است و با اينكه دو ليست در عراق يكي ائتلاف ملي عراق و يكي ائتلاف دولت قانون اعلام موجوديت كرده اند اما هنوز هم در تلاش هستيم تا يك ليست واحد در انتخابات شكل گيرد و در اين زمينه تلاشهاي بي وقفه اي صورت ميپذيرد.

وي گفت: ائتلاف ملي عراق در تلاش است تا ائتلاف دولت قانون به انضمام انها در درآيد و تا اين لحظه نيز دعوتهايي را براي جذب ائتلاف دولت قانون انجام ميدهد و اميدواريم كه اين موضوع عملي شود.

وي تاكيد كرد: اين تلاشها بسيار جدي است چون ائتلاف دولت قانون يكي از مؤسسان و شركاي ما در تشكيل ائتلاف يكپارچه عراق بود و در انتخابات گذشته حضوري فعال و مؤثر داشته اند

وي تصريح كرد: با توجه به چالشهاي موجود در عرصه سياسي عراق نظر ما اينست كه اين دو ائتلاف به يك ائتلاف مبدل شود و با توجه به تلاشهاي صورت گرفته انجام اين امر دور از ذهن نيست و احتمال حصول يك ليست واحد بسيار زياد است.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

تصویب قطعنامه تازه منع گسترش سلاح های هسته ای در شورای امنیت

رادیو فردا:پنجشنبه 2 مهر 1388(24 سپتامبر 2009)

اين پنجمين بار است كه شوراى امنيت سازمان ملل از سال ۱۹۴۵ نشستى در سطح سران كشورهاى عضو خود برگزار مى كند و باراك اوباما، نخستين رييس جمهور آمريكا است كه رياست اين نشست را بر عهده داشت.اين پنجمين بار است كه شوراى امنيت سازمان ملل از سال ۱۹۴۵ نشستى در سطح  شوراى امنيت سازمان ملل در نشستى تاريخى به رياست باراك اوباما، قطعنامه جديدى را به اتفاق آراء در مورد منع گسترش سلاح هاى هسته اى، خلع سلاح عمومى و كاهش خطر ترويسم هسته اى تصويب كرد.

اين قطعنامه از كشورهايى كه تاكنون پيمان منع گسترش سلاح هاى هسته اى و پيمان منع همه جانبه آزمايش هاى هسته اى را امضاء يا تصويب نكرده اند، مى خواهد كه اينكار را انجام دهند.

به گزارش خبرگزارى ها، پيش نويس قطعنامه جديد را آمريكا تهيه كرده بود و روسيه، چين و كشورهاى در حال توسعه با حمايت از آن، پشتوانه قوى بين المللى براى اجراى آن شكل دادند.

در اين قطعنامه از شوراى امنيت خواسته شده است در صورتى كه مشخص شود ناقضان تعهدات هسته اى صلح و امنيت جهان را به خطر مى اندازند، تا تدابيرى را براى مجازات آنها در نظر بگيرد.

شوراى امنيت، در گذشته در چنين مواردى مجوز تحريم هاى اقتصادى و حمله نظامى را صادر كرده است.

اين پنجمين بار است كه شوراى امنيت سازمان ملل از سال ۱۹۴۵ نشستى در سطح سران كشورهاى عضو خود برگزار مى كند و باراك اوباما، نخستين رييس جمهور آمريكا است كه رياست اين نشست را بر عهده داشت.

آقاى اوباما پس از راى گيرى شوراى امنيت گفت: تصويب اين قطعنامه تاريخى تاكيدى بر تعهد ما مبنى بر ايجاد جهانى بدون سلاح هاى هسته اى است و به شوراى امنيت امكان مى دهد تا براى كاهش خطرات هسته اى و دستيابى به اين هدف در چارچوبى وسيع دست به اقدام بزند.

به گفته رييس جمهور آمريكا، انفجار حتى يك سلاح اتمى در شهرى بزرگ مى تواند ويرانى هاى گسترده اى را بدنبال داشته باشد.

باراك اوباما افزود: تلاش هاى جهانى براى اين است كه تمام مواد هسته اى آسيب پذير را ظرف چهار سال تحت كنترل در آورد.

بان كى مون، دبير كل سازمان ملل با ستايش از اقدام رهبران كشورهاى عضو شوراى امنيت، از نشست روز پنجشنبه به عنوان لحظه اى تاريخى ياد كرد كه به گفته وى، آغازى تازه به سوى آينده اى جديد است.

مشاوران باراك اوباما ارائه اين قطعنامه از سوى آمريكا را حمايت از هدف مورد اشاره رييس جمهورى اين كشور در سخنرانى ماه آوريل در پراگ عنوان كردند كه در آن سخنرانى، آقاى اوباما خواستار جهانى عارى از سلاح هسته اى شده بود.

وى در اين سخنرانى پيشنهاد كرد كه زرادخانه هسته اى آمريكا و روسيه همزمان كاهش يابد، معاهده اى براى منع تمام آزمايش هاى اتمى تصويب شود و بانك جهانى سوخت هسته اى براى دسترسى امن به آن تاسيس شود.

 

استقرار موشکهای پاترویت در ترکیه جزئي از طرح کلي سپر موشکي است

پنجشنبه 16 مهر 1388(8 اكتبر 2009)

ایرنا:آنکارا- " آلن تاشر" معاون وزارت خارجه آمريکا در مساله کنترل تسليحاتي و امنيت بين المللي از خريد موشکهاي آمريکايي پاتريوت از سوي ترکيه ابراز خرسندي کرد.

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري آناتولي، وي در گفتگوي اختصاصي با اين خبرگزاري، از ترکيه و تمامي کشورهاي عضو ناتو براي مشارکت در طرح جديد دولت اوباما در زمينه سپر موشکي دعوت کرد.

تاشر با تاکيد بر اين که طرح جديد نسبت به طرح دولت بوش امکان حمايت موشکي بيشتري را فراهم خواهد کرد، گفت: اين طرح علاوه بر ترکيه براي آمريکا نيز حائز اهميت است، زيرا آنکارا متحدي ارزشمند براي واشنگتن مي باشد.

وي با بيان اين که در طرح جديد سپر موشکي امکان پذيرش مسووليت بين کشورهاي مختلف فراهم آمده است گفت: در سيستم جديد پيش بيني شده از سوي آمريکا کشورهاي مختلف خود مي توانند راسا اقدام به تامين سپرهاي موشکي و قرار دادن آن در کل طرح کنند.

معاون وزارت خارجه آمريکا با اشاره به خريد موشکهاي پاتريوت از سوي ترکيه گفت: طبق طرح دولت اوباما اين موشکها نيز جزئي از طرح کلي سپر موشکي خواهد بود.

وي با اشاره به اين که آمريکا طرح جديد را در چارچوب ناتو مطرح و اجرا خواهد کرد گفت: با گسترش دامنه تهديدهاي احتمالي تمامي کشورهاي عضو ناتو در اروپا نيز در دامنه اين طرح قرار خواهند گرفت.

تاشر گفت: گفتگوها پيرامون طرح جديد سپر موشکي از طريق ناتو و در چارچوب گفتگوهاي دوجانبه پي گرفته خواهد شد و تصميمات را آمريکا اتخاذ خواهد کرد ولي تصميمات نهايي با همکاري ناتو اعمال خواهد شد.

شايان ذکر است ، رسانه هاي ترکيه در ماههاي اخير از موافقت آمريکا با فروش سيستمهاي موشکي پاتريوت به ترکيه خبر داده بودند .

مسوولين رسمي ترکيه نيز اعلام کرده اند که موشکهاي ياد شده در چارچوب نيازهاي نظامي ترکيه خريداري مي شود.

 

توصيه‌ي سياست خارجي به دولت اوباما

آسوشيتد كانتنت:يكشنبه 12 مهر 1388(4 اكتبر 2009)

تاكنون با سرمشق قرار دادن دولت بوش، دولت اوباما مسير ديپلوماتيك را برگزيده است و تلاش نموده است تا با فشار وارد آوردن به ايران باعث توقف برنامه تسليحات اتمي آن شود و كشورهاي مختلف منجمله اروپائيان و چين و روسيه را به موافقت باتحريم ها وادارد، درحاليكه ديپلوماسي شكست مي خورد. اين ديدگاه اثبات شده كه بي تاثير است، چرا كه ايران از گفتگوي ديپلوماتيك بعنوان تاكتيكي براي به تاخيرانداختن استفاده مي كند، روسيه و چين نيز از تحريم هاي اساسي خودداري مي كنند و محاسبه مي كنند كه يك ايران اتمي بيش از آنكه مشكل آنان باشد مشكل آمريكاست.

