بولتن خبري ايران نبرد(1069) جمعه 27 شهريور 1388(18 سپتامبر 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

گروه 1+5 پیشنهادهای اتمی ایران را بررسی می کند

بی بی سی:چهارشنبه 18 شهريور 1388(9 سپتامبر 2009)

آمریکا می گوید که گروه 1+5 مجموعه پیشنهادهای جدید ایران برای مذاکره اتمی را به دقت بررسی می کند. این در حالیست که یک دیپلمات ارشد آمریکایی هشدار داده که ایران به کسب توانایی لازم برای تولید دست کم یک بمب هسته ای نزدیک شده است.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه (9 سپتامبر) گفت که آمریکا با دیگر کشورهای عضو گروه 1+5 درباره مجموعه پیشنهادهای ایران تبادل نظر خواهند کرد.

او ابراز امیدواری کرد که ایران پیشنهاد مذاکره باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، را جدی گرفته باشد.

در همین رابطه، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات آمریکایی که خواسته است نامش فاش نشود گزارش داده است که بعد از ظهر چهارشنبه به وقت واشنگتن، دیپلمات های آمریکا، فرانسه، آلمان، چین، روسیه و بریتانیا بررسی مقدماتی پیشنهادهای ایران را آغاز کرده اند.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز هم زمان ابراز امیدواری کرده که ایران پیشنهادهای سازنده ای برای حل مناقشه اتمی ارائه کرده باشد.

پیشتر رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، خواهان آن شده بود که ایران به برنامه های اتمی به گفته وی غیرقانونی خود خاتمه دهد.

ایران تمام برنامه های اتمی این کشور را صلح آمیز و منطبق با قوانین بین المللی می داند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه مجموعه پیشنهادهای ایران را در محل وزارت امور خارجه این کشور در تهران به سفرای آلمان، چين، روسيه، فرانسه و سوئيس به عنوان حافظ منافع آمريكا و كاردار سفارت بریتانیا در تهران تحويل داد.

به گزارش رسانه های ایران، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران که این بسته را طی مراسمی رسمی تحویل داد، گفته که ایران امیدوار است با ارایه این بسته پیشنهادی بتواند دور جدیدی از مذاکرات را "ساماندهی" کند.

هشدار آمریکا

اما گلین دیویس، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه هشدار داد که ایران یا به مقدار کافی اورانیوم غنی شده با غلظت پائین برای ساخت یک بمب هسته ای، تولید کرده است یا این که به دستیابی به این میزان اورانیوم غنی شده، بسیار نزدیک شده است.

این مقام آمریکایی در وین، پایتخت اتریش، به نمایندگان 35 کشور عضو شورای حکام آژانس گفت که برنامه غنی سازی ایران، این کشور را به "توانایی گریز" نزدیک می کند.

منظور این مقام آمریکایی از توانایی گریز این است که ایران به طور ناگهانی بازرسان آژانس را از تاسیسات اتمی خود اخراج کند و با غنی سازی سریع اورانیوم در سطح بالا، از این سوخت در ساخت بمب هسته ای استفاده کند.

آمریکا در زمان جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، ایران را به تلاش برای تولید بمب هسته ای متهم می کرد، اما از زمان آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما، مقام های آمریکایی ایران را به تلاش برای کسب "ظرفیت" تولید چنین سلاحی متهم کرده اند.

در همین رابطه، محمد البرادعی، مدیر کل آژانس، به تازگی گفته بود که آن چه تهدید هسته ای ایران خوانده می شود، بزرگ جلوده داده شده است.

به گفته او، هرچند نگرانی هایی در مورد ماهیت برنامه اتمی و مقاصد دولت ایران وجود دارد، این کشور سال ها تا ساخت بمب هسته ای فاصله دارد.

دولت ایران بارها تاکید کرده است که برنامه های اتمی این کشور ابدا جنبه نظامی ندارد و با آژانس به طور کامل همکاری می کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی جمعه 28 اوت جدیدترین گزارش خود از وضعیت برنامه هسته ای ایران را منتشر کرد.

این سازمان می گوید که تعداد کل سانتریفیوژهای در حال غنی سازی اورانیم از 4920 عدد در ژوئن 2009 به 4592 عدد در اوت 2009 کاهش یافته است.

به گزارش آژانس، تعداد کل سانتریفیوژهایی که ایران در این مدت اضافه کرده در حدود 1000 عدد است که همگی در حال غنی سازی اورانیم نیستند.

همچنین در پی درخواست های مکرر آژانس، ایران به بازرسان اجازه داده است که از تاسیسات آب سنگین اراک بازدید کنند.

آژانس می گوید که ایران هنوز به اسناد و اطلاعات جامعی که از منابع متعدد مبنی بر احتمال نظامی بودن برنامه های اتمی این کشور بدست آژانس آمده پاسخ نداده است. ایران این اسناد را جعلی می داند.

 

باراک: ایران تهدیدی برای حیات اسرائیل نیست

رادیو فردا:پنجشنبه 26 شهريور 1388(17 سپتامبر 2009)

ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با یک روزنامه این کشور اعلام کرد که جمهوری اسلامی تهدیدی برای موجودیت و حیات اسرائیل نیست.
اهود باراک، نخست وزیر پیشین اسرائیل و وزیر دفاع کنونی این کشور، در گفت‌وگو با روزنامه یدیعوت آخرونوت برخلاف نظر معمول مقامات اسرائیلی گفت: ایران خطری برای حیات اسرائیل نیست.

آقای باراک این اظهار نظر را یک روز پیش از راه‌پیمایی روز قدس در ایران کرده است که به حکم نخستین رهبر جمهوری اسلامی، آیت‌الله روح‌الله خمینی، در آخرین روز جمعه ماه رمضان هر سال برای دفاع از مردم فلسطین و محکوم کردن اسرائیل برگزار می‌شود.
این گفته اهود باراک همچنین در تضاد با نظر نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، قرار می‌گیرد که بارها از زمان به قدرت رسیدن اعلام کرده است که جمهوری اسلامی در تاریخ
۶۱ ساله اسرائیل بزرگ‌ترین تهدید برای کشور متبوعش به شمار می‌رود.
آقای باراک در گفت‌وگوی خود با روزنامه اسرائیلی اعلام کرد: اسرائیل قدرتمند است و من هیچ کس را دارای آن قدرت نمی‌بینم که برای حیات ما خطری باشد.
او در عین حال افزود: با این حال به گمان من ایران چالشی برای اسرائیل و باقی جهان است.
اسرائیل که به گفته خبرگزاری فرانسه تنها قدرت اتمی خاورمیانه است به همراه آمریکا و دیگر متحدانش بر این عقیده است که ایران در پی تولید تسلیحات اتمی است، اتهامی که تهران بارها رد کرده و برنامه هسته‌ای خود را راهی برای رسیدن به تولید انرژی توصیف کرده است.
به رغم اینکه مقامات اسرائیل بارها اعلام کرده‌اند که گزینه اقدام نظامی علیه تأسیسات هسته‌ای ایران را هم‌چنان روی میز دارند، اهود باراک در مصاحبه خود اشاره کرده که الان زمان دیپلماسی و تشدید تحریم‌ها علیه ایران است و می‌افزاید که بهتر است این دو همزمان انجام شود.
وزیر دفاع اسرائیل همچنین به روزنامه یدیعوت آخرونوت گفت که جامعه بین‌الملل باید در برابر کره شمالی محکم بایستد تا برای ایران درس عبرت شود.
آقای باراک گفت: من به بالاترین مقامات دولت آمریکا می‌گویم که ایرانی‌ها اتفاقات کره شمالی را به‌دقت زیر نظر دارند. اگر این مسئله را حل نکنید، آنها نتیجه‌گیری خودشان را خواهند کرد.
محمود احمدی‌نژاد از زمان رسیدن به ریاست دولت در ایران بارها کشور اسرائیل را مورد حملات لفظی قرار داده و آن را نژادپرست و میکروب خطرناک نامیده است.

 

آمريكا: ايران در حال نزديك شدن به ظرفيت عبور از نقطه اتمي (كسب سلاح اتمي) است

خبرگزاري فرانسه  چهارشنبه 18 شهريور 1388(9 سپتامبر 2009)

روز چهارشنبه يك نماينده ارشد امريكا در وين گفت ايران در حال نزديك شدن به ظرفيت عبور از نقطه اتمي (كسب سلاح اتمي) است، نقطه‌اي كه در آن مي‌تواند يك بمب اتمي بسازد.

سفير واشينگتن در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گلن ديويس در نشستي در وين به شوراي حكام آژانس گفت در صورتيكه ايران تصميم بگيرد كه اورانيوم را تا درصد مورد نياز براي سلاح (اتمي ) غني نمايد ، در حال حاضر داراي ميزان كافي اورانيوم غني شده در سطح پائين براي توليد يك بمب اتمي هست و يا اينكه خيلي نزديك به اين (وضعيت ) قرار دارد.

ديويس گفت بر اساس آخرين گزارش آژانس در رابطه با برنامه جدال برانگيز اتمي تهران ، جمهوري اسلامي در حال حاضر حداقل 1430 كيلوگرم اورانيوم غني شده سطح پائين هگزافلورايد را داراست. نماينده امريكا در اولين سخنراني خود بعد از انتصابش بعنوان سفير ، به شوراي حكام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفت فعاليتهاي جاري غني سازي كه توسط سه قطعنامه شوراي امنيت ممنوع شده است ايران را به ظرفيت احتمالي عبور از نقطه اتمي (كسب سلاح اتمي) كه خطرناك وبي ثبات كننده است نزديكتر مي‌كند.

 

گيتس( وزير دفاع امريكا) از اعراب خواست با در نظر داشتن ايران روابط نظامي را تقويت كنند

خبرگزاري فرانسه:دوشنبه 16 شهريور1388(7 سپتامبر 2009)

وزير دفاع آمريكا از متحدين اين كشور در جهان عرب خواست تا ظرفيتهاي نظامي و همكاري دفاعي خود با واشينگتن را بهعنوان وسيله‌اي براي ترغيب ايران به عقب نشيني از برنامه اتمي خود، تقويت كنند.

گيتس در يك مصاحبه با كانال الجزيره كه قرار است دوشنبه پخش شود گفت ايالات متحده كماكان راه حل ديپلماتيك و اقتصادي در مقابل چالشهاي مطرح ،توسط برنامه اتمي ايران را ترجيه مي‌دهد. بر اساس متن نسخه‌اي از اين مصاحبه ، گيتس گفت يكي از راههاي مجبور كردن ايران به تغيير رفتارشان در موضوع اتمي نشان دادن اين مساله است كه آنها در مسيري حركت مي‌كنند كه در واقع امنيت آنها را به خطر مي‌اندازد و نه اينكه آنرا ارتقا مي‌دهد... وزير دفاع امريكا همچنين در مورد نفوذ و قدرت بدست آمده براي ايران در عراق و گسترش آن در منطقه بدليل اشغال عراق توسط امريكا كه باعث سرنگون ساختن صدام حسين و به قدرت رساندن اكثريت شيعه در عراق شد، مورد سوال قرار گرفت. او گفت من فكر مي‌كنم يك عراق قوي و دمكراتيك خصوصا با يك دولت چند فرقه‌اي يك مانعي و نه يك پلي در مقابل نفوذ ايران خواهد بود. او گفت لذا من فكر مي‌كنم در كوتاه مدت شايد موضع ايران بنوعي تقويت شده باشد ولي فكر مي‌كنم اگر شما در دراز مدت به نقشي كه عراق در حركت رو به جلو مي‌تواند در منطقه بازي كند نگاه كنيد ، فكر مي‌كنم موضع ايران مي‌تواند بخوبي كاهش پيدا كند.

 

قدرت هاي جهان از ايران مي خواهند تا وارد گفتگوهاي اتمي شود

خبرگزاري فرانسه:چهارشنبه 11 شهريور 1388(2 سپتامبر 2009)

يك ديپلمات ارشد آلماني بعد از ملاقات در نزديكي فرانكفورت گفت, ديپلماتهاي ارشد 6 قدرت جهان روز چهارشنبه از ايران خواستند تا پيشنهاد آنها براي گفتگوي مستقيم در مورد برنامه اتمي اين كشور را بپذيرد. اين ديپلمات گفت, مديران سياسي 5 عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل بعلاوه آلمان و اتحاديه اروپا خواهان گفتگو بر پايه احترام متقابل شدند.  اين ديپلمات گفت: ما همچنين يك استراتژي دو وجه (از اقدامات تشويقي و تنبيهي) را تائيد كرديم و توافق كرديم تا در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل در نيويورك دوباره گردهم آييم.

اين ديپلومات اضافه كرد: مايلم شاهد اين باشم كه ايران پيشنهاد گفتگو كه در ماه آوريل براي زمان مجمع عمومي سازمان ملل داده شد را بپذيرد... يكروز قبل از گردهمايي [6 قدرت] در آلمان, به نقل از سعيد جليلي مذاكره كننده ارشد اتمي ايران گفته شد كه تهران بسته پيشنهادي خودش را به روز كرده و آماده گفتگوهاي تازه ميباشد.

اما كاخ سفيد گفت, هيچ اعلام رسمي از ايران در مورد پينشهادات جديد ندارد, و تاكيد كرد كه قدرت هاي 5+1 پيشنهادي را در ماه آوريل درمورد گفتگوي رو در رو به ايران داده اند, ولي هيچ پاسخ دريافت نكرد اند.

جنز پلوتنر, سخنگوي وزارت خارجه آلمان, گفت: آنها شماره تلفن ما را دارند. اميدواريم كه گزارشات مطبوعات در ادامه چيزي قابل توجه داشته باشند. خاوير سولانا رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا روز چهارشنبه گفت, او نيز چيزي دريافت نكرده است. واشينگتن نيز گزارش آژانس بين المللي انرژي اتمي را كم اهميت جلوه داد, و مي گويد ايران هنوز بطور كامل با بازرسان سازمان ملل همكاري نكرده است.

 

ساركوزي:فرانسه يقين دارد كه ايران روي تسليحات اتمي كار مي‌كند

خبرگزاري فرانسه:سه شنبه 24 شهريور 1388(15 سپتامبر 2009)

 پرزيدنت نيكلاس ساركوزي روز سه‌شنبه گفت آژانسهاي اطلاعات فرانسه مطمئن هستند كه ايران يك برنامه تسليحات اتمي را پنهان كرده است. ساركوزي كه با قانونگذاران از حزب محافظه‌كار او.ام.پي (UMP ) در كاخ رياست جمهوري صحبت مي‌كرد گفت ما نمي‌توانيم بگذاريم ايران تسليحاتي اتمي كسب كند زيرا كه يك تهديد براي اسراييل خواهد بود. وي افزود اين موضوع براي تمام سرويسهاي اطلاعاتي ما مشخص است كه ايران روي يك برنامه تسليحات اتمي كار مي‌كند. اين رهبر فرانسوي هم‌چنين با اشاره به پرزيدنت محمود احمدي‌نژاد گفت با كسي كه مي‌خواهد اسراييل را از روي نقشه پاك كند دست نخواهد داد.

 

اوباما و ساركوزي در مورد تلاشهايي كه ايران را به پاي پذيرش( قطعنامه ها) بياورد بحث مي كنند

خبرگزاري فرانسه:چهارشنبه 25 شهريور 1388(16 سپتامبر 2009)

 كاخ سفيد گفت، روز سه شنبه باراك اوباما رئيس جمهور آمريكا و همتاي فرانسوي وي، بر سر راههايي كه ايران را بتوان به پاي پذيرش قطعنامه هاي سازمان ملل، بر سر برنامه هسته‌يياش، قبل از گفتگوهاي ديپلوماتيك آورد، گفتگو كردند. در بيانيهيي پس از گفتگوي تلفني اوباما با ساركوزي رئيس جمهور فرانسه گفته شده است كه، اين دو رهبر در مورد موقعيت تلاشهاي ديپلوماتيك، براي آوردن ايران به پاي تعهدات بين الملليش بر سر برنامه هسته‌يي آن گفتگو كردند.

 

كلينتون: در گفتگوها با ايران به مقوله اتمي بايستي پرداخته شود

خبرگزاري فرانسه:سه شنبه 24 شهريور 1388(15 سپتامبر 2009)

 هيلاري كلينتون وزيرخارجه آمريكا روز سه‌شنبه گفت در هر مذاكره‌يي بايستي به نگرانيها راجع به برنامه اتمي ايران بطور مستقيم پاسخ داده شود. كلينتون كه در اينجا با خبرنگاران صحبت مي‌كرد افزود كه يك جلسه شش جانبه با ايران در اول اكتبر آمادگي ايران براي گفتگو روي نگرانيهاي بين‌المللي راجع به برنامه غني‌سازي اورانيوم را آزمايش خواهد كرد. كلينتون گفت ما براي ايرانيها روشن ساخته‌ايم كه در هر گفتگويي كه ما شركت مي‌كنيم مقوله اتمي بايستي مورد گفتگو قرار بگيرد. اين مسأله‌يي نيست كه ناديده گرفته شود

وقتي پرسيده شد واشنگتن چطور بدون تعهدي از طرف ايران كه برنامه اتمي خودش را مورد گفتگو قرار بدهد موافقت خواهد كرد؟ كلينتون گفت هيچ پيش‌بيني وجود ندارد كه چه نتيجه‌يي از اين گفتگوها بيرون خواهد آمد.

كلينتون در اشاره‌يي به سياست چماق و حلوا در ارتباط با ايران گفت نكته‌يي كه هست اينست كه بايد با ايرانيها ديدار كرد و توضيح داد بطور رو در رو كه ايران چه انتخابهايي دارد و ديد كه آيا ايران آماده گفتگو با ما حول برنامه اتمي‌اش هست يا خير...

قدرت‌هاي غربي از بسته پيشنهادي ايران اما با ديده ترديد استقبال كردند. واشنگتن با اين بسته پيشنهادي ايران با سردي استقبال كرد و گفت به بزرگترين نگراني ما پاسخگو نيست اما مسكو گفت بسته ايران براي كار با ايران مناسب است. بنا به نسخه‌يي از اين بسته پيشنهاديِ ايران كه در گروه خبرنگاري تحقيقي پروپابليكا منتشر شد ايران گفت آماده مذاكراتي جامع ، فراگير و سازنده مي‌باشد.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

فرمانده لشكر دهم ارتش عراق: عمليات نظامي بنام سور العراق در مرز با ايران

تلويزيون بغداد ( وابسته به حزب اسلامي عراق) چهارشنبه 11 شهريور 1388(2 سپتامبر 2009)

فرمانده لشكر دهم ارتش عراق سرلشكرستاد طالب حبيب الحسيني اعلام كرد كه نيروهايش عمليات نظامي بنام سور العراق براي تقويت امنيت مناطق مشترك بين استانهاي بصره و ميسان و كنترل مرز با ايران را شروع كرده است. سرلشكر حسيني گفت اين عمليات در چند منطقه, ابتدا در هورها در هماهنگي با لشكر14وابسته به فرماندهي عمليات بصره اجرا خواهد شد. عمليات ديگر در مرز بين المللي با ايران خواهد بود كه هدفش بازرسي وكنترل بر وارد كردن سلاح و پيگرد قاچاقچيان مي باشد. اين عمليات اهداف ديگر مرزي را نيز در برمي گردد. وي گفت نيروهاي تيپ سي و هشتم دو كارگاه ساخت بسته هاي انفجاري نوع چسبنده و سكوهاي پرتاب موشك را در منطقه صنعتي در مركز العماره كشف كرده است

 

زيباري به وجود دخالت ايراني در عراق اعتراف كرد و گفت ايران تماما در امور داخلي عراق دخالت مي كند

تلويزيون الشرقيه:سه شنبه 17 شهريور1388(8 سپتامبر 2009)

هوشيار زيباري به وجود دخالت ايراني در عراق اعتراف كرد و گفت ايران تماما در امور داخلي عراق دخالت مي كند, همانطور كه بقيه كشورهاي همسايه دخالت مي كنند. زيباري در اظهاراتي كه بر روي سايت يه كتي منتشر شده اضافه مي كند كه هيچكس نمي تواند نقشي كه ايران در صحنه سياسي عراق بازي مي كند را انكار كند. زيباري تاكيد كرد كه بسياري موضوعات بلاتكليف با تهران درر ابطه با مرز و شط العرب و ترسيم مرز بين دو كشور وجود دارد. زيباري اضافه كرد كرد كه وزارت خارجه عراق تمامي تجاوزات و دخالتهاي ايران عليه حقوق و مرز عراق را ثبت مي كند و با آنها بر اساس پايه هاي رسمي و اصول ديپلماتيك مقابله خواهد نمود.

 

شاهواني: فرماندهان نظامي ايراني و از جمله احمد وحيدي قبل از انفجار به جنوب عراق نفوذ كرده اند

تلويزيون الرافدين سه شنبه 17 شهريور1388(8 سپتامبر 2009)

منابع دولتي خبر دادند... الشاهواني در نشستي كه نخست وزير فعلي و برخي ديگر از وزرا و فرماندهان امنيتي شركت داشته اند, گزارشات اطلاعاتي مهم و خطرناكي با اسناد و تصوير و دلايل ارائه داده است و تاكيد مي كند فرماندهان نظامي ايراني و از جمله احمد وحيدي وزير دفاع ايران قبل از انفجار به جنوب عراق نفوذ كرده اند...

گزارشات قبلي شاهواني حاكي بود كه مالكي طي سال هاي گذشته تلاش هاي دستگاه اطلاعات را تخريب مي كرده و عناصر با كفايت آنرا دستگير مي كرده است تا اينكه از افشا شدن جاسوسان ايراني جلوگيري كند تا اينكه آنها بتوانند طرح هايشان را براي انهدام كشور به پيش ببرند. منابعي در ارتش اشغالگر آمريكا جزئيات بحث برانگيزي را فاش كردند كه تاكيد مي كند ايران جلو چشم و ديد دولت در انفجارها دست داشته و به خشونت در عراق دامن مي زند. بهنظر مي رسد كه دولت نسبت به عملكردهاي تهران در عراق چشم پوشي مي كند.

 

هوشيار زيباري: تنها راه توقف دخالتهاي ايران داشتن موضعي ملي و متحد در قبال اين دخالتها مي باشد

تلويزيون الشرقيه: دوشنبه 23 شهريور 1388(14 سپتامبر 2009)

هوشيار زيباري وزير خارجه تاكيد كرد كه تنها راه توقف دخالتهاي ايران در امور داخلي عراق همانا توافق سياستمداران عراقي حول داشتن موضعي ملي و متحد در قبال اين دخالتها مي باشد. وي خاطر نشان كرد كه تناقض و تفاوت در مواضع در خدمت عراق نخواهد بود. زيباري در گفتگوي ويژه با الشرقيه به وجود برخي مشكلات و مسائل بلاتكليف با طرف ايراني اعتراف كرد و خاطر نشان كرد كه هر گونه دخالت در خارج از كادر كانالهاي ديپلماتيك غير قابل قبول مي باشد:

هوشيار زيباري وزير خارجه عراق از قاهره : به نظر من تنها را مقابله با اين دخالت ها, موضع سياسي يكسان تمامي رهبران و سياستمداران عراقي در دولت و يا روند سياسي در برابر اين دخالتها مي باشد و نه اينكه مواضع متفاوت و متناقضي در اين خصوص وجود داشته باشد, مثلا يكي متهم كند , يكي دفاع كند , يكي چشم پوشي كند و يكي هم توجيه كند , يعني بايد منافع ملي عراق در اولويت باشد. ما مجموعه اي مشكلات و مسائل با ايران داريم كه از جمله آنها مسائل مرز , آب , قطع كردن آب رودخانه ها و ترسيم مرزها مي باشد. اگر دخالت مثبت باشد ما از آن استقبال مي كنيم مثلا اگر گسترش بازرگاني و تجارت بين دو كشور و زيارت از عتبات مقدس و غيره باشد ما به آن خوش آمد مي گوييم ولي هر دخالتي خارج از كادر كانالهاي رسمي و ديپلماتيك بين دو كشور داراي حاكميت صورت گيرد, دخالتي غير قابل قبول مي باشد

 

كنفرانس مطبوعاتي منتظر الزيدي پس از آزادي از زندان

تلويزيون الجزيره:سه شنبه 24 شهريور 1388(15 سپتامبر 2009)

زيدي خبرنگار البغداديه كه به خاطر پرتاب كفش به سوي بوش به زندان محكوم شده بود امروز از زندان آزاد شد. وي در يك كنفرانس مطبوعاتي در بغداد كه توسط تعدادي از شبكه‌هاي تلويزيوني از جمله البغداديه، الجزيره و الشرقيه مستقيم پخش مي‌شد گفت كه من آزاد شدم ولي كشورم همچنان در اسارت است. وي گفت زماني كه مالكي مي‌گفت كه منتظر الزيدي در زندان در شرايط خوبي است من با انواع وسايل از جمله شوك الكتريكي، ميله آهني، آب سرد و تحت شكنجه قرار داشتم. وي گفت كه افرادي در سطح مسئولين دولتي و فرماندهان نظامي در شكنجه او دست داشتند. وي وابستگيش به جريانهاي سياسي را رد كرد و گفت كه در بيرون زندان ممكن است با تهديد تصفيه فيزيكي مواجه شود. وي گفت كه درزندانها هزاران نفر بيگناه هستند و پرونده آنها تعيين تكليف نشده است. عمده حرفهايش عليه اشغالگر و دولت بود. وي گفت كه عمده وقتش را صرف رسيدگي به يتيمان و بيوه زنان و آوارگان خواهد كرد.

