بولتن خبري ايران نبرد(1068) جمعه 13 شهريور 1388(4 سپتامبر 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

آژانس سازمان ملل: ايران توليد اورانيوم را كاهش داده است

خبرگزاري فرانسه:جمعه 6 شهريور 1388(28 اوت 2009)

ديده‌بان اتمي سازمان ملل روز جمعه گفت ،ايران ميزان توليد اورانيوم غني شده با غلظت پائين خود -كه قابل استفاده در ساخت بمب اتمي است - را كاهش داده است و به بازرسان سازمان ملل اجازه ورود به راكتوري را داده است كه مدتها خواهان دسترسي به آن بودند. براساس يك گزارش محرمانه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي كه يك نسخه از آن توسط خبرگزاري فرانسه بدست آمده است، تهران همچنين در حال اجرا درخواستها براي مانيتورينگ موثرتر در تاسيسات غني‌سازي اورانيوم خود در نطنز مي‌باشد.

براي بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي روشن شده است كه در حاليكه ايران در حال ادامه نصب سانتريفيوژها در نطنز مي‌باشد ، تعداد دستگاه‌هاي در حال كار و فعال كاهش داشته است.

در كليت تعداد 4592 دستگاه سانتريفيوژ بطور فعال در حال غني سازي اورانيوم هستند، اين در قياس با تعداد4920 دستگاه در گزارش ماه ژوئن مي‌باشد .

ولي تعداد 8308 دستگاه هاي نصب شده در حدود 1000 عدد افزايش داشته است.....

يك مقام ارشد سازمان ملل از اظهار نظر در رابطه با دليل كاهش خودداري نمود، اين مي‌تواند به دلايل تكنيكي سرويس نگهداري و يا به دليل نوعي از علامت سياسي از جانب جمهوري اسلامي در موضع آن در رابطه با بن‌بست طولاني‌اش با جامعه بين‌المللي در برنامه جنجال برانگيز اتمي باشد.

سخنگوي وزارت امورخارجه اجازه دستيابي جديد داده شده به بازرسان را كم اهيمت جلوه داد وگفت، با وجود گزارش ، تهران كماكان با آژانس همكاري كامل نمي كند،

ايان كلي به خبرنگاران گفت، بر اساس آنچه كه ما ديده ايم به وضوح به نظر مي رسد كه ايران به عدم همكاري كامل و فعاليت هاي غني سازي ادامه مي دهد .وي گفت، تا آنجا كه من مي فهمم، اين موضوع تنها در يك تاسيسات است.و آن نوع دسترسي گسترده كه آژانس بدنبال آن بوده نمي باشد .ما بسيار نگرانيم ، آنها به نگراني هاي جامعه‌ي جهاني پاسخ نمي دهند. آنها مي گويند كه مي خواهند كه از حق داشتن انرژي هسته‌يي برخوردار شوند اما آنان اين تعهد را هم دارند كه به جهان نشان دهند كه بواقع قصد آنان چيست. وزير امورخارجه‌ي فرانسه برنارد كوشنر لحن تندتري اتخاذ كرد و بر تحريمات پافشاري كرد. وي گفت اگر تحريمات بين المللي وجود نداشته باشد ،مي بايد تحريماتي باشد كه ما بتوانيم بر روي آنها كار كنيم و آنها بايد تحريمات اروپايي باشند .برآورد آژانس بين المللي انرژي اتمي سازمان ملل اين است كه ايران تا بحال 1508 كيلوگرم از اورانيوم هگزافلورايد با غلظت پايين انباشت كرده است، كه مي تواند به اورانيوم با غلظت بالاي مناسب براي ساخت يك بمب اتمي تبديل شود.

آخرين گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، احتمالاً مبناي تشكيل دهنده براي مذاكرات شش قدرت در 2 سپتامبر، براي بررسي تحريمات شديدتر سازمان ملل، عليه جمهوري اسلامي خواهد بود.

اين مقام ارشد سازمان ملل به شرط ناشناس ماندن گفت اين اولين باري است كه ما شاهد كاهش هستيم .

اين مقام گفت من ترجيح مي‌دهم كه در رابطه با آن گمانه زني نكنم . ما اطلاعاتي نداريم.

در اين گزارش همچنين گفته شده است كه ايران نهايتا به سازمان ملل اجازه دسترسي به راكتور تحقيقاتي IR-40 خود در اراك را داده است، مكاني كه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي مدت طولاني خواهان ديدار از آن بوده است.

گزارش مي‌گويد در تاريخ 17 اوت ( 26 مرداد ) بدنبال درخواستهاي مكرر از جانب آژانس ،ايران به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اجازه دسترسي به راكتور تحقيقاتي IR-40 خود در اراك را داد، كه در اين زمان آژانس توانست يك DIV ( تائيديه اطلاعات طراحي) در آنجا انجام دهد.گزارش اضافه مي‌كند بازرسان تائيد كردند كه ساخت اين تاسيسات در حال پيشرفت مي‌باشد.صورت برداري تائيدي از موجودي بعدي از نطنز براي ماه نوامبر( آبان - آذر) برنامه ريزي شده است.

در گزارش آمده است در آن تاريخ آژانس خواهد توانست موجودي از تمامي مواد اتمي در تاسيسات را مشخص كرده و تراز ( بالانس) مواد اتمي را معين نمايد .گزارش ادامه مي‌دهد دو طرف در رابطه با گسترش مفاد حسابداري و مدارك عملياتي ( فعاليتها) و شرايط دسترسي با زمانبندي كافي و بدون اطلاع قبلي بازرسي به آنها توافق كردند .

در اين گزارش شكايت شده است كه ايران كماكان از جوابگوئي به سوالات آژانس در مورد اتهامات مطالعات تسليحاتي انجام شده در گذشته خودداري مي‌كند. در گزارش آمده است با تاسف آژانس در يك سال گذشته قادر نبوده است تا درگير هرگونه ازگفتگوي با محتوا در مورد اين موضوعات حل نشده گردد. اين آژانس معتقد است كه ايران را با دسترسي به مدارك كافي در اختيار آژانس براي امكانپذير كردن ايران به واكنش محتوائي در رابطه با سوالات مطرح شده تامين كرده است . ديده‌بان سازمان ملل براي ايران روشن نمودن موضوعات حل و فصل نشده در جهت قرار گرفتن در موقعيتي كه تضمينهاي معتبري در رابطه با نبود مواد اتمي و فعاليتهاي اعلام نشده را تامين نمايد را حياتي مي‌بيند.

 

آمریکا: از ایران پیشنهادی نگرفته ایم

بی بی سی:سه شنبه10 شهريور1388(1 سپتامبر 2009)

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید می گوید آمریکا هنوز پیشنهاد مشخصی را از ایران درباره مذاکرات هسته ای دریافت نکرده است.

آقای گیبز در این حال گفت آمریکا و متحدانش امیدوار هستند ایران پیشنهاد ارائه شده در ماه آوریل برای از سرگیری گفتگوهای هسته ای را بپذیرد.

رابرت گیبز در واکنش به سخنان سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران صحبت می کرد.
آقای جلیلی گفت دولت جدید ایران آماده ارائه "بسته پیشنهادی" تازه ای به قدرت های جهانی است.

آقای جلیلی در آستانه نشست روز چهارشنبه مدیران سیاسی وزارتخانه های امور خارجه گروه ۱+۵ که شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان است، صحبت می کرد.

آقای جلیلی بدون اشاره به مفاد مجموعه جدید پیشنهادهای ایران، آن را "به روز شده" پیشنهادهایی توصیف کرد که سال گذشته به گروه ۱+۵ که شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان است، ارائه شده بود.

آقای گیبز در واشنگتن به خبرنگاران گفت: "ما این گزارش ها (درباره پیشنهاد ایران) را دیده ایم ولی هیچ پیشنهاد قطعی را در این باره دریافت نکرده ایم."

او همچنین بر ادامه اعتبار پیشنهاد ارائه شده به ایران در آوریل برای گفتگو تاکید کرد.

باراک اوباما در ماه ژوئن به ایران تا ماه سپتامبر فرصت داد به پیشنهادهای هسته ای غرب پاسخ دهد.

همزمان تعداد از اعضای گروه ۱+۵ مانند آلمان و فرانسه خواستار تشدید تحریم های ایران در صورت عدم پیشرفت در مذاکرات هسته ای شده اند.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز سه شنبه ۱۰ شهریور (اول سپتامبر) در تهران گفت: "با استقرار دولت دهم، جمهوری اسلامی ایران با پشتوانه جمهوریتی قوی و منطقی روشن با اقتدار آماده ارائه بسته پیشنهادی برای تحقق عدالت، پیشرفت و صلح در عرصه بین المللی است".

پیش تر منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران مجموعه ای از پیشنهادهای ایران را به دبیرکل سازمان ملل متحد ارائه کرده بود که شامل مبارزه با تروریسم، مواد مخدر، مهاجرت غیرقانونی و جرائم سازمان یافته بود.

سال گذشته نیز ایران پیشنهادهایی را که شامل تشکیل کنسرسیومی برای غنی سازی اورانیوم و تولید سوخت هسته ای "در نقاط مختلف دنیا، از جمله ایران" می شود، ارائه کرد.

سعید جلیلی همچنین از "مشکل طرف متقابل" مانند بحران گرجستان، بحران اقتصادی جهان و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را علت توقف مذاکرات هسته ای عنوان کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این سخنان را رد کرده است.

 

كنفرانس مطبوعاتي ساركوزي و مركل پس از پايان نشست آنها براي آمادهسازي جي 20

تلويزيون فرانس 24: دوشنبه 9 شهريور1388(31 اوت 2009)

ساركوزي: در مورد ايران ما (آلمان و فرانسه) دقيقا همنظر هستيم. ما از دست دراز شده پرزيدانت اوباما به سوي رهبران ايران حمايت كرديم. اما اين دست نميتواند به‌طور نامحدودي دراز شده بماند. با رهبراني كه پاسخ نميدهند. در نتيجه در دوران ماه سپتامبر ابتكاراتي اتخاذ خواهند شد كه اراده ايران را براي همكاري كردن يا نكردن در نظر خواهند گرفت. اگر يك ارادهيي مبني بر همكاري وجود داشته باشد خب خواهيم ديد به آرامي به سمت همكاري خواهيم رفت. اگر اين اراده همكاري وجود نداشته باشد، آلمان و فرانسه متحدا خواستار تشديد مجازاتها خواهند شد.

خبرنگار: من ميخواهم نظر آلمان و فرانسه را در مقابل رفتار ايران با اپوزيسيون سياسي آن بدانم. واين‌كه مجازاتها عليه ايران تشديد خواهد شد اگر واكنشي نشان ندهد؟

خانم مركل: همه چيزي كه من ميتوانم بگويم اين است كه رفتاري كه با مخالفان ميشود متاسفانه چيزي نيست كه ما انتظارش را داريم. ايرانيهايي كه در آلمان زندگي ميكنند به سمت من آمدند. من بايد به شما بگويم كه آنها خيلي نگران كساني هستند كه در زندانها هستند و در خطر محكوم شدن ميباشند. در بسيج انتخاباتي من در آلمان اين طرف و آن طرف رفتم. زنان ايراني زيادي هستند كه من را مخاطب خودشان قرار دادند. من فوق العاده از چيزهايي كه به من گفتند تحت تاثير قرار گرفتم. ما از سفيرمان خواستيم كه ليستي از كيسها تهيه كند تا اين افراد فراموش نشوند و كسي به نام آنها صحبت كند. همه اين چيزها بسيار غمناك است و ما براي بهبودي وضعيتشان كار خواهيم كرد.

فرانسه هم‌چنين تلاش زيادي در اين راستا به عمل آورده. اين گونه مجازاتها چيزي است كه موضوع مذاكرات بين المللي است. من فكر ميكنم به عنوان نمونه به موضوع انرژي. اما من نميتوانم الان يك ليستي بدهم چون چيزي است كه لازمهاش داشتن يك پايه (توافق) هر چه وسيعتر است. ما شروع به مشاوره كرديم. ايرانيها بايد بفهمند كه ما جدي هستيم و نميتوانند سيستماتيك مجازاتها را به تعويق بيندازند. شما ميدانيد كه به هنگام نشست ژي 8 در لاكوييلا ما تصميماتي گرفتيم و ايرانيها بايد بفهمند كه ما خيلي جدي هستيم.

ساركوزي: ببينيد چگونه ميتوانيم به روي واقعيت چشم ببنديم وقتي كه حتي در ايران توسط مسئولان بلندپايه رژيم آن را افشا ميكنند. اين عجيب ميبود كه رهبران اروپايي كه داراي ارزشهاي دموكراتيك و احترام به عزت انساني هستند، كمتر بگويند از برخي از مسئولين رژيم ايران كه شكنجه اعمال شده بر مخالفان را افشا كردند آنهم با چه شجاعتي. من ميخواهم بگويم كه چقدر ما شجاعت مردم ايران را تحسين ميكنيم. من ميخواهم تكرار كنم كه آنها لايق رهبران بهتري از رهبران كنوني هستند. نميتوان چشم را بست و من به موثر بودن مجازاتها اعتقاد دارم. من فكر ميكنم بين بيعملي و يا رودررويي وحشتناك يك راه ديگري وجود دارد براي فهماندن و براي كمك كردن به مردم ايران كه ملت بزرگي هستند. وقتي كه رهبران ايراني ميگويند كه به جوانان تجاوز شده و شكنجه شده اند، كشته شده اند، اين يك نفر خارجي نيست كه ميگويد، از ميان همان رهبران هستند كه ميگويند. خب اروپا نميتواند چشمش را ببندد. دنيا نميتواند چشمش را ببندد. زماني هست كه بايد تصميم گرفته شود. نميشود عقب انداخت.

در رابطه با نوع مجازاتها ايدههاي زيادي وجود دارد. امكانات زيادي وجود دارد بيش ازآن‌چه كه فكر ميكنيد. اما به يك شرط. به شرطاين‌كه همه جامعه بينالمللي به ضرورت مجازاتها متقاعد شده باشند. مشكل اينجاست. در ماهيت مجازاتها مشكلي نيست. ما خوب ميدانم كجا بايد فشار بياوريم. اما در يك اتفاق نظر و همبستگي با جامعه بين‌المللي امكانپذير است.

در اين رابطه خانم مركل و من خيلي كار كرديم

 

در خواست ۱+۵ از ایران برای مذاکرات اتمی طی هفته های آینده

رادیو فردا:چهارشنبه 11 شهريور 1388(2 سپتامبر 2009)

يک مقام وزارت امور خارجه آلمان روز چهارشنبه به نمايندگی از گروه ۱+۵ از ايران خواست که پيش از آغاز نشست مجمع عمومی سازمان ملل با مذاکرات بر سر برنامه هسته ای خود موافقت کند.
بيانيه فولکر استانزل، معاون سياسی وزارت امور خارجه آلمان، که پس از ديدار نمايندگان فرانسه، آمريکا، بريتانيا، چين و روسيه به همراه آلمان در فرانکفورت صادر شد، پاسخی به اظهارات تازه سعيد جليلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ايران، درباره آمادگی تهران برای مذاکره با این کشورها ارزيابی شده است.
سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران، روز سه شنبه اعلام کرده بود که ايران بسته پيشنهادی جديدی برای مذاکره درباره برنامه هسته‌ای‌ خود آماده کرده است و آمادگی دارد تا در مورد آن با غرب وارد مذاکره شود.
فولکر استانزل گفته است: با توجه به اظهارات دکتر جليلی در هفته جاری مبنی بر آمادگی ايران برای از سر گيری مذاکره، انتظار دارم ايران با پيشنهاد مذاکره که در ماه آوريل ارائه شد، تا قبل از نشست مجمع عمومی موافقت کند.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز های
۲۳ تا ۲۵ سپتامبر در نيويورک برگرزار خواهد شد.
فولکر استانزل همچنين تصريح کرده است: ايران بايد به اضطرار نياز به اعتماد سازی درباره ماهیت برنامه هسته ای خود از طريق همکاری کامل با جامعه جهانی آگاه باشد.
يک ديپلمات اروپايی در همين زمينه به خبرگزاری رويترز، گفته است قدرت های جهانی مايل به گفت وگو با ايران هستند.
در همين زمينه يک مقام اروپايی تاکيد کرده است که شش کشور خواهان برگزاری اين گفت وگو ها طی دو هفته آينده هستند.
پيشتر باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا، تا ماه سپتامبر به ايران فرصت داده بود که به پيشنهاد گروه
۱+۵ برای مذاکره درباره برنامه هسته ای اين کشور، پاسخ دهد.
آقای اوباما هشدار داده بود در صورت خودداری ايران از پاسخ به اين پيشنهاد، فشارهای بين المللی افزايش يافته و تحريم های تازه ای عليه اين کشور اتخاذ خواهد شد.
کشورهای غربی، ايران را متهم می کنند که در پوشش برنامه هسته ای خود در صدد دستيابی به تکنولوژی لازم برای ساخت سلاح اتمی است. ايران اين اتهام را رد می کند.
در همين حال، محمد البرادعی، که دوران رياست وی بر آژانس بين المللی انرژی اتمی رو به اتمام است، روز گذشته گفته بود: شواهدی برای تاييد دستيابی ايران به سلاح اتمی در آينده نزديک وجود ندارد.
آژانس بين المللی انرژی اتمی در آخرين گزارش خود درباره برنامه هسته ای ايران اعلام کرده است: به رغم اين که ايران به ميزان کمی، توليد سوخت هسته ای خود را کاهش داده است، ولی اين کشور به سوالات موجود درباره ابعاد احتمالی نطامی اين برنامه پاسخ نداده است.
در اين گزارش آمده است: ايران در خواست ها برای بازرسی موثر و نظارت بر تاسيسات نطنز را برآورده کرده است

 

اوباما برای دومین بار به خامنه‌ای نامه نوشت

رادیو فردا:پنجشنبه 12 شهريور 1388(3 سپتامبر 2009)

به گزارش چند وب‌سایت خبری و روزنامه در داخل و خارج از ایران، باراک اوباما، رئیس‌ جمهور آمریکا، با نزدیک شدن به پایان مهلتی که به تهران در مورد برنامه هسته‌ای آن داده است، یعنی پایان ماه سپتامبر، به تازگی نامه‌ دیگری برای رهبر جمهوری اسلامی فرستاده است.

 وب‌سایت تابناک، وابسته به محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، بدون آن که به تاریخ دقیق و منبع خبر خود اشاره کند درباره دومین نامه باراک اوباما به آیت‌الله خامنه‌ای می‌نویسد: هرچند هنوز مفاد و جزییات این نامه پخش نشده است، بر پایه برخی شواهد حدس زده می‌شود که رئیس‌جمهوری آمریکا خواهان باز شدن راهی برای آغاز مذاکرات ایران و آمریکاست.
به نوشته این وب‌سایت خبری، باراک اوباما در اردیبهشت‌ماه امسال نیز برای آیت‌الله خامنه‌ای نامه‌ای نوشته بود و رهبر جمهوری اسلامی نیز همان هنگام به آن نامه پاسخ داده است.
در همین حال روزنامه واشینگتن تایمز نیز به نقل از یک ایرانی آگاه به این موضوع نوشته است که نامه‌ای که سایت تابناک به آن اشاره دارد دو هفته پیش و از طریق سفارت سوئیس به ایران تحویل داده شده است.
این منبع اگاه که خواسته نامش فاش نشود به واشینگتن تایمز گفته است که باراک اوباما در این نامه خواستار روابط بهتر با ایران شده است.

واشینگتن تایمز در ادامه گزارش می‌دهد که کاخ سفید ضمن ابراز تردید درباره این خبر از تکذیب آن نیز خودداری کرده است.
تامی ویتور، سخنگوی کاخ سفید، از طریق ای‌میل به این روزنامه گفته است: تاکنون از شیوه‌های گوناگونی برای ارتباط با ایران استفاده  شده است.
سخنگوی کاخ سفید در ادامه می‌افزاید: ما درباره جزئیات و چندوچون این ارتباطات اظهار نظر نمی‌کنیم.
از سوی دیگر تریتا پارسی، رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا در ایالات متحده که طرفدار بهبود مناسبات تهران و واشینگتن است، به روزنامه واشینگتن تایمز می‌گوید که آیت‌‌الله خامنه‌ای به نامه اول باراک اوباما پاسخ داد و پس از آن رئیس‌ جمهوری آمریکا نامه‌ دوم خود را برای وی ارسال کرد.
با این حال تریتا پارسی تاکید می‌کند که همه این نامه‌نگاری‌ها پیش از انتخابات مناقشه‌برانگیز
۲۲ خرداد صورت گرفته است که این نظر وی با دیگر منبع واشینگتن تایمز همخوانی ندارد.
تریتا پارسی با اشاره به رویدادهای پس از انتخابات ایران به واشینگتن تایمز گفته است که به نظر می‌رسد ایران بیشتر به دنبال بازسازی چهره خود در داخل است تا این که به دنبال توافقی با واشینگتن باشد.
یک مقام آمریکایی نیز که خواسته است نامش فاش نشود به این روزنامه گفته است که محمود احمدی‌نژاد هم به دنبال این بوده است به رقبای محافظه‌کارش نشان دهد که توانایی مذاکره با آمریکا را دارد.
این مقام آمریکایی با بیان آن که محمود احمدی‌نژاد دچار آسیب‌پذیری‌هایی جدی است می‌گوید: نزاع در رژیم جدی و در جریان است.
پس از اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری خردادماه امسال، اعتراض‌های مردمی به نتیجه این انتخابات به‌شدت از سوی جمهوری اسلامی سرکوب شد.
در حالی که در رویدادهای پس از انتخابات ده‌ها معترض ایرانی کشته و صدها نفر به زندان افتادند، شرایط باراک اوباما برای مذاکره با رئیس‌ جمهوری که از سوی رقبایش به رسمیت شناخته نشده دشوارتر از پیش شده است.
به گفته تحلیل‌گران غربی، در حالی که نیروهایی آمریکایی در عراق و افغانستان، دو کشور همسایه ایران، مستقرند، باراک اوباما همزمان باید تلاش کند تا ایران غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند. باراک اوباما برای برقراری ثبات در دو کشور همسایه ایران به مساعدت تهران نیاز دارد.

 

6 كشور ممكن است اطلاعاتي را كه توسط البرادعي حول برنامة هسته يي ايران پنهان شده بود را علني كنند

دبكا فايل:دوشنبه 9 شهريور1388(31 اوت 2009)

منابع نظامي و اطلاعاتي دبكافايل  فاش ساختند كه آمريكا, اسرائيل و 4 دولت ديگر مصرانه در حال مذاكره براي انتشار اطلاعاتي در مورد ايران هستند كه در حال انجام يك پروژة هستهيي نظامي مخفي به موازات برنامة غير نظامي آن مي باشد. اين پروژه بعد از اين بود كه محمد البرادعي مدير آژانس بينالمللي انرژي اتمي از ارائه اين اطلاعات در گزارش قبلي خود دريغ كرده بود. چهار دولت شامل بريتانيا, فرانسه, هلند و ژاپن ميباشند. هر 6 كشور اطلاعات جديد و دقيقي حول پيشرفتهاي ايران درمسابقهاش در توسعة يك بمب اتمي در اختيار البرادعي گذاشته بودند تا وي آنها را در آخرين گزارش 28 اوت قبل از بازنشستگياش در ماه آينده وارد كند.

در پاراگرافهاي 18 تا 20 گزارشش, وي به داشتن اطلاعات مادي اعتراف مي كند, ليكن اظهار پشيماني مي كند كه قادر نيست آن را براي مقابله با ايران بدون خيانت كردن به منابع از آن استفاده كند و بنابراين به همين دليل ايران قادر نبود كاملاً به سوالات آژانس پاسخ دهد. منابع آمريكا و اسرائيل اين طفره رفتن را به عنوان يك افتضاح ديپلماتيك در حد يك كلاهبرداري محكوم مي كنند .مفادي كه به وي [البرادعي] داده شده بود هيچ شكي باقي نمي گذاشت كه ايران درگير توسعة يك سلاح هستهيي است و براي اولين بار فاش ميساخت كه ايران به مرحلة نهايي در پروسة طراحي سلاح رسيده است. ولي البرادعي تصميم گرفته بود به بهانة فاش نساختن منابع, آن را مخفي نگه دارد. يك مقام به دبكافايل گفت كه در مورد منابع اطلاعات دادة شدة جديد به مدير آژانس توافق شده بود, بنابراين دليلي براي پنهان نگه داشتن بيشتر آن نبود. هفت كشور مربوط بهزودي تصميم خواهند گرفت كه كدام بخشهاي اين اطلاعات منتشر نشده را علني كنند.

 با استناد به منابع ما, اعتبار اطلاعات مزبور مستقيماً به هيچ دولتي برنخواهد گشت الي به ايرانيهاي تبعيدي كه آنرا بهعنوان اينكه از داخل ايران آمده ارائه خواهند كرد. اين تاكتيك در سال 2004 براي اولين بار به اجرا گذاشته شد. اين زماني بود كه اپوزيسيون, رهبران مجاهدين خلق اطلاعات تأسيسات غني سازي نطنز را در كنفرانسهاي مطبوعاتي در واشنگتن و پاريس افشا كردند.

وزارت خارجة اسرائيل گزارشي را كه البرادعي قبل از جلسة عادي سالانة در وين در سپتامبر 7 منتشر كرده بود را به خاطر حذف جزئيات تلاشهاي ايران براي دستيابي به تسليحات هستهيي, يا تلاشهاي مستمر آن در گمراهي و پنهانكاري اقداماتش تقبيح كرد.

 

گفتگو قدرتهاي جهان در مورد ايران در حاليكه فشار براي تحريمات (جديد) افزايش مي‌يابد

خبرگزاري فرانسه:چهارشنبه 11 شهريور 1388(2 سپتامبر 2009)

در حالي است كه فشارها براي تحريمات شديدتر عليه ايران رو به افزايش است، قرار هست روز چهارشنبه در آلمان ،ديپلماتهاي شش قدرت جهان، موضوع اتمي ايران را مورد بررسي قرار دهند.

سخنگو وزارت خارجه آلمان گفت ،مديران سياسي پنج كشور عضو دائم شوراي امنيت بعلاوه آلمان در فرانكفورت ديدار خواهند كرد. اين گردهمائي 5+1 بعد از گزارش آژانس اتمي سازمان ملل در هفته گذشته صورت مي‌گيرد ،در گزارش مزبور گفته شده است ايران توليد اورانيوم غني شده خود را كاهش داده و با مانيتورينگ دقيق‌تر تاسيسات اتمي خود موافقت كرده است. وزير خارجه آلمان فرانك والتر اشتانماير گفت بدنبال گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، الان وقت درستي براي گفتگو در باره نحوه رفتار با برنامه اتمي، در حال پيشرفت، ايران است. منابع ديپلماتيك چشم انداز هرگونه نتيجه واضح و مطمئني از اين گردهمائي را كم اهميت جلوه دادند، و گفتند هدف از اين ديدار جمع زدن (مسائل بصورت) جمعي ، بدنبال انتخاب بحث برانگيزو مجدد احمدي‌نژاد و گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ، مي‌باشد. اورانيوم غني شده براي سوخت اتمي بكار مي‌رود ولي همچنين مي‌تواند بعنوان يك ماده قابل انشقاق در بمب اتمي مورد استفاده قرار گيرد. ايران اصرار دارد كه فعاليتهاي اتمي آن صلح آميز است ولي كشورهاي غربي مضنون هستند كه تهران دنبال تسليحات اتمي است.

يك روز مانده به اين گردهمائي سعيد جليلي مذاكره كننده ارشد اتمي ايران گفت ايران بسته پيشنهادي خود را بروز كرده و براي مذاكرات جديد آماده است. ولي كاخ سفيد گفت كه هيچ اطلاعيه رسمي از ايران درباره پيشنهادات جديد دريافت نكرده است ، و گفت شش قدرت جهان (P5+1 ) در ماه آوريل پيشنهادي براي مذاكره رو در رو ارائه كردند ولي تاكنون هيچ واكنشي (از جانب ايران ) دريافت نكرده‌اند. واشينگتن همچنين گزارش آژانس اتمي را كم اهميت نشان داد و گفت ايران كماكان همكاري كاملي با بازرسان سازمان ملل انجام نمي‌دهد.

روابط ديپلماتيك بين ايران و امريكا از سه دهه قبل قطع بوده است ولي باراك اوباما بعد از رئيس جمهور شدنش در ماه ژانويه، در صورتيكه رهبران ايران مشتهاي خود را باز كنند يك دست درازشده بطرف آنها پيشنهاد كرده است.

ولي كاخ سفيد اوباما از عدم واكنش ايران از آن زمان تا كنون دلسرد شده و به ايران تا ماه سپتامبر وقت داده است تا پيشنهاد مذاكرات را قبول نموده و يا اينكه با دور چهارم تحريمات مواجه شود. فرانسه ، آلمان و انگليس در حال بالابردن فشار(روي ايران) بوده‌اند و روز دوشنبه نيكلاس ساركوزي و آنجلا مركل گفتند در صورت عدم تعامل از جانب ايران آنها خواستار تحريمات شديدتري هستند.  مركل گفت اگر ايران تمايلي به گفتگوها ندارد ما البته در ماه سپتامبر از جمله در پيتسبورگ(امريكا) - در نشست G-20 در تاريخ 24 و 25 سپتامبر - تحريمات بيشتر را بررسي خواهيم كرد.

نخست وزير انگليس گوردون براوون هفته قبل گفت اين منطقه و جهان ترسي از يك برنامه اتمي غيرنظامي ايران ندارند ولي اقدامات ايران متقاعد كننده، استدلالهاي آنها نيست. وزير خارجه روسيه لاوروف روز سه شنبه تاكيد كرد كه تنشهاي موجود با ايران فقط با يك راه حل سياسي - ديپلماتيك قابل حل است...

آنتوني سيبوير يك تحليلگر در شوراي روابط خارجي آلمان (DGAP ) به خبرگزاري فرانسه گفت او فكر مي‌كند بعد از دومين آزمايش اتمي كره شمالي در ماه مه كه شتاب جديدي ايجاد كرده است تحريمات بيشتر محتمل است .

