بولتن خبري ايران نبرد(1067) پنجشنبه 29 مرداد 1388(20 اوت 2009)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

انفجارهای بغداد 95 کشته بر جای گذاشته است

بی بی سی:چهارشنبه 28 مرداد 1388(19 اوت 2009)

یک رشته انفجار در مرکز بغداد که روز چهارشنبه صبح (19 اوت)، به فاصله چند دقیقه از یکدیگر رخ داده دست کم نود و پنج کشته و بیش از پانصد نفر مجروح به جای گذاشته است.

یک کامیون بزرگ مملو از مواد منفجره با فاصله کمی از منطقه محافظت شده بغداد (موسوم به منطقه سبز)، منفجر شده و به ساختمان پارلمان عراق آسیب رسانده است.

کامیون بمبگذاری شده دیگر نزدیک ساختمان وزارت دارایی عراق منفجر شده است.

در سایر نقاط بغداد نیز چند انفجار و حمله خمپاره ای رخ داده است.

دولت عراق اخیرا گفت که وضعیت امنیتی به اندازه کافی بهبود یافته است که دیوارهای مهار انفجار که در بغداد برپا شده است، تخریب شود.

در حالی که اغلب بمبگذاری های اخیر در بغداد در محله های فقیرنشین شیعه پایتخت بوده است، حمله در حول و حوش منطقه سبز، غیرعادی تلقی می شود.

انفجارهای روز چهارشنبه (19 اوت)، دقیقا در ششمین سالگرد حمله انتحاری به مقر سازمان ملل متحد در بغداد رخ داده است.

شش سال پیش در چنین روزی یک کامیون مملو از مواد منفجره در محوطه مجمتع سازمان ملل منفجر شد و 22 نفر را کشت.

از جمله کشته شدگان این حادثه "سرجیو ویه را دی ملو"، نماینده ویژه سازمان ملل متحد بود.

امروز سازمان ملل این روز را با اولین روز جهانی بشردوستی برگزار کرده است. این روز به مناسبت فعالیت این سازمان در سراسر جهان روز جهانی بشردوستی نام گرفته است.

اغلب کارمندان سازمان ملل در عراق اهل کشور همسایه اردن هستند.

حمله انتحاری که علیه مقر سازمان ملل در بغداد در سال 2006 رخ داد، مرگبارترین حمله ای بود که در طی سه سال پس از آغاز عملیات نظامی آمریکا در عراق در سال 2003 انجام گرفت.

در مدت شش سال پس از حمله به مقر سازمان ملل در بغداد، دهها هزار نفر در حملات خشونت بار عراق کشته شده اند.

 

نشست خبري فيليپ كراولي دستيار وزارت‌خارجه آمريكا درباره اشرف

سايت وزارت‌خارجه آمريكا:جمعه 23مرداد 1388(14 اوت 2009)

سؤال - در مورد عراق، كمپ اشرف. وكلاي حقوق بشر و اعضاي كنگره آمريكا مي‌گويند دولت اوباما به اندازه مكفي در مورد بازداشتيهاي ايراني در كمپ عراقي تلاش نكرده است. آيا ما مي‌دانيم كه اين بازداشتيها كجا نگهداشته شده‌اند؟ و آيا پيشرفتي در اين مسأله بوده و آيا شما واكنشي داشته‌ايد؟

جواب - طبعاً همانطور كه ما بارها گفته‌ايم ما از آنچه كه در كمپ اشرف پيش آمده متأسف شده‌ايم و از جانهاي از دست رفته و جراحتهاي حاصله متأسف هستيم. حتي با اينكه تمايل دولت عراق به اِعمال حاكميت خود در داخل كمپ را درك مي‌كنيم اما كماكان از سفارت خودمان در بغداد با عراقيها در حال گفتگو هستيم و اميدواريم كه منافع ساكنان كمپ اشرف محترم شمرده شوند و اين گفتگو ادامه مي‌يابد

س - . به‌دنبال اين قضيه، مي‌دانيد كه برخي منتقدين گفته‌اند آمريكا شايد نوعي رفتار دوگانه داشته است زيرا كه آنها به قدر مكفي در اين زمينه تلاش نكرده‌اند به‌خصوص در زمينه‌يي كه مي‌دانيد در ساير جاها ما بيشتر روي حقوق بشر كار مي‌كنيم

ج - منظورم اين است كه طبعاً ما يك رابطه‌يي با عراق داريم. اين رابطه در حال حركت از يك رابطه عمدتاً نظامي به سمت يك رابطه دوستي و ديالوگ با عراق در زمينه‌هاي مختلف پيش مي‌رود. حقوق بشر هم يكي از اين موارد است.

ما در مورد نحوه رفتار با ساكنين اين كمپ, با عراق توافقاتي داريم. ما همچنان اين موضوع را مورد توجه قرار مي دهيم. اين يكي از انبوه مسائلي است كه ما همچنان, گفتگوهاي عمده اي حول آن, با همتايان عراقي مان خواهيم داشت.

س: مي توانم سئوالي در همين رابطه بپرسم؟

ج: البته.

س:: اين گروه گفته است كه آمريكا نسبت به قول خود مبني بر اينكه از آنها, بخصوص بعد از انتقال كنترل امنيتي

حفاظت مي كند, كوتاهي كرده است. آيا مي توانيد - در اين مورد توضيح دهيد.

ج: فكر مي كنم يك تناقض ذاتي در آن, اين بود كه اين تلاشي- توسط عراقيان - بود تا يك ايستگاه پليس در اين كمپ داير كنند و مقامات را به اين كمپ بياورند, كاري كه از نظر ما كاملا قابل درك است. ما يك نيروي كوچك در آن نزديكي داشتيم. هدف آنها ( اين نيروها-م) , الزاما حفاظت از اين افراد (ساكنان كمپ-م) نبود. ما اطمينانهايي از عراق دريافت كرده بوديم مبني بر اينكه آنها به اين گروه خاص و حقوق آنها احترام خواهند گذاشت, و ما اين گفتگو ( اين بحث را-م) را با آنها ادامه مي دهيم.

اما همانطور كه ديروز گفتم, جاي تاسف است كه در تلاش براي انجام كاري كه قابل درك است, اجراي آن بخوبي صورت نگرفته, و فكر مي كنم كه عراقيان هم اين نكته را درك مي كنند. اين موضوعي نيست كه ما آن را ناديده بگيريم. ما همچنان با عراق , به گفتگوي فعال در مورد كمپ اشرف ادامه خواهيم داد, و همچنان به گفتگو با آنها, و براي تمركز بر روي اين موضوع ادامه خواهيم داد. اما اين در اساس موضوعي مربوط به عراق و توانايي آن براي اداره كشورش و مردمي كه در محدوده حق حاكميتش زندگي مي كنند, مي‌باشد.

س - اين برايم مفهوم است. آيا در مورد اتهامات آنها مبني‌بر اينكه آمريكا تضمينهاي امنيتي كه به آنها داده بود را نقض كرده صحبتي بكنيد؟

ج - ما تضمينهايي دريافت كرده‌ايم كه با آنها بخوبي رفتار بشود و ما اين را درك مي‌كنيم كه آنچه پيش آمد يك اشتباه بود. ما درعينحال به گفتگوها در مورد اينكه آنها چطور با اين گروه مي‌توانند در آينده كار كنند ادامه مي‌دهيم.

س - مي‌فهمم.

ج - بله.

س - گفتگوهايي بين شما و عراقيها در جريان است. اما اين مسأله بين شما و اين گروه است.

ج - بله. اما اين در نهايت راجع به حاكميت عراق است و توان عراق براي حفاظت از همه شهروندان و همه كساني كه در داخل مرزهاي عراق هستند. بنابراين ما يك حيطه حفاظتي ويژه در داخل عراق ايجاد نكرده‌ايم. عراق تلاش كرده تا حاكميت خودش را به كمپ اشرف هم گسترش بدهد. ما مي‌فهميديم كه آنها تلاش دارند اينكار را انجام بدهند.

آنها اينكار را بخوبي انجام ندادند. طبعاً عواقبي اينكار آنها داشته است. ما هم به گفتگوها با عراق ادامه مي‌دهيم در مورد اينكه به‌لحاظ اين گروه چه بايد كرد كه اينكار پيش برود.

س - آيا مي‌توانيد يكبار و براي هميشه روشن سازيد كه چه نوع توافقها يا تضمينهايي شما براي اين گروه تأمين كرده‌ايد؟ منظورم اين است كه مي‌توانيد اين را قابل فهم كنيد؟

ج – در اين مورد بعد ا جواب ميدهم .»

اظهارات حمايت آميز يک مقام آمريکايي درباره منافقين

خبرگزاري ايرنا(رژيم) 23/5/1388: «يکي از سخنگويان وزارت خارجه آمريکا گفته است که دولت عراق اطمينان داده که با ساکنان منافقين ساکن کمپ اشرف ديگر بدرفتاري نکند. 'فيليپ کرالي'، روز پنجشنبه در نشستي مطبوعاتي گفت از اتفاقي که در کمپ اشرف افتاد و تلفات و مجروحاني برجاي گذاشت ابراز تاسف مي کنيم.

 

دو حزب سیاسی اصلی کرد عراق، اکثریت پارلمانی خود را حفظ کردند

چهارشنبه 7 مرداد 1388(29 ژوئيه 2009)

صدای آمریکا:نتایج رسمی انتخابات منطقه ای در شمال عراق حاکی است دو حزب سیاسی اصلی کرد، علی رغم دستاوردهای یک گروه اوپوزیسیون جدید، اکثریت پارلمانی خود را حفظ کرده اند.

اتحادیه دو حزبی حزب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان، ۵۷ در صد رای ها را بدست آوردند. مسعود بارزانی، رییس دولت خود مختار منطقه ای کردستان، نزدیک به ۷۰ درصد رای ها را کسب کرد.

یک حزب اوپوزیسیون جدید بنام «تغییر» که بیشتر اعضای آنرا بریدگان از اتحادیه میهنی کردستان تشکیل می دهند، نزدیک به ۲۴ درصد رای ها را تصاحب کرد.

مسئولان انتخابات آنرا بعنوان رای گیری شفافی که ۸۰ درصد از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واجدین شرایط در آن شرکت کردند ستودند. برخی از گروه های سیاسی اوپوزیسیون شکایت کردند در رای گیری خلافکاری هایی که بسود احزاب اصلی تمام شد صورت گرفت.

انتخابات در حالی برگزار شد که دولت مرکزی عراق و دولت منطقه ای کردستان نتوانسته اند در مورد چگونگی تقسیم زمین و منابع نفت به توافق برسند.

 

رابرت گیتس با مسعود بارزانی ملاقات کرد

چهارشنبه 7 مرداد 1388(29 ژوئيه 2009)

صدای آمریکا:رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا با مسعود بارزانی، رییس دولت منطقه خود مختار کردستان عراق ملاقات کرده است.

این دیدار روز چهارشنبه در شهر اربیل، در دومین روز سفر گیتس به عراق، و در حالی صورت گرفت که او سعی دارد کردها و اعراب عراقی را به یکدیگر نزدیک کند.

وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه در بغداد با نوری المالکی نخست وزیر و عبدالقدیر محمد جاسم، وزیر دفاع عراق ملاقات کرد و درباره آینده سربازان آمریکایی در کشور و فروش اسلحه به عراق با آنها به تبادل نظر پرداخت.

گیتس، که با ژنرال ری اودیرنو، فرمانده ارشد آمریکا در عراق نیز ملاقات کرد، می گوید آنها یقین دارند که سربازان عراق قادر خواهند بود امنیت را در مناطق شهری، و سرانجام، در سراسر کشور برقرار کنند، اما ایالات متحده برای کمک، در صورتی که درخواست شود، آماده است.

گیتس همچنین می گوید پیش از خروج نهایی آمریکا در سال ۲۰۱۱، باید اقدامات مهمی صورت گیرد، که برگزاری انتخابات عادلانه و تشکیل دولت ملی جدید از آن جمله است.

 وزیر دفاع عراق تاکید کرد که تدوین یک استراتژی برای نبرد با تروریسم ارجحیت بالایی برای کشور او است، وی همچنین گفت عراق به جت های جنگنده جدید آمریکا نیاز دارد.

 

حصارهای امنیتی در بغداد جمع آوری می شوند

صدای آمریکا"چهارشنبه 14 مرداد 1388(5 اوت 2009)

مقامات عراق می گویند حصارهای امنیتی سیمانی که از هنگام حمله آمریکا در خیابان های بغداد ایجاد شده بودند، به زودی برچیده می شود.

منابع دولتی روز چهارشنبه گفتند برداشتن حصارها، که برای خنثی کردن حملات طرح شده بودند، ظرف ۴۰ روز آغاز خواهد شد. این اقدام، که پس از خروج سربازان آمریکایی از شهر های عراق صورت می گیرد، مسئولیت بیشتری برای تامین امنیت پایتخت به مقامات محلی واگذار می کند.

هر چند خشونت در عراق بطور کلی کاهش یافته است، اما یک سلسله حملات مرگبار در دو روز گذشته به ادامه تهدید اشاره دارد.

به گفته پلیس، روز چهارشنبه در شهر موصل سه مرد مسلح به طرف یک پاسگاه امنیتی آتش گشودند و یک افسر پلیس را کشتند. دو مهاجم در تیراندازی متقابل پلیس کشته شدند. انفجار یک بمب اتومبیلی در شهر رمادی، در غرب بغداد، یک زن را کشت و سه نفر را مجروح کرد. پیشتر در روز سه شنبه، در انفجار یک بمب کنار جاده ای در بغداد، پنچ پلیس جان سپردند و چندین غیر نظامی مجروح شدند.

 

تلفات نظاميان آمريكايي در عراق به 4331 نفر رسيد

شنبه 17 مرداد 1388(8 اوت 2009)

خبرگزاري فارس: طبق جديدترين آماري كه روز گذشته منتشر شد، از آغاز حمله آمريكا به عراق در ماه مارس 2003 تا‌كنون، حداقل 4 هزار و 331 نظامي آمريكايي در جنگ عراق كشته شده‌اند.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه آمريكايي "نيويورك‌ تايمز "، بنا بر اين آمار و ارقام، حدود چهار هزار و 331 نفر از نظاميان آمريكايي از آغاز حمله آمريكا به عراق در عمليات‌هاي گوناگون عراق كشته شدند.

اين ارقام همچنين شامل 9 غيرنظامي آمريكايي كه در حين كار در عراق كشته شده‌اند نيز مي‌شود. در حدود سه هزار و 465 پرسنل نظامي آمريكايي در نتيجه عمليات‌هاي نظامي كشته شدند.

اين روزنامه آمريكايي در ادامه گزارش خود افزود: اين آمار و ارقام توسط خبرگزاري آسوشيتدپرس اعلام شده است و سه نفر كمتر از آماري است كه وزارت دفاع آمريكا اعلام كرده بود.

ارتش انگليس نيز اعلام كرده است كه از آغاز جنگ عراق در سال 2003، در حدود 179 نظامي خود را در اين كشور از دست داده است. كشور ايتاليا 33 نظامي، اوكراين 18 نظامي، لهستان 21 نظامي، بلغارستان 13 نفر، اسپانيا 11نفر، دانمارك 7 نظامي، السالوادور پنج نظامي و اسلواكي پنج نفر، لاتويا و گرجستان هر كدام سه نفر، استوني، هلند، تايلند و روماني هر كدام دو تلفات و استراليا، مجارستان، قزاقستان و كره جنوبي هر كدام يك تلفات در جنگ عراق داشتند.

 

نتايج نهايي انتخابات كردستان عراق اعلام شد

شنبه 17 مرداد 1388(8 اوت 2009)

خبرگزاري فارس: كميسرياي عالي انتخابات عراق روز جمعه نتايج نهايي انتخابات در منطقه كردستان عراق را اعلام كرد و بر اين اساس "مسعود بارزاني " با كسب 70 درصد آرا براي دومين بار رئيس اين منطقه شد و فهرست كردستان اكثريت مطلق كرسي‌هاي پارلمان را به دست آورد.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه دولتي "الصباح "، "سردار عبدالكريم " عضو كميسرياي عالي انتخابات عراق ديروز در نشست خبري در اربيل اعلام كرد " فهرست كردستان با كسب يك ميليون و 763 هزار و 70 راي ، 59 كرسي از جمع 111 كرسي پارلمان را به دست آورد.

وي افزود: فهرست تغيير با 445 هزار و 24 راي ، 25 كرسي و فهرست اصلاح و خدمات با 248 هزار و42 راي، 13 كرسي، فهرست جنبش اسلامي كردستان با 27 هزار و 142 راي، دو كرسي و فهرست آزادي و مساوات با 15 هزار و 28راي ،‌يك كرسي به دست آوردند.

وي افزود: از 11 كرسي متعلق به اقليت‌ها، حزب دمكراتيك تركمان سه كرسي، فهرست اصلاح تركمان‌ها يك كرسي، فهرست اربيل تركمان‌ها يك كرسي، شوراي مردمي كلداني سرياني آشوري سه كرسي، فهرست رافدين دو كرسي و آرم شاهين داوود باكويان يك كرسي به دست آوردند.

از سوي ديگر "حمديه الحسيني "، رئيس اداره انتخابات كردستان در نشستي خبري در اربيل، مركز اين منطقه گفت: در انتخابات رياست منطقه كردستان به ترتيب، مسعود بارزاني يك ميليون و 266 هزار و 397 راي، كمال ميراودلي 460 هزار و 323 راي، هلو ابراهيم احمد 63 هزار و 377 راي ، احمد محمد رسول 18 هزار و 890 راي و حسين كمياني 10 هزار و 665 راي به دست آوردند. "

در انتخاباتي كه بيست و پنجم ژوئيه گذشته در كردستان عراق برگزار شد 5/78 درصد واجدين شرايط شركت كردند.

فهرست كردستان شامل دو حزب اتحاد ملي كردستان به رياست "جلال طالباني "، رئيس جمهور عراق و حزب ملي كردستان به رياست "مسعود بارزاني "، رئيس منطقه كردستان است با وجود اينكه 59 كرسي در پارلمان به دست آوردند اما نسبت به انتخابات دور قبل كه در سال 2005 برگزار شد، 10 كرسي از دست داده‌اند.

 

توافق ايران و عراق در تعيين هر چه سريع‌تر سرنوشت مرزهاي مشترك

شنبه 17 مرداد 1388(8 اوت 2009)

خبرگزاري فارس: وزير امور خارجه عراق و سفير ايران در بغداد در ديدار با يكديگر در بغداد توافق كردند كه مرزهاي مشترك ميان دو كشور هر چه سريع‌تر تعيين شود.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه عراقي "الصباح "، "هوشيار زيباري "، وزير امور خارجه عراق ديروز با "حسن كاظمي قمي "، سفير ايران در بغداد ديدار و درباره مسائل دو كشور گفت‌وگو كردند.

در اين ديدار روابط سياسي تهران بغداد و ارتباط كنسولگري‌هاي دو كشور با يكديگر مورد بررسي قرار گرفته و بر موضوع تسريع كار كميته‌هاي فني براي تثبيت مرزهاي خشكي و رودخانه‌اي بين دو كشور تاكيد شده است.

به دنبال وقوع جنگ تحميلي عليه ايران اغلب ميله‌هاي مرزي به كلي از ميان رفته و از طرفي آثار و عوارض طبيعي خط مرز (توپوگرافي) نيز تخريب شده است. لذا، پرسنل مرزي ايران و عراق بعضا در تشخيص دقيق خط مرز با تفاوت ديدگاه مواجه شده و در نتيجه موجبات بروز سوء‌تفاهم هايي را فراهم ساخته‌اند.

وزير امور خارجه عراق همچنين درباره موضوع بازداشت سه آمريكايي در منطقه مريوان در مرز ايران و كردستان عراق از سوي نيروهاي مرزي با كاظمي قمي گفت‌وگو كرده است.

هوشيار زيباري در ماه مارس گذشته نيز به تهران سفر كرده و با مقامات ايراني درباره موضوعات مهمي از جمله ترسيم مرزها و چاه‌هاي نفتي مشترك و هواپيماهاي عراقي در ايران و ديگر مسائل گفت‌وگو كرده است.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

شرکت کنندگان در کنوانسیون جناح فلسطینی فتح یکدیگر را به خلافکاری متهم می کنند

صدای آمریکا"چهارشنبه 14 مرداد 1388(5 اوت 2009)

اعضای جناح سیاسی فلسطینی فتح روز چهارشنبه، در دومین روز یک کنوانسیون حزبی در شهر بیت اللحم، اتهاماتی را رد و بدل کردند.

برخی از اعضا شکایت کردند که تشکیلات خود گردان فلسطینی به رهبری محمود عباس، مرتکب سوء مدیریت مالی شده است.

هدف نخستین کنگره فتح که در مدت ۲۰سال تشکیل شده، تصویب یک برنامه سیاسی جدید و انتخات اعضای مهمترین نهادهای تصمیم گیری جناح بوده است.

محمود عباس روز سه شنبه در سخنانی خطاب به شرکت کنندگان در کنوانسیون ، بر هدف تاسیس یک کشور فلسطینی که با اسراییل در صلح باشد تاکید گذاشت، اما افزود فلسطینیان حق دارند به " مقاومت مشروع" متوسل شوند.

صدها مقام فتح که در نوار غزه سکونت دارند در کنوانسیون حضور ندارند زیرا رهبری حماس خروح آنها را از منطقه ممنوع کرده است.

فتح در سال ۱۹۵۹بوسیله یاسر عرفات تاسیس شد. و تا زمانی که در انتخابات ۲۰۰۶در برابر حماس شکست خورد، قدرت یکپارچه ای را اعمال می کرد.

شکاف در سال ۲۰۰۷، زمانی که ستیزه گران حماس کنترل غزه را بدست گرفتند عمیق تر شد، این اقدام محمود عباس را ناچار ساخت دولت خود را در کرانه غربی تشکیل دهد.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح تهران، چهارشنبه هفتم مرداد

بی بی سی:چهارشنبه 7 مرداد 1388(29 ژوئيه 2009)

"سلول های خالی فعالان سیاسی در اوین" عنوان اصلی اعتماد است، "وعده آزادی سریع حجاریان و 140 زندانی " تیتر اول سرمایه، فرهیختگان "پشت دیوارهای زندان کهریزک" را در صدر اخبار خود آورده و روزنامه ایران با عنوان "حداکثر رافت اسلامی برای متهمان حوادث اخیر" را به نقل از نامه رییس دولت به رییس قوه قضاییه در بالای صفحه اول خود منعکس کرده است.

آفتاب یزد در تیتر اول خود از "واكنش موسسه تنظیم آثار امام به سناریونویسان علیه سید حسن خمینی" نوشته، رسالت به نقل از بیانیه انجمن مهندسین اسلامی "تبعیت از رهبری و کارآمدی دو شاخص سنجش رفتار رییس جمهور" را در پیشانی صفحه اول خود آورده و جوان از "صد راه برای انقلاب مخملی در ایران" نوشته که به ادعای این روزنامه رقیبان احمدی نژاد در سر داشته اند.
ابرار از قول خاویر سولانا در صدر اخبار خود نوشته "بعیدست گفتگوهای هسته ای با تهران از سر گرفته شود" کیهان از زبان فوکویاما در تیتر بزرگ خود نوشته "در ایران جدائی دین از سیاست ممکن نیست"، جام جم از "طرح مجلس برای پاسخگو کردن سه سازمان" خبر داده و حیات نو نوشته "مجلس نگران عملکرد دولت است".
روزنامه جمهوری اسلامی در تیتر اول خود از "فرماندهی بی نظیر آقای هاشمی رفسنجانی وشهید صیادشیرازی در عملیات مرصاد" خبر داده است.
علی میرباقری در مقاله ای در اعتماد نوشته واقعیت تلخ جامعه ما، این است که افکار ما با خلقیات ما سازگاری ندارد و به ماشین بنزی شبیه شده ایم که متناسب با شرایط روز دنیا، بدنه خود را آراسته و غلط انداز کرده است، اما هنوز دارای موتور پیکانی و ضعیف و غیرکیفی است. ظاهرمان با واقعیت هایمان جور درنمی آید. همگی دل مان می خواهد مدنی و مبتنی بر آزادی، حقوق شهروندی، عدالت خواهی و دیانت و ارزش های اعتقادی زندگی کنیم، اما این فضایل در درون و نهان مان، نهادینه و انباشته نشده و با خلقیات و شخصیت تاریخی ما همخوانی ندارد.

به نوشته این نویسنده اصلاح طلب مدعی مدیریت جهانی هستیم، همه را به وحدت فرامی خوانیم، قانونگرایی را اصل و فصل الخطاب عنوان می کنیم اما تنها چیزی را که عمل نمی کنیم، قانون است، عدالت را فضیلت و انسانیت را محور می دانیم، راستی و درستی را رکن دین و مبنای زندگی قرار می دهیم. اما بر خلاف آنچه دین مان به ما آموخته است به راحتی دروغ می گوییم. خیلی ساده تهمت می زنیم. در میان خودمان ترحم نداریم، حذف و تخریب و تکفیر و پرونده سازی و حسادت و زدن، به شدت میان مان رواج دارد.

رسالت در سرمقاله خود نوشته متاسفانه كسانی كه مدعی پیروی از امام هستند به فلسفه سیاسی بنیانگذار جمهوری اسلامی بي‌مهری مي‌كنند و گاهی در بیانیه‌ها و اطلاعیه‌های خود بي‌حیایی مي‌كنند و مشروعیت نظام را مستند به رای مردم مي‌دانند و جالب اینجاست كه این حرف را وقتی مي‌زنند كه در اقلیت هستند و تنها 30 درصد مردم در انتخابات اخیر به آنها اقبال نشان داده‌اند !!

در ادامه این مقاله که درباره تنفیذ ریاست جمهوری توسط رهبر جمهوری اسلامی است ادعای مشروعیت و مقبولیت اقلیت و نفی حقوق اكثریت 63 درصدی در انتخابات اخیر، جز اعلام یك دیكتاتوری چه معنی مي‌دهد. این که چرا برخی نصب الهی حاكم را انكار مي‌كنند روشن است چون نمي‌خواهند در چارچوب عدالت واحكام الهی عمل كنند . خوب طبیعی است این مسیر جز به دیكتاتوری به راهی دیگر نمي‌رود.

به نوشته روزنامه جوان رئیس سازمان بسیج دانشجویى طى تحلیلى از انتخابات ۲۲خرداد ده راه برای انقلاب مخملی در ایران را شرح داد که از جمله آن هاست: سازمان رای ۸۸ آموزش عناصر جذب شده در شبكه ها و نهادهاى سازماندهى شده در دوبى، دهلى نو، آمریكا، هلند، ترجمه و انتشار كتاب ها و فیلم هاى آموزش انقلاب مخملى، دعوت بنیاد سوروس از تعدادى روزنامه نگار به آمریكا، راه اند ازى بى بى سى فارسى و تغییر سفیر انگلیس، زیر سؤال بردن سلامت انتخابات در ایران با تشكیل كمیته صیانت از آرا و القاى تقلب در انتخابات، بحران نمایى، تهدیدنمایى و سیاه نمایى از وضعیت كشور و القاى ناكارآمدى دولت، متهم كردن دولت به دروغگویى و تقلب براى جابه جایى افكار عمومى، طراحى سناریوى اقدام ضدامنیتى و فریب اطلاعاتى در ماجراى پرواز اهواز، نمادسازى براى تهییج افكار عمومى، اعلام پیروزى قاطع در انتخابات قبل از انتخابات و درحین برگزارى انتخابات، درخواست ابطال انتخابات و فراخوان براى نافرمانى مدنى پس از اعلام نتایج انتخابات.

به نوشته این روزنامه سردار مذکور گفته یكى از كتاب هاى آموزشى كودتاى مخملى كه خلاصه اى از مبانى نظرى و بیشتر با رویكردى عملى، آموزه هاى كودتاى نرم را بیان مى كند توسط مؤسسه آلبرت انیشتین به منظور استفاده "مبارزان راه دموكراسى" در رژیم هاى به زعم آنها دیكتاتورى، به زبان هاى مختلف از جمله فارسى ترجمه شده است. نظریه پرداز اصلى این تفكر، آقاى جین شارپ، دكتر فلسفه و استاد علوم سیاسى چندین دانشگاه آمریكا و عضو ارشد اندیشكده آلبرت انیشتین است كه از اواسط قرن بیستم نظریه خود را تبیین و بسط داد و معروف ترین كتاب وى تحت عنوان «از دیكتاتورى تا دموكراسى است که 198اقدام عملى پیشنهادى براى انقلاب رنگى دارد و حدود ۷۰ صفحه داشته و شامل ۱۰ فصل و یك پیوست است.

آفتاب یزد نوشته در حـالـی كـه عـزل و نـصـب‌های اخیر احمدي‌نژاد، هزینه‌های مادی و معنوی بسیاری ‌را بر كشور تحمیل كرده و عملكرد وی در پیروی از دستور‌های رهبری نیز موجی از نـارضـایـتـی عمومی را ‌پدید آورده، سرانجام سیمای جمهوری اسلامی ایران، از حالت سكوت و حمایت بي‌چون و چرای خود از دولت به درآمده و انتقادهای تندی از احمدي‌نژاد كرد.

به نوشته این روزنامه در بخش خبری دوشنبه شب ضمن پخش برنامه‌ای درباره شیوه نادرست انتصابات و ‌رفاقت عجیب احمدي‌نژاد با كسانی چون مشایی اظهارات و اسنادی به نمایش درآمد كه از آن مي‌توان ‌به عنوان تندترین موضع صدا و سیما علیه احمدي‌نژاد یاد كرد كه اقدامات و عزل و نصب‌های اخیر در ‌هیئت دولت را با تندترین شیوه به چالش كشید.

فرزان سجودی در مقاله ای در سرمایه نوشته مدتی است تلویزیون نگاه نمی کنم. کمی ناخوشم و تماشای تلویزیون برایم ضرر دارد، یعنی می گویند مخرب جسم و جان است. از یکی از دوستان شنیدم که چهارشنبه شب گذشته ( 31 تیر) در برنامه دو قدم مانده به صبح فیلمی از یکی از سخنرانی های من پخش شده است؛ سخنرانی هایی که گهگاه ممکن است در مراکز عمومی فرهنگی مثل دانشگاه، شهر کتاب، فرهنگستان و مانند آن انجام شود و اصولاً هیچ ارتباطی با تلویزیون یا برنامه سازی تلویزیونی ندارد.
این استاد دانشگاه نوشته در شگفتم از دستگاهی که شبانه روز فریاد اخلاق و اخلاقیات می زند اما به جزئی ترین مسائل اخلاقی پایبند نیست. آدم اگر یک حبه قند بخواهد از قندان کسی بردارد کسب اجازه می کند، چطور است که صداوسیما آن هم نه در یک برنامه خبری بلکه در یک برنامه تولیدی دست به آرشیو می برد و حتی بدون اطلاع به صاحب حق، برای پر کردن برنامه های از رونق افتاده به پخش بی اجازه سخنرانی ای دست می زند که حتی ضبط کردنش هم بدون کسب اجازه بوده است.

پویا‌دبیری ‌مهر در گزارشی در روزنامه خبر نوشته سیب‌های آمریکایی از بندر شهید رجایی وارد ایران شد و افزوده پس از واردات مشکوک پرتقال‌های اسرائیلی که دلیل واردات آن در نهایت مشخص نشد و اعلام شد که این اسرائیلی نبوده است و فقط نام و نشان اسرائیل با تقلب روی آن حک شده بود، این‌بار نوبت به واردات سیب‌های قرمز آمریکایی رسید. 

فعالان بازار میوه در جنوب کشور به نوشته این روزنامه می‌گویند: سیب‌های وارداتی از بهترین نوع سیب‌ها هستند که البته نمونه مشابه آن در ایران هم برداشت می‌شود. سیب‌های آمریکایی از بندر شهید رجایی، که بزرگترین بندر بارگیری کشور است وارد ایران شده، اما هنوز به طور دقیق معلوم نیست که آیا از بنادر دیگر هم این نوع سیب وارد شده است یا خیر.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به انتقاد از سیاست های آمریکا و بریتانیا در افغانستان و عراق پرداخته و احتمال مذاکره با طالبان و بعث را به شدت رد کرده و نوشته جورج بوش وعده می داد كه افغانستان را مطابق « الگوی ژاپن » بسازد و كشوری مرفه مدرن و امروزی بر روی خرابه های جنگ به وجود آورد. ولی امروزه حتی « رابرت گیتس » وزیر دفاع آمریكا هم اعتراف می كند كه در جنگ افغانستان شكست خورده و هیچگونه چشم انداز روشنی برای پایان جنگ وجود ندارد. این بدان معنی است كه نه تنها امیدی به پیروزی نیست بلكه جنگ علیه تروریسم به « جنگی بی پایان » تبدیل گردیده است.
به نوشته این روزنامه اكنون مردم افغانستان هفت سال پس از جنگ خانمانسوزی كه بر آنها تحمیل شده با تلخكامی احساس می كنند كه قرار است یكبار دیگر طالبان توسط آمریكا و انگلیس بر مقدرات آنها حاكم شود و نه تنها از وعده های بوش برای ساختن یك كشور مرفه و مدرن مطابق الگوی ژاپن خبری نیست بلكه طالبان ماموریت دارد كه هرآنچه از این جنگ 7 ساله باقیمانده است نیز ویران سازد تا افغانستان به معنی واقعی به یك « سرزمین سوخته » تبدیل شود.
الگوئی که گذاشتیم
آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته قرار بود ما الگویی باشیم برای مسلمانان، بلكه همه حق خواهان جهان. قرار بود با دست در دست هم گذاشتن، نام ایران و اسلام را اعتلا‌ببخشیم. قرار بود من را كنار بگذاریم تا فتح قله‌های اخلاق، سیاست و پیشرفت به دست "ما" امكان‌پذیر باشد. انصافا عده‌ای نیز برای رسیدن به این قله‌ها، همه كار كردند؛ همانها كه برای پیشگامی در ایثار مسابقه مـي‌گـذاشـتـند و اگر جدالی داشتند تنها بر سر »اول« بــودن در جـانـفشانی بود. پس از آنها قرار بود بازماندگان آن حسیني‌ها، راه زینب در پیش بگیرند تا پیام حسین‌های زمان به خوبی بر گوش و دل نسل‌های جدید بنشیند.

به نوشته سردبیر این روزنامه در روزگار عجیب ما، بعضی "الهه پرستان" چشم بـر همه چیز مي‌بندند: اهانت به قرآن، بي‌اعتنایی دولتمردان به مراجع تقلید، عبور بي‌تفاوت از حوادث منجر به قتل 168 هموطن بي‌گناه، ریخته شدن خون جوانانی كه سرمایه‌های كشور هستند و حتی ایستادگی لجوجانه در برابر فرمان صریح رهبری.

شمس الملوک مصطفوی در نامه ای که اعتمادملی آن را منعکس کرده نوشته انتخابات دوره دهم است. چهار كاندیدا از كانال‌های مختلف تایید صلاحیت توانسته‌اند سالم بیرون بیایند و به عنوان افراد صالح معرفی شوند. نخبگان و اهل فكر هر یك بنا به معیارهای مورد قبول خود، به سمت یكی از این چهار نفر رفته‌اند؛ كار تبلیغاتی شروع شده است.

نویسنده نامه که همسرش مجید نیری از یک ماه پیش در زندان است اضافه کرده یك ماه تلاش و زحمت همگانی. روز انتخابات و حضور بي‌نظیر و باشكوه راي‌دهندگان. اتمام انتخابات و اعلام نتایج. اعتراض برخی به نتایج انتخابات و آنگاه، با كمال حیرت و تاسف دستگیری برخی فعالان سیاسی و دیگرانی كه در ستاد‌های رقیب زحمت كشیدند و نقشی اساسی و بسیار تاثیرگذار در حضور 40 میلیونی مردم ایفا كردند. اگر واقعا چنین حضوری حماسی بوده است، آیا سازندگان این حماسه مستحق پاداش‌اند یا مستوجب عقاب؟ چرا دستگیری؟!

نویسنده این نامه پرسیده آیا فعالیت در ستاد كسانی كه مورد تایید نظام و رهبری بودند جرم است؟ آیا اعتراض به نتایج انتخابات خلاف قانون است؟ اما پرسش این است كه دستگیری همسر من (و بسیاری دیگر) درست چند روز پس از انتخابات چه معنایی دارد؟ آن هم با آن همه هیاهو و نسبت‌های ناروا و بحث‌های بیهوده؟! بر فرض كه معترضان به نتایج انتخابات بر این عقیده باشند كه حق یكی دیگر از كاندیداهاست كه بر مسند ریاست‌جمهوری بنشیند، این امر چه ربطی به مقوله‌ای به نام انقلاب مخملی دارد؟

محمد بهشتی در سوگنامه ای به جهت درگذشت سیف الله داد با عنوان "درد از بی دادی" نوشته در روزگاری كه هیچ‌كس خبر از احوال آب وهوا نمي‌پرسد. اما همه هر لحظه منتظر خبری هستند و «چه خبر؟» ورد زبان مرد و زن و پیر و جوان است، همه باخبرند و خبری دارند تازه و تكان‌دهنده، یكی از یكی دردناك‌تر. در چنین روزگاری مظلومند كسانی كه به مرگ طبیعی مي‌میرند. خبر مرگشان لابه‌لای این‌همه درد و بیداد گم مي‌شود. اما خبر پركشیدن «داد» دردناك بود و تكان‌دهنده چرا؟

به نوشته اعتماد ملی فكر این را نكرده بودیم كه تن رنجور «داد» تاب این‌همه بیداد ندارد. البته او به مرگ طبیعی پركشید در روزگاری كه توفان این همه بیداد طبیعی است. خبر پركشیدن «داد» در این میان یك‌باره قد كشید و در پاسخ «چه خبر؟» خبر اول شد. چون او بزرگ بود. عزیز بود. محترم بود. هنرمند بود. دردمند بود. اهل سرزمین خود بود. درد بي‌«داد»ی سخت است.