در اين ميان دولت اوباما بدنبال يك سري اقدامات اشتباه رفته است كه ايران و روسيه و چين را متقاعد كرده است كه ضعيف است....

دولت اوباما مي تواند اوضاع را بچرخاند اگر كه اقدامات زير را انجام دهد:

يكم، دولت اوباما بايد سرمايه گذاري براي تحقيقات و توسعه دفاع موشكي را احيا و افزايش دهد. اوباما بايد شخصاً به لهستان و جمهوري چك سفر كرده و رهبران آنها را متقاعد كند كه با درنظر گرفتن ناسازگاري مستمر ايرانيان كه در آزمايشات موشكي اخير، خود را نشان داد، ايالات متحده مايل است كه يك سيستم دفاع موشكي بسيار بزرگتر( از قبل) در اروپاي شرقي بسازد. توافق مشابهي با كشورهاي اطراف ايران مانند كويت و سعودي نيز بايد بعمل آيد. به اين ترتيب تسليحات اتمي براي ايران، كم ارزش تر خواهد بود.

دوم، دولت اوباما بايد به ايرانيان اعلام كند كه اگر دست از تسليحات اتمي بر ندارند با يك تحريم دريايي براي ممانعت ازورود نفت خام تصفيه شده به ايران مواجه مي شوند.

سوم، حمايت از ناراضيان ايراني بايد سرعت گيرد كه شامل حمايت مالي و تكنيكي مي باشد.هدف نهايي نمي بايست تنها ايران غير هسته‌يي بلكه تغيير اين رژيم باشد...

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه 12 مهرماه

بی بی سی:يكشنبه 12 مهر 1388(4 اكتبر 2009)

روزنامه رسالت در یادداشتی به قلم محمد کاظم انبار لویی می نویسد:

"آنچه امروز از آن به عنوان میانجیگری و وحدت ملی و آشتی ملی یاد می کنند -که مربوط به رسانه های مشکوک داخلی است - یک حیله و نیرنگ برای تداوم فتنه و فتنه انگیزی است . زیرا وحدت با فتنه انگیزان همان طور که گفته شد امری نشدنی است."

البته سرمقاله نویس روزنامه رسالت بلافاصله با توجه به حرف هایی که از سوی برخی چهره های اصولگرا در در مورد وحدت و همگرایی مطرح شده می نویسد:

"اما آنچه که عده ای از اخیار و بزرگان پیگیری می کنند نه از جنس میانجیگری و ائتلاف به اصطلاح ملی است، بلکه از جنس روشنگری و شبیه آنچه که عمار یاسرها در جریان فتنه صفین انجام می دادند می باشد. اگر عمار یاسر بتواند حتی یک مسلمان فریب خورده را به خیمه ولایت و هدایت بیاورد یک توفیق در نبرد نرم علیه دشمن کسب کرده است و این یک غنیمت است."

روزنامه مردم سالاری در یادداشتی با عنوان واکنش های شدید به نامه های بی تاثیر به قلم حمید رضا شکوهی با اشاره به حملات روزنامه کیهان به بیانیه های منتسره توسط مبرحسین موسوی نامزد معارض انتخابات و بی اثر خواندن بیانیه ها می نویسد:

"اما یک پرسش: اگر نامه های این نامزد ناکام، تا این حد بی تاثیر است، چرا روزنامه مذکور تقریبا یک سوم از صفحه دوم خود را به این موضوع اختصاص داده و از ستون یادداشت روز تا ستون خبر ویژه و گفت وشنود، به شیوه های مختلف به آن پرداخته است؟! حال، بگذریم از اینکه روزنامه کیهان، مهندس موسوی را متهم به نگارش نامه های سرگشاده علیه نظام و مردم می کند در حالی که شاه بیت تمامی نامه ها و بیانیه های موسوی، حتی در روزهای پرتنش پس از انتخابات، تاکید بر حقانیت نظام جمهوری اسلامی و حقوق مردم بوده است.; همان اصولی که امام راحل (ره) بر آن تاکید می کردند. و سخن پایانی اینکه ای کاش همانگونه که شعار می دهیم در عمل نیز به وحدت ملی در مقابل دشمنان پایبند باشیم و از موضع شخصیت سیاسی با سابقه ای همچون مهندس موسوی مبنی بر مخالفت با تحریم ایران، به دلیل منطبق بودن با منافع ملی، حمایت کنیم; نه اینکه به دلیل مخالفت با او، هر آنچه را که گفت، ولو صحیح، با دیده ضدیت با منافع ملی بنگریم."

روزنامه حیات نو در دو یادداشت خود به نقد مواضع محمود احمدی نٰژاد پرداخته. غلامعلی رجایی در یادداشتی به بی اعتنایی آقای احمدی نژاد به نظرات مراجع انتقاد کرده و در باره عواقب آن به رئیس جمهوری هشدار داده است.

بادداشت دیگر را محمد عرفانی نوشته که به مساله مخالفت رییس جمهوری با واقعه هولوکاست پرداخته و مطرح کردن آن را هزینه بی فایده خوانده است.

روزنامه جمهوری اسلامی که همین دبروز شایعات مربوط به کتار رفتن مدیر مسوول آن مسیح مهاجری تکذیب شد در در سرمقاله ای با عنوان سخنی با رییس قوه قضاییه به رییس جدید قوه قضاییه در باره ضرورت استقلال قضات تذکر داده و از فشار هایی یاد کرده است که به قوه قضاییه در باره دادگاه های متهمان حوادث پس از انتخاب برای پخش اظهارات متهمان علیه دیگران وارد می شود.

روزنامه کیهان یادداست روز خود را اختصاص داده است به نوشتن در باره ضرورت مبارزه با آنچه تهاجم فرهنگی نامیده است.

حمید امیدی سرمقاله نویس کیهان با عنوان باید های بر زمین مانده می نویسد:

"افكار عمومی، رفتارهای عمومی را می سازد و ما نسبت به خاستگاه رفتارهای اجتماعی و شكل گیری دیدگاهها و حتی جهان بینی مردم غفلت كرده ایم. بررسی آسیب هایی كه مطبوعات مسموم- بخوانید پایگاه دشمن- به عنوان یكی از ابزارهای موثر و اصلی در جنگ نرم به جامعه می رساند، مجال دیگری می طلبد ولی آیا جای این سؤال جدی نیست؛ چطور كسی كه در خدمت دربار پهلوی و ساواک در مطبوعات قبل از انقلاب قلم می زده و پس از پیروزی انقلاب از كشور فرار كرده و مصاحبه های وی علیه اركان نظام جمهوری اسلامی مرتباً از رادیوها و تلویزیون های بیگانه پخش می شود، امروز به عنوان پای ثابت و یادداشت نویس برخی از همین مطبوعات داخل كشور با اسم و عكس مدام قلم می زند و افكار مسموم خود را در سایه غفلت و بی برنامه گی برخی از مسئولان متولی امر به جامعه تلقین می كند؟"

سرمقاله نویس کیهان همچنین می نویسد: "مقوله هایی چون روزنامه های اجاره ای بماند به جای خود! جالب است كه تازه یادمان افتاده باید نظام جامع رسانه داشته باشیم و خبر از تهیه پیش نویس آن می دهیم!"

در زمینه اقتصادی روزنامه ابتکار گزارشی دارد در باره نمایندگی یک شرکت خارجی که به تازگی فعالیت خود را در تهران آغاز کرده است. روزنامه ابتکار می نویسد:

"یک فروشگاه زنجیره ای فرانسوی - اماراتی در حالی از یک ماه قبل بی سروصدا کار خود را در غرب تهران آغاز کرده است که طبق گزارش رسانه ها، با وجود خارجی بودن صددرصد آن، از دولت نهم مجوز فعالیت گرفته است.از آن جا که این فروشگاه متهم به کمک به اسرائیل شده بود، در زمان جنگ غزه بارها مسلمانان و گروه های چپ، شعب این فروشگاه را در فرانسه اشغال کرده و شعارهایی در این زمینه دادند."

به گزارش روزنامه ابتکار: "برخی ویژگی ها باعث شده تا افتتاح یک شعبه از فروشگاه زنجیره ای هایپر استار در غربی ترین نقطه تهران، مرکز توجه بسیاری از شهروندان تهرانی شود.این شرکت اولین مارکت واقعی خارجی در تهران است و گویا طبق توافقات با دولت ایران قرار است شعبی در کرج، مشهد، اصفهان و شیراز نیز ایجاد کند.فروشگاه هایپر استار نخستین فروشگاه زنجیره ای خارجی در زیربنای 9 هزار متر مربع است که 25 درصد سهام آن متعلق به گروه فرانسوی کرفور و 75 درصد آن متعلق به شرکت اماراتی است و تا کنون 60 میلیون دلار در این فروشگاه سرمایه گذاری شده که قرار است به 400 میلیون دلار برسد."