آنتوني سيبوير گفت اگر اتمام حجت آخر ماه سپتامبر بدون هرگونه تغيير چشمگير تمام شود ، انتخاب ديگري وجود ندارد. او اضافه كرد اگرچه تحريمات موجود فعلي ،درصورتيكه روسيه و چين سهم خود براي اعمال آنها را انجام مي‌دادند مكفي بودند. او گفت روسيه و چين بطورمطلق حياتي هستند ...امري كه بايد انجام دهيم كار نزديك با روسيه و چين جهت راضي كردن آنها و نشان دادن ضرورت مساله، براي اقدام در رابطه با اين موضوع مي‌باشد

 

شاخه زيتون اوباما به ايران

گاردين:سه شنبه10 شهريور1388(1 سپتامبر 2009)

به‌قلم يوشكا فيشر - ايران در پروسه‌يي قرارگرفته كه برايش بزرگترين فرصتي است كه از زمان انقلاب 79 و شايد طي صدها سال گذشته فراهم شده يعني فرصتِ باراك اوباما. اين دراز كردن دست دوستي پرزيدنت اوباما است كه به ايران فرصتي بي‌نظير داده اگر و فقط اگر كه رهبري ايران آن را دريابد. هيچ چيز براي آنها ترسناك‌تر از باز كردن دربها و كاهش تنش با آمريكا نيست.  درواقع اين رژيم از جرج بوش و نئومحافظه‌كاران استقبال كرد چرا كه به رهبران ايران اجازه داد كه متحدتر شوند و در اينحال در نفوذ به عراق و افغانستان دست باز پيدا كرد. مانند همه تجددگراها در رژيمهاي ديكتاتوري همچون حكام ايران، آنها خواهان يك اقتصاد، تكنولوژي و زيرساخت يشرفته هستند و نه آزادي و دموكراسي يا حكومت قانون. به اين خاطر است كه آنها بشدت سرخورده هستند و از انقلابات رنگي در هراسند... جريان جاري تظاهرات انبوه، خشونتها و شكنجه و سركوب كه بعد از انتخابات 12 ژوئن پيش آمد يك تضاد عمده را در درون قشر حاكم در ايران نسبت به مسير اصلي حركت جمهوري اسلامي آشكار ساخته است. آيا اكنون ايران درصدد باز كردن درهاست يا اينكه انزوا را انتخاب مي‌كند؟ به اتحاد فكر مي‌كند يا بي‌ثباتي را برمي‌‌گزيند؟ تصميم‌گيريها در حال حاضر نهايي نيست گرچه انزواگراها اكنون برنده شدند... رؤياي ظهور ايران كه يك قدرت بزرگ شود و تمدني كه داشته را بازيابد ممكن است در وحدت با قدرتهاي اصلي و منطقه‌يي محقق ‌شود و نه با كابوس رويارويي. درعينحال رهبري فعلي ايران روي گزينه كابوس شرط‌بندي كرده است. آنچه در بحران فعلي قابل ديدن است انقلاب ايران عليه شاه است كه اولين انقلاب اسلامي نبوده بلكه يكي از آخرين شورشهاي ضد استعماري بوده يعني پايان و نه آغاز يك دوره تاريخي بوده است. يكي از انقلابات موفق اوليه از اين دست و يعقيناً مهمترين آنها در 1949 در چين رخ داد. به‌دنبال آن جنبشهاي آزاديبخش ملي بيشماري در آسيا، آفريقا و آمريكاي لاتين ظهور كردند. بهتر است رهبري ايران كيسهاي فوق را به دقت مورد مطالعه قراردهد. درواقع اتحاد شوروي در نهايت بخاطر وضعيت اقتصادي فروريخت نه به‌دليل فقدان موشك و كلاهكهاي اتمي. حتي وفور ذخاير نفت و گاز شوروي نتوانست آن را از فروپاشي نگهدارد. اما بنظر مي‌رسد كه حكام ايران از تاريخ درسي نگرفته‌اند. درعوض به ابزاري استالينيستي همچون محاكمات نمايشي دستجمعي متوسل شده‌اند. در نهايت، حكومت با ضربِ سرنيزه جواب ندارد.

در شرايطي كه ايران آزادي را در داخل سركوب مي‌كند و بر سياست خارجي تكيه دارد كه بي‌ثباتي منطقه‌يي را دامن مي‌زند و روي توسعه تسليحات اتمي متمركز شده است. كه امنيت آن را بجاي اينكه ارتقا بدهد كاهش خواهد داد. در عوض تركيه است كه يك پروسه موفق باثبات سازي و مدرنيزه كردن را پيش برده و در نتيجه تركيه و نه ايران اكنون روي دور است و كشور كليدي قدرت در خاورميانه خواهد بود. پاييز امسال تصميمات مهمي بايد اتخاذ شوند زيرا كه پروسه غني‌سازي اورانيوم بلاوقفه در ايران ادامه يافته‌اند. به‌واقع ايران به خط قرمزِ ساختنِ تسليحات اتمي نزديك مي‌شود. بنابراين رهبري آن بايد تصميم بگيرد كه آيا دستي كه اوباما براي كمك دراز كرده را مي‌گيرد يا اين منطقه را به يك فاز جديد رويارويي وارد مي‌كند. نگاهي به كتب تاريخ ممكن است به آنها در گرفتن اين تصميم كمك كند

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

عبدالعزیز حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در ایران در گذشت.

بی بی سی:چهارشنبه 4 شهريور 1388(26 اوت 2009)

آقای حکیم یکی از قدرتمندترین روحانیون شیعه در عراق پس از صدام محسوب می شد. دو روز پیش رسانه های ایرانی خبر از وخامت حال او و انتقالش به یک بیمارستان پیشرفته ریوی در دارآباد تهران خبر داده بودند.

آقای حکیم 53 ساله از مدتها پیش به علت ابتلا به سرطان ریه در ایران تحت معالجه بود.

عبدالعزیز حکیم ریاست مجلس اعلای اسلامی را به عهده داشت که بزرگ ترین حزب سیاسی شیعیان عراق به شمار می رود و ریاست اتئلاف عراق یکپارچه را در مجلس عراق به عهده دارد.

آقای حکیم سمت سیاسی نداشت و در پشت صحنه، تلاش های سیاسی گروهش را هدایت می کرد. انتظار می رود عمار حکیم، یکی از پسران عبدالعزیز حکیم جانشین او شود.

بشنوید

این گروه شیعه هم اکنون با مقتدی صدر، روحانی تندرو شیعه و چند گروه دیگر اتئلاف جدیدی به نام اتئلاف ملی عراق تشکیل داده و حزب دعوه به ریاست نوری مالکی در آن جایی ندارد.

از زمان سرنگونی صدام، مجلس اعلای اسلامی به یکی از بازیگران مهم عرصه سیاسی عراق تبدیل شد. این گروه که روابط بسیاز نزدیکی با ایران دارد، تلاش کرد با آمریکا نیز روابط برقرار کند و اولین گروهی بود که از ایران درخواست کرد تا برای تامین امنیت عراق، با آمریکایی ها مذاکره کند. موافقت ایران با این درخواست آقای حکیم و سایر سیاستمداران عراقی، منجر به برگزاری چند دور مذاکره رسمی میان ایران و آمریکا بر سر عراق شد.

در سال ۲۰۰۶ برای اولین بار اعلام شد که تورمهای محدود و کوچک در ریه عبدالعزیز حکیم دیده شده است. او قبل از آن برای آزمایشهای اولیه تشخیص سرطان به بیمارستان هیوستون در آمریکا مراجعه کرده بود و پزشکان این بیمارستان تائید کرده بودند که او به سرطان ریه مبتلاست.

سیدعبدالعزیز حکیم بیش از بیست سال ساکن ایران بوده است.

او پس از کشته شدن برادرش، آیت الله سیدمحمدباقر حکیم در یک انفجار انتحاری رهبری مجلس اعلای اسلامی عراق را به عهده گرفت.

تشکل تحت رهبری او دو سال پیش کلمه "انقلاب" را رسما از عنوان خود حذف کرد. این تشکل در ایران و به ابتکار حکومت ایران تأسیس شد و از همان زمان روابط تنگاتنگ با ایران دارد.

 

گفتگو با دكتر ظافر العاني رئيس فراكسيون جبهه توافق حول اتهام سوريه و ايران به دخالت در امور عراق

تلويزيون بغداد ( وابسته به حزب اسلامي عراق): شنبه 7 شهريور 1388(29 اوت 2009)

 مجري: مسئولين در بغداد بايد موضوع دخالت در امور عراق را به وزير خارجه ايران بگويند, يعني همان چيزي كه از سوريه مي خواهند از ايران نيز بخواهند.آيا فكر مي كني كه دولت عراق قصد كرده است كه اختلافاتش با كشورهاي همسايه را حل كند؟

ظافر العاني رئيس فراكسيون جبهه توافق در مجلس نمايندگان: فكر مي كنم كه طي اين پروسه مردم عراق ملاحظه كردند كه رفتار با كشورهاي همسايه بار انتخاباتي دارد. در صورتيكه روزانه دلايل و نشانه هاي دخالت ايران در پرونده امنيتي عراق بصورت منفي وجود دارد و دولت تهران از گروههاي ويژه حمايت مي كند, ميزان زيادي سلاح حتي سلاح هاي ساخت 2009 وارد عراق مي شود ولي نسبت به آن چشم پوشي مي شود ولي برخي از اطلاعات غير موثق حول كشورهاي ديگر وبخصوص عربي بزرگ مي شود. اميدوارم كه اين وضعيت بخاطر انتخابات نباشد فكر مي كنم كه منافع عراق بايد در نظر گرفته شود...نمي خواهم هيچ كشوري را تبرئه كنم. اطلاعات موثق حول دخالت ايران در عراق وجود دارد. درخواست كميته تحقيق بين المللي براي دور كردن اين پرونده از سياست سازي مهم است, زيرا كه عراق تجربه كافي جنايي ندارد و بايد دادگاه بي طرف بين المللي باشد و همه حوادث خشونت و تروريزم در عراق را بدست بگيرد...   

 

عمار حکیم، فرزند 38 ساله عبدالعزیز حکیم به ریاست مجلس اعلای اسلامی عراق انتخاب شده است.

بی بی سی:سه شنبه10 شهريور1388(1 سپتامبر 2009)

آقای حکیم که مانند پدرش روحانی است در شهر نجف به دنیا آمده است.

او پس از مرگ آقای حکیم که به علت بیماری سرطان درگذشت، اداره این گروه پرنفوذ شیعی عراق را به عهده می گیرد.

از زمان وخامت حال عبدالعزیز حکیم در دو سال پیش، عمار حکیم بخشی از مسئولیت های پدرش را به عهده گرفت.

نامزدی او برای ریاست این گروه پرنفوذ شیعه در جلسه شورای مشورتی مجلس اعلای اسلامی مورد تصویب قرار گرفت.

مجلس اعلای اسلامی یکی از بزرگ ترین گروه های سیاسی حاضر در مجلس عراق است اما در انتخابات محلی اخیر نتیجه خوبی به دست نیاورد و کنترل برخی شوراهای محلی در جنوب عراق را به رقبا واگذار کرد.

از زمان سرنگونی صدام، مجلس اعلای اسلامی به یکی از بازیگران مهم عرصه سیاسی عراق تبدیل شد. این گروه که روابط بسیاز نزدیکی با ایران دارد، تلاش کرد با آمریکا نیز روابط برقرار کند و اولین گروهی بود که از ایران درخواست کرد تا برای تامین امنیت عراق، با آمریکایی ها مذاکره کند.

موافقت ایران با این درخواست آقای حکیم و سایر سیاستمداران عراقی، منجر به برگزاری چند دور مذاکره رسمی میان ایران و آمریکا بر سر عراق شد.

دو سال پیش این گروه کلمه "انقلاب" را رسما از عنوان خود حذف کرد. در آن زمان دلیل این کار، تغییر حکومت در عراق عنوان شد.

برخی تحلیلگران می گویند احتمال دارد نقش مجلس اعلای اسلامی در آینده بیش از پیش کمرنگ تر شود و در مقابل گروه وابسته به مقتدی صدر، روحانی شیعه قوی تر در عرصه سیاسی عراق ظاهر شود.

این گروه شیعه هم اکنون با مقتدی صدر، روحانی تندرو شیعه و چند گروه دیگر اتئلاف جدیدی به نام اتئلاف ملی عراق تشکیل داده و حزب دعوه به ریاست نوری مالکی در آن جایی ندارد.

عبدالعزیز حکیم، 26 اوت در 59 سالگی در تهران درگذشت و مقام های ایرانی از جمله آیت الله خامنه ای، رهبر ایران برای درگذشت او پیام تسلیت صادر کردند.

آقای حکیم پس از فعالیت در شورای سه نفره حکومتی در دوران پل برمر، حاکم آمریکایی عراق، سمت سیاسی دیگری به عهده نگرفت و در پشت صحنه، تلاش های سیاسی گروهش را هدایت کرد.

 

 

تحليلگران: مالكي همه چيز خود را برروي انتخابات قرار مي دهد.

خبرگزاري فرانسه:دوشنبه 9 شهريور1388(31 اوت 2009)

تحليگران مي گويند، نوري المالكي نخست وزير عراق با جداكردن صف خود از هم پيمان شيعي خود، قماري را برگزيده است كه مي تواند به برد و باخت حكومتش منجر شود.

استراتژي نخست وزير زماني مورد توجه قرار گرفت كه هم پيمان سابق وي اسامي كانديداهاي خود براي انتخابات آينده را معرفي كرد، ليستي كه مالكي را برانگيخت تا اعلام كند كه وي ائتلاف چند حزبي گسترده تر را انتخاب خواهد كرد.

هشام داوود انسان شناس و متخصص امور عشاير عراق به خبرگزاري فرانسه گفت،

او درست يا غلط بر روي قدرت خود و ديناميزمش براي پيروزي شرط بندي مي كند، ولي ديگران شرط مي بندند كه وي شكست خواهد خورد .نخست وزير شيعي عراق مصمم است كه صفحه جديدي در سيستم سياسي ازهم گسسته‌ي طائفي عراق ايجاد كند، ويمي خوهد ائتلافي را از رهبران عشاير سني، و نيز كانديداهاي شيعي تشكيل دهد.

وي براي هفته ها اگر نگوييم ماه ها، بر روي اين طرح كار كرده است ، و معتقد است كه مي تواند موفق شود, همچنانكه در انتخابات استاني چند ماه قبل موفق شد، زماني كه كانديداهايي كه وي حمايت مي كرد, بالا دست هم پيمانان سابق وي در مناطق شيعي و بغداد زدند. مالكي اميدوارست كه اتحاد گسترده وي ، كه آنرا ائتلاف دولت قانون مي نامد، تقريباً مطمئن است كه ـ ـ به مانند انتخابات ژانويه ـ بتواند بخش طائفي را، كه به سياست و امنيت، از تهاجم ( نيروهاي ائتلاف) به رهبري آمريكا در 2003 آسيب رسانده است، پيوند بزند.

شركاي قبلي وي با يكديگر متحد شده اند تا گروه خود را در ائتلاف ملي عراق تشكيل دهند، كه شامل مجلس اعلاي اسلامي عراق مربوط به عبدالعزيز حكيم است كه هفته گذشته در بيمارستاني در ايران در اثر سرطان درگذشت.

اين( ائتلاف ) همچنين شامل هواداران روحاني راديكال ضد آمريكايي مقتدي صدر نيز مي باشد...

در 24 اوت, ائتلاف ملي عراق, كه اكنون ائتلاف اصلي شيعي, و بزرگترين گروه در پارلمان است, ليستي از كانديداهايي را منتشر كرد, كه مالكي و متحدين او را مستثني كرده بود.

داوود در مورد مالكي گفت, اين ائتلاف جديد شيعي بر روي محدود كردن و تضعيف نمودن او متمركز است. او گفت, آنها انتظار دارند كه او شكست بخورد و كمتر نگران طراحي استراتژي خودشان مي باشند.

داوود گفت, اما مالكي معتقد نيست كه حتي, با وجود شكستهاي امنيتي جدي, كه در هفته هاي اخير مواجه شده, آينده سياسي وي به خطر افتاده باشد...يك روزنامه محلي, كشتار اخير در عراق را 11 سپتامبر عراق ناميد... وين وايت, محقق در موسسه ميدل ايست مستقر در واشنگتن, معتقد است كه مالكي, كه براي تشكيل يك ائتلاف جديد تلاش مي كند, بخصوص بعد از شكستهاي امنيتي اخير, در مسير خطرناكي پيش خواهد رفت.

وايت گفت, ممكن است او به دليل ضعف اردوي شيعي, يعني رقابت ديرينه ميان مجلس اعلي و جنبش صدر, پيروز شود, اما در همين حال, او بايد, برخورد با نگراني هاي كردها در منطقه خودمختار كردستان, و روساي قبايل سني را نيز در نظر بگيرد. وايت افزود, كردها و سني ها به او اعتماد ندارند و همين امر, او را در موقعيت حساسي قرار مي دهد. وايت گفت, ائتلاف او , يك اتحاد پر ريسك و يك امر پيچيده اي خواهد بود. او هنوز هم اين شانس را دارد كه انتخاب شود, اما اكنون خطرات بيشتري در برابر او وجود دارند. اكنون يك چالش جدي وجود دارد. بيشتر مردم فكر مي كردند كه او برنده خواهد شد, اما اكنون ( بعد از بمبگذاريها) اين احتمال, بيشتر 50/50 است. اين كار مشكل تري خواهد بود.  حميد فاضل, استاد دانشگاه بغداد معتقد است كه مالكي, اگر مي خواهد در انتخابات ژانويه برنده شود, بايد از مهارتهاي ديپلماتيك خود استفاده كند. اين استاد علوم سياسي گفت, كليد اين كار اين است كه با روساي قبايل سني , مستقل ها, و چهره هاي سكولار, وارد اتحاد شود. فاضل گفت, تنها در اينصورت است كه او شانسي براي موفقيت دارد. سيستم انتخاباتي عراق به اين شكل است كه حتي اگر كانديداهاي مالكي در حوزه هاي راي گيري هم برنده شوند, باز او مجبور است براي نخست وزير شدن, در پي ايجاد ائتلافهايي باشد. علي الموسوي, مشاور مالكي گفت, نخست وزير هيچ عجله اي براي منتشر كردن ليست خود ندارد, هرچند, بسياري از گروههاي سياسي آماده اند تا به او ملحق شوند...

بهگفته داوود, مالكي يك چهارراه استراتژيكي را ترسيم كرده است. هدف او اين است كه رقباي شيعي را به حاشيه براند, بر روساي قبايل سني چيره شود, از احزاب عرب عليه كردها در كركوك و موصل حمايت كند, و آمريكاييان را به اين سمت سوق دهد كه باور كنند, او تنها رهبر معتبر مي باشد.

 

مجادله میان سوریه و عراق عمیق تر می شود

بی بی سی:پنجشنبه 12 شهريور 1388(3 سپتامبر 2009)

پلیس عراق تصاویر مردی سعودی را نشان داده و ادعا کرده او به آموزش بمبگذاری در سوریه اعتراف کرده است

اختلافات میان عراق و سوریه یک گام جلوتر رفته و دولت عراق گفته است رسما از سازمان ملل متحد تقاضا کرده دادگاهی بین المللی تشکیل دهد تا کسانی که در پس اقدامات خشونت آمیز هستند و هماهنگی آنها در کشورهای همسایه عراق صورت می گیرد، محاکمه شوند.

هشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، روز پنجشنبه (3 سپتامبر)، به اندرو نورت، گزارشگر بی بی سی گفت سوری ها، اگر مستقیما خودشان در عملیات پیکارجویانه در عراق دست نداشته باشند، دست کم به خاطر همدستی با این عوامل گناهکارند.

آقای زیباری گفت دولت عراق مدارکی را به سوریه ارائه کرده است که شامل نام مظنونین و اردوگاه های آموزش پیکارجویان می شود اما این اقدام هیچ فایده ای در بر نداشته است.

دولت سوریه مدت هاست که متهم شده به پیکارجویان عرب که در عراق دست به حمله می زنند، پناه داده است. اما سوریه این اتهامات را رد کرده است.

روابط میان دو کشور بعد از آن که عراق سوریه را متهم کرد مظنونین بمبگذاری های اخیر در این کشور را مخفی کرده است، رو به وخامت گذاشت.

بمبگذاری هایی که حدود دو هفته قبل (در تاریخ نوزده اوت) در وزارتخانه های امور خارجه و دارایی واقع در منطقه محافظت شده بغداد انجام شد و حدود صد نفر کشته به جای گذاشت، اعتماد به دولت عراق و نیروهای امنیتی را متزلزل کرد.

روز یکشنبه، مقام های امنیتی عراق اتهامات جدیدی را علیه سوریه و نقشی که ادعا شده در بمبگذاری ها داشته است، مطرح کردند. آنها تصاویر ویدیویی را نشان دادند که در آن به گفته آنها مردی سعودی اعتراف کرده در اردوگاهی در سوریه آموزش دیده است.

این مرد 29 ساله که خود را محمد الشمعاری، معرفی می کند، می گوید که بعد از آموزش در سوریه از مرز عبور کرده و برای انجام چند حمله وارد عراق شده است.

او گفت: "به ما درس هایی درباره قوانین اسلامی داده می شد و این که چطور بجنگیم. سازمان اطلاعات و امنیت سوریه به خوبی از وجود این اردوگاه مطلع بود."

هفته گذشته، پلیس عراق اعترافات مردی عراقی را از تلویزیون پخش کرد که می گفت یکی از اعضای سابق حزب بعث عراق که در سوریه مستقر شده است به او دستور داده بود که به وزارتخانه ها حمله کند.

تائید صحت و سقم این ادعاها ممکن نیست.

دو کشور سفرای خود را فراخوانده اند و بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه اتهامات دولت عراق را انکار کرده و گفته است که استقرار ثبات در عراق به نفع سوریه است.

با بالا گرفتن تنش ها، ترکیه میانجیگری میان عراق و سوریه را آغاز کرده است.

احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه برای کاستن از این تنش ها سه روز پیش به بغداد سفر کرد و با مقام های عراقی از جمله نوری مالکی، نخست وزیر و هشیار زیباری، وزیر امور خارجه دیدار کرد.

دو کشور در زمان حکومت صدام حسین در عراق، علیرغم حکومت حزب بعث در هر دو کشور، روابط خصمانه ای داشتند. روابط میان دو کشور پس از 24 سال در سال 2006 برقرار شد.

به دنبال حمله نظامی به عراق توسط آمریکا در ماه مارس سال 2003 و سقوط رژیم صدام حسین، بسیاری از مقام های بعثی این کشور به سوریه گریختند.

عراق بارها خواهان بازگرداندن مقام های فراری از سوریه شده است.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

آمريکا از آزادي عبدالقديرخان ابراز نگراني کرد

چهارشنبه 11 شهريور 1388(2 سپتامبر 2009)

ایرنا- يک مقام آمريکايي روز سه شنبه با ابراز نگراني از آزادي رفت و آمد عبدالقديرخان ، دانشمند هسته اي مغضوب پاکستان ، وي را همچنان يک خطر جدي "تکثير سلاحهاي هسته اي " خواند.

خبرگزاري فرانسه در گزارشي از واشنگتن با اشاره به اينکه عبدالقدير خان پذيرفته است که اسرار هسته اي را در اختيار برخي کشورها قرار داده است، اظهار داشت : مقامات پاکستاني محدوديت هاي اعمال شده در مورد رفت و آمد وي را لغو کرده اند .

يک مقام وزارت خارجه امريکا هنگام اظهار نظر در مورد اين خبر ، به شرط عدم افشاي هويت خود گفت :" به عقيده ما ، وي کماکان يک خطر جدي تکثير سلاحهاي هسته اي است .".

يک دادگاه پاکستان در ماه فوريه ، پنج سال پس از آنکه پدر بمب هسته اي مورد احترام پاکستان به دليل اداره يک شبکه مخفي تکثير سلاحهاي هسته اي در خانه اش زنداني بود، حکم آزادي وي را صادر کرد.

خان 72 ساله جمعه گذشته به ديوان عالي پاکستان شکايت کرد که هنوز با محدوديت رفت و آمد از سوي تشکيلات امنيتي روبرو است .

ديوان عالي نيز متقابلا به دولت دستور داد به اين ادعاي خان در چهارم سپتامبر پاسخ دهد .

مطبوعات محلي از خان نقل کردند که اين محدوديتها پس از جلسه دادرسي جمعه برداشته شده است .

ديويد آلبرايت يک بازرس تسليحاتي سابق تسليحاتي سازمان ملل و يک کارشناس هسته اي در گفت و گو با خبرگزاري فرانسه رفع محدوديتهاي اعمال شده عليه مردي که بگفته وي نمي توان به او " اعتماد " کرد ، يک اشتباه خواند .

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 29 مرداد

بی بی سی:پنجشنبه 29 مرداد 1388(20 اوت 2009)

"آمادگی كروبی برای ارائه مستندات خود درجمع سران كشور" تیتر اول آفتاب یزد است، ابتکار در عنوان گزارشی پیرامون تشکل اعلام شده راه سبز نوشته"راهی برای براندازی يا فعاليت قانونمند؟" و "کروبی مستندانش را ارائه می کند" گزارش اصلی حیات نو است.

"استفاده از شرايط جديد جهانی به سود منطقه" عنوان روزنامه ایران از دیدار رییس دولت با بشار اسد است، "رویکرد جدید آمریکا در منطقه ناشی از ضعف است" به نقل از رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با رییس دولت سوریه تیتر روزنامه جمهوری اسلامی است"، رسالت از همین منبع "تیغ آمریکا در منطقه روز به روز کندتر می شود" را نقل کرده است.

"جلسات رای اعتماد به وزیران پیشنهادی، هشتم و نهم شهریور" گزارش اصلی ابرار است، "بیست و یک وزیر پیشنهادی احمدی نژاد، رای هشتم شهریور" عنوان کیهان، "کابینه ای ضعیف تر از کابینه نهم" تیتر مردم سالاری است، "کدام وزیران رای اعتماد می گیرند" سئوال روزنامه خبر است و "کابینه پیشنهادی برای دولت دهم" عنوان اول دنیای اقتصاد.

سرمایه "بیست و چهار میلیارد دلار پرداخت ارزی برای مسافرت" را در صدر گزارش های خبری خود آورده است.

روزنامه ایران در گزارش اصلی خود خبر داده نمایندگان مجلس از وزیران پیشنهادی رییس جمهور به ویژه وزیران زن استفبال کرده اند. این خبر از آن جا اهمیت دارد که به نوشته روزنامه های مختلف با وجود آن که مهلت رییس دولت تمام شده اما هنوز فهرست وزیران وی کامل نشده است.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته پس از آنكه بسياری از نمايندگان حتی فراكسيون زنان مجلس نسبت به گزينه هايی كه برای تصدی وزارتخانه توسط زنان در نظر گرفته شده با ديده شک و ترديد به اظهار نظر پرداختند، يكی از مراجع تقليد قم هم به انتقال نگرانی های خود در اين باره پرداخت.

به نوشته این روزنامه نزدیک به حوزه علمیه قم، مرجع تقليدی که نگرانی ها را منتقل کرده پيش از اين نيز نسبت به وزير شدن زنان معترض بود و اين بار با ارسال نامه ای به مقامات عالی رتبه نظام ناراحتی و دلايل مخالفت خود با اين اقدام را بيان داشته است. انتقادات اين مرجع تقليد سبب شد هياتی از سوی دولت به ديدار علما و بزرگان حوزه علميه قم شتافته و آنان را در جريان دلايل و جزئيات اين اقدام رئيس جمهور قرار دهند.

حیات نو در مقاله ای نوشته خشمگينان مخالف آقاى کروبى ناگهان دلسوز بازداشت‌شدگان و آزادشدگان از آنها شده اند و نويسنده نامه را در نوشته‌ها و بيانيه‌هاى سفارشى خود مورد سرزنش قرار داده‌اند که چرا چنين گفته‌ای، چون آنهايى که الان در بازداشت هستند يا آزاد شده‌اند، حيثيتشان بر باد رفته و مى‌خواهند از دست آقاى کروبى به خاطر اين آبروريزى شکايت کنند.

نویسنده مقاله تاکید کرده اين مغلطه آشکار نشان مى‌دهد که اين مقصرين بحران‌آفرينى‌هاى اخير يعنى کسانى که جوانان مردم را خودسرانه دستگير نموده و در بازداشتگاه‌هاى غيراستاندارد و احتمالا غيرقانونى برده‌اند و نيز حاميان رسانه‌اى آنها منطقى براى رسيدگى به ادعاهاى آقاى کروبى ندارند و حالا به دنبال يارگيرى هستند.

به نوشته مصطفی ایزدی در مقاله حیات نو آنهايى که بدون مطالعه کارشان شده تکذيب و تخريب و هوچى‌گري، بخصوص طرفداران پرو پا قرص خشونت و داعيان بى‌ارزشى رأى مردم، بدانند که کروبى را نمى‌توان از ميدان بيرون کرد.

کیهان در گزارشی ادعا کرده همه آن چه در رسانه های فارسی زبان درباره تجاوز و بدرفتاری با زندانیان در ایران منتشر شده کار یک اتاق فکر بیگانه بوده و پروژه قصه بافی از قول یک فرد مطلع، يك زندانی آزاد شده، هم سلولی يك زندانی مورد تجاوز قرار گرفته، يك زندانی سياسی اول انقلاب، خانواده يکی از بازداشت شدگان و... به عنوان يك پروژه مشترك در دستور كار اين شبكه عنكبوتی قرار گرفته است.

به نوشته این روزنامه هوادار دولت جالب اينكه مرزهاي جغرافيايي بين رسانه هاي آمريكايي، انگليسي، فرانسوي، آلماني، هلندي و... هم برداشته شده به نحوي كه مطالب منتشره در اين قبيل سايت ها نشان مي دهد همه آنها تصميمات پردازش شده در يك اتاق عمليات رواني مشترك را عملياتي مي كنند و احتمال مي رود برخي از نويسندگان قصه هاي مشمئزكننده كذايي همان نويسندگان قديمي داستان هاي مبتذل باشند كه در اين امر پس از چند دهه تخصص پيدا كرده اند.

ابتکار در سرمقاله خود نوشته پرونده انتخابات بسته مي شود در هنگامه اين انتخابات پر شور شاهد حوادث تلخ و تند و تباه گر بوديم و موجبات اختلاف بين افراد شد و کدورت ها بوجود آورد و بد اخلاقي ها را مشاهده کرديم که هرگز شايسته افراد نبود. آسيب ديديم و تضعيف کرديم خودمان را و نظام خود را مسئولين خود را زحمات و خدمات خود را ضايع کرديم گذشته و حال خود را بدنشان داديم دشمن را شاد کرديم و دوستان را ناشاد ساختيم و فاصله بوجود آورديم.