 

بررسی روزنامه های تهران؛ سه شنبه شش مرداد

بی بی سی:سه شنبه 6 مرداد 1388(28 ژوئيه 2009)

"ضرب الاجل یک هفته ای برای آزادی زندانیان اخیر" عنوان اصلی فرهیختگانو آفتاب یزد است، ابتکار "سه دستور مهم شاهرودی برای آزادی زندانيان اخير" را با اهمیت دیده، اعتمادملی همین خبر را با تیتر "آخرین فرمان شاهرودی" در صفحه اول خود منعکس کرده، "ضرب الاجل شاهرودی برای تعین تکلیف زندانیان" تیتر جام جم است، مردم سالاری از "تعیین تکلیف زندانیان حوادث اخبر" خبر داده است و "شورای عالی امنیت ملی پی گیر حفاظت از حقوق مردم" عنوان ایران روزنامه دولت است.

اعتماد از سخنان تازه میرحسین موسوی با تیتر "مردم از راهی که آمده اند باز نخواهند گشت" خبر داده، حیات نو از همین منبع نوشته "آگاهی مردم گسترش یافته است".

رسالت از زبان هاشمی رفسنجانی در تیتر اصلی خود نوشته "اميد من در حل مشكلات به رهبری است" و کیهان از قول علی اکبر ولایتی نوشته "رهبری مقابل خواسته های غیرقانونی با قدرت ایستاده است".

"نامزدهای گمنام کابینه دهم" تیتر اول خبر است، "برکناری ناگهانی چند وزير توسط احمدی نژاد" عنوان اصلی جمهوری اسلامی است، "پايان متلاطم دولت نهم" در صدر گزارش های جوان قرار گرفته، "مخالفت کمیسیون مجلس با کاهش سن رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری" عنوان اصلی ابرار است و دنیای اقتصاد از "برنامه آينده برای تقويت بورس" خبر داده است.

سردبیر آفتاب یزد در سرمقاله این روزنامه با تاکید بر این که هيچ قرابت فكری با وزيران معزول اطلاعات و ارشاد ندارد نوشته این دو تن را در به وجود آمدن شرايط فعلی، سهيم مي‌داند اما وزير اطلاعات كسی است كه در 30 سال گذشته، در حساس‌ترين مناصب اطلاعاتی، امنيتي و قضايي كشور حضور داشته و بسياري از جريانات را هدايت كرده است و وزير ارشاد نيز تا چهار سال پيش، مسئوليت فضاسازی رسانه‌ای برای به كرسی نشستن "تفكر احمدی‌نژادی" را به عهده داشته و پس از آن نيز گاه و بيگاه در مقام دفاع از عملكرد احمدی‌نژاد، رقبا و منتقدان او را با چوب مهرورزي به شيوه دولت نهم، نوازش كرده است.

سرمقاله آفتاب یزد اضافه کرده اگر اين دو نفر قادر نباشند در محيط بسته دولت، انتقاداتی را - آن هم براساس نظريه صريح مراجع تقليد و رهبری نظام- متوجه رئيس دولت كنند، پس چه كسی قادر به افشای كژی‌ها و پليدی‌هاي احتمالی خواهد بود؟ سرنوشت "معترضان خيابانی" و "منتقدان درون دولتی" امروز در اين نقطه با هم گره خورده است كه براي هر دو گروه، انتقاد از عملكرد دولت، پرهزينه است.

کیهان نامه ای خطاب به هاشمی رفسنجانی چاپ کرده که در ابتدای آن لقب وی را حجت الاسلام ذکر کرده و در آن نوشته شده متأسفانه شما از حيث عقلانيت سياسي هم در تشخيص مصلحت بازمانده ايد، و به عنوان سخنگوي اقليتي ساختارشكن به ميدان آمده ايد كه بدترين شرايط را براي بازي انتخاب كرده است.

نامه بدون امضای کیهان در زمانی منتشر شده که چند روزنامه امروز صبح سخنان نماینده ولی فقیه در سپاه را علیه هاشمی چاپ کرده اند و چند روزنامه هم سخنان تازه وی را در تائید رهبر جمهوری اسلامی.

در این نامه خطاب به رییس مجلس خبرگان نوشته شده شما با عدم پاي بندي به قوانين كشور و مباشرت و معاونت در جرايم بسيار، انبوهي از حاميان را از خود رانده و حمايت دشمنان كينه جوي نظام اسلامي را به دست آورده و خشم ميليون ها مجاهد انقلابي را برانگيخته است، آيا بنا داريد همه اندوخته سال هاي مبارزه و خدمت را به پاي چنين فردي بريزيد؟! از تو حيف است به اين طايفه دمساز مباش!

ابتکار در سرمقاله خود با این تاکید که هاشمي گوشه رينگ گرفتار شده نوشته دامنه دوگانگي هاي نظري و عملي در سپهر سياسي ايران به قدري ارتفاع گرفته است که ممکن است سرگيجه آور شود. ديگر مي توان از تاثيرگذاري سفرهاي هاشمي رفسنجاني در روزها و هفته هاي گذشته به کانون هاي مذهبي ايران بدون اغماض و ترديد سخن گفت. قرائني چون حمله به هاشمي از سوي برخي شيوخ حامي دولت و به خصوص بيانيه اخير، نشان دهنده تاثير رايزني هاي هاشمي در ميان علماي بانفوذ و مراجع عظام است که آنان نيز نسبت به سرنوشت کشور و ارکان نظام احساس خطر مي کنند.

به نوشته جواد ماه زاده در سرمقاله ابتکار هاشمي بهتر از هر کس ديگر مي داند که حضورش در صف اول -آن هم با لباس شخصيت اول - هم به برابري نسبي ميان دو جبهه منجر شده و هم خطر را به او نزديک و نزديک تر ساخته است. هاشمي حالا کاملا در تيررس قرار گرفته است؛ بيش از آن زمان که از سوي اصلاح طلبان دهه هفتادي در تيررس قرار داشت.

حیات نو در سرمقاله خود یادآوری کرده که آیت الله بهشتی اولین رییس قوه قضاییه ایران هنگام افشای اسناد سفارت آمریکا در تهران گفته بود دانشجویان باید کلیه اسناد مربوط به هر فرد و گروه را در اختیارش بگذارند تا او مطالعه کند و توضيحات خود را بدهد و از توضيحاتش نوار صدا و تصوير برداشته شود و از افشاى دانشجويان هم نوار، اسلايد و صدا و فيلم گرفته شود و بعد هر شبى که اينها مى‌خواهند نشان بدهند قبلا اعلام کنند که افشاگرى مى‌شود، با طرف مقابل که مردم وقتى افشاگرى تمام مى‌شود، تلويزيون خود را خاموش نکنند و بدانند که طرف مقابل هم بعد صحبت خواهد کرد تا همه را يک جا گوش کنند.

نویسنده با نقل گفته های آقای بهشتی تاکید کرده اکنون بايد پرسيد که اگر اين شيوه بهشتى درست بوده چرا برخى به آن عمل نمى‌کنند و اگر اشتباه بوده چرا امام و مسئولان عالى رتبه نظام او را در چنان سمت مهمى قرار دادند و طى 30 سال گذشته همواره از او و منش مديريتى‌اش تجليل مى‌کنند.

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به این که نگاه به شرق کارساز نيست نوشته پيشرفت هاي تکنولوژيک شرکت هاي اروپايي در عرصه نفت، حاصل سالها تلاش و فعاليت آنهاست و تجربه اي طولاني را پشتوانه کار خود دارند و تجربيات و توانمندي هايشان قابل مقايسه با شرکتهاي ديگر بويژه در حوزه نفت نيست و در شرايط فعلي بايد بپذيريم که صرفا نگاه به شرق، دواي درد ما نيست.

حمید رضا شکوهی در این مقاله تاکید کرده اگرچه موانع مختلفي در راه مذاکره و مشارکت با شرکتهاي بزرگ غربي وجود دارد اما مي توان با مذاکرات پيگير و بدون پيش داوري و البته از موضع قدرت و با احترام متقابل، باز هم از حضور شرکتهاي غربي در پروژه هاي بزرگ ايران بويژه پروژه هاي مهم صنعت نفت استفاده کنيم،

کیهان در سرمقاله خود به عنوان بخشی از پروژه آمریکا برای سرگرم سازی جمهوری اسلامی نوشته سفر مشترك ميچل، گيتس و جونز به خاورميانه اهميت ويژه خاورميانه را براي آمريكايي ها به نمايش مي گذارد. آمريكايي ها از يك سو فضاي خاورميانه را صددرصد امنيتي- آنهم به شديدترين وجه آن كه اشغالگري است- كرده اند و از سوي ديگر دائماً از تحركات امنيتي ايران و نيروهاي مرتبط با آن- حزب الله لبنان و...- سخن مي گويند و خواستار كنار گذاشتن «نگاه امنيتي به خاورميانه» از سوي ايران مي شوند.

به نوشته این روزنامه ما در شرايط فعلي با يك فرآيند پيچيده و در هم تنيده از توطئه هايي مواجه هستيم كه براي به نتيجه رسيدن آن بايد ايران سرگرم شود. اگر ايران واقعاً در محيط داخلي خود سرگرم شود بازوهاي منطقه اي آن در امواج توطئه رها مي شوند و آن گاه تضعيف آنان براي اسرائيل كار آساني مي شود. جالب اين است كه در ايام انتخابات شاهد بوديم بعضي از كانديداها روي شكست سياست خارجي ايران در دوره 4 سال اخير تأكيد مي كردند. در حالي كه بيشترين حجم موفقيت ايران در عرصه سياست خارجي در طول 30 سال گذشته در اين دولت بوده است.

رسالت در سرمقاله خود با اشاره به اختصاص پنجاه میلیون دلار توسط کنگره آمریکا آن را تازه‌ترين اقدام ضدايراني امریکا توصیف کرده و نوشته مقامات آمريكايي در حالي پيشنهاد گفتگو با ايران را پيگيري مي‌كنند و از تغيير سياستهاي مخالفت جويانه سخن مي‌گويند كه آشكارا 50 ميليون دلار براي تداوم آشوب در تهران سرمايه‌گذاري مي‌كنند.

به نظر سردبیر رسالت دريافت‌كنندگان اين كمكها قطعا خائن به دين، كشور و نظام هستند، و گرچه برخي فعالان سياسي وجود هر نوع كمك خارجي به آشوبها و يا دخالت خارجي را انكار مي‌‌كردند و آن را ساخته و پرداخته مقامات امنيتي براي توجيه برخوردشان تلقي مي‌كردند. اما باید از آن ها پرسید آيا آمريكايي‌ها مي خواهند اين 50 ميليون دلار را به دريا يا كوير ايران براي تغيير ساختارهاي قانوني كشور بريزند؟

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته زماني كه آمريكا به عراق لشكركشي كرد اهداف دراز مدتي را براي خود ترسيم كرده بود و در اين چارچوب ايجاد پايگاه مطمئن منطقه اي و به روي كار آوردن دولتي كه حافظ منافع منطقه اي و بين المللي واشنگتن باشد از اصلي ترين هدفهاي آمريكا بوده است. از اينرو بسيار بعيد است كه آمريكا بدون دستيابي به اين اهدافش دست از سر ملت و دولت عراق بردارد.

به نوشته این روزنامه آمريكائيها به دليل گرفتار شدن در باتلاق عراق و شكست هاي پي در پي و مفتضحانه در اين كشور مجبور شده اند در سياست هاي دولت قبلي تجديدنظر نموده و سخن از عقب نشيني و خروج به ميان آورده اند درصدد هستند با طرح مسئله آشتي ملي جريانات وابسته خود از جمله گروههاي شورشي و عناصر رژيم سابق و حزب بعث را در دولت عراق نفوذ دهند تا اگر روزي مجبور شدند اين كشور را ترك كنند منافع نامشروع و اهداف سلطه جويانه خود را از طريق اين گروهها پيگيري نمايند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه پنج مرداد

بی بی سی:دوشنبه 5 مرداد 1388(27 ژوئيه 2009)

"مخالفت با مشايي قرباني مي‌گيرد" تیتر اول آفتاب یزد است، "سونامی مشائی کابینه را فراگرفت" تیتر ابتکار، "آیا کابینه از اعتبار می افتد" عنوان اصلی جام جم است و "عزل عاقبت اعتراض به احمدی نژاد" گزارش اصلی خبر.

فرهیختگان خبر داده "دولت از رسمیت افتاد"، روزنامه جمهوری اسلامی در صدر گزارش های خود نوشته "برکناری ناگهانی چند وزیر توسط احمدی نژاد"، دنیای اقتصاد از "تغییرات ناگهانی در دولت" خبر داده، حیات نو از "ابهام در اعتبار قانونی دولت نهم" نوشته، سرمایه خبر داده که "وزیر اطلاعات در دقیقه نود عزل شد" و مردم سالاری "ابهام در رسمیت قانونی دولت نهم" را تیتر اول خود قرار داده است.

کیهان "خدمت به مردم بدون ولایت پذیری مطرح نیست" و رسالت "مشروعیت مناصب در نظام همسوئی با ولایت فقیه است" را از بیانیه نمایندگان مجلس عنوان اصلی خود قرار داده اند.

"انتخابات توقع جهانی را از ملت بالابرده" تیتر اصلی ابرار از قول محمود احمدی نژادست و "اختلاف انتخابات حل شود نزاع تمام مي شود" عنوان اول اعتماد که از زبان هاشمی رفسنجانی نقل شده است.

اعتماد ملی در گزارش اصلی خود خبر داده " صد و پنجاه شرکت بزرگ ايراني در سراشيبي سقوط" و ایران روزنامه دولت از قول منابع خارجی نوشته "ایران قدرت دهم اقتصاد کشورهای در حال توسعه دنیا"

ابتکار نوشته به جرات مي توان گفت انتخابات ايران با تمام اتفاقاتي که پس از آن رخ داد و تمام وقايعي که در خود داشت، تعريف ديگري از ايران در سطح منطقه و جهان ارائه داد. به فاصله کمتر از 24 ساعت آنچنان مهم شديم که تمام رسانه هاي جهان اخبار ما را در صدر اخبار خود قرار دادند و تمام ديدگاه هاي منطقه اي و جهاني نسبت به ما تغيير کرد

به نوشته این روزنامه ايران پس از انتخابات با تمام ظرفيت ها و صفت هايي که در خود داشت تا چه اندازه به چشم جهانيان مهم آمد و تا چه عمقي بر اتفاقات ديگر کشورها و حرکت هاي سياسي اثر گذاشت. به مثال هاي قابل مشاهده اشاره مي کنم; از انتخابات 22 خرداد تا کنون در حدود 40 روز مي گذرد. در اين مدت در کشورهاي افغانستان، موريتاني، يمن، قرقيزستان و اخيرا کردستان عراق انتخابات، برگزار شده یا می شود اما هیچ کدام به اهمیت ایران نیست.

عباس عبدي در مقاله ای در اعتمادملی نوشته اتفاقات عجيب و منحصر به فرد رخ داده در هيات دولت را چگونه مي‌توان تحليل كرد و فهميد؟ چرا رئيس دولت در چهار سال گذشته با اين حد از بحران مواجه نشده بود؟ چرا وقتي كه با 6 ميليون راي دوم شد، قدرتمندتر از زماني است كه مدعي‌اند 24 ميليون راي آورده است؟ اين اختلافات تا چه حد مهم و ريشه‌اي است؟ اين يادداشت درصدد است كه بخشي از دلايل بروز اين مساله را بيان كند، اما پيش از آن بايد اذعان كرد كه ممكن است با روشن‌تر شدن ابعاد مساله بتوان دلايل ديگري را هم در توضيح اين واقعه برشمرد.

این نویسنده اصلاح طلب پرسیده اگر فرض حكومت را بپذيريم كه رئيس دولت در 22 خرداد، 24 ميليون رأي آورده است، به طور طبيعي بايد چنين رأيي ناشي از وجود حمايتي جدي در بطن جامعه از رئيس دولت و سياست‌هاي وي باشد، اگر اين گزاره را بپذيريم، قطعا رئيس دولت به واسطه اين راي و حمايت پس از انتخابات بايد قوي‌تر و مقتدرتر شود و اين قدرت در انتخاب همكاران و در تبعيت آنان از وي و در اجراي جدي‌تر سياست‌هايش نمود خواهد يافت. اما ملاحظه مي‌شود كه نه تنها چنين نتيجه‌اي از اين ادعا حاصل نشده است، بلكه برعكس قدرت رئيس دولت در انتخاب همكارانش و نيز در هماهنگي آنان با وي به شدت كاهش يافته است،

در ادامه مقاله اعتمادملی آمده ممكن است گفته شود كه برخوردكنندگان با رئيس دولت يا به آن گزاره اوليه اعتقاد ندارند، يا اتفاقات پس از انتخابات اعتقاد آنان را به اين گزاره تغيير داده است. اما در هر حال بايد اين پرسش عادي از سوي حكومت پاسخ داده شود كه اگر مردم چنين رأيي داده‌اند، چرا انعكاس آن را در ساخت سياسي از طريق قدرتمند‌تر شدن فرد منتخب نمي‌بينند؟

داوود محمدی در سرمقاله سرمایه با تاکید بر این که فعل و انفعالات کابینه برای اصلاح طلبان حائز اهمیت نیست و آنان اولویت های خود را در اهداف «موج سبز» جست وجو می کنند دو نکته را یادآوری کرده اول اینکه رئیس دولتی که دامنه تساهل و تسامح اش در قبال وزرای خود این چنین تنگ نظرانه است و حتی خدمت وزیر اطلاعات به وی در دستگیری و اقرارگیری از اصلاح طلبان را به این سادگی نادیده می انگارد در برخورد با مخالفان سیاسی و معترضان خیابانی خود چه رفتاری در پیش خواهد گرفت؟

دومین نکته از نطر نویسنده سرمقاله سرمایه خوردن تلنگری به برخی اصولگرایان است تا در مواضع خویش پیرامون معترضان به نحوه برخورد با اعتراضات خیابانی و وضعیت نامساعد بازداشت شدگان بازنگری کنند و به دفاع چشم بسته از تلاش دولت برای مهار غیرقانونی و بی محابای منتقدان نپردازند.

جام جم در مقاله ای نوشته اكنون بحث ولايت پذيري مطرح است. بر آنان كه ادعايي ندارند حرجي نيست، اما از آنان كه مدعي هستند توقع بسياري مي رود از جمله پاسخ به این پرسش ها که ابلاغ نامه رهبر انقلاب 27 تير 88 به رئيس جمهور صورت گرفت، چرا در همان موقع از سوي رئيس جمهور پاسخي به نامه داده نشد؟ چرا رئيس جمهور خود به بركناري مشايي اقدام نكرد؟

سئوالات دیگر محمد صفری نویسنده این مقاله چنین است: چرا پاسخ رئيس جمهور به حكم رهبري نظام ، پس از استعفا و اعلام كناره گيري مشايي صادر شد؟ چرا رئيس جمهور بازهم مشايي را پس از نظر رهبري، بلافاصله به سمت رئيس دفتر و مشاور خود منصوب كرد؟ ولايت فقيه را مي پذيريم بايد همه جانبه آن را قبول داشته باشيم ، نه اين كه اگر در جايي به نفع ما حكم صادر نشد با اكراه آن را بپذيريم و در جايي هم كه به نفع ما بود ، بگوييم ولايت با ماست.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته درباره فرسودگي هواپيماهاي روسي که عامل اصلي وقوع سوانح هوايي در کشور ماست يا ضعف ساختاري صنعت هوايي در ايران که موجب شده ايران در صف اول کشورهاي مواجه با سوانح هوايي قرار گيرد، که اين ده روز- و البته در زمان وقوع رخدادهاي مشابه در سالهاي اخير که تعداد آن کم نبوده- مطالب متعددي در رسانه ها منتشر شده است.

به نوشته این مقاله صرف نظر از دلايل افزايش وقوع سوانح هوايي در ايران، يک نکته ديگر قابل ذکر به نظر مي رسد و آن اينکه جان مردم چقدر ارزش دارد؟ در اين نکته ترديدي نيست که عدم توجه به ضعف هاي صنعت هوايي کشور و عدم تلا ش براي رفع معايب آن، خود مصداق بارزي از اين ادعا است. طرح اين ادعا هم که تعداد کشته شدگان تصادفات رانندگي بسيار بيشتر از سوانح هوايي است و نبايد سوانح هوايي را بزرگنمايي کرد عذر بدتر از گناه است.

فرزانه روستانی در اعتماد با اشاره به سقوط هواپیما ها و در عین حال کشته شدن عده ای از جوانان در تظاهرات نوشته به نظر مي رسد در توزيع يا خلع حق شهروندي بي عدالتي حتي از اين نيز فراتر رفته است زيرا بسياري از کساني که تا چندي پيش خود را شهروند و دارنده سهمي از درآمدها و منابع و اراده سياسي اين کشور مي دانستند دريافتند حق شهروندي آنان تاريخ مصرف داشته و اعتبار آن صرفاً محدود به دوراني مي شده که حادثه يي مهم يا يک انتخابات در راه بوده است و بس.

به نوشته این مقاله چگونه است وقتي کسي به هر علتي ديگر در قيد حيات نيست، صدها و بلکه هزاران بند و ماده قانون روابط مالي، حقوقي و اداري او را پس از مرگ و نسبت اين روابط را با بازماندگان وي تعريف و تبيين مي کند، اما به يکباره همه سيستم قضايي و امنيتي و همه دواير پيرامون چگونگي و چرايي زائل شدن حق حيات و حق نفس کشيدن شهروندان سکوت مي کند و هيچ اداره، نهاد، سازمان و وزارتخانه يي نسبت به علل سلب حيات از اين همه شهروندان ايراني توضيحي ارائه نمي دهد.

مجتبي واحدي در صدر گزارش های افتاب یزد نوشته با گذشت حدود چهل روز از انتشار خبر كشته شــدن نــدا آقـا سلـطـان در جـريـان تـجـمـعـات اعـتـراضـي بـعد از انتخابات، روز گذشته نـخـسـتين اعتراض‌ها و ابراز نـگــرانــي‌هـاي رسمـي در خـصـــوص حــوادث بــعــد از انــتــخــابــات بــر زبـان اصــــولــگــــرايــــان ســـرشـنـــاس جـــاري شــد. ورود »اصـولـگـرايـان سـاكت« به اين موضوع دليلي نداشت جــز خـبـر تـاسـف انــگــيــز كــشــتـه شـدن مـحـسـن روح الامـيـنــي كــه پـدر او از چهـره‌هـاي سرشناس جناح اصـولگـرا مـي‌بـاشـد.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد حسين علايي كـه از فـــرمـــانــدهــان ســرشــناس سپاه پــاسـداران اسـت در يـادداشـتـي بـه تشريح حوادث منجر به مرگ مرحوم محسـن روح الامينـي پـرداخـت كه چاپ آن در هيچ يك از مـطبوعات داخلي ميسر نگرديد اما همين يادداشت انعكاس وسيعي در ســايـت‌هـاي خبـري داشـت. قبل از افـشـــاي مــرگ تـاثـرانـگـيـز مـحـسن روح الاميني و انتشار ادعاهاي خانواده او، حداقل دو خانواده ديگر مدعي شده بـودند كه پس از چند روز بي‌خبري نسبت به سرنوشت فرزندانشان كه در تـجـمـعـــات پــس از انتخـابـات حضـور داشــتـــه‌انــد، اجـسـاد فرزندان خود را تـحــويــل گــرفـتــه‌انــد.

در ادامه این گزارش آمده این خانواده‌ها ‌نيـز مـاننـد خـانـواده روح الاميني ادعاهايي مطرح مي‌كردند تا نـشـان دهـنـد فـرزنـدانـشـان پس از بازداشت فوت نموده‌اند كه اين ادعاها واكنشي از سوي سران جناح اصولگرا بــه دنـبـال نداشت. اما پس از مرگ روح الاميني در حال بازداشت، علاوه بــر صدور پيام تسليت توسط رئيس صدا و سيما و دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام، چهره‌هايي همچون حـسـيــن فــدايــي كـه از مــدافعان دولت هستند نیز تسلیت گفته اند.

کيوان آذرپندار در سرمقاله حیات نو با اشاره به کشته شدن محسن روح الامینی و اخبار پیرامون آن نوشته محسن روح‌الامينى که به شکلى مظلومانه در پى بازداشت چند روزه از دنيا رفته از جهاتى حائز اهميت است که مى‌خواهم از اين طريق آنها را يادآور شوم. وى فرزند يکى از چهره‌هاى اصولگرا و نزديک به جريان راست بوده و جا دارد از همين طريق به خانواده او تسليت گفته و علو درجاتش را از خداوند متعال مسئلت نمايم.

نویسنده سرمقاله حیات نو در قالب چند سوال پرسیده جان، مال و آبروى همه انسان‌ها با هر دين و تبارى محترم است. چرا نمايندگان مدعى اصولگرايى در مجلس هشتم تنها به تشييع جنازه همين مرحوم رفتند و براى او تسليت گفتند آيا سايرين که فرزند دوستان شما نيستند ايرانى و مسلمان نبودند؟

چرا امکان مراسم تشييع جنازه تنها براى همين خانواده فراهم شد؟

در ادامه این مقاله پرسیده شده چرا آقاى ضرغامى مسجد بلال را تنها براى همين خانواده در نظر گرفت. خانواده‌هاى ديگر در ساير مساجد هم امکان برگزارى مراسم را نيافتند؟ چرا مسئولان اصولگراى دولت و مجلس تا کنون به سخن ساير خانواده‌ها توجه نمى‌کردند و چرا تنها پرونده پزشکى محسن روح‌الامينى در اختيار خانواده‌اش قرار گرفت؟آيا رفع تبعيض که ادعا مى‌شد اينگونه است؟

اعتمادملی نامه همسر سعید جچاریان را به هاشمی رفسنجانی چاپ کرده که در بخشی از آن نوشته شده سخنان تاريخي شما در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران بارقه اميدي را در دل مردم رنجديده ايران و ما خانواده زندانيان سياسي در بند نشاند و براي هميشه در صفحه سبز تاريخ ايران زمين خواهد ماند. تذكرات شما بر قانونگرايي- مردم‌سالاري و حقوق شهروندي و راهكارهاي شما براي برون‌رفت از بحران انشاء... به زودي به بار خواهد نشست.

خانم مرصوصی به نوشته اعتمادملی اضافه کرده اينجانب شخصا سال‌ها پيش از اين زماني كه در زندان استبداد شاه بودم از برخوردهاي نامناسب دوستاني كه سعه‌صدر نداشته و تحمل سلايق فكري متفاوت را نداشته و طرف مقابل را سرزنش و مورد عتاب قرار مي‌دادند، همواره در رنج بودم و به اين دليل نسبت به آينده سياسي ايران نااميد و بيمناك. حتي در بحبوحه پيروزي انقلاب اسلامي ايران به اين فكر بودم كه مديريت نظام آينده چگونه خواهد توانست بين اين سلايق صلح و وحدت برقرار نمايد.

کیهان در اعتراض به تقاضای راه پیمائی توسط میرحسین موسوی و مهدی کروبی نوشته در راه پیمائی گذشته هم اين عناصر سياست باز ضمن انتشار درخواست مجوز، فرصت شايعه پراكني رسانه هاي زنجيره اي ضدانقلاب را فراهم كردند، سپس چند ساعت مانده به زمان اعلام شده، ضمن سلب مسئوليت از خود خبر دادند كه با توجه به عدم صدور مجوز، مراسم لغو شده و ساعتي بعد اعلام كردند چون خبر لغو مراسم به گوش خيلي از مردم نرسيده، در راهپيمايي شركت مي كنند. به نظر مي رسد آنها در درخواست اخير نيز به همين شيوه قانون شكنانه و منافقانه توسل جسته اند.

کیهان ادعا کرده خانواده برخي از قربانيان آشوب هاي خياباني صراحتاً از فرصت طلبان سياسي كه جان فرزندان و نزديكان آنان را بهانه اي براي مطامع قدرت طلبانه خود قرار داده اند، برائت جسته اند. غير از شهروندان بي گناه و بسيجياني كه قرباني تحركات آشوبگران شدند و طبيعتاً امثال موسوي و كروبي و خاتمي در ريخته شدن خون آنها مقصرند، چند نفر نيز در حوادثي نظير حمله به پايگاه بسيج براي ربودن اسلحه كشته شدند و معلوم نيست كه نسبت آنها با امثال آقاي كروبي و موسوي چيست.

 

بررسی روزنامه های تهران؛ پنجشنبه 8 مرداد

بی بی سی:پنجشنبه 8 مرداد 1388(30 ژوئيه 2009)

"دو سال فعاليت غيرقانونی يك بازداشتگاه غيررسمی" تیتر اول آفتاب یزد است، آغاز محاکمه علنی متهمان آشوب ها عنوان روزنامه ایران است که از قول دادستان تهران نقل شده، "نبايد حقوق متهمان را ناديده انگاشت" عنوان روزنامه جمهوری اسلامی است و "امنیت با ارعاب به دست نمی آید" تیتر

"سونامی قيمت يا عدم تقاضا" تیتر ابتکار است، اعتماد در صدر گزارش های خود از "جلوگیری از ورشکستگی ایران خودرو" نوشته، حیات نو از افزایش تعداد حجاج مبتلا به آنلوآنزای خوکی خبر داده، جام جم نوشته "آنفولانزای خوکی ده میلیون ایران را تهدید می کند" ، "کاهش دریافتی شاغلان و بازنشسته ها" عنوان اول سرمایه است و "تجارت جهانی به کجا می رود" تیتر دنیای اقتصاد و کیهان "اعلام نتایج کنکور سراسری شنبه 20 مرداد" را مهم ترین خبر امروز خود دیده است.

ابرار در تیتر اول خود نوشته "گروهک رجوی در آستانه انحلال کامل" و اعتمادملی در گزارش اصلی خود از " پشت پرده برکناری محسنی اژه ای" خبر داده است.

آفتاب یزد در گزارش اصلی خود نوشته روز گذشته و در ادامه اظهار نگراني‌ها نسبت به وضعيت بازداشتگاه‌ها و سـرنـوشـت بـازداشـتي‌ها، خبر عجيبي بر روي سـايت‌هاي خبري قرار گرفت. به موجب اين خــبــر، دســتـور تـعـطيلي بازداشتگاه كهريزك دو سال پيش صادر شده اما اين مركز بدون آن كه ســازمــان زندانـهـا نـظارتي بر آن داشته باشد به فعاليت خود ادامه داده است.

به نوشته این روزنامه همزماني اين خبر با انتشار ادعاي تعدادي از خانواده‌هاي مقتولـيـن حـوادث اخير و نيز صدور دستور تــاكـيـدي رهـبـري بـراي تـعـطيلي بازداشتگاه كهریزک و اذعان نمایندگـان مـجلـس بـر غيراستاندارد بودن اين بازداشتگاه، بار ديگر نگراني‌ها در خـصوص نـقـش‌آفريـني دسـتگاههاي موازي و گاه ناشناس در ناآرامـي‌هـاي سياسي را افزايش داده است.

روغن ریخته

محمدعلی حسامی در مقاله ای در حیات نو نوشته رئيس دولت بعد از آن همه اتفاقات مذموم که در هفته‌هاى اخير رخ داده، تقريبا همه ارکان حکومت هر يک واکنش‌هايى در مقابل آن انجام داده‌اند و به عبارت ديگر هر چه ممکن بوده از سوى حاکميت در اين باره انجام گرفته، براى خالى نماندن عريضه، نامه‌اى براى رئيس قوه قضائيه مى‌نويسد. یعنی روغن ريخته را نذر امامزاده کردن.

به نوشته این مقاله در شرايطى که در هفته‌هاى گذشته وجود داشته و اتفاقات ناگوارى که جرقه آنها اعتراض به انتخابات، برگزارى و نتايج آن بود؛ به شهادت و گفته فعالينى از جناح سياسى هوادار آقاى احمدى‌نژاد، سخنان و مواضع ايشان پس از انتخابات در خدمت کاستن از بار تنش و التهاب موجود در جامعه نبود و وقايعى در جامعه رخ داد که همه ديدند و ديديم؛ تصور مى‌کنيد اين نامه آقاى احمدى‌نژاد توسط افکار عمومى چگونه فهميده مى‌شود.

اعتماد ملی در عنوان اصلی خود با تیتر "پشت پرده برکناری وزیر اطلاعات" به نامه دفتر اطلاع رسانی ریاست جمهوری اشاره کرده که اخبار قبلی را شایعات بی اساس دانسته و هر نوع اختلافی در درون دولت را تکذیب کرده ولی همزمان یکی از مشاور رییس جمهور در وب لاگ خود مسائلی را باز کرده است.

به نوشته این روزنامه به نوشته جوانفکر که از حلقه نزديك ياران احمدی نژادست برکناری آقای اژه ای به دلیل مدیریت او در بحران انتخابات اخیر بوده چرا که "انتظار مي‌رفت خصوصيات شخصيتي آقاي اژه‌اي با كارآمدي و موفقيت وي در پيگيري از وقوع حوادث ناگوار، كنترل و مهار بحران و كاهش آسيب‌هاي اجتماعي ناشي از آن، توام و جلوه‌گر مي‌شد. اما نتيجه دور از انتظار از عملكرد وزير اطلاعات، زماني غيرقابل تحمل مي‌شود كه تدابير مديريتي در اين سازمان حساس، به جاي كاهش آسيب‌ها به افزايش و توسعه آسيب‌ها بينجامد و اصول اساسي كار در اين نهاد مهم اطلاعاتي و امنيتي كشور به‌طور خواسته يا ناخواسته زير پا گذاشته شود.

سرمایه در گزارشی که شکوفه آذر آن را تهیه کرده پیرامون وضعیت مطبوعات از قول یکی از روزنامه نگاران نوشته دولت نهم در روزهای پایانی کار خودست و طبیعتاً به برخی از فعالیت های اجرایی کمتر توجه می کنند. آزادی حداقلی موجود نتیجه قرار گرفتن در چنین وضعیتی است. ضمن اینکه قوه قضائیه هم این روزها کارهای مهم تر و بیشتری دارد تا اینکه بخواهد مثل همیشه ما را محدود کند.

به نوشته سرمایه روزنامه نگاران معتقدند شرایط سیاسی و اجتماعی چنان به سرعت پیش می رود که اگر وزارت ارشاد بخواهد همین تعداد اندک روزنامه های منتقد را نیز توقیف کند، مردم منتظر نمی مانند و به سرعت به سمت رسانه های غیر ایرانی یا الکترونیک می روند تا از سیل اخبار روزانه عقب نیفتند.

بهروز بهزادی سردبیر روزنامه اعتماد به نوشته سرمایه گفته است فضا طی ماه های اخیر چنان به سرعت به سمت دموکراسی در حرکت است که حتی برخی از مسوولان را نیز تحت تاثیر قرار داده. به گفته وی وقتی فرآیند دموکراتیزه شدن جامعه آغاز شود، دیگر کسی نمی تواند جلوی آن را بگیرد. افرادی که این موانع را در برابر دموکراسی قرار داده اند، بالاخره چاره ندارند جز اینکه راه را به نفع دموکراسی هموار کند.

عباس عبدی در مقاله خود در اعتماد ملی به سقوط هواپیماهای توپولف اشاره کرده نوشته دلیل این که اگر در يک کشور پيشرفته حوادث مشابهي رخ دهد، فوري توجه مسوولان ذي‌ربط به آن جلب؛ و چه بسا در اکثر موارد به استعفاي آنان هم منجر مي‌شود این است که در جامعه پيشرفته در نهايت مسووليت متوجه عامل انساني است. کشته‌شدن 200 نفر در چنان جامعه‌اي چيزي نيست که از کنار آن آسان بتوان گذشت و تسليتي نگفت يا عزاي عمومي يا ملي اعلام نکرد يا حتي با افراد عزادار همدردي نکرد.

به نظر این جامعه شناس باید از دولت پرسيد وقتي اين قدر در برابر کشته‌شدن يک مصري تبعه آلمان حساسيت خبري و احساسي و سياسي نشان مي‌دهد و براي دبيرکل سازمان‌ملل نامه مي‌نويسند و ‌در كمتر از چند روز از تمبر يادبودش رونمايي مي‌کنند، آيا 200 انسان بي‌گناهي که به دليل خطاي مسلم انساني و مديريتي در اين کشور جان باخته‌اند، ارزش يک پيام تسليت را نداشتند؟

در پایان مقاله اعتمادملی به طعنه آمده: دولت را نبايد سرزنش کرد، زيرا وقت تقسيم پست و مقام و وزارت و.. است و البته دعواهاي تقسيم پست و چون قصد خدمت دارند و براي خدا کار مي‌کنند، متوجه اين ناملايمات کوچک و بي‌اهميت نمي‌شوند!

روزنامه های امروز تهران خبر مربوط به حمله نیروهای عراقی به مقر مجاهدین خلق به نام پایگاه اشرف را در گزارش هائی هم شکل منتشر کرده و بدون تحلیلی از شادمانی دولت درباره این خبر نوشته اند.

انتشار این خبر همزمان است با مراسمی در سالگرد عملیات وسیع نظامی مجاهدین علیه جمهوری اسلامی که مجاهدین آن را فروغ جاویدان می نامند اما در ایران مرصاد خوانده می شود و دو روز بعد از پذیرش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل توسط ایران و در پایان جنگ رخ داد. و به همین مناسبت همایش هائی در ایران بر پاست که به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی در آن از خدمات هاشمی رفسنجانی در آن عملیات تجلیل شده است.

همین روزنامه از قول مردم کرمانشاه نوشته در موزه اي از عمليات مرصاد در گردنه چهار زبر استان كرمانشاه تاسيس شده هيچ نشانه اي از حضور آقاي هاشمي رفسنجاني در جنگ ديده نمي شود! و در مقابل در اين موره از افرادي كه هيچ نقشي در عمليات مرصاد و حتي در هيچ مرحله اي از دفاع مقدس نداشتند مطالبي وجود دارد.