روزنامه اعتماد در ستون طنز خود به قلم ابراهیم رها اشاره ای دارد به مطالبی که این روز ها به دلیل وجود سانسور از روزنامه ها جا می ماند.

ابراهیم رها مطلب خود را این طور شروع می کند:

"دیروز ستون ما مثل حکایت آرای مردم در انتخابات شده بود، یعنی به تدریج بخش هایی از آن را حذف کرده بودند تا اینکه آخر شب هیچی از آن نمانده بود."

طنز نویس اعتماد سپس توضیح داده است که گزارش بازی استقلال و پرسپولیس را به سبک گزارش های رسانه های دولتی می نویسد که در بخشی از آن می نویسد:

"غیورمردان ما چنان وارد عمل شدند که در دقایق پایانی بازی دو تیم حتی اگر دروازه خالی پیش رویشان بود توپ استعماری و تفرقه افکن را راهی اوت می کردند تا میرحسین، خاتمی و کروبی را از اهداف خویش نا امید سازند، هر چند که عده یی اغتشاشگر (دو یا دو نفر و نصفی) شعار دادند توپ ما رو دزدیدن / دارن باهاش پز می دن، اما مهم نتیجه است که حاصل شد و دست آقای محصولی هم درد نکند که در برگزاری این دیدار الگوی ما بود."

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 13 مهرماه

بی بی سی:دوشنبه 13 مهر 1388(5 اكتبر 2009)

بیشتر روزنامه های صبح دوشنبه تهران مصاحبه سایت اینترنتی تازه راه اندازی شده پرچم با سعید مرتضوی دادستان سابق تهران را چاپ کرده اند که طی آن آقای مرتضوی کوشیده است در باره ماجرای بازداشتگاه کهریزک از خود دفاع کند. روزنامه ها از قول آقای مرتضوی نوشته اند:

بازداشتگاه کهریزک مشکلی از لحاظ امکانات نداشته است. بر خلاف این سخنان چندین سرویس در انتهای هر قسمت با تجهیزات کامل وجود داشته است. اما دلیل انتقال بازداشتی های 18 تیر به کهریزک به دلیل نبود جا و اضطرار بود. حتی من به دادیار مربوطه دستور داده بودم که دانشجویان به این بازداشتگاه برده نشوند.وی درباره ارتباط خود با بازداشتگاه کهریزک گفت:اصلا کهریزک از لحاظ صلاحیت قضایی در حوزه قضایی شهر ری است و من دادستان شهر تهران هستم.

روزنامه حیات نو نوشته ای از علی محمد حاضری دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها را چاپ کرده که در آن نویسنده زیر عنوان رنج های این سوی دیوار زندان اوین به شرح مشکلات خانواده های بازداشت شدگان در پشت دیوار های زندان اوین پرداخته است. در یادداشت روزنامه حیات نو آمده است:

با خود اندیشیدم که آیا این همه زجر و ناراحتى خانواده بازداشت‌شدگان هم در مجموعه مجازات و محکومیت زندانیان منظور گردیده است؟ آیا واقعا اراده اى پشت این ماجرا است و کسانى تدبیر کرده‌اند که زندانیان و بستگان آنها این چنین زجر بکشند. ممکن است کسانى بخواهند چنین تعبیر کنند، اما من هنوز به چنین باورى نرسیده‌ام و بیشترمایلم چنین تصور کنم که اگر فشارهاى وارده بر زندانی، از اراده خاصى حکایت مى‌کند اما رنج‌هاى این سوى دیوار زندان که بر خانواده و بستگان وارد مى‌شود عمدتا از بى‌اعتنایی، غفلت و احتمالا بى‌اطلاعى دست‌اندرکاران رده‌هاى بالاتر ناشى مى‌شود، با این فرض است که گمان دارم با مکتوب کردن این مشاهدات زجرآور و انتشار آن احتمالا وجدان برخى از دست‌اندکاران کمى بیدار گردد و از بخشى از این آلام کاسته شود. امیدوارم دچار خوش‌بینى بى‌مبنا نشده باشم.

روزنامه رسالت یادداشتی دارد به قلم مهدی اکبری با عنوان وزیر جدید و معاونانش و در نقد وزیر ارشاد نوشته است:

اهالی فرهنگ و هنر از عملکرد وزیر ارشاد فعلی در مراکز دیگر اطلاع دقیقی ندارند. در واقع اگر با اهالی فرهنگ و هنر گفتگو شود، به طور تقریبی، اغلب ایشان از نحوه عملکرد وی در مراکزی همچون صدا و سیما، سروش و... اطلاع دقیقی ندارند، بنا بر این باید به قاطبه فرهنگ و هنر حق داد که در باره این وزیر و معاونینش نگران و چشم انتظار اتخاذ تدابیر راهگشا و تسهیل کننده آفرینش های فرهنگی هنری باشند.ضمن اینکه سید محمد حسینی نیز باید با توجه به دغدغه های متعدد هنرمندان، خود را مجاب بداند که مانع شایعه پراکنی و... شود و نادرست بودن گمان هایی را که ادعا کرده اند او فاقد برنامه و شناخت از وزارت گسترده فرهنگ و ارشاد اسلامی است، اثبات کند.

روزنامه مردم سالاری در یادداشتی به قلم عماد برقعی در باره ترکیب جدید هیات منصفه می نویسد:

این روزها با تغییر ترکیب هیات منصفه مطبوعات و کنار گذاشتن 11 نفر از 22 عضو این هیات نگرانی های زیادی در جامعه مطبوعات ایجاد شده است. به خصوص این که این تغییرات رنگ و بوی سیاسی هم به خود گرفته است. کنار گذاشتن چند عضو منتقد دولت این هیات از جمله حجت الاسلام دعاگو، انصاری، مهاجری و فاطمه کروبی ترکیبی یک دست از حامیان دولت را در این گروه قرار داده است. در شرایط فعلی تغییر ترکیب این هیات و دست کم بازگرداندن افراد حذف شده می تواند بخشی از نگرانی های جامعه مطبوعات نسبت به احتمال برخورد جناحی با مطبوعات را کم کند.

در روزنامه های صبح دوشنبه بحث در باره طرح آشتی و میانجیگری برای حل اختلافات پس از انتخابات ادامه دارد و روزنامه کیهان در یادداشتی به قلم محمد ایمانی به نقد کسانی پرداخته که ازآشتی با معترضان می گویند روزنامه کیهان در باره معترضان می نویسد، جریانی با این مختصات در ایران جدید (ایران انقلابی) نه می تواند هویت سبز دینی برای خود دست و پا كند، نه اعتبار و مشروعیتی ملی، برای خویش بسازد و نه از رأس و رهبری توأم با وجاهت برخوردار شود. به تعبیر یكی از همین رسانه های گروهكی و ضدانقلاب این جنبش بی پدر است و اگر پدری برای آن باید جست، در آن سوی مرزهاست

یادداشت نویس روزنامه کیهان در پایان چنین نتیجه می گیرد:

خیانت بزرگی شد و جنایت های بزرگی رخ داد. حرمت هایی شكست و حیثیت های والایی هتك شد. به یك ملت بلكه به یك امت و نگاه نگران و منتظر تاریخ خیانت شد. آنها كه خیانت كردند به هر خدعه و دستاویزی متوسل شدند تا كار را تمام كنند. از هیچ دستاویزی دریغ نكردند. فریبكاری با ملت، و نیرنگ با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خبرگان و علما و مراجع و دانشگاهیان. سرشان به سنگ خورد و با این همه برخی از آنها بازنگشتند. آیا هیچ راهی نباید پیش پای آنها گذاشت؟ چرا. راه توبه باز است. اما شرط توبه، ندامت است و نشان دادن اراده برای بازنگشتن به همان مسیر انحرافی سابق. اول شرط توبه، برائت از گذشته است. اینجا، موضع مسالمت و مداهنه و آشتی نیست.

بحث در باره ماجرای خرید نیمی از سهام شرکت مخابرات توسط شرکت هایی که گفته شده است وابسته به سپاه پاسداران هستند همچنان در روزنامه های صبح دوشنبه هم ادامه دارد.

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی می نویسد که مدیران كنسرسیوم توسعه اعتماد مبین اعلام کرده اند که آماده اند تا سقف 25 درصد از سهام را به خارجی ها یا تا سقف 23 در صد را به خریداران داخلی واگذار کنند.