به نظر نویسنده این مقاله همه اينها محصول بدبيني و فاصله پذيري و شنيدن گزارش هاي نادرست و پذيرش آنها و محصول افراط و تفريط در محبت و دشمني چاپلوسي درباره برخي و بي انصافي درباره برخي ديگر بود بايد رها کنيم کينه توزي را و نزديک شويم به يکديگر تحمل کنيم اختلاف نظرها را و حاشيه ها را رها کنيم معيارمان در همه مسائل قانون باشد.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته روزهاي اخير، اظهارات يك مقام نـظامي در رسانه‌ها منتشر شد كه هم عجيب بود و هم پيام‌آور. اين مقام نظامي كـه هيچ‌گونه مسئوليت‌يا سابقه قضايي ندارد اظهاراتي به يك بازداشتي مظلوم كه هنوز وكيل او موفق به ديدارش نشده منتسب كرد که ثابت مـي‌كـنـد اراده دخـالت نظاميان در سياست، اكنون به مرحله‌اي بالاتر رسيده و آنها در مقام قضاوت نيز نشسته‌اند و قاعدتاً همه ما بايد آن را به عنوان يك حقيقت تلخ بپذيريم..

مجتبی واحدی در سرمقاله آفتاب یزد نوشته مقام نظامي، از قول متهمي كه ظاهراً سهم او از وكيل نيز در اختيار پرونده سازان، پرونده خوانان و افشاگران غيرقانوني قرار گرفته، ادعا كرده است كه "در مترو تهران نظرسنجي مي‌شده و نتيجه آن به عنوان نتايج نظرسنجي از كل كشور در اختيار مهندس موسوي قرار مي‌گرفته است! ظاهراً اين اقدام شنيع، مهم‌ترين اتهام كسي است كه از دو ماه پيش در بازداشت انفرادي بوده در حالی که از همین جمله برمی آید منابع اطلاعاتي كه احمدي‌نژاد را از وجود فساد مالي در خانواده رئيس مجلس خبرگان و رئيس بازرسي رهبري مطمئن ساختند، به اندازه كسي كه آمار انتخاباتي از ايستگاه مترو جمع آوري كرده ،به نظام جمهوري اسلامي صدمه نزده است.

در ادامه سرمقاله آمده این كسي كه آمارهاي غلط او از ميزان معترضان خياباني، باعث شد احمدي‌نژاد در حضور صدها خبرنگار خارجي بگويد تعداد معترضان، حتي به اندازه حاضران در يك صندوق راي‌گيري نيستند چه؟ راستي آن معاون رئيس‌جمهور كه با شجاعت كامل، مصاحبه‌اي برگزار كرد و گفت"مدرك دكتراي كردان را شخصا ملاحظه كرده‌ام" بيشتر تنش و آبروريزي ايجاد كرده يا كسي كه آماري از متوسط آراي ايران كوچك در ايستگاه مترو ارائه نموده است؟

عماد افروغ در مقاله ای در اعتماد نوشته مي توان با قطعيت گفت که توسل به راه هاي اخلاقي مدت هاست براي پاسخ دادن و گفت وگو با طيف خاص نزديک به قدرت پاسخگو نيست، زيرا راه هاي اخلاقي و مذاکره در فضايي کارساز است که اخلاق ارزش محسوب مي شود اما اخلاق براي اين طيف سال هاست که مرده است. ترور گسترده شخصيت ها نشان از اين دارد که اين افراد ماشه تفنگ خود را به سمت وجهه ديني و اخلاقي جامعه ما نشانه رفته اند و نه يک بار که هر روز اخلاق را کشته اند و زير پا له کرده اند.

این نویسنده اصولگرا که آماده شده است تا شکایتی علیه مدیر روزنامه کیهان به دادگستری بدهد در این مقاله تاکید کرده هر چند سناريوي شنيع تخريب و ترور شخصيت هاي فرهنگي، سياسي و انقلابي پروژه يي ريشه دار است و به صحنه کشاندن ريشه هاي واقعي و منبع اصلي آن کار آساني نيست اما من هنوز در اين کشور اندک اميدي براي رسيدگي به اين بيدادگري ها دارم.

روزنامه سرمایه خبر داده که عبدالله نوری در راس یک هیات روحانی، با سفر به قم و دیدار با آیت الله منتظری و آیت الله شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی در ایران ضمن تشریح اوضاع کشور خواهان آن شد که علما به صورت جدی تر وارد عرصه شوند. در این هیات غلامحسین کرباسچی شهردار اسبق تهران، حجت الاسلام معادیخواه وزیر ارشاد اسلامی در سال های اول بعد از انقلاب، حجتی وزیر کشاورزی خاتمی و علی حکمت سردبیر روزنامه خرداد حضور داشتند.

به نوشته این روزنامه دیدار با آیت الله منتظری و آیت الله شهرستانی جداگانه انجام شد و از آنجا که آیت الله منتظری بی وقفه در جریان امور سیاسی کشور است و مواضع خود را مرتب اعلام می کند، حدس زده می شود دعوت از مراجع برای ورود به صحنه عمدتاً شامل حال آیت الله سیستانی خواهد شد که درحال حاضر بزرگ ترین مرجع تقلید شیعه است.

محسن شمشیری در مقاله ای در سرمایه نوشته در چهار سال گذشته به دنبال افزایش شدید قیمت نفت که فرصتی تاریخی را فراهم کرد، حجم بودجه عمومی دولت نیز به شدت افزایش یافت و در نتیجه دولت با اتکا به درآمد نفت برای تبدیل دلارهای نفتی به ریال جهت تامین هزینه های بودجه عمومی، میزان واردات را افزایش داد. در نتیجه واردات ظرف چهار سال سه برابر شد و واردات کالا به بیش از 56 میلیارد دلار در سال 87 رسید.

به نوشته این افتصاددان در همین مدت دلار ارزان و رشد مسافرت خارجی واردات خدمات افزایش زیادی داشته و در این چهار سال تنها در بخش خدمات مسافری و مسافرت 24 میلیارد دلار پرداخت ارزی شده. در حالی که حداقل انتظار کارشناسان و تولیدکنندگان این است که از درآمد سرشار نفتی و دلارهای نفتی در جهت انتقال دانش فنی و خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری خارجی استفاده شود.

حیات نو همراه با خبر مسافرت هنرپیشه کره ای یک سریال تلویزیونی پرطرفدار به ایران در مقاله ای از قول همینن هنرپیشه نوشته رغبت مردم به حدی است که در شب های نمایش این سریال بار ترافيک شهر ها کاهش می گیرد . جوانى در منطقه‌اى دور براى عشق به يک بانوى ناديده؛ زندگى خود را فدا کند يا سرمايه‌گذاران ايرانى حاضر به دعوت از قهرمان يک مجموعه دست چندم شده اند.

حیات نو سپس پرسیده اند پس مديران فرهنگى ما چرا دست روى دست گذاشته اند و از فرصت‌هاى موجود بهترين استفاده‌ها را نمى‌کنند تا دست کم هم قصه اى درخور به خورد جوان و بزرگ ايرانى بدهند و هم هزينه‌هاى قهرمان سازى کاذب را به سمت و سوى درست هدايت کنند و جامعه را از پرداخت خسارت‌هاى انسانى و عاطفى به دور نگاه دارند؟ اگر فیلم هیا تاریخی چنین رغبتی در مردم بر می انگیزد چرا مدیران فرهنگی ما از این منبع بومی استفاده نمی کنند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۳۱ مرداد

بی بی سی:شنبه 31 مرداد 1388(22 اوت 2009)

" از قم تا تهران" عنوان اصلی روزنامه اعتماد است که خطبه های نماز جمعه ابراهیم امینی را در قم و احمد جنتی را در تهران با اهمیت دیده است، کیهان "پرسش مهم آیت الله جنتی سران فتنه چرا دستگیر نشده اند" را در صدر اخبار خود آورده و روزنامه جمهوری اسلامی سخنان امام جمعه قم را با اهمیت دیده و در تیتر اول خود نقل کرده "کشاندن اختلافات به حوزه خیانت به حوزه و نظام است".

"وزیران جدید كارآمدتر از قبلی‌ها نیستند 5 نفر از آنها رای نمی‌آورند" تیتر اول آفتاب یزد است، " چه کسانی وزیر می شوند ، چه کسانی نمی شوند " عنوان اصلی ابتکار است، ابرار از قول رییس دولت نوشته "وزرا باید رییس جمهور را قبول داشته باشند" فرهیختگان از "حذف چهارده وزیر از کابینه" خبر داده است.

"دلایل انتخاب وزرا از زبان رییس جمهور" تیتر اول روزنامه ایران است، "واکنش سران مجلس به وزیران پیشنهادی" عنوان اصلی دنیای اقتصاد، رسالت در صدر گزارش های خبری خود از زبان احمدی نژاد "کابینه دهم را نماد گردش نخبگان" خوانده، "خط و نشان های متقابل مجلس و دولت" تیتر خبر و مردم سالاری در پیشانی صفحه اول خود نوشته "حق مجلس است که به وزیران ضعیف رای ندهد".

"تلویزیون میهمان سفره روزه داران" تیتر اول جام جم است و "بدهی بانکی 8500 میلیارد تومانی 84 نفر دانه درشت"عنوان اصلی سرمایه است.

هرمیداس باوند در مقاله ای در اعتماد نوشته هر نوع نارضایتی عمومی از دولت را نمی توان تلاش برای انقلاب رنگی دانست چرا که احزاب و تشکل های سیاسی موجود در کشور به معنی واقعی کلمه در تعاریف علوم سیاسی از ساختار حزبی برخوردار نبوده و به طور کلی منتقد ساختار قدرت نیستند و نیز به علت ضعیف بودن مطبوعات فضای جامعه ایران برای وقوع انقلاب های رنگین و تغییرات مسالمت آمیز مناسب نیست .

به عقیده این استاد دانشگاه به عبارت کلی شرایط سیاسی- اجتماعی ایران کاملاً متفاوت و متمایز از سایر کشورهایی است که پیش از این در آنها انقلاب های رنگین اتفاق افتاده است. یکی از دلایل این امر تفاوت نظام سیاسی موجود در ایران با کشورهای مذکور است. همان طور که اشاره شد موقعیت جنبش های اجتماعی و نیز جامعه مدنی موجود در ایران نیز قابل مقایسه و تطبیق با مسائل و تحولات کشورهای بلوک شرق نیست .

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود ضمن اشاره به این که " بدرفتاری با بازداشت شدگان و اصولا بازداشت های نادرست و نابجا در حوادث بعد از انتخابات یك واقعیت است كه نمی توان در آن تردید كرد" نوشته برخورد شفاف با این واقعیت تلخ توسط مسئولان قضائی می تواند راه را بر شایعات و سو استفاده ها ببندد و چهره های طرف مقابل را نیز قانع كند كه مسائل مربوط به بازداشت شدگان را از طریق قوه قضائیه دنبال كنند و از ادامه كشاندن مسائل به سطح جامعه و رسانه ها خودداری کنند.

به نظر این روزنامه برای پایان دادن به مشاجرات و رسیدن به فضای مناسب جهت حل مشكلات به اقدامات فوری قاطع و دامنه داری برای زدودن آثار خطرناك بر جای مانده از عوارض ناگوار حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری شدیدا نیازمند است . ادامه مناقشات با روشی كه تاكنون پیش رفته قطعا به زیان كشور و ملت و انقلاب و نظام و به سود دشمنان است و لذا هر چه زودتر باید پایان یابد.

در ادامه سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی آمده امروز ما در فضای سیاسی جامعه با فاجعه ای مواجه هستیم كه دقیقا خواست دشمن است . به جان هم افتادن روحانیون و همدیگر را به بدترین اتهامات متهم ساختن خواست اصلی دشمن است . تلخ تر آنكه عقلای قوم در چنین وضعیتی به صحنه نمی آیند و مانع ادامه این روند خطرناك نمی شوند.

اعتماد در گزارشی به تاکتیک ترک جلسه توسط مسوولان پرداخته و از جمله اشاره کرده دو هفته پس از مراسم تحلیف و تنفیذ رئیس جمهور که با غیبت چشمگیر بزرگان همراه بود، این بار در جلسه تودیع و معارفه سران یکی دیگر از قوا حاضران جلسه را ترک کردند.

بنا بر این گزارش با اتمام سخنرانی احمدی نژاد و قبل از سخنرانی هاشمی رفسنجانی تمام مسوولان دولتی جلسه را ترک کردند و احمد جنتی دبیر شورای نگهبان نیز حین سخنرانی وی از مراسم خارج شد. خروج مسوولان دولتی و دبیر شورای نگهبان اندکی پس از آن صورت گرفت که علی اکبر ناطق نوری هنگام سخنرانی احمدی نژاد جلسه را ترک گفته بود .
به نوشته فرناز حسنعلی زاده در اعتماد پس از حواشی انتخابات ریاست جمهوری به رغم حضور هاشمی رفسنجانی پس از دو ماه در یک مراسم رسمی باز هم تمام مسوولان نظام در یک قاب نگنجیدند، چنان که محفلی که اغلب مسوولان در آن حضور داشتند، 14 خرداد امسال در مراسم سالگرد ارتحال امام در مرقد و فردای مناظره احمدی نژاد و میرحسین شاهد ماجراها باشد.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته اگر احمدی‌نژاد با انجام مصاحبه تلویزیونی، تنها به دنبال ایجاد فشار روانی، عاطفییا رسانه‌ای برای رای اعتماد نسبت به وزیران پیشنهادی خود نبوده است - و حتی اگر چنین هدفی داشته است- باید بداند كه سخنان اخیر او به عنوان وعده‌های قطعی رئیس دولت، در ذهن مردم باقی خواهد ماند. شاید او نمی‌تواند یا نمی‌خواهد بعضی ادعاهای خود در دوره تبلیغات ریاست جمهوری را ثابت كند اما بایستی برای اجرای آنچه در قالب معرفی وزیران پیشنهادی به مردم وعده داد آمادگی كامل داشته باشد.

به نوشته سردبیر این روزنامه رسانه‌ها هم - حتی كسانی كه نسبت به روند انتخاب احمدی‌نژاد، تأمل دارند- برای خود این حق را قائل خواهند بود كه انجام وعده‌های رئیس دولت دهم را پـیـگیری نمایند. كسی هم نباید از خبرنگاران و تحلیلگران رسانه‌های مستقل توقع داشته باشد كه در مواجهه با رئیس دولت، شیوه خبرنگاران ساكت و لبخندزن صدا و سیما را در پیش بگیرند .

سرمایه در گزارش اصلی خود از زبان یک عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور با انتقاد از نپرداختن به بحث مفسدان کلان اقتصادی و دانه درشت ها نوشته 84 نفر معادل 8500میلیارد تومان به بانک های کشور بدهکارند. 43 نفر، شش هزار و 500 میلیارد تومان به یکی از بانک های دولتی و 41 نفر نیز دو هزار میلیارد تومان به بانک های دیگر بدهکارند.

عزت الله یوسفیان ملا در سرمقاله سرمایه به شعارهایی که دولت گذشته درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی و رانت خواری داده بود اشاره کرده و نوشته مردم انتظار دارند که دولت و در راس آن ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، تلاش بیشتری به خرج دهند تا با وصول مطالباتی که متعلق به آحاد ملت ایران و جزء اموال عمومی است و سرمایه گذاری آن در بخش های مولد و کارآفرین، حجم عظیمی از سرمایه های کشور را که در حال حاضر در دست افراد معدودی است به مسیر اصلی خود بازگردانند و موجب رشد تولید شوند .

به نظر نویسنده این مقاله سرمایه هایی که توسط آحاد جامعه و دولت در اختیار بانک ها قرار داده شده بود تا بانک ها به عنوان امین مردم از آن در جهت شکوفایی اقتصاد کشور بهره برداری کنند، به علت عدم نظارت کافی و برخی سودجویی ها به عاملی برای رکود و تورم و تحت فشار قرار گرفتن پایه های اقتصادی کشور تبدیل شده و در نهایت اینکه مسوولان امر به خصوص ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور باید به انتظار مردم سریع تر پاسخ داده و با بازگرداندن سرمایه های ملی به چرخه اقتصادی کشور، شرایط اقتصادی فعلی را به روند عادی خود برگردانند.

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشته د ولتی بودن بانک ها فسادآور است" و "ارائه هشت هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به 90 نفر"، این دو جمله و گفته مهم، نکات محوری گفت وگوی موسی الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس است .

به نوشته این روزنامه ثروتی درباره عمده دلایل شیوع فساد در ساختار اجرایی بانک ها اظهار داشت؛ از عمده دلایل شیوع فساد در ساختار بانکی کشور، دولتی بودن آنها است چراکه بانک های دولتی وام ها را با 12 درصد سود پرداخت می کنند و این در حالی است که تعرفه بازار بیش از این مبلغ یعنی بین 24 تا 25 درصد برآورد می شود.

به نوشته روزنامه خبر افزایش قیمت نان فانتزی به عنوان یکی از مظاهر گرانی در ماه مبارک رمضان، چالش جدیدی را میان دولت و تولیدکنندگان به وجود آورد .

در گزارش این روزنامه آمده اواسط هفته گذشته با حذف یارانه آرد نان فانتزی و نان‌های حجیم قیمت نان فانتزی دو برابر شد. قیمت نان باگت فـرانـسوی به 500 تومان، نان بربری فانتزی 500 تومان، نان جو گرد 700 تومان، نان جو لقمه‌ای 800 تـومان، شیرمال ساده 600 تومان، شیرمال کشمشی 700 تومان و شیرمال صدفی500 تومان رسید تا صدای اعتراضات از چند جا بلند شود .

خبر گزارش داده: نخست مصرف‌کنندگانی که بی‌خبر از دلایل گرانی نان توان خرید آن را نداشتند و از خیر نان فانتزی گذشتند و به سنتی اکتفا کردند. دوم نانوایی‌ها و اصنافی که علت گران شدن نان فانتزی را معلول حذف یارانه نان و عدم افزایش دستمزدها خواندند. مسئولان هم واکنش به افزایش قیمت نان فانتزی واکنش دادند .

کیهان در ستون خبرهای ویژه خود با اشاره به اخبار و شایعاتی که درباره توقیف آن روزنامه در سایت های خبری و خبرگزاری ها منعکس شده بود نوشته وکیلی که چنین خبری را منتشر کرد بدان خاطر دست به این کار زده که می دانسته كه اگر دادگاهی تشكیل شود كیهان پته او و امثال او را روی آب می ریزد، شایعه توقیف كیهان را منتشر كرده كه پیشاپیش برای آبروریزی و رسوایی حتمی خود و دوستانش كاری كرده باشد !

نویسنده کیهان از پخش خبر توقیف کیهان توسط یکی از روزنامه های خارجی به این نتیجه رسیده که ً این هماهنگی هم مثل بقیه هماهنگی های طرفداران موسوی و سرویس های خارجی، رخ داده چون که جریانات ضد انقلاب و طرفداران موسوی و محافل بیگانه با انتشار این دروغ به جشن و پایكوبی پرداختند و از خوشحالی همه جای خودشان را حنا بستند !

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه اول شهریور

بی بی سی:يكشنبه اول شهريور 1388(23 اوت 2009)

آفتاب یزد در تیتر اول خود با اشاره به این که برای نخستین بار صندلی احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص خالی نماند نوشته "غیبت معنادار احمدی نژاد در جلسه مجمع تشخیص"، اعتماد بر همین گزارش عنوان "از تفرقه بپرهیزید" داده است ، رسالت از قول هاشمی رفسنجانی در همان جلسه نوشته "رعایت رهنمودهای رهبری از ضروت های شرایط کنونی است و روزنامه جمهوری اسلامی از زبان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته "اتحاد و همدلی لازمه عبور کشور از مسائل داخلی است".

"وزارت زنان;مخالفت ها و موافقت ها" تیتر اول ابتکار است، کیهان "بحث روز: مجلس بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی" را در صدر گزارش های خود آورده و فرهیختگان از "روزهای سخت احمدی نژاد در مجلس" نوشته است.

جوان در عنوان اصلی خود از "نامه ۸ تشكل دانشجویى به رئیس جدید قوه قضائیه برای محاکمه سران اغتشاش ها" خبر داده و دنیای اقتصاد از "پایان بحران در اقتصاد جهانی" با علامت سئوال یاد کرده است.

آفتاب یزد در سرمقاله خود به پاسخ گوئی به احمد توکلی رییس مرکز پژوهش های مجلس پرداخته که در نامه ای به مهدی کروبی افشای "جنایات غیرقابل تحمل" در بازداشتگاه های کشور را مورد تقبیح قرار داده بود چرا که به نظر وی "دشمنان از آن سوء استفاده می کنند".

سردبیر این روزنامه كسانی كه ظاهرا تنها ادعانامه آنها ‌‌علیه خاتمی، علنی كردن مـسئله قتل‌های زنجیره‌ای بود به مردم بگویند برای مجازات عاملان آن جـنـایت چه كردند؟ آیا در صورت سـكـوت كـروبـی، مـوسـوی، احـمـد تـوكلـی، حـسین شاهمرادی، عماد افروغ، حسین اعلایی و... تضمینی وجود دارد كه ریشه این جنایات غیرقابل تحمل -به تعبیر احمد توكلی- خشكانده شود؟

مجتبی واحدی در سرمقاله آفتاب یزد افزوده كسانی كه به دنبال دولت پاك بودند و برای تشكیل این دولت پاك، افشاگری در بالاترین سطوح كشور را وظیفه خود می‌دانستند اكنون به كدامین دلیل، افشاگری علیه تعدادی مامور جنایتكار را، "ریختن آب به آسیاب دشمن" تعبیر می‌كنند؟ آیــا آنــهــا مـی‌دانـند كه با این حجم از هجمه به افشاگران، شائبه‌ای در اذهان به وجود می‌آورند كه دفاع آنها تنها از چند مامور خودسر نیست و آنها احتمالاً در مقام دفاع از مسئولانی هستند كه ممكن است خدای نخواسته با این افراط‌گری‌ها همراهی كرده باشند؟

کیهان با عنوان از كابینه چه خبر؟!نوشته رئیس جمهور اعضای كابینه جدید را به مجلس معرفی كرده و در یك برنامه تلویزیونی برای مردم درباره اعضای جدید كابینه و علت انتخاب آنها توضیح داده اما كاش توضیح می داد كه چرا برخی از وزرای كارآمد و شایسته كابینه نهم را كنار گذاشته است؟

در ادامه گفته گلایه آمیز روزنامه هوادار دولت از رییس جمهور آمده ایشان درباره برخی از آنها گفته است كه هر چند وزرای شایسته و كارآمدی بودند ولی بالاخره تغییر و تحول هم ضرورت دارد و باید تغییر می كردند! اگر تا این اندازه تغییر و تحول را ضروری و باعث پیشرفت می دانند چرا، محكم به مشایی و چند نفر دیگر چسبیده و حاضر نیست هیچكدام از آنها را تغییر بدهد؟!

سروش فرهادیان در مقاله ای در اعتماد نوشته معرفی سه زن که هیچ، معرفی یک زن هم برای وزیر شدن در ایران تعجب برانگیز است؛ نه اینکه مردم خواستار این نبوده اند که زنان به وزارت برسند، چه آنکه نیم و بلکه هم بیشتر جامعه را زنان تشکیل می دهند بلکه ساختارها و باورها به گونه یی است که حضور زنان را در راس وزارتخانه ها چندان پذیرا نیست.

به نظر نویسنده این مقاله حال این سوال پیش می آید که محمود احمدی نژاد که دولتش همواره به دلیل اصطکاک زیادی که در زمینه های مختلف با بانوان داشته با چه تحلیلی و به چه دلیلی دست به معرفی سه زن برای حضور در راس سه وزارتخانه زده است.

به نوشته اعتماد جالب آن است که در دولت احمدی نژاد خانم ها روزهای پرچالشی را گذرانده اند؛ حضور گشت های ارشاد و تلاش برای کنترل ظاهر بانوان و رساندن آنان به یک پوشش حداکثری، افزایش شدت تلاش برای تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها و حتی محتوای کتاب های درسی دختران و پسران دانش آموز، تقدیم لایحه یی به مجلس به نام لایحه حمایت از خانواده که منتقدان اعتقاد داشتند بند هایی از آن چندهمسری را برای مردان تسهیل می کند که سرانجام از دستور کار مجلس حذف شد و... در دولت احمدی نژاد اتفاق افتاده است.

جواد لاریجانی در مقاله ای که در سرمقاله ابتکار نقش بسته نوشته بعضی ها همان اول انقلاب پیشنهاد می کردند که بیاییم یک وزارت زن تعریف کنیم و وزیر زن در کابینه داشته باشیم تا جای زن در جامعه را به صورت سمبلیک باز کنیم. این نظری نبود که حضرت امام (ره) بپسندند. نظر ایشان عمدتا این بود که ما اولا روی تحصیلات زنان سرمایه گذاری کنیم، ثانیا روی تنقیح قوانین سرمایه گذاری کنیم، ثالثا یک حرکت وسیع برای آگاه کردن زن، از توان خودش، از پتانسیلی که دارد، از نقشی که می تواند ایفا کند و حقی که دارد، انجام دهیم.

مشاور رییس قوه قضاییه به نوشته ابتکار اضافه کرده این که رئیس جمهور تصمیم گرفته در کابینه از همکاران زن در پست های وزارت استفاده کنند، خبر خوبی است و با توجه به تعداد قابل توجه زنان تحصیلکرده در کشور به نحوی زمان مناسب و موضع طبیعی می باشد. به نظرم با این دستاوردها و بارومترها را می شود اندازه گیری کنیم که کجای کار هستیم.

رسالت روزنامه دگیر هوادار دولت در سرمثقاله خود نوشته چرخش صحیح نخبگان و باز شدن حلقه بسته پیشین مدیران و جدیت رئیس جمهور در برخورد با مدیران متخلف و کم کار، بخشی از لوازم تحقق عدالت سیاسی در کشور را فراهم نموده است. تلقی عمومی این است که نابرابری سیاسی، جناح بازی، و ویژه خواری و ... در دولت احمدی نژاد روند فرسایشی را طی کرده است. مجلس هشتم نیز بهتر است با اعتنا به این رویکرد مثبت رئیس جمهور، جایگاه ویژه ای را برای افکار عمومی کشور در نحوه رای اعتماد به وزرا در نظر بگیرد.

به نظر نویسنده سرمقاله این روزنامه اقتضای اصولگرایی در مهندسی کابینه دهم شریک کردن شهروندان و در نظر گرفتن افکار عمومی است. در شرایط کنونی مطالبه اصلی مردم عدالت محوری، پایبندی به گفتمان انقلاب اسلامی، استکبار ستیزی، پاک دستی مسئولان، مبارزه با فساد و ویژه خواری، مبارزه با فقر و اشرافیگری، ساده زیستی دولتمردان و نزدیکی با مردم و غمگساری از ضعیفان و مستضعفان، کار و تلاش بی وقفه و خستگی ناپذیر است.

بدرالسادات مفیدی در مقاله ای در فرهیختگان نوشته آن حالت كه دست و پایت را ببندند و بگویند حالا شنا كن چقدر مناسب وضعیت ما در این انجمن در این سال‌ها بود. از یك طرف انتظار اعضا كه می‌خواستند انجمن با مسائل روزنامه‌نگاران فعال‌تر برخورد كند و از سوی دیگر فشارها و محدودیت‌های روزافزون دولت وجود داشت.

به نوشته دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران پیش از وزارت كار، یعنی یك سال قبل‌تر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شمشیر خود را از رو بسته بود. مسوولان جدید فرهنگ و ارشاد در ابتدا فكر می‌كردند حیات انجمن به كمك‌های مالی آن وزارتخانه بستگی دارد، پس قطع هرگونه كمك مالی در دستوركارشان قرار گرفت. سپس سراغ جشنواره مطبوعات رفتند و به خیال خودشان با در اختیار گرفتن آن یك لگد محكم به انجمن زدند. غافل از اینكه انجمن طی سال‌های فعالیتش به تدریج یاد گرفته بود به لحاظ مالی چگونه مستقل از دولت بقا داشته باشد.

به نوشته اعتماد جوانفکر مشاور رسانه ای محمود احمدی نژاد لاغری ابطحی را در زندان به علت گرفتن رژیم دانسته و در پاسخ به این پرسش که آیا حضور نماینده دادستان در چاپخانه و جلوگیری از انتشار برخی مطالب در روزنامه های اصلاح طلب با اصل آزادی در تعارض نیست، اصلی است که همه دنیا نیز یک امر پذیرفته شده است .

در ادامه گزارش اعتماد آمده که مشاور احمدی نژاد در خصوص برخی چهره ها این گونه اظهارنظر کرده است: مایکل جکسون؛ کسی که سیاه از دنیا رفت، داریوش مهرجویی؛ کارگردان مشهور سینما، محمد قوچانی؛ ای کاش قلمش در خدمت احزاب نبود، رحیم مشایی؛ کسی که در حقش ظلم شد، محسنی اژه یی؛ قابل احترام، سعید حجاریان؛ او یک جانباز نیست، عطریانفر؛ سرنوشت او می توانست بهتر از این باشد، محمود احمدی نژاد؛ گمشده یی که او را دیر یافتم، سیدمحمد خاتمی؛ کاش می توانستم او را دوست داشته باشم، اعظم طالقانی؛ نصیحت های پدر، فاطمه رجبی؛ او تنها مرد حامی دولت نهم نبود، محمدباقر قالیباف؛ در رویای ریاست جمهوری، سردار صفوی؛ سبز، آبی، بور.

مهدی نوروزیان در گزارشی در بخش اقتصادی روزنامه اعتماد نوشته وعده های دولت قبل از انتخابات در مورد افزایش حقوق ها یکی پس از دیگری نقش برآب می شود و ظاهراً بازنشستگانی که پس از سال ها تلاش، امروز چشم امید به مستمری دولت دارند با خلف وعده روبه رو شده اند

.یک هفته به انتخابات مانده بود که محمود احمدی نژاد در مناظره یی که با مهدی کروبی داشت پس از نشان دادن چند نمودار که با حرف و حدیث های بسیاری همراه بود یک وعده داد؛ وعده یی که بلافاصله در رسانه های حامی او به طور گسترده منتشر شد.

به نوشته این روزنامه نگار احمدی نژاد در مناظره با مهدی کروبی گفت متوسط دریافت بازنشستگان از 139 هزار تومان در ابتدای این دولت به 496 هزار تومان رسیده که در راستای عدالت 256 درصد رشد داشته است. چنین وعده یی در حالی علنی می شد که در اردیبهشت ماه محمد مصری وزیر رفاه و تامین اجتماعی گزارش کردند؛ بنا به پیشنهاد وزارت رفاه و تامین اجتماعی و با تصویب هیات وزیران میانگین حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به 420 هزار تومان افزایش یافت. به بیانی دیگر در حالی که هشتم اردیبهشت میانگین حداقل حقوق بازنشستگان 420 هزار تومان در دولت تصویب شد، یک ماه بعد رشد متوقف شد.