کیهان در سرمقاله خود نوشته آمريكا در تلاش است تا با تقويت پايگاههاي نظامي خود در خاورميانه موقعيت خود را در برابر ساير كشورها تقويت كند. اين طرح ادامه روند توسعه طلبي آمريكاست كه بخشي از آن قبلاً در اروپاي شرقي كليد خورده است. آمريكا با نام چتر هسته اي سيستم راداري خود را در مناطق اشغالي فلسطين مستقر كرده به گونه اي كه اروپا، آسيا و آفريقا را مهار كند. از سوي ديگر سعي دارد تا كشورهاي منطقه را به پذيرش طرحهاي اين چنيني ترغيب نمايد.

به نوشته این روزنامه مدتهاست ابرقدرتي آمريكا رو به افول گذارده، اما رهبران اين كشور هنوز اصرار دارند و ظاهراً عادت كرده اند كه ژست ابرقدرتي گرفته و چشمان خود را بسته و با ملتهاي جهان زورگويانه سخن گفته و رفتار كنند. اما آمريكا خوب مي داند كه بدون درك نقش ايران به عنوان قدرت اول و تاثيرگذار منطقه، در خاورميانه راه به جايي نخواهد برد.

در انتهای سرمقاله کیهان آمده آمریکا بايد در برابر ايران هسته اي سر تسليم فرود آورد، ادبيات طلب كارانه و مداخله جويانه خود را «تغيير» دهد و چشمانش را به روي واقعيت ها باز كند.

دنیای اقتصاد نوشته پس از یک هفته جنجال بر سر پیشنهاد گروهی از نمایندگان حامی دولت برای تفویض اختیار انتخاب شهرداران از شوراهای شهر به وزیر کشور که با اعتراضات گسترده اعضای شوراهای شهر سراسر کشور روبه‌رو شده بود، نه تنها این طرح راه به جایی نبرد که اینک عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس خبر از تهیه طرحی می‌دهد که در صورت تصویب بر اساس آن انتخاب شهرداران از این پس با رای مستقیم مردم صورت خواهد گرفت.

مصطفي كواكبيان نماینده اصلاح‌طلب سمنان به نوشته دنیای اقتصاد گفته است درصورت تصويب نهايي طرح انتخاب شهرداران از سوي مردم، همزمان با انتخابات شوراي شهر، شهردار هر شهر نيز با راي مستقيم مردم انتخاب خواهد شد. وي با بيان اينكه در بسياري از كشورهاي توسعه يافته، شهرداران به‌صورت مستقيم از سوي مردم انتخاب مي‌شوند، تاکید کرد: اين طرح باعث می‌شود كه مردم با سطح دخالت بيشتري بتوانند شهردار خود را انتخاب كنند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۱۰ مرداد

بی بی سی:شنبه 10 مرداد 1388(1 اوت 2009)

"گزارش مهدی کروبی از حوادث بهشت زهرا" تیتر اصلی اعتمادملی است، اعتماد از قول محمد خاتمی نوشته "باید حقیقت برای مردم روشن شود"، ابتکار با تیتر امروز محاکمه " گزارشی درباره سرنوشت دستگیرشدگان تهیه کرده است و فرهیختگان با عنوان "بازداشت منفی چهار وزارت کشور" به حوادث اخیر اشاره کرده است.

"ناگفته های احمدی نژاد درباره اتفاقات اخیر" عنوان اصلی ابرار است و "دشمنان آرزوی رهبر و رییس جمهور را به گور می برند" تیتری است که ایران از گفته های رییس دولت برگزیده، "رابطه من و رهبری رابطه پدری و پسری است" در صدر عنوان های خبری جام جم امده و رسالت هم از همین مقام نقل کرده "رابطه ما و رهبر عزیز از جنس پدر پسری است."

جوان گزارش اصلی خود را به این موضوع اختصاص داده که "قانون درباره مجازات آشوبگران چه مى گوید؟" اما روزنامه جمهوری اسلامی از قول امام جمعه قم نوشته "به جوانان انگ ضد انقلابی نزنیم"، کیهان از "اعتراض آیت الله جنتی به عزل و نصب های اخبر" خبر داده، حیات نو از قول محمد خاتمی نوشته "مردم از خواست‌‌ خود‌ دست ‌بر نمى‌دارند" و سرمایه از همین مقام نقل کرده "باید با بازجویان متخلف هم برخورد شود."

"موج بیکاری در تهران" تیتر اول خبر است،"تشکیل شورای رقابت" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است و " کمک 280 میلیون دلاری دولت به بولیوی" تیتر مردم سالاری.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته آن روز که دولت نهم، وزیر کشور مطلوب خود را به یک باره برکنار کرد که تغییرات وسیع در وزارت کشور را به دنبال آورد، آنگاه که ناظران اصلی انتخابات که باید ناظر بی طرف باشند، به طرفداری از یک نامزد قد برافراشتند، آنگاه که صدا و سیما تریبون یک سویه یکی از نامزد ها شد و راه افراط در پیش گرفت، باید پیش بینی می کردند که دارند مسئله اجتماعی بوجود می آورند و امروز که جلوه هایی از آن مساله اجتماعی بروز و ظهور پیدا کرده است، بپذیرند که مساله اجتماعی داریم و آن را مساله آفرینی تلقی نکنند.

به نوشته سرمقاله مردم سالاری بهترین راهبرد در حال حاضر این است که رویدادهای ا خیر را یک مساله اجتماعی بپنداریم. مساله ای که تکیه بر عناصر قدرتمند اجتماعی جامعه چون رهبری، مراجع، سیاستمداران مردمی و عناصر سیاسی معتبر و معتمد، و نه سیاسی و امنیتی می تواند فرصت پیچیده شدن اوضاع را از مساله آفرینان بگیرد .

کیهان در گزارشی به مقایسه ناآرامی های اخیر ایران با اغتشاش های اخیر فرانسه پرداخته و با اشاره به ادعاهای مسلمانان و انجمن های دفاع از حقوق مهاجران نوشته: این افراد پیش از آنكه از نگاه تبعیض آمیز وزارت كشور یا پلیس و دولت فرانسه به مسلمانان و مهاجران گلایه كنند از تصویر سیاهی كه رسانه های این كشور از آنها ساخته اند ابراز نگرانی كرده اند. درجه بندی شهروندان و قراردادن 5میلیون مسلمان این كشور در شمار طبقه فرودست فرانسه از اندیشه مدیران متعصب شبكه های تلویزیونی و مؤسسات مطبوعاتی است.

گزارشگر کیهان بر همین اساس ادعا کرده بیشتر رسانه های مطرح غرب با گردانندگان لوموند، فیگارو، لوپاریزین و لاتریبون از مسلمانان فرانسه كه از ابتدایی ترین حقوق شهروندی بی بهره اند تصویر یك آشوب طلب ارائه می كنند و در اخبار و گزارش هایشان كوچكترین اشاره ای به مرگ جوانان عرب تبار یا بازداشت صدها مسلمان نمی كنند .

در انتهای این گزارش آمد بحران هویت چند میلیون مهاجر مسلمان فرانسه در پس پرده سانسور پنهان می ماند اما حوادث پس از انتخابات تهران در حد یك فاجعه تاریخی در رسانه های اروپا و آمریكا ساخته و پرداخته می شود.

مصطفی ایزدی در سرمقاله مردم سالاری نوشته کسانی که می کوشند تا تظاهرات مردم ایران را رنگ و بوى خارجى بدهند، سخت در اشتباهند. چرا که ایران؛ اکراین و گرجستان نیست. مردمى که هفتاد سال زیر چکمه‌هاى کمونیستى له شده بودند، غرب برایشان جذبه داشت. این علاقه مردم رنجدیده اقمار شوروی، به رهایى و ورود به دنیاى آزاد را کسى نبود که هدایت کند. لذا غربى‌ها و آمریکایى‌ها پیشدستى کردند تا آن را هدایت و کنترل کنند.

نویسنده این مقاله سپس از صدا و سیما که چنین اتهامی را به معترضان می زند پرسیده آیا 30 سال حاکمیت جمهورى اسلامى ایران، شباهتى به اقمار شوروى سابق دارد؟ آیا شعارهاى مردم ایران در روزهاى پس از انتخابات 22 خرداد، چیزى غیر از شعارهاى دوران مبارزات انقلاب بوده است؟ آیا رهبران جنبش اصلاحات، از مقامات اصلى نظام نیستند؟ آیا اینها به دنبال سرنگونى نظام هستند؟

سئوال های دیگر مردم سالاری این است آیا این همه مرجع تقلید و عالم دینى و حتى چهره‌هاى سرشناس وابسته به جناح راست که جزء معترضین به نتیجه انتخابات هستند، عاشق حکومت دست‌نشانده آمریکا و انگلیس هستند؟

رسالت در سرمقاله خود نوشته موسوی و کروبی می‌دانند اقلیت هستند اما بر طبل بازگشت به قدرت می‌كوبند. حكومت اقلیت یعنی استبداد و اگر هم حمایت خارجی را ، داشته باشد یك مصیبت است و آن هم بازگشت به دوران پهلوی و قاجار است . جریان دوم خرداد متاسفانه با این رویكرد خود را در حد اپوزیسیون نظام فروكاهیده و یك سر آن را سروش تا گوگوش در خارج پوشش می‌دهد و سر دیگر آن را مشتی ورشكسته سیاسی كه حاضر نیستند اخلاق، قانون و عقلانیت را در اقوال، رفتار و افعال سیاسی خود پذیرا باشند.

سرمقاله این روزنامه هوادار دولت از شورای نگهبان خواسته در انتخابات آینده به عنوان تنها نهادی كه پاسداری از جمهوریت و اسلامیت نظام را به عهده دارد اجازه ندهند نامحرمان به عنوان محرم به حریم رقابت های سیاسی راه یابند و به عنوان سرباز دشمن در این میدان عمل كنند.

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته آمار بانک مرکزی نشان می دهند که طی سال های 84 تا 87 ، مجموع درآمدهای ارزی 6/377 میلیارد دلار بوده است که از این میزان به طور متوسط سالانه 3/13 میلیارد دلار به ذخایر بین المللی کشور افزوده شده است.

در این گزارش آمده یکی از علل مهم خروج سرمایه های ارزی از کشور رشد چشمگیر واردات طی سال های اخیر است. آمارهای بانک مرکزی نشان می دهدطی چهار سال اول برنامه چهارم نزدیک به 270 میلیارد از درآمدهای ارزی کشور به واسطه ورود کالاهای وارداتی و خدمات از کشور خارج شد .

سرمایه در سرمقاله خود به همین موضوع اشاره کرده و نوشته دو اتفاق رخ داده؛ یکی اینکه باید دارایی های استراتژیک خود را تبدیل به سرمایه گذاری می کردیم که اینگونه نشد و اتفاق دوم افزایش شدید هزینه های جاری است که باید این هزینه ها کنترل می شد . این دو اتفاق که به موازات هم افتاده برای آینده و نسل های آتی خطرناک است و باعث فقیرتر شدن آنان و سخت شدن شرایط اقتصادی آینده خواهد شد.

به نوشته شاهین شایان ارانی اقتصاددان در این مقاله در واقع نحوه هزینه کرد درآمد های کشور نشان دهنده آن است که دولت هم در مدیریت هزینه های جاری درست عمل نکرده و هم در مدیریت سرمایه گذاری غیرمنطقی رفتار کرده به خصوص آنکه در قانون برنامه چهارم نیز تاکید شده که درآمد های نفتی باید تا انتهای برنامه به صفر برسد اما ارقام نشان می دهد مصارف نفتی در قالب هزینه های جاری رشد چشمگیری داشته است.

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود خبر از تشکیل شورای رقابت برای تشویق خصوصی سازی داده و در سرمقاله خود نوشته تجربه نشان داده است كه اثربخشی واقعی یك شورا به مهیا شدن مقدمات و الزام‌‌های متعددی بستگی دارد که یكی از آن ها متقاعد كردن دولت به دست برداشتن از انحصارهایی است كه در حوزه صنعت، بانكداری، حمل‌ونقل، بازرگانی دارد. آیا این شورای تازه تاسیس چنین قدرتی خواهد داشت؟

صادق جنان صفت در این مقاله نوشته رقابتی كردن اقتصاد چیزی نیست كه با دستورهای آنها اتفاق بیفتد. رقابتی شدن فضای كسب و كار نیازمند پذیرفتن آزادی فعالیت‌های اقتصادی از قید و بندها و خواسته‌های دیوان‌سالاران است كه می‌خواهند اراده و خواست سیاسی خود را اعمال كنند. سرانجام اینكه رقابتی شدن كسب و كار نیازمند پذیرفتن اصل شریف آزادی انتخاب توسط شهروندان است. بدون مهیا شدن ذهنی جامعه، شورای رقابت نیز یك نهاد تشریفاتی خواهد شد .

کاهش گرایش مردم به روزنامه ها عنوان گزارشی در سرمایه که در آن آمده :عدم گرایش مردم در این روزها به روزنامه ها و مطبوعات بدون شک ریشه در تحولات اخیر و شرایط فعلی حاکم بر جامعه دارد.

به نوشته آرزو شهبازی در این گزارش دکتر صدیقه ببران استاد ارتباطات گفته مردم ایران به طور کلی خیلی روزنامه خوان نیستند و بیشتر به صورت شفاهی و از طریق رادیو و تلویزیون ارتباط برقرار می کنند. یعنی به همان اندازه که مردم ما اهل کتاب خواندن نیستند، روزنامه هم نمی خوانند. در یک دوره ای یعنی طی سال های 77 تا 80 به خاطر افزایش تعداد روزنامه ها، گرایش مردم به روزنامه ها بیشتر شده بود اما در این چند سال اخیر بخشی از روزنامه ها دولتی اند و به جای نگاه منتقدانه صرفاً به تعریف و تمجید می پردازند که این موجب کاهش رغبت مردم به روزنامه ها می شود.

محسن اسماعیلی در مقاله ای در روزنامه خبر درباره تنفید ریاست جمهوری نوشته تنفیذ یک امضای ابتدایی و بدوی نیست، بلکه استمراری است. یعنی این‌طور نیست که اگر کسی رأی اکثریت را آورد و رهبری حکمش را امضا کردند، دیگر تا چهار سال حتماً رئیس‌جمهور باشد. خیر؛ امضای رهبری به‌طور مستمر باید پشت سر رئیس‌جمهور باشد و هر موقع رهبری امضا خودشان را پس بگیرند - یعنی تنفیذ را پس بگیرند - رئیس‌جمهور هم مشروعیت حقوقی و فقهی خودش را از دست می‌دهد.

به نوشته این عضو حقوقدان شورای نگهبان هم بنیانگذار جمهوری اسلامی و هم رهبر فعلی در گفته ها و نوشته های خود نشان داده اند که تنفیذ مشروط و محدود است به اینکه رییس جمهور موازین شرعی را رعایت کند و به موازین قانونی نظام پایبند باشد و در یک جمله شرایط یک رئیس‌جمهور را از دست ندهد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران، یکشنبه ۱۱ مرداد

بی بی سی:یکشنبه 11 مرداد 1388(2 اوت 2009)

"آغاز محاكمه اصلاح‌طلبان بازداشتی" تیتر اول آفتاب یزد است، "اصلاح طلبان در جایگاه متهمان" عنوان اصلی اعتماد، "اتهام: انقلاب مخملی" در صدر عنوان های ابتکار آمده، اعتمادملی با "اعترافات بی اعتبارست" گزارش مربوط به دادگاه دیروز را منعکس کرده، فرهیختگان با تیتر "کیفرخواست علیه خیلی ها" به همین گزارش پرداخته است.

"شهید دیالمه سی سال قبل گفت موسوی و رهنورد در مقابل نظام می ایستند" عنوان وطن امروز است و "زلزله سیاسی با افشاگری سران کودتا " تیتر ایران روزنامه دولت، جام جم همین گزارش را با "دروغ تقلب را گفتیم که آشوب ها شکل بگیرد" از زبان محمد علی ابطحی نقل کرده، " و رسالت با "تقلب دروع بود تا آشوبها شکل بگیرد"، جوان روزنامه دیگر هوادار دولت با "اعترافات تکان دهنده ابطحی و عطریانفر" گزارش را نقل کرده و کیهان در عنوان درشت صفحه اول خود نوشته "اسناد خیانت خاتمی و موسوی فاش شد".

روزنامه جمهوری اسلامی "سکوت حیرت آور درباره خروج هجده و نیم میلیارد دلار ارز و طلا از کشور را تیتر اول خود قرار داده، سرمایه هم از "تشکیل کمیته بررسی کانتینر 18 و نیم میلیارد دلاری " خبر داده است و "کا هش بهای سبد نفت اوپک" تیتر ابرار است.

مدیر روزنامه کیهان در سرمقاله این روزنامه نوشته: "كسانی كه در آغاز آشوب ها به فریب سران فتنه و بی آن كه از اصل ماجرا باخبر باشند به خیابان ها آمدند و بعدها به تدریج و با پی بردن به هویت واقعی از فتنه انگیزان از آنها كناره گرفتند تا آنجا كه در آشوب پنج شنبه گذشته، تعداد بسیار اندكی از این طیف حضور داشتند و صحنه در اختیار موسوی و خاتمی و جمعی از اراذل و اوباش بود كه مطابق اسناد موجود از سوی سران فتنه برای قمه كشی و عربده جویی با هدف به اصطلاح گرم كردن تنور آشوب، اجاره شده بودند."

به نظر حسین شریعتمداری دومین رخداد، رسوایی خواص آلوده و فتنه انگیز و برملا شدن خیانت و جنایت آنهاست. سران فتنه مصداق بارز مفسد فی الارض هستند كه قتل مردم بی گناه، برهم زدن آرامش مردم، همكاری با دشمنان بیگانه از جمله جنایات نابخشودنی آنان است. بنابراین محاكمه و مجازات عوامل میانی فتنه، اگرچه ضروری است ولی مسئولان محترم باید توجه داشته باشند كه محاكمه آنان نمی تواند پایان ماجرا باشد و چنانچه با سران اصلی فتنه كه ناشناخته نیستند، برخورد جدی نشود، محاكمه و مجازات عوامل میانی می تواند برای آنها حاشیه امن ایجاد كند تا كماكان به فتنه انگیزی ادامه دهند .

سردبیر رسالت در سرمقاله این روزنامه نوشته آنچه در كیفر خواست دادستان تهران آمده است تنها بخشی از اتهامات متهمان است كه مستند به اسناد مشهود است و نیازی به اعتراف و اذعان متهمان نیست ، چون مردم خود بهتر از هر كس می‌دانند زیرا این فجایع را دیده‌اند و حس كرده‌اند و بر بانیان آن لعن و نفرین فرستاده‌اند!آنچه كه می‌توان آن را گناه نابخشودنی دانست كه هیچ مجازاتی برای آن كافی نیست آن است كه با بیان این رویدادهای تلخ ضربه بزرگی به وحدت ملی ما زدند و یك ملت متحد و یكپارچه را به خیال خود چند پاره كردند و در صدد برآمدند برادركشی راه بیندازند كه خوشبختانه هوشمندی مردم ، طراحان شورش و غارت اموال آنها را رسوا کرد.

به نظر کاظم انبارلوئی گناه دیگر متهمان تضعیف اقتدار ملت ایران در برابر دشمنان قسم خورده نظام است و تحریك طمع آنها برای یك انقلاب مخملی كه آن هم خوشبختانه با درایت مسئولین و مهار شرارت حضرات ره به جایی نبرد و معصیت دیگر آنها هدف قرار دادن اصل دموكراسی در ایران و تهدید جدی برای جمهوریت نظام بود .

پروفسور احمد آخوندی استاد برجسته حقوق در مقاله ای در سرمایه با تاکید بر این که در دنیای کیفری امروز اقرار پایگاهی ندارد نوشته اقرار در گذشته در امور کیفری مثل امور مدنی بود. هرگاه به نفع دیگری و به ضرر خود باشد اقرار معتبر است اما اقرار دیگر در امور کیفری امروز جایگاهی ندارد و فقط در دنیای قرون وسطی بود که اهمیت داشت و آن هم به این دلیل که متهم را شکنجه می دادند تا اقرار کند و در آن زمان شکنجه به حدی جان فرسا بود که متهم ترجیح می داد خود اقرار کند تا شکنجه نبیند.

به نوشته این استاد برجسته حقوق در سرمایه "در دنیای امروز وضع به کلی عوض شده است و اقرار جایگاه قانونی ندارد. اگر اقرار با اوضاع احوال موضوع مسلم باشد می تواند به تشخیص قاضی به عنوان اماره تلقی و ارزیابی شود. همچنین طبق قانون 129 آیین دادرسی کیفری اغفال متهم ممنوع است و متهم نباید با وعده های بازجو مبنی بر تشویق بر اقرار مورد اغفال قرار گیرد."

آفتاب یزد در سرمقاله خود انقلاب پنبه ای را در مقابل انقلاب مخملی دیده و این نامی است که به تحرکات دولت داده است. به نوشته این مقاله انقلاب پنبه ای آن است که به راحتی می‌توان دستور رهبری را نادیده گرفت و در عین حال مدافعانی در میان مدعیان سینه چاك حمایت از رهبری پیدا كرد. در شرایط پس از انقلاب پنبه‌ای، دستور صریح رهبری تاویل و تفسیرهای متفاوت پیدا می‌كند و حتی ادعا می‌شود كه » نامه رهبری، سرّی بوده و ایشان از انتشار آن رضایت نداشته‌اند!« هیچ كس هم توضیح نمی‌دهد كه »انقلاب پنبه‌ای چه بر سر كشور آورده است كه نامه سرّی رهبری - آن‌هم به دستخط ایشان- به خبرگزاری‌های رسمی كشید.

سردبیر این روزنامه تاکید کرده در كشوری كه احكام صریح خدا و پیامبر او نادیده گرفته می‌شود و تذكرات همفكران دولت در خصوص خون بناحق ریخته شده تعدادی از جوانان، مورد بی توجهی قرار می‌گیرد، انقلاب پنبه ای آنقدر بی‌تفاوتی در كشور ایجاد می‌كند كه وقتی یكی از مراجع تقلید خواستار آزادی زندانیانبی گناه می‌شود هیچ كس سوال نمی‌كند مگر قرار است زندانی بیگناه هم وجود داشته باشد؟ !‌

در پایان سرمقاله آفتاب یزد آمده اگر اراده آرامش خواهی جدی گرفته شود و مواردی از نقض صریح قانون اساسی كه در فضای انقلاب پنبه‌ای به وقوع پیوسته است ترمیم گردد می‌توان به آرامش ‌‌فضای كشور امیدوار بود. همه می‌دانند كشور به شدت نیازمند آرامش است كه البته برخی حوادث ناگوار بعد از انتخابات، رسیدن به این آرامش را مشكل كرده است .

مساله خروج مقدار معتنابهی ارز و شمش طلا در کشور عنوان اصلی چند روزنامه امروز صبح است چنان که سرمایه نوشته خ برگزاری ها از خروج 5/7 میلیارد دلار آمریکا و 11 میلیارد دلار شمش طلا از کشور در اکتبر سال گذشته (مهر 87) به وسیله یک کانتینر و از گمرک و مرزهای ایران به گمرک ترکیه خبر داده اند.

به نوشته این روزنامه علت افشای این خبر مهم پس از سکوت طولانی، اعتراض تاجری ایرانی به نام اسماعیل صفاریان نسب است که پس از موضع گیری وزیر کشور ترکیه مبنی بر انکار وجود کانتینر 5/18 میلیارد دلاری، تصمیم گرفت با رسانه ای کردن موضوع، دولت ترکیه را تحت فشار قرار داده و به استرداد کانتینر وادار کند و با این نیت حتی گفته می شود اکنون و پس از 11 ماه، فیلم مربوط به زمان توقیف کانتینر 5/18 میلیارد دلاری توسط مقامات ترکیه روی «یوتوب» قرار داده که اکنون به یکی از پربیننده ترین فیلم های مورد استقبال کاربران اینترنت تبدیل شده است.

این خبر تیتر اول روزنامه اصولگرای جمهوری اسلامی هم شده است که نوشته این محموله حیرت آور كه قطعا از مرز بازرگان و همچنین گمرك این نقطه مرزی گذر كرده این پرسش را پدید آورده است كه چگونه چنین محموله با ارزشی با این همه تدابیر حفاظتی گمرك و مرزبانی موفق به خروج از ایران شده و این در حالی است كه مسئولان ذیربط به ویژه گمرك كشور فعلا از این ماجرا بی اطلاع است .
گزارشگر روزنامه جمهوری اسلامی گزارش داده در حالی كه گمركات كشور هزینه های هنگفتی صرف تهیه و خرید تجهیزات گوناگون و دستگاه های ایکس ری برای بررسی و كنترل ورود و خروج كالا از ایران كرده است و گروه های انسانی سی تا چهل نفره را به كشورهای خارجی برای آموزش می فرستد بی خبری و این گونه بیرون بردن سرمایه ملی مایه اعجاب است .

فرهیختگان خبر داده که خبر كاهش تدریجی حقوق كاركنان دولت در تیرماه كه طی روزهای اخیر با تكذیب جدی مقامات دولتی روبه‌رو شد، روز گذشته با دو روایت متفاوت از سوی معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح مهر تایید خورد .

به نوشته این روزنامه با وجودی كه از اول امسال به خاطر اجرای قانون مدیریت خدمات كشوری، سقف حقوق كارمندان و بازنشستگان افزایش یافت اما این روند در آخرین دریافتی‌ها برای برخی از كارمندان و بازنشستگان با كاهش مواجه شد. این كاهش گرچه جمعی از كارمندان دولت و بازنشستگان را به ابراز گلایه و تعجب واداشت اما رئیس سازمان بازنشستگی كشور و برخی مسوولان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را در موضع انكار قرار داد .

در ادامه گزارش فرهیختگان آمده روز گذشته دو روایت مختلف از این كاهش مطرح شد كه نشان می‌دهد آنچه به صورت تلفنی در نخستین روزهای پیگیری این اتفاق به برخی تماس‌گیرندگان گفته می‌شد دلیل اصلی این ماجرا است "افزایش حقوق‌ها علی‌الحساب بود." به گفته برخی تماس‌گیرندگان، به آنان گفته شده بود حقوق ماه‌های اردیبهشت و خرداد ٨٨ به صورت علی‌الحساب بوده اما ظاهرا در محاسبات بعدی كه از تیرماه صورت‌گرفته، اشتباهی در محاسبه ضرایب حقوق رخ داده و باعث كاهش ارقام شده است.

روزنامه خبر درباره محمد علی خواچه پیری که حکم سرپرستی او برای وزارت ارشاد از سوی رئیس‌جمهور پس از عزل محمدحسین صفار هرندی صادر شد، خبری دارد که در آن آمده وی در یک همایش خ طاب به حاضران گفته یک رازی را به شما یاد می‌دهم که یکی از اهل حال‌های خراسانی به من گفته است و چون نگفته است که نگو می‌توانم آن را برای شما بگویم .
به نوشته این روزنامه خواجه‌پیری که رئیس دفتر ترویج فعالیت‌های قرآنی وزارت ارشاد و مشاور قرآنی صفار هرندی بود با این مقدمه و نشان دادن مکانهایی در حرم امام رضا و برشمردن شرایطی برای طلب حاجت کردن و دعا گفته او گفت و ما عمل کردیم و نتیجه هم گرفتیم، و بقیه هم که به این مسئله عمل کردند، نتیجه گرفته‌اند.

از قرار وی و پس از آن به مکان دیگری در حرم رضوی اشاره کرده و گفته اگر در آنجا بایستید قطعاً حاجت می‌گیرید در حالی که به نوشته خبر اظهاراتی اینگونه در سالهای اخیر به شدت مورد انتقاد علما و مراجع قرار گرفته است اما باید منتظر ماند و دید که آیا احمدی‌نژاد سکان هدایت فرهنگ کشور و مبارزه با تهاجم فرهنگی و خرافات را به دست محمد علی خواجه‌پیری خواهد سپرد؟

سرمایه نوشته محمود احمدی نژاد در جمع اساتید بسیجی از آغاز دوره ای جدید خبر داد که بعد از انتخابات دهم ریاست جمهوری به ظهور رسیده است وی با گفتن این که انتخابات اخیر مبانی دموکراسی لیبرال را در تئوری و عمل زیر سوال برد.» احمدی نژاد خاطر نشان کرد مردم در این انتخابات استیلای قدرت، ثروت، حزب و رسانه را در هم شکستند و الگوی جدیدی برای بشریت ارائه شد.

به نوشته این روزنامه احمدی نژاد در ادامه با عصبانیت از کسانی که «آنها» خطاب می کرد به اطلاع حضار رساند که جدیدی آغاز شده بگذارید مراسم تحلیف برگزار شود، دولت کارش را شروع کند، یقه شان را می گیریم و سرشان را می چسبانیم به سقف.

گزارشگر سرمایه نوشته رییس دولت نهم برای تحقق آرمان خود از اساتید بسیجی که آنها را «همکاران عزیزم» خطاب می کرد خواست به او کمک کنند و با یک حرکت همه جریان منتسب به «آنها» را به زباله دان تاریخ بریزند که این درخواست با تکبیر حضار که بر صندلی های سرخ سالن صبا تکیه زده بودند همراه شد .

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 12 مرداد

بی بی سی:دوشنبه 12 مرداد 1388(3 اوت 2009)

"كميته ويژه مجلس فقط با چهار اصلاح‌طلب در اوين ملاقات كرد" تیتر اول آفتاب یزد است، "پس لرزه هاي يک دادگاه" تیتر ابتکار، "جای دادگاه متخلفان خالی است" عنوان اصلی اعتماد است که از قول محسن رضائی نقل شده، ، روزنامه جمهوری اسلامی از قول همین مقام نوشته "دادگاه افراد خودسر و قانون شکن را هم برگزار کنید"، رسالت در عنوان اول خود نوشته "حلقه اصلی مدیریت آشوب باید محاکمه شود" جوان از "پرده برداری از نفاق جدید در دادگاه" و اعتمادملی از "انتقاد کروبی از دادگاه اعترافات" خبر داده اند، و حیات نو از "بازتاب دادگاه حوادث اخیر" نوشته است.

"معدن انگوران 180 میلیارد تومان فروخته شد" تیتر اول ابرار است، "ماجرای خروج 18 و نیم میلیارد دلار در کمیته ویژه" عنوان اصلی جام جم، "کانتینر 18 و نیم میلیارد دلاری به بهارستان رسید" در صدر گزارش های سرمایه نشسته و مردم سالاری از "هجوم دانشجویان مستعد ایرانی به کانادا" خبر داده است.

"مقایسه متن تنفیذ سه رییس جمهور" عنوان اول روزنامه خبر است و "آغاز جمهوری دهم با تنفیذ رهبری" تیتر روزنامه ایران.

کیهان "ایران هسته ای متوقف نمی شود نه با زور نه با مذاکره" را به نقل از یک نشریه آمریکائی در تیتر اول خود آورده است.

مدیر روزنامه کیهان در جواب کسانی که ادعا مي كنند متهمان تحت فشار مجبور به اعتراف شده اند از بازرسي هاي مكرر و مستمر، تاكيد خانواده ها و تصريح متهمان یاد کرد و مدعی شده است که این ها ادعای منقدان را نفي مي كند ولي صرفنظر از بي اساس بودن اين ادعا، بايد - به قول مرحوم طبري- از اين آقايان پرسيد كه مگر فشار و آزار زنداني- بر فرض صحت- مي تواند سند بسازد و استدلال ايجاد كند؟

حسین شریعتمداری در مقاله ادعا کرده عوامل اصلي فتنه و آشوب از قبل مي دانستند كه اعتراف مستند بازداشت شدگان و اسناد كشف شده، پته آنها را روي آب خواهد انداخت و به همين علت پيشاپيش اعترافات آنها را «ساختگي و تحت فشار»! قلمداد مي كردند و در مصاحبه ها و سخنراني ها و نوشته هاي خود خواستار آزادي بي قيد و شرط بازداشت شدگان بودند. چرا؟! اگر آقايان كاري نكرده و جرمي مرتكب نشده بودند كه از افشاي آن وحشت داشته باشند، چه دليلي داشت كه از قبل اعترافات را ساختگي بنامند؟

نکته دیگر مقاله نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان آن جاست که نوشته فرض مي كنيم كه متهمان تحت فشار وادار به اعتراف شده اند حالا بايد از سران فتنه پرسيد، وقتي «ژنرال» هاي شما تحمل چند روز زنداني كشيدن را ندارند و بلافاصله بعد از جدا شدن از زندگي مرفه خويش، به هر چه كه از آنها خواسته شود تن مي دهند؟! اولا؛ چرا بچه هاي مردم را فريب داده و آنان را با سوءاستفاده از اعتمادي كه به شما كرده اند، با چماق و كوكتل مولوتوف به ميدان مي فرستيد؟ و خودتان در حلقه هاي فشرده محافظان و فقط براي خالي نبودن عريضه به صحنه سرك مي کشید.

نسرین تخیری در سرمقاله سرمایه به نقل از کیفرخواستی که نماینده دادستان تهران علیه متهمان پرونده اعتراضات انتخاباتی قرائت کرد نوشته: متهمان از سال ها پیش برای ایجاد زمینه های این به اصطلاح انقلاب مخملی زمینه چینی کرده اند. یعنی حتی وقتی خود بر مسند قدرت نشسته بودند، با بنیادهای خارجی «دشمن» ایران رابطه داشتند تا علیه نظامی که خود عضو آن بودند ساختارشکنی کنند؟

نویسنده سرمقاله سرمایه ابرار تعجب کرده که چطور وقتی مقامات امنیتی و اطلاعاتی از سال گذشته از طریق اطلاعات جاسوس دستگیر شده ای که دادستان از او نامی نبرد می دانستند که متهمان کنونی خود را آماده انقلاب مخملی کرده اند باز هم شورای نگهبان نامزد طرفدار غرب و در پی براندازی نرم را تائید کرده و اجازه داده که وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شود.

خانم تخیری در مقاله خود پرسیده: آیا شورای نگهبان نباید مطابق کیفرخواست ادعایی پاسخگوی قصور و تقصیر خویش باشد که چنین هزینه سنگین سیاسی، روانی و مالی را به مردم و نظام تحمیل کرده است؟

رسالت در سرمقاله خود نوشته عطريانفر و ابطحي و ديگر متهمان هيچ كدام اعترافات خود را در بازجويي‌ها نفي نكردند و در محضر قاضي برآن صحه گذاشتند. لذا اين را مي‌توان يك اقدام تحسين برانگيز ناميد. آنها مي‌توانستند اداي قهرمانان را درآورند و با تخطئه اظهارات نماينده دادستان، حركت در مسير كودتاي مخملي را انتخاب كنند. صدها دوربين خبري و خبرنگار بيرون دادگاه آماده بودند از آن خبر بسازند.

به نظر رسالت تلاش برخي از جرايد همسو با آشوبگران در مورد تخطئه اظهارات عطريانفر و ابطحي و ديگر متهمان مبني براينكه اعترافات بي‌اعتبار است، فاقد وجاهت قانوني است .البته ترديدي نيست كه اظهارات متهمين در مورد ديگران مسموع نيست اما در مورد خودش كه حجت است و دادگاه و مردم به لحاظ حقوقي روي آن حساب باز مي‌كنند.

سردبیر این روزنامه اضافه کرده اينكه برخي اقرار متهمين در جلسه علني دادگاه عليه خودشان را هم تخطئه كنند، معلوم است الفباي حقوق را هم نمي‌دانند.

ایران روزنامه دولت در تایید دادگاه محاکمه صدنفر متهم به دست داشتن در انقلاب مخملی از قول کارشناسان نوشته بهترين شيوه انتقال واقعيت‌ها اظهارنظر مستقيم متهمان است چنان چه رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با استقبال از برگزاري نشست خبري چهره‌هاي سياسي پس از برگزاري اولين جلسه دادگاه متهمان حوادث اخير گفته در اين جلسه امكان طرح سؤالات و پاسخگويي به صورت آزادانه به وجود آمده بود.

علاء الدین بروجردی به نوشته ایران با تاکید بر این که در جمهوري اسلامي افراد بدون دليل دستگير نمي‌شوند با اشاره به بازديد كميته ويژه پيگيري وضعيت بازداشت‌شدگان از زندان اوين گفت: حدود 30 تن از بازداشت‌شدگان در بند 209 اوين نگهداري مي‌شدند كه از اين تعداد، نمايندگان با 4 تن ملاقات كردند. مصطفي تاج‌زاده در بند 209 اوين نگهداري نمی شد، ‌محمد قوچاني و چوبينه در بند عمومي نگهداري مي‌شوند و هدايت آقايي و جواد امام هم به صورت انفرادي نگهداري مي‌شوند.

اعتماد در میان اخبار کوتاه خود از قول آيت الله محمد جواد حجتي کرماني نوشته آيا در وقايع اسفبار که به قيمت جان جوانان بي گناه ما از پسر و دختر و هتک حرمت بسياري از افراد و زنداني شدن عده يي ديگر تمام شد هيچ کس مقصر نبود و اين شياطين و اجنه يا ماموران سيا و اينتليجنت سرويس و موساد بودند که در خيابان هاي تهران به زد و خورد پرداختند و هتاکي کردند و دست شان به خون بي گناهان آلوده شد؟
خبر دیگر اعتماد حاکی است مادر يکي از کشته شدگان اخير در کرمانشاه بازداشت شده و هيچ اطلاعي از سرنوشت وي در دست نيست. زهرا نوذري مادر پويا مقصود بيگي دانشجوي دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه ، در ساعت 10 شب اولين روز تحصن خود دستگير شده است. پويا مقصود بيگي در تاريخ 30 خرداد 88 توسط نيروهاي امنيتي کرمانشاه دستگير شد و پس از آزادي فوت کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته خبرگزاري دولت ادعاي جديدي كرده كه اختصاصي همين خبرگزاري است و نوشته طرح فراري دادن محمد خاتمي از كشور باهدف تشكيل اپوزيسيون جديد عليه جمهوري اسلامي ايران در اروپا از سوي يك گروهك مدعي ملي گرايي تدوين شده است .