روزنامه ابتکار در بخشی به نام تیترهای پنهان که نوعی طنز در باره تیتر های مطبوعاتی است و بخش دومی را به شوخی به تیتر ها افزوده است . مانند این دو نمونه:

- مذاکره با آمریکا خوب است اگر... (مذاکره کننده از بچه های خودمون باشه)

- به زودی ابطحی و عطریانفر آزاد می شوند (به شرطی که قول بدن مثل گذشته بچه های خوبی باشن)

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 14 مهرماه

بی بی سی:سه شنبه 14 مهر 1388(6 اكتبر 2009)

با گذشت نزدیک به یک هفته از مذاکرات اتمی در باره برنامه اتمی ایران در ژنو به تدریج تیتر های روزنامه ها به موضوعات داخلی نزدیک می شود اما در میان روزنامه های صبح سه شنبه روزنامه کیهان در سرمقاله خود نکات تازه ای را از مذاکرات ابران با گروه ۵ بعلاوه یک اشکار ساخته است.

حسین شریعتمداری در یادداشتی با نام کوتاه نیامدیم کوتاه شدند می نویسد:

"خب! آقایان شروع بفرمائید! این اولین جمله ای بود كه دكتر جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مسئول تیم مذاكره كننده ایران اسلامی بعد از رسمی شدن نشست ژنو و پس از رد و بدل تعارفات دیپلماتیك خطاب به نمایندگان كشورهای موسوم به 1+5 بر زبان آورد. نمایندگان هر یك از 6 كشور آمریكا، فرانسه، انگلیس، آلمان، چین و روسیه، به طور جداگانه موضوع واحدی را پیش كشیدند؛ جمهوری اسلامی ایران درباره پیشنهاد قبلی 1+5 با عنوان توقف در مقابل توقف -FREEZE- تاكنون چه اقدامی انجام داده و چه نظری دارد؟ بعد از پایان اظهارات نمایندگان 1+5، لبخندی بر لب دكتر جلیلی می نشیند، از آن لبخندها كه در عرف دیپلماتیك ترجمان تعریف شده ای دارد و سپس خطاب به نمایندگان 6 كشور طرف مذاكره می گوید؛ همه شما آقایان تازه كار هستید بنابراین، ایرادی بر شما نیست كه از تاریخچه مذاكرات اطلاع چندانی نداشته باشید و در حالی كه جمهوری اسلامی ایران بارها تأكید ورزیده هرگز فرآیند غنی سازی را متوقف نمی كند، امروز، از آن نقطه عبور شده آغاز كنید. دكتر جلیلی سپس از خاویر سولانا می پرسد؛ مگر جنابعالی موافقت با بحث پیرامون بسته پیشنهادی ایران را به عنوان موضوع نشست امروز به اطلاع آقایان نرسانده اید؟"

بادداشت نویس کیهان سپس می نویسد:

"نمایندگان كشورهای 1+5 باتفاق آقای سولانا اعلام می كنند كه برای شور و تبادل نظر به سالن دیگری می روند و سپس در جلسه حاضر خواهند شد ولی بعد از بازگشت و اعلام آمادگی برای شروع جلسه، دكتر جلیلی كه اقدام آنها را نامناسب تشخیص داده بود، خطاب به آنان می گوید كه قصد دارد مدتی در باغ محل برگزاری اجلاس قدم بزند و به این ترتیب، پاسخ هوشمندانه و مقتدرانه ای به حركت قبلی آنها می دهد. نمایندگان 1+5 و سولانا، در ایوان مشرف به باغ منتظر می مانند و سرانجام، خاویر سولانا نزد جلیلی رفته و می پرسد آیا دارید تمركز می گیرید؟ و بعد از آن كه پاسخ مثبت دكتر جلیلی را می شنود، خطاب به او می گوید اما جنابعالی تمركز ما را برهم زده اید!"

"نگارنده برخلاف دكتر جلیلی و سایر اعضای هیئت مذاكره كننده كشورمان بر این باور است كه مردم شریف و فداكارمان حق دارند بدانند- و ضروری است بدانند- كه نمایندگانشان می توانند با اتكال به خدا و پشتیبانی ملت، در طراز ایران مقتدر اسلامی با نمایندگان قدرت های بزرگ روبرو شوند... راستی دكتر جلیلی، جانباز قطع پا و حافظ كل قرآن نیز هست... چه عیبی دارد كه این نیز گفته شود... و گفته شد!"

روزنامه کیهان همچنین در خبری در باره سفر رهبر جمهوری اسلامی به مازندران می نویسد:

"با اعلام زمان سفر رهبر انقلاب به مازندران شور و شعف خاصی در مردم این استان بوجود آمده بگونه ای كه در محلات و حسینیه های شهرهای مختلف ستادهای ویژه ای تشكیل شد و گروههای مردمی برای حضور در كاروان های اعزامی به نوشهر و چالوس نام نویسی كردند. جوانان بویژه نیروهای بسیجی و عاشق ولایت در شهرهای مختلف مازندران ضمن برپایی ایستگاه های صلواتی و تزئین فضای شهری به پارچه نوشته ها و طاقهای نصرت شور و هیجان زیادی را در بین اقشار مختلف این استان بوجود آورده اند."

روزنامه ایران در ستون دیگه چه خبر از ادامه دید و بازدید اصلاح طلبان از سعید حجاریان به عنوان نوعی شکنجه یاد کرده و نوشته است:

"اصلاح‌طلبان كه در واكنش به اعتراف دوستان مهم خود در زندان و دادگاه‌های اخیر سعی كرده بودند جریان دادگاه را مورد خدشه و دچارمشكلات حقوقی نشان دهند، هم اكنون با مراجعه به منزل سعید حجاریان و صحبت با وی سعی می‌كنند وی را به پس گرفتن حرف‌های درون زندان مجاب كنند. به این منظور سران اصلاح‌طلب و اعضای معروف و مشهور احزاب این جریان سیاسی به طور گسترده به خانه وی رفت و آمد می‌كنند. در حالی كه اصلاح طلبان از مفهوم شكنجه سپید برای به حرف آمدن سعید حجاریان صحبت می‌كردند گویا این روش نه در زندان بلكه هم اكنون در خانه وی توسط دوستان اصلاح طلبش صورت می‌گیرد."

روزنامه حیات نو در بادداشتی از علی مطهری به موضوع اعتراضات یکی از نمایندگان خبرگان رهبری پرداخته است و می نویسد:

"برخوردى که با آیت‌الله سید على محمد دستغیب در مجلس خبرگان انجام شد حاکى از وجود یک نگاه غلط در این مجلس نسبت به وظیفه خبرگان رهبرى است. این جریان فکرى آیت‌الله دستغیب را که در نطق خود خواهان حضور مخالفان در این مجلس و بیان نظراتشان بود ونسبت به امنیتى شدن فضاى جامعه هشدار داده بود متهم به ساختارشکنى کردند و پرونده ایشان را به کمیسیون تحقیق ارسال نمودند تا در صورت لزوم حکم اخراج ایشان صادر شود و چه زیبا رهبر گرانقدر انقلاب اسلامى این اقدام جریان فکرى مذکور را که بوى تملق و چاپلوسى از آن به مشام مى‌رسید تقبیح نموده و بر وجود آزادى بیان و اظهارنظر مخالف در مجلس خبرگان رهبرى تأکید نمودند. خبرگان رهبرى حتى مجازند عملکرد رهبرى را مورد بررسى قرار داده و پیشنهاداتى به معظم له ارائه نمایند، خصوصا که مکالمات و گفت وگوهاى این مجلس مستقیما از رسانه ملى پخش نمى‌شود وتنها نتیجه جلسات به اطلاع مردم مى‌رسد."

علی مطهری بادداشت خود در حیات نو را با ذکر خاطره ای از برخورد آیت الله مطهری با آبت الله خمینی ادامه می دهد که به آیت الله خمینی می گوبد که پاره ای از حقایق از شما پنهان می شود ومی نویسد:

"برخى افراد بصیر را ولو به طورخفا بفرستید، جریانها را از نزدیک ببینند و گزارش دهند، که به عقیده بعضى از دوستان در آنجا، پاره‌اى از حقایق از حضرت عالى کتمان مى‌شود.آری، دوستى با ولایت فقیه این است نه آنچه برخى اعضاى مجلس خبرگان رهبرى انجام دادند."