 

پس از استقبال باخمپاره، بايدن با رهبران عراق ديدار مي كند.

خبرگزاري فرانسه:چهارشنبه 25 شهريور 1388(16 سپتامبر 2009)

جوبايدن معاون رئيس جمهورقرار بود كه روز چهارشنبه با رهبران عراقي در دومين روز بازديدش از بغداد ملاقات كند، جايي كه در ورود، با شليك رگباري از خمپاره از وي استقبال شد كه، منجر به كشته شدن دو نفرگرديد. سخنگوي سفارت آمريكا به خبرگزاري فرانسه گفت كه بايدن ممكن است با نوري المالكي نخست وزيرملاقات كند و در اواخر روز نيز بيانيه مشتركي با نخست وزير عراق صادر كنند. وي با نيروهاي آمريكايي نيز ممكن است ديدارداشته باشد.

گفتگوها با رئيس جمهور جلال طالباني نيز همچنان كه با مسعود بارزاني رئيس جمهور منطقه خودمختار شمال، در برنامه بود. بدلايل امنيتي توضيحات بيشتري داده نشد. يك مقام امنيتي عراق گفت، به فاصله كوتاهي پس از ورود بايدن به بغداد در روز سه شنبه، در سومين بازديد وي از عراق درامسال، 4 گلوله خمپاره به منطقه‌ي حفاظت شده‌ي سبز كه سفارت آمريكا در آن قرار دارد اصابت نمود. اين مقام گفت دراين حمله 2 عراقي كشته و 5 تن مجروح شدند. خبرنگار خبرگزاري فرانسه در صحنه در آنزمان گفت كه دو خمپاره در 100 متري سفارت آمريكا فرود آمدند. بايدن در اين حادثه آسيبي نديد. خبرنگاري كه در سفر همراه وي بود گفت كه به همراهان وي بدنبال صداي هشدار حمله در منطقه سبز، فرمان داده شد تا كه پناه بگيرند.

گروه ارتش مجاهدين روز چهارشنبه مسئوليت اين رگباررا بعهده گرفته وبا رجز خواني گفتند كه موشك ها را به منطقه سبز بعنوان استقبال از بايدن شليك كرده اند.  گروه اطلاعاتي آمريكا مستقر در سفارت گزارش كرد كه، در بيانيه اي كه در وب سايت شبه نظاميان آمده است، اين گروه از وي( بايدن) خواست كه اين پيام را به باراك اوباما رئيس جمهور عراق برساند كه نيروهاي آمريكايي را از عراق بيرون بكشد. اين گروه گفت كه مجاهدين توانستند منطقه سبز و اقامتگاه هادر فرودگاه بغداد را با رگبار6 موشك زمين به زمين مورد اصابت قرار دهند.

 

صالح المطلك: كسي كه تا اين حد مي ترسد كه از ايران اسم ببرد, نبايد در قدرت باقي بماند و حكومت كند

تلويزيون الحره:سه شنبه 24 شهريور 1388(15 سپتامبر 2009)

 سؤال: آيا اينكه دولت عراق با جزئيات سوريه را در انفجارهاي اخير متهم كرده بهتر از بكارگيري عبارت هاي كلي دخالت كشورهاي همسايه در امور داخلي عراق نمي باشد؟

صالح المطلك رئيس جبهه عربي گفتگوي ملي : خير. اينكه دولت جاهايي كه نفوذي ها از آنجاها وارد عراق مي شوند را فاش مي كند چيز خوبي است ولي سؤال اين است كه جلوگيري از ورود افراد نفوذي به داخل عراق مسئوليت كشورهاي همسايه است و يا مسئوليت دولت عراق است؟رژيم سوريه و عراق براي مدتهاي طويل دشمن هم بودند, يعني يك دشمني واقعي و همه ما دشمني بين رژيم صدام حسين و حافظ اسد را مي دانيم ولي امور به نقطه امروز نرسيده بود. چرا الان؟ چرا دولت عراق امكانات براي كنترل مرز تهيه نمي كند و از ورود نفوذي ها به داخل عراق جلوگيري نمي كند. اگر اين موضوع واقعي است پس چرا دولت عراق طي سالهاي گذشته تا كنون سكوت كرده بود. من مي دانم كه در جلسه اخير شوراي سياسي امنيت ملي اسنادي ارائه شده كه مي گويد كه يك نفوذي با مليت ايراني بوده و اين هم پاسپورت و اين هم كارت تلفن وي ولي هيچ اقدامي صورت نمي گيرد, بلكه مي گويند كه ممكن است كه از مجاهدين خلق باشد. ببينيد كه امور را چگونه تفسير مي كنند. وقتي مي خواهند بگويند كه ايران دخالت مي كند نمي گويند ايران دخالت مي كند بلكه مي گويند يك طرفي دخالت مي كند . ترس از بكار بردن اسم ايران در محافل بين المللي به نقطه اي رسيده كه بايد بر روي آن تعمق كرد ولي ما مي دانيم كه اين ترس عملا به اين حد رسيده و لذا كسي كه تا اين حد مي ترسد كه از ايران اسم ببرد, نبايد در قدرت باقي بماند و بر كشور حكومت كند بلكه بايد كه برود و كسي بيايد كه به ايران بتواند بگويد كه تو همسايه ما هستي و مي خواهيم با تو بهترين رابطه را داشته باشيم و ما با مردم ايران هيچ مشكلي نداريم ولي اجازه نمي دهيم كه براي ما مواد انفجاري و خودرو انفجاري و باندهاي قاتل بفرستي و ما نيز ساكت باشيم. ما اين نوع حكام را در عراق نياز داريم ولي اينكه دهها هزار نفر را بكشند و ما تماشاچي باشيم و نتوانيم به كشور متجاوز بگوييم, بس كن من فكر مي كنم كه اين موضوع درست نيست. من فكر مي كنم كه اگر دادگاه بين المللي وجود دارد بايد اين دادگاه براي ايران تشكيل شود چرا كه آب شط العرب را آلوده كرده و بخشي از مردم بصره را از مناطقشان كوچ داده و به آبي كه بايد وارد عراق شود اجازه ورود به عراق را نمي دهد. چنين دادگاه بين المللي بايد تشكيل شود و اين وظيفه دولت و وزارت خارجه است. قوانين بين المللي در خصوص آب در جهان وجود دارد كه در رابطه با موضوع آب حكم مي كنند.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

آمریکا برنامه سامانه دفاع موشکی خود در اروپا را لغو کرد

رادیو فردا:پنجشنبه 26 شهريور 1388(17 سپتامبر 2009)

باراک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، روز پنج‌شنبه برنامه استقرار و راه‌اندازی سامانه دفاع موشکی این کشور در اروپای مرکزی را به طور رسمی لغو کرد.
وزارت دفاع آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که قصد دارد سیستمی انعطاف‌پذیرتر را جایگزین طرح سامانه دفاع موشکی آمریکا در اروپا کند.
روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال نیز در شماره پنج‌شنبه صبح خود گزارش داده بود که کاخ سفید قرار است برنامه سامانه دفاع موشکی خود در لهستان و جمهوری چک را لغو کند.
خبرگزاری فرانسه به نقل از جفری مورل، سخنگوی پنتاگون، می‌گوید که طرح قبلی مبتنی بر این باور بود که ایران قصد دارد موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای بسازد.
با این حال، به گفته آقای مورل، اطلاعات جدید آمریکا حاکی از آن است که آنها [ایران] بیشتر بر توسعه توانایی‌های خود در زمینه موشک‌های کوتاه‌برد و میان‌برد متمرکز شده‌اند.
در حالی که، به گفته سخنگوی پنتاگون، کاخ سفید ساعاتی دیگر خبری را در مورد سامانه دفاع موشکی خود منتشر خواهد کرد، خبرگزاری فرانسه از حضور الن توشر، معاون وزیر خارجه آمریکا در کنترل تسلیحات و امور امنیت بین‌الملل، در پراگ، پایتخت جمهوری چک، برای گفت‌وگو در همین زمینه خبر می‌دهد.
خانم توشر پیشتر در اوایل سال جاری تهدید موشک‌های دوربرد ایران و توسل به آن به عنوان دلیلی برای راه انداختن سامانه دفاع موشکی اروپا را مبالغه‌آمیز خوانده بود.
وال استریت جورنال در گزارش خود گفته است که تصمیم تازه واشینگتن مبتنی بر این امر است که موشک‌های دوربرد ایران برخلاف

ایالات متحده در زمان ریاست جمهوری جرج بوش تخمین زد که جمهوری اسلامی می‌تواند در عرض ۱۰ سال به موشک‌های دوربردی دست یابد که قادرند به اروپا و حتی آمریکا برسند.
به گفته وال استریت جورنال که معتقد است با این تصمیم تنش میان دو کشور آمریکا و روسیه کاهش خواهد یافت، لغو برنامه سامانه دفاع موشکی نتیجه یک طرح بررسی
۶۰ روزه است که به دستور باراک اوباما آغاز شده و هفته آینده پایان می‌یابد.
دولت آقای اوباما پیشتر تلویحاً به کرملین اعلام کرده بود که در صورت همکاری مسکو برای رفع تهدید از سوی جمهوری اسلامی در اجرای طرح سامانه دفاع موشکی تجدیدنظر خواهد کرد.
در حالی که طرفداران سامانه دفاع موشکی بوش معتقدند این سامانه باید برای مقابله با تهدید ایران فوراً راه‌اندازی شود، دولت روسیه از ابتدا شدیداً با اجرای این طرح در اروپا مخالفت کرده و آن را مانعی در برابر منافع خود در منطقه خوانده بود.
دولت جرج بوش از ابتدا طرح سامانه دفاع موشکی را یکی از راه‌های مقابله با ساخت کلاهک‌های اتمی توسط ایران خوانده بود. دولت پیشین ایالات متحده می‌گفت که جمهوری اسلامی ممکن است این کلاهک‌های اتمی را بر موشک‌های دوربرد خود سوار کند.
تهران در مقابل همواره اتهام ساخت تسلیحات اتمی را رد کرده و برنامه هسته‌ای خود را صلح‌آمیز و برای تولید انرژی معرفی کرده است.
به گزارش وال استریت جورنال، انتظار می‌رود که دولت آقای اوباما در صورت پیشرفت ایران در زمینه موشک‌های دوربرد در آینده بار دیگر سامانه دفاع موشکی را راه‌اندازی کند.
تا آن زمان، به گفته این روزنامه آمریکایی، باراک اوباما به سوی توسعه دفاع موشکی منطقه‌ای و کمتر بحث‌انگیز برای اروپا تغییر جهت خواهد داد.
دولت باراک اوباما از ابتدای روی کار آمدن اعلام کرد که قصد دارد روابط خود با روسیه را بهبود بخشد. روابط دو کشور در زمان حکومت جرج بوش پسر به دلیل مسائلی چون جنگ روسیه و گرجستان در سال
۲۰۰۸ و همین طور پیشنهاد عضویت جمهوری‌های سابق شوروی همچون گرجستان و اوکرایین در سازمان ناتو تا حد خطرناکی به سردی گرایید.

 

اوباما: طرح سپر موشکی آمریکا اجرا نمی شود

بی بی سی:پنجشنبه 26 شهريور 1388(17 سپتامبر 2009)

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اجرای یک طرح دفاع ضد موشکی جدید را برای حمایت از آمریکا و متحدان اروپایی این کشور تصویب کرد.

طرح جدید جایگزین طرح سپر موشکی می شود که در دوره ریاست جمهوری جورج بوش و با هدف مقابله با تهدید موشک های دوربرد ایران مطرح شد اما طرح جدید با استفاده از موشک های مستقر بر کشتی اجرا خواهد شد.

این خبر پیشتر از سوی رئیس جمهوری چک اعلام شد که به استناد یک مکالمه تلفنی اخیر با رئیس جمهور آمریکا گفته بود آمریکا از طرح خود برای ایجاد یک سپر دفاعی موشکی در شرق اروپا چشم پوشی می کند.

دمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه از این تصمیم آمریکا استقبال کرده و آن را "گامی مسئولانه" خوانده است.

وی گفت در جریان ملاقات هفته آینده با باراک اوباما در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک درباره طرح دفاع موشکی گفتگو خواهد کرد.

روسیه همواره این طرح را تهدیدی مستقیم علیه منافع خود می دانست.

قرار بود پایگاه های موشکی آمریکا در لهستان و جمهوری چک مستقر شوند اما آقای اوباما گفت دلیل اصلی چشم پوشی از این طرح ارزیابی مجدد توانایی های ایران بوده است. منابع خبری در آمریکا گزارش کرده اند ارزیابی جدید نشان از آن دارد که برنامه موشک های دور برد ایران از آنچه پیش بینی می شد پیشرفت کمتری داشته است.

به اعتقاد کارشناسان تصمیم اخیر آمریکا را باید یک تغییر عمده در سیاست خارجی این کشور در قبال روسیه، اروپا و ایران قلمداد کرد.

یک سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز گفته است: "چنین تحولی متناسب با منافع تقویت روابط دوجانبه با آمریکا است."

آقای اوباما در اوایل سال جاری میلادی دستور داد جنبه های مختلف این سیستم دفاعی که توسط جورج بوش پیشنهاد شده بود، مجددا مورد بررسی قرار گیرد.

آمریکا در سال 2008 معاهده ای را با لهستان امضاء کرد تا در نزدیکی دریای بالتیک در خاک این کشور موشک های ضد موشک مستقر کند.

بر اساس معاهده ای با جمهوری چک آمریکا قصد داشت در خاک این کشور نیز یک ایستگاه رادار برپا کند و قرار بود کل این طرح موشکی تا سال 2012 به بهره برداری برسد.

با این وجود روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی تاکید کرد که برخی مقام های کنونی و پیشین آمریکا معتقدند برنامه موشک های دوربرد ایران با سرعتی که پیش بینی می شد پیشرفت نکرده است و تصمیم آمریکا بر این اساس استوار است.

این روزنامه که از منابع خود نام نبرد نوشته بود کاخ سفید دستور خواهد داد که تمرکز به سمت توسعه دفاع موشکی منطقه ای تغییر کند، هر چند به نظر می رسد آمریکا گزینه از سر گیری ایجاد این سپر موشکی در صورت پیشرفت ایران در ساخت موشک های دوربرد را برای خود حفظ کرده باشد.

ایران هدف از برنامه موشکی خود را تنها مسائل علمی، تجسسی و دفاعی عنوان کرده است، با این حال کشورهای غربی و برخی همسایگان ایران نگرانند که ایران در تلاش برای ساخت موشک هایی برای حمل کلاهک هسته ای باشد.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۱۴ شهریور

بی بی سی:شنبه 14 شهريور 1388(5 سپتامبر 2009)

"اگر توصیه رهبری نبود نه‌ وزیر رای نمی‌آوردند" تیتر اول آفتاب یزد است، "مجلس انعطاف نشان داد" گزارش اصلی جام جم، رای اعتماد مجلس به هجده وزیر کابینه دهم" تیتر خراسان است و "دولت دهم رسما آغاز به کار کرد" عنوان اصلی کیهان و رسالت از قول علی لاریجانی در تیتر اول خود نوشته " مسوولان در دفاع از منافع ملی و اسلام همصدا هستند".

"مراسم امسال شب های احیا در حرم امام برگزار نمی شود" تیتر اول روزنامه های ابرار، سرمایه و مردم سالاری است، اعتماد هم با " لغو مراسم شب های قدردر مرقد امام بعد از 20سال" به همین مراسم پرداخته و حیات نو در تیتر اول خود از "لغو مراسم شب های قدر در حرم امام" خبر داده است.

"بسته پیشنهادی ایران در راه پایتخت‌های 1 + 5" تیتر روزنامه ایران است و "دلار کمتر با صادرات بیشتر" عنوان گزارش اصلی دنیای اقتصاد.

"نامه حجاریان درباره شرایط مساعدش در زندان" عنوان اصلی جوان است و ابتکار هم "گزارش حجاریان از دوران بازداشت" را در صدر اخبار خود آورده، همان خبری که به نوشته سرمایه زینب حجاریان دختر مدیر روزنامه توقیف شده صبح امروز آن را تکذیب کرده است.

آفتاب یزد در سرمقاله خود با این سئوال که ایا احمدی نژاد این ها را شنیده است به نقل بخشی از ایرادهائی پرداخته که در جریان رای اعتماد به وزیران پیشنهادی احمدی نژاد توسط نمایندگان مجلس بیان شد از جمله گفته های زاکانی نماینده اصولگرای تهران که درباره عملکرد بهبهانی وزیر راه به نکته هائی اشاره کرده بود که هر یک می توانست به سقوط دولتی منجر شود.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد گرفتن حقوق از چند دستگاه علی‌رغم بند 7 میثاق نامه وزرا با رئیس خود، ارائه آمارهای متعدد كذب در خصوص عملكرد بهبهانی در 11 ماه گذشته، تغییر ساعت یك پرواز به خاطر رفتن آقای وزیر به چابهار و مشكل آفرینی برای مردم، انتساب اقدامات مدیران در 8 سال گذشته به عملكرد وزیر فعلی، افتتاح صوری و تعطیل پروژه‌های افتتاح شده پس از چند روز كه منجر به تحمیل هزینه‌های اضافی به كشور شده است، مخفی نگه‌داشتن توافق با چینی‌ها برای دو برابر كردن رقم قرارداد بزرگراه شمال و مانور در خصوص كاهش ناچیز د‌ر همین قرارداد در مقایسه با افزایش دو برابری و در یك كلام آماردهی‌های غیرواقعی از جمله نسبت هائی است که به وزیر راه داده شد.

مجتی واحدی در این مقاله نوشته: این ها ادعاهایی بود كه وزیر پیشنهادی راه به هیچ یك از آنها پاسخ نداد اما توانست را‌‌ی موافق167 نماینده مجلس را كسب کند در حالی که زا كانی از اختصاص رقم‌های یك و دو میلیارد تومانی به حوزه انتخابیه تعدادی از نمایندگان، هم گفت و از همكاران خود پرسید : < مگر كشور بودجه مصوب ندارد؟ این چه وضعی است كه بعضی افراد با آوردن فشار، دستوراتی برای دریافت برخی وجوه خارج از اعتبارات مصوب ‌و از محل ردیف‌های دیگر اعتباری، دریافت كنند؟

ابتکار در گزارشی نوشته احمدی نژاد از هیچ کوششی به منظور بی اعتنایی به احزاب،گروهها و نخبگان فروگذار نکرد و این رویه در طول چهار سال گذشته همواره مورد گلایه بزرگان اصولگرا بود، وقتی در اسفند 87 رهبران اصولگرا به دیدار احمدی نژاد رفتند و در آن جلسه به صورت ضمنی از شرایط حمایت خود از ایشان گفتند اما در کمال ناباوری، با برخورد سرد و بی نیازی احمدی نژاد روبرو شدند و برغم حمایت اجباری در انتخابات 88 اما احمدی نژاد نه فقط سهمی برای آنها در پیروزی خود قایل نیست که بلکه آنها را به عنوان طرف مشورت خود نیز حذف کرده است.

به نوشته محمد علی وکیلی در سرمقاله ابتکار موفقیت احمدی نژاد در گرفتن رای اعتماد از مجلس هشتم نشان داد که رئیس جمهور از همان راهبردی با مجلس بهره برده است که در دوره انتخابات گذشته از آن در جلب رای توده مردم استفاده کرد.آن راهبرد عبارت بود از اینکه او نیک می دانست که رخدادهای اجتماعی همواره از منطق دودوتا چهارتا پیروی نمی کنند و متغیرهای گوناگونی در یک پدیده اجتماعی دخالت می کند رای دهندگان کنشگرانی واجد عقل و احساس و انتخاب اند که مقولاتی چون مناظره های تلویزیونی،فیلم های تبلیغاتی و سفرهای استانی می تواند رای آنها را جابجا کند و تاثیر احزاب و بزرگان را به حداقل برساند.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته در حال حاضر رابطه دولت، ملت با شکاف و سوتفاهم هایی مواجه و بدون آسیب شناسی دولت نهم، انتخاب راه درست اداره کشور غیرممکن است. خودشیفتگی و فرافکنی و خلق دشمن فرضی و امنیتی کردن فضای کسب و کار و فعالیت و فضای عمومی، جامعه نه تنها به سرانجامی نخواهد رسید، بلکه بر فاصله دولت، ملت خواهد افزود.

به نظر نویسنده این مقاله دردولت نهم، معنویت و اخلاق جامعه لطمه دید، بهره وری در کار به کمترین میزان خود رسید، صمیمیت بین مردم خدشه دار شد، از منابع و سرمایه های انسانی بهره گرفته نشد، سرخوردگی از کار و تلاش و افسردگی در جامعه افزایش یافت، دگرگونی و تحول در امور اجتماعی و فرهنگی دیده نشد، اعتماد مردم به یکدیگر صدمه جدی دید، مردم سالاری و بالندگی انسان ها مورد تردید واقع شد. فرهنگ سکوت توسعه پیدا کرد، آن هم نه از جانب مردم بلکه با ایجاد محدودیت های جدی توسط دولت، آگاهی ها با برخی اغراض آمیخته و غیر قابل اتکاشد و عدالت اجتماعی از یک امید به یک رویا تبدیل شد و..

در ادامه مقاله مردم سالاری آمده: در دولت گذشته نوآوری ها به اقل رسید وتقدیر گرایی ترویج شد، وابستگی به قدرت دولت به بهای کم قدرت شدن نهاد های مدنی افزایش یافت.برای توسعه مشارکت مردم برنامه ریزی خاصی صورت نگرفت، نظارت شهروندان و نخبگان اجتماعی بر نخبگان حکومتی جایگاه خود را از دست داد و... دولت دهم هم در کلان و هم در هر وزارتخانه ای در علت شناسی آسیب های ذکر شده باید صادقانه بیندیشد و دلمشغولی ها و دغدغه ها را نه با حرف و شعار بلکه با تدوین برنامه و نگاه فرآیندی پاسخ گوید.

علی میرباقری در مقاله ای در اعتماد نوشته مردم می گویند کار و تولید توسط مردم و آحاد جامعه انجام می شود نه دولت و جامعه یی توسعه می یابد و به عدالت نزدیک می شود که کار کردن و زحمت کشیدن در آن نهادینه شده باشد. دقت در کار، قانون پذیری و عمل در حوزه اختیارات، توجه به نظم و سازماندهی و مقدم شمردن اهداف ملی بر اهداف گروهی و شخصی از جمله انتظاراتی است که مردم از دولت دهم مطالبه خواهند کرد.

به نوشته این مقاله مردم این روزها حال خوشی از تورم و گرانی و بیکاری ندارند و خواهان تدوین سیاست های اقتصادی غالب و موثر در این زمینه هستند و به صورت مسکن و فوری، آنچه باید اتفاق بیفتد تصحیح عملکرد دولت در حوزه اقتصاد است و آن خروج این حوزه از حوزه های تصمیم گیری های سیاسی است.

خراسان در مخالفت با وزیران زن کابینه در سرمقاله خود نوشته وقتی كسی از وزارت بازرگانی می تواند وزیرنفت باشد نمی توان توجه بیشتر به مسائل تربیتی به جای ساختارها، توسط یك مدیر صورت گیرد و حتما باید كسی كه در زندگی خانوادگی و شخصی خود بعنوان یك مادر در تربیت فرزندانش كوشا است، تغییر رویكرد مجموعه عظیم آموزش و پرورش با هزاران عائله را مدیریت كند؟ به فرض كه مهمتراین است وزیرآموزش و پرورش به جای توان مدیریتی، تخصص تربیتی داشته باشد، آیا منحصر كردن این مساله به زنان به این معنا نیست كه مردانی با تخصص مسائل تربیتی وجود ندارند؟

در ادامه سرمقاله خراسان آمده اگر این جمع بندی درست باشد كه باید وزیر، متخصص در مسائل تربیتی باشد آقای رئیس جمهور به جای اصرار به زن بودن چند وزیر آیا بهتر نبود كه لیستی از زنان و مردان متخصص در این امر را تهیه می كردند و سپس با توجه به دیگر ملاك ها بین این افراد گزینه ای را برای وزارت آموزش و پرورش انتخاب می كردند یا اكنون انتخاب كنند؟ یعنی فارغ از زن یا مرد بودن کار آمدی ملاک قرار می گرفت .

رسالت در سرمقاله خود با تاسف پذیرفته که کشور3 ماه قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و3 ماه هم بعد از آن تحت الشعاع حوادث مربوط به انتخابات بوده و کارهای مردم در برخی جاها قفل و چرخ دولت در برخی راه ها کند حرکت می کرده است .

بر اساس نوشته سردبیر این روزنامه هوادار دولت آمریکا و اروپا باید بدانند علی رغم شرارت هایی که در حین برگزاری انتخابات دهم ریاست جمهوری اسلامی کردند اکنون مشت نیرومند ملت در دولت دهم با پشتوانه40 میلیون رای شکل گرفته و دیگر نمی توانند با مداخلات خود خللی در حرکت شتابان نظام به سوی پیشرفت و ترقی ایجاد کنند. فوری ترین کار دولت اکنون برای تضمین همگرایی ملت تلاش برای زدودن کدورت های ناشی از بگو مگوهای انتخابات دهم است.

به نوشته ابراهیم یزدی در اعتماد حتی اگر آقای موسوی امروز به عنوان رئیس جمهور معرفی می شد باز هم نمی توانست بدون وجود پشتوانه مردمی که نیازمند همان ایجاد ارتباط مستقیم با مردم است کاری انجام دهد. همان مشکلاتی را که برای آقای خاتمی پیش آوردند به مراتب بدتر از آن را در مورد آقای موسوی به وجود می آوردند. به همین دلیل قبل از انتخابات نیز معتقد بودیم باید برای بعد از انتخابات برنامه ریزی داشت و این کار را انجام داد.