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته بدين ترتيب لابد بايد منتظر بمانيم و فرار ساير مسئولين گذشته نظام جمهوري اسلامي را نيز شاهد باشيم ! چشم همه روشن.

سرمایه در گزارش اصلی خود خبر داده بالاخره رسیدگی به ماجرای کانیتیر حال 18 و نیم میلیارد دلار ارز و طلا به بهارستان کشیده شد و یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص خبر کانتینر 5/18 میلیارد دلاری و خروج آن به ترکیه اظهار کرد از این موضوع اطلاعی ندارد، لیکن در حال پیگیری این موضوع هستند.

روزنامه خبر در تیتر اول خود از تناقص از اخبار درباره کانتیتر حامل 18 و نیم میلارد دلار که از ایران به ترکیه رفت خبر داده و نوشته ین در حالی است که کانال TR2 ترکیه در بخش خبری خود با نمایش مکرر یکی از مسئولان گمرک مرزی ترکیه و کانتینر مملو از طلاها و دلارها و کارت شناسایی اسماعیل صفاریان نسب به برجسته کردن خبر و بررسی پاک بودن منبع طلا و دلارها از سوی مقامات رسمی این کشور اقدام کرد

روزنامه خبر نسبت به حقیقت داشتن این خبر ابرار تردید کرده و نوشته اساساً شخصی به نام اسماعیل صفاریان نسب وجود خارجی نداشته باشد و برخی رابطان در ایران برای خروج این حجم عظیم سرمایه، مبادرت به طراحی سناریویی از پیش تعیین شده داشته‌اند که مورد استقبال رسانه‌های ترکیه نیز قرار گرفت.

اما روزنامه ایران کل ماجرا را از زبان مسوولان گمرگ ایران تکذیب کرده و نوشته گمرک داران ترک هم از وجود چنین کانتیری ابراز بی اطلاعی کرده اند.

ابراهیم علیزاده در گزارش اصلی روزنامه خبر نوشته وزیر کار که تاکنون در مورد علت انصراف ایران از ریاست اجلاس امسال سازمان بین‌المللی کار (بعد از گذشت 32 سال انتظار)، سخنی نگفته بود، در این مورد توضیحاتی داد و عنوان کرد که به دلیل برخی موضوعات سیاسی و حفظ عزت و شوکت کشور، ایران از ریاست این اجلاس انصراف داد.
وزیر کار و امور اجتماعی دولت که خودش فروردین ماه امسال خبر ریاست ایران بر اجلاس امسال سازمان بین‌المللی کار (
ILO) آن هم بعد از 32 سال انتظار را داده بود، انگار برایش سخت بود که در رسانه‌ها عنوان کند ایران این فرصت را خودش از دست داده است.

فواد صادقی در مقاله ای در حیات نو به جنگ روانی از تریبون های رسمی اشاره کرده و نوشته به طور نمونه ندا آقا سلطان دخترى 27 ساله بود که در ناآرامى‌هاى 30 خرداد از ناحيه قلب مورد اصابت گلوله قرار گرفته و در جا کشته مى‌شود، ضبط چند ثانيه تصاوير مرگ ندا توسط يک فيلمبردار آماتور و پخش آن از شبکه‌هاى بين المللي، موجب شد تا ندا به سمبل جريان اعتراضى ايران تبديل گردد.

نویسنده با این مقدمه نوشته تاکنون از سوى مسئولان در رسانه‌هاى وابسته به حاکميت نظريات زير به عنوان ارزيابى قطعى مرگ ندا بيان شده است یکی این که قتل ندا توسط تک تيراندازان عضو منافقين سازمان مجاهدين خلق براى دامن زدن به التهابات بوده است دیگر این که ندا با همکارى يکى از پرسنل شبکه بى‌بى‌سى به قتل رسيده اتهام دیگر این که ندا به وسيله آدم‌کشانى که توسط موسوى و خاتمى استخدام شده بودند کشته شده است و سرانجام این که ندا آقا سلطان زنده است و اکنون در يونان زندگى مى‌کند.

در ادامه مقاله حیات نو آمده حال اگر طراحان اين جنگ‌هاى رواني، به اهميت و ارزش اعتماد عمومى پى برده بودند، اقدام به انتشار چنين احکام و نظريات متناقضى آن هم به صورت همزمان نمى کردند که کمترين نتيجه آن به ستوه آوردن خانواده اين قربانى غير سياسى باشد که موجب شود مادر ندا، اين سوال را مطرح کند که اگر ندا توسط منافقين يا بيگانگان به قتل رسيده، چرا مجوز برگزارى يک مراسم ختم ساده براى وى صادر نمى شود؟

فیاض زاهد در مقاله ای در اعتماد ملی نوشته آنچه بر سرزمين‌مان مي‌رود عجيب است و عبرت‌آموز. مسير رويدادها و حوادث به سويي مي‌رود كه گويي ادامه تاريخ به سراشيبي غلتيده و در اين وانفسا رانندگان آن هر تصميمي كه مي‌گيرند خطا از آب درمي‌آيد. كاش بتوان بلمي را كه به آرامي به سوي آبشاري مهيب در حال جولان است نگهداشت، از آبشار خواست ارتفاعش را بكاهد و از ساكنان بلم پارو زدن را، اما نه آن قادر به كاستن و نه اين قابل به ايستادن است.

این نویسنده اصلاح طلب اضافه کرده: پرسشي كه همواره اهل تاريخ از خود پرسيده‌اند آن است كه به راستي چرا تمدن‌ها ظهور و سقوط مي‌كنند؟ چگونه دولت‌ها و حكومت‌ها به سرنوشتي مشابه تن مي‌دهند؟ چرا همگي در تشابهي غريب در عدم درك منافع خود يكسانند؟ آيا نمي‌توان باخواندن آثار پيشينيان و مطالعه رفتارهايشان پند و درس لازم را گرفت؟ آيا نمي‌توان از يك سوراخ چند بار گزيده نشد؟

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 13 مرداد

بی بی سی:سه شنبه 13 مرداد 1388(4 اوت 2009)

"‌مخالفان زخم‌خورده در 4 سال آينده به معارضه با دولت ادامه مي‌دهند" از قول رهبر جمهوری اسلامی تیتر اول آفتاب یزد است، فرهیختگان از همین مقام جمله "اگر به هم بدبین باشیم از دشمنان صدمه می خوریم" را برگزیده، ایران روزنامه دولت "رای ملت به رییس جمهور شجاع، سخت کوش و هوشمند را تنفیذ می کنم" آورده و جام جم "جمهوریت و اسلامیت از هم جدا نیستند" را نقل کرده است.

روزنامه جمهوری اسلامی از زبان رهبر نوشته "اعتمادمردم سرمایه اصلی نظام است مسوولان با رفتار خود آن را افزایش دهند"، رسالت نوشته "دولت دهم متعلق به آحاد ملت است" و کیهان "با مسجد ضرار نمی توان مردم را فریب داد" همین گزارش را نقل کرده است.

ابتکار از "تنفيذ متفاوت" نوشته، اعتماد از "غیبت هاشمی، میرحسین، کروبی و خاتمی در مراسم تنفیذ" خبر داده، دنیای اقتصاد از تنفیذ ریاست جمهوری احمدی نژاد نوشته و مردم سالاری در صدر گزارش های خود نوشته "پیام ها، تجربیات و امتحانات دهم".

وطن امروز در تیتر بزرگ خود نوشته "کارگزاران دروغ بزرگ محاکمه می شوند"، اعتمادملی نوشته "باید از آسیب دیدگان حمایت کرد"، حیات نو با اشاره به اعترافات نقل شده از دو زندانی نوشته "حرفی از انقلاب رنگی نبود".

"آغاز تولید آزمایشی میناتور از مهرماه" تیتر اول ابرار است و "سیستم چکینگ زائران بازگشته از عمره وجود ندارد" به کمبودهای فرودگاه های کشور اشاره کرده است.

روزنامه ایران در گزارش مراسم روز گذشته نوشته احمدي‌نژاد در ساعت 11 حكم تنفيذ خود را دريافت مي‌كند. رخصت بوسيدن دست آقا مي‌خواهد، اما آغوش رهبر را گشوده مي‌بيند و بوسه‌اي بر شانه رهبر انقلاب مي‌زند. اين لحظه عرض ارادت و ولايتمداري رئيس جمهور به رهبري از جمله لحظات ناب مراسم تنفيذ بود که عکاسان و تصويربرداران از مدت‌ها قبل منتظر شکار آن بودند.

به نوشته روزنامه دولت سرماخوردگي احمدي‌نژاد در اين مراسم مشهود بود.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته غـيـبـت تـعـدادي از چهره‌هاي سـرشـناس به ويژه علي اكبر هاشمي رفـسـنـجـاني در جلسه تنفيذ رياست جـمـهـوري مـحـمـود احـمـدي نـژاد، مــوضــوعــي نيسـت كـه بتـوان آن را كم اهميت دانست. حتي تعدادي از نمايندگان مجلس كه تلاش كرده‌اند خود را نسبت به اين "غيبت" بي‌تفاوت نشان دهند، در اظهارنظر‌هاي خود از كلماتي استفاده كرده‌اند كه عصبانيت آنها را به نمايش مي‌گذارد و مشخص مي‌كند اين غيبت، بسيار مهم است.

سردبیر این روزنامه با اشاره به تنفیذ رای مردم به محمود احمدی نژاد توسط رهبر نظام نوشته دلگیری های ناشی از انتخابات مي‌تواند بعد از مدتي فراموش شود. در حالي كه اصرار رئيس دولت بر تداوم روش‌هايي كه موجب اين دلخوري‌ها شد و در چهار سال گذشته، گاه فرياد و گاه طعنه‌زني شركاي حكومتي او در مجلس و ساير نهادها را برانگيخت، موضوعي نيست كه بتوان تاثير آن بر سرنوشت آتي كشور را ناديده گرفت.

کیهان در سرمقاله خود با اشاره به تنفید رای مردم به احمدی نژاد نوشته غرب مایل نبود که ایران به این پیروزی بزرگ دست یابد و آمريكايي ها با استفاده علني از "همه سرپل ها"يي كه طي سی سال بطور كاملاً محرمانه آنان را آماده كرده بودند، درجه خطر را بسيار بالا نشان دادند و به موازات آن به بعضي از كشورهاي منطقه باوراندند كه اين دفعه كار تمام است.

به نوشته این روزنامه پاره اي از شخصيت هاي سياسي كه نيمچه آبرويي در ميان مردم داشتند، فريب خورده و پرده ها را كنار زدند و آشكارا از آشوب هاي خياباني، آشوبگران و حتي قتل مردم عادي حمايت كردند. هر فرد محاسبه گر مي داند كه اين چهره ها بسيار زيرك تر و عاقبت انديش تر از آن هستند كه به دنبال ادعاي يك كانديداي انتخابات رياست جمهوري، بي گدار به آب بزنند و رو در روي ملت- كه به دروغ سنگ آنان را به سينه مي زدند- قرار گيرند. اين رويارويي به وضوح از خاطر جمعي آنان از حاصل كار خبر مي دهد. اين خاطر جمعي را چه كسان يا دستگاههايي پديد آورده اند؟

نویسنده سرمقاله کیهان با اشاره غیرمستقیم به کسانی که در مراسم تنفید محمود احمدی نژاد حاضر نبودند نوشته هرگز گمان نكنيد فلان روحاني پشت پرده يا فلان روحاني مسئول در نظام، يا فلان روحاني كه سابقاً رئيس قوه مجريه بوده يا فلان روحاني كه نسبتي با امام خميني دارد فراهم كننده خاطر جمعي ها بوده اند. آمريكايي ها از راههاي مختلف و با حجم انبوهي از فعاليت هاي ديپلماتيك، اطلاعاتي، تحقيقاتي و رسانه اي اين خاطر جمعي را فراهم كرده اند.

سرمایه نوشته یک نماینده حامی احمدی نژاد خطاب به نمایندگان فراکسیون اقلیت گفت "نمایندگان فراکسیون اقلیت غلط می کنند در مراسم تحلیف رئیس جمهوری شرکت نکنند" و سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس با ابراز تاسف از ادبیات جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد گفت "متاسفانه به کار گرفتن ادبیات اینچنینی از سوی برخی از نمایندگان مجلس این روزها به اوج رسیده است."

نماینده ایلام به نوشته این روزنامه با تاکید براینکه "تاکنون سخنان منطقی و وزینی از سوی حامیان رئیس دولت در مجلس شاهد نبوده ایم" گفته "متاسفانه در مجلس بارها شاهد اینگونه رفتارهای خارج از نزاکت بوده ایم که منجر به بی نظمی جلسات مجلس شده، تا جایی که رئیس مجلس در بسیاری از موارد مجبور به دادن تذکر یا حتی اخطار به نمایندگان خاطی شده است."

رسالت در سرمقاله خود نوشته اغلب اعتقاد بر اين است دولت نهم يك دولت پرتحرك و معتقد به مباني اصولي نظام بود كه در راستاي حل مشكلات و معضلات چندين ساله كشور گام‌هاي بزرگي را برداشت و طرح‌هاي بي‌شماري را در راستاي ارتقاي سطوح كيفي و كمي زندگي مردم در برنامه قرار داد.

به نوشته این روزنامه: موفقيت‌هاي بي‌نظير دولت در عرصه‌هاي اقتصادي، سياسي واجتماعي همچون دستاوردهاي هسته اي، هوافضا، توزيع سهام عدالت و واگذاري شركت‌هاي سود ده دولتي به بخش خصوصي،‌ مبارزه با فساد مالي در ساختار اداري،‌ جايگزيني صدها هزار خودرو فرسوده، تمهيدات جدي دولت در بخش مسكن و واگذاري زمين‌هاي دولتي به مردم در اقساط 99 ساله،‌ گسترش همكاري‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي و تنش زدايي واقعي در عرصه سياست خارجي، كاهش نرخ جرايم اخلاقي و مبارزه با مفاسد اجتماعي و از همه مهمتر سفرهاي پر خير و بركت استاني، تنها بخشي از موفقيت‌هاي اين دولت بود كه مايه اقبال عمومي بي سابقه به دكتر احمدي نژاد در انتخابات دهم شد.

مرتضی کاظمیان در مقاله ای در اعتمادملی درباره اعترافات دو تن از زندانیان نوشته آقاياني که هفته‌هاست در حبس و بند به‌سر مي‌برند و از فرداي انتخابات، بازداشت شده‌اند، به کدام اسناد و مدارک دسترسي داشته‌اند که به داوري متقني در مورد انتخابات 22 خرداد نائل آيند که تقلبی صورت نگرفته است.

نویسنده مقاله این روزنامه پرسیده آيا شهروندان معترض به نتيجه انتخابات، که در اين هفته‌ها به اشکال گوناگون اعتراض خود را مطرح کرده‌اند و هزينه‌هاي فراوان و متعدد و بي‌شماري را متحمل شده‌اند، به درخواست آقايان بازداشت شده، اينجا و آنجا حاضر شده و اعتراض کرده‌اند؟ بيش از هفت هفته از روز برگزاري انتخابات سپري مي‌شود؛ آن جمعيتي که 30 خرداد به خيابان آمدند، هفتم تير پيرامون مسجد قبا مجتمع شدند، در نماز جمعه‌هاشمي‌رفسنجاني حضور يافتند، در چهلم قربانيان انتخابات به بهشت زهرا رفتند، يا در نقاط مختلف پايتخت و کشور، اعتراض خويش را به صورت محسوس و مدني بيان کردند، به خواست «خويش» به خيابان رفتند يا به تمناي فلان حزب يا بهمان شخصيت؟

به نظر نویسنده اصلاح طلب روزنامه اعتمادملی شخصيت‌هايي چون سيدمحمد خاتمي، ميرحسين موسوي، مهدي کروبي، محسن ميردامادي، بهزاد نبوي، عبدالله رمضان‌زاده، محمدعلي ابطحي، محمد عطريانفر بايد به‌مثابه "سرمايه اجتماعي" مورد تعامل و توجه واقع شوند و در راستاي تحقق منافع ملي، قدر بينند. پوشاندن لباس زندان بر تن تمام ايشان و نشاندن‌آنها بر صندلي متهمان، از ارزش و منزلت اجتماعي آنان نمي‌کاهد و باور مردم در مورد انتخابات را تغيير نمي‌دهد. کي باشد که اين "کژراهه" پايان يابد؟

اعتمادملی در مقاله ای نشان داده "انقلاب مخملي" يا "نافرماني مدني" مجموعه‌اي از روش‌هاي مسالمت‌آميز براي به زير كشيدن نظام‌هاي استبدادي است "در حالی که انقلاب اسلامي مردم ايران در سال 1357، انقلابي بود كه در مجموع بدون توسل به مبارزات مسلحانه و خشونت‌آميز و با استفاده از روش‌هاي مدني مثل تظاهرات مسالمت‌آميز و اعتصابات گسترده به پيروزي رسيد".

به نوشته این روزنامه در محاكمات اخير اين جملات را زياد شنيديم كه كشورهاي خارجي در راستاي پروژه "انقلاب مخملي" سرنخ حوادث اخير را در دست دارند اما جين شارپ، واضع تئوري انقلاب مخملي، كه اسم او را كيفر خواست دادستان در دادگاه اخير نيز زياد شنيديم، در كتاب از ديكتاتوري به دموكراسي خود مي‌گويد: "اتكاي جنبش‌هاي داخلي به دخالت نيروهاي بيگانه كار عبث و مضري است زيرا اولا حكومت‌هاي بيگانه غالبا نظام‌هاي ديكتاتوري را تحمل مي‌كنند يا حتي در مواردي به اين نظام‌ها ياري هم مي‌رسانند چرا كه از اين طريق منافع اقتصادي و سياسي كشورهاي مذكور به نحو احسن تامين مي‌شود."

وطن امروز روزنامه هوادار دولت از عبدالرضا داوری به عنوان ‌یک پژوهشگر سیاسی یاد کرده و از زبان وی نوشته میرحسین موسوی شاه‌کلید اتاق فرمان کودتای مخملی است و تازمانی که دادگاه انقلاب اسلامی وی را محاکمه نکند نمی‌تواند چهره واقعی عالیجنابان کودتای مخملی را روشن کند.

همین شخص به نوشته وطن امروز با اشاره به اعترافات ابطحی و عطریانفر در جلسه روز شنبه دادگاه انقلاب اسلامی گفت: ابطحی و عطریانفر ازجمله عوامل کلیدی اغتشاشات اخیر هستند و تا زمان حضور شاه‌کلید و عالیجنابان کودتای مخملی در دادگاه بخش بزرگی از پروژه کودتای مخملی آشکار نخواهد شد. اعترافات ابطحی و عطریانفر در جلسه دادگاه از بزرگ‌ترین توطئه سیاسی یکصد سال اخیر ایران پرده برداشت.

این اظهارات به ويژه زمانی اهمیت دارد که یکی از زنان عضو جناح اصولگرا به نوشته روزنامه های امروز نظر داده که گفته های ابطحی و عطریانفر که ربطی به انقلاب مخملی نداشت و هیچ درباره آن نگفتند.

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به تصمیم کنگره آمریکا برای تحریم صادرات بنزین به ایران به بررسی تبلیغات و تصمیم های دولت در مورد مقابله با این تحریم پرداخته و سرانجام نوشته اگر برنامه ريزي مي شد مبالغ حاصل از صرفه جويي در مصرف بنزين را صرف تسريع در احداث پالايشگاههاي نيمه کاره می کردند کشور با وجود گذر از گردنه سخت سهميه بندي بنزين، ديگر نيازي به واردات نداشت

به نوشته حمید رضا شکوهی نه تنها واردات بنزين به کشور کاهش نيافته بلکه چشم انداز اميدوارکننده اي هم در آينده نزديک براي توقف روند صعودي واردات بنزين به کشور وجود ندارد. در حقيقت، مشکلات مالي موجب شده تا روند احداث پالايشگاهها در کشور، بسيار کندتر از روند پيش بيني شده باشد و پر سرو صداترين پروژه پالايشگاهي کشور- ستاره خليج فارس- نيز پس از گذشت بيش از دو سال از آغاز احداث آن و در حاليکه طبق برنامه بايد کمتر از دو سال ديگر به بهره برداري مي رسيد هنوز به 20 درصد از پيشرفت فيزيکي هم نرسيده باشد.

در ادامه سرمقاله مردم سالاری اشاره شده که پالايشگاه ستاره خليج فارس در خوشبينانه ترين حالت با گشايش اعتبار 500 ميليون دلاري جديد دولت، يک سال ديرتر از موعد مقرر به بهره برداري مي رسد یعنی نه تنها مبالغ حاصل از صرفه جويي در مصرف بنزين پس از سهميه بندي، صرف امور زيربنايي نشده بلکه از درآمد افسانه اي نفت طي سالهاي اخير نيز براي نيل به اين هدف استفاده نشده است و در چنين شرايطي چندان غير طبيعي نيست که آمريکا درصدد تحريم صادرات بنزين به ايران باشد.

اغفال آماری تعریف بیکاری عنوان گزارش شیرین سعیدی در روزنامه سرمایه است که در آن آمده رئیس مرکز آمار ایران با رد برخی شبهات مطرح شده در مورد نرخ بیکاری گفت: «تعریف شاغل در طرح آمارگیری از اشتغال و بیکاری، تا سال 1383 عبارت بود از فردی که در هفته مرجع حداقل دو روز کار کرده است. اما در سال 1383 برای انطباق با تعاریف جدید و استانداردهای بین المللی که توسط سازمان بین المللی کار(ILO) ابلاغ می شود، این تعریف به حداقل یک ساعت کار در هفته مرجع تغییر کرد.

به نوشته این روزنامه تغییر تعریف بیکاری فقط موجب یک دهم درصد تغییر در نرخ بیکاری آن هم فقط برای یک بار شده است، تغییر تعریف نرخ بیکاری در دولت هشتم و در جهت همسو کردن شاخص ها با استاندارد های بین المللی صورت گرفت.» این در حالی است که مسوولان و کارشناسان حوزه کار اعلام کرده اند طبق قراردادهای بین المللی شرط اشتغال بدون هیچ تغییری همان دو روز در هفته شاغل بودن است و این تغییرات در آمارگیری نفوس و مسکن سال 85 نیز لحاظ شده است.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۱۴ مرداد

بی بی سی:چهارشنبه 14 مرداد 1388(5 اوت 2009)

"مسئولان خاطی بازداشتگاه كهریزك تحت تعقیب قضایی" تیتر اول آفتاب یزد و جام جم است، " برکناری و تعقیب قضایی مسئولان خاطی بازداشتگاه کهریزک " عنوان اصلی ابتکار، " برکناری مسئولان بازداشتگاه کهریزک و برخورد قضایی با آنان " تیتر روزنامه جمهوری اسلامی، حیات نو از " اطلاعات تازه درباره بازداشتگاه ‌کهریز ک گزارشی دارد .

"برکنارشدگان دولت نهم" گزارش اصلی اعتماد است و "كمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در آستانه انحلال" تیتر اول اعتمادملی است.

"خود رو صادر کردیم با 283 میلیارد ضرر" تیتر فرهیختگان است، " صاحبان خودرو زیر چتر حمایتی دولت" عنوان اصلی روزنامه ایران، "شش تا 12 هزار تومان یارانه نقدی" در صدر گزارش های سرمایه آمده، " یارانه نقدی برای نصف جمعیت" تیتر دنیای اقتصاد است و " یک ایرانی جزو ده ثروتمند جهان" عنوان مردم سالاری.

"امنیت مهم ترین مساله منطقه خلیج فارس است" به نقل از سخنان رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با پادشاه عمان تیتر جوان است و " ظهور در گرو آشتی مردم با حجت باطنی است" به نقل از امام جمعه شیراز عنوان اول رسالت .

کیهان " 48 ایالات امریکا در وضعیت قرمز" را مهم ترین خبر امروز دیده و ابرار در عنوان اصلی خود نوشته "استقرار 23 هزار نیروی امنیتی در کربلا در آستانه نیمه شعبان".

اعتماد در مقاله ای با اشاره به مراسم تحلیف امروز محمود احمدی نژاد در مجلس نوشته: خیلی ها برای شنیدن متن سوگند و شادباش گفتن می روند؛ اما خیلی ها هم نمی روند. رسم است که بیایند و تبریک بگویند به مردی که «امین» ملت شده تا چهار سال سکاندار اداره مملکت شان باشد. رسم است که همه بیایند از رئیس جمهور سابق گرفته تا روسای مجلس قدیمی؛ مردان امین نظام باید بیایند. چهره های قدیمی و کهنه سواران سیاست باید بیایند تا ببینند درخت به بار نشسته کشور را در چهار سال آینده به دستان چه کسی می سپارند.

به نوشته این روزنامه: این رسم 30 سال پیش گذاشته شده تا رئیس دولت در حضور همگان سوگند بخورد که امانتدار خوبی است. اما آیا در صفحه دوم آلبوم دهم عکس های خوبی به یادگار خواهد ماند؟ مردان سیاست ایران خواهند آمد تا با مرد کابینه پیمان ببندند که آنها هم در اجرای این سوگند تا آخرین روز همراهی اش می کنند؟

به پیش بینی گزارشگر اعتماد : در جلسه تحلیف احمدی نژاد به یقین عکاس ها عکس های یادگاری زیادی از صندلی خالی آیت الله هاشمی رفسنجانی، آیت الله ناطق نوری، مهدی کروبی، محمد خاتمی، حسن روحانی، محسن رضایی و بسیاری از بزرگان دیگر خواهند انداخت تا در تاریخ به یادگار بماند .

مردم سالاری در سرمقاله خود به جهت انتشار خبری پیرامون دستگیری و محاکمه میرحسین موسوی در یکی از خبرگزاری های روسی به شدت به دولت روسیه حمله کرده و بعد از برشمردن نقاط تاریخی مشخصی که روس ها با حمله به ایران علیه آزادی خواهان ایرانی نوشته در کشوری که تمامی خبرگزاری ها، تحت کنترل کامل قدرت هستند و خبرنگاران مستقل وکنشگران حقوقی با سنگدلی و قساوتی بی بدیل نیست و نابود می شوند، یک خبرگزاری مهم روسیه در نقل خبری حیرت آور و جسورانه و مداخله جویانه و تفرقه آفرین و سراسر غیر مستدل و غیر مستند و احتمالا از برای بیان خواست قلبی ونفعی خود، بر ضد یکی از رجال برجسته ملی ایرانیان یاد می کند.

در ادامه این گزارش آمده اگرچه خبر "رادیو روسیه" می خواهد در راستای یک سنت تاریخی مداخله جویانه تعیین کننده جهت گیری برای دیگران در راستای سیاست منافع گروه حاکم در کرملین باشد اما علی رغم توسعه طلبی خشن و مستمر روسیه، ایرانیان هیچگاه، در برابر آن ها سر فرود نیاورده اند.

رسالت در سرمقاله خود از کار دادگاه در اعتراف گرفتن از محمدعلی ابطحی و محمد عطریانفر تجلیل کرده و آن را تحسین برانگیز خوانده و نوشته ما با آنان كه هنوز نتوانسته‌ایم با زبان قانون و قاضی و داوری راضیشان کنیم باید گفتگو داشته باشیم.

سردبیر رسالت نوشته: ما به آقایان موسوی و كروبی و خاتمی عرض می‌كنیم فكر می‌كردیم می توانیم به فكر و بازوی شما به عنوان یاران امام و انقلاب در برابر دشمنان غدار و قسم خورده این ملت، تكیه كنیم . لذا در همین جا از خدا می‌خواهیم قلب شما را نسبت به این ملت و رهبری مظلوم آن رئوف گرداند و از نفرت و كینه و خشم بی‌مورد برحذر دارد.

مصطفی ایزدی در سرمقاله حیات نو نوشته کسانى که از نیروهاى مبارز قبل از انقلاب و از وفاداران به نظام اسلامى در سى سال گذشته بوده‌اند بیش از چهل روز است که درشرایط نامعلوم و احتمالا سخت، زندانى شده‌اند. به تازگى دو نفر از آنان را با قیافه‌اى متفاوت از گذشته به میان جمعیت تماشاگر تلویزیون آورده‌اید تا با شجاعت تعریف شده خود بر خویشتن بتازند و آبروى شما را پاس بدارند.

نویسنده این مقاله خطاب به مسوولان نوشته: شما بیش از دو دهه است که این افراد را دروغگو، لاف زن، ناتوان از اداره مملکت ‌ و احیانا وابسته به دشمنان اسلام معرفى مى‌کردید. بر کدام اخلاق و معیار اسلامی، حال که علیه خود و دوستانشان سخن مى‌گویند، راستگو و شجاع و فهمیده و آزاداندیش و دوست صمیمى شما شدند؟ و اگر کسى خواست آنان را بریده و اختیار از کف داده بپندارد، شما برافروخته مى‌شوید؟

در پایان سرمقاله حیات نو آمده: اگر افرادى که آمدند و به نیازهاى سیاسى شما اعتراف کردند، بر اثر بحث و گفت‌وگو‌هاى منطقى در درون زندان، بدون کوچک‌ترین فشار جسمى و روحی، به گذشته خود شک کردند و به واقعیات مورد قبول جناح راست یقین پیدا کردند. با کدام اخلاق اسلامى چنین افراد حقیقت‌پذیر را به زندان بردید؟ اخلاق انسانى حکم مى‌کند که شما هر روز این افراد را به دفتر خود دعوت مى‌کردید و روزانه 4 یا 5 ساعت، کارشناسان برجسته و تئوریسین‌هاى خود را درگیر افکار آنان می کردید.

اطلاعیه عجیب قضایی تیتر سرمقاله سرمایه است به قلم پروفسور محمود آخوندی که در آن اطلاعیه دادگاه رسیدگی کننده به اتهامات اصلاح طلبان را به نقد کشیده و اثبات کرده که مطالب دادگاه نباید تا زمان صدور حکم نهایی برملا شود و دادگاه صادرکننده حکم براساس قانون نمی تواند درخصوص اینکه حکم که قرار است براساس اقرار باشد یا دلایل و شواهد و مدارک با حقوقدانان یا کارشناسان بحث و جدال کند.

به نوشته این استاد برجسته حقوق: سراغ نداریم که یک شعبه رسیدگی کننده به پرونده ای راساً به صدور اطلاعیه بپردازد. اساساً صدور اطلاعیه ای که بر محوریت اقرار در روند رسیدگی به پرونده تاکید کند، قبل از صدور حکم، جایگاه قانونی ندارد و محدودسازی حقوقدانان از اعلام نظر خود در مطبوعات نیز در شأن دستگاه قضایی نیست.

گفتنی است که دادگاهی که روز شنبه صد نفر را یکجا به محاکمه کشید زمانی که با انتقاد وسیع حقوقدانان با نحوه اعتراف گیری ها روبرو شد آنان را در اطلاعیه ای تهدید کرد و اعلام داشت که هر نوع نقدی به معنای تضعیف دادگاه جرم تلقی می شود.

یک روز بعد از تکذیب خبر خروج میلیارد طلا و ارز از کشور ابتکار در سرمقاله خود نوشته ابهامات این خبر به قدری زیاد است که نمی شود در موردش اظهار نظر صریحی کرد. باید اخبار و اطلاعات بیشتری داشت تا بتوان نسبت به صحت آن اظهار نظر کرد.

به نوشته این روزنامه در شرایطی خبر خروج این حجم عظیم سرمایه از ایران در میان اخبار مربوط به انتخابات گم شده است که این پول افسانه ای می تواند اقتصاد کشور مبدا را ویران و اقتصاد کشور مقصد را آباد کند. به همین خاطر هم بود که سال گذشته رجب طیب اردوغان در یکی از کنگره های حزب اعتدال و توسعه خدواند را شاکر شد که در بحران اقتصاد جهانی 18/5 میلیارد دلار را به دامان کشورش نشانده است. تقارن شکرگزاری اردوغان با زمان ادعایی توقیف کانتینر حامل این سرمایه از سوی صاحب آن "صفاریان نسب " نشان دهنده ماجرایی است.

در ادامه مقاله ابتکار آمده در حالی که صفاریان نسب مالک این کانتینر از طریق وکیل ترک خود شنول اوزن در تلاش است سرمایه خود را آزاد جالب انکه مقامات گمرکی ایران و ترکیه هردو خروج و ورود این کانتینر را تکذیب می کنند اما شواهد نشان دهنده این است که به هر حال این کانتینر افسانه ای از ایران خارج و به ترکیه وارد شده است.

اعتمادملی نامه آیت الله محق داماد حقوقدان برجسته را به رییس قوه قضاییه نقل کرده اند که در بخشی از آن آمده به صراحت به حضورتان عرض کنم که درزمان شما، نه نظرا بلکه عملاً، این رکن اساسى امنیت اجتماعى نه تنها متزلزل بلکه در ملاء‌عام ویران شد، و این بهاى کمى نبود که ملت ایران پرداخت کرد. ‏

‏این مجتهد حقوقدان تاکید کرده: توجیه شرعى نقض قواعد عمومى جزا و اصول محاکمات توسط برخى از دوستان، که فقاهت آنان را اگر بپذیرم درایت و آگاهى آنان را هرگز نخواهم پذیرفت، هرچند ممکن است ارائه و بر آن اصرار شود. ولى شما مرا مى‌شناسید که فرزند فقاهتم، و دیرینه این درگاهم، فقیهان واقعى را از فقهیان رسانه‌اى بخوبى تشخیص مى‌دهم. با شناختى که اینجانب از جنابعالى دارم، شما از آن دسته فقیهان نیستید، و امکان ندارد که از نظر فکرى بتوانید با آنانى همراه شویدکه توجیه‌گر شرعى اینگونه نقض قوانینند.

اعتماد نوشته پس از سینماگران که بیانیه یی در واکنش به وقایع بعد از انتخابات صادر کردند، هشت نمایشنامه نویس نیز با صدور بیانیه یی از نگرانی خود درباره افسردگی حاکم بر جامعه در روز های اخیر سخن گفتند و از هم صنفان شان دعوت کردند راوی صادق روزگار خود باشند. آنها در بخشی از این بیانیه نوشته اند؛ « دوستان کتمان نمی توان کرد که اکنون فضای افسرده یی است و افسردگی بیش از آنکه وضعیتی روحی باشد، وضعیتی سیاسی است. برای رهایی از این وضعیت افسرده، محتاج امیدی نجات بخش هستیم.»

به نوشته اعتماد در این بیانیه که به امضای حمید امجد، نغمه ثمینی، محمد چرم شیر، محمد رحمانیان، محمد رضایی راد، علیرضا نادری، محمد امیر یار احمدی و محمد یعقوبی رسیده نوشته شده ما نمایشنامه نویسیم. ما اندکیم. بسیار اندک. با این همه ما هستیم؛ نشسته در اتاق هایی کوچک، پشت میزهایی کوچک تر. اما اتاق های کوچک ما، پنجره های بزرگی دارد که رو به خیابان ها باز می شود. ما نمایشنامه نویسیم و این روزها به جای تالار رودکی و مولوی، خیابان رودکی و چهارراه مولوی را رصد می کنیم و در چهارسوی شهر و ایرانشهر امید را انتظار می کشیم.

آفتاب یزد در سرمقاله خود با نقل مقاطعی از دولت گذشته این سئوال را مطرح کرده که آیا دولت ترسوست و در پاسخ نوشته با این همه اكنون دولتمردان فرصت دارند با پاسخگویی شفاف به سوالات فراوان، هم شائبه خلاف گویی دولت را برطرف كند و هم ثابت نماید كه در این دولت، ترس هیچ راهی ندارد.

سردبیر این روزنامه در عین حال یادآور شده برخ ی محدود ی ت‌ها ی تلفن ی و ا ی نترنت ی در ی ك ماه و ن ی م گذشته و فـشـار بـر بـعـضـ ی مـطـبـوعات كه آخر ی ن جلوه آن در محدودساز ی عرضه ا ی ن روزنامه‌ها آشكار گرد ی ده، قاعدتا مفهوم ی جز ترس حام ی ان رسم ی ی ا غ ی ررسم ی دولت از خبررسان ی ‌ها ی انتقاد ی ندارد . اگر احمد ی ‌نژاد م ی ‌خواهد همچنان ا ی ن ادعا را مطرح كند كه » نشانه‌ا ی از ترس در عملكرد دولت او وجود ندارد « با ی ست ی برا ی برخورد با آمران، طراحان و مجر ی ان ا ی ن محدودساز ی ‌ها، تدب ی ر ی ب ی ند ی شد و از دولت خود، رفع اتهام كند . ا ی ن گو ی و ا ی ن م ی دان !

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 15 مرداد

بی بی سی:پنجشنبه 15 مرداد 1388(6 اوت 2009)

اعتماد "غایبان مراسم سوگند احمدی نژاد" را در بالای صفحه اول خود قرار داده، ایران و رسالت به نقل از محمود احمدی نژاد نوشته اند "انگیزه ای به جز خدمت به مردم و کشور ندارم"، حیات نو خبر داده که "روز گذشته با تدابیر شدید امنیتی مراسم تحلیف برگزار شد" کیهان از زبان رییس دولت نوشته "اخم و لبخند غرب برای ملت ایران ارزشی ندارد"، جوان نوشته "منتظر پیام تبریک غرب نیستم" و ابتکار در صدر گزارش مراسم تحلیف نوشته "کسی حق ندارد آزادی مردم را محدود کند".