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی در باره متمم بودجه در خواستی دولت می نویسد:

"دولت به زودی بزرگ‌ترین متمم لایحه بودجه به ارزش 5/6‌میلیارد ‌دلار را که در تاریخ اقتصادی ایران و بودجه‌نویسی کشور به ویژه برای تامین منابع واردات دو حامل انرژی؛ یعنی گازوئیل و بنزین بی‌سابقه است، به مجلس ارائه می‌کند؛ لایحه‌ای که ارائه آن نشان از نادیده گرفته شدن بخشی از مواد قانون بودجه سال جاری است."

روزنامه دنیای اقتصاد مطلبی هم دارد از طهماسب مظاهری رییس سابق بانک مرکزی در باره شرایط رکود اقتصادی در کشور و می نویسد:

"اگر چه رشد نقدینگی از نرخ مخرب 40درصد سال‌های اخیر به 16درصد كاهش یافته است اما نباید فراموش كرد كه این كاهش ناشی از دو عامل كاهش ضریب فزاینده پولی تحت تاثیر جایگزینی ایران‌چك‌های نقد به جای چك‌پول‌های بانكی و نیز كاهش سرعت گردش پول به دلیل ركود است و الا رشد 48درصدی پایه پولی در همین مدت زمان، ظرفیت بالقوه بزرگی برای رشد شدید نقدینگی و فشار تورمی ایجاد می‌كند كه هشدار مهمی در دل خود دارد."

از میان مطالب فرهنگی روزنامه خراسان مطلبی دارد از ابوالفضل جلیلی کارگردان سینما که می نویسد:

"با توجه به شرایط موجود سینمای ایران، دیگر انگیزه ای هم برای اکران فیلم هایم ندارم. جلیلی درباره تغییرات مدیریتی جدید، در عرصه سینمای ایران تصریح کرد: به نظر من با تعویض مدیریت ها در سینما، هیچ اتفاق تازه ای نمی افتد. بی شک با تغییر مستمر مدیران، سینمای ما به هیچ جا نمی رسد.جلیلی با اشاره به این که در سال های اخیر سینمای ایران هیچ حرف تازه ای برای گفتن نداشته است تاکید کرد: متاسفانه هر سال شاهد افت فیلم ها، به لحاظ مضمون و سوژه هستیم. این روند نیز جز کاهش مخاطبان، پیامد دیگری به همراه نداشته است."

روزنامه اعتماد هم مطلبی دارد با عنوان حفاری غیرمجاز شوش را به گردن دیگران نیندازید به قلم شهرام زارع باستان شناس که می نویسد:

"مجموعه باستانی شوش که شاید بتوان گفت مهم ترین محوطه باستانی ایران است، در شرایط بسیار بدی قرار دارد. اگر به عکس هایی که در اواخر دهه 1360 برداشته شده، نگاه کنیم می بینیم که در همین دو دهه چه تخریب گسترده یی این مجموعه تاریخی را فراگرفته است. این تخریب ها شامل تخریب لایه های باستانی دوره های مختلف اسلامی و تاریخی از یک سو و حریم منظری و چشم انداز فرهنگی آن از سوی دیگر است. به رغم اینکه علت شکل گیری شهر جدید شوش وجود همین محوطه باستانی بوده و شهر جدید شوش قدمتی کمتر از یک سده دارد اما اکنون شهر جدید است که تدریجاً بافت تاریخی- فرهنگی شوش را برای توسعه ناقص خود گام به گام عقب می زند و نابود می کند و لایه های گوناگون فرهنگی و تاریخی اسلامی و ماقبل اسلامی را محو می کند."

روزنامه جام جم هم مطلبی دارد در باره قانون جعل مدرک و به نقل از معاون دادستان و می نویسد:

"مجازات‌های تعیین شده برای جعل مدرك تحصیلی همچون جعل سند رسمی است و بر اساس ماده (527) قانون مجازات اسلامی هر كس مدارك اشتغال به تحصیل یا فارغ‌التحصیلی یا تاییدیه یا ریزنمرات تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی داخل یا خارج كشور یا دانشنامه‌های تحصیلات خارجی را جعل كند یا با علم به جعلی بودن آن را مورد استفاده قرار دهد، علاوه بر جبران خسارت به حبس از یك تا 3 سال محكوم خواهد شد."

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۱۵ مهرماه

بی بی سی:چهار شنبه 15 مهر 1388(7 اكتبر 2009)

در حالی که عنوان های اصلی بیشتر روزنامه های صبح در ایران به انعکاس اخبار رسمی سفر آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به به نوشهر اختصاص دارد در مطالب روزنامه ها همچنان انتقادات معترضان دیده می شود.

روزنامه اعتماد در گزارشی در باره نمایشگاه صنعت در تهران با عنوان نمایشگاه صنعت تهران با لهجه چینی و آفریقایی می نویسد:

سياست نگاه به شرق و نگاه به آفريقاي دولت احمدي نژاد اين بار سر از نمايشگاه بين المللي تهران درآورد تا در روزي که صنعتگران ايراني مدعي اند با کمترين ظرفيت مشغول توليدند، صنعتگران چيني و آفريقايي در ولنجک خيمه زده و صنعت خود را به رخ ايرانيان بکشند. البته مردمي که به اين محل آمده بودند چشم بادامي ها را به حال خودشان رها کردند تا وزير صنايع و معادن دولت احمدي نژاد نيز با ديدن خلوتي غرفه هاي چيني سالن را نصفه ونيمه بازديد کند.

... شايد به همين سبب بود که محرابيان در جمع خبرنگاران از تصميمي خبر داد که قرار است دولت دهم از سياست هاي وارداتي و ضدتوليد دولت نهم عقب نشيني کند. او گفت تصميمي جدي براي جلوگيري از ورود کالاهاي نامرغوب و غيراستاندارد به کشور گرفته ايم اما اشاره نکرد اين کالاهاي نامرغوب و فاقد استاندارد طي چهار سال گذشته از چه سرزميني و توسط چه کساني پا به وطن گذاشته است.

روزنامه اعتماد همچنین در مطلبی با این عنوان که کاراته کاي زن حامي احمدي نژاد زن سال شد می نویسد:

وقتي اواسط پاييز سال گذشته که هلن سپاهي کاراته کاي زن ايراني از دور مسابقات به خاطر داشتن حجاب محروم شد، شايد تصورش را هم نمي کرد در آينده نزديک صاحب اولين مينياتور و البته زن منتصب سال 88 از سوي رئيس دولت جديد خواهد شد. البته سپاهي در مقابل خردادماه امسال پيش از انتخابات رداي شايستگي جمهوري اسلامي را سزاوار تن احمدي نژاد دانسته بود و هم او بود که راي خود را هديه به احمدي نژاد کرد.

تمام اين اتفاقات افتاد. هلن سپاهي که پ يش از اين در کلام احمدي نژاد دليل غصه اش شده بود، حالا زن سال 88 شده است.

باز هم در اعتماد ابراهيم رها طنز نویس در مطلبی با عنوان گوسفند می نویسد:

مي خوانيم که روزنامه هاي فرهنگ آشتي و آرمان هم توقيف شدند. اصولاً و اساساً بعضي حرف هاي رئيس دولت بعد از نهم کمي پيچيدگي دارد. مثلاً اينکه او مي گويد در ايران آزادي نزديک به مطلق وجود دارد، يعني اينکه دوستان آزاد هستند هر نشريه يي را خواستند ببندند، هر کس را خواستند بازداشت کنند، هر... دوستان و عزيزان براي آزادي رسماً ماشين دربست گرفته اند، بس که عجله دارند.

روزنامه ایران در صفحه اول عکسی چاپ کرده است از روستای فردو در نزدیکی قم که تاسیسات غتی سازی تازه اعلام شده در آن ایجاد شده و می نویسد:

انگيزه مسئولان کشور از انتخاب اين نام براي تأسيسات جديد هسته اي به اين مسئله باز مي گردد که اهالی روستاي فردو از حاميان بي غل و غش نهضت امام خميني(ره) هستند و به همين خاطر بيشترين تعداد شهيد را در ميان روستاهاي سراسر کشور در طول جنگ تحميلي تقديم ملت ايران نمودند.

فردو با تقديم 151 شهيد، پر افتخارترين روستا از اين حيث است و نامگذاري اين سايت جديد هسته‌اي نيز به همين دليل بوده است تا افتخارآفريني مردم دلاور اين خطه و ايثارگري شهداي بزرگوار آن پاس داشته شود.