دبیرکل نهضت آزادی در این مقاله تاکید کرده در این شرایط خوشبختانه زمینه ذهنی و عینی مناسبی برای نزدیکی گروه ها به یکدیگر فراهم شده است. آقای خاتمی و آقای کروبی و میرحسین موسوی دارای این پتانسیل هستند که هر سه با یکدیگر این تشکل را ایجاد کنند تا مطالبات مردم را پیگیری کنند. این مطالبات دو دسته اند. بعضی از مطالبات باید به سرعت پیگیری شوند و حتی اهمیت بیشتری از برگزاری رفراندوم یا انتخابات آینده دارند.

در ادامه مقاله اعتماد آمده باید از این حقوق مردم دفاع شود. البته توقع عمومی مردم این بود که این تشکیلات جدید بلافاصله پس از انتخابات اعلام موجودیت می کرد. این افراد باید بلافاصله بعد از اعلام نتایج انتخابات این کار را انجام می دادند .

رضا غیبی در گزارش اصلی سرمایه نوشته صادرات نفت ایران از 67/5 میلیون بشکه در سال 1353 به 2/2 میلیون بشکه در سال 1388 رسیده که در نتیجه سهم ایران از 5/23 درصد صادرات نفت جهان به پنج درصد در سال 88 تنزل یافته است. با کاهش 5/18 درصدی سهم ایران از صادرات جهانی نفت خام طی 35 سال گذشته، به طور متوسط سالی نیم درصد از سهم خود را از صادرات جهانی نفت از دست داده ایم.

موید حسینی صدردر سرمقاله سرمایه در همین باره نوشته در 30 سال گذشته سهم ایران از صادرات جهانی نفت خام به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته که این کاهش صادرات نفت خام موجب کمرنگ تر شدن اثرگذاری ایران در معادلات جهانی انرژی شده است .
به نوشته منشی کمیسون انرژی مجلس کاهش اثرگذاری جهانی ایران در بخش نفت و گاز به جایی رسیده که برای پروژه عظیم و مهمی همچون ناباکو از ایران دعوت به عمل نمی آید و این کاهش کاهش به عواملی همچون سرمایه گذاری کم داخلی، عدم توانایی جذب سرمایه گذاری خارجی، محدودیت های بین المللی، جذاب نبودن سرمایه گذاری در صنعت نفت برای بخش خصوصی و در پاره ای از اوقات مدیریت ناکارآمد برمی گردد.

به نظر نویسنده سرمقاله سرمایه مدیران صنعت نفت در 30 سال گذشته هیچ گاه به دنبال ایجاد جذابیت سرمایه گذاری در این صنعت برای بخش خصوصی نبوده اند که در نهایت سرمایه گذاران داخلی، سرمایه گذاری در کشورهایی همچون امارات، ترکیه، جمهوری آذربایجان و برخی کشورهای اروپایی را ترجیح داده و سرمایه خود را از کشور خارج کرده اند. از طرفی وجود قوانین دست و پاگیر و بوروکراسی پیچیده در ایران مانع از جذب سرمایه گذاران خارجی بوده که در این رابطه اصلاح قوانین و تشکیل شرکت های چندملیتی می تواند مثمرثمر واقع شود.

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود با استناد به تازه‌ترین گزارش رسمی منتشر شده از سوی گمرك ایران خبر داده که ارزش صادرات غیرنفتی ایران در مسیر نزولی قرار گرفته؛ اگر چه حجم آن رو به افزایش است و این معادله به مفهوم دریافت دلار كمتر با صادرات بیشتر است.

بر اساس این گزارش، در پنج ماهه گذشته حجم صادرات ایران بالغ بر 8/20میلیون تن بود كه این میزان حدود 3/19درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است؛ این در حالی است كه ارزش دلاری این حجم از صادرات حدود 2/9میلیارد دلار بود كه نشانگر كاهشی بالغ بر 6/17درصد است. بخش مهمی از كاهش ارزش صادرات ایران به كاهش قیمت میعانات گازی در بازار جهانی مربوط می‌شود كه در سال‌های گذشته باعث بزرگنمایی صادرات غیرنفتی ایران می‌شد، البته بدون احتساب میعانات گازی نیز، گزارش گمرك نشان می‌دهد كه ارزش دلاری صادرات غیرنفتی معادل 12درصد كاهش یافته است .

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه 15 شهریور

بی بی سی:يكشنبه 15 شهريور 1388(6 سپتامبر 2009)

"مجلس علیه باهنر" تیتر اول روزنامه ابتکار است، "چتر فرهنگی کشور چند برابر شود" به نقل از رییس دولت تیتر روزنامه ایران، "سه سناریو برای بنزین" در صدر گزارش های خبری جام جم آمده و "سناریوهای بنزینی نیمه دوم‌سال" تیتر روزنامه دنیای اقتصاد است.

"بیانیه میرحسین موسوی در مورد راه سبز امید" تیتر اول روزنامه افتاب یزد است، "9 راهکار موسوی برای بازگرداندن آرامش به کشور" گزارش اصلی روزنامه های سرمایه و مردم سالاری هم در عنوان اصلی خود از "منشور راه سبز امید" نوشته است.

روزنامه حیات نو در صدر گزارش های خبری خود نوشته "نماز عید فطر در مصلى برگزار نمى‌شود".

"مالكی : ائتلاف بعثی ها ـ تكفیری ها مردم عراق را هدف قرار داده" عنوان اصلی روزنامه جمهوری

اسلامی است و "پشت صحنه درگیری های یمن" تیتر روزنامه کیهان.

"آژانس اجرای عادی پادمان در ایران را اعلام کند" به نقل از نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تیتر اول روزنامه رسالت است و "نامه اعتراض آمیز سلطانیه به البرادعی" عنوان اصلی روزنامه خراسان.

مردم سالاری در تشریح پیام تازه میرحسین موسوی نوشته این پیام حاکی از نگاه بلند مدت میرحسین موسوی به شرایط جامعه است. نگاهی که بیش از هر چیز از کسوت یک روشنفکر و تحلیل گر اجتماعی میآید. اما میرحسین موسوی در انتهای بیانیه اش راهکارهایی را هم برای حل مشکلات کنونی در کوتاه مدت ارائه کرده است. راهکارهایی که از دیدگاه یک نیروی تاثیرگذار و دلسوز سیاسی ارائه شده است.

به نظر نویسنده سرمقاله مردم سالاری برخلاف بخش اول بیانیه که مخاطبش مردم بودند، مخاطب بخش دوم دولتمردان هستند. حال که فضای سیاسی کشور از حالت احساسی در آمده است، باید به سوی عقلانیت برود. به همین خاطر نخبگان سیاسی حاکم باید به جای تهدید و تلاش برای حذف، به راهکارهای میرحسین توجه کنند. این توجه می بایست در تمام سطوح، حاکم شود.

فواد صادقی در مقاله ای که حیات نو آن را منعکس کرده به مخالفت با اظهارات تند فرمانده سپاه پاسداران پرداخته و نوشته داشتن انگیزه و غیرت دینى و انقلابى که در سخنان فرمانده کل سپاه نیز به آن اشاره شد هیچ مجوزى براى اعمال خودسرانه و برخوردهاى غیرقانونى حتى با قانون شکنان و اغتشاش‌گران نیست. اگر قرار باشد هر کس که ظاهرى حزب‌الهى دارد و مدعى دفاع از ولایت و انقلاب است با قمه، چاقو و زنجیر بدون آن که هیچ‌گونه بررسى قانونى صورت گیرد به هر کس حمله کند، نتیجه‌اى بسیار دردناک در انتظار جامعه است.

به نوشته این مقاله این شائبه که برخى عوامل امنیتى و قضایى و سیاسى چندان از عملکرد نیروهاى خودسر ناراضى نبوده‌اند را نمى‌توان انکار کرد. ده سال زمان کمى براى شناسایى و مجازات پیچیده‌ترین شبکه‌هاى مافیایى و زیرزمینى نیست چه رسد به تعدادى از افراد با فرهنگ چاله میدانی، ‌چرا عوامل حمله به خوابگاه‌هاى دانشجویى در تیر 1378، خرداد 1382 و خرداد 1388 تاکنون شناسایى و محکوم نشده‌اند.

در ادامه مقاله حیات نو آمده: دولت به عنوان تأمین کننده آرامش جامعه به درستى انجام نشده است. این ابهام وقتى پررنگ‌تر مى‌شود که در گوشه و کنار شنیده مى‌شود اکثر این نیروهاى خودسر و لباس شخصى از محافل سه مداح مشهور تهران که از قضا در انتخابات گذشته نیز از آقاى احمدى‌نژاد حمایت کرده‌اند انجام شده است.

شائبه ورود به سیاست

خراسان روزنامه اصولگرای صبح هم در سرمقاله خود به تحلیل گفته های فرمانده سپاه پاسداران پرداخته و نوشته اظهارات چند روز پیش فرمانده سپاه نشان دهنده دل مشغولی ها و دغدغه های وی نسبت به ولایت فقیه است ولی بر اساس گفته بینان گذار جمهوری اسلامی و قانون اساسی سپاه ضمن پرهیز از ورود به جناح بندی های سیاسی مکلف است هرجایی که اصل انقلاب را در معرض خطر دید دفاع کند اما فرمانده سپاه چند نکته را ندیده گذاشته است.

به نوشته این روزنامه کسانی که فرمانده سپاه به آنان حمله برده از مسئولان و یا چهره های سیاسی، حزبی و دارای علایق و گرایش های خاص سیاسی بوده اند، و واکنش ها به اظهارات واعلام مواضع این افراد طیف گسترده ای از صفر تا صد را- از رد تمامی تا قبول تمامی- شامل شده است. در حالی که فرمانده سپاه باید به گونه ای عمل کند که حتی هرگونه شائبه ورود به دسته بندی های سیاسی منتفی باشد.

کیهان در سرمقاله خود به تشریح علت اتهامات آرژانتین علیه مقامات ایرانی به خاطر انفجار مرکز یهودیان در بئونوس آیرس پرداخته و نوشته پلیس بین الملل به درخواست دولت آرژانتین و قاضی گالیانو، علاوه بر سردار وحیدی، به چندتن دیگر از مدیران و مسئولان جمهوری اسلامی ایران نیز اعلان قرمز داده بود. از جمله آقای هاشمی رفسنجانی كه در آن هنگام رئیس جمهور ایران بود.

مدیر کیهان بر همین اساس بار دیگر تکرار کرده اگر ابراز نگرانی اسرائیل و متحدان آمریكایی و اروپایی آنها همانگونه كه ادعا كرده اند با استناد به اعلان قرمز پلیس بین الملل علیه سردار احمد وحیدی است باید گفت؛ این اعلان قرمز علیه آقای هاشمی رفسنجانی نیز صورت پذیرفته بود. چرا آمریكا و متحدانش فقط سردار وحیدی را خطرناك می دانند و علیه جناب هاشمی رفسنجانی نه فقط موضعی نمی گیرند، بلكه سالوسانه از ایشان تعریف و تمجید نیز می كنند.

حسین شریعتمداری در این مقاله نتیجه گرفته که: وارد کردن اتهام به سردار وحیدی بهره گیری اسرائیل از شگرد معروف تكرار ادعاست. در این شگرد یك ادعای دروغ و باطل، بی وقفه تكرار می شود، هرچند كه بارها دروغ بودن آن به اثبات رسیده باشد. آن ها علی رغم صدها سند دقیقاً و رسماً بررسی شده و با وجود اعلام رسمی، رشوه گیری قاضی گالیانو و... هنوز هم ادعا می كنند ایران در آن ماجرا دست داشته است. برخی از كارشناسان عملیات روانی، از این شگرد با عنوان "شگرد به بن بست رسیده ها" نیز یاد می كنند.

چند روزنامه در عنوان اصلی خود از لغو مراسم عزاداری ماه رمضان امسال خبر داده اند که بعد از سی سال که سنت شده بود امسال به دلیل شرایط خاص و زیر فشار محافل حامی دولت لغو شده است.

به نوشته روزنامه خبر عماد افروغ رییس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس گفته این مساله هم به لحاظ مذهبی و رعایت و انجام مناسك و شعائر الهی و هم به لحاظ سیاسی پیام خوبی ندارد. به لحاظ سیاسی هم پیام مناسبی نداشت.

این نویسنده اصولگرا گفته امام منشاء وحدت و تجمیع گروه‌ها و جناح‌های سیاسی بودند و مراسم سال‌های گذشته هم ترجمانی از نمایش وحدت بود؛ چراكه سخنرانی‌ها به گونه‌ای چینش می‌شد كه از گروه‌های عمده و غالب سیاسی سخنرانی می‌كردند و این حرم تنها جایی بود كه توجه به وحدت در عین كثرت بود.

همزمان با این واکنش ها روزنامه حیات نو خبر داده که بستگان ایت الله قدوسی اعلام داشته اند که به دلیل شرایط خاص و آماده نبودن فضای سیاسی از برگزاری سالگرد ترور این شخصیت قضائی خودداری خواهد کرد. و از سوی دیگر روزنامه های هر دو جناح خبر داده اند که نماز عید فطر به جای آن که مانند هر سال در مصلا برگزار شود در دانشگاه تهران برپا خواهد شد.

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته در آستانه ورود به نیمه دوم سال، دولت کماکان با زیر پا گذاشتن قانون سهمیه بندی کردن بنزین تولید داخل و عرضه آزاد بنزین وارداتی، با توزیع سهمیه بندی بنزین وارداتی تاکنون بیش از یک میلیارد دلار یارانه غیر قانونی به بنزین اختصاص داده است.

بر اساس گزارش این روزنامه دولت در سه ماهه نخست امسال بیش از یک میلیون و 33 هزار تن بنزین به ارزش 911 میلیون دلار وارد کشور شده است. اغلب کارشناسان و مسوولان بر این باورند که تداوم این روند در شش ماهه دوم سال جاری مشکلات زیادی را برای دولت و مجلس به وجود خواهد آورد.

یک کارشناس مسائل انرژی در روزنامه سرمایه نوشته ما متاسفانه دولت بنابه برخی ملاحظات از اجرای قانون و کاهش سهمیه ها خودداری کرد و هم اکنون با چنین مشکلاتی روبه رو شده است. یکی از مسائلی که دولت را از اجرای قانون بازداشت، دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود که رئیس دولت وقت از تاثیرگذاری کاهش سهمیه ها بر میزان رای مردم نگران بود.

به نوشته حسین افریده عضو سابق کمیسیون انرژی مجلس در سرمقاله سرمایه در صورت نرمش نمایندگان مجلس و سهل گرفتن اینگونه رفتارهای دولت در آینده نیز شاهد چنین عملکردهایی خواهیم بود. در صورتی که دولت در این مورد بتواند مجلس را با خود همراه سازد در بخش های دیگر نیز به امید ارائه متمم بودجه و برداشت از حساب ذخیره ارزی از قانون عدول کرده و عملکرد غیرقابل قبولی خواهد داشت.

در ادامه این مقاله آمده از ابتدای سال مشخص بود در صورت تداوم این روند دولت با کسری بودجه برای واردات بنزین مواجه خواهد شد اما این روند با ادامه حرکت خود و هم اکنون به مرحله بغرنجی رسیده است که باید برای بدترنشدن اوضاع و جلوگیری از مشکلات آتی هرچه سریع تر قانون مصوب مجلس در مورد سهمیه بندی بنزین اجرا شود والا باید دو تا سه میلیارد دلار برای واردات بنزین هزینه کنیم.

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته در حالی كه به نظر می‌رسد برای تامین بنزین مصرفی خودروهای كشور در نیمه دوم سال احتمال دارد مشكل تحریم صادرات بنزین به مشكل دائمی كسری بودجه واردات بنزین اضافه شود، دیروز اعلام شد كه دولت دهم سه سناریوی مختلف را برای نیمه دوم 88 در دستور كار قرار داده است.

به نوشته این روزنامه سناریوی اول كاهش 10درصدی سهمیه خودروهاست كه در این صورت كسری حدود سه میلیارد دلاری به حدود دومیلیارد دلار كاهش می‌یابد كه با متمم بودجه تامین می‌شود.در سنایوری دوم، اجرای دقیق قانون بودجه مدنظر است كه باعث كاهش 40درصدی سهمیه‌ها خواهد شد و در سناریوی سوم نیز دولت امیدوار است كه طرح هدفمند كردن یارانه‌ها به سرعت به نتیجه برسد و با آزادسازی تدریجی قیمت‌ها و حذف سهمیه‌بندی، میزان مصرف تا حد نزدیك به تولید داخلی كاهش یابد.

ایران روزنامه دولت در گزارشی از قول مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی که در بررسی‌های اولیه این دستگاه دولتی خود اعلام كرده است كه برنج‌های هند و پاكستان به مواد شیمیایی آغشته شده‌ نوشته شواهد امر گویای آن است كه برنج وارداتی كه همه آن را با شاخصه‌ قدبلندی می‌شناسند، هیچ ارزش غذایی ندارد و چه بسا با تكمیل شدن تحقیقات یاد شده میزان ضررهایی كه این نوع برنج‌ها به بدن وارد می‌كنند.

روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی بدون اشاره ای به نقش وزارت بازرگانی که وارد کننده برنج بوده است نوشته كارشناسان و فعالان بازار برنج معتقدند اجازه ترخیص به برنج‌های هندی و پاكستانی داده نشود تا بیش از این مردم دچار ضرر و زیان نشوند.

در ادامه گزارش روزنامه ایران آمده طی چند ماه اخیر فقط به صورت واردات رسمی، بیش از یك میلیون تن برنج خارجی كه به نام آفت سفره ایرانی شناخته می‌شود وارد كشورمان شده است و خیلی از مردم به واسطه تبلیغات پی در پی در كانال‌های تلویزیونی اقدام به خرید برنج‌های بی‌كیفیت كرده‌اند. این نوع خریدها كه فقط برای واردكنندگان و كشورهای مبدأ سودآور است، هیچ ارزش غذایی ندارد.

همزمان با هفتمین سفر هوگو چاوز رییس دولت ونزوئلا به تهران جام جم در مقاله ای نوشته نكته اساسی در مناسبات ایران و ونزوئلا نقش و جایگاه این كشور در ارتقای جایگاه ایران در كل منطقه و آمریكای لاتین است. با توجه به اینكه ونزوئلا و كوبا به عنوان رهبران فعالیتهای آزادی خواهانه شناخته می‌شوند،رویكرد این كشورها برای برخورداری از ظرفیتهای ایران موجب گرایش سایر كشورها از جمله شیلی، برزیل، بولیوی، اكوادور، نیكاراگوئه و سایر كشورهای این حوزه به توسعه روابط با تهران شده است.

در ادامه مقاله جام جم آمده این گرایش نه تنها دستاوردهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بسیاری برای ایران به همراه داشته است بلكه توانسته به عنوان جبهه‌ای در برابر زیاده طلب‌های آمریكا علیه ایران ایفای نقش كند. اكنون بسیاری از محافل سیاسی و رسانه‌ای جهان به نفوذ ایران در عمق استراتژیك و حیات خلوت آمریكا اذعان و آن را موفقیت سیاست خارجی ایران دانسته‌اند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 16 شهریور

بی بی سی دوشنبه 16 شهريور1388(7 سپتامبر 2009)

"برای جبران فردا دیر است" نقل قولی از محمد خاتمی است که در صدر اخبار روزنامه حیات نو آمده است. روزنامه سرمایه از همین چهره سیاسی نقل کرده "تا دیر نشده اعتمادعمومی را بازسازی کنیم". روزنامه مردم سالاری نوشته "جای تاسف است که نیروهای دلسوز نظام را برانداز معرفی می کنند". روزنامه کیهان با تیتر "بیانیه جدید موسوی رونویسی از روی نسخه سیا" به مقابله با با انعکاس وسیع آخرین بیانیه آخرین نخست وزیر ایران پرداخته است.

"حاشیه های پررنگ تر از متن" تیتر روزنامه ابتکار درباره مراسم تودیع و معارفه وزیران قدیم و جدید است که دیروز برگزار شد، " حذف سخنرانان سنتی مراسم احیا در حرم حضرت معصومه" عنوان اصلی روزنامه اعتماد است و "تحریك بازار مسكن از طرف عرضه" گزارش اصلی روزنامه دنیای اقتصاد است.

"کاهش قدرت آمریکا، نشانه تغییر جهان است" به نقل از رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با هوگو چاوز تیتر اول روزنامه ایران است، روزنامه جمهوری اسلامی از همین گزارش "شکست های پی در پی آمریکا نشانه تغییر جهان است" را در صدر عنوان های خود نقل کرده است و خراسان از همین گزارش تیتر "حوادث قبل و بعد از انتخابات موجب آشکار شدن نقاط ضعف و قوت و در مجموع یک نعمت بزرگ بود" را برگزیده است.

روزنامه جام جم از قول آیت الله خامنه ای نوشته "با شیوه سیاستمداران نمی توان در عالم هنرمندان حرکت کرد"، و روزنامه رسالت در تیتر اول خود نوشته "هنر را در جنگ نرم به میدان آورید".

کیهان در گزارشی که عنوان آن تیتر اول این روزنامه است نوشته انتشار دهمین بیانیه التهاب آفرین میرحسین موسوی، پس از گذشت نزدیك به سه ماه از برگزاری انتخابات پرشور ریاست جمهوری و نه بزرگ ملت ایران به عوامفریبی های جبهه مخالف اصول گرایی، بار دیگر، مایه شعف و اعجاب مجموعه مخالفین نظام در داخل و خارج كشور گردید، به گونه ای كه روزنامه های آمریكایی لس آنجلس تایمز، سانفرانسیسكو كرونیكل و شبكه بی بی سی فارسی و صدای آمریكا با خوشحالی و بطور گسترده به انعكاس این خبر پرداختند.

استدلال کیهان بر این پایه است که تقریبا تمامی دستگیر شدگان اذعان كرده اند كه ادعای تقلب دروغی بیش نبوده است، شبكه های اینترنتی متعلق به مخالفین جمهوری اسلامی شبكه سازی اجتماعی را بهترین راهبرد برای مبارزه مسالمت آمیز با نظام جمهوری اسلامی قلمداد كرده و در متون آموزشی متعددی كه منتشر ساخته اند به چرایی و چگونگی این مسئله پرداخته اند.

اعتماد در گزارشی نوشته دامنه لغو برنامه های سیاسی و مناسبتی ماه رمضان به سخنرانان و چهره های صاحب نام مذهبی - سیاسی رسید.بعد از انصراف تولیت حرم امام خمینی(ره) از برگزاری مراسم شب های احیا و جابه جایی مکان نماز عید فطر از مصلی به دانشگاه تهران، این بار نوبت به سخنرانان شب های قدر رسید تا با خط خوردن نام آنها از لیست اجراکنندگان مراسم احیا، حلقه تغییرات تمام برنامه های معمول ماه رمضان طی 30 سال گذشته تکمیل شود.

به نوشته این گزارشگر مطابق اطلاعیه یی که از سوی آستان حرم حضرت معصومه(س) صادر شد، نامی از آیات عظام جوادی آملی،ابراهیم امینی،رضا استادی و ناطق نوری در اعلام برنامه های مراسم احیا دیده نمی شود. در سال های قبل شب های قدر در قم توسط این مراجع تقلید برگزار می شد و در شب بیست ویکم نیز حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری سخنران مراسم بود اما امسال آن گونه که خبرگزاری مهر گزارش داده است چهره های جدیدی در لیست برنامه ها گنجانده شده اند که برخی از آنان از حامیان مشهور محمود احمدی نژاد به شمار می روند. بر این اساس علیرضا پناهیان جایگزین ناطق نوری شده است.

مردم سالاری در سرمقاله خود تحت عنوان دوگانگی در برداشت از بیگانگان نوشته اگر یک روزنامه آمریکایی از جسارت و شجاعت محمود احمدی نژاد تعریف کند، رسانه های حامی دولت با ذوق زدگی روی آن مانور می دهند اما اگر همین صفات را همان روزنامه آمریکایی به اصلا ح طلبان بدهد نشانه وابستگی و سرسپردگی اصلا ح طلبان به غرب توصیف می شود. این معیارهای دوگانه در اظهارات مقامات آمریکایی هم لحاظ می شود. اگر برژنیسکی از دولت فعلی تعریف کند مثبت است، اما اگر او عملکرد اصلا ح طلبان را مثبت ارزیابی کند، به عنوان سند وابستگی اصلا ح طلبان به آمریکا در کارنامه آنها ثبت می شود.

به نوشته حمید رضا شکوهی در این مقاله در قالب معیارهای این دسته از اصولگرایان، حفظ احترام مراجع معظم تقلید واجب است اما اگر مرجعی به نقد عملکرد اصولگرایان پرداخت، نه تنها نیازی به حفظ حرمت اونیست، بلکه حتی توهین به او مجاز شمرده می شود. طبق این معیارهای دوگانه، کشتار مسلمانان در چین، حاصل دخالت بیگانگان در امور داخلی چین و وابستگی مسلمانان چین به غرب است، اما کشتار مسلمانان در اروپا نشان دهنده اوج وحشی گری و بربریت در ممالک غربی تلقی می شود.

در ادامه مقاله مردم سالاری آمده این دسته از اصولگرایان، برای کشته شدن یک زن مصری در دادگاهی درآلمان، بارها میزگرد تلویزیونی تشکیل می دهند وبه تحلیل و بررسی آن می پردازند و آن را نشانه سقوط تمدن غرب می دانند اما به زعم آنها بررسی وضعیت آسیب دیدگان حوادث اخیر در کشور آنقدر اهمیت ندارد که حتی یک برنامه تلویزیونی برای بررسی آن تهیه شود.