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه دوم شهریور

بی بی سی:دوشنبه 2 شهريور 1388(24 اوت 2009)

"نامه کروبى همچنان بى‌جواب" عنوان گزارش اصلی حیات نو است، "کمیته ويژه درباره بازداشتی ها به لاریجانی گزارش می دهد" تیتر اعتماد و آفتاب یزد "با توجيه امنيت يا تقويت دين حق ظلم به انسانها را نداريم" از قول رییس دادگستری تهران را با اهمیت ترین گزارش امروز دیده است.

"وزيران پيشنهادی دركانون رايزنی‌های مجلس" تیتر اول ایران است، "وضعيت مطلوب وزيران اقتصادى در مجلس" در صدر گزارش های جوان آمده، مردم سالاری "مجلس کانون جمهوریت نظام است" را عنوان اصلی امروز خود دارد، "اعتراض نمایندگان به لحن احمدی نژاد" تیتر اصلی خبر است.

"اتحاد و همدلی لازمه عبور کشور از مسائل داخلی است" به نقل از هاشمی رفسنجانی تیتر روزنامه جمهوری اسلامی است، رسالت از قول رهبر ایران "دل هائی که پیام قرآن را درک کرده اند وحدت ملی را بر هم نمی زنند" را نقل کرده و جام جم در پیشانی صفحه اول خود نوشته "ای کاش همدلی رستگاران در میان سیاستمداران دیده می شد".

"سال تحصيلی دانشگاهها سه ترمی مي شود" تیتر اصلی ابتکار است، "کارنامه اشتغال زودبازده" عنوان اصلی دنیای اقتصاد، "افزایش مجدد حداقل مزد منتفی است" در صدر گزارش های سرمایه آمده و "بیست میلیون دلار برای افشای جنایات آمریکا" تیتر کیهان است.

رسالت در سرمقاله خود بار دیگر رفع سوء تفاهم ها و آرامش بخشی به جامعه را پیشنهاد کرده و با اشاره به تازه ترین واکنش هاشمی رفسنجانی نوشته اينکه اين مواضع اميدوار کننده و وحدت بخش در مجمع تشخيص مصلحت عنوان مي شود نيز نشان آن است که برايند فهم نخبگان جامعه از بازگشت آرامش به جامعه و حفظ اقتدار و امنيت ملي همانند فهم مردم و ديگر دلسوزان جامعه است.

به نظر سردبیر رسالت حال بايد از همان مسيري که رفتيم برگرديم و به قانون و ساختارهاي قانوني نظام احترام بگذاريم و نهاد رهبري را فصل الخطاب رهايي از اين وضع بدانيم. ما معتقديم اگر اين روند ادامه يابد کساني که هنوز براساس عصبانيت و خشم سخن مي گويند و بر سر بي مهري به نظام و مردم ايستاده اند، به اين روند برمي گردند و غائله آفريني را ختم مي کنند.

کیهان روزنامه هوادار دولت در واکنش به پیشنهادهائی که برای مدارا و وحدت و همکاری گروه های سیاسی مطرح می شود نوشته گروهي فعاليت هاي وحدت شكنانه را با تمام قدرت انجام داده اند حالا كه همه تيرها را در تركش خيانت نهاده و به سوي مردم و نظام رها كرده اند ولي نظام پابرجا مانده و مقدمات افشاي اين خيانت ها را نيز فراهم كرده است، از وحدت دم مي زنند برخی هم از وحدت کلمه سخن مي گويند و دريغ گوي شكسته شدن وحدت شده اند و حال آنكه وحدت بدون مدارا محقق نمي شود. جامعه ما نيز به اين دو نياز دارد، قانون و رهبري.

به نوشته کیهان با كساني که به جاي مراجعه به قانون مردم را به خيابان ها كشاندند و براي ترساندن نظام از شعله هاي فروزان در ميادين و دانشگاهها خبر دادند چگونه مي توان وحدت كرد. چنان که بعضي از داعيه داران وحدت جرم چند مامور نيروي انتظامي در ميدان آشوب را - اگر مرتكب شده باشند- با جرم كساني كه آفريننده آشوب بوده و حيثيت و امنيت مردم و نظام را به بازي گرفته اند و براي آن ارزشي قايل نبوده اند برابر مي دانند!

و سرانجام این که به نظر کیهان بعضي ها از وحدت و افرادي كه بايد بعنوان وحدت پاس داشته شوند به گونه اي سخن مي گويند كه از آن، نوعي وحدت عليه نظام و يا وحدت عليه دولت بيرون مي آيد اين دسته مدعی هستند که رئيس جمهور و دولت رعايت ديگران را نمي كند با چنین افرادی نمی توان وحدت کرد.

رضا سماواتى در مقاله ای در حیات نو نوشته برخى معلمان علم سياست و نخبگان فرهنگى معتقدند حاکمان در دوره صدارت خويش از اين ظرفيت برخوردارند که فرهنگ عمومى را ارتقا بخشيده،

حال توجه کنيد به سخنان آقاى احمدى‌نژاد در يک برنامه تلويزيونى که براى تجليل از يکى از همکاران سابقش او را به هلو تشبيه مى‌کند که انسان مايل است آن را بخورد.

به نوشته حیات نو اين سخن آقاى احمدى‌نژاد و سبک گفتارش تعجبى بر نمى انگيزد چرا که در گذشته هم کم و بيش در مواردى به همين شيوه سخن گفته است اما نکته حائز اهميت اين است که اين شيوه سخن به کدام طبقه و يا گروه اجتماعى تعلق دارد که آقاى احمدى ن‍ژاد داعيه رياست آنها را دارد؟

شايد گوينده خود را وفادار به ادبيات عامه مردم بداند و اذعان کند که مانند مردم کوچه و بازار حرف مى‌زند و در ادامه سياست‌هاى توده‌گرايانه گذشته، خود را وام‌دار طبقه‌اى از جامعه بداند که ادبياتشان شبيه به همين سياق است.

در ادامه این مقاله آمده آيا گوينده موافقان او به آثار و بازتاب‌هاى اين ادبيات توجه دارند. فرض کنيد پدر و مادرى که دائم بر سخن گفتن سنجيده تاکيد دارند و تلاش مى‌کنند فرزندانشان آنچه در مواقعى شنيده‌اند و مودبانه نيست را نشنيده بگيرند با شنيدن اين جمله چه پاسخى براى فرزندشان دارند؟

شايد آقاى احمدى‌نژاد مدافع ادبيات خود باشد و حتى خواستار ترويج آن نيز باشد که در آن صورت بايد پاسخ دهند که آيا علماى علم ادب، متخصصان علوم اجتماعى وکارشناسان ارتباطات هم با نظر ايشان موافقند.

مهدی فضائلی در مقاله ای در جام جم نوشته مشكل ما از زمانی تشديد شد كه قال رسول‌الله(ص)‌ و قال اميرالمومنين(ع)‌ و قال الصادق(ع)‌ و قال الباقر(ع)‌ جايگاه خود را به نقل گفته‌‌هایی از هيوم، پوپر، فوكو و امثال آنها داد و يا مثلا واژه مسووليت و خدمت جای خود را به قدرت داد.

به نوشته این نویسنده هوادار دولت وقتي در نظامي رابطه عميق و معني‌دار امت با امام به رابطه شهروندان با حاكمان تنزل پيدا می‌كند و جامعه دينی جای خود را به جامعه مدنی‌ می‌دهد، خيلی چيزهای ديگر به تبع آن دگرگون مي‌شود. در جامعه مدنی‌ديگر امر و نهی الهی موضوعيت ندارد و آنچه مبنا قرار می‌گيرد قرارداد اجتماعی است.

در ادامه مقاله جام جم آمده: نشاندن قشر آسيب‌پذير يا دهك پايين جامعه به جاي قشر مستضعف و تغيير نظام استكباري به هژموني مثال های دیگر مقاله جام جم است که نتیجه گیری می کند که این تغييرات همان روند دين‌زدايي جامعه است دانست. اگر با بررسي محتوا و ادبيات يك جامعه مي‌توان سير تحول پديده‌هاي اجتماعي را رديابي كرد، اين سير نزولي را بايد ديد و آن را درمان كرد.

جوان روزنامه هوادار دولت نسبت به برخورد مجلس با وزیران پیشنهادی محمود احمدی نژاد ابراز امیدواری کرده و نوشته آن چه موجب شكل‌گيري برخي گمانه‌زني‌ها نسبت به احتمال برخورد سختگيرانه مجلس نسبت به ليست پيشنهادي رئيس جمهور شده، تصريح برخي اعضاي هيأت رئيسه مجلس مثل آقاي باهنر مبني بر رد شدن 5 تا 6 نفره نامزدهاي پست‌هاي وزارت از سوي نمايندگان بود كه قبل از شروع بررسي‌هاي قانوني اعلام شده است. همچنين لحن هشداردهنده رئيس مجلس نيز فضاي خوش‌بيني و تعامل بين مجلس و دولت را تحت‌الشعاع قرارداده است.

گزارشگر جوان تاکید کرده گرچه شتابزدگي آقاي احمدي‌نژاد در معرفي مشايي به عنوان معاون اولي و تبعات بعد از آن را هم نمي‌توان در احتمال سخت شدن فضاي انتخاب هيأت وزيران براي وي ناديده گرفت، اما آنچه براي تصميم نمايندگان در رأي اعتماد تعيين‌كننده است عمل به وظايف قانوني و مدنظر قرار دادن منافع نظام،‌مردم و كشور مي‌باشد كه فراتر از هر مصلحت و حيثيت فردي، حزبي و تشكيلاتي است.

عماد برقعی در سرمقاله مردم سالاری نوشته قرار است رويه عدم توجه به نظر افکار عمومي و نمايندگان مجلس در دولت دهم نيز همانند دولت نهم ادامه يابد. موضوعي که گويا دولتيان و حاميانشان زياد هم در پي انکار آن نيستند. بسياري از اين افراد در اين روزها با رد لزوم مشورت با مجلس يا تاکيد فراوان بر نظر شخصي احمدي نژاد در انتخاب وزرا بر اين نکته صحه گذاشته اند.

نویسنده این مقاله بی توجهی دولت به نظرات مجلس را نشان بی اعتقادیش به دموکراسی دانسته و نوشته حال که دولت قصدي براي نظرخواهي از مجلس براي انتخاب وزرا ندارد نمايندگان مجلس مي بايست با سختگيري در راي اعتماد به وزرا سعي کنند که کابينه را به جاي نظرات رئيس جمهور بيشتر به نظرات افکار عمومي جامعه نزديک کنند.

مریم بهروزی در مقاله ای در اعتماد در مخالفت با وزیران پیشنهادی نوشته من نيز جزء کساني هستم که بسيار مشتاق و طالب حضور وزراي زن در کابينه ام اما اگر ايشان افرادي را به کابينه معرفي کند که قابليت قرار گرفتن در منصب وزارت را ندارند مسلم است که مجلس به آنها راي نخواهد داد. با توجه به اينکه افرادي بسيار کارآمد تر، توانمندتر و با تجربه کار قانونگذاري و کار اجرايي بيشتر وجود دارند که رئيس جمهور مي تواند آنها را به مجلس معرفي کند و راي بگيرد. حال اگر ايشان سه يا چهار زني را به مجلس معرفي کرد که در سطحي نيستند که اگر مرد هم بودند مجلس به آنها راي بدهد مساله ديگري است.

این نماینده سابق مجلس تاکید کرده تعداد زيادي از زنان فرهيخته و داراي ويژگي هاي لازم براي وزارت يعني تدين، تعهد، تخصص، کارآمدي و توانمندي و تجربه کاري در حوزه هاي مختلف داريم که البته اگر بخواهيم منصف باشيم نمي توانيم بگوييم نيمي از کابينه را بايد زنان تشکيل دهند اما شوراي احزاب اصولگرا پس از تحقيقات، مطالعات و بحث و بررسي فراوان در يک نامه رسمي چهار زن را براي چهار وزارتخانه معرفی کرد.

مجتبي زارعي در سرمقاله ایران روزنامه دولت نوشته رئيس جمهور در گفت‌و‌گوي تلويزيوني خود در پاسخ به مجري برنامه كه پرسيد وزير از نظر شما يعني چه؟ گفت كه وزير بر وزن فعيل يعني فردي كه باري را از دوش ملت و دولت بر‌مي‌دارد. اين سنخ تبارشناسي لغوي براي وزير و مقام عالي وزارت با مصدر هويتي اين كلمه يعني وزارت در انقلاب اسلامي قرابت دارد. وزارت يعني وزيري كردن و وزارتخانه همان محلي است كه وزير با اعضاي خود در آن به‌كار مي‌پردازد.

به نوشته این مقاله با توجه به اظهارات صريح دكتر احمدي‌نژاد در‌اين‌باره، به نظر مي‌رسد رئيس جمهور با شأن حقوقي وزير و نظامنامه‌هاي پاسخگويي او و نيز مسئوليتش در برابر مجلس شوراي اسلامي هيچ مشكلي ندارد. بر آن است كه وزارت در حاق واقع، شأني جز كار و خدمت ندارد. وزير بر وزن فعيل در اين منطق به مثابه رئيس نيست كه بر رأس نشيند و گره از كار خلق نگشايد، بلكه هم پشت مردم است و شانه‌هايش را زير بار توده مي‌نهد تا از رنج و آلام آنها بكاهد. از اين‌رو ترديدي نيست كه دولت كار و كارگري، وزيري بر وزن رئيس نمي‌خواهد، بلكه وزير بر وزن فعيل مي‌طلبد.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته آنچه كه اعتماد ملي منتشر مي کرد اظهارات يك فرد شناخته شده است كه قاعدتا به فرض وجود انحراف يا تخلف از قانون، مسئوليت سخنان خود را مي‌پذيرد و سابقه او نيز مسئوليت‌پذيري در برابر اظهارات و اقدامات خويش را ثابت كرده است. پس چگونه مي‌توان از وجود آزادي مطلق در ايران سخن گفت و در عين حال در برابر توقيف رسانه‌اي كه منعكس كننده اظهارات سياستمدار 72 ساله ايراني و از سران نظام در سي سال گذشته بوده است، سكوت كرد؟

سردبیر این روزنامه تاکید کرده مخاطب اصلي اين يادداشت كساني هستند كه در هر سفر خارجي به ويژه آمريكا براي تودهني زدن به مخالفان نظام جمهوري اسلامي وجود رسانه‌هاي آزاد در ايران را به رخ همگان مي‌كشانند. آيا اين افراد خود را براي پاسخگويي به يك سوال مشخص كه احتمال طرح آن در سفرهاي خارجي به ويژه هنگام حضور در سازمان ملل وجود دارد آماده كرده‌اند.

به نوشته مجتبی واحدی در سرمقاله آفتاب یزد ممكن است در پاسخ ادعا شود كه دولت در كار قوه قضائيه دخالت نمي‌كند. اما قطعاً اين پاسخ، هيچ كس را قانع نخواهد كرد. زيرا رئيس دولت و همكاران او، بارها در برابر بعضي احكام قضايي كه باب ميل ايشان نبوده به تندگويي، پرخاشگري و افشاگري‌هاي تريبوني پرداخته‌اند.

اعتماد متن نامه کارکنان روزنامه توقیف شده اعتمادملی را منعکس کرده که خطاب به رییس جدید قوه قضاییه نوشته شده و در آن آمده گرچه بازگویی توقف انتشار نشریات تا موعد نامعلوم و توقیف های گسترده مطبوعات و رنج اهالی قلم در عدم تامین امنیت شغلی و بعضاً قضایی شان حدیث مکرر است اما توقف انتشار روزنامه ای مانند اعتمادملی با استناد به اصل پیشگیری از وقوع جرم و تکرار مواضع سیاسی، تلخ است و تلخ تر اینکه همزمان شد با ورود شما به دستگاه قضا.

کارکنان اعتمادملی خطاب به آیت الله لاریجانی نوشته اند مگر نه اینکه خاموش شدن هر صدایی در داخل، ذهن حقیقت جو و سویه افکار عمومی را به سمت خارج و رسانه های بیگانه سوق می دهد؟ مگر غیر از این است که مسوولان و نویسندگان روزنامه اعتماد ملی جملگی از وفادارترین یاران انقلاب و امام(ره)هستند؟ مگر جز این است که اصول متعدد قانون اساسی قائل به آزادی قلم و بیان است؟ مگر جز این است که خانه نشین کردن روزنامه نگاران جز سرخوردگی اهل قلم و به میان آمدن صداهای ناهنجار ثمره ای ندارد؟

محمد رضا خباز در سرمقاله سرمایه نوشته توقیف اعتمادملی به نظر من از نظر قانونی آن هم در شرایط فعلی کشور به مصلحت نیست، به دلیل آنکه همه ما تلاش می کنیم آرامش به کشور برگردد و کشور مسیر عادی خود را بپیماید. توقیف روزنامه ای که در میان روزنامه های غیردولتی پرتیراژترین روزنامه است آن هم به اتهامی که هنوز مرتکب نشده است، مصداق قصاص قبل از جنایت است و این نه تنها به آرامش کمک نمی کند بلکه هواداران آن در سراسر کشور رنجیده می شوند و احساس می کنند روزنامه ای که می توانست عقاید و افکار آنها را منعکس کند به دلایل غیرواقعی متوقف شده است.

به نوشته این نماینده اقلیت در مجلس جمعی از نمایندگان مجلس نامه ای را تنظیم و از ریاست قوه قضائیه درخواست کردند جلوی این اتفاق نامبارک را بگیرد البته در فراز آخر این نامه به مسوولان این روزنامه نیز تذکر داده شده مانند گذشته و بیش از گذشته پایبند به دستاوردهای انقلاب و ارزش های نظام باشند .

خبر روزنامه صبح در گزارشی بر اساس گفته های فرمانده نیروی انتظامی نوشته طرح مبارزه برای امنیت اجتماعی به اجرا در می آید اما پنجاه در صدی و در مقدمه اش افزوده از سال 84 و پس از روی کارآمدن دولت نهم که اولین دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد بود، شهروندان تهرانی و بعد از آن شهرستان‌ها، شاهد اضافه شدن تعداد زیادی ون سبزرنگ به خیابان‌های شهرشان بودند که تعداد زیادی از پلیس‌های زن و مرد را همراه خود آورده بودند تا به گفته فرماندهان نیروهای انتظامی، امنیت را به آن‌ها هدیه کند.

به نوشته خبر طرحی که اسماعیل احمدی‌مقدم فرماندهی نیروی انتظامی، در ابتدای اجرای آن از آن با نام امنیت ناموسی یادکرد و مدتی بعد نام این طرح به امنیت ‏اجتماعی و اخلاقی تغییر یافت. ‏ طرحی که در سال‌های 85 و86 هرروز وارد فازهای جدیدی شد و گستره وسیعی را دربرمی‌گرفت: از برخورد با زنان بدحجاب تا اعدام اراذل و اوباش. این طرح در 2 سال گذشته ‏منجر به بازداشت هزاران نفر، اعدام ده‌ها نفر، تذکر به میلیون‌ها نفر از زنان و جوانان، و پلمب هزاران محل ‏کسب و کار و شرکت خصوصی شده است.

حیات نو در گزارشی نوشته هنوز نامه کروبی به هاشمی رفسنجانی بازتاب هائی دارد که بيشتر از ناحيه کسانى بود که از برخى تريبون‌هاى رسمى و غيررسمى به مهدى کروبى تاختند و او را به محاکمه تهديد کردند. اما در مقابل عده‌اى اين نحوه برخورد ‌با نامه کروبى را غيرمنطقى و عجيب دانسته و بررسى دلايل و مستندات کروبى را راه صحيح و درست معرفى کردند. مقاله محمد مطهرى فرزندآيت الله‌شهيد مرتضى مطهرى که به گونه‌اى غيرمستقيم منطق و مبناى تفکر منتقدان را به نقد کشيده بود مبانى استدلال طرفداران اين نظريه را تبيين کرد.

به گزارش این روزنامه اتفاقى که احتمالا کروبى را به اندازه ديگر ناظران سياسى متعجب ساخته بى‌تفاوتى مقامات مسئول به مشاهده اسناد و مدارک داير بر وجود رفتارهاى غيرانسانى در بازداشتگاه‌ها است. پس از گذشت چند روز از اعلام آمادگى کروبى براى ارائه مستنداتش، ظاهرا بين مقامات مسئول رده بالاى کشور اراده، عزم يا حتى تمايلى به اطلاع يافتن از محتواى اين مستندات وجود ندارد.

دنیای اقتصاد گزارش مرکز پژوهش های مجلس را درباره مراکز زودبازده منعکس کرده که در آن گفته شده در آستانه شكل‌گيري دولت دهم، اقتصاددانان، كارشناسان و مديران برخي مجامع اقتصادي به سخن آمده‌اند و از محقق نشدن وعده‌ها خبر مي‌دهند چنان که رييس انجمن انبوه‌سازان كشور گفته است: نويد وزير مسكن و شهرسازي در ابتداي دولت نهم حكايت از توليد سالانه 5/1ميليون واحد در قالب طرح مسكن مهر بود، اما با گذشت حدود چهار سال، تنها 500هزار واحد مسكوني توليد و واگذار شده است.

به نظر گزارشگر دنیای اقتصاد از آنجا كه فعلا بخش مسكن در ركود به سر مي‌برد، به درستي نمي‌توان نياز واقعي جامعه را تشخيص داد؛ اما اگر قاعده پنج سال پيش هنوز برقرار باشد، در چهار سال گذشته بدون احتساب آنچه بخش خصوصي ساخته است، ‌اكنون ايران حدود 5/3ميليون واحد مسكوني كم دارد.

به نوشته این روزنامه وعده دوم دولت يعني اشتغال نيز سرنوشتي مشابه وعده‌هاي مربوط به مسكن دارد. تعيين دقيق نرخ بيكاري در ايران قدري دشوار است. زيرا طبق تعاريف دولتي، كساني كه هفته‌اي چند ساعت كار مي‌كنند نيز شاغل به شمار مي‌روند. طبق اين معيار، نرخ بيكاري كلي در ايران 12درصد است و 8/21درصد جوانان جوياي كار، نمي‌توانند كار پيدا كنند.

 

مرور روزنامه صبح تهران؛ سه شنبه سوم شهریور

بی بی سی:سه شنبه 3 شهريور 1388(25 اوت 2009)

"کابينه دهم از سه منظر" تیتر اول ابتکار است، "پاسخ سرد نمایندگان مجلس به دعوت احمدی نژاد" گزارش اصلی اعتماد و "همه مردان اقتصادی رییس جمهور" عنوان اصلی جام جم است.

"کشف میدان هشت میلیارد بشکه ای نفت" تیتر اول ایران است، "وام خودرو نیامده منتفی شد" عنوان اصلی دنیای اقتصاد و "پنجاه میلیارد دلار سود آمریکا از قاچاق مواد مخدر و انسان در افغانستان" در صدر عنوان های خبری کیهان آمده است.

"مشايی مدعی شد: پيام اروپايی‌ها برای شركت در مراسم تنفيذ" تیتر اول آفتاب یزد است و "ایران قبل و بعد از انقلاب رییس دولتی به محبوبیت احمدی نژاد ندارد" عنوان اصلی سرمایه.

"دعوت دولت به اطاعت از قانون" عنوان حیات نو است و "راهبرد رهبری ایجاد آرامش در جامعه است" تیتر اول رسالت است.

اعتماد نوشته اين روزها مهمانی هاي محمود احمدی نژاد خلوت است و هر بار خلوت تر هم مي شود. همان طور که رئيس دولت نهم تمايلي ندارد به دعوت ها پاسخ دهد، اين روزها صندلی اش در بسياری از جلسه های رسمی خالی است. در مقابل ضيافت های پاستور هم چندان پررونق نيست تا جايی که يکشنبه شب در مهمانی که قرار بود به افتخار نماينده ها ترتيب دهند تنها 20 نماينده از 290 نماينده رفتند تا ضيافت تبديل به يک ملاقات مختصر شود.

به نوشته اعتماد مجلسی ها می گويند با کابينه ای که احمدی نژاد معرفی کرده ديگر توجيهی براي رفتن و آمدن و رايزنی وجود ندارد. شايد با همين استدلال هم بود که هيچ يک حاضر نشدند با وجود دعوت هاي مکرري که يکشنبه ظهر در راهروهاي مجلس از آنها مي شد، براي افطار به دفتر احمدي نژاد بروند. آنهايي هم که رفتند هيچ يک از چهره هاي شاخص نماينده نبودند تا قهر مجلسي ها با احمدي نژاد در آستانه راي اعتماد به کابينه نمود بيشتري پيدا کند.

مردم سالاری در سرمقاله خود به بررسی معیارهای رییس دولت برای انتخاب وزیران پرداخته و یادآوری کرده وزیران سابق کشور، اقتصاد و اطلاعات که توسط احمدی نژاد کنار گذاشته شدند اینک احکامی گرفته و به سمت های مهمی منصوب شده اند که نشان می دهد کارنامه موفقی داشته اند.

در نقاطه مقابل به نوشته این مقاله کسانی که نخبه و دارای کارنامه عالی خوانده می شدند اینک از سوي احمدي نژاد با ادبيات خاصش، به عنوان هلو نامیده می شوند. مثلا در حالی که همه از عملکرد فتاح در وزارت نیرو راضی بودند علي آبادي به جایش می نشیند، در حالی که اگر علي آبادي چهره اي عمراني بوده و جايش در وزارتخانه هايي نظير نيرو، مسکن و شهرسازي يا راه، چرا چهار سال سکان ورزش کشور را به او سپرده اند؟

در پایان سرمقاله مردم سالاری درباره ميرکاظمي آمده: وزيري که چند بار تا مرحله استيضاح رفت و کشور را به يکي از واردکنندگان بزرگ تبديل کرد و تبديل شدن ايران از کشوري با خودکفايي در توليد گندم به واردکننده بزرگ اين محصول، از اتفاقات رخ داده در دوران مديريت او بود، حال به وزارت نفت برود که مشکلاتش بيشتر شود. اينجاست که افکار عمومي، انگشت بر دهان مي ماند که معيار سنجش و اصولا ملاک احمدي نژاد براي معرفي افراد به عنوان وزير چيست؟

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته ساده زیستی یک سیاست‌مدار، ‌اين علامت را به مردم مي‌دهد که وی در هنگام تصدی منصب سیاست‌گذاری به اموال عمومي‌ دست‌اندازی نخواهد کرد و با چپاول آن، رفاه عمومي ‌را کم نخواهد كرد. لذا ساده زیستی بر فسادناپذیری نیز مي‌تواند دلالت کند و روشن است که مردم در عین‌ اينکه اولویت اصلی‌شان افزایش رفاه شان است، اما در عین حال، دغدغه فساد و تعدی به اموال عمومي ‌را نیز مطمح نظر قرار مي‌دهند.

به نظر نویسنده این مقاله تبصره دیگری که باید در کنار ملاحظات فوق در نظر گرفت، ‌اين است که گاه ثروت و تجمل و رفاه برای برخی سیاست‌مداران جاذبه ندارد، ولی به عوض آن قدرت، سرمستی ناشی از مطاع بودن و شهرت ناشی از قدرت، جاذبه خیره‌کننده‌اي دارد. ‌اين افراد اگر ساده زیستی را انتخاب کنند، نه به دلیل مبارزه با نفس و دنیاگریزی است، بلکه آن را به عنوان یک استراتژی در معامله‌اي با یک امر دنیوی دیگر (یعنی قدرت و شهرت ناشی از قدرت) اتخاذ مي‌کنند. روشن است که در‌اين حالت نيز ساده زیستی فضیلت نخواهد بود

ایران روزنامه دولت در سرمقاله خود به تشریح علت تغییر وزیر اطلاعات پرداخته و در میان موارد ضعف محسنی اژه ای وزیر اطلاعات قبلی نوشته اولويت آقاي هاشمي رفسنجاني شكست احمدي‌نژاد در انتخابات (به‌طريق اولي در تمام عرصه‌هاي سياسي) به هر قيمت ممكن بود و اين به هر قيمت ممكن چالش‌هاي جديدي را در برابر وزارت اطلاعات مي‌گشود.

مثال روزنامه دولت دستگیری حسین موسویان سخنگوي سابق تيم مذاکره گر هسته‌اي که دو هفته بازداشت بود و "سفرهاي پي‌در‌پي و مشكوك برخي آقازاده‌ها به كشورهاي اروپايي، تهديدات امنيتي موساد و سرويس‌هاي اطلاعاتي كشورهاي غربي عليه رئيس جمهور مانند آنچه در بغداد و رم".

در انتهای مقاله روزنامه ایران آمده حيدر مصلحي نيز به مانند سه وزير گذشته اطلاعات دري نجف‌آبادي، علي يونسي و محسني اژه‌اي از خارج وزارت اطلاعات انتخاب مي‌شود تا بتواند با گسترش چتر امنيتي كشور، سازمان مردمي اطلاعات 70 ميليوني را برپا كند.

کیهان در سرمقاله خود به موضوع پرونده هسته ای ایران پرداخته و نوشته آمريكايي ها مي گويند بر مبناي اسنادي كه آژانس در اختيار دارد ايران به ساخت سلاح هسته اي نزديك تر شده اما آژانس حاضر به انتشار آن اسناد نيست. موقع سر هم كردن اين شوخي ها هيچ فكر هم نمي كنند كه كسي نمي پذيرد فردي مثل محمد البرادعي به عنوان كارمند حقوق بگير آنها كه تمام انحرافات پرونده ايران از سال 2003 به اين سو تا حد قابل توجهي محصول عملكرد اوست، حالا به يكباره بدل به مدافع ايران شده باشد!

به نظر نویسنده این مقاله اشتباه بزرگتر امريكايي ها اين است كه تصور مي كنند ايران بحث دوباره بر سر كيفيت تمرين كارمندان سيا براي كار با فتوشاپ را خواهد پذيرفت. ايران به رغم اينكه هيچ تعهدي در اين باره نداشت يك بار ارزيابي خود درباره اين ادعاها را به آژانس ارائه داده و دليلي ندارد كه مايل باشد بار ديگر استدلال هاي خود را عليه كاغذپاره هايي كه ادعا مي كنند مسئول پروژه بمب اتمي ايران يك نسخه از نقشه هاي كلاهك را به كتابخانه مي فرستاده تكرار كنند.

در پایان سرمقاله کیهان آمده تصور غرب اين است كه اكنون فرصتي دارد تا ايران را بر سر دوراهي هاي خطرناك مخير كند چراكه وضعيت داخلي ايران به آن اجازه نخواهد داد گزينه مقاومت را انتخاب كند. در حالی که علائم نشان مي دهد تهران از هر فرصتي كه منجر به سوختن برگ ها و ابزارهاي غرب شود استقبال مي كند.