روزنامه جمهوری اسلامی در خبر های کوتاه خود به طرح رونق دوچرخه سواری اشاره کرده و می نویسد:

معصومه ابتكار عضو شوراي اسلامي شهر تهران در جلسه علني ديروز اين شورا با اشاره به تصويب يك فوريت طرح بسترسازي فرهنگي واجتماعي براي رونق دوچرخه سواري در شهر تهران خواستار از بين بردن محدوديت جنسيتي در طرح گسترش استفاده از دوچرخه در شهر تهران و مهيا شدن شرايط استفاده بانوان از دوچرخه در سطح شهر گرديد.

روزنامه جمهوری اسلامی سپس تاکید می کند که با توجه به عوارض منفي دوچرخه سواري زنان در انظار عمومي ترديدي نيست كه اين پيشنهاد يك سواستفاده از طرح رونق دوچرخه سواري است

روزنامه کیهان در یادداشت روز خود به قلم سعدالله زارعی به نقد رفتار دولت یمن در برخورد با شوزشیان قبیله خوثی پرداخته و در پایان یادداشت چنین نتیجه گیری کرده است:

در اين درگيري ها مبارزان صعده مظلوم واقع شده اند چرا كه هم آماج حملات نظامي و هم آماج حملات تبليغاتي و رسانه اي بوده اند ولي با اين وجود به نظر مي رسد در شرايط كنوني ختم بحراني كه هيات هاي آمريكايي، اسرائيلي و سعودي براي تشديد آن از يك طرف ماجرا حمايت مي كنند، قطعاً به نفع مبارزان يمن خواهد بود.

روزنامه حیات نو در یادداشتی به قلم علی محمد حاضری به حملات کیهان به میرحسین موسوی پاسخ داده و می نویسد:

کيهان که نان خود و ديگر جريان‌هاى افراطى را در تشديد بحران در روابط بين‌المللى کشورمان مى‌بيند از اينکه برخلاف تصور آنان، آقاى موسوى از تحريم‌هاى بين‌المللى عليه دولت ايران استقبال نکرده است به خشم مى‌آيد. ظاهرا کيهان اشتياق دارد همه جريان ها و عوامل از جمله رهبران جنبش سبز در مسير تنش‌آفرينى در روابط ايران با ديگر کشورها مشارکت داشته باشند تا شديدترين تحريم‌ها عليه ايران شکل گيرد و آنگاه اين جريان‌هاى افراطى بتوانند در پرتو اين جو ملتهب، مخالفان خود را تحت عناوين مضحکى چون همسويى با بيگانگان سرکوب کنند.

... مايلند ... مخاصمه اجتماعى و شکاف‌هاى ملى تشديدشده و به زعم خودشان زمينه براى وارد کردن ضربات حذفى و نهايى به جريان رقيب فراهم آيد. با عنايت به مجموعه ملاحظات فوق است که مى‌توان فهميد چه جرياناتى از تشديد بحران سود مى‌برند و تشنج‌آفرينى‌هاى گسترده اين چندماهه اخير از چه مواضعى تغذيه مى‌شوند.

روزنامه حیات نو گزارش اقتصادی هم دارد که به وعده عملی نشده آقای احمدی نژاد در باره حساب ذخیره ارزی پرداخته و می نویسد:

حساب ذخيره ارزى در دولت نهم تبديل به قلکى شده بود که مسئولان هر زمان و به هر دليلى که مى‌خواستند از آن پول برداشت مى‌کردند اين در حالى است که هدف اصلى براى تشکيل اين حساب کمک به بخش خصوصى بود. در حالى که به گفته کارشناسان تاکنون تنها 20 درصد از ميزان پول‌هاى برداشت شده از اين حساب به بخش خصوصى تعلق گرفته. بحث‌ها درباره حساب ذخيره در حالى در دولت نهم به اوج رسيد که آن دولت براى تامين کسر بودجه و مصارف جارى از اين حساب بارها پول برداشت کرد و هر بار صحبت از ميزان موجودى اين حساب به ميان مى‌آمد به نوعى با طفره رفتن مسئولان مواجه مى شد.

روزنامه حبات نو در ادامه می نویسد:

محمود احمدى‌نژاد در جريان انتخابات در مناظره تلويزيونى در اقدامى از رئيس کل بانک مرکزى خواست تا موجودى اين حساب را اعلام کند. اين اقدام احمدى‌نژاد در آن زمان با استقبال کارشناسان روبه‌رو شد. اما اکنون با گذشت چهار ماه از اين درخواست احمدى‌نژاد بانک مرکزى نه تنها موجودى حساب ذخيره را اعلام نکرده بلکه هر بار به نوعى از اين موضوع طفره رفته و به نوعى اظهارات احمدى‌نژاد را تنها به يک راه‌حل کوتاه‌مدت براى برون‌رفت از فشارهاى مطرح شده تبديل کرده است.

روزنامه جام جم در خبری کوتاه از درگذشت یک هنرمند خبر داده و می نویسد:

مصطفي گرگين زاده آهنگساز و موسيقيدان پيشکسوت و خالق آهنگ به ياد ماندني "بردي از يادم" سحرگاه سه شنبه در سن 87 سالگي به دليل بيماري سرطان در تهران دارفاني را وداع گفت.

روزنامه جام جم توضیح داده است که مصطفی گرگین زاده نوازنده برجسته ترومپت و سازهاي بادي اوايل سال 1326 با مرحوم مهدى خالدى آشنا شد و به پيشنهاد وي كه سرپرستي اركستر راديو را برعهده داشت با راديو به همكارى پرداخت.

روزنامه دنیای اقتصاد در یادداشتی به قلم محمد صادق جنان صفت با اشاره به ماجرای واگذاری سهام مخابرات به شرکت های وابسته به سپاه پاسداران که مورد انتقاد بخش خصوصی است می نویسد:

تا وقتي قدرت نهاد بخش خصوصي در ايران (بنگاه‌ها، خانواده‌ها و احزاب) فقط از جنس حرف، نصيحت و هشدارهاي بدون الزام اجرايي است، در بر همين پاشنه خواهيد چرخيد. به نظر مي‌رسد براي اجتناب از رويدادي كه به هر حال مساله درست كرده و قابل هضم نيست، بايد كار از نقطه قانونگذاري شروع شود و نهادهاي مدني در بخش خصوصي مي‌توانند و بايد با قانونگذاران و به ويژه روساي كميسيون‌هاي مرتبط با اين ماجرا بحث كرده و پيامدهاي منفي ايجاد انحصارهاي تازه در كسب و كار را به صورت واضح نشان دهند تا آنها با ارائه طرح تازه، اين ماده قانوني را از قانون يادشده حذف كنند.

روزنامه خراسان گزارشی دارد از مراسم روز ملی شعر که با تاخیر برگزار شده است و می نویسد:

اهالی شعر و ادب در ضیافتی که در هتل لاله برگزار شد، روز شعر و ادب پارسی را پس از ۱۸ روز گرامی داشتند.به گزارش خراسان ، این مراسم با حضور جمعی از اهالی فرهنگ، ادب و هنر و مسئولان فرهنگی کشور و به همت موسسه خانه کتاب برگزار شد.در ابتدای این مراسم محسن پرویز، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر عنوان نویسندگی نبود در این جمع حاضر نمی شدم و به عنوان ریاست نیامده ام. دغدغه ای در تمام سال های گذشته به عنوان نویسنده در من وجود داشته و هنوز وجود دارد اما امیدوارم در آینده برطرف شود این است كه گاهی نویسندگان آثار خوبی خلق می كنند و آرزوی من این است به روزی برسیم كه هیچ اثر خوبی به خاطر كمبود امكانات از انتشار محروم نشود.وی افزود: امیدوارم فضایی عاری از مشکلات برای صاحبان اثر فراهم شود.در ادامه پرویز بیگی حبیب آبادی با اشاره به این که شاعران سخن خود را با شعر آغاز می کنند، گفت: هرچند در این فضا با وجود ملودی كارد و چنگال شعرخوانی دشوار است! اما تصمیم گرفته ام با خواندن دو قطعه شعر از مهرداد اوستا و شهریار یادی کنم.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنج‌شنبه ۱۶ مهر ماه

بی بی سی:پنجشنبه 16 مهر 1388(8 اكتبر 2009)