رسالت در عنوان اول خود سخنان تازه رهبر جمهوری اسلامی را درباره جنگ نرم نقل کرده و در سرمقاله اش به همین مناسبت نوشته اولین نبرد نرم و باز تولید قدرت نرم توسط آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی در تاریخ معاصر علیه استبداد داخلی و استعمار خارجی مورد استفاده قرار گرفته است.که مبدع نبرد نرم در تاریخ معاصر است . هم او بود که بدون شلیک گلوله ای یک قدرت سرتا پا مسلح و مستظهر به قدرتهای هسته ای جهان را از پای درآورد.

به نوشته سرمقاله این روزنامه هوادار دولت اکنون ما در وسط میدان نبرد نرم هستیم . انقلاب چهارمین دهه حیات خود را تجربه می کند. این طور نیست که چند جامعه شناس ، روان شناس، مردم شناس، متخصص علوم ارتباطات، روزنامه نگار، فیلسوف و ... در اتاق جنگ نرم در آن سوی آبها، در لندن ، واشنگتن ، پاریس، بن و ... بنشینند خوراک تهیه و بتوانند اذهان نخبگان و مردم ما را مدیریت کنند.

به نظر نویسنده رسالت غربی ها احمق تر از آنند که بتوانند یک سامری در ایران پیدا کنند وبا تمهید یک گوساله مدرن از طریق 500 کانال ماهواره ای با باد سکس و خشونت و بی حیایی، توحید نبوت و امامت را در ایران تعطیل کنند. توفان و گردباد هوشیاری ملت همه این باد و بودها را در خود هضم می کند .

کیهان در سرمقاله خود نوشته رسانه ها و مقام های غربی عموماً از درك درست معنای آمادگی ایران برای ارائه یك بسته جدید به گروه 6 عاجز مانده اند. رسانه های غربی عموماً اینگونه برداشت كرده اند كه ایران خود را برای مذاكره درباره پرونده هسته ای اش آماده می كند. اعلام خبر ارائه این بسته درست یك روز قبل از نشست معاونان وزرای خارجه گروه 6 در فرانكفورت هم این دیدگاه را تقویت كرده است.

به نظر این روزنامه هوادار دولت واقعیت ماجرا اما این است كه بسته پیشنهادی جدید ایران اساساً ربطی به موضوع هسته ای ندارد. پس از كامل شدن اجرای مدالیته توافق شده با آژانس در سال 2007، اكنون چیزی به نام پرونده هسته ای باقی نمانده است كه گفت وگو درباره آن، آن هم با گروه 6 لازم باشد.

اعتماد در تحلیلی در روابط ایران و غرب نوشته روابط ایران و غرب را باید به بازی شطرنج تشبیه کرد که در دو سوی بازی دو حریف با ویژگی های متفاوت چشم در صفحه دوخته اند؛ یک طرف حریفی است که با تمام مهره ها به سمت مقابل هجوم آورده و مهره های اصلی حریف را آچمز کرده است و در مقابل بازیگری است که بدون مهره های اصلی با مهره های درجه دو و حرکت در خانه خالی تاکتیک های هجومی رقیب را خنثی می کند.

به نظر این روزنامه حریف با اعمال محدودیت علیه موسسات بزرگ ایران به دنبال آن است که اجازه هرگونه حرکتی را از ایران بگیرد چنان که در چند سال گذشته غرب بزرگ ترین بانک های کشور همانند بانک ملی، صادرات، ملت و سپه را هدف تحریم قرار داده است به طوری که معاملات ارزی این بانک ها به شدت کاهش یافته، در مقابل ایران با استفاده از برخی بانک های تخصصی و خصوصی به دنبال احیای فرصت های از دست رفته است.

در تحلیل روزنامه اعتماد پیرامون عملکرد نظام بانکی کشور آمده: وزنه معاملات ارزی به نفع بانک های غیر تحریم و خصوصی سنگین تر شده است به طوری که ترکیب فعالیت های ارزی آن از سال 86 به بعد روند صعودی گرفته اما در مقابل فعالیت ارزی بانک ملی، صادرات، سپه و ملت که تحت تحریم غرب قرار گرفته اند شکل نزولی یافته است. روی آوردن به سمت حوالجات ارزی دیگر راه گریز ایران از فشارهای وارد شده بود. حوالجات ارزی در مقابل اعتبارات اسنادی است و به معنای انجام معاملات به صورت نقد است.

محمد کیانوش راد در روزنامه خبر نوشته در شرایطی که در محیط داخلی با مسائل ناخوشایندی درخصوص فعالان سیاسی مواجه هستیم و از سویی دیگر تا حد زیادی محیط داخلی کشور و محیط بین‌الملل متأثر از یکدیگرند، تحرکاتی مانند سفر رئیس‌جمهور ونزوئلا به ایران در عرصه بین‌الملل سود چندانی برای ایران نخواهد داشت. در واقع دولت در عرصه سیاست خارجی نتوانسته است از مجموعه توانمندی‌های ایران به شکلی واقع‌بینانه و با اتکاء به تمامی ظرفیت‌ها استفاده نماید.

به نوشته این نماینده مجلس ششم سرمایه‌گذاری در کشور‌هایی مانند ونزوئلا که نه تنها از نظر اقتصادی سود مشخصی برای کشور نخواهند داشت، بلکه حتی از نظر سیاسی به طرح شعاری سیاست های آنها و برخی از مواضع‌شان هم نمی‌توان اتکاء کرد، سیاست منطقی به نظر نمی‌آید.برای تصحیح دستگاه دیپلماسی، ایران نیاز به توجه به مؤلفه‌های گوناگون از جمله مؤلفه‌های داخلی دارد که در شرایط فعلی مسئولان دیپلماسی چندان اهمیتی به این مهم نمی‌دهند.

سرمایه روزنامه اقتصادی صبح از قول سفیر پاکستان در تهران خبر داده که هند از شرکت در خط لوله موسوم به صلح کناره گیری کرده و باید در این طرح که از سال 1990 درباره آن تبلیغ و مذاکره می شد بازنگری کرد.

نرسی قربان در سرمقاله این روزنامه نوشته در بخش اقتصادی این طرح، هند تقاضای روزانه 90 میلیون متر مکعب گاز از ایران داشت، این در حالی است که حجم گاز درخواستی روزانه پاکستان، معادل 60 میلیون متر مکعب است. قیمت پیشنهادی پاکستان پایین تر از رقم پیشنهادی هند است. بنابراین علاوه بر کاهش 50 درصدی حجم صادرات ایران از خط لوله صلح به دلیل حذف تقاضای هند، توجیه اقتصادی طرح مذکور نیز با تردید مواجه شده است.

به نوشته این کارشناس انرژی در سرمایه مساله سیاسی نیز خط لوله انتقال گاز صادراتی ایران بر مبنای پیش فرض آشتی دو کشور هند و پاکستان، خط لوله صلح نام گرفت اما با خروج هند اهمیت سیاسی این طرح استراتژیک نیز رنگ می بازد.

حیات نو در گزارش یک فهرست از هزینه های یک گردش در ایران ارائه داده و از جمله نوشته در سفر به کیش در یک هتل 5 ستاره براى 2 شب اقامت بیش از 205 هزار تومان لازم است و در سفر به مشهد- اگر با قطار درجه یک سفر کنید 82 هزار تومان و اگر با هواپیما سفر کنید براى 2 شب اقامت در اتاق داراى 2 تخت در هتل 5 ستاره 235 هزار تومان از طرفى در ایام تعطیلات رسمى و آخر هفته‌ ها به قیمت‌هاى اعلام شده حدود 15 درصد اضافه مى‌شود.

به نوشته این روزنامه در سفر به شیراز وقتى زمینى سفر کنید براى 2 شب اقامت در هتل 4 ستاره مبلغ 135 هزار تومان و در سفر به یزد، زمینى با قطار درجه یک و 2 شب اقامت در اتاق 2 تخت در هتل 3 ستاره 110 هزارتومان و برای کرمان اگر زمینى سفر کنید براى 2 شب اقامت در هتل جهانگردی 125 هزار تومان و اگر با خودروى شخصى به سفر بروید مسلما با میزان سهمیه بنزین دولتى نمى توان رفت.

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته در حالی كه به دلیل سیاست‌های كلان دولت مبنی بر ممنوعیت اعطای وام خرید، بازار مسكن در سوی تقاضای خود با بحران مواجه شده است، وزارت مسكن برای جلوگیری از سرایت آسیب‌های این بحران به بخش ساخت‌وساز طرح جدیدی را برای تحریك طرف عرضه بازار مسكن در دستور كار قرار داده است.

به نوشته این روزنامه بر مبنای این طرح، زمین‌های تحت مالكیت دولت در شهرها بدون دریافت ارزش زمین برای ساخت مجتمع‌های مسكونی 200واحدی و بیشتر به انبوه‌سازان واگذار می‌شود تا آنها طی توافق قبلی با وزارت مسكن بر سر قیمت فروش واحدها، اقدام به ساخت‌وساز كنند. این اقدام وزارت مسكن اگر چه گام بسیار موثری برای جلوگیری از بحران احتمالی در سال‌های آینده تحت تاثیر انفجار تقاضای انباشته در بازار محسوب می‌شود، اما راه چاره‌ای برای مشكل فعلی بازار مسكن در بر ندارد و چنین راهكاری باید همزمان با رفع موانع بحران در طرف تقاضا دنبال شود.

سرمایه در مقاله ای درباره صنعت و معدن کشور نوشته اکنون و در چنین شرایطی آیا وقت آن نرسیده که دولتمردان بر اساس واقعیات موجود در بخش صنعت تصمیم گیری کرده و راهکار تولیدکنندگان واقعی را چراغ راه خود قرار دهند؟ آیا وقت آن نرسیده که دستگاه های اجرایی از اتخاذ تصمیمات خلق الساعه بپرهیزند و برنامه های جامع تدوین شده در بخش صنعت همچون سند استراتژی توسعه صنعتی کشور را در دستور کار خود قرار دهند.

به نوشته این روزنامه اگر از همان چهار سال قبل این رویه در دستور کار دولت قرار می گرفت نرخ رشد 7/11 درصدی بخش صنعت و معدن تاکنون ادامه می یافت و این بخش همان نقش هشت درصدی در نظر گرفته شده در کل اقتصاد (هدف برنامه چهارم) را محقق می کرد. با این حال آنچه امروز بر صنعتگران کشور می گذرد نگران کننده است و نباید انتظار داشت همه چیز آشکارا بر دولتمردان اثبات شود.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 17 شهریور

بی بی سی:سه شنبه 17 شهريور1388(8 سپتامبر 2009)

"افشای بخشی از فجایع كهریزک در بخش خبری 20:30" تیتر اول روزنامه آفتاب یزداست، "مخالفت با مراسم سالگرد آیت اله طالقانی" خبر اول روزنامه آرمان، روزنامه ابتکار از "بیانیه دیرهنگام جامعه روحانیت مبارز" خبر داده و روزنامه حیات نو در عنوان اصلی خود نوشته "شکایت از سپاه و کیهان قطعی است".

"پیشنهاد احمدی نژاد برای مناظره با اوباما" تیتر اول اعتماد است و ابرار از قول رییس دولت نوشته "خود را برای همه فشارها در برابر وزیر زن آماده کرده ام".

"واکنش بعضی به حرکت عظیم مردم نجیبانه و جوانمردانه نبود" جمله ای است که به نقل از رهبر جمهوری اسلامی در راس گزارش های روزنامه ایران آمده است. کیهان، جام جم و جمهوری اسلامی از همین دیدار "ده توصیه رهبر به دولت دهم" را در صدر اخبار خود آورده اند.

"مشتریان میلیارد دلاری مخابرات" تیتر اصلی دنیای اقتصاد است، "تامین 15درصد بنزین وارداتی ایران از ونزوئلا" عنوان اول سرمایه و "خط فقر مساله ای سرکاری است" در صدر اخبار مردم سالاری آمده است.

هما شیرزاد در مقاله ای در اعتماد نوشته هر چه از روزهای منتهی به تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در کوچه پس کوچه های تهران جاری شده بود، امید بود، امید به اثرگذاری، امید به ایجاد تغییر و امید به تعیین قدرت. فرقش با دوران دوم خرداد این بود که همه به نوعی اطمینان داشتند. این طمأنینه شورانگیز آنها را از هر گونه رفتار و حتی گفتار خشونت آمیز پرهیز می داد.

به نوشته مقاله اعتماد اما بعد از انتخابات چه شد؟ این پرسش را نمی خواهم از زاویه سیاسی یا امنیتی باز کنم. فقط از بعد روانشناختی به دنبال پاسخم. چه شد که آن همه امید، آن همه مدارا و آن همه مسامحه جایش را به این نوع خشونت سیاه داد؟ آن اشتباه بود یا این؟ کدام یک معرف رفتار، باور و کلام ماست؟ اگر کسی بخواهد تعریفی از ایرانیان بیان کند، کدام تاریخ را مبنا قرار می دهد. دهه پیش از انتخابات را یا فصل پس از انتخابات را؟

آرمان در مقاله ای از گذشت و جوانمزدی در ایرانیان نوشته و از جمله یادآور شده که عراق تحت حاکمیت صدام هزاران جرم و جنایت فاجعه بار و فراموش نا شدنی بر علیه مردم ما انجام داد. اما حالا و با نابودی او و روی کار امدن دولت و رهبران جدید در عراق با فراموش کردن همه آن جرم و جنایات - همه جور کمک و مدد رسانی را به مردم و دولت آن کشور انجام می‌دهیم.

نویسنده مقاله آرمان سپس نوشته اما همین ما ! مثلا در مورد خطا و اشتباهات سیاسی و غیر سیاسی یکدیگر بسیار کم و یا بی گذ شت بنظر می‌رسیم ! آیا این یک پاراداکس (تضاد) رفتاری و کرداری در برخورد بین خودمان و بیگانگان دوست نیست؟

علی شکوری راد عضو جبهه مشارکت در مقاله ای در اعتماد نوشته من اعتراف می کنم که نمی دانستم وزارت کشور و شورای نگهبان آنقدر با یکدیگر هماهنگ هستند و اعتراف می کنم که نمی دانستم تحمل مخالفان، برای شنیدن انتقاد آنقدر پایین است و ممکن است انتقادهای ساده هم موجب عصبانیت عده یی شود و آنها را وادار کند از قوه قهریه استفاده کنند.

در ادامه مقاله اعتماد آمده من نمی دانستم که هزینه یک راهپیمایی اعتراضی مسالمت آمیز می تواند این حد بالا باشد. من اعتراف می کنم که نمی دانستم در زندان ها و چگونه با زندانیان برخورد می شود. اعتراف می کنم معنای سلول انفرادی را درک نکرده بودم اما اکنون که تعدادی از دوستانم در زندان و در چنین شرایطی قرار گرفته اند و دیدگاه های آنها در مدت شصت هفتاد روز، بعضاً این گونه تغییر کرده می فهمم که معنای سلول انفرادی چیست. من اعتراف می کنم نمی دانستم ضابطان قضایی ما نه دور از چشم مسوولان قضایی بلکه با نظر مسوولان قضایی در بعضی از بازداشتگاه ها این گونه قانون را نقض می کنند.

روزنامه های امروز صبح در عنوان ها و گزارش های اصلی خود از فیلمی نوشته اند که شب قبل از برنامه خبری سیمای جمهوری اسلامی فیلم مستندی پخش شد که موضوع آن فجایع کهریزک بود ، فیلمی که به گزارش آفتاب یزد برای اولین بار تصاویری نزدیک از بیرون و درون بازداشتگاه مخوف کهریزک به نمایش درآمد که نشان می داد، این مکان، نه یک بازداشتگاه متعارف که مجموعه ای از سوله ها و بناهای احداث شده در یک محیط بیابانی بوده است که متاسفانه از آن برای نگهداری انسان ها در شرایط بسیار وخیم استفاده می شد.

به نوشته این روزنامه در این گزارش تلویزیونی "بهرامی، ریاست دادسرای نیروهای مسلح نیز به صراحت گفت که شرایط و رفتارهای صورت گرفته در بازداشتگاه عامل مرگ تعدادی از بازداشتی ها بوده است و نه بیماری قبلی آنها و عللی از این دست." در این گزارش همچنین "به شرایط وخیم بهداشتی در کهریزک و ضرب و شتم بی رحمانه افراد دربند آن اذعان شد و خبرنگار سیما،پای صحبت برخی افراد شکنجه شده نشست که از اقدامات انجام شده در دوران بازداشت، شکایت ها داشتند."

در ادامه گزارش آفتاب یزد آمده پیش از این برخی مسوولان مدعی بودند ماموران پلیس هیچ تخلفی نداشته اند و خسارت های وارده به اموال مردم توسط اراذل و اوباشی بوده است که لباس پلیس پوشیده بودند! در این گزارش، همچنین تصاویری از ضرب و شتم مردم توسط نیروهای ویژه پلیس به نمایش درآمد.

حمید قزوینی در حیات نو نوشته اظهارات چاوز در اشاره اش به امام زمان چه اعتبارى براى اصل مهدویت است یا پخش آن خبر ایمان چه کسى مى‌دهد؟‌

به نوشته این مقاله اگر دولت و ریاست محترم آن در فضاى خاص پس از انتخابات به دنبال سوژه‌اى متفاوت براى جلب افکار عمومى هستند باید گفت که نه مهدویت موضوعى است که نیاز به چنین تبلیغاتى داشته باشد و نه آقاى چاوز چندان شخصیت مهمى است که فکر و اعتقاد او براى مخاطب موضوعى مهم به شمار آید.‌

در ادامه مقاله حیات نو آمده از آقاى چاوز که فردى چپ‌گرا ، داراى افکار مارکسیستى و پوپولیستى است چندان بعید نیست که هرازگاهى براى نیل به اهداف خود سخنى بگوید، اما از کسانى که در داخل کشور خود را مدافع پروپا قرص ولایت و اصل مهدویت معرفى مى‌کنند باید پرسید چرا چنین فرصتى به فرد مذکور مى‌دهند یا خود با پخش این سخنان به دنبال چه هدفى هستند. آیا چنین سخنانى از فردى که به لحاظ روحیات و رفتارهاى فردی، خانوادگى (دو بار طلاق و جدایى از همسر) فاقد ثبات است پذیرفتنى است؟

ابتکار هم در سرمقاله خود نوشته خوب است آقای احمدی نژاد در توضیح منافات اقدام خود با احکام شرعی، بگویند که مرجع تقلید شان ورود غیرمسلمان به حرم رضوی را مباح می داند یا حرام.این اما تمام ماجرا نیست چرا که آقای محمود احمدی نژاد حضور چاوز در حرم امام رضا را نشان دهنده عمق اعتقادات مشترک و برادرانه دو ملت و دو دولت دانسته است! اکنون این سوال پیش می آید که منظور از عمق اعتقادات مشترک چیست؟ دو ملتی که یکی مسلمان است و دیگری مسیحی و دو دولتی که یکی اسلامگرا است و دیگری چپ چه اعتقادات مشترکی می توانند داشته باشند که آن بخواهد عمیق باشد؟!

به نوشته ابتکار چاوز در سخنان خود در مشهد حرف های جالب تری هم زده و گفته همچنین در آن زمان به چشم اندازهای آینده می رسیم و روابط را از این بیشتر گسترش خواهیم داد.یعنی وی برای بعد از ظهور نیز نقشه کشیده است چرا که از هم اکنون نوید گسترش روابط میان ایران و نزوئلا پس از ظهور حضرت مهدی را می دهد.

حمید زمانزاده در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته بازار سهام تهران، دوران رونق خود را سپری می‌كند. از ابتدای سال جدید، رونق به بازار سهام بازگشته و بورس اوراق بهادار طی هفته‌های اخیر با رشد شاخص‌ها، قیمت سهام معاملات و بازدهی سرمایه‌گذاران حقوقی و حقیقی و همچنین با چشم‌انداز مثبت فعالان بازار به آینده مواجه شده است.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرده خبر رشد قیمت سهام در بورس امیدهای فراوان آفریده و بسیاری را خوشحال و مسرور كرده اما از طرف دیگر در بردارنده بیم‌ها و هشدارهایی است که البته اکنون، چندان جدی گرفته نمی‌شود. بیم‌های روند حاکم بر بورس از آنجا ناشی می‌شود که فرآیندهای حاکم بر بورس و اقتصاد کشور می‌تواند زمینه‌های جدی برای شکل‌گیری یک حباب قیمتی در بازار سهام را فراهم كند.

سرمایه در گزارشی نوشته پس از آنکه وزیر رفاه به عنوان متولی اعلام خط فقر در دولت نهم، اعلام خط فقر را امری بی فایده دانست، رئیس دولت دهم نیز از این روایت پیروی کرد و آن را سرکاری ذکر کرد و گفت خط فقر از این سرکاری هاست؛ خط فقر یک چیز نوسانی است، بستگی دارد شما خط فقر را چه چیز تعریف کنید.

علی عابدی در سرمقاله روزنامه سرمایه با اشاره به گفته محمود احمدی نژاد که خط فقر را سر کاری خوانده بود نوشته راهبرد اعلام نکردن خط فقر در دولت دهم همچون دولت نهم ریشه در این عامل اساسی دارد که دولت با اعلام خط فقر، مجبور به ارائه عملکرد در خصوص فقر در جامعه و در نهایت شفاف شدن شکاف طبقاتی، تعداد افراد فقیر جامعه و میزان درآمد آنهاست.

به نوشته این کارشناس اقتصادی تعیین این خط در واقع ابزار موثری در خدمت دولت ها برای بهبود برنامه هاست اما دولت های نهم و دهم همواره تلاش کرده اند با عدم تعیین خط فقر بر فضای غیرشفاف فقر در جامعه دامن بزنند و کلاً وضعیت مبهم درآمدی در کشور ایجاد کنند.

در ادامه سرمقاله سرمایه آمده دولت رفتاری دوگانه در خصوص تعاریف استاندارد جهانی دارد. در جایی که این تعاریف به ارتقای جایگاه وی کمک می کند، اساساً استقبال می کند. به عنوان مثال برای آنکه نشان دهد بازار اشتغال را بهبود بخشیده و نرخ بیکاری را کاهش داده، تعریفی از اشتغال می دهد که بر مبنای آن، هر فرد که یک ساعت در هفته کارکند شاغل محسوب می شود و این مساله در نهایت منجر به اعلام نرخ بیکاری تک رقمی در دولت نهم خواهد شد. اما زمانی که اعلام خط فقر منجر به شفاف شدن وضعیت فقیر و غنی در کشور می شود این مساله را امری بی فایده و سرکاری عنوان می کند.

رسالت در سرمقاله خود نوشته رفتار شناسی دو تن از نامزدهای مطرح در انتخابات ریاست جمهوری دهم نشان می دهد آنها به بهانه رقابت با احمدی نژاد به عنوان یکی از نامزدهای مطرح وارد بازی خطرناکی شد ه اند که اصل نظام و ارکان آن را به چالش کشیده اند . رفتار آنها بویژه پس از اعلام نتایج نشان داد اولین هدف آنها ضربه به امنیت و اقتدار ملی ایرانیان در برابر گرگهای منطقه و جهان بویژه صهیونیسم بین الملل است.

به نظر سردبیر رسالت اردوکشی خیابانی به عنوان نمادی از نبرد نرم و تبدیل آن به نبرد سخت از سوی حافظان انقلاب اسلامی و نهادهای مسئول و نیز حضور مردم در صحنه به شکست انجامید. البته عدم همراهی طرفداران آنها هم مزید برعلت شد و ژنرالهای این تبهکاری سیاسی به چنگال عدالت و قانون افتادند.

در ادامه این مقاله آمده برخی فکر می کنند انتخابات یک دعوای شخصی یا یک رقابت سیاسی بین احمدی نژاد و موسوی بود در حالی که اگر شعارهای تظاهرات شرارت آمیز خیابانی را مرور کنیم متوجه می شویم قصه ، قصه دیگری است، اصلا در آن شعارها این دعواها مطرح نیست . حمله به مردم، غارت مغازه ها ، حمله به پایگاه بسیج و شعار علیه مقدسات مردم و نظام که جزء دعوای دو نامزد انتخاباتی نیست.

مریم بهروزی در مقاله ای در اعتماد از حضور زنان در کابینه دفاع کرده و نوشته اگر آقای احمدی نژاد همچنان تصمیم داشته باشند وزیر زن معرفی کنند بهتر است به این مساله توجه کنند که ما هنوز زنانی داریم که در سطح خانم دستجردی باشند و برای پست وزارت بهترین گزینه هستند. درست است که از سه خانم پیشنهادی فقط یک نفر رای آورد اما انتظار ما از آقای احمدی نژاد این است که مجدداً دو خانم دیگر را برای این کابینه معرفی کند.

رییس انجمن زینب با اشاره به ریزه نقشی یکی از نامزدهای وی برای وزارت نوشته هنگامی که آقای احمدی نژاد در دوره اول به عنوان رئیس جمهور انتخاب شدند شاید برخی تصور می کردند ایشان نتواند از عهده این پست برآید و بسیاری با توجه به ظاهر آرام و متین و ریزنقش بودن شان تصور می کردند هرگز ایشان نمی تواند در برابر برخی کشورهای ظالم ایستادگی کند اما امروز چیز دیگری شاهدیم. از این جهت به این مساله اشاره شد که شاید خانم نوبخت نیز در نگاه اول در موردشان این گونه تصور شود که ایشان قدرت اداره امر مهمی مثل وزارت آموزش و پرورش را ندارند اما من مطمئن هستم اگر ایشان برای این نهاد مهم انتخاب شوند به گونه یی کارها را سازماندهی و برنامه ریزی می کنند.