سردبیر آفتاب یزد با اشاره به تازه ترین گفته های رحیم مشائی و حمله وی به مخالفان احمدی نژاد نوشته مشايي در جمع حامیان احمدی نژاد به گونه‌اي اظهار نظر كرده كه گويي در بسياري از تحولات دولت‌هاي پيشين حضور داشـته يا از نزديك شاهد برخي جلسات در دوره سـازنـدگـي و اصـلاحـات بـوده اسـت و در حالی که در جلسه تنفیذ حکم احمدی نژاد حضور نداشت گفته همه كشورهاي اروپايي براي شركت در مراسم تنفيذ به وزارت‌خارجه پيغام ‌فرستادند ما در تنفيذ شركت مي‌كنيم فقط خواهش مي‌كنيم كه آقاي رئيس جمهور در صحبت هایشان ملاحظه ما را نيز بكنند.

این روزنامه بر گزارش خود افزوده اين اظهارات در حالي مطرح مي‌شود كه بنابر اخبار منتشره در روزهاي پس از تنفيذ، سفراي بسياري از كشورهاي اروپايي در جلسه تنفيـذ حـاضـر نشـدنـد و البتـه بهـانـه ايـن عـدم حضور و اعزام نماينده‌اي در سطح پايين‌تر را مرخصي سفرا يا عـدم حضـور آنها در ايران اعلام كردند.

اعتماد، آفتاب یزد، حیات نو، مردم سالاری نامه مهدی کروبی را در جواب نامه احمد توکلی رییس مرکز پژوهش های مجلس منعکس کرده اند، نامه ای که در آن نماینده تهران به رییس سابق مجلس ایراد گرفته بود که چرا با فاش گوئی تجاوز و بدکاری با زندانیان در زندان های جمهوری اسلامی، آبرو نظام را برده است.

دبیرکل حزب اعتماد ملی در این نامه نوشته مگر جنابعالي هم از افرادي ‌هستيد كه اعتقاد دارند بايد تابلو دعوت به سكوت بيمارستان‌ها را در جاي جاي نظام نصب نمايند! در حالي‌كه ‌در عمل از شما غير از اين‌را ديده‌ايم، خصوصا نامه‌اي كه اخيرا در ارتباط با اوضاع اقتصادي نوشته ايد ‌كه محافل اقتصادي دنيا چنان به آن پرداختند كه قاعدتا بايد همسايگي ما در چاه ويل را بپذيريد.‌ چطورست که حالا اين وضعيت تاسف بار را نمي بينيد ؟! چگونه است كه از كنار اين مسائل تلخ به راحتي عبور مي كنيد؟!‌‌

نامه مهدی کروبی چنین پایان می گیرد: به‌راستي آقاي توكلي آن مصلحتي كه بايد همه به خاطر آن و ‌براي پرهيز از سقوط در چاه ويل، دين و شرف و مردانگي و دنيا و آخرت خود را فداي آن كنيم تا مصلحت ‌حكومت و خودمان حفظ گردد، اگر جنابعالي گفتن و نوشتن را خلاف اين مصالح مي دانيد من رسما اعلام ‌مي كنم امروز سكوت خلاف همه آن مصالح است.

عليرضا بهداد در گزارشی در اعتماد نوشته اگر حال و حوصله يي براي ديدن برنامه هاي تلويزيون داري ، پيچ تلويزيون را مي چرخاني (دکمه power را فشار مي دهي)، شبکه يک، دو، سه و... . پيام هاي بازرگاني باز هم مثل اجل معلق وسط سريالي که دوست داري ظاهر مي شوند. اما ديگر مثل سابق لازم نيست پنج دقيقه منتظر تمام شدن اين آگهي ها شوي. به 30 ثانيه هم نمي کشد که دوباره سريال از سر گرفته مي شود.

به نوشته گزارشگر اعتماد کاهش محسوس تبليغات بخش خصوصي اگرچه از سال گذشته با کاهش قدرت خريد مردم در شب عيد آغاز شد اما در پنج ماهه گذشته آنقدر زياد شده که 35 تا 40 درصد درآمدهاي صدا و سيما را کاهش داده تا اين سازمان بزرگ امروز براي تامين هزينه هاي خود کاسه گدايي جلوي مجلس و دولت بگيرد.

بر اساس این گزارش سال گذشته صدا و سيماي جمهوري اسلامي از محل جذب آگهي ها نزديک به 250 ميليارد تومان درآمد داشته است که پيش بيني شده با توجه به شرايط پنج ماه گذشته اين درآمد تا پايان سال جاري به رقمي زير 200 ميليارد تومان و حتي به 150 تا 170 ميليارد تومان برسد.

کیهان همراه با خبر انتصاب حجت الاسلام صديقي به عنوان پنجمين امام جمعه موقت تهران نوشته در روزهاي اخير در حالي كه زمزمه انتصاب ايشان به امام جمعه موقت تهران شنيده مي شد برخي از سايت ها در اقدامي شيطنت آميز درصدد القاء اين مطلب بودند كه كاظم صديقي جانشين اكبر هاشمي رفسنجاني براي امام جمعه موقت تهران شده است.

گزارشگر کیهان ضمن تکذیب این شایعه نوشته هاشمي رفسنجاني كه سخنانش در نمازجمعه بيست و ششم تير موجب تقويت ناآرامي ها شده بود، شنبه گذشته در ابتداي جلسه مجمع تشخيص مصلحت، رعايت رهنمودهاي رهبري را از ضرورت هاي شرايط كنوني دانست.

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه چهارم شهریور

بی بی سی:چهارشنبه 4 شهريور 1388(26 اوت 2009)

"مخالف ‌دولت ‌و ‌طرفدار نظام ‌هستيم" در بالای گزارش دادگاه سیاسی چهارم در حیات نو آمده، "‌اظهارات سعيد حجاريان در دادگاه هركدام از ما اگر.." تیتر اول افتاب یزد است، "مجاهدين و مشارکت عليه موسوي" عنوان اصلی ابتکار و اعتماد "اصلاح طلبان شاخص در چهارمین دادگاه" را در صدر اخبار خود آورده است.

"افشای نقش تخریبی مهدی هاشمی و جاسبی" تیتر اول ایران روزنامه دولت است، "مهدي هاشمي و‌ جاسبي بايد محاكمه شوند" در صدر اخبار جوان آمده و کیهان از قول سعید حجاریان در دادگاه چهارم نوشته "خطای بزرگی کردم از ملت پوزش می طلبم".

"ارانه نقدي، شايد يك‌ماه ديگر" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است، "بهره برداري از 2980 پروژه توليدي و زيربنايي كشاورزي در هفته دولت" تیتر اول جمهوری اسلامی است و "تعدادي از وزيران پيشنهادي راي نمي آورند" عنوان اصلی مردم سالاری.

اعتماد در مقاله ای نوشت که خط تخريب چهره هاي سابقه دار و ديرآشناي نظام و تلاش براي حذف ياران امام از عرصه سياسي کشور در حال پيشروي است. سيدحسن خميني يکي از کساني است که در چند سال گذشته هرازچندگاهي به دليل موضع گيري ها و اظهاراتش مورد اتهام زني و شماتت برخي جريانات و رسانه هاي حامي شان قرار گرفته است.

به نوشته اعتماد شواهد نشان مي دهد گردونه هجمه يي که در مناظره هاي تلويزيوني کانديداها کليد خورد و در گردش پرشتاب خود تا پيش پاي يادگار امام حرکت کرد، اگرچه هنوز در تقلاي دور کردن بزرگان نسل اول انقلاب از عرصه قدرت سياسي است اما اين احتمال وجود دارد که در ادامه راه خود باز هم به سوي اشخاصي همچون سيدحسن خميني و ديگر نسل دومي هاي انقلاب حرکت کند.

در ادامه این گزارش آمده : در هفته هاي گذشته و در هنگامه يي که شخصيت هاي برجسته انقلابي همچون هاشمي، کروبي و موسوي مورد حمله برخي جريانات اصولگرا قرار گرفته بودند، انتشار خبري غيرمستند در يک سايت حامي دولت نشان داد حسن خميني نيز از جمله کساني است که در مظان شايعه پردازي و خبرسازي قرار دارد.

کیهان در سرمقاله خود ادعا کرده که ستاد میرحسین موسوی با شبکه بی بی فارسی در ارتباط بوده اما شكست در انتخابات و پيروزي قاطع احمدي نژاد باعث شد تا اين شبكه اصول حرفه اي را ناديده گرفته و مستقيماً وارد ميدان اغتشاشات كشور شود و نقش خود را در طرح كودتاي مخملي-اصطلاحاً- رو بازي كند كه البته با درايت رهبري نظام و حضور مردم آگاه و انقلابي ناكام ماندند.

نویسنده سرمقاله کیهان با اشاره به این که موسوي دنبال راه اندازي تشكيلات سياسي است نوشته جداي از آنكه اساساً قابليت شكل گيري دارد يا خير- آن را سپر بلاي موسوي قلمداد كرده و مستمسكي براي مقابله با بازداشت وي ارزيابي مي كنند.

در ادامه این مقاله آمده: اعترافات عوامل مياني و ميداني طي محاكمات گذشته به وضوح نقش محوري برخي از خواص را آشكار كرده است. سوالي كه اين روزها ذهن مردم را به خود مشغول داشته، آن است كه چرا دستگاه قضايي و امنيت كشور اقدام به بازداشت و محاكمه عوامل اصلي اغتشاشات نمي كند؟!

محسن رهامی در سرمقاله حیات نو با اشاره به تبلیغات دبیرشورای نگبهان علیه موسوی و کروبی نوشته نه از طرف دستگاه قوه قضائيه، نه از طرف دستگاه امنيتى کشور و نه از سوى حقوقدانان هيچ گونه اتهامى به آقايان موسوى و کروبى وارد نشده و اتهامى متوجه آنها نيست. اگر هم آقاى جنتى از افرادى به عنوان سران اغتشاش نام برده بايد مدرک و سند خود را ارائه دهد. با جوسازى و آلوده کردن فضا هيچ چيز تغيير نخواهد کرد. مردم نيز آنقدر هوشيار و عاقل هستند که بدانند چه کسى اغتشاشگر است و چه کسى باعث ايجاد اغتشاش در جامعه شده است.

به نوشته این حقوقدان به نظر مى‌رسد که جنتى در طرح اتهام عليه رهبران اصلاح‌طلب مدرک قانونى و مستدلى ندارد. اظهارات اخير ايشان سوالات زيادى را در ذهن ايجاد مى‌کند مثلا اينکه اگر آقايان موسوى و کروبى سران اغتشاشات اخير هستند چرا اين افراد بارها به دستگاه قوه قضائيه نامه نوشته اند و خواستار پيگيرى حقوق زندانيان دستگيرشده شده اند؟

آقای رهامی در سرمقاله حیات نو اضافه کرده شايد يکى از دلايل اين گونه اظهارنظرها فضاسازى براى فراموش کردن نامه‌هاى اخير آقايان کروبى و موسوى براى رسيدگى به وضعيت زندانيان باشد. فردى که مرتکب جرمى شده هيچ گاه پيگير جرمش نمى شود. اما آن چيزى که از آقايان موسوى و کروبى ديده مى‌شود غير از اين است يعنى آنها با هيچ تهديدى از راهشان منحرف نشده‌اند.

روزنامه جوان نیز در گزارشی توصیه کرده سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جبهه مشارکت منحل شود و در ادامه همان سئوالی را مطرح کرده که هفته گذشته روزنامه کیهان نیز پرسیده بود "وقتی سران جبهه مشارکت در زندان هستند بیانیه های اعتراض امیز اخیر را چه کسانی منتشر می کنند."

جوان امروز نوشته بیانیه اخیر جببه مشارکت که انتخابات مردم در 22 خرداد را کودتا نامیده است و ده‌ها تهمت و اهانت در آن مشاهده می‌شود به نحوی تنظیم شده است که فرجام تلخ این حزب را در تاریخ انقلاب اسلامی مي‌نماياند، دلیل اصلی صدور و تند بودن متن آن زمانی قابل فهم است که بدانیم صدور آن در آستانه تشکیل جلسه دادگاه 3/6/88 صورت گرفت که متن کیفرخواست عمومی دادگاه اختصاص به عملکرد ضدانقلابی این حزب داشت، لذا بیانیه مذکور احتمالاً‌جهت نگهداری در قاب یادگاری به عنوان آخرین شاهکار این جماعت در کارنامه آنان ثبت خواهد شد.

مردم سالاری با اشاره به روابط محمود احمدی نژاد و مجلس در دوره جدید در سرمقاله خود نوشته در زمان معرفي وزراي پيشنهادي دولت اول محمد خاتمي به مجلسي که در تقابل با دولت اصلاح طلب بود و رياست آن را رقيب خاتمي در انتخابات رياست جمهوري هفتم بر عهده داشت، هيچ يک از وزراي پيشنهادي با راي عدم اعتماد مجلس مواجه نشدند؟ البته براي پاسخ به اين پرسش بايد تمام جوانب را در نظر گرفت.

در ادامه این مقاله آمده: راي 20 ميليوني بي سابقه مردم به خاتمي، آنقدر کوبنده و بدون حرف و حديث بود که حتي مخالفان سنتي متمايلان به تغيير را تحت تاثير قرار داده و در شوک بهت انگيزي فرو برده بود; به طوري که آنها حاضر نشدند بهاي مخالفت با راي مردم به رئيس جمهور منتخب را به جان بخرند و اينگونه شد که در مجلسي با اکثريت محافظه کاران، همه وزراي يک رئيس جمهور اصلاح طلب، حتي عبد الله نوري و عطاءالله مهاجراني که از هفته ها پيش از جلسه راي اعتماد، محافظه کاران سنتي مجلس برايشان خط و نشان مي کشيدند، راي اعتماد گرفتند.

به نوشته سرمقاله مردم سالاری امروز، 12 سال پس از آن روزها، محمود احمدي نژاد بنا بر آمارهاي رسمي، 24ميليون راي کسب کرده و طبيعتا اين پشتوانه مردمي مي تواند ياريگر او در جلسه راي اعتماد براي اقناع نمايندگاني که اتفاقا اغلب از هم جناحي هاي رئيس دولت هستند باشد، اما اين پشتوانه مردمي با آن پشتوانه مردمي 12 سال قبل چه تفاوتي دارد که آن روز، تمامي وزراي راي آوردند، اما امروز وزراي رئيس دولتي اصولگرا که 24 ميليون راي آورده در مجلسي با اکثريت اصول گرا، در معرض راي عدم اعتماد مجلس قرار گرفته اند؟

اعتماد در مقاله ای به مسئولان دولتی افغانستان پیشنهاد کرده اگر واقعاً تقلب کرده ايد که خود دانيد چه کنيد. طبعاً سرسخت و باشدت تمام سر موضع مي ايستيد و اجازه جولان و فعاليت به طرف مقابل نخواهيد داد و به هيچ وجه هم زير بار بازشماري و تجديد انتخابات و از اين قبيل امور نمي رويد. اما اگر واقعاً تقلب چشمگيري نکرده ايد و طرف مقابل شما صرفاً دچار توهم شده يا حتي با اهداف سياسي چنين انگي به شما مي زند، از امور زير غفلت نورزيد؛

اولین پیشنهاد اعتماد این است که مجاري اطلاع رساني داخلي را کاملاً آزاد بگذاريد و صرفاً بخواهيد سخن مستدل بگويند و چارچوب هاي قانوني را رعايت کنند. هرکس هم ادعايي دارد در مطبوعات و رسانه ها ابراز کند و پاسخ مستدل بشنود.

به نوشته این روزنامه دوم این از دستگيري و فشار بر جريان مدعي کاملاً خودداري کنيد. چون اين کار هم به آنها انسجام و وحدت مي دهد و هم اين شبهه را تقويت مي کند که شما نه تنها تقلب کرده ايد بلکه مي خواهيد ساير آزادي ها را هم محدود کنيد و يک نوع ديکتاتوري برقرار کنيد.

محمد صادق الحسینی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشتهکشور ما کشوری است که در معادلات و معاملات جهانی تجارت، سهمي ‌بسیار ناچیز دارد و در‌هایش را به‌روی اقتصاد دنیا بسته است، بنابراین همان طور که نباید نگرانی جدی بابت رکود جهانی داشته باشد، از بهبود جهانی هم سهم چندانی ندارد (هرچند که اثرات‌اين دو در‌اين اقتصادها متقارن نیست).‌

این اقتصاددان نتیجه گیری کرده: بهبود وضعیت اقتصادی جهان ارتباط وثیقی با وضعیت داخلی اقتصاد‌ايران پیدا نخواهد کرد و ‌اين بهبود اقتصادی، سبب بهبود و شکوفایی در اقتصاد‌ايران نخواهد شد. البته برای یک کشور نفتی همیشه یک اما وجود دارد، و آن اين است که با بهبود جهانی، قیمت نفت افزایش پیدا می کند که البته ‌اين به معنای احتمال افزایش درآمدهای نفتی دولت در سال‌های آينده است و به هیچ روی به معنای بهبود وضعیت اقتصادی در ‌اين کشورها نیست و به نحوه استفاده از اين درآمدها بستگي دارد.

ایران روزنامه دولت در گزارشی نوشته به دنبال اعترافات چند تن از متهمان كودتاي مخملي در دادگاه ديروز كه در آن به افشاي نقش تخريبي مهدي هاشمي و عبدالله جاسبي در حوادث پيش و پس از انتخابات پرداختند، برخي كارشناسان سياسي خواستار محاكمه اين دو نفر شدند.

روزنامه دولت با این مقدمه نظر عباس سلیمی نمین مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران را منعکس کرده که از ماه ها قبل علیه رییس دانشگاه آزاد مطالبی نوشته و سرانجام هم با شکایت عبدالله جاسبی در دادگاه محکوم شده است وی با اشاره به اين‌که جاسبي و مهدي هاشمي بايد به دادگاه بيايند و پاسخگو باشند، تأکيد کرد: اتهامات اين دو نفر بر همگان واضح و روشن است و آنان بايد در دادگاه محاکمه شوند.

عباس سليمي‌نمين به نوشته روزنامه ایران با تأکيد بر اين‌که اقدامات نادرست جاسبي و مهدي هاشمي بر همگان مسجل است، تأکيد کرد: امروز بايد افرادي که در کانون‌هاي قدرت قرار گرفته‌اند احساس کنند که ديگر مصونيت ندارند و بايد با آنان قاطعانه برخورد شود.

حسین جعفریان در مقاله ای در حیات نو به بررسی تاثیر نخبگان بر روند سیاسی کشور پرداخته و نوشته کسانى در درون نظام هستند که روى کفر و بى دينى افراد حساسيت چندانى ندارند اما روى افرادى که حتى متعلق به جريان‌هاى سياسى داخل نظام اما مخالف رويه موجود هستند، حساسيت شگفتى دارند. يک دليل مهم آن است که همچنان ناروشن است که کدام جريان سياسى در داخل نظام قرار مى‌گيرد و کدام خارج نظام تا افراد آگاه باشند که با آنها همراهى داشته باشند يا خير.

به نوشته این روحانی منقد در جريان انتخابات اخير، نااميدى گسترده‌اى که به خاطر پيامدهاى انتخابات و مسائل بعدى رخ داد، و نخبگان به دليل آن که در جريان شنيدن اخبار روزانه از کانال‌هاى مختلف بودند، حساسيت مضاعف نسبت به آن داشتند، دامن آنان را گرفت. به طورى که اين افسردگى و رکود ناشى از آن را به راحتى در بخش‌هاى مختلف مى‌توان ديد.

در ادامه مقاله حیات نو آمده همين که در يک مرکز علمى تحقيقاتى بيش از نود درصد محققان و اعضاى هيئت علمى عليه رئيس آن که طرفدار مشى حاکم و توجيه کننده آن بود موضع گرفتند، تائيد کننده سخن بالاست. غالب اين افراد و نهادهاى مشابه، ساعات زيادى از روز را به بحث در باره پيامدهاى سياسى رويدادهاى اخير اختصاص داده و گرفتار عواقب روحى و سکته‌هاى کارى ناشى از آن هستند. شنيدن اين خبر که يکى از معروف ترين نويسندگان دايره‌المعارف بزرگ اسلامى پس از ديدن دادگاه اول سکته کرده و تا به امروز در کماست، مى‌تواند به عنوان بخشى از تاثير اين رويدادها روى نخبگان فرهنگى قلمداد شود.

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه پنجم شهریور

بی بی سی"پنج شنبه 5 شهريور 1388(27 اوت 2009)

"غايب دادگاه چهارم!" عنوان اصلی ابتکار است، "واکنش دفتر خاتمی به دادگاه سه شنبه" تیتر آفتاب یزد، "اطلاعیه دفتر خاتمی درباره بداخلاقی های سیاسی" در صدر عنوان های اعتماد آمده و مردم سالاری از زبان یک نماینده مجلس نوشته "هیات منصفه سياسي تشکيل شود".

ایران روزنامه دولت به نقل از گفته های رهبر جمهوری اسلامی نوشته "تحرکات بعضی اشخاص دشمنان را امیدوار کرد"، "دستگاه قضائی بر اساس دلایل محکم قضاوت کند" عنوانی است که جام جم برای گزارش همان سخنان برگزیده و روزنامه جمهوری اسلامی از قول همین مقام نوشته "در حوادث پس از انتخابات تخلفات و جناياتي صورت گرفته است که بطور قطع با آنها برخورد خواهد شد".

حیات نو "‌اعتراض ‌‌گسترده ‌‌به ‌دادگاه‌هاى‌‌اخير" را در صدر اخبار خود آورده، سرمایه از "توطئه پیچیده القا و ایجاد اختلاف میان ارکان نظام" خبر داده، کیهان در تیتر اصلی خود نوشته "حوادث پس از انتخابات از پیش طراحی شده بود"، فرهیختگان از "تحقیق و تفحص از نظام بانکی و تربیت بدنی" خبر داده و دنیای اقتصاد "ركود بازار با مصالح نصف قيمت" را به عنوان خبر اصلی خود برگزیده است.

محمد عرفانی در مقاله ای در حیات نو به نقد دادگاه های سیاسی اخیر پرداخته و از جمله پرسیده ذکر پى در پى اسامى افرادى که در دادگاه حضور ندارند و از شخصيت‌هاى سياسى کشور هستند براساس کدام ماده قانونى صورت مى‌گيرد. اگر متهمان تبرئه شدند چگونه مى‌توان خسارتى که به واسطه ذکر اسامى به افراد ديگر وارد مى‌شود را جبران نمود؟

نویسنده پرسیده اگر دادگاه علنى است و متهمان اجازه گفت‌وگو با خبرنگاران را دارند چرا تنها از چند رسانه خاص دعوت مى‌شود؟- افرادى که بيشتر صندلى‌هاى دادگاه را پر کرده‌اند چه کسانى هستند؟ اگر دادگاه‌علنى است چرا امکان شرکت خانواده‌ها و سايرين فراهم نمى‌شود؟

در ادامه مقاله حیات نو سئوال شده به چه دليل چند نفر استعفا از عضويت در حزب متبوعشان را به صورت مشترک در اين دادگاه اعلام مى‌کنند آنها که با هم مرتبط نبوده‌اند ‌چگونه همگى به يک تصميم واحد رسيده‌اند؟ و اساسا اين تصميم چه ربطى به دادگاه و روند رسيدگى به اتهامات دارد؟ در زندان چه اتفاقى رخ داده که چند نفر تصميم به کناره‌گيرى از فعاليت‌‌هاى سياسى گرفته‌‌اند.

کیهان در سرمقاله خود به نقد دستگاه قضاییه پرداخته و از جمله نوشته نبايد چهره دستگاه قضا را در برخورد قاطع با رانت خواران و مفسدان بزرگ اقتصادي در انظار آحاد ملت به چهره اي اهل تسامح و بي تفاوت تبديل كند چرا كه اينجا رأفت و عفو يك خطاي استراتژيك و غيرمجاز است و از طرف ديگر عدم قاطعيت در برخورد با كساني كه سرقفلي دست اندازي به حقوق مردم و بيت المال را از آن خود كرده اند حاشيه امني براي قانون شكنان و زياده خواهان فراهم مي نمايد.

به نظر نویسنده سرمقاله کیهان خواست قاطبه مردم مبارزه با مفاسد اقتصادي است و اين مبارزه مي بايست فراتر از دايره بسته شعار، سخنراني، بخشنامه و وعده به افكارعمومي به صورتي كاملاً جدي و مستمر با نظارت عموم ملت پيگيري شود و نقش قوه قضاييه در اين ميان ممتاز و برجسته است هرچند كه به تنهايي و جدا از ساير قوا و نهادها امكان پذير نيست. مسئله مهم در اين خصوص اطلاع رساني درست و بهنگام و البته در چارچوب موازين قانوني به مردم است. امروز پرسش قشرهاي مختلف جامعه اين است كه مبارزه با مفاسد اقتصادي واقعاً در چه مرحله اي است؟

حسن یونسی در مقاله ای در حیات نو از جمله نقاط انتقاد آمیز دادگاه اخیر را آن جا دیده که سعيد حجاريان در حالى‌که به سختى راه مى‌رود و سخن مى‌گويد در کيفرخواست صادره به حضور در تجمعات غير قانونى اخلال در نظم عمومى از طريق بلوا و آشوب و حرکات غيرمتعارف و ايجاد ترس و وحشت در جامعه و ايراد الفاظ رکيک متهم شده است.

به نظر این وکیل دادگستری در حالى که اين افراد به شديدترين اتهامات متهم شده‌اند و عقل حکم مى‌کند که حداقل به دفاع از خود بپردازند تمامى دفاعيات و اظهارات ايشان حول مباحث تئوريک و تاکيد بر نبود تقلب و عذرخواهى از مردم و مقامات و اظهار پشيمانى دور مى‌زند آيا چنين چيزى منطقى است؟ آيا همين مسئله به ظاهر کوچک تمامى اين دادگاه را زير سوال نمى‌برد؟ چگونه ممکن است دهها شخصيت سياسى که سال‌ها گفته‌اند و شنيده‌اند و خوانده‌اند حتى کلمه اى در دفاع از خود سخن نگويند؟ آيا منطقى است که حتى يک نفر از آنها روى سخنان سابق خود پافشارى نکند؟

در ادامه این مقاله که روزنامه ناگزیر شده بخش هائی از آن را سه نقطه بگذارد آمده است استفاده از کلمات ناشايست در يک متن به اصطلاح حقوقى، متاسفانه دادستان آنچنان درگير شده است که در يک متن حقوقى بارها و بارها از کلماتى چون مستهجن، ذليلانه، خائنانه، تئوريزه کردن خيانت اوج خيانت به مردم استفاده کرده است کافى است تيترهاى کيفرخواست را مرور کنيد .

ایران در گزارش اصلی خود به بهانه طرح اتهاماتی علیه علی اکبر هاشمی و خانواده وی در دادگاه و توسط متهمان به بازگوئی همه آن اتهاماتی پرداخته که در جریان مبارزات انتخاباتی علیه رییس مجلس خبرگان به کار گرفته شد و در دنباله آن نوشته اگرچه حرف و حديث‌هايي درباره اختلافات عديده احمدي‌نژاد و هاشمي رفسنجاني وجود دارد اما فرمايشات رهبر انقلاب در خطبه نمازجمعه 29 خردادماه، ابعاد اين اختلاف‌نظرها را شفاف‌تر مي‌كند: ميان آقاي هاشمي و رئيس‌جمهور از سال 84 اختلاف‌نظرهاي متعددي درباره مسائل خارجي، نحوه اجراي عدالت اجتماعي و برخي مسائل فرهنگي وجود دارد كه البته نظر رئيس‌جمهور به نظر بنده نزديك‌تر است.

به نظر روزنامه دولت آن چه بعد از دادگاه اخیر صورت گرفت و خانواده هاشمی رفسنجانی و دفتر رییس جمهور سابق محمد خاتمی به تکذیب گفته های زندانیان پرداختند "تكذيب های عجولانه" است.

اشاره ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی به نامه مهدی هاشمی به رییس رادیو تلویزیون، اطلاعیه دفتر محمد خاتمی، پاسخ دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به گفته های رحیم مشائی رییس دفتر احمدی نژادست که روزنامه های مختلف آخر هفته به آن ها اشاره کرده اند و به نقل از این اطلاعیه نوشته اند "علي‌رغم تلاش شخصيت‌هاي مبارز و بزرگ انقلاب براي آرام كردن فضا و خنثي كردن القائات دشمنان خارجي به نظر مي‌رسد توطئه‌اي بسيار پيچيده براي القاي اختلاف بين اركان نظام اسلامي وجود دارد كه دامن زدن به اين توطئه نوعي يأس و نااميدي را در جامعه گسترش مي‌دهد."

آفتاب یزد در سرمقاله خود به بررسی پی آمدهای دادگاه سیاسی چهارم پرداخته و نوشته به نظر مي‌رسد حاميان روند فعلي، دو گروه مي‌باشند: عده‌اي نگران سرنوشت كشور و پيامد رفتارهايي هستند كه به ادعاي آنها، در راستاي انقلاب مخملي بوده و بي‌توجهي به آن مي‌تواند خطراتي را متوجه انقلاب و نظام كند. اگر اينچنين است آنها بايد از تكرار تجربه‌هاي ناموفق سابق در اخذ و پخش اعترافات خودداري كنندو به فكر روش‌هاي مـنـطـبـق بـا علم و ديـن مـي‌بـاشـنـد ضـمن آنكه بايد بدانند نهادينه شدن بي‌قانوني مي‌تواند كشور را به سوي آنارشيسم ببرد كـه قطعا مقابله با آن از ايستادگي در برابر انقلاب مخملي- اگر واقعا وجود داشته باشد- سخت تر است.

سردبیر این روزنامه به بخشی از کیفرخواست علیه سعید حجاریان اشاره کرده و نوشته گفتگو با رسانه‌خارجي، نقض كدام قانون موضوعه كشور است. با وجود دهها تريبون، شبكه و رسانه‌پرخرج حـكـومـتي و دولتي، چرا عده‌اي تصور مي‌كنند تاثيرگذاري چند گفتگو با رسانه‌هاي غيرفراگير خارجي، بيش از تبليغات رنگارنگ داخلي است؟

سرمقاله آفتاب یزد با تاکید بر این که تلاش برای بدنام کردن اصلاح طلبان چنان ارزش داشته که توصیه های دینی و احکام قانونی هم زیر پا گذاشته شده پرسیده اگـر محاكمه‌كنندگان و حاميان رسانه‌اي آنها بر اين باورند كه يك يا چـنـد گـفتگوي حجاريان، تا اين حد موثر است كه به ادعاي نويسندگان كيفرخواست، موجب آشوب در جامعه مي‌شود پــس بـايـد در بعضـي قضـاوت‌هـا در خصـوص تـاثيـرگـذاري اصلاح طلبان، تجديدنظر كنند.