روزنامه حيات نو در يادداشتى به نام "چالش رو به گسترش" به قلم مصطفى ايزدى مى نويسد: "دو سه روز پس از اينكه يكى از مراجع عظام تقليد، نسبت به هجمه عليه روحانيت هشدار داده بود، رئيس موسسه آموزشى و پژوهشى امام‌خمينى(ره) در يك موضع‌گيرى جديد عليه روحانيت اعلام كرد كه ضرر برخى از روحانيون بيش از جاهلان است. ترديدى وجود ندارد كه امروزه صنف روحانى در يك چالش چندجانبه، با گرفتارى‌هاىى از درون و برون روبروست كه شايد پيش از اين چنين نبوده است. اين گرفتارى بيش از آن كه به جايگاه و موقعيت آنان ربط داشته باشد به عملكرد آنان و نوع نگاهى كه آنها به موضوعات سياسى، فرهنگى و اجتماعى دارند برمى‌گردد. اگرچه جوامع متعلق به تحصيلكرده‌هاى حوزه‌هاى علميه، هميشه و در حدى تقريبا نامحسوس از اختلافات درونى رنج مى‌برده، اما امروزه، به دليل حضور بسيار پررنگ اين قشر فرهنگى اجتماعى در حكومت و حواشى آن و گرفتارى‌هاى سياسى و جناحى كه در كشور پيش آمده، بيش از گذشته، دچار اختلافاتى شده‌اند كه اباىى هم از بروز دادن علنى آن ندارند. روزى روزگارى، روحانيان حوزه‌هاى علميه ايران، يك پارچه و متحد، رهبرى مبارزات مردم ايران عليه نظام شاهنشاهى را به عهده گرفتند و انقلاب عظيمى را با پشتيبانى همه‌جانبه مردم و همراهى جوامع دانشگاهى و فرهيختگان و روشنفكران اين مرز و بوم به پيروزى رساندند. اما به مرور زمان آن يكپارچگى رنگ باخت . آقاى مصباح يزدى، چند سال قبل از تريبون نماز جمعه، بر دانشگاهيان چنان بتاخت كه به او سفارش كردند، ديگر ضرورت ندارد قبل از خطبه‌هاى جمعه به موعظه بپردازيد. وى همان موقع، بيش از ۹۰ درصد اساتيد دانشگاه و دانشگاهيان را مورد لطف قرار داد! و آنان را بيگانه با دين و شريعت معرفى كرد، اقدامى كه فرهيختگان و عالمان جامعه را به شدت رنجاند و به انتقاد از وى واداشت.

همين روحانى و مدرس حوزه علميه قم در آغاز سال تحصيلى موسسه تحت امر خويش، گفته است: كاش اين افراد [ بخشى از روحانيون] كه ضررشان براى اسلام، بيش از جاهلان است، روحانى نشده بودند.

اى كاش اين روحانى سرشناس، پاسخ اين پرسش را مى‌داد كه خودش در ميانه سال‌هاى بين ۴۵ تا ۵۶ كه روحانيون، سخت‌ترين دوران را سپرى مى‌كردند و چهره‌هاى شناخته‌اى از آنان در زندان و تبعيد و زير شكنجه روز مى‌گذراندند، چرا در سكوت بود و در تاريخ انقلاب اسلامى، هيچ نشانى از فرياد و حركت و آزاديخواهى او نيست."

روزنامه رسالت در يادداشتى از محمد كاظم انبارلويى مى نويسد: "امروز قرار است خانه احزاب با پايان چهارمين دوره فعاليت خود مجمع عمومى عادى ساليانه برگزار كند.

برگزارى اين اجلاس فرصتى است براى طرح موضوعات كليدى كه حيات احزاب در ايران به آن مرتبط است.

خانه احزاب در مجمع عمومى فوق العاده خود در مورخ۸۳/۴/۲۵ منشور وفاق احزاب ، تشكلها و گروههاى سياسى جمهورى اسلامى ايران را تصويب كرده بود. در اين مصوبه تصريح شده بود كه احزاب با التزام عملى به قانون اساسى ، ولايت فقيه و پذيرش راى اكثريت والتزام به نتايج انتخابات در رقابت هاى سياسى زمينه دخالت بيگانگان را فراهم نكنند و متكى به حمايت عوامل خارجى نباشند. به نظر مى رسد اولين موضوعى كه بايد در اين نشست مطرح شود اين است ، تكليف احزابى كه با زيرپا گذاشتن منشور وفاق در اين انتخابات به منافع و امنيت ملى آسيب زدند روشن شود.

خانه احزاب بايد بار ديگر وفادارى خود را به منشور وفاق اعلام كند و از دو سه حزبى كه در اين انتخابات دشمنان نظام را ذوق زده كردند و زمينه مداخلات آنها را فراهم كردند تبرى جويد."

روزنامه مردمسالارى در گزارشى با عنوان "متون علوم انسانى در جاهاى ديگر خوب پخت و پز نمى شود" مى نويسد: "معاون پژوهشى وزير آموزش و پرورش با انتقاد از كم كارى حوزه و دانشگاه در توليد و تهيه متون علوم انسانى براى اين رشته در دوران دبيرستان گفت

ضعف كنونى رشته علوم انسانى اين است كه آموزش و پرورش هم نقش محقق متون علمى را بازى مى كند و هم تامين كننده كتاب آموزشى است. در حاليكه متون علمى بايد در جاى ديگر توليد شود و ما آن را به زبان آموزشى برگردانيم و به دانش آموز عرضه كنيم كه هم اكنون اين چنين نيست.معاون پژوهشى وزير آموزش و پرورش با بيان اينكه متون علوم انسانى در جاهاى ديگر خوب پخت و پز نمى شود، ادامه داد: تاكيد ما اين است كه توليد متون علمى وظيفه دانشگاه و حوزه است"

روزنامه ايران در خبرى گفته كه "حميد سوريان تهديد به مرگ شد" مى نويسد: "حميد سوريان كه پرافتخار ترين كشتى‌گير فرنگى كار ايران به شمار مى‌‌رود با اهداى مدال طلاى خود به دكتر احمدى‌نژاد مورد حملات تندى قرار گرفته است. مخالفان اين اقدام علاوه بر اقداماتى نظير هو كردن برنامه‌ريزى شده در ورود وى به سالن‌هاى ورزشى، با ارسال پيام‌هايى وى را تهديد كرده‌اند كه خانه وى و خانواده‌اش را به آتش كشيده و نيز با شماره‌هاى مختلف وى تهديد به مرگ شده است."

روزنامه كيهان در يادداشتى به قلم مهدى محمدى با اشاره به نظريات گروه هاى معترض پس از انتخابات مى نويسد: "مهم ترين فاز از اين تئورى به طور خاص و مشخص اقتدار نظام جمهورى اسلامى در دو محيط داخلى و خارجى را هدف گرفته بود. در داخل ايران هيچ هدفى بالاتر از تجزيه اقتدار رهبرى وجود نداشت. دشمنان ايران مدت هاست دريافته اند تا زمانى كه اقتدار و اعتبار رهبرى در ايران محفوظ باشد، مطلقا هيچ پروژه براندازانه اى قابليت طرح و اجرا نخواهد داشت چرا كه ديده اند در گذشته چگونه رهبر انقلاب در زمانى اندك و بى آنكه از همه ابزارهاى خود استفاده كند پيچيده ترين طراحى هاى آنها را خنثى كرده است.

دشمنان ملت ايران تا آخر خط رفته اند. جلوتر راهى براى رفتن نمانده. پيش پاى جلوتر رفتن ايران هم خود مى دانند كه مانعى نمى توانند گذاشت. پس بايد بايستند و تماشا كنند كه ما هم تا آخر خط برويم."

روزنامه ابتكار در گزارشى در باره گزارش كميته ويژه مجلس براى رسيدگى به وضعيت بازداشت شدگان پس از انتخابات مى نويسد: "عضو كميته ويژه مجلس در پيگيرى وضعيت بازداشتگاهها گفت: قرار است گزارش اين كميته پس از ديدار با كميته سه نفره قوه قضائيه در پيگيرى حوادث پس از انتخابات ارائه شود.به گزارش مهر، فرهاد تجرى عضو كميته ويژه پيگيرى وضعيت بازداشتگاهها در مجلس درباره دلايل عدم ارائه گزارش اين كميته كه قرار بود امروز در صحن علنى مجلس ارائه شود، اظهار داشت: جوانب و زواياى گزارش تا حدودى آماده است ولى مقدارى از ابعاد حقوقى، امنيتى، اجتماعى و روانى آن كه بايد تامين كننده خواست عمومى باشد تكميل شود.وى افزود: البته اصحاب رسانه براى آگاه سازى افكار عمومى وضعيت ارائه گزارش كميته ويژه را با حساسيت خاصى پيگيرى مى كنند اما اين گزارش در حد يك سند ملى است و بايد جداى از اينكه داراى ايراد و نقص نباشد."