کیهان همراه با خبری درباره انتصاب رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری توسطرئیس جمهور و با حفظ سمت، به سرپرست دبیرخانه شورای مناطق آزاد از این تصمیم انتقاد کرده و نوشته فارغ از ابهامات و انتقادات موجود درباره رئیس جدید میراث فرهنگی، معلوم نیست ارتباط این سازمان با مناطق آزاد و شورای آن چیست. مگر این كه مناطق آزاد اقتصادی و تجاری را نیز زیرمجموعه گردشگری تعریف كنیم همان گونه كه زمانی تلاش شده بود سازمان حج زیرنظر میراث فرهنگی و گردشگری تعریف شود!

کیهان در دنباله خبر و انتقاد خود از قول رهبر جمهوری اسلامی نقل کرده که در كتاب سیاست نامه خواجه نظام الملك نوشته شده زنهار! مردی را دو كار مفرمایی، مردی و کاری.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 18 شهریور

بی بی سی:چهارشنبه 18 شهريور 1388(9 سپتامبر 2009)

"دفتر کروبی پلمپ شد" تیتر اول آرمان است و "پلمب دفتر کروبی" عنوان اصلی ابتکار.

"برخورد با تحرکات دانشجویی" تیتر یک اعتماد است، "پروژه اشراف دوم خردادی برای انهدام جمهوریت" عنوان جوان و کیهان در صدر گزارش های خود از زبان یک مقام سابق آمریکائی نوشته "آمریکا قبل از انتخابات از کودتای سبز در ایران خبر داده بود".

آفتاب یزد "باز پس گیری نامه معرفی دو وزیر به علت شب های قدر" را با علامت استفهام در عنوان اول خود آورده، ابرار نوشته "استرداد نامه معرفی وزیران آموزش و پرورش و نیرو"، "بازپس گیری معرفی دو وزیر" تیتر اول دنیای اقتصاد است، "احمدی نژاد نامه خود را پس گرفت" در صدر گزارش های مردم سالاری آمده و خبر به عنوان مهم ترین گزارش روز خود نوشته "رفتار سئوال برانگیز در پس گرفتن معرفی دو وزیر".

"حمایت 222 نماینده از رهنمودهای رهبر" تیتر اصلی جمهوری اسلامی است، خراسان از قول نمایندگان مجلس نوشته "دولت به رهنمود های رهبر عمل کند"، سرمایه به عنوان تذکر پنج نماینده شاخص مجلس به احمدی نژاد در پیشانی صفحه اول خود نوشته "قانون شکنی نکنید" و رسالت از زبان رهبر جمهوری اسلامی خطاب به دولت نوشته "باید فشار تورمی کم شود".

"بی سابقه ترین معامله در تاریخ بورس" تیتر اول ایران است، "قانون شکنی دولت در واردات بنزین" عنوان اصلی حیات نو، و جام جم "داوری، پای ثابت حاشیه های فوتبال" را گزارش کرده است.

کیهان در گزارشی که بر اساس گفتگوی خبرنگار این روزنامه با چند نماینده هوادار دولت ترتیب داده شده نوشته برخي فعالان سياسي با اشاره به استمرار اقدامات غيرقانوني و التهاب آور عوامل اصلي آشوب ها و اغتشاشات پس از انتخابات رياست جمهوري دهم خواستار برخورد قاطع و بدون ملاحظه دستگاه قضايي با اين افراد شدند.

یکی از این نمایندگان به نوشته کیهان با اشاره به بيانيه اخير موسوي اظهار داشت: مماشات دستگاه قضايي با موسوي او را دچار توهم ساخته و بايد به قوه قضاييه گفت كه عدالت حكم مي كند به جاي برخورد با معلولان اين حوادث، عامل اصلي را محاكمه كند.

یکی دیگر از نمایندگان هم گفته: اقدامات اين عده نشان داده كه آنان دست بردار مقابله با نظام نيستند و بهتر است دستگاه قضايي به جاي برخورد با معلول ها با عاملان اصلي برخورد كند. قوه قضائيه بايد با برخورد قاطع با اين عده، نتايج تحقيقات را به سمع و نظر مردم برساند چرا كه اين پيشنهاد تنها راه پايان يافتن اين وقايع تلخ است.

حیات نو نوشته درپى بروز برخى اختلاف‌ها در شمارش آراى انتخابات رياست جمهورى افغانستان، فداحسين مالکى سفير ايران در کابل پيشنهاد کرد افغان‌ها اقدام به تشکيل يک دولت ائتلافى با حضور طرف‌هاى درگير کنند که مقامات رسمى افغانستان اين موضع‌گيرى را دخالت در امور داخلى افغان‌ها دانسته و خواستار پرهيز مقامات ايرانى از اينگونه سخنان شدند.

حیات نو پرسیده که اگر سفير يکى از کشورهاى همسايه ايران در اختلافات مرتبط با انتخابات 22 خرداد چنين سخنى گفته بود چه قضاوتى درباره آن مى‌شد و چه موضعى عليه گوينده اتخاذ مى‌شد؟

خبر با عنوان احمدی‌نژاد رکورد سرعت در ترمیم کابینه را شکست نوشته محمود احمدی‌نژاد که تاکنون به دلیل تأخیر در معرفی وزرای پیشنهادی‌اش در کابینه نهم با یک استفساریه از سوی شورای نگهبان و یک حکم حکومتی از سوی رهبری مواجه شده است، در اقدامی شگفت‌انگیز رکورد خود در معرفی وزرای پیشنهادی را شکست.

نسرین وزیری در گزارش خبر نوشته احمدی نژاد در حالی فاطمه آلیا و علی ذبیحی را به عنوان دومین وزرای آموزش و پرورش و نیروی دولت دهم، در فاصله سه روزه از رد صلاحیت دو وزیر گذشته خود در مجلس، معرفی کرد که تا پیش از این چنین سرعت عملی به خرج نداده بود.

جوان روزنامه تندرو هوادار دولت در گزارشی مدعی شده که حرکت دوم خردادی ها در جهت براندازی جمهوریت نظام بود. در این گزارش آمده روایت کوشش‌های بی ثمر این جریان در هنگامه سال‌های 76 تا 84 سرشار از وقایعی است که تا مدت‌ها میهمان اذهانی است که به مردم سالاری دینی باور داشته و دارند. چه اینکه این سال‌ها دوران فشار و تحدید باورهایی بود که آمیخته به جان و دل ملت بود.

به نوشته جوان دلیل نادیده گرفتن جمهوریت از سوی اصلاح طلبان این است که حماسه حضور 40 میلیونی گرد به دامانش نشسته و جمهوری‌خواری‌‌ مدعیان جمهوریت ابعادش همچنان ناپیداست. اما به‌راستی تلاش برای هدم اساس جمهوریت چرا از سوی جریان دوم خرداد شکل گرفت.

روزنامه جمهوری اسلامی در خبرهای کوتاه خود گزارش داده که عاطفه امام فرزند عضو زنداني سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي پس از نزديك به 28 ساعت در وضعيتي نامطلوب نزديك اذان مغرب در بهشت زهرا رها شد.

به نوشته این روزنامه این دختر نوزده ساله درحالي كه چادرش توسط ربايندگان به او پس داده نشده بود با مقنعه اي پاره درحاليكه كيف پولش را از او گرفته بودند در بهشت زهرا وادار به پياده شدن از ماشين مي شود. او درحالي كه تهديد شده بود چشم بندش را باز نكند بعد از مدت زمان طولاني كه در يكي از قطعات بهشت زهرا رها شده بود چشم بندش را برداشته و متوجه مي شود كه آزاد و به حال خود رها شده است . سپس به دليل تاريكي نسبي هوا به حرم امام خميني پناه مي برد و با تلفن عمومي با منزل تماس مي گيرد و درخواست كمك مي كند.

مهدی عباسی در سرمقاله مردم سالاری نوشته افزايش نرخ تورم و گراني از جمله مسائلي بود که طي 4 سال گذشته طبقه هاي مختلف جامعه به خصوص اقشار متوسط و ضعيف را با مشکلات زيادي روبرو کرد. منتقدان دولت معتقد بودند که احمدي نژاد با سياست هاي اقتصادي اش، بيش از آن که به زيرساخت هاي پايدار کمک کند، با رشد نقدينگي در کشور، شرايطي فراهم کرده که از يک سو تورم افزايش مي يابد و از سوي ديگر توليد ضربه مي خورد.

به نوشته این کارشناس اقتصادی بحران هاي اقتصادي از مهمترين انتقاداتي بود که تنها از سوي اصلا ح طلبان به احمدي نژاد و يارانش وارد نمي شد بلکه اصولگرايان غير دولتي نيز نسبت به مشکلا ت اقتصادي و افزايش تورم و گراني همواره به احمدي نژاد گلا يه مي کردند.

سرمقاله مردم سالاری با اشاره به انتقادهای مردم و مراجع از گرانی و تورم نوشته با این وجود احمدی نژاد در جریان رای اعتماد به کابینه اش استدلالی باور نکردنی داشت وقتی که گفت براي وزير امور اقتصاد و دارايي در مجلس هيچ مخالفي سخن نگفته است، پس مشکلا ت اقتصادي در کشور وجود ندارد.

کیهان هم در سرمقاله خود بالا رفتن قيمت ها را زمينه ساز گسترش شكاف ميان افراد، ظهور طبقه فقير و غني و افزايش تبعيض در جامعه دانسته و نوشته به همين دليل يكي از خواسته هاي بر حق مردم از دولت دهم، اتخاذ تدابيري جدي و موثر براي كنترل قيمت ها و كاهش تورم است. افزايش توليد و حذف واسطه ها در چرخه توزيع و كنترل قيمت ها مي تواند تا حدود زيادي نرخ گراني و تورم را پايين آورد.

به نوشته این مقاله اصلاح ساختارهاي اقتصادي، حمايت هاي كارساز از توليدكنندگان و رفع موانع توليد كالا و خدمات در كشور، ايجاد يك سيستم نظارتي متمركز و نظام مند براي كنترل قيمت ها، مبارزه جدي با جرائم اقتصادي، ايجاد تسهيلات و روان سازي واردات و صادرات و ايجاد امكانات برابر در نظام اشتغال از ديگر برنامه هايي است كه مردم از دولت جديد انتظار دارند.

به نظر کیهان مردم در امتحان انتخابات پيروز شدند. اكنون نوبت پيروزي دولتمردان است.

اکبر ترکان در سرمقاله سرمایه نوشته نحوه و میزان عرضه بنزین در قالب سهمیه بندی و آزاد موضوعی بود که پس از کش و قوس های فراوان در آخرین روزهای سال 1387 در قالب قانون بودجه سال 1388 به تصویب نمایندگان مجلس رسید به طور شفاف نحوه توزیع بنزین وارداتی و تولید داخلی را مشخص کرده که طبق آن دولت باید 44 میلیون لیتر بنزین تولید داخل را به صورت یارانه ای، در قالب سهمیه بندی عرضه کند.

معاون سابق وزارت نفت تذکر داده که تصویب هرگونه مصوبه ای در مجلس نیازمند برگزاری جلسات متعدد و بررسی تمامی جوانب و همچنین مدنظر قرار دادن مصالح جامعه، مردم و کشور است. اما دولت بدون توجه به نظر مجلس بنا بر مصلحت اندیشی خود اقدام به تخلف از قانون بودجه 88 کرد.

در ادامه مقاله سرمایه آمده نکته اساسی آن است که نهادهای دولتی و افراد مسوول در جایگاهی نیستند که با صلاحدید خود و شرایط حاکم بر جامعه اقدام به تصمیم گیری و زیر پا گذاشتن قانون کنند و در صورت داشتن هرگونه نظر یا راهکاری می توانند آن را در قالب پیشنهاد به مجلس ارائه کنند تا نمایندگان در صورت صلاحدید اقدام به اصلاح قانون کنند.

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 19 شهریور

بی بی سی:پنجشنبه 19 شهريور 1388(10 سپتامبر 2009)

"روایت تازه ای از ناارامی های تهران" عنوان اصلی اعتماد است، "نخستين سخنان رئيس قوه قضاييه درباره حوادث اخیر" تیتر یک ابتکار، "قبح قانون شکنی ریخته" به نقل از رییس قوه قضاییه عنوان اول جامجم است، رسالت از قول همین مقام نوشته "عده ای با شعار واهی تقلب می خواهند از مدار قانون بگریزند"، مردم سالاری در صدر گزارش های خبری خود نوشته "تخلفات در بازداشتگاه ها به حيثيت نظام لطمه وارد کرد" و حیات نو از "بازداشت علیرضا بهشتی و مرتضی الویری" گزارش داده است.

"ایران به اجلاس خزر دعوت نشد" تیتر اول آرمان است، سرمایه از قول منوچهر متکی در گزارش اصلی خود نوشته "اجلاس چهارعلیه منافع ایران است" و "ايران: غنی سازی را تعليق نمی كنيم" گزارش اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است.

"جدیدترین اظهار نظر مشائی در جلسه رسمی" عنوان اصلی آفتاب یزد است، "انتخاب وزیر زن سیاسی است" به نقل از وزیر پیشین آموزش و پرورش تیتر روزنامه خبر است و "بازگشت بورس به مدار تعادل" تیتر اصلی دنیای اقتصاد است.

"قدرت ها مردانگی کنند و شکست را بپذیرند" به نقل از محمود احمدی نژاد تیتر روزنامه ایران است و "دولت توصیه های رهبر را به طور کامل اجرا کند" از همین مقام در عنوان اصلی کیهان آمده است.

سرمایه در عنوان اصلی خود نوشته دستگاه دیپلماسی دولت ایران با تاخیر غیرقابل قبول سرانجام یک روز پیش از برگزاری نشست چهار کشور حاشیه دریای خزر با دستور کار تعیین رژیم حقوقی این دریا، آن هم در غیاب ایران تازه به فکر اعلام مخالفت و رایزنی درباره این نشست افتاد.

به نوشته این اعتراض دیرهنگام در حالی صورت گرفت که از ابتدای ماه جاری غیبت ایران در نشست بررسی تعیین رژیم حقوقی دریای خزر در قزاقستان مورد اعتراض نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته بود و در آن زمان تازه دفتر رییس جمهور قزاقستان اعلام کرده بود که سران چهار کشور روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان قرارست پیرامون رژیم حقوقی دریای خزر گفت وگو می کنند.

حیات نو نوشته اگر روزگارى فکر دستگيرى گسترده فعالان سياسى اصلاح طلب به يک منفى بافى تعبير مى شد اضافه شدن نام مرتضى الويرى و به خصوص سيد عليرضا بهشتى، پسر شهيد آيت الله دکتر بهشتى به فهرست بلند بالاى مديران باز داشت شده 30 سال گذشته نظام نشان داد که پس از انتخابات بروز هر اتفاقى محتمل خواهد بود.

به نوشته این روزنامه دو مسئول ارشد کميته بررسى وضعيت آسيب ديدگان حوادث بعد از انتخابات که به طور مشترک از سوى مير حسين موسوى و مهدى کروبى پايه گذارى شده است در شرايطى به شکل غير منتظره در شامگاه نخستين شب قدر از سوى ما موران باز داشت شدند که تاکنون فقط اسامى مصدومان و کشته شدگان را جمع آورى کرده است.

گزارش اعتماد حاکی است در تازه ترین اظهار نظرهای یک فرمانده نظامی سردار عراقي فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ گفته است روز 25 خردادماه سنگين ترين راهپيمايي برگزار شد و عوامل آن توانستند هر کسي که با نظام حرف داشت را به خيابان بياورند.

به نوشته اعتماد این سپاهی با بيان اينکه مجموعه سپاه و بسيج از روز انتخابات تا 25 مرداد به صورت پيوسته ماموريت داشت، اضافه کرده با توجه به اوضاع، سه وضعيت پيش بيني مي شد؛ يکي اينکه کانديداي اصولگرا راي بياورد که آن طور هم شد و نتيجه را هم ديديم و ديگر اينکه آقاي موسوي و جبهه دوم خرداد راي بياورد که در اين زمينه جشن هاي پس از انتخابات پيش بيني شده بود و ديگر اينکه انتخابات به دور دوم بکشد.

فرمانده سپاهی با بيان اينکه پس از آن وضعيت در تهران امنيتي و قرمز اعلام شد، گفته در روزهاي بعد برخي از مناطق تهران چون نارمک، تهرانپارس و قيطريه شاهد درگيري هاي واقعاً سنگيني بود به طوري که شهر همچون شهر آشوب زده شده بود. اما حضور مقتدرانه بسيج به همراه ساير نيروهاي عمل کننده مشکل را حل کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از یک سایت اینترنتی هوادار دولت بازداشت عاطفه امام دختر جواد امام را تلويحا كار جريان برانداز خوانده و با علامت استفهام نوشته این ادعا یک روز بعد از آن مطرح می شود که رییس دولت هم بازداشت در کهریزک را کار عوامل برانداز خوانده است!

به گزارش این روزنامه در سایت رجا آمده ابهامات جدي درخصوص ادعاي بازداشت و نحوه آزادي عاطفه امام فرزند جواد امام عضو سازمان مجاهدين انقلاب وجود دارد و حاكي از سناريوسازي پيچيده برای ضربه زدن به آبروي نظام اسلامي است.

سایت رجا به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی با این اشاره که دختر جواد امام در طول 28 ساعت بازداشت 3 بار با منزل تماس گرفته است نوشته تماس ها از كيوسك هاي تلفن برقرار شده و هرگز چنين رويه اي وجود نداشته و باتوجه به اينكه هيچ دستگاه مسئولي اين بازداشت را برعهده نداشته است ابهامات جدي پيرامون اين بازداشت شكل گرفته است.

به نوشته روزنامه خبر منصور ارضی نوحه خوان هوادار دولت در نوحه خوانی های چند روز اخیرش ادعا کرده صد نفر دختر و پسر را به استخری از مشروب برده اند و پس از تجاوز به آنها و مصرف مواد مخدر به میان جمعیت آمده اند و زده اند و کشته اند. با ورود ماهواره به خانه ها شرایط به گونه ای شده است که ادعای تجاوز هم برای عده ای افتخار شده است.

روزنامه خبر نوشته این نوحه خوان که مهدی کروبی را شیخ الخوارج خوانده از کسانی که در مراسم شب قدر در مسجد ارگ شرکت کرده بودند خواست تا برای پایان یافتن حوادث اخیر، مرگ عاملان اصلی جریانات مخالف را از خدا بخواهند.

صادق زیبا کلام در مقاله ای در آرمان نوشته یکی از مسائل مهم بعد از 22 خرداد، ضرورت برقراری آشتی ملی بوده است. معمرین، عقلا، پیشکسوتان، انسانهای دارای سعه صدر، دلسوزان نظام و انقلاب و آینده کشور جملگی از 22 خرداد به این طرف بر روی ایده آشتی ملی تاکید و اصرار ورزیده‌اند. طرفداران این نظر از هر دو جناح بوده‌اند و در عین برخی از چهره‌ها و شخصیت‌هایی که لزوما هم در هیچ یک از دو جناح به‌گونه‌ای پررنگ قرار نمی‌گیرند و مستقل‌تر هستند نیز به دنبال ایده آشتی ملی بوده‌اند.

به نوشته این استاد دانشگاه بالاخره قبل از رسیدگی کامل و جامع به اینکه کی مقصر بوده، کی چه کرده، کدام جناح چه برنامه ای داشته، جامعه و کشور نیاز به یک آرامش دارند، کمترین سود آشتی ملی اتفاقا در آن است که برای اصحاب این منازعه، لحظه‌ای و لختی آرامش پس از ماه‌ها تنش ایجاد می‌کند. باید پرسید آیا زمان آن نرسیده است که به خاطر آینده کشور تنش را به کناری گذارده و لختی دامن پرمهر و فروتنانه آشتی ملی را بگیریم؟

بهروز بهزادی در مقاله ای در اعتماد نوشته ايران نيز هيچ گاه از وسوسه دشمن در امان نبوده است. اين دشمنان هميشه به جاسوسي درباره توان، همگرايي يا واگرايي مادي و معنوي کشور ما پرداخته اند و امروز نيز در اشکال مختلف به اين جاسوسي براي گرفتن اطلاعات ادامه مي دهند. مهم ترين بخش يافته هاي آنان به عقيده نگارنده همگرايي جامعه ما است. هرچقدر اين همگرايي عميق تر باشد، آنان نااميدتر مي شوند و اگر به واگرايي و اختلاف نزديک شده باشد، آنان اميدوارتر مي شوند.

سردبیر اعتماد بر همین اساس نتیجه گیری کرده شايد روزنامه نگاران بتوانند منادي گفت وگوي ملي براي رسيدن به همگرايي ملي باشند و از صاحبان قدرت و خرد و انديشه خواسته با تامل در آن نخستين گام ها را براي دعوت عام به همگرايي يا اتحاد ملي بردارند، چرا که هر خردمندي مي داند نخستين گام اضمحلال و فروپاشي تمدن ها و کشورها، اختلاف بوده و آنچه مايه ترقي و توسعه جوامع نام گرفته اتحاد و اتفاق بوده است.

"رفتار مصرف‌كنندگان و تبليغات براي توپولف" عنوان سرمقاله دنیای اقتصاد است که در آن آمده ساده كردن مسائل پيچيده اقتصادي و ساده پنداشتن شهروندان و مصرف‌كنندگان، يكي از گرفتاري‌هاي مديران و مسوولان بنگاه‌هاي دولتي و خصوصي ايران است.

محمد صادق جنان صفت در این مقاله تاکید کرده اين گروه از مديران تصوري غيردقيق از نحوه تصميم‌گيري و ترجيحات مصرف‌كنندگان دارند و به همين دليل است كه بنگاه تحت مديريتشان توانايي ماندن در بازار را جز با كمك‌هاي دولتي پيدا نمي‌كنند. چنان تازگی معلوم شده سفر با هواپيما به طور عام و سفر با توپولف به طور خاص كاهش يافته است. اما مدير یک شرکت هواپیمائی برای این که مردم را تشويق به تقاضاي موثر كند هفته پیش گفته بود هواپيماهاي توپولف به لحاظ ايمني هيچ تفاوتي با هواپيماهاي غربي ندارند

به نوشته این کارشناس اقتصادی رويگرداني مصرف‌كنندگان از تقاضا براي سفر با توپولف را مي‌توان نمونه‌اي از رفتار آنها درباره انواع كالاها و خدمات ديگر تلقي كرد و براي ايجاد انگيزه در ميان آنها برنامه و طرح نو درانداخت. اگر مصرف‌كنندگان ايراني در شرايطي قرار گيرند كه آزادي انتخاب داشته باشند، شايد سازمان توليد و عرضه در ايران با تغييرات بنيادين مواجه شود.

یک روز بعد از آن که رییس دولت در یک سخنرانی گفت "خط فقر واقعی نیست و سرکاری است" مردم سالاری یادآوری کرده که بر اساس اعلام وزارت رفاه، نزديک سه ميليون نفر نيز زير خط فقر شديد قرار دارند که روزانه کمتر از يک دلار درآمد دارند.

این روزنامه به نقل از مصري وزیر رفاه نوشته دولت به افراد شناسايي شده ماهانه کمتر از 25 هزار تومان نمي پردازد. براساس تعاريف سازمان ملل خط فقر شديد افراد با درآمد زير دو دلار را شامل مي شود.

مردم سالاری با تیتر "خط فقر واقعیت دارد آقای رییس جمهور" به یاد آورده که بر اساس آمارهاي بانک مرکزي طي سالهاي اخير فاصله طبقاتي افزايش يافته و اين به معناي افزايش فقر در دهکهاي کم درآمد جامعه است و ضريب جيني طي اين سالها روند روبه رشد داشته است.

اسحاق جهانگیری در مقاله ای در آرمان نوشته نقد سرمایه بزرگی است که بدون پرداخت هزینه از سوی منتقدان در اختیار دولت قرار می‌گیرد و بدین ترتیب سیاست‌های دولت از دید کارشناسان و صاحبنظران مورد بررسی قرار می‌گیرد و ضمن بررسی نقاط ضعف، راه‌حل‌ها نیز ارائه می‌شود.‏

به نوشته این وزیر سابق صنایع و معادن: دولت نهم علی‌رغم هشدارهای مکرر کارشناسان، خود را کارشناس‌تر و دلسوزتر از کل کارشناس‌های کشور می‌داند و علت تمام این مشکلات این است که یک فرد حس می‌کند که می‌تواند در مورد تمام مسائل نظر کارشناسی بدهد و به نظر کارشناسان توجه نکند و آن را تخریب دولت خود ارزیابی.‏

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۲۱ شهریور

بی بی سی:شنبه 21 شهريور 1388(12 سپتامبر 2009)

"صد و پنجاه مدیر نفتی عوض می شوند" تیتر اول آرمان است و "اوضاع کس و کار در گزارش جدید" عنوان اصلی دنیای اقتصاد.

بیست روزنامه دیگر صبح عنوان های اصلی خود را از سخنان رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه دیروز تهران برگزیده اند. چنان که آفتاب یزد نوشته "مردم به روش های گونه گون مردم را نصیحت کنند"، ابتکار و اعتماد نوشته اند " معارضه با اصول و امنیت مردم تحمل نخواهد شد . "

" نظام در دفاع از خود برخورد قاطع خواهد کرد" تیتر خبر است، ایران "معا رضه با اصول و امنیت مردم تحمل نخواهد شد" را برگزیده و روزنامه جمهوری اسلامی و جام جم "سیاست نظام دفع حداقلی و جذب حداکثری است" را با اهمیت دیده اند."