"وعده انتخاباتی که یک ماه دوام آورد" عنوان اصلی اعتماد ملی است، "انتطار مجلس از دولت برنامه محوری و استفاده از نخبگان" تیتر اول جام جم است. دنیای اقتصاد "انتظارات دو قوه از دولت" را در صدر گزارش های خود آورده است.

"بررسي علت فوت برخی بازداشت شدگان اخير " تیتر یکم آفتاب یزد است و "دادگاه متهمان حوادث اخیر امروز برگزار نمی شود" عنوان اصلی مردم سالاری.

ابرار "به منافقین پناهندگی نمی دهیم" را از زبان نخست وزیر عراق در صدر عنوان های خود آورده و روزنامه جمهوری اسلامی خبر داده که "دولت عراق درخواست پناهندگي اعضاي گروهك منافقين را رد كرد".

ابتکار با این سئوال که چرا سفیران غربی در مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد شرکت کرده بودند در سرمقاله خود نوشته غرب اين روزها به دنبال درگيری با ايران نيست. چرا که در افغانستان عراق هنوز زمين گيرند و خوب می دانند اگر بخواهد با ايران وارد جنگ شوند روزهای جهنمی را بايد تجربه کنند. بنابر اين به مذاکره روی می آورد. لزوم مذاکره هم حفظ روابط با ايران و حفظ زمينه هاي مذاکره است. اروپايی ها نمی توانند به راحتی از کنار ايران بگذرند. چرا که در حال حاضر به رابطه با ايران در هر شرايطي نياز دارند.

به نوشته این روزنامه به غير از منافع اقتصادی در منافع سياسی نيز اروپايی ها مشترکاتي با ايران دارند. ايران در منطقه ژئوپلتيک و استراتژيک بسيار مهمي قرار دارد که هر گونه بي اعتنايي به آن مي تواند به منافع غرب نه تنها در ايران بلکه در ديگر کشورها نيز صدمه بزند. در افغانستان، عراق، فلسطين، لبنان، سوريه، آمريکای لاتين و حتی اروپا، غرب به وجود ايران و تفاهم با آن نياز دارد.

مدیر روزنامه کیهان با اشاره به گفته های سخنگوی کاخ سفید در مورد انتخاب محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری ایران نوشته اعتراف آمريكا به قانونی بودن انتخابات و مشروعيت رياست جمهوری احمدی نژاد به مفهوم آن نيست كه دست از ادامه توطئه برمی دارد، بلكه آمريكا می داند و به وضوح درک كرده است در مقابل ايران اسلامی مقتدر و در برابر مردمی كه با حضور بی نظير 85 درصدی در انتخابات و رأی 40 ميليونی خود قبل از هرچيز بر پشتيباني از نظام اسلامی تاكيد ورزيده اند، تاب مقاومت ندارد.

حسین شریعتمداری بدون اشاره به توضیح بعدی سخنگوی آمریکا در مورد استفاده از واژه رییس جمهور منتخب نوشته آمریکا از اين روی كوبيدن بيشتر بر آن طبل توخالی را به سود خويش نمی داند، چون ادامه آن را ناممكن می بيند نه آن كه برای هميشه از ماجراجويی و فريب انسان ها دست بشويد.

اعتمادملی در تیتر اول خود گزارش داده که مجموع درآمد دولت در 4 ساله اول رياست‌جمهوري آقای خاتمی معادل 773/66 ميليارد دلار بود و دولت احمدي‌نژاد به معادل 595/284 ميليارد دلار رسید یعنی درآمدهای دولت فعلی در 4 سال 426 درصد (بيش از 4 برابر) نسبت به دولت هفتم (دولت اول آقاي خاتمی) افزايش يافت. در مقابل متوسط نرخ تورم در 4 ساله دولت اول آقای خاتمی معادل 03/17 درصد بود که در 4 ساله دولت نهم معادل 38/17 درصد است.

این گزارش با تاکید بر این که اما متوسط ضريب حقوق كاركنان دولت در دوره رياست‌جمهوری آقای خاتمی معادل 24/13 درصد افزايش يافت و در دولت احمدی نژاد د 84/11 درصد افزايش يافت اضافه کرده پرونده حقوق كارمندان اينگونه در دولت نهم بسته شد اما بازنشستگان نيز در چهار سال گذشته همنوا با كارمندان بوده‌اند و اگر وضع بدتری از آنان نداشته باشند بدون شک بهتر نبوده است.

در پایان گزارش اعتمادملی آمده بهار امسال با وعده‌های جالبی برای کارکنان دولت و بازنشستگان همراه بود. در باغ سبزهای فراوانی به آنان نشان داده شد اما پس از پايان انتخابات و ختم شدن اوضاع به نفع جريان حاكم بر حسب ظاهر در تيرماه ورق به گونه‌اي ديگر برگشت حقوق ها كاهش يافت خبري كه بر اساس سنت دولت نهم ابتدا تكذيب و حتی دروغ خوانده شد اما با اختلاف چند روز از سوی رحيم ممبينی معاون بودجه معاونت برنامه‌ريزي احمدی‌نژاد تاييد شد.

رضا سماواتی در مقاله ای در حیات نو نوشته اکنون در حالى که آيت‌الله هاشمى‌شاهرودى رياست محترم قوه قضائيه روزهاى پايانى خدمت در اين دستگاه را سپرى مى‌کند به ايشان پيشنهاد مى‌کنم به تبعيت از مسئولان سلف اين قوه (آقايان بهشتي، موسوى اردبيلى و يزدي) که به دفعات در کنفرانس‌هاى خبرى با حضور خبرنگاران داخلى و خارجى شرکت مى‌کردند، با ترتيب دادن يک کنفرانس خبرى و شرکت خبرنگاران، به سوالات مختلف آنان پاسخ داده و به تشريح عملکرد اين دستگاه مبادرت ورزند.

به نوشته این روزنامه بى‌ترديد شرايط امروز کشور حادتر از سال‌هاى آغازين نظام جمهورى اسلامى نيست که شهيد بهشتى دائم در کنفرانس‌هاى خبرى شرکت مى‌کرد. اگر پاسخگويى به سوالات آن روزها ضرورى بود امروز نه‌تنها از ضرورت آن کاسته نشده که از جهاتى به دليل حجم سوالات بر ضرورت‌هاى آن افزوده شده است.

عماد افروغ در مقاله ای در اعتمادملی نوشته اين روزها منتظريم، تا بالاخره ببينيم كه دادستان و قاضی و ديگر افراد مرتبط با پرونده بازداشت‌شدگان اخير چگونه و با استناد به چه ادله‌ای می‌خواهند ثابت كنند كه بازداشت‌شدگان و متهمان اخير، سران جريان‌ساز انقلاب مخملين در ايران بودند؟

نویسنده مقاله اعتمادملی به عنوان يك روش‌شناس اظهار نظر کرده متهم كردن يك فرد به جريان‌سازي انقلاب مخملين چندان آسان نيست، زيرا انقلاب مخملين تصميمي نيست كه يك شبه اتخاذ شود و عده‌اي در كمتر از يك ماه آن را به سرانجام برسانند و به هدف‌شان برسند.

در این مقاله آمده: در اين دادگاه شاهد حضور افرادي بوديم كه پس از گذراندن چند روزي در زندان، تحليل‌هايشان تغيير كرده بود و حالا به اين نتيجه رسيده بودند كه نگاهشان در گذشته درست نبوده است،‌ بنابراين تغيير ديدگاه را چطور مي‌توان به برنامه‌ريزي براي انقلاب مخملين ربط داد؟ چرا بايد عده‌اي دستگير شوند، آن هم تنها براي تنبه و اصلاح ديدگاه، فكر و عقيده‌شان يا حتی اينكه معتقد بودند تقلبی صورت گرفته است؟

اعتمادملی در گزارشی نوشته به نظر می‌رسد كه چند روزی است ‌خانواده‌های بازداشت شدگان اخير خبرهای خوشی دارند خبرهايی كه از تماس تلفنی ‌يا ملاقات با اعضای خانواده‌شان حكايت می‌كند. در همين راستا ديروز مادر هنگامه شهيدی از تماس تلفنی 10 دقيقه‌ای دخترش با منزل پس از گذشت يكماه بي‌خبری از وی خبر داد. وی ضمن نگرانی از وضعيت دخترش گفت: «هنگامی كه دخترم با منزل تماس گرفت گفت كه دچار افسردگي شديدي شده است و خواستار آن شد كه پيگير داروي قلب و افت فشار از پزشكش شوم.»

به نوشته این روزنامه برخي اعضاي خانواده محمدرضا جلايي‌پور، سخنگو و مسوول پويش موج سوم، بعد از ۴۸ روز امروز موفق به ملاقات وي در زندان اوين شدند و گفتند روحيه محمدرضا و خانواده وي در اين ملاقات بسيار خوب بوده است. جلايي‌پور گفته که روزي هزار بار در سلولش راه مي‌رود و ورزش مي‌کند و موفق به حفظ بخش‌هاي زيادي از قرآن شده است.

اعتمادملی از قول جلائی پور نوشته از دو روز پيش به بند عمومي منتقل شده ‌و به همراه ۴ نفر ديگر در يک سلول است. در اين ديدار که حدود نيم ساعت به طول انجاميده جلايي‌پور ابراز اميدواري کرده است که به زودي تکليفش معلوم شود.

سیامک شهریاری در گزارش اصلی دنیای اقتصاد نوشته 11‌سال پیش یعنی سال 1377 نرخ دلار 850 تومان بود و در همان زمان حداقل مزد کارگران روزانه حدود 21 هزار ‌ريال اما اینک در سال جاری قیمت دلار به حدود 9900ريال رسیده که رشد حدود 17درصد را دارد، ولی از آن طرف حداقل دستمزد روزانه کارگران به رقم 77هزار‌ريال رسیده؛ یعنی رشدی 360درصدی.

به نوشته این اقتصاددان با رشد هزینه‌های تولید، تورم هر ساله به طور متوسط رقمي‌ در حدود 15‌‌درصد بالا می رود و خواه ناخواه روی هزینه‌های تولید اثر مي‌گذارد، با این حال آیا تولید‌کننده داخلی مي‌تواند با واردکننده کالا که در حال حاضر با دلار 9900‌ريال کالای خود را وارد مي‌کند، رقابت کند؟

ابراهیم رها در طنز اعتماد احتمال داده که اگر ابراهیم حاتمی کیا آژانس شیشه ای را در شرایط امروز می ساخت روزشمارش چنین می بود:

بيست و سوم خرداد؛ حاج کاظم در دفتر آژانس زير مبل ها، روی ميزها، و لای کاغذها را می گردد. مسوول آژانس از او می پرسد؛ دنبال چی می گردی؟ و او جواب مي دهد؛ دنبال رای ام.

بيست و پنجم خرداد؛ حاج کاظم بين انبوهي از جمعيت ديده مي شود. يکي از مردم از او مي پرسد حاج کاظم شما هم اومدين؟ او مي گويد؛ به من نگو حاج کاظم، از اين به بعد اسم من حاج خس و خاشاکه.

به نوشته طنزنویس اعتماد در سي ام خرداد؛ يک جوان 18ساله در خيابان سوار بر موتور، حاج کاظم را مي گيرد و مي گويد؛ ما هشت سال نجنگيديم که شما بچه قرتيا الان توي خيابون قر بدين، و يک ماه و نيم بعد؛ غاز اينجا نقش حاج کاظم را به جاي پرويز پرستويي، محمد ورشوچي يا احمد پورمخبر بازي مي کند.ف حاج کاظم براي اعتراف مي آيد جلوي دوربين تلويزيون و دقيقاً مثل فيلم آژانس شيشه يي خطاب به همسرش حرف مي زند.

گفته های جانباز جنگ خطابه فاطمه همسرش چنین است:فاطمه جان، فاطمه. من در زندان فرصت فکر کردن پيدا کردم و هي فرصت فکر کردن پيدا کردم و هي پيدا کردم، البته باور کن رفتار بازجوها با من خوب بود و همه اش از من امضا مي گرفتند.،

به نوشته اعتماد فاطمه جان، فاطمه من اعتراف مي کنم. راستش تقصير ميرحسين موسوي بود که بچه ها در جنگ کشته شدند. او نخست وزير جنگ بود و بنا به استدلال هاي امروز کشته شدن همرزمان من پاي اوست. الان هم عادتش را ترک نکرده و باعث آمدن مردم به خيابان ها شده و عامل کشته شدن آنهاست، من پيشنهاد مي دهم او را بگيرند. هم براي اين چند روز، هم براي آن چند سال. خيلي بگيرند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۱۸ مرداد

بی بی سی:یکشنبه 18 مرداد 1388(9 اوت 2009)

"برخی بازداشت شدگان سیاسی داخلی نیز در جلسه دیروز حضور داشتند" عنوان اصلی اعتماد است، ایران با تیتر "سفارت انگلیس مقر فرماندهی كودتا"، جام جم با "نقش گسترده انگلیسی در آشوب های تهران" و کیهان با "لندن: اتاق فرمان آشوب های خیابانی تهران" همین ادعا را در صدر اخبار خود منعکس کرده اند.

آفتاب یزد در صدر اخبار خود از قول عماد افروغ رییس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس نوشته " ‌هم واقعیات گفته نمی‌شود هم اطلاعات غلط به خورد مردم می‌دهند"، ابرار از قول همین مقام نوشته گ خبرنگار باید بتواند شبکه های القائی و اغوائی قدرت را شناسائی کند"، حیات نو از قول هادی خامنه ای نوشته "امام مدافع ازادی مطبوعات بود".

" پنجاه درصد تسهیلات اشتغالزایی به بیراهه رفته است" تیتر اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است، "دهمین عبور شاخص از مرز 10هزار" عنوان اول دنیای اقتصاد و "بازگشت غول تورم در نیمه دوم سال" تیتر مردم سالاری است.

رسالت از قول مدیر این روزنامه نوشته "دوئل عدالت و آزادی یك مسئله انحرافی است" و سرمایه خبر داده " جمعه سبز در انتظار رفسنجانی" خبر در صدر اخبار خود نوشته "پرونده ای که باید بسته شود."

بهمن کشاورز در سرمقاله روزنامه سرمایه پرسیده: اگر کسی بگوید بازجویی ها و بازپرسی های متهمان بدون حضور وکیل بوده و ناچار درخور تامل است، یا بگوید تشکیل دادگاه بدون آگاهی قبلی وکلا و بدون تماس ایشان با موکلان شان و بدون اینکه پرونده موکل را خوانده باشند کاری بسیار شگفت انگیز است، یا اینکه اظهار دارد موکول کردن زمان دادگاه از پنجشنبه به شنبه بنابه تقاضای وکلا، با توجه به اینکه هم پنجشنبه و هم جمعه تعطیل و ملاقات با موکلان و مطالعه پرونده در این دو روز در عمل غیرممکن است و حیرت آور به نظر می رسد، آیا عمل و گفتار سئوال کننده مشمول اطلاعیه مقام محترم قضایی است؟

اشاره نویسنده به اطلاعیه ای است که بعد از تشکیل اولین دادگاه سیاسی در هفته گذشته صادر شد و در آن افرادی را که از روند این دادگاه انتقاد می کنند، به عنوان اختلال در روند دادگاه تهدید به برخورد قانونی شده بودند.

رییس سابق کانون وکلا در سرمقاله سرمایه نوشته واقعیت این است حق دفاعی که قانون اساسی برای مردم ایران قائل شده باید با رعایت مقدمات و مقتضیات آن اعمال شود والا حضور فیزیکی وکیل- هرچند در مراحل تحقیق می تواند مفید باشد و موضوعیت داشته باشد، در مرحله دادگاه و رسیدگی ماهیتی کاملاً بیهوده و عبث و فاقد موضوعیت خواهد بود .

محسن آرمین در مقاله ای در اعتماد نوشته بک چیز مسلم است و آن اینکه اظهارات عطریانفر و ابطحی هیچ چیزی بیشتر از مقالات کیهان و رسالت و یالثارات و اخیراً وطن امروز نداشت. اینها مطالبی نبودند که آنان بیرون از زندان از آن بی اطلاع باشند. در زندان و سلول انفرادی و شرایط بی خبری از عالم و آدم نیز هیچ داده و اطلاع جدیدی به معلومات آنها افزوده نشده است. بازجوها هم افلاطون و ارسطو نیز نبوده و حداکثر معلوماتی در حد آقای حسین شریعتمداری دارند که ابطحی و عطریانفر هر روز در روزنامه کیهان آرا و افکار وی را می خوانده اند. می ماند موانع درونی و وابستگی ها و قید و بندهای دنیایی که مانع درک حقایق می شوند.

به نوشته این عضو سازمان مجاهدین انقلاب اگر این فرض نامحتمل را کنار بگذاریم که اعتراف کنندگان در مدت یک ماهه زندان ره صدساله مراحل سیر و سلوک عرفانی را طی کرده اند و مثلاً دریافته باشند که اگر به جای سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز مردم، به این پیشنهاد ساده میرحسین موسوی عمل می شد و برای اطمینان از صحت نتایج آرای انتخابات مثلاً شماره های کد ملی رای دهندگان ثبت شده در دسته های تعرفه رای با کد ملی موجود در رایانه سازمان ثبت احوال مطابقت داده می شد، در ایران جنگ داخلی راه می افتاد یا نظام سرنگون می شد.

علی میرباقری در مقاله ای در اعتماد با اشاره به تبلیغات اخیر هواداران دولت بر اساس اعترافات دادگاه سیاسی نوشته نکند ایران و ایرانیان در طول مدت انقلاب و جنگ و سازندگی و اصلاحات سر کار بوده اند و تمامی کسانی که روزی رئیس جمهور و نخست وزیر و فرمانده سپاه و وزیر و معاون وزیر و سیاستگذار و برنامه ریز بودند، همگی گماشته های استکبار و دشمن و عامل خارجی بودند؟

این مقام سابق تاکید کرده و اگر چنین است چه تضمین و چه اطمینانی هست که روز دیگری اینهایی که امروز سرنوشت کشور را در اختیار گرفته اند، خود چنین نباشند؟ حرف کی را باور کنیم؟ به چه کسی اعتماد کنیم؟ چه کسی مسوول غربت و تنهایی و سرگردانی این مردم است؟

رسالت در سرمقاله خود به بررسی آینده اصلاح طلبان پرداخته و نوشته جریان موسوم به اصلاحات در ابتدای راه انتخابات اخیر با دو چهره به عنوان كاندیدا مواجه شد. كروبی و خاتمی .اصرار كروبی برای حضور برای جریان اصولگرا نیز ارزشمند بود زیرا با شكاف در جناح رقیب عملا ظرفیت محدود رای تقسیم شده و از احتمال پیروزی آنان می كاست. در ادامه راه چند عامل باعث كنار كشیدن خاتمی و جایگزینی او با مهندس موسوی شد.

به نوشته این مقاله اصولگرایان حضور موسوی را بر خاتمی بدلایلی ترجیح می دادند؛ اما در برابر شخصیت موسوی دو علامت سوال بزرگ قرار داشت. نخست نوع و جهت روابط وی با رهبری با اتكاء به روند نه چندان مطلوب گذشته و نیز ابهامی گسترده در مورد نگاه اقتصادی موسوی كه دانسته نبود تا چه اندازه با شرایط حاكم جدید همخوانی و همسویی دارد.اما مهندس موسوی نقاط قوتی نیز داشت كه او را در شرایط جدید بر آقای خاتمی برتری می بخشید.

سوال از اصولگرایان آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به این که " هنوز زمان زیادی از مـعرفی دكتر احمدی‌نژاد به عنوان منتخب 22 خرداد نگذشته او هر روز هـشـداری جـدی از حـامـیـان انتخاباتی خود دریافت می‌كند" نوشته این هشـدارهـا در نوع خود بی‌سابقه است ودر كنار آن ها ، توصیه‌هایی نیز به احمدی‌نژاد می‌شود كه می‌توان ناامیدی توصیه‌كنندگان به اجرای توصیه‌های خود را از میان عبارات و جملات موجود در توصیه‌نامه‌های كتبی و شفاهی یافت.

سردبیر این روزنامه تاکید کرده کسانی كه حدود یك ماه بعد از انتخابات، تلویحاً خـطـر "بنی‌صدری شدن" را به دولتمردان گوشزد می‌كنند به كدام حجت اصولگرایانه، برای حمایت از همین دولتمردان، هر چه توانستند به رقبای آنها تهمت زدند و نسبت به آن رقبا، بی انصافی كردند؟ اگر موارد نـقـض »مـشـورت«، »سعه صدر«، »ولایت‌پذیری« و»كارآمدی« در دولت نهم در حدود قابل قبول بوده است - كه نبوده است چرا هنوز دولتی را كه آغاز به كار نكرده، مورد بمباران هشدار قرار می‌دهند؟

ابتکار در سرمقاله خود نوشته میرحسین موسوی که تا انتخابات 88 به عنوان یک سرمایه ذخیره شده در هنگام اضطرار مورد اشاره جریانهای مختلف اصلاح طلب بود در این انتخابات رونمایی شد و به مصرف رسید . قدرت چانه زنی هاشمی رفسنجانی، توان تاثیرگذاری ایشان در ساختار قدرت به کمک آورده شد برای اولین بار مرزها بیش از گذشته شفاف گردید. حرفهای گفته نشده مطرح شد.

به نوشته این روزنامه در زمان انتخابات مناظره ها موجب باز شدن پای مردم کوچه و بازار به خیابانها شد و خیابانها به میتینگ های انتخاباتی تبدیل گردید در نتیجه مردم به صورت آزادانه و بدون واهمه از خط قرمز های سلیقه ای و ساختگی از باید و نبایدهای ذهنی خود گفتند و در نهایت هم محشری بپاشد که در تاریخ ایران جاودانه و بی نظیر گردید اما فضای ایجاد شده (مشارکت حداکثری)که همواره به عنوان آرزویی جریان اصلاح طلب مطرح بود و به عنوان شرط پیروزی قلمداد می شد، نتوانست برای عبور این جریان از بحران "عدم مقبولیت "کارساز افتد و نتیجه آن شد که همگان دیدیم حالا کشور در مسیر جدیدی گام گذاشته است که علایم این مسیر یکی پس از دیگری نمایان خواهد شد.

در انتهای مقاله ابتکار آمده یکی از نشانه های مسیر جدید وضعیتی است که اصلاح طلبان با آن روبرو شده اند. در شرایطی که بسیاری از علمداران جریان اصلاحات در زندان بسر می برند و هرروز هم شاهد اعتراف و اذعان به اشتباه بودن "راه طی شده"توسط آنها می باشیم و در حالی که آنها در گوشه رینگ گرفتار آمده اند و در حال تحمل ضربات مهلک می باشند.سوال از آینده این جریان و مهمتر سوال از آینده صف بندیهای سیاسی در ایران ذهن هر تحلیل گری را به خود مشغول کرده است.در نگاه اولیه،جریان اصلاح طلب گرفتار "کمای مرگ مغزی"شده است و با تغییر وضعیت،این مریض "تسلیم مرگ و یا احیا»علائم حیات"به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد .

اعتماد در گزارشی با یادآوری این که هر چهار هفته یک بار، نوبت به یکی از چهار خطیب «موقت» نماز جمعه تهران می رسد تا به ایراد دو خطبه پرداخته و نماز بگزارند. پس از انتخابات پرحرف و حدیث ریاست جمهوری دهم اما خطیب مشهور خطبه های جمعه از دوران امام تاکنون- آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی- دو ماه تمام «سکوت» اختیار کرد تا حضور و سخنان مهم او در دانشگاه تهران در 26 تیرماه به یکی از وقایع اصلی سیاسی ایران بدل شود.

به نوشتهاین روزنامه رئیس توامان مجمع تشخیص مصلحت و خبرگان رهبری در میان شعارهایی که خواستار کنار گذاشتن «سکوت» این چهره میانه رو بودند، «مهر سکوت» از لب باز کرد تا سخنانی «مهم» را بیان کند؛ اظهاراتی که همچنان بازتاب یافته و محمد یزدی را وادار کرد سراسیمه نشستی خبری گذاشته و اعلام کند «مبنای مشروعیت نظام رای مردم نیست».

به نوشته گزارشگر اعتماد سخنان یار دیرینه امام، رئیس مجلس و رئیس جمهور دوران سازندگی اما به باور ناظران سیاسی فصل نوینی از حیات سیاسی «آیت الله» را ورق زد. به هر حال قرار گذاشته شد در نماز جمعه 23 مرداد بار دیگر خطبه های هاشمی را بشنوند و نماز جمعه را به «امامت» او اقامه کنند اما در حالی که بار دیگر حضور وی در هاله یی از ابهام قرار داشت، روز جمعه سایت شخصی آیت الله هاشمی رفسنجانی خبر داد نماز جمعه این هفته تهران به امامت وی اقامه می شود.

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به سفر کلینتون رییس جمهور سابق آمریکا به کره و آزادی دو خبرنگار آمریکائی آن را استفاده دولت آمریکا ازظرفیت مدیران سابق این جامعه خوانده و نوشته اما ما در ایران چگونه از این پتانسیل ها به نحو مطلوب بهره می گیریم؟ پاسخ به این پرسش آنقدر روشن است که نیازی به جدال و مناقشه ندارد. خاتمی که زمانی ندای گفت وگوی تمدن ها را سر داده بود و پاسخ قاطع جهانیان به ندای او، نامگذاری سالی به عنوان سال گفت و گوی تمدن ها بود، قطعا توان بالاتری برای تاثیرگذاری مثبت در معادلات بین المللی در جهت حفظ منافع ملی کشور دارد.

به نوشته این مقاله ما به جای بهره گیری از موقعیت جهانی مطلوب خاتمی و پتانسیل بی بدیل او در عرصه بین الملل، به تهمت زدن و اتهام افکنی به او می پردازیم و حتی زمانی که قصد سفر خارجی برای پیگیری ایده بین المللی گفت وگوی تمدن ها داشته باشد، در رسانه های وابسته به خود، خبر از احتمال پناهندگی سیاسی خاتمی می دهیم.

احمد پورنجاتی در مقاله ای در اعتماد نوشته این چه شیوه شبهه ناک و رمزآلود و ناموجهی است که برخی از نهادهای مجری قانون ترجیح می دهند به خیال خود «آسان ترین و سریع ترین» راه را - هرچند با نادیده انگاشتن و دور زدن مجاری قانونی- انتخاب کنند؟، آیا هیچ نهاد نظارتی و کنترل کننده وجود ندارد که نه به قصد دفاع از حق قانونی انجمن صنفی روزنامه نگاران، بلکه برای جلوگیری از مخدوش شدن اعتبار یک نهاد قانونی و قضایی، بپرسد؛ «چرا و به چه دلیل و با چه مستند قانونی؟،» آیا افکار عمومی یا دست کم بخشی از افکار عمومی یعنی سه هزار عضو یک تشکل قانونی حق ندارند و تا این حد برای آنها ارزش قائل نیستید که با چند جمله کوتاه- البته مستدل و قانونی- به آنها توضیح بدهید و چه بسا قانع شان کنید؟
رییس سابق کمیسیون فرهنگ مجلس مقاله خود را با این نوشته به پایان برده "حضرات، اینها که ملاحظه می فرمایید مردمانند. مردمان همین سرزمین اهورایی" و اضافه کرده: برای گرامیداشت روز خبرنگار- روز شهادت یک خبرنگار به دست فرقه طالبان- فرصت مغتنم می شمارم و یاد و خاطره روزنامه نگاران متعهد و زندانی شده را عزیز می دارم و به همگنان و یاران و بستگان خانوادگی و حرفه یی آنان درود می فرستم. پرنده، مردنی ست، پرواز را به خاطر بسپار.

محسن شمشیری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته در اقتصاد ایران بیشترین سهم از تولید ناخالص داخلی مرتبط با بخش خدمات است که این بخش نیز تحت تاثیر واردات کالاهای خارجی متاثر از درآمد نفت، بودجه عمومی و مخارج دولت است و هرگاه که مخارج دولت، واردات و درآمد نفت بالا می رود تولید ناخالص بخش خدمات نیز افزایش می یابد .

نویسنده بر اساس نتیجه یک بررسی نوشته از عوامل متعدد موثر بر تولید ناخالص داخلی ایران نشان می دهد که سهم نفت، دارایی های فیزیکی و نیروی انسانی با هم برابر است .

در پایان مقاله دنیای اقتصاد آمده: بر اساس آمار ، نفت موتور محرکه دریافت ها و پرداخت های مالی، مخارج دولت و بسیاری از فعالیت های اقتصادی است و برای جایگزینی آن راهی جز بها دادن به کارآفرینان، متخصصین و در یک کلام نیروی انسانی وجود ندارد. زیرا نیروی انسانی ماهر می تواند در شرایط بحرانی درآمد نفت نیز راهکاری برای افزایش تولید ناخالص داخلی، اشتغال و رشد اقتصادی بیابد.

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 19 مرداد

بی بی سی:دوشنبه 19مرداد 1388(10 اوت 2009)

"جدال بر سر کهريزک" تیتر اول ابتکار است، "تحقيق و تفحص مجلس درباره بازداشتگاه ها" عنوان اصلی اعتماد، اعتمادملی "برخورد قاطع با تخلفات در بازداشتگاه‌ها " را در صدر اخبار خود آورده، حیات نو از "پی آمدهای مرگ بازداشت شدگان کهریزک" نوشته، سرمایه با چاپ عکسی از سردار احمدی مقدم نوشته "فرمانده نیروی انتظامی مسوول وقایع کهریزک است"

"قيمت‌ها متعادل شده، كارمندان منتظر سبد كالاي رمضان نباشند" به نقل از یک مقام دولتی در صدر اخبار آفتاب یزد آمده، " صدا و سیما در وقایع اخیر نتوانست اعتماد مردم را جلب کند" به نقل از عمادافروغ تیتر اصلی ابرار است، 60" هزار معلم حق التدريسي استخدام مي شوند" عنوان اول روزنامه جمهوری اسلامی که مردم سالاری هم همین عنوان را بالای صفحه اول خود آورده است.

"تركيب كابينه در رايزني رئيس‌جمهور و مجلس" عنوان روزنامه ایران است، "گذشته و آینده اصلاحات" تیتر اول جام جم، دنیای اقتصاد "ده روز فرصت تا کابینه دهم" را در صدر اخبار خود قرار داده و رسالت از زبان امام جمعه موقت تهران نوشته "افرادی که فتنه به پا می کنند تشنگان قدرتند"

"خشم اروپا از اعترافات جاسوسان" تیتر اول جوان است و کیهان دیگر روزنامه هوادار دولت در عنوان اصلی خود نوشته "انگلیس: ایران به ما توهین کرد".

صالح نيکبخت در مقاله ای در اعتمادملی نوشته تشکيل دومين جلسه دادگاه فعالان سياسي و بازداشت شدگان بعد از اعلام نتايج دوره دهم انتخابات رياست جمهوري و حوادث و پيامدهاي آن همچنان مساله روز جامعه حقوقي کشور است. در اين ميان تشکيل جلسات دادگاه فعالان سياسي در شرايطي که به گفته مقامات مطلع تحقيقات از آنان همچنان ادامه دارد ـ و به همين جهت‌ وکلا نمي‌توانند با آنان ملاقات يا در جلسات تحقيقات شرکت نمايند‌ـ قابل تأمل است.

به نوشته این حقوقدان بدون تکميل تحقيقات امکان صدور قرار مجرميت نيست و بدون صدور قرار مجرميت،کيفر‌خواست صادر نمي‌شود و تنها با صدور کيفرخواست پرونده به دادگاه مي‌رود و ضمن رفع همه موانع از جمله فک قرار بازداشت موقت، ملاقات متهم با وکيل و خانواده او آزاد مي‌شود.

در ادامه مقاله اعتمادملی آمده با اعلام ختم تحقيقات در صورتي‌که عقيده بازپرس بر تقصير متهم باشد قرار مجرميت او را صادر مي‌كند و چنانچه متهم در آخرين دفاع هم دليل موثري بر کشف حقيقت ابراز نمايد بازپرس مکلف به رسيدگي مي‌باشد.

حیات نو در سرمقاله اش نوشته در روزهاي پس از انتخابات در ايران بيشترين حملا ت از سوي نيروهاي دولت و حاميانشان به سمت کشورهاي خارجي و غربي انجام شد، در روزهاي اخير و با تشکيل دادگاه متهمان اين حوادث حملا ت به کشورهاي خارجي روزبه روز افزايش يافته است. کيفر خواست دادگاه و اظهارات متهمان به خصوص در جلسه دوم دادگاه تماما کشورهاي غربي از جمله انگليس، سوئد، سوئيس و برخي کشورهاي عربي را متهم به تلا ش براي براندازي جمهوري اسلا مي کرده

نویسنده این مقاله با اشاره به بار حقوقی ادعاهائی که توسط سران دولتی و نظامی بیان می شود نوشته این کشورها در ايران هنوز سفارتخانه دارند و فعالند اگر اظهارات مسوولين امر در خصوص تلا ش هاي ساماندهي شده دولت هاي اروپايي و غربي براي براندازي نظام جمهوري اسلا مي صحيح باشد يا حتي گماني نيز درباره آن وجود داشته باشد آيا کمترين واکنش دولت ايران به اين حرکات نبايد برخورد شديد ديپلماتيک با اين کشورها باشد؟

حیات نو در پایان سرمقاله خود پرسیده: آيا کشوري که قصد مستقيم براندازي نظام را داشته است همچنان بايد در کشور سفارتخانه داشته باشدشکي نيست که به چنين سوالا تي مردان ديپلماتيک دولت نهم بايد پاسخ دهند. بايد براي مردم ايران وضعيت اين کشورها روشن شود که اگر برانداز هستند چرا رابطه داريم و اگر نيستند اين اتهامات چيست؟

رسالت در سرمقاله خود نوشته اعترافات تكان دهنده عوامل بيگانگان در دادگاه هاي اخير نشان داد كه عده اي علي رغم ادعاي درايت سياسي، زير كدام علم سينه مي زدند و بدتر اينكه برخي از آنها به بهاي بي درايتي خود هنوز لجاجت مي كنند.

نویسنده این روزنامه هوادار دولت سه راه پیش پای رقیبان احمدی نژاد که آن ها را نخبگان مردودی خوانده گذاشته است اول آن که كارنامه مردودي خود را بپذيرند و براي اصلاح خويش و جبران مافات از هيچ تلاشي فروگذار نكنند یا به راه دوم بروند یعنی خود، جامعه شان و همه چيز را انكار كنند و بي درايتي شان را با لجاجت سياسي بپوشانند. سومین راه این است که به سان اسلاف مردودشان از جامعه هوشمند چه به لحاظ زماني و چه مكاني فاصله بگيرند و در گوشه اي براي خود ماوايي هر چند نامطلوب‌ دست و پا كنند. اما بهترين راه براي نخبگان عقلانيت معطوف به معنويت است.

به نظر سرمقاله رسالت نخبگان سر جلسه‌ امتحانند؛ امتحان عظيمي است. در اين امتحان، مردود شدن، رفوزه شدن، فقط اين نيست كه ما يك سال عقب بيفتيم؛ سقوط است.

روزنامه جمهوری اسلامی خطاب به دولتیان نوشته اظهارات مردم در تاكسي ها و اتوبوسها و قطارهاي مترو به گوش شما نمي رسد لااقل سايت ها را كه مي بينيد و از مطالبي كه در نقد عملكرد شما نوشته مي شود و نقطه نظرهاي كاربران كه تا حدودي بدون ملاحظه است كه مطلع مي شويد. اينها را ناچيز ندانيد و براي افكار عمومي اهميت قائل شويد. در دايره كوچكي كه دور خود ترسيم كرده ايد محصور و محدود نمانيد و اطراف را هم ببينيد. اينها همه مردم همين كشور و اهل همين جامعه هستند و هيچكس نمي تواند ناديده شان بگيرد.

به نظر این روزنامه مهمتر اينكه كار اصلي رسانه ها جذب است . با اين روش ها نه تنها هيچ توفيقي در جذب حاصل نخواهد شد بلكه ريزش ها افزايش خواهد يافت . حتي اين تصور كه با تسويه حساب هاي سياسي و برچسب زدن هاي رنگارنگ مي توان راه را براي رسيدن به اهداف جناحي هموار كرد نيز تصور درستي نيست .

سرمقاله جمهوری اسلامی با این هشدار به پایان می رسد که اين واقعيت را درك كنيد كه در طول تاريخ تا به امروز هيچ حكومتي نتوانسته با تكيه بر حربه تهمت و حذف پابرجا شود و بماند. مهمتر آنكه افرادي كه شما درصدد حذف آنها هستيد بيدهائي نيستند كه با اين بادها بلرزند بايد حواستان باشد كه اين بادها خود شما را نلرزاند. حتي لرزيدن شما هم به صلاح جامعه نيست اداره كشور نيازمند تضارب آرا است البته منطقي و متكي بر منافع ملي . ترديد نكنيد كه منافع ملي را در تسويه حساب هاي سياسي و حذف رقيب نمي توان جستجو كرد.