محمود اسلاميان در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته حل مشكلات فعلي صنعت كشور، خارج از حوزه ستاد صنعت رقم مي‌خورد. در اين ترديد نداشته باشيم كه پتانسيل‌ها و قابليت‌هاي صنعتي كشور در همه بخش‌ها در سطح بالايي قرار دارد. منابع موجود كشور و خلاقيت كارآفرينان، حجم تجهيزات و سرمايه‌گذاري‌هاي انجام شده، چنانچه مشكلات ذكر شده مرتفع شود مي‌تواند در سطح بالاي كمي و كيفي عمل نمايد.

در ادامه این مقاله آمده افزايش توليد باعث جذب خيل بيكاران خواهد شد. آنچه بايستي در استراتژي صنعت كشور مورد توجه قرار گيرد، گريز از توسعه‌هاي نقطه‌اي است. براي مثال در سطح كشور حدود 3500 واحد توليد سنگ‌هاي ساختماني وجود دارد كه به صورت طبيعي به علت كوچك بودن و عدم امكان بازاريابي با قيمت تمام شده نسبتا بالا، توان رقابتي خود را از دست مي‌دهند و به همين دليل، سازماندهي كيفي و خوشه‌اي مهم خواهد بود.

"متعادل سازی عرضه و تقاضا راهکار مهار جهش های کاذب" عنوان سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه است که دکتر علی رحمانی در آن نوشته نبود جذابیت در بازار پول به دلیل کاهش نرخ سود سپرده های بانکی همچنین نبودن فرصت های سودآور سرمایه گذاری در بخش مسکن به دلیل تثبیت قیمت ها، موجب هدایت نقدینگی زیادی به سمت بورس شده که در حال افزایش است.

به نظر این کارشناس اقتصادی بهبود اقتصاد جهانی به خصوص در قیمت نفت، محصولات پتروشیمی، مس و دیگر محصولات صادراتی خوشبینی قابل توجهی را نسبت به سرمایه گذاری در بازار سهام به وجود آورده و افزایش تقاضا را در بورس تهران رقم زده است به طوری که برخلاف سنت همیشگی کاهش حجم معاملات در ماه مبارک رمضان، امسال شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات در بورس تهران هستیم که مهم ترین دلیل آن ورود نقدینگی به بازار سرمایه است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۷ شهریور

بی بی سی:شنبه 7 شهريور 1388(29 اوت 2009)

مردم سالاری با عنوان "وفاداری، اولویت اول احمدی نژاد" به بررسی وضعیت کابینه و انتخاب وزیران پرداخته، ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی با تیتر "کابینه ای قوی با رای اعتماد مجلس" همین گزارش را در صدر اخبار خود آورده، جام جم از زبان رییس دولت نوشته "مجلس به رییس جمهور اعتماد کند"، رسالت از همین منبع نقل کرده "برتری را رکن امنیت می دانم".

"پافشاری بر تغییر مصرتر از پیش" در صدر گزارشی درباره گفته های رییس جمهور سابق عنوان اصلی افتاب یزد است، خبر "میهمانی های دولت مساله ساز شد" را تیتر اول خود قرار داده و فرهیختگان "اعتراض به حضور واسطه های رای اعتماد در مجلس."

روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از رهبر نظام نوشته "در حوادث پس از انتخابات تخلفات و جنایاتی صورت گرفته است كه با آن ها برخورد خواهد شد."

ابتکار با عنوان "معامله اوباما با کارت ایران" و کیهان با "صف بندی مجدد قدرت در افغانستان مجاهدین به قدرت برمیگردند" مسائل خارجی را خبرهای با اهمیت امروز خود دیده اند.

محمد علی وکیلی در سرمقاله ابتکار با اشاره به کیفرخواست متهمان دادگاه های اخیر و حجمله شان به دانشمندان علوم انسانی نوشته در 50 سال گذشته به محض ترجمه یک اثر غربی،موج آن نویسنده توسط روسنفکران وطنی در جامعه ایران انتشار یافته است.اندیشه های سارتروکی یرکه گوروها برماس، دست به دست می چرخد و در جامعه ما ایجاد موج می کند. به جان سنت خودی افتادیم و هیچ سعی و کوششی جهت دستیابی به علم اجتهادی بومی در حوزه علوم اجتماعی و انسانی روا نداشته ایم.

به نوشته این مقاله امروز شاهد تیتراژ پایانی فیلم اصلاح طلبی هستیم و این برای هیچ کس معنای پیروزی نمی دهد و بعید است کسی گمان بر جشن گرفتن آنرا داشته باشد.پایان اصلاح طلبی در ایران یعنی پایان ظرفیت نظام جمهوری اسلامی و طبیعی است که کسی به این راضی نخواهد بود چرا که نتیجه کوتاه مدت اتفاقات و حوادث اخیر قوت گرفتن گرایش بی دینی و دینداری غیر سیاسی است که هر دو به سکولاریسم ختم می شوند.

در ادامه این مقاله آمده گروهی که حاضر نیستند از جوهر دینداری خود دست بردارند سعی در رها کردن سیاست و عزلت نشینی دینی دارند و درحال ایجاد دیواری بین اعتقادات سنتی خود وسیاست هستند و البته این سرنوشت اصلاح طلبی ده پانزده سال اخیر نیست. از مشروطه تا کنون جنین اصلاح طلبی مرده به دنیا آمده ست.

سوسن شریعتی در اعتماد با اشاره به دادگاه های سیاسی نوشته وقتی فرزند انقلاب و فرزند نظام و فرزند اصلاحات را می بینی که ردیف در کنار هم به جرمی مشترک نشسته اند، سر در گریبان باشند یا نحیف و تکیده یا مضطرب و پریشان یا دست آخر توبه کار، به جز گریستن چه می توانی بکنی؟ وقتی می بینی که هابرماس و ماکس وبر و... با اغتشاشگران پیر و جوان هم پرونده می شوند و الساعه است که به جرم اغتشاش از صحنه دانشگاه ها پاک شوند و به همراه آنها مدرسان، جز خندیدن چه می توانی بکنی؟

این جامعه شناس و فرزند دکتر علی شریعتی اضافه کرده وقتی می شنوی که مجرم ردیف اول علوم انسانی و جامعه شناسی است و این اومانیست های مشکوکی که دور از چشم نیروهای امنیتی نرم خزیده اند زیر پوست شهر و جامعه و مسوولان ما را 30 سال پس از انقلاب فرهنگی سورپریز کرده اند یا اینکه از رادیو می شنوی که دارد از دانشجویان خنگ شهرستانی از همه جا رانده شده و عقده یی نسبت به علوم دقیقه صحبت می کند که به همه این دلایل آسیب پذیرند و از سر عقده می ریزند تو خیابان جز قهقهه زدن چه باید کرد؟

به نوشته خانم شریعتی در مقاله اعتماد وقتی می شنوی و همه مسوولان نظام بر سر آن وفاق دارند که در بازداشتگاه ها جرم های بسیاری اتفاق افتاده و باید خاطیان به سزای اعمال شان برسند و در همین حال همه کسانی که از این جرائم پرده برداشتند نیز باید مجازات شوند دیگر به جز هیستری هیچ راهی نمی ماند. خنده و گریه را درهم بیامیز و آنقدر جیغ بکش تا یکی سر رسد و تو را برگرداند به حالت اولیه.

کیهان در سرمقاله خود این پرسش را مطرح کرده که مصلحت چیست؟ با فتنه ای كه پس از انتخابات برخاست چه باید كرد؟ ماجرا را چگونه باید ختم كرد؟ رأفت چاره كار است یا شدت؟ نوبت جراحی است یا مرهم نهادن و دلجویی كردن؟ جای همدلی و تفاهم و توافق است یا موقع استواری و استقامت و خلل ناپذیری؟ وحدت را چگونه و به چه قیمتی باید احیا كرد؟

در ادامه مقاله کیهان آمده البته كه باید تلخی ها را به سر آورد و همدلی و وحدت ملی را تقویت كرد. باید كه بر زخم پدید آمده مرهم نهاد. حتما باید با تخلف كنندگان هركس كه باشد برخورد كرد اما در مجرای قانون. انتخابات جشن 40 میلیونی یك ملت بود. این جشن را باید با خدمتگزاری و تقویت روح جمعی و ملی پاس داشت. در این میان نباید غافل بود كه دشمن اعتماد ملت و اعتبار حاكمیت را نشانه رفته است.

به نظر نویسنده این مقاله نخبگان و دانایان و همه آنها كه نزد مردم مرجعیتی دارند، باید به میدان بیایند. نوبت تجدید ولایت و برائت، همین حالاست. وقت گفتن است، هنگام روشنگری. بله در فتنه نباید سواری داد و دوشیده شد. اما این مربوط به عامه است. خواص نمی توانند كنار بنشینند به خیال این كه به تكلیف عمل كرده باشند. تكلیف آنها روشنگری و بصیرت دادن است. مدار و مقر حق روشن است.

آفتاب یزد در سرمقاله به مقایسه تازه ترین گفته های رییس دولت و وزیر خارجه پرداخته و تضادهای آنان را نشان داده به ویژه جائی که محمود احمدی نژاد به نقل از یک وزیرخارجه منطقه گفته است که یک کشور اروپائی قصد براندازی نظام ایران را دارد.

در سرمقاله این روزنامه آمده در سال‌های اخیر، هیچ‌گونه تحركی از سوی متولیان سیاست خارجی ایران نسبت به زورگویی‌های روسیه و چین در برابر مسلمانان آن كشورها مشاهده نشده است و حتی هشدار مراجع تقلید در این مورد، تغییری در سیاست‌های خارجی دولت ایجاد ننمود. البته شاید بتوان آن سكوت را اینگونه توجیه كرد كه در حال حاضر، تحریك دشمنی روسیه و چین علیه دولت ایران، به مصلحت نبوده است.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد وزیر خارجه ایران موظف است در اولین فرصت پس از بازگشت از سفر تبلیغاتی به اصفهان، برای مردم مشخص کند آیا اطلاع رسانی وزیر خارجه كشور دوست، صحیح بوده و استعمار پیر واقعا از برنامه‌ریزی برای تغییر حكومت در ایران سخن گفته است؟ اگر پاسخ مثبت است موضوع را با مردم در میان بگذارد. اگر هم وزیر خارجه كشور دوست، شعری خوانده تا پاداشی بـگیرد وزارت خارجه، موضوع را به اطلاع صاحبان كشور -ملت ایران- برساند تا خود را برای شنیدن خبر یـك كمك خارجی به یكی دیگر از آن که زنبیل خود را در صف ایران گذاشته بودند آماده سازند!

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته درست در شرایطی که محمد جهرمی وزیر کار در مراسم خداحافظی با خبرنگاران از ظهور موج بیکاری در کشور خبر می‌داد، شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد در جمع فعالان اقتصادی از رکود اقتصادی در کشور ابراز نگرانی کرد و آن را مهم‌ترین مساله کشور در سال‌جاری دانست .
گزارشگر این روزنامه با اشاره به این که جهرمی دارد کابینه را ترک می کند اما شمس الدین حسینی برای وزارت اقتصاد کابینه دهم معرفی شده است نوشته جهرمی در شرایطی این سخن را بر زبان جاری کرده که خود مورد انتقادهای شدیدی درباره طرح بنگاه‌های زودبازده و عدم‌موفقیت این طرح قرار گرفته است. از جمله اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی را درباره طرح بنگاه‌های زودبازده منتشر کرد که بر اساس آن کمتر از نیمی از اهداف طرح بنگاه‌های زودبازده در ایجاد اشتغال محقق شده و عمده وام‌ها در جایی غیر‌از محل موردنظر مصرف شده است. البته جهرمی این آمار را قبول نداشت و به خبرنگاران قول داد که به زودی پاسخ مرکز پژوهش‌های مجلس را خواهد داد .
سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی هم در گزارش اصلی خود به یاد آورده که محمود احمدی نژاد در ایام انتخابات با اشاره به تورم نقطه ای یا ماهانه 15 درصدی اردیبهشت ماه امسال و آمار اشتغال زایی در بنگاه های زودبازده و پیشرفت حدود 100 هزار پروژه دولت نهم، اعلام کرد پیشرفت های زیادی در اقتصاد حاصل شده و تورم و بیکاری مهار شده است و در شرایط مناسبی هستیم.

آن چه باعث شده سرمایه این ادعاها را به یادآورد خبری است در این باره که دو تن از وزرای اقتصادی دولت در ارزیابی خود پیرامون وضعیت اقتصادی کشور در سال جاری، رکود و بیکاری را چالش اساسی کنونی ایران ارزیابی کردند.

پیمان جنوبی در گزارشی در سرمایه نوشته مقایسه آمار تراز منفی تجاری غیرنفتی ایران از سال 1357 تا 1386 نشان می دهد وابستگی تجاری ایران به نفت سه برابر شده و از 17 میلیارد دلار در سال 57 به نزدیک پنجاه میلیارد دلار در سال 1386 رسید، یعنی توان اقتصاد ایران در تامین ارز موردنیاز برای واردات سه برابر ضعیف تر شده و به همان میزان به نفت وابسته تر شده است.

به گزارش این روزنامه نگار اقصادشناس بر اساس این آمار فاصله صادرات غیرنفتی با واردات کالا و خدمات به شدت رشد کرده و تراز منفی تجاری ایران بدون نفت در 30 سال گذشته 32 میلیارد و 640 میلیون دلار منفی تر شده و 9/2 برابر افزایش یافته است.

همزمان با اوج گیری بجث تحریم ورود بنزین به ایران و ادعای رییس دولت به تامین بنزین مورد احتیاج کشور در داخل، مردم سالاری نوشته مسوولان گمرک بنادر شمالی کشور به دلیل آنچه که بدهی شرکت ملی نفت ایران عنوان شده از پهلوگیری دو کشتی حامل فرآورده های نفتی ممانعت به عمل آورده اند.

مردم سالاری نوشته عدم تخلیه سوخت این کشتی ها موجب شده است که علاوه بر تحمیل هزینه های دموراژ کشتی های استیجاری خارجی، تامین سوخت برخی از واحدهای صنعتی و نیروگاه ها نیز توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با مشکل مواجه شو تازه این بی ترتیبی نارضایتی طرف خارجی را به دنبال داشته است.

رسالت در سرمقاله خود با اشاره به این که تنها چند هفته دیگر تا آغاز سال تحصیلی جدید مانده نوشته دشمن در توطئه پیچیده مترصد آن است ضمن اختلال در کار علمی دانشگاهها و تعطیلی آنها فضای تشنج را به جامعه بازگرداند . خبری که رهبری با افشای توطئه خطرناک دشمن عملا خط ضد انقلاب را علنی کرد.

صالح اسکندری نویسنده سرمقاله این روزنامه به تاسی از رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرده پیکان پروژه براندازی نرم فضای دانشگاهی و علمی کشور را نشانه رفته است و دانشگاه به دلیل ویژگی های ذاتی و عرضی آن مهم ترین میدان در جنگ نرم دشمن است. دانشگاه یکی از ابزارهای برتری علمی کشور است و تفوق علمی یکی از ارکان اصلی امنیت جمهوری اسلامی است. دشمن به منظور تضعیف امنیت کشور دانشجویان، دانشگاهیان و اصل تولید علم را نشانه گرفته است .

سرمقاله رسالت با این تاکید که "هیچ چیزی نباید مانع فعالیتهای علمی کشور شود" نوشته تعطیلی دانشگاه یکی از اهداف اصلی دشمن به منظور ضربه زدن به امنیت بلندمدت کشور است. این موضوع به هر قیمتی نباید محقق شود چرا که هنگامی این دومینوی فتنه پایان خواهد یافت که جمهوری اسلامی بتواند با پیشرفتهای بزرگ علمی و تکنولوژیک برتری بی چون و چرای خود در حوزه تولید علم را به اثبات برساند و پایبستی مرصوص برای امنیت کشور در همه زمینه ها تدارک ببیند .

نسرین وزیری در روزنامه خبر نوشته دستور هیأت رئیسه برای ممانعت از حضور بیش از دو نماینده پارلمانی از سوی هر وزارتخانه در راهروهای مجلس، مانع از ارتباط‌گیری گسترده دولتمردان با نمایندگان به منظور جلب رأی اعتماد آنها به وزرای پیشنهادی نشد. چرا که احمدی‌نژاد با ابتکار برگزاری مراسم افطاری شبانه اقدام به دعوت گروهی نمایندگان در قالب فراکسیونی و مجامع استانی کرد تا شخصاً با آنها ارتباط برقرار کند .

به نوشته این گزارش نه تنها احمدی نژاد که وزرایش نیز دست به‌کار شده و آنقدر دعوت نامه‌های رنگارنگ به دفتر نمایندگان ارائه شد که نشانگر چند مهمانی در هر شب بود. مهمانی‌هایی که در دفاتر مختلف وزرای پیشنهادی و سالن‌های مختلف دولت گرفته تا رستوران‌ها و هتل‌های مجلل، برگزار می‌شود .

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه 8 شهریور

بی بی سی:يكشنبه 8 شهريور 1388(30 اوت 2009)

آقتاب یزد در تیتر اول خود نوشته است، "غیبت حسن خمینی در جلسه ادای احترام هیات دولت به امام". "نظر کمیته ویژه مجلس درباره حوادث بهشت زهرا" تیتر اصلی اعتماد است.

"آخرین اخبار از کشته‌شدگان حوادث اخیر" عنوان اصلی حیات نو است.

"اعضای هیات نظارت بر رسیدگی به حوادث و اغتشاشات اخیر منصوب شدند" تیتر روزنامه جمهوری اسلامی است.

"داربی مجلس - دولت" عنوان تیتر اول روزنامهابتکار است که در عین حال عکسی از وزیران پیشنهادی و چهره های اصلی دولت را در لباس قرمز و آبی دو تیم فوتبال رقیب مجسم کرده است.

ایران روزنامه دولت "فهرست پاستور در انتظار رای اعتماد بهارستان" را عنوان اصلی خود قرار داده است.

جام جم "رای اعتماد آزمون دشوار مجلس" را در صدر اخبار خود آورده و روزنامه جوان نوشته است "کابینه دهم در ایستگاه اعتماد بهارستان".

"روزهای خوش پول اروپایی" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است. روزنامه سرمایه "متمم احتمالا اصلاحیه قطعا" را از وزیر اقتصاد در تیتر اول خود آورده و روزنامه خبر "تردید در اظهارات احمدی نژاد" را تیر اصلی خود قرار داده است.

کیهان با اشاره به گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی در صدر اخبار خود نوشته "تیر آمریکا به سنگ خورد" و روزنامه مردم سالاری با تیتر "البرادعی باز هم دو پهلو سخن گفت" همین موضوع را در گزارش اصلی خود آورده است.

خبر در گزارش اصلی خود با این مقدمه که عرصه وزارت در دولت نهم گویا تبدیل به عرصه آزمون و خطای رئیس دولت شده بود نوشته نمایندگان مجلس باید بدون شک در رای اعتماد به کابینه به ثبات آن توجه کنند. باید موارد مشکوک در مورد وزرا به دقت بررسی شود و بی توجه به حامیان دولت عمل کنند که در این روزها سعی دارند به بهانه قرار داشتن کشور در بحران از سخت گیری نسبت به کابینه جلوگیری کنند.

این روزنامه با اشاره به تازه ترین گفته احمدی نژاد که مجلس به وزرا رای بالا بدهد که دولت بتواند در برابر مستکبران بایستد نوشته است که اینگونه استدلال ها نمی تواند دلیلی برای کم توجهی مجلس به صلاحیت آن دسته از وزرای پیشنهادی باشد. کشور در هر وضعیتی که باشد باید برای انجام امور زندگی مردم وزرایی داشته باشد که کفایت لازم را داشته باشند.

حسین شریعتمداری مدیر کیهان در سرمقاله این روزنامه از نمایندگان مجلس خواسته با با در نظر گرفتن شرایط حساس كنونی كشتی دولت را نباید برای انجام برخی از تعمیرات- هرچند ضروری- در اسكله نگاه داشت. بلكه شایسته آن است- و ضروری هم- كه این كشتی فقط به فقط برای انجام تعمیرات ضروری و اجتناب ناپذیر در اسكله بماند و بسیاری از تعمیرات لازم بعد از به آب انداختن كشتی و در حال حركت انجام پذیرد.

نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان با این ادعا که حرامیان در پس بیغوله ها به كمین نشسته اند و توپ های فتنه را برای شلیك آماده كرده اند نوشته راه حل آن است- یا دستكم اینگونه به نظر می رسد- كه نمایندگان محترم مجلس به وكالت از مردم روی صلاحیت های عمومی وزرای معرفی شده نظیر دیانت، خوشنام بودن، سلامت اخلاقی و اقتصادی، وفاداری به اسلام و انقلاب، كفر و ظلم ستیزی، ساده زیستی و امثال آن سخت گیر بوده و كمترین تخفیفی ندهند و اما در مورد كارآمدی آنان به نظر رئیس جمهور اعتماد کنند.

نویسنده سرمقاله کیهان نظر داده که تقریباً تمامی وزرای پیشنهادی از سلامت نفس برخوردارند، فقط تعداد اندكی از آنان به دلایلی در كابینه حضور نخواهد داشت- كه صد البته می توانند در پست های دیگری به خدمت گرفته شوند- و نتیجه آن كه اولاً؛ دولت با ظرفیت و اقتدار لازم كار خود را آغاز خواهد كرد یعنی پروژه دشمن ناكام می ماند. ثانیاً؛ نمایندگان محترم به وظیفه قانونی خود عمل كرده اند و ثالثاً؛ اگر در آینده تجدیدنظری لازم باشد، دست مجلس و دولت بسته نخواهد بود.

رسول جعفریان در مقاله ای در حیات نو با این سئوال که آیا وقوع انقلاب دیگری امکان پذیر هست یا نه استدلال کرده که محمود احمدی نژاد چیزی بیش از تغییر می خواهد و باید پرسید آیا اقدامات جدید احمدى نژاد در جهت جمع و جور کردن اوضاع و سازندگى و همکارى نهادها و ارگان‌هاى نظام و آرام کردن اوضاع است یا تحریک بیشتر و برهم زدن اوضاع و طرح مسائل جدید براى ایجاد درگیرى میان گروه‌هاى اجتماعی؟ ظاهر برخى از اقدامات نوع دوم را تائید مى‌کند.

نویسنده حیات نو مثال زده که اگر او دنبال یک تغییر ساده بود مى‌توانست یک وزیر زن مطرح کند، اما طرح سه وزیر زن نشان از گرایش او ه نوعى تغییر بنیادین یا انقلابى است که حتى اگر عملى نشود مى‌تواند یک چالش مهم را در جامعه بین گروه‌هاى اجتماعى ایجاد کرده و آنان را رو در روى هم قرار دهد.حذف روحانیت از تصمیم‌گیرى‌هاى عمده، یکى از نشان‌هاى مهم ایدئولوژى جدیدى است که براى انقلاب آینده مورد نظر ایشان اهمیت دارد

نویسنده روحانی مقاله حیات نو تاکید کرده که هواداران دولت و اطرافیان رییس جمهور مستقیم یا غیرمستقیم ارتباط و اتصال با منابعى مناسب با ایدئولوژى خود دارند و براى هر چیزى نمونه‌اى از حکومت آینده مهدى موعود ارائه مى‌کنند (براى وزیر زن استناد به این که 50 نفر از یاران امام زمان زن هستند شد).به نظر مى‌رسد انقلاب جدیدى در راه بوده و آینده جامعه ایرانى نه آینده‌اى با ثبات بلکه متشتت و آکنده از اختلاف نظر خواهد بود.

جوان روزنامه هوادار دولت نوشته محمد البرادعی، مرد شماره یک پرونده هسته‌ای را در تهران اغلب با گزارش‌های دوپهلویش می‌شناسند، گزارش‌هایی که هم سعی داشت باعث خشمگین شدن غربی‌ها نشود و هم تلاش می‌کرد ایران را به عنوان یک کشور در حال توسعه‌‌ از خود رنجیده نسازد.

به نوشته این روزنامه آژانس همچنین در سند خود که جمعه شب آن را به اعضای خود در آژانس ارائه داد، تعداد سانتریفیوژهای ایران را 8300 عدد اعلام کرد. این در حالی است که در ماه جولای طی صدور سندی مشابه، تعداد سانتریفیوژها را 7 هزار عدد اعلام کرده بود.

حیات نو در سرمقاله خود نوشته ادبیات دوپهلو كه در تمامی 20 گزارش محمد البرادعی درباره فعالیتهای هسته ای ایران دیده می شود از او مردی خبرساز ساخته كه در این چند سال با قضاوت ها و گزارشهای متزلزل و طلبكارانه خود به عنوان یك مرجع قضایی و نه فنی ظاهر شده و پا را از دایره وظایف و مسئولیتهای خود فراتر گذاشته است.

به نظر این روزنامه گزارش اخیر و آخر محمدالبرادعی امكان ادامه فشار بر ایران را همچنان در اختیار مدیریت جدید آژانس قرار می دهد و این نحوه عملكرد ثابت می كند كه آمریكا همچنان سوار بر موج تصمیم گیریهای آژانس بوده و خواسته های خود را از طرق مختلف بر آن دیكته می كند. به این ترتیب انتظار تحول و تغییر مثبت در نگرش آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به فعالیتهای هسته ای ایران امید عبثی است و از این پس با توجه به حجم فشارهای غرب به ایران باید مراقب كاركردهای منفی دبیركل جدید آژانس بود

"استقلال یا عدم استقلال بانک مرکزی؛ آیا مساله این است" مقاله ای است نوشته اصغر شاهمرادی در دنیای اقتصاد که در آن آمده به باور بسیاری، یکی از گره‌های اقتصادی ایران عدم استقلال بانک مرکزی است.طرفداران استقلال بانک مرکزی بر این نکته به درستی تاکید دارند که بانک‌مرکزی در صورت عدم استقلال به آلت دست دولت برای تامین سیاست‌های اتخاذ شده توسط دولت تبدیل می‌شود. این گروه بی‌سامانی سیاست‌های پولی و حتی مالی در سالیان گذشته و نرخ‌های تورم بالا و نیز عدم تعادل‌های پولی و ارزی را به عنوان شواهدی بر گفته خود ابراز می‌دارند.

به نظر این کارشناس اقتصادی آنچه مهم است، قاعده‌مندی در مقابل مصلحت‌ اندیشی در اعمال سیاست‌های بانک مرکزی است که از درجه نخست اهمیت برخوردار است. در یک تعریف ساده، قاعده‌مندی سیاست‌های اقتصادی به معنی پیروی سیاست‌گذاران اقتصادی از سیاست‌های شفاف و از پیش اعلام شده در طول یک دوره زمانی است. در نقطه مقابل، مصلحت اندیشی سیاستی به معنی برخورداری از آزادی عمل در تغییر سیاست‌ها، اهداف و یا شیوه اجرای سیاست‌ها بر اساس مصلحت‌های پیش آمده اقتصادی در هر مقطع زمانی برای سیاست‌گذار است.

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته در حالی که در زمان تدوین و بررسی بودجه سال 88 در دولت و مجلس، مسوولان بودجه نویسی در دولت تاکید کرده بودند محاسبه ارقام هزینه ها و درآمدها با شفافیت بالا انجام شده و نیازی به ارائه متمم در سال جاری نخواهد بود، اما شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی روز گذشته اعلام کرد دولت به طور قطع اصلاحیه بودجه خواهد داد و ارائه لایحه متمم بودجه نیز محتمل است.

به نوشته این روزنامه کارشناسان اقتصادی در زمان تدوین و بررسی بودجه سال 88 به کسری 10 تا 15 هزار میلیارد تومانی بودجه عمومی دولت اشاره و تاکید کردند دولت مجبور خواهد شد رقم بودجه عمرانی را با کاهش قابل توجهی مواجه سازد.

کاظم دلخوش اباتری نماینده مجلس در سرمقاله سرمایه نوشته بسیاری از نمایندگان مجلس و کارشناسان و برنامه ریزان اقتصادی در زمان بررسی لایحه بودجه در مجلس به عدم شفافیت در منابع درآمدی دولت از جمله قیمت پایه 5/37 دلاری هر بشکه نفت و رشد 40 درصدی درآمدهای مالیاتی و رشد هزینه های جاری دولت اشاره داشتند و کسری بودجه دولت را بین 10 تا 15 هزار میلیارد تومان پیش بینی کردند.

به نوشته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس واقعیت این است که تا زمانی که بودجه نویسی به شیوه سنتی در کشور دنبال شود و از برنامه ریزی و بودجه ریزی واقعی و عملیاتی فاصله داریم، همچنان پیش بینی درآمدها و هزینه ها با واقعیت های موجود متفاوت است زیرا هر ساله میزان هزینه های جاری دولت افزایش قابل ملاحظه ای دارد و هم تراز با آن درآمدها افزایش نمی یابد بلکه درآمدها یا کاهش می یابد یا در نوسان است و پیش بینی دقیقی در مورد درآمدها نمی توان ارائه کرد.

کیهان از قول یك مقام آگاه امارات خبر داده که خبر توقیف یك فروند كشتی بارگیری شده در كره شمالی در آب های امارات درست بوده است اما این كشتی كه حامل سلاح به ایران بود، و دو هفته پیش در یكی از بنادر امارات توقیف شده بود آزاد شده است .اما مقصد نهائی آن اعلام نشده است.

به نوشته کیهان مقام آگاه كه خواست نامش فاش نشود خبر داده که امارات، كمیته تحریم های شورای امنیت سازمان ملل را كه مسئول نظارت بر اجرای تحریم های پیونگ یانگ می باشد را از موضوع توقیف این كشتی مطلع كرده است.

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 9 شهریور

بی بی سی"دوشنبه 9 شهريور1388(31 اوت 2009)

"صف‌بندي اصولگرايان در برابر كابينه دهم" تیتر اول آفتاب یزد است، "حمله در نخستين گام" عنوان اصلی اعتماد، ابتکار "جدال هماهنگی با کارآمدی " را در صدر اخبار خود آورده، ایران از قول رییس دولت نوشته "همه در يك سنگريم، دولت را همراهي كنيد"، جوان از "بی سابقه ترین جلسه رای اعتماد" خبر داده است.

"نخستین مواجهه با کابینه دهم" عنوان دنیای اقتصاد است، "ژنرال های مجلس علیه وزیران احمدی نژاد" عنوان سرمایه، کیهان "حرف هاي داغ بهارستان در بررسي كابينه دهم" را در صدر اخبار خود آورده، مردم سالاری "چالش بر سر برنامه هاي دولت دهم" و رسالت از زبان رییس دولت نوشته "رای مجلس به کابینه بدخواهان را نومید می کند".