حیات نو در عنوان اصلی خود نوشته " وجود افراد و جریان هاى منتقد به نفع کشور است کیهان جمله ای را برگزیده که خبر از "برخورد قاطع با ضربه زنندگان به نظام" می دهد، جوان در تیتر اول خود را چنین برگزیده "اولین واکنش آیت الله آملی به قانون شکنان انتخاباتی" و خراسان در عنوان اول خود نوشته " اگر جریانی با مبانی نظام معارضه نکند کسی با او کاری نخواهد داشت."

رسالت از قول آیت الله خامنه ای نوشته "پرچم حمایت از فلسطین روز قدس به حرکت در می آید" و مردم سالاری نوشته " پرچمداری در عرصه حمایت از فلسطین تنها با یکپارچگی ملت امکان پذیر است ".

محمد مهاجری در تحلیلی در روزنامه خبر درباره خطبه های دیروز نماز جمعه تهران نوشته سی سال است جناح‌های سیاسی با هم دعوا دارند. یک جناح و یا شخص گمان می‌کند اگر او مجلس یا دولت را در اختیار داشته باشد، مملکت گلستان می‌شود و حالا که رقیبش قدرت دارد، همه چیز را خراب کرده و عنقریب است که کشور رو به نابودی بگذارد .
به نظر این روزنامه نگار این نزاع سیاسی - که کم و بیش با مشخصات مشابه - در همه جای دنیا وجود دارد، آستانه تحمل نظام را بالا می‌برد و با ارتقای این تحمل، انتقادها هرقدر تند باشند، از استواری حکومت نمی‌کاهند. سهل است، آن را آبدیده‌تر می‌کنند .
رضا سماواتی در مقاله ای در حیات نو نوشته برخى چهره هاى سیاسى یا غیر آن تلاش مى کردند با هدف کسب منافع جناحى و گروهى هر گونه مخالفت با دولت یا رئیس آن را مخالفت با همه نظام وانمود کرده و مخالفت کننده را از هست و نیست ساقط کنند. این ترفندسیاسى اگر چه در مواردى عرصه رسانه اى را زیر سایه خود گرفت اما از کمترین قدرت متقاعد کنندگى نزد افکار عمومى و حداقل پذیرش نزد مقامات عالى نظام برخوردار شد.

به نوشته این مقاله چند روز قبل محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نوشته‌اى از زمینه‌هاى متعدد تعامل در سطوح عالى نظام بین کاندیداهاى معترض و برخى نهادها و مقامات خبر داده بود . زمینه‌هایى که در دقایق پایانى به دلایلى خاص با ناکامى روبرو شد . به نظر مى رسد گروهى که با تشبث به برخى نکات در صدد حذف جناح سیاسى مخالف خود یعنى اصلاح طلبان- بودند با شنیدن خطبه هاى دیروز همه تلاش هاى خود را بى حاصل یافته باشند.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود ابراز تاسف کرده که كش و واكش های پس از انتخابات و سونامی های رفتاری و اخلاقی آن آنچنان در كشور عمیق و ادامه دار شده كه دغدغه های بسیاری را درباره حفظ آرمانهای انقلاب و رسالتهای جهانی آن در داخل و خارج كشور در میان دلسوزان انقلاب ایجاد كرده است . صف آرایی نیروها و سرمایه های انقلاب در مقابل همدیگر خوف یك تنش فرسایشی را دامن زده و رفته رفته اختلاف ها را به شكاف های اجتماعی و سیاسی مشكل ساز تبدیل می كند .

به نوشته این مقاله كشوری كه بنا دارد به سمت سند چشم انداز 20 ساله و افق های روشن منطقه ای و بین المللی حركت كند همه ی فعالان سیاسی و مسئولان و دولتمردان آن باید در رقابت های سیاسی كاملا دور از تعصب های كور گروهی و جناحی حركت كنند تا بتوانند موقعیت جهانی كشور و پاسداری از دستاوردهای آن را حفظ نمایند و از وارد شدن كمترین خدشه ای به آن در نگاه بین المللی جلوگیری كنند.

رسالت در سرمقاله خود نوشتهنفاق جدید در حوادث بعد از انتخابات سرمایه اجتماعی و پشتوانه مردمی انقلاب را نشانه گرفته بود که با درایت رهبر معظم انقلاب و پیروی از منطق امام خمینی این پروژه نه تنها ناکام ماند بلکه این دروغ بزرگ که اعتماد مردم از بین رفته است انگیزه ملت مسلمان ایران را برای دفاع از انقلاب و نظام بیشتر کرد .
نویسنده رسالت با تاکید بر این که الگوی نظام ولایی در ایران طی سی سال گذشته نشان داده است که مشارکت سیاسی به معنای اتم و اکمل کلمه تنها در یک نظام دینی ممکن است نوشته اساسا مهندسی حکومت دینی در ایران نقطه عزیمت یک تلقی جدید از حاکم در افکار عمومی است. جمهوری اسلامی به لحاظ مفهومی یک ترکیب غیر قابل انفکاک و برگرفته از فلسفه سیاسی اسلام است که نوع بدیعی از یک پارادایم و الگوی حکومتی را در عصر حاضر به نمایش گذاشته است.

در ادامه مقاله از قول یکی از مقامات ارشد سازمان سیا که نام وی برده نشده و سندی هم در مورد سخنش ارائه نشده نوشته انقلاب ایران برای ما یک بی تعریف است و ما از درک آن عاجز هستیم .

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته باور پذیر نیست كه دستگاه عریض و طویل دولتی و دهها مشاور كه به رئیس دولت برای انجام وظایف خود، مشاوره می‌دهند به صورت دسته جمعی از فرارسیدن شب‌های قدر غافل بوده‌اند و بدون توجه به این مسئله، مكاتبه رسمی با مجلس انجام داده‌اند. اما اگر چنین فرضی پذیرفته شود مفهوم آن، كم اهمیت دانستن بزرگترین قوه كشور و كوچك شمردن "معرفی وزیران" است؛ همان موضوعی كه در چهار سال گذشته موجب اصطكاك دولت و مجلس شده و از سوی دیگر تغییرات مكرر مدیریتی در سطوح عالی و میانی دولت را به دنبال داشته است.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد كسانی كه ‌‌در چهار سال اخیر بارها گفته اند هیچ چیزی از مردم مخفی ندارند چگونه به خود حق می دهند در موضوعی كه مسئولیت مشترك دولت و مجلس است، حقیقت ماجرا را از نمایندگان مجلس مخفی نگه‌دارند؟‌ البته تنها راه تبرئه مسئولان دولتی از اتهام مخفی كردن حقایق، آن است كه قبول كنند در عالی ترین سـطـوح دولتی، مكاتبه ای مهم، سرنوشت ساز و قانونی انجام می شود در حالی كه مكاتبه‌كنندگان حتی زحمت ورق زدن تقویم را به خود نمی دهند تا بدانند سه روز بعد، شب های قدر فرا می رسد.

در ادامه این مقاله آمده: تبرئه مسئولان دولتی از اتهام مخفی كاری و انتساب حادثه اخیر به غفلت از تقویم، یك پیامد دیگر به دنبال دارد. این پیامد،زیر سوال رفتن ادعاهایی است كه در چهار سال گذشته توسط مسئولان دولتی مطرح شده است. آنها بارها ادعا كرده‌اند برای انجام وظایف خویش و رفع مشكلات مردم، شب و روز نمی‌شناسند. پس چگونه است كه به نظر آنها، حتی سه روز پس از اتمام لیالی قدر، همچنان باید كار مردم تعطیل بماند و برنامه تنظیم شده مجلس برای تعیین تكلیف دو وزیر كلیدی ملغی گردد.

سروش فرهادیان در اعتماد با اشاره به دلیلی که دولتمردان درباره پس گرفتن نامه معرفی دو وزیر آورده اند نوشته اگر دلیل همین باشد که اعلام شده دست کم یک علامت سوال مقابل ارسال و سپس ابطال این معرفی نامه قرار می گیرد؛ آیا احمدی نژاد پیش از نگارش و ارسال معرفی نامه آلیا و ذبیحی به مجلس از تاریخ شب های قدر مطلع نبوده است؟ و اگر معرفی این دو وزیر را در این زمان مناسب نمی دانسته چرا این نامه را به مجلس شورای اسلامی فرستاده تا تنها چند ساعت پس از اعلام وصول بخواهد آن را پس بگیرد .
به نظر نویسنده مقاله اعتماد ارسال نامه معرفی دو نفر برای ترمیم کابینه توسط احمدی نژاد و چسباندن نان ترمیم کابینه به تنور مجلس و سپس پس گرفتن این نامه به بهانه شب های قدر نشان از هرچه داشته باشد، نشانی از رعایت عرف و تشریفات سیاسی نخواهد داشت. جالب آن است که افکار عمومی دیگر واکنشی به این رفتارهای منحصر به فرد احمدی نژاد نشان نمی دهد. مردم با مسائل مهم تری خود را مواجه می بینند که روند و آیند غیرمتعارف نامه معرفی دو نفر برای بررسی صلاحیت شان توسط مجلس و رسیدن به اینکه آیا برای وزارت لیاقت دارند یا نه اهمیتی نداشته باشد.

محمد صدر قائم مقام سابق وزارت خارجه در مصاحبه ای با روزنامه خبر گفته است احمدی نژاد در پی دیپلماسی بدون دیپلمات است.

به نوشته خبر آقای صدر را می‌توان در زمره منتقدان سیاست خارجی دولت به حساب آورد چرا که او از آنچه رفتار دیپلماتیک بدون دیپلمات می‌خواند و از اینکه این سال‌ها دیپلمات‌های وزارت خارجه نادیده گرفته شده‌اند، انتقاد دارد و معتقدست در این چهار سال یکی از حوزه هایی که سیاست خارجی در آن به بن‌بست رسید اروپا است که موجب شد هیچ ارتباط سیاسی سطح بالایی شکل نگیرد و هیچ کدام از رؤسای کشورهای اروپایی به ایران سفر نکنند.

خبرنگار روزنامه خبر به سفر ولادیمیر پوتین به ایران اشاره کرده و مشاور سابق رییس جمهور گفته نخست وزیر فعلی روسیه برای روشن کردن تکلیف رژیم حقوقی خزر به تهران آمد و در مورد چگونگی انزوای ایران در برابر کشورهای اروپایی گفته است این انزوا بهخاطر خط مشی سیاسی آقای احمدی نژاد. ایشان یک سیاست خارجی جنجالی را پیاده کرد. نمونه آن سخنرانی ژنو درباره ‌نژادپرستی. موضع گیری‌های ایشان در آنجا به ضرر ایران و به نفع رژیم صهیونیستی بود. موضع گیری‌هایی که در داخل کشور داشت هم به تخریب این رابطه کمک کرد و باعث شد یک شخصیت جنجالی غیرقابل‌پیش‌بینی از رئیس‌جمهور به همه دنیا معرفی شود .

" انتقال فشار هزینه ها از کالا به خدمات " عنوان سرمقاله سرمایه است کهفرهاد محمودی در آن نوشته افزایش هزینه خدمات در سرجمع هزینه های سبد مصرفی خانوار شهری هم از لحاظ سهم و هم ارزش، طی سال های اخیر حامل پیام های اساسی برای سیاستگذاران اقتصادی کشور است . به عبارت دیگر، طی این سال ها هزینه خرید خدمات از هزینه خرید کالا در سبد خانوار پیشی گرفته است .


به نوشته این کارشناس اقتصادی این مساله به معنای آن است که دولت بخش عمده تلاش ها و برنامه های خود را صرف کنترل تورم کالا کرده، به همین خاطر اگرچه در این بخش چندان موفق نبوده و رشد 103 درصدی قیمت را می بینیم اما به نسبت افزایش قیمت خدمات به میزان 180 درصد به نظر موفق تر بوده است . به زبان دیگرجابه جایی تورم از بخش کالا به خدمات، باعث شده مثلاً هزینه های بهداشتی و آموزشی رشد چشمگیر پیدا کند اما مثلاً قیمت شیر یا نان رشد کمتری را در پی داشته باشد .

دنیای اقتصاد از گزارشی جهانی خبر داده که بر اساس آن وضعیت کسب و کار در ایران بهتر شده است اما همین روزنامه در سرمقاله خود نوشته گرچه گزارش نشان می دهد وضعیت فضای کسب و کار در ایران نسبت به سال گذشته از رتبه 142 به رتبه 137 بهبود یافته است، اما اگر بدانیم که رتبه ایران دو سال پیش از این، برابر با 138 بوده است، می‌بینیم که با این بهبود هم اکنون در جایگاهی قرار داریم که دو سال پیش قرار داشتیم .
به نوشته این روزنامه این وضعیت برای کشوری که در افق 1404 می‌خواهد به شکوفاترین و قدرتمندترین کشور منطقه خاورمیانه تبدیل شود، بسیار ناكافی است. این امر بیش از هر چیز دیگر، نشان از این دارد که متاسفانه رسیدن به اهداف عالیه‌ای که در سند چشم‌انداز کشور ترسیم و طراحی شده‌اند، با روند پیش روی نه تنها ناممکن است، بلکه حتی حفظ جایگاه موجود نیز چندان راحت نخواهد بود.

در بخش آخر مقاله دنیای اقتصاد آمده عدم توجه به فضای کسب و کار، به پاشنه آشیل سایر اصلاحات مورد نیاز اقتصادی، نظیر خصوصی‌سازی تبدیل خواهد شد که هدف سیاست‌گذاران را از انجام این گونه اصلاحات برآورده نخواهد ساخت. بنابراین، برای رسیدن به اهداف عالیه اقتصادی، بیش از هر اصلاح دیگری باید نسبت به اعطای آزادی‌های اقتصادی و تسهیل فرآیند کسب و کار آحاد مردم اهتمام ورزیده شود و در عین حال با خصوصی‌سازی، به تصدی‌گری‌های دولتی پایان داده شود.

سرمایه گزارشی دارد درباره یک طرفه شدن خیابان آفریقا تهران که بعد از یک طرفه شدن ولیعصر دومین تصمیم مهم در این زمینه در پایتخت است که در آن آمده: سرانجام طرح یکطرفه شدن خیابان آفریقا از محدوده بلوار اسفندیاری تا بلوار میرداماد که مسوولان شهرداری و ترافیک پایتخت آن را قابل بررسی، اما اجرای آن را تقریباً غیرممکن می دانستند، اجرا شد.

گزارش سرمایه نشان می دهد سردار احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه معاون اجتماعی ناجا تاکید کرد طرح یکطرفه شدن خیابان آفریقا می تواند راه حل مناسبی در بهبود وضعیت ترافیکی باشد اما باید این موضوع را در نظر داشت در خیابان های آفریقا و ولیعصر بیشتر، افرادی تردد دارند که اقدام به پرسه زنی می کنند و پلیس باید این موضوع را کنترل کند. همچنین شهرداری هم باید برای برطرف کردن مشکلات موجود در این رابطه اقدام کند.

گزارشگر سرمایه با اشاره به این که کارشناسان معتقدند پرسه زنی جرم نیست، از قول آن ها نوشته نگاه امنیتی به مسائل اجرایی و فرهنگ کشور آفتی است که دستگاه های اجرایی کشور بدان مبتلا شده اند . چنان که سعید مدنی پژوهشگر مسائل اجتماعی گفته است احمدی مقدم یک مساله صرفاً ترافیکی را باز تبدیل به مساله امنیتی کرده است و این مساله ای است که نیروی انتظامی سال هاست با آن دست به گریبان است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲۲ شهریور

بی بی سی:یکشنبه 22 شهريور 1388(13 سپتامبر 2009)

"متن بسته پيشنهادي ايران به پنج به اضافه یک" تیتر اول آفتاب یزد است، ایران روزنامه دولت خبر از "مذاکره فوری با ایران در دستور پنج به اضافه یک" داده است و اعتماد در صدر گزارش های خبری خود نوشته "توافق ایران و آمریکا برای مذاکره."

"مدارک کروبی تماما ساختگی است" عنوان اصلی جام جم است، خراسان خبر داده که " هیئت ۳ نفره: هیچ گونه مدرکی مبنی بر صحت ادعای کروبی وجود ندارد"، رسالت تیتر اولش این است "ادعاهای کروبی دروغ و اسنادش جعلی است"، کیهان در خبر اصلی خود نوشته "ادعاهای کروبی دروغ از کار در آمد"، دنیای اقتصاد از قول هیات سه نفره نوشته "هیچ گونه مدرکی مبنی بر صحت ادعای کروبی وجود ندارد" و حیات نو در تیتر اول خود خبر داده "نه نفر از آسیب دیدگان کهریزک شکایت کردند".

"تحريم و تهديد نظامي ايران خطرناك و غير قابل پذيرش است" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است و سرمایه از قول هاشمی رفسنجانی نوشته " از اقامه نماز جمعه روز قدس منصرف نشده ام . "

" بازيهاي کشورهاي اسلامي بدون نام خليج فارس برگزار نشود " تیتر اصلی مردم سالاری است و خبر "برای مهار تورم پول ملی کوچک می شود" را در صدر اخبار خود آورده است.

روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به اخباری که درباره آمادگی آمریکا برای گفتگو با ایران منتشر شده نوشته ایران از قدیم شرایطی داشته که عبارتند از اينكه آمريكا از ملت ايران به خاطر دخالت هاي 25 سال قبل از پيروزي انقلاب و حمايت هائي كه از رژيم مستبد شاه كرده عذرخواهي كند . اينكه تعهد كتبي بدهد از اين پس در امور داخلي ايران دخالت نخواهد كرد . اينكه كليه دارائي هاي بلوكه شده ايران را پس بدهد . و اينكه ملتزم شود در امور مربوط به فعاليت هاي هسته اي ايران دخالت نكند و بر سر راه اين فعاليت ها و روابط قانوني ايران با آژانس اتمي انرژي هسته اي سنگ اندازي نكند .

به نظر این روزنامه دولتمردان آمريكا و شخص اوباما حتي براي لحظه اي هم ترديد نكنند كه ملت و مسئولان ايران از شرط هاي چهارگانه خود ذره اي كوتاه نخواهند آمد و آمريكا فقط درصورتي مي تواند به عادي سازي رابطه با ايران اميدوار باشد كه قبل از آن به اين شرط ها عمل كرده باشد .
مدیر روزنامه کیهان در یادداشت روز خود درباره روز قدس نوشته دشمنان بيروني به وضوح مي دانند كه از معدودي فريب خورده و يا مزدور در مقايسه با توده هاي عظيم و ميليوني مردمي كه روز قدس به خيابان ها مي ريزند كاري ساخته نيست، بنابراين كمترين اميدي به ايجاد اخلال جدي در مراسم روز قدس ندارند، بلكه به حضور هرچند اندك فريب خوردگان و مزدوران دل بسته اند با اين اميد كه از طريق ترفندهاي رسانه اي خود كاه را كوه جلوه دهند .

به نوشته حسین شریعتمداری تمامي كساني كه روز قدس با شعار و نشانه هاي تفرقه انگيز در صحنه حاضر مي شوند، چه بدانند و چه ندانند و چه بخواهند و چه نخواهند، مزدور اسرائيل هستند و در اين ميان، آنها كه دانسته آمده اند، در جنايات وحشيانه اسرائيل سهيم مي باشند و آنان كه به فريب آمده اند، اگرچه، جرم كمتري دارند ولي مقابله با آنها ضرورتي اجتناب ناپذير است. هرچند كه دستگاه قضايي او را به اين علت كه ديوانه است، مجرم نشناسد .

مسعود رفیعی طالقانی در مقاله ای در اعتماد نوشته این دولت گشت هاي ارشاد را به راه انداخت - گرچه بعدها مسووليت آن را نپذيرفت - روزي معاون رییس جمهور دوستي با آنچه ملت اسرائيل مي خواند را مجاز دانست و روز ديگر خود آن را به هزار بيان توجيه کرد. اما هيچ گاه اما کفن پوشان به خيابان نيامدند و اعتراضي به اين اتفاقات رخ نداد. بازار کفن پوشان اين بار شايد کساد بود و کفن پوشي ديگر منفعتي نداشت، آنگاه معلوم شد که کفن پوشي زماني دارد و مکاني، مسلکي و عقيدتي و حالا ديگر تمام بود آنچه کفن پوشي اش مي خواندند.
نویسنده مقاله اعتماد به عنوان کفن پوشی مدرن نوشته یک سایت اصولگرا عکس هاي محمدمهدي زاهدي وزير پيشين آموزش عالي را در نشست با همتاي اسرائیلی اش منتشر کرد، ولی درست در زماني که رئيس دولت در فکر بود تا او را به کشوري اعزام کند و لباس سفارت بر تن اش بپوشاند، درست در عصري که بيش از سال هاي پيش دولت ايران مواضع تند و تيزي نسبت به رژيم صهيونيستي گرفته است.

در ادامه مقاله آمده اين افشاگري اما به رسم مصلحت انديشي درست در زماني رخ داد که زاهدي از وزارت علوم رفته بود و اصولگرايان افشاگر تمايلي نداشتند در زمان دولت نهم باري بر دوش دولت بيفکنند و دوباره آن را با موج انتقادات همراه سازند پس صبر پيشه کردند تا دولت نهم به کار خود پايان دهد و آقاي زاهدي به سرنوشت اسفنديار رحيم مشايي گرفتار نشود، از اين همه مي توان نتيجه گرفت که عصر کفن پوشي به عصر مصلحت انديشي بدل شده و کفن پوشي نوين آغازيدن گرفته است.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته رییس دولت در زمانی ادعا می کند که قصد دارد اصول حاکمیت انسانی و اخلاقی را به جهانیان نشان دهد که بـسـياري از تريبون‌هاي داخلي، به ترويج بـي‌اخلاقي و زير پا گذاشتن اصول خداپسندانه مشغول هستند. اين روند كه بخشي از آن، در مناظره‌هاي تلويزيوني و با ا تهام افكني‌هاي بي سابقه يك مقام عاليرتبه ايراني عليه رقباي خود آغـاز شد پس از انتخابات، روند صعودي گرفت.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد پرده‌دري‌هاي چند روزنامه كه در غياب حمايت‌هاي بيت‌المال، قادر به ادامه حيات نيستند امروز توسط برخي تريبون‌هاي ليالي قدر تقويت مي‌شود و عده‌اي در اين تريبون‌ها مشغول فحاشي‌هاي عقده‌گشايانه و برخي اظهارات شرم آور و در عين حال تحقير كننده براي نهادهاي رسمي كشور هستند تا مشخص گردد < به نظر عده‌اي، هر كس با آنها نيست، حق حيات و اظهارنظر ندارد.

در ادامه این مقاله با اشاره به اخباری که از گفته های یک نوحه خوان منتشر شده آده ادعاي ايجاد استخر مشروب و مخلوط كردن مشتي دختر و پسر عياش در آن براي بهره‌گيري بعدي در حوادث انتخابات، ممكن است موجب آرامش لحظه‌اي بعضي افراد شود كه حتي احساس پيروزي جناح ايشان در انتخابات، نتوانسته آنها را آرام كند، اما ظاهراً هيچ كس به اين موضوع نمي‌انديشد كه طرح چنين ادعايي در خصوص پايتخت كشور اسلامي، چه تصويري از وضعيت فرهنگي و اجتماعي ايران به نمايش خواهد گذاشت؟

ایران روزنامه دولت با عنوان هاشمي مي‌خواهد اعتماد مردم به خانواده‌اش برگردد نه به نظام گزارشی فراهم آورده که دو تن از نمایندگان هوادار دولت در مجلس رییس مجلس خبرگان را متهم کرده که از بی اعتمادی مردم به نظام سخن می گوید در حالی که مردم به او بی اعتمادند.

یکی از افراد طرف مصاحبه روزنامه ایران که عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس است گفت: محمود احمدي بي‌غش افزود: ‌هاشمي خيال مي‌کند که داراي تبحر و سياستمداري خاصي است ولي اين طور نيست.او تلاشش اين است که اعتماد جامعه به خانواده و خودش بازگردد نه به نظام.

احمد پورنجاتی در مقاله ای در اعتماد نوشته تا پيش از قضاياي انتخابات اخير و به ويژه حوادث و برخوردها و دستگيري هاي گسترده و برخي اقدامات غيرقانوني خسارت آور و به ويژه محاکمات و اعتراف پراکني هاي آنچناني، همواره باورم اين بود که نظام جمهوري اسلامي به اتکال خداوند و برخورداري از پشتوانه اعتماد عمومي توانسته است در هر برهه يي متناسب با نوع حادثه- هرچند به بزرگي جنگ تحميلي و از آن دست- تدبيري شايسته و متناسب با اصل موجوديت مراسم عروسي برگزيند و اجازه ندهد هژموني عزا بر تماميت خانواده سايه افکن شود .
به نوشته رییس سابق کمیسیون فرهنگی آنچه اين روزها پيش روي ماست حکايت ديگري را ساز مي کند. انگار برخي طبيب نمايان تازه به دوران رسيده براي علاج هر دردي، تنها و تنها يک قلم داروي شفابخش در چنته دارند و آن استعمال جوشانده گل ختمي است خواه بيمار مبتلا به خشکي مزاج باشد يا برعکس، يا حتي کسالت روحي داشته باشد، مگر به صراحت اعلام نشد که؛ اين يک اختلاف خانوادگي است؟

معاون سابق صدا و سیما در انتهای مقاله اعتماد پرسیده مگر بر پيشينه درخشان و برجسته هاشمي و موسوي و کروبي که جملگي در بالاترين رده هاي مسووليت و خدمت در اين نظام عمري سپري کرده اند، مهر تاييد زده نشد؟ مگر بسياري از آنان که نزديک يا حتي بيشتر از دو ماه است در شرايط مبهم و شبهه ناک زندان گرفتار شده اند تا همين چندوقت پيش در زمره کارگزاران نظام نبوده اند؟ مگر محمد قوچاني و احمد زيدآبادي و ديگران چه خطاي پنهاني مرتکب شده اند.