حیات نو در مقاله ای خود از مقامات انتظامى و قضايى خواسته پاسخ دهند که آيا بازداشتگاه کهريزک تحت نظارت دستگاه قضايى بوده يا نه؟ اگر دستگيرشدگان 18 تير اندک و انگشت‌شمار بوده‌اند چرا براى اسکان آ‌نها با کمبود جا مواجه شده‌اند؟ چه کسى حکم انتقال دستگيرشدگان را به بازداشتگاه کهريزک صادر کرده است؟

به نوشته حیات نو باید معلوم شود که چرا هويت مسئولان و ماموران توبيخ شده منتشر نمى‌شود؟ چرا فرمانده نيروى انتظامى اعلام کرده که چند روز است هيچ بازداشتى در اختيار ندارند اما بعدا مشخص شد که در اختيار داشته‌اند؟ به چه دليل رئيس کل دادگسترى آمار مکتوب و مستند از بازداشتى‌ها ندارد و از تعداد دقيق بازداشت‌شدگان 18 تير ماه ابراز بى‌اطلاعى مى‌کند؟ چه تضمينى وجود دارد که ساير بازداشت‌شدگان مورد ضرب و شتم قرار نگيرند و اساسا چرا به ماموران اجازه ضرب و شتم به خود داده اند؟

محسن فرجادی در گزارشی در روزنامه خبر نوشته فاطمه رجبی که یکی از حامیان جدی دولت و توجیه کنندگان برخی اقدامات احمدی‌نژاد بود از او پرسیده است: «آقای احمدی‌نژاد! کدامیک از معصومین زنان را در مدیریت اجرایی قرار داد که شما این کار را بکنید؟» او از معدود زنانی بود که پس از انقلاب اسلامی اینگونه به حمایت از رئیس‌جمهوری برخاست و در نوشته‌هایی که بعضاً از آنها برداشت‌های توهین‌آمیزی نسبت به چهره‌هایی همچون اکبر هاشمی رفسنجانی و سیدمحمد خاتمی می‌شد خالصانه‌ترین حمایتها را از رئیس‌جمهور عدالت گستر داشت. اما گلایه‌های او از احمدی‌نژاد با کسوت ریاست جمهوری دهم نیز آغاز شده است.

به نوشته این روزنامه در ادامه نامه همسر سخنگوی دولت به رییس جمهور با اشاره به نوشته ای منسوب به امام صادق که تسلط زنان بر دولت و سلطنت را آخرالزمان خوانده نوشته شده: نمی‌توان پذیرفت در کابینه احمدی‌نژاد حضور وزیر زن گام نخستی باشد که در کابینه‌های بعدی اهداف شوم فمینیست و سکولارها را حاکم کند. آیا بحث «ریاست جمهوری زن» که در هر انتخابات از سوی وابستگان به اندیشه‌های منحرف اوج می‌گیرد و گاه بحث «رهبری زنان»، مسائلی نیست که بتوان در این تصمیم‌گیری به آن توجه کرد؟ آقای رئیس‌جمهور! ما احمدی‌نژاد را هاشمی و خاتمی نمی‌دانیم. احمدی‌نژاد جنس دیگری است.

اعتماد توضیح داده فاطمه رجبی همسر آقای الهام که امروز ناهار خداحافظی از دولتش را با خبرنگاران خواهد خورد و دیروز در آخرین نوشته خود احمدی‌نژاد را مورد انتقاد قرار داد نویسنده کتاب های «احمدی‌نژاد، معجزه هزاره سوم» و «رنسانس اسلامی» است که در نعت محمود احمدی‌نژاد و ویژگی‌های او در باب احیای مسائل فراموش شده نوشته شده است.

دنیای اقتصاد نوشته احمد توکلی نماینده تهران و رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار متنی در سایت تحت مدیریت خود یعنی سایت الف هشدار داد که اخبار رسیده درباره چینش کابینه دهم نشاندهنده ناكارآمدي است که مي‌بایستی مانع از تحقق آن شد.چرا که حداکثر تا ده روز دیگر، رييس جمهور منتخب مردم باید وزرا را به مجلس معرفی کند. قوای سه گانه، در اصل 57 قانون اساسی، مستقل از یکدیگر شناخته شده‌اند. بدون رعایت حدود قانون و اخلاق، نیروی انباشته شده این سه قوه صرف تعارض یا تخاصم مي‌شود و آن که سرش بی‌کلاه مي‌ماند، البته ملت است.

به نوشته رییس مرکز پژوهش های مجلس حتی کسانی که به فرد منتخب رای نداده یا وی را برای ریاست جمهوری مناسب ندانسته اند نیز به دلیل احترام به قانون و رای مردم، باید در چارچوب قانون و اخلاق، با ديدي مثبت؛ به ارزیابی وزرای پیشنهادی یا هر لایحه یا سیاست دولت بپردازند و خیرخواهانه، آن را سبک و سنگین کنند و به آن رای بدهند یا رای ندهند. این حکم عقل و دین است. خلاصه آن‌كه دو حد دفاع متعصبانه يا مخالفت دشمنانه، هردو زيانبار و تنها تعامل منتقدانه چاره كار است.

ایران روزنامه دولت نوشته مجمع عمومي فراكسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي، امروز ميزبان رئيس جمهور خواهد بود.

در دنباله این خبر آمده بحث كابينه، رايزني و يا به قول اهالي سياست، لابي و رأي اعتماد نمايندگان مجلس به وزراي پيشنهادي دولت دهم، اين روزها تبديل به كار اصلي مجلس شده و از اظهار‌نظرات دولتيان و مجلسيان مي‌توان حدس زد كه دغدغه اول و مشترك تمامي آنها، كابينه دولت دهم مي‌باشد.
اين دغدغه خاطر تا بدان جا پيش مي‌رود كه رئيس مجلس شوراي اسلامي در راستاي آنچه كه بدان تعامل، همكاري و همراهي با دولت گفته مي‌شود، پيشنهادي داده مبني بر دعوت از احمدي‌نژاد براي رايزني درباره كابينه دهم.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته دو هفته پس از بركناري غلامحسين محسني اژه اي وزير اطلاعات اخبار نگران كننده اي درباره حذف معاونان اصلي اين وزارتخانه كه از نيروهاي ارشد برجسته و متعهد امنيتي نظام هستند منتشر شده پس از بركناري حاج حبيب الله معاون ويژه خزايي معاون ضدجاسوسي، فيروزآبادي معاون فني اين وزارتخانه در حالي كه اخباري درباره بركناري منصورزاده معاون پشتيباني وزارت اطلاعات نيز منتشر شده اخبار نگران كننده اي در زمينه بركناري احتمالي معين معاونت حفاظت اطلاعات وزارت اطلاعات نيز به گوش مي رسد.

به نوشته این روزنامه اين در شرايطي است كه تغيير مسئول حفاظت اطلاعات وزارت اطلاعات حتي در حيطه اختيار وزير اطلاعات نبوده و حتما بايد با هماهنگي رهبر انقلاب صورت گيرد چرا كه اين بخش مسئوليت نظارت برعملكرد سيستم اطلاعاتي كشور را برعهده داشته و داراي بالاترين درجه امنيتي در نظام است . در صورت بركناري معين كه يكي از معتمدترين و وفادارترين مديران امنيتي كشور محسوب شده و به دليل تدين اخلاص و امانتداري مورد عنايت ويژه رهبر انقلاب بوده است نارضايتي هاي گسترده اي در سيستم امنيتي رخ خواهد داد.

روزنامه جمهوری اسلامی احتمال داده بعد از حذف معاونان وزارت اطلاعات، احمدی نژاد به حذف رده سوم مدیران این وزارت خانه دست بزند که عواقب سنگینی برای کشور دارد.

به نوشته اعتماد سعيد قاسمي یکی از فرماندهان جنگ در یک جلسه سخنرانی گفته تعداد زيادي از عوام جامعه بدون بصيرت راي مي دهند و در حالی که مردم خودشان بايد بفهمند که ملاک انتخاب مسوولان تنها سيد بودن و روحاني بودن نيست، اما تعداد زيادي از عوام جامعه فقط به اينکه يک کانديدا نخست وزير امام و يا فرمانده جنگ امام بوده، بسنده مي کنند و توجهي ندارند که اين کانديدا در مورد فلسطين و لبنان چه مي گويد.

بخش دیگری از سخنان سردار قاسمی به نوشته اعتماد آن جاست که وي با بيان اينکه تفکر امام خميني در هشت ساله اصلاحات و هشت ساله سازندگي شخم زده شد گفته چون جامعه بازخواني تاريخي لازم و مستندسازي کافي را ندارد، چنين اتفاقاتي رخ مي دهد و نسل هاي جديد با وقايع تاريخي آشنا نيستند. رسانه هاي کشور دو دهه تصوير بني صدر را سانسور کردند و جامعه را در تنگنا قرار دادند اما ناگهان مناظره هاي انتخاباتي را پخش کردند که يکي مانند احمدي نژاد پيدا مي شود و تمام افرادي را که در اين سه دهه به عنوان پايه هاي نظام شناخته مي شدند، هدف قرار مي دهد.

بخش آخر خبر اعتماد نشان می دهد که قاسمي با بيان اينکه مردم عاشق انقلاب بوده اما بصيرت لازم را به دست نياورده اند، گفته مردم خيلي لطف کردند که فقط سطل آشغال ها را آتش زدند، اگر اين اتفاقات در هر کشور ديگري رخ مي داد، وزارت کشور آن با خاک يکسان مي شد. مردم ايران به گونه يي رشد يافته اند که نمي توانند درک کنند چه کسي دروغ مي گويد و نتيجه آن مي شود که امروز فرزندان ما مي پرسند آيا همه مسوولان نظام دزد هستند؟

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 20 مرداد

بی بی سی"سه شنبه 20مرداد 1388(11 اوت 2009)

"خبرسازی بی وقفه علیه هاشمی رفسنجانی" تیتر اصلی اعتماد است، آفتاب یزد و ابرار در صدر اخبار خود نوشته اند "هاشمی این هفته به نماز جمعه نمی آید"، تیتر اصلی ابتکار چنین است "حواشی نماز جمعه ای که برگزار نمی شود"، حیات نو در عنوان اول خود نوشته "احتمال درگیری: هاشمی نماز جمعه را نمی خواند" و وطن امروز گزارش اصلی خود را به این موضوع اختصاص داده "جدید ترین افتضاح در سریال دروغ بزرگ".

"لاريجانی: نامه كروبی بررسی می‌شود" عنوان اول اعتمادملی است، "آمریکا پشت پرده ناآرامی های تهران قرار داشت" به نقل از وزیر خارجه آمریکا تیتر اول رسالت است، کیهان هم در عنوان درشت صفحه اول خود نوشته "کلینتون: برای حمایت از آشوب ها کارهای زیادی انجام دادیم" و حیات نو این عنوان را برگزیده "احتمال سفر جیمی کارتر به ایران".

"تاکید احمدی نژاد بر بسته نبودن حلقه کابینه" تیتر اول ایران روزنامه دولت است، خبر از زبان غلامحسین الهام نوشته "سخنگو می مانم"، "سرگردانی صاحب خودروهای فرسوده" تیتر جام جم است، دنیای اقتصاد در صدر اخبار خود نوشته "وام خرید مسکن احیا شود" و سرمایه از قول یک مقام دولتی خبر داده "دهک اول برای خانه دار شدن باید 123 سال صبر کند".

روزنامه جمهوری اسلامی از قول سيد محسن حكيم خبر داده که روز پنجشنبه "ائتلاف جديد ملي عراق" اعلام خواهد شد.

احمد پورنجاتی در مقاله ای در اعتمادملی به کسانی اشاره کرده که با شيوه «خود حق‌پنداري»، «خودگويي و خودخندي» و به‌ويژه «خود بگير و ببندي» با مخالفان خود روبرو می شوند و نوشته اگر قرار باشد هر كس به صرف اينكه به اصطلاح روزنامه‌اي از كيسه بيت‌المال را در اختيار دارد، يا از پست و مقامي در فلان‌نهاد نظامي برخوردار است، يا عضو فلان فراكسيون مجلس است و خلاصه پشتگرم كانون‌هاي قدرت است دهانش را باز كند، قلمش را رها سازد و هر چه دلش خواست بگويد، آيا ديگران نيز متقابلا اجازه و امكان چنين كاري را دارند؟

رییس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس در مقاله خود نوشته اگر قرار است هر كس بنا به تشخيص خود «عوامل به‌وجود آورنده اصلي» اين وضعيت بي‌سابقه بحراني‌در 30 ساله پس از انقلاب را معرفي كند، پيشنهاد محاكمه و محكوميت آنان را بدهد و حتي نوع مجازات آنان را نيز اعلام نمايد، پس لطفا «قاعده جاريه يك بام و دو هوا» را كنار بگذاريد تا معلوم شود چه فهرست جالب و خواندني و حيرت‌برانگيزي از متهمان نام و نشان‌دار، اعم از حقيقي و حقوقي، توسط طرف ديگر ماجرا نيز ارائه خواهد شد! آيا اين شيوه را درست مي‌دانيد؟ مي‌پذيريد؟

به نظر نویسنده مقاله اعتمادملی تومارسازي و شكايت اينترنتي توليدكردن كه كاري ندارد. سخن‌هاي غيرمسوولانه و بي‌پروا هم مايه‌اي نمي‌خواهد، مي‌توان چشم‌ها را بست، دين، عقل، مروت و مصلحت جامعه را به مرخصي فرستاد، دهان را باز كرد، هرچه بادا باد! پيامدهايش از كيسه حيثيت تاريخي ملت، يك انقلاب و يك نظام پرداخت خواهد شد!

بهروز بهزادی سردبیر اعتماد به دفاع از هاشمی رفسنجانی در مقابل تهمت هائی پرداخته که به وی زده می شود و با یادآوری نقش هاشمی در سال های اول جمهوری اسلامی نوشتهوقتي مردم هاشمي را در کسوت رئيس جمهور و سردار سازندگي ديدند، دوران صعود کشور در توسعه اقتصادي آغاز شد. ساختن خرابي هاي جنگ و ايجاد کارخانه هاي جديد و زيرساخت هايي که کشور به آنها نياز داشت، تبديل به بخشي از تاريخ کشور شد تا جايي که هنوز توليدات اساسي و توسعه بخش خدمات کشور ناشي از برنامه ريزي و ساخت وساز هاي دوران هاشمي رفسنجاني ارزيابي مي شود.

به نوشته این روزنامه نگار اگر عنان بر کف دوستان و دشمنان دهيم که احساسات شخصي خود را درباره شخصيت ها فعليت بخشند و ميزان خدمت و خيانت تراوشات ذهني افراد مختلف بدون در نظر گرفتن منافع ملي باشد، هيچ کس از تيغ آخته دشمني در امان نخواهد ماند و دوستي هاي نابجا نيز چهره يي مشوه از تاريخ کشور براي نسل بعد خواهد گشود که نتيجه هر دو آنها بي اطميناني به بزرگاني است که کارشناسانه مورد ارزيابي قرار نگرفته اند.

به نوشته اعتماد: همه این ها نتيجه نهايي اش بي اعتباري دوراني است که آبروي بزرگان آن را به حراج احساسات افراد گذارده ايم و راه بر بررسي هاي محکم کارشناسانه درباره آنها بسته ايم.در هيچ کشوري آبروي بزرگان اين چنين چوب حراج زده نمی شود.

غلامعلی ریاحی در مقاله ای در اعتمادملی به یادآورده دستگاه قضايي زمانی براي صيانت از حريم و حرمت مسوولان و مقاماتي پايين تر از آقاي هاشمي احساس وظيفه شرعي و قانوني می کرد و نشريات زيادي را تحت عنوان توهين و اهانت به مسوولان و کارگزاران نظام مورد تعقيب قضايي قرار گرفته ولي امروز آقاي هاشمي از اين جهت در دايره خودي ها قرار نمي گيرد و با ناديده گرفتن اهانت ها هر روز بر دامنه آن افزوده مي شود.

این وکیل دعاوی با اشاره به حمله یک نماينده مجلس به هاشمی که وی را اکبر شاه خواند نوشته: اولين اقدام مهم نظام جمهوري اسلامي يعني نصب آقاي مهندس بازرگان به نخست وزيري اين هاشمي رفسنجاني بود که در دست راست امام نشسته بود. به رغم تمامي بي مهري هايي که در حق وي روا شد جناب ايشان به عنوان نفر اول مجلس خبرگان رهبري بيشترين آراي مردم را به خود اختصاص داد. اگر ايشان به ياد نمي آورند، نگارنده خوب به خاطر دارم که هنگام انتخاب جناب آقاي خاتمي به رياست جمهوري رهبر نظام فرمودند هيچ کس نزد من جاي هاشمي را نمي گيرد.

کیهان به عنوان نامه هائی خطاب به مهدی کروبی به دبیرکل حزب اعتمادملی حمله برده و نوشته آیا اين كه هنوز شنيدن اعترافات زندانیان شما را مجاب نكرده است كه حساب و كتابي در دستگيري آنان در كار بوده براي ما هم سوال است و البته به اين هم معترض هستيم كه پس از اعتراف دردانه ها و دوستانتان، آقايان ابطحي و عطريانفر در پرده برداري از جلسه هم قسم شدن موسوي، خاتمي و آقاي هاشمي، چرا بنا به اين اعترافات آقايان خاتمي و موسوي به عنوان افراد دخيل در پيگيري اغتشاشات به دادگاه فرا خوانده نمي شوند؟

نویسنده نامه کیهان پرسیده مگر آناني كه امروز در بازداشتگاه هستند، كساني نبودند كه با هدايت جريانات برون مرز و گروهك هاي تروريستي تعدادي از دوستان و هموطنان ما را كشتند و شهيد كردند؟ شما از اينان حمايت مي كنيد و نگران وضعيت اينان هستيد؟ به راستي چرا؟ آناني كه امروز از بازداشتگاه به صحن دادگاه مي آيند و اعتراف مي كنند، خود مي گويند اما انگار شما باورتان نمي شود كه عامل انگليس و فرانسه بودند.

نامه کیهان با این جملات ادامه می یابد در برخورد با برخي نماز اولي ها در جمعه 26 تيرماه؛ اگر براي نماز آمده بودند چرا چوب و چماق داشتند؟ اگر مي خواستند نماز بخوانند چرا كفش هايشان را در نياوردند؟ با وضويشان كاري نداريم؛ الله اعلم اما چرا در كنار رفيق شفيقشان و البته از جنس مخالف! نماز مي گزاردند؟

ایران روزنامه دولت در گزارشی مهدي كروبي رییس سابق مجلس را متهم کرده که در نامه خود خطاب به رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام براي تحت‌الشعاع قرار دادن شكست تحقيرآميز خود در انتخابات، ادعاهاي 30 سال پيش منافقين را عليه جمهوري اسلامي تكرار كرد و مدعي تجاوز بازجوها به دختران و پسران جوان در زندان شد، نامه‌اي كه حتي هاشمي نيز از پاسخگويي به آن خودداري كرده است.

به نظر روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی كروبي که به تجاوزها در زندان های جمهوری اسلامی اشاره کرده و آمادگي خود را براي بر عهده گرفتن صحت و سقم اين اخبار اعلام كرده به سؤالات متعددي مانند اخذ مبالغ كلان از شهرام جزايري (مفسد اقتصادي)، ايجاد بازداشتگاه و شكنجه همسران شهدا در دوره مسئوليت خود در بنياد شهيد و در جريان مناظره با دكتر احمدي‌نژاد نيز از پاسخگويي به اين موارد طفره رفته بود، خواستار آن شده كه هاشمي رفسنجاني، ادعاهايش را پيگيري كند.

به تاکید روزنامه ایران: مجاهدین خلق نيز با دروغ‌پردازي‌هايي همچون تعرض نيروهاي خدوم و انقلابي، از جمله شهيد لاجوردي به زندانيان منافقين،‌قصد بدبين كردن مردم به نظام و انقلاب را داشتند، و امروز اين نامه كروبي نيز تداعي كننده مواضع 30 سال پيش اين گروهك منافق است.

علیمحمد حاضری در سرمقاله مردم سالاری با تاکید بر این که جمهوري اسلامي به دلیل خصلت مردمی خود در مقابل توطئه هايي از جنس انقلاب مخملي مصونيت دارد پرسیده آیا اگر بخش مهمي از مسئولان، مديران و مردم هوادار آنان که طي 25 سال پس از انقلاب اسلامي، انقلاب و نظام را اداره کرده اند و مردم تحت مديريت وحتي فرماندهي آنان فرزندان خود را به جبهه ها فرستاده اند، به عنوان عاملان انقلاب مخملي و نيروهاي برانداز معرفي شوند، آيا به باور مردم صدمه نزده ايم؟

نویسنده سرمقاله مردم سالاری همچنین پرسیده اگر به نام مقابله با انقلاب مخملي، امثال محسن هاي روح الاميني به چنين سرنوشت هاي مخوفي دچار شوند به مشروعيت نظام آسيب وارد نساخته ايم؟ و تاکید کرده عاقلان و دلسوزان نظام فراتر از منازعات سياسي به سرعت بايد براي آن چاره انديشي کنند که فردا دير است .

رسالت در سرمقاله خود خطاب به اصلاح طلبان نوشته چرا طوري حرف مي‌زنيد كه گويي زندان اوين شعباتي در لندن و واشنگتن داير كرده است و وزراي خارجه اين دو كشور را وادار كرده تحت شكنجه اعتراف كنند كه در امور داخلي ايران دخالت داشته‌و از اصلاح‌طلبان در آشوبهاي اخير حمايت كرده‌اند! چرا نمي‌خواهيد به تكرار دروغ پايان دهيد و بيش از اين ديگر به اقتدار و وحدت ملي آسيب نزنيد.

به نظر نویسنده رسالت اتحاديه اروپا بيانيه صادر مي‌‌كند و به محاكمه برخي متهمان كه به ادعاي آنها شهروند انگليسي يا فرانسوي هستند اعتراض مي‌كند و مي‌گويد؛ محاكمه آنها محاكمه همه شهروندان اتحاديه اروپاست. گويي آنها به نمايندگي از اروپا عليه امنيت ملي ما مي‌جنگيدند! اتحاديه اروپا هنوز درحال و هواي قرارداد كاپيتولاسيون است و معلوم نيست اين قرارداد را كي و كجا و با چه كسي امضاء كرده‌اند؟

در ادامه همین مقاله خطاب به معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات نوشته شده سخن مشفقانه اينكه آقايان! چه چيزي را انكار مي‌كنيد، زمين و زمان شهادت مي‌دهند راه شما غلط، اهداف شما مغلوط و بيان شما مردود و دروغ است، چرا كه رودرروي ملت و راي اكثريت و دولت قانوني قرار گرفته‌ايد ! ضرر را از هر كجا جلويش را بگيريد منفعت است . به آغوش ملت برگرديد و دلخوش به حمايت بيگانگان نباشيد آنها به هيچ كس وفا نكرده و نمي‌كنند.

رضا سماواتی در مقاله ای در حیات نو به بررسی علت شعارهای مردم علیه روسیه پرداخته و نوشته سياهه مخالفت روس‌ها با مردم ايران فهرستى بلندبالاست که به سادگى قابل کتمان و فراموشى نيست. اتفاقا حضرت امام هم با تاکيد بر سياست نه شرقى و نه غربى از ابتدا موضعى مستقل نسبت به آنها داشت و با جنايت‌هاى شوروى در افغانستان نيز به مخالفت برخاست و سرانجام با دعوت رهبر شوروى به اسلام، زوال و نابودى حزب کمونيست را پيش‌بينى کرد.

به نوشته این روزنامه روس‌ها در سال‌هاى اخير هم به رغم وعده‌هايى که براى حمايت از ايران داده‌‌اند همواره در موضوعات مختلف از جمله پرونده هسته‌اى با شوراى امنيت و غربى‌ها هماهنگ شده‌اند. آنها حتى قطعنامه شوراى امنيت عليه سودان را وتو کردند اما قطعنامه عليه ايران را تاييد کردند . اکنون شما قضاوت کنيد روس‌ها با ما هستند يا بر ما. بدون شک مردم بهتر و زودتر تشخيص داده‌اند.

روح الله جمعه ای در مقاله ای در جام جم نوشتهحوادث اخير رگه هايي از بي تدبيري و همراه شدن عناصر موثر جريان اصلاحات با ساختارشکنان "در هر پوستين موجه و غير موجهي" و اهداف آنان را نشان مي دهد که بايد به اصلاح اين روش مبادرت ورزيد .جريان اصلاحات مي تواند بهترين و مطمئن ترين و موثرترين جريان نقد دولت دهم باشد و با ساز وکار قانوني به پيشبرد برنامه هاي خود براي ايراني آبادتر و مرفه و آزاد و اسلامي اهتمام ورزد.

به نوشته این روزنامه نگار: قطعا در فضاي آرام و قانونمدار مي توان به يک حرکت منسجم و برنامه ريزي اقدام نمود و وظيفه و تکليف حاکميت نيز ايجاد فضاي سالم و مناسب براي نقد منصفانه و درست حاکمان و فعاليت آزاد و قانوني بازيگران است .

مقاله جام جم چنین پایان می گیرد: همه بازيگران سياسي و فعالان عرصه تاثيرگذار بايد به اين نکته واقف باشند که استمرار فضاي بدگماني و تهمت و ترديد و بي اعتمادي و در نتيجه جولان دادن غوغاسالاران و افراطيون و هرج و مرج طلبان در بيان و کردار به سود کشور و مردم نيست و مردم نجيب و شريف ايران استحقاق دستاوردي بالاتر و والاتر دارند .

ابتکار در گزارش اصلی خود نوشته جيمي کارتر ريئس جمهور اسبق و خوش تيپ آمريکا که بعد از بازنشستگي به منجي گري بين دولتش و دوول متخاصم شهرت يافته است اين روزها به عنوان يک ديپلمات کارکشته روزي را در کره شمالي و روزي ديگر را در سوريه به چانه زني براي ترميم شکاف ارتباط کشورش با کشورهاي مورد اشاره مي گذراند. مدتي است که شايعه و گمانه زني پيرامون حضورش در ايران بر سرزبانها افتاده است.

چند روزنامه دیگر هم همین خبر را به نقل از یک روزنامه عربی چاپ لندن منعکس کرده اند.

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 21 مرداد

بی بی سی:چهار شنبه 21مرداد 1388(12 اوت 2009)

"احمدي نژاد حرف خود را زد نمايندگان هم حرف خود را" تیتر اول آفتاب یزد است، "احمدی نژاد تعارف کرد، نمايندگان جدی نگرفتند" تیتر ابتکار، "چالش نمایندگان و دولت بر سر کابینه" عنوان مردم سالاری است و رسالت از زبان حبیب الله عسگراولادی نوشته "کابینه دهم باید بر اساس کارآمدی، تعهد و سابقه شکل بگیرد".

"در انتظار قرائت گزارش بازداشتگاه های شاپور و پاسارگاد" عنوان گزارش اصلی اعتماد درباره گزارش نمایندگان مجلس از وضعیت بازداشتگاه های کشورست، "احمدی‌نژاد و شاهرودی مسوول هستند" عنوان گزارشی مشابه در اعتمادملیاست و جام جم خبر داده "پرونده متخلفان کوی و کهریزک در دادگاه نظامی".

"انقلاب مخملى در ايران امکان پذير نيست" عنوان یک بررسی است که در صدر گزارش های حیات نو نشسته است و کیهان در تیتر اصلی خود از قول فرمانده سپاه پاسداران نوشته "مقابله با تهدید نرم وظیفه کنونی سپاه".

"جايگزين وام خريد مسكن مي‌آيد" تیتر اصلی دنیای اقتصاد است و " 45 درصد کاهش درآمد نفت ایران" عنوان اول یک روزنامه اقتصادی دیگر، سرمایه. ایران روزنامه دولت "كشف خطر تازه در تونل توحيد" را در صدر اخبار خود آورده است.

تصمیم نمایندگان کنگره آمریکا تیتر اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است که از قول آنان نوشته "رهبران عربی را وادار به سازش با اسرائیل کنید".

محسن دقت دوست در سرمقاله مردم سالاری درباره دادگاه های سیاسی اخیر نوشته آنچه با عنوان دادگاه اغتشاشات پس از انتخابات يا به تعبيري محاکمه متهمين به داشتن قصد "انقلاب مخملي" برگزار مي شود، کاستي هاي "قضائي" مختلفی داشت و از سوي ديگر توجيه برگزاري چنين دادگاهي با اين شيوه بديع و هزينه بر مجهول است.

به نوشته این مقاله در جلسات برگزارشده روالي مستولي بوده که ذهنيت ناظران آگاه را بيش از کارکردهاي قضائي و کيفري آنها، به سمت برپا شدن يک سالن همايش با انواع خلاف کاران هدايت می کرد.

نویسنده مردم سالاری نظر داده: نشاندن گروهي از چهره هاي اهل خرد و نام آشنا و مديراني با سوابق خدماتي طولاني به نظام با ظاهر و وضعيتي نامناسب در کنار جمعي معاند و منافق و تروريست به بهانه خواندن کيفرخواست عمومي که خود به تنهايي مدخل مناقشات فراواني است از منظر نزول شان اجتماعي نخبگان قابل توجيه به نظر نمي رسد. مشخص نيست که با توسل به کدام اصل مديريت بحران و جامعه شناختي اينگونه عمل مي شود؟

حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان در سرمقاله این روزنامه ضمن حمله شدیدی به مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتمادملی، با طرح این سئوال که چرا وی نامه خود را برای رییس قوه قضاییه نفرستاد نوشته در آن صورت دست كروبي - بخوانيد دست هاي پنهان در پشت ماجرا- خيلي زود برملا مي شد و نمي توانست ادعا كند كه نامه را ابتدا به طور خصوصي براي آقاي رفسنجاني فرستاده و بعد از آن كه پاسخي نگرفته اقدام به انتشار عمومي آن كرده است! و حال آن كه مقصود اصلي نامه، سياه نمايي عليه اسلام و انقلاب و مقصد اصلي آن، رسانه ها و محافل بيگانه بوده است.

به نظر مدیر روزنامه کیهان عمل آقای کروبی در نوشتن نامه ای در افشای آن چه در برخی زندان های کشور می گذرد دقيقاً مانند اين بوده كه، شخصي با ارسال نامه به يكي از مسئولان غيرقضايي و غيرامنيتي ادعا كند «برخي از افراد و كساني كه قبلاً در كشور مسئوليت داشته اند، خبر داده اند كه مهدي كروبي تعدادي از جوانان را به بهانه اشتغال به يك خانه تيمي متعلق به حزب اعتمادملي كشانده و سپس به طرز فجيعي آنها را به قتل رسانده است»! و از آن مسئول بخواهد كه «صحت و سقم اين اخبار را بررسي كند»!.

در پایان سرمقاله کیهان از دستگاه قضايي خواسته شده رییس سابق مجلس را احضار كرده و از او براي اتهامي كه وارد كرده است دليل و سند بخواهد و اگر دليل و سندي ارائه داد كه ماجرا با جديت و بدون اغماض پي گيري شود و اگر دليل و سندي ارائه نكرد- كه ندارد و نمي كند- او را بدون كمترين ملاحظه اي مجازات كنند.

کیوان مهرگان در مقاله ای در اعتماد با اشاره به قانونی که توسط رییس جمهور دو ماه قبل به صدا و سیما ابلاغ شد نشان داده بخش هائی از این قانون آن سازمان را مجبور می کرد اگر با پخش نظر و خبری به افرادی توهین شد به آنان امکان پاسخ گوئی داده شود و اگر باز هم صدا و سیما توضیحی داد که توهین آمیز بود، باز این عمل تکرار می شود.

نویسنده مقاله اعتماد سپس به یاد آورده که در مناظره های انتخاباتی محمود احمدي نژاد فرزندان آيت الله هاشمي رفسنجاني، حجت الاسلام ناطق نوري همچنین صفايي فراهاني، سيدمحمد خاتمي و خانم زهرا رهنورد را نام برد و آنها را متهم کرد. از زمان ابلاغ اين قانون در بخش هاي خبري مختلف به خصوص در زمان دادگاه متهمان سياسي و کنفرانس مطبوعاتي سيدمحمدعلي ابطحي و محمد عطريانفر نام افراد جديدي از صدا و سيما پخش شد که بر اساس اين قانون حق پاسخگويي از صدا و سيما را دارند. اما از 25 خرداد به اين طرف نه خبري از اجراي اين قانون است و نه اراده يي براي اجراي آن ديده مي شود.

به نوشته این مقاله محسن صفايي فراهاني که پيش از ابلاغ اين قانون از محمود احمدي نژاد شکايت کرده بود، اکنون در زندان است آيا صدا و سيما اين قانون را اجرا مي کند؟ پرسشي که پاسخ آن چندان دشوار نيست؛ قانوني که روز اول اجرا نشد اميدي به اجراي آن نه امروز هست، نه در روزهاي آينده.

روزنامه خبر از قول لطف الله فروزنده که از وی به عنوان یکی از وزیران احتمالی دولت محمود احمدی نژاد یاد کرده نوشته است مردم انقلاب نکردند که هزار فامیل درست بشود، رده سوم فامیل آقای هاشمی در حاشیه امنیت قرار دارند حالا یاسر و اینها که جای خود دارد و بعد هم کار فرزندانش به اینجا می رسد که اکثر اغتشاشات را توجیه می کنند، حضور پیدا می کنند و حمایت مالی می کنند.

به نوشته این روزنامه وی در بیانی شگفت انگیز ادعا کرده در هشت سال جنگ ، رییس شورای عالی دفاع رییس جمهوی (یعنی آیت الله خامنه ای) بود ولی هاشمی چون امکانات مالی در اختیارش بود شرایط را طوری به وجود آورد که رییس جمهوری به امام نامه نوشت و درخواست کرد هاشمی رییس شورای عالی دفاع بشود در حالی که این حق مسلم رییس جمهوری بود.

جعفر گلابی در مقاله ای در اعتماد با اشاره به این که موج انتقادهاي اصلاح‌طلبان از حوادث بعد از انتخابات و بي‌توجهي برخي از مسوولان به قانون و حقوق مردم به ژنرال‌هاي اصولگرا سرايت كرد نوشته با روشن شدن پشت‌پرده‌هاي حوادث اخير به ويژه نحوه برخورد با بازداشت‌شدگان اعتراضات اخير، جمعي از سران جناح اصولگرايان به خيل منتقدان گرايش يافته‌اند. از جمله چهره‌هاي جريان اصولگرا كه اين روزها به اردوگاه منتقدان پيوسته‌اند، علي لاريجاني، علي مطهري، حميدرضا كاتوزيان است

نویسنده مقاله اعتماد با اشاره به این که نماز جمعه اين هفته به امامت امام جمعه يي با سابقه بيش از 20 سال برگزار نمي شود تا درگيري سياسي پيش نيايد نوشته به این ترتیب آقای هاشمی می خواهد کوچک ترين امکان هاي تفاهم عادلانه و منصفانه شانس بيشتري براي نمود و ظهور پيدا کرده باشند. در نتیجه اکنون توپ خردگرايي و آرامش طلبي و جلوگيري از سخنان تشنج زا در زمين اصولگرايان قرار گرفته است تا بزرگان معتدل شان ميدانداري کنند و دغدغه هاي عدالت خواهانه مردم و طرف هاي سياسي را جداً مورد توجه قرار دهند.

به نظر این مقاله اعمال تعادل بخش هاشمی رفسنجانی گام بلند و تحول بنيادين جامعه است تا تندترين منتقدان هم همه تحولات را از کانال مسالمت آميز و قانوني پيگيري مي کنند. اگر اين جامعه بتواند از طريق قانوني به حقوق خود دست يابد ارزشش به مراتب بيشتر و تاريخي تر و ماندگارتر از مسيرهاي ديگر خواهد بود، حتي اگر اين حقوق به تدريج و به صورت نسبي به دست آيند.

رسالت در سرمقاله خود نوشته دولت دهم پيشاني محبوبيت اصولگرايان و مستظهر به پشتيباني حدود 25 ميليون راي است و مجلس هشتم قادر است مسير خدمت رساني دستگاه اجرايي را هموار نمايد.باالطبع اين رويكرد ضمن دميدن روح اميد و نشاط درجامعه انتظارات و توقعات مردم را براي حل مشكلاتشان جدي تر مي كند. در واقع مردم منتظرند در چند ماه آتي نتيجه انتخاب خود و همگرايي دولت و مجلس را ببينند و طعم شيرين خدمت رساني ملموس را احساس كنند.

نویسنده این مقاله بدون اشاره به گزارش هائی که حاکی از اختلاف دولت و مجلس بر سر اعضای کابینه است نوشته استقلال در تصميم گيري به معناي لجاجت و تعارض با قوه ديگر نيست. اساسا نظارت قوا بر يكديگر به معناي رقابت با هم نيست. در نهايت پيش بيني مي شود نيروهاي ايزومورفيك و مشابه ساز در رفتار سياسي اصولگرايان كه طي چند سال گذشته سرمنشا رفتارهاي متشابه سيستمي بود، بار ديگر فعال شوند.

آفتاب یزد در خبر اصلی خود از قول مدیرعامل کارگزاری سهام عدالت نوشته به دلیل عدم دریافت طلب 490 میلیارد تومانی از شرکت هایی چون پالایش و پخش فرآورده های نفتی امکان ادامه پرداخت سود سالانه به مشمولان مرحله سوم وجود ندارد.

محمد جواد شیخ به نوشته این روزنامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ادامه پرداخت سود سالانه 40 هزار تومانی به هر نفر از مشمولین مرحله سوم سهام عدالت متوقف شده، گفته است سود سالانه دو میلیون و 800 هزار نفر از کارکنان آموزش و پرورش به حسابشان واریز شده اما سود شرکت ها به اندازه ای نیست که بتوان به سایر مشمولین مرحله سوم از جمله کارکنان وزارتخانه های صنایع، دفاع، آموزش عالی و بازنشستگان تامین اجتماعی و خدمات درمانی سود 40 هزار تومانی را پرداخت کرد.

گفتنی است که در سه سال گذشته کارشناسان اقتصادی به جز آن که توزیع سهام عدالت را به معنای خصوصی سازی نمی دانستند پیش بینی کرده بودند که با کاهش بهای نفت در بازار جهانی دولت نخواهد توانست سود وعده داده شده را به کارکنان خود و دارندگان برگه های رای بدهد.

ایران روزنامه دولت در عنوان اصلی خود از قول یکی از اعضای شورای شهر تهران نوشته تونل توحید که هفته گذشته ریزش کرد هنوز هم مشکلات محاسباتی دارد و به این ترتیب توضیح شهرداری تهران در مورد وجود قنات های متعدد در مسیر این تونل قابل قبول نیست.