جام جم از زبان رهبر جمهوری اسلامی نوشته "اساتید دانشگاه فرماندهان جبهه جنگ نرم با دشمن هستند" و روزنامه جمهوری اسلامی از زبان همین مقام در تیتر اول خود نوشته "اساتيد بايد در جهت برنامه مخالف دشمن حرکت کرده و دانشگاهها را فضاي اميد به آينده کنند" و "کمک 250 ميليارد تومانى دولت به صدا و سيما" تیتر حیات نو است.

مردم سالاری در گزارش خود از جلسه رای اعتماد مجلس به کابینه پیشنهادی نوشته احمدي نژاد دليل برکناري برخي وزرا را جاماندن آنها از دولت اعلام کرد اما نگفت که چرا اغلب اين وزرا، پس از انتقاد به عملکرد دولت برکنار شده اند؟ جالب است که رئيس دولت دهم، حتي از جابجايي وزرا در وزارتخانه هاي مختلف دفاع کرده و صراحتا سطح مديريتي را يکسان دانسته و تخصص را داراي درجه اهميت کمتري مي داند.

به نوشته این روزنامه جالبتر اين که آقاي احمدي نژاد تمايل زيادي دارد که همچنان به موضوع انتخابات رياست جمهوري هم بپردازد. او يکبار گفت که حضور در مناظره هاي پرتنش تلويزيوني رافقط به خاطر نظام اسلا مي پذيرفته در حاليکه خيلي ها اينخطر را نمي پذيرفتند; البته بجز شهيد رجايي و شهيد بهشتي و شهيد باهنر. او مخدوش بودن انتخابات را هم رد کرد و از سياسيوني انتقاد کرد کهازمردم فاصله گرفته اند و البته باز هم راي خود را 40 ميليون- و حتي 70 ميليون- ذکر کرد; بدون آنکه پاسخي به 14 ميليون نفري بدهد که در انتخابات به او راي نداده اند.

در پایان این مقاله آمده گويا موضوع انتخابات هنوز براي آقاي احمدي نژاد هم تمام نشده است و او به هر دليلي تمايل دارد به اين موضوع گريزي بزند، حتي در جلسه راي اعتماد به وزرا; و اين پيام روشني دارد که نمي توان به سادگي از کنار آن عبور کرد.

سردبیر روزنامه رسالت در سرمقاله این روزنامه نوشته در انتخابات اخیر که پرچالش ترين انتخابات رياست جمهوري پس از انقلاب بود دوم خرداديها با شکستن خط قرمزها و همگرايي با پروژه کودتاي مخملي دشمنان ، در اندازه مخالفان جدي دولت ظاهر شدند و معارضه با دولت را در دستور کار دارند.

کاظم انبارلوئی در این مقاله اضافه کرده کساني که مستقيم جريان راي اعتماد در مجلس ديروز را پيگيري مي کردند به خوبي قرائت نو از استقلال قوا ، تعامل ، همکاري دولت و مجلس را مي توانستند فهم کنند. مجلس و دولت هر دو به جريان و طيف وسيع اصولگرايي تعلق دارد . اما اين مهم باعث نشده که از نقد مشفقانه و دلسوزانه هم پرهيزي داشته باشند.

روزنامه اعتماد خبر داده که هفته نامه یالثارات نوشته است اگر به شما بگويند خربزه چه حالي مي شويد؟

هفته نامه يالثارات ارگان مطبوعاتي انصار حزب الله به اينکه احمدي نژاد کامران باقري لنکراني وزير بهداشت را در تلويزيون هلو توصيف کرد، معترض شد و نوشت: اگر يکي پيدا شود و به رئيس جمهور يک لقب اين جوري بدهد (مثلاً هلو يا پرتقال يا خربزه) ايشان و اطرافيان شان چه حالي پيدا مي کنند؟ آيا اگر آن يک نفر بگويد از روي محبت و شوخي با رئيس جمهور و از فرط خودماني بودن با ايشان، احمدي نژاد را به يک ميوه تشبيه کرده، آن وقت مساله حل خواهد شد؟ شأن هر فرد دست خود اوست. اگر احمدي نژاد در رسانه ملي با سايرين از اين رفتارها بکند، ديگر توقع نداشته باشد که بقيه رعايت شأن او را بکنند.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته هرچند موضع اصلي اغلب كارگزاران نظام نسبت به معرفي چند وزير مقدم بودن شايستگي زنان در برابر جنسيت آنان مي باشد اما با اين حال خبرهاي رسيده از منابع موثق حكايت از آن دارد كه با وجود اينكه فتواي رهبر منعي را نسبت به معرفي وزير زن اعلام نمي دارد اما با اين وجود به دولت مردان اعلام شده كه دغدغه هاي مراجع در نظر گرفته شده و تاييد آنان نيز براي همراهي با اين تصميم جنجالي اخذ شود.

به گزارش این روزنامه يكي از مراجع معترض قم با ارسال پيامي تند و تهديدآميز خطاب به رئيس مجلس اعلام كرده كه درصورتي كه حتي يكي از زنان مذكور راي بياورند تمامي دولت و كابينه را فاقد مشروعيت اعلام خواهد كرد. در همين حال خبر مي رسد كه يكي از نمايندگان شاخص مجلس شوراي اسلامي به وزيران زن معرفي شده پيشنهاد استعفا را قبل از هرگونه اتفاق ناخوشايندي داده كه اين زنان اعلام كرده اند كه رئيس جمهور از آنان قول ايستادگي تا آخر را گرفته و درصورت راي نياوردن آنان دوباره چند وزير زن به مجلس معرفي خواهند شد.

سرمایه در گزارشی از سردرگمی درباره تعداد کشته شدگان حوادث اخیر خبر داده و نوشته این سرگردانی ها با آماری که فرمانده سپاه اعلام داشت بیشتر شده است چرا که سردار جعفری تعداد کشته شدگان حوادث پس از انتخابات را 29 نفر اعلام کرد و پیش از این حجت الاسلام طائب فرمانده نیروی مقاومت بسیج تعداد بسیجیانی که در حوادث پس از انتخابات کشته شده بودند را هفت نفر اعلام کرده بود.

به نوشته این روزنامه ارگان رهپویان انقلاب اسلامی که زیر نظر علی زاکانی مسوول سابق بسیج دانشجویی فعالیت می کند نیز تعداد کشته های پس از انتخابات را 33 نفر اعلام کرده در حالی گه علیرضا حسینی بهشتی که نماینده میرحسین موسوی در هیات ویژه آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات است پیش از این گفته بود فهرستی شامل نام 69 نفر از کسانی که در نا آرامی های پس از انتخابات کشته شده اند و حدود 220 نفر از بازداشت شدگان را به مجلس ارائه کرده است. مقام های دولتی ایران نیز تعداد قربانیان ناآرامی های پس از انتخابات را حدود 30 نفر اعلام کرده بودند.

به نظر روزنامه سرمایه نگاهی به آمارهای متناقضی که طی روز و هفته های اخیر به اشکال گوناگون ارائه شده و موجبات تشویش اذهان عمومی را نیز فراهم کرده است یک بار دیگر سبب شده ضرورت اطلاع رسانی شفاف در این موضوع بیش از پیش احساس شود.

روزنامه خبر از قول عماد افروغ نوشته تاکنون انقلاب مخملی نداشته‌ايم، اما اگر نگاه متحجرانه و تفکر حجتیه ادامه یابد این اتفاق رخ خواهد داد. این تفکری است که توجهی به مدیریت سالم و مطلوب جامعه ندارد و همچنین به ضرورت‌ها و واقعیت‌های اداره صحیح جامعه نیز بی‌توجه است. این تفکر به گونه‌ای با اندیشه امام هم فاصله دارد.

به نوشته خبر رییس سابق کمیسون فرهنگی مجلس درباره قرائت متحجرانه و حجتیه توضیح مي‌دهد: معتقدم که این تفکر متحجرانه و در قالب تفکری است که به مردم و حق آنها چه به اعتبار اسلامیت نظام و چه به اعتبار جمهوریت آن وقعی نمی‌نهد. من واقعا برخورد رحمت‌آمیزی نمی‌بینم و متاسفانه کماکان هم این برخوردهای قهرآمیز ادامه دارد و این هیچ نسبتی با آموزه‌های دینی و الگوی علوی و نبوی و با ضرورت‌های مدیریت صحیح جامعه ندارد.

کیهان در سرمقاله خود بدون اشاره به حملات چند هفته اخیر این روزنامه به گروه های منقد دولت از یک گروه نام برده که در دو دهه گذشته براي ايجاد كدورت بين نظام و دانشگاه دست به كار شده اند و متاسفانه بايد گفت به مرور تعدادي از دانشگاههاي مادر را تصرف كرده اند. همان ها که بخشي از نخبگان را از نظام جدا كرده و بعضي را به مقابله با نظام كشانده اند يك دسته سياسي هم طي دو دهه اخير با رسوخ به اركان مختلف بيت امام اقدامات خيانت باري داشته اند ولي وقتي اتفاقي مي افتد، نوعا نام يك نفر كه در بالا نشسته، ديده مي شود!

نویسنده سرمقاله کیهان در ضمن به گروهی اشاره کرده که طي دو دهه گذشته تلاش فراواني كردند تا آقاي هاشمي را از نظام جدا كرده و سپس در مقابل آن قرار دهند. اين ها از طريق اقتصاد و فرهنگ وارد شدند و بعد از 3سال كار را به جايي رساندند كه راهبردهاي اصلي سياست هاي اقتصادي و فرهنگي دولت هاشمي در مقابل مصالح و سياست هاي نظام قرار گرفت. در مرحله بعد، اين ها نزديكان آقاي هاشمي را به مقابله با نظام و همزيستي با جريانات معارض نظام كشاندند و در پاره اي از موارد، مكتوب يا سخني از آقاي هاشمي- كه ركن نظام بود- براي تقويت يك روند آلوده و يا تضعيف حركت اصيل انقلاب دريافت كردند. در اين صحنه ها نيز نوعا نام آقاي هاشمي و يكي دو نفر از منسوبين او بر سر زبان ها مي افتاد ولي از كارگردانان پشت صحنه اين سناريو كمتر سخن گفته مي شد.

محمد عرفانی در مقاله ای در حیات نو با اشاره به اتهاماتی که برخی کشورها به وزیر پیشنهادی برای نیروهای مسلح وارد کرده و وی را در بمب گذاری در ارژانین متهم کرده اند به یادآورده احمدى‌نژاد در مناظره تلويزيونى با مهندس ميرحسين موسوى با طرح اين اتهام که دولت دوران دفاع مقدس اقدام به بمب‌گذارى در عربستان کرده است تلاش نمود تا عملکرد و سابقه ميرحسين را در حوزه سياست خارجى زير سوال برده و از رهگذر اين کار به مخاطب اينگونه القا کند که موسوى و دولتش ماجراجو بوده‌اند و خسارت‌هايى را براى ايران به بار آورده‌اند.

به نوشته حیات نو احمدى‌نژاد: در آن لحظات توجه نداشت که همان مطالبى را در تلويزيون رسمى ايران مطرح مى‌کند که تا آن زمان به صورت شايعه و در قالب تبليغات سوء خارجى عليه جمهورى اسلامى مطرح مى‌شد. احتمالا احمدى‌‌نژاد درآن مناظره فقط به محکوميت ميرحسين مى‌انديشيد و امروز بيش از پيش متوجه عواقب سخنان آن شب خود شده است.

به نظر نویسنده این مقاله آيا اگر يکى از رسانه‌هاى گروهى مستقل و يا فعالان سياسى همان جملات را مطرح مى‌کرد به تشويش اذهان عمومي، تبليغ عليه نظام و اقدام عليه امنيت ملى متهم نمى‌شد؟ امروز که به آن مناظره مى‌انديشم بيشتر به رمز و راز سکوت ميرحسين پى مى‌برم. بدون شک اگر ميرحسين وارد بحث پيرامون اين موضوع مى‌شد بحرانى به راه انداخت.

ابتکار در سرمقاله خود درباره کمیته ویژه قوه قضاییه برای رسیدگی به حوادث پس از انتخابات نوشته قانون شکناني که با هياهو و دادن آدرس هاي غلط در دو ماه گذشته کوشيده اند تا مسير عدالت را منحرف کنند و حاشيه امني براي متجاوزان حقوق ملت و نظام ايجاد کنند، همچنان سعي خواهند کرد تا در کار اين کميته ويژه هم کارشکني و ايجاد اختلال کنند و در اين ميان فرقي بين هيچ کدام از طرفين دعوا نيست.

به نوشته این روزنامه بهترين نمونه آن، پيگيري موضوع قتل ترانه موسوي است که اگر مشخص شود برنامه اي که در سيما ساخته و پخش شد به دور از حقيقت بوده است، در واقع سر نخ بسياري ديگر از قانون شکني ها هم کشف خواهد شد. تحقيق و بررسي موضوع قتل ترانه موسوي همچون چراغي است که در اين غار تاريک، جويندگان عدالت و حقيقت را به مسير درست هدايت خواهد کرد.

شاهین شایان آرانی در سرمقاله سرمایه نوشته در اینکه در سال های اخیر زندگی برای خانوارهای ایرانی سخت تر شده شکی نیست و زندگی واقعی ما هم همین امر را نشان می دهد و سهم اجاره مسکن و تحصیل بیشتر شده و سهم مواد خوراکی را کاهش داده است. آمار و ارقام گواه همین امر است و کاهش و تغییر در رجحان مصرف کننده و مطلوبیت نهایی مصرف کننده این امر را نشان می دهد که باید با افزایش فشارها و جایگزینی درآمدهایی که خانوار ایرانی دارد ولی در جایی ثبت نمی شود جبران شود.

به نظر این کارشناس اقتصادی منظور از درآمدهای اینچنینی درآمدهای نامشروع نمی تواند باشد بلکه درآمدهایی چون مسافرکشی هم وجود دارد که در هیچ کجا ثبت نمی شود و اقشار مختلف جامعه از کارگر گرفته تا معلم تن به آن داده اند. به هر حال هر یک به شکلی سعی می کنند زندگی خود را به نحو مطلوب تر اداره کنند؛ مطلوبیتی که به بهای فشار بیشتر کاری و تحمل سختی های بیشتر حاصل می شود تا شاید رفاه خانوار در سطح گذشته خود ثابت بماند.

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 10 شهریور

بی بی سی:سه شنبه10 شهريور1388(1 سپتامبر 2009)

"مرگ محسن روح الامینی بیماری نبوده است" تیتر اول آفتاب یزد است، ابتکار همین موضوع را با عنوان "علت مرگ روح الاميني بيماري نبود" در راس اخبار خود آورده، مردم سالاری از "بررسی نامه کروبی در هیات ویژه قوه قضاییه" خبر داده، اعتماد با "کمیته های ویژه با مستندات من تشکیل شد" به نقل از مهدی کروبی همین خبر را با اهمیت دیده و کیهان از "افشای جزئیات تازه از فروش اعضای بدن شهدای فلسطینی" نوشته است.

"شش وزیر در روز نخست داوری مجلس" تیتر اول ایران روزنامه دولت است، "روزهای پرحاشیه مجلس" عنوان اصلی جام جم است، "مخالفان و موافقان شش عضو کابینه" تیتر گزارش اصلی دنیای اقتصاد است، فرهیختگان از "صف بندی بزرگان مجلس در برابر کابینه پیشنهادی" نوشته است.

"بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات" عنوان اول حیات نو است، سرمایه همین خبر را با تیتر "ضروت آزادی سریع بخشی از بازداشتی ها" منعکس کرده و رسالت از زبان رهبر جمهوری اسلامی نوشته "ما باید در موضع حق و قانون بایستیم".

روزنامه جمهوری اسلامی "جنگ لفظی ميان عراق و سوريه" را مهم دیده است.

آیت الله مصطفی محقق داماد به نوشته حیات نو در مقاله ای نوشته اگر اخلاق ما درست مى‌شد، سياست و اقتصادمان هم درست مى‌شد. چرا امروز کسى که کارى را بلد نيست، وقتى پستى به او پيشنهاد مى‌دهند، قبول مى‌کند و نمى‌گويد من اين کار را بلد نيستم؟ پاسخ اين سوال را بايد بى شک در عرصه اخلاق جستجو کرد.

به نظر این روحانی محقق فساد اقتصادى در جامعه، به مفهوم جامع کلمه اين است که سرمايه‌هاى ملى ما در دست کسانى است که نمى‌توانند به نفع مصالح ملى و در جاى خود از آن‌ها استفاده کنند.

منشاء اين مساله نيز سوء خلق است؛ بنابراين اگر روزه اخلاق ما را تکميل کند، اثر اجتماعى آن هم بسيار زياد خواهد بود.

اعتماد نوشته ديروز هم روز احمدي نژاد نبود. مجلس يکدست از جناب رئيس دولت انتقاد مي کرد، ديگر حرف کارآمدي و ناکارآمدي وزراي پيشنهادي نبود؛ احمدي نژاد فصل مشترک تمام نطق هاي مخالفان بود. وزير اگر وزير قديمي بود با آماج سوالات مواجه مي شد که چرا احمدي نژاد اين کار را نکرد و آن کار را کرد و تو چهار سال هيچ چيزي نگفتي و بله، اجرا مي کنم تنها پاسخت بوده؛ اگر هم وزير پيشنهادي چهره جديد بود باز يکجور ديگر اسم احمدي نژاد وسط مي آمد؛ نکند هر چيزي که احمدي نژاد مي گويد اجرا کني، نکند وزارت اطلاعات، وزارت اطلاعات احمدي نژاد شود، نکند وزير سايه باشي و...

به گزارش اعتماد به اين ترتيب پيش بيني رئيس دولت درست از آب در بيايد. او بعدازظهر شنبه گويا به فراست دريافته بود که اين بار، بحث مجلس، بحث ضعف هاي اوست. اگر اصولگرايان چهار سال لب به مصلحت گاز گرفتند و چيزي نگفتند اما روز انتخاب وزرا براي احمدي نژاد روز گذار نيست، روز ماندن و جواب پس دادن است.

شیرین سعیدی در گزارشی در سرمایه نوشته تجربه عملکرد دولت نهم در چهار سال گذشته نشان می دهد در موارد متعددی، دولت به تذکرهای قانونی رئیس مجلس و نمایندگان مجلس بی توجه بوده است. مثل تاخیر در تقدیم لایحه بودجه در زمان مقرر و عدم ارائه گزارش های نظارتی و چشم انداز برنامه چهارم و سند چشم انداز 20 ساله، عدم رعایت مصوبه مجلس در مورد واردات بنزین، عدم ارائه لایحه برای تامین کسری بودجه واردات بنزین، عدم تغییر ساعت رسمی کشور مغایرت های متفاوت در اجرای قانون بودجه سالانه، عدم توجه به بازگرداندن ساعت کار در ماه رمضان جاری و...

به نظر گزارشگر این روزنامه دولت به تذکرهای رئیس مجلس و نمایندگان هم توجه نداشته و چون اجرای نظر نمایندگان مجلس و تذکرهای رئیس مجلس به دولت ضمانت اجرایی ندارد و فصل الخطابی قانونی برای اجبار دولت پیش بینی نشده، نمایندگان مجلس در بزنگاه هایی مانند رای اعتماد به کابینه، فرصت را مغتنم شمرده و موارد نقض قانون را به دولت گوشزد می کنند تا شاید تعامل قوای مقننه و مجریه در مسیر مطلوب قرار گیرد.

اعتماد در گزارش جلسه دیروز مجلس نوشته ديروز کسي مخالف منوچهر متکي نبود. مخالفان متکي معترض اصلي به عملکرد احمدي نژاد در سياست خارجي بودند اما به منوچهر متکي مي گفتند تو که کارشناسي و ديپلمات، چرا به احمدي نژاد که استاد ترافيک است نمي گويي اين کارهايي که در طول چهار سال اخير انجام داده، اقتدار ايران را زير سوال برده و حتي به سهم ما از درياي خزر تا خليج فارس هم ضربه زده است. سوال پشت سوال از متکي؛ چرا احمدي نژاد اين کار را کرد، شما مانع نشدي؟، چرا احمدي نژاد فلان نامه را داد، فلان سخنراني را کرد، فلان توافق را کرد و شما سکوت کرديد؟

به گزارش اعتماد نماينده هاي مخالف خواستار وزير خارجه اي هستند که جلوي رئيس جمهور بايستد و نگذارد در سياست خارجي کشور سليقه يي رفتار شود. برخي از مخالفان هم به برنامه متکي ايراد گرفتند و پرسيدند ما که استاد علوم سياسي و روابط بين الملل هستيم نفهميديم اصولگراي واقع بينانه در روابط خارجي يعني چي؟ يا روابط بين الملل بر اساس منويات عدالت گرايانه به چه معني است؟

ابتکار نوشته اگر چه مردم ما به رويدادهاي پيش بيني نشده عادت کرده اند اما روزها، هفته ها، و ماه هاي آينده آبستن رويدادهاي بزرگي است و از اين رو تحليل هاي پر شماري را شاهد خواهيم بود اما در اين مجال اندک به منظور ترسيم آينده صورت بندي سياسي ايران، ذکر نکاتي به اختصار شايد خالي از فايده نباشد. نگاه به صف بندي سياسي دهه اخير نشان مي دهد که نخبگان هر دو جريان بيش ار آنکه بر آنچه مي خواهند متحد باشند بر آنچه نمي خواسته اند منسجم شده اند.

به نظر نویسنده سرمقاله ابتکار اصلاح طلبان بعد از پيروزي در دوم خرداد، تازه متوجه عمق اختلافات درون گروهي خود شدند اين وصف در جريان اصولگرا با غلظت بيشتري خود نمايي مي کند انسجام آنها براي مقابله با جريان اصلاح طلب رنگ ايدئولوژي هم به خودگرفت در انتخابات دهم شاهد بوديم که برغم اختلاف ديدگاه شديد در درون جناح اصولگرا اما درنهايت، عزم مقابله با اصلاح طلبان، سرپوش برتفاوتها و تضادها گرديد و اين بارهم در لواي ائتلاف صورت گرفته نه بر "خواستن ها"که"نخواستن ها" مسئله آنها را حل کرد و رقيب از صحنه به در شد.

رسالت در تائید گفته های دیروز رهبر جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته دانشگاه در ايران از بدو پيدايش با يک گرايش ساختاري پديد آمده است. در واقع دانشگاه در ايران بخصوص در حوزه علوم انساني همواره يک پديده غير کارکردي بوده که اساس و ساختار دانشگاه بر کارکردهاي متصور از آن مسلط بوده است.يعني قبل از اينکه بدانيم چه دانشي و متناسب با نياز کدام بخش از جامعه بايد توليد کنيم ساختمان دانشگاه را ساخته ايم.

به نظر صالح اسکندری نویسنده سرمقاله رسالت جامعه علمي و ساختار دانشگاهي ايران بيش از آنکه توليد کننده باشد گرفتار مصرف گرايي در دانش آموزي و دانش پژوهي است. اغلب آموزه ها و آموخته ها در ساختار فعلي دانشگاهي کشور جزوات تاريخ گذشته اساتيدي است که نيم قرن پيش در دانشگاهي خارج از ايران يادداشت برداري شده و يا ترجمه متوني است که متعلق به دهه هاي60 و70 است .

حیات نو با یادآوری محبوبیت بینان گذار جمهوری اسلامی نوشته موقع تشییع جنازه وی مردم استقبالی بیش از هنگام ورود او به ایران داشتند و از آن پس سنت سياسى رهبرى نظام نيز همين بود.

نویسنده سرمقاله حیات نو سپس پرسیده آيا ديگر مسئولان و سران قوا نيز در تحقق خواسته‌هاى بزرگان نظام تا چه‌اندازه موفق بوده‌اند و جواب داده اکنون نزديک به سه ماه از انتخابات رياست‌جمهورى گذشته است باید از مسئولان سوال شود کدام يک از شما در تشخيص مطالبات مردم و نمايندگى آنها موفق بوده‌ايد.آيا تا به حال از خود سوال کرده‌ايد که مردم با شنيدن سخنان کدام يک از شما آنها را مطابق خواسته‌هاى خود دانسته‌اند؟

مردم سالاری در سرمقاله خود پیشنهاد داد که رادیو تلویزیون از انحصار حکومت خارج شود و نوشته عبور از نظام رسانه اي تک ساحتي با چند صدايي کردن جامعه مي تواند به آشتي مردم با رسانه ملي نيز منجر شود. سخنان رهبر مبني براين که "اعتقاد نظام اسلامي به آزادي، واقعي و غيرتاکتيکي است" مي تواند درحوزه رسانه اي تبلور ويژه اي داشته باشد.

به نظر فروزان آصف نخعی نویسنده سرمقاله مردم سالاری پاسخ اساسي به مشروعيت رسانه اي، ديگر حتي راه اندازي چند مناظره تلويزيوني نيست. چندصدايي شدن جامعه ايران، ابزار خود را مي طلبد و تلويزيون و راديو به همراه ديگر رسانه ها راه حل مرحله کنوني براي عبور از بحران است. مردم ايران در جريان انتخابات، با توسل به ابزارهاي کهکشان هاي ارتباطي بلوغ لازم براي توسل به رسانه تصويري خصوصي را از خود نشان داده اند. البته اين تمهيدات درشرايطي محلي از توجه خواهند داشت که قهر ملي که به صورت کاهش بينندگان صداوسيما به نمایش در آمده مورد بررسي واقع شود.

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد این سئوال ها را مطرح کرده که آیا حقوق بازنشستگان افزایش یافته، آیا بودجه استان‌ها تغییر کرده، آیا دولت با کسری بودجه روبه‌رو است؟ و خود در پاسخ نوشته مردم تاثیر سیاست مالی را به طور عینی و مشخص بر وضع زندگی خود درک می‌کنند، اما اهمیت سیاست پولی برای مردم چندان روشن نیست و مردم عادی عموما نمی‌دانند که سیاست پولی چه نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

به نوشته این اقتصاددان اگر سوال شود قدرتمندترین فرد در یک کشور کیست؟ شاید شخصیت‌های سیاسی به ذهن متبادر شوند؛ اما واقعیت این است که شخصیت‌های سیاسی آنقدر که تصور می‌شود، نمی‌توانند بر تک تک رفتارهای اقتصادی انسان‌ها تاثیر بگذارند. مثلا سیاستمداران نمی‌توانند تک‌تک مردم را مجبور کنند که از درآمد خود پس‌اندازی فراهم کرده و با این پس‌انداز خانه بخرند یا نخرند؛ ولی سیاستگذار پولی که در آمریکا در هیات مدیره فدرال رزرو است یا در اروپا در هیات مدیره بانک مرکزی و در ایران به عنوان عضو شورای پول و اعتبار ظاهر شده ، به چنین کاری قادر است.

 

مرور روزنامه های صبح تهران: چهارشنبه 11 شهریور

بی بی سی:چهارشنبه 11 شهريور 1388(2 سپتامبر 2009)

ابتکار در تیتر اول خود از قول وزیر پیشنهادی راه نوشته "دست تک تک نمایندگان را می بوسم"، "ادعاهای نماینده اصولگرا و سکوت وزیر راه" عنوان اصلی آفتاب یزد است، ایران خبر داده که "تعین تکلیف کابینه به آخر هفته کشید"، جوان از "وزن کشی وزرا در روز دوم رای اعتماد" نوشته و روزنامه خبر در تیتر اصلی خود نوشته "بیشترین حملات به آجرلو، بهبهانی و محرابیان".

جام جم با اشاره به دانشگاه آزاد از "وقف بحث برانگیز" نوشته، "تحلیل رییس کل از اوضاع پولی" تیتر دنیای اقتصاد است و حیات نو درباره شایعه دفن جمعی اجساد در گورستان تهران نوشته "ابهامات همچنان ادامه دارد".

"بسته پیشنهادی ایران برای تحقق صلح و عدالت آماده شد" گزارش اصلی رسالت است، "بسته هسته ای جدید آماده است، گفتگو می کنیم" به نقل از دبیر شورای عالی امنیت ملی عنوان اول سرمایه، کیهان خبر داده "بسته به روز شده ایران روی میز ۵+۱" و "ایران بسته پیشنهادی به روز ارائه می کند" در راس اخبار مردم سالاری آمده است.

عباس عبدی در مقاله ای در اعتماد نوشته دیروز بدتر از روز قبل بود؛ مجلسی ها گرم شده اند و هر روز مخالفت هایشان با وزرا حاشیه ساز تر می شود. مشکلی که باقی می ماند این است که از یک طرف مجلس نمی تواند چیزی را که قبول ندارد تایید کند، و در صورت تایید مسوولیت مشترک در عواقب آن خواهد داشت، و از سوی مقابل اگر هم تایید نکند و رای ندهد، بحران را به درون هیات دولت منتقل می کند و ناکارایی حاصل از این وضع نیز مسوولیت آن بر عهده مجلس خواهد بود، بنابراین چاره ای برای آنان نمی ماند. هر راهی که انتخاب شود، عوارض خود را دارد.

به نظر این روزنامه نگار اصلاح طلب مشکل مجلس در دادن رای اعتماد یا عدم اعتماد نیست. مشکل این است که نظارت کافی بر امور را اعمال نمی کند. وقتی رئیس مجلس صریحاً معتقد است تغییر ساعات کار خلاف قانون است، اما هیچ اتفاقی در تصمیم دولت نمی افتد، نشان می دهد مجلس قادر به اجرای برداشت ها و نظرات حقوقی و قانونی و نیز مطالبات خود نیست. وقتی که چنین است، دیگر چه اهمیتی دارد که زید وزیر باشد یا عمرو و هر کدام باشند، بیش از آنکه تابع نظرات و قوانین مجلس باشند، مطیع اوامر رئیس خود خواهند بود.