حیات نو مقاله ای از مصطفی ایزدی را چاپ کرده که در آن آمده هر چه از 22 خردادماه که روز برگزارى دهمين انتخابات رياست‌جمهورى بود، فاصله مى‌گيريم، اهميت مباحثى‌که اصلاح‌طلبان درباره انتخابات داشتند، بيشتر مى‌شود. يادداشت‌ها، مقالات، سخنرانى‌ها، اطلاعيه‌ها، طومارها و نظرات فراوانى که در انتقاد از نحوه برگزارى انتخابات و عليه تندروهاى جناح محافظه‌کار منتشر مى‌شود، عمق دردهاى اجتماعى را بيشتر نشان مى‌دهد.

به نوشته این نویسنده اصلاح طلب تندروهايى که خود را پيروز ميدان انتخابات قلمداد مى‌کنند، بدون اينکه تدبيرى بينديشد و از رفتار ناصواب خود نگران باشند، با فرهيختگان و سردمداران فکرى جامعه، چنان برخوردى مى‌کنند که هيچ دولتى با منتقدان و مخالفان خود نمى‌کند. نگاه کنيد به رفتارى که افراطيون حاشيه قدرت با چهره‌هاى خوشنام و پرآوازه‌اى از دانشگاهيان، هنرمندان، ورزشکاران و روزنامه‌نگاران مورد توجه قاطبه جوانان دارند.

در ادامه مقاله حیات نو آمده بزرگان فرهنگ ايران، اعم از عالمان ديني، انديشمندان، هنرمندان و ورزشکاران و قهرمانان آزاده، در نزديک شدن به قدرت و قدرتمندان، پاى استوار ندارند و سعى مى‌کنند جانب مردم را داشته باشند تا در ارائه آثار ارزشمند فرهنگى و هنرى موفق باشند. در اين ميان اما کسانى هستند که ساکت و آرام نمى‌نشينند و علاقه‌مندند به هر شيوه‌اى که براى ايشان ممکن است انتقادهاى خود را و فاصله خود را با دولتمردان به افکار عمومى برسانند تا از سوء‌استفاده سوداگران قدرت، جلوگيرى نمايند.

مهدی نوروزیان : در مقاله ای در روزنامه خبر نوشته ظاهراً بانک‌مرکزی از میان سناریوهای موجود برای نظام ارزش‌گذاری پول ملی حذف سه صفر را برگزید تا با بزرگ‌کردن واحد پول ملی آرزوی مهار تورم را از این طرق عملی کند . پیشنهادی که در مجمع عمومی بانک مرکزی در سال 86 غلامرضا مصباحی‌مقدم نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی به محمود احمدی‌نژاد ارائه کرد.

به گزارش این روزنامه رییس بانک مرکزی در حالی از قطعی بودن این سیاست سخن گفته که برخی کارشناسان پولی معتقدند: سناریوهایی که از سوی برخی مسئولان بانک مرکزی درباره‌ارزش‌گذاری پول ملی مطرح می‌شود حاکی از یک رویکرد اداری است و نشان‌دهنده حاکم بودن دیدگاه اداری به جای رویکرد اقتصادی در حوزه پولی است. برای اداره اقتصاد لازم است دید اقتصادی حاکم باشد نه دید اداری، دستوری و سیاسی.

"به بازار فشار نیاورید" عنوان سرمقاله دنیای اقتصاد است که در آن آمده قیمت‌ها همچنان، گهی تند و گهی آهسته، اما به‌هر حال پیوسته، بالا می‌روند.

حمید زمان زاده نویسنده این مقاله پرسیده آيا گرانی به‌اين دلیل است که تجار و بازاریان، مراعات حال مردم را نمی‌کنند؟ ‌آيا گرانی به‌اين دلیل است که مردم به خاطر‌اينکه حقوقشان زیاد شده و درآمدهایشان بالا رفته است، به بازار فشار می‌آورند؟‌آيا با توصیه کسبه به مراعات نمودن حال مردم و توصیه مردم به‌اينکه به بازار فشار نیاورند، و با فرض‌اينکه هم کسبه و هم مردم به‌اين توصیه دلسوزانه جامه عمل بپوشند، گرانی متوقف می‌شود؟

در ادامه مقاله دنیای اقتصاد آمده حتی اگر کسبه مراعات حال مردم را بنمایند و در طرف مقابل، مردم هم به بازار فشار وارد نیاورند، باز هم گرانی تداوم خواهد یافت. به‌اين دلیل ساده که عامل اصلی گرانی پابرجاست. عامل اصلی گرانی چیست؟ پول و فقط پول! البته نه خود پول، بلکه خلق و تزریق مداوم و پیوسته پول به اقتصاد‌ايران توسط دولت، عامل اصلی تورم است. اگرچه با کاهش رشد حجم پول در چند ماه گذشته، از شتاب گرانی کاسته شده است، اما برای مهار گرانی در حد قابل قبول هنوز باید صبر کرد و البته از سیاست مهار پولی نیز عدول نکرد و‌اين چیزی است که البته در ماه‌های آينده بعید می‌نماید.

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 23 شهریور

بی بی سی: دوشنبه 23 شهريور 1388(14 سپتامبر 2009)

"بوي جهنم از دهان اين مداح به آسمان مي‌رسد" تیتر اول آفتاب یزد است که سخن مجید انصاری را درباره منصور ارضی منعکس کرده است، "مهدوي کني و انتظار ميانجي گري" عنوان اصلی ابتکار است، "شکایت دفتر احمدی نژاد از آیت الله صانعی" در صدر گزارش های آرمان آمده و مردم سالاری همین خبر را با تیتر "شکایت احمدی نژاد از یک مرجع تقلید" آورده است.

"آيا ‌پوشش‌رسانه‌اى دادگاه‌ها تغيير مى‌کند؟" تیتر اول حیات نو است، سرمایه "دیدار سید حسن خمینی با علیرضا بهشتی" را در صدر اخبار خود آورده و رسالت در خبر اول خود از قول مدیر این روزنامه نوشته "احمدی نژاد پیوند موسوی را با جریان اشرافی گری فاش ساخت".

"بوئینگ فاصله ها را کم می کند" تیتر جام جم درباره تصمیم رییس جمهور آمریکا به فروش هواپیماهای مسافربر به ایران است، ایران روزنامه دولت در عنوان اصلی خود نوشته "تاسیس چهار بانک خارجی در ایران قطعی شد" و دنیای اقتصاد "علل روند صعودی بازار طلا" را منعکس کرده است.

روزنامه جمهوری اسلامی از "تظاهرات هزاران نفر از مردم آمريکا عليه سياستهاي اوباما" خبر داده، کیهان در تیتر اول خود نوشته "نظامیان آمریکائی در دام اعتیاد، تفنگ دادند و مواد گرفتند" و خراسان از قول احمدی نژاد در ملاقات با سفیر تازه بریتانیا در تهران نوشته "دولت انگلیس اشتباهات خود را جبران کند".

روزنامه سرمایه از قول رئیس ستاد مرکزی انتفاضه و قدس، سردار رمضان شریف نوشته به رغم تلاش هایی که اخیراً به خصوص در فضای سایبری و بعضاً سایت ها نسبت به شایعه پراکنی و ایجاد حاشیه هایی برای این راهپیمایی عظیم صورت می گیرد، همه مردم و نخبگان به فلسفه وجودی نامگذاری این روز با عنوان روز قدس واقفند و اجازه نمی دهند شعارها و حرکت های تفرقه انگیز و نامتناسب به وجود بیاید.

سرمایه نوشته این اظهارات در حالی مطرح می شود که برخی سایت ها و منابع خبری از احتمال شرکت فعال سبزها در راهپیمایی روز قدس برای پیگیری مطالبات خود خبر می دهند. به دنبال لغو چندین مراسم مذهبی طی هفته های اخیر شایعاتی درباره حضور پررنگ سبزها در مراسم روز قدس شنیده می شود.

در ادامه گزارش سرمایه آمده هواداران نامزدهای اصلاح طلب در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکنون تلاش داشته اند همواره اعتراضات خود را به صورت کاملاً مسالمت آمیز همچون شرکت در راهپیمایی های آرام و بدون خشونت یا حضور در مراسم های دارای مجوز رسمی و قانونی همانند نماز جمعه در چارچوب قانون پیگیری کنند بر اساس همین رویکرد نیز زمزمه هایی از حضور سبزها در مراسم روز قدس که دارای مجوز رسمی است شنیده می شود.

سرمقاله نویس رسالت می نویسد يک بار در نشستي با جمعي از ياران انقلاب گفته بودم خدمتي که کروبي در انتخابات رياست جمهوري دهم به مردم کرد، تاکنون کسي نکرده است ! همه با تعجب پرسيدند آن خدمت چه بود، عرض کردم ؛ کروبي توانست از گوگوش تا سروش را زير خيمه خود گرد آورد و از فيلسوفان و حکيمان فلسفه سوسيال دموکرات تا نئو فاشيسنت هاي سوپر ليبرال پيرامون خود را به اين پروسه وادار کند.

سرمقاله تند و بی پروای این روزنامه هوادار دولت با کلمات و تعابیری غیرقابل نقل از دکتر عبدالکریم سروش و دیگر هواداران اصلاحات یاد کرده و در حالی که متن نامه اخیر این فیلسوف معترض ایرانی در روزنامه های تهران چاپ نشده اما سردبیر رسالت آن را عقده فروخفته و کینه به نظام و مردم دانسته است.

آفتاب یزد تیتر اول خود را به گفته های مجید انصاری علیه یک مداح هوادار دولت اختصاص داده و نوشته مجيد انصاري در آخرين شب از مراسم‌دارالزهرا که به مدت ده شب برقرار بود، در سـخـنـان انـتـقـادي خـود به شدت به وجود ‌يك جريان برانداز در درون نظام ابراز شک کرد و گفت اين جريان مي‌خواهد جمهوري اسلامي در جهان به عنوان ‌نظامي ظالم و خشن معرفي شود.‌

به نوشته این روزنامه این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخشي از اظهارات وي آمده است:‌ يكي از دوستان مي‌گفت با نهج‌البلاغه انقلاب كرديم، حال برخي با مفاتيح مي‌خواهند مملكت را اداره ‌كنند. اين‌ها هشدار است، تعارف نيست، افسانه نيست. دستور حكومت‌داري از سوي ‌علي ميزان عدالت است.‌ اين آقاي مداحي كه با كمال بي شرمي دهانش را در مجالس مذهبي تهران باز مي‌كند و بوي جهنم از ‌دهانش به اهل آسمان مي‌رسد و موسوي و كروبي و مردم را لعن مي‌كند.

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی از تازه ترین اظهار نظرهای سردار فضلي خبر داده که نشان می دهد وی با اشاره به سازماندهی چهار لشکر انسانی با هدف انقلاب مخملي در ايران گفته یک بخش در قالب سازمان رأی در چندین لایه و یک مغز متفکر، لایه‌های بعد هم کارگروه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی، سیاسی و غیره بودند. همچنين سازماندهی بیش از 20 کارگروه را برنامه‌ریزی کردند، گروه هاي دانش‌آموزی، دانشجویی، زنان، کارگران، کشاورزان، دامداران، کارمندان، همه و همه را در اين سازماندهی جای دادند.

به نظر این فرمانده سپاه پاسداران در این سازماندهی نیروی انسانی که قالب‌های مختلفی دارد، بايد چند اقدام برجسته را انجام مي‌دادند. اولین اقدام اين بود كه گفته شود هم دولت مستقر دروغگوست و هم رئیس آن. دومين اقدام در اين راستا اعلام در راه بودن تخلفي بزرگ در اسفند سال 87 بود، به این معنا که برای صیانت از آراي مردم، هیأتی باید تشکیل شود؛ اگر پیروز شدیم که هیچ

فرمانده سپاه مامور حفاظت از بخشی از شهر تهران بنا به گزارش روزنامه ایران گفته معترضان می خواستند اگر پیروز نشدند، جمعیتی یک میلیون نفری را که در برآورد آنها بود، به محل وزارت کشور برسانند و صیانت از آرا را در آنجا عملیاتی می‌کنیم. اگر پیروز نشدند، ابطال انتخابات را خواستار ‌شوند. ابطال انتخابات و کوتاه آمدن نظام از چارچوب قانون، یعنی عدم مشروعیت دولت در برگزاری انتخابات و لذا به تبع آن غربی‌ها باید بیایند انتخابات برگزار کنند و سازوکار ما مشروعیت برگزاری انتخابات ندارد.

حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان همزمان با شکایت موسسه تنظیم و نشر آثار آیت الله خمینی از این روزنامه نوشته كيهان اين شكايت را از نوع فرار به جلو تلقي مي كند و به برخي از افراد جاخوش كرده در مؤسسه ياد شده و مراكز پيراموني آن حق مي دهيم كه از ما به خاطر دفاع مستند و مستدل از نظرات امام عصباني باشند، چرا كه فرياد اعتراض كيهان به تحريف نظرات امام، سكوت مؤسسه ياد شده در مقابل اين تحريف ها را زير سؤال كشيده و صلاحيت برخي از مسئولان اين مؤسسه را در افكار عمومي و در ميان مردم با ترديد جدي روبرو مي كند.

به نظر نماینده ولایت فقیه در موسسه کیهان خبر شكايت مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) از كيهان، همراه با متن شكوائيه در اختيار رسانه ها قرار گرفته بود و اين در حالي است كه اگر دادستاني تهران متن شكوائيه را به رسانه ها داده باشد، اقدامي غيرقانوني مرتكب شده كه بعيد است چنين باشد و اما انگيزه مؤسسه ياد شده از ارائه متن شكوائيه به رسانه ها- كه اقدامي غيرقانوني و نامتعارف است- براي ما معلوم است چرا كه مؤسسه تنظيم و نشر در اين شكوائيه نعل وارونه زده و به خيال خود با زرنگي- بخوانيد ناشيانه- تلاش كرده است شاكي و متهم را جابجا كند!

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته بند 22 سیاست های کلی برنامه پنجم بر ضرورت تغییر نگاه به نفت و گاز و درآمدهای آن، از منبع تامین بودجه عمومی به منابع و سرمایه های زاینده اقتصادی تاکید دارد به همین جهت هم ایجاد صندوق توسعه ملی در سال اول برنامه پنجم و برنامه ریزی برای استفاده از مزیت نسبی نفت و گاز در زنجیره صنعتی پیش بینی شده اما دولت انحلال حساب ذخیره ارزی را که قرار بود از ابتدای سال 89 با تشکیل صندوق توسعه ملی رخ دهد، منتفی کرده است.

به نوشته سرمایه تجربه برداشت از حساب ذخیره ارزی طی چهار ساله 87-84 آنقدر برای دولت شیرین بود که این بار قصد دارد این حساب را در سال های برنامه پنجم توسعه نیز حفظ کند.

همین روزنامه در سرمقاله خود با تاکید بر قانون اساسی و بند یک اصل 110 قانون اساسی نوشته مجلس باید با استفاده از ابزارهای کنترلی خود جلوی بی قانونی یا دور زدن قانون به این شیوه را بگیرد. متاسفانه مجلس هفتم در این باره به هیچ وجه در مقابل دولت پرسشگر نبوده وگرنه می توانست به راحتی با رای یک سوم تعداد نمایندگان مجلس رئیس دولت را احضار و در باره موارد مغایر با قانون اساسی و سیاست های کلی توضیح بخواهد اما این کار را نکرد.

دنیای اقتصاد با تیتر "این عمل آمریکا بشردوستانه است" نظر حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری را منعکس کرده که با تاكيد بر اينكه تائيد خبر فروش 20 فروند بوئينگ توسط آمريكا به ايران تنها در صلاحيت شخص رييس‌جمهوري است گفته در صورت امكان، اين مساله را در جلسه هيات دولت مطرح و پيرامون آن بحث خواهيم كرد.

اميد بهبهاني به نوشته این روزنامه گفته اين امكان وجود دارد كه در يك هواپيما كه از كشور ايران پرواز مي‌كند، چندين مسافر مختلف از كشورهاي متعدد حضور داشته باشند و به همين دليل امنيت پرواز بحثي بين‌المللي تلقي مي‌شود. تحريم ورود هواپيما و قطعات آن به ايران به مثابه تحريم تمامي كشورهاي جهان است.

به نوشته روزنامه خراسان مشاور پارلمانی رئیس جمهور در گفت و گو با خبرنگار این روزنامه خبر تحویل ۲۰ فروند بوئینگ را کذب خوانده و گفته سه حالت برای این خبر قابل تصور است که هر ۳ منتفی است. نخست این که تحویل هواپیماها به زودی آغاز شود. دوم این که قرارداد فروش آن ها به زودی منعقد شود و آخر این که از طریق کشور ثالث به ایران تحویل داده شود.

ایرج ندیمی به نوشته خراسان گفته مسیر لغو تحریم ها علیه ایران در آمریکا روال خاصی دارد که باید با تجویز مجالس این کشور صورت گیرد و اوباما به تنهایی نمی تواند تحریم فروش کالاهای استراتژیک را به ایران لغو کند. عده ای به رفع تنش میان ۲ کشور علاقه مندند و بر همین اساس به انتشار چنین اخباری می پردازند.

شهرام شکیبا طنزنویس روزنامه خبر نوشته من نمی‌دانم این همه تداخل در کارها‌ برای چه صورت می‌گیرد. هیأت دولت فقط بگوید آره یا نه، تکلیف را وزارت راه خودش بهتر بلد است. هواپیما را بلند می‌کنند، می‌دهند دست خلبان که به تنهایی بزند زمین، همین. اینکه دیگر این همه جلسه نمی‌خواهد.

سروش صاحب فضل در سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی به خبری اشاره کرده که روز گذشته تیتر اول چند روزنامه بود یعنی موافقت بانک مرکزی با حذف سه صفر از پول ملی و نوشته اگرچه حذف صفر از پول ملي و معرفي پول جديد بيش از آنكه يك اقدام سياسي باشد يك عمل فني و كارشناسي است ولي واقعيت اين است كه كنترل دولت بر پول ملي نشانه و شاخصه يك دولت ـ ملت مدرن به حساب مي آيد و حذف صفر از پول ملي در شرايطي كه ارزش اين پول كاهش يافته ابزاري براي حمايت دولت از اقتدار سياستهاي پولي است.

نویسنده سرمقاله این روزنامه در عین حال تاکید کرده هرگونه اقدامي در زمينه حذف صفر از پول ملي پيش از قرارگرفتن روند حركتي اقتصاد كشور در مسير تورم كاهنده پيامدهاي نگران كننده اي به دنبال خواهد داشت چرا كه در صورت عدم مهار تورم ارزش پول به سرعت كاهش يافته و ناگزير از اضافه كردن مجدد صفر در مقابل اسكناسها خواهيم بود كمااينكه در برخي كشورها همين مسئله به تغيير 18 باره واحد پول ملي انجاميده است

در ادامه سرمقاله جمهوری اسلامی آمده بايد صبر كرد تا روند كاهشي نرخ رشد تورم از استمرار و دوام برخوردار شود و نرخ رشد نقدينگي هم كه بالابودن آن طي سالهاي اخير به تشديد تورم و كاهش ارزش پول ملي منجر شده بعد از افت شديد چند ماهه گذشته به نقطه متعادلي بازگردد. تنها در اين صورت است كه مي توان انتظار داشت حذف سه صفر از واحد پول ملي به عنوان يكي از گامهاي موثر در كاهش تورم و حذف هزينه هاي زائد از اقتصاد كشور موثر واقع شود.

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته يكي از ادعاهايي كه بعضی براي ناكارآمد قلمداد كردن علم اقتصاد عنوان مي‌ کنند این است که علم اقتصاد براي شرايط عادي اقتصادي است، اما اقتصاد ايران در شرايط خاصي است و ساختار آن متفاوت از ديگر كشورهاي جهان است. شاهد اين مدعا نيز این که علم اقتصاد كلان با موفقيت توانسته مقوله تورم را در اغلب كشورهاي در حال توسعه مهار كند، اما تورم كماكان معضل‌مزمن اقتصاد ايران باقي مانده است.

به نوشته این کارشناس اقتصادی واقعيت آن است كه اقتصاد نیست که در حل مسائل ایران ناتوان مانده بلکه همه سياست‌هاي اقتصادي كشور توسط مجامع و حلقه‌هاي تصميم‌گيري اتخاذ مي‌شوند كه اعضاي آن عموما سياستمداران هستند.

در ادامه سرمقاله دنیای اقتصاد آمده سياستمداران در تصميم‌گيري‌هاي خود ملاحظات سياسي، حزبي، منطقه‌اي و شخصي را دخالت مي‌دهند كه اين امر برآيند تحليل را متفاوت از ارزيابي‌هاي كارشناسانه مي‌كند و از سوی دیگربا ذهنيت‌هاي خود به ارزيابي پيشنهادهاي سياستي مي‌نگرند و از آنجا كه ذهنيت حاكم در ايران ديدگاه چپ و سوسياليستي است، توصيه‌هاي كارشناسي كه عمدتا مبتني بر نظام بازار آزاد است، مطرود واقع مي‌شود.

 

مرور روزنامه های صبح تهران، چهارشنبه 25 شهریور

بی بی سی:چهارشنبه 25 شهريور 1388(16 سپتامبر 2009)

"بازداشت فرزندان تعدادی از روحانیون در قم" عنوان اصلی آرمان است و "تخريب بيت امام توسط انسان‌هاي بي قد و قواره" تیتر اول آفتاب یزد و اعتماد "واکنش به اتهامات عليه موسوي و مهدي هاشمي" را با اهمیت ترین خبر امروز خود قرار داده است.

"هاشمي رفسنجاني؛ همچنان در کانون شايعات" تیتر اول ابتکار است، "دعوت نهادها برای حضور باشکوه مردم در روز جهانی قدس" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی، حیات نو و سرمایه اعلامیه رییس مجلس خبرگان را با اهمیت دیده اند که از مردم خواسته در "راه پیمائی روز قدس شرکت کنند"، مردم سالاری نوشته "شکوه روز قدس مانع توسعه طلبی اسرائيل" و تیتر اول جوان چنین است "حاشیه سازی در روز قدس خیانت به امام است".

"دستور رییس جمهور برای خودکفائی بنزین" عنوان روزنامه ایران است و "اظهارات رییس جمهور درباره تحریم بنزین، واگذاری پتروشیمی به وزارت صنایع و اساسنامه شرکت نفت" خبر اول خراسان.

"نردبام آسمان، تصويري از افتخار ايراني" عنوان اصلی روزنامه جام جم است که در آن از سریال تلویزیونی به همین نام تحسین کرده و کیهان از زبان ایت الله خامنه ای در دیدار با برخی از هنرمندان نوشته "بازآفرینی هنری دفاع مقدس مجاهدتی بزرگ است".

روزنامه کیهان در مقاله ای از این که از جلسه اخیر دادگاه به دستور دادستان جدید اسم متهمان آورده نمی شود و عکس آن ها هم به نمایش در نمی آید نوشته تصميم اخير دستگاه قضايي مبني بر ممنوعيت انتشار اسامي متهمان آشوب ها، هم قانوني بود و هم كمي تا قسمتي خنده دار!

به نوشته کیهان خنده دار از آن جهت که اسامي متهمان همراه با مشخصات و سوابق آنها، طي چند هفته گذشته نه فقط از طريق دستگاه قضايي منتشر شده بود بلكه هزاران سايت اينترنتي، دهها روزنامه، صدها خبرگزاري داخلي و خارجي، دهها شبكه آمريكايي، اروپايي و اسرائيلي، صدها تلويزيون ماهواره اي متعلق به ضدانقلابيون و... نيز، همه روزه نام و نشان متهمان را همراه با حمايت گسترده از آنها و دروغ پراكني هاي كروبي گونه! پخش مي كنند.

گزارشگر کیهان در عین حال رای خود را آشکار کرده و نوشته اكثريت قريب به اتفاق افرادي كه در اين دادگاه محاكمه مي شوند، عاملان مستقيم يا غيرمستقيم دشمنان بيروني هستند كه براي مقابله با اسلام و انقلاب و منافع مردم، دست به آشوب، قتل، غارت اموال عمومي و دهها جنايت مشهود ديگر زده اند و آنگونه كه اسناد نشان مي دهد اعتراف كرده اند، در پي تضعيف جمهوري اسلامي ايران و فراهم آوردن زمينه هاي حضور و سلطه آمريكا و اسرائيل بر اين مرز و بوم بوده اند.

افترا به مخالفان

اعتماد در مقاله ای به افتراهائی پرداخته که در روزهای اخیر به بهانه دادگاه و یا اطهار نظر حامیان دولت علیه افراد منتشر می شود بدون آن که به این افراد اجازه داده شود از خود دفاع کنند.

به نوشته این روزنامه مهدی هاشمی که در دو روز گذشته هدف مستقیم افتراها و تهمت هائی بوده در حالی که ادعا کرده است صدا و سیما و روزنامه ها حاضر به انعکاس پاسخ های وی نشده اند در نامه ای نوشته صدا و سيما و برخي رسانه هاي جريان حاکم، اقدام به انتشار مطالبي مي کنند که تا قبل از اثبات صحت و سقم آنان، در حکم اکاذيب بوده و منتشرکننده آن دست کم، ناشر اکاذيب و معاون در افترا، به جهت انتشار غيرقانوني آنها خواهد بود.