خبرنگار «ایران» از قول خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر تهران نوشته در جلسات مشترك شورا و شهرداري تهران مخاطرات پر كردن قنات‌ها به همراه نظرات كارشناسي صاحبنظران و اساتيد دانشگاه به مجريان پروژه گوشزد شده بود اما متأسفانه در عمل، توجهي به اين نظرات نشد.

قرار گرفتن این موضوع در صدر گزارش های خبری روزنامه سیاسی به دنبال گزارش های مشابهی است که اختلاف شهرداری تهران و دولت را نشانه می دهد.

کیهان در انتقاد به مقاله ای از صادق زیباکلام در روزنامه اعتماد ملی، وی را به دلیل تشریح وظیفه کارمندان محلی سفارتخانه ها سرزنش کرده و به بررسی زندگی سی سال گذشته نویسنده مقاله پرداخته و نوشته پاسخ به ابهامات وی چندان پيچيده نيست چرا كه در همان روزگاري كه گروهك ها فرزندان ملت را در كردستان و مناطق غربي كشور سر مي بريدند، آقاي زيباكلام را متفاوت تشخيص داده و بلافاصله پس از بازداشت رها كردند. او سال ها بعد به تأسي از تئوري كارل پوپر (از شواليه هاي ناتوي فرهنگي) مبني بر «توطئه توهم است» كتابي در انكار نقش استعمار در عقب ماندگي نوشت.

کیهان در عین حال ادعا کرده که آن چه دکتر زیباکلام در وظایف کارمندان محلی سفارتخانه ها نوشته حتی آيا بي بي سي هم جرأت پخش آن را نداشته و باید پرسید كدام سنخيت باعث اين ميزان از همراهي و تجانس ميان «اعتماد ملي» كروبي و سفارت انگليس شده است؟

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 22 مرداد

بی بی سی:پنجشنبه 22مرداد 1388(13 اوت 2009)

"بیانیه کارگزاران نظام درباره اوضاع فعلی کشور" عنوان اصلی اعتماد است و حیات نو در تیتر اول خود نوشته "حرکت جنبش سبز مسالمت‌آميز است"، "اعتراف خبرگزاري‌هاي حامي دولت به افزايش گراني‌ها" تیتر اول آفتاب یزد، مردم سالاری "افزایش ده تا پنجاه در صدی قیمت مواد غذائی" را در صدر اخبار خود آورده و دنیای اقتصاد در صدر اخبار خود از "چاره جوئی 36 میلیارد دلاری" برای رفع مشکل سیستم بانکی نوشته است.

"بازتاب هاي يک ادعا" عنوانی است که ابتکار برای گزارشی پیرامون نامه مهدی کروبی درباره تجاوز به زندانیان برگزیده، جام جم و کیهان در مورد همین گزارش در عنوان اول خود از زبان رییس مجلس نوشته اند "ادعای کروبی کذب است".

"خطاهای نخبگان از بی بصیرتی است" تیتر اول ایران روزنامه دولت و جوان است که از میان گفته های آیت الله خامنه ای برگزیده شده، ابرار از همین خبر "در شناخت دشمن خطا نکنیم" را برگزيده است، اعتمادملی از قول آیت الله مصباح یزدی نوشته "اطاعت از احمدی نژاد اطاعت از خداست".

روزنامه جمهوری اسلامی برای تیتر اول خود "مردم خاورميانه آمريكا را دشمن خود مي دانند" را برگزیده است.

روزنامه جمهوری اسلامی در تحلیل هفتگی خود نوشته برگزاري دادگاه متهمين حوادث اخير و بازداشت شدگان پس از انتخابات هر چند در سطح گسترده در رسانه ها بويژه رسانه ملي انعكاس يافت ولي سئوالات زيادي را در اذهان بر جاي گذاشت كه روز به روز نيز بر دامنه سئوالات افزوده مي شود. اينكه چه اصراري براي ارتباط دادن به اعتراضات مسالمت آميز حاميان كانديداهاي انتخابات با آشوبگريها و مداخلات سفارتخانه هاي خارجي وجود دارد و آيا اين گونه جهت گيريهاي تبليغاتي جز ضعيف نشان دادن نظام در حل و فصل مسائل داخلي و قدرت و جسارت دادن به كشورهاي بيگانه ثمري خواهد داشت.

قدیمی ترین روزنامه جمهوری اسلامی در همین مقاله نوشته آيا برچسب زدن هاي ناروا به منتقدين درون نظام و متهم نمودن آنها به انجام كودتاي مخملي مشكلي از پيش راه آشفتگي هاي اجرايي بر مي دارد و چيزي را تغيير مي دهد يا اينكه سئوالاتي بر سئوالات بي شمار اذهان عمومي مي افزايد و باعث فاصله گرفتن تخريب و حذف عناصر خودي نظام مي گردد

روزنامه جمهوری اسلامی اظهار عقیده کرده آنچه در كنار اين محاكمات مورد بي توجهي آشكار قرار گرفت سهم بازداشتگاهها بازجوئيها و فعل و انفعالات غير قانوني در وضعيت نگهداري بازداشت شدگان و محروميت آنها از حقوق قانوني بود كه هيچ سخني از اين عوامل به ميان نيامد. مردم همچنين مي پرسند چگونه است كه فقط اعلام مي شود چند نفر از مسببين فجايع كهريزك برکنار شدند.

اعتمادملی با استناد به گزارش یک هفته نامه هوادار دولت نوشته اسفنديار رحيم‌مشايي، رئيس دفتر محمود احمدي‌نژاد و معاون اول پيشنهادي وي معتقد است كه در انتخابات اخير، احمدي‌نژاد فقط 4 ميليون راي ايجابي داشته و 20 ميليون ديگر "منتقد نظام" هستند که در انتقاد خود حتي از آن 13 ميليون هم جدي‌تر هستند.

به نوشته این روزنامه معاون سابق رییس جمهور همچنين به چگونگي ظهور امام زمان نيز اشاره كرده و گفته ما به اين نتيجه رسيده‌ايم كه براي آماده‌كردن جهان براي ظهور حضرت، نمي‌توانيم از ادبيات ديني استفاده كنيم. چون همزباني ايجاد نمي‌كند. بايد سراغ ادبيات مشترك انساني برويم و به اين دليل بايد از ادبياتي همه فهم مانند عدالت، ظلم‌ستيزي، مهرورزي و يگانه‌پرستي استفاده كنيم.

بر اساس گزارش اعتمادملی مشايي به بيان اينكه مسلمان كردن همه انسان‌ها شدني نيست، معادلاتي درباره ضريب رشد جمعيت جهان، نرخ رشد مسيحيت و نرخ رشد اسلام ارائه كرد و به تحليل اين مطلب پرداخت كه با توجه به علائم دوران ظهور مانند تكرار نام حضرت در مجامع و منابر، معتقديم كه در دوران ظهور هستيم.

سردبیر روزنامه رسالت به بهانه نقد نوشته ای از محمد رضا تاجیک رییس سابق مرکز مطالعات استراتژیک چند جمله از تازه ترین مقاله وی را به این ترتیب نقل کرده: شورش موقعيت يا قيام شرايط يعني "حالا وقتشه"، حالا وقت تبديل خيابان به پارلمان مردم است، حالا وقت فرياد صداهاي خاموش است، حالا وقت شورش وضع موجود عليه خودش است و حالا وقت شورش خوديها عليه خوديهاست.

به نظر کاظم انبارلوئی واژه هايي چون "شورش" و نقش آفريني در اندازه "اپوزيسيون" ، "مقاومت" و بويژه بحث "شکافها" نشان مي دهد برخي از فعالان سياسي گويي در اتاق جنگ چريک شهري نشسته اند و فرمان خشونت صادر مي کنند، در حالی که نبايد شکست در انتخابات اين قدر دوستان ما را در جبهه رقيب به هم ريزد و پايه هاي جمهوريت در نظام ما را تهديد کنند.

سرمقاله روزنامه جناح راست در پایان اظهار نظر کرده سوسياليستها و ليبرالها در تاريخ يک صد سال اخير ايران هر وقت لباس فاشيسم به تن مي کنند بوي باروت فضاي سياسي کشور را پر مي کند. کشور را براي بازگشت سلطه استعمار خارجي و برپايي استبداد داخلي آماده مي کنند، بايد هوشيار بود در تله فاشيستها نيفتيم .

ایران روزنامه دولت نوشته اعترافات حسين رسام (تحليلگر ارشد سفارت انگليس) در خصوص ارتباط مستمر ستاد ميرحسين موسوي و کروبي با سفارت انگلستان و معرفي چهره هاي اصلي اين ارتباط و افشاي اقداماتي از قبيل برگزاري جلسات مستمر با اعضاي حزب اعتماد ملي و برخي از فعالان سياسي، قومي، نمايندگان احزاب، اقليت‌هاي مذهبي و تشکل‌هاي غيردولتي (NGO) و کمک 300 هزار پوندي به اين تشکل ها در کنار شناسايي و جذب نخبگان از طريق اعطاي بورسيه به منظور بستر سازي براي جاسوسي علمي و صنعتي و ده ها اقدام ديگر، تنها بخشي از زواياي پنهان طرحي است که با نظارت مستقيم وزارت امور خارجه انگليس و همکاري امريكا عليه امنيت ملي کشور صورت پذيرفته است.

به نظر روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی با افشا شدن پشت پرده عواملي که مي خواستند با فرصت انتخابات در لباس خدمه اين کشتي (تصدي مسئوليت قوه مجريه) به خيانت بپردازند اين مسئله اساسي مطرح است که آيا سرنشينان کشتي انقلاب فرصت فرار شبانه با قايقي را به اين عوامل اصلي مي دهند و يا با هوشياري، عوامل اصلي کودتا را به جرم همدستي با دشمنان پيشرفت و سربلندي اين ملت شريف و خيانت به آرمان هاي خون هزاران شهيد به محاکمه دادگاه عدالت مي کشانند؟

روزنامه خبر مصاحبه ای از حبیب الله عسگر اولادی از رهبران جناح محافظه کار را منعکس کرده که در آن وی متهم کردن نامزدهای انتخاباتی به دست داشتن در قتل ها و ناامنی ها را رد کرده و ضمن انتقاد از میرحسین موسوی و تحسین از نقش هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی نژاد را خیرالموجودین دانسته از وی خواسته برای تشکیل کابینه خود با رهبر جمهوری اسلامی و مجلس مشورت کنند.

کیهان ده روز بعد از مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد به نقل از یک سایت متعلق به اصولگرایان نوشته خانواده هاشمي رفسنجاني همزمان با تحلیف در سوادكوه به سر مي برده و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام مشغول زيارت امامزاده ابوطالب بوده است

کیهان به بهانه این خبر نوشته: فارغ از صحت و سقم شايعات اخير، سفر تفريحي آقاي هاشمي به مازندران و غيبت از مراسم رسمي تنفيذ و تحليف انتقادهاي بسياري را در ميان افكارعمومي و نخبگان برانگيخت. اين غيبت قابل پيش بيني اما غيرقابل توجيه در تقابل با رأي مردم در حالي بود كه آقاي هاشمي در موضع گيري هاي پس از انتخابات تلاش كرده بود از خود چهره اي بي طرف و ميانجي كه دنبال حل اختلاف هاست به نمايش بگذارد اما متاسفانه همان گونه كه از قبل از انتخابات هم مشخص بود، وي در عمل خود را در حد حامي يك نامزد ناكام انتخابات (بلكه رقيب يك نامزد ديگر) نشان داد و اين خلاف تدبير و زيركي و درايتي بود كه از او حتي در ميان برخي اطرافيانش انتظار مي رفت.

کیهان با چند علامت استفهام اظهار نظر کرده که برخي محافل اختلاف و تقابل موجود ميان آقاي هاشمي و رئيس جمهور را بهانه و فرصت مناسبي براي سوق دادن آقاي هاشمي به سمت تقابل با كليت نظام ارزيابي كرده اند!

آفتاب یزد در گزارش اصلی خود نوشته افزايش قيمت‌ها در آستانه ماه رمضان، موضوعي است كه همه ساله كم و بيش وجود داشته اما در سالجاري كه رئيس و اعضاي دولت بر كنترل تورم تاكيد كرده‌اند افزايش قابل توجه نرخ برخي از كالاها و خودداري دولت از توزيع برخي كالاها - موسوم به سبد كالاي رمضان - آن هم به بهانه متعادل شدن قيمت‌ها، بسيار قابل تامل به نظر مي‌رسد.

به گزارش این روزنامه در روزهاي گذشته تعدادي از نمايندگان مجلس با استفاده از حق تذكر يا در نطق و مصاحبه، نگراني خود را افزايش قيمت‌ها اعلام كرده‌اند. در اوايل هفته جاري، يكي از نزديكترين خبرگزاري‌ها به دولت گزارشي از افزايش سي درصدي قيمت مرغ منتشر نمود.. در اين گزارش به گراني گوشت و مرغ - به عنوان دو ماده پرمصرف در ماه رمضان - اشاره شده است.

شهرام صدوقي در گزارش اصلی مردم سالاری نوشته افزايش قيمت مواد غذايي در روزهاي اخير شاخص ترين معضلي است که مردم طبقه متوسط جامعه را بيش از پيش مورد اذيت و آزار قرار مي دهد. آمار مربوط به کاهش نرخ تورم طي دو سه ماه اخير در حالي از سوي بانک مرکزي و نهادهاي دولتي ديگر مطرح مي شود که طي روزهاي اخير شاهد افزايش 10 تا 50 درصدي برخي کالا هاي مصرفي مردم در بازار بوده ايم.

نویسنده گزارش این روزنامه با اشاره به گراني روزهاي اخير تاکید کرده اگر چه نرخ تورم 21/5 درصدي براي پايان تير ماه از سوي بانک مرکزي انتشار پيدا کرده است اما پيش بيني فعالين بازار از افزايش بيش از حد قيمتها در بخش مواد غذايي و کالا هاي اساسي مورد استفاده مردم است. آنها اين افزايش قيمتها را طبيعي دانسته اند و مهمترين دليل آن را عدم توزيع سبد کالا ي ويژه ماه رمضان از سوي دولت در سال جاري ذکر کرده اند.

دنياي اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته افزايش مطالبات معوق نظام بانكي كه آخرين ارقام آن 38هزار ميليارد تومان اعلام شده است، مقامات دولتي، نمايندگان مجلس و مسوولان بانك مركزي را به تكاپو واداشته تا چاره‌اي براي آن بينديشند.

به گزارش این روزنامه اقتصادی آخرين اقدام در اين زمينه، صدور بخشنامه بانك مركزي است كه پس از مصوبه شوراي پول‌و‌اعتبار در خردادماه امسال، درخصوص روش دريافت اقساط تسهيلات بانكي، پس از معوق شدن مطالبات صادر شده است.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود در همین باره نوشته بانك مركزي بخشنامه جديدي را خطاب به كليه بانك‌ها و موسسات پولي در خصوص نحوه وصول مطالبات معوق یعنی رقم نگران كننده 38هزار ميليارد تومان (معادل 38ميليارد دلار) رسيده، ابلاغ كرده است.

به نوشت این مقاله ناتواني و بي‌پناهي پس‌اندازكنندگان ايراني كه دسترنج خود را در اختيار يك گروه از شركت‌هاي دولتي و غيردولتي قرار داده و فاقد توانايي براي پس گرفتن آن هستند، جنبه تراژيك اين مساله است. ضعف و ناتواني پس‌اندازكنندگان در دريافت طلب خود از بدهكاران، يك مساله تاسف‌بار انساني است كه ابعاد آن حتي از مسائل اقتصادي نيز اهميت بيشتري دارد.

صادق جنان صفت در این مقاله نوشته تعلل و تاخير نهادها و سازمان‌هايي را كه بايد مدافع صدها هزار پس‌اندازكننده‌اي باشند كه به آنها اعتماد كرده و پولشان را به آنها داده‌اند، با هيچ معيار و ملاك اقتصادي نمي‌توان اندازه گرفت. هر انسان آزاده و دلسوزي كه به اين موضوع خوب نگاه مي‌كند، حتما با اندوهي عميق مواجه مي‌شود كه چرا حق و حقوق آنها در زمان معين دريافت نشده و اين گروه پرشمار دستشان نيز به جايي نمي‌رسد و حتي از ماجرا اطلاع دقيق ندارند

جمشید انصاری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه نوشته ی سال های اخیر سیستم بانکی بخش عمده منابع خود را صرف سرمایه گذاری های جدید در قالب بنگاه های کوچک و زودبازده همچنین بنگاه های بزرگ کرده اما این بنگاه ها هم هنوز به بهره برداری نرسیده اند.

به نظر این کارشناس اقتصادی نظام بانکی کشور با مشکلاتی دست به گریبان است که در نتیجه آن راه اندازی بنگاه های زود بازده طولانی تر خواهد شد. همزمان با آن بحران اقتصادی دنیا در کنار بازار محدود داخلی سبب شده واحدهای تولیدی ما در بخش فروش با مشکل مواجه شوند به خصوص بنگاه هایی که با اقتصاد جهانی بیشتر در تماس بودند. در نتیجه ما در یک شرایط رکود تورمی، شاهد آهنگ رشد تولید در کشور هستیم.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۲۴ مرداد

بی بی سی:شنبه 24مرداد 1388(15 اوت 2009)

"کروبی : سکوت هرگز" عنوان اصلی اعتمادملی است، سرمایه از قول مهدی کروبی نوشته "مستندات من آزاردیدگان و شاهدان عینی است"، "حملات شدید به کروبی" تیتر آفتاب یزد است، " مستندات را ارائه کنید تا رسیدگی شود " به نقل از رییس مجلس تیتراول روزنامه جمهوری اسلامی است، ابتکار نوشته امامان جمعه خواستار "برخورد مناسب با کروبی" شده اند، کیهان و رسالت "احترام بزرگان واجب است اما حفظ حرمت نظام واجب تر" را از زبان امام جمعه تهران در صدر اخبار خود آورده اند.

"روزهای سخت مرد عبور از بحران" تیتر اول حیات نو است، اعتماد هم از زبان محمد هاشمی نوشته "روزهای سختی بر هاشمی رفسنجانی می گذرد" و مردمسالاری در تیتر اصلی خود آرزو کرده " ماه رمضان زمان دوستی رقبای سیاسی" باشد.

ایران خبر داده که "بورس در پنج ماه 28 در صد سود داد"، دنیای اقتصاد با اشاره به تشکیل شورای رقابت از "مدعی العموم اقتصاد ایران" خبر داده و جام جم در تیتر اصلی خود نوشته " بانک های خصوصی اوج می گیرند".

ایران روزنامه دولت در صدر گزارش های خبری خود نوشته شماری از خطیبان جمعه كشور روز گذشته از تریبون نماز جمعه به نامه اخیر مهدی كروبی و ادعاهای كذب وی مبنی بر آزار جنسی در زندان واكنش نشان دادند و برخورد قاطع با دبیر كل حزب اعتماد ملی را خواستار شدند.
چنان که امام جمعه موقت تهران نامه‌اخیر كروبی را انحرافی دانست.

مهدی کروبی خود به نوشته روزنامه اعتماد ملی در پاسخ منقدان گفته کسانی از انتشارنامه من برآشفتند و قصد آن دارند تا فضایی را ایجاد کنند که کسی جرات بیان مطالبی در این باره را نداشته باشد یعنی فضایی ایجاد شود که اگر بچه های مردم را می کشند یا کسی را در زندان مورد اهانت قرار می دهند، خانواده هایشان را در مقابل در زندان تهدید کرده و کتک می زنند، به خانه های مردم می ریزند و به اموال آنها خساراتی وارد می کنند، کسی جرات طرح این مطالب را نداشته باشد.

آقای کروبی به نوشته اعتماد ملی خطاب به مسوولان گفته شما فضایی ایجاد کرده اید که کسانی که مورد آزار قرار گرفته اند، جرات طرح این مباحث را ندارند و حتی شاید در شرایطی قرار گیرند که بیایند و بگویند در زندان به ما نماز شب یاد می دادند و هیچ شکنجه یی هم روی نداده است. باید فضای امنی در جامعه ایجاد شود تا همه آزادانه حرف بزنند وگرنه در جامعه یی که قتل های زنجیره یی روی می دهد و مردم را می کشند و جنازه هایشان را در کنار خیابان رها می کنند و در جامعه یی که مصطفی مولایی مسوول دفتر بنده را ربوده و آن را در کیسه گذاشته اند که امینت نیست.

حیات نو در سرمقاله خود پرسیده چگونه مى‌توان فردى را که مورد آزار جنسى قرار گرفته با روحیه‌اى متزلزل ودرهم شکسته دعوت به ارائه شکایت و اسناد و مدارک کرد؟ چه کسى پاسخگوى نیازهاى عاطفى و روانى فردى خواهد بود که ممکن است پس از بازداشتى طولانى چنین بلایى نیز بر سر او آمده باشد؟

نویسنده سرمقاله حیات نو تاکید کرده امروز دیگر نمى‌توان با ایجاد فضاى خاص رسانه‌اى چیزى را تکذیب یا تائید کرد. امروز فضاى رسانه‌اى کشور به گونه‌اى است که هرگونه کنش و واکنش زیر ذره‌بین قرار دارد و شایعات و اتهام‌هاى اخیر نیز که متوجه دستگاه قضایى کشور است باید با دقت بیشترى رسیدگى شود.

ابتکار نوشته اگر شرایط عادى بود دیروز نماز جمعه باید توسط آیت الله هاشمى رفسنجانى اقامه مى شد و سخنان او تبدیل به تیتر امروز روزنامه ها مى شد و اى بسا حد نصاب تازه اى از شرکت کنندگان در نمازجمعه تهران نیز به ثبت مى رسید. اما شرایط جامعه، شرایط خاصى است. به گونه اى که حتى روال چرخشى موجود براى اقامه نماز جمعه تهران بین امامان جمعه نیز امکان تداوم نیافت.

به نوشته این روزنامه عدم اقامه نماز جمعه این هفته توسط هاشمی؛ در ادامه سکوت نسبى است که او در این ایام در پیش گرفته است. مردى که در طول سالهاى سخت پس از انقلاب و در فراز و نشیب ها و بحران ها ى نظام وظیفه هدایت اوضاع و کنترل بحران را بر عهده مى گرفت؛ در روزهاى دشوار امروز، او در بین سیاسیون از جمله کم حضور ترین و کم گو ترین هاست.

کیهان در انتقاد از اعلامیه اتحادیه اروپا در اعتراض به رفتار دولت ایران با معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری در سرمقاله خود نوشته پیش از سال 2000 اتحادیه اروپا سیاست خارجی یك دست و منسجمی نداشت و بعد از ورود به مباحث مربوط به پرونده اتمی ایران و آغاز مذاكرات هسته ای با كشورمان توانست جایگاه خود را در معادلات و تحولات سیاسی جهان تعریف كند .

به نظر این روزنامه: در شرایط كنونی موضع گیری و بیانیه اتحادیه اروپا علیه دادگاه عاملان اغتشاشات اخیر كشور در حد یك بلوف سیاسی و تهدید پیش دستی هم به حساب نمی آید. بخش اعظمی از وجهه سیاسی این اتحادیه مرهون تعامل و مذاكرات هسته ای با ایران است كه مسلما مایل نیستند با كنار گذاشتن و انزوای ایران آن را به خطر بیندازند.

در ادامه سرمقاله کیهان آمده: موضع گیری قیم مآبانه اتحادیه اروپا درباره این دادگاه نشان داد كه آنان مؤلفه هایی چون آزادی، دموكراسی و انتخابات را صرفا از دیدگاه خودشان می پسندند و می پذیرند .
دستگاه دیپلماسی ایران اسلامی باید در قبال این دخالت ها، با توجه به منافع ملی كشور راهكارهای موثری تبیین كند و پاسخ مناسبی به دخالت های بیگانگان دهد .

دو روز بعد از انتشار نامه ای به امضا عده ای از مدیران گذشته کشور درباره نحوه برخورد حکومت با معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهور کیهان در مقاله ای نوشته اغلب این امضاكنندگان جزو اركان اصلی افراطی گری و تشنج آفرینی در مجلس ششم و دولت اصلاحات بودند. این طیف در آستانه انتخابات مجلس هفتم به بازی تحصن و استعفا و خروج از حاكمیت دست زدند و صراحتا با انتشار نامه های تهدید به استعفا، درصدد برآمدند ضمن بدعت گذاری، مانع از احقاق حق ملت و برگزاری انتخابات مجلس شوند .

به نظر کیهان امضا کننده نامه هشدار کسانی هستند که در جریان انتخابات ریاست جمهوری اخیر نیز برای بازگشت به قدرت و ادامه سیاست های منحط گذشته روی برخی نامزدها نظیر موسوی و كروبی سرمایه گذاری گسترده ای انجام داده بودند و به همین دلیل هم فرازهایی از بیانیه كه از جانب مردم سخن می گوید در واقع واگویی ناراحتی های باندی آنهاست؛ تعابیری نظیر «بحرانی بودن شرایط كشور»، «غیرقابل باور بودن نتیجه انتخابات در وجدان عمومی».

روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به نظر آیت الله مصباح یزدی که گفته "چون حکم ریاست جمهوری احمدی نژاد توسط رهبر تنفید شده اطاعت از وی، اطاعت از خداست" نوشته قبل از هر چیز آیت الله باید بپذیرد كه در دوران 8 ساله ریاست جمهوری محمد خاتمی كه حكم ولی فقیه را دریافت كرده بود مرتكب گناهان زیادی شده است. زیرا ایشان در آن دوران از پیشتازان مخالفت آشكار با رئیس جمهور بودند و ایستادن در مقابل وی را ترویج می كرد در حالی که حکم او هم توسط رهبر تنفیذ شده بود.

ایراد دیگر سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی به نظر آیت الله مصباح یزدی آن جاست که: ریاست جمهور در جایگاه مجری قرار دارد، و نظارت مجلس شورای اسلامی بر عملكرد دولت، و نظارت ولی فقیه بر همه ارگان های نظام در نظر گرفته شده. واضح است كه چنین جایگاهی نمی تواند یك جایگاه خدامقامی باشد.

روزنامه سنت گرای صبح تهران نوشته در انتظارست آیت الله مصباح یزدی با تصحیح و توضیح نوشته های خود راه سوء استفاده دیکتاتورمآبانه را از این گفته ها ببندد.

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود از تشکیل شورای رقابت به عنوان مدعی العموم اقتصاد ایران خبر داده و نوشته در كشورهای صنعتی و دارای اقتصاد رقابتی كه دولت سهم ناچیزی در اقتصاد دارد، بخش خصوصی امكان دارد با تبانی، پنهان كردن اطلاعات و قراردادهای غیرمنصفانه در عملكرد اقتصاد، اختلال ایجاد كند.

جمشید پژویان اقتصاددان که به عضویت شورای رقابت در آمده به دنیای اقتصاد گفته است جایگاه قانونی این شورا می‌تواند اختیارات وسیع و استثنایی برای آن ایجاد كند كه حتی «توانایی صدور رای» را نیز شامل می‌شود كه البته باید بر اساس یك آیین‌نامه داخلی دقیق و محكم شود تا این شورا بتواند در مسیر ایجاد رقابت و حمایت از بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران كوچك بسیار موثر عمل كند .
این روزنامه اقتصادی اظهار نظر کرده صاحب‌نظران اقتصادی كشورمان از مدت‌ها پیش وجود نهاد قدرتمندی با اختیارات توصیف شده را لازمه عبور از اقتصاد دولتی دانسته‌اند، به شرط اینكه این نهاد بتواند ابتدائا و بدون لزوم شكایت، به اختلالات ایجاد شده در اقتصاد از سوی بوروكرات‌های دولتی رسیدگی كند و قدرت لغو دستورالعمل‌ها و مقررات ناقض رقابت را داشته باشد.

سرمایه روزنامه اقتصادی صبح در تیتراصلی خود نوشته تنها با گذشت یک ماه از احیای شورای پول و اعتبار با ترکیب قانونی گذشته و در آخرین جلسه این شورا، اعضای این شورا خواهان افزایش اختیارات بانک مرکزی و استقلال آن شدند.

به نوشته این روزنامه اعضای شورای پول و اعتبار گفته اند استقلال بانک مرکزی و افزایش قدرت تصمیم گیری این بانک مساله بسیار مهمی است که مورد توجه شورای پول و اعتبار قرار گرفته اما این شورا برای افزایش استقلال بانک مرکزی قصد ندارد اختیارات رئیس جمهوری را در تصمیم گیری های شورای پول و اعتبار کاهش دهد.

سرمایه در سرمقاله خود نوشته تا زمانی که ساختار مالی دولت، بودجه عمومی، نقش و تدبیر دولت در اقتصاد تغییر نکند، نقش نفت و وابستگی به نفت تداوم خواهد داشت و بانک مرکزی برای تبدیل دلارهای نفتی به ریال و تامین هزینه ها و مخارج دولت تحت فشار خواهد بود و هر دولتی بر سر کار باشد و هر مجلسی قانونگذار باشد نیاز به عملکرد اینچنینی بانک مرکزی تداوم خواهد داشت .

صالح نیکبخت در مقاله ای در اعتمادملی آرزو کرده آیت الله شاهرودی پیش از انتخابات ریاست جمهور از ریاست قوه قضاییه دور می شد تا بار اتفاقات جدید بر دوش وی نباشد "چرا که كشته شدن چندین نفر در تهران و و یا شهرستان‌ها و آنچه در بازداشتگاه‌های مكشوف و نامكشوف چون كهریزك اتفاق افتاد همگی مستقیم و غیرمستقیم به دستگاه قضایی مرتبط است، هرچند گفته می‌شود این قوه از ماوقع بی‌اطلاع بوده است".

به نوشته این حقوقدان همه این كارها هم باید توسط قضات دادسراها و دادیاران یا بازپرسان صورت گیرد و معمولا این قرارها هم باید به تایید دادستان حوزه قضایی برسد. مگر این كه بگوییم كسانی كه این افراد را دستگیر كرده‌اند خودسرانه عمل كرده و خود حكم بازداشت را نیز نوشته‌اند. به هر حال هر یك از این گزینه‌ها اتفاق افتاده باشد، به مصداق آن شعر معروف است كه می‌گوید: «گر چه تیر از كمان همی گذرد/ از كماندار بیند اهل خرد» این اقدامات نمی‌تواند بدون اطلاع ریاست قوه‌قضائیه یا حداقل بخشی از مسوولان این قوه صورت پذیرفته باشد .

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲۵ مرداد

بی بی سی:یکشنبه 25مرداد 1388(16 اوت 2009)

"تشکیلات راه سبز امید" تیتر اول اعتماد ملی، مردم سالاری و حیات نو است، آفتاب یزد با عنوان "گزارش میرحسین از حوادث دو ماه اخیر" به همین موضوع پرداخته است.

"برخورد با کروبی یا اعدام متخلفان؟" تیتر اول ابتکار است، اعتماد در صدر اخبار خود از قول کروبی نوشته "به دین فروشان پاسخ خواهم داد"، ایران روزنامه دولت بر اساس گفته یکی از مشاوران ایرانی دولت آمریکا در یک مصاحبه تلویزیونی از "اعتراف آمریکا به همکاری با مخالفان در انتخابات ایران" خبر داده است و جوان از قول کارشناسان هوادار دولت نوشته "پیغام مذاکره بیانگر تغییر رویکرد غرب است".

"ورود کالاهای بی کیفیت چینی اسیب حدی به تولیدات داخلی وارد می کند" تیتر اول ابرار است، " سیاست‌های پولی‌تغییر می‌كند " تیتر دنیای اقتصاد و سرمایه از 242 میلیارد تومان کاهش بودجه آموزش و پرورش" خبر داده است.

رسالت در صدر اخبار خود از "انتصاب صادق لاریحانی به ریاست قوه قضاییه" خبر داده، کیهان نوشته " سهولت و سرعت در اجرای عدالت توقع رهبر از قوه قضاییه"، جام جم از " رونمائی از کابینه در دقیقه نود" خبر داده و روزنامه خبر در تیتر اصلی خود از "برکناری و مجازات یک قاضی و 12 پلیس به عنوان خاطیان کهریزک" نوشته است.

روزنامه جمهوری اسلامی در تیتر اول خود از زبان سید حسن نصرالله نوشته " تمام شهرها و روستاهای اسراییل در تیررس موشك های مقاومت است".

کیهان در تازه ترین حمله خود به اصلاح طلبان و معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری نوشته قاعده فتنه این است كه به جنگ ولایت بروند و محور و قطبی دیگر برای پراكندن جمعیت و اتحاد مسلمین بیارایند. اما چون سیمای زشت آن رخ نمود، فتنه گران یكدیگر را چونان رمه ای گریزان زیر پا نهند و لعنت بفرستند. محكمه زود است هنوز.

به نظر نویسنده کیهان محكمه ای كه باید دیر و زود دارد، سوخت و سوز ندارد. كسی را گریز از دادگاه نیست. شكیبایی امروز مقتدای ما نه از سر ضعف كه عین تدبیر و اقتدار و استقامت است. این گذشت بزرگوارانه و كظم غیظ، او و انبوه رهروانش را تابناك تر از همیشه كرده است.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته چگونه است که زمانی تهمت بستن به رقیبان سیاسی آنهم در رسانه ای فراگیر "افشاگری" تلقی شده و این روش امتیازگیری مفسده انگیز قابل اغماض دانسته می شود و زمانی دیگرهرگونه سخنی آب به آسیاب دشمن ریختن محسوب می شود؟ ظاهرا آنانی که دم از آبروریزی در رسانه های خارجی می زنند، در 70 روز گذشته در کما بوده اند و یا وقت مطالعه این رسانه ها را نداشته اند که حتی ربع پهلوی هم مدعی شده بود که ما از قبل می گفتیم.

به نظر نویسنده این مقاله نمی توان منکر شد که چشم و گوش بیگانگان دائما ما را رصد می کنند و هر لحظه آمادگی بزرگنمایی ریزه خطاهای ما را دارند. اما اگر بخواهیم این دلیل را مجوز پوشاندن ظرف اشتباهات ناگزیرمان قرار دهیم، مطمئنا روزی سرریز کرده و کاستی ها عریان و ابتکار عمل از دستمان خارج خواهد شد و آسیب آن بزرگ تر و جدی تر خواهد بود.

کیهان با استناد به گزارشی که منبع آن مشخص نشده نوشته جمعی از بازداشت شدگان آشوب های اخیر و خانواده های آنها قصد دارند در اعتراض به نامه كروبی و اتهام ناروایی كه به آنها زده است در مقابل خانه مهدی كروبی و یا دادسرای انقلاب تجمع كرده و خواستار محاكمه و مجازات وی شوند.

به ادعای این روزنامه خانواده چند تن از دختران بازداشتی می گویند، بعد از نامه كروبی، بسیاری از اقوام و آشنایان و كسانی كه از بازداشت دخترانمان باخبر بوده اند به آنها با دیده خاصی نگاه می كنند و برخی از آنان در مقابل توضیح ما و فرزندانمان كه كروبی فقط یك دروغگوی قدرت طلب و بی شخصیت است و برای رفع هرگونه سوءظن باید بی اعتباری ادعای كروبی با احضار وی به دادگاه و محاكمه علنی او اثبات شود.

فرزانه روستائی در مقاله ای با عنوان "حقوق شهروندان و حقوق اراذل و اوباش" در اعتماد نوشته علنی شدن گوشه هایی از آنچه در بازداشتگاه به ظاهر تعطیل شده کهریزک بر سر بازداشتی های اخیر آمده و منجر به کشته شدن تعدادی از شهروندان جوان شده پاسخ به یک ابهام سنگین را ضروری می نماید و آن اینکه حتی اگر بازداشتگاه کهریزک برای بازجویی و تادیب بدنما ترین افراد جامعه سازماندهی شده باشد، ارتکاب عمل بد از سوی این خلافکاران سبب می شود هر حقوقی از اراذل و اوباش سلب شود.

به نظر نویسنده اعتماد به صرف اینکه افرادی از جامعه علیه همه معیار های اجتماعی عمل کردند نمی توان هر بلایی سر آنان آورد، در برخورد با اراذل و اوباش هم حد و مرزی وجود دارد. نمی توان آنان را همانند حیوان در قفس مرغ انداخت، در تابستان گرم به آنان آب و غذا نداد، آنها را در مستراح خواباند، ابتدایی ترین شرایط برای قضای حاجت را از آنان دریغ داشت، و چند نفر از آنان را در سلولی انداخت که نه جای کافی برای خوابیدن و نه ارتفاع کافی برای ایستادن دارد.

حمید قزوینی در سرمقاله حیات نو نوشته ریاست جدید قوه قضاییه با پرونده‌اى دو ماهه مواجه هستند که صفحات متعددى دارد. بخشى از آن را تخلفات انتخاباتى دربرگرفته و بخش‌هایى دیگر را حوادث پس از انتخابات و اکنون شمارى از هموطنان در زندان‌ها منتظر روشن شدن وضعیت خود هستند. هموطنانى که درباره نحوه برخورد با آنها اخبار مختلف و گاه ضد و نقیضى به گوش مى رسد.

در ادامه این مقاله به نوشته ای از بینان گذار جمهوری اسلامی اشاره شده که در روزهای انقلابی و تند گفته "یک دسته جوان بازى خورده هست، از خوف این نمى‌توانیم یک شدت عملى به خرج بدهیم من به برادران دادگاه و کسانى که رئیس زندان هستند و اشخاصى که زندانبان هستند مى‌گویم این طور نباشد که اینها آرامش خودشان را از دست بدهند و خداى نخواسته با زندانیانى که الان هستند، ولو این زندانیان از همین گروهک‌هاى فاسد باشند، با خشونت، غیراسلامى عمل کنند. با آرامش و با احترام عمل کنند.