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به این که نمایندگان مجلس نام وزیران پیشنهادی را از صدا و سیما شنیدند و این نشان می دهد رییس دولت اهل مشورت نیست نوشته احمدی نژاد در پاسخ به برخی انتقادات تاکید کرد: من خودم روزانه ۲۰تا ۳۰ نامه می خوانم، با کودک ۵ ساله هم که نامه نوشته بود گفتگو کردم. با دانش آموز سال سوم دبستان که از دید خود ۱۰ طرح برای آلودگی، ترافیک و مسکن داده بود ۲۰ دقیقه حرف زدم، چرا می گویید دولت مشورت نمی کند؟

به نوشته سرمقاله مردم سالاری اینکه احمدی نژاد به عنوان بالا ترین مقام اجرایی جمهوری اسلامی ایران، اینگونه با مردم رابطه برقرار می کند، جای تشکر دارد، اما نمی توان سخن گفتن با دو کودک یا خواندن نامه های مردمی را که بیشتر شرح حال مشکلا ت است، مشورت نامید. دولت باید پاسخ دهد که برای بهره مندی از نظریات کارشناسان واساتید دانشگاه ها با هر سلیقه فکری برای بهره مندی در منافع ملی چه اقداماتی صورت داده است؟

اعتماد در گزارشی پیرامون جلسه دیروز مجلس برای رسیدگی به رای اعتماد به وزیران پیشنهادی محمود احمدی نژاد نوشته مخالف ها دیگر صلاح و مصلحت را کنار گذاشته بودند و به قول خودشان بدون رودربایستی هرچه در دست داشتند از وزرا رو می کردند تا همکاران شان قانع شوند احمدی نژاد اشتباه کرده و اینها در قامت وزیر نیستند. دو وزیر قدیمی پرونده های مالی شان رو شد. مجلسی ها تخلفات مالی دو وزیر تعاون و راه و ترابری دولت نهم را لیست کرده بودند تا عباسی و بهبهانی بر لب پرتگاه قرار بگیرند.

به نوشته گزارشگر اعتماد بازار مدارک تحصیلی مشکل دار هم که داغ بود. مجلسی ها از احمدی نژاد یاد گرفته بودند در مورد مدرک تحصیلی می گفتند: بگم؟ بگم؟ نه نمی گم؛ از عباسی گفتند و مدرک دانشگاه هاوایی اش، از فاطمه آجرلو گفتند "مدعی مدرک سطح دو حوزه که بلد نیست نام دو کتاب حوزوی را بیاورد" و در پاسخ به مجلسی ها گفته "این سوال ها را جواب نمی دهم". البته در این توفانی که بهارستانی ها راه انداخته بودند دو وزیر از مخالفت نمایندگان در امان بودند؛

روزنامه خبر در گزارشی پیرامون عملکرد رییس سابق سازمان ورزش کشور از قول یکی از کارکشته گان ورزش نوشته آقای علی آبادی نتوانست رابطه ای منطقی بین کیفیت و کمیت در ورزش برقرار کند. پول اگر کم داریم نباید هر رشته ای در دنیا دست بلند کرد بگوییم بفرما. آقای علی آبادی در این مدت مدیران کل را به کارساخت و ساز کشید و حواس آنها را از اصل کار خود که ورزش بوده پرت کرد. به جرات می گویم ورزش استان ها در این چهار سال نزول فاحشی نسبت به دوره مشابه قبل داشت.
یزدانی خرم به نوشته روزنامه خبر از اقدامات تبلیغاتی علی آبادی معاون سابق محمود احمدی نژاد که اینک برای تصدی وزارت نیرو به مجلس معرفی شده انتقاد کرده و گفته ایشان شو راه می انداخت. هر جمعه خانواده ها را جمع می کرد و با این بهانه که چهار قدم راه بروند ۴۰ ، ۵۰ میلیون تومان پول متعلق به فدراسیون ها را هدر می داد. این پول ها باید خرج ورزش می شد اما خرج تبلیغات شد. اگر همان پولی که در استان ها به نام ورزش همگانی دور ریخته شد در رده نوجوانان هزینه می شد، ورزش ما رشد بی نظیری می کرد.

فرزانه روستانی در مقاله ای در اعتماد با اشاره به انتخابات پارلمانی ژاپن نوشته نتیجه انتخابات ژاپن چیزی از یک تغییر رژیم کم نداشت، اما حزب حاکم بازنده برای جبران شکست، نه طرف مقابل را دشمن نامید و نه جنبش حمایت از حزب رقیب را به طراحی انقلاب نرم یا مخملی متهم کرد. به همین سادگی حزب لیبرال که ۵۷ سال ژاپن را اداره می کرد و عملاً ژاپن را ژاپن کرده بود از سوی یک حزب تازه وارد ۱۱ساله کنار زده شد و بدون دعوا و مرافعه فعلاً در بایگانی قرار گرفت.

به نوشته اعتماد بزرگ بودن حجم تحولی که پیرو انتخابات اخیر در ژاپن اتفاق افتاده در مقایسه با انتخاباتی که معمولاً در منطقه خاورمیانه رخ می دهد، این سوال اساسی را در ذهن مطرح می کند که چگونه ممکن است در کشوری همچون ژاپن نظام سیاسی را از صدر تا ذیل عوض کرد اما آب از آب تکان نخورد و بازنده و برنده بدون اینکه یکدیگر را متهم به طراحی انقلاب یا ضدانقلاب یا کودتا بکنند تسلیم آرایی می شوند که از صندوق های بسیار شفافی بیرون می آید.

کیهان در سرمقاله خود به اهمیت شروع سال تحصیلی پرداخته و نوشته مشروعیت زدایی و سلب اعتبار از جایگاه "ولی فقیه" یکی از اهداف مهم دشمنان به شمار می رود. دشمن به خوبی جایگاه رفیع و استوار ولایت فقیه و میزان تاثیرگذاری آن در جلوگیری و خنثی کردن برنامه های خود را شناخته است. از همین رو درصدد است تا این رکن اصیل انقلاب را نزد مردم متزلزل سازد. رهبر انقلاب، دانشجویان را افسران جوان جبهه جنگ نرم خواندند.

به نظر کیهان دشمنان و طراحان جنگ نرم- کما اینکه تاکنون چنین بوده- سرمایه گذاری قابل ملاحظه ای روی نشریات دانشجویی خواهند کرد. این مساله باید مورد توجه جدی دانشجویان قرار گرفته و با پالایش رسانه های دانشجویی، محلی برای جولان عناصر و نفوذی های برانداز باقی نگذارند.

یک روز بعد از آن که هیات امنای دانشگاه آزاد اعلام داشت که این موسسه از این پس وقف خواهد بود تا مصون بماند روزنامه های مختلف امروز از قول یکی از منابع نزدیک به بیت ایت الله خامنه ای نوشته اند رهبر جمهوری اسلامی بر خلاف خبر انتشار یافته با این وقف موافقت نکرده است.

رسالت با اشاره به همین خبر نوشته با موقوفه اعلام شدن دانشگاه آزاد ، این مرکز از حیطه نظارتی وزارت علوم و آموزش عالی خارج و درشمول قانون تشکیلات و اختیارات سازمان حج، اوقاف و امورخیریه مصوبه۱۳۶۳ قرار می گیرد، آیا این اقدام به معنای خروج ازحیطه نظارتی وزارت علوم است.

به نظر سردبیر رسالت دانشگاه آزاد به لحاظ مالکیت، نه از جنس مالکیت دولتی ، حقیقی ، بلکه مالکیت عمومی، یک موسسه غیر انتفاعی است. آیا می شود یک ملک عمومی را وقف کرد؟ مثلا شهردار تهران می تواند یک پارک چند هکتاری را که به لحاظ مالکیت جز ء املاک عمومی است، وقف کند؟ به نظر می رسد در این اقدام دقت حقوقی و کارشناسی کافی صورت نگرفته است.

همزمان با انتشار اخباری درباره رشد ناگهانی اسناد معامله شده در بورس تهران روزنامه دنیای اقتصاد نوشته به واسطه عمق کم و پایین بودن سهام شناور آزاد شرکت‌ها به مثابه حوضی کم‌عمق است که پرتاب یک سنگ به داخل آن منجر به سرازیر شدن آب داخل حوض می‌شود و در عمل در کوتاه‌مدت ورود نقدینگی، رشد شتابان و حتی حبابی قیمت‌ها را در پی دارد اما با توقف تزریق نقدینگی، این روند به صورت معکوس و فرسایشی به افت و تعدیل قیمت‌های بعضا غیرمنطقی منتهی می‌شود.

به نوشته دنیای اقتصاد سیاست‌زدایی از تصمیم‌ها در خصوص بازار سهام و شاخص بورس از جمله مهم ترین کارهایی است که در این شرابط باید صورت پذیرد چرا که بورس و بازار سرمایه مکانی اقتصادی برای فعالان اقتصادی است و حتی اگر حمایت‌های مقطعی در کوتاه‌مدت بتواند رشد قیمت‌ها را رقم زند، تجربه نشان داده است که قیمت‌ها در میان‌مدت به سمت ارزش واقعی حرکت می‌کنند و این فعالیت‌ها در کوتاه‌مدت تنها باعث تلاطم در بازار و تغییر معیارهای تصمیم‌‌گیری در بورس از اقتصادی به شرط‌بندی می‌شود؛ معیارهایی که تجربه سال ۸۲ نشان داد که متضرران اصلی آن سهامداران حقیقی و غیرحرفه‌ای خواهند بود.

مهدی تقوی در سرمقاله سرمایه نوشته نرخ تورم مطلوب برای هر کشوری همواره براساس درجه توسعه یافتگی و توسعه نیافتگی آنها تعیین شده است. تحقیقات موجود در این زمینه نشان دهنده دو نرخ آستانه ای برای تورم کشورها است.در کشورهای توسعه نیافته نرخ تورم آستانه ای هشت درصد و برای کشورهای پیشرفته سه درصد است. بدین معنی که اگر تورم کشوری بیش از نرخ تورم آستانه ای که برای آن در نظر گرفته شده، باشد، رشد اقتصادی کشورها را کاهش می دهد و تبعات اقتصادی منفی را برای آنها رقم خواهد زد.

به نوشته این کارشناس اقتصادی اگر نرخ تورم در کشوری مانند ایران بالای هشت درصد باشد به رشد اقتصادی کمک نمی کند بلکه باعث می شود رشد اقتصادی و تصمیم گیری در مورد آینده با محدودیت مواجه شود و فشار هزینه ای بر مصرف کننده و خانوارها افزایش یابد. بر این اساس نکاتی که افرادی چون طهماسب مظاهری مورد توجه قرار می دهند و تورم را بالا ارزیابی می کنند از دیدگاه ادبیات اقتصادی نیز قابل توجه است و دولت و بانک مرکزی در جهت کاهش نرخ تورم به زیر ۱۰ درصد باید تلاش کنند.

روزنامه جوان در گزارشی شایعات مربوط به دفن جمعی اجساد را تکذیب کرده و خبرنگار خود را برای تهیه یک گزارش به بهشت زهرا فرستاده و از قول یکی از کارکنان گورستان نوشته چطور بعد از این همه مدت یادشان افتاده؟! حتماً نشسته‌اند نقشه کشیده‌اند این شایعه مسخره را درآوردند. قطعه ۳۰۲ تا در ورودی فاصله زیادی ندارد. درست مقابل ساختمان شیروانی قرار گرفته که از دور مشخص است. وقتی به قطعه ۳۰۲ می‌رسی عزادارانی را می‌بینی که در زیر آفتاب سوزان و با دهان روزه مشغول عزاداری و دفن عزیزان خود هستند.

گزارشگر روزنامه جوان می گوید به سراغ یکی از کارگران خدمات قبر رفته که با زدن یک ماسک مشغول آماده کردن قبرها برای فردا است و از قول این کارگر خدمات قبر نوشته: شما دیگه چرا ساده‌ای؟ شما که تحصیل کرده‌اید این را بگویید بقیه مردم چه می‌گویند؟ این حرف‌ها همه‌اش بازی است. چشم ندارند آرامش و امنیت ما را ببینند. می‌خواهند دوباره با شایعه مملکت را به آشوب بکشند و ما را به جان هم بیندازند. اینها همان‌هایی هستند که در جنگ با عراق دشمن ما بودند و حالا شده‌اند دوست و دلسوز ما!

 

مرور روزنامه های صبح تهران: پنجشنبه 12 شهریور

بی بی سی:پنجشنبه 12 شهريور 1388(3 سپتامبر 2009)

"اظهارات صریح دو مقام نظامی ‌علیه خاتمی و موسوی" تیتر اول آفتاب یزد است، "اتهام به سران اصلاحات از سوی فرمانده سپاه" عنوان اصلی اعتماد، "پرده ای دیگر از کودتای مخملی افشا شد" در صدر گزارش های خبری رسالت نشسته و "فرمانده سپاه، خاتمی و موسوی خوئینی ها را به مقابله با رهبری متهم کرد" تیتر سرمایه است.

"نامه دوم اوباما به ایران رسید" تیتر اول ابتکار و مردم سالاری است، "غرب در تهدید نشان دان ایران مبالغه می کند" به نقل از محمد البرادعی عنوان روزنامه جمهوری اسلامی، "ادعای وقف دانشگاه آزاد جنجال آفرید" تیتر اول ایران است، "افزایش نگرانی از واگذاری شرکت های دولتی" عنوان جام جم، "تردید در‌نفوذى بودن مجرمان کهریزک" صدر گزارش های حیات نو است، "کارنامه داغ‌ترین ماه بورس" در صدر اخبار دنیای اقتصاد آمده و "همه نگاه ها به مجلس، امروز ترکیب کابینه مشخص می شود" تیتر کیهان است.

جوان بر اساس گفته های فرمانده سپاه نوشته پس از شکست جریان اصلاحات در انتخابات سال ۸۴، موضوع تضعیف جایگاه رهبری به‌صورت سربسته و غیر مستقیم با انتشار شایعاتی دنبال شد و جریان موسوم به اصلاح‌طلب شروع به سازماندهی تئوری‌ها و نیروهای خود برای حذف حاکمیت دوگانه از چهره سیاسی کشور کرد.
به نوشته این روزنامه سران جناح اصلاحات تمام توان خود را در انتخابات اخیر به کار بستند تا به گفته موسوی خوئینی‌ها به هر قیمتی رهبری را از تخت پایین بکشند. آنها در نزد خود به این نتیجه رسیده بودند که وجود یک رئیس جمهور قوی، یک رهبری ضعیف را به دنبال خواهد داشت و خواهند توانست با تجربیاتی که در سال‌های گذشته کسب کرده‌اند رهبری را مهار کنند.

کیهان در سرمقاله خود با اشاره به کیفرخواست چند صد صفحه ای علیه زندانیان سیاسی این پرسش را مطرح کرده که این تحرکات و اعترافات که خدشه ای بر آن نمی توان وارد کرد نشانه چیست؟ آیا می توان گفت چون کودتای رنگین در ایران قابلیت اجرا ندارد پس هیچ گونه تحرک و تلاشی در زمینه براندازی نرم صورت نگرفته است؟ ساده لوحی تمام عیار یا کیاستی خائنانه است که بپنداریم حوادث پس از انتخابات از سر تصادف و یا اعتراضاتی خودجوش بوده است.

در ادامه سرمقاله این روزنامه آمده: اثبات این مطلب که کودتای رنگین در ایران تحقق یافتنی نیست نقش احزاب و جریان های سیاسی ای که به دنبال براندازی نرم در جامعه بودند را پاک نمی نماید. متن کیفرخواست صادره متهمان و اعترافات صریح آنها در ذیل اقدامات علیه امنیت ملی دارای عناوین مجرمانه خاص خود است که بی شک انتظار می رود دادگاه انقلاب در این باره به دقت و با سرعت و البته بر پایه عدالت حکم مقتضی و قانونی را صادر کند و آشوبگران و اغتشاشگران را چه طراحان و چه عوامل میدانی را به مجازات اعمالشان برساند.

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به گفته های فرمانده سپاه به سابقه دخالت نظامیان در سیاست پرداخته و ضمن یادآوری مخالفت بنیانگذار جمهوری اسلامی با حضور نظامیان در صحنه سیاست نوشته مگر امام نگفت این مردم می‌ فهمند و لازم نیست ما به آنها درس بدهیم که کدام کاندیدا صالح است و کدام نیست. پس شـمـا چه کاره‌اید که هر روز روش‌هـای سـخـتـگـیـرانـه جـدیـدتـری بـرای حذف کاندیداها، کشف می‌کنید؟ لابد این آقایان خواهند گفت "منافق پیشگانی چون موسوی، خاتمی و کروبی، اطراف امام را گرفته بودند و با اطلاع رسانی غلط آنها، امام این سخن را گفت تا همین منافق پیشه‌ها بتوانند به مناصب انتخابی حکومت برسند"

سردبیر آفتاب یزد با اشاره به بخش هائی از سخنرانی فرمانده سپاه که در آن به اعترافات زندانیان استناد شده است نوشته اینکه اعترافات غیرقطعی چند متهم از تریبون‌ها و مجلات نظامی سر برمی‌ آورد و فرماندهان عالیرتبه نظامی - که دسترسی آنها به این اعترافات، برخلاف قانون می‌باشد - همین اعترافات را مبنای قضاوت نسبت به عده‌ای دیگر قرار دهند، به خودی خود، تأسف‌بار و نگران کننده است.

در مقابل انعکاس وسیع سخنان فرمانده سپاه که خاتمی موسوی و موسوی خوئینی ها را متهم کرده که قصد براندازی ولی فقیه را داشته اند، به نوشته روزنامه های مستقل تنها محمد رضا تابش نماینده مجلس و رییس فراکسیون خط امام گفته است می توانم ثابت کنم دلبستگان به نظام و زندان و جبهه رفته ها برای نظام در بین اصلاح طلبان بسیار بیشتر از اصولگرایان است.

به نوشته حیات نو نماینده اردکان در مجلس در جمع خبرنگاران گفته توصیه می کنم بگذارند زبان ما بسته باشدبنده توصیه می کنم از آنجا که سپاه نهاد کاملاً مقدس و فراجناحی و اجماعی است، شان این نهاد را با این رفتارها و طرفداری از یک جناح، گروه یا یک فرد تقلیل ندهند و شأن سپاه را فرو نکاهند و بگذارند آن قداستی که مردم برای سپاه قائل هستند، باقی بماند.

جوان روزنامه هوادار دولت در گزارشی از مجلس نوشته هرچند برخی نماینده‌ها در نقد و انتقادهایشان چارچوب‌ها را درنوردیدند اما کلیت جلسات رأی اعتماد مجلس و آنچه که در این جلسات پیش آمد به خوبی بیانگر آن است که مجلس شورای اسلامی در عین حفظ استقلال خود ارتباطی تنگاتنگ و تعاملی کارشناسانه با دولت دارد. با این وجود، بر پایه مشاهدات و نظرسنجی‌های نمایندگان فراکسیون اکثریت و اقلیت و با توجه به دفاعیات و سوابق وزرای پیشنهادی می‌توان پیش‌بینی کرد که مجلس به ۸۶ درصد کابینه قطعاً رأی اعتماد خواهد داد.

به نظر گزارشگر جوان این اکثریت شامل ۱۸ تن از وزرای پیشنهادی می شود و ۱۴ درصدی که احتمالاً با رأی منفی نمایندگان روبرو می‌شوند سه وزیر بیشتر نیستند و این درصد از ریزش کابینه امری کاملاً طبیعی است که در دوره‌ها و دولت‌های پیشین هم به چشم می‌خورد.

جوان بر این اساس نام چهار وزیر پیشنهادی را ذکر کرده و نوشته سوسن کشاورز برای وزارت آموزش و پرورش، فاطمه آجرلو برای وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، میرکاظمی برای وزارت نفت و محمد علی‌آبادی وزیر پیشنهادی وزارت نیرو شانس کمتری برای حضور در کابنیه دهم دارند و سایر وزرا با کسب آرای مطلوب می‌توانند دولت دهم را همراهی کنند.

صبا آذرپیک در گزارش پارلمانی اعتماد نوشته دیروز پرونده عبدالرضا شیخ الاسلامی روی میز نماینده ها آمد. صلاح دیده شد مسوول دفتر احمدی نژاد وزارت کاریابی جوانان را در دست بگیرد. اما وقتی نماینده ها داشتند "وعده نامه" وزیر پیشنهادی را مطالعه می کردند به یک کشف بزرگ رسیدند. در برنامه شیخ الاسلامی آماری آمده بود که نشان می داد میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محسن رضایی در مناظره های انتخاباتی در مورد آمار بیکاری درست می گفتند و این محمود احمدی نژاد بوده که نمودارهای بیکاری را جلوی رسانه ملی برخلاف واقعیت نشان می داد.

به نوشته گزارشگر اعتماد احمدی نژاد می گفت بیکاری را در این چهار سال خیلی کاهش داده اما وزیر پیشنهادی کار که از قضا پیش از این مسوول دفتر احمدی نژاد بوده و انتظار نمی رفت چنین کند، تمام صحبت های رئیس کابینه اش را زیر سوال برد، شاید او فکر می کرد نماینده ها در برنامه های او ریز نمی شوند و نمی بینند این اعتراف بزرگ را، اما ترابی نماینده شهرکرد احمدی نژاد و شیخ الاسلام را گرفتار کرد و گفت آقای مسوول سابق دفتر رئیس جمهور، لطفاً صفحه ۱۵ برنامه خود را بیاورید. شما گفته اید در طول چهار سال دولت احمدی نژاد نرخ ۳۲۱ هزار شغل را از دست داده ایم و آمار شاغلین کاهش یافته است.

به گزارش این روزنامه دوربین ها روی چهره شیخ الاسلامی رفتند، او سر به زیر انداخته بود و گویا می دانست چه اشتباهی کرده و دیگر لازم هم ندید جزوه اش را باز کند. نماینده ها یادشان آمد شب مناظره کروبی ـ احمدی نژاد را که رئیسش گزارش داد "نرخ بیکاری در بهار ۸۴ نرخ بالا بود، از ابتدای۸۴ نرخ بیکاری رو به کاهش است به طور مستمر."

رسالت در سرمقاله خود اصولگرایان را تنها ماندگاران صحنه سیاست ایران توصیف کرده و با اشاره به چالش های مجلس در برابر کابینه پیشنهادی احمدی نژاد آن را "مدل سازی عالمانه رقابت" دانسته و نتیجه گرفته: آینده سیاست و رقابت از افق ثبات سیاسی پایدار طلوع می کند. در این چشم انداز تمامی ساختارها و فرآیندهای سیاسی به تقویت و حمایت از یکدیگر تمایل دارند.

به نوشته سرمقاله رسالت احمدی نژاد، توکلی، لاریجانی، قالیباف، رضایی و ... هر یک می توانند در دل کورپوراتیسم اصولگرایانه شناسنامه و هویت مستقلی را برای خود دست و پا کنند. اگر چه در شرایط کنونی این جناح بندی های نوظهور هر یک به نوبه خود رسانه ای را مدیریت می کنند و سعی دارند ضمن تصریح و تالیف پنهان منافع سیاسی در فضای سیاسی کشور یارگیری کنند اما با نزدیک شدن به انتخابات شوراها و سپس مجلس و حتی ریاست جمهوری به نظر می رسد نوبت آن رسیده است تا تابلوی مشخصی برای خود برگزینند. البته این مسیر صعب العبور طالب جسارت، درایت و استقامت است.

سرمایه روزنامه اقتصادی صبح در گزارشی با اشاره به افت بازارهای جهانی نوشته برخی کارشناسان افت قیمت ها در بازار جهانی را پس لرزه های رکود اقتصادی می دانند و بر این باورند که بازار سهام تهران بیش از مسائل داخلی از بازار جهانی تاثیر می گیرد و به این ترتیب با وقفه ای کوتاه بازار سهام ما نیز بار دیگر با کاهش قیمت مواجه خواهد شد.

به نوشته این روزنامه حمیدرضا کاهدی تحلیلگر تکنیکال بازار سهام با اشاره به کاهش بهای نفت گفت: "به دلیل انباشت انبارهای آمریکا به نظر می رسد تقاضا برای نفت کاهش یابد و کاهش تقاضای نفت و افت قیمت آن پس لرزه رکود اقتصادی اول است که چندان شدید نیست ولی پنج الی شش ماه به طول خواهد انجامید

فرهاد محمودی در سرمقاله سرمایه نوشته شاخص ها نشان می دهد هزینه خانوار در چهار سال گذشته ۱۴۰ درصد و تورم ۱۰۰ درصد رشد کرده - هزینه خانوار ۴۰ درصد بیش از تورم بالا رفته است - سطح زندگی نیز بالا رفته و مشکل تر شده است. یکی از وظایف حاکمیتی دولت ها، کنترل سطح عمومی قیمت ها یا تورم است. به تعبیر دیگر بررسی روند تورم از شاخص های مهم میزان کارایی و توانایی دولت هاست.

به نوشته این کارشناس اقتصادی رشد شاخص تورم از ۱۰۰ در سال ۸۳ به ۲۰۰ درصد در خردادماه سال ۸۶ به معنای آن است که با افزایش ۱۰۰ درصدی سطح عمومی قیمت کالاهای مختلف در کشور، در بخش های تولید و سرمایه گذاری نیز باید شاهد همین میزان تورم باشیم چراکه تورم به صورت زنجیروار تمام بخش های اقتصادی را متاثر ساخته است. در واقع تاثیرات اقتصادی تورم پیامدهای اجتماعی را در قالب رشد بیکاری و افزایش هزینه خانوارها به دنبال دارد.

محمد حسین بابالو در گزارشی در دنیای اقتصاد نوشته اقتصاد اروپا از رکود خارج خواهد شد. اقتصاد آلمان از رکود خارج شد. اقتصاد چین به زودی از رکود خارج خواهد شد. اقتصاد آمریکا به سرعت به سمت بهبود پیش می‌رود. رشد نرخ بیکاری‌ها از پیش‌بینی‌ها کمتر بوده است. اما در ایران شرایط به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.

به نوشته این کارشناس اقتصادی اقتصاد ایران یک اقتصاد در حال توسعه است و به گفته بسیاری از تحلیلگران این حوزه، کشورهایی از جمله کشور ما و دیگر کشورهایی از این قبیل را سوپاپ اطمینان اقتصاد جهانی می‌دانند و بهبود مجدد آن را مدیون این کشورها دانسته‌اند.

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به حملاتی که از جانب یک جناح سیاسی و روزنامه های هوادار دولت به محمد رضا شجریان می شود نوشته از درخواست برای عدم پخش صدای استاد در رسانه ملی گرفته تا شکایت های وی از چند روزنامه حامی دولت، همه و همه از جریانات دنباله دار این هتک حرمت استاد بود.

به نوشته پژمان موسوی در مقاله مردم سالاری سرمایه های اجتماعی این کشور به آسانی به دست نیامده اند که به آسانی از دست روند; آیا رواست که استاد تنها در خارج از مرزهای خانه پدری به اجرای برنامه پرداخته و هم وطنان خود را از صدای خود محروم نماید؟

در ادامه مقاله آمده این مثالی است که برای سایر بزرگان و نخبگان این مرز وبوم که هر کدام از آنها با وضعیتی شبیه وی مواجهند نیز صدق می کند و برماست تا از این روند سرمایه سوز هر چه سریعتر جلوگیری کنیم و اجازه هرز رفتن این سرمایه ها را به هیچ روی ندهیم.

 

کابینه محمود احمدی نژاد

 

 

مجلس به سه وزیر پیشنهادی احمدی نژاد رای اعتماد نداد

بی بی سی:پنجشنبه 12 شهريور 1388(3 سپتامبر 2009)

روز پنجشنبه، 3 سپتامبر (12 شهریور)، نمایندگان مجلس پس از پنج روز بررسی و مذاکره درباره صلاحیت افراد پیشنهادی محمود احمدی نژاد برای عضویت در کابینه دومین دوره ریاست جمهوری او، رای خود در مورد هر یک از وزیران پیشنهادی را به صندوق انداختند.

در پایان رای گیری، هجده تن از وزیران پیشنهادی موفق به کسب رای اعتماد شدند اما نمایندگان حاضر در جلسه به سوسن کشاورز، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، فاطمه آجرلو، وزیر پیشنهادی رفاه و تامین اجتماعی و محمد علی آبادی، وزیر پیشنهادی نیرو رای اعتماد ندادند.

در کابینه جدید آقای احمدی نژاد، برای نخستین بار در جمهوری اسلامی، یک زن به وزارت منصوب شده و برای اولین بار از زمان دولت ارتشبد غلامرضا ازهاری، در آبان سال 1357، وزارت کشور در اختیار یک فرد نظامی قرار گرفته است.

مذاکرات مجلس در مورد رای اعتماد به این افراد با سخنان محمود احمدی نژاد در روز یکشنبه این هفته آغاز شد و تا بعد از ظهر چهارشنبه ادامه داشت.

در این مذاکرات، بیست و یک نفر که از سوی آقای احمدی نژاد برای تصدی سمت های کابینه پیشنهاد شده بودند برنامه های خود را به طور جداگانه ارائه دادند و در اکثر موارد، نمایندگانی در موافقت یا مخالفت با آنان سخن گفتند.

در جلسه روز پنجشنبه، محمود احمدی نژاد در سخنانی از نمایندگان مجلس خواست تا به تمام بیست و یک نفر افراد پیشنهادی او رای اعتماد دهند.

وی گفت که تمامی بحث های نمایندگان موافق و مخالف "دلسوزانه" بوده و از نمایندگانی که در موافقت یا مخالفت با وزیران پیشنهادی سخن گفته بودند قدردانی کرد.

آقای احمدی نژاد پخش مستقیم مذاکرات مجلس پیرامون رای اعتماد به وزیران را نشانه آزادی در ایران دانست و اظهار نظر کرد که "شاید کمتر در دنیا اتفاق بیفتد که رسانه ملی به طور کامل بحث رسیدگی به یک کابینه را به طور مستقیم پخش کند."

محمود احمدی نژاد در ادامه سخنان خود گفت "بحث ها در این چند روز نشان داد که دموکراسی در ایران حقیقی است و واقعا نظر مردم و نمایندگان و نظر برآمده از آرای مردم است و رئیس جمهور منتخب مردم به طور آزادانه وزرای خود را انتخاب کرد."

وعده همکاری نزدیکتر با مجلس

آقای احمدی نژاد گفت که رابطه مجلس و دولت رابطه ای صمیمانه و اعتقادی است و با انتقاد از کسانی که، به گفته او "خیال می کنند با تبلیغات و هیاهو و حرف های بی ربط می توانند رابطه مجلس، دولت و مدیران کشور را بر هم برنند و آنها را دلسرد کنند" اظهار داشت که این افراد باید بدانند که "این مجلس و این دولت با هم و دست در دست یکدیگر پای آرمان های امام و انقلاب ایستاده اند و هزینه آن را خواهند پرداخت."

محمود احمدی نژاد، ظاهرا در اشاره ای تلویحی به این اتهام که در گزینش وزیران پیشنهادی و همچنین در دوره اول ریاست جمهوری خود به نظرات مجلس بی اعتنا بوده، گفت که در دوره اول، تجربیات جدیدی به دست آورده و افزود که در نظر دارد در دوره جدید، جلسات مرتبی بین دولت و مجلس به طور خصوصی برگزار کند و وعده داد که از نتیجه چنین جلساتی حمایت خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد در سخنان خود گفت که مجلس و دولت مسئول اداره امور کشور هستند و افزود "ما نباید بار مسئولیت اداره کشور را به دوش مقام معظم رهبری، علما و دیگران بگذاریم و ... باید خودمان ت