مهدي هاشمي به نوشته اعتماد ادامه داده به دنبال طرح مجرمانه اکاذيب و اتهامات بي شمار در رسانه ملي نسبت به اينجانب رسماً درخواست شد که بر اساس قانون، وقت مقتضي براي پاسخگويي در اختيار قرار گيرد که از سوي مسوولان صدا و سيما مسکوت ماند در حالی که آماده پاسخگويي به همه موارد اتهامي در صدا و سيما، حتي با حضور مسوولان افترازننده هستم.

مصطفی ایزدی در مقاله ای در آرمان نوشته سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد. در این انقلاب شخصیت‌های مهم و تاثیرگذاری داشتیم که قریب به اتفاق آنان، اکنون به دلائل گوناگون در مدیریت انقلاب و کشور حضور ندارند وعده‌ای هم در جریان اوضاع زمانه به حاکمیت نزدیکند، همچون هاشمی رفسنجانی، واعظ طبسی، ناطق نوری اما منتقد شرایط موجود هستند. جمعی دیگر مانند مهدی کروبی، سیدمحمد خاتمی و... در وضعیتی هستند که نسبت به سرنوشت آنان، منتظر آینده و گذشت زمان هستیم.

نویسنده مقاله آرمان با اشاره به چهره‌های شاخص فراوانی که دنیا را و حکومت را واگذاشتند و رفتند به محمدعلی رجائی، مهدی بازرگان، مصطفی چمران، فخرالدین حجازی و مانند آن ها اشاره کرده و یادآور شده که فرزندان و خانواده های بسیاری از کسانی که بنیان گذار انقلابند در جریان انتخابات ریاست جمهوری اخیر و پس از آن جانب منتقدان وضع موجود را گرفتند و متاسفانه مشکلاتی هم برای بعضی از آنان فراهم شد. که باید پرسید که چرا این فرزندان و خانواده‌ها، چنین مشیی را در پیش گرفتند؟

ایران روزنامه دولت در گزارشی پرونده انفجار نخست وزیری در 28 سال قبل را بازکرده تا نشان دهد که جناح های اصلاح طلب و منقدان فعلی دولت در آن ماجرا از کسانی بودند که با محاکمه بهزاد نبوی و خسرو تهرانی و محسن سازگارا مخالفت کرده بودند، عملی که به نظر روزنامه دولت شک برانگیزست.

در گزارش روزنامه ایران که همزمان با برپائی دادگاه بهزاد نبوی و عده ای دیگر از وزیران آن زمان چاپ شده اشاره شده که بنیانگذار جمهوری اسلامی زیر فشار قرار گرفت و دستور داد که پرونده مختومه شود.

کیهان در سرمقاله خود به بررسی مذاکراتی پرداخته که ایران و آمریکا در پیش دارند و بدون آن که مانند همیشه به مخالفت با هر نوع مذاکره و تماس با آمریکا بپردازند نوشته سابقه تاريخي و لحن كشورهاي 1+5 خصوصا آمريكا حاكي از آن است كه معمولاً در اينگونه مذاكرات، دنبال حل و فصل مناقشات و رفع اختلافات نيستند، بلكه سعي دارند تا در راستاي منافع خود از نام و اعتبار ايران بهره برداري تبليغاتي كنند.

به نظر نویسنده سرمقاله کیهان از نظر غربي ها بلوك كشورهاي مسلمان، ابرقدرت هاي جديد پس از فروپاشي شوروي سابق هستند. ايران الگو و تكيه گاه جريان مقاومت ملت هاي آزاده- خصوصا در خاورميانه- محسوب مي شود. اگر آمريكا حتي وانمود كند كه با جمهوري اسلامي به نوعي مصالحه دسته يافته، برد تبليغاتي چنين موضوعي براي او بسيار مهم خواهد بود. آمريكا سعي دارد با كشاندن ايران پاي ميز مذاكره و انتشار خبر آن در دنيا به جريان هاي مقاومت و طرفدار تهران پيغام دهد كه سنگر اصلي فتح شده است!

مرتضی کاظمیان در مقاله ای در اعتماد نوشته روز قدس امسال، متفاوت تر از مراسم سال های پیش شده است. حساسیت ها در مورد چگونگی برگزاری این مراسم، تا سقف خطیب نماز جمعه هم بالا رفته است. چنان که اخبار گوناگون و متناقضی در مورد حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی، امام جمعه و سخنران سنتی این مراسم در سال های گذشته، در آیین امسال مطرح شده است.

نویسنده مقاله اعتماد اشاره کرده که از میان شخصیت هایی که مرتبط با نظام سیاسی هستند و در ساخت قدرت جمهوری اسلامی حضور داشته اند، به دشواری بتوان کسی را پیدا کرد که در مورد کنش اعتراضی به رفتار اسرائیل از پیشینه ای چون هاشمی رفسنجانی برخوردار باشد. بهترین شاهد این مدعا، ترجمه کتاب سرگذشت فلسطین (کارنامه سیاه استعمار) اثر اکرم زعیتر، سفیر وقت اردن در ایران، توسط هاشمی رفسنجانی حدود 45 سال پیش است.

اعتراض هنرمندان

اعتماد در گزارشی به دعوت وزیر جدید ارشاد از هنرمندان برای همکاری پرداخته و نوشته محمد حسینی در حالي اين سخنان را بيان کرد که هنرمندان در حوادث اخير حضوري فعال داشتند. چند روز پيش حدود 300 نفر از هنرمندان تجسمي در بيانيه يي نسبت به وضعيت اخير اعتراض کردند و بر عدم حضور خود در نمايشگاه هاي دولتي پافشاري کردند. امضاکنندگان اين بيانيه همگي از چهره هاي شاخص هنرهاي تجسمي هستند. قبل از آنها هشت نمايشنامه نويس مطرح در بيانيه يي از منعکس کردن وقايع روز خبر دادند و پس از آن تعدادي از بازيگران عرصه تئاتر از به تصوير کشيدن وقايع روز روي صحنه خبر دادند. فيلمسازان نيز بيانيه هاي متعددي صادر کردند و به وقايع اخير اعتراض کردند. از سوي ديگر بعضي هنرمندان با استعفا از سمت هاي خود به نوعي در وقايع اخير دخيل شدند.

به نوشته اعتماد در شرايطي که وزیر جدید از حضور هنرمندان سخن مي گفت، نام چند هنرمند ديگر به گزارش جهان نيوز در فهرست ممنوع التصويرها قرار گرفت. اين افراد تنها به دلايل سياسي ممنوع التصوير نشده اند و دلايل ديگري براي ممنوعيت کار آنها عنوان شده البته اين دلايل ذکر نشدند.

اعتماد در مقاله ای نوشته یکي از بحث هايي که اين روزها در رسانه ها دنبال مي شود مساله تعداد کشته شدگان اخير است، برخي ادعا کرده اند تعداد آنها بيش از 60 و 70 است و برخي اين ادعا را اغراق دانسته و معتقدند تعداد واقعي بين 20 تا 30 نفر است. اين مساله هم شده است موضوع کشمکشي ميان طرفين دعوا. به نظر مي آيد مساله مهمي مغفول مانده است.

به نظر این روزنامه آن ها که به بحث تعداد کشته شدگان می پردازند در حقیقت موضوع مهم تری را نادیده می گیرند. آنچه در اذهان امروزي اصالت و اهميت يافته کميت قضاياست و لابد هر چه تعداد کشته شده ها بيشتر باشد اهميت قضيه بيشتر مي شود. با اين تصور بزرگ ترين جنايت وقتي است که همه مردم کشته شوند.

دو روز بعد از تعیین معاون اول رییس جمهور تاوسط محمود احمدی نژاد به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی رئيس مركز پژوهش هاي مجلس با ابراز اينكه متاسفم كه با استناد به اختيارات قانوني رئيس جمهور افراد بي صلاحيت در راس امور قرار مي گيرند گفت رحيمي در موضوع مدرك كردان وزير سابق كشور در مصاحبه اي با يك خبرگزاري ادعا كرده بود كه وي وكيل فرستاده و مدرك كردان در سايت اصلي آكسفورد وجود دارد كه البته اين گفته نيز دروغ محض بود و پس از آن نيز حاضر نشد پاسخ دهد كه چرا اين دروغ را گفته است.

به گفته توكلي که روزنامه جمهوری اسلامی آن را نقل کرده آكسفورد جعلي بودن مدرك را پس از استعلام سايت الف رسما تائيد كرد در حالی که رحیمی معاون اول انتخابی در مصاحبه خبرگزاري جمهوري اسلامي با رحيمي در تاريخ 6 شهريور سال پیش در مورد مدرك كردان گفته بود در سايت اصلي آكسفورد وجود دارد و من شخصا مدرك را ملاحظه كردم. در حالی که مدرک رحيمي نيز مدركي قلابي و مشابه مدرك كردان دارد.

سرمایه در گزارشی نوشته قیمت انواع لباس روحانیون در مقایسه با سال گذشته بین پنج تا 50 درصد افزایش یافته است. و چنان که یکی از فروشندگان لباس روحانیون به خبرنگار ما گفت: بالا رفتن هزینه های دوخت و دوز، افزایش دستمزد کارگران، هزینه های جانبی و رشد بهای مواد اولیه مهمترین دلایل افزایش تا 50 درصدی قیمت لباس روحانیون در ایران است.

بر اساس گزارش این روزنامه قیمت انواع عمامه بین شش تا 12 درصد، بهای انواع عبا بین 12 و نیم تا 50 درصد، قیمت انواع قبا بین 28 تا 33 درصد، نرخ انواع لباده بین 17 تا 34 درصد و هزینه دوخت این لباس ها بین پنج تا 22 درصد در یک ماه اخیر افزایش یافته است.

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 26 شهریور

بی بی سی:پنجشنبه 26 شهريور 1388(17 سپتامبر 2009)

"فردا همه مي آيند" تیتر اول ابتکار است، روزنامه ایران "جمعه همبستگی ایرانیان در حمایت از فلسطین" را برگزیده، اعتماد "دعوت به راهپيمايي روز قدس"، جام جم "روز همدلی با ملت فلسطین" جوان "فردا روز تفاوت متعهدین از منافقین" و روزنامه جمهوری اسلامی "مردم ايران اسلامي فردا آزادي قدس شريف را فرياد خواهند كرد".

خراسان "متحد و یکدل در راه پیمائی روز جهانی قدس" را در صدر اخبار خود آورده، سرمایه در تیتر اول خود از قول هاشمی رفسنجانی نوشته "ضرورتی ندارد پس از سی سال باز هم من خطیب روز قدس باشم" و کیهان با عنوان بزرگ "قدس شریف ما می آئیم" به همین گزارش پرداخته است.

"آغاز حمله حامیان دولت به طرح آشتی ملی" عنوان اول آفتاب یزد است، "چه کسی معاون اول است مشائی یا رحیمی" تیتر خبر است، "همراهى روسيه در تحريم بيشتر ايران" عنوان اصلی حیات نو است، "مسكن مهر سرعت مي‌گيرد؟" تیتر دنیای اقتصاد است، "تعلیق هشت میلیارد سهام مخابرات" خبر اصلی تهران امروز است و آرمان به نقل از مجید مجیدی در دیدار با رهبر جمهوری اسلامی در صدر اخبار خود نوشته "تلویزیون حق ندارد عکس مرا پخش کند".

سردبیر آفتاب یزد نوشته اين از عجايب روزگار ماست كه عادت داريم همه امور عقيدتي، فرهنگي و سياسي را به عنوان ابزاري براي اهداف كوچك و بزرگ جناحي خود هزينه كنيم، قاعدتاً مي‌توان حدس زد كه پس از برگزاري راهپيمايي هم، عده‌اي تجمعات گسترده مردمي را "تو‌دهني" به مخالفان نتيجه انتخابات و حمايت از دولت بنامند. در حالي كه به يقين مي‌توان گفت بخش قابل توجهي از راهپيمايان فردا، كساني خواهند بود كه حضور آنها در تجمع، تنها براي ابراز همدردي، هـمراهي با مظلومان فلسطين و ابراز انزجار از سـتـمـكـارانـي اسـت كـه جـنـايت‌هاي آنها، روي سفاك‌‌‌ترين خون آشامان تاريخ را سفيد كرده است.

مجتبی واحدی در این مقاله نوشته نگارنده مانند ميرحسين موسوي مي‌انديشد كه نمي‌توان براي مصيبت‌هاي مردم فلسطين غمناك بود اما در برابر مصيبت اقشار ضعيف جامعه ايران، سكوت كرد. در عين حال بايد براي مردم به خوبي تبيين شود كه سكوت در برابر فجايع فلسطين، به زيان منافع ملت ايران و ساير ملت‌هاست. زيرا تجربه نشان مي‌دهد سكوت در برابر جنايت و اشغالگري و آزار انسان‌ها، نهايتا دامنگير سكوت كنندگان خواهد شد.

روزنامه جوان هوادار دولت نوشته درپی فضاسازی های چند هفته اخیر حامیان دو نامزد شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری برای ایجاد برخی تحرکات غیرقانونی در روز قدس،که با حضورهرساله رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام برای اقامه نماز جمعه قرین شده بود، یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار این روزنامه گفته آیت الله هاشمی رفسنجانی ضمن تاکید بر حضور گسترده مردم در راهپیمایی روز قدس ، برای جلوگیری ازهرگونه سوء استفاده آشوب طلبان تصمیم گرفت، به عنوان خطیب جمعه حضور پیدا نکند.

جوان اظهار نظر کرده این درحالی است که حامیان میرحسین موسوی و کروبی تلاش بسیاری را آغاز کرده اند که با نماد سبز در روز جهانی قدس حضور پیدا کنند، و با طرح برخی شعارهای انحرافی حرکت ضد صهیونیستی ملت ایران دردفاع از قدس شریف را به سمت وسوی منافع جریانی خود سوق دهند.

مصطفی ایزدی در مقاله ای در حیات نو نوشته با نگاهى به رسانه‌هاى معتدل جناح راست درمى‌يابيم که عقلاى اين جناح در پى اين هستند که به درگيرى‌هاى سياسى و رسانه‌اى موجود بين اصلاح‌طلبان و مدعيان اصولگرايى پايان دهند. دعوت به صلح و آشتى و گفت‌وگو و ميانجيگرى و آتش‌بس، مجموعه تحرکات سياسى که اعتداليون محافظه‌کار آن را در دستور کار خود براى برون‌رفت از وضع موجود قرار داده‌اند.

این نویسنده اصلاح طلب اضافه کرده اما در اين ميان افراطيون و تندروهاى جناح راست که از طرفداران پروپا قرص احمدى‌نژاد هستند، مجموعه دعوت‌هاى گوناگون براى آشتى و آتش‌بس را قبول ندارند و همان‌گونه که از روحيه تماميت‌خواهى و قدرت‌طلبى آنان برمى‌آيد، چهار اسبه براى حذف اصلاح‌طلبان مى‌تازند و به افراد خيرخواه هم‌جناح خود بد و بيراه مى‌گويند که چرا مى‌خواهيد صلح کنيد و چرا با کودتاچيان مخملى و براندازان نرم قصد مذاکره و گفت‌وگو داريد؟!!

به نظر نویسنده حیات نو به يقين افراطيون تنگ‌نظر طرفدار دولت، از اين مجادله که با هم‌جناحى‌هاى خود دارند قصد خيرخواهانه ندارند و با مجموعه برخوردهايى که پس از انتخابات با معترضين و اصلاح‌طلبان داشتند، نشان دادند که آرامش جامعه برايشان اولويت اول نيست.

حیات نو به عنوان نمونه ای از اختلافات قم و دولت نوشته مشاور امور روحانيت محمود احمدي نژاد اين روزها مرد تکذيب اخبار شکاف مذهبيون با همفکرانش و پاسخگويي به شبهات ديني مطرح شده در خصوص مسوولان دستگاه اجرايي است. او ناگزير است يک روز از نبود هيچ گونه اختلافي ميان احمدي نژاد و قم سخن بگويد و روز بعد از آن تاکيد کند که نظر مراجع تقليد در خصوص مخالفت با حضور زنان در کابينه را مي داند.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی سقای بی ریا مشاور امور روحانيت دولت در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبني بر اينكه آيا رئيس جمهور درخصوص انتخاب وزيران زن با مراجع مذاكره اي داشته است گفت: اينكه رئيس جمهور بخواهد براي هر سئوالي به قم سفر كند و مسئله را رفع و رجوع كند درست نيست. ما بر اين اعتقاديم كه براساس قاعده كلي بايد به مراجع احترام گذاشته شود و نظرات آنان به عنوان كارشناسان جمهوری اسلامی اسلامي براي ما بسيار ارزشمند است.

سقای بی ریا به نوشته این روزنامه با بيان اينكه فتاوي مراجع تقليد شيعه مختلف است افزود اگر مرجع رییس جمهور موضوع را داراي اشكال و حرام دانست بايد به نظر مرجع تقليد خود احترام بگذارد. در همين راستا رئيس جمهور بارها اعلام كرده كه مقلد مرجعيت است و فتواهاي آن مرجع عاليقدر را رعايت مي كند.

مهدی غنی در مقاله ای در اعتماد نوشته با اقداماتي که در اين چند ماه شده است، سخنان و ادعاهايي که عنوان شده است، مثل روش هائی که از قبل از انتخابات در جريان مناظره ها شکل گرفت آقاي کروبي از طرف مقابل خود پرسيد ماجراي هاله نور چه بوده است. طرف مقابل بدون اينکه اين مساله را که براي بسياري سوال بود و هست توضيح بدهد، در پاسخ، پول گرفتن مدعي از شهرام جزايري را پيش کشيد.

در ادامه مقاله اعتماد آمده درحالي که مي شود هر کس انتقادي کرد در مورد همان موضوع توضيح داد تا اگر هم مدعي عناد دارد حداقل شنوندگان منصف قانع شوند و سردرگم نمانند. اما به جاي حل مساله و توضيح کافي، پرونده اجداد مدعي را پيش کشيدن و او را شياد معرفي کردن مشکل را حل نمي کند. حداکثر اين است که شنوندگان نسبت به هر دو طرف بي اعتماد مي شوند.

اعظم گلبري در گزارشی در اعتماد نوشته در آستانه عرضه بلوک 51 درصدي مخابرات که قرار بود ديروز انجام شود، عصر روز سه شنبه بزرگ ترين معامله تاريخ بورس و خصوصي سازي به طور ناگهاني و بدون اعلام دليل مشخصي از سوي سازمان خصوصي سازي لغو شد تا فعالان بازار سهام با شوک جديدي روبه رو شوند.

اعتماد یادآوری کرده همگان درصدد یافتن جوابي براي لغو بزرگ ترين معامله تاريخ بورس هستند اما تاکنون جواب روشني از اين رويداد نگرفته و بر همين اساس گمانه زني هايي را انجام دادند که مهم ترين آن مسائل امنيتي در واگذاري شرکت مخابرات به بخش خصوصي است. از سوي ديگر مسوولان سازمان خصوصي سازي نيز تاکنون هيچ اظهار نظري در اين باره نکرده و از عصر روز گذشته ترجيح داده اند تلفن هاي همراه خود را خاموش نگه دارند تا براي ساعاتي از دسترس خبرنگاران دور باشند.

محمود متوسلی در سرمقاله سرمایه نوشته با حذف سه صفر از پول ملی نمی توانیم انتظار تغییرات و اثرات مثبت زیادی را در عملکرد اقتصاد کشور داشته باشیم زیرا این موضوع تنها از نظر روانی تغییرات اندکی را دربردارد و موضوع اصلی را که چگونگی استفاده از پول است تحت الشعاع قرار نخواهد داد و در واقع موضوع اصلی که سال ها است در اقتصاد ایران به فراموشی سپرده شده.

به نوشته این استاد دانشگاه باید دید آیا پولی که به اقتصاد تزریق می شود با میزان افزایش تولید در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی، خدمات و... در توازن و تعادل قرار دارد یا خیر؟ در وضعیتی که بین تولید ملی و پولی که تزریق می شود توازن وجود ندارد و دولت همواره در حال پمپاژ پول حاصل از نفت به اقتصاد است، اقتصادی که توان جذب آن را ندارد، بی قاعدگی ایجاد می شود و نتیجه آن تورم 20 درصدی، نقدینگی 30 درصدی و رشد اقتصادی شش درصدی است.

محمود صدري در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته سال گذشته كه بحران اقتصادی عالمگیر آغاز شد، دولت ايران اميدوار بود كه از اين بحران تاثير چنداني نگيرد. اين فرض البته مبنايي منطقي داشت؛ زيرا اقتصاد ايران به دلايل تاريخي و سياسي از جمله حجم ناچيز دادوستد با جهان و تحريم بانكي، در بطن و متن اقتصاد جهاني نيست و به تبع آن از نوسانات جهاني به جز در حوزه نفت و گاز تاثير نمي‌پذيرد.

به نوشته سردبیر دنیای اقتصاد اميدواري ايران در ماه‌هاي نخست بحران به واقعيت پيوست و در روزهايي كه بازارهاي سهام جهان گرفتار تلاطم بودند، در ايران اتفاق خاصي رخ نداد و همان چرخه ركود و تورم كه اساسا منشا داخلي داشت، به كار خود ادامه داد؛ اما از نيمه دوم اين دوران كه براثر ركود جهاني، بهاي نفت و به تبع آن درآمدهاي نفتي ايران كاهش يافت، پاي ايران هم به معركه بحران جهاني كشيده شد.

در ادامه این مقاله آمده در اين دوران حادثه‌اي در اقتصاد ايران رخ داد كه ظاهري خوشحال‌كننده و فريبنده داشت، اما در باطن، خبر از آغاز دوراني ناخوشايند مي‌داد: نرخ تورم اندكي كاهش يافت و اين‌گونه وانمود شد كه اين نشانه‌اي از بهبود وضع اقتصادي و يا دست‌كم توقف روند ناكامي‌ها است. اما واقعيت اين بود و هست كه علت اين كاهش ناچيز نرخ تورم، افزايش ركود و درنهايت كاهش تقاضاي مصرف براي كالاها و خدمات بوده است.

جمهوری اسلامی خبر داده فردي كه با لباس عربي به ادارات كل استان فارس مي رفته و خود را خبرنگار اسلام معرفي مي كرده پس از بازداشت و آزادي همچنان به ادعاهاي عجيب و غريب خود ادامه مي دهد. مدعي شده است كه داراي مقامات ويژه معنوي است و اوست كه خبر ظهور امام زمان را به همگان خواهد داد!

به نوشته این روزنامه گويا بازداشت نيز افاقه نكرده و اين مدعي دروغين همچنان به فعاليت هاي خود ادامه مي دهد. وي هم اكنون برفراز منزلش يك پرچم بزرگ نصب كرده كه روي آن نوشته شده است : آخرالزمان خبرنگار ديني اسلام است ! متاسفانه اين قبيل ادعاها در سالهاي اخير رشد چشمگيري داشته است.

آرمان در گزارش دیدار رهبر جمهوری اسلامی با هنرمندان از بیان مجید مجیدی فیلمساز نوشته براستی چه شد آن روزها... آن روزهای زیبایی كه اسم شان را بگذاریم رویاهای سرزمین من، سرزمین ایران... انگار جنگ واقعی كه پر از كینه است الان دارد اتفاق می‌افتد... كسی آن موقع به كسی تهمت نمی‌زد، همدیگر را متهم نمی‌كرد. حال چرا اینجوری است...

به نوشته آرمان مجیدی در این لحظه ناگهان بغض كرد و با صدایی اشك آلود خطاب به آقا گفت "آقا ما دلتنگ‌ایم. آقا من حالم خوب نیست.. كجا داریم می‌رویم...چرا به چنین روزیی افتادیم... چكار می‌كنیم..." و سپس در آرامش ادامه داد: همه چی را داریم قطعه قطعه می‌كنیم... آن رشادتها كجا رفتند... غرور ما را گرفته... ماچیزی از خودمون نداریم هر چه داریم متعلق به شهداست و مردانی كه پایمردی كردند تا ما در عرصه‌های مختلف قدم برداریم. قهرمان واقعی ما آنها هستند...

در ادامه گزارش آمده مجیدی سپس دوباره با حالت بغض گفت: آقا من حالم خوب نیست... حال خیلی از فیلمسازها خوب نیست... خیلی از فیلمسازها امروز نیامدند و البته دلیلش بی‌حرمتی نبود بلكه مایل بودند در موقعیتی مناسبترحضورتان بیایند و حرفهاشان را با آقا بزنند... همه‌چیز دارد از دست می‌رود... داشته و نداشته‌های ما دارد از بین می‌رود"

ابتکار از جلسه دیدار هنرمندان با آیت الله خامنه ای گزارش داده در پايان مسعود ده نمکي کارگردان نکاتي را به عنوان اعتراض بيان ميکرد خود را به نزديک تربيون رساند و به دعوت نبوي پشت تربيون قرار گرفت. او که با عجله و تند سخن ميگفت در اولين پاراگراف با کنايه به حرفهاي مجيدي، خطاب به آقا گفت : " اگر دل بعضي ها گرفته دل ما هم گرفته ،چرا از روي ما رد مي شوند و يا ما را هزينه ميکنند ". ده نمکي سپس به وجود جريان مافيا در سينما اشاره کرد و گفت" برخي در سالهاي طولاني گذشته پول هاي فراواني گرفته اند اما اثر درخشاني ارايه ندادند.