جوان در سرمقاله خود نوشته میرحسین موسوی از میان 1036 نماز جمعه‌ای كه پس از كناره‌گیری وی از قدرت در سال 1368 برگزار شده است، تاكنون توفیق شركت در چند نماز جمعه را داشته است. هر چند در دوران مسؤولیت وی در پست نخست وزیری هم كمتر شاهد حضور این مقام اجرایی كشور در نماز جمعه تهران بودیم. ولی غیبت 20 ساله او در نماز جمعه تهران و حضور یكباره در اولین نماز جمعه پس از انتخابات به امامت هاشمی رفسنجانی و نماز جمعه اخیر، نكاتی را به ذهن متبادر می‌كند.

به نوشته این روزنامه هوادار دولت حضور موسوی در نماز جمعه نمی تواند منجر به تحرك دوباره افراطیون شود و این جریان هر آنچه كه داشت در این مدت به میدان آورد و آخرین پتانسیل آنها در نماز جمعه‌ای بود كه به امامت آقای هاشمی رفسنجانی برگزار شد. نه موسوی و نه هیچ شخص دیگری این توان را نخواهد داشت از ظرفیت نماز جمعه برای رفتارهای افراطی سوء استفاده كند، خواه خطیب آن هاشمی باشد یا هر کس.

رسالت در سرمقاله خود نوشته اکنون که کابینه جدید و زیر مجموعه های آن در حال تشکیل هستند ، بایستی در نحوه و شکل انتخابها تامل و دقت شود تا در آینده کمترین تغییرات را در دولت و بدنه اجرایی کشور شاهد باشیم چرا که بی ثباتی در مجموعه مدیریتی کشور دارای آثار سوء و مخرب بسیاری خواهد بود و مانعی بزرگ در راه خدمت رسانی هماهنگ و برنامه ریزی شده به ملت به شمار می آید.

به نظر نویسنده سرمقاله این روزنامه هوادار دولت وزیرانی باید با رای اعتماد بالا از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزیده شوند، باید کوشید در معرفی آن ها از دادن هر نوع سوژه برای بهانه جوئی پرهیز شود، و به هر حال باید مشورت پذیر بود و احترام به نظرات کارشناسان و اهل خبره را نگاه داشت.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به تشریح برنامه ای برای مقابله با تحریم احتمالی بنزین پرداخته و نوشته ایران آمادگی اجرای طرحهایی ضربتی مانند خودكفایی 48 ساعته در تامین بنزین مورد نیاز و كنترل بیشتر مصرف بنزین از طریق سامانه سهمیه بندی را كاملا داراست كه ضربه پذیری اقتصاد را به حداقل می رساند. با این حال مسائلی مانند افزایش قیمت تمام شده بنزین وارداتی به علت صادرات مجدد به كشور و افزایش مصرف این حامل انرژی در پی ورود وسائل نقلیه بیشتر باید در نظر باشد.

نویسنده سرمقاله این روزنامه با اشاره به طرح گسترش پالایشگاه های تولید فرآورده های نفتی نوشته جای خالی چنین طرحهایی كه از سالها پیش باید ایجاد می شد در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری خودنمایی می كند و اگر این سرمایه گذاریها در دهه قبل صورت می گرفت امروز با امكان بیشتری با تهدیدات دشمنان مواجه می شدیم .

سرمایه در گزارش اصلی خود خبر داده اعمال قانون اصلاحیه ماده واحده و ردیف های بودجه سال 88، باعث افزایش اعتبارات برخی از دستگاه ها چون وزارت دفاع، کمیته امداد و مجلس شد و از سوی دیگر زمینه کاهش بودجه برخی دستگاه ها نیز از جمله آموزش و پرورش را در پی داشت.

همین روزنامه با عنوان پیامدهای کاهش بودجه آموزش و پرورش در مقاله ای به قلم بیژن رحیمی دانش نوشته در رابطه باکاهش 4/3 درصدی بودجه دستگاه های اجرایی که حاصل حذف حداقل هشت هزار و 500 میلیارد تومان از درآمدهای بودجه سال 88 است، چند نکته حائزاهمیت است؛ نخست آنکه اگر قرار بود این میزان از بودجه حذف شود دولت باید حداقل از هر دستگاهی حدود 10 درصد کم می کرد، اما کسری خدود 4/3 درصد شده است.

نویسنده سرمقاله سرمایه توجه داده که از کاهش اعتبارات وزارت آموزش و پرورش لطمه بیشتری خواهند خورد. چرا که این وزارت 90 درصد بودجه اش صرف پرداخت حقوق و مزایای کارکنان می شود و بودجه عمرانی چندانی ندارد لذا مشکلات بیشتری را متحمل می شود.

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته در حالی كه انتظار می‌رفت با احیای شورای پول و اعتبار به دلیل خواست مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام، دستورهای اداری به شبكه بانكی و پرداخت تسهیلات تكلیفی برچیده شود و سایه استانداری‌ها و همچنین فرامین كارگروه‌های مستقر در دولت از سر بانك مركزی كوتاه شود، اما روز گذشته خبری منتشر شد كه در آن، رییس دولت با صدور دستوری بانك مركزی را موظف كرده است 1000میلیارد ریال به نهادهای حمایتی با تایید و نظارت كارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان تهران پرداخت شود.

صادق جنان صفت در سرمقاله همین روزنامه نوشته شاید گفته شود 100میلیارد تومان تسهیلات دستوری كه بانك مركزی باید پرداخت كند، در برابر 38هزار‌میلیارد تومان مطالبات معوقه، حكایت فنجان در برابر فیل است و به جایی برنمی‌خورد.اما یادمان باشد كه 38هزار میلیارد تومان بدهی به بانك‌ها نیز با یك دستور پدیدار نشده و همین دستورهای كوچك، در طول زمان آن را انباشت كرده است.

به نظر این کارشناس اقتصاد هنوز چند ماه از شروع كار شورای پول و اعتبار نگذشته است،آیا صدور چنین دستوری به معنای بی‌اعتبار كردن و تضعیف این نهاد است و از پیش معلوم است كه رییس كل بانك مركزی در شرایط نابرابری كه از نظر قدرت چانه‌زنی در مقابل چنین دستوراتی دارد، این دستور و دستورهای احتمالی بعدی را اجرا خواهد كرد و روش گذشته ادامه خواهد داشت.

حیات نو در تیتر اصلی خود از ورشکستگی غول های بزرگ صنعتی کشور خبر داده و نوشته رئیس دولت نهم در روزهایى که بحران اقتصادى در جهان آغاز شده بود، به مردم و فعالان صنعت خبر مى‌داد که بحران بر اقتصاد ایران تاثیرى نخواهد داشت. این در حالى است که آمارهاى مختلف از وضعیت بحرانى غول‌هاى صنعتى ایران خبر مى‌دهد.

به نوشته این روزنامه سرب و روى نخستین غول صنعت ایران بود که دامنه بحران‌هاى اقتصادى گریبانگیر آن شد و این بحران تا به آنجا رسیده که رئیس انجمن صنایع لوازم خانگى از تعطیلى 50 درصدى ظرفیت کارخانه‌هاى داخلى تولیدکننده محصولات خانگى خبر داده است ورشکستگى امروز به واژه‌اى متداول در اقتصاد ایران تبدیل شده است.

در ادامه گزارش حیات نو آمده شاید همان‌گونه که علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر پیش‌بینى کرده باید با مرگ واحدهاى صنعتى اخت کنیم یا چنان که اتاق بازرگانى ایران از وقوع سونامى در تولید کشور خبر داد منتظر خبرهای بدتر باشیم چنان که به گزارش اتاق از 183 واحد صنعتى مورد تحقیق ، تمامى واحدها با مشکل نقدینگى دست و پنجه نرم مى‌کردند و اکثریت به تولید با حداکثر 50 درصد از ظرفیت خود مبادرت مى‌ورزیدند.

 

مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 27 مرداد

بی بی سی:سه شنبه 27 مرداد 1388(18 اوت 2009)

"محکمه، دير يا زود حق مظلومان را مي ستاند" به نقل از رییس جدید قوه قضاییه تیتر اول ابتکار است، روزنامه جمهوری اسلامی از قول همین مقام نوشته "نسبت به احدي گذشت نخواهم کرد و خاطيان را به دستگاه عدالت خواهم سپرد"، جام جم نوشته "متخلفان را به دست عدالت می سپارم"، " کسي حق ندارد آرامش و حقوق شهروندان را سلب کند" عنوان اول رسالت است، "ضایع کنندگان حقوق شهروندی محاکمه می شوند" در صدر گزارش های سرمایه آمده، "پرهیز‌ از ‌دشمن‌تراشی جامعه‌ را آرام می‌کند" عنوان روزنامه خبر است و کیهان در تیتر بزرگ خود نوشته "قانون شکنان نباید احساس امنیت کنند".

به نوشته ابرار هاشمی رفسنجانی گفته است "در حكومت اسلامى هيچكس نبايد از احقاق حق مايوس باشد"، اعتماد در راس اخبار خود از "نخستين حضور هاشمي و ناطق در يک مراسم رسمي بعد از انتخابات" خبر داده و ایران روزنامه دولت سخن احمدی نژاد را نقل کرده که "براي اجراي حكم عادلانه مي‌ارزد جان فدا كنيم".

"حمايت مجمع روحانيون مبارز و جبهه اصلاحات از‌کروبی" تیتر اول حیات نو است.

حیات نو در مقاله ای با عنوان در فراق اعتمادملی نوشته روزگارى که در آن ابتدا خانه روزنامه‌نگاران «پلمپ» مى‌شود و انتها (اگر انتهايش باشد) روزنامه‌اى توقيف مى‌شود و گويا آنها که امروز بيکار شده‌اند بايد خود را براى روز ديگرى آماده کنند و به زندگى روزمره خود بازگردند. امروز 50 يا 100 نفر يا بيشتر بيکار شده‌اند و «صدايى منتقد» خاموش شد. کدام يک مهم است براى دستگاه قضايى که قاضى‌القضات آن تازه به مسند نشسته و وعده‌هايى نيز داده است. راه حقيقت‌جويى و واقع‌گرايى ادامه دارد.

به نوشته این روزنامه حتى اگر سردبير روزنامه‌اى که از راه نوشتن «نان» مى‌خورد، به زندان و دادگاه کشيده شود، حتى اگر روزنامه‌نگارانى که جرمى جز نوشتن ندارند و کارى جز آن «بلد» نيستند، خانه‌نشين شوند، حتى اگر دکه روزنامه‌فروشى‌ها جاى خالى يک روزنامه را هم به رخ بکشد، آنها به توقيف، «عادت» کرده‌اند، خوب مى‌دانند که جايگاه «قلم» و «ذهن» و «ديدگاه» آنها کجاست.

احمد پورنجاتی در مقاله ای در اعتماد نوشته روزنامه «اعتماد ملي» توقيف شد. حالا ديگر انگار توقيف، تعطيل و لغو امتياز خبر غيرمنتظره يي نيست، تعجب کسي را برنمي انگيزد. در اين چند سال از بس که خبر توقيف روزنامه شنيده ايم حساب کار از دست مان خارج شده است. حتي ديگر کسي انگيزه و حال و حوصله بحث و احتجاج حقوقي در مباني و مستندات قانوني توقيف را ندارد.

به نوشته معاون سابق وزارت ارشاد گويي ديگر اين گونه واکنش ها مقتضي اوضاع و احوال کنوني ما - يا شايد بعضي ها - نيست. مظفر الدين شاه در فيلم «کمال الملک» مرحوم علي حاتمي، آنگاه که مي گفت؛ «استاد نقاش باشي، ما همه چيزمان بايد به همه چيزمان بيايد» آيا نقل حکايت امروز ما مي کرد؟، مگر يک روزنامه مستقل، اصلاح طلب و غيردولتي چه مي کند؟ مگر کارگزاران، هم ميهن، شرق ، آينده نو، ياس نو، نوروز، شهروند امروز و بسياري از اين دست چه مي کردند که تقدير توقيف براي آنان رقم خورد؟

"فرشته عدالت با لبخند زيبا تر است" عنوان مقاله ای است در رسالت که در ابتدای آن آمده ديروز در مراسم معارفه رئيس جديد قوه قضائيه صحنه های خوشايندی پيش آمد که همه کسانی را که دلشان برای اين نظام و انقلاب می تپد، خوشحال کرد. برای اولين بار پس از انتخابات لبخند دکتر احمدی نژاد به رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام آيت الله هاشمی رفسنجانی، همه دلسوزان نظام را به وجد و نشاط درآورد.

به نوشته این روزنامه هوادار دولت بازتاب اين نشست صميمانه در افکار عمومی نمادی از وحدت و همگرايي مسئولان نظام در تبعيت از منويات رهبر معظم انقلاب بود. جلسه اي که به حرمت عدالت و به منظور پاسداشت از گوهر عدالتخواهي ملت ايران تشکيل شده بود.امروز عدالت و عدالتخواهي در کشور به يک گفتمان عمومي تبديل شده است.

روزنامه ایران در حاشیه جلسه تودیع آیت الله شاهرودی و آغاز به کار صادق لاریجانی در ریاست قوه قضاییه نوشته است:علی لاریجانی رییس مجلس در این جلسه گفته ما اخوان هميشه به حال آقا صادق غبطه مي‌خورديم که ايشان به کسب علم در حوزه پرداخته‌اند و ما گمراه شده‌ايم و وارد کار اجرايي شده‌ايم و ايشان نيز کمي گمراه شدند و آمدند.

به نوشته روزنامه دولت رئیس مجلس كه در حین سخنرانی برادر خود را به نام «آقا صادق» خطاب می‌کرد، در یک جا به مزاح گفت که: «آیت الله‌هاشمی شاهرودی به حرفهای ما عنایت داشتند اما ما از اخلاق آقا صادق اطلاع داریم که این را هم از ما دریغ خواهند کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی و چند روزنامه دیگر از قول منابع مطلع نوشته اند رئيس جديد قوه قضائيه سعيد مرتضوي دادستان تهران را كنار خواهد گذاشت . همين منابع مي گويند جانشين مرتضوي نيز دادستان يكي از شهرستان هاي شرقي كشور خواهد بود كه به زودي به عنوان دادستان تهران معرفي خواهد شد. علاوه بر اين تغييرات ديگري نيز در سطح عالي مسئولين قوه قضائيه در راه است .

دو روزنامه امروز بخش هائی از متن بیانات آیت الله یوسف صانعی در انتقاد از وضعیت جاری کشور را منعکس کرده اند.

به نوشته حیات نو آيت الله العظمى صانعى در اجتماع تعدادى از نخبگان استان گلستان اطهار داشتند: «مردم بايد رسانه‌هاى دروغگو اعم از نوشتارى و ديدارى را بشناسند و به حرف‌هاى آنها گوش ندهند مبادا که تحت تاثير اخبار کذب آنان قرار بگيرند.»

این روزنامه به گزارش سايت رسمى آيت‌الله صانعى نوشته: وی به حوادث پس از انتخابات که منجر به زندانى شدن تعدادى از فعالين سياسى معترض به روند انتخابات و کشته و شهيد شدن تعداد ديگرى از آنان گرديد،اشاره کرده و گفته تخليه اطلاعاتى افراد در بند و اقرارگيرى از آنان خلاف شرع و حرام است.»

جوان روزنامه هوادار دولت با حذف عنوان آیت اللهی این مرجع تقلید گفته های وی را توهین مسلم به رییس جمهور خوانده و نوشته در دنياى امروز كه حتى خصوصى ترين رفتارها و اظهارات شخصيت ها نيز از تيررس رسانه هاى اينترنتى، صوتى و تصويرى در امان نيست، هر روز اخبار تامل برانگيز، شگفت آور، ترسناك و گاه خنده آورى از اظهارات و مواضع افراد شناخته شده، فضاى رسانه اى موجود را در مى نوردد و چشم ها و گوش هاى بسيارى را به خود متوجه مى سازد.

جوان اضافه کرده شيخ يوسف صانعى در جريان آشوب هاى پس از انتخابات نيز، چندين بار به مدد بيانيه هايى كه در حمايت از ميرحسين موسوى، مهدى كروبى و آشوبگران معترض و مخالفت با احمدى نژاد منتشر كرد، به خبر اول رسانه ها به ويژه رسانه هاى بيگانه تبديل شده بود. اين روند اما، ادامه يافت و رسانه هاى خبرى پرده ديگرى از «كينه» وى را از رئيس جمهور دهم، افشا كردند.

به نوشته این روزنامه صانعى كه در هفته هاى گذشته بارها در حمايت از آشوبگران، نظام را متهم كرده و تلويحاً شخصيت هاى انقلابى را مورد اهانت قرار داده بود، اخيراً نيز در اقدامى عجيب احمدى نژاد را «حرامزاده» خواند.

کیهان در گزارشی به تشکل راه سبز که توسط میرحسین موسوی اعلام شده حمله برده و نوشته ميرحسين موسوي در سخنان پرابهام و متناقض خود از تمايل به راه اندازي يك تشكيلات با «نيروهاي خودمختار»! خبر داده بود، در حالي كه نه تشكيلات در قاموس سياسي داراي مفهوم روشني است و نه تشكل سازي با خودمختاري هماهنگي دارد. علت اين آشفتگي در تصميم سازي و تدارك تشكيلاتي شتر گاو پلنگي (شترمرغي) هم مشخص است. عناصر ضد انقلاب از انتخابات و التهابات پس از آن، صرفاً به عنوان بهانه اي براي عقده گشايي استفاده كردند و بعضي از آنها حتي بارها اعلام كردند كه نه تنها به موسوي رأي نداده اند بلكه اساساً انتخابات را تحريم كرده اند.

به نظر روزنامه کیهان آن ها كه موسوي را حلقه كرده و وي را اداره مي كنند به خاطر درك اين واقعيت ها و اينكه پايگاه اجتماعي شان با رفتارهاي قانون شكنانه و آشوب طلبانه از دست رفته، در نظر دارند پايگاهي در ميان ضد انقلاب دست و پا كنند و به همين دليل خودمختاري حاضران در تشكيلات كذايي را پذيرفته اند.

جام جم در یادداشت روز خود نوشته امروز درجامعه ما حتي اگر فردي جرمي به يك سازمان و نهاد دست چندم و يا فرد عادي نسبت بدهد و نتواند آن را ثابت كند به جرم افترا يا حداقل تشويش اذهان عمومي محاكمه و مجازات مي‌شود. همچنين اگر فردي به هر صورتي موجب به خطر افتادن امنيت ملي شود يا به وحدت ملي آسيب برساند به مجازات‌هاي سنگين محكوم مي‌شود.

تحلیلگر روزنامه صدا و سیما پرسیده پس چگونه است كه يك يا دو نامزد رياست جمهوري انواع تهمت‌ها از تقلب تا تخلف و از دروغگويي تا پايمال كردن قانون را به نظام وارد آوردند و رفتار و مواضعشان امنيت ملي و وحدت و همبستگي اجتماعي را تهديد كرد و به وجهه بين‌المللي نظام اسلامي آسيب جدي وارد كرد و هيچ مرجعي آنها را به محاكمه نمي‌كشاند و از آنها بازخواست نمي‌كند؟

جوان نوشته امروز بر همگان روشن شده که آیت‌الله شاهرودی بیشترین همت و تلاش را برای سامان دادن دستگاه قضایی کشور در دوران مسؤولیت خویش انجام داده‌ و بر این اندیشه که مسوول دستگاه قضا اگر سابقه مسؤولیت اجرایی نداشته باشد، ‌ نمی‌تواند در مسؤولیت قضا موفق باشد، ‌ خط بطلان کشیدند.

جوان در مورد آیت‌الله صادق لاریجانی نوشته در کنار هوش سرشار و ذکاوت قابل وصفی که در این شخصیت وجود دارد، ‌ امیدواریم شاهد انجام کارهای به زمین مانده ای که دستگاه قضایی متولی اصلی آن است از جمله مبارزه بی امان با فساد و تبعیض باشیم تا پس از سپری شدن یک دوره کوتاه، ‌ مردم بتوانند عدالت را بطور محسوس در جامعه درک کنند.

به نوشته این روزنامه برخورد با قانون شکنان و متعرضان جان ومال مردم و آبروی نظام دینی و سیاسی ایران خواسته به حقی است که در صورت تحقق آن، ‌ قطعاً شاهد حوادث تلخی همچون حوادث پس از انتخابات نبودیم.

اعتماد در گزارشی نوشته گرچه دولت احمدي نژاد هميشه معروف بوده به دولت اولين ها و تصور مي رفت مجلسي ها هم مثل سايرين به کارهاي عجيب و «اول بار» رئيس دولت نهم عادت کرده باشند اما گويا معرفي کابينه از يک برنامه تلويزيوني را نمي خواهند يا نمي توانند «تاب» بياورند. به همين دليل ديروز اين پيغام مخابره شد؛ «اگر محمود احمدي نژاد حاضر نيست براي رئيس مجلس و نمايندگان احترام بگذارد و در يک نامه رسمي و محترمانه اعضاي کابينه اش را به آنها معرفي کند، مجلس هم با همان شيوه هاي نامرسوم تحليل هاي دولت در مورد برخورد با کابينه را نقش بر آب خواهد کرد.»

به گزارش این روزنامه ديروز صداي طيف وسيعي از نماينده ها در آمده بود. آنها از «ادبيات» ويژه محمود احمدي نژاد شاکي هستند. حتي شايعه تاييد نشده «نامه اتمام حجت» بهارستان به پاستور شنيده مي شد. مانند بسياري از اتفاقات اخير هم محمدرضا باهنر نايب رئيس معترض اين روزها پيش قدم شد تا پيغام دهد تاکنون نه رئيس جمهور اصلاح طلب و نه اصولگرا در اين کشور به خودشان اجازه نداده بودند اين طور باب توهين به مجلس را باز کنند و اين بار هم احمدي نژاد يک کار «بي سابقه» کرده است.

ایران روزنامه دولت در گزارشی نوشته زنان نزديك به جريان مخالف دولت كه بعضاً گرايش‌هاي فمينيستي نيز دارند، در قبال اين رويكرد رئيس‌جمهور يا سكوت كرده و حاضر به اظهارنظر نيستند و يا با نوعي سرخوردگي مواجه شده‌اند.

این روزنامه ابراز تعجب کرده که چرا عليرضا مرندي و حسن غفوری فرد دو وزیر سابق که اینک نماینده مجلس هستند گرچه از معرفی زنان ابراز خشنودی کرده اند ولی گفته اند که در بررسی مجلس جنسيت ملاك نيست، بلكه تعهد و كارآيي مهم است.

سرمایه در سرمقاله خود به قلم فرهاد محمودی نوشته دولت ها طبق وظایف حاکمیتی خود، مهم ترین خدمات و تولیدی که باید ارائه دهند، ارائه خدمات عمومی نظیر آموزش و پرورش، رفاه عمومی و بهداشت است. همچنین در جایی که بخش خصوصی سرمایه گذاری نمی کند و وارد نمی شود مانند راه آهن، فرودگاه و... دولت وارد می شود و سرمایه گذاری می کند.

این استاد دانشگاه نوشته در کشورهای پیشرفته جهان، حتی امنیت و پلیس نیز خصوصی شده و مردم از طریق مالیات های خود، پلیس خصوصی را حمایت می کنند اما در اقتصاد ایران که پول نفت در اختیار دولت است دولت به جای خدمات عمومی، وارد فعالیت های اقتصادی و بنگاه داری شده و حتی بانکداری، شرکت داری، تولید نفت، تولید فولاد، سیمان، کالاهای معیشتی و... نیز توسط دولت انجام می شود.

در ادامه سرمقاله سرمایه آمده همین موضوع باعث شده دولت به رشد پایه مالیاتی و ارائه خدمات عمومی کمتر توجه کند و برعکس به بودجه شرکت های دولتی، بانکداری و شرکت داری توجه کند.

بر این اساس، حجم دخالت دولت در مواردی تا 80 درصد فعالیت یک بخش را شامل می شود و حتی با وجود شعار خصوصی سازی، فعالیت بانک ها، شرکت های بیمه، صنعت نفت و بسیاری از صنایع متاثر از خواست و اراده دولت است.

 

مرور روزنامه های صبح تهران: چهارشنبه 28 مرداد

بی بی سی:چهارشنبه 28 مرداد 1388(19 اوت 2009)

حیات نو در سرمقاله خود به تهمت ها و افتراها نسبت به نخبگان اعتراض کرده و نوشته جامعه‌اى که بازار تهمت، افترا، تخریب و تعقیب نخبگان را در دستور کار مدیران و رسانه‌هایش قرار دهد نه تنها در راستاى جامعه علمی، اسلامى و شیعى قرار ندارد، که پایه ریز جامعه‌اى جاهلی، غیر دینى و سکولار عوامانه است.
به نوشته سرمقاله این روزنامه نه تنها باید از آراء و اندیشه‌ها و نقد نخبگان جامعه استقبال کرد، بلکه باید در نقد خویش از آراء عالمان و نخبگان جامعه بهره برد و در صورت مشاهده مخالفت بخش عظیمى از نخبگان جامعه با اندیشه، باور و عملکرد خود، نه به آنها، که به خود شک کرد.

محمد عرفانی در حیات نو به انتقاد از رویاروئی نشریات دولتی با دو نامزد انتخابات ریاست جمهور پرداخته و نوشته کسانى که با استفاده از امکانات دولتى و بویژه رسانه ملى هرچه مى‌خواهند نثار این دو نفر مى‌کنند براى یک بار هم که شده بفرمایند آیا حاضرند پاسخ مطالب خود را نیز دریافت کنند؟ اگر پاسخ مثبت است بفرمایند از طریق کدام رسانه مى‌توان چنین کرد؟

نویسنده این مقاله با اشاره به تازه ترین انتقادات علی اکبر ولایتى و غلامعلی حدادعادل از میرحسین موسوی و مهدی کروبی از آنان پرسیده آیا حاضرند زمینه‌اى فراهم آورند تا از همان مجامع و رسانه آقاى موسوى به طرح نظرات و دیدگاه‌هاى خود بپردازد.

به نظر مقاله حیات نو اگر دو نامزد معترض درون نظام هستند که هستند و اگر دغدغه اصلاح وضع موجود را دارند آیا نباید از امکانات رسانه‌اى مناسب برخوردار شوند؟ بدون‌شک اگر این امکان را در اختیار نداشته باشند و رسانه‌هاى خارجى به انعکاس مواضع آنها بپردازند و یا از آنها حمایت کنند نه تنها مسئولیتى متوجه این افراد نیست که مسئولیت متوجه کسانى است که اسباب محرومیت آنها از رسانه‌هاى داخلى فراهم آورده‌اند.

آفتاب یزد در گزارشی نوشته مستمری بگیران کمیته امداد در حالی باید امسال در حسرت بن کالای ماه رمضان باشند که سالانه هزاران تن مواد ‌غذایی بین مستمندان کشورهای آذربایجان ، افغانستان ، سوریه ، تاجیکستان و عراق توزیع می شود.

به گزارش این روزنامه با توجه به نزدیکی ماه مبارک رمضان به نظر می رسد، بن کالای این ماه ، ‌امسال نیز برای مستمری بگیران کمیته امداد و سایر دستگاه های حمایتی تنها حسرت را میهمان سفره های افطار ‌آنان می کند و این درحالی است که وعده چندباره مسئولا‌ن و نگاهی گذرا به میلیاردها تومان کمک‌های خارجی به ‌مستمندان دیگر کشورها ، بیش از پیش ذهن ایرانی ها را آشفته می سازد.

فرزاد توکلی زاده در گزارشی در اعتماد نوشته اگر از حوادث دیگری که برای هواپیما در این چند ه رخ داده بگذریم، در کمتر از یک ماه، دو هواپیما در ایران سقوط کرده است. فرض کنید این اتفاق در کشور دیگری روی می داد، چه پیامدهایی داشت؟ فکر می کنید چند نفر استعفا می دادند؟ آیا دولت هم تا مرز سقوط پیش نمی رفت؟ در ایران اما چه شد؟ ظاهراً نه تنها آب از آب تکان نخورده است که هیچ کس از مدیران مسوولیت را بر عهده نمی گیرد.

به نوشته این روزنامه ظاهراً نه تنها کسی مسوولیت بر عهده نمی گیرد که طلبکار هم هستند. سخنان وزیر راه و ترابری را ببینید، او پس از مدت ها سکوت گفته است رسانه ها سوانح هوایی اخیر را همچون بمب مطرح کردند که باعث دودلی و بی اعتمادی مردم در استفاده از ناوگان هوایی شده است در حالی که رسانه ها موظف هستند مردم را آرام کنند تا ما در جهت افزایش ایمنی و نوسازی ناوگان حرکت کنیم.

نویسنده مقاله اعتماد تاکید کرده آقای بهبهانی نه تنها از طرح مسائل مربوط به سقوط در رسانه ها ناراحت است که برای آنها وظیفه هم تعیین می کند و از میان همه کسانی که در این ماجرا مسوولیت دارند، می گذرد تا بگوید شما رسانه ها تلاش کردید این مساله را به صورت بمب درآورید که این کار را هم کردید. ظاهراً او متوجه نیست آنچه بمب است، سقوط هواپیماهاست نه خبر سقوط آنها. خبر انعکاس واقعیتی است که متاسفانه رخ داده است.

به نوشته دنیای اقتصاد بسیاری از کسبه خیابان ولیعصر به اجرای طرح یک طرفه کردن این خبابان اعتراض دارند و نگران بازده سرمایه گذاری خود در این خیابان تهران هستند. در حالی که شهیدی مشاور تشکری هاشمی معاون حمل ونقل شهرداری تهران استفاده از معابر را امتیاز و نه حق شهروندان می داند و معتقد است شهرداری می تواند بنا بر مصلحت مسیر ها را تغییر دهد اما کارشناسان و اهل نظر تاکید دارند اجرای این طرح از نظر حقوقی، محیط زیست و اقتصادی نیاز به بررسی و مطالعه بیشتری داشته است.

سرمایه نوشته نخستین گزارش مرکز کنترل ترافیک تهران حکایت از کاهش ۵۰ درصدی ترافیک در محور ولیعصر به ویژه حد فاصل خیابان بهشتی تا میدان ونک و افزایش ۲۲ درصدی ترافیک در شبکه تحت تاثیر این محور دارد. به گزارش این روزنامه در ارزیابی اولیه این مرکز از اثرات و نتایج اجرای طرح یکطرفه کردن خیابان ولیعصر بر محورهای جایگزین از جمله آفریقا، شریعتی، کردستان، شهید گمنام، میرزای شیرازی، قائم مقام و شهید بهشتی تقاطع های موجود در محورهای مذکور که متصل به سیستم کنترل مرکزی هوشمند است مورد بررسی قرار گرفته اند.

پژمان موسوی در سرمقاله مردم سالاری نوشته می توان حدس زد که با این اقدام شهرداری از امروز گره های ترافیکی در این مناطق شکل بگیرد که به این آسانی ها باز نشود. نکته مهم دیگر نحوه اطلا ع رسانی این اقدام عجولا نه شهرداری است; طرحی با این اهمیت و با این دربرگیری، چرا این قدر دیر اطلا ع رسانی می شود؟ چرا ناگهان می بایست شهروندان با یک طرفه شدن خیابانی روبرو شوند که شریان حیاتی حمل ونقلی شهرشان است؟

نویسنده این مقاله پرسیده در مجموع می توان این گونه نتیجه گیری کرد که مدیران شهرداری تهران پیش از آن که دامنه اعتراضات و گره های کور ترافیکی، گسترش یافته و تمامی مناطق اطراف این خیابان را در بگیرد، می بایست نسبت به این اقدام خود تجدید نظر نموده و زمینه رضایت شهروندان را از عملکرد خود فراهم نمایند.

روزنامه جمهوری اسلامی سرمقاله خود را به گرانی و تورم در آستانه ماه رمضان اخصتصاص داده و نوشته اقتصاددانان برای تورم علل و ریشه های مختلف و متعددی ذکر می کنند از جمله پیشی گرفتن تقاضا از عرضه که به تورم ناشی از کمبود عرضه منجر می شود و یا افزایش شدید و غیرمتناسب نقدینگی در جامعه که به رشد حباب گونه تقاضاهای اجابت نشده از سوی عرضه می انجامد ولی با تعمیق در این دو نوع تورم مشخص می شود که پیدایش آنها نیازمند طی شدن یک دوره زمانی نسبتا طولانی است و این عوامل نمی توانند به جهش های قیمتی و یا همان گرانیهای مقطعی منجر شوند.

به نظر این روزنامه نگاه موردی به این گرانی ها و درصد کالاهای خاص مانند مرغ گوشت و تخم مرغ نشان می دهد که بهای خرده فروشی این کالاها با نزدیک شدن به مقاطع زمانی خاص به ناگاه و به صورت روزانه افزایش می یابد در حالی که با اطمینان می توان گفت میزان تقاضا برای آنها با این افزایش شدید تناسبی ندارد که بتوان این جهش قیمتی را ناشی از رشد دفعی تقاضا قلمداد کرد.

جوان در گزارش اصلی خود از رسیدن شلوارهای جین زنانه چینی با نوشته بسم الله الرحمن الرحیم به بازار تهران خبر داده و نوشته فبل از این حتى تسبیح ها و جانمازهاى چینی ایرانیان رسیده بود و حالا کلمه «الله» و عبارت مقدس مسلمانان یعنى «بسم الله الرحمن الرحیم» را به پشت شلوارهاى ایرانیان دوخته اند. شلوارهایى که در افسریه، به قیمت ۲۱ هزارتومان در حراجى به فروش مى رسند.

به نوشته این روزنامه هوادار دولت: با توجه به گرانى قیمت نفت در سال گذشته، شاهد افزایش رشد صادرات ایران به چین بودیم. البته آنچه به عنوان کالاى بى کیفیت چینى در بازار ایران به دست مصرف کننده مى رسد بخشى از کالاهاى چینى است وگرنه پروژه راه آهن، مترو، سد، نیروگاه، بازسازى پالایشگاه و ماشین آلات، هم از چین وارد مى شوند. کارشناسان معتقدند واردات ۱۳ میلیارد دلارى از امارات نیز عمدتاً کالاهاى چینى است .

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته بانک مرکزی پیشنهاد داد این بانک در برنامه پنجم توسعه اجازه افزایش نرخ ارز متناسب با تورم را داشته باشد. این در حالی است که دیروز در همایش صادرات، وقتی مدیرعامل بانک توسعه صادرات به پنج میلیارد دلار اعتبار وزارت صنایع برای جبران خسارت ناشی از نوسانات نرخ ارز اشاره کرد، صادرکنندگان فاش کردند که هیچ کدام حتی یک تومان از این اعتبار بهره نبرده اند.

جمشید پژوهان در سرمقاله همین روزنامه نوشته در اقتصاد ایران به خاطر دخالت شدید دولت، برخورداری از درآمد ارزی سرشار از فروش نفت و نقش دولت به عنوان بزرگترین فروشنده ارز در بازار، شرایط رقابتی در بازار نداریم تا براساس آن، نرخ دلار و سایر ارزها در شرایط رقابتی و عرضه و تقاضا تعیین شود و میزان واردات و تولید داخلی خود را با واقعیت های اقتصادی تطبیق دهند.

به نوشته این اقتصاددان در سرمقاله سرمایه نرخ ارز باید در بازار تعیین شود اما در اقتصاد ایران هیچ یک از عوامل تعیین کننده نرخ ارز از قوانین اصولی اقتصاد تبعیت نمی کند و نمی توان انتظار داشت که تنها با افزایش متناسب نرخ ارز با نرخ تورم به نتیجه مورد نظر که همان افزایش رقابت پذیری تولیدات داخلی با تولیدات خارجی و تنظیم بازار است دسترسی پیدا کنیم.

صادق جنان صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته مسوولان وزارت اقتصاد از تشکیل کمیته‌ای برای شناسایی علمی دهک‌های درآمدی خبر می‌دهند که وظیفه آن بررسی وضعیت درآمدی دریافت‌کنندگان سهام عدالت است تا در صورت مشمول نبودن، نسبت به بازپس‌گیری سهام عدالت از این گروه اقدام شود.

گفتنی است طرح سهام عدالت از ابتدا با مخالفت اقتصاددانان روبرو شد چنان که استادان اقتصاد در دو نامه خود به رییس دولت پیش بینی کرده بودند توزیع این سهام نه تنها حرکتی به خصوصی سازی ندهد بلکه تعهداتی را در مقابل رای دهندگان به عهده گیرد که با کاهش درآمدهای نفتی پرداخت آن به این شکل غیرممکن باشد.

نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده که در این میان یک نکته مبهم نیز وجود دارد و آن اینکه آیا افرادی که سود سهام عدالت را دریافت کرده‌اند، در صورت باز پس‌گیری سهام تخصیصی از آنها، سود تخصیص یافته را نیز باید به سهامداران جدید منتقل کنند یا خیر؟

یک هفته بعد از انعکاس وسیع گفته های محمد تقی مصباح یزدی در روزنامه ها و نشریات داخلی و خارجی که از قول وی نوشته بودند رییس جمهوری حکمش توسط رهبر تنفیذ شده، پس اطاعت از وی مانند اطاعت از خداست، گزارش روزنامه جمهوری اسلامی نشان می دهد که دستکاری خبرگزاری دولت باعث شده است که این استاد حوزه علمیه قم با انتقادهای وسیع روبرو شود

به نوشته این روزنامه هوادار دولت، جمله اصلی آیت الله مصباح یزدی این بوده که وقتی ریاست جمهوری و همه نهادهای قانونی حکمشان توسط رهبر تنفیذ می شود یعنی اطاعت از آن ها مانند اطاعت از خدا واجب است، اما خبرگزاری دولت "همه نهادهای قانونی" غیر از رئیس جمهور را از متن اظهارات ایشان حذف کرده است.

با اینهمه، روزنامه جمهوری اسلامی بر خبر خود افزوده: البته حذف سایر اشخاص و نهادها تفاوتی در نتیجه ایجاد نمی کند و در هر حال اطاعت از متولیان حکومت را نمی توان اطاعت از خدا دانست.