روزنامه ابتكار همچنين در پيامى از قول مهتاب كرامتى سفير حسن نيت يونيسف مى نويسد: "مهتاب كرامتى -كودكان در كنار ما بزرگ مى شوند، مى خندند، مى گريند، بازى مى كنند و ياد مى گيرند. همه بزرگترها خوب مى دانند مسئولند به بچه ها ياد بدهند. اما در حين ياد دادن گاهى اوقات فراموش مى شود كه كودكان منفعل نيستند. كودكان نيز فكر مى كنند، احساس دارند و مى خواهند نظر بدهند... همه اين موارد ارزش اين را دارند كه شنيده شوند، در مورد آنها انديشيده شود و در رابطه هرروزه با كودكان جدى گرفته شوند. يونيسف ايران امسال شعار "به كودكان گوش دهيم" را انتخاب كرده كه به ما يادآورى كند كودكانمان بايد درباره آنچه زندگى آنها را تحت تاثير قرار مى دهد، نظر بدهند و مشاركت كنند. مسئله فقط نظر دادن نيست، ايده هاى كودكان بايد موثر باشد. كودكان بايد بتوانند در روند تصميم سازى براى زندگيشان، به تناسب سنشان سهيم باشند.چنين كارى نيازمند تغيير است. اين تغيير نيازمند يك تغيير بزرگتر در نگرش بزرگترها در خانه، مدرسه و هر محيط ديگر مربوط به كودكان است. همگى ما بايد تمرين كنيم تا فقط با كودكان حرف نزنيم بلكه به حرف هاى آنها هم گوش بدهيم. گرچه قدم هاى اوليه ممكن است سخت باشد اما مطمئنا متضمن نتيجه اى است كه نه تنها به نفع كودكان بلكه به نفع همه افراد جامعه است. از همين امروز مى شود شروع كرد. وقتى نوجوانان "غر" مى زنند و "ناراضى"اند، در واقع مى خواهند با ما صحبت كنند. مى خواهند آرزوها، اميدها و احساساتشان را به ما منتقل كنند. آنها حق دارند كه در مورد زندگى خودشان حساس باشند، نظر بدهند و بخواهند نظر آنها جدى گرفته شود. لحظه اى تامل كنيم و... به كودكان گوش دهيم."

 

روزنامه های صبح پنج شنبه ايران

رادیو فردا:پنجشنبه 16 مهر 1388(8 اكتبر 2009)

روزنامه قدس به نقل از دادستان تهران نوشته دادسرای ويژه روحانيت برای رسيدگی به موضوع کروبی ، مرجعی صالح است.

به گزارش اين روزنامه عباس جعفری دولت آبادی روز چهارشنبه در حاشيه برگزاری مراسم توديع و معارفه رئيس دادگاه انقلاب اسلامی تهران گفت که کروبی به دليل اينکه روحانی است، دادسرای ويژه روحانيت مرجعی صالح برای رسيدگی به موضوع وی است.

دادستان تهران درخصوص برگزاری دادگاه بازداشت شدگان پس از انتخابات که از آن ها با عنوان متهمان اغتشاشات نامبرد نيز گفت که دادگاه های متهمان اغتشاشات اخير طبق وظيفه جاری دستگا ه های اخير تشکيل خواهد شد ولی اينکه دادگاه ها علنی باشد يا غير علنی تشخيص با قاضی محکمه است.

روزنامه خراسان به نقل از يک عضو مجلس شورای اسلامی خبر داده که گزارش کميته ويژه مجلس درباره بازداشت شدگان حوادث اخير پس از هماهنگی با قوه قضاييه ارائه می شود.

به نوشته اين روزنامه به رغم آنکه برخی اعضای کميته ويژه مجلس برای پيگيری مسائل بازداشت شدگان حوادث اخير اعلام کرده بودند که در جلسه روز گذشته مجلس گزارش اين کميته ارائه خواهد شد اما فرهاد تجری عضو کميته ويژه مجلس اعلام کرد که گزارش کميته بعد از لحاظ کردن نظر قوه قضاييه و کميته قوه قضاييه در مجلس قرائت می شود.

آقای تجری در خصوص علت لغو قرائت گزارش هيات ويژه مجلس در خصوص بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات گفته است به دليل سخنرانی آيت الله حائری شيرازی پيش از شروع جلسه روز چهارشنبه و البته نظرات مختلف اعضای کميته مبنی بر اين که گزارش بعد از لحاظ کردن نظر کميته قوه قضاييه قرائت شود، اين اتفاق در صحن مجلس نيفتاد.

وی همچنين حساسيت اين گزارش را در حد يک سند ملی توصيف کرد و گفت که هيچ فشاری بر روی نمايندگان برای تهيه گزارش وجود ندارد اما گفت که اين گزارش بايد با در نظر گرفتن تمام نقطه نظرات و جوانب تهيه و قرائت شود.

روزنامه سرمايه از اعدام يک نفر بدن حضور وکيل و احتمال سنگسار يک زن در تيريز خبر داده و نوشته رحيم محمدی صبح چهارشنبه بدون حضور وکيل و خانواده اش اعدام شد.

اين روزنامه از قول محمد مصطفايی وکيل اين پرونده نوشته اين جوان به همراه همسرش سال گذشته در دادگاه تبريز و به حکم پنج قاضی شعبه دوم دادگاه تجديدنظر و کيفری استان تبريز به مجازات اعدام و سنگسار محکوم شدند و با تاييد دو قاضی شعبه ۲۷ ديوانعالی کشور، حکم آنها آماده اجرا بود و اين حکم روز چهارشنبه بدون اطلاع خانواده و وکيل پرونده در محل زندان برای رحيم، متهم مرد پرونده اجرا شد و قرار است به زودی کبری بابايی نيز مطابق حکم سنگسار شود.

آقای مصطفايی با انتقاد شديد از رييس قوه قضاييه،و روند اطلاع رسانی و اجراشدن حکم اعدام يکی از متهمان اين پرونده گفته است اين جوان قربانی جامعه ای شد که زمينه ناهنجاری را برای او مهيا کرد. قربانی انسان های فرومايه ای شد که برای شهوترانی از موقعيت نابسامان خانواده رحيم محمدی سوء استفاده کرده و به همسر وی چشم دوختند.

روزنامه همشهری بيانيه خانه صنعت و معدن در انتقاد از واگذاری شرکت ها و کارخانه های دولتی به موسسات شبه دولتی را مورد توجه قرار دادهو به نقل از بيانيه نوشته خصوصی‌سازی دچار انحراف شده است.

به گزارش اين روزنامه خانه صنعت و معدن به‌دنبال انتقادهای اخير از روند خصوصی‌سازی در کشور در بيانيه‌ای اعلام کرد که اگر خصوصی‌سازی بدين منوال صورت گيرد، بهتر است تصدی‌گری و مالکيت و مديريت بنگاه‌ها، دولتی بماند.

خانه‌ صنعت و معدن ايران در اين بيانيه با هشدار در مورد انحراف از مسير بازسازی اقتصادی کشور، مقامات عالی کشور و نخبگان اقتصادی را نسبت به دفاع از اجرای قانون و صيانت از حقوق مردم و بخش خصوصی فراخوانده و اعلام کرد که ورود نهادهای عمومی شبه دولتی مانند صندوق‌های بازنشستگی، شرکت‌های تعاونی‌ کارکنان و کارمندان و بازنشستگان، سازمان‌های تامين اجتماعی امثال آن خطری جدی و تهديدی بالقوه بود که در حال حاضر با کمال تأسف به فعليت درآمده است.

روزنامه جام جم خبر داده که شمار مبتلايان به آنفلوانزای آ در ايران به ۴۷۶ نفر و تعداد جانباختگان به ۷ نفر رسده است.

به نوشته اين روزنامه مدير برنامه آنفلوانزا و مراقبت بهداشت مرزی وزارت بهداشت از ثبت ۵۴ مورد جديد ابتلا به آنفلوانزای نوع آ در ايران خبر داده و گفت که هفته گذشته يک مورد فوت ناشی از ابتلا به اين بيماری به شش مورد فوت قبلی افزوده شده است.

به گفته دکتر محمود سروش يک مورد فوت ناشی از ابتلا به اين بيماری طی يک هفته گذشته در کشور گفت آمار فوت نيز تاکنون به ۷ مورد رسيده است.

مدير برنامه آنفلوانزا و مراقبت بهداشت مرزی وزارت بهداشت بر توجه والدين نسبت به مراقبت از فرزندان بيمارشان در منزل تاکيد کرد و گفت مادر نيز در مدت مراقبت از فرزند، کمتر با ساير افراد رفت و آمد کند چون احتمال دارد خود مادر نيز به اين بيماری مبتلا شده باشد.